تیوال نمایشگاه انقلابیون- دهه ی نخستین
T1 : 15:20:01
  جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ تا جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶
  ۱۳:۰۰ تا ۱۹:۰۰

: کاوه کاظمی،


کتاب انقلابیون ده سال متلاطم از تاریخ معاصر ایران را در بر می گیرد.بازگشت کاوه کاظمی پس از تکمیل تحصیلات در رشته عکاسی در مهرماه ۱۳۵۷ با شروع انقلاب مصادف میشود و او خود را در سیل خروشان مردمی که خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی بودند، می یابد. مجموعه عکس های انتخاب شده برای این کتاب و نمایشگاه، بخشی از آرشیو بزرگی از عکس های سیاه و سفید هستند که مهم ترین وقایع یک دهه سخت از تاریخ کشورمان را به تصویر می کشند.
پویایی محسوس و تنشی مشهود در این تصاویر خودنمائی می کنند. تاثیر متقابل عناصر متضاد و اضطراب و حرکت مداوم عکاس بخشی از جاذبه عکسها هستند. بیش از سه دهه بعد، این تصاویر همچنان قادر به برانگیختن احساسات و یادآوری حقیقت و سوگی نام ناپذیر هستند.
نگاه شخصی و شور و شوق هنرمند، در کنار اتفاقات و تغییرات زیربنائی که در کشور در طی این دهه مهم اتفاق می افتند، مجموعه در خور تاملی را شکل می دهند که قطعا" بخشی جذاب از حافظه تصویری ایران برای سالهای متاولی خواهد بود.
کاوه کاظمی در ۲۵ مهرماه ۱۳۳۱ در تهران به دنیا آمد. در چهار دهه‌.ی گذشته، کاظمی به عنوان عکاس خبری آزاد با رسانه‌.های بین‌.المللی بزرگ جهان همکاری کرده. تصاویر او خصوصاً در روزنامه‌.های نیوزویک، نیویورک تایمز، اشترن، اشپیگل، پاری مَچ، اکسپرس، مجله‌ ی فیگارو، و جئو منتشر شده‌.اند. عکس «سرباز گریان» که در روزهای نخستین جنگ ایران و عراق گرفته شده است، معروفیت جهانی پیدا کرد و جزو آثار کلاسیک جنگ به شمار می‌ رود. او با سفر به کشورهای مختلف مانند ایرلند شمالی، لبنان، نیکاراگوئه، کوبا، یوگسلاوی، افغانستان، اندونزی، سوریه، قبرس، آذربایجان و عراق (در زمان جنگ خلیج فارس) دامنه عکاسی خود را توسعه داده و اکنون در زادگاهش ایران زندگی می‌.کند و همچنان به کار و عکاسی درمنطقه مشغول است. پوشش خبری آغاز درگیریها در سوریه در سال ۱۳۹۱، جنگ برای تصرف موصل در پاییز ۱۳۹۵ و حضور در بین شبه نظامیان فارک کلمبیا پس از قرارداد صلح در دی ماه ۱۳۹۵، جزو آخرین گزارشهای برون مرزی کاظمی هست.
تصاویر کاظمی از انقلاب ایران و دیگر کشورهای جهان تا به امروز، در سایت اینترنتی آژانس عکس گِتی قرار گرفته اند.

نمایشگاه و رونمائی کتاب با همین عنوان، توسط نشر نظر
افتتاحیه: ۲۹ اردیبهشت ساعت ۱۶ الی ۲۰

مکان

خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر،پلاک 5، ورودی حیاط
تلفن:  ۰۲۱-۶۶۷۰۷۹۷۵

عکس‌های پایه

نمایشگاه انقلابیون- دهه ی نخستین | عکس نمایشگاه انقلابیون- دهه ی نخستین | عکس