کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال | نیما نیک درباره مستند در جستجوی فریده: برای بار دوم این مستند را در خانه هنرمندان دیدم..عینا همان جذابیت بار
S3 : 22:22:32 | com/org
برای بار دوم این مستند را در خانه هنرمندان دیدم..عینا همان جذابیت بار اول برایم تکرار شد. مطمئنا اگر از تیغ سانسورچیان و نیش دگم اندیشان جان سالم به در ببرد و به مرحله اکران برسد اتفاقات خوبی برایش رخ خواهد داد. یک ملودرام مستند جذاب با کمترین از ریتم افتادگی که مخاطب را به راحتی درگیر قصه اش می کند احساساتش را برمی انگیزد و تا پایان تیتراژ همراهی اش می کند.
قصه فیلم قصه یافتن است. یافتن خود و دو خانواده( یکی همان خانواده مرسوم و یکی اما بزرگتر به اسم وطن)..شاید در نگاه اول ذهن به سمت داستان های معمول برنامه ماه عسل برود اما به مراتب ماجرا غنی تر و دراماتیک تر است. دوربین همراه سوژه می شود و او را در مسیر راهی که قدم گذاشته همراهی می کند،سعی می کند زیاد حضورش ملموس نباشد و صادقانه آنچه را که اتفاق می افتد را به تصویر بکشد(این صداقت را در جایی از فیلم که طیبه با پسر همسر سابقش بحث و جدل می کند می شود به راحتی حس کرد)
در کنار قصه کنجکاوبرانگیزانه تصویر مواجه دو فرهنگ با خصوصیات متفاوت هم بر جذابیت فیلم می افزاید و نشان از وجه روانشناختی و جامعه شناسی اثر دارد. این وجه در گفتگوی فریده با اعضای خانواده دوم در جاییکه او خالصانه بابت اشک ریختن آنها عذر خواهی می کند یا گفتگویی که بابت مذهب و آیینش طرح می شود یا سوالی که بابت ازدواج نکردنش پرسیده می شود پر رنگ تر می شود...اوج تفاوت را هم می توان در صحنه گفتگوی فریده با خانواده هلندیش که از زاویه دید فرهنگی ما بسیار سرد و بی احساس صورت می گیرد با صحنه دورهمی خانواده های ایرانی که او را صمیمانه در بر گرفته اند جستجو کرد..
"در جستجوی فریده" برای ایرانیان جذاب خواهد بود از عوام گرفته تا خواص.. جنس لبخندها و بغض هایش آشناست... قصه های عموما پر دردی که انگار با پوست و خون ما ایرانیان آمیخته شده است...
کارگردان سعی کرده فراز و فرودهای فیلم را متعادل نگه دارد..بیخود و بیجهت غرق در قصه نشود طوریکه از ریتم غافل شود و بحث از کشش بیفتد.اجزای ... دیدن ادامه ›› فیلم دقیقا سر جای خود قرار دارند.. کارگردانی صدابرداری تدوین فیلمبرداری و بالاخص موسیقی فیلم تحسین برانگیزند..
علیرغم اینکه وجه انسانی و اخلاقی فیلم بسیار چشمگیر است و فیلمساز در خلق روایت قصه اش کمترین دخل و تصرف را داشته با این حال قلبا دوست ندارم فیلم اکران خارجی داشته باشد تصویری که(من اطمینان دارم غیرتعمدی) در خلال این روایت از گوشه ای از فضای ایران(که به لحاظ مذهبی و اقتصادی کاملا عینی و برای خودمان جا افتاده وملموس است) نشان داده می شود تصویری چندان دلچسب نیست خصوصا اگر این تصویر در کنار تصویری از کشوری مانند هلند قرار داده شود(قیاس نا خواسته ای که به حتم اتفاق میفتد و شاید چندان منصفانه نباشد)
نیما جان از اکران تازه‌ی این کار خبری نداری؟!خیلی دلم می‌خواد ببینمش ولی نمی‌دونم کجا میشه دید.
۰۴ اسفند ۱۳۹۶
دوستان اینجا برنامه رو میتونین چک کنین
http://www.tassvir.com/readnews.aspx?id=167
۰۴ اسفند ۱۳۹۶
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید