تیوال گردشگری

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
از اسلو توریزم تا رکاب زنی در کوچه پس کوچه های کاشان!

پیشتر به کاشان سفر کرده اید و فکر می کنید همه جای آن را دیده اید؟ یا جزء آن دسته افرادی هستید که تا بحال از این شهر تاریخی دیدن نکرده اید ؟ فارغ از اینکه به کدام دسته تعلق دارید گذشته خود را کنار گذاشته و در سفر به کاشان به خانه دوست بروید ؛ جایی که با کرایه دوچرخه می توانید کوچه پس کوچه های کاشان را رکاب زده و تجربه ای متفاوت از سفری متفاوت را در کوله بار سفر خود بیندوزید.
ادامه مطلب را می توانید در لینک زیر دنبال کنید:
http://bit.ly/29aNzwA
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه سفر به کردستان:

اگر اهل تجربه های جدید و سفر به مناطق بکر هستید، حتما استان کردستان را در برنامه سفر خود جای دهید. استانی کوهستانی که بهترین زمان سفر به آن فصل بهار و تابستان می باشد. دیدنی های این منطقه شامل دو بخش تاریخی و طبیعی می باشند. دیدنی های سنندج را آثار متنوعی همچون حمام خان، عمارت مشیر دیوان و پل تاریخی قشلاق، بازار سنندج، مسجد دارالاحسان و عمارت سالار سعید تشکیل داده اند. پارک آبی آبیدر نیز از معدود آثار تفریحی است که در جنوب غربی این شهر واقع شده است.
ادامه مطلب بهمراه برنامه سفر کردستان و مریون را می توانید در لینک زیر ببینید:

http://bit.ly/29bMK5u
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
“کمپین #من-یک-محیطبانم” چه بکشم چه نکشم حکمم مرگ است!

انگار اینجا داستان با هرجای دیگر متفاوت است. به رویت اسلحه می کشند، تو هم برای دفاع از خود اسلحه داری، اگر دفاع نکنی کشته می شوی و اگر دفاع کنی و بکشی انتهای راهت اعدام است. به راستی این چه شغلی است!

خبر کشته شدن سه محیط بان در ۷۲ ساعت غمی عظیم را بر دلهای همه انسان دوستان و دوست داران طبیعت گذاشت، خبری که دردهای کهنه بیشماری را زنده کرد. کشته شدن ۱۱۲ محیط بان و ۱۱ جنگل بان، زخمی، قطع عضو ادامه خبر را از لینک زیر دنبال کنید:

http://bit.ly/29b9CSW
سعید زادمهر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا
» تاثیر منفی "بریکسیت" بر گردشگری کشورهای اروپایی
... دیدن متن »

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند با ضرر و زیان گسترده در صنعت گردشگری بویژه برای چند کشور همراه باشد.

گروهی از کشورها که بیشترین ضرر را در عرصه گردشگری بواسطه خروج بریتانیا از اتحادیه متحمل می‌شوند، شامل مالت و قبرس دو مقصد گردشگری مدیترانه‌ای و ایرلند همسایه کناری انگلیس خواهند بود.
همچنین لهستان و لیتوانی که در چند سال اخیر بسیاری از اتباع آنها در جستجوی کار به بریتانیا سفر کرده‌اند نیز دو کشور دیگری هستند که با ضرر احتمالی تجاری و گردشگری ناشی از تصمیم بزرگ بریتانیایی‌ها رو به رو خواهند شد.
تمامی این کشورها وابستگی فراوانی از لحاظ تجارت و گردشگری به بریتانیا دارند و تجارت سالانه ۵۰۰ میلیار دلاری بریتانیا با اتحادیه اروپا مهمترین موضوع قابل بحث در جدایی این کشور از اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.
کشور ایرلند در صورت ایجاد هرگونه محدودیت سفر ناشی از جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا با ضرر و زیان قابل ملاحظه‌ای روبه رو خواهد شد، چرا که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۴ درصد از تمامی هزینه  گردشگران خارجی در ایرلند که به ۹۰۰ میلیون یورو می‌رسید، از محل گردشگران انگلیسی حاصل شده است.
دو مقصد گردشگری مدیترانه‌ای شامل مالت و قبرس وابستگی حتی بیشتری  به بریتانیا در حوزه گردشگری دارند، بطوری که به ترتیب ۲۵ و ۲۳ درصد از مجموع  هزینه‌های گردشگران خارجی در این دو کشور کوچک نیز بواسطه حضور گردشگران  بریتانیایی کسب می‌شود.
اما از سویی دیگر کشورهای اتریش،‌ بلغارستان،‌ مجارستان و اسلواکی که وابستگی کمتر از ۳ درصد  در حوزه تجارت و گردشگری  به بریتانیا دارند کمترین ضرر را از جدایی این کشور از اتحادیه اروپا تجربه خواهند کرد.

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، يكشنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» عکس‌هایی به قیمت جان "لیلا علاوی" عکاس ۳۳ ساله‌ای است که چندی پیش در "اوگادوگو" در بورکینافاسو طی یک حمله تروریستی هدف اصابت گلوله قرار گرفت و ساعتی بعد دچار حمله قلبی شد و از دنیا رفت. او برای پروژه عکاسی خود از چهره‌های مردم افریقا به این منطقه اعزام شده بود. لیلا علاوی کار خود را ابتدا از نیویورک تامیز و نشریه "وگ" آغاز کرد و از سال ۲۰۱۰ پروژه عکاسی خود که عکاسی پرتره از مردم عرب افریقا بود را کلید زد؛ پروژه ای که در نهایت به قیمت جان او تمام شد. او سال گذشته نمایشگاهی از آثار خود را نیز در دوسالانه عکاسی معاصر عرب به نمایش گذاشت. آخرین مجموعه ای که از این عکاس به نمایش درآمد عکس‌هایی بود که او در مراکش از مردم محلی برداشته بود. او در باره این مجموعه گفته که یکی از سخت ترین کارهایش در چند سال اخیر بوده چرا که مردم خرافاتی مراکش چندان علاقمند به عکاسی نبوده‌اند و با گردشگران نیز رفتار دوستانه‌ای نداشته‌اند. با این حال لیلا که از مادری فرانسوی و پدری مراکشی الاصل به دنیا آمده توانسته آنها را متقاعد کند که در برابر دوربینش بنشینند.

لیلا عکاسی و انسان شناسی را در دانشگاه نیویورک به شکل آکادمیک دنبال کرده و در کارهایش از ریچارد اودون و رابرت فرانک الهام گرفته است. او در سال ۲۰۰۸ برای نخستین بار از سوی اتحادیه اروپا برای عکاسی با موضوع مهاجرت به مراکش آمد و پس از آن پروژه شخصی خود را برای عکاسی از مردم عرب افریقا آغاز کرد. گاردین شماری از عکس‌های این عکاس از مردم مراکش را به مناسبت درگذشت او منتشر کرده است.


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |الیمستان - با عین‌اله غریب|»

ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه روز جمعه، برای بسیاری از افراد فقط یک معنا می‌دهد؛ خواب اما برای بعضی‌های دیگر داستان فرق می‌کند. آنهایی که روز جمعه چهارم تیر ماه، حتی دقایقی قبل از ساعت اعلام شده حرکت، در میدان ونک جمع شده بودند، قصد داشتند خواب شیرین صبح جمعه را فدای تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر کنند و ساعت‌های پیش رو ثابت کرد که تصمیمشان درست بوده است.

جمعه بود و یکی دیگر از برنامه‌های یک سفر یک کتاب؛ این بار به مقصد جنگل زیبای الیمستان. عین‌اله قریب، مترجم کتاب «سربازان خدا»، برای خواندن داستان‌هایی از این اثر یاشار کمال، نویسنده و روزنامه نگار ترک، ما را همراهی می‌کرد.

میدل‌باس حدود ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه به راه افتاد؛ به سمت جاده هراز و شهر آمل. اولین توقف ما برای صبحانه در منطقه پلور بود. بعد از صرف صبحانه در یک رستوران، حرکت به سمت آمل را از سر گرفتیم. از ۳۵ کیلومتری این شهر، باید مسیر خود را در جاده‌ای فرعی ادامه می‌دادیم؛ جاده‌ای باریک و پرپیج و خم که زیبایی کوه و دره اطرافش و به ویژه چشم‌انداز قله سر به فلک کشیده دماوند، چشم را نوازش می‌داد هر چند در فواصلی نیز دیدن زخم ویلاها بر پیکر جنگل، اخم را بر ابروها می‌نشاند.

بالاخره به نقطه‌ای رسیدیم که باید میدل‌باس را ترک و پیمایشی یک ساعته و نیمه را آغاز می‌کردیم؛ در اینجا نیز تابلوی زیبای طبیعت با منظره ناهمگون زباله‌ها مخدوش شده بود اما خوشبختانه در ادامه مسیر دیگر نشانی از زباله نبود.

برای رسیدن به نقطه اسکان، از دالانی بهشتی با درختانی بلند و کهن سال گذر کردیم. تورلیدر برنامه در طول مسیر، درختان و پوشش گیاهی منطقه را معرفی کرد؛ از درختان بلوط و راش گرفته تا بوته‌های سرخاب کولی و سرخس.

حدود یک ساعت و نیم از آغاز حرکت گذشته بود که به محل اسکان رسیدیم؛ به هر سمت که نگاه می‌کردیم چشم‌اندازی زیبا پیش روی ما بود؛ یک سو دماوند عزیز و یک سو قله الیمستان. در اطراف ما همه چیز عالی و رویایی بود به غیر از درختی که بر زمین افتاده بود و به نظر می‌رسید آتش گرفته باشد!

با هدایت تورلیدرها، گروه در سایه‌سار درختی مستقر شد. بعد از استراحت و صرف چای ذغالی و ناهار، همه آماده شنیدن داستانی از کتاب «سربازان خدا» بودیم. عین‌اله غریب، مترجم این کتاب، صحبت‌های خود را با توضیحات کوتاهی در مورد یاشار کمال و دوران‌های مختلف نویسندگی او آغاز کرد. همچنین در معرفی کتاب انتخاب شده برای این سفر گفت که «سربازان خدا» مجموعه‌ای از گزارش‌های کمال است از دیدار با بچه‌های کار و خیابان؛ او گزارش‌های خود را به عنوان روزنامه‌نگار و نویسنده در یکی از روزنامه‌های ترکیه به چاپ رسانده بود و بعد آنها را در قالب کتاب نیز منتشر کرده بود.

مهمان برنامه بعد از این توضیحات، داستان یا به عبارتی گزارشی را که عنوان کتاب از آن گرفته شده بود، خواند. در ادامه نیز پاسخگوی سوالات ما در مورد اثر و نویسنده آن بود. بعد از وقفه‌ای به منظور استراحت و گرفتن عکس و امضا از وی، یکی از حاضران داستان دیگری از کتاب را برای جمع خواند.

پس از اتمام داستان دوم، بخش «کتاب» سفرمان به پایان رسید. عکس‌های یادگاری از طبیعت زیبای الیمستان و گشت‌وگذاری کوتاه در اطراف، عیش ما را تکمیل کرد.

دیگر وقت بازگشت رسیده بود؛ دوباره کوله‌ها را بر دوش انداختیم و پیمایش را آغاز کردیم. در راه بازگشت زیبایی‌های از مسیر را دیدیم که در بار نخست کمتر به چشم ما آماده بودند. حدود ساعت ۵ بعد از ظهر به محل توقف مینی‌باس رسیده بودیم و باید از هوای عالی و منظره روح‌نواز جنگل المیستان خداحافظی می‌کردیم.
در مسیر حرکت به سمت تهران، توقف کوتاهی داشتیم برای صرف چای و شیرینی. حدود ساعت ۱۱ شب بود که به میدان ونک رسیدیم؛ بار دیگر برنامه‌ای از «یک سفر، یک کتاب» به پایان رسید و ما ماندیم خاطرات خوبش.

به روایت سارا اسلامی


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
من اولین بارم بود که به جنگل الیمستان میرفتم , جنگل فوق العاده ای بودش
و وجود دوستان قدیمی و رفقای باحال جدید باعث شد یه خاطره ی معرکه تو ذهنم شکل بگیره
دم همگی تون گرم
۳ روز پیش، شنبه
هوا بسیار عالی، خنک و مطبوع بود. جمع صمیمی رفقا در کنار مناظر بسیار بسیار زیبا خاطره ای فراموش نشدنی از یک سفر فوق العاده رو رقم زد.
جناب غریب بسیار متواضع و صمیمی بودند. ممنون از سیاوش رامش عزیز ، حسن همایون پرانرژی و امین مهدوی صبور.۲ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آخ که چقدر دوست دارم اینو باشم!
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند امکان خرید برنامه این هفته به مقصد پلور و غار گل زرد در تیوال فراهم شد.
سعید زادمهر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اینجا چمدان شما را حمل می کند!!

زیتون یه چمدون رباتیک هوشمنده که علاوه بر حمل بار شما کارهای مختلف زیادی می تونه بکنه از جمله:

- می تونه با استفاده از سیستم پردازش تصویر سه بعدی خودش دنبال شما بیاد بدون اینکه اونو بکشین یا هل بدین.

- می تونه بصورت Sagway (ماشین های اتومات برقی تک نفره) شما را با خودش اینور و اونور ببره

- یه اپلیکیشن داره که می تونین از طریق اون چمدونتون رو دنبال کنید
بقیه مطلب رو می تونید از لینک زیر دنبال کنید:

http://blog.tripbama.com/?p=4632

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایرنا
» اجرای طرح ۲۶هزار میلیارد ریالی در قشم
... دیدن متن »
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از اجرای طرح جامع فرهنگی، ورزشی و گردشگری این جزیره با اعتباری افزون بر ۲۶ هزار میلیارد ریال در مدت چهار سال توسط بخش خصوصی خبر داد.
وی افزود: کل زمین مورد نیاز برای اجرای این طرح ۶۲ هکتار شامل ۴۷ هکتار در مرحله نخست و ۱۵ هکتار طرح توسعه است که به چهار بخش گردشگری، فرهنگی، ورزشی و تجاری - اداری اختصاص می یابد.
وی با بیان اینکه مرحله نخست عملیات اجرایی طرح یاد شده در زمینی به مساحت ۳۵۰ هزار متر مربع آغاز می شود، بخش گردشگری طرح یاد شده را شامل هتل ها و فضای فرهنگی آن را بخش هایی همچون سالن های سینما و آمفی تئاتر برشمرد.
مومنی ادامه داد: شرکت سرمایه گذار طرح جامع فرهنگی، ورزشی و گردشگری قشم براساس قرارداد منعی برای مشارکت با خارجیان ندارد و با توجه به طرح توسعه ای این طرح امکان افزایش اعتبار آن به بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال وجود دارد که طرف قرارداد تمام اعتبار مورد نیاز را بدون نیاز به دریافت وام دراختیار دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نقش این سازمان در اجرای طرح یاد شده را نظارتی و حاکمیتی اعلام و اضافه کرد: این رویکرد در جذب سرمایه گذاران و اجرای تمام طرح های منطقه آزاد قشم به صورت جدی دنبال می شود.
وی تاکید کرد: تمام مراحل عملیاتی طرح جامع فرهنگی، ورزشی و گردشگری قشم در چارچوب استانداردهای بین المللی و سازگار با طبیعت و شرایط منطقه اجرا می شود.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: به همین منظور در اجرای این طرح از سازه های طبیعی که در ژئوسایت هایی همچون تنگاه چاهکوه، دره تندیس ها و دره ستاره ها وجود دارد، بهره می گیریم.
مومنی با بیان اینکه رویکرد سازمان منطقه آزاد قشم توسعه فراگیر، متوازن و همه جانبه بزرگترین جزیره خلیج فارس است، گفت: در همین چارچوب طرح توسعه قشم بر مبنای بهره گیری از تمام ظرفیت هایی گردشگری، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی جزیره استوار شده است.
جزیره قشم با حدود یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت به دلیل داشتن طولانی ترین غار نمکی جهان، جنگل دریایی حرا، خلیج دلفین ها، تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، جزایر ناز، سایت تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی، قلعه پرتغالی ها، ماسه های نقره ای و طلایی، فضای مناسب مسابقات شتر سواری و اسب دوانی، محل برگزاری مسابقات اتومبیل رانی آفرود و موتور کراس، سواحل مناسب برای ورزش های آبی، وجود آهوی جبیر و شتر در نقاط مختلف جزیره، موزه منحصر بفرد ژئوپارک با بیش از سه هزار گونه از جانوران تاکسیدرمی شده، بادگیرهای زیبا و چاه های تلا در بندر تاریخی لافت و مهمتر از همه جامعه محلی شاخص و پیشرو، یکی از ظرفیت های عظیم گردشگری جنوب ایران به شمار می رود.

 منبع: ایرنا

وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» کشتی ماری کویین

یکی از تفریحات ثروتمندان دنیا سفر با کشتی های لوکس تفریحی با امکانات بی نظیر است. این سفرهای لوکس و طولانی معمولا در یک منطقه دریایی با مجموعه ای از جزایر صورت می پذیرد. مسافران غالبا انتظار دارند طی این سفر چندین ساحل زیبای دنیا را تماشا کنند.البته برنامه ی توقفی هر کدام از این کشتی ها از قبل مشخص می شود.

این کشتی هنگامی که در سال ۲۰۰۳آغاز به کار کرد به عنوان بزرگترین کشتی مسافربری شناخته می شد، ساخت این کشتی باعث شد تا دور جدیدی از ساخت کشتی های عظیم مسافربری آغاز شود.

این کشتی ۲۵ رو ز از آب خارج بود تا در شرکت کشتی سازی در آلمان بازسازی شود ۵۲۰۰ نفر و با یک میلون ساعت کار به تعمیرات و و تجهیز بیشتر آن پرداختند. برای مثال اضافه کردن ۶۰۰۰ قطعه مبلمان جدید، ۴۰۰۰ قطعه اثار هنری ، همچنین اضافه کردن ۵۰ کابین و رستوران جدید به آن در این مدت صورت گرفت که این تغییرات هزینه ای بالغ بر ۹۰ میلیون یورو داشته است.

این کشتی با ۷۴ متر ارتفاع از آبشار نیاگرا بلند تر و با ۳۴۵متر طول تقریبا به اندازه برج ایفل است و ظرفیت ۲۶۰۰ مسافر و بیش از ۱۲۰۰ خدمه را دارد. همچنین این کشتی ده رستوران ،۵ استخر سرپوشیده و استخر های روباز و یک کتابخانه با حدود ده هزار کتاب دارد. هزینه تقریبی سفر در یک کابین ۲۲۰ متر ۴۷ هزار یورو است

منبع: CAROLINE MCGUIRE / گاردین


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من هنوز موفق به ثبت نام در این تور نشده ام :-(
در صورتی که مشکلی در روند ثبت‌نام از طرف ما وجود دارد لطفا با این شماره‌ها تماس بگیرید.
۶۶۸۷۱۸۹۷ - ۰۹۳۹۱۲۰۷۶۰۳
۳ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه مسابقات المپیک
» مسابقات المپیک هم گردشگری برزیل را نجات نمی‌دهد
... دیدن متن »
پیش بینی می‌شد برگزاری مسابقات المپیک تابستانی ریو ۲۰۱۶ تعداد گردشگران پایتخت برزیل را تا ۵۰۰ هزار نفر افزایش ‌دهد، اما آمارها چیز دیگری نشان می‌دهند.

 «بلومبرگ» نوشت: مسئولین برزیلی اعلام کرده بودند المپیک تابستانی ۲۰۱۶ آمار گردشگران ریودوژانیرو را بین 350 تا 500 هزار نفر افزایش می‌دهد، ‌اما به نظر می‌رسد عوامل مختلف دست به دست هم داده تا تعداد مسافران برزیلی روز به روز کاهش پیدا کند.

کمی بیشتر از یک ماه به مراسم افتتاحیه روز پنجم اوت رقابت‌های المپیک ریودوژانیرو باقیمانده و اطلاعات حاصل از دست‌اندرکاران حوزه گردشگری پایین آمدن تقاضا برای سفر به برزیل را نشان می‌دهد.

دو سال رکود اقتصادی، ناآرامی‌های سیاسی و هشدار عمومی برای ویروس خطرناک زیکا از جمله عواملی هستند که برای کم شدن رغبت گردشگران به سفر به برزیل مطرح شده‌اند.

خطوط هوایی آمریکا طی فصل نخست سال ۲۰۱۶ همچون پنج سال گذشته، ‌کاهشی ۳۹ درصدی را شاهد بوده است. آمارها نشان می‌دهد میزان رزرو آمریکایی‌ها برای سفر به برزیل طی ماه اوت ۱۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

«الکس کاپلان» برزیلی که ۳۵ اقامت‌گاه را به مسافران المپیکی اجاره می‌دهد، گفت: تقاضا نسبت به مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۴ خیلی پایین‌تر است. ۲۵ درصد خانه‌هایی که برای گردشگران در نظر گرفته بودم، هنوز رزرو نشده‌اند.

این در حالیست که دولت برزیل پیش‌بینی افزایش ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفری تعداد گردشگر برزیلی طی ماه‌های اوت و سپتامبر را کرده بود. این به معنای میزبانی یک میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر در کل و افزایش ۸۵ درصدی آمار ورود  مسافران به این کشور است.

مسابقات جام جهانی در سال 2014، تعداد گردشگران برزیل را تا ۹۶ درصد افزایش داد. البته رقابت‌های جام جهانی در ۱۲ شهر برگزار می‌شد و فوتبال‌دوستان زیادی از کشورهای همسایه را جذب کرده بود.

علاوه بر این، آن زمان هنوز ویروس زیکا جان مردم را در برزیل تهدید نمی‌کرد. دولت این کشور از بیم کاهش آمار استقبال گردشگران، روز دهم ژوئن در وب‌سایت رسمی خود بیانیه‌ای ۲۰ صفحه‌ای منتشر کرده و به مسافران اطمینان داده خطر ابتلا به این بیماری در طول زمان برگزاری مسابقات المپیک بسیار پایین است..
این هفتمین سال متوالی است که شهرداری کچی اورن به منظور آشنایی مردم ترکیه با فرهنگ، آداب و سنن مردم کشورهای مسلمان اقدام به برگزاری جشنواره ، برپایی غرفه‌ و اختصاص یک شب به کشورهای اسلامی از جمله ایران می‌کند.

۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشنواره سالانه Glastonburyعکس هایی که در ادامه میبینید ، مهاجران و یا سیل زدگان نیستند بلکه تصاویر افراد مشتاق و خوشحالی است که برای شرکت در جشنواره سالانه Glastonbury انگیس هستند که هوای بارونی و فضای گل و آلود و ترافیک مواجه شده اند، گاردین با انتشار این عکسها به استقبال این جشنواره رفته است!

Glastonbury بزرگترین جشنواره بدون سقف و هوای آزاد و هنرهای اجرایی جهان است که به صورت سالانه در انگلستان برپا می‌شود.گلاستونبری بیشتر برای اجراهای موسیقی‌اش معروف است اما در این جشنواره رقص، تئاتر، سیرک، کمدی و بسیاری هنرهای اجرایی دیگر نیز به نمایش درمی‌آید.در سال ۲۰۰۵ محوطه اجرای گلاستونبری بالغ بر بیش از ۳.۶ کیلومترمربع بوده و بیش از ۱۸۶ اجرای زنده در آن اجرا شده و بالغ بر ۱۵۰،۰۰۰ نفر مخاطب داشته‌است. جشنواره گلاستونبری پذیرای بسیاری از گروه‌ها و موزیسین‌های بزرگ جهان از جمله ریدیوهد، میوز، گوریلاز، آرکتیک مانکیز، د هو، بروس اسپرینگستون، اوسیس، پل مک کارتنی، آر.ای.ام، کلدپلی، پالپ، تی.رکس و... بوده‌است.

منبع: گاردینگالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از گوسفندان بازیگوش تا دست بافته های ارزشمند عشایر شیرازی

آنچه در دامن دشت های سبز بی پایان استان فارس واقع در منطقه مرکزی ایران بافته می شود یعنی فرش دستباف عشایری ایران، مادر همه فرش هاست و در زمره بهترین فرش های جهان قرار دارد.
. جالب است بدانید این دست بافته های ارزشمند از چریدن نزدیک به یک میلیون و 600 هزار گوسفند قبایل قشقایی و بختیاری آغاز می شود که پشم محکم و تار بلندی دارشته و مناسب ترین نخ برای بافت فرش است.

ادامه مطلب را در لینک زیر بخوانید:

http://blog.tripbama.com/?p=4587
نیکا نصیری این را خواند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سالروز ثبت کاخ گلستان
» نگاهی به کاخ گلستان
... دیدن متن »
یکشنبه دوم تیر ماه ۱۳۹۲ برابر با ۲۳ ژوئن ۲۰۱۳ میلادی پرونده‌ی کاخ گلستان در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج بررسی و رای اعتماد از کارشناسان یونسکو برای ثبت جهانی گرفت و این مجموعه‌ی فرهنگی به عنوان شانزدهمین اثر جهانی شده ایران، به لیست فهرست میراث جهانی یونسکو پیوست.

اگر چه تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی ( ۹۸۸ قمری) برمی‌گردد، بخشی از سفرنامه «پیترو دلا واله» در سال ۱۰۲۸ هجری قمری که شهر تهران را با چنارستانی که قصر سلطنتی را احاطه کرده بوده ، توصیف کرده است.

تا اینکه در عهد کریمخان زند، بین سال‌های ۱۱۷۳ تا ۱۱۸۰ هجری قمری نیز این مجموعه با ساخت دیوانخانه‌ای دچار تغییرات اساسی شده، ولی اهمیت واقعی ارگ را می‌توان به دوران آقا محمدخان قاجار نسبت داد .

وی در اواخر دوران زندیه و پس از مرگ کریمخان در ۱۱۹۳ هجری قمری، از بحران داخلی ایران استفاده کرده، ایلات قاجار را از دشت گرگان که مرکز سکونت آنان بود به دامنه‌های جنوبی البرز یعنی ولایات تهران و دامغان سوق داد و سعی کرد که بتدریج راه خود را به طرف فارس یعنی مرکز حکومت و قدرت زندیه باز کند. آقا محمد خان بعد از غلبه بر لطفعلی خان زند در شعبان ۱۲۰۹ ه.ق به تهران برگشته و در نوروز ۱۲۱۰ قمری به نام پادشاه ایران تاجگذاری می‌کند .

این حرکت آقا محمد خان به اهمیت ارگ سلطنتی بیش از پیش افزوده و در عهد فتحعلی شاه قاجار هم به خاطر تاجگذاری وی در این شهر ( ۲۴ ربیع الاول ۱۲۱۲ ه.ق / ۱۷۹۷ میلادی در آستانه قرن ۱۹ و همزمان با ناپلئون ) و هم بواسطه  خیالات شکو همند این پادشاه کاخ گلستان توسعه بیشتر و آراستگی بهتری را تجربه کرد .

در دوره ناصرالدین شاه قاجار که تاجگذاری‌اش جمعه ۲۱ ذی القعده ۱۲۶۴ قمری در کاخ گلستان بود، کاخ گلستان به واسطه مدت حکومت وی ( نزدیک به ۴۹ سال ) و دیدار او به عنوان اولین پادشاه ایران از اروپا در سه سفر خود به سال‌های ۱۲۹۰، ۱۲۹۵ و ۱۳۰۶ قمری دستخوش تغییرات اساسی و متاثر از اروپا شد.
اگر چه در دوران سه پادشاه آخر سلسله قاجاریه (مظفرالدین شاه، محمدعلی شاه و احمد شاه قاجار) تا انقراض این سلسله در ربیع الثانی ۱۳۴۴ قمری / ۹ آبان ماه ۱۳۰۴ شمسی) ارگ سلطنتی از نظر معماری تغییرات خاصی را به خود ندید، اما تاریخ آن با وقایع سیاسی فوق‌العاده موثری مانند انقلاب مشروطه و تبعات ناشی از آن توام و عجین شد که بخشی جدائی‌ناپذیر از حافظه تاریخی ملت ایران را تشکیل می‌دهد.

ارگ سلطنتی در سال‌های بعد از انقراض سلسله قاجار و به روی کار آمدن سلسله پهلوی شاهد تاجگذاری پهلوی اول در ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵ شمسی و پهلوی دوم در ۴ آبان ۱۳۴۶شمسی بود و همچنین بعضی از تغییرات و تصرفات در بافت خود بوده است.

با این اوصاف ، کاخ گلستان با قدمتی که از نظر حافظه تاریخی به ۴۴۲ سال می‌رسد، یکی از منحصر به‌فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران است. این مجموعه با این قدمت نه تنها بیانگر بخش مهمی از تاریخ هنر این مرز و بوم است، بلکه به واسطه رخدادهای فوق العاده موثر اتفاق افتاده در آن یا به نوعی مرتبط با آن ، به مجموعه‌ای بی‌بدیل و سندی زنده از مهمترین بخش تاریخ ایران تبدیل شده است.

مدتی پیش نیز وب سایت معماری معاصر ایران عکسی از تخریب قسمتی از کاخ گلستان  منتشر کرد.

در توضیح این عکس در آن سایت، نوشته شده است؛ «یکی از عمارت‌های خوابگاه، شمال میدان ارک که برای ایجاد ساختمان وزارت دارایی تخریب شده است.»

 عکس: علی خادم
۶ روز پیش، چهارشنبه
وحید هوبخت و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» نمای هوایی استان تهران

عکس: سمیرا شریعتمداری /خبرنگاران جوان


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیا کفش های سخن گو مسافرین را از داشتن راهنما بی نیاز می کنند؟

شاید برای شما هم پیش اومده که به جای دیدنی و زیبایی سفر کرده باشید و دلتون نخواد چشم از این زیبایی ها بردارین، اما مجبورین آدرس بپرسین و دنبال مسیر و جاهای دیدنیش بگردین. اگر شما هم جزء این دسته اید بهتره کمی پول خرج کنید و کفش هوشمندی رو که شرکت “ایزی جت” به تازگی رونمایی کرده بخرید.

http://blog.tripbama.com/?p=4576
» تا ۳ پاسخ۶ روز پیش، چهارشنبه
Mehdi.Ayandeh.R این را پاسخ داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چین صدها میلیارد دلار در گردشگری روسیه سرمایه گذاری کرده است
... دیدن متن »
بزرگترین شرکت سرمایه گذاری چین اعلام کرد که صدها میلیار دلار در بخش های مختلف مرتبط با گردشگری در روسیه و عرصه های دیگر سرمایه گذاری کرده و به این همکاری ها ادامه خواهد داد.
  آژانس بین‌المللی خبری «روسیه امروز» به نقل از لیانگ شینجون مدیر عامل بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری (فوسان) چین که برای مذاکرات اقتصادی در روسیه حضور دارد، نوشت: در دو تا سه سال گذشته چند صد میلیارد دلار در رشته بهداشت، سرگرمی و گردشگری، تغذیه و و حفاظت محیط زیست روسیه سرمایه گذاری کرده ایم.
وی در این مصاحبه که امروز (دوشنبه) در خبرگزاری اسپوتنیک انتشار یافت، افزوده است: تعداد زیادی اوراق بهادار شرکت های روسی دارای قدرت رقابتی را خریداری کرده ایم و بر این باوریم که در سال‌های آینده نزدیک نباید نگران سرمایه‌گذاری در این کشور باشیم.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری فوسان افزود: قصد داریم در پیشرفت گردشگری شبه جزیره کریمه در کناره دریای سیاه، دریاچه بایکال و دیگر نقاط دیدنی روسیه حضور و مشارکت فعالی داشته باشیم، زیرا گردشگران چینی با اشتیاق زیادی به این مناطق خواهند رفت.
وی تاکید کرد: البته زیر ساخت های گردشگری بویژه چگونگی ارائه و کیفیت خدمات در روسیه نیاز به ارتقا دارد و با بهبودی در این بخش، می تواند شمار بیشتر جهانگردان را جلب کند که در پیشرفت اقتصاد این کشور نیز نقش مثبتی خواهد داشت.
روسیه و چین روابط گردشگری گسترده ای دارند و دو کشور نظام صدور روادید فرودگاهی را اجرا می کنند.
سازمان جهانی گردشگری اعلام کرده که روسیه بین کشورهای مورد توجه گردشگران جهان، رتبه دهم را کسب کرده است و بنا به ارزیابی های روس توریسم، این کشور شانس زیادی برای قرار گرفتن بین پنج کشور محبوب گردشگری جهان برای کسب درآمد بیشتر را دارد.
به گزارش سازمان جهانی گردشگری سال گذشته ۳۱.۶ میلیون نفر از اتباع بیگانه به روسیه سفر کرده اند و به موجب آن این کشور رتبه دهم را کسب کرده است. این در حالی است که فرانسه با ۸۶.۳ میلیون گردشگر رتبه نخست، آمریکا با ۷۷.۹ میلیون جایگاه دوم و اسپانیا با ۶۸.۱ میلیون گردشگر ردیف سوم را کسب کرده اند.

منبع: ایرنا
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» روستایی با خانه های کجلونهام Lavenham، یکی از شهرهای انگلستان است که شهرتش را نه بخاطر معماری مدرن و شگفت انگیز ، بلکه به دلیل خانه‌های کج و معوج، نامنظم و عجیب‌وغریب کسب کرده است.! لونهام یک شهر تاریخی است که به قرون‌وسطا تعلق دارد این شهر درگذشته بر مبنای تجارت پشم استوار بوده است. در طی قرن پانزدهم و شانزدهم، لونهام به خاطر تولید یک نوع پارچه‌ی پشمی به نام blue broad cloth بسیار مشهور بوده است که این نوع پارچه با استفاده از پشم‌های باکیفیت این شهر تولید می‌شده است. تا اواخر قرن پانزدهم این شهر کوچک ازجمله ثروتمندترین شهرهای بریتانیا بوده است.
عکسها: All day /Craig Easton

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سلام
تاریخ دقیق سفر مشخصه؟
درود بر شما
این سفر در شهریورماه برگزار می‌شود و تاریخ دقیق آن پس از اتمام ثبت‌نام‌ها مشخص خواهد شد.
۰۱ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» راه رفتن روی آب
یک زن و شوهر هنرمند ایتالیایی، لنگرگاهی شناور از جنس پارچه بر روی دریاچه آیسئو در شمال ایتالیا طراحی کرده اند که روزانه پذیرای صدها بازدید کننده مشتاق است.

منبع: گاردین

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» یک کاسبی جدید در کاخ سعدآباد!
... دیدن متن »
مجری برگزاری یک جشنواره در کاخ سعدآباد، به جای اجرای تعهدات خود اقدام به سرو افطار در این مجموعه تاریخی کرده است.
«فرهیختگان» نوشت: مراسم افطار برای ۳۰۰ نفر هر شب در حالی در کاخ موزه ملی سعدآباد برگزار می‌شود که مسئولان مجموعه سعدآباد محوطه مقابل کاخ پوشاک سلطنتی (ایوان عطار) را برای برگزاری جشنواره‌ای به مجری طرح واگذار کرده‌اند، غافل از اینکه موسسه مذکور بی‌اعتنا به تعهدات خود، از هر نفر بین ۹۰ تا ۱۲۵ هزار تومان پول می‌گیرد تا میهمانان، افطار را در این کاخ باشند. تبلیغات گسترده این موسسه در فضای مجازی طرفداران زیادی دارد. در حالی که برگزاری این مراسم که تا نیمه‌شب به طول می‌انجامد در یک بنای ملی با مخالفت کارشناسان میراث فرهنگی روبه‌رو است.
برگزاری میهمانی در سعدآباد تنها با پرداخت ۹۰ هزار تومان
در تماس با یکی از شماره‌هایی که در تبلیغات اینستاگرامی این موسسه خصوصی برای رزرو «خیمه افطار» در محوطه سعدآباد درج شده بود، یکی از مسئولان موسسه درباره برگزاری مراسم افطار در این کاخ، گفت: «هر کسی علاقه داشته باشد از میهمانان افطار خود در کاخ سعدآباد پذیرایی کند، این امکان برایش فراهم است و در ازای پرداخت ۹۰ هزار تومان ورودی، می‌تواند در ایوان عطار تا سقف ۳۰۰ نفر میهمان، مراسم افطاری برگزار کند.»
او افزود: «منوی بوفه افطار و شام برای هر نفر ۹۰ هزار تومان است که کودکان ۶ تا ۱۲ سال نیم‌بها می‌شوند و برای زیر ۶ سال رایگان است. اگر میهمانان بخواهند از دمنوش‌خانه نیز استفاده کنند ۳۵ هزار تومان دیگر باید بپردازند که در مجموع می‌شود ۱۲۵ هزار تومان. همین‌طور میهمانان می‌توانند از ساعت هشت تا ۱۱:۳۰ شب در کاخ سعدآباد پذیرایی شوند.»
به این ترتیب هر میهمان افطار در کاخ سعدآباد برای میزبان بین ۹۰ تا ۱۲۵ هزارتومان آب می‌خورد که از این مبلغ چیزی نصیب کاخ سعدآباد نمی‌شود و فقط برای این کاخ ملی مشکلات امنیتی و تخریبی دارد. 
او درباره امکان بازدید میهمانان از کاخ موزه‎ها گفت: «کاخ موزه‌های سعدآباد ساعت ۶ تعطیل می‌شود اما در صورت تمایل می‌شود هماهنگ کرد تا از کاخی که در مجاورت ایوان عطار قرار دارد و مربوط به نگهداری لباس‌های تاریخی است، بازدید صورت گیرد.»
از طرفی برگزاری مراسم افطار در کاخ سعدآباد که تا ساعت ۱۲ شب طول می‌کشد، با توجه به محدودیت نیروی یگان حفاظت و خارج از کنترل شدن حضور ۳۰۰ نفر در شب و تاریکی از نظر امنیتی نیز جای شبهه دارد.
برگزاری میهمانی‌های افطار در تفاهمنامه نیست
این در حالی است که محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در پاسخ به پرسشی درباره اجازه فعالیت این موسسه در ازای دریافت مبلغ ورودی در کاخ سعدآباد، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «تا جایی که من اطلاع دارم، این جشنواره قرار بوده‌ یک جشنواره فرهنگی باشد و چنین اقدامی در تفاهمنامه آنها قید نشده است.»
همین‌طور بیوک موسوی، مدیر کاخ موزه سعدآباد درباره جزئیات این مراسم گفت: «بعد از انجام بررسی‌های لازم در کمیته‌های تخصصی، موسسه [...] انتخاب شد. مراسمی که این موسسه در قالب برگزاری جشنواره به مجموعه سعدآباد اعلام کرده بود، شامل غرفه روزه‌اولی‌ها، برگزاری آیین و مراسم اقوام و ملل و موسیقی محلی بود و چیزی از برگزاری مراسم‌ افطار خانوادگی و مراسم‌ شرکت‌ها گفته نشده بود.»
او افزود: «مدیریت سعدآباد با برگزاری مراسم افطاری در ازای گرفتن مبلغ ورودی که جشنواره را به سمت فعالیت تجاری و اقتصادی ببرد، مخالف بوده و هست. آنچه به مدیریت سعدآباد اعلام شد، این بود که قرار است اگر عوایدی از این جشنواره جمع‌آوری شد، صرف امور خیریه شود. در این شرایط فعالیت این موسسه مجدد بررسی می‌شود و اگر به این نتیجه برسیم که فعالیتی خارج از فعالیت فرهنگی که به سعدآباد اعلام شده است، صورت می‌گیرد، حتما برخورد جدی خواهیم داشت و این جشنواره را متوقف می‌کنیم.»
این درحالی است که نه در سایت موسسه مذکور و نه در کارت ویزیت مدیرعامل این موسسه واژه «خیریه» ذکر نشده است.

خبرنگار ما برای مشاهده آنچه در کاخ سعدآباد در حال رویداد است به این کاخ مراجعه کرد. اما مسئولان موسسه [...] که در تبلیغات خود به شهروندان اعلام کرده بودند برگزاری مراسم‌ افطاری خانوادگی و رسمی، جزئی از فعالیت‌های این جشنواره است، بعد از آنکه از حضور یک خبرنگار در کاخ باخبر شدند، اطلاعات متناقضی با گفته‌های قبلی خود ارائه کردند. یکی از مسئولان این موسسه گفت که برای برگزاری مراسم افطار، باید نامه رسمی به موسسه نوشته شود و بعد از انجام هماهنگی‌ها و مجوز لازم از مدیریت کاخ سعدآباد، مانعی در برگزاری مراسم‌ خصوصی نیست.
با این حال، قصه به همین گفته‌های متناقض ختم نشد. برخورد نامناسب مسئولان این موسسه با خبرنگار، بخش دیگر ماجرا بود. آنها مدارک شناسایی و تلفن همراه او را ضبط کردند و به این ترتیب او نتوانست با مدیریت روزنامه و مدیر کاخ موزه سعدآباد برای اثبات حقانیت خود تماس بگیرد. همین‌طور پای یگان حفاظت کاخ و پلیس ۱۱۰ نیز به میان کشیده شد و مسئولان موسسه تنها به جرم تهیه گزارش از وضعیت یک جشنواره در یک اثر ملی از خبرنگار شکایت کردند. همه اینها در حالی رخ داد که توهین‌های کلامی و تهدیدهایی از طرف یکی از پرسنل موسسه به این خبرنگار ادامه داشت. نگهداری موقت خبرنگار، سه ساعت به طول انجامید و با دفاع مسئولان عالی‌رتبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از خبرنگار به پایان رسید.

این گونه رفتارها می‌تواند نشان‌دهنده انجام عملی خلاف آنچه در تفاهمنامه این موسسه با مجموعه سعدآباد ذکر شده، است. مسئولان سازمان میراث فرهنگی درحال پیگیری وضعیت هستند اما مراسم افطاری در کاخ سعدآباد همچنان برقرار است.

منبع: ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند امکان خرید برنامه این هفته با ۱۵٪ تخفیف وفاداری فراهم شده‌ است.
سلام.این کار رو دوست دارم.خودم نمی تونم بایم ولی در شماره پنجشنبه روزنامه مردمسالاری در بخش پیشنهادهای آخر هفته این کار را معرفی کردم. امیدوارم سفر خوشی داشته باشید
۶ روز پیش، چهارشنبه
درود بر شما همراه عزیز
سپاس بابت حسن توجه و مساعدت شما
امیدواریم از حضور شما در سفرهای آتی بهره‌مند شویم.
۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود

بعداز ظهر اول بهمن 94، اولین باری بود که با عموخشایار همراه شدم. انسانی که مصداق کامل "درخت هر چه پربارتر، افتاده‌تر" است. از آن آدم‌هایی که کم پیدا می‌شوند و فرصت هم نشینی و هم صحبتی‌شان را باید قدردان بود. بنابراین، این بار، نام خشایار دیهیمی شرط لازم و کافی برای حضور بود و صبح جمعه 28 خرداد راهی شدیم.
دریاچه آبی بود و زلال و زیر سقف نیلگون آسمان می‌درخشید. زمانی را در دامان طبیعت سپری کردیم و رفتیم تا هم‌نشینی و صحبت با عموی مهربان و خوب‌مان را شروع کنیم. حرف بسیار زدیم، از ترجمه، از عشق به هر آنچه که انجامش می‌دهی، از اینکه جهان و نگاه نویسنده بایستی در جهان تو تجلی کند تا بتوانی آن را به رشته تحریر دراوری، از عشق به وطن و اعتقاد به انجام کار درست بدون ترس و واهمه.
دیدار با عموخشایار، در کنار دوستانی پرانرژی و دوست داشتنی، همیشه ... دیدن ادامه » می‌تواند خاطره‌ای به یادماندنی را رقم بزند.

سپاس از تمامی کسانی که چنین فرصت‌هایی را به ارمغان می‌آورند.
پگاه ، Mehdi.Ayandeh.R و امین مهدوی این را دوست دارند
متن عزیزان رو چه در تلگرام و چه اینجا در خصوص دیدار استاد دیهمی خوندم . . .از اونجایی که صفا و خاکساری و عشق بی پایان وجود استاد ، همه ما را تحت تاثیر قرار داده این جمله اقتباسی رو می توانم تقدیم ایشان کنم :
در زندگی لحظه‌هایی هست که دلت می‌خواهد مثل پنیر ... دیدن ادامه » پیتزا کش بیایند، طولااانی! تمام نشود.
- مثل خداحافظی‌ها. وقتی که هی دلت نمی‌آید بروی و می‌گویی: کاری نداری؟ دیگه خداحافظ...؛ واقعاً خداحافظ...!
- مثل گم شدن ماشینی در پیچ خیابان وقتی که می‌خواهی تا آخرین لحظه بدرقه‌اش کنی.
و مثل . . . .

این‌ها از آن دسته حسرت‌های خوشایند زندگی هستند.
فکر می کنم دیدار عمو امیر مهربان نیز از این دست لحظه ها بود . . . . لحظه هایی که تمام می شوند زمان از تو می گذرد ولی تو با زمان همراه نمی شوی . بلکه وجودت در انجماد زمان و در لحظات دیدار گیر میکند . . .
۳۱ خرداد
سپاس از نوشته تون :)
و اینکه اگر اینطور نبود،مطمئنا این بار من نفر اولی نبودم که برای سفر ثبت نام میکرد.
۰۱ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» روستای ماسولهلذت بردن از طبیعت بکر ماسوله، بازدید از معماری متفاوت و تاریخی آن و اقامت در یکی از خانه‌های سنتی و هم‌صحبتی با مردم مهمان‌نواز این شهر، یکی از به‌یادماندنی‌ترین سفرهای زندگی شما را رقم خواهند زد. این شهر تاریخی به‌عنوان یک اثر ملی در سال ۱۳۵۴ شمسی به شماره‌ی ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. ماسوله در منتهی‌الیه منطقه‌ی مرطوب خزری، واقع در دره‌ی رودخانه‌ای قرار دارد که سرچشمه‌های آن نزدیک دومین قله‌ی بلند کوه‌های طالش (ماسوله داغ با ارتقاع ۳۰۵۰ متر‌) است. ارتفاع آن از سطح دریای آزاد ۱۰۵۰ متر و اختلاف بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه‌ی این شهر کوهستانی بیش از ۱۲۰ متر است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن،۶۰ کیلومتری شهر رشت، ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است. راه قدیمی ماسوله به خلخال که در گذشته شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان بوده به منظور حفاظت از محیط زیست، طبیعت بکر و میراث معنوی ماسوله و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و دخل و تصرف با دخالت سازمان حفاظت از محیط زیست و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در چندین دهه‌ی گذشته از سوی استان گیلان حفاظت شده است.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
آیا دراین برنامه امکان صعود به قله الیمستان هم فراهم هست؟
من این سفر رو نمیدونم، اما سفر قبل که در الیمستان برگزار شد وقتی برای صعود به قله نبود. در حدی بالا رفتیم که به یه فضای باز و مسطح برای نشستن و دور هم بودن برسیم.
۳۱ خرداد
درود بر شما
بستگی به روند برگزاری برنامه خواهد داشت. در دو سفری که به منطقه الیمستان برگزار شده، بار اول این فرصت وجود داشت اما سفر دوم میسر نشد.
۳۱ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صبح که از خونه راه افتادم به سمت ونک، با این که می‌دونستم راهی دور و طولانی در پیش داریم خوشحال بودم. ما به دیدن کسی می‌رفتیم که هر چی از خوبی‌هاش بگم کمه!
پنج‌وخرده‌ای اینا بود که راه افتادیم به طرفِ جاده‌ی چالوس. هوا روشن شد که رسیدیم به رستوران توچال. صبحونه رو بر بدن زدیم و خوش و بشی با همسفرا کردیم و راه افتادیم. با گذر از جاده پر پیچ چالوس به مقصد نزدیک شدیم و از یه راه فرعی به سمت «ولشت» حرکت کردیم. دریاچه از بین تپه‌ها به ما چشمک می‌زد. رسیدیم و چرخی زدیم تا عمو خشایار از راه برسه و برای ما از عشق بگه... .
عمو که رسید، همسفرا دورش جمع شدن و چاق سلامتی گرمی کردن. دور دریاچه جای مناسبی برای نشستن پیدا نکردیم پس تو هتلی همون دور‌ و ورا نشستیم و برنامه رو ادامه دادیم.
ناهار خوردیم و عمو خشایار گپ و گفت را شروع کرد. ازونجایی که عمو عادت به خوندن ... دیدن ادامه » کتاب‌های خودش تو جمع نداره برنامه‌ی پرسش‌و پاسخ راه افتاد.. یکی از تجربه های عمو پرسید، یکی از جان همیشه شیرینش پرسید که از کجا این حال خوب رو میاره، یکی از اوضاع ترجمه جویا شد و ... و این عمو بود که از عشق گفت، از عشق به کاری که انجام میده، از توقعی که از هیچ کس نداره، از اینکه بهای عشق رو هم باید پرداخت، از اینکه نباید ترسید و نوشت و گفت آنچه نوشتنی‌ست و گفتنی... عمو گفت تا الان یک روز هم از کشورم خارج نشده‌م و نخواهم شد... .
جمع مست از حرف‌هایِ عمو محوِ تماشای مردی بود که مناعتِ‌طبع و خضوع و عشق در او موج می‌زد. عمو جان‌ِمان را به وجد آورده بود و با همان روحیه ما را راهیِ تهران کرد.
چندتا عکس یادگاری در کنار هم گرفتیم و عمو رو سپردیم به خدای خاطره ها.
10:15 که رسیدیم تهران، هنوز مزه هم‌صحبتی با عمو تو دلمون زنده بود... .
Mehdi.Ayandeh.R ، پگاه ، فاطیما م و علی مزاری این را دوست دارند
گیله بوم رو هم قاطی نوشته ت کردیااااا!
۳۱ خرداد
ما از تیوال یک سفر خرید کردیم
هزینه ای که پرداختیم حس نکردیم جهت خرید سفر بود
در این روز خاص تیوال به ما خاطره فروخت . . .خاطره هایی شیرین . . .
در این بازار وانفسا خاطره خوش قیمت ندارد ، خصوصا اگر شیرینی آن اینقدر غلیظ باشد .
بساط خاطره فروشی تان پررونق ... دیدن ادامه » و خاطره هایی که می سازید شیرین تر .

امضا
مشتری گاه و بیگاه خاطره ها . . .
۳۱ خرداد
با تشکر از پاسخ شما. من نشنیده بودم این سوالشونو. :)
۰۱ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود بر همراهان گرامی و دست اندر کاران تیوال
شاید برای شما هم پیش بیاید . . قول داده ای . . . به دوستانت ، به دوستان صمیمی .
قول داده ای که آخر هفته در جوارشان بزنی به دل طبیعت زیبای جنگل های شمال . که ناگهان خبرش می رسد .
(آخر هفته - یک سفر یک کتاب - با خشایار دیهمی )
سر دو راهی گیر میکنی . کدامیک ؟
مشخص است سر این دو راهی نباید اصلا فکر کنی . مگر می شود از دیدار عمو امیر گذشت . پس درنگ نمیکنی و با یقین دیدار این پیر میکده ادب و فرهنگ را انتخاب می کنی . . .
دوستان اگر بدون تو راهی طبیعت شوند اتفاق خاصی نمی افتد دولی اگر تو خود را از دیدار استاد محروم کنی حتما اتفاق خاصی در راه خواهد بود . و آن اتفاق چیزی نیست جز افسوس دیداری که می توانست رخ دهد ولی رخ نداد . . .
بله ! با پای دل راهی شدیم شوق دیدار وی را کوله بارمان بود . . .
ناگاه چشم باز نمودیم و دیدار مسجل شد : ... دیدن ادامه » استاد مهربان سلام . . .
در یک کلام فضای دیدار وی به حدی اکنده از صمیمیت و مهربانی بود که خستگی سفر را از یاد بردیم . . .
یادش به خیر روزی به یاد ماندنی شد .و در لحظه خداحافظی این مصرع در سرم می چرخید :
خم می سرش سلامت - خم می سرش سلامت - خم می سرش سلامت


حامد حسینیان برزی این را خواند
پگاه ، فاطیما م ، علی مزاری و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در پی اعتراضات صورت گرفته
» توضیحاتی درباره قطع درختان خیابان ولیعصر
... دیدن متن »

نصرالله آبادیان، شهردار منطقه ۱۱ در گفت‌و گو با خبرنگاران، درباره هفت درختی که ۲۴ خردادماه پایین‌تر از چهارراه ولیعصر (عج) قطع شده بودند، بیان کرد: با توجه به آفت برخی از درختان و به دلیل اینکه ممکن بود سقوط درختان جان همشهریان تهرانی را تهدید کند، نسبت به قطع این درختان اقدام شد.

«ما کمیسیون ماده ۷ را اجرا کردیم، زیرا درختانی که قطع شدند خشک بوده یا متاسفانه دچار آفت شده بودند. طبق مصوبه کمیسیون ماده ۷ نسبت به حذف آنها اقدام شد، زیرا در شب‌های پیش از آن هم یکی از درختان سقوط کرده بود.»
او افزود: این درختان حدود ۴ سال پیش خشک شده بودند و بعد از آنکه روال قانونی طی شد، نسبت به قطع آنها اقدام شد. متاسفانه ۴۸ ساعت پیش از قطع آنها به دلیل عدم ایستایی، درختان در حال سقوط بودند که تصمیم گرفته شد، اقدامات لازم در این زمینه صورت بگیرد.

شهردار منطقه ۱۱ درباره اینکه چرا شهرداری شبانه تصمیم به قطع این درختان گرفته شده است، اظهار کرد: چون در روز حجم ترافیکی زیاد است و ممکن است موجب آسیب به عابر پیاده و وسایل نقلیه شود به همین دلیل بسیاری از عملیات شهرداری در شب اتفاق می‌افتد.

آبادیان ادامه داد: شهرداری هر ساله در امتداد خیابان ولیعصر درختان چناری کشت می‌کند. شهرداری ۴۳ درخت را جایگزین هفت درخت قطع شده کرده است.

او همچنین درباره اینکه چه تعداد از درختان چنار ولیعصر باقی مانده‌اند، ‌گفت: مسافت میدان راه آهن تا میدان تجریش ۱۸ کیلومتر است که به ازای هر دو متر یک درخت چنار و نزدیک به ۱۸ هزار درخت در این مسافت کاشت شده بوده است اما با ایجاد تقاطع‌ها در حال حاضر نزدیک به ۱۵  هزار درخت چنار همچنان موجود است.

شهردار منطقه ۱۱ تصریح کرد:‌ شهرداری تهران هر ساله به نمایندگی سازمان پارک‌ها و زیر نظر هیات علمی دانشگاهی بحث‌های آفت شناسی و کشت دوباره متناسب با نیاز گذر ولیعصر را انجام می‌دهد.  با توجه به حساسیت موجود، ‌ شهرداری متوجه شده که شهروندان  از این درختان به عنوان میراث معنوی و طبیعی یاد می‌کنند، بنابراین هیات علمی در سازمان‌ پارک‌ها مستقر کرده است تا این موضوع را مانیتور کنند و با توجه به نیاز، تصمیمات لازم اتخاذ شود.
 درختان خیابان ولیعصر (عج) به واسطه قدمت ۱۰۰ ساله‌شان در فهرست ثبت ملی قرار گرفته‌اند و این خیابان به عنوان بلندترین خیابان خاورمیانه مشهور است.
مجتبی مهدی زاده و بهزاد هندی این را خواندند
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آنچه باید در مورد ماهیگیری در دریا بدانید

اگر از جمله کسانی هستید که ماهیگیری جزء علایق شماست نکات زیر را در هنگام ماهیگیری مد نظر داشته باشید:
.
.
.
http://bit.ly/1PArovW
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» «قصر دارالامان» ؛ کابل«قصر دارالامان» در فاصله ۸ کیلومتری به ‌طرف جنوب غرب کابل و در حوزه ۱۴ این شهر که در گذشته «افشار تپه» نام داشت واقع است و در زمان «امان الله خان» احداث شده است. «قصر دارالامان» در فاصله ۸ کیلومتری به ‌طرف جنوب غرب کابل و در حوزه ۱۴ این شهر که در گذشته «افشار تپه» نام داشت واقع است و در زمان «امان الله خان» احداث شده است.
در آن سال‌ها مناسبات سیاسی دولت افغانستان و آلمان در شرایطی خوبی قرار داشت و به همین دلیل بود که ۲۲ مهندس آلمانی برای همکاری با معماران افغانستانی در امور شهرسازی و تعمیرات به افغانستان آمدند و قصر دارالامان از جمله ساختمان‌هایی بود که به دست این افراد ساخته شد.
کار احداث این قصر در سال ۱۳۰۴ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۶ به پایان رسید. در ساختمان مخروبه قصر دارالامان حدود ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ دیده می‌شود که در سال‌های حکومت امان‌الله تمام دستگاه‌های دولتی این حکومت را در خود جای داده بود.
این قصر در گذشته از شهرت خاصی برخوردار بود و گفته می‌شود که در سال‌های اول ساخت این قصر جاده‌های منتهی به دارالامان را درخت‌های زیبایی محسور کرده بود و قصر در میان شاخه‌های سر به فلک کشیده و نهرهای جاری آب جلوه‌ای خاص به خود گرفته بود.
دارالامان اما مانند دیگر ساخنمان‌های شهر کابل همچون موزه ملی، دانشگاه کابل و هتل‌های معروف این شهر در جریان جنگ‌های داخلی آسیب‌های جدی دید. ساختمان قصر که به شکل چهار گوشواره‌ای و به صورت مستطیل با مهندسی خاصی طراحی شده بود، تخریب گردید و خشت‌های سنگی، کاشی‌ها، پنجره‌ها و دروازه‌های آن توسط غارتگران به یغما رفت.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |دریاچه ولشت - با خشایار دیهیمی|»

به نام دادار عشق!

وقتی اسم استاد خشایار دیهیمی را در سایت تیوال دیدم٬ بی‌درنگ و سریع اقدام به خرید بلیت این برنامه کردم. خیلی دوست داشتم که روزی ایشان را ببینم و خوشبختانه این امر محقق شد! البته سفر دیگری با ایشان به مقصد گیله بوم برگزار شده بود که متاسفانه من نتوانستم در آن برنامه حضور پیدا کنم و دوستانی که به آن سفر رفته بودند٬ چنان با وجد و لذت از تجربه‌ی بودن در کنار آقای دیهیمی تعریف می‌کردند که من هر چه بیشتر و بیشتر مترصد بودم که بتوانم این چنین تجربه ای داشته باشم! و خوشبختانه توانستم این توفیق را به دست آورم. از مدت ها قبل ایشان را می‌شناختم و تعدادی از ترجمه های‌شان را خوانده بودم که مهم‌ترین آنها ترجمه های ایشان از آثار آلبر کامو بود. شاهکارهایی چون بیگانه و سوء تفاهم و... که من بسیار دوست می‌دارم‌شان!

در این سفر قرار بود که چند برگی از رمان تازه منتشر شده‌ی سوفیا پتروونا به قلم لیدیا چوکوفسکایا و ترجمه‌ی خشایار دیهیمی در کنار خود استاد خوانده شود. که داستانی است در نقد جریان نامبارک کمونیزم در روسیه...

بی‌صبرانه منتظر فرارسیدن روز سفر بودم. به تاریخ ۲۹ خرداد٬ ساعت ۵ صبح در میدان ونک حاضر شدیم و سوار میدل باس ها شدیم. به دلیل تعداد زیاد همسفران دو میدل باس فراهم شده بود که جمعا حدودا شصت نفری می‌شدیم.

در میدلی باسی که من حضور داشتم اکثرا دوستان و همسفران قدیمی بودند که این مسئله باعث لذت و بهره بردن بیشتر بود! دوستان بسیار خوبی از جنس محبت که همه‌شان را از همین سفرهای فرهنگی دوست داشتنی تیوال و ژیوار یافته بودم.

در کنار این عزیزان سفر ما آغاز شد. به قول دوست عزیزم٬ مسعود عطری: باز آمد یک سفر با یک کتاب با رفیقانی زلال از جنس آب! با این دوستان دوست داشتنی راهی جاده‌ی چالوس شدیم. اول صبح همه با انرژی بودند و تقریبا کسی در خواب نبود و باغالب دوستان مشغول حرف زدن و مصاحبت بودیم. تا اینکه حدود ساعت هفت به رستورانی به نام توچال در جاده‌ی چالوس رسیدیم. احتمال می‌دهم جزو رستوران های قدیمی آن اطراف باشد. خصوصا اینکه همه‌ی گارسون های آنجا پیرمرد هستند! خلاصه پس از صرف صبحانه و انرژی گرفتن دوباره راه افتادیم به سمت کلاردشت. در راه محو جاده‌ی فوق العاده زیبای چالوس شده بودم. طبیعت فوق العاده چشم نواز. به رنگ سبز دوست داشتنی! جاده‌ی پیچ در پیچی که از دل کوه های زیبا می‌گذشت و درختانی که دل سنگ بیرون آمده بودند و ایضا رودخانه‌ی بسیار زلال و روح بخش! حدودا ساعت یازده به دریاچه‌ی ولشت در استان مازندران و نزدیکی شهر کلاردشت رسیدیم. هوا گرم بود اما مطبوع و البته بسیار پاک و خواستنی! دریاچه بی‌نهایت زیبا بود. به رنگ آبی فوق العاده قشنگ. یک آبی دوست داشتنی! و اطرافش هم کوه های پوشیده از درخت. گوهری از جنس لاجورد را می‌مانست در میان کاسه ای زمردین! همسفران در اطراف دریاچه پخش شدند. برخی مشغول به عکس گرفتن از طبیعت و عناصر طبیعی و... بودند و برخی هم مشغول آب بازی و البته یک نفر هم رفت داخل دریاچه و شنا کرد. در همین اثنا استاد هم به ما پیوست. آقای دیهیمی خود ساکن کلاردشت است و از آنجا راهی دریاچه شده بود. با او سلام و احوال پرسی کردیم و اوبه گرمی با ما مشغول صحبت بود. از قبل به گفته بودند که آقای دیهیمی خوشش نمی‌آید او را استاد و آقا و... صدا کنیم! به او بگویبد عمو! عمو خشایار! و چه عموی دوست داشتنی و شیرینی...

از گروه کوچک هم‌صحبتان با عمو جدا شدم و کنار تپه های دریاچه راه رفتم و از طبیعت و ریزه کاری های بسیار زیبای آنجا مشغول عکس برداری شدم. بعد از حدود یک ساعت همه جمع شدیم و سوار میدل ها شده و راهی هتلی در همان نزدیکی شدیم. هتل کاسنیک.

در رستوران هتل دور یک میز بزرگ نشستیم و مشغول حرف شدیم. در این بین برخی با عمو حرف می‌زدند و کم کم همه کتاب هایشان را آوردند تا عمو برایشان امضا کند. عمو چیزهای شیرین و جالبی برای همسفران با خط خوش می‌نوشت و امضا می‌کرد.

پس از چند دقیقه مشغول خوردن نهار شدیم. پس از صرف نهار حدود ساعت ۳ همه دور میز بزرگ نشستیم و مشغول گوش دادن به سخن‌های عمو شدیم.

عمو خشایار خیلی شیرین و طناز بود. از آن دسته آدم هاست که حتی نشستن در کنارش هم لذت بخش است چه برسد به گوش دادن به حرفای شیرین با آن صدای نرم دوست داشتنی اش. از موضوعات زیادی حرف زده شد. عمو از تجربیاتش گفت و از زندگی اش. اول از همه از عشق به کار گفت. کاری که انتخاب کرده و ادامه داده بود٬ بزرگترین تفریح و لذتش بود. از کامو سوال کردم. او گفت من کامو (و داستایوفسکی) را زندگی کرده ام. سالها از بچگی آن را خوانده ام و روح و جهانم با او یکی است! او گفت مترجم خوب مترجمی است که روح اثر را درک کند و آن را به زبان خودش بنویسد نه اینکه لغت به لغت فقط ترجمه کند! گفت ترجمه یعنی آواز خواندن با صدای دیگری... من درس های زیادی از او یاد گرفتم و نکات عمیق و مهمی را به من یاد داد که خارج از حوصله‌ی متن است. بعد از آن شوخ طبعی و خوش صحبتی٬ مهم‌ترین ویژگی اش فروتنی و تواضع بی‌نظیرش بود. به جای تکبرهای معمول دوستی و خاکی بودن را جایگزین کرده بود و چقدر شیرین بود... بعد از حرف زدن با جمع درباره‌ ترجمه و کتاب های مختلف و البته کتاب سوفیا پتروونا٬ مشغول به خوردن چای شیرینی شدیم.

سپس دوستان خود پیش عمو می‌رفتند و با او گپ می‌زدند و لذت می‌بردند. حدود ساعت پنج و نیم یا شش بود که عزم رفتن کردیم.

از عمو خواستم او را بغل کنم! و چه بغل کردن شیرینی! محکم آدم را در آغوشش می‌فشرد و عشق بذل می‌کرد. به قول یکی از دوستان عزیزم٬ عمو آدم با عشقی است به همه عشق می‌ورزد. برای همین بغلش هم پر از عشق است! یک عکس دسته جمعی با عمو گرفتیم و از او جدا شدیم. سوار اتوبوس ها شدیم و راهی تهران. در راه برگشت باز هم بیشتر و بیشتر از مناظر جاده‌ی چالوس لذت می‌بردیم. در جاده کنار یک مغازه‌ی معروف به اسم دهاتی ایستادیم و چند خوراکی محلی و روستایی٬ خصوصا یک بستنی خوشمزه‌ و عالی٬ خریدیم و خوردیم!

حدودا ساعت ده و نیم به تهران رسیدیم و در همان میدان ونک از دوستان جدا شدیم...

سفر و خاطره ای کم نظیر بود. سفری به شدت لذت بخش و پر از عشق! مصاحبت با یکی از بهترین مترجمان کشور که بیش از اینکه یک مترجم عالی باشد٬ یک عموی دوست داشتنی و پرعشق بود... مزه‌ی این سفر و لذتش هنوز زیر زبانم هست و خواهد بود! مصداق کامل این شعر استاد شمس لنگرودی:
من برگشته‌ام از سفر
سفر از من بازنمی‌گردد...!

به روایت علی مزاری


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سفری دلچسب و به یاد ماندنی در کنار استادی فروتن و دوست داشتنی، جناب مستطاب خشایار دیهیمی
۳۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام خدمت دست اندر کاران تور یک سفر یک کتاب.
خیلی خوب بود. برنامه عالی بود . . در محضر استا دیهیمی بسیار خوش گذشت و شخصیت کاریزماتیک ایشون بسیار جذاب و دوست داشتنی است.
دستتون درد نکنه.
پگاه ، سارا تهرانی ، Mehdi.Ayandeh.R و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» گزارش دیلی میل از گنجینه پنهان ایرانپایگاه "دیلی میل" در گزارشی مصور تصاویری از ایران منتشر کرده است و آن را روایتی از گنجینه پنهان زیبایی و شکوه ایران دانسته است.
این پایگاه خبری با اشاره به بهبود روابط خارجی ایران در سال های اخیر جاذبه های گردشگری کشورمان اعم از مناظر شگفت انگیز، معماری اسلامی و غذاهای خاص و دلپذیر را برشمره و بر این اساس ایران را یکی از ده مقصد جذاب برای گردشگران در سال ۲۰۱۶ میلادی دانسته است.
دیلی میل با اشاره به بی توجهی به صنعت توریسم در ایران طی سال های گذشته به درهای باز ایران برای گردشگران خارجی در دو سال اخیر پرداخته و آمادگی دولت ایران برای "سونامی" گردشگر را یادآور شده است. بنا به این گزارش ایران به عنوان کشوری که از لحاظ تاریخی و فرهنگی جاذبه های فراوانی برای مردم جهان دارد برای تقویت صنعت توریسم و جذب توریست‌های خارجی ۱۳۰۰ پروژه را کلید زده است. برخی از تصاویر این گزارش دیلی میل از شکوه ایران را در زیر می بینید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» آب شدن یخ ها در گرینلند‎

با تشدید پدید گرمایش زمین، دمای هوا در مناطق قطبی تقریبا دو برابر متوسط جهانی افزایش یافته و این مسئله موجب آب شدن یخ ها در منطقه گرینلند شده است.

منبع: رویترز


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
فروغ یعقوبی و مصطفی آذرکمان این را دوست دارند
اگر چه عکس های زیبایی است، اما این فاجعه زیست محیطی را دوست ندارم.
۲۹ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند به دلیل استقبال مخاطبان، این برنامه پنج‌شنبه و جمعه نیز برگزار خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با تصویب اداره میراث
» تبدیل سیستم آبرسانی نوش‌آباد به موزه آب
... دیدن متن »
شهر زیرزمینی نوش‌آباد با بیش از ۱۵۰۰ سال قدمت، اثری منحصر به فرد است که در عمق حدود ۱۴ متری زیر زمین واقع شده و تا ۱۸ متر هم ادامه دارد. این شهر مخفی که به «اویی» نیز معروف است، یکی از مهمترین مراکز گردشگری نوش‌آباد است.

«زهرا ساروخانی»، مدیر پایگاه تاریخی نوش‌آباد با بیان اینکه از سال گذشته فعالیت‌های اداری و مطالعاتی برای تبدیل شهر زیرزمینی به سایت‌موزه فراهم شده است، گفت: سال گذشته طرح تبدیل شهر زیرزمینی نوش آباد به سایت موزه به تصویب رسید و بخشی از اعتبارات پایگاه نیز به مطالعه و طراحی مجموعه شهرزیرزمینی به سایت موزه اختصاص یافت و سه ورودیِ مربوط به این شهر زیرزمینی تاریخی توسط مشاور مورد طراحی و احیاء قرار گرفت.

او گفت: امسال نیز پس از کاوش‌های باستان شناسی، دو حوض‌خانه در شهر زیرزمینی نوش‌آباد کشف شد و بلافاصله با استفاده از اعتبارات سایت موزه، کمک مالی شهرداری و اهالی محل مورد مرمت قرار گرفت.

به گفته ساروخانی، امسال قرار است این دو حوضخانه تبدیل به بخش آموزشی شهر زیرزمینی نوش‌آباد شود.

مدیر پایگاه تاریخی نوش آباد همچنین به مجموعه پاباب‌های کشف شده در سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: در کاوش‌های باستان شناسی سال ۹۳ مجموعه پایاب‌هایی به دست آمد که امسال یکی از این پایاب‌ها مورد مرمت و احیاء قرار گرفت، اما به دلیل تعدد پایاب‌های منطقه نوش آباد و همچنین مسیر قنات‌هایی که از دل شهر زیرزمینی نوش آباد می‌گذرد، در تلاش هستیم که در آینده نزدیک سیستم آبرسانی زیر شهر تاریخی نوش آباد به سایت موزه آب تبدیل شود.


مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در خرید تورهای مسابقات المپیک فریب نخورید

یک آژانس مسافرتی به صورت غیرقانونی از نام و لوگوی کمیته ملی المپیک برای تبلیغ تور مسافرتی ریو و اعزام تماشاگر به المپیک ۲۰۱۶ بهره برداری کرده است.

ادامه مطلب در لینک زیر:

http://bit.ly/25WYuTF
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ظرفیت‌های توسعه گردشگری با آفریقای جنوبی
... دیدن متن »
آفریقای جنوبی از سال ۲۰۱۰ به بعد (بعد از برگزاری جام جهانی) همواره توریستی ترین و بزرگ ترین مقصد گردشگری آفریقا محسوب شده و صنعت توریسم به صورت مستقیم و غیرمستقیم ۹ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل شده و بیش از ۱/۴ میلیون شغل در این کشور ایجاد کرده است. 

بر اساس آمارهای موجود، گردشگران ورودی به آفریقای جنوبی، از ۳/۴ میلیون نفر در سال ۱۹۹۴، به ۹/۶ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۴ رسیده و رتبه ۲۹ را در جهان از لحاظ جذب گردشگر کسب نموده ولی در سال ۲۰۱۵، ۶/۸ درصد کاهش داشته و به ۸/۹ میلیون نفر رسیده؛ اتفاقی که دلایل آن رکود اقتصاد جهانی و منطقه ای، مشکلات قوانین جدید ویزا و ... عنوان شده است. از سوی دیگر، در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ آمار توریست های ورودی به این کشور ۱۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است که مقامات گردشگری آفریقای جنوبی این رشد را امیدوارکننده دانسته اند.

شایان ذکر است در سال ۲۰۱۴ این کشور ۵/۶ میلیون گردشگر خروجی داشته، که حاکی از این است که از شرایط نسبتا مطلوب بعنوان یک بازار بالقوه گردشگری برخوردار است و جاذبه های گردشگری کشورمان می تواند در صورت بسترسازی و انجام اقدامات بازاریابی مناسب، یکی از ابزارهای جذب گردشگران آفریقای جنوبی قلمداد شود.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۳۴ هزار گردشگر آفریقای جنوبی به منطقه خاورمیانه سفر نموده اند که سهم کشورمان ۳۱۵۶ نفر بوده، ولی به نظر می رسد با اقدامات و برنامه های مناسب بازاریابی می توان این تعداد را افزایش داد.

چرا توریسم آفریقای جنوبی پیشرفت کرد؟
آفریقای جنوبی در سال های اخیر سیاست کلان گردشگری را بر محور توسعه نیروی انسانی، تقویت زیرساخت های موجود، بسیج منابع مالی، بازاریابی موثر و توسعه گردشگری داخلی در کنار جذب گردشگران خارجی قرار داده است. در زمینه بازاریابی نیز، دولت این کشور بیشترین تلاش خود را بر جذب گردشگران خارجی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و هلند، کشورهای آسیایی شامل هند، چین و ژاپن و کشورهای آفریقایی مثل کشورهای جنوب آفریقا، نیجریه و کنیا متمرکز کرده است.

عوامل متعددی نیز به رشد بخش توریسم آفریقای جنوبی کمک کرده است که به عنوان نمونه می توان به برخورداری از جاذبه های گردشگری، تنوع تولیدات (به خصوص وجود جاذبه های اکوتوریستی و فرهنگی)، به صرفه بودن گردشگری برای گردشگران اروپایی و آمریکایی، تحولات سیاسی مثبت و ثبات و آرامش سیاسی در دوره بعد از رژیم آپارتاید اشاره کرد. تشویق گردشگران به اقامت طولانی تر، کسب درآمدهای بیشتر از گردشگران از طریق ارائه فرصت های متنوع، تشویق گردشگران به سفر به نقاط مختلف به جای اقامت در یک یا دو نقطه و تسهیل جابه جایی گردشگران ازجمله سیاست هایی است که آفریقای جنوبی در این زمینه دنبال کرده است.

به گفته دست اندرکاران بخش توریسم آفریقای جنوبی، بهبود نسبی وضعیت امنیتی این کشور در کنار وجود زیرساخت های مناسب گردشگری و تبلیغات گسترده ازعلل رویکرد خوب توریست ها به این کشور بوده است. مسوولان جهانگردی آفریقای جنوبی معتقدند، برای افزایش درآمدهای این بخش اقتصادی باید در کنار تلاش برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان، در جهت افزایش درآمدزایی از تعداد گردشگران موجود نیز حرکت کرد.

در همین راستا نقشه راه استراتژیک صنعت توریسم آفریقای جنوبی برای دستیابی به صنعت توریسم پایدار، افزایش سهم آن در رشد اقتصاد و اشتغال، دستیابی به صنعت توریسم رقابتی برای جذب گردشگران بین المللی، توسعه زیرساخت ها و ایجاد زنجیره ارزش برای سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ تنظیم شده است. در چارچوب این سند، راهبرد توسعه گردشگری بین المللی تصویب شده و ضمن بررسی و تحلیل وضعیت بازار بین المللی گردشگری و پیش نیازهای توسعه این بخش اقتصادی از جمله توسعه ناوگان مسافرت هوایی، بازاریابی، ترتیبات گمرکی، آسان سازی صدور روادید گردشگری و امنیت گردشگران پیش بینی شده است.

آفریقای جنوبی همچنین برنامه های تبلیغاتی گسترده ای را در آمریکا، اروپا، آفریقا و تعدادی از کشورهای آسیایی برای تقویت بازاریابی پیش بینی کرده است. در سند نقشه راه این کشور، پیش بینی شده که تعداد گردشگران ورودی از ۸/۹ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به ۱۳/۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ برسد. درآمد توریسم نیز باید از ۹۴/۶ میلیارد رند (واحد پول آفریقای جنوبی) در سال ۲۰۱۵ به ۱۳۴/۳ میلیارد رند در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد و بتواند ۲۲۵ هزار شغل جدید تا ۲۰۲۰ ایجاد کند. همچنین در قالب برگزاری نشست های تجاری، ۱۷۷ کنفرانس بین المللی در پنج سال آینده برنامه ریزی شده که انتظار می رود ۳/۵ میلیارد رند درآمد به اقتصاد این کشور تزریق کند. 

با این همه، با وجود اینکه آفریقای جنوبی یکی از کشورهای گردشگرپذیر است و جاذبه های گردشگری خوب آن می تواند برای ایرانیان و جاذبه های تاریخی ایران نیز می تواند برای شهروندان آفریقای جنوبی جذاب باشد، آفریقای جنوبی همواره برای گرد شگران و تجار ایرانی ناشناخته باقی ماند ه است. 

درحالی که توسعه گردشگری راه مناسبی برای شناسایی و معرفی ظرفیت های دو کشور است؛ به نظر می رسد هنوز ناشناخته های بسیاری در میان جوامع دو کشور وجود دارد. اما یکی از اصلی ترین دلایل را می توان در نبود پرواز مستقیم میان تهران و آفریقای جنوبی دانست. در عین حال اگر گردشگری میان دو کشور رونق بگیرد ناخودآگاه زمینه حضور تجار و بازرگانان نیز فراهم خواهد شد و تبادل پول رونق خواهد گرفت؛ خصوصا اینکه نظر مقامات و مردم دو کشور به توسعه روابط مثبت است. 

پیشنهادات:

۱- حمایت از برقراری پرواز مستقیم بین تهران و ژوهانسبورگ
۲- معرفی آفریقای جنوبی و ظرفیتهای گردشگری آن برای گردشگران ایرانی با توجه به مناسبات سیاسی دوستانه بین دوکشور و ظرفیتهای فراوان موجود در این حوزه
۳- استفاده از تجربیات آفریقای جنوبی در صنعت توریسم
۴- تلاش برای معرفی ایران و جذب توریسم از توریستهای اروپایی و غربی وارد شده به آفریقای جنوبی
۵- جایگزینی آفریقای جنوبی با کشورهایی که تراز توریستی منفی داریم (مالزی و تایلند و ...) 

ضمن اینکه جایگاه مناسب آفریقای جنوبی در مناسبات بین المللی منطقه و جهان (عضویت در گروه G20  و BRICS) و نیز در زمینه گردشگری می تواند زمینه توسعه روابط دو جانبه گردشگری در قالب تبادل تجربیات و دانش فنی و همکاریهای مشترک آموزشی و پژوهشی در این عرصه را فراهم نماید.

دکتر سید مهرداد سیادت نسب
رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران، پرتوریا، آفریقای جنوبی

نیکا نصیری این را خواند
Zohreh Aldoosi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» هتل Kolarbyn Eco Lodge در سوئددر این هتل که در کشور سوئد قرار دارد، تلاش شده که با به حداقل رساندن تاثیرات انسان بر محیط، مکانی دنج، آرام و طبیعی برای اقامت مهمانان فراهم شود. کلبه های چوبی و زیبای این هتل به همراه مبلمان و لوازم ساده، اما راحت و آرامش بخش آن، گردشگران را به دل طبیعت می برد. در این هتل خبری از لابی های مجلل و درب های اتومات نیست . وسایل پخت و پز هم ساده و اولیه است و سعی شده که هماهنگ با طبیعت باشد. قیمت اقامت در این کلبه ها برای دو نفر، بسته به فصل و زمان رزرو حدودا شبی ۴۰۰ هزار تومان است. احتمالاً در این هتل، مهمانان قادر به استفاده از خدمات وای فای نخواهند بود!

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
ده سال مانده به سند چشم انداز توسعه
» از سند ۲۰ ساله گردشگری "بدجور" عقب هستیم
... دیدن متن »
بسیاری از کارشناسان معتقدند که هدف‌گذاری برای جذب ۲۰میلیون گردشگر تا سال ۱۴۰۴ تقریبا امری دست‌نیافتنی است. به باور آنها، با توجه به آمار کنونی و میزان رشد موجود در این حوزه، نمی‌توان به این رقم دست پیدا کرد و حتی هم‌اکنون نیز از برنامه عقب هستیم.

در این‌خصوص یک کارشناس آمار و برنامه‌ریزیِ میراث فرهنگی و گردشگری به ایسنا گفته است که درحال حاضر گردشگری کشور، ۱۹درصد از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله عقب است.

اردشیر اروجی در این‌باره تصریح کرده است: «طبق این سند که تاکنون دو دوره زمانی پنج ساله‌ آن گذشته و سال اول برنامه سوم هم پشت‌سر گذاشته شده، در پایان سال ۹۴ باید ۵/ ۷ میلیون گردشگر خارجی جذب می‌کردیم، درحالی که اگر طبق نرخ رشد میانگینی (۱۲ درصد) که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای دو سال اخیر اعلام کرده محاسبه کنیم، شمار گردشگران ورودی به ایران در سال ۹۴ به ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر می‌رسد.» او اضافه کرده که این عدد با ارفاق به‌دست آمده، چون درباره آمارهایی که از شمار گردشگران و درآمدهای حاصل از آن اعلام می‌شود، با توجه به نبود نظام آماری و اقماری منسجم، اما و اگرهایی وجود دارد.

وی خاطرنشان می‌کند: «ایران باید ۵/ ۱درصد از سهم گردشگران جهان را تا سال ۱۴۰۴ به خود اختصاص دهد و ۷ صدم درصد درآمدی که از ورود گردشگران خارجی در سال ۱۳۸۳ به‌دست آورده بود را تا پایان برنامه به ۲ درصد برساند؛ به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۴ نزدیک به ۲۵ میلیارد دلار از ورود گردشگران خارجی درآمد کسب شود.»

اروجی با اشاره به اینکه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله در چهار دوره زمانی پنج ساله هدف‌گذاری شده، گفته است: «بر این اساس از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸، لازم بود گردشگری ایران با نرخ رشد سالیانه ۳۰ درصد پیش رود که تا پایان آن برنامه شمار گردشگران ورودی به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر با درآمدی بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برسد.»

به گفته این کارشناس آمار و برنامه‌ریزی، در سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ باید صنعت گردشگری با نرخ رشد سالیانه ۲۰ درصد حرکت می‌کرد تا در پایان برنامه، تعداد گردشگران به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و درآمد حاصل از آن به ۴میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسید.

وی افزوده است: «برای سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ نیز نرخ رشد سالیانه ۱۵ درصد درنظر گرفته شده تا در پایان این برنامه، به ۱۳ میلیون گردشگر رسیده و ۱۰ میلیارد دلار درآمد حاصل شود. همچنین از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۳ که آخرین دوره زمانی سند چشم‌انداز گردشگری است، نرخ رشد سالیانه ۱۰ درصد درنظر گرفته شده که تا در پایان برنامه باید به ۲۰ میلیون گردشگر و ۲۵ میلیارد دلار درآمد برسیم.»
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند با توجه به استقبال مخاطبان، ظرفیت تازه‌ای برای این برنامه افزوده شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید