۱. همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق ایمیل و روش‌های اینترنتی در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
۲. برای پیش‌گیری از شیوع بیشتر ویروس کرونای جدید، همه تئاترها، کنسرت‌ها و سینماها تا پایان هفته یعنی آدینه ۹ اسفندماه تعطیل است. اطلاعات بیشتر
تیوال | دیوار
S3 : 15:43:31
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال

 

سلام
چه خبرا ؟!
کرونا نگرفتید:)))
چرا کرونا اولین ضربه شو به فرهنگ و هنر مملکت زد آخه!
زهره مقدم این را خواند
بامداد و بهار گراوندی این را دوست دارند
رویا جان متاسفانه یا خوشبختانه من که هنوز نگرفتم :))
۳۰ دقیقه پیش
رویا جان منم به شخصه دل در گرو دیگری دارم ، بخوامم از لحاظ شرعی و اخلاقی مجاز نیستم کرونا جان رو بگیرم
۱۱ دقیقه پیش
:))))
لامصب دور و بر منم نمیچرخه. اگر احیانا گرفتم و به باقی شتافتم سر در تاتر شهر بنویسید تاتر بین قهاری بود:))
۲ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید


پرنده چند روزی می شد که پدر و مادرش ترکش کرده بودن و زمان این بود که خودش باشه، مقداری دونه برای پرنده گذاشته بودن که برای چند روز کافی بود.
تو این چند روز پرنده دونه‌ها را می خورد و یک نیم نگاهی هم به آسمانی که پرنده‌های دیگه داشتن پرواز می کردن داشت،ولی دلش می خواست مثل آن ها بشود، اما اون گرفتار راحتی لانه بود.
دونه‌هاش تموم شد، ولی راحتی و کثیفی لونه برای پرنده قابل تحمل بود.روز‌ها گذشت و پرنده لاغر و لاغر‏تر می شد.روز ها بود که پرنده داشت غصه فرصت‌های گذشته رو می خورد، اما حتی با دیدن پرنده‏‏‌هایی که داشتن زندگی می‌کردن و نمی‌خواست سختی اون راحتی رو تحمل کند.
یک روزی دختر بچه‌ای داشت از کنار لونه رد می شد، پرنده رو که دید، دل دختر برای کبوتر سوخت و اون رو به خونه‌شون برد.
پرنده تا آخر عمر تو قفس راحت زنده موند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به یاد دارم در دوران دانشجویی فیلمی دیدم به نام منطقه جنگی(The War Zone) محصول سال ۱۹۹۱، در این فیلم یک خانواده ی انگلیسی، متشکل از پسر و دختری نوجوان به همراه پدر و مادری حامله، به حومه ی لندن نقل مکان می کنند. مادر خانواده، در حین نقل مکان، بچه را به دنیا می آورد. روزی پسر نوجوان خانواده با صحنه ی عجیبی روبرو می شود. راز بزرگ و ترسناکی که رویارویی با آن بسیار مشکل است. بچه ای که تازه به دنیا آمده، مریض می شود. پسر، در گیر و دار راز کشف شده.... تصویر یک خانواده از هم پاشیده آنهم در سراشیبی سقوط، پدید آمدن رازی ترسناک در خانواده که بیان کردن آن ترسناک تر از خود راز است. به قدری در طول تماشای این فیلم بهت زده میشوید که نفس تان بالا نمی آید شما بعد از دیدنش، دیگر همان آدمی نخواهید بود که قبل از دیدنش بودید.
در این فیلم حتی یک تیر هم شلیک نمی شود ولی نام آن منطقه ... دیدن ادامه » جنگی ست، یک درام سرگیجه آور که دنیا را برایتان کابوس می کند، مانند شرایط کنونی ما، زندگی در شرایطی سخت ‌و راز آلود با وجود تنشهایی پیچیده، به یقین ما اکنون در منطقه جنگی هستیم و بی شک آیندگان این را بهتر درک خواهند کرد. بیایید زندگی کردن در شرایط جنگی را بیاموزیم و قشنگ تر به زندگی نگاه کنیم معرکه بیار منطقه جنگی نباشیم به یکدیگر کمک کنیم تا از منطقه جنگی به سلامت عبور کنیم
celine این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زمان برگزاری نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر به تعویق افتاد. | عکس
کرونا نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را به تعویق انداخت 
» زمان برگزاری نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر به تعویق افتاد.
... دیدن متن »

 

کرونا نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را به تعویق انداخت 

زمان برگزاری نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر به تعویق افتاد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی این جشنواره، دبیرخانه جشنواره ثمر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: قرار بود این جشنواره ۹ الی ۱۸ اسفند ماه در عمارت نمایشی نوفل لوشاتو برگزار شود اما به دلیل شرایط پیش آمده و اهمیت سلامتی گروه ها و تماشاچیان که این روزها در پی شیوع ویروس کرونا دچارش هستیم ، برگزاری این جشنواره به تعویق می‌افتد.

 

متن بیانیه به شرح ذیل است:

به نام خدا

تلخی های هزار و سیصد و نود و هشتمین سال خورشیدی گویا قصد رخت بربستن از حال و روز ما ندارد. دیگر به خبرهای ناگهانی بد عادت کرده ایم. کمتر صبحی را با دلخوشی بیدار شدیم و کمتر شبی را با آرامش به خواب رفتیم.

این بار اما مهمان ناخوانده ای به جان مان افتاده که نه مرد میشناسد و نه نامرد، نه راست میشناسد و نه چپ و فعلا مستقیم می تازد به سوی سلامت همه مان.

بی شک در این میان مهمترین وظیفه، حفظ آرامش و تلاش برای کنترل شرایط است. تمام بار این زحمات بر عهده مسئولین نیست و هر ایرانی وظیفه پیشگیرانه در این مسیر دارد. از یک دست ندادن ساده تا شاید عدم برگزاری یک جشنواره جذاب.

بر همین اساس دبیرخانه نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر در راستای حمایت از سلامت تماشاگران، اعضای گروه های شرکت کننده و جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا، پس از جلسه مدیران تصمیم به تعویق انداختن جشنواره در اسفند ماه سال جاری نموده است. طبیعی ست با توجه به تلاش های مسئولین و روند کنترل این بیماری، زمان دیگری برای برگزاری نهمین دوره جشنواره اعلام خواهد شد.

نهمین جشنواره تئاتر ثمر با پایبندی به شعار هویت ثمره تئاتر تلاش دارد تا هویت ایران و ایرانی را در عرصه ملی نمایان سازد. امید که این کمترین تلاش اهالی هنر و تئاتر، قدمی در مسیر رهایی از این روزهای تلخ باشد.

با احترام

دبیرخانه نهمین جشنواره تئاتر ثمر

رضا دادویی (دبیر نهمین جشنواره تئاتر ثمر) 

حامد شفیع خواه (مدیر اجرایی نهمین جشنواره تئاتر ثمر ) 

محمدرضا ژیان (مدیر جشنواره تئاتر ثمر )

 

نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر با دبیری دکتر رضا دادویی، که ابتدا قرار بود این جشنواره از مورخه ۹ الی ۱۸ اسفند ماه در عمارت نمایشی عمارت نوفل لوشاتو برگزار شود حال با وضعیت پیش آمده به سال بعد موکول شد.

 

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
shirinbo
درباره نمایش اِلویرا ٢٠٢٠ i
بسیار لذت بردم! مرسی از آقای بابک کریمی عزیز و همه هنرمندان این نمایش.
امیرمسعود فدائی، bahar و celine این را خواندند
امیر مسعود و بهروز غیاثی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شیوه و تعهد تیوال به پاسخگویی کاربران در دوره شیوع کرونا | عکس
» شیوه و تعهد تیوال به پاسخگویی کاربران در دوره شیوع کرونا
... دیدن متن »

با توجه به شیوع بیماری کرونا، تیوال تعهد جدی به حفظ پاسخگویی و پشتیبانی سریع کاربرانش را همزمان با حفظ سلامت همکارانش در اولویت قرار داده‌است. از این‌رو موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده اما کلیه تیم‌های محتوا، فروش و پشتیبانی کاملا فعال بوده و از طریق ایمیل (نوشته شده در بخش تماس در سایت) در خدمت کاربران عزیز هستند. خدمات به هنرمندان و سالن‌های محترم نیز با قدرت و سرعت قبل ادامه دارد. همچنین ممکن است شیوه‌های اینترنتی دیگر پشتیبانی برای این دوره نیز به زودی معرفی شود.

روجا قاسمی و محمد کریمی | Mohamad Karimi این را خواندند
میم سردلی، امیر مسعود، bahar، زهره مقدم، شاهین و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد و بررسی نمایش «آگوست در اوسیج کانتی» به کارگردانی میکائیل شهرستانی

در پناه اصالت...

به قلم مجید اصغری، منتقد گروه تئاتراگزیت
ارزش‌گذاری منتقد: یک ستاره- قابل تحمل

میکائیل شهرستانی از آن نسلی از تئاتری‌هایی‌ست که سخت در حال انقراض هستند. همان‌هایی را می‌گویم که هنوز خرده‌اصولی برایشان باقی مانده و به آن پایبند هستند. این که نمایش باید سروقت شروع شده و با احترام با مخاطب برخورد شود، ارثیه‌ی همان نسل برای شهرستانی‌ست. اما شهرستانی روی دیگر آن نسل به تاریخ پیوسته را نیز به ما یادآور می‌شود و آن تواضع و فروتنی است. همان نسلی که مخاطب را بدهکار خود قلمداد نکرده و با عشق و خلوص مقابلش سر فرود می‌آورد. به همین منظور است که رورانس نمایش شهرستانی بهترین قسمت اثر اوست. زیبایی اگر در آدمی ریشه ندواند، گذرا شده و با اندک مجالی از یادها فراموش ... دیدن ادامه » می‌شود. خلاقیت و شعور زیبایی‌شناسی‌ای که به درد زیست هنرمند نخورد، مفت نمی‌ارزد. زیبایی با فروتنی درآمیخته شود، صاحبش را اصیل می‌کند و اثرش را ارزنده. این گل تواضع و روحیه‌ی فروتنی گویی در بازیگران نمایش که اغلب آن‌ها برای اولین بار است که بازی در صحنه تئاتر را تجربه می‌کنند نیز شکوفه زده است. این مهم به یقین بهترین درسی‌ست که شهرستانی می‌توانست به نوآموزان خود بیاموزد و آن‌ها را نه فقط برای یک بار بلکه برای یک عمر برای این تئاتر به جا بگذارد. با همه‌ی این حرف‌ها و در این وانفسای غرور کشکی برخی کارگردانان عزیزمان، این که میکائیل شهرستانی تمام اشتباهات هنرجویانش را به خود می‌گیرد امری پسندیده و دلنشین است. با همه‌ی نقدی که به اثر او دارم، لازم دانستم تا این رفتار او را ارج نهاده و مبلّغ این تواضع باشم.
و اما برسیم به اثر جذاب و ویران‌کننده تریسی لتس. آثار او درآمیختگی‌ای‌ست از حال و هوای گروتسک چخوف و رئالیسم ترسناک ریموند کارور. به معنای دقیق کلمه اثر او نوعی توحش آمریکایی‌ست که در ظرفی از واقع‌گرایی روان در بطن جامعه‌ ریخته شده است. اثر او یک اثر ضدآمریکایی نیست بلکه خود آمریکاست، بی‌هیچ کم‌وکاستی یا سیاه‌نمایی و تحریفی. شاید به همین دلیل است که این متن باعث شده تا کسی مثل سام شپارد را چنان شیفته خود کند تا در اقتباس سینمایی آن به کارگردانی جان ولز نقش کوتاه پدر خانواده را بازی کند. اما جدا از این توحش خانوادگی که آمریکایی‌ها به شدت روی آن حساس هستند، اثر یک اعتراف‌نامه است. اعتراف به کج‌روی و خودفروشی به مدرنیسم و پدیده‌های نوظهور آن. تریسی لتس در این اثر نوعی بدهکاری و شرمساری بزرگ آمریکایی‌ها به سرخپوستان را یادآور شده و آن اجتماع به ظاهر از هم‌گسیخته را صاحب اصالت و همبستگی می‌داند. وایولت که در ابتدا از حضور جونا (سرخپوست) کاملا شاکی‌ست، اما در پایان نمایش تنها آغوش بی‌منت اوست که پناهگاهی امن برای وی می‌شود. این نوعی رجعت به سنت‌ها نیست. سنت آمریکایی همانی بود که جان فورد در آثارش به آن می‌پرداخت و از ملی‌گرایی و وطن‌پرستی سخن به میان می‌آورد. برای سنت‌گراهای آمریکایی همیشه حفظ و حراست از حریم و امنیت خانواده مساله بوده و همواره این جماعت، بیگانگانی چون سرخپوستان را تهدیدی برای این مهم می‌پنداشتند. این مساله کمیک اصلا شوخی نیست که آن‌ها سرخپوستان اصیل آمریکایی که بومی آن جغرافیا بوده‌اند را بیگانه و افرادی علیه امنیت ملی تلقی می‌کنند. در این جا اما قضیه واژگون است. اتفاقا این جونا هست که حافظ حریم امن خانواده شده و جلوی تعرض جنسی داماد تازه‌وارد به دختر نوجوان باربارا را می‌گیرد. پس اصلا جونا نماد سنت آمریکایی نیست. او با همه سختی‌ها همچنان توانسته خود را در این آشوب مدرنیسم حفظ کند و به اصول زندگی و اخلاقی خود پایبند بماند. در نمایش شهرستانی نیز معرفی جونا به ویژه از لحاظ پوشش با اغراق همراه است. این اغراق نوعی عدم تطبیق بین او و سایر اعضا خانواده ایجاد کرده و البته بازی خوب زهره یعقوبی در این نقش هم بی‌تاثیر نبوده است. اما مشکل اصلی نمایش شهرستانی در دو نکته خلاصه می‌شود. اول این که صحنه مهرگان برای چنین نمایشی بسیار کوچک است و این موضوع باعث شده که در خیلی از موارد، میزانسن‌ها در یک فرورفتگی با هم قرار بگیرند. دوم این که اغلب بازیگران، درک درستی از موقعیت نمایشی که بازی می‌کنند را ندارند. البته به عقیده بنده گزینه دوم بیشتر به اثر لطمه زده تا گزینه اول. این که چرا نمایش در موقعیت‌های حساس به آن میزان از درگیری و ردوبدل انرژی نمی‌انجامد می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. شاید یکی از آن‌ها این باشد که توقع اجرای نقش‌هایی به این پیچیدگی از بازیگران کم‌تجربه کمی دور از واقعیت و انصاف باشد اما به هر حال آن‌ها تحت هدایت جناب شهرستانی به این متن رسیده‌اند. حتما جناب شهرستانی چنین قابلیت‌هایی را از بازیگرانش دیده که اجرا و بازی چنین شخصیت‌های دشواری را به آن‌ها سپرده است. اگر این قابلیت‌ها به حد نصاب متن و شخصیت‌ها نرسد، حرکات بازیگران، اکت‌ها، کنش‌ها و واکنش‌هایشان تقلبی و مصنوعی می‌شود. وقتی مخاطبی پای نمایشی رئالیستی می‌نشیند، می‌خواهد هنر بازیگری ببیند و لذتش را ببرد. متاسفانه این لذت از ما دریغ شد و نتوانستیم آن‌طور که باید با اثر ارتباط برقرار کنیم. اما حداقل خوبی کار این جوانان این بود که نمی‌خواستند تحت تاثیر بازی‌های ورژن سینمایی اثر قرار گرفته و تقلیدی کورکورانه از آن داشته باشند. اشتباه اگر شخصی باشد بسیار باارزش‌تر از آن است که وابسته به دیگری باشد. چرا که اشتباه شخصی به درک و آگاهی و تجربه منجر شده و احتمال این که دوباره تکرار شود را بسیار کاهش می‌دهد. امید که این تواضع همچنان در دوستان به اشکال مختلف خود را بروز دهد. چرا که این روحیه ریشه تئاتر است. ریشه‌ای که مدت‌هاست برخی دوستان و عزیزان ما در پی سوزاندنش به تکاپو افتاده‌اند

.

۳ اسفند ۱۳۹۸
رضا بهکام، امیر مسعود و مهرداد کیا این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
bahar
درباره نمایش بچه i
و آن سایت محترم به خودش زحمت نمیده یه نوت یه گوشه از سایتش بزنه که برنامش واسه بلیط های این هفتش چیه!!!
ژوآن و حمیدرضا مرادی این را خواندند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
bahar جان ، یکشنبه برای من پیامک فرستاد ، گویا بلیت ها رو کنسل می‌کنن و مبلغ رو برمی‌گردونن. روز بعدش هم مبلغ به حساب من برگشت.
۶ ساعت پیش
سردلی جان پس من باشون تماس بگیرم ...
ممنونم از پاسخت
۵ ساعت پیش
بله عزیز، کار خوبی میکنید. بلاخره تعداد بالاست و زمان می‌بره ، ولی آن سایت محترم هم اطلاع رسانیش ضعیفه
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
" موقت "

کتابِ مورمن اولین پیشنهادیه که وقتی لندن هستید و " میپرسید کدوم نمایش رو ببینم " فورن در جواب سوالتون میشنوید .

یک اثر کمدی موزیکالِ به روز و پر قدرت لبریز از ایده های خلاقانه و موسیقی بی نظیر که باعث شده بعضیا هر هفته تماشاش کنن .

ماجراش از این قراره که دو مبلغ مورمن میرن آفریقا تا کتاب مقدس رو تعلیم بدن و مردمِ محلی رو به مسیحیت دعوت کنن . اما خب اونجا با اتفاقهای پیش بینی نشده و بسیار بزرگتر از اونچه فکر میکردن روبرو میشن .

این دو مبلغ خیلی سرِ حال و خوشخیال وارد اوگاندا میشن اما در همون بدو ورود توسط یه جنگجوی محلی بنام ژنرال Butt fucking naked :)) مورد حمله قرار میگیرن و میرن جایی که مبلغین قبلی زندونی شدن . و اینجاست که کل دین و تاریخ و دغدغه های محلیِ مردم با هم گره میخوره و معجونی از هیجان و خنده و امید ، روی صحنه به نمایش در میاد .

یکی از لذتبخشترین قسمتهای نمایش کوروگرافیهای خلاقانه س که با طراحیِ لباسِ خیره کننده و طراحیِ صحنه ی خیال انگیز ، مخاطب رو به وجد میاره .

تسلطِ بازیگران مثال زدنیه . صداهای فوق العاده پخته و زیبا ، بدنهای روو فرم و آماده و خلاصه یک پکیجِ چشم نواز از زیبایی و لذت .


یک ... دیدن ادامه » نمایش که بعد از تموم شدنش چنان حالت خوبه که دوست داری تمام مردم شهر رو بغل بگیری و ماچ کنی و تمااام کوچه ها و خیابونها رو برقصی :)

فیلم تئاترش نمیاد بیرون ؟؟؟؟ :))
۵ ساعت پیش
بامداد جان پس خوب است هم‌داستانیم.
خوش بگذرد و ممنونم از این نوشتار شما. :)
۱۱ دقیقه پیش
خیلی عزیزید جناب یزدی
مرسی از لطفتون :)
۸ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ارش دانشور  
درباره نمایش مرد بالشی i
سلام دوستان عزیز
با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور جلوگیری از آن اجرای روزهای یکشنبه 4 اسفند و دوشنبه 5 اسفند ماه نمایش کنسل شده است.
همچنین تیم مردبالشی تصمیم گرفته ادامه اجرای این نمایش را متوقف کند. به همین منظور دوستان عزیزی که بلیط خریداری کرده اند با همکاری که با تیوال انجام خواهد شد، هزینه بلیط های خریداری شده به حساب آن ها برگشت داده می شود.(جهت هماهنگی بیشتر با تیوال در ارتباط باشید)
تیم مردبالشی از همه عزیزانی که لطف داشته اند بلیط خریدای کرده به خاطر اتفاق های پیش آمده عذرخواهی می کند.
امیدواریم در آینده فرصت ملاقات شما عزیزان رو داشته باشیم و لطفتان را جبران کنبم❤️
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_black_blue_2019
#جنایی_درام
#سینمای_آمریکا

فیلم "سیاه و آبی" اثری ست که در قصه پردازی به شدت درگیر کلیشه است و همان پلیس خوب و بد همیشگی را به تصویر می کشد و در مقابل آثار مشابه هیچ حرفی برای گفتن ندارد . فیلم در ایده به خوبی آغاز می شود . پلیسی که هم سیاه بودن را باید در کنار دشواری های شغل تحمل کند و هم زن بودن را . این طرح ریزی نسبتا خوب اما دوامی نمی آورد و در میانه راه به ضرب گلوله کلیشه از پا در می آید.

نمره 4.5 از 10
رومینا خلج هدایتى و پویا فلاح این را خواندند
بامداد این را دوست دارد
علیرضا جان قدم تو مسیری گذاشتی که با اینکه خیلی جالب و جذابه اما موقتا تنهایی. استقامتت ستودنیه و امیدوارم هم خودت ادامه بدی و هم این حرکتت، باعث بشه که کمی هم در مورد فیلم‌های روز دنیا بیشتر و بهتر بدونیم. ❤️❤️
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عادل دولتشاهی
درباره نمایش ایرانوآر i
با سلام
خوشحال می شویم به دیدار ما بیایید. #گروه_هنری _استوا #عادل_دولتشاهی #محمد_طاهری
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیگه هرررررررررررگز نظرم رو چه موافق و چه مخالف در رابطه با هیچ کاری نخواهم گفت.
چون اگه نظری مخالف باشه، متهم میشی به هرچیزی و تعریف بتنهایی هم کافی نیست.
یکبار درباره کار سوختن گفتم و کلی داستان شد
یکبار هم درباه کار داخلی زمستان خانه عروسک گفتم که کلی توهین شنیدم و بلاک شدم و....
پس برای من بیسواد و کم هوش ( کلمه درستِ متضاد باهوش نمیدونم چیه الان) و بی هنر، سکوت بهتره تا حداقل احترامم حفظ شه
این تئاتر و این شما هنرمندان باهوش و با سواد و آوانگارد تئاتر
خدانگهدار
سمانه خانم عزیز
با اینکه خیلی وقت ها باهاتون هم نظر نبودم اما خب همیشه احترام قائل بودم براتون
چی شیرین تر از شنیدن حرف های دوست های تیاتری
اونم شمایی که همیشه پر انرژی و پر شور درمورد کارها مینوشتین و ادم رو تحریک میکردین
امیدوارم تحریم و خداحافظی ... دیدن ادامه » تون موقت باشه
باز برگردین و بنویسین برامون :)
۱۸ ساعت پیش
سمانه عزیزم، سلام؛

خواندن هر متنی در هر جامعه‌ای که نشان دهد گوینده آن کلام سرخورده شده و به گلایه و قهر و دلخوری جمعی را ترک می‌کند؛ برای من به شخصه ناراحت‌کننده و غم‌انگیز است. شما نه بی‌سواد هستید و نه کم هوش که اگر جز این بود؛ هیچ گاه هنر را برای ... دیدن ادامه » آرامش و گذران وقت خود انتخاب نمی‌کردید. اما داستان شما من را یاد دوران کوتاهی می‌اندازد که انتقاداتی می‌کردم از نمایشها و گلایه‌هایی از بعضی تماشاگران که آرامش سالن را بر هم می‌زنند و نمی‌دانم چه شد که طی مدتی جمع بسیاری از نا اهلان این جمع فرهنگی، بسیار بر من تاختند؛ تا آنجا که قصد ترک مجال کردم تا دیگر فقط تماشاگر باشم.

عزیز جانی داریم در این تیوال نازنین به نام لهاک که شاید نوشته‌هایشان را خوانده و با من هم نظر باشید که بسیار انسان با فرهنگ و دوست داشتنی است. او این بیت از حافظ را برایم نوشتند که در آن زمان و از آن به بعد هر جا که می‌رنجم یا هر جا که در کارهایم سختی پیش پایم می‌افتد همیشه به یادم مانده و نجات‌بخش روحم هست و آن این است: در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم، سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور.

در هر حال، هر جا دیدید که در برابر ابراز کلامتان رنجیدید؛ ترک آن جمع شاید رفتار مناسبی نباشد و شاید بتوان گفت بهترین رفتار به نفع کسانی است که قصد انزوای شما را دارند. این سایت و بقیه محلهای اجتماعی هم خوب و بد خود را دارد و طیف وسیعی از عزیزان با فرهنگهای متفاوت به خوبی به مدد هنر گرد هم آمده‌ایم و همگی سرخوش از این هنر با هم معاشرت کلامی و مجازی می‌کنیم. پیشنهاد من به شما این است که ترک جمع را در مرحله آخر رفتار خود قرار دهید؛ شاید مثلن بتوانید با تغییر بخشی از ادبیاتی که در نوشتارتان به کار می‌برید (هر چند که مطمئنن نوشتارتان عالی است) و ارائه توضیحات مفصل در بعضی نقاط که ممکن است موجب رنجش همان طیف خاص شود و یا احتمالن موجب چالش و ناراحتی شود؛ هم حضورتان را حفظ کنید و هم نقد و بحثتان را به پیش بکشید. یا حتی مثلن در برابر بعضی رفتارهای تندی که می‌بینید سکوت کنید که بعضن سکوت بهترین جواب برای کسانی است که می‌خواهند شما را عصبانی و کسل کنند و کلامتان را لجن‌مال. پیشنهاد بعدیم هم این است که از این اتفاقات که رنجیده‌اید و هر اتفاقی اصولن در زندگی، سعی کنیم در جهت تقویت روحیه و رشد خود استفاده کنیم. اینگونه شاید بتوانیم آرامتر زندگی کنیم چرا که اسباب ناراحتی بسیار است، شاید بهتر باشد آرامش را از درون برای خود بسازیم و کمتر از رنجها آسیب ببینیم و البته فکر کنم در این بدیهه هم‌نظر باشیم که اگر جایی هم اشتباهی در نقد و کلام کردیم بپذیریم و این مسئله چرخش همیشگی در روی یک پاشنه خود باعث رنجش ما نشود.

به هر حال، من به شخصه به تازگی نوشتار شما را دیدم و فکر می‌کنم اگر افتخار بدهید و بیشتر بنویسید، من یکی از دنبال‌کنندگان و خوانندگان مطالب شما خواهم بود. امیدوارم همیشه شاد باشید و شاد باشیم و آرام؛ که آرامش را در میان تعدادِ بسیار کمی از انسانها واقعن بتوان یافت. از تطویل کلامم پوزش می‌خواهم؛ به امید دیدار و بهروزی.
۲ ساعت پیش
جناب @پارسا یزدی عزیز
سلام
من با خوندن این متن کامل و زیبا ، بسیار دلگرم شدم و حتما از مطالبتون استفاده میکنم برای ادامه حضورم در تیوال
خیلی زیاد ممنونم ♥️
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

بسمه تعالیشرح بیت سنائی غزنوی


عنان گیر تو گر روزی جمال درد دین باشد
عجب نبود که با ابدال خود را هم عنان بینی

سنائی غزنوی

مقدمه :
حکیم سنائی غزنوی فلسفه اسلامی را در حد کمال شناخته است و در مثنوی های خویش و در قصائد دیوان خویش از فلسفه اسلامی بهره ی فراوان خواهد داشت حکیم سنایی غزنوی جزئیات فلسفه اسلامی را نیز با استادی و احاطه ی کامل بیان کرده است و به نفی فلسفه دنیا گرا و تعالی ِ فلسفه اسلامی پرداخته است .
در ... دیدن ادامه » دیوان اشعار سنایی غزنوی و در قصیده ای با مطلع :
" دلا تا کی در این زندان فریب این و آن بینی یکی زین چاه ظلمانی برون شو تا جهان بینی " به نکوهش دنیا و افکار سطحی دنیوی پرداخته است و فلسفه اسلامی و عرفان را به تشنگان حقیقت , عطا خواهد کرد .
حکیم سنائی غزنوی به بیت : " عنان گیر تو گر روزی جمال درد دین باشد عجب نبود که با ابدال خود را هم عنان بینی " رسیده است . حکیم بر مبنای فلسفه اسلامی زندگانی را در محوریّت عنصر " دین " تعریف خواهد کرد و هرچه در دینداری , درد اعتلای عنصر " دین و " مذهب " افزون تر گردد درجات عرفانی , معنوی و اخروی فرد مومن افزون تر خواهد گشت . آری بزرگان دین اسلام بر اساس حکمت اسلامی به امور دینی حَساسیّت بسیاری خواهند داشت و فلسفه اسلامی در هر لحظه ی زندگانی آن اولیاء اسلامی آنان را به آسیب شناسی ِ نیت , زبان و اعمال خواهد کشید و درد ِ نیت , زبان و اعمال دینی ِ اسلامی به صورت صحیح و ریشه دار در اسلام ناب محمدی دغدغه همیشگی انان گشته است .
مومنان عام ّ اسلامی , از دردهای دینی پرهیز خواهند کرد و بر اساس فلسفه اسلامی در دین اسلام سطحی نگر خواهند گشت اما اولیاء اسلامی از درد حسّاسیت و اهمیّت به معنای صحیح و حقیقی اسلام استقبال خواهد کرد و درد دنیوی انان , در بهشت رضوان جایگاه انان را والاتر و با رحمت افزون تر خواهد گشت . آری , دین سطحی بر مبنای راحت طلبی گشته است و دین حقیقی , راه دین اسلام را بر مبنای فلسفه ی الهی قرار داده است و مسئولیت خویش را مسئولیتی سنگین خواهند پنداشت و دین اسلام سرشار از جزئیات و نکات ظریف گشته است و دقّت نظر بر اساس آیات حکیمانه ی هفت و هشت قرآن مجید در سوره الزلزله : " فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ " بر این اساس گشته است که در فلسفه الهی , جزء نیز همانند کلّ از اهمیّت ویژه ای برخوردار خواهد گشت .
نتیجه :
سنایی غزنوی از ویژگی های اولیاء و عارفان اسلامی بر اساس اهمیّت دادن کامل به عنصر دین بر اساس عرفان و فلسفه اسلامی پرداخته است و دغدغه ی دنیا را نکوهش کرده است و دین راعمیق و دقیق معرفی خواهد کرد و راه اولیاء اسلامی را راهی درد آلود , پیچیده اما استوار بر اساس کمال عرفان و فلسفه الهی دانسته است .

منبع :
دیوان حکیم سنائی غزنوی _ انتشارات نگاه _ تهران _ چاپ سوم _ 1388نویسنده : سید محمد حسین شرافت مولا۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
جای این طور مطالب خالی بود
البته یه موقعی من می گذاشتم نقد دیگران رو ولی استقبال نشد
امیدوارم نقد تو ایران جایگاه درست خودشو پیدا کنه
موفق باشید
۱۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آرش رضایی
درباره نمایش ژ مثل عشق i
و بالاخره اولین کار ثبت شده به اسم خودم در تیوال....
تبریک میگم، ایشالا خدمت برسیم...
۲۱ ساعت پیش
آرش عزیز خیلی تبریک میگم بهت دوست تیوالی قدیمی من
باآرزوی موفقیت برات
۴ ساعت پیش
خیلی ممنونم آیدا جان...سلامت باشی و خوب و موفق
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امیدوارم از ۹ اسفند به بعد شرایط به روال طبیعی برگرده،
من که نگرانم تمدید بشه...
سپیده، میم سردلی، ژنرال و ژوآن این را خواندند
محمد لهاک و امیرمسعود فدائی این را دوست دارند
شخصاً ترجیح میدم اگه قراره آسیبی به کسی برسه همه چیز تعطیل و تعلیق باشه...
۱۹ ساعت پیش
شاهین جان
واقعاً اتفاق دردناکیه یک گروه بیش از چند ماه تمرین می‌کنند و کلی پیش درآمد تبلیغاتی و سالن از هفت خوان و هفتاد خان میگذرند تازه به اجرا میرسند اما باور کن که جان انسانها خیلی خیلی مهمتر و با ارزش تر از تئاتر هستش
امیدوارم جان کسی به مخاطره ... دیدن ادامه » نیفته
برای سلامتی همه دعا میکنم⁦❤️⁩
بیا امیدوار باشیم که مردم جهان در سلامتی و شادی زیست کنند⁦❤️⁩
۱۸ ساعت پیش
امیرمسعود عزیز
محمد لهاک بزرگوار،
قطعن، باهاتون موافقم، منظورم اینه که امیدوارم تو این چند روز این مساله‌ مهار بشه ، در واقع تمدید شدن این وضعیت نشون دهنده تمدید این شرایط بحرانی هم هست،
برای همین امیدوارم تمدید نشه،
و جدای از اون امیدوارم نهادهای ... دیدن ادامه » مرتبط فکری برای گروه هایی که این همه زحمت کشیدن و هزینه دادن و الان متضرر میشن بکنند تا بخشی از این هزینه ها جبران بشه
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیوانه : اگر از کسی بپرسی خودت رو بیشتر دوست داری یا خدا رو چی جواب میده
مشتی علی : معلومه دیگه خدا..!
دیوانه : اگر از کسی بپرسی با خدا راحت تری یا با خودت چی جواب میده
مشتی علی : خوب... با خدا بودن سخته
دیوانه : یعنی با خودت باشی راحت تری ؟
راحت بودن سخته برای همین همه با خودشون هستن، وگرنه کی هست که نخواد با خدا باشه
مشتی علی : راحتی آسون راحت به دست میاد
راحتی سخت که اسمش نمیشه راحتی
دیوانه : پس میشه گفت راحتی اصلا خلق نشده { خنده حضار }
مشتی علی : حضار نداریم آقای محرابیان
محرابیان : می خواستم حس رو انتقال بدم (:
مشتی علی : آهان بله (:
مشتی علی : ببین دیوونه نمیشه که راحتی خلق نشده باشه پس اون دنیا بهشت چیه پس؟
دیوانه : راحتی
مشتی علی : این که شد همون
دیوانه : بستگی داره راحتی رو چی معنی کنی...
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
درود بر شما
موفق باشید
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من از تکرار هذیان در تب پاییز می ترسم
از این اسطوره های از تهی لبریز می ترسم

درونم آنچنان از چهره ی تاریخ چرکین است
که از هر یادگار خاطره انگیز می ترسم

برایم آنقدر از عقده های محتسب گفتند
که از گیلاس های ارغوانی نیز می ترسم

حقیقت واژه ی تلخی است در قاموس ناپاکان
ز تکرار حقیقت های حلق آویز می ترسم

کلاغانی که دیگر از مترسک ها نمی ترسند
به تاراج حقیقت آمدند ، برخیز می ترسم

#آرش_نصیری


http://arashnasiri.blogfa.com/post/13
Ali و ژنرال این را خواندند
امیرمسعود فدائی، نیلوفر ثانی، محمد لهاک و بامداد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شویدعالی جناب
باوربفرمائید ، ما قصوری نکرده ایم
اما همه چیز
همان گونه نیست که ما می خواستیم

مثلا
بعضی از تفنگ ها
تمرد می کنند !

برخی از سربازان
نامه های عاشقانه می نویسند !

... دیدن ادامه » بعضی از گلوله ها
هدف را به اشتباه
نشانه می گیرند !

و بعضی از تانک ها
سر در گوش درختان
با آنان پچ پچ می کنند!

عالی جناب
خلاصه بگویم
ما از پس شاعران برنمی آئیم !

آنان
با همین کلمات پیش پا افتاده
همه چیز را عوض می کنند !
بی آن که گلوله ای
شلیک شده باشد !#محمدرضا_عبدالملکیان
⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩
۱۹ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید


داروخانه ها حالا محل اصلی تجمعات مردمی شدن. خیلی ها رو دیدم که انگار دارن در یخچال رو باز می کنن فقط میومدن تو که یه نگاهی کنن ببینن چی برای خوردن پیدا میشه.بعضی میخواستن خودشون رو مسلط نشون بدن و تو چشمهای خیلی ها نگرانی می بارید. این روزها خانواده مهمترین عامل نگرانی شده. انگار همه از این می ترسن که سر بقیه بلایی نیاد. سر بچه, همسر و خانواده. چه نگاه باطلی. جنگ جنگه. و همه توش اهمیت زیادی دارن. باید زنده موند. و این اولین اصل مبارزه با یک بیماری واگیرداره. ژل و ماسک رو گرفتم و زدم بیرون. نمیدونم آدمی چه مرکشه که هروقت احساس می کنه که تو یه قضیه ای گیر کرده, هوا هم براش سنگین میشه. حتی اگر چند روز پیش حس یک هوای بهاری دم عید رو پیش خودش تصور کرده باشه. خیابانها خلوتتر شده. حضور کمتر شده. ترس وجود داره و نمیشه منکرش شد. و این ترس من رو نگران می کنه. ترس مهمترین ... دیدن ادامه » عامل شیوع یک بیماری یا یک تفکر خطرناک و ناجوره. زنگ می زنم به مادر. قربون صدقه ام میره. این ایزوله کردن ناخودآگاه احساس دلتنگی بدی میاره. اینکه این دلتنگی بلاخره با کنار هم بودن تموم میشه یا یک جدایی مطلق؟ چیزی نمی گم. اما سعی می کنم دلش رو به دست بیارم. ملیجکش میشم تا کمی بخندونمش و تصویرش می کنم.....
قدم می زنم. سیگار رو می ذارم کنار لبم.
هیچ چیز مثل این فضای ملتهب, این فضای مسموم, این نگرانی و این روزهایی که نمیدونیم فرداش این ور خطیم یا اون ور, دیدار رو خوشایند نمیکنه. دیداری رو که براش مقاومت می کنم پی در پی. از بس آدم دوست داره همه چیز ایده آل باشه. حالا به خودم نهیب می زنم...علی.... کجای کاری پسر؟ و می خندم... خنده داره...ایده آل تر و موندگارتر از این دیدار, چیز دیگه ای هم هست؟
من نمی‌دانم چه باید کرد اما دوستان!
هرچه افزون شد مصیبت دوستی افزون کنید

#سمانه_کهرباییان
دیروز
امسال سراسر یک فصل بود "زمستان" ...
۴ ساعت پیش
دوست عزیزم، از نوشتتون ممنونم. ولی این سیگار، زیاد واستون خوب نیست، از من گفتن.
ضمنا امیدوارم اوضاع همه مردم دنیا بهتر بشه. روز همتون شاد و بدور از غصه.
۵۲ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، چهارشنبه ۱۴ و پنجشنبه ۱۵ اسفند، به کارگردانی پویا سعیدی، مسعود صرامی و با بازی امیر نوروزی، میلاد چنگی، مجید یوسفی و ... آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

خیلی وقته که خوابیم
اما خواب بیداری
خواب خوشحالی
خواب خنده های از ته دل
خواب دورهمی های همیشگی نمی بینیم

انگار یه چیزی گم کردیم
یه چیزی که فراموش شده
نمیدونیم که کی و کجا بوده
برای چی یادمون نمونده
اما فکرمون رو مرطوب میکنه.

بعضی وقت ها
زل ... دیدن ادامه » میزنیم به فنجون چایی
بخارش رو تماشا می کنیم
که مثل خاطره ها
می رسند به آسمون و ابرها

یا زمانی که بارون میاد
قدم می زنیم توی شهر
از کنار آدمها رد میشیم
اما با همه شون غریبه هستیم

دیگه حتی خوشحال نمیشیم از خیس شدن
یه چیزی توی مغز مون مدام مرور میشه
انگار خیلی وقت هستش
که منتظر کسی هستیم
نمیدونم چه زمان و مکانی
ولی همیشه منتظر هستیم،منتظر.

#مجتبی
امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد لهاک ، بامداد، قاصدک و محمد جواد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید