تیوال گردشگری

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

» هزینه بالا رفتن از اهرام مصر
... دیدن متن »
گردشگر آلمانی که هفته گذشته از یکی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت و عکس جنجالی خود را در اینستاگرامش منشر کرد، ازسوی دادگاه مصری حکمش را دریافت کرد.

«آندری سیسیلسکی»، جوان اهل مونیخ که با وجود هشدار ماموران پلیس و راهنمایان محلی، از هرم بزرگ «خوفو» بالا رفت و با انتشار عکسش در اینستاگرام توجه جهان را به خود جلب کرد، دیگر نمی‌تواند به مصر سفر کند.

این عکس «سیسیلسکی» ۱۸ ساله را در حالی که روی هرم «خوفو»ی جیزه نشسته، پاهایش را آویزان کرده و منظره‌ هرم دیگر را پیش‌رو دارد،‌ نشان می‌دهد. او پس از پایین آمدن از هرمی که زمانی بزرگترین سازه دست‌ساز بشر بوده، توسط نیروهای پلیس مورد مواخذه قرار گرفت و بازداشت شد. دادگاه مصر حالا حکم ممنوعیت ورود او به مصر را در کل عمرش صادر کرده است.

به گزارش دیلی میل، این گردشگر اهل مونیخ درباره اقدام غیرقانونی خود گفت: بعد از چند دقیقه بالا رفتن، کمی توجهات به من جلب شد و بعضی از نیروهای امنیتی به عربی داد زدند که بیا پایین. من نظر بومی‌ها را درباره این کار پرسیده بودم و آن‌ها درباره غیرقانونی بودن این کار به من هشدار داده بودند. به من گفتند که احتمال دارد زندانی شوم، اما من فکر می‌کردم این عکس‌ها ارزشش را دارد.

وی در ادامه گفت: وقتی بالای یکی از عجایب هفت‌گانه ایستادم، ‌واقعا احساسی فراتر از واقعیت داشتم؛ حسی که هرگز فراموش نخواهم کرد. من می‌خواستم فرهنگ مصر را تجربه کنم که مسلما موفق هم شدم.

منبع: ایسنا 

فاطیما م ، شکیبا و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
negar mahmoudi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» اینجا آخر دنیاست"پاتاگونیا" سرزمینی بکر و دورافتاده بین شیلی و آرژانتین است که به خاطر زیبایی بکر و دست نخورده آن به "آخر دنیا" شهرت یافته است.
به گزارش فرادید، پاتاگونیا سرزمینی وسیع و بسیار بکر است که بخش اعظم آن در آرژانتین و قسمتی در شیلی قرار دارد. این منطقه بر چندین استان آرژانتین گسترده شده است و بخشی از مجمع الجزایر تیرا دل فوئگو و بخشی از شیلی را تشکیل می دهد و مکانی فوق العاده جادویی و زیباست. این منطقه متشکل از قله های کوهستانی، یخچال های طبیعی، دهکده های خوش منظره کنار آب، استپ های غنی و دریاچه های بلوری است که در کل دنیا منحصر بفرد هستند. زیبایی دست نخورده این منطقه از هزاران سال قدمت سخن می گوید و به شکل چندین پارک ملی، از آن حفاظت می شود.

"اندی لی"عکاس و مستندساز مستقل به تازگی سفری به این منطقه داشته و عکس های خارق العاده ای از طبیعت بکر و دست نخورده آن برداشته است. آنچه عکس های لی نشان می دهد به راستی سرزمین رویایی و آخر دنیا است.

منبع: فرارو


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
چقدر زیباست .... بی نظیر و آرام بخش
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» جزییات تسهیل صدور ویزا بین ایران و روسیه
... دیدن متن »
مفاد سند همکاری‌های کنسولی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه از 17 بهمن سال جاری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بخش دیپلماسی سفارت کشورمان در مسکو اعلام کرد: این سند که با هدف تسهیل تردد اتباع دو کشور در جریان سفر ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به تهران امضاء شد، شرایط را برای تبادل هیات‌های تجاری، علمی و فنی بین دو کشور آسان‌تر کرده است.

طبق مفاد سند مذکور از طرف جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظیر وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی ایران، اتاق‌های بازرگانی استانی، سازمان توسعه تجارت و کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی می‌توانند با صدور معرفی‌نامه برای هر فرد حقیقی و حقوقی بازرگان (شامل شرکت‌ها و صاحبان صنایع) معرفی‌نامه صدور روادید به نمایندگی‌های کنسولی روسیه ارائه کند. از طرف روسیه نیز نهادهایی چون اتاق بازرگانی روسیه و اتاق‌های بازرگانی استان‌های روسیه، اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان، سازمان اجتماعی کسب و کارهای کوچک و اتحادیه تولید کنندگان کالای روسیه می‌توانند برای تجار و صنعتگران این کشور معرفی نامه برای تسهیل صدور روادید تهیه و به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران منعکس کنند.

هم‌چنین به موجب یکی از بندهای این سند به رانندگان کامیون‌ها و وسائط نقلیه که در فعالیت تجاری دخیل هستند، روادید کثیرالمسافره داده می‌شود. برای معرفی این افراد از طرف ایران، اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی (ایتسا) و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و از طرف روسیه اتحادیه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (آسماپ) این رانندگان را معرفی می‌کنند.

در بخش دیگری از این سند آمده است: سفارت‌خانه‌های ایران و روسیه و سرکنسولگری‌های آن‌ها می‌توانند نسبت به صدور روادید چند بار ورود با اعتبار یک‌سال برای افرادی که شامل یکی از گروه‌های تعیین شده در متن سند باشند، اقدام کنند به شرطی که دریافت کننده روادید قبلا یکبار در طی سال‌های گذشته روادید یکبار ورود به کشور میزبان را اخذ کرده باشد. سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور مجاز به صدور روادید 5 ساله هم خواهند بود. سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور از زمان دریافت مدارک، باید طی حداکثر 3 روز کاری نسبت به صدور روادید اقدام کنند. این زمان برای روادید چند بار ورود 10 روز است.

هم‌چنین دفترچه‌های ملوانی برای نخستین‌بار به عنوان یک مدرک معتبر همانند گذرنامه شناسایی شده و خدمه کشتی‌های دو کشور که دارای گذرنامه یا دفترچه مذکور باشند، در انجام وظایف خود، یعنی برای ورود به بنادر کشور مقابل (که قبلا اعلام کرده‌اند) و اقامت موقت نیازی به روادید ندارند. اگر خدمه کشتی‌ها بخواهند به نقاطی خارج از محدوده کشتی محل توقف مسافرت کنند باید روادید دریافت کنند.

هم‌چنین مطابق سند مذکور برای کلیه دانش‌آموزان، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در هر دو کشور صرفاً درخواست کتبی دانشگاه یا موسسه میزبان یا حتی کارت دانشجویی یا گواهی ثبت نام، به منزله ادله کافی برای صدور روادید محسوب می‌شود. هم‌چنین افراد و گروه‌های فرهنگی و هنری از هر دو کشور با درخواست کتبی نهاد میزبان می‌توانند روادید دریافت کنند. طبق یکی از بندهای سند مذکور افراد، تجار و صنعتگران از هر استان ایران و روسیه که دارای سند خواهر خواندگی هستند با درخواست کتبی شهردار یا استاندار می‌توانند روادید دریافت کنند. هم‌چنین گردشگران دو کشور به وسیله تورگردانان مستقر در کشور میزبان مبادله می‌شوند و تقاضای روادید آن‌ها نیز به این صورت ارائه می‌شود.

از سوی دیگر طبق مفاد این سند اتباع ایران و روسیه که مدارک معتبر مسافرتی‌شان مفقود شده است با معرفی‌نامه سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور به مراجع ذیربط، خاک کشور پذیرنده را ترک خواهند کرد. مجوز خروج برای این افراد رایگان خواهد بود. از سوی دیگر اتباع دو کشور که بنا به شرایط استثنایی و اضطراری نتوانند در مدت زمان اعتبار روادید، خاک کشور مقابل را ترک کنند، حق تمدید روادید به صورت رایگان برای مدت لازم را دارند. تشخیص شرایط استثنایی و اضطراری بر عهده مقامات ذی‌صلاح دو کشور است.

از دیگر مفاد سند مذکور این سند این است که اتباع ایران و روسیه می‌توانند علاوه بر سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور، به نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی ایران و روسیه در سایر کشورها (کشورهای ثالث) مراجعه و مطابق با مفاد این سند روادید دریافت کنند.

منبع: ایسنا 

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» برازجان؛ شهر نخلستان‌های متراکم
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


شهر بُرازجان در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی شیراز به بوشهر قرار گرفته است. در اطراف برازجان می‌توان مناظر زیبایی از نخلستان‌ها دید که متراکم‌ترین نخلستان‌های کشور به شمار می‌روند. سابقه شهر برازجان به دوران هخامنشیان بازمی‌گردد. نخلستان‌های سرسبز، شاهزاده ابراهیم در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی برازجان، کوهستان گیسکان (دشت نرگسی و بام بلند)، آبشار شول، آبشار فاریاب در پشتکوه، چشمه زیرراه در ۱۵ کیلومتری برازجان (روستای زیرراه)، چشمه آب گوگردی در دالکی، پارک جنگلی سرکره در ۸ کیلومتری جنوب برازجان، امامزاده شاه پسرمرد در بوشکان، سد انحرافی سرقنات و سد رئیسعلی دلواری از جاذبه‌های طبیعی این شهر تاریخی هستند. کاخ زمستانی کوروش هخامنشی در جنوب غربی برازجان، گور دختر در روستای پشت پر متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی، کوه قلعه واقع در کوه‌های گیسکان، کاخ بردک سیاه در ۱۲ کیلومتری شمال غرب برازجان و کوشک اردشیر در مجاورت گوردختر از آثار باستانی این شهر به شمار می‌روند. علاوه‌بر اینها دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک مربوط به اوایل قاجاریه، به عنوان نماد اصلی شهر برازجان در میانه شهر واقع شده است. این بنا در زمان پهلوی زندان بوده و از زندانیان معروف آن می‌توان به آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد. همچنین کوه قلعه، پل مشیرالملک، کاروانسرای دالکی، چهل خانه سعدآباد، قصر دختر و گوری گاه در تنگ ارم، قلعه سبز در شبانکاره، سد سبا در روستای کان سرخ وحدتیه، قلعه غضنفرالسلطنه در کوه قلعه، بازار قدیمی و سرپوشیده برازجان از آثار تاریخی دشتستان هستند که در سفر به برازجان می‌توانید آنها را نیز در برنامه خود قرار دهید

منبه: دنیای اقتصاد
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با کاهش گردشگران
» چوب حراج به ۱۳۰۰ هتل ساحلی در ترکیه
... دیدن متن »
با کاهش شدید گردشگران ورودی به ترکیه، صنعت گردشگری این کشور در معرض چالشی جدی و بی‌سابقه قرار گرفته است.
روزنامه ترکیه‌ای «تودی زمان» در حالی از به فروش گذاشتن ۱۳۰۰ هتل ساحلی در این کشور خبر می‌دهد که صنعت گردشگری ترکیه پس از تحریم روس‌ها و مجموعه‌ای از حملات تروریستی روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد.
در سال گذشته و پیش از تیرگی روابط میان ترکیه و روسیه، بیش از سه میلیون گردشگر روس راهی ترکیه شدند که ۱۵ درصد از کل گردشگران خارجی این کشور آسیایی-اروپایی را تشکیل می‌دادند.
اما پس از سرنگونی یک فروند هواپیمای روسی در مرز میان ترکیه و روسیه در نوامبر سال گذشته، مسکو پروازهای چارتر به مقصد ترکیه را ممنوع کرد و اعلام کرد خطر تروریسم برای گردشگران در این کشور بسیار بالاست.
در جریان یک حمله تروریستی در ژانویه ۲۰۱۶ نیز ۱۰ گردشگر جان باختند و چندین حمله تروریستی دیگر نیز در سال گذشته آن روی داد.
«عبدالرحمن کارامانوقلو»، رئیس هتل دنیزلی ترکیه در این‌باره گفت: تعدادی از هتل‌ها در مناطق گردشگری به سبب بایکوت روس‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند.
براساس گزارش این روزنامه ترکیه‌ای، ارزش مجموعه املاکی که در حاشیه دریای سیاه و مدیترانه برای فروش گذاشته شده‌اند به ۱۳ میلیارد دلار می‌رسد.

منبع: ایسنا

مجتبی مهدی زاده این را خواند
نسیم ح این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فرستاده واتیکان در گفت‌وگو با ایسنا:
» تصور نمی‌کردم ایران تا این حد باز باشد
... دیدن متن »
واتیکان و ایران به این باور رسیده‌اند که پیوند ادیان و صلح‌جویی را از طریق "توریست" در جهان اشاعه دهند.
اسقف «مونسینیور آندره آتا»، رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیکان در گفت‌وگویی با خبرنگار گردشگری ایسنا که در میانه گشت و گذر ادیان پایتخت ایران (سی تیر) ‌انجام شد، مؤمنان مسیحی را که قرار است به ایران سفر کنند "شاهدان صلح" خواند و گفت: زائران ما، مؤمنانی هستند که اوقات زیادی از شبانه‌روز را به دعا و نیایش می‌گذرانند، آن‌ها در سفر شاهدانی برای صلح هستند و من این تعبیر را دارم، در جایی که ذهن و تفکرِ قدرتمندان جهان نتوانسته است کاری کند، این قلب‌ها و پاهای زائران است که می‌تواند صلح را توسعه دهد.
ماموریت فرستادگان واتیکان و رم، تحکیم دوستی، صمیمت، صلح و نزدیک شدن دین اسلام و مسیحیت و در وهله بَعد برقراری سفر کاروان‌های زیارتی و سیاحتی کاتولیک‌های جهان بویژه ایتالیا و واتیکان به ایران است.
اسقف آتا معتقد است؛
 سطح روابط و تعاملات ایران و واتیکان درحال حاضر، بهترین وضعیت خود را در کل تاریخ تجربه می‌کند.
او به گفتمانی که سال‌هاست بین ایران و واتیکان جریان دارد اشاره کرد و افزود: امروز شاهد به میوه نشستنِ آن گفتمان هستیم. هدف ما از سرگیری تورهای گردشگران مذهبی از اروپا و بویژه ایتالیا با مدیریت و برنامه‌ریزی واتیکان در ایران است، اتفاقی که در گذشته شاهد آن بودیم و برای مدتی متوقف شده بود.
رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیکان در پاسخ به این سوال که با توجه به تشدید تحرکات تروریستی و به دنبال آن اسلام‌هراسی که جهان را در برگرفته، چقدر قائل به این موضوع است که برقراری جریان گردشگری بین دو قطب اسلام و مسیحیت، می‌تواند مانع از گسترش این تفکر شود و جهانی عاری از خشونت را پدید آورد؟ گفت: در مطبوعات و رسانه‌های ایتالیا و اروپا خیلی درباره اسلام، کلی‌گویی می‌شود و این واژه آن‌قدر در کنار خشونت و تروریسم به کار رفته که متاسفانه اسلام به استعاره‌ای از خشونت و تروریسم تبدیل شده است. ما دقیقا به همین منظور می‌خواهیم، این سفرها از اروپا و ایتالیا به ایران برقرار شود تا مردم از نزدیک چهره‌ی متفاوت اسلام را در کشوری مثل ایران ببینند، چهره‌ای صلح‌جویانه و خیرخواهانه و مردمی از ادیان مختلف که در آرامش و ثبات، کنارهم در چنین کشوری زندگی می‌کنند.
تصور نمی‌کردم ایران تا این حد باز باشد
رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیکان و همراهانش که سه فرستاده از سازمان زیارتی رُم هستند و برای نخستین‌بار به ایران سفر کرده‌اند، از برخورد مردم، معاشرت اجتماعی زن‌ها و مردها، معماری شهری، آثار تاریخی و زندگی آزادانه ادیان مختلف در کنارهم، به هیجان آمدند و به این غافلگیری‌شان در طول مصاحبه، اشاره کردند.

«آتا» گفت: درست است که قبلا درباره ایران خیلی مطالعه کرده بودم و می‌دانستم ایران، آن کشوری نیست که رسانه‌های ما معرفی کرده‌اند، اما با این حال وقتی به ایران رسیدم، دیدم که اثر مطبوعات ما چقدر زیاد بوده است.
وی اظهار کرد: با وجود آن همه اطلاعات از ایران، این مواجهه‌ی از نزدیک بود که من را به شدت تحت تاثیر قرار داد. اصلا تصور نمی‌کردم ایران تا این حد کشوری باز و آماده‌ی گفت‌وگو و تعامل با جهان باشد. بویژه در مردم می‌بینم که به تعامل با جهان معتقدند و متوجه هستند توریسم کمک بزرگی به اقتصاد کشورشان می‌کند، این‌ها حاکی از آمادگی ذهنی و آگاهی مردم این کشور است و واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم و فکر نمی‌کردم ایران چنین کشوری باشد.
خبرنگاران مشهور ایتالیا برای ایران قلم می‌زنند
اسقف «آتا» سپس برنامه‌ای را که برای تعامل گردشگری با ایران درنظر گرفته است، تشریح کرد و افزود: پس از بازگشت به واتیکان، گروه کاری مشترکی با مقامات وزارت فرهنگ و ارتباطات، سازمان‌های حج و زیارت و گردشگری ایران تشکیل می‌دهیم تا برای سفر تعدادی از خبرنگاران مشهور ایتالیا که قلم شناخته شده‌ای دارند و مدیران آژانس‌های قوی این کشور که سفرهای زیارتی از ایتالیا در اماکن مقدس جهان اجرا می‌کنند، برنامه‌ریزی کنیم تا منظره‌ها و جاذبه‌های ایران را مشاهده کنند. هریک از آن‌ها می‌توانند تعداد زیادی گروه را از ایتالیا و سایر کشورهای اروپا به ایران، هدایت کنند و برای آن‌ها برنامه‌ریزی سفر داشته باشند.
طبق آماری که رییس سازمان زیارت و گردشگری واتیکان به ایسنا ارائه کرد، سالانه حدود ۵۰ هزار زائر از این کشور به اقصی نقاط جهان سفر می‌کنند. تعداد زائرانی که تحت تاثیر برنامه‌ریزی واتیکان از خارج این کشور، به سفر می‌روند گاه تا ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

منبع: ایسنا

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» باغ گردشگری کیهانی اسکاتلندباغ گردشگری کیهانی ،که یکی از زیباترین باغ‌ها در جهان است ،در جنوب شرق اسکاتلند واقع شده و سی هکتار مساحت دارد. این باغ ،توسط طراح و معمار معروف ،چارلز جنکز Charles Jencks به همراه همسرش مگی Maggie ساخته شده است. این باغ، یکی از اصلی ترین و مهمترین باغهای متعلق به قرن بیست و یکم است ،که به عنوان مکانی برای اکتشاف برخی از مسائل اساسی مربوط به جهان طراحی شده است.چارلز جنکنز ، معمار آمریکایی ،با استفاده از مبنای مرکزی مارپیچی در کل جهان هستی، از ساختار مارپیچ DNA تا کهکشان‌ها، منظره‌ای از امواج را با به کارگیری مکرر از این کهکشان مارپیچی ،در اطراف باغ ایجاد کرده است. موضوع قابل تامل در مورد این باغ، الهام گرفتن آن از علم نجوم، زیست‌شناسی، ریاضیات و فلسفه است و سنگ تراشی‌ها نیز برگرفته از این موضوعات مانند سیاه‌چاله‌ها و فرکتال ها می‌باشند.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» هنگام؛ تجربه یک روز آرام و دیدن دلفین ها
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


جزیره هنگام در جنوب جزیره قشم واقع شده و رفت و آمد به این جزیره به وسیله قایق‌هایی که از نزدیکی روستای شیب دراز قشم برای بازدید از هنگام حرکت می‌کنند، امکا‌ن‌پذیر است. هنگام جزیره‌ای کوچک است که معمولا گردشگران برای بازدید یک‌روزه یا چندساعته به آنجا می‌روند و رفتن به هنگام را در کنار سفر به قشم برنامه‌ریزی می‌کنند. شن زیبا و براق و ساحل مرجانی، صخره‌های زیبای جزیره که گاهی کل سطح آنها با صدف‌های رنگارنگ پوشیده شده و بقایایی از کشتی غرق شده که در نزدیکی آن دسته‌ای از ماهی‌های رنگی در سطح آب حرکت می‌کنند از جمله جاذبه‌های این جزیره دیدنی هستند. در منطقه‌ای از هنگام که مردم محلی حضور دارند، زنان با روبند و لباس‌های رنگارنگ به فروش صنایع دستی ساخته شده با صدف‌ها و مرجان‌ها و موجودات دریایی، مشغول هستند. همچنین آنها در صورتی که بخواهید، روی دستانتان نقش حنا هم می‌زنند. در این بخش علاوه‌بر صنایع‌دستی، خوراکی‌های جنوبی را نیز می‌توانید امتحان کنید.

از دیگر دیدنی‌های جزیره، تاسیسات بندری انگلیسی‌ها است و البته تجربه تماشای دسته‌های دلفین نیز از جاذبه‌های کم‌نظیر آب‌های اطراف این جزیره به شمار می‌رود. شنا و غواصی در ساحل جزیره و تماشای لاک‌پشت‌های دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی نیز از جاذبه‌های دریایی اطراف هنگام و طبیعت منحصربه‌فرد آن است. آهوان و تنها پارک کروکودیل کشور از جاذبه‌های داخل جزیره هنگام محسوب می‌شوند که نخستین مزرعه پرورش کروکودیل کشور است. در کنار این پارک با ایجاد امکانات لازم و کمپینگ دائمی، امکان اقامت طبیعت‌گردان فراهم شده است.

>>>>> ادامه عکس ها 

منبع:دنیای اقتصاد


.

مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» مراسم سنتی روستای صلخ جزیره قشم

جشن نوروز صیاد تابستان هر سال در روستای «صلخ» جزیره قشم با اجرای مراسمی خاص برگزار می‌شود. در این روز مردم ماهیگیری نمی کنند و ماهی نمی خورند اما همه به دریا می روند و شادی می کنند. صنایع دستی و خوراکی های خود را نیز برای گردشگران و شرکت کنندگان در این مراسم به نمایش می گذارند.

عکس ها: اصغر بشارتی / مریم مصدق


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» یخ زدن آب دریا در چینبرودت شدید هوا در شهر کینهوانگدوی چین، موجب یخ زدن بخش ساحلی دریای بوهای در استان هبی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» دزفول؛ شهری به‌جا مانده از روزگاران کهن
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


دزفول شهری است در جنوب غرب ایران و در کنار رودخانه دز که پیشینه تاریخی آن به زمان ساسانیان باز می‌گردد. این شهر با مساحت تقریبی ۷۸۴۴ کیلومتر مربع در بخش جلگه‌ای استان خوزستان قرار دارد و از این‌رو، در ماه‌های پایانی سال و اوایل بهار، ‌بسیار دیدنی و آب و هوایش مطبوع است. برای سفر به دزفول راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از این راه‌ها، ‌راه هوایی و از طریق پروازهای روزانه‌ای است که از تهران به این شهرستان برقرار است. راه دیگر دسترسی به این شهر، مسیر ریلی است. نزدیک‌ترین ایستگاه قطار در فاصله ۷ کیلومتری شهرستان دزفول و در شهر اندیمشک قرار دارد و در حال حاضر مسافران این شهرستان و شهرستان‌های مجاور برای مسافرت ریلی از این ایستگاه استفاده می‌کنند. همچنین به‌دلیل قرارگیری شهر دزفول در مسیر اصلی ترانزیت زمینی جنوب به شمال و بالعکس، نهادهای مسافربری بسیاری در شهر برپا است که کار ترابری مسافران را بر عهده دارند.

تپه‌های باستانی چغامیش متعلق به ۴هزار سال پیش از میلاد مسیح، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، تفریحگاه ساحلی دز (علی‌کله)، کوهستان‌های شمال شرق دزفول در مناطق سردشت و شهیون، آبشار شِوی، پارک ملی دز، پل قدیم، آسیاب‌های آبی قدیمی، ویرانه‌های شهر قدیمی جندی شاپور، مسجد جامع شهر، امامزاده محمـد مشهور به سبزقبـا، بازار قدیم، شهر باستانی ایوان کرخه، مجموعه تاریخی شاه رکن دین، حمام کرناسیان، مسجد لب خندق، خانه تیزنو و صدها بنای تاریخی ثبت شده در گنجینه آثار ملی ایران از جمله آثار دیدنی این شهر هستند که در سفر به دزفول، می‌توانید از دیدنشان لذت ببرید.

منبع: دنیای اقتصاد

.


۴ روز پیش، چهارشنبه
امین مهدوی این را خواند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبرگزاری میراث آریا عنوان کرد
» خانه ایرانی کاشان جزء ۲۵ اقامتگاه برتر خاورمیانه قرار گرفت
... دیدن متن »
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از انتخاب هتل سرای عامری‌ها، خانه ایرانی و خانه منوچهری بعنوان سه برند برگزیده گردشگران برای اقامت در ایران در وب سایت تریپ ادوایزر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اصفهان،محسن جاوری با اشاره به این که “۲۰۱۶ Travelers Choice awards” بالاترین جایزه افتخاری پایگاه معتبر تریپ ادوایزر است، گفت: این جایزه به عنوان “بهترین انتخاب گردشگران” شناخته می شود که هتل سرای عامری‌ها،خانه ایرانی و خانه منوچهری سه هتل  سنتی کاشان در میان برگزیدگان جهانی این جایزه قرار گرفته است.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشان با بیان این که امسال مراکز اقامتی در ایران توانسته اند جایگاه خوبی در رده بندی این پایگاه اینترنتی داشته باشند، تاکید کرد: این سه هتل سنتی با ارائه خدمات گسترده و با کیفیت بالا به گردشگران توانسته اند رضایت عالی آنان را جلب کند و در حال حاضر بعنوان اولین توصیه تریپ ادوایزر بعنوان اقامتگاه های عالی کاشان مطرح  شوند.

وی ادامه داد: پایگاه “تریپ ادوایزر” در میان سایت های مطرح در صنعت گردشگری بسیار شناخته شده است و بسیاری از گردشگران برای دریافت اطلاعات سفرهای خود به این سایت مراجعه می کنند و به توصیه های این سایت عمل می کنند.

جاوری با بیان این که امروز آن چیزی که درجه کیفیت هتل ها و اقامتگاه ها را تعیین  می کند حس و تجربه گردشگر, و مهمان است، اضافه کرد: معرفی “بهترین بهترین ها” در ارائه خدمات، کیفیت، رضایت مداری  اهداف اصلی این  وب سایت گردشگری است که با بررسی بین هتل ها، مراکز اقامتی، جاذبه های گردشگری و برند ها و محصولات مرتبط در صنعت گردشگری اتفاق می‌افتد.

شهرستان کاشان با دارا بودن۲۳ مرکز اقامتی و ظرفیت بیش از ۲۰۰تخت است که از این تعداد ۹ خانه تاریخی با همکاری بخش خصوصی  به هتل سرای سنتی تغییر کاربری داده شده است.
۴ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرنده نگری در پارک شهر

پرنده نگری (Birdwatching) از زیر شاخه های اکوتوریسم است. پرنده نگری یا مشاهده پرندگان آزاد در طبیعت تفریحی آموزنده و جذاب بوده که به سرعت در حال گسترش است.

برای پرنده نگری یک دوربین دوچشمی(شکاری) یا تلسکوپ،یک کتاب راهنما یک دفترچه و خودکار کافی است.البته برای شروع باید از کمک یک راهنما یا کارشناس استفاده کرد. افرادی که به طور حرفه ای پرنده نگری می کنند و به نقاط بکر طبیعت می روند، لباس همرنگ با طبیعت هم نیاز دارند. برای پرنده نگری باید چشم و گوشی قوی داشت.

اگر چه پرنده نگری معمولا در طبیعت و تالاب ها انجام می شود. اما در همین تهران هم می توان به این تفریح پرداخت. اگر گذرتان به پارک شهر افتاد به ضلع شرقی پارک کنار دریاچه بروید. در آنجا ایستگاه پرنده نگری پارک شهر را خواهید دید. با ارائه کارت ملی یک عدد دوربین دو چشمی به رایگان به شما امانت داده می شود و همراه با کارشناس پرنده نگری در سطح پارک قدم زده پرندگان مختلف را خواهید دید.سایت پرنده نگری پارک شهر توسط شهرداری راه اندازی شده و با کمک باشگاه پرنده نگری ایرانیان برنامه اجرا می کند. اگر صبح اول وقت بروید به دلیل خلوتی پارک شانس بیشتری دارید تا گونه های بیشتری را مشاهده کنید.ساعت کاری ایستگاه پرنده نگری پارک شهر به شرح زیر است:

از شنبه تا چهارشنبه: ساعت 8الی15

پنج شنبه ها: ساعت 8 الی12

اگر با مترو می روید ایستگاه امام خمینی پیاده شده از در خروجی خیام(پارک شهر)از ایستگاه مترو خارج شوید. سر در این خروجی، سر در قدیمی قورخانه است. سپس از در شرقی پارک داخل پارک شوید. دریاچه و ایستگاه پرنده نگری را خواهید دید.

جالب است بدانید در پارک شهر 40 گونه پرنده رکورد شده که شامل 4 دسته می باشند:پرندگان بومی، مهاجران بهار و تابستان، مهاجران پاییز و زمستان و مهاجران عبوری.

برخی ... دیدن ادامه » از تور های طبیعت گردی تور های مخصوص پرنده نگری برگزار می کنند. تالاب عشق آباد در نزدیکی تهران و کمی دور تر تالاب میقان در نزدیکی اراک از بهترین مناطق هستند.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاهده عکس ها به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://daftaresadbargekouhestan.persianblog.ir/post/44/


نیکا نصیری این را خواند
نیما نیک ، بهرنگ و امین مهدوی این را دوست دارند
چه اتفاق جالبی. ممنونم از خبر و گزارشتون جناب هندی.
۴ روز پیش، چهارشنبه
خواهش می کنم. ممنون از توجه شما
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
علاوه بر اینستاگرام گردشگری تیوال که جذابه صفحه اینستاگرام دو چهره گردشگری و ایرانگردی هم حال و احوال آدمو خوب می کنه اولیش مربوط به جواد قارایی تهیه کننده و مجری مستند ایرانگرده که تصاویر فوق العاده ای از ایران نمایش داده و دومی هم مربوط به ایرج میلانیه که در سالهای نه چندان دور ظهر پنج شنبه ها ازش خاطره فراوان داریم

https://www.instagram.com/javadgharaey/


https://www.instagram.com/irajmilani.tv/
امین مهدوی این را خواند
نیکا نصیری و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» لارک؛ تجربه ناب غواصی 
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


نام لارک را کمتر شنیده‌ایم و به تنهایی هم مقصد سفر نبوده است، اما می‌توان آن را به عنوان یک پیشنهاد در کنار سفر به جزایر قشم یا هنگام در انتخاب‌های سفر نوروزی خود گنجاند. این جزیره سواحل شنی و مرجانی زیبایی دارد و سفر به این جزیره می‌تواند تجربه‌ای نو و متفاوت باشد. لارک که بیشتر و پیش‌تر یک جزیره نظامی بوده، در تنگه هرمز قرار دارد و بخش مسکونی آن محدود به روستایی با جمعیت اندک است. از آبراهه بین لارک و هرمز روزانه ده‌ها کشتی و نفتکش عبور می‌کند. جزیره هرمز و کوه نمکی آن نیز از سواحل لارک دیده می‌شود.

غواصی در آب‌های ساحل لارک را می‌توانیم به عنوان تجربه‌ای ناب در سفرنامه‌های خود داشته باشیم که اغلب از سوی مدارس غواصی قشم و بندرعباس هماهنگ و اجرا می‌شود. این ساحل از عمق ۲ تا ۳۳ متری با شیب ملایم و با انواع موجودات زیبای دریایی همچون مرجان‌ها، ماهی‌های آکواریومی و شقایق دریایی پذیرای مشتاقان این زیبایی‌ها است. قلعه پرتغالی‌های جزیره لارک از ساختمان‌های مهم این جزیره است که با سنگ ساخته شده و در گذشته جایگاه مهمی داشته است. در کمتر از ۴ کیلومتری روستا نیز برج فانوس دریایی در کنار ساحل خودنمایی می‌کند. برای رفتن به لارک می‌توان از اسکله قشم و قایق‌های صیادی استفاده کرد. فاصله آن تا قشم حدود ۹ کیلومتر است و در جزیره امکان اقامت در شب و اسکان مسافر وجود ندارد مگر اینکه از خانه‌های ساکنان استفاده کنیم. اما بهترین گزینه گشت یک‌روزه در این جزیره آرام است.

عکس : نشنال جئوگرافیک/ جزیره لارک در خلیج فارس

 روشنایی زیستی / زیست افروزش (بیو لومینسانس Bioluminescence)

عکاس : پویان شادپور

۵ روز پیش، سه‌شنبه
نیما نیک و امین مهدوی این را دوست دارند
به نظرم باید یک تور جزایر ایرانی در قالب یک پکیج ارائه شود تا حساب شده و منظم به بازدید جزایر پرداخت .
۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» شهرری / تالاب عشق آباد

تهران - تالاب عشق آباد در دو کیلومتری روستایی به همین نام در جاده ورامین در بخش «قلعه نو» شهرستان ری در استان تهران قرار دارد. این تالاب چهارگوش و از نوع فصلی به طول حدود 700 متر است که در ارتفاع 960 متری از سطح دریا قرار دارد. حجم آب در فصول مختلف تغییر می کند. با این که وسعتی اندک دارد ولی پناهگاه پرندگان بومی، عبوری و مهاجر است.

عکس: اکبرتوکلی / ایرنا


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیزده بهمن
» روز جهانی تالاب ها
... دیدن متن »
دو فوریه سیزده بهمن روز تصویب کنوانسیون تالاب های بین المللی به نام روز جهانی تالاب‌ها نیز،نام‌گذاری شده‌ است.
این کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی است که به کنوانسیون رامسر معروف است. پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانان و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) که در سال ۱۹۷۱ میلادی(۱۳۴۹شمسی)، در شهر رامسر و با تلاش اسکندر فیروز رئیس وقت سازمان محیط زیست ایران تهیه و به تصویب رسید.
 در ابتدا این معاهده به امضای نمایندگان ۱۸ کشور شرکت‌کننده رسید، اما امروزه ۱۶۹ کشور جهان عضو این پیمان هستند.
این کنوانسیون هم‌اکنون ۲۱۸۶ تالاب به وسعت ۲۰۰ میلیون هکتار را پوشش می‌دهد. بریتانیا با ۱۷۰ تالاب بیشترین تعداد و کانادا با ۱۴۰ هزار کیلومتر مربع بیشترین وسعت از تالاب‌های خود را تحت پوشش این معاهده درآورده‌اند.
این کنوانسیون بر حفاظت و بهره ‌برداری معقول از تالاب‌ها به خصوص در جهت فراهم ساختن زیستگاهی برای پرندگان آبزی تأکید می‌کند. طی گذشت سال‌ها، کنوانسیون گسترهٔ نگرش خود را چنان افزایش داده که تمام ابعاد حفاظت و بهره‌برداری معقول و پایدار از تالاب‌ها را در بر می‌گیرد و تالاب‌ها را در زمرهٔ اکوسیستم‌هایی می‌داند که در حفاظت از تنوع زیستی و رفاه جامعه بشری اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند.
۵ روز پیش، سه‌شنبه
بهزاد هندی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایشگاه سبک زندگی ایرانی دوست دار طبیعت
... دیدن متن »
 به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نمایشگاه "سبک زندگی ایرانی دوست دار طبیعت" آفرینش های هنری استاد مریم توکل نیا و شاگردانش را در زمینه دوخت های سنتی ایرانی در معرض دید قرار می دهد.

همچنین همزمان با این نمایشگاه کارگاه آموزشی-نمایشی دوختهای سنتی همچون پته دوزی و ممقان دوزی و حکاکی بر روی سنگ با طرح های اساطیری ایرانی برگزار می شود.

مریم توکل نیا کارشناس و فعال در حوزه دست بافته ها و رودوزیهای سنتی ثبت شده ایرانی در یونسکو است که طرح های رودوزی وی در چندین مسابقه ملی برگزیده شده است.

پژوهش در صنعت نمد مالی و کاربرد آن در لباس های جدید، معرفی هنرهای فاخر فراموش شده در نمایشگاه های داخلی و طراحی نرگس دان که گلدانی برای جای دادن گل نرگس بر اساس ادبیات کهن فارسی است از دیگر فعالیت های این هنرمند می باشد.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه یاد شده می توانند ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۶ به کوشک احمدشاهی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
۵ روز پیش، سه‌شنبه
بهزاد هندی ، امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
منیره پسندیده خواه این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» نمایشگاه گردشگری اسپانیا به روایت آمار
... دیدن متن »
آمارهای منتشر شده از نمایشگاه گردشگری «فیتور» اسپانیا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد، این رویداد جهانی نسبت به سال‌های گذشته موفقیت بیشتری در جذب مخاطب داشته است.
به گزارش توربو نیوز، سی‌وششمین دوره جشنواره گردشگری «فیتور» که از ۲۰ تا ۲۴ ژانویه ۲۰۱۶ در مادرید اسپانیا برگزار شد، توانست ۲۳۱ هزار و ۸۷۲ بازدیدکننده را به خود جذب کند و با رشدی ۶ درصدی در این زمینه، رکورد جدیدی به ثبت برساند.
این رویداد بین‌المللی که محل ملاقات متخصصان حوزه گردشگری محسوب می‌شود، امسال میزبان ۸۰ وزیر و مقام بلندپایه دولتی و غیردولتی از کشورهای مختلف دنیا بود. این نمایشگاه که عنوان بازار گردشگری کشورهای لاتین‌زبان را یدک می‌کشد، امسال با شرکت ۷۱۱ موسسه و نهاد برگزار شد.
در این دوره کمپانی‌ها و سازمان‌هایی از ۱۶۵ کشور جهان از جمله ایران در «فیتور» شرکت کردند. همچنین ۷۳۹۸ خبرنگار از ۶۰ کشور راهی این نمایشگاه گردشگری شدند.

تعداد شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه که نیمی از آن‌ها از کشورهای خارجی بودند، سه درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. کشورهایی همچون هلند، اندونزی، بلیز، گینه و پورتوریکو از جمله کشورهایی بودند که نمایندگان خود را برای شرکت در این رویداد گردشگری به اسپانیا فرستاده بودند. ۵
چین یکی از کشورهایی بود که در این دوره حضور فعالی از خود نشان داد. بورکینافاسو و لتونی هم نخستین حضور خود در این گردهمایی را تجربه کردند.
با این حال شرکت‌کنندگان مهمی چون آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، اتریش و برزیل که نقش مهمی در گردشگری بین‌المللی دارند و پیش از این حضور فعالی در «فیتور» داشتند، امسال حضور پیدا نکردند.
در این گزارش همچنین آمده است: با وجود این که اسپانیا در سال گذشته میلادی میزبان بیش از ۶۸ میلیون گردشگر بوده، درآمد این کشور از این بخش افزایش پیدا نکرده است. در سال ۲۰۰۰ یعنی ۱۶ سال پیش، هر گردشگر خارجی یک هزار و ۱۰۰ یورو در اسپانیا هزینه می‌کرد، در حالی که این رقم حالا به ۷۴۱ یورو کاهش پیدا کرده است.

منبع: ایسنا

۵ روز پیش، سه‌شنبه
امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
منیره پسندیده خواه این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی 10 غار شگفت انگیز و زیبای ایران
سایت کوه نوشت 10 غار زیبای ایران را به طور مختصر معرفی کرده.به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://koohnevesht.ir/50-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/520-10-%D8%BA%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2-%D9%88-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%9F
فاطیما م ، نیکا نصیری و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
نیما نیک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» غار ونایی

غار وناییدر روستایی از توابع بخش اشترینان شهرستان بروجرد در استان لرستان است. برای رسیدن به آن احتیاج به کوه پیمایی ۲ ساعته از روستا می باشد .

عکس: محمد خادم الشیخ / خبرگزاری مهر

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۶ روز پیش، دوشنبه
البته با توجه به عکس ها بهتر است به جای کوه پیمایی نوشته شود: نیاز به دو ساعت کوه نوردی فنی هست.
۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهری باخانه‌های قدیمی
» کمتر کسی به اینجا سفر کرده است!
... دیدن متن »
خانه‌های این شهر عجیب است! آپارتمان‌هایی با قدمت ۱۵۰ سال که ساکنانش همچنان در آن زندگی می‌کنند و برخی هم برای ساخت خانه‌هایشان از آجرهای دیوار گرگان استفاده کرده‌اند.
«گُمیشان» یکی از شهرهای استان گلستان است که شاید کمتر کسی در سفرهایش به این استان سری به این شهر با خانه‌های تاریخی آپارتمانی‌اش بزند!
یکی از اهالی گُمیشان که خانه شان ۱۲۰ سال دارد می‌گوید: خانه از پدرِ پدر بزرگ همسرش به ارث رسیده است و همه‌ی آن از چوب ساخته شده و سه ماهی می‌شود که میراث فرهنگی در حال مرمت آن است.
وی بیان می‌کند: خانه‌ی ما ۳۰۴ متر است و دیوارهای آن را از دیوار قزل آلان(دیوار گرگان) و سنگ‌های قبرستان نزدیک خانه‌شان آورده‌اند و حالا می‌خواهد از آجرهای به جا مانده برای دیوارچینی حصار خانه استفاده کند. اگر میراث فرهنگی نبود و خانه را درست نمی‌کرد، تصمیم داشتیم آن را خراب کنیم. چند سال پیش خانه پدری خودم را که همین شکلی بود خراب کردیم و خانه جدید ساختیم. 

. وجود تپه‌های باستانی در اطراف گُمیش تپه حکایت از یک تمدن تاریخی دراین منطقه دارد، به خصوص وجود دیوار تاریخی گرگان که سومین دیوار بزرگ دنیا بعد از «دیوار چین» و « دیوار سمیز آلمان» است که ترکمن‌ها به آن «قزل آلان» می‌گویند. این دیوار از بخش شمال «گمیش تپه» شروع و تا شهر گنبد و کلاله ادامه دارد. این دیوار در دوره ساسانیان ساخته شده و بخش مهمی از آن در گمیشان شروع شده و این‌ها نشان دهنده اهمیت این منطقه پیش از اسلام است.
نمونه این معماری را در هیچ نقطه دیگری از کشور نداریم
یک  کارشناس بافت تاریخی عنوان می‌کند: ساختارهای اجتماعی و فرهنگی گُمیشان که در منطقه ترکمن صحرا قرار گرفته است به عنوان یکی از سکونتگاه‌های باستانی قوم ترکمن است و از یک هویت ریشه دار تاریخی و بومی برخوردار است. با توجه به اینکه « گُمیش تپه» از دوران قاجار یکی از بندرگاه‌های تجاری بین ایران و روسیه بوده علاوه بر مراودات تجاری با تاثیر گرفتن از معماری روسیه و تلفیق آن با معماری بومی و ایرانی بناهایی به عنوان گونه‌های منحصر به فرد در این شهر احداث کرده است و نمونه این گونه معماری را در هیچ نقطه دیگر از کشور نداریم.
ایمانیان توضیح می‌دهد: اغلب مصالح به کار رفته در معماری این شهر از چوب‌های روسی و آجرهایی هستند که متاسفانه در دوره پهلوی اول از دیوار تاریخی گرگان آورده شده است. آن چیزی که در معماری خانه‌ها مهم است اندود نمای بیرونی معماری ساختمان‌هاست که با ماسه آهک پوشیده شده. به طور کلی کشیدگی پلان معماری این خانه‌ها شرقی- غربی است و خانه‌ها به دلیل مسایل اقلیمی و کوران هوا به صورت شمالی- جنوبی قرار گرفته شده‌اند.
او بیان می‌کند: خانه‌های گُمیشان به طور کلی دو دسته هستند، خانه‌هایی که اصالت بیشتری دارند و تماما از چوب ساخته شده‌اند و عموما مربوط به دوره قاجار هستند و گروه دوم خانه‌هایی هستند که از اصالت کمتری برخوردارند و با تلفیقی از آجر و چوب در دوره پهلوی ساخته شده‌اند..
به دلیل رطوبت زیاد و آبهای سطحی منطقه، این بناها یک یا دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است.استفاده از الگوهای تابستان نشین در بناها دیده می‌شود و معمولا فضای بالای خانه‌ها تابستان نشین و طبقه‌های پایین زمستان نشین هستند. اکثر خانه‌ها شیروانی دارند. استفاده از تراس، ایوان و تالار در جبهه‌های شمالی و غربی در عمده خانه‌ها وجود دارد که با ایجاد سایه‌بان برای تلطیف فضا در تابستان یا جلو‌گیری از ریزش باران کمک می‌کرده، البته در برخی از خانه‌ها در چهار طرف تراس و ایوان وجود داشته است.

بناهای گُمیشان منحصر به فرد هستند و مشابه معماری گُمیشان را تنها می‌توانیم دربخشی از آذربایجان، روسیه و آسیای میانه ببینیم.

>> ادامه عکس ها

منبع: ایسنا
عکس: کبریا حسین زاده 

۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» جزیره کیش؛ عروس خلیج‌فارس
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


جزیره کیش با آب و هوای مرطوب و خاص سواحل و جزایر جنوبی، در فصل بهار ‌بسیار مطبوع و دلنشین است. شما در سفر به کیش علاوه‌بر اینکه می‌توانید فرصت منحصربه‌فردی برای خرید داشته باشید، این شانس را خواهید داشت که از ورزش‌ها و تفریحات دریایی که انگیزه سفر بسیاری از گردشگران در سفرهای دورشان به کشورهای دیگر است، بهره‌مند شوید. در کنار خرید و تفریحات دریایی، بازدید از ساحل مرجانی جزیره، نمایشگاه دائمی استاد کیومرث صیاد، آب انبار سنتی، کشتی یونانی، اسکله بزرگ تفریحی کیش، مساجد، مجموعه درخت سبز، پارک دلفین، باغ پرندگان، شهر زیر زمینی کاریز، لاک‌پشت‌های دریایی، آکواریوم، گذر هنرمندان و شهر باستانی حریره ازجمله دیگر برنامه‌هایی است که در این سفر دلپذیر می‌توانید تجربه کنید. این میزان از تنوع تفریحات و مراکز متعدد برای بازدید ویژگی بارز کیش در حوزه گردشگری‌اش است. برای رفتن به کیش چندین راه وجود دارد؛‌ سفر هوایی و ورود به این جزیره از طریق تنها فرودگاه بین‌المللی کیش امکان‌پذیر است که این پرواز از تهران حدود یک ساعت و نیم خواهد بود. ‌‌سفر با قطار انتخاب دیگری است که ابتدا شما را به بندرعباس خواهد رساند و از آنجا باید به وسیله اتومبیل (غیرمستقیم) یا هواپیما به جزیره کیش بروید. همچنین شما می‌توانید با اتومبیل و از طریق یکی از بنادر لنگه، آفتاب یا چارک به این جزیره برسید.

منبع:دنیای اقتصاد
۶ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» ضرر گردشگری مصر، ‌۲۵۰ میلیون دلار در ماه
... دیدن متن »
مقامات گردشگری مصر از زیان فلج‌کننده ماهانه ۲۵۰ میلیون دلاری صنعت گردشگری این کشور پس از سقوط هواپیمای روسی خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشریه «الاهرام» مصر به نقل از «خالد فودا»، استاندار منطقه سینای جنوبی اعلام کرد، میزان اشغال هتل‌ها در منطقه گردشگری «شرم‌الشیخ» و «غردقه» به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است که موجب ضرر ماهانه دو میلیارد پوندی (واحد پول مصر) معادل بیش از ۲۵۰ میلیون دلار می‌شود.
پس از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری روس در صحرای سینا‌، روس‌ها تمامی پروازها را به مقصد مصر و انگلیس تمامی پروازها را به مقصد «شرم‌الشیخ» لغو کردند.
تروریست‌های داعش ادعا کرده‌اند که در این هواپیما بمب‌گذاری کرده‌اند و مقامات مسکو نیز در نهایت به این نتیجه رسیدند که انفجار عامل اصلی سقوط هواپیما بوده است‌، این در حالیست که مصر همچنان مشغول بررسی این موضوع است.
صنعت گردشگری مصر از سال ۲۰۱۱ و با اعتراض‌های ضد دولتی در این کشور نزول قابل ملاحظه‌ای پیدا کرد و مصری‌ها که پیش از آن سالانه پذیرای ۱۵ میلیون گردشگر بودند، در سال ۲۰۱۴ میلادی ۹.۹ میلیون نفر گردشگر خارجی داشتند.
به گزارش آسوشیتدپرس، گردشگران روس و انگلیسی حدود ۷۰ درصد از مجموع گردشگران ورودی به مصر را تشکیل می‌دهند و در صورتی که این روند نزولی ادامه یابد، اقتصاد وابسته به گردشگری مصر ضربه بزرگی خواهد خورد.
صنعت گردشگری بیش از ۱۱ درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد و پی از این سالانه ۳ میلیون گردشگر روس و یک میلیون گردشگر انگلیسی وارد خاک مصر می‌شدند.


منبع: خبرگزاری ایسنا
۶ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
در برنامه گردش ابوزیدآباد همراه آقای سناپور ، برای ساکنین کاشان اگه بخان بیان و ساعتی با شما همراه بشن چطوری میشه برنامه؟
درود بر شما
لطفا برای هماهنگی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:
۰۲۱۸۸۶۱۶۹۴۷-۴۸
۶ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه؛
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |کاشان - با حافظ موسوی|»

جمعه‌ای دیگر هم به سفر کتاب خوانی گذشت. در این سفر با همراهی استاد حافظ موسوی به کاشان رفتیم. آفتاب زده بود که در رستوران بین راهی مارال صبحانه خوردیم، بعد هم به سمت کاشان حرکت کردیم. پس از طی مسافتی به مشهد اردهال رسیدیم. این منطقه از کاشان به نام «سهراب سپهری» بلند آوازه است و بر مزار این شاعر مطرح و تاثیرگذار حاضر شدیم و شعر خواندیم و استاد حافظ موسوی از سهراب سپهری و شعر او و دلیل محبوبیتش سخن گفت و بعد از آن در مسیر بازگشت به کاشان و نیاسر رفتیم و از بناهای تاریخی باقی مانده از دروره ساسانیان بازدید کردیم. از بنای چهار طاقی و آبشار قدیمی این منطقه ییلاقی در حاشیه کویر مرکزی ایران دیدن کردیم که بسیار جذاب بود. وقت ناهار به رستوران جوان رفتیم و پس از آن هم به سمت خانه تاریخی احسان حرکت کردیم. خانه‌ای از خانه‌های تاریخی کاشان که در بافت قدیمی این شهر توریستی واقع شده است و آن جا در سردابه گرد هم نشستیم و شعر خواندیم و استاد موسوی از شعر و ادبیات گفت. غروب شده بود که به سمت تهران بازگشتیم و نزدیک ساعت ده و نیم شب به میدان ونک تهران رسدیم.

برنامه بعدی "یک سفر یک کتاب" روز جمعه ۱۶ بهمن‌ماه به مقصد کویر ابوزیدآباد و با همراهی آقای حسین سناپور برگزار خواهد شد.

» اطلاعات بیشتر و خرید بلیت


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
سفر کاشان یکی از بهترین سفرهایی بود که رفتم.. مطابق معمول ساعت 6 صبح حرکت کردیم و طبق معمول در رستوران سلف سرویس مارال صبحانه خوردیم .. بسمت کاشان حرکت کردیم و در مشهد اردهال بر مزار سهراب سپهری ایستادیم ، فاتحه ای خواندیم و سپس استاد حافظ موسوی اشعاری ... دیدن ادامه » زیبا از سهراب برایمان خواندند و از خاطرات و همچنین از سهراب برایمان مطالب و نقدهایی زیبا بیان کردند . عکسی دسته جمعی به یادگار گرفتیم و سپس راهی نیاسر شدیم و از مناظر طبیعی چون آبشار و غار و چهارطاقی و مناطق تفریحی آن دیدن کردیم . به محل فروش عرقیات گیاهی رفتیم و کلی خرید کردیم و عطر و طعم واقعی گلاب و عرقیجات معطر را هم چشیدیم و هم حس کردیم ... ناهار خوردیم و سپس راهی خانه تاریخی احسان شدیم ... زیبایی محض !!! یک خانه تاریخی بسیار زیبا و غیرقابل توصیف که وجب به وجب پر از قشنگی و زیبایی های مسحور کننده بود .. آنجا در یکی از اتاق های نشیمن دور هم جمع شدیم و استاد موسوی از کتاب سطرهای پنهانی اشعاری برایمان خواندند و سپس به سوالات و پرسش های همراهان پاسخ دادند و دوستان نیز اشعار و داستان و مطالب زیبایی خواندند و در نهایت با کلی خاطره و عکس و داستان و شعر و ادبیات و بطور کلی با کوله باری پر از انرژی به سمت خانه حرکت کردیم ... این سفر هرچند کوتاه بود اما اصلا در آن احساس خستگی نکردم چون جذابیت های زیادی داشت و همچنین کاشان را بسیار جذاب و دارای جاذبه های گردشگری خوبی دیدم ... برنامه ریزی این سفر بنظرم از سفرهای قبلی بهتر بود و از دوستان تیوال و ژیوار برای برگزاری این سفرهای فرهنگی تفریحی خوب سپاسگزارم ... حضور در کنار استاد حافظ موسوی نیز از نکات مثبت این سفر بود و از ایشان نیز بابت حضورشان در این جمع گرم و دوست داشتنی تشکر میکنم ...
۱۱ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر کاشان یکی از بهترین سفرهایی بود که رفتم.. مطابق معمول ساعت 6 صبح حرکت کردیم و طبق معمول در رستوران سلف سرویس مارال صبحانه خوردیم .. بسمت کاشان حرکت کردیم و در مشهد اردهال بر مزار سهراب سپهری ایستادیم ، فاتحه ای خواندیم و سپس استاد حافظ موسوی اشعاری زیبا از سهراب برایمان خواندند و از خاطرات و همچنین از سهراب برایمان مطالب و نقدهایی زیبا بیان کردند . عکسی دسته جمعی به یادگار گرفتیم و سپس راهی نیاسر شدیم و از مناظر طبیعی چون آبشار و غار و چهارطاقی و مناطق تفریحی آن دیدن کردیم . به محل فروش عرقیات گیاهی رفتیم و کلی خرید کردیم و عطر و طعم واقعی گلاب و عرقیجات معطر را هم چشیدیم و هم حس کردیم ... ناهار خوردیم و سپس راهی خانه تاریخی احسان شدیم ... زیبایی محض !!! یک خانه تاریخی بسیار زیبا و غیرقابل توصیف که وجب به وجب پر از قشنگی و زیبایی های مسحور کننده بود ... دیدن ادامه » .. آنجا در یکی از اتاق های نشیمن دور هم جمع شدیم و استاد موسوی از کتاب سطرهای پنهانی اشعاری برایمان خواندند و سپس به سوالات و پرسش های همراهان پاسخ دادند و دوستان نیز اشعار و داستان و مطالب زیبایی خواندند و در نهایت با کلی خاطره و عکس و داستان و شعر و ادبیات و بطور کلی با کوله باری پر از انرژی به سمت خانه حرکت کردیم ... این سفر هرچند کوتاه بود اما اصلا در آن احساس خستگی نکردم چون جذابیت های زیادی داشت و همچنین کاشان را بسیار جذاب و دارای جاذبه های گردشگری خوبی دیدم ... برنامه ریزی این سفر بنظرم از سفرهای قبلی بهتر بود و از دوستان تیوال و ژیوار برای برگزاری این سفرهای فرهنگی تفریحی خوب سپاسگزارم ... حضور در کنار استاد حافظ موسوی نیز از نکات مثبت این سفر بود و از ایشان نیز بابت حضورشان در این جمع گرم و دوست داشتنی تشکر میکنم ...
مجتبی مهدی زاده و نیکا نصیری این را خواندند
helia naseri و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند امکان رزرو برنامه‌‌ی این هفته‌ی ″یک سفر یک کتاب″ آغاز شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روز جهانی تالاب ها

در تاریخ 13 بهمن 1349 مصادف با دوم فوریه 1971 به همت سازمان محیط زیست ایران در شهر رامسر و در محل هتل رامسر (که در حال حاضرهتل قدیم رامسر خوانده می شود) نشستی برگزار شد و طی آن کنوانسیون رامسر جهت حفظ تالاب ها به امضا کشور های مختلف رسید. به همین مناسبت این روز را روز جهانی تالاب ها می نامند. تالاب ها مهمترین،‌ پیچیده ترین و متنوع ترین بومسازگان (اکوسیستم)‌حیات هستند. ایران دارای 22 تالاب بین المللی با مساحتی بالغ بر 1 میلیون و 481 هزارو 147 هکتار است. یعنی اندکی بیش از 1 درصد از کل عرصه های تالابی جهان در ایران قرار گرفته؛‌ کشوری که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و تنوع اقلیمی کم نظیرش از مجموع 42 نوع تالاب شناخته شده در جهان،‌39 نوع تالاب را در خود دارد.
امین مهدوی ، مجتبی مهدی زاده و پرند محمدی این را خواندند
نیما نیک ، نیکا نصیری و تورانداز این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» برگزاری جشن سده در روستای چم شهر تفت - یزد

از جمله جشنهای مختلف در میان ایرانیان ، آیین «سده سوزی» است که با سرور و شادی که به همراه دارد، نمونه کامل یک جشن اصیل و تمام عیار ایرانی است. به گواه متون تاریخی، سده جشن پیدایش آتش است. روایات متعددی درباره دلیل برگزاری این جشن توسط ایرانیان باستان؛ در برخی از روایات تاریخی آمده است که چون صد روز که از زمستان بزرگ می‌ گذشت ایرانیان جشن سده را برپا می‌ کردند (در تقویم کهن ایرانیان مهرآیین، زمستان ۱۵۰ روزه و تابستان ۲۱۰ روزه بوده است. از ابتدای زمستان (اول آبان ماه) تا ۱۰ بهمن که جشن سده‌ است،۱۰۰ روز و از ۱۰ بهمن تا نوروز و اول بهار ۵۰ روز و۵۰ شب بوده ‌است).

آنها بر این باور بودند که در این زمان، اوج و شدت سرما سپری شده، به همین دلیل همه در دشت و صحرا گرد هم جمع شده و تلی بزرگ از خار و خس و هیزم فراهم می کردند و با فرارسیدن تاریکی شب، آتش می‌ افروختند. به اعتقاد ایرانیان باستان، این کار، بازمانده سرما را نابود می کرده است.. در ادامه عکسهایی از برگزاری جشن سده در روستای چم شهر تفت – یزد را مشاهده می‌کنید.


عکس: اعظم السادات میرجلیلی / ایسنا


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» هندورابی، جزیره‌ای بکر در دل خلیج‌فارس
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.

بسیاری از ما برای دیدن سواحل زیبا و دستیابی به آرامش آن به ترکیه یا دبی سفر می‌کنیم، اما خوب است بدانیم در مرزهای کشور عزیزمان سواحل و جزایر بسیار زیباتر و حتی بکرتری وجود دارد. هندورابی، به‌عنوان یکی از جزایر بکر خلیج‌فارس با ۸/ ۲۲ کیلومتر مربع مساحت، در فاصله ۳۲۵ کیلومتری بندرعباس و در حد فاصل بین دو جزیره کیش و لاوان و در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش قرار گرفته. فاصله این جزیره تا بندر لنگه نیز ۱۳۳ کیلومتر است. از کیش برای دسترسی به این جزیره، قایق موتوری وجود دارد. سفر به این جزیره بیش از آنکه جنبه دیدن آثار باستانی و تاریخی داشته باشد، جنبه طبیعت‌گردی دارد. با این حال آنچه به لحاظ تاریخی باستانی می‌تواند گردشگران را به خود جذب کند، خرابه‌هایی از روستاهای تاریخی «الدورات» و «الصراه» و ویرانه‌های دهکده پرتغالی‌نشین و یک دژ امورزه در نزدیک روستای کنونی جزیره است. برای گردشگران این نیز جالب است که پرتغالی‌ها از سال ۹۰۸ تا ۱۵۰۸ هجری شمسی در هندورابی حضور داشتند و در آن پایگاه‌های لشکری و بازرگانی و همچنین تاسیسات دفاعی و مسکونی ایجاد کرده بودند. بازدید از لاک‌پشت‌های دریایی که از اواسط اسفند و تا نیمه خرداد برای تخم‌گذاری به سواحل می‌آیند می‌تواند از جاذبه‌های طبیعی این جزیره باشد. ‏ریف شمالی هندورابی بسیار کم‌عمق و برای غواصی در شب بسیار مناسب است. مرجان‌های مغزی، جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان آبزیانی هستند که علاقه‌مندان به طبیعت آبی می‌توانند در سواحل این جزیره مشاهده کنند. اگر به هندورابی می‌روید تجهیزات لازم برای طبیعت‌گردی را به همراه داشته باشید.

منبع: دنیای اقتصاد 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» تمجید نشریه عرب‌زبان از زیبایی‌های ایران
... دیدن متن »

«ایران پساتحریم» مفهومی است که این روزها نقل محافل رسانه‌ای جهان شده، اما جالب اینکه حتی منازعات سیاسی اخیر کشورهای عربی با ایران نیز موجب نشده تا یک هفته‌نامه مستقر در دوبی، لب به تحسین جاذبه‌های دیدنی کشورمان باز نکند.
،‌ نشریه «عربین بیزنس» در گزارشی پرآب و تاب از جاذبه‌های دیدنی کشورمان، به معرفی ۱۰ مکان دیدنی سرزمین پارسی پرداخته و هزاران سال میراث غنی و فرهنگ رنگارنگ را مورد تمجید قرار داده است.

۱. باغ ارم و خانه قوام
شاید باغ‌های «الحمرا»ی اسپانیا از همتایان ایرانی خود معروف‌تر باشند، اما براساس تاریخ معماری، این سازه‌های اروپایی با الهام از باغ‌های ایرانی ساخته شده‌اند. یکی از محبوب‌ترین باغ‌های ایران‌، باغ ارم است که در شیراز واقع شده. گفته می‌شود باغ و ساختمان اطرافش «خانه قوام»، در قرن سیزدهم میلادی توسط قبایل قشقایی فارس ساخته شده‌اند.

این‌ بناها بازسازی‌ها متعددی را طی دوران امپراطوری‌های مختلف پشت سر گذاشته‌اند و امروز یکی از سایت‌های ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آیند. نارنجستان قوام ۱۳۲ اتاق دارد که دیوارهایش به اشعار حافظ، شاعر مشهور ایرانی مزین شده است.

۲. کاخ گلستان
یکی دیگر از جاذبه‌های ایرانی که جزو میراث جهانی یونسکو است‌، کاخ گلستان است که توسط سلسله قاجار در پایتخت ایران بنا شد‌. این مکان شامل چند کاخ‌، موزه و تالارهای متعدد است. کاخ گلستان برای تخت مرمر که به دستور «فتحعلی‌شاه» قاجار ساخته شده و تالار الماس که اتاقی مزین به آیینه‌هایی شبیه الماس است، شهرت دارد. این مجموعه دربردارنده اشیاء تاریخی بی‌شماری است. در یکی از تالارهای آن هدایای کمیابی که به پادشاهان قاجر و دیگر حکمرانان پارسی هدیه شده، نگهداری می‌شود.

۳. مجموعه سعدآباد
سعدآباد مجموعه سلطنتی دیگری‌ست که به موزه تبدیل شده. این کاخ مساحتی ۱۰۴ هکتاری در منطقه کوهستانی و جنگلی دارد. سعدآباد خانه ییلاقی آخرین شاه ایران در دوره پهلوی است و در مجموع شامل ۱۸ ساختمان است که هر یک نمایشگاهی سلطنتی از اتومبیل‌ها تا نقاشی‌های مینیاتور خانواده اشرافی را شامل می‌شود.

۴. پیست اسکی دیزین
نه، اینجا سوییس نیست. ایران و بهتر بگوییم دیزین است. اما قبل از این که بزرگترین پیست اسکی ایران را معرفی کنیم، اجازه دهید بگوییم که فصل اسکی‌ در دیزین به دلیل ارتفاع این منطقه، بیشتر از زمان رایج در پیست‌های اکثر کشورهای اروپایی از اواسط نوامبر تا می طول می‌کشد‌. در واقع بالاترین ارتفاع آن یک هزار و ۱۸۰ فوت است که آن را در فهرست یکی از ۴۰ پیست مرتفع جهان قرار می‌دهد. دیزین در رشته کوه البرز در نزدیکی تهران قرار دارد و دارای اقامتگاه‌، هتل‌، ویلا‌، خانه‌های مسکونی و رستوران است.

۵. موزه جواهرات ملی
این مکان که به نام موزه جواهرات هم شناخته می‌شود، دربردارنده مجموعه‌ای از تاج‌ها‌، تارک‌ها‌، شمشیر‌ها و دیگر اشیاء جواهرنشان است که با هزاران سنگ قیمتی پوشانده شده‌اند. این اشیاء در قرن شانزدهم توسط سلسله صفویان جمع‌آوری شدند تا گوشه‌ای از شکوه حکمرانان قرن‌های گذشته‌، حال و آینده را نمایان کنند.

۶. پرسپولیس
پرسپولیس به معنای «شهر پارسیان»، پایتخت سلسله هخامنشی بوده که از سال ۵۵۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد در ایران حکومت می‌کردند. نام این مکان هم در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده. پرسپولیس در شهر شیراز واقع است. اگر این مکان را یکی از ماندگارترین سازه‌های تاریخ جهان بدانیم‌، دیدن آن از واجبات است.

۷. میدان نقش جهان
«نقش جهان» با ۹۶۴ هزار فوت‌مربع مساحت، جزو میراث جهانی یونسکو است و شامل مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله، بزرگترین مسجد ایران و همچنین بازار بزرگ اصفهان می‌شود. این میدان بیشتر به خاطر مسجد شیخ لطف‌الله که در سال ۱۵۹۰ میلادی توسط شاه عباس صفوی ساخته شده، شهرت دارد. تقریبا تمام بخش‌های این مسجد با موزاییک‌های دست‌ساز تزیین شده است.

۸. آرامگاه حافظ
«خواجه حافظ شیرازی» که با تخلص ادبی‌اش «حافظ» شناخته می‌شود‌، شاعر ایرانی بود‌ که سروده‌هایش تاثیر زیادی بر ادبیات پارسی گذاشته است. با وجود درگذشت او در سال ۱۳۹۰‌ میلادی، اشعارش همچنان به عنوان ضرب‌المثل و اصطلاح در زبان مدرن ایران به کار می‌رود.

در سال ۱۴۵۲ میلادی «بابور ابن بایسنقر» دولتمردی در امپراطوری تیموریان، ‌دستور داد ساختمانی گنبدی‌شکل به یاد حافظ روی قبر او بسازند. این سازه و قبر حافظ در باغ‌های مصلی که او در اشعارش به آن‌ها اشاره کرده‌، واقع است.

۹. بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ ایران، ‌بازاری تاریخی در تهران است که دیدن آن‌ برای گردشگران جزو بایدهاست. این مکان با راهروهایی متعدد بیش از ۱۰ کیلومتر طول دارد‌ و محلی است برای فروش هر نوع جنسی، از طلا گرفته تا ادویه و فرش. بازار فرش جالب‌ترین آن‌هاست، چرا که ایران برای فرش‌هایش شهرت فراوانی دارد. گفته می‌شود قدمت سازه‌های شبیه بازار در ایران به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد.


۱۰. جزیره کیش
نمی‌دانستید ایران جزایر تفریحی دارد‌؟ یکی از آن‌ها کیش است. سال ۲۰۱۰ کیش از سوی «نیویورک تایمز» به عنوان یکی از ۱۰ جزیره زیبای جهان معرفی شد. این جزیره برای تجارت آزاد‌، سواحل ماسه‌ای و جاذبه‌های گردشگری همچون غواصی‌، جت‌اسکی و پارک دلفین‌ها شهرت دارد.

مجتبی مهدی زاده این را خواند
نیما نیک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حرکت کاروان سیمرغ ( خزر تا خلیج فارس ) با حضور اقوام ایرانی

کاروان سیمرغ با هدف پاسداشت مرز ایران از تاریخ 25 فروردین لغایت 10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس از قلعه کلاه فرنگی رشت به سمت خلیج فارس حرکت خواهد کرد.

در این کاروان قوم قشقایی به عنوان میزبان و اقوام کرد، ترکمن، بلوچ، لر، آذری، کرمانج، گیلک ، بختیاری و . . . به عنوان میهمان این کاروان را همراهی خواهند کرد.

شعار این کاروان ( اقوام ایرانی برای وجب به وجب خاک کشورشان جان نثار میکنند جامعه بین الملل بدانند نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس خواهد ماند ) است.
در این کاروان کتابخانه سیار زنده یاد استاد محمد بهمن بیگی با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و با پیام "کتاب نیاز دارید بردارید و اگر تمایل دارید کتاب بگذارید تا هم وطنانمان استفاده کنند " راه اندازی خواهد شد.

همچنین از دیگر برنامه ویژه ... دیدن ادامه » این کاروان منزل گاههای سیمرغ هست که در 30 نقطه کشور آداب رسوم و فرهنگ اقوام ایرانی در یک فضای شاد اجرا و 30 اصله درخت کاشته خواهد شد و تندیس بادبود این کاروان به شهرداران شهرها اهدا خواهد شد.

دیدار با خانواده های شهدا و سرداران استعمارستیز یکی دیگر از برنامه ها است و در پایان روز ملی خلیج فارس 10 اردیبهشت تمام اقوام ایرانی روز ملی خلیج فارس را جشن خواهند گرفت.
مجتبی مهدی زاده و بهزاد هندی این را خواندند
فاطیما م ، زهرا.ش و نیکا نصیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در خبرگزاری ایسنا مطرح شد:
» این قانون از کجا به هتل‌های ایران آمده است؟
... دیدن متن »
اتاق‌های هتل را بین روزهای تعطیل نوروز، تقسیم کرده‌اند. هر اتاق برای ۲ تا ۶ روز فروخته می‌شود، بعد هم بخشنامه کرده‌اند که «این هتل می‌بایست بر اساس پیکج‌های نوروزی رزرو شود و به هیچ عنوان تغییر و یا کنسلی ندارند!»

پکیج نوروزی یعنی اگر مسافر بخواهد متفاوت از زمان‌بندی هتل، اقدام کند و یک شب یا یک روز، بیشتر و یا کمتر در آن هتل اقامت داشته باشد، باید پول کامل "یک پکیج" را بدهد تا هتل، اجازه اقامت را صادر کند! یعنی اگر قصد اقامت ۴ روزه را در هتلی داشته باشید و آن هتل، اتاق‌هایش را برای سه روز به رزرو گذاشته باشد، باید پول دو شب اضافه‌تر یا یک پکیج دیگر را بدهید تا چهار روزتان کامل شود.

علاوه‌بر این، برخی هتل‌ها تاریخ دقیق برای رزرو اتاق تعیین کرده‌اند که با توجه به شرایط پیش فروشی بلیت وسایل نقلیه عمومی برای تعطیلات نوروزی، برنامه‌ریزی مسافرت آن دسته از مردم که عادت و یا تمایل به اقامت در هتل دارند را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، سیاست فروش پکیج در هتل‌های ایران سابقه طولانی ندارد، اما سنت آن را شهرهای گردشگرپذیر بنا گذاشتند، سیاستی که به اذعان صاحبان آژانس‌ و راهنمایان تور و مسوولان گردشگری، هتل‌های گردشگرپذیرترین شهرهای دنیا همچون لندن، پاریس، نیویورک، دبی و یا حتی استانبول که کنار گوش‌مان است، به خود ندیده‌اند. سنت غلطی که نوروز هر سال به هتل‌های بیشتری تسری پیدا می‌کند، بدون آن که با ممانعتی مواجه شود.

معاون گردشگری کشور، پکیج‌سازی در هتل ها را صراحتا "ممنوع" اعلام می‌کند و می‌گوید: هتل‌ها مجوزی برای این کار ندارند.

مرتضی رحمانی موحد معتقد است، هتل‌ها با این کار رسما وارد حوزه تورگردانی شده‌اند و هتل نمی‌تواند مستقیم تورسازی یا پکیج‌سازی کند، این کار تابع ضوابط و قوانین خاص خود است.

او به خبرنگار ایسنا می‌گوید: هتل وظیفه دارد اتاق و خدمات مربوط به اقامت را بفروشد، اگر می‌خواهد پکیج‌سازی کند باید با دفاتر خدمات مسافرتی که مجوز بند (ب) دارند، وارد تعامل و هماهنگی شود، وگرنه هتل‌ها انحصارا نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

رحمانی‌موحد ادامه داد: جایگاه هتل معلوم است؛ ارائه خدمات اقامتی، درحالی که با پکیج‌سازی وارد حوزه تورگردانی می‌شوند و وقتی در این بخش به اختلاف برسند، باید داوری باشد تا این اختلاف را برطرف کند، وقتی ضوابطی برای این کار هتل‌ها تعریف نشده، آن اختلاف قرار است چگونه رسیدگی شود؟!

او تاکید می کند: زورگویی برخی هتل‌ها در شرایطی که مردم به آن ها احتیاج دارند، درست نیست. در همه جای دنیا هتل موظف است اتاق را با توجه به درخواست و نیاز مسافر بفروشد، نمی تواند برای خواب مسافر تعیین تکلیف کند.

معاون گردشگری همچنین خطاب به جامعه هتلداران ایران که به تعیین نرخ سال ۹۵ هتل ها از سوی این سازمان معترض شده اند، می گوید: ماهیت وجود یک تشکل فقط نرخ سازی و صدور مجوز هتل نیست، هر تشکلی باید اعضای خود را آموزش دهد و آن ها را نسبت به قوانین توجیه کند و مانع خطای اعضای خود شود.

جمشید حمزه‌زاده، رییس هیات‌مدیره جامعه هتلداران ایران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در نظری همسو با معاون گردشگری، پکیج‌سازی هتل‌ها را اقدام غیرقانونی اعلام کرد و برخورد با این مساله را در وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دانست.

براساس ماده ۱۷ آیین‌نامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر آنها»، نظارت بر فعالیت تاسیسات گردشگری موضوع این آیین‌نامه از جهت سطح و کیفیت ارایه خدمات و رعایت ضوابط درجه‌بندی و نرخ‌های تعیین شده به عهده سازمان (میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) است. در تبصره یک این آیین‌نامه نیز آمده است: در صورت وقوع گران‌فروشی، کم‌فروشی، عدم ارائه خدمات مطلوب و وضعیت نامناسب بهداشتی، سازمان می‌تواند برابر بند (د) این ماده اقدام کند. مفاد بند (د) به این شرح است؛ تعلیق مجوز بهره‌برداری تا رفع اشکال و نارسایی‌ها (درخصوص تاسیسات پذیرایی حداکثر تا یک ماه).
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» بندر تاریخی سیراف
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


بندر سیراف یا طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان استان بوشهر است. این بندر زیبا با معماری خاصش، در میان بندر کنگان و بندر عسلویه واقع شده‌. بندر سیراف بین دریا و کوه قرار گرفته و تنها یک خیابان دارد که در بعضی جاها فاصله کوه تا دریا به ۳۰ متر هم نمی‌رسد؛ به همین دلیل برخی خانه‌ها روی کوه بنا شده. از آثار دیدنی این بندر، می‌توان به قلعه نصوری، بنای مسجد جامع، بازار باستانی، گوردخمه‌ها، سیستم آبرسانی دوره ساسانی و خانه‌های اعیانی اشاره کرد.یکی از آثار بسیار جالب در این بندر تاریخی مربوط به قبرهای سنگی است که روی تپه واقع و تا چشم کار می‌کند در آن حفره‌های متعدد کنار هم ساخته شده است. این قبرها یا حفره‌ها که در شمال سیراف هستند با دو دره به نام‌های «لیر» و «شیلو» از یکدیگر جدا می‌شوند. همچنین ساحل بندر دیر در فاصله ۶۴ کیلومتری سیراف، منطقه حفاظت‌شده مند در ۱۴۵ کیلومتری، منطقه گردشگری بنگه دشتی  و برج قلعه خورموج در ۱۶۵ کیلومتری و معبد کلات (نیایشگاه مند - آتشکده مند) در ۱۹۰ کیلومتری بندر سیراف واقع شده‌اند که هر یک با جاذبه‌های متفاوت خود می‌توانند بخشی از سفرتان به این نقطه از کشورمان باشند. ماهی، میگو و خرما و صنایع دستی همچون گلابتون‌دوزی و منجوق‌دوزی سوغات سیراف است. برای رسیدن به این بندر تاریخی نیز می‌توانید از بوشهر در ۲۴۰ کیلومتری سیراف، بندر کنگان در ۳۳ کیلومتری و عسلویه در ۳۶ کیلومتری آن انتخاب مسیر کنید. فرودگاه نیز در شرق عسلویه واقع شده و فاصله آن تا بندر طاهری حدود ۴۲ کیلومتر است.

منبع: دنیای اقتصاد
مجتبی مهدی زاده و امین مهدوی این را خواندند
وارش این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با همکاری ژیوار؛
» جشنواره سفرهای نوروز ۹۵ (از کران تا کران)
... دیدن متن »
تیوال با همکاری شرکت مسافرتی ژیوار در راستای شعار "دوستانه تر سفر کنیم" شما را دعوت می‌کند تا با دوستانتان همراه ما شوید تا هم لذت سفر گروهی را دوچندان کنید و هم ارزان تر سفر کنید.

این جشنواره از دوشنبه ۱۲ بهمن آغاز می‌شود و تا پنج‌شنبه ۲۲ بهمن ادامه دارد.   

» اعضای تیوال با ۵% تخفیف
» گروه‌های ۵ تا ۱۰ نفره، با ۷% تخفیف و ۱۰ نفر به بالا با ۹% تخفیف

برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید:
۰۲۱۶۶۸۷۱۸۹۷ تیوال
۰۲۱۸۸۶۱۶۹۴۷-۴۸ ژیوار
۰۹۳۹۱۲۰۷۶۰۳ مهدوی

سفرها:

۱- خراسان جنوبی تا نیشابور |نوروز ۹۵ - سفر به دیار بیهقی| 
۲- ترکمن صحرا |نوروز ۹۵ - سرزمین مختومقلی فراغی|
۳- ایلام و کرمانشاه |نوروز ۹۵ - اسطوره شیرین و فرهاد|
۴- کردستان |نوروز ۹۵ - سرزمین شادی و مهربانی|
۵- کویر مصر |نوروز ۹۵ - بازگشت به سکوت|
۶- خوزستان و لرستان |نوروز ۹۵ - ایران باستان|
۷- ایلام، کرمانشاه و لرستان |نوروز ۹۵|
۸- جزیره قشم، هنگام و هرمز |نوروز ۹۵ - اجرای اول| 
۹- جزیره قشم، هنگام و هرمز |نوروز ۹۵ - اجرای دوم|
۱۰- جزیره قشم، هنگام و هرمز |نوروز ۹۵ - اجرای سوم|
۱۱- چابهار تا کلوت‌های شهداد |نوروز ۹۵|
۱۲- طبیعت بوشهر |نوروز ۹۵|
۱۳- طبس تا کویر حلوان |نوروز ۹۵|
۱۴- فارس، یزد و کرمان |نوروز ۹۵ - پیمایش ماجراجویانه|
۱۵- کرمانشاه، منطقه قصرشیرین و سرپل‎ذهاب |نوروز ۹۵|

مصطفی آقابابایی ، امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
نگین رفیعی این را دوست دارد
سلام
قیمتها فوق العاده بالاست
اگه هوایی رفت و آمد می کردید و این مبلغ بود ، باز منطقی به نظر می رسید.
۱۰ بهمن
ترکمن صحرا 645 تومن !!!
۲ روز پیش، جمعه
سلام .اگر مقایسه بین آژانس ها را مبنا قراردهیم .از نظر قیمت متعادل است .از نظر کیفیت باید از خدمات استفاده کرد و بعد نظر داد.برای مقایسه کمیت می توان ار سایت تور ها مانند مار کو پو لو استفاده کرد .
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشن نرگس

آیین سنتی (جشن نرگس) در روستای جره شهرستان کازرون استان فارس برگزار شد.

عکس:طاهره رخ بخش / تسنیم


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» سومین شماره مجله اینترنتی عکاسان ایران - مکانبین منتشر شد
... دیدن متن »
در این سالها، تلاش هایی برای راه اندازی مجله اینترنتی عکاسی در ایران انجام شده که عموما بعد چند شماره متوقف شدند دلایلی چون نداشتن منابع مالی، یا از هم پاشیدن تیم، یا عدم وجود زیرساخت هایی چون اینترنت پرسرعت برای کاربران و...
جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ شماره سوم مجله عکاسی اینترنتی مکانبین منتشر شد. این مجله مرتبط با شبکه همرسانی عکاسان ایران – مکانبین (makannin.net) است که از مجموعه سایت های پرتال گردشگری مکانبین است که در سال ۱۳۹۳ در شاخه گردشگری و سفر در جشنواره وب ایران برگزیده مردمی شد. این شبکه که از اردیبهشت ۱۳۹۴ راه اندازی شده است. فضایی را فراهم آورده تا عکاسان ایران با عضویت (عضویت فقط با درخواست یا معرفی عکاسان دیگر امکان پذیر است) در آن روایت تصویری خود از ایران را ثبت کنند.
در هر شماره از این مجله دو عکاس از عکاسان این شبکه در قالب فیلم یا متن همراه با عکس هایشان معرفی می شوند و همینطور در هر شماره پرونده ای مورد بررسی قرار می گیرد.
در شماره اول به دو عکاس آسمان شب، علیرضا خوند و جبیب بیگدلو همراه با نکات آموزشی در ارتباط با عکاسی آسمان شب  پرداخته شد همراه با معرفی اپلیکیشن های مرتبط و مقالاتی در این زمینه.
در شماره دوم که به پرنده نگری اختصاص داشت دو عکاس پرنده نگر جوان ایرانی محسن وجدانی و نیما مهدی پور عمرانی معرفی شدند همراه با یادداشت ها و مقالات آموزشی و همچنین مصاحبه ویدئویی اختصاصی با دکتر اسماعیل کهرم که دیدنی است همراه با پرونده ویژه ای در ارتباط با شکار...
در شماره سوم که به لنداسکیپ اختصاص یافته است، گلریز خانعلی زاده از عکاسان خوب کویر ایران و محمد زرگر طالبی معرفی شده اند همراه با نقد بردیا سعادت به این دو عکاس جوان و همچنین پرونده ویژه این شماره "خشکسالی" است که علاوه بر یادداشت ها، و متن ها، ... مصاحبه اختصاصی ویدئویی نیز با کویرشناس نامدار ایران "پروفسور پرویز کردوانی" صورت گرفته است.

این مجله دو ورژن آنلاین و آفلاین در دسترس علاقمندان قرار می گیرد:

http://makanbin.net/magazine/v3/v3.html 

نیکا نصیری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» گشتی در بندر لنگه و قلعه‌ لشتان
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


 بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان، مرکز شهرستان بندر لنگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور است. فاصله بندرلنگه تا بندرعباس ۱۹۲ کیلومتر، تا بوشهر ۴۲۰ کیلومتر، تا شهر بستک ۱۷۰ کیلومتر و تا گراش ۲۸۰ کیلومتر است. به علت دوری مسافت، بندرلنگه از دیرباز از طریق هوایی با تهران، شیراز و بندرعباس وصل بوده است. هوای بندر لنگه مانند سایر شهرهای ساحلی مرطوب و در تابستان گرم است. اما از اسفندماه تا اوایل بهار بهترین زمان برای رفتن به این بندر تاریخی است. قلعه لشتان یکی از جاذبه‌های بندر لنگه است که بر فراز شاهین‌کوه در بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه واقع شده. این قلعه در 6 کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه و در شمال روستای بارچاه قرار گرفته است. تاریخ بنای این قلعه به سده نهم هجری برمی‌گردد. جمعی نیز عقیده دارند این قلعه در عهد هخامنشی ساخته شده و بعدها پرتغالی‌ها آن را بازسازی کرده‌اند. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگ‌های محلی نقش مهمی داشته است. گفته شده که از قلعه پرتغالی‌ها که در جنوب کنگ قرار داشته، تا قلعه لشتان راهی زیرزمینی وجود داشته که قسمتی از این راه را مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان می‌رفتند؛ مخصوصا در ایام جنگ و شورش و آشوب، از این راه نیز ذخیره و مهمات و آذوقه برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند، می‌رساندند. قلعه لشتان موقعیت استراتژیک بسیار خوبی دارد؛ به طوری که علاوه‌بر تسلط کامل بر اطراف، دارای مسیر صعود دشواری است. به علت ریزش باران‌های شدید در منطقه، راه مشخصی برای رسیدن به قلعه وجود ندارد و بهتر است برای دیدن آن حتما با راهنما رفت.علاوه‌بر قلعه لشتان، عمارت فکری، چشمه چاه احمد، مسجد خداداد، مسجد افغان و مسجد غیاث دیگر جاذبه‌های دیدنی بندر لنگه هستند.

منبع: دنیای اقتصاد 

مجتبی مهدی زاده و امین مهدوی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» روزهای زمستانی روستای کندواناین روستا به سبب ویژگی معماری صخره‌ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثناء در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا (هر دو دارای معماری صخره‌ای هستند) کسی زندگی نمی‌کند. در حقیقت آنچه به کندوان هویت باستانی و تاریخی داده است، وجود ۱۱۷ خانواده و منزل مسکونی درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌هاست. می‌توان گفت وجه تسمیه کندوان به خاطر خانه‌های کندویی شکلی است که در دل این صخره‌های مخروطی قرار گرفته‌اند. به جهت قرار گرفتن این روستا درمنطقه سردسیر و کوهستانی ، رونق گردشگری آن در فصل بهار و تابستان است.

اما دیدن عکس هایی از زمستان برفی این روستا؛ خالی از لطف نیست.

عکس: علی حامد حق دوست / خبرگزاری مهر

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» کلبه درختی به سبک هابیت‌هاآیا این کلبه زیبا نیست؟ اگر بدانید اقامت هر شب در این کلبه درختی حدود دو میلیون و سیصد هزار تومان برایتان آب می‌خورد، آیا نظرتان عوض نمی‌شود؟ به گزارش فرادید به نقل از دیلی می‌ل، این کلبه درختی زیبا به سبک هابیت‌ها ساخته و طراحی شده است. در تزئین و طراحی این کلبه درختی زیبا از علائم زبان اِلویش و یادگاری‌های دنیای هابیت‌ها استفاده شده است. برای مثال می‌توان به درب کوچک دایره‌ای کلبه درختی اشاره کرد که به شکلی هنرمندانه ساخته شده است. برای ورود به این کلبه البته نیازی نیست که جادوگر، اِلف یا ترول باشید؛ کافی است پول آن را پرداخت کنید!
علاقه‌مندان به کتاب‌های ارباب حلقه‌های جی. آر. آر. تالکین و سه گانه‌ مشهور پی‌تر جکسون می‌توانند با پرداخت هزینهٔ مورد نظر مانند «بیلبو باگینز‌ها» زندگی کنند. البته باید اعتراف کرد که این کلبه درختی از کلبه ساخته شده در فیلم به مراتب لوکس‌تر است. این کلبه درختی حدودا در ارتفاع ۵ متری از سطح زمین قرار دارد. این مهمانخانه‌ در داکوتای جنوبی ساخته شده و طرح کلی آن برگرفته از «سرزمین میانی» (نام یکی از سرزمین‌هایی تخیلی ارباب حلقه‌ها) است. کلبه درختی هابیت‌ها در منطقه «بلک هیلز» ساخته شده است. این منطقه از جذابیت گردشگری بالایی برخوردار است. علاقه‌مندان به ارباب حلقه‌ها می‌توانند بستهٔ «شتو دِسولِی» را رزرو کنند، زیرا کلبه درختی بخشی از این بسته محسوب می‌شود. مساحت کلی کلبه درختی ۳۷ متر مربع بوده که بین دو درخت کاج ساخته شده است. در این کلبه درختی، شومینه گازی، کولر، یخچال، تلویزیون و تختخواب تعبیه شده است. بازدیدکنندگان کلبه درختی هابیت‌ها می‌توانند هنگام آشپزی یا گردش در اتاق کفش‌های پشمی هابیت‌ها را پا کنند. گفتنی است کلبه درختی هابیت‌ها و مجموعه شَتو دسولی در مجموع می‌تواند پذیرای ۱۶ نفر باشد. مساحت کلبه شتو دسولی حدود ۳۸۰ متر مربع است. این ساختمان از دو ساختمان مجزا تشکیل شده که حمام آب گرمِ آن خاطره‌ای ماندنی را برای شما تداعی خواهد کرد. حداقل زمان اجاره این مجموعه سه شب است که نرخ آن در فصول مختلف با هم تفاوت دارد. هزینه اجاره هر شب در تابستان معادل ۶۷۵ دلار (حدود دو میلیون و سیصد هزار تومان)، در زمستان ۵۹۵ دلار (حدود دو میلیون تومان) و در زمان کریسمس نیز ۶۵۰ دلار (حدود دو میلیون و دویست هزار تومان) است. این مبالغ می‌تواند در زمان برگزاری مراسم ویژه نظیر مسابقات موتورسواری اِسترجیس بالا‌تر هم برود.

آقای ماک می‌گوید که حدود ۲۰ سال است که همراه با همسرش در این حرفه مشغول به کار است. او می‌گوید که برای ساخت کلبه درختی حدود ۷۰ هزار دلار هزینه کرده‌اند و سعی کردند که آن را به شکل کلبهٔ هابیت‌ها درآورند. او در آخر می‌گوید: «همه می‌توانند در هتل‌ اقامت کنند، اما حالا دیگر همه دنبال یک تجربه منحصر به فرد هستند.»

منبع: وبسایت فرادید


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همزمان با سفر دکتر روحانی به فرانسه؛
» آغاز «هفته فرهنگی ایران» در پاریس از فردا
... دیدن متن »
همزمان با سفر دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان به فرانسه، «هفته فرهنگی ایران» ۸ تا ۱۵ بهمن‌ماه با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پاریس برگزار می‌شود. 

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در آستانه فرارسیدن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با سفر دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان به فرانسه، «هفته فرهنگی ایران» با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری پاریس، سازمان امور سینمایی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز اتاق بازرگانی ایران ۸ تا ۱۵ بهمن‌ماه جاری در پاریس برگزار می‌شود. 

آیین گشایش رسمی «هفته فرهنگی ایران» با حضور مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، علی آهنی، سفیر ایران در پاریس، جمال کامیاب، رایزنی فرهنگی ایران، «آن هیدالگو» شهردار پاریس، «اورلین شوالیه» مشاور دیپلماتیک شهرداری پاریس در محل تالار جشن شهرداری پاریس برگزار خواهدشد. 

همچنین، تنی چند از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران و فرانسه؛ همچون رضا کیانیان، هنرمند و بازیگر سینما، داریوش طلایی موسیقیدان، «آلنبرونه» سینمای ایران، کیوان ساکت نوازنده تار و... حضور دارند. 

از جمله برنامه‌های متنوع این رویداد فرهنگی و هنری می‌توان به نمایشگاه یکصد اثر نفیس صنایع دستی ایران، اجرای موسیقی سنتی توسط داریوش طلایی، نمایش منتخبی از فیلم‌های سی و چهارمین و سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، نمایشگاه عکس میراث فرهنگی جهانی ایران، کنسرت موسیقی کیوان ساکت و خوانندگی وحید تاج و چندین سخنرانی و میزگرد پیرامون فرهنگ و تمدن دیرینه و گران سنگ ایران اسلامی اشاره کرد.

منبع:خبرگزاری ایسنا 

مجتبی مهدی زاده و امین مهدوی این را خواندند
نیما نیک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند ظرفیت تازه‌ای برای این برنامه افزوده شد.
Omidammm این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» گتوند و طبیعت بکر کوهپایه‌ای
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


 گتوند، شهرستانی در شمال خوزستان است که می‌تواند میزبانی شایسته در نوروز امسال باشد؛ ششمین مقصدی که به شما معرفی می‌کنیم.‌ این شهرستان با دیدنی‌های طبیعی بسیار، در کنار دیگر جاذبه‌های این استان، بسته‌ای عالی برای سفرهای زمستانه و نوروزی است. این شهرستان با مرکزیت گتوند، درحدود 20 کیلومتری شهرستان شوشتر واقع شده است. رودخانه کارون که از زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و در جلگه خوزستان سرازیر می‌شود، در ابتدای ورودش به گتوند می‌رسد. برای مهار کارون و در ابتدای ورودش به خوزستان، سد گتوند ساخته شده و محصور شدن آب در پشت سد با ایجاد مناظری دیدنی یکی از زیبایی‌های این شهرستان را خلق کرده است.

پل‌پرزین یکی دیگر از جاذبه‌های گتوند است. برای رسیدن به آن پس از عبور از شهر، حرکت به سمت سد تنظیمی گتوند و رسیدن به دروازه‌ای که ورودی محوطه سد است، باید در مسیر جاده‌ای که در سمت چپ این ورودی و در جوار دیواره بتنی است حرکت کنید تا با گذر از آن به پل‌پرزین برسید. پل‌پرزین، دره‌ای وسیع است که با وجود چشمه‌های فراوان و آبشارهای زیبا، ‌تجربه‌ای فرح‌بخش را برای بازدیدکنندگان رقم می‌زند. قلعه رستم یا شیخ سلیمو، تپه باستانی چغا، گچ سنگی، آسیاب‌های راک، سنگ اژدها، ‌گور دخمه‌ها و آرامگاه دکتر قیصر امین‌پور شاعر معاصر، از دیگر جاذبه‌هایی است که در سفر به گتوند برای بازدید گردشگران در دسترس هستند. همچنین در این سفر، سر زدن به بخش عقیلی با باغ‌های مرکباتش را هم نباید از دست داد.

منبع: دنیای اقتصاد 

فاطیما م ، مائده جوادی و نسیم ح این را خواندند
البته راه افتادن این کمپین ها خیلی خوبه و همینطور هم اطلاع رسانی در خصوصشون. ولی مشکل عمده ای که وجود داره ،نبودن امکانات اقامتی و پذیرایی در یک همچین مکانهاییه
۰۷ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» پرندگان در باغ راه ایرانی کیشپروژه باغ راه ایرانی جزیره کیش که با مساحتی بالغ بر۳۲ هکتار درضلع جنوبی بلوار ولایت, با هدف ایجاد جاذبه و معرفی فرهنگ اقوام مختلف کشورمان به ساکنان و گردشگران داخلی و خارجی جزیره کیش احداث شده است.
این مجموعه شامل هشت باغ ایرانی و ۹ دروازه و اثر تاریخی شهرهای کشوراست که از میدان سعدی با دروازه قرآن شیراز آغاز می شود و در ادامه به ترتیب دروازه سی و سه پل اصفهان٫ دروازه هارونیه مشهد، دروازه رق آباد کرمان، پل دختر لرستان، دروازه ارگ علیشاه تبریز، دروازه طاق بستان کرمانشاه و دروازه های شمیران قرار دارند و در میدان هرمز با نماد سردر باغ ملی تهران به پایان می رسد. باغ راه ایرانی جزیره کیش طولانی ترین باغ راه کشور و مجموعه ای تاریخی ، گردشگری و تفریحی با ۱۱ آبنما٫ رودخانه ای به طول ۴۰۰ متر٫ ۴۰۰ جوی آب و ۹ نقاشی دیواری برگرفته از فرهنگ ایرانی اسلامی است.

در ادامه عکس‌‌هایی ازپرندگان دراین باغ راه را مشاهده می‌کنید.

عکس: سید حسین تهوری / خبرگزاری تسنیم

گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد
» ترکیه برای حفظ بازار سفر ایران، بیانیه داد
... دیدن متن »
رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه گفته که‌ ایران، یکی از بزرگ‌ترین منابع گردشگری خارجی این کشور است. به گزارش «دنیای اقتصاد» این درحالی مطرح می‌شود که براساس آمارها ترکیه در سال ۲۰۱۰ میلادی میزبان یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسافر ایرانی بوده، اما این رقم در سال ۲۰۱۲ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده است. با این وجود به گفته همین مقام مسوول در صنعت هتلداری ترکیه، در سال ۲۰۱۳ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار ایرانی به این کشور سفر کرده‌اند و در سال پس از آن نیز این رقم به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش «ایسنا» طبق داده‌های موقتی که وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرده، تعداد مسافران خارجی ترکیه طی ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال پیش از آن، ۳/ ۱ درصد کاهش پیدا کرده است. اما با این وجود شاهد افزایش تعداد مسافران ایرانی بوده‌ایم. در همین بازه زمانی یک میلیون و ۶۰۰ هزار ایرانی از ترکیه دیدن کرده‌اند و این به معنای رشد ۳/ ۶ درصدی این آمار به نسبت همین دوره در سال ۲۰۱۴ است. به گزارش روزنامه «حریت»، رئیس انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه همچنین خاطرنشان کرد که ایرانی‌ها در میان بهترین خریداران اجناس ترک هستند. از سوی دیگر، آمارها نشان می‌دهد درآمد ترکیه از راه گردشگری سهمی ۵/ ۴ درصدی در اقتصاد ۸۰۰ میلیارد دلاری این کشور دارد. از این رو این صنعت یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین بخش‌های اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود.

گشت تورگردانان ایرانی در ترکیه

در همین حال انجمن سرمایه‌گذاران و هتلداران ترکیه‌ (TUROB) در بیانیه‌ای اعلام کرده که نمایندگان بخش گردشگری این کشور برای جذب حداکثری گرشگران ایرانی برنامه‌ریزی کرده‌اند. در این بیانیه آمده است: «در اولین مرحله، TUROB طی هفته جاری میزبان ۵۰ آژانس مسافرتی و برگزارکننده تور از هفت شهر ایران از جمله تهران، اصفهان و تبریز خواهد بود. در این تور تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول به میهمانان ایرانی نشان داده می‌شود.» از سوی دیگر قرار است اعضای این انجمن هفته آینده با همراهی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در نمایشگاه گردشگری تهران (TITE) حضور پیدا کنند.
همه این اقدامات درحالی رخ می‌دهد که روس‌ها، به عنوان دومین بازار مهم‌ترکیه در صنعت گردشگری، پس از واقعه سرنگونی هواپیمای جنگی این کشور از سوی نیروهای ترکیه، سفر به این کشور را تحریم کرده‌اند و به این ترتیب ترکیه یکی از اصلی‌ترین بازارهای خود را از دست داده است. رئیس TUROB در همین باره، ضمن اشاره به توانایی ترکیه در جبران خسارت از دست دادن مسافران روس با جذب گردشگران ایرانی و دیگر کشور‌های اروپایی، اظهار کرده که با برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران، این کشور شاهد رونق در بسیاری از بخش‌ها، از جمله گردشگری خواهد بود. او گفته که مسوولان و فعالان گردشگری ترکیه در انتظار بازدهی مثبت در این بخش با توجه به تحولات اخیر ایران هستند و تلاش می‌کنند دوباره به رقم مناسبی در این حوزه دست پیدا کنند.

بایکوت سفر نوروزی به ترکیه

حالا ترکیه‌ای‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تاثیرات مثبت این برنامه‌ریزی در ماه مارس، همزمان با تعطیلات نوروز ایرانی‌ها، مشاهده شود. این درحالی است که به گزارش «دنیای اقتصاد» در هفته‌های اخیر کمپینی در میان مردم ایران به راه افتاده و هموطنان را به بایکوت سفر به ترکیه و دبی در نوروز پیش‌رو دعوت می‌کند. این کمپین در واقع واکنش مدنی به همین هزینه‌های هنگفتی است که ایرانی‌ها در مقاصدی نظیر ترکیه و دبی خرج می‌کنند؛ هزینه‌هایی که براساس آمارهای موجود بخشی از آن خرج حمایت‌های پنهان و آشکار از داعش سیاه و سفید (داعش سیاه، شامل گروه‌های تروریستی-تکفیری که آشکارا به فعالیت‌های تروریستی می‌پردازند و داعش سفید گروهی که رفتار مشابه و به ظاهر قانونمندی دارند که مورد حمایت مالی کشورهای منطقه قراردارند) می‌شود. علاوه‌بر این، برخی برخوردها و رفتارهای تبعیض‌آمیز در کشورهای مذکور نیز به این واکنش مردمی در شبکه‌‌های مجازی منجر شده است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد 


امین مهدوی و مائده جوادی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
یه پیشنهاد دارم یه روز صبح یا عصر که وقت آزاد دارید بدون وسیله شخصی سوار خط brt پارک وی ترمینال جنوب بشید و ایستگاه پل مدیریت پیاده شده و به طرف شرق اندکی به سمت شمال پیاده روی کرده و از اولین پله ها بالا برید تا برسید به یه محل باصفایی به اسم باغ ایرانی جای فوق العاده دنج و زیباییه مطمئنا از تماشای اونهمه گل و درخت و فواره آب و محل زیبایی که به سبک باغهای معروف ایران ساخته شده به وجد می آیید بر ما که بسیار اوقات خوبی گذشت امیدوارم شما هم همچین حسی داشته باشید.
http://aryazamyn.com/page100539
سلام ممنون از پیشنهادتون
حتما در فصل بهار خواهم رفت
۰۸ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» طبیعت برفی آذربایجان غربی

منطقه‌های بند (در نزدیکی روستای بند)، سیلوانا (شهری در بخش سیلوانه) و نازلو، از گردشگاه‌های بی‌مانند ارومیه هستند که با فرا رسیدن زمستان زیبایی متفاوتی آنها را فرا می‌گیرد.

عکس: مجتبی اسماعیل زاده / تسنیم


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
عجب مناظری... بسیار زیباست.
۰۷ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» فیروزآباد ، کاخ اردشیر بابکان
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


فیروزآباد شهری در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز و مرکز شهرستان فیروزآباد است که در ۳ کیلومتری محوطه باستانی گور قرار دارد. این محوطه باستانی از شهرهای مهم دوره ساسانی و اوایل اسلام بوده است. در حدود قرن هفتم هجری فیروزآباد کهن، رفته‌رفته متروک شد و به جای آن، در خارج باروی شهر قصبه‌ای سربرآورد به نام «کوشک» که شهر فعلی فیروزآباد حاصل گسترش آن است. عمارت حاج عمادالملک، قلعه‌ای کوچک و بازار مهم‌ترین بخش‌های این قصبه تا دوره قاجار بودند. فیروزآباد در حال حاضر به بندر سیراف و بندر عسلویه جاده مستقیم دارد و به بندر بوشهر نیز متصل است.

بقایای کاخ اردشیر بابکان در نزدیکی شهر فیروزآباد، قلعه دختر در مسیر شیراز به فیروزآباد، منار میلو، نقش‌برجسته پیروزی اردشیر وکاروانسرای کنارسیاه دوره ساسانی از جمله دیگر دیدنی‌های این شهر است. از بازار پارچه آن می‌توانید پارچه‌های اعلا بخرید؛ پارچه‌هایی که برای استفاده زنان فیروزآباد است که اغلب ترک قشقایی هستند و پوشش محلی دارند. منطقه دشت کیل نیز با پوشش جنگلی درختان کیل، سقز و بادام کوهی در مسیر فیروزآباد به فراشبند در ایام بهار بسیار دیدنی است. سد تنگاب و دریاچه پشت این سد نیز از جاذبه‌های گردشگری فیروزآباد است و مسافرانی که از سمت شیراز به این شهر می‌روند یا برعکس، در مسیر خود از کنار این سد عبور می‌کنند. جاده پر پیچ و خم بعد از فیروزآباد به سمت جنوب تا رسیدن به دشت کیل که در ارتفاعات این بخش از زاگرس قرار دارد، با گل‌های وحشی و درختچه‌های بادام کوهی تصویری رویایی و نزدیک به آنچیزی است که در شمال ایران می‌بینیم، اما با پوششی متفاوت. از سوی دیگر مسیر جاده‌ای فیروزآباد تا شیراز نیز که در جهت شمالی فیروزآباد است با دریاچه سد تنگاب، دشت‌ها و کوه‌ها منظره‌ای متنوع دارد.

منبع: دنیای اقتصاد 

نیما نیک و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
من قرابتی با فیروزآباد دارم باید به این جاذبه ها تنگه عمیق هایقر که یکی از محل های شگفت انگیز ولی ناشناخته است و اخیرا محلی برای سقوط آزاد با چتر شده همچنین نادرترین گنبد نمکی در غرب فیروزآباد که داره ثبت جهانی میشه
البته کاخ ساسانی و قلعه دختر ... دیدن ادامه » در فهرست ثبت میراث جهانی هستند قدیمیترین رصدخانه ایران هم در نزدیکی منارویه کشف شده است روزگاری جاده شیراز به فیروزآباد جز زیباترین جاده ها بود در ایام قدیم جاده باستانی از فیروزآباد به سمت بندرطاهری کنونی وجود داشته است در ایام نوروز هوا فوق العاده مطبوع است و چون در مسیر اصلی به سمت عسلویه و خلیج فارس قرار دارد بسیار شلوغ می شود. نقش های برجسته پادشاهان ساسانی بر جانب تنکه تنگاب از جاذبه های فوق العاده فیروزآباد است. شهر گور هم نخستین شهر دایره ای جهان است . آرامگاه لاله و لادن هم در جنوب فیروزآباد در روستای پدری شون واقع شده . یک امامزاده جالب هم شرق فیروزآباد است به اسم امامزاده پیرغیب که در دل کوه و شکاف غارمانندی قرار دارد و برای رسیدن به آنجا باید مسیر پلکانی را پیمود و البته بسیار شلوغ هم می شود.
فکر کنم اکثر گفتنی ها روگفتم.
۰۶ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» افزایش ۱۸ درصدی گردشگران ابوظبی در سال ۲۰۱۵
... دیدن متن »
آمار ارائه شده ازسوی مقامات فرهنگ و گردشگری ابوظبی حاکی از افزایش ۱۸ درصدی رزرو هتل‌های این شهر در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سال گذشته‌ی‌ آن است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع چهار میلیون و ۱۵۰ هزار گردشگر در هتل‌های ابوظبی ۱۲ هزار و ۲۳۴ شب را سپری کرده‌اند تا هتل‌های پایتخت امارات در طول سال گذشته میلادی به طور متوسط ۷۵.۴ درصد اشغال باشند.
انگلیسی‌ها همچنان بزرگترین بازار گردشگران اروپایی را به مقصد ابوظبی تشکیل می‌دهند و حضور آنها نسبت به سال ۲۰۱۴ با افزایش ۱۴ درصدی به بیش از ۲۳۱ هزار نفر و ۹۵۸ هزار شب می‌رسد.
این سومین سال پیاپی است که تعداد گردشگران انگلیسی در ابوظبی با رشدی دو رقمی همراه است، بطوری که در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۴۰ هزار نفر‌، در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۶۲ هزار نفر، در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۳ هزار نفر و در سال گذشته میلادی بیش از ۲۳۱ هزار انگلیسی به ابوظبی سفر کردند.
اما شهروندان چینی با افزایش حضور ۴۸ درصدی در سال ۲۰۱۵ بیشترین رشد را در میان گردشگران خارجی ابوظبی در سطح جهان ثبت کردند و گردشگران آفریقای جنوبی نیز حضور خود را در این شیخ‌نشین نسبت به سال پیش از آن ۴۲ درصد افزایش داده‌اند.
گردشگران امارات‌، هند،‌ انگلیس، چین‌، آمریکا‌، فیلیپین، آلمان‌، عربستان‌، مصر و اردن به ترتیب بیشترین گردشگران را در سال ۲۰۱۵ میلادی در ابوظبی تشکیل می‌دادند.
کارشناسان معتقدند در صورتی که امارات بتواند به اهداف برنامه‌ریزی شده خود دست یابد، در سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۸ میلیون نفر را تنها از طریق پارک‌های موضوعی جذب خواهند کرد.

امارات ساخت چندین پارک و اقامتگاه‌ گردشگری، موزه ابوظبی و همچنین ساخت جزیره رویایی را تا سال ۲۰۱۸ در برنامه دارد و همچنین پروژه ۱۰ پارک موضوعی بزرگ، دو پارک سافاری و سه موزه‌بین‌المللی نیز هم‌اکنون در امارات در حال ساخت است.

منبع: ایسنا 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آسمان آبی امروز تهران

بالاخره بعد از چند روز آلودگی هوا در ادامه بارندگی های اخیر، امروز تهران شاهد هوایی پاک و آسمانی آبی بود و دمای هوایی که بیشتر بهاری بود تا زمستانی.

عکس: میترا سماوکی / باشگاه خبرنگارن جوان


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» جیره جنگی سربازان صفوی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.
... دیدن متن »

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، «جوزغند»، گرانترین شیرینی محلی کشور که در دوره صفوی به عنوان «جیره جنگی سربازان» استفاده می‌شد، پس از هشت سال احیا، در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسید.
محمود مرادی، شهردار شهر تاریخی نراق در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، با اعلام این خبر به روند هشت ساله‌ی احیای این شیرینی محلی اشاره کرد و گفت: با توجه به روند رو به منسوخ شدن ساخت این شیرینی محلی در منطقه‌ی «نراق» از حدود هشت سال گذشته پروژه احیای «جوزغند» در شهر تاریخی نراق و توسط شهرداری منطقه آغاز شد. نخست جلساتی با بانوان شهر نراق برگزار کردیم و پس از برگزاری هفت دوره جشنواره «جوزغند» در این شهر، حالا محصول تلاش‌های این هشت سال و هفت دوره جشنواره «احیا»، «تنوع»، «دسته‌بندی» و «ارائه به گردشگران» است.
او افزود: همزمان با گذراندن مراحل احیا، موفق شدیم پرونده ثبت ملی آن را تهیه و به شورای ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارسال کنیم تا این‌که چهارشنبه گذشته (۳۰ دی) در شورای ثبت ناملموس به نام نراق و با عنوان «فن تهیه جوزغند در شهر نراق» به ثبت رسید.
وی این شیرینی محلی را گران‌ترین شیرینی محلی ایران به لحاظ کیفیت، مدت زمان پخت و مواد اولیه (که همه آن ارگانیک است)، دانست و افزود: این شیرینی محلی با دست ساخته می‌شود و کف قیمت آن ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.
او با تأکید بر اینکه مرکز ساخت این شیرینی در نراق است و در شهرهای دیگر مانند «روستای جاسب» نیز آن ساخته می‌شود، بیان کرد: این شیرینی کاملا خانگی و دستی است و پخت ندارد، بلکه ساخته می‌شود که مراحل ساخت آن زمان‌بر است و حدود دو هفته طول می‌کشد تا فرآوری «جوزغند» انجام شود، در طول این مدت نیز باید دائم آن را در سایه و آفتاب پهن کرد.
همه خانه‌های نراق «جوزغند» می‌سازند
مرادی ادامه داد: این شیرینی به صورت حرفه‌ای و نسل به نسل توسط بانوان نراق به دخترانشان آموزش داده می‌شود. با گذشت حدود هشت سال از پروژه احیای شیرینی «جوزغند» امروز ۵۰ کارگاه خانگی در شهر نراق شکل گرفته است، بنابراین در حال حاضر اکثر خانواده‌های نراق به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حال ساخت آن هستند.
او همچنین یکی دیگر از دلایل گران بودن این شیرینی را فرآوری محصولات قابل استفاده در آن در باغات نراق و توسط بومی‌های این شهر تاریخی مانند گردو، بادام، زردآلو و هلوی محلی دانست، که باعث می‌شود ارزش آن چند برابر شود.
«جوزآغند»، جیره غذایی سربازان صفوی
شهردار شهر تاریخی نراق کارکرد این شیرینی در گذشته را به عنوان یک وعده غذایی یا جیره جنگی سربازان دانست و گفت:‌در گذشته به آن «جوزآغند» به معنای «پر کردن و غنی کردن» می‌گفتند. آن زمان این محصول و موادی که انرژی بالایی داشته است، برای سربازان استفاده می‌کردند تا توان جنگیدن داشته باشند.
وی سابقه ساخت این شیرینی را مربوط به دوره صفویه دانست و افزود: سال‌هاست همه کوهنوردان نراقی، حتما «جوزغند» در کوله خود دارند.

 منبع: ایسنا

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زینت، از برداشتن برقع از صورت تا میزبانی گردشگران جزیره قشم

زنی که سختی های مبارزه با سنت های دست و پاگیر روستا را به جان خرید و برای اولین بار در جزیره قشم برقع از صورت برداشت، امروز در خانه پدری اش میزبان گردشگران روستای سلخ است. آری از زینت می گویم، زینت دریایی که اکنون خانه اش زینت بخش روستای سلخ و اهالی آن گشته است.

http://bit.ly/1TjIeUJ
مجتبی مهدی زاده این را خواند
وحید هوبخت و نیکا نصیری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» دشت برم و جنگل بلوط کازرون
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.

کازرون فارس دومین مقصدی است که معرفی می‌کنیم؛ مقصدی که بیشتر به نرگس‌زار، دشت‌های وسیع، غار بیشاپور و دریاچه پریشانش شناخته می‌شود. این شهرستان که از نظر جغرافیایی به شیراز نزدیک است، به تنهایی قابلیت دارد که با حجم زیادی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی‌اش مقصد مجزایی برای گردشگران باشد. نرگس‌زار روستاهای جره و بالاده کازرون تا نیمه‌های بهمن جذابیتی بی‌نظیر دارد و بی‌شباهت به تابلو نقاشی نیست. از اسفند تا اردیبهشت بهترین زمان برای گشت و گذار در این شهرستان است که در بخش گرمسیری استان فارس قرار دارد.
دشت برم و جنگل بلوط کازرون یکی از جاذبه‌های طبیعی دل‌انگیز است که می‌تواند با جاذبه‌های تاریخی – طبیعی اطرافش یک بسته کامل گردشگری برای نوروز شما باشد. این دشت در ۳۰ کیلومتری شرق کازرون و در مسیر کازرون به شیراز، در منطقه‌ای مرتفع و در ارتفاعی از ۱۵۰۰ تا ۲۴۰۰ متر از سطح دریا واقع شده و بخشی از رشته کوه‌های جنوب غربی زاگرس را با جنگل‌های متراکم بلوط پوشانده است. علاوه بر درختان بلوط، گونه‌های دیگر از درختان همچون بادام کوهی،‌کیالک و ارژن نیز در این دشت وجود دارد که این پوشش متنوع و متراکم در خنکی و رطوبت هوای منطقه تاثیر بسزایی دارد. نقش‌برجسته تیمور میرزا (یل آبگینه) در فاصله ۱۸کیلومتری، غار بیشابور (مجسمه شاپور) در ۶۰کیلومتری، غار بله‌زار در ۷۶کیلومتری، روستای زیبای دوان در ۴۳ کیلومتری و تنگ چوگان در ۵۵ کیلومتری این دشت وسیع و زیبا قرار دارند که تمام آنها می‌توانند در برنامه سفر شما تعریف شوند.

منبع: دنیای اقتصاد

امین مهدوی این را خواند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
[تکه‌تصویرهای خوشی، با عموخشایار و دوستان]
(به شما که دوست‌تان دارم)
پلک‌هام تازه دارند روی هم می‌افتند. شغال‌ها می‌افتند به همهمه. زودتر از انتظارم به آواز افتاده‌اند. از کرختی سرمای بیرون و منگی دودِ آتشِ دقایقی قبل، پناه گرفته‌ام زیرِ لحافِ گل‌منگلیِ روستایی. سرم زیرِ لحاف است و ذهنم پیشِ شغال‌ها. هووووو… هو….. چه کسی را می‌خوانید دستهٔ شغال‌ها؟ آوازِ غمبارتان از چیست؟ یا سرنای کدام قشون‌کشی را لایِ بادِ ترِ شمال می‌دمید؟
پلک‌هام نرم روی هم افتاده‌اند که روباهِ سحرِ پنجشنبهٔ ونک دوباره از جلویم می‌جهد. انگار تنش را اکلیل پاشیده باشند یا شاید او، آن گریزپایِ دُم‌مخملی جادویی بود که نبود ولی دیدمش. صبحِ سفر منتظرِ باقی همسفران بودم و در گنگی و تردید. همسفرانم که خواهند بود؟ جنس‌شان، رنگ‌شان، مرام‌شان چیست؟ نه، حالا که فکر می‌کنم می‌بینم روباهِ سحرگاهِ ونک برقی بود و می‌خواست ذهنم را منحرف کند. ولی آن شب، شبِ اولین روزِ سفر، بی‌آنکه بدانم چرا، یک بارِ دیگر دیدمش و دیگر چیزی نفهمیدم. به چالهٔ خواب غلتیده بودم.
یک روز از بازگشت‌مان گذشته بود. برای یکی از همسفران نوشتم: «این سفر تجربهٔ یک شناختِ نو از آدم‌ها به من هدیه کرد.» بعد به عقب برگشتم. به سحرگاهی که روباه برق‌زنان دوید و گم شد و پشتِ سرش -همچون ستاره‌ای دنباله‌دار- جرَق‌جَرقِ نوری جادویی از دمِ پشمالویش جا گذاشت. وقتی رو گرداندم بچه‌ها تقریباً آمده بودند. همه ناشناس، همه بیگانه، همه نو. پیش‌تر معتقد بودم قطار داستانی‌ترین وسیلهٔ سفر است و حالا فکر می‌کنم یک مینی‌بوس می‌تواند مهربانانه‌ترین وسیلهٔ سفر باشد. به‌ویژه اگر راننده‌اش مردی باشد بامعلومات، دوست‌داشتنی، متین و اهلِ بگو و بخند. راننده‌ای که مانندش را ندیده بودی، حتی وقتی یک بار مجبور شدی از شهری به شهرِ دیگر سوار بر تریلی راننده‌ای ناشناس گذر کنی.
مینی‌بوسِ گروسیِ خوش‌مصاحبت لابد قوه‌ای از مرامِ راننده‌اش با خود دارد. مگر می‌شود سال‌ها پشتِ رُلِ ماشینی بنشینی و ماشین حال و هوایت را به خود نگیرد؟ ولی مینی‌بوس هم با ما در آغاز سرسنگین بود. چشم‌ها گوشهٔ چشم‌خانه‌ها می‌خزید و محتاطانه کناردستی را برانداز می‌کرد. تک و توک که آشنا بودند داشتند فضا را سبک‌سنگین می‌کردند. بفهمی نفهمی همه معلق بودیم و من معلق‌تر. من که پیش از سفر و بعد از ثبت‌نام هی به خودم گفتم آخر تو را چه به تور؟ پیش‌فرض‌ها بازدارندهٔ بشرند.
ذهن نمی‌تواند متمرکز باشد. ذهنی که سفره‌ای رنگین می‌بیند مدام دستورهای متفاوت صادر می‌کند. خواهش‌های متناقض می‌طلبد. پس چطور ذهن دربارهٔ روایتِ سفری که رنگینی آدم‌هایش دل‌پذیرترین رنگ‌ها را داشت تمرکزِ کلمه‌چینی داشته باشد؟
آلبوم‌های عکس موجوداتی جان‌دارند. هر قطعه عکس‌شان خاطراتِ سکون‌پذیرفته‌ای هستند که وقتی ثبت‌شان می‌کنی گولت می‌زنند. تو خیال می‌کنی لحظه‌ای را ثبت کرده‌ای، ولی وقتی بعدها هر کدام را تماشا می‌کنی حجمی از خاطرات از لایه‌های تاریکِ ذهن سربرمی‌آرند و رژه می‌روند. عکس‌ها کلیدِ بازگردانی خاطراتند. کافی‌ست لحظه‌ای تماشایشان کنید تا کلید فشرده شود و بعد همه‌چیز شخم بخورد. تکه تصورهای ذهنی‌ام از سفرِ دو روزه به شمال با روباه شروع می‌شود. سحرِ ونک سکوت بود. صدای روباه را شنیدم. وقتی آرام و بی‌صدا خزیدم لای بوته‌ها تا به‌خیالم نترسانمش پرسیدم: «نظرت چیست اهلی‌ات کنم رفیق؟» بی‌آنکه خودش را نشان دهد گفت: «برو.» می‌دانی؟ احتمالاً قبل از من کسی او را اهلی کرده بود و حرفش بوی عتاب یا راندن نمی‌داد، بلکه دعوتی بود برای آنکه تن به سفر بسپارم، روی صندلی ردیفِ دومِ مینی‌بوسِ آقای گروسی بنشینم، از گوشهٔ چشم هی بغل‌دستی‌ام را دید بزنم و توی دلم هزارجور فکر کنم. و بعد پیش‌تر بروم، حرف بزنم، حرف‌ها را بشنوم، از دستِ کسی که تا به حال ندیدمش کمی آجیل بگیرم، به روی کسی که قبلاً آشنایم نبود لبخندی بزنم و لبخندی هدیه بگیرم.
«بیایید با هم بجنگیم.» جملهٔ آغازینِ سفرمان می‌توانست همچین چیزی باشد. به شرافتم قسم موفقیتِ چشم‌گیری عایدمان می‌شد. می‌توانستیم با تمامِ وجود ابزارهای جنگیِ پیشرفته‌ای از اعتقادها، ارزش‌ها، سلایقِ سیاسی، پسندهای اجتماعی، دوست‌داشتنی‌ها و دوست‌نداشتنی‌های معمولی بسازیم و دلِ همدیگر را خون کنیم. این همان چیزی بود که دیوِ تردیدِ پیش از سفرم را پروار می‌کرد. اما حتی لحظه‌ای بهش فکر نکردیم. سفرِ ما برای آموختن بود. فکر می‌کنم نتیجهٔ خوبی گرفته‌ایم. حمید دستش را باز کرد و الماسی را نشانم داد که پیش‌تر ندیده بودم. الماسی که باید جلوی چشمت می‌گرفتی و می‌چرخاندی و دنیا را جوراجور می‌دیدی. تکه‌سنگِ کوچک و قیمتی حمید بهم ثابت کرد آن‌جور که می‌بینم تنها جورِ دیدن نیست.
کافی بود به چشم‌های امیدوار و پرشعفِ فریبای عزیز نگاه کنم تا مثلِ بچگی‌ها آرزوهای بزرگم شعله بکشند. صورتِ مادرانه‌اش، دستانِ نوازشگرش (که وسوسه‌ام می‌کرد سر روی شانه‌اش بگذارم) با آهنگی ملایم بهم قوتِ قلب می‌داد «بیرون خطری نیست، پیشِ من در امان هستی.» تکه‌تصویری‌ست شگفت، بی‌تکرار و خواستنی… هر لحظه خواستنی‌تر.
چند لحظهٔ کوتاه هم‌صحبتی با لادن (که علی‌رغمِ جثهٔ ظریفش کشتی می‌سازد) توی دلت قند آب می‌کرد. این تکه تصویر چیزی‌ست هم‌خانواده با کودکانه‌ترین کارتون‌ها یا نمایش‌های عروسکی که دیده‌ای. هنوز می‌خندد؟ فکر می‌کنم بدترین روز وقتی باشد که او می‌گرید و احتمالاً آن وقت خیلی زشت خواهد شد. در این صورت بی‌خواستگار خواهد ماند؛ پس چه بهتر خنده‌اش فراموشش نشود و به همان روشنی و بی‌پروایی که ناگهان از من دعوت کرد روی پرتقالم گل‌پر بریزم و طعمِ خوشش را مزمزه کنم بخندد و هی خوشی مزمزه کند.
شک ندارم چای مردِ صاحبِ کارخانهٔ چای بهشتی بود. منِ بی‌دل و دماغ را فقط معجونی اهورایی می‌توانست آن‌جور سردماغ بیاورد. حتی عطرش (چه بسا بخارش همچون بخوری سرخوشی‌آور) آن‌هایی را که لب به چای نزدند از این رو به آن رو کرد.
ما شب زانو برابرِ زانوانِ عمو خشایار زدیم تا بفهمیم «جانِ شیرین و جانِ تلخ» کدام است. خودمان را در خفا مؤاخذه کردیم که «هی! جانت را تلخ نکرده‌ای؟». به‌گمانم جانِ ما تلخ نبود. که اگر بود نمی‌توانستیم همدیگر را دوست بداریم. من در بیرون از مینی‌بوس، در بیرون از جمعِ دوست‌داشتنی سفر، لای خبرها، لای پچپچه‌های این و آن همان بنیادگرای مذهبیِ دوست‌نداشتنی‌ام که «این هم از اون یاروهاست...». اما جانِ شیرینِ عمو خشایار به من آموخت حتی (به‌شوخی) امین را هم (علی‌رغمِ همهٔ موانعِ علمی، عقلی، احساسی، اجتماعی، سیاسی، پساساختارگرایانه) دوست بدارم. دشواری‌هایی هم داشت ولی مرگ‌آور نبود. آخرِ سر هم با قدم‌زدنی چند دقیقه‌ای در مرکزِ شهر تمام شد و امیدوارم دیگر نبینمش چون مجبور خواهم بود مشتاقانه ماچش کنم!
دل‌پذیری آشنایی با دوستانی تازه که پیش‌تر فکرش را نمی‌کردی بتوانی با آن‌ها هم‌صحبت شوی به وجدم می‌آورد. وجد وقتی بیشتر می‌شود که این وسط معلم‌های خوبی هم پیدا کنی تا حرف‌زدنت، اخلاقت، زبان انگلیسی‌ات، عکاسی‌ات و نوشتنت را با مهربانی‌های‌شان بهتر کنند.
ای روباهِ مکار! ببین در آخرین لحظه که می‌توانستم قایمکی راه کج کنم و شیبِ ملاصدرا را بگیرم و بروم پایین و پشتِ سرم را هم نگاه نکنم، برم گرداندی به جمع. می‌خواستی دوستی با نسرین را تجربه کنم؟ خیلی خب، تو بُردی و حالا من به جای یک دوستِ خوب دو دوستِ خوب دارم و خوب است دلت را بسوزانم: تو پسرِ خوش‌تیپش را ندیده‌ای.
حتی ... دیدن ادامه » تو خنده‌های دوموتورهٔ هلیا را در کلِ سفر نشنیدی که اگر شنیده بودی به جای صد کیلومتر در ساعت سرعت، یحتمل دو برابر می‌گریختی. ولی اهالی سفر نرم‌نرم به صدای موتورش عادت کردند. حتی کمی که گذشت دیگر دل‌نواز به‌نظر می‌رسید و کمی بیشتر که گذشت اگر صدایش در نمی‌آمد نگرانی‌ها از این گوشه و آن گوشه ابراز می‌شد. خنده لابد هنرِ هشتم است… این تئوری من است.
همیشه باید علیرضایی همراه‌مان باشد تا بی‌شیر و عسل نمانیم. بالأخره خدا باید نماینده‌ای برای نمایاندنِ محتویاتِ نهرهای بهشتی در زمین داشته باشد. علیرضا (آن لطیف‌طبعِ ظریف‌دل) خوب از پسِ نمایندگی خدا برآمد. البته امیدوارم مقدار عسلِ توی نهرهای بهشتی کمی بیشتر باشد.
یادم باشد برای عروسی پسرم مهرداد و پریسا را دعوتِ ویژه کنم. تندیس‌های نشاط همان‌ها بودند.
بهتر است دری وری گفتن را بس کنم، فاطمه باید فردا برود سرِ کار، اگر امثالِ او نباشند چرخِ مهندسی این مملکت می‌خوابد. اگر سفرها بدونِ او باشند چطور؟ سفر در سبزترین جاده بدونِ چالهٔ خندهٔ او چیزی‌ست شبیهِ تشنه‌خیزیدن در کویر؛ ملال‌آور و جانکاه.
یک روزِ دلچسب را تجربه کردم. به اندازهٔ سال‌ها زندگی دریافتم «می‌توان دوست داشت» و «می‌توان دوستی کرد» و «می‌توان دوستانه‌تر سفر کرد.» و تأسف‌آور اینکه از آغازِ روزِ بازگشت مغبون و مغموم بودم. نمی‌خواستم دیگر نبینم‌تان.

ملحقات:

یک: نشان‌های اعطایی سفر
نشانِ اراکی‌ترین تورلیدرِ عصر به سیاوش تعلق می‌گیرد
نشانِ بی‌خیال‌ترین همسفر تعلق می‌گیرد به امیرحسین
نشانِ پاکارترین همسفر به حمید اعطا می‌شود
نشانِ خاله‌ریزه‌ترین بامزهٔ سفر به لادن تعلق می‌گیرد
هیئتِ داوران سرکار خانم فریبا حاج‌دایی را مفتخر به دریافت نشان نویسنده‌ترین مامان یا مامان‌ترین نویسندهٔ سفر معرفی می‌کند
نشانِ شش‌سیلندرِ طلاییِ «انرژی و نشاط» به هلیا اعطا می‌شود
جایزهٔ طلایی «شر و شور» به فاطمه تعلق می‌گیرد
تندیس بلورین ملیح‌ترین رفتار به خانم شیوا تعلق می‌گیرد
مجسمهٔ 4 فوتی «اسبِ ابلق سم‌طلا» به پاسِ رتق و فتق امور به حسن همایون‌جون اعطا می‌شود
لوح تقدیر، جایزهٔ ویژهٔ هیئت داوران و تندیس بلورین استاد شهریار به‌پاسِ ممارست و جدیت بابتِ تغییر لهجه و نمودِ چهرهٔ دوست‌داشتنی و ماچ‌کردنی به امین مهدوی تقدیم می‌شود
جایزهٔ ویژهٔ مسؤولیت‌پذیری به آقای گروسی تقدیم می‌شود
تندیس طلایی سکوت و لبخند به خانمِ میم اعطا می‌شود
جایزهٔ ویژهٔ هیئتِ داوران در بخشِ پلیسی-جنایی هم بعداً اعطا می‌شود
عروسکِ گران‌قیمتِ (از جنسِ طلا) Love is (همون دختر و پسرِ آدامس‌های قدیمی) به مهرداد و پریسا تقدیم می‌شود. (یکی بیشتر نیست، خودشون با هم کنار بیان)
بقیهٔ جایزه‌ها بعداً اعلام می‌شود. (داوری همچنان ادامه دارد)
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اولین های رشد گردشگری در سال ۲۰۱۵
... دیدن متن »
سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اعلام کرده است که در سال گذشته میلادی بیش از یک میلیارد و ۱۸۴میلیون گردشگر، به خارج از مرزهای کشور خود سفر کرده‌اند؛ رقمی که رشد ۴/ ۴ درصدی را نشان می‌دهد. از این میزان ۱/ ۶۰۹میلیون گردشگر به اروپا رفته‌ و همچنین کشورهای حوزه کارائیب با رشدی بیش از ۷ درصد، رکود رشد جهانی را شکسته‌اند.

این درحالی است که گردشگری ایران نیز در این سال روندی روبه رشد داشته و چشم‌انداز مثبتی را نیز پیش‌رو دارد. با این‌همه اما براساس آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری ایران، در میان ۱۷ کشوری که سریع‌ترین رشد در جذب گردشگر خارجی را در سال ۲۰۱۵ میلادی داشته‌اند، جایی ندارد. به گزارش «ایسنا» در این لیست کشور پاراگوئه با جذب ۲۸/ ۱ میلیون نفر و جهش دو‌برابری نسبت به آمار سال ۲۰۱۴، در مکان نخست قرار گرفته است. این کشور واقع در آمریکای جنوبی در سال گذشته میلادی افزایش ۹۷درصدی در ورود گردشگران خارجی را تجربه کرده و پس از برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو، کلمبیا، اکوادور و اروگوئه در جایگاه هفتم پربازدیدکننده‌ترین کشورهای این قاره نیز قرار گرفت.
پس از پاراگوئه، تاجیکستان در آسیای مرکزی با رشد ۹۴ درصدی میزبان ۴۱۴ هزار گردشگر در سال ۲۰۱۵ بود و جایگاه دوم این فهرست را به خود اختصاص داده است. تاجیکستان با جمعیت ۲/ ۸ میلیون نفر در همسایگی کشورهای افغانستان، چین، قرقیزستان و ازبکستان قرار دارد و بیشتر بخاطر مناظر سرسبز و کوه‌های برافراشته‌اش که محبوب گردشگران و کوهنوردان است، شناخته می‌شود، اما رتبه سوم در میان مناطقی که بیشترین رشد سالانه گردشگری را تجربه کرده‌اند، به جزیره کوچک «نیو» در اقیانوس آرام جنوبی اختصاص دارد که با رشد ۹/ ۶۲ درصدی میزبان ۱۰ هزار گردشگر بود. ۱۰ هزار گردشگر در حالی برای این جزیره رشد چشمگیری محسوب می‌شود که جمعیت این جزیره تنها ۱۱۰۹ نفر است. کشور آسیایی ژاپن نیز در سال ۲۰۱۵ جهش قابل ملاحظه ۵/ ۴۷ درصدی را در جذب گردشگر تجربه کرد تا مجموع گردشگران خارجی خود را به عدد ۲۰ میلیون نفر برساند. ایسلند نیز به لطف ساخت جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» در آنجا، با رشد ۸/ ۲۹ درصدی در جذب گردشگر و قرار گرفتن در جایگاه پنجم فهرست سازمان جهانی گردشگری، بیشترین رشد در جذب گردشگر را از آن خود کرد. این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی میزبان ۳/ ۱ میلیون گردشگر خارجی بوده است.

جایگاه اول تا دهم جهان گردشگری در سال ۲۰۱۵
طبق بررسی‌هایی که UNWTO درباره چشم‌انداز مناطق مختلف ارائه کرده، با وجود ادامه بی‌ثباتی‌ها و افزایش حملات به گردشگران در بسیاری از کشورهای آفریقایی و عربی، سال گذشته سالی بی‌سابقه از نظر تعداد سفرهای خارج از کشور در خاورمیانه بوده است. به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی،آسیا، تایلند، کره‌جنوبی، سوئد، ویتنام و ایران در دهه گذشته با افزایش دو برابر تعداد گردشگران خارجی مواجه بوده‌اند و طبق پیش‌بینی‌های سازمان جهانی گردشگری این کشورها روند رشد و چشم‌انداز امیدوارانه‌ای را درپیش روی خود می‌بینند. از سوی دیگر، فرانسه به‌رغم حوادث تروریستی در سال گذشته، همچنان در صدر پربازدیدترین کشورهای جهان درجدول جهانی گردشگری باقی ماند. این کشور که درسال ۲۰۱۴ بیش از ۸/ ۸۳میلیون گردشگر به خود جذب کرد، احتمالا (هنوز آمار رسمی سال ۲۰۱۵ به صورت رسمی اعلام نشده) در سال ۲۰۱۵میلادی نیز ۳/ ۸۶میلیون گردشگر خارجی را به خود دیده است. آمریکا نیز مانند سال ۲۰۱۴ با ۹/ ۷۷ میلیون گردشگر در ردیف دوم محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری جهان قرار گرفته است. اسپانیا هم در ردیف سوم جای دارد با حدود ۶۸ میلیون گردشگر خارجی. پس از آن، کشورهای چین با جذب ۵۶ میلیون و ایتالیا با حدود ۸/ ۵۰ میلیون گردشگر درردیف‌های چهارم و پنجم جدول جهانی گردشگری درسال ۲۰۱۵ جای گرفتند.
ترکیه نیز با ۳/ ۳۹ میلیون گردشگر، آلمان با ۳۵ میلیون گردشگر و انگلستان با ۹/ ۳۳ میلیون توریست، رتبه ششم تا هشتم را به خود اختصاص داده‌اند. کشورهای مکزیک و روسیه هم دو ردیف آخر این جدول ده گانه را از آن خود کرده‌اند. براساس این تحلیل‌ها، کشورهایی چون سن مارینو، تونس، لوکزامبورگ، کنیا و کشور آذربایجان نیز در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن، موقعیت مناسبی را در دنیای گردشگری تجربه نکرده‌اند. از سوی دیگر سال گذشته میلادی ششمین سال پیاپی بوده که گردشگری در جهان رشد را مشاهده کرده است؛ این درحالی است که از زمان آغاز رکود اقتصادی از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۰۹ گردشگری بین‌المللی شاهد تنزل بود. گزارش سازمان جهانی گردشگری همچنین تصریح کرده که ماه‌های جولای و آگوست همچنان ماه‌های محبوب برای گردشگران هستند؛ در حالیکه در ماه فوریه کمترین تعداد سفر ثبت شده است.

منبع: میراث آریا

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر بسبار خوب و پر باری بود و بسیار لذت بخش چرا که علاوه بر بار تفریحی و گردشگری سفر ، بخش فرهنگی خوبی نیز با حضور استاد غبرایی نازنین و کتابخوانی و مصاحبت با ایشان ترتیب داده شده بود که همین نکته خود از جذابیت های بالقوه این سفر بود . حضور دوستان و یاران نازنین و فرهیخته همسفر که هر یک از عاشقان و شیفتگان طبیعت و ادب و فرهنگ بودند نیز جذابیت خاصی برای من داشت . در طول این سفر گفتیم ، خندیدیم ، طبیعت گردی کردیم ، کتاب خواندیم ، دور هم بودیم ، از استاد غبرایی چیزهای خوبی یاد گرفتیم و در مجموع با کوله باری پر از آگاهی برگشتیم ... از دوستان تیوال و ژیوار بخاطر برنامه ریزی این سفرهای فرهنگی گردشگری بسیار سپاسگزارم و امیدوارم این گونه سفرها همچنان ادامه داشته باشد و ما نیز در کنار دوستان از این برنامه ها لذت ببریم ..
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» بیشترین رشد گردشگری ۲۰۱۵ از آن کدام کشورها بود؟
... دیدن متن »

سازمان جهانی گردشگری (WTO) در جدیدترین گزارش خود، کشورهایی را معرفی کرد که در سال ۲۰۱۵ شاهد سریع‌ترین نرخ رشد در صنعت گردشگری بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جدیدترین گزارش سازمان جهانی گردشگری و در میان ۱۷ کشوری که سریع‌ترین رشد در جذب گردشگر خارجی را در سال ۲۰۱۵ میلادی داشته‌اند، کشور پاراگوئه با جذب ۱/۲۸ میلیون نفر و جهش دو برابری نسبت به آمار سال ۲۰۱۴، در مکان نخست قرار گرفته است.

این کشور واقع آمریکای جنوبی در سال میلادی گذشته با افزایش ۹۷ درصدی ورود گردشگران خارجی روبه‌رو بود و پس از برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو، کلمبیا، آکوادور و اروگوئه در جایگاه هفتم پربازدیدکننده‌ترین کشورهای این قاره نیز قرار گرفت.

پاراگوئه با جمعیتی حدود ۶/۸ میلیون نفر از لحاظ جغرافیایی بین کشورهای آرژانتین، برزیل و بولیوی قرار دارد و مناطق باتلاقی گسترده، جنگل‌های نیمه‌حاره‌ای و رودخانه‌های بسیار زیبایی دارد.

پس از کشور پاراگوئه که در سال ۲۰۱۵ سریع‌ترین پیشرفت را در صنعت گردشگری به خود اختصاص داد، کشور تاجیکستان در آسیای مرکزی با رشد ۹۴ درصدی میزبان ۴۱۴ هزار گردشگر در سال ۲۰۱۵ بود تا در جایگاه دوم این فهرست قرار گیرد.

تاجیکستان با جمعیت ۸/۲ میلیون نفر در همسایگی کشورهای افغانستان، چین، قرقیزستان و ازبکستان قرار دارد و بیشتر برای مناظر سرسبز و کوه‌های برافراشته‌اش که محبوب گردشگران و کوهنوردان است، شناخته می‌شود.

رتبه سوم در میان مناطقی که بیشترین رشد سالانه گردشگری را تجربه کرده‌اند، به جزیره کوچک «نیو» در اقیانوس آرام جنوبی اختصاص دارد که با رشد ۶۲/۹ درصدی میزبان ۱۰ هزار گردشگر بود. ۱۰ هزار گردشگر در حالی برای این جزیره رشد چشمگیری محسوب می‌شود که جمعیت این جزیره تنها ۱۱۰۹ نفر است.

کشور آسیایی ژاپن نیز در سال ۲۰۱۵ جهش قابل ملاحظه ۴۷/۵ درصدی را در جذب گردشگر تجربه کرد تا مجموع گردشگران خارجی خود را به عدد ۲۰ میلیون نفر برساند.

این کشور ۱۲۷ میلیون نفری، ساختمان‌های بلند، کاخ‌های امپراطوری، معابد بودایی و پارک‌های طبیعی و کوهستانی دارد که آن را یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان کرده است.

کشور ایسلند نیز به لطف ساخت جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» در آنجا، با رشد ۲۹/۸ درصدی در جذب گردشگر، جایگاه پنجم فهرست سازمان جهانی گردشگری از بیشترین رشد در جذب گردشگر را به خود اختصاص داد.

ایسلند که سرزمین کوه‌ها، چشمه‌های جوشان، سواحل شنی سیاه و یخچال‌های طبیعی است، در سال ۲۰۱۵ میلادی میزبان ۱/۳ میلیون گردشگر خارجی بوده است.

به گزارش دیلی‌میل، در ادامه فهرست ۱۷ کشور معرفی‌شده از سوی سازمان جهانی گردشگری آورده شده است که در سال ۲۰۱۵ بیشترین رشد گردشگری را تجربه کردند:

۱-پاراگوئه (رشد ۹۷ درصد؛ ۱/۲۸ میلیون گردشگر)

۲-تاجیکستان (رشد ۹۴ درصد؛ ۴۱۴ هزار گردشگر)

۳-جزیره نیو (رشد ۶۲/۹ درصد؛ ۱۰ هزار گردشگر)

۴-ژاپن (رشد ۴۷/۵ درصد؛ ۲۰ میلیون گردشگر)

۵-ایسلند (رشد ۲۹/۸ درصد؛ ۱/۹ میلیون گردشگر)

۶-بوسنی و هرزگوین (رشد ۲۸/۲ درصد؛ ۶۷۸ هزار گردشگر)

۷- پاناما (رشد ۲۲/۴ درصد؛ ۲/۱۳ میلیون گردشگر )

۸- تایلند (رشد ۲۲/۳ رصد؛ ۳۰/۳ میلیو گردشگر)

۹- شیلی (رشد ۲۰/۴ درصد؛ ۴/۵ میلیون گردشگر)

۱۰- پالائو (رشد ۱۹/۲ درصد؛ ۱۶۸ هزار گردشگر)

۱۱- مجارستان (رشد ۱۹/۱ درصدی؛ ۱۴/۵ میلیون گردشگر)

۱۲- سیشل (رشد ۱۸/۷ درصدی؛ ۳۱۸ هزار میلیون گردشگر)

۱۳- سری لانکا (رشد ۱۷/۸ درصدی؛ ۲/۱۲ میلیون گردشگر)

۱۴- کوبا (رشد ۱۷/۳ درصد؛ ۳/۴۸ میلیون گردشگر)

۱۵- کلمبیا (رشد ۱۷/۲ درصد؛ ۳ میلیون گردشگر)

۱۶- عمان (رشد ۱۷ درصد؛ ۱/۷۸ میلیون گردشگر)

۱۷- رومانی (رشد ۱/۹ درصد؛ ۲/۲۴ میلیون گرشگر

منبع: خبرگزاری ایسنا 

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» دریاچه شهیون (سد دز)، دزفول
... دیدن متن »

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند، تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.

اگر برای سفر نوروزی خود به جنوب کشور فکر می‌کنید، بدون شک استان خوزستان، یکی از بهترین گزینه‌ها است؛ استانی واقع در جنوب غربی کشور،‌ با دیدنی‌های تاریخی و طبیعی پرشمار. قطعا در این سفر خاطره‌انگیز، جاذبه‌‌های بسیاری وجود دارد که می‌تواند شما را شگفت‌زده کند؛ اما در میان این همه،‌ دریاچه شهیون چیز دیگری است. دریاچه شهیون یکى از زیباترین دریاچه‌هاى ایران است که پشت دو کوه شاداب و تنگوان در کنار روستای گردشگری پامنار دزفول شکل گرفته و چهره زیبایى به این منطقه داده است. این آبشار در دهستان شهی که یکی از دهستان‌های بخش سردشت دزفول است واقع شده؛ پس باید در ابتدا به شهرستان دزفول در شمال خوزستان و در ۱۵۰ کیلومتری اهواز،‌ مرکز این استان بروید.‌ پس از آن می‌توانید از طریق یک راه آسفالته ۷۵ کیلومتری که دزفول را به شهیون متصل می‌کند و تا آخرین روستا یعنی آبیدسری کشیده شده، به این دهستان بروید. در ادامه برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده شهیون تا رسیدن به جاده انحرافی دریاچه طی مسیر کرد. این جاده تا پای دریاچه به‌صورت آسفالته است و در قسمتی مشخص از کنار دریاچه یک پارکینگ مناسب همراه تعداد زیادی قایق برای گردشگران قرار داده شده است. پس از آن و با یک ساعت پیاده روی می‌توانید به منطقه‌ای بسیار زیبا و سرسبز و پوشیده از درختان نخل برسید. در این مکان چشمه‌ای قرار دارد که از بالای کوه سرازیر شده و در قسمت پایین نیز منظره بسیار زیبای دریاچه دیده می‌شود. وجود چند جزیره کوچک و بزرگ که روى آنها انبوهى از درختان کُنار و بادام کوهى قرار گرفته، جلوه دیگرى به دریاچه بخشیده است.

منبع: دنیای اقتصاد

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» طبیعت زمستانی اسالم به خلخال

این جاده معروف که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می‌کند، به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت، امروز به عنوان یکی از رویایی‌ترین جاده‌های جنگلی کشور شناخته می‌شود.

عکس: احسان کمالی / تسنیم


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
واقعا این مسیر زیبایی منحصر به فردی داره.
۰۴ بهمن
بی نظیره این طبیعت . روح آدم تازه میشه :)
۰۴ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» «زبان سمنانی»، میراث معنوی شد
... دیدن متن »
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.
منطقه سمنان، «آرزو گلکار» با اعلام این خبر، اظهار کرد: برای نخستین بار، زبان سمنانی در جلسه ثبت میراث معنوی کشور، به ثبت رسید و دستاورد بزرگی در حوزه ثبت میراث معنوی برای سمنان رقم خورد.

وی با بیان این‌که ثبت زبان سمنانی اهمیت فراوانی دارد، گفت: فارسی، ترکی، کردی، بلوچی، ارمنی و عربی از زبان‌های شناخته شده در ایران هستند و اضافه شدن زبان سمنانی به این ردیف، اهمیت زیادی دارد.

گلکار گفت: زمانی که فهم مشترک از صحبت بین دو نفر از طرق کلامی و با توسل به ایما و اشاره برقرار نشود، گفته می‌شود که دو نفر با دو زبان مختلف صحبت می‌کنند.

وی استان سمنان را جزیره لهجه‌ها و گویش‌ها دانست و گفت: ثبت زبان سمنانی، زمینه ثبت سایر گویش‌ها و لهجه‌های منطقه سمنان را فراهم می‌کند.

گلکار از ثبت گولاچ(تکنیک‌های پخت نان آئین برات شهرستان سمنان) در فهرست میراث معنوی خبر داد و افزود: این پرونده نیز در جلسه اخیر ثبت آثار معنوی به ثبت رسید.

پیش از این ۶۱ اثر معنوی استان شامل مراسم معنوی، صنایع‌دستی، فنون سنتی و ... در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مراسم گل‌غلتان نوزاد در دامغان، نذر سمنوپزان در سمنان، تهیه آب دعا در شاهرود، آئین‌های مرتبط با ازدواج در استان، نخل‌گردانی در مهدیشهر و شهمیرزاد از جمله مراسم معنوی استان سمنان است که در فهرست ملی ثبت شده‌اند.
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفری فوق العاده خوب و دلچسب بود

فرصتی شد تا با دوستانی از اهل قلم، کتاب و دوستدار هنر آشنا شم
حسام میم این را خواند
فاطیما م ، امیرحسین قدمی ، حمید رضا ضیایی ، لادن و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |گیله بوم - با خشایار دیهیمی|»سفر به مقصد گیله بوم را با امید به پیش رو داشتن سفری به یاد ماندنی، ساعت ٥ صبح آغاز کردیم. صبحانه را در مسیر صرف کرده و ظهر به مقصد رسیدیم. خانه‌ای روستایی و بسیار باصفا، محصور در میان درختان پرتقال، گل و گلدان، حصیر و نمد و ... خانه‌ای که میزبانانی بسیار دوست داشتنی داشت. پس از ورود و گوش سپردن به تاریخچه شکل گیری گیله بوم و آداب و سنن گیلان، مهمان سفره‌ای رنگین از غذاهای شمالی بودیم. بعدار ظهر را با بازدید از کارخانه چای سپری کردیم و بعد از بازگشت، با دو تن از نازنین ترین انسان های روی زمین، اساتید خشایار دیهیمی و ابراهیم اقلیدی، همراه بودیم. معارفه، گپ و گفت و شوخی و خنده، شامی سنتی و سفره باقلا قاتق و میرزاقاسمی، کتابخوانی، نقد و بررسی و نشستن به دور آتش و هم صحبتی با این عزیزان تا پاسی از شب ادامه داشت. صبح با هوایی دلپذیر و صرف صبحانه‌ای عالی آغاز شد. سپس گیله بوم را به مقصد دریا و تماشای صید ماهی ترک کردیم. پس از نظاره صید، دقایقی چند با تعدادی از همسفران به جمع آوری زباله‌های ساحل پرداختیم، از خشایار دیهیمی و ابراهیم اقلیدی خداحافظی کرده و به گیله بوم بازگشتیم.
پرتقال چیدیم، به خرید صنایع دستی و مربا که توسط اهالی روستای قاسم آباد تهیه شده بود، پرداختیم، گیله بوم را بدرود گفته و به سمت رامسر به راه افتادیم. در رامسر، پس از صرف ناهار، به کاخ موزه رفتیم و ساعتی را به بازدید اختصاص دادیم. فضایی وسیع، کاخی زیبا، درختانی تنومند و کهن، و اوقاتی خوش...
با پشت سر گذاشتن کاخ موزه رامسر که آخرین توقف‌گاه ما بود، راهی تهران شدیم و حدود ساعت ٢٣:٣٠ سفرمان را با کوله باری از خاطره به پایان رساندیم.

به روایت فاطیما ملک


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
زبانم از توصیف خوبی و خوشی این سفر قاصر ه...
سفری که چند تا برنامه رو به خاطرش کنسل کردم، و شاید باعث دلخوری و ناراحتی دوستانی هم شدم
ولی ارزش داشت، و چیزی بیشتر و بالاتر از ارزش....
از لذت نشستن پای حرف های جناب دیهیمی و صمیمیت ایشان که هر چه بگم، کم گفته ام...
پس تنها بسنده می کنم به یک توضیح اجمالی:

جاده ی مه گرفته، نم نم بارووون، هوای مطلوب، آسمان آبی و لکه های جا به جا سفیدش...
عطر چای و پرتقال و نارنج...
شنیدن حرفهای شیرین عمو خشایار (به خواست خودشون)
آتش ... دیدن ادامه » و دود و هیزم، شب زنده داری و گپ و گفت...
دریا، قایق، صیاد و ماهی...
گذران زمان در کنار خوبان روزگار

جای تمامی کسانی که دوست داشتند باشند و نبودند خالی...
۰۳ بهمن
جای من خالی!
...
..
.
(ر ش به پستم در برگه‌ی برنامه)
۰۳ بهمن
[تکه‌تصویرهای خوشی، با عموخشایار و دوستان]
(به شما که دوست‌تان دارم)
پلک‌هام تازه دارند روی هم می‌افتند. شغال‌ها می‌افتند به همهمه. زودتر از انتظارم به آواز افتاده‌اند. از کرختی سرمای بیرون و منگی دودِ آتشِ دقایقی قبل، پناه گرفته‌ام زیرِ لحافِ گل‌منگلیِ روستایی. سرم زیرِ لحاف است و ذهنم پیشِ شغال‌ها. هووووو… هو….. چه کسی را می‌خوانید دستهٔ شغال‌ها؟ آوازِ غمبارتان از چیست؟ یا سرنای کدام قشون‌کشی را لایِ بادِ ترِ شمال می‌دمید؟
پلک‌هام نرم روی هم افتاده‌اند که روباهِ سحرِ پنجشنبهٔ ونک دوباره از جلویم می‌جهد. انگار تنش را اکلیل پاشیده باشند یا شاید او، آن گریزپایِ دُم‌مخملی جادویی بود که نبود ولی دیدمش. صبحِ سفر منتظرِ باقی همسفران بودم و در گنگی و تردید. همسفرانم که خواهند بود؟ جنس‌شان، رنگ‌شان، مرام‌شان چیست؟ نه، حالا که فکر می‌کنم می‌بینم روباهِ سحرگاهِ ونک برقی بود و می‌خواست ذهنم را منحرف کند. ولی آن شب، شبِ اولین روزِ سفر، بی‌آنکه بدانم چرا، یک بارِ دیگر دیدمش و دیگر چیزی نفهمیدم. به چالهٔ خواب غلتیده بودم.
یک روز از بازگشت‌مان گذشته بود. برای یکی از همسفران نوشتم: «این سفر تجربهٔ یک شناختِ نو از آدم‌ها به من هدیه کرد.» بعد به عقب برگشتم. به سحرگاهی که روباه برق‌زنان دوید و گم شد و پشتِ سرش -همچون ستاره‌ای دنباله‌دار- جرَق‌جَرقِ نوری جادویی از دمِ پشمالویش جا گذاشت. وقتی رو گرداندم بچه‌ها تقریباً آمده بودند. همه ناشناس، همه بیگانه، همه نو. پیش‌تر معتقد بودم قطار داستانی‌ترین وسیلهٔ سفر است و حالا فکر می‌کنم یک مینی‌بوس می‌تواند مهربانانه‌ترین وسیلهٔ سفر باشد. به‌ویژه اگر راننده‌اش مردی باشد بامعلومات، دوست‌داشتنی، متین و اهلِ بگو و بخند. راننده‌ای که مانندش را ندیده بودی، حتی وقتی یک بار مجبور شدی از شهری به شهرِ دیگر سوار بر تریلی راننده‌ای ناشناس گذر کنی.
مینی‌بوسِ گروسیِ خوش‌مصاحبت لابد قوه‌ای از مرامِ راننده‌اش با خود دارد. مگر می‌شود سال‌ها پشتِ رُلِ ماشینی بنشینی و ماشین حال و هوایت را به خود نگیرد؟ ولی مینی‌بوس هم با ما در آغاز سرسنگین بود. چشم‌ها گوشهٔ چشم‌خانه‌ها می‌خزید و محتاطانه کناردستی را برانداز می‌کرد. تک و توک که آشنا بودند داشتند فضا را سبک‌سنگین می‌کردند. بفهمی نفهمی همه معلق بودیم و من معلق‌تر. من که پیش از سفر و بعد از ثبت‌نام هی به خودم گفتم آخر تو را چه به تور؟ پیش‌فرض‌ها بازدارندهٔ بشرند.
ذهن نمی‌تواند متمرکز باشد. ذهنی که سفره‌ای رنگین می‌بیند مدام دستورهای متفاوت صادر می‌کند. خواهش‌های متناقض می‌طلبد. پس چطور ذهن دربارهٔ روایتِ سفری که رنگینی آدم‌هایش دل‌پذیرترین رنگ‌ها را داشت تمرکزِ کلمه‌چینی داشته باشد؟
آلبوم‌های عکس موجوداتی جان‌دارند. هر قطعه عکس‌شان خاطراتِ سکون‌پذیرفته‌ای هستند که وقتی ثبت‌شان می‌کنی گولت می‌زنند. تو خیال می‌کنی لحظه‌ای را ثبت کرده‌ای، ولی وقتی بعدها هر کدام را تماشا می‌کنی حجمی از خاطرات از لایه‌های تاریکِ ذهن سربرمی‌آرند و رژه می‌روند. عکس‌ها کلیدِ بازگردانی خاطراتند. کافی‌ست لحظه‌ای تماشایشان کنید تا کلید فشرده شود و بعد همه‌چیز شخم بخورد. تکه تصورهای ذهنی‌ام از سفرِ دو روزه به شمال با روباه شروع می‌شود. سحرِ ونک سکوت بود. صدای روباه را شنیدم. وقتی آرام و بی‌صدا خزیدم لای بوته‌ها تا به‌خیالم نترسانمش پرسیدم: «نظرت چیست اهلی‌ات کنم رفیق؟» بی‌آنکه خودش را نشان دهد گفت: «برو.» می‌دانی؟ احتمالاً قبل از من کسی او را اهلی کرده بود و حرفش بوی عتاب یا راندن نمی‌داد، بلکه دعوتی بود برای آنکه تن به سفر بسپارم، روی صندلی ردیفِ دومِ مینی‌بوسِ آقای گروسی بنشینم، از گوشهٔ چشم هی بغل‌دستی‌ام را دید بزنم و توی دلم هزارجور فکر کنم. و بعد پیش‌تر بروم، حرف بزنم، حرف‌ها را بشنوم، از دستِ کسی که تا به حال ندیدمش کمی آجیل بگیرم، به روی کسی که قبلاً آشنایم نبود لبخندی بزنم و لبخندی هدیه بگیرم.
«بیایید با هم بجنگیم.» جملهٔ آغازینِ سفرمان می‌توانست همچین چیزی باشد. به شرافتم قسم موفقیتِ چشم‌گیری عایدمان می‌شد. می‌توانستیم با تمامِ وجود ابزارهای جنگیِ پیشرفته‌ای از اعتقادها، ارزش‌ها، سلایقِ سیاسی، پسندهای اجتماعی، دوست‌داشتنی‌ها و دوست‌نداشتنی‌های معمولی بسازیم و دلِ همدیگر را خون کنیم. این همان چیزی بود که دیوِ تردیدِ پیش از سفرم را پروار می‌کرد. اما حتی لحظه‌ای بهش فکر نکردیم. سفرِ ما برای آموختن بود. فکر می‌کنم نتیجهٔ خوبی گرفته‌ایم. حمید دستش را باز کرد و الماسی را نشانم داد که پیش‌تر ندیده بودم. الماسی که باید جلوی چشمت می‌گرفتی و می‌چرخاندی و دنیا را جوراجور می‌دیدی. تکه‌سنگِ کوچک و قیمتی حمید بهم ثابت کرد آن‌جور که می‌بینم تنها جورِ دیدن نیست.
کافی ... دیدن ادامه » بود به چشم‌های امیدوار و پرشعفِ فریبای عزیز نگاه کنم تا مثلِ بچگی‌ها آرزوهای بزرگم شعله بکشند. صورتِ مادرانه‌اش، دستانِ نوازشگرش (که وسوسه‌ام می‌کرد سر روی شانه‌اش بگذارم) با آهنگی ملایم بهم قوتِ قلب می‌داد «بیرون خطری نیست، پیشِ من در امان هستی.» تکه‌تصویری‌ست شگفت، بی‌تکرار و خواستنی… هر لحظه خواستنی‌تر.
چند لحظهٔ کوتاه هم‌صحبتی با لادن (که علی‌رغمِ جثهٔ ظریفش کشتی می‌سازد) توی دلت قند آب می‌کرد. این تکه تصویر چیزی‌ست هم‌خانواده با کودکانه‌ترین کارتون‌ها یا نمایش‌های عروسکی که دیده‌ای. هنوز می‌خندد؟ فکر می‌کنم بدترین روز وقتی باشد که او می‌گرید و احتمالاً آن وقت خیلی زشت خواهد شد. در این صورت بی‌خواستگار خواهد ماند؛ پس چه بهتر خنده‌اش فراموشش نشود و به همان روشنی و بی‌پروایی که ناگهان از من دعوت کرد روی پرتقالم گل‌پر بریزم و طعمِ خوشش را مزمزه کنم بخندد و هی خوشی مزمزه کند.
شک ندارم چای مردِ صاحبِ کارخانهٔ چای بهشتی بود. منِ بی‌دل و دماغ را فقط معجونی اهورایی می‌توانست آن‌جور سردماغ بیاورد. حتی عطرش (چه بسا بخارش همچون بخوری سرخوشی‌آور) آن‌هایی را که لب به چای نزدند از این رو به آن رو کرد.
ما شب زانو برابرِ زانوانِ عمو خشایار زدیم تا بفهمیم «جانِ شیرین و جانِ تلخ» کدام است. خودمان را در خفا مؤاخذه کردیم که «هی! جانت را تلخ نکرده‌ای؟». به‌گمانم جانِ ما تلخ نبود. که اگر بود نمی‌توانستیم همدیگر را دوست بداریم. من در بیرون از مینی‌بوس، در بیرون از جمعِ دوست‌داشتنی سفر، لای خبرها، لای پچپچه‌های این و آن همان بنیادگرای مذهبیِ دوست‌نداشتنی‌ام که «این هم از اون یاروهاست...». اما جانِ شیرینِ عمو خشایار به من آموخت حتی (به‌شوخی) امین را هم (علی‌رغمِ همهٔ موانعِ علمی، عقلی، احساسی، اجتماعی، سیاسی، پساساختارگرایانه) دوست بدارم. دشواری‌هایی هم داشت ولی مرگ‌آور نبود. آخرِ سر هم با قدم‌زدنی چند دقیقه‌ای در مرکزِ شهر تمام شد و امیدوارم دیگر نبینمش چون مجبور خواهم بود مشتاقانه ماچش کنم!
دل‌پذیری آشنایی با دوستانی تازه که پیش‌تر فکرش را نمی‌کردی بتوانی با آن‌ها هم‌صحبت شوی به وجدم می‌آورد. وجد وقتی بیشتر می‌شود که این وسط معلم‌های خوبی هم پیدا کنی تا حرف‌زدنت، اخلاقت، زبان انگلیسی‌ات، عکاسی‌ات و نوشتنت را با مهربانی‌های‌شان بهتر کنند.
ای روباهِ مکار! ببین در آخرین لحظه که می‌توانستم قایمکی راه کج کنم و شیبِ ملاصدرا را بگیرم و بروم پایین و پشتِ سرم را هم نگاه نکنم، برم گرداندی به جمع. می‌خواستی دوستی با نسرین را تجربه کنم؟ خیلی خب، تو بُردی و حالا من به جای یک دوستِ خوب دو دوستِ خوب دارم و خوب است دلت را بسوزانم: تو پسرِ خوش‌تیپش را ندیده‌ای.
حتی تو خنده‌های دوموتورهٔ هلیا را در کلِ سفر نشنیدی که اگر شنیده بودی به جای صد کیلومتر در ساعت سرعت، یحتمل دو برابر می‌گریختی. ولی اهالی سفر نرم‌نرم به صدای موتورش عادت کردند. حتی کمی که گذشت دیگر دل‌نواز به‌نظر می‌رسید و کمی بیشتر که گذشت اگر صدایش در نمی‌آمد نگرانی‌ها از این گوشه و آن گوشه ابراز می‌شد. خنده لابد هنرِ هشتم است… این تئوری من است.
همیشه باید علیرضایی همراه‌مان باشد تا بی‌شیر و عسل نمانیم. بالأخره خدا باید نماینده‌ای برای نمایاندنِ محتویاتِ نهرهای بهشتی در زمین داشته باشد. علیرضا (آن لطیف‌طبعِ ظریف‌دل) خوب از پسِ نمایندگی خدا برآمد. البته امیدوارم مقدار عسلِ توی نهرهای بهشتی کمی بیشتر باشد.
یادم باشد برای عروسی پسرم مهرداد و پریسا را دعوتِ ویژه کنم. تندیس‌های نشاط همان‌ها بودند.
بهتر است دری وری گفتن را بس کنم، فاطمه باید فردا برود سرِ کار، اگر امثالِ او نباشند چرخِ مهندسی این مملکت می‌خوابد. اگر سفرها بدونِ او باشند چطور؟ سفر در سبزترین جاده بدونِ چالهٔ خندهٔ او چیزی‌ست شبیهِ تشنه‌خیزیدن در کویر؛ ملال‌آور و جانکاه.
یک روزِ دلچسب را تجربه کردم. به اندازهٔ سال‌ها زندگی دریافتم «می‌توان دوست داشت» و «می‌توان دوستی کرد» و «می‌توان دوستانه‌تر سفر کرد.» و تأسف‌آور اینکه از آغازِ روزِ بازگشت مغبون و مغموم بودم. نمی‌خواستم دیگر نبینم‌تان.

ملحقات:

یک: نشان‌های اعطایی سفر
نشانِ اراکی‌ترین تورلیدرِ عصر به سیاوش تعلق می‌گیرد
نشانِ بی‌خیال‌ترین همسفر تعلق می‌گیرد به امیرحسین
نشانِ پاکارترین همسفر به حمید اعطا می‌شود
نشانِ خاله‌ریزه‌ترین بامزهٔ سفر به لادن تعلق می‌گیرد
هیئتِ داوران سرکار خانم فریبا حاج‌دایی را مفتخر به دریافت نشان نویسنده‌ترین مامان یا مامان‌ترین نویسندهٔ سفر معرفی می‌کند
نشانِ شش‌سیلندرِ طلاییِ «انرژی و نشاط» به هلیا اعطا می‌شود
جایزهٔ طلایی «شر و شور» به فاطمه تعلق می‌گیرد
تندیس بلورین ملیح‌ترین رفتار به خانم شیوا تعلق می‌گیرد
مجسمهٔ 4 فوتی «اسبِ ابلق سم‌طلا» به پاسِ رتق و فتق امور به حسن همایون‌جون اعطا می‌شود
لوح تقدیر، جایزهٔ ویژهٔ هیئت داوران و تندیس بلورین استاد شهریار به‌پاسِ ممارست و جدیت بابتِ تغییر لهجه و نمودِ چهرهٔ دوست‌داشتنی و ماچ‌کردنی به امین مهدوی تقدیم می‌شود
جایزهٔ ویژهٔ مسؤولیت‌پذیری به آقای گروسی تقدیم می‌شود
تندیس طلایی سکوت و لبخند به خانمِ میم اعطا می‌شود
جایزهٔ ویژهٔ هیئتِ داوران در بخشِ پلیسی-جنایی هم بعداً اعطا می‌شود
عروسکِ گران‌قیمتِ (از جنسِ طلا) Love is (همون دختر و پسرِ آدامس‌های قدیمی) به مهرداد و پریسا تقدیم می‌شود. (یکی بیشتر نیست، خودشون با هم کنار بیان)
بقیهٔ جایزه‌ها بعداً اعلام می‌شود. (داوری همچنان ادامه دارد)
۰۵ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

با درود، سپاس و خسته نباشید خدمت دوستان تیوال و ژیوار

آدم‌هایی هستند که حتی یک ساعت هم‌صحبتی و هم‌نشینی با آن‌ها خستگی یک سال را از تنت به در می‌کند. آدم‌هایی که همه چیز را ساده می‌بینند، مسائل را دور سرشان نمی‌چرخانند، پربارند اما افتاده، مهم نیست چقدر به‌نام باشند، ذره‌ای کبر و غرور در رفتارشان، نگاهشان و حرف‌هایشان نیست. دستت را محکم و به گرمی می‌فشارند، هر آنچه را که می‌دانند در طبق اخلاص گذاشته و با تو شریک می‌شوند.
فرصت حضور در محضر استاد خشایار دیهیمی، بسیار مغتنم و به یادماندنی بود. از آن دست خاطراتی که همیشه می‌تواند لبخند رضایت را بر لبانت بنشاند.
گیله بوم نیز از آن دست خانه هایی است که سرشارند از صفای سادگی و یکرنگی. مهمان انسان‌هایی بودیم مهربان، مهمان‌نواز، توانمند، پرانگیزه و پرانرژی ... دیدن ادامه » که در پذیرایی از هیچ چیز دریغ نکردند و اوقاتی خاطره انگیز را برایمان رقم زدند.
تماشای صید ماهی در ساحل دریایی آرام و آبی، پرتقال چینی، گپ و گفت و هم نشینی و کتاب خوانی، دور هم نشینی به دور آتش و ... همه و همه این دو روز را به سفری پر از خاطره‌های ارزشمند و دوست داشتنی تبدیل کردند.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زبانم از توصیف خوبی و خوشی این سفر قاصر ه...
سفری که چند تا برنامه رو به خاطرش کنسل کردم، و شاید باعث دلخوری و ناراحتی دوستانی هم شدم
ولی ارزش داشت، و چیزی بیشتر و بالاتر از ارزش....
از لذت نشستن پای حرف های جناب دیهیمی و صمیمیت ایشان که هر چه بگم، کم گفته ام...
پس تنها بسنده می کنم به یک توضیح اجمالی:

جاده ی مه گرفته، نم نم بارووون، هوای مطلوب، آسمان آبی و لکه های جا به جا سفیدش...
عطر چای و پرتقال و نارنج...
شنیدن حرفهای شیرین عمو خشایار (به خواست خودشون)
آتش و دود و هیزم، شب زنده داری و گپ و گفت...
دریا، قایق، صیاد و ماهی...
گذران زمان در کنار خوبان روزگار

جای تمامی کسانی که دوست داشتند باشند و نبودند خالی...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» خاطرات جالب یک دختر آلمانی از سفر به ایران
... دیدن متن »
نویسنده کتاب They would rock روز شنبه ۱۷ ژانویه در کتاب‌فروشی فروغ در شهر کلن آلمان کتاب‌خوانی داشت. به همین بهانه با او درباره کتابش و خاطراتش از سفر به ایران گفت‌وگو کردیم.

به گزارش ایسنا به نقل از «عصر ایران»، دویچه وله در ادامه نوشت: نوشیدن ۳۹۰ لیوان چای و گرفتن ۲۸ هدیه در عرض ۵۹ روز اقامت در ایران. رفتن به مهمانی در ساعت ۱۰ شب و خوردن شام در ساعت یک بامداد. خیابان‌هایی که پر از «علی شوماخر» هستند و راه رفتن در آنها به مهارت خاصی نیاز دارد. اینها عجیب‌ترین مشاهدات یک آلمانی در سفرش به ایران هستند.

هلنا هنِکن مشاور ارتباطات و متخصص آموزش خلاق در هامبورگ زندگی می‌کند. او اما در کنار شغلش سرگرمی دیگری نیز دارد: جهانگردی. از آمریکای لاتین: آرژانتین، کلمبیا، شیلی، بولیوی، کوبا، اکوادور، پرو، تا آسیا: بوتان، اندونزی، قرقیزستان، ازبکستان، هند، هنگ‌کنگ و آفریقا: تانزانیا و مراکش.

خودش می‌گوید: «هر بار به ایران فکر می‌کردم این لغات در سرم می‌چرخید: مناقشه اتمی، محور شرارت، کشوری خطرناک به خصوص برای زنان که اصلا نباید تنها به آنجا سفر کرد.»

اما در سال ۲۰۱۱ در قرقیزستان با یک سوییسی آشنا می‌شود که سفری دور آسیا انجام داده بوده. او از ایران و مردمش برای هلنا بسیار تعریف می‌کند و هلنا کم‌کم علاقه‌مند می‌شود که ایران را ببیند.

او می‌گوید: «قبل از سفر خیلی‌ها از من می‌پرسیدند چطور می‌خواهی به کشوری بروی که در آنجا مجبور هستی روسری سرت کنی. من در این باره خیلی فکر کردم و با خیلی‌ها حرف زدم و در نهایت تصمیم گرفتم دو ماه روسری سر کنم تا بتوانم با مردم ایران از نزدیک آشنا شوم.»

هلنا هنِکن در سال ۲۰۱۳ به ایران می‌رود، زمستان ۱۳۹۱ و بهار ۹۲ را در ایران بوده، ۵۹ روز. با آنکه قبل از ایران به کشورهای بسیار دیگری سفر کرده اما درباره هیچیک کتاب ننوشته است به جز درباره ایران.

او می‌گوید: «من به ایران نرفتم برای اینکه کتاب بنویسم یعنی از قبل چنین تصمیمی نگرفته بودم. در طول سفر، خاطرات روزانه‌ام را می‌نوشتم. همچنین ایمیل‌های زیادی برای دوستانم می‌فرستادم درباره چیزهایی که می‌دیدم و آنها کاملا از توضیحات من متعجب می‌شدند و می‌گفتند که تصور و انتظار دیگری از ایران داشتند. من هم به این دلیل و هم به دلیل تاثیراتی که از مردم ایران و کسانی که با آنها در ایران آشنا شده بودم، کم‌کم تصمیم گرفتم کتاب بنویسم.»

کشوری توسعه‌یافته که اکثر جوانانش قصد ترک آنجا را دارند

سفر هلنا به ایران سه سال پیش انجام شد. زمانی که احمدی‌نژاد رئیس جمهوری ایران بود و مناقشه اتمی سرخط اخبار جهان. این روزها اما با توافق صورت گرفته بین ایران و کشورهای غربی، سیل تقاضا برای دیدن این سرزمین ناشناخته بسیار بیشتر شده است. شاید به همین دلیل بود که در مراسم کتاب‌خوانی هلنا هنِکن در یکشنبه شب سرد زمستانی در شهر کلن، اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان آلمانی بودند.

هلنا برای این جمع مشتاق تنها بخش‌هایی از کتابش را نخواند. او داستان‌هایی شنیدنی از سفر ۵۹ روزه‌اش به ایران نیز برای مخاطبان آلمانی‌اش تعریف کرد.

هلنا از دختر ۱۶ ساله‌ای گفت که انگلیسی را تقریبا کامل و با لهجه صحیح آمریکایی صحبت می‌کرده و قصد داشته زبان آلمانی هم یاد بگیرد و وقتی ۱۸ سالش شد از ایران برود.

او از هلنا پرسیده که آیا به نظرش ایران یک کشور توسعه‌یافته است؟ و هلنا پاسخش را برای مخاطبان کتاب‌خوانی‌اش شرح داد: «وقتی این سوال را از من پرسید ۷ هفته بود که در ایران بودم و تحت تاثیر چیزهای زیادی قرار گرفته بودم، مثلا تعداد زیاد آدم‌های تحصیل‌کرده، زیرساخت‌هایی که خیلی خوب عمل می‌کردند، در مقایسه با کشورهای دیگری که من دیده بودم تعداد زیاد افرادی که به راحتی انگلیسی حرف می‌زدند. مسلما من متخصص توسعه نیستم که بتوانم در این مورد نظر تخصصی بدهم اما همه اینها باعث شدند که من تصویری توسعه‌یافته از ایران داشته باشم. البته صرف نظر از مواردی مثل حقوق بشر و آزادی که مسائل بزرگی در ایران هستند و نیز جوانانی پر از انرژی که جایی برای خالی کردن این انرژی ندارند، شانس و چشم‌اندازی برای آینده ندارند و به افسردگی کشیده می‌شوند.»

و شاید به همین دلیل بوده که عده زیادی از کسانی که هلنا با آنها ملاقات کرده قصد خروج از ایران را داشته‌اند، مثل حسین و عزیز دو جوان ۳۰ ساله‌ای که در رشت ملاقات کرده و هر دو همچنان در خانه پدر و مادرشان زندگی می‌کردند و بیکار هم بودند. حسین عکاس بوده و دوست داشته فیلم بسازد اما امکانش را نداشته.

عزیز در پی راه‌های مختلف برای خروج از ایران بوده از جمله اینکه به عنوان کارگر کشتی، کاری در یک کشتی بین‌المللی پیدا کند و در اروپا تقاضای پناهندگی دهد و راه دیگرش اینکه به روسیه برود و از آنجا تا فنلاند را شنا کند.

عزیز یک ماه بعد از اینکه هلنا به آلمان برمی‌گردد به اندونزی می‌رود و در حالی که قصد داشته به طور غیرقانونی به استرالیا برود توسط پلیس اندونزی دستگیر و به ایران برگردانده می‌شود.

هلنا هنِکن می‌گوید «صادقانه‌ترین پیشنهاد ازدواج تمام زندگی‌اش» را در ایران دریافت کرده. پسری که تنها می‌خواسته راهی برای آمدن به آلمان داشته باشد و به هلنا گفته به طور صوری با او ازدواج کند تا او بتواند به آلمان بیاید.

«تعارف» یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که هلنا در ایران با آن روبرو بوده، دوگانگی‌ای بوده که میان مردم و حکومت و قوانین آن وجود داشته است: «یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برایم درک‌کردن این سرزمین بود، اینکه کشوری که اینقدر مشکل دارد و اینقدر همه‌جا درباره مشکلاتش صحبت می‌شود و قطعا جنبه‌های منفی هم دارد اما در مردمی که من ملاقاتشان کردم نشانی از این مشکلات دیده نمی‌شد. نمی‌دانستم چه چیزی پشت این مردم هست، چه جنبه‌های ناشناخته‌ای دارند. باید بگویم آنچه من در ایران تجربه کردم با آنچه قبل از سفرم از این کشور می‌دانستم خیلی تفاوت داشت و نمی‌فهمم این دو تصویر چطور با هم کنار آمدند.»

این دوگانگی خود را با نشانه‌های دیگری هم به هلنا نشان داده مثلا اینکه در سایت وزارت خارجه آلمان در قسمتی که توصیه‌های ایمنی برای مسافران نوشته شده آمده است که طبق قوانین ایران مردم اجازه ندارند با توریست‌های خارجی ارتباط برقرار کنند اما هلنا تمام ۵۹ روز سفرش را به جز چند شب در خانه ایرانیانی گذرانده که هریک تنها چند ساعت پس از آشنایی‌شان با او خواسته‌اند که هتلش را کنسل کند و به خانه آنها برود.

درباره «کاوچ سرفینگ» یا ترجمه فارسی‌اش «مهمان‌نوازی رایگان» می‌گوید: «سایت‌های کاوچ سرفینگ در ایران فیلتر نیست و می‌شود از طریقش راحت جایی برای اقامت در همه جای ایران پیدا کرد اما در مقابل بودند ایرانیانی که به دلیل همین کار مجازات شده بودند. یا بسیاری کارها بود که مردم انجام می‌دادند اما نمی‌دانستند که اگر حکومت بفهمد چطور با آنها برخورد خواهد کرد، مجازات دارد یا نه و چه مجازاتی دارد اما با این حال انجامش می‌دادند.»

و چالش بزرگ دیگری که هلنا به عنوان یک آلمانی در ایران با آن روبه‌رو بود، تعارف است: «برای من فهم تعارف واقعا سخت بود و نمی‌فهمیدم چه چیزی را باید قبول کنم و چه چیزی را نباید قبول کنم.»

«ازدواج»؛ اساسی‌ترین پرسش

سوالاتی که برای آلمانی‌ها بسیار شخصی تلقی می‌شوند، متداول‌ترین پرسش‌هایی بوده که از هلنا می‌شده: چرا تنها سفر می‌کنی؟ ازدواج نکردی؟ چرا تا حالا ازدواج نکردی؟ و پرسش‌هایی از این دست. هنوز هم با گذشت سه سال از سفرش یکی از دوستانش در ایمیل به او گفته مادرش می‌خواهد بداند که او بالاخره ازدواج کرده یا نه.

او اما از این پرسش‌ها اذیت نمی‌شده چرا که از انگیزه آنها باخبر بوده. هلنا می‌گوید اگر کسی در آلمان از من بپرسد چرا ازدواج نکرده‌ای برایم مسخره و عجیب است اما در ایران می‌توانم بفهمم که زنی که در میانه دهه ۳۰ زندگی هنوز ازدواج نکرده و تنها هم سفر می‌کند، کنجکاوی‌برانگیز است.

اما در مقابل، این نویسنده آلمانی از اطلاعات ایرانیان درباره سیاست و اقتصاد آلمان شگفت‌زده شده: «سوالاتی که از من پرسیده می‌شد مرا واقعا شگفت‌زده می‌کرد، درباره نقش آنگلا مرکل در بحران اقتصادی اروپا و اینکه چطور توانسته آلمان را از این بحران به در برد. یا درباره یکی شدن دو آلمان و اینکه آیا الان دیگر کاملا این کشور یکپارچه شده یا نه و من می‌دیدم اطلاعاتی که آنها از آلمان و اروپا دارند خیلی بیشتر از اطلاعاتی است که ما از ایران داریم.»

از هلنا درباره تصویر مثبتی که از ایران نشان داده پرسیدم و اینکه آیا هیچ چیز منفی در ایران ندیده یا نخواسته آن را گزارش کند؟ او می‌گوید: «کتاب من یک سفرنامه است و من برداشت کاملا شخصی خودم را از ایران در این کتاب نوشتم. چیزهایی که من شخصا به عنوان توریست تجربه کردم. سفرنامه کتابی نیست که در آن درباره موقعیت سیاسی یک کشور گفته شود و یا همه چیز توضیح داده شود. فکر می‌کنم کتاب‌های زیادی در این باره نوشته شده و من متخصص نیستم که در این موضوعات نظر بدهم. اگر کسی می‌خواهد ایران را بشناسد من اصلا توصیه نمی‌کنم که کتاب من را بخواند. این کتاب تنها یک نما از ایران است که من دیدم و اگر کسی بخواهد بیشتر درباره این کشور بداند باید کتاب‌های دیگری بخواند.»

و پرسش آخر اینکه چرا نام کتابش را They would rock گذاشته است: «همان دختر ۱۶ ساله‌ای که انگلیسی را به طور کامل و با لهجه آمریکایی صحبت می‌کرد به من گفت من اشتباهی در ایران متولد شدم، باید در آمریکا به دنیا می‌آمدم. او به من گفت اگر مردم من در کشور دیگری زندگی می‌کردند، غوغا می‌کردند. If my people lived in another country, they would rock».

منبع: ایسنا 

مهدی پورمرادیان و سپیده مومن زاد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
ممنون از زحمات گروه تیوال و ژیوار .
واقعا همه چیز عالی بود. امیدوارم این سفرها ادامه پیدا کند و همه شانس تجربه این سفرها را داشته باشند.
فاطیما م ، helia naseri و امین مهدوی این را خواندند
امیرحسین قدمی و حسام میم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

سفرنامه دور اروپا۲۵: فرانسه (بخش دوم)

صبح روز ۳۸ ام صبح زود به سمت پاریس حرکت کردیم. یک شنبه بود. به توجه به جستجویی که از قبل کرده بودیم می دونستیم موزه لوور روزهای یک شنبه رایگان هست. پس اولین مقصد ما در پاریس موزه لوور بود. به کمپ سایت پاریس رفتیم که با وجود گرونی و شلوغی، اصلا چنگی به دل نمیزد. ماشین رو گذاشتیم و از کمپ سایت ۳ تا بلیط حمل و نقل عمومی که مخصوص اتوبوس و مترو بود، برای ۲ روز به قیمت نفری ۱۷٫۵ یورو خریدیم. نقشه شهر رو هم از کمپ سایت گرفتیم و به سمت موزه لوور راه افتادیم.

با توجه به اینکه موزه رایگان بود، صف بزرگی هم جلوی اون بود که تقریبا یک ساعت ما در صف بودیم. و بالاخره وارد شدیم. قیمت بازدید در روزهای عادی نفری ۱۶ یورو بود. موزه لوور در مرکز پاریس قرار داره و پربازدید ترین موزه جهان هست. آثار بیشماری رو میشه در اون دید از جمله تابلو ... دیدن ادامه » مونالیزا. همچنین برای کشور ها و تمدن های مختلف قسمت های جداگانه وجود داره که مصر و ایران از جمله بهترین بخش های اون بود. در قسمت ایران این موزه میتونید آثاری رو ببینید که هیچ وقت در خود ایران ندیدید و نخواهید دید. تخت جمشید واقعی رو اینجا میتونید ببینید.

در مورد موزه لوور این نکات رو در نظر بگیرید، که هیچ کدوم از آثار دارای راهنما و توضیح نیستن و هیچ راهنمایی هم وجود نداره (یعنی کل اروپا اینجوری بود). اگر به راهنما نیاز دارید، دستگاه اون رو باید کرایه کنید و با وارد کردن شماره هر اثر اطلاعات اون رو میشنوید. در ضمن موزه خیلی بزرگ هست و دیدن کامل اون خیلی زمان میبره و سخت هست و داخلش جایی برای تهیه آب وجود نداره. حتما آب همراه داشته باشین.
غروب بود که از موزه بیرون اومدیم و برای دیدن برج ایفل و اطراف اون به سمت برج حرکت کردیم. دست فروش های سیاه پوست و آفریقایی همه جا بودند که با دیدن پلیس به سرعت پا به فرار میذاشتن. سازه ای بزرگ که نماد پاریس هست. راستش به نظرم خیلی جذاب نیومد و فقط چون نماد پاریس هست باید دیدش. و بعدش هم به سمت میدان دوگل و خیابان شانزالیزه حرکت کردیم. جایی که میگن زیباترین خیابان دنیاست. نه اینکه بگم زشته و زیبا نیست، ولی توی همین اروپا خیلی خیابون های دیگه بود که به نظرم قشنگ تر از اینجا بود. تنها چیزی که بود شعبه های بزرگ برندهای معروف رو میشد تو این خیابون دید. شاید اگر جیب پرپولی داشتیم و میشد از این برندها خرید کنیم، برای ما هم خیلی جذاب میشد. هر گوشه از خیابان هم میشد کسایی رو دید که در حال اجرای نمایش های خیابونی بودن و عده ای دورشون جمع شده بودند. یه چیز جالب تو نمایش چند تا جوون که به نظر اصلیتی عرب داشتند بود که یک نفر چاق رو “بیگ علی” که همون “علی گنده” ما هست صدا میزد.

خلاصه دیگه خسته شده بودیم و خواستیم که به کمپ سایت برگردیم قسمتی رو باید با مترو میرفتیم و ادامه مسیر رو با اتوبوس تا کمپ سایت باید ادامه میدادیم. وارد مترو پاریس شدیم. به گفته خودشون هرجا بوی دستشویی میداد، مترو هست. خیلی قدیمی و ترسناک بود. ساعت ۱۰ بود که به ایستگاه اتوبوس رسیدیم. خوشحال نشستیم تا اتوبوس بیاد. یه نیم ساعتی نشستیم و خبری نشد. ماشاالله هیچ کس هم انگلیسی بلد نبود که بپرسیم. بالاخره از راننده یه اتوبوس دیگه با زبون بی زبونی تونستیم متوجه شیم که این خط ما، تا ساعت ۹ شب فقط کار می کنه! و ما مجبور شدیم مسیر چند کیلومتری رو در حومه پاریس اون موقع شب با پای پیاده تا کمپ سایت بریم.

برای دیدن تصاویر به سایت پارسیس مراجعه کنید.
http://parsis.ir
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» شهری که خودرو ندارد!

وِنیز جزیره‌ایست در شمال ایتالیا که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته‌ است، به‌صورت جزیره‌های کوچکی که به وسیلهٔ کانال‌هایی از هم جدا شده‌اند. ونیز شهری بدون خودرو است و رفت‌وآمد در آن با قایق انجام می‌شود. ونیز یکی از شهرهای پرگردشگر جهان است و سالانه میلیون‌ها گردشگر به این شهر می‌روند. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح است و به سن مارکو مشهور دارد، اشاره‌کرد. شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیون‌ها نفر(به‌طور تخمینی بیست میلیون نفر) از سرتاسر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

عکس: رضا رقیمی / ایسنا

گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نغمه ثمینی مطرح کرد:
» کپسول فیلمنامه‌نویسی نداریم
... دیدن متن »
نغمه ثمینی که با همراهی رخشان بنی‌اعتماد کارگاه فشرده فیلمنامه‌نویسی را در قالب سفری به هند برگزار می‌کند، تأکید کرد که این کارگاه به منزله کپسول فیلمنامه‌نویسی نیست.

این نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و پژوهشگر به خبرنگار سینمایی ایسنا گفت: کارگاه فیلمنامه‌نویسی در دهلی در ادامه کارگاه‌های تجربه‌های نوشتن در محیط است که تا به حال چند دوره‌اش برگزار شده و دو دوره آن به اجرا رسیده است.

ثمینی اضافه کرد:‌ قرار است در این دوره روی فیلمنامه‌نویسی کار شود و خانم بنی‌اعتماد نیز همراه گروه است.

این استاد دانشگاه درباره شکل برگزاری این کارگاه مشارکتی توضیح داد:من بیشتر روی بخش شناخت اساطیر کار می‌کنم و خانم بنی‌اعتماد روی بخش فیلمنامه‌نویسی متمرکز است و با این شیوه تقسیم کار کرده‌ایم.

ثمینی در ارزیابی تجربه‌های قبلی خود در برگزاری کارگاه‌های نمایشنامه‌نویسی در هند و ترکیه که به کوشش موسسه «ژیوار» برگزار شده است، ادامه داد: این گونه سفرها همیشه با تجربه‌های خوبی همراه است و هر بار این تجربه‌ها به لحاظ شرکت‌کنندگان کامل‌تر می‌شود و برنامه سفر و جزئیات کارگاه‌ها روند بهتری پیدا می‌کند، اما همچنان جای کار بسیار دارد.

نویسنده نمایشنامه‌های «خواب در فنجان خالی» و «شکلک» با اشاره به اینکه این کارگاه‌ها کاملا به صورت خصوصی برگزار می‌شود، افزود: آرزو داشتم نهاد یا ارگانی از برگزاری این کارگاه‌ها حمایت می‌کرد تا کمترین بار مالی بر دوش هنرجویان قرار بگیرد. بهترین شکل این بود که می‌توانستیم از میان متقاضیان، تعدادی را انتخاب کنیم اما متأسفانه چون به شکل کاملا خصوصی برگزار می‌شود و برگزارکنندگان از جایی حمایت نمی‌شوند، ناچاریم از میان کسانی که ثبت نام می‌کنند، تعدادی را همراه خود ببریم.

به گفته او، مرکز برگزاری این کارگاه‌ها شهر دهلی است و از آنجا که این کارگاه ویژه فیلمنامه‌نویسی است، باید مکان متمرکزی داشته باشد.

ثمینی که پیش از این کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی در سفر را برگزار کرده که نتیجه آن اجرای چند نمایش کوتاه توسط شرکت‌کنندگان بود، درباره چشم‌انداز ساخت فیلم‌های کوتاه براساس فیلمنامه‌هایی که در این کارگاه‌ نوشته می‌شود، نیز توضیح داد: وجه مهم این کارگاه و مهمترین تعهد آن بحث آموزش است. به همین دلیل در مورد بقیه مسائل مثل ساخت فیلم تعهدی نداریم. اما اگر نتیجه کارها خیلی خوب از آب دربیاید، می‌توان راه‌هایی برای ساخت فیلم‌های کوتاه اندیشید اما اکنون پاسخ به این پرسش خیلی زود است چون شاید هنرجویان نیازمند زمان و کار بیشتری روی آثار خود باشند. به هر حال نتیجه این کارگاه تعیین کننده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: هدف این کارگاه مطلقا به معنای فیلمنامه‌نویسی آسان یا فیلمنامه‌نویسی در یک هفته نیست و اولین حرف ما این است که کسانی که ثبت نام کرده‌اند، مورد بازبینی کلی قرار می‌گیرند. این کارگاه بیشتر هنرجویان را در معرض نوشتن فیلمنامه قرار می‌دهد، چرا که حتی با گرفتن مدرک لیسانس هم مشخصا کسی نویسنده نمی‌شود.

ثمینی تأکید کرد: این کارگاه‌ها مطلقا به معنای کپسول نویسندگی نیست که اگر چنین بود و افراد می‌توانستند در یک هفته فیلمنامه‌نویس یا نمایشنامه‌نویس شوند، که نویسندگی آنقدر رنج و مرارت نداشت.
کارگاه مشترک فیلمنامه‌نویسی توسط نغمه ثمینی و رخشان بنی اعتماد نیمه دوم بهمن‌ماه در دهلی برگزار می‌شود و سقف شرکت‌کنندگان در این کارگاه 15 نفر تعیین شده است.

موسسه ژیوار که یک موسسه گردشگری است، پیش از این کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی، شعر، عکاسی و ... در سفر را برگزار کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
روزتون بخیر من هم علاقمند به شرکت در این سفر هستم.
اصلا روی دیوار اطلاع رسانی این سفر رو ندیدم . کی گذاشتید ؟ کی پر شد؟
امین مهدوی این را خواند
محمود حریفی این را دوست دارد
درود بر شما
ظرفیت این برنامه با توجه به استقبال زیاد افزوده شد و هم‌اینک می‌توانید خرید خود را انجام دهید.
۰۳ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لطفا اگر ممکن هست ظرفیت رو بالا ببرید تا ما هم بیایم. مرسی
امین مهدوی این را خواند
درود بر شما
به ظرفیت این برنامه افزوده شد و اکنون می‌توانید خرید خود را انجام دهید.
۰۳ بهمن
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید