تیوال گردشگری
T30:13:45:47
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

» سفر گردشگری به کره ماه در سال ۲۰۱۸
... دیدن متن »

گردشگری فضایی یک کمپانی فضایی در آمریکا اعلام کرد سال آینده دو سفر گردشگری به اطراف کره ماه خواهد داشت.

به گزارش رویترز، کمپانی «SpaceX » قصد دارد سال آیند میلادی دو سفر گردشگری به اطراف ماه با استفاده از سفینه فضایی در حال ساخت در ناسا برای فضانودران اجرا می‌کند. «آلن موسک»، مدیرعامل این کمپانی اعلام کرد اولین سفر گردشگری با بودجه خصوصی به فراتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی برنامه‌ریزی شده است، اما وی از معرفی مسافران و هزینه‌ای که برای این سفر فضایی یک هفته‌ای خواهند پرداخت صحبتی به میان نیاورد و تنها عنوان کرد در میان مسافران هیچ شخصی از هالیوود حضور ندارد.

وی همچنین عنوان کرد دو نفر که یکدیگر را می‌شناسند با قرار دادن وثیقه‌ای سنگین در یک برنامه آموزشی گسترده پیش از این سفر گردشگری شرکت خواهند کرد. مدیر کمپانی «SpaceX» افزود: فکر می‌کنم در سال بتوان یک یا دو سفر از این دست داشت و هزینه دریافتی از این گردشگران فضایی در نهایت ۱۰ تا ۲۰ درصد از درآمدهای کمپانی را تشکیل می‌دهد.

در این سفر فضایی دو نفره، سفیه فضایی با طی مسیری بین ۴۸۰ هزار تا ۶۴۰ هزار کیلومتر از زمین دور می‌شود تا جایی که جاذبه زمین نتواند سفیه را دوباره به جو برگرداند. این مسیر مشابه ماموریت آپولو ۸ در سال ۱۹۶۸ در اطراف ماه است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره جنگ رنگ ها؛ یونان... دیدن متن »

گالاکسیدی شهری کوچک و بندری در جنوب یونان است . این شهر هر ساله با ۱/۵ تن رنگ پودری به استقبال این فستیوال دوست داشتنی و هیجان انگیز می رود. تاریخچه این فستیوال و دلیل برگزاری جنگ رنگ ها مشخص نیست. اما بر اساس گفته محلی ها، در قرن ۱۹ امپراتوری عثمانی بر یونان سلطنت می کردند و برگزاری فستیوال ها را غیر قانونی کرده بودند. مردم به نشانه اعتراض در این روز صورت های خود را با ذغال رنگ می کردند و در خیابان های شهر می رقصیدند. در گذشت زمان رنگ های پودری هم به این رقص و پایکوبی اضافه شد و فستیوال جنگ رنگ بازی شکل گرفت. مردم در این مراسم لباسهای پلاستیکی می پوشند ، صورت خود را با رنگ های پودری رنگ آمیزی می کنند و در حالی که برای حفاظت چشم ها ، عینک های مخصوص به چشم زده اند ، به سمت همدیگر رنگ می پاشند. این مراسم در شهر لازای یونان نیز برگزار می شود.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردهمایی مجموعه داران
» مجموعه داری با قدمت ۱۶۰ ساله
... دیدن متن »

رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران با گلایه از نداشتن متولی برای مجموعه‌داری ایران که قدمتی ۱۶۰ ساله دارد، از ساخت تندیس مجموعه‌داران برتر کشور و چاپ تمبر دریافت‌کنندگان «نشان مجموعه‌داری ایران» خبر داد. ب

منوچهر لطفی در چهارمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران با اشاره به برگزیده شدن سه مجموعه‌دار از بین ۲۷۰۰ مجموعه‌دار کشور برای دریافت «نشان مجموعه‌داری ایران» بیان کرد: با وجود اینکه مجموعه‌داری در ایران قدمتی ۱۶۰ ساله دارد، اما هیچ‌وقت متولی نداشته است.

رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران با اشاره به اینکه بطور مستقیم با ۱۲۰۰ مجموعه‌دار دیدار و با برخی از آنان برای ساخت مستند شفاهی صحبت شده است، گفت: مجموعه‌داران باید به سمت کار موزه‌ای پیش روند، در حالی‌که برخی مجموعه‌داران حتی مجموعه‌های خود را به فرزندان‌شان نیز نشان نمی‌دهند. به گفته‌ او، در حالی‌که باید این مجموعه‌ها در معرض دید و نمایشِ مردم قرار گیرند و بهترین فضا نیز ایجاد موزه برای مجموعه‌هاست، متاسفانه مجموعه‌داران معمولا حاضر به نمایش آثار خود نیستند.

لطفی با تشریح انتخاب سه مجموعه‌دار از بین ۲۷۰۰ مجموعه‌دارِ کشور برای دریافت «نشان مجموعه‌داری ایران» توضیح داد: این سه مجموعه‌دار تمام هفت مرحله مجموعه‌داری مانند جمع‌آوری، طبقه‌بندی، انتشار کتاب، برگزاری نمایشگاه و همچنین راه‌اندازی موزه را انجام داده‌اند. رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران در ادامه با بیان این‌که از اینکه در آینده تندیس مجموعه‌داران برتر کشور که «نشان مجموعه‌داری ایران» را دریافت کردند ساخته و در موزه مجموعه‌داران کشور نگهداری خواهد شد، از چاپ تمبر مجموعه داران برتر کشور در سال ۹۶ خبر داد.

 چهاردهمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران در موزه‌ی ملی ایران صبح امروز ۹ اسفند در حالی در موزه ملی ایران برگزار شد که هر مجموعه‌دار در یک جمله کاری که انجام می‌دهد را توصیف کرد.

یک مجموعه‌دار «آفتابه» گفت: خدا کند روزی برسد که کار مجموعه‌داری در ایران به جوانان ایرانی هم سرایت کند. یک مجموعه‌دار «عکس» بیان کرد: آرزو می‌کنم این نوع جمع‌ها برای مجموعه‌دارها همیشه تکرار شود. دارنده سه موزه خصوصی در کشور اظهار کرد: سال ۹۴ که مجلس ایجاد موزه توسط بخش خصوصی را تصویب کرد، همه تلاش خود را کردم و امروز ۲۵ هزار قطعه شیء در موزه‌ام دارم.

موزه سوم من ۲۷ اسفند با همکاری شهرداری با عنوان تاریخ باستان‌شناسی و رشته‌های دیگر افتتاح می‌شود. وی در ادامه با بیان این‌که برای نخستین‌بار قرار است به زودی موزه خصوصی سینمای کشور را افتتاح کنم، ادامه داد: امیدوارم مجموعه‌داران بخش خصوصی سال آینده کارهای خود را به بخش موزه وارد کنند، چون زمانی که آثار تاریخی در مجموعه‌ها جنبه موزه‌ای پیدا می‌کنند، بازدیدکننده را نیز با خود به همراه می‌آورند. این مجموعه‌دار در پایان از افراد حاضر در سالن درخواست کرد اگر شیء قدیمی با قابلیت نمایش در موزه دارند به او بفروشند تا وی با نام خودشان در یکی از موزه‌هایش نمایش دهد.

مجموعه‌دار «تمبر و دستک‌های تعزیه» بیان کرد: تمبر تنها مسافر فرهنگی است که بدون ویزا به همه دنیا می‌رود. امیدوارم بتوانیم همه اتفاقات کشور را به تمبر تبدیل کنیم تا باقی بمانند. موزه‌دار «صنعت چاپ» اظهار کرد: من یک کارگر چاپخانه بودم اما به واسطه علاقه‌ام به چاپ دو موزه یکی در مجلس شورای اسلامی و یکی برای روزنامه همشهری ایجاد کرده‌ام. من خود را با دایر کردن این دو موزه ثروتمندترین شخص ایران می‌دانم.

نوجوان‌ترین مجموعه‌دار آثار خصوصی مهدی رمضان‌زاده با ۱۱ سال سن، که در طول چهار سال گذشته سکه‌های قاجاری را جمع‌آوری کرده است، اطلاعاتش درباره سکه را به رخ کشید.

سیدحسین موسوی یکتا، نوه سیدخندان بزرگ نیز گفت: اولین موزه خصوصی تخصصی اوراق بهادار در استان البرز با دو میلیون قطعه تمبرهای قاجار تا معاصر را در اختیار دارد. در چهارمین گردهمایی مجموعه‌داران ایران، سه مجموعه‌دار از جمله «میرزا محمد کاظمینی» برای ایجاد موزه موقوفه کاظمینی، «محمد رهگشای» به همراه همسر فرانسوی خود برای راه‌اندازی سرای موزه رهگشای و «خلیل غفاری» برای ایجاد موزه اتومبیل کلاسیک غفاری حائز دریافت «نشان مجموعه داری ایران» شدند.

منبع: ایسنا

ارش این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فرهادی با فروشنده اسکار را خرید!
امروز صبح زود هنگام، خبر دریافت جایزه اسکار فیلم فروشنده اصغر فرهادی لبخند را برلبان بسیاری از ایرانیان نشاند. با اینکه در کشور ما کمتر پیش می آید سران دولت در این حوزه ها ورود کنند اما این اتفاق چنان ارزشمند بود که مقامات متعددی از جمله اسحاق جهانگیری- معاول اول رییس جمهوری، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و ...
برای دیدن ادامه متن لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/5e3pQf
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل سلطنتی «منصور»؛ مراکش... دیدن متن »

هتل سلطنتی «منصور» در مراکش با معماری منحصر به فرد در یک قصر تاریخی راه‌اندازی شده با ۵۲اتاق منحصر به فرد است ، همچنین این هتل ۴رستوران بین المللی دارد که مهمانان می توانند غذاهای محلی و بین المللی را همراه با طیف وسیسعی از نوشیدنی هایی از سراسر جهان سفارش دهند.

همچنین طراحی و تزئینات این هتل الهام گرفته از سنت و هنرهای کشور مراکش است. اتاق های این هتل از ۱۴۰متر شروع می شود و ویلاهای لوکس آن ۴۰۰متر است که دارای بالکن اختصاصی و استخصر خصوصی است.

متوسط هزینه یک شب اقامت در سوئیت های مختلف این هتل از ۵ تا ۱۴میلیون تومان متغیر است و عنوان یکی از گرانقیمت ترین هتل های ‌جهان را به خود اختصاص داده است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد سفر به روستای پاقلعه استان گلستان
اگر به دنبال پناه بردن به دل طبیعت و آرامشی وصف نشدنی هستید پیشنهاد می کنیم سفری به روستای پاقلعه برای خود ترتیب دهید؛ روستایی در دل شهرستان رامیان در استان گلستان که ابرهایش به شما خوش آمد می گویند. با «تریپ باما» همراه شوید تا ببینید و بشنوید از سفر به این روستا.
https://goo.gl/7yCw1x
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ساخت آرامگاه شهدای گمنام در حریم پاسادگاد
جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - ساخت آرامگاه جدید برای شهدای گمنام از سوی شهرداری و شورای شهر پاسارگاد به مراحل اجرایی رسیده است. این‌درحالی است که آرامگاه مادر سلیمان و قبرستان مبارک‌آباد در نزدیکی مجموعه کوروش، محل خاکسپاری بسیاری از شهدای جنگ تحمیلی است و همواره مردم به زیارت اهل قبور و شهدا می‌روند.

فاطمه‌ علی‌اصغر: خاکریزی و تخلیه مخلوط برای زیرسازی آرامگاه شهدای گمنام در حریم پاسارگاد آغاز شده است. پیشنهاد ساخت این آرامگاه چندی پیش از سوی شورای شهر داده شده و شهردار این شهر کوچک پیگیر اجرایی کردن آن است. پاسارگاد همواره یکی از شهرهای شهیدپرور از دیرباز به شمار می‌آمده و به همین دلیل در آرامگاه مادر سلیمان، در 300 متری پاسارگاد شهدای جنگ تحمیلی به خاک سپرده شده‌اند. با این حال، مسئولان ... دیدن ادامه » شهرداری پاسارگاد تاکید دارند که باید در این محوطه آرامگاه جدیدی بنا کنند.
ساخت آرامگاه شهدای گمنام طرحی است که از سوی شهرداری و شورای شهر پاسارگاد ارایه شده و در حال اجرایی شدن است. اکنون خاکریزی و تخلیه مخلوط برای زیرسازی با غلتک در حریم درجه‌ی دو پاسارگاد آغاز شده است. گفته می‌شود که هنوز جزییات طرح به تصویب میراث‌فرهنگی نرسیده است.پیگیری‌های خبرآنلاین برای گفت‌وگو با شهردار و فرماندار پاسارگاد طی چند روز گذشته بدون نتیجه می‌ماند. مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس هم می‌گوید که از همه چیز بی‌خبر است و اطلاعی در مورد این اقدامات ندارد. او می‌گوید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با مدیرپایگاه پاسارگاد تماس بگیرید.
حمید فدایی؛ مدیر پایگاه پاسارگاد می‌گوید: «مدت‌هاست که این طرح از سوی مسئولان شهری پاسارگاد مطرح است و در حال حاضر از سوی برخی از مسئولان شهری در حریم درجه دو پاسارگاد اجرایی می‌شود و قرار است ارتفاع و مصالحی که به کار می‌برند، طبق ضوابط و قوانین میراث‌فرهنگی باشد. با این حال همانطور که همه می‌دانند، پاسارگاد ثبت میراث‌ جهانی است. آن‌ها هم ضوابط و قوانینی دارند که همه ما موظف به اجرای آن قوانین هستیم تا پاسارگاد در فهرست میراث‌جهانی باقی بماند.»
این در حالی است که آرامگاه مادر سلیمان و قبرستان مبارک‌آباد در نزدیکی مجموعه کوروش وجود دارد، این دو آرامگاه، محل خاکسپاری بسیاری از شهدای جنگ تحمیلی است و همواره مردم به ویژه روزهای پنجشنبه به زیارت اهل قبور و شهدا می‌روند. بسیاری از مردم امیدوار بودند که شهدای گمنام هم در این آرامگاه آرام بگیرند.
یکی از اهالی پاسارگاد می‌گوید: «شهدا در قلب‌های ما جای دارند و ما دلمان می‌خواهد در قبرستان‌های این شهر در فضایی که بتوانیم به راحتی به دیدار آن برویم و جایی که از هجوم گردشگران به دور باشند به خاک سپرده شوند.»
با این حال به نظر می‌رسد که مسئولان شهری، چندان به ساختار شهری و خواسته‌های مردم توجهی‌ ندارند.
فدایی، مدیر پایگاه پاسارگاد توضیح می‌دهد: «مجموعه پاسارگاد، مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشی است؛ تا کنون این مجموعه با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده و ما امیدواریم که مسئولان شهری با همکاری بیشتر بتوانند تا بتوانیم در راه صیانت از میراث ملی اقدامات بیشتری ارایه دهیم.»پاسارگاد همواره یکی از شهرهای ایران بوده که کمتر به آن از نظر شهری توجه شده است. ساخت زیرگذر پاسارگاد همواره یکی از دغدغه‌های جدی مردم پاسارگاد است که بارها و بارها از مسئولان شهری خواستند به نتیجه برسد.
یکی از ساکنان قدیمی نزدیک مجموعه پاسارگاد می‌گوید: «این زیرگذر یک سال است که کارش متوقف مانده در حالی که پاسارگاد با وجود گردشگران نوروزی نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که از حجم گردشگران کاسته شده و رفت و آمد و تجمع در آن کم شود. با این حال شهرداری توجهی به اینگونه مسایل ندارد.»
از سوی دیگر کارخانه رب در حریم پاسارگاد، چندین سال است، تبدیل به دغدغه جدی مسئولان میراث‌فرهنگی شده است و همچنان این مجموعه را در خطر خروج از فهرست میراث جهانی قرار داده است.
فدایی می‌گوید:«مسایلی که ما در پاسارگاد با آن رو به رو هستیم، یکی دو تا نیست. میراث‌ جهانی معیارهایی دارد که تخطی از آن‌ها بسیار به ضرر هویت ملی و مردم می شود، در پرونده کارخانه رب ما توانستیم تا یک حدودی جلو ببریم.»
برای گرفتن اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت این آرامگاه؛ با محمد نصیری، معاون میراث‌فرهنگی فارس تماس گرفتیم، اما او پاسخ‌گو نبوده و طی پیامی اعلام می‌کند که با روابط عمومی هماهنگ کنید. این در حالی است که بعد از دوران محمود احمدی‌نژاد، مدیران سازمان میراث فرهنگی مکلف به پاسخ‌ به خبرنگاران حوزه هستند و مانع حقوقی در این زمینه وجود ندارد.
مجموعه پاسارگاد، دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش، باغ پادشاهی پاسارگاد (کهن‌ترین چهارباغ ایرانی)، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
با این حال مردم پاسارگاد که به دلیل بی‌آبی، دیگر امکان کشاورزی و دامداری را ندارند، از این شهر کوچ می‌کنند و دوستداران میراث‌فرهنگی امیدوار بودند که با گسترش صنعت گردشگری در این شهر، جوانان بار دیگر اشتیاق به ماندن در این شهر را پیدا کنند با این حال متاسفانه از سوی مسئولان مربوطه اقدام جدی در این زمینه انجام نمی‌شود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
مهاجرت درنا ها به تالاب های فارس... دیدن متن »

با آبگیری تالاب های فارس ، مهاجرت پرندگان به این تالاب ها آغاز شد.امسال چندین گونه از پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو،حواصیل،انواع اردک و مرغابی،پلیکان پا خاکستری،درنا و انواع پرندگان کنار آبزی برای زاد و ولد به این تالاب ها مهاجرت کرده اند .

عکس: عرفان سامان فر / تسنیمگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی:
» «ایستگاه راه‌آهن تبریز» ملی شد
... دیدن متن »

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی از ثبت ملی «ایستگاه راه آهن تبریز» در کمیته ثبت و حریم آثار تاریخی خبر داد. فرهاد نظری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ایستگاه «راه‌آهن تبریز»، اثر فرناند پویون با همکاری حیدر غیائی در کمیته ثبت و حریم واجد ارزش ثبت و در فهرست آثار ملّی شناخته شد.

به گفته‌ وی، ایستگاه راه‌آهن تبریز، نمونه‌ای بارز از معماری معاصر ایران است که حیدر غیائی نیز در آن همکاری داشته است. غیائی معمار مجلس سنا نیز بود.

نظری با بیان این‌که ایستگاه راه‌آهن تبریز در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز-جلفا به‌ طول ۱۴۹ کیلومتر در تبریز افتتاح شد و پس از آن در سال ۱۳۳۷ خورشیدی محور تبریز-تهران به‌طول ۷۴۸ کیلومتر به بهره‌برداری رسید، توضیح داد: طراح این ایستگاه معمار فرانسوی «فرناند پویون» است.

از ویژگی‌های برجسته‌ ایستگاه راه‌آهن تبریز می‌توان به حمل و نقل بین‌المللی کالا به ترکیه و اروپا از طریق محور تبریز-رازی، حمل و نقل بین‌المللی کالا به جمهوری نخجوان از طریق محور تبریز-جلفا و تنها خط برقی راه‌آهن در ایران (خط برقی تبریز-جلفا) اشاره کرد.

طراح ساختمان جدید این ایستگاه حیدر غیایی بوده است. به گزارش ایسنا، در سفر دوم ناصرالدین شاه به فرنگ، قرارداد واگذاری امتیاز راه‌های ایران و راه‌آهن از آذربایجان روسیه به تبریز بسته شد، ولی به علت سیاست‌های روسیه این کار عملی نشد و به اقدامی دست نزدند تا این‌ که در ۲۸ صفر ۱۳۳۱ هجری قمری مطابق ۲۴ ژانویه ۱۹۱۳ میلادی، «حسن وثوق‌الدوله»، وزیر خارجه وقت ایران، امتیاز ساختمان راه‌آهن آذربایجان را در ۱۹ ماده به بانک استقراضی روسیه واگذار کرد و موافقت شد که راه‌آهن آذربایجان دنباله راه‌آهن روسیه باشد و با همان عرض و فاصله دو ریل به اندازه ۱۵۳۴ میلی‌متر احداث شود.

پس از انعقاد قرارداد، بانک استقراضی، امتیاز خود را به شرکت «راه شوسه» جلفا به تبریز واگذار کرد، بنابراین عنوان شرکت این قرارداد به شرکت راه‌آهن تبریز - جلفا تبدیل شد. نقشه‌برداری این خط در تابستان ۱۹۱۳ شروع و در پاییز همان سال پایان یافت و در ماه مه ۱۹۱۴ یعنی درست دو ماه پیش از شروع جنگ جهانی اول، کارهای ساختمانی و ریل‌گذاری آن آغاز شد.

 

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه و گزارش تصویری
سفرنامه «یک سفر یک آسمان |اکوکمپ متین‌آباد|»... دیدن متن »

اواسط بهمن‌ماه بود که باخبر شدم قرار هست برای هفته اول اسفند برنامه‌ای از سری برنامه‌های یک سفر یک آسمان برگزار بشه، با همسفرهایی که تجربه سفری فوق‌العاده رو باهاشون داشتم. آقای دکتر پژمان نوروزی، آقای سیاوش صفاریان‌پور و خانم نازیلا ناظمی که تعریف زیادی از ایشون شنیده بودم.

در انتظار سفر، روزها رو به شب می رسوندم.

چهارم اسفند شد. لیدر تور (خانم سپیده مومن زاد) من رو در گروه یک سفر یک آسمان |متین آباد| عضو کرد. وقتی اسمت میاد تو این گروه یعنی بلند شو، کوله پشتیت رو بردار و وسیله هاتو جمع کن و آماده باش برای پیدا کردن دوستان خوب و برای سپری کردن لحضاتی خوش و ...

پنجم اسفند رسید. روزی که قرار بود ساعت ۹:۴۵صبح در محل قرار جمع بشیم و حرکت کنیم به سمت کویر با آسمان زیبای بالای سرش، با سکوت نابش.

زودتر رسیدم. چند قدمی بالا و پایین کردم و دوباره به محل قرارمان برگشتم. دوستان را دیدم، یکی از یکی بهتر و مهربانتر. مثل همه سفرها با لبخندی بهم فهماندیم که قرار است همسفر باشیم.

سوار بر اتوبوس منتظر دو دوست ماندیم و چه خوب که صبوری کردیم، رسیدند، با خنده هایی که از بین نفس نفس زدنهایشان گرمی خاصی به دلمان بخشید و آنجا بود که اولین شوخی ها و بگو بخندها شروع شد.

حرکت کردیم به سمت استان اصفهان. مدتی از شروع سفر نگذشته بود که معارفه با صحبتها و خاطره گویی های آقای نوروزی که به حق از بهترین های روزگارند آغاز شد و همه دوستان به معرفی خود پرداختند.

حدود ساعت ۴بعدازظهر رسیدم به متین آباد. همانطور که فکر می کردم بود، کویری زیبا، آرام و متین با همسفرانی شاد، اهل سفر و دوست داشتنی. بعد از ناهار محلهایی که قرار بود استراحت کنیم مشخص شد. تعدادی در چادر و تعدادی هم در اتاقها. همه چیز با برنامه پیش می رفت و چقدر این اتفاق دل من را آرام می‌کند.

ساعت ۶دور هم جمع شدیم تا خانم ناظمی عزیز با بیان شیرینشان ما را با اسطوره‌ها و نمادها آشنا کنند. در مورد آداب و رسوم بگویند تا بفهمیم ریشه همه آن چیزهایی که به باورمان تبدیل شده اند، از کجاست.

گفتند از میترا و اهورا مزدا، چهارشنبه سوری و عید نوروز، از زبانها و خطها، از تفاوتها و تشابه ها از گذشته های خیلی دور تا آن ما. چنان شیوا گفتند که گویی همگام بودیم با آن دوران. سپس آقای دکتر با درد فراوانی در کمر که گویا از شب قبل از سفر هم همراه ایشان بودند شروع کردند به صحبت کردن و چنان دلنشین با انرژی برایمان گفتند که گویا تمام دردها از ایشان دور شده بود. از نجوم گفتند و آسمان. از خاطرات گفتند و یادها، از اختلاقها و تشابهات مردمان دنیا.

مراسم شام شروع شد. یکی از دلایل انتخاب تیوال به عنوان همراه گردشگری من، این پذیرایی با کیفیت و بی نقص این مجموعه است. همه چیز خوب و عالی و به جا و با برنامه.

حالا نوبت شروع رصد است. قرار است به میهمانی آسمان برویم. وقتی قرار است آسمان میزبان باشد، طنازی را شروع می کند. ابر را روی ستاره ها می کشد. دلمان می لرزد، نکنه نشه، نکنه ابرها کنار نروند. یکسری از دوستان که نجومی‌تر بودند استرس بیشتری داشتند، انگاری با نگاهشان از آسمان خواهش می کردند که با ما همراه باش، بزرگی کن و صاف و رو راست بالای سرمان باش. آسمان صاف شد، خودمان را به بلندترین نقطه کمپ رساندیم. چقدر این کویر سرد دلمان را گرم می کند با سکوتش، چشمک ستارگانش و آسمان صافش.

وقت آن شد که به تماشای فیلمی مستند در خصوص نجوم به سفارش دکتر نوروزی بنشینیم. انتخاب خوبی بودیم. دلنشین بود. دوستانی هم چشم به صفحه موبایل و سایتهای هواشناسی داشتند تا دوباره به سراغ آسمان بروند. ساعت ۰۰:۳۰دقیقه بامداد بود و همه بیدار بودند و مشتاق. این بار رصد از حیاط کمپ شروع شد. پا محکم روی زمین و چشم بر آسمان دوختیم. گروهی از دوستان آتشی به پا کردند، زیبا و سرخ در دل کویر. بعد از مدتی همه دور آتش جمع شدیم، سیب زمینی ذغالی خوردیم و دل شیرین کردیم به بودنها.

فردا شد، بعد از صبحانه برنامه پیاده روی شنها شروع شد. یکی از جذابیتهای سفر کویر همین است. راه بروی روی شن، آسمان آبی بالای سرت، سکوت کویر در گوشت، نگاه به هر جا که می اندازی زیبایی باشد و آرامش، لذت بردیم و ثبت کردیم لحظات را در خاطرمان و مکتوب کردیم در حافظه دوربین هایمان این با هم بودنها و شاد بودنها را. برگشتیم به سمت ماشین.

طبق برنامه به سمت شهر زیبای نطنز به حرکت درآمدیم. بازدید کردیم از حسینیه تاریخی و قدیمی این شهر. حس غریبی داشت. این حس را برای خودم فال نیک گرفتم و آنجا بود که برای همه همراهانم خیر خواستم و برای خودم هم. سپس به سمت مسجد جامع نطنز رفتیم با قدمتی حدود ۷۰۰ - ۸۰۰سال. با آن معماری ناب ایرانی هدیه دوره ایلخانی و دیلمی. از آنجا که خارج شدیم رفتیم به سمت آتشکده ساسانی. باز هم خانم ناظمی ما را مهمان صحبتهای شیریشان کردند و گفتند از آن دوران و این آتشکده. چه خوب که بودند این اسطوره شناس و تاریخ دان که بدانیم از گذشته ایی که به ما رسیده بودند و مورد کم لطفی قرار گرفته بودند. با شنیدن صحبتهای خانم ناظمی دلم گرفت. افسوس خوردم وقتی از آتشکده ساسانی فقط چهار ستون باقی مانده است، وقتی دیدم روی دیوار مسجد جامع تاریخ ۱۳۹۵و با شماره و نام امیرارسلان به یادگاری نوشته شده است.این پس رفت دلم را می لرزاند و کامم را تلخ می‌کند.

در این فکر بودم که ما برای آیندگان چه به یادگار می گذاریم که وارد کوچه باغهای زیبای پشت مسجد جامع شدم. خانه¬های قدیمی، دیوارهای کاهگلی، درختهای قدیمی بی‌برگ، کلی حرف داشتند و یاد. با حال هوایی خوب رفتیم به سمت رستوران چهارسوق. شنیده بودم که این رستوران زورخانه بوده است از دوران قاجار و روزگاری پهلوانان بنامی در آنجا بودند.

آخرین جایی که قرار بود برویم بازدید از کارگاه سرامیک سازی آقای عبادی بود. وارد که شدیم مردی با جان و دل پذیرای ما بود. گفت در مورد این هنر زیبا. هنر ناب ایرانی که نسل به نسل از ۴۰۰سال پیش به این عزیز رسیده بود و حالا معلمی بود برای پسرانش.

آخر سفر بود. حرکت کردیم به سمت تهران. همه خسته بودند و استراحت شروع شد. مثل همه سفرها بین راه ایستادیم تا هوایی بخوریم. وقتی سوار اتوبوس شدیم، حرکت به سمت آخر سفر شروع شد. اتفاق نادری برایم افتاد، دلم شاد شد زیاد. شب تولدم بود، دوستانم کاری کردند کارستان، کیک و فشفه و بادکنک و سرامیک ماه تولدم! و آرزوی من برای شب تولدم این شد: خدایا باشند این دوستانم کنارم همیشه شاد، آرام و امیدوار.

آخر سفر نزدیک بود و هر کسی نزدیک ترین مسیر را انتخاب می‌کرد برای پیاده شدن. ولی همه مطمئن بودیم که این دوستیها پایدار می ماند و دوباره و دوباره می بینیم و می گوییم و خاطره می سازیم.

به امید دیدار
سفرها بی‌خطر

به روایت سولماز پرستاریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
همایون ، وحید هوبخت و سین.میم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رستوران های خوب و معروف شمال را بشناسیم!
مهم نیست فصل سفر باشد یا نه، شمال کشور یکی از آن جاهایی است که همیشه مشتریانش خودش را دارد.خورد و خوراک هم که پای ثابت سفرهاست بخصوص سفر ما ایرانی ها. از این رو تصمیم گرفتیم در این نوشته بهترین رستوران های شمال کشور در استان مازندران را به شما معرفی کنیم. با «تریپ باما» همراه شوید تا بشنوید از این رستوران های خوب شمال.
https://goo.gl/MFxkcz
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آمستردام برفی... دیدن متن »

معمولا کمتر پیش می آید که در آمستردام برف ببارد، اما دیدن تصاویر برفی این شهر خالی از لطف نیست.
در ادامه عکس هایی از زمستان برفی را مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
وحید هوبخت ، فروغ یعقوبی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت رسانه‌های جهان از جاذبه‌های ایران
» گردشگری ایران در ۲۰۱۷
... دیدن متن »

روزنامه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی خارجی در ماه‌های اخیر اقدام به انتشار گزارش‌هایی از جاذبه‌های گردشگری ایران کرده و غیر از معرفی آن‌ها تصویری از ایران ۲۰۱۷ را به مخاطبان خود ارائه کرده‌اند.

در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ بسیاری از رسانه‌های خارجی درباره جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران گزارش‌هایی را منتشر کردند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند. بسیاری از رسانه‌ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد در برخی از سفرنامه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران نیز به نکاتی اشاره شده است که کمتر می‌تواند در مطالب تکراری رسانه‌ها از جاذبه‌های ایران دید. از جمله اینکه آنها اعلام کرده‌اند سفر زنان در ایران بی‌خطر است و یا ایرانی‌ها تروریست نیستند و اخبار اشتباه درباره آن‌ها زیاد منتشر می‌شود.

نظره‌ای سرسبز را تصور کنید که چشم‌اندازی زیبا از مزارع چای، شالیزارها و زیتون را پدید آورده است. سرزمینی که می‌توانید صبح زود به سمت آبشارهایی زیبا حرکت کنید و صبحانه‌ای محلی را در کنار ان میل کنید. زمانی که در جنگل‌ها قدم می‌زنید می‌توانید از درخت‌ها هلو و زرد آلو بکنید و طعم شیرین این میوه‌ها را در دهان خود تجربه کنید. این‌ها سخنان یاسمین خان (Yasmin Khan ) از مجله بریتانیایی گاردین بود که درباره سفر خود به ایران و تجربه گردشگری غذایی در این کشور بیان کرده است.

 غیر از صفحات شخصی و وبلاگ ها، رسانه های معتبر نیز این گزارش ها را منتشر کرده اند. یک رسانه معتبر اقتصادی بیزینس اینسایدر، فهرستی از پنجاه مقصد برگزیده برای سفر گردشگران در سال ۲۰۱۷ را طبق سلیقه خود اعلام کرده و ایران را ایران جزو ۵۰ کشور برتر گردشگری ۲۰۱۷ دانسته است.

ایران بالاتر از ایتالیا

فهرست بیزینس اینسایدر در کنار فهرست مجله هایی چون تراول نشنال جئوگرافیک و لونلی پلنت و همچنین پایگاه هایی مانند تریپ ادوایزر، تاثیر به سزایی در تعیین مقاصد گردشگران دارند. این فهرست با معرفی مقاصدی چون پاتاگونیای شیلی، سن پترزبورگ روسیه و نپال شروع می شود و در یازدهمین مورد، به ایران می رسد. نویسندگان این پرونده، کاهش خطر در سال های اخیر یا به عبارتی افزایش امنیت را عامل جذب بیشتر گردشگران به ایران دانسته است. این رسانه اقتصادی به ثبات و امنیت ایران در منطقه خاورمیانه اشاره مستقیم دارد که همین موضوع، علاوه‌بر افزایش پروازهای عبوری از آسمان کشور، موجب شده است سیل گردشگران خارجی، هتل‌ها و مکان‌های اقامتی شهرهای بزرگ ایران را به حد اشباع برساند.

 قرارگیری نام ایران بالاتر از نام کشورهایی چون پرتغال، پرو، فرانسه، ژاپن، جنوبگان و ایتالیا در حالی است که در منطقه فقط کشورهای عمان، هند و با فاصله و در انتهای لیست شهر ابوظبی امارات متحده عربی، تنها نقاط گردشگری است که امنیت و ارزش لازم برای گردشگری در سال پیش روی میلادی را دارد. در این فهرست نامی از ترکیه به میان نیامده است.

 سیل گردشگران به ایران روسیه و اردن در ۲۰۱۷

درحالی که رسانه اقتصادی اینسایدر، ایران را در رتبه یازدهمین کشور برتر گردشگری جهان آورده اسپوتنیک نیوز در گزارشی به نقل از شرکت گردشگری Cox & Kings از قدیمی‌ترین تور اپراتورهای جهان اعلام کرد درسال ۲۰۱۷ سیل گردشگران به ایران، روسیه و اردن سرازیر خواهد شد.

 این توراپراتور با توجه به تغییرات سیاسی در جهان و رویدادهای مهم و تاریخ‌های یادبود به این نتیجه رسیده است. به گفته این شرکت، تا قبل از برقراری تحریم‌ها بر ضد ایران، تورهای مسافرتی به ایران، یکی از محبوب ترین مسیرهای گردشگری بود.

 

ایران از نگاه یک خبرنگار اتریشی

به تازگی یک مجله اتریشی به نام SkyLines در نخستین شماره خود در سال ۲۰۱۷ میلادی، به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران پرداخته است. مطالب منتشر شده در این مجله مشاهدات خبرنگار این مجله در سفر ۶ روزه اش به ایران است.

 عنوان این گزارش مصور «کشور قصرها، یک مسافرت در امتداد جاده ابریشم از اصفهان به تهران» است که به توصیف جاذبه های سه شهر اصفهان، کاشان و تهران می پردازد. «Massimo Rumi» یک عکاس سرشناس ایتالیایی است که او هم مانند این خبرنگار اتریشی، در سفری که به ایران داشته عکسی بی‌نظیر از معماری باشکوه مسجد شیخ لطف الله اصفهان گرفته که در بسیاری از سایت‌های سرشناس خارجی منتشر شد.

 

قدم به کشور تضادها

تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نیز ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است و در گزارش خود آورده که ایران یک سال پس از لغو تحریم‌ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگرانی کنجکاو و روشنفکر که قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس‌های گردشگری بر غنای فرهنگی این کشور تاکید دارند. دراین گزارش با اشاره به آمار اتحادیه «ستو Seto» (اتحادیه شرکت‌های گردشگری فرانسه) آمده است: در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش ۱۴۴ درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به این کشور بودیم.

 این گزارش آمار یاد شده را هرچند کم، اما در حال تبدیل شدن به یک گرایش ارزیابی و ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می‌کند که دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستند و قصد اسکی کردن و آفتاب گرفتن در سواحل خلیج فارس و دریای خزر دارند. بازگشایی خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار ۱۳۹۵)از دیگر مزیت‌هایی است که در این گزارش به آن اشاره و آن را عاملی برای اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد گردشگری آژانس های مسافرتی ارزیابی شده است.

 

غذا و مهمان نوازی افسانه ای در ایران

پایگاه اینترنتی بلومبرگ هم در گزارشی نوشت که ایران جزو ۲۰ کشوری است که توصیه می‌شود در سال ۲۰۱۷ حتماً از آن بازدید شود. در این گزارش، نوشته شده، برای مسافران بی‌باک این سؤال پیش می‌آید که آیا باید به ایران سفر کنند یا خیر و سپس توضیح داد که فرایند درخواست روادید طولانی و پیچیده است، گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید راهنما داشته باشند و ضمنا باید قوانین مربوط به پوشش را رعایت کرد، «اما حرف ما را بپذیرید، که تحمل این دشواری‌ها ارزشش را دارد.»

 بلومبرگ با «افسانه‌ای» توصیف کردن غذای ایرانی و مهمان‌نوازی مردم ایران به گفته یک مدیر آژانس مسافرتی نوشته است: «یک هنجار فرهنگی در ایران وجود دارد مبنی بر اینکه مهمان حبیب خدا است. اغلب از افراد مختلف می‌شنوم که می‌گویند همه جای دنیا را دیده‌اند، اما هیچ‌کجا مثل آنجا [ایران] مورد استقبال قرار نگرفته‌اند.» در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل ۱۰ کشور جذاب برای سفر در سال ۲۰۱۷ را به گردشگران معرفی شده و ایران را هم در این لیست جای داده است.

یک امیدواری که پس از لغو تحریم ها وجود داشت

آذر نیوز نخستین روزنامه انگلیسی زبان جمهوری آذربایجان با چاپ گزارشی نوشت: انتظار می‌رود ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای خاورمیانه و یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان به دنبال لغو تحریم هایی که پیش از این سرمایه گذاری در ایران را از سال ۲۰۰۶ محدود کرده بود، شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای باشد. به نوشته این روزنامه، درحال حاضر، سهم جمهوری اسلامی ایران از گردشگری در جهان ۲۴ صدم درصد است نتیجه‌ای که به هیچ وجه منافع این کشور را تامین نمی کند.

 به نوشته این روزنامه جمهوری آذربایجان، درحال حاضر حدود ۱۱۰۰ هتل در سراسر ایران وجود دارد ولی تنها ۲۹ هتل از بین آنها پنج ستاره و ۷۵ هتل دیگر چهار ستاره هستند. لذا لازم است ظرفیت هتلداری در این کشور بالا رود و به حدود حداقل ۱۵۰ هتل برسد تا بتوان افزایش تقاضا برای گردشگری را بر آورده کند.

خطری برای سفر زنان در ایران وجود ندارد

روزنامه ال موندوی اسپانیا نیز ویژه نامه سیر و سیاحت خود را به تشریح جاذبه های گردشگری ایران به قلم «زاهیدا ممبرادو» خبرنگار این روزنامه در تهران اختصاص داده است. در این ویژه نامه آمده است ایران که طی چند دهه فقط شاهد ارائه تصاویرغیر واقعی از خود بوده و تقریبا خارج از برنامه‌های گردشگری آژانس‌های مسافرتی قرار داشته، آنچنان مقصد جذاب توریستی شده که دهان هر بازدید کننده ای را از تعجب باز می گذارد.

شاید بتوان مطلب مشابهی در مورد دیگر کشور هایی که احتمالا مورد قضاوت نادرست قرار گرفته باشند هم گفت، اما شکی نیست قطعا هیچ کدام از آنها این همه زیبایی، تاریخ، فرهنگ، سحر و جذابیت طبیعی ایران را ندارند. خبرنگار ال موندو نوشت که هیچ گونه خطری برای زنانی که بخواهند به تنهایی در ایران مسافرت کنند هم وجود ندارد. این ها گزارش هایی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بودند که هر چند مثبت اما کم هستند.

امید است با انتشار بیشتر این گزارش‌ها به خصوص انتشار آن در رسانه‌هایی دیداری و یا رسانه های مکتوب مشهور کشورهایی که گردشگر زیادی به خارج از مرزهایشان می فرستند، تصویر اشتباهی که از ایران وجود دارد، تغییر کند.

 

منبع: خبرگزاری مهر 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حمایت از محیط‌بانان با فروش یک مجموعه داستان محیط زیستی
... دیدن متن »

سی درصد از فروش کتاب «اینجا خانه‌ی من است» در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست به حمایت از محیط‌بانان اختصاص داده شد.

به نقل از پایگاه خبری گلونی، دیبا داودی، دبیر نشر کتاب آمه اعلام کرد: مجموعه داستان «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر که بخشی از داستان‌هایش ارتباط وثیقی با حوزه محیط زیست و حیات وحش ایران دارد، شهریورماه امسال توسط نشر کتاب آمه منتشر ش که به پیشنهاد نویسنده قرار شد در نمایشگاه محیط زیست امسال ارائه شده و ٣٠ درصد از درآمد حاصل از فروش آن به حمایت از محیط‌بانان کشور اختصاص پیدا کند.

داودی افزود: این کتاب مجموعه‌ای از ۹ داستان است که در نقاط مختلفی از ایران اتفاق می‌افتد و در بستر موضوعات مختلف اجتماعی که محیط زیست و میراث فرهنگی را هم در کنار دغدغه های دیگر شامل می شود در بر می‌گیرد. کتاب در ۱۶۸ صفحه منتشر شده است و شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست در غرفه …. به مخاطبان ارائه خواهد شد.

گفتنی است فعالان محیط زیست تلاشی را برای حمایت از دو محیط بان سازمان محیط زیست آغاز کرده‌ اند که این اقدام مسعود بُربُر، داستان‌نویس و خبرنگار محیط زیست، در ادامه این موضوع است. ماشاالله مهنایی و حمید بیگی به منظور پرداخت هزینه دیه که در اثر درگیری با شکارچیان رخ داده به پرداخت ۷۲ میلیون تومان محکوم شده اند که به دلیل ضوابط خاص اداری و محدودیتهای مالی، عملاً امکان پرداخت چنین هزینه ای از محل حسابهای دولتی وجود ندارد. در همین راستا فعالان محیط زیست تلاشی را برای گردآوری این رقم آغاز کرده‌اند.
علاقمندان برای مشارکت در این امر می‌توانند جهت خرید کتاب «اینجا خانه‌ی من است» نوشته‌ی مسعود بُربُر به غرفه پایگاه خبری گلونی در سالن ۴۱ غرفه ۵۷۴ رو به روی غرفه سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه کنند.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز اقتصاد مقاومتی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ششم تا نهم اسفند و با حضور شرکت های خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ، روسیه و اتریش برگزار می ‌شود.

۵ روز پیش، پنجشنبه
امید فرجی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون سازمان میراث فرهنگی خبر داد:
» برپایی هفت هزار غرفه عرضه صنایع دستی در نوروز ۹۶
... دیدن متن »

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هفت هزار غرفه عرضه صنایع دستی در نوروز ۱۳۹۶ در نقاط مختلف کشور برپا می شود.

وی درباره طرح های نوروزی معاونت صنایع دستی افزود: نوروزی که به ایرانیان ارث رسیده، فرصت شگفتی است که باید از آن استفاده کنیم و خرید و بکارگیری صنایع دستی در آداب و سنن نوروز هم رسم پیشینیان این سرزمین است و تاکید کرد: نوروز ۹۵ بیش از ۶۵۰ بازارچه نوروزی برپا کردیم که حدود یک و نیم برابر تعداد شهرستان های کشور بود.

نامور مطلق ادامه داد: طرح «کارگاه گردی» طرح تازه ای است که برای نوروز پیش رو در نظر داریم. در این طرح مصمم هستیم درهای بیش از ۷۰۰ کارگاه را به روی مردم باز کنیم تا گردشگران داخلی و خارجی در ایام نوروز از نزدیک شاهد چگونگی خلق آثار باشند.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: طرح «کارگاه گردی» محسنات زیادی دارد از جمله اینکه هنرمندان بطور مستقیم با خریدار یا گردشگر مرتبط می شوند و علاوه بر آن برای مخاطبان ما بویژه نوجوانان، فرهنگسازی می شود که صنایع دستی ما چه فرقی با صنایع ماشینی یا صنایع دستی خارجی دارد.

نامور مطلق اظهار کرد: نوروز امسال بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ غرفه صنایع دستی در کشور داشتیم که نوروز ۹۶ احتمالا این تعداد به هفت هزار خواهد رسید که بر اساس تحقیق، بزرگترین بازارچه های نوروز جهان خواهد بود. وی تصریح کرد: پراکندگی جغرافیایی بازارچه های ما به نسبت به سال قبل نیز بیشتر شده و با توجه به توزیع سفر در امر گردشگری که از قطب های اصلی و متداول شامل شیراز، اصفهان، تهران و تبریز فراتر رفته، بازارچه های ما نیز توزیع قابل توجهی در کشور خواهد داشت.

نامور مطلق در پاسخ به این پرسش که نظارت بر قیمت ها که دغدغه جدی مردم است چگونه صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: از طریق کارشناسان استانی معاونت صنایع دستی در همه استانها بر قیمت ها نظارت صورت می گیرد اما به خاطر تنوع زیاد صنایع دستی و منحصربفرد بودن هر اثر صنایع دستی، نسبت به اثر دیگر، قدری کار نظارت دشوار است.

 

 

۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
کاپادوکیه... دیدن متن »

منطقه‌ی کاپادوکیه در مرکز ترکیه، امروزه در تمام جهان، به خاطر کلیساها، خانه‌ها و شهرهای زیرزمینی شناخته شده است. همچنین وجود اشکال متفاوت و شگفت‌انگیز صخره‌ها و دودکش‌های پریان، به زیبایی و جذابیت آن افزوده است. این منطقه یکی از بزرگترین مناطق زیرزمینی جهان را در اختیار دارد.

کاپادوکیه یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌ها برای تجربه‌ی پرواز با بالون هوای گرم است چرا که چشم‌اندازهای بی‌نظیری دارد و شرایط پرواز در آن کاملا مساعد است.

چشم‌اندازهای دیدنی و جذاب این منطقه از غارها یا تونل‌های دست‌ساز متشکل از میادین، کلیساها و انبارها تشکیل شده است که از میان توف‌ها و صخره‌های آتش‌فشانی حفاری شده‌اند. این تونل‌ها، اقامت‌گاه‌های مختلفی را به هم پیوند داده و در تمام این منطقه یافت می‌شوند.

در ادامه عکس های یک گردشگر روس را از بالن ها ومناظر این منطقه مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، پنجشنبه
عبدالرحمن عزیزی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
عروسی سنتی در قشم... دیدن متن »

در مراسم سنتی عروسی در عکس های زیر، دو تازه داماد پس از سوار شدن بر روی شتر در محله زندگی خود مورد استقبال خانواده و خویشاوندان خود قرار می گیرند.

در این مراسم پس از پوشاندن لباس نو به تازه دامادان، آنها را سوار برشتر کرده و با موسیقی محلی، تا منزلشان همراهی می‌کنند.

گروه موسیقی پس از خارج شدن دامادها از خانه آنها را تا محل اتمام این آیین همراهی می کنند .

در پایان این مراسم مبلمانی تزیین شده برای داماد ها در نظر گرفته شده تا اقوام در این مکان از آنها خداحافطی کنند.

عکس: محمد بایایی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
پرند محمدی ، فهیمه تردست و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عید را بر فراز آسمان ها جشن بگیرید!
پاراگلایدر همواره یکی از جذاب ترین تفریحات ورزشی بوده که طرفداران خاص خود را دارد و به تازگی به سفرهای جذاب یک روزه تبدیل شده است. این تفریح هیجان انگیز اما این بار به طور حرفه ای در مینودشت یکی از نامی ترین مقاصد پاراگلایدر ایران با نام «جشنواره پاراگلایدر ایران» برگزار می شود. حتی اگر در این روزش حرفه ای هم نیستید با «تریپ باما» همراه شوید تا ببینید چطور می توانید چند روز مفرح و آموزشی را در عید برای خود رقم زنید!
https://goo.gl/wnvov1
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش مجله ZBBZ از ایران
» نشریه سنگاپوری:ایران مرواریدی درخشان است
... دیدن متن »

ماهنامه گردشگری 'زد.بی.بی.زد' (ZBBZ) سنگاپور که به دو زبان انگلیسی و چینی منتشر می شود در ویژه نامه ای با معرفی ایران، کشورمان را به مرواریدی درخشان تشبیه کرد.

ویژه نامه این مجله سنگاپوری هفته جاری با چاپ تصاویری از تعدادی از طرح های معماری و کاشیکاری زیرطاقی گنبدهای مساجد معروف کشورمان بر روی جلد و نامگذاری 'مروارید ایرانی' برای این شماره خود، بیش از ۱۷ صفحه را به موضوعات مرتبط با ایران از جمله مصاحبه با 'جواد انصاری' سفیر ایران در این دولت – شهر جنوب شرق آسیا، تصاویر بسیار زیبا از مناظر، آثار باستانی و جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشورمان اختصاص داد.

این نشریه که به لحاظ کیفیت و محتوا از جایگاه ممتازی در سنگاپور برخوردار است، نسخه های خود را در پروازهای خطوط هوایی سنگاپور، دفاتر گردشگری و فروش بلیت هواپیما و هتل های سنگاپور و شعبات هتل های سنگاپوری در خارج از این کشور توزیع می کند. بخشی از این شماره مجله به گفت وگو با 'جواد انصاری' بلندپایه ترین دیپلمات ایران در سنگاپور اختصاص یافته که در آن تحولات کشورمان در پی توافق برجام و توسعه صنعت گردشگری و جاذبه های فرهنگی و تاریخی سرزمین پهناور ایران مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است.

وی گفت برای کسانی که به دنبال شناخت عمیق تری از ایران هستند، جذابیت های متنوع، تاریخ طولانی مدت، غذاهای لذیذ و مهمان نوازی ایرانیان فرصت بی نظیری برای آنها فراهم می کند. این دیپلمات ایرانی افزود: به رغم اینکه سنگاپور از تنوع غذایی گسترده ای برخوردار است، اما تنوع گسترده تر غذا در ایران هر سنگاپوری را عاشق غذای ایرانی و مهمان نوازی مردم می کند.

انصاری گفت که انتخاب های گسترده ای برای گردشگرانی که به ایران سفر می کنند وجود دارد و برای آنچه که در کشورمان وجود دارد، بیش از یک بار سفر نیاز است. وی همچنین تصریح کرد که شرایط جغرافیایی و آب و هوایی ایران این امکان را برای گردشگران به وجود می آورد که صبح در ساحل خلیج فارس از ورزش های آبی لذت ببرند و با یک پرواز بعدازظهر نیز از اسکی در دامنه های البرز بهره مند شوند.

سفیر غیردائم ایران در سنگاپور که از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را آغاز کرده است، در ادامه به توافق هسته ای ایران با قدرت های غربی و اشتیاق کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آلمان و همچنین چین به منظور دستیابی به فرصت های موجود در ایران اشاره کرد. در این مجله همچنین آمده است: سنگاپور نیز از جمله کشورهای آسیایی است که با سفر وزیر صنعت و تجارت خود در سال گذشته به تهران و امضاء توافقنامه سرمایه گذاری دوجانبه اشتیاق خود را برای بهره گیری از بازار مستعد ایران نشان داده است.

در این مجله آمده است: در دو ماه گذشته تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند، در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۱۲ درصد رشد داشته و این صنعت بیش از یکهزار و ۳۰۰ پروژه سرمایه گذاری خارجی جذب کرده است. ماهنامه گردشگری 'زد.بی.بی.زد' سنگاپور در ادامه به نقل از 'جواد انصاری' نوشت که سنگاپور تخصص صنعتی به منظور توسعه صنعت گردشگری ایران را دارد.

بر اساس گزارش این مجله، ایران با داشتن ۲۱ اثر تاریخی ثبت شده در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) یکی از ۲۰ مقصد گردشگری سال ۲۰۱۷ توسط 'بلومبرگ' معرفی شده است. به گفته سفیر ایران در سنگاپور، 'کینگ کانگ اِنگ' سردبیر این مجله که دو ماه پیش به ایران سفر کرده است و از نزدیک با جذابیت های کشورمان آشنا شده، این سفر را انگیزه اصلی تخصیص شماره ای از این مجله به ایران عنوان کرده است.

 

منبع: ایرنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از سیل چند روز گذشته
» باران، قبرستان قدیمی لارستان را کشف کرد
... دیدن متن »

 مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار در استان فارس از کشف آثار باقی مانده از یک قبرستان قدیمی در شهر «جویم» لارستان در استان فارس خبر داد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، «خشایار شیبانی» با بیان این که سیل چند روز گذشته باعث شسته شدن دیواره رودخانه فصلی منطقه و به دست آمدن این محوطه تاریخی شد، گفت: مردم شهر جویم لارستان در قرن سوم هجری قمری توسط شخصی با نام «ابی احمد مسلمان شده‌اند و بیشتر آثار این منطقه مربوط به دوران اسلامی است.

او با بیان این‌که شایعه‌ها درباره‌ی پیدا شدن شهر باستانی در این شهرستان صحت ندارد، افزود: در این بارندگی‌ها، بقایای یک قبرستان قدیمی در مجاورت امامزاده کنونی منطقه کشف شد، که پس از اطلاع پایگاه میراث فرهنگی لار از موضوع با هماهنگی حراست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان و پاسگاه انتظامی به محل اعزام و اقدام به جمع آوری آثار مکشوفه و انتقال موقت به پاسگاه کردند.

وی تاکید کرد: پس از آماده شدن محل و کاهش آب در منطقه، کارشناسان برای انجام عملیات کاوش باستان شناسی به محل می‌روند. همچنین تا زمان مهیا شدن شرایط، از منطقه مورد نظر توسط نیروهای یگان حفاظت و انتظامی مراقب ویژه صورت می‌گیرد.

منبع: ایسنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» سفر آمریکایی‌ها به ایران از سر لجبازی با «ترامپ»
... دیدن متن »

 رییس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به افزایش درخواست آمریکایی‌ها برای سفر به ایران گفت: به استناد اظهارات آژانس‌های آمریکایی، بسیاری از شهروندان آن کشور از سر لجبازی با ترامپ می‌خواهند به ایران سفر کنند.

ابراهیم پور فرج در گردهمایی جمعی از راهنمایان تور که به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در موزه دوران اسلامی برگزار شد، درباره تکلیف تورهای گردشگران آمریکایی با توجه به اوضاع سیاسی موجود اظهار کرد: ما خیلی جدی پیگیری این مسئله هستیم و با مسئولان در سطح بالا گفتگو می‌کنیم و در پایان هفته نیز نشستی داریم که مطمئنم نتیجه مطلوبی خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: جالب است بدانیم شرکت‌های گردشگری آمریکایی فشار زیادی می‌آورند که تورهای این کشور را در ایران اجرا کنیم. آنها گفته‌اند که گروه‌های ۲۰ نفره ما ۴۰ نفره شده‌اند که این افزایش به خاطر لجبازی با ترامپ است، حتی قطار "عقاب طلایی" که از مجارستان به ایران می‌آید، تعداد گردشگران آمریکایی آن از ۵۰ نفر به ۹۸ نفر رسیده است؛ همه از سر لج با ترامپ می‌خواهند به ایران بیایند.

رییس جامعه تورگردانان افزود: خیلی از اروپایی‌ها با آمدن آمریکایی‌ها به ایران ترغیب می‌شوند به ایران سفر کنند، گروه‌های آمریکایی تاثیر زیادی روی گردشگران دارند. این قشر برای صنعت گردشگری ما مهم است، چون درآمدشان قابل مقایسه با سایر گردشگران نیست. پورفرج بیان کرد: نظر کشور ما نیز بر آن است که آسیبی به گردشگری کشور وارد نشود.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل آلکاتراز، زندانی که هتل شده است... دیدن متن »

در شهر «کایزرسلاترن» آلمان، هتلی غیر معمول به نام آلکاتراز قرار دارد کهدر حقیقت این مجموعه در ساختمان باز سازی شده زندان قدیم شهر برپا شده است و به مهمانان خدماتی همچون یک زندانی ارائه می دهند.

به عنوان مثال صبحانه خود را بر حسب درخواست می توانید از دریچه ای روی در اتاق تحویل بگیرید و یا از شلوغی شهر به سلول خود پناه ببرید. همچنین با کاهش تعداد زندانیان در کشور هلند در سالهای اخیر و خالی ماندن زندان ها، احتمالا در آینده در این کشور نیز شاهد چنین هتل هایی خواهیم بود.

هزینه اقامت در این هتل در اتاقهای مختلف متفاوت است اما شروع قیمت آن حدودا از شبی سیصد هزار تومان است.

در ادامه تصاویری از این هتل را مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعد از یک درگیری نوزده ساله
» سرخپوستان مرد ۸۴۰۰ ساله را به خاک سپردند
... دیدن متن »

 بومیان آمریکا بقایای ۸۴۰۰ ساله مردی معروف به «کنویکی» را پس از گرفتن از دولت دفن کردند.  به نقل از «سیتی هرالد»، روز یکشنبه (۱ اسفند) ۲۰۰ نفر از اعضای پنج قبیله بومی در آمریکا در مکانی نامعلوم گردهم آمدند و استخوان‌های باستانی معروف به «مرد کنویکی» را دفن کردند.

متخصصان معتقدند بقایای این اسکلت انسانی که در سال ۱۹۹۶ در نزدیکی رودخانه کلمبیا در واشنگتن کشف شده، حداقل دارای قدمتی ۸۴۰۰ ساله است، کشفی که موجب یک دعوای حقوقی طولانی و دنباله‌دار و ۹ ساله پیرامون دفن فوری اسکلت و یا مطالعه بر روی آن بین بومیان آمریکا و دانشمندان شد.

در سال ۲۰۰۴ دادگاه عالی ایالات متحده رای بر رد رابطهٔ فرهنگی میان «مرد کنویکی» و قبیله‌های سرخپوست داد و به همین دلیل دانشمندان اجازه یافتند به تحقیقات خود روی این اسکلت ادامه دهند اما در سال ۲۰۱۵ شواهد ژنتیکی جدید نشان داد که این اسکلت که یکی از کامل‌ترین اسکلت‌های یافت شده از انسان‌های ماقبل تاریخ می‌باشد، متعلق به بومیان مدرن آمریکا بوده است.

«باراک اوباما» در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ با امضاکردن فرمانی مجوز بازگردانان این اسکلت باستانی را به بومیان آمریکای شمالی صادر کرد و آنها توانستند پس از یک تلاش ۱۹ ساله «مرد کنویکی» را از دولت آمریکا پس بگیرند.

مرتضی و نیلوفر ثانی این را خواندند
از کجا میدونستن اسمش «کنویکی» بوده؟
۰۳ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند ظرفیت محدودی برای این برنامه باقی مانده است.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اتفاقی تازه در گردشگری؛
» کاروان پارسی روی ریل ایران
... دیدن متن »

تاکنون تبلیغات برون مرزی ما برای بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی کشورمان، عمدتاً بر جذابیت سایت‌های گردشگری متمرکز بوده، فارغ از اینکه امروزه گردشگری، در مکان و بازدید از یک سایت خلاصه نمی‌شود.
گردشگر امروز به مجموعه‌ای از عوامل اعم از مقصد، مسیر، تجربه جدید و چگونگی حضورش در یک سفر می نگرد. در همین راستا چند سالی است که چرخ قطارهای گردشگری اروپایی به ریل‌های ایران رسیده و با پشتیبانی شایسته‌ی تقدیرِ شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فصل جدیدی در گردشگری ایران آغاز شده است و گردشگری ریلی را که قدمت قابل توجهی در کشورهای توسعه یافته داشته، در کشورمان فعال کرده.

نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که برنامه‌ریزان و فروشندگان همه این قطارها، آژانس‌های خارجی بوده و نقش دفاتر خدمات مسافرتی داخلی در این میان، انجام هماهنگی‌های داخل کشور برای اجرای این برنامه‌ها است. این موضوع فی‌نفسه محل اشکال نیست، اما باید توجه داشت که بخش اصلی ارزشِ افزوده‌ی حاصل از اجرای این برنامه‌ها عاید آژانس‌های اروپاییِ برگزارکننده این تورها می‌شود.

خوشبختانه این روال اکنون دست‌خوش تغییر شده و برای نخستین‌بار در ایران گروهی به عنوان برنامه‌ریز و مجری (اپراتور) تور ریلی، آستین همّت بالا زده و دست به کار اجرای اولین تور ریلی با عنوان کاروان پارسی (The Persian Caravan) شده‌اند .

شرکت خانه سفر پارس که مجری تخصصی تورهای ورودی است و شرکت پارسیاد که طی چند سال گذشته گردشگری مرتبط با راه آهن را به عنوان فعالیت خود برگزیده، در یک همکاری نزدیک با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت قطارهای مسافری رجا، این قطار را راه اندازی کرده اند.

قطار کاروان پارسی با نگاه به تجربیات این دو شرکت در زمینه تورهای ورودی و گردشگری راه آهن بگونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا اولاً ضمن برخورداری از مزایای سفر با قطار، از محسنات سفر و اقامت در هتل‌های شهری بهره‌مند باشد و ثانیاً با برنامه‌ریزی دقیق از اشغال بی‌مورد زمان تخصیص لوکوموتیو که بخش مهمی از هزینه یک قطار را به خود اختصاص می‌دهد کاسته و از این کاهش هزینه به نفع مشتریان تور بهره برده است. به این ترتیب امکان سفر با قطار لوکس را برای طیف وسیع‌تری از مخاطبان تورهای ورودی فراهم آورده است.

کاروان پارسی به مسافران خود تور فرهنگی ایران را ارائه می دهد که طی آن شهرهای تهران، کاشان، اصفهان، یزد، میبد، کرمان، بم و شیراز مورد بازدید قرار می‌گیرند و خاطره‌ای به یاد ماندنی از کشور ایران و همچنین سرویس‌های جدید در سیستم حمل و نقل ریلی ایران را برای مسافران خود به یادگار می گذارد.

نکته مهم در برنامه‌های پیش‌بینی شده گروه خانه سفر پارس و پارسیاد، توجه به مجموعه‌ای از خدمات تورهای مرتبط با راه آهن است که تاکنون در کشور سابقه نداشته است.

از نظر مدیران این گروه، یکی از پتانسیل‌های بالقوه گردشگری کشور ما خط راه‌آهن سراسری است که از شمال تا به جنوب کشیده شده و از طبیعت و فرهنگ متنوعی گذر می‌کند.

راه آهن نه فقط به جهت حمل و نقل ریلی، بلکه به واسطه‌‌ی مجموعه‌ای از سیستم، امکانات، تاریخ و جاذبه های ابنیه حائز اهمیت ویژه‌ای برای گردشگری است و این امرانگیزه اصلی خانه سفر و پارسیاد برای تشکیل این گروه و جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده است.
مسیر راه آهن از شمال تا به جنوب از مناظر بکر و کمتر دیده شده‌ای عبور می‌کند که به خودی خود می‌تواند عامل تحریک کننده‌ای برای طبیعت‌گردان یا گردشگری ماجراجو باشد .
خود موضوع راه آهن قابل پیگیری به لحاظ نقش قابل توجه صنعت‌گران و کشورهای خارجی در پروژه ساخت سراسری آن از شمال تا جنوب است که می‌تواند گردشگران با تاریخ مشترک در ساخت  راه آهن را جذب کند .

به همین دلایل همزمان با قطار کاروان پارسی، این گروه بسته های جذاب دیگری را در حوزه راه آهن برای مخاطبان با علائق خاص ارائه نموده است که از جمله آنها می‌توان به تورهای مسیر شمال، لرستان و زاگرس اشاره نمود.

قطار «کاروان پارسی» در تاریخ ۱۲ مهرماه به مدت ۱۲ روز ۸۰ گردشگر خارجی را به دیدن جاذبه های فرهنگی و تاریخی ایران خواهد برد.

مجریان تور «کاروان پارسی» از آژانس های مسافرتی داخلی و دفاتر خدمات مسافرتی علاقه مند به مشارکت در زمینه بازاریابی یا ایده های نو دعوت بعمل می‌آورند تا طرح‌های خود را از طریق وب‌سایت این رویداد به نشانی www.iranrailtours.com  و یا شماره های  ۷۷۶۱۶۲۱۰ و ۱۱ در تهران در میان گذارند.

مهدی اشراقی و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
گزارش اسپوتنیک روسیه از استان گلستان... دیدن متن »

باستان شناسان معتقدند استان گلستان ایران یکی از مهمترین مناطق ایران از نظر فرهنگی و تاریخی بوده است. عکاس خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی زیبایی های طبیعی و مردم شناسی این استان را به تصویر کشده است.

عکس: وبسایت sputniknewsگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
فروغ یعقوبی و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
احیای نخستین کافه ایران پس از یک قرن
»  آغاز جشنواره «کافه‌، مقصد گردشگری شهری»
... دیدن متن »

 ۳ اسفند در تهران جشنواره کافه‌ها نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی «کافه، مقصد گردشگری شهری» از سوم اسفندماه در باغ موزه قصر تهران افتتاح می‌شود تا روز جمعه ششم اسفندماه با رقابت کافه‌داران برای کسب "فنجان طلایی" ادامه خواهد داشت.

این جشنواره که همزمان با بازآفرینی نخستین کافه ایران برگزار می‌شود، هر روز از ساعت ۱۴ تا ۲۱ در باغ موزه قصر میزبان عموم بازدیدکنندگان خواهد بود. حمید شاهین‌پور، مالک معنوی نخستین کافه ایران که همزمان با یکصدو دهمین سال تاسیس آن، این جشنواره ملی را برگزار کرده است، در توضیحاتی درباره‌ی علت برپایی این رویداد در نشست خبری که بعدازظهر روز یکشنبه (اول اسفندماه) با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و مدیر باغ موزه قصر برگزار شد، گفت: درحال حاضر حدود ۴ هزار کافه در تهران فعال‌اند، درحالیکه هنوز صنف مستقلی ندارند و همچنان زیرمجموعه صنف آب‌میوه و بستنی فروشی‌ها هستند.

این جشنواره می‌تواند آغازی باشد برای تثبیت فعالیت و جایگاه آن‌ها. وی اضافه کرد: کافه‌ها زمانی نقش بنگاه‌های کاریابی و حتی کاربری مشابه فیسبوک داشته‌اند و محلی برای برگزاری رویدادها و نشست‌های فرهنگی و ادبی بوده‌اند، بخشی از رمان‌ها و ادبیات ما از کافه‌ها بیرون آمده‌اند و زمانی محل تلاقی رویدادهای اجتماعی و سیاسی بوده‌اند، درحالیکه امروزه به این نقش‌ها کمتر توجه می‌شود.

او درباره‌ی «جشنواره کافه، مقصد گردشگری شهری» توضیح داد: این جشنواره بخش‌های مختلفی دارد که ضمن رقابت کافه‌دارها برای کسب نشان فنجان طلایی، کارگاه‌های آموزشی با موضوع سینما، تئاتر، ادبیات، معماری و موسیقی توسط اساتید پیشکسوتی همچون شمس لنگرودی، مجید میرفخرایی، احمد محیط طباطبایی، اردشیر صالح‌پور و ساسان فاطمی برگزار می‌شود که حضور در آن‌ها رایگان است.

علاوه‌بر این مسابقه ملی «شیر و قهره» (لته آرت) برپا می‌شود که برگزیدگان آن وارد مسابقه جهانی خواهند شد، عملا تیم ملی شیر و قهوه ایران از این جشنواره خارج می‌شود. وی اضافه کرد: احیای موسیقی کافه‌ای نیز از برنامه‌های دیگری است که همزمان با این جشنواره اتفاق می‌افتد. همچنین قرار است چالشی برای باریستاها برگزار شود و این جشنواره فرصتی است برای حضور کافه‌های سیار و ماشینی. رجبعلی خسروآبادی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ـ نیز این جشنواره را در راستای خدمات پذیرایی در گردشگری دانست و افزود: گردشگری بخش‌های مختلفی را در حوزه پذیرایی در برمی‌گیرد از قهوه‌خانه‌های سنتی تا مجتمع‌های بین‌راهی که کافه‌ها نیز بخشی از آن به شمار می‌آید و یکی از مقاصد گردشگری شهری است.

وی همچنین گفت: خاطره‌ی شهری جزئی از جاذبه‌ی گردشگری است که با احیای کافه‌های قدیمی مانند «لقانطه» می‌توان این سابقه‌ی ذهنی را تداعی کرد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز جشنواره کافه، مقصد گردشضگری شهری را به بورس تشبیه کرد که خدمات پذیرایی را در کالبدی از فضای تاریخی عرضه می‌کند و در ادامه اظهار کرد: ما انجام هر اقدامی در بناهای تاریخی را خوب نمی‌دانیم، اما از هر نوع اقدامی که به جذاب شدن بنای تاریخی کمک کند، استقبال می‌کنیم.

حسین هوشیار - مدیر باغ موزه قصر - نیز اظهار کرد: پیشینه‌ی تاریخی این مکان ما را بر آن داشت تا نقش جدیدی را برای مکانی که زمانی زندان بود و محلی تاریک و تداعی‌کننده ناقوس مرگ بود، تعریف کنیم. او ادامه داد: پیشنهاد برگزاری این جشنواره و همچنین احیای قدیمی‌ترین کافه‌ی ایران، شش‌ماه پیش توسط بخش خصوصی ارائه شد که پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم بهترین فرصت برای باغ موزه قصر با توجه به معماری خاص‌اش پیش آمده است.

هوشیار معتقد است؛ با افتتاح این کافه موزه که معماری آن احیاگر یکصد سال پیش است، گردشگری شب در تهران نیز احیا می‌شود. او اضافه کرد: گردشگری تاریخی در شب‌های تهران وجود ندارد، مثلا منطقه ۱۲ تهران که بافت تاریخی را در برگرفته پس از تعطیلی بازار تهران، رسما قابل بازدید نیست و از آن ساعت به بعد گرد مُرده در این منطقه می‌پاشند. درحالی‌که باغ موزه قصر این چالش را ندارد و برای گردشگر جذابیت لازم را دارد.

مدیر باغ موزه قصر درباره‌ی محدودیت‌هایی که برای اجرای برنامه‌های شبانه در این مکان تاریخی وجود دارد با توجه به ساعت محدودی که برای این جشنوازه اعلام شده است، به مزاح گفت: تا وقتی اداره اماکن گیر ندهد ما گردشگری شبانه را خواهیم داشت.

او سپس اظهار کرد: با توجه به بسته بودن فضای باغ موزه قصر و قابل کنترل بودن محیط آن، امکان برگزاری برنامه‌ها تا ساعت طولانی‌تر وجود دارد و محدودیتی از این نظر نداریم. خسروآبادی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران ـ‌ نیز در توضیحاتی تکمیلی‌تر گفت: تا وقتی خدمات پذیرایی و جانبی وجود داشته باشد، مکانی برای قدم زدن و یا بازدید باشد، رویدادی اتفاق افتد و دسترسی به آن مکان آسان باشد، می‌توان گردشگری شبانه داشت و بهترین حالت برای این مورد، مکان‌های بسته و تحت کنترل است، چرا که مثلا در فضایی مثل بافت تاریخی تهران تا زمانی که ساختمان‌های اداری به هتل موزه و یا موزه تبدیل نشود، امکان ایجاد گردشگری شبانه وجود ندارد.

جشنواره کافه، مقصد گردشگری شهری از روز سه‌شنبه سوم اسفندماه از ساعت ۱۴ در باغ موزه قصر تهران آغاز می‌شود و تا روز جمعه ششم اسفندماه که همزمان کهن‌ترین کافه ایران به شکلی موزه‌ای افتتاح خواهد شد، ادامه دارد. حضور در این جشنواره رایگان است که هر روز تا ساعت ۲۱ ادامه دارد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به به
همه چیز برای یک سور اساسی آماده است
افسوس که به دلیل نقصان مایه نمی شود که نمی شود...
کاش در آینده باز از این کارها بکنید...کاش!
پوریا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همکاری تیوال با پین تا پین
» تخفیف ۵۰.۰۰۰ تومانی رزرو هتل برای تیوالی‌ها
... دیدن متن »

طی همکاری دو جانبه تیوال و پین تا پین، اعضای خانواده محترم تیوال می‌توانند تا ۱۳۹۶/۱/۳۰ از خدمات این سایت با تخفیف ۵۰.۰۰۰ تومانی بهره‌مند شوند. برای بهره‌مندی از این تخفیف نخست باید در سایت پین‌ تا پین ثبت نام نموده و پس از انتخاب هتل مورد نظر خود کد تخفیف pintapinhotels را وارد نمایید.

*
توجه داشته باشید که برای بهره‌مندی از تخفیف ۵۰.۰۰۰ تومانی مبلغ خدمات مورد نظر شما باید دست کم به میزان ۲۰۰.۰۰۰ تومان باشد.

» وب سایت پین تا پین
ساده اش می‌شود از مبدا تا مقصد. منظور از پین، نقطه‌ای است که روی نقشه علامت گذاری شده. که معمولاً دو جایی است که سفری شروع و تمام می‌شود. پس یعنی از "الف" تا "ی" سفر. ما در سال ۹۴ و به عنوان یکی از زیرمجموعه های گروه اینترنتی ایران شروع به کار کردیم. اسم مان را گذاشتیم پین تا پین، تا هدف نهایی مان همیشه جلوی چشم‌مان باشد: اینکه باید از الف تا ی سفر را به صورت کاملاً آنلاین پوشش دهیم. یعنی از لحظه ای که به فکر سفر می افتید، تا لحظه ای که سفرتان تمام می شود، پین تا پین کنار شماست. ما ماجراجویی را دوست داریم، اما فکر می کنیم اقامت بخش اساسی هر سفر است و هر کسی با هر توان مالی، باید بتواند در کمترین زمان برای سفرش برنامه بریزد و اقامتگاه مناسبش را رزرو کند.

چرا پین تا پین:

 •  گستردگی هتلها و اقامتگاهها
 • تضمین پایین ترین قیمت
 • امکان مقایسه و بررسی دقیق هتلها
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته حتی در روزهای تعطیل
امیرحسین باباخانی این را خواند
فریماه رضی پور ، najmeh babaei و میلاد مجرد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عید کجا بریم(۲)؟ راهنمای سفر در نوروز ۹۶
این روزها وقتی سخن از خوزستان و اهواز به میان می آید به دنبال آن گرد و خاک و بی آبی شنیده می شود و کمتر کسی است که برای سفر عید و نوروز به آنجا فکر کند؛ در دل این استان اما جاهایی وجود دارد که کمتر کسی از آن با خبر است و به تازگی مقصد گردشگران ماجراجو شده است. با «تریپ باما» همراه باشید تا یکی از این مقاصد بی نظیر را به شما معرفی کنیم. برای دیدن اطلاعات و عکس این نوشته لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/rLnPbe
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد سفر یک روزه به قم
سفر یکی دو روزه یکی از انواع سفرهایی است که به تازگی خیلی باب شده و بسیاری از مردم بخصوص پایتخت نشینان ترجیح می دهند آخر هفته ها از شهر بیرون بزنند و به دور از روزمرگی و دنیای مدرن چند ساعتی را با هم خوش بگذرانند. قم یکی از این مقاصد است؛ شاید بگوید مگر این شهر غیر از حرم هم چیزی برای دیدن دارد؟ با «تریپ باما» همراه شوید تا با نادیده های این شهر آشنا شوید. برای دیدن مکان ها و عکس های این پست لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/UVvUNI
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همکاری تیوال و نماوا
» اشتراک رایگان یک ماهه نماوا برای تیوالی‌ها
... دیدن متن »

طی همکاری دو جانبه تیوال و نماوا اعضای خانواده محترم تیوال می‌توانند به مدت یکماه از خدمات سایت نماوا بصورت رایگان بهره‌مند شوند. اعضای تیوال می‌توانند از روز ۱۳۹۵/۱۲/۴ تا ۱۳۹۵/۱۲/۳۰، کلمه namava.ir به شماره ۱۰۰۰۷۲۰۷۷۷ ارسال نموده و کد هدیه اشتراک یکماهه خدمات سایت نماوا را دریافت نمایند.

معرفی وب سایت نماوا

 نماوا، یک وب سایت تماشای آنلاین فیلم و سریال با قابلیت تنظیم هوشمندانه کیفیت نمایش با سرعت اینترنت است که به همه کاربران با سرعت های مختلف اینترنت این امکان را می دهد تا از این وب سایت به راحتی فیلم تماشا کنند. کاربران نماوا می توانند در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از تلفن همراه، کامپیوتر شخصی، تبلت و تلویزیون هوشمند از تماشای سریال‌ها و فیلم‌های مورد علاقه خود با حداکثر کیفیت ممکن لذت ببرند. در حال حاضر بیش از 1200 محتوا در سایت نماوا به صورت فیلم، مستند و سریال های روز دنیا به همراه دوبله اختصاصی در اختیار کاربران این سایت قرار گرفته است.

 
اپلیکیشن های نماوا:

 • همچنین کاربران نماوا با دریافت اپلیکیشن نماوا (اندروید) می توانند هر‌‌زمان و هرمکان و با هرسرعت اینترنت، از تماشای آنلاین فیلم و سریال بر روی گوشی موبایل یا تبلت اندرویدی خود لذت ببرند.
 • وب‌سایت نماوا با راه اندازی اپلیکیشن اندروید تی وی (Android TV)  این امکان را برای کاربران فراهم آورده است که دیگر برای تماشای آنلاین فیلم‌ها خود را محدود به نمایشگرهای کوچک موبایل، تبلت و لپ تاپ نکنند.  این اپلیکیشن بر روی تلویزیون هوشمند سونی قابل نصب می باشد.

نحوه استفاده از کد یک ماه اشتراک رایگان نماوا

 •  ابتدا در نماوا از طریق این لینک ثبت نام نمایید.
 • در بخش عضویت بر روی دکمه آبی رنگ «ثبت نام کاربرانی که از سرویس شاتل استفاده نمی کنند» کلیک نمایید
 • پس از ورود به سایت نماوا، فلش کنار نام کاربری مشترک را انتخاب نمایید
 • در کادر باز شده روی گزینه "کارت هدیه" کلیک کنید
 • در کادر نمایش داده شده کد تخفیف خود را وارد نمایید.
فیلم ها و سریال های خارجی دوبله هستن یا زبان اصلی؟
دیروز
من فلش کنار نام کاربری رو نمیتونم پیدا کنم؟
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رییس اتحادیه هتل‌داران خبر داد
» تخفیف ۴۰ درصدی هتل‌های تهران در ایام نوروز
... دیدن متن »

رییس اتحادیه هتل‌داران و هتل آپارتمان تهران گفت: در طول ایام عید نوروز هتل های تهران تخفیف ۴۰ درصدی را در اقامت مسافران اعمال خواهند کرد.

محمد علی فرخ مهر با اشاره به تخفیف هتل ها در تهران در ایام عید، گفت: از روز اول عید تا روز سیزدهم، هتل های تهران به مسافران تخفیف ۴۰ درصدی در اقامت خواهند داد. با توجه به اینکه تهران در ایام عید خلوت می شود، مسافران می توانند از پتانسیل های گردشگری تهران در این ایام استفاده کنند.

وی با بیان اینکه هتل غیرمجاز و بدون مجوز در تهران نداریم، ادامه داد: در حال حاضر تمام هتل های تهران دارای مجوز از اتحادیه و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی هستند، بعضی از محل های اسکانی که با عنوان خانه مسافر و به صورت آپارتمان مبله در اختیار بعضی مسافران قرار می گیرند، ممکن است بدن مجوز باشند که در حال شناسایی و پلمب این گونه واحدها هستیم.

رییس اتحادیه هتل داران و هتل آپارتمان تهران با اشاره به اینکه نرخ نامه باید در معرض دید مشتری قرار گیرد، افزود: نرخ نامه مصوب اتحادیه و سازمان گردشگری و صنایع دستی با توجه به تعداد ستاره و نوع هتل تعیین می شود و این نرخ نامه علاوه بر اینکه در معرض دید مشتری قرار می گیردف در سایت هتل داران تهران و سازمان گردشگری نیز موجود است. فرخ مهر درباره جریمه واحدهای متخلف خاطر نشان کرد: در صورتی که تخلف محرز شود علاوه بر برگشتن پول مسافر، سازمان تعزیرات حکومتی واحد متخلف را متناسب با نوع تخلف جریمه خواهد کرد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
برترین عکس های زیر آب در سال ۲۰۱۷ ... دیدن متن »

مسابقه برترین عکس های زیر آب در سال ۲۰۱۷ برندگان خود را معرفی کرد.

«گابریل باراتئو» با عکس کلوزآپی که از یک هشت پا در آبهای جزیره «مایوت» در شرق قاره آفریقا و در کنار مجمع الجزایر «کومور» برداشت موفق شد عکاسان شرکت کننده از ۶۷ کشور جهان را شکست دهد و جایزه اول برترین عکس زیرآب امسال را بدست آورد.

جدا از جایزه اول جوایز و تقدیرهای دیگری نیز به عکاسان شرکت کننده در مسابقه امسال تعلق گرفت. در زیر برگزیدگان این مسابقه را مشاهده می کنید.

منبع: وبسایت upvگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
فروغ یعقوبی و شکوه حدادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» اتوبوس‌های دو طبقه گردشگری پیش از عید در تهران
... دیدن متن »

نخستین اتوبوس دو طبقه گردشگری که چند ماهی در گمرک معطل بود تا موافقت ورود به ایران را دریافت کند، سرانجام به تهران رسید تا پس از صدور مجوزهای مربوطه و گرفتن پلاک، اجرای تورهای «HOP-ON HOP-OFF» را آغاز کند.

امین غلامعلی، یکی از مجریان خصوصی این تورها گفت: علاوه‌بر این اتوبوس دو طبقه رو باز که از چین وارد شده، سفارش چهار دستگاه دیگر داده شده است که به محض انجام امور اداری مربوطه، آن اتوبوس‌ها نیز وارد می شوند. به گفته او، در صورت انجام استعلام‌ها، صدور مجوزها و پلاک، حرکت این اتوبوس در مسیری که مشخص شده از اول مارس، دهه دوم اسفندماه ۹۵ آغاز می‌شود.

رجبعلی خسروآبادی - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران - درباره اجرای Sightseeing با این اتوبوس‌های دو طبقه بدون سقف در تهران، به ایسنا، گفت: این اتوبوس منتظر شماره‌گذاری و استعلام‌ها بوده که لازم است مراحل مربوطه را پشت سر بگذارد تا اجازه حرکت در خیابان‌های شهر را پیدا کند. در هر حال قرار است طرح جدیدی اجرا شود که در چنین شرایطی حتما مشکلاتی پیش می‌آید.

او با بیان این که برای حرکت این اتوبوس دو رینگ گردشگری تعریف شده، درباره جانمایی ایستگاه‌های این اتوبوس و همچنین هماهنگی با سایر نهادها، توضیح داد: این طرح نه تنها در کمیسیون امنیت گردشگران استان تهران مطرح شده، بلکه به همه دستگاه‌های مربوطه از جمله اداره راهنمایی و رانندگی، شهرداری، نیروی انتظامی و حتی راه و شهرسازی و محیط‌زیست فرستاده شده تا نظرات‌شان را بدهند که مثلا با ایستگاه‌های محل توقف این اتوبوس موافق‌اند و یا پیشنهاد دیگری دارند و اگر مخالف‌اند علت آن را پیش از اجرای طرح اعلام کنند که البته ما هنوز مخالفتی روی این طرح دریافت نکرده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران بیان کرد: امیدواریم تا دهه دوم اسفندماه، هماهنگی ها برای اجرای تور HOP-ON HOP-OFF انجام شود. ما فکر می‌کنیم چون تا به حال مخالفت جدی با این طرح نشده، پس می‌توان این کار را شروع کنیم.

حرکت این اتوبوس‌ها در دو مسیر تهران قدیم و بزرگ از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر خواهد بود. نخستین ایستگاه در مسیر «بافت تاریخی تهران»، میدان امام‌خمینی (ره) است که حرکت اتوبوس در این مسیر از میدان حسن‌آباد، چهارراه سپه، چهارراه ولیعصر(عج)، چهارراه کالج، چهارراه قوام (سی‌تیر)، چهارراه استانبول، بهارستان تا سرپولک، چهارراه مولوی، میدان اعدام و چهارراه گلوبندک خواهد بود. مسیر دوم با عنوان «تور تهران بزرگ» نیز از میدان تجریش آغاز می‌شود و تا میدان دربند (قدس)، پارک‌وی، اراضی عباس آباد، هفت تیر، سفارت قدیم آمریکا، میدان فردوسی، تئاتر شهر، میدان و برج آزادی، برج میلاد، نمایشگاه بین‌المللی تهران و باغ فردوس ادامه دارد.

بلیت‌های این اتوبوس با اعتبار زمانیِ از ۲۴ تا ۷۲ ساعت، از ۱۴۰ هزار تومان (۴۰ دلار) تا ۲۱۰ هزار تومان (۶۰ دلار) قیمت گذاشته شده که طبق اظهارات مجری خصوصی این تور، امکان کاهش آن برای گردشگر ایرانی وجود دارد. اتوبوس مجهز به راهنمای زنده و شنیداری است که به دو زبان فارسی و انگلیسی درباره جاذبه‌هایی که در این مسیرها وجود دارد اطلاعات ارائه می‌کند.

 

منبع: ایسنا

لیلى شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
ببخشید واسع ده ونک ثبت نام کردم اما خب هنوز نمیدونم از کجا حرکت شروع میشه . گروه تلگرامی هم عضو نشدم که مطلع بشم
» تا ۲ پاسخ


درود بر شما
تا امروز عصر، شما در یک گروه تلگرامی عضو خواهید شد.
۲۸ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
فینالیست های مسابقه عکاسی نشنال جغرافیک‎ ... دیدن متن »

بالاخره فینالیست های مسابقه عکاسی سالانه مجله نشنال جئوگرافیک اعلام شدند. در ادامه این عکس ها را مشاهده می کنید.

منبع: نشنال جئوگرافی گردشگریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
لیلى شجاعى این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دهکده هابیت ها؛ نیوزلند... دیدن متن »

اگر فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت را دیده باشید حتما روستای Hobbiton را می شناسید. هابیتون، دهکده‌ای است که منزلگاه گروهی از هابیت‌های ناحیه‌ی شایر و به ویژه خانواده معروف بگینز بود. مکانی که در هر دو داستان «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» به آن اشاره شده است.

پیتر جکسون کارگردان مطرح این دو تریلوژی، در لوکیشن اصلی و در کشور نیوزیلند، دهکده‌ای واقعی را بنا نهاد که امروزه به مقصد گردشگری پرطرفداری بدل شده است. عوامل کار تصمیم گرفتند این دهکده و سوراخ‌های هابیتی آن را به عنوان یک گردشگاه حفظ و آن را برای بازدید عموم نگهداری کنند، حتی در این محل تابلویی نصب شده که روی آن نوشته «به هابیتون خوش آمدید»، استقبالی گرم برای بازدیدکنندگانی که به تماشای این مکان خاطره انگیز آمده‌اند.

مهمانخانه اژدهای سبز، هابیتون نیزدر محل دهکده هابیتون و در خلال فیلمبرداری ارباب حلقه‌ها ساخته شده، اکنون میزبان بازدید کنندگان بیشماری از گوشه و کنار جهان است. اگر چه این سازه در اصل برای هابیت‌ها ساخته شده است، اما انسان‌های معمولی نیز از وقت گذرانی در آن لذت خواهند برد. در هنگام نمایش فیلم و با کمک یک سری جلوه‌های بصری، این مهمانسرا برای هابیت‌های کوچک اندام مناسب جلوه داده شد.

عکس: Crystal Eganگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
لیلى شجاعى این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آن شب نیز من خود را بر روی بام خانه گذاشته بودم و به نظاره آسمان رفته بودم؛ گرم تماشا و غرق در این دریای سبز معلقی که بر آن، مرغان الماس‌پر ستارگان زیبا و خاموش، تک‌تک از غیب سر می‌زنند و دسته‌دسته به بازی افسونکاری شنا می‌کنند. آن شب نیز ماه با تلالو پرشکوهش که تنها لبخند نوازشی است که طبیعت بر چهره نفرین‌شدگان کویر می‌نوازد از راه رسید و گلهای الماس شکفتند و قندیل زیبای پروین ـ که هر شب، دست ناپیدای الهه‌ای آنرا از گوشه آسمان، آرام‌آرام، به گوشه‌ای دیگر می‌برد ـ سر زد و آن جاده روشن و خیال‌انگیزی که گویی، یک راست، به ابدیت می‌پیوندد...

دکتر شریعتی

همراه ما باشید با سفری به آسمان...
آرشی این را دوست دارد
ممکنه لطفا تاریخ این سفر را به تاریخ 12 و 13 اسنفد موکول فرمایید که تعطیل رسمی است و امکان خضور برای علاقه مندان وجود دارد . با سپاس
۰۳ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای علاقه مندان به غواصی
» رستوران منحصر به فرد زیرآب در بلژیک
... دیدن متن »

رستورانی با نام مروارید برای علاقه مندان به غواصی در بروکسل آغاز به کار کرد.این رستوران در عمق پنج متری زیر آب قرار دارد و فضای آن از یک گوی معلق با قطر دو متر ساخته شده است.

مشتریان این رستوران باید به فنون غواصی آشنا باشند و پس از ورود به داخل رستوران پیشخدمت که خود نیز غواص است منوی غذایی سفارشی را در محفظه‌ای ضد آب به آنها تحویل می‌دهد.

این رستوران زیرآبی می‌تواند به چهار نفر در یک زمان سرویس دهد و منوی غذای آن شامل جگر چرب، سالاد با خرچنگ و نوشیدنی است که هزینه آن برای هر نفر ۹۹ یورو است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نخستین نشست باشگاه سفرنامه‌گویی و گردشگری اتراق روز جمعه برگزار می‌شود.
... دیدن متن »

در این رویداد دکتر محمدرضا نوروزی طبیعت‌گرد و مروج علم، محسن پوررمضانی نویسنده کتاب فروش ادوارد براون، مرتضی اسلامی مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی و امیر شاهچراغیان عکاس نجومی به سخنرانی برای مدعوین می پردازند.
گفتنی است در این رویداد موضوعاتی با سر فصل‌های سفرنامه تتلی تمک یلدایی، پروتاریاها در سرزمین تزارها، چرایی تاسیس انجمن یوزپلنگ ایرانی، سفرهای یک عکاس نجومی به بحث گذاشته می‌شوند.
نخستین نشست باشگاه سفرنامه‌گویی و گردشگری اتراق روز جمعه (۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۵) در کافه سیم به آدرس بلوار کشاورز، تقاطع خیابان عبدالله زاده، انتهای مجتمع تجاری سامان، پلاک ۸ برگزار می‌شود. ضمنا علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این رویداد با مراجعه به سایت otraq.com برای ثبت نام اقدام کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایرانگردی را از تهران آغاز کنیم؛
» موزه هنرهای ملی ایران؛ قلب تپنده آثار مینیاتوری کشور
... دیدن متن »

 قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی را می توان در یک مجموعه گردآوری شده کوچک به نام موزه «هنرهای ملی ایران» بازیابی کرد که هویت فرهنگی این دیار را در قالب نقاشی های مینیاتور به تصویر کشیده است.

موزه هنرهای ملی ایران؛ قلب تپنده آثار مینیاتوری کشور به گزارش خبرنگار ایرنا، موزه هنرهای ملی ایران در سال ۱۳۰۹با تلاش و کوشش مرحوم حسین طاهر زاده بهزاد که خود از هنرمندان برجسته رشته نقاشی و طراحی نقشه های قالی و مینیاتور کشور بود، تاسیس شد.

ساختمان موزه به نام (حوضخانه باغ نگارستان)از بناهای متعلق به دوره قاجار است که در عهد فتحعلی شاه در جنوبی ترین قسمت قصر باغ نگارستان ساخته شده و مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست دو تن از معماران زبده آن دوران استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شده است. ساختمان حوضخانه (محل فعلی موزه) بخشی از آن مجموعه محسوب می شود که حوضخانه با طرح «+» ساخته شده و چهار شاه نشین اطراف آن بی هیچ در و پنجره ای به درون باغ راه داشته و سقف گنبدی آن ایستاده برشانه چهار ستون سنگی همواره شکوه و ایستادگی بنا را تداعی می کند.

در داخل موزه هنرهای ملی تا نیم قرن پیش، حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر، میان ستون ها قرار داشت که از دل این ستون ها آب به داخل حوض فواره می کرد که این صحنه چشم انداز زیبایی را به وجود می آورد. همچنین در سال ۱۳۰۹ شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیا و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد که بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (موزه هنرهای ملی) کانون حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران شد.

شادروان استاد هادی تجویدی که خود معلم آب رنگ در مدرسه کمال الملک بود نیز در آزمونی که میان چند تن از هنرمندان از زمان جمله استاد حسین بهزاد و استاد نائب در رشته مینیاتور ایران به عمل آمد، به عنوان نخستین معلم مینیاتور مدرسه انتخاب شد. در حال حاضر موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه تخصصی کشور، در حال حاضر ۲۷۱ آثار ارزشمند هنری را از قرن ۱۲ هجری شمسی تا به کنون در رشته های نگارگری، میناتور، زریبافی، گبه و فرش، معرق و منبت، خاتم کاری و کاشی کاری را در خود جای داده است.

موزه هنرهای ملی در میدان بهارستان خیابان کمال الملک و در ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده، این مجموعه فرهنگی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۶۹ به‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید. * برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.

 

منبع و تهیه گزارش: خبرگزاری ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ولنتاین کجا بریم:
» مکانهای برای ولنتاین به پیشنهاد CNN
... دیدن متن »

 خبرگزاری CNN در گزارشی، مکان های جذاب و رمانتیکی که می‌توان در ولنتاین سفر کرد را معرفی کرده است، مکان‌هایی که ممکن است مقصدهای مرسوم گردشگری نباشد، در ادامه تعدادی از این مکان ها را مشاده می‌کنید:  

 

منطقه Cornwall در انگلستان،

ترکیبی از ماجراجویی و فضایی رمانتیک، در نزدیگی رودخانه ای زیبا و اقامت در کلبه ای در آن نزدیکی در بین طبیعت زیبا و درختان بلوط. محلی که «دافنه دوموریه» رمان نویس رمانتیک انگلیسی از آن الهام گرفته است. دو شب اقامت همراه با غذا ۴۹۰ دلار هزینه دارد.

موناکو،

اگر هزینه برای شما اهمیتی نداشته باشد ، هتل Metropole در موناکو مکان مناسبی است با چشم اندازی پاناروما به دریای مدیترانه و تجربه، همراه با تورهایی برای بازدید از مونت کارلو و صرف نهار در رستوران ژاپنی و تجربه سوار شدن هلیکوپتر، فضا و هتلی که در فیلم های جیمزباند دیده اید. هزینه این سفر از ۱۲هزار دلار شروع می‌شود.

کوهستان Abruzzo  ایتالیا ،

یک ولنتاین رمانتیک و ارگانیک در ایتالیا، حتی اگر ولنتاین نباشد اقامت در این کوهستان همراه با غذاهای ایتالیایی به اندازه کافی جذاب است.

منطقه Abruzzo در شرق رم و خط ساحلی دریای آدریاتیک قرار دارد مهمانان در این سفر می‌توانند پخت غذاهای محلی را یاد بگیرند و بعد از بازگشت به منزل تجربه ای نو از غذا داشته باشند. هزینه اقامت در این محل از ۳۴۰۰ دلار است.

سفر با کشتی های کروز لوکس به ویتنام

سفری رویای در کروزی با امکانات رفاهی و تفریحی رفت و برگشت از  ویتنام به هنگ کنگ. همراه با توقف‌هایی در شهر های سنتی ویتنام و بازدید از معابد قدیمی. هزینه این سفر برای هر نفر از ۵۸۰ دلار است.

هتل Volcano-gazing در گواتمالا 

یک بوتیک هتل در گواتمالا که فقط ۷ اتاق دارد و به خاطر خلوتی و رفت و آمد کم، فضایی صمیمی دارد، این هتل در ابتدا منزل شخصی بوده که به هتل تبدیل شده است.

اقامت در این هتل همراه با استخر و جکوزی خصوصی است همراه با چشم اندازی به کوه آتشفشان. هزینه اقامت در این هتل ۳۰۰ دلار برای هر شب است.

 

منبع: خبرگزاری CNN

Positron این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
جشنواره ویرجین آو کاندلاریا در پرو‎ ... دیدن متن »

مردم پرو همزمان با جشنواره ویرجین آو کاندلاریا با پوشیدن لباس های رنگارنگ به جشن و پایکوبی می پردازند.

منبع: خبرگزاری مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم کنوانسیون ۲۰۱۷ از کاندیداتوری تا بیان تجربه میهمانان
همین دو سال پیش بود که خبر موفقیت ایران در میزبانی کنوانسیون بر تیتر روزنامه ها نقش بست و لبخند شادی را بر لبان عاشقان ایران و فعالان صنعت گردشگری نشاند. امسال اما این میزبانی به بار نشست و ایران شاهد حضور بیش از ۳۰۰ راهنمای گردشگری از ۴۰ کشور دنیا به مدت ۱۵ روز در استان های مختلف بود.
اکنون که این عزیزان خاک وطن را با کوله باری از خاطرات خوش ترک کرده اند شما را به دیدن تجربه این گردشگران از ایران دعوت می کنیم. لطفا لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/5Hs3wJ
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حربه‌ای که لو رفت؛
» استفاده لیتوانی از تصاویر کشورهای دیگر برای جذب توریست
... دیدن متن »

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس بخش گردشگری لیتوانی پس از این که مجبور شد اعتراف کند برای حمایت از کشورهای بالتیک و جلب توریست مجبور شده تا تصاویری از کشورهای دیگر اروپایی را در تبلیغ‌های خود به کار برد، از سمتش برکنار شد.

این در حالی است که با استفاده از همین تصاویر تبلیغات گردشگری، این کشور به‌عنوان «واقعا زیبا» معرفی شده بود. دپارتمان توریسم لیتوانی در روز جمعه تایید کرد از تصاویری برای تبلیغات کشور خود استفاده کرده‌است که متعلق به کشورهای فنلاند و اسلوواکی بوده‌اند.

با استفاده از این تصاویر کمپینی تبلیغی در فیس‌بوک با عنوان «واقعا زیبا» در حمایت از جاذبه‌های گردشگری این کشور به راه افتاده بود و هم زمان در توییتر نیز از ماه اکتبر تلاش‌هایی برای جلب توجه به صنعت گردشگری این کشور ایجاد شده بود.

با حمایت این کمپین که ۱۴۰ هزار یورو (۱۴۹ هزار دلار آمریکا) صرف راه‌اندازی‌اش شده بود، صدها تن در رسانه‌های اجتماعی جاذبه‌های گردشگری لیتوانی را دنبال کردند.

دپارتمان توریسم و آژانس‌های رسانه‌ای داخلی که این کمپین تبلیغاتی را برای جذب گردشگران به راه انداخته بودند از کار خود دفاع کردند و گفتند کشورهای دیگر در این زمینه به حد کافی موفقیت کسب کرده‌اند.

ماجرا پس از آن لو رفت که ساختمانی که متعلق به اتحادیه اروپا بود به عنوان دفاتر جدید دولت لیتوانی در این سایت معرفی شد.

لیتوانی برای سواحل دریای بالتیک و جنگل‌هایش که یک سوم این کشور را اشغال کرده، با اقبال گردشگران روبه رو است.

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عید کجا بریم؟ راهنمای سفر در نوروز ۹۶
عید کجا بریم؟ کدوم شهر ایران برای عید بهتره؟ عید کجا بریم بهتره؟ بهترین مقصد سفر برای نوروز ۹۶ کجاست؟ و از این دست سوالات، سوالاییه که الان خیلی ها از خودمون می پرسیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در «تریپ باما» با چند پست دنباله دار، مقاصدی بکر رو به شما معرفی کنیم تا شاید از بین اونها پاسخ پرسشتون رو پیدا کنید.
راهنمای سفر به بندر کنگ:
برای خواندن ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/Zk5KzD

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
نجات نهنگ های به ساحل نشسته در نیوزلند... دیدن متن »

داوطلبان در نیوزیلند موفق شده‌اند حدود ۱۰۰ نهنگ از ۴۰۰ نهنگ پایلوت که روز گذشته (جمعه) در یک نقطه دورافتاده به ساحل افتاده بودند را به آب برگردانند.

بسیاری از نهنگ‌ها در طول شب در "فیر ول اسپیت" در دماغه "سات آیلند" تلف شدند اما نهنگ‌هایی که نجات یافتند اکنون مشغول شنا در خلیج کنار ساحل هستند.

صدها نفر از مردم محل با تشکیل یک زنجیره انسانی نهنگ‌ها را شناور کردند. این اتفاق یکی از بدترین موارد به گل نشستن نهنگ‌ها در جهان توصیف می‌شود.

عکس: Anthony Phelps / رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
آن‌جا برای نهنگ‌های به ساحل نشسته تلاش می‌کنند و اینجا.........!!!
۲۵ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رایزن گردشگری سفارت اسپانیا عنوان کرد:
» ۲۰ هزار گردشگر ایرانی هر سال به اسپانیا می روند
... دیدن متن »

Miguel Nieto Sandoval رایزن گردشگری سفارت اسپانیا در ایران در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی براینکه گردشگران ایرانی برای ورود به اسپانیا مشکلاتی از جمله ترجمه مدارک به زبان اسپانیولی دارند گفت: این مشکل ناشی از کمبود مترجم اسپانیایی است. باید مذاکره ای شود که مترجم زیاد شود. اینکه سفارت مدارک را به زبان کشورش می خواهد قانون است اما اینکه چرا زمان صدور ویزا طول می کشد به خاطر همان نبود مترجم است.

وی ادامه داد: این مشکل فقط برای سفارت اسپانیا نیست بلکه پروسه صدور ویزا و سخت گیری های آن در همه سفارت خانه ها به ویژه سفارت خانه هایی که در محدوده شینگن هستند، وجود دارد.

اما سفارت اسپانیا در صدد این است که ظرفیت خود را در این رابطه بالا ببرد و این مشکل را برطرف کند و یا زمانش را به حداقل برساند. رایزن گردشگری سفارت اسپانیا در ایران درباره آمار گردشگران ایرانی و اسپانیایی نیز گفت: آماری ندارم که چقدر گردشگر اسپانیایی به ایران می آید چون در اسپانیا این آمار ثبت نمی شود . اما چیزی حدود ۲۰ هزار نفر ایرانی طبق آماری که ما داریم هر سال به اسپانیا می آیند. ممکن هست که بیشتر از این هم باشد چون افرادی هم در ایران هستند که پاسپورت اسپانیایی دارند و به عنوان گردشگر ایرانی در اسپانیا ثبت نمی شوند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰ پل معروف ایران را بشناسیم
ایران عزیزمان چندین و چند پل زیبا و معروف را در جای جای خود قرار داده است که برخی از آنها دارای موقعیت استراتژیکی مهمی در زمان خود بوده و متعلق به سال هایی بسیار دور می باشند.با تریپ باما همراه شوید تا از نزدیک با پل های معروف ایران آشنا شوید.
پل ۱۷۰۰ ساله
اگر بین همه پل های منحصر به فرد ایران به دنبال قدیمی ترین پل می گردید باید به دزفول بروید، منطقه ای که در آن روی رودخانه دز، پلی ساخته شد که قدمت آن به دوران ساسانیان باز می‌گردد، یعنی چیزی در حدود برای دیدن عکس های پل ها و ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/HYecAY
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
شرکت کنندگان در دوره آموزش عکاسی "ودینگ" در کشور گرجستان 2 تا سورپرایز ویژه خواهند داشت
یکی از این سورپراز ها برگزاری نمایشگاه عکس رایگان در یکی از بهنرین گالری های شهر تفلیس در پایان دوره خواهد بود.
این نمایشگاه کاملا رسمی و با بروشور اینترنشنال ودرج در سوابق و رزومه شرکت کنندگان می باشد.
سورپرایز دوم رو هم در زمان برگزایر اعلام می کنیم .
برای ثبت نام در دوره زمان زیادی فرصت ندارید. زودتر اقدام کنید.
سلام در کلاس های بازیگری جمهوری چک مترجم وجود داره؟
۲۱ بهمن
دوست عزیز
برای دوره های بازیگری به جهت نیاز ارتباط مستقیم استاد و هنرجویان و انتقال درست حس و مفاهیم ، مترجم وجود نداره و به زبان انگلیسی برگزار میشه
۲۴ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زمستان در کابل... دیدن متن »

زمستان و بارش برف جلوه های زیبای بسیاری دارد، اما همیشه اسباب تفریحات و ورزشهای زمستانی را رقم نمیزند، گاهی مصائبی با خود دارد.

بارش برف در کابل خسارت های زیادی داشته است و مسیر خیلی از روستا ها بسته شده است.

در ادامه عکس هایی از زمستان در کابل را مشاهده می کنید.

عکس: محمد اسمعیل / رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
چه عکس‌های زیبایی.... کاش مشکلات حل بشه
۲۵ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش آسوشیتدپرس
» پالرمو پایتخت فرهنگی ایتالیا در سال ۲۰۱۸ شد
... دیدن متن »

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت فرهنگ ایتالیا شهر پالرمو را به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد. این شهر پس از آن که نوامبر پیش به عنوان میزبان «مانیفستا ۱۲» دوسالانه اروپایی هنر معاصر انتخاب شد این جایگاه را کسب کرد.

با این انتخاب پالرمو یک جایزه تشویقی یک میلیون یورویی دریافت می‌کند تا بتواند شروع به فعالیت و خود را برای این میزبانی آماده کند. با این انتخاب شهر پالرمو از نظر توریستی با رشد قابل توجهی روبه رو خواهد شد. این شهر که از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار اهمیت دارد از میان ۱۱ شهر ایتالیایی انتخاب شد. الگرو، آکویلیا، کاماچیو، ارکوانو، مونته‌بلونا، رساناتی، ستیمو، تورینزه، ترنتو و الیما-اریسه دیگ مدعیان دریافت این عنوان بودند.

پالرمو دارای دانشگاهی است که قدمت آن به سال ۱۸۰۵ بازمی‌گردد. بنیاد علوم، فرهنگستان موسیقی و دانشسرای تربیت معلم، رصدخانه و برج هواشناسی، کتابخانه، موزه و بندرگاه از دیگر مراکز فرهنگی این شهر است. پالرمو از مراکز مهم سیر و سفر و دارای نمایشگاه بین‌المللی نیز هست. ساختمان‌های تاریخی و آثار باستانی متعدد که در دوره حکومت نورمان‌ها در سده یازدهم و دوازدهم میلادی تا سده هیجدهم ساخته شده‌اند، وجهه تاریخی خاصی به آن بخشیده‌اند.

این میراث عرب-نورمانی که از سوی یونسکو به عنوان میراث بشری شناخته شده از امتیازهای مهم پالرمو بوده است. پیتویا پایتخت فرهنگی ۲۰۱۷ ایتالیا و مانتوآ پایتخت فرهنگی سال ۲۰۱۶ این کشور تاریخی بودند .

 

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هدیه ای غافلگیرانه، برای روز ولنتاین
وقتی پای هدیه دادن به کسی که تو دنیا براتون از عزیزترین هاست به میون می یاد احتمالا دلتون می خواد بهترین چیزی رو که در توانتون هست بهش هدیه بدین؛ بخصوص اگه این هدیه، هدیه روز ولنتاین باشه. ولی شاید به این موضوع فکر نکرده با شید که این هدیه می تونه گذروندن یه اوقات خوش و خاطره انگیز باهمدیگه باشه. با «تریپ باما» همراه شوید تا امسال هدیه ای خاص و منحصربفرد را به عشقتان پیش‌کش کنید.
https://goo.gl/5wicDQ
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دهمین نمایشگاه گردشگری
» تقدیر ترکیه‌ای‌ها از ناظری، صابری و سبحانی
... دیدن متن »

تقدیر ترکیه‌ای‌ها از ناظری، صابری و سبحانی مسئولان فرهنگی ترکیه از شهرام ناظری، پری صابری و توفیق سبحانی به خاطر خلق آثار هنری و فرهنگی درباره مولانا تقدیر کردند. به گزارش ایسنا، شهرام ناظری با حضور در غرفه مرکز فرهنگ و توریسم قونیه که همزمان با دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری در تهران برگزار شده است با عبدالستار یارار شهردار و مدیر این مرکز دیدار و درباره مولانا و آثاری که در این‌باره تولید کرده است، گفت‌وگو کرد. در این دیدار پری صابری که تئاتر «شمس پرنده» را کارگردانی کرده و توفیق سبحانی پژوهشگر و مولاناشناس نیز حضور داشتند. حضور شهرام ناظری در نمایشگاه گردشگری بخشی از فضای آن را تحت تأثیر قرار داد به طوری که برخی از مردم برای گرفتن امضا و عکس یادگاری به غرفه ترکیه آمدند و در شرایطی که ناظری در حال گفت‌وگو با مدیر فرهنگ و توریسم قونیه بود با او عکس یادگاری می‌گرفتند. عبدالستار یارار، شهردار و مدیر مرکز فرهنگ و توریسم قونیه در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور ناظری در ماکت آرامگاه قونیه که در این نمایشگاه برپا شده است، بیان کرد:‌ خیلی خوشحالیم که دوستان حضرت مولانا را این‌جا می‌بینیم و افتخار میزبانی از آن‌ها را در این ماکت و در سرزمین ایران داریم. او خطاب به ناظری گفت: می‌دانید که در قونیه شیفتگان صدای شما و حتی خود شما بسیار هستند. او همچنین خطاب به پری صابری اظهار کرد:‌ آرزو می‌کنم آثارتان در قونیه به صحنه برود.

شهردار و مدیر مرکز فرهنگ و گردشگری قونیه در ادامه بیان کرد: ما فقط از شهر جناب مولانا سلام آورده‌ایم. استادانی امروز این‌جا هستند که در برابر آن‌ها نمی‌توانیم حرف بزنیم. البته هدایای معنوی آورده‌ایم که شاید اندکی از زحمات آن‌ها را جبران کند.

او سپس برای استقبال از حضور  این سه شخصیت فرهنگی و هنری این جمله را به زبان فارسی گفت: دسته گل محمدی به شهر ما خوش آمدی!

یارار شال متبرکی از مقبره مولانا را به پری صابری و کاشی‌های قدمت‌دار مقبره حضرت مولانا را به شهرام ناظری، پری صابری و توفیق سبحانی به رسم یادگار اهدا کرد. همچنین دیوان کبیر و اصل مولانا که به تازگی چاپ شده به شهرام ناظری اهدا شد.

او در ادامه از شهرام ناظری برای اجرای کنسرت و همچنین از پری صابری برای اجرای تئاتر «شمس پرنده» همزمان با بزرگداشت مولانا در شهر قونیه دعوت کرد.

شهرام ناظری نیز متقابلا گفت: همین که کشور ترکیه به عنوان مقر مولانا در راستای گرامیداشت و بزرگداشت این شخصیت بزرگ اقدام کرده و به ایران آمده اتفاق خوبی محسوب می‌شود که فارغ از دخالت‌های سیاسی باعث تقویت وجه اشتراک دو کشور خواهد شد و همچنین باعث می‌شود مردم ایران و ترکیه بیش‌تر با دریای افکار حضرت مولانا آشنا شوند.

استاد آواز ایران همچنین درباره احساسات خود از دیدن نمایش «شمس پرنده» که به مولانا می‌پردازد اظهار کرد:‌در این شرایط نامطلوب هیچ وقت کار مطلوب را نمی‌توان دید چون همه کسانی که در این عرصه هستند با دست خالی و تحت فشار کار می‌کنند. ما در یک فضای راحت که فرهنگ و هنر از سوی ارگان‌های مسئول و دانشگاه‌ها حمایت و کمک شود قرار نداریم و هر کسی با دست خالی و با عشق کار می‌کند.

او ادامه داد: کار خانم صابری باارزش بود و تئاتر موزیکالی را با موضوع مولانا اجرا کرده که بزرگ است و سخت‌کوشی و خستگی‌ناپذیری ایشان را نشان می‌دهد، البته ایرادهایی را به کار ایشان وارد کرده‌ام که قبلا هم گفته‌ام ولی این باعث نمی‌شود که نگویم خانم صابری خستگی‌ناپذیر هستند.

ناظری همچنین درباره تصویری که از مولانا ارائه کرده است، بیان کرد: مولانا تصویر جهان را نشان داده و چیزهایی که ما دریافت کرده‌ایم باطنی بوده که من اگر بخواهیم حرف بزنم هر چه بگویم کوچک است. خود ایشان گفته‌اند در عشق دو عالم را زیر و رو کرده‌ام؛ دیگر من چه می‌توانم بگویم، همه چیز در این مصرع گفته شده است.  

پری صابری نیز گفت: خوشحالم با کسانی حرف می‌زنم که برای مولانا کار کرده‌اند. ما سال‌هاست تحت تأثیر مولانا هستیم و نمایشنامه‌ای را (شمس پرنده) روی صحنه آورده‌ایم. این اثر که تا همین یک ماه هر شب نمایش داده می‌شد از سوی جمعیت زیادی از مردم ایران مورد استقبال قرار گرفت.

توفیق سبحانی مولاناشناس نیز با اشاره به فضاسازی آرامگاه قونیه در این نمایشگاه گردشگری گفت: به قونیه خوش آمدید چون این‌جا تهران نیست و شما تصویری از قونیه را زنده کرده‌اید.

بیژن شکرریز کارگردان و مستندساز که در حال ساخت مستندی درباره پری صابری است در همراهی این چهره‌ها درباره مستندی که قرار است ساخته شود توضیحاتی داد و گفت:‌ این فیلم مستند درباره شخصیت خانم صابری با نوشته‌های استاد سبحانی و صدای شهرام ناظری است.

او همچنین به علاقه پری صابری به صدای شهرام ناظری که انگیزه فعالیتش درباره مولانا بوده اشاره کرد که صابری با تأیید این سخنان به ناظری گفت: بارها به شما گفته‌ام که صدای خوش شما باعث شد که به سمت مولانا بروم و «شمس پرنده» را بسازم.

در ادامه این دیدار معاون وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه که برای دیدار با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ایران سفر کرده است به دیدار شهرام ناظری آمد و به شخصیت او ابراز عشق و علاقه کرد و گفت: از این‌که شما را در مقام حضرت مولانا می‌بینم بسیار خوشحالم. حضرت مولانا چه خوب فرمودند همدلی و همزبانی از هر چیز بهتر است. ما با شما احساس و ادراک مشترک داریم و از نظر میراث فرهنگی دارای نزدیکی‌هایی هستیم. حتی فرهنگ جغرافیایی، تاریخی، میراث فرهنگی و حضرت مولانا میان ما مشترک است.

فروزنده اربابی نماینده بنیاد بین‌المللی مولانا در ایران در عین حالی که سخنان این مقام مسئول در ترکیه را برای ناظری ترجمه می‌کرد گفت، استادان ما به نمایشگاه‌های این‌چنینی نمی‌آیند اما چون اسم مولانا به میان بود آمدند، که ناظری نیز این سخنان را تأیید کرد. در ادامه مدیر مرکز فرهنگی و گردشگری قونیه از شهرام ناظری درخواست کرد قطعاتی از آواز «بشنو از نی» را بخواند که ناظری گفت: نمی‌خواهم مردم جمع شوند و فقط می‌خواهم مصرعی از آن را برای شما زمزمه کنم. او در ادامه این مصرع را بسیار آهسته خواند. همچنین توفیق سبحانی خطاب به مدیر مرکز فرهنگ و گردشگری قونیه گفت: استاد خیلی لطف کردند که این مصرع را خواندند. حتی در خانه استاد موحد با همه اصرارها آوازی نخواندند. ناظری در تأیید این سخنان گفت: چون شما نماینده مولانا هستید نمی‌شود نخواند که البته آن را درگوشی خواندم. در پایان این دیدار، شهرام ناظری، پری صابری و توفیق سبحانی متنی را به یادگار نوشتند. ناظری هنگام خروج از این غرفه که مجبور بود از میان غرفه‌های خارجی آژانس‌های توریستی عبور کند توقف‌های طولانی برای گرفتن عکس یادگاری با بازدیدکنندگان نمایشگاه داشت.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صبح امروز
» دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته افتتاح شد
... دیدن متن »

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلام و وزرای گردشگری چند کشور خارجی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.  

در این مراسم سیدرضا صالحی امیری، همچنین وزرای گردشگری کشورهای لبنان و آفریقای جنوبی و زهرا احمدی پور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند.

نمایشگاه بین المللی گردشگری تنها رویداد رسمی کشور در حوزه گردشگری است که در تقویم سازمان جهانی گردشگری/WTO نیز به ثبت رسیده است. این نمایشگاه با هدف شناسایی زمینه ها و ظرفیت ها با حضور سازمان ها و نهادهای داخلی و خارجی فعال با حضور سازمان ها و نهادهای داخلی و خارجی فعال در زمینه گردشگری در محل دائم نمایشگاه های بین المللی تهران از ۱۸ تا ۲۱ بهمن برپاست.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم با ابراز امیدواری برای گسترش صلح و دوستی در جهان گفت: نمایشگاه امسال در ۴۰ هزار متر مربع فضا، ۱۱ سالن و ۹ طبقه بندی و گروه فعالیت طی ۴ روز برگزار می شود.

فائقه معتمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معروفترین صبحانه هتل های دنیا
اگر اهل سفر اونم تو هتل های چهار و پنج ستاره باشید وعده صبحانه یکی از اصلی ترین وعده هاست که اگه مفصل باشه می تونه تا عصر سیر نگهتون داره. جالبه بدونید که این صبحانه ها عموما بین المللی هستند و چند نوع ثابت دارند که در زیر به چهارنوعشون اشاره می کنیم. با تریپ باما همراه باشید تا بدانید در سفر بعدی کدام هتل گزینه بهتری برای صرف صبحانه ای لذیذ خواهد بود!
https://goo.gl/lj88v9
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت برفی ارتفاعات رودبار گیلان... دیدن متن »

بارش سنگین برف در روزهای اخیر ارتفاعات رودبار در استان گیلان را سفید پوش کرده است. شهرستان رودبار جنوبی‌ترین و وسیع‌ترین شهرستان استان گیلان است.

عکس: ابوذر حمیدی جیرنده / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
مصطفی آذرکمان و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در ادامه ایرانگردی راهنمایان گردشگری
» تور راهنمایان گردشگری ۳۹ کشور در اصفهان
... دیدن متن »

 تور راهنمایان گردشگری ۳۹ کشور با عنوان کنوانسیون ۲۰۱۷ روز یکشنبه در اصفهان آغاز شد.  این تور با حضور ۲۴۰ نفر از راهنمایان گردشگری کشورهایی از جمله اتریش، فرانسه، یونان، تایلند، انگلستان و آمریکا به مدت ۲ روز برگزار می شود.

در این مدت اعضای کنوانسیون ۲۰۱۷ گردشگری جهان از جاذبه های فرهنگی، مکان های تاریخی دیدن می کنند و با آداب و رسوم مردم شهر تاریخی اصفهان آشنا می شوند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در مراسم آغاز به کار این تور گردشگری که شنبه شب در هتل عباسی اصفهان برگزار شد، گفت: برگزاری این تور فرصتی مغتنم برای راهنمایان گردشگری جهان است تا بیشتر با جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی اصفهان به عنوان سرزمین رویایی مشرق زمین آشنا شوند.

فریدون اله یاری افزود: حضور راهنمایان گردشگران جهان در اصفهان فرصت بهتری را برای معرفی جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی همچنین آداب و رسوم و صنایع دستی این استان را برای بهره گیری جهانیان برای لذت بردن از این ظرفیت ها بوجود می آورد. وی افزود: اصفهان در قلب جغرافیای ایران همواره نقشی تعیین کننده بر فرهنگ و تمدن ایران بزرگ و جهان داشته و در نزد جهانیان شهری مهم، تاریخی و قابل احترام است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به اینکه ۲۲ هزاراثر تاریخی و فرهنگی ارزشمند در این استان وجود دارد، اضافه کرد: از این تعداد یک هزار و ۸۵۰ اثر در فهرست آثار ملی و هفت اثر در فهرست سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ( یونسکو ) به ثبت رسیده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه صنایع دستی این استان مورد استقبال مردم جهان قرار دارد، گفت: شورای جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۵ میلادی اصفهان را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزید و این شهر در سال ۲۰۱۶ میزبان شورای صنایع دستی جهان بود. در این مراسم که به میزبانی اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد،

جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی و صنایع دستی همچنین فعالیت های انجام شده در استان اصفهان برای توسعه صنعت گردشگری در قالب کلیپی به تصویر کشیده شد. همچنین با اشاره به اینکه برند گردشگری اصفهان از سوی اتاق بازرگانی این شهر در دست تهیه است از اعضای کنوانسیون گردشگری ۲۰۱۷ خواسته شد پس از بازید از اصفهان، پیشنهادهای خود را برای طراحی این برند ارائه دهند.

میزبان تور کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان همه ساله پس از رای گیری در مجمع جهانی این کنوانسیون با حضور همه اعضای آن در شهر 'پراگ' کشور 'چک' تعیین می شود. جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته توانست با معرفی ظرفیت های تاریخی و فرهنگی خود میزبانی این تور بین المللی را به دست آورد.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی از شگفتی های قنات قصبه گناباد
مدتی است خبر جشن ثبت قنات قصبه گناباد را از گوشه و کنار می شنویم، قناتی که یکی از شاهکارهای سازه های کویری عصر هخامنشیان است. با «تریپ باما» همراه باشید تا بشنوید از این قنات و ببینید از نادیده هایش.
قنات گناباد، عمیق ترین و قدیمی ترین قنات جهان است که انسان های پیشین آن را با دست خود در دل خاک کویری گناباد حفاری کرده اند. اینکه چگونه در زمان هخامنشیان چنین قناتی به طول ۳۳ کیلومتر با ۵۰۰ حلقه برای دیدن این فیلم لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/xUwmn4
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آیین پیر شالیار... دیدن متن »

عروسی پیرشالیار آئین کهن جشن عروسی پیرشالیار، امسال نیز هم همانند سالهای گذشته در منطقه اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد برگزار شد. این در حالی بود که بارش شدید برف در روزهای گذشته، حال و هوای خاصی به این مراسم بخشیده بود.

مراسم پیر شالیار هر سال دو مرتبه و هر مرتبه به مدت سه روز برگزار می شود. یک بار در نیمه بهار و مرتبه دیگر در نیمه زمستان. ذبح دام و تقسیم گوشت آن به عنوان تبرکی، دف نوازی و رقص های محلی، منقبت خوانی در رثای حضرت رسول الله (ص)، پخت آش جو که محلی ها به آن «هولوشینه تشی» می گویند از مراسمات روزهای اول و دوم این آیین کهن است.

این مراسم در روز سوم با رقص و دف نوازی به همراه مجالس ذکر و طرح مباحث عرفانی و قصیده خوانی و دعا کردن به پایان می رسد.

عکس:آریان نصراللهی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
مصطفی آذرکمان و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در یک هفته سال نو چینی
» درآمد۶۱ میلیاردی چین از گردشگری در یک هفته
... دیدن متن »

  آمار سازمان گردشگری ملی چین نشان می دهد که در جریان تعطیلات یک هفته‌ای عید بهار (سال نو به تقویم کشاورزی چین) درآمد گردشگری حاصله برای این کشور به ۶۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است

به گزارش ایرنا و بر اساس آمار ارائه شده، شمار کسانی که در این مدت به مسافرت رفته‌اند به مراتب بیش از سال گذشته بوده و درآمد بدست آمده صنعت گردشگری کشور چین هم در مقایسه با تعطیلات طلایی (عبد بهار) قبلی ۱۵.۹ درصد فزونی یافته است. بر اساس گزارش ها، در طول این یک هفته ۳۴۴ میلیون سفر گردشی توسط گردشگران چینی صورت گرفته که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۱۳.۸ درصدی است. این در شرایطی است که تنها در همین مدت شش میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از مردم چین سفر خارجی رفته اند که هفت درصد بیشتر از تعطیلات عید بهار قبلی بود.

تنها در روز اول تعطیلات مصادف با ۲۷ ژانویه (۸ بهمن ماه) ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار سفر گردشی در چین به ثبت رسید که نزدیک به ۱۰ و نیم درصد بیشتر از سال قبل بود. همچنین درآمد صنعت گردشگری چین در سال ۲۰۱۶ میلادی به سه هزار ۹۰۰ میلیارد یوان (هر دلار معادل شش ممیز ۸۵ یوان) رسید که پیش بینی مسئولان گردشگری چین برای سال ۲۰۲۰ میلادی، نزدیک به هفت هزار میلیارد یوان است.

بر اساس برنامه پنج ساله دولت مرکزی چین، صنعت گردشگری در آینده یکی از اصلی ترین محرکه های اقتصادی چین به جای صادرات و سرمایه گذاری خواهد بود. پیش بینی شده است که میزان سرمایه گذاری برای رشد این صنعت تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲ هزار میلیارد یوان برسد و ۱۲ درصد از رشد تولید ناخالص داخلی چین از صنعت گردشگری خواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
راهنمای جامع سفر به کرمان
اگر در حال خواندن این نوشته هستید بی شک خیال سفر به کرمان را در ذهن خود می پرورانید پس با «تریپ باما» همراه باشید تا با ارائه راهنمای سفر به کرمان خیال شما را از انتخاب مقصدتان راحت کنیم..
از آنجایی که کرمان در دوره زندیه یکی از پایتخت های ایران بوده، آثار تاریخی متعددی را در کنار شگفتی های طبیعت در دل خود جای داده است. از طرفی کرمان بزرگترین استان ایران بوده و تقریبا سه مدل آب و هوای برای خواندن ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/4bhdWk
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با حضور رئیس میراث فرهنگی
» افتتاح موزه دائمی گوهرسنگ‌ها در مشهد
... دیدن متن »

 نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی گوهرسنگ‌ها با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری در موزه بزرگ خراسان افتتاح شد. به‌گزارش ایسنا، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ بهمن) موزه- نمایشگاه و فروشگاه دائمی گوهر سنگ‌ها در موزه بزرگ خراسان توسط زهرا احمدی‌پور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، افتتاح شد.

معاون رئیس جمهور در حاشیه بازدید از این نمایشگاه با اشاره به اهمیت صنایع‌دستی گوهرسنگ‌ها بر لزوم حمایت‌های همه‌جانبه از گوهرسنگ‌ها به‌عنوان یکی از ارزشمندترین انواع صنایع‌دستی که نقش مهمی در صادرات تولید ثروت دارد، تأکید کرد. نمایشگاه و فروشگاه صنایع‌دستی گوهرسنگ‌ها با همکاری بخش خصوصی و به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی راه‌اندازی شده است و در آن مجموعه کاملی از انواع گوهرسنگ‌ها و صنایع دستی ساخته شده از آن‌ها به نمایش در آمده است. محوریت این نمایشگاه فیروزه و سنگ‌های قیمتی در استان خراسان رضوی است. احمدی‌پور در ادامه حضور خود در موزه بزرگ خراسان، از نمایشگاه ۱۴ قرن هنر و تمدن اسلامی نیز بازدید کرد.

در این نمایشگاه ۲۰۰ شیء تاریخی متعلق به دوره اسلامی که معرفی‌کننده هنر و تمدن اسلامی است به‌نمایش درآمده است. این نمایشگاه به‌مناسبت رویداد فرهنگی مشهد ۲۰۱۷ در موزه بزرگ خراسان افتتاح شده است. اشیای به‌نمایش‌درآمده در این نمایشگاه از موزه ملی، موزه رضا عباسی و موزه آبگینه جمع‌آوری و به موزه بزرگ خراسان منتقل شده‌اند. نمایشگاه ۱۴ قرن هنر و تمدن اسلامی به‌مدت شش ماه در موزه بزرگ خراسان برپاست.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل ۵ ستاره موصل بعد از داعش... دیدن متن »

نیروهای عراقی در ادامۀ عملیات آزادسازی موصل با عقب راندن گروه تروریستی داعش، دانشگاه موصل را به‌طور کامل آزاد کردند.

بخش های زیادی از این شهر توسط داعشی و در جنگ و درگیری ها ویران شده. در ادامه نگاهی داریم به هتل ۵ ستاره موصل که روزی رونقی داشته است و حالا غیرقابل استفاده است.

عکس:Ahmed Jadallah / رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
وحید هوبخت و مصطفی آذرکمان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اطلاعات کلیه اقامتگاه های بوم گردی سراسر کشور:
اگر به دنبال تجربه ای متفاوت و اقامتی به یادماندنی در اقامتگاه های بوم گردی و سنتی سراسر کشور هستید لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/sRaxng
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید