کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال آریا افشار | دیوار
S3 : 18:30:34 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
آریا افشار  
درباره نمایش هملت دبستانی i
سلام
دوستانی که برای خرید بلیط به سایت تیوال مراجعه می‌نمایند
ساعت اجرا از ساعت ۲۲ به ساعت ۲۰:۳۰ تغییر خواهد کرد.
و ما اجرایی در ساعت ۲۲ نخواهیم داشت.
آریا افشار  
درباره نمایش هملت دبستانی i
مریم جعفری حصارلو - عضو کانون منتقدان تئاتر ایران و جهانI.A.T.C

نمایش هملت دبستانی به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی آریا افشار، هلن مرسلی
شاید کمتر کارگردانی در ایران توانسته است از ویژگیهای پست مدرنیسم در اجرای اثر نمایشی بهره ببرد. زیرا پست مدرنیسم را در ایران بیشتر در آثار ادبی شناسایی می کنند و کمتر در روند اجرای نمایش به آن می پردازند. علی رغم اینکه ابزودریسم و ژانر گروتسک به کرات و با شیوه های متنوع استفاده می شود. اما نمایش «هملت دبستانی» به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی آریا افشار، هلن مرسلی در مجموعه فرهنگی مکتب تهران توانسته است از ویژگی های پست مدرن در این اثر بهره ببرد.
این نمایش یک بازخوانی از نمایش هملت شکسپیر است که در عین روایت عین به عین صحنه های نمایشنامه شکسپیر دست به خوانش مجدد آن زده است. دو جریان هنری در دل اجرا قابل بررسی است. اول استفاده از تکنیک فاصله گذاری برشت و دوم استفاده از پست مدرنیسم. تکنیک فاصله گذاری برشت با ایجاد آگاهی و هوشیاری به بینندگان تلاش می کند تا تفکر برانگیزی را سرلوحه قرار دهد. در نمایش «هملت دبستانی» نیز مقوله پست مدرنیسم را می توان مشاهده کرد.
اولین مسئله بی پایانی و بی آغازی است. یک گروه نمایشی قصد اجرای نمایش هملت با وفاداری کامل به متن شکسپیر را دارند و اما در بازبینی جشنواره های ایرانی متن ... دیدن ادامه ›› باید تغییر یابد یا مسائلی از متن را تغییر می دهند. بنابراین در ابتدا ما با مقوله فاصله گذاری و دوم نقد شیوه جشنواره های ایران مواجه ایم. از سوی دیگر کمدی شیوه مناسبی برای نقد است. اما آنچه به این مسئله دامن می زند استفاده از ژانر گروتسک و سبک ابزوردیسم است.
اساسا اگر پایان یک اثر پیش از آغاز مشخص باشد و بازیگران نیز مدام بر این مدعا که چرا اصلا باید این اثر را اجرا کنند؛ صحه بگذارند؛ به مقوله ابزوردیسم و یا پوچ گرایی نظر شده است. سیکل دایره واری که مدام طی می شود و نتیجه ای در بر ندارد. اما آنچه شاخصه مشترک در سبک ابزوردیسم و این نمایش است استفاده از ژانر گروتسک است. اصولا در نمایش هایی با سبک ابزوردیسم، ژانر گروتسک یعنی وحشت خنده آور استفاده می شود و در این ژانر با استفاده از اغراق در بازسازی شرایط و کاریکاتور وارگی کاراکترها روال تازه از ضد واقعیت را مشاهده می کنیم. در این نمایش نیز کارگردان تلاش می کند تا با استفاده از تکنیک نمایش عروسکی ماروت، نوعی از عروسک های غول آسا را در شکلی از تن پوش بسازد. این شیوه کاملا با شرایط نمایش همخوانی دارد و بازیگران بیشتر عروسک گردان هستند تا بازیگر و با تغییر صدا و لحن همچنین با چرخش عروسک های بزرگ در دست نوعی از اغراق را نشان می دهند که کاملا بر ژانر گروتسک منطبق است. به همین مناسبت نمایش در ملغمه ای تلفیقی از سبک ها در تلاش برای بازخوانی یک اثر شناخته شده یعنی هملت اثر شکسپیر است. کارگردانان به خوبی توانسته اند بازخوانی را انجام دهند و پا از افق متن شکسپیر بیرون گذاشته اند و در فرامتن این اثر سیر کرده و حتی متن را به نوعی ایرانیزه کرده اند. اما نکته قابل تامل اینکه اجرای نمایش هملت دبستانی بیشتر مساعد یک مخاطب حرفه ای تئاتر است. مخاطبی که در عوالم تئاتر حضور داشته و با دانش و تکنیک های نمایشی آشنا است و اگر مخاطب عام باشد کمتر موضوع اثر را به درستی متوجه می شود. هرچند لحظات طنز آمیز بسیاری در اثر وجود دارد که مخاطب را مدتی به خود سرگرم می کند؛ اما در طول نمایش شاید دچار خستگی بشود. به نظر می رسد این اثر را به تمایلات مخاطب عام نیز باید نزدیک کرد و یا فرصتی برای بازگویی آنچه شاهد است در دل اثر ایجاد کرد. این مسئله به خوبی در روند فاصله گذاری برشت قابل اجرا است. زیرا در فاصله گذاری می شود روایتی را نقل کرد و مدام بین بخش های روایت فاصله گذاری صورت گیرد.
به جز مباحث کارگردانی، نمایش فوق العاده خوش ریتم است و عروسک گردان ها به خوبی در تصویر سازی تبحر دارند به همین دلیل اجرا جاندار و جذاب است که شاید مرهون تلاش هم اندیشی و همکاری دست جمعی این گروه جوان باشد.

امیر، عاطفه گندم آبادی، شروین برکت، celine و پیمان آقایی این را خواندند
محسن حسین این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آریا افشار  
درباره نمایش هملت دبستانی i
یادداشت احسان طهماسبی منتقد:
آثار هنری مکتوب و ماندگار، به این دلیل که از ویژگی تفسیرپذیر بودن برخوردار هستند، بارها مورد توجه نویسندگان و کارگردانان آثار نمایشی قرار گرفته اند. تماشاگران این آثار هم صرفا بر طبق معیارهای مورد توجه عوامل نمایش، آن آثار مکتوب اولیه را مورد قضاوت و نقد قرار داده‌اند و از تفاسیر متعدد موجود بر آن آثار بهره برده اند. علاوه بر این، برداشت‌ها و نگاه‌های بومی بر چنین آثاری (که اصطلاحا در کشور ما ایرانیزه کردن خوانده می‌شوند) از شیوه‌های مرسوم و پرطرفدار مواجه با متن‌ها و نمایشنامه‌های ارزشمند بوده که از طرفداران زیادی نیز برخوردار است. در این بین، تراژدی "هملت" که از آن به‌عنوان پیچیده‌ترین و فلسفی‌ترین نمایشنامه شکسپیر یاد می‌شود، بارها مورد توجه کارگردانان و نویسندگان سینما و تئاتر قرار گرفته است و به جهت ابعاد گوناگون تحلیلی این نمایشنامه، از مناظرگوناگون بدان پرداخته شده است.
در تئاتر "هملت دبستانی" به نویسندگی جلال تهرانی و کارگردانی آریا افشار و هلن مرسلی، علاوه بر توجه به ابعاد فلسفی اثر، که براساس تردید و دودلی بنا نهاده شده است و سعی دارد انسان را در مقابل وسوسه انتقام و مقابله با شرارت و پلیدی یا تسلیم شدن در برابر آن قرار دهد، با نگاه طنزآلود به ابعاد روانکاوانه این شاهکار قصد دارد با همسان‌پنداری هملت با کلادیوس و همچنین افسردگی او در مقابله با گرترود و پریشانی‌اش در رویارویی با روح پدر، نگاه متفاوت تری به یکی از مشهورترین نمایشنامه‌های تاریخ ادبیات جهان داشته باشد.
وجه گیجی و آشفتگی موجود در "هملت" شکسپیر، در "هملت دبستانی" و به کمک عروسک ها، با چاشنی گروتسک همراه شده است و با تاکید بر موقعیت‌های آشفته‌ی نمایشنامه‌ی اورجینال و با کمک کارگردانی خلاقانه به فرصت‌هایی برای ترساندن و در عین حال خنداندن آگاهانه برای مخاطب تبدیل شده است. از سویی دیگر موقعیت تراژیک ... دیدن ادامه ›› تردید در انتقام پدر و مواجه با گناه یک مادر، در تئاتر هملت دبستانی با طرح موضوعات اروتیک و اشارات و شوخی‌های مرسوم کلامی، به یکی از پرده‌های مفرح این تئاتر تبدیل شده است که در عین وفاداری به متن، خلاقیت نویسنده و کارگردان این نمایش را در بهره بردن از این موقعیت حساس و تبدیلش به فرصتی کمیک را نشان می‌دهد. در واقع جنون هملت در مواجه به چنین شرایطی در این اثر دست‌مایه‌ی شوخی‌های عوام‌پسند شده که این عامل باعث تقلیل سطح متن دشوار هملت در مقایسه با تئاتر مذکور شده است. با پذیرش "هملت دبستانی" به‌عنوان پارودی بر "هملت" شکسپیر و قبول تقلید طنزگونه ی آن از متن اورجینال و توجه به ابعاد گوناگون نمایشی و عروسکی اثر باید بپذیریم که این نقیصه نه به‌عنوان استهزا، بلکه به منظور خنداندن مخاطب و انتقاد به افکار بیمارگونه شخصیت اصلی نمایشنامه و حمله به افکار ناسالم اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مستتر در متن اصلی می‌بایست مورد قضاوت قرار گیرد.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آریا افشار  
درباره نمایش هملت دبستانی i
با سلام
پیرو درخواست دوستان عزیز برای باز کردن یک سانس فوق‌العاده در ساعت ۱۹:۳۰ ما برای روز سه شنبه ۱ خرداد این امکان رو پیدا کردیم و پنل و فروش هم اکنون باز و در دسترس عزیزان هست
و با ورود به بخش خرید بلیط میتونید نسبت به خرید بلیط اقدام کنید.
ممنون از توجهتون به درخواست ها و اجابت سریع :)
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
دوستان اطلاع دادن که هفته ی اینده ۳شنبه باز سانس ویژه گذاشتن
ممنون از دست اندرکاران
۰۱ خرداد ۱۳۹۷
سپاس
۰۱ خرداد ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آریا افشار  
درباره نمایش هملت دبستانی i
دوستانی که سوال در مورد ساعت اجرا داشتن.
ما به علت شروع ماه مبارک رمضان مجبور به تغییر ساعت اجرا شدیم.
اما با توجه و احترام به درخواست و نظرات شما عزیزان امکان تغییر ساعت یا اختصاص سانس ویژه رو هم بررسی میکنیم و تمام سعیمون رو میکنیم که این اتفاق رو رقم بزنیم
لطف میکنید .چون ساعتش طوری نیست که اکثرا بتونیم بریم
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
سلام
سانس ویژه باز شد.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
آقای افشار گرامی لطفا برای هفته آینده هم سانس ویژه اختصاص بدید ، فردا بلیط داریم جای دیگه ، سپاس.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید