همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال علیرضا | دیوار
S2 : 10:49:04
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
25 سکانس ماندگار سینمای جهان در سال 2019 ( بدون ترتیب )

سکانس شماره 11 از فیلم 21 bridges : در سکانسی که افسر پاک دست فیلم متوجه می شود در بزرگترین واحد پلیسی جهان به تنهایی باید در مقابل فساد بایستد و در جهت مخالف صدها پلیس در خیابان های نیویورک گام برمی دارد یک موسیقی حماسی نیاز است تا این سکانس زیبا را به سمت این لیست سوق دهد که به خوبی بر آن منطبق شده است.

سکانس شماره 12 از فیلم 1917 : رسیدن پیغام رسان در آخرین لحظات به مقر فرماندهی برای متوقف کردن حمله در فیلم 1917 آنقدر زیبا به تصویر کشیده شده است که نفس های هر مخاطبی را بند می آورد به خصوص زمانی که ایفا کننده نقش به خوبی توانسته استیلای خود پس از پیمودن یک مسیر طولانی را به خوبی نشان دهد.

سکانس شماره 13 از فیلم a hidden life : این فیلم در سال اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفت. اثری که ده ها سکانس خیره کننده و چشم نواز ... دیدن ادامه » دارد که آدمی را با موسیقی متن بی بدیل خود میخکوب می کند. در میان انبوه این تصاویر آخرین دیدار فرانز و همسرش پیش از اعدام آنقدر احساسی و دردناک است که فقط از ترنس مالیک توانایی ترسیم آن بر می آید و شایستگی قرار گرفتن در این لیست را دارد.

سکانس شماره 14 از فیلم sorry we missed you : ریکی قهرمان قصه کن لوچ، همچون جوکر بارها از سوی افراد مختلف آسیب می بیند و جامعه او را تحت شدیدترین فشارها قرار می دهد اما زمانی که در انتهای فیلم با ده ها زخم روحی و جسمی از بستر بلند می شود و مسیری برخلاف جوکر را در پیش می گیرد ، خود را در سینما ماندگار می کند.

سکانس شماره 15 از فیلم brightburn : کشته شدن مادر قصه توسط فرزندش در انتهای این فیلم یک صحنه نمادین شوکه کننده است در اعتراض به چهره دروغین بشر امروز که ذهن هر بیننده ای را برای ساعت ها مشغول می کند.
ادامه دارد ...
نیلوفر و امیرمسعود فدائی این را خواندند
وحید عمرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_bad_boys_2020
#اکشن_کمدی
#سینمای_آمریکا

پسران بد در سری جدید خود به اندازه ورژن قبلی بد نبودند و این شاید اولین علتی باشد که سبب شده تا نسبت به قسمت قبلی با افت رو به رو شود . فیلم به خوبی آغاز می شود و یک ضد قهرمان مخوف ترسیم می کند اما باز هم همان اشتباه همیشگی رقم می خورد و فیلم در گیر و دار احساسات و قهرمان پروری ، ضد قهرمان خود را به راحتی نابود می کند تا بتواند پایانی ترسیم کند که در آینده نیز گیشه ای مناسب برایش داشته باشد.

نمره 6 از 10
ادامه سکانس ماندگار هاتون چی شد؟
۶ روز پیش، جمعه
بزودی مینویسم
۶ روز پیش، جمعه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_doctor_sleep_2019
#علمی_تخیلی_ترسناک
#سینمای_آمریکا

"دکتر اسلیپ" یک اقتباس ناموفق از رمانی به همین نام نوشته استیون کینگ است. فیلم در عرصه اجرا جز بازی خیره کننده "ربکا فرگوسن" هیچ نقطه قوت دیگری ندارد و حتی در ترسیم فضای داستان نیز عاجزانه عمل می کند و نمی تواند در این راه از جلوه های ویژه به خوبی استفاده کند و باگ تصویری چندین مرحله نگاه مخاطب را آزرده می کند. در مورد متن اثر نیز باید گفت که در وهله اول ضد قهرمان ها و شخصیت های شرور خود را کاملا گیشه ای خلق کرده است . مولف حتی در انتها نمی تواند پیوندی جذاب با فیلم shining برقرار کند و صرفا به دنبال یک درب برای پوشاندن ترکیب فاجعه باری است که خلق کرده است تا بتواند مانع ایجاد رسوایی هنری شود. فاجعه ای که این روزها در پشت رنگ و لعاب و ارقام نجومی گیشه ها مخفی می شود. آنچه ... دیدن ادامه » که سبب می شود این اثر مخاطبین فراوانی را جذب کند همین ارتباطی است که با فیلم shining دارد و بینندگان بواسطه کنجکاوی در این رابطه چشم به این اثر نامتقارن خواهند دوخت.

نمره 5 از 10
امیرمسعود فدائی و س محمدی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_crawl_2019
#درام_دلهره_آور
#سینمای_آمریکا

فیلم crawl در دسته بندی ژانرها زیر مجموعه فیلم های حادثه ای قرار می گیرد. فیلمی که حادثه به وقوع پیوسته در آن سیل و توفان است اما پدیده ای که قهرمان های داستان باید با آن مقابله کنند به مراتب ترسناک تر از این بلایای طبیعی است. فیلم Crawl در برخی پلان ها و سکانس ها یادآور فیلم "آرواره ها" است و به خوبی می تواند استرس حاکم بر موقعیت را به مخاطب القا کند. دلهره ای که غالبا "الکساندر آجا" آن را بواسطه مقوله های واقعی ترسیم می کند و کمتر به سمت سوژه های فراطبیعی می رود . کارگردانی که نخستین بار با فیلم "تپه ها چشم دارند" شهرت جهانی یافت. مولفی که همواره در ورای آثار دلهره آور خود پیامی غالب را القا می کند. پیام هایی انسانی که مخاطب به صورت شفاف با آن مواجه می شود. مولف در این فیلم ... دیدن ادامه » رفتار دهشتناک انسان ها را با یکدیگر سوژه قرار داده است و عنوان می کند انسان ها در عمل می توانند از هر موجود هولناکی با رفتار نامتعارف خود ترسناک تر باشند. رفتارهایی که شاید در نگاه نخست کاملا معمولی به نظر برسند و بسیاری از آن ها را همواره در طول روز بسیاری از ما انسان ها نیز انجام می دهیم.
در باب فنی باید اذعان کرد اثر تلاش زیادی کرده است تا فضاسازی لازم برای خلق یک اثر موفق را داشته باشد اما سوژه مورد نظر به قدری نیازمند فضاسازی سنگین و طبیعی تر است که گویا عوامل فیلم در خلق بی نقص آن با مشکل مواجه شده اند و در برخی سکانس ها جلوه های ویژه نگاه مخاطب حرفه ای را ناامید می کند.

نمره 5.5 از 10
امیرمسعود فدائی این را خواند
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_star_wars_2019
#علمی_تخیلی
#سینمای_آمریکا

قسمت نهم سری فیلم های جنگ ستارگان همچنان در همان سیر نزولی پس از قسمت دوم قرار دارد و علت مشخص آن نیز عدم وجود قهرمان و ضد قهرمان شاخص در این اثر است و همچون سایر آثار متوسط این سبک و سیاق قهرمان در ابتدا مغلوب ضد قهرمان می شود و در انتها نیز بر آن فائق می آید . روندی قابل پیش بینی که برترین آثار علمی تخیلی جهان که بر ترسیم ابر قهرمان استوار هستند برای ارتقای خود باید آن را تغییر دهند. فیلم اما در محتوا اندکی امیدوار کننده است و یک تضاد قابل تامل را در قهرمان خود ایجاد می کند که باورپذیر است و بیشتر از آن که جدال قهرمان و ضد قهرمان اثر تماشایی باشد جدال شک ها و تردیدهای درونی قهرمان قصه محتوایی درخور ایجاد کرده است.
قسمت نهم جنگ ستارگان در دو قسمت جلوه های ویژه و چهره پردازی جز برترین ... دیدن ادامه » های سال 2019 است . برتری که همواره در آثار جی جی آبرامز وجود دارد اما شاید با بهترین اثر وی در سال های اخیر یعنی فیلم ten cloverfield فاصله زیادی دارد.

نمره 6 از 10
امیرمسعود فدائی این را خواند
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
یادش بخیر اولین قسمت جنگ ستارگان رو تو اولین روزهایی که ویدیو آزاد شده بود دیدم و انقدر خوشم آمد که تا آخر هفته یعنی پنج روز بعد فیلم رو به صاحبش پس ندادم و روزی یکبار تماشا میکردم و باورم نمیشد همچین شاهکاری اصولا میتونه وجود داشته باشه
۰۲ فروردین
چه تجربه شیرینی
۰۲ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_there_is_no_evil_2020
#درام_اجتماعی
#سینمای_ایران

"شیطان وجود ندارد" یک فیلم چهار قسمتی و اپیزودی در تقبیح مقوله اعدام است. فیلمی تلخ که از نگاه چهار شخص مختلف روایت می شود. نکته اول در مورد محتوا و متن فیلم اینکه اثر به نمایش قسمتی از حادثه می پردازد اما با اسمی که برای خود انتخاب می کند عملا به قضاوت روی می آورد و اصطلاحا یک طرفه به قاضی می رود و به سرعت نیز حکم صادر می کند. ایراد دومی که از متن این اثر اپیزودی می توان گرفت عدم انسجام آن است به نحوی که با فراز و فرودهای متعدد خود مخاطب را دلسرد می کند . نقطه ضعفی که شاید ریشه در فرم نیز داشته باشد آنجا که فیلم با تدوین نامتقارن خود تمپو اثر را با چالش جدی مواجه می کند و مخاطب را با وجود اپیزودی بودن مجبور به نگاه کردن به ساعتش می کند. فیلم در دقیقه 33 خود نخستین شوک را به مخاطب ... دیدن ادامه » وارد می کند و این امر را برای دومین بار در حوالی دقیقه 60 تکرار می کند اما در اپیزود سوم و چهارم گویا برگ برنده دیگری ندارد که بخواهد آن را برای جذب مخاطب رو کند.
در باب این مقوله که آیا این اثر شایستگی کسب خرس طلای برلین را داشته است یا خیر باید گفت تا سایر آثار حاضر در این فستیوال مشاهده نشود قضاوت در مورد آن امری دشوار است اما باید اذعان کرد که فیلم های اپیزودی همواره مورد علاقه داوران جشنواره ها بوده است به خصوص زمانی که موضوعی جنجالی را روایت کنند و در قسمت هایی از قصه تصاویر شوک آور و دیوانه کننده را به تصویر کشند بنابراین پیروزی این فیلم در فستیوال برلین که این روزها دیگر جایی در میان پنج جشنواره معتبر جهان ندارد ، امری طبیعی و شاید به حق باشد.

نمره 7 از 10
امیرمسعود فدائی و پویا فلاح این را خواندند
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
25 سکانس ماندگار سینمای جهان در سال 2019 ( بدون ترتیب )

سکانس شماره 6 از فیلم joker : سکانس ملاقات جوکر و بروس وین و تردستی که جوکر برای بتمن در دوران کودکی در میانه های فیلم جوکر انجام می دهد شاید سکانس مهمی باشد که در میان تمام اتفاقات پر رنگ این فیلم گمشده باشد و نیاز است چند بار دیگر مشاهده شود تا ابعاد عمیق آن به خوبی حس شود.

سکانس شماره 7 از فیلم joker : لحظه استحاله جوکر و رقصی که در پله های خیابان در رثای این استحاله انجام می دهد بدون هیچ توضیحی باید در این لیست قرار گیرد.

سکانس شماره 8 از فیلم midway : دوئل حماسی و تماشایی ناو ژاپنی و هواپیماهای آمریکایی در انتهای فیلم آنقدر گیرا و نفس گیر است که تا ساعت های پس از اتمام فیلم اجازه نمی دهد چشم از قاب تصویر برداریم .

سکانس شماره 9 از فیلم the dead dont die : زمانی که همگان آدام درایور را در فیلم داستان ازدواج دنبال ... دیدن ادامه » می کردند در فیلم اخیر جیم جارموش این بازیگر در یک سکانس متفاوت و نمادین با محوریت بشر و انسان ها به ایفای نقش می پردازد . جنگ جویی که به نبرد مادی گرایی می رود و ترانه متفاوت این سکانس آن را جالب تر کرده است.

سکانس شماره 10 از فیلم king : نبرد خونین این فیلم در دشت های پر از گل و لای فرانسه صحنه هایی دلخراش و تامل برانگیز را خلق کرده است که نگاه جوئل ادجرتون در این سکانس به آسمان آن را ماندگارتر کرده است . سکانسی که قطعا در زمره یکی از نفس گیرترین نبردهای تاریخی سینما قرار داده خواهد شد.

ادامه دارد ...
نیلوفر و امیرمسعود فدائی این را خواندند
مریم عباسی، جعفر میراحمدی و کاوه علیزاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
25 سکانس ماندگار سینمای جهان در سال 2019 ( بدون ترتیب )

سکانس شماره 1 از فیلم ad astra : در انتهای فیلم در دورترین نقطه منظومه لحظه ای احساسی فرا می رسد که برد پیت در نقش یک کاوشگر باید از پدر خود جدا شود . تصاویر بکر فضایی در کنار موسیقی متن محشر مکس ریشتر همه چیز را برای تماشای یک سکانس ماندگار فراهم کرده است .

سکانس شماره 2 از فیلم anna : لوک بژون بارها توانسته در ضعیف ترین عملکردهای خود نیز صحنه هایی خاص خلق کند . برای علاقه مندان به فیلم های عصر جنگ سرد قطعا تماشای این فیلم خالی از لطف نیست اما یک سکانس این اثر آنقدر پر استرس ترسیم می شود که تا مدت ها در خاطره ها باقی می ماند و آن هم لحظه ای است که شخصیت اصلی فیلم یعنی آنا در پاریس با دو معشوقه خود در میان حضور صدها مامور مخفی قرار ملاقات تنظیم می کند .

سکانس شماره 3 از فیلم avengers : نبرد نهایی تانوس با انتقام ... دیدن ادامه » جویان در حالی که بسیاری از ابرقهرمان های جهان سینما در آن نبرد حاضر می شوند بدون هیچگونه توضیحی و ناخواسته باید در میان سکانس های برتر سال 2019 قرار گیرد.

سکانس شماره 4 از فیلم ford v ferrari : لحظاتی که کریستین بیل در نقش کن مایلز در یک سانحه رانندگی در حین آزمایش خودرو جان خود را از دست می دهد همراه می شود با دیالوگ های تاثیرپذیری که انتهای این فیلم را به شدت حزن آلود می کند .

سکانس شماره 5 از فیلم i am mother : لحظه ای که قهرمان داستان تخیلی فیلم من مادر هستم ، به سمت مادر خود شلیک می کند تا بتواند از شر آن خلاص شود آنقدر تاثیرگذار است که می تواند در این لیست برای خود جایگاهی دست و پا کند .

ادامه دارد ...
نزدیک به 150 تا فیلم از سال 2019 دیدم.
از نگاه خودم برترین سکانس هاشو انتخاب کردم.
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
اسم کتابش چی بود ؟
۰۱ فروردین
"تولستوی و مبل بنفش "
۰۱ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_farewell_2019
#درام_اجتماعی
#سینمای_آمریکا

فیلم سینمایی "وداع" با وجود آن که موضوعی غم انگیز دارد اما باید در گروه شیرین ترین فیلم های سال 2019 قرار گیرد به خصوص زمانی که پایان آن به خوبی رقم می خورد و اثر به باوری که انتقال می دهد ، واقعیت می بخشد . شیرینی ذکر شده در اثر بیشتر از آن که نشات گرفته از متن باشد ریشه در کارگردانی مطلوب فیلم دارد و نخستین وجه درخشان کارگردانی نیز بازی گرفتن قابل قبول از بازیگران کمتر شناخته شده است به نحوی که مخاطب در گیر و دار واکنش ها و روابط آن ها فراموش می کند که به انتهای فیلم نزدیک شده است . "وداع" دقیقا از آنچه که به نظر می رسد نقطه قوت اثر باشد ضربه می خورد ، یعنی متن . فیلم به دنبال ترسیم یک استحاله در دختر جوانی است که دل در گرو خانواده و وطن دارد اما هیچگاه مسیر این استحاله به خوبی ... دیدن ادامه » ترسیم نمی شود . تلاشی که مولف در این مسیر انجام می دهد چیزی جز روایت تصویری شادی ها و غم های یک خانواده نیست و چرایی آن چه که رقم می خورد را به صورت شفاف بیان نکرده است .

نمره 8 از 10
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_sorry_we_missed_you_2019
#درام_اجتماعی
#سینمای_انگلستان

فریادهای تکان دهنده خانواده "ریکی" در ساعتی از صبح که همگان در شهر خواب هستند یکی از دردناک ترین سکانس های چند سال اخیر سینمای جهان را رقم زد . فریادهایی که پایه های سرمایه داری را به لرزه درآورد . فریادهای مردی که از بستر بیمارستان با ده ها زخم بر می خیزد تا به محل کار خود برود تا شغل خود را از دست ندهد . فریادهای مردی که شرافتش "جوکر" را میخکوب می کند . پدری با شرافت و سخت کوش که کاراکتر باورپذیر آن را "کن لوچ" افسانه ای به زیباترین شکل ممکن و به سادگی ترسیم کرده است . "ریکی" همچون "جوکر" تحقیر می شود ، کتک می خورد ، اخراج می شود ، از سوی خانواده لطمه می بیند اما هیچگاه اصول انسانی را زیر پا نمی گذارد و همچون یک گلادیاتور به تمام معنا زمانی که جانی برای ... دیدن ادامه » ایستادن ندارد به جنگ جامعه ای می رود که او را زیر چکمه های خود لگدمال کرده است . جنگی که در آن اسلحه "ریکی" ، مهربانی ، صبر و تلاش است .

نمره 10 از 10
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_monos_2019
#درام
#سینمای_کلمبیا

سینمای کلمبیا همواره طییعت را ابزاری قرار می دهد تا بتواند با بهره گیری از نماهای بکر و بدیع آن مخاطب را مجذوب کند . تلاشی که "سیرو گوئرا" توانست به واسطه آن پس از سال ها سینمای این خطه را زنده کند و با فیلم "آغوش شیطان" جشنواره های زیادی را فتح کند اما "لندس" که این روزها رقیب جدی "گوئرا" در سینمای کلمبیا محسوب می شود این طبیعت را برای قصه ای تلخ از کودکان جنگ به کار گرفت .
فیلم monos با اتکا به طبیعت وحشی آمریکای لاتین القا می کند که چگونه محیط بر شکل گیری شخصیت انسانی تاثیرگذار است . روایت در راستای تصدیق این اصل ( در فلسفه تاریخ سوالی مطرح می شود مبنی بر این که اگر تموچین امروزه در خانواده ای فرهیخته در قلب اروپا متولد می شد باز هم سرگذشتی مشابه تموچین در قرن 12 و 13 میلادی ... دیدن ادامه » در دادال داشت ؟ ) کاراکتری خارج از جامعه کلمبیا را وارد قصه می کند تا نشان دهد محیط آلوده هر کسی را می تواند مبتلا کند و شاهد هستیم این کاراکتر آمریکایی نیز در انتها برای نجات خود دست به هر خشونتی می زند. مولف بدین سان محیط را مقصر جلوه می دهد و به نحوی بازگشت به سنت ها وخانواده را گریزگاهی از این باتلاق می داند .
فیلم در روایت زمانی ضربه می خورد که تمرکز خود را از روی گروه ترسیم شده بر می دارد و اسیر آمریکایی داستان را تبدیل به سوژه اصلی می کند و سپس به دنبال ترسیم یک استثنا و یک استحاله می رود و عملا ماهیت خود را فراموش می کند . روایتی که می توانست اثری ماندگار پیرامون نقش کودکان در جنگ های چریکی باشد اما عملا تبدیل به فیلمی چندپاره شد که قصد دارد همه چیز را در کوتاه ترین زمان ممکن شرح دهد . ادعایی که این فیلم را در مسیر نزولی قرار داد و در انتها نیز سوالات زیادی برای مخاطب باقی گذاشت .

نمره 7 از 10
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_spencer_confidential_2020
#معمایی_اکشن
#سینمای_آمریکا

"پیتر برگ" کارگردانی ست که سال ها نام خود را با سینمای اکشن و مهیج گره زده است و همواره آثاری راهی پرده نقره ای می کند که حداقل در سرگرم کردن مخاطب موفق عمل می کنند . "پیتر برگ" در فیلم اخیر خود نیز با استفاده از فرم و تکنیک توانسته است اثری مهیج و سرگرم کننده خلق کند که مهم ترین ابزار وی قطعا در این راه تدوین بوده است که با بهره گیری از کات های کوتاه یک تمپو سریع ایجاد کند و مخاطب را حفظ کند اما زمانی که به متن فیلم نگاه می کنیم ، نقطه ضعف همیشگی بسیاری از کارگردان ها را مشاهده می کنیم و آن این است که آنقدر درگیر ترسیم قهرمان قصه می شوند که فراموش می کنند ضد قهرمان داستان است که می تواند قهرمان را در نگاه مخاطب ماندگار تر جلوه دهد . "پیتر برگ" نیز در این تله گرفتار ... دیدن ادامه » می شود و با پایان بندی کاملا معمولی خود نمایش متوسط خود در طول فیلم را به لبه پرتگاه نزدیک تر می کند . پایانی ضعیف که دقیقا نشات گرفته از ترسیم ضعیف ضد قهرمان داستان است .

نمره 5 از 10
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_1917
#درام_اپیک
#سینمای_انگلستان

فیلم سینمایی 1917 درامی در گونه اپیک است که در آن میزانسن حرف اول را می زند . مقوله ای که در تک تک سکانس ها و پلان ها خودنمایی می کند و اوج آن در نیمه دوم فیلم مجموعه ای از زیباترین تصاویر سال 2019 را رقم زده است . تصاویری که در انتها به تک درخت نمادین اثر ختم می شود که نشانه باور و عقیده قهرمان قصه است و نشان می دهد که با تکیه بر باور خود توانسته است امر غیر ممکن را عملی کند . امری دشوار و غیر ممکن که تمامی فیلم بر روایت آن استوار شده است و فیلم را در گونه "روایی" گنجانده است . در سال های اخیر فیلم هایی همچون "دانکرک" و در سینمای ایران "تنگه ابوقریب" نمونه بارز این گونه فیلم ها است . آثاری که تمرکز خود را صرفا بر روی روایت یک اتفاق تاریخی معطوف می کنند . این گونه فیلم ها می تواند پر از ... دیدن ادامه » جزئیاتی باشد که تبدیل به برگ برنده آن ها شود . جزئیاتی که به واسطه تصویر ، دیالوگ ، میزانسن و حتی یک نگاه القا می شوند در همین راستا فیلم 1917 با وجود اینکه روایت بسیار ساده ای دارد اما به این جزئیات توجه ویژه ای کرده است تا جایی که حتی پوسترهای چسبانده شده به دیوارهای خرابه ها نیز کاملا هدفمند است و در گسترش متن بدون استفاده از دیالوگ کمک بسزایی می کند .

نمره 9.5 از 10
امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
نظر من نهایتش ۷ از ۱۰
۲۰ اسفند ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_a_hidden_life_2019
#بیوگرافی_درام
#سینمای_آمریکا

عنوان احساسی ترین فیلم سال 2019 را باید به فیلم a hidden life اخنصاص داد. فیلمی که با تمام قدرت و با بهره گیری از موسیقی ، تصویر و متن به شدت احساسات مخاطب را جریحه دار می کند و مخاطب را به درون گردابی که "فرانز" در آن دست و پا می زند ، پرت می کند . گردابی که در آن جدال باورها و حفظ جان به قدری دردناک می شود که اشک هر مخاطبی را سرازیر می کند . فیلم با وجود آنکه تمپو آرامی دارد اما به کمک این امر که روایت در انتها به کجا ختم می شود و به کمک بهره گیری از طییعت بکر اتریش توانسته است جاذبه خاصی ایجاد کند . ترنس مالیک همچون تمامی آثار گذشته خود از دیالوگ هایی در حوزه تئولوژی بهره جسته است و مخاطب را در جستجوی چرایی هستی تنها می گذارد و در این راه دکوپاژ را کاملا به اسارت گرفته است . روایت فیلم ... دیدن ادامه » به نحوی یادآور فیلم hunger است که آن هم همچون این اثر داستان مقاومت یک مرد در مقابل جور را به تصویر می کشد . نقطه عطف اثر قطاری ست که ترنس مالیک در رویای قهرمان خود ترسیم کرده است. قطاری که بدون توقف قهرمان را به مقصدی ناشناخته هدایت می کند . مقصدی که قهرمان در راه رسیدن به آن مجبور می شود همه دارایی خود را فدا کند ، بد نام شود و جان خود را نیز به خطر اندازد . قطار و ریل هایی که نماد طی طریق قهرمان به سوی رستگاری است .

نمره 9.5 از 10
امیرمسعود فدائی و پویا فلاح این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلمrichard_jewell_2019
#بیوگرافی_درام
#سینمای_آمریکا

لطفا تا صد سال دیگر فیلم بساز . این تنها جمله ای است که می توان خطاب به "کلینت ایستوود" پس از تماشای هر اثر او گفت . بی شک هیچ کارگردانی نمی تواند در سن 90 سالگی اثری خلق کند که مخاطب را درون داستان خود به نحوی محصور کند که هیچوقت آرزوی آزادی نداشته باشد . کلینت ایستوود را بی شک باید پیامبر سینمای جهان نامید زیرا به نظر می رسد از روی رسالتی خاص دست به خلق اثر هنری می زند و در این راه از هیچ شکستی هراس ندارد . پس از ساخت چند فیلم متوسط فیلم "ریچارد جول" یک اوج گیری دوباره برای "ایستوود" به حساب می آید . فیلمی که بر اساس داستان واقعی یک نگهبان ساخته شده است و به شکلی خیره کننده مخاطب را با خود درگیر ، شاد و غمگین می کند . قدرت بالای این اثر در ترسیم کاراکترها سبب می شود تا ... دیدن ادامه » مخاطب نیز در انتهای فیلم همچون کاراکترها عکس العمل نشان دهد به نحوی که گویا ماجرا را از نزدیک لمس کرده است . بارها در دهه های اخیر شاهد داستان هایی بوده ایم که قهرمان در ورطه اتهام گرفتار شده است اما "ریچارد جول" نه به کمک توانایی فیزیکی بلکه به کمک باوری که دارد خود را از این مخمصه رها می کند و شاید این نکته منحصر به فرد این اثر نسبت به هم نوعان خود باشد.

نمره 9 از 10
celine این را خواند
مریم عباسی و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_portrait_of_a_lady_on_fire_2019
#درام_رومنس
#سینمای_فرانسه

"پرتره زنی در آتش" یک فیلم کاملا ساده و کلاسیک با زمینه ای مبتنی بر مکان است که در آن به بررسی تفاوت تصور ذهنی و واقعیت می پردازد . مقوله ای که در بستر رومنس ترسیم شده است و از هنر نقاشی برای القای آن استفاده کرده است . این فیلم نه دیالوگ های آنچنانی دارد و نه تصاویر خیره کننده بلکه مولف با علم به اینکه چگونه از کم ترین امکانات بهترین استفاده را کند توانسته یک اثر به یاد ماندنی خلق کند . عدم وجود بازیگران توانمند شاید بزرگترین ضربه ای باشد که این اثر متحمل شده است . فیلمی کاملا زنانه که با استفاده از موسیقی محلی فرانسه استحاله بشر را به نمایش می گذارد و به خوبی توانسته از دو مولفه مکان و موسیقی محلی بهترین بهره را ببرد . مکانی در مجاورت دریای ملتهب که به گونه ای آشفتگی درونیات ... دیدن ادامه » کاراکترها را به تصویر می کشد و در سکانسی با متوسل شدن به فرهنگ محلی و آرامشی که در پی دارد آن را درمان این آشفتگی می داند .

نمره 8.5 از 10
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#ماموران_بزرگراه
#جان_لی_هنکاک
#سینمای_آمریکا

کارگردان ها و فیلم های زیادی به زندگی هیجانی خطرناک ترین و محبوب ترین سارقان آمریکا در قرن 20 یعنی بانی و کلاید پرداختند ، سارقان و راهزنانی که در مراسم تدفینشان نزدیک به 40 هزار نفر شرکت کردند و آن ها را با شکوه بدرقه کردند. جان لی هنکاک در اثر جدیدش با عنوان ماموران بزرگراه در ایده ای جذاب و تماشایی صرفا به زندگی مامورانی می پردازد که بانی و کلاید را هدف قرار می دهند و یکی از بزرگترین معضلات آن سال های آمریکا را برطرف می کنند . مامورانی با اسم های گالت و هیمر با بازی درخشان وودی هارلسون و کوین کاستنر که پس از بازنشستگی وظیفه ای سخت بر عهده آن ها گذاشته می شود و به عنوان قهرمان های این تریلر جنایی ترسیم می شوند اما در جامعه هدف روایت هنکاک هیچکس آن ها را دوست ندارد و از آن ها به ... دیدن ادامه » عنوان قهرمان یاد نمی کند. جامعه ای که سارقان را قهرمان می پندارد و اصول در آن وارونه شده است. ترسیم فضایی پر از شک و ابهام و فضاسازی متناسب فیلم نقطه قوت این اثر است .

نمره 8.5 از 10
امیرمسعود فدائی این را خواند
بهزاد هندی، پویا فلاح و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#شزم_2019
#سینمای_آمریکا
#فیلمهای_ابر_قهرمانی
#نقد_اختصاصی
#پورحسین

شزم، نام ابر قهرمان جدید شرکت دی سی است که نخستین فیلم آن امسال راهی سینماهای جهان شد و فروش قابل قبولی نیز داشت اما باید گفت دیوید اف سندبرگ نتوانست آن طور که انتظار می رفت فیلمی با کیفیت بسازد و صرفا با تکیه بر هجو و ایجاد لحظات احساسی به دنبال جذب مخاطب بود . شزم به مراتب اثری ضعیف تر از فیلم های ابر قهرمانی مارول است و مخاطب حرفه ای با تماشای این اثر به ضعف عمده متن پی خواهد برد.
دیوید سندبرگ در ساخت قسمت دوم فیلم آنابل نیز موفق نبود و نشان داد صرفا یک کارگردان تجاری است و با توسل به نقاط ضعف مخاطب او را به پای گیشه می کشاند .نقطه ضعف دیگر فیلم شخصیت پردازی و فضاسازی سست اثر است . روایت فیلم مخاطب را درگیر رابطه و فضایی احساسی میان مادر و فرزندی می کند که سال ها از یکدیگر دور بوده ... دیدن ادامه » اند اما در کسری از ثانیه این تعلیق احساسی از مسیر قصه خارج می شود و قصه ابتدایی خود را به ته دره می فرستد و روایت نیمه کاره رها می شود.
فیلم با وجود اینکه دو سوم زمان خود را صرف ایجاد شخصیت هایش می کند اما کنش های سردرگم آن ها باز هم مانع ایجاد ارتباط مخاطب با قهرمان هایش می شود.

نمره 4.5 از 10
امیرمسعود فدائی، پویا فلاح و امیر مسعود این را خواندند
مسعود جعفریان این را دوست دارد
عالی بود آقا علیرضا
کاملا موافقم باهاتون و
اینکه داستان هم چندان کشش ی برای یه فیلم شاهکار رو نداشت ...
ولی بعنوان یک قهرمانی در سطح سوپرمن واقعا ناامید کننده بود
هر چند فیلم های بد و خوب زیادی از سوپرمن دیدیم !
برای الان میشه گفت
در هر صورت برنامه کودک ... دیدن ادامه » خوبی بود، :))
۱۵ اسفند ۱۳۹۸
دقیقا برنامه کودک بود
موافقم مسعود جان
۱۵ اسفند ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#من_مادر_هستم_2019
#سینمای_استرالیا
#علمی_تخیلی
#نقد_اختصاصی
#پورحسین

نام سینمای استرالیا این روزها درخشان تر از همیشه بر پرده نقره ای نقش می بندد. حتی تماشای آثار متوسط هنرمندان این کشور بسیار لذت بخش است . به وضوح نمایان است که کارگردان های تازه کار استرالیایی تمام اصول و قواعد را بلد هستند و قطعا فیلم های خوش ساخت به عرصه نمایش می گذارند. هنگامی که "دیوید میچود" نخستین اثر خود با عنوان "امپراطوری حیوانات" را ساخت ، هیچکس تصور نمی کرد که کارگردان این اثر ، تازه کار و بدون سابقه قبلی باشد و در نخستین تجربه سینمایی خود یک اثر فاخر را به سینمای جهان معرفی کند . این روند سال هاست که در سینمای کمتر شناخته شده استرالیا ادامه دارد.
در همین راستا امسال با تبلیغات گسترده نتفلیکس فیلم سینمایی "من مادر هستم" روانه سینماهای جهان شد ، اثری ... دیدن ادامه » که نخستین تجربه کارگردانی "گرانت اسپاتر" است اما باز هم همان روند زیبا و تماشایی سینمای استرالیا اینجا نیز ادامه دارد. تصاویر و قاب های خیره کننده، موسیقی متن هماهنگ با تمپو، ایجاد تعلیق های داستانی حساب شده که مخاطب را تا انتها با خود همراه می کند و به روایت کشش می دهد، فضا سازی چشم نواز و بی نقص، همگی در این فیلم موجود است.
بازی تماشایی هیلاری سوانک ( برنده دو جایزه اسکار بهترین بازیگر زن ) در این فیلم از نقاط قوت این تریلر معمایی است که از میانه های اثر وظیفه جذاب کردن فیلم به تنهایی به دوش او می افتد.
فیلم سینمایی "من مادر هستم" یک تریلر علمی تخیلی است که بزرگترین نقطه ضعف آن پایان بندی متن اثر است و این ضعف مانع می شود تا این اثر به موفقیت آثاری همچون "اکس ماشین" دست یابد. فیلم "من مادر هستم" عملا در چند دقیقه پایانی تبدیل به یک درام می شود و از ساختار یک تریلر سینمایی فاصله می گیرد. اشتباهی که متوجه "مایکل لوید گرین" نویسنده این اثر است .
به این نکته نیز باید اشاره کرد که این فیلم با تم آخرالزمانی ، پر از نمادهای سیاسی و اجتماعی است که جامعه هدف خود را مورد نقد قرار می دهد . مادری که فرزند خود را در فضایی بسته پرورش می دهد و به دروغ برای کنترل او ، ترس هایی را در ذهن وی پرورش می دهد اما ایده نمادین فیلم به این قسمت سیاسی به تنهایی بسنده نمی کند و در فاز دوم دروغ کاراکتر "سوانک" را به عنوان نماد جامعه مدرن به تصویر می کشد و اذعان می کند کاراکتر "سوانک" اگر آگاهی القا می کند صرفا برای منافع خودش است و کاراکتر "سوانک" به عنوان نماد مردم جامعه نیز جایی که به نتیجه نمی رسد همچون کاراکتر مادر فیلم با دروغ گفتن اهداف خود را پیش می برد.

نمره 8.5 از 10
امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#نقد_اختصاصی
#پورحسین
#فیلم_buzzsaw_velvet_2019
#دن_گیلروی
#سینمای_آمریکا
#سورئال

دن گیلروی با وجود سابقه طولانی در عرصه سینما ، نام خود را با فیلم خزنده شب و نامزدی بهترین فیلمنامه اورجینال برای این فیلم در اسکار 2015 ، جهانی کرد. گیلروی در اثر جدید خود باز هم به دنبال تجربه ای جدید بود اما هیچوقت نتوانست موفقیت فیلم نایت کراولر را تکرار کند و صرفا یک فیلم تخیلی ستریکال و متفاوت را خلق کرده است. فیلمی درام و تا حدودی معمایی که جامعه هنرمندان را به شدت مورد نقد قرار می دهد و آن را نابود می کند و به صورت نمادین علت مرگ جامعه را بیراهه رفتن هنر و هنرمندان می داند. تماشای بازی متفاوت بازیگرانی همچون جیک جیلینهال، جان مالکوویچ و زاو اشتون شاید نقطه جذب کننده فیلم باشد .
دن گیلروی در این فیلم، طنزی پنهان را با ترس و وهم تلفیق کرده و اثری پست مدرن به مخاطب ارائه ... دیدن ادامه » داده است که قاعدتا مورد پسند مخاطب عام نیست . جسارت خیره کننده دن گیلروی در به چالش کشیدن جامعه هنری شاید زیباترین وجه این فیلم باشد و مخاطب را برای تماشای این فیلم مشتاق کند .

نمره 6.5 از 10
امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید