«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

کوهنوردی تیوال ...قرار شماره 21(اولین قرار بعد از ماه مبارک رمضان)


....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود....


به نام خدا

پیش از هر چیز بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریم!!!!!!!!دوستان عزیز با نهایت احترام قرار شماره 21به صورت یه برنامه تعین شده و بدون نظر سنجی میباشد...
...قبل از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!
مثل لیوان ,قاشق,بشقاب ( حتما و به دلیل حفاظت از محیط زیست و عدم مصرف ظروف یکبار مصرف ),(فلاسک و زیر انداز در صورت وجود)

مسیر ... دیدن ادامه » انتخابی: درکه محل اسقرار جدید بعد از ۱.۱۵ ساعت کوهنوردی


وعده ی ما : راس ساعت ۶.۳۰ صبح ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
محدوده زمانی برگشت : 14 الی 15.30

!!!(هزینه ی تقریبی جهت صبحانه و میان وعده مبلغ ۸۰۰۰ تومان می باشد که دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشنودی ماست تا آخر امشب این مبلغ رو به صورت علی الحساب به شماره کارت 5022291001658093 به نام نسیم حاجی خانیان واریز و جهت هماهنگی به شماره من پیامک ارسال نمایند.با تشکر)

چند نکته قابل تامل :

یادم نمیرود که چه قدر دوست داریم باهم بودنمان را،یادم نمیرود که چقدر بزرگ داریم و سایه شان مستدام رو سرمان،یادم نمیرود تک تکمان را که هجوم میبریم به دیگری وقت دل گیریشان

یادم میماند که چقدر خوبیم

چقدر خوبیم ما، چقدر خدا هم هست لابلای بودنمان

قبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))

منتظر همتون هستیم....
شماره من جهت هماهنگی 09213229327
فاطمه هاشمی و مهرزاد محمدی این را دوست دارند
علی عبدالرحیم و زهرا این را می‌آیند
فاطمه هاشمی ، زهرا و مریم.ک این را پاسخ داده‌اند
می آیم خواهری و مثل همیشه کنار هم خواهیم بود
از تیوال تقاضای پررنگ شدن دارم
۱۹ دقیقه پیش
سلام سلام

هستیم هستیم
۱۳ دقیقه پیش
در اینجا سوالی مطرح میشه که برنامه برای پنج شنبه هست یا جمعه؟
زکات علمتونو بدید ممنون میشم:)
۷ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آسمان «کویر سه قلعه»، پر ستاره ترین آسمان ایران

شب هنگام تا چشم کار می کند ستاره است و آسمان بی انتها. دوست داری ساعت ها نگاهت به آسمان باشد و درخشش و هیایوی ستارگان را تماشا کنی.

http://bit.ly/1JpkSZz
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره «هفته فرهنگی هند در ایران» پنجم تا نهم مردادماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، جشنواره سینمای مستند تجربی هند، اجرای موسیقی قوالی، نمایشگاه‌های صنایع دستی، نشریات و عکس، غرفه‌های گردشگری، لباس‌های هندی، نقاشی با حنا و همچنین چای و غذا از بخش‌های مختلف جشنواره هفته فرهنگی هند در ایران است.

آیین افتتاح این جشنواره 5 مرداد ماه از ساعت 18 تا 21 برگزار و اجرای موسیقی قوالی و پخش فیلم از ساعت 17 تا 20 و سایر برنامه‌های اجرایی این جشنواره نیز از ساعت 9 تا 21 و از تاریخ 6 تا 9 مرداد ماه اجرا می‌شوند.

شرکت در این جشنواره برای تمامی علاقه‌مندان امکان پذیر است. علاقه‌مندان جهت شرکت در این جشنواره می‌توانند به مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
ذوق زده ، امین مهدوی ، پگاه و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

«نکاتی که در سفرهای تابستانی باید بدانیم»

http://bit.ly/1VInF4W
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» وزارت خارجه انگلیس: به ایران سفر کنید.
... دیدن متن »

وزارت خارجه انگلیس روز شنبه در بیانیه ای ضمن تجدید نظر در هشدارهای مسافرتی قبلی اش در مورد ایران، بیشتر مناطق کشورمان را برای گردشگران انگلیسی امن و مطمئن اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه انگلیس در این بیانیه تصریح کرد: هشدارهای قبلی مسافرتی اکنون تنها به مناطقی هم مرز با افغانستان، پاکستان و عراق محدود شده است.

'فیلیپ هاموند' وزیر خارجه انگلیس در ارتباط با این تجدیدنظر صورت گرفته، گفت: باور داریم که خطر برای شهروندان انگلیسی در ایران در دوران اخیر تغییریافته است.

وزیر خارجه انگلیس توضیح داد: توصیه های مسافرتی برای هر کشوری به صورت مستمر و بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده صورت می گیرد.

هاموند افزود: سیاست انگلیس در مورد توصیه در خصوص عدم مسافرت به یک منطقه وقتی صورت می گیرد که قضاوت این باشد که خطرات به صورت غیرقابل قبولی در این منطقه بالا است .

وی ادامه داد: ما این ملاحظه را همچنان برای بخش هایی از ایران مشخصا برای مرزهای این کشور با افغانستان و پاکستان داریم .

وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: اما باور داریم که خطر برای شهروندان انگلیسی در سایر مناطق ایران تغییریافته است.

وی همچنین گفت که تغییر ارزیابی های مسافرتی انگلیس در مورد ایران به شکل انفرادی انجام شده اگرچه این تغییر هم راستا با بیشتر شرکای این کشور صورت گرفته است.

وزیر خارجه انگلیس همچنین با اشاره به بسته بودن سفارت این کشور در تهران، افزود: گردشگران انگلیسی همچنان باید آگاه باشند که حمایت های کنسولی ما در این شرایط محدود است و آنان بایستی به دقت خطرات مسافرت به ایران را موردتوجه قرار دهند .

وی افزود: شهروندان انگلیسی در صورت نیاز به کمک های مشورتی ضروری می توانند با سفارت سوئد و یا هر سفارت عضو اتحادیه اروپا در تهران تماس بگیرند.

در بیانیه وزارت خارجه انگلیس همچنین آمده است: «ما همچنان به توصیه نسبت به تمام سفرها به مناطق مشخص، به خصوص در طول مرز با عراق، پاکستان و افغانستان، ادامه می دهیم. با این حال، دیگر توصیه ای نسبت به تمام سفرها به جز سفرهای ضروری به دیگر مناطق ایران وجود ندارد. ما توصیه خود را به روزرسانی کرده ایم تا خطرات احتمالی که ممکن است اتباع انگلیسی مسافر به ایران دچار آن شوند، شفاف تر شوند.»

وزارت امور خارجه انگلیس در آخرین هشدار مسافرتی خود که مربوط به سال گذشته است، برای کلیه سفرهای غیرضروری به همه مناطق ایران محدودیت قائل شده بود.

این وزارتخانه با این ادعا که مسافران خارجی انگلیسی و نیز دارندگان تابعیت دوگانه انگلیسی-ایرانی بیش از هر ملیت دیگری در ایران درخطر هستند، از اتباع این کشور خواسته بود تا حد ممکن به ایران سفر نکنند.

انتظار می رود که با لغو هشدار مسافرتی دولت انگلیس در خصوص سفر به ایران که متعاقب توافق هسته ای وین صورت می گیرد، شاهد سرازیر شدن خیل گردشگران انگلیسی به ایران باشیم.

متصدیان صنعت گردشگری پیش ازاین از هشدارهای مسافرتی دولت انگلیس به عنوان یکی از موانع سفر گردشگران این کشور به ایران ذکر کرده بودند.

منبع: تابناک

رسول حسینی این را خواند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پارک ملی لار

پارک ملی لار در دامنه جنوب غربی دماوند بین استان های تهران و مازندران و در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران قرار دارد و از قسمت شمال به کوه های نور از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر از قسمت جنوب به لواسانات و از قسمت شرق به کوه دماوند و پلور محدود می شود. از حیوانات شاخص این پارک می توان از کل و بز، قوچ ، سمور، میش البرز مرکزی، خرس قهوه ای، پلنگ، گرگ و قزل‌آلای خال قرمز نام برد.

از این منطقه به علت وجود ارزش ها و جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای زیبا به عنوان یک منطقه اکوتوریستی و تحقیقاتی و جهت پژوهش و آموزش نیز استفاده می گردد که به علت وجود تنوع بسیار در میان گونه های گیاهی و جانوری مورد توجه مردم و دوستداران طبیعت قرارگرفته است.

منبع: فرارو


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بررسی دیدگاه پادشاهان قاجار درباره میراث فرهنگی
... دیدن متن »
دیدگاه پادشاهان قاجار درباره میراث فرهنگی فردا " دوشنبه " در نشست بررسی کاوش های باستان شناسی فرنگیان در دوره قاجار مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دکتر محمدنادر نصیری مقدم مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی و مطالعات ایران شناسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه امروز " یکشنبه " این مطلب را اعلام کرد.
او گفت: عصر قاجار را برخی از مورخین ایرانی، عصر امتیازات نامیده اند. نفت دارسی، رژی تنباکو و ... از مواردی است که می توان به عنوان گواه صادق بر این مدعا مطرح کرد.
نصیری مقدم با طرح این سوال که آیا در زمینه آثار باستانی و حفاریهای باستان شناسی هم کاربرد مفهوم امتیاز، صحت تاریخی دارد؟ افزود: به عبارت دیگر، این پرسش نیز مطرح است که حکومت مردان ایران عصر قاجار تا چه حد برای میراث فرهنگی ارزش و اهمیت قائل بودند و به حفاظت از آن اصرار داشتند؟
نصیری مقدم در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه (richt.ir ) خاطرنشان ساخت که به این پرسش ها و همچنین این پرسش که آیا کاوش های باستان شناسی فرنگیان در چه چهارچوب حقوقی صورت گرفت و چه نتایجی از آنها عاید شد؟در این نشست پاسخ خواهد داد.
به گفته وی این سخنرانی بر اساس اسناد آرشیو های فرانسه، انگلستان و ایران به این موضوع می پردازد و با پاسخ دادن به این سوالات، روایت جدیدی در این زمینه به دست می دهد.
سخنرانی محمد نادر نصیری مقدم ساعت 10 تا 12 فردا "پنجم مرداد "در سالن همایش های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری واقع در ابتدای خیابان سی تیر مقابل موزه ملی برگزار می شود.
حضور علاقمندان در این نشست که در آن یاد پروفسور شهریار عدل ایران شناس و باستان شناس برجسته که چندی پیش به دیار باقی شتافت و در قطعه نام آوران آرام گرفت گرامی داشته خواهد شد، آزاد است.

رسول حسینی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» لزوم هوشیاری در استفاده از اینترنتهای رایگان در سفر
... دیدن متن »

سرگرد کیانی سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری با بیان اینکه نباید برای انجام کارهای غیر ضروری و مهم از اینترنت های هانی‌پات، باز و رایگان استفاده کرد، گفت: بسیاری از مسافران که لپ تاپ، تبلت و موبایل های هوشمند دارند از اینترنت های هانی‌پات، باز و رایگان استقبال می کنند و در هر مکانی با سیستم های خود به اینترنت متصل می شوند تا از اخبار و اطلاعات دنیای سایبر بهره ببرند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان اینکه در اتصال به اینترنت های هانی‌پات، باز و رایگان کاربران مسافر در اماکن توریستی و اقامتی و بین راهی باید مراقب باشند تا در دام هکرها و مجرمان سایبری نیفتند، گفت: اتصال به اینترنت باز و رایگان بدون رمز عبور در امکان عمومی، به راحتی اطلاعات شما را در معرض رویت کسانی قرار می‌دهد که به همان منبع اینترنت متصل هستند؛ چون در این زمان چندین نفر همزمان از طریق وای فای به اینترنت متصل می شوند، بنابراین مشاهده سایت های بازدید شده و هک کردن دستگاه شما بسیار آسان تر از حالت معمولی است.

وی افزود: در حالیکه در بسیاری از سیستم های شخصی این مسافران، انبوهی از اطلاعات مهم و شخصی وجود دارد که خطر سرقت آنها از سوی مجرمان سایبری و هکرها که این هانی پات ها را به اشتراک می گذارند وجود دارد.

سرگرد کیانی در توصیه به مسافران تاکید کرد: قبل از مسافرت اطلاعات مهم و شخصی را از حافظه دستگاه های همراه به حافظه های جانبی مثل فلش مموری، هارد اکسرنال، سی دی و دی وی دی منتقل نموده و در مکان امنی نگهداری کنند.

این مقام آگاه افزود: شهروندان برای سیستم های همراه خود(لب تاپ، تبلت و موبایل های هوشمند) رمز گذاری نموده و از رمزهای پیچیده و ترکیبی از اعداد، حروف و علائم استفاده کنند.

وی با بیان اینکه برخی مسافران برای انجام عملیات بانکی به کافی نت ها مراجعه می کنند، گفت: مسافرانی که از کافی نت ها برای کارهای اینترنتی خود بهره می برند مراقب باشند تا در دام کی لاگرهای سخت افزاری گرفتار نشوند.

سرگرد کیانی برای جلوگیری از گرفتاری در دام فیشرها نیز گفت: مسافران حتما در خریدهای خود از فروشگاههای دارای نماد الکترونیک خرید نمایند و هنگام پرداخت وجه خرید نیز دقت نمایند که درگاه بانکی HTTPS باشد و حتما از صفحه کلید مجازی برای وارد کردن رمزهای بانکی خود استفاده کنند.


حمید غیور این را خواند
علیرضای دوستی ، محمد عسگری و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اقامت در «مهین سرای راهب»، لوکس ترین اقامتگاه تاریخی

http://bit.ly/1GN4lZ9
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دعوت از اتباع آمریکا برای سفر به ایران توسط یک تورگردان آمریکایی
... دیدن متن »

یک تورگردان آمریکایی با دعوت از اتباع این کشور برای سفر بهایران، آن‌ها را فراخوانده تا به دیپلماسی مردمی آمریکا و ایران بپیوندند.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، توافق هسته‌ای ایران و 1+5 برخی از آژانس‌های گردشگری آمریکایی را بر آن داشته تا مشتریان خود را برای سفر به ایران دعوت کنند. جری سورکین (Jerry Sorkin)، مدیر یک آژانس گردشگری آمریکایی که حدود شش سال است به مقصد ایران تور اجرا می‌کند، با ارسال ایمیلی به همه‌ی مشتریان‌اش در سراسر جهان، به توافق صورت گرفته اشاره کرده و نوشته است؛ «با وجود آن‌که همه نمی‌توانند به طور قطع بگویند توافق در “وین” همه مسائل و نگرانی‌ها را حل کرد، ولی حقیقت آن است که پس از سه دهه مذاکرات ثمربخشی صورت گرفته و قدم‌های مثبتی به سمت جلو برداشته شده است.»

او سپس اتباع آمریکایی را دعوت کرده تا با سفر به ایران به دیپلماسی مردمی که از سال 2009 با اجرای تورهای گردشگری در ایران آغاز کرده است، ملحق شوند.

چنین فراخوان‌ها و دعوت‌هایی در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از شهروندان آمریکایی هنوز تصویر و اطلاعاتی درست از ایران ندارند. بیشتر آن‌ها گمان می‌کنند چون دولت‌شان در ایران سفارتخانه‌ای ندارد، نمی‌توانند به ایران سفر کنند، خیلی از آن‌ها حتا نمی‌دانند می‌توانند ویزای توریستی ایران را دریافت کنند. سوال بیشتر آن‌ها از آژانس‌های ایرانی این است؛ «آیا به عنوان یک شهروند آمریکایی می‌توانند ویزای ایران را بگیرند؟»

شرایط صدور ویزای گردشگری ایران برای اتباع آمریکایی به نسبت آن ضوابطی که آمریکایی‌ها برای سفر اتباع ایرانی تعیین کرده‌اند، بسیار آسان‌تر است.

صدور ویزای گردشگری ایران برای اتباع آمریکایی در حالت عادی بین یک تا پنج هفته زمان می‌برد، اگرچه این زمان گاه بسیار کوتاه می‌شود و به چند روز هم می‌رسد، اتفاقی که برای بسیاری از گردشگران آمریکایی رخ داده و آن‌ها را شگفت‌زده کرده است.

سال پیش نویسنده‌ی جوان آمریکایی در سفر یک ماهه‌ای که به ایران داشت، دریافت یک هفته‌ای ویزای ایران را شگفت‌انگیزترین بخش سفرش اعلام کرد، اتفاقی که به گفته‌ی خودش دور از تصور بود و او را شوکه کرد.

بنا بر تایید آژانس‌های ایرانی با آن‌که سفر گردشگری اتباع آمریکایی در چند سال اخیر به ایران آسان‌تر شده؛ اما در مقابل، این شرایط برای اتباع ایرانی از سوی طرف آمریکایی چندان تغییری نکرده است.

البته به تازگی از برخی آژانس‌های گردشگری شنیده شده است که گردشگران آمریکایی نیز برای دریافت ویزای گردشگری ایران، علاوه‌ بر تحویل مدارک معمول که از دیگر مسافران خارجی دریافت می‌شود، باید اطلاعات یا رزومه‌ای پنج ساله از خود ارایه دهند.

با این حال همان آژانس‌های مسافرتی که این ابلاغ را جدید و دستوری تازه می‌دانند، گفته‌اند که در روند صدور ویزای ایران برای گردشگران آمریکایی مانع و مشکلی ایجاد نشده و روال و مدت زمان صدور مثل گذشته است.

مرتضی رحمانی‌موحد، ‌معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هرچند از چنین ابلاغی اطلاع ندارد، چرا که “دفتر هماهنگی” مستقر در این سازمان مسؤول ابلاغ چنین دستوری است، دفتری که به درخواست‌ گردشگران آمریکایی برای سفر به ایران رسیدگی می‌کند و مدارک مربوط به ویزای این گردشگران نخست و پیش از وزارت خارجه به آن تحویل داده می‌شود، اما گفته است: «ورود گردشگران آمریکایی به ایران سخت نشده و نمی‌شود. هر گردشگری اگر قرار باشد به ایران بیاید حتما می‌آید، آن هم بدون مشکل.»

طبق آماری که «مسعود سلطانی‌فر» از گردشگران ورودی به ایران در سال 93 داده است، سال پیش 4 هزار گردشگر آمریکایی به ایران سفر کردند، در حالی‌که تعداد آن‌ها در سال 92 به 2 هزار نفر می‌رسید.

منبع: وبسایت توریست ها

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ورودیه کل موزه های سعدآباد به آن وسعت حدود 20هزار تومان بود ما اخیراً رفتیم.
این قاجارها چه گران فروشند!
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
احتمالاً با خورشید و ماه و زمین و آسمان هم هماهنگی های لازم انجام گرفته و حق استفاده شون لحاظ شده است.
با تشکر از کمپانی تیوال.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"یادمان تاریخی قلعه دختر فیروزآباد فارس در آستانه ثبت جهانی"

مدیر پایگاه مجموعه تاریخی فیروزآباد گفت: یادمان تاریخی 'قلعه دختر' فیروزآباد که متعلق به دوره ساسانیان است یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شاخص فارس است که به دلیل اهمیت و ویژگی های منحصر به فرد در قالب پرونده محور ساسانی فارس در آستانه ثبت جهانی قرار دارد.

وی بیان کرد: پژوهشگران قرن 19 ، ساخت قلعه دختر و کاخ اردشیر فیروزآباد را به اردشیر اول یکی از پادشاهان سلسله ساسانیان نسبت دادند و تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که این دو بنا کاخ بودند که به دنبال به قدرت رسیدن اردشیر نقش های متفاوتی داشتند و در یک زمان ساخته شدند.

کاظمی گفت:طرح عمارت اصلی قلعه دختر بیانگر این است که اقامتگاهی برای نگهبانان و مهمانان و دارای اتاق های پذیرایی و تالار تخت و محل سکونت سلطنتی بود که ... دیدن ادامه » می توان این امر را ناشی از زندگی اولیه اردشیر که توام با جنگ بوده دانست و این که وی محل اقامت خویش را به صورت بخشی از قلعه بنا کرد.
قلعه دختر' در آستانه دره تنگ آب و در نقطه ای که شیب زمین شناسی در آن یک دروازه طبیعی به وجود آورده قرار دارد و قرار گرفتن کاخ بر فراز دشت امکان نظارت بر راه کف دره را که به فیروز آباد منتهی می شود ، فراهم آورده است و این کاخ و دژ بخشی از استحکامات وسیعی است که روی ارتفاعات مشرف به دشت بنا شده است.

گرداگرد گنبد مسیرهایی وجود دارد که غلامگرد نامیده می شده که از طریق پله های گرد و مدور سنگی به هم متصل می شدند. آنچه از آرایش هندسی بنابر می آید بیانگر این است که در زمان ساخت قلعه دختر، دانش ستاره شناسی در تعریف هندسه بنا کاربرد داشته است .

اردشیر اول پایه گذار سلسله ساسانیان در ایران باستان بود و این سلسله از سال 224 تا 651 میلادی (427 سال) بر این کشور حکومت کرد. پایتخت ایران در این دوره، شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود.


به نقل از "روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس"
نیکا نصیری این را خواند
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» موزه مقدم

زنده یاد استاد مقدم جزو اولین باستان شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه های تاریخی فعالیت می کرد.

وی همچنین از شاگردان استاد کمال الملک، باستان شناس و مؤسس دانشگاه هنرهای زیبا و استاد دانشگاه تهران بود که با همسر فرانسوی اش تصمیم گرفتند همه هم و غم خود را برای برپا کردن یکموزه از اشیای گران بهایی که در حال از بین رفتن است بگذارند.

استاد مقدم در آبان ماه ۱۳۵۱، خانۀ پدری خود را به همراه تمامی آثار موجود در آن به دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا و گروه باستان شناسی دانشگاه تهران برای آموزش و پژوهش در فرهنگ گذشته و سپس عموم مردم وقف نمود.

این خانه که به موزه مقدم تغییر نام یافته، با مساحتی حدود ۲۱۱۷ متر مربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است و هر حیاط از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. این خانه در سال های دهه ۳۰ و ۴۰ توسط پروفسور« پوپ» مورخ آمریکایی که مقاله ای با عنوان بررسی هنرهای ایران در مجله «سپید و سیاه» نوشته بود، به گرانترین خانه جهان معروف شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه های ایران و جهان به شمار می آید. مقدم در سال ۱۳۵۱ خانه پدری خود را با تمام آثار ارزشمندش وقف دانشگاه تهران کرد و در سال ۱۳۶۶ دار فانی را وداع گفت. در مرداد ماه سال ۸۸ در این خانه به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

>>> سایت موزه


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سپیدار این را خواند
مجتبی مهدی زاده ، سید حامد حسینیان و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دشت و آبشار «دریوک» مقصدی مناسب برای دوست داران طبیعت گردی

http://goo.gl/Uc1CYy
ترانه و امین مهدوی این را خواندند
نیما نیک و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یه مقدار هزینه ها بالا نیست؟
زهیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شناسایی 134 اثر و محوطه باستانی در گزیک و قهستان
... دیدن متن »
بررسی و شناسایی باستان شناختی در بخش های گزیک و قهستان شهرستان درمیان به سرپرستی حسین صدیقیان در تیرماه سال جاری به پایان رسید و طی این بررسی، تعداد 134 اثر و محوطه باستانی شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل گفت: قدیمی ترین این آثار شامل یک محوطه هزاره سوم پیش از میلاد (حدود پنج هزار سال پیش) و جدیدترین آن متعلق به دوره پهلوی است.

سید احمد برآبادی افزود: بررسی ها در بخش های گزیک و قهستان شهرستان درمیان خراسان جنوبی نشان می دهد شواهد استقرارهای انسانی ارتباط نزدیکی با منابع آب دارد بسیاری از قلعه ها و به ویژه آسیاب های منطقه در کنار منابع آب ساخته شده اند. شواهد باستان شناسی حاکی از آن است که این دو بخش در دوره اشکانی مورد توجه جدی جوامع انسانی قرار گرفته اند به طوری که محوطه های قابل توجهی از این دوره شناسایی شده اند که از آن میان به قلعه طبس مسینا می توان اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این بررسی ها مشخص شد اوج شکوفایی استقرارهای منطقه در دوران اسلامی و به ویژه دوره تیموری به بعد است.
مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی استان اذعان داشت: ثبت تمامی انواع محوطه های باستانی از آغاز حضور انسان در منطقه تا آثار شاخص تا پایان پهلوی اول، گردآوری و تهیه نقشه باستان شناسی منطقه از اهداف این پژوهش است.

برآبادی افزود: برپایی توالی سفالی منطقه از آغاز تا سده های متأخر دوره اسلامی، تعیین دوره های استقرار منطقه به وسیله تلفیق داده های باستان شناسی و تعیین ارتباطات درون منطقه و برون منطقه ای در دوره های پیش از تاریخ تا اسلامی از دیگر اهداف گروه در اجرای این پروژه بود.

وی تاکید کرد: قرار دادن داده های شهرستان درمیان در بافت پژوهشهای باستان شناسی شمال شرق و شرق ایران و تعیین کم و کیف وضیعت منطقه در این بافت از اهم هدف های این بررسی باستان شناسی بود.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: قلعه های اسلامی موجود در بخش های گزیک و قهستان به 3 دسته قلعه های کوهستانی بالای ارتفاعات نسبتاً بلند دوره تاریخی یا اسلامی با پلان نامنظم، قلعه های روی تپه ماهورها یا تک کوه های کم ارتفاع نسبتاً کوچک دوره تاریخی یا اسلامی با پلان نسبتاً منظم و قلعه های دشتی متأخر اسلامی با پلان منظم که بیشتر به دوره قاجاری قابل تاریخ گذاری هستند تقسیم بندی می شوند.

برآبادی اظهار امیدواری کرد: در آینده با انجام کاوش های منظم در برخی محوطه ها همچون قلعه طبس مسینا، محوطه شاه ولی و محوطه راوکان، اطلاعات ارزنده ای در زمینه گاهنگاری و بافت استقراری منطقه در دوران گذشته و برهم کنش های فرهنگی منطقه ای فرامنطقه ای به دست بیاید.

منبع: میراث آریا
محمد عسگری و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با بررسی خدمات قابل ارائه در این برنامه‌ها؛ چنین به نظر می‌رسد که هزینهٔ خوراک نیز در مجموعهٔ خدمات لحاظ شده و بنابراین طبیعی است که هزینهٔ برنامه برای یک بازدید یک روزه در نگاه اول کمی بالا به نظر برسد.

به برگزارکنندگان این تور پیشنهاد می‌کنم که هزینهٔ صرف غذا را به عهدهٔ خود بازدیدکننده بگذارند تا هزینهٔ صرف غذا از مجموعهٔ تور ارائه شده کاسته شود که فکر می‌کنم با این کار در حدود سی تا پنجاه هزار تومان از هر برنامه کم شود و هزینهٔ نهایی برای یک بازدید یک روزه کمی اقتصادی‌تر شود. در مورد ساعت ناهار می‌توانید مثلاً از ساعت یک تا دو ظهر به بازدیدکنندگان برای ناهار وقت آزاد بدهید تا اگر دوست داشتند به رستوران پیشنهادی مجموعهٔ تور بروند و اگر نخواستند خودشان به تنهایی ناهار را میل کنند. اینگونه آزادی بیشتری در مدیریت هزینه‌ها به مخاطبان خود ... دیدن ادامه » می‌دهید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش و نظرسنجی یک روزنامه انگلیسی درباره آینده گردشگری و هتل‌سازی ایران
» گردشگری بعد از توافق
... دیدن متن »

هتلداران و مجریان تورهای بین‌المللی از توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت جهانی استقبال فراوانی کرده‌اند و خوب می‌دانند این امر موجب گشوده شدن درهای صنعت بکر گردشگری ایران بر روی آنها خواهد شد.

در بخشی از گزارش نشریه تلگراف با عنوان «امیدواری ایران برای جذب 20 میلیون گردشگر یک سال پس از تحریم» آمده است: صنعت گردشگری ایران در آستانه رشدی سریع با رفع تحریم‌های اقتصادی قرار دارد و حالا تعداد بیشتری از مردم کشورهای غربی بی‌صبرانه در انتظار بازدید از ایران هستند و در داخل ایران نیز طرح‌هایی نیز برای توسعه شرکت‌های گردشگری‌، هتل و امکانات توریستی در دست اجرا است.

در این گزارش که به بررسی شرایط کنونی صنعت گردشگری و همچنین گشایش‌های احتمالی در این حوزه پس از رفع تحریم‌ها پرداخته، به ابتکار عمل گروه‌های هتل‌سازی بین‌المللی اشاره شده و می‌خوانیم: گروه هتل‌های «روتانا» که مرکز اصلی آن در شهر ابوظبی قرار دارد تائید، کرده است که چهار هتل جدید خود را که هم‌اکنون در دو شهر تهران و مشهد در حال ساخت است در سال 2018 افتتاح خواهد کرد و همچنین «اکووهتل» یکی از پیشگامان و مهمترین گروه‌های هتل در جهان نیز در پروژه ساخت دو هتل 4 ستاره در تهران همکاری دارند.

ایرانی‌ها نیز از این فرصت استقبال کرده‌اند و به توسعه ساختمان‌های تاریخی کشور، محوطه‌های باستانی و کوهستان‌های ناهموار پرداخته‌اند که برای اسکی و کوهنوردی ایده‌آل هستند.

دیلی تلگراف نوشت: رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران احتمالا به سهولت سفر غربی‌ها به ایران خواهد انجامید که از زمان انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در سال 2013، بیش از پیش و به صورت روزافزون به این کشور سفر کرده‌اند.

در صورتی که محدودیت‌های بانکی در ایران که همزمان با انقلاب اسلامی از سال 1979 پابرجاست رفع شود،‌ رزرو وسایل نقلیه، برداشت وجه نقد و همچنین استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی در ایران تسهیل خواهد شد.

در حال حاضر گردشگران خارجی که به ایران می‌آیند برای استفاده از کارت‌های اعتباری خود فرآیند پیچیده‌ای را طی می‌کنند و بسیاری از پلتفورم‌های رزرو آنلاین در ایران کار نمی‌کنند. با بهبود ارتباط بانکی، مجریان تور در انگلیس می‌توانند طیف وسیع‌تری از تورهای گردشگری را به مقصد ایران ارائه دهند و با تورهای زمینی نیز همکاری داشته باشند.

در حال حاضر انگلیسی‌ها تنها از طریق سفرهای سازماندهی شده می‌توانند به ایران سفر کنند، چرا که ویزا برای سفرهای مستقل صادر نمی‌شود و بدین صورت هیچ هتلی نیز نمی‌توان رزرو کرد.

«دیوید مک‌گینس»، مدیر کمپانی گردشگری «سفر به ناشناخته» که سفرهای منظمی به ایران دارد معتقد است که در حال حاضر مسائل مربوط به پرداخت در ایران بسیار دشوار است و حتی از پرداخت میان حساب‌های بانکی انگلیسی که در آن نام تور ایران باشد جلوگیری می‌شود. مشخص نیست که این وضعیت چه زمانی تغییر می‌کند اما حداقل افق روشنی برای آن وجود دارد.

هنوز برنامه زمانی برای رفع محدودیت‌های بانکی اعلام نشده است و تحریم‌ها تا بررسی متن توافق در کنگره آمریکا که حداقل 60 روز به طول می‌انجامد، برداشته نخواهد شد.

مرتضی بخردی، مالک خانه تاریخی 400 ساله بخردی در اصفهان که حالا تبدیل به یک هتل شده معتقد است ایرانی‌ها مطمئن هستند که رفع تحریم‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا کسب و کارهای مرتبط با گردشگری خود را توسعه دهند.

وی ابراز امیدواری کرد فرآیند رزرو هتل و سایر امکانات تسهیل شود، چرا که در حال حاضر این فرآیند تنها از طریق ارتباط ایمیلی با میهمانان خارجی انجام می‌شود و اتاق‌ها بدون هیچ ضمانتی رزرو می‌شود و مطمئنا این شرایطی مناسب نه تنها برای هتلداران، بلکه برای گرشگران و سایر فعالان حوزه توریسم نیست.

مرتضی بخردی که خانه قدیمی و قرن هفدهمی خود را از سال 2005 به یک هتل تبدیل کرده است، می‌گوید: ایرانی‌ها برای معرفی فرهنگ و تاریخ خود به خارجی بسیار مشتاق هستند و سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر در بخش توریسم به بهبود زیر ساخت‌های این صنعت خواهد انجامید و برای بهتر شده شرایط علاوه بر رفع محدودیت‌های بانکی، پلتفورم‌های رزرو آنلاین چون «Booking.com» نیز باید برای همکاری با ایران از خود تمایل نشان دهند.

در ادامه گزارش تلگراف درباره وضعیت گردشگری ایران آمده است: انگلیسی‌هایی که خواهان سفر به ایران هستند همچنان با دشواری‌های فراوانی روبه رو می‌شوند و وزارت خارجه این کشور نیز آنها را به عدم بازدید از ایران ترغیب می‌کند. درخواست ویزا نیز مراحل پیچیده و پرهزینه‌ای دارد، چرا که سفارت ایران در لندن از سال 2011 بسته است.

«دیوید مک‌گینس»، مدیر کمپانی گردشگری «سفر به ناشناخته» معتقد است: پیچیدگی‌های کسب ویزا، مشکل را دو چندان کرده و اغلب گردشگران مصمم به سفر به ایران را دلسرد می‌کند، اما با این وجود برخی گروه‌ها که در حال افزایش هم هستند این سختی‌ها را به جان می‌خرند.

«فیلیپ هاموند»، وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا نسبت به بازگشایی سفارت انگلستان در ایران پیش از پایان سال جاری میلادی ابراز امیدواری و عنوان کرده که هر دو کشور متعهد به بازگشایی سفارت‌های خود پس از حل مسائل عمده هستند.

مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز چندی پیش اعلام کرد که گروه‌های هتل خارجی از کشورهایی چون آلمان‌، یونان‌، کره جنوبی و سنگاپور برای بررسی بازار گردشگری و جذابیت روز افزون آن به ایران سفر کرده‌اند.

سلطانی‌فر همچنین عنوان کرده است که گرچه زیرساخت‌های گردشگری در ایران همچنان به شکل خوبی توسعه نیافته، اما در سال گذشته 11 هتل در سراسر ایران ساخته شد و تعدادی بیشتری نیز ساخته خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران پیش از این با تاکید بر اهمیت گردشگری برای کشور از چشم انداز جذب سالانه 20 میلیون گردشگر تا 2025 و کسب درآمد 30 میلیارد دلاری از این بخش خبر داده بود‌، این در حالی است که هم اکنون سالانه چهار میلیون نفر گردشگر خارجی وارد ایران می‌شوند.

گروه هتل‌های «روتانا» که در حال حاضر مشغول ساخت دو هتل در تهران و دو هتل در شهر مشهد است اعلام کرده که همه آنها تا سال 2018 افتتاح خواهند شد.

«عمر کادوری»، مدیر گروه هتل‌های «روتانا» عنوان کرد: با رفع تحریم‌ها مطمئنا تمامی توسعه‌دهندگان و مجریان برای تضمین جایگاه خود در ایران به عنوان یکی از بکرترین بازارهای گردشگری جهان با هم رقابت خواهند کرد.

هتل «اینترکانتیننتال» تهران که در اواخر دوران پهلوی یکی از اقامت‌گاه‌های مورد علاقه خبرنگاران، دیپلمات‌ها و میهمانان خارجی بود در حال حاضر توسط گروه هتل‌های ایرانی لاله اداره می‌شود.

گروه هتل‌های «آکور» نیز در ساخت دو هتل در تهران شرکت دارد،‌ چرا که بازار ایران را بازاری بسیار مناسب برای سرمایه گذاری می‌دانند.

«کریستوف لندس»، مدیر ارشد اجرایی گروه هتل‌های «آکور» در خاورمیانه تائید کرد که این کمپانی مذاکرات پیشرفته‌ای را با ایران برای به دست گرفتن مدیریت دو هتل در تهران تحت برندهای «ibis» و«Novotel» داشته است و اضافه کرد انتظار داریم توافقات اخیر به ایجاد فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای رشد سریع صنعت گردشگری در ایران بیانجامد.

گروه هتل‌های «استاروود» و «هیلتون» که پیش از سابقه مدیریت هتل در ایران را داشته‌اند از اظهارنظر درباره طرح‌های توسعه احتمالی خود در ایران خودداری کردند، در حالی که مقامات گروه هیلتون چندی پیش برای ارزیابی شرایط به ایران سفر کرده بودند.

با ثبت دو اثر محوطه تاریخی شوش و منظر فرهنگی میمند در جریان اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سال 2015، ایران دارای 19 محوطه جهانی در فهرست میراث جهانی یونسکو است که این رقم بیش از هر کشور دیگری در خاورمیانه است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امین مهدوی و نیکا نصیری این را خواندند
سارا تهرانی و علیرضای دوستی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ثبت ملی میراث ناملموس میراث فرهنگی
» لافند بازی و میس میسی مازندران ثبت ملی شد
... دیدن متن »

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت دو آیین سنتی مازندران در لیست اثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.
دلاور بزرگ نیا گفت: «لافند بازی» (بندبازی)به شماره 1069و کشتی «میس میسی» (کشتی مشت در مشت )روستای فشکور به شمارزه 1070 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
وی افزود:از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال 1384 و ماده 12 از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 و مواد 2و3 آیین نامه اجرایی مذکور مصوب 6/11/1386 هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می آید

.وی از کشتی میس میسی(کشتی مشت در مشت) به عنوان یکی از ورزش های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار داشت:این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت های مختلف عروسی ،آیین های سنتی تیرماه سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می شود

بزرگ نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می شود گفت:خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می شود.

وی بیان کرد: بند بازی که در مازندران به لافند بازی مشهور است از نمایش های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می کرد

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین ها به عنوان قدمی موثر در جهت پویایی و احیای دوباره این آیین ها اشاره کرد و گفت:امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته های موجود درباره ی این مهم را دسترس علاقمندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.

منبع: سایت میراث فرهنگی

محمد عسگری و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیدنی های جزیره ی موریس
بهترین زمان سفر به موریس چه زمانی است ؟

http://www.gardeshgarha.com/tourism/the-spectacular-island-of-mauritius
امین مهدوی و morteza r این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چشمه‌های آبگرم سرعین
http://www.gardeshgarha.com/iran-tourism/thermal-springs-sareyn
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "کباب بناب" و "قصه ملک محمد" به ثبت ملی رسیدند
... دیدن متن »

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آ.ش، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: کباب بناب به عنوان بخشی از فرهنگ مردم بناب و شیوه خاص پخت آن و قصه ملک محمد به عنوان اثر معنوی دیگر در فهرست آثار ملی به عنوان اثر ملی معنوی به ثبت رسید.

حق‌پرست ادامه داد: با توجه به قدمت تاریخی که غذای سنتی کباب در شهرستان بناب دارد و شیوه خاص پخت آن که مختص مردم این شهرستان است برای ثبت در فهرست آثار ملی پیشنهاد شده بود که خوشبختانه با ثبت این اثر موافقت شد.

وی خاطرنشان کرد: در متن پرونده کباب بناب به موضوعات مواد تشکیل دهنده، نحوه فرآوری و نحوه پخت اشاره شده است.

حق‌پرست گفت: برای همین موضوع و با توجه به اهمیت آن در مرداد ماه سال‌جاری جشنواره کباب در شهرستان بناب و با همکاری فرمانداری این شهرستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به پرونده ثبتی قصه «ملک محمد» نیز گفت: «ملک محمد» یکی از داستان‌های حماسی و اجتماعی منطقه آذربایجان است که در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل مطرح است و قدمتی تاریخی دارد.

حق‌پرست ادامه داد : این داستان از زبان ریش سفیدان و زنان مسن برای کودکان بازگو می‌شود و در هر نقطه از منطقه آذربایجان این داستان به عنوان یکی از داستان‌های حماسی شناخته می‌شود.

وی درون مایه داستان ملک محمد را به داستان «کوراوغلو» شبیه دانسته و از این داستان به عنوان بخشی از فرهنگ حماسی غیور مردان آذربایجانی یاد کرد.

حق‌پرست گفت: برای اینکه داستان ملک محمد جزیی از فرهنگ ادبیات شفاهی آذربایجان محسوب می‌شود برای ثبت در فهرست آثار ملی ارائه شد و این اثر به عنوان اثر معنوی به ثبت ملی رسیده است.

گزارش فارس حاکی است، در استان آذربایجان شرقی یک هزار و ۷۵۶ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که ۳۱ اثر از این تعداد به آثار معنوی اختصاص دارد و با ثبت این دو اثر در فهرست آثار ملی، آثارملی ثبت شده از آذربایجان شرقی به یک هزار و ۷۵۸ اثر افزایش یافت.
زهرا و رسول حسینی این را خواندند
محمد عسگری و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«بالن سواری بر روی دامنه های سبلان»

بزرگترین مجموعه بالن سواری کشور توسط بخش خصوصی، همزمان با تعطیلات عید فطر در شهرستان مشگین شهر افتتاح شد.

http://blog.treep.ir/news/%D8%A8%D8%A7%D9%84%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%D9%84%D8%A7%D9%86/
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
اصلاح شد. ممنون از توجهتون
۳۰ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«سفری تصویری به شهرستان زیبای خلخال»
در جنوب استان اردبیل شهرستان بکر و زیبای خلخال قرار گرفته است که بیشترین مناطق جنگلی و طبیعت سر سبز اردبیل را به خود اختصاص داده است. مسیر رسیدن به این شهرستان نیز بواسطه ی جاده های زیبا و دیدنی بسیار مشهور می باشد.جاده اسالم به خلخال از شرق ( ۷۵ کیلومتر ) ، جاده خلخال – پونل از جنوب شرق ( حدود ۷۵ کیلومتر ) جاده اردبیل به خلخال از شمال (۱۱۵ کیلومتر ) و جاده سرچم-خلخال ( منشعب شده از جاده سرچم – اردبیل ) که دارای مناظر بکر و چشم اندازهای دیدنی می باشند.

در ویدئو زیر می توانید شاهد دیدنی های شهرستان خلخال باشید.
http://blog.treep.ir/video/%D8%B3%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%84%D8%AE%D8%A7%D9%84/
امین مهدوی این را خواند
مجتبی مهدی زاده ، شکوه حدادی ، علیرضای دوستی و معصومه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دومین جشنواره انجیر درگلوگاه
... دیدن متن »

شهرستان گلوگاه به عنوان یکی از تولیدکنندگان عمده انجیر کشور بوده که محصول تولیدی آن بدون هیچ گونه مواد شیمیایی تولید می گردد و کاملا ارگانیک است. انجیر تولیدی در این شهرستان دارای درصد قند بیشتری بوده و ارزش غذایی بالایی دارد.

شهرستان گلوگاه از جمله مناطق مستعد پرورش و رشد درختان انجیر است که دارای ۵ هزار اصله درخت انجیر با ارقام انجیرسیاه، زرد، پوست پیازی و انجیر سبز است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه با بیان اینکه برداشت انجیر این شهرستان ار اواخر خرداد تا نیمه دوم آبان ادامه دارد، از برگزاری دومین جشنواره انجیر شهرستان در تاریخ ۱۴ تا ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ در این شهرستان خبر داد و گفت: علاقه مندان می تواند مقالات مرتبط با موضوع انجیر را به دبیرخانه دومین جشنواره انجیر مستقر در مدیریت جهاد کشاورزی گلوگاه ارسال نمایند.

فرماندار گلوگاه هم دراین باره گفت: انجیر، ظرفیت خدادادی و بسیار مهم این شهر است که اگر بتوانیم از آن به درستی استفاده کنیم، می توان بخش زیادی از مشکلات مربوط به کمبودهای اقتصادی این شهر را برطرف کرد.

عیسی قاسمی طوسی افزود: یکی از اهداف اصلی این جشنواره، معرفی بیشتر این محصول به همه نقاط ایران است که برگزاری مطلوب و درست جشنواره می تواند ما را در رسیدن به این هدف بزرگ یاری کند.

او ادامه داد: برگزاری اولین جشنواره انجیر در سال گذشته، نتایج بسیار مثبتی برای این شهر داشت و توانست تا حدود زیادی انجیر گلوگاه را به مراکز بزرگ اقتصادی و صنایع تبدیلی معرفی کند.

منبع: وبسایت گردشگر آنلاین

معصومه و رسول حسینی این را خواندند
محمد عسگری ، زهیر و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اپلیکیشنی برای سفر
» دنگ سفر
... دیدن متن »

مادرخرج بودن کار سختی است و در سفرهای گروهی همه سعی می کنند از زیر بار مادر خرج بودن فرار کنند. تصور کنید در حالی که بقیه دارند جوجه می زنند به بدن، مادر خرج مانند پترس فداکار باید برود یک گوشه ساکت و مدام دنبال کاغذ و قلم و ماشین حساب باشد و ضرب وتقسیم کند و حواسش باشد حساب ها درست باشند. اما با اپلیکشن " دُنگ سفر" فقط کافیست اسامی همسفرها وبعد هم هزینه ها را وارد کنید و تمام. این اپلیکیشن همه محاسبات را برای شما انجام می دهد و دُنگ هرکس را مشخص می کند. با استفاده از این اپلیکیشن مادر خرج هم می تواند برود درکنار بقیه دوستان و ازهمه لحظه های سفر لذت ببرد. در ضمن از این اپلیکیشن می توانید برای هر فعالیت گروهی دیگری که حساب و کتاب مشترک دارد استفاده کنید.

مثلا دانشجوهایی که درخوابگاه باهم زندگی می کنند یا هزینه های مشترک یک مجتمع مسکونی و یا حتی ثبت هزینه های خودتان و .... برتری بارز این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای مشابه این است که اولا همه بخش های آن کاملا رایگان است و کار با آن هم راحت است. دوم اینکه حالت های مختلفی که در سفر رخ می دهد در آن پیش بینی و برای آن راه حل در نظرگرفته شده است. به عنوان مثال شما می توانید در سفرهای خارجی از هر چند واحد پولی که می خواهید استفاده کنید چون ممکن است بعضی هزینه های شما به ریال بعضی به دلار و ... باشد نرم افزار دنگ هر واحد پولی را جداگانه برای شما محاسبه می کند. از ویژگی های دیگر این نرم افزار امکان تعریف کردن تعداد همراه است. برای مثال زوج ها و یا خانواده ها می توانند تعداد نفراتشان را در یک حساب که به نام سرپرست است وارد کنند و همه هزینه ها به حساب سرپرست منظور می شود. ویژگی دیگر این نرم افزار این است که شما می توانید انتخاب کنید، هزینه ها به صورت مساوی بین همسفران تقسیم شود یا خیر . مثلا وقتی برای شام به رستوران می روید ممکن است کسی بخواهد غذای گرانتری سفارش بدهد اما نگران این است که هزینه غذای او به حساب بقیه منظور شود. این قبیل هزینه ها رامی توانید برای هر یک از همسفران بصورت اختصاصی وارد نرم افزار کنید. یا ممکن است یکی از همسفران در وسط سفر از شما جدا شود. در این نرم افزار به راحتی می توانید حساب او را ببندید تا هزینه ها ی بعد از این به حساب او نوشته نشود. حالا با خیال راحت می توانید دنگ او را تا این لحظه به اطلاعش برسانید با او روبوسی کنید و به خدا بسپاریدش . اگر هم یادتان رفت دُنگش را به او بگویید نگران نباشید چون قبلا شماره اش را در نرم افزار ثبت کرده اید و می توانید فقط با فشاردادن یک دکمه مبلغ دنگش را برایش پیامک کنید. نرم افزار امکانات دیگری هم دارد که برای دیدن آ نها لطفا نرم افزار را نصب کرده و در بخش راهنمای اپلیکیشن مطالعه واستفاده کنید. اگرهم نظر ، انتقاد و پیشنهادی دارید برای ما بنویسید تا در نسخه های بعدی به کار بگیریم. سفر خوبی برای شما و همسفرانتان آرزومندیم . خلاصه کلام اینکه خرج کنید ولی باحساب کتاب!

رسول حسینی و امین مهدوی این را خواندند
محمد عسگری ، مجتبی مهدی زاده و معصومه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نمایشگاه «از فرش تا عرش» رخ داد
» فروش یک میلیون دلاری هنر ایران در استانبول
... دیدن متن »

نمایشگاه «از فرش تا عرش» شانزدهم تیرماه در مرکز فرهنگی «جمال رشید ری» استانبول افتتاح شد و ۲۱ تیر به کار خود خاتمه داد.

در طول برگزاری شش روزه این نمایشگاه، رؤسای دانشگاه‌ها، اساتید هنر به ویژه خوشنویسی، مجموعه‌داران هنری، مدیران گالری‌های هنری ترکیه و دیگر کشورها و نیز تجار و مقامات ترکیه از این نمایشگاه دیدن کردند و به تحلیل و بررسی کارهای ارائه‌شده پرداختند.

براساس اعلام سیدرفیع‌الدین رضوی مدیر نمایشگاه «از فرش تا عرش»، در این رویداد هنری رکورد جدیدی در زمینه عرضه و فروش هنر ایرانی ثبت شد و میزان فروش این نمایشگاه از سقف دو میلیون و ۷۰۰ هزار لیر ترکیه (معادل یک میلیون دلار) در بخش هنرهای تجسمی گذشت.

در این گزارش آمده است: اثر فاخر خوشنویسی روی قلمکار، ۱۵ اثر فاخر مینیاتور، ۸ اثر فاخر نقاشی روی گچ، ۸ اثرفاخر فیروزه‌کاری و ۷ اثر فاخر فلزکاری از جمله آثار فروش رفته در این نمایشگاه هستند. با توجه به ادامه رایزنی‌ها بعد از پایان یافتن نمایشگاه، هنوز میزان دقیق فروش فرش مشخص نیست.

رضوی در گزارش خود خاطرنشان کرده است: در این نمایشگاه سعی شد با توکل به خدا، استفاده از خرد جمعی و عملکرد تخصصی تیم‌های طراحی و تولید، ارائه و چیدمان، روابط عمومی، بازاریابی و فروش، الگودهی جدیدی از تولید و فروش هدفمند هنر ایرانی اسلامی و صنایع دستی در خارج از مرزهای ایران زمین اتفاق بیفتد. اگر بخش دولتی به جای تصدی‌گری در برگزاری نمایشگاه‌های هنری و صنایع دستی در ابعاد کمی وسیع و کیفی پایین در بخش بین‌الملل عرصه را برای حرکت‌های حرفه‌ای بخش خصوصی مانند نمایشگاه یادشده باز بگذارد و هزینه‌های هنگفت برگزاری را به‌صورت هدفمند در اختیار چنین مجوعه‌های تخصصی قرار دهد علاوه بر تعالی تولید آثار فاخر شاهد رشد چشمگیر صادرات هنر ایران زمین خواهیم بود.

در پایان این گزارش تأکید شده است: بخش اصلی این نمایشگاه -که شامل ترکیب هنر خوشنویسی کلاسیک و هنر قلمکاری با الهام از طرح‌های صفوی است- ان‌شاءالله از ۲۰ تا ۳۱ مردادماه سال جاری با ارائه ۴۰ اثر جدید و منحصربه‌فرد در فرهنگسرای نیاوران تهران برای بازدید و خرید علاقه‌مندان به‌نمایش درخواهد آمد.

منبع: خبرگزاری فارس

معصومه این را خواند
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لحظاتی که یک گردشگر ثبت کرده است
» 15 شیر روی یک درخت15 شیر بالغ که برای فرار از دست حشرات به بالای یک درخت رفته بودند تصویری نادر در حیات وحش "تانزانیا" خلق کردند.
به گزارش فرارو، "بوبی جو کلو" عکاس استرالیایی 32 ساله که با یک تور گردشگری به منطقه حفاظت شده "سرنگتی" در "تانزانیا" رفته بود این لحظات نادر را مشاهده و از آن عکاسی کرد. او در ذیل عکس هایی که برای "کترز" فرستاده نوشته این عکس ها را از فاصله ای نه چندان دور از درخت عکاسی کرده و حتی می توانسته صدای شیرها را نیز به وضوح بشنود.

این عکاس حرفه ای حیات وحش که به شدت از دیدن 15 شیر بالای شگفت زده شده به نقل از راهنمای تور گردشگری خود نوشته که با پایان بارش های موسمی همه جای زمین پر از حشرات است و شیرها برای خلاصی از دست آنها به بالای درخت پناه می‌برند.

منبع: فرارو


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
از تبعات افزایش اجاره خانه ها!!
۲۵ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شیرینی عید فطر را با آتش سوزی در جنگل ها تلخ نکنیم
» در تعطیلات مراقب جنگل ها باشیم
... دیدن متن »

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چالوس به مسافرانی که برای گذراندن تعطیلات آخر هفته و عید سعید فطر قصد سفر به شهرهای شمالی از جاده کندوان را دارند توصیه کرد با رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از روشن کردن آتش در جنگل ها، شیرینی این روزها را تلخ نکنند.

مهرداد خزایی پول گفت: به دلیل شلوغی جاده کندوان در چنین مواقعی، بسیاری از مسافران در کنار جاده استراحت و پخت و پز می کنند که با توجه به خشکی و گرمای هوا در هفته های اخیر، هرگونه بی احتیاطی ممکن است به حریق های گسترده ای تبدیل شود.

وی اظهار کرد: اگر افرادی مجبور شدند برای تهیه غذا در کنار جاده آتش روشن کنند، لازم است اطراف محل آتش را تا شعاع دو متری از علف خشک و هر ماده اشتعال پذیر خالی کنند و پیش از ترک محل، با ریختن آب بر روی آتش از خاموش شدن آن مطمئن شوند.

خزایی پول تاکید کرد: ماموران منابع طبیعی به صورت ۲۴ ساعته آماده مقابله با هر حادثه ای هستند و مردم با مشاهده آتش سوزی و قاچاق چوب و تصرف اراضی می توانند با شماره تلفن رایگان و کشوری ۱۵۰۴ موضوع را به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

بیشتر حریق هایی که در ماه های اخیر در حوزه منابع طبیعی این شهرستان رخ داد، با تلفن مسافران و گردشگران به اطلاع ما رسید که از همکاری آنان تشکر می کنیم.

وی از مردم خواست اگر دیدند کسی به عمد در حال آتش زدن عرصه های طبیعی است یا مرتکب تخلفاتی همچون قاچاق چوب و تصرف اراضی ملی شده است، شماره خودرو او را یادداشت یا اینکه با حفظ امنیت خود، از مجرم و خودرو او عکس و فیلم تهیه کنند و آن را در اختیار ماموران منابع طبیعی قرار دهند.

خزایی پول تاکید کرد: به دلیل ازدحام خودروها در چنین روزهایی، ممکن است ماموران منابع طبیعی نتوانند به موقع به محل حریق برسند که از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای منطقه می خواهیم با همکاری مردم و در اولین فرصت، کار اطفای حریق را آغاز کنند.

از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا کنون تعداد ۱۱ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع غرب مازندران رخ داده که باعث خسارت به ۲۴ هکتار از عرصه های طبیعی شده است.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره طبیعت مرداد ماه در مازندران برگزار می‌شود
» جنگل های بولا نفس میکشد
... دیدن متن »

این جشنواره با هدف نگاه به طبیعت از دریچه هنرهای معاصر، معرفی اندیشه‌های نوین به مخاطبان عام، توجه بیشتر به عناصر طبیعت،کشف استعدادهای نو و احیای هنرهای منطقه ای و بومی و معرفی آن در عرصه هنرهای جهانی به مدت سه روز در جنگل‌های بولای دودانگه ساری برپا می‌شود.

در این جشنواره فرصت ارائه آثار هنرهای مختلف معاصر چون کانسپچوال آرت، لندارت، پرفورمنس آرت، ویدئو آرت برای هنرمندان سراسر کشور به وجود خواهد آمد.

در کنار بخش اصلی این جشنواره و انجام پروژه‌های هنری با رویکردهای هنرهای معاصر، برگزاری نشست‌ها و جلسات هنری، بازدید از اماکن باستانی و فرهنگی منطقه، اجرای گروه‌های موسیقی و دیگر فعالیت‌های هنری به صورت دسته جمعی توسط خانواده‌های بازدید کننده از دیگر برنامه‌هایی است که در بخش جنبی این جشنواره برنامه‌ریزی شده است.

به گفته مجریان این جشنواره هنرمندان متقاضی جهت شرکت آثار خود در بخش اصلی این جشنواره موظف هستند از موادی استفاده که فاقد هرگونه آثار زیست محیطی باشد.

جشنواره طبیعت روزهای 7تا 9 مرداد در جنگل‌های بولای دودانگه شهرستان ساری مازندران برگزار می‌شود.

منطقه حفاظت شده بولا در مازندران از معدود بازمانده‌های جنگل‌های هیرکانی بوده و جنگلی که بیش از 51 درصد آن منقرض شده است. جنگلی که بیش از 70 درصد اکسیژن ما ایرانی‌ها را تولید می‌کند.

>>> اطلاعات بیشتر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور، محدودیت های ترافیکی ایام عید فطر در جاده های کشور را اعلام کرد
» جاده ها در تعطیلات عید فطر
... دیدن متن »

مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام کرد: به منظور افزایش ایمنی و تسهیل در امر عبور و مرور وسایل نقلیه، محدودیت های اتخاذ شده برای محورهای مواصلاتی کشور از ۲۴ الی ۲۸ تیرماه را اعلام کرد.

۱ - تردد موتور سیکلت از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشبه (۲۴ تیرماه) الی ساعت ۲۴ روز یکشنبه (۲۸ تیرماه) از محورهای کرج- چالوس، هراز، فیروزکوه و محور تهران- سمنان- مشهد و بالعکس ممنوع است.

تردد موتور سیکلت های انتظامی و امدادی برای انجام ماَموریت های ضروری در مسیر مجاز جریان ترافیک بلامانع خواهد بود.

۲- محور کرج- چالوس

الف- تردد انواع تریلر،کامیون و کامیونت از محور کرج- چالوس کماکان ممنوع است.

ب- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۴ روز چهارشنبه (۲۴ تیرماه) الی ۱ بامداد روز پجشنبه (۲۵ تیرماه) از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام ماموران پلیس راه در محل تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۷ روز چهارشنبه (۲۴ تیرماه) الی ۱ بامداد روز پنجشنبه ( ۲۵ تیرماه) از کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود.

ج- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۰ روز پنجشنبه (۲۵ تیرماه) الی ۳ بامداد روز جمعه (۲۶ تیرماه) از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام مامورین پلیس راه در محل تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۳:۳۰ روز پنجشنبه ( ۲۵ تیرماه) الی ۳ بامداد روز جمعه( ۲۶ تیرماه) از کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود.

د - تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۲ روز جمعه ( ۲۶ تیرماه) الی ۱ بامداد روز شنبه (۲۷ تیرماه) از مرزن آباد به سمت کرج ممنوع بوده و با اعلام مامورین پلیس راه در محل تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه (۲۶ تیرماه) الی ۱ بامداد روز شنبه ( ۲۷ تیرماه) از کرج به سمت مرزن آباد بصورت یکطرفه خواهد بود

ه- تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ( ۲۸ تیرماه) الی ۳ بامداد روز دوشنبه (۲۹ تیرماه) از کرج به سمت مرزن آباد ممنوع بوده و با اعلام مامورین پلیس راه در محل تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۵:۳۰ روز یکشنبه ( ۲۸ تیرماه) الی ۳ بامداد روز دوشنبه ( ۲۹ تیرماه) از مرزن آباد به سمت کرج بصورت یکطرفه خواهد بود.

در صورتیکه روز جمعه به عنوان روز عید سعید فطر اعلام شد، محدودیتهای یک طرفه مندرج در بند "ه" از ساعت ۱۲ روز شنبه ( ۲۷ تیرماه) الی ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ( ۲۸ تیرماه) اعمال می گردد.

۳- محور شمشک - دیزین

تردد تمامی وسایل نقلیه سبک و سنگین از ساعت ۱۲ روز چهارشنبه ۲۴ تیرماه الی ۳ بامداد روز دوشنبه ۲۹ تیرماه از محور فوق ممنوع است.

۴- محور هراز

الف- تردد تمامی تریلرها از محور هراز کماکان ممنوع است.

ب- تردد تمامی کامیون ها و کامیونت ها به استثنای حاملین موادسوختی و فاسد شدنی از ساعت ۸ روز چهارشنبه ۲۴ تیرماه الی ۳ بامداد روز دوشنبه ۲۹ تیرماه از محور هراز ممنوع است.

ج - تردد تمامی وسایل نقلیه از ساعت ۱۳ روز یکشنبه ۲۸ تیرماه الی ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه ۲۹ تیرماه از رودهن به سمت آمل ممنوع بوده و با اعلام مامورین پلیس راه در محل تردد کلیه وسایل نقلیه از ساعت ۱۵ روز یکشنبه ۲۸ تیرماه الی ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه ۲۹ تیرماه از آب اسک به رودهن(محدوده مشاء) بصورت یکطرفه است .

در صورتیکه روز جمعه به عنوان روز عید سعید فطر اعلام شد، محدودیت های یک طرفه مندرج در بند "ج" از ساعت ۱۳ روز شنبه ۲۷ تیرماه الی ساعت ۳ بامداد روز یکشنبه ۲۸ تیرماه اعمال می شود.


*مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با شماره تلفن ۱۲۰و ۸۸۲۵۵۵۵۵ (۱۰ خط) به طور شبانه روزی پاسخگوی وضعیت راههای کشور و امداد رسانی احتمالی به هموطنان عزیز کشورمان است.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روستای سوباتان روستای سوباتان نرسیده به لیسار، در فاصله ۳۲ کیلومتری شمال‌ غرب شهرستان تالش و چند کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور اردبیل قراردارد. سوباتان دارای جمعیت کمی است که در اواخر ماه اول تابستان از روستاهایی چون قلعه‌بین در این مکان سکنی گزیده و در اواخر آخرین ماه تابستان به خانه‌های خود باز می‌گردند. این محل از چشمه‌های پرآب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمین‌های سرسبز پوشیده از چمن است. در این ییلاق معدن مس و آثار تاریخی کاروانسرای شاه عباسی و قبرهای ماقبل تاریخ در محلی بنام کندی یا کهنه‌ده ییلاق برزبیل وجود دارد.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
ایران این همه بهشت داره اونوقت من هی میرم اروپا میچرخم!وای بر من! (الکی مثلن من اروپا چرخ هستم!!)
۲۳ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
29 و 30 تیرماه
» چهارمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام برگزار می‌شود
... دیدن متن »
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از برگزاری چهارمین جشنواره گردشگری زردآلوی بسطام خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: این جشنواره بیست و نهم و سی ام تیرماه در محل پارک شهید مطهری بسطام از ساعت 21 تا 23 و با حضور شماری از هنرمندان کشوری برگزار می‌شود. وی گفت: این جشنواره با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر نمونه گردشگری بسطام، اداره میراث فرهنگی شاهرود، فرمانداری شاهرود، بخشداری بسطام، جهاد کشاورزی شاهرود و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان سمنان برگزار می‌شود. وی هدف از برگزاری این جشنواره را توسعه گردشگری منطقه، ترویج فرهنگ مصرف تولیدات داخلی، آشنایی با خواص درمانی این محصول و ارتقاء کیفیت و توسعه صادرات زردآلو عنوان کرد. حسنی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری بسطام اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های بسطام، مجموعه تاریخی بسطام است که این مجموعه دردوره های قبل از سلجوقی تا قاجار ساخته شده است. وی افزود: این مجموعه شامل بقعه امامزاده محمد بن جعفرصادق (ع)، آرامگاه بایزید بسطامی، صومعه بایزید، مسجد بایزید، ایوان الجایتو، آرامگاه غازان، مسجد و منار سلجوقی و مسجد جامع و برج کاشانه و مدرسه شاهرخیه است. وی با بیان اینکه، شرکت کنندگان در این جشنواره علاوه بر آشنایی با جاذبه‌های گردشگری بسطام، با نحوه جمع آوری و تبدیل زرآلو به سایر مشتقات آشنا می شوند، گفت: بسطام یکی از مراکز عمده تولید زردآلو در استان سمنان است و زردآلوی بسطام از نظر ویژگی‌های ظاهری و کیفیت، منحصر به فرد است. وی تاکید کرد: این محصول در بسطام با سایر ارقام مشابه در کشور تمایز دارد و برخی محصولات فرآوری شده آن از قبیل برگه زردآلو، قیسی و ... صادر می‌شوند. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: برپایی نمایشگاه عرضه صنایع دستی و سوغات و ماشین آلات کشاورزی و باغداری از بیست و هفتم تا سی و یکم تیرماه از برنامه‌های جنبی این جشنواره است. گردشگران می توانند در حاشیه شرکت در این جشنواره از جاذبه‌های گردشگری منطقه از جمله آبشار تنگه داستان، جنگل ابر، جنگل اولنگ، قطری، مجموعه تاریخی بسطام، باغ گردشگری اورس و ... بازدید کنند. بسطام در شش کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. منبع: میراث آریا
بسطام عالیه. همیشه در مسیر مشهد یک سری هم به بسطام و آرامگاه بایزید بسطامی میزنیم.
۲۳ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چگونه در سفر مصرف بنزین را کاهش دهیم
... دیدن متن »

رانندگی با سرعت مجاز، تنظیم فشار باد لاستیک ها و استفاده نکردن از باربند، برخی از نکاتی هستند که با رعایت آن می توان مصرف سوخت را به طرز چشمگیری کاهش داد.البته نیازی به یادآوری نیست که معاینه مداوم خودرو و رفع اشکالات موتوری نقش بسزایی در مصرف سوخت دارد.

1. باد لاستیک های خودرو را تنظیم کنید. لاستیک های کم باد مصرف بیشتر سوخت را در پی دارد.

2. با سرعت نرانید. رانندگی با سرعت بیش از 90کیلومتر در ساعت به سرعت مصرف بنزین را بالا می برد. رعایت سرعت مجاز در بزرگراه ها و آزادراه ها سبب صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. مصرف سوخت در سرعت های بالا به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. به عنوان مثال وقتی از سرعت 90 به 120 شتاب میگیرید مصرف سوخت حدود 30 درصد افزایش پیدا می کند سرعت باید تا جایی که امکان دارد یکدست و از ترمزگیری و شتاب گیری غیر ضروری اجتناب شود.

3. لوازم سنگین و غیرضروری را با خودرو به این طرف و آن طرف نبرید. بار اضافی خودرو را خالی کنید.

4. از باربند استفاده نکنید. قرار دادن بار روی سقف خودرو مصرف سوخت را بالا می برد.

5. از رانندگی با سرعت های زیاد و ترمزهای ناگهانی پرهیز کنید.

6. در سرعت بالای 90 کیلومتر در ساعت پنجره های خودرو را بسته نگاه دارید. پنجره های باز مصرف سوخت را 10 درصد افزایش می دهد.

7. از لاستیک مناسب استفاده کنید. استفاده از لاستیک هایی که چسبندگی بیشتری به جاده دارند در کاهش مصرف بنزین موثرند.

8. باید به محض اینکه شرایط ترافیک و جاده مطلوب بود به دنده های بالاتر رفت. استفاده از دنده های پایین برای بالا بردن شتاب بشدت مصرف سوخت را بالا می برد. همچنین استفاده نادرست از دنده بالا مصرف سوخت و آلودگی را افزایش داده و باعث سایش و ترکیدن موتور میشود.

9. روشن کردن متناوب موتور نیز در شرایط استارت سرد امکان کارکرد موتور در بهترین دمای کاری را بالا برده (از 15 تا 30 درصد در داخل شهر) و تولید گازهای سمی می کند.

10. کم و زیاد کردن سرعت خودرو در جاده ها یا تلاش برای پرکردن فاصله های کوتاه بین خودروها در ترافیک های سنگین بشدت سوخت را هدر می دهد.

11.کم و زیاد کردن سرعت خودرو در جاده ها یا تلاش برای پرکردن فاصله های کوتاه بین خودروها در ترافیک های سنگین بشدت سوخت را هدر می دهد

چه وقت بنزین بزنیم؟

اطلاعاتی که در ذیل ذکر می‌شود راهکارهایی مفید برای کاهش هزینه های مصرف سوخت اتومبیل یا بهتر بگویم، استفاده بیشتر و بهتر از بنزینی که هر بار برای خودروتان خریداری می‌نمایید است که با توجه به موارد زیر حتما این صرفه جویی برای شما محسوس خواهد بود.

سعی کنید صبح زود بنزین بزنید

فقط صبح زود که حرارت زیر زمین هنوز در پایین‌ترین حد قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط تر می‌گردد. بنابراین، خرید بنزین در بعدازظهر و حتی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد.

قبل از خالی شدن محتویات باک

یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیل آن این است که، هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصور می‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیره بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطه صفر بین بنزین و جو عمل می‌کند تا تبخیر را به حداقل برساند.

منبع: تبیان

امین مهدوی این را خواند
محمد عسگری ، شکوه حدادی ، مرتضی کلانی و م تورانداز این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با رویکرد همدلی و همزبانی
» دومین جشنواره مشارکت مردمی گردشگری برگزار می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش میراث آریا(CHTN) مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری، در نشست خبری دومین جشنواره مشارکت مردمی با اشاره به اینکه جشنواره مشارکت مردمی، یکی از فرازهای همکاری سازمان میراث فرهنگی با افکار عمومی و فعالین این حوزه است، گفت: این جشنواره با امید اینکه بستری مناسب برای تعامل و ارتباط متولیان این حوزه و جامعه مخاطبین باشد برگزار می‌شود.

معاون گردشگری با تاکید بر اینکه با برگزاری این جشنواره امکان استفاده از افکار، ابداعات و اختراعات این حوزه فراهم می شود، یادآور شد: دومین دوره این جشنواره با تکیه بر شعار سال، همدلی و همزبانی، با چهار محور اصلی برگزار می شود.

رحمانی موحد ادامه داد: جشنواره در ۴ محور اصلی، عکاسی حرفه ای و عمومی، ارائه فیلم های ۶۰ ثانیه ای، خاطره نویسی و ایده ها و ابداعات نو برگزار خواهد شد، تمامی افراد در هر گروه سنی می توانند آثار خود را تا ۳۱ مرداد ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی با بیان اینکه داوری جشنواره مشارکت مردمی گردشگری به صورت تخصصی و با استفاده از ظرفیت تشکل های بخش خصوصی انجام خواهد شد، یادآور شد: نتایج داوری جشنواره پس از جمع بندی در روز ۵ مهرماه همزمان با روز جهانی گردشگری اعلام می شود.

معاون گردشگری با بیان اینکه دستاوردهای اولین دوره جشنواره در پورتال گردشگری و کارگروههای تخصصی این حوزه مورد استفاده قرار گرفت، ادامه داد: تقویت این رویدادها در بستر مناسب موجب افزایش سطح کیفی و کمی فعالین و مردم در جشنواره خواهد شد.

رحمانی موحد در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه گردشگری علاقه مندان بسیاری وجود دارد، افزود: حوزه گردشگری با توجه به رویکرد ویژه دولت به این بخش تقویت شده است، گردشگری بستری است که باید با استفاده از تعامل و همکاری همه دستگاهها توسعه پیدا کند، دستگاه متولی گردشگری در کشور مشخص است و تمامی اقدامات باید با هماهنگی و همکاری دستگاههای مختلف صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در دومین جشنواره مشارکت مردمی موضوعات محدودتر و کاربردی تر از دوره گذشته و براساس نیازها و عرضه ای که در سطح جامعه وجود دارد انتخاب شده است.

معاون گردشگری در پایان تصریح کرد: از یکشنبه ۲۱ تیر به مدت یک ماه فعالان حوزه گردشگری و رسانه‌ای می توانند ایده های خود را برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره و روز جهانی گردشگری ارائه کنند و به بهترین ایده جایزه نفیسی تعلق خواهد گرفت.

سایت جشنواره

منبع: میراث آریا

محمد عسگری و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تبریز ۴۵۰۰ ساله، شهر اولین ها»

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است که سابقه دیرینه و نقش پررنگی در رویدادهای مهم تاریخ ایران داشته است و به شهر اولین ها مشهور است.

و اما چرا تبریز را شهر اولین ها می نامند؟

http://blog.treep.ir/city/tabriz/%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2-4500-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87%D8%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرسی کیسه نمیخوام!
» به مناسبت ۲۱ تیرماه، روز بدون نایلکس
... دیدن متن »

به منظور فرهنگ سازی و توجه به مضرات کیسه های پلاستیکی و استفاده کمتر آن،امسال چهارمین سالی است که ۲۱ تیر ماه از سوی طرفداران محیط زیست، روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است.

موضوع زباله و بازیافت آن یکی از مباحث بسیار مهم شهری است که حجم زیادی از فعالیت مدیران شهری را به خود اختصاص داده است. تجزیه کیسه های پلاستیکی حداقل ۴۰۰ سال طول می کشد و هیچکس آنقدر عمر نمی کند که تجزیه پلاستیک ها را ببیند.اما پلاستیک‌های قابل بازیافت ظرف مدت دو سال تجزیه می شوند.

در کلانشهر تهران روزانه ۷۵۰۰ تن زباله تولید می شود. ۳۵ درصد کل پسماندهای تهران به زباله های خشک تعلق دارد و از این مقدار در شبانه روز ۱۰۰۰ تن پسماندهای پلاستیکی در تهران تولید می شود.

این در شرایطی است که اگر هر خانواده خود را موظف کند تا در طول هفته فقط یک کیسه نایلونی کمتر استفاده کند، آن وقت چیزی حدود ۸۱۶ میلیون کیسه پلاستیکی در سال، خود به خود از این چرخه حذف می‌شود.

کیسه های پلاستیکی به دلیل ارزان، بادوام، سبک، کاربردی و بهداشتی بودن برای حمل مواد غذایی در بین مردم محبوبیت زیادی دارد و متاسفانه ما انسان‌ها مشتاقانه و بدون هیچ احساس مسئولیتی از این محصولات مصنوعی و ساخته دست بشر استقبال می‌کنیم ولی هرگز تصور نمی‌کنیم که در آستانه رقم زدن یک فاجعه زیست‌محیطی هستیم. فاجعه‌ای که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته باشد. غافل از این که برای این محصول کم‌بها به زودی باید بهای سنگینی بپردازیم.

ما نیز میتوانیم سهم خود را نسبت به کاهش کیسه های پلاستیکی ادا کنیم:

هنگام خرید٬ کیسه نایلونی نگیرید.

اگر کیسه پارچه ای دارید که چه بهتر و اگر نه از کیسه های نایلونی قبلی استفاده کنید.

از لباس ها و پارچه های اضافی با سلیقه و خلاقیت برای خودتان و دیگران کیسه خرید بدوزید.

اگر در جایی دیدید کیسه های پارچه ای برای حفظ زمین می فروشند، حتما حمایت کنید.

طبق محاسبات اخیر کارشناسان، سالانه حدود یک تریلیون تن کیسه پلاستیکی وارد چرخه ضایعات می‌شوند و این رقم بالای تولید مواد پلاستیکی از جنبه‌های مختلف برای زمین مشکل‌ساز است. هرچند بخش اعظم این زباله‌ها به ظاهر دفن می‌شوند اما مقصد نهایی بسیاری از این کیسه‌های زباله‌ اقیانوس‌ها هستند و گاهی حتی این زباله‌ها تا ۱۰۰۰ سال بعد نیز تجزیه نمی‌شوند و در محیط زیست باقی می‌مانند!

آمار تایید می‌کند که سالانه شش میلیون تن زباله وارد دریاها می‌شود و زباله‌های پلاستیکی ۸۰ درصد این زباله‌ها را تشکیل می‌دهند.

حقایقی خواندنی درباره کیسه‌های پلاستیکی:

- سالانه حدود ۳۸۰ میلیارد قطعه کیسه پلاستیکی در ایالت متحده مصرف می‌شود و سهم هر شهروند آمریکایی سالانه ۱۲۰۰ کیسه پلاستیکی است و برای تولید این میزان پلاستیک دست‌کم ۱۲ میلیون بشکه نفت لازم است.

- تنها یک تا دو درصد کیسه‌های پلاستیکی تولید شده در آمریکا بازیافت می‌شوند.

- بر اثر آلودگی حاصل از کیسه‌های پلاستیکی، سالانه هزاران جانور آبزی و بیش از یک میلیون پرنده در جهان تلف می‌شوند.

- برنامه حفاظت از محیط زیست سازمان ملل متحد برآورد کرده است در هر ۱٫۶ کیلومتر مربع از اقیانوس‌ها، ۴۶ هزار قطعه زباله پلاستیکی شناور وجود دارد.

- کیسه‌های پلاستیکی اغلب به صورت اشتباهی توسط حیوانات بلعیده شده و پس از انسداد معده آنها منجر به مرگشان می‌شوند. بسیاری پرندگان نیز به دلیل گیر افتادن داخل کیسه‌های پلاستیکی نمی‌توانند پرواز کنند.

- وقتی کیسه‌های پلاستیکی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند، پلاستیک موجود در آنها هرگز از بین نرفته و ذرات سمی آزاد شده از آنها وارد زنجیره غذایی می‌شود.

- موسسه صلح سبز گزارش داده است که دست‌کم ۲۶۷ گونه دریایی در معرض گیر افتادن یا بلعیدن زباله‌های دریایی هستند..

- شهروندان امریکایی سالانه بیش از ۱۰ میلیارد کیسه کاغذی مصرف می‌کنند که برای تولید این حجم کیسه کاغذی سالانه ۱۴ میلیون اصله درخت قطع می‌شود. برای تولید این میزان کیسه کاغذی به صدها هزار بشکه آب و مواد شیمیایی سمی نیاز است که این اسیدها نیز به نوبه خود سبب تولید باران‌های اسیدی و آلودگی آب‌ها می‌شوند.

- بیشتر کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل به ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارند و عمر آنها بیش از ۱۰ برابر عمر انسان است.

- مطالعات اخیر در استرالیا نیز نشان می‌دهد که در سایت‌های دفن زباله در این کشور در هر دقیقه بیش از ۷۰۰۰ کیسه پلاستیکی دفن می‌شود.

- طبق تازه‌ترین گزارش کمیسیون اروپا، استفاده از پلاستیک طی ۵۰ سال اخیر به اوج رسیده و تولید جهانی آن در هر سال از ۱٫۵ میلیون تن در سال ۱۹۵۰ میلادی به ۲۴۵ میلیون تن در سال ۲۰۰۸ میلادی رسیده است.
به عنوان یک فعال زیست محیطی بابت این حرکت خوب تیوال سپاسگزارم...
باشد که با هوشیاری و همیاری مردم آسمان مان آبی و زمین مان پاک باشد...
۲۱ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» زیباترین کشور دنیا کجاست؟
... دیدن متن »

به نظر شما زیباترین کشور جهان از نظر بهره مندى از مناظر زیبا کجاست؟

ایتالیا، فرانسه، یونان، اسپانیا، هند،چین، آفریقاى جنوبى و یا ایران خودمان؟ بد نیست بدانید هیچ یک از این گزینه ها در جمع پنج انتخاب نخست کاربران دو سایت «توئیتر» و «پینترست» نیستند! در این نظرسنجى که هنوز هم ادامه دارد، تاکنون یک کشور کوچک موفق شده تا ۳۶ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و بالاتر از کشورهاى صاحب نام در صنعت گردشگرى قرار بگیرد.«لیتونى» با مساحتى حدود ۶۵ هزار کیلومتر مربع در شمال اروپا و در حوزه دریاى بالتیک از غرب از سوئد جدا می شود و با کشورهاى روسیه، لیتوانى، استونى و بلاروس همسایه است. بى تردید برگ برنده این کشور در رقابت بهترینها، مناظر زیباى آبهاى نیلگون و پارک ملى Gauja و پایتخت تماشایى آن، «ریگا» می باشد. این کشور با حدود سه میلیون جمعیت داراى بیش از هزار هتل است که از شبى دو تا ۱۳۰۰ یورو قیمت دارند. اما در این رقابت که بین تمام کشورهاى جهان صورت می گیرد و در انتهاى فهرست نام سودان به چشم می خورد، مکزیک در رتبه دوم قرار دارد و بعد از آن ترکیه و اندونزى. در رتبه پنجم این فهرست هم انگلستان قرار دارد تا در بین پنج نام نخست هیچ یک از مقاصد پرطرفدار گردشگرى نباشد و نشان از افزایش علاقه مردم به تماشا و شناخت دیگرنقاط جهان دهد.

>>> عکس های بیشتر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این روستای خمس چی میگه؟ آسمان شبم آرزوست.
تریپ جان شما هم خدایی نکرده زبونم لال یه وقت تعارف نزنی مارو مهمون کنی ببریا.به خدا راضی نیستم :)

سایت خوبی دارید.ممنون
۲۰ تير
به آقای دوستی:

ممنون از توجه و همراهیتون دوست عزیز :) . آسمون شب این روستای زیبا تنها یکی از دیدنی های منطقه محسوب میشه.
مهمون که حتما در ماه های آینده ؛) اما می تونیم با تخفیف خوبی امکان سفر به این منطقه بکر رو برای شما فراهم کنیم.
برای اطلاعات بیشتر می ... دیدن ادامه » تونید با شماره تلفن 88411907 تماس بگیرین و در جربان امکانات اقامتی قرار بگیرید.
۲۱ تير
ممنونم از لطفتون خیلی عالی بود.حتما :)
۲۱ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفره افطار سه کیلومتری در مشهد
» افطاری در حرم امام رضا
... دیدن متن »

در غروب‌های ماه رمضان، روزانه ۱۲ هزار نفر مهمان سفره افطار امام رضا(ع) می‌شوند.
۱۲ گروه کار توزیع کارت دعوت این افطار را به صورت روزانه و به قید قرعه در مساجد، سطح شهر مشهد و مناطق مسکونی بر عهده دارند.
در هر افطار، روزانه ۴ هزار تخته فرش ۶متری به‌ مساحت ۲۴ هزار متر مربع در صحن هدایت حرم مطهر پهن می‌شود ودر آن ۳ کیلومتر سفره پهن می‌شود و در مجموع، در این ماه بیش از ۳۶۰ هزار نفر روزه دار میهمان این سفره می‌شوند.
۳۰ هزار خادم به صورت افتخاری در طول ماه مبارک رمضان به زائران و مجاوران حرم امام رضا(ع) خدمات رسانی می کنند که روزانه بیش از ۵۰۰ خدمتگزار مسئولیت آماده سازی، طبخ و پذیرایی را با ۶ هزار ساعت کار به‌عهده دارند.

روزانه، ۲۷۰۰ فلاکس چای سر سفره ها قرار می گیرد. چیدن ۴ هزار عدد گلدان، ۱۲ هزار عدد بطری آب معدنی، ۱۲ هزار عدد مهر نماز، قرآن و کتب ادعیه، شست‌وشو و ضدعفونی کردن محل پذیرایی قبل و بعد از افطار که به‌صورت مکانیزه و غیره بوده است توسط داوطلبان و خادمان انجام میشود.
همچنین روزانه دو میلیون بسته متبرک افطاری نیز بین صفوف نماز جماعت صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر توزیع می‌شود، که شامل خرما، شیرعسل و کیک است.
مدت ۸ سال است که این سفره افطار در حرم برقرار میشود.

>>>عکس های بیشتر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«نکات مهم در سفر با کودکان و راه های سرگرم کردن آنها»

هنوز نرسیدیم؟

هنوز تو راهیم؟

کی میرسم آخه!؟

گشنه م شده؟ شیرینی میخوام. بازم شیرینی می خوام …

مسافرت برای بچه ها می تونه تجربه های جدیدی به همراه داشته باشه و ذهنشون رو باز کنه اما گاهی مسیر سفر براشون خسته کننده میشه. مسافرت همراه با بچه ها کار سختی نیست به شرط اینکه راه درست برای سرگرم کردن و رفتار با اونهارو بلد باشیم. این درسته که سفر ما رو وارد شرایط و محیط جدیدی می کنه؛ از طرفی می دونیم که بچه ها نیازهای مخصوص به خودشون رو دارند و حتی ممکنه این احتیاجات توی سفر بیشتر هم بشن، اما با وجود این ها می تونیم سفر خاطره انگیز و دلچسبی رو همراه با بچه هامون تجربه کنیم ؛ وقتی که با برنامه ریزی و آگاهی به نکاتی آماده ی سفر بشیم.

در ادامه به چند نکته در مورد سفر همراه با کودکان می پردازیم:

http://blog.treep.ir/tips-travel/%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%DA%AF%D8%B1/
امین مهدوی ، مجتبی مهدی زاده و وحید هوبخت این را خواندند
سارا تهرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه های کویری چطور خنک می‌شدند؟
» بادگیر ایرانی، اولین کولر تاریخ بشر
... دیدن متن »

هر زمان صحبت از کولرهای سنتی به میان می‌آید، بدون شک بادگیرها به ویژه بادگیرهای یزد با آن شکل بخصوص و چوبهایی که بر سر دارند، اولین تصویری است که به ذهن متبادر می‌شود؛ ابتکاری که کویرنشینان با استفاده از آن به مقابله با گرما رفتند و در طول سالیان متمادی توانستند با این ابزار ساده بر آفتاب سوزان کویر غلبه کرده و در گر مترین روزهای سال بدون استفاده از کوچک‌ترین ابزاری که نمادی از فناوری باشد، خنکای نسیمی دلنشین را به داخل خانه های خود بیاورند. بادگیرها، برجهایی هستند که برای تهویه بر بام خانه‌ها و همچنین بالای آب انبارها و دهانه معدن‌ها برای تهویه هوا می‌سازند. در زیر بعضی از بادگیرها، حوضی است که در میان آن، فواره سنگی ای تعبیه شده است؛ به طوری که وقتی باد به سطح آب می وزد، هوای خنک و مطبوعی ایجاد می کند. بادگیر، وسیله تهویه مناسبی برای خانه های در قلب کویر به حساب می آید؛ به طوری که جریان هوای مطبوعی را در اتاق ها، تالار و زیرزمین، ایجاد می کند؛ به همین لحاظ است که معمولاً در هر محل، جهت بادگیر را در سمتی می سازند که مناسب ترین جریان هوای منطقه را جذب کند؛ بادگیرها از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند، ولی امروزه در بسیاری از کشورهای خاورمیانه کپی برداری و استفاده می‌شوند که نمونه آن امیرنشین کوچک دوبی است.اساساً کولر آبی که در جهان به نام کولر ایرانی نیز شناخته می‌شود، ریشه های ملی دارد و کارشناسان، بادگیرهای سنتی را که از چندهزار سال پیش در کشورمان وجود داشته است، اجداد کولرهای کنونی می‌دانند. بلندترین و منحصر بفرد ترین بادگیرهای جهان را تنها می توان در استان یزد پیدا کرد.

>> عکسهای بیشتر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کشف گورهای ۷ هزار ساله در تل چگا سفلی خوزستان
... دیدن متن »
عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد محوطه باستان شناسی تل چگا سفلی یکی از وسیع ترین محوطه های پیش از تاریخی خوزستان که در نیم قرن اخیر همواره مورد تعرض قرارگرفته به کشف گورهای ۷ هزار ساله منجر شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری عباس مقدم سرپرست هیات باستان شناسی تل چگا سفلی امروز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: با توجه به روند بسیار سریع تخریب محوطه تل چگاسفلی، برنامه ی تعیین عرصه ی محوطه تعریف و با حمایت معاونت میراث فرهنگی استان خوزستان به مرحله اجرا در آمد.
وی افزود: این برنامه در دو مرحله ی مطالعات پیش میدانی و میدانی صورت پذیرفته است. در بخش مطالعات پیش میدانی علاوه بر گزارش های منتشر شده توسط دیتمن، تمامی نقشه ها، تصاویر هوایی و ماهواره ای تهیه و به دقت مورد ارزیابی قرار گرفتند.
او با اشاره به شروع مطالعات میدانی تعیین عرصه از اردیبهشت ماه سال جاری گفت :در بخش مطالعات میدانی برنامه، هیات باستان شناسی ابتدا شروع به مستند سازی وضع موجود محوطه پرداخت و تمامی تغییرات طبیعی و انسانی ایجاد شده در عرصه و پیرامون محوطه را به دقت ثبت کرد.
به گفته عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری هیات باستان شناسی برمبنای ضوابط موفق شد در پیرامون محوطه گمانه هایی برای درک بهتری از گسترده ی محوطه باستانی تل چگا بدست آورد.
مقدم در گفت وگو با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری (richt.ir) و با اشاره به شناسایی گورستان های باستانی توسط هیات باستان شناسی افزود: این گورستان ها که برخی از آنها برمبنای تغییرات سطحی نمایان شده بودند شواهدی را ارایه کردند که تاریخی برابر با اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد را نشان می دهد.
او گفت: بنابراین با استفاده از علوم میان رشته ای، بخش هایی از این گورستان توسط متخصصین و ابزارهای روزآمد بررسی ژئو مغناطیس شد.
این باستان شناس تصریح کرد: نتایج این بررسی به ما کمک بسیار زیادی کرد چرا که توانستیم بدون انجام هرگونه کاوش در پیرامون محوطه،شناخت خوبی از شکل و پراکندگی گورها بدست آوریم.
مقدم در پایان گفت :برنامه میدانی تعیین عرصه ی محوطه تل چگاسفلی که مجوز آن توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده بود پایان یافته و هیات باستان شناسی سرگرم تهیه و تدوین گزارشی مفصل از فعالیت های انجام شده است. یکی از وسیع ترین محوطه های پیش از تاریخی گفتنی است محوطه ی باستانی تل چگاسفلی در دشت زیدون (زهره) و در حاشیه ی جنوبی رودخانه ی زهره یکی از وسیع ترین محوطه های پیش از تاریخی در جنوب غربی ایران است.
تل چگاسفلی در دهه 1970 میلادی توسط هیاتی به سرپرستی هانس نیسن از موسسه ی شرق شناسی دانشگاه شیکاگو شناسایی شد. بعد ها، رینهارد دیتمن، به تفصیل به الگو های زیستگاهی دشت های بهبهان و زهره پرداخته است. در الگوهای زیستگاهی ارائه شده توسط دیتمن، از تل چگاسفلی به عنوان یکی از کانون های مهم زیستگاهی در اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد نام برده شده است. در سال 1388 شمسی، کامیار عبدی طی یک برنامه ی بررسی و شناسایی آثار شهرستان بهبهان، از آثار شناسایی شده توسط دیتمن بازدید به عمل آورده و پس از آن ها متعاقبا، به همت زنده یاد گنجی، تل چگاسفلی درسال 1388 به شماره 28822 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
نیم قرن تعرض به محوطه تاریخی تل چگاسفلی

در خلال نیم قرن اخیر، به محوطه ی تاریخی تل چگا سفلی بارها تعرض شده است. ابتدا شرکت های نفتی بریتانیایی و امریکایی عرصه ی محوطه را مکان مناسبی برای اسکان موقت عوامل فنی خود یافتند. پس از اصلاحات ارضی و اعطای زمین به دهقانان، رفته رفته آبادی های خرد و کوچک اطراف محوطه تل چگاسفلی، عرصه ی محوطه را اشغال کرده و روستائیان خانه های خود را برروی آن ساختند. گذشته از آن، حفرچاه های آب و فاضلاب بر سطح محوطه، برپا داشتن سازه های صنعتی اعم از پمپ های فشارقوی، کارگاه سنگ شکن و تولید شن، منبع سیمانی آب در خلال سال های جنگ تحمیلی و نیز ساخت تاسیسات دامداری و دامپروری بر روی عرصه ی محوطه، آسیب های جبران ناپذیری بر پیکر این محوطه ی وسیع هزاره پنجم پیش از میلاد وارد ساخته و منظر طبیعی پیرامون محوطه نیز از تغییرات بی نسیب نمانده است.

منبع: خبرگزاری میراث‌ آریا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فقط چند قطره باقیست!

شما هم به کمپین یک قطره آب بپیوندید.

http://blog.treep.ir/news/%D9%81%D9%82%D8%B7-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%82%D8%B7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%B3%D8%AA/
مهرناز عصاری ، وحید هوبخت و امین مهدوی این را خواندند
گلنوش لطفی و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
من فکر نمی کنم کشاورزانمون جزو شبکه های اجتماعی باشند!!
۱۶ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید