تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 14:42:28
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی  | عکس
دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی فجر برگزار می کند
» سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی
... دیدن متن »

سمینار پژوهشی "بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی" به همت دبیرخانه‌ی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر و با سخنرانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاترفجر ، در این سمینار یک روزه که شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ در تالار کنفرانس تئاتر شهر برگزار خواهد شد، ۱۰ پژوهشگر منتخب، مقالات پژوهشی خود را ارائه خواهند کرد.

به گفته‌ مهدی حامد سقائیان (دبیر علمی سمینار پژوهشی بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی) این سمینار پژوهشی از ۹ صبح آغاز و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت.
در این سمینار که با سخنرانی معاون امور هنری آغاز خواهد شد پژوهشگرانی همچون دکتر بهروز بختیاری، نیلوفر زارع، محمدرضا رسولی، پریسا کیومرثی، آیدا حق نژاد، دکتر حمیدرضا افشار، سید حسین رسولی، سید محمد مداح حسینی، مرجان پورغلامحسین، میرمحمدرضا حیدری و دکتر غلامحسین دولت آبادی مقالات خود را ارائه می کنند. همچنین در پایان نشست موضوعی با عنوان "تئاتر ایران پس از انقلاب اسلامی" با حضور نصرا... قادری، دکتر مجید سرسنگی و دکتر مهرداد رایانی مخصوص برگزار خواهد شد. شرکت در این سمینار برای پژوهشگران و علاقمندان آزاد است.

این سمینار در ذیل برنامه های پیش بینی شده در بخش "چهل سالگی انقلاب اسلامی است" است که مدیریت آن را رضا صمدپور بر عهده دارد.

سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ضَن i
پوستر نمایش
همزمان با آغاز اجرای نمایش ؛
» پوستر نمایش " ضَن " رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر نمایش "ضن" که از روز گذشته اجرای خود را در تماشاخانه سپند آغاز کرده و طراحی آن را شایان کیانی بر عهده داشته منتشر شد.

نمایش "ضن" که نویسنده ، طراح و کارگردان آن مهیار احمدی است با حضور هشت بازیگر زن نگاهی متفاوت به معضلات زنان ، تعرضات و ... در جامعه امروز دارد.
بازیگران این نمایش برکه بذری ، مهسا باوفا ، آیدا رزاق زاده ، گیز طاهایی، شیرین کاشفی، نوشین کریمی، فرشته مرعشی و محیا نمازی هستند.

تهیه کننده و مجری طرح این اثر نمایشی محمدرضا منصور، مدیر تولید آن عادل شادرو و دستیاران کارگردان علیرضا نصرالله زاده و سوگند انتظاری هستند. طراح لباس حمیرا کامل ، طراح گریم بهاره اسدی ، آهنگساز امیر موسوی ، منشی صحنه سوگند انتظاری، روابط عمومی و تبلیغات زهرا شایانفر اعلام شده اند.
در گروه موسیقی این نمایش که به طور زنده اجرا می کند ستاره سادات اخوی نوازنده پیانو ، سارا حسین غانمی نوازنده ویولا، مهیا نامداری نوازنده ویلن سل و مهسا رستمی نوازنده ویولن هستند. تیزر این نمایش نیز با طراحی مهیار احمدی ، تدوین مجتبی حسینی و نریشن الهه پرسون ساخته شده است.

این نمایش از اول بهمن ۱۳۹۷ هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه سپند به روی صحنه میرود و علاقه مندان می توانند از طریق سایت  www.tiwall.com نسبت به خرید بلیط این نمایش اقدام کنند.

بهای بلیت این نمایش برای سه روز اول اجرا از اول تا سوم بهمن ماه با ۲۵ درصد تخفیف ارائه شده است.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) و berkeh این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش زاویه i
«زاویه» در سالن کوچک تئاتر مولوی به صحنه رفت | عکس
نمایش دیگر از دانشجویان دانشگاه تهران
» «زاویه» در سالن کوچک تئاتر مولوی به صحنه رفت
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش «زاوبه» به نویسندگی کارگردانی بهداد بلیغ فر، شب گذشته در ساعت ۱۹ در سالن کوچک مرکز تئاتر مولوی به صحنه رفت و به این ترتیب اجرای عموم خود را آغاز کرد.
گفتنی ست در این نمایش سیده شقایق هاشمی پوراصیل، هما پارسایی(پریسان)، رز امامی و بهداد بلیغ فر به ایفای نقش می پردازند.
همچنین کامیار امام، یاس هاشمی (دستیار کارگردان)، امیر مردانی (عکاس)، ساسان به‌فر (گرافیست) و شهرزاد تقی خانی (منشی صحنه) در این نمایش همکاری می کنند.
خلاصه نمایش این اثر که پیشتر در جشنواره تئاتر تجربه شرکت کرده بود، بدین صورت ذکر شده: موج دیده شدن و مطرح بودن در دنیای امروز با ویژگی های شخصیتی و اجتماعی متفاوت از طبقات مختلف جامعه در چند قصه موازی و ربط آنها به یکدیگ

علاقه‌مندان برای دیدن نمایش «زاویه» که تا ۱۸ بهمن ماه هر روز –به جز شنبه ها- در ساعت ۱۹ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اوبو i
 نامناسب بودن تالار و کمرنگ شدن گروتسک | عکس
در دوشنبه های نقد تئاتر اوبو کار علیرضا دریابیگی به چالش کشیده شد
» نامناسب بودن تالار و کمرنگ شدن گروتسک
... دیدن متن »

در نشست دوشنبه های نقد تئاتر که در تالار حافظ دوشنبه یکم بهمن اختصاص به نقد و بررسی نمایش اوبو با طراحی و کار میرعلیرضا دریابیگی یافت، رضا آشفته کمرنگ بودن وجه گروتسک و عرفانی پهلوانی نامناسب تالار حافظ را برای اجرای این نمایش را از نواقص اصلی این اجرا برشمردند.

به گزارش کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، در این نشست که با حضور بازیگران، هوامل اجرایی و تنی چند از تماشاگران و علاقه مندان به نقد تئاتر پس از اجرای اوبو برگزار شد، میرعلیرضا دریا بیگی، کارگردان و طراح که شغل معلمی در دانشگاه را برای خود انتخاب کرده برای انتخاب متن نمایشنامه شاه اوبو گفت: در ابتدا تصمیم بر متن دیگری برای اجرا داشته و بعدها تصمیم به اجرای متن شاه اوبو که متن محبوبش برای سالها بوده میگیرد.
او اضافه کرد: سال  ۹۳ یکی از دانشجویانش برای پایان نامه کارشناسی کارگردانی این متن را به مدت ۳۰ دقیقه به اجرا برده.
دریابیگی نمایش اوبو را هم اکنون با دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تهران مرکز به صحنه آورده است.
او گفت: متن اصلی بسیار سخت و تعداد صحنه ها بسیار و تعداد زیادی شخصیت دارد و دلیل وفادار نبودن به متن زمان طولانی -حداقل ۱۸۰ دقیقه ای- و نداشتن حوصله تماشاگر است.
بنابر گفته این کارگردان، اوبو خوانش ذهنی ژاری و برگرفته از مکبث شکسپیر و جهان نمایش آنطور که در ذهنش بوده و آنطور که باید هم آفریده، هم نیافریده ست و تصمیم گیری نهایی را برداشت و ساخته ذهن تماشااگر  میداند.
او با توجه به سختی متن اصلی اشاره میکند برای اجرا در گفتگویی با عرفان ناظر شیوه های اجرایی و تصویری با توجه به ادبیات کلامی، و فشرده کردن و رجوع به متن انگلیسی و همچنین ترجمه جواد ذوالفقاری  شیوه های اجرایی را طراحی کرده است. دریابیگی که در تحلیل متن اثر را برگرفته از مکبث شکسپیر و عقده های روانی میداند، متن ژاری را با دو کلید واژه معرفی میکند 1.این همانی 2.نه همانی، اذعان میدارد: این اثر پر از این همانی هاییست که نیست. هم چنین او بارها این اثر را در کلاسهای نقد و کارگردانی به همراه دانشجویان مورد پژوهش قرار داده اند.و اجرای خود را به خاطر تیم دانشجوی خود تئاتر دانشگاهی یا تئاتر آزمایشگاهی، نظریه بنیان و پژوهشی می داند.
او تیم خود را مستعد معرفی کرد و گت: همیشه ذهن خود را قبل از تمرین خالی می کردم...
دریا بیگی مخاطب را در ابتدای نمایش خود را با نشانگان مواجه میکند، صلیب شکسته و نازیسم  و نوشته هایی که بعضی به اشتباه به ژاپنی میگیرند، اما همان u b u هست، از جمله مواردی است که مخاطب را متوجه فضای کار خواهد کرد. او هم چنین اشاره کرد به شخصیت آشپز که در متن اصلی نیامده و به جایش فقط یک نامه رسان برای بردن و آوردن نامه ها حضور دارد و در صحنه های زیادی هم تکرارمی شود. این کارگردان آشپز را چکیده ای از خوانش تمام کاراکترهایی که حذف شدند و به گونه ای حلول بیرونی پیدا کردند، میداند.
کل لشگر لهستان، تمام ۵۰ اشرافزاده و مامور مالی و همه آدمهایی که به دریچه کف انداخته میشوند تبدیل میشوند به آشپز، تبدیل میشوند به آدمهایی که درون خود ما انسانها هستند و عروسک هایی که در جهان نمایش هستند. همه ما به ازای دانشجویانش که خودشان هم هستند، هم نیستند، فیزیک، حرکات، گفتار، رفتار و حتی شوخیهایی که دانشجویان در دانشگاه باهم داشتند یا نداشتند. دو شخصیت مادر اوبوی عروسکی در متن اصلی وجود ندارند و از آنجایی که اوبو عقده روان کاوانه فقدان هملتی را درون خودش در عدم ارتباط با مادر اوبو و هر چیزی که رسیدن به مردانگی ست از دست داده، از مادر دو تصویر ذهنی ساخته که در این دو عروسک می بیند.
دریابیگی در پاسخ به اقای پهلوانی برای استفاده از ماسک، فارس و گروتسک گفت شکل نمایشنامه پارودی هست و واقعا فارس نوشته شده مانند کمدیا دل ارته .
او در مورد گروتسک  اضافه کرد: تمام طراحی لباسها و گریم، طراحی دکور و رفتار و گفتار شخصیتا، طراحی میزانسن ها و هم چنین خطوط از گروتسک استفاده شده به معنی اغراق، وحشت و نابهنجاری که نزدیک به ابزورد، هجویه و کاریکاتوری و فانتزی است. شاید کمیک باشد شاید کمیک نباشد، شاید تماشاگر را به خنده وادارد، شاید به خنده وا ندارد.
او به مانند زشت و زیبا این دو واژه را کنار هم قرار داد و به نقل قول از دکتر ناظر زاده کرمای برای تعریف گروتسک شگفت کاری را عنوان کرد.
متن فلسفی
عرفان پهلوانی متن اوبو در دسته بندی شش گانۀ متون نمایشی جزء متون فلسفی خواند و گفت: اول اینکه این متن از اندیشه برخوردار هست.دوم از ستیز بین دیدگاهها برخوردار هست. سوم اندیشه را به مخاطب واگذار می کند که اگر اندیشه را خودش بگوید به تئاتر پتاگوژیک می ماند که بیانگر آموزش نکته ای است. چهارم هستی شناسانه است. پنجم نسخه نمی پیچید که این کار تئاتر پروپاگاندا هست که شعار می دهد. ششم آموزش نمی دهد.
البته دریابیگی اشاره کرد که به دنبال بیان آموزشی هم بوده ایم و شاید با آن تئاتر پتاگوژیک مد نظر عرفان پهلوانی متفاوت باشد.
متن پیش گو و پیشرو
رضا آشفته منتقد نیز در جلسه از بوخنر و ژاری به عنوان دو نمایشنامه نویسی یاد کرد که یکی در نیمه نخست و دومی در نیمۀ دوم قرن نوزدهم جهان تئاتر را با مدل نوشتری شان که هرگز پیرو اصول بنیان گذاری شده از سوی ارسطو ندانسته و آن طور که دلشان خواسته بر خلاف آن مدل خطی درام هایشان را نوشته است. این دو به گونه ای که افلاطون معتقد به انتزاع در هنر و درواقع منتزع بودن از واقعیت بوده است و اصل بر خلاف ارسطو تقلید از واقعیت یا محاکات را هنر نمی دانسته توانسته اند نمونه هایی را بیاورند که کل نماینامه نویسی قرن بیستم را متحول سازند که این متون شان سرآغاز مکتب هایی مانند اکسپرسیونیسم، دادائیسمف سوررئالیسم ابزورد و حتی پسامدرن بوده است.
او همچنین از متن لهستانی ها یا شاه اوبو که تحت عنوان اوبو به دست دریابیگی کارگردانی شده است، به عنوان متنی نام برد که حالت پیش گویانه دارد و ضمن اینکه اقتباس و برداشتی از مکبث ویلیام شکسپیر هست اما نگاه به پیش دارد و ضمن پیشرو بودن در ساختار دو جنگ جهانی اول و دوم و تمام کشتارهای پیش روی جهان را پیش گویی کرده و برای همین همچنان هم متن تازه ای است برای اینکه خوانده یا اجرا شود.
آشفته بنابر گفته دریابیگی که متن سخت بوده و از حوصله تماشاگر امروز بیرون هست، گفت: درماتورژی یا برداشت از متن الفرد ژاری یک راه حال برای تطبیق با توان گروه اجرایی است که در ان بازیگران دانشجو حضور دارند و باید بتوانند از پس این متن شلوغ و سنگین برآیند.
او در ادامه با اشاره به اجرای یک گروه ایتالیایی از متن لهستانی های آلفرد ژاری در جشنواره تئاتر فجر و در آغاز دهه ۸۰ گفت: آنها شیوه تئاتر موزیکال را در نظر گرفته بودند و تقریبا هفتاد هشتاد درصد متن سنگین ژاری را توانسته بودند در اجرایشان دربیاورند...
آرمان طیران نمایشنامه نیز در این نشست به عنوان مهمان حضور داشت که به چرایی عدم حمایت از تئاتر دانشگاهی پرداخت که در نبودنش تئاترهایی که تئاتر نیستند جایگزین شده اند.
تالار حافظ و اجرای سه سویه
پهلوانی در ادامه درباره اجرای اوبو به شیوه اجرای کمدی پرداخت و از اصل کانتی که مشخصه اصلی اش در برهم ریختن تعادل هست. به نظر کانت، خنده حالتی است که در نتیجة انتظار شدید و نقش بر آب شدن آن پدید می‌آید. وقتی ما به شدت انتظار چیزی را داشته باشیم و ناگهان دریابیم که انتظارمان بیهوده بوده است،‌ به خنده می‌افتیم. همچنین او به نظریه پردازی هانری برگسون در رسالۀ خنده اشاره کرد که به تئوریزه کردن خنده پرداخته و یکی از تکنیک هایش برای خندادن در کمدی حالت قلب یا وارونه است.
این منتقد تالار حافظ را متناسب با اجرا و میزانسن های نمایش اوبو ندانست چون همه چیز از روبرو قابل پیگیری بودند تا اینکه تماشاگری به راحتی بخواهد از طرفین این حالت سه سویه به راحتی بتواند نمایش را دنبال کند.
او توجه به جزییات در بازیگری را از نکات مثبت کار دانست چون همه متوجه کلیات بازیگری هستند و همین جزییات است که به قول رضا براهنی، حافظ را حافظ کرد و سعدی را حافظ نکرد.
پهلوانی صحنۀ مرگ پادشاه را یکی از بهترین و به یادماندنی ترین میزانسن ها و لحظات نمایش اوبو برشمرد که برخوردار از هماهنگی درست بین عناصر نمایشی و بازیگران، زیبایی شناسی برخوردار از نوآوری و خلاقیت هست.
این منتقد خلق دو مادر اوبو در کنار مادام اوبو را نشان از خواهران جادوگر در مکبث دانست که بر متن ژاری افزوده شده و شکل اقتباسی او را از متن شکسپیر انگار کاملتر کرده باشد.
روح حماسی و گروتسک
رضا آشفته هم در پایان بندی اش با توجه به اینکه این متن چند وجهی است و برخوردار از تراژدی، کمدی و گروتسک هست، گفت: احساس می شود از همان ابتدا به ساکن تماشاگر با دیدن میزهای سرخ و بنرهای سرخ ته صحنه متوجه جنگ و خون ریزی های بسیار در طول این نمایش و فضای حاکم بر آن خواهد شد و همچنین نحوۀ بازی ها به دنبال همان فارسی هست که ژاری بر آن تاکید کرده که بشود که این وضعیت تراژیک را به حالت نقیضه نما (پارودیک) درآورد... اما همچنان در ارائه و القای گروتسک کم دارد و می شود این وجه را هم تقویت کرد چنانچه در این اثر حضور لشکریان و جنگها باید که بیانگر روح حماسی ای باشد که این خود می تواند وضعیت گروتسک را تقویت کند. همچنین حضور شخصیت هایی چون آشپز که حالت قصاب گونه دارد و مدام گوشتها را شقه شقه می کند باز هم می تواند وضعیت گروتسک را در طول اجرا تقویت کند. همچنین ما در صحنۀ انفجار که در برخورد دو سیم دارد اتفاق می افتد متوجه این گروتسک می شویم که ما هم در این اجرا همراه پادشاه منفجر شده و از بین می رویم و چنین لحظاتی است که ما را با گروتسک درگیر خواهد کرد.
دریابیگی ضمن تایید این سخن، بر حضور و مشارکت مخاطبان اشاره کرد که انتظار داریم در آن سو گروتسک اتفاق بیفتد چون ما روایت مان را داریم انجام می دهیم. آدمها از یک وضعیت گروتسک گونه به تماشای اوبو نشسته اند و نباید در فرآیند اجرا بی تفاوت بمانند.
در این نشست بازیگران کار هم بر دانشگاهی بودن اجرایشان تاکید کرد که شوربختانه دانشجویان هم کلاسی و شاگردان دریابیگی هم رغبتی برای دیدن این نمایش نشان نداده اند که این خود تجربه ای است که ویژگی ها و توان تئاتر دانشگاهی را به چالش کشیده است.
سارا مقدم، آفرودیت ریوندی، آرامه سلطانیه، شهرادقدیری، مهدی مشهدی کاظمی، عطالله نجفی، سیدعلی بروهان، شیما بختیاری، هلیا عبدالهی، امیرحسین رضایی، محمدحسین کیا، هدیه عیدی، آیدا زرین قلمی، محسن ابراهیمی، سید رسول میر محمد، رائف تمهیدى از جمله بازیگران این نمایش هستند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: شاه اوبو خوانشِ پارودی‌گونه‌ای از شخصیت "مکبث" شکسپیر است. اوبو نیز چونان مکبث به وسوسه و اغوای همسرش شاه را می‌کشد، تخت شاهی را غصب می‌کند و به روال از پسران شاه مرده شکست خورده و کشته می‌شود.
این اثر نمایشى تا ٣ بهمن ماه ساعت ١٩:٣٠ در تالار حافظ روى صحنه خواهد رفت.

عکاس:‌ میلاد امیدخواه

۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هیات انتخاب آثار هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر معرفی شدند | عکس
» هیات انتخاب آثار هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر معرفی شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر طی احکام جداگانه آقایان میلاد نیک آبادی(کارگردان، منتقد، پژوهشگر و مدرس دانشگاه)، بهزاد خاکی نژاد(بازیگر، منتقد، پژوهشگر و مدرس دانشگاه) و خانم بنفشه اعرابی(بازیگر،کارگردان، پژوهشگر و مدرس دانشگاه) بعنوان داوران بخش انتخاب آثار این جشنواره معرفی شدند.
در ادامه مروری خواهیم داشت بر سال ها فعالیت این هنرمندان:

میلاد نیک آبادی (کارگردان، منتقد، پژوهشگر و مدرس دانشگاه)
وی دانش آموخته کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش می باشد و از جمله فعالیت های هنری او می توان به
مدیریت بخش نسل نو سی‌و پنجمین جشنواره تئاتر فجر، مدیریت کانون تئاتر دانشگاهی مرکز هنرهای نمایشی، مدیریت تماشاخانه مسعودیه، ، دبیر دو دوره هفته‌‌ی تئاتر دانشگاهی باران، عضویت درکانون جهانی منتقدان تئاتر،  چاپ بیش از ۵۰ عنوان نقد و مقاله در روزنامه های شرق، تهران امروز، اعتماد، فرهیختگان، فصلنامه نمایش‌نامه، مجله نمایش، فصلنامه صحنه و...
کارگردانی نمایش‌های، قلاده‌ای برای یک سگ مرده، مالون می‌میرد، خیال روی خطوط موازی، تلخ همچون خون در رگ‌های یرما، پروانه‌ی زرد روشن، اسب عصاری، مده‌آ، اتراق در خواب قیلوله، ۲۹مهر۹۶، مرکب‌خوانی چند جوانِ دمِ بخت، رابینسون کروزوئه، مده‌آ فصلِ دوم و...
و دریافت جوایز مختلف از جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی نظیر؛ جشنواره دانشگاهی، ملی مقاومت، جشنواره بین‌المللی فجر، white tower بلاروس و... اشاره کرد.

بهزاد خاکی نژاد (بازیگر، منتقد، پژوهشگر و مدرس دانشگاه)
وی دانش آموخته کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش می باشد و از جمله فعالیت های هنری او می توان به
ریاست انجمن مدرسان خانه تئاترایران، نگارش بیش از ده مقاله در زمینه ی تئاتر، نویسندگی دو کتاب درباره آموزش تئاتر و تئاتر تک نفره، دبیر سرویس هنری و سردبیر هنری رسانه ها از جمله سردبیری مجله هنر بازیگری، عضویت در انجمنهای بازیگران، منتقدان و مدرسان خانه تئاتر و انجمن روزنامه نگاران ایران و....
بازی در نمایش هایی چون یادگار زریران به کارگردانی قطب الدین صادقی ، ادیپ به کارگردانی منیژه محامدی ، نمایشهای زباله و خرسهای پاندا و  یک اتاق با دو در به کارگردانی مرتضی میرمنتظمی و ....
بازی در سریال "امروز و فردا" به کارگردانی حسین قناعت و چند فیلم تلویزیونی دیگر اشاره کرد.
       
بنفشه اعرابی (بازیگر،کارگردان، پژوهشگر و مدرس دانشگاه)
وی دانش آموخته کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش می باشد و از جمله فعالیت های هنری او می توان به
عضویت در هیات مدیره انجمن مدرسان خانه تئاتر ایران، عضویت در کانون کارگردانان خانه تئاتر ایران، سردبیری و مجری کارشناسی در برنامه های رادیویی
کارگردانی آثاری چون رکوییم، سلام و خداحافظ، ماریانا پیندا، بوبوک، گل های میخک، پیکنولپسی، جنگا و ...
نویسنده آثاری چون  ماریانا پیندا، بوبوک، من فرشته نیستم، دژاوو و ...
و بازی در آثاری چون آگاممنونیزم، نیلوفر مرداب، آنتیگونه، نمایش اسپانیایی ،پیکنولپسی، جنگا و... اشاره کرد.

گفتنیست تعداد ۲۳۷ اثر در این دوره از جشنواره تئاتر ثمر ثبت نام نموده اند که از آن میان تعداد ۱۹۷ اثر با تکمیل مدارک وارد مرحله خوانش شده و پس از ارزیابی آثار توسط هیات ارزیاب مرحله خوانش به سرپرستی آقای "ایوب آقاخانی" 80 اثر مجاز به حضور در مرحله بازبینی شدند که در مدت 5 روز مورد ارزیابی هیات انتخاب قرار خواهند گرفت.
هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر به دبیری افشین علی اصفهانی از ۸ لغایت ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو برگزار می گردد.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش در انتظار گودو i
انتشار تیزر «در انتظار گودو» | عکس
حضور ۲ ولگرد در اثر برگزیده تئاتر دانشگاهی
» انتشار تیزر «در انتظار گودو»
... دیدن متن »

تیزر نمایش «در انتظار گودو» به کارگردانی حسام لک که این روزها در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است، منتشر شد.
نمایش «در انتظار گودو» نوشته ساموئل بکت که توسط علی اکبر علیزاد ترجمه شده است، با کارگردانی حسام لک به عنوان اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران از ۱۸ دی در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته است.
در این نمایش که جایزه بهترین بازیگری مرد جشنواره بیست و یکم تئاتر دانشگاهی ایران را نیز از آن خود کرد، بازیگران به ترتیب حروف الفبا عبارتند از: وحید آجرلو، سعید احمدی، میثم دامن زه، زایا دیوید، شاهو رستمی، دلارام فرهناک، مرتضا مظلومی.
این نمایش که ساعت ۱۷:۳۰ به صحنه می رود، درباره 2 ولگرد است که در برهوتی منتظر نشسته‌اند تا گودو بیاید و به آنها بگوید چه کنند، در این بین اتفاقاتی می‌افتد اما بعد ... .

۲ روز پیش، سه‌شنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) و سین آزاد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه سرو میزبان
نمایش مش مش قلی خان به کارگردانی ناصرآویژه در تماشاخانه سرو و با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس اجرا خواهد شد.
» تماشاخانه سرو میزبان "مش مش قلی خان" شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس  این نمایش ویژه رده سنی کودکان و نوجوانان می باشد و از سه شنبه ۲ بهمن ماه  صبح ها ویژه مدارس به روی صحنه می رود.

گیتا داوودی نویسنده متن این نمایش است و ناصرآویژه این اثر نمایشی موزیکال را کارگردانی کرده است.
ناصرآویژه،قاسم انصاری،مسعود پورجمشید،حمیدرضا نوری و نیما آویژه بازیگران این نمایش هستند.
گفتنی است این نمایش پس از نمایش دهکده هاپو خان دومین نمایش ویژه مخاطبان کودک و نوجوان است که در تماشاخانه سرو و با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس اجرای خود را آغاز خواهد کرد.

تماشاخانه سرو انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس در خیابان طالقانی نرسیده به تقاطع خیابان مفتح جنب ایستگاه مترو قرار دارد.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 پنج هنرمند برجسته ی رادیو، آثار بخش مسابقه ی نمایش رادیویی را داوری خواهند کرد. | عکس
از سوى دبیرخانه تئاتر فجر اعلام شد داوران مسابقه ى نمایش هاى رادیویى معرفى شدند
» پنج هنرمند برجسته ی رادیو، آثار بخش مسابقه ی نمایش رادیویی را داوری خواهند کرد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر داوران بخش مسابقه ی نمایش رادیویی متشکل از مسعود فروتن،ایوب آقا خانی، جواد پیشگر، شکر خدا گودرزی و فریبا متخصص خواهند بود.

بخش نمایش های رادیویی از مجموعه برنامه های ویژه ی دبیرخانه ی فجر، به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سال جاری بوده و با همکاری و مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش برگزار می شود.

ده نمایش راه یافته به مرحله ی داوری، در سی و هفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر روی صحنه اجرا شده و همزمان به طور زنده از رادیو نمایش پخش خواهند شد.
سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، دوشنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انتخاب مجدد بهزاد فراهانی به عنوان رئیس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر | عکس
نخستین جلسه‌ی هیئت مدیره جدید انجمن بازیگران خانه تئاتر برگزار شد.
» انتخاب مجدد بهزاد فراهانی به عنوان رئیس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، هیات مدیره جدید انجمن بازیگران خانه تئاتر با نخستین جلسه خود در ۲۹ دی ۹۷ کار خود را آغاز کرد.
در این جلسه بهزاد فراهانی به عنوان رئیس هیات مدیره و هوشمند هنرکار به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند.
 سمت بقیه اعضاء نیز در جلسات بعدی مشخص خواهد شد.
گفتنی است هیات مدیره جدید انجمن بازیگران خانه تئاتر روز ۲۲ دی ماه با رای اعضاء در مجمع این انجمن انتخاب شدند. بهزاد فراهانی، هوشمند هنرکار، پرستو کرمی، بیژن افشار، بهرام سروری نژاد، سروش طاهری، فرزین محدث به عنوان اعضاء اصلی، مریم رحیمی، رویا بختیاری، علی یعقوب زاده به عنوان اعضاء علی البدل،کریم اکبری مبارکه و حامد آقایی به عنوان بازرسان اصلی و مسعود رحیم پور به عنوان بازرس علی البدل در هیئت مدیره جدید این انجمن حضور دارند.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اوبو i
اوبو در دوشنبه های نقد تئاتر | عکس
» اوبو در دوشنبه های نقد تئاتر
... دیدن متن »

کانون ملی منتقدان تئاتر در نشست دوشنبه های نقد تئاتر این هفته، نمایش اوبو به نویسندگی آلفرد ژاری و طراحی و کارگردانی علیرضا دریابیگی را روز دوشنبه یکم بهمن ماه در تالار حافظ بررسی می کند.
در این نشست رضا آشفته، نویسنده و منتقد و عرفان پهلوانی، بازیگرو منتقد به بررسی و نقد نمایش اوبو می پردازند که برداشت و دراماتورژیی از متن آلفرد ژاری به دست عرفان ناظری است و دریابیگی نیز این متن را با گروهی از جوانان ناشناخته آن را به مرحلۀ اجرا رسانیده است.
خلاصه: شاه اوبو خوانشِ پارودی‌گونه‌ای از شخصیت «مکبث» شکسپیر است. اوبو نیز چونان مکبث به وسوسه و اغوای همسرش شاه را می‌کشد، تخت شاهی را غصب می‌کند و به روال از پسران شاه مرده شکست خورده و کشته می‌شود.
این نمایش ساعت ۱۹:۳۰ در تالار حافظ اجرا می شود. 

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 آثار راه یافته به بخش مسابقه‌ی پوستر تئاتر فجر | عکس
دبیرخانه ی فجر اعلام کرد
» آثار راه یافته به بخش مسابقه‌ی پوستر تئاتر فجر
... دیدن متن »

شصت و یک اثر و پنج مجموعه به مسابقه‌ی بخش پوستر تئاتر فجر راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی تئاتر فجر؛ شصت و یک اثر و پنج مجموعه از سی و چهار هنرمند طراح، به بخش مسابقه‌ی پوستر تئاتر فجر  راه یافته اند.
گروه انتخاب این بخش متشکل از ساعد مشکی، فرزاد ادیبی و صالح تسبیحی به مدیریت ابراهیم حسینی از میان 117 نفر با ۴۳۵ اثر از ۳۲ شهرستان، آثار زیر را  به ترتیب حروف الفبا و به شرح زیر انتخاب نموده اند:

۱-"از خط زرد فاصله بگیرید”، طراح امیر صداقتی از تهران
۲- "از خواستگاری متنفرم نه از چخوف”، طراح علیرضا عسکری فر از اصفهان
۳-"از طهران تا تهران”، طراح سیامک توده فلاح از البرز
۴-"اسپرسو سینگل شات لطفا”، طراح محمد افشار مشهد
۵-"ال کلاسیکو”، طراح محمد افشار از مشهد
۶-"انقباض عضله ی بازوی راست”، طراح مهدی رایگانی از تهران
۷-"ایستاده، منتظره، پیچیده، نیامده”، طراح محمد افشار از مشهد
۸-"این یک پیپ نیست”، طراح کمال کجوئیان از تهران
۹- "آبی سیاه فرزند اسب”، طراح رسول حق جو از اهواز
۱۰-"آدمها گوشت گرگ نمی خورند”، طراح سعید طامهری زاده از یزد
۱۱-"آدیداس”، طراح مهسا غفوریان از مشهد
۱۲- "باغ وحش شیشه ای”، طراح هادی جلدی از تهران
۱۳-"بولشویک”، طراح محمد افشار از مشهد
۱۴-"پرده خانه”، طراح الهام همت از اصفهان
۱۵-"پرس”، طراح حامد شجاعی از تهران
۱۶-"پیانیستولوژی”، طراح جواد علی خوئیان از مشهد
۱۷-"دریاچه قو”، طراح جواد علی خوئیان از مشهد
۱۸ "رومئو/ژولیت”، طراح جواد علی خوئیان از مشهد
۱۹-"ترانه سفید”، طراح یونس دهقانی از بندرعباس
۲۰ "تیولا”، طراح سعید رضوانی از تهران
۲۱- "چریکه ی ته وار”، طراح علی آقا حسین پور از کوهدشت لرستان
۲۲- "چشم بر هم زدن”، طراح سعید رضوانی از تهران
۲۳- "چمدان”، طراح سروش حیدری از مشهد
۲۴-"خام به صورت قرمز”، طراح مهسا غفوریان از مشهد
۲۵-"خانه نم زده”، طراح محمد افشار از مشهد
۲۶-" خائووس”، طراح خیام مویدی از بندرعباس
۲۷- "خدای کشتار”، طراح محمد افشار از مشهد
۲۸- "دام”، طراح نیما پیراسته بروجنی از مشهد
۲۹-"دختر یانکی”، طراح سروش حیدری از مشهد
۳۰-"دهمین همایش ملی تعزیه و آیین های نمایشی محرم”، طراح رسول حق جو از اهواز
۳۱-"دینید اینچ”، طراح پرناز کریمی از تهران
۳۲-"روزگار و نغمه هایش”، طراح سید شاهین علوی از تبریز
۳۳-"روزهای بی باران”، طراح رضا چاووشی از تهران
۳۴- "ریتالین”، طراح هادی بلند بخت از کرمانشاه
۳۵- "ریچارد سوم اجرا نمی شود”، طراح امیر رجبی از تهران
۳۶- "سرایدار”، طراح الهام همت از اصفهان
۳۷- "صحنه هایی از زندگی پدرم”، طراح رسول حق جو از اهواز
۳۸-"طعم سگ”، طراح مهدی رایگانی از تهران
۳۹-"غرش خونابه در کالبد زمین”، طراح خیام مویدی از بندرعباس
۴۰-"قربانگاه”، طراح سیاوش (علیرضا) تصاعدیان از تهران
۴۱-"کاج ها می دانند نام این نمایش چیست”، طراح خیام مویدی از بندرعباس
۴۲- "کارد ترنج زلیخا”، طراح مهدی رایگانی از تهران
۴۳-"کوران”، طراح علیرضا عسکری فر از اصفهان
۴۴- "کوسه ها”، طراح رضا چاووشی از تهران
۴۵-"گامی در دوزخ، گامی در بهشت”، طراح مرتضی فرحناک از تهران
۴۶- "لولیتا”، طراح سیاوش (علیرضا) تصاعدیان از تهران
۴۷-"مالی سویینی”، طراح آرش طراقی از مشهد
۴۸-"مجلس نامه”، طراح میثم نامدار از تهران
۴۹-"مده آ”، طراح مهیار سید علی زاده از تهران
۵۰- "مرد شده”، طراح رضا چاووشی از تهران
۵۱-"مرگ قو”، طراح سیامک توده فلاح از البرز
۵۲-"مصاحبه”، طراح خیام مویدی از بندرعباس
۵۳- "معرکه ای برای ...”، طراح مهدی اسدی تبار از کرمانشاه
۵۴- "منسوخ”، طراح یونس دهقانی از بندرعباس
۵۵-"مویرگ”، طراح امید افرند از تهران
۵۶- "نادیدنی یا هر طور شما دوست دارید یا ایستگاه داده یا کدوم؟”، طراح سعید رضوانی از تهران
۵۷- "نقاشی اشر”، طراح پرناز کریمی از تهران
۵۸-"نمایش ایرانی هزار شلاق”، طراح میثم نامدار از تهران
۵۹-"هاراگیری”، طراح محمد افشار از مشهد
۶۰-"هری ادواردز”، طراح حمیدرضا حمزه پور از ارومیه
۶۱-"هزار شلاق”، طراح محمد افشار از مشهد
۶۲-مجموعه اثر "رامشدگی، قورباقاف قورباغین، لیما”، طراح سیاوش (علیرضا) تصاعدیان از تهران
۶۳- مجموعه اثر "گرونیکا”، طراح فرهنگ اسکندری از تهران
۶۴-مجموعه اثر "طپانچه خانم، کلنل، نظام آباد و یک زندگی بهتر”، طراح کمال کجوئیان از تهران
۶۵-مجموعه آثار " دستورالعمل هایی برای پرواز” و " نامبرده”، طراح فرهاد فزونی از تهران

این آثار در نمایشگاهی واقع در فرهگستان صبا همزمان با جشنواره‌ی تئاتر فجر به نمایش درآمده و در کتابی مختص بخش پوستر چاپ خواهند شد.
سی و هفتمین جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر از 22 بهمن تا ۴ اسفند به دبیری نادر برهانی مرند برگزار خواهد شد.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 کانون ملی منتقدان تئاتر ایران در راستای برنامه های خود اولین نشست از سری جدید نشست های تخصصی تئاتر را با موضوع
وضعیت ارزشیابی و نظارت در تئاتر، نقد میشود
» کانون ملی منتقدان تئاتر ایران در راستای برنامه های خود اولین نشست از سری جدید نشست های تخصصی تئاتر را با موضوع " ارزشیابی و نظارت در تئاتر ایران؛ مشکلات و راهکارها" برگزار میکند.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، در این نشست حسین کیانی؛ نمایشنامه نویس و کارگردان همچنین دکتر مهرداد رایانی مخصوص؛ نویسنده، مدرس دانشگاه و از اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر ایران به عنوان مهمان و سید جواد روشن به عنوان کارشناس و مجری حضور خواهند داشت.
نشست "ارزشیابی و نظارت در تئاتر ایران؛ مشکلات و راهکارها" روز دوشنبه اول بهمن ماه در سالن مشاهیر (کنفرانس) مجموعه تئاتر شهر، ساعت ۱۹ برگزار خواهد شد و ورود برای علاقه مندان آزاد است.

۳ روز پیش، دوشنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه سرو میزبان «مش مش قلی خان» شد | عکس
» تماشاخانه سرو میزبان «مش مش قلی خان» شد
... دیدن متن »

نمایش «مش مش قلی خان» به کارگردانی ناصرآویژه در تماشاخانه سرو  و با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس اجرا خواهد شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس، این نمایش ویژه رده سنی کودکان و نوجوانان می باشد و از سه شنبه ۲ بهمن ماه  صبح ها ویژه مدارس به روی صحنه می رود.
گیتا داوودی نویسنده متن این نمایش است و ناصرآویژه این اثر نمایشی موزیکال را کارگردانی کرده است.
ناصرآویژه،قاسم انصاری،مسعود پورجمشید،حمیدرضا نوری و نیما آویژه بازیگران این نمایش هستند.

گفتنی است این نمایش پس از نمایش «دهکده هاپوخان» دومین نمایش ویژه مخاطبان کودک و نوجوان است که در تماشاخانه سرو و با حمایت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس اجرای خود را آغاز خواهد کرد.

تماشاخانه سرو انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس در خیابان طالقانی نرسیده به تقاطع خیابان مفتح جنب ایستگاه مترو قرار دارد.

۴ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نمایش «بی‌تابستان» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی از نیمه بهمن ماه در تئاتر مستقل تهران اجرا می شود. | عکس
اجرای نمایش «بی‌تابستان» به تئاتر مستقل تهران رسید
» نمایش «بی‌تابستان» به نویسندگی و کارگردانی امیررضا کوهستانی از نیمه بهمن ماه در تئاتر مستقل تهران اجرا می شود.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر مهر، این نمایش از نیمه بهمن ماه به مدت١٧ شب در تئاتر مستقل تهران به صحنه می رود.

پیش از این نمایش «بی‌تابستان» در بخش اصلی فستیوال آوینیون، فستیوال هنر بروکسل، تئاترِ کمراشپیله مونیخ ، فستیوال (Les vegamondes) شهر مولوز کشور فرانسه، شهر بازل و لاشادوفن کشور سوئیس اجرا است.
همچنین «بی‌تابستان» مرداد ماه سال جاری در سالن استاد سمندریان تماشانه ایرانشهر نیز به مدت ۱۵شب اجرای عمومی شده بود
در این نمایش لیلی رشیدی، سعید چنگیزیان و مونا احمدی به عنوان بازیگر حضور دارند و محمدرضا حسین‌زاده به عنوان مدیر تولید و دستیار کارگردان ، شهریار حاتمی طراح صحنه، علی شیرخدایی و داود صدری سازندگان ویدیو و آنکیدو دارش به عنوان طراح موسیقی ،کوهستانی را همراهی می‌کنند.

پیش فروش بلیت نیز از یک بهمن ماه در سایت تیوال آغاز خواهد شد.

۴ روز پیش، یکشنبه
صدف اسمعیل پور این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «شاه آباس» مکتب تبریز در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود  | عکس
» نمایش «شاه آباس» مکتب تبریز در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

نمایش «شاه آباس»، مکتب تبریز به نویسندگی و کارگردانی حسین نوشیر از روز دوشنبه اول بهمن ساعت ۲۰ در تماشاخانه سنگلج اجراهای خود را آغاز می کند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «شاه آباس» مکتب تبریز درباره خبر قتل شاه عباس صفوی توسط فرزندش است، محمدباقر میخواهد او را بکشد تا به تخت شاهی برسد. این نمایش به نویسندگی و کارگردانی حسین نوشیر با بازی کتایون سالکی، احسان بهلولی، هدیه اصفهانی، امیر عباسیان، هومان محمدحسینی، طه ولیزاده، سمانه زارعی، مرتضی یوسفی، حسین سپهرنژاد از روز دوشنبه اول بهمن ماه ساعت ۲۰ در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می رود.

گفتنی است علاقه مندان به دیدن این نمایش می توانند به سایت تیوال و یا به صورت حضوری به گیشه تماشاخانه سنگلج مراجعه نمایند.

۵ روز پیش، شنبه
رضا غیوری و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اجرای نمایش «تکرار» به کارگردانی سیدمحمد جوادقاسم زاده | عکس
در دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در بابلسر
» اجرای نمایش «تکرار» به کارگردانی سیدمحمد جوادقاسم زاده
... دیدن متن »

نمایش «تکرار» به نویسندگی جمشید خانیان و کارگردانی سیدمحمد جوادقاسم زاده ۲۵ بهمن ماه در بابلسر به روی صحنه رفت.

نمایش به ماجرای بیست غواص در یک عملیات می پردازد که یکی از این غواصان به طور معجزه آسایی نجات پیدا می‌کند و بقیه این رزمندگان به فیض شهادت نایل می‌آیند. رزمنده غواص نجات یافته که در یک آسایشگاهی بستری شده است در هر نوبت به خاطرات چگونگی به شهادت رسیدن همرزمانش می پردازد و..
در این نمایش که تک بازیگر بود، سید محمد قاسم زاده به بازی پرداخت.

گفتنی است که دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء از ۲۳ دی ماه تا ۲۷ دی ماه ۹۷ در گروه پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر برگزار شد.

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «عاشقانه‌های دوبازمانده از یک جنایت جنگی» در بابلسر | عکس
» نمایش «عاشقانه‌های دوبازمانده از یک جنایت جنگی» در بابلسر
... دیدن متن »

نمایش «عاشقانه‌های دوبازمانده از یک جنایت جنگی» یه کارگردانی مسعود مشعوف از گروه پدافند هوایی فردو در بابلسر به اجرا در آمد.

نمایش «عاشقانه‌های دوبازمانده از یک جنایت جنگی» به نویسندگی سید مجید میر حسینی و کارگردانی مسعود مشعوف از گروه پدافند هوایی فردو در دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا در سالن سینما فجر گروه پدافند هوایی بابلسربه روی صحنه رفت.

خلاصه داستان نمایش می پردازد به علی یک پزشک در خط مقدم جبهه که به نیروی جدیدی به نام آسیه دل می‌بندد. بیمارستانی که آسیه در انجا مشغول به کار است  را بمباران می‌کنند، علی برای نجاتش به آنجا می‌رود اما باعث لو دادن مکان آسیه می شود ، بیمارستان زیر حمله موشک و خمپاره قرار می‌گیرد، دو ترکش به بدن آسیه اصابت می‌کند. پزشکان بیرون آوردن ترکش ها از بدن آسیه را ممنوع کردند چون منجر به شهادت آسیه منجر می‌گردد.

نمایش با ژانر عاشقانه و با نگاهی نو به فضای دفاع مقدس می پردازد و با تبعیت از مکتب ناتورالیست، در فضایی رئالیستی و سورئالیست اتفاق افتاده و حوادث و جریاناتی که میان این دو ترکش به وقوع می پیوندد را در بدن آسیه شاهد هستیم...

در این نمایش ابوالفضل مختاری، دانیال غفوری، فاطیما جعفری، مسعود مشعوف، معصومه کهندانی، علی دریس، حسن حسنی، علی غفاری، مهدی شکرانی  به بازی پرداختند.
دستیاری کارگردانی و برنامه ریزی این نمایش را حسن حسنی  به عهده داشت، شادی گلشادی به عنوان  منشی صحنه، امین صابری به عنوان مسئول نور،حمیدرضا فرساد به عنوان مسئول موسیقی، سحرخوش قدم به عنوان طراح گریم، ابوالفضل ماهرخ به عنوان طراح بروشور و پوستر و امیر معماری به عنوان مسئول تدارکات و مصطفی به عنوان مسئول فذم  در این نمایش همکاری داشتند.

گفتنی است که دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء از ۲۳ دی ماه الی ۲۷ دی ماه ۹۷ در گروه پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر برگزار شد.

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تعطیلی تئاتر مولوی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) | عکس
» تعطیلی تئاتر مولوی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
... دیدن متن »

روز یکشنبه ۳۰ دی ماه، با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مصادف است.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجراهای این مرکز به دلیل مصادف شدن با شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در روزیکشنبه ۳۰ دی ماه تعطیل می باشد.
گفتنی ست نمایش «نگهبانان تاج محل» به کارگردانی کاظم نظری و «تابستان» به کارگردانی سعدی محمدی مجددا از روز دوشنبه ۱ بهمن کار خود را در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی از سر می گیرند.

از علاقمندان دعوت می شود برای دیدن نمایش های «نگهبانان تاج محل» و «تابستان» همه روزه -به جز شنبه ها- به ترتیب در ساعت های ۱۸و ۲۰ به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در بابلسر  | عکس
» دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در بابلسر
... دیدن متن »

رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر از برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا از ۲۳ دی ماه ۹۷ در بابلسر خبر داد و گفت: ۱۲ گروه هنری در این جشنواره به رقابت می پردازند.

حجت الاسلام علی غلامپور سیاسی پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر گفت: دومین جشنواره سراسری تئاتر قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا از ۲۳دی ماه ۹۷ با حضور ۱۲ گروه هنری با عناوین آیینی، مذهبی،دفاع مقدسی و... در بابلسر کار خود را آغازکرد.

وی افزود: رویکرد سازمان عقیدتی سیاسی رویکردی فرهنگی و مذهبی است و معتقد هستیم که برای  فرهنگ سازی این مهم بایستی با دقت برنامه ریزی کرد تا جایگاه ونقش تئاتر در کشور به یک ضرورت فرهنگی تبدیل شود، لذا به این منظور در راستای تعالی فرهنگ، شناسایی و کشف استعداد های تئاتری در مناطق و پادگان ها صورت پذیرفته است.
وی ادامه داد: می دانیم که خاستگاه تئاتر از یونان باستان درقبل از میلاد مسیح  است ، اما در ایران  قبل و بعداز اسلام سابقه اجرای نمایش های از قبیل  نمایش های روحوضی، سیاه بازی، عروسکی، نقالی، تعزیه  و غیره را داشته ایم و به هنرنمایش اهمیت ویژه ای را قائل بودیم .
غلامپور افزود:  با توجه به اینکه این جشنواره در محوطه پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر برگزار شده است اما حضور عموم مردم در این جشنواره آزاد است و علاقمندان می توانند در زمان برگزاری جشنواره دراجرا های تئاتری حضور پیدا کنند، چرا که تئاتر تشکیل شده است از سه رکن مسئولان، هنرمندان و تماشاگران ،که این اضلاع مثلث  احیاگر تئاتر در جامعه است.

رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر با ارایه این مطلب که در طول اجرای جشنواره، کارگاه های آموزشی تئاتر با حضور دکتر حمزه زاده برگزار می شود خاطرنشان کرد: در ۲۳ دی ماه نمایش های مصاحبه به کارگردانی هادی نصیری از گروه منطقه شمال غرب، انتظار بابوی نرگس به کارگردانی یگانه شمس ابادی از گروه بابلسر، در روز ۲۴دی ماه نمایش های اولین سیلی به کارگردانی قاسم حقیقی از گروه منطقه شمال شرق، پس لرزهای نپتا به کارگردانی یاسین قربانی از گروه خارک، احیاء به کارگردانی عبدالعظیم سلیمی از گروه بوشهر، در روز ۲۵ دی ماه نمایش های گسار به کارگردانی الیاس شمس آبادی از گروه بابلسر، تکرار به کارگردانی محمدجواد قاسم زاده ازگروه تهران، عاشقانه دو بازمانه به کارگردانی مسعود مشعوف از گروه فردو، در روز ۲۶ دی ماه نمایش بلندای سوباشی به کارگردانی علی غلامی اول از منطقه شمال غرب به روی صحنه می روند.

وی در پایان  با ارایه این مطلب که نشست نقد و بررسی نمایش های اجرا شده پس از اجرا نیز برگزار می شود افزود: اختتامیه این جشنواره در روزپنجشنبه ۲۷ دی ماه ساعت هشت وسی دقیقه صبح برگزار خواهد شد.

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«عاشقانه‌های لجنی» در تئاتر شهر خوانده می‌شود | عکس
خوانشی از هفت نامزد مسابقه‌ی نمایشنامه‌نویسی جشنواره سی و هفتم؛
» «عاشقانه‌های لجنی» در تئاتر شهر خوانده می‌شود
... دیدن متن »

«عاشقانه‌های لجنی» نوشته‌ی مهدی علیپوراصل، یکی از هفت نامزد بخش نمایشنامه‌نویسی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، در مجموعه‌ی تئاتر شهر خوانده می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، با اعلام  هفت اثر به عنوان نمایشنامه‌های منتخب بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره‌ی امسال، خوانش این آثار از روز شنبه ۲۲ دی  در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر آغاز شد و جمعه ۲۸ دی نمایش «عاشقانه‌های لجنی» نوشته مهدی علیپوراصل از تبریز در همین قالب در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر خوانده می‌شود.
خوانش‌گران «عاشقانه‌های لجنی» عبارتند از؛ ژاله آل‌رشاد، فرید ادهمی، محمدرضا چرختاب، شیوا بقال، امیرمرتضی تشرفی و مهدی علیپوراصل.
مهدی علیپوراصل متولد ۱۳۷۳ است و «عاشقانه‌های لجنی» که مورد توجه هئیت داوران مسابقه نمایشنامه‌نویسی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از محمد چرم‌شیر، شهرام زرگر و ریما رامین‌فر قرار گرفته است، نخستین نمایشنامه‌ی بلند اوست که پیش از این به نگارش نمایشنامه‌های کوتاه مشغول بوده است.
«عاشقانه‌های لجنی» از چهار اپیزود تشکیل شده است که همگی در رابطه با صلح جهانی‌اند و اگرچه از لحاظ زمانی و مکانی با یکدیگر متفاوتند اما نقطه اتصالشان پاکت نامه‌ای به رنگ سبز لجنی است.
به غیر از «عاشقانه های لجنی»، نمایشنامه‌های «Z.MA۱۰۸۰» نوشته محبوبه عرب‌قنبری، «سالی که دو بار پاییز شد» نوشته لیلی عاج، «میرزیاس» نوشته زهره شفیعی، «چند روایت از چند زندگی مرتبط» نوشته مسعود محمدی قنبرلو، «پریزاد» نوشته سارا الهیان و «ضمایر» نوشته همایون حجازی نیا شش نامزد دیگر این بخش هستند.
سه اثر برگزیده از میان این هفت نامزد، در روز اختتامیه جشنواره‌ی سی و هفتم در تاریخ چهارم اسفند معرفی خواهند شد.

سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی‌مرند از ۲۲ بهمن تا چهارم اسفند برگزار خواهد شد.

آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید