تیوال گردشگری

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |روستای یوش - با احمد پوری|»

باز آمد یک سفر با یک کتاب
با رفیقانی زلال از جنس آب

دهم اردیبهشت ۱۳۹۵، یک روز فراموش نشدنی دیگر با دوستان و علاقه‌مندان طبیعت و کتابخوانی به مقصد یوش، زادگاه و آرامگاه نیما یوشیج، بنیانگذار و پدر شعر نوی فارسی رقم خورد. سفری با حضور استاد احمد پوری نازنین که بدون شک وجود ایشان انگیزه همسفران برای حضور در این برنامه را صدچندان کرده بود، بطوری که پیش از سفر استقبالی بی‌نظیر از این برنامه صورت گرفت و بدلیل تقاضای زیاد، ظرفیت بیشتری برای این سفر از سوی دوستان ژیوار و تیوال در نظر گرفته شد و نهایتا صبح جمعه با دو اتوبوس راس ساعت ۶ صبح، تهران را به مقصد یوش و دیار نیما ترک کردیم.

مسیر حرکت از جاده زیبای چالوس بود که پس از توقفی کوتاه، صبحانه را در رستورانی بین راهی به نام توچال صرف کردیم و سپس مسیر به سمت یوش ادامه یافت. در طول مسیر از روستاهای متعددی همچون دونای سفلی و علیا، کمربُن، الیکا، نسن، پیل، میناک، کلاک و نیکنام ده گذر کردیم و نهایتا حدود ساعت ۱۱ به روستای یوش رسیدیم.یوش یکی از روستاهای معروف بخش بلده از شهرستان نور در استان مازندران و تقریبا در ۱۰۵ کیلومتری جنوب آمل واقع شده و بیشتر معروفیت خود را وامدار چهره برجسته ادبیات و پدر شعر نوی ایران، نیمایوشیج است، جایی که نیما چیزی حدود ۱۲۰ سال پیش در آن متولد و بیشتر آثار او نیز تحت تاثیر این فضا شکل گرفته است. از کوچه‌های پر پیچ و خم گذشتیم و به خانه نیما رسیدیم. خانه‌ای قدیمی ساخت اما مرمت شده با یک حیاط بزرگ و اتاق‌هایی تو در تو که دور تا دور خانه را فراگرفته بودند. نمای ورودی خانه نیما خیلی ساده و قدیمی بود و تابلوی سر در آن نیز بخاطر رنگ پریدگی بسختی خوانده میشد. آرامگاه ابدی نیما درست در وسط حیاط بود، با نمایی از سنگ مرمر ساده‌ و رنگ و رو رفته و در کنار آن مزار سیروس طاهباز، نویسنده، مترجم و گردآورنده دست‌نوشته‌های نیما و همچنین بهجت اسفندیاری، خواهر نیما.

اتاق‌های تو در توی خانه نیما با وسایل و لوازم قدیمی و تاریخی و همچنین عکس‌ها و نامه‌ها و یادگاری‌های نیما از جمله عینک و سند ازدواج وی مزین شده بود و سبک معماری قاجاری این خانه با ترکیب رنگ‌های مختلف جالب و چشم نواز بود.

پس از حضور در خانه نیما، استاد احمد پوری به شعرخوانی پرداختند و با فصاحت و بلاغتی مثال زدنی و همچنین صدایی زیبا، اشعاری از نیما و سپس قطعاتی از کتاب «ترانه‌های عشق و مرگ» اثر شاعر مطرح اسپانیایی فدریکو گارسیا لورکا را برایمان خواندند و از لورکا این شاعر عشق و زندگی مطالب و خاطراتی نقل کردند که زیبا و شنیدنی بود.

بخش اول شعرخوانی و گفتگو که به پایان رسید خانه نیما را برای صرف ناهار ترک کردیم و ناهار را در یکی از خانه‌های محلی نزدیک به خانه نیما صرف کردیم. چلومرغ و قیمه محلی که هر یک از گردشگران از قبل سفارش نوع غذای خود را داده بودند و همگی نشسته بر زمین و به رسم خانواده‌های پرجمعیت و سنتی کنار هم مشغول خوردن ناهار شدیم.

پس از صرف ناهار پیاده‌روی مختصری کردیم و قدری پایین‌تر از خانه نیما در کنار رودخانه زیراندازها را پهن کردیم و بعد از یک استراحت کوتاه مجددا حلقه یاران و دوستان و همسفران گرداگرد احمد پوری، این شخصیت دوست داشتنی شکل گرفت و باز هم شعرخوانی و خاطرات از سر گرفته شد. بعد از شعرخوانی و گفتگوی مختصر استراحتی کردیم و میهمان چای زغالی بودیم و در این فرصت، استاد با سعه صدر مشغول گرفتن عکس با همسفران و یا امضای کتاب برای آنها بود.

مناظر زیبای یوش با هوای بسیار مساعد بهاری، فضای جذابی برای عکاسی فراهم آورده بود و دوستان و همسفران خاطرات تصویری زیبایی از این سفر با خود به یادگار بردند و نهایتا حوالی عصر پس از ساعت‌ها گردش و کتابخوانی و مصاحبت با استاد پوری کوله‌ها را بستیم و برای بازگشت به تهران به سمت اتوبوس‌ها حرکت کردیم. در مسیر برگشت توقف کوتاهی در رستوران آدم و حوا داشتیم و چای و شیرینی خوردیم و سپس چون تمامی سفرهای جذاب «یک سفر یک کتاب» با کوله باری از انرژی، تفریح، شادابی، شعر، کتاب و تجربه دیدار و آشنایی با همسفرانی خوب، با نیما و یوش خداحافظی کردیم و به تهران بازگشتیم.

در این سفر استاد پوری را شخصیتی بزرگوار و دوست داشتنی و چون پدری مهربان یافتم همچون معلمی که با عشق می‌نویسد و با عشق میخواند. صدایش آنقدر وسعت داشت که میشد تک تک واژه‌هایی را که از دهانش بیرون می‌آمد بخوبی تجسم کرد. در این سفر افتخار آشنایی با مردی را داشتیم که مثل کتاب‌هایش دوست داشتنی بود و برای توصیفش باید از نام کتاب‌هایش وام گرفت. شاید بتوان در وصفش همین یک جمله را گفت: تو را دوست دارم چون نان و نمک...

پایان سفر همیشه تلخ است چرا که جدایی‌ها را در ذهن تداعی می‌کند اما برای ما یک سفر و یک کتاب تازه شروع ماجراست، کسی چه میداند؟ شاید سال بعد بر مزار سهراب دوباره احمد پوری برایمان از سهراب بخواند!
ما ظاهرا خانه نیما و یوش را ترک گفتیم، اما زندگی و سفر کماکان ادامه خواهد داشت و زمزمه معنی‌دار دلتنگی‌های نیما هنوز در گوش‌هایمان طنین انداز.

گرم یاد آوری یا نه/ من از یادت نمی‌کاهم/ تو را من چشم در راهم...

به روایت سید مسعود عطری


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» رازهای نگفته ابرماراتن کویری ایران
... دیدن متن »
ابرماراتن کویری ایران درحالی دو روز دیگر در گرم‌ترین نقطه زمین آغاز می‌شود که قرار است سریع‌ترین دوندگان ماراتن‌های جهانی در آن حضور داشته باشند.

اولترا ماراتن با عنوان «راه ابریشم ایران» قرار است از دوم تا نهم ماه می برابر با ۱۳ تا ۲۰ اردیبهشت ماه در کویر لوت و حاشیه شهداد در استان کرمان با حضور دوندگانی از ۱۰ کشور جهان برگزار شود.

تعداد دوندگان اولترا ماراتن محدود است، ۴۳ دونده از کشورهای ایران، ایتالیا، کانادا، انگلستان، آلمان، اتریش، نروژ، مراکش، هند و لبنان در این رویداد جهانی حضور یافته‌اند که شرکت کنندگان خارجی اواخر هفته گذشته وارد کرمان شدند و برنامه خود را از روز دوشنبه، دوم اردیبهشت ماه آغاز خواهند کرد.

طبق جدول، بیشترین شرکت‌کنندگان در این ابرماراتن کویر از ایران هستند و نمایندگان انگلیس و کانادا نیز خانم هستند. در این ماراتن پنج دونده خانم از کشورهای ایران، ایتالیا، کانادا و انگلستان حضور دارند.

افشین عزیزی، مجری ایرانی این ماراتن از حضور «محمد انسال» و «رشید المرابیتی» قهرمانان چندین دوره جهان و سریع‌ترین دوندگان ابرماراتن‌های جهان در اولترا ماراتن راه ابریشم به ایسنا خبر داد و به حضور یک دونده نابینا از کشور ایتالیا در این مسابقه نیز اشاره کرد و گفت: این دونده به همراه سایر دوندگان، مسیر ۲۵۰ کیلومتری را خواهد دوید.

به گفته او، دوندگان در این مدت به رقابتی خواهند پرداخت که هیچ جایزه مادی برای آنها ندارد و تنها سبب ساخت و استحکام توانایی روحی و ابعاد انسانی آنها و به همراه بردن یادگاری از ایران خواهد شد.


ورود دوندگان به کرمان
اولتراماراتن قوانین خاصی دارد؛ هیچ نوع تکنولوژی همراه شرکت‌کنندگان نباید باشد، لازم نیست آنها حتما حرفه باشند، فقط باید بتوانند یک کوله‌پشتی پنج، شش کیلویی را به‌مدت یک هفته با خود حمل کنند، با آن راه بروند، بدوند و زندگی کنند. در طول مسیر ذره‌ای به مواد غذایی که از ابتدا همراه آورده‌اند اضافه نخواهد شد، فقط استفاده از آب به هر میزان، آزاد است.

ابر ماراتن کویری ایران در دو سطح پیشرفته و سبک در دو مسافت ۲۵۰ و ۱۵۰ کیلومتر برگزار می‌شود که هر کدام در شش مرحله طی خواهد شد. ماراتن از ساعت ۸:۳۰ صبح هر روز آغاز و در ساعت ۱۵ تمام می‌شود. دوندگانی که ۲۵۰ کیلومتر را طی خواهند کرد در هر مرحله مسافتی بین ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر را می‌دوند. طولانی‌ترین مسیر آنها ۷۰ کیلومتر در روز خواهد بود. در بخش سبک‌تر، روزانه ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر طی خواهد شد که طولانی‌ترین مسافت این بخش ۴۰ کیلومتر خواهد بود.

نمایندگانی از شبکه‌های تلویزیونی «رای» و «اسکای اسپورت» ایتالیا، خبرگزاری آنسا ایتالیا و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف جهانی این رویداد را پوشش خواهند داد.

اولتراماراتن راه ابریشم ایران با شعار «با ما در گرم‌ترین نقطه‌ی جهان بدوید» درحالی برگزار می شود که پرونده کویر لوت برای وارد شدن به فهرست آثار طبیعی جهان روی میز یونسکو است و بزودی بررسی نهایی آن صورت خواهد گرفت.

کرمان که سال‌ها برای بسیاری از کشورهای اروپایی جزو محدوده قرمز و در خطر به حساب می‌آمد، اکنون با برگزاری این رویداد چهره دیگری را از خود به جهان نشان خواهد داد. مجریان ایرانی این رویداد امیدوارند با برگزاری این اولترا ماراتن که چهره‌های شاخص جهانی در آن حضور دارند، گردشگران بیشتری جذب منطقه شرق ایران شوند.

 منبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» نمایی هوایی از سواحل کارائیب

یک عکاس بریتانیایی، عکس هایی هوایی از سواحل زیبای کارائیب با شن‌های سفید و آب‌های شفاف آن گرفته.

عکس: Tommy Clarke


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عباس الهی ، فاطیما م و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» درآمد صنعت گردشگری ترکیه ۱۶٫۵در صد کاهش یافت
... دیدن متن »

بر اساس آخرین داده‌های وزارت گردشگری ترکیه که امروز منتشر شد، در آمد صنعت گردشگری ترکیه در سه ماهه اول سالجاری میلادی با ۱۶٫۵ در صد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۴ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۳۸۴ هزار دلار رسید. وزارت گردشگری ترکیه، از کاهش ۵۱٫۶ در صدی شمار گردشگران روسی که در ماه فوریه سالجاری میلادی به این کشور سفر کرده‌اند، نسبت به ماه مشابه سال گذشته خبر داده بود. در ماه فوریه ۲۰۱۶ میلادی (۱۳ بهمن ماه الی 10 اسفند ماه ۱۳۹۴) شمار کل گردشگرانی که به ترکیه سفر کرده‌اند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۳۲ کاهش نشان می‌دهد. روابط روسیه با ترکیه ماه نوامبر گذشته (آذرماه) در پی حمله ارتش ترکیه به جت جنگنده روسیه بر فراز سوریه و سقوط این جنگنده و کشته شدن خلبان آن به شدت تیره شده است. بر اثر این رویداد، روسیه تحریم‌هایی در زمینه‌های تجاری، گردشگری و آموزشی علیه ترکیه به مورد اجرا گذاشته است. از سوی دیگر انفجارهای اخیر در شهرهای آنکارا و استانبول و ادامه ناآرامی‌ها و درگیری‌های مسلحانه میان نظامیان و عناصر «پ.ک.ک» در مناطق شرق و جنوب شرقی ترکیه نیز تأثیر منفی بر صنعت گردشگری ترکیه دارد.

منبع : ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» اولین مدرسه هتلداری کشور راه‌اندازی می‌شود
... دیدن متن »
اولین مدرسه هتلداری کشور به همت دانشگاه علامه طباطبایی راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، دانشگاه علامه طباطبایی برای خروج آموزش‌های هتلداری از دورِ تسلسل در اقدامی هرچند دیر، نخستین مدرسه رسمی هتلداری کشور را در فریدون‌کنار مازندران راه‌اندازی می‌کند تا از این پس دانشجویان رشته هتلداری این دانشگاه در این فضای آموزشی زیر نظر مدرسان ایرانی به صورت عملی و گارگاهی آموزش ببینند.

در یک دهه گذشته موسسه‌های گردشگری و هتلداری وابسته به دولت و بخش‌خصوصی تلاش‌های زیادی برای راه‌اندازی مدرسه هتلداری کرده بودند که حتی برخی تا مرحله‌ی مذاکره با مدارس هتلداری در کشورهای دیگر پیش رفتند که تا کنون هیچ یک به نتیجه نرسیده است.

مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی به بهانه‌ی اعلام این خبر در نشست تخصصی با مشارکت گروه مدیریت جهانگردی این دانشگاه و جمعی از فعالان صنعت هتلداری به آسیب‌شناسی آموزش‌های هتلداری در کشور پرداختند. از مهمترینِ این آسیب‌ها، پایین بودن سطح آموزش شاغلان بیشتر هتل‌های کشور اعلام شد که از مهمترین دلایلِ پایین بودن کیفیت و ارایه خدمت در صنعت میهمان‌نوازی به شمار می‌آید. این چالش توسعه آموزش‌های هتلداری در سطوح و تخصص‌های مختلف را ضروری می‌کند.

از دیگر چالش‌های مورد بحث در این نشست، تفکیک نشدن مالکیت از مدیریت در صنعت هتلداری کشور است که این موضوع به عنوان یکی از موانع اصلی بر مسیر استخدام نیروی انسانی متخصص و ماهر اعلام شد.

از سوی دیگر اساتید و کارشناسان حاضر معتقد بودند، بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در درجه‌بندی تاسیسات اقامتگاهی که نیروی انسانی تحصیل کرده و دانش‌آموخته‌ی هتلداری را استخدام می‌کنند، از دیگر موانع ایجاد انگیزه در آموزش‌های هتلداری و بکارگیری نیروی انسانی ماهر است.

در این نشست که مهدی کروبی، مدیرگروه آموزشی جهانگردی دانشگاه علامه‌طباطبایی و محمود ضیایی، عضو هیات علمی این گروه، اسماعیل قادری، رییس مرکز مطالعات گردشگری و دیگر عضو هیات علمی گروه جهانگردی علامه طباطبایی، جلال نصیریان، مدیرعامل یکی از قدیمی‌ترین موسسه‌های آموزش گردشگری و هتلداری در ایران، جمشید حمزه زاده، رییس اتحادیه هتلداران ایران حضور داشتند، تاکید شد: با توجه به این‌که ماهیت بیشتر دروس آموزش‌های هتلداری عملی و کارگاهی است و بیشتر موسسات آموزشی هتلداری کشور فاقد امکانات لازم برای این نوع آموزش‌ها هستند، در نتیجه آموزش‌ها بیشتر به صورت نظری و یا حداکثر در فضای آزمایشگاهی و کارگاهی با حداقل امکانات برگزار می‌شود و دانشجو فرصت آشنایی با فضای واقعی محیط کار هتل را پیدا نمی‌کند.

نظر اساتید دانشگاهی و فعالان هتلداری بر این بود که به دلیل عدم تعامل صنعت هتل با دانشگاه، در این حوزه امکان استفاده از فضاهای هتلی بخش خصوصی و یا دولتی به عنوان مکانی برای کارورزی و کارآموزی وجود ندارد و این خود باعث افت سطح آموزش و کسب نکردن مهارت‌های لازم از سوی دانش آموختگان می‌شود و به تبع آن، امکان اشتغال به دلیل فقدان مهارت گرفته می‌شود و به عبارتی دور تسلسلی ایجاد شده که بیشترین آسیب را به دانش‌آموخته و به صنعت هتلداری وارد می‌کند. این چرخه ضربه جبران‌ناپذیری به صنعت گردشگری کشورکه قرار است در دوره پسابرجام به عنوان یکی از منابع درآمد ارزی و صادرات غیر نفتی کشور باشد، وارد می‌کند.

 منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هجدهمین جشنواره لاله های گچسر افتتاح شد:

زمان ۹ تا ۲۲ اردیبهشت - کیلومتر ۵۲ جاده چالوس روستای گرماب
ساعت بازدید ۹ الی ۱۸
در این باغ ۴۰۰ هزار شاخه گل لاله به نمایش گذاشته شده.
نیکا نصیری این را خواند
مریم عظیمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چقد این برنامه عالیه.خوشا به حال دوستانی که شرکت میکنن.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» تبدیل محل انفجار هسته‌ای به جاذبه گردشگری
... دیدن متن »
محل انفجار هسته‌ای چرنوبیل در اوکراین، تبدیل به جاذبه گردشگری شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معمولا وقتی حرف از جاذبه‌های گردشگری به میان می‌آید، مناظر زیبا، خانه‌های تاریخی و بناهای دیدنی به ذهن متبادر می‌شود اما در اوکراین مکانی که یکی از تلخ‌ترین خاطرات تاریخ بشر را به همراه دارد، سالانه میزبان حداقل ۳۰۰۰ گردشگر است.

«پریپیات» شهری بود که در سال ۱۹۸۶ میلادی بر اثر چهار انفجار مهیب نیروگاه هسته‌ای «چرنوبیل» به طور کلی نابود شد، اما این روزها کشور اوکراین این مکان را تبدیل به جاذبه گردشگری کرده و سالانه ۳۰۰۰ توریست از ۵۰ کشور جهان را در آن میزبانی می‌کند.

این رقم در حالی منتشر شده که راهنمایان تور محلی معتقدند تعداد گردشگران این منطقه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر در سال است. در سال ۲۰۱۵ مقامات منطقه محافظت شده «چرنوبیل» ۱۶ هزار و ۳۸۶ درخواست از گردشگران ۸۴ کشور جهان دریافت کردند.

«پرپیات» منطقه‌ای در ۱۰۰ مایلی جنوب «کی‌یف» پایتخت اوکراین است که با وجود خاطرات تلخ، هنوز هم گردشگران دوست دارند از آن دیدن کنند.

روز گذشته سی‌امین سالگرد این فاجعه تاریخی بود. میزان مواد رادیواکتیو پخش شده از حادثه «چرنوبیل» در اتمسفر زمین، ۴۰۰ برابر انفجار هسته‌ای هیروشیما بوده است. این منطقه کاملا محافظت شده است، اما برخی از راهنماهای تور اوکراینی گردشگران را تا جایی که خطری برای جان آن‌ها در پی ندارد، می‌برند.

به گزارش نیوزتاک، علاقه گردشگران به این منطقه تاحدی بوده که هتلی در نزدیکی نیروگاه سابق «چرنوبیل» احداث شده تا آن‌ها بتوانند یک شب را در این منطقه سپری کنند.

این در حالیست که برای ورود به این منطقه تعدادی ایست بازرسی وجود دارد و مسافران از خوردن، نوشیدن، لمس کردن اشیاء و حتی نشستن روی زمین در این ناحیه منع می‌شوند.

هیچ چیز از این شهر ممنوعه به خارج انتقال داده نمی‌شود و توریست‌ها پیش از ترک کردن آن، توسط اسکنرهایی مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا میزان رادیواکتیوی که با خود خارج می‌کنند، مشخص شود. مقامات اوکراینی اعلام کردند که «پریپیات» تا ۲۰ هزار سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود.

حادثه اتمی «چرنوبیل» فاجعه‌ای هسته‌ای بود که در روز ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ (۲۶ آوریل ۱۹۸۶) در نیروگاه «چرنوبیل» اوکراین رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی در در راکتور شماره ۴ نیروگاه «چرنوبیل» باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا شد.

در اثر فاجعه «چرنوبیل» حدود پنج میلیون نفر آسیب دیدند، حدود ۵۰۰۰ مرکز مسکونی در روسیه سفید، اوکراین و فدراسیون روسیه با ذرات رادیواکتیو آلوده شدند. از میان آن ها، ۲۲۱۸ شهر و روستا با جمعیت حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در محدوده اوکراین قرار داشتند. فاجعه «چرنوبیل» جمعیت کشورهای مذکور را تحت‌الشعاع قرار داد. غیر از اوکراین، جمهوری روسیه سفید و فدراسیون روسیه، کشورهای فنلاند، سوئد، نروژ، لهستان، انگلستان و برخی کشورهای دیگر نیز اثرات فاجعه را احساس کردند.


منبع: ایسنا

۳ روز پیش، چهارشنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» مراسم سالگرد تأسیس روم باستانحدود ۲۰۰۰ نفر از سراسر اروپا به مناسبت دو هزار و هفتصد و شصت و نهمین سالگرد تاسیس روم باستان در خیایان های شهر رم رِژه رفتند و جنگ سربازان رومی را برای فتح بریتانیا در سال ۴۳ و ۴۴ میلادی بازسازی کردند. این مراسم همه ساله در شهر رم برگزار می شود.
عکس: جواد غفاری / ایرنا

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، چهارشنبه
وحید هوبخت ، مصطفی آذرکمان و فاطیما م این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش پایگاه خبری روزنامه «ایندیا تایمز»
» موزه ملی هند در آتش سوخت
... دیدن متن »
به گزارش پایگاه خبری روزنامه «ایندیا تایمز»، در جریان آتش سوزی گسترده در موزه تاریخ طبیعی هند واقع در دهلی نو، بسیاری از بخش های این موزه از جمله یک فسیل ۱۶۰ میلیون ساله و آثار تاکسیدرمی متعلق به هنرمندان بزرگ هندی به خاکستر بدل شد.
این آتش سوزی بخش هایی از ساختمان فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع هند را نیز در برگرفت و شش آتش نشان در جریان حادثه به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.
کارشناسان زمان وقوع این حادثه را بین ساعت ۰۱:۳۰ تا ۰۲:۰۰ به وقت محلی اعلام کردند. 
مهار این حریق در مدت زمان نزدیک به دو ساعت انجام شد و در این مدت، تمام اشیای ارزشمند موزه به طور کامل سوخت.
«پراکاش جوادکار» وزیر محیط زیست هند در بازدید از محل حادثه به خبرنگاران گفت : این یک حادثه دلخراش است. موزه تاریخ طبیعی یک گنجینه ملی است و این فقدان قابل مقایسه با هیچ پولی نیست.
وی پس از این حادثه، دستور بررسی موارد ایمنی در ۳۴ موزه دیگر هند را صادر کرد. هنوز علت آتش سوزی صبح امروز در نخستین و تنها موزه تاریخ طبیعی هند مشخص نشده است.

آتش سوزی امروز در شرایطی رخ داد که تنها چند هفته از حریق گسترده معبد شهر «پراوور» هند می گذرد که بیش از صد نفر را به کام مرگ فرستاده بود.

منبع: ایرنا 

۳ روز پیش، چهارشنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» بازدید پزشکان مغز و اعصاب دنیا از آثار تاریخی کاشان
... دیدن متن »
به گزارش ایرنا، پنجمین همایش فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های مغز و اعصاب به میزبانی ایران و به پاس خدمات پروفسور مجید سمیعی در برج میلاد با حضور دانشمندان، پژوهشگران و اساتید برجسته دانشگاهی سراسر جهان از ۲۹ فروردین ماه سال جاری تا سوم اردیبهشت در تهران برگزار شد. 
بازدید از آثار تاریخی شهرهای توریستی ایران از جمله اصفهان، شیراز و کاشان از برنامه های جانبی این همایش برای اعضای این انجمن بین المللی است.
حدود ۳۰۰ نفر از ۹۰ کشور دنیا که در سمپوزیوم فدراسیون جهانی جامعه جراحان مغز و اعصاب شرکت کرده بودند، از مجموعه جهانی باغ تاریخی فین و خانه تاریخی عامری‌‌ها در سفر یکروزه به کاشان دیدن ‌کردند.
بازدید از آثار و اماکن گردشگری شیراز و اصفهان و اقامت این اعضا در هر یک از این شهرها از دیگر برنامه ها برای این اعضا است.

۳۱۸ اثر از مجموع ۱۷۰۰ اثر تاریخی کاشان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منبع: ایرنا 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فوروارد نکن هم وطن

چند روزی هست که عکسی داره توی شبکه های اجتماعی و انواع و اقسام کانال ها تلگرام منتشر میشه و عنوان پر بیننده ترین عکس نشنال جئوگرافیک رو گرفته؛ که گویا عکاس زبردست این مجموعه بین المللی تونسته لحظه پرواز دسته جمعی پرنده ها که کنار هم شکل یک پرنده بزرگ رو تشکیل دادن رو شکار کنه. ما به سایت نشنال جئوگرافیک سر زدیم و متوجه شدیم اصلا همچین عکسی به نام عکاس اون وجود نداره و این عکس فتوشاپی بیش نیست.

برای دیدن عکس روی لینک زیر کلیک کنید:

http://bit.ly/1NNUAPe
بهزاد هندی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد
» بابلسر و گائتای ایتالیا، خواهر خوانده شدند
... دیدن متن »
پیوند خواهرخواندگی میان دو شهر ساحلی گائتا در ۱۷۰ کیلومتری جنوب شهر رم و بابلسر در استان مازندران، به امضای مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی رسید. به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، در مراسمی که با حضور نماینده شهردار بابلسر و برخی مقامات ایتالیایی و در شهر گائتا بر پا شد، پیمان خواهرخواندگی دو شهر بابلسر و گائتا به امضا رسید. ابراهیم رضایی بابادی که این پیمان را به امضا رساند، گفت: «مطمئنا امضای توافق‌نامه خواهرخواندگی میان دو شهر ساحلی بابلسر و گائتای ایتالیا، موجب تقویت روابط دو شهر و همچنین استفاده متقابل مسوولان این شهرها از تجربیات یکدیگر خواهد شد.» در این مراسم پس از امضای پیوند خواهرخواندگی بر همکاری برای توسعه گردشگری و تجارت و تقویت دوستی میان دو ملت ایران و ایتالیا تاکید شد. شهر ساحلی گائتا در استان مرکزی لاتزیو ایتالیا واقع شده است و بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» نمایش آثار ویم دلووی هنرمند معاصر بلژیکی در موزه هنرهای معاصر تهران

نمایشگاه آثارحجمی، تابلوهای نقاشی رنگ و روغن روی بوم (اطلس)، آثاربرنزی و فولادی همراه با حکاکی لیزری هنرمند بلژیکی ، ویم دلووی(Wim Delvoye ) این روزها درموزه هنرهای معاصرتهران ( tmoca ) در معرض دید قرار گرفته است .

این نمایشگاه روز دوشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۴ با حضور خود هنرمند و با استقبال گرم جمعی از مسئولان ،هنرمندان ، رسانه ها و نمایندگان سفارتخانه ها در گالری های موزه‌ هنرهای معاصرتهران افتتاح شد که البته تا ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ادامه خواهد داشت .

نکته حائز اهمیت ، شناخت قابل اعتنای ویم دلووی از تاریخ فرهنگی و سیاسی کشور ایران است . او پیش از این چندبار به ایران سفر کرده بود و حتی آثارش در نمایشگاه گروهی « طلای سیاه » درگالری «شیرین » تهران حضور داشت .

عکس: زهره سلیمی / خبرنگاران جوان


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگران مقیم تیوال ****قرار نهایی شماره23
جمعه 10 اردیبهشت ماه

....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود. پیشاپیش متشکرم....


به نام خدا

سلام به همه دوستان تیوالی

خوشحالم که می تونم یه جمعه دیگه رو هم کنارتون باشم، خاصه در بهار
دلتنگ همه دوستان قدیمی و مشتاق دیدار دوستان جدید


بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریم...قبل ... دیدن ادامه » از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!
مثل لیوان ,قاشق,بشقاب ( حتما و به دلیل حفاظت از محیط زیست و عدم مصرف ظروف یکبار مصرف ),(فلاسک و زیر انداز در صورت وجود)

برنامه این هفته گلاب دره (حدود 1 ساعت راه پیمایی)
نکته :هواشناسی روز جمعه رو ابری پیش بینی کرده و دمای هوا هم 30 ولی با توجه به ناپایداری شرایط جوی در بهار لطفا پوشاک ضد آب همراه داشته باشید.

و بعلت آماده سازی صبحانه و میان وعده توسط گروه ، تا ظهر فردا حتما با زدن گزینه می آیم ، حضورتون رو اعلام بفرمایید
وعده ی ما : بین ساعات 7 تا7:30صبح در محل میدان قدس روبروی شهرداری منطقه 1

محدوده زمانی برگشت : 14الی 15چند نکته قابل تامل :

برنامه های جمعه تنها یه بهانه است ، بهانه با هم بودن و یه روز خوب رو کنار هم گذروندن.
بهانه ای برای شاد بودن و پیدا کردن دوستای جدید و تجدید دیدار با دوستان قدیم در سایه سار درختان کهن و رودخانه های روان

دوستیهایی شکل گرفته زلال تر از آب روانقبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))

منتظر همتون هستیم....
شماره من جهت هماهنگی 09111160258
سلام به همه
یک جمعه فوق العاده در کنار شما گذشت.
ممنون از همه اونایی که اومدن
جای همه اونایی که دوست داشتن بیان و به دلایل مختلف نتونستن خالی
۱۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» دشت لاله های واژگون‎

شهر دهاقان در ۱۲۰ کیلومتری جنوبی اصفهان واقع شده است.از جاذبه های منطقه رویش گیاهی نادر و منحصربه ‌فردی به نام لاله واژگون است. همه ساله از اوایل فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه یکی از مناطق پرتردد جهت تفریح و گردش خانواده ها است .

عکس: محمد مهدی ملکی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» ایران مهمترین مقصد گردشگری انگلیسی ها در سال ۲۰۱۶
... دیدن متن »
به نقل از تارنمای روزنامه تلگراف، همزمان با اینکه شرکت هواپیمایی ایرفرانس (Air France) فرانسه هفته گذشته برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ پروازهای خود را از پاریس به تهران از سر گرفت و شرکت بریتیش ایرویز (British Airways) نیز قرار است در ماه ژوییه (تیر- مرداد) پروازهای خود را به تهران از سر بگیرد، شماری از شرکت های گردشگری انگلیس می گویند، مقصد گردشگری ایران پر مشتری و پر طرفدار است.
«دیوید مک گوئینس» مدیر شرکت گردشگری «سفر ناشناخته» به روزنامه تلگراف گفت: ایران به شلوغ ترین مقصد گردشگری ما در سال ۲۰۱۶ تبدیل شده است و انتظار می رود تقاضا برای سفر به ایران همچنان رو به رشد باشد.
وی افزود: ما همچنین انتظار داریم شمار مسافران مقصد ایران، پس از تجربه رشد ۶۵درصدی در سال میلادی گذشته، امسال نیز حدود ۵۰ تا ۵۷ درصد رشد کند.
مدیر شرکت گرداننده تور «کورینتیان تراول» گفت: مقصد ایران که پیش از این، جزو محدوده فعالیت این شرکت نبود، اینک مانند عمان و سریلانکا بیشترین مشتری را دارد. 
موسس شرکت «هاگ فراسر» نیز گفت: فروش این شرکت در رابطه با ایران، به شدت افزایش یافته و تقاضای سفر به ایران خیلی زیاد است.
مسافرت انگلیسی ها به ایران در سال ۲۰۱۱ که سفارت انگلیس در تهران مورد حمله قرار گرفت و وزارت امور خارجه این کشور سفر نکردن به ایران را به شهروندانش توصیه کرد، تعطیل شد.
تارنمای تلگراف نوشت، اما این وزارتخانه تابستان گذشته پس از مصالحه سیاسی با ایران، توصیه سفر نکردن به این کشور را به دلیل آنچه که آن را «کاهش دشمنی» نامید، پس گرفت. اگر چه توصیه سفر نکردن به محدوده مرزهای این کشور با عراق، افغانستان و پاکستان هنوز پابرجا است. 
بازگشایی سفارت انگلیس در تهران، آرامش خاطر بیشتری برای شهروندان انگلیسی در سفر به ایران به همراه آورده و تاکید می کند ایران کشور امنی برای مسافرت است. البته، سفارت ایران در لندن نیز بازگشایی شده است. 
شرکت بریتیش ایرویز خدمت رسانی خود از فرودگاه هیثرو(Heathrow Airport) لندن به تهران را در ۱۴ ژوئیه (۲۴ تیر) از سر خواهد گرفت و ۶ پرواز در هفته پیشنهاد خواهد کرد. هم اکنون تنها پرواز مستقیم از لندن به تهران را شرکت ایران ایر ارائه می کند.
جاذبه های گردشگری ایران شامل معماری های برجسته، بازارهای قدیمی، چشم اندازهای بی نظیر و شمار در حال افزایشی از گالری های هنری و موزه ها است. 
«جانی بیلبای» موسس و مدیرعامل شرکت وایلد فرانتیرز (Wild Frontiers) گفت: آمار ما از ۳۲ مسافر در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۴۰۰ مسافر که امسال تا کنون برای سفر به ایران رزرو کرده اند، افزایش یافته است. 
وی تاکید کرد: ما شاهد افزایش تقاضای بی سابقه ای برای سفر به ایران هستیم.
بیلبای ادامه داد: وقتی حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» به ریاست جمهوری ایران برگزیده شد، همه چیز شروع به تغییر کرد. همچنین وقتی روحانی به سازمان ملل رفت و با «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا دست داد، آمار سفر به ایران افزایش چشمگیری پیدا کرد. 
این تارنما افزود، تنش های موجود با ایران همیشه در سطح سیاسی بوده و به ضرر گردشگری خارجی ایران تمام شده است.

به نظر می رسد افزایش شمار مسافران به مقصد ایران، شمار علاقه مندان به خاورمیانه را افزایش داده است. مشتری هایی که ایران را مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند، در حال تبدیل شدن به یک جریان غالب هستند و از هر قشری در میان آنها دیده می شود. آنها از رفتن به ایران نمی ترسند. ایران، نیاز جهان برای دیدن مکان های فرهنگی بی نظیر و قدیمی که دیگر در سوریه و لیبی قابل مشاهده نیستند را تامین می کند.

منبع: ایرنا 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» زلزله هم جلودار گردشگران کوهنورد اورست نیست
... دیدن متن »
با زلزله سال گذشته و بهمن‌هایی که در کوه اورست رخ داد، ‌تصور می‌شد تعداد گردشگران کوهنورد این منطقه کاهش پیدا کند، اما آمارها خلاف ین امر را ثابت کرده است.
 سقوط بهمن‌های متعدد و زلزله‌ای که سال ۲۰۱۵ در کوه اورست رخ داد، احتمال کاهش تعداد گردشگران علاقه‌مند به کوهنوردی را دربرداشت، اما صدها کوهنورد برای فصل جدید صعود راهی بلندترین قله جهان شده‌اند.

با تلفات و خطراتی که بلایای طبیعی طی سال‌های گذشته در کوه اورست به وجود آورد، مسئولان نگران شدند کوهنوردان دیگر برای فتح اورست قدم برندارند. با این حال فصل جدید گردشگری این منطقه آغاز شده و صدها کوهنورد راهی اورست شده‌اند و با سفر خود، صدها هزار دلار نصیب بخش گردشگری این ناحیه فقر کرده‌اند.

کمپ اصلی اورست این روزها دوباره مملو از چادرهای رنگی و قوری‌های چای شده است. با این که تعداد آن‌ها نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده، بومی‌ها از همین تعداد هم ابراز رضایت می‌کنند. دولت نپال در سال جاری میلادی ۲۸۹ مجوز صعود به قله اورست صادر کرده که هریک ملزم به پرداخت مبلغی ۱۱ هزار دلاری هستند.

به گزارش اسکیفت، راهنمای بومی صعود یکی از رایج‌ترین شغل‌ها و از معدود راه‌های کسب درآمد مردم این منطقه محسوب می‌شود. این افراد که «شرپا» نام دارند، از این طریق خرج خانواده‌هایشان را تامین می‌کنند اما آن‌ها برای امرار معاش با جان خود بازی می‌کنند. بهمنی که در آوریل سال ۲۰۱۴ فرود آمد، جان ۱۳ تن از این راهنماها را گرفت.

منبع: ایسنا 

۴ روز پیش، سه‌شنبه
وحید هوبخت و بهزاد هندی این را دوست دارند
هم اکنون عظیم قیچی ساز و چند کوه نورد ایرانی دیگر در کمپ اصلی اورست به سر می برند و منتظر شرایط مناسب جهت صعود به قله اورست و لوتسه هستند.
۴ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حکایت خانه شیخ بهایی را از زبان نجات دهندگان آن بشنوید

http://bit.ly/26nHtjt
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» تاجیکستان دومین کشور دنیا از نظر نرخ رشد گردشگری اعلام شد
... دیدن متن »
 به نقل از خبرگزاری آزادگان تاجیکستان، سازمان جهانی گردشگری در جدیدترین گزارش تحلیلی برای سال ۲۰۱۵ نتیجه‌گیری کرده است که پاراگوئه، تاجیکستان و نیوزیلند به ترتیب بیشترین نرخ رشد گردشگری را به خود اختصاص داده اند. 
دراین گزارش آمده است، سال ۲۰۱۵ حدود ۴۱۴ هزار گردشگر وارد تاجیکستان شدند که در مقایسه با سال قبل از آن ۹۴ درصد رشد داشته است. 
این سازمان دلایل توجه سیاحان به تاجیکستان را وجود کوههای زیبای سربه فلک کشیده بدخشان و پیکره بودا دانسته است. 
در این گزارش نوشته شده است: «رشته کوههای زیبای پامیر و دیگر منظره‌های بی‌نظیر این کشور گردشگران را برای سیاحت به این کشور جلب کرده است. شاهراه معروف ابریشم از قلمرو این کشور می‌گذرد. در دوشنبه بزرگترین پیکره قدیمی بودا نگهداری می‌شود، که هر گردشگری برای دیدن آن تلاش می کند.» 
شکار گوسفند وحشی مارکوپولو و دیگر جانوران نادر و همچنین ماهیگیری در رودخانه «اسکندرکول» و دریاچه سریز از دیگر عوامل جلب سیاحان به تاجیکستان اعلام شد.
دریاچه سیاه موسوم به «کاراکول» در شرق منطقه «پامیر» تاجیکستان با طبیعتی بی نظیر به عنوان یکی از بزرگترین مخازن طبیعی آب ، رازهای فراوانی در خود نهفته است.
منطقه «قراکول» دارای آب و هوای بسیار مرطوب است و آنچه که موجب علاقه گردشگران برای سفر و بازدید از این منطقه شده ، طبیعت نسبتا دست نیافتنی و بکر آن است. 
دریاچه «کاراکول» نیز اگر چه در روزهای زیادی از سال و گاهی تا اوایل تابستان یخ زده است اما از نظر مسافران، مناظر بکر و وضوح از انعکاس آنها در آب ، تشعشع نور و رنگ دامنه آن از سبز تیره تا آبی لاجوردی خیره کننده است. 
در پی سقوط هواپیمای روسیه در مرز ترکیه و سرد شدن روابط دو کشور، شرکتهای سیاحتی روسیه از پذیرایی درخواست سفر به ترکیه خودداری کردند و این موضوع هم باعث شد تا گردشگران روس جلب کشورهای آسیای مرکزی بخصوص تاجیکستان شوند. 

شرکتهای سیاحتی می‌گویند، ورود روسها به تاجیکستان در حال افزایش است، زیرا برای روسها کشورهای آسیای مرکزی در مقایسه با ترکیه نزدیکتر و از نگاه مالی هزینه کمتری را طلب می‌کند.

منبع: ایرنا

۵ روز پیش، دوشنبه
حامد حسینیان برزی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» نسخه ایرانی "دیزنی‌لند" در کیش
... دیدن متن »
معاون گردشگری کیش از اجرای طرحی مشابه دیزنی‌لند با عنوان "لاکی‌آیلند" در این جزیره خبر داد.

محمد محب‌خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری ایسنا اظهار کرد: این پروژه که از حدود یک و نیم سال پیش آغاز شده، طرحی مشابه دیزنی‌لند است، اما از ظرفیت‌ها و فرهنگ بومی در اجرای آن بهره گرفته شده است.

او درباره زمان بهره‌برداری جزیره لاک‌پشت‌ها گفت: حتی دیزنی‌لند هم یک شبه بوجود نیامده، طبیعتا اجرای هر پروژه‌ای زمان می‌برد، مخصوصا آن‌که لازم است چنین طرحی مطابق فرهنگ ایرانی پیش برود و برای آن، تولید محتوا شود.

خدایی از ساخت سریال‌های تلویزیونی و فیلم سینمایی برای معرفی جزیره کیش و سفرهای خانوادگی خبر داد و افزود: سریال «رالی باجناق‌ها» با محتوای معرفی ظرفیت‌های گردشگری ایران در یک سفر خانوادگی از جمله محصولات فرهنگی است که ساخت آن آغاز شده و قرار است در شبکه‌های تلویزیونی داخل ایران و خارج از کشور پخش شود. همچنین سریالی برای کودکان با شخصیت‌پردازی از دو گونه بومی جزیره، لاک‌پشت (لاکی) و دلفین (دلفی) به منظور فرهنگ‌سازی کودکان هنگام مسافرت تولید خواهد شد. تاکید این سریال علاوه بر گردشگری بیشتر بر حفظ محیط زیست جزیره و فرهنگ بومی ایران است. علاوه‌بر این یک فیلم سینمایی با عنوان سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها در دست ساخت است.

وی کیش را بهشت خانواده‌ها دانست و افزود: شعار اصلی کیش نیز همین است. ما می‌خواهیم با تولید فیلم و سریال، برگزاری رالی‌های خانوادگی و ساخت لاکی‌آیلند، تجربه لذت سفر خانوادگی به جزیره‌ای که مهمترین مقصد گردشگری ایران در خلیج فارس است را به اشتراک بگذاریم.

خدایی گفت: می‌خواهیم محیطی ایجاد کنیم که گردشگران، کیش را جایگزین مقاصد دیگری چون ترکیه و دبی کنند و مردم ایران از فضای مفرح این جزیره در یک سفر خانوادگی، بهره ببرند و شادی واقعی و نه کاذب را تجربه کنند.

منبع: ایسنا 

۵ روز پیش، دوشنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» دامنه های قلۀ ۴ هزار متری شاهوار

قلۀ ۴ هزار متری شاهـوار نماد با عظمت منطقۀ شاهرود است و در مرز استان سمنان در گلستان قرار دارد.شاهوار بلندترین قلۀ شمال شرق ایران و رشته کوه البرز شرقی است. شاهوار با چشمه ها و سرشاخه های فراوان منشاء زندگی و نشاط طبیعت گردان است.

عکس: علیرضا اسلام پناه / مهر


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد گردشگری: تالاب سوستان

مسیر دسترسی:لاهیجان-میدان دانشگاه آزاد-سمت چپ دانشگاه -کوی سوستان-روستای سوستان-یاس سیزدهم

از دانشگاه آزاد تا تالاب حدود 1200 متر فاصله هست. تا سر یاس سیزدهم جاده آسفالت است و بعد از آن باید کمی خاکی را طی کنید. در سرتاسر ظلع شمالی تالاب جاده خاکی ادامه دارد.

تالابی بسیار زیبا . نسبتا خلوت و بی سر وصدا. ضلع شمالی آن جاده خاکی دارد. اگر از خودرو پیاده شوید و از جاده خاکی خارج شوید، راهی پاکوپ و باریک و اغلب گلی در کنار تالاب وجود دارد که با احتیاط می توانید از آن عبور کنید. البته در ابتدای مسیر پیاده باید از رودخانه ای کم عمق عبور کنید که آب تالاب را به سطوح پایین دست هدایت می کند. در قسمت های پاکوپ و جنگلی تالاب، مراقب مار ها باشید.

جهت مشاهده عکس ها به آدرس زیر مراجعه کنید.
http://daftaresadbargekouhestan.persianblog.ir/post/71/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند ظرفیت وسیله نقلیه نخست به پایان رسید و ظرفیت تازه‌ای برای وسیله دوم هم‌اینک افزوده شد.
مسعود عطری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» مرمت بزرگترین گنبد آجری جهان در ایران
... دیدن متن »
به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، یحیی رحمتی اظهار کرد: مرمت و ساماندهی مجموعه گنبد سلطانیه به عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان در سال جاری ادامه خواهد داشت.
سرپرست پایگاه جهانی گنبد سلطانیه، با اشاره به اینکه از سالهای گذشته مرمت و ساماندهی مجموعه آغاز شده و این روال نیز به محض دریافت اعتبار در سال ۹۵ تداوم پیدا می کند گفت: سال ۹۴ ساماندهی محوطه گنبد سلطانیه، مرمت برج و باروی بدنه شمالی مجموعه و ادامه مرمت تزئینات داخلی گنبد سلطانیه انجام شد.
وی افزود: امسال نیز پس از تخصیص اعتبار فعالیت های مرمت و ساماندهی مجموعه سلطانیه به همراه ادامه کاوش باستان شناسی در ورودی دروازه شمالی مجموعه سلطانیه را در دستور کار قرار داده ایم.
رحمتی اضافه کرد: در سال ۹۴ مرمت ها تنها شامل گنبد سلطانیه نمی شد به طوری که مرمت محوطه چلبی اوغلی و محوطه سازی ملاحسن کاشی را که بخشی از مجموعه سلطانیه محسوب می شود نیز ساماندهی شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، به گفته سرپرست پایگاه جهانی گنبد سلطانیه، فعالیت های مربوط به ساماندهی و مرمت مجموعه سلطانیه همچنان ادامه دارد و امیدواریم با اعتبارات سال جدید بخش زیادی از برنامه های پایگاه محقق شود.
گنبد سلطانیه، در شهر سلطانیه در استان زنجان قرار دراد و یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی است. این گنبد در حد فاصل سال‌های ۷۰۴ تا ۷۱۲ قمری، به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده و با تولیت و نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است.

این گنبد نخستین گنبد دوجداره در جهان است که نمی‌توان نمونه‌ای قدیمی‌تر از آن در جهان یافت. از همین رو گنبد سلطانیه در سال ۲۰۰۵ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

منبع: ایرنا 

۶ روز پیش، يكشنبه
بهزاد هندی این را خواند
فاطیما م این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» اردبیل/پل معلق پیرتقی

پل معلق پیرتقی در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال .عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش قطعا یکی از هیجان انگیز ترین لحظات را برای بازدید کننده ها به ارمغان خواهد آورد.

عکس: رضا زارع / ایرنا


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند امکان خرید برنامه "یک سفر یک کتاب" این هفته در تیوال آغاز شده است.
مسعود عطری این را خواند
محدثه محتشم و hayjef این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در بافت قدیمی ابر کوه یزد عمارتی قرار داره که حتی اگر برای اولین بار مسافر این شهر باشید چهره این عمارت حتما براتون آشنا خواهد بود و پیش خودتون فکر می کنید که بارها این عمارت رو دیدین و به نظرتون خیلی آشنا میاد. خانه آقازاده متعلق به سید حسن ابرقویی یکی از ثروتمندان یزد هست که یادگاری از دوران قاجاره.

ادامه مطلب رو در لینک زیر دنبال کنید.

http://bit.ly/22YuGPW
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» اجتماع راهبان در معبد بانکوک

بیش از ۱۰۰ هزار راهب و نوآموز مذهبی در معبد وات فرا داماکایا در بیرون از شهر بانکوک، برای جمع آوری صدقه جمع شدند.

عکس: Jorge Silva / رویترز


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد
» آلمانی‌ها تخت سلیمان را استحکام می‌بخشند
... دیدن متن »
به گفته مدیر امور پایگاه‌های میراث جهانی، با گروه طراحی سازه دانشگاه درسدن آلمان تفاهم‌نامه‌ای امضا و اجرای طرح حفاظت، استحکام‌بخشی و تثبیت ایوان غربی مجموعه تخت سلیمان به این گروه سپرده شده است. فرهاد عزیزی در این‌باره به خبرگزاری مهر توضیح داد: «گروه طراحی سازه دانشگاه درسدن آلمان در ارگ بم نیز فعالیت کرده است. بخشی از کارهای مطالعاتی طرح حفاظت، استحکام‌بخشی و تثبیت ایوان غربی مجموعه تخت سلیمان انجام شده و تا چند روز آینده تصمیم‌گیری می‌شود که راه‌های حفاطت از بنا به چه صورت باشد.» وی افزود: «قبلا در قالب یک فاز اقداماتی انجام شده که در حوزه آزمایش مصالح و... بوده است. در مرحله بعد یکسری منابع مالی جذب کردند و دوباره مطالعه می‌کنند که به اجرای راهکارهای حفاظت و استحکام‌بخشی برسیم.» اکنون بیش از ۴۰ سال است که داربست‌ها روی تخت سلیمان قرار گرفته و به همان شکل دیده شده است. به گفته عزیزی شاید بنا شود که بخشی از داربست‌ها برای همیشه باقی بماند.


منبع: دنیای اقتصاد
۶ روز پیش، يكشنبه
نیکا نصیری این را خواند
مجتبی مهدی زاده و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوچک ترین قهوه خانه ایران
اگر گذرتان به بازار سنتی تهران افتاد سری هم به قهوه خانه درویش بزنید که از سال 1297 تا کنون دایر بوده است. این قهوه خانه قبلا دو دهانه مغازه بوده اما در حال حاظر مساحت آن دو متر مربع است.
خیابان پانزده خرداد-بعد از سبزه میدان-بازار بزرگ-جنب مسجد مدرسه عبدا... خان-پلاک 78
امین مهدوی این را خواند
حامد حسینیان برزی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» «جولیا رابرتز» سفیر گردشگری هند می‌شود
... دیدن متن »
وزارت گردشگری هند در حال انجام مذاکره برای همکاری با «جولیا رابرتز»، بازیگر سرشناس هالیوودی در زمینه جذب گردشگر به هند است.
وزارت گردشگری هندوستان از «جولیا رابرتز»، هنرپیشه آمریکایی فیلم‌هایی چون‌ «بخور، نیایش کن، عشق بورز» و «زن زیبا» برای توسعه صنعت گردشگری خود در جهان از طریق تبلیغ ورزش یوگا کمک می‌گیرد.
«رابرتز» در فیلم «بخور، نیایش کن، عشق بورز» نقش زنی را بازی کرده که پس از طلاق راهی هند می‌شود تا از طریق ورزش یوگا و آیین‌های مردم این کشور دردهای روحی خود را التیام ببخشد.
به گزارش گاردین، یکی از مقامات وزارت گردشگری این کشور اعلام کرد که برای به سرانجام رسیدن این طرح به تایید و همیاری وزیر گردشگری و نخست وزیر دارد. اگر این پروژه تایید و عملی شود، «رابرتز» چهره جهانی گردشگری هندوستان خواهد شد.
علاقه این بازیگر زن به ورزش یوگا شهرت فراوانی دارد و او بارها تاکید کرده که این تمرینات چقد به کاهش استرس و دستیابی به آرامش او کمک کرده‌ است. «رابرتز» یکی از چهره‌هایی است که در کشور خود یوگا را تبلیغ و هرازچندگاهی به هند سفر می‌کند. گفته می‌شود «جولیا رابرتز» ۴۸ ساله «پراتیاهارا»، ‌پنجمین مرجله از مراحل هشت‌گانه یوگا را گذرانده است.
قرار است این کمپین «هنر، سرزمین یوگا» نامگذاری شود و هدف آن تقویت قدرت‌های نرم هند و جذب گردشگران خارجی برای اقامت طولانی‌تر و یادگیری آموزه‌های یوگا تعریف شده است. این طرح در صورت حمایت دولت هند از ماه ژوئن آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا

۶ روز پیش، يكشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر بسیار بسیار عالی رو تجربه کردم. به نظرم بخش زیادی اش مربوط میشد به خودِ آقای علیخانی عزیز. گفتگوی صمیمانه ایشون و با اشتیاق پاسخ دادن به سوالات و همراه بودن با همسفران در سفر، این برنامه رو متفاوت تر کرد.
یک تشکر هم از آقای مهدوی عزیز بابت عکس های خوبشون :)
مارال و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» هفت شهر برتر گردشگری کشور معرفی شدند
... دیدن متن »
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نتیجه انتخابات هفت شهر برتر که در تعطیلات نوروزی بهترین خدمات را به گردشگران ارائه کردند، اعلام کرد.
«مرتضی رحمانی موحد» در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با تأکید بر اینکه این شهرها مطابق ضوابط تعیین شده انتخاب شده‌اند، افزود: اصفهان و مشهد در بخش کلان‌شهرها، ساری و خرم‌آباد در گروه مراکز استان‌ها، نیشابور و مریوان در بخش شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و رامسر در گروه شهرهای با کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به عنوان برترین‌ها انتخاب شدند.
به گفته او شیراز و تبریز از میان کلان‌شهرها،‌ ایلام و سنندج در بخش مراکز استان‌ها، مراغه و آبادان از بین شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و بانه از میان شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت به خاطر خدمات‌رسانی در نوروز قابل تقدیر دانسته شدند.
معاون گردشگردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در نظر داریم نیمه اردیبهشت‌ماه از شهرهای برتر تقدیر کنیم.
او درباره مشوق‌های دیگری که برای این شهرها در نظر گرفته شده است، توضیح داد:‌ این طرح سال اول است که اجرا می‌شود. پیش‌بینی شده سایر دستگاه‌ها هر یک تسهیلاتی را که می‌توانند به شهرهای برتر اختصاص دهند پیشنهاد کنند تا پس از جمع‌بندی، مشوق‌های لازم شامل آن‌ها شود.
رحمانی موحد با اشاره به اینکه شهرهای برتر براساس مصوبه سال ۹۴ ستاد هماهنگی خدمات سفر با تأکید بر شاخص خدمات‌رسانی بهتر به مسافران و گردشگران انتخاب‌ شده‌اند، افزود: این شاخص‌ها با کمک وزارت کشور و برخی اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر تعریف شده که معرفی شهرها نیز به استانداران و ستادها واگذار شده است.
وی ادامه داد: این شهرها بر اساس هفت شاخصی که مجموعا ۱۰۰ امتیاز دارد و شامل اطلاع‌رسانی، نظارت، خدمات عمومی، اسکان، هماهنگی بین بخشی در شهرستان‌ها، آمار تصادفات و کاهش سوانح جاده‌ای درون‌شهری و رسیدگی به شکایات می‌شود، انتخاب شده‌اند.
رحمانی موحد گفت: این امتیازها توسط استانداران و ستاد هماهنگی خدمات هر استان در چهار سطح کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها، شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت احصاء شدند که از میان آن‌ها هفت شهر برتر و هفت شهر قابل تقدیر شناخته شد.
معاون گردشگری افزود: در جلسه نهم ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشریح شد، حدود ۹۳ شهر بالاترین امتیازها را کسب کرده بودند که در رأی‌گیری نهایی با در نظر گرفتن ملاحظاتی چون تکراری نبودن شهرها چنین نتیجه‌ای حاصل شد.
رحمانی موحد بیان کرد: این طرح حس رقابت و انگیزه‌ای برای ارتقاء کیفیت خدمات و همبستگی دستگاه‌ها را در خدمات‌رسانی به مسافران و گردشگران ایجاد می‌کند. ما خواستیم نشان بدهیم به اقدامات پرحجم شهرها در فاصله محدود نوروز بی‌توجه نبوده‌ایم علاوه بر این مردم می‌خواهند در نوروز به شهرهایی سفر کنند که کمترین مشکل را داشته باشند، این برنامه می‌تواند به این خواسته کمک کند.
معاون گردشگری همچنین تأکید کرد: حتما در رأس نگاه گردشگری به شهرهایی که برتر شناخته شده‌اند، توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

 منبع: ایسنا

مرضیه گیلاسی این را خواند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |آبشار هریجان - با یوسف علیخانی|»جمعه، سوم اردیبهشت ۱۳۹۵، راس ساعت ۵:۴۵، همراهان یک سفر - یک کتاب، همراه شدیم با یوسف علیخانی، نویسنده ی رمان بیوه کشی و مجموعه داستان های قدم بخیر مادربزرگ من بود، اژدهاکشان و عروس بید. ساعت کمی از ۶ گذشته راهی آبشار هریجان واقع در جاده سرسبز چالوس شدیم. گلنار رامش، تور لیدرمان، بعد از معرفی خودش و گروهش، از ما خواست خودمان را معرفی کنیم. تک تک همراهان از خودشان حرف زدند و صمیمیت سفر آغاز شد. صبحانه را بین راه در یک رستوران باصفا خوردیم و در ادامه مسیر راهنمای سفر پر انرژی تور، از منطقه حفاظت شده و آبشار هریجان و برنامه سفر برایمان گفت. بنا بود تا رسیدن به ابتدای مسیر پیاده روی، موسیقی بشنویم اما آهسته آهسته از انتهای اتومبیل بحثی درگرفت که یوسف علیخانی، با تک تک همراهان حالا دیگر رفیق، شروع کرده بود. گفتگوی دلچسبی بود درباره ادبیات ایران و قوت و ضعف ها و فراز و فرودهایش. حوالی ساعت ۱۰ رسیدیم به ابتدای جاده پاکوب روستای هریجان، کوله ها بر دوش، مسیر سراشیبی را به طول۴.۵ کیلومتر آغاز کردیم. هوا فوق العاده بود. آفتاب و ابر بود با مهی که آمده بود پایین و کوهستان را در فضایی بهشتی و راز گونه فرو می برد. هر کس که ذوقی داشت عکاسی می کرد و با دیدن گلها و گیاهان متفاوت به وجد می آمد. ساعت از ۱۲ ظهر گذشته بود که به نزدیک های آبشار هریجان رسیدیم و در محل پرچین های سنگی اطراق کردیم. ناهار خوردیم و آتشی برپا کردیم. وقت کتابخوانی فرا رسید و گپ و گفت با نویسنده. قبل از اینکه کتابخوانی آغاز شود، از یوسف علیخانی جویای ایده ی داستان شدیم و اینکه چرا بیوه کشی؟ بحث سوق داده شد به آداب و رسوم جذاب و گاه غلط ولی هنوز زنده در ایران و رسم بیوه کشی. و در آخر همه گوش جان سپردیم به خوانش نویسنده. نیم ساعتی در حال و هوای داستان با صدای دلنشین یوسف علیخانی سیر کردیم و بعد امضای کتاب توسط نویسنده شروع شد. در ادامه، دیدار با آبشار هریجان را داشتیم و چای ذغالی و گرمای دلچسب آتش و در آخر به رسم سفرهای قبلی، عکس دسته جمعی با نویسنده و کتاب هایی که هدیه گرفته بودیم. ساعت تقریبا ۵ عصر بود که عزم برگشت به پایین و ابتدای مسیر پیاده روی را کردیم و ساعت ۷ سوار اتومبیل شده و تا تهران شادمانی کردیم و با انواع بازی ها سرگرم شدیم. ساعت ۱۰ شب بود که به مبدا رسیدیم؛ خسته اما سر زنده.
گردش خوبی بود، سفری به دل طبیعت همراه با یوسف علیخانی و رمان بیوه کشی.

به روایت مارال اسکندری


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۰۴ ارديبهشت
تور دیروز فوق العاده بودش
یکی بخاطر مسیر و راه و فضای شاعرانه مه آلود ابشار هریجان
دوم , با اینکه اول اصلا اشنایی نداشتیم ,
توانایی خوب تور لیدر ها باعث شد نیم ساعته یخ تور بشکنه
سوم , انرژی مثبت همه ی رفقا که جو رو واقعا صمیمی و دوست داشتنی کرد
و
مهم تر از همه ی اینها
اخلاق و منش استاد علیخانی که دور از هرگونه ادا و ....
واقعا صمیمانه با همه صحبت میکردن .

و ... دیدن ادامه » چایی ذغالی -)
۰۴ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» جاذبه های گردشگری ایران در نمایشگاه گردشگری آنکارا معرفی شد
... دیدن متن »

در مراسم گشایش این نمایشگاه معاون وزیر فرهنگ و توریسم ترکیه، مقامات اتاق بازرگانی ترکیه و آنکارا، شهرداری استان قهرمان ماراش، استاندار استان چروم، نمایندگان مجلس و سایر مقامات محلی و حسن صفر خانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.

در مراسم گشایش، مدیر عامل شرکت آتیس برگزار کننده نمایشگاه در خصوص برگزاری اولین نمایشگاه گردشگری آنکارا توضیحاتی ارائه کرد و هدف از برگزاری نمایشگاه را آشنائی مردم و مسئولین آنکارا و نمایندگان کشورهای خارجی با جاذبه های گردشگری ترکیه و سایر کشورها دانست.

وی با اشاره به ظرفیت های آنکارا به عنوان پایتخت کشور ترکیه تداوم برگزاری این نمایشگاه و توسعه حضور شرکت های گردشگری ترکیه و سایر کشور ها را مورد توجه قرار داد و از حضور ایران به عنوان اصلی ترین شریک نمایشگاه گردشگری تقدیر و تشکر کرد.

صفرخانی گفت: ایران کشوری است با منابع تاریخی و میراث فرهنگی ارزشمند و جغرافیا و جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار که جزو ده کشور جهان می باشد و ترکیه نیز در سالیان جدید به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شده است و مردم ایران با علاقه مندی به ترکیه سفر می نمایند و سالانه قریب به دو میلیون گردشگر از ایران به ترکیه سفر می کند ولی متاسفانه مردم ترکیه به دلیل عدم شناخت از جاذبه های گردشگری به صورت محدود به ایران سفر می نمایند.

رایزن فرهنگی ایران با ابراز امیدواری از اینکه برگزاری این نمایشگاه و حضور ایران در این رویداد فرصتی برای معرفی ایران باشد، گفت: می خواهند با معرفی بیشتر ایران و ارائه تسهیلات لازم؛ توسعه زیر ساخت های گردشگری، ارائه بسته های مناسب گردشگری حضور گردشگران دو کشور متوازن شود.

صفرخانی به سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان، و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری در روزهای اخیر و گفتگو با رئیس جمهور و مقامات ترکیه در خصوص توسعه همکاری ها در زمینه گردشگری و همچنین برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور با حضور مقامات عالی رتبه و حضور معاون گردشگری ایران و ملاقات با شرکت های گردشگری در آنکارا گفت: مسئولین ایرانی به توسعه روابط بویژه در حوزه توریسم با ترکیه اهمیت می دهند.

وی افزود: ایران می تواند در توسعه صنعت گردشگری از تجارب ارزنده ترکیه در زمینه گردشگری استفاده کرده و از حضور سرمایه گذاران حوزه توریسم در زمینه های توسعه گردشگری و ساخت هتل در ایران استقبال خواهد کرد.

معاون وزیر فرهنگ و توریسم و سایر مقامات ترکیه با حضور در غرفه ایران از نزدیک با جاذبه های گردشگری ایران و شهرها ی ایران و میراث فرهنگی کشورمان با توضیحات رایزن فرهنگی آشنا شدند.

غرفه ۱۵۰ متر مربع رایزنی فرهنگی با استند ها و بنرهای بزرگ آثار تاریخی ایران نظیر تخت جمشید، میدان آزادی، حافظیه، طوس، سی و سه پل اصفهان و عکس هایی از جاذبه های گردشگری ایران، کتاب های گردشگری به زبان های ترکی و انگلیسی، صنایع دستی و هنری ایران زمین و پخش فیلم معرفی ایران اسلامی تزیین شده است.

منبع: ایرنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» باغ گلهای اصفهان

در حاشیه جنوب شرقی میدان بزرگمهر و مجاور رودخانه زاینده رود باغ گل ها تاسیس گردیده که شامل باغ صخره ای، باغ ایرانی، باغ گیاهان دارویی، باغ رز، آب نماها، برکه، آبشار، آمفی تئاتر رو باز، مجموعه پرچین، طرح گل فرشی ایرانی و… می باشد.

عکس: باقر بهبودی


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۰۴ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» ثبت‌نام ۱۰۰ هزار پاکستانی برای حج در ۲ روز!
... دیدن متن »
با وجود حادثه تلخ فاجعه منا در سال گذشته در عربستان، در دو روز نخست ثبت‌نام برای مناسک حج امسال، بیش از ۱۰۰ هزار شهروند پاکستانی ابراز تمایل کردند.
یکی از مقامات وزارت امور مذهبی پاکستان اعلام کرد، در مدت دو روز اول ثبت‌نام برای حضور در مناسک حج، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در شعبات مختلف شهرهای سراسر این کشور نام‌نویسی کرده‌اند.
مهلت ثبت‌نام برای سفر حج در این کشور تا ۲۶ آوریل است و نام زائران منتخب از طریق قرعه‌کشی سه روز پس از آن اعلام می‌شود.
به گزارش آسوشیتدپرس پاکستان، امسال ۱۴۳ هزار و ۳۶۸ پاکستانی برای سفر حج راهی عربستان می‌شوند که ۸۶ هزار و ۲۱ تن آن‌ها از طریق دولتی و ۵۷ هزار و ۳۴۷ نفر آن‌ها به شکل خصوصی اقدام می‌کنند.
زائرانی مناطق جنوبی پاکستان باید مبلغ ۲۶۱ هزار و ۹۴۱ ریال پاکستان بپردازند و هزینه سفر شمالی‌ها ۲۷۰ هزار و ۹۴۱ ریال است. حجاجی که مایل به ذبح هستند نیز مبلغی ۱۳ هزار و ۳۴۰ ریالی را علاوه بر پول قبلی می‌پردازند.
در حادثه تلخ فاجعه منا در جریان رمی جمرات در موسم سال گذشته حج، بیش از ۲۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند که حدود ۹۰ نفر آنها زائرانی از پاکستان بودند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد
» نوای موسیقی در بناهای تاریخی برای تور فرانسوی
... دیدن متن »

یک گروه ۱۲۰ نفره شامل شخصیت‌های فرهنگی فرانسه برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایران وارد تهران شدند. ارکستر آلیانس نیز برای آنها در بناهای تاریخی ایران هر شب کنسرت اجرا می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر، در این گروه ۱۲۰ نفره که ۳۱ فروردین ماه وارد ایران شدند، افرادی همچون برادر و پسر سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه نیز حضور دارند. به همین منظور یکی از دفاتر خدمات مسافرتی در ایران وظیفه اجرای تور آنها را به عهده گرفته است. افشین عزیزی، مجری برگزارکننده این تور درباره برنامه‌های این گروه گفت: «برنامه گروه ۱۰ روزه است و یکی از مشهورترین نوازنده‌های فرانسوی نیز به اجرای کنسرت «تبادل دوستی بین ایران و فرانسه» می‌پردازد.» وی افزود: «اگر این تور با موفقیت برگزار شود و مورد استقبال قرار گیرد در نظر داریم نه تنها برای فرانسه بلکه برای سایر کشورهای اروپایی نیز تور گردشگری برگزار کنیم.»

از آنجا که برگزاری هر کنسرتی در بناهای تاریخی به مجوز سازمان میراث فرهنگی نیاز دارد؛ محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌های کشور نیز با تاکید بر اینکه تاثیر سفر این هیات به ایران در سطح جهان برای ما بسیار اهمیت دارد، اظهار کرد: «عمده برنامه کنسرت این گروه که با فروش بلیت برای عموم همراه نیست، با مجوزهایی که وزارت ارشاد داده، در فضای باز محوطه‌های تاریخی برگزار می‌شود.» در راستای اجرای این تور، بنا به نظر کارشناسان، با برگزاری کنسرت در کاخ گلستان و تخت جمشید و عمارت چهل‌ستون موافقت نشده است.

منبع: دنیای اقتصاد 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» عصبانیت ژاپنی‌ها از هجوم گردشگران چینی
... دیدن متن »
رسانه‌های ژاپنی با انتقاد از رفتار زشت گردشگران چینی در فصل شکوفه‌های گیلاس خواستار اختصاص بخش خاصی برای این گردشگران شدند.
فصل شکوفه‌های گیلاس (ساکورا) در ژاپن یکی از جاذبه‌های فصلی مهم این کشور آسیایی محسوب می‌شود که هر ساله جمعیت فراوانی از گردشگران بین‌المللی را در فصل بهار راهی ژاپن می‌کند.
در این میان خیل عظیم گردشگران چین با آسیب زدن به درختان و بالا رفتن از آنها در شهرهای مختلف از جمله توکیو و اوزاکا، صدای انتقاد مردم و رسانه‌های ژاپنی را درآورده‌اند؛ تا جاییکه در یک برنامه تلویزیونی پیشنهاد شد مکانی خاص را برای عکاسی گردشگران چینی در نظر بگیرند و همچنین دولت تعداد راهنمایان گردشگری را افزایش دهد.
هم‌اکنون تابلوهایی به زبان انگلیسی، ژاپنی و چینی برای گردشگران نصب شده است که نسبت به عدم ایجاد صدای بیش از حد،‌ تکیه دادن و بالارفتن از درختان گیلاس و همچنین چیدن شکوفه‌ها و تکاندن درختان هشدار داده است.
به گزارش «دیلی میل»، درختان «ساکورا» بسیار ظریف و حساس هستند و ایجاد هر گونه صدمه به آنها می‌تواند به مرگ کامل درخت به علت عفونت باکتریایی منجر شود.
برای ژاپنی‌ها، روییدن ناگهانی شکوفه‌های گیلاس با زیبایی مثال زدنی‌ و البته زودگذرشان نمادی از ماهیت گذرای زندگی است. از آنجایی که آب و هوا در ژاپن خیلی قابل پیش‌بینی نیست، بنابراین هر ساله پیش‌بینی فصل فرا رسیدن شکوفه‌های گیلاس در این کشور جنبه ملی دارد و حتی نرم‌افزاری نیر برای این کار طراحی شده است. اما وقتی فصل شکوفه‌های گیلاس یا در زبان ژاپنی (ساکورا) فرا می‌رسد، مردم برای استفاده از زیبایی آن با حضور در طبیعت جشن می‌گیرند و در آن از انواع غذاهای ژاپنی تا کباب‌های مختلف و همچنین ترشی شکوفه‌های گیلاس می‌خورند. در زبان ژاپنی جشن شکوفه‌های گیلاس به "هانامی" معروف است.

 منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با جاذبه های خراسان شمالی آشنا شوید

اگر اهل ماجراجویی هستید پیشنهاد می کنیم به این استان سفر کنید.
توی ویدئو زیر می تونید نگاهی گذار به جاذبه های خراسان شمالی داشته باشید.

http://bit.ly/1SYKBIs
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آتشفشان ویلریکا در شیلی

آتشفشان ویلریکا VILLARRICA در شیلی قرار دارد. ویلریکا یکی از فعال ترین آتشفشان ها در جنوب امریکا است و همچنین یکی از چند آتشفشانی در جهان که دریاچه ای گدازان در دهانه آن است. در هنگام شب گدازه های این آتشفشان بهتر و زیبا دیده می‌شود.

عکس: STRINGER Chile / رویترز


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۰۱ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» روز بزرگداشت سعدی

تاریخچه سعدیه:
این مکان در ابتدا خانقاه سعدی بوده که وی اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده‌است. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد. در سال ۹۹۸ به حکم یعقوب ذوالقدر، حکمران فارس، خانقاه شیخ ویران گردید و اثری از آن باقی نماند. در سال ۱۱۸۷ ه. ق. به دستور کریمخان زند، بنایی معروف به عمارتی ملوکانه از گچ و آجر بر بالای مزار سعدی بنا گردید..

محسن فروغی معمار مدرنیست ایرانی طرح آرامگاه را با همکاری علی اکبر صادق با الهام گرفتن از عناصر معماری سنتی ایران، در سال ۱۳۳۰ طراحی می‌کند. ساختمان به سبک ایرانی است با ۸ ستون از سنگ‌های قهوه‌ای رنگ که در جلوی مقبره قرار دارند و اصل بنا با سنگ سفید و کاشی کاری مزین است. بنای آرامگاه از بیرون به شکل مکعبی است اما در داخل هشت ضلعی می‌باشد با دیوارهایی از جنس مرمر و گنبدی لاجوردی است.

این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد.

عکس: الهه پورحسین / خبرنگاران جوان


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۰۱ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری مهر
» قدیمی‌ترین عروسک موزه اسباب‌بازی کاشان مرمت می‌شود
... دیدن متن »
مدیرموزه عروسک و اسباب‌بازی کاشان از مرمت نخستین عروسک از مجموعه تاریخی این موزه خبر داد.
به نقل از روابط‌عمومی موزه؛ امیر سهرابی در این‌باره گفت: موزه عروسک و اسباب بازی چهار مجموعه عروسک خیمه شب بازی دارد که سه مجموعه آن مربوط به اواسط تا اواخر قاجار هستند. این اشیا براساس شرایط نگهداری و گذشت زمان دچارآسیب‌هایی شده‌اند و نیازمند حفاظت اصولی هستند تا بتوان آن‌ها را به عنوان یک سند ارزشمند نگهداری کرد.

سهرابی به همکاری دانشگاه‌اصفهان برای مرمت یکی از عروسک‌های موزه اشاره کرد و گفت: طاهره حاجی‌زاده، دانشجوی کارشناسی‌ارشد رشته مرمت اشیا، پایان‌نامه خود را باعنوان «فن‌شناسی، آسیب‌شناسی، مرمت و ارائه طرح حفاظت سه نمونه از عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی  موزه عروسک و اسباب‌بازی کاشان» با راهنمایی حمیدرضا بخشنده‌فرد و مشاوره محسن محمدی‌آچاچلویی انتخاب کرده و بر این اساس نخستین عروسک برای مرمت تحویل این دانشگاه شده است.

او با اشاره به اینکه قدیمی‌ترین مجموعه عروسک ایران در این موزه نگهداری می‌شود، گفت: سال گذشته به درخواست موزه، کارشناسان پژوهشکده مرمت پژوهشگاه میراث فرهنگی بازدیدی از عروسک‌ها داشتند و درگزارش بازدید برلزوم و ضرورت اقدامات حفاظتی و مرمتی تاکید کردند. براساس این گزارش قدیمی‌ترین مجموعه عروسک ایران که در این موزه نگه‌داری می‌شود، نیاز به اقدامات حفاظتی و مرمتی فوری دارد.

سهرابی تخصیص نیافتن بودجه را عامل مرمت نشدن عروسک‌های مجموعه دانست و اضافه کرد: متاسفانه با وجود گزارش پژوهشکده و درخواست ما از اداره کل موزه‌ها، هنوز اعتباری برای حفاظت و مرمت عروسک‌ها اختصاص داده نشده است.

نخستین عروسکی که به کارگاه مرمت دانشگاه هنر اصفهان سپرده شد ازمجموعه قدیمی‌ترین عروسک‌های ایران و درمنطقه نایین و اردکان ثبت شده. این عروسک قدمتی بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ سال دارد. عنوان این عروسک مشخص نیست اما درمشابهت عروسک دیگری با نام «فراش»، احتمال دارد که این عروسک نیز عروسک فراش باشد.

منبع: خبرگزاری مهر 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شکارچی کبک به پاکسازی تالاب گندمار محکوم شد
... دیدن متن »
شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهار محال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص جریمه و مجازات شکارچی غیرمجاز از سوی مرجع قضایی، اظهار داشت: شکارچی غیر مجاز ۲ کبک در شهرستان بروجن، بنا به حکم قضایی به تحمل ۶ ماه حبس و پاکسازی  ۱۰ ساعته زباله‌های تالاب بین ‌المللی گندمار محکوم شده است.

وی در خصوص مجازات صادر شده از سوی دستگاه قضایی برای این متخلف، گفت: این حکم مرجع قضایی در چهار محال و بختیاری سابقه داشته و برای مجرمانی که تخلفی در حوزه محیط زیست انجام نداده بودند نیز صادر شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهار محال و بختیاری ادامه داد: این اتفاق نتیجه کار آموزشی انجام شده در سطح استان، جوامع محلی، مردم، مدارس و مشارکت مسئولان و ورود جدی قوه قضاییه بوده است.

احمدی تصریح کرد: حکم‌های این چنینی از سوی قوه قضاییه علاوه بر بحث بازدارندگی جرایم، می‌تواند به کارهای حفظ و حمایت از محیط زیست بی‌انجامد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
علی رغم مخالفت عربستان با حضور زنان
» استخدام خلبان زن عربستانی در ترکیه
... دیدن متن »
در حالی‌ که زنان در عربستان حتی حق رانندگی ندارند، شرکت هواپیمایی ترکیه آمادگی خود را برای استخدام خلبانان زن عربستانی اعلام کرد.
شرکت هواپیمایی کشوری ترکیه در پی استخدام فارغ‌التحصیلان زن رشته خلبانی عربستان است.
خلبانی نوع خاصی از هواپیماها مستلزم داشتن قدرت بدنی زیادی نیست و زنان می‌توانند برخی از انواع هواپیماها را هدایت کنند. «تِمِل کوتیل» رئیس و مسئول اجرایی شرکت هواپیمایی ترکیه گفته است:
ما به فارغ‌التحصیلان زن رشته خلبانی در عربستان که نتوانسته‌اند در کشور خود مشغول به کار شوند، فرصت همکاری با شرکت هواپیمایی ترکیه را می‌دهیم.
کوتیل، در کنفرانسی خبری در آنکارا پایتخت ترکیه گفت که جهان با کمبود خلبان مواجه است و شرکت‌های هواپیمایی جهان تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ هزار خلبان نیاز خواهند داشت.
وی افزود که دولت ترکیه در آینده فرصت‌های زیادی را برای فعالیت سرمایه‌گذاران عربستانی در بخش صنعتی فراهم خواهد کرد و هم‌اکنون تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران عربستانی به صورت غیرعلنی در بخش‌های گردشگری و عمرانی ترکیه فعالیت می‌کنند.

 منبع: خبرنگاران جوان

mehdi hosseini این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» طبیعت بهاری گچساران در کهگیلویه و بویر احمد

استان کهگیلویه و بویراحمد از سرسبزی و تنوع گیاهی و جنگلی بی نظیری نسبت به استان های همجوار خود برخوردار است.

عکس: داوود ایزدپناه / تسنیم


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» ۸۰ سالگی پل ورسک

پل ورسک به عنوان مهمترین و مرتفع ترین پل خط راه آهن شمال ایران مطرح است. این پل شهرت جهانی دارد و از آن پس از جنگ جهانی دوم با عنوان پل پیروزی یاد شد. این پل در منطقه عباس آباد سوادکوه و روی دره ورسک به ارتفاع ۱۱۰ متربناشده دارای یک دهانه قوسی بطول ۶۶ متر و طول کلی ۸۶ متر است.این پل توسط مهندسان آلمانی و کارگران فنی ساخته و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

عکس: امیرعلی رزاقی


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» سفر "رایگان" کودکان زیر ۷ سال به کیش
... دیدن متن »
معاون گردشگری کیش از اجرای طرح ویژه "سفر رایگان کودکان زیر هفت سال" همزمان با برگزاری جشنواره تابستانی در این جزیره خبر داد.

محمد محب خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار گردشگری ایسنا با بیان این که کیش امسال متفاوت‌ترین جشنواره تابستانی را تجربه می کند، اظهار کرد: ما دنبال ارائه الگو و تبیین واژه تحول در گردشگری کشور هستیم، برای همین در جشنواره امسال تاکید ویژه ای روی کودکان شده است.

وی اضافه کرد: جشنواره تابستانی کیش از اول خردادماه آغاز می شود که همزمان با آن، طرح «جزیره آب نبات چوبی» با محوریت کودکان زیر هفت سال، اجرا خواهد شد. تاکید اصلی این جشن بر گردشگری سلامت است که متناسب با آن برای طیف ها و گروه سنی مختلف، برنامه ی ویژه ای درنظر گرفته شده است.

او همچنین درباره طرح سفر رایگان کودکان زیر هفت سال به جزیره کیش، توضیح داد: در جشنواره تابستانی امسال سعی شده هزینه سفر خانوار ایرانی به کیش کاهش یابد، طبق هماهنگی با هتل‌ها و شرکت هواپیمایی که زیر نظر سازمان منطقه آزاد کیش فعالیت می کند، تخفیف‌های ویژه‌ای درنظر گرفته شده تا زمینه سفری ارزان و بانشاط برای ایرانی ها فراهم شود. همزمان با این اقدام، کودکان زیر هفت سال نیز از بلیت هواپیما و اقامت رایگان بهره‌مند خواهند شد.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: سهمیه ویژه‌ای برای سازمان‌های دولتی درنظر گرفته شده تا کارمندان آنها نیز از امتیاز سفرهای اقساطی و تخفیف‌های ویژه، بهره‌مند شوند.

خدایی سپس از اجرای طرح «رالی باس» همزمان با برگزاری جشنواره تابستانی خبر داد و افزود: این برنامه در کنار رالی خانوادگی که چهارمین سال خود را سپری می کند، برگزار خواهد شد. رالی باس یک سفر تلفیقی است که با مشارکت استان هایی که امکان برقراری پرواز از کیش را دارند، اجرا می شود و تعاملات لازم نیز با ان ها صورت گرفته است.

وی گفت: در اجرای این رالی از اتوبوس های VIP استفاده می شود تا امنیت و رفاه مسافران تامین شود. طول این سفر پنج تا شش روز خواهد بود که دو روز آن به گشت در جزیره کیش اختصاص دارد و باقی روزها در فاصله شهر مبداء تا جزیره سپری خواهد شد. مسافران مسیر رفت را زمینی و برگشت را هوایی طی می کنند.

خدایی اضافه کرد: ثبت نام در «رالی باس» که محوریت آن ایرانگردی است، از ۲۰ روز دیگر آغاز می شود.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: تلاش می کنیم فضایی در این جزیره ایجاد شود که کیش، جایگزین مقاصد دیگری چون ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس شود.

منبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» بررسی بازگرداندن الماس کوه نور در دادگاه عالی هند
... دیدن متن »
به گزارش ایرنا ازخبرگزاری فرانسه، «رانجیت کومار» در جلسه دادگاه عالی این کشور افزود:«مهاراجه رانجیت سینگ» (در دهه ۱۸۵۰ میلادی) این الماس را به صورت داوطلبانه، به پاس کمک های انگلیس در جنگ های سینک، به این کشور اعطا کرده بود و این شی دزدی نیست.
دادگاه امروز باهدف بررسی دادخواست یک سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر هند برای بازگرداندن این الماس به خاک این کشور تشکیل شده بود.
سال گذشته میلادی نیز یک وکیل پاکستانی با طرح دادخواست خود در دادگاه عالی لاهور خواهان بازگشت این الماس به پاکستان شده بود. وی مدعی بود که الماس کوه نور متعلق به ایالت پنجاب پاکستان بوده است، اما انگلیسی‌ها در اواسط سده ۱۹ میلادی آن را به زور تصرف کرده اند.
الماس «کوه نور» در سال ۱۶۵۶ میلادی از ناحیه قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش کشور هند به دست آمد.
این سنگ قیمتی پس از فتح هند توسط نادرشاه افشار به همراه برخی جواهرات قیمتی دیگر به ایران آورده شد. با این حال پس از مرگ نادرشاه، ابتدا به افغانستان و سپس به هند بازگردانده شد.
الماس ۱۰۸قیراطی کوه نورکه قدمت آن بیش ازچهار هزار سال برآورد شده است، در سال ۱۸۵۰ توسط «مهاراجه رانجیت سینگ» ملقب به «شیر پنجاب» از پادشاهان سینک هند، به پاس کمک های انگلیس درجنگ های این کشور به ملکه ویکتوریا اعطا شد و در تاج ملکه انگلیس قرار گرفت و هم اکنون در برج لندن نگه داری می شود.
درسال ۲۰۱۰ «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در یک اظهار نظر جنجالی گفته بود که اگر بخواهد به تمامی ادعاهای مالکیت اشیای موزه انگلیس رسیدگی کند، دیری نمی پاید که این موزه از اشیای قیمتی خالی خواهد شد.

زوج این الماس به نام «دریای نور» هم اکنون در موزه جواهرات ملی ایران وابسته به بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی نگه داری می شود.

منبع: ایرنا 


مریم اسکندری و فرزانه رضایی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشاری که مایه هراس ملخ ها شده است

در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان، روستای آب ملخ قرار دارد که آبشاری عجیب و غریب را در دل خود جای داده است. ترکیبات خاصی که در آب آبشار آب ملخ وجود دارد باعث نابودی ملخ های مهاجم می شود.

http://bit.ly/1ShKrMN
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» اقبال مردمی از تنها ساحل اقیانوسی کشور
... دیدن متن »
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: سواحل استان سیستان و بلوچستان به عنوان تنها سواحل اقیانوسی کشور از ویژگی‌های منحصر به فردی برای جذب گردشگران دریایی برخوردار است.
منطقه سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری عنوان کرد: در نیمه دوم هر سال با مساعد شدن شرایط آب و هوایی گردشگران زیادی به سمت سواحل استان حرکت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه گردشگری در نوار ساحلی استان سیستان و بلوچستان در نوروز به اوج خود می‌رسد، بیان کرد: همانطور که پیش‌بینی می‌شد امسال شاهد استقبال ویژه گردشگران نوروزی از شهرستان چابهار به عنوان اصلی ترین مقصد گردشگری استان سیستان و بلوچستان بودیم.

مشتاق گوهری با اشاره به اینکه نوروز امسال در مجموع سه میلیون و ۱۱۴ هزار نفر گردشگر وارد استان سیستان و بلوچستان شده‌اند، اظهار کرد: از این میان ۲ میلیون و ۵۰۹ هزار نفر گردشگر وارد چابهار شده بودند. از این تعداد یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر از محور جاسک در استان هرمزگان وارد شهرستان چابهار شده بودند.

این مقام مسئول در استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: آمارها حاکی از آن است که نوروز امسال ورود گردشگران به شهرستان ساحلی چابهار با ۲۱ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته در ایام نوروز برخوردار بوده است.

با وجود اینکه تقاضای گردشگران برای استفاده از اماکن اقامتی در چابهار، ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود اما موفق شدیم به نیاز تمام آنها پاسخ دهیم و تمام گردشگران را در مکان‌های مناسب اسکان دهیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان همچنین از برپایی کمپینگ‌های اقامت موقت برای گردشگران خبر داد و خاطرنشان کرد: با ایجاد مقدمات و زیرساختهای لازم در زمینه گردشگری و رفاهی در شهرستان چابهار، توانستیم در این ایام بهترین خدمات را به مسافران نوروزی ارائه دهیم.

وی از ارائه انواع خدمات گردشگری و تفریحی دریایی در شهرستان چابهار در ایام نوروز و استقبال مسافران از آنها خبر داد و یادآور شد: علاوه بر شهرستان چابهار سایر شهرستان‌های ساحلی استان در ایام نوروز از رونق خوبی در امر گردشگری برخوردار بودند.

به گفته وی، زرآباد، کنارک، درک، رمین و گواتر نیز با دارا بودن سواحل زیبا، میزبان گردشگران بسیاری از سراسر کشور در ایام نوروز بودند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان بیان کرد: شهرستان چابهار قابلیت جذب مسافران بسیار بیشتری را دارد و دلیل عدم استقبال مردم از سفر به چابهار به دلیل بعد مسافت زیاد و فاصله طولانی این شهرستان ساحلی با مراکز پرجمعیت کشور است. اگر شرایطی فراهم شود که بتوانیم با ایجاد امکانات و تاسیسات مناسب گردشگری و تبلیغات مناسب زمینه‌های جذب بیشتر گردشگران را فراهم کنیم، سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز بیش از پیش نسبت به ورود در بخش گردشگری چابهار رغبت نشان خواهند داد.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قصد داریم با برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌های ساحلی و دریایی در جذب بیشتر گردشگران موثر عمل کنیم.

منبع: ایسنا 

محمود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه رهگشای خانه عروسک های بومی می شود

دکتر محمد رهگشای به همراه میریام گوتس،همسر فرانسویش، زوج خوش ذوقی هستند که در بادرود نطنز خانه ای قدیمی را محل احیای آداب و رسوم گذشتگان کرده و مردمان محلی را با خود همراه ساخته اند؛ و این روزها گوشه دیگری از خانه را تبدیل به موزه عروسک های بومی کرده اند.

http://bit.ly/1U1Irg9
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» شیشلیک به عنوان غذای سنتی ثبت ملی می‌شود
... دیدن متن »
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری خراسان رضوی گفت: شیشلیک مهمترین غذای منطقه گردشگری بینالود، طرقبه و شاندیز است که موضوع ثبت این غذای سنتی در فهرست آثار ملی از سوی سازمان میراث فرهنگی در حال پیگیری است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، حسین زارع صفت با بیان این مطلب در جلسه تقدیر از اعضاء ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان بینالود که در مجتمع تفریحی-گردشگری چالیدره برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان بینالود با دارا بودن طبیعت بکر، آب و هوای مناسب و جاذبه‌های گردشگری بسیار زیاد دارای ظرفیت بالایی در حوزه گردشگری است با این حال به نظر می‌‎رسد تنها از ۳۰ درصد این ظرفیت استفاده شده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد ظرفیت منطقه طرقبه و شاندیز درحوزه توسعه گردشگری به بهره‌برداری نرسیده است، اضافه کرد: می‌توان با برنامه‌ریزی در این خصوص نسبت به توسعه گردشگری در آینده تصمیمات بسیار خوبی گرفت.

زارع صفت با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان "اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل" افزود: توسعه گردشگری و تاکید بر افزایش درآمدها از این طریق یکی از راهکارهایی است که به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری خراسان رضوی گفت: می‌توان با همدلی و مشارکت بخش دولتی و خصوصی برنامه‌ریزی‌های بسیار مناسبی را در خصوص توسعه گردشگری در این شهرستان انجام داد.

وی تصریح کرد: بوم‌گردی و توجه به طبیعت بکر طرقبه و شاندیز یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به توسعه گردشگری در این شهرستان کمک کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به غذاهای سنتی شهرستان بینالود و منطقه طرقبه و شاندیز گفت: شیشلیک مهمترین غذای این منطقه است که البته موضوع ثبت این غذای سنتی در فهرست آثار ملی نیز از سوی این اداره کل در حال پیگیری است.

منبع: ایسنا 

مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشن سونکاران Songkran درتایلندجشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روز به طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است. در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است. در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند و در مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.

در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب، در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.

عکس: Jorge Silva / رویترز

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
تا به امروز با تیوال و ژیوار سفر نرفته ام. اما عاشق سفرم، عاشق طبیعتم و عاشق کتاب و ادبیات.
یوسف علیخانی را 4 سالی هست که می شناسم. مجموعه داستان های قدم بخیر مادربزرگ من بود، اژدهاکشان و عروس بید را خوانده ام و می توانم بگویم از بهترین داستان های کوتاهی ست که خوانده ام. بیوه کشی نام اولین رمان یوسف علیخانی است که در طی یک سال به چاپ چهارم رسیده است.
شک ندارم که سفر به دل طبیعت با کتاب خوانی و گپ و گفت با یوسف علیخانی درباره کتاب هایش تجربه دلچسبی خواهد شد.
امید دارم که این سفر به خیر باشد.
mehdi hosseini ، امین مهدوی و سعید زادمهر این را خواندند
سپیده مومن زاد این را دوست دارد
از الان مطمئن باشید سفر خیلی خیلی خوبی رو تجربه میکنید :)
۳۱ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه شرق دور ( کوالالامپور ، پوکت ، پاتایا ، بانکوک )
http://www.gardeshgarha.com/itinerary/travel-far-east-asia
نیکا نصیری و مارال این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد
» درآمد ۳۲میلیاردی بازارچه‌های نوروزی صنایع‌دستی
... دیدن متن »

آمار قطعی فروش صنایع دستی ۶۷۵ بازارچه در۳۱ استان کشور، در ایام نوروز ۱۳۹۵ به رقمی بالغ بر ۳۲ میلیارد و چهل و سه میلیون تومان رسیده است. به گزارش روابط ‌عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث‌فرهنگی، این آمار صرفا مربوط به فروش بازارچه‌های نوروزی بوده و آمار فروشگاه‌های صنایع دستی در نقاط مختلف کشور در آن لحاظ نشده است. این رقم بر اساس آمارها و گزارش‌هایی اعلام می‌شود که از استان‌ها احصا شده است. طبق این گزارش، بازارچه‌های نوروزی فروش صنایع دستی همه ساله با استقبال گردشگران و مسافران روبه‌رو می‌شود و امسال نیز این بازارچه‌ها رشد قابل قبول و چشمگیری را تجربه کرده‌اند. میزان فروش صنایع دستی در بازارچه‌های نوروزی سال گذشته ۲۴۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون ریال بوده که با رشدی در حدود ۳۳ درصد به رقم گفته شده، رسیده است.

منبع: دنیای اقتصاد 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» شرط عربستان برای حضور حجاج ایرانی!
... دیدن متن »
در حالی که با توجه به حوادث ناگوار و بی‌سابقه در موسم حج گذشته و پس از آن، انتظار می‌رود که مسئولان حج کشورمان شرط‌هایی با هدف تأمین امنیت حجاج در نظر بگیرند، گویا وزارت حج عربستان در کمال تعجب اقدام به تعیین برخی شرط و شروط برای پذیرش حجاج ایرانی کرده است!
 سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کرد، وزیر حج این کشور در دیدار با هیاتی از ایران بر ممنوعیت تجمعات و سر دادن شعار و بالابردن صدا هنگام دعا خواندن در حین مراسم حج تاکید کرده است.

به نوشته سایت شبکه الجزیره، «حاتم قاضی» گفت: وزیر حج عربستان پنج‌شنبه گذشته به اطلاع هیئتی از ایران رسانده که برپایی هرگونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج ممنوع است.

وی افزود، در این دیدار وزیر حج عربستان بر ممنوعیت سر دادن شعار و بالا بردن صدا در حین قرائت دعا تاکید کرده است.

شبکه خبری العالم در گزارش خود در این زمینه ادامه داد :وزیر حج عربستان ادعا کرده است که سر دادن شعار، مزاحم دیگر حجاج می‌شود.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که حجاج ایرانی در سال‌های اخیر و در موسم حج، هیچ‌گونه تجمعی نداشته و شعاری در اماکن عمومی شهرهای مکه و مدینه سر نداده‌اند و مراسم برائت از مشرکین هم در چادرهای عرفات برگزار می‌شد.

تنها مراسم برگزار شده در سال‌های اخیر، دعای کمیل در بین‌الحرمین مدینه منوره بود که به اذعان مقامات امنیتی شهر مدینه، با نظم و انضباط کامل و فراتر از تصور برگزار شده است.

اما سخنگوی وزارت حج عربستان با اشاره به درخواست وزیر حج این کشور در دیدار با هیئت ایرانی مبنی بر ضرورت شرکت حجاج در برنامه‌های توجیهی پیش از ورود به عربستان و پایبندی به طرح‌هایی که برای "حفاظت از حجاج" اجرا می‌شود، بار دیگر مدعی شد که ریاض از تمامی حجاج خارجی از جمله حجاج ایرانی استقبال می‌کند.

منبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام و خسته نباشید. چطوری میشه متوجه شد که چند نفر ثبت نام کردن؟ و در صورت به حد حساب نرسیدن هزینه سفر چطوری برگشت داده میشه؟
درود بر شما
در این صورت با ارسال ایمیلی از جانب خربداران حاوی اطلاعات حساب‌شان، مبلغ بازگردانده می‌شود.
۲۹ فروردين
امیدوارم سفر خوبی باشه
۳۰ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» طبیعت بهاری مریوان

مریوان یکی از شهرستان‌های مهم استان کردستان ایران به شمار می‌رود که در ۱۲۵ کیلومتری غرب شهرستان سنندج، مرکز استان کردستان قرار دارد.

مریوان در کنار دریاچهٔ زریبار، اورامان قرار گرفته و طبیعت زیبایی دارد.

عکس:دانا آذریان / تسنیم


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
دریاچه زریوار یا زریبار به قولی بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان و بسیار زیباست. مریوان وبه طور کلی کردستان مردمانی مهمان نواز دارد.
۳۰ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تلگراف از ۱۰ دلیل خوشمزه برای سفر به ایران می نویسد

نشریه انگلیسی تلگراف به تازگی در گزارشی ۱۰ نوع از غذاهای ایرانی را معرفی کرده و لذت تجربه طعم آنها را از دلایل سفر به ایران برشمرده است.

http://bit.ly/1p89mKc
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشنواره سیندور جاترا Sindoor Jatra در نپال

پیروان آئین هندو در نپال با آغشته کردن سر و صورت خود به پودر نارنجی رنگ جشنواره مذهبی سیندور جاترا را جشن می گیرند.


عکس: Navesh Chitrakar

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
مصطفی آذرکمان و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تعیین تکلیف یک هزار دستگاه ساختمان غیرمجاز روستای زیارت
» برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز روستای گردشگری زیارت
... دیدن متن »
روستای زیارت از روستاهای برتر گردشگری ایران به شمار می رود که در هفت کیلومتری جنوب جنگل «ناهارخوران» گرگان قرار دارد. 
آبشار زیارت، چشمه آبگرم، امامزاده عبدالله (ع) و بافت قدیمی روستا از نقاط دیدنی این منطقه است.

  معاون هماهنگی امور عمرانی استان گلستان از تخریب ۲۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در روستای گردشگری زیارت و ادامه تعیین تکلیف یک هزار واحد ساخت و ساز غیرمجاز دیگر خبر داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان گلستان پس از گردهمایی مدیران استانی در وزارتخانه جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران با اعلام آمارهای مربوط به برخوردهای قضایی با ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای زیارت گفت: طرح ساماندهی منطقه، جلوگیری از ساخت و سازهای جدید و برنامه تخریب و برخورد با متخلفان در دستور کار سازمان امور اراضی کشور و شورای عالی معماری و شهرسازی است.
«رضا مروتی» افزود: طرحی در حال تهیه است تا افزون بر جلوگیری از ساخت و سازهای جدید، تکلیف بخشی از ساخت و سازهای موجود با قابلیت تبدیل به طرح های مجاز در محدوده حریم شهرها را روشن کند.
به گفته مروتی، این طرح های قابل تبدیل همچون طرح های گردشگری و تفرجی دارای کاربری های عمومی است که موجب رونق صنعت گردشگری می شود و ضوابط طرح اولیه با کمک سازمان امور اراضی کشور و شورای عالی معماری شهرسازی در دست تهیه است. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استان گلستان ادامه داد: برخی تصور می کنند ساخت و ساز غیرمجاز، زمین خواری است اما به طور مطلق زمین خواری در این روستا صورت نگرفته است بلکه با معضل ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری روبروییم. 
به گفته وی، در ۱۰ سال گذشته اداره جهاد کشاورزی استان زمین های روستای زیارت را به دلیل کوهستانی بودن، برای کشاورزی و دامپروری غیراقتصادی اعلام کرد بنابراین برخی زمین های خود را واگذار کردند و کاربری آنها را به مسکونی تغییر دادند.
به گزارش ایرنا، در چند سال گذشته روستای زیارت به عنوان یکی از هدف های گردشگری تعریف شد اما اینک با سرعت گرفتن ساخت و سازهای غیرمجاز، آنجا به مکانی برای ویلاسازی و گردشگری شخصی تبدیل شده است. 

منبع: ایرنا
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حفاری‌ها در بولفوردِ ویلتشایرِ انگلیس
» کشف ۱۵۰ قبر متعلق به قرون وسطی
... دیدن متن »
حفاری‌ها در بولفوردِ ویلتشایرِ انگلیس منجر به کشف ۱۵۰ قبر آنگلوساکسونی شد.
 ۱۵۰ قبر متعلق به دوره آنگلوساکسون‌ها که قِدمت‌شان به اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم برمی‌گردد، در منطقه بولفرودِ ویلتشایرِ انگیس توسط باستان‌شناسان کشف شد.

در این مکان بقایای زنان، مردان و حتی نوزادان پیدا شده است. به گفته باستان‌شناسان، این قبرستان به نسبت آن دوران فضای بزرگی برای دفن مردگان بوده است.

نکته عجیبی که درباره این گورستان وجود دارد، استفاده شدن از یک قبر برای چند مرتبه است. پژوهشگران با اشاره به این مطلب که مُرده‌هایی از یک خانواده در این گورها دفن شده‌اند، گفتند که این موضوع در آن زمان مرسوم نبوده است.

به گزارش آرکئولوژی، باستان‌شناسان قدمت این قبرستان را بین سال‌های ۶۶۰ تا ۷۸۰ پس از میلاد مسیح تخمین زده‌اند.

بسیاری از مرده‌های این گورستان همراه با وسایل شخصی همچون چاقو و شانه‌ای از جنس استخوان و زیورآلاتشان به خاک سپرده شده‌اند. صدفی از دریای سرخ که در یکی از این قبرها پیدا شده نشان از روابط گسترده تجاری این مردم با دیکر کشورها دارد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» جان تازه در رگ‌های سازه‌های آبی تاریخی شوشتر
... دیدن متن »
رییس میراث فرهنگی شوشتر با بیان این که سیلاب‌ها صدمه‌ای به سازه‌های آبی تاریخی شوشتر نزدند گفت: از قضا سازه‌های آبی در آب جان می‌گیرند.

علی‌محمد چهارمحالی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان اظهار کرد: بناهای تاریخی به ویژه سازه‌های آبی با آب زنده‌اند. بنابراین اگر آب را بر آن‌ها قطع کنیم باید شاهد فرسایش آن‌ها باشیم.

او ادامه داد: تصور کنید سازه آبی هزار ساله در کنار آب بوده است و حال آب را از آن بگیریم. متاسفانه در سال ۹۳ و ۹۴ ناگهان دبی آب پایین رفت و یک دوره فساد در دیواره‌های سازه‌های آبی شوشتر دیده شد.

رییس میراث فرهنگی شوشتر بیان کرد: شوری آب و نمک موجب آسیب رسیدن به دیواره‌ آسیاب‌ها و آبشارها می‌شود. این در حالی است که سیلاب‌ها تأثیری بر سازهای آبی شوشتر نداشته است.

چهارمحالی گفت: تنها مشکلی که سیلاب‌ها ایجاد کرده این است که زباله‌ها را جلوی "بند میزان" جمع کرده و از طرف بیشه‌زار با خود چوب آورده است.

وی افزود: سهراب سپهری می‌گوید مردم بالا دست چه صفایی دارند. اما انگار مردم بالا دست ما مقداری کم لطفی کرده‌اند چون آشغال‌های رها شده آن‌ها به شوشتر رسیده است!

متبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند امکان رزرو دوازدهمین برنامه "یک سفر یک کتاب" در تیوال آغاز شده‌است.
مارال این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مثل همیشه از تیوال و ژیوار عزیز، برای این سفر، برنامه خوب و منظم و گرم و صمیمی و از همه مهم تر معرفی کتابِ عالی دفتر بزرگ آقای نوری سپاس گزارم :)
امین مهدوی این را خواند
مارال این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید