تیوال | دیوار
S3 : 18:10:15
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال

 

راز شخصیتها در نمایشنامه «موسیقی مجلسی» اثر آرتور کوپیت
«موسیقی مجلسی» اثر آرتور کوپیت، از شاهکارهای اجتماعی این نمایشنامه نویس معاصر آمریکایی محسوب می شود که طی آن تلاش شده تا ضمن یادآوری جلوه هایی متفاوت از موفقیتهای کسب شده زنان در سطح جهانی، لزوم توجه بیشتر به حقوق اجتماعی و سیاسی زن در جامعه داخلی، مورد تاکید قرار گیرد. در این رویکرد، زن در عین سرگشتگی و شادی (کنستانز موزارت)، موجودی است بلند پرواز (امیلیا ارهارت)، جستجو گر و ماجراجو (اُسا جانسون) که نه تنها می تواند در عرصه نبرد، جنگاوری شجاع(ژاندارک) و حاکمی مقتدر (ملکه ایزابلا) باشد، بلکه حتی می تواند در عین تسلط بر حوزه ادبیات مدرن (گرترود استاین) و در عین برخورداری از قدرتِ سخنوریِ بی بدیل (سوزان آنتونی)، چه بسا با سکوت خود در نمایشی صامت (پرل وایت)، جامعه را در مسیر نیل به موفقیت و سعادت، ... دیدن ادامه » تحت تأثیر توانایی های خویش قرار دهد؛ با این حال، جامعه ی مردسالارِ اسیرِ روزمره گی تا آنجا به حقوق این موجود نازنین کم توجه است که حتی در صورت از بین رفتنِ واقعی ترین این زنان برجسته، به سادگی از کنار آن عبور می کند و اهمیتی به ضایعه ی فقدان نمی دهد بطوریکه گویی هیچ واقعه ای در جامعه رخ نداده است.
صحنه ورود پزشکِ مردِ تیمارستان به اتاق و بسنده کردن او به ذکر آنکه «امروز روز سخت و عجیبی بود که...»، بدون هرگونه توجهی به کشته شدنِ امیلیا ارهارت و وجود جنازه ی او در اتاق، دقیقاً نمادی است از بی توجهی جامعه داخلیِ مردسالار به ضایعه از دست رفتن یک زن برجسته که کوپیت آن را به زیبایی در نمایشنامه خود ترسیم کرده است.
بدین جهت، راز شخصیتهای این نمایشنامه کوپیت را باید در علت برجستگی هریک از زنان قصه در جهان واقعی جستجو کرد. برجستگیهای متفاوتی که هریک از زنان قصه ی کوپیت را به مثابه سازی مختلف در موسیقی مجلسی معرفی می کند؛ سازهایی که ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند و کوپیت در نمایشنامه خود تلاش می کند تا به مثابه آنچه در موسیقی مجلسی در فضای موسیقی کلاسیک رُخ می دهد، آنها را با یکدیگر همنوا سازد...
تا بعد...
دکتر مسیح بهنیا
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

اردیبشهت ۹۷ سالن سمندریان، قیمت بلیط : ۲۰ تومان
شهریور ۹۸ سالن سایه، قیمت بلیط : ۳۰ تومان
شهریور ۹۸ سالن مستقل، قیمت بلیط: ۳۵ تومان!
مهر ۹۸ سالن مستقل، قیمت بلیط: ۴۵ تومان!!!!
زیبا نیست؟؟!!!
همین الان خواستم منم در مورد قیمت بنویسم، که شما نوشتی. ای کاش حداقل یه تخفیف وفاداری بذارن.
۵۵ دقیقه پیش
بله. موافقم کاملاً. خودمم دل‌چرکین شدم. :(
ولی تخفیف رو از این نظر گفتم، چون مستقل کمتر برای اجراهاش تخفیف میذاره. (مخصوصاً برای کاری که ازش استقبال بشه!).
اون ای کاش، خطاب به گروه اجرایی بود که شاید بتونن مخاطبشون رو یه کمی راضی کنن.
۳۷ دقیقه پیش
#نظر_شخصی
حقیقتش انقدرها هم که ازش تعریف می‌کنن خوب نیست!! نمایش بدی نیست ولی عالی هم نیست... در مورد قیمت هم که حق با شماست.
۱۴ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عشق من فقط "جواد خواجوی"
بعید میدونم بازیگران این اجرا بتوونند به اندازه جواد خواجوی و ارسطو (اجرای قبلی در تماشاخونه دیوارچهارم) جذاب و قشنگ حق مطلب را ادا کنند. در اون اجرا جواد خواجوی یک شاهکار بود.
البته امیدوارم همه دست اندارکاران ابن نمایش زیبا جملگی موفق باشند.
متاسفانه این اجرا خیلی ضعیف بود
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من تئاتر را دیدم. بازی ها ها خوب بود. شروع عالی بود.
هماهنگ بودن این تعداد نوجوان برایم جالب بود، به خصوص که انگار این هماهنگی با ایده اصلی نمایش که نه به همسان سازی در مدرسه ها است، در تقابل بود.
شنیدن روایت چگونگی شکل گیری نمایش و همراهی کارگردانان با بازیگران هیجان انگیز بود.
طولانی بودن اجرا برای من خوب بود ولی همین ممکن است برای بعضی از تماشاگران به خصوص تماشاگران کودک خسته کننده باشد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود همیاری عزیز
فردا ۲۸ ام راس ساعت ۱۲ پیش فروش نمایش لانچر۵ شروع میشه(طبق استوری های کارگردان و بازیگران این نمایش)
خواسم یادآوری کنم زودتر اعلام کنید که مثل دفعات قبل دقیقه نودی نشه و مجبور به پاسخگویی به سیل اعتراضات بشید ؛)
چون هنوز حتی برگه نمایش اجرای جدید هم ساخته نشده
با تشکر
درود بر شما
برگه جدید نمایش لانچر۵: https://www.tiwall.com/p/lancher4
با سپاس
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دجه اول ایده کارگردانی در این کار خود خودنمایی میکند که بسیار دقیق و بجا است : کنترل و هدایت انسانها توسط تکنولوژی که بدیهی ترین نماد ان موبایل است. بازی یکدست بازیگران و ریتم بالا از دیگر نکات خوب نمایش است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش به اجرا در آمده با کارگردانی خوب و انتخاب بازیگرانی مناسب و چیدمان عالی صحنه و نور در کنار هم اثر قوی بوده و رفتاری رو به مخاطب منتقل میکنه که بارها تجربه کردیم و خیلی راحت خودمون و میتونیم جای یکی از شخصیت‌ها بگذاریم و همگام با بازیگران تا آخر داستان پیش بریم و تمام احساسات رو تجربه کنیم ... نیمه تاریک ماه نمایشی که باید تماشا کرد و لذت برد .
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مثل همیشه برنامه بسیار مفید، عالی و پرباری بود، با تشکر فراوان از خانم ناظمی نازنین و آقای نظریه عزیز! به امید دیدار دوباره
سعید نظریه این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیتا نجاتی
درباره نمایش بانو آئویی i
"بانو آئویی"براساس نمایشنامه ای به همین نام از یوکیو میشیما و به شیوه تئاتر نو (Noh)ژاپن، این روزها در سالن کوچک مولوی روی صحنه است.برخلاف تعدادی از نمایشهای اخیر که در دام فرم فاقد محتوا یا دیالوگ گویی های طولانی می افتند و پیامدی جز کسالت برای مخاطب به همراه ندارند ،"بانو آئویی" با برقراری نسبت مناسبی از فرم و محتوا ،برای تماشاگری که نه متن میشیما را خوانده و نه از تئاتر نو چیزی می داند هم دیدنی و لذت بخش است.پایبندی به ساختار تئاتر نو از جمله اجرا در فضایی کوچک،استفاده از صورتک(ماسک)سنگی(بدون میمیک)و تاکید بر بدن بازیگر ،تخصیص سمت راست صحنه برای اجرای نوازنده،دکور مینیمال و ایجاد امکان تخیل تماشاگر، استفاده از بادبزن و رقص ،در این اثر هویداست."سه آمی" مدون کننده نمایش نو،ساختمان دراماتیک آن را به صورت رابطه ندادهنده و ندا شنونده، ... دیدن ادامه » درخواست کننده و درخواست شونده ،جن گیر و جن زده تعریف می کند؛چنانکه در متن میشیما هم رابطه هیکارو، روکوجو و آئویی چنین است.آنچه تماشای این اجرا را دلنشین می کند، یکپارچه بودن عناصر اجراست که قطعا حاصل فکر و تمرین زیاد است.برای این گروه جوان آینده درخشانی در عرصه هنرهای نمایشی آرزو می کنم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عالی و درجه یک...فرصت پلک زدن هم نمیداد به مخاطب...
سمیه سودا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متن بسیار قدرت مند بود. بازیگران کار سختی داشتند و حرکات خوب ارائه کردند، و نورپردازی و طراحی صحنه خوب بود. ولی در کل متن به اون قدرت، در نیومده بود.
امیر مسعود و Zina Ioseliani این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تجربه ای جسورانه برای کارگردانی آینده دار
قطعا اگر وارد جزییات بشویم می شود ساعت ها به نکات ریز و درشتی اشاره کرد که بهتر بود در این اثر نمایشی رعایت شود. برای مثال به دلیل نوع چینش صحنه و تماشاچیان و شکل میزانسن ها ارتباط مخاطب با بازیگران سخت بر قرار می شود. یا به شدت نیاز به افزایش برقراری دیالوگ بین کاراکترها احساس می شود یا برخی فضاها از کار بیرون میزند و...
اما با تمام این ها چیزی که در ذهن کارگردان می گذشت مشخص است. او گویی ما را به یک دور همی دعوت میکند که در آن میزبان ها روایتی واقعی را برایمان بازگو میکنند. روایتی که در نوع خود بسیار چالش برانگیز و برخواسته از دل اجتماع است. کارگردان به اهداف بزرگ خود رسیده است اما در اهداف کوچکتر دچار مشکل میشود.
چیزی که قابل تحسین است، تلاش کارگردان و گروه این نمایش برای رسیدن به یک اثر درست ، کافی و منطقی ... دیدن ادامه » ست. آن هم در فضایی که اکثرا به دنبال صحنه و نور و متن و بازی های عجیب میروند و فقط می خواهند خودی نشان دهند و مثلا بگویند ما چیز جدیدی به این تئاتر اضافه کردیم. اما گروه نمایش نیست ، بر خلاف این جریان سعی کرده اند هر چیز را که برای اثرشان مورد نیاز و درست است استفاده کنند و از زیاده گویی و چرخاندن لقمه به دور سر و ژانگولرهای مرسوم در این عصر از تئاتر به شدت دوری کرده اند.
پس به دور از انصاف است که این گروه را حمایت و نقد نکنیم تا شاید به عنوان دوستانشان تاثیری مثبت در پیشرفتشان داشته باشیم.
سمیه سودا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نویسنده؟؟؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش خوبی بود خسته نباشید و تبریک میگم به عوامل و بازیگران این اثر. نسبت به نمایش هایی که این مدت تماشا کردم واقعا خوب بود و بهم چسبید پیشنهاد میکنم حتما برای دیدن این نمایش اقدام کنید.
سمیه سودا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متن ضعیف کارگردانی ضعیفتر بازیها.......
نیلوفر ثانی، شاهین و مرتضی سوری این را خواندند
امیر مسعود و فرزاد جعفریان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متین گنجی
درباره نمایش اُسلو i
این متن تازه ترجمه شده بنابراین ترجیح می دهم درباره ی متن چیزی نگم
تلاش زیاد کارگردان برای اینکه کار تمیزی ببندد و همچنین بازیگرانش که سعی می کردند تمام چیزهایی که کارگردانشان گفته است را به خوبی اجرا کنند و موفق هم بودند، اما انگار تمام تفکرهایی که کارگردان این نمایش داشت در سطح باقی می ماند و بی نمک بودن یکی از مهمترین چیزهایی بود که در این نمایش وجود داشت البته شاید برای رده سنی ۵ تا ۱۶ سال مناسب بود و حتی با نمک
کارگردان تلاش زیادی کرد از بدن بازیگر استفاده کند اما انگار نتوانسته تعریف بدن را درست درک کند و بازیگران هم خود متوجه نبودند چرا بدنهایشان را باید تکان بدهند این کاملا مشهود بود در بازیگران این نمایش
دو‌ دختر آبی پوش بیان بسیار ضعیفی داشتند و علاوه بر آن انقباض بدی هم در بدنشان وجود داشت و همینطور چند بازیگر دیگر که در بعضی جاهای ... دیدن ادامه » نمایش بیانشان بد بود.
بهترین انتخاب برای گروه نمایش ، حضور هوتن شکیبا بود که باعث شده بود مخاطبان زیادی با خود بیاورد که فکر می کنم خوب هم از پس نقش خود برآمده بود.
و در نهایت کارگردان این نمایش باید فکر کند که چرا این متن را انتخاب کرده وقتی که هیچ ایده ای برای آن ندارد ( البته غیر از میزانسنهای روتین و تکراری و هماهنگ کردن بازیگران با هم که در اینجا همه با هم‌تکرار کنند این جمله یا شعر را و این حرکات باسمه ای در بدنشان) شاید این شکل متنها اشکالهای کار را کمتر نشان می دهد یا می توان این چیزهایی که در اجرا تکلیفش مشخص نیست را گردن متن بیندازیم یا اینکه بگوییم شما درک درستی از متن ندارید و هر شکل پز روشنفکری...
من این تئاتر را به مخاطبان پیشنهاد می کنم تا مخاطبان ویژگی های یک تئاتر سر تا سر بد را درک کنند.

شهاب مهربان
درباره نمایش من i
من
در متن و اجرا رویه اثار پست مدرن را در پیش گرفته (کولاژ، روایتهای غیر مرتبط، و شروع و پایانی یکسان)
شاید بتوان گفت (من) از خود ساختار شکنی ویژه ایی در نوع روایت و اجرا برخوردار است
جایی که نویسنده و کارگردان سیاوش پاکراه از اثار پیشین خود عبور کرده و نگاه تازه خود را در مسئله (جنگ) باخوانشی پست مدرن به مخاطب ارائه میدهد. سیاوش پاکراه در (من) به دنبال سنتز و نتیجه نیست بلکه به بیان و طرح میپردازد او در( من) بر اساس اندیشه های پست مدرن از روایت ماژور پرهیز میکند و چه در متن و چه در طراحی فضا مخاطب را با کولاژی از روایتهای غیر مرتبط روبه رو میکند که در بستر ضد جنگ روایت میشود یا نمیشود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کار نسبتا ضعیفی بود. نمایشنامه ترکیب مناسبی از تراژدی و کمدی داشت، اما محتوای قدرتمندی نداشت. دقایق اولش فوق العاده حوصله آدمو سر میبره. بعضی جاها نمک شوخیها زیاد میشه. بعضی جاها هم به زور میخواد مخاطب رو وادار به همدردی کنه —از ضجه های غیر گیرا گرفته تا موسیقی پس از باران و از کرخه تا راین و غیره. خواننده زنده هم ایده خوبیه، اما نوعی رشوه به بینندست و باید یا توسط یه بازیگر اجرا بشه و یا در طول اجرا توسط خواننده. نور و دکور خوبی داشت. ایده نمایشنامه پتانسیل خیلی زیادی داره؛ از درد و رنج و فداکاری شهدا و خانواده هاشون آدم هر قدر هم که بگه کم گفته، اما متن نتونست به خوبی مطلب رو برسونه. شاید یکی از دلایلش تعدد موارد بود. دلیل دیگشم عدم توانایی کافی در توصیف احوال بود. امیدوارم کارهای بعدیشون بهتر باشه.
امیر مسعود این را خواند
علی مسگرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرتضی سوری
درباره نمایش ماریون i
ساعت اجرا رو عشقست ! :)
سپهر این را خواند
صبا صالحیان این را دوست دارد
مستقل اگر بدونه میتونه بفروشه شبانه روزی میکنه ....
۲۱ ساعت پیش
:| :/
۲۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
کاش ساعت اجرا کمی زودتر بود، اونهم برای سالنی مثل تئاتر مستقل که تاخیرهای اساسی جزو لاینفک اجراهاش هستش.
بدلیل اینکه پیش از نمایش "صدای آهسته ی برف" نمایش لانچر اجرا داره امکان ساعت زودتر را نداریم. البته در تلاش هستیم تا بتوانیم در روز شنبه اجرایی در ساعت زودتر برای مخاطبان فراهم ببینیم. و اینکه ساعت اجرا را از 21 به 21:15 منتقل کردیم تا بدون تاخیر اجرا ... دیدن ادامه » را شروع کنیم و مدت زمان نمایش هم 60 دقیقه است.
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید