تیوال | دیوار
S3 : 13:29:39
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
"وقتی با زبان خطرناک بنزین روی کشور چکیده باشد، فقط یک جرقه کافی است"

سال ۱۹۹۹، به‌عنوان دانشجوی رشته‌ی حقوق، در دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق کار می‌کردم. با دیدن و شنیدن آن جنایات از خودم پرسیدم که چگونه می‌شود که در مثلاً شهری آزاد و چندفرهنگی مثل سارایوو یک‌دفعه بخش‌هایی از جمعیت به جان هم می‌افتند و چنان جنایتی رقم می‌خورد.

راستش این‌گونه نیست که انسان‌هایی که سالیان سال در همسایگی هم زندگی کرده‌اند، صبح بلند شوند و یک‌باره تصمیم بگیرند با هم وارد جنگ و خصومت شوند یا همدیگر را قتل‌عام کنند. قبلاً باید چیزی زیر پوست این جامعه اتفاق افتاده باشد که چنین تغییرات دیدگاهی و رفتاری را به دنبال بیاورد. در مجموع، این‌که گفتمان عمومی در این تغییر و تحولات منفی چه نقشی بازی می‌کند، برای من همیشه قابل‌تأمل بوده است.

زمانی که شما که با واژگان و زبان خود گروهی از انسان‌ها را به‌عنوان خطری مهلک و نافی یا محدودسازِ موجودیت جسمی و فرهنگی خود تصویر و تلقی می‌کنید، به این سو سوق می‌یابید که دفاع با قهر و خشونت در برابر آن‌ها هم مشروعیت و ضرورت دارد. چنین زبانی (توصیفی که شما از طرف مقابل می‌کنید) در خود شما و دور و بر شما برانگیزاننده‌ی ترس و تشدید‌کننده‌ی آن است. این احساس (ترس) که موجودیت تو (جسمی و فرهنگی و زبانی و…) در خطر است، قوی‌تر از نفرت است، از همین روست که من برای تحقیقم عنوان زبان خطرناک را برگزیده‌ام و نه زبان نفرت‌زا. بسیاری از احساسِ‌نفرت‌ها کاملاً بی‌خطرند، زیرا به بروز خشونتی منجر نمی‌شوند. من می‌توانم هزاران صفت و حرف تهدید‌آمیز و اهانت‌بار به شما بزنم، ولی باز هم مطمئن باشم که شما دست به خشونت نخواهید شد.

برای آن‌که واژه‌ها به خشونت تبدیل شوند به دو عامل نیاز است: واژگان و حرف‌هایی که تحریک‌آمیز باشند و جماعتی که این واژه‌ها و حرف‌ها حساس‌شان کند و به حرکت درآورد. چرا مثلاً هواداران ترامپ این‌قدر برای پیام‌های خارجی‌ستیزانه‌ی رئیس‌جمهور مستعدند؟ زیرا ترس دارند؛ ترس از وضعیت اقتصادی خود، از این‌که جامعه و تکنولوژی به‌سرعت پیش بروند و آن‌ها نتوانند بر این قطار سوار بمانند یا سوار شوند. آن‌ها فکر می‌کنند که اِلیتِ سیاسی و فرهنگی جامعه‌شان هر کاری را که از دستش بربیاید برای مهاجران می‌کند، ولی برای آن‌ها (بومیان آمریکا) نمی‌کند. این فکر و تصور، معجونی خطرناک از ترس و خشم است.

این سودمند است که بتوانیم زبان را به عنوان یک طیف یا سیستمی درجه‌بندی‌شده تلقی کنیم و احتمال این‌ را که زبان و لحن (نوع واژگان و فرمول‌بندی‌ها) رقم‌زننده‌ی خشونت باشد، بین بسیار کم و بسیار زیاد تصور کنیم. مشکل این است که وقتی یک زبان کم‌خطرناک مقبولیت اجتماعی پیدا کند، بعداً استفاده از زبانی که خطر بیشتری داشته باشد هم طبیعی می‌شود. به‌عبارتی، ما در کاربرد سطوح مختلف زبان‌ها و لحن‌های خطرناک با مهره‌های دومینو سرکار داریم که یکی که افتاد، بعدی‌ها هم می‌افتند. حرف‌های یکی از شاهدان دادگاه جنایات رواندا هیچ‌وقت از خاطرم نمی‌رود؛ بحث بر سر رادیو قمه یا RTLM بود که قوم توتسی را به‌عنوان دشمن و خطری عظیم برای هوتی‌ها معرفی می‌کرد و عملاً زمینه را برای تشدید نفرت در هوتی‌ها و سوق دادن آن‌ها به کشتار توتسی‌ها فراهم می‌کرد. متهمان دو تن از مدیران رادیو بودند. شاهدی که در دادگاه بود می‌گفت که این دو نفر گاماس گاماس به چکاندن بنزین بر روی کشور مشغول بودند، تا روزی که بالأخره جرقه‌ای در کار آمد و شعله درگرفت. به عبارتی، زمانی که بنزین پخش شد، فقط به یک جرقه نیاز دارد…

درسی که از این ماجرا می‌توان گرفت این است که نباید صبر کرد و نشست و نگاه کرد تا بنزین روی کل کشور پاشیده شود. آن هنگام دیر است و متوقف‌کردن خشونت هم دشوار. در واقع باید مواظب بود که اصولاً بنزینی نچکد یا چکیدن آن متوقف شود.

در عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، گفت‌وگو البته دشوارتر شده، چرا که اینترنت به آن‌هایی که حرف‌های دهشتناک و بی‌محابا می‌زنند هم میکروفن داده است. ولی خب، هنوز هم اکثریت مردم در فیسبوک و توئیتر، ادب و نزاکت و معیارهای انسانی را رعایت می‌کنند. و باید در نظر هم داشت که صدا و شلوغ‌کاری نفرت‌پراکنان و پرخاشجویان بیشتر از تأثیر واقعی آن‌ها بازتاب پیدا می‌کند. این به روزنامه‌خوانی می‌ماند. وقتی مردم در روزنامه‌ها درباره‌ی یک قتل می‌خوانند، متوجه نیستند که به این خاطر قتل خبر شده که یک استثناست و نه قاعده.

از ... دیدن ادامه » یک سو اینترنت سبب شده که اراجیف و سخنان نفرت‌انگیز و اهانت و زبان‌ خطرناک امکان اشاعه‌ی گسترده‌تر و سریع‌تری بیابد، ولی از طرف دیگر شانس ما برای نشان دادن واکنش و حساسیت به‌موقع در برابر آن‌ها هم گسترده‌تر از گذشته است. البته حذف و دیلیت‌کردن حرف‌ها و مواضع و بیان‌های نفرت‌انگیز و خطرناک تنها گزینه نیست و کافی هم نیست. اول این‌که ما نمی‌توانیم به‌سرعت هر حرف و سخن و فیلم و موضعی در این راستا را حذف کنیم، حتا اگر کنسرن‌های اینترنتی به سرعت هم قادر به تشخیص چنین محتواهایی باشند. دوم این‌که خطر ضربه‌خوردنِ آزادی بیان هم در این چارچوب زیاد است.

راستش با این‌که به توان و ظرفیت زبان برای برانگیختن خشم و خشونت باور دارم، ولی به شدت به لزوم آزادی بیان هم معتقدم. زمانی که انسان ابزار صلح‌آمیزی برای بیان ترس و نگرانی‌های خود نداشته باشد، معمولاً دست به خشونت می‌شود. البته من مخالف حذف بسیاری از اظهارات نفرت‌انگیز و تحریک‌آمیز و خطرناک نیستم، ولی این به‌تنهایی کافی نیست، چراکه نظر و ذهنیت انسان‌ها را عوض نمی‌کند و از تلاش برای اشاعه‌ی حرف‌ها و فکرهای یادشده بازنمی‌دارد. به عبارت دیگر، زمانی که یک وان حمام سرریز می‌شود باید تلاش کرد که آب کمتری وارد آن شود نه این‌که دائم مشغول تخلیه‌ی آن شد، چون این کار تا ابد به جایی نمی‌رسد… باید یک جامعه‌ی حسّاس و نقّاد ایجاد کرد تا هم خود به سوی نفرت‌اانگیزی و پرخاشگری نغلتد و هم غیرپایبندان به روال‌ها و هنجارها را با نقد و واکنش و آموزش خود به جایی برساند که در ادامه‌ی رویه‌ی خود تجدیدنظر کنند…

ما با توئیتر به توافق رسیده‌ایم که خبری را به شمار بزرگی از کاربران بفرستد که در آن گفته می‌شود اکثریت کاربران توئیتر روال‌ها و هنجارهای گفت‌وگو را رعایت می‌کنند. پیام این است: این یک هنجار اجتماعی است که در توئیتر رفتاری مناسب و شایسته داشته باشید. الگوی ما تبلیغاتی بوده که در یک هتل زنجیره‌ای شده و روی کارت‌هایی در اتاق‌های این هتل نوشته‌اند که ۸۵ درصد مهمانان هتل به‌عنوان اقدامی محیط‌زیستی از حوله‌ی خود بیشتر از یک بار استفاده می‌کنند و تأثیر آن در سوق دادن مهمانان به رعایت چنین رفتاری واقعاً هم زیاد بوده است. جالب این‌که افراد گروهی که به چنین رعایتی پایبند شده‌اند، اصلاً همدیگر را ندیده‌اند، ولی خود را به‌طور ذهنی در میان گروهی حس می‌کنند که به یک معیار عمومی درست پایبند است.

شوخ‌طبعی و هجو حربه‌ای قوی در برابر نفرت‌پراکنی و پرخاشجویی‌ و ستیزه‌گرایی است. راستش هنوز ما در گروه‌مان تحقیق کافی و جامعی در این باره نکرده‌ایم، ولی می‌توانم مثالی بزنم. ابوبکر البغدادی، سرکرده‌ی داعش، سه سال پیش مسلمانان را فراخواند تا به خلافت او بپیوندند. یک فعال مدنی فلسطینی به نام ایاد البغدادی حساب خود در توئیتر را «نه اون بغدادی» نام گذاشت و موجی از تمسخر و هجو علیه فراخوان ابوبکر البغدادی تا حد اسقاط‌کردن و استهزای کامل پیام او به راه انداخت…

از: سوزان بنش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازیگری، اما اساسی
نمایشنامه و کارگردانی، به شکل اساسی
در یک کلام کار قوی، اونم از نوع اساسی!
شااااااید فکر کنید که جذب شدن به یه مونولوگ میتونه سخت باشه ولی اساسی در اشتباهید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وضعیت بلیت فروشی جشنواره موسیقی فجر خجالت آوره.. آدم متاسف میشه برای این همه طراح نابغه و گرافیست خوب ایرانی با این وضعیت سایت های بلیت فروشی. دریغ از ذره ای احترام به مخاطب در هر چه رویداد دولتیه..
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سالگشتگی i
نمایش «سالگشتگی » به کارگردانی امیررضا کوهستانی  پس از پنج سال در در تئاتر مستقل تهران به صحنه می‌رود. | عکس
» نمایش «سالگشتگی » به کارگردانی امیررضا کوهستانی پس از پنج سال در در تئاتر مستقل تهران به صحنه می‌رود.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر مهر، پس از اجرای نمایش «بی‌تابستان» که هم اکنون به روی صحنه است، گروه تئاتر مهر نمایش «سالگشتگی» را از ۸ اسفند و پس از ۱۱۵ اجرا در تهران، شیراز، سوئیس،هلند،فرانسه،آلمان،بلژیک،ایتالیا،آمریکا، لبنان ، شیلی مجدد در تهران و در تئاتر مستقل تهران به روی صحنه می‌برد.

در «سالگشتگی» محمدحسن معجونی، مهین صدری، عبد آبست، بهدخت ولیان به عنوان بازیگر حضور دارند.

محمدرضا حسین‌زاده به‌عنوان مدیر تولید، دستیارکارگردان و برنامه‌ریز، داوود صدری به‌عنوان مدیر تکنیک و ویدئو، پویا پورامین به‌عنوان آهنگساز، نگار نعمتی به‌عنوان طراح لباس و منشی صحنه، محمد خاکساری به‌عنوان دستیار کارگردان  و تویک زادوریان به عنوان طراح گرافیک با این نمایش همکاری دارند.


پیش فروش بلیت های این نمایش از یکشنبه ساعت ۱۲ ظهر از تیوال آغاز خواهد شد.

مهدی حسین مردی این را خواند
نیلوفر پیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
و باز هم امتیاز و نظرهای فیک توسط اشخاصی که فقط چند ساعت هست عضو تیوال شدن. بزرگواران، نکنین این کارو. این ضد تبلیغ هست تا تبلیغ.

متاسفم واقعا
امیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت این استندآپ کمدی، با اجرای علی بهشتی، حسین کلهر، تیمور ستارزاده، افشار مقدم آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه‌ی اجرای نمایش «سرزمین‌های شمالی» به نویسندگی مونا احمدی و کارگردانی شیما عرب در بخش مسابقه‌ی‌ تئاتر صحنه‌ای ایران در سی‌وهفتمین جشنواره‌‌ی تئاتر فجر؛ پوستر این نمایش رونمایی شد.

نمایش «سرزمین‌های شمالی» که تهیه‌کنندگی آن را محمد بحرانی برعهده دارد، سومین تجربه‌ی کارگردانی شیما عرب بعد از نمایش‌های «پینوکیو» و «سالاد فصل» و تازه‌ترین نمایش گروه تئاتر «بوهمی» است.

گروه تئاتر بوهمی پیش ‌از این نمایش‌هایی همچون«لانه خرگوش»، «پینوکیو»، «مده‌آ» و «نمی‌دونم فردا چی می‌شه»، «نقاشی اشر» و میکروتئاتر «دینید اینچ» را در ایران و جشنواره‌‌های خارجی اجرا کرده‌اند.

«سرزمین‌های شمالی» به نویسندگی مونا احمدی و کارگردانی شیما عرب، شنبه بیست‌وهفتم در دو سانس ۴ و ۶ عصر در سی‌وهفتمین جشنواره‌‌ی تئاتر فجر به صحنه می‌رود ... دیدن ادامه » و اجرای عمومی نمایش از هفته‌ی اول اسفند ماه در تماشاخانه انتظامی آغاز خواهد شد.

در «سرزمین‌های شمالی» مونا احمدی ، شکیبا فدایی و مجید یوسفی به عنوان بازیگر و فریبرز کریمی به عنوان مشاور کارگردان، ملیکا ژیان‌پور دستیار کارگردان، نسرین خرمی طراح لباس، شیما عرب طراح صحنه، آرمان مقدم طراح ویدیو، کسرا پاشایی آهنگساز، پرناز کریمی طراح گرافیک، سهیلا ساطع مدیر صحنه، حامد ماهوتی سازنده‌ی تیزر، امیرحسین شجاعی عکاس، نوید آغاز مدیر تبلیغات و محبوبه افتخاری مدیر روابط عمومی حضور دارند.
میثم هنزکی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش خیلی خوبی بود. خیلی ممنونم از عوامل به خصوص بازیگرش جناب زارع که بسیار مسلط و گیرا بازی کردند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش موزیکال «جشن تولد جان گو» در ساری | عکس
با موضوع اخلاقی تربیتی؛
» نمایش موزیکال «جشن تولد جان گو» در ساری
... دیدن متن »

 نمایش موزیکال «جشن تولد جان گو»  با گویش مازندرانی به نویسندگی  و کارگردانی هنرمند پیشکسوت  «بهزاد شاهنده» با موضوع اخلاقی تربیتی  از  23 بهمن  ماه 97 در سالن آمفی تئاتر شهید هادی باغبانی حوزه هنری ساری به روی صحنه رفت و تا ۱۵ شب ادامه خواهد داشت.

بهزاد شاهنده نویسنده و کارگردان  نمایش شاد و موزیکال کودک «جشن تولد جان گو» و سرپرست گروه هنری کله ونگ  ساری  با اشاره به ارج نهادن به فرهنگ بومی محلی گفت:  نمایش «جشن تولد جان گو» نمایشی است با موضوع رفاقت و دوستی و روابط بین آدم ها  که برای قشر کودک و بزرگسال ، بر اساس رمانی از «کاها واچا» به نام «قرعه ایی برای مرگ»  طراحی آن صورت پذیرفته و به رشته تحریر در آمده  است.

وی با ارایه این مطلب که  نمایش«جشن تولد جان گو»   نخستین نمایشی است که  در استان با گویش مازندرانی به اجرا در آمده است افزود: این نمایش  از سوی گروه هنری کله ونگ ساری، با همکاری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ساری و حوزه هنری مازندران  از 23 بهمن ماه 97  در سالن آمفی تئاتر شهید باغبانی حوزه هنری مازندران در ساری به روی صحنه رفت .

سرپرست گروه هنری کله ونگ  ادامه داد:  دراماتورژی این نمایش را فرزادشیرزاد و بهداد علی پناه  و دستیاری کارگردانی را حسین اسکندر پور و عرفان شاهنده به عهده دارند .

این کارگردان پیشکسوت  تئاتر مازندران  خاطرنشان کرد: رویا ابراهیمی به عنوان تهیه کننده،مشاور مالی و مشاور کارگردان، محمد اباذری به عنوان مدیر صحنه، کوثر متولی به عنوان منشی صحنه، رویا ابراهیمی به عنوان طراح وتولید لباس، مهرانه فلاح پور به عنوان طراح گریم، ماسک و جورچین لباس در ابن نمایش یاری گر ما هستند.

نویسنده و کارگردان نمایش «جشن تولد جان گو» با ارایه این مطلب که اکثر بازیگران این نمایش برای اولین بار در صحنه نمایش حضور پیدا کردند ادامه داد:  حسین اسکندر پور،مهرناز تالانه، مهدی شجاعی کیاسری،عرفان شاهنده، شایان شاهنده، مهرانه فلاح پور، امیر محمد ابراهیمی، امیر محمد کاوه، سید محمد ابراهیمان، سحر محسنی کیاسری، بیتا منتظری و امیر حسین صداقتی به بازی می پردازند.

وی در پایان گفت: این نمایش به مدت ۱۵ شب  در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در سالن آمفی تئاتر شهید باغبانی حوزه هنری مازندران واقع در ساری اجرا خواهد داشت و  علاقمندان جهت رزرو بلیط می توانند با شماره همراه  ۰۹۱۱۵۵۵۰۵۱۰ تماس حاصل کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اسم و پوسترش رو دوست میدارم
نوید آغاز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باید اعتراف کنم که تماشای این نمایش زیبا برایم همان‌قدر کسل کننده بود،که دو ساعت زل زدن به یکی از آثار رامراند،پیکاسو،یا ونگوگ، می‌توانست باشد...!!
سید حامد حسینیان این را خواند
حمیدرضا مرادی و زهره اباذری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بی تابستان i
«بی تابستان» تمدید نخواهد شد | عکس
جمعه ۳ اسفند اجرای پایانی نمایش «بی تابستان»
» «بی تابستان» تمدید نخواهد شد
... دیدن متن »

نمایش «بی تابستان» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی فقط تا ۳ اسفند به روی صحنه خواهد رفت و پس از آن تمدید نخواهد شد.

بازیگران این نمایش عبارتند از: لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان، مونا احمدی
در خلاصه این اثر آمده است: «یک ناظم یک نقاش یک مادر یک کودک یک مدرسه. نه ماه. سه فصل، بی‌تابستان.»

نمایش «بی تابستان»  فقط تا ۳ اسفند در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۱:۰۰ به روی صحنه خواهد رفت و خرید بلیت روزهای پایانی نمایش «بی تابستان» از سایت تیوال امکان پذیر است.

 

رویا کاظمی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
behrad rad
درباره نمایشگاه خارج از خانه i
میزهایی مملو از خلاء حضور، با نویدی از انتظار یک واقعه، در مصاف خوش آمدگویی انسانهایی که می آیند و می روند و نقش می زنند در پشت این میزها خاطره هایی دلربا یا نفرت زده را و گاه رج می زنند بر صفحات تاریخ حضور خود را در اتفاقی نادر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چند وقت پیش یه نمایشی رفته بودم به اسم خروج ممنوع که بر اساس نوشته سارتر ساخته شده بود. در مورد اگزیستنسیالیسم بیشتر از سه چهار تا کتاب از کامو و سارتر نخوندم و این دو تا نمایش تنها نمایشایی بود که از اون فلسفه دیدم. بعد از این نمایشا تصمیم گرفتم که دیگه هیچ نمایشی رو که فلسفه وجود گرایی داشته باشه رو نرم.
در مورد خود نمایش باید بگم که یه نمایش متوسط بود.بازیا و کارگردانی سطح متوسطی داشتن.نه خیلی عالی بود و نه خیلی بد.
کارگردانی و نورپردازی میتونستن بهتر و خلاقانه تر باشن. واقعا درک نکردم که دلیل اینکه از آقایون به عنوان هنرپیشه نقش مادر و مارگارت استفاده شده بود رو نفهمیدم اصلا.به نظرم اینکار هیچ دلیلی نداشت و خانوما بهتر میتونستن این نقشا رو اجرا کنن.
علی جباری و حمیدرضا مرادی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت چهارشنبه ۱ اسفند از روزهای پایانی این نمایش، به کارگردانی امیررضا کوهستانی و با بازی لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان، مونا احمدی، آغاز شد.
خرید بلیت پنجشنبه ۲ اسفند، روز یکشنبه (۲۸ بهمن) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
خرید بلیت اجرای پایانی این نمایش جمعه ۳ اسفند، روز دوشنبه (۲۹ بهمن) ساعت ۱۲ آغاز خواهد شد.
لازم به ذکر است این نمایش تمدید نخواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پایان بازخوانی متون ارسالی به دبیر خانه نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک | عکس
» پایان بازخوانی متون ارسالی به دبیر خانه نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک
... دیدن متن »

به گزارش ستاد برگزاری نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک ، چله عشق، مرحله انتخاب آثار نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک به پایان رسید.
از میان آثار رسیده به دبیر خانه ۱۵ اثر توسط بازخوانان محترم جشنواره انتخاب شد که بزودی توسط دبیر خانه نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک اعلام میشود.
بازخوانان نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک آقایان امیر موسوی و علیرضا ترامشلو از هنرمندان پیشکسوت شهرستان قرچک و از فعالین حوزه هنرهای نمایشی هستند‌.
نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی شهرستان قرچک ،با عنوان چله عشق از یک الی پنج اسفندماه سال جاری در شهرستان قرچک برگزار میشود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بدجور به دل نشست این فیلم ای کاش و ای کاش روزی فرا برسد که همه ارا و عقاید در این سرزمین محترم شناخته شود و وصله چسباندن به افرادی که که نظری مخالف نظر ما دارند به بوته فراموشی سپرده شود.
به آگاهی می‌رسد اجرای این نمایش از روز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه خواهد بود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سرزمین های شمالی i
پوستر «سرزمین‌های شمالی» رونمایی شد | عکس
» پوستر «سرزمین‌های شمالی» رونمایی شد
... دیدن متن »

در آستانه‌ی اجرای نمایش «سرزمین‌های شمالی» به نویسندگی مونا احمدی و کارگردانی شیما عرب در بخش مسابقه‌ی‌ تئاتر صحنه‌ای ایران در سی‌وهفتمین جشنواره‌‌ی تئاتر فجر؛ پوستر این نمایش رونمایی شد.


نمایش «سرزمین‌های شمالی» که تهیه‌کنندگی آن را محمد بحرانی برعهده دارد، سومین تجربه‌ی کارگردانی شیما عرب  بعد از نمایش‌های «پینوکیو» و «سالاد فصل» و تازه‌ترین نمایش گروه تئاتر «بوهمی» است.


گروه تئاتر بوهمی پیش ‌از این نمایش‌هایی همچون«لانه خرگوش»، «پینوکیو»، «مده‌آ» و «نمی‌دونم فردا چی می‌شه»، «نقاشی اشر» و  میکروتئاتر «دینید اینچ» را در ایران و جشنواره‌‌های خارجی اجرا کرده‌اند.


«سرزمین‌های شمالی» به نویسندگی مونا احمدی و کارگردانی شیما عرب،  شنبه بیست‌وهفتم در دو سانس ۴ و ۶ عصر در سی‌وهفتمین جشنواره‌‌ی تئاتر فجر به صحنه می‌رود و اجرای عمومی نمایش از هفته‌ی اول اسفند ماه در تماشاخانه انتظامی آغاز خواهد شد.


در «سرزمین‌های شمالی» مونا احمدی ، شکیبا فدایی و مجید یوسفی به عنوان بازیگر و فریبرز کریمی به عنوان مشاور کارگردان، ملیکا ژیان‌پور دستیار کارگردان، نسرین خرمی طراح لباس، شیما عرب طراح صحنه، آرمان مقدم طراح ویدیو، کسرا پاشایی آهنگساز، پرناز کریمی طراح گرافیک، سهیلا  ساطع مدیر صحنه، حامد ماهوتی سازنده‌ی تیزر، امیرحسین شجاعی عکاس، نوید آغاز مدیر تبلیغات و محبوبه افتخاری مدیر روابط عمومی حضور دارند.

نوید آغاز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک نمایش متوسط رو به خوب بود ... سالن که واقعا ضعیف بود ... لابی کوچک، سالن بسیار کوچک، نورپردازی نه چندان قوی البته صندلی های راحتی داشت
نقطه قوت نمایش داستان نمایش بود که واقعا داستان قوی و زیبایی داشت ... بازی ها هم در حد متوسط بود ... بهترین بازی رو آقای شادمان داشت از نظر من ... خود آقای احمدی اگر اون چند دقیقه آخر رو اصلا بازی نمیکرد سنگینتر و بهتر بود کلا بنظرم .. در کل اگر کسی ازم بپرسه بهش پیشنهاد میکنم
زهره مقدم، حمیدرضا مرادی و کمال شهبازیان این را خواندند
مریم فیضی و آذرمهر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
و گفتی که پرنده‌ها را دوست داری
اما آن‌ها را داخل قفس نگه داشتی
تو گفتی که ماهی‌ها را دوست داری
اما تو آن‌ها را سرخ کردی
تو گفتی که گل‌ها را دوست داری
و تو آن‌ها را چیدی
پس هنگامی که گفتی مرا دوست داری
من شروع کردم به ترسیدن

ژاک پره‌‌ ور
یادم می‌آید یک سال تمام ، پا روی زمین کوبیدم که من بلبل می‌خواهم از من اصرار از پدرم انکار که باید خودت بزرگش کنی‌ها ...ا
گفتم باشد،
گفت مسئولیت دارد باید قبول کنی‌ها .
قبول کردم.
خرید !
از فردای آن روز، صبح زود باید از خواب بیدار می‌شدم و قبل از خوردن صبحانه‌ی خودم به بلبلم غذا می‌دادم .
خسته‌ام کرده بود، گاهی حتی زمان صبحانه‌ی خودم را برایش خرج می‌کردم و خودم گرسنه می‌ماندم .
درک نمی‌کردم چرا روزهایی که من خوابم می‌آمد یا نبودم پدرم این‌کار را انجام نمی‌داد و با عذاب وجدان گشنگی کشیدن بلبل تنهایم می‌گذاشت.
یک روز که فراموش کرده بودم برایش غذا بگذارم ، به محض دیدنم سوت می‌زد و خودش را به قفس می‌کوبید. طوری که اشکم در آمد، حسابی شرمنده‌ام کرده بود .
به ... دیدن ادامه » پدرم نگاه کردم جوری که انگار او مقصر است .
اما تنها جوابی که گرفتم این بود که؛
"دوست داشتن به همین سادگی‌ها نیست
باید مسئولیت دوس داشتن‌ات را قبول کنی
نمی‌توانی دیگران را بگذاری مراقبش باشند
هیچ‌کس برایش تو نمی‌شود ... !
یا چیزی را دوست نداشته باش یا در مقابلش احساس وظیفه کن!"
این داستان زندگی خیلی از ماست:
کسی را دوست داریم ،در قفس می‌اندازیمش
و بعد رهایش می‌کنیم به امان خدا
یا در بهترین حالت مسئولیتش را گردن بقیه می‌اندازیم
همین است که بعد از چند وقت پرنده‌هایمان می‌میرند
و گلدان‌هایمان پژمرده می‌شوند .
مراقب آدم‌هایی که دوست‌شان دارید ، باشید.
یا شروع به دوست داشتن‌شان نکنید یا مسئولیت‌شان را تا آخر قبول کنید!
سخت است....
اما بزرگ‌تان می‌کند.

متن از یه دوست مجازی قدیمی که اسمش یادم نمیاد الان :(
۳ ساعت پیش
عالی بود جهان عزیز
دردناک اما :(
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام خسته نباشید
تیوال جان!!!
من روز سه شنبه یک بلیت تئاتر ملاقات رو گرفتم و مبلغ رو پرداخت کردم، اما از طرف سایت اخطار اومد که پرداخت انجام نشده و وجه به حسابم برمیگرده. فکر کردم اشکال از بانکه و دوباره بلیت رو خریداری کردم. اما طی پیگیری هایی که انجام دادم الان مشخص شده که مشکل از سایت محترم شما بوده. با توجه به اینکه من حتی عکس اون اخطار سایت رو هم دارم دقیقا چه کسی پاسخگوی این ضرر منه؟من چرا بخاطر ایراد سایت باید برای یک بلیت دو تا 70 تومن پرداخت کنم واقعا؟؟؟؟
فرزاد این را خواند
سلام:)
نگران نباشید.الان همیاری میاد حلش میکنه:)
۴ ساعت پیش
ممنون همیاری جان بابت پیگیری و پاسخگوییتون.


خانم نوری گفتم شاید یه دفعه ورشکسته نشم این وسط :)
۳ ساعت پیش
آقای جعفریان ایشالا عصا به دست همگی از این تخفیف ها استفاده می کنیم. :)
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام مقیمی
درباره نمایش شوبیل i
سلام
سپاس از همه عوامل. همین
محمدرضا مدیری این را دوست دارد
خیلی به اندازه و کامل بود :)
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من او را دیده بودم
نگاهی مهربان داشت
غمی در دیدگانش موج می زد
که از بخت پریشانش نشان داشت
نمی دانم چرا هر صبح ، هر صبح
که چشمانم به بیرون خیره می شد
میان مردمش می دیدم و باز
غمی تاریک بر من چیره می شد
شبی در کوچه ایی دور
از آن شبها که نور آبی ماه
زمین و آسمان را رنگ می کرد
از آن مهتاب شب های بهاری
که عطر گل فضا را تنگ می کرد
در آنجا ، در خم آن کوچه دور
نگاهم با نگاهش آشنا شد
به ... دیدن ادامه » یک دم آنچه در دل بود گفتیم
سپس چشمان ما از هم جدا شد
از آن شب ، دیگرش هرگز ندیدم
تو پنداری که خوابی دلنشین بود
به من گفتند او رفت
نپرسیدم چرا رفت
ولی در آن شب بدرود دیدم
که چشمانش هنوز اندوهگین بود


از : نادرنادر پور شعر انگور
محمدرضا مدیری و جهان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام شب خوش دوستان الان تو سایت ایران نمایش چک میکردم دیدم نمایش (هار) بلیط اضافه داره برا فروش جای خالی هم داشت برای چهارشنبه یکم اسفند ماه گفتم اطلاع رسانی کنم اونجا همیار تیوال نداره در جریان باشن دوستان اگر مایل به دیدنش هستند خریداری کنند.
میثم هنزکی این را خواند
نفیسه نوری، حمیدرضا مرادی، رضا بهکام، زهره مقدم و جهان این را دوست دارند
حدود 20 نفری جا خالی کردن..خود کارگردان اطلاع داد
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید