برای پیش‌گیری از شیوع بیشتر ویروس کرونای جدید، همه تئاترها، کنسرت‌ها و سینماها تا پایان هفته یعنی آدینه ۹ اسفندماه تعطیل است. اطلاعات بیشتر
تیوال | میترا درباره فیلم عرق سرد: باران کوثری و امیر جدیدی عالی بودن. یه سوال: اگر
S3 : 08:55:31
میترا
درباره فیلم عرق سرد i
باران کوثری و امیر جدیدی عالی بودن.
یه سوال:
اگر یه فیلم قصد داره تصمیم گیری رو به عهده مخاطب بذاره پس چرا قصه رو یکطرفه پیش میبره؟
کارگردان کاملا حق به جانب و یکطرفه قانون رو نقد میکرد..قانونی ک دلایل دینی داره.
به شکل ناجوانمردانه ای دوربین تو همه زاویه ها به نفع کاراکتر زن بود.
قطعا من طرفدار حقوق زنان هستم اما نه زنی که تو این فیلم دیدم.
جدای از قصه ای که فیلم به مخاطب نشون میداد _که من اصلا از این قصه بخاطر نگاه کورکورانه و تعصبی کارگردان خوشم نیومد_ فیلم هدف انتقال یه محتوای خوب رو داشت و اون هم حقوق زنان در اجتماع ست.البته برای بررسی این موضوع قطعا به نگاه جامعه شناسانه ای که همراه با شناخت دین و قانون باشه نیازه.

۴/۱۰
از این شکلک‌های خیلی متعجب!!
۳۰ مهر ۱۳۹۷
متعجب...مثل زن متاهلی که شبا با مردا میره فوتبال ؟
۳۰ مهر ۱۳۹۷
دروغ؟!
در این حد؟!
ولی باز انصاف شما ستودنی است.
۳۰ مهر ۱۳۹۷
اگر دوست داشتید مایلم دلایل دینی این قانون رو با قلم شما بخونم.
۳۰ مهر ۱۳۹۷
میترای عزیزم مطلبت و بعد کامنتت بیشتر ، منو هم متعجب کرد ..
البته خرده هایی بر فیلم وارده اما نه آنچه شما اشاره کردید :" ناجوانمردانه به نفع کارکتر زن"؟؟؟؟؟ ."مثل زن متاهلی که شبا با مردا میره فوتبال ؟ "؟؟؟؟؟؟

یعنی واقعا نمیدونستم الان باخوندن ... دیدن ادامه » این مطالب تکلیفم چیه .. بگذرم و بی تفاوت باشم یا سرگفتگو رو باز کنم ..
۰۱ آبان ۱۳۹۷
!!!!!!!!!!!!!!!
۰۱ آبان ۱۳۹۷
درود برشما جناب غیوری
اگر نگاه دینی ای که بصورت تخصصی به پردازش این نکته پرداخته رو از من میخواید باید عرض کنم که به اندازه کافی اطلاعات ندارم چرا که نگاه دین به این مطلب یک نگاه فقهی و اصولیه,بنابراین درکشور ما فقیه قانون گذار با معیار حاکمیت دین(اسلام)قانون ... دیدن ادامه » رو تصویب کرده پس برای درک بهترش باید اولا فقه و اصول مطالعه کرد و بعدش کتب مرتبط به احکام دین(اسلام)رو خوند.
اما اگر ماحصل عقاید خودم رو در این زمینه میخواید باید عرض کنم که بخاطر شرایط شغلم هرچه بیشتر به مطالعه علم روانشناسی پرداختم متوجه نکته ای شدم که مدتها قبل در نگاه دینی (که اون نگاه رو اصلا قبول نداشتم )شنیده بودمش.
علم روانشناسی معتقد هست که همواره در بانوان وجوه احساسی بر منطق غلبه داره.به عنوان مثال شما اگر منطقی ترین خانم دنیا رو هم پیدا کنید و ذهنش رو آنالیز کنید میبینید که پنجاه و یک درصد ذهنش از احساسات و عواطف تشکیل شده. و همه میدونیم که در تصمیم گیری ها,احساسات قدرت تخریب بسیار بالایی داره. اما در مردان اینگونه نیست,مردها بواسطه شرایط زندگی,تربیت و غیره احساسات و منطق در ذهنشون تقسیم بندی میشه.
با فهم این مطلب که البته خیلی خلاصه عرض کردم,با اشتیاق به اون نکته ی دینی که قبلا قبولش نداشتم رجوع کردم. نکته این بود که بانوان همواره به یک سرپرست احتیاج دارن. که معنی ایه ای از قران هست که اگر اشتباه نکنم خود ایه ((الرجال قوامون علی النساء...))هست.که قوامون یعنی سرپرست و نگهبان,(مردان سرپرست و نگهبان زنان اند...) براحتی قابل تشخیصه ک منظور این ایه برتری دادن جوهره خلقت مرد به زن نیست بلکه اشاره آیه به عواطف ظریف خانم ها و همینطور اشاره به شرایط جسمانی و قدرت بازو و انجام امور طاقت فرسای آقایان,در جهت تقسیم بندی وظایف اجتماعیه.
درنتیجه از نگاه دین برای تشکیل,حفظ و تعالی خانواده,وظیفه امور اقتصادی,ایجاد آرامش روحی و روانی برای زن(در یک ارتباط دوطرفه زناشویی)در منزل و غیره, جزو وظایف مرد هست.بخاطر همین نگاه گرفته شده از دین هست که قانون مردی که خرجی نمیده,دست بزن داره,اعتیاد داره یا نکاتی شبیه به اینها رو اصلا مرد حساب نمیکنه و حق رو در تصمیم گیری ها در برابر چنین کسی به خانم ها میده.
البته این بحث خیلی گسترده و مفصله و من بخاطر اینکه سوال شما بی جواب نمونه اجمالا اینها رو نوشتم و ببخشید اگر زیاد شد :-)
۰۱ آبان ۱۳۹۷
نیلوفر جان عزیزم نمیتونی تصور کنی در این مدتی که گرفتاری هایی داشتمو نبودم چقدر دلم برای قلمت تنگ بود :-)

نمیدونم تعجبت از چیه اما اگر مایلی بنویسی با دل و جان نوشته ات رو میخونم.
۰۱ آبان ۱۳۹۷
ممنونم عزیزم جای توهم واقعا خالی بود میتراجان .. چشم حتما باکمال میل از لطف وتوجهت
دراولین فرصت مینویسم
۰۱ آبان ۱۳۹۷
خانم میترا خانم خدمت شما عرض بکنم که تبعیض های جنسیتی و نابرابری حقوقی در جامعه مون هم به شکل حکومتی و رسمی و قانونی و هم به شکل عرفی به شدت و حدت بر زنان جامعه مون اعمال شده همواره و اصلا این موضوع خودش در عالم واقع به صورت اگزجره شده ای نمود داره و گمان ... دیدن ادامه » نمیکنم فیلم چیزی رو در تصویرش اغراق کرده باشه... ضمن اینکه ما وقتی از برابری حقوقی و عدم تبعیض بین زن و مرد صحبت میکنیم زن و مرد رو به مثابه انسان برابر در نظر میگیریم همراه با در نظر گرفتن تفاوت های عاطفی توانایی های ذهنی و بدنی و ... بنابراین بر خلاف شما که تفاوت های روحی و روانی زنان رو به عنوان موضوعی تلقی میکنین که در نهایت منجر به استحقاق حقوق ویژه ای برای مردان بر زنان میشه رو واقعا در دنیای مدرن نمیشه هضمش کرد. ضمن اینکه تلقی فقهی و دینی از حقوق انسان خودش موضوعی هستش که بسیار موضوع نقد هستش و بسیار بهش پرداخته شده...که گمان میکنم در این زمینه باید مطالعاتی داشته باشین. به گمان من متون مقدس به شکل عرفی و تاریخی به زنان نگاه نابرابری دارن جملگی و این در دوران جدید نافی عقلانیت، اخلاق و انسانیت هستش. به گمان من فیلم یه روایت خیلی ملموسی داره و داره بخشی از نابرابری ها ، بداخلاقی ها و بی اخلاقی ها، تبعیض های ناروا و البته حدود و قصور قانون در جامعه مون و ناروایی هایی که به زنان میشه رو به تصویر میکشه...
۰۱ آبان ۱۳۹۷
ممنون از پیامتون جناب همتی...
نظرتون قابل احترامه اما نگاه ضد دینی و قضاوت یکطرفه شما رو به هیچ وجه قبول ندارم.
قصد پاسخ دررابطه با نکات دینی ای که گفتید رو ندارم,در مورد قانون هم خیلی نمیخوام چیزی بگم,قطعا قانونی مثل سرعت زیر شصت کیلومتر برای اتومبیلها که در بسیار از ایالت های امریکا وجود داره هم ممکنه که خیلی از امریکاییها رو ناراحت کنه, خب به درک که ناراحتن,باید با معیارهای خودشون این قانون رو از راه های معقول رفع کنن و یا به نظر قانون گذار در این زمینه احترام بذارن.به هرحال در امریکا این یه قانونه.
اما
در مورد برابری زن و مرد فرمودید,قطعا برابر نیستن.
آیا شما میتونید یه شکم بزایید؟
آیا من یا هرزن دیگری که به صورت متداول تربیت شده میتونه تا گردن توی کانال فاضلاب بره و یه تعمیراتی رو انجام بده؟
قطعا جواب هردوش خیر هست.
پس در روحیات,در خلق وخو,در ذهنیت و در شرایط جسمانی زن و مرد برابر نیستن.
(( ... دیدن ادامه » قطعا و یقینا و صد در صد در خلقت و فطرت برابرند ))
منظور از نابرابری‌,نابرابری جسم و روح و فکرشونه که کالبد تشکیل دهنده انسان هاست.
اما آیا این نابرابری دلیل معقولیه که حقوق مرد بر زن غلبه داشته باشه؟ در نوشته هام تو همین پست جواب دادم که خیر دلیل معقولی نیست.
اما از دید شما قصه زنی مثل افروز در عرق سرد این نابرابری‌ها رو به تصویر کشیده...خب بیایید بررسیش کنیم.
اولا این زن از همسرش شش ماه فرصت میخواد تا جدا زندگی کنه اما بنا به دلایل شخصیش شش ماه رو بدون هماهنگی با مرد به یکسال میرسونه. (توجیه ش رو در دادگاه شنیدم,منطقی نیست بخاطر اینکه در زندگی زناشویی تصمیمات دوطرفه نباید یکطرفه گرفته بشه)شما جای قانونگذار به یک چنین زنی که تمکین نمیکنه و ترک همسر میکنه چه حکمی میدید که عادلانه باشه؟خوشحال میشم حکمتون رو بشنوم...
دوما فدراسیون‌ بدلایل ارتباط پنهانی این زن با نماینده تیم اسپانیا ایشون رو از تیم (( اخراج )) میکنه,درنتیجه ایشون اصلا صلاحیت تصمیم گیری تیمی نداره چرا که دادستانی هم ( که میتونه حکم شوهر رو نقض کنه )اینکار رو نمیکنه.چون این زن مورد تایید فدراسیون‌ نیست,دیگ اینجا که قانون زن و مردی وجود نداره که بگیم به نفع مرداست,این حکم فدراسیون‌ه.شما جای قانونگذار,شما جای دادستان,چطور زنی که مورد تایید فدراسیون‌ نیست رو میخواید به فینال رقابت های اسیا برسونید؟با چه حکمی؟خوشحال میشم حکمتون رو بشنوم.

هنوز یکسال نگذشته‌ از قهرمانی تیم فوتسال بانوان در اسیا.اگر از نظر شما ما خانم ها انقدر محرومیت اجتماعی داریم پس اونا چطوری قهرمان شدن؟ قهرمانی اونها قطعا ثابت میکنه که یک خانم هم با وجود قوانین دینی میتونه به قهرمانی برسه..:-) پیشنهاد میکنم مصاحبه فوتسالیست های قهرمانی بانوان رو در برنامه خندوانه حتما دانلو کنید و تماشا کنید :-)
۰۱ آبان ۱۳۹۷
میترای عزیزم مقوله ی حقوق زنان و شرایط اجتماعی شون بحث بسیار مهمیه ، اونقدر مهم که شخصا نمیتونم هیچ وقت از طرح موضوعش دریک گفتگوی عمومی بگذرم و بی تفاوت باشم و ترجیح میدم حتما نظرمو بگم
کامنتت رو در پاسخ آقای همتی خوندم و از آنجا که نظرم به ایشون نزدیک وهمسو هست و پاسخ تورو دیدم احساس کردم ادامه ی بحث بی نتیجه خواهد بود چراکه نگاهِ "دین محوری" و به تبع اون ارجاعت به قانونی که متاسفانه برآمده از همین بستر مذهبی و دینی ست نه انسانی ، باعث میشه مسدودیت در ادامه گفتگو داشته باشیم .. با احترام به تو دوست خوب تیوالیم توجیه نابرابری جنسیتی براساس تفاوت های بیولوژیکی به هیچ وجه بنیادی برای تعیین حقوق های نابرابر اجتماعی ومدنی نیست .. چرا که همان تفاوت های بیولوژیکی هم اصلا ثابت نیست که براساس آن قوانینی شکل بگیره و مشمول همگانی باشه و جدای از آن بحث "انسان" مطرحه نه جنسیت او.
چه بسا زنانی با قدرت بدنی قوی میتوانند ساعتها در معدن یا ماشین های سنگین کارکنند که ازعهده ی بسیاری ازمردان بر نمیاد (کمااینکه در کشورهای دیگه عملا این هارو میبینیم ) بنابراین در قرن اخیر دیگر تفاوت بیولوژیکی و جنسیتی مطرح نیست بلکه آنچه تمایز و مبنا قرار میگیره ، ویژگی های فیزیکی و مهارت حرفه ای ست ...اما در یک الگوی حقوق اجتماعی و میزان بهره مندی از خدمات و رفاه و مشارکت ها برای تمام جنسیت ها( زنان مردان و دگرباش ها) یکسان ست .. اگر هنوز دراین مورد اختلاف نظری بین ما وجود داره احتمالا باید بحث رو ریشه ای تر پیش ببریم
"عرق سرد" نه به عنوان یک فیلم که اینجا از نگاه هنری نقد نمیکنیم اما درد بسیاری از زنان ایرانی ست که با انواع تبعیض ها و نابرابری ها مواجهن ،نابرابری هایی که نگاه مرد سالاری جامعه همیشه برای اونها خط و مرزی تعیین کرده تا عقب رانده بشن
هر فردی درهر جایگاهی و باهر جنسیتی حقوق اولیه اش رو باید داشته باشد وهیچ قانون و هیچ مورد علمی و بقول شما روانشناسی (که اصلا مورد قبول من نیست) اجازه ی محدودیت هایی دراین حقوق رو نمیده چه زن یا مرد چه مجرد یا متاهل
قانون خروج از کشور برای تمام افراد باید یکسان باشه و متاسفانه تا وقتی مبنای قوانین ما مذهبی ست این ظلم ها برقرار خواهد بود چون نگاه دین به زن تبعیضانه ست ... هرچقدر شما از آن دفاع کنید این واقعیتی ست که قابل انکار نیست عزیزم
این نگاه جزم اندیشی که زنی متاهل که شبها با مردان فوتبال بازی میکنه فقط و فقط سبب ایجاد تفکیک جنسیتی و تحت سیطره بودن زنان میشه که نتایجش رو دراین سالها دیدیم چقدر فاجعه باره
واینکه میترای عزیزم ، ما بعنوان زنان این موقع تاریخی واین شرایط جامعه، مسئولیت داریم که درباره ی زنان آگاهی ایجاد کنیم ازخودمان شروع کنیم و اظهار نظرهایمان را مراقب باشیم و با اندیشه و مطالعه و تحقیق بیشتری همراه کنیم ..ما چه بخواهیم چه نخواهیم این وظیفه را داریم و هرنوع اهمال و یا اشتباه درباره ی آن، بدون شک بر شرایط روز و آینده ی زنان این سرزمین موثر خواهد بود ..
ممنونم از حوصله ات و آرزو میکنم روزی برسد که زنان این سرزمین در حقوقی یکسان و برابر درتمام عرصه ها با مردان برخوردار شوند تا کمی بسمت ترقی و تمدن قدم برداریم .

۰۱ آبان ۱۳۹۷
خانم "میترا" :

ممنونم از توضیحاتتون. چون دوستان دیگه ای وارد بحث شدن و مجبورید توی چند جبهه جوابگو باشید (و از طرفی فیلم چفت و بست لازم برای ارجاع رو نداره) نقدهایی که به صحبت هاتون داشتم رو عنوان نمیکنم و سعی میکنم شنونده باشم و استفاده کنم از بحث.


۰۱ آبان ۱۳۹۷
نیلوفر جان باهات موافقم که امکان عدم نتیجه گیری در این مباحثه وجود داره اما با نیت به اشتراک گذاشتن اندیشه مطالبی یادداشت میکنم که شاید تولید فکر کنه.

شما قانون دینی و دین محوری رو از انسانیت تفیکیک کردی که ضمن احترام کار بسیار غلطیه.دین مدعیه که قابلیت هدایت پرهیزگاران رو داره و با تءوری انسان شناسی احکامی رو صادر کرده تا با محدود کردن انسانها بستر متعالی شدن رو براشون فراهم کنه.چه در معاصر و چه در طول تاریخ بسیارند افرادی که با رعایت کردن فرمول های دینی به کمال انسانی رسیدند و بسیاریشون هم جاودانه شدن.(پژوهش های من در رابطه با علت خلقت انسان در هیچ کجا به نتیجه نرسید الا کتب دینی که هدف خلقت انسان رو رسیدن به کمال عنوان کرده بود,البته این پژوهش ها همچنان ادامه داره)
به عنوان مثال اگر دین در اداره امور خانواده و در یک زندگی (( مشترک )) مرد رو مسءول میدونه و وظیفه اداره امور مالی و ایجاد امنیت روانی منزل رو به مرد داده بخاطر همون ضرب المثل معروفه دو پادشاه در یک اقلیم نمیگنجد و شیوه خلقت مرد از نظر جسمانی و عقلی بوده و بنای دین ما در این دستور ،امروزه عقبه ی علمی و روانشناسی هم داره.(چه بکنم که شما این نکته علمی همراه با مستندات رو قبول ندارید؟) در این پست بخشیش رو عرض کردم.کاری با اون خانم هایی که امور فرساینده انجام میدن ندارم.پر واضحه که اگر در اتاق من یک سوسک وجود داشته باشه از ترس همسرم رو صدا میکنم تا بیاد کمکم کنه و این در بانوان بخاطر شیوه خلقتشون(در جسم و روح و فکر)عمومیت داره,ممکنه مثال بزنید زنی در چین قبل خواب دوتا سوسک میخوره, خب این دلیل نمیشه که از عواطف ظریف زنانه که توامان با خلقتش اونها رو همراه داشته بی بهره باشه.درنتیجه رسالتش در امور اجتماعی باید با احساسات و عواطفش همسو باشه,شاید بخاطرهمین در زندگی (( مشترک )) وظیفه سنگین مادر شدن و انسان سازی (تربیت فرزند, شوهرداری,خانه داری و...)به عهده خانم هاست.منو شما همجنسیم. خوب میتونیم حالات ذهنی یک زن رو درک کنیم,احساسات همیشه با روان و اندیشه زنان پیوند جدانشدنی داشته.این احساسات در اداره زندگی مشترک میتونه مخرب باشه.اگر تقسیم بندی های اجتماعی با توجه به شناخت زن و مرد صورت بگیره و هرکسی سر پست مخصوص خودش بایسته,جهانمون خیلی قابل تحملتر از چیزی که الان هست میشه. پیشنهاد میکنم کتاب جنس ضعیف که گزارشی از وضعیت زنان در جهان به همراه تحلیل های اوریانا فالچی هست رو حتما مطالعه کنی.شاید با تحلیل او و ترجمه یغما گلرویی, الامراه(ت) ریحانه( زن همچون گل است )که حرف دین اسلام هست رو راحتتر بپذیری و نگرشی که یادداشت کرده بودی که دین نگاه تبعیضانه به زن داره رو تغییر بدی.

امیر جدیدی در دادگاه در پاسخ سوال قاضی که گفت چرا خانم رو طلاق نمیدی تا بتونه بره؟ گفت تکلیف احساسم چی میشه؟ درسینما همه خندیدن. لطفا یه مقدار به این دیالوگ فکر کنید...حالا اگر میخواید, بنویسید(( زن متاهل هم حق داره که اگر خواست از کشور خارج بشه.))
پس تکلیف طرف مقابل چی میشه؟ مگه نه اینکه ازدواج یک رابطه (( دو ))طرفست؟ افروز قصه ما پاشه همینطوری عشقی از کشور خارج بشه و بعدش بره اسپانیا با سالی سیصد میلیونش عشق و حال کنه و شوهرشم اینجا قلیونشو میک بزنه؟ با فرض اینکه حق طلاق با افروز بود, افروزی که در زندگی مشترک هیچ کمبودی نداشته و از حداکثر امکانات برخوردار بوده بخاطر فوتبال همسرش رو طلاق بده و بره؟ این از دید شما متمدنانه ست؟

ودر آخر اینکه پاراگراف یکی مونده به اخری که نوشتی عجیب باهاش موافقم :-)
دلیل ... دیدن ادامه » هرج و مرج و دوری انسانها از ترقی قطعا جهله, نه تبعیت از قوانینی که بستر عقلی,علمی,دینی و حتی فلسفی در جهت هدایت و حمایت انسانها داره.

امیدوارم همیشه دلت شاد باشه.. این بهترین و قشنگترین آرزویی که بلدم واینکه من طرفدار حقوق زنانم اما نه زنی که در این فیلم دیدم.
۰۲ آبان ۱۳۹۷
جناب غیوری از شعور و درک متقابل شما بسیار سپاسگذارم.
نکته ای که داخل پرانتز یادداشت کردید نشون از درایت بالای شما داره.

اما دلم میخواد اگر براتون زحمتی نیست اونچه که مدنظر دارید رو یادداشت کنید,چرا که شاید من در تفکراتم دچار توهماتم و حق به جانب و بدون ... دیدن ادامه » دونستن استدلال های شما اونها رو در ذهنم پردازش میکنم, شاید یک جمله شما بتونه من رو از ظلمت جهل به نور آگاهی برسونه.طبیعتا هرجا گفتگو و مباحثه موجب آزار طرفین شد و یا انتقال بینش با سختی همراه بود میشه براحتی از ادامه بحث انصراف داد و کامنتی نگذاشت.

درهرحال امیدوارم موفق باشید.
۰۲ آبان ۱۳۹۷
میترا جان با احترام
من هم مثل خانم ثانی نه میتونم از کنار متنت بگذرم نه میتونم چیزی بگم..یه شرایط عجیبیه کلا!!
احساس میکنم همه وجودم علامت تعجبه..
۰۲ آبان ۱۳۹۷
ممنون از لطف شما

من نه قصد نفی قوانین دینی رو دارم و نه از سواد کافی برای اثبات حقانیت این قوانین برخوردارم. ولی اعتقاد دارم توی نگاهمون به دین حتما باید "زمان" و "شرایط اجتماعی" رو مد نظر داشته باشیم. بعنوان مثال اسلام نسبت به سنت برده داری ... دیدن ادامه » که در عربستان صدر اسلام رواج داشته، قطعیتی بکار نبرده. بزرگان دینی برده های زیادی رو آزاد کردن ولی این کارشون نه بعنوان فریضه دینی، که بعنوان یک عمل انسان دوستانه تعبیر میشده.کل این ماجرا میتونسته بدلیل شرایط جامعه ای بوده باشه که آمادگی مبارزه با این پدیده زشت رو نداشته.

توی جامعه امروز هم میشه نسبت به یکسری از مسائل یه بازنگری کلی داشته باشیم. مثال عرض میکنم که دین، حق قصاص رو محترم دونسته ولی امروز اگر کسی یک شهروند ایرانی رو به قتل برسونه، اولیای دم اون شخص حق ندارن شمشیر بکشن و خودسرانه مقتول رو مجازات کنن، ممکنه دادگاه حکم به مهجوریت قاتل بده و یا قتل رو غیر عمد تشخیص بده و حق قصاص رو ساقط کنه.

بطور کلی نوع نگاه شما به یک فرض متزلزل استوار هست، اینکه مردان جامعه در سلامت کامل فکری هستند و هیچ حب و بغض یا عقده ای ندارن و رفتارشون از هر نوع کینه بری هست. و بر همین اساس نسبت به زنان جامعه حق سرپرستی دارن. عنایت داشته باشید که اگر دیدگاه شما پذیرفته بشه، اساساً زن بدون اجازه مرد حتی حق فوتبال بازی کردن (نه نصف شب با مردان دیگه، که حتی شرکت تو تمرینات زیر نظر فدراسیون) رو هم نداره
۰۲ آبان ۱۳۹۷
مرسی از شما...

جناب غیوری عزیز ما در نگاهمون به دین باید ایمان رو مدنظر داشته باشیم نه شرایط زمان و مکان رو.به عنوان مثال با افزایش شعور انسانها بعداز هزار و چهارصد سال هیچ بعید نیست یک فرد مسلمان و متعهد از خودش بپرسه واقعا چرا من باید,نماز صبح رو با صدای ... دیدن ادامه » بلند بخونم و نماز ظهر و عصر رو با صدای آروم؟ چون هیچ پاسخی در این زمینه وجود نداره,قطعا به جوابی نمیرسه,پس علی القاعده باید بگه خب من بنا به شرایط مکانی که درش هستم این حکم رو انجام میدم..اما واقع قضیه اینه که این یک مسءله تعبدی هست و دستوره و باید اجابت بشه,اما و اگر نداره.بنابراین معیار نگاه به دین همواره با ایمان به کتب مقدس اون دین و گفتار فقها و علمای دین استواره. که بنده در مورد بحثمون برای شما رفرنسی از آیه ی قرآنی نوشتم.,. تایید و یا عدم تایید این آیه توسط شما به ایمان و اعتقادات شما به دین اسلام برمیگرده که اصلا به من مربوط نمیشه. بدلیل حکومت حاکم برکشور ما و پشتوانه رای گیری سال شصت و هشت در مورد قانون اساسی, نمیشه این وحی منزل رو در امور اجتماعی از دید قوانین لحاظ نکرد. بنابراین شما اگر با این مهم موافق نیستید باید با اشخاصی که همراه با نگاه جامعه شناسانه و دین شناسی قوانین رو تصویب میکنن به گفتگو بنشینید.از اونجا که من طرفدار حاکمیت دین هستم فقط یک تبعیت کننده ام و این قوانین منافاتی با فعالیت های علمی,فرهنگی,تفریحی و... بنده نداره و من مشکلی با اینها ندارم,البته که حقوق زنان همواره روی غفلت مدیران زیرپا گذاشته شده که این بحث اجرای قوانین رو پیش میکشه.مثل مثلا ورود زنان به استادیوم( که البته بنظرم باید اول فرهنگش تعریف بشه )

اما در مورد پاراگراف آخرتون اتفاقا حرف منم همینه,
اگر به من باشه در زندگی زناشویی معتقدم زن حتی بدون اجازه همسرش برای خرید مایحتاج منزل هم حق نداره بره بیرون چه برسه فوتبال بازی زیر نظر فدراسیون...
زن موظفه تا در ایجاد آرامش روانی و ساخت زندگی تکنیک هایی رو رعایت کنه که همسرش خونه خودش رو نقطه امن ذهنش بدونه,همونطور که قبلتر نوشتم مرد وظایفی داره.
بخاطر شرایط کاریم مراجعه کننده خانمی داشتم که به شدت ناراحت بود از اینکه همسرش پنجشنبه ها نه با اون میرفت کوه و نه اجازه میداد اون خانم با دوستانش بره کوه.. ما تو حدود ده جلسه گفتگوی دو ساعته که با بنای اعتماد اون خانم به بنده شکل گرفته بود,تکنیک های زناشویی ای رو مرور کردیم که اون خانم بعداز ده جلسه کاملا مشکلش در این موضوع حل شد. با احترام متقابل,با انجام وظایف زنانه و مساءل متعدد دیگه,اون خانم هروقت بخواد پنجشنبه ها با اجازه همسرش,با دوستانش میره کوه حتی چندبار عکسایی برام فرستاد که من دیدم همراه با همسرش میرن کوه. من تو این زمینه آزمون و خطا کردم,اگر بخوایم,با قلدری و نگاه حق به جانب و فمنیستی و یا با بهره گیری از احساسات, به این قضایا نگاه کنیم طبعا در زندگی مشترک نتیجه ای جز دعوا و جر و بحث بوجود نمیاد و هیچ وقت نمیشه به نتیجه مطلوب رسید.
۰۲ آبان ۱۳۹۷
میتراجان عزیزم در کل دنیا فقط دوسه کشورهستند که قوانین کشورشون برمبنای دین رسمی شون هست که از قضا یکی از آنها دارد شدیدا سیستم اصلاح را پیش میگیرد که خلاف قوانین دینی شان است وگرنه صدو چند خورده ای کشور دیگه قوانینش کاملا سکولار هست ، پس اصلا اینطور نیست ... دیدن ادامه » که کار غلطی باشه که ما قوانینی رو بخواهیم که کاملا برمنبای حقوق انسانی و اجتماعی وشهروندی باشه چراکه طبق نظر شما یک پنجم مردم دنیا که دینی ندارند و لاییک هستند اصولا باید ول معطل باشند و یا اجبارا خودشان را مجبور کنند که از قوانین یکی از دینهای رسمی پیروی کنند
جان دل در بسیاری از کشورها پیروان ادیان تقریبا ازنظر آماری نزدیکند انوقت آن کشور کدام شان را برای قوانینش بکار بگیرد؟ پس عملا نظریه ی ادغام قوانین دینی با حقوق مدنی و اجتماعی افراد بسیار نادرست وناکارامدست الگوهای برتر نظام های موجود در دنیا و قوانین شان که اتفاقا قانون اساسی ماهم درجاهایی از آنها بهره برده، کاملا مستقل از دین ست و این ثابت شده است ...
در بقیه موارد که اشاره کردی درمورد زنان واقعا چیزی نمیتونم بگم چون متاسفانه، فقط و فقط تضعیف زن به شدیدن ترین حالت و مسخ کامل در برابر سیستم مردسالاری و برتری جنسیت مرد ازش برداشت میشه که خوشبختانه در تمام دنیا (که احتمالا مسائل روانشناسی انسانی شون باما زیاد نباید فرق داشته باشه چون همه زمینی هستیم)این نظریه ها منسوخ شدند و برابری هایی را پذیرفته و اجرایی کردند که منش و کرامت انسانی را بیشتر ارج گذاشتند.
خیلی ازت برای توضیحاتت ممنونم و وقت وحوصله ات و امیدوارم هرچه بیشتر آگاهی و رشدی به سمت آزادی و مرتبه ی واقعی انسانی داشته باشیم
۰۲ آبان ۱۳۹۷
من طرفدارِ این بخش از صحبتهای خانم میترا هستم " اگر به من باشه در زندگی زناشویی معتقدم زن حتی بدون اجازه همسرش برای خرید مایحتاج منزل هم حق نداره بره بیرون "
جامعه ی آرمانیِ مطلوب من همینه :d

خانم میترا لطفن نظرتون رو درباره ی لزوم رعایت حجاب در ... دیدن ادامه » جامعه هم بفرمایید
۰۲ آبان ۱۳۹۷
بامداد جان این نگاه طعنه‌آمیز به تفکر و نگاه یک انسان روش پسندیده‌ای نیست. قطعاً خیلی از نظرات شما هم برای کسان دیگر مضحک به نظر می‌رسد ولی احترام به نظرات و عقاید یکدیگر از آرمان‌های جوامع مترقی بشری است. اینکه یک عده که مثل شما فکر نمی‌کنند به غلط ... دیدن ادامه » به خودشون حق دادن نظرات شما رو به سخره بگیرند به شما این حق رو نمیده که بقیه رو مسخره کنید.
۰۲ آبان ۱۳۹۷
یه روانشناس یه حرف خیلی خوبی میزد..میگفت یکی از جملات رایج و البته غلط که این روزها همه جا میشنویم اینه که " باید به عقاید هم احترام بگذاریم".. مثلا یکی بگه :"به نظر من حیوانات نجس هستند و باید همشون رو کشت"، و در جوابش بگیم " من به عقاید شما احترام ... دیدن ادامه » میذارم!!!" یا یکی بگه " به نظر من پدوفیل بودن مریضی نیست و یه گرایش نرمال هست" با ما بگیم " نظر شما محترمه"
پس هر نظری رو نمیشه شنید و گفت خب طرف نظرش اینه دیگه و نباید مسخرش کرد!!!
اینجا داریم در مورد حقوق یه انسان صحبت میکنیم،یعنی چی که اگه به من باشه نمیذارم زن بی اجازه شوهر حتی برای خرید مایحتاج روزانه بیاد بیرون،و حتی داعیه دفاع از حقوق زنان رو هم داشته باشیم؟؟؟؟

تنها نکته مثبت در این بحثها اینه که خوشبختانه اینها از زبان یه کاربر ساده داره خونده میشه نه یه مقام مسئول مملکت گرچه بعید میدونم نظر مسئولین هم جیزی جز این باشه!!!
۰۲ آبان ۱۳۹۷
امیر جان بیشتر که فکرشو کردم دیدم آره راستش طعنه زدم :))
شاید جسارت ، غیرمتمدنانه و از نظرت غیر انسانی باشه اما گاهی حتا تفکرات داعش یا طالبان رو هم مسخره میکنم
بهرحال آدم نرمالی نیستم رفیق :)
۰۲ آبان ۱۳۹۷
لایک نیلوفر جان .. بیگ لایک :)
۰۲ آبان ۱۳۹۷
خانم "میترا"ی گرامی

نگاه و برداشت های متفاوتی از مباحث دینی رو شاهدیم، قصدم تعیین مصداق برای خودم و شما نیست و نمیخوام جسارتی کرده باشم، ولی کسانی مثل "امام موسی صدر" و "ابوبکر بغدادی"با دو تفسیر متفاوت از دین تاثیر متضادی رو دنیا داشتن.

ممنون ... دیدن ادامه »
۰۲ آبان ۱۳۹۷
در ضمن .. در خصوص بازی ها گفتین جدید و کوثری عالی بودن، به نظرم سحر دولتشاهی بهترین بازی رو تو فیلم داشت، لیلی رشیدی هم مثل همیشه دوست داشتنی بود
۰۲ آبان ۱۳۹۷
عقیدهٔ هر کس برای خودش محترمه، من لازم نیست به تمام عقاید احترام بذارم، اما طعنه و توهین هم کار درستی نیست.
۰۲ آبان ۱۳۹۷
امیر جان مسلمه که ذره ای برام اهمیت نداره که شخص نظراتش رو برای خودش محترم بدونه یا نه . یه موقع هست بحث سرِ زیبایی شناسی و اطوارهای مختلف در سلیقه ست ؛ حرفی نیست . تو سبز رو دوس داری من نارنجی رو . تو از بازی فلانی خوشت میاد من از بهمانی ، تو ابی گوش میدی ... دیدن ادامه » ، من ساسی مانکن و الی آخر . مشکلی نیست . سلیقه س .
اما حرفهای مطرح شده از سوی خانم میترا هیچ ربطی به سلیقه و احساس و .. نداره . ضمن اینکه به قول خودشون بعنوان روانشناس دیگران رو هم دارن راهنمایی میکنن . پس این تکثیر مسمویتِ فکری اتفاقن باید جلوش گرفته بشه .
گلرخ ایرایی ؛ ریحانه طباطبایی ، نرگس محمدی ، نسرین ستوده ، شیوا نظر آهاری ، پروین اردلان ، آسیه امینی ، ژیلا بنی یعقوب ، مریم خراسانی ، آتنا دائمی ، فیروزه مهاجر ، آذر منصوری ، شهلا لاهیجی ، مهرانگیز کار ، سوسن طهماسبی و خیلی از بانوانِ قدرتمند دیگه ی ایرانی که زندگی و جوونی و خانواده و سلامتیشون رو گذاشتن پای دفاع از حقوق زنان و تلاش برای اینکه لااقل زن در ایران بعنوان یک انسان به حساب بیاد نه یک ابزار جنسی چه حالی خواهند داشت وقتی یه زن اینطور از حق زنان صحبت میکنه ؟
بماند که در روز چند زن در زندان کشته میشه ، شکنجه میشه و ...

خیلی حرفها رو بخاطر فضای تیوال نمیشه زد . اوکی . اما وقتی نظری یا حرفی غیر انسانی و احمقانه ست ، باید جلوش ایستاد . حالا میخواد اون حرف رو هر کسی در طول تاریخ زده باشه .. اهمیتی نداره .
۰۲ آبان ۱۳۹۷
درود بر همه کاربران عزیز
این محیط برای نوشتن و گفتگو درباره هنر، فرهنگ بنا شده، و نوشتن در موضوعات دیگر از جمله موضوع‌ها، شخصیت‌ها و رویدادهای سیاسی، جدا از درستی یا نادرستی متن آنها، در تعریف این محیط نیست.
با سپاس از همراهی شما
۰۲ آبان ۱۳۹۷
نیلوفر جان ثانی
فکر کنم با کم و زیادش حدود ده بار عرض کردم با نگاه جامعه شناسانه باید این معیارها رو بررسی کرد.بنابراین اگر شما تمایل به نتیجه گیری داری سوالاتی که من پرسیدم رو با توجه به جامعه خودمون پاسخ بده.بعداز گرفتن نتیجه ( که باتوجه به شرایط, دیگ کاملا بعیده ) این موضوع رو در سطح جهانی بررسی میکنیم.

..............

نیلوفر جان...
مطلبی که اون روانشناس گفته بسیار درسته.
چیزی شبیه به این مطلب رو من از یکی از مولفین جامعه شناسی جناب دکتر سیاوش گلابی شنیدم که بعدش به تشریح واژگان حقیقت و واقعیت پرداختند و گفتند:
حقیقت چیزیه که شخص فکر میکنه درسته
اما ... دیدن ادامه »
واقعیت چیزیه که صد در صد درسته,
به عنوان مثال شخصی میگ آسمون صبحا صورتیه.این حقیقت ذهن اوست و واقعیت اینه که آسمون بی رنگه.مثل مثال خودت که به نجاست حیوانات از دیدگاه شخصی اشاره کردی,این حقیقت ذهن اوست و معتقده که همه حیوانات رو باید کشت,اما واقعیت اینه که نه تنها نباید به حیوانات آزار رسوند بلکه باید با نگاه عاشقانه تری هم بهشون نگاه کرد.
حرف من اینه که باید برای ما مهم باشه که با چه معیارهایی و با چه دلایلی و به چه شکل و شیوه ای حقیقت های ذهنی خودمون رو به واقعیت تبدیل کنیم.
نکاتی که من یادداشت‌ کردم نگاه اجمالی به یک زندگی مشترک زناشویی بود که البته بصورت کامل بیان نشده اما منظور رو رسوندم.حالا اگر شما با اینها مخالفی,باید مقابل احکام دینی,دستورات حاکمیتی,احکام حقوق مدنی و قانونی و نگاه علمی ای که اینها رو تایید میکنه بایستی.کارت خیلی سخته... اما اگر به بشریت کمکی میکنه برات آرزو میکنم تا در این راه موفق عمل کنی و قوانینی با دیدگاه و دلایل خودت که تشریح کننده واقعیت هاست در جامعه پیاده کنی :-) البته بهتره قبلش به شناخت کافی از واقعیت ها و دلایل اینها برسی,شاید اصبا علت خلقت تو همین باشه و رسالتت اینه که در این زمینه تحقیق کنی...
....................

جناب غیوری عزیز
قیاس ابوبکر بغدادی با امام موسی صدر قیاس درستی نیست و نمیتونم مراد شما رو از این مثال بپذیریم.راستش صادقانه بگم قدری با این مثال از شما بی توقعیم شد.بهتره بپذیریم باهم تفاوت نظر داریم و با این حجم از تضارب آراء,متاسفانه حداقل تا تولد نسل بعد نمیتونیم به مشارکت همگانی برای تعالی فرهنگی_اجتماعی کشورمون برسیم. الهی آن ده که آن به. بگذریم...
در مورد بازی خانم دولتشاهی هم با شما موافقم ایشون هم خیلی خوب بودند.
از هم صحبتی با شما بسیار مسرور شدم و آرزو میکنم درپناه خداوند محفوظ باشید...
۰۲ آبان ۱۳۹۷
میتراجان "زن" جنسیتش ،حقوقش و شرایطش براساس شکل و نوع جامعه های مختلف تعریف نمیشه
میخواد جامعه بسته ی ایران باشه یا مترقی و ازاد کشورهای دیگه ..
پس ارتباط به نگاه جامعه شناسی نداره که بخواد حقوق و آزادی هاشو تعریف و تعیین کنه ..
اگر قوانین ما حامی ... دیدن ادامه » و پشتیبان چنین حقوق انسانی نیستند ، باید تغییر کنند نه ما خودمونو با اونها تغییر بدیم و جنسیت زن رو تعریف کنیم
۰۲ آبان ۱۳۹۷
چرا فکر میکنی نمیشه؟ :-) واقعا چرا فکر میکنی نمیشه؟
جامعه ما جامعه ایه که زیر مجموعه ی یک حکومت اسلامیه, اسلام هم به صورت تمام و کمال حقوق و آزادی های انسانی رو تعریف کرده. اصلا با همین تعریف ها بوده که این حکومت تونسته اولا شکل بگیره و درثانی قوانینی نظیر کاپتولاسیون رو نقض کنه تا ما حق وحشیگری به مستشاران آمریکایی پرداخت نکنیم.این تعاریف جامعه شناسانه,هدف ایجاد استقلال ملی رو مدنظر داره.
درمورد خانم ها و حقوقشون اتفاقا اسلام همه ابعاد رو در جهت حمایت و پشتیبانی از زنان سنجیده,از مهریه و نفقه گرفته که در جهت استقلال اقتصادی خانم هاست تا ایجاد فعالیت هایی در چهارچوب عواطف و احساسات زن که به شدت در تربیت فرزند و انسان سازی موثره و این چیزایی که من گفتم به هر زنی جز زن ایرانی بگی اصلا نمیفهمه چی میگی :-)) درنتیجه حقوق و آزادی های زن تعریف مشخصی در جامعه ما پیدا میکنه, که اگر یک زن متاهل نصف شب با چندتا مرد بره فوتبال بازی کنه,داره خلاف جهت فرهنگ تعریف شده برای زنان در جامعه ما شنا میکنه.حالا شما میگی نه,زن حق داره هر ساعتی که دلش خواست با هرکسی که دلش خواست بره فوتبال؟خب بره فوتبال,مگه افروز در عرق سرد نرفت؟دیدی که گلم زد.بعدشم نه زندان انداختنش نه اعدامش کردن.
عرض من اینه که این اقدام میتونه پایه زندگی (( مشترک ))زناشویی رو سست کنه,احساسات زن رو تحت الشعای مواردی کنه که او شدیدا آسیب میبینه.(اگر یادت باشه افروز بعد فوتبال بازی کردن با مردا ، وقتی تو ماشین بود زد زیر گریه...برای این گریه میشه چند صدهزار تعبیر و تحلیل ساخت)


فرهنگ ما بخاطر کپی بردارهایی نظیر سینما از فرهنگ غرب (و ضعف سینماگران خودی) و سوء استفاده از آزادی بیان موجود در کشور (مثل ساخت همین فیلم) متاسفانه مکتب التقاطی ای رو بوجود اورده که ما برای تقویت افکارمون همیشه با افراط و تفریط مواجه بودیم, این همه بانوی موفق با همین شرایط به اوج رسیدن,به چه موانعی برخورد کردن که مانع موفقیتشون شده؟ مگه همین تیم فوتسال بانوان ما قهرمان آسیا نشد؟مگ خانم ها برای انجام امور علمی مانعی دارند؟مگه سه نفر اول مسابقات المپیادی در سطح جهانی در سه سال اخیر خانم های ایرانی نبودن؟مگه خانم ها برای انجام امور فرهنگی یا اجتماعی مانعی دارن؟ مگه همین خانم باران کوثری یک فعال فرهنگی یا اجتماعی نیست؟
پس مشخصه که مانعی وجود نداره,بله قبول دارم محدودیت وجود داره, در همه جای دنیا این محدودیت بنا به معیار جامعه شناسی وجود داره,در ایران ما بخاطر ضعف مدیریتی و اجرایی قدری بیشتر ,اما در ایران مانع وجود نداره.
(نگاه من اینه که در یه رابطه زناشویی زن حق نداره فقط حقوق خودش رو لحاظ کنه,باید اهم و مهم کنه و تصمیمی که به نفع خانوادست رو اتخاذ کنه.اخلاقا هم هیچ انسانی نباید مصالح فردی رو بر مصالح جمعی مقدم بدونه,این نکته قطعا برای مردان هم هست.)
موفقیت ... دیدن ادامه » بانوان در شرایط جامعه ما در زمینه های علمی,هنری,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,اجتماعی و... ثابت میکنه که قوانین با همه ضعف هایی که دارن ایجاد مانع برای موفقیت بانوان نمیکنن.درنتیجه اگر هر انسانی,با هر جنسیتی از قوانینی که معیار دینی,علمی و جامعه شناسی داره _بخصوص در یک حکومت دینی_ عبور کنه و بهشون بی توجه باشه,باید خودش رو اصلاح کنه,چون دین یا علم رو که نمیشه بنا به حالت اون شخص تغییر داد ! چه بهتر که فرشته ی نجاتی پیدا بشه تا با ابزار فرهنگ محدودیت های موجود در قوانین رو با همین معیارهای موجود از بین ببره و نظارتی در شیوه اجراییش بوجود بیاره تا در عمل هم برای همگان ملموس باشه. بازهم میگم مانع وجود نداره دلیلمم موفقیت بانوان در عرصه های مختلف با وجود همین محدودیت هاست.
ایکاش این فیلم ایجاد تعامل زنی در شرایط افروز رو با مردی در شرایط کاراکتر امیر جدیدی رو آموزش و نشون میداد تا یه فرهنگ برد_برد در چنین شرایطی رو عامه مردم یاد بگیرن نه آموزش و نشون دادن تشنج و تنش که موجب قضاوت های یکطرفه میشه.
۰۳ آبان ۱۳۹۷
خانم "میترا"ی گرامی، میدونستید چقدر دوست داشتم کنسرت سیما بینا میرفتم و اون صدای گرم رو زنده میشنیدم ؟
۰۳ آبان ۱۳۹۷
قطعا این مربوط به مساءل مدیریتی و اجراییه.
میشه با یه تدبیر فرهنگی از این مشکلات گذشت,منتها به شرط اینکه اتحاد قلبی و اهرم اجرایی جمعی داشته باشیم.بنظر شما با یه نگاه اجمالی به اول تا آخر این پست ما میتونیم دوشادوش هم برای ارتقای سطح کیفیت فرهنگ کشورمون ... دیدن ادامه » تلاش کنیم؟ من که بعید میدونم.
۰۳ آبان ۱۳۹۷
ولی من بعید نمیدونم.
۰۳ آبان ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید