تیوال المیرا شاهان | دیوار
T1 : 18:47:45
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
دیشب بعد از روزها انتظار، موفق به تماشای این تئاتر شدم. خب طبیعتاً حجم بالای مخاطبان و خریداران بلیط و تبلیغ های هنرمندان و بازار سیاهِ پیش آمده، هر کسی رو راغب می کرد که این نمایش رو از دست نده. اما شور و اشتیاق من بعد از پانزده دقیقۀ اول فروریخت، دلیلش:
ناهماهنگی در ولوم صدای بازیگر و موسیقیِ متن؛ صدای بازیگر به نسبتِ موسیقی پایین تر بود و موجب شد که تا پایان نمایش بسیاری از دیالوگ ها رو به خوبی نشنویم و از دست بدیم. به عبارتی بهتر بود صدای بازیگر بالاتر باشه. چون در بخش های بدون موسیقی هم صدا بسیار کم و آروم بود!

اما به طور کلی:
این کار، نمایشنامه نسبتاً خوبی داشت که مخاطب رو درگیر می کرد (موضوع کلی: نقش پدر و مادر در تربیت فرزندان)، دکور خوب، انتخاب موسیقیِ متن خوب، و اما بازی بازیگرها به استثنای علی نصیریان و با ارفاق شهاب حسینی، متوسطِ رو به ... دیدن ادامه » پایین! اما واقعا چرا؟ دیالوگ هایی که می تونست با نهایت احساس و حقیقی بیان بشه، ضعیف و بی روح بیان می شد. شهاب حسینی هم بعضی جاها - به هر دلیلی - بسیار تند و پشت سر هم دیالوگ ها رو می گفت، گاهی خیلی ناواضح و باری به هر جهت! واقعا تنها کسی که به خوبی درخشید استاد علی نصیریان بود که هیچ خرده ای نمی شه بهشون گرفت.

شهاب حسینی بازیگر محبوب منه و این نقدی که اینجا نوشتم مغرضانه نیست و صرفاً برای بهبود و تقویت کارهای آینده ش هست {البته بعیده اینجارو بخونه :) }. امیدوارم روز به روز بیشتر در آسمان هنر بدرخشه.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آدم واقعا در چنین اجراهایی می تونه توان واقعیِ یک بازیگر رو بسنجه. بسیار نقش سنگینی داشتن و واقعا هنرمندانه از پسش بر اومدن. بدون هیچ اشتباهی در اجرای هر یک از شخصیت ها. به جد لذت بردم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ضمن این که به همۀ کسانی که در این اجرا نقش داشتند خداقوت میگم، چیزی که در ذهنم مونده از این نمایش، بیش از هر چیز صدای بسیار بلند فریادهای از سر خشم (که خب جزو نقش بود) هست. خب سلیقۀ من این حجم از خشونت و داد و بیداد رو نمی پسنده. اما در کل دیالوگ های خوبی شنیدیم.
از بازی تحسین برانگیز اون آقای سرخ پوش (که متاسفانه اسمشون رو نمی دونم و احتمالا نماد "قانون" بودن) تشکر می کنم. بسیار خوب بود حرکات و حرف زدنشون.

ای کاش کار زمان بندیِ بهتری داشت. 45 دقیقه بیش از زمان مقرر نمایش ادامه پیدا کرد که من واقعا خسته شدم.
رضا تهوری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشی با اجرای زیبا و اثرگذار دو بانوی هنرمند که بغضی بی امان به همراه داشت... این دومین کاری بود که از آقای مهرداد خامنه ای تماشا کردم، و ان شاءالله آثار بعدی ایشون رو هم خواهم دید.
حقیقت اینه که ما بردۀ عادت ها و طمع هامون هستیم. همیشه تلاش می کنیم تا فردای بهتری برای خودمون بسازیم، اما هیچوقت داشته های امروزمون راضیمون نمی کنه و قانع نمی شیم. بنابراین باز تلاش می کنیم و باز هم ... و هرگز راضی نمی شیم و رفته رفته تا جایی ادامه می دیم که به اتاقکی در کنار لوله های فاضلابِ حرص ها و طمع هامون خو می گیریم و رویاهامون که حتی می تونه به حقارتِ شنیدن وزوز دوبارۀ مگس های مملکتمون باشه، توی غربتی که خودمون برای خودمون ساختیم تا ابد یک رویای دور از دسترس باقی می مونه ....

خدا قوت به همۀ عزیزانی که برای اجرای این اثر انرژی گذاشتند.
سلام خانم شاهان عزیز
خوشحالم که براى بار دوم تونستیم توجه شما رو به نمایشمون جلب کنیم و اینکه شرمنده این توجه نشدم.
ممنون از تحلیلتون از نمایش مهاجران و به امید دیدار
۱۴ مرداد
درود بر شما. من کار شازده کوچولو رو هم بی اندازه دوست داشتم. همیشه موفق باشید.
۱۴ مرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی خنده دار بود! البته اون که فضای دهۀ شصت و هفتاد رو درک کرده و اون موسیقی ها و اجراهای مایکل جکسون و ... رو، طبیعتاً بیشتر ارتباط می گیره با فیلم. اما واقعا من علی رغم اینکه واقعا خندیدم، روم نشد با خواهرم حتی برم دوباره ببینمش. بخصوص سر سکانس معجون! فکر می کنم اگه دو سکانسی که دربارۀ دوست شهیدش بود در فیلم نبود، عمراً مجوز پخش نمی گرفت :) چون خیلی رقص و اینا داشت فضاش و این خیلی بعیده از سینمای ایران!
اواخر فیلم هم خیلی شوکه شدم. واقعا انتظار نداشتم فیلم به این شکل فضاش تغییر کنه. با این حال فکر می کنم جذاب تر از قسمت اول بود.
سین.شین این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
واقعا ارزش دیدن نداشت! :| نه قصۀ درست و حسابی، نه طنز خاص و متفاوت! فقط تیزر جذابش مخاطب رو جذب می کرد. همین.
هفده دقیقه سانسور شده ...بعد از خرید نسخه قانونی ،میتونین نسخه کامل رو از یوتیوب دانلود کنین....اگه اهل کمدیهای سرگرم کننده باشین ،فیلم بامزه و بشدت خنده داری هست و طبعا در همین دسته باید ارزیابی بشه
۲۱ خرداد
آقای فتحیان...شما توقعاتی دارین که متناسب با به فیلم کمدی-رمانتیک سرگرم کننده مخصوص مخاطب عام نیست...اتفاقا در کلاس مخصوص خودش(طبعا نباید با فروشنده یا اژدها یا حتی قلب اتمی مقایسه بشه) موفق هست...در هالیوود الان چندین سال هست که در بهترین کمدیها بار اصلی ... دیدن ادامه » خنده زایی! بر عهده دیالوگها و شوخیهای اروتیک هست(که البته کوچکترین ایرادی نداره) و طبعا ساخت چنان فیلمی ساده تر هست اما توآلبالو کلیت موضوع و وضعیت رخ داده و تیپ هایی که مقابل هم قرار گرفتن به شوخیا شکل میدن.... برای اثبات موفقیت نسبی آلبالو میشه باین واقعیت اشاره کرد هالیوود کمدیهایی که ویژگی های مورد اشاره شما رو داشته باشن هر چن سال یبار ساخته میشن و اتفاق محسوب میشن (اگر مخالفین اسم پنج تا از کمدیهای بامزه 2016 رو بگید)...بگذریم که در کمدی-رمانتیک سالهاست فیلمی ساخته نشده که ملت رو بارها به قهقهه وادار کنه....نهایتا تاکید میکنم البالو یه فیلم صرفا سرگرم کننده خنده دار و بدون ادعاست و درین چارچوب موفق هست.... اما اگر دنبال ارزشهای سینمایی اعتراض بوضع موجود طرح سوال و... باشیم در سایر فیلمها من جمله هنروتجربه ایها باید دنبالشون بود و اونها رو با چنین معیارهایی قضاوت کرد.....از صدقه سر البالو وسایر کمدیهاست که سینماها ورشکسته نمیشن و...و...و...و امکان ساخت اثار ارزشمندی که بشه بارها دیدشونو باشون زندگی کرد بوجود میاد
۲۱ خرداد
جناب دانش عزیز ، عرض سلام
1. فیلم های کمدی روز هالیوود را زیاد دنبال نمی کنم بنابراین در این مورد ، صاحب نظر نیستم که بخواهم مقایسه ای بین الگوهای رایج و اصطلاحا بفروش جریان سینمای هالیوود و سینمای خودمان داشته باشم .
2. در مورد پنجاه کیلو آلبالو ، گشت ... دیدن ادامه » ارشاد ، اخراجی ها ، طبقه حساس ، نهنگ عنبر ، خوابم میاد ، سالواداور ، سن پترزبورگ ، خوب بد جلف و ورود آقایان ممنوع که فیلم های شاخص سینمای گیشه در نزدیک به یک دهه اخیر بوده اند ، قضاوت ارزشی و ایدئولوژیک در مورد جنس شوخی ها نکردم ، توقع زیادی هم از اسامی شناخته شده صاحبان و دست اندرکاران این آثار ندارم جز یک ساعت و نیم اوقات شاد بی حس خسران و اتلاف وقت و پول . فرم عجیب و فیلمنامه شاهکار و شوخی های دسته اول و بازی های درجه یک نمی خواهیم ، اما توقع رعایت همان قواعد تضمین کننده فروش در حد استاندارد سینمای خودمان - که مطلوب خود سرمایه گذاران هم هست - و یک فیلمنامه سر و ته دار با موقعیت ها یا تیپ های بامزه آیا توقع زیادی است ؟ مگر در این سال ها ما نمونه های موفق سن پطرزبورگ افخمی و ورود آقایان ممنوع جوان را نداشته ایم که هم فروش خوبی کرده اند هم نظر مساعد اهالی فن را به خود اختصاص داده اند ؟
3. اهمیت این نوع سینما در بقای سینمای ایران بسیار مقبول اما یک نکته حایز اهمیت است :
مگر جز این نمونه های محدود - که تازه بهترین های موجود سینمای ایران در سینمای گیشه هستند - ما اثر قابل ارایه ای به مردم سینما رو و کمدی دوست خودمان داشته ایم و به آن ها حق انتخاب در میان آثار کمدی روی پرده داده ایم که بخواهیم در باد فروش چند ده میلیاردی شان بخوابیم و به آن ها ببالیم ؟
مگر نه این که همین آثار شاخصی که ذکر شد در طول سال ها ، سلیقه و سطح توقع مخاطبی مثل من و شما از سینمای خودمان را شکل داده است ؟
سپاس از شما
۲۱ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم موضوع متفاوت، اما روندِ کندی داشت.
نوبادی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه کمدی که بدون دیالوگ های بی تربیتی هم می تونه مخاطب رو بخندونه و با خانواده می شه دید! :)
یاسمن ، علی ابراهیم و معصومه بهجت این را دوست دارند
Iهمه فیلمها و تاترهایی که در ایران ساخته و اجرا میشن رو میشه با خانواده دید و در هیچکدام چیزی که از نظر اکثریت خانواده ها مشکلی داشته باشه وجود نداره....البته اقلیت حق دارند که تعریف خاص خودشون رو از اخلاق داشته باشند و دامنه لغات ممنوعه رو اونقدر گسترش ... دیدن ادامه » بدن که تقریبا همه چی رو در بر بگیره (دورانی داشتیم که حتی کلمه "رویهمرفته" رو از کتابها حذف میکردند!!) اما نباید توقع داشته باشند که همه اثار و محصولات هنری مطابق این سلیقه خاص اونها ساخته بشه و به بیست و چند کاناال سیما و کلی کانال رادیو و تمام کتابهای چاپ شده و بخش اعظم فیلمها و تاترها و...و....اکتفا کنند و از کنار معدود و محدود(متاسفانه بختطر محدود و معدود بودنشون) اثاری که برای سلیقه عموم مردم ساخته شده ، راحت عبور کنند
۲۷ اسفند
بله- اصولا کرگدن در دهه 30 از نظر زیبایی شناسی هنری دارای اهمیت والایی بوده
۲۲ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجموعا خوب بود. دیالوگ ها خیلی خوب بودن. البته این نمایش فقط از "کنار" اسم حضرت زهرا (س) رد شده بود :) خیلی محتوا و فضاش این شکلی نبود. مثلا اون تیکه که بازیگر نقش مبارکه لباس حضرت فاطمه (س) رو دست می گیره و خانم آشا محرابی متوجه می شن اون لباسِ مقدس ترین بانوی دنیاست، بانو افتخار ملوک خیلی مصنوعی تحت تاثیر قرار می گیرن. البته از حق نگذریم ایشون خیلی خوب و شیرین خاطرۀ ازدواجشون رو تعریف کردن.
خیلی متوجه نشدم ربط چادر با "چتری"ِ یاسی چی بود! خب اگه یاسی چادریه و به خاطر ایشون همه در تب و تاب ساخت فیلم حضرت زهرا (س) هستن، خیلی جلوۀ زیبایی نداشت اون چتری ها! لااقل حضرت زهرا (س) رو ما با چتری نمی شناسیم، اما با چادر و حجاب می شناسیم. حجابِ اسلامی که در سورۀ احزاب ذکر شده چه شکلیه!

به هر حال این نمایش سرشار از تلخی و شیرینی بود و البته تلخی هاش به شیرینی ... دیدن ادامه » هاش می چربید. مخاطب واقعا تحت تاثیر قرار می گرفت و خیلی ها اشک هاشونو پاک می کردن و این یعنی واقعا نمایش اثرگذاری بوده و بازی ها خوب بوده. ممنون از همگی.
پرند محمدی این را خواند
امیرمسعود فدائی و سبا دانشفر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی از موضوعاتی که فیلم بارها به آن پرداخته، موضوع دوراهی و انتخاب است. مرتضی لباف (بابک حمیدیان) و وحید افراخته (حامد کمیلی) توسط ساواک دستگیر می‌شوند، لباف وفادار اسلام‌گرایان سازمان می‌ماند و شکنجه‌های شدید ساواک را به جان می‌خرد اما در بازجویی کلمه‌ای دربارۀ سازمان حرف نمی‌زند، افراخته اما تمام اطلاعاتی که از مجاهدین خلق داشته در اختیار ساواک قرار می‌دهد. ساواک قصد اعدام آن دو را می‌کند، اما لباف در حالی که قرآن می‌خواند به استقبال شهادت می‌رود و افراخته برای این سرانجام، زار می‌گرید. از سویی سازمان سلاح و سیانور در اختیار اعضا گذاشته که یا بکشند یا خودکشی کنند. اما کم‌اند کسانی که شکنجه و مرگ توسط ساواک را به جان می‌خرند و حاضر به ارتکاب این حرام یعنی خودکشی نمی‌شوند. «مومن ممکن است به هر نوع مرگی بمیرد، اما خودکشی نمی‌کند. پس ... دیدن ادامه » کسی که بتواند خون خود را حفظ کند و با این وجود از قاتل خود جلوگیری نکند تا کشته شود، قاتل خود خواهد بود». (امام علی (ع))

من این فیلم رو دوبار دیدم. و دوست داشتم.
محمد روشنیان و الهه الف این را خواندند
علی نواصر و سعید حسن زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک نمایش بسیار لذت بخش و دیدنی. پر از حس خوب و البته توام با بغض. هر دو هنرمند خیلی خوب از پس نقششون بر اومدن. خیلی مسلط و واقعی بازی کردن. درود بر همۀ کسانی که برای این اثر ارزشمند زحمت کشیدند. کاشکی بارها و بارها این نمایش رو روی صحنه ببرید. موفق باشید.
محمدرضا شیرخانی این را خواند
مهرداد خامنه ای و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سینما مسوول بالا بردن سطح سوادِ مخاطبه! حتی در حوزۀ خودش و سواد سینمایی. این جدای از بحث اثرات فرهنگی و اجتماعی روی تماشاگرهاست. خوبه سینماگرهای ما با ساخت کارهای خوب، شعور مردم رو نسبت به سینما و فرهنگ ملی بالا ببرند. به هر قیمتی پول در نیارید عزیزان!
mohsen miladi و محمد روشنیان این را خواندند
محدثه این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افتضاح :)

به خصوص بازی پگاه آهنگرانی!
محمد روشنیان و منا عمادی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید