«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

» اجرای موسیقی آیینی پنج استان در نخستین جشنواره‌ی اقوام زاگرس نشین
... دیدن متن »
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: موسیقی آیینی پنج استان کشور در نخستین جشنواره فرهنگ اقوام زاگرس نشین اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی، عبدالمالک شنبه زاده افزود: در زمان برگزاری این جشنواره، موسیقی آیینی استانهای ایلام، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان اجرا می شود.
وی ادامه داد: نخستین جشنواره فرهنگ اقوام زاگرس نشین با حضور ۹ استان کشور از ششم تا نهم خردادماه در پارک جنگلی چغاسبز شهر ایلام برگزار می شود.
وی اظهار کرد: این استانها شامل ایلام، خوزستان، لرستان، زنجان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی است.
مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: در این جشنواره همچنین نمایشگاهی از صنایع دستی، سوغات و جاذبه های گردشگری استانهای شرکت کننده برپا خواهد شد.

شنبه زاده افزود: این جشنواره ساعت ۲۱ شب گذشته (چهارشنبه شب) با حضور مهمانان و شرکت کنندگان در پارک چغاسبز افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دیدن از مناطق گردشگری و جاذبه‌های طبیعی شهرستان لامرد را از دست ندهید.
... دیدن متن »
شهرستان لامرد دارای ۶۲ اثر باستانی تاریخی ثبت شده در آثار ملی است. از این تعداد ۳۳ اثر در علامرودشت، ۲ اثر در بخش چاه ورز و ۲۱ اثر در بخش اشکنان و ۶ اثر در بخش مرکزی است. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در شهرستان لامرد ده‌ها اثر تاریخی و باستانی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی از عهد باستان گرفته تا دوره معاصر شناسایی و برنامه هایی جهت ثبت آن ها در دست اقدام است.
درخصوص سابقه تاریخی شهرستان مطابق آثار باستانی بجا مانده همچون قلعه‌ها، تل‌ها، گورستان‌ها، آسیاب‌های آبی یا قنات‌ها، پل‌ها و غارها، سدها، قدمت حیات و سکونت و فعالیت در این خطه به دوران پیش از اسلام و دوران تاریخی می رسد. در جای جای این منطقه آثار باستانی و تاریخی باشکوه و عظمت و گاها شگفت انگیز و حیرت آور به چشم می خورد که توجه و نگاه ویژه مسئولین جهت شناسائی، ثبت و مرمت آن را می طلبد. از آثار موجود مجموعه علیخانی در اشکنان، اسیابترمان، پل باستانی اهل، طاق اهل برای گردشگران قابل دسترس است.
در خصوص مناطق گردشگری و جاذبه های طبیعی: آبگرم لامرد در ۲۰ کیلومتری شهر لامرد واقع است، نوع گوگرد موجود در این آب جزء گروه آب های گرم و اول معدنی دنیا به حساب می آید. دلیل آن حرارت بالای ۴۸ درجه سانتی گراد می باشد که برای درمان دردهای مفاصل و استخوان موثر است.
بنابراین گزارش اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان لامرد تاکنون پیگیری ها و تلاش های زیادی را جهت توجه و نگاه مسئولین به این نعمت خدادادیبه خرج داده و درصورت توجه و نیز فراهم ساختن زیرساخت های لازم و تهیه امکانات رفاهی، جاده، برق و … می تواند بعنوان بهترین و جذاب ترین نقطه گردشگری در سطح شهرستان و حتی کشور مطرح شود. علاوه بر خود مجموعه آبگرمتالاب ها و مناظر طبیعی همجوار چشم انداز زیبایی به منطقه قرارداده است.

تنگ ترمان، تنگ پودنو، تنگ حنینه، تنگ فاریابو، لتهشرون،چاهنو سفلی، تنگ خور در لاور خشت، امامزاده شاه فرج اله در علامرودشت، امامزاده میر احمد (اهل اشکنان)، لاور کال، منطقه سادول (سرکوه)، چاه طلا، منطقه تجاری و تفریحی دردهشیخ این اداره جهت تشویق سرمایه گذاران جهت ساخت هتل، مهمانپذیر و رستوران سنتی، مجموعه های تفریحی و سرگرمی تلاش هایی انجام و تاکنون چندین سرمایه گذار بزرگ و توانمند را جهت سرمایه گذاری در بخش های گردشگری و سیاحتی و تفریحی به استان معرفی که برخی منجر به صدور موافقت اولیه شده است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام و خسته نباشید . من ساکن مشهد هستم ، به چه صورت میتونم در تورهای گردشگری شما شرکت کنم ؟
درود بر شما
شما می توانید با برقراری تماس با شرکت برگزار کننده، هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.
اطلاعات تماس در انتهای برگه‌ی گردش درج شده‌است.
۳ روز پیش، سه شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حیله ور؛ دستکندی شگفت‌انگیز در ارتفاعات اسکو
... دیدن متن »
حیله‌ور در شمال شهر اسکو و در ۴۴ کیلومتری شهر تبریز و ۲ کیلومتری شمال کندوان واقع شده است. اثر معماری دهکده در پای یکی از ارتفاعات شمال غربی مجموعه آتشفشانی سهند کنده شده است و بنا به دلایل متعدد از اهمیت و موقعیت ویژه ای برخورداربوده است.

معمارى روستاى حیله ور نشان مى دهد که زندگى دام و انسان درکنار هم در جریان بوده و کاوش گران براساس شباهت هاى موجود بین روستاى حیله ور و روستاى کندوان گمان مى کنند علت متروکه شدن روستاى حیله ور کوچ احتمالى اهالى آن به روستاى کندوان بوده است.

روستاى حیله ور که در بخش پایینى دامنه بین شیب زمین و کوه قرار گرفته همچون یک گودال پذیراى آب نهرهاى روانى است که در فصل هاى پر آب به طرف آن حرکت مى کنند. با روان شدن این نهرها بخش هایى از روستا از قبیل آغل ها به زیر آب مى رود و تداوم این موضوع باعث شده است تا گل و لاى بسیارى اطراف آغل ها و خانه هاى این روستاى تاریخى را در بر گیرد.
روستای تاریخی حیله ور که شیوه معماری آن نیز منحصر به فرد بوده و خانه های آن در دل زمین کرانی بصورت زاغه های زیبا و با سبک معماری بسیار عالی کنده شده و حتی قابل قیاس با خانه های صخره ای کندوان است و به لحاظ اینکه خانه ها در دل زمین حفاری شده، از استتار کافی برخوردار بوده و از فاصله نه چندان دور قابل رویت نیست نام حیله ور به خود گرفته است ولی تمامی این خانه های زاغه ای که بیش از دویست واحد تخمین زده می شود دراثر حمله مغول ها در قرن هفتم هجری از سکنه خالی شده اند. نکته جالب توجه در این مورد این است که نخستین کسانی که به کندوان قدم گذاشتند، ساکنان روستای حیله ‌ور در ۲ کیلومتری غرب کندوان بودند که در قرن هفتم هجری ‌قمری برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشتی در مقابل کندوان کنونی مهاجرت کردند و پناهگاهی امن برای خود به وجود آوردند. حسن قریشی، سرپرست روستاهاى تاریخى استان آذربایجان شرقى در این باره می گوید: روستاى تاریخى حیله ور بنا بر اعتقادات، محل زندگى مردمان اولیه روستاى کندوان بود و در حال حاضر متروکه مانده است. به علت قرار گرفتن این روستا در گودالى که توسط شیب زمین و دامنه کوه ایجاد شده است آب هاى روان نهرهایى که از کندوان سرازیر مى شوند به آنجا مى ریزند و باعث مى شوند تا بخش هایى از روستا از قبیل برخى آغل ها به زیر آب بروند.
او می گوید: طى اقدامات اولیه اى که صورت گرفته است توانسته ایم با سنگ چینى مسیر چند نهر روانى که به سمت روستا سرازیر مى شوند را تغییر دهیم اما همچنان نهرهایى وجود دارد که به این روستاى متروکه تاریخى مى ریزند.
مردمان این روستا با شکافتن دل کوه خانه هایشان را در کنار آغل گوسفندان مى ساختند و به این ترتیب زندگى انسان و دام توام با هم شکل مى گرفت.
هنوز هیچ کاوش باستان شناسى در اطراف این روستا صورت نگرفته و به همین علت در خصوص زندگى مردمان آن حدس و گمان هاى زیادى وجود دارد. تصور کارشناسان این است که اهالی کندوان در مرحله اول در حیله ور زندگی می‌کردند و به دلایلی که بیشتر مصون بودن از حملات اقوام مهاجم می‌تواند باشد اینجا را رها می‌کنند و به کندوان فعلی که تنگه اش قابل دفاع بود عزیمت می‌کنند؛ در واقع مردم حیله ور در یک دوره آزرده می‌شوند و این آزردگی نه بخاطر طبیعت بلکه آزرده یک قوم مهاجم بودند.
بر این اساس می توان گفت، طبیعتا مردم کندوان کندن را در حیله ور آموختند و حیله ور آنگونه که گفته شد در دوران ایلخانی قدر مسلم مسکونی بود و شاید در این دوره به سوی کندوان مهاجرت کردند. کندوان نسبت به حیله ور روستای بالادست بود از طرفی بنظر میرسد که معماری حیله ور طبیعتا معماری پست تری نسبت به کندوان دارد. حیله ور و کندن آن در دل کوهها و زیرزمین پیشینه‌ای بود برای کندن ماهرانه کندوان و انتخاب هوشمندانه آن. حیله ور مربوط به دوره‌ای است که انسان و دام در کنار هم زندگی می‌کنند. همچنین در این منطقه مردم بیشتر به فرش بافی، گلیم بافی، ورنی بافی اشتغال دارند.
فضاهای موجود در حیله ور در طول سالهای متمادی از گل و لای و سیلابها پرشده بود که سازمان میراث فرهنگی در سال ۸۴ قریب به ۵۵ مورد آنها را خالی کرد و ممکن است دهها مورد دیگر نیز از زیر خاک بیرون آورد و باز حیله ور در آینده محلی می‌تواند باشد برای تحقیقات و پژوهش محققانی که در حوزه معماری و جامعه شناسی و مردم شناسی و باستانشناسی قصد پژوهش دارند.
احمد حمزه زاده معاون گردشگری آذربایجان شرقی در زمینه امکانات گردشگری و اقامتی روستای حیله ور می گوید: تمامی امکانات اقامتی نظیر هتل ها، خانه مسافرها و هتل صخره ای کندوان به دلیل قرابت روستای کندوان و حیله ور که حتی مسیر میان این دو را می توان با پای پیاده طی کرد بین این دو روستا مشترک است .
وی در زمینه وجود روستا هایی با این ویژگی ها اضافه می کند: از این دست روستاهای دست کند با معماری منحصر بفرد و شگفت انگیز از جمله روستای "سور بناب" در شهرستان بناب، روستای ورزقان در آذربایجان شرقی بسیار داریم که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.
وی همچنین در زمینه توسعه و بهبود زیر ساخت ها در این رابطه می گوید: بدلیل تنوع این فبیل روستا ها در استان با مشارکت اداره میراث استان و استانداری "سند تدبیر و توسعه گردشگری استان" تهیه شد. در این سند ۷ هسته کلیدی آورده شده است که یکی از این هسته های گردشگری، روستاهای عشایری بخاطر اهمیت آن برای میراث فرهنگی است.
معاون گردشگری آذربایجان شرقی خاطرنشان می کند: "در قالب سند تدبیر توسعه گردشگری استان" پروژه هایی در حوزه زیرساخت ها از جمله سرویس بهداشتی، کمپ ها، جاده سازی، برق رسانی تعریف شده و در حال پیگیری است. پروژه های مذکور از ابتدای ۹۴ آغاز و تا پایان سال ۹۶ به پایان می رسند.
به گفته حمزه زاده بحث مرمت و حفاظت نیزدر سند "تدبیر و توسعه گردشگری استان" گنجانده شده به این دلیل که بسیاری از خانه ها در این روستا ها نیازمند مرمت و حفاظت هستند.
او می گوید: علاوه بر روستا های دست کند تعداد زیادی روستای پلکانی از جمله روستای "توته خانه" در منطقه بناب در دل جنگل های ارسباران و روستای "اشتوبین" را داریم که بسیار زیبا و مسحور کننده هستند. به همین دلیل تمامی روستاهای استان در این سند دیده شده و طرح های توسعه در زمینه زیر ساخت های گردشگری در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

پرند محمدی این را خواند
علی عبدالرحیم و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
**** کوهنوردی تیوال***** قرار ۱۹ *****
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود
و بابت همراهی تمامی قرار های پیشین متشکریم

قرار شماره ۱۹ ( جمعه ۸ خرداد)
وعده ما : بستگی به مسیر انتخابی شما داره که ایشالا بعد از اعلام نتیجه نظر سنجی اعلام میشه
مسیر : مثل همیشه انتخابش با شما!

!!!!!!! چند نکته مهم
۱) دوستان گل جهت احترام به حقوق دوستان دیگرمون که سر ساعت در برنامه ها حضور دارند با نهایت احترام اعلام میشه که راس ساعت اعلامی حرکت خواهیم کرد
۲) از اونجایی که مسیر هفت چشمه در نظر سنجی قبلی دارای رای نزدیکی بود برای احترام به علاقه ی دوستان در نظر سنجی قرار گرفت
۳) دوستان عزیز از اونجایی که نظم برنامه و توانایی ما برای فراهم کردن اوقات بهتر منوط به اعلام نظر دقیق شماست خواهش میکنیم چنانچه مایل به شرکت در برنامه هستید گزینه ی "می آیم" رو انتخاب و به وعده ی اخلاقیتون پایبند باشید
۴) رفقا تصمیم بر این شده که برای بهبود روند برنامه ریزی از این پس نیمی از مبلغ تخمین زده شده برای هر برنامه که انتهای هر برنامه به صورت دانگی از دوستان دریافت میشد رو قبل از برنامه دریافت کنیم
دوستای عزیز تمام راهکار ها صرفا جهت بهبود روند گروه"خودمون"" هست امیدوارم جسارت منو بپذیرید

ساعت ... دیدن ادامه » برنامه :

برنامه آبشار هفت چشمه : حرکت راس ساعت 6.30 صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه بین ساعت ۱۶.۳۰ الی۱۷.۳۰
برنامه درکه : حرکت راس ساعت ۶.۳۰ صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه راس ساعت ۱۵
++ در هر دو برنامه اول صبحانه + میان وعده + ناهار توسط گروه تهیه و سپس هزینه دریافت خواهد شد
++ برنامه درکه صبحانه + میان وعده


حرف زیادی نیست جز اینکه توی این بهار و حالا که همه چیز فراهم است برای باهم بودن منتظرتون هستیم..
خیلی از دوستانمون تا امروز نتونستن بیان و ما از حضورشون استفاده کنیم..ایشالا که ببینیمشون
میدونید که نظر سنجی تا چهارشنبه شب ادامه پیدا میکنه و بعدش قرار نهایی اعلام میشه..لوازم مورد نیاز و اطلاعات تکمیلی بعد از مشخص شدن مسیر در قرار نهایی اعلام میشه

و اما نظر سنجی :
منتظر نظر همگی هستیم
اطلاعات هر مسیر از نظر نحوه ی رفت و آمد (به عهده ی گروه میباشد) و هزینه ی تخمینی و سایر مسایل پس از پایان نظر سنجی و در قرار نهایی اعلام میشود
دوستان عزیزی که پیشنهادی دارند و دوستان گلی که اطلاعات کلی نیاز دارند از برنامه و برای هماهنگی بیشتر ، خوشحال میشم حرفاشون رو با من در میان بگذارند
شماره من جهت هماهنگی و پیشنهادات :09126069284

منتظرتون هستیم
یا علی
بریم هفت چشمه دیگه!
۴ روز پیش، دوشنبه
دوستان عزیزب که تا الان اعلامحضور کردند اسامیشون رو اعلام میکنیم و دوستانی که هنوز اعلام قطعی نکردند حتما تا فردا صبح محبت کنند پیامک بدن
ریما +1 , نسیم ح , عباس الهی ,نسیم + ۱ , nahal , الهه چهره پاک , بهناز افرا , امین عظیمی , علی عبدالرحیم و میترا , صادق ,مژگان ... دیدن ادامه » علی نیا ,مریم ساسانی , مجید بابایی , سهیل , پریا ,پژمان , علیرضا شجاع , علیرضا , اسماعیل , لاله , حمید صارمی , مریم نور بخش , محمد حسین فخر آبادی , علی جعفریان , مریم عظیمی , شقایق شیرین فر
۲ روز پیش، چهارشنبه
باعث خوشحالیه سپیدار عزبز
۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رئیس موسسه مطالعات روابط بین‌الملل در پاریس
» دولت فرانسه چهره‌ی دروغین از ایران به ما نشان داده است.
... دیدن متن »
رئیس موسسه مطالعات روابط بین الملل در پاریس گفت: سیاست های کشور فرانسه مبنی بر نشان دادن چهره ای اغراق آمیز همراه با دروغ از کشور ایران بود، طوری که گروه گردشگران همراه ما در سفر به ایران ما منتظر رفتار متفاوتی از مردم ایران بودند. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس آنتوان اسفر، عصر شنبه در نشست صمیمانه مدیر کل میراث فرهنگی فارس و شرق شناسان و استادان دانشگاه کشور فرانسه در آرامگاه حافظ شیراز بیان کرد: این درحالی است که در بدو ورود به کشور ایران توقع استقبال و رفتار مهربانانه و با عشق از سوی مردم این کشور به ویژه استان فارس نداشتیم اما رفتار مردم ایران با ما خلاف انتظار بود.
وی افزود: مردم به ویژه گردشگران کشور فرانسه سال های متمادی از دولت فرانسه سخنان دروغ و اغراق آمیزی علیه ایران شنیده اند که با ورود به کشور ایران به خصوص استان فارس تمام این گفته ها خنثی شد.
این شرق شناس فرانسوی با بیان اینکه از کشور ایران نمی ترسیم و ایران کشور امن و خوبی است اظهارداشت: نمی خواهم علیه دولتم در کشور خارجی سخن بگویم اما فرانسه در مورد کشور ایران به مردمش راست نگفت.
اسفر اضافه کرد: مردم فرانسه عاشق مردم و تمدن کشور ایران هستند و موجب خوشحالی است که از سال ۲۰۰۵ تاکنون بسیاری از مردم کشور فرانسه به ایران سفر کرده اند.
این استاد دانشگاه سوربن فرانسه عنوان داشت: اگر تا دهم تیرماه جاری توافق نهایی بین ایران و گروه 1+5 حاصل شود تعداد بسیار زیادی از توریست های فرانسه به ایران سفر می کنند.
او افزود: سالانه ۱۵ میلیون نفر از مسافران و گردشگران کشور فرانسه از بخش مصر و ایران موزه لوور پاریس بازدید می کنند چون دو کشور ایران و مصر دارای فرهنگ غنی هستند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز گفت: فارس با برخورداری از بیش از سه هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور و چهار اثر جهانی یک ایران کوچک است که تنوع آب و هوایی و آثار باستانی منحصر به فردی دارد. مصیب امیری با بیان اینکه فارس و شیراز از مناطق مهم و تاثیرگذار در ایران و جهان هستند افزود: تمدن فارسی ها به دوره پیش از تاریخ بر می گردد که آثار موجود در این استان بیانگر قدمت تاریخی فارس در جهان است.
امیری اظهارداشت: ۳۰ نقش برجسته دوره ساسانی و پنج شهر باستانی متعلق به دو هزار سال قبل مربوط به دوره ساسانی در استان فارس وجود دارد.
وی اضافه کرد: فارس دردوره های تاریخی متعددی مانند زندیه پایتخت ایران بوده است. او ادامه داد: با توجه به اینکه دردو سال گذشته شاهد حضور گردشگران کشورهای خارجی در استان فارس بودیم که در این زمینه برای رفاه حال گردشگران و ارائه خدمات مناسب تر، تدابیری برای افزایش مراکز اقامتی اندیشیده شد. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس نیز گفت: کشور فرانسه در اشاعه فرهنگ و تمدن ایران در اروپا سهم به سزایی داشته است.
کوروش کمالی سروستانی افزود: فرانسویان به فرهنگ ایرانیان عشق می ورزند و فرهنگ ایرانیان را ارج می گذارند.
وی با اشاره به طراحی مقبره آرامگاه حافظ توسط یک فرانسوی بیان کرد: اشعار حافظ نسبت به سعدی و خیام دیرتر به زبان فرانسوی ترجمه و منتشر شد و یکی از علت های این مهم روشن و واضح بودن زبان فرانسوی به عنوان زبان فرهنگی اروپا و پیچیده و رازگونه بودن زبان حافظ است.

کمالی سروستانی اظهارداشت: فرانسوی ها حافظ را شاعر دل می دانند.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

Atosa Maleki ، نیما نیک و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لایزنگان بهشت کوچک

روستای لایزنگان یکی‌ از بزرگترین تولید کنندگان عمده گل محمدی در استان فارس و ایران است. از این روستا گل‌های محمدی را به سراسر ایران به خصوص قمصر کاشان می‌برند و از آنجا گلابش را به مشهد مقدش و مکه مکرمه برده تا با گلاب خانهٔ خدا و حرم امام رضا(ع)را بشویند.

برداشت گل محمدی دیم و گلاب گیری لایزنگان
http://www.mehrnews.com/photo/2667020
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در پی راه‌اندازی زمینه گردشگری
» فراخوان جذب همکار در بخش گردشگری تیوال
... دیدن متن »

با توجه به آغاز فعالیت بخش گردشگری تیوال با هدف معرفی جاذبه ها و سفرهای در حال برگزاری، این مجموعه در نظر دارد جهت گسترش فعالیت های خود در این زمینه اقدام به جذب نیرو نماید.

عزیزانی که علاقه مند به فعالیت در زمینه گردشگری تیوال هستند، لطفا رزومه های خود را به نشانی ایمیل tourism@tiwall.com بفرستند.

شرایط:

1. داشتن علاقه و انگیزه ی کافی به فعالیت در زمینه گردشگری

2. داشتن مدرک دست‌کم کاردانی گردشگری

3. تسلط نسبی در زمینه IT و اینترنت و آشنایی با زبان انگلیسی

همشو دارم..هفتاد درصد ایرانو گشتم..ولی گزینه ی 2 رو ندارم
۶ روز پیش، شنبه
سلام
بنده ارشد مرمت و احیای بناهای تاریخی دارم.علاقمند به گردشگری و تورلیدری...سفرهای زیادی رفتم.در حال گذراندن دوره تور لیدری هستم.
۲ روز پیش، چهارشنبه
درود بر شما

لطفا رزومه‌ی خود را به نشانی ایمیل tourism@tiwall.com بفرستید.
۱۷ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ثبت جهانی ایذه کلید خورد.
... دیدن متن »
روند آماده‌سازی آثار و محوطه‌های تاریخی ایذه برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو آغاز شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ قرار است آثار و محوطه‌های تاریخی شهرستان ایذه در قالب یک پرونده واحد با عنوان «منظر تاریخی فرهنگی ایذه» برای ثبت جهانی آماده شود. در گام نخست، کارگروه ثبت جهانی منظر تاریخی فرهنگی ایذه با هدایت معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به ریاست فرمانداری شهرستان ایذه در روز جهانی موزه و گنجینه تشکیل شد. گفتنی است، بر اساس توافق انجام‌شده در جلسه‌ای که به همین منظور تشکیل شد، فرمانداری ایذه مسئولیت هماهنگی بین‌بخشی و فرابخشی در شهرستان ایذه را به عهده گرفت و معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان هم درباره ضرورت‌های استانی و ملی ثبت جهانی اقدام می کنند. همچنین، ایذه به عنوان بزرگ‌ترین موزه روباز جهان با سنگ‌نگاره‌هایی چون کول فرح، شهسوار، اشکفت سلمان، خنگ اژدر، دره شمی و ... در شرق خوزستان و دامنه‌های جنوب‌غرب زاگرس، منطقه‌ای بی‌نظیر از هزاران سال زندگی بشر و تاثیر‌گذاری آن در طبیعت است. یادآور می شود بر اساس تعریف میراث جهانی یونسکو نیز منظر فرهنگی به یک منطقه جغرافیایی‌ گفته می‌شود که چشم‌انداز آن حاصل کار مشترک طبیعت و انسان باشد. رابطه طولانی میان بشر و محیط زیست او، موجب تعامل فرهنگی نزدیک میان این دو بوده و به منظور حفظ تنوع و گوناگونی این تعامل، مناظر فرهنگی به عنوان میراث جهانی ثبت می‌شوند. تا کنون ۶۶ منظر فرهنگی جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌ و در ایران پیش از این بم در قالب منظر تاریخی و فرهنگی ثبت جهانی شده است. همچنین، اردیبهشت ماه 93 محمدحسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی کشور از الحاق منظر تاریخی و فرهنگی تخت جمشید به پرونده ثبت شده آن در فهرست جهانی خبر داده بود که شامل نقش رستم، نقش رجب و کعبه زرتشت می‌شود. در همین راستا، اکنون آثار و محوطه‌های تاریخی ایذه در قالب منظر تاریخی فرهنگی برای ثبت جهانی در دستور کار معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان قرار دارد.

خاطر نشان می کند، پیش از این دو اثر زیگورات چغازنبیل و سازه‌های آبی تاریخی شوشتر در خوزستان به ثبت جهانی رسیده‌اند و ثبت محوطه تاریخی شوش در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز تابستان سال جاری در مجمع عمومی یونسکو در برلین به رای گذاشته می‌شود.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

لیلى شجاعى و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گراند کانیون ایران
http://www.tabnak.ir/fa/news/466612
امین مهدوی این را خواند
حمید غیور این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بازگشایی طبقه‌ی دوم موزه‌ی ملی ایران و موزه‌ی دوران اسلامی تا ۲ هفته آینده
... دیدن متن »
طبقه دوم موزه ملی ایران پس از ۱۲ سال و موزه دوران اسلامی پس از ۱۸ سال تعطیلی ظرف دو هفته آینده بازگشایی می‌شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه که با حضور مسئولین و معاونین سازمان میراث فرهنگی، جمعی از فعالان حوزه موزه و موزه داری و علاقه مندان به فرهنگ در کاخ گلستان برگزار شد،با علام این خبر گفت: به رغم کارنامه خوبی که در حوزه میراث فرهنگی به دست آمده است، تلاش می کنیم تا از ظرفیت های موجود در همه بخش ها برای دستیابی به کارنامه پرافتخارتر استفاده کنیم. وی افزود: یکی از مهمترین اهدافی که هر کشور، حکومت و نظامی در مسیر توسعه پایدار دنبال می‌کند، پروژه ملت‌سازی است، به این معنی که مردمی که با باورها، اعتقادات و فرهنگ‌های مختلف در یک محدوده جغرافیایی که تمامیت ارضی نامیده می‌شود زندگی می‌کنند، در راستای منافع ملی و حفظ آرمانهای یک کشور و نظام با یکدیگر، هم‌سو، هم‌جهت و هم‌مسیر باشند.
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: در کشور ما هم مردمی با عقائد، باورها و فرهنگ‌های متنوع و مختلفی زندگی می‌کنند که یکی از مهمترین آرمانها و اهداف نظام باید این باشد که همه مردم کشورمان با فرهنگ‌ها متفاوت و مختلف در چارچوب حفظ منافع ملی و حرکت کلی نظام هم‌جهت باشند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: در مسیر پروژه ملت‌سازی هر کشوری، میراث فرهنگی نقش تاثیرگذار و جایگاه بسیار مهمی دارد، گذشته پرافتخار و بررسی تاریخ و هویت فرهنگی مردم در یک محدوده جغرافیایی و افتخاراتی که در گذشته داشته‌ایم در مسیر پروژه ملت‌سازی بسیار بااهمیت است.
سلطانی‌فر ادامه داد: تاریخ و گذشته پرافتخار این مملکت و هویت فرهنگی که این مردم داشته‌اند، عامل و علت مهمی است تا ما بتوانیم در فرآیند ملت‌سازی بسیار موفق‌تر از سایر کشورها عمل کنیم.
وی با اشاره به اینکه، موزه‌ها تجلی و تبلور سابقه تاریخی کشورهاست، یادآور شد: اشیایی که در موزه‌ها به نمایش گذاشته می‌‎شود بیان کننده بخشی از گذشته پرافتخار فرهنگ و تمدن ایران است، در تمام نقاط این سرزمین که من از آن به عنوان کشور موزه یاد می‌کنم، اشیاء و آثار تاریخی وجود دارد و اگرچه ما هنوز موفق نشده‌ایم بخش قابل توجهی از این آثار و اشیاء را از دل خاک بیرون بیاوریم، اما این بضاعت وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم که این آثار و نشانه‌ها را به مردم خودمان و سایر کشورها نشان دهیم.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی در یک سال گذشته گفت: به رغم کارنامه خوبی که در این حوزه به دست آمده است، تلاش می کنیم تا از ظرفیت های موجود در همه بخش ها برای دستیابی به کارنامه پرافتخارتر استفاده کنیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: از مهمترین اقداماتی که در یک سال گذشته انجام شد تلاش ویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مجموعه حقوق بین الملل ریاست‌جمهوری برای بازگرداندن اشیاء تاریخی خوروین و چغامیش بود که پس از ۵۰ (اشیاء خوروین) و ۳۵ (اشیاء چغامیش) سال کشمکش حقوقی، موفق شدیم در محاکمی که در کشورهای اروپایی برگزار شد، مالکیت ایران را نسبت به این اشیاء به اثبات برسانیم.
سلطانی فر تصریح کرد: در مورد اشیاء خوروین، در صورتی که چند روز تعلل می کردیم و ضربتی عمل نمی کردیم، ادعای حقوقی دیگری مطرح می شد و بازگرداندن اشیاء به تاخیر می‌افتاد، بازگردانده شدن این اشیاء تاریخی باارزش، یکی از بزرگترین دستاوردهای ما بود که نشان داد اگر با منطق و حفظ اصول قانونمندی های دنیا در محاکم مختلف حضور پیدا کنیم، می توانیم حقوق ملت را به اثبات برسانیم.
وی در ادامه به افتتاح موزه بزرگ خراسان در مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: این موزه به مرور تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد، همچنین طبقه دوم موزه ملی ایران که ۱۲ سال تعطیل بود و موزه دوران اسلامی که ۱۸ سال تعطیل بود، ظرف دو هفته آینده این موزه‌ها بازگشایی می‌شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: اراده مجموعه سازمان میراث فرهنگی بر این است که موزه ملی ایران که دارای گنجینه ارزشمندی است مورد توجه ویژه قرار گیرد و اشیاء مخازن این موزه در معرض دید علاقه مندان قرار گیرد.
معاون رئیس جمهور گفت: ۱۲ موزه استانی و منطقه‌ای با ۱۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی که در سطح کشور دردست اجرا است، اولویت بندی شده و به تدریج در طول ۳ سال آینده تکمیل و مورد بهره برداری قرار می گیرد. سلطانی فر یادآور شد: در زمینه مرمت و بازسازی، رویکرد سازمان میراث فرهنگی با توجه به محدودیت منابع، استفاده از منابع بخش خصوصی است. در این حوزه ۳۱۲ مورد از آثار و بناهایی که مالکیت خصوصیداردباحمایتسازمان مورد مرمت و احیاء قرار گرفت همچنین سال گذشته ۱۳ مورد از بناهای تاریخیبامشارکت بخش خصوصی مورد مرمت و احیاء قرار گرفت که تلاش می کنیم در سال جاری این عدد به ۷۰ بنا برسد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه، راه‌اندازی انجمن‌های میراث فرهنگی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه دانست و گفت: با توجه به وجود آثار بسیار زیاد در کشورمان و محدودیت نیروهای یگان حفاظت، استفاده از انجمن‌های میراث فرهنگی که نزدیک به ده سال بود مورد غفلت قرار گرفته بودند در دستور کار قرار گرفت، این انجمن‌ها که کارشان بیشتر حفاظت است، در چند استان راه اندازی شده و از سطح استان به شهرستانها تعمیم پیدا خواهد کرد تا ضریب حفاظت از آثار تاریخی افزایش یابد.
معاون رئیس جمهور گفت: تشکیل هیات امنای بناهای تاریخی و فرهنگی هم یکی دیگر از اقدامات در حوزه میراث فرهنگی بود که از سال گذشته آغاز شد،هیات امنای 7 بنای میراث جهانی و مجموعه سعدآباد تشکیل شده است که جمعی از فرهیختگان و اندیشمندان منطقه ای و ملی، اداره و مدیریت این اماکن را بر عهده گرفته اند.
سلطانی‌فر با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های مثبت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی طی یک سال گذشته ، یادآور شد: امیدواریم کارهای پژوهشی و تولیدی پژوهشگاه سال به سال افزایش پیدا کند.
وی همچنین به ساماندهی پایگاه‌های میراث جهانی که از سال گذشته آغاز شده است اشاره کرد و افزود: احیاء و ایجاد کارگاه‌های مرمتی در استان‌ها یکی از مهمترین موضوعات در حوزه میراث فرهنگی است که این امر در ارزیابی عملکرد مدیران استانها هم تاثیرگذار خواهد بود.
معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به آثار و عوارض مثبت نمایشگاه هفت هزار سال تاریخ و تمدن به دنبال داشت، از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی این نمایشگاه مجدد راه اندازی می شود.

سلطانی فر در ادامه با بیان اینکه ایجاد ثبات و آرامش از مهمترین موضوعات در سازمان میراث فرهنگی است، ادامه داد: تلاش ما دور نگه داشتن سازمان از دعواهای سیاسی و ایجاد فضای کار و خدمت است تا شرایطی به وجود بیاید که تمام انرژی ما در جهت اهداف سازمان و توسعه فرهنگی صرف شود.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.


لیلى شجاعى این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام خدمت طرفداران باحال رضا یزدانی . واسه اجرای ساعت 18 روز پنجشنبه 2 تا بلیط ردیف 9 دارم که متاسفانه خودم نمیتونم برم . اگه کسی میخواد خبر بده
تلفن 09122078924
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از طرف دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو
» خانه بروجردی کاشان به عنوان " انتخاب برتر" سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.
... دیدن متن »
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: از طرف دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو خانه تاریخی بروجردی کاشان موفق به کسب رتبه بین المللی به عنوان "انتخاب برتر " سال ۲۰۱۵ شد. به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان "مهران سرمدیان" سرپرست اداره کاشان با اعلام خبر فوق افزود: در بازدیدی که چند ماه قبل دبیرکل کنوانسیون عمومی یونسکو به همراه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از بناهای تاریخی کاشان داشتند،در نامه ای مکتوب خانه تاریخی بروجردی کاشان را کاندیدای دریافت مدال به عنوان زیباترین خانه تاریخی کشور آسیایی انتخاب کرد.
سرمدیان تصریح کرد در بخشی از این پیام آمده است: پس از دریافت بازخوردهای مثبت بازدیدکنندگان و گردشگران آسیایی که منجر به دریافت صلاحیت موفقیت آمیز شما در سیستم طبقه بندی انتخاب برتر بنابر محبوبیت جاذبه توریستی، خانه تاریخی بروجردی کاشان به عنوان انتخاب برتر در سال ۲۰۱۵ انتخاب شده است که اطلاعات آن از طریق رسانه های ما به شکل شبکه، ویدئو، کتاب و راهنمای گردشگری ارائه خواهد شد. دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان کاشان ادامه داد: در ادامه این نامه به سیستم طبقه بندی انتخاب برتر اشاره شده است که شامل چهار مقوله ارزیابی مستقل: جاذبه های توریستی، هتل ها، مغازه ها و رستوران ها اشاره شده است که برای هر مقوله یک مدال طراحی شده است که یک بار در سال اهدا می شود. وی با تاکید بر اهمیت این انتخاب از طرف کنوانسیون عمومی یونسکو و لزوم توجه هر چه بیشتر به این بنای ارزشمند تاریخی اذعان داشت: هر سال تمام افراد یا بناهایی که به آنها این مدال تعلق می گیرد مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرند و به دیگر کاندیداهای صلاحیت یافته در سال جدید ملحق می شوند و در این نامه خانه تاریخی بروجردی مفتخر به دریافت مدال انتخاب برتر شده است. سرمدیان در پایان ادامه داد: در سال ۲۰۱۴ این کنوانسیون به ۸۰۸۵ نفر مدالهاییباعنوانرستورانداربرتر،۵۴۳۰مدال به عنوان هتل برتر، ۳۷۶۳ مدال به عنوان مغازه برتر در بین۱۵۸۰شهر از ۸۳ کشور اهداء شده است که خانه تاریخی بروجردی بر اساس ارزشیابی نقطه نظرات و مصاحبههایی که در وب سایت www.lianorg.com صورت گرفته مدال انتخاب برتر محبوبیت جاذبه توریستی درسال ۲۰۱۵ را با افتخار بر گردن آویخت.

یادآور می شود: این بنای تاریخی در سال ۱۳۵۴ به شماره ۱۰۸۳ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

معصومه و رسول حسینی این را خواندند
لیلى شجاعى و علیرضا بیات این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوهنوردی تیوال ...<<<<<<<قرار نهایی شماره 18 >>>>>>>>


....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود....


به نام خدا

پیش از هر چیز بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریمدوستان عزیز با اتمام نظر سنجی شماره 18 برنامه ی روز جمعه 1خرداد به صورت زیر اعلام میگردد:

...قبل از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!
مثل ... دیدن ادامه » لیوان ,قاشق,بشقاب,فلاسک و زیر انداز در صورت وجود

مسیر انتخابی : به انتخاب شما شد دربند

( راستی به احترام دوستان علاقمند که در دو نظر سنجی به هفت چشمه رای دادند و دوستان مشتاق به دشت هویج وعده میدیم که ایشالا در هفته های آتی برنامه رو به صورت مشخص شده برای آنها هماهنگ کنیم)وعده ی ما : راس ساعت ۶.۳۰ صبح ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
محدوده زمانی برگشت : 14 الی 15.30

!!!(هزینه ی تقریبی جهت صبحانه و میان وعده مبلغ ۸۰۰۰ تومان می باشد که دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشنودی ماست تا فردا ظهر این مبلغ رو به صورت علی الحساب به شماره کارت ۶۳۶۲۱۴۱۰۹۹۶۳۲۴۳۳ به نام رضا ملکی خوشرفتار واریز و جهت هماهنگی به شماره من پیامک ارسال نمایند.با تشکر)

چند نکته قابل تامل :

یادم نمیرود که چه قدر دوست داریم باهم بودنمان را،یادم نمیرود که چقدر بزرگ داریم و سایه شان مستدام رو سرمان،یادم نمیرود تک تکمان را که هجوم میبریم به دیگری وقت دل گیریشان

یادم میماند که چقدر خوبیم

چقدر خوبیم ما، چقدر خدا هم هست لابلای بودنمان

قبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))

منتظر همتون هستیم....
شماره من جهت هماهنگی ۰۹۱۲۶۰۶۹۲۸۴
سلام
دوستانی که تا الان به طرق مختلف حضورشون رو به من اعلام کردند
مهراد ، عباس الهی ، حامد ، سیما لواسانی ، نسیم ح ، ریما کاوه ، مهرزاد محمدی ، علی عبدالرحیم و همسر عزیزشون , مریم ک , پژمان , اسماعیل , علیرضا شجاع ,میثم رشیدی مهر آبادی و همسر بزرگوارشون ... دیدن ادامه » , صادق , الهه چهره پاک , مونا نقوی , علی جعفریان , سهیل , پریا و رضا میم

دوستان دیگری هم که به مسیر های دیگر رای دادند و یا تمایل به حضور دارند ممنون میشم حضورشون رو اعلام کنند
۳۰ ارديبهشت
بازم یه جمعه خوب. مثل همیشه منتظر اومدن یه جمعه دیگه هستم و بازهم کنار دوستان عزیز یه روز خوب رو گذروندن. خوش باشید همیشه
۶ روز پیش، شنبه
سلام دوستان
قرار شماره ۱۹ اعلام شد
۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیرکل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویر احمد خبرداد:
» رونمایی از فیلم "رویای چهار فصل" توسط معاون گردشگری کشور
... دیدن متن »
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد از رونمایی فیلم مستند جاذبه‌های گردشگری این استان تحت عنوان "رویای چهار فصل" در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره ملی کوچ عشایر خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد؛ محمود باقری با اعلام این خبر اظهار داشت: در این فیلم مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای به طور کامل جاذبه های تاریخی، طبیعی، مذهبی و فرهنگی استان به نمایش گذاشته شده که طی مراسمی در روز افتتاحیه جشنواره عشایر توسط معاون گردشگری کشور رونمایی خواهد شد.
وی در خصوص ویژگی های این مستند گردشگری گفت: آنچه فیلم "رویای چهار فصل" را نسبت به سایر آثار مشابه متمایز می کند نقش آفرینی ۱۵ هنرمند و بازیگر برجسته و نامی کشور است که تمامی آنها با لباس‌های محلی در کنار آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی به معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد می پردازند.
باقری ادامه داد: افسانه بایگان، محمد سلوکی، فقیهه سلطانی، لیلا برخورداری، فریبا و آزیتا ترکاشوند، سولماز حصاری و شراره رخام از جمله بازیگران و هنرمندانی هستند که با پوشش بومی این منطقه به معرفی داشته‌های استان می پردازند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطر نشان کرد: تعدادی از این فیلم مستند فاخر در روز افتتاحیه به طور رایگان در میان میهمانان و حاضران توزیع خواهد شد.

این مقام مسئول در پایان ابراز امیدواری کرد که این مستند ۱۰۰ دقیقه‌ای بتواند بخشی از جاذبه‌های ناشناخته استان را به گردشگران معرفی کند.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

رسول حسینی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
***** کوهنوردی تیوال..قرار 18 و متفاوت *****
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود
و بابت همراهی تمامی قرار های پیشین متشکریم

قرار شماره 18 ( جمعه 1 خرداد مصادف با ولادت امام حسین (ع) )
وعده ما : بستگی به مسیر انتخابی شما داره که ایشالا بعد از اعلام نتیجه نظر سنجی اعلام میشه
مسیر : مثل همیشه انتخابش با شما!

!!!!!!! چند نکته مهم
۱) دوستان گل جهت احترام به حقوق دوستان دیگرمون که سر ساعت در برنامه ها حضور دارند با نهایت احترام اعلام میشه که راس ساعت اعلامی حرکت خواهیم کرد
۲) از اونجایی که مسیر هفت چشمه در نظر سنجی قبلی دارای رای نزدیکی بود برای احترام به علاقه ی دوستان در نظر سنجی قرار گرفت
۳) دوستان عزیز از اونجایی که نظم برنامه و توانایی ما برای فراهم کردن اوقات بهتر منوط به اعلام نظر دقیق شماست خواهش میکنیم چنانچه مایل به شرکت در برنامه هستید گزینه ی "می آیم" رو انتخاب و به وعده ی اخلاقیتون پایبند باشید
۴) رفقا تصمیم بر این شده که برای بهبود روند برنامه ریزی از این پس نیمی از مبلغ تخمین زده شده برای هر برنامه که انتهای هر برنامه به صورت دانگی از دوستان دریافت میشد رو قبل از برنامه دریافت کنیم
دوستای عزیز تمام راهکار ها صرفا جهت بهبود روند گروه"خودمون"" هست امیدوارم جسارت منو بپذیرید

ساعت ... دیدن ادامه » برنامه :

برنامه آبشار هفت چشمه : حرکت راس ساعت 6.30 صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه بین ساعت 17 الی ۱۸
برنامه دشت هویج : حرکت راس ساعت 6.30 صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه بین ساعت 1۷ الی ۱۸
برنامه دربند : حرکت راس ساعت ۶.۳۰ صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه راس ساعت ۱۵
++ در هر دو برنامه اول صبحانه + میان وعده + ناهار توسط گروه تهیه و سپس هزینه دریافت خواهد شد
++ برنامه دربند صبحانه + میان وعده


حرف زیادی نیست جز اینکه توی این بهار و حالا که همه چیز فراهم است برای باهم بودن منتظرتون هستیم..
خیلی از دوستانمون تا امروز نتونستن بیان و ما از حضورشون استفاده کنیم..ایشالا که ببینیمشون
میدونید که نظر سنجی تا چهارشنبه شب ادامه پیدا میکنه و بعدش قرار نهایی اعلام میشه..لوازم مورد نیاز و اطلاعات تکمیلی بعد از مشخص شدن مسیر در قرار نهایی اعلام میشه

و اما نظر سنجی :
منتظر نظر همگی هستیم
اطلاعات هر مسیر از نظر نحوه ی رفت و آمد (به عهده ی گروه میباشد) و هزینه ی تخمینی و سایر مسایل پس از پایان نظر سنجی و در قرار نهایی اعلام میشود
دوستان عزیزی که پیشنهادی دارند و دوستان گلی که اطلاعات کلی نیاز دارند از برنامه و برای هماهنگی بیشتر ، خوشحال میشم حرفاشون رو با من در میان بگذارند
شماره من جهت هماهنگی و پیشنهادات :09126069284

منتظرتون هستیم
یا علی
با سلام و درود به لیدر مهربون و باصفا و ساعی خودمون!
پس از مدتها این هفته من و میترا سعادت همراهیتون رو خواهیم داشت.
دلتنگ یکسری از دوستانی هستم که مدتهاست ندیدمشون مثل زهرا شاه بداقی و حدیث عزیز.


پ.ن: راستی اولین باره که نظر اول واسه ی من شد!!! نسیم و ... دیدن ادامه » ماهور :)))))
۲۸ ارديبهشت
سلام دوستان
قرار شماره ۱۹ اعلام شد
۴ روز پیش، دوشنبه
سلام دوستان.قرار نهایی این هفته اعلام شد
۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همزمان با بعثت پیامبر اسلام (ص) و با حضور سلطانی‌فر؛
» طولانی‌ترین پل معلق پیاده‌رو جهان افتتاح شد.
... دیدن متن »
همزمان با بعثت پیامبر اسلام (ص) و با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی طولانی‌ترین پل معلق پیاده‌رو جهان در شهرستان مشگین‌شهر عصر روز ۲۶ اردیبهشت افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز شنبه ۲۶ اردیبهشت در آیین افتتاح بزرگترین پل معلق پیاده رو جهان در شهرستان مشگین شهر با تقدیر و تشکر از حمایت مسئولان استانی و شهرستانی از سرمایه گذار در تمام مراحل اجرایی این پروژه عظیم گفت:‌ دولت، مسئولان استانی و شهرستانی در ادامه و تکمیل این پروژه همچنان بانی و پشتیبان خواهد بود تا این مجموعه تبدیل به یک مجموعه منحصر به فرد در کشور شود.
مسعود سلطافی‌فر با اشاره به حمایت و پشتیبانی و رویکرد شایسته دولت یازدهم در بخش گردشگری، افزود: درآمد گردشگری کشور با توجه به ظرفیت‌های متنوع فرهنگی، زیارتی، تاریخی، سلامت و طبیعت این امکان را دارد که درآمدی معادل درآمد نفت نصیب کشور کند، امید داریم تا افق ۱۴۰۴ این امکان را در بخش گردشگری تحقق دهیم.
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: وعده ما برای افق سال ۱۴۰۴ این گونه ترسیم و برنامه ریزی شده تاکشورمانمیزبان۲۰ میلیون گردشگر با ۳۰ میلیارد دلار درآمد باشد که این مهم با عزم و اراده به وجود آمده در دولت به منظور رونق بخشی صنعت گردشگری به زودی امکان پذیر خواهد شد.
وی از رونق صنعت گردشگری کشور و خروج کامل آن از رکود خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون ۹۵۰ پروژه دربخشگردشگری شامل اماکن پذیرایی، تأسیسات گردشگری و ... با اعتبار حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان وپیشرفتفیزیکی ۵۰ درصد توسط بخش خصوصی در حال اجرا است.
سلطانی فر با بیان اینکه روز به روز تعداد گردشگران داخلی و خارجی کشور رو به افزایش است، بیان داشت: ۵۰ درصد گردشگران خارجی مسلمان با هدف گردشگری مذهبی و زیارتی از بقاع متبرک امام رضا (ع) در مشهد و حضرت معصومه (س) در قم وارد کشور می‌شوند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بنا داریم با این زمینه و ظرفیت مذکور، ایران را به عنوان مهمترین کانون گردشگری حلال برای تمام مسلمانان دنیا آماده و مهیا کنیم تا کشورمان با ارائه تفریحات سالم، مرکز و میزبان تمام مسلمانان به ویژه شیعیان باشد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

لیلى شجاعى و رسول حسینی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» غار بتون سرایان ثبت ملی شد.
... دیدن متن »
غار بتون سرایان در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، کارشناس ثبت میراث طبیعی استان بیان داشت: غار بتون سرایان در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان و در ۸ کیلومتری روستای چرمه واقع شده‌است که در نزدیکی این غار زیارتگاه پیر اباذر قرار دارد. زهرا رضایی ملکوتی افزود: غار بتون در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش قطرات باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا و تشکیل اسید کربنیک ضعیف و نفوذ آن در زمینهای آهکی و انجام واکنشهای شیمیایی ترکیبی ناپایدار به نام بی کربنات کلسیم به وجود آورده است. چون این ماده در آب نامحلول است در درون لایه های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی را ایجاد کرده و این فضاهای خالی میلیون‌ها سال گسترش پیداکرده و به مرور زمان به هم پیوسته‌اند. وی ادامه داد: تحقیقات به عمل آمده توسط غار نوردان طی سالهای گذشته عمق غار را ۴۰۰ متر تخمین زده اند. غار بتون از بسیاری جهات به خصوص به علت وجود گذرگاه‌های ممتد و حوضچه‌های موجود یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران و پدیده منحصر به فرد در نوع خود است. کارشناس ثبت میراث طبیعی استان تصریح کرد: آب حوضچه‌های غار بدون رنگ و بو است و مزه آن معمولی است. معدل رطوبت نسبی غار ۵.۸ درصد است دمای آب نیز ۱۰ درجه سانتی گراد و میانگین درجه حرارت غار ۱۱ درجه سانتی گراد است. رضایی ملکوتی افزود: داخل این غار انواع تزئینات آهکی (استالاکتیت ها و استالاکمیت های لوله ای، میله ای، گل کلمی)، حوضچه‌های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلسیت و پدیده بی‌نظیر مروارید غار مشاهده می شود.

وی تاکید کرد: از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکانه، این اثر تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است. لذا تعیین عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی آن نیز به عهده این سازمان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

رسول حسینی و سید حامد حسینیان این را خواندند
علی عبدالرحیم و لیلا اسدپور این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت هفته‌ی میراث فرهنگی صورت می‌گیرد؛
» نمایشگاه ۵ هزار سال لباس بانوی ایرانی در کاخ نیاوران
... دیدن متن »
به مناسبت هفته‌ی میراث فرهنگی، برای نخستین بار نمایشگاهی از لباس بانوی ایرانی در دوره‌های تاریخی مختلف و از ۵ هزار سال پیش تا دوره‌ی قاجار با عنوان «فرآفرین» در کاخ اختصاصی مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی نیاوران در نمایشگاه «فرآفرین» تعداد ۳۰ دست لباس کهبااقتباس از پوشش زن ایرانی در دوره های مختلف تاریخی دوخته شده اند با همکاری ایکوم ایران از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ ردیبهشت در معرض نمایش عموم قرار می گیرند.
قدیمی‌ترین نوع پوشش در این نمایشگاه لباس نمونه سازی شده ملکه ایزد بانو (ناروندی) است که متعلق به ۵ هزار سال پیش بوده و بر روی جام سیمین موجود در موزه‌ی ایران باستان نقش بسته است.
نمایشگاه «فرآفرین» پوشش زن ایرانی متعلق به دوره های تاریخی مختلف از ۵ هزار سال گذشته تا دوره‌ی قاجاریه همچون هزاره‌ی دوم و اول پیش از میلاد، هخامنشی، ساسانی، زندیه و غیره را در معرض دید قرار می دهد که لباس های مربوط به دوره‌ی قاجار همگی اصل است.
همچنین در این نمایشگاه لباس اقوام مختلف کشورمان همچون قشقایی، سوزن دوزی های بلوچ، ترکمن، شاهسون، کاشان و غیره به نمایش گذاشته می شود.
برگزاری نشست تخصصی با موضوع پوشاک ادوار تاریخی و اقوام ایران زمین که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت از ساعت۱۶تا ۱۸ برگزار می شود بخش دیگری از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد.

لباس‌های نمایشگاه یاد شده حاصل فعالیت ۱۲ ساله خانم فرین نوروزی و گروه همکارانشان می باشد و با هدف نمایش تاریخ و فرهنگ غنی کشورمان و پوشش‌هایی که با استفاده از گنجینه‌ی طرح های اصیل ایرانی و رنگ‌های زیبای خدادادی خلق شده اند، در معرض دید عموم قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

سید حامد حسینیان این را خواند
سیب و سوران ، زهرا ، علی عبدالرحیم ، رویا و baharinbahar این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کشف آثار صفویه، قاجاریه و پهلوی در گاراژ زغالی‌ها
... دیدن متن »
کاوش‌های باستان‌شناسی در گاراژ موسوم به زغالی‌های قزوین به کشف آثار دوران صفویه، قاجار و همچنین پهلوی منجر شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری فریبا محمدی سرپرست گروه باستان‌شناسی امروز یکشنبه با اعلام این خبر گفت: در این فصل از کاوش ورودی زیرزمین خانه‌ای مسکونی، بخش‌هایی از فضای یک شبستان ستوندار و قسمتی از دیوار یک کاروانسرا شناسایی شد. به گفته این باستان شناس بازه‌ی زمانی آثار کشف شده شامل چهار دوره پهلوی اول و دوم، قاجار و اواخر صفویه است. محمدی خاطر نشان ساخت که با وجود شدت تخریب لایه ها و آثار به دست آمده در دوره‌های مختلف، بازسازی و شناسایی آثار با توجه به اسناد مکتوب و کاوش های باستان شناختی امکان پذیر شد. او تیغه‌بندی‌های آجری با ملاط سیمانی برای تقسیم بندی فضایی و بخشی از فضای ورودی زیرزمینی یک خانه مسکونی را مربوط به دوران پهلوی دانست. وی افزود: آثار متعلق به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی شامل بخش‌هایی از یک شبستان ستوندار است که ورودی ضلع جنوبی آن با سنگ و آجر پی‌ریزی شده و در هرطرف ضلع غربی و شرقی آن دو حجره دارد. این ورودی به فضای مسقفی منتهی می شود که دارای ۹ ستون مدور با مصالح آجر بوده و قطر ستون ها ۹۰ سانتی متر و پی آنها نیز مربع – مستطیل است. این باستان شناس در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری (richt.ir)همچنینگفت:آخرین و قدیمی ترین دوره شناسایی شده در این محوطه که با تصاویر نقشه هوایی ۱۹۱۹ نیز مطابقت دارد احتمالا مربوط به دوران قبل از قاجار و اواخر صفویه است. او خاطرنشان ساخت که شواهد به دست آمده از این دوره شامل بخش‌هایی از دیوارسنگی ضلع شرقی کاروانسرایی با قاب بندی های آجری است که در فواصل آن ستون نماهای آجری مستطیل شکل قراردارد. در تصاویر هوایی ۱۹۱۹ از این بنا با نام کاروانسرای حاج حسن یاد شده است. مجوز عملیات کاوش باستان شناسی گاراژ زغالی‌ها که چند روز پیش پایان یافت توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

این کاوش توسط اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین و با هدف شناخت هرچه بیشتر اجزا و ارکان بافت تاریخی و الگوی ساخت و توسعه شهری و در راستای طرح‌های جدید توسعه‌ای در تعامل با شهرداری صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

رسول حسینی ، ساره و سید حامد حسینیان این را خواندند
سیب و سوران و علی عبدالرحیم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
*** قرار نمایشگاه کتاب ***
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود..

سلام دوستان
بر آن شدیم تا قراری با دوستان داشته باشیم تا در هوای بهاری دل های خودمان را با بهار همسو کنیم و با کتاب و دانش دل های خودمونو بهاری کنیم

قرار توی دو روز شنبه و یکشنبه هست که هر روزی که دوستان بیشترین رای رو بدهند اون روز قرار ما میشه :)
به علت اینکه بیشتر دوستان شاغل هستند قرارمون ساعت 6 هستکه دوستان برسن
اون دوستایی ک هر دو روز رو میتونن هر دو روز رو علامت بزنن لطفا

شماره بنده جهت هماهنگی: 09306885720
» تا ۲ پاسخ


امروز متاسفانه قسمت نشد :( ایشالا قرارهای بعدی
۲۰ ارديبهشت
سلام پگاه جان
به امید خدا تو قرار های بعدی میبینمت
۲۰ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نخستین جشنواره‌ی فرهنگ و اقوام ایران زمین در کردستان برگزار شد.
... دیدن متن »
نخستین جشنواره‌ی فرهنگ و اقوام ایران زمین با حضور گروههای مختلف موسیقی شامل ۱۹ گروهازاستان‌هایمختلف کشور در پردیس سینما بهمن سنندج و ۱۵ گروه لباس محلی در محل خانه کرد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان: هوشنگ بهمنی دبیر اجرایی بخش موسیقی جشنواره‌ی فرهنگ و هنر اقوام ایرانی در آیین افتتاحیه جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین که در پردیس سینما بهمن سنندج برگزار شد، گفت: با همکاری معاونت اجتماعی استانداری کردستان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نخستین جشنواره‌ی فرهنگ و اقوام ایران زمین با حضور گروه‌های مختلف موسیقی شامل ۱۹ گروه ازاستان‌های مختلف کشور در پردیس سینما بهمن سنندج و ۱۵ گروه لباس محلی در محل خانه کرد برگزار می‌شود.
هوشنگ بهمنی در ادامه مراسم افتتاحیه این جشنواره گفت: تعداد ۲۱ رشته‌ی موسیقیولباسمحلیبهدبیرخانه جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین معرفی شدند که ۱۹ گروه موسیقی و ۱۵ گروه را لباس محلی تشکیل می دهند. دبیر اجرایی بخش موسیقی جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی با بیان اینکه برخی از این گروه‌ها همچون ارکست کودکان ارکست فلارمونیک تنها با هدف معرفی هرچه بیشتر شهر فرهنگی سنندج صورت گرفته است، گفت: تمام قطعاتی که در این جشنواره اجرا می‌شود براساس موسیقی ایرانی است. وی تصریح کرد: ظرفیت‌های زیادی در موسیقی کردی و ایرانی وجود دارد که می‌شود برای آنها ده‌ها جشنواره برگزار کرد. وی از کردستان به عنوان معدن طلای موسیقی کشور نام برد و گفت: نمونه‌های موجود در موسیقی کردی در کمتر جایی از کشور وجود دارد. دبیر اجرایی بخش موسیقی جشنواره با بیان اینکه شاخصه‌های موسیقی مردم کرد به چهار بخش تقسیم می‌شود، گفت: موسیقی سیاچمانه که یکی از باستانی‌ترین انواع موسیقی خاورمیانه و جهان است، بیت‌خوانی و حیران، دهل و سورنای مراسم عروسی و مولودی‌ خوانی چهار شاخه موسیقی غنی و ارزشی مردم کرد را تشکیل می‌دهند. به گفته بهمنی، هرچند موسیقی کردی به دلیل غنایی که دارد می‌تواند، بستر برگزاری ده‌ها جشنواره را فراهم کند، اما برگزاری جشنواره اقوام اتفاق تاریخی و بزرگی است برای استان کردستان و مردم فرهنگ‌دوست و فرهنگ‌پرور این منطقه حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از پوشش کردی از سوی مردم برای شرکت در این جشنواره با توجه به حضور مهمانان برجسته‌ای به ویژه مشاور فرهنگی اتحادیه اروپا می‌تواند در معرفی هرچه بیشتر استان فرهنگی ما تاثیرگذار باشد چرا که که پوشش لباس محلی کردی و اجرای موسیقی‌های محلی کردی می تواتند هم موجب جذب گردشگر و هم توسعه صنعت گردشگری در سطح کردستان باشد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید

وحید هوبخت و رسول حسینی این را خواندند
سیب و سوران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون رئیس‌جمهور
» پاسداشت میراث‌فرهنگی در گرو توجه ویژه به زنان است.
... دیدن متن »
پاسداشت میراث فرهنگی در گرو توجه ویژه به زنان است، شناسایی حاملان و مجریان مواریث فرهنگی در بین زنان و حمایت از آنان، مستندسازی دانش فرهنگی زنان درباره میراث فرهنگی ناملموس، فراهم کردن زمینه‌ی لازم برای ارایه‌ی عناصر میراث فرهنگی ناملموس زنانه و تلاش برای ثبت مواریث فرهنگی ناملموس زنانه از سیاست‌ها و برنامه‌های معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده است.
به گزارش میراث آریا (chtn) شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده عصر روز سه‌شنبه در مراسم نکوداشت هفتادمین سال تاسیس یونسکو که در هتل لاله تهران و با حضور مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی دیگر از مسئولین برگزار شد، گفت: مادر دانش بومی درباره میراث فرهنگی ناملموس را به کودک خود می آموزد و زمینه پاسداری از این میراث و انتقال آن به نسل های بعدی را فراهم می کند.

وی اظهار کرد: در جهان امروز شناخت فرهنگی به عنوان یکی از مهمترین ارکان تعاملات ملی و بین المللی و جزو تفکیک ناپذیر راهبردهای صلح و امنیت تلقی می شود و از این منظر زنان تشکیل دهندگان نیمی از جمعیت جهان، به عنوان حافظان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان فرهنگ نقش مهمی در توسعه فرهنگی ایفا می کنند.
وی افزود: هر چند براساس آمار و داده‌ها در حوزه‌ی فرهنگ شکاف جنسیتی بین زنان و مردان منجر به کمرنگ شدن نقش ملموس زنان در توسعه و نوآوری‌های فرهنگی شده است اما از سوی دیگر بهبود وضعیت آموزش در بین زنان در دو دهه‌ی اخیر منجر به محوریت یافتن نقش زنان در تحقق ابعاد مختلف توسعه شده است.
وی ادامه داد: سازمان یونسکو در ۷۰ سال گذشته کاهش شکاف جنسیتی به ویژه در حوزه آموزش را محور فعالیت های خود قرار داده و از این طریق ایجاد شبکه‌ای جهانی همواره در ارتقای نقش زنان در توسعه جوامع و ایجاد مفاهمه فرهنگی تاکید کرده است؛ این رویکرد در فراگردی متعامل منجر به اجماع جامعه جهانی در نقش زنان در حفظ میراث فرهنگی و بسط نوآوری‌های فرهنگی شده است.
مولاوردی اضافه کرد: حفظ میراث فرهنگی به ویژه میراث ناملموس در جهان متکثر و متنوع امروز، یکی از مهمترین ضرورت های فرهنگی محسوب شده و زنان به عنوان یکی از مهمترین حافظان و انتقال دهندگان این میراث شناخته می شوند.
معاون رییس جمهوری گفت: در پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برخلاف میراث مادی یا ملموس که در آن نیاز به اعمال قوانین و مقررات بازدارنده احساس می شود تا کنترل مداخلات عموم مردم به آثار و ابنیه، به ترغیب مردم به مداخله احتیاج است؛ از این رو نیاز است که میراث و انتقال میان نسل‌ها تقویت شود.
مولاوردی افزود: با توجه به اینکه میراث فرهنگی ناملموس در اساس به صورت شفاهی منتقل و به بهترین وجه در کودکی اکتساب می شود، نقش زنان و مادران در پاسداری از آن آشکارا خودنمایی می کند.
وی خاطرنشان کرد: اجتماع زنان و مادران نخستین و مهمترین بخشی است که در آن انتقال میراث فرهنگی ناملموس به نسل های جوانتر به وقوع می پیوندد.
معاون رییس جمهوری با بیان اینکه علاوه بر انتقال، امر مدیریت، بخش چشمگیری از میراث فرهنگی ناملموسی بر عهده زنان است گفت: شماری از آیین، گردهمایی، اجراهای هنری، جشن‌ها، صنایع دستی و امثال آن توسط زنان مدیریت می شود.
وی شماری از عناصر فرهنگی ناملموس را دارای طبیعتی زنانه عنوان کرد و افزود: این موضوع بدان معنا است که در تحقق این عناصر صرفا زنان حضور داشته و نقش آفرینی می کنند و همین گروه آنها را انتقال داده و پاسداری خواهند کرد.
وی با اشاره به دیگر عناصر مشترک در بین زنان و مردان اظهار کرد: حتی بسیاری از تجلیات کاملا مردانه میراث فرهنگی ناملموس نیز توسط مادران در جمع کودکانشان انتقال یافته و مدیریت می شود.
معاون رییس جمهوری خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و مدیریت آیین باستانی نوروز، انتقال هنر قالیبافی و خوراک های آیینی و سنتی و عروسک سازی سنتی از جمله مواردی است که توسط زنان صورت می گیرد.
مولاوردی افزود: زنان در تجلیات میراث فرهنگی ناملموس و پاسداری از آنها از جمله لالایی، قصه گویی، هنر خیاطی، رشته های زنانه در طب سنتی، صنعتگری سنتی، آیین، آداب و رسوم، جشن ها و بازی های سنتی نیز نقش داشته و آنها را برعهده دارند.
وی با بیان اینکه در برهه کنونی زنان به عرصه تجلیات به اصطلاح مردانه وارد شده اند افزود: زنان نقال در سرزمین ما در اجرای هنر قصه گویی اجرایی ایرانی مشغولند و به زیبایی داستان هایی حماسی- ایرانی را در قالب نقالی بازگو می کنند؛ همچنین هنرهایی از جمله سازسازی، معماری، سفالگری، فیروزه تراشی و کاشی کاری نیز توسط زنان انجام می شود.
مولاوردی با بیان اینکه پاسداشت میراث فرهنگی در گرو توجه ویژه به زنان است، اظهار کرد: شناسایی حاملان و مجریان مواریث فرهنگی در بین زنان و حمایت از آنان، مستندسازی دانش فرهنگی زنان درباره میراث فرهنگی ناملموس، فراهم کردن زمینه لازم برای ارایه عناصر میراث فرهنگی ناملموس زنانه و تلاش برای ثبت مواریث فرهنگی ناملموس زنانه از سیاست ها و برنامه های معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده است.
وی خاطرنشان کرد: این معاونت همچنین به دنبال شیوه‌هایی برای همکاری با کشورهای دیگر برای ثبت و پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس مشترک زنانه در سطح منطقه ای است و در این میان نقش و جایگاه یونسکو که دو رهیافت کلی توانمدسازی زنان و حریان سازی جنسیتی را مدنظر قرار داده غیرقابل انکار است.
وی ادامه داد: یونسکو می‌تواند با شناسایی خلاءها، تامین منابع کافی و کارشناسی‌های مورد نیاز، اقدامات نظارتی و پاسخگو ساختن افراد و موسسات در قبال نتایج، در راستای ارتقای آگاهی و جهت دهی افکار عمومی و همراه ساختن نخبگان علمی و فرهنگی در زمینه جریان سازی جنسیتی قدم های اساسی بردارد.

آیین نکوداشت هفتادمین سال تاسیس یونسکو همزمان با برگزاری نشست سه روزه شورای حکام مرکز میراث ناملموس تهران برگزار شد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

» گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید

رسول حسینی این را خواند
سیب و سوران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری؛
» هنر و توریسم در ایران با هم درآمیخته است.
... دیدن متن »
معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری از کارگاه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد. به گزارش میراث آریا (chtn): آنه لیر، معاون دبیر کل سازمان جهانی مالکیت فکری عصر دیروز ۱۴ اردیبهشت‌ماه پس از دیدار با معاون صنایع دستی سازمان از کارگاه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازدید کرد و از نزدیک با نحوه‌ی ساخت و تولید صنایع دستی مختلف و همچنین دستگاه ها و ابزار آلات تولید انواع دست آفریده‌های هنری آشنا شد. در این دیدار نامور مطلق معاون صنایع دستی ضمن خوش آمد گویی از اینکه علاقمند به بازدید از کارگاه های صنایع دستی هستند ابراز خرسندی کرد و افزود: صنایع دستی ما به عنوان میراث در دسترس بسیار در جهان شناخته شده است به همین دلیل بسیاری از مردم در دنیا صنایع دستی ما را به نام می شناسند و این امر مایه مباهات کشور است ما در حال حاضر در حدود ۲ میلیون صنعتگی و هنرمند صنایع دستی در کشور داریم. وی گفت: در معاونت صنایع دستی سازمان با برنامه ریزی های صورت گرفته قصد داریم تا بتوانیم صنایع دستی که میراث زنده ایران است را به دنیا بشناسانیم و امیدواریم که بتوانیم در همین راستا یک نمایشگاه غنی در یونسکو داشته باشیم تا کشور های بیشتری صنایع دستی ما را بشناسند. در ادامه این دیدار آنه لیر معاون دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری افزود: بسیار خرسندم از اینکه می بینم شما به میراث فرهنگی و صنایع دستی در کشور خود بسیار اهمیت می دهید همچنین، وجود ۲ میلیون صنعتگرو هنرمند ماهر در زمینه‌های مختلف صنایع دستی قابل توجه است. وی با تاکید بر این که باید این هنرهای منحصر بفرد را به جهان عرضه و به نمایش بگذارید گفت: من با توجه به اینکه به صنایع دستی علاقه بسیار دارم و هنر برای من مهم است فکرمی کنم باید قدر و ارزش این هنر های ملی را دانست و به آن توجه کرد. وی همچنین افزود: با توجه به ارزش صنایع دستی در دنیا، و اینکه بیانگر فرهنگ ملت ها هستند باید بیش از پیش مورد توجه و اهمیت قرار گیرند، هنرمندان صنایع دستی به حمایت و حفاظت برای بقا نیازدارند، و این بسیار ارزشمند است که شما در سازمان میراث فرهنگی به حمایت از انواع مختلف صنایع دستی می پردازید.

وی در ادامه افزود: برای من بسیار جالب است که شما در ایران صنایع دستی و توریسم را با هم درآمیخته اید و این امر فرصت خوبی را برای سرمایه گذاری فراهم می آورد.

گردشگری تیوال را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

خالد حیدری ، رسول حسینی و معصومه این را خواندند
علی عبدالرحیم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
***** کوهنوردی تیوال..قرار 17 و متفاوت *****
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود
و بابت همراهی تمامی قرار های پیشین متشکریم

قرار شماره 17 ( جمعه 18 اردیبهشت )
وعده ما : ضلع جنوب شرقی میدان صادقیه روبه روی مرکز خرید افق
مسیر : انتخابش با شما!
ساعت برنامه :
برنامه آبشار هفت چشمه : حرکت اتوبوس راس ساعت 6.30 صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه بین ساعت 16 الی 17
برنامه باغ لاله گچسر : حرکت اتوبوس راس ساعت 6.30 صبح و اتمام برنامه : حضور در محل اولیه بین ساعت 18 الی 19

++ در هر دو برنامه صبحانه + میان وعده + ناهار توسط گروه تهیه و سپس هزینه دریافت خواهد شد


سلام دوستان!


!!! ... دیدن ادامه » سومین قرار
حرف زیادی نیست جز اینکه توی این بهار و حالا که همه چیز مهیاست برای باهم بودن منتظرتون هستیم..
خیلی از دوستانمون تا امروز نتونستن بیان و ما از حضورشون استفاده کنیم..ایشالا که ببینیمشون
میدونید که نظر سنجی تا چهارشنبه شب ادامه پیدا میکنه و بعدش قرار نهایی اعلام میشه..لوازم مورد نیاز و اطلاعات تکمیلی بعد از مشخص شدن مسیر در قرار نهایی اعلام میشه

و اما نظر سنجی :
منتظر نظر همگی هستیم
#خواهشی که هست اینه که به خاطر برنامه ریزی دقیق تر از دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشحالی ماست با انتخاب می آیم ما رو یاری کنند و از آنجایی که رفت و آمد توسط اتوبوس خواهد بود صرفا دوستانی که اعلام حضور میکنند در اولویت خواهند بود #
دوستان عزیزی که پیشنهادی دارند و دوستان گلی که اطلاعات کلی نیاز دارند از برنامه و برای هماهنگی بیشتر ، خوشحال میشم حرفاشون رو با من در میان بگذارند
شماره من جهت هماهنگی و پیشنهادات :09126069284

منتظرتون هستیم
یا علی
یعنی این انصاااافه عایاااااااااا؟؟؟؟؟

اما بدور از دل گرفتگی من بخاطر نتونستن و هماهنگ نشدن برنامه هام همراهی باشما عزیزان، آرزو میکنم روزتون تو هرجایی که قرار شد رنگی مثل فصل بهار و سفره تون لبریز عشق و مهربانی باشه. جای مارو هم خالی کنید.

خوش باااااااااشید ... دیدن ادامه » شدیییییییییییید
۱۵ ارديبهشت
سلام دوستان قرار شماره ۱۸ در بخش گردشگری اعلام شد
منتظرتونیم
۲۸ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» عملیات اجرایی ۸ دهکده‌ی گردشگری در سواحل جنوبی کشور
... دیدن متن »
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد: عملیات اجرایی ۸دهکده‌ی گردشگری، در سواحل جنوبی کشور ظرف ۲ سال آینده انجام می شود. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگیٰ صنایع دستی و گردشگری، مسعود سلطانی فر پنج شنبه شب ۱۰ اردیبهشت ماه در مراسم روز ملی خلیج فارس در قشم و در جمع مردم و مسوولان اینشهرستان با اشاره به موضوع گردشگری در مناطق ساحلی جنوب گفت: ۸ نقطه را در سواحل جنوبی شناسایی کرده ایم که از شرقی ترین منطقه دریایی عمان در مرز با پاکستان تا غربی ترین نقطه خلیج فارس در استان خوزستان است.
او انجام عملیات اجرایی این ۸ دهکده را در زمان دولت تدبیر و امید اعلام کرد و گفت: شناسایی این مناطق انجامشده است؛ ۳ نقطه در هرمزگان است که کار مطالعاتی و واگذاری زمین و انتخاب شریک داخلی در سال ۹۴ انجام خواهد شد. سلطانی فر افزود: ۳ هزار کیلومتر نوار ساحلی در جنوب کشور داریم اما تاسیسات قابل توجه گردشگری در این منطقه وجود ندارد، به جز کیش و تا حدودی قشم در بقیه مناطق ساحلی جنوب سرمایه گذاری خوبی انجام نشده است. او تاکید کرد: تلاش این است با احداث دهکده های گردشگری که با مشارکت بخش خصوصی خواهد بود، گردشگری را در این منطقه رونق ببخشیم تا هم حضور مردم و گردشگران در سواحل جنوب و هم رونق منطقه بیشتر شود.
سلطانی فر اعلام آمادگی کرد که به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ساخت اماکن اقامتی تسهیلات ارزان قیمت از محل صندوق توسعه ملی اعطا می کند. او از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری قشم دعوت کرد و گفت: با تامین تسهیلات ارزان قیمت از صندوق توسعه ملی سرمایه گذاران را حمایت می کنیم، و منطقه آزاد قشم در اولویت قرار دارد.
معاون رییس جمهوری در ادامه خاطر نشان کرد: ایران به عنوان بزرگترین کشور منطقه همواره در جهت استفاده از ظرفیت خویش برای تامین امنیت کشور تلاش کرده است.
او افزود: با وجود حضور ناوگان بیگانه در منطقه و تهدیدات مختلف علیه کشور، نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته از تدابیر قدرتمندانه برای حل مشکلات خویش استفاده نماید و همین باعث شده حضور کشورهای دیگر نتواند تهدیدی برای ایران باشد.
سلطانی فر در خصوص محیط زیست نیز گفت: در حوزه‌ی محیط زیست نیازمند همکاری و همیاری کشورهای دیگر برای حفظ گونه های مختلف آبزیان در منطقه خلیج فارس هستیم تا منطقه دچار صدمات جبران ناپذیر نشود.
او به وجود مخازن نفت و گاز در منطقه خلیج فارس به ویژه حوزه نفتی بزرگ پترو پارس اشاره کرد و اظهار داشت: تا سال ۸۴ و ۸۵ اقدامات ایران در منطقه توام با موفقیت های خوبی بود بعدها با افول مواجه شدیم، اما از زمان دولت تدبیر و امید روند توسعه شکل سریعتری به خود گرفت.
معاون رییس جمهوری افزود: تلاش دولت تدبیر و امید این است که با سرمایه گذاری در این منطقه بخشی از عقب ماندگی در بهره برداری از این مخزن تاریخی را جبران کند.
او تاکید کرد: رویکرد دولت این است که میزان بهره برداری از مخازن نفت را در این منطقه افزایش دهد.
سلطانی فر با اشاره به این که ایران یک کشور موزه است، گفت: حتی مناطق کویری که تصور می شد یک چالش برای توسعه است، امروز برای رونق بخش گردشگری به ویژه برای گردشگران اروپایی یک مزیت محسوب می شود.
او عنوان کرد: ما تلاش داریم سهم درآمدهای حاصل از گردشگری را از ۲ درصد GDP یا تولید ناخالص ملیدرحالحاضر به ۸ تا ۱۰ درصد که نرم شناخته شده کشورهای پیشرفته است، برسانیم.
سلطانی فر با اشاره به قطارهای گردشگری که سال گذشته و اوایل امسال به کشور آمده‌اند گفت: این مسئله نشان دهنده‌ی امنیت موجود در کشور است.
او سپس به سفر رییس جمهوری به شیراز و بازدید از تخت جمشید اشاره کرد و گفت: تعداد گردشگران بازدید کننده از تخت جمشید در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: اغلب هتل‌ها با تراکم گردشگر مواجه بوده است، بخش گردشگری از رکود خارج شده و به رشد و توسعه رسیده است.
او از اجرای ۹۰۰ پروژه در حوزه گردشگری خبر داد و گفت: این پروژه ها باسرمایه ۲۲ تا ۲۳ هزار میلیارد تومانی در کشور در حال اجرا است.
گفتنی است در حاشیه این مراسم با حضور مسعود سلطانی فر مجتمع گردشگری و اقامتی" ارسلان لافت" افتتاح شد.
همچنین عملیات اجرایی مجتمع چند منظوره "بابا علی لافت" در قشم آغاز شد و در پایان از خادمان سفرهای نوروزی در قشم تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رئیس‌جمهوری در اجتماع بزرگ مردم خبر داد:
» اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان تسهیلات برای احداث هتل در فارس
... دیدن متن »
به گزارش میراث آریا (chtn) رئیس‌جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان فارس در شیراز، رونق بخش گردشگری را مورد تاکید قرار داد و گفت: در زمینه گردشگری برای فارس برنامه داریم و آن را تقویت می کنیم، توسعه‌ی گردشگری وضع اقتصادی ما را متحول می کند و بیکاری را مهار می کند.
روحانی ادامه داد: ۱۴۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی برای احداث ۱۶ واحد اقامتی و هتل در این استان اختصاص داده می شود که این واحدهای اقامتی در سال ۹۴ و ۹۵ تکمیل می شود.
رئیس جمهوری یادآور شد: احداث شش موزه در استان فارس در سال ۹۴ و ۹۵ صورت می گیرد.
وی یادآور شد: همچنین کار فاینانس لازم برای خط دو مترو شیراز به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلاردر نظر گرفته شده است.
روحانی با اشاره به وجود آثار باستانی متعدد در استان فارس، خاطرنشان کرد: آثاری که مایه‌ی فخر ملت ایران است و همچنین آثار تمدنی و معماری فرزندان این مرز و بوم در قرن‌های پیش امروز در تخت جمشید و پاسارگاد برای مردم به یادگار مانده است.
رئیس جمهور با بیان این‌که بزرگان استان فارس را پایتخت همه عاشقان زبان فارسی قرار داده‌اند، گفت: از شبه جزیره هند تا آسیای صغیر و نیز از سواحل خلیج فارس تا دشت‌های آسیای میانه و همه عاشقان زبان قند فارسی، شیراز و فارس را پایتخت فرهنگ خود می‌دانند.
رئیس جمهور با بیان این‌که در این سرزمین شهریاران سخن یعنی سعدی و حافظ در قرون میانی رنسانس بزرگ فکری و معنوی را به وجود آوردند، خاطرنشان کرد: سعدی و حافظ نه تنها پاسداران زبان پارسی و ادب و فرهنگ بودند، بلکه دین، زندگی و راه سیاست داخلی و خارجی را به ما آموختند و حافظ شیرین سخن که گفت "آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است، با دوستان مروت با دشمنان مدارا" ، خط سیاست داخلی و خارجی ما را ترسیم کرد.
وی با تأکید بر این‌که با دوستان مروت خطی در داخل این سرزمین است و به معنای همدلی و همزبانی است،‌ گفت: امسال سال وحدت، برادری و دوستی و محبت است و سال انسجام ملی به ویژه در شیراز و فارس است.
روحانی همچنین اظهار کرد: اعتدال بهار در بهار شیراز بهتر مأنوس است و اعتدال خلق و خوی ایرانیان نیز در شیراز بهتر هویداست.

وی با تأکید بر اینکه شیراز شهر صفا و برادری و احترام به بزرگان و شهیدان است، گفت: شیراز، معلم بزرگ استاد علامه مطهری را دوست دارد.

روحانی تصریح کرد: منطق دولت تدبیر و امید با همه جهانیان با دوستان مروت و با دشمنان مدارا است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوهنوردی تیوال ...<<<<<<<قرار نهایی شماره 16 >>>>>>>>


....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود....


به نام خدا

پیش از هر چیز بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریمدوستان عزیز با اتمام نظر سنجی شماره 16 برنامه ی روز جمعه 11 اردیبهشت به صورت زیر اعلام میگردد:

...قبل از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!

مسیر ... دیدن ادامه » انتخابی : به انتخاب شما شد گلابدرهوعده ی ما : ساعت 6.30 الی 7 صبح ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
محدوده زمانی برگشت : 14 الی 15.30

چند نکته قابل تامل :

یادم نمیرود که چه قدر دوست داریم باهم بودنمان را،یادم نمیرود که چقدر بزرگ داریم و سایه شان مستدام رو سرمان،یادم نمیرود تک تکمان را که هجوم میبریم به دیگری وقت دل گیریشان

یادم میماند که چقدر خوبیم

چقدر خوبیم ما، چقدر خدا هم هست لابلای بودنمان

قبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))


) گروه کوهنوردی تیوال گروهی متشکل از همه ی دوستان عزیز فرهنگی و سایر دوستان ، گروهی صرفا ورزشی _ فرهنگی می باشد که در چارچوب موازین نظام مقدس جمهوری اسلامی برنامه کوهنوردی خود را دایر کرده است

2) گروه کوهنوردی موجود نه یک گروه حرفه ای و نه یک گروه آماتور می باشد و صرفا گروهی در حد توانایی همه ی اعضای گروه میباشد

3) دوستان عزیز هر کدام لوازم شخصی از قبیل : بشقاب . لیوان . قاشق . چاقو .فلاسک کوه نوردی ( آب جوش ) و یک عدد آب معدنی کوچک و تعدادی قند و سایر لوازم مورد نیاز شخصی به همراه داشته باشند

4) قطعا داشتن جوی دوستانه و گرم بدون در نظر گرفتن حریم ها و احترام متقابل به هم و پاس داشتن ارزش ها امکان پذیر نمیباشد.

5) رعایت شأونات اسلامی برای تمامی دوستان امری طبیعی میباشد که رعایت آن وظیفه ی تک تک دوستان عزیز تلقی میشود

6) فراهم کردن صبحانه و میان وعده به عهده گروه میباشد

7) ضمن احترام به تمامی دوستان عزیز پذیرای دوستانی که سن آنها بالاتر از 18 سال ( سن قانونی ) میباشد هستیم و چشم انتظار دیدن دوستانی که فعلا این شرایط رو ندارند در برنامه های آتی خواهیم بود

8) امیدواریم در کنار هم مثل ادوار گذشته ساعاتی خوش رو تجربه کنیم) کسانی که زیر انداز دارند لطف کنند همراه خودشون بیارند

10 ) دوستان با انتخاب " هستم " برنامه ریزی ما رو دقیق تر کنید

شماره من جهت هماهنگی بیشتر : 09126069284

همتون بیاید...

یا علی


امیدوارم روز خوبی داشته باشیم به امید خدا
وحید هوبخت ، زهرا و علی جعفریان این را دوست دارند
علیرضا بابایی ، مریم.ک و رضا میم این را می‌آیند
اسامی دوستانی که اعلام حضور کردند از طرق مختلف :
ریما کاوه( +2 ) ، زهرا سیف ، شاهین نصیری ، مهدی کردلو ، علیرضا بابایی ، مهرزاد محمدی ، زهرا ش . مریم ک . پژمان . علیرضا . اسماعیل . سهیل . maryami . رضا میم
اون دسته از دوستان عزیزی که هنوز حضورشون رو اعلام نکردند در ... دیدن ادامه » صورتی که پیش ما خواهند بود به من اطلاع دهند
۱۰ ارديبهشت
رضا جان سلام
جسارت نباشه اگر خواستید برنامه خارج تهران بذارید
مسیر شکراآب و یا مسیر دشت هویچ برای این فصل مناسب
دوستدار
دوستداران طبیعت
۱۲ ارديبهشت
سلام دوستان قرار شماره ۱۸ در بخش گردشگری اعلام شد
منتظرتونیم
۲۸ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تونل تاریخی در اصفهان کشف شد.
... دیدن متن »
مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام کرد: در جریان کاوشهای باستان شناسی در میدان امام حسین (ع) (جنب برج جهان نما) شواهدی از یک تونل تاریخی به دست آمد.
فریدون الهیاری افزود: این شواهد دیروز در جریان حفر ایستگاه قطار شهری در مرکز شهر اصفهان به دست آمد.
وی اظهار داشت: این کشفیات تاریخی مجموعه ای منحصر به فرد شامل تونلی بسیار طولانی است که هم اکنون کارشناسان مشغول بررسی ابعاد و عمق آن می باشند. .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: طبق شواهد موجود این تونل، راهرویی زیرزمینی است که احتمالا بخش شمالی دولتخانه عظیم صفوی را به دیگر بخش ها متصل می کند.
به گزارش اداره امور فرهنگی و روابط عمومی میراث فرهنگی استان اصفهان همزمان با عملیات عمرانی شهر، کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی با جدیت تمام ضمن نظارت بر عملیات عمرانی شهرداری، در حال اکتشاف و کاوشهای باستان شناسی می باشند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز ۲۶ فروردین امسال از کشف شواهد تاریخی در محدوده ایستگاه در دست احداث قطار شهری در ابتدای چهار باغ عباسی در محل دروازه دولت اصفهان خبر داد که به گفته او شاید پایه های کاخ جهان نما متعلق به دوره صفویه باشد.
سال گذشته نیز کارشناسان میراث فرهنگی از کشف آثار باقی مانده از آبراهه های قدیمی متعلق به دوره صفویه خبردادند.
سال گذشته همچنین کمیته ای متشکل از اعضای راهبری قطارشهری، اداره کل میراث فرهنگی استان و پژوهشکده باستان شناسی کشور برای کشف آثار بناهای تاریخی بازمانده از دوره صفویه و پیش از آن در محور تاریخی چهارباغ اصفهان تشکیل شد و بر امور حفاری در این منطقه نظارت دارد.
روند اجرای پروژه قطار شهری اصفهان در محور چهارباغ اصفهان به دلیل وجود آثار و شواهد تاریخی با نظارت دقیق کارشناسان درحال اجرا است که این موضوع موجب کندی روند اجرایی این طرح شده و انتقاداتی را در پی داشته است.
در واکنش به این انتقادات، روابط عمومی میراث فرهنگی اصفهان اعلام کرد: حفاری و کاوش باید با شکیبایی و دقت بسیار همراه باشد و هر گونه سهل انگاری ممکن است به ناقص شدن و حتی از بین رفتن آثار تاریخی مدفون شده در زیر زمین گردد.
بحث عبور مترو از خیابان چهارباغ اصفهان از آغاز عملیات قطار شهری اصفهان که بیش از یک دهه از آن می گذرد همواره مورد مناقشه بین میراث فرهنگی و مجریان این طرح بوده است.

بسیاری از کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی معتقد بودند، بافت تاریخی اصفهان گزینه‌ی مناسبی برای عبور مترو نیست، با این وجود کارشناسان شهرداری عبور مترو از چهار باغ پایین، چهار باغ عباسی، میدان امام حسین (ع) ، میدان انقلاب و در نهایت سی سه پل و چهار باغ بالا را گزینه‌ی مناسبی دانستند و در حال حاضر این روند در حال اجراست.

منبع: خبرگزاری ایرنا

رسول حسینی ، نیما نیک و زهرا این را خواندند
سیب و سوران و فرید این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مستند جذاب ایرانگرد از نادرترین مستندهای باکیفیت تلویزیون است که به طبیعت کم تر شناخته شده ایران می پردازد تماشای این مجموعه مستند خوش ساخت حال بیننده را خوب خواهد کرد.

در این باره
http://www.mehrnews.com/news/2537696
سیب و سوران ، امین مهدوی و حسین کوهی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر کریستین ایوان به شیراز

http://www.aparat.com/v/mxzEv
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با هدف ایجاد حس همدلی بین رانندگان خودرو و دوچرخه‌ سواران
» کمپین "مواظب دوچرخه‌ سواران و موتورسیکلت سواران باشید" آغاز به کار کرد.
... دیدن متن »
کمپین "مواظب دوچرخه سواران و موتورسیکلت سواران باشید" روز دوشنبه ۷ اردیبهشت ماه، با تلاش کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و طی مراسمی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران: در آیین آغاز به کار این کمپین، نمایندگان برخی از سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط از جمله کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، کارگروه ایمنی راه‌های کشور، سازمان تاکسیرانی، شهرداری تهران، فدراسیون دوچرخه سواری و جمعی از قهرمانان موتورسواری و دوچرخه سواری کشور حضور داشتند.
در بخشی از این مراسم، ابوالقاسم ایرجی، مدیر عامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سخنان خود از موضوع ایمنی راه‌ها به عنوان یک مسئله اساسی در کشور یاد کرد و گفت: علیرغم این که دستگاه‌های ذیربط سال‌ها در این زمینه تلاش کرده‌اند، اما همچنان میزان تلفات، ضایعات و خسارات ناشی از سوانح رانندگی و جاده‌ای زیاد است.
مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، افزود: بنابراین هر اندازه برای حساس سازی دستگاه‌های مسئول، سازمان‌ها، خبرنگاران، اصحاب رسانه‌ و دیگر اقشار جامعه تلاش کنیم باز هم کم کاری کرده‌ایم مگر زمانی که بتوانیم خسارات و آمار کشته و زخمی شدگان این گونه سوانح را به حداقل برسانیم.
وی خاطر نشان کرد: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در حوزه ایمنی راه‌ها و فرهنگ سازی در این زمینه رسالت و مسئولیت ذاتی دارد که پیش از این مغفول مانده بود اما از سال گذشته و در پی نام گذاری دهه حاضر از سوی سازمان ملل متحد با عنوان دهه "تلاش برای ایمنی راه‌ها"، با هماهنگی و همکاری فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) فعالیت در این زمینه را با ارائه طرح‌های مختلف به صورت جدی تر دنبال کرد.
ایرجی از پروژه فرهنگی و آموزشی "هنگام خواب آلودگی رانندگی نکنید" و به عنوان یکی از طرح‌های مرتبط با این موضوع که از سوی کانون در دست اجرا و بررسی است یاد کرد و افزود: پروژه "هنگام خواب آلودگی رانندگی نکنید" از سال گذشته آغاز شده و در سطح رانندگان اتوبوس‌های بین شهری کشور اجرا می‌شود.
مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، اضافه کرد: طرح دیگری که در نظر گرفته شده و فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی ( FIA) از آن حمایت می‌کند، "حفظ جان کودکان با رانندگی ایمن" است. در اجرای این طرح، آموزش و پرورش و معاونت اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور با کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مشارکت دارند و قرار است از مهر ماه سال جاری در استان‌های شمالی کشور به عنوان پایلوت آغاز شود.
وی در ادامه اظهار داشت: ترجمه کتابی با موضوع ایمنی راه‌ها و کمپین مواظب دوچرخه‌سواران و موتورسواران باشید از دیگر طرح‌های مورد حمایت FIA به شمار می‌رود و هم اکنون از سوی کانون در حال اجرا است.
در مسیر تلاش برای ایمنی راه‌ها و جاده‌ها، فرهنگ سازی باید از نقطه‌ای آغاز شود و رفتارها تغییر کند، این نکته‌ای بود که ایرجی در ادامه سخنان خود به آن اشاره کرد و یادآور شد: برای محافظت از جان دوچرخه سواران و موتور سیکلت سواران هم باید رانندگان خودروها بیشتر به راکبان این وسائل نقلیه دوچرخ توجه داشته باشند و خود راکبان نیز بیش از پیش به نکات ایمنی و علائم و هشدار‌ها توجه کنند.
وی در پایان اظهار داشت: موضوع ایمنی راه‌ها مقوله‌ای است که همه دستگاه‌ها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و ... باید همه جانبه به آن بپردازند و توجه ویژه به آن داشته باشند.
همچنین در این مراسم، فراز شکری، ملی پوش تیم دوچرخه‌سواری ایران و علی هاشمی، قهرمان موتورسواری کشور به طرح مشکلات خود در مواجهه با رانندگان خودروها در خیابان ها، جاده‌ها و راه‌ها پرداختند و در ادامه نیز تعدادی از برچسب‌های تهیه شده، بر روی آینه‌های کناری تعدادی از خودرو‌ها نصب شد.
لازم به ذکر است: طی فعالیت این کمپین که تلاشی عمومی برای فرهنگ سازی، ایجاد حس همدلی و توجه در میان رانندگان خودرو نسبت به دوچرخه سواران و موتورسیکلت سواران است، 60 هزار برچسب ارسال شده از سوی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی ( (FIA به منظور الصاق روی آینه‌های جانبی خودروها میان رانندگان اتومبیل‌های شخصی و عمومی توزیع خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند عکس‌هایی که با موضوع "مواظب دوچرخه سواران و موتورسیکلت سواران باشید" در ارتباط است را با هشتگ ThinkBikes# به اشتراک بگذارند و حمایت خود را از این طرح اعلام کنند.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
سیب و سوران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
***** کوهنوردی تیوال..قرار شانزدهم *****
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود
و بابت همراهی تمامی قرار های پیشین متشکریم

قرار شماره 16 ( جمعه 11 اردیبهشت 94 )
وعده ما : ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
مسیر : انتخابش با شما!
ساعت برنامه :
برنامه تفریحی : 7 صبح....15 الی 16 (برگشت )
برنامه حرفه ای : 6 صبح.....13 الی 14 ( برگشت )
برنامه تفریحی ( صبحانه + میان وعده از طرف گروه ). هزینه احتمالی = حدود 8 الی 10 هزار تومان

سلام دوستان!

{امیدوارم که همگی خوب باشید و دلتون بتپه واسه بودن کنار هم
نسبت ... دیدن ادامه » به سال پیش در قرار ها تغیراتی داریم به این شکل که از این پس در نظر سنجی قرار ها 2 دسته قرار خواهد بود..یک دسته قرار های حرفه ای و قرار های تفریحی که نظر تمام دوستان تامین بشه و هر کدوم از قرار ها رای بیشتری داشت مثل همیشه همه بهش احترام میزاریم
یه تغیراتی هم در نظر سنجی ایجاد شده که به مرور اعلام میشه
نکته ی دیگه در باره ی مسیر های نظر سنجی هست که از اواسط ار
دیبهشت مسیر های برون شهری نیز اضافه میشه}

!!! و اما دومین قرار
حرف زیادی نیست جز اینکه توی این بهار و حالا که همه چیز مهیاست برای باهم بودن منتظرتون هستیم..
خیلی از دوستانمون تا امروز نتونستن بیان و ما از حضورشون استفاده کنیم..ایشالا که ببینیمشون
میدونید که نظر سنجی تا چهارشنبه شب ادامه پیدا میکنه و بعدش قرار نهایی اعلام میشه..لوازم مورد نیاز و اطلاعات تکمیلی بعد از مشخص شدن مسیر در قرار نهایی اعلام میشه

و اما نظر سنجی :
منتظر نظر همگی هستیم
#خواهشی که هست اینه که به خاطر برنامه ریزی دقیق تر از دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشحالی ماست با انتخاب می آیم ما رو یاری کنند#
دوستان عزیزی که پیشنهادی دارند و دوستان گلی که اطلاعات کلی نیاز دارند از برنامه و برای هماهنگی بیشتر ، خوشحال میشم حرفاشون رو با من در میان بگذارند
شماره من جهت هماهنگی و پیشنهادات :09126069284

منتظرتون هستیم
یا علی
سلام
روزتون بخیر ، به امید خدا مثل همیشه هستیم و خواهیم بود
ممنون از همه ی زحماتی که می کشید.
۰۷ ارديبهشت
قرار متفاوت شماره 17 در بخش گردشگری اعلام شد
۱۵ ارديبهشت
سلام دوستان قرار شماره ۱۸ در بخش گردشگری اعلام شد
منتظرتونیم
۲۸ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» جلوه نمایی "تردستان" شاگال در موزه‌ی جهان‌نما
... دیدن متن »

اثر نقاشی با عنوان "تردستان" اثر هنرمند شهیر بلاروسی، مارک شاگال، در موزه جهان نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جلوه نمایی می کند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی یکی از آثار ارزشمند مارک شاگال با عنوان "تردستان" با داشتن بسیاری از نمادهای تصویری و ویژگیهای خاص این هنرمند که گوشه‌ای از ضمیر ناخود آگاه و سبک منحصر به فرد این نقاش را به تصویر کشیده است مجذوب دید بازدیدکنندگان از موزه جهان نما است.

زاخاروویچ شاگال هفتم جولای سال ۱۸۸۷ در ویتبسک که بخشی از بلا‌روس فعلیاستمتولدشدودرسال ۱۹۸۵ چشم از جهان فروبست. او در خانواده‌ای با ۹ فرزند بزرگ شد که پدرش ماهی‌فروش بود. همین نکته بعدها در بسیاری از آثار این نقاش ظاهر شد؛ کارشناسان هنری عقیده دارند ماهی‌هایی که از گوشه و کنار تابلوهای شاگال سر در می‌آورند و حتی بعضی از اوقات در حال پرواز هستند، خاطرات آن دوران را بازتاب می‌دهند و برای خود نقاش، یادآور پدرش هستند.

این هنرمند تا پایان عمر در آثارش تصاویری را ثبت می‌کرد که ریشه در دوران کودکی او، زادگاهش و فرهنگ فولکلور داشتند.

در نقاشی‌ها و آثار چاپی این هنرمند عناصری دیده می‌شوند که تکرار آنها را می‌توان در بیشتر این آثار دید. هر یک از این عناصر نمادی از یکی از تفکرات این هنرمند نقاش است. برای مثال گاو در نقاشی‌های او به‌عنوان نمادی از «بهترین شکل زندگی» شناخته می‌شود؛ درخت نماد دیگری از زندگی است؛ نوازنده ویلن، یکی دیگر از نمادهایی است که در تعداد زیادی از آثار این هنرمند به چشم می‌خورد. نوازنده ویلن در زادگاه او نقشی محوری داشت و در لحظات حساس زندگی هر فرد (تولد، ازدواج و مرگ) حضور پیدا می‌کرد تا هم پیام‌آور شادی و هم اندوه باشد.

شاید مارک شاگال برای افرادی که چندان با نقاشی آشنا نیستند، هنرمند شناخته شده‌ای همچون پیکاسو یا ونگوگ نباشد اما به احتمال زیاد این افراد با دیدن آثار شاگال، ارتباط بسیار راحت‌تری با نقاشی‌های او برقرار می‌کنند. ارتباطی که برقراری آن با آثار هنرمندانی مانند پیکاسو در بیشتر مواقع بسیار سخت و دشوار است.

شاگال با وجود آن‌که در دوران جنبش‌های هنری مختلفی فعالیت می‌کرد اما به‌طور کامل جذب هیچ‌یک از آنها نشد و سبک کودکانه منحصربه فردی را پیدا کرد که به مشخصه آثارش تبدیل شد. وی همچنان از رویاهای کودکی و افسانه‌پردازی‌های ذهنی خود که همگی ریشه در زادگاهش داشتند برای خلق آثارش استفاده می‌کرد.

شاگال در نقاشی‌هایش از نمادهای مختلفی استفاده می‌کرد که شاید هر مخاطبی، ارجاعات آنها را متوجه نشود اما به راحتی می‌تواند زبان تصویری ساده شاگال را درک کند. شاید به همین دلیل باشد که او را نقاش خیال‌ها و خاطره‌ها می‌دانند.

گفتنی است موزه جهان نما یکی از موزه های مجموعه فرهنگی-تاریخی نیاوران است که کلکسیونی از آثار هنری اهدایی یا خریداری شده ایرانی و خارجی در دوران پهلوی را با دو معیار تنوع و نفاست آثار هنری و همچنین گسترة زمانی خلق آن ها در خود جای داده است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مطالعات جدید نشان می‌دهد سوئد معتبر‌ترین پاسپورت در جهان را به خود اختصاص داده است. به نوشته عصرایران به نقل از ایندیپندنت، شهروندان سوئدی با پاسپورت خود می‌توانند با پرداخت ۲۸ یورو، یک ساعته پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۷۴ کشور سفر کنند تا معتبر‌ترین پاسپورت را داشته باشند. البته فنلاندی‌ها و آلمانی‌ها هم با پاسپورت خود می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۷۴ کشور سفر کنند با این تفاوت که صدور آن برای فنلاندی‌ها ۵ ساعت و برای آلمانی‌ها ۷ ساعت کاری زمان می‌برد و قیمت آن هم برای فنلاندی‌ها ۳۷ و برای آلمانی‌ها ۴۵ یورو است. انگلیس، آمریکا، دانمارک، کانادا، اسپانیا، بلژیک و هلند هم در رتبه بندی ۱۰ کشور بر‌تر دیده می‌شود. ژاپنی‌ها در آسیا قدرتمند‌ترین پاسپورت را دارند و می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۷۲ کشور ... دیدن ادامه » تردد داشته باشند و بعد از ژاپن، سنگاپور و مالزی قرار دارند که اتباعش می‌توانند بدون ویزا به ۱۶۶ کشور بروند یعنی بالا‌تر از دیگر آسیایی‌ها قرار گرفته‌اند. معتبر‌ترین پاسپورت را در میان همسایگان ایران، شهروندان ترکیه دارند که می‌توانند با پرداخت ۱۶۶یورو و بعد از ۹۵ ساعت کاری پاسپورت بگیرند و بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۰۰ کشور سفر کنند و با دو رتبه فاصله، امارات قرار دارد که اگرچه به ترتیب ۲ ساعته پاسپورت می‌دهد و با ۹ یورو ارزان‌ترین پاسپورت جهان را دارد اما شهروندانش می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۷۷ کشور بروند و قطر هم بعد از امارات در رتبه ۴۴ قدرتمند‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد.

علیرضا بابایی ، رویا و رسول حسینی این را خواندند
آیدا خمان ، David ، امین مهدوی و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
از ارائه آمار و ارقام مربوط به ایران معذوریم!!!
۰۶ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهار که می شود، چنارهای خیابان قصرالدشت شیراز غوغایی بپا می‌کنند. اگر راهت را کج کنی و پا به یکی از کوچه‌هایی که یاس از دیوار هر خانه‌اش آویزان شده، بگذاری، نا خودآگاه به یاد همۀ عاشقانه‌های حافظ می‌افتی و فکر می‌کنی، همین یاس‌ها بودند که حافظ را به اوج شعر رساندند. حافظی که می‌پنداشت هیچ گوشه‌ای از بهشت هم لطف کنار آب رکن‌آباد و گلگشت مصلی شیراز را نخواهد داشت. به‌خصوص اگر شیراز، شیراز اردیبهشت باشد که مرغ الهام بسی از بزرگان را به پرواز درآورده‌است.
اردیبهشت، بهترین وقت سفر به شیراز است. وقتی که هم از شلوغی نوروز خبری نیست و هم شکوفه های بهارنارنج باز شده اند، گل های رز و محمدی و نرگس و بابونه، جشنواره گل ها را در این شهر به راه انداخته اند. آن وقت هوای شهر را با بوی گل های رنگارنگ باید تنفس کرد. از دروازه قرآن باید گذشت و سر حوصله و فرصت ... دیدن ادامه » به زیارت شاهچراغ رفت و بعد راهی زیارتگه رندان جهان، حافظیه و سعدیه، آرامگاه خداوندگار شعر رفت و شیدایی شد.
باید به تاریخ هم سری زد و به روزهایی سفر کرد که وکیل الرعایا در ارگ کریم خانی اش نشسته بود و به بازار و حمامی رفت که یادگار چندصدساله شهر هستند، از مسجدها و خانه های قدیمی و باغ های دلگشای شیراز نمی شود و نباید ساده گذشت. باید سر فرصت به همه آنها سری زد و دل داد و جان گرفت. بنابراین برای سفر به شیراز و دیدنی های اردیبهشتی اش دست کم باید سه روز وقت گذاشت. البته اگر بخواهید، طعم شیرازگردی تان در خاطره تان بماند، باید روزهای بیشتری در شیراز بمانید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ۱۰۸ شیء تاریخی چغامیش در موزه‌ی ملی ایران رونمایی شد.
... دیدن متن »
۱۰۸ شیء تاریخی چغامیش روز چهارشنبه ۲ اردیبهشت در مراسمی با حضور "محمد حسن طالبیان" معاون میراث فرهنگی و "گیل استاین" رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو بعد از ۵۱ سال به ایران بازگردانده و در موزه ملی ایران رونمایی شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معاون میراث فرهنگی کشور در این مراسم که با حضور خبرنگاران انجام شد گفت: آثار استردادی چغامیش دومین محموله‌ی دولت تدبیر و امید است که با همکاری موسسه شرق شناسی شیکاگو به ایران تحویل داده شد.
او با اشاره به تعهدی که دولت وقت ایران از موسسه‌ی شرق‌شناسی شیکاگو در قبال امانت این آثار برای انجام مطالعات گرفته بود، اظهار کرد: در سندی که در اختیار داریم فروغی، سفیر وقت ایران در واشنگتن اعلام کرده بود که یکم آوریل ۱۹۶۴ موافقت شده آثار چغامیش حاصل ۱۱ فصل کاوش برای مطالعات علمی به واشنگتن امانت داده شود.
طالبیان خاطرنشان کرد: سلامت کامل آثار از زمان امانت دادن تا برگشت به ایران، ۲۶۴ شیء امانت داده شده به مدت سه سال و صرفا برای انجام امور علمی در شیکاگو باشد و اینکه پس از پایان تعهد، این آثار تحویل اداره‌ی باستان‌شناسی ایران شده و گزارشی از تحقیقات انجام شده نیز به کشور ارائه شود، از شروط درج شده در این سند است.
طالبیان سایت باستان‌شناسی چغامیش در خوزستان را با اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: در تلا ش هستیم تا سایت تاریخی «چغامیش» بار دیگر خواناسازی شده و کار حفاظتی روی آن انجام شود زیرا این محوطه‌ی می‌تواند برای محققان و پژوهشگران بسیار مفید باشد.
معاون میراث فرهنگی گفت: زمانی که بحث ثبت جهانی «شوش» مطرح شد، علاقه داشتیم این سایت قدری بیشتر مورد توجه‌، مطالعه و کاوش قرار گیرد، در حال حاضر نیز در برنامه‌ریزی‌های انجام شده پس از ساماندهی محوطه، آن را به سایت موزه تبدیل و با انجام کارهای پژوهشی، می‌توانیم پرونده «چغامیش» را به پرونده‌ی جهانی «شوش»، پس از ثبت جهانی‌اش الحاق کنیم.
معاون میراث فرهنگی محوطه‌ی شوش را یکی از منحصربه‌فردترین سایت‌های فرهنگی و زیستی در هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد دانست و ادامه داد: دانشگاه شیکاگو فکر و کمک زیادی برای استرداد این آثار انجام داد، امیدواریم با یک برنامه‌ریزی دقیق این آثار مورد حفاظت کامل قرار گیرند.
طالبیان بیان کرد: این آثار با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمانی ایجاد و کشف اهمیت زیادی دارند چون این آثار نشان‌دهنده‌ی تکنولوژی آن دوره و میزان فعالیت‌ها در چغامیش هستند.
معاون میراث فرهنگی در ادامه معرفی آثار به طور تکمیلی در سطح جامعه را از رسالت‌های موزه‌ی ملی ایران دانست و افزود:موزه ملی ایران باید این کار را با کمک سازمان میراث فرهنگی به بهترین نحو انجام دهد.
او در مورد معرفی آثار موزه‌ای به مردم تاکید کرد: متاسفانه بحث معرفی در دوره‌های گذشته حذف شده بود و اکنون ما موظف هستیم با تولیدات فرهنگی‌، کتاب و ماکت و بروشور در سطح عام‌تر کار معرفی را انجام دهیم، در واقع معرفی باید به طور عام و خاص انجام شود.
او ایجاد انجمن‌های میراث فرهنگی را نیز در این زمینه موثر دانست.
وی درباره نحوه‌ی نمایش این آثار تاکید کرد: به زودی و پس از فراهم شدن مقدمات آثار استردادی چغامیش در موزه‌ی ملی ایران نمایش داده می‌شوند.
"گیل استاین" رییس موسسه شرق شناسی شیکاگو نیز در این مراسم اشیاء استردادی چغامیش را «گنج بزرگ» دانست و تاکید کرد: پژوهشگران با کاوش در این آثار اطلاعات زیادی از نظر شهرنشینی‌، اقتصادی و بازرگانی می‌توانند در این محوطه به دست آورند.
"گیل استاین" اظهار امیدواری کرد: موسسه شرق‌شناسی شیکاگو بتواند یک برنامه‌ریزی مدون برای مطالعات و همکاری‌های بین‌المللی بین ایران و دانشگاه شیکاگو امضا کند.
استاین توضیح داد: قبل از انقلاب اسلامی، این آثار به صورت امانی به شیکاگو برده شدند تا روی آنها تحقیق انجام شود، اما پس از انقلاب و در گیرودارهای اداری آنجا ماندند تا مدتی پیش که با برطرف کردن مشکلات حقوقی این آثار اکنون در اختیار ایران هستند.
وی افزود:‌ برخی از کسانی که این آثار را می‌بینند یک پرسش از ما دارند که آنها از نظر قیمت چقدر اهمیت دارند؟ پاسخ من به آن‌ها این بوده است که این آثار تکه‌های گلی هستند که شاید قیمت پولی چندانی نداشته باشند، اما از آن نظر اهمیت دارند که تمدن ایران را به عنوان مهد تمدن جهان نشان می‌دهند. در واقع این آثار متعلق به یک دوره شهرنشینی هستند که نمونه آن را به جز ایران فقط در عراق داریم.
رئیس موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در پاسخ به پرسشی درباره‌ی تمایل این موسسه برای نشان دادن حُسن نیت‌اش به ایران و کمک برای بازگرداندن دیگر آثار تاریخیِ در اختیار این موسسه مانند الواح هخامنشی گفت: تبلت‌های تخت‌جمشید یکی از مهم‌ترین مدارک ایران هستند. از زمانی که این آثار را در اختیار داریم سعی کرده‌ایم به صورت سیستماتیک آنها را چاپ و ترجمه کنیم، اما اکنون آنها از اختیار ما خارج شده‌اند. این تصمیم عالی آمریکاست و امیدواریم به زودی رای به نفع ایران صادر شود تا به ایران برگردانده و باز کار روی آن‌ها انجام شود.
او با اشاره به روند سیستم حقوقی آمریکا در سه مرحله‌ی دادگاه پایین‌، دادگاه میانی و دادگاه عالی اظهار کرد: در پرونده‌ی الواح شیکاگو، قاضی دو دادگاه نخست رای‌های محکمی را به نفع ایران صادر کرده‌اند، ازسوی دیگر براساس سنت، زمانی‌که دو دادگاه اول به نفع پرونده رای دهد، دادگاه عالی نیز به همان رای قانع می‌شود.
او به متنی که در این پرونده درباره‌ی الواح آمده نیز اشاره کرد که «این‌ها مواد فرهنگی و ذخایر فرهنگی یک ملت هستند و به هیچ فردی تعلق ندارند و نباید از آنها گرفته شود.»

استاین با اظهار امیدواری از این‌که «امیدواریم امسال رای دادگاه به نفع ایران صادر شود»، از موزه‌ی ملی ایران خواست به عنوان یکی از رسالت‌های موزه‌ای، اطلاعات موزه‌ی ملی به عنوان «موزه‌ی مادر» را در قالب اطلاعات بروشور و کاتالوگ به شکل عامیانه‌تر که مردم آنها را درک کنند به دیگران منتقل کنند.

منبع: خبرگزاری میراث آریا


سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوهنوردی تیوال ...<<<<<<<قرار نهایی شماره 15>>>>>>>>....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود....شروع قرار بهار = جمعه 4 اردیبهشت

به نام خداپیش ... دیدن ادامه » از هر چیز بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریمدوستان عزیز با اتمام نظر سنجی شماره 15 برنامه ی روز جمعه 4 اردیبهشت به صورت زیر اعلام میگردد:

...قبل از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!

مسیر انتخابی : دار آبادوعده ی ما : ساعت 6.30 الی 7 صبح ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری

محدوده زمانی برگشت : 14 الی 15.30

چند نکته قابل تامل :

یادم نمیرود که چه قدر دوست داریم باهم بودنمان را،یادم نمیرود که چقدر بزرگ داریم و سایه شان مستدام رو سرمان،یادم نمیرود تک تکمان را که هجوم میبریم به دیگری وقت دل گیریشان

یادم میماند که چقدر خوبیم

چقدر خوبیم ما، چقدر خدا هم هست لابلای بودنمان

قبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))1) گروه کوهنوردی تیوال گروهی متشکل از همه ی دوستان عزیز فرهنگی و سایر دوستان ، گروهی صرفا ورزشی _ فرهنگی می باشد که در چارچوب موازین نظام مقدس جمهوری اسلامی برنامه کوهنوردی خود را دایر کرده است

2) گروه کوهنوردی موجود نه یک گروه حرفه ای و نه یک گروه آماتور می باشد و صرفا گروهی در حد توانایی همه ی اعضای گروه میباشد

3) دوستان عزیز هر کدام لوازم شخصی از قبیل : بشقاب . لیوان . قاشق . چاقو .فلاسک کوه نوردی ( آب جوش ) و یک عدد آب معدنی کوچک و تعدادی قند و سایر لوازم مورد نیاز شخصی به همراه داشته باشند

4) قطعا داشتن جوی دوستانه و گرم بدون در نظر گرفتن حریم ها و احترام متقابل به هم و پاس داشتن ارزش ها امکان پذیر نمیباشد.

5) رعایت شأونات اسلامی برای تمامی دوستان امری طبیعی میباشد که رعایت آن وظیفه ی تک تک دوستان عزیز تلقی میشود

6) فراهم کردن صبحانه و میان وعده به عهده گروه میباشد

7) ضمن احترام به تمامی دوستان عزیز پذیرای دوستانی که سن آنها بالاتر از 18 سال ( سن قانونی ) میباشد هستیم و چشم انتظار دیدن دوستانی که فعلا این شرایط رو ندارند در برنامه های آتی خواهیم بود

8) امیدواریم در کنار هم مثل ادوار گذشته ساعاتی خوش رو تجربه کنیم

9) کسانی که زیر انداز دارند لطف کنند همراه خودشون بیارند

10 ) دوستان با انتخاب " هستم " برنامه ریزی ما رو دقیق تر کنیدشماره من جهت هماهنگی بیشتر : 09126069284یه مطلب مهم:::::::شروعی دوباره داریم با کلی تغیرات خوب خوب

همتون بیاید...

یا علی

امیدوارم روز خوبی داشته باشیم به امید خدا

دوستانی که چه در تیوال و چه به صورت تلفنی تا الان اعلام حضور کردند:
امین عظیمی ، کاوه ، حسین پوریعقوب ، مهرزاد محمدی ، علیرضا بابایی ، میثم رشیدی مهرآبادی ، مژگان علی نیا ، هومن پرهام ، David ، حدیثی ، جواد ، ویدا فضیلت ، ریما کاوه( +1 ) ، فهیمه تردست ،نسیم ، ... دیدن ادامه » زهرا شاه بداقی ، رضا میم
۰۳ ارديبهشت
Alirezaye aziz ishalah ke mibinimet dafeye bad
۰۶ ارديبهشت
دوستان عزیز سلام
قرار شماره 16 در بخش گردشگری اعلام شد..منتظرتون هستیم
۰۷ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان تا فصل گرما فرانرسیده حتما یه دیداری از کرمان داشته باشید...
این شهر با روح آدم بازی میکنه
با فاصله 35 کیلومتر میتونید بهار - تابستان - پاییز و زمستان رو تجربه کنید
کلوت محل رویایی است که شما رو میتونه به تجربه ی زیبایی مهمان کنه
شب کویر با ستارگانی که دست بهشون میرسه
و کوههایی که امروز به شکلی و فردا به شکل دیگری هستند
و تغییر اقلیم ناگهانی از باغ های مرکبات به کویر خشک و بی انتها
واقعا بی نظیره
از همه زیباتر
مردم مهربونش هستن که خاطره یک سفر به یاد موندنی رو برای شما می سازن
اگر خواستید داخل کویر برید و به کلوت ها نزدیک بشین حتما با ماشین 4wD این کار رو بکنید
و حداقل با یک خانواده دیگه هماهنگ کنید که اگر احتیاج به کمک داشتین تنها نباشید
فالوده کرمانی یادتون نره
و خودتون رو از خوردن بزقورمه محروم نکنید که مزه اش هیچوقت از دهانتون نمیره
سفرهای ... دیدن ادامه » خوشی براتون آرزو می کنم
خانم اسکویی عزیز بهمن ماه کرمان بودم و واقعا بی نظیر بود خیلی خوشحالم که اون کلوتهای زیبا رو از نزدیک دیدم و به باغ شازده ماهان رفتم و در کل زیباییهای کرمان رو دیدم .
من نیز به شدت به دوستان پیشنهاد می کنم یه سفر به کرمان داشته باشند .
۱۵ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نخستین دانشکده‌ی طب ایران در ارومیه مرمت می‌شود.
... دیدن متن »
ساختمان چوبی دانشگاه ارومیه به عنوان نخستین دانشکده طب ایران در سال جاری مرمت می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، محمد فتحی در مصاحبه خبرنگار روابط عمومی با اشاره به اهمیت تاریخی این دانشگاه، اظهار داشت: ساختمان چوبی داخل محوطه پردیس دانشگاه ارومیه به عنوان اولین دانشکده طب ایران در ابتدا توسط مسیون های آمریکایی راه اندازی شده است.
معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر این بنا از نظر سازه ای و دیوارهای پیرامونی مشکل چندانی نداشته، اما متاسفانه بدلیل نفوذ رطوبت حاصل از بارندگی و بار زیاد موجود در بام، بخشی از سقف های این بنا تخریب شده است.
فتحی تصریح کرد: اخیراَ در جلسه ای با حضور معاون امور عمرانی استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و رئیس دانشگاه ارومیه تفاهم نامه ای در این خصوص امضا شد که در صورت تخصیص اعتبار لازم، عملیات مرمتی و بهسازی این بنا طی ماههای آینده شروع می شود.
وی یادآور شد: طرح رفع خطر و استحکام بخشی این بنا از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آماده گردیده و تقدیم دانشگاه ارومیه شده است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: در تلاش هستیم تا تمام فضای پردیس دانشگاه شهر ارومیه را به همراه درختان کهنسال و سایر ابنیه تاریخی موجود در محوطه، به عنوان باغ و عرصه ارزشمند تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی ثبت شود.

ساختمان چوبی دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۹۷۶ به نام ساختمان جهاد داشگاهی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بانوی فرانسوی کودکان ایرانی را با فرهنگ باستانی ایران آشنا می کند.
... دیدن متن »
بانوی فرانسوی دوستدار ایران و میراث فرهنگی کشورمان خانواده‌ها به ویژه کودکان ایرانی را با فرهنگ اصیل و غنی پیشینیان خود آشنا می کند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، لیلا کفاش زاده مسئول بخش کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر افزود: این بانوی فرانسوی به همراه دکتر محمد رهگشای همسر ایرانی خود سراموزه رهگشای را به عنوان مکانی فرهنگی، علمی و آموزشی در بادرود نطنز راه اندازی کرده است که هر ساله برنامه هایی چون جشن انار، مراسم عید نوروز، جشنواره ها، دوره های آموزشی موسیقی، مراسم عاشورا و ... را برگزار می کند.
کفاش زاده اظهار داشت: بانو رهگشا همسر فرانسوی دکتر محمد رهگشای که بیست سال در ایران زندگی کرده علاقه فراوانی به فرهنگ ایران، سنت ها و آداب و رسوم آن دارد به طوری که عمده فعالیت‌های آموزشی در این موزه برای کودکان به همت وی انجام می گیرد.
او با اشاره به علاقه رهگشای به فرهنگ اصیل ایران خاطر نشان ساخت که از همین روست که بانو رهگشای سعی دارد در فعالیت های فرهنگی که در موزه رهگشا انجام می شود خانواده ها و به ویژه کودکان با فرهنگ اصیل و غنی پیشینیان خود آشنا شوند.
کفاش زاده تصریح کرد: به عنوان مثال سالها است که در ایام نوروز مراسم پیش بهاری و چیدن سفره های زیبای هفت سین جزء فعالیت های فرهنگی این موزه قرار گرفته است.
مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه (richt.ir) برگزاری جشن انار در آبان ماه، مراسم عاشورا در ایام محرم، برگزاری جشنواره ها و دوره های آموزشی موسیقی برای کودکان را از برنامه های این موزه اعلام کرد.
کفاش زاده اظهار داشت: از کار گاه های آموزشی که برای نوروز ۹۴ در نظر گرفته شده بود می توان از کارگاه آشنایی با ساخت عروسک نخودی نام برد که با حضور کودکان به همراه مادربزرگ ها به خوبی برگزار شد.
مسئول بخش کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد که ساخت عروسک نخودی از دیر باز توسط مادر بزرگ ها برای نوه ها انجام می شده است به این صورت که با گذاشتن چشم و ابرو برای یک نخود و پیچیدن یک تکه پارچه گلدار به دور آن، شکل یک پیر زن را به نخود می دادند و به نام ننه نخودی بر روی سبزه عید می گذاشتند.
او افزود: همچنین در ایام نوروز تابلوی زیبای هفت سین کمال الملک نیز به شکل جورچین (پازل) بسیار بزرگی در آمده بود که چیدن و جور کردن قطعات آن برای کودکان هم سرگرم کننده بود و هم آموزنده و آنان را با یک اثر منحصر به فرد آشنا می کرد.
وی با بیان اینکه این سرا موزه فضاهای دیدنی و زیبایی دارد که برای بازدید کنندگان جالب است افزود: مطبخ و زورخانه از فضاهایی است که مورد استقبال بازدید کنندگان به ویژه کودکان قرار می گیرد.
کفاش زاده در توصیف سرا موزه رهگشای خاطر نشان کرد: در گوشه و کنار حیاط این موزه اشیایی به منظور وزن کردن و انواع ابزار کشاورزی قدیمی در معرض دید و تجربه‌ی مستقیم کودکان و بازدید کنندگان قرار گرفته که به نوعی معرف اداب و رسوم کشاورزی و باغداری در آن زمان است.
او افزود: در موزه رهگشای همچنین بازدید کنندگان دربازدید از فضای زیر زمین خانه با آیین های فتوت و جوانمردی و ابزار ورزش پهلوانی آشنا می شوند.

بنای خانه رهگشای واقع در شهر بادرود نطنز ازتوابع استان اصفهان از نظر کالبدی ازجمله خانه‌های اقلیم خشک است که دانش معماری آن در تطابق و هماهنگی با اقلیم بیابانی کاملا مشهود است به گونه‌ای که در چهار فصل سال، براحتی می‌توان از فضاهای آن استفاده کرد. خانه رهگشای در کوچه «کوچه باغ» واقع شده که به ورودی باغ های سر سبز و با طراوتی ختم می‌ شود و دلیل وجه تسمیه آن کوچه نیز بوده است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
***** کوهنوردی تیوال..قرار پانزدهم..(اولین قرار 94) *****
از تیوال درخواست میشود این نگاشته پر رنگ شود
و بابت همراهی تمامی قرار های پیشین متشکریم

قرار شماره 15 ( جمعه 4 اردیبهشت 94 )
وعده ما : ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
مسیر : انتخابش با شما!
ساعت برنامه :
برنامه تفریحی : 7 صبح....15 الی 16 (برگشت )
برنامه حرفه ای : 6 صبح.....13 الی 14 ( برگشت )
برنامه تفریحی ( صبحانه + میان وعده از طرف گروه ). هزینه احتمالی = حدود 8 الی 10 هزار تومان

سلام دوستان!

{امیدوارم که همگی خوب باشید و دلتون بتپه واسه بودن کنار هم
ایشالا ... دیدن ادامه » میخوایم اولین قرار سال 94 رو شروع کنیم و با کلی تغیران نبت به سال پیش
در قرار ها تغیراتی داریم به این شکل که از این پس در نظر سنجی قرار ها 2 دسته قرار خواهد بود..یک دسته قرار های حرفه ای و قرار های تفریحی که نظر تمام دوستان تامین بشه و هر کدوم از قرار ها رای بیشتری داشت مثل همیشه همه بهش احترام میزاریم
یه تغیراتی هم در نظر سنجی ایجاد شده که به مرور اعلام میشه
نکته ی دیگه در باره ی مسیر های نظر سنجی هست که از اواسط ار
دیبهشت مسیر های برون شهری نیز اضافه میشه}

!!! و اما اولین قرار:
حرف زیادی نیست جز اینکه توی این بهار و حالا که همه چیز مهیاست برای باهم بودن منتظرتون هستیم..
خیلی از دوستانمون تا امروز نتونستن بیان و ما از حضورشون استفاده کنیم..ایشالا که ببینیمشون
میدونید که نظر سنجی تا چهارشنبه شب ادامه پیدا میکنه و بعدش قرار نهایی اعلام میشه..لوازم مورد نیاز و اطلاعات تکمیلی بعد از مشخص شدن مسیر در قرار نهایی اعلام میشه

و اما نظر سنجی :
منتظر نظر همگی هستیم
#خواهشی که هست اینه که به خاطر برنامه ریزی دقیق تر از دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشحالی ماست با انتخاب می آیم ما رو یاری کنند#
دوستان عزیزی که پیشنهادی دارند و دوستان گلی که اطلاعات کلی نیاز دارند از برنامه و برای هماهنگی بیشتر ، خوشحال میشم حرفاشون رو با من در میان بگذارند
شماره من جهت هماهنگی و پیشنهادات :09126069284

منتظرتون هستیم
یا علی
با یکی از دوستانم می آیم !
۰۱ ارديبهشت
چه حیف که نتونستم بیام و کنار شما خوبا بودن رو از دست دادم. ولی به امید یه عالمه جمعه خوب کنارتون دلم رو آروم می کنم
۰۵ ارديبهشت
دوستان عزیز سلام
قرار شماره 16 در بخش گردشگری اعلام شد..منتظرتون هستیم
۰۷ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام و روزبخیر
آیا ممکنه تور کوهنوردی هم بذارید؟
ممنون :)
عمو فرهاد قصه ها و رسول حسینی این را دوست دارند
درود بر شما
تیوال در گام نخست، معرفی دیدنی‌ها و گردش‌های در حال اجرا توسط شرکت‌های مسافرتی را آغاز نموده است و در آینده‌ با همکاری آژانس‌ها و یا به صورت مستقل وارد بخش اجرایی و برگزاری گردش نیز خواهد شد.
با سپاس
۳۰ فروردين
فاطمه جان میتونی با برنامه های کوهنوری بچه های تیوال همراه بشی؛ خیلی حرفه ای نیست ولی جمع گرمی از دوستانه که حتما بهت خوش میگذره
۰۲ ارديبهشت
@نادیا اسکویی: سلام، خوبی؟ خیلی ممنون از راهنماییت. چه جوری میتونم با گروه کوهنوردی همراه بشم؟
۰۲ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ارائه طرح‌های گردشگری در دهکده‌ی ساحلی چی چست ارومیه
... دیدن متن »
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بر ضرورت همکاری دستگاههای اجرائی در ارائه و پیاده سازی طرح های گردشگری در منطقه نمونه گردشگری دهکده ساحلی چی چست ارومیه تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، جلیل جباری در جلسه بررسی پیاده سازی طرح های گردشگری در دهکده ساحلی چی چست ارومیه که با حضور مسئولین ادارات کل محیط زیست، ورزش و جوانان، امور عشایر استان و شهرداری ارومیه برگزار شد، با اشاره به اثرات وضعیت دریاچه ارومیه در بحث گردشگری، اظهار داشت: بحران کم آبی دریاچه ارومیه موضوع حیاتی در بحث گردشگری استان بوده و بایستی با همکاری دستگاههای اجرائی و همراهی مردم تدابیری برای احیای گردشگری این دریاچه اندیشیده شود.
وی اظهار کرد: ارائه طرح های گردشگری در دهکده ساحلی چی چست یکی از موارد حائز اهمیتی است که مورد تاکید معاون امور عمرانی استاندار بوده و با همکاری دستگاههای اجرائی ذیربط، می توان ضمن ارائه به موقع طرح های گردشگری، از ظرفیت این دهکده در راستای اجرای سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه بهره برد.
جباری گفت: دهکده ساحلی چی چست به عنوان منطقه نمونه گردشگری، نقطه قوتی برای شروع پروژه های گردشگری مرتبط با احیای دریاچه ارومیه بوده که می توان آن را به سایر شهرهای استان تسری داد.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت مشارکت دستگاههای ذیربط در این خصوص، گفت: ارائه به موقع برنامه ها از سوی دستگاههای اجرائی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان دبیرخانه این کارگروه، به منظور جمع بندی طرح ها جهت ارائه به شورای برنامه ریزی استان ضروری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در پایان بر ضرورت اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در دهکده ساحلی چی چست، طبق ضوابط و معیارهای منطبق با محیط زیست تاکید کرد.
سعدآبادی مدیر فرهنگی اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این جلسه بر ضرورت اجرای طرح های گردشگری با امکانات موجود در دهکده ساحلی چی چست ارومیه تاکید کرد و گفت: ارائه طرح های مقطعی مثل برگزاری جشنواره ها و نمایشگاهها و طرح های پیوسته مثل لجن درمانی در طول سال، پیاده روی و ... از جمله برنامه هایی که می شود با همکاری دستگاههای ذیربط اجرا نمود.
حسین امامی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غری نیز در این نشست برگزاری جشنواره های بومی محلی، تندیس های نمکی، راه اندازی موزه مردم شناسی حوزه دریاچه ارومیه، غذاهای بومی محلی، جشنواره عاشیقی های موسیقی سنتی استان و برپایی نمایشگاههای صنایع دستی و هنرهای سنتی را از جمله برنامه های قابل اجرا در دهکده ساحلی چی چست عنوان کرد.

گفتنی است در این جلسه بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی و همکاری دستگاههای اجرائی در ارائه به موقع برنامه ها و طرح های گردشگری در دهکده ساحلی چی چست ارومیه تاکید شد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

آرش رضایی ، رسول حسینی و sara saghafi این را خواندند
سیب و سوران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"عروس فارس آماده پذیرایی از مسافران جشنواره گل و گلاب"

همه ساله با آغاز اردیبهشت و فصل برداشت گل های محمدی میمند فارس رنگ و بوی بهشتی به خود می گیرد.گلابگیری در میمند فارس به دو صورت سنتی و صنعتی انجام می‌شود و بوی عطر گل محمدی هنگام گلابگیری، اردیبهشت میمند را معطر و خوشبو کرده است.

میمند شهری تاریخی است و قدمت آن براساس مدارک و بناهای تاریخی بر جای مانده به چند هزار سال می رسد. در زمان ساسانیان سرزمین پارس که مقر اصلی حکومت بوده است به پنج ولایت یا کوره(خُرٌه) تقسیم شده که هر کوره در واقع مجموعه‌ای از شهرهای یک مسیر است که به مرکز حکومت می رسد. ولایت اردشیرخوره یکی از مهم‌ترین کوره‌های پنجگانه فارس بود که در مسیر شیراز تا دریای پارس و جزایر جنوبی قرار داشته و از آنجا مسیر مهم دیگری از کیش و قشم به هند و سراندیب (سریلانکا کنونی) برقرار ... دیدن ادامه » بوده است.نام میمند در منابع جغرافیایی تاریخی سده های نخستین اسلام به‌عنوان یکی از نواحی کوره اردشیر فراوان مشاهده می شود. آنچه در اغلب این منابع تکرار شده این است که: میمند شهری است کوچک در ناحیه گرمسیر فارس با هوای معتدل. دارای آب روان و انواع میوه. محصول عمده آن انگور و گلاب. شغل مردم بیشتر پیشه‌وری و تولید گلاب و عطریات.دارای کاروانسرا و مسجد جامع و مردمی بصلاح.از قدیمی ترین نوشته‌های جغرافیایی در این مورد در کتاب صورالاقلیم نوشته ابوزید سهل بلخی (322 هـ ق) از میمند به‌عنوان یکی از نواحی اردشیرخوره نام برده است که در مسیر عبور شاهراه مهمی قرار داشته است. و همچنین گوید: . . . گلاب پارس از آن خیزد و به بدریابار و حجاز و یمن و شام و مصرو مغرب و خراسان برند . . . ابن بلخی می نویسد: اسکندر چون می خواست شهر‏ ‎ گور (جور) را غرق سازد آب رودخانه را به طرف صحرای میمند منحرف کرد همچنین حمدالله مستوفی در کتاب نزهة القلوب و اصطخری در المسالک و الممالک باز درباره مسیر شیراز تا کیش (کوره اردشیر) از میمند به‌عنوان یکی از نواحی و یکی از ایستگاههای مسافران نام میبرد.به هر حال در آن زمان میمند بر سر یک شاهراه تجاری مهم از شیراز به بنادر و جزایرجنوبی و از آنجا به هند قرار داشته است و دارای کاروانسرا و بازار مهمی بوره است. پس از تغییر مسیر شاهراه فوق به، از اهمیت اقتصادی میمند کاسته شد اما همچنان شهرت خود را به‌عنوان شهری زیبا و فرهنگی و صاحب تولیدات متنوع بویژه عطر و گلاب، حفظ نمود.اوژن فلاندن جهانگرد مشهور فرانسوی در سال 1841 میلادی (1257هـ ق) با این که در یک زمستان سخت از میمند گذر کرده است، از مزارع و باغها و بناهای زیبا و مردمان باصفا و آزاد میمند تعریف نموده و می نویسد: « . . . این شهر کوچک در ایران نادر و بلکه منحصر بفرد است ...
رسول حسینی و مصطفی .خ این را خواندند
سیب و سوران ، امین مهدوی و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید