تیوال رامتین غفّاری | دیوار
S2 : 11:40:30
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
رامتین غفّاری
درباره اپرای عروسکی عاشورا i
چند سالِ پیش که این اپرا برایِ اوّلین بار رویِ صحنه رفت ، این کار رو دیدم . خیلی عالی ست . از این گروه ، اپرایِ حافظ و اپرایِ مولوی رو هم دیده ام . همگی خوب بودند .
تو این کار ّّ موسیقی که غوغا کرده و شکوهی داره که آدم رو رویِ صندلی میخکوب می کنه ! عروسک گردانی ها ، خودِ عروسک ها ، صداها و ... همه چیز عالی و خوبه و کاملاً حرفه ای .
دیدنِ این کار رو به همه یِ دوستدارانِ نمایش و به ویژه نمایش هایِ عروسکی توصیه می کنم .
ساختِ عروسک ها و شیوه یِ حرکت دادنِ آنها آنقدر خوب و حرفه ای ست که گاهی آدم فراموش می کنه داره یه نمایشِ عروسکی نگاه می کنه و اونا رو کاملاً زنده تصوّر می کنه .
سپاس از حضورتون و دلگرمی که به ما منتقل می کنید.
۳۱ شهریور ۱۳۹۴
خواهش می کنم . دستِ شما درد نکنه که در این شورزارِ هنر و این روزگارِ وانفسا ، یه کاری رو رویِ صحنه می آورید که هم روش فکر شده ، هم به شکلِ حرفه ای روش کار شده و به شکلی حرفه ای هم اجرا شده و وقتی آدم وقت و پولش رو هزینه می کنه و این کار رو می بینه ، با خاطری ... دیدن ادامه » خوش از سالن بیرون میاد .
۳۱ شهریور ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امشب ، شبِ آخرِ اجرایِ این نمایشه ....
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یعنی این همه اهلِ هنر که اومدن و این کار رو دیدن ، یکیشون هم نمی خواست موسیقیِ این کار رو نقد کنه ؟! خیلی خوشحال میشم کسانی که کار رو دیدن و با این دقّت ّ بازی ها و بیانِ دیالوگ ها و خودِ دیالوگ ها رو زیرِ نظر داشتند ، نظرشون رو راجع به موسیقیِ کار هم بنویسند که منم اشکالاتِ کارِ خودم رو بهتر بفهمم . چون به هر حال کسی که کار رو از بیرون می بینه و می شنوه ، قضاوتش فرق می کنه با منی که بخشی از اجرا کنندگانش هستم .
خوشحال میشم کسی موسیقیِ کار رو هم نقد کنه .
به نظر من موسیقی یکی از نقاط قوت کار بود. شاید بخشی از موسیقی‌هایی که در حین صبحت بازیگران زده می‌شد گاهی زیادروی بود و سکوت مناسب‌تر بود اما ضرباهنگ موسیقی و مخصوصا بخش‌هایی که با حرکت بدن بازیگر هماهنگ شده بود به عنوان یک بیننده بسیار حرفه‌ای و به ... دیدن ادامه » جا دیدم.
۲۴ مرداد ۱۳۹۴
من واقعا از موسیقی لذت بردم، از اونجایی که تازگی عادت شده نوازندگان رو ببینیم، فرضم رو بر این گذاشتم که موسیقی از پیش ضبط شده و مهندس صدا کنترلش میکنه. در نتیجه میتونم بگم بسیار بی عیب و نقص به گوشم میرسید. (و البته من مشکلی که دوست دیگرمون گفتند رو احساس ... دیدن ادامه » نکردم، شاید چون موسیقی متن رو به اندازه اثر درام دوست دارم) در آخر هم میتونم بگم، وقتی انتهای نمایش فهمیدم موسیقی زنده اجرا میشد، شرمنده شدم! و حسرت خوردم که چرا پشت پرده اجرا شد...هرچند حتما حکمتی داشته.
۳۰ مرداد ۱۳۹۴
مرسی فرشته جان . شما خیلی لطف دارید . امّا اینکه گفتی حسرت خوردی که چرا موسیقی رو از پشتِ پرده اجرا کردم ... ببین ، نظرِ کارگردان ابتدا بر این بود که موسیقی رویِ صحنه و جلوِ چشمِ بینندگان اجرا بشه و مخصوصاً برایِ اون بخشِ عروسی و مطربانِ عروسی ، خیلی دوست ... دیدن ادامه » داشت این اتّفاق بیفته . ولی من از همون اوّل ، خیلی جدّی با این ماجرا مخالف بودم و ایشون رو مجاب کردم که این اتّفاق نیفته که خیلی به ضررِ کلّیتِ نمایش بود .
استدلالم هم این بود که شما تصوّر کنید یه آدمِ سیبیلوییِ مثلِ من بشینه رویِ صحنه و 8 - 9 تا ساز بچینه دورش و سه تار رو بذاره و تنبور رو برداره و تنبور رو بذاره و نی رو برداره و تمبک و باغلاما و .... خب خداوکیلی کسی دیگه این صحنه ها رو ول می کنه و نمایش رو نگاه کنه ؟!
این کار به چنین نمایشی با این متنِ شاهکار ( واقعاً یکی از بهترین نوشته هایِ استاد بیضایی ست ) و این صحنه آرایی و بازی ها و زحماتِ بازیگران و دیالوگ هایی که گاه همچون دانه هایِ الماس و یاقوت ، کنارِ همدیگه به زیباترین شکلی نشسته بود و ... لطمه می زد و حواسِ تماشاگران رو به بخشِ عجیبِ موسیقی معطوف می کرد و این نه معقول و منطقی بود و نه خوب .
من قبلاً موسیقیِ تئاترهایی رو کار کرده بودم که رویِ صحنه و یا گوشه ای از سالن نشسته بودم و موسیقیِ کار رو اجرا می کردم و یا اصلاً اجرایِ موسیقیِ من ، جزئی ار خودِ نمایش و متنِ کار بود ، ولی اونجا یک یا نهایتاً دو تا ساز می زدم و نه مثلِ این کار . برایِ همین هم به نظرمون اومد که این خیلی بهتره که من گوشه ای ، پشتِ پرده بشینم و از دیده ها نهان باشم ، امّا مسلّط به صحنه و ...
خوشحالم که از کار و موسیقی اش - که جزیی از کلّی کار بود - خوشتون اومده .
بازم مرسی . خوش باشی .
۳۱ مرداد ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید