کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 05:44:20 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خبر
درباره نمایش واجد شرایط i
بازگشایی خانه نمایش دا با «واجد شرایط» | عکس
نمایش «واجد شرایط» به نویسندگی آیدین آقازاده و تهیه کنندگی تیما قاسمیان از پانزدهم تیر ماه ساعت ۲۰:۳۰ در سالن اجرا خانه نمایش دا روی صحنه خواهد رفت.
بازگشایی خانه نمایش دا با «واجد شرایط»
به گزارش تیوال از روابط عمومی خانه نمایش دا، این تماشاخانه پس از نزدیک به پنج ماه تعطیلی به دلیل شیوع بیماری کرونا با اجرای نمایش «واجد شرایط» به کارگردانی مصطفی کزازی آغاز به کار ...
دیدن ادامه ››

به گزارش تیوال از روابط عمومی خانه نمایش دا، این تماشاخانه پس از نزدیک به پنج ماه تعطیلی به دلیل شیوع بیماری کرونا با اجرای نمایش «واجد شرایط» به کارگردانی مصطفی کزازی آغاز به کار خواهد کرد.

نمایش «واجد شرایط» به نویسندگی آیدین آقازاده و تهیه کنندگی تیما قاسمیان از پانزدهم تیر ماه ساعت ۲۰:۳۰ در سالن اجرا خانه نمایش دا روی صحنه خواهد رفت.

رضا پهلوان، سعید خدادوست، آتنا دولت آبادی، حسین عارفی کیا، مریم محمدوند بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش خواهند پرداخت.

در خلاصه داستان نمایش «واجد شرایط» آمده است: هنرمندی قصد دارد برای خلق اثر جدید خود از رابطه‌های عاشقانه در زمان‌های مختلف تاریخ الهام بگیرد، شناخت او از گذشته باعث میشود در زندگی امروزی خود به مشکل بر بخورد.

علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند با مراجعه به سایت تیوال برای خرید بلیت این اثر اقدام نمایند، شایان ذکر است تمامی تماشاگران تنها با داشتن ماسک قادر به تماشای اثر خواهند بود، گفتنی است که خانه نمایش دا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان علاقمندان خواهد بود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
تئاتر ایران برنامه‌ریزی مدون ندارد | عکس
رئیس سازمان بسیج هنرمندان با اشاره به این که تئاتر به پشتوانه پژوهشی نیاز دارد، گفت: مرکز هنرهای نمایشی باید در کنار جشنواره‌های مختلف، تمام فعالیت‌های تئاتری کشور را مورد نظر و توجه قرار دهد.
تئاتر ایران برنامه‌ریزی مدون ندارد
برنامه پرده آخر با موضوع آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس، امیر نصیربیگی (رئیس سازمان بسیج هنرمندان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. امیر نصیربیگی در برنامه «پرده آخر» گفت: ...
دیدن ادامه ››

برنامه پرده آخر با موضوع آسیب‌شناسی تئاتر دفاع مقدس، امیر نصیربیگی (رئیس سازمان بسیج هنرمندان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امیر نصیربیگی در برنامه «پرده آخر» گفت: محوری بودن جشنواره‌های تئاتری یکی از مهم‌ترین آفت‌های حوزه تئاتر کشور است.

وی افزود: جشنواره فقط بخشی از پازل کلی برنامه‌ریزی‌های تئاتر است و این دست از رویدادها قرار است ما را به سرمنزل اصلی برسانند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان اضافه کرد: متاسفانه ما الان در حوزه تئاتر کشور برنامه – تولید و اجرایی – مدون و خوبی نداریم.

وی با اشاره به این که اتفاقات ناشی از برگزاری جشنواره فقط چند سال اثر گذاری دارند، عنوان کرد: معمولا نکته‌ها و اتفاقات حاضر در یک جشنواره پس از ۳ تا ۵ سال اثر خود را از دست می‌دهند و در برخی از مواقع هم جشنواره‌ها از مسیر اصلی خودشان منحرف می‌شوند.

امیر نصیربیگی با بیان این که جریان تئاتر کشور باید برنامه مدون داشته باشد، اظهار داشت: محورهای تولیدی و اجرایی و آموزشی باید در برنامه‌ریزی‌های کلان تئاتر کشور مورد نظر قرار بگیرند.

وی افزود: برگزاری جشنواره در مسیر حفظ و انسجام جریان تئاتری کشور می‌تواند به پیشبرد برنامه‌ریزی‌های کلان کمک کند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان تاکید داشت: مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی حوزه تئاتر باید بتواند نقش مجموعه‌ها و نهادهای حمایتی را در برنامه‌ریزی‌های کلان تئاتر ترسیم کند و سیاست‌گذاری‌های مختلف را در مسیری درست و کلان تنظیم کند.

وی ادامه داد:‌ مرکز هنرهای نمایشی باید در کنار جشنواره‌های مختلف، تمام فعالیت‌های تئاتری کشور را مورد نظر و توجه قرار دهد و برای هر یک از حوزه‌ها برنامه‌ریزی دقیقی را ارائه دهد.

امیر نصیربیگی اضافه کرد: مرکز هنرهای نمایشی باید در برنامه‌ریزی‌های کلان خود میزان حمایت‌ از حوزه‌های مختلف تئاتری را مشخص کند.

وی با اشاره به ضعف‌های مدیریتی حوزه تئاتر، توضیح داد: متاسفانه مدیران قبلی تئاتر در ایران علاقه و یا اعتقادی به بخش پژوهش در حوزه تئاتر نداشته‌اند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان افزود: اگر ما پژوهش را در محوریت مدیریت تئاتر قرار می‌دادیم، امروز همان پژوهش‌ها می‌توانستند مسیر درست را به ما نشان بدهند.

وی ادامه داد:‌ از آن‌جایی که پژوهش موضوعی ویترینی نیست و مدیران نمی‌توانند با آن عکس بگیرند، این حوزه توجه نمی‌کند.

امیر نصیربیگی تاکید داشت:‌ تئاتر کشور زمانی سامان می‌یابد که پشتوانه پژوهشی داشته باشد.

وی با اشاره به این که بسیاری از نویسندگان خوب حوزه دفاع مقدس امروزه کم‌کار شده‌اند، توضیح داد: دلیل اندک بودن حمایت‌ها از فعالان تئاتر دفاع مقدس، فعالیت خوب و ویژه‌ای در این حوزه شکل نمی‌گیرد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان افزود: برنامه‌ریزان حوزه تئاتر باید زمینه حضور فعالان تئاتر را فعال کنند و با سیاست‌های مختلف، برای انجام کار انگیزه ایجاد کنند.

وی ادامه داد: مسئولین باید با ارائه بسته‌های حمایتی مختلف حالِ خوب موجود در تئاتر را دو مرتبه احیا کنند.

امیر نصیربیگی در گفتگو با برنامه «پرده آخر» با اشاره به موازی‌کاری‌های زیاد حوزه تئاتر، اظهار داشت: سازمان بسیج هنرمندان برای جلوگیری از ایجاد موازی‌کاری در حوزه تئاتر خط و مشی دقیقی را برای فعالیت‌های خود مشخص کرده است.

وی با اشاره به این که هنرمند برای دستیابی به نقطه ثبات به فرآیند های آموزشی متنوعی نیاز دارد، افزود: بسیج هنرمندان، در تلاش است تا از طریق برنامه‌های مختلف تولیدات آموزشی حوزه تئاتر را مورد حمایت قرار دهد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان ادامه داد: تولیدات حرفه‌ای این سازمان در «بنیاد روایت فتح» شکل می‌گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سال‌ها قبل فعالان تئاتر دفع مقدس به واسطه اقدامات نهادهای مختلف به سفرهای متعددی می‌‌رفتند و از نزدیک با مناطق جنگی و مقاومت آشنا می‌شدند.

نصیربیگی ادامه داد: وقتی که یک تولید‌کننده از نزدیک با فضای دفاع مقدس آشنا می‌شود، از شعار و کلی‌گویی فاصله می‌گیرد و به اصل مطلب می‌پردازد.

وی با اشاره به این که تئاتر دفاع مقدس امروزه درگیر تکرارها و گلیشه‌ها شده است، توضیح داد: مسئولین و دبیرهای جشنواره‌های مختلف باید از ورود نمایشنامه‌های تکراری به روند رقابت و مسابقه جلوگیری کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره نمایشنامه‌خوانی مادر خانه i
اجراخوانی 
نمایشنامه خوانی " مادرخانه " با طراحی و کارگردانی حمید عبدالحسینی
اجراخوانی  "مادرخانه"  به روی صحنه رفت
  حمید عبدالحسینی ،  نمایشنامه " مادرخانه  " نوشته مهدی ایوبی را در تماشاخانه  ایران تماشا درقالب اجراخوانی به روی صحنه برد .  بنابراین گزارش در خوانش این اثر که به ...
دیدن ادامه ››

 

حمید عبدالحسینی ،  نمایشنامه " مادرخانه  " نوشته مهدی ایوبی را در تماشاخانه  ایران تماشا درقالب اجراخوانی به روی صحنه برد . 

بنابراین گزارش در خوانش این اثر که به تهیه کنندگی منصور یزدانی و در موسسه فرهنگی هنری تصویر یزدان ایرانیان مراحل تولید راسپری نموده است ؛غزاله آبی ، سمانه بیات ، نسیم پورسلیم ، آرزو جابری ، علی حیدری ، حمیده دهقان نیری ، فائزه زرکش بهاری و آرام طالشی به عنوان نقش خوان حضور داشتد.

ازدیگر عوامل آن می توان به  موسسه فرهنگی هنری تصویر یزدان ایرانیان( مجری طرح ) ، مریم تقی زاده ( جانشین تهیه کننده ) ،  آرام طالشی ( دستیارکارگردان و برنامه ریز)، علیرضا پرتوی (افکتور) ، مصطفی باطنی  ( نورپرداز )  ، حامدفروغی پور ( سرپرست امور اجرا ) ، عاطفه فرهنگی کیا ( عکاس ) ،  فرهاد ملوندی (روابط عمومی) ، سمانه بیات ( انتخاب موسیقی ) ، حمیده دهقان نیری( طراح لباس )  و آرام طالشی ( گرافیست ، طراح پوستر و بروشور )  اشاره کرد . 

نمایشنامه خوانی " مادرخانه " با طراحی و کارگردانی حمید عبدالحسینی و با مشارکت خانه ارگانیک _ سفره سلامت ( صنایع غذایی سانلی ) ، روز جمعه سیزدهم تیرماه ۹۸ ساعت ۲۰:۳۰ در تماشاخانه ایران تماشا با رعایت کلیه ی پروتکل های بهداشتی و برمبنای ۵۰ درصد ظرفیت سالن به روی صحنه رفت.

درخلاصه داستان این نمایشنامه آمده بود : 

سال خون بود و زمین !

سال مرگ ، 

سال فرار از قوم ظالمین . 

سالی که آب ، خون جاری دررودخانه ...

دختری بودم که تازه خون ناپاکم می کرد و رودخانه غسلم می داد . 

تنها دختری که آب باخودش نبرد ...

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره نمایش یازده جریحهٔ روح i
‎صادق هدایت در  «یازده جریحهٔ روح» | عکس
‎یادداشتى بر «یازده جریحهٔ روح»/صادق هدایت وجدان معذب ایران معاصر است.
‎صادق هدایت در «یازده جریحهٔ روح»
‎به نقل تیوال از روابط عمومى نمایش  «یازده جریحهٔ روح»، فرزاد امینى که پیش از این نمایش هاى «هیپولیت»، «ترس و لرز»، «عشق سالهای وبا» و ...
دیدن ادامه ››

‎به نقل تیوال از روابط عمومى نمایش  «یازده جریحهٔ روح»، فرزاد امینى که پیش از این نمایش هاى «هیپولیت»، «ترس و لرز»، «عشق سالهای وبا» و «آه شهلا این گاوی که جلوم داره راه میره اسمش داوده» را کارگردانی کرده است، به تازگی جدید ترین اثر خود، «یازده جریحهٔ روح» را در تئاتر مستقل به روی صحنه برده است.

‎فرزاد امینى درباره ى این اثر  نمایشى که براساس مجموعه  «سه قطره خون» نوشته ی صادق هدایت ساخته شده است، چنین نوشت:

‎"سالها پیش بود، مرداد ١٣٩٢، در جریان شبهای اجرایم از «من از سگ بودنم چیزهای جدیدی فهمیده بودم» که بر اساس قصهٔ سگ ولگرد صادق هدایت نوشته بودم، عمیقاً به داستان کوتاه "مردى که نفسش را کشت" فکر میکردم که میبایست آن را به اجراى تئاتر درآورم. آنموقع اما هنوز  به تمامىِ داستانهاى "سه قطره خون" براى تئاتر فکر  نمیکردم. چندین سال گذشت تا کارهاى دیگرى به سرانجام رسد: "آه شهلا این گاوى که جلوم داره راه میره اسمش داوده" ، "عشق سالهاى وبا"، "هیپولیت" و "ترس و لرز". براى اجراى هیپولیت به دعوت فستیوال تئاتر زوگرافو در یونان، آتن بودم و سپس سفرى کوتاه به پاریس داشتم و آنجا به قبرستان پرلاشز رفتم، جایى که صادق هدایت و غلامحسین ساعدى براى ابد آرمیده اند. بر  مزار هدایت ساعتى نشستم و به ایران فکر میکردم. [هدایت وجدان معذبِ ایران معاصر است. یا به قول هگل: "آگاهى نگونبخت".] آنجا بود که به هدایت گفتم من با سه کار تو کار دارم؛ اولین آن مجموعهٔ "سه قطره خون" است، هر یازده داستان کوتاهش. دومین و سومین آن هم بماند تا بعد. همانجا بود، بر سر همان مزار، که تصمیم گرفتم تمام یازده داستان"سه قطره خون" را به نمایش دراورم. مجموعه داستان «سه قطره خون» برجسته ترین اثر مدرنِ ادبیات در زمانهٔ مدرن ایران است، در زمینهٔ داستان کوتاه. فکر کردن به صادق هدایت و تداوم اندیشهٔ کریتیکال و پرابلماتیک مدرنِ هدایت را یک رسالتى در زندگیم دانسته ام. و این امر برایم مسئله ای روشنفکرانه و جامعه شناسانه یا روانشناسانه نبوده، بلکه هدایت امر پرابلماتیک و آشکارگی جراحت روح  تاریخ فرهنگی ماست. او به جامعه شناسی های مارکسیستی-سوسیالیستی یا جامعه شناسی پاتریالکال پست مدرنیستی یا روانشناسی گرایی یا مواجهات روشنفکری تقلیل نمیابد. علی ایحال، از پاریس بازگشتم. پایم که به تهران رسید، یعنى شهریور ١٣٩٦ نوشتنش را آغاز کردم و آبان  هم تمریناتش را. سه سال است روز و شبم را تسخیر کرده. در این گذار سه سالهٔ سخت، اما « نمایش هیپولیت در تئاتر مستقل تهران-مرداد۹۷» و سپس در «فستیوال تئاتر برگامو در ایتالیا-مرداد۹۸» به اجرا درامد و نیز « نمایش ترس و لرز در تئاتر شهرزاد-بهمن ۹۷» تا پرستارى و مراقبت از "یازده جریحه روح" در این فواصلِ توقف و از سر گیرى تمرینها مانند فشارِ تمناىِ انگشتهاى زیبا و لطیفِ کودک بر تن مادر باشد که:«مادر رهایم نکن!». این کاروان خسته، در این راه صعب و جافرسا، در تئاتر مستقل تهران آرام گرفت و حالا با توجه مشفقانهٔ «تئاتر مستقل تهران» و مدیریت فرهیخته اش؛جناب آقای مصطفی کوشکی؛هنرمند و کارگردان پیشرو، با افتخار زیباترین لحظهء زندگیم را از پس بیش از بیست سال کار تئاتر، با بازیگران توانا و خوبم، به همراه ایشان که چه سختکوش و مصمم بودند، که جانبخش یازده جریحهء روح اند، براى همیشه به یادبود، ثبت خواهیم کرد. "

‎مهدی بازدار، نازنین زهرا برومند، محمد پسندیده کار، سروش حائری، آزیتا رحیمی، فرزانه فرجی، نیلوفر فولادی، مونا کریمی، کیانا کریم پور، مهربان کشاورزی، رضا میرجلیلی بازیگران این نمایش هستند.

‎سایر عوامل این نمایش عبارتند از طراح لباس: غزاله فراهانی کیا، طراح صحنه: امیر خسروی، طراح نور: حسن محمدی، طراح پوستر و بروشور: ماندانا روز خوش، عکاس: شیرین جهان زاده، طراح تیزر: بهرام رامه، مشاور رسانه ای و مدیر تبلیغات: مریم شریعتی، تبلیغات مجازی: گروه هنری پژواک.

‎این اثر نمایشی هر شب تا پایان تیرماه ساعت ٢١ در تئاتر مستقل به روی صحنه می رود.

‎ علاقه مندان جهت خرید اینترنتی بلیت این نمایش می توانند به سایت تیوال مراجعه کرده و یا با شماره ٠٩٣٥٥٦٢٩٨٢٢ تماس بگیرند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
همکاری انجمن صنفی تئاتر تهران با کارگروه مد لباس | عکس
صنف تئاتر تهران با کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، تفاهم همکاری امضاء کرد.
همکاری انجمن صنفی تئاتر تهران با کارگروه مد لباس
صنف تئاتر تهران با کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، تفاهم همکاری امضاء کرد. به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران، طی جلسه‌ای مبنی بر مشارکت طرفین در تولید و استفاده ...
دیدن ادامه ››

صنف تئاتر تهران با کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، تفاهم همکاری امضاء کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران، طی جلسه‌ای مبنی بر مشارکت طرفین در تولید و استفاده از توانایی طراحان کشور با نگاه به هنر ایرانی-اسلامی در زمینه‌ی لباس و پوشش هنرمندان تئاتر با تأکید بر همکاری و مشارکت طرفین بر حمایت هنرمندان تئاتر و طراحان لباس در زمینه‌های مختلف و برنامه‌ها تفاهم‌نامه‌ای مابین میرعلیرضا دریابیگی، رئیس انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران، با سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضاء شد.

از اهم موارد مورد تفاهم می‌توان به مشارکت در تولید و اجرای نمایش‌های ایرانی، برگزاری سمپوزیم و جشنواره، نشست‌های پژوهشی، تولید برنامه‌های تلویزیونی، رویدادهای هنری و نمایشگاه‌ها، چاپ و نشر انواع کتاب و نشریات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی مهارت‌افزایی و... اشاره کرد

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره نمایش باب اسفنجی کرگدن i
میزبانی «تئاتر مستقل تهران» از گروه سنی نوجوان و جوان | عکس
«باب اسفنجی کرگدن» روی صحنه می‌رود
میزبانی «تئاتر مستقل تهران» از گروه سنی نوجوان و جوان
  «باب اسفنجی کرگدن» روی صحنه می‌رود هم‌زمان با آغاز پیش‌فروش بلیت از امروز شنبه (چهاردهم تیرماه)، «باب اسفنجی کرگدن» ویژه گروه سنی نوجوان و جوان ...
دیدن ادامه ››

 

«باب اسفنجی کرگدن» روی صحنه می‌رود

هم‌زمان با آغاز پیش‌فروش بلیت از امروز شنبه (چهاردهم تیرماه)، «باب اسفنجی کرگدن» ویژه گروه سنی نوجوان و جوان به جمع اجراهای مجموعه تئاتر مستقل تهران پیوست. 

‎به گزارش تیوال از روابط عمومی تئاتر مستقل تهران، «باب اسفنجی کرگدن»، تازه‌ترین تولید گروه نمایش «بچه‌های شاهکار» از ۲۲ تا ۲۷ تیر ماه ساعت ۱۹:۳۰ در تئاتر مستقل تهران به صحنه می‌رود.

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی «سامی صالحی ثابت» تازه‌ترین تولید «بچه های شاهکار» است که برای گروه سنی نوجوان و جوان و در مدت زمان محدود (شش روز) به اجرا در می‌آید.

‎در خلاصه نمایش آمده است: عده‌ای نوجوان و جوان گوشه‌ای از شهر، یک بازی نمایشی ترتیب داده‌اند. بازی آن‌ها تلفیقی از نمایشنامه «کرگدن» نوشته اوژن یونسکو و انیمیشن «باب اسفنجی » است: ‎در دنیای ز یر آب، بنا به دلیلی نامعلوم، همه از جمله دوستان و آشنایان باب اسفنجی یکی یکی تبدیل به کرگدن می‌شوند. هیچ کاری از دست باب اسفنجی ساخته نیست. او نه تنها نمی‌تواند دوستانش را از «تبدیل شدن» منصرف کند که مورد تمسخر و استهزاء آنها هم قرار می‌گیرد. همه باب اسفنجی را سرزنش می‌کنند که چرا به کرگدن تبدیل نمی‌شود. در انتهای نمایش باب اسفنجی...

‎هادی صالحی ثابت، صبا مرادیان، هلیا حسن زاده، مینو سادات متقی، مانا مکری، نگار حمزه پور، بهار عفت منش، سارینا بنیانی، رادمان منفرد، مهرداد امانی، امیرپاشا عبدی، علیرضا خدابخش در نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. 

همچنین ‎عوامل نمایش عبارتند از: نویسنده و کارگردان، سامی صالحی ثابت؛ ‎دستیاران کارگردان، مینو سادات متقی، رادمان منفرد و علیرضا خدابخش؛ طراح نور، علی جمالی؛ ‎طراح پوستر، رامین غلامی برجی؛ ‎طراحی لباس، صحنه، موسیقی و تبلیغات، گروه بچه‌های شاهکار؛ ‎عکاس، بردیا حقی؛ ‎طراح تیزر، مریم خدابخش؛ ‎روابط عمومی و تبلیغات مجازی، روژین ستاری.

پیش‌فروش بلیت این نمایش از امروز شنبه چهاردهم تیرماه در سایت تیوال آغاز شده است. 

لازم به اشاره است که هم‌اکنون نمایش‌های «است» به کارگردانی پرنیا شمس و «یازده جریحه روح» کاری از فرزاد امینی به ترتیب در ساعت‌های 19 و 21 در «تئاتر مستقل تهران» به صحنه می‌روند. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
معرفی دبیر و شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر | عکس
معرفی دبیر و شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر
اعضای شورای سیاستگذاری و دبیر سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت ...
دیدن ادامه ››

اعضای شورای سیاستگذاری و دبیر سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز چهارشنبه ۱۱ تیرماه، در احکامی جداگانه هوشنگ توکلی، ایرج راد، مریم معترف، حسین مسافرآستانه، قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی) و برزین ضرغامی (مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران) را به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منصوب کرد.

در حکم اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر آمده است: «سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با توجه به پیشینه این رویداد و ضرورت‌های امروز تئاتر کشور مستلزم بهره‌مندی از خرد جمعی و دیدگاه‌های هنرمندان مجرب است.
به استناد آیین‌نامه برگزاری جشنواره تئاتر فجر  مفتخریم از حضور و تجربه ارزشمند شما به عنوان؛ «عضو شورای سیاست‌گذاری سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر » بهره‌مند باشیم.
امید که با برنامه‌ریزی مناسب و مدون، همراهی و تلاش خلاقانه هنرمندان شریف تئاتر شاهد جشنواره‌ای شایسته و اثرگذار باشیم.»
همچنین بنا به پیشنهاد مدیرکل هنرهای نمایشی و تایید شورای سیاستگذاری جشنواره و با حکم سیدمجتبی حسینی، حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شد.

در متن حکم او آمده است:
«جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عنوان بزرگترین رویداد تئاتر کشور واجد شأن و جایگاه ویژه‌ای است که بی‌گمان صیانت از این جایگاه و ارتقاء آن بر متولیان و دست‌اندرکاران این اتفاق بزرگ هنری لازم و ضروری است. به استناد آیین‌نامه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، به پیشنهاد مدیرکل محترم هنرهای نمایشی و  تأیید شورای سیاست‌گذاری جشنواره به موجب این حکم به عنوان  «دبیر سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر» منصوب می‌شوید.

شرایط ویژه سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا مستلزم تدابیر متناسب با شرایط با هدف صیانت از سلامت هنرمندان، مخاطبان و همکاران است که ان‌شاءالله با تدابیر جنابعالی و همراهی مجموعه همکاران انجام خواهد شد.

امید که در سایه الطاف پروردگار، با مشارکت و همراهی هنرمندان و صاحبنظران تئاتر کشور در برگزاری هرچه شایسته‌تر این جشنواره موفق و پیروز  باشید.»

نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره، صبح امروز چهارشنبه ۱۱ تیرماه با حضور اعضای شورا و معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و احکام اعضای شورا و دبیر جشنواره اعطا شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دیدار مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با هنرمند متعهد و جانباز سینما و تئاتر | عکس
حمید نیلی با رضا ایران‌منش هنرمند و بازیگر جانباز سینما، تئاتر و تلویزیون دیدار و گفت‌وگو کرد
دیدار مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با هنرمند متعهد و جانباز سینما و تئاتر
حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با رضا ایران‌منش هنرمند و بازیگر جانباز سینما، تئاتر و تلویزیون دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع ...
دیدن ادامه ››

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با رضا ایران‌منش هنرمند و بازیگر جانباز سینما، تئاتر و تلویزیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در این عیادت که در شهر کرمان و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، جمعی از مدیران ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان و‌ مدیر تماشاخانۀ سرو برگزار شد، حمید نیلی ضمن آرزوی سلامتی برای این بازیگر ارزنده و توانمند سینما و تئاتر، بر لزوم بهره‌مندی جامعۀ فرهنگی و هنری کشور از تجارب ارزشمند این چهرۀ برجسته تأکید کرد.

وی افزود: آرزومندیم که رضا ایران‌منش عزیز را دوباره سلامت و استوار بر قلۀ هنر ارزشی و متعهد ایران ببینیم و نسل جدید و جوان حاضر در جبهۀ جنگ نرم و مقابلۀ فرهنگی، قدر این سرمایه‌های ذی‌قیمت و گنج‌های ماندگار دوران دفاع مقدس را بیشتر بدانند. ما در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و ستاد برگزاری هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت آمادگی کامل داریم تا در زمینه‌های گوناگون از تجربیات این هنرمند سرافراز و متعهد استفاده کنیم.

رضا ایران‌منش نیز در این دیدار گفت: آرزوی موفقیت برای دوستان و همکاران عزیز در ادامۀ این راه سخت و گاه طاقت‌فرسا دارم و از خداوند برای همۀ کسانی که برای شهدا و در راه شهدا قدم و قلم می‌زنند توفیق آرزومندم .

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در پایان این دیدار به نمایندگی از بنیاد فرهنگی روایت فتح، ضمن ابلاغ پیام ارادت جمعی از هنرمندان رشته‌های گوناگون هنر مقاومت اعم از سینما، تئاتر و تلویزیون، برای این هنرمند آرزوی سلامتی و بهروزی کرد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خبر
درباره نمایش نغمه ی شبانه i
ضبط صدای بخش نمایشی «نغمه شبانه» در تهران به پایان رسید. | عکس
ضبط صدای بخش نمایشی «نغمه شبانه» در تهران به پایان رسید.
نمایش تجربی - آنلاین «نغمه شبانه» به نویسندگی مهسا طالبی با طراحی دنیز خاطری و کارگردانی مشترک دنیز خاطری و ربکا میلر روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه (۵ جولای) در یوتیوب به صورت زنده اجرا خواهد ...
دیدن ادامه ››

نمایش تجربی - آنلاین «نغمه شبانه» به نویسندگی مهسا طالبی با طراحی دنیز خاطری و کارگردانی مشترک دنیز خاطری و ربکا میلر روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه (۵ جولای) در یوتیوب به صورت زنده اجرا خواهد شد.
بازیگران این اثر (در بخش ایران) سروناز نانکلی،  و در بخش آمریکا مرلیکس ونتورا خواهند بود.

ضبط صدای این نمایش در استودیو پارکینگ @studioparking  به سرپرستی صادق حسین انجام شده است و از دیگر عوامل می تواند به زهره رحمانی ( طراح لباس )، آروین فولادی فر ( طراح پوستر )، سارا حدادی ( مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه ای ) و ساخت ویدیو : youstudio.ir  اشاره کرد.

این اثر تجربی به صورت آنلاین، محصول مشترک ایران و آمریکا، روز یکشنبه ۱۵ تیر ماه مصادف با ۵ جولای ۲۰۲۰ ساعت ۱۰ شب به وقت تهران و ۱۴ به وقت نیویورک در تقابل زبان و  تئاتر در کانال یوتیوب  Evening Melody-An Experiment اجرا می شود.

» برای مشاهده تیزر این خبر اینجا را کلیک نمایید.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
تمدید مجدد بخش دانشجویی جشنوارۀ تئاتر مقاومت | عکس
تمدید مجدد بخش دانشجویی جشنوارۀ تئاتر مقاومت
دبیر اجرایی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت از تمدید مجدد بخش دانشجویی این جشنواره خبر داد. به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، توحید معصومی دبیر اجرایی ...
دیدن ادامه ››

دبیر اجرایی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت از تمدید مجدد بخش دانشجویی این جشنواره خبر داد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، توحید معصومی دبیر اجرایی این جشنواره گفت: با توجه به نیاز فعالان تئاتر دانشجویی به زمان بیشتر برای تکمیل آثار نمایشی، و با عنایت به تعطیلی مراکز آموزش عالی و حضور نسبی دانشجویان در دانشگاه‌ها، با هماهنگی ستاد برگزاری جشنواره مقرر شد تا مهلت ارسال آثار در این بخش مجدداً تا ۱۵ تیرماه تمدید شود، تا علاقه‌مندان بیشتری بتوانند در این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری شرکت کنند.
معصومی استقبال از بخش‌های مختلف این جشنواره را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: حجم آثار رسیده به دبیرخانۀ جشنواره برای ما بسیار دلگرم کننده است اما هنوز هم بسیاری از هنرمندان و علاقه‌مندان در مرحلۀ نهایی کردن طرح‌ها و آثار خود هستند و درخواست تمدید مجدد بخش‌ها را دارند؛ ولی با توجه به برنامه‌ریزی‌های ستاد برگزاری جشنواره، ما فقط توانستیم در بخش دانشجویی مهلت ارسال آثار را بار دیگر تمدید کنیم
مشاور عالی مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود:
علاقه‌مندان در بخش دانشجویی و صحنه‌ای می‌توانند تا ساعت ۲۴ روز ۱۵ تیرماه آثار خود را از طریق پایگاه رسمی جشنواره،  ثبت و با دریافت کد رهگیری اثر خود را به دبیرخانۀ جشنواره ارسال نمایند.

هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، آذرماه سال جاری و با دبیری حمید نیلی برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
اجراخوانی
اجراخوانی "مادرخانه" به صحنه می آید
حمید عبدالحسینی،  نمایشنامه "مادرخانه " نوشته مهدی ایوبی را در تماشاخانه ایران تماشا درقالب اجراخوانی به روی صحنه می آورد. بنابراین گزارش در خوانش این اثر که به تهیه کنندگی منصور یزدانی ...
دیدن ادامه ››

حمید عبدالحسینی،  نمایشنامه "مادرخانه " نوشته مهدی ایوبی را در تماشاخانه ایران تماشا درقالب اجراخوانی به روی صحنه می آورد.

بنابراین گزارش در خوانش این اثر که به تهیه کنندگی منصور یزدانی و در موسسه فرهنگی هنری تصویر یزدان ایرانیان مراحل تولید راسپری نموده است؛ غزاله آبی، سمانه بیات، نسیم پورسلیم، آرزو جابری، علی حیدری، حمیده دهقان نیری ، فائزه زرکش بهاری و آرام طالشی به عنوان نقش خوان حضوردارند و ازدیگر عوامل آن می توان به  موسسه فرهنگی هنری تصویر یزدان ایرانیان(مجری طرح)، مریم تقی زاده (جانشین تهیه کننده ) ،  آرام طالشی (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، علیرضا پرتوی (افکتور) ، مصطفی باطنی  (نورپرداز) ، حامدفروغی پور ( سرپرست امور اجرا)، عاطفه فرهنگی کیا (عکاس)، فرهاد ملوندی (روابط عمومی)، سمانه بیات (انتخاب موسیقی )، حمیده دهقان نیری (طراح لباس ) و آرام طالشی (گرافیست ، طراح پوستر و بروشور ) اشاره کرد .
نمایشنامه خوانی "مادرخانه" با طراحی و کارگردانی حمید عبدالحسینی و با مشارکت خانه ارگانیک سفره سلامت ( صنایع غذایی سانلی )، روز جمعه سیزدهم تیرماه ۹۸ ساعت ۲۰:۳۰ در تماشاخانه ایران تماشا به نشانی : خ انقلاب، نرسیده به میدان فردوسی، بعدازخ نجات اللهی ، کوچه سمنان ،  پ۳ با رعایت کلیه ی پروتکل های بهداشتی و برمبنای ۵۰ درصد ظرفیت سالن به روی صحنه خواهد رفت و علاقمندان می توانند از طریق مراجعه حضوری و یا سایت تیوال  برای تهیه بلیت آن اقدام نمایند  .

درخلاصه داستان این نمایشنامه آمده است :
سال خون بود و زمین ! سال مرگ، سال فرار از قوم ظالمین . سالی که آب، خون جاری دررودخانه ...
دختری بودم که تازه خون ناپاکم می کرد و رودخانه غسلم می داد .
تنها دختری که آب باخودش نبرد ...


برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
«فصل امید» جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شد | عکس
با انتشار فراخوان؛
«فصل امید» جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شد
فراخوان برنامه «فصل امید» به عنوان جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در دو بخش نمایش‌های صحنه‌ای و مسابقه نمایشنامه‌نویسی منتشر شد. به گزارش تیوال به نقل ...
دیدن ادامه ››

فراخوان برنامه «فصل امید» به عنوان جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در دو بخش نمایش‌های صحنه‌ای و مسابقه نمایشنامه‌نویسی منتشر شد.
 
به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، به‌جهت تبعات شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به شکل مرسوم در سال جاری، اداره‌کل هنرهای نمایشی با مشارکت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، برنامه ویژه «فصل امید» را با هدف حمایت از آثار ویژه مخاطبین خردسال، کودک و نوجوان برگزار می‌کند.

«فصل امید» در دو بخش نمایش‌های صحنه‌ای و مسابقه نمایشنامه‌نویسی با موضوع کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

مهلت ارسال نمایش‌های صحنه‌ای تا یکم مهرماه ۱۳۹۹ است و اعلام نتایج آثار منتخب ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹ صورت می‌گیرد. در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی نیز مهلت ارسال آثار تا ۱۲ مهرماه ۱۳۹۹ است و اجرای عمومی آثار منتخب از ۸ آبان‌ماه ۱۳۹۹ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ صورت می‌گیرد.

فراخوان ‌برنامه ویژه «فصل امید» پیوست خبر شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بخش های مختلف تالار هنر ضدعفونی شدند | عکس
بخش های مختلف تالار هنر ضدعفونی شدند
بخش های مختلف تالار هنر در روز دوشنبه نهم تیرماه بر اساس پروتکل های بهداشتی سم زدایی و ضدعفونی شد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تالار هنر، بخش های مختلف تالار هنر شامل محوطۀ بیرونی تالار، ...
دیدن ادامه ››

بخش های مختلف تالار هنر در روز دوشنبه نهم تیرماه بر اساس پروتکل های بهداشتی سم زدایی و ضدعفونی شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تالار هنر، بخش های مختلف تالار هنر شامل محوطۀ بیرونی تالار، سالن انتظار، سرویس های بهداشتی، سن، جایگاه تماشاگران، رختکن، اتاق های گریم و بخش اداری در راستای آماده سازی تالار هنر جهت بازگشایی مجدد و تمرین گروه های تئاتری ضدعفونی و گندزدایی شد.
تالار هنر علاوه بر این اقدام، کلیۀ تمهیدات لازم را برای رعایت اصل فاصله گذاری فیزیکی و اجرای پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا برای کارکنان تالار، تماشاگران و گروه های نمایشی در نظر گرفته و در هفتۀ آینده با از سر گرفتن اجراهای خود میزبان مخاطبان محترم تئاتر کودک و نوجوان خواهد بود.

گزارش تصویری: رضا معطریان

لزومی نداشته ضدعفونی بشه، چون سه ماهه اون سالن بسته است
۵ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
نتایج جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اعلام شد | عکس
نتایج جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اعلام شد
هیئت‌ داوران جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اسامی برگزیدگان را اعلام کردند. به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پس از برگزاری جشنواره ...
دیدن ادامه ››

هیئت‌ داوران جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» اسامی برگزیدگان را اعلام کردند.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، پس از برگزاری جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» توسط کانون تئاتر خیابانی این اداره‌کل و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱ تهران، هیئت‌داوران اسامی برگزیدگان را اعلام کردند.

هیئت‌داوران جشنواره مجازی «تئاتر خانوادگی» عبارت بود از منوچهر اکبرلو (نمایشنامه‌نویس، کارگردان و کارشناس‌ارشد پژوهش هنری و مدرس دانشگاه)، لیلا کفاش‌زاده (عضو شورای عالی کتاب کودک و سازنده عروسک دست‌ساز کودک)، امیرحسین شفیعی (کارگردان و نویسنده)، زهرا مریدی (نویسنده و کارگردان نمایش‌های عروسکی) و سامان خلیلیان (کارگردان، نویسنده و مدیر کانون تئاتر خیابانی) که از میان ۱۱۲ اثر دریافتی آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:
 
برگزیدگان بخش نمایش غیرعروسکی (خانوادگی)
 ۱- مرکز کودکان کار پرتو، نمایش «من اسب تراوا نیستم»
۲- زهرا موسوی، نمایش «کرونا و کودکان کار»
۳- یاسین مرادی، نمایش «میم مثل مادر»
 
برگزیدگان بخش نمایش عروسکی (خانوادگی)
 ۱- لیلا جنیدی، نمایش «رستم و اکوان دیو»      
۲- وحیده قوهستانی، نمایش «مهمان‌های ناخوانده»
۳- صدیقه دانا، نمایش «خانواده فیوعه و کرونا»
 
برگزیدگان بخش نمایش غیرعروسکی (حرفه‌ای)
۱- مهسا افتحی، نمایش «به‌خاطر چند قطره الکل»
۲- مالک آبسالان، نمایش «حکایت کرونا»
۳- مارال ایزدبخش، نمایش «شالوی پریشان»   
 
برگزیدگان بخش نمایش عروسکی (حرفه‌ای)
۱- حسین دریس، نمایش «شهر پاک»
۲- فرامرز غلامیان، نمایش «کنسرت سلامت»
۳- پویا امامی، نمایش «دکتر پا»
 
برگزیدگان بخش آثار نمایشی قابل تقدیر (بدون اولویت)
 ۱- حامد خسروی، نمایش «خانه امن»    
۲- نازیلا امینی، نمایش «تسلیت کرونایی»
۳- رضا فقیهی، نمایش «حالم خوب نیست»     
۴- حمیده حقدل، نمایش «در خانه بمانیم»       
۵- سامان شکیبا، نمایش «ضیافت»
۶- مهدی شیخ‌احمد خمسه، نمایش «خیمه‌شب‌بازی»
۷- مهرداد کاوسی‌حسینی، نمایش «خدای قرنطینه بزرگه»  
۸- مریم کشتکار، نمایش «من و بابام در قرنطینه»      
۹- رادمهر رمضان‌نژاد، نمایش «سلامت»  
۱۰- رادمهر کشانی، نمایش «اندر احوالات کرونا»

برگزیدگان بخش آثار نمایشگاهی (بدون اولویت)
 ۱- غزل شاه‌آبادی، نمایش «در خانه بمانیم»     
۲- زهرا احمدی، نمایش «تولد کرونایی»
۳- آزاده نیازنژاد، «خفاش‌ها» 
 
جشنواره‌  مجازی «تئاتر خانوادگی» در راستای اشاعه تئاتر در میان خانواده‌ها و حمایت از شعار «در خانه بمانیم» برگزار شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
اهدای جایزۀ ویژۀ سپهبد شهید سلیمانی در جشنوارۀ تئاتر مقاومت  | عکس
اهدای جایزۀ ویژۀ سپهبد شهید سلیمانی در جشنوارۀ تئاتر مقاومت
دبیر هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، از اهدای جایزۀ ویژۀ سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در مراسم اختتامیۀ این جشنواره خبر داد.  به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ ...
دیدن ادامه ››

دبیر هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، از اهدای جایزۀ ویژۀ سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در مراسم اختتامیۀ این جشنواره خبر داد.
 
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت حمید نیلی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت موضوع مقاومت و ضرورت ترویج سیره و روش چهرۀ محبوب فرهنگ پایداری ایران و سیدالشهدای جبهۀ مقاومت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، در نظر داریم تا در آیین پایانی و اختتامیۀ جشنوارۀ امسال، با اهدای جایزۀ حاج قاسم سلیمانی، از یک اثر برجسته و برگزیده تقدیر به‌عمل آوریم.
مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس افزود: تصمیم داریم این جایزه را برای دوره‌های بعدی جشنوارۀ تئاتر مقاومت نیز نهادینه و تثبیت کنیم و پس از این، در پایان  هر دوره از جشنواره، این جایزۀ ویژه به یک اثر برگزیده تعلق گیرد، تا به نوعی ادای دین، تعلق خاطر و همبستگی جامعۀ متعهد و فرهیختۀ تئاتر کشور با این سردار آسمانی ابدی شود.
نیلی استقبال از جشنواره را بیش از انتظار ارزیابی کرد و گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر هنرمندان و اهالی شریف تئاتر کشور، تصمیم گرفتیم مهلت ارسال آثار را در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و محیطی و دانشجویی تمدید کنیم.
نیلی افزود: خوشبختانه آثار رسیده از نظر کمّی، نویدبخش پویایی و زنده بودن جریان تئاتر مقاومت در سراسر کشور است و امیدواریم تا پس از ارزیابی‌های مقدماتی و اولیه، از بعد کیفی نیز به نتایج قابل قبولی دست یابیم.

هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، آذرماه سال جاری با دبیری حمید نیلی برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بازگشایی سالن‌های تئاتر کانون با فاصله‌گذاری مخاطبان | عکس
بازگشایی سالن‌های تئاتر کانون با فاصله‌گذاری مخاطبان
مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آغاز اجرای نمایش در مرکز تولید تئاتر کانون خبر داد.به گزارش تیوال اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، امیر مشهدی‌عباس ...
دیدن ادامه ››

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آغاز اجرای نمایش در مرکز تولید تئاتر کانون خبر داد.

به گزارش تیوال اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، امیر مشهدی‌عباس گفت: فعالیت سالن‌های بوستان و گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از روز ۱۱ تیر ۱۳۹۹ آغاز می‌شود.

وی درباره شرایط تازه‌ی اجرا در این مرکز گفت: برای آغاز دوباره فعالیت تئاتر این مرکز، دستورالعمل و پروتکل‌های بهداشتی در سه بخش ویژه پرسنل، تماشاگران و گروه‌ها در محوطه سالن انتظار این مرکز نصب شده و تلاش خواهیم کرد تا همه‌ی موازین بهداشتی به درستی رعایت شود.

مدیرکل امور سینمایی و تئاتر کانون با بر شمردن مفاد این پروتکل افزود: در ابتدای ورود به سالن انتظار، از تمامی میهمانان، با دستگاه تب‌سنج، تست گرفته خواهد شد و از ورود مراجعانی که تب بالای ۳۸ درجه داشته باشند، خودداری می‌شود.
وی در ادامه یادآور شد: برای رفاه حال کودکان و والدین در تمامی بخش‌های عمومی اعم از سالن انتظار، سالن نمایش و سرویس‌های بهداشتی، مواد ضدعفونی تعبیه شده و همچنین در بخش ورودی و خروجی سالن‌ها برای جلوگیری از ازدحام، علائم فاصله‌گذاری بر روی زمین نصب شده که تماشاگران بر اساس این علائم به سالن وارد یا خارج شوند.

کودکان در محیطی امن به تماشای تئاتر می‌نشینند
مشهدی‌عباس از لزوم رعایت استفاده از ماسک، شیلد و دستکش از سوی پرسنل این مرکز خبر داد و گفت: تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا کودکان در محیطی امن و ایمن به تماشای نمایش‌ها بنشینند. برای این منظور ماسک‌های کودک نیز در ابتدای ورودی سالن‌ها به کودکان هدیه می‌شود.

تقلیل ظرفیت سالن‌های تئاتر، برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی
وی از تقلیل ظرفیت‌های سالن‌های گلستان و بوستان و تهویه مناسب سالن‌ها خبر داد و افزود: با توجه به موازین بهداشتی و برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، ظرفیت سالن‌های نمایش در این مرکز به نصف تقلیل داده شده و صندلی‌ها تک نفره، دو نفره و سه نفره ویژه خانواده‌ها در نظر گرفته شده است.

وی ضمن اشاره به حمایت‌های کانون از گروه‌های آماده اجرا با توجه به تعطیلی‌های چند ماه اخیر بر اثر شیوع بیماری کرونا، درباره انتخاب نمایش‌ها برای اجرا در شرایط کنونی گفت: گروه‌هایی انتخاب شده که تک پرسوناژ هستند و عوامل کمتری دارند. همچنین در این مدت، از نمایش‌هایی دعوت خواهیم کرد که زمان اجرای کمتری نسبت به دیگر اجراها دارند تا تماشاگران به‌ویژه کودکان در مدت زمان کوتاه‌تری در محیط بسته‌ی سالن‌ها حضور داشته باشند.

یادآوری می‌شود مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پارک لاله تهران واقع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
برگزیدگان اولین جشنواره  ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» معرفی شدند | عکس
مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه»
برگزیدگان اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» معرفی شدند
مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» امروز، یکشنبه هشتم تیرماه همزمان در تهران، بوشهر و ۹ استان کشور از طریق ویدئوکنفرانس برگزار و برگزیدگان آن معرفی شدند. به ...
دیدن ادامه ››

مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» امروز، یکشنبه هشتم تیرماه همزمان در تهران، بوشهر و ۹ استان کشور از طریق ویدئوکنفرانس برگزار و برگزیدگان آن معرفی شدند.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، هیئت‌داوران اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی  «نمایشخانه» سیروس همتى، جهانشیر یاراحمدى و سامان خلیلیان آرا خود را اعلام کردند.

اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» به‌صورت خانگی و غیرحرفه‌ای در بخش‌های مختلف نمایش کوتاه، استندآپ‌کمدی، نمایش عروسکی، نقالی و نمایش‌های ایرانی و قصه‌گویی با مشارکت سازمان مردم‌نهاد نیمدری سبز و همکاری کانون تئاتر خیابانی اداره‌کل هنرهای نمایشی، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، انجمن هنرهای نمایشی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سازمان بسیج هنرمندان استان بوشهر برگزار شد.

 ۱- سیدپویا امامی، نمایش «مستر پااز» از استان اصفهان

۲- مالک آبسالان، نمایش «حکایت کرونا» از استان ایلام

۳- مصطفی دهشت، نمایش «حاجی فیروز و کرونا» از استان  کرمانشاه

۴- داود پارسا، استندآپ‌کمدی «کرونا» از استان کهگیلویه و بویراحمد

۵- بهرام بهبهانی، نمایش «مهمانی کرونا» از استان تهران 

۶- سلاله سرادار، نمایش «می‌خوام یک بچه باشم» از استان بوشهر

۷- شهناز دشتیان، نمایش «دی زنگرواز» از استان بوشهر

۸- نازنین‌زهرا محمودی، نمایش «قصه جوراب» از استان اصفهان

۹- الناز زارع، سیاه‌بازی «حاجی فیروز و کرونا» از استان بوشهر

۱۰- حسین جهانگیری، نمایش «قضاوت» از استان مرکزی 

۱۱- دانیال منتظری، نمایش «در خانه می‌مانیم» از استان تهران

۱۲- سارینا باقرآبادی، نمایش «قصه سارا» از استان سمنان

۱۳- سیده‌نجمه حسینی، نمایش «کرونا و بزبز قندی» از استان بوشهر 

۱۴- علیرضا ترابی، نمایش «رستم و تهمینه» از استان خراسان رضوی

۱۵- درسا فولادی، نقالی «پادشاهی هوشنگ» از استان بوشهر

۱۶- حسن خدمتی، نمایش «تکم‌خوانی» از استان آذربایجان شرقی

۱۷- آرش ملکی‌وند، نقالی «دزد دهل‌زن» از استان بوشهر

۱۸- مهرناز عالی‌حسینی، نقالی «خوان ششم از هفت‌خوان رستم» از استان بوشهر

مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی تئاتر خانگی «نمایشخانه» امروز، یکشنبه هشتم تیرماه همزمان در تهران، بوشهر و ۹ استان کشور از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

این مراسم در تهران با حضور قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی)، زهرا عابدینی (معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور و دبیر شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد)، سامان خلیلیان (مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره‌کل هنرهای نمایشی)، سیروس همتی (نماینده هیئت‌داوران) و برگزیدگان و در بوشهر با حضور مجید خورشیدی (معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار)، محمد مظفری (مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر) و جهانشیر یاراحمدی (دبیر جشنواره) و چند تن از برگزیدگان برگزار شد. همچنین برگزیدگان استان‌های مختلف در محل دفتر امور اجتماعی استانداری‌ها به شکل همزمان و از طریق ویدئوکنفرانس جوایز خود را دریافت کردند.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
 برنامه‌ریزی کلان تئاتر مشکلات متعددی دارد | عکس
دبیر اجرایی جشنواره تئاتر مقاومت:
برنامه‌ریزی کلان تئاتر مشکلات متعددی دارد
توحید معصومی در گفتگو با برنامه «پرده آخر» گفت: جشنواره‌های تئاتری زمانی می‌توانند جریان‌سازی کنند که برنامه‌ریزی‌های کلان تئاتر درست و صحیح تنظیم شده باشند.برنامه ...
دیدن ادامه ››

توحید معصومی در گفتگو با برنامه «پرده آخر» گفت: جشنواره‌های تئاتری زمانی می‌توانند جریان‌سازی کنند که برنامه‌ریزی‌های کلان تئاتر درست و صحیح تنظیم شده باشند.
برنامه پرده آخر با موضوع آسیب‌شناسی جشنواره تئاتر مقاومت، با حضور توحید معصومی (مشاور عالی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و دبیر اجرایی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

توحید معصومی در برنامه «پرده آخر» گفت: جشنواره‌های مختلف مرجع تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی تئاتر کشور نیستند.
وی افزود: ما در برنامه‌ریزی کلان تئاتر کشور با مشکلات متعددی مواجه هستیم و نباید انتظار داشته باشیم که یک جشنواره بتواند جریان دفاع مقدس و مقاومت را در کشور تثبیت کند.
مشاور عالی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس ادامه داد: اکثر افراد قصد دارند که تمام مشکلات کشور را با برگزاری جشنواره تئاتر فجر برطرف کنند، در حالی که تئاتر فجر فقط یک جشنواره است و عملکردی در حد جشنواره دارد.
وی با بیان این که اکثر جشنواره‌های خارجی با پشتوانه‌های قدرت‌مند به اجرا می‌رسند، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های اشتباه تئاتر کل کشور باعث می‌شود تا جشنواره‌های ایرانی از اهداف و عملکرد خود خارج شوند.
توحید معصومی در ادامه پرسید: چرا در بدنه تئاتر کشور، جریان مستمری به نام تئاتر مقاومت وجود ندارد؟

دبیر اجرایی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» با اشاره به حذف شدن بخش کودک و نوجوان از این جشنواره، گفت: توان مالی دوره هفدهم به قدری نبود که ما بتوانیم بخش کودک و نوجوان را به شکلی رقابتی برگزار کنیم.
وی با اشاره به این که ما باید جریان تئاتر مقاومت در کشور را رصد کنیم، توضیح داد: ما با تنظیم فراخوان جایزه سرو، تلاش کردیم تا آماری نسبی از جریان تئاتر مقاومت به دست آوریم.
توحید معصومی افزود: در سال گذشته ۲۷۰ تئاتر با موضوع تئاتر مقاومت بر روی صحنه رفته‌اند.

وی تاکید داشت: بزرگان و پیشکسوتان و مدیران حوزه تئاتر باید اصلاح برنامه‌ریزی‌های تئاتر کل کشور را مورد توجه قرار دهند و چاره‌ای برای وضعیت فعلی بیاندیشند.


مجتبی مهدی زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
شماره‌‌ ۲۴۹ «ماهنامه‌‌ نمایش» روی پیش‌خوان | عکس
شماره‌‌ ۲۴۹ «ماهنامه‌‌ نمایش» روی پیش‌خوان
جدیدترین شماره‌ «ماهنامه‌‌ نمایش»، ویژه‌‌ خرداد ۱۳۹۹ با نگاه ویژه‌ به «تئاتر و  مرگ» منتشر شد. به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی ...
دیدن ادامه ››

جدیدترین شماره‌ «ماهنامه‌‌ نمایش»، ویژه‌‌ خرداد ۱۳۹۹ با نگاه ویژه‌ به «تئاتر و  مرگ» منتشر شد.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در بخش نگاه ویژه‌‌ شماره‌‌ ۲۴۹ «ماهنامه‌‌ نمایش» به «تئاتر و مرگ» پرداخته شده است.

در این راستا مقاله‌های «تصاویر شمایل‌نگارانه در تئاتر تادئوش کانتور» نوشته دنیل جرولد با ترجمه مجید کیانیان، «ارائه مرگ؛ اشیا نمایشی غیرعادی در اجرای «کلاس مرده» تادئوش کانتور» نوشته جاکوب یانتون با ترجمه سمیه یعقوبی و «گفت‌وگو: گروه ووستر از تئاتر آوانگارد تادئوش کانتور الهام می‌گیرد، اجرایی لهستانی به سبک آمریکایی» نوشته جان سُلتز با ترجمه سمیه طیبی منتشر شده‌اند.
در گفت‌وگوی این بخش، مصاحبه با رحمت امینی را با عنوان «آن‌چه انسان را می‌سازد گذشته او است» می‌توانید بخوانید.

همچنین مخاطبان می‌توانند مقاله‌ «تئاتر سنتی هند» تالیف آبتین جاوید، بخش اول «دعوت به مراسم قهوه در ساعت پنج صبح! تأملی نه چندان بلند درخوانش شعر لورکا و سه‌گانه‌هایش» تالیف محمدرضا آریانفر، «دراماتورژی: مروری اجمالی بر این مفهوم از بوطیقا» نوشته ‌مگدا رومانسکا با ترجمه‌ رفیق نصرتی، «کارنامه‌ تئاتر جنگ در مجله نمایش» نوشته سیدمیثم مطهری، «گفت‌و‌گوی زنده با ریچارد شکنر تئاتر و کرونا» با ترجمه‌ آراز بارسقیان را نیز در این شماره بخوانند.

سرمقاله‌ این شماره با نام «تطور تصور مرگ در تئاتر!» به قلم نصرالله قادری منتشر شده است.
نکوداشت این شماره به سیدمحمدجواد کبودرآهنگی اختصاص دارد که به همراه یادداشتی از سهراب نیک‌فرجاد  و مصاحبه‌ای با عنوان «تاوان شهرستانی بودن خود را پس می‌دهیم» به چاپ رسیده است.

شماره‌ ‌۲۴۹ «ماهنامه‌‌ نمایش»، ویژه‌ خرداد ۱۳۹۹ با سردبیری نصرالله قادری در ۱۲۴ صفحه و با بهای ۱۲ هزار تومان برای عموم علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر چاپ و توزیع شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
تمدید ارسال آثار بخش صحنه‌ای جشنوارۀ تئاتر مقاومت تا ۱۵ تیرماه | عکس
تمدید ارسال آثار بخش صحنه‌ای جشنوارۀ تئاتر مقاومت تا ۱۵ تیرماه
مدیر بخش صحنه‌ای هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت از تمدید مهلت ارسال اثر تا نیمۀ تیرماه  خبر داد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، امیرحسین ...
دیدن ادامه ››

مدیر بخش صحنه‌ای هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت از تمدید مهلت ارسال اثر تا نیمۀ تیرماه  خبر داد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، امیرحسین شفیعی با بیان این خبر گفت: ما در طول حیاتِ تئاتر موسوم به دفاع مقدس و مقاومت، در سراسر کشور بارها شاهد آثاری بوده‌ایم که بازتولید شده‌اند و شاید امروزه دیگر کارکرد روزهای اولیۀ خود را چه در بیان و فرم اجرایی اثر و چه در مضمون و محتوا  نداشته باشند؛ لذا ما برای برطرف کردن این کاستی در هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت، به دنبال بالابردن کیفیت آثار هستیم و برای نیل به این هدف در فراخوان تأکید ویژه‌ای بر اورجینال بودن و تازه بودن آثار و نمایشنامه‌های ارسالی داشتیم.

شفیعی افزود: ما در جشنوارۀ امسال به دنبال بالا بردن کمّی تعداد آثار رسیده به دبیرخانۀ جشنواره نیستیم و برای دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران جشنواره، کیفیت آثار بسیار مهم و ضروری است.
وی در مورد تمدید ارسال آثار گفت: بدین منظور و با توجه به اهمیت موضوع و درخواست‌های مکرر هنرمندان و فعالان حوزۀ تئاتر مقاومت، مهلت ارسال آثار تا پانزدهم تیرماه تمدید شد تا دوستان و علاقه‌مندان بیشتری بتوانند آثار نیمه تمام و جدید خود را در سامانۀ جشنواره ثبت کنند.
مدیر تماشاخانۀ سرو در خاتمه گفت: ما در آستانۀ چهلمین سالگرد هشت سال حماسۀ ماندگار دفاع مقدس هستیم و  این روزها شاهدیم که مقاومت و پایداری به عرصه‌های دیگر نیز تعمیم یافته و از نظر مضمونی و محتوایی گسترش پیدا کرده است. بنابراین امروزه در تئاتر مقاومت و همچنین در جشنوارۀ هفدهم مقاومت نه تنها بحث دفاع مقدس، بلکه حوزۀ فعالیت‌های مدافعان سلامت، مدافعان حرم، شهدای فناوری هسته‌ای و علمی، شهدای حوزۀ محیط‌بانی و محیط زیست، مدافعان حوزۀ مرزبانی و امنیت و دفاع از کیان جغرافیایی ایران عزیز و ... نیز دارای جایگاه و موضوعیت است.

هفدهمین جشنوارۀ سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید