تیوال شاهین خسرومنش | دیوار
S2 : 13:27:24
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
این یک اطلاعات تئاتر نیست.
فیلم لرزاننده چربی در واقع برشی است از زندگی مردی چاق و پسرش که در طول فیلم صحبت نمی کند و زنی عکاس. موضوع فیلم لرزاننده چربی بر اساس ترکیب واقعیت و رویا/کابوس پیش می رود، به گونه ای که تماشاگر همزمان شاهد انگاره های ذهنی مرد چاق و واقعیت های بیرونی زندگی وی می باشد. در لرزاننده چربی فیلم ساز مدام چالش و درگیری ذهنی- عینی مرد چاق با پسرش و زن عکاس همین طور اجتماع پیرامون شان را به تصویر می کشد.
فیلم با تصویر حجامت روی بدن لخت یک مرد چاق و مکیدن خون ناشی از حجامت توسط زالو ها آغاز می شود. در ادامه پسر را در ماشین دخترهای مختلف می بینیم که پدر سعی در تنبیه پسر و به نوعی تهدید دخترها دارد. ترکیب این دو بخش فیلم، تضاد حاکم بر زندگی مرد چاق و در حالت کلی تر اجتماعی را که او در آن می زید به خوبی باز می نمایاند. از طرفی زالوها خون اش را می مکند و از طرف دیگر خود ... دیدن ادامه » به تهدید و تلکه کردن دختران می پردازد و خواهان اعمال تسلط و قدرت اش بر پسرش می باشد. جالب آن که برای حجامت به زالوها هم محتاج است.
شیروانی به نوعی در این فیلم جامعه ای را به تصویر می کشد که قوی تر سعی بر غلبه و تسلط بر ضعیف تر دارد، حال آن که خودش نیز به نوعی خواسته یا ناخواسته توسط دیگران مورد زورگویی، سواستفاده و چالش قرار می گیرد. شخصیت پردازی دختران در لرزاننده چربی یادآور دوگانگی «زن اثیری» و «لکاته» در آثار «صادق هدایت» است. دخترانِ ابتدای فیلم، به گونه ای لکاته هایی هستند که فقط در صحنه هایی حضور دارند و الکی خوش اند، در حالی که زنِ عکاسِ داستان برای مرد چاق و حتا پسرش، حکم زن اثیری داستان های هدایت را دارد. با این حال مرد چاق در عین این که عاشق زن است و از او طلب عشق می کند از طرف دیگر به رابطه ی زن عکاس و پسرش مشکوک است و به آن ها حسادت می کند و خواهان اعمال سلطه بر زن عکاس هم هست اگر چه در این کار موفق نمی شود. رابطه ی مرد و پسرش نیز رابطه ای مملو از زورگویی، تهدید و تحقیر است. مرد مرتب در طول داستان، پسر جوان را تحقیر می کند حال آن که پسر به راحتی قادر است از زیر سلطه ی وی خارج شود ولی بسیار منفعل رفتار می کند. زن عکاس تنها پناه پسر است که از او در برابر پدر حمایت می کند و حتا در سکانسی او را تشویق می کند که در برابر پدر مقاومت کند. جالب آن که پسر براحتی موفق به زمین زدن مرد چاق می شود ولی با این حال در اکثر سکانس ها به گونه ای منفعل عمل می کند که حتا پدرش وقتی از دست اش عصبانی می شود او را در صندوق عقب خودرو حبس می کند.
شیروانی در واقع در این صحنه ها انفعال جامعه در برابر زورگویی را به نقد می کشد. داستان فیلم در واقع نمایش دهنده ی تضاد حاکم بر تفکر مردسالارانه ی سنتی است که از طرفی عاشق می شود و در عین حال می خواهد بر عشق اش اعمال سلطه نماید و در همان حال حتا تحقیر از طرف زن را هم می پذیرد. رابطه ی زن عکاس و مرد چاق در فیلم، رابطه ای مملو از تضاد و تحقیر است. شیروانی به خوبی توانسته تضاد و عدم تعادل ذهنی- رفتاریِ مرد سنتی زورگو که در جامعه ای با ابزار مدرن می زید را در برابر زنی به ظاهر مستقل به تصویر بکشد. شیروانی در فیلم اش از نمادها و استعاره های زیادی استفاده کرده است. از لال بودن و منفعل بودن پسر گرفته تا لرزش لیوان هایی که در پشت مرد چاق قرار دارند و حیواناتی که در سکانس هایی از فیلم ظاهر می شوند. زالو و بوقلمون به واقع بیانگر ویژگی های اخلاقی برخی از افراد اجتماع هست که شیروانی در سکانس هایی از فیلمش آنها را نمایش می دهد. کارکرد دستبند در طول فیلم هم بسیار تامل برانگیز است. در ابتدا مرد چاق از دستبند برای تهدید دختران که در موقعیتی به ظاهر ضعیف تر قرار دارند استفاده می کند در حالی که در قسمتی از فیلم خودش توسط مامور با دست بند تهدید می شود. به واقع لرزاننده چربی نقد ساختار قدرت در ذهن افراد جامعه است. جامعه ای که در آن دسترسی به ابزار قدرت موجب فراهم آمدن فرصت زورگویی و تهدید می شود و طبیعتا هر که زورمند تر، مسلط تر!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش دریاچه قو i
اجرای شب دوم نمایش دریاچه قو با نگاهی به باله ی جاودانه چایکوفسکی!! رو دیدم ولی متاسفانه انتظارات من اصلا براورده نشد..متن اقتباسی است از قوی سیاه اثر ارنوفسکی با تغییراتی بالیوودی..!! و کلیشه ای که به نظر من ضرر زیادی به متن زده است ..بازی ها به جز نقش روثبارت مصنوعی و میشه گفت ضعیف..رقص ها نا هماهنگ ، بی روح و بدون لطافت.(طوریکه به جای قو ها،کلاغ های سفید در نظرم اومد..!.)..موسیقی هم که جایزه در بخش ایران 2 را برده است،به نظر من میتونست خیلی بهتر و موثر تر برای همچین اثر کلاسیکی بکار بیاد.جوایز دیگر کسب شده هم کمی برای من سوال برانگیز است..در ضمن دیشب روی صحنه آقای شکیب شجره را هم در نقش شاهزاده دیدم ولی اسمشون جز بازیگران نیومده..!
در هر صورت سپاس از تمام عوامل اجرایی.
دوست عزیزم
کسی که شما با آقای «شکیب شجره» اشتباه گرفتید، «مجتبی شفیعی» بازیگر تئاتره

از حضورتون ممنونم و انتقاد شما رو منتقل می‌کنم
با احترام | تهیه‌کنندهٔ نمایش
۰۱ آذر
جناب حکم ابادی سپاس از وقتی که برای خواندن نظرات مخاطبان میگذرتیدو پاسخگو هستید. من در ردیف های آخر بودم..به نظرم شباهت زیادی هم چهره و هم صدا به اقای شجره داشتند.با سپاس از شما و پوزش مرا بابت این اشتباه بپذیرید.
۰۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره فیلم شطرنج باد i
این فیلم کجا و کی اکران داره؟
امیرمسعود فدائی این را خواند
نیلوفر این را دوست دارد
دوستان این فیلم 23 ابان در موسسه فرش قیلم اکران خواهد شد.
۲۱ آبان
سپاس شاهین جان
۲۱ آبان
امیرمسعود جان طی تماسی که من با تیوال داشتم گفت موسسه فرش فیلم اکران میکنه..ولی دیشب که با فرش فیلم تماس گرفتم گفتند تو لیست ما نیست. پس فعلا معلوم نیست این فیلم کجا اکران میشه.
۲۲ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
چرا فقط شنبه؟؟؟ اونم ساعت 5 بعد ازظهر!!!!!!! کارمند ها پس چی؟؟ طرح ترافیک پس چی؟؟ سانس فوق العاده واسه ساعت 7 به بعد هم بگذارید و یا حد اقل یک اجرا در روز پنجشنبه یا جمعه.
اونم یکماه دیگه...
۱۶ مهر
با درود و احترام فراوان
جناب شاهین از شما درخواستی دارم که ربطی به این نوشته ی شما ندارد،اما می شود اگر وقت و حوصله داشتید و اگر در یادتان بود ،بنویسد که پایان بندی درخونگاه در جشنواره چه بود؟
با سپاس
۱۰ آبان
سلام دوست عزیز سپاس از دقت نظر شما
متاسفانه چون باکس های سالن 2 ساعته تنظیم شده و زمان نمایش ما کمی طولانی است و باید سالن را تحویل سایر گروه های نمایشی میدادیم امکان اجرای نمایش را در سانس دوم( 7 شب) نداشتیم، گروه ما عمدتا ساکن کرجند و این اجرا پیش از این ... دیدن ادامه » در کرج در ساعت مناسب اجرا شده است ولی با توجه با اینکه تعداد نسبتا زیادی از بازیگران این نمایش محصل هستند و نمایش در سانس سوم تا حوالی 11 شب به درازا می انجامید ناچار به انتخاب این ساعت شدیم. امیدواریم که بتوانیم در شرایط بهتر با اجراهای بیشتر و در ساعت مناسب تر، میزبان دوستانی چون شما باشیم.
۱۲ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش سالگشتگی i
واسه شما هم وقتی تو ترافیک گیر میکنید، نمایش سر ساعت شروع میشه و وقتی به موقع میرسید نمایش تاخیر یه ربع بیست دقیقه ای داره..! ؟ یا که فقط من اینطوری ام؟؟!!! حیف ..که ترافیک نذاشت دیشب ببینم این تئاتر رو.!
دقیقا همینطوره شاهین جان ! تازه اونم سالن تئاتر مستقل که اکثر مواقع تاخیر داره !!! خیلی متاسفم بابت این اتفاق که علیرغم موندن تو ترافیک سنگین آخر سال نشد به اون چیزی که میخوای برسی و اجرا رو ببینی . این بلاتکلیفی واقعا آزاردهندست .
۱۱ اسفند ۱۳۹۷
اقای شاهین عزیز دیشب سانس اول:۶:۱۲شروع شد
البته خوشبختانه بموقع ورود دادند
۱۱ اسفند ۱۳۹۷
واقعا ترافیک بدی بود ..من 6.30 از سیدخندان راه افتادم (با ماشین شخصی)..8.15 رسیدم که گفتند دقیقا 8 ورود دادند. این ماه رو وقت بیشتری رو واسه راه در نظر بگیرید که از نمایش هاتون جا نمونید. جناب پوریای عزیز سپاس از همدردیتون.
۱۲ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مگر اینکه تئاتر به داد سینمای این روز های ما برسه..!خوشحالم که فیلمی رو دیدم که جواب خودم رو بدم که همش میپرسید چرا دوباره رفتی سری بلیط خریدی تو جشنواره..؟!! پاشیده شدن رویاپردازی های یک عشق بازیگری به شکل فانتزی بر پرده ی سینما با رویکرد تئاتری..! طراحی صحنه و لباس فوق العاده..بازی های بی نظیر و متفاوت بازیگران..گنجاندن سکانس هایی از بهترین فیلم های دنیا..و همه همه با نبوغ اقای غنی زاده..کورسویی که بشه به جشنواره هنوز امیدوار بود.
سلام
کسی برای این فیلم یا فیلم های خوب دیگه ی جشنواره بلیط نداره؟
۱۷ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره فیلم زهرمار i
فیلمی سیاسی-اجتماعی با کمی چاشنی طنز و تا حدودی اغراق آمیز و حوادث غیرقابل باور و ضعف فیلمنامه مشهود در جای جای فیلم..به عنوان فیلم اول شروع خوبی برای جواد رضویان نخواهد بود و بعید است فیلم به موفقیت فیلم هم نسلان رضویان مثل عطاران،آقاخانی و... برسد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقای تختی شما خیلی واسه مردم زحمت کشیدی..ولی این مملکت، مملکت حسادت و خیانت هستش.!
یاد دیالوگ عزت اله انتظامی در «خانه ای روی آب» افتادم:‌ «توی این مملکت، بخل و حسادت و تنگ نظری شغل دوم همه مردمه.»
۱۴ بهمن ۱۳۹۷
بدتر از حسادت، خیانت هستش..پیشنهاد میکنم فیلم آتش سبز از محمدرضا اصلانی رو ببینید.
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
مرسی از پیشنهادتون، حتما می بینم.
۱۵ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی خوش تکنیک که بمراتب میتونست بهتر باشه..یک نوع شتابزدگی در روایت از کودکی تا جوانی مرحوم تختی وجود داره که با کمی بیشتر کردن زمان فیلم میشد حل بشه..خیلی شلخته وار یک زندگینامه به تصویر کشیده میشه..طوریکه شما میفهمی اطلاعات زندگی تختی از رفرنس های مختلف برداشته شده و کنار هم گذاشته شده..بدون هیچ اوررلپی یا داستانی..در هر دوره زیاد وارد جزییات زندگی تختی نمیشه و اطلاعات ابتر و سطحی منتقل میشه.طوریکه با خوندن ویکی پدیا هم میشه به این اطلاعات گذرا دست پیدا کرد.بمراتب اگر شخصیت و زندگینامه ی شخصی چون تختی در کشور های دیگر بود فیلم های با کیفیت تری ساخته میشد.موسیقی آخر فیلم به خصوص ساز بندی اش زیاد هماهنگی با داستان و روایت نداره و خیلی بهتر بود تو ساز هایش از ساز های زورخانه ای که در موسیقی متن استفاد شده استفاده میکردند و تم پهلوانی داشت.
اما ... دیدن ادامه » در مجموع فیلم ارزش دیدن داره..تکنیک های سینمایی و صحنه پردازی و گریم عالی بودند.بازیگر دوران جوانی تختی فوق العاده بازی کرده بخصوص صحنه های مبارزه..سکانس های بار و کافه های اون موقع بدون سانسور های تو ذوق زننده ی رایج ،پرداخته شده که از نکات مثبت فیلم هست.در کل 6 از 10
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک آژانس شیشه ای درون نظام..یک شستشوی مغزی سیاسی.
نیم از ده
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره فیلم درخونگاه i
فیلمی ضد جنگ با فیلمنامه ای قوی و بازی های قابل توجه ولی پرداختی تکراری . طراحی صحنه اغراق آمیز و کلیشه ای و دیالوگ های کیمیایی پسند..! فیلمی در رابطه با اثرات جنگ بر جامعه که به مراتب میتونست خیلی بهتر ساخته بشه..سکانس تعقیب و گریز کاملا فیلمفارسی.و طراحی صحنه ای که تو ذوق میزد..واقعا تا کی از باران و رعد و برق میخوان وضعیت تیره و تار رو نشون بدهند؟؟ نمره ۵ از ۱۰
حمیدرضا مرادی و نیلوفر این را خواندند
سپهر امیدوار و navidjahan این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش خواستگاری i
بسیار تجربه ی جالبی بود تئاتر دیدن به زبان دیگر..ضمن اینکه اکسنت های بازیگران و اکتشون هم بسیار درخور توجه بود.حمایت کنید از این گروه جوان و جسور..چون مطمئنم در صورت حمایت نمایش های قوی تری به زبان انگلیسی برایمان اجرا خواهند کرد..با سپاس از تمام عوامل.
ممنونم از شما
۱۰ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش تن شوری i
((شما ها بهترینید..من از طرف گروه اجرایی دست تک تک شما رو می بوسم)) این جمله ی پایانی صابر ابر بعد از نمایش امشب پنجشنبه ۱۰/۲۷ بود..واقعا این عشق به تیاتر چیه و تا چه حد هست؟؟ نمایش با حدود ۲۰ دقیقه تاخیر شروع شد.. ۵ ردیف.!! بله ۵ ردیف بلیط خارج از ظرفیت فروخته شده بود..طوریکه نیمکت صحنه که جای اقای ابر و خانم پناهی نیا بود با ردیف اول تشک نشینان به ۵۰ سانت میرسید...!! برق مجموعه وسط نمایش رفت و اینجا بود که عشق به تیاتر در نور موبایل ها( که همیشه تاکید دارند خاموش باشه) روشن شد..حدود ۳۰ دقیقه از نمایش با نور سکو ها دیده شد..!واقعا امشب نمایش اصلی رو من رو سکو ها دیدم..عشق به معشوقی خودخواه..! عشقی که بابتش هزینه میشه..وقت گذاشته میشه....هوای نامطبوع تحمل میشه..مدت های طولانی تو سرما و گرما انتظار انجام میشه..دو ساعت در یک فضای ۳۰ در ۳۰ بی حرکت نشسته میشه..التماس ... دیدن ادامه » هایی واسه خریدن بلیطش میشه..و حتی نور هم واسه دیدنش تابیده میشه..تا ذره ای.نیم نگاهی به ما بکند و اگه خیلی شانس داشته باشیم چشمکی هم بزنه..!
چند نکته به چند مخاطب:
خانم پناهی نیا و اقای ابر : شما امشب فوق العاده بودید..کنترل شرایط اینچنینی تو نمایش دیالوگ محوری چون تن شوری بی نظیر بود.
مدیریت تیاتر مستقل.آقای کوشکی:۱. واقعا تو سالن مستقل فروش ۵ ردیف .۱۶.۱۵ نفری..یعنی حدود ۷۰ یا ۸۰ نفر بلیط خارج از ظرفیت درسته؟؟ آیا فکر نمیکنید یه حادثه ی ۱ درصدی مثل یه آتش سوزی ساده منجر به فاجعه ی ۱۰۰ درصدی خواهد شد؟؟با تنها یک سانس فوق العاده این قضیه حل خواهد شد.. ۲. آیا تو همچین مجموعه ای نباید یه سیستم برق اضطراری وجود داشته باشه؟؟ فقط افزایش اجاره بها؟؟فقط پول؟؟
تماشاچیان محترم امشب: افتخار میکنم امشب نمایش رو در کنار شما دیدم.
تیاتر: دست از سر ما بردار..برو با یکی دیگه..! تا کی این خفت و خواری؟؟
خودم: برو ببین واسه هفته ی بعد چه تیاتری خوبه بری!!!!؟
"شما بهترینید" یعنی علی رغم بلیط60 هزار تومانی دریک سالن متوسط و با این جمعیت خارج از ظرفیت همچنان مارو میبینید و پروارمون می کنید ... ما حاضریم دست شمارو ببوسیم اما نه قیمت بلیت مان را متعادل تر کنیم و نه کمتر خارج از ظرفیت بفروشیم ونه یک برق اضطراری ... دیدن ادامه » تهیه کنیم ..گاهی معنی ها جدی تروخشونت بارتر ازاون چیزی هستند که اول به نظر می رسند .
۲۸ دی ۱۳۹۷
:)...دروود ..چه فامیل هنردوستی داریم ما.حالا برای کاهش عصبانیت برو آسانسور با موبایلت امشب.
۰۳ بهمن ۱۳۹۷
با آقای سپهر موافقم مردم نباید بخرن بهرحال دارن پول پرداخت میکنن چرا باید دو ساعت روی زمین سرد بشینن و بدون تکیه گاه؟؟
۰۵ بهمن ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش تن شوری i
ماری: راست میگی..من خیلی کار داشتم..با تو سرد بودم..اصن بیا تعطیلات بریم مسافرت دو تایی..
یوهان: مگه محبت فقط واسه تعطیلاته؟؟!!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاهین
درباره نمایش صد درصد i
حتی یک درصد هم امکان تمدید صد درصد نیست؟؟ تمدید کنید لطفا.
سحر تاجیک و محمد لهاک این را خواندند
فرزاد، Nita، مریم زارعی، ف کیوان و محمد مهدی این را دوست دارند
تمدید خواهد شد
من زنگ زدم سالن ایرانشهر برا بلیط گفتش این نمایش تمدید میشه
۱۰ بهمن ۱۳۹۶
Nita
آخ جون :)
۱۰ بهمن ۱۳۹۶
اااااااااااا. چ خوب. فقط خدا کنه برای سانس ۱۸ زودتر مطلع بشم که بتونم برم
۱۰ بهمن ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
+ من کاری نکردم؟؟ من زحمت نکشیدم؟؟ من ده سال اینجا علمم رو گذاشتم..تحقیق کردم..تفکر کردم.
_ ده سال فکر کردن تو بهتر است یا یک خط گزارش خبری همکارت از فکر تو؟
اگر در یک شرکت یا کارخانه دولتی و یا خصوصی کار میکنید..در هر رده ی شغلی که باشید،حتما حداقل با یک قسمت از این نمایش همذات پنداری خواهید کرد..! مسایل کاری بسیار رایج در همه ی محیط های کاری به شکلی هنرمندانه در قالب 1 ساعت تئاتر به شما عرضه خواهد شد.حتما پیشنهاد میشه بویژه برای کسانی که در محیط کار با مشکلات دست و پنجه نرم میکنند و پرسش هایی در ذهن دارند.
با صحبتهای شما وسوسه شدم این نمایش رو ببینم....
۱۳ دی ۱۳۹۶
اگر شاغل و بویژه کارمند هستید حتما خوشتان خواهد آمد..ضمن اینکه هنرمندی جناب تهرانی نیاز به تبلیغ نداره..در هر صورت امیدوارم ببینید و راضی از سالن خارج شید.
۱۳ دی ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بی شک برای من که از کلیشه در نمایش و اثرات نفرین و خرافات متنفرم بدترین نمایشی بود که امسال دیدم.
امیرمسعود فدائی، مریم زارعی و رضا بولو این را خواندند
رضا تهوری این را دوست دارد
شاهین جان از یک ساعت و بیست دقیقه نمایش دو تا دیالوگ نمادگرایانه‌ی اول و آخر نمایش رو دیدی فقط؟!؟
۱۱ دی ۱۳۹۶
نه امیرمسعود جان..کلن ارتباطی با کار برقرار نکردم..بازی ها،پایان بندی و کلیت کار اغراق آمیز بود برام.. از من حامله ام گفتن و عروسی خوب میخوام گفتنِ عروس خانواده ی فقیر و خارج رفتن نافرجام پسر و بیکاریِ نامعقول و عدم تلاش واسه کارِ پسری که تازه ازدواج کرده ... دیدن ادامه » و عدم تلاش هیچ کدوم از اعضای خانواده برای بهبودی اوضاع برام جز کلیشه چیز دیگری تداعی نکرد..و بدتر نتیجه گیری ای که این همه مصیبت به خاطر نفرین همرزم پدر خانواده بوده و آه اوست.
من که اصلا ارتباط خوبی با کار برقرار نکردم.
۱۱ دی ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی مستندوار و بسیار آموزنده با فیلمنامه ای جسورانه در مورد قشری از انسان هایی که نه تنها در عالم نمایش بلکه در عالم واقعی نیز کمتر بهشون اهمیت داده شده است و میشود.با سپاس از بازیگران با بازی های بی نظیرشان و خانم بیان.