تیوال حمید خورشیدی | دیوار
S3 : 10:53:15
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
حمید خورشیدی
درباره نمایش لانچر ۵ i
احترام به مخاطب ...
.
یه نکته ای که من در بلیط فروشی نمایش لانچر 5 در سالن مستقل تهران دیدم و جای تقدیر و تشکر داره نفروختن دو ستون کناری راست و چپ سالنه که مجموعا میشه 24 بلیط (و با توجه به صحنه نمایش و مرکزیتش، واقعیت تماشای نمایش از اون ستون ها لطف چندانی نداره) و همچنین قیمت مناسب 35 هزار تومان که فکر کنم تو یک سال اخیر سالن مستقل با این حجم از تعداد بازیگر و عوامل ندیدیم این قیمت رو.
آقای سعیدی و گروه محترم نمایش لانچر 5 باید به خاطر این حرفه ای گری بالای شما و احترام به مخاطب از شما تشکر کرد و امیدوار بود به اینکه هنوز هستند گروه های شریف و دغدغه مند تئاتری که تئاتر براشون مسأله ست، نه صرفا فروش و هیاهو و مسائلی از این دست!
منش عوامل تئاتری اینقدر شریف باید همچنین منشی باشه و ممنونم از این یکدستی و شفافیت شما گروه عزیز و ارزشمند، جدا از نمایش شما ... دیدن ادامه » و این رفتار شایسته حظ فراوان بردم.
به‌به... به چه نکته‌ی خوب و درستی اشاره کردی. من این نمایش رو ندیدم و نمیدونم چی هست، ولی توی این مدت که توی تیوال سرک میکشیدم فهمیدم نمایش پرطرفدار و پرسروصدایی شده؛ تا حدی که سر بلیت خریدن بحث و جدل و دلخوری‌هایی به وجود اومده بود.
به نظر طبیعی میومد ... دیدن ادامه » که اگر نمایش بخواد دوباره اجرا بشه قیمت بلیتش افزایش پیدا میکنه. یعنی عوامل نمایش چون میدونن طرفدار دارن بلیت رو گرون میکنن.

اینکه عوامل این نمایش این کار رو نکردن واسه من خیلی جالب بود و همینطور احترام‌برانگیز. واقعا دمشون گرم. به نظر من نشون دادن که آدمهای باجنبه‌ای هستند. جنبه‌ای که خیلی از کارگردانهای مطرح و معروف تئاترمون نشون دادن که اصلا بویی ازش نبردن. حتی من یه نمایش رو یادمه که تو طول اجرا قیمتش زیاد شد. یعنی کارگردان دید بلیتهاش خوب فروش میره با خودش گفت خب هنوز جا داره ببرم بالا قیمتها رو....

در هر صورت دمت گرم که به موضوع اشاره کردی. چون واقعا موضوع مهمیه. اینکه یکی یا یه گروهی پیدا میشه که به مخاطبش احترام میذاره و فقط دنبال پول نیست خیلی قابل احترامه.

دم کارگردان‌ها و کل گروه این نمایش هم خیلی گرم که اینقدر بامرام و بامعرفتن. توی دوره ای که این چیزها دیگه آنچنان وجود نداره. دمشون گرم و موفق باشن همیشه.
۰۵ شهریور
واقعن دمشون گرم که حس خوب القا میکنن دیگه، الآن اکثرن میگن 30 تا خارج از ظرفیت بفروشیم خودش یک میلیونه، بعد اینا هر اجرا تقریبن از یک میلیون گذشتن که تماشاگرشون در و دیوار نبینه به جای تئاتر، من خودم عکسارو که دیدم گفتم بذار تو همین سالن سایه ببینم که دید ... دیدن ادامه » و تمرکز صحنه بهتره ولی این حرکتشون باعث شده تا میتونن لطمه نزنن به اون فضایی که باید ساخته شه.
۰۶ شهریور
کاملا موافقم باهات حمید.
۰۶ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش لانچر ۵ i
لانچر 5 و ضرورت افزایش سطح تماس ملت با پدیده سربازی و داستاناش!
.
اول از همه خوشحالم که این نمایش باعث میشه مخاطبا یکم بیشتر درباره خدمت سربازی و آسیب ها و جنایت ها و اتفاقاتش حساس بشن و ببینن و درکش کنن!
به عنوان یه سرباز دیدم این جمله ی پشت بروشور جاش خالیه تو برگه این نمایش:
«برای تمامی ثانیه هایی که سال میگذرند. برای تنهایی عظیم پُست ها و بُرجک ها و لانچرها. برای ارواح محصور پادگان ها.»
.
من خودم سرباز صفر نیستم و بالای بُرجک نرفتم و پُست نگهبانی خاصی هم نداشتم، ولی همون تعداد کمش و شنیدن سختیاش از زبون سرباز صفرها خیلی آدمو تحت تاثیر قرار میده!
وقتی یه سرباز مجبوره گُل و حشیش بزنه تا دو ساعتای پُستای نگهبانیش بگذره، وقتی پاسبخش تومُخی میره براش و کاری میکنه سرباز کُما بزنه، وقتی انقدر رفته رو برجک که میفته به نَکشی، اونجاست که یا میذاره میره ... دیدن ادامه » و فرار میکنه، یا خیلی افراطی و بیمارگونه میفته به دراگ و نوشیدنی و دختربازی که کم نیاره، یا له میشه و افسرده، یا هم دست به جنایت میزنه ...
.
لمس کردن این داستانا برای کسی که مزه زهرِماری این اجباری تلخ و احمقانه و مضحک رو نچشیده راحت نیست، برای همین تو طول نمایش من فقط دو سه تا لبخند کوتاه و تلخ زدم، میدونم گروه نمایشی بخاطر کم کردن تلخی داستان رو آورده بودن به نوعی طنز و خب تماشاگرا هم میخندیدن، ولی برای من نظاره گر بودن روایتی درباره جنایتی در یک پادگان و بدبختی فراگیر سربازاش اصلن خنده نداشت، من نمی تونستم به بازی شیرین بازیگری که لهجه مازندرانی داشت بخندم وقتی داشت از جمع کردن لاشه های یه سرباز میگفت و اینکه دستاش هنوز بعد از چند روز بوی خون میدن و حالت تهوع داره ولی نمیتونه بالا بیاره، نمی تونستم بخندم به خیلی چیزای دیگه ش ...، چون میدونم این اجباری احمقانه چه میکنه با روح و روان جوونای همه جای دنیا مخصوصن ایران!
تجاوز و قتل و جنایت هایی از این دست کم نیستن، حداقل من خودم کم نشنیدم از این دست مسائل تو جای جای مختلف همین ایران اسلامی خودمون!
.
شایگان: میدونی آخر دنیا کجاست؟
سرباز: بالای بُرجک لانچر 5، قربان!
...
خیلی درست نوشتید. درسته اجرا با طنز همراه بود. اما عمق داستان خیلی دردناک بود و اون شدتِ خنده و قهقهه ها، برای منم عجیب بود...
۰۵ شهریور
لطف دارین.
دقیقن همینطوره که فرمودین و منم متعجب بودم از این حجم خندیدن.
۰۵ شهریور
بلیتش به ما نرسید.. :/
۰۶ شهریور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش مرگ دیوانه i
با سلام و احترام،
یه نکته ای که خیلی از دوستان عزیز ذکر میکنن رو خواستیم یکم شفاف تر مورد بررسی قرار بدیم و اونم شتابزدگی در اجرا و آسیب هایی هست که به این دلیل به کار وارد میشه!
مهم ترین عامل عدم آرامش کامل و شتابزدگی در اجراهای گروه نمایشی ما و اجراهایی شبیه ما برنامه ریزی عجیب سالن ها شده که اگر امکانش رو داشتن و هر شبانه روز بیش از 24 ساعت بود نمی دونم چندتا اجرا رو باید در هر شب شاهد میبودیم:
بنده برنامه روزهای جاری سالن نمایش شماره 2 مهرگان رو خدمتتون لیست میکنم تا خودتون قضاوت کنین که چقدر فضا و آرامش برای طراحی نور، اجرای گریم، آماده سازی بدن و بیانی و تمرکزی گروه بازیگران و در نهایت اجرا و جمع کردن دکور قبل و بعد از اجرا مهیا و فراهمه!:
آناستازیا، ساعت 17، مدت 1 ساعت و 15 دقیقه، ۲۷ مرداد تا ۱۴ شهریور
مرگ دیوانه، ساعت 19، مدت 1 ساعت و 5 دقیقه، ۲۰ ... دیدن ادامه » مرداد تا ۰۵ شهریور
جشن، ساعت 20:30، مدت 45 دقیقه، ۲۱ مرداد تا ۰۶ شهریور
کودک مدفون، ساعت 21:30، مدت 1 ساعت و 15 دقیقه، ۲۰ مرداد تا ۰۵ شهریور
.
راجع به این مساله بایستی تحلیل های بیشتری صورت بگیره و شاید ما باید از دوستان روزنامه‌نگارمون جدا درخواست کنیم که این موضوع رو مورد بررسی قرار بدن تا در نهایت رویه مشخص و یه سقفی برای اجراها متناسب با ظرفیت و پتانسیل سالن ها در نظر گرفته بشه!
به هر حال ما ضمن تلاش بسیار برای حفظ آرامش و تمرکز گروه اجرایی و بازیگرانمون و ارائه اجرایی درخور برای تماشگران عزیز، این موضوع رو با مدیریت سالن مهرگان و نهادهای مربوطه در میون میذاریم تا بتونیم حداقل برای گروه ها و اجراهای بعدی آرامش بیشتر و شرایطی مناسب برای اجرا رو فراهم کنیم.
تشکر از تیوال و ذکر چند نکته!
.
من چند روز پیش و با توجه به وقوع چند اتفاق در تیوال یادداشتی رو در انتقاد به مدیریت و رویه های تیوال منتشر کردم، بعد از اون مسئولین و تیم مدیریتی تیوال با برخوردی قابل احترام واکنش نشون دادن و برای رفع مشکل و اتفاقی که رخ داده بود قول بررسی موضوع و ارائه گزارش رو دادن و خوشبختانه در انتهای بررسی ها و با قبول اشتباه رخ داده از جانب خودشون عذرخواهی کردن که نشان از مناعت طبع و بزرگواریشون بود که خطای رخ داده از سمت خودشون رو پذیرفتن و در جهت جبرانش به بهترین نحو مارو در ادامه راه همراهی و همیاری کردن و بنده هم متقابلا تشکر می کنم و بابت این رفتار ارزشمندشون بسیار ممنونم.
در باب باقی مسائلی که در همون یادداشت و کامنت ها با همیاری محترم به گفتگو نشستیم هم باید عرض کنم بنده قلبا تیوال رو دوست دارم و با تمام اتفاقات و حاشیه ... دیدن ادامه » هایی که در طول زمان رخ داده سختی کارشون رو درک میکنم و اگر حرفی زدم و تحلیلی کردم از سر دغدغه بوده چرا که تحصیلات و حرفه اصلی بنده، مدیریت کسب و کار و منحصرا گرایش کسب و کارهای الکترونیکی بوده و از پیچیدگی های ماجرا به اندازه خودم مطلعم و ذکر نکات بیشتر از سر تواضع و همدلی بود تا به قصد طعنه زدن و توهین کردن!
تیوال به عنوان یک پلتفرم و مهم تر از اون یک شبکه اجتماعی پویا مسئولیت سخت و سنگینی داره و این نکته رو در کناره گیری سالن ها و کارگردان هایی که ظرفیت نقدپذیری و مواجهه با یادداشت های منفی مخاطبان رو نداشتن و یا کارگردانایی که تئاتر رو منحصرا به چشم ماشین پولسازی میبینن و تماشاگر رو به شکل اسکناس، مشاهده کردیم و یا حتی در نارضایتی کاربرانی که تاب این رفتار مصلحت اندیشانه (که به واقع چاره ای جز این نیست و اجتناب ناپذیر هست) رو نداشتن و به نوعی وداع کردن از تیوال.
در مجموع امیدوارم تیوال با رفتاری هوشمندانه تر و توفیق در تامین مالی برای توسعه زیرساخت ها و خدماتش بتونه مرجعیت انحصاری گونه و قبلی خودش رو به دست بیاره (فروش تئاترهایی که در سالن های بزرگ تر رخ میده و شاید الآن به دست بقیه سپرده شده) و در رقابت با باقی سایت ها چه از لحاظ نسبت فروش تمامی تئاترهای در حال اجرا و چه از لحاظ درگیرسازی کاربران موفق تر از قبل عمل کنه و درگیر اتفاقات و حاشیه هایی از این دست اتفاقاتی که تا به حال رخ داده نشه و حیاتی طولانی رو برای این شبکه اجتماعی ارزشمند رقم بزنه.
.
با آرزوی موفقیت های بسیار
حمید خورشیدی
از رضایت شما خوشحالیم و بابت دغدغه‌مندی و نقد شما سپاسگزاریم.
۲۶ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال، با سرعت رو به زوال!
.
تیوال همیشه تو بحران ها و اتفاقاتی که داخلش رخ داده نشون داده که چقدر اینجور مواقع مدیریتش غیرحرفه ایه و سکوت منفعلانه ای رو هم اخیرا محور کارش قرار داده که در فروش روزهای آخر نمایش لانچر 5 و عدم اعلام ساعت دقیق فروش بلیط ها و ... هم این رو مجددا تکرار کرد.
حالا از این که بگذریم، ما برای نمایش مرگ دیوانه از تیوال درخواست کردیم از کاربران فعال در سه روز اول دعوت بعمل بیاره و کد تخفیف صددرصدی صادر کنه که هر روز تا پنج نفر بتونن ازش استفاده کنن که اعلام شد این موضوع امکانپذیر نیست و هیچ راهکاری رو برای انجام این کار در اختیار ما قرار ندادن و ما مجبور شدیم خودمون با تماشاگرانی که مایل بودن هماهنگی انجام بدیم و کارمون چند برابر سخت تر شد!
کما اینکه اخیرا در روزهای تعطیل و آخر هفته ها گویا جواب ایمیل ها داده نمیشه یا درخواست ... دیدن ادامه » باز شدن روزهای جدید فروش با تاخیر انجام میشه بعضا که اینم مشکلاتی رو بوجود میاره و مدل کسب و کارش شده هرکی به من نفع میرسونه پیگیرشم که مدل سنتی و منسوخیه!
ولی قسمت شاهکار ماجرا این موضوع بود که امروز پیامی رو من مشاهده کردم که عینا درخواست ما از تیوال بود و حتی به نوعی با ادبیاتی که گفته بودیم!:
تیوال: از طرف نمایش کریو...، شما به تماشای این نمایش به صورت میهمان و درج نظر آزاد خود در تیوال، دعوت شده اید:
کد رزرو میهمان (تا پنج شنبه 24 مرداد): ...
.
خلاصه که دیدن این پیام خیلی جالب بود و تو ایمیلی هم که بهشون زدیم پاسخی تا این لحظه دریافت نکردیم، مثل داستان همون سکوت های معروف و تکراری ...
در نهایت هم امیدوارم تیوال تو این مسیری که در پیش گرفته و داره با سرعت میره جلو موفق باشه!
بله منم این مسیح رو امروز دریافت کردم
۲۳ مرداد
سپاس از علاقه شما به تیوال.

صحبت درباره مدیریت چنین سیستمی با صدها هزار کاربر (نه لزوما در حال نگارش) و پیشگام آزادی کاربران شبکه اجتماعی و جسارت آغاز مسیر عدم بررسی و تایید تک تک نظرات کاربران در کشور، و تدبیر ده‌ها چالش و ملاحظه اداری، نظارتی و دولتی، ... دیدن ادامه » مقوله‌ای نیست که در این مجال بگنجد.

همچنین برای شما به عنوان کاربر قدیمی و دغدغه‌مند تیوال این خبر خوب را داریم که همینک میزان فعالیت کاربران در شبکه اجتماعی تیوال و از دیگرسو مراجعه گروه‌های هنری روز به تیوال برابر آمار ثبت شده ما در طول هفت سال، در بالاترین میزان خود است. البته ابن به معنی نفی عدم حضور برخی از کاربران نازنین قبلی تیوال نیست که در این هفت سال بارها و بارها نسل‌ها و موج‌های مختلفی از کاربران در تیوال فعال شده‌اند.

البته که از کاستی‌ها هم آگاهیم و امیدواریم همواره شایسته‌تر از پیش عمل کنیم.
۲۴ مرداد
همیاری عزیز در یادداشتی جداگانه به طور مفصل بابت رفتار و تعامل شما و مدیریت محترم پشتیبانی نوشتم.
با تشکر از پیگیری و همراهی مجموعه ارزشمندتان
۲۵ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش مرگ دیوانه i
تخفیف صددرصد برای "کاربران فعال تیوال"!
.
گروه اجرایی نمایش "مرگ دیوانه" درنظر دارد در هفته اول اجرای نمایش هر روز "سه بلیط رایگان" به کاربران فعال تیوال که حداقل بیست نقد یا یادداشت در تیوال خود ثبت کرده اند اختصاص دهد.
این تخفیف ویژه به منظور بهره مندی از نظرات ارزشمند این عزیزان در نظر گرفته شده است، با تاکید بر این نکته که نوشتن نظر و نقد در مورد این نمایش اجباری نیست و این عزیزان مهمان نمایش "مرگ دیوانه" هستند.
.
برای هماهنگی و رزرو بلیط لطفا با شماره 09127152414 تماس حاصل فرمایید.
به این میگن روابط عمومی ِ خوب :)
۲۰ مرداد
به به
۲۱ مرداد
قربانت آرش جان، تشریف بیاری خوشحال میشیم.
۲۳ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش خرده نان i
خُرده نان؛ ساده، متین و محترم
.
نمایش خرده نان نمایش آرام، بدون لکنت، ساده و بی آلایشیه. متن آنچنان سخت، پر تعلیق و نفسگیر نیست، دو دوتا چهارتای خاص خودش رو داره و خیلی ساده میخواد حرفش رو بزنه. این نمایش شاید یه مقدار طبیعتِ کرخت و کسالت گونه و ایزوله ای داشته باشه ولی این ذاتش محسوب میشه و این ریتم کُند نمایش به درستی و سادگی داره ریتم روزمرگیِ زندگی رو به تماشاگرش انتقال میده و این صداقت، سادگی و بی تکلف بودنِ نگرش کارگردان و بازیگران حس خوبی رو در مخاطب ایجاد می کنه و صحنه در عین سادگی و مینیمال بودن، جاذبه و تمرکز خاصی رو همراه خودش داره و القا می کنه.
.
در نهایت از این گروه و اعضای محترمش خیلی ممنونم که در کنار حواشی همیشگی و شاید افراطی این روزهای تئاتر، موقر و شریف و بی حاشیه یک اجرای محترم و صادقانه رو به مخاطب تقدیم می کنن و براشون آرزوی ... دیدن ادامه » موفقیت و بهروزی دارم.
حمیدجان هنوز نمایش رو ندیدم ولی نوشته های شما دوستان عزیزم بسیار مشتاقم کرده برای تماشا ...
درود به تو دوست هنرمندم
۲۲ آذر ۱۳۹۷
درود جناب خورشیدى عزیز ... از یادداشت و نظرتان ممنونم ... پاینده باشید ...
۲۲ آذر ۱۳۹۷
خواهش می کنم جناب سلیمانی عزیز
۲۴ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش هار i
...
.
هر طور فکر کردم چه عنوانی باید بنویسم برای حرفام به نتیجه ای نرسیدم، واقعیت این مدل تجربه های نمایشی خیلی مطابق سلیقه ی من نیست.
شینیون حسین پوریانی رو دوست داشتم ولی هار رو نه، هار رو من نتونستم تئاتر ببینم، یه تجربه نمایشیه، یه پرفورمنس که نه میتونم نویسنده رو بپذیرم براش و نه اینکه در قالب یه نمایش قبولش کنم.
آره بکت یه متنی داره که فقط دستور صحنه ست ولی اون بکته!
این حرف من فقط متوجه کارگردان این کار نیست ولی یه چیزی که الآن مد شده یه جورایی استفاده از یه سری ایده های نسبتا جدید ولی کلیشه ای برای تجربه های نمایشی از این دست شده!
به طور کلی استفاده از اتفاق های دیداری و شنیداری شاخصه ی نمایش های مدرن و پست مدرن محسوب میشه ولی جدیدا یه سری ایده ها خیلی داره استفاده میشه و همین باعث کلیشه ای شدنشون شده و یه مدلی شده که تماشاگر وقتی داره کارو ... دیدن ادامه » می بینه فکر میکنه درگیر دلبستگیِ کارگردان به مجموعه ای از ایده ها و اتفاقات پر رنگ و لعاب و جذاب شده که همه رو گذاشته که کیف کنه با نمایشش.
بحث فیلمبرداری از اجرا و تماشاگرا اگه اشتباه نکنم بعد از هملت اوسترمایر یه مقدار زیاد شد، فیلمبرداری از پشت صحنه، حضور آزاردهنده موسیقی و ...
تو این کار واقعیت من یه مقدار زیاده روی و حتی زیاده گویی و تکرار مکررات و طولانی شدن بی مورد دیدم!
با توجه به فرم و قالب انتخابیِ نمایش، موسیقی باید آزاردهنده میشد و به اصطلاح توی مخ میرفت ولی میشد با تنوع بیشتر یه مقدار از مونوتون شدن همین موسیقیِ تو مخ جلوگیری کرد.
در کل جالب بود برام که این نمایش برگزیده جشنواره دانشگاهی بوده و شاید سلیقه ی این روزها همینه ولی با همه این اوصاف و تفاوت سلیقه ها برای کارگردان این نمایش آرزوی موفقیت دارم و بابت موفقیت های نمایش به کل گروه تبریک میگم و بابت زحمات تمام بازیگران و گروه اجرایی خسته نباشید میگم.
حمید خورشیدی
درباره نمایشنامه‌خوانی بیرون از مولینگار i
سلام و درود بر همه همراهان عزیز این رویداد
به رسم ادب لازم دیدم از این همه همراهی، انرژی و لطفتون نسبت به این رویداد و اجرا و همچنین نگاه دقیق و بیان نقدها و نظرات ارزشمندتون تشکر کنم و بگم که اگر اجرای دیشب برای اکثر شما دوستان اجرای دلنشینی بود، حاصل همین همراهی و شور و اتمسفری بود که به این اجرا بخشیدین، از تک تک شما عزیزان ممنونم و امیدوارم در آینده باز هم لایق این همراهیِ ارزشمند از جانب شما باشیم.

با سپاس فراوان
حمید خورشیدی
درباره نمایشنامه‌خوانی بیرون از مولینگار i
"زندگی سرشار از معجزه است، پیدایشِ نیکی از درونِ تاریکی یکی از آنهاست."
جان پاتریک شنلی

شاید وقتی اسم نمایشنامه خوانی میاد هممون میگیم خب چه کاریه آخه اجرا میرفتین دیگه و واقعیت امر هم همینه و نمایشنامه خوانی اصولا معرفی نمایشنامه و رونمایی از اون توسط نویسنده اثر محسوب میشه!
ولی شاید معرفی نمایشنامه هایی که تا کنون در ایران اجرا نداشته و یا به خاطر محتواش امکان اجرا نداره، فکر بدی نباشه و میتونه بنیانی باشه برای کارهای بهتر و کامل تر از این متن ها!
ما در اجرای "بیرون از مولینگار" همه این مسائل رو در نظر گرفتیم و سعی کردیم با فضاسازی هایی از نمایشنامه خوانی فراتر بریم گرچه به بلوغ اجرای صحنه ای نخواهیم رسید.
فلذا دعوت می کنم ازتون در این اجرا که یک کمدی سیاه و البته جذاب و دوست داشتنی از جان پاتریک شنلی هست همراهمون باشین و خب بخش ... دیدن ادامه » خیریه و حمایت از موسسه "ای بی" رو هم ارتقا ببخشین دیگه.
"بیرون از مولینگار" داستان آنتونی و رُزمریه که انگار عشق رو فراموش کردن و نشونه ای ازش پیدا نمی کنن و داستان تونی و ایفاست که خوب بلدن چجوری باید بر سکوتِ پرقدرت دهکده کیلوکان و زندگی روستایی با بحث و جدل شیرین و حواله کردن چیزهای ناجور به همدیگه غلبه کنن و با هم کنار بیان!
مواجهه و کلنجار رفتن با این نمایشنامه دوست داشتنیِ شنلی برای ما چالش خیلی جذاب و شیرینی بود و هست، امیدوارم برای شما هم رویداد به یاد ماندنی ای رقم بزنیم.
.
البته عزیزانی که امکان حضور در این رویداد رو نداشته و یا تمایل دارن حمایت بیش تری از موسسه "ای بی" انجام بدن، می تونن بلیط های "خارج از ظرفیت" رو به هر تعدادی که مایلن، تهیه کنن.
درودها
با آرزوی بهترین‌ها برای تک تکتان و مارال عزیزم
و چه نیت نیکویی (بچه‌های ای بی)
به امید دیدار
۰۷ آذر ۱۳۹۷
خیلی ممنون لیلی خانم عزیز، به امید دیدارتون
۰۷ آذر ۱۳۹۷
ممنونم مارال و آقا حمید عزیز
۰۸ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش منو نمی بره i
نشئگی پایدار یک نمایش زلال

من بعد از مدت ها چندتا کار دیدم تو هفته ی اخیر که دوست داشتم حسم از دیدن نمایش "منو نمی بره" ثبت بشه!
یه سری تئاترا برای من با برچسب زلال بودن یادآوری میشه و مواجهه م باهاشون مثل مواجهه و معاشرت با یه آدم زلاله، یه نمایش زلال و شریف، مثل یه آدم زلال روح آدمو صیقل میده، مثل آینه خودتو در مقابل خودت قرار میده، با سادگیش به وجدت میاره، بدون لکنت و پیچیدگی باهات حرف میزنه چون قرار نیست با ژانگولربازی پلشتی های خودشو بپوشونه، شاید تندترین حرفارو بهت بزنه ولی بهت آرامش میده، خلاصه که یه جوری نشئه ت می کنه و نگهت میداره تو اون فاز که همیشه تو ذهنت و قلبت و روحت ثبت میشه و ماندگاریش شاید تا آخر عمر باهات باشه.
"منو نمی بره" نشئه کردنو بلده و زلاله و بر دل میشینه چون از دل و روح و جان برآمده.
خلاصه که حیفه این فرصت و لذت ... دیدن ادامه » نشئگی از دست بره :)
به به حمید جان واقعا نمایش زلالی بود.خوشحالم از این حس مشترک به یک اثر زیبای نمایشی رفیق...
۱۴ آذر ۱۳۹۶
آره دیگه، بشتاااااب زووود ایشالا که حیفه ندیدنش انصافن، نزدیکِ یه ساعت قشنگ کیف می کنی از سادگی و زلالی و خلاقیت.
۱۷ آذر ۱۳۹۶
@H.KH
به به بله بله حتما :-)
۱۸ آذر ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش اتاق ورونیکا i
درباره ی این اجرا به نظرم فقط بیان یه کلمه کافیه و اونم اینه که این اجرا "درخشان" بود و حتماً در یادها خواهد ماند.
بعد از تماشای این کار به این فکر می کردم که چقدر خوب شد که نمایشنامه رو نخونده بودم و از اجرا و جذابیت متنش لذت کامل بردم و حس میشه که این اجرا همون جهان جان گرفته و مجسم شده ی متن "ایرا لوین" هست که بسیار هم دقیق، فکر شده، ظریف و فوق العاده نوشته شده، و به نظرم این متن رو باز هم باید خوند و لذت برد از حال و هوای عجیبش.
خیلی ممنون از تمامی اعضای گروه این اجرا که بسیار زحمت کشیدن و اثر قابل احترامی رو خلق کردن.
واقعاً از دست دادن این اجرا ضرر بزرگیه که خوشحالم برای من اتفاق نیفتاد.
حمید جان نکته ی بامزه اینجا است که من با وجود اطلاع از ماجراها همچنان کل اجرا را جذاب دیدم و این یعنی توانایی و قدرت کارگردانی و بازی های خوب و در مورد بهناز جعفری درخشان :)
چه خوب که نمایشی باعث می شود شما دوستان خوبم بعد از مدتها دوباره در تیوال مطلب می ... دیدن ادامه » نویسید.. درود
۲۱ بهمن ۱۳۹۴
اختیار دارید حمید جان همه ما از هم یاد می گیریم...امیدوارم بیشتر ما را از نظراتت در مورد کارها آگاه کنی که تنوع آرا و نظرات از مباهات تیوال خواهد بود... حضورت دلگرم کننده است رفیق
۲۴ بهمن ۱۳۹۴
شما پایان نامه رو دفاع کردین که اومدین نوشتین؟؟؟ :)))) (ستاد ضدحال در حین ارایه)
۲۴ بهمن ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایشنامه‌خوانی عروسی خرده بورژواها i
بی مقدمه بگم که خیلی خوب بودین و شب خوبی ساختین برامون دوستان عزیز و دوست داشتنی.
نمیگم فراتر از حد تصور بودین و سورپرایز شدم و این داستانا چون کارتون درسته و معلومه که باید انقدر خوب باشین، فقط دلچسب بودن و چشم و گوش نوازی کارتون نسبت به قبل مثل تفاوت بازی استقلال بود و بارسا :) و خب بی شک هنوز جا برای پیشرفت و به قله رسیدن هست.
همه خوب بودن و مرسی از کارگردان و دستیار و مشاورش که کلی زحمت کشیدین.
و اینم بگم نصیری اونجایی که خوندی هم خیلی دوست داشتم و خوندنت منو گرفت، دمت گرم
دیگه ذوق داشتم گفتم نظرمو بنویسم دیگه
و اینکه داشتم فکر می کردم چقدر خوب می شد این کار اجرا بره ولی دیدم رقصاش داستانه و اگه جاش اروبیک بود می شد یه جوری مجوز گرفت :) ولی اگه می شد اجرا بشه با همین ترکیب یه اجرای خوب هم حاصل می شد گرچه ناگفته نماند کلی زحمت کشیدین واسه تصویرسازی ... دیدن ادامه » و کم از اجرا نداشت انصافا
خیلی خوبین دیگه، همین
منم دیگه همین جا به مارال عزیز کلی تبریک میگم و عذرخواهی میکنم که تازه وقتی رفتم نشستم متوجه شدم که بروشور از دست این دوست عزیز گرفتم. مارال عزیز امیدوارم شاهد موفقیت های بیشترت باشیم که مطمئنم همین طور هم خواهد بود :)
۰۶ دی ۱۳۹۴
@پرند و حسین: دوستان عزیز و نازنین ممنون از لطفتون و اینکه با اومدنم به خودم لطف کردم که کلی انرژی گرفتم از حضور قوی و پر انرژیتون، همچنان پیگیرتون خواهم بود با آرزوی موفقیت فراوون

@آیدا: آیدا جان جات سبز بود و اینکه امیدوارم دوستان همینطور قوی پیش برن ... دیدن ادامه » و کارای بعدیشون رو همه تیوالیا دور هم شاهد باشیم و لذت ببریم هم از کار هم از حضور جمع پر انرژی دوستان.

@آریو خان کبیر: آقا خیلی مخلصم فقط اینو بگم که بخاطر خودت و شاهین باید از استقلال و بارسا استفاده میکردم :) ولی هم میدونم لفظ استقلال برای کارای قبلیتون جسارته و عذر میخوام و هم اینکه یه نکته اینه که من از هر دوی این تیم ها بدم میاد ولی شما رفقا رو قلبا دوست دارم و کوچیکتونم، فقط هدف این بود که برانگیختگی سطح کیفی این کار نسبت به دو تا کار قبلی که هسته اصلی حضور داشتین رو از نظر خودم بیان کنم.
در لفافه هم گفتی خیلی بی ذوقم و خوبه که ذوقم برانگیخته شده ولی حله و خیلی مخلصم :)))
۰۷ دی ۱۳۹۴
ممنون از لطف همیشگی تو نازنین دوست آریو جان
و تشکر ویزه از حمید عزیز بابت انتقال حس و انرژی اجرای دوستان ...
۰۹ دی ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش کالیگولا i
من واقعیتش تا حالا سالن تئاتری ندیدم که ظرفیت بالکنش بیشتر از همکف باشه، ورزشگاه فوتبال داریم مثلاً ظرفیت طبقه دوم از طبقه اولش بیشتره و طبقه سوم از طبقه دوم و الی آخر.
به هر حال سالن ایشون هم مثل خودشون یه مقدار خاصه.
خلاصه اینکه امیدوارم کسایی که حاضر به پرداخت این مبلغ و تهیه بلیط هستن به تماشا بنشینند و لذت ببرن.
و البته امیدوارم این قیمت گذاری ها عمر تئاتر خصوصی رو افزایش بده و به رونقش کمک کنه!
حمید خورشیدی
درباره نمایش اولیانا i
گفت‌و‌گو با کارگردان و بازیگران نمایش «اولئانا»
گناه‌کار بودن یا بی‌گناهی؛ مسأله این نیست!

متن کامل گفتگو رو می تونین از این لینک بخونین دوستان:
http://www.theater.ir/fa/conversation.php?id=47446

مجموعه ایرانشهر با اجرای کارهایی که با وجود چهره‌ها به خوبی می‌فروشند شناخته شده است. شما در این سالن با بازیگرانی کار می‌کنید که این‌گونه نیستند و کارتان زرق و برق‌های نمایش‌های این سالن را ندارد. فکر نمی کنید در زمین اشتباه بازی کرده‌اید؟

علیزاد: بازیگران من چهره نیستند اما در کار خودشان عالی و به شدت حرفه‌ای‌اند و قطعا بسیار بهتر از بازیگرانی که در حال حاضر چهره محسوب می‌شوند! من در هر سالن دیگری هم که بودم، کار خودم را انجام می‌دادم. اگر تغییر ماهیت یا سبک می‌دادم این حرف درست بود، اما من نمی‌توانم خودم را تغییر بدهم. تطبیق با شرایط تحمیلی از نظر من ریاکاری ... دیدن ادامه » محض است. کار در ایرانشهر شاید به دلیل توقعات تماشاگر یک مقدار ترسناک باشد، اما فکر کردم باید با آن مواجه شد. با این معیار چنین کاری را انجام دادم. مهم این است که شما به عنوان هنرمند انتخاب کنید و پای انتخابتان بایستید ولو اینکه شکست بخورید. سیاست فعلی تجار هنرمند سیاست پیروزی و موفقیت است. این ترس از شکست است که ما را به خفت کشانده است. همه می‌خواهند موفق باشند و برای این به هر کاری متوسل می‌شوند.
...
از فلان کارگردان کلی خطابه زیبا در مورد تئاتر می‌شنوید. اما او همان فردی است که با انواع حیله‌ها بلیت می‌فروشد و به هر روش ناپسندی متوسل می‌شود. او حتما تاجر است. بهتر است بگوید من تاجرم و اسم خودش را هنرمند نگذارد. آن‌وقت با خیال راحت تجارتش را بکند. اگر این‌طور باشد من شخصا می‌گویم او صادق است و می‌خواهد درآمد داشته باشد، اما وقتی در لباس هنرمند این‌ها را می‌گوید، از همه چیز بدتر است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش کالیگولا i
آیا محل اجرای این نمایش همون سالن جدیدیه که همه با کمک هم هرچه در توان داریم باید بپردازیم تا آباد شه؟!
بلی :) خودشه
۱۹ تیر ۱۳۹۴
@ سیاوش حیدری
بعد شما قبولشونم داری.

@ علیرضا بخشی استوار
خیلی خوب گفتی :) و البته خوشا به سعادت اونایی که میتونن این نمایش رو ولو با هزینه ای میلیون تومانی تماشا کنن.

@ علس سیمایی
علی جون باید سعی کنیم از بزرگواران یاد بگیریم راه و رسم آباد ساختن رو ... دیدن ادامه » دیگه.
تو مرغ دریایی چخوف، ترپلف میگه ما تو تئاتر باید سبک نویی به کار ببریم و این داستانا، که این بزرگواران دارن به سبک نویی آباد می کنن خلاصه.
۱۹ تیر ۱۳۹۴
فک کن :)) من و همایون تو هما ....

چقدر شاعرانه :)))))
۲۰ تیر ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش اولیانا i
دوستان عزیز از ابتدای اجراهای نمایش اولئانا، گروه نمایش تخفیفی رو برای دانشجویان در نظر گرفته و در خبرهای مربوط به این نمایش ذکر شده که خواستم به اطلاعتون برسونم:

"کلیه دانشجویان عزیز در تمام طول مدت اجراها (حتی ایام آخر هفته) می‌توانند با مراجعه حضوری به گیشه مجموعه ایرانشهر و ارائه کارت دانشجویی از تخفیف 40 درصدی این نمایش استفاده کنند."

این اثر یکی از مطرح‌ترین نمایشنامه‌‌های دیوید ممت است که بیش از هر چیز به دلیل مایه‌های سیاسی و پرداختن به مسایلی نظیر قدرت، فمنیسم، حقانیت سیاسی و آموزش آکادمیک مشهور است.
ساعتش دیره حمید :-(
۰۶ تیر ۱۳۹۴
خواهش می کنم، لطف داری
حتماً بیشتر میام
۰۶ تیر ۱۳۹۴
واقعن؟؟؟؟ تخفیف دانشجویی داره هرروز؟؟ مرسی ازین اطلاع رسانی مفید
۰۶ مرداد ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش اولیانا i
«اولئانا» چالش قدرت بین زن و مرد است/ متنی فریبنده


علی اکبر علیزاد مترجم و کارگردان تئاتر عنوان کرد نمایش «اولئانا» جنگ قدرت بین زن و مرد را به چالش می کشد و هر مخاطب ممکن است تفسیر متفاوتی از اثر داشته باشد.
علی اکبر علیزاد مترجم و کارگردان تئاتر درباره اجرای نمایش «اولئانا» به خبرنگار مهر گفت: نمایش «اولئانا» نوشته دیوید ممت است که اجرای رسمی خود را از اول تیرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر آغاز می کند. این اثر نمایشی نزدیک به ۹ سال قبل در سالن کوچک مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت اما اجرای مجدد نمایش تغییراتی نسبت به سال ۸۵ داشته است.

وی ادامه داد: دو بازیگر نمایش نسبت به اجرای قبل تغییر کرده اند. در این اجرا علیرضا کی منش و کتایون سالکی به ایفای نقش می پردازند. در نمایش «اولئانا» صحنه دو سویه است و تماشاگران در دو طرف سالن مستقر ... دیدن ادامه » هستند. طول صحنه نیز با توجه به اقتضای قصه به صورت غیرعادی زیاد شده است. همچنین نسبت به اجرای قبلی دیدگاه و تحلیل من نیز نسبت به اثر تغییر کرده و در کل شاهد اجرای متفاوتی از گذشته خواهیم بود.

این کارگردان تئاتر درباره اهمیت نمایشنامه «اولئانا» در دنیای درام عنوان کرد: این نمایشنامه از جمله متون مهم دنیای نمایش است که تفاسیر و معناهای متفاوتی را در پی داشته است. حتی هر تماشاگر این نمایش می تواند تفسیری متفاوت نسبت به یک مخاطب دیگر در ذهن داشته باشد. این نمایش مخاطب را درگیر این مساله می کند که چطور درباره کاراکترها قضاوت کند چون متن درباره آنها قضاوت نمی کند.

این مترجم تئاتر یادآور شد: در نمایش مدام کفه ترازو به نفع یکی از شخصیت‌ها بالا و پایین می شود و هر تماشاگر نیز بستگی به سن و سال و موقعیت اجتماعی که دارد درباره شخصیت ها قضاوت می کند. این نمایش در ظاهر درباره چالش بین یک استاد و شاگرد است اما در بطن داستان مباحث مهم اجتماعی و روابط داستانی را به چالش می کشد. «اولئانا» در حقیقت نبرد قدرت بین زن و مرد است.

علیزاد درباره دیگر ویزگی های این نمایشنامه بیان کرد: مارک فورتیه یکی از نویسندگان تئاتری معتقد است نمایشنامه «اولئانا» یکی از معدود متن هایی است که تماشاگر نمی تواند به راحتی درباره کاراکترهای آن قضاوت کند و همین امر باعث گیج شدن آنها می شود. هارولد پینتر نیز این متن را یکی از فریبنده ترین متون نمایشی می داند چون این اثر درباره زن و مردی است که حاضر نیستند یکدیگر را بفهمند و هرکدام به نوعی می خواهند روی یکدیگر اعمال قدرت کنند.

وی در پایان صحبت هایش ابراز کرد: این نمایشنامه شباهت هایی به دو نمایشنامه «تعلیم ریتا» ویلی راسل و «درس» اوژن یونسکو نیز دارد. نهایتا امیدوارم این اثر نمایشی بتواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند.
مرسی از مطلب خوب و اطلاع رسانتون جناب خورشیدی عزیز از دیدار مجددتان بسیار خوشحال شدم .
۰۵ تیر ۱۳۹۴
هارولد پینتر نیز این متن را یکی از فریبنده ترین متون نمایشی می داند چون این اثر درباره زن و مردی است که حاضر نیستند یکدیگر را بفهمند و هرکدام به نوعی می خواهند روی یکدیگر اعمال قدرت کنند.

این خیلی جمله ی مهمیه در مورد این نمایش.
۰۶ مرداد ۱۳۹۴
دقیقاً همینطوره دوست عزیز
۰۶ مرداد ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید خورشیدی
درباره نمایش خانه.وا.ده i
خانه.وا.ده ...

من یکشنبه شب این نمایش رو دیدم و خب واقعیتش خیلی حوصله ندارم درباره ی نمایش ها بنویسم و خب آسون هم نیست نوشتن درباره شون ولی خانه.وا.ده انقدر خوب و دوست داشتنی هست که آدم دوست داره با نوشتن، خاطره ی تماشای اون رو به نوعی ثبت کنه و لذت بردن ازش رو با بقیه به اشتراک بذاره.

خانه.وا.ده یه اتفاق خوب در تئاتر این روزهاست و یکی از بهترین اجراهای سالیان اخیر که تماشا کردنش به آدم می چسبه و به تحسین محمد مساوات عزیز و گروه دوست داشتنیش و تقدیر از زحماتشون و احترامی که برای تماشاگرانش قائل هست، بر می انگیزه.

خب این نمایش فاکتورهای خوب و مثبت زیادی داره ولی چند مورد از اونا خیلی من رو به وجد آورد که یکیشون هماهنگی عالی بازیگران و ایجاد فضایی زیبا و بسیار هماهنگه که به نوعی مثل یک ارکستر می مونه که بسیار درخشان داره اجرا میشه و این هارمونی رو ... دیدن ادامه » مدیون خوش فکری و رهبری تحسین برانگیز محمد مساوات هست که روح و روان بازیگرانش رو از زمان تمرین تا این روزهای اجرا داره رهبری می کنه و در خدمت نقش هاشون قرار داده و یک روح جمعی زیبا و پویا رو خلق کرده که نمایشی با مفاهیمی واقعی رو در قالب اجرایی فانتزی یا به گفته خود کارگردان در سبکی تحت عنوان رئالیسم انتزاعی اجرا می کنه.

نکته دیگری که در بروشور نمایش توجه من رو جلب کرد طراح نور نمایش بود که تحت عنوان "حوادث و اتفاقات جاری" ذکر شده که به نوعی نشان از خلاقیت کارگردانه که بسیار پویا به طراحی اجزای نمایشش پرداخته و ترکیب زیبایی رو در مقابل دیدگان تماشاگران قرار داده است.

آرزو می کنم محمد مساوات و گروه دوست داشتنیش در ادامه ی این مسیر پرفروغی که در اون قرار دارن بسیار موفق عمل کنن و تماشاگران رو با خوش فکری و اجراهای خوبشون دوباره به وجد بیارن و نمی دونم امسال با این اجرا در جشنواره هم حضور دارن یا نه ولی امیدوارم حضور داشته باشن و به حقشون برسن.

در آخر هم از محمد قدس عزیز و گروه خوبش تشکر می کنم که همراهیشون با گروه های نمایشی (مخصوصاً کمتر شناخته شده ها) معمولاً نکته مثبت و اتفاق خوبیه و به بیشتر دیده شدن اونا به میزان شایستگیشون کمک می کنه و باید قدردان زحماتشون بود.
واقعا این نمایش آدمو برای نوشتن سر ذوق میاره :)
۱۰ دی ۱۳۹۳
حمید نظرت چیه هنوزم بی حوصله بمونی و سر نظرت بمونی و ننویسی؟؟ :)

شوخی میکنم خوبه :) بات موافقم
این بچه ها مطالعاتشون بالاست آدم تا میاد یه نقد بخونه سرویس میشه!اگزستوناسیالیسم سیستماتیکو با ایده لوژی پیدایش انسان ربط میدن!خو خیلی سخته!آدم باید فرهنگ ... دیدن ادامه » لغت معین کنارش باشه هِی دنبالِ معنی بگرده!همش ترجمه کنه!همش این نیست یه عالمه از این کلمات غربی که آخرش ایسم داره هم میارن آدم هنگ میکنه!باز قارسیو هر چقد سخت باشه بلدم!این کلماتو چی کار کنم؟
از حمید یاد بگیرین!بنویس حمید
۱۲ دی ۱۳۹۳
پس دیگه ننویسم آرش خان؟ :)))
مخلصم و خیلی لطف داری و باشه بازم می نویسم و همینجوری آسون و دلی هم می نویسم.
۲۰ دی ۱۳۹۳
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اطلاع رسانی بچه های تیم اجرایی که تو تیوال تا حالا خوب نبوده (که البته فکر می کنم به خاطر شرایط خاص اجرای این نمایش و فشردگی کارها برای آماده شدن نمایش باشه) ولی من خواستم بگم که امکان خرید بلیط از تیوال هم فراهم شده و می تونین از این سایت هم خرید کنین.
و اینکه خب جلال تهرانی و نمایش هایی که اجرا می کنه رو حیفه نبینه آدم و باید هم با تمرکز دید و شنیدشون و درگیرشون شد.
من تو تیم اجرایی نیستم و فقط به دلیل احترام و ارادتم به آقای تهرانی و کاراشون این مطلب رو نوشتم.
شاد باشین و پر انرژی