آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال حمید سلیمی | دیوار
S3 : 07:59:42 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

یک - تئاتر دیر شروع می شود ، سالن انتظار گرم و نامرتب است ، آو صندلی ندارد و .... آماده ام که بعد از تماشای "آوازه خوان تاس" بدون توجه به علاقه ای که از قبل به سبک بازی مهدی کوشکی دارم آن را نابود کنم ، مخصوصا که این روزها بی حوصله ترین مرد زمینم . تئاتر که شروع می شود اما ، ورق برمیگردد . مهدی کوشکی لعنتی سی و پنج دقیقه یک نفس می خنداند ، آنقدر که واقعا در دقایقی ارتباطم با دنیا قطع می شود و قهقهه میزنم ، کاری که ماه هاست نکرده ام ! متن و اجرا پر از ظرافتهایی دیدنی است و خلاقیتی غریب و غافلگیرکننده دارد ، و نگاهی تازه در هجو هویت تاریخی خودش و ما و همه آدمهای دنیا .
دو - در سه دقیقه آخر اما ، باز هم بیشتر غرق می شوم . تلخ ترین بازیگر دنیا ایستاده در چندمتری من ، با چشمانی خیس تلخ ترین قصه دنیا را می گوید و ناگهان می فهمم از شنیدن داستان مادری که از سال 88 پسرش را گم کرده ، به شدت باریده ام ... چراغها روشن می شود و به شدت دوست دارم مهدی را ببوسم ، اما به جایش از آو بیرون می زنم و بدون آن که درکی از دنیا و زمان داشته باشم از خلوت ترین پس کوچه های ممکن با هدفون و صدای شاهین و صورت خیس به سمت خانه بر می گردم ، با این که می دانم کسی منتظرم نیست .
سه - زیر آسمان شهری که خلاقیت را گناه می دانند و در تئاتری که کارگردانی ثروتمند نیمی از سرمایه سینمای ایران را در یک شبه تئاتر جمع کرده تا شاید مخاطب جمع کند ، "آوازه خوان تاس" یک نمایش ساده یک نفره به شدت دوست داشتنی ، دیدنی و جذاب است . یک غافلگیری دلچسب و ماندگار .
انقدر خوب نوشتی که اگه بانک باز بود الان می رفتم پول می ریختم حسابم که بلیت بخرم

....
۱۱ شهریور ۱۳۹۳
حس آخرشو عالی بیان کردین، آخرش انگار یهو دنیا رو از زیر پات میکشن...
۱۳ شهریور ۱۳۹۳
وقی به دیالوگ های آخر رسید نمی دم چرا احساس عذاب وجدان کردم انگار دین به گردن دارم......
۱۳ شهریور ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

یک - مرداب روی بام ... این نام نمایش جسورانه ای است که یک اتفاق دلچسب و مهم در تاتر امروز ایران است . با یکی از سیاسی ترین و البته بهترین متنهای نمایشی که تاکنون در تاتر و سینمای ما دیده شده .
دو - رضا گوران یکی از نخبه های تئاتر امروز ماست . بی ادعا ، با سواد ، باهوش ، کاربلد ، به شدت حرفه ای و نوآور . جسور و بی پروا و در عین حال مقید به حفظ حرمت تئاتر . رضا گوران بی حاشیه و بی سروصدا ، بدون رو آوردن به ستاره های سینما و صرفا با تکیه بر توانایی خود همیشه یکی از بهترین ها بوده و هست .
سه - مرداب روی بام ، نقطه تلاقی درخشان فرم و روایت است . کیفیت تکنیکی اثر در اوج است ، از میزانسنها گرفته تا شیوه هدایت بازیگران و از طراحی صحنه گرفته تا موسیقی کم حجم اما بسیار تاثیرگذار . فرم گرایی اثر بدون هیچ ادای اضافه کاملا در خدمت پیچیدگیهای روایی است .
چهار - انبوه ایده های درخشان تماشای این نمایش را بدل به تجربه ای نفسگیر می کند . از دستهای پنهان روی بام گرفته تا باغ خنجرها و پلان فراموش نشدنی و کشنده باریدن باران - انگار اشکهای عاشق غمگین - بر تن بیجان معشوق با آن آوای تلخ محزون.
پنج - پانته آ پناهی ها به روال معمول با هر حضور روی صحنه استانداردهای بازیگری ایران را ارتقا می دهد ! بهناز جعفری خیره کننده و شگفت انگیز است و ستاره پسیانی ... دیدن ادامه ›› انگار متحول شده و بدل به یک بازیگر باتجربه و قدر شده است . به اینها بیفزایید بازی غافلگیرکننده ندا مقصودی را . کیفیت بازیگری در این نمایش مثل کیفیت تک تک اجزا خیره کننده است .
شش - تمام قد باید ایستاد به احترام طراحی صحنه سیامک احصایی . فقط باید دید ، گفتنی نیست .
هفت - همه آدمها مقابل آینه بی دفاعند . این نمایش را ببینید تا این واقعیت به تلخ ترین و گزنده ترین شکل خود بر جانتان بنشیند ! تو را از چشمها و از از دستهای خود گریزی نیست ، حتا اگر آنقدر زیرکانه ادای آرامش درآورده باشی که دنیا را فریب بدهی .
هشت - مونولوگ پایانی آینه دردنامه ای است که مخاطب را مسخ می کند . واگویه گلایه های همه ما از خودمان و از همدیگر . نفس بند می اید آنجا که آینه با ضجه می گوید : شما از خودتان بیشتر می ترسید تا آنها ...
نه - دیدن نمایش مرداب روی بام یک کلاس آموزشی و یک تجربه هنری دلچسب و گواراست . از دست ندهید ..
راجع به مونولوگ پایانی اصلن موافق نیستم. اما بقیه ی صحبت هاتون رو کاملن قبول دارم
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید