کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال | علی عبدالرحیم درباره نمایش جنایات و مکافات: بعد از مدتهای مدید که توی تیوال راجع به تئاتری نظری
S3 : 08:14:09 | com/org
بعد از مدتهای مدید که توی تیوال راجع به تئاتری نظری ندادم، به خاطر نظرات غیرمنصفانه ای که در مورد آخرین اثر کارگردان محبوبم [هنوز "اتاق ورونیکا"یش جزو ۵ تئاتر عمرم و "ویستک"اش جزو ۱۰ تئاتر عمرم و اجرای اول "فهرست"اش سال ۹۴ در سالن حافظ جزو ۲۰ تئاتر عمرم محسوب میشه] خوندم، تصمیم گرفتم چند خطی در مورد این اجرا بنویسم:همین اول بگم که به هیچ وجه انتظارم از این کار برآورده نشد و بهش ۳ ستاره بیشتر ندادم.

بزرگترین ایرادش عدم دراماتورژی و ریتم مناسب برای جذابیت بیشتر وجوه نمایشی این اثر سترگ ادبی هست . البته نیم ساعت ابتدایی، نوید کار کوبنده و درگیرکننده ... دیدن ادامه ›› ای میده که متاسفانه با اضافه شدن کاراکترهای تیپیکال و تخت با بازی های کاملا معمولی (که بیشتر به خاطر نقش های فاقد پیچیدگی و‌ جای مانور دادن هست تا کم گذاشتن بازیگرانی مثل آتیلا پسیانی و پانته آ بهرام و طناز طباطبایی و مینا ساداتی و مهدی سلطانی هست) رمق کار گرفته میشه و کاملا سطح کار افت پیدا می کنه؛ اما یک عامل باعث میشه تا آخر کار رو دنبال کنم و اونم بازی محشر بابک‌ حمیدیان بود که بی شک بهترین بازیش هست (تقریبا تمام کارهای تئاتری و سبنمایی و فیلم کوتاه و تلویزیونیش رو دیدم) که یک تنه بار اجرا رو به دوش می کشه. همچنین دکور کار که یک ساختمان روی سن دوار تالار وحدت بود، تنها مورد خلاقانه کار بود که برای کارگردانی مثل رضا ثروتی خیلی کمه! حتی اگه بخواد یک اجرای کلاسیک و عظیم از یک رمان‌ بزرگ ادبی رو بدون هیچ حشو و زوائد آوانگاردی داشته باشه.

آخرین نکته اینه که در تمام ۷ اثری که از رضا ثروتی دیدم، یک وجه مشترک وجود داره به نام <<جنون>> کارکترهای تئاترهایش که شاید تو این آخری این قضیه به اوجش رسیده باشه.

در انتها باید بگم این تئاتر از ۸۰٪ نمایش هایی که توی ۲ سال اخیر دیدم، قوی تر و قابل قبول تر بود و نه کیفیت اجرا و نه تماشاگرانی که امشب در کنارشون بودم ربطی به تئاتر های به اصطلاح لاکچری (مثل "الیورتویست" و "بینوایان" که دیدمشون) نداشت و اصلا عامدانه به سمت عامه پسند شدن حرکت نکرد و یک اجرای شسته رفته ی استاندارد کلاسیک خوب بود از این رمان جاودانه.
ورونیکا
اتاق ورونیکا
اتاق ورونیکای ثروتی

محاله یادم بره
۲۷ خرداد ۱۳۹۸
مرسی از جواب مفصلت علی جانِ عزیزم
متوجه منظورت هستم کاملا و اصلااااا فکر نمی‎کنم بی‎‌دلیل چیزی گفتی وگرنه نمی‌گفتم ازت انتظارم بالاس :)

اما منظورم در مورد اون 18تا پست دیگه که گفتی (که گفتی نظر خودمم بینشونه) اینه که درسته و مشخصه که ندیدیم کار رو و شایدم عمدتا نبینن کلا، اما اینکه مثلا رفته باشن نمره بدی داده باشن یا نظر بد راجع به خود نمایش، اینو یکم مطمین ... دیدن ادامه ›› نبودم بش
به نظرم آره همه می‌تونن راجع به نمایش نظر بدن، دیده باشن یا ندیده باشن، راجع به چرایی اجرای نمایش و قیمت و اینا..اما راجع به محتوای کار تا نبینن موافقم که نباید نطر بدن و قضاوت کنن، و درست می‌گی اینو

قربااانت شما عزیز و استاد مایی

ممنووونم..اتفاقا موقعی که می‌نوشتمش کاملا یاد خودت بودم :) :چشمک
۳۰ خرداد ۱۳۹۸
بهترین بازی بابک حمیدیان؟ چون 140دقیقه یک تنه کار رو برده جلو؟
به نظرم بازیش خیلی خوب بود ولی بهترین بازیش جای تامل داره، مخصوصا وقتی ویتسک و مکبث رو دیده باشی.
بازی پیام دهکردی هم خیلی خوب بود، بهناز جعفری و مهدی سلطانی هم خوب بودن
احرای خوبی بود و در مجموع دوست داشتم کارو و کشش لازم و جذابیت خودش رو داشت.
و حسرت ندیدن اناق ورونیکا و تن شوری و حتی اجرای اول فهرست دوچندان شد.
مکبث، عجایب المخلوقات، ویتسک و حالا جنایات و مکافات از بهترین تیاترهایی است که دیدم.
یاد مجید بهرامی زنده باشه.
۰۱ تیر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید