همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال زهرا مصطفوی | دیوار
S3 : 22:02:38
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
تاکنون بیش از 10هزار نفر برهان را دیده‌اند
آخرین هفته اجرای «برهان» یعقوبی در نیاوران

ایسنا:
کد خبر: 91111408105
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۱
نمایش «برهان» کار محمد یعقوبی که این روزها آخرین اجراهای خود را در فرهنگسرای نیاوران پشت سر می‌گذارد، بعد از 44 اجرا 10 هزار و 734 تماشاگر را جذب این تالار کرده است.

محمد یعقوبی درباره احتمال تمدید اجرای این نمایش در نیاوران به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: این آمادگی در گروه ما وجود دارد اما از آنجا که فرهنگسرای نیاوران میزبان جشنواره موسیقی است، چنین امکانی وجود ندارد.

او درباره احتمال اجرای این نمایش در سالنی دیگر نیز گفت: چون نمایش ما متکی به گیشه است، حتما باید در سالن بزرگی که گنجایش زیادی داشته باشد به صحنه برود و در حال حاضر آخرین هفته اجرای ما در نیاوران سپری می‌شود.

به گزارش ایسنا، ... دیدن ادامه » نمایش«برهان» با بازی علی سرابی، آیدا کیخایی، مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی تا روز جمعه 19 بهمن ماه در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه است.

این نمایش هر شب ساعت 19 به صحنه می‌رود و فروش اینترنتی بلیت آن از طریق سایت tiwall.com انجام می‌شود. همچنین بلیت این نمایش در کافه «آن» ، نشر «دارینوش»، فرهنگسرای «نیاوران» و ... نیز شماره تماس 09195173027 انجام می‌شود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درآمد اجرای نمایش «برهان» به کارگردانی محمد یعقوبی در روز یکشنبه اول بهمن برای حمایت از هنرمندان بیمار به صندوق خانه تئاتر اختصاص یافت.
به گزارش دریافتی سایت ایران تئاتر از روابط عمومی خانه تئاتر، "برهان" که این روزها در تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه است، به دلیل استقبال مخاطبان، تا روز 20 بهمن ماه اجرا خواهد داشت.
نمایش «برهان» که کاری از گروه تئاتر این روزها است با بازی علی سرابی، آیدا کیخایی، مهدی پاکدل و بهنوش طباطبایی اجرا می‌شود.
گروه اجرایی این نمایش اجرای روز یکشنبه اول بهمن ماه را به صندوق خانه تئاتر برای حمایت از هنرمندان بیمار اختصاص داده‌اند.
این اثر نمایشی هر شب ساعت 19 به مدت 105 دقیقه در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می‌رود
وفادار یا دل نشین؟ / محمد یعقوبی / روزنامه‌ی دنیای اقتصاد / 29 دی‌ماه
برهان نمایشنامه ای نوشته دیوید اوبورن است و اولین بار در آمریکا در سال ۲۰۰۱ اجرا شد و در همان سال ۵ جایزه مشهور تونی، پولیتزر، جایزه منتقدان نیویورک و ... را گرفت. داستان نمایش درباره یک استاد ریاضی است که با دخترش زندگی می کند
نمایشنامه ۴ شخصیت دارد و به نظرم رابطه ریاضی با جنون و غم از دست دادن مهم ترین بحث های این نمایشنامه است. من برهان را بازنویسی کرده ام. نمایشنامه اصلی درباره یک خانواده آمریکایی است. من خانواده را ایرانی کرده ام، چون برای تماشاگران، به گمانم، تماشای شخصیت های ایرانی دلنشین تر است. ولی مکان نمایش مانند نمایشنامه اصلی شیکاگوی امریکاست. بازنویسی برهان تجربه بسیار جالبی برایم بود و ریشه در تاریخ تئاتر ما دارد. در آغاز ورود تئاتر در ایران به بازنویسی نمایشنامه ... دیدن ادامه » و ایرانی کردن نمایشنامه های فرنگی می گفتند آداپتاسیون.

آداپتاسیون تاثیر مهمی در جذب مردم به تئاتر داشته است. رامتین شهبازی پیشنهاد می کند نگوییم آداپتاسیون بگوییم ترجمه فرهنگی. درست می گوید. فقط ماجرا این است که کلمه آداپتاسیون خیلی طنین قدیمی دارد و البته خوش آواتر از ترجمه فرهنگی است. بدون شک، آداپتاسیون یا ترجمه فرهنگی راه بهتری برای اجرای یک نمایشنامه خارجی است. وقتی شخصیت ها ایرانی می شوند، دست آدم برای شخصیت پردازی بازتر است، می توان بازی های زبانی را وارد کار کرد. در برهان حتی اینکه ناگهان شخصیت ها ولو لحظه ای انگلیسی حرف می زنند، موقعیت را دیدنی تر کرده است. ایرانی شدن شخصیت ها به من امکان داده اندکی هم زبان ورزی کنم . مثلا در متن دیوید اوبورن رابرت می گوید: دستگاه رو راه بیانداز.

برای تماشاگر ایرانی «دستگاه» واژه ای خنثی است و نمی تواند با جمله رابرت ارتباط برقرار کند، ولی حالا که شخصت ها ایرانی شده اند، رابرت شده همایون و می گوید: اتول رو راه بنداز. تماشاگر با کلمه «اتول» ارتباط برقرار می کند. «اتول» جان دارد. هم طنازی دارد و هم تاریخ و تبار. میلم به آداپتاسیون برمی گردد، به تاثیری که زمانی با خواندن دوره تاکنون سه جلدی «ادبیات نمایشی در ایران» جمشید ملک پور گرفتم. این کتاب مهمی است که هر نمایشنامه نویسی باید آن را بخواند. جمشید ملک پور در پایان هر جلد چند نمایشنامه را به عنوان نمونه آن دوره آورده است. در جلد اول طبیب اجباری مولیر را در کنار آداپتاسیون اعتمادالسلطنه از نمایشنامه مولیر برای مقایسه آورده است. برای من خواندن آداپتاسیون اعتمادالسلطنه دلنشین تر از خواندن ترجمه وفادار به مولیر بود. پس وفادار یا دلنشین؟ مساله این است. تلاش من در بازنویسی برهان متاثر از این جریان دل نشین آداپتاسیون در تئاتر ایران است.

من البته پا را از گلیمم بیرون تر گذاشته ام. یک صحنه را حذف کرده ام. صحنه قبل از پایان را و مقداری از دیالوگ های این صحنه را به صحنه ششم اضافه کرده ام. پایان نمایشنامه اصلی را هم عوض کرده ام. پایان نمایشنامه اصلی به گمانم زیادی خوش بینانه بود، خوش بینی امریکایی زورکی و مرسوم. به دل خودم نمی نشست چه برسد به تماشاگر. وفادار یا دلنشین؟ مساله این است
فرناز نوروزی، رعنا جمالی و بهرنگ این را خواندند
زهرا برزیده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برهان تمدید شد
بهاره رهنما(بازیگر و نویسنده): روزنامه شرق ، شماره 1649 به تاریخ 27/10/91، صفحه 16 (صفحه آخر)
نگاه، برهان یعقوبی: تئاتری‌ها بی‌شک با نام محمد یعقوبی آشنایند، او این شب‌ها راس ساعت هفت شب، کار دیدنی و خوبی در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران روی صحنه دارد، با بازی مهدی پاکدل، علی سرابی، آیدا کیخایی و بهنوش طباطبایی. متن بسیار قوی و خوبی است از یک نویسنده آمریکایی به نام دیوید اوبورن که چندین جایزه مهم هم با این متن از آن او شده، در درجه اول متن آنقدر در عین رمانس قوی که در دل دارد، هوشمند و پیش برنده است که لحظه‌ای حس نمی‌کنی غریب یک ساعت واندی روی صندلی نشسته‌ای. بعد بازی سرابی مبهوتت می‌کند چیزی شبیه هیچ چیز و بعد بازی‌های گرم و خب آیدا کیخایی و بهنوش طباطبایی، شیرینی دل‌نشین بازی مهدی پاکدل، طراحی صحنه کاربردی و خوب امیرحسین قدسی و البته ... دیدن ادامه » آنچه که هیچ عجیب نیست مثل همیشه کارگردانی ویژه و بی‌ادای محمد یعقوبی خستگی را از تنتان در می‌کند. فرهنگسرای نیاوران این روزها این‌ور شهر و میان درختان بلند شمیران خوب جایی شده برای گذراندن یک بعدازظهر زمستانی نمایشی. خصوصا که با مسوولان خوش‌رو و صندلی‌های راحت‌تری مواجه خواهید شد.