تیوال | مریم شریعتی درباره نمایش مرد شده: پریشب به دیدن اولین اجرای نمایش «مرد شده» کاری از دوست
S3 : 04:01:56
پریشب به دیدن اولین اجرای نمایش «مرد شده» کاری از دوست خوبم، آسو بهاری رفتم و به چند دلیل پیشنهادش میکنم:
اول اینکه یکی از بزرگترین ضعف های ادبیات دراماتیک ما، عدم تولید درام اتوبیوگرافیه. تو تموم سالهای پیدایش تئاتر غربی در ایران، موارد انگشت شماری رو میشه مثال زد که هدفشون تعریف زندگی یا دست کم بخشهایی از زندگی افراد حقیقی باشه و به طبع این مهمترین حسن نمایش «مرد شده» ست. درامی مبتنی بر یک واقعیت تاریخی که چندان هم دوردست نیست و همین الان هم به نوعی در حال تکراره. داستانی در مورد زنی تک تیرانداز در کوبانی با نام مستعار «رزا آوچی» که به او لقب فرشته کوبانی دادن. و همین اندازه تعریف، میتونه برای همه جذاب باشه که بخش هایی از زندگی این زن رو ببینیم.
دوم اینکه به نظرم این نمایش از معدود آثار چند وقت اخیر تئاتر ماست که تلاش میکنه به مخاطب به معنای ... دیدن ادامه » واقعی احترام بذاره. قطعا با دیدن این نمایش با من هم عقیده میشین که در پرداخت صحنه ای و تصویری، به هیچ عنوان کم نذاشته. دکور بی نظیر، همراه دوربین های فکر شده و جذاب، خودش به اندازه کافی دلیل محکمی برای دیدن این نمایش میده. و این مهمه که در این وانفسای تئاتر که همه دنبال اجرا با چهارپایه هستن، تا چندرغاز هم گیرشون بیاد (و البته حق هم با اوناست و متاسفانه دولت ایران که در همه چی گند زده، در بخش هنری هم به همین صورت) این نمایش برای هیچ موردی کم نذاشته. نه صحنه و نه لباس و نه تصویر و نه هیچ چیز دیگه.
سوم اینکه متن، کارگردانی و بازیها، به خصوص بازی مجتبی فلاحی قابل تامله. درام قصه گو، در عین حال همراه با بازیهای روان، از مزیت های این نمایشه.
و دست آخر، احساس خوب همدردیه. یادمون نره که سالهاست داریم برای مردم فلسطین شعار میدیم و خیلی هم خوبه. برای مردم فرانسه، برای مردم آمریکا، برای خودمون اصلا. برای مردم هر جایی که مورد ظلم قرار میگیرن. و یکیش همین بغل گوشمونه. کوردهای عزیز که هر روز مورد بدترین ظلم ها قرار میگیرن. در کوبانی. در عفرین. در همین کوردستان خودمون. بنابراین خیلی ارزشمنده که یه کارگردان کورد، تا این حد دغدغه مند از مردم خودش حرف بزنه. و چه چیز در تئاتر بهتر از اینکه یک نمایش حرفی برای گفتن داشته باشه. چرا که تولید تئاتر، بدون مولد اندیشه، مثل فوت کردن تو حلقه حبابه.
مخلصیم و خسته نباشید ویژه به گروه نمایش «مرد شده»


پیام لاریان
فوق العاده بود با بازی هنرمندانه دنا تارفی عزیز
۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید