تیوال | نیلوفر ثانی درباره نمایشگاه بی شمار: این دومین نمایشگاهی ست که از آثار خانم فرح سلطانی
S2 : 06:44:40
نیلوفر ثانی
درباره نمایشگاه بی شمار i

این دومین نمایشگاهی ست که از آثار خانم فرح سلطانی می بینم .. در روزمه ی ایشان آمده که درس هنر را در انگلستان خوانده اند و حالا با چنین پشتوانه ای در ایران به تجربه و اجرای نمایشگاه دست می زنند.
اگرچه سبک کارهایشان به "پاپ آرت" دسته بندی شده است اما براستی آنچه بر دیوارهای گالری شیرین عرضه می شود، چند تابلو در ابعاد بزرگ محتوی چند عدد متر اندازه گیری ست که رنگهای متنوعی دارد. مترهایی که به نظر می رسد راز شگفت انگیزِ رسم و تمرکز برآنان، پیچش هایی ست که احتمالا قدرت نگاه و تسلط نقاش را نشان می دهد...!!
در تمام تابلوها هرآنچه مخاطب با آن روبروست همین چند متر درهم پیچیده و تنیده است .. با زاویه ای تخت که حتی تغییر رنگ در سایه روشن مترها، بدون هیچ قاعده ی تابش نوری ست .. وتنها براساس سلیقه ی هنرمند وهارمونی دلخواه طیف نوری ، طراحی شده است .

اینکه سطح ... دیدن ادامه » کیفی این آثار چیست در حدود نظر صاحب نظران و هنرمندان این حوزه است اما اینکه فرزند موسسِ موسسه ی کارنامه باشی و بدین واسطه گری، خیل عظیمی از شاعران، هنرمندان، سلبریتی ها که یا در آن موسسه تدریس دارند یا بهر نحوی ارتباطاتِ حرفه ای، روانه ی این نمایشگاه شود، هیچ دلیلی بر ارزش واعتبار چنین آثاری نخواهد بود .
اینکه بازیگران، کارگردانان ، و ادبای این سرزمین حاضرند با سبدهای گل، واظهار ارادت و همدلی با چنین آثاری داشته باشند، جز مصداقِ زوالِ هنر در بستری از روابط و خویشاوندی، نمی تواند باشد. هوای مسمومی که می خواهند هر اثر هنری را حتی اگر چند عدد متر بر یک بوم چندمتری باشد را به مخاطب بقبولانند که یک اثر فاخر و ارزشمند و احتمالا بی نظیر معاصرست که حتی با آن استیتمنت مفاهیم فلسفی اعداد ، قابلیت فهم و درک برای هرکسی را ندارد ..

حتی اگر بهر دلیلی هنرمندان ما، با علاقه به دیدن گالری ها می روند، ایستادن و عکس گرفتن و شوآف براه انداختن دیگر نمی تواند صرف یک دعوت و علاقمندی به آثارهنری باشد.

آنچه در گالری شیرین در روز افتتاحیه بیش از همه به چشم می خورد،رقابت سبدهای گلی بود که ارادت خاضعانه ی دوستداران خانم اسکندری فر را به نمایش گذاشته بود و نه آثاری که درجایگاهِ ارزش و غنایِ هنرهای تجسمی این سرزمین باشد..این یعنی هنر دارد خودش را به چه در و دیواری می زند برای اینکه " دیده " شود. آنهم با اعتبارِ شهرتِ افرادی که ابتذال را همچون کالاهای مصرفی دیگر به صرفِ شیک و مد بودن، به ذهن مخاطبان هنر، حقنه کند و جا بیندازد.
این روندِ خطرناک سالهای اخیر در تمام هنرهایی ست که لااقل شاهدش بوده وهستیم

نیلوفرثانی
23 فروردین 98
نیلوفر گرانقدر واقعا ابتذال دردناکی است ....وام گیری اعتبار هنری افراد به واسطه اشنایی و پارتی‌بازی....
اتفاقی که در تبلیغ تئاتری هم بعضا شاهدیم... این نون قرض دادن به هم در نهایت به ویرانگری فرهنگی می رسد
۲۵ فروردین
ممنون نیلوفر جان❤ حق مطلب را بیان کردی.
بعضی از گالری ها اصلن کار فرد ناشناس و نگاه نمیکنن، برای نوبت دادن ، مبگن ما با افراد خاصی کار میکنیم و وقتی نمایشگاههاشون برپا میشه ابتذالهایی میبینی که قابل بیان نیست.
۲۵ فروردین
خانم ثانی عزیز ممنون از نوشته خوبتان. لذت بردم و استفاده کردم. نمایشگاه دیگری که در گالری برپاست، «نورچشمی های اطاق آئینه» اون رو هم دیدید؟ اگر دیدید چطور بود به نظرتون؟ دورادور یکی از هنرمندان این مجموعه رو می شناسم که جوانی در ابتدای راه اما بسیار با ... دیدن ادامه » استعداد است. خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.
۲۵ فروردین
در ضمن من جایی می خوندم (و البته نمی‌دونم چقدر صحت داره) که ایشون گفتند به واسطه مادرشون و دوستی با یکی از چهره های سینمایی (که حالا اسم نمی آورم) هر وقت هرجا نمایشگاه بگذارند همه کارهاشون به هر قیمتی که بخوان فروش میره و هیچ وقت نگران نیستند!!!!! البته گفتم ... دیدن ادامه » نمی دونم آیا واقعا این رو گفتن یا نه. ولی با این توصیفی که از نمایشگاه کردید بعید نیست.
۲۵ فروردین
ادنای عزیز برای فروش خمیر دندون ،از گلزار استفاده کردند و این نشانه کیفیت خمیر دندون نیست
۲۵ فروردین
کاملا درست می گید رویا جان. دقیقا همینه. خانم سلطانی احتمالا به این حمایت ها و اعتماد به نفس کاذبی که بهشون داده شده ممکنه فعلا دلخوش باشند. ولی خوشبختانه جامعه هنری خیلی هم ساکت نمی شینه (البته امیدوارم) و قطعا محاسبات ایشون هم در طول زمان درست از آب درنمیاد. ... دیدن ادامه » نمونه اش هم نمایشگاه خانم میلانی بود. بخصوص جوانان اهل هنر و جویای هنر واقعی سر اون نمایشگاه سنگ تموم گذاشتند و گول اسمهای مطرح و سلبریتی ها رو نخوردند.
۲۵ فروردین
@اردشیر عزیز دوست ارجمندم متاسفانه این روند داره کاملا جا می افته چه افسوس در هنر
@رویاجان کاملا همینطوره بخصوص در بخش هنرهای تجسمی که مخاطبان کمتر وخاص تری وجود داره بیشتر قادر به این عرضه ی شرایط سلیقه ای هستند که تاثیر منفی درعرصه ی هنر داره ..
@ادنای ... دیدن ادامه » عزیز ممنون از توجهتون بله بارها این مطلب رو از بسیاری از افرادی که نه به واسطه ی هنرشان، بلکه بدلیل ارتباطهای حرفه ای یا فامیلی ،باد در غبغبه دارند که تابلوهایشان به سرعت بفروش می روند.که متاسفانه باعث خواهد شد نگاه و سلیقه ی جمعی نیز به آن هنر دستخوش تغییرات توخالی بشه ..چندی پیش نیز گالری عکس های خانم نیکی کریمی دقیقن همین مشخصات را داشت بازهم جور دیگری ابتذال را رواج می داد.
بله ادناجان طبقه ی فوقانی گالری شیرین را نیز دیدم و البته بیشتر مونتاژ و عکس وکلاژ بودند در قاب هایی با تم سنتی.. یکی دوتاتابلو نظرم را جلب کردند اما درکل کمتر در حدود سلیقه ی من در آثار هنری بودند.
۲۵ فروردین
ممنون نیلوفر جان.
۲۵ فروردین
آدنای عزیز :)
۲۶ فروردین
نیلوفر گرامی حضور افراد معروف (در هر جایگاهی که باشند) با هر انگیزه ای (علاقه، رفاقت، حمایت، منافع و ...) در صحنه های هنری اجتناب ناپذیر مینماید این یک روندمعمول یا غیر معمول در زندگی این افراد است. مشکل موجود در این اتفاق، نگاه افرادیست که بدون رجوع به ... دیدن ادامه » تفکر و اندیشه و خرد جمعی با هول زدگی در احساسات با چشم و گوش بسته به حمایت از یک جریان یا اثر می پردازند در طول این سالیان کم نبود این وقایع که شاهد آن بودیم، حضور مردم در نمایش های آبکی که حتی در جاهایی برای پوشش خلاء موجود از خواننده خوش صدا و محبوب یاری می جویند تا اسطوره ها و تاریخ فرهنگی یک کشور را برای پر نمودن جیب های تشنه، به نادرستی به صحنه نمایش برند یا استقبال بی نظیر مردم از فیلمهای سینمایی سطحی دلقک مآبانه که نمونه پر فروش آن در حال اکران است و در برنامه های تلویزیون کم نیست استقبال از حرف ها و رفتارهای پوپولیستی و دگماتیستی دو برنامه دورهمی و خندوانه، حتی در یک جریان حضور پررنگ مردم در تشیع جنازه فلان خواننده جوان پاپ که یک هزارم آن در تشیع جنازه شاعر شاخص ایران زمین سیمین بهبهانی دیده نمی شود. آیا مشکل در حمایت سلبریتی هاست؟ آیا احساس می کنی فرد یا گروهی این مردم را تحت فشار قرار می دهند تا با حضور خود، دست به حمایت از این همه بی سلیقگی و تخریب فرهنگی بزنند؟ خیر، نگاهی به کتاب فروشی های شهر بیانداز استقبال خرید آنقدر کم است که گویا فروشنده کتاب، کالای لوکس ارائه می دهد و باید افراد خاص آن را بخرند حال سری هم به اغذیه فروشی های شهر بزن. مشکل اصلی در تفکر و اندیشیدن است.
۲۶ فروردین
بهراد جان درست میگید من بعد از نمایشگاه شیرین به گالری ایرانشهر رفتم که بخش دوم آثار فرید جهانگیر با نام کوهستان برقرار بود واتفاقا انجا هم بسیاری از هنرمندان مان برای بازدید آمده بودند اما تفاوت این دو نمایشگاه و آثارشان کاملا مشهود بود وهست ..
اتفاقا ... دیدن ادامه » در گالری دوم حضور این افراد ، باعث مسرتی ست که بازیگران و اهالی سایرهنرها ، به هنرهای تجسمی و هنرمندان بزرگ ارج می گذارند اما در نمایشگاه شیرین شیوه و حضور اصلا به شکل دیگری بود.
امیدوارم این دامنه ی وسیع تخریب هنر جایی متوقف بشه ممنون ازنظراتت
۲۶ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید