تیوال عبدالرحمن عزیزی | دیوار
S2 : 06:49:32
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
«ڕاپۆڕت» رحمان عزیزی در صحنه
بازگشت رحمان عزیزی به صحنه با داستانی از کافکا

رحمان عزیزی پس از اجرای نمایش (سرزمین سگ)در دیماه 98 با داستانی کوتاه از فرانتس کافکا نویسنده چک به صحنه بازمی‌گردد.

، این نمایش تک پرسوناژه که"«گزارش به آکادمی»" نام دارد توسط خود وی به زبان کوردی(ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی) ترجمه و برای صحنه تنظیم شده‌ و قصد دارد به زودی تمرینات آن را شروع کند.
رحمان عزیزی کارگردان وبازیگر نمایش ««گزارش به آکادمی»» تاکید می‌کند ” گزارش به آکادمی” ادامه شیوه اجرایی نمایش در بستر فضایی سوررئالیستی، (سرزمین سگ) است در این اجرا نگاهی متفاوت به آثار فرانتس کافکا انداخته است .
وی ، گفت: « این نمایش بر اساس داستانی از فرانتس کافکاست. بیش از یکسال بود که ایده‌هایی در رابطه با این متن داشتم که ذهنم را درگیر کرده بود.
کافکا ... دیدن ادامه » و آثارش همیشه برایم جذابیت‌هایی داشته است و این مسئله انگیزه‌ رفتن به سمت این متن را به وجود آورد.
«معمولاً برای انتخاب کارهایم، به بررسی ایده‌های بسیاری می‌پردازم که در نهایت روی یکی از آنها تامل بیشتری خواهم داشت..
در نمایش « گزارش به آکادمی » به مانند نمایش (سرزمین سگ) از تن پوش و ماسک برای روایت داستان استفده می کنم وبدنبال یافتن چهار چوب مشخص ودنبال کردن آن هستم بطوریکه کسانی که اجرای قبلی من را دیده اند پیش زمینه ذهنی نسبت به اتفاقی که در نمایش رخ می دهد را خواهند داشت .البته در زمان تجزیه وتحلیل نمایشنامه وتمرینات مطمئنم که تغیرات زیادی روی خواهد داد. چون قدرت فیزیکی وبدنی زیادی را می طلبد .
ضمن اینکه نگاه صادق هدایت به کافکا را دنبال می کنم بدنبال رویکردهای تازه وامروزی تر نیز هستم .برای این تحقیفات ومطالعه زیادی را باید انجام بدهیم . به هر حال بدنبال ارائه نگاه تلخ وطنز آمیز اثر هستم
عزیزی درباره داستان نمایش « ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی» گفت: قصه کلی نمایش، ، میمونی است که آدم شده است! او در گزارشی شیوه این استحاله را توضیح می‌دهد و اینکه تمام جنبه‌های انسانی‌اش را با تقلید به دست آورده است.
رحمان عزیزی عضو هسته مرکزی گروه تئاتر کوچک به مدیریت خالد حیدری است . گروه تئاتر کوچک بوکان با پیشینه بیش از 30 سال سابقه فعالیت تئاتری متشکل از پیشکسوتان تئاتر بوکا ن است .
نمایش(ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی) طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است در اسفندماه امسال بر روی صحنه برود.
عبدالرحمن عزیزی و امیر مسعود این را خواندند
امیرمسعود فدائی و پوریا صادقی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«... سەگ»
روی صحنه رفتنمایش مونولوگ “.... سه گ” توسط گروه تئاتر کوچک در سالن کتابخانه عمومی بوکان به روی صحنه رفت .

نمایش مونولوگ “... سه گ” توسط گروه تئاتر کوچک و به نویسنده گی و کارگردانی « کریم رحیمی» و با اجرای عبدالرحمن عزیزی ، درسالن کتابخانه عمومی مستوره کردستانی بوکان اجرا شد..
این نمایش در پنج اپیزود اجرا شد و داستان نمایش به گونه ای است که تماشاگران شاهد اجرای نمایشی بودند که از آخر به ابتدای نمایش بر می گردند وداستان اصلی نمایش در اخرین و پنجمین اپیزود نمایش اجرا می شود
نمایش روایتی از رنجها وکشاکش روانی ،مسخ شده گی انسان معاصر و نقدی طنز آمیز از دنیای ماشینی و تخریب محیط زیست انسانی و روابط اجتماعی انسان ها است
ایوب شیخ جلیلی و میلاد یکشوه بعنوان طراح و اجرای نور ، بهزاد غفوری و زیلان رحیمی بعنوان انتخاب واجرای موسیقی و ... دیدن ادامه » افکت، نینا رحیمی ، طراح صحنه و لباس، مهری عزیزی دوخت لباس ، از دیگر عوامل اجرای این نمایش هستند و همچنین ایوب شیخ جلیلی تصویر بردار، لاوین رحیمی و اسماعیل احمدیان عکاسی از این اجرا ی تئاتر را به عهده داشتند.
گروه تئاتر کوچک بوکان دارای پروانه فعالیت رسمی متشکل از جمع زیادی از هنرمندان پیشکسوت تئاتر بوکان باسابقه بیش35 سال فعالیت هستند .
این نمایش در روزهای یکم تا سوم دیماه درساعت 8 شب ادامه
داشت .
درود به همه ی عزیزانی که دغدغه ی تئاتر دارند

شاد باشید و دیر زی
۰۴ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز اجرای نمایش « ولاتی سه گ» بزودی در بوکان

نمایش مونولوگ "ولاتی سه گ"توسط گروه تئاتر کوچک و به نویسنده گی وکارگردانی « کریم رحیمی» وبا اجرای عبدالرحمن عزیزی به زودی در بوکان به صحنه می‌رود.


کریم رحیمی کارگردان تئاتر در گفتگو ی اظهار داشت که :مونولوگ بی واسطه ترین پیوند ادبیات وهنرنمایش است. چالش‌های این نوع کارها از سایر کارهای نمایشی بیشتر است وسختی های ویژه خود را دارد .
نمایشنامه روایتی از رنجها وکشاکش روانی ،مسخ شد ه انسان معاصر است ونقدی طنز آمیز از دنیای ماشینی وتخریب محیط زیست انسانی و روابط اجتماعی انسانها،
نمایشنامه «ولاتی سه گ » جز 9 اثر برگزیده فستیوال بین اللملی تئاتر خیابانی مریوان بود .
.
نمایش در پنج اپیزود اجرا می شود وداستان نمایش به گونه ای است که تماشاگران شاهد اجرای نمایشی خواهند بود که از آخر به ابتدای ... دیدن ادامه » نمایش بر می گردند وداستان اصلی نمایش در اخرین وچهارمین اپیزود نمایش اجرا می شود .
کریم رحیمی نویسنده و کارگردان این نمایش در سالهای قبل روزهای موفق و پرکاری در عرصه نمایش را تجربه وسپس به دور از فضای مجازی ورسانه ای ، بیشترین فعالیت خود را درعرصه نویسنده گی متمرکز کرد. وآثار متعدد ی در این حوزه دارد .
اولین اجرای نمایش «ولاتی سه گ» روز پنجشنبه بصورت اختصاصی برای جمعی از هنرمندان و خانواده آنان در سالن کتابخانه مستوره کردستانی به اجرا درآمد .وبزودی اجرای عمومی آن آغاز می شود.
ایوب شیخ جلیلی ومیلاد یکشوه بعنوان طراح واجرای نور ، بهزاد غفوری و زیلان رحیمی بعنوان انتخاب واجرای موسیقی وافکت، نینا رحیمی ، طراح صحنه ولباس، مهری عزیزی دوخت لباس ، از دیگر عوامل اجرای این نمایش هستند وهمچنین ایوب شیخ جلیلی تصویر بردار، لاوین رحیمی و اسماعیل احمدیان عکاسی از این اجرا ی تئاتررا به عهده داشتند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حضور مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی بوکان

حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران مهمان ویژه نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کوردی در بوکان خواهد بود#
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با هدف دیدار با هنرمندان نمایش آذربایجان غربی و مناطق کردنشین در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی حضور خواهد یافت و در قالب این برنامه در اختتامیه جشنواره سخنرانی خواهد داشت.
مراسم اختتامیه جشنواره نمایشنامه نویسی کردی ساعت ۱۸ روز پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه با معرفی برگزیدگان در سالن سیمرغ بوکان برگزار می شود
http://boukanshano.ir/wp-content/uploads/2018/08/13970229000909_PhotoA-e1533143773299.jpg
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برگزاری کارگاه آموزشی با حضور دکترقطب الدین صادقی در نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی
کارگاه آموزشی نمایشنامه نویسی با حضور دکتر قطب الدین صادقی نویسنده و کارگردان شناخته شده کرد زبان تئاتر کشور در نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی برگزار می شود.
این کارگاه آموزشی به عنوان آغازگر نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی ساعت ۱۵ بعدازظهر پنجشنبه ۱۱ مرداد در سالن آمفی تئاتر کتابخانه مستوره کردستانی و با محوریت نمایشنامه کردی برگزار می شود.
نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی با دبیری خالد حیدری روز پنج شنبه و از ساعت ۱٨ در سالن سیمرغ شهرستان بوکان به کار خود پایان خواهد داد.
http://boukanshano.ir/wp-content/uploads/2018/08/Ghotbeddin_sadeghi_1-1024x388.jpg
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جزئیات برگزاری مراسم نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی تشریح شد
نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی روز پنج شنبه 11 مردادماه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.
این مراسم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی عصر روز پنج شنبه از ساعت 18 آغاز و و تا ساعت 21 ادامه خواهد یافت.
اسعد آسیابان دبیر اجرایی جشنواره در این رابطه اظهار داشت پیش از آغاز مراسم و از ساعت 15 کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد که جزئیات آن به زودی منتشر می شود. وی افزود: در مراسم اختتامیه در کنار سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی و فرماندار شهرستان بوکان بخش های دیگری چون میزگرد علمی با حضور فعالین تئاتری مناطق کردنشین، نمایشنامه خوانی آثار برگزیده، اجرای موسیقی و توضیحات هیات داوران درباره نحوه انتخاب متون اجرا خواهد شد.
آسیابان پایان ... دیدن ادامه » بخش این مراسم را اهدای جایزه و تندیس به برگزیدگان اعلام کرد و گفت از کتاب نمایشنامه های برگزیده جشنواره نیز در روز اختتامیه رونمایی خواهد شد و به همراه بولتن جشنواره در میان شرکت کنندگان در جشنواره توزیع خواهد شد..
آسیابان تمامی علاقه مندان به هنر و ادبیات کردی را به حضور پرشور در این رویداد فراخواند.
فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی منتشر شد
فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی که در اردیبهشت سال آینده در شهر بوکان برگزار می شود منتشر شد.
در این فراخوان از تمامی نویسندگان و هنرمندان تئاتر کرد دعوت شده است تا با ارسال آثار از این حرکت ارزشمند حمایت کنند. متن فراخوان بدین شرح است:
انجمن هنرهای نمایشی بوکان با مشارکت فرمانداری شهرستان بوکان و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان برگزار می کند
فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی- بوکان اردیبهشت 1397
با توجه به خلأ نمایشنامه¬های کردی که برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و مسائل مناطق کردنشین باشد و بتواند مسائل مربوط به این مناطق را بازگو کند و همچنین با توجه به ضرورت پرداختن به مسائلی چون کاهش آسیب-های اجتماعی و توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی و اقتصاد مقاومتی و نقش خانواده در آن، ایثار و شهادت و نقش مرزنشینان در دفاع از انقلاب اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی بوکان با مشارکت فرمانداری شهرستان بوکان و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه های فرهنگی شهرستان در نظر دارد نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی را در اردیبهشت ماه سال 1397 برگزار نماید
اهداف جشنواره:
حمایت از نمایشنامه نویسی و اشاعه و تقویت نمایشنامه نویسی بومی و توجه به متون منطقه
ترغیب هنرمندان و نویسندگان به خلق متون نمایشی برگرفته از فرهنگ و دغدغه های منطقه
چاپ و انتشار متون فاخر و معرفی آن به هنرمندان
امکان آشنایی بیشتر با نویسندگان و فعالان عرصه ادبیات نمایشی
توجه به امر آموزش در زمینه ادبیات نمایشی منطقه
برگزاری نشست تخصصی با موضوع تئاتر کردی و نمایشنامه نویسی کردی
موضوع:
موضوع جشنواره آزاد است
اما ... دیدن ادامه » متونی که به تاریخ، سنن ، فرهنگ و مسائل امروز منطقه بپردازند در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت.
متونی که به موضوعاتی چون کاهش آسیب¬های اجتماعی (اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی) اقتصاد مقاومتی و نقش خانواده در آن، ایثار و شهادت و نقش مرزنشینان در دفاع از ایران اسلامی و توجه به سبک زندگی ایرانی، اسلامی بپردازند دارای امتیاز ویژه خواهند بود
.
شرایط شرکت در جشنواره:
متون باید حتماً به زبان کردی نوشته شده باشند ( متونی با تمامی لهجه های زبان کردی می توانند در جشنواره حضور یابند
)
نمایشنامه های ارسالی عودت داده نخواهند شد
حق چاپ نخست آثار برگزیده برای جشنواره محفوظ است
هیچ محدودیتی برای آثاری که پیش از این چاپ یا منتشر شده اند و یا آثاری که اجرا شده اند برای شرکت در جشنواره وجود ندارد.
در هر مرحله ای برای دبیرخانه نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی محرز شود که نویسنده خلاف قوانین جشنواره عمل کرده است دبیرخانه این حق را دارد که آثار نویسنده را حذف نماید
.
مدارک لازم جهت حضور در جشنواره:
نام نویسنده،
سال تولد،
محل تولد
و محل سکونت،
میزان و رشته تحصیلی
و شماره تماس
در یک صفحه جداگانه
ارسال سه نسخه تایپ شده نمایشنامه
ارسال لوح فشرده حاوی نمایشنامه در دو قالب
word و pdf
که با یونیکود تایپ شده باشند.
ارسال یک قطعه عکس مولف
و خلاصه نمایشنامه به دو زبان کردی و فارسی حداکثر در 8 سطر
بر روی لوح فشرده
جوایز جشنواره:
به سه اثر برگزیده لوح و جوایز نقدی اهدا خواهد شد
( جایزه نخست دیپلم افتخار، هه لاله زیرین و مبلغ 1۵ ملیون ریال- جایزه دوم دیپلم افتخار، هه لاله زیوین و مبلغ ۱۲ ملیون ریال- جایزه سوم دیپلم افتخار، هه لاله مسین و مبلغ ۱۰ ملیون ریال)
سه اثر برگزیده در قالب کتاب از سوی دبیرخانه جشنواره منتشر خواهد شد
از اجرای اثر نخست توسط دبیرخانه جشنواره حمایت مالی صورت خواهد گرفت
برای نمایشنامه نویسان راه یافته به جشنواره کارگاه آموزشی با حضور یکی از اساتید به نام نمایشنامه نویسی کشور برگزار می¬شود.
گاهشمار جشنواره:
آخرین مهلت پذیرش آثار : 16 فروردین 1397
زمان برگزاری: نیمه دوم اردیبهشت 1397
آدرس جهت ارسال آثار: آذربایجان غربی- بوکان- خیابان شهید فهمیده- اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی- صندوق پستی 365 – دبیرخانه نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی
تلفن: 46260991-044 نمابر: 46222009-044
پست الکترونیک:
kurdi.shanonama@gmail.com

علاقه¬مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به تارنمای جشنواره به آدرس:
www.boukanshano.ir

مراجعه کنند.
رضا تهوری، فرزاد جعفریان و امیر این را خواندند
امیرمسعود فدائی و محمد رحمانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انجمن هنرهای نمایشی بانه با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی کارگاه تولید تئاتر را از تاریخ 24 بهمن ماه لغایت 30بهمن ماه 1396 برگزار می کند .
مدرس این کارگاه هنرمند رحیم عبدالرحیم زاده کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر هستند و ورود برای علاقمندان آزاد است .
این کارگاه همه روزه از ساعت 15 الی 18در مجتمع فرهنگی وهنری شهرستان بانه برگزار می شود
امیرمسعود فدائی و مریم راد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی کردی
انجمن هنرهای نمایشی شهرستان بوکان ،با مجوز از اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی و حمایت وپشتبانی فرمانداری بوکان وطی مراسمی در محل سالن اجتماعات فرمانداری با حضور مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی ، نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی ، فرماندار شهرستان بوکان ، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهرستان بوکان ، بخشدار مرکزی،جمعی از ادبا وشاعران ونویسنده گان ، هنرمندان ومدرسان واساتید موسیقی، روسای انجمن های فرهنگی وهنری ، جمعی از روسای دانشگاههای بوکان و همچنین روسا ویا معاونین ادارات ، فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی کردی را به منظور گسترش ادبیات نمایشی کردی رارونمایی و منتشر کرد.
مراسم با تلاوت آیات قرآن کریم آغاز گردید و سپس رحیم عبدالرحیم زاده کارشناس امور هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وعضو ... دیدن ادامه » شورای سیاست گذاری این جشنواره طی سخنانی از اهمیت این موضوع برای بدنه هنر تئاتر کردی ومنطقه وایران سخن گفتندو گزارشی از چگونگی روند تشکیل و گاه شمار جشنواره را ارایه دادند .
سپس دکتر جمال خسروی فرماندار بوکان با بیان اهمیت ایجاد رویدادهای هنری و نقش هنر در جامعه و بخصوص استان آذربایجان غربی در حفظ انسجام ملی و گسترش فرهنگ مردم سخنان مبسوطی بیان کردند .
در ادامه دکتر محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان ،ازاهمیت حمایت مردم از مدیریت فرهنگی استان ،شرایط ایجاد بازار برای خرید محصولات فرهنگی وهنری ،نحوه تخصیص و تقسیم بودجه فرهنگی برای فضای فرهنگی وهنری وپرداخت حدود 5 درصد از بودجه فرهنگی به وزارت ارشاد سخن گفتند و این قول را به اصحاب فرهنگ وهنر بوکان دادند که از وزارت ارشاد اسلامی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی وهنری بودجه دریافت کنند واقداماتی هم در این زمینه انجام گرفته است .
در ادامه شاعران ونویسنده گان وهنرمندان همچون آقای فتاح امیری، محمد سعید نجاری، ایوب نوبخت ، حاج محمد کریم نجاری ، محمد رمضانی ، اسماعیل احمدیان وخانم فوزیه سلطان بیگی نقطه نظرات وپیشنهادات وانتقادات خود را مطرح کردند .
در پایان مدیرکل ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با توجه به پشنهادات مطرح شده طی سخنانی اعلام کردند که برای بازگشایی سینما و جشنواره های تئاتر، مشکلات سینما ی بوکان و همچنین خرید از کتابهای چاپ شده ، حمایت از طرح های پژوهشی وقرآنی و همچنین آماری از اقدامات انجام شده را به حاضرین ارایه دادند .
سپس حامیان این پروژه ورویداد هنری ادبی چون اداره آموزش وپرورش بوکان ، شورای اسلامی شهرستان بوکان ، دانشگاه علمی کاربردی بوکان ، دانشگاه پیام نور بوکان ،بخشداری مرکزی بوکان حمایت و کمکها ی مالی خود را اعلام کردند .
در ادامه ازسوی فرماندار طی احکامی آقایان خالد حیدری ، رضا شامی ، اسعد آسیابان، رحیم عبدالرحیم زاده ، عبدالرحمن عزیزی ، به عنوان شورای سیاسگذاری جشنواره منصوب شدند .
در پایان با رونمایی نمادین از فراخوان وامضا آن رسما" جشنواره نمایشنامه نویسی کردی آغاز به کار نمود .
مطابق فراخوان در این مسابقه نمایشنامه هایی که بر اساس شاخص های نوشتاری یکی از گونه های شناخته شده نمایش به زبان کردی نوشته شده باشند به رقابت می پردازند
در این فراخوان آمده است انجمن هنرهای نمایشی بوکان پس از بررسی، آثاربرگزیده را به چاپ خواهد رساند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و همچنین برای اجرای اثر برگزیده حمایت مالی انجام خواهد داد ..
متن فراخوان و شرایط شرکت در این جشنواره از طریق دبیرخانه جشنواره به زودی وبصورت رسمی به اطلاع عموم خواهد رسید.
عکس: زریان
روابط عمومی دبیر خانه اولین جشنواره نمایشنامه نویسی کردی
امیرمسعود فدائی و مریم راد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گروه تئاتر کانی اجرای نمایش خود راهمراه بایاد قربانیان زلزله کرمانشاه به همه مردم تقدیم کرد


نمایش «بیرون پشت در » به کارگردانی رحیم عبدالرحیم زاده و نویسندگی: ڤۆڵفگانگ بورشێرت در سالن نمایش سیمرغ بوکان اجرای خود را آغاز کرد.
رحیم عبدالرحیم زاده کارگردان نمایش «له پشت درگا ««بیرون پشت در » » پیش از شروع اولین اجرای آن، روی سن رفته و بیان داشت: «اجرای نمایش وفروش تمامی بلیط های آن را از سوی خود و تمامی عوامل نمایش گروه تئاتر «کانی » به مردم حادثه دید ه زلزله کرمانشاه تقدیم می کنیم و از شما به خاطر این که در شب اول اجرای این نمایش ما را همراهی می‌کنید، سپاسگذارم. وبرای احترام و یاد قربانیان حادثه زلزله یک دقیقه سکوت می کنیم ونمایش را امشب ودر دوشب باقی مانده آن هدیه تقدیم می نمایم .

در نخستین اجرای این نمایش که با استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاگران و هنرمندان ومهمانانی که باوجود هوای بارانی از شهرهای دیگر آمده بودند همراه شد،. پس از پایان نخستین اجرا مورد تشویق تماشاگران قرار گرفتند.

نمایش «بیرون پشت در » " له پشت درگا" نمایشی ضد جنگ است که به بررسی ویرانی های پس از جنگ می پردازددر این نمایش بازیگرانی چون سعد قهرمانی، شورش تباک، ایران احمدپور، سعادت بدوی، صنم قهرمانی، هیمن عثمانی، سمکو ظهرابی،عبدالرحمان عزیزی و کژال مبارکی حضور دارند
وماندانا بدوی ، مسعود عنایتی، سامان سلیمی، بهزاد غفوری، ریبین صوفی سلطانی، نیما قهرمانی و اسو مام زاده را به عنوان عوامل اجرایی در کنار خود دارد.
همزمان با اجرای این اثر نمایشگاه عکس جمعی ازهنرمندان عکاس آقایان بهروز اسراری، محمد خضریانی، ماردین فرجی و ژوبین عبدیانی از نمایش های اجرا شده گروه تئاتر کانی در طی ۱۹ سال فعالیت نمایشی این گروه در سالن انتظار مجموعه سیمرغ برپا شده است..

نمایش ... دیدن ادامه » 58 دقیقه ای «بیرون پشت در » " له پشت درگا" که اجرای آن از روز چهارشنبه اول آذر آغاز شد، 2 اجرای دیگر را در سالن نمایش فرهنگسرای سیمرغ بوکان از ساعت 20 پشت سر خواهد گذاشت.

عکس های از اولین اجرای نمایش " له پشت درگا" به کارگردانی رحیم عبدالرحیم زاده و نویسندگی: ڤۆڵفگانگ بورشێرت در سالن نمایش فرهنگسرای سیمرغ بوکان اول آذرماه 1396
عکاس " اسماعیل احمدیان"
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش
بیرون پشت در
نویسنده: ڤۆڵفگانگ بورشێرت

کاری از گروه تئاتر کانی بوکان
کارگردان : رحیم عبدالرحیم زاده
1و2و3
آذرماه
ساعت8 شب
بوکان سالن سیمرغ
امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد رحمانی این را دوست دارد

ممنونم که با عشق به فعالیت هنری تون ادامه می دید
ای کاش می تونستم من هم در سالن سیمرغ حاضر می شدم
و تئاترتون رو می دیدم
۱۳ آبان ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نگاهی به نمایش" پرتره""
"پرتره" اولین حاصل تلاش کارگاه آموزش تئاتر مانا است .
نمایشی کمدی وفانتزی با تکیه برکلام وحرکت وموقعیت جایگاه ویژه ای را برای خود بدست آورد .
نمایش به گونه ای است که بر روی هیچ یک از ابزارها ها به تنهایی متمرکز نیست
واین حسن از نکات کلیدی برای این اثر نمایشی گردیده و بازیگران آن همانگونه که در کارگاه آموزش دیده اند توانایی های خود را در همه موارد به آزمایش می گذارند .
بهروز اسراری از قدیمی های تئاتر بوکان است که بیشتر عمرش را در این حوزه صرف کرده وبه خوبی با فضای تئاتر وکارگاه آموزش آشنا است
اسراری در کارهای قبلیش نشان داد که در زمینه کارگردانی استعداد خوبی دارد واین بار اسماعیل احمدیان به عنوان طراح بازی ها ودراماتورژ ومشاور کارگردان اورا در احرای نمایش پرتره همراهی می کند .
نمایش"پرتره" یک کار ساده وجمع وجور با دکور مناسب وساده بود.
ریتم وضرباهنگ خوبی دارد .
اسراری با طراحی درست زمانی نمایش را به بخش های تقسیم کرده که گاهی گفتگو تم اصلی است وبا ورود هر شخصیت دیگر عوض می شود اما توزان میزان و هماهنگی حفظ می شود وتماشاگران را تا به آخر با خود دارد .
یکی از رازهای موفقیت نمایش" پرتره"ارتباط مخاطب از ابتدا تا آخر با نمایش است واسراری از آن بخوبی استفاده می کند ودر لحظه درست آن را به پایان می رساند .
مهمترین مضمون نمایش" پرتره" بحران هویت آدمهای گمشده ای است که در خود خواهی های خود گرفتار آمده اند وفقط خواسته های خود شان را می بینند .
جامعه ای به ظاهرمتمدن اما دور از هم ،که هرکدام در قاب لحظه های بدون شناسنامه وتاریخ اسیر شده ا ند واز خود اختیاری ندارند .
پیرمردی با تجربه درقاب که فقط می داند که اسیر است واختیاری ندارد و دیگران را به آرامش دعوت می کند تا فضا به هم نریزد که مبادا رازی های فاش شود که خلوت وتنهای اش را به هم بریزد .
ورزشکاری که همه زندگی را در حرکت می بیند وتنها هیکلی با خود دارد که بی اندیشه وفکر قاب را می شکند وشعار تن سالم را می دهد
زنی ... دیدن ادامه » به ظاهر کارگردان فیلم که هر لحظه منتظر است تا با اولین پشنهاد حتی اگر عکاس سالخورده ای هم باشد بله را بگوید و زندگی وخانواده تشکیل دهد وبدون آنکه از خود اختیاری داشته باشد بدنبال خلق آثار هنری است . وآرزویش بدست آوردن جایزه ای که گونی گونی در همه جا موجود است حتی در انباری عکاسی
وآدمهای خود خواه که بحران هویت دارند وکسی آنها را نمی شناسند بدون آنکه بدانند که کی هستند ودر چه سنی در قاب اجتماع اسیر شده اند .
نویسنده ای که در تنهایی خود وکتابی که معلوم نیست چه مضمونی دارد گمشده و مانند همه اقشار جامعه اسیر قاب جامعه می گردد .
همه آدمهای نمایش "پرتره " آدمهای دوران مدرن هستند که دچار خود خواهی ووهم خیال بیهوده شده اند که فقط خواسته های خودشان را می بینند واز آرمانها وایده های دیگران غافلند .
همه آنها در دنیای سنتی وصنعتی قاب ودوربین وموبایل وفضای مجازی که ویژه زندگی امروزی است گرفتار شده اند .

نمایش "پرتره"با ظاهر ساده وکلماتی آسان بیانگر،زندگی به ظاهر موفق و خوشبخت آدمهای است که در درون تهی ودستخوش چالش وضربه پذیرند وهیچ کدام آز آنها دارای بنیانی محکم وابتدایی واولیه نیستند
وبا گذشت هر لحظه اززمان دیگر راه برای بازگشت ندارند .ورابطه ها از هم می گسلد واز راول خارج می شود . وحتی روابط زناشویی وزندگی مشترک با خیانت ودروغ همراه است ودچار آسیب های جدی است .
وبی آنکه همه خود بدانند به زندگی عکاس پیوند دارند که زندگی بی پایه وموهوم است وجز رویای توخالی و وابسته به نیروهای جادوگری دروعین ماورا ی و دست پرورده شاگرد عکاس نیست .
بازی خوب هنرجویان کارگاه تئاتر مانا به ویژه" شادی افتخاری" در دونقش کارگردان جوان وزن مغرور ،" مسعود عنایتی" در نقش عکاس ،" کوثر محمد امینی" شاگرد عکاس ، "دلنیا محمودی" در دو نقش نویسنده وزن خانه دار ، سامان سلیمی ،در نقش جوان دنبال شهرت و آرام احمدیان در نقش پیرمرد ، زانا حسن زاده ،در نقش ورزشکار ، کامران قسیمی ،در نقش دوربین ، یوسف عزیزی در نقش شاگرد جلاد ، هنرجوی خردسال کارگاه دیانا ماهی ونقش آفرینی بازیگرتئاتر " لطیف شکر زاد" و همراهی بازیگر قدیمی تئاتر " اسماعیل احمدیان" که مثل همیشه با انرژی وقوی نقش را بازی می کند باعث ارتباط بهتر تماشاگران می شود .
بهروز اسراری نمایش " پرتره" را با کلمات ساده و روان تزئین کرده ودر جاهای ایهامی با تلطیف کردن کلمات ساده ورایج باعث می شود که تماشاگران از دیدن نمایش لذت ببرند .
" پرتره" نمایشی است جدا از ظاهر کمدی وخنده دارش ، زبانی گزنده وبرا در باره خودخواهی ها و هویت گمشده ما انسان ها دارد که هر لحظه انسانها را اسیر می کند وبه کام خود می کشد .
امیدوارم که نمایش "پرتره" باعث ایجاد تجدید نظر در اندیشه ها ورفتارهایمان شود
شهریورماه 1395
عبدالرحمن عزیزی
کیان، رضا تهوری و عبدالرحمن عزیزی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هفتمین کارگاه تخصصی عکاسی بهروز اسراری ۲۵و26 تیرماه 96 در مهاباد برگزار شد
این کارگاه به همت انجمن سینما جوان با همکاری ادارە فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد و کانون تبلیغاتی دوراندیش و آموزشگاه طراحی و نقاشی نگین در مهاباد برگزار شد .

کارگاه بکارگیری دانش وداده های عکاسی جهت عکس های پویا وتاثیر گذارمورد استقبال پرشور عکاسان و علاقه مندان به عکاسی در مهاباد قرار گرفت.

بهروز اسراری قبلا" در شهرهای بوکان وسقزوچند شهر دیگر ورک شاپ تخصصی وآموزشی برگزار کرده بود واین هفتمین کارگاه تخصصی این مدرس عکاسی ومستند ساز بوکانی است .
دقایق پایانی این نشست با پرسش علاقه‌مندان و پاسخ بهروز اسراری همراه بود، گفتنی است این کارگاه با حضور بیش از150نفر از علاقه مندان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ وارشاد اسلامی مهاباد برگزار شد.
http://www.upsara.com/images/swnq_photo_2017-07-18_14-29-03.jpg

عبدالرحمن عزیزی این را خواند
آرش منصور گرگانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سومین دوره کارگاه آموزش بازیگری تئاتر در بوکان برگزار می شود
انجمن هنرهای نمایشی بوکان سومین دوره کارگاه آموزش بازیگری تئاتر در این شهرستان را با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بوکان برگزار کرد .
این کارگاه با الهام گرفتن از تمرینات و تکنیک های نوین بازیگری تئاتر معاصربا همراهی آقایان خالد حیدری عضوهیات مدیره هنرهای نمایشی استان وعضو خانه کارگردانان تئاتر ایران و « رحیم عبدالرحیم زاده » کارشناس ارشد هنرهای نمایشی، مدرس دانشگاه و کارشناس امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان موفق و با سابقه هنرهای نمایشی بوکان آقای « سعد قهرمانی » ، « خانم سعادت بدوی » از مورخ «25تیرماه1396 » در فرهنگسرای سیمرغ این شهرستان آغاز به کار می کند .
این کارگاه در راستای ضرورت نیاز به آموزش هنرهای نمایشی خصوصاً برای جوانان و علاقمندان به بازیگری ... دیدن ادامه » برگزار می شود
: مربیان این دوره از هنرمندان نمونه وبا اخلاق وبا تجربه هنرهای نمایشی بوکان هستند که بیش از چندین سال در این زمینه سابقه فعالیت علمی وعملی دارند.
؛ دوره های قبل در سال ۱۳۹۴ برگزار و با موفقیت به اتمام رسید و این سومین دوره ای است که برگزار گردیده وحدود ۲۰نفر هنرجو دارد.
http://up.upinja.com/7z9w3.jpg
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کارگاه یک روزه « شناخت فضا و مکان در تئاتر » در سالن سیمرغ بوکان برگزار شد .
چهارمین ورک شاپ آشنایی با تئاتر بیرونی با موضوع « شناخت فضا و مکان در تئاتر » بعد از شهرهای ارومیه وسقز وبانه به همت انجمن هنرهای نمایشی توسط استاد رحیم عبدالرحیم زاده کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر ومدرس دانشگاه همچنین کارشناس امور هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی عصر شانزده اردیبهشت در سالن سیمرغ بوکان برگزارشد .
در ابتدای ورک شاپ مجری برنامه اسعد آسیابان توضیحاتی در مورد چگونگی شکل گیری و نحوه برگزاری کارگاه ارایه داد و با دعوت از اولین سخنران رضا شامی رئیس جدید انجمن هنرهای نمایشی برنامه ادامه یافت .
رضا شامی با اشاره به اهمیت وجود نهادی صنفی برای انسجام ووحدت بین هنرمندان نمایش و ارتباط وتبادل وتعامل با اداره ارشاد و با مردم وایجاد راههای برای رفاه بیشتر وتامین ... دیدن ادامه » نسبی هنرمند تئاتر برای اجرا وتولید اثار هنری وجود انجمن نمایش را ضروری دانست و اعلام کرد فعالیتهای جدید انجمن بر مبنای رویکرد آموزشی ادامه خواهد یافت .
سپس خالد حیدری عضو هیات رئیسه انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی پشت تریبون قرار گرفت و بر ضرورت همدلی و صفا وصممیت در بین اهالی خانواده تئاتر تاکید کرد و اعلام کرد که منابع مالی برای اجراهای تئاتری صفر است و گروهها باید برای تامین هزینه های خود بر درامد از فروش بلیط ودیگر منابع تاکید کنند و از انجمن جدید نمایش بوکان خواست تا با همگامی اعضای خود نسبت به تاسیس وساخت پلاتو و تامین امکانات از مسئولین کمک بگیرند .
در ادامه مدرس کارگاه ، رحیم عبدالرحیم زاده بحث شناخت فضا ومکان در تئاتر - تبدیل مکان غیر تئاتری به مکان اجرایی" را در دو بخش آغاز کرد
ودر پایان گواهینامه حضور در نخستین کارگاه که در ارومیه برگزارشده بود را به شرکت کننده گان اهدا نمدند .

در این کارگاه تعداد کثیری ازدانشجویان و علاقمندان به تئاتر بوکان وسقز وسنندج حضور داشتند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کارگاه یک روزه « شناخت فضا و مکان در تئاتر » در بوکان برگزار می‌شود
رضا شامی رئیس انجمن هنرهای نمایشی بوکان اعلام کرد:
« انجمن هنرهای نمایشی بوکان در راستای فصل نوین فعالیت های آموزشی خود روز شنبه 16 اردیبهشت کارگاه یک روزه " شناخت فضا ومکان در تئاتر - تبدیل مکان غیر تئاتری به مکان اجرایی" را برگزار می کند» .
مدرس این کارگاه رحیم عبدالرحیم زاده کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر واستاد دانشگاه است که پیش از این و در سه ماهه اخیر سه کارگاه آموزشی دیگر با موضوع تئاتر محیطی و تئاتر بیرونی را در شهرهای ارومیه، سقز و بانه برگزار کرده و قرار است به زودی نیز کارگاهی در شهر سردشت داشته باشد.
این کارگاه آموزشی که با میزبانی انجمن هنرهای نمایشی بوکان ساعت 4 تا 7 بعدازظهر شنبه 16 اردیبهشت ماه در سالن سیمرغ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان برگزار می شودعلاوه ... دیدن ادامه » برهنرمندان و هنردوستان بوکان پذیرای هنرمندان و علاقه مندان به تئاتر از شهرهای همجوار نیز خواهد بود .
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرداخت کمک هزینه های فرهنگی کمسیون فرهنگی شورا برای رویدادهای هنری وفرهنگی وکمک هزینه به هنرمندان ونویسنده گان معجزه نیست . بلکه وظیفه قانونی هر بخش فرهنگی در شهرداری های سراسر کشور است .
پرداخت این هزینه ها از هزینه های مستقیمی است که از مردم می گیرند .
جدا از وظیفه شهرداری در زیبا سازی شهر ومعابر وکاشتن گل وگیاه و فضای سبز پارک ها پرداختن به شاداب سازی و روح جامعه و پیشرفت فرهنگ سازی مردمی وتمدن شهری است که بدون ایجاد رویدادهای فرهنگی وهنری غیرممکن است .و این نویسنده گان وهنرمندان هستند با ارایه آثار خود نفس وجان تازه ای به کالبد بی روح شهر می دهند .
اما متاسفانه همین مقدار از کمک های شهرداری نیز بصورت ناقص و بعد از طی کردن هفت خوان و منت گذاری وگرو کشی و کش وقوس فراوان وتحمل بسیاری ازاهانت ها وتوهین ها وشرط وشروط فراوان به فضای فرهنگی وهنری ... دیدن ادامه » اختصاص می یابد .
شهرداری وکمسیون فرهنگی واقعا" در گسترش فضای فرهنگی بوکان چه نقشی ایفا کرده است؟
شهرداری به اندازه بودجه کدام کوچه بن بست این شهر برای فرهنگ وهنر هزینه کرده است ؟
چه نقشی در تامین هزینه ها ی یک اثر هنری به یک نویسنده پرداخت کرده است؟
چه مقدار از هزینه های انسانی و مالی یک گروه موسیقی را تامین کرده است؟
ایا برای یک نمایش صحنه ای یا خیابانی که گروهی حداقل 10 نفره در تهیه آن در مدت حداقل سه ماه زحمت می کشند و فقط بر اساس اعلام حداقل دستمزد برای یک ماه یک نفر هشتصد هزار تومان است چه کمکی کرده است؟ ایا پرداخت های ناچیز پانصد هزار تومان ویا یک میلیون تومان به این گروهها و یا پرداخت مبلغ اینچنینی برای تامین حداقل نیازهای یک نویسنده جز نادیده گرفتن حقوق مادی ومعنوی آنها به حساب می آید ؟ http://boukan.ir/_shora/logos/fa-IR/333.jpg
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

خط شکنی در فرهنگ وهنر بوکان / اختلاس فرهنگی حاصل از سوء مدیریت فرهنگی

این روزها انتقاد به وضعیت مدیریت فرهنگی شهرستان بوکان از سوی فعالان هنری و فرهنگی به شدت بالا گرفته است.
یادداشت زیر به قلم عبدالرحمان عزیزی یکی از تلاشگران عرصه هنر تئاتر در بوکان به رشته تحریر در آمده است.
مُکریان؛ بیشتر هنرمندان و نویسندگان و فرهنگیان بوکان متفق القول هستند که مدیریت فرهنگی و متولی آن دچار بحران مدیریتی و تداخلو موازی کاری مدیریتی شده است و همین امر روند تولید آثار فرهنگی وهنری را در بوکان دچار نابسامانی کرده است.
مدیران و متولیان فرهنگی امروز بوکان، متاسفانه درک درستی از شرایط به شدت بحرانی فرهنگ و هنر این شهر ندارند؛ این عدم شناخت و سواد کافی و تخصص لازم و عدم درک هنری و همچنین عدم دفاع از فرهنگ و هنر و اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه و رها کردن آنها و مدیریت ناقص موازی از سوی چندین ارگان به این نابسامانی دامن زده است.
آشفتگی ... دیدن ادامه » در حوزه فرهنگ و هنر بوکان در دو سال اخیر به شدت افزایش یافته و هیچ گونه حمایت وپ شتبانی از آن نمی شود . در دهها مورد که گروه های تئاتری با چندین ماه تمرین و زحمت فراوان گروهی در آخرین دقایق موفق به اجرای آثار خود نشده اند .
گروه های حرفه ایی و علاقمند بدون آنکه حمایت مالی و معنوی بشوند با صرف هزینه های گزاف در جشنواره های بین المللی درخشیده اند اما زحمت و رنج بیشتری نصیب شان شده ولی در عوض به کام دفاتر آمار و گزارش اداره ارشاد تمام شده است .
بسیاری از گروه های موسیقی و هنرمندان با سابقه در این حوزه بعد از ماهها تمرین و صرف هزینه و وقت در آخرین لحظات مجوز اجرا دریافت نکرده اند و برای یک روز اجرا باید هفت خوان را طی کنند .
سوء مدیریت و عدم شناخت کافی و عدم حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر از سوی متولیان و کسانیکه داعیه مدیریت فرهنگی را دارند به بی قانونی و قانون تراشی خلاصه نمی شود بلکه با بی کفایتی و بی تدبیری فرهنگ و هنر بوکان را دچار پوچی و بی هدفی کامل می نمایند و به ورطه سقوط تباهی می کشاند.
اجرای برنامه های شب جوک و شوهای بی ارزش که هزار رحمت به برنامه های دشنمان خارجی در ماهواره و خارج کردن و منحل کردن گروه های هنری و انجمن های صنفی هنرمندان ادب و هنر و انحصار طلبی در این حوزه مسیر تولید آثار فاخر و ارزشمند را به کلی به نابودی کشانده و اگر هم اینگونه آثار توسط گروه ها معدود و نویسنده های مردمی تولید می شوند به کلی تحریم و نادیده گرفته می شوند.
تنها سالن آمفی تئاتر بوکان بیشتر به مخروبه شباهت دارد . امکانات بسیار اندک همه مستعمل شده اند. به جای برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری و مردمی در سال یک و یا چند جنگ جوک و شو و جلسات شرکت های هرمی برای تخلیه مغز وفکر جوانان وخالی کردن جیب هایشان اجرا می شود.
سپس برای تعمیر و نگهداری از سرانه بسیار ناچیز که گاهی به صد هزار تومان هم نمی رسد از انجمن های هنری کسر و خرج می شود. از جیب هنرمندان و به کام دلالان و بعضی از مدیران است .
دریافت مجوز و اجرا بعد از ماهها تلاش و دوندگی و خرج کلان خصوصا" در عرصه تولید آثار موسیقی کُردی و مردمی در آخرین لحظات لغو و ممناعت می گردند اما یک شبه مجوز اجرای خوانندگان پولی و بلیطی مهیا است.
همه اینها حکایت از مافیایی شدن حوزه فرهنگ و هنر توسط مدیران فرهنگی است.
که بنا به تعبیر نویسندگان؛ بوکان به گورستان فرهنگ تبدیل شده است. این سوءمدیریت فرهنگی و ضعف دفاع از نویسندگان و هنرمندان و عدم حمایت از آنان بوکان را از لحاظ فرهنگ و هنر و تولید آثار در این حوزه به ورطه سقوط و زیان های جبران ناپذیری کشانده است.
بهتر است کمی شفاف تر و ملموس تر به این موضوع بپردازیم .
ردیف بودجه فرهنگی و هنری اداره کل ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی از استان های همسایه مانند آذربایجان شرقی و کُردستان بیشتر است. حال ما فرض می کنیم به یک اندازه بودجه دریافت می کنند.
در استان همجوار آذربایجان شرقی در هر کدام از شهرهای دور و نزدیک به مرکز استان بیش از دهها جشنواره شهرستانی و منطقه ای فرهنگی و هنری برپا است و به تعداد مناسبت های سال برنامه های هنری و نمایشگاههای فرهنگی اجرا می شود.
در استان کُردستان بیش از چندین جشنواره استانی و منطقه ای و کشوری و بین المللی اجرا می شود .
سال 95 ما شاهد سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز در سطح بین المللی، فرخوان جشنواره منطقه ای نمایش های طنز دیواندره، جشنواره بین المللی نمایش خیابانی مریوان و بیست و هفتمین جشنواره استانی تئاتر و جشنواره های دانشگاهی و جشنواره های بزرگ وکوچک شهرستانی در حوزه نمایش بوده و هستیم .
در طول سال 95 شاهد رونمایی از دهها عنوان کتاب ونشریات شدیم.
اما در استان خودمان خصوصا" بوکان با روند معکوس و منفی روبرو هستیم . بطوریکه این عدم حمایت و بایکوت کردن آثار و بی ارزش جلوه دادن فعالیت گروه ها و امور صنفی آنها باعث لطمه جبران ناپذیری از لحاظ معرفی آثار به مردم گردیده و سالن های نمایش در هنگام اجرای آثار نمایشی به 100 نفر نمی رسد.

سوءمدیریت ومافیایی شدن حوزه فرهنگ وهنر و عقب نشینی هنرمندان باعث دوری مردم از اداره فرهنگ و عدم اعتماد و قهر آنان با اصحاب فرهنگ و هنر و آثار آنان شده است .
مدیران فرهنگی و هنری باید از شوک های ایجاد شده توسط مردم درس عبرت بگیرند. در همین فصل از سال در دو مرحله مردم دو درس فراموش ناشدنی به مسئولین دادند که اگر اندک درک وفهم این مسله را داشته باشند خواهند فهمید. اولین درس عبرت در مراسم کاملا" مردمی و غیر دولتی وحضور بیش از صدها نفر در مراسم رونمایی از کتاب ترجمه شده توسط استاد محمد رمضانی و رونمایی از کتاب های شاعر ئاسو و نویسنده بریا کاکه سوری بود .
مسئولین باید در چارت سازمانی و بودجه بندی و اهتمام به هنرمندان این نکته را فراموش نکنند که متاسفانه به این مهم در دو سال اخیر هیچ گونه توجهی نشده و نمی شود و همچنان دغدغه اجاره دادن سالن سیمرغ را به گروههای بیزنس و پولشویی را دارند و در فکر اجرای شوهای بی ارزش وجنگ جوک هستند .که واقعا" در عرض دوسال تمامی فعالت های و میراث بجای مانده را به کلی نفی و نابود کرده است.

انتهای پیام/ ی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

انتقاد شدید رئیس انجمن های نمایشی بوکان از مسئولان این شهرستان؛
احترام به اصحاب فرهنگ وهنر گورستان را به گلستان تبدیل خواهد کرد

یادداشت پیش رو به قلم عبدالرحمان عزیزی رئیس انجمن هنر های نمایشی بوکان نگاشته و در اختیار مُکریان قرار گرفته است.
مُکریان؛ «وَ ما کانَ لِنَبِیٍّ أَنْ یَغُلَّ وَ مَنْ یَغْلُلْ یَأْتِ بِما غَلَّ یَوْمَ الْقِیامَهِ ثُمَّ تُوَفَّی کُلُّ نَفْسٍ ما کَسَبَتْ وَ هُمْ لا یُظْلَمُون ؛
(شما گمان کردید ممکن است پیامبر به شما خیانت کند در حالی که) ممکن نیست هیچ پیامبری خیانت کند و هر کس خیانت کند در روز رستاخیز آنچه را در آن خیانت کرده با خود (به صحنه محشر) می‌آورد سپس بهر کس آنچه تحصیل کرده داده می‌شود و (بهمین دلیل) به آنها ستم نخواهد شد (زیرا محصول اعمال خود را خواهند دید).»[۷]
انشالله ... دیدن ادامه » دوستان خواننده محترم اینجانب را به " نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" متهم نکنند و ازما عکس وفیلم بعنوان مدرک نگیرند ودر مراجع قضایی پرونده درست نکنند.
از باب دلسوزی برای فرهنگ وهنر شهرمان ودفاع از 37 سال فعالیت هنری خودم و دوستانم عرض می کنم.
هرچند که دیگر کلمه اختلاس معنا و مفهوم خود را از دست داده و برای اینکه ادبیات را پاس داشته شود به معوقه و بدهی تغییر یافته اما اختلاس در فرهنگ وهنر جبران شدنی نیست .
در اختلاس اقتصادی با رد مال و توبیخ و تنبه و جریمه و یا بخشش و گذشت می توان پرونده را مثل دهها پرونده پیش رو بست اما در فرهنگ و هنر جریمه تاخیر و دریافت دیرکردی وجو د ندارد.
بررسی روند تغیرات فرهنگی و رشد فرهنگ و هنر در بوکان نشان می دهد که در دهه 90 و خصوصا" در دوسال اخیر فراز و نشیب های بسیاری داشته و اکنون به زیر خط فرهنگ و هنر رسیده است .
فعالیت های موازی و دور از تخصص نهادهای متولی و سیاسی و مالی و عدم حمایت از خواسته های مردم و نویسنده گان و هنرمندان برتشدید این روند افزوده است .
در شهری که در سالن نمایش ان همه گونه برنامه های شو جوک و برنامه های شرکت های هرمی واختلاس مالی شکل می گیرد و تعمیرات و استهلاک آن بنام سالن آمفی تئاتر تمام می شود . اختلاس محسوب می شود اختلاس اموال عمومی ومردم اختلاس از هنرمندان و همه فرهنگیان .
زمانی که در سالن متعلق به تئاتر دهها برنامه خارج از عرف و قانون وشرع اجرا می شود و انجمن نمایش حتی برای یک مورد از انها اطلاع ندارد و برای تعمیر از جیب خالی هنرمندان کسر می کنند وبه پای هنرمندان وفرهنگیان می گذارنند و به کام دیگران و به جیب بعضی ها سرازیر می شود اختلاس محسوب می شود .
خزانه برای خدمت فرهنگ وهنر خالی است و ردیف بودجه فرهنگی وهنری بوکان در زیر صفر قرار دارد .
زمانی که برای یک هیات کارشناسی که هرکدام بیشتر از 35 سال سابقه فعالیت هنری دارند و تاریخ ساز هنر این شهر هستند برای هرکدام ماهیانه 15 هزارتومان آن هم بعد از 9 ماه پرداخت می کنند اما همان منبع مالی برای اجرای برخی از نور چشمی ها و دست نشانده های خودشان پراست .
از سوی ادعای مبارزه با تهاجم فرهنگی وهنری دشمنان را دارند و از سوی دیگر برنامه های را اجرا می کنند که صد رحمت به برنامه های ماهواریی و بودجه ای معادل ده ها اجرای تئاتری را خرج می کنند و در خانه ای که متعلق به انجمن نمایش اجرا می کنند بدون انکه حتی به متولی آن هم خبر ی دهند و از همه جوانب کنار گذاشته می شود
وقتی گروههای موسیقی بعد از ماهها تلاش و ممارست وتمرین در اخرین دقایق و تبلیغات منع می شوند ومجوز اجرا وحتی پروانه فعالیتشان لغو می شود
وقتی یکشبه نور چشمی ها ودست نشاندهایشان می توانند بدون ارایه ریز برنامه وهیچ گونه نظارتی برنامه جوک وشو برگزار کنند
وقتی گروه تئاتری بعد از ماهها تمرین گروهی وصرف خرج از جیبشان و تحمل همه اهانت ها و توهین ها متهم به اخلال و .. غیره می شوند و در اخر سر بدون دریافت حتی یک ریال از صحنه خارج می شوند
وقتی آمار همین گروه در چندین صفحه بعنوان فعالیتهای اداره فرهنگ اعلام می شود .
وقتی گروههای هنری تئاتری وموسیقی با هزینه شخصی بدون هیچ گونه حمایت مالی در جشنواره های بین امللی دانشجویی و ملی و استانی ومنطقه ای نام بوکان را فریاد می زنند و حمایت نمی شوند اما بعضی های دیگر بدون داشتن حتی یک سال سابقه فرهنگی وهنری بعنوان محقق وپژوهشگر وکارشناس معرفی می شوند .
وقتی نویسنده کتابها تهدید می شوند واز فروش آثارشان منع می شوند ووقتی دیگر اشتیاقی برای هنرمندان ونویسنده گان وشاعران نمی گذارند .
اختلاس محسوب می شود .
دهه شصت وهفتاد؛ در اوج فشارهای دفاع مقدس و اشفتگی منطقه، بوکان هر هفته شاهد برنامه های فرهنگی و هنری و مراسمات شب شعر و رونمایی از کتاب و آثار فرهنگی و هنری بودیم .
بوکان در دهه هشتاد شاهد حضور و ظهور دهها جوان با استعداد در عرصه های دانشگاهی هنر و فرهنگ بوده است .
بطوریکه در این دوره بیشترین قشر دانشگاهی در زمینه های نمایش وسینما ی استان آذربایجان غربی از بوکان بودند .

اما حالابعد ازچندین دوره جشنواره تئاترشهرستانی و جشنواره منطقه ای تئاتر تجربی و دهها برنامه منطقه ای وشهرستانی، در تنها سالن تئاتر بوکان در هفته شاهد برپایی جلسات شرکت های هرمی و پنبه فروش و نخود چی هستیم که جیب جوانان را خالی می کنند و به ریش فرهنگ و هنر می خندد .
وقتی هنرمندان پیشکسوت از سر دلسوزی وصرف وقت و پرداخت تمامی هزینه های ان از جیب خودشان برای آموزش جوانان اقدام می کنند هیچ انگاشته می شود و در پشت پرده بعنوان فعالیت اداره و مدیر قلمداد می شود؛ آن وقت که فریاد مظلوم خواهی و دفاع از فرهنگ پیش می اید ان را شعار می خوانند و ما ظاهرا" چاره ایی نداریم الا باور وعده های انشالله و ماشالله و سرخرمن گلابی .
اما مسئولین یک نکته را فراموش کرده اند .
یک نکته اساسی ...
قدرت درک و فهم عموم مردم .
اگر انها می توانند به یک عده و یک گروه وعده دهند و انها را بفریبند اما نمی توانند عامه مردم را بفریبند .
اگر می توانند با پرونده و عکس و فیلم سازی ترس و وحشت ایجاد کنند نمی توانند جلوی حرکت مردم را بگیرند وقتی مردم کردار و رفتارشان را تائید نمی کنند مطمئن باشند هیچ گاه چرخ دروغ هاشان نیز نخواهد چرخید .
هرگز نمی توان برگزاری محافل خصوصی و یک طرفه نعمت بزرگ برای شهر نامید .
آنا نکه منت فضاهای نداشته را بر مردم می گذارند . بدانند که وجدان مردم همیشه بیدار است وبه قضاوت خواهند نشست .
محبوبیت و مغضوبیت در پیش مردم نتیجه اعمال است . بکوشیم که محبوب خدا و مردم باشیم .
حقله ارتباط با هنرمندان و نویسندگان و شاعران برای پیشبرد سطح فرهنگ فقط احترام به آنان است .
حمایت قاطعانه از مسببین ناشی از لج ولجبازی و سیاسی کاری های است که تاریخ فراموش نخواهد کرد و اینده گان هرگز آن را نخواهد بخشید .
در این گورستان فرهنگ اندک فعالیتی نیز که در این فضا انجام می شود با هزینه خود مردم است و از روی دلسوزی و وجدان کاری هنرمندان ونویسنده گانی است که به مردم مدیون هستند . انان که از این فضا به نفع کرسی وصندلی شان استفاده می کنند نه تنها سواد خواندن و نوشت ندارند و تخصصی برای انجام هیچ کاری ندارند وجدان هم ندارند . آنها همیشه خوابند.

انتهای پیام/ ی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد

جناب آقای دکتر سید رضا صالحی امیری

با سلام
بعنوان یک عضو انجمن هنرهای نمایشی ایران و مسئول شعبه این انجمن در شهرستان بوکان زبانم قاصر است از گفتن تهنیت وتبریک به خاطر مسئولیتی که به عهده گرفته اید . چرا که خوب می دانم نهادی را که به شما واگذار گردیده است مانند حال هنرمندان نمایش والخصوص مناطق محرومی چون شهر بوکان بسیار بد وخراب است . تاریخ نمایش در این شهرستان گواه خوبی است بر این ادعا وحال این روزها وسرنوشت فرهنگ وهنر در این شهر
آقای وزیر
اینکه چهار گوشه وموقعیت جغرافیای شهر کوردنشین بوکان کجاست و مفاخرومشاهیر وادبا وهنرمندانش چه کسانی بوده اند وهستند ،اوراق زرین تاریخ خود شاهد وسخن می گوید .
با تغییر ات بوجود آمده در وزارت فرهنگ وارشاد، بسیار امید داریم که نا امیدی ما را به امید مبدل کنید و با اعزام کارشناسانی برای ارتباط با هنرمندان واصحاب فرهنگ این شهر، برای وضعیت نابسامان مان چاره ایی بیاندیشید تا تیشه به ریشه مان نرسیده است .
شهر بوکان ، زمانی بنام شهر عروس فرهنگ وهنرشهره خاص وعام بود . شهر باسوادترین اساتید وشاعران وادیبان وهنرمندان وموسیقیدان و خطاطان و کاتبان روزگار خود بود .
اما حالا باورکنید که حالمان خیلی خراب است . اداره امور هنر و فرهنگ وارشاد بعلت تصمیمات وتک‌روی‌ها و ناکارآمدی‌ها و تداخل جریانات سیاسی که تنها بدست یک یا دونفر انجام می شود که نه تخصص کافی آن را دارند ونه به اهل فن می سپارند با حواشی تأسف‌برانگیزی همراه است.
هیچ مسئولی در این شهر به فکر کیفیت وارتقا سطح فرهنگ وهنر نیست . بلکه نگرانی شان بیشتر در اینست که مبادا در جای از این نکته سخنی به میان آید وانتقادیانجام شود که به دقیقه نخواهد کشید بیانیه ها وحمایتها و برملا کردن نامه ها و مصوبه ها و عکس وگزارش از جلسات خصوصی شان که نیت کرده بودند به ما هم فکر کنند . واز بودجه فرهنگ وهنر هم به صندوق صدقات ما سکه ای بیاندازند .
باور بفرماید بنده هنوز زنده ام و می توانم سوگند بخورم که اینجانب با 36 سال سابقه وبعنوان عضو هیات کارشناس امور ارزشیابی وتصویب امور هنرهای نمایشی و مسئول انجمن هنرهای نمایشی شعبه بوکان بزگترین رقم نجومی حقوق درمقایسه با دیگر دوستانم در این سمت برای یکسال 180 هزار تومان دریافت کرده ام و همکاران هیات بازبینی وارزشیابی هنرهای نمایشی درمهاباد هرکدام برای یکسال 79 هزار تومان دریافت می کنند .
جناب آقای وزیر ، باور می فرماید که تنها سالن آمفی تئاتر شهرستان بوکان به گروههای بیزنس و پنبه فروش ونخود چی با مجوز وبدون مجوز برای خالی کردن جیب جوانان اجاره داده می شود و از تمرین واستفاده گروههای هنری در آن ممانعت می شود .
برای ... دیدن ادامه » اجرای یک ساعت از برنامه ها ی موسیقی وهنرهای نمایشی هفتاد خوان رستم را هفتاد بار،با هزینه خود هنرمندان طی می کنیم ودر اخرین دقایق پس از صرف ماهها وقت وهزینه لغو می شود .
برای رونمایی از آثار وکتابهای نویسنده گان با هزینه های خود باید چه روزهای دوند ه گی داشته باشیم ودر نهایت با توهین وتهمت وسرخوردگی از طرف اداره مربوطه ومسئولین روبرو می شویم .
هنرمندان ونویسنده گان دلسوز که هنوز برای پیشرفت وآبادانی شهر وجدان کاری دارند با هزینه شخصی خودشان وبعد از ماه ها تلاش با برخورد بی تفاوت وتحقیر آمیزمسئولین مربوط روبرو هستند .
اما برای کسانی که این مسئولین می خواهند بدون کارشناسی کردن و حتی اطلاع هیات ارزشیابی با پرداخت هزینه های بالا همه چیز برای اجرای برنامه های جنگ وشو جوک گویی مهیا است . و قدرتی مافیایی که به هیچ اصولی پایبند نیست برای نابود کردن ومنزوی کردن فرهنگ وهنر دراین شهرستان بصورت عمدی ویا سهوی تلاش می کنند .
روند رشد فرهنگ وهنر در این شهر به گونه ای که همیشه موضوعی مهم وتاثیر گذار در فرهنگ سازی و پیشرفت این شهر ومنطقه بوده است . که تاریخ فرهنگ وهنر و زندگینامه مشاهیر و ادبا وهنرمندان شاهد وگواه است .
با انکه هم کنون نیز بصورت خودجوش توسط هنرمندان وادیبانی دلسوز بصورت پراکنده فعالیتهای صورت می گیرد اما موازی کاری ها و تداخل و دخالت کردنها و ضعف مدیریت فرهنگی دستگاه متولی و قدرت مافیایی گروههای غیرمتخصص ودست نشانده این تلاشها را نیز به شکست می کشانند و دیگر هیچ توان ونای برای ادامه راه نمانده ویا نمی ماند .
هرچند تاریخ عملکرد وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در نظارت بر اداره کل این استان واین شهرستان در گذشته چندان مطلوب از نظر پیگیری و حساسیت فعالیتها ومحروم بودن منطقه ، نبوده است . اما خواهشمندم در این دوره جدید ما را هم دریابید وبه یاری بشتابید باشد که از فاجعه فرهنگی وفروپاشی اجزاء هویت ملی پیش رو جلو گیری شود .
همه ادیبان وهنرمندان این شهرستان دلبسته به سنت ها و ارزش های انسانی وفرهنگی و اعتقادی جامعه هستند وبا درک حساسیت هایی که در قبال فرهنگ وهنر وجود دارد خود را مسئول می دانند .
و تنها راه تعامل و آبادانی در این حوزه احترام به اصحاب فرهنگ وهنر و شفافیت وابهام زدایی در ارایه برنامه ها و منصوب کردن افراد کاردان وشایسته در بخش های متولی فرهنگ وهنردر این شهرستان برای بدست اوردن جایگاه واقعی وقانونی آن است . تا فرهنگ وهنر را از بند بی ادبان وبی هنران رهایی یابد .
درپایان توفیق بی نهایت وروز افزوان برای حضرتعالی و توفیق وصبر وشکیبایی ادبا وهنرمندان را برای امانت داری وپاسداری از تاریخ وفرهنگ وهنر شهرستان بوکان را از خداوند متعال خواستارم .
عبدالرحمن عزیزی
عضو انجمن هنرهای نمایشی شهرستان بوکان
هفده هم آذرماه هزاروسیصد ونود وپنج

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید