تیوال | علی اژدری درباره نمایش پرده برداری: 25 سال و چند روز پیش دنیل دی لوییس سینما را با نقش‌آفرینی‌اش
S3 : 16:26:24
25 سال و چند روز پیش دنیل دی لوییس سینما را با نقش‌آفرینی‌اش در «پای چپ من» حیران کرد؛ فردی با کم‌توانی ذهنی که به نقاشی پرآوازه بدل می‌شود.
"مامانم همیشه می‌گفت..." های فارست توی «فارست گامپ» هنوز که هنوز است دلنشین است برای من؛ پرتره استادانه تام هنکس از بیماری که عشق و استقامت را روی پرده جان داد.
شان پن در «من سم هستم» اسیرمان کرد آنجا که با تمام غم‌های عالم تو صداش به لوسی می‌گفت: "بزرگ شدی...گوشات بزرگ‌تر شده و چشماتم پیرتر".
توی همین سینمای خودمان هم سال پیش شهاب حسینی و نگار جواهریان در «حوض نقاشی» چشم خیلی‌هامان را تر کردند...

اینها و خیلی‌های دیگر را ما می‌بینیم و تشویقشان می‌کنیم و کف می‌زنیم. تشویق می‌کنیم چون می‌بینیم کسانی را که سالم‌اند اما بیمار می‌بینیم‌شان و بیماری‌شان را باورمی‌کنیم، که هنر را به کار بسته‌اند که ... دیدن ادامه » در اوج سلامتی ساعتی درد را زندگی کنند. کمی بعد اما فیلم تمام می‌شود و بازیگرانش به زندگی آرام و بی‌دغدغه‌شان باز می‌گردند که تویش پر از سلامتی است و آسمان صاف و روزهای آفتابی. و بعدش هم سیمرغ و اسکار است که در طاقچه خانه‌های سپیدشان جا خوش می‌کند.

حالا اما اینجا، بغل گوش ما، یکسری آدم مهربان و زلال دور هم جمع شده‌اند که مسیر را از آن ور می‌روند. کمی آنطرف‌تر چند نفر ایستاده‌اند که بیمارند اما برای چند دقیقه، چند ساعت، هنر سالم‌شان کرده؛ که واژه‎‌ها و صداها را چنگ زده‌اند که ناتوانی را فراموش کنند (ولی به راستی کدام ناتوانی؟اینها که از هزار بار من تواناترند!)، که باور کنند، که خوب شوند. هنر اینها پیش من هزار بار والاتر از هنر آن بالایی‌هاست. اینجا نمایش که تمام می‌شود خبری از آسمان صاف و روزهای آفتابی نیست. دوباره دست تنگ روزگار است که گره می‌اندازد توی پیشانی‌های بلند و سپیدشان، دستی که صلابت هنر حالا ضعیف‌ترش کرده و گرهی که حالا کمی شل‌تر شده است. اینجا هنر به تمامی تعالی است: از درد به درود، از نقص به کمال، و از ناباوری به امید. امیدی که با هر نگاه ما پررنگ‌تر می‌شود و گرهی که به قدر حضور هر تماشاگر بازتر. اینجا انتظارِ سیمرغی نیست دوستان. برای طاقچه‌های بلند خانه‌ها، اینجا لبخندی کافی است، و حضوری.

دریغ نکنیم. هنر شاید همان قطره اشکی باشد که آرام آرام بعد از تماشای نمایش روی گونه‌ها‌مان می‌نشیند. شاید این بار "استثنایی" را از ورای هنر جور دیگری معنا کردیم...
گاهی ایستادن و دست زدن کفایت نمی‌کند. در برابر اینهمه وسعت روح باید تنها نشست و نگاه کرد...
۰۸ تیر ۱۳۹۳
تو خود سفیر عشقی علی آقا ...
قلمت پرچم دوستی بر کلام مینشاند، هیچ وقت از ما دریغش مکن...
دست مریزاد مــــــَرد، تنها یک خصیصه از هزار نکته در نوشتارت است ....
۰۸ تیر ۱۳۹۳
آنقدر بی صدا اما قوی در روح وارد میشود کلماتت، که میخواهم درخواستم کنم اجازه دهی گاهی به نام خودت ، برای خوشحالی ستارگان این نمایش ، مطلبی را برای دوستانم به اشتراک بگذارم
۰۸ تیر ۱۳۹۳
مهربانی می‌کنی. بی‌تعارف، زیبایی همه در نگاه بی آلایش توست و صفای روح این گروه.

نیازی به نام و اجازه‌ نیست شکیبای جان، افتخاری است که این خط‌خطی‌ها را سزاوار می‌دانی رفیق.
۰۸ تیر ۱۳۹۳
علی جان حض کردم
مطلبت حالم رو عجیب غریب کرد
خدا حفظت کنه
۰۸ تیر ۱۳۹۳
مثل همیشه فوق العاده نوشتی علی خان اژدری عزیز و حست رو عالی منتقل کردی.
خوندن این دل نوشته یه بغض به همراه داشت ولی یه بغض خوب و اینکه باید رفت و دید این نمایش رو.
۰۹ تیر ۱۳۹۳
زنده باشی حسام جان. مهربانی تو و ارادت من همیشگیه. برقرار باشی سالار.

@ فرزانه بانو: تقریبا؛ زیاد فعالیتی ندارم تو تیوال ولی هستم کمابیش:)

@ حمید عزیز: در جواب مهربونیای تو که جز لبخند پاسخی نیست رفیق. امیدوارم که بغضت به اشک بنشینه و از ورای هنر و انسانیت ... دیدن ادامه » زلال بشی حمیدِ جان.
۱۰ تیر ۱۳۹۳
جناب اژدری چندی از تراکت های اعلام نمایش "پرده برداری" در فیسبوک و اینترنت به مانند سایت "مجله هنری ژوان" و چندین صفحه دیگر
مزین به کلام شده با ذکر نام شمامی باشد.
که قبلا اجازه اش را به من داده بودید.
هنوز میگویم ، جذبه کلامتان ، سحر ِ قلم شما، ... دیدن ادامه » برای من قابل توجه بوده و هست.
متشکر و موفق باشید
۱۱ تیر ۱۳۹۳
شکیبای جان، غمگینم رفیق، غمگینم.
۱۲ تیر ۱۳۹۳
میدانم، الان دیالوگ آخر شنو رو میذارم
که حرف خیلی هاست...
خیلی ها....
من ساکت و غمگین، و روی سر بلند کردن هم ندارم
۱۲ تیر ۱۳۹۳
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید