آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال عادله گرشاسبی | دیوار
S3 : 00:48:19 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

از صفحه ی اینستاگرام آقای کیوان کثیریان/ منتقد سینما

پنجاه پنجاه ، نمایش موفق مرتضی اسماعیل کاشی و هاله مشتاقی نیا ، بعد از چهار ماه و بیش از هفتاد اجرا دارد به پایان می رسد . در این وانفسای فرهنگ و تئاتر ، همه می دانیم چهار ماه یعنی چه . نمایشی پر انرژی ، با متن خوب و اجرای محکم و بازی های خوب عده ای جوانِ با استعداد . به همه عوامل این نمایش تبریک می گویم و توصیه می کنم اگر هنوز نتوانسته اید به تماشایش بروید ، این یکی دو اجرا را در سالن هیلاج از دست ندهید . گر چه امیدوارم اجرای آن باز هم ادامه یابد .
ممنونیم
۰۸ دی ۱۳۹۸
عادله جان عزیز درود بر شما
لطف میکنی 3 تا از بهترین تئاترهایی که الان در حال اجرا هست و بهم معرفی کنی.
سپاسگزارم
۰۴ اسفند ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
.
یادداشت اندیشه فولادوند برای نمایش پنجاه پنجاه:
لبخند "برشت" در چشمهای "هلنه وایگل"
.
ناگهان خودم را در نقطه ی صقلِ "آشوویتس" شناسایی کردم.در اتاق گاز بزرگی تلو تلو میخوردم ؛ به طول و عرض پایتخت.
.
نمیدانستم دقیقا چقدر فرصت دارم تا پمپاژ آخرین گازهای سمی در ریه ام.
.
.هنوز اجازه داشتم آزادانه از هر سوی اتاق گاز به هر سویی بروم ،بدوم ویاحتی بخوابم.قاعده ی گرفتن ِآخرین کام از گازهای سمی، مبتنی بر تصادف بود.با آمونیاک،سرب،گوگرد ... دیدن ادامه ›› و ازدحام تهوع آور اتومبیلهای داخل اتاق گاز، صمیمی بودم وبا آنها که با رعب عفونت زده شان مرا میترساندندنیز.
.
پس زنده از میانشان دویدم ،تند دویدم و به اتاق تاریکی پناه بردم که در آن نمایشی نبوغ آمیز برپا بود.
.
"نبوغ" همان چیزی بود که من قبل از ورود به "آشوویتس" میپرستیدم.
.
تمامِ آنچه میخواستم مهیا بود.بازآفرینیِ درخشانِ نمایشنامه ی " کله گردها و کله تیزها"ی برتولت برشت،اتاق گازهای دوره ی جنگ جهانی دوم و قربانیانش که روزگار مرا آینگی میکرد.
.
کارگردانی نبوغ آمیزِ "مرتضی اسماعیل کاشی" که انگارروح مرا که قبل از پمپاژ آخرین گازهای سمی در ریه ام آنجا بود به شیوه ای کوبیسم بر جمجمه ی خودم طرح میزد. روی صحنه آغشته بود به تمام عناصر اکسپرسیونیستی و البته وفادار به قواعد "اپیک" که روح "برشت" را خوشنود میساخت .صحنه بینظیر بود.نورها و سایه ها رنج ادواری بشر را با آن صداها و افکت ها و موسیقی درک شده و شعورمند به ابدیتی پاکیزه پیوند میزدند که پر از شرافت زهر آلود حقیقت بود.آنچه بر صحنه میرفت معرکه ای جن زده از مراسم "زار" بشر بود. یک رنج ابدی که آه از بازیگرانش.
.
آنها ارواح رفته ی اتاق های گاز را نمایندگی میکردند در حافظه ی دو زن و مرد باز مانده ای که به یاد می آوردند عذاب نا تمام رنج ِجبر سلطه ی ابدی قدرت را بر بشر. بازی ها آنقدر دقیق کارگردانی شده بود که باور نمیکردی این هنرمندان تازه کارند و همه شاگردان کارگردانشان بودند.آنها آنقدر با آن ارواح زجر کشیدند که آن مدینه ی فاضله ی تمام تراژدی های تاریخ ؛آن "کاتارسیس" عزیز در همزمانی هولناکی میان من و ایشان رخ داد.بازی ها .وفادارانه به "ژستوس"و به شکلی خون آلود اکسپرسیو بود .حس کردم آقای برشت در چشمهای خانم "هلنه وایگل" لبخند آرامی را جاودانه میکند. همه شان شبیه حیات حقیقی این روزهای من در انتهای این جن زدگی" آوانگارد"به اتاق گاز هدایت شدند.
.
من هم باید بروم باید بدوم تا قبل از پمپاژ آخرین گازهای سمی در ریه ام به آنان که هنوز زنده اند بگویم : نمایش پنجاه پنجاه را ببینید.یک نبوغ ِ آوانگارد در "اتاق گاز".
فکر کنم "ثقل" درست باشد نه "صقل"
۰۲ دی ۱۳۹۸
بازیگرا تسلط فوق العاده ای روی بدن شون داشتن.پرفورمنس ها خاص و خیره کننده بود اما اگر یه کلیتی از نمایشنامه برشت نمیدونستی، تقریبا هیچ چیز نمیفهمیدی چون اصلا گویا نبود.
۰۲ دی ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
روزنامه شرق/ پژند سلیمانی

اجرای ۵۰-۵۰ به کارگردانی مرتضی اسماعیل‌کاشی و نوشته‌ی مشترک هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل‌کاشی،
اجرایی که در طی ۱۸ماه تلاش و شناخت از دل یک کار کارگاهی با هنرجو شکل گرفته است. اجراهایی اینچنین به دلیل زمانی که برای رسیدن به ایده، پردازش و تکمیل آن صرف می‌شود، بسیار ارزشمندند. چرا که ادای دینی است به تئاتر و نمایش به مفهوم واقعی و اصیلش.
نمایش ۵۰-۵۰ نمایشی است که زمان را با عناصر و نشانه‌های داستانی و نمایشی برای ما جلو و عقب می‌برد، جا‌به‌جا می‌کند و نگه می‌دارد. نشانه‌هایی که آرام آرام به کار اضافه می‌شوند و به مخاطب ارائه داده می‌شوند. این نمایش تو را همراه دو بازیگر پیشین و تنها بازماندگان این اردوگاه به عقب می‌برد و در اردوگاه نگه می‌دارد، زندانی می‌کند و شکنجه می‌دهد. اردوگاه مرگ که اعضای یک گروه نمایشی را که فعالیتهای ضد فاشیستی داشته‌اند در آن زندانی کرده‌اند و حالا به اجبار شکنجه‌گر زندان که نقش کارگردان نمایش درونی کار را بر عهده گرفته، نقشی را بازی می‌کنند و داستانی را روایت می‌کنند .
داستانی که همان نمایش «کله‌تیزها و کله‌گردها» و یا «خودی و غیرخودی» برتولت برشت است. این نمایشنامه‌ی برشت درباره‌ی دو دسته کردن مردم وساخت سطوح مختلف اجتماعی ... دیدن ادامه ›› به عمد و در جهت حفظ حکومت وقت است. سطوحی که در هر دوره از تاریخ و در بسیاری از آثار به صورت سمبلیک آمده‌اند. سمبلی که جدای جامعه و فرهنگ متفاوت، برای هر کس قابل درک است و به صورت دال‌هایی روشن، قابل دریافت. اثر برشت به دلیلی اینجا حضور پیدا کرده است که علاوه بر داستان، ما را متوجه فاصله‌گذاری‌ها کند. اینبار اما ما فاصله‌گذاری برشتی را در لایه‌ی دیگری روی صحنه می‌بینیم. فاصله‌گذاری که یک لایه عقب‌تر از ما در دل اجرایی دیگر روی صحنه شکل می‌گیرد و همانطور که ما را به بازیگران اردوگاه نزدیک می‌کند، هنوز و همچنان ما را بیرون و در جایگاه مخاطبی که هر «شما مردم» ای را به خود بگیرد، نگه می‌دارد. فضای پنجاه پنجاهی که در اسم نمایش هم آمده است. جایی میانه‌ی راه.
تنها دو نفر از آن اردوگاه مرگ جان سالم به در برده‌اند که روایت داستان پنجاه پنجاه را در زمان حال همچون باری الیم و عظیم بر دوش می‌کشند.
هوشمندی هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل کاشی در کنار هم قراردادن این لحظات داستانی و در هم تنیدن این دو داستان قابل توجه است. اینکه داستانی عمیق را در کنار یک داستان دیگر بنشانی و با ترفندی این دو را هم‌سو با هم پیش ببری کار ساده ای نیست. اینها همه در کنار قاب‌های رنگارنگ مرتضی اسماعیل‌‌کاشی، حرکات و صحنه‌های نمایشی، لحظاتی از نمایش را می‌سازد که بی‌شک می‌تواند تو را علاوه بر برشت همراه نویسندگان این نمایش قرار دهد و با آنها همراه کند.
نمایشنامه، چند لایه‌ی در هم تنیده دارد، که اجرا در سطوح مختلف ارتفاعی نیز به همین منظور شکل گرفته. آنطور که به ما یادآور شود، کجا ما شاهد نمایشیم و کجا درگیر عذاب این دو بازمانده.
نمایش پس از یک چهارم اول که ما را در گیر پیش‌درآمد نمایش اصلی می‌کند، پس از غافلگیری با چند کلید و نشانه راه را بهمان نشان می‌دهد و باقی داستان را برایمان روشن‌تر می‌کند. آن وقت است که علاوه بر ترفندهای اجرایی جذاب می‌توانیم با داستان همراه شویم و ازش لذت ببریم.
هاله مشتاقی‌نیا که نمایشنامه‌هایش را می‌شناسیم، اینبار با همراهی مرتضی اسماعیل‌کاشی به تجربه‌ای دست زده است که برای اوی نویسنده و مای مخاطب کارهاش نو است. تجربه‌ی نوشتن کارگاهی در کنار هنرجویانی که بی‌شک به درستی توسط مرتضی اسماعیل کاشی تعلیم دیده‌اند و حالا آن را نه فقط برای نشان دادن توانمندی آنها و آنچه آموخته‌اند ( که چه خوب هم آموخته‌اند به خصوص در حوزه‌ی بدن، بیان، فرم و تمرکز) بلکه در راستای اجرایی متفاوت به روی صحنه می‌روند.
این نخستین همراهی هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل‌کاشی است. همراهی مبارکی که به یمنش تصاویر را آنچنان کنار واژه‌ها چفت کرده است که پکیج اجرایی را به خصوص در نیمه‌ی پایانی اجرا، در اوج نشانمان می‌دهد.
از صفحه ی اینستاگرام آقای محمد هاشمی / مدرس، منتقد و پژوهشگرِ سینما و تئاتر:

پنجاه پنجاه کار مرتضی اسماعیل کاشی که نمایشنامه ی آن را هاله مشتاقی نیا با همکاری اسماعیل کاشی نوشته است، از آن کارهایی است که در این روزهای عسرت تئاتر کشور شوری دیگر تزریق می کند. این کار نسبت به سایر کارهای خانم مشتاقی نیا تفاوت های عمده ای دارد و به نظرم دوره ی جدیدی از کار نمایشنامه نویسی ایشان را می نمایاند که نشانگر دغدغه هایی عمیق تر و پخته تر است.
جهان غریب و مهیب نمایش پنجاه پنجاه در درجه اول مرا به یاد وضعیت کلی انسان در جهان می اندازد ، انسانی که تا وقتی هست ، مجبور به بازی است از رنج و شکنجه که از زندان و حبس آن خلاصی ندارد. رنج و شکنجه ای که توسط خداوندگاری جوان و خوش پوش بر ژنده پاره های خونابه چکنده و چرک آلود بندگان اجبار می شود . اما انگار بیرون از این صحنه ی نمایش دردبار ، جایی برای رهایی نیست و انگار صحنه نمایش مرگبار دیگری بیرون از اینجا دوباره تدارک دیده شده و آدم ها در آرزوی رهایی از این زندان رهسپار زندان دیگری هستند که در هیچ یک بازی رهایی بخش آرمانی آنان هیچ گاه اجرا نمی شود . با وجود این ، این بدن های رنجور و زجر کشیده ، ما را به آواز شور و شادی دعوت می کنند ، مثل همان شخصیت انتهای فیلم پاپیون که بر یک گونی نارگیل در میانه اقیانوس فریاد می زند : لعنتی ها من هنوز زنده م.
با این حال ، این نمایش مرا به یاد زیست اجتماعی و تاریخی خودمان هم می اندازد . انگار در طول تاریخ هر چه کرده ایم ، باز هم خود را در میانه ی صحنه ی نمایشی ... دیدن ادامه ›› رنج بار دیده ایم که هر نوع کنش اجتماعی برای تغییر ما را به صحنه ی رنج دیگری منتقل کرده است. با این حال ، این تن رنجور هنوز می تواند فریاد بزند و آواز بخواند و از شاد زیستن بگوید و باز چشم در چشم خدایگانش بیندازد و آشوب زنده بودنش را توی صورت قشنگ و منظم و مرتب او بکوبد و این می تواند امیدی ناب و عمیق باشد. در میانه همه ی امیدهای آبکی و سطحی که همیشه با لبخندهای مزورانه شان به خوردمان داده اند...
صحنه پردازی موثر اکسپرسیونیستی و بینامتن ها با برشت از ویژگی های دیگر این کار است که نوشتن درباره اش نیاز به وسعت بیشتر برای پژوهش دقیق تر دارد. همچنین محتوای پنجاه پنجاه کردن جامعه در زندان هایی از شیشه که وسیله تفرقه افکنی برای تثبیت ظلم است، که با شیوه جامعه شناسی مارکسیستی قابل تبیین است... هر چند ترجیح می دادم نمایش ، نام متفاوت تری داشته باشد. مثلا دو نیمه داستان یک تباهی یا چنین چیزی.
برای خانم مشتاقی نیای بسیار محترم و بزرگوار و آقای اسماعیل کاشی آرزوی موفقیت های فراوان تر دارم.
به هم پیوستن واگنها یا سلولهای پنجاه پنجاه در آخر نمایش و تبدیل شدن به صد و معنای سرود نهایی نمایش معنای تباهی نداشت و فکر نمیکنم منظور سازندگان تباهی و نابودی محتوم بوده باشد
۲۶ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خانم فرشته حبیبی/ منتقد تئاتر
این نمایش یک تجربه خاص و قابل تامل است. نمایشی که به لحاظ اجرایی پهلو به نمایشهای فیزیکال میزند. اما در عین حال صاحب یک متن اقتباسی چفت و بست دار است : زندانیها در زندان دارند متن کله گردها و کله تیزها را اجرا می کنند یکی از سیاسی ترین نمایشنامه های برشت که از قضا مصداق حال و روز جوامع سیاست زده جهان سومی نیز هست. کله گردها و کله تیزها در واقع سمبل دو گروه از آدمهای یک جامعه اند. قدرت حاکمه برای بقای خودش آنها را به جان هم می اندازد و قربانیشان می کند.
درباره ایده های تصویری نمایش چه می شود گفت ؟ سرشارست از قاب های خوب که با جمعیت چشمها و دستها پشت شیشه شکل می گیرند یا نمایانگر خشم می شوند در کوبش سمبلیک پاها.
نمایش چیزهایی فراتر از اینها برای درگیر کردن مخاطب دارد. نقاط عطفی دارد که در سلیقه نویسنده و کارگردان بشدت بهم نزدیک شده. مثل صحنه ای که در آن یکی از زندانیها در نقش قدرت حاکمه در نقطه طلائی صحنه نشسته و می گوید من شما را به خودی و غیر خودی تقسیم می کنم.
علاوه بر اینها ما با نمایشی شلوغ ،تاریک ، رعب آور و معترض روبرو هستیم و باید که عرصه اجرا را با همه خرده ایده هایی که در دل کلیت نمایش غلت می خورند تاب بیاوریم . رنج و سبوعیتی در نمایش هست که یادآور تئاتر مشقت است.
من این نوع تجربه کردن ها را می پسندم چرا که اساسا تئاتر را عرصه تجربه می انگارم .
خانم گلاب آدینه:
پیشنهاد می کنم تا فرصت هست حتما پنجاه/ پنجاه را ببینید.
سارا کنعانی/نویسنده :

این تماشا ، در این روزگار مملکت ، تجربه ای بود خاص و عجیب و عجیب و عجیب .
برتولت برشت نمایشنامه ای دارد به نام " کله گردها _کله تیزها " که مخلص کلام اش این می شود که دو گروه سیاسی متفاوت از هم با هم ‌می جنگند و دود این جنگ به چشم مردم عادی می رود. چه کله گرد باشند و چه کله تیز !
ببینم ؟... این قصه زیادی برای ما آشنا نیست؟ در نمایش "پنجاه_پنجاه" که برداشتی از این نمایشنامه ی معروف است، شاهد ارواح مردگانی هستیم که در زمان حیات ،شغلشان هنرپیشگی بوده و زندانبان شان مجبورشان می کرده برایش بازی کنند و آنقدر در این نمایش جان می کنند که می میرند ؛ واقعی!
از اعجاب و حیرتم نمی گویم که گفتن ،حق مطلب را ادا نمی کند. سالن هیلاج اصلا سالن بزرگی نیست و کارگردان ، عجب استفاده ی بی نظیری داشته از امکانات کم . طراحی صحنه و حرکت بازیگران را خودتان باید بروید ببینید و تحسین کنید.از من و این نوشته فقط بر می آید که بگویم : آفرین ؛ به حق و به غایت، آفرین.
بررسی نمایش "پنجاه/ پنجاه" به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی

گاهی برای تماشای یک تئاتر دو چشم کم است.
منبع: سایتِ ادبی، هنری چیستآرت
رحیم رشیدی‌تبار
.
زن و مردی پا به موزه‌ای گذارده‌اند. این موزه روزگاری نه چندان دور شکنجه‌گاه و کشتارگاه افرادی بی‌گناه بوده است و زندانیان در این جهنمِ روی زمین پس از انواع شکنجه، مشقت و زجر فراوان، میهمان اتاق‌های گاز شده‌اند. از زندانیان هیچ بر‌جا نمانده جز اندک وسایلی که در موزه در معرض دید بازدیدکننده‌گان قرار می‌گیرد؛ کلاه، چنددست لباس، شاخه گُلی فلزی و... .
قصه زمانی جالب می‌شود که متوجه می‌شویم همین زن و مرد روزی از این زندان گریخته‌اند و امروز که پا در این مکان دهشت‌ناک گذارده‌اند خاطرات‌شان ... دیدن ادامه ›› زنده شده و مردگانِ این مکان نفرین‌شده در ذهن‌شان زنده می‌شوند. زن و مرد که حالا ناتوان‌اند و پیر، می‌شوند دو راوی.
.
در ابتدای نمایش زن و مرد (پیرزن و پیرمرد) در نقش دو اسب ظاهر می‌شوند؛ آری اسب. اسب‌هایی پیر با یال طلایی که برگردن‌شان افساری بسته شده‌ست و رهایشان نمی‌کند. اسب در هنر تدفینی نماد مرگ است و روان مردگان را با خود می‌برد و نویسنده‌ی این نمایش بسیار هوش‌مندانه این وظیفه را بر عهده‌ی پیرزن و پیرمردی نهاده است که بشوند دو راوی و شیهه‌وار قصه از زبان و ذهن‌‌ آن‌ها شنیده شود.
اسب‌ها در ارتفاع، خاطرات‌شان (ارواح زندانیان) را در زندان (چاله) رها می‌کنند تا مخاطب در نمایشِ پیش‌روی‌ِ خود، نمایشی دیگر را به تماشا بنشیند.
زندانیان توسط جلاد-زندان‌بان به بازی گرفته‌شده‌اند و در حالِ بازی در نمایش "کله‌گِرد‌ها و کله‌تیزها"ی برشت‌اند.
جلاد-زندان‌بان در هیئت یک کارگردانِ تئاتر با یک میزانسن، زندانیان (تو بخوان مردم) را به دوقطب و دوسو می‌کشاند تا به‌سانِ نوکِ یک پیکان در برابر یک‌دیگر قرار داده و خط‌کشی کند. یک قطب می‌شود "خودی" و قطب دیگر "ناخودی". زندانیان هم به این بازی تن می‌دهند، آن هم تنها به یک علت: "دمی بیش‌تر زنده بمانند."
خودی و ناخودی‌ها توسط زندان‌بان-جلادی که هم‌سو با تماشاگر روی صندلی نشسته و لباسی متفاوت از دیگر بازیگران و مثل تماشاگران به تن دارد!!، امر و نهی شده و به جان هم می‌افتند.
.
مخاطب در نمایش پنجاه پنجاه با روایتی خطی روبه‌رو نیست؛ البته که نباید باشد. مگر می‌شود از ذهن‌های مشوش، پراضطراب، هراسان و پریشان زندانیان در یک اتاقِ گاز روایتی خطی انتظار داشت!؟ اما نظم دارد.
.
تسلط بر ریتم درونی، پرداختن به جزئیات به حد کفایت، احترام به ذکاوت مخاطب، رفت و برگشت‌های به جا و در خدمت ریتم اجرا، دوری از هرگونه ادا و اطوارهای شبه‌روشنفکرانه‌ی فلسفی مخاطب را وادار به احترام به نمایشنامه‌ی استخوان‌دار پنجاه پنجاه می‌کند که توسط هاله مشتاقی نیا و مرتضی اسماعیل کاشی نوشته است.
.
سطح بازی‌ها در نمایش پنجاه-پنجاه قابل قبول و درست است. بازیگران بدنِ خود را می‌شناسند و بیان‌شان شفاف و رساست. لباس در این نمایش فکرشده طراحی شده است. در طراحی لباس نیز به مثال دیگر اجزای نمایش به جزئیات توجه بسیار شده‌است. لباس‌ِ یک‌دست زندانیان، لباس زنانِ‌روسپی، دلقک‌ها، زنانِ دیرنشین، اسب-راوی‌ها، زندان‌بان و... نشان از تسلط یک طراح لباس بر حرفه‌ی خویش دارد.
گریم و چهره‌پردازی پنجاه پنجاه نمره‌اش بالاست. رنج، درد، شکستن، غم، مشقت، بی‌روح بودن و درعین‌حال روح بودن زندانیان بر مخاطب هویداست. طراحی صحنه‌ی جذاب، کارآمد و خلاقانه‌ی نمایش نیز یکی از نقاط قوت این اثر است.‌ موسیقی که بخش عظیمی از کار بر عهده‌ی اوست با نمایش چفت و بست شده و با روحِ آن یکی شده است.‌ مخاطب به جای صوت، اضطراب، دلهره، رنج، درد و... می‌شنود!
مخاطب در نمایش پنجاه پنجاه با ساحر-کارگردانی طرف است که او را ۷۵ دقیقه جادو می‌کند. کارگردان در پایان نمایش از تک‌تکِ تصویرسازی‌های خلّاق تا میزانسن‌های فراوان و غیرتکراری و نوآورانه تا استفاده از تمام نقاط صحنه (بالا، پایین، چپ، راست، جلو، عقب) برای خلق تصویر و... مجموعه‌ای در قالب یک کلاس‌ِدرس تحویل مخاطب می‌دهد.
مرتضی اسماعیل کاشی با ابزارهایی که در اختیار دارد در طول نمایش همه‌کار می‌کند. کاری می‌کند که مخاطب با یک لنگه کفش پاشنه‌بلند صدای پای اسب بشنود. با یک جعبه شیشه‌ای ویترین می‌سازد، اتاق گاز خلق می‌کند، دادگاه می‌آفریند، خلوت‌گاه پدید می‌آورد، اتاق تعویض لباس ایجاد می‌کند، تصویر فشار دیوار بر آدم و له شدن استخوان های انسان به‌وجود می‌آورد و...
در جایی از نمایش هم آدم‌ها دومینو‌وار می‌افتند تا شاخه گُلی فلزی از دستِ عاشق به دستِ معشوق برسد، آن هم در اردوگاهِ مرگ!
مرتضی اسماعیل کاشی آن‌قدر تصویر می‌سازد تا مخاطب افسوس بخورد، افسوس بخورد که چرا برای این نمایش دو چشم بیش‌تر ندارد! مخاطب چپ را می‌بیند، تصویر راست از دست‌ش رفته! پایین را تماشا می‌کند بالا را از کف می‌دهد.
بعد از ۷۵ دقیقه که چراغ‌های سالن روشن می‌شوند، مخاطب دست می‌زند؛ اما از بازی‌گران و رِوِرانس خبری نیست! گروه اجرا کار خود را کرده است.‌ جرقه در خرمن روشن شده است. چراغ‌های سالن روشن‌اند. صحنه خالی است. تماشاگران دست می‌زنند و به سر‌های یک‌دیگر نگاه می‌کنند. کدام گِرد است؟ کدام تیز؟ جمله‌ای از برشت را باید بر سر در تماشاخانه‌ها نوشت، آن‌جا که می‌گوید تئاتر حقیقی تئاتری است که با روشن شدن چراغ‌های سالن تازه شروع شود!
پی‌نوشت 1: اگر قصد دارید یک تئاتر خوب با ویژگی‌های اکسپرسیونیستی تماشا کنید تا ۱ دی ۹۸ ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه به تماشاخانه‌ی هیلاج در خیابان ایران‌شهر، کوچه‌ی مهاجر پلاک ۲۲ بروید.
پی‌نوشت ۲: از امیرشهاب رضویان سپاس‌گزارم که مکانی به ظرفیت‌های اجرایی تهران افزوده‌اند.
جابر قاسمعلی/ فیلم نامه نویس:
پنجاه، پنجاه از برشت می آید، از فریتزلانگ و مورنائو، پیکاسو و مونه می گذرد و به دیوید لینچ می انجامد. پرفورمنسی شگفت از حرکت بدن ها، سایه ها و نورپردازی پرکنتراست. ماخولیای هولناک انسان معاصر در مواجهه با توتالیتریسم. مرتضی اسماعیل کاشی پدیده ی نمایش ماست.
دکتر مصطفی جلالی فخر/ منتقد فیلم:
پنجاه، پنجاه یک کار اکسپرسیونیستی تمام عیار است.
نمایش پنجاه، پنجاه بر بستر یک متن انتزاعی چند لایه، اجرای دقیق، دشوار و حیرت آوری از همگونی حرکات و آوا و موسیقی شکل گرفته است.
مردگان یک اردوگاه شکنجه بازگشته اند تا ابدیتِ رنج بشری را بازی کنند و هیچ مرزی میان واقعیت و فراواقعیت مشخص نیست.
یک کار اکسپرسیونیستی تمام عیار که به اندازه ی متن، بر بدن بازیگر و نور و موسیقی استوار می شود. قربانیان با درد می رقصند.
میزانسن های سیال و متعددی وجود دارد که در لحظه به هم تبدیل می شوند. کابوسی خلق می شود که بی پایان است و پس از پرده ی آخر، تا روزگار معاصر جلو می آید.
متن و اجرا چنان درهم تنیده اند که تفکیک آن ها از هم ناممکن است و شمایل تازه ای از نوشته ی برشت ایجاد شده است‌.

خانم گرشاسبی یه خبر از اون دوستتون که سانحه براشون پیش اومده به ما بدید، واقعاً نگرانشون هستیم.
۲۹ آبان ۱۳۹۸
خب خدا رو صد هزار مرتبه شکر⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩
۲۹ آبان ۱۳۹۸
ممنون از لطف و توجه شما
۲۹ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برگرفته از روزنامه ی شرق:

نقدی بر نمایش «پنجاه پنجاه»
یاسمن خلیلی فرد
                             "در جستجوی زمان از دست رفته"

«پنجاه پنجاه» نمایشی است به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و نویسندگی هاله مشتاقی نیا که این شبها در تماشاخانهی «هیلاج» روی صحنه میرود.
در معرفی نمایش «پنجاه پنجاه» میخوانیم که این اثر با نگاهی به نمایشنامه ی «خودی و غیر خودی» (یا همان «کله گردها و کله تیزها)ی برتولت برشت نوشته شده است ... دیدن ادامه ›› اما آنچه در اجرا میبینیم در حقیقت دنیای جدیدیست که زاده ی ذهن خلاق نویسنده ی ایرانی آن و ایده های اجرایی متهورانه ی کارگردانش است؛ به بیانی دیگر تصویر متفاوتی از ظلم، رنج و شکنجه را که در این اجرا از نمایشنامه بازنمایی شده است نمیتوان در قالب واژه ها و روی کاغذ توصیف کرد و آنها را تنها باید روی صحنه دید و در آن غرق شد.
«پنجاه پنجاه» متنی پیچیده و روایتی به شدت اکسپرسیونیستی دارد که در فضایی مینیمال اجرا میشود و برش فراموش نشدنی و گزندهای را از تاریخ آلمان نازی به تصویر میکشد. این تصویرسازی در عین حماسی بودن لحن که وام گرفته از جهان نمایشنامه ی برشت است، مینیمال بودن صحنه ی اجرایش و بازی های ماهرانه و غلیظش –به واسطه ی واقعی بودن واقعه ی اصلی خود- همان تأثیری را بر مخاطب میگذارد که یک متن رئالیستی میتواند و باید بگذارد و این تأثیرگذاریِ رئالیستی برای نمایشی با این حجم از عناصر بصری اغراق شده، بازیهای پرتحرک بیرونی و موسیقی پررنگ به یک معجزه میماند؛ معجرهای که حاصل ذهن پویای نویسنده و کارگردانش است.
نمایش در هاله ای از ابهام آغاز میشود. برونو و هرتا هنگام بازدید از موزه به گذشته پرتاب میشوند؛ گذشته ای که در آن موزه تبدیل به اردوگاه نازیها شده و اسرای اردوگاه راویان نمایشی هستند که در آن مکان طراحی و اجرا میشود . بازی در آن نمایش قرار است کلید بقای این شخصیتها باشد؛ بقایی که در آن اردوگاه و به شکل کلی تر در آن مقطعِ خونین از تاریخ نمیتوانسته وجود داشته باشد بنابراین، آنچه در متنِ عمیق و پیچیده ی مشتاقی نیا پررنگ و برجسته میشود تبدیل نمادین مکان موزه است به برهه ای از تاریخ و به بخش نامحدود و بزرگی از زمان که همچون دردی تلخ و زخمی عمیق در حافظه ی تاریخی انسان معاصر ثبت شده و هرگز ترمیم نخواهد شد.
متن با الهام از نمایشنامه ی برشت نوشته شده و فرآیند فاصله گذاری برشتی با تمهیدی ظریف و هوشمندانه در آن نمایان میشود و آن چند بخشی بودن و مجزاسازیِ اثر است؛ چه در صحنه ی اجرا و چه در متن. کارگردان، به شیوه ی تکثرگرایی و تقسیم صحنه به بخشها (و حتا زمانهای) مختلف از جمله قرار دادن زن و مردِ راوی در طبقه ی فوقانی صحنه و دیگر شخصیتها در دو فضای مجزای متقارن در طبقه ی زیرین و همینطور بهره جویی از عنصر "بازی در بازی" و تغییر مداوم مرکزیت ثقلِ نمایش در نقاط مختلف صحنه، فاصله ی مد نظر برشت را میان اثر و مخاطب ایجاد میکند و گاه آنقدر این تقطیع بخشهای مختلف، به لحاظ روایی و اجرا مسحورکننده است که کار به فیلمی سینمایی شبیه میشود که نماهای مجزا از هماش در تدوین به یکدیگر پیوند خوردهاند. بدیهیست دستیابی به چنین فرمی آن هم در تئاتری اکسپرسیونیستی، با شخصیتهای متعدد و شیوهی روایی خاص و نامتعارف امریست به شدت دشوار.
این تقسیم بندی و مجزاسازی به لحاظ زمانی نیز در کار اعمال شده است. رویدادها و شخصیتهای نمایش هر یک مربوط به مقطعی خاص از تاریخاند. برونو و هرتا در واقع با فرار از اردوگاه کار اجباری، از آن مقطع عبور کرده اند و تنها بازماندگانِ آن به شمار میروند اما دیگر کاراکترها همچون ارواحی سرگردان بر صحنه تجسم مییابند و گاه مرز میان خیال و واقعیت را در هم میشکنند تا صحنهی تئاتر به مثابه صحنهی جرم واقعیِ آن برهه از تاریخ درآید و آن شخصیتها چه مرده و چه زنده کنار هم قرار گیرند و راوی بخشی مهم از تاریخ شوند.
اسماعیل مرتضی کاشی، کارگردان جسور نمایش در راستای شکل گیری فضای نفسگیر و خفقان آور مدنظرش از اسلوبهای اکسپرسونیم در پی ریزی بنای اثر خود چه در وجه روایی و چه از منظر تصویری بهره ی درستی میگیرد. از آنجا که «پنجاه پنجاه» همچون «کله گردها و کله تیزها» قرار است ترسیم گر "رنج انسانی" باشد کارگردان از پتانسیل نهفته در متن و قابلیتهای دراماتیک آن در راستای ترسیم و تصویرسازی فضایی موهوم، ملتهب و تاحدودی رعب آور بهره میبرد و موفق میشود کابوس خشونتها، شکنجه ها و در بیانی کلی تر نسل کشی به وقوع پیوسته در آن برهه از تاریخ را آشکارا به نمایش بگذارد. علاوه بر بازی درست با نورها و قرینه سازی دقیقی که در صحنه میبینیم، موسیقی و بهتر بگویم، انتخاب درست قطعات موسیقی، کمک بسزایی به القای آن رنجهای کشنده به مخاطب کرده و با بافت اثر همخوان میشود.

حسن علیشیری /مترجم ، ترانه سرا
اکنون که این چند سطر ساده را می نویسم ، بیش از ۲۴ ساعت از تماشای نمایش درخشان پنجاه پنجاه می گذرد و هم چنان ذهنم درگیرش است ، انگار بخشی از ذهنم را در موزه ای که محل نمایش است جا گذاشتم ...
به گمانم این میزان از تاثیرگذاری در تئاتر این روزهای ما ، اگر نگویم نایاب ، کم یاب است. پنجاه پنجاه بسیار هوشمندانه نوشته شده و طراحی و کارگردانی دقیق ،پر جزییات و رشک برانگیزی دارد .تماشایش را از دست ندهید.
از صفحه اینستاگرام آقای جواد عاطفه / مترجم ،کارگردان
"پنجاه پنجاه "نمایشی جذاب ،اکسپرسیونیستی با نمایشنامه ای درجه یک ، دیدنی ،سرشار از خلاقیت و لحظه های خوب کارگردانی و بازیگری ...
دیدن این نمایش را از دست ندهید.
دم مرتضی اسماعیل کاشی نازنین و هاله جان مشتاقی نیا گرم که لذت دیدن یک تئاتر درجه یک را به ما هدیه کردند.
تبلیغ در این قسمت واقعا کار درستی نیست. اعتبار تیوال و این صفحه بخاطر نظر واقعی بیننده هست و اگر کسی با تبلیغ کسی رو بکشونه تو سالن و ببینند از اون نمایش بدش بیاد دیگه اعتمادش رو به این صفحه از دست میده. این اتفاق برای من افتاد حداقل
۱۲ آذر ۱۳۹۸
آقای حاجی زاده عزیز نظر شما بسیار محترم اما این کار اسمش تبلیغ نیست و از نظر من به اشتراک گذاشتن نظرات دیگران است ، راه حل بسیار ساده است شما می تونید فقط نظرات واقعی ببیننده رو بخونید و تصمیم بگیرد .با سپاس
۱۲ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برگرفته از اولین مجله ی تخصصی آنلاین نقد سینما و تئاتر/ شباویز
منتقد: امیر صبوری

می خواهی کله گرد باشی یا کله تیز . اصلا چه فرقی می کند جزء کدام قشر باشی وقتی قرار است حاکم برای بقای خودش دو گروه را به جان هم بیندازد و در این دعوا تو از میان بروی و او لذت وافر ببرد. گلیم به نحوی برای تو پهن شده تا هیچکس نتواند پایش را از آن بیشتر دراز کند.
با این مقدمه می توان گفت نویسنده و کارگردان تئاتر پنجاه _پنجاه به دور از همه فرمهای معمولی تئاتر و پرداختی رئالیستی و ایجاد احساس ساختگی ، سراغ مغز تماشاچی می روند و تمام همت خود را صرف ایجاد رابطه عقلانی با تماشاگر می کنند و ماهرانه از شیوه های متنوع نمایشی نظیر آواز و سرودخوانی ، بازی با نور و صدا و دکور  بهره می برند تا از روایت داستان خطی پرهیز کند چون اساسا به دنبال این نیستد که از اجرای نمایش پیام خاصی بدهند بلکه می خواهند داروی تلخ حقیقت را با چاشنی شیرین به ما بخورانند . بر این اساس با ایجاد یک جهان آشفته و روایت آن از منظر دو بازمانده از اردوگاه های جنگ و هم اردوگاهی های آنها که اکنون مرده اند و نقش روح دارند و آن زمان عضو گروه نمایشی بودند که برای بقای خودشان و فرار از مرگ " بازی زندگی " می کردند از تماشاچی بخواهند که تنها به تحلیل روانکاوانه ی فردی و فردیت این افراد نپردازند و به دنبال ایجاد برخوردی جامعه شناسانه باشند و فارغ از ویژگی های فردی و قومی ، تمرکز خود را روی مفهوم انسان بگذادند. انسانی که از مفهوم " معنا " تهی شده و با سرشت ... دیدن ادامه ›› فردی و حسی و عاطفی اش مواجه نیست و تنها با خصلت های طبقاتی و اجتماعی اش مشخص می شود.
در جامعه ی بحران زده ای که تصویر می شود همه اقشار از جمله دهقانان ناتوان از پرداخت بهره مالکانه ، زن آوازه خوان، مامورین ، صاحبان خانه فحشا ، وکلا ،هنرمندان و خلاصه طبقه متوسط و تهیدست را با ترفند ایجاد گروه هایی همانند کاه گرد و کله تیز در تقابل و نزاع با هم قرار می دهند و با این فریب و استفاده از نفاق و نیروهای سرکوب به کنترل آشوب می پردازند .
یکی از مفهوم های اصلی در نمایشنامه " عدالت " است به نحوی که انسانها در جامعه ای که از عدالت عدول کرده و مفهوم انسانیت نیز نزول پیدا می کند و به دنبال نیازهای واهی برای بقا هستند . به عنوان مثال یکی از شخصیت ها تنها آرزویش داشتن یک قاطر یا نپرداختن بهره مالکانه می باشد حتی زمانی که از او خواسته می شود می توانی به جای اینها دخترت را انتخاب کنی و از زندان رهایی بخشی نمی پذیرد و تنها به این نیازهای غیر انسانی می پردازد یا اینکه استفاده ابزاری از دخترکان برای بهره کشی جنسی مدیر اردوگاه زمانی که هیچ راه دیگری برای آنها وجود ندارد می شود و یا ابراز خستگی و انزجار شخصیتی که خود را از روی اجبار قاضی معرفی می کند در صورتی که از روی بی میلی پذیرفته و خاستگاه اصلی اش بازیگری است.
از مفهوم های دیگر نمایشنامه مفهوم مرگ و ترس از مرگ است به نحوی که فضای نمایش با رستاخیز مردگانی ( از خاطره دو نجات یافته می آید) با ژست هراسان و بدن های دفرمه شده که لباس متحد الشکل بر تن دارند و هر کدام به جای نامشان با یک شماره خوانده می شوند که هر نوع فردیت را زیر سوال می برد به زیبایی این خشم فروخورده انسانها را زمانی که اختیاری در زندگی خود ندارند و هر لحظه این امکان وجود دارد که اسیر پنجه مرگ شوند را به نمایش در می آورد و همچنین این نفهوم با مرگ دسته جمعی آنها در اتاق گاز هنگامی که سرود زندگی را با شعر می خوانند به اوج خود می رسد که به نحوی تراژیک این مفهوم را نیز به چالش می کشد.
در پایان اجرا ، مخاطب نمایش به تفکر وادار می شود که جامعه ای که تقدس واژه ی زندگی را فراموش کرده و برای بقا تن به هر رنجی می دهد نه تنها محکوم به فناست بلکه آثار مخرب آن باعث می شود از لحاظ روحی و روانی آشفته گردد و به جای خواندن سرود والای زندگی ، مفهوم مرگ و بدتر از آن ترس از واژه مرگ همواره در زندگی اش متباتر شود.
ممنونیم
۰۹ آبان ۱۳۹۸
ممنون
۲۶ آبان ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برگرفته از پایگاه خبری _تحلیلی ، سینما ،سینما : عباس اقلامی
کار دشوارِ ویران کردن انسان
یادداشتی درباره نمایش " پنجاه _پنجاه "

همه چیز از بازخوانی دو بازمانده از آنچه بر اسرای اردوگاه­های مرگ نازی­ها گذشت، شروع می شود. روایتگران تهی شدن انسان از معنا در اردوگاه­های آشوویتس به عنوان نخستین قدم در ویران کردن انسان­های صاحبِ هویتِ فردیِ مستقل، برای یکدست کردن آن­ها با الگوها و آرمان­های مورد قبول نازیسم.

هاله مشتاقی­‌نیا و مرتضی اسماعیل­ کاشی در نمایش «پنجاه –پنجاه» این روایت را در قالبی نمایشی با برداشت از نمایشنامه «خودی – غیرخودی» برتولت برشت روی صحنه آورده ­اند. مشتاقی­‌نیا که نمایشنامه این کار را نوشته با تسلطی که پیش از این هم نشان داده بر طراحی روابط و هویت فردی و جمعی در شخصیت‌­پردازی در نمایشنامه­‌نویسی دارد، ... دیدن ادامه ›› سیر شکل­‌گیری انسانِ تهی شده از معنا به لحاظ فردی و همزمان به مثابه جزیی از کل جامعه را در «پنجاه –پنجاه» به خوبی ترسیم کرده است. در این شخصیت‌پردازی و بیان رویدادها، در هم شکستن مرزهای اخلاق و انسانیت در فرد توسط قدرت مسلط که باعث خلق هویت فردی تازه‌­ای مطابق با خواست قدرت می‌­شود، در رفتار و روابط شخصیت‌­ها بازنمودی عینی پیدا می­‌کند.

در کنار طراحی شخصیت و گستردن ایده­‌ی اولیه نمایش در متن، کارگردانی و اجرای این متن چند لایه و چند بعدی را اسماعیل ­کاشی با گروه بازیگران جوان نمایش که مشخص است ماه­ها کنار هم تمرین داشته­‌اند، با توانمندی خاصی که مشخصه فعالیت حرفه­‌ای اوست، به انجام رسانده و روند تلخ و مهیب تبدیل افراد یک جامعه به ابزار سرکوب و شکنجه مطابق میل قدرت را در قالبی زیبایی­‌شناسانه روی صحنه آورده است.

چیدمان دقیق اجزای صحنه؛ هارمونی گروه بازیگران در اجرای تئاتریِ همه‌گیر شدن ویژگی‌­هایی شنیع و پلید به عنوان ویژگی مسلط فردی و جمعی و در روندی پیچیده و هولناک که در آن تهی شدن انسان از معنا با نمایشِ جزیی‌­ترین تغییرات ذهنی و عینی شخصیت­ها روی صحنه به نمایش در می‌­آید؛ به کارگیری موسیقی پُر حجم و هماهنگ با متن در پیشبرد روند نمایش؛ و نورپردازی ویژه که در خدمت بازنمایی تغییر شخصیت­ها و تحولات درونی و بیرونی آنهاست؛ نمایشی پیچیده و چالش‌­برانگیز ساخته که تمام حواس تماشاگر را در خدمتِ تماشا می‌­خواهد. نمایشی که تمام مساحت صحنه را به کار اجرا می‌­گیرد و تماشاگر در طول اجرا، باید همزمان حواسش به طول، عرض، عمق و ارتفاع صحنه باشد تا در جریان اتفاق‌­های نمایش بماند.

“پنجاه – پنجاه” از آن دست تئاترهاست که بعد از اجرا و بیرون سالن هم تماشاگر را رها نمی­ کند. نمایشِ کارِ دشوارِ ویران کردن انسان و تبدیل فرد به موجودی بی­‌نام که هویتِ خود را در خدمتِ خواستِ قدرتِ حاکم باخته و به فرد دیگری تبدیل شده که هیچ امیدی به خود و به جمع ندارد و تنها تلاشش برای بقای فردی­ست. و در میانه­ی این جهنم زمینی، نمایشِ یافتن رگه­‌هایی از امید در دل تاریکی برای نجات از سقوط. امید به رستاخیزی رهایی‌­بخش که در تمام دوران‌­ها نیازِ نوعِ بشر است. شخصیت­های “پنجاه – پنجاه” آنجا آغاز رهایی­‌شان می­‌شود که از ناظرِ منفعلِ نمایش دیکتاتور و شریک شکنجه‌­گر بودن، دور می‌­شوند و با کنار زدن محفظه­‌های شیشه‌­ای که در طول نمایش آن­ها را جدا می­‌کرد، به یک یگانگی جمعی در کنار بازآفرینی هویت مستقل فردی خود می‌­رسند.
جابر قاسمعلی فیلم نامه‌نویس طی یادداشتی نمایش «پنجاه پنجاه» مرتضی اسماعیل‌کاشی را یک پرفورمنس هوشمندانه، هارمونیک و هندسی دانست که با میزانسن‌های قرینه توجه مخاطب را جلب می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، جابر قاسمعلی فیلم نامه‌نویس طی یادداشتی که در اختیارخبرگزاری مهر قرار داد، به بررسی نمایش «پنجاه پنجاه» به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی پرداخت که این روزها در تماشاخانه هیلاج روی صحنه است.

در این یادداشت چنین آمده است:

ماخولیای هولناک انسان معاصر

نمایش پنجاه‎پنجاه را می‎توان از دو منظر تماشا کرد؛ نخست درکِ معنای تماتیک اثر و شیوه گسترش آن در ساختار روایی و سبک ویژه ... دیدن ادامه ›› ای که در طراحی آن به کار آمده و دیگر تماشای سویه های بصری نمایش که در اجرای آن تجلی یافته است. 

راست اما این است که اگر سازندگان اثر؛ نویسنده و کارگردان به فرمی بدیع در روایت و اجرای نمایش رسیده‎اند، و این همه، بی گمان و به روشنی از دلِ "معنا"  و "تم" بازآفرینی شده است. نورپردازی پرکنتراست در ایجاد سایه‎های وهمناک، فروخوردگی و افتادگی بدن‌ها در رفت و آمدهای بی پایان به شش سوی صحنه؛ راست و چپ و پیش و پس و بالا و پایین (که در راستای معنای سازیِ سرگشتگی ازلی و تحقیر تاریخی انسان به کار آمده)، گریم اغراق‎آمیزی که چنین می‎نماید آدم‎ها از جهان مردگان بازآمده‎اند ـ و بی شباهت با زامبی‌های سینمای معاصر نیستندـ ، بازی در بازی‎های فاصله گذارانه نمایش؛ ـ این که در متن نمایش، نمایشی دیگر در جریان است ـ، اگرچه از یک سنت قدیم نمایشی می‎آید اما به واسطه‎ی آن که خود را به رخ نمی‎کشاند و از همین رو فرمی پنهان و البته مدرن یافته است، همه و همه در راستای نمایشی کردنِ "معنا"ی ترس و دراماتیزه کردن "تم" نفرت و اضطراب است.  

اگر برخی از ابژه‎ها در نمایش پنجاه‌پنجاه به عکس‎هایی واهمه‎آور از جهان معاصر بدل می‎‌شود، ـ و البته به روشنی یادآور تابلوهای اکسپرسیون مونه و پیکاسو نیز هست ـ، اگر واگویه‎های پنهان و جیغ‎های بنفش، فریادها و نجواها، پریشان‎دلی و پریشان‌مغزی و موسیقیِ رُعب که آشکارا در راستای تشدید فضای هول‌آور نمایش است، فضا را می‎آگند، غرض تنها و تنها نمایش ماخولیای هولناکِ انسانِ معاصر در مواجهه‌ای از پیش باخته با تفکر توتالیتر و تمامیت‎خواه این روزگاران است. 

پنجاه‎پنجاه یک پرفورمنس هوشمندانه، هارمونیک و هندسی‎ست با میزانسن‎های قرینه که توجه تماشاگر خود را در هر لحظه به چندین نقطه از صحنه جلب می‎کند. از این رو چنین به نظر می‎آید  که صحنه کوچک نمایش برای عرض‎اندام آن کافی نیست. پنجاه‎پنجاه برای عرضه‌ی تمام و کمال خود نیاز به پرده عریض سینما دارد تا هاله مشتاقی‎نیا و مرتضی اسماعیل کاشی و بازی‎سازان و دیگران‌اش در آن بدرخشند.
پرویز جاهد:
نمایش «پنجاه، پنجاه» به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی با الهام از نمایش خودی و غیر خودی نوشته برتولت برشت، متنی سنگین با اجرایی اپیک‌ و روایتی اکسپرسیونیستی از یک فاجعه هولناک بشری. نمایشی تصویری با کروئوگرافی ماهرانه و ریتم درست که کابوس جنگ و شکنجه و خشونت و اتاق گازها و واگن‌های قربانیان آشویتس و داخائو را همانند شب و مه آلن رنه برای ما مجسم می‌کند. کاش حجم موسیقی کمتر بود.
.
نمایش را می‌توانید هر شب در سالن هیلاج تماشا کنید.
.
حجم موسیقی موافقم با ایشان
۲۲ مهر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
از صفحه اینستاگرام خانم کتایون سنگستانی/  رمان نویس

نمایش پنجاه پنجاه با نگاهی به نمایشنامه ی "خودی و غیر خودی" اثر برتولت برشت توسط هاله مشتاقی نیا و مرتضی اسماعیل کاشی نوشته شده و این روزها در سالن هیلاج اجرا می شود .
پنجاه پنجاه روایت غیر خطی دارد اما قصه ای جذاب و محکم که خلاقانه نوشته و اجرا شده و فاصله گذاری در خدمت متن است .نمایشی پر از بازی نور ، دکوری ناچیز اما خلاق و پرکاربرد . پرفورمنس و حرکات بازیگران نشان از تلاش و کار گروهی دارد و ...
همه اینها برای من نمایش پنجاه پنجاه را بسیار جذاب کرد .
سحر عصرآزاد/ منتقد سینما، فیلم نامه نویس:
"وقتی رنج کشیدن اختیاری نیست، اجباری است"

تماشای نمایش "پنجاه پنجاه" به نویسندگی مشترک هاله مشتاقی نیا و مرتضی اسماعیل کاشی که با طراحی و کارگردانی اسماعیل کاشی به روی صحنه رفته، تجربه هیجان انگیز و تاثیرگذاری است.

نمایشی که به شکل کارگاهی با نگاهی به نمایشنامه "خودی و غیر خودی: کله گردها و کله تیزها" برتولت برشت زاده شده و با ایده های تصویری خلاقانه و ناب تبدیل به اجرایی نفس گیر شده است.

اثری که به مخاطب این امکان را می دهد که با یک طراحی منحصر به فرد، در جایگاه قربانی یا زندانبان، سفری در دل تاریخ داشته باشد؛ از اردوگاه کار اجباری نازی ... دیدن ادامه ›› ها تا موزه تاریخ فراموش شده امروز و لحظه ای از این برش های زمانی مداوم؛ که به شیوه ای برشت وار در اجرا و متن و بازیها لحاظ شده، غافل نشود. یعنی نتواند غافل شود.

هرچند هاروکی موراکامی معتقد است؛ درد اجتناب ناپذیر اما رنج اختیاری است، این نمایش تعدیل کننده چنین دیدگاهی است. چراکه رنج وقتی به اعماق روح بشری رسوخ کرده باشد، یک نشانه کوچک همچون اشیا بازمانده از زندانیانِ موزه ای که قبلا اردوگاه کار اجباری بوده، می تواند تورا به بازنمایی همه آن تجربه های رنج آور وادارد. تا به جهان وهم آلود خاطراتی پناه ببری که در آن؛ بازی یک رنج دائمی و مفهوم زنده ماندن داشته؛ آنهم با طعم و بوی همه قربانیانی که مجبور شده ای به اتاق گاز بسپاری.

پس رنج جزئی جدایی ناپذیر از وجود توست و این جانمایه پس از پایان‌ نمایش در عمق روح مخاطب رسوب می کند.
از صفحه اینستاگرام خانم فرشته حبیبی/ منتقد تئاتر و دبیر بخش هنر مجله ی زنان

این نمایش یک تجربه خاص و قابل تامل است. نمایشی که به لحاظ اجرایی پهلو به نمایش های فیزیکال می زند ، اما در عین حال صاحب یک متن اقتباسی چفت و بست دار است : زندانی ها در زندان دارند متن کله گردها و کله تیزها را اجرا می کنند، یکی از سیاسی ترین نمایشنامه های برشت که از قضا مصداق حال و روز جوامع سیاست زده جهان سومی نیز هست . کله گردها و و کله تیزها در واقع سمبل دو گروه از آدمهای یک جامعه اند ، قدرت حاکمه برای بقای خودش آنها را به جان هم می اندازد و قربانیشان می کند.
درباره ایده های تصویری نمایش چه می شود گفت ؟ سرشارست از قاب های خوب که با جمعیت چشم ها و دست ها ، پشت شیشه شکل می گیرند . یا نمایانگر خشم می شوند در کوبش سمبلیک پاها .
نمایش چیزهایی فراتر از اینها برای درگیر کردن مخاطب دارد . نقاط عطفی دارد که در آن سلیقه نویسنده و کارگردان به شدت به هم نزدیک شده ، مثل صحنه ای که در آن یکی از زندانی ها در نقش قدرت حاکمه در نقطه طلائی صحنه نشسته و می گوید : من شما را به خودی و غیر خودی تقسیم می کنم .
علاوه بر اینها ما با نمایشی شلوغ ، تاریک ، رعب آور و معترض روبرو هستیم و باید که عرصه اجرا را با همه خرده ایده هایی که در دل کلیت نمایش غلت می خورند ، ... دیدن ادامه ›› تاب بیاوریم . رنج و سبوعیتی در نمایش هست که یادآور تئاتر مشقت است .
من این نوع تجربه کردن ها را می پسندم چرا که اساسا تئاتر را عرصه تجربه می انگارم . دستمریزاد به هاله مشتاقی نیا برای نگارش نمایشنامه. و با آرزوی درخشیدن های بسیار .