تیوال سجاد داغستانی | دیوار
S3 : 22:12:13
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
دیشب وقتی به تماشای صحرا اسدالهی و هامون سیدی نشستم فارق از بخش های مختلفی از متن که می توانست با وسواس بیشتری نگارش شود و میزانسن هایی که می شد در ارائه ی آن ها خلاقیت بیشتری داشت، بازیِ بازیگران نمایش من را متحیر کرد. من در ابتدای نمایش با پیش نگاهی به ارائه های قبلی این دو بازیگر برای تماشای آن ها آماده بودم اما یک چیز مهم در من فراموش شده بود. پتانسیل نهفته ی بازیگر که به هر دلیلی در اجراهای پیشین خود بر روی صحنه موفق به ارائه ی آن نشده است.
صحرا و هامون در دراماتورژ خود را کنار گذاشته اند. خود را شکسته اند و تصمیم به ارائه ی نمایش دارند. فقط و فقط نمایش. آن ها از هر کلام و تلاشی برای خنداندن و به کام چشم های مخاطب شیرین آمدن استفاده نمی کنند که این خیلی خیلی خوب است. بدن و بیان آن ها به میزانی که اثر به آن ها اجازه می دهد بدون هیچ اضافه کاری و در صمیمانه ... دیدن ادامه » ترین حالت ممکن در خدمت اثر است.
چگونه بر صحنه قدم برداریم؟ چگونه در تئاتر کلام را بر زبان جاری کنیم؟ یا اصلا چگونه در صحنه حضور داشته باشیم؟
این ها مهم ترین چیزها برای یک بازیگر تئاتر است که بازیگران دراماتورژ آن را به بهتر از همیشه ی قبلِ خویش و بیشتر از اجراهای دیگر که امروز بر صحنه است انجام می دهند.
دراماتورژ در مورد تئاتر است. بیشتر در مورد تئاتر است تا چیز دیگری که در آن گفته می شود. بخش ها یی از آن در مورد حال روز تئاتر این روزهای ما است که اصلا حالش خوب نیست. بر عکس من که دیشب پس از دیدن دراماتورژ حالم خوب بود.
من صحرا رو توی کار شما بیشتر دوست داشتم.... شاید به خاطر نقشش بوده نمی دونم
۰۳ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دارم با خودم فکر می کنم که وقتی برای تماشای یک اثر هنری به دومین بار دیدن آن می اندیشم و زمانی که این اندیشه را به اجرا می رسانم چه هدفی دارم؟ در سال های اخیر چقدر این ایده در ذهن من ایجاد و بعد به اجرا رسیده است؟ جواب این است. به ندرت. گاه، ایده ی دوباره دیدن یک اثر هنری در ذهن من ایجاد شده اما به دلیل نبودن انگیزه های لازم این ایده تبدیل به تصمیم نمی شود. بیایید در مورد نمایش حرف بزنیم. در مورد دو بار دیدن یک نمایش. اولین انگیزه برای من به عنوان یک نویسنده، متن یا نمایشنامه ی یک اثر است. وقتی مواد اولیه و اصلی تولید یک ارائه که همان متن آن اثر است از استاندارد لازم برخوردار باشد، بستر برای تولید و ارائه ای سربلند فراهم خواهد بود. اما این برای دوبار دیدن آن اثر کافی نیست. برای دو بار دیدن یک نمایش من به متنی که از آن به "شاهکار" یاد کنم نیاز دارم. ... دیدن ادامه » شاهکاری که برای تبدیل شدن به یک ارائه ی درست نیازمند مهمترین عنصر برای دیده شدن دوباره ی یک اثر است. خلاقیت. چیزی که در کارگردانی، بازی ها، طراحی صحنه، نور و لباس هبوط کرده و ما به عنوان مخاطب با چَشم آن را می بینیم. هبوط به معنی واقعی کلمه. چون در کمال ارائه هم تمام خلاقیت موجود در ذهن آرتیست به هزار و یک دلیل قبل از تولید قابل ارائه و بعد از آن توسط مخاطب قابل مشاهده و لمس نیست. همه ی این ها با ترکیبی از استفاده درست و به جا از موسیقی، عدم هرز و اضافه گویی، دغدغه مند بودن و احترام به مخاطب در تمام بخش ها و قطعات پازل ارائه من را وادار به دوبار دیدن و آموختن از یک اثر هنری می کند. من از هادی احمدی و گروه خوش انرژی و بی ادعای او آموختم. من دیروز برای دومین بار "فالش خوانی در چهار راه فخر آباد" را دیدم.
آقای داغستانی عزیز...
اینگیجی ووجی...یعنی آفرین به شما
۲۳ مرداد
آقای لهاک عزیز
۲۳ مرداد
جان دلید آقا داغستانی ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩
۲۴ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان و همراهان عزیز تیوال سلام
با توجه به نقدها و نظرهای شما عزیزان و با هماهنگی هایی که با عوامل سالن انجام شد به امید خدا نواقص اجراهای گذشته اعم از محل بدِ قرار گیری دکور، ورود تماشاچی بعد از بسته شدن درب سالن و غیره در اجراهای پیش رو بر طرف خواهد شد.
.
تمامِ تلاشِ من و گروهم ارائه ای با کیفیت و متفاوت از آن چیزی است که در تئاتر معاصر مرسوم شده است و این امر بدون همدلی شما همراهان محترم، گرامی و حرفه ای تئاتر و بدونِ فاصله گرفتن از تکراری که به سرعتِ هر چه تمام تر در حالِ شیوع در میان نمایش پبشگان می باشد محقق نخواهد شد. ما با احترام به همه ی همه در تئاترِ این دیار با کمترین صدای ممکن فریاد می زنیم که می خواهیم خودمان باشیم و به غیر از این را نمی دانیم. این تفکر و این نمایش شاید آغازگر مسیرِ ما باشد که تنها و یا با همراهی کسانی که ما شبیه آن ها ... دیدن ادامه » هستیم ادامه خواهد یافت. پس، با تمامِ جان، سعی و خطا می کنیم و از اشتباه کردن نیز نمی هراسیم، چون می خواهیم اگر در رابطه با اشتباه ما بعد از ما دیالوگی بین مخاطب هست در رابطه با اشتباهِ ما باشد و در رابطه با ما باشد و با ما... که این از دیدگاه ما خودِ خودِ هنر است...
.
سپاس که همیشه همراه ما بوده اید، هستید و امیدواریم که خواهید بود را نیز ببینیم ...
آقای داغستانی گرامی
باعث خوشحالی و دلگرمیه که جنابعالی برای مخاطبین خود ارزش قائل هستید قطعا نمایش پس از برخورد جسم سخت به سر دارای استاندارد ها قابل قبولیه زمانی که نمایش در سالن باران اجرا شد به دیدنش رفتم به اتفاق دوستان راضی از سالن بیرون اومدیم.
از اینکه به این موارد اهمیت میدهید تشکر میکنم.
فقط عاجزانه یک تقاضا همه دوستان تیوالی داریم که حتما و حتما بفرمایید که تماشاگران مزاحمت ایجاد نکند. جدیدا متاسفانه بندرت پیش میاد این موارد ازار دهنده در سالن بوجود نیاد، چه در این نمایش چه در نمایش های آینده خود لطفا در نظر بگیرید افرادی از روی عدم آگاهی ممکن است در سالن ایجاد مزاحمت کنند. و واقعا نیاز هست این موارد بیاموزند.
بقول آقای پالیز دار که همیشه با جزئیات توضیح میدادن، لطفا گوشی همراه خود را خاموش کنید اگر اینکارو نمیکنید حتما در حالت بی صدا قرار بدهید و حتما در حین نمایش گوشی همراهتون چک نکنید چون این کار باعث میشه تمرکز تماشاچیان کناری و حتی پشتی و حتی بازیگر بهم بخوره،
حالا بماند مواردی مثل ، عکاس مزاحم ، افراد که چیپس و پفک میخورن یا با بغل دستیشون جلسه نقد بررسی تو سالن راه میندازن یا خردسال به سالن راه میدند و ...
توی نمایش سیزده ، متاسفانه با اینکه آقای کوشکی تاکیدا در مورد عکاسی و فیلم برداری تذکر دادن جالبه که چندین بار اشخاصی با نور فلش عکاسی کردند.
جای تاسف داره ...

عرایضم ... دیدن ادامه » به این دلیل بود که نمایش شما از این دست نمایشهاست که تماشاگر نیاز به تمرکز بالا برای درک آن دارد.
این موضوعات واقعا آزار دهندس.

هم سالن و هم گروه نمایش و حتی ما تماشاچیان میتونیم این موضوع در دراز مدت تغییر بدیم.
۱۹ آذر ۱۳۹۷
ممنون بزرگوار حتما مزاحمتون خواهم شد
۰۲ دی ۱۳۹۷
⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩
۱۴ دی ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید