کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال محمد علینژاد | دیوار
S3 : 07:30:22 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
شوخی های فیلم مثل همه فیلمنامه های قاسمخانی خوب درمیاد.
خود فیلم نه به اندازه ورود آقایان ممنوع در داستان پردازی حرفی داشت و نه به اندازه طبقه حساس و مارمولک ایده خوب.
بازی هم که توقع نداریم از این ترکیب. میشه گفت هیچ برگ برنده ای برای جشنواره نداشت، هرچند خود آقای قاسمخانی هم این موضوع رو در جلسه رسانه ای فیلم تایید کرد و گفت همین که فیلمش تو جشنواره هست واسش کافیه.
اما از نگاه من تماشاگر عام، می تونم بگم تو سالنی که من فیلم رو دیدم صدای خنده و حتی قهقهه زیاد شنیدم. خودم هم خیلی خندیدم. از حق هم نگذریم، به هر راهی برای خنده گرفتن هم متوسل نشد. همینقدر محترم و همینقدر ساده.
بعد دیدنش هم احساس نکردم وقتم تلف شده.
سهیل بیرقی در فیلمهاش (هنوز اینقدر خاص نشده که بگم سینمای این کارگردان) یک جوری دقیق و با جزئیات کامل به موضوعات زنان در نسلها و جایگاه های متفاوت اجتماعی میپردازه که انگار خودش در تمام زندگی های قبلیش در کالبد زن، اون هم در جامعه مردسالار (اگر نگم زن ستیز) مثل این مرز پر گوهر زیسته!!!
چه بازی درخشانی خانم معتمد آریا داشتن، چقدر قشنگ تک تک خلقیات زنان 50-60 ساله امروز جامعه رو گلچین کرده بود و شخصیت داستان در آورده بود.
باران کوثری مثل همیشه خوب. هوتن شکیبا هم که ستوان اینشمرش رو یکم به روز کرده بود و آورده بود جلوی دوربین!!!
و اما قصه ای که میشد جذابترش هم کرد. موضوع خوب و به جا بود، ولی فیلمنامه احتیاج به بازنویسی داشت تا کشش لازم برای جذب مخاطبش رو هم داشته باشه.
چی بگم از سینمای تاریخ مصرف گذشته کیمیایی که واقعا حرصم از بابت وقت از دست رفتم پای این فیلم خالی بشه؟ حالا خودش اصرار داره متوجه گذشت زمان نشه، کسی هم انگار نیست بهش یادآوری کنه سال چند شمسی و میلادی شده؟!!!
کاش به احترام قیصر و ضیافت دیگه فیلم نسازه. نسازه که یک خاطره خوش برای طرفدارهاش بمونه، نسازه تا من مخاطب مجبور نشم به خاطر وقتی که از همراهانم تلف کردم ازشون عذرخواهی کنم.اصلا حالا اون میخواد بسازه، عوامل و بازیگرها چرا همراهی میکنن؟
به نظرم اگه قرار باشه فیلمی حاوی مسائل روز باشه، بهتره که به وقت ساخته بشه و به وقت هم اکران بشه.کار اشتباهی هستش که فیلم رو نگهدارن واسه جشنواره. داغ داغ حرف رو به گوش مخاطبت برسون. اما اگه قصه اصلی چیز دیگری بود، من متوجه نشدم چرا فیلم اینقدر تلاش میکنه مخاطبش رو ببره به فضای آشفتگی بازار ارز در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷؟ اون هم در شرایطی که میدونه مخاطبش عام هستش و شاید خیلی مطلع نیست سوداگران بازار ارز چه روشهایی رو به کار میبستن تا موجب التهاب بازار بشن.
در ضمن حضور بسیار پررنگ گوسفندها در فیلم، موجب شده گوسفندها پررنگتر از شخصیتهای فیلم باشن، اصلا شاید یکیشون رو بشه در یکی از بخشها کاندید هم کرد!!!
مگه مستند میساختی که اینقدر پلان از گوسفندها گرفتی؟
نمیگم خیلی خوب، چون واقعا خیلی خوب نبود. اما فیلم شخصیت داشت، قصه روایت می کرد، چیزهایی بر یادگیری هم درش بود. هرچند قصه پتانسیل این رو داشت که مهیجتر و با ضرب آهنگ تندتر روایت بشه، به نظرم کندی ریتم و سردی فضای فیلم بهش آسیب زده.
جعفر میراحمدی، امیرمسعود فدائی، سپیده و امیر مسعود این را خواندند
Yaserbsb این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دیروز یک فیلم خوب دیدم، پس لازم دیدم که در دفاع از این فیلم خوب پاسخی به برخی اظهارات عجیب بدم:
1. ساختن فیلم از روی پرونده های دادگاه ها نه تنها اتفاق بدی نیست که به نظر بنده ثواب هم هست. انباشت پرونده های مشابه روی میز بازپرسان و قضات اظهر من الشمس بوده و گواه بی سوادی مردم از مسائل حقوقی می باشد.
2. واژه سیاه نمایی تبدیل به کلیشه ای ترین روش برای اعلام عجز در نقد یک فیلم شده. واقع بین که باشیم قطعا گوشه و کنار که نه، در هر نقطه از این جامعه که دقیق بنگریم، اتفاقات تلخ و تاریک، بسیار میابیم. از فیلم چه می خواهیم؟ خندیدن به هر قیمتی، امید با توسل به هر دروغی، خوش بینی حتی تا مرز رویاپردازی و ... این ره که ما می رویم به کجاست؟
3. کاش به فیلم و سینما فقط به عنوان یک پدیده سرگرم کننده نگاه نکنیم یا دست کم کاش فیلم را دقیق نگاه کنیم و بعد اظهارنظر کنیم. برچسب پایان باز به فیلم جان دار زدن جای حیرت دارد، کارگردان تکلیف چه چیزی را باید روشن مینمود که ننمود؟
امیرمسعود فدائی، M... و سپهر این را خواندند
پویا فلاح، فاطمه، نورا احمدی، نرگس و فهیمه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
اولین اجرا رو دیدم، من بعد از یک روز تقریبا شلوغ و به ویژه بعد یک مصاحبه طولانی رفتم سالن، با تمرکز کامل نمیدیدم، اما با این وجود بازی خوب بانیپال شومون چیزی نبود که به چشم نیاد. متاسفانه نحوه روایت قصه قابل پیش بینی بود (شاید به لطف خلاصه داستان درج شده در تیوال که از نظر من زیاد هستش و شاید هم قصه یا تکنیک جدیدی وجود نداره که بشه نمایش و یا فیلمی باهاش ساخت).
به هر حال برای من که هدفم این بود تا سالن اصلی تئاترشهر رو بعد از تغییرات ببینیم، دیدن یک اجرای متوسط بهانه بدی نبود.
فقط حیف که قیمت بلیطش تو ردیف کارهای متوسط قرار نمیگیره !
۰۹ آذر ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید