تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 02:08:31
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش پروانه و یوغ i
نمایش پروانه و یوغ روی صحنه تالار حافظ | عکس
» نمایش پروانه و یوغ روی صحنه تالار حافظ
... دیدن متن »

نمایش «پروانه و یوغ» به نویسندگى  محمد چرمشیر، کارگردانى جواد محمدپور و تهیه کنندگى کاوه حکیمی از ١٨ فروردین ماه در تالار حافظ به روى صحنه خواهد رفت.

 به گزارش روابط عمومى و امور بین الملل بنیاد رودکی، این نمایش دغدغه ها، ذهنیات ،کابوسها و رویاهای (ونسان ونگوگ)  نقاش شوریده ی هلندی را در طول زندگى پر فراز و نشیب اش دست مایه خود قرار داده است و سعی در به تصویر کشیدن آن ها  دارد.

حمید رحیمی، مرضیه موسوی، محسن قزل سوفلو، جلال محبی، فاطمه عباسی، مهیار قزل سوفلو، نگار سلحشور، آتوسا زرین پور، سپیده پروانه، حسام الدین سیادت، مهرداد امانی، فاطمه محمد امیری، امیر پاشا عبدی و دیبا سرخوش از جمله بازیگران این نمایش هستند.
دیگر عوامل نمایش "پروانه و یوغ" عبارتند از برنامه ریز و منشی صحنه: فاطمه ملا احمدی، دستیار دوم: فراز عزیزی، طراح صحنه: حمید شهرانلو، طراح صدا: مجید روهبانی، طراح لباس: سمیه خواسته و جواد محمدپور، طراح پوستر: علیرضا گلدهی، مدیر تبلیغات: مریم شریعتی ، روابط عمومی و تبلیغات: گروه هنرى پژواک

این اثر نمایشى تا ١٨ اردیبهشت ماه هر شب ساعت ٢١ در تالار حافظ به روى صحنه خواهد رفت.برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 تئاترمولوی پیشنهادات گروههای  نمایشی دانشگاهی برای اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ را دریافت می کند. | عکس
دریافت پیشنهادهای اجرا در مرکز تئاتر مولوی در سال جدید
» تئاترمولوی پیشنهادات گروههای نمایشی دانشگاهی برای اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ را دریافت می کند.
... دیدن متن »

مرکز تئاتر مولوی از تمامی دانشجویان، اساتید و هنرمندان عرصه تئاتر دانشگاهی دعوت می کند تا با ارائه طرحها و ایده های پیشنهادی خود، نسبت به ثبت درخواست اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

در این راستا لازم است کلیه متقاضیان با توجه به محور های ذیل نسبت به اعلام به آدرس ایمیل مرکز تئاتر مولوی به نشانی (Info@molavitheater.ir) به صورت رسمی درخواست خود را برای اجرا در سال ۱۳۹۸ ارائه دهند:


۱-  طرح ها و ایده های مبتنی بر مسائل و دغدغه های دانشجویان و زندگی دانشجویی
۲-  طرح و ایده های نمایشی برگرفته از متون کهن ادبیات ایران و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی
۳-  ترجمه نمایشنامه های جدید از نویسندگان شاخص ادبیات نمایشی جهان
۴- طرح ها و ایده های اجرایی با تکیه بر موضوع " هویت انسان معاصر "
۵- طرح ها و ایده های نمایشی  با موضوع "  مقاومت " و " نفی تروریسم و افراط گرایی "
۶-  طرح ها و ایده های اجرایی ـ  نمایشی با استفاده از شیوه های بینارشته ای

شرایط عمومی:

- کلیه متقاضیان باید دانشجو یا حداکثر فارغ التحصیل دو سال اخیر و یا از مدرسین یکی از مراکز آموزش عالی سراسر کشور و یا فعالان عرصه تئاتر دانشگاهی باشند.
- دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی  باید حداقل چهار ترم تحصیلی را گذرانده  باشند.
-  حداقل ۷۰ درصد از عوامل گروه های نمایشی  متقاضی باید دانشجوی یکی از مراکز آموزش عالی باشند.
- دانشجویان کلیه رشته های دانشگاه تهران در اولویت انتخاب قرار دارند و در این راستا در صورت احراز شرایط کیفی 65 درصد آثار منتخب نهایی، از تولیدات نمایشی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تهران خواهد بود.
- علاقمندان می توانند حداکثر تا تاریخ ۲۵ فرودین ماه ۱۳۹۸ فرم تکمیل شده مربوطه را در دو فرمت فایل Word و PDF  به آدرس ایمیل مرکز تئاتر مولوی به نشانی (Info@molavitheater.ir) ارسال کنند.
- آثار دوره جدید پس از اتمام تعهدات قبلی مرکز تئاتر مولوی و از ابتدای تیرماه در در جدول برنامه های این مرکز قرار خواهند گرفت.
- تائید قطعی هر اجرا و ثبت آن در جدول برنامه های سال ۱۳۹۸، پس از بازبینی اثر بصورت حضوری صورت خواهد گرفت.

 

azi rezaei و نفیسه نوری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر | عکس
» آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر
... دیدن متن »

در آغازین روزهای سال نو گروه نمایش داون با حضور بازیگران سندرم داون و حضور هنرمندان تاترکشور و هنرجویان کارگاه خصوصی بازیگری رسول حق شناس و به سفارش دفتر تاترخیابانی خانه تاتر ، نمایش افسانه دختر دریا و ننه ماهی را در روزهای هشتم ،نهم ، دهم و یازدهم فروردین سال جدید در محوطه تاترشهر ساعت۱۷، اجرا خواهند کرد
این نمایش که با رویکرد تاتردرمانی است و از یک افسانه ۷۰۰ساله ایرانی بهره برده چندی پیش جایزه ویژه هیئت داوران ششمین جشنواره تاتر شهر را به دست آورده است.
در این نمایش به علاوه بازیگران دارای سندرم داون بازی میکنند سرکارخانم سمیه کیادربندسری از هنرمندان تاتر کشور و همچنین هنرمند نوجوان این سالهای تاتروتلویزیون علی اصغر حق شناس نیز حضور دارند.
این‌ گروه نمایش اولین گروه نمایش خیابانی افراد دارای سندرم داون در جهان هستند که در شش دوره جشنواره بین المللی تاترفجر و جشنواره بین المللی تاتر همدان و همچنین جشنواره دانشجویان جهان در هندوستان شرکت کرده اند و جوایز زیادی را به دست آورده اند.
رسول حق شناس ‌تاتردرمانگر این گروه به‌مدت ۱۴سال است که در حوزه نمایش درمانی فعال است و کتاب ها و مقالات بسیاری در این حوزه دارد.
وی از معدود هنرمندانی است که این علم را در معتبرترین دانشگاه های ایران تدریس کرده است.

شیرین پناهی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷ | عکس
» میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، این مرکز در سال ۹۷، با اجراها و برنامه های متعدد و متنوع دانشگاهی میزبان هنر و هنرمندان دانشگاهی از سراسر کشور بود.

بنا بر این گزارش در این سال، ۹۳ گروه نمایشی در مرکز تئاتر مولوی آثار خود را به اجرا گذاشتند که از این میان ۵۴ اثر در جشنواره های مختلف دانشگاهی، مقاومت، فجر، تجربه و بانو اجرا شد. همچنین ۳۹ نمایش نیز اجرای عمومی شد که از رشد ۲۶ درصدی اجراهای این مرکز حکایت دارد.

قابل ذکر است از میان مجموع این آثار، ۷۶ اثر به قلم نویسندگان ایرانی و ۱۷ اثر توسط نویسندگان خارجی به رشته تحریر درآمده بود.

علاوه بر این در ۹۷ ، مرکز تئاتر مولوی، میزبان بالغ بر ۲۰ برنامه علمی و پژوهشی (جلسات نقد و بررسی، نشست های تخصصی، بزرگداشت مفاخر هنری، کارگاه های پژوهشی و عملی و...) بوده است.

گفتنی ست مرکز تئاتر مولوی در مجموع میزبان ۸۷۷ اجرا و برنامه های جانبی علمی و پژوهشی در حوزه تئاتر دانشگاهی بوده است.

بنا براین گزارش، بیشترین استقبال از یک اجرا در سالن اصلی این مجموعه مربوط به نمایش «هار» با ۴۱۱۱ تماشاگر در طول ۲۹ شب اجرا و در سالن کوچک نمایش «راندوو» با ۸۲۶ تماشاگر در طول ۲۲ شب اجرا بوده است.

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷  | عکس
» با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷
... دیدن متن »

انجمن منتقدان خانه تئاتر هیأت مدیره جدید خود را شناخت

مجمع عمومی و انتخابات انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، با حضور ۴۶ تن از اعضای این انجمن، عصر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷ ، در سالن شاهین سرکیسیان خانه تئاتر برگزار شد.
در این مجمع که با حضور دکتر شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی قلعه، بازرس خانه تئاتر، برگزار شد، ابتدا گزارش‌های سالیانه هیأت مدیره و بازرس انجمن به اعضا ارائه و سپس انتخابات دوره جدید هیأت مدیره و بازرس این انجمن برگزار شد.
بر همین اساس، به ترتیب آرا، محمدرسول صادقی و ساسان پیروز با ۴۴ رای، جواد اعرابی با ۳۸ رای، سیدمحسن حسن‌زاده با ۳۳ رای و امین عظیمی با ۲۲ رای به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و اعظم کیان افراز با ۱۹ رای و بهمن سلطانی با ۱۱ رای به عنوان اعضای علی البدل هیأت مدیره انتخاب شدند. همچنین حمیدرضا قنبری با ۲۶ رای به عنوان بازرس اصلی و ندا آل طیب با ۱۲ رای به عنوان بازرس علی البدل انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر انتخاب شدند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد | عکس
توسط شورای راهبردی تئاتر
» اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد
... دیدن متن »

اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تعیین و اعلام شد.

به‌ گزارش روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی، در سومین جلسه‌ شورای راهبردی تئاتر که روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند برگزار شد، ۱۰ موضوع به ‌عنوان اولویت‌های اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تصویب و اعلام شد:

۱. نظر به این‌ که نقش‌های تکلیف‌شده‌ قانونی به اداره ‌کل هنرهای نمایشی، امور سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بر فعالیت‌های تئاتر است و پرداختن به دیگر امور، از جمله امور تصدی‌گری و اجرا، علاوه بر موانع قانونی در ایفای مناسب نقش‌های تکلیفی، ایجاد اختلال می‌کند، مقرر شد اداره ‌کل حداکثر تلاش خود را به ‌منظور تشکل‌بخشی به هنرمندان تئاتر و تقویت تشکل‌های موجود، به‌خصوص خانه‌ تئاتر و واگذاری حداکثری امور اجرایی و تصدی‌گری به آن‌ها و از جمله مهیا نمودن و برخورداری از امکان مطالبه‌گری و پی‌گیری‌های منتج به نتیجه از طریق تشکیلات صنفی، مبذول دارد.
۲. تهیه، ثبت و در اختیارگذاری اطلاعات کاربردی با موضوع تئاتر و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد «بانک اطلاعات تئاتر کشور»
۳. ضابطه‌مندی تمامی فعالیت‌های مرتبط به تئاتر
۴. مطالعه‌ جدی در مورد نحوه و چگونگی برگزاری جشنواره‌ها و به‌خصوص جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر
۵. تلاش برای بالفعل کردن امکانات و فرصت‌های بالقوه‌ موجود برای توسعه و ارتقای تئاتر از جمله فعال کردن سالن‌های موجود در کشور یا شناسایی و معرفی امکانات و فرصت‌ها و بودجه‌های دولتی، عمومی یا خصوصی با تأکید و در اولویت قرار دادن مضاعف نقش شهرداری‌ها، وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۶. حمایت همه‌جانبه و افزایش روش‌ها و فرصت‌های حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
۷. حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری‌های مردمی با جست‌وجوی روش‌های ایجاد امکان برخورداری از صرفه‌ اقتصادی و در اولویت قرار دادن اهداف فرهنگی، به‌عوض اهداف اقتصادی و تجاری، در چهارچوب ایجاد و توسعه‌ تئاترهای جامعه‌بنیان (Community theatre)
۸. حمایت از انجام پژوهش‌ها و مطالعات تئاتری و تأسیس حداقل یک «مرکز پژوهش‌های تئاتر»
۹. تمرکز بر طراحی «طرح ملی حفظ نمایش‌های سنتی و آیینی ایران»
۱۰.  توجه به ثبت تاریخ شفاهی تئاتر

لازم به ‌ذکر است که متن کامل صورت‌جلسه‌ این شورا در سایت «ایران‌ تئاتر» منعکس شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد | عکس
با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی
» فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد
... دیدن متن »

با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، با انتصاب شهرام کرمی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.

در بخشی از متن حکم ایشان آمده است: «از میان گونه‌هاى متنوع هنر تئاتر، شاید بتوان تئاتر خیابانى و بیرونى را عمومى‌ترین شکل اجراى نمایش و سهل‌ترین راه ارتباط با مخاطب برشمرد.

گونه‌اى که در وراى این دسترسى آسان و ظاهر بى‌تکلف حائز ساحت خطیر و پراهمیتى است که گام نهادن در این وادى را مستلزم تسلط به دانش، بینش و خلاقیتى ویژه مى‌کند.

جشنواره تئاتر خیابانى به دوران بلوغ و ثمربخشى خود بر دامان مهربان و پربرکت کردستان و مریوان هنرپرور مى‌رسد و شایسته است این سرمایه سترگ به یارى تمام هنرمندان شریف تئاتر و مسولان هنردوست کردستان و به همت و همراهى شهروندان شرافتمند و مهرپیشه مریوان به نیکوترین شمایل به جهان هنر نمایانده شود.

نظر به تجربه، تخصص، تعهد و دغدغه شما و به پیشنهاد مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامى کردستان به عنوان «دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللى تئاتر خیابانى مریوان» منصوب مى‌شوید.»

 

سیدفاتح بادپروا کارگردان، پژوهشگر و بازیگر تئاتر اهل مریوان، از بنیان‌گذاران جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به شمار می‌رود. دبیر دوازدهمین دوره این جشنواره، دبیر اجرایی دوره‌های قبل جشنواره  بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان و نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی کردستان بخشی از مسئولیت‌های او بوده است. این هنرمند کردستان در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز با نمایش «دختر سطلی» حضور داشت. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود | عکس
نمایش غلامرضا لبخندی به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج بهار سال ٩٨ در سالن استاد حمید سمندریان به روی صحنه میرود.
» غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، تاراج پیش از این نمایش های "قهوه تلخ"، "جوادیه"، "سوگواری قبل از مصیبت"، "ناتمام"، "عبدل میمون لات پا کوتاه" را به صحنه برده است.

نمایش غلامرضا لبخندی به قتل های زنجیره ای  غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب  در سال ٧٦ پرداخته و در همایش ملی اکبر رادی در سال گذشته نامزد دریافت بهترین نمایشنامه شده بود.
اطلاعات تکمیلی این نمایش به زودی اعلام میشود .

مینا &۱۲ و رضا بهکام این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل | عکس
وقتی مدیران صورت مسئله را پاک می کنند و تئاتری ها لوکس شدن را ارزش می دانند!
» یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل
... دیدن متن »

 ۱۶ مارس برابر با ۲۵ اسفند زادروز آگوستوبوال، بانی روش‌ها و تکنیک‌های تئاتر ستم‌دیدگان در جهان است. آن‌چه امروز با نام تئاتر تعاملی می‌شناسیم بر اساس روش‌های تئاتری بوال شکل گرفته است که او چیزی حدود ۴ دهه از عمر خود را وقف ابداع و گسترش آن ها کرده است.

آگوستو بوال که بر اساس نظریه‌های آموزشی و رویکردهای انتقادی افرادی چون پائولو فریره تلاش کرد تا به‌وسیله‌ی تئاتر به ترویج گفتمانی آگاهی بخش در میان هنر و مردم دست یابد، مهم‌ترین ویژه‌گی تئاتر او پرداختن به مسائل مردم و آسیب‌های اجتماعی است. تمام ساز و کار اجرایی تئاتر او در مسیر مبارزه با ساختار تک سویه وآمرانه‌ی تئاترِ رایج، به هدف برقراری ارتباطی دوسویه با مخاطب خود حرکت می‌کند. ارتباطی که منجر به گفت‌وگو و ابتکار عمل میان مردم می‌شود. این اتفاق در دوران فعالیت بوآل تا جایی پیش رفت که تئاتر او تسهیل‌گرِ ارتباط مسئولین و مردم شد و با ابداع تکنیک‌‌هایی چون تئاتر قانون‌گذاری به شهرت و محبوبیتی جهانی دست پیدا کرد چنان‌که او در سال‌های پایانی عمرش نامزد دریافت جایزه‌ی صلح نوبل شد.

در تئاتر ایران تعاملِ مسئولین تئاتر با مخاطب آن چگونه است؟ و مدیران ما چه راه‌کار و برنامه‌ای برای تسهیلِ این ارتباط میان هنر تئاتر و مردم تاکنون داشته اند؟
ما در سال‌های اخیر ضرورت یادآوری آرای بوآل در ایران و پرداختن به روش‌های تئاتری او و همچنین درگیر کردن مردم با شیوه‌های مختلف تئاتر تعاملی را از این حیث حائز اهمیت دانستیم که تئاتر در ایران با تجاری شدنش نه تنها در مسیر ترویج گفت‌وگویی آگاهی بخش به منظور پرداختن به آسیب‌های اجتماعی حرکت نمی‌کند که در آن شاهد اقتدارِ تک‌صدایی، و روندی که لوکس شدن هنر تئاتر را ارزش و اعتبار می‌داند هستیم.
در زمانه‌ای که آسیب‌های متنوع اجتماعی گریبان مردم را گرفته است و ما بیش از پیش شاهد مشکلات متعدد اقتصادی، بی‌کاری و بی‌هویتی جوانان، خیانت و طلاق عاطفی، افسردگی و گاهن خودکشی، مسائل پیرامون اقلیت‌ها، ترنس‌ها و دگرباش‌ها، ابراز خشونت و عقده‌گشایی در فضای شبکه‌های اجتماعی و... هستیم، تئاتر چرا و چگونه می‌تواند به لوکس شدن فکر کند؟ آیا در به‌وجود آمدن این شکاف عمیق میان تئاتر و مسائل مردم دولت نیز نقشی داشته است؟

هر آن‌چه از عمل‌کرد دولت طی دهه‌ی اخیر در مدیریت تئاتر، سیاست گذاری‌ها و اقدامات اجرایی آن بررسی می‌کنیم. می‌بینیم که دولت هر بار به جای پرداختن پول و بودجه‌ی تئاتر در مقابله با آسیب‌ها، اعتراض‌ها و مشکلات، همیشه‌ راه‌کارها و برنامه‌هایی را از سوی مدیران تئاتر و معاونت های هنری خود اعلام و به اجرا در آورده که بیش از حل مسئله، صورت مسئله را پاک کرده است.
درست در دورانی که دولت تصمیم گرفت از نقش خود در حمایت از تئاتر شانه خالی کند مدیران تئاتر از گسترش تئاتر خصوصی حرف زدند و تمام ساز و کار اجرایی خود را بر دادن مجوزهای متعدد برای تبدیل هر اتاق و ساختمان و زیرزمینی به تماشاخانه های غیر اصولی تئاتر بنا نهادند. و درست در زمانی که این تماشاخانه ها با مشکلات مالی روبرو شدند سرعت صدور مجوزها کُند و به جای حمایت مالی، آن‌ها را به حال خود رها کرد تا شاهد اندوه تعطیلی و شکست اقتصادی بسیاری از آن‌ها باشیم. و جالب آن است که بسیاری از همان مدیران اکنون منتقد جریان شکل گرفته به نام تئاتر خصوصی هستند. بسیاری از همین تماشاخانه‌ها برای بقای خود مجبورند به هر کسی در مقام کارگردان و تهیه‌کننده نوبت اجرا اختصاص دهند و این مسئله دامنه‌ی آسیب‌ها و معضلات را نیزگسترده‌تر از قبل کرده است.
 مدیریت تئاتر با کیفیت پایین آثار، اُفت تماشاگرِ تئاتر و حتا به زعم خود مشکلات نظارتی، که گاهن از عدم آشنایی این گروه های کم تجربه با ساختارهای ممیزی شورای نظارت نشات می‌گیرد، روبرو شده است و همه‌ی تلاش و دونده‌گی این گروه‌ها و برخی از این تماشاخانه‌ها نیز فروش و جذب تماشاگر است. هر معیار و ارزش و اعتباری در تئاتر و هرگونه خردورزی و روحیه‌ی پرسش‌گری و کنش‌گری هنرمندان و فعالان این هنر، وارونه و تبدیل به تبلیغی زرد و کاذب در فضای شبکه‌های اجتماعی و کالایی شبه لوکس در سالن‌ها شده است.
مقصود نگارنده تمام مدیریت تئاتر در دهه‌ی اخیر است و مخاطب آن شامل مدیران یک دوره ی خاص نیست اما بد نیست به یکی از اقدامات اخیر مدیریت تئاتر در تعیین صلاحیت برای کارگردانی تئاتر اشاره کرد که از سوی شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اجرایی خواهد شد، با این‌که در میان شروط تعیین صلاحیت، داشتن معرفی‌نامه از پیشکسوتان تئاتر قید شده است و این خود می تواند از باگ های چنین قانون ایدئولوژیکی به حساب آید چون به راحتی برای هر کارگردان و تهیه کننده ای گرفتن یادداشت از سه پیشکسوت تئاتر ممکن و شدنی است و باز ما شاهد هیچ تغییری در این روند نخواهیم شد! اما باید پرسید آیا این قانونِ تعیین صلاحیت که با ماهیت هنر تئاتر نیز در تناقض است پاک کردن صورت مسئله نیست؟
جدا از این راه‌کارها و برنامه‌های دم دستی نیز از طرفی تمرکز عجیب دولت در برگزاری جشنواره‌ها در سراسر کشور و صرفِ بودجه‌ای فراوان در این راستا نه تنها کمکی به رفع آسیب‌های ذکر شده نکرده است که تمام اشکال تئاتری را از مردم جدا و در فرایندی انحصاری تبدیل به ویترینی برای مقاصد خود در قالب این جشنواره ها کرده است. همین شیوه‌های تئاتری بوال نیز از این گزند دور نمانده و با یک بررسی کوتاه در عمل‌کرد مدیریت تئاتر پی می بریم که همه‌ امکانات و فرصت‌ها برای این شیوه‌ها در چند نام محدود خلاصه شده است. سه دوره پیاپی کتاب‌های جشنواره‌ی تئاتر خیابانی مریوان از یک قلم و چند دوره‌ی جشنواره تئاتر فجر در این حوزه، بازبینی، داوری و حتا اجرا نیز در انحصار چند اسم قرار گرفته است. چنین حمایت‌هایی از سوی دولت نه تنها به حل مسائل کمکی نکرده است بلکه با کنار گذاشتن مسئله‌ی اصلی از سوی مدیران توجه بسیاری از آنان معطوف به ویترین مقاصد خود و این روند به جای آزاد کردن انرژی تئاتر بیش‌تر موجب انحصار این هنر در دست عده ای خاص و در فضایی کاملن دولتی شده است.
ما تئاتر تعاملی و روش‌های کاربردی تئاتر بوآل را در زمانه‌ی انفعال مدیریت تئاتر، آلترناتیوی در برابر جریان خزنده‌ی کالای لوکس شده‌ی این روزهای هنر تئاتر می‌دانیم که می‌تواند تئاتر را به سمت مردم بازگرداند و کنش‌گر و مروج اصلی گفتمان‌های آگاهی بخش برای تغییر وضعیت موجود در برابر آسیب‌های اجتماعی باشد.
ما در گروه مونو/شورایی پس از برگزاری پنج دوره رپرتوار آثار خود در نقاط مختلف تهران و برخی شهرستان ها، چاپ و انتشار کتاب گفت‌وگو با مردم، و اجرای نمایش های مختلفی چون برلین، خداحافظ و دیور، با یاد آگوستوبوال در زادروزش و یادآوری نگاه و رویکرد مردمی او در دموکراتیزه کردن فضای تئاتر تلاش خود را در راستای ترویج گفت‌و گویی صلح آمیز به امید برقراری وتقویت عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد. و با این‌که مدیریت بخش دولتی تئاتر حمایت خود را از فعالیت ما قطع کرده اما این حمایت را وظیفه و مسئولیت اصلی مدیران و همچنین مطالبه‌ی این مهم را نیز وظیفه‌ی خود و حقِ مخاطب تئاتر می‌دانیم. 

امیر مسعود و حمیدرضا مرادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر  و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت. | عکس
متن پیام محمدعلی کشاورز به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی
» محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، متن پیام محمدعلی کشاورز که به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی برابر با هفتم فروردین ۹۸ نگاشته است، به این شرح است:

 «هنر تئاتر مثل نسیم روح‌بخش بهاری، نوید عشق و امید این زندگی است. تئاتر خوشبختی را برای ما رقم می‌زند. من خدا را برای داشتن این موهبت بزرگ شاکر هستم. حالا که به گذشته فکر می‌کنم احساس خوشبختی می‌کنم. برای داشتن آن‌چه ثروت این زندگی است. یکی از سرمایه‌های بزرگ من هنر تئاتر است. با این هنر لحظه‌های شیرین و غمگین را تجربه کردم. با این هنر در برابر من آئینه‌ای جلوه شده که لحظات واقعی این حیات را در آن می‌بینم.

با هنر تئاتر قصه بلند این زندگی، برای من روایت شیرینی شده که در جوانی سال‌های دور را تجسم کرده و حالا گذشته را مثل یک آسمان آبی پشت کوه‌های بلند می‌بینم. شوق آفتاب و شور چیدن ستاره و درک دریا و حس پرواز، همه و همه رویایی است که در جهان صحنه با تمام جان جویا شدم. این‌ها خیال نبود بلکه لحظه‌های شیرین بود که من با نفس و نگاهم حس کردم. جادوی بزرگ زندگی که معنی تئاتر را برای من زنده کرد.

من پر از خاطرات این لحظه‌های زندگی هستم. نقالی و مجلس تعزیه و تخت حوضی و عروسک‌های خیال‌انگیز خیمه‌شب بازی تجسم هنر ایرانی است که یادگار دور روزگار مردمان من است. شادی و غم زندگی را در صحنه‌های تئاتر دیدم. جایی که در تاریکی سالن نمایش با یک واقعه و صحنه، جهان دیگر را تجربه کردم. من بارها آدم دیگری شدم. اسم دیگری داشتم. شخصیت‌های دیگر را زندگی کردم. اشخاصی که دوست داشتم و یا دوست نداشتم اما امکان بودن آن‌ها را پیدا کردم. این فرصت بزرگی بود تا حسرت‌ها و رویای زندگی را در کالبد دیگری جست‌وجو کرده و معنای بودن را با جسم و رفتار و کلمات دیگری کشف کنم. این‌ها سرمایه بزرگ زندگی من، محمدعلی کشاورز است.

من برای زندگی این جهان بسیار خوشبخت و پرافتخار بودم که توانستم هنر تئاتر را داشته باشم. لحظات شیرین زندگی من مدیون این هنر بوده و کف‌زدن و نگاه مهربان و احترام مردم ستایش من نیست. مردم مرا برای هنر بزرگ و جاودان زندگی تشویق کرده تا حالا با افتخار «روز ملی هنرهای نمایشی» را جشن بگیریم.

من، محمدعلی کشاورز عضو کوچک خانواده تئاتر روز ملی هنرهای نمایشی را در تقارن با نوروز باستانی تبریک عرض کرده و برای هنرمندان و جوانان و علاقه‌مندان و مخاطبان مهربان که سرمایه بزرگ این هنر هستند بهترین را آرزو دارم. این روز نوروزِ نمایش است که لحظات همه ما را بر صحنه بزرگ زندگی می‌سازد. همراه با نوروز ایرانی و در آستانه نوشدگى و زایش طبیعت، نیک‌ترین پندار را براى مردمان پاک دیارمان بر صحنه‌هاى پویاى نمایش سرزمین مهر، جان می‌بخشیم. باشد که چراغ این خانه  به همت و همراهى اهالى‌اش از هر سن و سیاق هر سال و هر روز پر فروغ‌تر گردد.

«روز ملى هنرهاى نمایشى» را به تمام اهل این سراى مهر شادباش مى‌گویم و از پروردگار توانا نیک‌ترین فرداها را براى این هنر شریف و مردمان پاک‌سرشت میهن آرزومندم.»

امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود | عکس
» اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

 اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی و به قصد ایجاد فرصت پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران برگزار می‌شود.

این جشنواره در تلاش است با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی فرصتی برای پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران فراهم کند. به همین منظور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان، اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر را به جهت آشنایی ساکنین استان‌های مرزنشین در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و... برگزار خواهند کرد. 

این جشنواره در دو بخش «مسابقه» و «نمایش‌های آیینی و سنتی» برگزار خواهد شد.

سقف پذیرش آثار در بخش «مسابقه» ۱۰ نمایش است. آثار متقاضی این بخش نباید تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت کرده باشند. آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار حداقل پنج اجرای عمومی (به تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان) داشته باشند.

بخش «نمایش‌های آیینی و سنتی» نیز به صورت رقابتی برگزار می‌شود و بر اساس انتخاب هیأت داوران در سه بخشِ تحقیق و پژوهش آیین‌ها، کارگردانی و طراحی فضای نمایشی یک برگزیده معرفی و به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. سقف پذیرش اثر در این بخش شش نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه ۱۲ نفر است.

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان ایرانشهر برگزار می‌شود و دبیرخانه این رویداد هم در همین شهرستان قرار دارد.

فرخوان اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر بعد از تایید نهایی مدیرکل هنرهای نمایشی به زودی منتشر خواهد شد.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود | عکس
دو قدم مانده به نوروز:
» خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود
... دیدن متن »

خانه موزه خیمه شب بازی ایران روز ۲۵ اسفند در خانه فرهنگ و هنر مانا با مدیریت ستاره اسکندری راه اندازی می شود.

روز شنبه ۲۵ اسفند و در آستانه نوروز ۹۸، خانه موزه خیمه شب بازی ایران با برگزاری مراسم افتتاحیه، آغاز به کار می کند.
این خانه موزه که مدیریت آن بر عهده ستاره اسکندری و سیاوش ستاری است، در خانه فرهنگ و هنر مانا دایر می شود.
در مراسم افتتاحیه خانه موزه خیمه شب بازی ایران که ساعت ۱۸ با حضور چهره های هنری و مدیران فرهنگی و هنری همراه است، از مرتضی شیخ احمد خمسه ای تنها بازمانده نسل قدیم خیمه شب بازی قدردانی می شود.

همچنین رونمایی از نمایشگاه خانه موزه و اجرای خیمه شب بازی از دیگر برنامه های مدنظر در این مراسم افتتاحیه است.

علی صفری و یلدا معصوم این را خواندند
ایشون اگر بلد بودن که باران را اداره درست می کردن. عجیبه ابقای مدیریت های شکست خورده در تئاتر
۲۲ اسفند ۱۳۹۷
جناب صفری مدیر قبلی وقار کاشانی بودند که به جتاب حجازی فرد شده است.
۲۶ اسفند ۱۳۹۷
رئیس قبلی جناب وقار بودند. مدیر هنری مجموعه خانم اسکندری بودند. در هر صورت باران با ترکیبی از این دوستان به یکی از تماشاخانه های دست چندم تبدیل شد. اون هم تماشاخانه ای که شروع خوبی داشت و به مرور زمان دچار افول شد.
۲۶ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «هدیه جشن سالگرد» از ششم فروردین ماه در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود. | عکس
» نمایش «هدیه جشن سالگرد» از ششم فروردین ماه در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری تئاتر، نمایش «هدیه جشن سالگرد» همراه با اجرای زنده الکترونیک موزیک از ششم تا سیزدهم فروردین ماه ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

در این اثر نمایشی به نویسندگی افشین هاشمی که کارگردانی آن را مجید فرهاد بر عهده دارد، مهدی کوشکی و بهناز شمشیری به ایفای نقش می‌پردازند.

در خلاصه داستان «هدیه جشن سالگرد» آمده است: امشب جشن سالگرد ازدواج منه، همتون دعوتید، فقط به صرف شام…

الکترونیک موزیک از سبک‌های مختلف موسیقی الکترونیک است که گاهی از ترکیب با فولک ایرانی بهره می‌گیرد و با ویژوآل غالباً انتزاعی همراه است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از نویسنده: افشین هاشمی، کارگردان: مجید فرهاد، تهیه کننده: نوید تندرو، بازیگران: مهدی کوشکی و بهناز شمشیری، مدیر تولید: میلاد نصرالهی، طراح لباس: زهره کاظمی، طراح صحنه: حامد اصلانی، منشی صحنه: مرضیه دهقان، دستیار تولید: شبنم محمدپور، دستیار لباس: شکیلا یزدی، مدیر صحنه: پژمان سرمایه خواه، موسیقی: نیما مرادی، تدارکات: محمدرضا فرشاد، عکاس: سهراب خان زاده، طراح گرافیک و ساخت تیزر: بهرام رامه، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: علی ژیان، تبلیغات مجازی: گروه جارچی، گروه الکترونیک موزیک: موسیقی: وحید قادری، ویژوآل: راضیه کوشکی.

امیر مسعود و امیرحسین حیدری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» برترین های خود را شناخت | عکس
» هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» برترین های خود را شناخت
... دیدن متن »

 اختتامیه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو با حضور پرشور هنرمندان و علاقمندان به هنر تئاتر برگزار شد.

در این مراسم که با حضور سید وحید فخر موسوی ریاست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش کشور، محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر، افشین علی اصفهانی دبیر جشنواره و داوران بخش های مختلف جشنواره  برگزار شد، ابتدا افشین علی اصفهانی دبیر این دوره از جشنواره به قرائت بیانیه اختتامیه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر پرداخت و سپس محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر با قرائت بیانیه ای احساسی به «سپیده علی‌محمدی» بازیگر تئاتر اشاره کرد که بیماری سرطان داشته ولی با استقامت و مبارزه توانسته است بر این بیماری غلبه کند، او در نهایت به رسم دوره های پیشین جشنواره که هریک به شخصی تقدیم شده است، هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را به سپیده علی محمدی و تمام مبارزان با بیماری سرطان تقدیم کرد.

گفتنیست در این مراسم دکتر رضا داداویی به نمایندگی از هیات داوران مرحله مسابقه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر و جناب آقای فخر موسوی ریاست شورای ارزشیابی و نظارت برنمایش کشور هریک به سخنرانی کوتاه درباره ی جشنواره پرداخته و پس از آن مراسم اهدای جوایز نفرات برتر برگزار شد.
برگزیدگان هشتمین جشنواره ثمر به ترتیب زیر معرفی شدند:

جایزه بخش بهترین خبرنویسی تئاتر:
 تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: سمر سمیعی

جایزه بخش بهترین عکاسی تئاتر:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. فاطمه معینی
۲. نیلوفر آستا
۳. هانیه یاوری

تقدیر، کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه ویژه کیمیا طرح: فاطمه معینی و نیلوفر آستا
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: هانیه یاوری

جایزه بخش بهترین طراحی پوستر:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. محمدرضا ابراهیمی برای نمایش کافه رشت به وقت انگلیس
۲. محمدرضا قیطاسی برای نمایش کنار رود سلسبیل
۳. علی اکبر حیرتی برای نمایش پاسیفائه
۴. سجاد جعفری برای نمایش سرمه ای با ث صابون
۵. مهدی تاج آبادی برای نمایش شب و ریل و دل

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: محمدرضا ابراهیمی برای نمایش کافه رشت به وقت انگلیس
تندیس و لوح و کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: علی اکبر حیرتی برای نمایش پاسیفائه

جایزه بخش بهترین طراحی لباس:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
۲.امیرحسین جوانی برای نمایش در انتظار گودو
۳. مریم محمدپور و حمیدرضا قدیانی  برای نمایش رود-آ-ب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مریم محمدپور و حمیدرضا قدیانی  برای نمایش رود-آ-ب

جایزه بخش بهترین طراحی صحنه:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. کمال جعفری برای نمایش چشم مرکب
۲. ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
۳. هما پارسایی سرشت برای نمایش دست من نیست

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: هما پارسایی سرشت برای نمایش دست من نیست
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: کمال جعفری برای نمایش چشم مرکب

جایزه بخش بهترین آهنگسازی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. احسان تارخ برای نمایش تابلوی آخر
۲. مهرداد زارعی برای نمایش پاسیفائه
۳.گروه موسیقی نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: احسان تارخ برای نمایش تابلوی آخر
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهرداد زارعی برای نمایش پاسیفائه

جایزه بخش بهترین چهره پردازی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. گروه تئاتر ۴ برای نمایش رود-آ-ب
۲. احمد نگهبان برای نمایش درانتظار گودو
۳. فاطمه مزینانی برای نمایش شب هزار و یکم

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: فاطمه مزینانی برای نمایش شب هزار و یکم
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: احمد نگهبان برای نمایش درانتظار گودو

جایزه بخش نویسندگی
نامزدهای دریافت جایزه:
۱.مسعود هاشمی نژاد برای نمایش پاسیفائه
۲. رسول حق شناس برای نفتینه بانو و نسوان طهران
۳. حمیدرضا قدیانی، حسین رضازاده، نگار مولایی و ساینا آریایی فر برای نمایش رود-آ-ب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: رسول حق شناس برای نفتینه بانو و نسوان طهران
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: حمیدرضا قدیانی، حسین رضازاده، نگار مولایی و ساینا آریایی فر برای نمایش رود-آ-ب

جایزه بخش بهترین بازیگری زن:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. سپیده لطفی برای نمایش شب هزار و یکم
۲. مهسا جعفری برای نمایش پاسیفائه
۳.ملیکا وطن دوست برای نفتینه بانو و نسوان طهران
۴. نسیم عربانی برای نمایش شب هزار و یکم
۵. : مهشید حسینیان برای نمایش تبلور نطفه در حریق

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهسا جعفری برای نمایش پاسیفائه
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهشید حسینیان برای نمایش تبلور نطفه در حریق

جایزه بخش بهترین بازیگری مرد:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. احمد صمیمی برای نمایش دست من نیست
۲. امیرمحمد رفیع خواه برای نمایش درانتظار گودو
۳. سامان سالاری برای نمایش چشم مرکب
۴. اهورا گل‌عموپور برای تنهایی مفرد شایان
۵. مسعود منقچی برای نمایش تبلور نطفه در حریق

*ضمن تشکر از احمد صمیمی برای بازی روان در نمایش دست من نیست
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: سامان سالاری برای نمایش چشم مرکب
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: اهورا گل‌عموپور برای تنهایی مفرد شایان

جایزه بخش بهترین کارگردانی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. مهسا جعفری کارگردان نمایش پاسیفائه
۲. مصطفی مباشر امینی و احمد صمیمی برای نمایش دست من نیست
۳. کمال جعفری کارگردان چشم مرکب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهسا جعفری کارگردان نمایش پاسیفائه
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: کمال جعفری کارگردان چشم مرکب

جایزه بخش بهترین نمایش:
هیأت داوران هیچ کدام از نمایش های شرکت کننده را شایسته عنوان بهترین اثر ندانست.

تقدیر ویژه هیات داوران:
بخاطر کارگروهی و نگاه جمعی
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: صابر خلیلی برای نمایش شب، ریل و دل

بهترین نمایش بخش مهمان، بدون داوری و از سوی محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر:
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: حامد ناموشکی برای نمایش مدت زمان یک نوسان یا چرخه کامل مغزی

جایزه بخش بهترین نمایش از نگاه مخاطبین (بنا بر آرای مردمی):
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: نسیم عربانی برای کارگردانی نمایش شب هزار و یکم

هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» با ۲۹ نمایش در دو بخش مسابقه و مهمان از تاریخ ۸ تا ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷ در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو برگزار شد.
 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جواد خواجوی با «هوراشیو» به صحنه می رود | عکس
» جواد خواجوی با «هوراشیو» به صحنه می رود
... دیدن متن »

جواد خواجوی بازیگر تئاتر و چهره مشهور فضای مجازی با نمایش «هوراشیو» روی صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی این نمایش، جواد خواجوی چهره ی مشهور و مردمی شناخته شده در فضای مجازی با نمایش «هوراشیو» به کارگردانی جواد مولانیا و تهیه کنندگی امین ساقیان روی صحنه می رود.
خواجوی که پیش از این درمشهد فعالیت تئاتری داشته به عنوان بازیگر در این نمایش حضور دارد.
او همچنین در نمایش آمادئوس به کارگردانی جواد مولانیا نیز حضور داشته است.
خواجوی هم اکنون مشغول بازی در سریال سرباز به کارگردانی هادی مقدم دوست و نویسندگی حمید نعمت الله است.
«هوراشیو»  کمدی موزیکالی است بر اساس نمایشنامه هملت نوشته شکسپیر، که مهدی پوربلاسی این اقتباس را نوشته است.
نمایش «هوراشیو»  از تاریخ ۳ فروردین در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش طریقه حکومت گجرخان i
خالی بودن جای مخاطب یا کامل نشدن پازل اجرا | عکس
گزارشی از نقد و بررسی «طریقه حکومت گجرخان»
» خالی بودن جای مخاطب یا کامل نشدن پازل اجرا
... دیدن متن »

بابک فرجی و رضا آشفته از کانون ملی منتقدان تئاتر ایران به پای بررسی نمایش «طریقه حکومت گجرخان» نشستند و فرجی درباره ساختار درام نقطه نظرات انتقادی اش را اعلام کرد و آشفته نیز به بودن عناصر کارآمد اجرایی اشاره کرد که متاسفانه در نبودن مخاطب انگار هیچ اجرایی کامل نخواهد شد و این اجرا نیز باید در بودن و حضور تماشاگران تاثیر مطلوبش را نمایان کند. 
در این نشست که از سری تازه دوشنبه های نقد تئاتر و در شامگاه دوشنبه ۲۰ اسفند در تالار سنگلج برگزار شد، رضا آشفته در ابتدا با اشاره به اینکه نمایش «طریقه حکومت گجرخان» دارای متن، کارگردانی، بازیگری و دیگر عناصر نمایشی هست، از مجید امرایی نویسنده و یکی از کارگردانان آن پرسید چگونه است که شوربختانه این نمایش هنوز با مخاطبی در سنگلج همراه نشده است؟!
امرایی هم ضمن تشکر از طرح این پرسش پاسخگویی به بخشی از آن بر خود گروه ضروری دانست و بخشی هم به عوامل بیرون از گروه بستگی دارد که باید آنها پاسخگو باشند. او در ادامه درباره اجرای متن اشاره کرد که از دو سال پیش کار نکرده بود و حالا که نوبت اجرایشان فرا رسیده، این متن را مناسب با حال و هوای اجتماع دیده اند و آن را کار کرده اند.
امرایی دو سال و نیم پیش، با خواندن نمایشنامه حکومت با زمان خان نوشته میرزاآقا تبریزی با خود فکرده که این متن برای دوره قاجار هست و حالا در گذر زمان چقدر این واقعیت ها همچنان در جامعه جاری است و برای همین آن متن قدیمی منبع الهامی شده برای نوشتن متن خودش.
او همچنین درباره کار کردنش با احسان ملکی گفت: من سال ۷۸ پنجشنبه ها به شهر کوهدشت لرستان می رفتم که به آموزش تئاتر برای عده ای جوان بپردازم که در آن فضا عده ای را آموزش دادم که الان هر یک در رشته و تخصص خودشان از هنرمندان به نام تئاتر کشور شده اند. احسان ملکی، ناصر حبیبیان، امین ابراهیمی، شعله محمدی، علی جمشیدی و بسیاری دیگر در آن دوره حضور داشتند. به همین دلیل دوست داشتم احسان ملکی متن مرا کار کند که او هم پذیرفتند مشروط بر اینکه خودم هم مشارکت داشته باشم.
بابک فرجی، منتقد اینکه نمایش «طریقه حکومت گجرخان» به مسائل جامعه کنونی ما می پردازد، موفقیت آن دانست اما در آن مشکلاتی مطرح می شود که با پایان خوش سرانجام می یابد.
امرایی پایان کار را تلخ دانست چون در آن اتفاقی نمی افتد.

بابک فرجی معتقد است که بنابر تعریف هرم فریتاگ و حتی آنچه ارسطو به لحاظ ساختاری معتقد است نمایشنامه «طریقه حکومت گجرخان» به یک نقطۀ اوج می رسد که یکباره در آنجا همه چیز رها می شود و از سوی دیگر مناسبات کار اگر در این ساختار کلاسیک نمی گنجد معلوم نیست در چه ساختاری باید درباره اش این بررسی را انجام داد.
احسان ملکی، کارگردان نمایش «طریقه حکومت گجرخان» اینکه همه چیز در اوج تمام می شود، نقطه مثبت کار دانست.
مجید امرایی بر این باور هست که منتقد نباید بر مبنای انچه در ذهن دارد این متن را واکاوی کند بلکه بنابر آنچه که در ساختار این متن وجود دارد که خودش نو هست و در آن می خواهیم بگوییم هیچ اتفاقی نمی افتد، فقط جای آدمها عوض می شود و همان طریقه و سیاست های هست برای اینکه در اینکه عده بسیاری هستند که دست در جیب همدیگر دارند و مدام دارند کلاهبرداری می کنند.
سپس فرجی به دنبال نشانگانی هست که این تکرار را در متن بارزتر کند.

رضا آشفته هم در این باره ضمن اشاره به بودن اصول بنیادین در جهان تئاتر که از فن شعر ارسطو تاکنون زمینه ساز هر حرکت نوتری بوده اند، از دو پرده ای بودن نمایشنامه در انتظار گودو مثال می زند که پرده دوم تکرار پرده اول هست و اینکه در این روزمرگی کشدار و دور باطل ولادیمیر و استراگون همچنان چشم به راه آمدن گودو هستند... در حالیکه پایان در این متن فقط باز است و با طرح پرسش تمام می شود و می تواند دچار چرخشی باشد برای استمرار و تکرار این وضعیت.
فرجی در ادامه به بازی های بازیگران اشاره کرد که به درستی در خدمت این اجرا هستند و همچنین موسیقی که با تلفیق چندین ساز و البته به زیبایی و تسلط نوازنده و آهنگساز برای مدرن شدن این وضعیت به کار گرفته شده، هر چند که هنوز امکان رتوش شدن نیز دارد.
آشفته نیز بازی ها را دقیق و کارآمد و بسیار مدرن دانست که با هدفگذاری مشخص در خدمت این اجرا هستند که هم پیشبرنده یک روایت نسبتا قدیمی باشند، هم بر فضای نمایش تاکید بورزند و هم دلالتی بر نو شدن کار داشته باشند.

احسان ملکی، کارگردان ضمن اشاره به داشتن بازیگران حرفه ای بر خلاقیت فردی آنان اشاره کرد که توانسته اند ایده های اجرایی شان را جامه عمل بپوشانند. اما همه گروه توانسته اند برای لحظه به لحظه بازی ها ایده پردازی کنند و در نهایت به یک جمع بندی برای ارائه بهتر بازی ها برسند.
شهرام مسعودی بازیگر هم اشاره کرد که ضمن نو بودن در جای جای این نمایش از شیوه سنی نمایش های ایرای چه تعزیه، چه پرده خوانی و چه نقالی خیلی رندانه و ظریف برای بهتر شدن بازی ها و کلیت اثر استفاده شده است.
زری اماد نیز تاکید کرد با تمام حذف ها و ممنوعیت ها گروه بازیگران همچنان به دنبال آن هستند که از خود مایه بگذارند برای اینکه از ارزش کار کاسته نشود و مخاطبان بتوانند آنچه باید را از کار بگیرند.
رضا آشفته به بودن آن پرده نقاشی که برگرفته از یک نقاشی کلاسیک اروپایی است اشاره کرد که خیلی زیاد نمی تواند با دنیای ایرانی ما همخوانی داشته باشد.
امرایی گفت که روزگار ما نیز ملغمه ای از همین دنیای غرب و شرق هست، ما لباس غربی می پوشیم اما رفتارها و عقاید خودمان را هم داریم.
آشفته تاکید کرد که این پرده نقاشی فضا را پارادوکس و متناقض نما می می کند.
ملکی هم توضیح داد که ما همین ضدیت ها و تناقض ها را در کارگردانی و طراحی لحاظ کرده ایم که بشود فضایی را القا کنیم.
آشفته اشاره کرد که ایننقاشی می توانست به جای قدیمی بودن امروزی باشد چون نگاه شما پیشرو هست و از آن فضای قدیمی دارید ما را به زمان حاضر می آورید.
فرجی هم تاکید کرد که ساختمان های مدرن و حتی برج میلاد و نشانه های تهران می تواند جایگزین این پرده شود که تاثیر بهتری را بر ذهن و روان مخاطب بگذارد.
ملکی هم کارگردانان نمایش را سیاه آن دانست که خود را کنار گذاشته اند که حالا بتوانند در آن وسط ایده هایشان را از طریق بازیگران در اختیار تماشاگران بگذارند. در عین حال تلفیقی از نمایش سنتی ایرانی با تکنیک های نوین تئاتر جهان به کار گرفته شده و ما تاکید کرده ایم که همچنان سادگی فضای نمایش های سنتی ایرانی را به اجرا بیاوریم و وضعیت را مینی مالیستی کنیم و این پرده هم یک پرده خوانی مدرن باشد. بازیگران هم طوری رفتار کنند که حتی راه رفتن شان هم با هم یکی نباشد.
امرایی هم افزود: دو تا آدم در این نمایش مثل هم راه نمی روند.
نمایش «طریقه حکومت گجرخان» که به شیوه آیینی سنتی و تلفیق آن با شیوه های مدرن در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود، با کارگردانی مشترک مجید امرایی و احسان ملکی روی صحنه رفته است.

احسان ملکی یکی از کارگردانان کشورمان هست که با نمایش «هزار شلاق» بارها خوش درخشیده و نمایش های بسیاری را در تهران و خرم آباد و دیگر نقاط کشور و جشنواره های داخلی اجرا کرده و جوایز بسیاری نیز دریافت کرده است.
نویسندگی این نمایش برعهده امرایی بوده است. امرایی که دانش‌آموخته تئاتر است کار خود را با خبرنگاری در این حوزه آغاز کرد و به‌طور همزمان تئاتر‌درمانی را با جانبازان یکی از آسایشگاه‌‌های تهران تجربه می‌کرد. او سابقه مدیریت روابط عمومی در مجموعه تئاترشهر و... را هم در کارنامه خود دارد. بازیگران این نمایش به ترتیب حروف الفبا زری اماد، شاهین علایی‌نژاد، سعید عبدالهی، فرامرز قلیچ‌خانی، شهرام مسعودی و میثم یوسفی هستند.

در خلاصه این نمایش آمده است: خان حاکم (گجرخان) به تخت می‌نشیند، به مردم وعده‌ها می‌دهد، دیوانیان که تکلیف‌شان روشن است و اما مردم. احسان ملکی طراحی صحنه این نمایش را هم انجام داده است. «طریقه حکومت گجرخان» از ۹ اسفند تا ۳۰ فروردین از ساعت ۱۹:۳۰ به مدت یک ساعت روی صحنه است.

رضا تهوری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران: حال شهر خوب نمی‌شود مگر به زبان هنر | عکس
در جشن نوروزگان خانه تئاتر عنوان شد:
» رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران: حال شهر خوب نمی‌شود مگر به زبان هنر
... دیدن متن »

نوروزگان، نخستین جشن نوروزی خانه تئاتر با حضور شهردار تهران، مدیرعامل و هیات مدیره خانه تئاتر، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی و جمع دیگری از مسئولین فرهنگی و شهری و صدها هنرمند تئاتر شامگاه روز ۲۰ اسفند در مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد.
پیش از شروع جشن مراسم درختکاری با حضور هنرمندان پیشکسوت و هیات مدیره خانه تئاتر برگزار شد که در آن درخت هایی به نام هنرمندان پیشکسوت تئاتر همچون اسماعیل خلج و سعید پورصمیمی و ... در محوطه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان کاشته شد.
سپس مهمانان با توسط گروه حاجی فیروز ها به سالن مرکز آفرینش های هنری کانون پرورش فکری هدایت شده و جشن با تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.
در ابتدا گروه حاجی فیروز‌ها به رهبری جواد انصافی تصنیف نوروزی را به اجرا در آوردند سپس اصغر همت به عنوان مجری این جشن به روی صحنه رفت.
همت فرهنگ هر ملتی را نشات گرفته از آداب و رسوم آن ملت دانست و گفت: من در طول این شش دهه زندگی‌ام فکر می‌کردم فرهنگ یک ملت غیر قابل تغییر است اما فهمیدم مسائلی هستند که فراموش می‌شوند.
او افزود: هیچ گاه هیچ شرایطی نمی تواند نوروز را از ما بگیرد، بهار و نوروز فقر و مکنت نمی شناسد. ما در فقر هم باشیم نوروز را جشن می‌گیریم. تنها چیزی که ما را زنده نگه می‌دارد امید است.
سپس همت از شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر برای برگزاری این جشن تشکر کرد و از او برای سخنرانی دعوت کرد.
شهرام گیل آبادی در ابتدا این جشن را حاصل تلاش و به پشتوانه هیات مدیره خانه تئاتر دانست و از شهردار تهران و همکارانش برای کمک در برپایی این جشن تشکر کرد و افزود: در اردیبهشت تئاتر نیز جشن بزرگی با جمعی دوهزار نفره، به مناسبت هفته تئاتر در برج میلاد خواهیم داشت که در آن  نمایش‌های آیینی بیشتری به مردم معرفی خواهد شد.
مدیرعامل خانه تئاتر در ادامه به سه نکته اشاره کرد و گفت: نوروز جشن مهرورزی، پیوستگی، همگرایی و تحول است و خانه تئاتر باید با نظم و همگرایی روز به روز به سمت تشکلی منسجم و پیشرو برای استیفای حقوق صنفی هنرمندان حرکت کند. ما نیاز به مهربانی و انسجام بیشتری داریم.
وی افزود:مسئولین باید قدرشناس هنرمندان، اندیشمندان و نخبگان باشند، شایسته نیست هنرمندان که پیشگامان فکری جامعه هستند در سختی و بی‌سامانی در سیستم کشور زندگی کنند. شهر همانند موجودی زنده است و هنرمندان تئاتر می‌توانند با آثاری هنری خود، روح تازه‌ای به شهر ببخشند. تئاتر می‌تواند در هر جامعه‌ای توسعه اندیشه به وجود آورد. هنرمندان تئاتر توانایی لازم برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به شهروندان را دارند. کاش می‌توانستیم با همکاری منسجم‌تر با شهرداری تهران یک کار عظیمی را در نوروز امسال آغاز کنیم.
گیل آبادی سپس خطاب به شهردار تهران گفت: آقای شهردار اعضای ۴ هزار نفره تئاتر آماده هستند که در توسعه فکری شهر کمک کنند و به شهر روح تازه‌ای ببخشند. من این آمادگی را به نمایندگی هیات مدیره و اعضای خانه تئاتر اعلام می کنم ما برای آموزش های شهروندی، شهری و مهارتی شهر همانند شهرهای پیشرو دنیا آمادگی لازم را برای کمک به توسعه فکی شهر داریم.
در ادامه مراسم نقالی و شاهنامه خوانی  توسط محمد معجونی اجرا شد.
در بخش بعدی مراسم از پیشکسوتان تئاتر، شهلا ریاحی، سعید پورصمیمی، صدیقه کیانفر، شمسی فضل الهی، اسماعیل خلج، آزیتا لاچینی، داریوش اسد زاده، پری صابری، ژاله علو، مهین میهن، پری امیرحمزه با حضور پیروز حناچی، ایرج راد، بهزاد فراهانی، شهرام کرمی شهرام گیل آبادی و محمد جواد حق شناس  تقدیر شد و از فردوس کاویانی نیز یاد شد.
سپس اصغر همت با اعلام تولد رضا بابک تولد وی را تبریک گفت و رضا بابک به همراه گروه حاجی فیروز های جشن به روی صحنه آمد و از حاضرین تشکر کرد.
آزیتا لاچینی و توران مهرزاد نیز در سخنانی کوتاه از حاضرین و خانه تئاتر به خاطر برگزاری این مراسم تشکر کردند.
در ادامه مراسم پیروز حناچی، شهردار تهران نیز پس خواندن بیت؛ درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد- نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد، دوستی را نشانه همدلی خواند و رشد جامعه خواند و سپس از زحمات کسانی که ساعات گرم خانواده‌ها را به خود اختصاص دادند تشکر کرد و افزود: امیدوارم سال جدید، سالی میمون و سرشار از سلامتی برای همه باشد.
سپس گروه حرکت خانه تئاتر به رهبری علی علیایی نژاد رقص بندری و ترکی را اجرا کردند.
در ادامه، محمد جواد حق شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی گفت: در روزگاری که بسیار سخت است برای مردمان این سرزمین، جز این از خانه تئاتر برنمی‌آید که این‌طور مردم را شاد کنند. این جایگاه هنر است که می‌تواند جشن و شادی را به مردم هدیه کند.
حق‌شناس ادامه داد: بزرگان تاریخ فرهنگ این سرزمین خود را فدا و قربانی مردم می‌کنند و عمری را برای شادی این مردم و بیان حقایق تلاش کرده‌اند. چگونه باید سپاسگزار این همه ایثار باشیم؟!
او سپس با اشاره به تجلیل شدگان این جشن با بیان این‌که جامعه ما امروز وامدار هنر این بزرگان است، افزود: چرا ما نباید نمادهای عمو نوروز و ننه‌سرما را در میادین شهر نداشته باشیم؟! جای این‌ها کجاست؟ تشکر می‌کنم که امروز در این جشن عمو نوروز و حاجی فیروز و ننه سرما نمادهای این مراسم هستند. مدت‌هاست که در شهر ما حاجی فیروزی که نوید دهنده روزهای بهاری نوروز هستند، نماد تکدی‌گری شده است.
وی افزود: ما از این‌که بتوانیم از اهالی هنر کارنامه قبولی بگیریم، موجب افتخار است. رویکرد فرهنگی شورای شهر در همین راه حرکت می‌کند با این وجود که راه سختی داریم‌. اگر نگران آلودگی و بی‌نظمی شهرمان هستیم، چه کار باید کنیم حال این شهر خوب شود؟ نمی‌شود به این نقطه رسید مگر با زبان هنر.
پس از سخنان حق شناس هفت سین خوانی توسط گروه حاجی فیروز ها اجرا شد و سپس به درخواست یکی از حاجی فیروز ها اسماعیل خلج نیز دو رباعی از سروده های خود را برای حضار خواند.
در ادامه ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر نیز طی سخنانی کوتاه، سال خوبی را برای مردم آرزو کرد و گفت: امیدوارم هنرمندان تئاتر همواره روی صحنه باشند.
جشن با پرده خوانی داود فتحعلی بیگی و حافظ خوانی علی بی غم ادامه یافت.
سپس شمسی فضل‌الهی درباره حاجی فیروزها، گفت: سیاه‌های ایران که ما با عشق نگاه می‌کردیم آفریقایی نیستند، ما سمک عیار را داریم. در میان عیاران موجوداتی زرنگ و بسیار شیرین زبان بودند که حاجی فیروزها بودند.
اصغر همت نیز در تایید سخنان فضل الهی با گلایه از صدا و سیما گفت: نشان دادن ساز، روی سیاه و کف زدن گناه نیست.

این جشن که هنرمندان بسیاری از خانواده تئاتر در آن شرکت داشتند با دعوت حاجی فیروز‌ها از حضار برای صرف شام پایان یافت.
 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برگزاری آئین اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر «بانو» در مرکز تئاتر مولوی | عکس
» برگزاری آئین اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر «بانو» در مرکز تئاتر مولوی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نخستین جشنواره تئاتر بانو با رویکرد موضوعات محوری زنان در قالب منودرام های ۱۰ دقیقه ای در این مرکز برگزار شد. همچنین آئین اختتامیه این جشنواره نیز در روز دوشنبه ۲۰ اسفندماه در مرکز تئاتر مولوی و با حضور مجید سرسنگی، فرشاد فرشته حکمت، بهرام ابراهیمی، لیلی رشیدی، آبتین گلکار، آزاده گنجه، اسماعیل نجار، رحمت امینی و امیرحسین حریری برگزار شد. در این مراسم دکتر مجید سرسنگی طی سخنانی اظهار داشت: «باعث افتخارم بوده که هم به عنوان معلم و هم به عنوان معاون فرهنگی دانشگاه از چنین حرکت هایی حمایت کنیم. باعث افتخار ما بود که چنین جشنواره خوبی برگزار شد امیدوارم در دوره های بعدی با تمهیدات بیشتری این حرکت را ادامه دهیم  و نشان دهیم که وقتی ما دولتی ها کار را به دستان پر توان خود هنرمندان می سپاریم، کار بهتر و با صحت و شادابی بیشتری انجام می‌شود»

همچنین گفتنی ست آثار هنرمندان در این جشنواره در ۴ بخش شامل ترجمه (۵ اثر)، تالیف (۴۵ اثر)، فیلم تئاتر (۸ اثر) و اجرا (۱۱۶ اثر) به رقابت پرداختند که در انتها به برگزیدگان هر بخش به شرح زیر الواح تقدیری اهدا گردید:

بخش ترجمه:
سوم: ماندانا مجیدی برای متن «میریام»
دوم: سیده فاطمه احمدی برای متن «۱۵ دقیقه»
هیئت داوران هیچ برگزیده نخستی را برای این بخش انتخاب نکردند.

بخش فیلم تئاتر:
دوم: سیده ریحانه ناجی «دست های سرطانی» از شهر اصفهان
نخست: فهیمه خسروی فارسانی برای فیلم تئاتر «زن مساوی گاو» از استان چهارمحال و بختیاری

بخش تالیف:
رتبه سوم: نیاز اسماعیل پور برای نمایشنامه «بهشت مفقود»
رتبه دوم: سعید محسنی برای نمایشنامه «استشهادی برای سیمین دختر سیما»
رتبه نخست: گلزار رضوی برای نمایشنامه «حجرالجنون»

بخش اجرا:
تقدیر ویژه برای بازیگر نوجوان زهرا هدایی برای نمایش «مشکی»
تقدیر ویژه از یاسمن بنیادی برای نمایش «وایتکس»
تقدیر ویژه از آرزو کریمی زند برای نمایش «روزهای تلخ ۶۵ و ۶۶»
رتبه سوم: کیمیا شمس الدین برای نمایش «حاد»
رتبه دوم: فاطمه توکلی برای نمایش «کبریت سوخته»
رتبه نخست: مرجان آقانوری برای نمایش «نقص عضو»
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همتون دعوتید، فقط به صرف شام ... | عکس
نمایش «هدیه جشن سالگرد» برنامه ویژه تئاترمستقل تهران در ایام نوروز
» همتون دعوتید، فقط به صرف شام ...
... دیدن متن »

نمایش «هدیه جشن سالگرد» همراه با اجرای زنده الکترونیک موزیک از ششم فروردین ماه ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ در تئاترمستقل تهران بروی صحنه می رود.

در این اثر نمایشی به نویسندگی "افشین هاشمی" که کارگردانی آن را مجید فرهاد بر عهده دارد، مهدی کوشکی و بهناز شمشیری به ایفای نقش می پردازند.
در خلاصه داستان «هدیه جشن سالگرد» آمده است:  امشب جشن سالگرد ازدواج منه، همتون دعوتید، فقط به صرف شام ...
گفتنی است که الکترونیک موزیک از سبکهای مختلف موسیقی الکترونیک و گاهی از ترکیب با فولک ایرانی بهره گرفته که با ویژوآل غالبا انتزاعی همراه است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:
نویسنده: افشین هاشمی، کارگردان: مجید فرهاد، تهیه کننده: نوید تندرو، بازیگران: مهدی کوشکی و بهناز شمشیری، مدیر تولید: میلاد نصرالهی، طراح لباس: زهره کاظمی، طراح صحنه: حامد اصلانی، منشی صحنه: مرضیه دهقان، دستیار تولید: شبنم محمدپور، دستیار لباس: شکیلا یزدی، مدیر صحنه: پژمان سرمایه خواه، موسیقی: نیما مرادی، تدارکات: محمدرضا فرشاد، عکاس: سهراب خان زاده، طراح گرافیک و ساخت تیزر: بهرام رامه، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: علی ژیان، تبلیغات مجازی: گروه جارچی و... گروه الکترونیک موزیک عبارتند از: موسیقی: وحید قادری، ویژوآل: راضیه کوشکی

گفتنی است پیش فروش بلیت های نمایش «هدیه جشن سالگرد»» با بازی مهدی کوشکی که از ششم تا سیزدهم فروردین ماه ۹۸ در "تئاتر مستقل تهران" بروی صحنه می رود هم اکنون در سایت تیوال آغاز شده است.

رویا کاظمی این را خواند
مصطفا کوشکی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» در یک ماه، دوبار جایزه نویسندگی را برای رسول حق شناس به ارمغان آورد‎ | عکس
» نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» در یک ماه، دوبار جایزه نویسندگی را برای رسول حق شناس به ارمغان آورد‎
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی کارگاه بازیگری در ماه اسفند سال جاری نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» دوبار جایزه نویسندگی را برای رسول حق شناس به ارمغان آورد .

در اختتامیه هشتمین جشنواره تئاتر ثمر در بخش جایزه نمایشنامه نویسی، رسول حق شناس برای نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» تقدیر شد.
دو هفته قبل نیز در نخستین جشنواره نمایشنامه‌خوانی شهرستان قرچک، نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» جایزه اول نویسندگی را به رسول حق شناس رسانده بود.

نمایشنامه «نفتینه بانو و نسوان طهران» در خصوص واقعه ملی شدن صنعت نفت و نقش زنان در این قیام ملی را به تصویر می‌کشد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید