کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال رامتین غفّاری | دیوار
S3 : 21:07:50 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
رامتین غفّاری
درباره اپرای عروسکی عاشورا i
چند سالِ پیش که این اپرا برایِ اوّلین بار رویِ صحنه رفت ، این کار رو دیدم . خیلی عالی ست . از این گروه ، اپرایِ حافظ و اپرایِ مولوی رو هم دیده ام . همگی خوب بودند .
تو این کار ّّ موسیقی که غوغا کرده و شکوهی داره که آدم رو رویِ صندلی میخکوب می کنه ! عروسک گردانی ها ، خودِ عروسک ها ، صداها و ... همه چیز عالی و خوبه و کاملاً حرفه ای .
دیدنِ این کار رو به همه یِ دوستدارانِ نمایش و به ویژه نمایش هایِ عروسکی توصیه می کنم .
ساختِ عروسک ها و شیوه یِ حرکت دادنِ آنها آنقدر خوب و حرفه ای ست که گاهی آدم فراموش می کنه داره یه نمایشِ عروسکی نگاه می کنه و اونا رو کاملاً زنده تصوّر می کنه .
سپاس از حضورتون و دلگرمی که به ما منتقل می کنید.
۳۱ شهریور ۱۳۹۴
خواهش می کنم . دستِ شما درد نکنه که در این شورزارِ هنر و این روزگارِ وانفسا ، یه کاری رو رویِ صحنه می آورید که هم روش فکر شده ، هم به شکلِ حرفه ای روش کار شده و به شکلی حرفه ای هم اجرا شده و وقتی آدم وقت و پولش رو هزینه می کنه و این کار رو می بینه ، با خاطری خوش از سالن بیرون میاد .
۳۱ شهریور ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
امشب ، شبِ آخرِ اجرایِ این نمایشه ....
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
یعنی این همه اهلِ هنر که اومدن و این کار رو دیدن ، یکیشون هم نمی خواست موسیقیِ این کار رو نقد کنه ؟! خیلی خوشحال میشم کسانی که کار رو دیدن و با این دقّت ّ بازی ها و بیانِ دیالوگ ها و خودِ دیالوگ ها رو زیرِ نظر داشتند ، نظرشون رو راجع به موسیقیِ کار هم بنویسند که منم اشکالاتِ کارِ خودم رو بهتر بفهمم . چون به هر حال کسی که کار رو از بیرون می بینه و می شنوه ، قضاوتش فرق می کنه با منی که بخشی از اجرا کنندگانش هستم .
خوشحال میشم کسی موسیقیِ کار رو هم نقد کنه .
به نظر من موسیقی یکی از نقاط قوت کار بود. شاید بخشی از موسیقی‌هایی که در حین صبحت بازیگران زده می‌شد گاهی زیادروی بود و سکوت مناسب‌تر بود اما ضرباهنگ موسیقی و مخصوصا بخش‌هایی که با حرکت بدن بازیگر هماهنگ شده بود به عنوان یک بیننده بسیار حرفه‌ای و به جا دیدم.
۲۴ مرداد ۱۳۹۴
من واقعا از موسیقی لذت بردم، از اونجایی که تازگی عادت شده نوازندگان رو ببینیم، فرضم رو بر این گذاشتم که موسیقی از پیش ضبط شده و مهندس صدا کنترلش میکنه. در نتیجه میتونم بگم بسیار بی عیب و نقص به گوشم میرسید. (و البته من مشکلی که دوست دیگرمون گفتند رو احساس نکردم، شاید چون موسیقی متن رو به اندازه اثر درام دوست دارم) در آخر هم میتونم بگم، وقتی انتهای نمایش فهمیدم موسیقی زنده اجرا میشد، شرمنده شدم! و حسرت خوردم که چرا پشت پرده اجرا شد...هرچند حتما حکمتی داشته.
۳۰ مرداد ۱۳۹۴
مرسی فرشته جان . شما خیلی لطف دارید . امّا اینکه گفتی حسرت خوردی که چرا موسیقی رو از پشتِ پرده اجرا کردم ... ببین ، نظرِ کارگردان ابتدا بر این بود که موسیقی رویِ صحنه و جلوِ چشمِ بینندگان اجرا بشه و مخصوصاً برایِ اون بخشِ عروسی و مطربانِ عروسی ، خیلی دوست داشت این اتّفاق بیفته . ولی من از همون اوّل ، خیلی جدّی با این ماجرا مخالف بودم و ایشون رو مجاب کردم که این اتّفاق نیفته که خیلی به ضررِ کلّیتِ نمایش بود .
استدلالم هم این بود که شما تصوّر کنید یه آدمِ سیبیلوییِ مثلِ من بشینه رویِ صحنه و 8 - 9 تا ساز بچینه دورش و سه تار رو بذاره و تنبور رو برداره و تنبور رو بذاره و نی رو برداره و تمبک و باغلاما و .... خب خداوکیلی کسی دیگه این صحنه ها رو ول می کنه و نمایش رو نگاه کنه ؟!
این کار به چنین نمایشی با این متنِ شاهکار ( واقعاً یکی از بهترین نوشته هایِ استاد بیضایی ست ) و این صحنه آرایی و بازی ها و زحماتِ بازیگران و دیالوگ هایی که گاه همچون دانه هایِ الماس و یاقوت ، کنارِ همدیگه به زیباترین شکلی نشسته بود و ... لطمه می زد و حواسِ تماشاگران رو ... دیدن ادامه ›› به بخشِ عجیبِ موسیقی معطوف می کرد و این نه معقول و منطقی بود و نه خوب .
من قبلاً موسیقیِ تئاترهایی رو کار کرده بودم که رویِ صحنه و یا گوشه ای از سالن نشسته بودم و موسیقیِ کار رو اجرا می کردم و یا اصلاً اجرایِ موسیقیِ من ، جزئی ار خودِ نمایش و متنِ کار بود ، ولی اونجا یک یا نهایتاً دو تا ساز می زدم و نه مثلِ این کار . برایِ همین هم به نظرمون اومد که این خیلی بهتره که من گوشه ای ، پشتِ پرده بشینم و از دیده ها نهان باشم ، امّا مسلّط به صحنه و ...
خوشحالم که از کار و موسیقی اش - که جزیی از کلّی کار بود - خوشتون اومده .
بازم مرسی . خوش باشی .
۳۱ مرداد ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید