آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال برکه بذری | دیوار
S3 : 09:38:10 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
نمایش شب سیصد و شصت و ششم، اجرایی تجربی،تعاملی و متحرک است و خوشحالیم که در روز شنبه ۵ مهر ماه همراه با تخفیف دانشجویی می توانیم میزبان دانشجویان باشیم.
علی اتحاد و پویا این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سرویس تئاتر هنرآنلاین

تئاتر ایران پز تئاتر محیطی می‌دهد اما به آن نمی‌پردازد / لزوم توجه به تئاتر محیطی در دوران کرونا در گفت‌وگو با چنگیزیان، کمالی مقدم و اتحاد


بازاندیشی اغلب سبب پیشرفت می‌شود

علی اتحاد که این روزها نمایش "شب سیصد و شصت و ششم" را در باغ فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌کند، درباره تجربه اجرا در فضای باز، گفت: ساده‌ترین پاسخ ... دیدن ادامه ›› به این پرسش این است؛ بسیار تجربه مطبوعی‌ست. با این حال ترجیح می‌دهم که کمی بیشتر در این باره بگویم. تجربه‌ کار در فضاهای نامتعارف برای من تجربه‌ آشنایی است. احتمالا می‌دانید که کارهایم عمدتا جایی میان "نمایش" و "پرفورمنس‌آرت" شکل می‌گیرد، از این جهت هر بار تلاش کرده‌ام مکان مناسب آن اجرا را بیابم و یا اجرایی از پیش موجود را در فضایی تازه بازسازی کنم.

او همچنین افزود: این شیوه سبب می‌شود که امکانات "عرصه‌ نمایش" وسیع‌تر شود؛ توجه کنید که ترجیح می‌دهم به جای "صحنه" که تعریفی مشخص دارد از عبارت "عرصه‌ نمایش" استفاده کنم. به این ترتیب هر بار کار برای من به عنوان مولف، بدل به چالشی تازه می‌شود. می‌خواهم بگویم حالا که "کووید-۱۹" شرایط را به این سو برده ترجیح می‌دهم به جای انفعال، از این شرایط به نفع کارم استفاده کنم. "شب سیصد و شصت و ششم" در مراحل تمرین با این امید شکل گرفت که شاید روزی بشود در فضاهای نامتعارف اجرا شود. با این حال سال‌ گذشته کار را از تماشاخانه‌های معمول آغاز کردم چون پیش از این مرجع مربوطه بر سر صدور مجوز نمایشی در فضاهای غیر نمایشی سخت‌گیرتر بود.

اتحاد همچنین اضافه کرد: مگر کار هنرمند همین نیست که هر روز در پی راهی تازه برای بیان خیالات‌اش باشد؟ ما هراس‌هایی داریم و آرزوهایی و مدام گِردِ این هراس‌ها و آرزوها چیزی می‌تنیم و مدام گوشی و چشمی می‌جوییم که آن‌چه ساخته‌ایم را برایش شرح دهیم یا پیش چشم‌اش بیاوریم؛ زمینه‌ این داد و ستد خیالی چه صحنه باشد و چه باغ یا هر کنج دیگری برای من تفاوت چندانی ندارد. جلوی تنفس را که نمی‌شود گرفت. این خیال‌پردازی‌ها برای هنرمندان به مثابه نفس کشیدن است. اگر روزی - شبیه به فیلم‌های پساآخرالزمانی - هیچ زیرساخت آشنایی روی زمین نماند من چه می‌کنم؟ احتمالا هنوز هم در حال خیال‌پردازی‌ام؛ نه؟

این کارگردان در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان اجرایی را مناسب این روزها می‌دانید؟ یادآور شد: به هر حال جمع انسانی بستر شیوع بیماری را فراهم می‌کند. البته که فضای بسته به گفته‌ متخصصان به مراتب خطرناک‌تر از فضای باز است. در این زمینه تخصصی ندارم و مثل بسیاری شهروندان گوش سپرده‌ام به اخبار هر روزه. حرفم اما چیز دیگری‌ست؛ جویبار حیات را که نمی‌شود متوقف کرد. می‌بینید که مردم ما کم طاقت شده‌اند. از حوالی اردیبهشت بود که یکی پس از دیگری مراکز عمومی باز شدند و کافه‌ها و رستوران‌ها و معابر مملو از جمعیت شد. حالا در این میان تماشاخانه‌ها هم سهمی دارند که نمی‌شود نادیده‌اش گرفت. پیش‌تر هم در گفت و گویی اشاره کردم که نمی‌شود دستور قرنطینه صادر نکرد اما از مراکز فرهنگی توقع داشت که کارشان را متوقف کنند؛ آن‌ هم بی‌هیچ حمایت مالی از سوی مراکز دولتی.

او همچنین افزود: دقیق‌تر اگر به پرسش شما برگردم باید بگویم که فضای باز هم به لحاظ روانی و هم به لحاظ عملی در این روزها فضای مناسب‌تری‌ست. با این همه خیال نمی‌کنم بشود بیش از یک ماه دیگر در این قِسم فضاها به کار ادامه داد. پاییز از راه می‌رسد و گروه من هم ناچار خواهد شد دیر یا زود پی سقفی بگردد برای ادامه‌ فعالیت‌اش. امیدوارم شرایط حاضر، سبب شود مدیران فرهنگی کشور به فکر ساخت فضاهای مناسب بیافتند. به سادگی می‌شود فضاهای نیمه بسته تدارک دید. به کافه‌ها نگاه کنید: در فصل سرد فضاهای بازشان را تعطیل نمی‌کنند. سقفی کاذب می‌زنند و وسایل گرمایشی اضافه می‌کنند و به مشتریان‌شان اجازه می‌دهند که از فضای باز لذت ببرند. می‌شود برای نمایش هم چنین تدابیری اندیشید. این پیشنهاد را به مثابه واکنش در نظر نگیرید؛ حرف من این است که اگر شیوع کووید هم پیش نمی‌آمد خوب می‌شد که چنین فضاهای جایگزینی در اختیار داشتیم. فضای تازه ذهنیت تازه می‌آفریند و ذهنیت تازه‌ هنرمند، روح "صحنه‌ هنری" کشورمان را هم تازه خواهد کرد.

علی اتحاد در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: به نظرم کار "صحنه‌ای" و کار در فضای باز دو قِسم متفاوت نمایشی‌اند. خیال می‌کنم نباید این دو را جایگزین هم کرد. همانطور که وقتی کارگردانی روی صحنه‌ تالار وحدت کار می‌کند تقریبا محال است که دل‌اش نخواهد از امکانات فنی صحنه‌ "وحدت" استفاده کند؛ مقصودم امکاناتی چون بالابرهای هیدرولیک و پرده‌های عرضی و کف متحرک و سامانه صوتی و نوری حرفه‌ای است. فضای باز هم همین‌طور است. حالا که دارم کارم را در باغ فرهنگسرای نیاوران باز اجرا می‌کنم؛ نمی‌شود که معماری بنا، درختان کهنسال‌اش، صدای خش خش برگ‌ها، صدای اتومبیل‌هایی که از کمی آن‌سوتر می‌آید، صدای جریان آب در جوی‌ها و حوض‌های باغ، نسیم خنک آخر تابستان، بوی چمن تراشیده و نور مهتاب را نادیده بگیرم و خیال کنم که هنوز دارم کارم را در سالن تاریک نمایش اجرا می‌کنم. این پیش‌فرض اساسا نادرست است.

او افزود: اثر هنری در هر فضایی چه مولف‌اش دوست داشته باشد و چه نداشته باشد رنگ و بوی آن فضا را به خود می‌گیرد. خیال می‌کنم باید این قِسم کار را در ذهن‌مان به کلی از کاری که در صحنه‌ معمول نمایشی اجرا می‌شود تفکیک کنیم و این تفکیک به ما اجازه‌ بازاندیشی می‌دهد و البته که بازاندیشی اغلب سبب پیشرفت می‌شود.

لینک کامل خبر:

http://www.honaronline.ir/بخش-نمایش-3/152787-تئاتر-ایران-پز-تئاتر-محیطی-می-دهد-اما-به-آن-نمی-پردازد-لزوم-توجه-به-تئاتر-محیطی-در-دوران-کرونا-در-گفت-وگو-با-چنگیزیان-کمالی-مقدم-اتحاد
علی اتحاد این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
"علی اتحاد" نویسنده، کارگردان، هنرمند هنرهای دیداری و اجرایی و پژوهشگر، در یک دقیقه درباره ی مولف های اصلی بخش اجرایی نمایش "شب سیصد و شصت و ششم" می گوید.

https://www.aparat.com/v/2D30R/%D8%B4%D8%B1%D8%AD%DB%8C_%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87%26zwnj%3B%DB%8C_%26laquo%3B%D8%B4%D8%A8_%D8%B3%DB%8C%D8%B5%D8%AF_%D9%88_%D8%B4%D8%B5%D8%AA_%D9%88_%D8%B4%D8%B4%D9%85%26raquo%3B_-_%D8%B9%D9%84%DB%8C
علی اتحاد و پویا این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی اتحاد در گفتگو با صبا:

خواب‌های شما را جمع می‌کنم/ عزم مسئولان بر تعطیلی فرهنگ در ایران است

نویسنده و کارگردان تئاتر در رابطه با اجرای نمایشی با شیوه‌های جدید و با تعامل مخاطبین که حاصل یک پژوهش میدانی است، صحبت کرد.

کار هنری هیچ وقت هیچ الزامی ندارد به جز اضطرار هنرمند که نمی‌تواند کار نکند. مقصود من فعالیت صنفی نیست؛ مقصودم تمنای تمام و کمالیست که هنرمند به تولید کار دارد. چیزی شبیه به تنفس است. آیا شما هرگز برای نفس کشیدن یا نفس نکشیدن شرایط پیرامون را در نظر می‌گیرید؟ تنها نکته‌ باقی‌مانده این است که حالا باید از خود بپرسیم که اگر کار را به این شکل نمی‌شود به انجام رساند به چه شکلی می‌شود؟

هر کسی که خیال می‌کند، پذیرای تجربه است. برای من زندگی بستری برای تجربه است و بیرون تجربه‌ تازه ... دیدن ادامه ›› پا به جهان مردگان گذاشته‌ایم. پس می‌شود گفت چشم به راه زندگان هستم. کم‌ هستند مردمانی که همچون کودکان زنده باشند؛ کودکان را دیده‌اید؟ هر چیز تازه و حتی بی‌اهمیت‌ را به صرف تازگی با انگشت نشان می‌دهند. آسان ‌تر می‌خندند و آسان‌تر می‌گریند و می‌ترسند. من در آرزوی ملاقات مخاطب زنده‌ام.

وقتی تصمیم می‌گیرید که هر اجرا برای خود شما به عنوان سازنده‌ کار بدل به تجربه‌ای تازه شود باید خطر کمبود مخاطب را پیش پیش به جان بخرید.

متن کامل گفت و گو را از طریق لینک زیر مطالعه کنید

https://www.khabargozarisaba.com/122577/
آقامیلاد طیبی این را خواند
علی اتحاد این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آقامیلاد طیبی و شهریار نیک پیکران این را خواندند
علی اتحاد این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سومین اجرای نمایش متحرک و تعاملی "شب سیصد و شصت و ششم" در فضای باز فرهنگسرای نیاوران با حضور هنرمندان و مخاطبان محترم برگزار شد.
زهره مقدم و آقامیلاد طیبی این را خواندند
اگه تماشاگر نتونه بایسته میتونید صندلی بهش بدید؟
۵ روز پیش، یکشنبه
زهره مقدم
اگه تماشاگر نتونه بایسته میتونید صندلی بهش بدید؟
اجرا در کل متحرک است و شما بخش هایی از کار همراه با گروه هم را خواهید شد ، نیمکت هایی در فضا موجود است که بعضی از مخاطب ها معمولا از آن ها استفاده می کنند، البته اگر باعث مختل شدن دیدن اجرا برای خودشان نباشه. به خاطر شکل اجرای اثر این امکان برای ما وجود نداره متاسفانه
۵ روز پیش، یکشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گروه ما چند ماه سکوت کرد،
عجولانه تصمیم نگرفت،
ما هر روز معتقد هستیم که هنر نمی ایستد
هنر و تجربه و حضور داشتن
حضور داشتن ما که به واسطه ی هنر است
پس برای ما دقیقا خود نفس کشیدن است
ما از روز اول خواستیم که در مسیر خودمان قدم برداریم و قطعا هیچ مسیر شبیه مسیر دیگری نخواهد بود
پس ما در مسیری متفاوت حرکت می کنیم و این مسیر مسیر خود ماست
حتما که مشتاق حضور تماشاچی ها هستیم
حتما که با این حضور شاد می شویم
و همه باید بدانیم ... دیدن ادامه ›› و به خودمان یادآور شویم که حضور ما در هر جایی از تاریخ جهان و تاریخ هنر معنا دار است‌، مهم است و ارزشمند.
حرف برای گفتن زیاد است و انتخاب ما حرف زدن در تمام جزئیات مسیرمان است.
من و گروه سیصد و شصت و شش هر روز در این مسیر، راهمان را جست و جو می کنیم و امید داریم با اینکه قوی می مانیم و تجربه هایمان را زندگی می کنیم و مشتاقانه میزبان تماشاچی ها و همراهانمان هستیم
فروش روز جدید کی باز میشه؟
۲۸ شهریور
برکه بذری
بعد از اجرای شنبه ۲۹ شنبه شهریور ماه برای شنبه بعدی باز خواهد . با امید به مساعدت شرایط جوی😊
بسیار مشتاق دیدن اجراتونم.
۲۸ شهریور
پوریا صادقی
بسیار مشتاق دیدن اجراتونم.
باعث خوشحالی ما است
۲۹ شهریور
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به عنوان یک بازیگر تئاتر وسینما، هنوز بعد از یک هفته از خلاقیت جناب آقای اتحاد و بازی خوب گروهشون حیرت زده ام. به همه دوستانم توصیه میکنم حتما از این ابداع و خلاقیت و سواد بیکران جناب آقای اتحاد بهره برده و به تماشای این تاس اندازی زیبا بنشینند.
۶ روز پیش، شنبه
سپاس از به اشتراک گذاشتن نظرتان نارسیس عزیز و خوشحالم از اینکه چنین تجربه ای داشتید ، و فقط ای کاش نظرتان را در بخش نظرات صفحه اجرا در فرهنگسرای نیاوران یادداشت کنید تا باقی مخاطبین هم بتوانند نظرتان را ببینند
۵ روز پیش، یکشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید