تیوال تئاتر | اخبار
T30:15:30:26
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
به گزارش روابط عمومی
» منظومه خوانی جمعی «اودیسه» در جشنوارۀ بین المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »

روز ۷ بهمن ۱۳۹۵ در سالن اصلی مجموعۀ تئاتر شهر تهران، در یک فضای چند ملیتی، ۲۰۰ نفر منظومه خوان از گروه های سنی متفاوت و با زمینه های مختلف، شامل سران سیاسی و مملکتی، خبرنگاران، هنرمندان، دانشجویان، دانش آموزان و کودکان به گرد هم جمع خواهند شد تا حماسۀ «اودیسه» هومر، یکی از قدیمی ترین آثارادبیات یونان و از عظیم ترین حماسه های همۀ ادوار، را در کنار هم قرائت کنند و سرودهای آن را سردهند. شرکت کنندگان، قسمت های مشخص شده از متن را، یکی پس از دیگری با زبان ها و گویش های ایرانی و یا بین المللی، می خوانند. .
در طول برنامه، نمایش متن انگلیسی و فارسی و همچنین تصاویر مرتبط بر روی پردۀ نمایش، به جلوه های سمعی بصری و  جذابیت برنامه خواهد افزود . میان پرده های موسیقایی و موسیقی متن،  توسط گروه های محلی و بین المللی به موازات برنامۀ منظومه خوانی ، اجرا خواهند شد .
در چهارچوب سی و پنجمین جشنوارۀ تئاتر فجر، هدف مشترک شرکت کنندگان، منظومه خوانی بی وقفۀ حماسۀ «اودیسه» در طی هشت ساعت خواهد بود تا سنت باستانی منظومه خوانی در میان جمع و با صدای بلند را احیا کرده و این شاهکار میراث جهانی را گرامی بدارند
این رویداد توسط سفارت یونان در ایران و گروه تلماهوس برنامه ریزی شده، و با پشتیبانی سازمان های غیر دولتی "خوانندگان هومر" و "تئاتر الینیکو" که تاکنون این برنامه را درکشورهای مختلف دنیا ترتیب داده اند، صورت گرفته است.
رویدادهای جنبی همزمان:
-کارگاه: کارآفرینی فرهنگی
سخنران: اکتور ساتسولی
-نمایشگاه نقاشی: اودیسه-مناظری از سفر جاودان اودیسه
سرسرای ساختمان اصلی مجموعه تئاتر شهر | یکم تا دوازدهم بهمن ماه

-رویدادهای آکادمیک:
دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر
مجموعه سخنرانی های کوتاه و بحث آزاد: اودیسه : سفر جاودان -  
سخنرانان: دکتر تئودوروس اسپیریتو، دکتر کونستانتینوس بیرباس، دکتر سوفیا کوتلاکی،دکتر حکمت الله ملاصالحی، دکتر امیرعلی نجومیان، دکتر کیان سهیل

اعضای تیم اجرایی:
مدیر پروژه: کاترینا بالاموتی
روابط عمومی: هانیه محمدی، نیکی امیدی
مشاوران ادبی و آکادمیک: دکتر سوفیا کوتلاکی، زهره هدایتی
تدوین متون: یوسف فخری مقدم، مریم فرقانی، هانیه محمدی
مدیر شبکه های اجتماعی: نیکی امیدی
همکاران هنری، مدیر نمایشگاه نقاشی: سام امیدی
طراح گرافیکی: آتنا فخری مقدم
در میان منظومه خوانان باشید و در جمع تماشاچیان حضور یابید:

» ثبت نام اینترنتی بلیت

هـ . محمدی و یاسمن پورمهران این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بخش مسابقه جوانان تئاترفجر
» آرش دادگر: جشنواره تئاتر فجر محلی برای گفت‌وگوی گروه‌های نمایشی شود
... دیدن متن »

آرش دادگر داور بخش مسابقه جوانان تئاترفجر که چندین سال در جشنواره حضور داشته، معتقد است:در جشنواره تئاتر فجر، علاوه بر رقابت بین آثار، باید فضا برای گفتگوی میان گروه‌های شرکت‌کننده بیشتر شود تا شاهد اتفاقات بهتری در تئاتر کشورمان باشیم.
این هنرمند تئاتر در گفتگو با روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ادامه داد: اگر زیرساخت‌ها در تئاتر درست شود، شاید دیگر جشنواره تئاتر فجر تنها یک ویترین برای ارائه اثار نمایشی  نباشد و در کنار رقابت بین گروه‌های حاضر، گفتگوهایی هم بین آنها صورت بگیرد. دادگر افزود:وقتی به گروه‌های داخلی یا خارجی دسترسی نداشته باشیم، به مراتب گفتگوی بین هنرمندان کمرنگ می‌شود و جشنواره تنها به یک رقابت و یک ویترین از نمایش‌های کشورمان تبدیل می‌شود. کارگردان «آژاکس» با اشاره به حذف بخش تولیدات تازه تئاتر در جشنواره اضافه کرد: حذف بخش تولید تازه‌های تئاتر گام مثبتی است. شاید در این حین شنیده شود که در پی این اتفاق، جشنواره هیجان خودش رااز دست داده است اما به تدریج این روند هم تبدیل به عادت می‌شود زیرا اثری در جشنواره حضور پیدا می‌کند که ازمون و خطاهایش را در طی سال انجام داده و ایرادهایش برطرف شده است. کارگردان نمایش «هملت» درباره بخش بین‌الملل جشنواره گفت: هر چه در این راستا هزینه شود، به همان اندازه هم نتیجه‌اش را می‌بینیم.اگر بخواهیم آثار بهتری حضور داشته باشند، باید هزینه بیشتری کنیم چرا که حضور این آثار در این بخش، اعتبار جشنواره است و به مراتب تاثیراتش را بر تئاتر کشورمان خواهد گذاشت.
این مدرس دانشگاه که در دوره های مختلف جشنواره جوایز گوناگونی را دریافت کرده است، با بیان اینکه برگزیدگان جشنواره به مراتب به دست  فراموش  سپرده می‌شوند، بیان کرد: در دوره‌های گذشته افراد برگزیده حمایت می‌شدند و اعلام می‌کردند که دستاورد برگزاری جشنواره این اشخاص و گروه‌ها هستند اما دیگر این حمایت‌ها هم صورت نمی‌گیرد، البته نمی‌گویم که اتفاق جالبی بوده ولی دیگر این روند هم دنبال نمی‌شود و برگزیدگان به دست فراموشی سپرده می‌شوند.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درگذشت استاد رکن الدین خسروی
» پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی برای درگذشت استاد رکن الدین خسروی
... دیدن متن »

مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی درگذشت استاد رکن الدین خسروی را به جامعه تئاتر و خانواده ایشان تسلیت گفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این پیام تسلیت آمده است: انا لله و انا الیه راجعون  
خبر ناگوار درگذشت آموزگار تئاتر، استاد رکن الدین خسروی، خانواده بزرگ تئاتر را اندوهگین کرد.  او به عنوان یکی از اصلی ترین پایه های تئاتر مدرن، نه تنها بر نسل تئاتر دانشگاهی، بلکه بر حوزه تئاتر حرفه ای نیز تاثیر ات بسزایی گذاشت.  از او آموخته های فراوانی به جا مانده و همانها نامش را ماندگار نگاه خواهد داشت. درگذشت این هنرمند ارزنده را به خانواده محترم ایشان و جامعه تئاتر تسلیت می‌گویم. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
‎گزارش ایران تئاتر از حضور تاثیر گذار بخشی نو پا در مهم‌ترین رویداد تئاتری کشور
» هویت بصری، امضای فرهنگی گروه‌های نمایشی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75434

هویت بصری یکی از بخش های تازه تاسیس جشنواره تئاتر فجر است که از سال گذشته به این رویداد مهم فرهنگی اضافه شد. این بخش با هدف هویت بخشی گروه های نمایشی، امسال حضور چشمگیری در جشنواره تئاتر فجر خواهد داشت.

‎به گزارش ایران تئاتر، یکی از بخش‌های تازه‌ای که از سال گذشته در جشنواره تئاتر فجر کار خود را آغاز کرده و امسال به شکل جدی‌تری در سی و پنجمین رویدا مهم تئاتری حضور دارد، بخش هویت بصری گروه‌های نمایشی و معرفی نمایش‌ها بر مبنای هویت کلامی و هویت بصری(پوستر و بروشور) است. بخشی که به گفته پایه گذاران آن، امکان فوق‌العاده‌ای در رونق بخشی اقتصاد گره‌گشایند، فرصت‌های ملی و بین‌المللی جهت عرضه‌ آثار نمایشی فراهم آورد.  

استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی برای معرفی نمایش‌ها

سال گذشته پیش از شروع سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر، خبرهایی مبنی بر اضافه شدن بخشی نو با عنوان «هویت بصری در گروه‌های تئاتر» شنیده می‌شد. بخشی که در یک کارگاه آموزشی اهمیت هویت بصری و سازمانی برای گروه‌های نمایشی شرح داده شد و همزمان با شروع جشنواره فجر، نمایشگاهی تحت عنوان بخش پوستر و هویت بصری جشنواره تئاتر فجر در عمارت مسعودیه افتتاح شد.

‎هویت بصری سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر یک چشم اندازی را ترسیم کرد که دقت و تحمل هنرمندان در کیفیت آثار و مراقبت از معیارها و رشد سواد تصویری جامعه بیشتر شود. 

‎در بخش مسابقه فراخوانی آماده شد و در بخش داوری تغییراتی انجام شد مانند کم شدن دوران البته هم از نظر کمی و کیفی این تغییرات اعمال شد. از امتیازی که داوران در آثار دادند از فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات آی سی تی استفاده شد.

 هرچند بخش پوستر سی و چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر بر اساس اهمیت به هویت گروه تئاتر، با ترسیم چشم‌اندازی از دقت و تامل  هنرمندان در کیفیت آثار و مراقبت از معیارها و رشد سواد تصویری جامعه، فعالیت خود را آغاز گرده بود، اما اولین سال برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های بلند مدت برای یک بخش تازه نفس کمی زود به نظر می‌رسید چرا که هنوز فرصت برای پروراندن و پخته کردن این بخش باقی مانده بود. سعیدی اسدی دبیر جشنواره تئاتر فجر همان زمان اعلام کرد: «بخشی از اهدافی که در این بخش مد نظر ما بود، تجلی پیدا کرد ولی بقیه بلوغش به زمان بیشتری نیاز دارد. امیدوارم  در دوره‌های بعدی بخش هویت بصری، ظرفیت‌هایش آشکار شود و ما با یک توان مضاعفی بتوانیم رابطه تعاملی بیشتری را بین هنر شریف گرافیک و هنر تئاتر برقرار کنیم.»

تلاش برای استمرار بخشی هویت بصری نمایش‌های تئاتر فجر

اما پس از اتمام سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر، این بخش با استقبال و توجه بیشتری برای استمرار بخشی آن از سوی گرافیست‌های مطرح مواجه شد. ایده‌های بیشتری توسط گرافیست‌ها و طراح پوستر نمایش‌ها به دبیر جشنواره تئاتر فجر مطرح شد و حتی خود سعید اسدی هم با فراغ بال بیشتری فرصت داشت تا آغاز دوره سی و پنجم جشنواره تئاتر فجر به این بخش فکر کند.  

با شروع بخشی از برنامه‌ریزی‌های سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر، قرار شد  در کنار بخش مسابقه پوستر تئاتر، بخش مسابقه هویت بصری به شکل جداگانه و تولیدی و جدی‌تری فعالیت‌ خود را در این دوره آغاز کند. تلاش‌های ویژه‌ای برای اهمیت‌بخشی این بخش شکل گرفت و حتی پای هنرمندان کارکشته عرصه گرافیک برای داوری آثار ارائه شده به این بخش باز شد.

بر این اساس، برگزاری این بخش در جهت جریان‌سازی و آینده‌نگری و تعامل هر چه بیشتر طراحان گرافیک با گروهای نمایشی شکل گرفت و دبیرخانه جشنواره تصمیم گرفت با فراهم نمودن شرایطی مناسب جهت ایجاد این تعاملات، با معرفی گروه‌های نمایشی و طراحان گرافیست به یکدیگر این بخش را برگزار نماید. دبیر این دوره از جشنواره تئاتر فجر درباره شکل‌گیری بخش هویت بصری و پوستر جشنوار گفت: «همواره در طول تاریخ از هنر گرافیک برای پیشرفت و برقرار ارتباط برای رساندن پیام استفاده شده است اما اینکه چه میزان در میان گروه‌های نمایشی مهم بوده یا نه؟ می‌توان گفت متاسفانه اهمیت چندانی نداشته است. اما این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد و بازدهی آن را در همه جا می‌توان دید.»

‎سعید اسدی با بیان اینکه در همین راستا کارگاه‌های آموزشی را سال گذشته برگزار کردیم، تصریح کرد: «سال گذشته در بخش پوستر و هویت بصری ورک‌شاپ‌هایی برگزار شد و امسال تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز ضروری آن را به صورت ویژه تری پیش ببریم. با برگزاری این بخش گروه‌ها هویت سازمانی خودشان را شکل می دهند که در نهایت کتاب ماندگاری از این آثار به چاپ و در طول جشنواره عرضه می‌شود.»

‎اسدی همچنین با اشاره به اینکه این بخش نواقصی خواهد داشت که در طول زمان حل خواهد شد، یادآور شد: «از آنجایی که این بخش و فعالیتش پروژه جدیدی است، ممکن است مشکلات و یا نواقصی داشته باشد که با حضور گروه‌های شرکت‌کننده و هنرمندان می‌توان در بهبود هر چه بیشترش تلاش کرد.»

هنرمندان مطرح حوزه گرافیست، داوران بخش تازه راه یافته به جشنواره تئاتر فجر

اما همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد در این دوره از جشنواره، داورانی مسئولیت انتخاب آثار را در بخش هویت بصری به عهده گرفته‌اند که خودشان از هنرمندان مطرح و کارکشته حوزه گرافیست هستند. حضور ابراهیم حقیقی، امراله فرهادی و علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی، که به ندرت مسئولیت داوری جشنواره‌ها را به عهده می‌گیرند، از نقاط قوت مهم این بخش است. بیوگرافی و نقل قول این هنرمندان در باره بخش هویت بصری به شرح زیر است:

ابراهیم حقیقی

‎متولد 1328 تهران،کارشناس ارشد معماری از دانشگاه تهران رشته هنرهای زیبا، تدریس در دانشگاه‌های هنری، عضو انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک، عضو هیأت مؤسس و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، عضو انجمن تصویرگران کتاب کودک، عضو انجمن فیلم‌سازان مستند ایران، طراحی صدها پوستر، آرم، نشانه و جلد کتاب، فعالیت درزمینه نقاشی و مستندسازی و ساخت تیتراژ. او درباره درباره ویژگی‌های مهم و حائز اهمیت این بخش تأکید کرد: «اسم این بخش، هویت یکپارچه بصری است. در ابتدای این امر تصمیم گرفته شد که برای اسم و عنوان این بخش، یک نشان و نوشته‌ای طراحی شود تا  از این دوره به بعد، مخاطبان از طریق نشان آن را بشناسند. این توسعه‌بخشی بنابر نیاز و فعالیت هر گروهی فراهم می‌شود و می‌تواند محدوتر یا گسترده‌تر باشد.»

‎هنرمند پیشکسوت عرصه گرافیک، درباره اولویت‌های اصلی داوری در این بخش گفت: «یکی از نکات مهم این است که هویت بصری یک اثر در جهت نیاز یک گروه باشد، چون گروه کودک، قطعاً هویت بصری‌اش با گروهی که کمدی یا سنتی کار می‌کنند متفاوت است. هماهنگی هویت بصری، تعریفی است که گروه از رفتار خودش دارد. بعد از این نیز مناسبات زیبا شناسانه یک اثر که در حوزه گرافیک تعاریفی ازش موجود است، در اولویت قرار دارد.»

‎امراله فرهادی

‎متولد ۱۳۳۵ فارس ،طراح گرافیک، مشاور، طراح و برنامه‌ریز ارتباطات بازاریابی و تبلیغات، کار درزمینه عکاسی سیاه ‌و سفید و لابراتوار در حین تحصیل، طراح، برنامه‌ریز و مدیر خلاقیت‌های هنری، تأسیس موسسه فرهنگی هنری ویژه پردازان سبز، برای فعالیت در حوزه‌های گوناگون امور فرهنگی و هنری، ارائه مشاوره بازاریابی و هنری به شرکت‌ها و مراکز گوناگون، تدریس در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های هنری، شرکت در همایش‌های مختلف و تدوین چندین مقاله، حضور در نمایشگاه‌های هنری مختلف و ... . امراله چند روز پیش در گفتگو با ایران تئاتر  درباره ضرورت اصلی پایه‌گذاری این بخش  به ایران تئاتر گفت: «اضافه شدن بخش هویت بصری به جشنواره تئاتر فجر، فکر بسیار خردمندانه‌ای است. این بخش به گروه‌های تئاتری و اهداف بصری نمایش‌ها کمک خاصی می‌کند. به نظرم یک نمایش و گروه تئاتری علاوه بر اینکه باید یک هویت و برندی برای خود تعیین کند، در جهت تقویت هویت بصری اش هم باید تلاش کند.»

علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی

‎متولد بیستم مردادماه ۱۳۴۱، اصفهان، طراح گرافیک، مدیر هنری و مدیر خلاقیت، کارشناسی ارشد تصویرسازی، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، تدریس در دانشکده هنرهای زیبا، هنر و معماری، نبی اکرم و ...، عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، حضور در چندین نمایشگاه ملی و بین‌المللی، دریافت چندین جایزه ملی و بین‌المللی. او درباره اهداف اصلی این بخش به ایران تئاتر گفت: «هدف اصلی بخش هویت بصری این است که از طریق ظاهر یکپارچه نمایشی به درک هویت آن‌ها بیانجامد. »

او همچنین درباره ویژگی های حائز اهمیت در داوری گفت: «یکی از اصلی ترین عوامل مهم  در داوری این است که ظاهر یک اثر چقدر با هویت و ماهیت آن هماهنگی و انطباق دارد. همچنین توجه به خلاقیت و نوآوری در این بخش یکی از مهم ترین نکات حائز اهمیت برای ما داوران است. بر همین اساس ما آثاری را انتخاب کردیم که خلاقانه و متفاوت بودند.»

معرفی آثار راه یافته به بخش هویت بصری

 اما 34 طراح گرافیک «هفت گروه ۲ نفره و ۲۰ طراح گرافیک انفرادی» متقاضی شرکت در مسابقه هویت بصری بودند که در نهایت ۱۷ گروه نمایشی از ۲۱ طراح گرافیک «۱۱ طراح انفرادی و ۵ گروه طراح ۲ نفره» به انتخاب داوران به بخش مسابقه و نمایشگاه راه یافتند. مسابقه هویت بصری سی و پنجمین دوره جشنوراه تئاتر فجر شامل دو بخشِ پوستر تئاتر و رویدادهای نمایشی و طراحی هویت بصری گروه های نمایشی که آثار انتخاب شده در قالب نمایشگاهی در خانه هنرمندان ایران به نمایش در خواهد آمد و به طراحان راه یافته، کتاب مسابقه اهدا خواهد شد.

همچنین موضوعات مسابقه پوستر هم اعلام شده که بر این اساس تئاتر و رویدادهای نمایشی (نمایش صحنه ای،  محیطی، نمایش نامه خوانی، جشنواره ، سمینار ، نکوداشت و ...) از مضامین حائز اهمیت در این بخش هستند.

‌‌همچنین اسامی طراحان گرافیک راه یافته به این بخش به شرح زیر است:  

‎انفرادی: الهام همت (شایا)، امیر مصباحی(صورتک)، ایمان ارضی (گروه تئاترسیماچه)، آرمان کوچکی (تازه)، خیام مویدی (ققنوس)، سروش حیدری (مردم)، سعید خالقی (استوویداتو)، سهند بادلی(سکوت)، سینا افشار(اندیشه یکم)، کمال کچوئیان (چهره)، مسعود زمانی (معاصر)

‎گروهی: بابک صفری ونهال تحویل داری (بچه‌های ایران)، سعید رضوانی و مریم فرهادی (گروه تئاترمهتاب)، سمیرا عدیلی پور و کمال کجوئیان(تک)، کارنگ طیاری و پونه صادق‌زاده (تماشا و تم )، فرشته عابدی و الهام خدابنده (تماشاخانه باران)

 

گزارش از فرنوش ارسخانی

 

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سفید
در بخش بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود
» ژاپنی‌ها با نمایش «سفید» در تالار اصلی تئاتر شهر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75610

ژاپنی‌ها با نمایش «سفید» روزهای یکشنبه و دوشنبه در بخش بین‌الملل سی وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «سفید» به کارگردانی کوکوونا کاری از گروه تئاتر «سیرو- اِی» است که مبتنی بر حرکت است. این نمایش درسالن اصلی تئاتر شهر به صحنه می رود.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر است:

کارگردان: کوکوونا، کارگردان بصری: ریوسوکه ساتو، بازیگران: توشیا آرای، دایکی، کنتارو هما، تاکاهیرو، یوهِی، مدیر کمپانی: یوشیکو مائدا، مدیرعامل: هیرویوکی آراکی، مدت نمایش: 60 دقیقه

گروه تئاتر «سیرو- اِی» در سال 2002 در توکیو تأسیس‌شده است و ازجمله اجرای نمایش‌های «سفید»، «خط‌خطی»، «او-پی»، «آواتار»، «جعبه»، «توپ سایه»، «نمونه‌برداری» را در کارنامه خود دارد.

سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر طی روزهای 1 الی 12 بهمن‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

سینا صادقپور این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تمام من همه عدو
مرتضی شاه‌کرم در حاشیه اجرای نمایش «تمام من همه عدو»:
» زنده ماندن تئاتر مقاومت نیازمند تحقیق و پژوهش است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75624

کارگردان نمایش «تمام من همه عدو»، برگزیده جشنواره مقاومت که در روز گذشته در جشنواره فجر استانی تبریز به صحنه رفت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت، ارتباط صادقانه با تماشاگر را عامل موفقیت آثار خود بیان کرد.

به گزارش ایران تئاتر از تبریز، مرتضی شاه کرم در حاشیه اجرای نمایش «تمام من همه عدو» در دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی گفت: وقتی نمایش های ارائه شده بر اساس دغدغه های افراد تهیه نمیشود، مخاطبان خود را از دست می دهد.

او یادآور شد: کارهای سفارشی را هم به افراد کاردان نمی‌دهند و باعث می‌شوند آثار تولید شده به جای اینکه عامل گسترش فرهنگ مقاومت باشد، به عاملی برای دور شدن مخاطب تبدیل گردد!

شاه کرم با بیان اینکه طی مدت فعالیت خود تمام پیشنهادات سفارشی را رد کرده است افزود: نمایش های من بر اساس خاطرات، تحقیقات و تجربه های خودم بوده و همیشه تلاش داشته ام ارتباطی صادقانه و صمیمانه با مردم برقرار کنم.

این کارگردان جوان نمایش حوزه مقاومت اظهار داشت: عده‌ای با مطالعه‌ی چند کتاب اقدام به تولید آثاری در حوزه دفاع مقدس کرده‌اند که جز آسیب به این حوزه دستاورد دیگری نداشته است.

شاه کرم از عدم اقبال کارگردانان مستقل و خارج از دایره ی کارهای سفارشی خبر داد و افزود: قبل از این، برای اغلب کارگردان هایی که کارهای سفارشی قبول نمی کردند نوعی دافعه وجود داشت و حتی کارهایش در جشنواره های دفاع مقدس رد می شد.

او ادامه داد: آنقدر مقاومت کردیم تا سرانجام درستی راه ما ثابت شد و هم اکنون گرچه هنوز هم مشکلاتی وجود دارد اما شرایط از گذشته خیلی بهتر شده‌است.

به گفته این کارگردان حوزه دفاع مقدس، حمایت مردم و استقبال گسترده ی مخاطبان از آثار ارائه شده، باعث تغییر سیاست جشنواره های مقاومت گردیده است.

اوکه خود و خانواده اش از جنگ زدگان خرمشهر بوده و خاطرات آن دوران را لمس کرده است، از لزوم تغییر در سیاست های جشنواره مقاومت سخن گفت و افزود: کارشناسان و سیاستگذاران این جشنواره باید از جنس دفاع مقدس بوده و با آن دوران آشنا باشند در غیر این صورت کیفیت جشنواره سیر نزولی خواهد داشت.

وی یادآور شد: همین سیاست های نادرست است که امروز بسیاری از هنرمندان حوزه ی مقاومت همچون استاد علی‌رضا نادری خانه نشین شده و تن به کارهای سطح پایین در حوزه مقاومت نمی دهند.در حالی که این حوزه نیازمند تحقیق و پژوهش است.

منتخب جشنواره تئاتر مقاومت با هشدار نسبت به تکرار این روند در جشنواره تئاتر شهدای حرم گفت: درحالیکه صدها جوان غیور و مومن و انقلابی ایران، جان خود را در دفاع از اعتقادات خود فدا کرده اند، عده ای به اشتباه فکر می‌کنند با یک فراخوان و فرصت یکماهه برای جشنواره می توانند آثار فاخر در این حوزه جذب کنند.

شاه کرم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاوت خیال و افسانه در محتوای آثار مقاومت تاکید کرد: یکی دیگر از آسیب های نمایش دفاع مقدس، افسانه پروری و پرداخت مسایل غیرواقعی است که باعث می شود تماشاگر از موضوع دور افتاده و حتی واقعیات موجود را نیز باور نداشته باشد!

او، پرداختن به آسیب های جنگ را هدف آثار خود عنوان کرد و گفت: نمایش تمام من همه عدو نیز قصه ی یک ایرانی است که یکی از سربازان عراقی عامل کشتار خانواده ی خود را اسیر کرده و به مدت 30 سال نگه داشته است.

به گفته او، این اثر سعی دارد با نگاهی انسانی و به دور از جانبداری، ضمن تشریح آسیب های جنگ برای هر دو طرف دعوا، توجه مخاطبان را به آسیب های پیدا و پنهان جنگ و خشونت معطوف سازد.

شاه کرم در پاسخ به این‌که مفهوم رئالیسم جادویی که در آثار وی به کار برده می شود چیست افزود: سال هاست که همراه گروه "دیدومک" مرز میان خیال و واقعیت را تجربه می کنیم

او با بیان اینکه این سبک، ترکیبی کم نظیر از تراژدی و کمدی را ارائه می کند گفت: ترکیب این دو سبک متضاد است که باعث می شود، هرکسی از ظن خود به نمایش نگاه کرده و درحالیکه تماشاگران کنار هم نشسته اند، برخی گریه کنند و برخی نیز بدان بخندند.

مرتضی شاه‌کرم ارتباط صادقانه با تماشاگر را عامل موفقیت آثار خود بیان کرده و اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که از فضای جنگ و خشونت و خون ریزی، مردم را به احساس محبت و مهربانی برسانیم و همین پیام انسانی است که مورد اقبال عمومی قرار گرفته است.

«تمام من همه عدو» 29 دی‌ماه نیز در مشهد،  مجموعه تئاتر شهر ساعت 16 و 18 به صحنه می‌رود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هدیه مرموز
پردیس تئاتر تهران میزبان یاسر خاسب می‌شود
» روایت تولد تا مرگ انسان با «هدیه مرموز» به روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75598

یاسر خاسب نمایش «هدیه مرموز» را به‌عنوان تولید گروه نمایش بدن دیوانه در پردیس تئاتر تهران اجرا می‌کند.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «هدیه مرموز» تاکنون در چند فستیوال جهانی حضور موفق داشته و در کشورهایی چون ایتالیا، آلمان، فرانسه، هلند، لهستان، سوئیس، تونس، برزیل، دانمارک، هند و آمریکا و ... اجراشده از هفته اول بهمن‌ماه و همزمان با افتتاح پردیس تئاتر تهران در سالن شماره یک این مجموعه بزرگ تئاتری اجرا خواهد شد.

 این نمایش فیزیکال تئاتر روایت تولد تا مرگ انسان در ارتباط با عروسکی از دنیای دیگر است.

«هدیه مرموز» با طراحی و بازیگری و کارگردانی یاسر خاسب با افتتاح پردیس تئاتر تهران تا پایان بهمن‌ماه روی صحنه خواهد بود.

نمایش موفق «هدیه مرموز» اثر منتخب سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاکنون در بخش فجر استانی چند استان کشور اجرا و با استقبال زیاد مخاطبان مواجه شده است.

به‌زودی پیش‌فروش اینترنتی این نمایش برای اجرا در پردیس تئاتر تهران آغاز می‌شود.

پردیس تئاتر تهران از ماه بهمن و به مناسبت دهه مبارک فجر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

این مجموعه با داشتن ده سالن نمایشی و امکانات مختلف در منطقه شرق تهران واقع در اتوبان امام علی جنوبی، خروجی شهید محلاتی (به سمت شرق) خیابان شهید شاه‌آبادی جنوبی، بعد از میدان مالک اشتر، خیابان شهید بقایی، جنب فرهنگ‌سرای خاوران واقع‌شده است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش فراتر از کلمات
محصول مشترک ایران و فرانسه در تماشاخانه ارغنون روی صحنه می رود
» جعفر مهیاری با «فراتر از کلمات» در بخش به علاوه فجر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
 شناسه مطلب: 75427

نمایش «فراتر از کلمات » کار مشترک ایران و فرانسه در بخش «به علاوه فجر» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون به صحنه می‌رود.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «فراتر از کلمات» نوشته جعفر مهیاری و با کارگردانی مشترک دیزی فل و جعفر مهیاری در روزهای هشتم و نهم بهمن‌ماه در بخش «به علاوه فجر» سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون به صحنه خواهد رفت.

این نمایش که شهریورماه در لیون فرانسه و کمپانی لیتکوس (Litecox) تولید شده است، اولین اجراهای خود را در تهران خواهد داشت و ترکیبی از دراما و حرکت است.

این نمایش بدون دیالوگ است و با ترکیبی از تکنیک‌های درام، حرکت، ویدیو و سایه اجرا خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های این نمایش موسیقی آن است که با استفاده و ترکیب صداهای مختلف موجود در طبیعت تنظیم شده و در واقع با ترکیب صداهای طبیعی، ملودی و و حرکت در آن شکل گرفته است.

بیاتقیس گارنیر، سعید ابک و دیزی فل بازیگران این نمایش هستند و ژان فواخ سو (آهنگساز)، کتی سورین (طراح لباس) و بابک شاه علی زادگان (طراح نور) دیگر عوامل این اثر هستند.

نمایش «فراتر از کلمات روز جمعه و شنبه، 8 و 9 بهمن‌ماه در بخش «به علاوه فجر«سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه ارغنون واقع در خیابان حافظ، نوفل لوشاتو، بعد از چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، بن‌بست زیبا، شماره یک اجرا خواهد شد.

 

 

 

۲ روز پیش، دوشنبه
شراره بذرافشان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حضور اثری از بلغارستان در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
» نگاهی به بی‌معنایی زندگی بشر در «من سیزیف»
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75404


کشور بلغارستان با نمایش «من سیزیف» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.

به گزارش ایران تئاتر نمایش «من سیزیف» کاری از گروه کارگاه عروسک به کارگردانی و طراحی وسلکا کونچوآ است که در خلاصه داستان آن آمده است: این نمایش بازگشت ابدی انسان به خود را نشان می‌دهد. زندگی انسان تکرار یک عمل مشابه است؛ مارپیچی و قابل حدس و این عمل همیشگی باعث می‌شود ما نه به معنا بلکه به بی‌معنایی زندگی بشر فکر کنیم. این نمایش یک‌ساعتی در سومین روز از جشنواره تئاتر فجر در 2 سانس 17:30 و 19:30 در تالار قشقایی تئاترشهر روی صحنه می‌رود.

عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:

کارگردان، نویسنده، دراماتورژ و طراح صدا: وسلکا کونچوآ، طراح حرکات: ماریا دیمیتروا، بازیگر: استویاندویچوو، طراح و تکنسین صحنه: ماریتا گولومِهُوا، طراح نور: وسلین هریستوو، موسیقی: هریستو ناملیو، مدت نمایش:60 دقیقه.

وسلکا کونچوآ، متولد سال 1976 در پلون، نویسنده و کارگردان، دانش‌آموخته خوانندگی اپرا از دانشگاه جدید بلغارستان، کارشناس تبلیغات و مد نمایش از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان و کارشناسی ارشد نمایش عروسکی از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان. نویسنده و کارگردان نمایش‌های: «حبس ابد»، «نفس»، «در امتداد افق» و ... . کارگردان نمایش‌های: «همیشه برای تو»، «در تاریکی»، «بزرگ رویایی جنگل» و ...

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی طی روزهای 1 الی 12 بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

 

۲ روز پیش، دوشنبه
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چگونگی برگزاری مراسم استاد خسروی در ایران از زبان مدیرعامل خانه تئاتر
» رکن‌الدین‌خسروی در ایران به خاک سپرده می‌شود
... دیدن متن »

 

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75494

 رکن‌الدین‌خسروی، مدرس، نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر صبح امروز در لندن دار فانی را وداع گفت. اصغر همت مدیر خانه تئاتر در گفت‌وگو با ایران تئاتر اعلام کرد مذاکراتی برای آوردن استاد خسروی برای تدفین در ایران در حال انجام است.

اصغر همت، درباره چگونگی برگزاری مراسم تدفین و بزرگداشت مرحوم رکن‌الدین‌خسروی در ایران توضیح داد:‌ «در حال حاضر نامه‌نگاری‌هایی انجام‌شده و قرار است در صورت مهیا شدن تمام شرایط استاد رکن‌الدین‌خسروی برای خاک‌سپاری به ایران آورده شود».

همت افزود: «به خاک‌سپاری استاد خسروی در ایران هم خواسته ماست و هم خواسته خانواده او است. ما قطعاً می‌خواهیم او در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شود. به این دلیل که انجام بخشی از برنامه‌ها مستلزم همکاری کشور انگلستان هم هست، باید برخی اقدامات توسط آن‌ها انجام شود».

مدیرعامل خانه تئاتر درباره استاد رکن‌الدین‌خسروی و فقدان این هنرمند در جامعه تئاتر ایران توضیح داد: «خسروی یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان تئاترمعاصرایران بود و با آثاری که از خود به‌جا گذاشت و شاگردانی که تربیت کرد و دانش و علمی که نسبت به هنر تئاتر داشت، برای همیشه در تاریخ ماندگار شد. ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم نبود چنین بزرگانی را جبران کنیم. او در کشور ایران نبود و متأسفیم که نزدیک به دو دهه از موهبت وجودش بی‌بهره بودیم. به هر دلیلی که خسروی ایران را ترک کرده باشد، بدون شک ما در نبود او ضرر کردیم».

 

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای اجرای نمایش و برگزاری کارگاه آموزشی
» «یوجینو باربا» یک هفته میهمان تهران می شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 75417

«یوجینو باربا» به عنوان یکی از مهمترین چهره های تئاتر معاصر جهان و بنیانگذار گروه معروف تئاتر اودین، نیمۀ دوم بهمن ماه برای اجرای نمایش و برگزاری چند کارگاه های آموزشی پیشرفته، به ایران سفر می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، «یوجینو باربا»  کارگردان و نظریه پرداز ایتالیایی تئاتر، یکی از شاخص ترین افرادی است که نامش با اصطلاحاتی چون تئاتر تجربی، تئاتر آزمایشگاهی و تئاتر مردم شناختی گره خورده است. وی که فعالیت حرفه ای خود در زمینۀ تئاتر را در دهۀ شصت میلادی با دستیاری یرژی گروتفسکی آغاز گرده است، نزدیک به 50 سال مدیریت هنری «گروه تئاتر اودین» را بر عهده داشته است و طی این مدت با توسعۀ دیدگاه ها و تکنیک های خود در تربیت بازیگر و دراماتورژی، به جایگاه شاخصی در تئاتر جهان دست یافته است. همچنین  رویکرد ویژۀ «یوجینو باربا»  به تئاتر بینافرهنگی و همکاری اش با هنرمندانی از ملیت ها و فرهنگ های گوناگون در گروه تئاتر اودین به آثار او ویژگی چندفرهنگی منحصر به فردی بخشیده است.

گفتنی است در این سفر تعدادی از اعضای اصلی گروه تئاتر اودین  نیز «یوجینو باربا»  را همراهی می کنند. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته «یوجینو باربا»  و اعضای گروه تئاتر اودین طی مدت اقامت یک هفته ای خود در تهران، علاوه بر اجرای یک نمایش و چند پرفورمنس، برگزاری 4 کارگاه آموزشی پیشرفته برای تعدادی از هنرمندان تئاتر ایرانی را در برنامۀ خود خواهند داشت.

شرایط ثبت نام در کارگاه های آموزشی گروه "تئاتر اودین" به زودی اعلام می شود.

 

۲ روز پیش، دوشنبه
سمیه عبادی و بیتا نجاتی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با اعلام روابط عمومی جشنواره تیاتر فجر
» زمان آغاز خرید اینترنتی بلیت و جدول پویای جشنواره تیاتر فجر در تیوال
... دیدن متن »

با اعلام روابط عمومی دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره تیاتر فجر، خرید اینترنتی بلیت‌های سی و پنجمین دوره جشنواره بین المللی تیاتر فجر از ساعت ۸:۳۰ صبح سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه در سایت تیوال آغاز خواهد شد.
همچنین خبرنگاران محترم، با سیستم مکانیزه مخصوص خود در تیوال، از یک روز پیش از فروش عمومی، بلیت‌های خود از بخش مربوط به خبرنگاران در هر سالن را رزرو نموده‌اند.

نکته مهم: همچون دیگر دوره‌ها به دلیل محدودیت ظرفیت بیشتر سالن‌ها،‌ و نیاز اختصاص بخشی از سالن به میهمانان، خبرنگاران و هنرمندان، به ناچار ظرفیت محدودی از کل سالن قابل خرید اینترنتی خواهد بود.

» برای دیدن جدول سی و پنجمین جشنواره تیاتر فجر اینجا را کلیک کنید

» برای دیدن جدول بخش فجر+ اینجا را کلیک کنید

۲ روز پیش، دوشنبه
[ Photo ]
نمایش افسانه ببر
اثری که بیش از 6000 نفر از مخاطبین تئاتر آن را تحسین کردند

جشنواره تئاتر فجر
شنبه 9 بهمن
ساعت 17 و 20
فروش بلیت از ساعت 8:30 صبح روز 28 دی در سامانه تیوال

https://goo.gl/yWM2LL
۲ روز پیش، دوشنبه
سلام به دوستان
توصیه میکنم حتما به تماشای نمایش چرخه سودایی بشینید
نوشته این نمایش نگاه متفاوتی به هملت هست
4 بهمن تالار هنر
دو سانس 17 و 19
۴ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش من، سیزیف
نگاهی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
» بلغارستان با نمایش «من سیزیف» به جشنواره فجر می‌آید
... دیدن متن »

کشور بلغارستان با نمایش«من سیزیف» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نمایش «من سیزیف» کاری از گروه کارگاه عروسک به کارگردانی و طراحی وسلکا کونچوآ است که در خلاصه داستان آن آمده است: این نمایش بازگشت ابدی انسان به خود را نشان می‌دهد. زندگی انسان تکرار یک عمل مشابه است؛ مارپیچی و قابل حدس و این عمل همیشگی باعث می‌شود ما نه به معنا بلکه به بی‌معنایی زندگی بشر فکر کنیم. این نمایش یک ساعتی در سومین روز از جشنواره تئاتر فجر در دو سانس ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ در تالار قشقایی تئاترشهر روی صحنه می‌رود.
عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:
کارگردان، نویسنده، دراماتورژ و طراح صدا: وسلکا کونچوآ، طراح حرکات: ماریا دیمیتروا، بازیگر: استویاندویچوو، طراح و تکنسین صحنه: ماریتا گولومِهُوا ، طراح نور: وسلین هریستوو، موسیقی: هریستو ناملیو ، مدت نمایش:۶۰ دقیقه.
وسلکا کونچوآ، متولد سال ۱۹۷۶در پلون، نویسنده و کارگردان، دانش‌آموخته خوانندگی اپرا از دانشگاه جدید بلغارستان، کارشناس تبلیغات و مد نمایش از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان و کارشناسی ارشد نمایش عروسکی از آکادمی ملی تئاتر و سینمای کراستیو سارافوو، بلغارستان. نویسنده و کارگردان نمایش‌های: «حبس ابد»، «نفس»، «در امتداد افق» و ... . کارگردان نمایش‌های: «همیشه برای تو»، «در تاریکی»، « بزرگ رویایی جنگل» و ...
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی طی روزهای ۱ الی ۱۲ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش چرخه سودایی
مرور نمایش‌های نسل نو در تئاتر فجر
» نگاه جدید به هملت در «چرخ سودایی»
... دیدن متن »

نمایش «چرخ سودایی» نوشته و کار محمد جواد صرامی با نگاه تازه‌ای به نمایشنامه «هملت» و با رویکرد ناعدالتی در عشق، از جمله آثاری است که در بخش نسل نو سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به صحنه می‌رود.
محمدجواد صرامی که متولد سال ۱۳۶۹ است، معتقد است : بخش «نسل نو » باعث ارتقاء انگیزه جوانان فعال در عرصه تئاتر می‌شود.
وی در گفتگو با روابط عمومی جشنواره تئاتر فجر افزود: بخش نسل نو فرصتی را برای کارگردان‌های تئاتری جوان ایجاد می‌کند تا بیشتر در این عرصه شناخته شوند.
صرامی ادامه داد: از آنجا که جوانان ایده‌هایی جدیدی در عرصه هنری دارند ولی فرصتی برای دیده شدن آنها  وجود ندارد، تعریف بخش «نسل نو» باعث می‌شود تا انگیزه آنها برای تولیدات اثر نمایشی بالا برود.
وی افزود: اگر جشنواره به بخش «نسل نو» با نگاه رقابتی و مسابقه‌ای نگاه کند، به طور حتم شاهد اتفاقات بهتری در تولیدات اثر نمایشی این بخش خواهیم بود.این نمایش در یک کارگاه «هملت نویسی» نوشته شده است که رویکرد جدیدی از این متن برای مخاطبان به معرض نمایش گذاشت.
وی درباره شیوه اجرایی ایناثر نمایشی توضیح داد: فضای نمایش سردخانه تاریکی است که در آن ذهن فرد مورد نظر کالبد شکافی می‌شود و به موضوع ناعدالتی در عشق می‌پردازیم؛ مبحثی که خود شکسپیر به آن نپرداخته است.این نمایش کاری از گروه آوان است که بر اساس نمایشنامه مشهور«هملت» نوشته اثر ویلیام شکسپیر نوشته و اجرا می‌شود.
این اثر نمایشی با بازی شهره موسوی، ایمان فلاحتی، محمد رادمهر، کاوه کریمیان، محمد قربانی، سهیل حبیبیان، سارا اشتیاقی، کوثر خوش‌نظر، فراز شیرانی، مهدیس قابضی و سمانه ابراهیمی اجرا می‌شود.
همچنین در خلاصه داستان این نمایش نمایش آمده است:
این نمایش نگاهی تازه به لحظه خودکشی «اوفلیا» در نمایشنامه «هملت» ویلیام شکسپیر دارد و در طول نمایش آشفتگی ذهن «اوفلیا»، خودکشی، کالبد شکافی ذهن وی و ... دیده می‌شود. این نمایش نگاهی متفاوت به سیر شکل‌گیری و از بین رفتن عشق دارد.
سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن برگزار می‌شود.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با دومین سال حضور در بخش" به علاوه تئاتر فجر"
» تماشاخانه سه نقطه با اجرای نه نمایش به استقبال سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر می‌رود
... دیدن متن »

تماشاخانه سه نقطه با اجرای نه نمایش صحنه ای در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، دومین سال حضور خود در بخش به علاوه تئاتر فجر را همراه با تماشاگران، میهمانان، هنرمندان و دانشجویان تجربه می کند.

به گزارش امور ارتباطات رسانه ای و روابط عمومی تماشاخانه و مدرسه تئاتر سه نقطه، سالن های استاد رکن الدین خسروی و استاد خسرو شکیبایی این مجموعه آموزشی و تئاتری میزبان نه نمایش صحنه ای در بخش به علاوه تئاتر فجر جشنواره سی و پنجم هستند. بر همین اساس نمایش های : پاییز نگفته بود نوشته رضا گشتاسب و کارگردانی زیبا دریاسفر از بوشهر،بخاطر پدرم، نوشته و کارسعید کاظمی، زندگی من و موریس،نوشته فاطمه کاظمی و کارگردانی محمدجواد سجادی محصول تهران- اصفهان، بیشعوری نوشته و کارعلی حسینی و نمایش تکرار نوشته جمشید خانیان و کارگردانی بیژن مرادی ازکرمانشاه روزهای یکم تا نهم بهمن در سالن استاد خسرو شکیبایی به روی صحنه می روند. همچنین سالن استاد رکن الدین خسروی نیز در این تماشاخانه میزبان : رادیو تیاتر شین نوشته: متین نظری  و کارگردانی محمدرضا جمال، شک نوشته جان پاتریک شنلی و کارگردانی رضا دشتکی، فراموشی نوشته داریوش ربیعی و کارگردانی: ملیحه سلیمانی از شهرکرد و سهراب و آغاز گرگ  نوشته و کارگردانی احسان روحی از مشهد خواهد بود. این نمایش ها نیز از روز دوم تا نهم بهمن روی صحنه می روند.

 

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وابط عمومی سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر
» گزارش نشست رسانه‌ای جشنواره بین المللی تئاتر فجر
... دیدن متن »


 نشست خبری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با معرفی بخش های این دوره از جشنواره و هیات داوران بخش های گوناگون آن برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، در نشست خبری این دوره از جشنواره که روز ۲۶ دی ماه در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد، سعید اسدی دبیر و پیمان شریعتی دبیر اجرایی این دوره از جشنواره، بخش های مختلف این دوره از جشنواره تئاتر فجر را تشریح کردند.
به گفته سعید اسدی در این دوره از جشنواره ۴ گروه مختلف، داوری آثار ۴ بخش را بر عهده دارند.
 بر همین اساس، مسابقه جوان با داوری محمد امیر یاراحمدی، شهرام زرگر و آرش دادگر برگزار می شود.
آثار بخش مسابقه مرور تئاتر ایران نیز توسط گروهی مرکب از رضا حداد، سهراب سلیمی، حسین مسافرآستانه، رضا مهدی زاده  و نادر برهانی مرند داوری می شوند.
داوری آثار بخش مسابقه بین الملل نیز توسط گروهی مرکب از تئودور استریتو از یونان، ناتاشا ونت استند از هلند، گئو سئوک از کره جنوبی و فرهاد مهندس پور و مسعود دلخواه انجام می شود.
در بخش نمایش های تعاملی و محیطی نیز گروهی مرکب از حسین عاطفی، محمد حسین ناصربخت، شهرام کرمی، آزاده گنجه و عقیل تقی زاده، آثار را ارزیابی می کنند.
دراین نشست سعید اسدی آماری از آثار بخش های گوناگون جشنواره ارایه کرد و افزود: به سیاق سال گذشته جشنواره امسال نیز از فصل پاییز و با برگزاری بخش های نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی، کارگاه های آموزشی، همایش هنرمندان استان ها و جشنواره های فجر استانی آغاز شد.
وی افزود: در این دوره از جشنواره ۱۳۰ نمایش اجرا دارند که از این میان ۱۱۱ نمایش داخلی و ۱۹ اثر از کشورهای دیگر هستند.
اسدی با اشاره به اجرای آثاری از کشورهای عراق، ترکیه، اسپانیا، لهستان، فرانسه، سوییس، یونان و ... در این دوره از جشنواره افزود: ۷۹ نمایش در بخش صحنه ای و ۳۲ نمایش در بخش تئاتر محیطی و تعاملی اجرا می شوند.
به گفته دبیر جشنواره تئاتر فجر، از میان اثار داخلی، ۶۲ اثر از تهران و ۴۹ اثر از دیگر شهرها اجرا دارند ضمن اینکه میانگین سنی کارگردان های حاضر در جشنواره ۳۶ سال است. جوان ترین کارگردان حاضر در جشنواره ۲۱ سال و سمن ترین آنها ۷۱ سال سن دارند.
اسدی با ابراز خرسندی از افزایش حضور بانوان هنرمند در این دوره از جشنواره گفت: حتی در بخش محیطی هم حضور بانوان در قیاس با دوره های گذشته پررنگ تر است.
وی خاطرنشان کرد: خراسان رضوی با ۷ نمایش، بیشترین آثار را در این دوره از جشنواره دارند. دبیر جشنواره تئاتر فجر با ارایه توضیحاتی درباره بخش بین الملل تاکید کرد : رویکرد ما در انتخاب آثار این بخش، معرفی شیوه های اجرای تئاتر است. علاوه بر آن تلاش کرده ایم کسانی را به عنوان مهمان دعوت کنیم که این امکان را بدهند تا تئاتر ایران در دیگر کشورها شناخته شود.
اسدی با ابراز خرسندی از هماری ۱۰ تماشاخانه خصوصی در این دوره از جشنواره متذکر شد که تعدادی کارگاه آموزشی در این تماشاخانه ها برگزار می شوند و آثار ۵ استان نیز در این بخش که بعلاوه تئاتر نام دارد، به صحنه می روند.
دبیر جشنواره تئاتر فجر با یادآوری محورهای این دوره از جشنواره که در فراخوان اعلام شده است، از توجه به نمایش های مذهبی، آیینی سنتی، مقاومت و دفاع مقدس، مسئولیت اجتماعی ، ادبیات کهن و ... به عنوان مهمترین رویکردهای این دوره از جشنواره نام برد.
وی همچنین از همکاری جشنواره با پویش ملی «من صدای آب هستم» و همراهی آن با نابینایان و ناشنوایان به عنوان دیگر رویکردهای این جشنواره در توجه به مسایل اجتماعی خبر داد. اسدی درباره بخش عکس گفت: در این بخش هزار و ۲۵ اثر رسید که در نهایت ۷۱ عکس برای حضور در نمایشگاه و چاپ در کتاب انتخاب شد.
همچنین پیمان شریعتی دبیر اجرایی این دوره از جشنواره از حضور یوجینیو باربا هنرمند سرشناس تئاتر جهان خبر داد و گفت: جشنواره امسال در بازه زمانی ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه نیز برگزار می شود و باربا در این مقطع در ایران خواهد بود و ۵ اجرا دارد و در کنار آن نیز مستر کلاس و کارگاه هایی برای وی پیش بینی شده است.
در بخش پرسش و پاسخ این نشست، سعید اسدی درباره تداخل نمایش های بین الملل جشنواره تئاتر با جشنواره فیلم فجر گفت: ازآنجاکه مهمانان ما در بخش بین الملل، هنرمندان خارجی هستند، نمی توانستیم زمان حضور آنان را تغییر بدهیم چون آنها از مدتها قبل برای فعالیتهایشان برنامه ریزی می کنند بنابراین هرچند ممکن است سینما برای تعدادی از مخاطبان جذابتر باشد، اما شآن تئاتر فوق العاده است.
وی درباره اجرای آثاری درباره انقلاب اسلامی در جشنواره تصریح کرد: آثاری که در جشنواره تئاتر فجر اجرا می شوند، گفتمان های انقلاب همچون مخالفت با تروریزم، توجه به عدالت اجتماعی و ... را مورد توجه قرار می دهند . از سوی دیگر نگاه هنمرندان ما به جامعه سویه ای انتقادی و کاوشگرانه دارد که این موضوع نیز جزو گفتمان ها و اهداف انقلاب اسلامی است.
اسدی در بخش دیگری از این نشست درباره معیار انتخاب اثار بخش بین الملل گفت: انتخاب آثار خارجی در تئاتر بسیار دشوار است چون باید با فرهنگ ما تطابق داشته باشد.البته یکی از نمایش های بین المللی امسال کاملا منطبق بر مسایل اجتماعی در غرب است.
او در ادامه از برخی بی عدالتی ها در عرصه بین الملل انتقاد کرد و توضیح داد: متاسفانه کشور امریکا در صدور ویزا برای برخی از کسانی که به ایران سفر کرده اند، مشکل تراشی می کند و همین مساله ما را برای دعوت از مهمانان خارجی با مشکل روه برو می کند.
در بخش پایان این نشست، پیمان شریعتی دبیر اجرایی جشنواره، این دوره از جشنواره را یکی از خاص ترین دوره ها به لحاظ حضور مهمانان خارجی و استانی دانست.
او با اشاره دشواری های برگزاری جشنواره تئاتر فجر خاطرنشان کرد: این جشنواره به لحاظ اجرایی یکی از سخت ترین جشنواره ها است زیرا هماهنگی برای صدور ویزا، ارسال دکور گروه ها  و ... بسیار سخت است و این گونه نیست که در بخش بین الملل فقط کارهای مبتنی بر تکنیک انتخاب شده باشند، چراکه تلاش کرده ایم آثار این بخش از تنوع کافی برخوردار باشند.
این مدیر هنری همچنین از همراهی بخش های مختلف شهرداری تهران در زمینه اطلاع رسانی و تبلیغات شهری جشنواره قدردانی کرد.
سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می شود. 

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر
» اعلام زمان دریافت بلیت تئاتر فجر برای اصحاب رسانه
... دیدن متن »

با توجه به اختصاص دادن یک روز به اهالی رسانه و منتقدان تئاتر، عزیزان می توانند از  ساعت ۲۲در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۵ با ورود به سایت تیوال بلیت نمایش مورد نظر خود را دریافت کنند.
به گزارش روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، از تاریخ ۲۶ تا ۲۷ دی ماه ،  راس ساعت ۲۲ سایت تیوال برای اصحاب رسانه و منتقدان  باز شد تا همکاران گرامی  بتوانند با کدهایی که توسط جشنواره به نماینده آن رسانه تحویل داده شده بلیت نمایش های مورد نظر را  تهیه کنند.
بدیهی است با توجه به زمان و آغاز پیش فروش بلیت ها از ساعت ۸:۳۰  روز ۲۸ دی ماه، خبرنگاران محترم و نمایندگان انجمن منتقدان و کانون ملی منتقدان در زمان یاد شده به سایت تیوال به نشانی tiwall.com/code مراجعه کنند.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیر بین‌الملل جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد
» حضور نمایندگان ۲۲ کشور شبکه بین‌المللی هنرهای نمایشی در جشنواره تئاتر فجر
... دیدن متن »

نمایندگان ۲۲ کشور شبکه بین‌المللی هنرهای نمایشی معاصر با ۲۲ نمایندگی از کشورهای دنیا در جشنواره‌ تئاتر فجر حضور می‌یابند.
به گزارش روابط عمومی سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، «مهرداد رایانی مخصوص» مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی و جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد: شبکه بین‌المللی هنرهای نمایشی معاصر IETM امسال با ۲۲ عضو و نمایندگی در کشورهای گوناگون همچون دانمارک، نروژ، بلژیک، هلند، سوییس، آلمان، اسپانیا، اسلوانی، فرانسه، ترکیه، مصر، ایتالیا، مجارستان و... به جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر خواهند آمد. «رایانی مخصوص» در این باره افزود که ارتباطات اولیه با این تشکل از یک سال پیش آغاز شد و حتی قرار بود نشستی مابینِ مجموعه‌ی مرکز هنرهای نمایشی و مدیران ارشد این شبکه، اوایل امسال در بیروت برگزار شود که این نشست به دلیلِ تراکم‌ِ برنامه‌های مرکز هنرهای نمایشی رخ نداد؛ اما سرانجام این ارتباطات و مذاکرات، فرصتی شد برای هم‌اندیشی و حضور این شبکه‌ ارتباطی در تهران و جشنواره‌ بین‌المللی تئانر فجر.
مدیر بین‌الملل جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر درباره برنامه‌ حضور مدیران و  اعضای شبکه بین‌المللی هنرهای نمایشی معاصر در جشنواره امسال گفت: دیدنِ نمایش‌های روی صحنه ارتباط با هنرمندان تئاتر ایران، برگزاری نشستِ عمومی با تهیه‌کنندگان و کارگردانان تئاتر در روز پنجشنبه ۷بهمن ماه، هم‌اندیشی با مدیران تئاتر ایران و... از جمله برنامه‌های تنظیم شده برای این گروه از نمایندگانِ کمپانی‌های اروپایی است. هدف ما ارتباط بی‌واسطه‌ هنرمندان با نمایندگان و کمپانی‌های اروپایی است و در این باره تلاش می‌کنیم تا همراه با همدلی هنرمندان خود را به روز کنیم و وضعیتِ فعالیت‌های هنری را گسترش دهیم. رایانی مخصوص حضور این شبکه را یکی از گروه‌های حاضر در جشنواره‌ امسال خواند و وعده داد تا فهرست کامل‌تری را در روزهای آتی اعلام کند.
شبکه بین‌المللی هنرهای نمایشی معاصر یکی از قوی‌ترین شبکه‌های ارتباطی برای تولید و عرضه‌ تئاتر است و از سال گذشته ارتباط با کشورهای آسیایی را مدنظر قرار داه است. این گروه در بهار سال گذشته به کشور لبنان (بیروت) سفر کرده بودند. وحید عیوض‌زاده (ایرانی‌تبار) و از کارگردانان جوان و سابق کشورمان، یکی از نمایندگی‌های این تشکل را به عهده دارد.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چاپ نمایشنامه "مدریک"
» نمایشنامه "مدریک" نوشته شهرام کرمی منتشر شد
... دیدن متن »

نمایشنامه «مدریک» نوشته شهرام کرمی اثر تحسین‌شده در سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر توسط انتشارات آواژ منتشر شد. 
مدریک یک اثر اجتماعی درباره خرافه و ستیز با دین است که در یک فضای امروزی پرداخت‌شده است.  شهرام کرمی این اثر را در راستای آثار قبلی خود و علاقه به موضوعات اجتماعی و روابط خانواده نوشته اما مدریک به جهت استفاده از یک داستان خاص و پیچیده نمایشنامه‌ای متفاوت در بین نوشته‌های این درام‌نویس به شمار می رود.
مدریک در لغت به معنای کسی است که درک می‌کند و این عنوان نمادین غرور و باور کذب شخصیت اصلی و توهم ذهنی او را تجسم می‌کند. این نمایشنامه در ۷۶ صفحه و در شمارگان هزار نسخه توسط نشر آواژ ناشر فعال در عرصه ادبیات نمایشی منتشر و در کتابفروشی ها پخش شده است. 
پیش از این نمایشنامه «گل‌های پرچمی» توسط انتشارات سفیر اردهال از این نویسنده منتشر شده است.

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برگزاری در فروردین ماه ۹۶- ساری
» فراخوان چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتربومی "تیرنگ" منتشر شد
... دیدن متن »

صحنه
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ صبح ۱۳۹۵/۱۰/۲۶

حوزه هنری استان مازندران با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف سبک زندگی ایرانی و اسلامی، توسعه فرهنگی و تعمیق معرفت دینی از دریچه فرهنگ و آیین های ایران زمین، شاد زیستی توام با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی، آموزش حقوق شهروندی با استفاده از ظرفیت های بومی و محلی مناطق کشور، چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر " تیرنگ" را در بهار ۱۳۹۶ در سه بخش برگزار می‌کند.
به گزارش صحنه، حوزه هنری استان مازندران با مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی و با هدف سبک زندگی ایرانی و اسلامی، توسعه فرهنگی و تعمیق معرفت دینی از دریچه فرهنگ و آیین های ایران زمین، شاد زیستی توام با روحیه سازنده و کسب مهارتهای زندگی اجتماعی، آموزش حقوق شهروندی با استفاده از ظرفیت های بومی و محلی مناطق کشور، چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر "تیرنگ" را دربهار ۱۳۹۶ در سه بخش برگزار می‌کند:
- آیین‌های نمایشی (نمایش‌های محیطی، خیابانی)
- اجراهای پژوهشی
- نمایش صحنه‌ای (بخش ویژه)

۱- آیین‌های نمایشی (نمایش‌های محیطی، خیابانی):
*برگزیده این بخش به طور مستقیم به بخش خیابانی بیست و پنجمین "جشنواره سراسری تئاتر سوره" راه پیدا می‌کند.

الف- آئین‌های عاشورایی - مذهبی
این بخش با شیوۀ نمایش‌های محیطی (فضای باز) و به صورت رقابتی برگزار می‌شود.
•  در این بخش اولویت حضور به نمایش‌هایی خواهد بود که آیین‌های عاشورایی مناطق مختلف و  مجالس تعزیه ناآشنا و نگارش نسخ تازه با اتفاقات روز در آن لحاظ شده باشد.
•  در این بخش آثاری که از شیوه های نمایش های ایرانی با استفاده از آیین های مذهبی تنظیم و اجرا شده باشند در اولویت هستند.
•  نمایش های فوق باید برگرفته از آیین های نمایشی مناطق و معرف آنان باشند، بدیهی است اجرای بدون پرداخت آئین ها مد نظر نیست.
• متقاضیان می‌بایست طرح و خلاصه آیین بکارگرفته شده را طبق فرم شماره 2 در پایان فراخوان ذکر گردیده ارسال نمایند.
• تعداد کل گروه حداکثر هفت نفر خواهد بود و دبیر خانه فقط عوامل اصلی اجرا (کارگردان، بازیگران و موسیقی) در این بخش را پذیرش خواهد کرد.
• گروه‌های راه‌یافته به این بخش، حداکثر تا سقف بیست و پنج میلیون ریال (به تشخیص هیأت انتخاب و بر اساس ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد.
•  اولویت انتخاب آثار با نمایش های خواهد بود که تاکنون توسط همان کارگردان در هیچ جشنواره‌ای اجرا نشده باشد.
ب- بخش خیابانی:
• این بخش به منظور ارائه توانمندی های گروه های اجرای نمایش خیابانی با بهره گیری از تکنیک ها و فنون اجرایی نو در اجراهای خیابانی طراحی و برگزیده خواهد شد.
• در این بخش صرفا بن مایه‌ی طرح‌ها (ایده نمایش) می‌بایست برگرفته از آیین و رسوم و سنن بوده و صرف اجرای آئین یا رسوم در این بخش پذیرفته نیست.
• خوانش خلاصه آیین در پایان اجرا در جشنواره توسط گروه الزامی است.
• متقاضیان می‌بایست طرح و خلاصه آیین بکارگرفته شده را طبق فرم شماره ۲ در پایان فراخوان ذکر گردیده، به دبیرخانه ارسال نمایند.
• تعداد کل گروه حداکثر هفت نفر خواهد بود و دبیر خانه فقط عوامل اصلی اجرا (کارگردان، بازیگران و موسیقی) در این بخش را پذیرش خواهد کرد.
• یک حلقه لوح فشرده حاوی عکس‌های با کیفیت از کارگردان و نویسنده همراه با نام اثر، نام نویسنده و کارگردان الزامی است.
• گروه‌های راه‌یافته به این بخش، حداکثر تا سقف بیست و پنج میلیون ریال (به تشخیص هیأت انتخاب و بر اساس ضوابط اعطای کمک هزینه جشنواره) کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد.
• اولویت انتخاب آثار به نمایش های خواهد بود که تاکنون توسط همان کارگردان در هیچ جشنواره‌ای اجرا نشده باشد.

۲- اجراهای پژوهشی (پژوهش در آیین‌ها):
در جهت کاربردی کردن پژوهش های آیینی که تا کنون تولید شده این بخش طراحی شده است لذا اجراهای پژوهشی باید بر اساس اصول و فنون تکنیک های نمایشی تنظیم شوند. در این بخش فقط اجراهایی پذیرش می‌شوند که موضوعات پژوهش آنها  یکی از بخش های ذیل باشد:
الف) آیین های دینی، ملی، مذهبی مناطق و رسوم و سنن دارای کارکردهای مثبت و فرهنگی و اجتماعی
ب) قطعات آیینی وفولکلورکه در مجالس تعزیه مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
•  این بخش نیز به صورت  رقابتی برگزار می‌شود.
• پژوهش‌های فوق باید با استفاده از شیوه‌های روایی و نقالی ایرانی  تنظیم و حین خوانش پژوهش اجرا شوند.
• پژوهش‌ها باید بر اساس آیین‌ها، خرده فرهنگ‌ها، قصه ها و منظومه های ایران زمین و با عنایت خاص به فرهنگ و فولکلور منطقه ای باشند.
• نگارش پژوهش باید بر اساس نحوه نگارش علمی بر اساس شیوه ارائه در پایان فراخوان ذکر گردیده تنظیم و ارسال گردد.
• نحوه اجرای این بخش بصورت خوانش پژوهش گر با اجرای زنده همزمان اثر بین حداقل 15دقیقه و حداکثر30دقیقه می باشد.
• خوانش گر می تواند از یک نفر برای اجرای همزمان اثر استفاده کند، لکن اجراهای تک نفره در اولویت خواهند بود.
• افراد گروه های متقاضی می توانند از پژوهش های که پیش از این چاپ شده و یا در سمینار های علمی داخلی یا بین المللی ارائه و نشر شده باشند باذکر نام پژوهش گروه در صورت عدم وجود منع قانونی استفاده کنند.
• متقاضیان باید یک نسخه فایل مکتوب  پژوهشی قابل عرضه خود را روی لوح فشرده ارسال نمایند.
• ارسال و تکمیل طرح براساس فرم شماره 3 الزامی است.
• در این بخش دبیر خانه حداکثر از دو نفر پذیرش بعمل می آورد.
• گروه‌های راه‌یافته به این بخش، حداکثر تا سقف ده میلیون ریال (با نظر کارشناسی) کمک هزینه اجرا دریافت خواهند کرد.
• علاقمندان در این بخش می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر نمونه اجرای پژهشی مورد نظر دبیرخانه رادر سایت حوزه هنری مازندران – جشنواره بومی تیرنگ مشاهده فرمایند.
• در این بخش به تشخیص هیئت داوران به برگزیدگان پژوهش برتر و اجرای برگزیده جوایزی اهدا می‌گردد. •    استفاده از ابزار و تکنولوژی های به روز برای ارائه آثار در این بخش بلامانع است.

۳- نمایش صحنه‌ای(بخش ویژه):
• به منظور تولید آثار ماندگار صحنه‌ای با محوریت آیین‌های بومی این بخش طراحی شده است و به صورت ویژه با دعوت از گروه‌های شناسایی شده توسط دبیرخانه برگزار می‌شود.
• این بخش به صورت غیر رقابتی برگزار می‌شود.
• گروه‌‌های مدعو به این بخش، به تشخیص هیأت انتخاب وستاد برگزاری بر اساس ضوابط، کمک هزینه دریافت خواهند کرد.
گاه شمار:
•  آخرین مهلت ارسال فرم شماره ۱ و ۲ (طرح‌های نمایشی در بخش آیین های نمایشی) تا پایان ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ است.
• آخرین مهلت ارسال  فرم شماره ۱ و ۳ (طرح‌های پژوهشی در بخش اجرا های پژوهشی) تا پایان ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ است.
• نتایج طرح های پذیرفته شده تا پایان بهمن اعلام می‌گردد.
• ارسال سه نسخهDVD فیلم نمایش جهت بازبینی آثار ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۶
• تاریخ برگزاری جشنواره فروردین ۱۳۹۶ خواهد بود.

مقررات و شرایط عمومی شرکت کنندگان:
* در بخش آیین های نمایشی در بخش های طرح و ایده منطبق با پژوهش و آیین ارسالی، کارگردانی، موسیقی و طراحی فضا و بازیگری زن و مرد ( به فرد یا گروه بازیگران با توجه به شرایط نمایش های راه یافته به تشخیص هیئت داوران ) و در بخش پژوهش فقط در دو بخش اجرا و پژوهش به رتبه برگزیده تندیس و جوایزی نقدی  و رتبه تقدیر جایزه نقدی اهداء می گردد.
*تذکر:تاکید می گردد درتمامی بخش ها  آثارارسالی می بایست در بر گیرنده آیین ملی، مذهبی و فرهنگ بومی مناطق وبر اساس پژوهش ارائه شده باشند و در غیر این صورت در اولویت پذیرش نخواهند بود خوانش خلاصه پژوهش در دو صفحه بعد از اجرا در جشنواره در بخش آیین های نمایشی (نمایش های محیطی، خیابانی) الزامی است.
*در صورت نیاز به ارائه قطعات آوازی و آوایی می بایست شئون اسلامی لحاظ و رعایت گردد.
* پژوهش های ارسالی در بخش اجرا های پژوهشی می بایست  به شکل زیرتنظیم شود در غیر این صورت توسط داوران جشنواره مورد قضاوت قرار نخواهند گرفت، جوایز پژوهش در هر بخش جداگانه به  شرکت کنندگان همان بخش اهداء می گردد.
- عنوان مقاله مربوط به موضوعات جشنواره و گویای محتوای مقاله باشد.
- نام مؤلف یا مؤلفین آن همراه با نشانی و شماره تلفن نویسنده یا نویسندگان در برگ ضمیمه ارسال شود.
- مقدمه، شامل پیشینة تحقیق و مآخذ پیشینه باشد و خواننده را برای ورود به بحث اصلی آماده سازد.
- متن اصلی که در آن به طرح موضوع و تحلیل آن می‌پردازد باید شرح کاملی از اجرای موضوع آیینی را ارائه دهد.
- نتیجه گیری.
- یادداشت ها (در صورت لزوم)
-  منابع و مآخذ.
• متقاضیان شرکت در تمام بخش های جشنواره باید مدارک ذیل را علاوه بر مدارک مورد نیاز مندرج در بخش ها تا پایان مهلت مقرر به دبیرخانه ارسال کنند.
• چکیده سوابق هنری متقاضی و یک قطعه عکس از کارگردان و نویسنده به دبیرخانه جهت بهره برداری بعدی الزامی است.
• ارائه اجازه ‌نامه کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر ضروری است.
• در بخش اجراهای پژوهشی، چنانچه اجرا کننده از عین پژوهش فرد دیگری بهره برداری می نماید می بایست مجوز فرد پژوهشگر را ارائه نماید و این امر در مواردی که مصداق استفاده از منبع تحقیقی یا الهام و اقتباس باشد، ضرورتی ندارد.
•  تعیین زمان، مکان و تعداد اجرای نمایش‌ها بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.
• اسکان و پذیرایی گروه‌های دیگر استانها پذیرفته شده بر عهده دبیرخانه جشنواره خواهد بود.
• ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت و ساز دکور، دوخت لباس و چاپ تبلیغات نمایش‌ها نداشته و صرفاً خدمات معمول نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد.
•  مدارک، عکس، پوسترها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌های ارسال شده (اعم از پذیرفته شده و پذیرفته نشده) مسترد نخواهد شد.
• دبیرخانه جشنواره به تشخیص هیأت انتخاب هر بخش کمک هزینه گروه‌های راه‌یافته را با توجه به موارد ذیل مشخص می‌کند:
الف) نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس، موسیقی و...
ب) تعداد عوامل اجرایی ، بُعد مسافت و نیازهای ایاب و ذهاب
ج) سطح کیفی و تعداد اجراها در جشنواره
•  شرکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف جشنواره با ارسال اثر خود متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های جشنواره هستند، عدم رعایت این قوانین، خصوصاً زمان‌بندی مصوب جشنواره، موجب حذف آثار خواهد شد.
• تصمیم گیری در خصوص موارد پیش بینی نشده در فراخوان بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و حسب سیاست‌های سازمانی و مقررات جاری خواهد بود.

نحوه ارسال:
در صورت تمایل متقاضیان می‌توانند در مرحله اول موارد مندرج در فراخوان را به آدرس ایمیل (Mahmoodi.berneti@yahoo.com) ارسال نمایند.
آدرس: مازندران، ساری، بلوار دانشجو، حوزه هنری استان مازندران، کد پستی ۴۸۱۵۷۱۶۸۳۸، تلفن:۳۳۳۶۵۸۷۰-۳۳۳۶۵۸۷۱-۳۳۳۶۲۴۳۸-۱۱-۹۱۱۷۸۱۲۵۶۵
آدرس سایت:www.artmazandaran.ir

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید