«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

» گزارش جالب «وچرنی لیست» از ایران
... دیدن متن »

خبرنگار «وچرنی لیست»، به‌عنوان دومین روزنامه‌ی پُرتیراژ کرواسی که با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) به ایران اعزام شده بود، به انتشار گزارش‌هایی متعدد و متفاوت از اماکن توریستی کشورمان پرداخته است.

سفر به ایران امروز، برای گردشگران خارجی همواره جذابیت‌هایی خاص خودش را داشته و از آنجایی که در عصر ارتباطات و پیدایش وسایل ارتباط جمعی، مردم جهان بیش از پیش تحت بمباران رسانه‌ای قرار گرفته‌اند، اما متاسفانه بخشی از این جذابیت‌ها، درست ارایه نشده‌ است.

به‌رغم مخابره تصاویر موردی و گزارش‌های غیر واقعی از ایران اما هر از چند گاهی با حضور برخی اهالی مستقل رسانه‌ای به کشورمان و ارایه‌ی مطالبی مستند از کشورمان حقیقت پیشرفت‌های موجود و تغییرات واقعی شهرهای مختلف ایران اسلامی به جهانان مخابره می‌شود.

تنوع وکیفیت غذا در ایران

به گزارش بخش فرهنگ ایسنا، حسن حیدر دیاب، خبرنگار روزنامه‌ی «وچرنی لیست»، یکی از همین افراد است که به‌همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به تماشای بدون پیش زمینه در ایران پرداخته و برای مثال، درباره تهیه و طبخ غذا در ایران می‌گوید: ایران گهواره تمدن بشری است که می‌توان از تنوع و کیفیت غذاهای آن به خوبی یاد کرد. هر منطقه‌ از ایران دارای غذاهای سنتی خاص خود است و خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن‌ها آشنا می‌کند.

وی در گزارش خودش می‌افزاید: طبخ غذا در ایران تند نیست. غذاهای متنوع ایرانی دربرگیرنده سبزیجات و برخی میوه‌ها هستند که از خوبی و محبوبیت غذاهای ایرانی می‌توان نسبت به کشورهای همسایه از جمله افغانستان، کشورهای آسیای میانه، هند و پاکستان یاد کرد.

گزارشگر وچرنی لیست، معتقد است که در ایران، زمان بیشتری نسبت به اروپایی‌ها برای طبخ غذا صرف می‌شود، زیرا غذا و صرف آن در جمع خانواده‌ها مورد توجه خاص ایرانیان است. در خیابان‌های تهران، برخی غذاها همچون فلافل، ساندویچ‌های سرد و گرم، و آب میوه تازه تهیه و به مشتری عرضه می‌شوند.

وی یادآور شده است: در ایران کسی به تنهایی غذا نمی‌خورد، غذاهای متنوع ایرانی همراه با پلو و خورشت است که غذا را غنی‌تر و باکیفیت‌تر و خوشمزه‌تر می‌کند؛ چراکه در خاورمیانه و خلیج فارس فقط ایرانی‌ها هستند که می‌توانند به خوبی غذاهای ترکیبی سبزیجات و میوه‌جات را طبخ کنند.

حسن حیدر دیاب با اشاره به نحوه سرو غذا در ایران، می‌افزاید: در شمال ایران، غذاهایی چون ماهی و در جنوب، میگو مصرف شده و در دریای خزر بهترین خاویارها در جهان، پرورش داده می‌شود. در هتل‌هاو رستوران‌های ایرانی غذاهای سنتی ویژه ایرانیان و نیز، غذاهای غربی و بین‌المللی سرو می‌شود. اما نکته قابل توجه این است که برخی ایرانیان اگر همراه غذا یک‌بار در روز پلو نخورند، می‌گویند: «ما هنوز غذا نخورده‌ایم».

گزارشگر وچرنی لیست، به روش طبخ برنج و نان در ایران اشاره می‌کند و اشاره دارد: نان در سفره غذاهای ایرانی سهم خاصی دارد؛ چراکه نان‌های مخصوصی در نانوایی این کشور اسلامی، پخت می‌شود. نان بربری بیشتر در صبحانه و غالباً با پنیر و گردو صرف می‌شود. نان تافتون برای کباب و غذاهای بدون پلو خوب بوده و نان لواش که خیلی نازک است برای ساندویچ خیلی مناسب است امّا نان سنگک که همراه با کنجد طبخ می‌شود با انواع غذاهای سرو می‌شود.

یلدا؛طولانی‌ترین شب سال در ایران

یکی ‌از آداب به‌یادگار مانده از گذشتگان و پیشینیان، شب انار و آجیل و قصه وهندوانه، شب لحظات مهرورزی و شب تولد خورشید است.

شب یلدا درازترین شب سال در این سرزمین است، شبی که در آن صبح دیرتر آغاز و ماه وستاره‌ دیرتر به خانه‌ می‌روند. یلدا در فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته و در آن رسم و رسوماتی انجام می‌شود که شنیدنش جالب و خواندنی است.

کاخ سعدآباد؛ میراث فرهنگی ایران

حیدر دیاب در سفر خود به ایران از مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد نیز دیدن می‌کند که در ادامه گزارش خود در وصف این مجموعه می‌آورد: این عمارت درپهنه پرطراوت کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند و دربخش دل‌انگیزی از شمال شهر تهران بامساحتی حدود 110 هکتار قرار گرفته است.

این منطقه دردوره قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی و ییلاق شاهان این سلسه بوده و پس از کودتای 1299 خورشیدی در وسعتی تازه والحاق باغ‌های مختلف به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول اختصاص یافت که کاخ و کوشک‌هایی به‌مناسبت‌های گوناگون در جای‌جای این پهنه سرو و سپیدارهای سن و سال داری از بازمانده بناهای قاجار سر برآوردند.

تمامی این مجموعه پس از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شده است که برخی از عمارت‌ها به شکل کاخ-موزه، همانطور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته شده و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا، به موزه تبدیل شدند.

این روزنامه‌نگار کروات افزوده است: ایران طی یک بازه زمانی موفق شد برخی از اتومبیل‌های گرانقیمت شاه را که در بریتانیا بود، پس بگیرد. همچنین، از سوی آلمان پیشنهاد چند میلیونی برای نمایش مرسدس بنز شاه در نمایشگاهی مطرح شد که ایران این پیشنهاد را رد و اعلام کرد این موزه، ملی بوده و به مردم ایران تعلق دارد.

وی آورده است: مردم ایران، سنتّ‌های دیرینه‌ای دارند که علیرغم جنگ‌های متوالی در گذشته، هنوز با قوت و قدرت تمام به شکوفایی خود ادامه می‌دهند. این سنت‌های کهن، بزرگترین مایه دلخوشی و همبستگی ملتی بزرگ به‌نام ایران در سراسر گیتی است؛ به طور قطع، این سنت‌ها و مراسم به‌همراه آثار و سرمایه‌های درخشان یک تمدن کهن، تنها چیزهای باقیمانده از یک هویت ملی است.

چشم‌اندازهای بومی رنگارنگ ایران در بهار و آغاز تابستان شگفتی‌آورند و زمستان هم که می‌شود می‌توان به کنار آبشارهای این کشور اسلامی رفت و در خلوت آرامش، غرش آبشار را با همه تن شنید.

رانندگی حرفه‌ای خانم‌ها

اگر در تهران با یک راننده خانم تاکسی مواجه شدید، تعجب نکنید؛ زیرا ایران کشور عربی نیست. هیچ تفاوتی بین رانندگان حرفه‌ای خانم و آقا در ایران وجود نداشته و رانندگان خانم همین الان در رشته‌هایی مانند ریس، رالی، دیریفت و... فعالیت می‌کنند.

وی می‌گوید: در فرودگاه تهران با پلیس‌های مهربان مواجه شدم و بلافلاصه زنان بسیاری را مشاهده کردم که در فرودگاه شاغل بودند. همه زنان و دختران ایرانی با حفظ و رعایت حجاب اسلامی در تمامی صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی این کشور حضوری فعال دارند.

گزارشگر وچرنی لیست درباره خودروهای کشورمان نیز اظهار کرده است: در ایران بیشترین خودروها، فرانسوی و سپس خودروهای ملی و کره جنوبی هستند اما به‌رغم ارزانی بنزین، بسیاری ازخودروها گاز سوز هستند.

وی با اشاره به علاقه‌مندی ایرانیان نسبت به خانواده‌، تصریح می‌کند: ایرانی‌ها علاقه بسیاری به خانواده داشته و تعطیلات خود را با خانواده می‌گذرانند. با مشاهده بازار و خیابان‌ها این تصور پدید می‌آید که در این کشور تحریمی وجود ندارد، همه چیز را در بازار می‌توان یافت.

حسن حیدر دیاب با اشاره به تحصیلات عالیه در ایران، بیان کرده است: ایرانیان توجه خاصی به تحصیل و مطالعه از خود نشان می‌دهند؛ چراکه 70 درصد دانشجویان را زنان تشکیل داده و ، 80 درصد معلمان نیز زن هستند.

تهران، این کلانشهر آرمیده در پای البرز، همیشه به قلّه دماوند، نماد آزادگی و استواری ایرانیان بالیده است، امّا امروز، در هزاره سوم از میان دست‌ساخته‌های مهندسان ایرانی، هنر و معماری این مرز و بوم در شاهکاری دیگر متجلی است. در همین راستا برج میلاد تهران که درجای‌جای آن، هنر و معماری ایران اسلامی نمایان است، باعظمت برفراز تهران قد برافراشته است.

این روزنامه‌نگار اهل کرواسی به مسافرات و گردش در ایران، اشاره و تصریح کرده است: ایرانی‌ها به مسافرت علاقه بسیاری دارند و گردشگری در این کشور به مجموعه امکانات گردشگری ازجمله بناهای تاریخی، مکان‌های تفریحی، طبیعت، حمل‌ونقل، هتل‌داری و... گفته می‌شود.

گزارشگر وچرنی لیست درباره چشم‌اندازهای ایران اسلامی، اظهار می‌کند: من در این سفر متوجه شدم که تهران جای بسیار دیدنی است و به هر گردشگری آن را توصیه می‌کنم که حداقل بعداز بازگشت از تهران با تجربیات خوب، غنی تر خواهند شد.

نمایشگاه «صنایع دریایی ایران»

حسن حیدر دیاب به حضور 9 شرکت کرواسی در نمایشگاه صنایع دریایی ایران اشاره کرده و در گزارش خودش اظهار ‌می‌کند: شرکت‌های بزرگ خارجی با انتظار لغو تحریم‌ها به تدارک وسیعی برای بازگشت به بازار بزرگ ایران اقدام کرده‌اند.

گزارشگر وچرنی لیست در همین زمینه ادامه می‌دهد: 9 شرکت کرواسی به صورت مستقل و بدون هیچگونه حمایت مالی از سوی اتاق بازرگانی و دولت کرواسی به تهران سفر و در نمایشگاه بین‌المللی «صنایع دریایی ایران» حضور یافتند.

امیدواری مسئولان کرواسی به لغو تحریم‌ها

حیدر دیاب با اشاره به تحریم‌های اقتصادی، اظهار می‌کند: دست‌اندرکاران امور اقتصادی کرواسی امیدوارند که در میان اولین شرکت‌هایی باشند که بعد از لغو تحریم‌ها موفق به کسب پروژه کاری در ایران شوند که براساس ارزیابی تحلیل‌گران، می‌تواند در پایان ماه ژوئن به وقوع پیوندد.

وی در پایان گزارش خود آورده است: در مجموع عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای سیاسی این کشور تعریف می‌شوند، در زبان پارسی و دیگر زبان‌ها می‌توان به مشاهده نشست. اعیاد ملی نوروز و بخصوص مناسبت‌های مذهب تشیع، و آیین‌ اقلیت‌های زرتشتی و مهرپرستی، گوشه‌ای از هنر و فرهنگ‌ ایرانی هستند. به طور کلی، ایران اسلامی سرزمینی است دربرگیرنده اقوام و گروه‌های مختلف دینی وزبانی گوناگون که در بستر تاریخی و اجتماعی طولانی در کنار یکدیگر زندگی کرده‌ و درمیان مردم این سرزمین یک همبستگی فرهنگی و آرمان جمعی و عمیقی پدیدآمده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مواظب باشید در جشن تیرگان خیس نشوید!
زرتشتیان هر روز از ماه های خود را نام گذاری کرده اند که اگر اسم روز با اسم آن ماه برابر شود آن روز را جشن می گیرند.
جشن «تیرگان» نیز از جمله جشن هایی است که در روز تیر از ماه تیر برگزار می شود که با ۱۰ تیر مصادف بوده و با مراسمی شاد همراه است.
از جمله مراسم هایی که در جشن تیرگان برگزار می شود مراسم «آب ریزان» می باشد. فلسفه ی این مراسم به دوران ساسانیان برمی گردد؛ زمانی که به مدت ۷ سال خشکسالی رخ می دهد و بعد از آن در همچین روزی، یعنی در ۱۰ تیرماه با بارش باران خشکسالی از بین می رود. در این مراسم که در میان زرتشتیان یزد و اردکان بیشتر مشاهده می شود، در همچین روزی مردم باید خود را برای خیس شدن ناگهانی آماده کنند.
همچنین در این روز دست بندی به نام «تیر و باد» که از ۷ رنگ نخ بافته شده است را به مدت ۱۰ روز به دستشان می بندند ... دیدن ادامه » و بعد از اتمام ۱۰ روز، دستبند را در مکان مرتفعی همراه با آرزوهایشان به باد می سپارند که این آیین گرامیداشت تیر آرش کمانگیر می باشد که در جنگ ایران و توران برای مشخص کردن مرز پرتاب شد و با کمک نیروی باد ۱۰ روز در راه بوده تا در نهایت در کنار رود جیهون به درخت گردویی برخورد می کند و آنجا را مرز ایران و توران می نامند.
http://blog.treep.ir/news/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B8%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B4%D9%86-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AE%DB%8C%D8%B3-%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D8%AF/
امین مهدوی این را خواند
رویا ، راحله رویین تن و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفتگو با پیروزان محبوب عضو هیات مدیره انیسیتو حافظ دربرلین
» ظرفیت‌های تقویت گردشگری درخارج از ایران
... دیدن متن »

'پیروزان محبوب' سال‌هاست که در آلمان، شغل خانوادگی و پدریش را در تجارت فرش و صنایع دستی ایران، دنبال می‌کند اما درکنار آن، طی سال‎ها که در آلمان زندگی و کار کرده، سالهاست که با هدف معرفی ایران وفرهنگ ایرانی درآلمان تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرده است.

وی متولد و بزرگ شده ایران است. او عضو هیات مدیره انیسیتو حافظ در برلین است که به نوعی انیستیو گوته را در تهران تداعی می کند، اگرچه ارتباطی با آن ندارد. آقای محبوب سال‌هاست که در آلمان، شغل خانوادگی و پدریش را در تجارت فرش و صنایع دستی ایران، دنبال می‌کند اما درکنار آن، طی سال‎ها که در آلمان زندگی و کار کرده، سالهاست که با هدف معرفی ایران وفرهنگ ایرانی درآلمان تلاش‌های گسترده ای را آغاز کرده است. او که چندین باربا کاروانی از گردشگران فرهنگ دوست آلمانی به ایران سفر کرده، توسعه گردشگری ایران را یکی از هدف‌های خود برای معرفی و کمک به سرزمین مادری و پدریش می‌داند واز این تلاش‌ها و هدف‌ها در گفتگویی که با او داشتیم ، این گونه می‌گوید:

ظاهرا به کمک و همت شما شاهد حضور کاروان صلح و دوستی از کشور آلمان و شهر وایمار هستیم که به نحوی نام گوته و حافظ را برخود دارد و قرار است پیمان دوستی دو شهر شیراز و وایمار را تحکیم کند. درصورت امکان اندکی دراین باره و نقش ارتباط معنوی گوته و حافظ در این فعالیت ها توضیح دهید.

ـ ارتباط گوته و حافظ داستانی تاریخی فرا فرهنگی ، فرا زمانی و فرا مکانی است. وقتی به شرایط مشابهی که دنیای امروز با عصر گوته داشت، فکر می کنیم، اهمیت و نقش گوته را در دنیای امروز و ایجاد تفاهم و دوستی شرق و غرب، بیشتردرمی یابیم. سال 1814 گوته برای اولین بار ترجمه اشعار حافظ را با ترجمه‌ای از "فون هردر" می‌خواند. جنگ اول در سال 1914 میلادی رخ داد و اکنون در سال 2014 میلادی هستیم. یعنی درست 200 سال است که از عصر گوته می گذرد. اما شرایط مشابه دوران زندگی گوته با دنیای امروز از نظر تضاد غرب با شرق و نوعی اسلام ستیزی درغرب، سبب جلب توجه بیشتر به نقش و اهمیت این ارتباط این رابطه فرا زمانی و فرا مکانی می شود که بر اساس عشق و عرفان بنیاد گذشته شده است.

درصورت امکان اندکی درباره شرایط عصر گوته و مشابهت آن با دوران ما بگویید.

چه در جهان شرق و چه در غرب مسئله این است که گوته زمانی عشق به شرق را در آثارش آواز می‌دهد و درغرب مطرح می‌کند که غرب همچون امروز اسلام ستیز و ترک سیتز و در دشمنی با عثمانیان شرق ستیز بوده است. درشرایط تاریخی آندوران، ترکان مسلماندر پشت دروازه‌های وین طبل جنگ می‌کوبیدند و جو عمومی اروپای مسیحی به طور کلی جوی ضد شرق و ضد عثمانی ضد اسلام و ضد ترک بود. شرایطی که شاید بتوان گفت تاحدینزدیک به شرایط امروز بود. اما گوته در آن روزگار از روی عشق و البته با الگو برداری از شاعران و متفکران انسان دوست انگلیسی و فرانسوی که فراتر از فرهنگ و ملیت و مذهب روز جامعه خود مجذوب ادبیات و هنر شرق و کشورهای شرقی شده بودند، او نیز انقلابی در ادبیات اروپا ایجاد کرد.

از نظر ادبی وزن و موسیقی غزل را او در ساختار شعری اروپا مطرح می‌کند و چنانکه در تاریخ ادبیات آمده، مفهوم شعر تا پیش از او در ادبیات اروپایی این چنین رقیق و وزین نبود. اما صرف نظر از ادبیات وشعر و جدا از نقش واهمیتشخصیتی چون گوته، شهر وایمار هم جایگاه فرهنگی ویژه‌ای درتاریخ آلمان دارد که در سال‌های اقامتم در آلمان و آشنایی با فرهنگ این کشور و آشنایی با فعالیت‌های فرهنگی و هنری و نقش آن در تقویت صنعت گردشگری دراین شهر، علاقه من به مشترکات فرهنگی و ظرفیت‌های موجود در روابط فرهنگی دو کشور، معرفی فرهنگ ایرانی به آلمانی‌ها و درنهایت ایده ی دوستی دو شهر وایمار و شیراز به یاد گوته و حافظ جلب شد. امروز افزایش تبادل گردشگر میان دو کشور با تمرکز بر صلح و دوستی و تفاهم میان مردم موضوعی است که می‌توان گفت نتیجه سال‌ها تلاش و هزینه است و حاصل آن قرارداد دوستی است.

اگرممکن است درباره کارها و فعالیت‌های خود در باره معرفی و شناسایی فرهنگ ایرانی درآلمان بیشتر توضیح دهید.

ـ از مدتی قبل خانه ایران را با هزینه شخصی راه اندازی کرده بودم من در حرفه پدری ام در شغل تجارت فرش و گلیم و منبت کاری و گلیم و حتی محصولات غذایی ایران در آلمان فعالیت دارم اما به طور کلاسیک در کار راه اندازی و اجرای برنامه‌های گردشگری و سفر به ایران هم هستم. هم اکنون هم این گروه درواقع از سوی خانه ایران به ایران آمده‌اند. اما این تنها گوشه‌ای از کارهای ما در معرفی ایران و فرهنگ ایرانی در آلمان است. طی سال‌های گذشته از محل درآمدهای شخصی انواع فستیوال‌های فرهنگی برگزار کرده‌ایم. ازجمله چندین سال پیاپی جشنواره بزرگداشت حافظ برگزار کرده‌ایم. و درهمین راستا تا کنون بیش از 200 هنرمند ایرانی را با همین انگیزه به آلمان دعوت کرده‌ایم. البته دراین زمینه با شورایعالی ایرانیان خارج از کشور وابسته به ریاست جمهوری ایران نیزهمکاری داریم.

شما اکنون عضو هیات مدیرهانیستیو حافظ در برلین هستید، این موسسه دقیقا چیست و چه هدفی را دنبال میکند؟

ـ "انیستیو حافظ "دربرلین با هدف اشاعه زبان فارسی در آلمان ، اتریش و سوییس از حدود 1/5 سال پیش تشکیل شد. درآن زمان متوجه شده بودیم که در راستای جذب ایرانیان خارج از کشور خیلی کم کاری کرده‌ایم اما الان فعالیت‌های وسیعی که در کشورهای مختلف برای جذب گردشگر جریان دارد، توجه بسیاری از افراد را جلب کرده و آن‌ها را هم به فکر واداشته تا کاری برای کشور خود انجام دهند.

مشخصا در باره گردشگری ایران چه فعالیت هایی داشته‌اید و چه فکر می‌کنید؟

ـ من تصور می‌کنم درایران هیچ صنعتی نمی‌تواند به اندازه گردشگری و به سرعت و مستقیم برای کشور ارز خارجی تولید کند. از صنایع سنگین تا پتروشیمی یا صنایع بانکداری همه صنایعی هستند که به نحوی وابسته به تعاملات بالادستی و قراردادهای سطح بالای بین‌المللی و خارجی هستند به جز صنعت گردشگری که قادر است به دلیل طبیعتی که دارد مستقیما و به طورسریع ارز خارجی را وارد کشور کند.

درمورد کارهایم هم باید بگویم که در سال‌های 2000 تا 2003 مدتی در زمینه گردشگری مصر کار می‌کردم که صنعت گردشگری قدرتمندی داشت. این مدت تجربه خوبی برای من دربر داشت اما تجربه دیگر من شهر وایمار است. این شهرکوچک درقلب جنگل‌های تویینگن ، قلب ژرمانهاست . صدها سال بعداز این که تمام آلمان مسیحی شد، این منطقه هنوز دربرابر رومیان مقاومت می‌کرد و آخرین جایی بود که به تسخیر رومیان مسیحی درآمد. وایمار شهر کوچکی است که بعدها در آلمان شرقی جای می‌گیرد. این شهر کوچک و مردم آن درمقایسه با آلمان غربی، فقیرند. اما درعین حال اکثر مردم درس خوانده و مرکز دانشمندان و فیلسوفان و هنرمندان بوده است. وایمار هنوز هم نسبت به اندازه و وسعت و جمعیتی که دارد، اثر عظیمی در فرهنگ و تاریخ و هنر آلمان دارد. این کشور در تاریخ آلمان کسانی چون "باخ"، شیلر، "گوته" ، "هردر" و"فرانتس لیست" و ده‌ها هنرمند و معمار و موسیقی‌دان برجسته و فیلسوف به دنیای بشریت معرفی کرده است.

شهر کوچک وایمار نه صنعت دارد و نه شهری بندری است و نه تجارت دارد. این شهر فقط میراث فرهنگی بسیار غنی دارد . درواقع این شهر فقط فلسفه و هنر و موسیقی و معماری و ادبیات دارد. معتبرترین دانشکده‌های هنر و موسیقی و فلسفه جهان در این شهر کوچک فقیر هستند."دانشگاه باوهاس‌" یکی ازاین دانشگاه‌هاست که امروزه تمام سیاستمداران و بزرگان و شخصیت‌های برتراز سراسر جهان می کوشند فرزندانشان را برای تحصیل دراین دانشگاه تشویق و ترغیب کنند. زیرا درکنار ثروت و شهرت اعتبار هنری و علمی نیز می‌خواهند.

این تجارب شما درباره گردشگری مصر و وایمار،درنهایت به کجا انجامید ودستاورد آن برای گردشگری ایران و شیراز چه بود؟

ـ یکی از دستاوردهای این تجربه تلاش من برای امضای قرارداد دوستی بین شیراز و وایمار بود که در سال 2009 به همت وتلاش شورای عالی ایرانیان خارج از کشورانجام شد.این قرارداد درزمینه‌های فرهنگی و با اتکا به مقررات بین‌المللی یونسکو ودرچارچوب فعالیت‌های میراث جهانی یونسکو امضا شد.دستاورد آن برای گردشگری ایران نیزآن است که با امضای این قرارداد افزایش تعدا دگردشگران آلمانی علاقمند به ایران است که در سال‌های اخیر از وایمار به شیراز سفر کرده‌اند. این سفرها تحت عنوان" کاروان صلح نوروز" یا "کاروان دوستی آلمان و ایران" با همکاری خانه ایران و انیستیو حافظ و همچنین باهمکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در برلین نخستین بار در سال 2009 صورت گرفت. که نه تنها شیراز بلکه شهرهای دیگر همانند اصفهان را نیز در برگرفت و قرار است در سفرهای بعدی شهرهای بیشتری از اصفهان تا کرمان و خوزستان را دربربگیرد.

اما قبل ازاین سفرها 5 جشنواره نوروزی دروایمار برگزار کرده بودیم و زمانی که کاروان صلح و دوستی ازوایمار به ایران آمد ثابت شد که تعامل با ایرانیان خارج ازکشور چقدر راحت است و از این ظرفیتها ازجمله ظرفیت نوروز برای نزدیکی و تفاهم ودوستی انسان‌ها و ملت‌ها با هم می‌توان بخوبی استفاده کرد. البته این کاردر ابتدا خیلی آسان به نظر می‌رسید و تصور نمی‌کردیم این قدر دشوار باشد. به هرحال برگزاری این جشنواره‌ها و هزینه تامین هتل ، ویزا ، پول هواپیما و ... برای بسیاری از مهمانان بار کمی نبود و شاید به جرات بگویم که دراین مدت 5 سال بیش از 300 هزار یورو از سرمایه شخصی هزینه کرده‌ام. زیرا دراین کار ما تقریبا تنها بودیم. درهمه جای دنیا بانک‌ها بزرگترین حامی فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری هستند اما ما دراین زمینه تاکنون از هیچ گونه حمایت معمول درازین زمینه برخوردارنبودیم.

دراین راستا چه اقداماتی و چه امکانات بالقوه‌ای را مشاهده می‌کنید که باید به فعل برسد؟

به نظرمن هم افزایی میان تمام انجمن‌ها و تشکل‌های غیر دولتی و نیز گروه‌های فعال و نهادهای مرتبط به صنعت گردشگری و سفر در داخل و خارج و درگیر کردن همه شخصیت‌ها و نیروهای فعال فرهنگی داخل و خارج از کشور بهترین فرصت است که هنوز چنان که باید از آن‌ها استفاده نشده است. درحالی که درسراسر جهان تمام کشورها برای تقویت گردشگری و برپایی کمپین‌های ویژه و معرفی بهتر کشور و فرهنگ و تمدن و زیبایی‌ها و جاذبه‌های خود ازهمین نیروها به گونه‌ای هماهنگ بهره برداری می‌کنند. ما نیز باید شرایطی فراهم کنیم که این افراد بتوانند با اثرگذاری و توانایی خاصی که دارند، توجه گردشگران را به ایران و فرهنگ ایرانی جلب کرده و گروه‌های توریست را به راحتی به ایران بیاورند. مسئله مهم دیگر استفاده از همه ظرفیت های موجود برای تقویت گردشگری ایران با استفاده از ایرانیانی است که خارج از کشور زندگی می کنند.

اخیرا درخبرها صحبت از توریسم نیاکان در اسکاتلند بود. منظور شمانوعی تلاش برای بازگرداندنوایجاد علاقه بهسفر گردشگری درمیان نسل دوم و سوم ایرانی تبارها درخارج از کشور است؟

البته این نکته جالب و مهم است.این منطقه از بریتانیا یعنی اسکاتلند که شما اشاره کردید، درگذشته به "نواخانه اروپا " شهرت داشت. کشور و منطقه ای بود فقیر که مهاجرت بسیاری از آن به نقاط دیگر جهان صورت می‌گرفت اما اخیرا این کشور درصدد است که روی هویت ملی خودش کار کند و درنتیجه همین تلاش‌هاست که می‌بینیم دارند روی گردشگری و جذب گردشگراز میان نسل مهاجران و استفاده از وجود و امکانات آنان برای تقویت گردشگری اسکاتلند نهایت بهره برداری را می‌کنند. خوب ما هم می توانیم به گونه مشابهی از این نمونه ها الگو برداری کنیم. اما منظور من صرفا جذب گردشگر از میان ایرانیان مهاجر نبود بلکه استفاده از دانش و اطلاعات و مهارت های ایرانیان خارج از کشور برای معرفی جاذبه های فرهنگی و حتی آموزش زبان فارس و انجام فعالیت های مختلف فرهنگی در این راستا بود.این نکته ای است که امیدوارم به تدریج توجه همه ایرانیان داخل و خارج از کشور را جلب کند و بتواند راهی باشد تا ما نیز همانند دیگر کشورها درصنعت و نقشه گردشگری جهان، جایگاهی را که شایسته ماست در نقشه گردشگری جهان بدست آوریم.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی


امین مهدوی و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مخوف‌ترین و عمیق‌ترین غار ایران

در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه، در نزدیکی روستای «چالابه» غاری وجود دارد به نام «پراو» که عنوان عمیق‌ترین غار ایران را به خود اختصاص داده است. ‌این غار به موقعیت مکانی‌اش بسیار سرد و دمای داخل آن معمولا بین ۱- تا ۳ سانتی‌گراد در حال تغییر است. عمق غار پراو ۷۵۱ متر و طول آن ۱۴۵۴ متر عنوان شده است.
غار پراو نخستین بار سال ۱۳۵۰ کشف شد و توانست عنوان عمیق‌ترین غار عمودی جهان را به خود اختصاص دهد و لقب اورست غارهای جهان را به دست آورد. امروزه غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده که بسیار عمیق‌تر از غار پراو هستند. به همین دلیل غار پراو در فهرست عمیق‌ترین غارهای جهان تا رتبه ۲۲۱ پایین آمده است، اما ویژگی منحصر به فرد دیگر این غار وجود دهانه آن در ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریاست که این ارتفاع، بالا‌ترین سطح در بین ... دیدن ادامه » تمام غارهای دنیا و رکوردی است که این غار توانسته همچنان برای خود حفظ کند.
غار پراو از دشوارگذر‌ترین غارهای جهان هم هست و تاکنون پنج نفر از غارنوردان ایرانی هنگام پیمایش این غار جان خود را از دست داده‌اند.

http://www.aparat.com/v/JoBE8/%D8%BA%D8%A7%D8%B1_%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D9%88
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برترین کشورها در گردشگری سلامت در سال 2014
... دیدن متن »
برترین کشور در گردشگری سلامت در سال 2014 در سال گذشته طبق بررسی های یک موسسه جهانی کانادا، بریتانیا و سنگاپور درصدر برترین‌های گردشگری سلامت جهان ایستادند گردشگری سلامت از جمله شاخه های گردشگری است که به دلیل درآمد زایی بالا توسط متولیان این صنعت در کشورهای مختلف به عنوان هدف برگزیده شده است. هر ساله مرکز تحقیقات سلامت بین‌المللی و انجمن گردشگری درمانی مطالعه ای را در مورد کشورهای برتر در این زمینه منتشر می کند. طبق بررسی های منتشر شده از سوی این مرکز در شاخص گردشگری سلامت (MTI) کانادا درردیف نخست از فهرست برترین های درمانی جهان قرار گرفت . جایگاه هریک از کشورها بر اساس سه عامل کلیدی از جمله محیط زیست، صنعت درمان و خدمات پزشکی و نیز خدمات مالی تعیین شده است. براین اساس کانادا در صدر جدول مقصدهای برتر گردشگری جهان قرار گرفت که دلایل آن اقتصادی بودن و به صرفه بودن خدمات مناسب، محیط فرهنگی و امن برای گردشگران اعلام شده است.کشور بریتانیا و سپس سنگاپور نیز درردیف‌های دوم و سوم جای گرفتند. کاستاریکا ، ایتالیا ،آلمان ،کاستاریکا، فیلیپین ، ژاپن و فرانسه در رتبه های بعدی قرار گرفته اند صنعت گردشگری درمانی درجهان صنعتی بارشد انفجاری است که درآمدی بالغ بر 100 میلیارد دلاردرسطح جهانی تولید می‌کند. از این رو بسیاری از کشور ازجمله کشور هایی چون تایلند ، هند و اخیرا امارات و ترکیه تلاش‌های گسترده ای برای مبدل شدن به یک قطب گردشگری درمانی آغاز کرده‌اند.

این کشورها عمدتا کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و گردشگران روس و فدراسیون شوروی سابق را هدف قرار داده‌اند.


منبع: مرکز بین المللی تحقیقات سلامت
رسول حسینی و معصومه این را خواندند
امین مهدوی ، سید حامد حسینیان و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با گرمازدگی در تابستان چه کنیم ؟

• فعالیت های سنگین را در هوای گرم و آفتابی فراموش کنید؛ مگر این که بدن شما به این آب و هوا عادت داشته باشد.
• آب خنک زیاد بنوشید؛ حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید، بدن شما به مایعات نیاز دارد.
• آب میوه و مایعات خنک را جایگزین چای و قهوه کنید؛ چون کافئین موجود در چای و قهوه باعث از بین رفتن بیشتر آب بدن می شود.
• غذاهای پر چرب و دیر هضم یا دارای پروتئین بالا، انتخاب مناسبی برای روزهای گرم نیست. به جای آن ها میوه و سبزی تازه میل کنید؛ سبزیجات تازه کمک می کند که بدن خودش را راحت تر با گرما تطبیق دهد.
• همراه با غذا، لیموترش میل کنید. می توانید چند قطره لیموترش و یک قاشق شکر یا قند توی بطری آب همراهتان داشته باشید.
• لباس نخی و آزاد بپوشید. لباس های آستین دار ولی خنک، انتخاب بهتری نسبت به لباس های بدون آستین هستند. گرمای ... دیدن ادامه » هوا باعث سوختن سرشانه ها می شود و عرق سوز شدن پوست بدن دردسر زیادی دارد.
• اگر با کودک خود سفر می کنید، برای او نیز لباس های خنک و نخی مناسب بردارید. کرم ضد آفتاب، کرم سوختگی و لوسیون های شستشو همراه داشته باشید و بیشتر مراقب تغذیه ی او باشید.
• از کلاه های لبه دار یا چترهای آفتابی استفاده کنید.
• اگر گرمازدگی اتفاق افتاد، بیمار را ببرید در جای خنک یا سایه دراز بکشد، پاها را بالا بگیرید و سر روی سطح باشد تا جریان خون کافی به مغزش برسد. کمی آب و نمک و یا آب میوه ی شیرین بنوشد و یک دفعه از جایش بلند نشود. بهتر است حداقل یک ساعتی در این وضعیت باشد و اگر استفراغ کرد، سریعاً او را به بیمارستان برسانید تا سرم برایش تجویز شود.
• یکی از علائم گرمازدگی، گرفتگی عضلات است. گرفتن عضلات به خاطر تعرق زیاد و خروج زیاد نمک از بدن اتفاق می افتد. در این حالت، ماساژ باعث از بین رفتن درد و گرفتگی نمی شود و فرد تنها باید مقداری آب و نمک بنوشد.
• ممکن است پوست بدن در اثر گرمای زیاد، عرق سوز شود؛ با صابون ملایم و آب سرد سطح پوست را مرتب شستشو دهید و اگر پوست حساسی دارید حتماً کرم های سوختگی همراه داشته باشید.

رسول حسینی ، امین مهدوی ، مجتبی مهدی زاده و وحید هوبخت این را خواندند
مرضیه این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اگه شَهرِت جاذبه داره، عکس بگیر بفرست!
... دیدن متن »

زمینه‌ی گردشگری تیوال در راستای ایجاد فضای تعاملی و پویا، از شما دعوت می‌نماید تا عکس‌های جاذبه‌ها و دیدنی‌های شهرتان را با توضیح مختصری به صورت دایرکت به صفحه‌ی اینستاگرام این بخش و یا به ایمیل tourism@tiwall.com ارسال نمایید.

این عکس‌ها به ترتیب و با درج نام شما در سایت تیوال و صفحه‌ی اینستاگرام منتشر خواهد شد.

سپاس بی‌منتها

نمیشه آپلود کنیمو لینکشو بذاریم همین جا؟ اینستا که هیچی! ایمیلم طول میکشه! اینجا سریع تره :D
۳ روز پیش، سه شنبه
درود بر شما؛
هر طور که مایل هستید دوست عزیز. فقط توضیحات مربوطه را حتما قید نمایید.

با سپاس
۳ روز پیش، سه شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تالاب انزلی
... دیدن متن »

«تالاب انزلی» با رسیدن تابستان، بار دیگر با گل های یاقوتی و برگ های سبز مخملین «نیلوفر آبی» آراسته می‌شود. این لاله های تالابی که به نیلوفر آبی معروف هستند، علاوه بر زیبایی، آشیانه پرستوهای دریایی و محلی برای تخم ریزی ماهیان و همچنین دانه های آن خوراک قوهای تالاب است. گل نیلوفر در بیشتر فرهنگ‌ها و همچنین ایران باستان مورد احترام است، چرا که معتقدند ریشه‌اش درون لجن است اما با آب تطهیر می‌شود و به بیرون از آب می‌رسد.

>> عکس بیشتر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«راهکارهای مبارزه با دراکولا، کابوس شب های مسافران شهرهای شمال کشور»

همزمان با افزایش گرمای هوا و رطوبت نسبی، حمله شبانه «دراکولا» بسیاری از مردم مناطق مختلف استان های شمالی ایران را دچار دردسر می کند.
دراکولاها نه نیش می زنند و نه گاز می گیرند بلکه این موجودات ترکیبات سمی و محرکی به نام پدرین ترشح می کنند که باعث ایجاد زخمهای پوستی و چشمی می شود.

با مراجعه به لینک زیر با گوش دادن به فایل صوتی در مورد راهکارهای مبارزه با این حشره بیشتر بدانید.
http://blog.treep.ir/podcast/%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D8%B4%D8%A8/
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صنایع‌دستی در این روستا صاحب خانه می‌شود
» اولین روستای صنعت نساجی ایران صاحب خانه‌ی صنایع دستی می‌شود
... دیدن متن »
به گزارش خبرنگار صنایع‌دستی ایسنا، حمام قدیمی روستای "رویین" در خراسان شمالی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت است تا به زودی به خانه صنایع دستی تبدیل شود. کاوه، یکی از هنرمندان چادرشب بافی و کارآفرین به خبرنگار ایسنا گفت: "رویین" اولین روستای صنعت نساجی ایران محسوب می‌شود. قرار است انواع ماشین‌های بافندگی این روستا که شامل دستگاه‌های "ماشینی"، "سنتی(بُرت)" و "استقلال" هستند را در خانه صنایع دستی جمع کنیم تا هنرمندان جایی را برای انجام کارهایشان داشته باشند. 120 دستگاه سنتی در روستای "روئین" وجود داشته و زنان به کار بافندگی مشغول بودند، اما با ورود ماشین‌های بافندگی برقی در یک برهه‌ زمانی، بیشتر روستاییان به بافت ماشینی روی آوردند، اما با حمایت معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی در دو سال گذشته جوانان روستا به انجام این کار روی خوش نشان داده‌ و در حال حاضر نیز تنها 6 دستگاه ماشینی در کل روستا وجود دارد و مابقی همه سنتی هستند. حدود 80 خانواراین روستا در خانه‌هایشان دستگاه سنتی پارچه بافی دارند. عمده محصولات این روستا، چادر شب، حوله و سفره است.
منبع:ایسنا
امین مهدوی و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برگزاری جشنواره بامبو در گیلان
... دیدن متن »

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان در نشست تخصصی بامبو، خلاقیت و نوآوری از برگزاری جشنواره بامبو در استان گیلان بعنوان پایتخت بامبو کشور خبر داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، سلمان شاه‌محمدی در نشست تخصصی بامبو، خلاقیت و نوآوری که با حضور هنرمندان بامبوباف و دیگر هنرمندان صنایع چوبی و حصیری استان گیلان و نیز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط برگزار شد، بر لزوم نوآوری در طرح‌های محصولات صنایع‌دستی تاکید و اظهار کرد: باید تلاش شود تا تولید محصولات بامبو با ایده‌های جدید و خلاقانه تلفیق شود. وی افزود: برندسازی امری مهم در فعالیت‌های هنری است و هنرهای اصیل گیلان دارای تعدد بسیاری است و این موهبت باید به نحو مطلوب به مرحله اجرا و سودآوری ختم شود. معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: عدم توجه به تولید انبوه و تنوع محصولات خاص در استان در زمینه بامبو موجب شده تا هنرمندان سهم بازار خود را به کشورهای دیگر واگذار کنند و بازار خود را از دست دهند. وی با بیان اینکه توجه به تولید صنایع‌دستی و نوآوری در آن موجب اشتغالزایی در جوانان می‌شود، خاطرنشان کرد: هنرمندان حوزه‌های دیگر صنایع‌دستی نیز می‌توانند با تلفیق دانش خود با هنر بامبوبافی و تولید محصولات بامبو، شیوه نوینی را بنا بگذارند. شاه‌محمدی از برگزاری جشنواره بامبو در استان گیلان بعنوان پایتخت بامبو کشور خبر داد و از هنرمندان خواست تا جدیدترین تولیدات خود در زمینه بامبو و محصولات ترکیبی را با سبک و سیاق جدید برای ارائه در جشنواره بامبو آماده کنند. به گزارش ایسنا، بامبوبافی یکی از صنایع‌دستی در استان گیلان است که مواد اولیه از نی خیزران بدست می‌آید و شروع کار بامبوبافی از حدود یکصد سال پیش با کشت چای در گیلان رواج یافت و مهمترین مرکز تولید آن لاهیجان به ویژه منطقه لیالستان است، بامبو در مرداب‌ها و اطراف رودخانه‌های لاهیجان و رشت که بسیار مرطوب است، می‌روید و محصولات آن هم جنبه تزیینی و هم کاربردی دارد. از بامبو محصولاتی نظیر شکلات خوری، میوه‌خوری، لوستر، کلاهک آباژور، جای نان، صندلی و انواع دیگر وسایل مصرفی در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

منبع: ایسنا

امین مهدوی و treep.ir این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گران‌ترین و ارزان‌ترین مقاصد گردشگری تابستان
... دیدن متن »

سایت «تریپ ادوایزر» در جدیدترین گزارش خود به معرفی گران‌ترین و ارزان‌ترین مقاصد گردشگری جهان در تعطیلات تابستان پرداخت.
به گزارش ایسنا، براساس این گزارش، شهر "کنکون‌"، در شرق مکزیک که سالانه پذیرای بیش از 3 میلیون گردشگر است در مکان نخست گران‌ترین شهرهای گردشگری جهان جای گرفته و پس از آن به ترتیب زوریخ(سوئد)، نیویورک(آمریکا)، لندن(انگلیس)،‌ «پونتاکانا»(جمهوری دومینیکن)، پاریس (فرانسه)، توکیو (ژاپن)، تورنتو (کانادا)، دوبی (امارات) قرار دارند و رتبه دهم نیز به شهر سنگاپور اختصاص یافته است.
طبق این گزارش،‌ گردشگران خارجی که امسال تابستان به دوبی سفر کنند باید بیش از 1500 دلار برای سه روز خود هزینه کنند، رقمی که از بسیاری از شهرهای مهم گردشگری جهان بیشتر است.
در این گزارش به هزینه سه روز اقامت در تعطیلات تابستانی در 60 مقصد گردشگری جهان پرداخته شده است که می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار گردشگران برای تصمیم در مورد مقصد سفرشان قرار دهد.
گردشگران که قصد سفر در تابستان را دارند شهر «هانوی» در ویتنام می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای آنها باشد، چرا که سه روز ماندن در این شهر تنها 732 دلار هزینه برخواهد داشت و بدین ترتیب این شهر ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان بر اساس اعلام سایت «تریپ ادوایزر» است.
شهر ورشو در لهستان نیز دومین مقصد گردشگری ارزان در جهان شناخته شده که گذران سه روز تعطیلات تابستانی در آن تنها 739 دلار هزینه دربرخواهد داشت و به همین ترتیب هزینه سه روز اقامت در شهر «شرم‌الشیخ» در مصر نیز چیزی حدود 820 دلار خواهد بود.
شهر بانکوک در تایلند با 822 دلار و بمبئی هند با 840 دلار برای سه روز اقامت در مکان چهارم و پنجم اقتصادی‌ترین شهرهای گردشگری جهان جای گرفته است.
در این گزارش لیبسون(پرتغال)،‌ کوالالامپور (مالزی)، مراکش (مغرب)، مانیل (فیلیپین) و برلین (آلمان) نیز ازجمله شهرهای ارزان قیمت برای گردشگران خارجی معرفی شده است.

منبع: ایسنا

امیدوارم ی روزی شهر های ما هم در این لیست باشند!
۴ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پروفسور عدل درگذشت
... دیدن متن »
پروفسور شهریار عدل باستان شناس پیشکسوت ایرانی و دارای نشان ۵ قاره یونسکو صبح ۳۱ خرداد در پاریس درگذشت. حمیده چوبک رئیس پژوهشکده باستان شناسی در گفتگو با خبرنگار مهر، این خبر را تایید کرد و گفت: پروفسور عدل وصیت کرده بود که در ایران دفن شود. پیکر شهریار عدل بامداد شنبه ششم تیر ماه وارد تهران شده و تا مراسم تشییع به بیمارستان سینا منتقل می شود. همچنین تدفین و بزرگداشت آن زنده یاد توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موزه ملی برگزار خواهد شد. ر اساس هماهنگی های انجام شده با خانواده شهریار عدل، مراسم تشییع ساعت ۹:۳۰ روز یکشنبه هفتم تیرماه از مقابل موزه ملی واقع در ابتدای خیابان سی تیر شروع می شود. خودرو حامل پیکر شهریار عدل به دلیل خدمات بزرگ آن زنده یاد به کاخ گلستان و پس از عبور از مقابل این کاخ به بهشت زهرا منتقل خواهد شد. مراسم بزرگداشت آن زنده یاد نیز از ساعت ۹ تا ۱۲ روز سه شنبه ۹ تیر ماه در کاخ گلستان برگزار می شود. منبع: توریست ها
۱۰ نکته از ترفندهای سفر
نکاتی هرچند ساده اما کاربردی در سفرها و کوهپیمایی ها را در لینک زیر مشاهده کنید.
http://blog.treep.ir/tips-travel/10-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D9%81%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1/
وحید هوبخت این را خواند
تایماز موسی زاده و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برج مدور و گنبد کبود مراغه :
شهر مراغه دارای 4 گنبد زیباست که همه آنها گنبدهای آرامگاهی می باشد و اسامی آنها بتریب عبارتند از گنبد سرخ ، برج مدور ، گنبد کبود و گنبد غفاریه .
برج مدور که دومین مزار از مزارهای پنج گانه مراغه بوده بر خلاف سایر برجهای موجود بشکل دایره و ساده و بدون تزئینات بوده و فقط درگاه ورودی آن دارای تزئینات و کاشی کاری بوده که بشکل یک قاب تاقی هلالی بوده که با نقوش الله و نقوش هندسی احتمالا آیاتی از قرآن به خط کوفی می باشد .
این بنا که به احتمال زیاد در سال 563 هجری و در دوران سلجوقیان ساخته شده در یک پلان دایره و در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول یا سردابه که از سنگ و ملاط ساروج و طبقه دوم یا نمازگاه از آجر و ملاط ساخته شده است و قبلا دارای گنبد دو پوششه بوده که متاسفانه کلا از بین رفته و بوسیله شیروانی سقف آن بازسازی شده است .

می ... دیدن ادامه » توانید جهت اطلاعات بیشتر و عکس به وبلاگ ایران بهشت مراجعه فرمائید :
آدرس : http://iran-behesht.mihanblog.com/post/60
امین مهدوی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کمانچه در راه ثیت جهانی
» ایران پرونده ثبت جهانی کمانچه را به یونسکو ارسال کرده است
... دیدن متن »

معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در خصوص تدوین و ارسال ساز کمانچه برای ثبت در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس پیشگام بوده و تاکنون کشور دیگری در این خصوص اقدام نکرده است. ایران پرونده ثبت جهانی کمانچه را به یونسکو ارسال کرده است به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، در این اطلاعیه آمده است: اخیراً اخباری مبنی بر اینکه کشورهای دیگر ساز کمانچه را برای ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به یونسکو پیشنهاد کرده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در انجام این مهم تعلل کرده منتشر شده است.
این اطلاعیه می افزاید: ضمن تشکر از جامعه فرهنگی ایران و حساسیت های به موقع و به منظور تنویر افکار عمومی و پاسخ به دغدغه های مشفقانه اعلام می دارد، پرونده «کمانچه، هنر ساختن و نواختن یک ساز آرشه ای فولکلوریک» سال گذشته به درخواست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و توسط خانه موسیقی ایران، به مدیریت داریوش پیرنیاکان تدوین شد.
اطلاعیه معاونت میراث فرهنگی ادامه می دهد: این پرونده در موعد مقرر به یونسکو ارسال و توسط آن مرجع اعلام وصول شد و تاکنون کشور دیگری به تدوین یا ارسال پرونده ای با موضوع کمانچه مبادرت نورزیده و کشور جمهوری اسلامی ایران در ثبت این میراث فرهنگی ناملموس ارزشمند در جهان پیشگام خواهد بود.
براساس گزارش سازمان میراث فرهنگی، این اطلاعیه اضافه می کند: خبر ارسال پرونده و دریافت آن توسط یونسکو در اوایل فروردین ماه سال جاری در رسانه ها به سمع و نظر مردم شریف ایران رسید.
در این اطلاعیه همچنین آمده است: طی دو سال گذشته علی رغم محدودیت سهمیه جهانی کشورها، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تغییر نگاه و رویکرد نسبت به روند ثبت جهانی ناملموس و با تلاش بی وقفه و سازماندهی مناسب توسط کارشناسان مربوطه، پرونده های مشترک و در خطر را در اولویت قرار داده و در این ارتباط پرونده های ثبت ناملموس فن آوری سنتی ساخت بادگیر وکمانچه همچنین پرونده مشترک مهارت پخت لواش و فرهنگ آن را به اتفاق چهار کشور منطقه، تهیه و تدوین نموده و به موقع به یونسکو ارسال و تحویل شده است که به ترتیب زمانی در نوبت ارزیابی قرار خواهد گرفت.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"دریاچه فشافویه"

نرسیده به فرودگاه امام، در کیلومتر 18 اتوبان تهران قم، دریاچه ای قرار دارد که همه امکانات تفریحی سواحل کیش، قشم، ترکیه، امارات و خلاصه هر مقصد گردشگری دور از تهران را دارد؛ در مجوعه تفریحی ورزشی فشافویه امکانات تفریحی و آبی خوبی وجود دارد، از اسکی روی آب، جت اسکی، قایق سواری، کایاک سواری، تا ATV (موتورهای چهار چرخ)، پیست اتوموبیلرانی، پینت بال، سوارکاری و ...
خوبی این فضا به خاطر این است که این تفریحات فقط مختص آقایان نیست و با خانواده نیز می توان آمد و لذت برد.
این دریاچه زیبا در سریال یوسف نقش رود نیل رو بازی کرده و هنوز هم سازه های مربوط به این سریال در اطراف دریاچه دیده می شود.

آدرس: کیلومتر ۱۸ اتوبان قم، خروجی رباط کریم، به سمت حسن آباد
MHHF این را خواند
مجتبی مهدی زاده ، ایران بهشت ، امین مهدوی و م تورانداز این را دوست دارند
بس عجیب جایی است برای رفتن آن هم در نزدیکی پایتخت ایران

۶ روز پیش، شنبه
اصلاً تبلیغی برای اینجا هست؟؟
۶ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ساعت کار موزه‌ها و سینماها در ماه رمضان تغییر کرد.
... دیدن متن »

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری گفت: موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی زیر پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مناسبت ماه مبارک رمضان، یک ساعت زودتر از روال عادی تعطیل می شود. محمدرضا کارگر اظهار کرد: موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی که پیش از این تا ساعت ۱۹ میزبان بازدیدکنندگان بودند در ایام ماه مبارک رمضان تا ساعت ۱۸ فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اینکه ابلاغیه طرح کاهش یک ساعته فعالیت موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی به تمامی واحدهای تحت پوشش ارسال شده است، خاطر نشان کرد: پس از پایان ماه مبارک رمضان ساعت فعالیت موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی به روال سابق باز می گردد و این واحدها از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ میزبان علاقه مندان است. همچنین، مدیر کل دفتر سینمای حرفه‌ای گفت: سالن‌های سینما در طرح ویژه ماه مبارک رمضان پس از افطار کار خود را شروع می‌کنند و ۲ ساعت قبل از اذان صبح به کار خود پایان خواهند داد. وی در ادامه تاکید کرد: مدیران سینماها باید تدبیری اتخاذ کنند تا پایان سانس ها قبل از اذان مغرب و عشاء باشد و در این زمان فیلمی به نمایش درنیاید. همچنین در طول ماه مبارک رمضان و قبل از اذان مغرب بوفه سینماها تعطیل خواهد بود و هیچ خدماتی را به مخاطبین سینماها از طریق بوفه ارایه نمی شود. فرجی در ادامه به تخفیف وِیژه سینماها در ماه مبارک اشاره کردو گفت: تخفیف ۲۵ درصدی بلیت سینماها در طول ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده است.

منبع: ایرنا ، فارس

مجتبی مهدی زاده و elahe.ee این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

ظرافت هنر ایرانی در جدیدترین طراحی لباس برند «‫هرمس‬»

برند شناخته شده و بین المللی «هرمس» در جدیدترین طراحی لباس های فصل سرما طرح و نقش زیبا و ظریف فرش‬ ‏تبریز‬ را برگزیده است.
این برند معروف در طراحی جدید خود پارچه ای به نام «طرح تبریز» را به علاقه مندان خود معرفی کرده است. پارچه ای از جنس ابریشم و در رنگ های متنوع که به بازار عرضه شده است و دلیل نام گذاری آن را به طرح فرش قدیمی بافت تبریز نسبت داده اند. وب سایت معتبر «مت گارمون» که در زمینه ی فرش های قدیمی و آنتیک متخصص می باشد خبر الهام گرفتن طرح تبریز در لباس های جدید برند هرمس را منتشر کرده است.
برای دیدن تصاویر این طرح به لینک زیر مراجعه کنید.
http://blog.treep.ir/news/%D8%B8%D8%B1%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D9%84%D8%A8%D8%A7/
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» طنین ضرب و زنگ مرشد در فضای تاریخی آب انبار مسجد جامع قزوین
... دیدن متن »
همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان و به منظور احیاء و پاسداشت نمادهای فرهنگی و باستانی ایرانی، ورزش اصیل پهلوانی و زورخانه ای هر شب در بنای تاریخی آب انبار مسجد جامع قزوین اجرا می شود.
محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: ورزش زورخانه ای باستانی از نمادهای فرهنگ غنی ایرانیان و تاریخ کهن این سرزمین به شمار می ‌رود که علاوه بر پرورش جسم با خصلت های والایی همچون تدین، جوانمردی، گذشت، پاکدامنی و سخاوت عجین شده است. وی با اشاره به قدمت مکتب زورخانه ای در قزوین اظهار اشت: شهر قزوین از دیر باز یکی از پایگاههای مهم ورزش باستانی و آیین پهلوانی بوده که تاچند دهه اخیر نیز زورخانه های فراوانی در این شهر فعالیت داشته و پهلوانان به نامی را در خود پرورش داده اند، از جمله معروف ترین این زورخانه ها زورخانه کهن، نایب الصدر، شرافت، دیمج، حاج غلام حسین، سلامگاه و دباغان است. حضرتی اظهار داشت: شهر قزوین در رشته مرشدی دارای سبک و مکتب و خاصی بوده و مرشدان این شهر از معروف ترین و برجسته ترین مرشدان کشور به شمار می روند. مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی براینکه "ورزش باستانی یک تاریخ است برای ما، یک ورزش نیست، یک فرهنگ است." وی تصریح کرد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با هدف تقویت و احیای روحیه پهلوانی و تحکیم و توسعه ورزش باستانی و زورخانه ای بر آن شد تا با تغییر کاربری بنای تاریخی آب انبار مسجد جامع و تبدیل آن به مکانی جهت اجرای این ورزش آیینی و ملی، فضایی جهت بروز و نمایش جلوه های ناب خدایی و احیای ظرفیت ها و عظمت های نهفته در آن را فراهم آورد. حضرتی در پایان با اشاره به ضرورت الگوسازی اجتمای برای نسل جوان با نکوداشت پهلوانان و برجسته سازی شیوه و روش این بزرگان عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم با همراهی مسئولان ورزش و مدیران ارشد استان با برنامه‌ریزی‌های دقیق این ورزش اصیل را رونق داده و نسل جوان را با رسم پهلوانی، معرفت و خداشناسی به جا مانده از ورزش زورخانه ای باستانی آشناسازیم. شایان ذکر است، آب انبار مسجد جامع واقع در خیابان سپه قزوین کهن ترین آب انبار موجود در شهر قزوین است که در عصر صفوی و سال ۱۰۹۳ ه.ق توسط علیخان زنگنه با ۱۸۰۰ متر مکعب گنجایش و چهل پله راه شیر در شمال ورودی شرقی مسجد جامع بنا شده و پوشش طاق و تویزه مخزن، نورگیر مشبک راه شیر و کتیبه سنگی به خط علاء الدین قزوینی را از مهمترین ویژگیهای آن به شمارمی رود.

گفتنی است، این بنای تاریخی با اجرای ورزش زورخانه ای در ایام ماه مبارک رمضان هر شب از ساعت ۲۲ تا ۲۴ میزبان دوستداران فرهنگ اسطوره ای و پهلوانی قزوین است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چیکار کنیم؟
کجا بریم؟
چه جوری بریم؟
از کجا بخریم؟
چی بخوریم؟
...

http://www.bezanimbiroon.ir/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت‌وگو با موسس اولین اقامتگاه بومی در روستای قلعه بالا شاهرود؛
» "نورخونه" جایی برای با خود بودن است.
... دیدن متن »
اهالی "منیر خانم" صدایش می‌کنند، با زن و مرد و پیر و جوان روستا دوست است، صمیمی است و خوش صحبت.

با اینکه اهل استان سمنان نیست و ساکن تهران است اما دست تقدیر او را به قلعه بالا گره زده، به حدی با اهالی خودمانی شده که حالا او را از خودشان می‌دانند و مایه چشم روشنی روستاست. اولین کسی است که با شجاعت وارد کار فرهنگی در روستا شده و با تبدیل یک خانه به اولین اقامتگاه بومی در قلعه بالا، زمینه ساز رشد گردشگری روستا شده است. اسم خانه اش را گذاشته "نورخونه" آن هم به دو دلیل مهم یکی اینکه اینجا در گذشته مکتب خانه بوده و دیگر اینکه اسم خودش برگرفته از نور است.

در حین گفت و گو جاهایی که یاد محبت اهالی می‌افتد و از خوبی‌هایشان می‌گوید، به قول خودش احساساتی می‌شود و می‌گرید و زودتر از او "طیبه خانم" است که گریه می‌کند، طیبه خانم از اهالی روستاست و یکی از یاوران منیر خانم در پذیرایی از مهمانانش در "نورخونه".

اهالی به او علاقه زیادی دارند و می‌گویند «ما از مهمان‌های او پذیرایی می‌کنیم و او از ما»، می‌گویند از وقتی منیر خانم آمده، پای گردشگران هم به اینجا باز شده و دیگر دوست نداریم از اینجا برویم.

منیر خانم، قلعه بالا را به نوعی ناکجا آباد می‌داند و می‌گوید اینجا گردشگر خاص خودش را دارد و مکانی است برای با خود بودن، مسافران و گردشگران را مهمان می‌داند و کمتر از واژه مسافر استفاده می‌کند.

حالا اگر هوس کردید مهمان اهالی مردم خونگرم قلعه بالا یا نورخونه باشید، به شاهرود سفر کنید، پس از طی ۱۴۰ کیلومتر به سمت جنوب شرقی شاهرود، به روستای زیبای قلعه بالا می رسید.
این روستا در حاشیه دشت کویر و در ۲۴ کیلومتری بیارجمند قرار دارد و به واقع، قلعه بالا، قلعه ای است بالاتر از خیال.

- لطفا خودتان را معرفی کنید؟
منیر تقدسی هستم.اصالتا خراسانی ولی متولد و ساکن تهرانم. کارمند بازنشسته صدا و سیما و تدوینگر فیلم هستم و سالها در صدا و سیما و سینما فیلم تدوین کرده ام.
- چگونه سرنوشت شما با قلعه بالا گره خورد؟
من سفر، روستا گردی و طبیعت را خیلی دوست دارم و بازنشستگی فرصتی را فراهم کرد تا بیشتر سفر کرده و در دوره های گردشگری و هتلداری شرکت کنم، اما پس از برگزاری چند تور دیدم علاقه من بیشتر در زمینه پذیرایی از مهمان است و به همین دلیل به دنبال ایجاد فضای اقامتی بومی در روستاها بودم.
در ابتدا به دنبال ایجاد فضای اقامتی در یزد بودم اما پیگیری من به دلایلی نتیجه نداد و حدود چهار سال پیش، توسط یکی از دوستان گردشگرم روستای قلعه بالا به من معرفی شد، در دهله اول برخورد مردم به حدی خوب بود که خواستار خرید خانه در این روستا شدم و "نورخونه" را هم در همان ابتدا به عنوان فضای اقامتی انتخاب کردم، اهالی در ابتدا بسیار متعجب بودند، چون این خانه مخروبه بود و چندان هم به ما اعتماد نداشتند اما کم کم وارد کار شدند و این خانه با همکاری اهالی همین روستا مرمت شد.
- چطور شد که اهالی به شما اعتماد کردند؟
یکی از لازمه های کار در این فضا، برقراری ارتباط با اهالی است و من نیز در این زمینه بسیار تلاش کردم،حدود 9 ماه قبل از انجام کار به صورت جدی، به خانه تک تک اهالی رفتم و با همه آنها ارتباط برقرار کردم و هنوز هم بعد چهار سال، مدام در حال دید و بازدید هستیم و اهالی با من احساس صمیمت می‌کنند.
- انجام این کار مشکلاتی برای شما داشته است؟
حضور در این روستا و کار در این فضا به من این فرصت را داد که صبور باشم و باید اجازه داد زمان بگذرد تا بسیاری از مسائل رفع شود.اگرچه در ابتدای کار مسائل زیاد بود اما گذشت زمان همه چیز را حل کرد و خوشبختانه الان مشکل خاصی ندارم.
جالب است بدانید حضور من در اینجا باعث شده اهالی اتحاد بیشتری پیدا کنند و افرادی که با هم قهر بودند، دوباره با هم ارتباط برقرار کنند.من همه را دوست دارم و می خواهم دوستی و ارتباط وجود داشته باشد. هدف من از ورود به قلعه بالا تنها تجارت و کسب درآمد نیست بلکه دغدغه فرهنگی داشته و دارم.
زمانی که در ابتدا به قلعه بالا آمدم از یک پسر بچه 10 ساله پرسیدم اینجا چه چیزی کم دارید و گفت:"مردم، آدم"
این نکته برای من بسیار جالب بود و به این نتیجه رسیدم که گردشگری قبل از اینکه درآمد مالی به همراه داشته باشد باعث برقراری ارتباط، معاشرت و رفت و آمد می شود.
- آنطور که اهالی می‌گویند، حضور شما در رشد گردشگری قلعه بالا بسیار موثر بوده است، از دیگر تاثیرات حضورتان در قلعه بالا بگوئید.
قبلا به این روستا مهمان یا مسافر می‌آمده اما به این شکل که اقامتگاه بومی مخصوص گردشگران فراهم باشد، وجود نداشت،این اقامتگاه برای اولین بار به عنوان فضای اقامتی ویژه پذیرایی از گردشگر در این روستا ایجاد شد و این حرکت باعث شد بسیاری از اهالی به فکر مرمت و ایجاد اقامتگاه بومی بیافتند، به طوری که در این مدت دو خانه دیگر نیز تبدیل به اقامتگاه بومی شده است.
مهاجرت نکردن اهالی به خصوص فرزندان روستائیان به شهر و برگشت اهالی که در شهر ساکن شده اند نیز پس از حضور من و رونق گردشگری این روستا افزایش یافته است.
در اینجا کار پذیرایی از مهمان توسط خود روستائیان انجام می‌شود و این موضوع حس خوبی را به اهالی منتقل می‌کند و این حس را دارند که از مهمان خودشان پذیرایی می‌کنند.
روستائیان به من می گویند "ما از مهمان شما پذیرایی می کنیم و شما هم از ما."
به نظر من این رفت و آمدها چه از سوی مردم محلی و چه گردشگران نقش مهمی در ایجاد اتحاد هر چه بیشتر اهالی داشته است.تغییر نگاه مردم به فعالیت گردشگری نیز دستاورد مهمی است و وقتی بعد از مدتی به اینجا می‌آیم می گویند"خوش آمدی" یا "روشن کردی" و این جملات به من انرژی می‌دهد.
طیبه خانم (دخترخاله صاحب خانه و همراه خانم تقدیسی) وارد صحبت می شوند: بعد آمدن منیر خانم رفت و آمد مسافران به اینجا خیلی بیشتر شده و بسیاری از اهالی هم خانه هایشان را به شیوه سنتی مرمت کردند.
- الان وضعیت گردشگری روستا چگونه است؟
اینجا گردشگر زیادی دارد، به خصوص در ایام عید و زمان برگزاری جشنواره های سفر به توران و یا زاغ بور، گردشگران زیادی به قلعه بالا می آیند.
- گردشگر خارجی هم دارید؟

بله، به عنوان مثال به تازگی یک زوج آمریکایی مهمان خانه من بودند و خانم آمریکایی از نحوه پذیرایی محلی و به خصوص وجود سرویس بهداشتی در منزل من بسیار راضی بود، برای گردشگر خارجی وجود سرویس بهداشتی بسیار مهم است و خوشبختانه در این زمینه فرهنگ سازی مناسبی در روستا شده است.

- نظر خانواده شما در مورد حرفه تان چیست؟

من مجردم و خانواده ام در ابتدا مخالف این فعالیت من بودند، به طوری که در ابتدا این کار را پنهانی آغاز کردم، اما بعد از یکسال از شروع کار و وقتی نتیجه کار را دیدند نظرشان عوض شد.
- چه شد که اسم این مکان شد ، نورخونه؟
نخست اینکه این خانه در گذشته مکتب خانه بوده و خانم خانه به زنهای روستا قرآن آموزش می‌داده و به نوعی اینجا با نور عجین است و دلیل بعدی اینکه نام خودم هم از نور آمده.
- از جذابیت‌های کارتان برای ما بگوئید.
بهترین بخش کارم که دوست دارم، ارتباط با مردم است.خوشحالم و راضی از اینکه با مردم و اهالی این روستا ارتباط دارم و این برای من بسیار ارزشمند است.
اینجا به "منیر خانم " معروفم و این، نشانه برقراری ارتباط دوستانه اهالی با من است.این نوع گردشگری که همراه با پذیرایی روستائیان است به من و هم به اهالی حس خوبی می‌دهد.
اینکه اهالی درگیر موضوع گردشگری هستند و فرزندان آنها مجبور نمی شوند برای کار به شهر بروند مهم است، جالب اینکه حتی عده ای از اهالی روستا که در شهر زندگی می کنند، راغب شده اند به روستا برگردند.
- گفتید که تدوین گر فیلم هستید، حرفه اولیه شما در این روستا هم به کارتان آمد؟
بله، از ابتدای شروع این پروژه و از تمام مراحل کار و زندگی با اهالی فیلم گرفته ام و مشغول تدوین این فیلم هستم، در این فیلم مستند تمام مراسم و آئین های روستا نیز به نمایش گذاشته می‌شود.
- معمولا چند مدت در روستا هستید و چطور به اینجا سفر می کنید؟
یک ماشین شخصی دارم و گاهی یک ماه، 10 روز یا شاید دو روز در روستا می مانم، اما دوست دارم اینجا به طور دائم ساکن شوم وقتی از اینجا می روم برای روستا، مردمش و به خصوص جاده بیارجمند- قلعه بالا خیلی دلتنگ می شوم.
- چه زمانی برای سفر به روستا مناسب است؟
اسفند تا اوایل خرداد و پاییز، در این زمانها می توان در هوای مناسب از تمام فضاهای روستا بازدید کرد.
- برای جذب گردشگر تبلیغات انجام می دهید؟
به دلیل آشنایی من با تورگردانها، نورخونه بین طبیعت گردان شناخته شده است و دوست ندارم تبلیغات زیاد کنم زیرا اینجا گردشگر خاص خودش را می طلبد.
- آیا این حرفه در این روستا صرفه اقتصادی هم به همراه دارد؟
بله، اینجا می شود به درآمد مناسب رسید اما همیشه باید در کار نوآوری داشت، مردم نیاز به تنوع دارند. این فعالیت نه تنها برای من که برای بسیاری از مردم روستا نیز درآمدزاست به طوری که در هر پذیرش مهمان من، هفت تا هشت نفر از اهالی روستا درگیر می‌شوند .
- سخن آخر.
در چهار سالی که اینجا هستم خیلی چیزها یادگرفتم، اگرچه شغل بسیار خوبی است، اما فعالیت من در قلعه بالا فقط بر حسب حرفه نیست، زندگی با این مردم برای من مهم تر است و از تک تک اهالی خونگرم قلعه بالا به خاطر لطف و همراهی شان متشکرم.

گفت و گو کننده: سمانه سلطانی پور

منبع: برگزاری میراث آریا

نیما نیک ، مجتبی مهدی زاده و معصومه این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از تهران یه روزه به کجا می تونم سفر کنم؟


چرا باید همیشه برای سفر دنبال تعطیلات چند روزه باشیم؟!
سفر یک روزه و کوتاه هم می تونه لذت بخش باشه و با داشتن برنامه ی سفر یک روزه می تونیم تعطیلات آخرهفته ی خاطره انگیزی رو تجربه کنیم، بطوری که خستگی یک هفته از بین بره و برای شروع هفته انرژی بگیریم.
در ادامه ۵ مکان گردشگری رو بهتون معرفی می کنیم که به تهران نزدیک هستند و اگر از اهالی تهران باشید می تونید با داشتن برنامه سفری یک روزه از اونها دیدن کنید.

دریاچه اُوان
پشت سر گذاشتن مسیر پرپیچ و خم در دل کوهستان به دیدار از دریاچه ی زیبای اُوان می ارزد و خستگی راه را از تن بیرون می کند. دریاچه اُوان که بزرگترین دریاچه طبیعی آب شیرین قزوین می باشد با چشم انداز زیبای خود مکانی آرام برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران می باشد. آب و هوای این منطقه در فصل تابستان خنک است و سرمای دلچسبی را به ویژه زمان تاریکی هوا تجربه خواهید کرد. پیشنهاد می کنیم برای سفری یک روزه به این منطقه ی زیبا ۵ صبح از تهران حرکت کنید. در مسیر خود برای رسیدن به دریاچه اُوان می توانید از قلعه تاریخی الموت هم دیدن کنید.
روستای ابیانه
برای دوست داران آثار تاریخی روستای کهن ابیانه مقصد مناسبی خواهد بود که در سفری یک روزه هم می توانید با دل سیر از آن دیدن کنید و از معماری زیبای خانه هایش لذت ببرید.
شهمیرزاد
همه با شنیدن نام سمنان یاد کویر و هوای گرم میفتند، اما این کویر در دل خود بهشتی را جای داده است که تا با چشم خود از نزدیک شاهد آن نباشید باورکردنی نیست. بعد از پشت سر گذاشتن جاده کویری سمنان کم کم نسیم خنکی صورتتان را نوازش می کند و می توانید طبیعت سرسبز شهمیرزاد را ببینید.
کویر مرنجاب
با رفتن به کویر مرنجاب میهمان میلیون ها ستاره خواهید بود. کویر مرنجاب از زیباترین مناطق کویری ایران می باشد که در این منطقه علاوه بر تپه های زیبای شنی و ریگزارهای دیدنی می توانید از دریاچه نمک و کاروانسرای عباسی هم دیدن کنید. در این منطقه امکانات اقامتی هم برای گردشگران فراهم است.
فشم
منطقه ... دیدن ادامه » ییلاقی و خوش آب و هوای فشم که در فاصله کوتاهی از تهران قرار گرفته است، مقصد مناسبی برای گذراندن آخر هفته می باشد. منطقه ای که می توانید در آن روزی را به دور از دود و سر و صدای پایتخت بگذرانید.
سفر خوشی رو براتون آرزو می کنیم.
http://blog.treep.ir/
وحید هوبخت این را خواند
MHHF ، امین مهدوی ، مجتبی مهدی زاده و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
دیدن دریاچه ی اوان وسوسه انگیزست وقتی اینقدر نزدیک گوشمان ست ..
۰۱ تير
خواهش می کنم خانم ثانی...امیدوارم به زودی خاطره ای دل انگیز از این دریاچه دل انگیز در دفترچه خاطراتتان بنگارید!
۰۳ تير
ممنون از توضیحات دوستای خوبمون تایماز و نیمای عزیز که توضیحات تکمیلی رو برای پست اضافه کردن.
سپاس از همراهیتون که از در اختیار گذاشتن اطلاعاتتون دریغ نمی کنید.
۰۳ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اپلیکیشن امداد خودروی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از "بازار" قابل دریافت است.
... دیدن متن »
امکان دریافت و دانلود نسخه اندروید اپلیکیشن امداد خودروی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به صورت رایگان از "کافه بازار" فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران: این اپلیکیشن که به منظور فراهم آوردن رفاه حال شهروندان، گردشگران و مسافران در داخل شهرها و تمامی راه‌های کشور، ویژه تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها با سیستم عامل اندروید طراحی و در آستانه آغاز سال ۹۴ به عنوان جدیدترین محصول "نخستین امداد خودروی ایران" از آن رونمایی شد، هم اکنون به صورت رایگان و با نام "امداد خودرو کانون" از طریق "کافه بازار" قابل دریافت است.

از میان مهمترین ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به امکان ثبت موقعیت مکانی امداد خواه، افزایش سرعت امداد رسانی، ارتباط مستمر با مراکز عملیات امداد خودرو کانون، اعزام امدادگر متخصص و کاهش مخاطرات استفاده از امدادگران متفرقه، درخواست خدمات فوریتی امداد، رزرو خدمات تعمیرگاهی و پذیرش بدون نوبت مشتریان در تعمیرگاه‌ها، اشاره کرد. درخواست امداد با استفاده از این اپلیکیشن به دو صورت امکان پذیر خواهد بود که یکی از روش‌های آن، درخواست امداد به شیوه شناسایی موقعیت از طریق GPS موبایل است.
در این روش، اپلیکیشن به صورت هوشمندانه نسبت به تأیید طول و عرض جغرافیایی امداد خواه و همچنین ثبت مشخصات مشتری و عیب خودرو اقدام و امدادرسان متخصص برای حمل یا تعمیرات را به محل توقف مشتری اعزام می‌‌کند و در روش دیگر نیز، درخواست امداد خواه از طریق تماس مستقیم با شماره ۰۹۶۲۹ و ۶۴۲۳ (۰۲۱) ثبت می‌شود.

یکی دیگر از قابلیت‌های این اپلیکیشن درخواست صدور انواع کارت عضویت به صورت شبانه روزی از سراسر کشور است که هموطنان می‌توانند به منظور بهره‌مندی از مزایای این کارت‌ها به صورت مستقیم ثبت نام و یا با شماره ۰۲۱۶۴۲۳ تماس حاصل کنند.

بنا بر این گزارش: دیگر راه‌های دریافت اپلیکیشن تلفن همراه امداد خودروی کانون مراجعه به وب سایت رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نشانی WWW.TACI.IR است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

وحید هوبخت و رسول حسینی این را خواندند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عروسی عشایر قشقایی

http://118safar.com/fa/news/279

پ.ن:
دختران ایل فقط به دام جوانانی می افتادند که غزال را در بیابان و شاهین را در آسمان به تیر می دوختند.
زنان ایل تنها به مردانی دل می بستند که دستشان با تفنگ و پایشان با رکاب آشنا بود.
مرد ایل دختر بلندوالا را برنو می خواند هر مردی در آرزوی دو برنو بود ، برنویی بر دوش و برنویی در آغوش...
"بخارای من ایل من"
» رضوانشهر با جشنواره‌های فرهنگی، پذیرای گردشگران تابستانی می‌باشد.
... دیدن متن »
دبیر ستاد خدمات رضوانشهر از برگزاری جشنواره های فرهنگی متعدد در تابستان امسال خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، منصور هادی پور در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان رضوانشهر به بیان فعالیت های انجام شده در حوزه صنایع دستی، میراث فرهنگی و نیز اقدامات گردشگری پرداخت. وی با بیان اینکه فعالیت های انجام شده توجه علاقمندان به گردشگری را به خود جلب نموده، اظهار داشت: طبیعت بی نظیر رضوانشهر و آثار تاریخی این شهرستان همواره باعث می شود سیل عظیم گردشگران به این مناطق را شاهد باشیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر رضوانشهر با اشاره به اهمیت غنی سازی اوقات فراغت گردشگران و شهروندان اذعان نمود: جشنواره های مختلفی تا پایان تعطیلات تابستانی در شهرستان اجرا خواهد شد.

وی برگزاری جشنواره غذا ویژه رمضان، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی در ورودی رضوانشهر، پره سر و مجتمع ساحلی تازه آباد رضوانشهر را از برنامه های پیش رو در شهرستان دانست و تصریح کرد: جشنواره جوکول، جشنواره خرمن، جشنواره بومی محلی زندانه و جشنواره بومی برن در تابستان امسال نیز از دیگر برنامه های فرهنگی رضوانشهر است.

هادی پور همچنین از نظارت و بازرسی متعدد از واحد های خدماتی و پذیرایی رضوانشهر خبرداد و گفت: این اقدام در جهت حفظ حقوق گردشگران است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کارگاه برک‌بافی پس از ۱۵ سال دوباره احیاء شد.
... دیدن متن »
کارگاه برک بافی پس از ۱۵ سال فراموشی دوباره به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان سربیشه درشهر مود احیا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ حسین عباس زاده معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی این اداره کل با بیان این مطلب گفت: همزمان با هفته صنایع دستی با حضور مسئولین ادارات و نهادهای شهرستان سربیشه و شهر مود، به همت اداره میراث فرهنگی شهرستان سربیشه توسط شرکت تعاونی زنان الزهرا برک بافی احیا شد.

وی افزود: در این کارگاه در حال حاضر ۱۵ نفر به تولید پارچه برک از مواد اولیه و مصالح موجود در منطقه مشغول هستند.

وی ادامه داد: برک بافی، بافت منسوجات سنتی با مواد اولیه گوناگون (پنبه، نخ پشم، ابریشم و کرک) است که به کمک دستگاه های سنتی و نسبتا پیچیده دو وردی و چهار وردی صورت می گیرد.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: برک که در اصطلاح محلی به آن کرکی، کورگی یا کورگین گفته می شود بافتهای است تاری و پودی ضخیم از کرک بز و شتر که از آن جامه زمستانی تهیه می شود و به لحاظ استحکام، لطافت، گرمی و خواص درمانی دارای ویژگی های خاص و منحصر بفرد می باشد. عباس زاده با بیان اینکه برک بافی، یکی از قدیمی ترین صنایع دستی خراسان جنوبی بوده و تاریخ آن به قبل از دوره سلجوقی می رسد، افزود: مهارت برک بافی با شماره ۸۱۰ در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است. وی اظهار امیدواری کرد که در سایر نقاط استان بویژه در روستاها شاهد راه اندازی کارگاه برک بافی باشیم.

عباس زاده در پایان از احیاء پلاس بافی نیز تا پایان سال جاری در شهرستان سربیشه خبر داد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

پریسا ، زهرا و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توی وبلاگ تریپ بخش جدیدی رو اضافه کردیم به اسم «عکس های آخر هفته ای» که می تونید از مسافرت هایی که آخر هفته می رین و یا از تفریحاتی که آخر هفته انجام می دین عکس بگیرین و برامون بفرستین.
هر پنج شنبه عکس های شما دوستان عزیز به اسم خودتون توی صفحه فیسبوک تریپ و وبلاگ منتشر میشه.
عکس هاتون رو می تونید به آدرس treep.ir@gmail.com ایمیل کنید و یا با ‫#‏تریپ‬ ما رو توی اینستاگرام در جریان بذارید.
منتظر عکس هاتون هستیم.
http://blog.treep.ir/category/photo-weekend/
وحید هوبخت این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«کیف بقا در طبیعت» همراه شما در شرایط سخت
اگر اهل طبیعت گردی و سفرهای ماجراجویانه هستید، همیشه و هر لحظه باید آماده ی اتفاق های غیرقابل پیش بینی باشید. به همراه داشتن وسایلی، از ملزومات سفرهای طبیعت گردی و ماجراجویانه می باشد که در یک کیف کوچک و کم وزن قرار می گیرند، کیفی به نام «کیف بقا در طبیعت» که در مواقع اضطراری به کمکتان خواهد آمد. این کیف علاوه بر کوله ایست که به همراه خود دارید.
کیف بقا در طبیعت شامل وسایل زیر می باشد:
چاقو، چراغ قوه به همراه باتری اضافه، سوزن و نخ، قیچی، کبریت و فندک، کش، چسب زخم، الکل طبی، قرص ها مسکن، خوراکی های انرژی زا و قمقمه آب.

چاقو
از مهم ترین وسایلی است که باید به همراه داشته باشید. چاقو در بسیاری از موارد برای شما کاربرد خواهد داشت. چاقو با تیغه ثابت بهترین نوع آن می باشد زیرا دوام و مقاومت بیشتری دارد. همچنین برای بریدن تیکه های بزرگ مناسب تر هستند. چاقو با تیغه ی متحرک را به عنوان چاقوی اضافی به همراه خود داشته باشید.

مجموعه ای از طناب های کشی
طناب به ویژه برای چادر زدن مناسب می باشد. از جمله دیگر کاربردهای آن بالا نگه داشتن مواد خوراکی خود به وسیله آن برای دوری از دسترس حیوانات وحشی است. همچنین برای ساختن پناهگاه ضروری بسیار کاربرد دارد و در ساختن آتل در مواقع شکستگی استخوان به کمکتان می آید.

قمقمه
واقعا توضیحی نمی توان در این مورد داد. بدون آب می میریم. از بطری برای حمل آب استفاده نکنید زیرا به راحتی سوراخ می شود.

چراغ قوه و یا ابزاری برای علامت دادن

هنگامی ... دیدن ادامه » که در شرایطی قرار می گیرید که به تلفن همراه دسترسی ندارید همراه داشتن وسایلی از جمله سوت، آینه و چراغ قوه در علامت دادن به انسانی که در فاصله به نسبت نزدیکی از شما قرار دارد کمک خواهد کرد تا از وجود شما اطلاع پیدا کند. برای مثال به کمک انعکاس نور خورشید در آینه می توانید خلبانی که در بالای سر شما پرواز می کند را متوجه خود کنید.

قطب نما
قطب نما هم در پیدا کردن مسیر به شما کمک خواهد کرد.

اگر در سفرهای طبیعت گردی و ماجراجویانه خود تجربیات دیگری در قرار گرفتن در شرایط سخت و اضطراری دارید، آنها را با ما و دیگر علاقه مندان به این نوع سفرها به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.
www.blog.treep.ir
www.treep.ir
treep.ir@gmail.com
امین مهدوی این را خواند
مجتبی مهدی زاده و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تفتان به عنوان سومین کوه ملی ایران به ثبت رسید.
... دیدن متن »
ثبت ملی قله سربلند تفتان بر اساس یک سری ضوابط و قوانین طبیعی که درسازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شده بود درآخرین جلسه شورای عالی ثبت کشور مورد تایید قرارگرفت تا مراحل ثبت آن انجام شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان؛ مشتاق گوهری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری این اداره کل گفت: قله سربلند تفتان، یکی از عارضه‌های طبیعی منحصر بفرد جنوب شرق ایران است که توانسته تمدن چندین هزارساله سیستان و بلوچستان را به رخ جهانیان بکشد، به عنوان سومین کوه ملی ایران به ثبت رسید. پیش از این کوه‌های دماوند و سبلان ثبت ملی شده بودند.

وی خاطرنشان کرد: تفتان از هدف‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود که با ثبت ملی آن می‌توان امکانات گردشگری و رفاهی بیشتری را در این منطقه برنامه‌ریزی و ایجاد کرد. و با ثبت ملی تفتان، کمک زیادی برای شناساندن این کوه در منطقه و جهان خواهد شد. مشتاق گوهری گفت: با کمک بسیج مردمی و سازمان‌های گردشگری می‌توان تفتان را آنطور که شایسته آن است همچون کوه‌های همترازش در دیگر نقاط کشور به عنوان قطب گردشگری معرفی کرد. وی با قدردانی از تلاش های مجموعه فعالان این عرصه گفت: خاش با داشتن جذابیتهای متنوع و مزیتهای فراوان خود ۹۴ و سال های آتی به محور فعال وگردشگرپذیر استان تبدیل می شود. ایجاد حلقه گردشگری حوزه تفتان با مرکزیت زاهدان و روستاهای همجوارآن از برنامه های آتی سازمان میراث فرهنگی استان در آینده نزدیک است.

سندگل معاون میراث فرهنگی استان در پایان گفت: تا کنون بیش از ۱۶۰۰ اثر میراث فرهنگی، طبیعی و معنوی استان با پیگیری این معاونت به ثبت ملی رسیده است و اثر شاخص شهر سوخته نیز یگانه اثر استان در فهرست جهانی می باشد و آثار دیگری نیز در مسیر ثبت ملی و جهانی قرار دارد.

گفتنی است، َتفتان با ارتفاع (۴۰۵۰ متر) آتشفشان نیمه فعال ایران است. این کوه در منطقه جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است. این قله در حدود چهار هزار متر از سطح آب‌های آزاد ارتفاع دارد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش است. تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. این آتشفشان فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر می‌شوند.

همچنین خاش با ۲۱۵ اثر تاریخی و طبیعی از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران، گلفشان پیرگل، رودخانه های زیبا با یرندگان و کارواندر، دریاچه سردریا، غارهای متعدد، چشمه های آبمعدنی سرد و گرم و نیز قلعه های متعدد تاریخی، بازارچه سرپوشیده و مسجد جامع یکی ازمناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر در تونل تاریخ تهران قدیم در شب های ماه رمضان

تهرانگردی در شب های ماه مبارک رمضان. رویدادی که قرار است توسط اداره بافت تاریخی شهرداری منطقه ۱۲ تهران در شب های ماه مبارک رمضان برگزار شود. این تور، با عنوان «شب های رمضان در تهران قدیم» قرار است در سه مسیر بافت تاریخی تهران و بازدید از کاروانسرا، حمام، بازارچه و خانه های تاریخی برگزار گردد. شرکت در این تورها فرصت مناسبی است برای آشنایی هرچه بیشتر با تاریخ تهران قدیم توسط بناها و آثار به جا مانده از آن روزهای دور.
شرکت در تورهای شب های ماه رمضان برای شهروندان تهران رایگان می باشد. برای اطلاعات بیشتر از نحوه ثبت نام و شرایط می توانید به سایت www.tchto.portal.ir مراجعه کنید.
امین مهدوی و گل نار این را خواندند
مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان.
اگه کسی اطلاعاتی درباره "استانبول" داره لطفن راهنماییم کنید!
چه هتلی بریم ؟ چه جاهایی بریم؟ کدوم تورو بخریم؟ چه مکانهای دیدنی تاریخی رو پیشنهاد میکنید؟ مراکز خریدی که خوبن و قیمتشون مناسبه کجان؟
خلاصه هر چی که فکر میکنید به کمکمون میاد رو دریغ نکنید. لطفن. ممنون!
وحید هوبخت این را خواند
سلام من رفتم. میشه لطفا بگید هر کدوم از این مواردی که فرمودید در چه اولویتی قرار می گیرن و سفر چند روزه میخواهید برید؟
۲۶ خرداد
سلام...با ایمیل من تماس بگیرید براتون اطلاعاتی رو که دارم میفرستم...
اگه با تور میرید فقط دقت کنید که هتلتون نزدیک تراموا باشه...اگر هم خودتون میخواید برید که میتونید اینترنتی هتل بگیرید ولی معمولا تورها ارزونتر در میاد!گاهی هم خیلی ارزونتر...
به هر حال ... دیدن ادامه » برای خرید حتما از جمعه بازار دیدن کنید!!
و دو سه تا مال که به ما معرفی شد مثل اولیویوم...
اگه با تور میرید به هیچ عنوان از تورهای گردش داخل شهری که در هتل یا هر جای دیگه ای بهتون پیشنهاد میشه استفاده نکنید، معمولا کلاه برداریش در حد 4 5 برابر!برای باز دید از مکان های تاریخی و هتل ها هم استفاده از کارت های musem pass هست که اگر سه روزه بگیرید و سه روز رو هم به طور کامل صرف دیدن مکان های تاریخی و موزه ها کنید به راحتی در حدود 70 80 لیر برای هر نفر ذخیره میشه!
۰۲ تير
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاونت صنایع‌دستی سازمان خبرداد؛
» اعطای تسهیلات پشتوانه‌ی هنرمندان حوزه‌ی صنایع‌دستی
... دیدن متن »
دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی درمعاونت صنایع دستی سازمان همواره در پی توسعه تولید و عرضه صنایع دستی در کشور است در همین راستا با توسعه و تجهیز کارگاه های تولید صنایع دستی برای ارتقای کیفیت و کمیت تولید صنایع دستی می کوشد، باشد که این صنعت به جایگاه واقعی خود در دنیا دست یابد. به گزارش میراث آریا (chtn)؛ کامران سبزه میدانی مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تشکر در رابطه با فراهم آوری زمینه برای هنرمندان که با استقبال خوبی نیز روبرو بوده است افزود: با توجه به این امر نگاه در این حوزه تخصصی بوده است که براین اساس طراحی و نوآوری و خلاقیت در تولید صنایع دستی مورد بررسی و توجه قرار گرفته است. در این روزها با غرفه ها بحث و تبادل نظر داشتیم تا ببینیم که در حوزه طراحی و نوآوری و نیز تغییر در دستگاه ها و ابزارآلات تولید صنایع دستی چه اقداماتی می تواند صورت پذیرد، همچنین با تولید کننده ها صحبت شد تا در حوزه کیفیت کار بتوانیم به آنچه که مورد نظر است دست یابیم تا صنعتگران بتوانند کالایشان را برای عرضه و فروش به بازارها ارائه کنند. در حوزه صنایع دستی خوشبختانه نوآوری خوب بوده به شرطی که تعریفی برای صنایع دستی وجود داشته باشد زیرا که نباید صنایع دستی را تنها در نظر بگیریم. وی با اشاره بر برنامه ریزی های معاونت صنایع دستی گفت: قرار است برنامه ریزی هایی صورت گیرد و با وجود صندوق کار آفرینی و امید در طول نمایشگاه غرفه به غرفه وارد عمل شدیم تا از مشکلات تولید کنندگان و هنرمندان در حوزه صنایع دستی مطلع شویم تا در ادامه بتوانیم مشکلات دریافت تسهیلات این گروه را برطرف کنیم. همچنین در زمینه نحوه پرداخت تسهیلات مشکلات شنیده شد و بر اساس برنامه ریزی ها و هماهنگی های صورت گرفته امتیازاتی برای صنعتگران قائل می شویم که پس از برگزاری نمایشگاه در این زمینه اقدام می شود تا در آینده این امر بیش از پیش تسهیل شود. وی با تاکید بر این مطلب که همواره لزوم جذب منابع و اعتبار حس می شود گفت: خوشبختانه در موارد مختلف تاکنون 37 میلیارد اعتبار جذب شده که با وارد کار شدن مسئولین امر و همراه شدن آنها با هنرمندان و با توجه به سرمایه در گردش این امر تسهیل می شود، در این رابطه با بانک سپه هم مذاکراتی انجام شده که باید ادامه یابد همچنین، با اقای خسروتاج معاون وزیر صنعت و معدن نیز جلسه ای داشتیم که در زمینه تامین مواد اولیه ای که استخراج معدنی دارند به صورتی که خارج از سهمیه مرسوم و به قیمت اولیه به ما عرضه شود تا این مواد با قیمت اولیه تمام شده در اختیار صنعتگران قرار گیردالبته این امر زمان بر بوده ولی قابل اجراست.همچنین قصد داریم بر اساس تولید تولید کننده ها مواد اولیه را در نظر بگیریم. وی ادامه داد: از دیگر موارد مورد نظر تعاونی های تخصصی است تا در این زمینه فعالیت کنند به همین منظور بدنبال تهیه مواد اولیه از طریق تعاونی ها نیز هستیم تا با همکاری تعاونی ها مواد اولیه تولید تامین شود. وی در زمینه تجهیز و تغییر دستگاه های تولید صنایع دستی تاکید کرد: در استان یزد و البرز آنچه را فکر می کردیم انجام دادند و در حوزه نوسازی ابتکارهایی داشتند که دستگاه ها قابل حمل و نقل شده و نیز کیفیت کار هم تغییر بسیاری یافته است. وی با تاکید بر نامگذاری امسال با نام نساجی سنتی گفت: با نامگذاری امسال با نام نساجی سنتی، خوشبختانه گروه های نساجی با کیفیت خوبی در نمایشگاه حاضر شدند اما هنوز جای کار و فعالیت داریم. البته تجهیز کارگاه ها و تغییر دستگاه ها از سوی معاونت صنایع دستی با آنچه استان ها انجام داده اند متفاوت است که امیدواریم تا پایان سال 94 این نمونه سازی ها صورت گیرد. وی با اشاره بر تامین مواد اولیه مانند ابریشم و پشم و نخ طی هماهنگی با وزارت صنعت و معدن ادامه داد: با انجام این امر به هنرمند کمک می شود تا جایگزین خوبی برای مواد مصنوعی داشته باشند. وی در زمینه توجه مسئولین استانی در اعزام هنرمندان به نمایشگاه ها افزود: انتظار داریم کلیه مسئولین استانی و معاونین صنایع دستی زمانی که هنرمندان عازم نمایشگاه ها هستند ضمن گلچین کردن کالاهای صنایع دستی بومی ومحلی، کالای با کیفیت را در نمایشگاه ها عرضه کنند تا وقتی علاقمندان و هنردوستان مراجعه می کنند با کالای با کیفیت مواجه شوند و به این شکل رقابتی مثبت با کالاهای مشابه خارجی ایجاد شود.

وی در پایان گفت: خوشبختانه امسال حضور صنعتگران، کارآفرینان و هنرمندان جوان را در رشته های مختلف در نمایشگاه داشتیم واین نوید بخش وجود هنرمندان با دانش و معلومات است که به اعتلای صنایع دستی کمک شایانی می کند در همین راستا تشویق هایی را نیز برای استان ها و هنرمندان در نظر گرفته ایم تا برای نمایشگاه های بعدی با ایجاد هماهنگی مشکلات را کمتر کنیم.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

رسول حسینی این را خواند
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گزارشی از دیدنی‌های نمایشگاه صنایع دستی تهران؛
... دیدن متن »

چاقوسازی، خاتم کاری، گلیم بافی، خراطی، چرم دست دوز، سفالگری، معرق چرم، تیکه دوزی، قلمزنی روی نقره و فیروزه کوبی؛ همه و همه از غرفه هایی هستند که در سالن ۲۷ نمایشگاه صنایع دستی حضور دارند. اما خوب که در میان غرفه ها کندوکاو می کنیم به غرفه ای بر می خوریم که آثار نگارگری روی استخوان را ارایه کرده است. محسن غلامی که خود از هنرمندانی است که در این زمینه فعالیت می کند، در مورد غرفه خود گفت: با استفاده از تراش و صیقل دادن استخوان های شتر و سپس با پیاده کردن طرح هایی از ابنیه های تاریخی و نقش های سنتی روی آنها، آثار ساخته می شود. وی به صندوقچه کوچکی اشاره کرد و افزود: پیاده کردن طرح ها روی استخوان با آبرنگ و گوآش صورت می گیرد که برای تثبیت آن یک لایه پلی استر در پایان روی آن کشیده می شود. این هنرمند اصفهانی در مورد روش کار خود تصریح کرد: نگارگری روی استخوان یک بخش از صنایع خانگی است که در نمایشگاه ها و مغازه های مختص صنایع دستی به فروش می رسد. وی با اشاره به اینکه علاوه بر استخوان، نگارگری با همین روش روی صدف دریایی هم صورت می گیرد، گفت: قیمت آثار متفاوت است ولی به عنوان مثال یک صندوقچه ای که از طریق نگارگری روی استخوان ساخته شده است حدود ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد که ساخت آن سه روز به طول انجامیده است.
اما غرفه دیگری که آثار ارایه شده در آن چشم هر بیننده ای را به خود مشغول می کند، غرفه ای است که مجسمه ای از یک گاو خشمگین در جلوی آن قرار گرفته است. بنیامین معصومی مسوول غرفه مینیاتور در این باره گفت: این مجسمه فولادی که طرح های ظریفی روی آن از طریق طلاکوبی اجرا شده است، حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد. وی افزود: در ساخت این مجسمه یک کیلو و ۹۰۰ گرم طلا استفاده شده است، ضمن اینکه ساخت آن دو و نیم سال زمان برده است. معصومی با بیان اینکه این اثر فاخر یک میلیارد تومان قیمت دارد اظهار کرد: بدنه این مجسمه کار استاد جهانگیر آیینی و طلاکوبی روی آن کار استاد گل کوهی است.

این هنرمند اصفهانی به اثر دیگر در غرفه اشاره کرد که یک کوزه عظیم قلمزنی است و در این مورد توضیح داد: جنس این کوزه مس است و با آب قلع کار شده و استاد ذبیحی سه سال از عمر خود را صرف آن کرده است و ۳۸۰ میلیون تومان قیمت دارد. معصومی در رابطه با روش بازاریابی آثار نفیسی که در غرفه خود ارایه کرده، گفت: این گونه آثار بیشتر از طریق حراج ملی به فروش می رسند. از دیگر آثار نفیس غرفه مینیاتور خودنویس فردوسی است که وی در موردش تصریح کرد: از جمله آثار نفیس خودنویس فردوسی است که توسط هنرمندان ما در اصفهان طراحی و ساخته شده است که در کشور بی نظیر است. معصومی با بیان اینکه روی این خودنویس قلمزنی ظریفی از استاد بهرامی صورت گرفته است: نقش قلمزنی شده روی این خودنویس، خان سوم رستم و اژدهاست.

از غرفه که بیرون می آییم که در راهرو کناری دو غرفه مجاور یکدیگر حضور دارند که هر دو از کارهای ورنی بافی را ارایه می کنند. وارد یکی از این دو غرفه که می شویم محمدقلی آقایی اهل تبریز، در مورد این کارها گفت: آثار ارایه شده در غرفه مربوط می شود به ورنی بافی های از دشت مغان در استان آذربایجان شرقی که با استفاده از پشم و همچنین ترکیبی از پشم و ابریشم، بافته می شود که علاوه بر کاربرد تزیینی، برای فرش کردن زمین، روی میز و حتی پوشاندن روی تخت خواب از آنها استفاده می شود. این هنرمند تبریزی در ارتباط با ورنی بافی ها که به اشکال مربع و مستطیل و همچنین دایره ای بافته شده اند، توضیح داد: بافت این ورنی ها از طریق دارقالی و همچون بافت فرش صورت می گیرد طرح آنها، طرح های ذهنی است که برای بافت یک ورنی مثلا سه مترمربعی، چیزی حدود ۴۰ روز زمان نیاز است که به قیمت ۷۰۰ هزار تومان نیز به فروش می رسد. آقایی همچنین در مورد تعیین قیمت این محصولات اضافه کرد: قیمت ورنی ها بر اساس اندازه، جنس و همچنین ریز بافی یا درشت بافی آن تعیین می شود. از دیگر غرفه هایی که در سالن ۲۷ جلب نظر می کند، مربوط می شود به غرفه فیروزه کوبی از استان اصفهان. امیر مجیدی مسوول این غرفه در همین ارتباط توضیح داد: با کنارهم قراردادن و چسباندن خرده های فیروزه ها روی آثاری چون کوزه، قاب آیینه و قندان و سپس تراش و صیقل نسبت به تهیه آنها اقدام می شود. وی اضافه کرد: بعد از آن و در مرحله بعدی منفذها و بخش هایی که فاصله میان فیروزه ها ایجاد شده است را ترمیم می کنیم که مرحله آخر اختصاص دارد به تثبیت کار و ثابت نگه داشتن فیروزه ها. مجیدی در مورد قیمت فیروزه هایی که در ساخت آثار فیروزه کوبی از آنها استفاده می شود، گفت: معمولا از خورده فیروزه ها که به عنوان ضایعات قطعه های بزرگتر فیروزه به دست می آید، استفاده می کنیم که هر کیلو از این فیروزه ها چیزی حدود یک میلیون تومان قیمت دارد. وی بیشترین استقبال مردم را از آثار فیروزه کوبی شده متعلق دانست به قنددان و شکلات خوری که جزو موارد مصرفی روزمره مردم است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

وحید هوبخت این را خواند
مریم عظیمی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در «ایرانمون» به «دَدَر» بروید و دیدنی هایش را «دِرو» کنید
از بین 10 گروه شرکت کننده در نخستین استارت آپ ویکند گردشگری ایران، در نهایت گروه های «دِرو»، «ایرانمون» و «دَدَر» نظر داوران را به خود جلب کردند و به عنوان برندگان این رویداد بزرگ گردشگری معرفی شدند.

دیروز جمعه ۲۲ خرداد بعد از سه روز کار و تلاش، روز رقابت نهایی گروه های ایده پرداز گردشگری از راه رسید. در ابتدا گروه ها باید در زمان ۵ دقیقه ای، ایده خود را در مقابل داوران و حضار توضیح داده و در زمان ۵ دقیقه ی دوم در مقابل پرسش داوران از آن دفاع می کردند و بعد از شور و مشورت داوران نتیجه نهایی اعلام شد و از میان 10 گروه سخت کوش شرکت کننده سه ایده برتر گروه های «درو»، «ایرانمون» و «دَدَر» انتخاب شد.
http://blog.treep.ir/news/%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%8E%D8%AF%D9%8E%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C/
امین مهدوی ، نازنین اخوان و وحید هوبخت این را خواندند
فرانک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عکسهای موجود در اینستاگرام گردشگری تیوال فوق العاده بی نظیره اعتراف می کنم بار اول که دیدم شک کردم این عکسها مربوط به ایران باشه

https://instagram.com/tourism.tiwall/
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کوهنوردی تیوال ...قرار شماره ۲۰ (آخرین قرار قبل از ماه مبارک رمضان)


....از همیاری تقاضا میشود این نگاشته پر رنگ شود....


به نام خدا

پیش از هر چیز بابت حضور دوستانه و گرم و رفتار های در خور جامعه ی فرهنگی کشور عزیزمان ایران اسلامی، از تمامی دوستان کمال تشکر را داریم و خدا را شاکریم!!!!!!!!دوستان عزیز با نهایت احترام قرار شماره 20 به صورت یه برنامه تعین شده و بدون نظر سنجی میباشد...قبل از هر چیز یاداوری میکنم که برنامه ها در ماه مبارک رمضان بعد از افطار و روز های پنجشنبه در کوه های تهران ادامه پیدا میکنه...

...قبل از هرچیز دوستان خواهشا وسایل مورد نیاز که گفتیم رو حتما بیارن!
مثل ... دیدن ادامه » لیوان ,قاشق,بشقاب,فلاسک و زیر انداز در صورت وجود

مسیر انتخابی: دار آباد محل اسقرار جدید بعد از ۱.۱۵ ساعت کوهنوردی


وعده ی ما : راس ساعت ۶.۳۰ صبح ضلع جنوب شرقی میدان قدس روبه روی شهرداری
محدوده زمانی برگشت : 14 الی 15.30

!!!(هزینه ی تقریبی جهت صبحانه و میان وعده مبلغ ۸۰۰۰ تومان می باشد که دوستان عزیزی که حضورشون باعث خوشنودی ماست تا آخر امشب این مبلغ رو به صورت علی الحساب به شماره کارت ۶۳۶۲۱۴۱۰۹۹۶۳۲۴۳۳ به نام رضا ملکی خوشرفتار واریز و جهت هماهنگی به شماره من پیامک ارسال نمایند.با تشکر)

چند نکته قابل تامل :

یادم نمیرود که چه قدر دوست داریم باهم بودنمان را،یادم نمیرود که چقدر بزرگ داریم و سایه شان مستدام رو سرمان،یادم نمیرود تک تکمان را که هجوم میبریم به دیگری وقت دل گیریشان

یادم میماند که چقدر خوبیم

چقدر خوبیم ما، چقدر خدا هم هست لابلای بودنمان

قبل هرچیز یادم می آید اولین هایمان را...چقدر زود سفره ای گستراندیم به وسعت دوست به همت دست! یادت هست رگ تعصب و غیرتمان هنگام افتادن های کسی؟ یاد من هست که دیروز گفتیم یا علی...شاید فردا ها یک روزی و یک جایی جا بخوریم که چه زود رسیدیم به عشق!

باورم هست که خدا هست اینجا، سفره ای داریم به پر باری قلب، به حلالی یک آسایش...

قدرش بدانیم..یا علی.)))

منتظر همتون هستیم....
شماره من جهت هماهنگی ۰۹۱۲۶۰۶۹۲۸۴
موقع امتحان هاست و... ولی سعی میشه بیایم! خیلی وقته ندیدیم دوستان رو.
۲۰ خرداد
فدایی داری دادا رضا
ممنون
۲۳ خرداد
به من که خیلی خوش گذشت کنار همتون. باز هم از همتون تشکر می کنم که هستید و از رضای عزیز که این دورهمی ها رو ترتیب می ده. :)
امیدوارم خوشی هامون مستدام باشه
۲۴ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پل پیرتقی بلندترین پل معلق ایران

پل معلق «پیرتقی» در دره عمیق و زیبای شهر «هشتجین» از توابع خلخال، یکی از بلند ترین پل‌های معلق ایران به شمار می‌رود و عبور از آن که از روی دره‌ای عمیق می‌گذرد، با تکان‌هایش قطعاً یکی از هیجان انگیزترین لحظه‌ها را برای گردشگران به ارمغان می‌آورد. به همین علت، روزهای تعطیل عده زیادی از مردم برای بازدید از این پل راهی شهرستان «هشتجین» می‌شوند.

طول پل «پیرتقی»70 متر است ، یک متر هم عرض داردو ارتفاع آن هم حدود 80 متر است. این پل‌ مقاومت کمی دارد و نمی‌توان به طور همزمان و گروهی از روی آن رد شد.

این پل بر روی رودخانه قزل اوزن، محل تلاقی رودخانه فیروزآباد و قزل اوزن در محله «آتاش چمی» احداث شده که حدود ۵ کیلومتر بالاتر از پل فلزی قدیمی و در حاشیه جاده اردبیل - سرچم واقع شده است.

این منطقه کوهستانی پرآب و مصفا، ... دیدن ادامه » با داشتن مناظر بکر و طبیعت دلنشین و باغات میوه، همچنین پذیرای شمار زیادی از مسافران و گردشگرانی است که برای استفاده از طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی منطقه «مشکول کوثر» به آنجا می روند. صدای دلنشین ریزش آرام آب که از دل کوه و طبیعت فرو می‌ریزد، آرام بخش روح و روان هر گردشگری است که به این نقطه سفر می کند.
ایران بهشت و امین مهدوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برگزاری جشنواره توت فرنگی در فولادمحله
... دیدن متن »
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر از برگزاری جشنواره توت فرنگی در فولاد محله خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «همایون جورابلو» اظهار داشت: این جشنواره ساعت ۹ صبح روز جمعه بیست و دوم خرداد ماه، در محل امامزاده تاج الدین فولادمحله برگزار می‌شود. وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی توانمندی‌های روستای هدف گردشگری فولادمحله در زمینه محصولات باغی، دامی، صنایع‌دستی و آثار تاریخی عنوان کرد و گفت: قدمت روستای فولادمحله به هفت هزار سال قبل از میلاد بر می‌گردد. وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین تولیدات باغی این روستا، توت فرنگی است، افزود: در حدود شش هکتار از اراضی فولادمحله توت فرنگی کشت می‌شود. وی با اشاره به اینکه باردهی توت فرنگی در فولادمحله از نیمه خرداد ماه شروع شده و بعد از یک وقفه کوتاه مدت تا اولین سرمای پاییز ادامه دارد، گفت: میزان محصول‌دهی توت فرنگی در این روستا با توجه به آب‌ و هوای خوب منطقه بسیار بالا است. جورابلو ویژگی توت فرنگی فولادمحله را ارگانیک بودن آن عنوان و تاکید کرد: برای تولید این محصول از هیچ‌گونه موادشیمیایی استفاده نمی‌شود و کاملا ارگانیزه است. توت فرنگی به علت داشتن آهن و ویتامین C در خون سازی بدن موثر است. توت فرنگی به علت داشتن کلسیم و فسفر در رشد و نبوغ کودکان و نوجوانان، استحکام دندان و ترمیم شکستگی استخوان ها بسیار موثر است. روستای هدف گردشگری فولادمحله یکی از روستاهای شمالی استان سمنان است و زبان و لهجه مردم فولادمحله مازنی است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، فولادمحله سه هزار و ۹۱۰ نفر جمعیت دارد .

فولادمحله تا مرکز استان سمنان ۸۰ کیلومتر مسافت دارد.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

عاطفه و رسول حسینی این را خواندند
معصومه و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روز جهانی صنایع دستی
... دیدن متن »
در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک بر روح انسان است، صنایع دستی یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان تا هست لطافت را می خواهد و صنایع دستی این نیاز مبرم انسان را برآورده می کند.

یکی از خصوصیات صنایع دستی این است که این صنعت حاصل روح ملت ها و آئین فرهنگ ملی کشورهاست که به سادگی با رجوع به آمار صنایع دستی کشورها به روحیه مردم آن کشورها می توان پی برد، بنابراین صنایع دستی تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی های اقوام از طریق صنایع دستی مبادله میشود و نوعی ارتباط را ایجاد میکند.

● شورای جهانی صنایع دستی: صنایع دستی پس از جنگ جهانی دوم با محتوای هنری و فرهنگی مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفت و ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) سال ۱۹۶۴ میلادی، نخستین کنگره ی جهانی با شرکت مسوولان اجرایی استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعت گران بیش از ۴۰ کشور جهان در نیویورک برگزار شد که در قطعنامه ی پایانی این کنگره، تاسیس شورای جهانی صنایع دستی به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب شد. با تأسیس سازمان ملل متحد، محافظت از میراثهای فرهنگی بشری بر عهده "یونسکو" یا "سازمان تربیتی ـ علمی و فرهنگی ملل متحد گذاشته شده است. از سال ۱۹۶۴ میلادی با تأسیس "شورای جهانی صنایع دستی"، در قالب یکی از ارگانهای وابسته به یونسکو، صنایع دستی و سنتی به صورت بخشی از حیات فرهنگی اقتصادی ملل مورد توجه قرار گرفت. ایران نیز از سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸ میلادی) توسط سازمان صنایع دستی ایران به عضویت شورای جهانی صنایع دستی و به تبع آسیایی بودن به عضویت مجمع آسیا و اقیانوسیه شورا درآمد.

در بدو امر، شورای جهانی صنایع دستی با شمار محدودی از اعضا کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر، ۹۰ کشور جهان را تحت پوشش دارد. دبیرخانه شورای جهانی صنایع دستی در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد.

مهمترین هدفهایی که این شورا، به عنوان یک ارگان غیر انتفاعی غیردولتی قائل شده است عبارت اند از:

۱) تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو.

۲) حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملتها.

۳) ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان.

از هر کشور تنها یک سازمان می تواند به عنوان نماینده صنعتگران آن کشور، به عضویت شورا درآید و سازمان صنایع دستی ایران از سال ۱۳۴۷ به عنوان ارگان مسئول متولی صنایع دستی کشور به عضویت شورای جهانی صنایع دستی درآمده است.

منبع: خبرگزاری میراث آریا

وحید هوبخت این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه محیط زیست سازمان ملل، به مناسبت روز جهانی محیط زیست ۱۰گام به عنوان اقدامات اثرگذار در حفظ زمین به همه جهانیان پیشنهاد داده است که هر کدام از ما میتوانیم با رعایت همه یا بخشی از آنها به این سیاره کمک کنیم؛
۱با دوچرخه به محل کارمان برویم
۲بلیط سفرمان را الکترونیکی تهیه کنیم
۳ لامپ های کم مصرف را جایگزین لامپ های معمولی کنیم
۴ فعالیت هایمان را اینترنتی انجام دهیم و از رفت و آمد غیرلازم با خودرو شخصی پرهیز کنیم
۵ در استفاده از بطری های پلاستیکی آب تجدیدنظر کنیم
۶ شیشه و آلومینیوم را بازیافت کنیم
۷ یک روز در هفته گیاهخوار شویم
۸ درون خانه خودمان غذا بخوریم تا از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی کمتر استفاده شود
۹ لوله هایی که نشتی دارد را تعمیر کنیم تا جلوی هدر رفت آب گرفته شود
۱۰ دستگاه های الکترونیکی قدیمی را بازیافت کنیم

امین مهدوی این را خواند
الهه چهره پاک ، فرانک ، وحید هوبخت و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید