تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 06:10:49
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فهرست آثار جدید حاضر در جشنواره تئاتر فجر منتشر شد | عکس
» فهرست آثار جدید حاضر در جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
... دیدن متن »

اسامی آثار جدیدی که در بخش‌های مسابقه تئاتر ایران، غیررقابتی، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی و رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضوردارند، اعلام شد.

به گزارش تیوال به تقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، فهرست آثار جدیدی که در بخش‌های‌ مسابقه تئاتر ایران، غیررقابتی، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه های اجرایی و رادیوتئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضوردارند، منتشر شد. برخی از این نمایش‌ها پیش از این نیز در جشنواره حضور داشتند که با تحولات اخیر بخش بندی آن‌ها تغییر کرده است.
عناوین این آثار به تفکیک بخش، به شرح زیر اعلام می‌شود:

مسابقه تئاتر ایران
دو نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها خانه می‌کند اتللو» به کارگردانی و نویسندگی ابراهیم پشت کوهی و «شازده احتجاب» به کارگردانی و نویسندگی افشین زمانی در بخش مسابقه تئاتر ایران حضور دارند.

بخش غیررقابتی
نمایش‌های «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» به نویسندگی رضا گشتاسب و کارگردانی جواد صداقت و الهام ابنی از بوشهر، «سرزمین پدری» به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی از تهران، «جایی برای هیچکس» به نویسندگی آتوسا ریگی و کارگردانی مهدی تقی‌زاده از زاهدان، «زندگی با طعم خردل» به نویسندگی محمدغدیرزاده و سعید نجفیان و کارگردانی سعید نجفیان از تهران، «واگیر ندارد» به نویسندگی ساشا کشوادی و مریم یاسین‌زاده و کارگردانی ساشا کشوادی از تهران، «پشت دیوار عمارت» به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی از تهران عناوین شش نمایش جدید حاضر در بخش غیر رقابتی جشنواره سی و هشتم هستند.

رادیو تئاتر
رادیو تئاتر «سردار عشق» به نویسندگی امین رهبر و کارگردانی بهرام ابراهیمی از تهران نیز به جمع آثار این بخش اضافه شده است.

نمایش‌های خیابانی
عناوین نمایش‌های خیابانی جدید سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز به شرح زیر است:
«گل پری» به نویسندگی و کارگردانی سعید بادینی از زاهدان
«تنها یک زمین داریم» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا اردلان از تهران
«هم نفس» به نویسندگی و کارگردانی علی محمد رادمنش از کرمان
«سردار پرچم دار» به نویسندگی محسن اردشیر و کارگردانی پویا امامی از اصفهان
«کاروان چوبی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه
«سرباز» به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی پژمان شاهوردی از بروجرد

دیگرگونه‌های اجرایی
 نمایش«کمیته مشترک»به نویسندگی و کارگردانی میلادجباری مولانا به عنوان مهمان در بخش دیگرگونه‌های اجرایی حضور خواهد داشت.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره fitf.theater.ir است.

امیرمسعود فدائی و غزال م این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نمایش «یاس نبوی» در بابل به اجرا در آمد | عکس
ازسوی گروه تئاتر شمیم بابل به مناسبت ایام فاطمیه
» نمایش «یاس نبوی» در بابل به اجرا در آمد
... دیدن متن »

نمایش «یاس نبوی» به کارگردانی محمدرضا کامیاب ازسوی گروه تئاتر شمیم بابل،  به مناسبت ایام فاطمیه از دوم بهمن ماه ۹۸  در این شهر به اجرا در آمد.
نمایش«یاس نبوی» به نویسندگی وکارگردانی محمدرضا کامیاب ازسوی گروه تئاتر شمیم بابل، به مناسبت ایام فاطمیه در این شهربه اجرا در آمد.

در این نمایش پیمان چمنی، جمشیدگلکار، علیرضاگلبابایی، ایمان ابوالحسینی، علی اسماعیلی، محمد صادق حاجی فیروزی، آرش نشیبا، علیرضا بوستانیان و جواد تیموری به ایفای نقش می پردازند.

نمایش«یاس نبوی» که به برشی از وقایع تاریخ و تجاوز به حریم ولایت بعداز رحلت حضرت رسول می پردازد، از دوم  بهمن ماه ۹۸ به اجرا درآمد و تا ۱۱بهمن ماه هرروز راس ساعت ۱۸ در محل نمایشگاه  سوگواره «یاس نبوی» واقع در میدان۱۷ شهریور بابل اجرا درمی آید.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایندگان ۲۱ کشور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارند | عکس
» نمایندگان ۲۱ کشور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارند
... دیدن متن »

مدیران کمپانی‌ها، تهیه کنندگان و هنرمندان تئاتر ۲۱ کشور در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران حضور می‌یابند.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، شش نمایش از کشورهای لهستان، ارمنستان، بلژیک، سوییس و یونان در بخش تئاتر ملل سی و هشتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر اجرا می‌شوند.

همچنین ۲۵ مهمان از ۱۹ کشور شیلی، فنلاند، گرجستان، کرواسی، فرانسه، چین، بلژیک، لیتوانی، روسیه، سوییس، ایتالیا، آذربایجان، تاتارستان، ارمنستان، تاجیکستان، دانمارک، الجزایر، عمان، هلند در پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران که از ۱۳ تا ۱۷ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود، حضور می‌یابند.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره http://fitf.theater.ir/ است.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان محفلِ
» فراخوان محفلِ "نمایش‌ْخاطره" با محوریت سردار آسمانی "سپهبد سلیمانی" منتشر شد
... دیدن متن »

دبیرخانه همایش ملی تئاتر سردار آسمانی جزئیات برنامه این محفل را اعلام کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس دبیرخانه ستاد اجرائی همایش ملی تئاتر  سردار آسمانی جزئیات برنامه تخصصی ویژه این همایش را اعلام کرد.
بنابراین گزارش؛ ویژه برنامه همایش ملی سردار آسمانی با عنوان "نمایش‌ْخاطره" و با محوریت خاطره گویی و با حضور هم‌رزمان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرماندهان لشگری و مقامات کشوری و هنرمندان تئاتر کشور با همکاری دبیرخانه کانون فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار خواهد شد.
در این محفل یک روزه با بررسی ابعاد و شخصیت این فرمانده مقتدر سپاه اسلام و مواجهه با خاطرات مستند از این شهید بزرگوار زمینه برای خلق اثر و متون نمایشی براساس زندگی، سیره و مبارزات شهید حاج قاسم سلیمانی در مقاطع گوناگون همچون حضور وی در دوران دفاع مقدس، نقش برجسته وی در فرماندهی جبهه مقاومت اسلامی و خصوصیات اخلاقی رفتاری وی فراهم خواهد شد.
این برنامه روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۹۸ ساعت۱۰ صبح در مجتمع فرهنگی هنری اسوه برگزار خواهد شد.
متن این فراخوان بدین شرح می باشد:

دبیرخانه همایش ملی تئاتر  سردار آسمانی با هدف خلق آثار و متون نمایشی برجسته و آشنائی جامعه فرهیخته تئاتر کشور با سبک زندگی و شیوه حیات طیبه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، محفلِ "نمایش‌ْخاطره" با محوریت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را برگزار می کند.
الف: محورها و خاطره‌های  مورد ارائه  در محفل:
۱)سردار سلیمانی و دفاع مقدس
۲) سردار سلیمانی و محور جبهه مقاومت اسلامی
۳)سیره، سبک زندگی و نحوه تعامل سردار با اقشار جامعه

ب)شرایط و قوانین بخش نمایشنامه :
نمایشنامه نویسان متقاضی بایستی آثار خود را در محورهای فوق‌الذکر و با بهره مندی از خاطرات بازگو شده در این محفل خلق نمایند. بدیهی است استفاده از سایر منابع معتبر، در جهت خلق لحظات و صحنه‌های ناب از زندگی و مبارزات سردار آسمانی بلامانع است. همچنین نمایشنامه‌های ویژه اجرا در مساجد علاوه بر رعایت نکات و محورهای فراخوان، بایستی موارد ذیل را هنگام نگارش رعایت نمایند:
 ۱- نمایشنامه‌ها باید تک جنسیتی باشد.
۲- مدت زمان نمایشنامه حداکثر ۳۰ دقیقه باشد.
۳- از حداقل دکور و آکساسوار برخوردار باشد.
 
دبیرخانه ستاد اجرائی همایش ملی تئاتر سردار آسمانی متعهد می گردد که از ۳ نمایشنامه برگزیده  تاسقف ۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال و از  ۵ نمایشنامه  ویژه اجرا در مساجد تاسقف ۲۵،۰۰۰،۰۰۰  حمایت نماید.

همچنین نمایشنامه های برگزیده صحنه ای ونمایشنامه های  ویژه اجرا در مساجد در ۲ مجلد جداگانه توسط انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس منتشر خواهد شد.
سه نمایشنامه برگزیده نهایی صحنه‌ای جهت تولید و شرکت در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در سال سال آینده مورد حمایت ویژه قرار خواهند گرفت.
مهلت ارسال آثار تا ۱۵ اسفند ۹۸ خواهد بود.

متقاضیان جهت ثبت نام و شرکت در این محفل تا تاریخ ۱۹ بهمن ۹۸ با شماره تلفن های۸- ۸۸۷۴۱۴۲۷ و ۸۸۵۰۴۳۴۱ تماس حاصل نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر | عکس
» میزبانی تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد از دو نمایش جشنواره تئاتر فجر
... دیدن متن »

دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام کرد به دلیل اجرای فعلی نمایش «بیگانه در خانه» در تئاتر مستقل تهران و تناسب دکور نمایش «شاه ماهی» با تماشاخانه شهرزاد، تالارهای نامبرده در ایام جشنواره از این دو اثر میزبانی می‌کنند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، دبیرخانه این رویداد در پی انتشار خبر معرفی تالارهای میزبان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اعلام کرد تئاتر مستقل تهران و تماشاخانه شهرزاد در ایام جشنواره به ترتیب میزبان نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «شاه ماهی» هستند و در بخش «به علاوه‌ی فجر» جشنواره حضور ندارند.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند ۱۰ تا ۲۱ بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. آدرس سایت جشنواره است.

میم سردلی، میشا آشتیانی، امیرمسعود فدائی و غزال م این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مسکو، فلکه باغشاه i
از دل تاریخ روی صحنه سیمرغ | عکس
» از دل تاریخ روی صحنه سیمرغ
... دیدن متن »

بعد از اتفاقات اخیر، حالا روزها دوباره آرام آرام به حالت عادی خود بر می گردد. فضای فرهنگ و هنر هم از این قاعده مستثنا نیست. در این سیر بازگشت به روزهای عادی خبر رسیده اجرای نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» که قصه ای تاریخی مربوط به زمان جنگ جهانی دوم در شوروی سابق را روایت می کند، تا ۳ بهمن در تماشاخانه سیمرغ تمدید شد.

به گزارش تیوال به نقل از جام جم، جنگ های جهانی و اتفاقات مرتبط با آنها هنوز هم موضوع آثار نمایشی و ادبی بسیاری هستند. آنقدر که می توان آثار هنری بسیاری را مرتبط با این موضوعات در سطح جهان یافت.

در ایران هم نمایشنامه های متعددی سالانه روی صحنه می رود که به این رویدادهای جهانی و تاثیرات آنها می پردازند.  البته ناگفته نماند که این آثار در ژانرهای متفاوتی اجرا شده و همیشه هم طرفداران خاص خود را دارند. این موضوع را باید تا حدی زیادی مرهون نمایشنامه نویسانی دانست که توانستند از ابعادو نگاه های متفاوتی سراغ این رویداد نامبارک بروند و تبعاتش را به زبان و بیان هنر به دنیا یادآوری کنند.

فلکه باغشاه به نویسندگی نوید عظیمی و کارگردانی عطا کشاورزجود، یک کمدی درام است که ماجرایی از ۲۶ سال تلاش یک افسر ارشد ک.گ.ب برای رمزگشایی از پرونده سیاستمداری ارشد در حزب حاکم شوروی سابق را در فاصله زمانی پیروزی انقلاب روسیه تا میانه جنگ جهانی دوم روایت می کند. مسکو، فلکه باغشاه اثری کمدی درام، در بستری سیاسی تاریخی و سرشار از موقعیت های فانتزی و گروتسک است که با وجود داشتن ساختاری مدرن، از نزدیک شدن به فضاهای سوررئال و ابزورد پرهیز می کند.

در این اثر که اجرای آن به دلیل سه روز تعطیلی و عزای عمومی و استقبال مخاطبان در روزهای گذشته تا ۳ بهمن تمدید شده است، پرستو پرواز، عماد جاویدپور، افشین رازی، علی قنبر و هدیه هاشمی نقش آفرینی می کنند.

در خلاصه داستان مسکو، فلکه باغشاه آمده است: سال۱۹۱۷، در حالی که انقلاب روسیه در آستانه پیروزی قرار داشت، جمعی از سران بلشویک برای تصمیم گیری درباره آینده انقلاب جلسه مهمی را در سن پترزبورگ برگزار می کنند. اما این جلسه لو می رود و جاسوسان تزار نیکلای دوم اقدام به بمبگذاری در آن می کنند.

در اثر این اتفاق، همه افراد حاضر در محل جلسه کشته می شوند، به جز یک نفر و او کسی نیست جز میخائیل میخائیلویچ پرشوین بزرگ که بعدها به چهره ای مهم در عرصه سیاست شوروی تبدیل می شود. در حالی که ۲۶ سال از آن حادثه گذشته است و اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی در جبهه های استالینگراد با آلمان نازی می جنگد، سرهنگ ایلیانوف، افسر ارشد ک.گ.ب با پرونده ای سرخرنگ راهی مسکو می شود. به نظر می رسد او به راز حادثه پی برده و حقیقت ماجرای بمبگذاری سن پترزبورگ و تنها بازمانده آن را دریافته است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای نمایش نامه خوانی
فرهنگسرای ارسباران برگزار می کند:
» اجرای نمایش نامه خوانی" باغ وحش شیشه ای"
... دیدن متن »

اجرای نمایش نامه خوانی "باغ وحش شیشه ای" به تهیه کنندگی امین زندگانی روز شنبه ۵ بهمن ماه از ساعت ۲۰ در سالن استاد ذوالفقاری فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران " باغ وحش شیشه ای" نوشته تنسی ویلیامز روایت یک درام اجتماعی قدرتمند که بر خلاف فضاهای ذهنی شخصیت‌هایش ریشه‌های عمیقی در تحولات اجتماعی مورد نظر نویسنده را نشانه می‌رود، این نمایش به سرپرستی بورژین عبدالرزاقی، کارگردانی شقایق بهزاد مهر و با بازی نگار افراشته، الهه جعفری، مهدی صمیمی، صدف کوهی و علی مولایی اجرا خواهد شد.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به فرهنگ سرای ارسباران به نشانی سیدخندان، بالاتر از سیدخندان، خ جلفا مراجعه کنند. تلفن گویای ۲۰-۲۲۸۷۲۸۱۸ داخلی ۱۱۹ برای آگاهی بیشتر اعلام می شود.    
                                                                                 
                                                                                 


امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تئاترواره میراث (بانوی بی نشان) در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود. | عکس
» تئاترواره میراث (بانوی بی نشان) در فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود.
... دیدن متن »

تئاترواره میراث (بانوی بی نشان) نوشته امید نژاد کاظم و کارگردانی محسن رضائی از ۷ بهمن در فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهد شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، در این برنامه دو کارشناس در خصوص شخصیت و زندگی والای حضرت فاطمه زهرا (سلام الله) صحبت می کنند و سه بازیگر در ارتباط با موضوعات مطرح شده به ایفای نقش می پردازند .
همچنین قرار است در فضای باز فرهنگسرای نیاوران دو چادر، یکی برای آموزش نقاشی با موضوعات مذهبی به کودکان و دیگری برای بحث و گفتگو با مردم برپا شود.
امید نژاد کاظم نویسنده، محسن رضائی کارگردان و  دکتر آرش بغدادچی تهیه کننده گی این برنامه را بر عهده دارند
بازیگران این نمایش عبارتند از: امید شهرابی، علیرضا مینائی، علی ملایری، رادین حسینی، سینا سعیدی، محمد جواد رفیعی.
نمایش تئاترواره میراث (بانوی بی نشان) از ۷ تا ۱۱ بهمن ساعت ۱۹ و ۲۱ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران اجرا می‎شود. حضور در این برنامه آزاد و رایگان است و علاقمندان می‎توانند جهت رزرو این برنامه  به سایت تیوال و یا گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.

امیرمسعود فدائی و محمد کاظمی راز این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هیات بازبینی و انتخاب آثار نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر معرفی شدند | عکس
» هیات بازبینی و انتخاب آثار نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر معرفی شدند
... دیدن متن »

 هیأت انتخاب آثار تئاتر صحنه ای و محیطی نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر معرفی شدند.

مهرداد کوروش نیا ، الهام شعبانی ، فرزین محدث ، سعید نجفیان و علی ساسانی نژاد طی احکامی جداگانه از سوی دکتر رضا دادویی هیأت انتخاب آثار تئاتر صحنه ای و محیطی نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را بر عهده گرفتند.

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر اسامی هیأت پنج نفره انتخاب آثار تئاتر صحنه ای و محیطی نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را اعلام کرده است.

مهرداد کوروش نیا نویسنده و کارگردان تئاتر ، الهام شعبانی بازیگر و طراح لباس ، فرزین محدث بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون ، سعید نجفیان کارگردان تئاتر و علی ساسانی نژاد طراح صحنه و کارگردان تئاتر، آثار تئاتر صحنه ای و محیطی جشنواره امسال را انتخاب می‌کنند.

نتایج انتخاب آثار این مرحله  ۷ بهمن ماه اعلام خواهد شد.

نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر با دبیری دکتر رضا دادویی از ۹ الی ۱۸ اسفند ماه در عمارت نوفل لوشاتو برگزار خواهد شد.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مسکو، فلکه باغشاه i
هویت‌های پوچ سیاسی روی صحنه تئاتر  | عکس
گفت‌وگوی ایران‌آرت با عطا کشاورزجود، کارگردان نمایش «مسکو، فلکه باغشاه»
» هویت‌های پوچ سیاسی روی صحنه تئاتر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران آرت، کارگردان نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» می‌گوید این نمایش درباره این است که چطور یک سیستم آرمان‌گرا می‌تواند هویتی پوچ را برای شخصی فعال در عرصه سیاست بسازد و بعدا بنا بر مصالح جدید، هویت او را تخریب کند.

«مسکو، فلکه باغشاه» یک اثر کمدی درام سیاسی است که ماجرای 26 سال تلاش یک جاسوس حکومت شوروی برای کشف راز حادثه انفجار سن‌پترزبورگ در آستانه انقلاب روسیه را روایت می‌کند. البته این ماجرا هیچ‌گاه در شوروی سابق اتفاق نیفتاده است و داستان این نمایش کاملا بر اساس تخیلات ذهنی نوید عظیمی، نویسنده آن شکل گرفته است. عظیمی از نویسندگان طنز رادیویی است که در دوران دانشجویی خود، نمایش‌هایی همچون «وکیل مهاجم» و «پولتیک» را در دانشگاه کاشان به روی صحنه برده و با نمایش «پولتیک» موفق به کسب مقام دوم بخش تئاتر دانشجویی در ششمین جشنواره ملی رویش در سال 95 شده است.

عطا کشاورزجود، کارگردان نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» نیز در آثاری مانند نمایش‌های «پولتیک» و «وکیل مهاجم» و اپراهای «انسان و بهشت» و «رستاخیز خورشید» در دانشگاه کاشان به ایفای نقش پرداخته است و تا کنون نمایشنامه‌خوانی «سه شب با مادوکس» را در تماشاخانه آژمان و نمایش «رویداد خنثی» را در دانشگاه کاشان کارگردانی کرده است. اما «مسکو، فلکه باغشاه» نخستین تجربه حرفه‌ای کشاورزجود در عرصه کارگردانی تئاتر محسوب می‌شود.

پرستو پرواز، عماد جاویدپور، افشین رازی، علی قنبر و هدیه هاشمی گروه بازیگران «مسکو، فلکه باغشاه» تشکیل می‌دهند. اجرای این اثر نمایشی که ابتدا قرار بود تا پایان دی‌ماه به پایان برسد، به دلیل لغو آن در روزهای عزای عمومی و استقبال مخاطبان در روزهای گذشته، تا 3 بهمن تمدید شده است.

حال به مناسبت این تمدید و به بهانه ورود عطا کشاورزجود با «مسکو، فلکه باغشاه» به دنیای حرفه‌ای تئاتر، با این کارگردان جوان در ایران‌آرت به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 چه شد که تصمیم گرفتید با نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» پا به دنیای حرفه‌ای تئاتر بگذارید؟

چهار سال پیش، در زمانی که هنوز دانشجو بودیم و نوید عظیمی، متن این اثر را نوشت و خودش برای اولین بار آن را در دانشگاه کاشان اجرا کرد، این نمایشنامه بسیار نظرم را جلب کرد و تصمیم گرفتم حتما روزی آن را در فضایی حرفه‌ای به روی صحنه ببرم. نمایشنامه «مسکو، فلکه باغشاه» از آن جهت برایم جذاب است که قصه‌ای پرگره و فضایی سیال دارد. یعنی داستان آن به‌گونه‌ای است که نمی‌توان برایش زمان و مکان مشخصی و می‌تواند با هر موقعیت تاریخی و جغرافیایی متناسب باشد. همچنین این متن با وجود داشتن المان‌هایی رئال، در فضایی فانتزی و گروتسک رقم می‌خورد که همین مساله جذابیت این نمایشنامه را برایم دوچندان کرد. ساختار مدرن و رویکرد رئال«مسکو، فلکه باغشاه» نیز از دیگر مواردی بود که باعث شد تصمیم به ساخت این اثر بگیرم.

چه مدت درگیر ساخت «مسکو، فلکه باغشاه» بودید و بازیگران این اثر چطور انتخاب شدند؟

از شهریورماه جلساتی را برای پیش‌تولید این نمایش با مدیرتولید و نویسنده اثر برگزار کردیم، اما بازیگران کار در اوایل ماه مهر انتخاب شدند. در میان گروه بازیگران نیز نخست به سراغ افشین رازی رفتیم که هم از اساتید من در زمینه تئاتر محسوب می‌شود و هم پیشینه‌ای قدرمتند و توانایی بالایی در زمینه بازیگری دارد. او نزدیک سی سال است که روی صحنه است و البته در این مدت حدود 15 سال از تئاتر دور بوده. سایر بازیگران نیز همگی جوان، مستعد و پرانرژی هستند که هر کدام چند سال سابقه بازیگری دارند و بارها در صحنه‌های مختلف تئاتر ایفای نقش کرده‌اند. در این میان عماد جاویدپور، بازیگر نقش میخائیل سابقه کار تصویری نیز دارد و در سریال «از سرنوشت» که هم‌اکنون از شبکه دو سیما پخش می‌شود، ایفای نقش کرده است.

 با وجود رئال بودن فضای داستان نمایش شما، موقعیت‌های گروتسک فراوانی در آن دیده می‌شود. چطور توانستید این موقعیت‌های گروتسک را در این بستر رئال بگنجانید؟

ما نخست تلاش کردیم با ساخت موقعیت‌های این نمایش و زنجیر کردن آنها به یکدیگر، فضایی فانتزی را شکل دهیم و پس از آن سعی داشتیم موقعیت‌های گروتسک را از دل این فضای فانتزی بیرون بکشیم. البته من در مراحل ساخت این نمایش بر حفظ بعد داستانی متن و شکل‌گیری روابط میان شخصیت‌ها بسیار تاکید داشتم، زیرا اعتقاد دارم ابتدا باید روابط بین شخصیت‌ها شکل بگیرد و بعد این روابط موقعیت‌هایی را پدید می‌آورند که می‌توانند با کمی خلاقیت به موقعیت‌هایی گروتسک تبدیل شوند. اما با وجود فضای گروتسک حاکم بر نمایشنامه، داستان به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد که نمایش در بستری سورئال یا ابزورد اتفاق بیفتد، بلکه ما به فضایی فانتزی و شاد احتیاج داشتیم تا بتوانیم در بستری رئال به مفهوم گروتسک دست پیدا کنیم.

به نظر می‌رسد فضای سیاسی حاکم بر قصه نمایش ایجاب می‌کرد که از نمادهای بیشتری برای نشان دادن المان‌های جامعه کمونیستی شوروی استفاده شود. اما با این حال می‌بینیم که چندان توجهی به نمادهای این جامعه نداشته‌اید. علت آن چیست؟

همان‌طور که گفتم، این نمایش بستر زمانی و مکانی خاصی ندارد و قصه آن لزوما به جامعه شوروی در ایام جنگ جهانی دوم نیست. این قصه روایتگر یک هویت‌سازی و هویت‌شکنی در جامعه‌ای آرمانگراست که این جامعه می‌تواند هر کجایی از جهان واقع شده باشد. بنابراین سعی کردیم که در تولید این اثر تا حد ممکن از نمادگرایی پرهیز کنیم و فقط در طراحی صحنه و تهیه آکسسوار از چند المان کوچک به صورت سمبولیک استفاده کرده‌ایم. اتفاقا تمرکز اصلی ما در ساخت این نمایش، روایت کردن قصه‌ای جذاب بود که بتواند مخاطب را سرگرم کند. بنابراین تلاش کردیم تا به جای استفاده از نمادهای اجتماعی و سیاسی، بیشتر روی روابط و موقعیت‌ها کار کنیم، زیرا قصه این نمایش آن‌قدر گره و معما دارد، که اگر به درستی اجرا شود، بدون نیاز به نمادین کردن فضا، همه مفاهیم و پیام‌هایش را به مخاطب منتقل می‌کند.

 با این حال یک اثر هنری با زمینه‌ای سیاسی، حامل پیام‌هایی برای مخاطب خود خواهد بود. شما با ساخت این نمایش قصد داشتید چه پیام‌هایی را به مخاطبان جامعه امروز ایران منتقل کنید؟

ما صرفا به دنبال ارائه پیام به مخاطب جامعه امروز ایران نبوده‌ایم. زیرا قصه‌ای که در این متن روایت می‌شود جهان‌شمول است. در این قصه بی‌ارزشی یک هویت ساختگی تبیین می‌شود، یعنی مشخص می‌شود که یک سیستم آرمان‌گرا چطور می‌تواند به صلاحدید خود در یک زمان، هویتی غیرواقعی را برای یک شخص بسازد و چگونه تصمیم می‌گیرد که بر مبنای مصالح زمانی دیگر، آن هویت غیرواقعی را تخریب کند. البته قصه ما به هویت یک فرد پرداخته است، اما این هویت فردی می‌تواند نماینده بسیاری از پدیده‌ها و مفاهیم اجتماعی و سیاسی دیگر نیز باشد.

 آیا در این بستر شخصیت‌های نمایش نیز نماینده قشری خاص از جامعه جهانی هستند؟

لزوما این‌طور نیست، بلکه شخصیت‌های این نمایش، کاراکترهایی شناورند، کاراکترهایی که بعضی به بار کمیک کار کمک می‌کنند و بعضی به بعد درام آن. مثلا نقش سرباز در این نمایشنامه شخصیت کمیک قصه است و نوع رابطه او با فرمانده‌اش بیشتر فضاهای کمدی را شکل می‌دهد. اما ماجرایی که برای نقش میخائیل یعنی همان سیاست‌مدار فریب‌خورده در طول قصه رخ می‌دهد، همراه با رابطه او با همسر و دخترش، بار درام این نمایش را به دوش می‌کشد. در مجموع نیز قرار گرفتن این پنج شخصیت در کنار یکدیگر است که قصه‌ای پرکشش را در فضایی فانتزی و در عین حال رئال برای تماشاچی شکل می‌دهد.

حال با وجود این تفاوت‌های اساسی میان شخصیت‌های این نمایش، چطور تواستید ریتم بازی بازیگران این اثر را به یکدیگر نزدیک کنید؟

ما بیشتر تلاش کردیم تا بازی بازیگران را به فضای رئال نزدیک کنیم. البته با توجه به فضای متن، بازی رئال بازیگران ما کمی اغراق‌شده است و در ایفای نقش همه بازیگران بر مبنای نقشی که بازی می‌کنند، کمی اغراق وجود دارد. البته میزان این اغراق در میان همه نقش‌ها یکسان نیست، زیرا اساسا شخصیت‌های این نمایش همه در یک فضا قرار ندارند، اما با این وجود تلاش شده است تا اختلاف فضای میان این نقش‌ها به گونه‌ای کنار هم چیده شود که هیچ کدام از چارچوب تعریف‌شده خارج نزنند. یعنی با این که شخصیت‌های این نمایش تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند، اما از قضا همین تفاوت‌هایشان است که باعث زیبایی اثر می‌شود. من حتی معتقدم که همین اختلافات زیاد شخصیت‌هاست که باعث شده بازی بازیگران به خوبی در یکدیگر چفت شود و مطمئنا اگر این تفاوت‌ها وجود نداشت، این نمایش در زمینه ریتم، باورپذیری و ایجاد موقعیت‌های گروتسک دچار مشکل می‌شد.

[عکس‌های اجرا، از سارا شفیق است.]

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «کارنامه‌ی بندار بیدخش» تمدید شد | عکس
» نمایش «کارنامه‌ی بندار بیدخش» تمدید شد
... دیدن متن »

کارنامه‌ی بندار بیدخش نوشته‌ی بهرام بیضایی و به کارگردانی علی جهانجونیا که از ۲۲ دی‌ماه اجرای خود را در سالن اصلی مجموعه تئاتر محراب آغاز کرده‌بود به مدت یک هفته، تا ۱۱ بهمن‌ماه، تمدید شد.

لازم به ذکر است که گروه هوده جوان‌ترین گروهی هستند که تا به‌حال توانسته‌اند آثار بهرام بیضایی را به اجرای عموم دربیاورند.

۲ روز پیش، چهارشنبه
سید علیرضا ناصریان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مسکو، فلکه باغشاه i
روایتی از فلکه باغشاه مسکو روی صحنه تئاتر تهران  | عکس
» روایتی از فلکه باغشاه مسکو روی صحنه تئاتر تهران
... دیدن متن »

«مسکو، فلکه باغشاه» ماجرایی از فریب خوردن یک سیاست‌مدار ارشد حزب کمونیست شوروی سابق در ایام جنگ جهانی دوم و ۲۶ سال پس از انقلاب روسیه را روایت می‌کند.

این اثر نمایشی که در سال ۹۴ از سوی نوید عظیمی، نویسنده برنامه‌های طنز رادیویی نگاشته شده، پیش از این یک بار در صحنه دانشگاه کاشان اجرا شده است. در این نمایش که عطا کشاورزجود کارگردانی آن را برعهده دارد، پرستو پرواز، عماد جاویدپور، افشین رازی، علی قنبر و هدیه هاشمی نقش‌آفرینی می‌کنند.

قصه «مسکو، فلکه باغشاه» در بستری فانتزی پیش می‌رود و سرشار از موقعیت‌های گروتسک است. همچنین این نمایش با وجود داشتن ساختاری مدرن، از نزدیک شدن به فضاهای سورئال و ابزورد پرهیز کرده است و موقعیت‌های گروتسک آن در فضایی رئال رخ می‌دهد.

داستان «مسکو، فلکه باغشاه» بر رابطه بین پنج شخصیت شامل یک افسر ارشد ک.گ.ب به همراه سربازش و همچنین سیاستمداری کمونیست و همسر و دخترش استوار شده است. شخصیت‌هایی که هر کدام نماینده‌ای از اقشار گوناگون جامعه شوروی سابق هستند و به همین جهت، تماشای این نمایش می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ روسیه جذاب باشد.می‌توانند تا سوم بهمن بلیت این نمایش را با ۲۵٪ تخفیف دانشجویی از سایت تیوال تهیه کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

۲ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توسعه با خصلت چینی: سوسیالیسم بازار | عکس
درسگفتارهای موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش»
» توسعه با خصلت چینی: سوسیالیسم بازار
... دیدن متن »

کمال اطهاری از روز یکشنبه ۶ بهمن ماه ساعت ۱۷ دوره جدید درسگفتارهای خود در موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با عنوان « توسعه با خصلت چینی: سوسیالیسم بازار» را آغاز می کند.

اطهاری در این درسگفتار ضمن بازخوانی مدل توسعه چین به عنوان یکی از موفق ترین نمونه های توسعه در جهان٬ بنیان های نظری و ساختاری پیدایش مفهوم توسعه چینی را مورد مداقه قرار می دهد و این مدل را با مدل توسعه ایران مقایسه می کند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتار می توانند با شماره های روابط عمومی موسسه پرسش ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت موسسه مراجعه کنند. موسسه پرسش در خ قائم مقام فراهانی- پایین تر از خ استاد مطهری- کوچه شبنم-پ ۳ واقع شده است.

۳ روز پیش، سه‌شنبه
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش مسکو، فلکه باغشاه i
«مسکو، فلکه باغشاه» تا ۳ بهمن روی صحنه سیمرغ | عکس
اجرای نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» تمدید شد
» «مسکو، فلکه باغشاه» تا ۳ بهمن روی صحنه سیمرغ
... دیدن متن »

اجرای نمایش «مسکو، فلکه باغشاه» که قصه‌ای تاریخی مربوط به زمان جنگ جهانی دوم در شوروی سابق را روایت می‌کند، تا ۳ بهمن در تماشاخانه سیمرغ تمدید شد.

«مسکو، فلکه باغشاه» یک کمدی درام سیاسی است که ماجرایی از ۲۶ سال تلاش یک افسر ارشد ک.گ.ب برای رمزگشایی از پرونده یکی از مبلغان حزب حاکم شوروی سابق را در فاصله زمانی پیروزی انقلاب روسیه تا میانه جنگ جهانی دوم روایت می‌کند.

این اثر به کارگردانی عطا کشاورزجود، نویسندگی نوید عظیمی و با هنرمندی پرستو پرواز،‌ عماد جاویدپور، افشین رازی، علی قنبر و هدیه هاشمی تا سوم بهمن هر شب ساعت ۲۰ در تماشاخانه سیمرغ به روی صحنه خواهد بود.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از:
طراح صحنه: عطا کشاروزجود، امیرعباس بابایی خراسانی، طراح لباس و چهره پردازی: مهرناز حسینعلی، طراح نور و گرافیست: افشین رازی، مدیر تولید: محمدحسین خودکار
منشی صحنه: مجتبی مسموعی، مدیر صحنه:ساینا محمدی، دستیار صحنه: ارشک مالمیر، اجرای گریم: الهه ستاری، سپهر بهرامیان، اجرای دکور: محمد هدایت‌زاده، عارف صدیق، عکاس: سارا شفیق

در خلاصه داستان «مسکو، فلکه باغشاه» آمده است:
«سال ۱۹۱۷، در حالی که انقلاب روسیه در آستانه پیروزی قرار داشت، جمعی از سران بلشویک برای تصمیم‌گیری درباره آینده انقلاب جلسه مهمی را در سن‌پترزبورگ برگزار می‌کنند.
اما این جلسه لو می‌رود و جاسوسان تزار نیکلای دوم اقدام به بمب‌گذاری در آن می‌کنند. در اثر این اتفاق، همه افراد حاضر در محل جلسه کشته می‌شوند، به جز یک نفر و او کسی نیست جز میخائیل میخائیلویچ پرشوین بزرگ‌ که بعدها، به چهره‌ای مهم در عرصه سیاست شوروی تبدیل می‌شود.
 در حالی که ۲۶ سال از آن حادثه گذشته است و اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی در جبهه‌های استالینگراد با آلمان نازی می‌جنگد، سرهنگ ایلیانوف، افسر ارشد ک.گ.ب با پرونده‌ای سرخ رنگ راهی مسکو می‌شود. به نظر می‌رسد او به راز حادثه پی برده و حقیقت ماجرای بمب‌گذاری سن‌پترزبورگ و تنها بازمانده آن را دریافته است.»

علاقه‌مندان می‌توانند تا سوم بهمن بلیت این نمایش را با ۲۵ درصد تخفیف دانشجویی از سایت تیوال تهیه کنند.

۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گابریل i
نمایش «گابریل» در تالار آینه اجرا می‌شود.  | عکس
اجرای نمایش «گابریل» در تالار آینه
» نمایش «گابریل» در تالار آینه اجرا می‌شود.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، نمایش «گابریل» به کارگردانی و طراحی بهناز نازی از سوم تا پنجم بهمن ماه در تالار آینه (پلاتو تمرین طبقه هفتم تالار وحدت) روی صحنه می‌رود.
این نمایش بر پایه بداهه و با سبک پرفورمنس اجرا می‌شود.

بازیگران این نمایش کتانه افشارنژاد، امین طبابایی، صالح لواسانی هستند.

دیگر عوامل اجرای این نمایش: طراح حرکت: محسن گودرزی و سروش کریمی نژاد، خواننده، بازیگر، حرکت: مهدی ساکی، نقاش: علیرضا مجابی، سعید عبدالباقی، خطاط، خواننده، نوازنده عود: نادر گهرسودی، آهنگساز: بابک کیوانی، خواننده، نوازنده: صابر جعفری، خواننده: سحر لطفی، مجسمه ساز: محمد مردی، مشاور کارگردان: علی اسدی، عکاس: بهاره صباحی، طراح پوستر و بروشور: آرزو افشارنژاد، ساخت تیزر: محسن حسینقلی پور هستند.

علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.


۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ۳/۱۴ i
اجرای «۳/۱۴» با نور موبایل تماشاگران | عکس
» اجرای «۳/۱۴» با نور موبایل تماشاگران
... دیدن متن »

در پی قطع برق در میانه اجرای نمایش «۳/۱۴»، این اجرا با نور موبایل تماشاگران به کار خود ادامه داد.

نمایش «۳/۱۴» دوشنبه شب در حالی روی صحنه رفت که در میانه اجرا، برق محدوده خیابان فلسطین قطع شد و تماشاگران با روشن کردن چراغ قوه موبایل‌هایشان، بازیگران را همراهی کردند.
مخاطبان این نمایش همچنین با خاموش کردن نور موبایل‌های خود در هنگام تعویض صحنه‌ها، گروه نمایش را در این اتفاق یاری کردند.
امیرموسی کاظمی، کارگردان این نمایش در پایان اجرا، ضمن عذرخواهی از تماشاگران حاضر در سالن، از همراهی آنها برای ادامه اجرا قدردانی کرد.

نمایش «۳/۱۴» به نویسندگی و کارگردانی امیرموسی‌ کاظمی تا ۱۱ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در تئاتر هامون روی صحنه می‌رود.
حسین کشفی اصل، مینا شجاعیان، سوده ازقندی و پانته‌‌آ مهدی‌نیا در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

در خلاصه داستان «۳/۱۴» آمده است: دختر که باشی، مشتری‌های بیشتری داری. می‌دونی، مردم کنجکاون.

بلیت این نمایش در سایت تیوال به فروش می‌رسد.


۳ روز پیش، سه‌شنبه
محمد مجللی، زهره مقدم، امیرمسعود فدائی، پویا فلاح، امیر مسعود و فریبا جعفری فشارکی این را دوست دارند
عالی
۳ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «پدر» نوشته اگوست استریندبرگ در شهر سلیمانیه روی صحنه رفت | عکس
» نمایش «پدر» نوشته اگوست استریندبرگ در شهر سلیمانیه روی صحنه رفت
... دیدن متن »

نمایش «پدر» نوشته «اگوست استریندبرگ»، به کارگردانی «صدیق عزیز» و با هنرنمایی بازیگران سرشناس و باسابقه تئاتر اقلیم کُردستان و مقیم اروپا در شهر سلیمانیه روی صحنه رفت.
نمایش «پدر» Father نوشته «اگوست استریندبرگ» August Strindberg نمایشنامه‌نویس سرشناس سوئدی و از نمایشنامه‌نویسان بزرگ و تأثیرگذار تاریخ ادبیات نمایشی جهان، به کارگردانی »صدیق عزیز» هنرمند کُرد ساکن کشور نروژ، با ترجمه «دلاو‌ر قره‌داغی» و با هنرنمایی بازیگران سرشناس و باسابقه تئاتر اقلیم کُردستان و مقیم کشورهای مختلف اروپایی، از جمله؛ «شه‌مالی عه‌به ره‌ش»، «دلشاد ئه‌حمه‌د»، «خه‌رمان هیرانی»، «سیروان جه‌مال»، «شادان فوئاد» و «کاروان عه‌لی مه‌جول» به مدت ۱۰ روز در سالن تئاتر مجموعه هنرهای زیبای شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کُردستان عراق روی صحنه رفت و مورد استقبال علاقمندان قرار گرفت و در ادامه نیز، در شهر اربیل نیز روی صحنه خواهد رفت.
در نمایش «پدر» تعدادی از بازیگران سرشناس و باسابقه تئاتر اقلیم کُردستان از جمله؛ «شه‌مالی عه‌به ره‌ش» در نقش کاپیتان، «دلشاد ئه‌حمه‌د» در نقش کشیش، «خه‌رمان هیرانی» در نقش لاورا، «سیروان جه‌مال» در نقش دکتر، «شادان فوئاد» در نقش داین، «دییه عه‌لی» در نقش بیرتا، «کاروان عه‌لی مه‌جول» در نقش نوید و همچنین «کالی سه‌باح» در نقش
پیشخدمت به هنرنمایی پرداخته‌اند.

تعدادی از اعضای نمایش «پدر» عبارتند از:
دانا علی سعید و دلشاد احمد ـ مدیر هنری، دلشاد احمد ـ مدیر صحنه، سیروان جمال ـ سینوگرافی (علم طراحی و تولید مناظر و جلوه‌های دیداری ـ شنیداری صحنه نمایش)، سیروان جمال، حمه کاکه‌ولا، ئاران بهاءالدین، روند احمد، کاروان علی مه‌جول و کارفین محمد ـ ارائه سینوگرافی، شمال فهمی ـ نور و تکنیک، شیرکو حمه سعید ـ دستیار نور، داستان مارف ـ موسیقی، اعضای گروه ـ طراح لباس و کاروان صوفی ـ طراح پوستر.
نمایش «پدر» به همت انجمن هنرهای زیبای «یوتوبوری» به ریاست «دلشاد احمد»، اداره کل فرهنگ و هنر سلیمانیه ـ بخش تئاتر، با همکاری مجموعه هنرهای زیبای کُرد در سلیمانیه، کمپانی سینمایی «مستی فیلم» به مدیریت «فوئاد جلال» و با اسپانسری خطوط تلفن همراه «ئاسیا سیل» و تلویزیون «کُرد سات» در شهر سلیمانیه روی صحنه رفت.

«اگوست استریندبرگ» نمایشنامه «پدر» را در سال ۱۸۸۷ در سه پرده تراژیک به رشته تحریر درآورد و بازتاب‌های گوناگونی را در دوره حیاتش برانگیخت و مورد توجه منتقدان و صاحب‌نظران قرار گرفت.
«پدر» نمایشنامه‌ای درباره یک کاپیتان ارتش و همسرش لورا است. آن‌ها بر سر تربیت دخترشان برتا با هم اختلاف دارند و ... .

۳ روز پیش، سه‌شنبه
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر آغاز به کار می‌کند | عکس
از ۴ بهمن ماه؛
» نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر آغاز به کار می‌کند
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با عنوان «لحظه قطعی» جمعه ۴ بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، آیین افتتاحیه نمایشگاه عکس و پوستر این رویداد با عنوان «لحظه قطعی» از ساعت ۱۷ روز جمعه ۴ بهمن ماه در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
هیات داوران بخش مسابقه و نمایشگاه عکس سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به مدیریت سیامک زمردی مطلق ۸۰۷ عکس از ۱۷۰ هنرمند عکاس را داوری کردند و با جمع‌بندی آن‌ها ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس در نمایشگاه عکس تئاتر جشنواره نمایش داده می شوند.
همچنین در بخش مسابقه و نمایشگاه پوستر به مدیریت ابراهیم حسینی، تعداد ۲۸۷ اثر از ۹۵ بررسی شدند و در نهایت با جمع‌بندی هیات داوران این بخش، ۶۰ اثر از ۳۵ طراح در گالری تابستان خانه هنرمندان ایران نمایش داده می‌شوند.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ ۴ تا ۱۵ بهمن ماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به بازدید از این نمایشگاه بپردازند.

۳ روز پیش، سه‌شنبه
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شماره‌ ۷۴ «فصلنامه‌ تئاتر» روی پیشخوان | عکس
» شماره‌ ۷۴ «فصلنامه‌ تئاتر» روی پیشخوان
... دیدن متن »

هفتادوچهارمین شماره‌ «فصلنامه‌ علمی- پژوهشی تئاتر» به سردبیری سیدمصطفی مختاباد منتشر شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، هفتادوچهارمین شماره‌ «فصلنامه‌ علمی- پژوهشی تئاتر» به مدیرمسئولی شهرام کرمی و سردبیری سیدمصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش و انتشارات نمایش منتشر شد.

در این شماره شش مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از:

ـ چگونگی خلق فضاهای فیزیکی و عاطفی در مولتی‌مدیای «یک نامه‌ عاشقانه»/ نویسندگان: سیامک احمدی‌سوادکوهی/امیر دژاکام
ـ بررسی کنش دراماتیک و انتقال جوهره‌ درونی نمایش در پوسترهای تئاتر میشل باتوری با رویکرد نشانه‌شناسانه/ نویسنده: سام ایزدی‌خالق‌آبادی
ـ مبارک و کاراگز: افول و شکوفایی مطالعه‌ تطبیقی حضور دو شخصیت عروسکی در ایران و ترکیه/ نویسنده: سپیده نورائی
ـ کنکاشی در شکل‌گیری گروه تئاتر آناهیتا و تأثیر آن بر تئاتر ایران (۱۳۴۳ ـ ۱۳۳۷)/ نویسندگان: مریم رحیمی/ روح‌الله جعفری
ـ نگاهی تاریخی بر دوران فعالیت تئاتر خصوصی در ایران با تمرکز بر وضعیت تئاتر کشور بین سال‌های ۱۲۸۰ تا ۱۳۵۷ شمسی/ نویسندگان: آهو تعلیمی و ناصر آقایی
ـ مناسبات بینامتنی میان جغرافیای فرهنگی و ادبیات دراماتیک با نگاهی ویژه به موضوع خشونت در تی‌اس‌تیز سنکا/ نویسنده: سعید یزدانی

شماره‌ ۷۴ «فصلنامه‌ تئاتر» در پاییز ۱۳۹۸ و با بهای ۱۰  ‌هزار تومان برای علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر منتشر و توزیع شده است.

۴ روز پیش، دوشنبه
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش غلامرضا لبخندی i
رونمایی از نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» در تازه ترین پروژه «کتاب نو» تئاتر شهر | عکس
چهارشنبه دوم بهمن ماه برگزار می شود؛
» رونمایی از نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» در تازه ترین پروژه «کتاب نو» تئاتر شهر
... دیدن متن »

جلسه نقدو بررسی و آیین رونمایی از کتاب نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» به نویسندگی کهبد تاراج روز چهارشنبه دوم بهمن در قالب تازه ترین پروژه «کتاب نو» مجموعه تئاتر شهر رونمایی می شود.

به گزارش تیوال به نقل از واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، جلسه نقدو بررسی و آیین رونمایی از کتاب نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» به نویسندگی کهبد تاراج در قالب تازه ترین پروژه «کتاب نو» مجموعه تئاتر شهر ساعت ۱۸:۳۰  روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در تالار مشاهیر این مجموعه برگزار می شود.

در این برنامه که با پخش بخشی از نمایش «غلامرضا لبخندی» به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج همراه خواهد بود شهرام زرگر مدرس دانشگاه و مترجم ، عباس جمالی بازیگر و کارگردان تئاتر و میلاد نیک آبادی مدرس و کارگردان تئاتر با کارشناسی و اجرای احسان زیورعالم  روزنامه نگار، پژوهشگر و منتقد تئاتر به نقد و بررسی نمایشنامه می پردازند.

براساس برنامه ریزی های انجام گرفته کهبدتاراج نویسنده اثر نیز در بخش دیگری از مراسم درباره نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» سخنرانی خواهد کرد.

کتاب نمایشنامه «غلامرضا لبخندی» که نامزد دریافت جایزه نمایشنامه نویسی پنجمین همایش ملی «رادی شناسی» شده است، توسط نشر «ورا (بوتیمار)» در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

۴ روز پیش، دوشنبه
مینا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید