تیوال گردشگری
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

بزرگداشت شمس تبریزی؛ عارفی همیشه در ابهام

این که آیا شمس به راستی وجود دارد یا زاده خیال مولاناست موضوعی است که سال ها ذهن بسیاری از مورخان و اساتید بزرگ را به خود مشغول ساخته است و هر دو طرف با دلایلی منطقی وجود یا عدم وجود او را به بحث می گذارند. در این میان مکان مقبره اش اما به مانند خودش سوالی است که به نظر می رسد همچنان بی پاسخ مانده است. با تریپ باما همراه باشید تا در سال روز بزرگداشت شمس تبریزی، این عارف پرآوازه، سری بزنیم به مقبره هایش.
همانطور که از نوشته ها و داستان ها بر می آید مولوی از عالمان و فقیهان و اهل مدرسه بود و تا پیش از آنکه شمس را ببیند به تدریس علوم دینی مشغول بود و در چهار مدرسه معتبر تدریس می‌کرد و اکابر علما در رکابش پیاده می‌رفتند. اما پس از سفر شمس به قونیه و آشنایی اش با او ورق برگشت و مولوی لباس عوض کرد، درس و وعظ را یکسو ... دیدن ادامه » نهاد و اهل وجد و سماع و شاعری شد.

در دست همیشه مصحفم بود در عشق گرفته ام چغانه

اندر دهنی که بود تسبیح شعر است و دوبیتی و ترانه
برای دیدن عکس ها و ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید:
http://blog.tripbama.com/?p=6723
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت روز جهانی گردشگری
» بیانیه انجمن علمی گردشگری ایران
... دیدن متن »
بیانیه انجمن علمی گردشگری ایران برای روز جهانی جهانگردی

انجمن علمی گردشگری
انجمن علمی گردشگری ایران همزمان با روز جهانی جهانگردی بیانیه‌ای را صادر کرد و بر ضرورت اجرای 21 مولفه به منظور همگام شدن صنعت گردشگری ایران با توسعه جهانی تاکید کرده است.

 بیانیه انجمن گردشگری ایران به این شرح است:

«گردشگری در حال حاضر به عنوان موفق ترین شکلِ سازمان یافتهی فعالیت های انسانی در عرصه جهانی قلمداد شده و به عنوان رکن چهارم اقتصادی جهان چنان گسترده و پیچیده شده که می تواند به مثابه کانون پژوهش های دانشگاهی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، طبیعی و سیاسی تلقی شود.

گردشگری همواره تنها حوزه ای بوده که گستره جغرافیایی آن را مرزهای سیاسی کشورها، تقسیمات اداری و قلمروهای قومیتی تعیین نکرده و"برای همه" حرکتی اصلی به منظور دستیابی به سطح بالاتری از کیفیت زندگی قلمداد می شود که ابعاد معنوی، مردم شناسی، فلسفی، روانشناسی، اقتصادی، فرهنگی و... در آن غیرقابل چشم پوشی بوده و در زمره نسل سوم و چهارم حقوق بشر قلمداد می شود.

به نظر می رسد، شعار "گردشگری برای همه" که در سال 2016 از سوی سازمان جهانی گردشگری اعلام شده ضمن تاکید بر ماهیت پیچیده و مفهومی گردشگری دربرگیرنده مولفه های اصلی حقوق بشر بوده و بر ترویج و تسهیل ارتباطات و تعامل میان تمامی افراد در تمامی مکان ها و نهایتاً گسترش صلح جهانی تاکید دارد، چرا که گردشگری یکی از مولفه های اصلی حقوق بشر است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر 16 دسامبر 1948 و در میثاقین حقوق سیاسی- مدنی و فرهنگی- اقتصادی به آن اشاره شده و امروزه به لحاظ ابعاد مختلف آن اهمیتی مضاعف نیز یافته است.

خوشبختانه موقعیت و تنوع کم نظیر جغرافیایی کشور، وجود ذخائر گسترده طبیعی، تنوع زیستی، فرهنگ غنی، پیشینه و تاریخ کهن، ایران اسلامی را به مقصدی با ارزش در حوزه های مختلف، گردشگری فرهنگی- تاریخی، طبیعی-اکوتوریسم، معنوی- مذهبی، پزشکی- سلامت و... تبدیل کرده و این سرزمین را مستعد میزبانی از گردشگران حوزه های مختلف کرده است که البته توسعه پایدار آن مستلزم تلفیق دانش و مهارت با استفاده از منابع انسانی دانشگاهی، متخصص، تجربی و برنامه ریزی و مدیریت راهبردی مطلوب است.

سرآمدی و شایستگی ایران اسلامی درحوزه گردشگری همگام با توسعه جهانی در گرو توجه به مسائل زیر است:

توسعه و تجهیز پایدار مقاصد گردشگری جدید با معیارهای بین المللی
اهمیت قائل شدن به سیاست های توسعه پایدار گردشگری در تمام حوزه ها
ایجاد و تشکیل شبکه همکاری های مشترک بین المللی در حوزه گردشگری
توجه به منطقه بندی و آمایش گردشگری درپهنه سرزمین
تقویت و توسعه تعاملات قومیتی، منطقه ای و جهانی در عرصه گردشگری
حفاظت از طبیعت، فرهنگ و جوامع محلی
توجه به دانش گردشگری و مدیریت تلفیق آن با مهارت های لازم برای حصول نتیجه مطلوب
بهره برداری بهینه از دانش آموختگان حوزه گردشگری
توجه به اهمیت برندسازی مقاصد گردشگری کشور براساس اصول علمی و تخصصی
ترویج گردشگری ایران با رویکردهای جدید در جهان
اهتمام به توسعه و ترویج معنویت در تمام گونه های گردشگری
توجه به کسب و کارهای نوین در حوزه گردشگری و مقوله کارآفرینی
توجه به اهمیت موثر اقتصادی و اشتغال زایی گردشگری برای زنان و جوانان
بهره برداری از قومیت ها و فرهنگ های متفاوت به عنوان یک مزیت رقابتی در حوزه گردشگری
توسعه و تجهیز سایت های گردشگری کشور به امکانات مورد نیاز کم توانان جسمی
توجه توامان به مقصد های گردشگری و بهبود و رفاه در مسیرها
تشویق، تسهیل وتسریع مشارکت بخش خصوصی در حوزه گردشگری
تربیت نیروهای انسانی کارآمد و توانمند در حوزه گردشگری
توجه به بخش زیرساخت های حوزه گردشگری و هتل داری با استانداردهای بین المللی
برنامه ریزی بهینه برای جذب سرمایه های بین المللی در حوزه گردشگری و هتل داری
مدیریت علمی و تخصصی فرآیند گردشگری
در جهان امروز که محیط زیست، توسعه، صلح، میراث مشترک بشریت، ارتباطات و کمک‌های بشردوستانه نسل جدید حقوق بشر تلقی می شود، گردشگری از قابلیت های لازم برای ایجاد شرایط مطلوب به منظور به حداکثر رساندن توانایی شهروندان در مسیر توسعه پایدار جوامع با درنظر داشتن مولفه های یادشده، برخوردار بوده و بهترین پیام آور صلح، مشارکت و دوستی در جهان است.

انجمن علمی گردشگری ایران به عنوان مهم ترین و مؤثرترین تشکل علمی گردشگری در کشور و با بهره مندی از حضور اندیشمندان، دانش آموختگان و دانشجویان حوزه گردشگری ضمن تبریک روز جهانی گردشگری آمادگی کامل خود را برای برنامه ریزی و مدیریت راهبردی مبتنی بر توسعه پایدار گردشگری و ترویج "گردشگری برای همه" با رویکرد تضمین پایداری محیطی و فرهنگی مقاصد گردشگری ایران اسلامی اعلام می دارد.»


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هدیه روزجهانی گردشگری به شهروندان تهرانی
اگر اهل موزه و موزه گردی هستید حتما شنیدن خبر رایگان بودن موزه هایی چون کاخ گلستان و سعدآباد لبخند را به لبانتان خواهد نشاند. با تریپ باما همراه باشید تا از جرئیات این خبر مطلع شوید.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مناسبت ۶ مهر بازدید از موزه های تحت پوشش این اداره کل در روز جهانی گردشگری رایگان است.
به گفته وی زمان بازدید از موزه‌ها از ساعت ۸ صبح الی ۱۷ خواهد بود که شهروندان می تواند در این بازه زمانی به موزه های زیر مراجعه نموده و بصورت رایگان از آنها بازدید داشته باشند. برای دیدن اسامی موزه ها و اطلاعات بیشتر به وبلاگ ما به لینک زیر مراجعه نمایید.
http://blog.tripbama.com/?p=6689
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۷ توصیه برای سفر به سبکی دگرگونه

چه زیبا و شیرین مبحثی ست این گفتمان سفر؛ ذهن آرام می گیرد و دل می رود وقتی نامش به میان می آید. هیجانی دارد این شروع و آغاز و ادامه اش که گویا چون نفس، ممد حیات است و مفرح ذات.
شاید اگر بخواهیم سطحی به سفر نگاه کنیم آن را دوری از روزمرگی ها برای چند صباحی و حتی فراتر از آن تفریح کردن و کسب آرامش ببینیم. اما شاید با نگاهی عمیق تر بتوان سفر را در حرکت جستجو کرد، آنجا که هدف رفتن و دیدن و آزمودن است. زندگی را مزه کردن و آموختن که این ها خود جملگی می توانند سفر را در قالبی از سبک زندگی تعریف کنند، از آن دست زندگی ها که روز و شب هایش دیگر گونه اند و البته که چنین سبک سفرهایی، توصیه های متفاوتی را نیز می طلبند با تریپ باما همراه باشید تا بشنوید از این توصیه ها:

http://blog.tripbama.com/?p=6680
فهیمه تردست این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |شخصیت‌های تاریخی؛ محمدعلی سپانلو|»... دیدن متن »

سپان، فرزند خلف بیوه بزک کرده! ساعت ۹ صبح به تاریخ جمعه ۲ مهرماه سفر نیم روزی کوتاه‌مان را در جستجوی رد پای محمدعلی سپانلو (۱۳۱۹-۱۳۹۴) شاعر، محقق و مترجم آغاز کردیم. از خیابان میرداماد گذر کردیم و شعری از سپانلو را زمزمه کردیم: بلوار میرداماد، با لحظه‌های آزاد پنجاه سال دیگر، از ما می آورد یاد...

در آغازسفر کتاب «قایق سواری در تهران» بین مسافران توزیع شد. یکی از آخرین آثار سپانلو! اثری بسیار شاعرانه که به قول سیمین دانشور واقعیت را به شکل رویا و تخیل در می‌آورد! شعرهایی پر از خیال و تصویرهای نو؛ پر از رنگ و نور و صد البته پر از تهران!

طی مسیر حسن همایون عزیز، لیدر و روزنامه نگار، درباره سپانلو و زندگی‌اش سخن می گفت. ۲۹ آبان در خانه‌ای در خیابان ری؛ از خانواده‌ای زاد که تا پنج پشت تهرانی بوده‌اند! تهران عمیقا در سپانلو ریشه دوانده بود! در دبیرستان‌های رازی و دارالفنون درس خوانده و فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه تهران بود؛ رشته‌ای که بعدا در زندگی‌اش هیچ گاه از آن استفاده‌ای نکرد...
سپانلو در همین دانشکده حقوق شاعر شد! روزی که به دلایلی ماموران امنیتی و پلیس رژیم سابق به دانشگاه حمله کرده بودند، سپانلو در میان غائله زخمی شد و همان روز با سر شکسته در بیمارستان، کاغذی برداشت و شاعر شد!
پیش از آن در همان اوایل دوران دانشگاه به کار ترجمه می‌پرداخت و بعدا هم آن را ادامه داد. کارهای پژوهشی و تاریخ نگاری هم انجام داده است. از سپانلو حدود هفتاد اثر مکتوب باقی مانده است! همچنین روزنامه نگاری و مقاله نویسی هم جزو کارهای اصلی او بود.

کمی گذشت و سر از تجریش و دزاشیب درآوردیم! بن بست ارض را یافتیم! و خانه ی جلال آل احمد و سیمین دانشور؛ پاتوق دائمی آن روزهای حلقه نویسندگانی همچون سپانلو...

خانه زیبا و باصفای آن زوج دوست داشتنی در حال تعمیر بود برای موزه شدن و امکان بازدید نبود. کمی در آنجا درباره جلال و جمع شان صحبت کردیم و چرخی درمحله زدیم؛ خانه دربسته نیما یوشیج هم آنجا بود!

سپس عازم خیابان ری شدیم؛ محل تولد سپانلو؛ رفتیم و در کوچه دردار (موسوی فعلی) گشتیم. این کوچه روزی مسقف بوده و حتی در هم داشته! اما الان دیگر خبری از قدیم نیست؛ اکثر خانه های قدیمی و آجری جایشان را به آپارتمان های سیمانی داده اند! محل دقیق خانه سپانلو هم معلوم نبود. در کوچه‌ای ایستادیم و کمی از منظومه خانم زمان، منظومه‌ای طولانی و بسیار زیبا درباره ی تهران، خواندیم.

بعد نوبت بهشت زهرا بود! که برویم در کنار آرامگاه آقای شاعر و چند شاخه گل از گل هایی که در خاک تهران روییده اند روی قبرش بگذاریم و بخوانیم شعری از او: نام تمام مردگان یحیی است...

حوالی ساعت دو ظهر مسیرمان را تا خیابان انقلاب ادامه دادیم. در سفره خانه خورشید نهاری خوردیم با حال و هوای سنت و زیبایی قدیم؛ همه چیز از جنس تهران قدیم بود!

اصلا کل سفرمان در تهران قدیم گذشت؛ یکی از همسفران می گفت که پرده‌های اتوبوس را کشیده بود تا بیرون را نبیند! فقط و فقط تهران قدیم با صفا باشد؛ آن خوبی و باصفایی فراموش شده...

بعد از نهار در خیابان جمال‌زاده به دنبال بن بست سرو پلاک ۴ گشتیم! خانه سپانلو! آنجا به دیدار مهدی اخوت رفتیم. اخوت کسی بود که سال‌ها با سپانلو زندگی کرد. سپانلو سال ۶۴ به خاطر جنگ از همسرش جدا شد و همسر و فرزندانش را به آمریکا فرستاد. از آن پس کمی تنها زندگی کرد و کمی بعد با اخوت هم خانه شد. اخوت هم اکنون میراث‌دار مادی و معنوی سپانلو است. اخوت علی رغم مریض احوالی‌اش با گرمی پذیرای ما شد؛ ساعتی در خانه سپانلو نشستیم و او از سپان گفت! دوستان سپانلو او را سپان صدا می‌زدند. از دوستی هاشان، دعواهاشان و بیماری شاعر می گفت. سپان به اردیبهشت ۹۴ به علت سرطان درگذشت. اخوت می‌گفت هنوز در خانه حسش می‌کنم؛ گاهی روی برمی‌گردانم و ازش سوالی می‌پرسم؛ اما متوجه می‌شوم که نیست!

در خانه گشتی هم زدیم؛ پر از کتاب بود؛ پر از نقاشی‌ها و تابلوهای زیبا و پر از حس خوب و کهنگی دوست داشتنی. از اخوت خواستیم به عنوان دوست و نایب سپان؛ کتاب قایق سواری در تهران را برای‌مان امضا کند. در کنار امضا از او خواستم دو خط از سپان برایم بنویسد؛ نوشت: افسانه ی حنایی رنگی است حربا که زیر خوشه انگور می چمد!

خانه ی سپان را ترک کردیم و همان حوالی در کافه دیاموند؛ کافه‌ای باز هم با حال و هوای قدیم چای نوشیدیم و شعر خواندیم از سپان!

این سفر شاعری دیرآشنای کم نظیری را به من شناساند! شاعری با تخیل عالی، تصویرپردازی بسیار قوی، خلاق و آگاه. شاعری را یافتم که عاشق تهران بود! این شهر دوست داشتنی بی کرانه؛ شهری که تمام خیابان هایش خاطره انگیزند؛ زیبایند؛ خواستنی اند. سپان دینش را به شهرش ادا کرد؛ او فرزند خوبی بود برای این پیرزن خوب که هم پیری تاریخ به رخسار دارد هم بزک نو شدن را!
او تهران را دوست داشت و تهران هم او را!

ما هم باید آن دو را دوست بداریم؛ شاعری از آن نسل درخشان که دارند کم کم تمام می‌شوند؛ و شهری که کم کم دارد همه چیز را فراموش می‌کند؛ حتی مردمانی که روزگاری عاشقانه دوستش داشتند...

به روایت علی مزاریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، يكشنبه
رسول حسینی و سارا تهرانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تور رایگان موسیقی لالایی

۲۷ سپتامبر مصادف با ۶ مهر ماه روز جهانی گردشگری بوده و هر ساله سازمان های مربوطه به این مناسبت تمهیداتی را برای شهروندان در نظر می گیرند که از جمله آن ها بازدید از موزه ها بصورت رایگان می باشد. امسال اما به مناسبت این روز کمیته ملی موزه ها با همکاری موزه ملی و کاخ نیاوران اقدام به برگزاری تور موسیقی لالایی بصورت رایگان نموده اند. با تریپ باما همراه باشید تا در جریان جزئیات این تورها قرار بگیرید.

http://blog.tripbama.com/?p=6670
بهزاد هندی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشنواره مال شوران در روستای کلیشم... دیدن متن »

دومین جشنواره مال شوران (شستن گوسفندان) روز چهارشنبه در روستای کلیشم در شهرستان رودبار استان گیلان برگزار شد.این مراسم هر ساله اواخر شهریور ماه (قبل از چیدن پشم گوسفندان) در کنار دریاچه خلشکوه مرتفع ترین دریاچه طبیعی گیلان برگزار می شود. پس از انجام مراسم و چیدن پشم گوسفندان زنان روستا با وسایل سنتی ریسندگی جوراب، شال، دستکش، جلیقه و ... می بافند

عکس: ابوذر حمیدی جیرنده / ایرنا

گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳ روز پیش، يكشنبه
رسول حسینی ، فروغ یعقوبی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با انتشار آمار گردگشران برزیل عنوان شد،
» پارالمپیک ریو، گردشگران را با برزیل آشتی داد
... دیدن متن »
وزارت گردشگری برزیل جدیدترین آمار و ارقام مربوط به گردشگری را پس از پایان رقابت‌های پارالمپیک منتشر کرد.
رقابت‌های پارالمپیک ریو نه تنها از حیث برگزاری و جذب تماشاچی در استادیوم‌های ورزشی عملکرد موفقی را ثبت کرد، بلکه هزاران گردشگر بین‌المللی را بار دیگر به پایتخت برزیل کشاند.
وزارت گردشگری برزیل که از تاریخ ۸ تا ۱۳ سپتامبر و در جریان برگزاری رقابت‌های پارالمپیک اقدام به نظرسنجی از گردشگران داخلی و خارجی کرده است، اعلام کرد ۹۰.۵ درصد از گردشگران بین‌المللی از تصمیم خود مبنی بر بازگشت به ریو خبر دادند و ۸۷.۸ درصد از گردشگران نیز اعلام کردند که این سفر براساس انتظارات و حتی فراتر از انتظارات آن‌ها بوده است.
تقریبا ۶۰ درصد از گردشگران مورد بررسی قرار گرفته اولین سفر خود را به شهر ریودوژانیرو تجربه می‌کردند و ۵۴ درصد از آن‌ها نیز هدف خود از سفر به پایتخت برزیل را تماشای رقابت‌های پارالمپیک اعلام کردند.
«آلبرتو آلوز»، وزیر گردشگری برزیل گفت: آمار و ارقام گردشگری حاکی از برگزاری موفق رقابت‌های پارالمپیک است. اگر پیش از آغاز این رقابت‌ها معتقد بودیم گردشگری؛ میراث بزرگ کشور خواهد بود اکنون متقاعد شده‌ایم که حصول نتایج خوب در این دوره زیبایی طبیعی و غنای فرهنگی باورنکردنی برزیل را به همه جهان نشان داد.
گردشگران آمریکایی همچون رقابت‌های المپیک در پارالمپیک نیز ۱۸.۲ درصد منبع اصلی جذب گردشگر در ریو بودند و پس از گردشگران اسپانیایی (۱۵.۵ درصد)، آرژانتینی (۶.۱ درصد)، فرانسوی (۶.۱ درصد) و آلمانی (۵.۴ درصد) قرار گرفتند.
همچنین گردشگران مصاحبه‌شونده در جریان رقابت‌های پارالمپیک بیشترین رضایت (۹۵.۵ درصد) را از رستوران‌های ریو داشتند و میزان رضایت از غذا (۹۷.۱ درصد)، اقامت (۹۶ درصد) و زندگی شبانه (۹۵.۷ درصد) اعلام شده است.
همچنین گردشگران بین‌المللی در جریان رقابت‌های پارالمپیک به طور متوسط ۱۰.۸ شب در ریو اقامت داشته‌اند و روزانه ۸۷.۸۶ دلار هزینه کرده‌اند.
در این میان ۴۳ درصد از گردشگران برزیلی نیز با هدف تماشای پارالمپیک به ریو سفر کردند و ۲۲.۶ درصد نیز اعلام کردند که هرگز پایتخت را بازدید نکرده‌ بودند.

براساس این آمار ارقام، برزیلی‌ها به طور متوسط ۶.۷ شب در طول رقابت‌های پارالمپیک در ریو اقامت کردند و روزانه ۸۵.۸۸ دلار هزینه کردند.

منبع: ایسنا 


۳ روز پیش، يكشنبه
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» شهر بازی رها شده در ژاپن... دیدن متن »

یکی از معروف ترین شهربازی رها شده در جهان شهربازی نارا (Nara Dreamland) در ژاپن است . شهربازی که در سال ۱۹۶۱ افتتاح شد و قرار بود دیزنی لند ژاپن باشد، اما با افتتاح پارک های دیگری مثل دیزنی لند در توکیو و است استودیو یونیورسال در اوزاکا، رقیب های سرسختی پیدا کرد که توان رقابت با آن‌ها را نداشت و در نتیجه در سال ۲۰۰۶ این پارک تعطیل شد و در حال حاضر خالی است ، اما به مکان جذابی برای عکاسان و افراد ماجراجو تبدیل شده است. فضای رها شده و رشد گیاهان خودرو در آن، فضای این پارک را مرموز و جادویی جلوه می‌دهد. در ادامه عکس‌هایی از این پارک خالی را مشاهده می‌کنید.

عکس:Romain Veillonگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۴ روز پیش، شنبه
مهرناز این را خواند
رسول حسینی ، فروغ یعقوبی ، فهیمه تردست ، وحید هوبخت و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفر تصویری به سرزمین رئیس علی دلواری

بوشهر استانی در جنوب کشور با مردمانی خونگرم است که در طول تاریخ نام های مختلفی نظیر «رام اردشیر»، «ابوشهر»، «بُخت اردشیر»، «لیان» و «ریشهر» را به خود دیده است. این شهر بیشتر به واسطه رئیس علی دلواری مشروطه خواهه نامی بوشهری و امروزه هم بواسطه نیروگاه اتمی بوشهر مشهور است. این شهر تاریخی اما نادیده هایی در دل خود پنهان دارد که گذری بر آن ها می تواند شما را به برنامه ریزی سفری به بوشهر مشتاق نماید. از جمله دیدنی این استان می توان به گنبد نمکی شگفت انگیز جاشک، دره لیر و گور دخمه سیراف، پارک ملی نایبند، عمارت دهدشتی، قلعه نصوری و موزه رئیس علی دلواری اشاره نمود. با تریپ باما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر این نادیده ها.

http://blog.tripbama.com/?p=6641
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در راستای توسعه گردشگری دریایی
» سوئیت‌های شناور، جاذبه‌ای برای گردشگران در بوشهر
... دیدن متن »
ساخت و بهره‌برداری از سوییت‌هایی شناور، در راستای پیشبرد اهداف گردشگریِ دریایی استان بوشهر بزودی انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، «ناصر امیرزاده»، معاون گردشگری این استان، با اشاره به هفته گردشگری، گفت: بزودی سوئیت‌هایی شناور در راستای پیشبرد اهداف گردشگری دریایی در بوشهر ساخته و بهره‌برداری می‌شود. این سوئیت‌ها توسط شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد - سرمایه‌گذار دهکده گردشگری امید بوشهر - و همچنین بهره‌بردار دهکده گردشگری ساحلی پازارگاد در شیرینو شهرستان کنگان ساخته شده‌اند.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری استان بوشهر همچنین با بیان اینکه «ان‌شاءلله بزودی شاهد تحولی عظیم در گردشگری دریایی بوشهر خواهیم بود»، ادامه داد: استان بوشهر با توجه به تحولات اخیر و جذب سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری، بعنوان قطب گردشگریِ دریایی کشور شناخته خواهد شد.

او همچنین با اشاره به شعار «گردشگری برای همه - همه برای گردشگری»، به‌عنوان شعار ملی امسال، اضافه کرد: شعار ملی روز گردشگری امسال نیز در راستای همان شعار جهانی نام‌گذاری شده است؛ با این هدف که به کم‌توانان، ناتوانان، معلولان ذهنی و یا جسمی، کمک شود تا از مواهب گردشگری بهره‌مند شوند.

منبع: ایسنا 

ازده ف این را خواند
وحید هوبخت این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» بازار شناور تایلند... دیدن متن »

در این بازار فروشندگان با قایق های چوبی کوچک خود در کانال حرکت می کنند و همه چیز از از میوه و سبزیجات تازه گرفته تا صنایع دستی و لباس و… می فروشند، همچنین در کنار این بازار رستوران ها و کافه های متعددی وجود دارد که در آنها انواع غذاهای تایلندی، چینی و بین المللی سرو می شود. شاید خرید کردن از بازار شناور بانکوک روی آب خصوصا برای افرادی که اهل خرید هستند، یکی از مهیج ترین کارها باشد.

گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
رسول حسینی ، وحید هوبخت و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با گرند کنیون های ایران آشنا شوید.
گِرَند کَنیون به دره هایی گفته می شود که ستون های بلند و کشیده صخره سنگی از دل آنها سر به آسمان کشیده است. واژه انگلیسی گرند کانیون به معنای « دره بزرگ » است. با تریپ باما همراه باشید تا با گرند کنیون های ایران، این پدیده های حیرت انگیز و رمز آلود آشنا شوید تا شاید آن ها را در برنامه ریزی سفرهای آینده خود جای دهید.

گرند کنیون آریزونای آمریکا
این گرند کنیون معروفترین گِرَند کَنیون دنیا است که ثبت یونسکو نیز می باشد. پارکی منحصربه‌فرد در شمال غربی آریزونای آمریکا که دست طبیعت آن را بر روی زمین به زیبایی طراحی کرده است. شکل امروزی این گرند کنیون محصول میلیون‌ها سال حفاری و فرسایش طبیعی است که جریان نیرومند رودخانه کلرادو در شکل دهی آن نقشی اساسی داشته است. شکاف دره گرند کانیون با عمق تقریبی حدود ۱۶۰۰ متر بسیارخیره ... دیدن ادامه » کننده است. شبیه این دره اما در برخی نقاط دیگر دنیا من جمله ایران نیز کما بیش وجود دارد که برخی ادعا دارند می توان آن را با کمی چشم پوشی گرند کنیون ایران نامید. ادامه مطلب و عکس ها را از لینک زیر دنبال نمایید.

http://blog.tripbama.com/?p=6624
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیست و یک سپتامبر
» روز جهانی صلح
... دیدن متن »

بیست و یکم سپتامبر در تقویم سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی صلح در نظر گرفته شده است و شعار اصلی  سال ۲۰۱۶، «توسعه پایدار زیربنای صلح» اعلام شده است.

امسال روز جهانی صلح در حالی برگزار می شود که  مناظق زیادی از جهان درگیر جنگ است و فقط ۱۲ میلیون از ۲۳ میلیون جمعیت سوریه، بر اثر جنگ آواره و بی خانمان شده اند. روز جهانی صلح بهانه ای است برای یادآوری اینکه انسان ها می توانند و باید در کنار هم با صلح زندگی کنند.


  • پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح 

هر ساله در روز جهانی صلح سازمان ملل متحد طرف های درگیر را فرا می خواند تا سلاح های خود را زمین گذاشته و ۲۴ ساعت آتش بس جهانی رعایت نمایند. نماد روزی بدون جنگ یاد آور مهمی است که درگیری می تواند و باید خاتمه یابد.
اما صلح فراتر از کنار گذاشتن اسلحه است. صلح ایجاد جامعه ای جهانی است که در آن مردم فارغ از فقر بسر برند و در منافع کامیابی سهیم باشند. صلح در باره رشد با یکدیگر و حمایت از هم دیگر به عنوان خانواده جهانی است.
موضوع امسال روز جهانی صلح تاکید بر۱۷ آرمان توسعه پایدار دارد یعنی بلوک های ساختمانی که صلح را بنا می نهند. درگیری ها غالبا زمانی رخ می دهند که مردم بر سر منابع محدود رقابت می کنند. دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار راهنمای ما برای جلوگیری از شروع چنین درگیری هایی است با تضمین اینکه هیچ فردی عقب نماند.
زمانیکه در سپتامبر گذشته ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد به اتفاق ۱۷ آرمان توسعه پایدار را تصویب کردند، پیام آن ها روشن بود.
توسعه پایدار برای صلح با دوام حیاتی است و این دو بستگی به احترام به حقوق بشر دارند. نیاز داریم تا از سیاره خود محافظت کنیم و فقط با همکاری یکدیگر می توانیم خانه مشترک مان را برای نسل های آینده ایمن سازیم.
هر یک از ما می توانیم مروجی برای توسعه پایدار باشیم وپیام دستور کار ۲۰۳۰ و آرمان های توسعه پایدار را اشاعه دهیم. همه ما می توانیم دولت های متبوع خود را نسبت به تعهد آنان برای آیند مسئول نگه داریم.
اجازه دهید باهم تلاش کنیم تا همه ابنای بشر به منزلت و برابری دست یابند، سیاره ای سبز ترایجاد شود و تضمین گردد هیچ کس عقب نماند.
در این روز جهانی صلح تعهد خودتان را به وسیله قهرمان آرمان های توسعه پایدار شدن ابراز نمایید 
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تصاویر غار کتله خور را ورق بزنید

در دامنه ی کوه ساقیزلو، در نزدیکی شهر گرماب، دست هنرمند طبیعت غاری را به تصویر کشیده است که بی اغراق می توان آن را جزء زیباترین غارهای ایران و جهان نام برد. غار کتله خور غاری خشکی-آبی است که برخی از محلی ها معتقدند ۷ طبقه داشته و طبقه آبی آن به غار علیصدر متصل است، اما هنوز کاوش و شناسایی غار به اتمام نرسیده تا این ادعا به اثبات برسد. اگر هنوز به زنجان سفر نکرده اید و این غار را از نزدیک ندیده اید با تریپ باما همراه شوید تا عکس های این غار شگفت انگیز را ورق بزنید.

http://blog.tripbama.com/?p=6588
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جشنواره رژه گل ها در هلند... دیدن متن »

هر ساله در ماه سپتامبر رژه سالانه گل ها با عنوان Corso Zundert در هلند برگزار می‌شود. امسال نیز شرکت کنندگان برای انتخاب بهترین مجسمه از گل به رقابت پرداختند، امسال اژدهای غول پیکری با عنوان «حمل و نقل خطرناک» به مقام اول رسید. در ادامه عکس‌هایی از این مجسمه های بزرگ که از گل کوکب ساخته شده اند را مشاهده می‌کنید.
عکس: پیلار اولیوارس


گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
رسول حسینی ، فروغ یعقوبی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برگزار می کند
» اولین جشنواره عکس سفر و ایمنی راه
... دیدن متن »
کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، نخستین جشنواره عکس «سفر و ایمنی راه» را با هدف ترویج فرهنگ اتومبیلرانی ایمن و ارتقای ایمنی در راه ها، برگزار می کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، به عنوان یکی از اعضای رسمی فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی (FIA)، همزمان با دهه ای که از سوی سازمان ملل متحد «اقدام برای ایمنی راه » نام گرفته، اجرای طرح های فرهنگی و آموزشی مرتبط با این موضوع را به عنوان یکی از فعالیت های اصلی، در دستور کار خود قرار داده است.

جشنواره عکس «سفر و ایمنی راه» از جمله برنامه هایی است که کانون به منظور جلب توجه عموم مردم و مسئولان به مقوله ایمنی در راه ها و جاده ها، ارتقای فرهنگ جامعه در خصوص سفر و ایمنی و همچنین کاهش سوانح جاده ای اقدام به برگزاری آن کرده است.

شرکت در این جشنواره برای عموم آزاد است و هر یک از علاقه مندان می توانند تا ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۵، با ارسال حداکثر ۱۰ قطعه عکس در این برنامه فرهنگی هنری مشارکت داشته باشند.

ایمنی راه و فرهنگ اتومبیلرانی ایمن، ایمنی راه و کودکان و نوجوانان، ایمنی راه و جاده ها، ایمنی راه و لذت سفر، ایمنی راه و عابران پیاده، ایمنی راه و حمل و نقل عمومی، ایمنی راه و حاشیه راه ها، ایمنی راه و وسایل نقلیه، ایمنی راه و رفتار و حقوق شهروندی، ایمنی راه و امداد و نجات، ایمنی راه و احترام به محیط زیست، ایمنی راه و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، ایمنی راه و ایرانگردی و ایمنی راه و حیات وحش، موضوعات این جشنواره هستند.

عکاسان و سایر علاقه مندان می توانند برای آگاهی از قوانین، امتیازها، جوایز و سایر اطلاعات مورد نیاز به وب سایت رسمی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نشانی www.taci.ir مراجعه و یا با شماره تلفن ۴-۶۶۹۰۰۷۷۱ ۰۲۱ (روابط عمومی) تماس حاصل کنند.


فاطمه فرهنگ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تور گردشگری کوچ عشایر قشقایی در استان فارس برگزار میشود . علاقمندان می توانند در این تور شرکت کنند و لحظات خوشی را در کنار عشایر تجربه کنند.

اطلاعاتی در مورد این تور گردشگری که نیاز هست بدانید:
_ کوچ کاملا بصورت سنتی انجام شده و شما تجربه ای خاص همراه ایل را خواهید داشت.
_ معمولا صبح بسیار زود قبل از طلوع آفتاب حرکت میکنند و ظهر هنگام دوباره اتراق میکنند.
_ شب را در دل طبیعت گذرانده و فردایش دوباره راهی سفر میشوند.
_ زنان بیشتر سوار بر أسب و شتر هستند و مردان گله هارا هدایت میکنند.
_ خوردن یک دمپختک ایلیاتی یا کباب ترکی در دل طبیعت و هنگام غروب آفتاب خاطره ای ماندگار خواهد بود.
_ ثبت نام حداقل یک هفته قبل از اجرای تور انجام میگردد و سفر با سختی سطح متوسط در نظر گرفته میشود و میبایست تمام لوازم مورد نیاز در طبیعت به همراه داشته باشید .
_ امکانات محدود ... دیدن ادامه » و از آوردن وسایل اضافی جدا خودداری کنید.

http://nomadscbt.com/
سلام.من 3 تا بلیت کنسرت سیمین غانم (ویژه بانوان) تالار وحدت دارم.2تا ردیف 5و یکی ردیف شش.جمعه 2 مهر ساعت 15.شماره تماس 09126408197
۳۰ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چرا سفرهای انفرادی (FIT JOURNEY) به اروپا محبوب است؟
Flexible independent travel یا به اختصار FIT، به شکلهای مختلف ترجمه می‌شود که یکی از آنها (سفرهای مستقل انعطاف پذیر) است. برداشتهای گوناگونی میتوان از این عبارت داشت ولی به زبان ساده شما در این نوع از سفر آزادی عمل زیادی خواهید داشت زیرا این تورها در برابر خواستها، نیازها و علائق شما منعطف می‌باشند و شما می‌توانید هر گونه که میخواهید به آن شکل دهید و ترکیبهای گوناگونی از شهرهای مختلف را با ترکیب اقامتهای مختلف ایجاد کنید. در تورهای انفرادی خبری از محدودیتهای تورهای گروهی نمی باشد. پرواز، درجه و مکان هتل، مدت اقامت، ترکیب شهرهای محل اقامت، همه و همه به سلیقه شما قابل طراحی خواهد بود.
مزیتهای سفر انفرادی (FIT) به اروپا
از لحاظ زمان انجام سفر، هر تاریخی که شما دوست داشته باشید در تمام ایام سال!
از لحاظ وسیله سفر، ... دیدن ادامه » هر وسیله سفر که شما بخواهید دوست دارید جهت آشنایی با فرهنگ مردم محلی و همچنین کاهش هزینه ها از مترو و یا سایر وسائل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و یا جهت صرفه جویی در زمان با تاکسی جابجا شوید؟ ما با اطلاعاتی دقیق شما را راهنمایی میکنیم و این شما هستید که انتخاب میکنید!
از لحاظ محل اقامت از هتل تا کشتی کروز را میتوانید انتخاب کنید!
از لحاظ ترکیب شهرهای محل اقامت، هر میزان که میخواهید در هر شهری که شما بخواهید!
از لحاظ بازدید از سایتهای گردشگری، امکان بازدید از بیشترین سایتهای گردشگری شهرهای مختلف در حداقل زمان و همچنین امکان صرف زمان بیشتر در یک سایت گردشگری خاص که مورد توجه شما می‌باشد!
دلایل محبوبیت سفرهای انفرادی (FIT) به اروپا در بین گردشگران دنیا
بعلت وجود امنیت بسیار بالا، توسعه امکانات و زیرساختهای صنعت توریسم از جمله حمل و نقل عمومی در اروپا و همچنین ارزان بودن این نوع سفر، بیشتر گردشگران در دنیا بویژه از کشورهای امریکا، کانادا، استرالیا و اروپا برای سفر به کشورها و شهرهای مختلف اروپایی از این شیوه سفر استفاده میکنند.

منبع و مطالعه بیشتر:
http://buralan.com/post/flexible-independent-travel-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C-fit
من دقیقا متوجه تفاوتش با سفر انفرادی نشدم...
۲۹ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اطلاعات سفر دریایی با کشتی کروز MSC

مسافرین تورهای کشتی کروز بهتر است که قبل از فرا رسیدن زمان اجرای تور کشتی کروز خود، اطلاعاتی را در مورد قوانین و مقررات داخل کشتی، مانند نحوه سوار و پیاده شدن به کشتی کروز و همچنین قوانین حاکم بر فضاهای داخل کشتی کروز، کسب نمایند. به همین خاطر در این مقاله سعی شده است تا بعضی از قوانین کشتی کروز MSC را مرور کنیم.
Port & luggage drop off
مسافرین می بایست پس از ورود به بندر نسبت به تحویل چمدان با برچسب شماره کابین، اسم کشتی کروز و سایر اطلاعات به مسئولین مربوطه اقدام نمایند و اطمینان حاصل نمایند که مواد غذایی تازه، بطری نوشیدنی و وسائل برقی مانند اتو، اشیاء بُرنده و غیره که ممکن است امنیت مسافرین وکشتی را به خطر بی اندازد همراه نداشته باشند.
تحویل چمدانها به کابین ممکن است بین 2 الی 4 ساعت بعد از سوار شدن به کشتی کروز ... دیدن ادامه » طول بکشد لذا در صورت نیاز به وسائل شخصی مهم مانند دارو و لوازم مربوط به کودک و اشیاء قیمتی نسبت به قرار دادن آنها در کیف دستی اقدام نمایید.

http://buralan.com/tag/cruise-ship-tours-%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B2
کالارنا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غار کتله خور
این غار خشکی -آبی و آهکی دراستان زنجان و در شهرستان خدابنده قرار دارد. فاصله آن از تهران حدود 390 کیلومتر است. شکل گیری غار حدود 30 میلیون سال پیش بوده, غار در سال 1330 به ثبت رسیده و در سال 1365 توسط غار نوردان حرفه ای پیمایش شده است. کشف تکه های سفال و اسکلت انسان مربوط به 3000 سال پیش نشانه آن است که از آن زمان انسان در این غار سکونت یا رفت آمد داشته. کتله خور از دو واژه کُتَل به معنای کوه کم ارتفاع و خور به معنی خورشید تشکیل شده (به معنی کوهی که خورشید از پشت آن طلوع می کند.) امروزه به دلیل کثرت کاربرد کَتَله خور تلفظ می شود.

وروردی این غار در ارتفاع 1700 متری از سطح دریا قرار دارد. غار طبقاتی بوده و تا کنون 4 طبقه آن شناسایی و 30 کیلومتر آن نقشه برداری شده است. مسیری به طول دو نیم کیلومتر از طبقه اول برای بازدید عموم آماده شده است. گفته می شود که امکان دارد این غار به غار علیصدر در همدان ارتباط داشته باشد.

مسیر دسترسی:

مسیر اول: اتوبان تهران زنجان-ابهر- قیدار-گرماب-غار کتله خور.

مسیر دوم: اتوبان تهران زنجان 35 کیلومتر مانده به زنجان(بعد از خروحی ابهر خروجی سلطانیه)سلطانیه-قیدار-گرماب-غار کتله خور.

اگر چه مسیر اول کمی کوتاه تر است اما بهتر است از مسیر دوم به سمت غار رفته, در سلطانیه از گنبد سلطانیه هم دیدن کنید. در قیدار هم می توانید از آرامگاه قیدار نبی دیدن کنید. برای دیدن هر سه اثر یک سفر یک روزه کفایت می کند. البته امکانات بر پایی چادر در کنار غار هم وجود دارد.

تماس با مدیریت محموعه غار: 02433410360
اطلاعات بیشتر http://katalehkhourcave.com/
جهت ... دیدن ادامه » دیدن عکس ها http://daftaresadbargekouhestan.persianblog.ir/post/109/
امین مهدوی این را خواند
نیما نیک ، فهیمه تردست و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» نخستین جشنواره روستایی شهرستان خمین... دیدن متن »

نخستین جشنواره روستایی شهرستان خمین با هدف شناساندن جاذبه های فرهنگی، طبیعی و بومی روستاها، با حضور گسترده مردم، گردشگران و طبیعت گردان در روستای آشناخور برگزار شد.
عکس: آرش صحرانورد / مهر

گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
» سفرنامه «یک سفر یک کتاب |غار بورنیک - با محمد هاشم اکبریانی|»... دیدن متن »

وقتی بچه بودم و آدم بزرگ‌ها ازم میپرسیدن بزرگ شدی میخوای چکاره بشی همیشه در جواب خیلی سریع می‌گفتم دکتر!!!
ولی راستش رو بخوای نه! تو دلم جواب چیز دیگه‌ای بود، من دلم میخواست جهانگرد بشم و مثل شازده کوچولو کل این کهکشان و بگردم و ببینم!
دلم نمیخواست منم مثل آدم بزرگ‌های قصه شازده کوچولو بشم که درگیر روزمرگی بشم و اعداد برام مهم بشن و از غرور به خودم باد کنم و بگم من یک آدم مهمم و کلی کار دارم!

ولی خوب نشد که بشه و راستش رو بخوای منم مثل خیلی‌های دیگه درگیر روزمرگی و درس و کار و حساب و اعداد شدم...
منم شدم یکی اون آدم بزرگ‌ها که هر روز هفته سر کاره و آخر هفته‌ها را هم میگه فقط یک جمعه را دارم و باید استراحت کنم. در نتیجه تو خونه میمونه وقتش را به خواب می‌گذرونه.
ولی خوب جمعه این هفته من کاملا متفاوت از هفته گذشته بود!
اگر شما هم داستان زندگیتون دچار روزمرگی شده پیشنهاد می‌کنم در ادامه این مطلب من را همراهی کنید.

جمعه ی گذشته ۹۵/۶/۲۶ برای جلوگیری از روزمرگی مزمن با تعدادی از دوستانم قصد سفری یک روزه کردیم.
سفری متفاوت از سفرهای یک روزه‌ای که تا به حال تجربه کردیم، چون این بار قرار بود با همسفری ویژه همراه باشیم!
همسفر ویژه ما یار مهربان شعر مصطفی رحماندوست بود!
بله درست حدس زدید! کتاب

قرار بود در این سفر ما با کتابی به نام "زندگی همین است" و خالق این اثر یعنی آقای محمد هاشم اکبریانی همراه شویم.
پس ۶ صبح تهران را به قصد روستای هرانده ترک کردیم.

ابتدای سفر با پیاده‌روی و عکاسی در کوچه باغ‌های پر سیب آغاز شد و پس از ساعتی زیر سایه درختان و در کنار رودخانه نمرود به گپ و گفت در مورد کتاب زندگی همین است نشستیم.
استاد اکبریانی چند فصلی از کتاب را برایمان خواندن و توضیحاتی در مورد حال و هوای کتاب دادند و تعریف کردن که چه شد زندگی همین است خلق شد!

پس از آن عضو کوچک گروه ما فرنوش جان ۱۰ ساله، ۲ داستان کوتاه از کتابی که همراهش بود به نام قصه‌های من و بابام را برایمان خواند و چقدر لذت‌بخش بود و دلنشین!

یاد روزهای کودکی‌ام افتادم که مامان شبی یک داستان از این کتاب را برایم می‌خواند.
به راستی که کتاب یار مهربانه که هیچ وقت کهنه نمیشه و در هر دهه‌ای که متولد شده باشی و در هر نسلی که بزرگ شده باشی می‌توانی باهاش رفاقت کنی.

پس از آن، رودخانه را به قصد غار بورنیک ترک کردیم و پس از ساعتی پیاده‌روی و کوه نوردی با همراهان به غار رسیدیم.
صخره نوردی در غار!
به حق کارهای نکرده!

وقتی به انتهای غار رسیدیم چراغ‌های همراهمون را خاموش کردیم و در تاریکی مطلق و سکوت از فضای ترافیک و هیاهوی شهر به کلی دور شدیم... بعد آن بار دیگه به رودخانه برگشتیم و پس از صرف ناهار و چای ذغالی با عطر اویشن، پیاده‌روی را به سمت خمده آغاز کردیم.
مسیر بازگشت بسیار دوست داشتنی و همراه با مناظر زیبا بود.
بعد ساعتی پیاده‌روی و خوردن گردو های تازه و گپ و گفت با دوستان جدید به اتوبوس رسیدیم و به سمت تهران حرکت کردیم.

به راستی زندگی همین است.

به شدت پیشنهاد می‌کنم که در یکی از همین آخر هفته‌های تکراری پیش رو یک سفر یک کتاب را تجربه کنید و یک اخر هفته متفاوت داشته باشید.

» به روایت صبا شجاعیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
وقتی به انتهای غار رسیدیم چراغ‌های همراهمون را خاموش کردیم و در تاریکی مطلق و سکوت از فضای ترافیک و هیاهوی شهر به کلی دور شدیم... بعد آن بار دیگه به رودخانه برگشتیم و پس از صرف ناهار و چای ذغالی با عطر اویشن، پیاده‌روی را به سمت خمده آغاز کردیم...
تصور ... دیدن ادامه » همین دو خط هم حال آدمو خوب میکنه....
۲۹ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از کرمان چه سوغاتی را همراه خود کنیم.

اگر در حال خواندن این نوشته هستید به احتمال زیاد در حال برنامه ریزی سفر خود به کرمان می باشید و به دنبال هدایا و سوغات کرمان هستید که می توانید برای دوستان و آشنایتان به عنوان ره توشه سفر با خود همراه سازید. پس با تریپ باما همراه باشید تا بتوانید با دنیای خوشمزه سوغاتی های کرمان آشنا شوید.
زیره به کرمان بردن یکی از مثل های معروفی است که کمتر کسی است که آن را نشنیده باشد. زیره یکی از مهترین سوغات های کرمان است که در طب سنتی و آشپزی ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و به دلیل طبع گرم و خواص نیرو زایی ، هضم کنندگی ، ضد نفخ بودن و رفع سوء هاضمه بسیار مورد توجه می باشد و اکثر کسانی که به رژیم غذایی لاغری روی می آورند آن را در برنج یا دیگر غذاهای خود جای می دهند.

نوع مرغوب زیره با رنگ سیاه شناخته و از کوهستان ها جمع آوری می ... دیدن ادامه » شود. در کرمان کوه جوپار به زیره اش معروف است و ۸۰ ادامه مطلب را در لینک زیر دنبال نمایید.

http://blog.tripbama.com/?p=6570
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مبدایی که مقصد گردشگران می‌شود
» سفر ماجراجویانه با قطار
... دیدن متن »
بیشتر از یک قرن است که قطارها به جاذبه‌ای برای گردشگری تبدیل شده‌اند، اما در تمام این سال‌ها کمتر پیش آمده که راه آهن خودش به تنهایی محصول گردشگری شود، اتفاقی که در ایران رخ داده است.
در گردشگری راه آهن، مبدا و مقصد و حتی مَرکب سفر، آن قدرها مهم نیست که مسیر اهمیت دارد. البته نه این که درجه اهمیت آنها صفر باشد، مساله آن است که در گردشگریِ راه آهن قرار است دنیایی تجربه شود که در یک سفر عادی با قطار، کمتر شانس آن نصیب خواهد شد.
محمد محسنیان، مبتکر گردشگری راه آهن و مجری این تورها در ایران است که پس از چهار سال تحقیق و شناسایی مسیرهای ریلی، نظر مسؤولان راه آهن را نسبت به اجرای نوع متفاوتی از گردشگری روی ریل های آهنی جلب کرده است
وی می‌گوید : در تور راه آهن آن وجه ناپیدا را نشان می دهیم و گردشگر را وارد ماجراجویی هایی می کنیم که در سفر عادی ریلی امکان پذیر نیست.
او که تا به حال سه سفر آزمایشی در راه‌آهن شمال ایران اجرا کرده است، درباره شکل این سفر توضیح می دهد: در توافقی با راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، قرار شد پس از شناسایی مسیرهای ریلی، گردشگران امکان ماجراجویی روی راه‌آهن را داشته باشند. تاکنون در حد فاصل خط راه‌آهن بندرترکمن ـ اندیمشک، شش مسیر در شمال و جنوب برای اجرای تورهای گردشگری راه‌آهن شناسایی شده که فعلا این تورها در مسیرهای شمالی (گرمسار ـ فیروزکوه، فیروزکوه ـ سوادکوه ـ، سوادکوه ـ شیرگاه )، به صورت آزمایشی اجرا شده تا مشکلات و ضعف ها شناسایی شود که خوشبختانه تا به حال بازتاب ها خوب بوده است
قطار در هر جا که جاذبه‌ای باشد، مثل پل ورسک، روستاها، ایستگاه‌های متروک قدیمی، آبشارها و تونل‌هایی با هویت تاریخی متوقف می‌شود و مسافران می‌توانند پیاده شوند تا به ماجراجویی در محیط بپردازند.
محسنیان می‌گوید: شاید در حالت عادی قطاری که مسیر فیروزکوه ـ سوادکوه را طی می‌کند، چهار توقف در ایستگاه داشته باشد، اما در تور راه آهن این توقف‌ها در ۱۴ نقطه خواهد بود. قطار در هر جا که جاذبه‌ای باشد، مثل پل ورسک، روستاها، ایستگاه‌های متروک قدیمی، آبشارها و تونل‌هایی با هویت تاریخی متوقف می‌شود و مسافران می‌توانند پیاده شوند تا به ماجراجویی در محیط بپردازند.
مجری تور گردشگری راه آهن درباره نوع قطارهای مورد استفاده در این تورها نیز توضیح می دهد: قطار مورد استفاده فعلا از نوع «ریل باس» است که حالت اتوبوسی دارد در مسیر شمالی استفاده می شود، اما درحال مذاکره با رجا هستیم تا از ظرفیت های دیگر آن برای اجرای این تور در سایر مسیرهای ریلی استفاده کنیم.

فروش تورهای گردشگری راه آهن ایران هنوز گسترده و فراگیر نشده، اما محسنیان از رایزنی با تعدادی آژانس مسافرتی خبر می دهد که این این تور را در دسترس عموم قرار خواهد داد و می گوید: از مهرماه امسال اجرای تورهای گردشگری راه آهن در مسیرهای شناسایی شده، رسما شروع خواهد شد.

منبع: ایسنا 


بهزاد هندی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» نوای هزار دف... دیدن متن »

شامگاه پنجشنبه (۲۵ شهریور) حدود یک هزار دف نواز به صورت همزمان، بنواختن این ساز عرفانی پرداختند. دف نوازان سنندجی در قسمت هایی از حیاط عمارت خسرو آباد، راهروها و ایوان و پشت بام این بنای تاریخی مستقر شده بودند و به صورت همزمان به نواختن دف پرداختند. این حرکت دسته جمعی دف نوازان با اشعار کُردی، فارسی و عربی شاعران این منطقه همراه بود.

عکس: آریان نصرالهی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای سومین بار
» دوچرخه‌سواران ابریشمی به ایران رسیدند
... دیدن متن »
دوچرخه سواران:
«ایران کشوری استثنایی در مسیر جاده ابریشم است، سرزمینی که مطمئنم هنگام ترک آن، بسیار غمگین خواهیم شد!»

تعدادشان ۲۷ نفر است که حدود چهارماه پیش با دوچرخه از چین راه افتاده‌اند و حالا به ایران رسیده‌اند. کل مسیر ۱۲ هزار کیلومتر مسافت دارد که سرانجام به ترکیه، کشوری که روزهای پرالتهابی را از سر می‌گذراند، ختم می‌شود. با این حال وضعیت بی‌ثبات ترکیه حتی باعث نشده برنامه امسال تغییر کند و یا بخشی از آن حذف شود. گروه امسال هم مثل همیشه جاده ابریشم را کامل رکاب خواهد زد.

 تور ابریشمی دوچرخه‌سواران هر دو سال یک‌بار از چین تا ترکیه اجرا می‌شود و امسال سومین دوره آن است که حدود ۲۷ دوچرخه‌سوار از کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد، ایرلند، آفریقای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند در آن شرکت کرده‌اند.

سفر به ایران تجربه نخست همگی آن‌ها است، کشوری که در مسیر جاده ابریشم آن را "استثنایی" و "شگفت‌انگیز" توصیف می‌کنند و این پیام را از نیمه‌های مسیر ایران، برای گردشگران و دوچرخه‌سوارانی که در مسیرهای دیگری از کره زمین درحال رکاب زدن هستند، مخابره هم کرده‌اند.

مجری اصلی این تور،‌ یک شرکت کانادایی (TDM) است که برگزاری تورهای بلندمت دوچرخه‌سواری در هفت قاره کره زمین مهارت اصلی آن به شمار می آید و جاده ابریشم از طولانی‌ترین برنامه‌های سفر آن حساب می‌شود که پنج تا شش ماه طول می‌کشد و از نخستین دوره تا به حال، هر سال بین ۲۰ تا ۴۰ گردشگر و دوچرخه‌سوار حرفه‌ای و آماتور خود را در مواجهه با این چالش قرار داده‌اند.

سن شرکت‌کنندگان تور امسال، از ۱۹ تا ۷۰ سال است که تا الان، چین که گذر از آن دو ماه طول کشیده، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان را رکاب زده‌اند و هم اکنون در ایران به سر می‌برند و تا پایان راه و رسیدن به استانبول حدود یک ماه دیگر زمان دارند. در بین اعضای گروه سه خانم دوچرخه سوار نیز حضور دارند که یکی از آن ها بانویی ۵۸ ساله و یکی از قهرمانان زن مسابقات سه گانه (دومیدانی، شنا و دوچرخه) Ironman آمریکا است.

دوچرخه‌سواران ابریشمی از مرز لطف‌آباد در خراسان شمالی به ایران وارد شدند و بعد از پیمودن شهرهای قوچان، گنبد قابوس، شاهرود، دامغان، سمنان، ری، تهران، قزوین، زنجان، تبریز و ماکو، از مرز بازرگان خارج می‌شوند. این دوچرخه‌سواران روزانه بین ۹۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در جاده‌های ایران رکاب ‌زده‌اند، میزان رکاب‌زنی آن‌ها به شرایط جوی و موقعیت جاده و ارتفاع ارتباط زیادی دارد.

فریدون نجفی‌تبار - راهنمای تورهای طبیعت‌گردی - است که این دوچرخه‌سواران را در مسیر ایران همراهی کرده، درباره این تور به ایسنا می‌گوید: تنوع جغرافیایی ایران، این گردشگران را شگفت‌زده و شوکه کرده است. آن‌ها تحت تاثیر مهمان‌نوازی و مهربانی مردم ایران قرار گرفته‌اند و رفتار مردم ایران برای‌شان خیلی تعجب‌آور است.

او ادامه می‌دهد: گردشگران دوچرخه‌سوار این تور در کمال امنیت جاده ابریشم را در ایران رکاب زده‌اند و در طول مسیر نه تنها با هیچ مزاحمتی روبه‌رو نشده اند، بلکه هر وقت به کمپ اقامتی خود رسیده اند از داستان های شگفت انگیزشان در مواجهه با مردم روستایی، کشاورز و باغدارها و مهمان‌نوازی‌ آن ها گفته اند.

نجفی می‌گوید: یکی از اعضای گروه که پسری ۱۹ ساله و اهل انگلیس است، آنچنان تحت تاثیر رفتار مردم ایران قرار گرفته که معتقد است: «تحریم‌ها علیه ایران عادلانه نبوده» و حتی در بیان احساساتش این برخورد را «شرم‌آور» دانسته و گفته که به عنوان دانشجوی تاریخ حتما دوباره برمی‌گردد تا در فرصتی بیشتر و از نزدیک با فرهنگ و تاریخ ایران آشنا شود.

این راهنمای تور در ادامه به تغییراتی که در مرز ورودی این گروه از گردشگران دوچرخه‌سوار ایجاد شد، اشاره کرد و در عین حال با بیان این‌که تمام هماهنگی‌ها به خوبی برای اجرای سومین تور دوچرخه‌سواران در جاده ابریشم انجام شده بود، افزود: رییس گمرک و معاونان او در مرز لطف‌آباد به عنوان اشخاصی فرهیخته و دلسوز ماورای وظایف شغلی خود رفتار کردند. لطف‌آباد مرز عبور کامیون و مسیر ترانزیتی و باری است و برای گردشگران آماده نشده، بنابراین محل کنترل گذرنامه یک کانکس با امکاناتی محدود است. کمتر از یک‌ماهی می‌شود که دولت ترکمنستان مرز باجگیران را به علت تعمیرات، بسته و تمام ورود و خروج از شمال شرق کشور به مرز لطف‌آباد هدایت شده که امکانات و شرایط آماده‌ای ندارد.

وی ادامه داد: با وجود چنین محدودیت‌هایی آن هم در روز پنجشنبه که مرز ساعت یک بعدازظهر بسته می‌شود، مسؤولان گمرک با حس مسؤولیت‌پذیری کامل و با مهربانی، در سریع‌ترین زمان ممکن کنترل گذرنامه‌های این گردشگران را در مرز انجام دادند و ورود وسایل آن‌ها را تسهیل کردند و در طول سه چهار ساعتی که گردشگران در مرز معطل بودند، سعی کردند فضای مناسبی را با وجود آماده نبودن مرز، برای استراحت موقت آن‌ها فراهم کنند.

نجفی‌تبار اضافه می‌کند: برخورد مرزبان‌های لطف‌آباد آن‌چنان این گردشگران را تحت تاثیر قرار داد که گفتند این برخورد فرای تصورشان بوده و از چین تا ایران شاهد چنین رفتار دلسوزانه‌ای در مرز کشورهای در مسیرشان نبوده‌اند.

دوچرخه سواران جاده ابریشم نزدیک به یک ماه دیگر باید رکاب بزنند تا به استانبول برسند. آن ها ۲۷ شریورماه ایران را از مرز بازرگان ترک خواهند کرد.

منبع: ایسنا 

عاطفه جنابی این را خواند
فهیمه تردست و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با موزه ملی ایران در ۲ دقیقه آشنا شوید.

با بازدید از موزه ملی ایران، از دوران پارینه سنگی تا عصر حاضر را مرور کرده و با وسایل و نوع زندگی آن ها از نزدیک آشنا شوید. این موزه، موزه مادر کشور و غنی ترین موزه ایران بوده و بیشتر یافته های باستان شناسی در زمینه تاریخ، فرهنگ، هنر و تمدن ایرانی و آثار مرتبط در آن گرد آوری شده است. موزه ایران باستان اولین بنای تخصصی موزه ای کشور است که در سال ۱۳۱۲ خورشیدی با طراحی و نظارت “آندره گدار” فرانسوی و به همت دو معمار ایرانی “عباسعلی معمار” و “استاد مراد تبریزی” در فضایی به مساحت یازده هزار متر مربع، در سه طبقه ساخته و در سال ۱۳۱۶ خورشیدی افتتاح شد. طراحی و نمای این بنای منحصربفرد برگرفته از “تاق کسرا”، باشکوه ترین بنای دوره ساسانی است. با تریپ باما همراه باشید تا در یک فیلم دو دقیقه ای از این موزه باشکوه دیدن ... دیدن ادامه » کنید.
http://blog.tripbama.com/?p=6547
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» برداشت انگور؛ تاکستان... دیدن متن »

برداشت انگور و تولید کشمش از باغ های تاکستان آغاز شد.
شهر تاکستان در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی قزوین است و تولید انگور و کشمش آن جزء اولین محصولات کشاورزی آن است.
عکس: فرهاد صفری / مهر

گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با رمز و راز های قوانین پرواز آشنا شوید!
اگر در برنامه ریزی سفر خود مسافرت با هواپیما را انتخاب کرده باشید بدون شک راحت تر و در زمان کمتر به مقصد خواهید رسید. ولی پیش از پرواز بهتر است با برخی نکات و قوانین رمز آلود پروازهای هوایی در هواپیما آشنا شوید تا حس امنیت، سفری آرامش بخش تر را برای شما به ارمغان آورد. برای آشنایی با این نکات با تریپ باما همراه شوید.

ماسک های اکسیژن موجود در پروازها تنها ۱۵ دقیقه دوام دارند؟

هنگامی که ماسک های اکسیژن به پایین می افتند تنها برای ۱۵ دقیقه اکسیژن لازم را می توانند برای مسافرین مهیا کنند. ادامه مطلب را از لینک زیر دنبال کنید.
http://blog.tripbama.com/?p=6538
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در باره توچال:
» متاسفانه این روزها حال توچال خوب نیست
... دیدن متن »
 در میان شهرهای جهان کمتر پایتخت و شهری را می توان یافت که نظیر تهران در دامنه یک کوه نزدیک به ۴ هزار متر و یا در دو ساعتی یک قله ۵ هزار متری واقع شده باشد! شاید این نیز از مواهب خدادادی است که کمتر مورد توجه اهالی این شهر واقع شده و قدرش را نمی دانند. همانند ده ها موهبت دیگری که بی توجه از کنار آن عبور می‌کنیم. اما همین کوه مرتفع یکی از پرحادثه ترین نقاط طبیعی کشور نیز به شمار می آید و سالانه ده ها مورد مصدومیت و حتا مرگ و میر از شهروندانی بر جای می‌گذارد که به دنبال فرار از مشکلات شهری خود راهی ارتفاع می شوند.
وجود تفرجگاه هایی نظیر تله کابین، قهوه خانه ها و مسیرهای سلامتی نیز بر حضور گسترده تر افراد به دامنه های این کوه افزوده و از بدحادثه هرچه ارتفاعات بالاتر کوه شهری می شود گام های افراد ناآشنا به کوهنوردی بدان سهل تر و البته پرحادثه تر می شود.
در این بین نقش سازمان های امدادی و مشکلات شان برای خدمات رسانی در حالی که متولی این امر نیز نیستند پر رنگ تر و دشوارتر شده است.
وجود پناهگاه ها و جانپناه های مسیر دربند، درکه، کلک چال و دارآباد و البته قرارگیری و تسهیلات پیست اسکی در ارتفاع بالای ۳۵۰۰ متر بویژه در فصول سرد و خشن افراد ماجراجو و ناآگاه از کوهنوردی را راهی ارتفاعات می کند و البته ارتفاع بالا امدادرسانی به حادثه دیدگان را دشوار و دشوارتر کرده و خدمات رسانی را سخت تر و سخت تر. بدیهی است هیات ها، باشگاه ها و گروه ها هر یک بر اساس حس مسئولیت شان سعی در کاهش لطمات و حوادث دارند و به دنبال افزایش امکانات جای پای بزرگ تری را برای افراد شهری باز می کنند. از یکسو با ایجاد ستاد پیشگیری از حوادث به دنبال راهنمایی افراد مبتدی و جلوگیری از صعودشان سختی کار را می پذیرند و از سوی دیگر با تیرک گذاری و طناب کشی مردم بیشتری را تشویق به صعود می کنند!
تجربه چنین خدمات رسانی هایی به عینه در کوه هایی چون دماوند، الوند، علم کوه و سبلان شهادت بر افزایش تلفات می دهد. در مکانی که توفان و ارتفاع خبره‌ ترین افراد را نیز زمین گیر می کند چگونه می توان با شهری تر کردن کوهستان و افزایش تسهیلات مانع ارتفاع و سرما را نادیده گرفت؟!
مهم تر از آن بر اساس کدام آمار و ارقامی قصد داریم کم‌حادثه ترین مسیر‌های مان را سهل الوصول تر کنیم!
چرا هر فردی به خود اجازه می دهد با شهری کردن کوهستان، بکری آن را از بین ببرد؟!
یکبار سازمان و نهادی بخاطر علاقه مندی کارمندان خود بر فراز کوه جانپناه می سازد. گروهی بخاطر حزب و دسته و قدردانی از جنبش هم پیمانشان اقدام به تعمیر سقف یک جان پناه قدیمی می کنند. سازمانی دیگر بخاطر معاضدت با تفکر پیشینیان سقف جان پناه را از جا در می آورد. نهادی برای رفاه حال دیگران بر فراز قله پی و ریشه ایجاد می کند! نهادی دیگر برای مقابله به سر قله لشکرکشی می کند! و این بار فرد یا افرادی دلسوز برای کاستن از حوادث مسیر را تا ناکجاآباد طناب کشی می کند، گویی کوهنوردان می باید همچون عنکبوت در تار به جان کوهستان بیافتند!
متاسفانه این روزها حال توچال خوب نیست.
دوستان توچال نه نیاز به ثبت نما و منظر خود دارد، نه نیاز به ساخت اتوبان و جاده. اجازه دهید کوهنوردان هر یک بر اساس توان شان از این کوه بالا روند. چه ایرادی دارد عده ای تا آبشار دوقلو، برخی تا شیرپلا، گروهی تا سیاه سنگ ها و معدودی به قله دست یابند؟! لطفن بجای سوق دادن آنکه حدش آبشار دوقلو است به سمت شیرپلا و آنکه امکانات سیاه سنگ ها را دارد به سمت قله، اجازه دهیم سرما و ارتفاع کوهنوردان را قربال کند. و اگر دلسوزشان هستیم تنها به راهنمایی آن ها بپردازیم نه رفع حاجات شان.

رضا زارعی، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

منبع: سایت دنیای سفر

شادی بهرامی و بهزاد هندی این را خواندند
نیما نیک و وحید هوبخت این را دوست دارند
بی شک اگر ارتفاعات تهران نبودند هوای تهران گرم تر بود و کم آبی بیشتر خود نمایی می کرد.
اما بیشترین آسیب را به توچال شرکت تله کابن توچال می زند. این شرکت در ارتفاع بالای 3500 متری هتل و پیست اسکی راه اندازی کرده که هم برای محیط زیست و هم برای استفاده کنندگان ... دیدن ادامه » از این امکانات خطراتی را دارد. بسیاری از اسکی بازان علایم اولیه کوه گرفتگی را بروز می دهند و متاسفانه برخی از آنها به خطرات آن آگاه نیستند. بسیاری از خانواده ها کودکان خرد سال خود را با تله کابین به ایستگاه 7 می برند در حالی که کودک ممکن است نتواند سرگیجه و تهوع خود را اعلام کند و متاسفانه هشداری هم از سوی کارکنان تله کابین داده نمی شود.
۲۷ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده جهان در قاب تصویر
سعد السلطنه بزرگترین کاروانسرای سر پوشیده جهان و بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسراهای ایران است که دارای چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و … است. این کاروانسرا به تازگی مرمت شده و به مکانی بسیار دیدنی برای گشت و گذار و خرید تبدیل شده است. اگر به بازدید از این کاروانسرا رفتید چند ساعتی را به گشت و گذار و قدم زدن در این بنای باشکوه اختصاص دهید. در این میان اگر نیاز به دمی استراحت پیدا کردید سری به کافه نگارالسلطنه بزنید جایی که دم نوش های گیاهی اش روحی تازه به جانتان می بخشد. برای صرف وعده ای غذای محلی نیز می توانید رستوران مهتاب را انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما در این رستوران قیمه نثار قزوین است. با تریپ باما همراه شوید تا تصاویر این کاروانسرای ... دیدن ادامه » باشکوه را ببینید.
http://blog.tripbama.com/?p=6520
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگران خارجی کدام رستوران ها را در برنامه سفر خود جای می دهند،۲

هفته گذشته در نوشته ای با عنوان گردشگران خارجی کدام رستوران ها را در برنامه سفر خود جای می دهند،۱ به بررسی رستوران های اصفهان پرداختیم. در قسمت دوم این نوشته می خواهیم به بررسی رستوران های شیراز که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است بپردازیم. با تریپ باما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر رستوران های مورد علاقه خارجی ها در شیراز.
رستوران بل پاسی:
رستوران بل پاسی به واسطه غذای ایتالیایی اش به مزاق خیلی از خارجی ها خوش می آید. برخی از مسافرین برای ایجاد تنوعی در وعده غذایی خود از این رستوران استفاده می کنند. بل پاسی در کنار کیفیت غذای خوب فضای نشستن داخلی و خارجی و کافی شاپ نیز دارد که بر مزایای آن افزوده است.
خالی از لطف نیست که بدانید بل پاسی به زبان ایتالیایی به معنای ... دیدن ادامه » قدم زیبا میباشد.
رستوران هفت خوان
برای دامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید:

http://blog.tripbama.com/?p=6511
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دهکده توریستی عباس برزگر

https://www.instagram.com/abbas_barzegar_village/
امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جنگل های پاییزی کشور چک... دیدن متن »

یک عکاس جوان اهل کشور چک، این عکس های زیبا و سورئال را از جنگل های پاییزی را ثبت کرده است.

عکس: Janek Sedlarگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد سفر یک روزه به اطراف تهران
اگر شما هم از روزمرگی و زندگی مدرن امروزی خسته شدید و ترجیح می دهید دل را به جاده زده و روزی را در دل طبیعت بگذرانید با تریپ باما همراه شوید تا برنامه سفری به اطراف تهران را تجربه کنید.

اگر مقصد حرکت شما تهران باشد بایستی بدانید که حدود ۲ ساعت تا قزوین و حدود ۲ و نیم ساعت تا الموت را در مسیر خواهید بود. پس از حدود ۲ کیلومتر گذر از عوارضی اتوبان تهران- قزوین تابلو الموت را در سمت راست جاده خواهید دید. از همانجا وارد شده و این جاده پرپیچ و خم را برانید تا به رجایی دشت برسید. پس از عبور از رجایی دشت مسیر سمت راست را ادامه داده و از روستاهای معلم کلایه و شترخان عبور کرده و تابلوها را دنبال کنید تا به روستای گازار خان و قلعه الموت برسید.

بازدید از قلعه حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد و ادامه مطلب را از لینک زیر دنبال کنید.
http://blog.tripbama.com/?p=6493 ... دیدن ادامه »
نیما نیک و بهزاد هندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لطفا از این سایت و پیج دیدن کنید و از فیلمهای مستند صد ثانیه ای که در باره ایرانه لذت ببرید....درود بر جعفر میراشرفی با ساخت چنین کلیپهایی...

http://dournist.com/
https://www.instagram.com/dour_nist/


بهزاد هندی و کیانا برنج کار این را دوست دارند
ممنون بابت معرفی این سایت و صفحه ایتنستاگرامی.
۲۷ شهريور
ممنون....معمولا کمتر از ویدئو برای شناساندن مناطق دیدنی ایران استفاده میشه اکثرا در قالب عکس است .....این ویدئوها حرفه ای تدوین شده و از صدای محیط استفاده شده و واقعا احساس حضور در اون محیط به ادم دست میده....مختصرند و مفید..
۲۹ شهريور
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توصیف دیلی تلگراف از ایران
» ایران همچون فرشش، پیچیده، رنگارنگ و سنتی
... دیدن متن »
گردشگرانی که عازم ایران می شوند، ایران را همچون فرش ایرانی کشوری پیچیده، رنگارنگ و بسیار سنتی توصیف می کنند.
روزنامه انگلیسی تلگراف با بیان ۶ دلیل برای سفر به ایران به توصیف جذابیت های ایران برای گردشگران خارجی پرداخت و نوشت: گردشگرانی که عازم این کشور می شوند، ایران را همچون فرش ایرانی کشوری پیچیده، رنگارنگ و بسیار سنتی توصیف می کنند.
به گزارش تلگراف، گردشگرانی که به ایران سفر کرده اند، این کشور را یک مقصد فوق العاده برای سفر و مملو از گنجینه های دست نخورده ای می دانند که منتظر کشف شدن هستند.
این واقعیت که ایران در صدر فهرست های پذیرنده گردشگر به تعداد بالا قرار ندارد بدان معناست که انسان های با ذهن باز احتمالا از سفر به این کشور لذت خواهند برد.
گردشگرانی که عازم این کشور می شوند، ایران را همچون فرش ایرانی کشوری پیچیده، رنگارنگ و بسیار سنتی توصیف می کنند. عاشقان تاریخ از دیدن بناهای تاریخی از جمله شهر باستانی پرسپولیس شگفت زده می شوند، در حالی که زیبایی فتوژنیک معماری کلاسیک ایرانی که معمولا با آن کاشی های آبی معروف پوشیده شده، چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

وجود کوهستان های مناسب بری اسکی در کنار چشم انداز زیبای کویر با ترکیبی از ساکنان مهمان نواز و غذاهای لذیذ و فرهنگ باستانی ترکیب یافته از شهر و موسیقی و هنر بدان معناست که ایران مقصدی الهام بخش برای گردشگران است.

پایتختی فرهنگی

تهران که در دامنه کوه البرز بنا شده و شهری شلوغ و پرترافیک است، شهری غنی از نظر گنجینه های تاریخی است که در موزه های این شهر به نمایش گذاشته شده اند. موزه ملی ایران، خزانه جواهرات ملی و کاخ های مختلف نظیر کاخ گلستان، کتیبه های پرسپولیس، جواهرات زیبای ساخته شده توسط هنرمندان ایرانی، آقار بر جای مانده از شاهان صفوی و تصاویر شاهان دوره قاجار را در پیش چشم بینندگان مشتاق به نمایش گذاشته اند.

بازارهای قدیمی 

کسانی که علاقمند به دیدن عجایب ایران به جای خیابان های شلوغ و پر سر و صدای این کشور هستند، باید سری به بازارهای سنتی و قدیمی، شهرهای مهم تاریخی ایران بزنند. تبریز، پایتخت سابق معروف ترین بازار ایران را دارد. بازار سرپوشیده این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و قدمت آن به ۱۰۰۰ سال قبل بر می گردد.

بازار بزرگ اصفهان نیز که در بی میدان نقش جهان و مسجد جامع واقع شده از قدمت زیادی برخوردار است. بازار تهران البته مدرن تر است و قدمت آن تنها به ۲ قرن پیش بر می گردد.

اماکن زیارتی

ایران، کشوری با بالاترین میزان تمرکز شیعیان در جهان دارای اماکن مقدس و زیارتی مهمی است. وجود این اماکن نشان دهنده اهمیت مذهب در زندگی روزمره ایرانیان است. مهمترین مکان مذهبی ایران که یکی از زیبایی های گردشگری ایران است، حرم رضوی و گنبد طلایی آن است که مزار امام هشتم شیعیان است. شیعیان از نقاط مختلف جهان برای زیارت این مرقد شریف به مشهد می آیند. در جنوب ایران، آرامگاه شاه چراغ در شیراز نیز یکی از اماکن مذهبی ایران است.

مکان های ثبت شده در فهرست میراث جهانی

۲۱ مکان و چشم انداز در ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. اگر به ایران سفر می کنید، بازدید از پرسپولیس را فراموش نکنید. پرسپولیس پایتخت پر شکوه امپراطوری هخامنشی بوده که توسط اسکندر مقدونی ویران شده است.

دیگر مکان های جذابی که حتما باید دیده شوند، میدان نقش جهان و مسجد جامع در اصفهان هستند. مسجد جامع، بزرگ ترین مسجد ایران است که از مجموعه ای از ایوان ها و کاشی کاری های آبی و طلایی تشکیل شده است. باغ فین کاشان نیز یکی از اماکن زیای تاریخی است که شایستگی قرار گرفتن در فهرست بازدیدهای شما را دارد.

ماجراجویی در طبیعت

بیش از نیمی از ایران توسط کوه ها پوشیده شده است. بنابراین اسکی و کوهنوردی می تواند یکی از جذابیت های سفر به ایران باشد. فتح قله دماوند و قله سبلان در رشته کوه های البرز در فصل تابستان و اسکی در سپیدان در رشته کوه های زاگرس در فصل زمستان می تواند تجربه ای فراموش نشدنی باشد. کویرنوردی نیز در مناطق کویری وجه دیگری از جذابیت های ایران برای افرادی است که علاقمند به ماجراجویی در طبیعت هستند.

هتل سراها

هتل های ۳ ستاره در اکثر شهرهای ایران دیده می شوند، اما بهتر است گردشگران در خانه های قدیمی که به تازگی به هتل تبدیل شده اند اقامت بگزینند. بهترین این هتل سراها را می توان مرکز ایران یافت از جمله هتل سرای عامری ها در کاشان، هتل عباسی در اصفهان و هتل سرای نیایش در شیراز

منبع: تسنیم 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اعداد تابلوهای جاده ای بیانگر چیست؟

شاید برای شما هم پیش اومده که در سفرهای جاده ای به تابلوهای راهنمای مسیر برخورد کرده باشین که اعداد مختلفی روش نوشته شده، مثلا قزوین ۲ شرق؛ و پیش خودتون هزارجور فلسفه براش چیده باشید که این احتمالا به این معنی می تونه باشه. با تریپ باما همراه باشید تا سر از راز این اعداد رمز آلود برداریم!

http://blog.tripbama.com/?p=6473
s.sh این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید