تیوال | مریم تاواتاو درباره نمایش کمیته نان: در تئاتر , نمایشنامه با تعریف داستان ، به معنا می
S3 : 12:51:47

در تئاتر , نمایشنامه با تعریف داستان ، به معنا می رسد . این موضوع ، خط پررنگی را برای تمایز روایت یک داستان در مقابلِ بازگویی اخبار روزنامه ها و واقعه نویسیِ صِرف,ترسیم می کند. بستر داستان یعنی ایجاد تصویرهای کنار هم ؛ این عنوان نه در دایره تیتر جراید می گنجد و نه حتی خاطره گویی های یکنواخت را شامل می شود . عدم رعایت این نکته در نمایش کمیته نان , اولین نقطه ای است که مخاطب را دچار سردرگمی می کند .
یقینا توجه به موضوع کولبران, عنوان جذابی است آن هم در دوره ای که وضعیت و معیشت آنها دغدغه بخش بزرگی از مردم محسوب می شود اما برانگیختن حس مخاطب از طریق تماشای اجرایی مرتبط با قشر محروم جامعه, زمانی اتفاق می افتد که مخاطب با یک روایت درست و منظم مواجهه باشد . متن کمیته نان به شدت نامنسجم , شلخته و مبهم شکل گرفته است این ابهام نشات گرفته از حجم زیاد اطلاعات ... دیدن ادامه » نیست بلکه از کمبود اطلاعات و نبود دید جامع و جزئی نگر سرچشمه گرفته است .گسترۀ اطلاعات این نمایش نامه از جامعه کولبری محدود شده به عکس و خبری است که در رسانه و فضای خبری پخش شده و به راحتی در دسترس می باشد. پیروِ همین دیدگاه در این اجرا تنها نشانه ظاهری این گروه را یک کرد با باری بر دوش می بینیم که دائم از زندگی خودش می نالد .
متن لکنت دارد و این لکنت زاییدۀ نبودِ تجربۀ زیسته است. مطمینا وقتی تجربۀ زیسته در یک جغرافیای خاص مثلا یک روستا وجود نداشته باشد , نوشتن پیرامون آن ، در بهترین حالت فقط یک کاریکاتور از روستا تحویل مخاطب می دهد . البته تجربۀ زیسته الزاما حضور فیزیکی در چنین منطقه ای نیست بلکه بدان معناست که نویسنده سوار بر اطلاعات و جزییات محل باشد ؛ در کمیته نان یا اطلاعات نویسنده درحد مخاطب بوده یا نتوانسته آن را انتقال دهد.فرض بر این نیست که باید الزاما دانش نویسنده از مخاطبش بیشتر باشد بلکه انتظار میرود تمرکز نویسنده برای یک ماجرا، اطلاعاتی را در او بیدار کند که منجر شود از زاویه ای ماجرا را تعریف کند که برای تماشاگر جذاب باشد و دریچه ای تازه تر را نشان دهد که تا قبل از آن کسی بدان توجه نکرده باشد ؛ نه آنکه خود و متن را در حد تکرار بی پایان تیترهای روزنامه ها محدود کند . نتیجه این سطحی نگری ، آن می شود که زندگی کولبران در کمیته نان در حد یک دورهمی و صحبت پیرامون اینکه گوشت نخورده اند , محدود شود و در شکل جماعتی نشان داده شود که تنها سرگرمی شان این است که درباره کباب جک بسازند و برای یکدیگر تعریف کنند .
متن آن قدر آشفته است که هربار تماشاگر محور جدیدی پیدا می کند تا حول آن بگردد اما وقتی نتیجه منجر به دَوَران ِپوج می شود و می فهمد نمی تواند گلیم خود را از همذات پنداری با واقعیت زندگی کولبران بیرون بکشد ، با کل کار ارتباط برقرار نمی کند . نه زندگی کولبران این قدر ساده لوحانه است که با گنجاندن چند دیالوگ جنسی که هیچ تناسبی با کلیت داستان ندارد ، قابل فهم باشد و نه صحبت کردن شعارگونه درباره فقر و تبعیض می تواند گره ای از ابهام این نمایش بکاهد .
طراحی صحنه فقط خلاصه در یک پرده متحرک با قاب فلزی شده است . آن هم در شرایطی که تماشاگران ردیفهای عقب تر دید مناسبی ندارند . یقینا طراحی صحنه در پرتوی موضوع با این حجم از جذابیت ، پتاسنیل بالایی را به وجود می آورد که جایی برای توجیهِ این میزان کم توجهی به این موضوع که آراستن صحنه نمایش تا چه حد می تواند در خدمت جریان نمایش باشد ، نمی گذارد.
درباره طراحی لباس استفاده ار لباس محلی قابل تقدیر است چرا که توانسته در بخشهایی از نمایش ، رنگ به اجرا بدهد ؛ اما نحوه پوشش شکم خانم بازیگر در نقش زن باردار به هیچ عنوان متناسب نبود و تمام مدت تمرکز را سمت این می برد که طراحی لباس ایشان به درستی صورت نگرفته است.
مجموعه نقاط ضعف نمایش ، باعث می شود استعدادی در حد الهام شعبانی نتواند شخصیت صبری خانوم را باورپذیر اجرا کند. . . ارسطو خوش رزم در حد یک کاراکتر برای تکرار کلمه آزاد و آراد پیش برود و این در حالیست که بازی درخشان ارسطو خوش رزم و الهام شعبانی در نمایش قند خون ، تاییدی بر استعداد درخشان این دونفر در صحنه تیاتر و موفق بودن در بازی ِنقش های پیچیده تر است اما لکنت متن و نبود میزانسن مناسب ، باعث شده نمایش نتواند از توانایی این دو بازیگر حرفه ای استفاده کند. در کلیت این نمایش ، دیالوگ ها روی هم می افتد و منجر به ابهام بیشتر می شود . متاسفانه بازیگر باردار نمایش اصلا صدای مناسبی با فضا نداشته و برخلاف بیان الهام شعبانی و ارسطو خوش رزم ، صدای ایشان اصلا به ردیف های عقب تر نمی رسید . در مقابل ، در این نمایش از بازی خوب شاهو رستمی در نقش روزگار نمی توان چشم پوشید .او روی بیان خود کار کرده و توانسته از پس انتقال ویژگیهای شخصیتی نقش بر بیاید.
وقتی موضوع بتواند در مسیر مناسب ،خط اصلی یک داستان را شکل بدهد، آن وقت می توان تمام اتفاقات بعدی را در خدمت داستان دانست . در این صورت است که توزیع بسته شامل قاشق و چنگال و آدامس که در ابتدای نمایش صورت گرفته معنادار شود. وگرنه تماشاگر نا روزهای بعد به این بسته نگه می کند و به سوالهای بی شمار درباره نمایش فکر می کند و ناتوان از درک حرف اصلی نمایش ، آن را به فراموشی می سپارد .
مریم عزیز سپاس از حضورتان
و ممنون که نظرتان را با ما به اشتراک گذاشتید
۳۱ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید