کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال آریو راقب کیانی | درباره نمایش نویسنده مرده است
S3 : 22:13:11 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
دو تئاتر با یک بلیط

مجنون بازی های فرهاد ( بیرونی شدن احساسات شدید مردانه ) در تقابل با شیرین بازی های لیلی ( ظرافت های زنانه ) از یک جائی به بعد دیگر غافلگیر کننده نیست. بازی در بازی هایی که رسالتش ایجاد شک و دودلی برای تماشاگر است، اگر در مسیر خود که همان جذب باور تماشگر از طریق همین گول زدن های اوست، آیا تا آخر اجرا در رو نشدن دستش موفق عمل میکند؟ آیا گره گشائی تئاتر رئالیستی کاملا متکی به نمایشنامه، باید اینقدر سریع اتفاق بیفتد؟ اگر قرار است تماشاگر دچار ابهام شود، به همان نسبت نیز باید بازی بازیگران تا انتهای نمایش را باور پذیر قلمداد کند. به نظر میرسد، این نمایش بر خلاف آنچه که ادعا دارد که بر پایه بازیگری ساخته شده، سایه سنگین متن را بر روی سر خود احساس میکند و میتوان گفت که گوش های تماشاگر بیشتر درگیر است تا چشم هایش .
تماشاگر از یک مرحله به بعد میفهمد بازیگران بازی میکنند تا تو را گول بزنند نه خودشان را . برای همین است که شاید کشش لازم را برای همسو شدن با روایتگری قصه را ندارند. کارگردان و نمایشنامه نویس که نمیخواهد دچار شعارزدگی احساسی شود، خود خواسته کاری میکند که جدال به ظاهر شکل گرفته عاشقانه روی صحنه زیر هیمنه مسلسل واردیالوگ های احساسی، به جای آنکه تماشاگر را متاثر کند، به خنده وا میدارد. موضوعیت عشق، عشق را بی هویت میکند. دوست داشتن وحشیگرایانه و عشق خیالی به حراج گذاشته میشوند.
عمر و حیات یک تئاتر خوب، به چه مولفه هائی بستگی دارد؟ آیا تحول ایجاد شده در باز تولید نمایش از آن بالکن تا این بالکن، توانسته است اجرای سال 91 را تکمیل کند؟ آیا اجراهای مجدد باید نشانی از رشد تفکر را در خود داشته باشند و یا صرفا رویکردی درآمدزا از خاطره یک تئاتر خوب ؟
شنیدن کی بود مانند دیدن ...
"آیا اجراهای مجدد باید نشانی از رشد تفکر را در خود داشته باشند و یا صرفا رویکردی درآمدزا از خاطره یک تئاتر خوب ؟"
این جمله عالی بود. فعلا که اکثرِ رپرتوارا بوی پول میده به شدت
۰۴ تیر ۱۳۹۳
بله جناب حیدری ارجمند ... نقدی دراین باره نوشتم :)
۰۴ تیر ۱۳۹۳
@مصطفی بیگ محمدی : نخواستم اشاره مستقیم داشته باشم مصطفی جان :)
@آذرنوش : آخرین هاش رو هم دیروز چیدم :)
@حسام الدین حیدری : به شدت پیشنهاد میکنم که اگر خوشت اومده بود، اصلا دوباره به تماشای این کار نری ...
@شاهین نصیری : مرسی که میخوانی شاهین جان، به قول تو گفت و گویی صرفا شنیداری ...
@نیلوفر ثانی : سپاسگزارم از شما خانم ثانی ...
۰۷ تیر ۱۳۹۳
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید