«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای همه هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقتگو درباره زمینه‌های مورد علاقه مشترک، خبررسانی رویدادها، محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به همدیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران.
برای نوشتن روی تیوال و فعالیت در آن باید در آغاز به سیستم وارد شوید
خانه امینی ها در قزوین

خانه و حسینیه امینی‌ها، از خانه‌های زیبا و اعیانی قزوین است که توسط حاج محمد رضا امینی از اعیان تجار قزوین در مغرب رودخانه دزج ساخته شد که بعدها در زمان پهلوی اول رودخانه پر شده و خیابات مولوی به جای آن احداث گردید.

این ساختمان در سال ۱۲۷۵ هجری قمری بنا گردیده و در آن وقت مبلغ چهل و هشت هزار تومان صرف ساخت آن شده‌است. در میان بنا سه تالار ساخته شده که امتداد آن‌ها به موازات یکدیگر از شرق به غرب ا ست و میان دو حیاط شمالی و جنوبی قرار دارد. تالارها دارای ارسی‌های بسیار زیبایی بوده که در هنگام روضه خوانی با بلند کردن آن‌ها، هر سه تالار یکی می‌گردند و محوطه سر پوشیده بزرگ و آیینه کاری زیبایی تشکیل می‌دهند. در وسط تالار بزرگ چهلچراغ آویخته شده و فرشهای تالار یکتخته و عتیقه بوده‌است. زیر تالارها خالی بوده و سردابه، زیرزمین، ... دیدن ادامه » شربتخانه و انبار ساخته‌اند.

مرحوم حاجی محمد رضای امینی برای خیرات و مبرات در سال ۱۳۰۳ ه.ق دهاتی را جهت روضه خوانی در ایام محرم و اطعام مساکین در محرم و صفر و رمضان وقف این حسینیه نموده‌است.

نمونه عکسهای این عمارت:

http://www.mehrnews.com/detail/News/1564367
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیست و یکم یا بیست و نهم؟ لطفا خبربدید زودتر که ما بتونیم هماهنگ کنیم.
برنامه برای روز ۲۹ فروردین برقرار می باشد.
سپاس
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان. شما را دعوت میکنم ب گردشگری در بهار منطقه کوهستانی درکه . اینجا بهار خیلی نورس تر از مرکز تهرانه...قبل از رسیدن ب میدان درکه وارد کوچه موسوی مطلق شوید و تا انتهای کوچه-باغ بیایید تا به رودخانه برسید, همچنان که در حاشیه رودخانه پیش میایید سمت راست شما روی رودخانه پل هایی هست, پل اول را رد کنید و روی پل دوم در کافه مرسی سری هم ب ما بزنید : )
پذیرای شما هستیم با نوشیدنی ها و دسرهای متنوع و خوراک های گیاهی
۳ روز پیش، سه شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روز 29 فروردین بمناسبت روز ارتش موزه "نظامی" کاخ سعدآباد رایگانه.
۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا از 21 به 29 جابه جا شد؟
۵ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه پلشیر یا خانه زوولیان اصفهان

پروژه بهسازی و مرمت خانه پلشیر باقدمتی ۳۰۰ساله واقع در جلفای اصفهان متعلق به معماری دوره صفویه به عنوان نمونه ای برجسته در رهیافتی خاص به حفاظت از میراث فرهنگی برنده جایزه شایستگی یونسکو در آسیا و حوزه اقیانوس آرام شده است.

خانه پلشیر با سه دوره معماری صفویه، زندیه و قاجار که پیشتر با نام خانه زولیان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در سال 2002 مرمت شد. نخستین مالک شناخته شده این خانه با ۷۱۱مترمربع مساحت و بدون تاریخ ساخت «لئون وکیل الدوله» از کدخدایان ارامنه جلفای اصفهان بوده است.

فضاهای خانه در چهار سوی یک حیاط مستطیل شکل قرار گرفته اند. همه جبهه های حیاط ارتفاعی معادل دو طبقه دارند اما دو جبهه شمالی و غربی کمی مرتفع ترند. جبهه غربی خانه شامل تالار وسیعی در میانه و دو ایوانچه در طرفین آن است. به نظر می رسد این تالار قبلاً صلیبی شکل بوده و در تغییرات بعدی بخش شمالی آن مجزا شده است.

پ.ن : در حال حاضر کاربری این خانه به دفتر معماری تغییر پیدا کرده
عکسهای خانه پس از مرمت :
http://upload7.ir/imgs/2014-04/98074835402709566888.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/26891656541105851695.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/17092233891468675291.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/54403158103199295408.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/40058979119026574374.jpg


عکسهای ... دیدن ادامه » قبل از مرمت
http://www.safar-online.com/cyclopedia/41/322/-
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=109692&Serv=3&SGr=22
دولت به‌ تعهداتش نسبت به دفن ریچارد فرای عمل کند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درحالی اعلام کرد که دولت باید به تعهد‌اتش نسبت به دفن ریچارد فرای در کنار زاینده‌رود عمل کند که مخالفت‌ها نسبت به دفن این ایران‌شناس برجسته همچنان ادامه دارد.

مخالفت امام جمعه اصفهان با تدفین ریچارد فرای، تخریب آرامگاه آرتور پوپ .....!
آرتور آپهم پوپ(زاده ۱۲۵۹ رودآیلند - درگذشته ۱۳۴۸ شیراز) مورخ شهیر آمریکائی آثار هنری ایران
وی نخستین بار گزارشی مفصل از هنر و تاریخ هنر ایران را به جهان غرب معرفی نمود گزارش وی تحت عنوان
«A systematic review of Persia's artistic development, in all its variety and unity and its vast temporal extent»

در سال ۱۹۳۸ توسط یک اثر ۶ جلدی بنام «A Survey of Persian Art» توالی یافت که تا به امروز از مفصل‌ترین بررسی‌های آثار تاریخ هنر ایران بشمار می‌آید.

«با عزم ... دیدن ادامه » و شوق به ایران آمدم تا به زیارت سرزمین رویاهایم، ایران، بروم.»
آرتور پوپ
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=475919982536863&set=a.123056134489918.17011.100003565963192&type=1
یا علی!
این عکسا رو که میبینم و این خبرها رو که می‌خونم دلم میخواد بشینم یه دل سیر گریه کنم که با این جانوران هم خاک و هم سرزمینم.
۶ روز پیش، شنبه
کارازگریه هم گذشته دوست عزیز واقن آدم ازایرانی بودن خودش شرمگین میشه، لعنت به این جبر جغرافیایی... بیخود نیست که تار رو کشور آذربایجان به نام خودش می کنه، ترکیه مولانا رو،چوگان به نام آذربایجان ،امارات میخواد بادگیر هارو بنام خودش کنه.... وما وقتی باایران ... دیدن ادامه » شناسی وپژوهشگری که عمده زندگیش رو صرف شناخت تاریخ و فرهنگ ایران و نوشتن کتاب و مقاله درباره ی فرهنگی غنی ایران باستان کرده که حتی قرارگرفتن مزارش درایران می تواند خود دلیلی بر شناسوندن فرهنگ غنی ایران باستان برای جهان باشد.. اینگونه رفتار می کنیم وشعارهای غیر انسانی نثارش می کنیم و جاسوس و دلالش میکنیم ... واقن کار از گریه گذشته ... :(

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=476313019164226&set=a.123056134489918.17011.100003565963192&type
۳ روز پیش، سه شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه دور اروپا ۱۲: آلمان (بخش اول)

ظهر روز ۱۶ام، از پراگ خداحافظی کردیم و به سمت آلمان راه افتادیم. مقصدمون برلین بود. چک همچنان زیبا بود، بعد ازحدود ۱ ساعت وارد آلمان شدیم. کشوری که ذهنیت ما از مردمش، سرد بودن بود همیشه. و خوب همون اول که وارد آلمان شدیم با برخوردهای سرد و نه تنها بی روح که بی ادبانه مردم این کشور رو به رو شدیم. به طور نمونه دراولین پمپ بنزین برای خرید عوارض اتوبان توقف کردیم، و فروشنده آلمانی در حالی که معلوم بود متوجه حرف های انگلیسی ما میشه، به آلمانی جواب ما رو میداد، که در واقع نمیداد! چند جای دیگه هم از این قبیل برخوردها دیدیم. خلاصه اینکه از همون اول نسبت به این کشور حس خوبی پیدا نکردیم و این باعث شد که به سرعت از این کشور بزرگ عبور کنیم،که البته بعدا پشیمون شدیم. مسیر حرکتمون اینجوری شد که بریم برلین (Berlin)، هامبورگ (Hamburg)، ... دیدن ادامه » برمن (Bremen) و لیر(Leer) و بعد وارد هلند بشیم.

اولین چیزی که در آلمان به چشم اومد این بود که همه جا در حال ساختن بودند، جاده ها، شهرها، انگار همه چیز رو از اول داشتن می ساختن. عصر بود که به برلین رسیدیم. همون اول شهر با ترافیک سنگین و خیل عظیم جمعیت مواجه شدیم، که بعدا متوجه شدم برای باز فوتبال هرتابرلین می رفتن. برلین شهر چراغ های راهنمایی رانندگی هست و همین چراغ ها با علامت یک خرس در واقع نماد این شهر شده. تقریبا هر ۱۰۰ متر ۲۰۰ متر یک چراغ وجود داره، و همین مسئله رانندگی رو در این شهر بسیار سخت می کنه. مسیرمون رو به سمت دروازه برندنبورگ (brandenburg) ادامه دادیم. تنها دروازه باقیمانده از برلین قدیم که در قسمت مرکزی شهر قرار داره. وقتی که به دروازه رسیدیم، قبل از اینکه بخوایم به اون توجه کنیم، مسئله دیگه ای نظرمون رو به خودش جلب کرد! تعداد زیادی جوون! چیزی که تا اینجای سفرمون کم دیده بودیم. و جالب تر اینکه همه نمادهایی از یک برگ داشتن، روی لباسشون، پرچم، پلاکارد و … که همه به سمت پارک بزرگی که روبروی دروازه برندنبورگ بود و Grober Tiergarten نام داشت می رفتند. به سرعت جای پارکی پیدا کردیم و دنبال جمعیت وارد پارک بزرگ شدیم. خود پارک به شدت زیبا بود اما صحنه های توش نه چندان زیبا. این پارک بزرگترین دستشوئی عمومی دنیا بود به نظرم! بدون اینکه اصلا دستشوئی داشته باشه! از علامت ها و نمادها، پیش خودمون فک کردیم حتما مراسمی در مورد درخت و درختکاری و محیط زیست و اینجور چیزاست. ولی وقتی به مرکز اصلی تجمع رسیدیم، تعداد خیلی زیادی پلیس ایستاده بود، و خوب تعداد بیشماری جوون که درحال رقص و جشن بودند! فضای خیلی جالبی بود ولی هنوز رابطش رو نفهمیده بودیم با محیط زیست. خلاصه اینکه بالاخره تونسیتیم یه پسر عکاس رو پیدا کنیم که انگلیسی حرف بزنه! و اون گفت که فستیوال ماریج هست. و وقتی فهمید ما نفهمیدیم، دستشو به حالت سیگار کشیدن برد جلوی دهنش و تکرار کرد ماریج، ماریج! تازه ما فهمیدیم کجاییم. فستیوال ماریجوانا و اون گیاه ها برگ ماریجوانا بود. همه جا پر از تبلیغ و گروه های مختلف در حال بازاریابی و تبلیغ محصولاتشون. و بچه ها همه خوشحال خوشحال!

خلاصه اینکه بعد از کمی راه افتادیم. کنار پارک بنایی ساخته شده بود به یادبود از سربازان روس و ورودی پارک دروازه برندنبورگ بود که در بالای آن مجسمه ارابه چهار اسب قرار داشت که نمادی از پیروزی است. با اینکه سالها از جنگ گذشته، اما شهر هنوز کاملا بوی جنگ میداد، نه به خاطر اینکه خرابی بود، برعکس شهر کاملا مدرن هست. به این دلیل که همه جا آثار جنگ، و نمادهای اونو می بینید، و این موضوع برای من اذیت کننده بود. کاملا خودم رو در روزگار جنگ حس می کردم. بعد از عبور از دروازه با سلسله تابلوهایی از جنگ جهانی مواجه میشید، که با هیتلر شروع میشه و در نهایت به تصویر زانو زدن ویلی برانت صدراعظم آلمان، برای عذرخواهی از جهانیان در ورشو لهستان در سال ۱۹۷۰ ختم میشه.

توی این شهر توریستی دیدن دوچرخه های چند نفره، ماشین های عجیب و لیموزینها چیز عادی هست. تمام شهر هم لوله کشی شده اونم از نوع هوایی! اینکه این لوله ها چه استفاده ای داشتن رو نمیدونم. از جلوی دانشگاه هومبولت که عبور کنید مجسمه افراد معروف رو می تونید ببینید و بعد از اون به کلیسای جامع برلین میرسید. کلیسایی قدیم با ظاهری متفاوت از کلیساهایی که تا اینجا دیده بودم و محوطه بزرگ و سرسبزی که جلوی کلیسا محل جمع شدن جوون ها و دانشجوها بود. بعد از کبسا هم به سمت برج تلویزیون برلین رفتیم. هوا هم سرد شده بود و هم تاریک. چند ساعت بود که پیاده روی کرده بودیم و کیلومترها از ماشین دور شده بودیم. به سمت ماشین برگشتیم. باید خوب استراحت میکردیم تا فردا به دیدار دیوار برلین بریم…برای دیدن تصاویر به سایت پارسیس مراجعه نمایید.

نویسنده: سعید عمرانی
http://www.parsis.ir
چه قدر خوب نوشتید. ساده و بی تکلف... و شیرین.
۲۲ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
http://chn.ir/NSite/FullStory/Photo/?Id=109673&Serv=5&SGr=35
حمام چهار فصل
موزه و حمام چهارفصل از آثار باستانی شهر اراک و مربوط به اواخر دوره قاجار است. این بنا توسط حاج محمدابراهیم خوانساری در زمان احمد شاه قاجار بنا نهاده شده است.در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.ساختمان این حمام به لحاظ معماری بسیار منحصر بوده و بیشتر از هزار و ششصد متر مربع مساحت داشته و به عنوان بزرگترین حمام ایران شناخته می شود. (chn.ir)
علی اژدری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باغ ایرانی (باغ مستوفی الممالک ) یا باغ ده ونک

تهران بود و باغ‌هایش؛ تهران در دوره قاجار عرصه باغ‌های بسیاری بود که در ادامه الگوهای اصیل باغ ایرانی ساخته شده‌ بودند. ارتفاعات شمال تهران مملو از این باغ‌ها بوده است که با رشد روزافزون شهر در زیر سلطه ساختمان‌ها از بین رفته‌اند. باغ مستوفی‌الممالک در منطقه سه تهران که بخشی از آن به نام «باغ ونک» با وضعیت نسبتاً مناسبی از لحاظ پوشش گیاهی در اختیار شهروندان قرار دارد، از جمله باغ‌های بزرگ دوره قاجار بود. در شرایط فعلی تنها سرمایه باغ، درختان کهنسالی است که مسیرهای اصلی باغ را تا حدی به نمایش می‌گذارد.
تخریب و تغییر کاربری باغ‌ها در تهران و نبود الگویی مناسب از باغ ایرانی در تهران معاصر، مسئولین را به این تصمیم واداشت که باغ ونک را با الگوی باغ ایرانی بازسازی و به معرض دید مخاطبین در مقیاس ... دیدن ادامه » فراملی قرار دهند. از این‌رو طراحی باغ با ارایه ویژگی‌های اصیل باغ ایرانی در دستور کار قرار گرفت.

عکسهاش :

http://upload7.ir/imgs/2014-04/96752790792282941091.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/39314286956058667856.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/73737333804834106931.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/89037501561866256096.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/92748043992512408092.jpgzahra moghadam ، علی اژدری و ریحانه رویین تن این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه و موزه ملی ملک

مجموعه‌ی خانه حاج حسین آقا ملک یکی از مراکز وابسته به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک است. خانه ملک در بافت بازار تهران قرارداشته و ارتباط آن با مجموعه های شهری - به دلیل قرارگیری در فاصله بین دو مکان مقدس مسجد امام (مسجد شاه سابق) و مسجد جامع- حائز اهمیت است. این خانه در تاریخ 16/9/1376 با شماره 1940 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت

بنای اولیه خانه حاج حسین آقا ملک از پدرش" محمد کاظم" به او رسید و بنایی قاجاری است، که بعدها بخش پهلوی به آن اضافه شد. این بخش پایه اولیه تشکیل بنای کتابخانه و موزه ملک است.

http://www.malekmuseum.org/fa/about/malek-house.php

سایت موزه ملک و امکان بازدید مجازی

http://www.malekmuseum.org/fa/

پ.ن : از اونجایی که درب موزه بعضی اوقات به روی مردم باز میشه و الان بخاطر ایام عید تسهیلات قائل شدن باز قبل بازدیئ با این شماره ها تماس بگیرید

http://www.malekmuseum.org/fa/announcements/2014/04/-1393-1.php

علی اژدری و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باغ و عمارت عین الدوله

عین الدوله صدراعظم مستبد مظفرالدین شاه بود که در دوره مبارزات آزادی خواهان آنان را سخت آزرد و سرکوب کرد.وی فردی مستبد بود و از مخالفین سر سخت مشروطیت به شمار می رفت. عین الدوله باغ و عمارتی در مبارک آباد بنا نهاد. در آن عصردر این منطقه وسیع که بیرون از حصار ناصری تهران بود، جز آبادی هایی بسیار خرد جایی مسکون و آباد نبود. شاهزاده عبدالمجید میرزا عین الدوله اراضی دیگری نیز در این حدود داشت .از آن جمله است باغ شازده(شاهزاده) در جنوب مبارک آباد که بعد ها آبجو سازی در قسمتی از آن اراضی ساخته شد و اکنون بخشی از آن اراضی با نام باغ شازده به صورت بوستان در آن جا دایر است. مجیدیه برگرفته از نام ایشان است.


در حوالی باغ عین الدوله باغ های مشهوری به فواصلی در جهات مختلف آن قرار داشت از آن جمله است؛ باغ سلطنت آباد ناصرالدین شاه ، باغ حاج امین الضرب (ضرابخانه بعد) باغ مهران (محل ساواک) و البته باغ های دیگر که مالکین مشهوری نداشتند.زمانی اطراف این باغ در مبارک آباد و حسین آباد و لویزان و ...باغ های سرسبز فراوانی وجود داشت،که با گذشت زمان کاربری آن ها تغییر کرد و اراضی آن ها به خانه سازی اختصاص یافتند. باغات اطراف که تمام منطقه را پوشش می‌دادند، به مرور تفکیک شدند و از میان رفتند.


عین الدوله تا سال 1306خورشیدی در قید حیات بود.وی در سال های پایانی عمر با ورشکستگی بزرگی مواجه شد. طلبکاران بسیاری از اموال او را به یغما بردند و از طرفی تنها پسرش هم مردی لایق و با کفایت نشد که بتواند اموال پدر را جمع و جور نماید. به هر روی با شرایط پیش آمده، این باغ و عمارت از مالکیت عین الدوله بیرون آمد و مالک جدیدی با نام بصیرالدوله(هروی) پیدا کرد.بصیرالدوله دستی سر و گوش عمارت کشید و آن را به اسکان خانواده اش اختصاص داد.گو اینکه بعد ها نیز تغییراتی در بنا پدید آورد.بعد از مرگ مالک جدید عمارت و باغ مزبور به فرزندش دکتر نصرت الله هروی رسید،و از ایشان هم به دخترش شیرین انتقال یافت.تا این که در سال 1376خورشیدی با توافق آخرین مالک باغ ،شهرداری آن را در اختیار گرفت و با تصمیم درستی این باغ به فضایی عمومی تبدیل یافت که قابلیت موزه و مکان های دیگری با کاربری عمومی پیدا کرد.

در سال 1387، سازمان زیباسازی شهر تهران، ضمن تجهیز فضاهای داخلی و خارجی عمارت جهت تعریف کاربری نگارخانه، فعالیت خود را در زمینه حمایت و گسترش هنرهای شهری پیگیری نمود. در حال حاضر نگارخانه‌ برگ که یکی از معتبرترین و پرسابقه‌ترین نگارخانه‌های ایران است باگشایش دوباره خود درتاریخ 18 مهرماه 1387 در مکان جدید آن مجموعۀ عمارت عین‌الدوله، دور تازه‌ای از فعالیتشن را آغاز کرد.

عکسهاش :

http://upload7.ir/imgs/2014-04/08993755203480751784.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/70116428527456159066.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/46945122423612936355.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/46945122423612936355.jpg
سارگل این را خواند
ریحانه رویین تن ، حسین کوهی ، رعنا جمالی ، baharinbahar و علیرضا دوستی این را دوست دارند
پاسداران، میدان هروی خیابان وفا منش، خیابان افتخاریان ، کوچه جلالی

:)
۲۰ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 2.6 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قرار گرفته است.
http://sarzaminejavidan.persianblog.ir/post/64/

raha azimi این را خواند
حمید عظیمی ، baharinbahar و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمیدونم تا بهحال به باغ نگارستان و موزه تازه تاسیسش با نام موزه مکتب کمال الملک رو رفتین یا نه ولی خوب یک اطلاعاتی رو براتون اینجا میگذارم

""" باغ نگارستان از آن دست باغ‌هایی است با وجود دارا بودن شماره 2082 در فهرست میراث ملی ایران، باز هم سالها بود که درش به روی مخاطبان بسته باقی مانده‌بود. اما این باغ با گشایش موزه کمال‌الملک در صدد گشودن روزنه‌هایی نو به روی کارنامه کاری خود برآمده.


موزه مکتب کمال الملک عنوان موزه ایی است که 130 نمونه از نقاشی های وی و شاگردانش به نمایش گذاشته شده. در این موزه که در بخش جنوبی باغ نگارستان واقع شده تابلوهایی از استاد محمد تجویدی، عی اکبر خزینه ، اشرف والی به نمایش در آمده است

همچنین کافه تهرون در ساختمان چایخانه در باغ موزه نگارستان و در کنار گلخانه این مجموعه کار خودرا از 6 فروردین 92با نو شدن لباس طبیعت آغاز کرده است """

پ.ن : من خودم رفتم خیلی دنج و ساکت و خوبه
اینم عکساش

http://upload7.ir/imgs/2014-04/74208168507460013140.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/75634615176170514132.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/20957393093030377309.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/19606232425705615362.jpg
http://upload7.ir/imgs/2014-04/97468922858582806986.jpg

بسیار مکان زیبا و دلپذیریست خاصه در بهــار . . .

در قلب دود گرفته پایتخت ، نشان از گذشته های زیبای طهرون داره ، موزه کودکی اش هم خالی از لطف نیست البته :)
۱۹ فروردين
خوب در واقع مخاطب اصلی اون تصاویر بچه ها هستند و فکر میکنم منظور شما از نقاشی همون تصویرگری های کودکان باشه که در اون موزه به نمایش گذاشته شده . . . ولی فارغ از موزه ها ، اون مکان و جاهای مشابه دیگر با همین سبک و سیاق معماری برای تهران غنیمتی با ارزشه
۱۹ فروردين
واقعا؟؟ولی در همون حدم خوب بود..البته زهر ه ام مونا جان:))))
در مجموع فضای لذت بخشیه..
۲۰ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
قلعه جمهور معروف به دژ بابک در 50 کیلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شعبه‌ای از رود بزرگ قره سو قرار دارد؛ منطقه‌ای که به نام کلیبر معروف است. دژ بابک خرمدین، دژی است بر فراز قله کوهستانی در حدود 2300 تا 2700 متر بلندتر از سطح دریا. اطراف این قلعه را از هر طرف دره‌های عمیقی با 400 تا 600 متر عمق فرا گرفته است و تنها از یک سو راهی باریک و صعب العبور جهت دسترسی به این قلعه وجود دارد. قلعه بابک که به نام‌های قلعه بابک، دژ بابک، بذ و قلعه جمهور هم معروف است دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم‌دین بوده است که در هنگام قیام بر علیه دستگاه خلافت عباسی در قرن سوم هجری ساخته شده است.
https://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=81889
سارگل و حمید عظیمی این را خواندند
علی اژدری و حسین کوهی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
http://chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=109583&Serv=2&SGr=24
یک تیم دوچرخه سوار هلندی باهدف پیمودن مسیر تاریخی جاده ابریشم وارد ایران شدند...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه دور اروپا ۱۱: چک (بخش سوم)

صبح روز ۱۵ام سفر در پراگ از خواب بیدار شدیم. اولین کاری که کردیم این بود که به یک بانک برای تبدیل یورو به کرونا رفتیم. بعد هم با قطار خودمونو به مرکز شهر رسوندیم و مستقیم به میدان واسلاوسکی رفتیم دوباره. در انتهای خیابان منتهی به میدان یک بازارچه کوچیک و سنتی بود، با عبور از اون وارد زیبایی های پراگ شدیم.

اولین سورپرایز این شهر رو آسمون برامون رقم زد. در حالی که تا روز قبل از شدت گرما در حال کباب شدن بودیم، ناگهان هوا ابری شد و دمای هوا تا حدود بیست درجه ای فکر می کنم پایین اومد و کم کم بارون آرومی شروع شد. هوا کمی سرد شده بود. اما نمی شد دیدن پراگ رو از دست داد. همه جا پر بود از جمعیت. هر قسمتی هرکسی هر کاری بلد بود انجام میداد تا بتونه پولی دربیاره، از تئاترهای خیابانی گرفته تا اجرای موسیقی های محلی و حتی گدایی! اون هم با هنرنمایی بی نظیر سگ گدا!

واقعیت اینه نمی تونم خیلی از پراگ بنویسم، چون نمیشه نوشته و فقط و فقط باید دید. این شهر واقعا رویایی بود.بعد از دیدن ساختمان شهرداری و ساعت معروف اون آروم آروم به سمت پل چارلز رفتیم. پلی قدیمی با مجسمه هایی با مضامین مسیحیت. برام جالب بود که اکثر مجسمه هایی که توی این شهر بود، بیانگر شکنجه، ترس و وحشت بود… بر روی پل پر بود از نقاشان و دست فروش ها.

یکی دیگه از زیبایی های پراگ این بود که کل این شهر سنگ فرش شده بود. در انتهای پل چارلز هم تعداد زیادی اتومبیل قدیمی برای گشت و گذار در پراگ ایستاده بودند. بارون هم شدت زیادی گرفته بود، مجبور شدیم جایی مسقف بایستیم تا از شدت بارون کم بشه. این شهر پر از کافه بود، به کافه ای عربی برای خوردن چای! رفتیم. توی اون سرما خوردن چایی و گرم شدن بدنمون حسابی چسبید.

ساعت ها توی این شهر زیبا قدم زدیم و نزدیک غروب به کمپ سایت برگشتیم. چادر رو صبح جمع نکرده بودیم و دوباره با صحنه وین مواجه شدیم. داخل چادر آب رفته بود. خلاصه چادر رو خشک کردیم و دورتا دور اونو با سفره یک بار مصرف آب بندی کردیم! نکته جالب چادر ما ۱۰۰% واتر پروفی بود که بزرگ روی اون نوشته بود! اما بعد از آب بندی دیگه مشکلی نداشت و بعد از کمی وقت گذرونی در کمپ سایت به خواب رفتیم. فردا باید به سمت آلمان حرکت می کردیم.

در مورد پراگ، این شهر یک ساحر واقعیست، بعید می دونم کسی پا به پراگ بذاره و مسحور این شهر زیبا نشه. برای دیدن پراگ باز هم خواهم رفت.


برای ... دیدن ادامه » دیدن تصاویر به سایت پارسیس مراجعه نمایید.

نویسنده: سعید عمرانی
http://www.parsis.ir
نیلوفر ثانی و علی اژدری این را دوست دارند
یکی از آرزوهای دیرین من گپ زدن و قهوه خوردن با پرویز دوایی نازنینِ نازنین توی یکی از کافه‌های پراگه.

http://sainttouka.blogfa.com/post-322.aspx
۱۹ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سایت مناسبیه واسه کافه بازی...


http://icoff.ee/fa/
سارا تهرانی ، علیرضا دوستی ، بهرنگ و baharinbahar این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان جهت از سوت و کور در اومدن اینجا بیاین بگین کدوم یک از کافه های نزدیک تئاتر شهر و دوست دارین؟؟
» تا ۳ پاسخ۱۶ فروردين
من علاقه ی خاصی ب گرامافون دارم :))
۱۶ فروردين
با پیاده روی آلوده میشه؟ :))

موزه زمانم بهت نزدیک کافه اش
۵ روز پیش، يكشنبه
کافه مرسی :))
۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مکان بسیار زیبا و ارامشبخشی به نظر میاد...
امیر حسین قجری و زهره شاداب این را خواندند
کیمیا TAV و الی احدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با توجه به ترافیک راهها ووضعیت آب وهوا این برنامه هنوزم برقرار هست؟
جم این را دوست دارد
درود بر شما
با توجه به وضعیت جاده ها، این گردش از تاریخ 14 فروردین به یک هفته بعد یعنی 21 فروردین ماه جا به جا شد
۱۳ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال با همکاری "هانی سیر جهان" از شما دعوت می کند تا روزهای آغازین بهار را با خاطره یک طبیعت گردی بکر یک روزه به مقصد دریاچه شورمست تجربه کنید.

تاریخ سفر: یک روزه، پنجشنبه 21 فروردین ماه
ساعت حرکت: 7 صبح روز پنجشنبه 21 فروردین ماه
محل آغاز: آژانس هانی سیر جهان، به نشانی میدان انقلاب، خ انقلاب، خ جمالزاده شمالی، تقاطع فرصت شیرازی، طبقه فوقانی داروخانه مهشید
ساعت پایان: ساعت 12 شب
محل پایان: همان محل آغاز حرکت
ظرفیت: 35 نفر
خدمات: راهنمای خبره، صبحانه، نهار و سرویس رفت و برگشت

** توضیح: با توجه به وضعیت جاده ها و این گردش از تاریخ 14 فروردین به یک هفته بعد یعنی 21 فروردین ماه جا به جا شد **

اطلاعات بیشتر و خرید بلیت:
http://www.tiwall.com/tourism/shurmast-noruz93
کاخ سعد آباد
» کاخ سعد آباد
... دیدن متن »

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی گفته می‌شود که در دره دربند، شمالی‌ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده‌است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد. میانگین دمای سالانه این منطقه ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد برآورد شده‌است. و در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در دوران پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. ولی در دوران پهلوی دوم، به دلیل بخشیدن آب رودخانه در نیمی از شبانه‌روز به رعایا، و کافی نبودن این میزان آب رودخانه برای آبیاری سراسر مجموعه، از دوازده رشته قنات قدیمی و جدیدالاحداث استفاده گردید.

مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است.محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید. قدیمی‌ترین کاخ این مجموعه، کاخ (کوشک) احمدشاهی بوده‌است، که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می‌باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌است.

ساختمان بهمن (کاخ بهمن)

این کاخ از بناهای دوران پهلوی دوم، از جمله زیباترین ساختمان‌های مجموعه می‌باشد، که منزل مسکونی بهمن، پسر غلامرضا پهلوی بوده‌است. این ساختمان، مجاور موزه مردم شناسی و در کنار درب شمالی دربند قرار دارد. این ساختمان، از سال ۱۳۸۲ به بعد، به دفتر یونسکو در ایران اختصاص یافت و دورانی، مرکز آموزشی مجموعه سعد آباد بوده‌است.

کاخ احمد شاهی

این کاخ، قدیمی‌ترین کاخ موجود در مجموعه سعد آباد می‌باشد، که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار و از سال ۱۲۹۷، ساخت آن آغاز و در هنگام وزارت جنگی رضا شاه، ساخت بنای آن به پایان رسید. پس از انقلاب، از این محل به عنوان پایگاه مرکزی بسیج خواهران استان تهران، استفاده می‌شده‌است. قرار است این محل پس از بازپس گیری از بسیج خواهران، بازسازی و آماده بازدید عمومی شود. این کاخ، در حال حاضر غیر قابل بازدید، برای عموم می‌باشد.

کاخ یا کوشک احمد شاهی در مجموعه نیاوران است و برای بازدید عموم نیز دایر است .

کاخ اختصاصی

این کاخ، در سمت غرب موزه هنرهای زیبا قرار دارد. این کاخ، در سال‌های اولیه بعد از انقلاب ایران، به عنوان موزه تاریخ طبیعی استفاده می شده‌است. ولی در حال حاضر، در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایرانمی‌باشد، و غیر قابل بازدید، برای عموم است.

ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)

این کاخ، در دوران پهلوی، محل آخرین سال‌های زندگی رضا شاه، قبل از تبعید به جزیره موریس، و محل زندگی مادر شاه (تاج الملوک) تا دوران انقلاب اسلامی ایران، بوده‌است. این کاخ، در حال حاضر، در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران، و مخصوص اقامت مهمانان ویژه دولت ایران می‌باشد، و به این جهت، به ساختمان جمهور مشهور گردیده‌است. این کاخ، در حال حاضر غیر قابل بازدید، برای عموم می‌باشد.

کاخ-موزه سبز، کاخ مرمر (قصر سنگی، کاخ شهوند، کاخ رضا شاه پهلوی)

یکی از زیباترین کاخ‌های سلطنتی موجود در ایران می‌باشد، که در نقطه‌ای مرتفع، در شمال غربی مجموعه سعدآباد قرار دارد. این کاخ، در ابتدا به صورت ساختمانی نیمه تمام بود که به شخصی به نام علیخانتعلق داشت و تپه‌ای که ساختمان روی آن واقع شده بود، به همین نام معروف بود. رضا شاه، پس از اینکه ساختمان واقع بر این تپه را از علیخان خریداری کرد، کاخ کنونی را بنا نهاد و کار ساخت و تکمیل آن از زمان وزارت جنگی او، تا اوایل سلطنتش (سالهای ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۷ خورشیدی) به طول انجامید. سرانجام، این کاخ با تلاش هنرمندان و معماران ایرانی، پس از هفت سال کار، در دو طبقه (زیر زمین و همکف) بنا گردید. رضا شاه از طبقه همکف به عنوان محل زندگی و دفتر کار خود، و از زیر زمین به عنوان انباری استفاده می‌کرد همچنین یک تالار غذا خوری مجلل با میز و صندل‌های منقش و کنده کاری شده و همچنین ظروف نفیس چینی و سرامیک و نقره ایتالیایی مخصوص پذیرایی تشریفاتی میهمانان مورد استفاده قرار می گرفته‌است این کاخ، به دلیل استفاده از سنگ‌های سبز کمیاب معدن خمسه زنجان وسنگ مرمر خراسان، در نمای خارجی آن، به قصر سنگی کاخ مرمر نیز معروف است. ملات سنگ‌ها، از جنس سرب است و مانع شکستن آنها در اثر انقباض و انبساط می‌شود. درب اصلی کاخ، از سمت شمال غربی به سمت رشته کوه‌های مرتفع البرز گشوده می‌شود. سر در و ستون‌های ورودی کاخ، نیز از جنس سنگ مرمر خراسان، و ترکیب و تلفیقی از نقوش و موتیف‌های هنر ایرانی و اروپایی است. با بازسازی و مرمت کاخ، قصر سنگی به کاخ شهوند، معروف گردید و پس از انقلاب ایران، به کاخ سبز تغییر نام داد. گچ‌بری‌ها و آیینه کاری‌های ظریف و زیبای درون کاخ، کار دست هنرمندان ایرانی ناشناس است. تذهیب دیوارها، اثر استادحسین بهزاد، و خاتم کاری‌ها، حاصل کار گروهی کارگاه استاد صنیع خاتم است. مساحت زیربنای کاخ، در دو طبقه، ۱۲۰۳ متر مربع می‌باشد و معمار آن، میرزا جعفر کاشی معروف به معمارباشی بوده‌است. یکی از زیباترین قسمت‌های این کاخ، تالار آیینه روی تمامی آیینه‌ها، با گل‌هایی از گچ تزئین شده و با قالی مشهد ۷۰ متری زیبایی، که اثر عبدالمحمد عمواغلی است، فرش شده که دفتر کار رضا شاه نیز بوده‌است. در این تالار، یک دست مبل کوبلن دوز کار دست، مربوط به دوره قاجار قرار دارد. میز وسط تالار، کار کشور فرانسه و متعلق به قرن ۱۸ میلادی است. پرده‌ای نقره فام به چوب پرده‌ای منبت کاری شده، پنجره تالار را مزین کرده‌است. از ویژگی‌های این تالار، همخوانی نقش وسط فرش، با طرح سقف است که با ابریشم خاص و ریز بافت و مدت هفت سال (سالهای ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۷ خورشیدی) توسط استاد... و هنرمندان مشهد به طول انجامیده. آیینه کاری‌های سقف با طرح قندیل، کار هنرمندان ایرانی است. از دیگر وسایل با ارزش این کاخ، می‌توان به مجسمه‌ها و مبل‌های دوره لویی شانزدهم، و نیز دو میز کنسول مربوط به دورهناپلئون اشاره کرد. از دیگر تالارهای این کاخ که روبروی تالار آینه واقع شده و به عنوان اتاق خواب رضا شاه بوده و نبودن تخت خواب و یا رخت خواب است و پنجره‌ای که رو به دربند با چشم اندازی زیبا بازمی شود می‌باشد.

کاخ‌موزه سفید (کاخ ملت)

این کاخ، بزرگترین کاخ موجود در مجموعه کاخ سعدآباد است، که به‌علت رنگ سفید نمای آن، به کاخ سفید شهرت یافته‌است. این بنا، علاوه بر آنکه اختصاص به امور اداری و تشریفاتی دوران پهلوی دارد، اقامتگاه تابستانی شاه و همسرش فرح، به حساب می‌آمد. این کاخ، شامل ۵۴ واحد مختلف، از جمله ۱۰ تالار تشریفاتی می‌باشد که وسیع‌ترین آن، تالار کاخ می‌باشد، که سفره خانه‌ای به مساحت ۲۲۰ متر مربع دارد. بنای کاخ، به دستور رضاشاه، در سال ۱۳۱۰ خورشیدی آغاز گردید و در سال ۱۳۱۵ خورشیدی به پایان رسید. نقشه کاخ، اثر مشترک مهندس خرسندی و مهندس بوزیس روسی می‌باشد. گچ‌بری‌های زیبا و ظریف درون کاخ، کار استادانی چون غلامرضا پهلوان، عبدالکریم شیخان، حسین کاشی و رضا ملائکه است. سنگ‌های مرمر سرسراها، از معادن شهرهای یزد و تربت حیدریه، تهیه شده و سنگ‌فرش کف‌ها، توسط استاد لرزاده انجام شده‌است. نمای بیرونی کاخ، به سبک ایرانی-رومی است، که چهار ستون اصلی بزرگ در چهارسوی سرسرا و چهار نورگیر، در اطراف سقف مرکزی می‌باشد. پرده‌های بزرگ نقاشی رنگ روغن، با موضوع داستان‌های شاهنامه که در اطراف نورگیر سرسرای طبقه اول است را استاد حسین بهزاد و شاگردانش، در سال ۱۳۲۰ خورشیدی به پایان رساندند. تالارهای بزرگ تشریفاتی کاخ، به سبک اشرافی فرانسه تزئین گردیده‌است. از با ارزش‌ترین آثار این گنجینه، فرش‌های نفیسی است که نهایت ذوق و هنر بافندگان هنرمندان ایرانی را نشان می‌دهد. بزرگترین فرش این کاخ، ۱۴۵ متر مربع و دارای ۱۴۰ رج می‌باشد که با نقش مایه شمسه و قندیل، زینت بخش سفره خانه‌است. در سرسرای طبقه همکف، مجموعه‌ای از سفالینه‌های ایران، از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده هفتم هجری و همچنین کریستال‌هایی از دوره قاجار نگهداری می‌شود. پوشش دیوار تالارها، از پارچه‌های نفیس ابریشم، اطلس و تافته است. لوسترهای ساخت ایتالیا، فرانسه و چک-اسلواکی، روشنایی بخش تالارهای وسیع این کاخ است، که بزرگترین آن، دارای ۱۰۸ شاخه‌است. سه چلچراغی که تالار سفره خانه طبقه اول را روشن می‌کند و همچنین میز تحریر موجود در این سفره‌خانه، متعلق به ماری آنتوانت، ملکه فرانسه‌است. کاخ سفید، در زمینی به مساحت ۲۱۶۴ متر مربع، در دو طبقه، در زیربنایی در حدود ۵۰۰۰ متر مربع، ساخته شده‌است.

موزه آب (دفتر رئیس تشریفات کاخ، دفتر مسئول حفاظت ارتش)

این موزه، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد، قرار دارد. ساختمان موزه، متعلق با دوران قاجاریه و پهلوی دوم، و شامل دو بخش اصلی و فرعی است. بخش فرعی این ساختمان، دفتر مخصوص محمدرضا پهلوی بود، که در زمان پهلوی دوم ساخته شد، که برای پذیرایی از مقامات درباری و مراجعین شاه استفاده می‌شد، پس از تخلیه، این دو ساختمان به تیمسار کسرایی (مسئول حفاظت ارتش) واگذار شد. در این موزه، اسناد و مدارک مربوط به آب (مانند دفترچه میراب، وقف نامه‌ها)، ابزار و ادوات مربوط به آب (مانند فنجان آبی، ساعت آبی، لوازم حفر چاه و قنات) و تندیس‌های گوناگونی از دانشمندان آب شناس و تندیس میراب نگهداری می‌شوند.

موزه استاد بهزاد (کاخ کرباس، کاخ ولیعهدی)

موزه مینیاتور اسناد حسین بهزاد، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد قرار دارد. ساختمان این موزه، متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی است. در دوران پهلوی این موزه، به کاخ کرباس معروف بوده که به عنوان استراحتگاه و محل کار رضا شاه استفاده می‌شده، و در دوران شاه، به عنوان کاخ ولیعهدی، مورد استفاده رضا پهلوی، در دوران کودکی و نوجوانی او، بوده‌است. این موزه، پس از بازسازی و مرمت، در سال ۱۳۷۳ خورشیدی، و به مناسبت صدمین سالگرد تولد استاد بهزاد، افتتاح گردید. این موزه، دارای پنج سالن می‌باشد و از زیر زمین این موزه، به عنوان نمایشگاه و محل آموزش، استفاده می‌گردد.

موزه برادران امیدوار (کالسکه‌خانه قجری)

این موزه، در بخش شمال غربی مجموعه سعد آباد، واقع شده و ساختمان آن، متعلق به دوران قاجار است. این موزه، شامل ۴ اتاق با نمای آجری قرمز رنگ و گچ بری‌های زیبا می‌باشد، که کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی‌ها بوده‌است. این ساختمان، در سال ۱۳۸۱ بازسازی و در مهر ماه ۱۳۸۲، در هفته جهانگردی، به نام اولین جهانگردان ایرانی معاصر، افتتاح گردید. برادران امیدوار، پس از سه سال مطالعه، در سال ۱۳۳۳، با مبلغی در حدود ۹۰ دلار، از زادگاه خود، سفرشان را آغاز کردند.

موزه چهره‌های ماندگار (کاخ ملکه توران امیرسلیمانی، همسر رضا شاه پهلوی)

عمارت چهره‌های ماندگار، از جمله بناهای دوره قاجاری در مجموعه سعد آباد است، که رضا شاه بعد از استقرار در تپه علیخان و پس از ساختن کاخ سبز، آن را آراسته به مجموعه سلطنتی نمود. این عمارت و ساختمان جنوبی آن که اکنون موزه استاد فرشچیان را در خود جای داده، مجموعه دو عمارت اندرونی و بیرونی یک باغ بوده‌اند. عمارت بیرونی (موزه استاد فرشچیان) مشتمل بر یک ساختمان ییلاقی است و از سه سو به ایوانهای سر پوشیده منتهی می‌شود و در قسمت جنوبی قرار دارد، و عمارت اندرونی (موزه چهره‌های ماندگار) در قسمت شمالی قرار گرفته و از دو سوی شمال و غرب به ایوان‌های ستون دار منتهی می‌گردد. از جهت ظرافت‌های معماری، عمارت بیرونی دارای نفاست بیشتری است و عمارت اندرونی ساده تر به نظر می‌آید. این دو عمارت پس از تملک توسط رضا شاه، به عنوان کاخ اختصاصی ملکه توران امیرسلیمانی (همسر سوم رضا شاه و مادر غلامرضا پهلوی) اختصاص یافت. عمارت بیرونی، محل سکونت ملکه بوده و در عمارت اندرونی، خدمه ایشان مستقر بودند. سپس، تا قبل از پیروزی انقلاب ایران، کاخ‌ها به نظامیان نزدیک محمد رضا پهلوی که در سعد آباد ساکن بودند اختصاص یافت. در محوطه این موزه، تصویر و زندگی نامه کوتاهی از چهره‌های ماندگار ایران در رشته‌های مختلف، به همراه چند تندیس از دانشمندان ایرانی قرار دارد. این موزه در اکثر روزهای سال تعطیل می‌باشد.

موزه خط و کتابت میرعماد (کاخ فرحناز و علی‌رضا)

این موزه، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد، قرار دارد. بنای این موزه، به دلیل شباهت به ساختمان‌های اواخر دوره قاجار و اوایل دوران پهلوی، به معماری دوره انتقال تعلق دارد. ساختمان موزه، دو طبقه دارد، که محل سکونت دو تن از فرزندان شاه (فرحناز و علیرضا) بود. پس از انقلاب ایران، ساختمان مذکور، به نمایش آثار خطی، اختصاص یافت، که سرانجام در سال ۱۳۷۶ خورشیدی، به نام مشهورترین استاد خوشنویسی قرن ۱۱ هجری قمری، یعنی میرعماد حسنی، تغییر نام یافت.

موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف، کاخ اشرف پهلوی)

موزه ظروف، در شرق مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد قرار دارد. این بنا به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع به دستور رضاشاه، توسط مهندس فرمانفرمائیان، با زیر بنای ۱۸۰۰ مترمربع طراحی و در دو طبقه بین سالهای ۱۸ – ۱۳۱۵ ساخته شد. نمای خارجی ساختمان از سنگ تیشه‌ای بوده که در سال ۱۳۵۰ به دستور اشرف پهلوی بازسازی و توسعه یافت و پس از آن نما، با سنگ مرمرسفید پوشیده شد. این بنا پس از انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۷۲ به عنوان موزه ظروف معرفی گردید و در اواخر سال ۱۳۷۴ به نهاد ریاست جمهوری تحویل داده شد. در سال ۱۳۸۴ مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت. پس از انتقال اشیاء موزه صنایع دستی، در ۳۰ دی ۱۳۸۵ به ساختمان فوق، این محل به موزه صنایع دستی اختصاص یافت.

از بهمن ماه ۱۳۸۸ مجدداً چیدمانی از ظروف سلطنتی در بخشی از طبقه دوم این بنا صورت پذیرفت و از خرداد ماه ۱۳۸۹ با انتقال موزه صنایع دستی از این بنا به ساختمان دیگری در داخل مجموعه این موزه با نام موزه ظروف سلطنتی حیات دوباره خود را آغاز نموده.

در حال حاضر تعداد ۵۰۳ قطعه ظروف واشیائ تزتینی در ۵ سالن و دو طبقه به نمایش در آمده. ظروف مذکور به ۴ دسته ظروف قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و ظروف اهدایی در شرایط و مناسبتهای مختلف به محمد رضا، فرح و رضا پهلوی می‌باشند.

موزه مردم‌شناسی (کاخ شمس پهلوی)

این موزه، دربرگیرنده مجموعه کاملی است، از سیر فرهنگ و راه و روش زندگی انسان، و آئینه تمام نمایی است، از تحولات مختلف در تمامی جنبه‌های زندگی انسان، که در طی ادوار گوناگون حادث گردیده‌است. ساختمان موزه مردم شناسی، کاخ سابق شمس پهلوی بوده، که در ضلع شمال غربی مجموعه سعد آباد واقع گردیده‌است. پایه بنا در سال ۱۳۱۴ خورشیدی نهاده شد و ساخت آن تا سال ۱۳۱۸خورشیدی به طول انجامید. ساختمان با مساحت تقریبی ۲۶۰۰ متر مربع، شامل دو طبقه و یک زیر زمین می‌باشد. معماری بنا از سبک معماران اروپایی، به ویژه آلمانی، الگو برداری گردیده و از معماری ایرانی در دوره ساسانی، نیز در قسمت‌های تزئینات فوقانی نمای بیرونی بنا، بهره گرفته‌است.

نکته جالب توجه در این کاخ این است که هنوز هم هیچ اثری از عکسها و یا لباسهای ملکه ثریا و فوزیه به چشم نمی‌خورد و حتی عکس‌های زمان پیر شدن خانم فرح دیبا بعد از انقلاب نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد که شاید حکایت از جغد شومی دارد که لانه کرده است. زیرا در این کاخ لباسهای سلطنتی به نمایش گذاشته شده است که فقط مختص خانم فرح است.]

موزه مینیاتور استاد آبکار (کاخ لیلا پهلوی)

موزه کلارا آبکار، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد، قرار دارد. این ساختمان، اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی، کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بود، که جدیدترین ساختمان مجموعه، نیز به حساب می‌آید. ساختمان مذکور، در سال ۱۳۷۳ خورشیدی، با تلاش سازمان میراث فرهنگی، به مناسبت روز جهانی موزه، به عنوان موزه مینیاتور آبکار، افتتاح گردید. بخشی از موزه، به تابلوهایی از او، که شامل آثار مردم شناسی، زیورآلات و پارچه‌های ترمه می‌شود، اختصاص دارد. بخشی دیگر، مربوط به آثار لاکی است، که بیانگر تنوع و علاقه‌مندی او به رشته‌های مختلف نگارگری ایرانی است.

موزه مینیاتور استاد فرشچیان (کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر رضا شاه پهلوی)

این موزه که در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد قرار دارد، متعلق به دوره قاجار است. ساختمان موزه در گذشته محل سکونت رضا شاه و همسر چهارمش ملکه عصمت بوده، که در دوران محمدرضا پهلوی، برادر شاه و سپس سرآشپز مخصوص او، در آنجا سکونت داشتند و بعدها نیز، به انبار تبدیل شد. این بنا، پس از بازسازی و مرمت در تاریخ ۲۶ مهر سال ۱۳۸۰ خورشیدی با عنوان موزه مینیاتور استاد فرشچیان، افتتاح گردید. آثار استاد فرشچیان در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی، در ایران و سایر کشورها، با استقبال بسیار زیادی روبرو شده‌است. این موزه شامل ۵ سالن، و بیش ۷۰ اثر نفیس از این هنرمند برجسته می‌باشد.

موزه نظامی (کاخ شهرام)

این موزه، در بخش مرکزی مجموعه سعد آباد قرار دارد. این ساختمان با زیر بنایی حدود سه هزار متر مربع، در دو طبقه و یک زیر زمین، به دستور رضا شاه، در سال ۱۳۱۴ خورشیدی، برای همسر دومش تاج الملوک ساخته شد. بنای فوق طی سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۲ خورشیدی، توسط واحد مهندسی مجموعه سعد آباد، بازسازی و به شهرام، پسر بزرگ اشرف پهلوی اهدا شد، و به کاخ شهرام معروف گشت. پس از پیروزی انقلاب ایران، ساختمان مذکور، به موزه نظامی تبدیل شد. مجموعه فوق در سال ۱۳۰۲ خورشیدی،

کاخ سعد آباد بهترین جای تهرانه به نظر من
۰۵ فروردين
کسی به تازگی رفته؟ چون موزه میرعماد رو بسته بودن. موزه برادران امیدوار ازش کم شده بود!!
کلا" یه مدت مدیریتش خوب نبود!
۱۶ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاخ گلستان
» کاخ گلستان
... دیدن متن »

کاخ گلستان مجموعه‌ای از بناهاست که در میدانارگ تهرانواقع است. بناهای این کاخ در زمان‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام آن از تالار گلستان واقع در عمارت خروجی گرفته شده‌است. کاخ گلستان در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید. این اثر شانزدهمین اثر ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای می‌گیرد.کاخ گلستان فضایی ازارگ سلطنتی تهران بوده است

شروع ساخت آن به ارگتاریخی تهرانو زمان شاه طهماسب اولدر دوران صفویه در بخش قدیمی شهر تهران بازمی‌گردد، و بخش‌های اصلی آن در درون حصار قدیمی تهراناحداث شد. ولی در دورهٔ قاجار گسترش فراوانی یافت و محل سکونت شاهان قاجاربود.

در زمانپهلوی جهت مراسم رسمی و محل اقامت روسای جمهور و مهمانان ویژهٔ خارجی استفاده می‌شد. با این حال قسمت‌هایی از آن در این زمان تخریب گردید.
اتفاق‌های مهمی از تاریخ معاصر ایران در این مجموعه به وقوع پیوسته‌است.
در حال حاضر به صورت موزه مورد استفاده است.
منظره‌ای از کاخ گلستان در یک سوی اسکناس‌های پنج هزار ریالی از سال ۱۳۴۸ ش تا سال ۱۳۵۷ چاپ و نشر می‌شد.توی دود و سر و صدای بازار میشه بهشت خواندش با صدای طوطیاش ، این تعطیلات فرصت خوبیست برای تجدید میثاق با این کاخ :)
۰۶ فروردين
شقایق خانم آره خدائیش، جای فوق‌العاده‌ایه، ولی به نظرم توی عید نه، خیلی شلوغه، خیلی خیلی، مگر اینکه بری فقط بلیط ورودی بگیری و توی محوطه‌ش قدم بزنی، چون واقعا بی‌نظیره...
۰۶ فروردين
آقای شایسته فر تو بهار،عطر گل یخ و درختچه های به ژاپنی کاخ محسور کنندست تازه اگر گل های ریز تو چمن و صدای طوطیا رو ندید بگیریم البته همه اینا تو یک روز خلوت خوبه :)
۰۷ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چ عکس های خوبی :) ممنون جناب حقی
۰۵ فروردين
سپاس از همراهی شما دوستان عزیز
۰۵ فروردين
اما نه تبریز کی گلمیر بیزه ...
۲۲ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

پیشنهاد گردش در شهر ری

برج طغرل / تپه میل و آتشکده بهرام / ابن بابویه / برج باروی ری / بی بی شهربانو / چشمه علی/
قلعه گبری

بخشی از مناطق دیدنی شهر ری می باشد دوستانی که علاقمند آثار تاریخی هستند پیشنهاد میشود حتما برای بازدید به شهر ری سفری داشته باشند

این پیشنهاد گردشی در صورت علاقه دوستان به صورت تور گردشی میتواند برگزار شود و گروهی به بازدید این مناطق خواهیم رفت
روزهای مورد نظر و پیشنهادات خود را اعلام کنید تا هماهنگی آن انجام شود
**برای بازدید گروهی بعد ایام عید یک روز آخر هفته در فروردین ماه پیشنهاد میشود**
قسمت دوم از تهرانگردی به بازدید بخشی از تاریخ در موزه ها میرویم

1>> موزه ملی ایران (مترو امام خمینی خیابان امام خمینی ابتدای سی تیر نبش سردرباغ ملی)
**گردهمایی دوستان جنب درب ورودی اطلاعات مجموعه موزه ملی است**
بازید از موزه ملی ایران اغاز میشود ساعت 11 روز شنبه1393/1/9
بازید از موزه ملی ومیدان مشق و خیابان سی تیر و موزه ابگینه و موزه مقدم

2>> موزه سینما و موسیقی (مترو تجریش خیابان ولیعصر نرسیده به پارک وی باغ فردوس موزه سینما)
(مترو تجریش جنب امامزاده صالح ع خیابان شهید دربندی سه راه تختی کوچه موزه پلاک9 موزه موسیقی) **گردهمایی دوستان جنب درب ورودی اطلاعات مجموعه موزه موسیقی است**
3>> موزه فرش ایران ( خیابان فاطمی نبش کارگر جنب پارک لاله موزه ملی فرش)
4>> موزه آبگینه ( مترو امام خمینی خیابان امام خمینی خیابان سی تیر موزه آبگینه)
5>> موزه ... دیدن ادامه » مقدم (مترو حسن آباد خیابان امام خمینی نبش خیابان شیخ هادی موزه مقدم)

کسب اطلاعات و هماهنگی 09397420264 گوران

» تا ۳ پاسخباسلام...
با تبریک سال نو وخسته نباشید وآرزوی بهترین ها برایتان
امیدوارم یک برنامه برای بازدید از
باغ موزه گیاه شناسی-- وباغ پرندگان را مدنظر قرار دهید
۰۵ فروردين
سلام
دوستان محل شروع بازدید موزها در روز جمعه از موزه موسیقی اغاز میشود
لطفا ساعت11 صبح مقابل موزه موسیقی
زیرا مکانهای تاریخی که برنامه ریزی شده برای بازدید وسعت دارد بهتراست به موقع حضور داشته باشید تا به کل بازیدها برسیم
با تشکر
شروع بازدید روز جمعه ... دیدن ادامه » از موزه موسیقی ساعت 11
۰۷ فروردين
سلام
قرار روز شنبه1393/1/9 ساعت 11 از موزه ملی ایران( ایران باستان) اغاز میشود

نحوه بازدید= بازدید از موزه ملی و اشنایی با محوطه تاریخی میدان مشق و اشنایی با خیابان سی تیر و موزه ابگینه و موزه مقدم
۰۸ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تهرانگردی نوروزی

سلام به دوستان
در ایام عید نوروز پیشنهاد درباره تهرانگردی (دیدن آثار تاریخی وفرهنگی) داریم

ازکلیه یاران ودوستداران هنر دعوت میشود تا دراین گردش مارا همراهی کنند

1>> کاخ نیاوران (مترو تجریش - خیابان باهنر - میدان باهنر کاخ نیاوران)
**گردهمایی دوستان جنب درب ورودی #اطلاعات# مجموعه است**
2>> کاخ سعدآباد (مترو تجریش - میدان تجریش - خیابان دربند میدان سربند کاخ سعدآباد)
**گردهمایی دوستان جنب درب شمالی مجموعه(درب م دربند) است)
3>> کاخ گلستان (مترو پانزده خرداد بازار تهران - میدان ارگ - کاخ گلستان )
**گردهمایی دوستان جنب درب ورودی #اطلاعات# مجموعه است**
گروه گردشگری 09397420264 درصورت سوالهای مکانهای دیدنی میتوانید اطلاعات بیشتر کسب کنید
» تا ۳ پاسخهمیاری جان چرا از روزی که باید برم سر کار :((
خوش بگذره :)
۰۳ فروردين
برنامه سیزده به در باشه منم هستم...
۰۶ فروردين
جای همه خالی
من و راهبری جان رفتیم کاخ گلستان خیلی هم خوب بود من نمیدونم اون بقیه که اومدن کی بود؟؟؟
من بازم میام اگه برنامه باشه بازم ممنون
۰۸ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
یه پیشنهاد به دوستان بافرهنگ تیوالی...

برای نوروز امسال اگر در تهران بودید، سری به روستاهای اطراف تهران بزنید.
روستاهایی که خیلی دیدنی هستند و مردمانی با فرهنگ ها و رسوم جالب دارند.

اتومبیل ها رو خارج از روستا پارک کنید و در بافت روستاها قدم بزنید و از مغازه ها خرید کنید.

روستاهای لواسانات و شمیرانات
روستاهای ورامین
روستاهای شهریار
روستاهای رودهن و بومهن
روستاهای فیروزکوه
روستاهای دماوند
مرسی از پیشنهادات خیلی خوبتون جناب رشیدی عزیز. :)
فیروزکوه رو خیلی مشتاقم ببینم. تعریف طبیعت بکرش رو زیاد شنیدم.:)
ایکاش تیوال واسه عید تور گردشگری میذاشت تا همه دسته‌جمعی میرفتیم.:))
۲۷ اسفند
علیرضا، مونا و پدرام عزیز
از اینکه به این مطلب نظر دادید ممنونم
اگه بخش گردشگری تیوال فعال بشه، روی بخش های دیگه هم اثر می ذاره و می تونه خیلی مفید باشه
اگر از دست من هم کاری بر میاد در خدمتم.

پدرام جان
کاش آدرس مس دادی تا مزاحم بشیم
:)
۰۷ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجموعه کتابهای lonely planet

با سلام به همه ی دوستان تیوالی

مجموعه نشر lonely planet معتبرترین انتشارات در حوزه گردشگری در دنیا می باشد. که راجع به کشورها و شهرهای مختلف دنیا اطلاعات جامعی رو به گردشگر می دهد. این اطلاعات در بردارنده مکان های تاریخی، طبیعت، رستوران ها، نقشه کامل رنگی، مسیر حرکت قطارها و مترو ها، تلفن های ضروری و هر نوع اطلاعات لازم و ضروری که یک گردشگر به کشور مقصد لازم دارد. لذا به همه ی دوستان توصیه می شود قبل از سفر به هر کشوری حتما کتابهای مزبور را خریداری کرده و مورد مطالعه قرار دهد در واقع شما با این کتاب می توانید لیدر سفر خود باشید و یک سفر ارزان و بهینه را تجربه کنید. ضمنا حتما به همه دوستان توصیه می شود همواره آخرین ورژن کتابها را خریداری کنند چرا که در هر چاپ کاملا ساختار کتاب به هم می ریزد و گاها قابل قیاس با ورژن قبل نمی باشد
فروشگاههای ... دیدن ادامه » در سطح شهر تهران این کتابها را می فروشند.
1- کتابفرشی زند. میدان هفت تیر ابتدای خیابان کریمخان
2-کتابفروشی آمه انتهای بلوار کشاورز (سر تقاطع امیرآباد و کشاورز) به سمت غرب
3- شهر کتاب شعب( باهنر- ونک-ساعی) ترجیحا .هرچند برخی دیگر از شعب بویژه آنهایی که واقع در مناطق دارای سطح اقتصادی بالای شهر هم قرار دارند را میتوان مورد بررسی قرار داد.

آرزوی سفری خوش برای همه دوستان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

شما که زمینه ی "گردشگری" یا دسته ی "قرار" را میخوانید چگونه تیوالگردی میکنید؟

لطفا در قسمت نظرات پاسخ دهید.

در این رابطه بنگرید به 2 پست من با عنوان های "غربالگری در تیوال" و "تجمیع نتایج تیوالگردی و غربالگری در تیوال" که در زمینه ی "فناوری" نگاشته ام.

متشکرم
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان عزیز اگه قصد سفر به شهر همدان در ایام عید رو دارید میتونم کمکتون کنم اینم تلفن من: 0316 315 0918
سارگل این را خواند
تبسم استاد ، سیامک قلی زاده و سارا صادقیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام

دوستداران هنر بازدید از موزه موسیقی را از یاد نبرید

موضوع : موزه موسیقی

آدرس: میدان تجریش جنب امامزاده صالح ع خیابان شهید دربندی سه راه تختی کوچه موزه پلاک9 موزه موسیقی

ساعات بازدید : 10 الی 17

اگر موافق بازدید گروهی هستید نظرات خودتان را اعلام کنید
صفحه 1 از 4