«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

آلبوم عکس
» عکس هایی از آبشار و دریاچه کبودال

آبشار و دریاچه کبودوال در علی‌آباد کَتول، یکی از شهرهای استان گلستان قرار دارد. علی‌آباد به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای پست و کم‌ارتفاع و قرار گرفتن در کنار چند تپه، جنگل و دو دهنه کوهستانی، یکی از معتدل‌ترین شهرهای ایران است. آبشار کبودوال بلند‌ترین آبشار تمام‌خزه جهان و تنها آبشار خزه‌ای ایران است.

عکس: مازیار محمدیون - ایسنا

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش ایرنا
» ۱۷هزار نگاتیو میراث فرهنگی در دولت دهم گم شد
... دیدن متن »

 ملیحه مهدی آبادی روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا اظهار کرد: بی‌تدبیری در جریان انتقال پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و از جمله مرکز اسناد آن به شیراز در دولت سابق سبب مفقود شدن بخشی از اسناد و به تبع آن وارد شدن لطمه جبران ناپذیری به میراث فرهنگی کشور شد. 

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر اعلان شفاف اسناد مفقودی، توضیح داد: این اسناد را می‌توان به پنج دسته تقسیم کرد؛ بخش اول اسناد حدود ۵٠۵ برگ نقشه با ابعاد متفاوت ترسیم شده روی کاغذهای کالک، پوستی و معمولی، از آثار تاریخی است که از طریق انجمن آثار ملی، مرکز حفاظت از آثار باستانی و مرکز باستان‌شناسی ایران به سازمان میراث فرهنگی وقت منتقل شده بود. 
وی اضافه کرد: دومین بخش مشتمل بر ۱۷ هزار قطعه نگاتیو است که طی ٧٠ الی ٨٠ سال گردآوری و در مرکز اسناد وقت نگاهداری می‌شد که متاسفانه فقط کدگذاری شده و فهرست نویسی توصیفی نشده بود. بنابر این در حال حاضر امکان ارائه فهرست دقیق از نگاتیوهای مفقودی نیز می‌سر نیست. 
مهدی آبادی، بخش سوم را شامل ۲۸ پرونده ثبت آثار ملی خواند که قبل از انتقال به شیراز در زمره موارد اسکن شده بوده و اکنون اسکن آن‌ها موجود ولی پرونده در دسترس نیست. 
وی بخش چهارم را نیز، ۱۰۷ قطعه عکس کمیاب اعلام کرد. 
این کار‌شناس اسناد فرهنگی افزود: پنجمین بخش نیز ۱۸۲ گزارش گروه‌های پژوهشی است که فقط فهرست اسامی آن‌ها در دسترس است. 
مدیر مرکز کتابخانه و اسناد پژوهشگاه میراث فرهنگی ادامه داد: علاوه بر موارد ذکر شده، تعداد ۶ لوح فشرده (CD) و ۱۶۹ کتاب از کتابخانه مفقود شده است که مسئولین ذیربط هنگام بازنگری در مجموعه‌های منتقل شده از شیراز در جریان امر قرار گرفته‌اند. 
مهدی آبادی درباره مفقود شدن تعداد ۴۸ هزار سند اعلام شده توسط رسانه‌ها اظهار تعجب کرد و گفت: شاید این ارقام از آنجایی نشات گرفته باشد که در زمان انتقال، تعداد کل کتاب‌های موجود به ۴۸ هزار جلد می‌رسید. 
مدیر مرکز اسناد تاکید کرد: متاسفانه هنگام انتقال، حتی به یک نفر از کار‌شناسان مرکز اجازه داده نشد تا نظارت بر بسته بندی داشته باشند و به دلیل تعجیل مسئولین وقت در انتقال اسناد ملی مرکز فقط از تعدادی نیروی خدماتی برای این مهم استفاده شد. 
وی اضافه کرد: آنچه هنگام بازگشت مشاهده شد معرف این حقیقت تلخ است که کارگر‌ها چنان با بی‌دقتی و لجام گسیخته اسناد را در کارتن‌ها جای داده بودند که در کنار فیلم‌های ۱۶ میلی متری منحصر بفرد آثار تاریخی یا مردم‌شناسی، ماشین دوخت و... هم دیده می‌شد. 
این کار‌شناس خاطرنشان کرد: اسناد ملی مملکت پس از انتقال، در یک انبار نمور در معرض باد و باران و خاک به امان خدا‌‌ رها شده بود و عمق فاجعه را می‌توان در فضله‌های کبوتر بر روی عکسهای هوایی و... مشاهده کرد. 
وی اضافه کرد: بخشی از اصل نوارهای کاست مربوط به لهجه و گویش‌های نواحی مختلف کشور مربوط به مرکز فرهنگ عامه قبل از انقلاب مفقود شده است؛ اما کپی‌های دیجیتالی موجود درگروه‌ها در دسترس است. 
مهدی آبادی در پاسخ به پرسش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا درباره اتخاذ تمهیداتی برای تکرار نشدن این مساله گفت: این یک درسی بود برای ما که ممکن است یک روز یک فرد غیر متخصص، تصمیمی مشابه بگیرد؛ از همین رو، برای تهیه کپی و نسخه پشتیبان دیجیتالی اسناد برنامه ریزی کرده‌ایم و نیت ما این است که در آینده طی تفاهمی با کتابخانه ملی، بخشی از این‌ها را در اختیار آرشیو ملی ایران قرار دهیم تا آنجا نیز به صورت نسخه دوم نگهداری شود. 
مهدی آبادی یادآور شد: علاوه بر لطمه جدی به اسناد، نیروی انسانی هم آسیبی عمیق‌تر و جدی‌تر و در برخی موارد جبران ناپذیر دید، اگرچه تعداد بسیار کمی از همکاران ما به شیراز رفتند و بسیاری از کارشناس‌های خبره به اجبار مجبور به بازنشستگی یا انتقال به سازمان‌های دیگر شدند. 
در سال ۱۳۸۹دولت دهم تصمیم گرفت تا طرح انتقال پایتخت و کاستن از جمعیت شهر تهران را اجرایی کند که در نخستین اقدام، سازمان‌های دولتی را تشویق به خروج از تهران کرد. از میان تمام دستگاه‌های موجود، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود که به تصمیم حمید بقایی رییس وقت سازمان، در اقدامی ناگهانی معاونت صنایع دستی را به اصفهان و پژوهشگاه و معاونت میراث فرهنگی را به شیراز منتقل کرد و اینجا به جایی به سردرگمی کارکنان این سازمان منجر شد و حتی استعفای کار‌شناسان این سازمان را به همراه داشت. 

سید محمد بهشتی دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۳ در توصیف وضعیت این انتقال خبرساز به رسانه‌ای گفته بود: «سازمان میراث فرهنگی در دولت قبل شبیه گربه در گونی ِ گردان شده بود و قبل از این انتقال مثل یک بار شیشه بود که بعد از صدمه، به مشتی خورده شیشه تبدیل شده است.» 

منبع: ایرنا 

امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقاشی های خانه بروجردی ها، راوی داستان های ادبی
تصاویر زیبا از نقاشی روی گچ را در لینک زیر ببینید.

http://bit.ly/1YARLb7
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه روز جهانی کوهستان(11 دسامبر)

همه ساله فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ضمن گرامیداشت روز 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان توجه مردم دنیا را به یکی از مهمترین منابع طبیعی جهان یعنی کوهستانها جلب می نماید. فائو معتقد است:

ترویج محصولات کوهستانی و جهانی شدن آنها این فرصت را به تولید کنندگان کوهستانی می ­دهد که محصولاتی مانند قهوه، کاکائو، عسل، گیاهان دارویی، ادویه و صنایع دستی را با کیفیت بالاتر در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی عرضه کنند. هرچند کشاورزی کوهستانی نمی­ تواند با حجم و ارزش مالی کشاورزی در دشت رقابت کند ولی می تواند بر روی محصولات با ارزش و با کیفیت برای تقویت اقتصاد محلی تمرکز داشته باشد.

خدمات گردشگری مرتبط از قبیل اسکی، کوهنوردی، تورهای فرهنگی و پیاده روی، به بازدید کنندگان اجازه کشف تنوع زیستی منحصر به ... دیدن ادامه » فرد کوهستان ها را داده و همچنین برخی از این خدمات توسط جوامع کوهستانی ارائه می­ گردد. مدیریت پایدار گردشگری می­ تواند فرصتی را برای توسعه مناطق کوهستانی فراهم نماید.


اطلاعات بیشتر در سایت سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی:

http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday/en

برگرفته از سایت فدراسیون کوه نوردی
مجتبی مهدی زاده و shabani این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» عکس‌هایی از ارسبارانناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. ارسباران در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هم مرز است. در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲،۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه، را بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد. توصیف کلی یونسکو به این قرار است: این ذخیره‌گاه زیست‌کره در کوهستانهای قفقازی ایران نزدیک مرز کشور با جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارد. ناحیه، با قرار گرفتن در بین مناطق خزری، قفقازی و مدیترانه ای، کوههایی تا ارتفاع ۲۲۰۰ متر، علفزارهای آلپی، دشتهای نیمه‌خشک، مراتع و جنگلها، رودها و چشمه‌ها را شامل شده است. ارسباران محل زیست حدود ۲۳،۵۰۰ کوچ نشین است که عموماً در مناطق حائل (buffer) و انتقالی (transition) ناحیه زندگی می‌کنند. فعالیت‌های اقتصادی در زیستگاه کشاورزی، دامداری، باغبانی، زنبورداری، صنایع دستی و گردشگری را شامل میشود، اما در بخشهای شهری فعالیتهای تجاری نیز در جریان است.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر نامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |ابیانه|»۶ صبح جمعه میدان ونک را به سمت ابیانه ترک کردیم. رستوران مارال مقصد بعدی بود که برای صرف صبحانه در آن توقف نمودیم. در ادامه سفر پس از گذر از سه راهی سرپل وارد منطقه برز رود شدیم و از توضیحات آقای حسینیان عزیز در خصوص منطقه استفاده کردیم. حدود ساعت ۱۰:۳۰ به روستای زیبای ابیانه رسیدیم و پیاده‌روی در کوچه‌های قدیمی این روستا را که حسی دل‌انگیز ایجاد می‌کرد، آغاز کردیم. در طول مسیر دستفروش‌های ابیانه‌ای به معرفی محصولات خود می‌پرداختند که برخی از همسفران را علاقه‌مند به خرید از آن‌ها می‌نمود. به مسجدی در قلب ابیانه رسیدیم و از آن بازدید کردیم. سپس آرام آرام به هتلی در آن سوی روستا رهسپار شدیم تا مراسم صرف نهار را انجام داده باشیم. هتلی که ویونا می‌نامیدنش. حوالی ساعت ۱۴:۳۰ روستا را به مقصد باغ‌های باقرآباد که در نزدیکی روستای برز بود ترک گفتیم. منطقه‌ای پر از چنارهای بلند و زمینی پوشیده از برگ‌های زرد پاییزی. آتش را برپا داشته و به خوانش کتاب "زندگی عزیز" توسط خانم دقیقی پرداختیم. چای ذغالی مکمل خوبی برای آن فضا بود. پس از رفتن آفتاب کمی هوا رو به سردی گذاشت و مرحله دوم کتاب‌خوانی را دور آتش برگزار کردیم که خالی از لطف نبود. در انتها عکس دست جمعی را گرفته و آماده بازگشت شدیم. حوالی ساعت ۱۰ میدان ونک بودیم و پرونده چهارمین سفر از سری برنامه‌های "یک سفر یک کتاب" را به خوشی بستیم.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
حال این متن چقدر خوبه!!

پاییز

ابیانه

گردش

چای ذغالی

... دیدن ادامه » کتاب خوانی

و کلی کلمات دلنشین
۱۵ ساعت پیش
سفر بسیار خوبی بود
وجه تمایز این سفر با سایرین وجود کتابخوانی هست که واقعا حال ادم رو خوب میکنه
اون هم در پاییز زیبای برز و ابیانه
کلا پکیج کاملی بود
چه از بعد تفریحی
چه از بعد فرهنگی
سپاسگزارم
۱۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» احتمال زیاد ثبت جهانی ارسباران
... دیدن متن »

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری را یک ثروت پایدار دانست و جنگل‌های ارسباران را یکی از این ظرفیت‌ها عنوان کرد.

به گزارش «ایرنا» محمدحسن طالبیان در نشست مشترک با فرمانداران منطقه ارسباران بر اهتمام مدیران اجرایی محلی و دولتی برای پیشبرد پرونده ثبت جهانی ارسباران تاکید کرد و گفت: «ظرفیت‌های گردشگری و فرهنگی به‌عنوان یک ثروت پایدار و زمینه‌ساز توسعه پایدار باید مورد توجه قرار گیرد.» وی با بیان اینکه تصاحب قله‌های فرهنگی جهان همواره از تاکیدهای مقام معظم رهبری است، افزود: «ثبت جهانی آثار فرهنگی و طبیعی یکی از راه‌های عمل به این فرمان است.»طالبیان با اشاره به جوانب مثبت قرار گرفتن در فهرست آثار طبیعی جهانی افزود: «به‌طور حتم هم‌افزایی جهانی زندگی مردم منطقه را نیز متحول می‌کند.»

معاون میراث فرهنگی کشور به محدودیت‌های مطرح برای ارسال پرونده به سازمان یونسکو اشاره کرد و یادآور شد: «۵۰ اثر طبیعی از کشور برای ثبت جهانی داوطلب است ولی هر سال تنها یک اثر می‌تواند ثبت جهانی شود و معاونت میراث فرهنگی تلاش دارد تا با تعادل‌بخشی برای ثبت جهانی در کشور بستر را برای ثبت جهانی آثار طبیعی و تاریخی استان‌ها هموار کند.» وی با بیان اینکه اراده جامعه و مردم محلی برای ثبت جهانی ارسباران تاثیرگذار است و در این صورت تمام ارکان دولت با مردم آن منطقه همراه می‌شود، تاکید کرد: «همت اجتماعی برای ثبت جهانی یک اثر و دفاع از آن ضروری است و اگر صدای منطقه برای درخواست جهانی شدن را بشنویم پرونده ارسباران را می‌فرستیم.» طالبیان خاطرنشان کرد: «خوشبختانه ۹۰ درصد پرونده ارسباران آماده است تا به‌عنوان یک میراث طبیعی ثبت جهانی شود ولی همه باید و نبایدها برای ثبت و حفاظت از جنگل‌های ارسباران باید در قالب یک برنامه مدون ۱۵ تا ۲۰ ساله تهیه شود.» وی با برشمردن ویژگی متمایزکننده جنگل‌های ارسباران برای ثبت فهرست آثار طبیعی جهان گفت: «یک‌نوزدهم تنوع گیاهی قاره اروپا و یک‌چهارم تنوع گیاهی فرانسه در ارسباران وجود دارد.»

این مقام مسوول همچنین به نواقص و مواردی اضطراری که می‌تواند سبب خدشه به پرونده جنگل‌های ارسباران باشد، اشاره کرد و ادامه داد: «نیاز به هم‌اندیشی دستگاه‌های اجرایی در منطقه برای همسان‌سازی معماری، رنگ‌ها و سازه‌های سازگار با طبیعت و محیط زیست در نماهای بومی و تامین زیرساخت‌های گردشگری داریم.»

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وسوسه انگیزه :)) یه سوال هزینه نهار جزو تور نیست درسته؟
مجتبی مهدی زاده این را خواند
Farzaneh ، وحید هوبخت و ذوق زده این را دوست دارند
درود بر شما
در این برنامه، نهار به عهده همسفران عزیز می‌باشد.
۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» خانه نصیر الدوله (آصفی)

شاید بتوان از عمارت نصیرالدوله به منزله ی یکی از خانه های کامل و زیبای دوره ی قاجار در تهران یاد کرد. این بنا تمام عناصر معماری و تزیینی قاجاری را در بر دارد. این خانه، در سال ۱۲۷۲ احداث شده و با توجه به تنها کتیبه چوبی باقی مانده که تاریخ ۱۲۷۲ روی آن حک شده، این بنا متعلق به اوایل دوران ناصرالدین شاه قاجار است و روی نقشه حصار صفوی با عنوان باغ وزیر مختار فرانسه مشخص شده است. مساحت بنا ۳۲۰۰ متربع و نمونه ی شاخصی از یک خانه ی اعیان نشین دوران قاجاری است.
خانه نصیرالدوله در دو طبقه ساخته شده و شامل قسمت‌های مختلفی نظیر شاه نشین، کالسکه خانه و ساختمان اصلی است.این خانه که دارای مالکیت شخصی است به لحاظ ساختار معماری و عناصر تزئینی جز کاملترین خانه‌های تاریخی تهران محسوب می‌شود، چون تنها خانه ای است که در کنار معماری فوق العاده آن دارای همه الحاقات یک خانه سنتی ایرانی است.

این خانه هم اکنون در حال بازسازی و مرمت است.

عکس: خبرگزاری مهر


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گزارش بلومبرگ از گنجینه پنهان موزه هنرهای معاصر
... دیدن متن »
«بلومبرگ» گزارشی درباره دیدار خبرنگارانش از خزانه موزه هنرهای معاصر با عنوان «ایران یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های هنر مدرن جهان را پنهان کرده» منتشر کرد.


به گزارش «ایسنا» «پیتر والدمن» و «گلنار متولی»، دو خبرنگار این نشریه نیویورکی هستند که راهی تهران شدند تا آثار مخفی «اندی وارهول» را ببینند. در بخش‌هایی از این گزارش آمده است: «درون ساختمان مدرن موزه هنرهای معاصر تهران، مسیری مارپیچ، پایین‌تر از سطح خیابان، مثل نسخه زیرزمینی موزه «گوگنهایم» نیویورک رو به پایین می‌رود که مجموعه‌ای از گالری‌ها از آن نشأت می‌گیرند و رازهای شگفت‌آوری از یکی از زیباترین و فراموش‌شده‌ترین مجموعه‌های هنری قرن بیستم جهان را نمایان می‌کنند.» گزارش «بلومبرگ» سپس به خریدن این نقاشی‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرده و افزوده است: «موزه‌ هنرهای معاصر از ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان‌ماه)، مجموعه بزرگی از آثار اکسپرسیونیست خود را که ترکیبی از آثار هنری ایرانی و غربی است، به‌نمایش گذاشت. این موزه در ماه اکتبر توافقی آزمایشی با دولت آلمان امضا کرد تا ۶۰ اثر هنری از تهران، ۳۰ اثر غربی و ۳۰ کار ایرانی را برای نمایشی سه ماهه در پاییز آینده به برلین بفرستد. اگر شرایط سیاسی و قانونی اجازه دهد‌، این اولین نمایشگاه آن سوی مرزهای این آثار خواهد بود.» نمایش بزرگ‌تر پس از آن، سال ۲۰۱۷ در موزه «هرش‌هورن» اسمیتسونین واشنگتن برگزار می‌شود.

 این را «ملیسا چیو» مدیر «هرش‌هورن» گفته و اظهار کرده است: «این یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های دیده‌نشده آثار هنری اروپا و آمریکا پس از جنگ جهانی در جهان است. ما ۴۰ سال است که این کارها را ندیده‌ایم.»  موزه هنرهای معاصر پیشنهادهای بسیاری برای فروش نقاشی‌هایش دارد. یکی از جدیدترین آنها از بنیاد «موناکو» بود که می‌خواست نقاشی سه‌لته بیکن را به قیمت ۱۰۳ میلیون یورو بخرد.سرپرست موزه اما می‌گوید: «ما هیچ‌کدام را نمی‌فروشیم، حتی آنها که قابل نمایش نیستند. اگر اینها را بفروشیم، به‌جای‌شان چه بخریم که همین‌قدر ارزش داشته باشند؟» او امیدوار است که درآمد حاصل از نمایش آثار در خارج از کشور این بودجه را فراهم کند که موزه بتواند پس از ۴۰ سال یک اثر خریداری کند، همچنین نورپردازی و کفپوش‌ها تعویض شود تا گنجینه برای محافظت از سیل ضدآب شود.

منبع: ایسنا

مجتبی مهدی زاده و نیما نیک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» هتل لگولند

شاید شما هم از کودکی عاشق لگو و ساختن خونه های زیبا با لگو های متنوع بودید و در انتها هم آرزو می‌کردید برید داخل خونه هایی ساختید.

هتل لگولند ( (legoland) در واقع به نوعی تحقق این آرزو است . این هتل در سال ۲۰۱۳ در کالیفرنیا افتتاح شده و در آن بیش از سه میلیون لگو استفاده شده است . به طور مثال ادر ساخت اژدهای سر هتل، بیش از چهارصد هزار لگو به کار رفته است. اتاق های این هتل هم، تِم های مختلفی دارد که برای کودکان جذاب است. علاوه بر این امکانات و تفریحات زیادی برای کودکان داخل هتل در نظر گرفته شده است.

منبع: سایتgizmodo


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
ما که لگو نداشتیم ولی ایده جالبیه:)
۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پاییز دماونددماوند یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه شمال شرقی استان قرار گرفته است. این منطقه زیبا در دامنه های زیبای کوهستان دماوند واقع شده و ازطبیعت جذاب، زیبا و منحصر به فردی برخوردار است.
شهرستان دماوند پس از تهران بیش ترین آثار تاریخی و طبیعی استان را درخود جای داده است. آثار تاریخی و معماری موجود در شهرستان دماوند نمایان گر پیشینه تاریخی منطقه است. برج و مقبره شبلی، قلعه باستانی گل خندان و ده ها اثر تاریخی دیگر از جمله دیدنی های شهرستان دماوند هستند. کشت انواع محصولات در این منطقه رواج داشته و وجود باغ های سرسبز و خرم و مراتع مرغوب از مهمترین ویژگی های شهرستان دماوند محسوب می شود.

از مناطق دیدنی در محدوده دامنه و کوهپایه دماوند نیز می توان به پارک ملی لار، غار اسک واقه در سه کیلومتری خارج از جاده و در مسیر صعود به قله دماوند ، آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن، غار گل زرد(یک کیلومتر مانده به پلور)، آب گرم لاریجان و دشت "ورارو" اشاره کرد.

عکس ها: حمزه محمد حسینی


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دیدگاه استاد دانشگاه فرانسه درباره امنیت گردشگران خارجی ایران
... دیدن متن »
استاد و مدیر گروه برنامه ریزی گردشگری پایدار دانشگاه مونت پلیه فرانسه گفت: یکی از مولفه های گردشگری پایدار تضمین امنیت گردشگر است و جمهوری اسلامی ایران در ایجاد امنیت برای گردشگران خارجی به خوبی عمل کرده است.
به گزارش ایرنا، پروفسور دومینیک کروزه روز سه شنبه در حاشیه نشست علمی 'تجارب کشور فرانسه در گردشگری پایدار' در جهاد دانشگاهی مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سفر سالانه بسیاری از گردشگران خارجی به کشور ایران نشان از امنیت گردشگران در این کشور دارد. 
وی با اشاره به حملات گروه های تکفیری در شهر پاریس اظهار کرد: با وجود شرایط نا امن در پاریس می توان گفت در آینده نه چندان دور درصدی از گردشگران این کشور کاهش می یابد و گردشگران تمایلی برای سفر به فرانسه و شهر پاریس نخواهند داشت.
وی با اشاره به ساختار های گردشگری در ایران گفت: کشور ایران از نظر ساختار و آمادگی جذب و پذیرایی از گردشگران خارجی در جایگاه مطلوبی قرار دارد و می تواند با تبلیغات بین المللی برای افزایش جذب گردشگر خارجی اقدام کند. 
پروفسور دومینیک کروزه افزود: ایران در مقایسه با کشور فیلیپین و دیگر کشورها شرایط مناسب تر در زیر ساخت های گردشگری دارد. 
در نشست علمی 'تجارب کشور فرانسه در گردشگری پایدار' در مشهد تفاهمنامه همکاریهای آموزشی و پژوهشی گردشگری و هتلداری میان پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و دانشگاه مون پلیه فرانسه امضا شد.
دانشگاه مون پلیه در قالب سه مجتمع دانشگاهی به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش عالی فرانسه، در جنوب این کشور و نزدیکی سواحل شمالی دریای مدیترانه در شهری به همین نام قرار دارد. 
جهاد دانشگاهی واحد مشهد نیز سه پژوهشکده شامل گردشگری، علوم و فناوری مواد غذایی و زیست فناوری صنعتی دارد. 
در هر یک از این پژوهشکده ها اعضای هیات علمی و پژوهشگران در قالب سه گروه فعالیت دارند. سالانه بطور متوسط ۸۰ طرح تحقیقاتی کاربردی در جهاد دانشگاهی مشهد اجرا می شود.
استان خراسان رضوی سالانه ۲۵ میلیون گردشگر داخلی و دو میلیون گردشگر خارجی دارد.
بر اساس آمار استانداری خراسان رضوی طی چهار ماه نخست امسال ۱۶ میلیون گردشگر داخلی و ۵۰۳ هزار گردشگر خارجی به مشهد سفر کرده اند.منبع: ایرنا
امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
آرزو و roya imani این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طبیعت بکر مرنجاب آران و بیدگل زیر چرخ های آف رود سواران
اکوسیستم مرنجاب، کویر بکر آران و بیدگل در زیر و بم دست و پنجه نرم کردن با نامهربانان محیط زیست، فاجعه ای زیست محیطی را در انتظار نشسته است و با پدیده ای به نام آف رود سواران مواجه شده است.

ورزش تازه وارد 'آفرود' (Off-road) گونه ای از ورزش اتومبیلرانی است که از خودروهای قدیمی با قیمت های پایین تا خودروهای شاسی بلند چند صد میلیونی در آن دیده می شود و معمولا اتومبیل هایی را در بر می گیرد که دو دیفرانسیل و دارای موتورهای پرقدرت و لاستیک های پهن دارند. در بسیاری کشورها هنوز ساز و کارهای قانونی و فرهنگی لازم برای چنین شبه ورزش هایی وجود ندارد و علاقه مندان به این ورزش نیز غافلند که هر طبیعت و منطقه ای نباید دستخوش چرخ های سنگین آف رود سواران شود.

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان با 850 متر ارتفاع از سطح آب های آزاد یکی از بکرترین و زیباترین کویرهای ایران است که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله و دریاچه حوض سلطان و حوض مره، از شرق به پارک ملی کویر و از جنوب هم به آران و بیدگل منتهی می شود.

پوشش گیاهی این منطقه گز، تاغ، ارته، قیچ، اسکنبیل، دم گاوی و ارته و جانوران آن گرگ، گفتار، روباه، شغال، گربه شنی، بزمجه، لارستا، مارمولک، انواع مارها، عقرب ها، تیهو، عقاب، هوبره و شاهین هستند. دریاچه نمک، جزیره سرگردان، چاه دستکن و کاروان سرای مرنجاب از دیدنی های این کویر زیبایند اما جذاب تر از تمام این ها کویرگردی است که امروزه رنگ و بوی نامهربانانه به خود گرفته است.

با سرد شدن هوا فصل آف رود یا بیراهه نوردی در کویر آغاز شده و این در حالی است که رانندگی در کویر هیچ محدودیتی ندارد، بیشتر راننده ها هیچ اطلاعاتی از اصول اولیه آف رود و طبیعت گردی ندارند، آنها تصور می کنند صرف برخورداری از یک خودروی دو دیفرانسیل جواز هر نوع بی احتیاطی در کویر پر رمز و راز را برای آن ها صادر می کند در حالی که حتی از توان خودروی خود خبر ندارند و بعضا باعث خسارت جانی و مالی به خود و اطرافیان می شوند.

یک دکترای محیط زیست در این زمینه اظهار داشت: ورود گروه های آف رود به عرصه های طبیعی منطقه مرنجاب کاملا نادرست است زیرا برای طبیعت بسیار مخرب است و از جهات گوناگون به زیستگاه های این منطقه آسیب های جدی وارد می کند.

مریم نعیمی افزود: ورود همزمان ده ها خودروی آف رود به این منطقه و عرصه های طبیعی آن موجب ترس و وحشت جانوران وحشی می شود و با کاهش امنیت زیستگاه، بسیاری از جانوران را به خارج از زیستگاه های طبیعی و مناطق نا امن هدایت می کند.

وی ... دیدن ادامه » گفت: همچنین عبور خودروهای آف رود از عوارض طبیعی و مسیرهای نامتعارف مرنجاب موجب تخریب پوشش گیاهی این منطقه و نابودی بوته ها، درختچه ها و انواع گیاهان می شود. به گفته وی این پوشش گیاهی که در محدوده نوار باریکی بین رمل ها و دریاچه نمک است به نوعی رمل ها را محاصره کرده و جلوی پیشروی آن ها به سمت دشت و دریاچه نمک می گیرد. هنگام عبور خودروهای آف رود از مسیرهای نامتعارف در طبیعت، تعداد زیادی از لانه های پرندگان که درون آن ها تخم یا جوجه قرار دارد، بسیاری از پستانداران کوچک، خزندگان، آبزیان و حشرات در زیر چرخ های این اتومبیل ها له می شوند و از بین می روند. اگر روند رانندگی آف رود سواران در کویر مرنجاب ادامه داشته باشد در آینده نزدیک شاهد فاجعه محیط زیستی در این منطقه خواهیم بود.

حمید سلمانیان یکی از گردشگران مرنجاب است که از سرعت زیاد و بی حد و مرز آف رود سواران در کویر مرنجاب گلایه کرده و می گوید: ناگهان چندین خودروی شاسی بلند سروکله شان پیدا می شود و بدون توجه به حضور گردشگران با ایجاد آلوگی صوتی و گرد و خاک، نفس کشیدن را برای ما دشوار می کنند و آرامش و سکوت کویر را بر هم می زنند.

علی عسکری سرپرست یک گروه گردشگر نیز با اشاره به اینکه بیشتر هفته ها در این منطقه حضور دارد گفت: پوشش گیاهی این منطقه نسبت به سال های گذشته کاهش قابل توجهی داشته و از سکوت و به بی توجهی مسئولان مربوطه به شدت انتقاد دارم.

کارشناس منابع طبیعی هم اظهار داشت: آف رود سواران غیر از نابودی پوشش گیاهی مرتعی و جنگلی باعث شخم خوردن پوشش سطحی خاک تپه های ماسه ای و در نتیجه به حرکت در آمدن مجدد تپه های ماسه ای و فعال شدن آن ها می شوند.

حمید گل آرایی آرانی افزود: در صورت ادامه این روند با کوچک ترین وزش باد در منطقه و گرد و غبار ضمن به وجود آمدن کانون فرسایش بادی، خسارات جبران ناپذیری به تاسیسات زیربنایی، اقتصادی و اجتماعی وارد خواهد شد.

منبع خبر ایرنا/به نقل از سایت کوه نوشت
مجتبی مهدی زاده و ذوق زده این را خواندند
نیکا نصیری و طلوع این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"تنگه هایقر "

تنگه هایقر(Hayghar Canyon) که معروف به گرند کانیون ایران هست یکی از شگفت انگیز ترین و فوق العاده زیباترین تنگه ها در دنیاست.
تنگ هایقر در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزآباد و بعد از روستای رودبال واقع شده است. این تنگ ما بین شهرهای قیر و کارزین در جنوب غربی جهرم واقع در استان فارس است. طول تنگ در حدود ۸ کیلومتر است و رودخانه قره آقاج در بستر آن جریان دارد رودخانه بلندی که پس از پیچ و خم های بسیار با نام «مُند» به خلیج فارس می ریزد. عملکرد زمین ساخت پویا در این بخش از رشته کوه زاگرس تاقدیس هاى زیادى پدید آورده است. تنگ هایقر یک برش در پهناى تاقدیس ده‌بین است که نخست عملکرد زمین ساخت آن را پدید آورده و سپس فرسایش آب آن را گسترش داده و ژرف نموده است. دیواره هاى بلند دره، رودخانه پرآب جارى در کف آن و پژواک صداى پرندگان، منطقه اى کم نظیر ... دیدن ادامه » پدید آورده که بسترى ارزشمند براى گردشگرى طبیعت به شمار مى رود.
تنگه هایقر با پستی بلندی های عجیب، رنگ های متنوع صخره ها و دیوارهای بلندی که عمق شان به ۴۵۰ متر می رسد، طبیعت منحصر به فردی است. اتفاقا همین تفاوت و اعجاب و همین طور شباهتش به «گرند کنیون» -یکی از دره های عمیق و بلند جهان در آمریکا- باعث شده بسیاری آن را نسخه ایرانی این دره معروف بنامند. اگر چه دره در منطقه تقریبا گرمی قرار گرفته، اما عمق تنگه و رودخانه ای که از آن می گذرد، آن را به منطقه ای ایده آل برای ماجراجویی تبدیل کرده، یک ماجراجویی متفاوت که البته نباید بدون حضور حرفه ای ها دست به آن زد.

بدون آشنا یا بلد به هیچ وجه وارد این دره نشوید، جانورانی مثل مار، رتیل و عقرب در دره وجود دارد. بنابراین وقت خواب از بسته بودن زیپ چادر مطمئن شوید. آب نوشیدنی، طناب بلند و چراغ قوه را در این سفر فراموش نکنید. همه وسایل را در دو کیسه پلاستیکی ضد آب قرار دهید تا خیس نشوند؛ مخصوصا کیسه خواب و وسایل الکترونیکی.

از سالها پیش گروه های متعددی به ایران آمدند و در تعامل با کارشناسان داخلی، با مطالعات گسترده ی جانورشناسی و زمین شناسی منطقه با این هدف که این منطقه به عنوان یکی از ژئوپارک های ایران در یونسکو ثبت شود، تلاش کردند ولی ظاهرا اقدام به ساخت سد هایقر اندکی این محیط زیست شگفت انگیز را تهدید می نماید.
مجتبی مهدی زاده این را خواند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» طرح «لوور» برای حفاظت از سرمایه‌های فرهنگی ملل
... دیدن متن »
پس از حملات تروریستی در پاریس، رئیس موزه «لوور» فرانسه، طرحی برای محافظت از آثار هنری و تاریخیِ در معرض تهدید در سراسر جهان ارائه داد. به گزارش «ایسنا» ژان لوک مارتینز، رئیس موزه«لوور» به دستور «فرانسوا اولاند»، رئیس‌جمهوری این کشور، طرحی پنجاه آیتمی برای محافظت از گنجینه‌های فرهنگی در سراسر جهان آماده کرده است. 
مارتینز در این‌باره گفت: «ما عصر دیپلماسی فرهنگی داشته‌ایم که در آن موزه‌ها مشتاق گسترش حُسن نیت جهانی بودند، اما اکنون گروه تروریستی داعش به حمله علیه بشریت و میراث بشری ادامه می‌دهد و زمان اعمال رویکردی سرسخت برای دفاع از تمدن و گنجینه‌های آن است که در این راه کشور فرانسه پیشگام خواهد بود.» به گزارش گاردین، از مهم‌ترین نکات در طرح رئیس موزه لوور فرانسه برای محافظت از گنجینه‌های فرهنگی در معرض تهدید می‌توان به ایجاد پایگاه جدیدی برای آثار مسروقه فرهنگی در اروپا و همچنین تاسیس مرکز نظارت برای بررسی دقیق تجارت غیر‌قانونی آثار هنری در قاره اروپا اشاره کرد، چرا که مارتینز معتقد است ۲۰ درصد از درآمدهای گروه تروریستی داعش از محل فروش آثار تاریخی و هنری در بازارهای خارجی به دست می‌آید و ابراز امیدواری کرد طرح او در سطح ملی‌، اروپا و شاید یونسکو به اجرا درآید. به این ترتیب فرانسه  صندوقی برای محافظت و بازسازی آثار تاریخی در معرض خطر و همچنین اجرای برنامه‌هایی برای آموزش باستان‌شناسان به‌ویژه در عراق و سوریه ایجاد خواهد کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد 

مجتبی مهدی زاده و امین مهدوی این را خواندند
نازنین مهر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تبت سرزمین مرتفع عبادت

تبت یک ناحیه جغرافیایی در غرب چین است که در قدیم کشوری مستقل بود. ناحیه تبت از سال ۵۱-۱۹۵۰ به کشور چین ضمیمه شده‌است. این منطقه، بر روی فلاتی بلند به نام فلات تبت قرار گرفته که میانگین ارتفاع آن ۴۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست و مرتفع‌ترین فلات جهان به شمار می‌آید.

مردم تبت قومیت، هویت، زبان، و دین خاص خود را دارند اما امروزه مهاجرت شمار فراوانی از چینیان هان و هوئی اقلیت بزرگی از چینی‌تباران را در تبت به‌وجود آورده‌است. تبتیان دو دین اصلی دارند که یکی دین قدیمی بون (Bön) است و دیگری بوداگرایی.

پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که با ۵۶۰ هزار نفر جمعیت اکنون مرکز منطقه خودمختار تبت در چین است.

کوه های تبت بر بلندای آسمان و پوشیده از برف است. دریاچه نمتسو در تبت مرتفع ترین دریاچه آب شور جهان است و همچنین برای تبتی ها مقدس است و هر ساله جمعیت زیادی را به خود جلب می‌کند. با توجه به توجه به اینکه لهاسا شهر مقدس تبتی هاست صحنه های زیادی از مراسم عبادت آنها را در معابد و مکان های مقدس آن میتوان دید. تبت سرزمین بکری است که در مخلوطی از رنگ هاست مثل مراسم عروسی آنها.

عکس ها: Damir Sagol از سایت reutersگالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرغ و خروس های برای کمک به مبتلایان ایدز ژاکت می پوشند
ماجرای ژاکت‌های پشمی مرغ‌ها و کمک به کودکان بی‌سرپرست مبتلا به ایدز!

ماجرای این خلاقیت را در لینک زیر بخوانید:

http://bit.ly/21dPV2a
مجتبی مهدی زاده این را خواند
Farzaneh و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روستای مصرمصر(نام‌های پیشین: چاه دراز، کلاته یوسف، مزرعه یوسف)، روستایی از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان است. این روستا دردشت کویر ایران و در ۴۵ کیلومتری شرق جندق و در ۶۰ کیلومتری شمال خور واقع شده است. روستای مصر یا کویر مصر درست در میانه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد. مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند. این روستا یکی از مناطق جذاب گردشگری ایران به‌حساب می‌آید و نام دریای شنی کویر مصر برای بسیاری از طبیعت‌گردان آشناست. بخشی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک در این روستا فیلم‌برداری شده‌است. در ورودی روستا دو تاق کوچک مقابل هم قرار دارد که داخل یکی ژنراتور بزرگی وجود دارد که برق مصر و روستای هم جوار آنرا (فرحزاد)از این طریق تامین می گردد و دیگری تنها مغازه‌ی روستاست که مجهز به خط تلفن ثابتی است که ارتباطات مخابراتی ساکنان یا احیانا مسافران را برقرار می‌کند و در حال حاضر ارتباط با تلفن همراه میسر نمی باشد.هم اکنون استفاه از تلفن همراه میسر میباشد وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و ... جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث جذب توریست در دل کویر گشته است و حضور توریست‌های خارجی برای دیدن عجایب کویر مرکزی ایران در آن فراوان است. بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک این مکان را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری آنجا برای عکاسی استفاده می‌نمایند.
عکس: حمزه محمد حسینی / تسنیم

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگران مقیم تیوال ****قرار نهایی شماره 16
جمعه 6 آذر ماه


....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود. پیشاپیش متشکرم....


به نام خدا

این هفته مجددا با یه برنامه جدید کنارتون هستیم. دل تنگ همه دوستان قدیمی هستم و مشتاق آشنایی با دوستان جدید.

بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریم...قبل ... دیدن ادامه » از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!
مثل لیوان ,قاشق,بشقاب ( حتما و به دلیل حفاظت از محیط زیست و عدم مصرف ظروف یکبار مصرف ),(فلاسک و زیر انداز در صورت وجود)

برنامه این هفته درکه (2 تا 3 ساعت راه پیمایی)
وعده ی ما : بین ساعات 8 تا8:30 صبح در محل میدان درکه
ساعت 7:35 تا 7:45 میدان قدس روبروی شهرداری
محدوده زمانی برگشت : 14الی 15

!!!(هزینه ی تقریبی جهت ناهار و میان وعده مبلغ 8000 تومان می باشد که دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشنودی ماست تا روز چهارشنبه این مبلغ رو به صورت علی الحساب به شماره کارت 5022291001658093 به نام نسیم حاجی خانیان واریز و جهت هماهنگی به شماره من پیامک ارسال نمایند.با تشکر)

چند نکته قابل تامل :

برنامه های جمعه تنها یه بهانه است ، بهانه با هم بودن و یه روز خوب رو کنار هم گذروندن.
بهانه ای برای شاد بودن و پیدا کردن دوستای جدید و تجدید دیدار با دوستان قدیم در سایه سار درختان کهن و رودخانه های روان

دوستیهایی شکل گرفته زلال تر از آب روانقبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))

منتظر همتون هستیم....
شماره من جهت هماهنگی 09213229327
ممنون از همیاری
۶ روز پیش، سه‌شنبه
من و مهسا هم میآییم
۵ روز پیش، چهارشنبه
@امین عظیمی: خیلی خیلی خوشحالمون می کنید امین جان. :)
۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه جوهرات ملی میراث گرانبهای تاریخ ایران

یکی از ارزشمندترین موزه های ایران موزه جواهرات ملی ست که گنجینه ای گرانبها از جواهرات دنیا را در خود جای داده است.

ادامه مطلب در لینک زیر:

http://bit.ly/1Odtsga
بهزاد هندی و ذوق زده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
علاقه مندان به پرنده نگری کلیک کنن

به مناسب روز ملی پرنده نگری ... :

http://bit.ly/1OpjfeS
مجتبی مهدی زاده این را خواند
بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به همت «خانه طبیعت گردی ایران»
» مراسم گرامیداشت روز ملی پرنده نگری برگزار می شود
... دیدن متن »
مراسم گرامیداشت روز ملی پرنده نگری در تاریخ ۵ آذر ماه جاری با برگزاری کارگاه آموزشی عکاسی حیات وحش به همت «خانه طبیعت گردی ایران» در محل کاخ موزه سعدآباد برگزار می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراسم گرامیداشت روز ملی پرنده نگری با تشکیل کارگاه آموزشی عکاسی از حیات وحش و نمایشگاه جنبی عرضه محصولات فرهنگی با همکاری «خانه طبیعت گردی ایران» و «باشگاه پرنده نگری» از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۲/۳۰ روز پنجشنبه ۵ آذرماه در محل سالن اجتماعات موزه ملت کاخ موزه سعدآباد برای عموم برگزار می شود.  

گفتنی است پرنده نگری شاخه ای پر طرفدار در حوزه اکوتوریسم در دنیا به شمار می آید که ضمن برقراری بیشترین تعامل میان انسان و طبیعت به عنوان تفریحی سالم در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار دارد؛ با این وجود کشور ما علیرغم دارا بودن بیش از ۵۰۰ گونه پرنده سهم ناچیزی را از این فرصت داراست که برگزاری برنامه های اینچنین می تواند نقش موثری در فرهنگ سازی و توسعه این شاخه از طبیعت گردی ایفا کند.

لازم به ذکر است برگزاری «کارگاه آموزشی عکاسی حیات وحش» در محل باغ موزه سعدآباد به دلیل میزبانی سالانه این مرکز از ۵۰ گونه پرنده محلی مناسب جهت پرنده نگری و نیز گسترش فرهنگ ارتباط مناسب با پرندگان به شمار می آید. 
قابل ذکر است شرکت در این کارگاه رایگان می باشد و تنها افرادی که از قبل اقدام به ثبت نام کرده اند از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گواهی دریافت خواهند کرد.  

شماره تماس ۲۲۲۲۲۰۳۲ مربوط به موسسه آوای ارسباران هم اکنون در اختیار علاقه مندان به حضور در این رویداد جهت انجام ثبت نام قرار گرفته است. 

منبع: میراث آریا 

امین مهدوی این را خواند
رسول حسینی ، بهزاد هندی و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتابی که قراره خونده بشه همون کتاب هدیه ست؟یا باید تهیه کنیم قبلش
درود بر شما همراه عزیز
کتابی که برای خوانش انتخاب شده به عنوان هدیه تقدیم شما خواهد شد.
۰۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» توصیف یک فیلمساز انگلیسی از بعد از سفر به ایران
... دیدن متن »

«لئون مک کارون» به همراه دوست و فیلمبردارش «تام هال»فیلمساز و گردشگر انگلیسی تجربه سفر خود به ایران را در قالب مستندی با عنوان "کارون" تدوین و آماده اکران کرده است.

مک کارون تجربیات خود از سفر اخیر به ایران را در قالب یک گزارش با عنوان " 5 نکته که با سفر به ایران دریافتم" در وب سایت انگلیسی " wanderlust" منتشر کرده است.

مک کارون این 5 ویژگی را که پس از سفر به ایران دریافته است چنین شرح داده است:

«ایران بزرگ است»

ایران کشور بزرگی است. من پیش از سفر نمی دانستم. وسعت ایران تقریبا 7 برابر بریتانیا و به بزرگی ایالت آلاسکا است. بیشتر مناطق این کشور خشک و بیابانی است از این رو شاید تصور اولیه این باشد که ایران بیابان است اما اصلا چنین نیست و تنوع اقلیمی عجیبی در این کشور وسیع وجود دارد.

در رود کارون که طولانی ترین رودخانه ایران در جنوب غربی این کشور است قایقرانی کردیم و در جاهایی در کوهها تا زانو در برف فرو رفتیم . سفر من از امتداد کارون آغاز شد. کوههای برفی این منطقه بیشتر شبیه کوه های آلپ در خاورمیانه بود.

تنوع قومی و زبانی بسیاری در ایران وجود دارد. تنها نیمی از مردم این کشور زبان فارسی دارند . در ایران هفت اقلیم قومی وجود دارد و ایران بزرگ ترین جمعیت یهودی ساکن را – پس از اسراییل – در خاورمیانه دارد. خلاصه اینکه ایران سرزمینی پر از شگفتی است.

«استقبال گرم و مهمان نوازی»

با توجه به تبلیغات و تصوری که از ایران در رسانه های جهان وجود دارد بسیاری براین باورند که ایرانی ها ازگردشگران غربی استقبال نمی کنند، اما بیشتر مردمی که من دیدم به گرمی استقبال کردند و حتی بسیاری از ایرانی ها آمریکایی ها را هم دوست دارند.خوشحالم که این حقیقت را بگویم که تقریبا درصد نگرش منفی ایرانی ها نسبت به مردم غربی صفر است.برخی از ایرانی هایی که من ملاقات کردم با سیاست های دولت های بریتانیا و آمریکا اعلام مخالفت می کردند.

در ایران صحبت های سیاسی کمی حالت تابو به خود گرفته است و به طور کلی ما از این واقعیت آگاه بودیم اما بسیاری از مردم ایران که غالب آنها جوان – 60 درصد جمعیت- هستند ایده هایی بلند پروازانه در ذهن خود داشته و تحصیلکرده اند. جالب است که جوانان ایرانی حتی عاری از بسیاری از تعصباتی هستند که بین بسیاری از جوانان انگلیسی رواج دارد

«مناطق روستایی محافظه کارتر از شهرها»

وقتی در شهرهایی مانند تهران و اصفهان باشید شکاف فرهنگی زیادی بین ایران و دیگر نقاط جهان را حس نمی کنید. طبیعت زندگی در این شهرها هم مثل بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا است شلوغی، پر جنب و جوش و تم لیبرال زندگی مردم ساکن در آنها، با این حال در مناطق روستایی ایران محافظه کاری بیشتر از شهرهاست.

تام آلن (همکار فیلمبرداری من) و من با پای پیاده به عمق کوه های زاگرس سفر کردیم و مراقب بودیم و در این منطقه مراقب حساسیت های فرهنگی که وجود دارد بودیم. برای مثال ما مراقب بودیم بدون اجازه از کسی از آنها عکس نگیریم و یا به زنان بومی نزدیک نشده و با آنها صحبت نکنیم چون این کار ممکن بود در برخی مناطق روستایی با اخم و تخم مردم مواجهمان کند.

جالب این است که بدانید در ایران اگر حتی در مواردی این قوانین را نقض کنید و به عنوان یک گردشگر خارجی پای خود را از خطوط قرمز فرهنگی کمی جلوتر بگذارید،نهایت رفتاری که با شما می شود این است که فردی از بومی ها شما را به کناری می کشد و به شما تذکر می دهد . فرهنگ نجیبانه و میهمان نوازی ایرانی ها به قدری است که تقریبا امکان وقوع هر نوع حادثه بدی با خارجی ها را به مرز صفر می رساند.

«تعارف»

تعارف یکی از قوانین و مقررات سردرگم کننده ومنحصر به فرد ایرانی هاست. تعارف یعنی اینکه مثلا اگر بخواهید چیزی بخرید فروشنده ابتدا به شما خواهد گفت که نمی خواهد پولی دریافت کند و به اصرار می گوید پول نمی گیرد اما نباید شما باور کنید و باید به پرداخت پول اصرار کنید تا پس از دو سه مرتبه اصرار دو طرفه در نهایت فروشنده پول را بگیرد.

این رفتار عجیب در همه جای ایران یک هنجار است . مشکلی که در این زمینه پیش می آید این است که در مواقعی شما در سفر به بسیاری از مناطق روستایی ایران واقعا با افرادی روبرو می شوید که می خواهند بر اساس سنت میهمان نوازی به طور رایگان کالا یا خدماتی (غذا، نوشیدنی؛ محل اقامت و..) را در اختیار شما بگذارند . رفتار شما در این مواقع باید ابتدا بر امتناع باشد و اگر دیدید اصرار زیادی می کند می توانید در نهایت قبول کنید. تشخیص مرزهای بین تعارف و درخواست های واقعی می تواند سرگرمی جالب سفر به ایران باشد اما باید دانست که درک و شناخت این موضوع برای نحوه رفتار و مواجهه با ایرانی ها بسیار مهم است.

«جذابیت مردم ایران»

مناظر زیبا و تاریخ شگرف و غنی از خصوصیات بارز ایران است اما بزرگترین ویژگی خاص ایران در مردم این کشور است. میهمان نوازی بخشی ذاتی از فرهنگ ایرانی است. من در هیچ کشوری از جهان چنین چیزی را ندیده ام. در طول سفر به ایران هر زمان که راهی را اشتباه می رفتیم و به دردسری می افتادیم یک فرد ایرانی زمان خود را صرف می کرد تا برنامه ما طبق روال خود به پیش رود.

بدترین حادثه ما در جریان سفر به ایران وقتی بود که قایق من در رود کارون واژگون شد و پاروی خود را از دست دادم. این حادثه می توانست پایان فاجعه باری برای سفر من به ایران باشد اما اولین شخصی که در نزدیک ترین شهر دیدیم یک راننده تاکسی بود او بلافاصله همه مسافرانش را پیاده و کسب و کار روزانه خود را تعطیل کرد و ما را سوار کرد تا برای تهیه پارو برویم.

او در نهایت توانست یک پاروی جدید برایم پیدا کند و ما شب را پیروزمندانه به خانه روستایی او رفتیم و میهمان کباب و داستان هایش در آن شب کوهستان بودیم.

اطلاعات بیشتر از این فیلم را میتوانید در سایت www.karunfilm.com مشاهده کنید.

عکس‌ها: سایت wanderlust 

>>> عکس های بیشتر  

» پاییز در باغ گیاه‌شناسیباغ گیاه‌شناسی ملی ایران یکی از باغ‌های گیاه‌شناسی ایران است که در نزدیکی تهران، در منطقهٔ چیتگر در محله آزادشهر قرار دارد. این باغ زیر نظر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می‌شود. باغ گیاه‌شناسی مکانی است که در آن مجموعه‌ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و یا در گلخانه‌ها کشت می‌شوند و نقش مهمی در زمینه‌های مختلف پژوهشی از جمله علوم گیاهی وباغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها برعهده دارند. به علاوه باغ گیاه‌شناسی به‌عنوان ذخیرهٔ ژنتیکی گیاهانِ در معرض خطر انقراض مورداستفاده قرار می‌گیرد. در باغ‌های گیاه‌شناسی امکانات لازم برای مطالعه و پژوهش دربارهٔ تنوع زیستی و حفاظت از آنها فراهم می‌شود. همچنین با بهره‌گیری از روش‌های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی فراهم شده و محدودهٔ پراکنش آنها تعیین می‌شود. تحقیق در زمینهٔ روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغهای گیاه‌شناسی به آن پرداخته می‌شود. عملیات اجرایی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران-کرج آغاز گردیده و مراحل نهایی خود را طی می‌کند. مساحت باغ حدود ۱۴۵ هکتار می‌باشد. ا طرح جامع باغ گیاه‌شناسی ملی ایران به نحوی پیش‌بینی شده‌است که نشان‌دهندهٔ الگویی از باغ ایرانی باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش بینی شده که چهار بلوار در چهار جهت به آن می‌پیوندد.

بازدید از این باغ برای عموم آزاد است.

وبسایت خرید بلیت: bazdid.rifr-ac.ir

بازدید از باغ گیاه‌شناسی همه روزه بجز ایام سوگواری از ساعت ۹ تا ۱۶ امکان پذیر است.

در ادامه عکسهایی از پاییز این باغ را مشاهده می‌کنید. عکس: میترا سماواکی / باشگاه خبرنگاران جوان

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
علاقه مندان می توانند به عنوان همیار افتخاری با باغ گباه شناسی همکاری کنند و برخی از روز های هفته در نگهداری از باغ و یا به عنوان راهنمای بازدیدکنندگان شرکت داشته باشند.
۰۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با پلمپ هتل آسمان
» خطر از بیخ گوش «زندیه» گذشت
... دیدن متن »
هتل متخلفی که در جوار محور زندیه شیراز در حال ساخت بود، پلمب شد تا خطر ثبت نشدن این محور در فهرست جهانی یونسکو رفع شود. براساس گزارش «خبرگزاری مهر» با پیگیری فعالان میراث فرهنگی شیراز و مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری این هتل که با ساخت ۴ طبقه اضافه ثبت جهانی محور زندیه را به خطر انداخته بود و اکنون نیز باعث به تاخیر افتادن این روند شده است، پلمب شد.

سرمایه‌گذاری این هتل توسط یکی از هتلداران سرشناس شیراز انجام شده و ساخت این ساختمان ۱۸ طبقه و بلند مورد انتقاد مسوولان سازمان میراث فرهنگی و دوستداران در استان فارس قرار داشت؛ زیرا وجود ۴ طبقه اضافه در این هتل علاوه بر آنکه حریم منظری ارگ کریمخانی را تحت‌الشعاع قرار می‌داد و آن را از بین می‌برد، موجب شده بود که پرونده ثبت جهانی محور تاریخی زندیه شیراز نیز با خطر مواجه شود. با این همه به گفته منابع آگاه سرمایه‌گذار این هتل در ماه‌های اخیر بدون توجه به این انتقادها به کار ساخت و ساز این هتل ادامه داده و روند آن را متوقف نمی‌کرد. این درحالی است که در مصوبه شورای‌عالی معماری و شهرسازی آمده بود که «‌به‌منظور جلوگیری از هرگونه تبعات بعدی، مصوبه هفتم دی ۸۴ کمیسیون ماده ۵ شهر شیراز ملاک عمل است. 

بنابراین ضروری است ضمن تعدیل ارتفاع هتل آسمان به میزان ۱۴ طبقه، نسبت به لغو مجوزهای صادره مازاد اقدام شود و از ادامه فعالیت احداث و تکمیل طبقات فوقانی پروژه ممانعت به عمل آید. درنهایت ظرف دو ماه اخذ تاییدیه سازمان میراث فرهنگی جهت انطباق با رعایت حریم منظری ثبت جهانی الزامی است.» در ۵ ماه اخیر نه‌تنها این مصوبه اجرا نشده بود بلکه مالک هتل حتی حاضر به تعدیل طبقات نبود. علاوه بر این وی در نشستی به رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت که «آیا اجازه دارم از عملکرد سازمان میراث فرهنگی انتقاد کنم؟»  مسعود سلطانی‌فر هم به او گفت که «شما چند باری از من درخواست نابجایی داشتید و من نمی‌توانستم با آن موافقت کنم.» مالک هتل نیز گفت: «در حضور همه اعلام می‌کنم که می‌خواستم در ۴۶ هزارمتربع، ۲۲ طبقه هتل بسازم، در صورتی که ۲۰ سانتی‌متر آن، خلافی دارد ولی به من گفته‌اند باید چهار طبقه را حذف کنی؛ این هتل را با کیک تولد اشتباه گرفته‌اند!»

منبع: خبرگزاری مهر

رسول حسینی ، مجتبی مهدی زاده و امین مهدوی این را خواندند
مریم اسکندری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد گردشگری:مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران وابسته به شهرداری،در منطقه یک تهران قرار دارد. این مرکز مجهز به رصد خانه ،تالار کهکشان،سالن ترازو و سالن فیزیک می باشد.در تالار کهکشان گنبد آسمان نما یا پلانتاریوم قرار دارد و معرفی صور فلکی و سیاره ها انجام می شود. در سالن ترازو ها شما وزن خود را در سیارات دیگر،کره ماه و خورشید اندازه می گیرد. در بعضی از آنها وزن شما کمتر از زمین و در بعضی وزن شما بسیار بیشتر از زمین خواهد بود!
این مرکز دوره های آموزشی برای رده های مختلف سنی دارد. همچنین گاه تور های رصدی خارج از تهران(معمولا در کویر) برگزار می شود.
برای بازدید از مرکز و استفاده از برنامه های آن حتما قبلا هماهنگی کنید. گاه با توجه به مناسبت های مختلف(مانند روز جهانی نجوم، خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی) برنامه های ویژه ای ... دیدن ادامه » اجرا می شود.

متاسفانه به دلیل ساخت و ساز هایی که در اطراف این مجموعه انجام شده، میدان دید رصد خانه این مرکز نسبت به آسمان کم شده است.

آدرس:تهران، میدان قدس، خیابان شهید کبیری (دزاشیب)، خیابان عمار، کوی شهید صالحی(عرفات)، شماره 22، مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
تلفن:22293280-22292246-22805006
http://www.sactehran.ir/Default.aspx?tabid=58
» هشتاد و دومین جلسه باشگاه "هنر و طبیعت"
... دیدن متن »

هشتاد و دومین جلسه باشگاه  "هنر و طبیعت"

پروژه مشترک ایوان شمس و موسسه طبیعت در شب "پرنده نگری در ایران"

تاریخ: سه شنبه سوم آذرماه
مکان: تالار اشراق - مجموعه فرهنگی هنری ایوان شمس
ساعت: ۱۸ الی ۲۱

برنامه این جلسه:
· نمایش اسلاید "اهل آسمان" – کاری از آقای پرویز بختیاری (مدرس پرنده نگری)
· پای صحبت آقای محمدعلی اینانلو
· نمایش اسلاید "پرواز نگاه" - آقای سیدحسین ایجادی (عکاس حیات وحش)
· "پیشرفت های اخیر در ثبت پرندگان ایران"- دکتر ابوالقاسم خالقی زاده (پرنده شناس)
· نمایش اسلاید "این لحظه ها، عطر پرنده می دهد" –  کاری مشترک از دوستان پرنده نگر
· افتتاح رسمی  باشگاه پرنده نگری ایرانیان- دکتر جمشید کریمی زاده (تورلیدر تخصصی پرنده نگری)
· نمایش اسلاید "تالاب آشوراده" -  آقای سیدرضا هاشم نژاد (راهنمای محلی پرنده نگری)
· تقدیر از قهرمانان تالاب
· معرفی اولین اپلیکیشن life list پرندگان ایران-  آقای هومن شاهواری (راهنمای طبیعت گردی)
· معرفی اولین سایت پرنده نگری شهر تهران در پارک شهر- آقای پرویز بختیاری (مدرس پرنده نگری)
· معرفی اطلس پرندگان ایران- آقای محمد توحیدی فر (پرنده شناس)
· تازه های کتاب در زمینه پرندگان
· رونمایی از وبسایت باشگاه پرنده نگری ایرانیان - آقای سید حامد موسوی (طبیعت گرد و کارشناس پرنده نگری)
· نمایش اسلاید "هر که با مرغ هوا دوست شود"-  آقای بهراد فرخنده (پرنده نگر نوجوان)
· تقدیر از پرنده نگران نوجوان – آقایان بهراد فرخنده و علیرضا مرتضوی نیا
· رونمایی از کتاب پروانه های ایران- آقای علیرضا نادری (اکولوژیست/ مدرس پروانه نگری)
· نمایش اسلاید "در دامنه های سرخ کرکس" -  کاری از خانم هانا کامکار (هنر  پیشه)
· "سفر به بوتان، سرزمین کوه ها و رودها" - سفرنامه سرکار خانم شهرزاد اسفرجانی
نیکا نصیری و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برداشت زغال اخته

«تنها در ده دقیقه ای خانه ما در ساحل رودخانه، زمان برداشت زغال اخته بود و دریایی از این محصول تصاویر رنگارنگی را به وجود آورده بود.

آیا تا به حال دریایی از زغال اخته دیده اید؟ یکی از ویژگی‌های مهم این محصول این است که روی آب میماند. آب تا بالای بوته ها میرسد و کارگران برای برداشت محصول باید تا کمر در آب باشند. از اواسط ماه اکتبر تا اوایل نوامبر زمان برداشت این محصول است و کارگران در آخر هفته هم مشغول کارند. شاید خود آنها انقدر درگیر کار باشند که هرگز متوجه زیبایی و رنگارنگی به وجود آمده نباشند. اما این تصاویر واقعا زیباست.»

این بخشی از نوشته‌های عکاس این تصاویر است که در وبلاگ خود منتشر کرده، عکس‌هایی که از برداشت زغال اخته در «بریتیش کلمبیا» در کانادا گرفته است.

عکس: Anton Bielousov

منبع: www.bielousov.com


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
خیلی قشنگن واقعا لذت بردم، ممنون.
البته بهتره یه اصلاحی تو توضیحات صورت بدین، این میوه زغال اخته نیس، بلکه کرنبری cranberry هستش که با زغال اخته خیلی فرق میکنه، هم از لحاظ گونه گیاهی و هم از لحاظ محل و شرایط کشت. فقط از نظر رنگ و ترش مزگی به هم شبیه هستن.
بازم ... دیدن ادامه » ممنون از عکسای زیبا. ‎:)‎
۰۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ایران عضو شورای اجرایی مرکز بین المللی 'ایکروم' شد
... دیدن متن »
 مرکز بین المللی 'مطالعه، حفاظت و مرمت اموال فرهنگی' موسوم به «ایکروم» و وابسته به سازمان یونسکو، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان عضو شورای اجرایی خود انتخاب کرد.
به گزارش ایرنا، در پی یکصد و بیست و نهمین مجمع عمومی ایکروم که در شهر رم برگزار شد، نمایندگان کشورهای عضو طی نشستی (پشت درهای بسته)، جمهوری اسلامی ایران را برای سومین بار (پس از انقلاب اسلامی) به عنوان عضو شورای اجرایی این مرکز بین المللی انتخاب کردند. 
'محمدحسن طالبیان' معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یکی از اعضای شورای اجرایی این نهاد بین المللی انتخاب شده است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با عضویت در شورای مرکزی ایکروم، می تواند نقش موثری در حفاظت، مرمت، آموزش و ظرفیت برای میراث فرهنگی جهانی داشته باشد که پیامد آن ایجاد مرکز منطقه ای در ایران خواهد بود.
مرکز بین المللی ایکروم موظف است تا از طریق شیوه های بدیع، توسعه یافته و ساده به حمایت و حفاظت از میراث فرهنگی جهان بپردازد و هدف از تاسیس آن، حفاظت از میراث فرهنگی جهان با کمک آموزش، اطلاع رسانی، پژوهش، همکاری و برنامه های حمایتی و افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و ظرافت مواریث فرهنگی است.
گفتنی است که تمامی طرح ها و سیاست های کاربردی ایکروم، در شورای اجرایی آن در ایتالیا مطرح و پس از تصویب به اجرا گذاشته می شوند. 
مرکز بین المللی ایکروم در سال ۱۳۳۵ توسط سازمان یونسکو ایجاد و مقر اصلی آن از سال ۱۹۵۹ تاکنون در شهر رم پایتخت ایتالیا بوده است. ایکروم با ۱۳۴ کشور عضو، به حفاظت و مرمت اموال منقول و غیرمنقول میراث فرهنگی در سراسر جهان می پردازد.

 منبع: ایرنا

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای من بار دوم بود که در این سری سفرهای تیوال شرکت کردم و مانند هفته کذشته، بسیار سفر خاطر انگیز و متفاوتی بود. همسفر شدن با افرادی که علاقه مشترک آنها به کتاب و کتابخوانی هستش، این سفر رو خیلی متمایز میکرد. خوشحالم که با این گروه همسفر بودم و با دوستان جدیدی آشنا شدم و مطمئنا باز هم در این سفرها شرکت خواهم کرد. ممنون از بچه های ژیوار و تیوال که جمعه قشنگی رو برامون ساختن.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در پی انتقال معاونت میراث فرهنگی در دولت گذشته به شیراز؛
» ۴۸ هزار سند تاریخی کشور گم شد/تملک کاخ مروارید در دست بررسی
... دیدن متن »

کرج - در جلسه انجمن میراث فرهنگی استان البرز که با حضور مسئولان کشوری و استانی تشکیل شد موضوع گم شدن ۴۸ هزار سند تاریخی در پی انتقال معاونت میراث فرهنگی به شیراز مطرح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه انجمن میراث فرهنگی استان البرز پیش از ظهر امروز، پنجشنبه با حضور، معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی کشور، مدیرکل امور موزه های کشور، استاندار البرز، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز و جمعی از مدیران در استانداری البرز برگزار شد.

اسدالله درویش امیری، معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی کشور اسناد و نسخ خطی و همچنین کتب تاریخی را سرمایه ای ارزشمند برشمرد و اظهار کرد: مدارک و کتب و نسخ خطی ارزشمندی که از گذشتگان برای ما به ارث رسیده است در کتابخانه‌ای مرکزی معاونت میراث فرهنگی در سازمان نگهداری می‌شد.

درویش امیری در ادامه به انتقال معاونت میراث فرهنگی به شیراز در زمان دولت نهم و دهم اشاره کرد و گفت: ریاست وقت سازمان پس از انتقال معاونت میراث به شیراز کتابخانه مرکزی این معاونت را به شیراز منتقل کرد.

وی افزود: متأسفانه پس از انتقال معاونت میراث به شیراز و همچنین به دلیل نداشتن کتابخانه، کتب تاریخی و نسخ خطی در گونی برنج و کارتن در زیرزمین ساختمان محل استقرار معاونت میراث نگهداری می‌شد.

معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: متأسفانه آثار ارزشمند تاریخی به دلیل نگهداری در زیرزمین طعمه حشرات، موش‌ها و همچنین رطوبت شده و آسیب جدی دیدند.

یک میلیارد تومان برای احیای فضای سبز کاخ مروارید هزینه شد.

درویش امیری با اعلام اینکه در زمان دولت نهم و دهم معاونت صنایع‌دستی نیز به اصفهان منتقل‌شده بود، گفت: پس از روی کار آمدن دولت یازدهم معاونت میراث و صنایع‌دستی به تهران منتقل شود.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه اسناد و کتب و نسخ خطی از شیراز به تهران برگردانده شد و ظرف مدت سه ماه توسط ۵۰ کارشناسان صحافی و موردترمیم قرار گرفت.

معاون امور حقوقی و مجلس سازمان میراث فرهنگی کشور با تأکید بر اینکه بخش قابل‌توجه ای از آثار ازمیان‌رفته است، خطاب به رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی دولت نهم و دهم که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد، گفت: در دادگاه جرمی مثل اختلاس مورد پیگیری و رسیدگی قرار خواهد گرفت ولی چه کسی در قبال بخش‌های نابودشده تاریخ پاسخگو خواهد بود.

در ادامه این جلسه عبدالناصر میرچی، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: در پی انتقال معاونت میراث فرهنگی به شیراز ۴۸ هزار آثار تاریخی و نسخ خطی گم شد.

درویش امیری در ادامه در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت تملک کاخ مراورید گفت: در جلسه ای که در روزهای آینده با حضور استاندار البرز و دادستان کرج برگزار می شود تکلیف تملک کاخ مروارید بررسی خواهد شد.

وی در ادامه بررسی وضعیت تملک این اثر تاریخی را مهم برشمرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نزدیک کاخ مروارید به تملک سازمان میراث فرهنگی درآید و گفت: تا وقتی تملک این اثر منحصربه‌فرد تاریخی مشخص نشود نمی‌توانیم هزینه و اعتباری اختصاص دهیم سازمان میراث فرهنگی باید مالک باشد تا بتواند برای مرمت این اثر هزینه کند.

درویش امیری در پایان با تأکید دولت نیز برای ملکی که وضعیت مالکیتش مشخص نیست اعتبار تخصیص نمی‌دهد، گفت: سازمان میراث فرهنگی سال گذشته برای محوطه سبز این مجموعه تاریخی که بسیار ارزشمند است یک میلیارد تومان هزینه شده است.

منبع: خبرگزاری مهر 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
جمعه، یعنی دیروز، که میشه بیست نهم آبان، برای اولین بار همراه با دوست خوبم و دوستان عزیزی که اصلا هیچکدام از آنها را نمی شناختم، و البته به پیشنهاد من، با تور ژیوار، راهی قزوین شدم.
همیشه، وقتی کسی رو برای اولین بار به توری دعوت می کنم که اصلا هیچ شناخت و آشنایی باهاش ندارم، دلهره شدیدی دارم از اینکه یه وقت امکانات تور بد باشه و منم در مقابل کسی که دعوتش کردم که با من همسفر بشه، خجالت زده بشم.
ولی دیروز ،من، نه تنها پیش دوستم خجالت زده نشدم، بلکه به خودم می بالیدم ازین دعوت.
یه روز فراموش نشدنی.
روزی پر از شادی و نشاط و احترام و دوستی و خلاقیت و کسب تجربه های مفید و ...
از دوستان عزیزی که تابحال با ژیوار سفر را تجربه نکرده اند، خواهش می کنم که حتما یکبار هم شده با این تور سفر کنند.
از آقای رامش و حمیدیان و آقای مهدوی و ...تشکر می کنم.
هنوز صدای ... دیدن ادامه » گرم و دلنشین خانم ناهید فروغان بهنگام خواندن داستان تو گوشمه.
و در اخر تشکر از همه ...
» قزوین و روستای الولکسفر سوم از سری برنامه‌های "یک سفر یک کتاب" که با همکاری مجموعه ژیوار برگزار می‌شود،طبق روال قبلی از میدان ونک آغاز شد. ابتدا به رستوران پرستو در نزدیکی قزوین رفتیم و صبحانه را که به صورت سلف سرویس ارایه می‌شد، نوش جان کردیم. حدود ساعت ۸:۳۰ بود که به سمت قزوین روانه شدیم و در امتداد برنامه به بازدید از چند سایت تاریخی پرداختیم. هوای قزوین بعد از یک شب بارانی با تابش آفتاب بسیار دلچسب بود. سپس به قصد بازدید از دروازه کوشک (درب کوشک) و خرید سوغات قزوین به میدان میرعماد رفتیم. حدود ساعت ۱۳ به سوی روستای الولک روانه شدیم. روستایی زیبا که سکوتش باعث می شد شلوغی شهر را به کل فراموش کنیم و در فضای روستا غرق شویم... به خانه‌ای رفتیم و شاهد استقبال گرمی از طرف صاحبخانه شدیم. سفره نهار پهن شده بود و حس زندگی با بوی غذا در فضای خانه در جریان بود. پس از صرف قیمه نثار استراحتی کوتاه کردیم و آماده شدیم تا سرکار خانم فروغان برایمان از "کاش کسی جایی منتظرم باشد" بخوانند. اندکی در باب کیفیت ترجمه و بحث سانسور صحبت کردند و سپس به خوانش کتاب پرداختند که نظرات و سوالات متعددی را از طرف همسفران در پی داشت. چای آویشن در این میان به تکمیل تجربه‌ای دلنشین بسیار کمک کرد. پس از صحبت‌های خانم فروغان، توضیحاتی در خصوص پروژه احیای عروسک‌های محلی توسط خانم کاظمی شنیدیم که خرید چندی از این عروسک‌ها را توسط همسفران در پی داشت. با نزدیک شدن غروب هوا رو به سردی رفت و آرام آرام آماده برگشت به سمت تهران شدیم. با توجه به نزدیکی مسیر حدود ساعت ۲۱ به تهران رسیدیم و ناچار از همسفران عزیز که روزی به یادماندنی را باهم گذراندیم، جدا شدیم.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
همه چیز عالى بود. براى من که خیلى زیاد سفر هاى طبیعت گردى رفتم و عاشق کتابم، شرکت در همچین تورى لذت بخش و دوست داشتنى بود. مخصوصاً حضور خانم فروغان جان .
۳۰ آبان
سفر خیلی خوبی بود. یه تجربه ی جدید ... با یه گروه خوب ... و همینطور حضور خانم فروغان که بودنشون واقعا سفر رو جذاب تر و دلپذیر تر کرده بود.
۳۰ آبان
سفری خاص و به یاد ماندنی، همراه با همسفرانی فرهیخته...
سپاس از تیوال و ژیوار؛ و به امید دیدار دوستان عزیز تیوالی در سفرهای آتی.
۰۱ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پیست بین‌المللی توچال بازگشایی شدپیست بین‌المللی توچال به عنوان اولین پیست اسکی کشور پنج‌شنبه هفته گذشته با حضور مسوولان بنیاد مستضعفان، وزارت ورزش و جوانان، رئیس فدراسیون اسکی و جمعی از علاقه‌مندان بازگشایی شد.

مدیرعامل تله‌کابین توچال در حاشیه این مراسم گفت: «در راستای ارتقای خدمات کیفی، طرح جامع توسعه تله‌کابین در دستور کار قرار گرفته است که طی ۶ ماه اخیر با مطالعات صورت گرفته، طرح توجیهی فنی و اقتصادی تدوین شد. امیدواریم با حمایت مسوولان ذی‌ربط، تا پایان سال ۹۵ اجرای پروژه‌ها برای توسعه پیست اسکی توچال عملی و این پیست به بزرگ‌ترین پیست اسکی کشور تبدیل شود.»
محمدرضا پرهیزگار با اشاره به اینکه تله‌کابین توچال با طول ۵/ ۷ کیلومتر، طولانی‌ترین خط تله‌کابین فعال کشور است، افزود: «این تله‌کابین تنها خط تله‌کابینی در داخل ایران است که مجوز بهره‌برداری و استاندارد ملی کشور را گرفته است.» وی‌ افزود: «همچنین ساخت خط جدید تله‌کابین در مجاورت خط قدیمی با ظرفیت انتقال ۱۸۰۰ نفر در ساعت، سال آینده اجرایی می‌شود.» پرهیزگار با بیان اینکه ۹/ ۹۹ درصد سهام توچال متعلق به بنیاد مستضعفان است، تصریح کرد: «بنیاد به دنبال سوددهی از سبد تفریحی مردم نیست و طبق مصوبه هیات مدیره، درآمد مجموعه‌های تفریحی باید صرف پروژه‌های عمرانی آن مرکز شود.» وی به نگاه حمایتی بنیاد مستضعفان به عموم مردم اشاره و اظهار کرد: «بر این اساس بلیت این مجموعه با همان نرخ مصوب سال گذشته یعنی ۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود.»
پرهیزگار از راه‌اندازی لژ سواری و سورتمه با استاندارد ایران و اروپا در توچال خبر داد و گفت: «کارهای زیربنایی و قراردادهای آن در طول سال گذشته انجام شده و در ایام دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.» وی به تفاهم سازمان هواشناسی برای نصب سه ایستگاه در توچال اشاره کرد و افزود: «پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری میزان درآمد این مجموعه ۱۸ میلیارد تومان‌ باشد.»

عکس: باشگاه خبرنگاران / سمیرا شریعتمداری


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
بهزاد هندی و امین مهدوی این را خواندند
مریم اسکندری و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
وجود یک قله 3360 متری در کنار تهران و وجود خط تله کابین تانزدیکی این قله نعمت بزرگی است که کمتر شهری آن را داراست. اما متاسفانه شرکت تله کابین توچال آنقدر که برای اسکی بازان امکانات فراهم می کند،به فکر کوه نوردان و سایر گردشگران نیست:
-پارکینگ مجموعه دیگرگنجایش ... دیدن ادامه » خودرو هارا ندارد و و خانواده هایی که برای گردش مراجعه می کنند مدتها باید در صف پارکینگ منتظر شوند. این در حالی است که اسکی بازان با خودرو تا ایستگاه1 می توانند بروند.
-برگشت کوه نوردان و گردشگران از ایستگاه 5 به پایین معمولا با صف طولانی و ازدحام همراه است. در حالی که اسکی بازانی که از ایستگاه7 پایین می آیند در صف نمی ایستند.بهتر است تله کابین توچال حسب ظرفیت خود اقدام به فروش بلیط کند.(کاری که تله کالبین نمک آبرود انجام می دهد و بعد از تکمیل ظرفیت در هر ساعت از روز بلیط فروشی را متوقف می کند.)
-در ایستگاه 5 یک رستوران وجود دارد که کوه نوردان را با کوله پشتی راه نمی دهد. کوه نوردان باید در سالن بغل رستوران -گاه در سرمای زیر صفر و گاه روی زمین -استراحت کنند. می توان سالنی را برای این کار در نظر گرفت و از کوه نوردان ورودی دریافت کرد. کاری که در سایر پناه گاه های تهران انجام می شود.
-بسیاری گردشگران از خطرات کوه گرفتگی با خبر نیستند و اطفال خود را به ایستگاه 5 و حتی ایستگاه7 می برند. حتی برخی از اسکی بازان در پیست دچار سرگیجه و تهوع می شوند که از علائم اولیه کوه گرفتگی است و عواقبی را در بر دارد. وظیفه تله کابین توچال است که با نصب اطلاعیه،آگاهی دهد و مانع از سوار شدن اطفال به ایستگاه 7 شود.(در حال حاضر تنها هشداری در پشت بلیط ها وجود دارد که کمتر کسی آن را مطالعه می کند)
۳۰ آبان
منم خیلی موافقم با شما.
حضور توچال با همه ی ویژگیهای خاصش ، اونم در فاصله ای به این نزدیکی، فرصت مغتنمی برای تهران و تهرانی هاست. و واقعا اطلاع رسانی برای توچال یک ضرورته جدیه.
۳۰ آبان
اشتباه تایپی را در مورد ارتفاع قله اصلاح می کنم: 3960 متر
۰۱ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ضد پیشنهاد گردشگری!
باغ وحش تهران بیشتر از آن که قفس حیوان داشته باشد، غرفه های فروش اغذیه دارد. قفس ها طراحی خوب و زیبایی ندارند. فضای سبز مناسبی در داخل قفس ها دیده نمی شود. مثلا قفس خرس ها با علف های هرز پوشیده شده. به علاوه انبوه غرفه های فروش اغذیه و نوشیدنی، دستگاه فشار خون، ماساژ، زیور آلات و ... در محوطه بیش از حیوانات خود نمایی می کنند. جالب آن که باغ وحش در کنار زمین های بازی پارک ارم واقع شده، اما در داخل باغ وحش هم دستگاه های بازی جداگانه ای دیده می شود. به این ها نبود راهنمای مناسب را هم اضافه کنید.

شهر بزرگ تهران باغ وحش مناسب ندارد. معمولا در بیشتر شهر های جهان باغ وحش ها توسط شهرداری ها تاسیس و نگهداری می شوند و علاوه بر بازدید، به عنوان مرکزی علمی هم مورد استفاده قرار می گیرند. اما شهرداری تهران در این زمینه فعالیتی نداشته. البته شهرداری ... دیدن ادامه » مدیریت مجموعه دارآباد را برعهده دارد که حیوانات خشک شده و تعداد کمی حیوان زنده را نگهداری می کند و البته مجموعه ای بسار زیبا تر از باغ وحش تهران است.
متاسفانه تماشای باغ وحش تهران را نمی توان به کسی توصیه کرد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گیلان به راه آهن جمهوری آذربایجان متصل می شود
... دیدن متن »
رشت- استاندار گیلان با تاکید بر لزوم گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان از اتصال راه آهن گیلان در آستارا به خط ریلی جمهوری آذربایجان طی ۱۸ ماه آینده خبر داد.
به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان، محمد علی نجفی در پیامی به همایش تجاری ایران و آذربایجان که با حضور ۲۰۰ نفر از تجار و مدیران شرکت های تجاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با محوریت استان گیلان در باکو برگزار شد، از اتصال راه آهن گیلان در آستارا به راه آهن جمهوری آذربایجان طی ۱۸ ماه آینده خبر داد.

وی در این پیام که در زمینه تشریح قابلیت های گیلان برای سرمایه گذاری و توسعه ارتباطات در ابعاد مختلف با جمهوری آذربایجان است تصریح کرد: حل و فصل اختلافات هسته ای و تصویب توافق هسته ای نشانگر عزم دولت و ملت ایران در برپایی تفاهم و تعاملی نوین با کشورهای دنیا است و علاوه بر این،  آغاز فصل نوینی از توسعه روابط گسترده اقتصادی با کشورهای مهم دنیا به ویژه همسایگان ایران اسلامی است.  

استاندار گیلان با تاکید بر نقش موثر تجار، بازرگانان، سرمایه گذاران و تولید کنندگان بخش خصوصی دو کشور در گسترش روابط،  محکمترین پیوندها بین کشورها را پیوندهایی دانست که به وسیله مردم و آحاد جامعه به ویژه تجار و بازرگانان ایجاد شود.

نجفی افزود: ظرفیت بالای دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری و نیز توانمندی های بخش خصوصی و دولتی ایران و آذربایجان با تکیه بر اشتراکات تاریخی، فرهنگی و اعتقادی نوید بخش آینده ای روشن و افتخار آمیز در آینده نزدیک است.                          

وی همچنین از ارتقاء روابط از جمله ایجاد بازارچه های مرزی، تبادلات  فرهنگی و دانشجویی، حذف روادید، سرمایه گذاری مشترک، برقراری خط پرواز مستقیم، تسهیل ترانزیت و حمل و نقل کالا و مسافر و نیز تبادل کالا و خدمات فنی و مهندسی بین ایران و آذربایجان خبر داد.

منبع: خبرگزاری مهر 

امین مهدوی این را خواند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با درود وسپاس بابت زحمات دوستان ژیوار و تیوال

من به دو دلیل این سفر رو انتخاب کردم، یکی ایده کتاب خوانی که بسیار عالی بود و تجربه ای جدید و دوست داشتنی. دیگری دیدن قزوین که بالاخره با همراهی شما عزیزان فرصتی پیش آمد تا این شهر را هم ببینم.
روز به یاد ماندنی بود و آشنایی با خانم فروغان هم فرصتی بسیار مغتنم. خوشحالم از اینکه در کنار شما بودم.

امیدوارم بتوانم در سفرهای بعدی نیز شما را همراهی کنم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ببخشید نهار به عهده ی مسافره ؟
مجتبی مهدی زاده این را خواند
درود بر شما دوست عزیز
بله، نهار به عهده مسافران می‌باشد.
۳۰ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دیوار آدامسیدر شهر سیاتل آمریکا دیواری وجود دارد که هر شخصی از کنار آن می‌گذرد و آدامسی در دهان دارد، به جای این که آدامس را به زمین پرتاب کند آن را به این دیوار می چسباند. این دیوار که بخشی از تئاتر شهر سیاتل آمریکا است اکنون با پوششی به قطر چند سانتی‌متر از آدامس پوشانده شده است. اولین آدامس در سال ۱۹۹۳ به این دیوار چسبانده شد و از آن پس به مرور زمان قطر آدامس‌های چسبیده شده افزایش پیدا کرده و امروز به یک جاذبه معروف توریستی تبدیل شده است.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همیاری جان ساعت برگشتش کی هستش؟
درود بر شما دوست عزیز
سعی بر آن خواهد شد که نهایتا تا ساعت ۲۲ به تهران برسیم.
۲۹ آبان
سلام برای هفته بعد که تعطیلات هست برنامه ای ندارید؟
۰۱ آذر
درود بر شما همراه گرامی
برنامه "یک سفر یک کتاب" که پروژه‌ای مشترک با همکاری تیوال و ژیوار است را روز جمعه خواهیم داشت که اطلاعات آن متعاقبا خدمت کاربران عزیز اعلام خواهد شد.
همچنین تورهایی هم در بخش گردش‌ها قابل رزرو هستند که می‌توانید با مراجعه ... دیدن ادامه » به قسمت مربوطه از چگونگی آنها آگاه شوید.
۰۱ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر از علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایران در طول تاریخ هستید، ساکن ایران هم که نباشید می توانید نشانه ها و آثار ارزشمندی از دوره های مختلف تاریخ ایران را در شهرهایی چون پاریس، لندن و سن پترزبورگ بیابید. با سفر به این شهرها و دیدار از موزه هایشان که آثار ارزشمندی از تاریخ و هنر ایران را نگهداری می کنند به ایرانی بودن خود افتخار می کنید. این موزه ها سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر جهان هستند که از نزدیک شاهد تمدن کهن و هنر والای ایران و ایرانی خواهند بود.

ادامه مطلب در لینک زیر:
http://bit.ly/214FbTw
ذوق زده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» موزه خودروهای تاریخی

برای بعضی از آخر هفته ها میتوان به سادگی برنامه ای متفاوت داشت، بازدید از موزه ها، نگرانی بابت سرما و بارندگی و ... هم ایجاد نمی‌کنه ، بازدید از موزه خودرو میتونه تجربه خاطره انگیزی باشه.
موزه خودروهای تاریخی ایران در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۸۲ افتتاح شد.این موزه در زمینی به مساحت ۲۲۰۰۰ متر مربع واقع است که ۱۰ هزار متر مربع آن فضای مسقف بوده و مساحت سالن نمایش آن ۳۰۰۰ متر مربع است. در حال حاضر ۴۵ دستگاه اتومبیل، ۲ ارابه کالسکه، ۳ دستگاه موتور سیکلت در سالن نمایش در معرض دید عموم علاقه مندان قرار داده شده است. موزه خودرو مجموعه ای از بهترین ها و در پاره ای موارد منحصر به فردترین های صنعت خودروسازی را گردآورده تا علاوه بر حفظ و نگهداری از این ثروت ملی، نمایش آنها را دستمایه بررسی و تبیین تاریخچه ورود خودرو به ایران کند. بعضی از نمونه های موجود در موزه جزء نمونه های نادر در صنعت خودروسازی هستند، از جمله پیرس آرو لیموزین آب طلاکاری شده، تنها نمونه پنتر لیزر تولید شده در جهان، تنها اتومبیلی که حاصل کار مشترک کمپانی های مرسدس بنز، پورشه و فولکس واگن است. مجموعه غنی از مدلهای رولز-رویس از جمله رولز –رویس سیلور گوست احمد شاه قاجار، مدل افسانه ای فانتوم ۴ ضد گلوله، فانتوم ۳ و…… در ضمن مجموعه مرسدس بنزهای این موزه نیز بسیار غنی بوده و شامل مدل استثنائی ۵۰۰ کا، ۶۰۰ لیموزین، ۱۹۰ SLو …… میباشد. خودروهای سوپر اسپرت موزه هم بسیار دیدنی است که از آن میان می توان به لامبورگینی کانتاش و لامبورگینی میورا، فراری سوپر فست ۵۰۰، بیتزارینی ، مدل های مختلف پورشه و…… اشاره کرد. نمونه های مختلفی نیز از تولیدات کارخانجات امریکایی وجود دارد، از جمله کرایسلر ۳۰۰ (با امکانات جانبی خاص از جمله یخچال، سیستم پخش کارتریج و ….. و داشبورد آب طلاکاری شده)، کادیلاک فلییت وود، لینکلن کانتیننتال لیموزین و ….

ساعات بازدید : همه روزه ۸صبح الی ۸ شب

آدرس : بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص کرج -جنب بانک توسعه تعاون- داخل خیابان بیست و پنجم -موزه خودروهای تاریخی ایران

عکس: باشگاه خبرنگارن جوان / دامون پورنعمتی


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
حدود دو سال پیش از این موزه بازدید کردم. آن موقع به پیست سرپوشیده کارتینگ هم مجهز بود و معدود بازدید کنندگان هم برای کارتینگ می آمدند نه برای موزه. متاسفانه موزه تلاش زیادی برای تبلیغ و شناسایی خود نمی کند و چون خارج از شهر قرار گرفته باردید کننده چندانی ... دیدن ادامه » ندارد در حالی که با فضاسازی مناسب می توان بازدید کنندگان بیشتری را جذب کرد.یکی از مزایای این موزه آزاد بودن عکاسی در کنار اتومبیل هاست.
با تشکر از تیوال برای معرفی این مرکز
۲۹ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چرا افرادی که سفر میکنند موفق ترند؟
... دیدن متن »
افرادی که زیاد سفر می‌کنند احتمال موفق شدنشان نسبت به دیگران بیشتر است زیرا در طول سفرهای متعدد خود مهارت‌های زیادی یاد می‌گیرند.
در ادامه چند مورد را با هم میخوانیم،
۱. آنان می‌دانند که موفقیت با راحت‌طلبی به‌دست نخواهد آمد
افرادی که بسیار سفر می‌کنند به طور مداوم در موقعیت‌های نا‌آشنا قرار می‌گیرند؛ به همین خاطر باید با این ناشناخته‌ها کنار بیایند. این رویارویی با تجربه‌های جدید به فرد یاد می‌دهد چگونه با تردیدها روبه‌رو شود، آرامش خود را حفظ کند و همچنان پرانرژی باشد. این مهارت ویژگی کلیدی رهبران نیز محسوب می‌شود.
۲. تغییر را با آغوش باز می‌پذیرند
این افراد همیشه به دنبال چیزهای جدید هستند و تعامل پویا با محیط‌های جدید آن‌ها را از کسالت دور می‌کند. در نتیجه یاد می‌گیرند بهتر تمرکز کنند و این طرز فکرشان موجب شکوفایی خلاقیت و نوآوری می‌شود.
۳. می‌دانند که چطور احساسات خود را کنترل کنند
افراد اهل مسافرت به کرات با موقعیت‌های استرس‌زا مواجه می‌شوند. تأخیر در پرواز، بازجویی نگهبانان مرزی، رفتار ناخوشایند کارکنان هتل و از این قبیل اتفاقات می‌توانند به شدت فرد را عصبی کنند. اما این افراد از تغییر در احساسات خود به خوبی آگاه شده و در موقعیت‌های استرس‌زا می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند. این خودآگاهی کمک می‌کند تا بفهمند در زندگی چه چیزهایی موجب خوشحالی‌شان می‌شوند.
۴. اعتماد می‌کنند
اهل مسافرت‌‌ها مجبورند به افراد ناشناس اعتماد کرده و با محدودیت‌های زبان و رانندگان تاکسی در شهر‌های ناآشنا برخورد داشته باشند. پذیرش این‌که زندگی همیشه در کنترل آن‌ها نیست، کمک می‌کند تا دوستانی جدید پیدا کنند. بنابراین توانایی خود را در پیدا کردن و تشخیص دوست واقعی افزایش می‌دهند.
۵. حس ترس را کنترل می‌کنند
کلید موفقیت عمل کردن است. وقتی زیاد سفر می‌کنید در شرایطی قرار می‌گیرید که راه برگشتی ندارد. بنابراین می‌توانید با ترس‌های خود روبه‌رو شده و توانایی تصمیم‌‌گیری در این شرایط را در خود پرورش دهید.
۶. آن‌ها فرصت‌ها را شناسایی کرده و به دست می‌آورند
این افراد دانش و تجربه بیشتری درمورد دنیای اطراف خود دارند. همچنین راه‌های جدید و بهتری برای انجام کارها یاد می‌گیرند زیرا با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف آشنا هستند. این دانش به آنان کمک می‌کند تا فرصت‌ها را برای پیشرفت و نوآوری بشناسند.
۷. می‌دانند که چطور با گفتگو به خواسته خود برسند
آن‌ها برای دوری از مورد سوء استفاده قرار گرفتن گفت‌و‌گو می‌کنند. برای به‌دست آوردن خواسته‌ها و چیزهایی که احتیاج دارید باید روش درست گفت‌وگو کردن را بیاموزید تا پررو و سلطه‌طلب به نظر نرسید. تأثیرگذار بودن در کار و به عنوان مدیر مهارت مهمی است؛ شما با این مهارت به دیگران کمک می‌کنید تا با ایده‌هایتان آشنا شده و حتی آن‌ها را بپذیرند.
۸. زیبایی را می‌بینند
افراد اهل مسافرت چیزهای زیادی می‌بینند اما ذهن خود را تعلیم می‌دهند تا در هر چیزی زیبایی‌هایش را ببینند. این دید مثبت چشم‌ و ذهن را هوشیار نگه می‌دارد. تمرکز روی زیبایی‌ها مهارت بارز عکاسان و شاعر‌ان نیز می‌باشد.
۹. آن‌ها اعتماد به نفس بالایی دارند و حتی در موقعیت‌های مخاطره‌آمیز آن را وانمود می‌کنند
این افراد یاد می‌گیرند که تکیه‌گاه خودشان باشند و اطمینان دارند که به خواسته‌هایشان می‌رسند. این عقیده به آن‌ها قدرتی پایدار در برابر موانع موجود می‌دهد و در موقع شکست نیز به بهبودی راحت‌تر کمک می‌کند.
۱۰. توانایی بیشتری در درک و پذیرش تفاوت‌های افراد دارند
افراد اهل مسافرت هر روز مردم جدید را ملاقات می‌کنند. این افراد از روی کنجکاوی و برای آشنایی بیشتر با عقاید و فرهنگ مردم آن شهر از آنان سوال می‌پرسند. این مکالمات به افراد اهل سفر کمک می‌کند تا مردم مختلف و طرز فکرشان را عمیق‌تر بفهمند و بپذیرند. آنان خیلی راحت دوست پیدا می‌کنند و به خاطر همین خصوصیت خوبشان محبوب هستند.
۱۱. در زمان حال زندگی می‌کنند
در لحظه زندگی کردن از نظر فکری و جسمی سودمند است. افراد اهل مسافرت به خوبی می‌دانند که زمان گذراست، بنابراین از دیگران بیشتر تلاش می‌کنند تا در زمان حال زندگی کنند. حتی اگر زیاد اهل مسافرت نیستید نگران نباشید؛ در لحظه زندگی کردن آنقدرها هم سخت نیست. 
۱۲. بیشتر لبخند می‌زنند و احساس خوشبخت‌بودن می‌کنند
تحقیقات نشان می‌دهند که سفر کردن شادی‌آفرین است. افراد اهل مسافرت از دیگران بیشتر لبخند می‌زنند. آنان احساس خوشحالی می‌کنند زیرا مردم و مکان‌های جدید را می‌بینند و خوراکی‌های جدید و خوشمزه و مناظر زیبا را تجربه می‌کنند. این مهارت به زندگی در زمان حال نیز کمک می‌کند.
۱۳. اهمیت گوش‌دادن را می‌دانند
گوش دادن یکی از مهارت‌های ارتباطی است که بسیاری از آن برخوردار نیستند. گوش دادن و تمرکز برای فهمیدن صحبت دیگران امری مهم در موفقیت است. موفقیت به ارتباط‌ ما با دیگران بستگی دارد؛ و این ارتباط زمانی جان می‌گیرد که بتوانیم یکدیگر را درک کنیم. افرادی که زیاد سفر می‌کنند اهمیت خوب گوش دادن را برای فهم بهتر به خوبی می‌دانند. 
۱۴. در مورد اشخاص زود قضاوت نمی‌کنند و همدل هستند
مدیران بزرگ به خوبی می‌دانند که درک دیگران موجب کسب وفاداری آنان و پیش‌روی بهتر کارها می‌شود. افراد اهل مسافرت یاد می‌گیرند که با دیگران همدلی کرده و زود قضاوت نکنند. همدلی ناشی از میل به فهم دیگران بوده و به‌طور طبیعی در این افراد ایجاد می‌شود.
۱۵. شاید پولدار نباشند اما می‌دانند که چطور عاقلانه خرج و پس‌انداز کنند
آن‌ها تشخیص می‌دهند که رفتن به چه جاهایی با مخارج‌شان سازگار است. سفر شخصیت انسان را می‌سازد و مهارت‌های زندگی را به طور طبیعی می‌آموزد. کسانی که بیشتر به سفر می‌روند با فراگیری این مهارت‌ها، شانس بیشتری برای دستیابی به موفقیت پیدا می‌کنند.

» جشن دیوالی

دیوالی یک جشنواره پنج روزه هندوها است که در سراسر هند اجرا می‌شود و تاریخ اجری اکتبر و نوامبر است.

این جشنواره پنج روزه بر اساس گاهشماری هندی، در روز پانزدهم کارتیکا آغاز می‌شود. از آنجایی که محاسبه ماههای هندی، قمری است؛ تاریخ دیوالی در تقویمهای دیگر متغیر است.

طی روزهای قبل از جشن، تمام خانه‌ها پاکیزه و مرتب شده و پنجره‌ها برای خوشامدگویی به لاکشمی (Lakshmi)، الهه توانگری و کامیابی گشوده می‌شوند.

این روزها جشنواره دیوالی، یا جشنواره نورها که این روزها بین پیروان آئین هندو در کشورهای هند، نپال و سریلانکا در حال برگزاری است.


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ثبت صحنه ی نادر رقص سلیم خاکستری

محمد پاپری زارعی از محیط بانان استان بوشهر در گشت روزانه ی خود در اطراف تالاب حفاظت شده حله با صحنه ای نادر از رقص سلیم خاکستری روبرو شد و این لحظه ی ناب را با هنرمندی ثبت کرد.


http://bit.ly/1QLQiMBمجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقامتگاهی متفاوت برای گردشگران
» احداث اولین هتل‌های کپری ایران
... دیدن متن »

معاون گردشگری استان کرمان از افتتاح اولین هتل کپری ایران در شهرستان قلعه گنج تا پایان ماه آبان خبر داد و گفت: ۳۱ هتل کپری با سرمایه‌گذاری دو میلیارد تومانی در این شهرستان ساخته شد.

محمد جهانشاهی گفت: اولین هتل کپری ایران در منطقه قلعه‌گنج جنوب استان کرمان با توجه به ساختار فرهنگی و با بهره‌گیری از الگوهای معماری منطقه طراحی شده است که برگرفته از فضاهای اقامتی بومی آنجاست. فضاهای اقامتی منطقه قلعه‌گنج از متریال و مصالح چوب ساخته شده و از پوشش گیاهی منطقه به خصوص تنه درخت خرما استفاده می‌شود که به آن کپر می‌گویند.

وی با بیان اینکه تمام تلاشمان را می‌کنیم تا افتتاح این هتل‌های کپری آخر آبان انجام شود گفت: بنیاد مستضعفان با سرمایه‌گذاری بیش از ۲ میلیارد تومان در این شهرستان که پایلوت اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده، اقدام به ساخت هتل کپری کرده است.

جهانشاهی گفت: بنیاد مستضعفان وظیفه دارد در این شهرستان فعالیت کند، این هتل‌ها ۱۵ نفر را به کار خواهد گرفت و در مراسم افتتاح رسمی آن، مسئولان کشوری نیز حضور خواهند داشت. ۳۱ هتل کپری با ظرفیت ۶۰ نفر اقامت در مساحت یک هکتاری ساخته شده است که مانند هتل دارای پذیرش، اتاق، سرویس‌های مجزا با طراحی و دیزاین محلی همراه با فضاهای به گردشگران خدمات می‌دهند. این کپرها می‌توانند اقامتگاه‌های بوم‌گردی باشند، منتهی چون برخی از آیتم‌های مربوط به اقامتگاه ندارند، به آنها هتل کپری می‌گوییم.

تجهیزات به کار گرفته شده در این کپرها همگی از تولیدات، محصولات و صنایع دستی اهالی شهرستان قلعه‌گنج است. ما سعی کرده‌ایم که در این هتل‌ها حداکثر همپوشانی با ظرفیت‌های منطقه وجود داشته باشد. این کپرها در محور کرمان- هزمزگان قرار دارد و میزبان گردشگران فصلی است.

معاون گردشگری کرمان گفت: ما از آژانس‌داران می‌خواهیم تا تورهای زمستانی برای این بخش از استان کرمان تعریف کنند تا گردشگرانی بتوانند تجربه اقامت در کپر را کسب کنند. مطمئنا گردشگران خارجی نیز تمایل برای حضور در این کپرها را خواهند داشت. این کپرها در مراحل اول میزان گردشگران منطقه و گردشگران کشور و در آینده میزبان گردشگران خارجی است، البته در کل استان کرمان دارای ۵۷ اقامتگاه بوم‌گردی در مناطق روستایی هستیم. می‌توان تورهای دوروزه و یا سه شب را برای جنوب کرمان در نظر گرفت و از جاذبه‌هایی مانند دره مدیترانه‌ای، جیرفت، قلعه کهنوج و تالاب جازموریان دیدن کرد و در مسیر برگشت نیز به بم رفت.

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جمعه 29 آبان ساعت 19:30با حضور خود در سینما پردیس قلهک به جمع حامیان محیط زیست بپیوندید. قرار است مستندی به نمایش گذاشته شود که ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﻋﻠﺘﻬﺎی ﺍﺻﻠﯽ ﺁﺳﻴﺒﻬﺎی ﺣﻴﺎﺕ ﻭﺣﺶ ﺩﺍﺷﺘﻪ و ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﺑﺎ ﺁﺳﻴﺒﻬﺎی ﺣﻴﺎﺗﯽ ما نیز ﺩﺍﺭﺩ. در این میان داستان بسیاری از اتفاقات از جمله "البرز" و "لرا"دو پلنگ مشهور ایرانی گفته خواهد شد. داستان توسط ﺩﻭﺭﺑﻴﻨﯽ روایت می شود ﮐﻪ ﺑﺎ ﺣﻴﻮﺍﻧﺎﺕ ﻫﻤﻨﺸﻴﻦ ﺷﺪﻩ ﻭ ﻧﻈﺎﺭﻩ ﮔﺮ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎی ﻣﺎ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ ﻣﻴﭙﻨﺪﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺩﭼﺎﺭ ﺳﻨﺪﺭﻭﻡ ﺩﺳﺖ ﺍﺳﺘﺮﻧﺠﻼﻭ(سندرومﺩﺳﺖ ﺑﻴﮕﺎﻧﻪ) ﺷﺪﻩ ﻭ ﺯﻳﺴﺖ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺳﺎﻳﺮ ﺟﺎﻧﻮﺭﺍﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻄﺮ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﺍﺳﺖ.


در آمد حاصل از نمایش فیلم صرف کمک به آزادی محیط بانان در بند خواهد شد.

http://pardis-gholhak.com/public-show-prepayment/?showtime_id=11725
از ... دیدن ادامه » سایت میتوانید بلیط تهیه کنید
بهزاد هندی و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید