تیوال | مارال بنی هاشمی درباره نمایش محبوبه ها: برای دخترکانتان از زنانی بگویید که سالها در شما زندگی
S3 : 00:30:14

برای دخترکانتان از زنانی بگویید که سالها در شما زندگی کرده اند ، همان ها که گاه دلشان و گاه زانویشان لرزیده ؛ زنانی که یک روز بدنیا آمده اند و روزی هزار بار مرده اند ...
و یا آنها که چمدان ، بسته و از شما کوچ کرده اند .
آنانی که رنج هاشان ، پابرهنه سر به دیار آینه ها گذاشته ؛ و عمر هیچ دیروزشان به دیدن فردا قد نداده است .
به دخترکانتان بیاموزید همه شکستنی ها دفع بلا نیستند ؛
حریمی که بشکند ، بغضی و یا تنگ آبی ...
از گره هایی بگویید که در سرزمین زنانه ی شما ، حتی با دندان باز نشد ...به دخترکانتان بافتن بیاموزید ؛ خیال و قصه و شعر ... و بگویید از چمدانی که هر زنی ، روزی گوشه ی خیالش بسته و جا داده ، همان که گاه و بی گاه نمیگذارد دمی در خیال و سوسوی چراغ خانه ، پای احوالش را کمی دراز کند ...
_____________
درود ...
این نمایش به لحاظ نشان دادن برشی از یک واقعیت ، به گمانم ... دیدن ادامه » خوب عمل کرده ست و قطعا نباید انتظار داشت یک نمایش با تمام محدودیت هایش ، بصورت جامع ، تمام زوایای یک مطلب را مطرح و تصویر کند ... محبوبه ها با هایلایت کردن بخشی از واقعیت امروزی ، به خوبی حرفش را میزند و صحنه را ترک میکند ... اینکه این نمایش را جنسیتی بدانیم یا گله مند شویم از تصویر نکردن زنان مستقل و قدرتمند و صدها نکته دیگر ، به گمان من خطا ست ... موضوعیت این نمایشنامه و تمرکز آن بر مفهوم دیگری ست که متاسفانه امروزه قابل انکار نیست . به نظرم نقطه ضعف این نمایش ، قابل حدس بودن قصه از همان ابتداست که جذابیت ماجرا را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد .
سپاس
خانم بنی هاشمی گرامی سلام سالها است به عنوان یک همتیوالی نظرات قابل تاملتان را درباره نمایش های مختلف می خوانم و استفاده می کنم.
به عنوان یک استاد دانشگاه و ناشر علاقه مند به تاتر سوالی از شما دارم... آیا فکر می کنید تاتر باید عین واقعیت باشد؟ آیا تاتر ... دیدن ادامه » پیشرو نباید جلوتر از جامعه و آگاه تر از اجتماع حرکت کند؟ پس اگر تاتر آگاهی بخش نباشد فرقش با سریال تلوزیونی آبکی و زرد چیست؟
قطعا هر تاتری قرار نیست همه واقعیت ها رو نشون بدهد قطعا محبوبه ها دور از اجتماع و مسائلش نیست اما نمایش یکسره انگاری و تعمیم پذیری چه نتیجه ای برای جامعه پر از معضل و دروغ و جنسیت زده ما دارد؟ اینکه تقریبا اکثر این شخصیت های زن, ضعیف، وابسته ،خیانتکار و دروغگو و...نشان داده می شوند و همه تلاش آنها حول به چنگ آوردن یک فراقهرمان مرد به اسم اشکان است که شوهر دوستشان هست، کجای واقعیت عمومی زنان طبقه متوسط شهری ایران را منعکس می کند ؟ آیا این تصویر ضد زن و تحقیرکننده نیست؟ نوشین تبریزی نویسنده خوبی نیست علاوه بر این به شدت نگاه جنسیت زده و نابرابری به زنان دارد این موضوع در نمایشنامه قبلی اش بوتولیسم هم دریافت می شود... زنان محبوبه ها فارغ التحصیل دانشگاه هستند آیا این زنان که خانم صامتی در مصاحبه آوای تیوال انها را نماینده طبقات مختلف اجتماعی زنان در اجتماع معرفی کردند واقعا قابل تعمیم به زنان آگاه و مستقل با فاعلیت در انتخاب و عمل در اجتماع هستند که نمونه های زیادی وجود دارند...
برای دختران و پسران و یا عشاق یا زوج هایی که همراه هم به دیدن این نمایش می روند، این به اصطلاح برشی از واقعیت چه انعکاسی برایشان دارد؟ تصویر ارایه شده در ابن نمایش:
تحقیر زنان به مثابه موجوداتی خیانتکار و دروغ گو و وابسته که انگیزه و هدف غایی جز به دست آوردن مردی در زندگی ندارند و ایده آلیزه کردن دراماتیک سوپرمنی خیانتکار غائب که با کاریزمای وجود منحوسش همه این زنان تحصیل کرده از طبقات مختلف و عقاید و‌رفتارهای مختلف را در دام خود اسیر کرده..
این تصویر واقعی از اجتماع نیست و البته بیان مترقی و پیشرو و رهایی بخشی هم برای زنان و مردان مخاطب به زعم من ندارد
ببخشید طولانی شد
۰۶ آذر ۱۳۹۷
جناب ابرشیر ، دوست گرامی ، قبل از هرچیز از محبتی که نسبت به من دارید سپاسگزارم و از همراهی و توجهتون تشکر میکنم .
چقدر خوب نوشتید ، همین سطور شما میتواند نقد خوب و ارزنده ای باشد بر این نمایش و این داستان .
تفاوت من و شما صرفا در پذیرش موضوع است ، من هم ، ... دیدن ادامه » همه گفتار شما رو میتوانم کپی کنم و بگویم که قبول است ، تلخ است ولی واقعی ست ... من و شما نمیتوانیم بسیار زنان دانشگاه رفته و تحصیل کرده و حتی شاغل در مدارج بالای جامعه را که همسر دوم و یا معشوقه کسی میشوند ، منکر شویم ... بله هستند و متاسفانه خواهند بود ... اگر سری به مراکز مشاوره بزنید و با درمان گران صحبت کنید متوجه میشوید چقدر آمار خیانت بالاست .
مساله اینجاست که شما این کاراکترها را نماینده میدانید و من صرفا عضو میدانم ...
در خصوص چند سوال اولتان باید بگویم تاتر سبک و سیاق محتوایی و رویه ای متفاوتی دارد همچون تمامی جنبه های هنر ... قطعا نمیتوانیم بگوییم تاتر باید راوی واقعیت باشد یا نباشد ؛ جلوتر از جامعه باشد یا همگام یا عقب تر ... قطعا عرصه تاتر تمامی این مسائل را در سبک های مختلف پوشش میدهد ... اینجا دیگر سلیقه شماست ، نه حکم من یا دیگری .
اینکه این نمایش به چه درد میخورد هم باز مطلبی ست که هرکس بنا به سلیقه تعبیر میکند ؛ به گمان من گاهی تصویر کردن موضوعات برای افراد حکم بلند بلند فکر کردن ، یا خود را در آینه دیدن دارد ... که قطعا برای عده ای خالی از سود نیست .
نظر من این است هر نمایشی را باید در چارچوب محتوایی خودش ارزیابی کرد و دید کارگردان چه هدفی را دنبال میکرده ، قطعا این نمایش در مدح زن و یا تصویر کردن جامعه قوی زنان ما نوشته نشده و اهداف دیگری را دنبال میکرده ... نمایش محبوبه ها در بسیاری قسمت ها کلیشه و حتی غیرحرفه ای کارگردانی شده است ، مثل صحنه هایی که صدای کاراکترها پخش میشد و ... ولی در مجموع به نظرم خوب عمل کرد .
۰۶ آذر ۱۳۹۷
خانم بنی هاشمی ارجمند در مورد تفاوت سلیقه ها کاملا باهاتون موافقم.... اما همچنان فکر می کنم تاتر فکور و پیشرو بایستی جلوتر ار جامعه بایستد و آگاهی بخش باشد . با توجه به جامعه پر نیرنگ، پر از خشونت و جنسیت زده کنونی متاسفانه بیشتر نمایش ها صرفا به بازتولید ... دیدن ادامه » و بازنمایی این مناسبات اکتفا می کنند و البته با آن تجارت می کنند. این مساله وقتی دردناک تر میشود که این انگاره ها و بازنمایی های نابرابر توسط نمایشنامه نویسان و کارگردانان زن نیز یا مورد بی توجهی قرار می گیرد یا بازتولید می شود
سپاس بی کران از توجه و پاسخ شما . سلامت باشید
۰۶ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید