تیوال | علی عبدالرحیم درباره نمایش جنایات و مکافات: بعد از مدتهای مدید که توی تیوال راجع به تئاتری نظری
S3 : 23:29:24
بعد از مدتهای مدید که توی تیوال راجع به تئاتری نظری ندادم، به خاطر نظرات غیرمنصفانه ای که در مورد آخرین اثر کارگردان محبوبم [هنوز "اتاق ورونیکا"یش جزو ۵ تئاتر عمرم و "ویستک"اش جزو ۱۰ تئاتر عمرم و اجرای اول "فهرست"اش سال ۹۴ در سالن حافظ جزو ۲۰ تئاتر عمرم محسوب میشه] خوندم، تصمیم گرفتم چند خطی در مورد این اجرا بنویسم:همین اول بگم که به هیچ وجه انتظارم از این کار برآورده نشد و بهش ۳ ستاره بیشتر ندادم.

بزرگترین ایرادش عدم دراماتورژی و ریتم مناسب برای جذابیت بیشتر وجوه نمایشی این اثر سترگ ادبی هست . البته نیم ساعت ابتدایی، نوید کار کوبنده و درگیرکننده ای میده که متاسفانه با اضافه شدن کاراکترهای تیپیکال و تخت با بازی های کاملا معمولی (که بیشتر به خاطر نقش های فاقد پیچیدگی و‌ جای مانور دادن هست تا کم گذاشتن بازیگرانی مثل آتیلا پسیانی ... دیدن ادامه » و پانته آ بهرام و طناز طباطبایی و مینا ساداتی و مهدی سلطانی هست) رمق کار گرفته میشه و کاملا سطح کار افت پیدا می کنه؛ اما یک عامل باعث میشه تا آخر کار رو دنبال کنم و اونم بازی محشر بابک‌ حمیدیان بود که بی شک بهترین بازیش هست (تقریبا تمام کارهای تئاتری و سبنمایی و فیلم کوتاه و تلویزیونیش رو دیدم) که یک تنه بار اجرا رو به دوش می کشه. همچنین دکور کار که یک ساختمان روی سن دوار تالار وحدت بود، تنها مورد خلاقانه کار بود که برای کارگردانی مثل رضا ثروتی خیلی کمه! حتی اگه بخواد یک اجرای کلاسیک و عظیم از یک رمان‌ بزرگ ادبی رو بدون هیچ حشو و زوائد آوانگاردی داشته باشه.

آخرین نکته اینه که در تمام ۷ اثری که از رضا ثروتی دیدم، یک وجه مشترک وجود داره به نام <<جنون>> کارکترهای تئاترهایش که شاید تو این آخری این قضیه به اوجش رسیده باشه.

در انتها باید بگم این تئاتر از ۸۰٪ نمایش هایی که توی ۲ سال اخیر دیدم، قوی تر و قابل قبول تر بود و نه کیفیت اجرا و نه تماشاگرانی که امشب در کنارشون بودم ربطی به تئاتر های به اصطلاح لاکچری (مثل "الیورتویست" و "بینوایان" که دیدمشون) نداشت و اصلا عامدانه به سمت عامه پسند شدن حرکت نکرد و یک اجرای شسته رفته ی استاندارد کلاسیک خوب بود از این رمان جاودانه.
ورونیکا
اتاق ورونیکا
اتاق ورونیکای ثروتی

محاله یادم بره
۲۷ خرداد
من ۴ بار اون اجرا رو دیدم و هر بار منقلب تر و خراب تر و داغون تر از دفعه ی قبل بودم!!!!!!!
عباس قشنگ با روان آدم بازی می کرد!!!!!!!!!!
۲۷ خرداد
گالنا بانو توی مقدمه ی نوشته ام نگفتم که تیوالی های جدید کار رو دوست نداشتن و قدیمی ها دوسش داشتن!!!!! همچنان منی که توی این ۲۱ سال بالای ۸۰۰ تئاتر دیدم، کار رو دوست نداشتم و بهش امتیاز ۳ رو دادم.
اون بحث تیوالی های جدید فقط یک آگاهی بود بابت عدم شناخت من ... دیدن ادامه » نسبت به این عزیزان و به هیچ عنوان قصد جسارت نداشتم و اگه اینطوری از حرفام برداشت شده، ازتون صمیمانه معذدت می خوام.
۲۷ خرداد
اینکه شما کسی را نمی شناسند بدین معنا نیست که آن فرد جدیده یا نظرش غیر منصفانه است.
۲۷ خرداد
علی جانم بیشتر بنویس.

همیشه به آدمایی که فهرست پنج‌تای اول و ده‌تای برتر و بیست‌تای منتخب و صدتای عمرشون دم دست‌شون یا وسط ذهن‌شون یا نوک زبون‌شون بوده عمیقا حسادت می‌کنم.

من اجرا رو ندیدم و دیگه تو برنامه‌‌ام هم نیست ولی دوست داشتم با همون شوق ... دیدن ادامه » و اشتیاقی از این نمایش بگی که از اتاق ورونیکا حرف زده بودی برام. یادمه هم‌زمان با وصف‌العیشت، از تماشای دسته‌دسته پرنده‌های شوقی که ته چشمات پرواز می‌کردند کیفور می‌شدم....
می‌دونم با سه ستاره دسته پرنده‌ها که سهله یه دونه ملخ هم ته چشم آدم تک‌چرخ نمی‌زنه.

۲۷ خرداد
جناب صادقی اولا که من در حدود ۲۰۰ تیوالی قدیمی و جدید که هنوز حدود ۲۰-۳۰ نفرشون مطلب می نویسن و نظر میدن رو می شناسم و اون عنوان <<جدید>> بودن اگه خیلی برای شما گرون تموم شده رو می تونم از نوشته ام حذف کنم!!! چون اصلا هدف نوشته ام دسته بندی تیوالی ها ... دیدن ادامه » نبود که از خود محمد عمروآبادی عزیز تا محمد عسگری گرامی تا رسول حسینی جان جانان تا حسین کوهی دوست داشتنی تا پرند جان محمدی از دوستان صمیمی بنده هستند و توی این ۳-۴ سال اخیر متاسفانه کمتر توش فعالیت دارم و کمتر فرصت می کنم مطالبش رو دنبال کنم.
ثانیا تشخیص غیر منصفانه بودن نظراتی که معلومه اجرا رو ندیده و فقط داره از قیمت گذاری بلیطها گلایه می کنه یا اینکه توی کل کار هیچ نکته ی مثبتی ندیده و همه ی ۱۴۰ دقیقه زمان نمایش براش افتضاح بوده دو حالت داره یا آدم تئاتربینی نیست یا آدم منصفی نیست!!!


ضمنا اینا نظرات منه و حضرتعالی یا هر شخص دیگه ای حق داره ۱۰۰٪ باهاش مخالف باشه و من بهش احترام میذارم.
۲۷ خرداد
رضای عزیز و نکته سنج و گرانمایه و طناز و دل انگیز نمی دونی همیشه چقدر از خوندن پست ها و نظراتت کیفور میشم و چقدر بیشتر به اون قلم توانا و دلبرانه ات رشک می برم!!!
اتفاقا می خوام از همون شور و شوقی که موقع دیدن "شهر ما"ی حسن معجونی بهم دست داد، ظرف فردا ... دیدن ادامه » پس فردا بگم!!!!!دووووووووووست داااااااااااااارم خیلی زیاد!
به چشماتم خیلی میاد!!!!!
۲۷ خرداد
ابتدای بیان شما نوعی قضاوت به شمار می آید که به شخصه من رو ناراحت کرد.
بهرحال بنظرم بهتره هرکس نظر خود را اعلام کنه.
۲۸ خرداد
چوبکاری نکن علی جان....

بنویس تا ببینیم چند تا قناری و پرستو تو آسمون چشات سیاحت کردند...

رو آئورتم جا داری :)))
۲۸ خرداد
۱۰تا تئاتر عمرم رو اینجا نام می برم تا دوستانی که باهام آشنایی ندارن، با سلیقه ام آشنا بشن:

۱) "شب هزار و یکم" بهرام بیضایی
۲) "افرا" بهرام بیضایی
۳) "دندون طلا" داوود میرباقری
۴) "شکار روباه" علی رفیعی
۵) "اتاق ورونیکا" رضا ثروتی
۶) "مجلس شبیه در ذکر مصایب استاد نوید ماکان و همسرش مهندس رخشید فرزین" بهرام بیضایی
۷) "خانه.وا.ده" محمد مساوات
۸) ... دیدن ادامه » "ملاقات با بانوی سالخورده" حمید سمندریان
۹) "عشقه" محمد رحمانیان
۱۰) "ویستک: رضا ثروتی
۲۸ خرداد
جناب صادقی من قصد ناراحت کردن کسی رو نداشتم و همون طور که توی توضیحاتم عرض کردم، افرادی که توی ۳-۴ سال اخیر توی تیوال مطلب می نویسن به خاطر حضور کمرنگم در این مدت برای بنده جدید محسوب میشن.به خاطر شما مقدمه ی نوشته ام رو ویرایش خواهم کرد.
۲۸ خرداد
شما بزرگوارید
اتاق ورونیکا و وویتسک واقعا فوق العاده بود. خصوصا وویتسک
۲۸ خرداد
@علی جان
شماره ۲ رو متاسفانه ندیدم :((((
با شماره ۹ هم مشکلات کوچکی داشتم با وجود لذت‌ها و امتیازاتی که داشت...
با هشت مورد دیگه منم صفا کردم فراوان.


شبی که برای بار اول شکار روباه رو دیدم یادم نمی‌ره...
۲۸ خرداد
جناب صادقی خوشحالم که حداقل راجع به ۲ تئاتر هم نظریم.
۲۸ خرداد
متاسفانه من هشت مورد دیگر لیست شما را ندیدم. که جای تاسف خیلی زیادی برای خودم داره.
مشکل تئاتر همینه اگر نبینی فرصت از دست میره.
۲۸ خرداد
رضا جانم ۸۰٪ توافق با تو برای من نهایت خوشبختی و سعادت و کامروایی هست!!!واقعا وقتی به اون اجراها فکر می کنم و اونا رو با این به اصطلاح تئاترهای امروزی قیاس می کنم، بدجور دپرس و پریشون خاطر میشم!!!!!!
۲۸ خرداد
جناب صادقی اینکه "ویستک" رو دیدی و "خانه.وا.ده" رو ندیدی، خیلی برام عجیبه!!!در مورد تئاترهای خوب و موفق توی ایران که اجراهاش محدوده و اکثرا بازاجرا نمیشن، فقط حسرت و فغان باقی می مونه!
۲۸ خرداد
متاسفانه بعد از اجرای وویتسک مجبور شدم برای کار مدتی از تهران برم و احتمالا این اجرا هم در همان زمان روی پرده رفته.
۲۸ خرداد
علی‌جان از کل این دنیا و تموم زندگی کرده و ناکرده، ۹۰ درصد توافق با تو برام کافیه (می‌دنم افرا رو هم می‌دیدم باهات هم‌نظر بودم کما اینکه دو اجرایی که ازش دیدم باوجود اون‌که بیضایی کارگردانی نکرده بود برام دیدنی بودند)


دست رو دلم نذار! هرچند گذاشتی...
۲۸ خرداد
جناب عبدالرحیم... بهتون حسودی میکنم برای این لیست 10تاییتون! شکار روباه و بانوی سالخورده و وویتسک رو دیدم از این لیست و فکر می‌کنم تا ابد حسرت دیدن "افرا" رو همراهم داشته باشم... :(
۲۸ خرداد
چهار بار دیدیش
حسودیم شد

و تکرار نام بیضایی توی لیستت
خرابم کرد
۲۸ خرداد
@رضا جانم به قول مولانا:دلبر و یار من تویی رونق کار من تویی

باغ و بهار من تویی بهر تو بود بود من
۲۸ خرداد
بانو صالحیان بازم خوبه اون ۳ تئاتر شاهکار و درخشان رو دیدید!
امیدوارم حداقل بتونید فیلم-تئاتر "افرا" رو ببینید که خودش نصف العیش است!!!
۲۸ خرداد
@عباس جان جانان من که یک عمر خراباتی تو بوده ام و در محضرت شاگردی کردم ای پیر فرزانه!
۲۸ خرداد
زنده باشی علی جان

توصیفاتت را می گذارم به حساب دوستی و محبتت
جز این راه قابل هضم نیست

بیشتر ببینی و بیشتر بنویسی
۲۸ خرداد
@عباس عزیز رفیق قدیمی آنچه گفتم جز حقیقت نبود.

اتفاقا حلاوت نوشتن توی تیوال و‌ مباحثه و مجادله و مغازله توی کامنت ها رو فراموش کرده بودم و از دیشب کلی عشق کردم از خاطره بازی با شما خوبان!!!!
۲۸ خرداد
"علی عبدالرحیم" :


فکر کنم برداشت من از کامنت ها و تصمیم ام به ندیدن این کار، این شور و اشتیاق رو در شما بوجود آورد که بنویسی راجع به "جنایات و مکافات"، در هر صورت خوشحالمون کردی با نوشته ات.
اما به نظرم اجراهای شب های ابتدایی خیلی ناهماهنگ ... دیدن ادامه » تر و آشفته تر بوده و شاید دلیل این که نظرات رو غیرمنصفانه میدونی همین قضیه است.
۲۸ خرداد
آقای عبدالرحیم، فیلم تئاتر "افرا" منتشر شده؟؟ چون من ندیدم جایی که اگه دیده بودم حتماً میگرفتمش.
و حالا که صحبتش شد، با اینکه شکار روباه رو 3 بار دیدم اما از همون سال دنبال فیلمش هستم، ولی پیداش نکردم. اگر اطلاعی دارید لطف میکنید راهنماییم کنید.
۲۸ خرداد
@رضا جان غیوری دیشب هم صدای شلیک با صحنه ی اجرا همخونی نداشت!!! اما این باعث نمیشه که کل اجرا رو به خاطر این ناهماهنگی زیر سوال ببرم.
در مورد انگیزه ی این نوشته ام هم رو در رو بهت توضیح میدم.
۲۸ خرداد
خانم صالحیان من حدود ۶۰ تئاتر که به صورت رسمی منتشر نشده رو دارم که متاسفانه "افرا" و "شکار روباه" رو ندارم. اما از اون لیست ۱۰تاییم "ملاقات با بانوی سالخورده" استاد سمندریان رو دارم.

هر موقع اون ۲ کاری رو که گفتید گیر آوردم، همین جا بهتون ... دیدن ادامه » خبر میدم.
۲۸ خرداد
آقای عبدالرحیم!!! 60 تا ؟؟؟؟ چجوری؟؟ حیف میترسم که اینجا اسامی کارها رو بنویسین و دردسر بشه براتون...
امیدوارم به زودی زود "شکار روباره" و "افرا" هم به دستتون برسه :)) نمیدونین که من چقدر دلم میخواد یک بار دیگه حتی فقط صحنه هایی از شکار روباه رو ببینم.
هرچند ... دیدن ادامه » که همون "بانوی سالخورده" هم داره قلقلکم میده.
۲۹ خرداد
علی جان چرا واقعا فکر می‌کنی ندیده اومدن نظر منفی دادن؟؟ احساس می‌کنم زیادی بدبینانه باشه

کلا انتظارم از نظراتت بالاس من :)
۲۹ خرداد
علی عزیز قبل از پست من توی صفحه ی این تئاتر ۳۲ پست گذاشته شده بود که ۴تاش مربوط به فروش بلیط بود و از ۲۸تای بقیه، فقط پستهای این عزیزان (فارغ از مثبت و‌ منفی بودن نظرشون) راجع به اجرای نمایش بود:الهه هدایتی
کیوان رضایی
آرزو امیری
محمدمهدی
امیر
گالنا
علیرضا ... دیدن ادامه » پورکاظم
شیما بوند
سیما هرندی
Sahar Akbarzadehاگه از ۱۸ پست دیگه که‌ اتفاقا یکیش مال خودته، تونستی نیم خط در مورد اجرای این‌ تئاتر پیدا کنی و به من نشون بدی [مطمئنا من علم غیب ندارم که از روی نوشته ی افرادی که یک کلمه راجع به اجرا ننوشتن، متوجه بشن اجرا رو دیدن و به همین خاطر اون ۱۸ نفری که راجع به قیمت و‌ تایم کار و سالن اجرا و ... صحبت کردن جزو نفراتی که کار رو ندیدن برای من محسوب میشن و اون گفته ی من مبتنی بر نوشته هایشان بود.] من حاضرم این پست و همون چند پست معدودی که توی این چند سال توی تیوال دارم و بیشتر <<دیالوگ ماندگار>> هست رو از تیوال حذف کنم و دیگه مطلبی توی تیوال ننویسم.
علی جانم دوست‌ فرهیخته و نازنین خودم مطمئن باش من هرگز حرف یا ادعایی رو بدون دلیل و استدلال عنوان نمی کنم؛ با این حال ممنون از نظرت و انتظار بالایت از من که در معیت شما خوبان دارم تلمذ می کنم.


ضمنا مطلب آخرت راجع بحث قیمت و حواشی مربوط به اون که نوشتی خیلی خوب بود و چسبید!!! BIG LIKE داری.
۲۹ خرداد
مرسی از جواب مفصلت علی جانِ عزیزم
متوجه منظورت هستم کاملا و اصلااااا فکر نمی‎کنم بی‎‌دلیل چیزی گفتی وگرنه نمی‌گفتم ازت انتظارم بالاس :)

اما منظورم در مورد اون 18تا پست دیگه که گفتی (که گفتی نظر خودمم بینشونه) اینه که درسته و مشخصه که ندیدیم کار رو ... دیدن ادامه » و شایدم عمدتا نبینن کلا، اما اینکه مثلا رفته باشن نمره بدی داده باشن یا نظر بد راجع به خود نمایش، اینو یکم مطمین نبودم بش
به نظرم آره همه می‌تونن راجع به نمایش نظر بدن، دیده باشن یا ندیده باشن، راجع به چرایی اجرای نمایش و قیمت و اینا..اما راجع به محتوای کار تا نبینن موافقم که نباید نطر بدن و قضاوت کنن، و درست می‌گی اینو

قربااانت شما عزیز و استاد مایی

ممنووونم..اتفاقا موقعی که می‌نوشتمش کاملا یاد خودت بودم :) :چشمک
۳۰ خرداد
بهترین بازی بابک حمیدیان؟ چون 140دقیقه یک تنه کار رو برده جلو؟
به نظرم بازیش خیلی خوب بود ولی بهترین بازیش جای تامل داره، مخصوصا وقتی ویتسک و مکبث رو دیده باشی.
بازی پیام دهکردی هم خیلی خوب بود، بهناز جعفری و مهدی سلطانی هم خوب بودن
احرای خوبی بود و در ... دیدن ادامه » مجموع دوست داشتم کارو و کشش لازم و جذابیت خودش رو داشت.
و حسرت ندیدن اناق ورونیکا و تن شوری و حتی اجرای اول فهرست دوچندان شد.
مکبث، عجایب المخلوقات، ویتسک و حالا جنایات و مکافات از بهترین تیاترهایی است که دیدم.
یاد مجید بهرامی زنده باشه.
۰۱ تیر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید