«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

به بهانه اجرای نمایش «فرجام سفر طولانی طوبی»
نمایشی که نقطه ای ندارد!
محسن حسن زاده *

«فرجام سفر طولانی طوبی» نقطه ندارد. شب است در پی روز. شبی با چراغی زنبوری، ماهِ روی پشه بند افتاده، بوی کاه گل و صدای ناله دورِ سگ و گرازی گرسنه. روز است با آفتابِ بی سایه، زمینی تشنه که حرف نمی زند، مدام و فقط لَه لَه می زند. روز است تنها با گاهی عبور عابری، شی ای، حاملی که دور است و هیچ گاه نزدیک نمی شود!
«فرجام سفر طولانی طوبی» نقطه ندارد. آواست. شنیده می شود. هنوز شنیده می شود. من از غصه هرروزه مادرم آن را شنیدم. از سکوتِ مردانی کنج دیوار نشسته که فقط پاکت پاکت فروردین و 57 دود می کردند و همه در حال با گذشته زندگی می کردند. شاید از صبح تا غروب و اینها همه برای زمانی بود که بودند . 9 ماه تمام هم نبودند!

«فرجام سفر طولانی طوبی» نقطه ندارد. تصویر است. تصویر همان شب و ... دیدن ادامه » روز. همان آوا. شبِ مردانی که دنبال راهی بودند... هستند برای فراموشی! عیشی مرهم غم. و زنانی که به نغمه ای بند می شدند... می شوند به دارِ قالی. روزی است اما به هیأت جماعتی که دنبال می کنند جنازه ای را به نغمه ای که مدام گواه شان می دهد. آگاه شان می کند. در همان آفتاب بی سایه. من هم یا به دور از چشم مادرم یا بندِ به او با دستی به چادر قفل شده در شب های جمعه وادی الاسلام و قبرستانِ نو (نامی در برابر انبوهی گورستان کهنه) این تصاویر را فهمیدم!
«فرجام سفر طولانی طوبی» نقطه ندارد. برای من از شب شروع شد. شبی که تا صبح زندگانم را دیدم. مردگانم را با اشک روی سطرِ سطرِ کاغذ پیدا کردم. کاغذهایی که در ظاهر همان تکس بود، نمایشنامه، اما من زندگی را دیدم در آن. چیزی که در کمتر تکس های که ایرانی نام داشتند دیده بودم!... و بعدها که من و تویی نبود. مایی بودیم برای نشان دادن مردگان و زندگان مان. به روز دیدیم. سعی کردیم در همان آفتابِ بی سایه ببینیم که درست دیده باشیم. مبادا حالا که بعد از 20 سال قرار است ما جان بدهیم به زندگان و مردگان مان نقطه ای در آن ناگفته بماند.
قصه است این فرجام سفر زنی که من می گویم پایانی ندارد؟ قصه است این پایان زندگی این زن که من می گویم به نقطه نمی رسد؟ اگر قصه ام هم باشد که ما آن را به نام طوبی روایت کردیم و شما در پهنای همین سرزمین به نامی دیگر در آوایی مادرانه یا نقلی از موی سپیدی بارها شنیده اید که اگر قصه باشد تمامی ندارد. ظلمی در کنار ظالمی، ظالمی در مقابل مظلومی. قدرتی جا پای قدرتی. رفت قدرتی و ...
برای ما اما طوبی... قصه طوبی بهانه است. برای همین هم نقطه ندارد. من آن شب یا ما آن روز قسمتی از حقیقت مان را روی کاغذ دیدم. به همین خاطر هم برافروختیم. آرام شدیم. جنگیدم. فکر کردیم. به خودمان فکر کردیم. به واقعیت مان یا به حقیت مان . به آوایی، گویشی، لهجه ای که صبح به شب، شب به صبح با آن همدیگر را خطاب کرده ایم و خوانده ایم اما هیچگاه به بودنش. به شکلش. به نمکش و به نوع نگاهش به هستی فکر نکرده بودیم. فقط می دانستیم که این زبان ما آفتاب دیده و اعصاب ندارد!
ما راوی مردانی هستیم که هنوز هم آب ندارند و مدام تشنه گرما هستند ولی باد و باران هم خصم آنهایند زیرا که از سرزمین خشک شان فرار می کنند به جایی که کارشان می طلبد باد و بارانی نباشد و همان جا اسیر باد و بارانند. از زن هایی می گوییم که 9 ماه چشم به راه مردان شان می مانند و همان شب اول خسته می شنود از حضور آنها!
طوبا روای قسمتی از حقیقت ماست. حقیقتی که وجود دارد و به قصه گفته می شود تا بشنویدش، ببیندیش. حقیقتی در گوشه ای از این سرزمین که به جایی که ما نمایشش کرده ایم بسیار نزدیک است!
کاش می شد. کاش زمان بود. کاش این قدر فرصت برای ما بود که می دیدم روزی را که نویسنده اثرمان (برای من نادره ای به نام علیرضا) نوید آن را می دهد. کاش در همان روز هم، هنوز روی صحنه بودیم و «فرجام سفر طولانی طوبی» را روایت می کردیم، اما امروز همه ما ایمان داریم که حقیقتی از خودمان را روایت می کنیم. حقیقتی که خود ماییم، بی بهانه!
* کارگردان نمایش فرجام سفر طولانی طوبی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
باورم نمیشه بلیط گیرم اومد جای خوب .
ایشلا شب خوبی باشه :)
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبرگزاری مهر 30 شهریور 93

«آرامسایش» بازیگرانش را شناخت/ مروری بر احوال انسان‌های ماشین‌زده

نمایش «آرامسایش» نوشته و کارگردانی محمد حاتمی با بازی بازیگرانی چون بهنوش بختیاری و پژمان جمشیدی از نیمه دوم مهرماه اجرای خود را در تالار شمس آغاز خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمد حاتمی سرپرست گروه تئاتر «جم» قرار است از هفته دوم مهرماه نمایش «آرامسایش» را در تالار شمس (اکو) روی صحنه ببرد. بهنوش بختیاری و پژمان جمشیدی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

همچنین محمد حاتمی علاوه بر نگارش و کارگردانی این نمایش در آن به ایفای نقش نیز می پردازد. دراماتورژی این اثر را آرش پارساخو انجام می دهد و قرار است یک گروه موسیقی راک نیز به طور زنده در اجرا، گروه را همراهی کنند.

«آرامسایش» که فضایی کمیک و موزیکال دارد، مروری است بر احوال و حالات انسان. انسانی که در گذر زمان با خود روبرو می شود و سعی دارد در ازدحام و هجوم جامعه ماشین‌زده امروز و فردا خود را وارهاند و به حقیقت خود دست یابد. روح الله کمانی، علیرضا مهران، الهام دهقاتی و عماد سالکی دیگر بازیگران «آرامسایش» را تشکیل می دهند.

دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از فواد خراباتی دستیار کارگردان و برنامه ریز، سارا شاهرودیان منشی صحنه، آوا فیاض مدیر تبلیغات و روابط عمومی و بابک برزویه عکاس.

حاتمی در بهار 92 و 93 نمایش «سه گانه اورنگ» را به ترتیب در تماشاخانه ایرانشهر و شهر رشت به صحنه برده بود که این اثر نمایشی در زمان اجرا با استقبال مخاطبان نیز روبرو شد. پیش فروش بلیت «آرامسایش» از طریق سایت تیوال انجام شده و زمان دقیق اجرا نیز به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

http://www.mehrnews.com/detail/News/2373653
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش آرامسایش
مروری بر احوال انسان‌های ماشین‌زده
» بهنوش بختیاری و پژمان جمشیدی در آرامسایش محمد حاتمی.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، محمد حاتمی سرپرست گروه تئاتر جم، پس از اجرای نمایش سه گانه اورنگ در تماشاخانه ایراتشهر (بهار 92) و در شهر رشت (بهار 93) که با استقبال مخاطبان نیز روبرو شد، هفته دوم مهر ماه سال جاری "آرامسایش" را به نویسندگی و کارگردانی خودش در تالار شمس (اکو) به روی صحنه خواهد برد.

دراماتورژی این اثر را آرش پارساخو انجام می دهد.همچنین قرار است یک گروه موسیقی راک به طور زنده گروه را همراهی نماید.

"آرامسایش" که لایه ای کمیک و موزیکال دارد ، مروریست بر احوال و حالات انسان. انسانی که در گذر زمان با خود روبرو می شود و سعی دارد در ازدحام و هجوم جامعه ماشین زده امروز و فردا خود را وارهاند و به حقیقت خود دست یابد.

بهنوش بختیاری،پژمان جمشیدی،روح الله کمانی،علیرضا مهران،الهام دهقاتی و عماد سالکی و محمد حاتمی گروه بازیگران آرامسایش را تشکیل می دهند.

فواد خراباتی (دستیار کارگردان و برنامه ریز)،سارا شاهرودیان (منشی صحنه)،آوا فیاض (مدیر تبلیغات و روابط عمومی) و بابک برزویه (عکاس) سایر عوامل آرامسایش هستند.

تاریخ دقیق شروع اجرا به زودی اعلام خواهد شد.اطلاعات بیشتر و پیش فروش نیز در سایت تیوال به آدرس www.tiwall.com خواهد بود.

ارزو علومی و شاهین نصیری این را خواندند
زهرا ش و باران . این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان اگر هر کس به هر دلیل خوبی نتونست بره اپرا رو ببینه من بلیتشو میخوام بهم خبر بده :) مرسی
سلام من برای چهار شنبه یکی دارم احتمال رفتنم پنجاه پنجاه است
۷ ساعت پیش
امیدوارم به یک دلیل خوب قصد نرفتن داشته باشید اگر قطعا نخواستید برید به من خبر بدبد ممنون میشم 9123064362
۷ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مشتاق دیدار این نمایشم
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
چنانچه امکان تمدید این تئاتر وجود دارد, لطفا بفرمایید
با سپاس
۱۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ببخشید این اپرا به زبان فارسی اجرا میشه یا ترکی؟
به زبان ترکی اجرا میشه...
۱۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

یادداشت کوتاه « معصومه حسینی پور » بر نمایش« پرده برداری»
لینک مطلب : http://www.namayesh24.com/pardehbardari/
بی‌نهایت دل‌‌انگیز و عمیق
درود به قلمتون
۱۰ ساعت پیش
مرسی از لطف شما
واقعا درست می فرمائید
خانم حسینی پور
نویسنده بزرگی هستند
۱۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تنها 4 اجرای دیگر باقیست...
سلام آقای حسینی
من هرچی این روزها تلاش کردم بلیت بخرم نشد خواهش میکنم یه کاری کنید من این اجرا رو از دست ندم.
۸ ساعت پیش
الان تو تیوال فروس داره
۷ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری هنرآنلاین از اجرای نمایش شرفیابی

http://honaronline.ir/Pages/PicNews-2502.aspx
شکیبا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش معرکه در معرکه نوشته داوود میرباقری به کارگردانی محسن آزاد
بازیگران: محمد رضا مختاری آزاد فرد- امین اکبری نسب- علی عطایی حور- بیتا خارستانی- شقایق فتحی
هروز ساعت 20:00 در تالار محراب خانه کوچک نمایش

کاری بسیار صمیمی و دوست داشتنی من که دوبار این کار رو دیدم بسیار عالی و لذت بخش بود و همه عناصر نمایشی در این کار عالی و زیبا بود
ایمان پوررضا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه ای سرشار از عشق . لحظه به لحظه نمایش قابل لمسه . میتونی خودت رو اونجا ببینی که تو هم کلی آرزوها داری که بنا به هردلیلی به گوشه تاریکی از ذهنت سپردی ولی همچنان امیدوار که شاید روزی ، در پس لحضه ای این آرزوها به سرانجام نیک برسه . و تمام اینها خاطر بازی روان و بسیار دلنشین خانم صامتی و آقای سنجری عزیز هست .

سپاس از هردو نازنین برای ایجاد این حس های خوب
هیچی دیگه آقای جمشیدی شدن پای ثابت! سالی 2 اجرا رو شاخشه!
جوونای تازه نفس به زور به سالی یه اجرا نمیرسن... میگم خوبه فوتبالیستی رو تجربه کنن خب بهرحال هر کسی باید شانس ورود به هر عرصه ای رو داشته باشه!

ریسک کنید آقایان بانوان ریسک کنید از این همه جوون با استعداد استفاده کنید، ای لعنت به پول.
فرزام قدیری نیا(Farzam Gh) و رومینا خلج هدایتی این را خواندند
ایمان پوررضا این را دوست دارد
شما سایر بازیگران رو خوندید؟! ! ! !
۸ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من 1بلیط برای روز جمعه 4 مهر دارم ردیف 11 صندلی 1 ، اگه کسی نیاز داشت خبر بده 09359332300
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جناب حسینی امکانش هست برای این کار و همچنین مکبث و یا حتی حافظ پی دی اف بروشور ها و متن گفتگو ها رو مثل لیلی و مجنون و مولوی برای دانلود بزارین من همشون رو دیدم غیر از این یه مورد که میام و می بینم ولی می خوام بیشتر متنشون رو مطالعه کنم و بروشورهاشون رو ندارم
هانی حسینی و مانا نوین این را خواندند
شکیبا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امروز دولت منم
تبای در مالکیت من است
تمام انسان ها و موجوداتی که در این خاک نفس می کشند، از آن منند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جالبه که این بار حرمت نام محمد حاتمی که کار قبلیش (سه گانه اورنگ) یکی از تئاتر های بسیار محبوب بین بچه های تیواله باعث شده کسی به حضور پژمان جمشیدی در کار اعتراض نکنه!

پژمان جمشیدی رو تا امروز در تئاتر ندیدم ولی بین نقد کار هاش کسی باز خورد منفی نسبت به بازیش نداده فکر می کنم پژمان در حال اثبات استعداد بازیگریشه و با صبر و تحمل نقد ها و طعن و کنایه ها مخالفان رو به موافقان تبدیل می کنه. در مورد کار آخری (آرسنیک و تور کهنه) تقریبا همه ی نگاه ها نسبت به بازی ایشون مثبت بود و امیدوارم همین اتفاق در مورد آرامسایش هم بیفته.

سالن اکو به هیچ وجه برای من سالن دوست داشتنی ای نیست. این حرف رو مستقل از کار هایی که این جا دیدم میگم. اون ستون بی معنای وسط سن به شدت آزار دهنده است. امیدوارم روزی اون قدر سالن خوب و با کیفیت در تهران و ایران ساخته بشه که اکو به یکی ... دیدن ادامه » از دو کاربرد اصلی خودش (انباری یا سالن عروسی) برگرده!
پیشگیری از سه سو تفاهم:

1. حتما به تماشای آرامسایش خواهم نشست و مشتاق دیدن این کار هستم.

2. هیچ وقت مخالف حضور پژمان جمشیدی در تئاتر نبودم و نیستم. فکر می کنم هر کسی باید شانس ورود به این عرصه رو داشته باشه در نهایت بی استعداد ها به صورت اتوماتیک حذف خواهند ... دیدن ادامه » شد.

3. متوجه هستم که سالن بلک باکس سن مشخصی نداره! ولی شکر خدا تو این سالن هر جوری دکور زده بشه این ستون تاثیر خودش رو داره. فقط تو نمایش هم طناب بود که فضای بازی اونقدر بسته و کوچک شد که حضور اون ستون رو از یاد بردیم. حتی در سالگشتگی هم این ستون ها مانع دید من بود. در نویسنده مرده است این ستون کل دکور رو خراب کرده بود! در شکلک هم ستون شکل دکور رو به هم ریخته بود! خلاصه یکی از کابوس های من این ستونه! :)
۲۱ ساعت پیش
من هم نوشتم در نهایت ستون ها اضافس !
۴ ساعت پیش
بله خانم فیاض دیدگاه منصفانه ی شما باعث خوشحالی ماست. ممنون از توجه تون.
۲۳ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان ، یک عدد بلیط این نمایش اجرای جمعه 7/4 به فروش میرسد (صندلی1 ردیف11) شماره تماس 09359332300
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اثری قابل احترام در همه اجزا، خاصه در متن، که قابلیت اون رو داره که بعنوان یک نمونه موفق و کلاسیک از اقتباس ادبی (و یا بروز سازی آثار کلاسیک) دربیاد و بارهای بار اجرا بشه.
تنها دو نکته سلیقه‌ای:
۱-متن اثر یک قدم از کارگردانی و دو سه قدم از بازیها (بجز عباس جمالی) پیش بود؛ در حقیقت اگر کدهای عباس جمالی، بعنوان نویسنده کار، در هنگام اجرای نقش ضحاک نبود، بسیاری از ابعاد کار گنگ می‌موند (حداقل برای چون منی با یک ضریب هوشی متوسط).
۲-جایگزینی مغز گردو با مغز انسان، شاید در نوشتار و از دید ادبی، جذاب و هنرمندانه باشه ولیکن هیچ مابه ازای تصویری مناسبی نیست؛ در اینجا خورده شدن گردوها توسط دو تا گنده، نمی‌تونه احساس گروتسکی رو که در اصل شاهنامه وجود داره (یعنی خورده شدن مغز انسانها توسط مارهای روی دوش ضحاک) بازآفرینی کنه، تصور می‌ کنم که در این مورد نیاز ... دیدن ادامه » به یه اکت قویتر بود. البته یه جورایی هم منو بیاد نماد «تخم مرغ» در آنتیگونه غنی زاده انداخت.

در هر حال کار بسیار خوبی بود که پس از سپری شدن دو هفته از تماشای اون، هنوز ذهنم رو با خودش درگیر کرده و در ذهنم به حیات خودش ادامه می‌ده (این نکته آخرم بگم و خلاص: خیلی با طراحی صحنه‌اش حال کردم).
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستــــان عزیـــــــز و گرامــــــــی

تنها 3 اجرای دیگر تا پایان نمایش "هر کسی یا شب میمیرد یا روز، من شبانه روز"
باقی مانده است...

یکشنبه 30 ، دوشنبه 31 شهریور و سه شنبه 1 مهر اجرای پایانی...

به دلیل فشردگی برنامه اجراهای سالن انتظامی امکان تمدید اجرا در این سالن نیست و گروه به دلیل استقبال تماشاگران به دنبال ادامه اجرا در سالنی دیگر است.

تلفن رزرو : 09335080248

خرید اینترنتی : http://www.tiwall.com/store/shabaneroz
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
ببخشید خواننده های این کار کیا هستن؟
سلام
متاسفانه استاد چکناواریان اسامی خوانندگان رو هیچگاه اعلام نکردند. اما در کل از خوانندگان ایرانی نبودند.
۲۲ ساعت پیش
ممنون از پاسختون :)
یعنی اپرا فارسی نخواهد بود؟
۲۱ ساعت پیش
اپرا به زبان فارسی خونده شده و با لحجه ارمنی.
۱۹ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید