همینک تیم پشتیبانی تیوال از طریق چت آنلاین و ایمیل در خدمت شماست و موقتا پاسخگویی تلفنی متوقف شده‌است. اطلاعات بیشتر
تیوال تئاتر | اخبار
S2 : 17:29:51
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فراخوان جشنواره مجازی
با معرفی محمودرضا رحیمی به عنوان دبیر
» فراخوان جشنواره مجازی "تئاتر+خانه" منتشر شد
... دیدن متن »

انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس فراخوان جشنواره مجازی تئاتر+خانه را منتشر کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس این جشنواره مجازی با شعار"تئاتر، خانه، خانواده" و با هدف فراگیری و تقویت جنبه‌های آموزشی، اشاعه هنر تئاتر در بین خانواده‌ها و با رویکرد توانمندسازی هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی کشور و نیز تاکید بر شعار در خانه می‌مانیم و با همکاری شبکه اینترنتی آنتن برگزار خواهد شد.

محمودرضارحیمی کارگردان ، بازیگر و مدرس دانشگاه و دارای مدرک دکترای تخصصی کارگردانی و نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیری این جشنواره را برعهده خواهد داشت.

علاقمندان به حضور در این جشنواره مجازی می توانند  تا هفتم اردیبهشت ماه در سه محورامید ، همدلی و اموزشی آثارنمایشی خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال نمایند.آئین پایانی مجازی این جشنواره نیز سوم خرداد ماه برگزار خواهد شد.

اطلاعات ضروری، تقویم جشنواره، راههای ارتباطی و راه ارسال آثار نمایشی در فراخوان این جشنواره، به پیوست این خبر ضمیمه شده است.

۲ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی، امیر مسعود و غزال م این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 تأملی بر نمایشنامه نویسی در تئاتر دانشگاهی» در «پاراگراف» مولوی» | عکس
» تأملی بر نمایشنامه نویسی در تئاتر دانشگاهی» در «پاراگراف» مولوی»
... دیدن متن »

چهارمین جلسه از سلسله نشست های تخصصی «پاراگراف»  با عنوان «تأملی بر نمایشنامه نویسی در تئاتر دانشگاهی» اینبار در قالب پخش زنده اینستاگرام برگزار می شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، در ادامه برگزاری نشست های تخصصی این مجموعه، چهارمین جلسه برنامه پاراگراف با عنوان «تأملی بر نمایشنامه نویسی در تئاتر دانشگاهی» و به صورت «پرسش و پاسخ» با حضور نویسنده نمایشنامه های «آخرین نامه»، «قرار»، «آقا لیلا» و... در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ساعت ۲۳ در صفحه رسمی ایستاگرام مرکز تئاتر مولوی برگزار می شود..
بر اساس این گزارش، در این نشست آنلاین مهرداد کوروش نیا (نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس، کارگردان تئاتر و مدرس دانشگاه) به گفتگو با علاقه مندان و دانشجویان با محوریت چالش ها و فرصت های نمایشنامه نویسی در دوران دانشجویی می پردازد
گفتنی است مخاطبان و علاقمندان این برنامه گفتگو محور، می توانند قبل از این نشست سوالات خود را برای صفحه رسمی مرکز تئاتر مولوی به آدرس ذیل ارسال کنند تا در خلال گفتگو مطرح شود.  

» لینک صفحه رسمی مرکز تئاتر مولوی


۲ روز پیش، چهارشنبه
امیرمسعود فدائی، امیر مسعود و غزال م این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 جشنواره مجازی هنرهای نمایشی
توسط انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس
»  جشنواره مجازی هنرهای نمایشی"تئاتر+خانه" برگزارخواهد شد
... دیدن متن »

 

 

انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس جشنواره مجازی هنرهای نمایشی "تئاتر+خانه"را با شعار"تئاتر،خانه،خانواده"برگزار می کند.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ،این جشنواره باهدف فراگیری و تقویت جنبه های آموزشی، اشاعه هنرتئاتر در بین خانواده ها و با رویکرد توانمندسازی هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی کشور و نیز تاکید بر شعار" درخانه می مانیم" برگزار خواهد شد.

فراخوان این جشنواره مجازی و جزئیات برگزاری این رویداد نیز روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه ۹۹ ازسوی روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس منتشر و در اختیار عموم هنرمندان و اصحاب رسانه قرار خواهد گرفت.

۳ روز پیش، سه‌شنبه
امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پخش تئاتر آنلاین از پردیس تئاتر تهران کلید خورد | عکس
از شب گذشته
» پخش تئاتر آنلاین از پردیس تئاتر تهران کلید خورد
... دیدن متن »

همزمان با گسترش ویروس کرونا و لزوم قرنطینه مردم در منازل پروژه پخش تئاتر آنلاین شب گذشته – یک شنبه ۱۷ فروردین- همزمان با ولادت حضرت علی اکبر (ع) در پردیس تئاتر تهران کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، پخش تئاتر آنلاین همزمان با گسترش ویروس کرونا و لزوم قرنطینه مردم در منازل شب گذشته با حضور همایون امیرزاده (مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و علیرضا زند وکیل (معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران) در پردیس تئاتر تهران به صورت رایگان پخش شد.

در شب آغازین این برنامه نمایش خیمه شب بازی «کرونا و مبارک» به سرپرستی حسین ربیعی و گفت گو با همایون امیرزاده (مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در ارتباط با برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای کرونایی برای خانوده ها به صورت آنلاین پخش شد.

تئاتر آنلاین به مدت ۱۰ شب از ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰  و از طریق سایت های نمایش نت، آنتن، پیشتاز movi  وmp4.ir  برای علاقمندان پخش خواهد شد.

۴ روز پیش، دوشنبه
امیرمسعود فدائی، امیر مسعود، غزال م و M... این را خواندند
پوریا صادقی و محمد لهاک این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کمپانی بین‌المللی «صدای سکوت» با مدیریت اشکان خطیبی از ایران و بهنام فهیم‌نیا از استرالیا آغاز به کار کرد | عکس
صدای سکوت
» کمپانی بین‌المللی «صدای سکوت» با مدیریت اشکان خطیبی از ایران و بهنام فهیم‌نیا از استرالیا آغاز به کار کرد
... دیدن متن »

«صدای سکوت» شنیده می‌شود

کمپانی بین‌المللی «صدای سکوت» با مدیریت اشکان خطیبی از ایران و بهنام فهیم‌نیا از استرالیا آغاز به کار کرد.

هدف این کمپانى تولید و ارائه نمایش، موسیقى، فیلم و سایر آثار هنرى است که بر مفاهیم بنیادین انسانى و تعاملات فرهنگى تاکید و تمرکز دارد.

 کمپانی "Sound of Silence" هر ساله نمایشنامه‌های خلاقانه‌ای را در به روی صحنه می‌برد و کارگاه‌های کارگردانی و بازیگری تئاتر و سینما برگزار می‌کند.

از دیگر برنامه هاى این کمپانى برپایی جشنواره‌های ملی و بین‌المللی با هدف تقویت روابط فرهنگی بین هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر در کشورهای مختلف به‌ویژه استرالیا و ایران است.

اشکان خطیبی, بازیگر و کارگردان مطرح عرصه‌ تئاتر و سینمای ایران, که حضوری جدی در عرصه‌ی موسیقی داشته و چهره‌ی شناخته‌ شده‌ای برای مخاطبانِ هنر محسوب می‌شود؛ یکی از مدیران اصلی این شرکت تولید و نشر است.

بهنام فهیم نیا، دیگر مدیرِ «صدای سکوت»، پروفسورای رفتار انسانی و علوم تصمیم‌گیری از دانشگاه سیدنی است که بازیگری، تدریس و تهیه‌ تئاتر را در کارنامه‌ خود دارد. او تولید چندین نمایشنامه‌ به زبانهاى انگلیسی و فارسی را تجربه کرده و در استرالیا و ایران رویدادها و جشنواره‌های قابل توجهی را مدیریت کرده است.  

مریم عباسی، امیرمسعود فدائی، پوریا صادقی، امیر مسعود و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویدئوی روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۹ با شعار «امسال را در خانه می‌مانیم» منتشر شد. | عکس
انتشار ویدئوی روز ملی هنرهای نمایشی با شعار «امسال را در خانه می‌مانیم»
» ویدئوی روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۹ با شعار «امسال را در خانه می‌مانیم» منتشر شد.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، امسال هفتم فروردین، مطابق با ۲۷ مارس (روز جهانی تئاتر)، که از سال ۹۶ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی ایران به ثبت رسید در شرایطی برگزار می‌شود که مهم‌ترین تئاترها و تماشاخانه‌ها در ایران و جهان به سبب پیدایش و گسترش ویروس کرونا تعطیل است.

امسال پیام روز جهانی تئاتر توسط شهید ندیم هنرمند پاکستانی نگاشته شد و در ایران هم پیام روز ملی هنرهای نمایشی را اکبر زنجان‌پور نوشت. متن پیام روز ملی هنرهای نمایشی در تاریخ دوشنبه ۲۶ اسفندماه ۹۸ همزمان با رونمایی از پوستر در منزل زنجان‌پور، به امضای این هنرمند پیشکسوت رسید.
روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی با توجه به تصاویر منتشرشده از رونمایی پوستر و امضای پیام در منزل این چهره شناخته‌شده عرصه فرهنگ و هنر، ویدئویی با شعار «امسال را در خانه می‌مانیم» منتشر کرده که در آن با توجه به رعایت اصول قرنطینه فقط از تصاویر اکبر زنجان‌پور استفاده شده است.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در پیام‌های جداگانه ضمن تبریک روز ملی هنرهای نمایشی به اهالی این هنر بر لزوم عدم برگزاری مراسم جمعی، حفظ فاصله اجتماعی و در خانه ماندن برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا تاکید کردند.

پوستر و تیزر روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۹ توسط بهرام شادانفر طراح و گرافیست طراحی و ساخته شده و در ویدئوی ذکرشده از صدای علی جعفری گوینده رادیو و منتقد تئاتر استفاده شده است. 

برای مشاهده تیزر اینجا را کلیک نمایید.

امیرمسعود فدائی، امیر مسعود و سارا صادقیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره ملی آوای وسکه | عکس
» جشنواره ملی آوای وسکه
... دیدن متن »

موسسه وسکه با همکاری گروهی از هنرمندان در راستای بهبود فضای خانواده‌های ایرانی در مقابله با بیماری کرونا و به منظور بالا بردن روحیه هنرمندان و جوانان در زمان قرنطینه، جشنواره ملی آنلاین فرهنگی هنری را با شعار در خانه بمانیم آغاز کرد.

دبیر جشنواره ملی آنلاین فرهنگی هنری آوای وسکه افزود: این جشنواره در بخش‌های خوانندگی، گویندگی، دکلمه، نریشن، ترانه سرایی، شعر و دلنوشته برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را از امروز تا پنجم فروردین‌ماه سال آینده از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۶۶۷۴۲۹۸ ارسال‌ کنند.
میترا تقی‌نژاد افزود: داوران این جشنواره محمدرضا خردمند، حسن اسماعیل‌پور، نوید امینی، علی اکبر یاغی تبار، مهدی ایوبی، حسن علیشیری، شبنم حکیم هاشمی، علیرضا ایرانمهر، مجتبی کبیری، امیرحسین، رادوین امیری و حمید عبدلی هستند.
وی با اشاره به شرایط شرکت در این جشنواره گفت: آثار بخش صوتی (خوانندگی، دکلمه و نویسندگی) باید به صورت ویدئو از طریق گوشی موبایل با حداکثر زمان یک دقیقه در فضای خانه ضبط شده باشند.

دبیر جشنواره ملی آنلاین فرهنگی هنری آوای وسکه افزود: آثار ضبط شده در استودیو برای ارسال به بخش داوری پذیرفته نخواهند شد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی شهروندان این جشنواره می‌تواند باعث بهبود فضای خانواده‌های ایرانی برای مقابله با این بحران باشد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام نوروزی مدیرعامل انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس | عکس
روز جهانی تئاتر
» پیام نوروزی مدیرعامل انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس
... دیدن متن »

پیام نوروزی مدیرعامل انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و انجمن تاتر انقلاب و دفاع مقدس به مناسبت فرارسیدن عید باستانی نوروز و  روز جهانی تاتر پیام تبریکی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درپیام حمید نیلی آمده است:

هوالحبیب

بهارست آن،بهارست آن،و یاروی نگار است آن

درخت ازباد می رقصد که چون من بی قراراست آن

حقایق جان عشق آمدکه دریا را درآشامد

که استسقای حق دارد که تشنه شهریارست آن

"مولانا"

بهار ، این رستاخیزشگفت انگیز طبیعت باردیگر از راه رسیده تا به سرانگشت مسحورکننده قادرباری تعالی جل و علی، نقشی پرطراوت برجان و جهان آدمی بنگارد.

فصل رویش و بعثت دیگرباره طبیعت،برای انسانهای فره‌مند و فرهیخته"حیات"را از پس "فنا و نیستی"به یاد می اوردو کیست که نداند"یُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَیُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَیُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ وَکَذَٰلِکَ تُخْرَجُونَ".

تئاتر این والا هنرگرانقدر و تفکر برانگیزنیز در بطن خود بر عنصر تفکر و تعقل اشاره دارد که در کلام وحی اندیشیدن و نوعی دیگر نگریستن جایگاه و مقامی بس والا دارد.

امیدوارم در جامعه  شریف و توانمند هنرهای نمایشی کشور در سال جدید همچون گذشته در عرصه فرهنگ و هنر ایران زمین نقشی پویا و اثر بخش ایفا نماید و رجائ واثق دارم درسالی که در آن ،به فضل پروردگار شاهد برگزاری هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت خواهیم بود، شاهد حضور همه جانبه و گسترده جامعه هنرهای نمایشی کشور در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری باشیم.

اینجانب ضمن تبریک  سال جدید و نیز تبریک اعیاد مبارکه شعبانیه ،در آستانه روز تئاتر، سالی سرشار از بهروزی و سلامتی را برای همگان آرزومندم.

حمیدنیلی

مدیرعامل انجمن تیاتر انقلاب و دفاع مقدس و مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور

گفتنی است حمید نیلی اسفند ماه سال گذشته ازسوی رئیس بنیادفرهنگی روایت فتح به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره تئاترمقاومت منصوب شد.

جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت آذرماه سال جاری و توسط انجمن تاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیادفرهنگی روایت فتح برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امسال در روزجهانی تئاتر، تئاتر تعطیل است! | عکس
نامه مدیرعامل خانه تئاتر به رئیس جمهور در آستانه روزجهانی تئاتر
» امسال در روزجهانی تئاتر، تئاتر تعطیل است!
... دیدن متن »

نامه مدیرعامل خانه تئاتر به رئیس جمهور در آستانه روزجهانی تئاتر

امسال در روزجهانی تئاتر، تئاتر تعطیل است! 

برنامه خود را برای حمایت از هنرمندان تئاتر اعلام بفرمائید.

مدیرعامل خانه تئاتر طی نامه ای به رئیس جمهور، وضعیت هنرمندان تئاتر را توضیح داد و تقاضای رسیدگی به وضعیت ایشان کرد.

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، شهرام گیل آبادی در این نامه، سخنان خود را عطف به نامه ارسالی به وزیر ارشاد کرد و از جانب خانه تئاتر برای مشاوره و انتقال تجربیات اعلام آمادگی کرد.

مشروح این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی،ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام، عطف به نامه‌ی پیشین به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، که رونوشت آن برای حضرت‌عالی، معاون محترم برنامه‌ریزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه و ... ارسال شد، به استحضار می‌رسانم امسال، در تاریخ تئاتر دنیا، اولین سالی است که در روز جهانی تئاتر، همه‌ی فعالیت‌های تئاتری تعطیل است و به احتمال بسیار در چند ماه آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

با توجه به ارتباطات بین‌الملل خانه‌ی تئاتر، قریب به اتفاق هنرمندان و مشاغل تئاتری در دیگر کشورها، از پشتوانه‌ی تامین اجتماعی و خدمات و بسته‌های حمایتی دولتی بهره‌مند هستند، به‌شکلی که این تعطیلی اجباری و ناخواسته، مانع از تامین حداقل‌های زندگی و معیشت‌شان نشده است.

در کشور ما اما، نه تنها به‌طور کلی و از اساس و بنیان زیرساخت‌های لازم برای توجه به زندگی و زیست هنرمندان به وجود نیامده و به‌شدت با معضل روبه‌روست، بلکه در موقعیت‌های بحرانی، که فراگیر شدن بیماری کرونا یکی از دشوارترین آن‌هاست، این معضلات ریشه‌ای و ساختاری به‌شکلی خطرناک‌تر رخ می‌نمایند، به‌شکلی که بیم آن می‌رود که بسیاری از هنرمندان تئاتر در سراسر کشور، در تامین معاش روزمره و حداقل‌های زندگی خود دچار مشکلات عمیق و جدی شوند.

جناب آقای رئیس‌جمهور، پی‌گیری این موضوع را به آینده موکول می‌کنیم که امروزه تئاتر در کشور ما نه تنها مورد حمایت نیست، بلکه اندک پشتیبانی‌ای که از آن می‌شد هم به طرق مختلف و مرور زمان کاهش یافته و دریغ شده است؛ از مطالبات انباشته‌ی گروه‌های تئاتر از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و "اداره‌کل هنرهای نمایشی" تا عدم‌برخورداری از بیمه‌های کارآمد چون بیمه‌ی بیکاری و از کارافتادگی و ...، تا آن‌جا که هنرمندان تئاتر، حتی به اندازه‌ی کارگران شریف و زحمت‌کش در مشاغل مختلف غیرتخصصی هم مورد حمایت نبوده و حقوق مدنی آن‌ها به وضوح و به‌کلی نادیده گرفته شده است.

اما در شرایط بحرانی امروز از حضرت‌عالی، دولت محترم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهشمندم به‌شکلی فوری و به‌طور روشن برنامه‌ای مشخص برای حمایت از هنرمندان و مشاغل مرتبط به تئاتر که در این ایام، بیش از هر موقعیت دیگری از نداشتن حقوق و پشتیبانی‌های اقتصادی و اجتماعی لازم محروم هستند، اعلام بفرمایید.

امروز، مصادف با روز جهانی تئاتر، که شاید برای نخستین بار، تئاتر تعطیل است، انتظار می‌رود و شایسته است چون دیگر دولت‌ها، خدمات و حمایت‌های حساب‌شده و ضروری به هنرمندان و مشاغل مرتبط به تئاتر تعطیل نباشد.

هنرمندان تئاتر منتظر اعلام برنامه‌ریزی و اقدامات عاجل و ضربتی شما برای کمک به تامین اقتضائات ایام بیکاری هستند، برنامه‌هایی که انشاالله با پیوستگی برنامه‌های میان‌مدت و درازمدت بتواند بخشی از ضرر و زیان ناخواسته‌ی آنان را جبران کرده، مانع از استمرار تضییع حقوق آنان در آینده باشد.

بی‌شک خانه‌ی تئاتر که مکلف است تا استیفای حقوق حقه‌ی هنرمندان تئاتر، موضوع را پی‌گیری نماید، از هیچ مشاوره و یاری‌ای برای کمک به تسریع در اتخاذ برنامه‌‌ی حمایتی‌ای مناسب فروگذار نکرده، آمادگی کامل دارد تا اطلاعات و تجربیات خود را در هر زمان و موقعیتی در اختیار دستگاه‌های سیاست‌گذار قرار دهد.

 شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
میم سردلی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام قادر آشنا برای روز ملی هنرهای نمایشی  | عکس
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی هفتم فروردین، روز ملی هنرهای نمایشی را به اهالی این هنر تبریک گفت
» پیام قادر آشنا برای روز ملی هنرهای نمایشی
... دیدن متن »

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی هفتم فروردین، روز ملی هنرهای نمایشی را به اهالی این هنر تبریک گفت.

به گزارش تیوال از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا در پیامی ضمن تبریک هفتم فروردین، روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی ایران به اهالی هنر نمایش بر لزوم پایبندی به منع گردهمایی برای کنترل گسترش ویروس کرونا تاکید کرد.

 متن پیام قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی به شرح زیر است:  

«نومیدمردم را

معادی مقدر نیست.

چاووشیِ‌ امیدانگیزِ توست

بی‌گمان

که این قافله را به وطن می‌رساند.

قرین‌‌‌شدن همراهی دوباره‌ام با اهالی نمایش را با روزی که در تقویم رسمی کشورمان به نامِ نامی ایشان ثبت شده است به فال نیک گرفته و این روز خجسته را به آنان که صحنه تئاتر و آن‌چه بر آن گذشته و می‌گذرد، دغدغه توقف‌ناپذیرشان است تبریک می‌گویم. 

روزی که این بار و برخلاف سه سال گذشته نه با گردآمدن به گرد مجموعه‌های تئاتری‌مان، که هر کدام در سینه خود گرامی‌اش می‌داریم، گرامیداشتی که با زنده نگه داشتن سوسوی امید در قلب‌مان نیز همراه است. امید به رخت بربستن سایه ترسِ ناگزیری که مهمانی ناخوانده بر زندگی‌مان افکنده است و امید به گردهم آمدن دوباره‌مان گردِ یکدیگر. 

هفتم فروردین ۱۳۹۹، روز ملی هنرهای نمایشی در ایران مطابق با روز جهانی تئاتر بر اهالی نمایش، نمایش‌سازان و نمایش‌بینان خجسته باد.»   

هفتم فروردین‌ مطابق با ۲۷ مارس، روز جهانی تئاتر، از سال ۹۶ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسید و تا پیش از سال ۹۹ جشن‌هایی به مناسبت این روز در سراسر کشور برگزار می‌شد.

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیرعامل خانه تئاتر: نیازی به دولتی که در سختی ها کنار ما نباشد، نداریم | عکس
» مدیرعامل خانه تئاتر: نیازی به دولتی که در سختی ها کنار ما نباشد، نداریم
... دیدن متن »

 

بیش از یکماه است که سالنهای تئاتر تعطیل شده و فعالان تئاتری درآمدی ندارند. صد البته این مربوط به هنرمندانی است که مشغول به کار هستند والا بیشتر هنرمندان این عرصه مدتهاست بیکاری را تجربه می کنند. مشکل شیوع کرونا یکی از مشکلات بود که به معضلات تئاتری ها اضافه شد، وگرنه این قشر هنرمندان سالهاست که به انواع مختلف طعم بی توجهی و نادیده گرفته شدن از سوی مسئولان را چشیده اند. کرونا هر چند در ابتدا سکونی یک هفته ای به خانه تئاتر داد، اما بلافاصله این خانه تصمیم گرفت بار کوتاهی های مسئولین را خود به دوش بکشد و دست به کار شد.

شهرام گیل آبادی مدیر عامل این خانه درخصوص شیوع بیماری کرونا و ایجاد وضعیت اضطراری برای هنرمندان تئاتر گفت: وضعیت شیوع بیماری اتفاقی از پیش تعیین شده و با برنامه ریزی نبوده, شیوع این بیماری هنرمندان را در وضعیت بسیار پیچیده ای قرار داده است. از سالن های نمایشی که تعطیل شدند تا هنرمندانی که اثری روی صحنه داشتند و همینطور هنرمندانی که برای اجرای نمایش های سال بعد برنامه ریزی کرده بودند.فقط در یک دوره اجرا ۲۵۰ اثر را از دست دادیم و حال اگر چهار دوره اجرا نمایش را در نظر بگیریم , حدود ۱۰۰۰ اجرای اثر را از دست خواهیم داد و در حدود ۲۵ هزار نفر در حوزه تئاتر بیکار می شوند.

بسیاری از هنرمندان تئاتر نه کارمند و نه عضو موسسه ای هستند تا حقوقی دریافت کنند، این مسئله شکست مالی و اقتصادی برای هنرمندان تئاتر کشور است. در نتیجه این شکست اقتصادی، بسیاری از هنرمندان را با مشکلات معیشتی رو به رو می کند که حتی نمی توانند احتیاج های اولیه خود را رفع کنند، بنابراین باید ضرر و زیان آن ها توسط دولت دیده و جبران شود.

مرور اولیه قوانین کشور به ما می گوید که دولت بر اساس بیمه ها توانایی قانونی جبران خسارت های هنرمندان را دارد, تاکنون بیمه ایران از تمامی قراردادهای اهالی تئاترکسر شده و حال وقت آن است تا ضررهنرمندان , سالن های نمایشی و... پرداخت شود. خوشبختانه امروز در صندوق اعتباری هنر به این تصمیم رسیدیم که در سه ماه نخست سال ۱۳۹۹ بیمه تامین اجتماعی و درمانی هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر پرداخت شود.

این شکست اقتصادی فرهنگ است، گاهی گفته می شود بازار و فروش کالا خوب نیست اما در حوزه فرهنگ و هنر شاهد شکست اقتصادی فرهنگ و هنر هستیم زیرا سرمایه اهالی فرهنگ و هنر فکرو معرفت است، این شکست اقتصادی باید از سوی دولت جبران شود . در نامه ای که برای دفتر  رئیس جمهور، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای نوبخت فرستاده شد، شش بسته برای جبران ضرر و زیان هنرمندان پیشنهاد شده است.

ظلم به فرهنگ و هنر کاملا عیان است, بانک مرکزی بر اساس دستور رئیس جمهور باید تسهیلات را به تعویق بیاندازد ولی این موضوع شامل حوزه  مشاغل فرهنگی هنری که تسهیلات گرفته اند نمی شود.از همین رو هیچ چاره جز پویایی و خلاقیت سیستم معرفت برنامه ریزی در حوزه فرهنگی نداریم. متاسفانه این پویایی و خلاقیت وجود ندارد و سبب شکست های سنگین می شود. با این وجود هنوز هم دیر نشده و باید یک کمیسیون اقتصاد فرهنگ و هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شود.
پیشنهاد عملی و عملیاتی من این است که یک بسته حمایتی تا تاریخ ۲۹ اسفند به هنرمندان و اهالی فرهنگ اهدا شود، دوم اختصاص بسته تسهیلات ارزان قیمت به گروه های نمایشی , تماشاخانه ها و هنرمندان از تاریخ ۲۰ فروردین است .

در حال حاضر مشکلات بهداشتی زیادی داریم و ۱۴ نفر از اهالی تئاتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند مانند بهروز بقایی، رضا صمدپور و...

تمام سرمایه این هنرمندان از لحاظ معیشتی و کاری از طریق پروژه های مقطعی و قراردادها است حال این قراردادها حذف شده , پس چه کسی باید حمایت کند؟

از طرفی بی پناهی فرهنگ و هنر در این برهه از زمان خود را نشان داده است . مطالبه اهل فرهنگ و هنراز دولت این است که فرهنگ و هنر را فراموش نکنند زیرا در مواقعی که نیاز به فرهنگ و هنر داریم , بزرگان فرهنگ و هنر مجالس را مزین می کنند  اما اکنون تنها و در سکوت ظلم معیشتی و ظلم حمایتی را تحمل می کنند.

گیل آبادی در خصوص کمک های خانه تئاتر به هنرمندان و اهالی تئاتر گفت: خانه تئاتر در کنار تمام هنرمندان تئاتر ایران است, در اولین حرکت خانه تئاتر کارهای معنوی صورت گرفته و سپس کمپین های مردمی به راه افتاده است , تلاش داریم در فضای معیشتی کمک اندکی به اعضای خانه تئاتر داشته باشیم که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در بحث حمایتی وارد شده ایم تا مشکلی برای اعضای خانه تئاتر ایجاد نشود اما واقعیت موضوع خالی بودن دست ما است و ما در حد توان برنامه ریزی و عمل می کنیم . بنابراین اکنون زمان آن است که دولت با پویش ویژه خود کنار فرهنگ و هنر قرار بگیرد و اگر چنین اتفاقی نیفتد , پس این دولت دولتی نیست که بتواند مقتضیات اولیه نخبگان خود را برطرف کند و اساسا مبتنی بر کمک های مردمی کارها را پیش می بریم و نیازی به دولتی که در سختی ها کنار ما نباشد، نخواهیم داشت.

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را خواندند
مشکل اصلی واقعا فقط کمک دولت هست یا عدم مدیریت و نحوه مدیریت هنر اگه واقعا موضوعی مثل بیمه وجود داشته باشد پس خود بیمه باید اقدام کند البته که دولت هم به اندازه سهم خودش و با رعایت عدالت در حق همه اقشار عمل نماید تا به اوضاع همه رسیدگی شود
۰۴ فروردین
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیام شهرام کرمی در خوش‌آمدگویی به قادر آشنا | عکس
» پیام شهرام کرمی در خوش‌آمدگویی به قادر آشنا
... دیدن متن »

شهرام کرمی مدیر پیشین اداره‌ کل هنرهای نمایشی انتخاب قادر آشنا را به عنوان مدیر جدید این اداره‌ کل تبریک گفت.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، شهرام کرمی مدیر پیشین این اداره‌کل در پیامی انتخاب قادر آشنا را به عنوان مدیرکل جدید این اداره از سوی وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی تبریک گفت.

 متن پیام شهرام کرمی به شرح زیر است:

«پرده بگردان و بزن ساز نو
هین که رسید از فلک آواز نو

به باور من، دسترنج تئاتر، تولد دانایی است و از تئاتر -این آموزگار کهن- آموخته‌ام که ستایش‌گر روزهای خوب گذشته و امیدوار فرداهای در راه باشم. خرسندم که در آستانه‌ بهار، خوش‌آمدگوی برادر ارجمندم دکتر قادر آشنا باشم که به آشنایی او با تئاتر ایمان دارم و به اتفاق، او را در این سال‌ها، به کسوت خدمتگزاری در ساحت فرهنگ‌وهنر درک کرده‌ایم. آرمان‌وآرزوی من، خوش‌فرجامی افق پیش روی او و همه‌ همدلان هنر شریف تئاتر است. امیدوارم این انتخاب ناب، روزگار دیگرگونه‌ای را برای تئاتر رقم بزند. چنین باد.»

در پی استعفای شهرام کرمی از مدیریت اداره‌کل هنرهای نمایشی، ظهر امروز سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۹۸ قادر آشنا در حکمی از سوی سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی به عنوان مدیر این اداره‌ کل منصوب شد.

امیر مسعود این را خواند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
واقعاً رفتن شهرام کرمی از مرکز هنرهای نمایشی اتفاق ناگواری بود
۲۷ اسفند ۱۳۹۸
فدایی خان..
حضرتعالی مگر می شناختید ایشان را؟
۲۸ اسفند ۱۳۹۸
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متن پیام اکبر زنجان‌پور به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی منتشر شد | عکس
با رونمایی از پوستر
» متن پیام اکبر زنجان‌پور به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی منتشر شد
... دیدن متن »

همزمان با رونمایی از پوستر متن پیام اکبر زنجان‌پور به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۹ منتشر شد.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پیام چهارمین سال گرامیداشت هفتم فروردین، مطابق با ۲۷ مارس، روز جهانی تئاتر، که از سال ۹۶ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی ایران به ثبت رسید، توسط اکبر زنجان‌پور نوشته شد.

متن پیام این هنرمند پیشکسوت و چهره شناخته‌شده عرصه فرهنگ‌وهنر به شرح زیر است:

«به نام خداوند هنرآفرین

هنرمند تئاتر با ذهن شاعر و عقل سرخ قدم برمی‌دارد و هیچ بایدی را برنمی‌تابد. انسان و این جهان هر لحظه به شکلی درمی‌آید و نتیجه این هنر و گشت‌وگذار زندگی کشف رازورمز این حیات می‌‌شود. هنرمندان تئاتر با آفرینش و ایجاد فضای ذهنی، آغازگر کشف رازهای زیاد می‌شوند در این جهان شگفت‌انگیز. در این چرخ‌ و گردش روزگار  هر هنرمندی به رازی دست خواهد یافت، مخصوص خودش. راز این هنرمند با دیگری کُرورکُرور فرق می‌کند. زیرا هر کدام به رازی جداگانه رسیده‌اند که این خود عین وصل است برای رسیدن به حقیقت بزرگ زندگی. بازی ‌و نمایش یک کشف ‌و راز است و هنر تئاتر بازی وصل است برای شناخت و آگاهی و اندیشه. شگفتی بزرگ این هستی در زیست‌ و بقاء بوده و بهترین اتفاق برای من آشنایی و پیوند با هنر تئاتر است. تئاتر برای من شغل نیست بلکه خود زندگی است. با آن نفس کشیده و این هنر به من عشق و امید و ایمان داده تا دنیا را بهتر درک کنم. هنر تئاتر به عنوان جادوی بزرگ، مخاطب را تحت ‌تاثیر و دگرگونی قرار می‌دهد تا در مقابل نمایش واقعه و رفتار آدم‌های زندگی آئینه و جلوه خود و دیگران شود.

اگر یک بار دیگر و دوباره فرصت زندگی را به من بدهند باز هم همین سرنوشت و همین عشق‌ و علاقه به تئاتر را دنبال خواهم کرد. با همه سختی و رنجی که در این راه داشته‌ام. من با یاران پرتلاش و استادان و جوانان مشتاق زیادی در صحنه تئاتر نفس کشیده‌ام. با تئاتر آموخته‌ام که می‌توانم وظیفه انسانی خود را با دنیای نمایش بهتر بشناسم. لحظات باشکوه زندگی من در درک و تجربه و کشف زندگی با این هنر بوده و من همیشه تلاش کرده‌ام با این هنر با‌اصالت منادی آرزوهای بزرگ برای مردم باشم. هنوز هم‌چون روزگار جوانی، صحنه و نمایش برای من پر از دلهره و شور و هیجان است. مقدس و قابل احترام. چیزی که به من قدرت و امید و آرزوی زنده بودن می‌دهد. ما میراث ارزشمندی که در پس تاریخ به ما رسیده را به دوش می‌کشیم. این سرزمین مهر با حضور هنرمندان لحظات جاودانه را تجسم ساخته و نمایش ایرانی با تنوع‌ و پیشینه خود گواه یک فرهنگ و سرمایه پرافتخار است. حضور جوانان مشتاق و خلاق و بااستعداد در هنر نمایش برای من مایه خوشحالی است و بسیاری از لحظات و حسرت‌های خود را در وجود و شور و علاقه این گروه می‌بینم. من آموخته‌ام که در هزارگونه و دنیای رنگارنگ تئاتر هیچگاه رسالت و ارزش و اهمیت این هنر را فراموش نکنم. تئاتر، هنری برای انسان‌سازی است تا مخاطب را در مواجهه با درد و رنج و تلخ‌کامی و خصلت‌های زشت و پلید بشری به دوستی و ایمان و نیکی و آگاهی سوق دهد. هر واقعه این جامعه و رفتار مردم  بستر مضمون آثار نمایشی بوده و اثری موفق خواهد بود که بتواند زبان حال و خواسته این مردم باشد. تئاتر فقط برای سرگرمی نیست و نمایشی که به مخاطب خود فکر و آگاهی می‌دهد هنری بااصالت است که می‌تواند زندگی ما را یک گام به جلو هدایت کند. در جهان صحنه باید دنیایی را بسازیم به دور از غم و رنج و خشونت که صلح و امید و زیبایی را نشر ‌دهد.

 نوروز خجسته و باستانی و تقارن آن با روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر را به همه ایرانیان و جامعه هنری تبریک عرض می‌کنم. سال کهنه با همه رنج و ملال و خاطرات بد و خوب آن تمام شد. این روزها که مردم من و جهان با یک بحران، ویروس و بیماری در ستیز هستند یقین دارم این مهمان ناخوانده در برابر همدلی و تلاش انسان خیلی زود شکست خواهد خورد. تاریخ پر از لحظه‌های ستیز و مبارزه انسان با بلا و سختی و رنج بوده و صحنه تئاتر همواره جلوگاه نمایش قدرت بشر بوده است.

 تئاتر و نوروز باستانی به ما نوید روزهای درخشان آینده را می‌دهد. اینجا نقطه‌ای است که ارزش و اهمیت این میراث باشکوه هویدا می‌شود. من اکبر زنجان‌پور، به عنوان عضوی از این خانواده نجیب و پرتلاش روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر را به عنوان نماد روزهای همیشگی این هنر، با عشق و امید فراوان مبارک می‌دانم. با آرزوی نیک‌ترین روزگار برای این سرزمین، امیدوارم جامعه هنرمندان تئاتر همواره در کنار این مردم بافرهنگ بوده و آن‌چه بر صحنه بزرگ و همیشگی نمایش شکل می‌گیرد چراغ روشن و پرفروغ آینده برای نیل به جهان مهر و دوستی باشد.»

پوستر روز ملی هنرهای نمایشی روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه در منزل اکبر زنجان‌پور، رونمایی شد و متن پیام به امضای این هنرمند پیشکسوت رسید.  رونمایی از پوستر  با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و رعایت توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا انجام شد. پوستر روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۹ توسط بهرام شادانفر، طراح و گرافیست طراحی شده است.

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 استقبال گسترده جامعه هنرهای نمایشی ایران از
نیلی خبر داد؛
» استقبال گسترده جامعه هنرهای نمایشی ایران از "جایزه بزرگ سرو"
... دیدن متن »

مدیرعامل انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس از استقبال گسترده هنرمندان و فعالان هنرهای نمایشی استانهای کشور از جایزه بزرگ سرو خبر داد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی بااعلام این خبر گفت: پس از اعلام رسمی برگزاری این جایزه بزرگ ملی با سیل ارسال آثار به دبیرخانه این رویدار فرهنگی هنری روبرو گردیدیم، به نحوی که از استقبال مردمی این جایزه غافلگیر شدیم که البته این موضوع مارابرای آینده تاترمقاومت و جریان تاترانقلاب و دفاع مقدس بسیارامیدوار کرد .

وی افزود: استقبال از این طرح به حدی بود ، ما به درخواست هنرمندان گرامی مجبور شدیم تا مهلت ارسال آثار راتمدید کنیم و همکاران بنده در انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس کماکان درحال دریافت آثار هستند.

نیلی اضافه کرد:تاکنون بیش از ۲۲۰  اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده و به طور قطعی تمامی استانهای کشور در این رویداد تاتری و اتفاق هنری نماینده و سهمی دارند و امیدوارم این موضوع باعث کشف وزمینه ساز شناسایی استعدادهای جدید و نوظهور در حوزه تاترانقلاب و دفاع مقدس قلمداد شود.

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران همچنین اضافه کرد:برگزاری این رویداد براساس فکر و ایده مشخصی، جدا از جوایز رسمی جشنواره تاتر مقاومت در انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس پایه ریزی شد و ما دراین جایزه که ابتکار و ایده خلاقانه اتاق فکر انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس می باشد به دنبال جریان سازی سالم و تقدیر ازفعالان حوزه تاترمقاومت می باشیم و برجسته سازی آثار نمایشی حوزه انقلاب و دفاع مقدس را وظیفه جدی خود دراین عرصه می دانیم.

دبیرهفدهمین جشنواره تئاترمقاومت با اشاره به نامگذاری هفته هنر انقلاب افزود : جای خالی این جایزه در سپهر فرهنگ و هنرایران و خصوصا حوزه تئاترانقلاب و دفاع مقدس خالی بود و جای تاسف دارد که نهادهای متولی و مسئولانی که مسئولیت مستقیم پرداختن و برجسته کردن چنین افراد و جریان هایی را دارند تاکنون به تقدیر از فعالان هنرهای نمایشی در حوزه انقلاب  و دفاع مقدس کمتر پرداخته اند که این موضوع جای گلایه دارد.

با حفظ احترام به هنرمندان تمام رشته های هنری کشور، متاسفانه در اکثر مراسم ها و تقدیرهایی که اتقاق می افتد هنرمندان تئاترو هنرهای نمایشی مظلوم واقع می شوند و درمقایسه با هنرسینما و تلویزیون و حتی هنرهای تجسمی درحق شان اجحاف بارزی صورت می گیرد.درصورتی که واضح و مبرهن است که هنرتئاتربخاطر زنده بودن و ارتباط رودرو و مستقیم هنرمند و مخاطب به عنوان هنرمادر شناخته می شود و جادارد که نوع نگرش مسئولان و رسانه ها به این رشته تغییر یابد.

نیلی همچنین از اعلام رسمی فراخوان هفدهمین جشنواره سراسری تاترمقاومت  در فروردین ماه ۹۹ خبر داد و گفت: امیدواریم جریان تاترانقلاب و دفاع مقدس به عنوان یک ژانر ملی بتواند بیش از پیش رونق یابد و از همینجا از کلیه فعالان و هنرمندان تاترکشور که در حوزه تاترانقلاب و دفاع مقدس در سال گذشته اثری خلق کردند صمیمانه تشکر می کنم و خداقوت و خسته نباشید عرض میکنم .

وی درپایان ابراز امیدواری کرد سال جدید علاوه بر سلامتی فرد فرد جامعه بزرگ و هنردوست ایران عزیز و رهایی از ویروس کرونا با شکوفایی و پویایی هنر و فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همراه باشد.

 

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان نخستین شادواره دنیای رنگی منتشر شد    | عکس
» فراخوان نخستین شادواره دنیای رنگی منتشر شد
... دیدن متن »

فراخوان نخستین شادواره دنیای رنگی  با شعار از کرونا امید و آگاهی می سازیم منتشر شد. 

به گزارش روابط عمومی نخستین شادواره جهانی دنیای رنگی، مؤسسه نمایش خلاق بازی و یادگیری امیدیه، گروه اتوبوس صلح و شادی، خانه تئاتر و جمعیت طلوع بی نشان ها (سرای مهر) نخستین شادواره جهانی دنیای رنگی را با محوریت « چه برنامه ای برای ایمنی خودمان در مواجهه با ویروس کرونا داشته باشیم »،  « فرهنگ انسانی (یاری رسان باشیم)»، «حفظ تندرستی و ایمنی خانواده (نوروز در خانه بمانیم )»، «کرونا دروازه بی مرز جهان (جهان مرز ندارد)» و «کرونا به ما آموخت که چشم ها را باید شست» را در نوروز سال ۹۹ برگزار می کند. 

متن فراخوان به شرح ذیل میباشد :

به نام حقیقت
نخستین شادواره دنیای رنگی 

سبک دل چو یاران به منزل رسند   نخسبد که واماندگان از پسند   
(سعدی)

دگر بار سنگینی پیام هم نوع دوستی بر گرده ی این گیتی گران آمده است و چون بازگشتی در نهایت شتاب اولیه ی تولد این آرمان در ذوق ذهن فریبنده مان میزند ؛
 آری به راستی کوچک ترین ریگی بر مسیر حرکت پر زرق و برق و ژست گونه ی این سامان ، واژگونی مهیبی در پی دارد ؟
آینده پاسخ مان را خواهد داد؛ همگان با ذهنی آشفته و دلی بسته بر امید بر بقای این سازمان بنا شده مان ، به نظاره نشسته ایم .
با احساسی از جنس باور و تردید ...
به هر گونه باید مسیر را طی کرد ، آزمونی جهان شمول بر ما اجبار شده است که تا زمان اعلام نتایج باید نشست و علاج ی بر حال و مروری بر راه پیموده از گذشته داشت.
علاجی از جنس اراده "عمومی"، حال آنکه می بایست مفهوم اش را از "اراده اکثریت" و " اراده همگان" مشخص کرد ؛
اراده اکثریت لزوما اراده عمومی نیست ، زیرا صرف اکثریت عددی اراده را عمومی نمی گرداند مگر اینکه برای خیر عمومی باشد.
تا زمانی که اراده فردی بر مسائل خصوصی و بقای شخصی توجه دارد، جمع اراده های فردی نمی تواند اراده عمومی را ایجاد کند . پس بر آنیم تا اراده عمومی مبتنی بر خیر عمومی را باری دیگر تمرین کنیم، در خانه بمانیم و بیش از نیاز مصرف مان ، بر انباشت هیجانی و اکثرا بی فایده اقلام گوناگون اصرار نورزیم،  باشد که شاید سایه رویای بشر دیگر بار دیده شود .


 محورها:
 «چه برنامه ای برای ایمنی خودمان در مواجهه با ویروس کرونا داشته باشیم » ،  « فرهنگ انسانی (یاری رسان باشیم)» ، «حفظ تندرستی و ایمنی خانواده (نوروز در خانه بمانیم )»  ، «کرونا دروازه بی مرز جهان (جهان مرز ندارد)» و «کرونا به ما آموخت که چشم ها را باید شست» 

شعار شادواره: از کرونا امید و آگاهی می سازیم .
 .
برگزارکنندگان:
"مؤسسه نمایش خلاق بازی و یادگیری" امیدیه و "گروه اتوبوس صلح و شادی" با همکاری خانه تئاتر و جمعیت طلوع بی نشان ها (سرای مهر)

اهداف شادواره:
- برقراری فضایی پویا در زمان قرنطینه خود خواسته خانگی
- تلطیف فضای روحی و روانی خانواده ها در سرتاسر نقاط جهان
-  نهادینه کردن شادی و امید بخشی در بحران ها
-  تثبیت خانواده بعنوان محور فرهنگ سازی
- پیوند ریشه ای کتاب خوانی و اندیشه ورزی با تئاتر و نمایش؛
- شناسایی و پرورش استعدادها؛
-  روشهای درک و شناخت و احترام به فرهنگهای مختلف همه ملت ها و اقوام جهان ؛
-  بکارگیری زبان ها و ابزارهای فرهنگی مختلف جهت تولید محتوی و اندیشه

جشنواره در پنج بخش :
۱. موسیقی
۲. پانتومیم
۳. نقاشی
۴. دابسمش
۵. استندآپ کمدی

و برای تمامی گروه های سنی :
 ۱. کودکان۲. نوجوانان ۳. جوانان و بزرگسالان  ۴. بخش ویژه خلاقیت خانواده

* شادواره به صورت رقابتی برگزار می شود.

شرایط ارسال آثار  :
۱.    آثار متقاضیان دراین پنج بخش می بایست پیش از این در هیچ جشنواره ای شرکت نکرده باشد.
۲.    نقاشی ها می تواند در رابطه با عید نوروز هم باشد
۳.    مواد و متریال نقاشی آزاد است.
۴.    زمان موسیقی فیلم و دابسمش و استند آپ کمدی۲دقیقه و به صورت افقی
۵.    اجرای همگانی  موسیقی ملت ها یا ملی
۶.    نقاشی ها را به همراه بادکنک ها ،گل های کاغذی و نوارهای رنگی وعروسک های کوچک دست ساز (کودکان کشور های فارسی زبان میتواند نمادهای نوروز مثل حاجی فیروز . عمو نوروز. ننه سرما و خاله گلبهار و...باشد) از پنجره ها ،بالکن ها دیوارها،راه پله ،درب حیاط و کوچه ویا پشت بام آویزان کنند و این مراسم را در تاریخ ۲۹ اسفند قبل از سال تحویل انجام و عکس و فیلم آن را ارسال کنید.
۷.    فیلم های با موبایل تهیه گردد.

آثار  (چه ایرانی و چه خارجی) توسط متقاضی به شماره واتس‌آپ ۰۹۳۶۶۲۱۳۴۲۵ و یا به آدرس پست الکترونیکی Namayesh.khallagh@gmail.com ارسال گردد.

* توجه ویژه: متقاضیان می بایست ابتدا و پایان فایل نام و نام خانوادگی، سن، تحصیلات، شماره ی تماس و شهر خود را با ذکر حضوردر شادواره رنگی را اعلام نمایند.
 
مهلت ارسال فایل های تصویری  تا ۳ فروردین  می باشد.

مکان دبیرخانه: موسسه نمایش خلاق بازی ویادگیری شهرستان امیدیه ۰۹۱۶۹۵۴۶۷۵۴
و سرای مهر طلوع بی نشانها می باشد.۳۳۱۷۰۰۱۶
ساعت کاردبیر خانه ۱۰ تا ۱۸

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اکبر زنجانپور هنرمند پیشکسوت و چهره شناخته‌شده عرصه فرهنگ‌وهنر، پیام چهارمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در ایران را می‌نویسد. | عکس
اکبر زنجانپور پیام روز ملی هنرهای نمایشی را می‌نویسد
» اکبر زنجانپور هنرمند پیشکسوت و چهره شناخته‌شده عرصه فرهنگ‌وهنر، پیام چهارمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در ایران را می‌نویسد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پیام چهارمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در ایران توسط اکبر زنجانپور صادر خواهد شد. 

هفتم فروردین‌ مطابق با ۲۷ مارس، روز جهانی تئاتر، از سال ۹۶ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسید و تاکنون سه جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور برگزار شده است. علی نصیریان، زنده‌یاد جمشید مشایخی و محمدعلی کشاورز هنرمندان پیشکسوتی بودند که به ترتیب، طی سه سال گذشته در پیامی این روز را به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی گرامی داشته‌اند.

اکبر زنجانپور هنرمند پیشکسوت و چهره‌ شناخته‌شده عرصه فرهنگ‌وهنر که نگارش پیام چهارمین سال گرامیداشت هفتم فروردین به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی را بر عهده گرفته است بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینماست که در عرصه تئاتر آثار فاخری از نویسندگانی چون آنتوان چخوف و آرتور میلر را کارگردانی کرده است. او بازی در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه آغاز کرد. زنجانپور سال ۱۳۴۹ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۳۶۵ نیز تدریس در دانشگاه را شروع کرد. او ۵۰ سال از عمر خود را در تئاتر سپری کرده است.

 

 

امیرمسعود فدائی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمید نیلی دبیر هفدهمین جشنواره تاتر مقاومت شد | عکس
» حمید نیلی دبیر هفدهمین جشنواره تاتر مقاومت شد
... دیدن متن »

رییس بنیاد فرهنگی روایت فتح دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت را منصوب کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، حمید نیلی مدیر عامل انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس باحکم سید محمد یاشار نادری، رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت منصوب شد.

در بخشی ازاین حکم آمده است:
نظر به تعهد تخصص و شایستگی جنابعالی شما را به عنوان دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت منصوب می نمایم.
امیداست بابهره گیری از توان و ظرفیت های بالقوه این هنر مهم و تاثیر گذار و با همدلی و همکاری خانواده بزرگ هنرهای نمایشی کشور شاهد جشنواره ای پویا و موثر در تراز فرهنگ و هنر ایران اسلامی باشیم.

«حمید نیلی» فارغ‌التحصیل مدیریت برنامه‌ریزی فرهنگی در مقطع کارشناسی ارشد است. ازجمله سوابق مدیریتی وی می‌توان به مدیرعاملی انجمن هنرهای نمایشی ایران، مشاور عالی دبیر شورای فرهنگ عمومی، مدیرعامل مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری بسیج اشاره کرد. همچنین در حوزه تهیه‌کنندگی هنرهای نمایشی نیز می‌توان به نمایش‌های چون: پرواز ۷۲، زمهریر، سکوت سرخ، نقل کوثر، اروند خون و بسیاری دیگر اشاره کرد.

هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت آذرماه سال ۹۹ و به همت انجمن تاترانقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شماره‌‌ی ۲۴۶ ـ ۲۴۷ ماهنامه‌‌ی نمایش منتشر شد | عکس
آخرین شماره‌ی مجله‌ی نمایش در سال ۹۸ بر روی پیش‌خوان
» شماره‌‌ی ۲۴۶ ـ ۲۴۷ ماهنامه‌‌ی نمایش منتشر شد
... دیدن متن »

جدیدترین شماره‌‌ی ماهنامه‌ی‌ نمایش، ویژه‌ی‌ اسفندماه ۹۸ـ فروردین ۹۹ با نگاه ویژه‌ به مراسم آیینی منتشر شد.

به گزارش  تیوال به نقل از روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نگاه ویژه‌‌ی این دو شماره‌ی متوالی ماهنامه‌ی‌ نمایش به مراسم آیینی می‌پردازد که مقاله‌های «راز ماندگاری» از دکتر یدالله آقاعباسی، «چراغ آیین در شبستان فرهنگ» از علی رضایی، «مُهره ریزان (حلقه‌ای از آیین‌های شادی‌آفرین نوروزی در همدان)» از احمد بیگلریان و «آیین‌ها، سامانه‌های پیوند و همدلی» از عبدالرضا فریدزاده تألیف و منتشر شده‌اند. در گفت‌وگوی این بخش، دو مصاحبه‌ی «رازهای شکوفایی هنر شرقی، اپرای سنتی تایوان» ترجمه‌ی گفت‌وگو با ما بائو ـ شان و «اصالت کهن...» گفت‌وگو با استاد هوشنگ جاوید را می‌توانید بخوانید.

نقدهای نمایش‌های «ولپُن»، «شک»، «کلوچه‌ی دارچینی»، «بوقلمون» و «بیگانه در خانه» در بخش نقد تئاتر ماهنامه چاپ شده‌اند. مقاله‌ی «نقشینه، نقاش هنر و اخلاق بر صحنه‌ی تئاتر ایران» به قلم پیمان شیخی از دیگر مطالب این بخش است.

سرمقاله‌ی «نوروز، اسطوره مرگ و رستاخیز در ایده کیهانی» به قلم نصرالله قادری، گفت‌وگو با دکتر جمشید ملک‌پور با عنوان «تا روزگار در آینده چه قلم زند»، گفت‌وگو با مهدی رحمانی «فتحنامه‌ی کلات داستانی پر از رمز و راز» و گفت‌وگو با مهدی فرشیدی با نام «خدمت به نظام سرمایه‌داری و خیانت به نظام انسانی» از دیگر بخش‌های قابل خواندن این شماره هستند.

نکوداشت این دو شماره‌ی مسلسل، طبق روال سال‌های پیش به دو شخص، یعنی هواس پلوک و کمال‌الدین غراب اختصاص دارد که یادداشت‌ها و نیز مصاحبه‌هایی تحت عناوین «تئاتر، نیروی شگرف عاطفی» گفت‌وگو با هواس پلوک و «انگیزه‌ی من شهرت نبود» گفت‌وگو با کمال‌الدین غراب را در بر می‌گیرد.

شماره‌‌ی ۲۴۶ـ ۲۴۷ ماهنامه‌‌ی نمایش ویژه‌ی ویژه‌ی‌ اسفندماه ۱۳۹۸ ـ فروردین ۱۳۹۹ به مدیر مسئولی شهرام کرمی و سردبیری نصرالله قادری در ۲۰۰ صفحه و با بهای ده‌ هزار تومان برای عموم علاقه‌مندان حوزه‌ی تئا‌تر زیر نظرِ دفتر پژوهش و انتشارات نمایش چاپ و توزیع شده است.

امیر مسعود این را خواند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان مسابقه نمایش عروسکی «بچه‌ها و عروسک‌ها مقابل کرونا» منتشر شد | عکس
» فراخوان مسابقه نمایش عروسکی «بچه‌ها و عروسک‌ها مقابل کرونا» منتشر شد
... دیدن متن »

همزمان با شیوع ویروس کرونا، مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فراخوان مسابقه نمایش عروسکی «بچه‌ها و عروسک‌ها مقابل کرونا» را منتشر کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، همزمان با شیوع ویروس کرونا، مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فراخوان مسابقه نمایش عروسکی «بچه‌ها و عروسک‌ها مقابل کرونا» را منتشر کرد. در این مسابقه، کودکان با عروسک‌هایی که در خانه دارند نمایش عروسکی اجرا می‌کنند و با ارسال فیلم این اجراها، در مسابقه شرکت می‌کنند.

 موضوع نمایش‌ها
موضوع نمایش‌های عروسکی به طور کلی فعالیت‌هایی است که در این روزها و ایام نوروز برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام می‌گیرد و آثار باید در محورهای زیر باشد:
الف ـ بهداشت فردی
ب ـ روش‌های پیشگیری از بیماری کرونا
ج ـ نحوه برخورد با شایعات و دامن نزدن به آنها
د ـ رعایت موارد فوق در عید نوروز و رسومات سنتی
هـ ـ موارد آزاد درباره بیماری کرونا
 
معیارهای ارزیابی ویدئوها
در این مسابقه ویدئوهایی حائز بیشترین امتیازات خواهند شد که شرایط زیر را دارا باشند:
ـ طراحی قصه کوتاه با در نظر داشتن موضوعات مطرح‌شده در فراخوان
ـ استفاده از زبان طنز در طراحی قصه و اجرا
ـ استفاده از عروسک‌های خانگی کودکان
ـ بهره‌گیری از فضای اتاق کودکان و استفاده خلاقانه از این فضا برای دکور نمایش
ـ مشارکت کودکان و نوجوانان در عروسک‌گردانی، صداسازی عروسک‌ها و یا بازی با عروسک‌ها

شرایط ضبط و ارسال ویدئوها
برای فیلمبرداری از نمایش‌ها، توجه به این نکات ضروری است:
ـ رعایت اصول حرفه‌ای تصویربرداری لازم نیست.
ـ ضبط ویدئوها با یک دوربین ساده و یا موبایل صورت بگیرد.
ـ ویدئوها از کیفیت مناسب  صدا، نور و تصویر برخوردار باشد.
ـ زمان ویدئوهای ارسالی حداکثر ۵۰ ثانیه باشد.
ـ دوربین (موبایل) در حالت افقی و ثابت، نمایش را ضبط کند.
 
شرایط ارسال آثار
ـ ویدئوها از طریق پیام‌رسان واتساپ به شماره ۹۳۵۱۰۰۵۹۹۱ ارسال شود.
ـ مشخصات زیر در یک برگه A۴ نوشته شده و قبل از شروع نمایش به مدت دو ثانیه جلوی دوربین نمایش داده شود:
۱ ـ نام نمایش
۲ ـ نام و نام خانوادگی سرپرست خانواده
۳ ـ نام و سن کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده
۴ ـ شماره تماس سرپرست خانواده
ـ مهلت ارسال آثار تا پایان روز ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ است.

ویدئوهای برگزیده در روز ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۹ و همزمان با سالروز ولادت امام زمان(عج) معرفی می‌شود.
برای رعایت نکات بهداشتی، اعلام ویدئوهای برتر به صورت مجازی و در صفحه اینستاگرام سازمان فرهنگی هنری به نشانی farhangsara انجام خواهد شد.

 جوایز آثار برگزیده
جوایز مسابقه نمایش عروسکی «بچه‌ها و عروسک‌ها مقابل کرونا» به شرح زیر است:
ـ بهترین ویدئو مبلغ ۲۰ میلیون ریال
ـ سه ویدئوی اول هر یک مبلغ ۱۵ میلیون ریال
ـ سه ویدئوی دوم هر یک مبلغ ۱۰ میلیون ریال
ـ سه ویدئوی سوم هر یک مبلغ ۵ میلیون ریال

امیر مسعود این را خواند
Samira و امیرمسعود فدائی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهلت ارسال آثار جایزه بزرگ سرو تا ۲۵ اسفندماه تمدید شد. | عکس
تمدید مهلت ارسال آثار جایزه بزرگ سرو
» مهلت ارسال آثار جایزه بزرگ سرو تا ۲۵ اسفندماه تمدید شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس جواد تمدنی مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اعلام این خبرگفت: با توجه به استقبال گسترده گروه های نمایشی  سراسر کشور و درخواست هنرمندان تئاتر مقاومت از اقصی نقاط ایران اسلامی برای تمدید مهلت ارسال آثار، زمان دریافت اطلاعات آثار مربوط به جایزه بزرگ سرو تا ۲۵ اسفندماه سال جاری تمدید شد.

تمدنی افزود: تا کنون آثار بسیاری از کلیه استان های کشور از هنرمندان و جامعه شریف و فرهیخته تئاتر مقاومت به انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس رسیده است و با در نظر گرفتن شرایط روز کشور و استقبال هنرمندان و نیز نظر مساعد شورای سیاستگذاری این زمان را تا ۲۵ ماه جاری تمدید کنیم.

وی درادامه اضافه کرد: تاکنون علاوه بر تماشاخانه های خصوصی و دولتی،نهادها و سازمان های مرتبط همچون سازمان بسیج هنرمندان کشور،حوزه هنری،بنیادحفظ آثارونشرارزش های دفاع مقدس،سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و انجمن های نمایشی سراسر کشور آثار منتخب خود را به صورت سازمانی به دبیرخانه ارسال نموده اند و علاوه براین نیز هنرمندان و گروه های نمایشی نیز می توانند با تکمیل فرم درخواستی در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری مشارکت کنند.

 

مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود: برای سهولت کار دوستان در سراسر کشور علاوه بر راه های ارتباطی اعلام شده، رایانامهsarvprize1398@gmail.com نیز در دسترس عموم قرار داده شده تا اطلاعات مربوط به آثار به اجرا در آمده با موضوعات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون ارسال گردد.

وی همچنین اضافه کرد: کلیه گروه های نمایشی اعم از صحنه ای و خیابانی نیز می توانند تا ۲۵ اسفندماه از طریق رایانامه مذکور و واتس آپ ۰۹۳۵۶۱۰۶۱۴۴ اطلاعات درخواستی را به دبیرخانه ارسال نمایند.

نخستین دوره جایزه بزرگ سرو با هدف تجلیل و تقدیر از آثار برگزیده تئاتر مقاومت کشور و همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی در فروردین ماه سال ۹۹ و به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید