آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر | اخبار
S3 : 06:00:27 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
 جای پرداخت‌های نو و جذاب در تئاتر دفاع مقدس خالی است  | عکس سیدحسین رسولی روزنامه نگار و مترجم و نویسنده تئاتر: جای پرداخت‌های نو و جذاب در تئاتر دفاع مقدس خالی است
رسولی در رادیو گفت‌وگو درباره فراز و نشیب‌های تئاتر دفاع مقدس گفت: در این حوزه جای پرداخت‌های نو و جذاب و باور پذیر همچون ایده «کانال کمیل» و « پچ پچه‌های پشت خط نبرد» خالی است. سیدحسین رسولی روزنامه نگار و مترجم و نویسنده تئاتر در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیوگفت‌وگو درباره شعارزدگی در تئاتر گفت: گروهی از هنرمندان تئاتر با پیشینه ذهنی «خانه دایی یوسف» به موضع گیری در برابر حکومت‌ها می‌پردازند و با شعاری بودن متن‌ها، نتوانستند تئاتر قابل دفاعی ارائه دهند و حتی در حوزه نقد هم بحث ایدئولوژی مورد توجه قرار داشت. ...
دیدن ادامه ››

رسولی در رادیو گفت‌وگو درباره فراز و نشیب‌های تئاتر دفاع مقدس گفت: در این حوزه جای پرداخت‌های نو و جذاب و باور پذیر همچون ایده «کانال کمیل» و « پچ پچه‌های پشت خط نبرد» خالی است.

سیدحسین رسولی روزنامه نگار و مترجم و نویسنده تئاتر در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیوگفت‌وگو درباره شعارزدگی در تئاتر گفت: گروهی از هنرمندان تئاتر با پیشینه ذهنی «خانه دایی یوسف» به موضع گیری در برابر حکومت‌ها می‌پردازند و با شعاری بودن متن‌ها، نتوانستند تئاتر قابل دفاعی ارائه دهند و حتی در حوزه نقد هم بحث ایدئولوژی مورد توجه قرار داشت.

وی با اشاره به ژانر درام جنگی بیان داشت: ژانر دفاع مقدس می‌تواند زیر شاخه درام جنگی قرار گیرد و تئاتر مقاومت و تئاترهای ضدجنگ همانند نوشته‌های برتولت برشت مثل ننه دلاور و فرزندان او یا آدم آدم است که موضوعی ضد جنگ دارند زیرشاخه‌های این ژانر است.

رسولی در ادامه به ویژگی خاص هنر دفاع مقدس به ویژه در تئاتر پرداخت وگفت: در تئاتر دفاع مقدس رگه‌های مذهبی و نزدیکی به تعزیه وجود دارد و این نگاه انسانی احساسات مخاطب را درگیر می‌کند.

این روزنامه نگار بیان داشت: در تئاتر دفاع مقدس نه تئوری نقد و نه تئوری تولید وجود نداشته است که در دانشنامه دفاع مقدس هم تئاترهای دفاع مقدس را با تعریف اینکه نمایش‌هایی که به جنگ ایران و عراق می‌پردازد محدود کرده‌اند. البته با توجه به فلسفه کانت و نگاه در زمانی این نوع تئاتر به چهار گروه پیش از جنگ، در زمان جنگ، پس از جنگ و بدون زمان تقسیم می‌شود.

وی افزود: در تئاتر دفاع مقدس عناصر ژانر مشخص است و کلیشه‌ها ژانر را شکل داده است و شخصیت‌های کهن الگویی برگرفته از تعزیه‌ها در این هنر به شکلی پنهان هستند.

رسولی با اشاره به « پچ پچه‌های پشت خط نبرد »به کارگردانی اشکان خیل نژاد گفت: در این نمایش شخصیت‌ها خطا می‌کنند انسانی و زمینی هستند و در «کانال کمیل» هم ایده شهید زنده متن جذاب است اما این دست از این متن‌ها محدود است.

وی در بخشی به خودسانسوری نویسندگان در حوزه ادبیات دفاع مقدس تاکید داشت و گفت: نویسنده هوشمند با انتخاب سوژه وشخصیت‌ها می‌تواند جدال درونی را نشان دهد و در ادامه در تقابل سوژه‌ها فضای دیالکتیک شکل بگیرد. البته این مساله با ویژگی هگلی در آثار وجود دارد اما تاکنون اثری تاثیرگذار با این روش نوشته و اجرا نشده است.

منبع: سایت رادیو گفتگو

نیلوفر ثانی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر دفاع مقدس با نمایش‌های جنگی و تئاتر مقاومت متفاوت است | عکس تئاتر دفاع مقدس با نمایش‌های جنگی و تئاتر مقاومت متفاوت است
دکتر نصرالله قادری نویسنده، کارگردان و استاد دانشگاه در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو به موضوع فراز و نشیب‌های تئاتر دفاع مقدس پرداخت. وی درباره تئاتر درایران گفت: از دوره درخشان تئاتر در دهه ۴۰ این هنر تحت سیطره «دایی یوسف» قرار می‌گیرد و تنها هنری را هنر می‌شناسند که علیه حکومت باشد و فرقی نمی‌کند چه حکومتی، و در آن دوران «برشت» شخصیت شناخته شده هنر است درحالی که وی مدافع حکومت است و این اتفاق ذهنی ادامه می‌یابد و پس از انقلاب هم همچنان بر قوت خود باقی می‌ماند که هنرمند کسی است که باحکومت باشد نه بر حکومت در حالی که ...
دیدن ادامه ››

دکتر نصرالله قادری نویسنده، کارگردان و استاد دانشگاه در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو به موضوع فراز و نشیب‌های تئاتر دفاع مقدس پرداخت.

وی درباره تئاتر درایران گفت: از دوره درخشان تئاتر در دهه ۴۰ این هنر تحت سیطره «دایی یوسف» قرار می‌گیرد و تنها هنری را هنر می‌شناسند که علیه حکومت باشد و فرقی نمی‌کند چه حکومتی، و در آن دوران «برشت» شخصیت شناخته شده هنر است درحالی که وی مدافع حکومت است و این اتفاق ذهنی ادامه می‌یابد و پس از انقلاب هم همچنان بر قوت خود باقی می‌ماند که هنرمند کسی است که باحکومت باشد نه بر حکومت در حالی که بخش سومی وجود دارد که در هنر می‌تواند مستقل باشد.

قادری ادامه داد: البته متاثرین از «خانه دایی یوسف» ذیل اندیشه مارکس و لنین با این باور که هنر ابزاری برای بیان ایدئولوژی است و هدف وسیله را توجیه می‌کند. رسانه‌ای دارند که القا می‌کند که ضد حکومت نوشته‌اند اما اگر نمایش نامه‌های این گروه بررسی شود در زمان پهلوی ضد شاه و در دوران پیروزی انقلاب اسلامی ضد جمهوری اسلامی نوشته و اجرایی ندارند بلکه برای مخاطب این تصور را که مخالف هستند ساخته‌اند.

وی در این بین به نمایش بی نظیر «حماسه ننه خضیره» اشاره کرد و گفت: این نمایش متنی نداشت. روایتی از ستیز شجاعانه پیرزنی خوزستانی را در ماههای آغازین جنگ به تصویر میکشید که نمایشی خاص و استثنایی بود که دیگر تکرار نشد.

پژوهشگر، نویسنده و کارگردان عرصه هنرهای نمایشی کشور در ادامه به هنر دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در این دوران یک خلط مبحثی به وجود آمد؛ ادبیات دفاع مقدس خاص ایران است و به آن ادبیات جنگ می‌گویند، در حالی که ادبیات جنگ، ادبیات پایداری و ادبیات مقاومت با یکدیگر تفاوت دارند و تیتر حوزه هنر ادبیات ما بر اساس جنگ تحمیلی «ادبیات دفاع مقدس» است. پس به لحاظ صوری و ماهوی نمایش جنگی و حتی نمایش مقاومت با نمایش دفاع مقدس متفاوت است اما چون از همان ابتدا این باور وجود داشته که در مقام اپوزیسیون قرار گرفتن باعث شناخته شدن هنرمند است پس برای پذیرفته شدن کسانی که برای دفاع مقدس فعالیتی هنری داشتند روبروی آنچه تابه حال انجام داده بودند ایستادند که فاجعه در دهه ۸۰ و ۹۰ خود را به شکلی دیگر نشان می‌دهد.

وی افزود: هنر و تئاتر دفاع مقدس از آغار جنگ تحمیلی در شهریور ۱۳۵۹ تا کنون به چهار دوره تقسیم می‌شود؛ در یک دوره تقدیس جنگ نه به معنای دفاع مقدس و مقدس شمردن رزمندگان است و نوعی پروپاگاندا در آثار است. البته نمایش‌های اجرایی در جبهه‌ها و اردوگاه‌ها و پناهگاه‌های جنگی نوع خاصی بود که از این دسته جداست و در دوره اول همه کارها در دوحوزه دفاع بود.

نصرالله قادری با اشاره به ورود تشکیک ذهنی درباره جنگ در دوران سازندگی بیان داشت: دراین دوره این سوال مطرح شد که آیا جنگیدن درست بوده؟ در حالی که ما دفاع کردیم و در دهه ۸۰ شک به اوج خود می‌رسد و افراد علیه عملی که انجام دادند موضع می‌گیرند و در دهه ۹۰ سیاهی مطلق است و با این بحث هیچ انسان عاقلی نمی‌گوید جنگ چیز خوبی است و در مقابل هیچ انسان عاقلی هم نمی‌گوید دفاع چیز بدی است اما پز روشنفکری برای مقبولیت و فاجعه نوشتاری و تردید‌ها باعث شد دفاع به جنگ تبدیل شود.

وی گفت: در همه دنیا کهنه سربازها مورد احترام هستند در حالی که در هشت سال دفاع مقدس رزمندگان ما با سربازان تمام دنیا تفاوت داشتند افرادی که بی هیچ چشم‌داشتی برای حفظ وطن در مقابل متجاوز ایستادگی کردند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک این کشور به تاراج برود به طور حتم نباید با نگاهی جنگی به آنها پرداخت.

قادری ادامه داد: افرادی که ضدجنگ می‌نویسند، نویسندگان حقیقی بودند که درست می‌گفتند و کمتر از آنها حمایت شد، برای نمونه «مظلوم پنجم» در اجرای اولیه اثری قدرتمند و نوآورانه بود هرچند اجرای دهه ۹۰ به خوبی آن اجرا نبود.

این پژوهشگر هنرهای نمایشی گفت: ژانر یک گونه است که تراژدی، کمدی و ملودرام است و ادبیات دفاع مقدس یک ژانر نیست بلکه زیر مجموعه یکی از این سه ژانر قرار می‌گیرد و متد آن می‌تواند کلاسیک، پست مدرن یا پسامدرن باشد.

وی افزود: ادبیات پایداری، جنگ، مقاومت و دفاع مقدس در ذیل مکتب «پسا استعماری» قابل تعریف هستند و این نوع ادبیات ابعاد مختلف رویدادها را در برمی گیرد مثلا روابط شهید همت و همسرش حتی در روایت عاشقانه در این زمینه دفاع مقدس قرار می‌گیرد، البته بین ادبیات مقاومت و دفاع مقدس از لحاظ تکنیکال فرق وجود دارد.

نصرالله قادری در ادامه عنوان کرد: ما در تئاتر شکل را از غرب گرفتیم اما محتوای ما با این شکل همخوانی ندارد و خطای دیگر تعزیه انگاری تئاتر است. در مراسم آیینی مخاطب به دنبال دیدن نمایش نیست، در حالی که ما در شکل‌های نمایشی روایت برای روایت داریم اما در تئاتر دفاع مقدس به آن نمی‌پردازیم و آثار نویسندگان و اجرای گروه‌هایی با معیار‌های داخلی که نه شکل غربی و نه معیارهای تعزیه را دنبال کردند دیده نشده است و مورد استقبال قرار نگرفته و گروه مقابل که اپوزیسیون است به انزوا رفته همچنان می‌نویسند اما اثرش را ارائه نمی‌کند که نمونه بارز آن«محمد جمال پور» است و رسانه برای نقد و بررسی این آثار کمکی نکرد.

وی ادامه داد: اسلام ایدئولوژی نیست بلکه عقیده است در ایدئولوژی جزمیت است دستوری است درحالی که اسلام طلبیدنی است و اجباری در آن وجود ندارد و دفاع مقدس در ذیل هنر قدسی مطرح می‌شود و تنها نظریه پرداز که کوتاه به این بخش هنر پرداخته«سید حسین نصر» است که در کتاب« نمایش و دین» ترجمه «جلال الدین ستاری» شیوه این گونه از هنر را توضیح می‌دهد.

نویسنده و کارگردان عرصه هنرهای نمایشی گفت: در تئاتر دفاع مقدس با توجه به اینکه کلید فهم مخاطب در ملودرام عاطفه و احساسات است از این شیوه استفاده می‌شود در حالی که سخت ترین و تاثیرگذارترین ژانر کمدی است اما در تئاتر دفاع مقدس به این سو نرفتیم چون ارسطو با خندیدن مخالف است پس تصور می‌شود امری پسندیده نیست. از سویی در ژانر تراژدی باید همنشینی عقل و احساس وجود داشته باشد و شخصیت باید یا خطا یا تمرد کند و با این کلیشه ذهنی باید تنها برای بازه زمانی هشت سال دفاع مقدس باید نوشت و ممیزی‌هایی برای نام و چهره شخصیت‌ها باعث شد این اتفاق کمتر دیده شود.

وی افزود: ما انسان هستیم و غیر از معصومین علیهم السلام انسان‌ها خطا می‌کنند و برای خطای خودخواسته و ناخواسته تاوان می‌دهند پس در مسیر ترس و واهمه و امید و پشیمانی به تزکیه می‌رسیم. پس اگر در سیر داستانی زندگی معصومین است که نظریه جویس درباره تجلی عشق شکل می‌گیرد در نوع داستانی که فراز ونشیب‌ها دگرگونی‌های ناشی از خطا و تمرد وجود ندارد و نوع نوشتار سخت است باز یک اثر هنری خلق می‌شود. اما در سینما زمانی رتبه‌ای از این مقام پایین تر می‌آییم اثر «رستاخیز» احمدرضا درویش متولد می‌شود که حتی از خطاها هم حرفی نزده است و شک هم نکرده است اما باز اجازه ندارد. در دفاع مقدس هم در ملودرام همین است اجازه نداری درباره خطا بگویی.

دکتر قادری گفت: نمایشنامه « گلی برای هیوا» که در دهه ۷۰ نوشتم قهرمان دچار دو قطبی و همچنین هامارتیا می‌شود. در نمایش دیگر « بسیار نزدیک هر اندازه دور» تقابل دو خیر از دو نسل است و یا «حسین مختاری»، «مجید جعفری» که کارهای جنگی دارند که نگاه تقابل دو خیر هگل است که می‌گوید تقابل خیر و شر نیست بلکه دو خیر در برابر هم هستند و این آثار در کشور از همه سو پس زده شده است.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بزرگترین نمایش میدانی دفاع مقدس در پرند | عکس بزرگترین نمایش میدانی دفاع مقدس در پرند
بزرگترین آوردگاه نمایشی دفاع مقدس کشور با عنوان معبری به آسمان به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی پریزاد در شهر جدید پرند برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، بزرگترین آوردگاه نمایشی دفاع مقدس کشور با عنوان معبری به آسمان به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی پریزاد در شهر جدید پرند برگزار می‌شود. این نمایش میدانی به مناسبت هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور اجرایش شروع شده و تا ۷ مهر ادامه دارد. عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: ایده، طرح، اجرا : علیرضا فرج‌نیا، نویسنده و کارگردان: محمد مهدی پریزاد. بازیگردان و دستیار کارگردان: امید رهبر، منشی صحنه: نازنین ثابتی، مجری طرح: موسسه حامیان ...
دیدن ادامه ››

بزرگترین آوردگاه نمایشی دفاع مقدس کشور با عنوان معبری به آسمان به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی پریزاد در شهر جدید پرند برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، بزرگترین آوردگاه نمایشی دفاع مقدس کشور با عنوان معبری به آسمان به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی پریزاد در شهر جدید پرند برگزار می‌شود.

این نمایش میدانی به مناسبت هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریور اجرایش شروع شده و تا ۷ مهر ادامه دارد.

عوامل این اثر نمایشی عبارتند از:

ایده، طرح، اجرا : علیرضا فرج‌نیا، نویسنده و کارگردان: محمد مهدی پریزاد.

بازیگردان و دستیار کارگردان: امید رهبر، منشی صحنه: نازنین ثابتی، مجری طرح: موسسه حامیان هنر.

بازیگران به ترتیب حضور:

مهدی اسدی، حسن شفیعی، یاشار خمسه، مرتضی حفارف میلاد اتابکی، حامد سوری، محمد عطایی، علیرضا رضایی، علیرضا شعاعی، الهه تنهایی، حمیدرضا محمدی‌پور و امید رهبر، با معرفی محسن مکری.

طراح لباس: علیرضا فرج‌نیا، گریم: محمد مهدی پریزاد، روابط عمومی: وحید سماوات، مشاور رسانه‌ای: محمد حسین عبداللهی.

این نمایش میدانی از ساعت ۱۷ تا ۲۳ به نشانی شهر پرند حد فاصل میدان امام خمینی ( ره) و میدان استقلال روبروی درمانگاه برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.

محمد حسین عبداللهی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
انتشار ۳۱ نمایشنامه جدید توسط انتشارات آماره‎ | عکس انتشار ۳۱ نمایشنامه جدید توسط انتشارات آماره‎
به گزارش روابط عمومی نشر آماره، این انتشارات قصد دارد در نیمه دوم سال جاری ۳۲ اثر نمایشی را در جهت حمایت از عرصه تالیف و ترجمه راهی بازار کتاب نماید. این ۳۲ کتاب از ۱۷ مولف در قالب نمایشنامه به مرور طی ماه‌های آتی رونمایی می‌شوند. هومن بنائی دبیر بخش ادبیات داستانی و نمایشی نشر آماره درباره چاپ مجموعه آثار نمایشی توسط این نشر گفت: انتشارات آماره از مهر ماه سال جاری هر دو هفته یک بار چهار اثر تازه نمایشی را رونمایی خواهد کرد. به امید خدا این رونمایی طی مذاکرات صورت گرفته در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر رخ خواهد داد. وی در همین راستا ادامه داد: تصمیم داریم تا بتوانیم تا پایان ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی نشر آماره، این انتشارات قصد دارد در نیمه دوم سال جاری ۳۲ اثر نمایشی را در جهت حمایت از عرصه تالیف و ترجمه راهی بازار کتاب نماید. این ۳۲ کتاب از ۱۷ مولف در قالب نمایشنامه به مرور طی ماه‌های آتی رونمایی می‌شوند.

هومن بنائی دبیر بخش ادبیات داستانی و نمایشی نشر آماره درباره چاپ مجموعه آثار نمایشی توسط این نشر گفت: انتشارات آماره از مهر ماه سال جاری هر دو هفته یک بار چهار اثر تازه نمایشی را رونمایی خواهد کرد. به امید خدا این رونمایی طی مذاکرات صورت گرفته در سالن مشاهیر مجموعه تئاترشهر رخ خواهد داد.

وی در همین راستا ادامه داد: تصمیم داریم تا بتوانیم تا پایان سال جاری تمامی آثار این مجموعه را رونمایی کنیم، طی پاییز و زمستان امسال در هر ماه هشت اثر از انتشارات آماره رونمایی می‌شود، تمامی این آثار در حوزه ادبیات نمایشی خواهد بود، البته در این میان در بخش داستانی نشر آماره شاهد انتشار یک اثر تازه خواهیم بود.

این نویسنده و بازیگر تئاتر افزود: مجموعه آثار نمایشی پیش رو طی سال گذشته توسط نشر آماره به ثبت رسیده و به امید خدا شاهد انتشار آثاری متنوع از نسل پیشکسوت و جوان تئاتر خواهیم بود. نشر آماره قصد دارد در همین راستا از استعداد‌های جوان عرصه نمایشنامه نویسی حمایت نماید، لذا این ابتدای راه نیست و آماره برنامه‌های بلند مدتی در زمینه حمایت از نسل جوان خواهد داشت.

عناوین آثار و نام صاحبان اثر به شرح زیر می‌باشد:

راهزنان - باد زرد/ نویسنده: وینسنت ونگوگ / مترجم: علیرضا کوشک جلالی

استخوان ماهی - بچه‌های دریا - راز پروانه‌ها – هاپچه- سه نمایشنامه کوتاه - علاء الدین و... / نویسنده: منوچهر اکبرلو

هینکه من / نویسنده: ارنست توللر / مترجم: ایرج زهری

رگ / نویسنده: ایوب آقاخانی

ماه رخ / نویسنده: ایرج افشاری اصل

صبا - ذبیح – مهری ناز / نویسنده: صبوره رنگرز / مقدمه: دکتر عطاالله کوپال

قند خون - کمیته نان / نویسنده: لیلی عاج

چند سال پیش / نویسنده: کهبد تاراج

سزارین – ژرژت مشکی / نویسنده: هومن بنائی / مقدمه: جهانگیر هدایت

مربع / نویسنده: علی صفری

والس با شمشیر – تبار منحوس – غبارروبی از خاطرات / نویسنده: مجید دیندار

لعنت آباد – هیله – هجده / نویسنده: محسن عظیمی

زائر افسون شده / نویسنده: شهرام احمدزاده

بزن بریم - تنها گریخته / نویسنده: کاریل چرچیل / مترجم: ترجمه پریسا سالاری

حُربن یزید ریاحی / نویسنده: عبدالرزاق عبدالواحد / مترجم: سید مهدی حسینی نژاد

تک گویی‌های مرگ / نویسنده: زهره یحیایی / مقدمه: افشین هاشمی

برفناک / نویسنده: علی مست علی

گفتنی نشر آماره پیش از این آثاری همچون مسافر اتاق شماره ۳۷، آشویتس زنان و تک گویی‌های مرگ را در عرصه نمایشنامه نویسی راهی بازار کتاب کرده است.

علی صفری این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نشست پژوهشی «بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس» برگزار شد | عکس نشست پژوهشی «بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس» برگزار شد
نشست پژوهشی-تخصصی «بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس»، اول مهرماه با حضور دکتر قطب‌الدین صادقی و هوشنگ توکلی، دکتر مهرداد رایانی مخصوص، مدیران، هنرمندان و جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس مشاهیر مجموعۀ تئاتر شهر برگزار شد.به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در ابتدای این جلسه که مهرداد رایانی مخصوص اجرای آن را بر عهده داشت هوشنگ توکلی، کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: در اوایل انقلاب، دو نگاه بر فضای کلی هنری کشور حاکم بود؛ یک دیدگاه باور داشت برای سازوکار امور فرهنگی کشور زحمت بسیاری کشیده شده‌است و به همین جهت باید از این ظرفیت بهره ...
دیدن ادامه ››

نشست پژوهشی-تخصصی «بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس»، اول مهرماه با حضور دکتر قطب‌الدین صادقی و هوشنگ توکلی، دکتر مهرداد رایانی مخصوص، مدیران، هنرمندان و جمعی از اصحاب رسانه در سالن کنفرانس مشاهیر مجموعۀ تئاتر شهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در ابتدای این جلسه که مهرداد رایانی مخصوص اجرای آن را بر عهده داشت هوشنگ توکلی، کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: در اوایل انقلاب، دو نگاه بر فضای کلی هنری کشور حاکم بود؛ یک دیدگاه باور داشت برای سازوکار امور فرهنگی کشور زحمت بسیاری کشیده شده‌است و به همین جهت باید از این ظرفیت بهره ببریم تا با آن آرمان‌های انقلاب اسلامی را تبلیغ کنیم و در مقابل این نوع نگاه، نگاه دیگری وجود داشت که فعالان اهل هنر و فرهنگ را انسان‌هایی فاسق تصور می‌کرد که باید از این حوزه دور شوند و به محاق انزوا رانده شوند. در این خصوص باید عنوان کنم که متاسفانه در هنر کشور، ما عمدتا چوب آدم‌هایی را می‌خوریم که از آن سوی آب‌ آمده‌اند و گلوگاه‌های حساس فرهنگی و هنری را نیز در برهه‌های خطیر و حساس در اختیار گرفته و می‌گیرند.
وی با بیان اینکه در سال ۵۸ نمایشی را با عنوان «دوندۀ تنها» روی صحنه برده‌است گفت: این کار یک اثر صلح‌طلب بود. در این نمایش بیان شد که می‌شود با وجود اختلاف سلیقه در کنار یکدیگر کار کرد. با گذشت زمان و در دوران نخست‌وزیری شهید رجایی از ما خواسته شد به عرصۀ فرهنگ و هنر ورود کنیم تا سمت‌وسوی هنر را به تعالی سوق دهیم، ولی هنوز چند روزی از شروع کار ما نگذشته بود که جنگ تحمیلی آغاز شد.
توکلی تاکید کرد: در ابتدای جنگ با کمک شهید مصطفی چمران توانستیم هنرمندانی را جمع‌آوری کنیم که با زبان هنر از دفاع و شرایط آن روزهای کشور حرف بزنند. در آن ایام کمک می‌کردیم تا تمام هنرمندانی که خواهان فعالیت در حوزۀ جنگ هستند بتوانند کار‌های موردنظر خود را روی صحنه ببرند. البته کار‌هایی که انجام دادیم تنها به تئاتر یا سینما ختم نمی‌شد، بلکه در عرصۀ موسیقی نیز آثار خوبی تولید شد. در عرصۀ هنرهای نمایشی و تئاتر، هفت گروه راه‌اندازی شد که یکی از این گروه‌های هفت‌گانه وظیفه داشت در حوزۀ پژوهش کار کند و اتفاقا کارش را به‌خوبی انجام داد که یکی از ثمراتش تئاتر « ننه خضیره» بود که مورد استقبال زیادی هم قرار گرفت.
این کارگردان سینما و تئاتر و تلویزیون همچنین گفت: من تئاتر پس از انقلاب را به چهار بخش تقسیم می‌کنم؛ ابتدا برهه‌ای که در آن همۀ هنرمندان با هر طرز فکری حضور داشتند، دورۀ دوم از سال ۶۲ آغاز شد و در آن اتفاقات فرهنگی بدون مدیریت رهبری شد، در دورۀ سوم تئاتر کمی به پختگی نزدیک شد و در مقطع چهارم، مجدد رکودی را در تئاتر به‌ویژه کار‌های دفاع مقدسی شاهد بودیم.
کارگردان سریال «مدرس» در پایان سخنانش افزود: امیدوارم روزی برسد تا بتوانیم از اقیانوس دفاع مقدس به‌درستی بهره ببریم، چون معتقدم این عرصه پایانی ندارد و انتظار می‌رود تا سال‌ها از آن برای ساخت آثار هنری سود ببریم.

بخش دوم این نشست به سخنان قطب‌الدین صادقی، بازیگر، استاد دانشگاه، نویسنده و کارگردان اختصاص داشت.
 وی در آغاز سخنانش گفت: در همه جای دنیا جنگ دو نوع است؛ اول جنگی که امپریالیستی است و برای کشور‌گشایی انجام می‌شود و دوم جنگ که حالت تدافعی دارد. من دربارۀ نوع اول جنگ حرفی ندارم چون برایش حقانیت متصور نیستم، اما در شکل دومِ جنگ حرف برای گفتن زیاد است.
حماسه، به نوعی اصلی‌ترین پیوند هنر و جنگ است. همین حماسه نیز به جنگ مشروعیت می‌بخشد. نکتۀ دیگر اینکه تمام آثاری که در زمان جنگ ساخته می‌شوند با آثار بعد از جنگ تفاوت دارند؛ زیرا آثار دوران نبرد هیجان‌زده هستند. این اتفاق هم طبیعی است، چون باید به‌واسطۀ این تولیدات، جوانان را به جبهه‌ رفتن تشویق کرد، اما کار‌هایی که حدودا ۱۰ سال بعد از جنگ تولید می‌شود، تولیداتی هستند که نگاه به واقعیات دارند. همچنین آثار بعد از جنگ عموما تحلیل‌گر و آموزنده هستند، اما این ویژگی را برای آثار زمان جنگ نباید متصور شد.
این مولف و مترجم کتب هنری و ادبی با بیان اینکه در سال‌های ابتدایی انقلاب برخورد خوبی با هنرمندان تئاتر نشد، ابراز کرد: در سال‌های ابتدایی انقلاب با برخی رفتار‌های هیجانی اقداماتی صورت گرفت که سبب شد عده‌ای از هنرمندان خانۀ خود را رها کرده و کوچ کنند. اما هنرمندانی که باقی ماندند مجبور شدند به سینما یا تلویزیون بروند، زیرا در تئاتر کاری برای آنها وجود نداشت! دوری هنرمندان تئاتر از این عرصه، زمینه را فراهم آورد تا آماتور‌ها در تئاتر قدرت بگیرند و آثاری سطحی به اسم تئاتر جنگ روی صحنه برود.
صادقی درخصوص کیفیت آثار تئاتر در آن روزها اظهار کرد: مسلما با توجه به شرایط آن روزها این آثار از تحلیل چندانی برخوردار نبودند و تصویری نسبی از دوران جنگ را ترسیم می‌کردند که شاید خیلی هم باکیفیت نبود. شخصیت‌ها و نمایش‌ها شکل دراماتیک و پرداخت حرفه‌ای نداشتند و به‌ندرت آثار خوب دیده می‌شد. آثار عمومی از اندیشه خالی بود و اجرا‌ها سوزناک و ملودرام بودند. همچنین چهره‌ای مفلوک از دشمن نشان داده می‌شد، در صورتی که درواقع این چنین نبود و ایران با دشمن تا بن دندان مسلح و نیرومندی در نبرد بود.
صادقی همچنین افزود: یکی دیگر از موارد مورد بحث در ساختار تئاتر جنگ ما که می‌بایست کارهای جدی‌تری روی آن انجام شود، تقویت ابعاد و بیان وجوه مختلف شخصیت‌هاست که باید به دور از شعارزدگی، شخصیت‌پردازیِ مناسبی از آدم‌های حاضر و مرتبط با جنگ صورت پذیرد.
 همچنین در کار‌های این حوزه، روایت بر درام چیرگی دارد و مشاهده می‌کنیم که در اکثر کارها به‌جای دیالوگ در نمایش‌ها، شخصیت‌ها بیشتر در حال مباحثه هستند؛ البته در چند سال اخیر آثاری را در این حوزه شاهد بودم که ساختار دراماتیک قابل‌قبولی داشتند و با ساختارشکنی درست و مناسب، حضور درستی در این عرصه به‌عنوان یک اثر تئاتر جنگ داشتند که جای امیدواری است.
مدرس دانشکدۀ هنر‌های زیبا در پایان، داشتن زبان انتقادی در تئاتر جنگ، نقد سو‌ءاستفاده از ایدئولوژی پس از جنگ، نقد منفعت‌طلبی برخی اقشار جامعه در سال‌های جنگ، بیان بحران هویت آدم‌های جنگ، برزخ و خشونت مستتر در جنگ و وارونه‌گرایی ارزش‌های اخلاقی در میدان نبرد را از جمله راهکارهای دراماتیزه شدن تئاتر جنگ برشمرد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آمار تفکیکی پروانه اجرای نمایش در نیمه اول سال منتشر شد | عکس آمار تفکیکی پروانه اجرای نمایش در نیمه اول سال منتشر شد
آمار تفکیکی پروانه‌‌های صادرشده برای اجرای نمایش در سطح شهر تهران در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد. به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، آمار پروانه‌‌های صادرشده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت این اداره‌کل در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ برای اجرای نمایش در سطح شهر تهران تحت ۷ عنوان «تماشاخانه‌های خصوصی»، «تماشاخانه‌های دولتی»، «نمایش‌های کمدی شبانه»، «نمایش‌های مخصوص بانوان»، «نمایش‌هایی برای کودکان و نوجوانان»، ...
دیدن ادامه ››

آمار تفکیکی پروانه‌‌های صادرشده برای اجرای نمایش در سطح شهر تهران در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، آمار پروانه‌‌های صادرشده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت این اداره‌کل در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ برای اجرای نمایش در سطح شهر تهران تحت ۷ عنوان «تماشاخانه‌های خصوصی»، «تماشاخانه‌های دولتی»، «نمایش‌های کمدی شبانه»، «نمایش‌های مخصوص بانوان»، «نمایش‌هایی برای کودکان و نوجوانان»، «نمایشنامه‌خوانی» و «جُنگ و استندآپ کمدی» منتشر شد.  

جمع کل پروانه‌‌های صادرشده در شش ماهه اول سال جاری از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی ۲۱۶ عنوان است که به تفکیک عبارت است از: ۷۰ پروانه برای اجرای نمایش در «تماشاخانه‌های خصوصی»، ۱۸ پروانه برای اجرا در «تماشاخانه‌های دولتی»، ۵۰ پروانه برای اجرای «نمایش‌های کمدی شبانه»، ۶ پروانه اجرا برای «نمایش‌های مخصوص بانوان»، ۱۸ پروانه برای «نمایش‌های کودکان و نوجوانان»، ۴۵ پروانه برای «نمایشنامه‌خوانی» و ۹ پروانه برای اجرای «جُنگ و استندآپ کمدی».

تفکیک موضوعی ۲۱۶ پروانه صادرشده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی چنین است: نمایش‌هایی با موضوع طنز ۵۰ عنوان، نمایش‌های اجتماعی و ملودرام ۱۳۸ عنوان، آثاری با مضمون دفاع مقدس ۸ عنوان و آثار آموزشی و سرگرم‌کننده ۲۰ عنوان.

همچنین در طول نیمه اول سال ۱۳۹۹ و متاثر از شرایط شیوع ویروس کرونا، ۴۳ جشنواره برای برگزاری در فضای مجازی از شورای ارزشیابی و نظارت اداره‌کل هنرهای نمایشی پروانه گرفتند. 

نمایش‌های مخصوص بانوان؟ 🤔
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مرکز تئاتر مولوی، روز پنجشنبه سوم مهر ماه تعطیل خواهد بود . | عکس تعطیلی اجراهای مرکز تئاتر مولوی به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی  (ع) مرکز تئاتر مولوی، روز پنجشنبه سوم مهر ماه تعطیل خواهد بود .
به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجراهای نمایشی این مرکز به دلیل مصادف شدن با سالروز شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در روز پنجشنبه سوم مهر ماه تعطیل می باشد.  بر اساس این گزارش اجرای نمایش « دوستان کٌمٌدی» به کارگردانی امیرمحمد ابراهیمی و  نمایش « عبور » به کارگردانی بهروز سروعلیشاهی  از روز جمعه چهارم مهر ماه بعد از اذان مغرب  از سر گرفته خواهد شد. از علاقمندان دعوت می شود برای دیدن نمایش" دوستان کٌمٌدی " و " عبور " در روز جمعه به ترتیب در ساعات 18:15 و 20:30 به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، اجراهای نمایشی این مرکز به دلیل مصادف شدن با سالروز شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام در روز پنجشنبه سوم مهر ماه تعطیل می باشد. 

بر اساس این گزارش اجرای نمایش « دوستان کٌمٌدی» به کارگردانی امیرمحمد ابراهیمی و  نمایش « عبور » به کارگردانی بهروز سروعلیشاهی  از روز جمعه چهارم مهر ماه بعد از اذان مغرب  از سر گرفته خواهد شد.

از علاقمندان دعوت می شود برای دیدن نمایش" دوستان کٌمٌدی " و " عبور " در روز جمعه به ترتیب در ساعات 18:15 و 20:30 به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

 

celine این را خواند
محمد مجللی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد | عکس فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر همراه با یادداشتی از حسین مسافرآستانه منتشر شد.فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد. حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به مناسبت انتشار فراخوان این رویداد چنین نوشته است: «سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را در حالی پیش رو داریم که حال‌واحوال زمین چندان خوب نیست و انسان در همه جای این کره خاکی روزگار سختی را تجربه می‌کند. روزگاری که پیش از این، تاریخ معاصر کمتر به خود دیده است. پیش‌تر از این بسیار شاهد بودیم که هرگاه عرصه زندگی بر انسان تنگ آمد و بشر در شداید و بحران‌های زندگی گرفتار شد و ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شد.

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به مناسبت انتشار فراخوان این رویداد چنین نوشته است:

«سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را در حالی پیش رو داریم که حال‌واحوال زمین چندان خوب نیست و انسان در همه جای این کره خاکی روزگار سختی را تجربه می‌کند. روزگاری که پیش از این، تاریخ معاصر کمتر به خود دیده است.

پیش‌تر از این بسیار شاهد بودیم که هرگاه عرصه زندگی بر انسان تنگ آمد و بشر در شداید و بحران‌های زندگی گرفتار شد و استیصال، یاس و افسردگی بر او چیره شد این هنر بود که با جلوه‌گری هرچه تمام‌تر امید را به ارمغان آورد و احوال جامعه را بهبود بخشید. جشنواره تئاتر آوینیون یکی از نمونه‌های بارزی است که جامعه مایوس و افسرده فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم را با احیاء روحیه امید، به زندگی و تلاش برگرداند.

اهمیت و نقش هنر به ویژه تئاتر (به دلیل ارتباط رویاروی بیشتر)، در شرایط بحران‌زا بیشتر از هر زمان دیگری نمود پیدا می‌کند.

این دوره از جشنواره در حالی برگزار می‌شود که مردم در شرایط سخت کرونایی زندگی می‌کنند، در این میان عده‌ای هستند که جلوه‌ای تاریخ‌ساز از شکوه انسانیت را به نمایش می‌گذارند. کسانی که تحت عنوان مدافعان سلامت با گذشتن از جانشان آفریننده لحظات زیبایی از انسانیت هستند.

در جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر، هنرمندان نیز با تاسی از جامعه محترم پزشکان، پرستاران و دیگر عزیزان درگیر در حوزه درمان (مدافعان سلامت) در همین روزگار سخت با حضور در صحنه‌های تئاتر و براساس رعایت تمام شرایط با آفرینش لحظات زیبایی از انسانیت آثاری را به نمایش خواهند گذاشت که خاطره‌ساز خواهد شد و در جهت ایجاد امید و حال خوب مردمان شریف این کشور، از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

طبیعی است که حال‌وهوای برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر فجر نسبت به تمام دوره‌های پیشین متفاوت خواهد بود. شکل برگزاری (چگونه برگزار شدن) جشنواره تابعی از شرایطی است که ستاد ملی کرونا اعلام خواهد کرد.

قطعا بهره‌مندی از فضای مجازی بخشی از فعالیت ستاد برگزاری این دوره از جشنواره خواهد بود و همچنین چگونگی استفاده از فضای فیزیکی (سالن نمایش یا فضای باز) با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مدنظر است. به هر صورت آن‌چه مهم است این است که تئاتر در چنین شرایطی رسالت حضور موثرتر برای همراهی و همدلی و ایجاد روحیه مقاومت و نشاط  را دارد و هنرمندان علیرغم دشواری‌های پیش رو در انجام این رسالت فرهنگی و هنری همراه مردم خواهند بود.»

نمایش‌های صحنه‌ای سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در یک بخش «رقابتی» (مسابقه‌ بزرگ تئاتر فجر) و یک بخش «غیر رقابتی» (بخش ویژه) اجرا خواهند شد و حداکثر ظرفیت پذیرش آن‌ها به ترتیب ۳۲ و ۲۵ اثر خواهد بود. بخش خیابانی نیز با پذیرش حداکثر ۳۵ نمایش برگزار خواهد شد.

در بخش خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر بخشی ویژه تحت عنوان «سرباز انقلاب» در نظر گرفته شده است که در راستای ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و همچنین تکریم و پاسداشت مقام شامخ سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی با همکاری و حمایت بنیاد شهید و ایثارگران برگزار خواهد شد.

پیش از این فراخوان بخش‌های «مسابقه نمایشنامه‌نویسی» و «مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر» سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر شده بود.

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود.  

فراخوان بخش صحنه‌ای و خیابانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر پیوست خبر شده است.  

فراخوان_بخش_نمایش‌های_خیابانی.pdf

فراخوان_بخش_نمایش‌های_صحنه‌‌‌ای.pdf

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
به مناسبت سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع)؛ نمایش های تئاتر شهر سوم مهر ماه اجرایی ندارند | عکس به مناسبت سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع)؛ نمایش های تئاتر شهر سوم مهر ماه اجرایی ندارند
نمایش های به صحنه رفته در تالار های قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر روز پنجشنبه سوم مهر ماه اجرایی ندارند. به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تالارهای قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر روز پنجشنبه سوم مهر ماه به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) اجرایی ندارند. هم اکنون نمایش های «بیداری» به کارگردانی  داود دانشور در تالار قشقایی و «بین یه عالمه ماهی» به کارگردانی امیر دلفانی در تالار سایه تئاترشهر روی صحنه هستند. نمایش «بیداری» به نویسندگی ژولیان گارنر و کارگردانی داود دانشور که از روز یکشنبه شانزدهم شهریور ماه با بازی (به ترتیب ...
دیدن ادامه ››

نمایش های به صحنه رفته در تالار های قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر روز پنجشنبه سوم مهر ماه اجرایی ندارند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تالارهای قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر روز پنجشنبه سوم مهر ماه به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسن مجتبی (ع) اجرایی ندارند.

هم اکنون نمایش های «بیداری» به کارگردانی  داود دانشور در تالار قشقایی و «بین یه عالمه ماهی» به کارگردانی امیر دلفانی در تالار سایه تئاترشهر روی صحنه هستند.

نمایش «بیداری» به نویسندگی ژولیان گارنر و کارگردانی داود دانشور که از روز یکشنبه شانزدهم شهریور ماه با بازی (به ترتیب حروف الفبا) رضا امامی، گیلدا حمیدی، افشین زارعی و فرزانه نشاط خواه اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز کرده،  ساعت 19:30 به مدت زمان 60 دقیقه و قیمت بلیت 30 هزار تومان به صحنه می رود.

«بیداری» روایت یک معلول ذهنی است . او در اثر جرمی که مرتکب شده در زندانی تحت مراقبت و توسط سرزندانبان تحت آموزش قرار می گیرد تا اینکه یک اتفاق و خشونتی که بر او اعمال می شود موجب می گردد تا سرزندانبان او را برای مدتی به یکی از روستاهای اطراف شهر منتقل کند تا به زندگی طبیعی بازگردد اما آشنایی معلول ذهنی در روستا با یک زن اتفاقاتی را رقم می زند که پس از چند ماه موجب شگفتی می شود.

نمایش «بین یه عالمه ماهی» به نویسندگی و کارگردانی امیر دلفانی هم از روز سه شنبه هجدهم شهریور ماه اجرای خود را در تالار سایه شروع کرده است.

نمایش «بین یه عالمه ماهی» روایت کوچ پنج خانواده جنوب کشور است که در دهه 40 شمسی به پایتخت کوچ می کنند. در این نمایش که ساعت 19 با مدت زمان 60دقیقه و قیمت بلیت 30 هزار تومان  به صحنه می رود، خشایار قائد رحمتی، مهدی یگانه، امیر دلفانی و ایمان عبدی به عنوان بازیگر حضور دارند.

پویا این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش غرب حقیقی i
اولین اجرای نمایش اولین اجرای نمایش "غرب حقیقی" به کادر درمان بیماران کرونایی تقدیم شد
آیین افتتاح نمایش غرب حقیقی با حضور همایون ارشادی و نمایندگان کادر درمان ای سی یو بیماران کرونایی روز گذشته برگزار و امید سعیدپور این اجرا را به محافظان سلامت مردم تقدیم کرد.همایون ارشادی بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون که با امضا پوستر نمایش غرب حقیقی این اجرا را افتتاح کرد در سخنانی کوتاه از تماشاگران و علاقه‌مندان تئاتر که با حضورشان چراغ سالن‌های تئاتر را در این روزهای دشوار روشن نگاه داشته و از هنرمندان حمایت می‌کنند قدردانی کرد.این هنرمند ادامه داد: چندین ماه است که برای دیدن تئاتر نیامده بودم. به دلیل تصویربرداری کار جدیدی که مشغول آن هستم از خانه خارج می‌شوم ...
دیدن ادامه ››

آیین افتتاح نمایش غرب حقیقی با حضور همایون ارشادی و نمایندگان کادر درمان ای سی یو بیماران کرونایی روز گذشته برگزار و امید سعیدپور این اجرا را به محافظان سلامت مردم تقدیم کرد.

همایون ارشادی بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون که با امضا پوستر نمایش غرب حقیقی این اجرا را افتتاح کرد در سخنانی کوتاه از تماشاگران و علاقه‌مندان تئاتر که با حضورشان چراغ سالن‌های تئاتر را در این روزهای دشوار روشن نگاه داشته و از هنرمندان حمایت می‌کنند قدردانی کرد.

این هنرمند ادامه داد: چندین ماه است که برای دیدن تئاتر نیامده بودم. به دلیل تصویربرداری کار جدیدی که مشغول آن هستم از خانه خارج می‌شوم و همین نکته باعث شد که پس از ماه‌ها به سالن تئاتر بیایم. شرایط سختی است اما باید زندگی کرد. خوشحالم که همه شما آمده‌اید و از هنرمندان حمایت می‌کنید.

ارشادی با اشاره به این که روزگاری پیش از کرونا در تهران ۱۲۰ نمایش روی صحنه بود از اجرای تئاتر ابراز خوشحالی کرده و افزود: جای خوشحالی دارد که گروه‌هایی از دیگر شهرهای ایران برای اجرا به تهران بیایند. هر شب ۱۲۰ نمایش در تهران اجرا می‌شد اما کمتر نمایشی به شهرهای دیگر می‌رفت. اتفاق خوبی است که از شهرهای دیگر برای اجرای تئاتر به تهران می‌آیند.

او تاکید کرد: ما به این تبادل هنری نیاز داریم و لازم است تا آثار یکدیگر را ببینیم و تجربه‌های تازه را شاهد باشیم.

امید سعیدپور کارگردان نمایش غرب حقیقی در پایان اجرا، ضمن قدردانی از همایون ارشادی ، اجرای اول این نمایش را به کادر درمان بیمارستان امام خمینی و پرستاران بخش ای سی یو بیماران کرونایی در این بیمارستان تقدیم کرد.

نمایش غرب حقیقی با بازی محمد چرختاب، امید سعیدپور و بیتا ازادی ، کارگردانی امیدسعیدپور و تهیه‌کنندگی پرویز پرستویی همه روزه ساعت ۱۸.۳۰ در سالن تئاتر مستقل روی صحنه است و علاقه مندان می‌توانند از طریق سایت تیوال نسبت به خرید بلیت این نمایش اقدام کنند.

علی جباری این را خواند
پویا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نشست تخصصی بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس در تئاتر شهر | عکس نشست تخصصی بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس در تئاتر شهر
به دعوت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، هوشنگ توکلی و دکتر قطب‌الدین صادقی، یکم مهرماه در تئاتر شهر طی یک نشست پژوهشی افت‌وخیزهای تئاتر دفاع مقدس را بررسی می‌کنند.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، هوشنگ توکلی یکی از شخصیت‌های مدیریتی و تاثیرگذار در ابتدای انقلاب اسلامی و دکتر قطب‌الدین صادقی، پژوهشگر تئاتر و نویسندۀ چندین نمایش شاخص در حوزۀ دفاع‌ مقدس، سه‌شنبه یکم مهرماه در سالن مشاهیر تئاتر شهر به افت‌وخیزهای بدو فعالیت تئاتر دفاع مقدس می‌پردازند.اجرای این جلسه که قرار است به صورت سخنرانی و پرسش و پاسخ با ...
دیدن ادامه ››

به دعوت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، هوشنگ توکلی و دکتر قطب‌الدین صادقی، یکم مهرماه در تئاتر شهر طی یک نشست پژوهشی افت‌وخیزهای تئاتر دفاع مقدس را بررسی می‌کنند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، هوشنگ توکلی یکی از شخصیت‌های مدیریتی و تاثیرگذار در ابتدای انقلاب اسلامی و دکتر قطب‌الدین صادقی، پژوهشگر تئاتر و نویسندۀ چندین نمایش شاخص در حوزۀ دفاع‌ مقدس، سه‌شنبه یکم مهرماه در سالن مشاهیر تئاتر شهر به افت‌وخیزهای بدو فعالیت تئاتر دفاع مقدس می‌پردازند.
اجرای این جلسه که قرار است به صورت سخنرانی و پرسش و پاسخ با مدعوین برگزار شود، توسط دکتر مهرداد رایانی مخصوص صورت می‌گیرد.
این نشست پژوهشی به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و به مناسبت چهل سالگی آغاز حماسۀ دفاع‌ مقدس و همچنین چهل ساله شدن تئاتر دفاع‌ مقدس برگزار می‌شود.

نشست مذکور راس ساعت ۱۷ یکم مهرماه در سالن مشاهیر تئاتر شهر آغاز می‌شود و ورود برای عموم آزاد است.

علی جباری این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 آغاز بازدید مدیرکل هنرهای نمایشی از تماشاخانه‌های خصوصی | عکس آغاز بازدید مدیرکل هنرهای نمایشی از تماشاخانه‌های خصوصی
مدیرکل هنرهای نمایشی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه با حضور در تئاتر مستقل تهران، تماشاخانه نوفل لوشاتو، پردیس تئاتر شهرزاد و تماشاخانه مهرگان ضمن بازدید، با مدیران این تئاترهای خصوصی گفت‌وگو کرد.به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با همراهی رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی به ۴ تماشاخانه خصوصی رفت و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این مجموعه‌ها قرار گرفت.قادر آشنا در این بازدید ۳ ساعته ضمن دیدار از ظرفیت‌های موجود در این ۴ تماشاخانه ...
دیدن ادامه ››

مدیرکل هنرهای نمایشی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه با حضور در تئاتر مستقل تهران، تماشاخانه نوفل لوشاتو، پردیس تئاتر شهرزاد و تماشاخانه مهرگان ضمن بازدید، با مدیران این تئاترهای خصوصی گفت‌وگو کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با همراهی رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و محسن حسن‌زاده مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی به ۴ تماشاخانه خصوصی رفت و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این مجموعه‌ها قرار گرفت.

قادر آشنا در این بازدید ۳ ساعته ضمن دیدار از ظرفیت‌های موجود در این ۴ تماشاخانه خصوصی با مدیران آن‌ها گفت‌وگو و بر حمایت از تئاترهای خصوصی تاکید کرد.
مدیرکل هنرهای نمایشی از فعالیت تماشاخانه‌های خصوصی در شرایط شیوع ویروس کرونا تشکر کرد و گفت: تلاش شما برای روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر بسیار ارزشمند است. بنده هم به صورت مستمر پیگیر طرح‌های حمایتی از گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی هستم و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.
آشنا ظرفیت تئاترهای خصوصی را یک فرصت برای فضای فرهنگ و هنر کشور برشمرد و ادامه داد: وجود این ۴ تماشاخانه در کنار مجموعه‌های دولتی هویت ویژه‌ای به این منطقه از شهر داده و اثرگذاری این موضوع در آینده بیشتر به چشم می‌آید.
در این دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی در جریان مشکلات این تماشاخانه‌ها قرار گرفت و تأکید کرد بنا بر بضاعت و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود از جریان تئاتر خصوصی کشور حمایت خواهد کرد.

طبق برنامه‌ریزی روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، بازدید مدیرکل هنرهای نمایشی از تماشاخانه‌های خصوصی در روزهای آینده و به تناوب ادامه خواهد داشت.

پویا و علی جباری این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تمدید مهلت شرکت در دو بخش از هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک | عکس تمدید مهلت شرکت در دو بخش از هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک
مهلت ارائه تقاضا و ارسال طرح برای دو بخش «ایده‌های نو» و «نمایش عروسکی در فضای مجازی» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک تمدید شد. به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، طبق اعلام ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک پیرو تغییر تاریخ و شیوه برگزاری جشنواره مهلت ارسال تقاضا برای دو بخش «ایده‌های نو» و «نمایش عروسکی در فضای مجازی» تا پایان مهرماه سال جاری تمدید شد. متقاضیان می‌تواننداز پنجم مهرماه با مراجعه به تارنمای جشنواره به نشانی https://tehranmobarak.theater.ir/  و بارگذاری ...
دیدن ادامه ››

مهلت ارائه تقاضا و ارسال طرح برای دو بخش «ایده‌های نو» و «نمایش عروسکی در فضای مجازی» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک تمدید شد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، طبق اعلام ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک پیرو تغییر تاریخ و شیوه برگزاری جشنواره مهلت ارسال تقاضا برای دو بخش «ایده‌های نو» و «نمایش عروسکی در فضای مجازی» تا پایان مهرماه سال جاری تمدید شد.

متقاضیان می‌تواننداز پنجم مهرماه با مراجعه به تارنمای جشنواره به نشانی https://tehranmobarak.theater.ir/  و بارگذاری مدارک لازم، تقاضای خود را ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کنند.

در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه‌های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه سال جاری، به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

پویا این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش مرگ مشکوک i
«مرگ مشکوک» به کارگردانی ساشا کشوادی در مجموعه تئاتر دیوار چهارم روی صحنه می‌رود. | عکس «مرگ مشکوک» به کارگردانی ساشا کشوادی در مجموعه تئاتر دیوار چهارم روی صحنه می‌رود.
به گزارش ایلنا، «مرگ مشکوک» عنوان نمایشی است به کارگردانی ساشا کشوادی که از ۱ تا ۲۳ مهر ساعت ۱۹:۳۰ در مجموعه تئاتر دیوار چهارم پذیرای علاقه‌مندان به هنر نمایش است. کارگردان نمایش در یادداشتی نوشت: به‌دلیل حال بد این روزهای تئاتر به‌خاطر ویروس کرونا و انصراف خیلی از گروه‌های تئاتری بابت اجراهای عموم، احساس کردم در این روزهایی که حال تئاتر و هنرمندان این عرصه تعریفی ندارد، قدمی بردارم و کار مرگ مشکوک را بسازم. مرگ مشکوک طنزی اجتماعی و متنی پر پرسوناژ است که دلیل اصلی انتخاب این متن حضور تعداد بالای بازیگرها بود با وجود سختی‌هایی که در عرصه تولید این‌گونه ...
دیدن ادامه ››

به گزارش ایلنا، «مرگ مشکوک» عنوان نمایشی است به کارگردانی ساشا کشوادی که از ۱ تا ۲۳ مهر ساعت ۱۹:۳۰ در مجموعه تئاتر دیوار چهارم پذیرای علاقه‌مندان به هنر نمایش است.

کارگردان نمایش در یادداشتی نوشت: به‌دلیل حال بد این روزهای تئاتر به‌خاطر ویروس کرونا و انصراف خیلی از گروه‌های تئاتری بابت اجراهای عموم، احساس کردم در این روزهایی که حال تئاتر و هنرمندان این عرصه تعریفی ندارد، قدمی بردارم و کار مرگ مشکوک را بسازم. مرگ مشکوک طنزی اجتماعی و متنی پر پرسوناژ است که دلیل اصلی انتخاب این متن حضور تعداد بالای بازیگرها بود با وجود سختی‌هایی که در عرصه تولید این‌گونه اجراها وجود دارد، تصمیم بر این بود که حال تعداد بیشتری از هنرمندان را روی صحنه خوب نگه داریم. در این روزهایی که ساخت یک کار توجیه اقتصادی ندارد تهیه‌کننده کار خانم انوشه زاهدی با علم به اینکه قطعا ضرر مالی خواهد داد پای این کار ایستادند تا اجرای این نمایش حال تعدادی هنرجو و هنرمند را خوب نگه دارد. نویسنده این متن مهدی ملکی است و نام قدیم متن آقاذبیح بود که در ۶ جشنواره جایزه اول نویسندگی را دریافت کرده است.

عواملی که این اثر نمایشی را همراهی می‌کنند عبارتند از:

نویسنده: مهدی ملکی، کارگردان: ساشا کشوادی و تهیه‌کننده: انوشه زاهدی

بازیگران: محمد شعبانپور، سعید حسین‌خانی، مبینا کلاته، بهناز سبحانی، پگاه الله‌وردی، مسیح یوسفی، شایان تارخ، محمد اسماعیلی، زینب نجفی، مهرناز حسینی، مهدی رشیدی، احسان کلابی، محمدرضا حسنی، پرستو بازیار، فاطمه نوروزی، احمد بیستونی، امیرمحمد احمدی، سپهر عطایی، علیرضا موسوی، سحر جوکار، مریم قلی‌نژاد، رومینا اطمینان، آروین فلاح، ایمان تارخ، یاسمن عیسی‌زاده، رضوان عباسی، نازنین تنهایی، نیما ثبوتی، مستانه ایثار، رضا مردی، پارسا فرجاد‌منش، سعید بداغی، کارن رضایی معین، امیرعلی مهذب، ترانه چهرازی، فاطمه طاهری، آروین صبوری.

دستیار کارگردان: محمد شعبانپور، مشاور تبلیغات: امیر تیموری، مدیر رسانه: محمد حسین عبداللهی، مدیر پروژه: سعید حسینخانی، مدیر روابط عمومی: امیر ابوالحسنی، طراح نور: ایمان نظری، طراح لباس: پگاه الله‌وردی، طراح صحنه: مهدی ملکی، موسیقی: آروین صبوری، منشی صحنه: مسیح یوسفی، طراح پوستر: بهمن عزیزی، طراح گریم: زینب علیخانی، مجریان گریم: زینب علیخانی، یاسمن عیسی زاده، ترانه چهرازی، دستیاران لباس: رومینا اطمینان، مائده محبی، دستیار صحنه: محمدامین قاسمی، آرزو ابراهیم‌وند، علی جعفری، عکاس: احسان کلابی.

در خلاصه نمایش آمده است: پس از مرگ مشکوک نگهبان باغ وحش، بازپرس از میان حیوانات به‌دنبال قاتل می‌گردد.

یاد آور می‌شود مجموعه تئاتر دیوار چهارم به نشانی میدان فلسطین، خیابان طالقانی، بین خیابان سرپرست و فریمان، پلاک ۵۴۴ واقع شده است.

محمد مجللی و پویا این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر خیابانی بدون واسطه با توده‌های جامعه ارتباط می‌گیرد | عکس یک پژوهشگر تئاتر: تئاتر خیابانی بدون واسطه با توده‌های جامعه ارتباط می‌گیرد
اکبرلو در رادیو گفت‌وگو گفت: متاسفانه رزومه‌های مرتبط با حضور در تئاترهای خیابانی برای اهالی و فعالان این حوزه مهم تلقی نمی‌شود و اکثر فعالان به نمایش‌های داخل سالن اهمیت می‌دهند. برنامه "پرده آخر" با موضوع تئاتر خیابانی، در ارتباط تلفنی با دکتر منوچهر اکبرلو (مدرس دانشگاه، پژوهشگر و مولف) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. منوچهر اکبرلو در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تولیدکننده و فعالان تئاتر خیابانی نباید دست از کار بکشند. وی افزود: پژوهشگران و نظریه‌پردازان تئاتر زمانی دست به کار می‌شوند که فعالان حوزه‌های مختلف ...
دیدن ادامه ››

اکبرلو در رادیو گفت‌وگو گفت: متاسفانه رزومه‌های مرتبط با حضور در تئاترهای خیابانی برای اهالی و فعالان این حوزه مهم تلقی نمی‌شود و اکثر فعالان به نمایش‌های داخل سالن اهمیت می‌دهند.

برنامه "پرده آخر" با موضوع تئاتر خیابانی، در ارتباط تلفنی با دکتر منوچهر اکبرلو (مدرس دانشگاه، پژوهشگر و مولف) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.
منوچهر اکبرلو در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تولیدکننده و فعالان تئاتر خیابانی نباید دست از کار بکشند.
وی افزود: پژوهشگران و نظریه‌پردازان تئاتر زمانی دست به کار می‌شوند که فعالان حوزه‌های مختلف کارهای خود را انجام دهند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: ما برای تولید یک اثر نمایشی نباید منتظر تعریف بمانیم، چرا که هر اثری در بستر تاریخ مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به این که نمایشگران باید با توجه به نیاز و خواسته‌ی خود کار کنند، توضیح داد: تئاترهای مختلف زمانی دسته‌بندی یا مکتب‌گذاری می‌شوند که سال‌های متمادی به روال فعالیتی و اجرای خود ادامه دهند.

منوچهر اکبرلو با اشاره به جایگاه تئاتر خیابانی در بدنه نمایشی کشور، اظهار داشت: ‌ اکثر فعالان تئاتر بدنه تصور می‌کنند که تئاتر خیابانی سریع به تولید می‌رسد و فرآیند پیچیده‌ای ندارد و با این نگاه، این نوع از تئاتر را در بخش‌های فرعی قرار می‌دهند.
وی افزود: ذهنیت ساده‌پندارانه از سوی مدیران باعث می‌شود تا تئاتر خیابانی جایگاه جدی و مهم خود را نداشته باشد.
این پژوهشگر تئاتر اضافه کرد: متاسفانه رزومه‌های مرتبط با حضور در تئاترهای خیابانی برای اهالی و فعالان این حوزه مهم تلقی نمی‌شود و اکثر فعالان به نمایش‌های داخل سالن اهمیت می‌دهند.
وی با بیان این که تئاتر خیابانی بدون واسطه با توده‌های جامعه ارتباط می‌گیرد، عنوان کرد: برقراری ارتباط نزدیک با مخاطب با ذات تئاتر مانوس است.

منوچهر اکبرلو با اشاره به این که بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاسی روزِ جامعه می‌توانند در قالب تئاتر خیابانی ارائه شوند، اضافه کرد: تئاتر خیابانی می‌تواند موضوعات و مشکلات جامعه را در بازه‌های زمانی کوتاه و بروز به مردم منعکس کند.
وی با بیان این که مدیران فرهنگی به تاثیر و اهمیت تئاتر خیابانی توجه داشته باشند، تاکید داشت: تئاتر خیابانی با تکیه بر مخاطب خود و وضعیت جامعه مساله‌سازی می‌کند و با مساله‌های موجود در جامعه، نمایش را پیش می‌برد.

این پژوهشگر تئاتر تاکید داشت: نگاه نمایش‌گر تئاتر خیابانی به نگاه عموم مردم نزدیک است، در حالی که نگاه یک بازیگر تئاتر صحنه‌ای ممکن است زاویه‌ای متفاوت از بطن مردم را داشته باشد.

منبع: سایت رادیو گفتگو


 

نیلوفر ثانی، آقامیلاد طیبی و پویا این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تمدید مهلت ارسال آثار به دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار آسمانی» | عکس تمدید مهلت ارسال آثار به دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار آسمانی»
مهلت ارسال آثار به دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار آسمانی» تمدید شد. به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، با توجه به درخواست‌های مکرر علاقه‌مندان برای حضور در این رویداد فرهنگی مهلت ارسال اثر در این جشنواره تمدید شد.بر این اساس فرصت ارسال اثر در بخش‌های خیابانی و صحنه‌ای تا ۱۲ مهرماه و در بخش نمایش‌نامه‌نویسی تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد داشت.لازم به ذکر است علاقمندان می توانند جهت ارسال آثار و متون خود  به پایگاه رسمی اطلاع رسانی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس  مراجعه نمایند. دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار ...
دیدن ادامه ››

مهلت ارسال آثار به دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار آسمانی» تمدید شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، با توجه به درخواست‌های مکرر علاقه‌مندان برای حضور در این رویداد فرهنگی مهلت ارسال اثر در این جشنواره تمدید شد.
بر این اساس فرصت ارسال اثر در بخش‌های خیابانی و صحنه‌ای تا ۱۲ مهرماه و در بخش نمایش‌نامه‌نویسی تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد داشت.
لازم به ذکر است علاقمندان می توانند جهت ارسال آثار و متون خود  به پایگاه رسمی اطلاع رسانی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس  مراجعه نمایند.

دومین جشنوارۀ ملی تئاتر «سردار آسمانی» به مناسبت پاسداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی (رضوان‌الله تعالی‌علیه) به همت ادارۀ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، دی‌ماه سال جاری در استان کرمان برگزار خواهد شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
حمایت قطره چکانی وزارت ارشاد از تئاتر استان‌ها | عکس یک پژوهشگر هنرهای نمایشی انتقاد کرد؛ حمایت قطره چکانی وزارت ارشاد از تئاتر استان‌ها
دبیر پژوهشی جشنواره تئاتر مقاومت از وضعیت اسفبار بودجه تئاتر استان‌ها انتقاد کرد و گفت: ما از منظر بودجه استانی و کمک وزارت ارشاد در سطح بسیار پایین هستیم. جهانشیر یاراحمدی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو استقبال از جشنواره تئاتر مقاومت را نسبت به دوره گذشته مناسب تر ارزیابی کرد و از رشد ۷۵درصدی شرکت کنندگان خبر داد. به گفته این پژوهشگر تئاتر، جامعه آماریِ پژوهش در عرصه هنر صحنه ناچیز قلمداد می‌شود و در عین حال امسال بی آنکه سفارش مقاله‌ای دریافت گردد، اجازه‌ای صادر شده است تا روند ارسال آثار سیری طبیعی را طی کند و خوشبختانه استقبال ...
دیدن ادامه ››

دبیر پژوهشی جشنواره تئاتر مقاومت از وضعیت اسفبار بودجه تئاتر استان‌ها انتقاد کرد و گفت: ما از منظر بودجه استانی و کمک وزارت ارشاد در سطح بسیار پایین هستیم.

جهانشیر یاراحمدی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو استقبال از جشنواره تئاتر مقاومت را نسبت به دوره گذشته مناسب تر ارزیابی کرد و از رشد ۷۵درصدی شرکت کنندگان خبر داد.
به گفته این پژوهشگر تئاتر، جامعه آماریِ پژوهش در عرصه هنر صحنه ناچیز قلمداد می‌شود و در عین حال امسال بی آنکه سفارش مقاله‌ای دریافت گردد، اجازه‌ای صادر شده است تا روند ارسال آثار سیری طبیعی را طی کند و خوشبختانه استقبال نسبت به دور قبل بهتر بوده است.
یاراحمدی از پذیرش ۳۸ چکیده مقاله توسط هیئت انتخاب آثار خبر داد و گفت: اصلِ مقالات در مهرماه داوری شده و منتخبین نهایی وارد میدان می‌شوند.

دبیر پژوهشی جشنواره تئاتر مقاومت از تصمیم خود برای مکان برپایی این جشنواره به رادیو گفت‌وگو خبر داد و گفت: در تلاش هستم سمینار را در تهران برگزار نکنم و مکان برپایی را به یکی از استان‌ها انتقال دهم و در حال پیگیری این قضیه هستم.
یاراحمدی همچنین این تصمیم را بسته به شرایطی دانست که کشور در حوزه کرونا به خود خواهد دید و تصمیم نهایی را به آینده نزدیک موکول کرد.
وی بوشهر را اولویت برپایی این سمینار معرفی و تاکید کرد در این زمینه در حال تلاش هستیم.

یاراحمدی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: می‌توانم ساعت‌ها برای علاقمندان جامعه تئاتر از تلاشِ آن‌هایی که در دور افتاده ترین نقاط کشور تئاتر را زنده نگاه می‌دارند، روضه‌ای مفصل بخوانم.
این نمایشنامه نویس ادامه داد: بنده در استانی در کنار خلیج فارس زندگی می‌کنم و آن سوتر در جزیره خارک و نقطه صفر مرزی کشور، یکی از فعال ترین مناطق در حوزه تئاتر قرار گرفته است.

یاراحمدی از کوتاهی دست این هنرمندان گمنام و پر تلاش کشور از بودجه‌ها گلایه کرد و گفت: تئاتر استان‌ها از دو جهت متضرر می‌شود که اول به فصل ۵بودجه استانی باز می‌گردد و بخشی هم بودجه‌های حمایتی است که باید از سوی وزارت ارشاد تزریق شود که ما از هر دو سمت، در مرحله‌ای پایین قرار داریم.
وی از عدم بازگشایی تئاتر در استان‌ها در شرایط کرونا خبر داد و افزود: نمایشی در هیچ جای کشور اجرا نشده است.

یاراحمدی یادآوری کرد: روند اجراهای عمومی در بوشهر طی دوسه سال گذشته بسیار خوب بود و رزرو سالن تا چند ماه تمدید می‌شد ولی متاسفانه با وضعیت قرمز و تداوم آن در استان بوشهر، [تئاتر این استان بسیار تحت الشعاع قرار گرفت].
این پژوهشگر تئاتر دراماتیک افزود: هفته گذشته نامه بازگشایی سالن‌ها را با رفت و آمد بسیار و اصرار شخصی، دریافت کردم تا برای تمرینات در اختیار گروه‌ها قرار گیرد. چنانچه از یک اسفند ماه تا امروز هیچ اثر تئاتری در استان بوشهر روی صحنه نرفته است.
یاراحمدی همچنین در خصوص آینده تئاتر این استان گفت: بر اساس صدور فراخوان، از همه شهرستان‌ها درخواست کردیم اگر سالن‌ها به شکل عمومی باز نشدند، حداقل آن‌ها را برای تمرین در خدمت گروه‌ها بگذارند.

منبع: سایت رادیو گفتگو

آقامیلاد طیبی و پویا این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایش «محشر» به زودی روی صحنه می رود | عکس نمایش «محشر» به زودی روی صحنه می رود
بعداز اکران آنلاین فیلم سینمایی خروج و سینما ماشین، سازمان هنری رسانه ای اوج سراغ نمایش بزرگ میدانی «محشر» رفت. به گزارش روابط عمومی سازمان اوج، نمایش بزرگ «محشر» به مدت ۲۰ شب در دو سانس در پارکینگ بزرگ پارک ارم اجرا خواهد شد. این نمایش طرحی از موسسه مُحرم است و توسط موسسه مهنا که پیش از این نمایش های بزرگ میدانی همچون «شب های آفتابی»، «ستاره صبح» و «فصل شیدایی» را اجرا کرده، روی صحنه می رود. نمایش بزرگ «محشر» به سفارش سازمان هنری رسانه‌ای اوج، با مشارکت شرکت ارم سبز وابسته به بنیاد مستضعفان، تهیه کنندگی علیرضا ...
دیدن ادامه ››

بعداز اکران آنلاین فیلم سینمایی خروج و سینما ماشین، سازمان هنری رسانه ای اوج سراغ نمایش بزرگ میدانی «محشر» رفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اوج، نمایش بزرگ «محشر» به مدت ۲۰ شب در دو سانس در پارکینگ بزرگ پارک ارم اجرا خواهد شد.
این نمایش طرحی از موسسه مُحرم است و توسط موسسه مهنا که پیش از این نمایش های بزرگ میدانی همچون «شب های آفتابی»، «ستاره صبح» و «فصل شیدایی» را اجرا کرده، روی صحنه می رود.
نمایش بزرگ «محشر» به سفارش سازمان هنری رسانه‌ای اوج، با مشارکت شرکت ارم سبز وابسته به بنیاد مستضعفان، تهیه کنندگی علیرضا کوهفر و کارگردانی صادق فتاحی به اجرا می‌رسد.
در این نمایش بیش از ۱۵۰ هنرور و بازیگر تئاتر فعال هستند و قرار است هر شب در ساعت‌های ۱۹:۳۰ و ۲۱:۳۰ در دو سانس پذیرای  تماشاگران مردمی در پارک ارم (تهران) باشد.
 سایر عوامل اصلی عبارتند از:
طراح صحنه و دکور: آنه محمد ایری، طراح نور: عباس رحمانی، طراح لباس: شادی رستگار، طراح جلوه‌های ویژه میدانی:رضا ترکمان، طراح صدا: حمید حسین خانی ، طراح حرکت: علی براتی، روابط عمومی: محمدجواد توسلی.

 علاقمندان می توانند برای ثبت نام حضور در نمایش و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.namaticket.com مراجعه فرمایند.

پویا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش غرب حقیقی i
اولین تیزر نمایش همزمان با اولین اجرای نمایش؛اولین تیزر نمایش "غرب حقیقی" منتشر شد
نمایش غرب حقیقی (True West) نوشته سم شپارد و ترجمه امیر امجد که تهیه کنندگی آن را پرویز پرستویی برعهده دارد و توسط امیدسعیدپور کارگردانی شده از یکشنبه ۳۰ شهریور ماه جاری، ساعت ۱۸.۳۰ در سالن تئاتر مستقل روی صحنه می رود.تیزر این نمایش را بهرام شادانفر گرافیست، نویسنده و کارگردان تئاتر طراحی و تولید کرده که در آن یکپارچگی المان های گرافیکی این اثر با دیگر اقلام تبلیغاتی حفظ شده است. شادانفر که طراحی جلد بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و طراحی اقلام تبلیغاتی جشنواره های متعدد تئاتری را در پرونده کاری دارد ساخت تیزر چندین نمایش و فستیوال را نیز پیش از این انجام داده که نشان داده است که سبک ویژه خود ...
دیدن ادامه ››

نمایش غرب حقیقی (True West) نوشته سم شپارد و ترجمه امیر امجد که تهیه کنندگی آن را پرویز پرستویی برعهده دارد و توسط امیدسعیدپور کارگردانی شده از یکشنبه ۳۰ شهریور ماه جاری، ساعت ۱۸.۳۰ در سالن تئاتر مستقل روی صحنه می رود.

تیزر این نمایش را بهرام شادانفر گرافیست، نویسنده و کارگردان تئاتر طراحی و تولید کرده که در آن یکپارچگی المان های گرافیکی این اثر با دیگر اقلام تبلیغاتی حفظ شده است. شادانفر که طراحی جلد بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و طراحی اقلام تبلیغاتی جشنواره های متعدد تئاتری را در پرونده کاری دارد ساخت تیزر چندین نمایش و فستیوال را نیز پیش از این انجام داده که نشان داده است که سبک ویژه خود را در آثار گرافیکی دارد.

بازیگران نمایش غرب حقیقی محمد چرختاب، امید سعیدپور و بیتا آزادی هستند.
مدیر اجرایی این نمایش سنا پورسعیدی، مدیر پروژه  میلاد مولوی، مدیر تولید علی سلیمانی، مدیر صحنه مجتبی درویش زاده و دستیاران کارگردان مهدی کریم زاده هستند.
طراحی صحنه این نمایش را هاله ذرخورد، طراحی نور را امیر پورحکمت، طراحی گریم را سامان مه ابادی، طراحی لباس را سینا ایرانپور بر عهده دارند و در این گروه ، دستیار نور فرهاد عبدی و دستیار گریم هانیه شعبانی همکاری می کنند.
آهنگسازی نمایش غرب حقیقی را فرهاد حق سالمی انجام داده است و گروه نوازندگان عطا قویدل(ساکسیفون)، امیر حسین هاتفی(پیانو)، فرهاد سلطانی (گیتار الکتریک)، فرهاد حق سالمی (چلو) موسیقی این نمایش را اجرا کرده اند.
طراح پوستر و بروشور را شاهین علوی، ساخت تیزر بهرام شادانفر،روابط عمومی زهرا شایان فر وعکاس این پروژه ساینا قادری هستند.

علاقه مندان به دیدن نمایش غرب حقیقی می توانند برای بهره مندی از تخفیف سه اجرای آغازین این نمایشی از طریق سایت تیوال اقدام کنند.

» برای تماشای تیزر اینجا را کلیک کنید.

آقامیلاد طیبی این را خواند
پویا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اجرای نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌سالگی دفاع مقدس | عکس اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌کنداجرای نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌سالگی دفاع مقدس
رویداد «نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌‎سالگی دفاع مقدس» با حضور ۹ نمایش میدانی از یکم تا هشتم مهرماه ۱۳۹۹ توسط اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود. به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، «نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌سالگی دفاع مقدس» از سه‌شنبه اول مهرماه تا سه‌شنبه هشتم مهرماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس میزبان علاقه‌مندان خواهد شد. بر این اساس در تاریخ ذکرشده، ۹ اثر، روزانه در چهار نوبت ۱۰:۳۰، ۱۱:۳۰، ۱۴ و ۱۵ از علاقه‌مندان به نمایش میدانی میزبانی خواهند کرد.نمایش‌های ...
دیدن ادامه ››

رویداد «نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌‎سالگی دفاع مقدس» با حضور ۹ نمایش میدانی از یکم تا هشتم مهرماه ۱۳۹۹ توسط اداره‌کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود.

 به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، «نمایش‌های میدانی ویژه چهل‌سالگی دفاع مقدس» از سه‌شنبه اول مهرماه تا سه‌شنبه هشتم مهرماه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس میزبان علاقه‌مندان خواهد شد.

بر این اساس در تاریخ ذکرشده، ۹ اثر، روزانه در چهار نوبت ۱۰:۳۰، ۱۱:۳۰، ۱۴ و ۱۵ از علاقه‌مندان به نمایش میدانی میزبانی خواهند کرد.
نمایش‌های حاضر در این رویداد عبارتند از:

۱- «جنگ و هزار سال تنهایی» به نویسندگی مسعود مهرابی و کارگردانی پروانه علی‌ضامنی
۲- «به رنگ عناب» به نویسندگی و کارگردانی محمدهادی عطایی
۳- «وفای به عهد» به نویسندگی و کارگردانی احمد صمیمی
۴- «سرباز» به نویسندگی و کارگردانی پژمان شاهوردی
۵- «گمشده» به نویسندگی جمشید عسگری و کارگردانی ابوذر چهل‌امیرانی
۶- «حراج عشق» به نویسندگی و کارگردانی شهاب راحله
۷- «عروس» به نویسندگی و کارگردانی مسعود براهیمی
۸- «فرکانس» به نویسندگی و کارگردانی میثم سرآبادانی
۹- «پوتین» به نویسندگی و کارگردانی علی رحیمی و ابراهیم رحیمی

موزه انقلاب و دفاع مقدس در بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، روبه‌روی پارک طالقانی قرار دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید