تیوال تئاتر | اخبار
T30:03:22:48
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
دکتر محمد رضا خاکی به مناسبت ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور به ایران تئاتر گفت
» باید تئاتر را به یک حرفه مطمئن تبدیل کنیم
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر

شناسه مطلب: ۹۲۹۷۶

ایران تئاتر:از سال ۱۹۶۱، روز ۲۷ مارس برابر با ۷ فروردین ماه به عنوان روز جهانی تئاتر شناخته می‌شود و چهره‌های شاخص این عرصه با دعوت از سوی انستیتوی جهانی تئاتر، پیامی را برای این روز صادر و به زبان‌های زنده دنیا ترجمه می‌شود و سپس هنرمندان سرشناس تئاتری هر کشور این بیانیه را روی صحنه‌های تئاتر خود می‌خوانند.

به گزارش ایران تئاتر، ژان کوکتو، آرتور میلر، اوژن یونسکو، پیتر بروک، پابلو نرودا، ریچارد برتون، الن استورات، یانوش وارمینیسکی، ادوراد البی ، داریو فو و نیز در مقاطعی دبیران کل یونسکو بوده‌اند که در سال‌های قبل پیام  روز جهانی تئاتر را قرائت کرده‌اند.

در ایران هم این رسم خوشبختانه چند سالی است که برگزار می شود،هر چند مصادف شدن روز تئاتر با تعطیلات عید در کشورمان، بُعد رسانه‌ای این کار  را کم رنگ کرده، اما امید می‌رود با تئوجه به ثبت رسمی روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم کشورمان در سال‌های بعد روند بهتری را تجربه کنیم.

بدون شک یکی از نام‌های مطرح و تاثیر گذار تئاتری‌ما در یک دهه اخیر دکتر محمد رضا خاکی است. او دارای دکترای تخصصی تئاتر از دانشگاه سوربن پاریس، عضو هیئت علمی و استاد یار گروه کارگردانی تئاتر دانشگاه هنر و دانشکده تربیت مدرس است و بیش از سه دهه است که به ترجمه متون نمایشی صاحب نام خارجی، تدریس و به روی صحنه بردن نمایش‌هایی سترگ و مهم می‌پردازد.

نمایشنامه «شهادت؛ یا یه کم آسایشی که داریم» اثر تادئوش روژه‌ویچ، نمایشنامه‌نویس و شاعر معاصر لهستانی، نمایشنامه‌های «دام» نوشته تادئوش روژه‌ویچ و «خوشبختی کوچک» یا «کمی خوشی» نوشته فیلیکس لوکلرک، نمایشنامه «دام»، «کسب‌ و کار آقای فابریزی» اثر آلبرهوسون، «مفیستو برای همیشه» اثر تم لانوی و... از جمله ترجمه‌های مهم کارنامه کاری دکتر خاکی محسوب می‌شوند. همچنین نمایش‌های «دیده بانان»، «پنجره» و «روال عادی» از جمله نمایش‌هایی هستند که این مدرس تئاتر در سال‌های اخیر روی صحنه اجرا کرده است. با دکتر خاکی درباره تاثیرات فرهنگی و اجتماعی ثبت روز ملی تئاتر در تقویم ملی کشورمان گفت وگویی انجام داده‌ایم.

شما سال‌هاست در حوزه تئاتر فعالیت می‌کنید، ثبت روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی ایران چه نتایجی می‌تواند برای تئاتر ما داشته باشد؟
بیش از نیم قرن است در سراسر دنیا چنین روزی برگزار می‌شود. اما در کشورمان به دلیل همزمانی این روز جهانی با تعطیلات نوروزی، خصوصا قبل از انقلاب کمتر مورد توجه  قرار می‌گرفت. متولیان وزارت فرهنگ و هنر آن دوران چون در ایام نوروز در سفر بودند، میل و رغبتی برای تهیه و تدارک برنامه‌هایی برای بزرگداشت روز تئاتر نداشتند. در آن دوران خیلی از اهالی تئاتر تلاش کردند تا این روز را در همان هفتم فرودین ماه جشن بگیرند و برنامه‌های تخصصی داشته باشند، اما همانطور که اشاره کردم به دلیل عدم تمایل مدیریت وقت تئاتر این کار تحقق پیدا نکرد. خوشبختانه با عزم جدی مدیران تئاتری‌مان در سال‌های اخیر، این روز جهانی در تقویم ایران  به عنوان روز ملی هرنهای نمایشی ثبت شد.

اهداف روز ملی هنرهای نمایشی را باید در چه بخش‌هایی مورد توجه قرار بدهیم؟
در روز جهانی تئاتر طبق روال سال‌های گذشته یکی از چهره‌های شاخص ادبی، تئاتری( بازیگر، نمایش‌نامه نویس)  و یا فرهنگی پیام هایی ارائه می‌کند؛ پیام‌های زیبا در ستایش هنر والا و ناب تئاتر. این سنتی محترم و خوب است که متداول شده است. اما باید به سایر مسائل تئاتری هم در این نوع پیام‌ها توجه داشت. به نظر من این روز واقعا متعلق به اهالی تئاتر است و باید در اعتلا و اثر گذاری‌اش کوشا و ساعی باشیم و نباید به آن مثل یک روز رسمی با ویژگی‌های اداری و سازمانی مثل برخی از مناسبت‌های ثبت شده در فرهنگ جهانی نگاه کنیم.

برای دور شدن از چنین نگاهی چه توصیه‌ای دارید؟
در اغلب نقاط دنیا در روز جهانی تئاتر نشست‌های تخصصی، بحث و گفت و گوی تئاتری برگزار می‌شود و صاحب نظران و اهالی تئاتر هر کشوری عقایدشان را ابراز می‌کنند. همچنین در بخش‌هایی از این مراسم ممکن است از پیشکسوتان و بزرگان تئاتری هم تقدیر و تجلیل به عمل بیاید. این جلسات بیشتر در حکم ارائه بیلان یک ساله تئاتر آن کشور مربوطه است و در کنارش به تهیه و تدوین برنامه‌های آینده و کلان‌تری برای تئاتر می‌پردازند.

آسیب شناسی وضعیت تئاتری هم در این جلسات انجام می‌شود؟
بله، چنین مسئله‌ای مورد رویکرد است و به نظرم به یک جمع‌بندی رسیدن برای ورود به دوره و سال جدید فعالیت‌های تئاتر محسوب می‌شود.

آیا در تقویم ایرانی هم فروردین ماه مصادف با شروع فعالیت‌های جدید در هر زمینه‌ای است؟
بله، به نظرم این یک ویژگی جذاب برای ما ایرانی‌ها است. امیدوارم همه هنرمندان تئاتری به اهمیت و جایگاه این روز در جهت تبین راهکاری جدید برای رشد و اعتلای تئاتر توجه داشته باشند و تلاش‌شان را انجام بدهند تا به نتایج خوب و اثر گذاری برای تئاتر برسند. در هرصورت روز جهانی و ملی تئاتر یک جشن بزرگ برای تئاترمان است و باید از این فرصت بهره‌مند شد. معتقدم باید راهکاری را اتخاذ کنیم که تئاتر در کشورمان تبدیل به یک شغل بشود. الان متاسفانه تئاتر به عنوان یک شغل در کشورمان مطرح نیست و بیشتر یک شغل موقتی است که بخش دولتی هنری عزمش را برای حمایت از ایده‌های توسعه تئاتر خصوصی متمرکز کرده  است. باید از این فرصت برای ایجاد نگاه حرفه‌ای به تئاتر استفاده کرد. باید برای تحقق چنین راهی گروه‌ها را تقویت کنیم و سالن‌های نمایشی با کیفیت توسعه پیدا کنند و بازیگران خیال‌شان راحت باشد که در طول سال نمایش‌هایی بازی می‌کنند و حقوق ثابتی هم دریافت خواهند کرد. به نظرم پیگیری چنین طرح‌هایی باعت رشد و توسعه تئاتر می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهاریه ها و پیام تبریک هنرمندان به مناسبت آغاز سال نو
» بهار فصل پنجمی در ذهن آدم است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۲۹۷۱

هنرمندان مشهور و برجسته کشور هر یک در پیامی آغاز سال نو را به هموطنان خود تبریک گفته و برخی نیز با انتشار متن‌های زیبا و طولانی، احساسات متفاوت بهاری شان را در شبکه‌های مجازی به اشتراک گذاشتند.

به گزارش ایران تئاتر، بهار جشن طبیعت است؛ طبیعت زیبایی که آدمی را مسحور می‌کند تا به بخشی از خلقت و آفرینش ایزد منان تفکر کند. گاه درک بشر از این خلقت و آفرینش، تا جایی درونی می‌شود که حتی تقریر و بیان هم قدرت پرداختن به آن را پیدا نمی کند و گاه از میان این ادراک، کلمات و جملاتی خلق می‌شوند که بی‌شک وسعت تبدیل به یک شعر و نوشته پر احساس و قابل تقدیر را نیز میتواند داشته باشد. در ادامه برخی از این نوشته‌ها و پیام های نوروزی را که توسط هنرمندان در صفحات اجتماعی‌شان نوشته شده  با هم می‌خوانیم.

محمدعلی کشاورز

زمان بدون مکث، میلیون‌ها سال است که غرق تماشای این چرخش مستانه است. این تکرار در طی هزاران سال هرگز به سکون نرسیده و گمان می‌رود که نرسد. چرا که تنها پدیده چرخان و منظم روزگار است. بهار می‌آید و به دنبال آن تابستان از راه می‌رسد و دوباره پاییز و زمستان. و این دوباره‌ها همچنان زیباست. اینکه می‌بینید از دل زمستان به یغما رفته جوانه‌ای می‌روید که سبز است و دامن زمین را سبز می‌کند بزرگترین مصداق است برای این سخن که هرگز چنین نماند و چنان نیز هم نخواهد ماند...

بهار شهر ما هنوز عاشق است و سخاوتمند. می‌آید، می‌روید و می‌دمد. و رسم سخاوتمندی را بهم نزنید. من دلم برای این حجم از سخاوت غنج می‌رود. نوروز با جان ما پیوند خورده؛ با تفکر و هویت‌مان. فرا رسیدن نوروز باستانی بر همه مردم این سرزمین آریایی مبارک باد.

پرویز پرستویی

بهار اول فروردین شروع نمی‌شود. بهار از اولین برگ‌ها، از اولین شکوفه‌ها شروع ‌شود. بهار وقت خریدن تقویم سال جدید و جنبیدن مورچه‌ها و سهره‌ها هم شروع نمی‌شود.

بهار، یک جایی توی سر آدم است. دقیقا وقتی شروع می‌شود که آدم دنبال نقطه‌ای برای تغییر می‌گردد. لحظه‌ای که فکر می‌کند از اول یک وقتی درس می‌خوانم، ورزش را شروع می‌کنم، دنبال کار دیگری می‌روم، عاشق می‌شوم!

به خاطر همین، بعضی‌ها در سال چند بهار دارند، بعضی‌ها هر چند سال یک بهار دارند، و بعضی‌ها اصلا هیچ وقت بهار را نمی بینند؛ آنقدر که به خودشان و کارهایشان مطمئن‌اند. بهار همین لحظه است. همین لحظه که آدم می‌فهمد زندگی‌اش چیزی کم دارد. چیزی را باید جا به جا کند. چیزی را باید جلوی دست بگذارد.

این بهار که می‌آید... برای همه، یک پیغام بیشتر ندارد: بروید و برگ‌ها و مورچه‌ها و سهره‌ها را ببینید، هیچ کدام چیزی که قبلا دیده بودید نیستند. ( از نوشته‌های مینا فرشید نیک)

حسین پاکدل

بهار شاعر است. شعر بهار، هوای تر است. بهار بوم است. نقش است. نقاش است. نقش هزار رنگ می‌زند هر دم پیش چشم‌های تماشا، این‌جا، آن‌جا، هرجا. بهار ساحر است. سحر می‌کند زمین و زمان را با وِردِ باد. بهار مادر است. مادرِ گل‌ها. بهار، طبیب است. طبیبِ دل، دل‌های تمنا. بهار عاشق است. عاشقِ عشق، شور و شوق. بهار خود ساقی است، پیمانه است. شراب است، مست است، مستِ شکوفه و شبنم. بهار جلوه است. عارف است. آموزگارِ هزار هزار معلم است. مرشد است. مرادِ مریدِ خود است. اهل مکاشفه است. بهار آیه کشف است. ریشه است. ساقه است. زادگاهِ زایش اعجاز و جوانه است. گهواره شکوفه، بسترِ گل است. بهار حرف اول است. کلامِ آخر است. بهار خود دل است، دلدار و دلداده است. نجوا و نغمه است. آرامش است. ساز و آواز است. بهار، زندگی است. آمدن، بودن، و رفتن است. بهار، سفر است. شروع و ادامه است. آخر است. مبدأ است. راه است. مقصد است. سلام است. وداع است. خواهش و نیایش است. پرسش است. پاسخ است. خواب است. بیداری است.بهار هست. همیشه هست. بهار فصل پنجمی در ذهنِ آدم است. 

حمیدرضا آذرنگ

سال هاست آرزوى سال خوب براى هم مى‌کنیم و متاسفانه هر سال دریغ از ...آرزو‌مندم که حالتان خوب باشد، سالش هم هیچ فرقى نمیکند...

مهناز افشار

سرسبزی بهار، گرمای تابستان، زیبایی پاییز و استقامت زمستان آرزوی من برای تک‌تک مهربانانی چون شما در سال جدید است. در سال ۹۶ صلح، آزادی، برابری، عشق، سلامتی و زندگی شیرین برای کودکان این سرزمین به خصوص کودکان بدسرپرست، پیشکش همه خوبان باشد.

ماهایا پطروسیان

حجم اتفاقات ناخوشایند و غیر منتظره به قدری بود که دیگر کمتر راجبِ آن بگوییم بهتر است، اما فراموش نکنیم...کمتر در بَحر آن فرو رویم، اما از آنها درس بگیریم...زمان کم است، برای هر چیزی، برای هر کسی، زمان فرار است و گریز پا، حال خوب هم همینطور... در سال جدید برای تک تک‌تان حال خوب پایدار، سلامت جسم و روان، شادی و شادکامی بسیار و موفقیت در هر آنچه که رویایش را دارید و توانش را آرزو می‌کنم. آرزو می‌کنم از این وقت کم گریز پا پیشی بگیرید و در آنچه که لایقش هستید بهترین شوید؛ بهترینِ خودتان باشید...برای خودم هم همین را خواهانم...بهارتان مبارک، سال نوی‌تان مبارک و نوروز تان مبارک باد.

هدیه تهرانی

همیشه در انتهاى چرخش چهار فصل سال، امیدى به شروعى دوباره و تازه مثل بهار را در دل آرزو مندیم... هر سالى که پیش روست‌، هر چهار فصل متغییر طبیعت، نمایشگر تغییر است و رشد و امید، ما هم تغییر مى‌کنیم، رشد می‌کنیم مثل هر چیز دیگر روى زمین «اما خاک همان خاک است و زمین همان زمین»

آرزو می‌کنم نه فقط امسال که هر لحظه ما با هر تغییرى که پیش روست، با هر تاثیرى به جبر، اصل و ریشه و خاک‌مان همان باشد که هست، همان باشیم که هستیم همان باشد که باید... درست مثل طبیعت... درست مثل زمین... همدلى و همراهى و همیارى  و اصالت و مسئولیت و عمل سلامتى و قدرت و رهایى هدفى همسو با مهر، آرامش و عشق و برکت زمین را براى همه آرزو می‌کنم. هر روزتان نو روز.  

حبیب رضایی

لحظه است...واقعا «یک لحظه» است، تحویل سال را می‌گویم. یک «آن» جادویی، بی اختیار من و ما می‌آید و یک لایه، یک ورق، یک عمر را جا به جا می‌کند، می‌تواند جای «آوار»، «آواز» باشد، می‌تواند «سوق» به پایین نباشد و «شوق» صعود شود، «راز» می‌شودیا «زار»؟ نمی‌دانم، اماچه بخواهی چه نخواهی دیگر آن آدم پیش از آن لحظه نیستی، چیزی تحویل دادی و چیزی تحویل گرفتی، به قدر وُسع و ظرف وجلای دلت. یک آن است، در یک سال اما با عمقی به اسم «عمر». نگارنده باور دارد روزگار ما، بی‌معجزه ارزشی برای جنگیدن ندارد و دعا تولد معجزه است. چه بهترکه چشم‌ها را ببندیم تا چلچراغ درون روشن شود. امید و باورهایمان را غبارروبی کنیم و بتکانیم، رفتگان را یاد کنیم، ماندگان را دریابیم، از آسمان بقای خیر طلب کنیم و دوری شر... در آن «دم» جادویی، از نای جان، دعای هم را، دعا کنیم...

باقی بقایتان و حال خوش چسبیده به جانتان باد، سال نود وشیش، به پیش.

شهره سلطانی

امیدوارم سال جدید سرشار از مهر و عشق و آرامش و زیبایی برای همه باشد. امیدوارم امسال هیچ موجودی روی غم نبیند و همه مخلوقات خداوند بتوانند بدون ترس و در نهایت صلح و دوستی و سازگاری در کنار هم زندگی کنند.

کوروش تهامی

امیدوارم در سال نو غم و غصه‌ها از میان برود، دوستى به جاى دشمنى، آگاهى و تلاش براى دانستن به جاى جهل و نادانى، کار کردن به جاى تنبلى، عشق به جاى نفرت، راستى به جاى دروغ، مسئولیت‌ پذیرى به جاى بى‌تفاوتى، احترام به جاى توهین، قدر شناسى به جاى حسادت و محبت به جاى کینه، خیلى بیشتر از اینى که هست در کشورمون رواج پیدا کند و همه به هم کمک کنیم تا بهتر شویم. زنده و امیدوار و سلامت باشید.

مهدی سلطانی

آرزو مى‌کنم سال نود و شش خروس اقبالتان بلند بخواند اگر حتى بى‌محل باشد؛ امید که کامیابى‌ها و شادى‌هایتان بیشتر و ناکامى‌ها و غم‌هایتان کمتر شود. خیلى مواظب خودتان باشید به ویژه اگر با جاده‌ها همسفر هستید.

باران کوثری

عیدتان مبارک، عید همه مبارک... پارسال که تلخ گذشت، امسال‌تون شیرین و سبز جاى هنرمندان و ورزشکارانى که پارسال رفتند، جاى کولبران، جاى شهداى آتش‌نشان و جاى همه آنانى که هستند اما نمى‌توانند کنار هفت سین فرزندان‌شان بنشینند، سبز... خدایا، حال ما را برگردان به نیکوترین حال‌ها.

امیر جدیدی

تولد سال ٩٦ مبارک. الهى امسال به کام همه شیرین باشد، خوشبختى مثل کَنه بچسبد بهتون، همه بیمارستان‌ها مگس بپرانند، به هم کمک کنید، قدر عزیزان و بزرگترهایمان را  بدانیم، به پاس خون شهدا و جانبازان آنقدر خوب باشیم که زمین عشق کند که ما را دارد و توى آرامش و دلخوشى سوت بشوید...

ویشکا آسایش

سال نو را به همه شما دوستان عزیزم تبریک می‌گویم. امیدوارم سال خیلى خیلى خوبى در پیش داشته باشید با کلى اتفاق‌هاى خوب، سلامتى، شادى و برکت و هر آنچه را که می‌خواهید بهش برسید.

شبنم مقدمی

غم‌ها بر باد... بلا و بیماری دور... صحت و سلامت حاضر... صلح و امنیت برقرار... نزاع و دشمنی باطل... حسرت و حسادت به گور... دوستی و عشق دایر... برکت و روزی حلال و پاک نصیب، فقر و تنگدستی غائب... آمین یارب العالمین.

نوروز و نوبهار و نوسال خجسته و شاد و پر امید...

کمند امیر سلیمانی

ابرها به آسمان تکیه می‌کنند، درختان به زمین و انسان‌ها به مهربانی یکدیگر...گاهی دلگرمی یک دوست چنان معجزه می‌کند که انگار خدا در زمین کنار توست.جاودان باد سایه دوستانی که شادی را علتند نه شریک و غم را شریکند نه دلیل.

مجید صالحی

امیدوارم در سال جدید غمى در دلهایتان نباشد. امیدوارم یاد بگیریم دورهم بودن، کنار هم نشستن، براى هم دست زدن و...امر نیکویی است و قدر همدیگر را بدانیم. امیدوارم لذت در کنار هم بودن را از هم دریغ نکنیم...

الهام پاوه نژاد

الهی به حقانیت زلالی این همه دانه‌های باران، خروس٩٦ برای مرهم زخم‌ها و دلتنگی‌های‌مان، خوش و زیبا نغمه‌سرایی کند...

سروش صحت

سال نو بر همه شما مبارک. به امید آرامش و شادی و شادی و آرامش بیشتر برای همه... به امید دوستی و بخشندگی و باز هم شادی و آرامش...

شبنم قلی‌خانی

ناب‌ترین دعاهایم را بر تار خورشید و عرش کبریایی به ودیعه می‌گذارم، تا همای سعادت بر زندگی‌تان لانه کند... ازخداوند چیزی را برایتان می‌خواهم، که جز در خاطر خدا، در باور هیچ کس نمی‌گنجد.

سینا رازانی

امیدوارم سال پیش رو، سال سلامتی، سال خوش دلی، سال پول زیاد در آوردن و پول زیاد را به خیر و خوشی خرج کردن و سال خنده از ته دل با صدای بلند باشد؛ برای همه‌تون، و برای همه‌مون.

میترا پورزمانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» پیام رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملى هنرهاى نمایشى
... دیدن متن »

مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی پیامی را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل تماشاخانه ایرانشهر، در متن پیام مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی چنین آمده است:

چه زیبا تقارنی است فصل نو شدن و شکوفایی درصحنه طبیعت با زنده شدن روح و جان انسان‌ها بر صحنه نمایش و مگر جز این است که تئاتر یعنی دیدن جهان از دریچه باشکوه و باوقار صحنه آن‌هم در سایه‌ی جهانی که هر گوشه‌ی از آن نمایشی عظیم از زندگی در حال اجراست.  فرخنده باد هفتمین روز از نوروز ایرانی روز هنرهای نمایشی  تا خاطرمان باشد که قاب صحنه برای انسان‌ها جز پاکی و مهربانی نبوده و نخواهد بود و چه زیبا سخنی ست آن‌که گفت:

 زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به‌جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

هفتمین روز از بهار طبیعت را به‌تمامی فرهیختگان و دلدادگان هنرهای نمایشی تبریک گفته  در سال جدید نشاط، امید، سربلندی و سرافرازی مضاعف را برای خانواده شریف و بزرگوار تئاتر آرزومندم

مجید رجبی معمار
رییس تماشاخانه ایرانشهر

۲ روز پیش، سه‌شنبه
ف امینی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» اعلام آمار مخاطبان سه نمایش لیرشاه، کابوس حضرت اشرف، خانه ای در انتهای خیابان بهار
... دیدن متن »

نمایش‌های «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی با ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب، «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل با ۴ هزار و ۴۴۳، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی  با ۱ هزار ۱۶۶ مخاطب به اجرای عمومی خود در تماشاخانه ایرانشهر پایان دادند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، نمایش‌های «لیر شاه»، «کابوس حضرت اشرف»، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» که از ۱۳ و ۲۴ بهمن  در ساعت‌های ۱۸، ۱۹: ۳۰ و ۲۰ اجرای عمومی خود را در سالن‌های استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده بودند، به‌کار خود در این مجموعه پایان دادند.
نمایش «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۹۳۹ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۳۰ هزارتومانی ۸۶۵ مخاطب با بلیت‌های ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۷۴ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.

طبق این آمار، فروش نمایش «لیر شاه» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۵۳ میلیون و ۹۰۳ هزار تومان بوده است.


نمایش «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل نیز در ۳۲ اجرای خودپذیرای ۴ هزار و ۴۴۳ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۱۳۴۶ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰،۲۵ هزارتومانی، ۲۹۸۸ مخاطب با بلیت ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۳۸۶ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «کابوس حضرت اشرف» طی ۳۲ اجرا مبلغ ۱۳۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده است.


نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی نیز در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۱۶۶ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۵۲۲ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۲۵ هزارتومانی، ۶۴۵ مخاطب با بلیت ۳۰ و ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۴۲ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۳۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده است.


۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افتتاح موزه عروسکی گروه «آران»
» موزه عروسکی گروه آران به سرپرستی استاد بهروز قریب پور افتتاح شد
... دیدن متن »

به گزارش: تیوال | به نقل از: خبرگزاری مهر | شناسه خبر: ۳۹۴۰۰۷۲ | خبرنگار: فریبرز دارایی

مراسم افتتاح موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» به سرپرستی بهروز غریب پور با حضور علی‌اصغر کاراندیش معاون اداری و مالی و همچنین برنامه‌ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و هنرمندانی چون مرضیه برومند، رضا بابک، عباس جهانگیریان، سیروس الوند، هما جدیکار، زهرا صبری، کاظم هژیرآزاد و اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، عصر روز دوشنبه ۷ فروردین‌ماه در تالار فردوسی بنیاد رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی روی صحنه تالار فردوسی حضور پیدا کرد و گفت: خوشحالم سال ۹۶ را برای تئاتر ایران با این اتفاق مبارک و فرخنده آغاز می‌کنیم. دو اتفاق خوب در سال ۹۵ برای تئاتر افتاد که به لحاظ ارتقای جایگاه اجتماعی تئاتر تأثیرگذار بود؛ اولین اتفاق تصویب روز ملی تئاتر در تقویم رسمی کشور و دوم نام‌گذاری ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر به نام تئاتر شهر بود.

وی در ادامه پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به دلیل همراهی وزیر ارشاد برای سفر به تونس در این مراسم حضور نداشت، قرائت کرد.

در این پیام، معاون هنری به طراحی و راه‌اندازی موزه تئاتر در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد.

سپس بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر «آران» و مدیر موزه اپراهای عروسکی این گروه، ضمن تشکر از هنرمندان، مدیران و حاضران در مراسم افتتاح این موزه، گفت: در ایامی که گذشت و همه پای سفره هفت سین بودند، تمام یاران گروه «آران» و بنیاد رودکی شبانه‌روز تلاش کردند تالار فردوسی بازسازی و موزه ساخته شود.

وی اظهار امیدواری کرد در سال جاری به خانواده تئاتر توجه بیشتری شود و گفت: ظرفیت‌های زیادی در خانواده تئاتر وجود دارد و باوجود موانع مالی و موانع دیگری نظیر امکانات، ما با نیروی عشق چنان وانمود می‌کنیم که اوضاع خیلی خوب است. حضور هنرمندان در این مراسم نشان دی دهد قلبمان با هم است و خانواده تئاتر عروسکی نشان داده در بزنگاه‌ها به داد هم می‌رسند.

غریب پور در ادامه با تأثیر حضور صفی پور به‌عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی در به نتیجه رسیدن موزه اپراهای عروسکی گروه «آران»، یادآور شد: امروز با افتتاح موزه، مکتب «آران» نیز رونمایی می‌شود. ما در گروه‌های آهنگساز، نویسنده، عروسک ساز و عروسک گردان‌های متبحری داریم و به آموزش نیروهای مستعد و علاقه‌مند هم می‌پردازیم.

کاراندیش معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزیر ارشاد نیز با بیان اینکه هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم به مخاطب است، اظهار کرد: شاید عده‌ای در جامعه نقش اینچنینی برای هنر را نپذیرند ولی این نقش هنر واقعیت دارد و باید آن را بپذیریم. مردم شما هنرمندان را دوست دارند و این افتخار بزرگی است. وزارتخانه هم سعی کرده برنامه‌ها و همچنین اعتبارهای بخش هنر را توسعه و افزایش دهد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله‌داریم.

وی ادامه داد: نسبت به نیازهای جامعه در عرصه فرهنگ و هنر کمبودهای زیادی در سطح کشور داریم. ما در این راستا بیش از ۸۰۰ مجتمع فرهنگی و هنری فعال داریم، ۳۰۰ مجتمع در حال ساخت و ۶۹ پروژه ملی بزرگ داریم. باوجود اینکه درآمدهای نفتی دولت خیلی کم شده و دولت با مشکلات درآمدی روبروست بااین‌حال اعتبار وزارت ارشاد ۲ برابر شده و ما هم اعتبار معاونت هنری را طی ۲ سال گذشته ۲ برابر کردیم.معاون اداری و مالی وزیر ارشاد با اشاره به وجود نیروهای مستعد در عرصه هنرهای نمایشی در استان‌های مختلف، تأکید کرد: ما با برنامه‌ریزی باید این نیروها را پرورش دهیم تا در آینده خلاء نیروی انسانی در هنرهای نمایشی را پر کنیم.

کاراندیش درباره وضعیت راه‌اندازی موزه تئاتر نیز اظهار کرد: ما موزه سینما و موسیقی داریم ولی موزه تئاتر نداریم که داریم تلاش می‌کنیم این موزه را به‌زودی راه‌اندازی کنیم.

بعد از این سخنان حاضران در مراسم با حضور در طبقه فوقانی تالار فردوسی از موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» و عروسک‌های آثار مختلف این گروه دیدن کردند.

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهاریه «ابراهیم پشت‌کوهی»، نویسنده و کارگردان تئاتر
» در ستایش بازیگوشی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92744

ایران تئاتر - ابراهیم پشت کوهی : درس هایی برای بازیگران جوان در آغاز بهار و سال نو.

 من دبستان را در مدرسه میثم بندرعباس درس خوانده‌ام. همه‌ی میثمی‌ها عاشق کلاس پنجم بودند.کلاس پنجمی‌ها، پنجشنبه‌ها زنگ اول ریاضی داشتند، زنگ دوم و سوم ورزش، بعد زنگ خانه می‌خورد. از کلاس اول تا چهارم حسابی درس خواندم تا زودتر به پنجم برسم، روزی که با یک کتاب به مدرسه بروم. رویای ما پسران محله کوچه فرهنگ، همین کلاس پنجم بود. حالا دیگر به رویایم رسیده بود، حالا دیگر اولویت اول ما درس نبود، مدرسه می‌رفتیم برای زنگ ورزش، برای بازی فوتبال. برای این‌که اولین نفر باشیم وقتی زنگ آخر می‌خورد پا تو کوچه بگذاریم. روز چهارشنبه البته سخت‌ترین روز ما بود، روز ریاضی، علوم، جغرافیا . در یکی از این چهارشنبه‌ها معلم از ما درس پرسید. تقریبن نصف کلاس بلد نبودیم. ما را فرستاد دفتر تا آقای عطایی مدیر مدرسه تنبیه‌مان کند. آقای عطایی وقتی این قافله کله‌شق درس‌نابلد را دید، گفت:«آقای محمودی شیلنگ شماره14رو بیار».

با شیلنگ می‌زد کف دست‌ها و بی‌هوا گریه بچه‌ها بلند می‌شد. من خودم را به ته صف رساندم. همه کتک می‌خوردند و می‌رفتند کلاس. به من که رسید،گفت «دستت‌رو بگیر».گفتم «آقا اجازه! مارو فرستاده بود بچه‌هارو بیاریم». نگاهی کرد و مکث کرد. می‌دانستم بازی خطرناکی است.گفت «برو، پس چرا ایستادی؟». در راه دفتر تا کلاس دست‌هایم را به هم مالیدم تا حسابی قرمز شوند. در کلاس بودم و با صدایی خفیف اجازه گرفتم بنشینم. معلم گفت پشت‌کوهی تو تنبیه شدی؟ گفتم «بله آقا». معلم پنجم ما مَرد بود. آقای دیرباز گفت «یه لحظه واستا». به چشم‌های من خیره شد. سرم را پایین انداختم. مبصر را صدا زد:«پشت‌کوهی‌رو ببر پیش مدیر، ببین کتک خورده یا نه».

مبصر جلو حرکت کرد، منم پشت سرش، نزدیکی‌های دفتر به مبصر گفتم «برگرد وگرنه زنگ آخر...»، او دوید توی دفتر:«آقا اجازه! آقامعلم می‌گه پشت‌کوهی کتک خورده یا نه؟». آقای عطایی موهایش جوگندمی بود. ایستاد، هیبتش حجم عجیبی از کمد قهوه‌ای پشت سرش را پوشاند. پنکه داشت آرام می‌چرخید، مدیر سرش را تکان داد و نزدیک شد، فریاد زد:«آقای محمودی شیلنگ شماره16رو بیار».

شلینگ قرمز رنگی از کمد فلزی بیرون آمد. این بار وقتی به کلاس رسیدم، چشم‌هایم حسابی خیس بود و دست‌هایم قرمز.

درس اول برای بازیگران جوان این است؛ اهمیت عشق در فراق است و بازیابی آن و این جز با درک فضا به دست نمی‌آید. قرارگرفتن در فضا، اگر فضا را درک کنیم موقعیت را درست می‌سازیم، من فضا را کاملاً درک نکرده بودم، همه بچه‌ها گریه کرده بودند و من با آن جثه نحیفم رویین‌تن نبودم، من هم اگر کتک خورده بودم، باید چشم‌هایم خیس می‌بود.

درس دوم چشم‌هاست؛ چشم‌های من نه تنها خیس نبود، بلکه یک لحظه ترسید و از زل‌زدن به چشم‌های خیره آقای دیرباز طفره رفت. دانش‌آموز کتک‌خورده به معلمش زل می‌زند، طوری که یعنی «حالا دلت خنک شد؟». من قدرت چشم‌ها را نادیده گرفته بودم در آن روز بخصوص و تاوان این فراموشی را پس دادم.

همیشه چه در کلاس‌ها، چه در تمرینات به بازیگران می‌گویم بازیگری مثل کوبلن‌دوزی است، باید تمام خانه‌ها را پُر کنی، حتا یک خانه خالی، یعنی کامل نیست کارت و به همین منظور بازیگران را در موقعیت قرار می‌دهم، وقتی بازیگران فضا را درک کنند «مثلاً این‌که کتک خورده‌اند»، دیگر باقی ماجرا خود به خود ساخته می‌شود. هنر بازیگر اینست که بی آن‌که واقعاً طعم شیلنگ شماره14 را چشیده باشد، درد آن را برای بیننده قابل لمس کنند. ملموس چیزی است که بازیگران باید هر روز تمرینش کنند. متن مانند یک تالاب است که بازیگر می‌تواند آن را به چشم‌اندازی بی‌نظیر تبدیل کند، عکس دختر آسمان را در آن بیندازد یا مردابی متروک از آن بسازد. تمرین ذهنی و قراردادن خود در موقعیت‌های مختلف حافظه احساسی بازیگر را چنان پرورش می‌دهد که در لحظه لزوم هر آینه آن را عملی می‌کند.

پیشنهاد تمرین:

بهاربودن را تمرین کنید، زایش و شکوفایی اولین درس بهار است.

اگر خوب انجامش بدهید، عادت می‌کنید به شکوفه‌کردن، شکوفا می‌شوید و کمی که بگذرد نقش‌های شما میوه‌های شما می‌شوند که تا مدت‌های مدید، مثل پدیده‌ای عجیب طعم آن در روح و جان تماشاگرتان می‌ماند.

مانا باشید.

 

۳ روز پیش، دوشنبه
نسترن کمالی این را خواند
سارا_ز و میثم علوی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی
» نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92959

ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .

امسال برای نخستین بار روز هفتم فروردین به‌عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور ثبت‌شده است.هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود . نگاهی معطوف به اهمیت کاربردهای اجتماعی و انسانی این هنر که در دیدگاه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر آن تأکید شده است . به مناسبت این روز مروری می‌کنیم بر بیانات مقام معظم رهبری به هنرهای نمایشی و جایگاه آن در نظام فرهنگی کشورمان . 

این بازخوانی را با گزیده سخنان ایشان در دیدار اعضای جشنواره تئاتر  فجر در تاریخ 21/11/1366 آغاز می‌کنیم و در طول زمان پی می‌گیرم به یقین مطلب پیش رو تمامی نکات مورد نظر و اشاره شده توسط ایشاندر مورد هنرهای نمایشی را در برنمی گیرد.

تأثیر هنرهای نمایشی 

هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد

«این هنر ( تئاتر ) کارایی‌های زیادی دارد و متأسفانه در بین مردم این کارایی‌ها شناخته نیست. درگذشته هم همین‌طور بوده است. یک هنر دستی، یک کار ظریف که هنرمندی بنشیند و با دست آن را درست کند، در مقابل یک جنس لوکس کارخانه‌ای کمتر به چشم عامه مردم گیرایی دارد. اگر بخواهیم تئاتر را با فیلم مقایسه بکنیم، یک چنین چیزی به ذهن می‌آید. قدرشناسان این هنر کم‌اند، درحالی‌که هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد، یا دست‌کم در اغلب موارد ندارد. یک فیلم باید خیلی قوی و بازی در آن فوق‌العاده و فیلم‌برداری و کار فن و نورپردازی در آن استثنایی باشد تا صحنه بازی آدم‌ها را زنده و ملموس و واقعی جلوه بدهد. اما در تئاتر، انسان‌ها، انسان واقعی‌اند، حرف حرفی ست که از دهن خود او درمی‌آید، چهره او در مقابل بیننده قرار دارد، تأثیرات قهری بین دو آدم که باهم حرف می‌زنند در تئاتر هست و در فیلم نیست. چیزهایی وجود دارد که یقیناً شما که اهل تئاتر هستید به خصوصیاتش و ابعادش بیشتر از بنده وارد هستید. بنده به‌عنوآن‌یک مستمع و یک تماشاچی احساس خود را عرض کردم.

کاربردهای اجتماعی 

هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است

 به دو دلیل و دو جهت، از هنرهای نمایشی باید حداکثر استفاده بشود: یکی ازاین‌جهت که امروز حرف گفتنی برای مردم زیاد است، هزاران زبان لازم است تا انسان بتواند این هزاران پیام را، این هزاران حقیقت ناگفته را، این هزاران زیبایی ناشناخته را برای مردم بیان کند. اگر همه انواع هنر در جامعه بکار گرفته شود، بازهم زیبایی‌های ناگفته و حقایق تصویر نشده و ترسیم نشده برای مردم، در جامعه، فراوان است. زیرا که هنرمند، باری، یک انسان است، یک انسان محدود است و هزاران هنرمند، هزاران انسان محدودند، درحالی‌که حوادث و واقعیات و زیبایی‌ها و ظرافت‌های موجود در زندگی بشر نامحدود است. همه آن‌ها را نمی‌توانند ترسیم کنند. اما به‌هرحال وقتی‌که در یک جامعه‌ای به‌خصوص مثل جامعه انقلابی ما که این‌همه حادثه نو دارد، این‌همه مسئله نو دارد، این‌همه شگفتی‌های استثنایی در آن مشاهده می‌شود، که نظیر برخی از این‌ها را ما در کتاب‌ها و در آثار خوانده‌ایم: این شهامت‌ها، این ایثارها، این هوشمندی‌ها، این فداکاری‌ها، این دشمنی‌ها، این دفاع‌های مقدس، این دشواری‌هایی که در کار انتقال یک جامعه از وضع قبلی به وضع ایدئال وجود دارد، همه انقلاب‌ها با این مشکل‌ها مواجه‌اند، تمام این‌ها باید تبیین شود، تمام این‌ها باید تشریح شود.

چه کس این‌ها را تصویر خواهد کرد؟ کدام نویسنده قادر است، کدام شاعر قادر است؟ و تازه مگر ما چقدر نویسنده و شاعر داریم؟ کدام بیان رسا و بلیغ لازم است که به مردم خود ما واقعیات زندگی آن‌ها را و حوادث زندگی آن‌ها را تبیین کند، به آن‌ها بگویید تا آن‌ها ببینند زندگی کنند. یعنی اگر دست هنر که درواقع تابلوی زندگی را رسم می‌کند، بخشی را انتخاب و آن را درشت و زیبا می‌کند، ترسیم می‌کند و به نمایش درمی‌آورد، اگر وجود آن در جوامع معلولی لازم است، در یک جامعه انقلابی مثل جامعه ما به دلایل فراوان لازم‌تر و ضرورتش بیشتر است. ازجمله، همین حوادث شگفت‌آوری که در جامعه ما هست، مگر می‌توان ترسیم کرد؟ یک خانواده شهید داده را ملاحظه کنید، یک انسان جانباز را در نظر بگیرید، رزمنده‌ای را که خانواده‌ای به جبهه جنگ می‌فرستد موردمطالعه قرار بدهید، یک‌شب جبهه را ترسیم کنید و در ذهنتان منعکس بکنید. هیجان عظیم مردم در دفاع از انقلاب و میهن را با هزاران نمونه و جلوه و اجزاء پراکنده آن به نظر بیاورید. دفاعی را که این ملت و این کشور از خود می‌کند، خصومتی را که دشمنان با این ملت می‌کنند و کینه‌ای را که دشمنان به این ملت می‌ورزند انتقال انسان‌ها از مراحل بی‌اعتقادی، بی‌ایمانی، کم ایمانی یا چسبیدن به زندگی مادی و شخصی، و انتقال به دنیای ملکوتی، فدا شدن در جمع را در نظر بگیرید. این‌ها واقعاً هزاران موضوع زنده، مهم، جالب و زیباست که جز دست هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را ترسیم کند و جز زبان هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را بیان کند.این‌ها را باید با انواع و اقسام هنرها و ازجمله هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است، تبیین کنیم. این‌یک جهت که در جامعه باید به هنر توجه شود، اهتمام شود. و استعدادها به خدمت گرفته شود.

اهمیت گسترش دامنه مخاطبان 

نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت

جهت دیگر آن است که به‌هرحال هنریک خصوصیت بشری ست، یک خصوصیت انسانی ست. نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت، مثل جسمی که بخشی از اعضای او رشد کند و برخی نه. هنر جزو اصلی مجموعه وجود بشری ست. وقتی‌که در یک جامعه بشر بخواهد ازلحاظ مادی، معنوی، فکری و ذهنی کمال پیدا کند، باید هنر در او رشد پیدا کند. اعتقاد ما این است؛ یعنی این از اصول جهان‌بینی ماست که هنرها باید همه رشد کنند، ازجمله هنر نمایش که از بسیاری از انواع دیگر هنر زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد. البته امتیازاتی هم شعر یا قصه یا برخی هنرهای دیگر دارد که نمایش ندارد. اما یقیناً خصوصیاتی هم نمایش دارد که بقیه شعبه‌های هنر فاقد آن است. لذا بنده قویاً طرفدار این فکر هستم که به هنر نمایش بپردازیم. درگذشته هم ظاهراً این هنر خیلی در جامعه‌ی مابین توده‌ها و قشرهای مردم جا نیفتاده بود، و امروز که روز حضور همه‌جانبه مردم درصحنه‌های زندگی ست این هنر باید مردمی. و چقدر خوب است این‌که برادران گفتند در خیابان‌ها و گذرگاه‌ها ترتیب داده می‌شود، این کار اگر رواج پیدا کند بسیار کار خوب و جالبی است.

منتها برادرانی که سررشته‌دار این امور هستند توجه کنند که هر چه هنر حساس‌تر و هر چه پیام مهم‌تر باشد، وسواس و دقت در مورد وسیله ابلاغ این پیام هم باید بیشتر باشد.

توجه به فن

بهترین حرف‌ها را اگر شما با فن ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود

اولاً روی فن باید خیلی دقت شود. بهترین حرف‌ها را اگر شما با تکنیک ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود و از بین می‌رود. گاهی حرف خوب فقط یک‌بار فرصت گفته شدن و شنیده شدن دارد، اگر همان یک‌بار بد گفته شد دیگر هرگز فرصتی برای خوب گفتن آن پیدا نمی‌شود. گاهی اوقات چیزهایی را در نمایش‌های تلویزیونی می‌بینیم یا گاهی در نمایش‌های رادیویی حرفی می‌خواهند بزنند، حرف هم حرف بدی نیست، آدم می‌فهمد که حرف خوبی ست، ولی آن‌قدر بد ادا می‌شود که انزجاری که انسان از شیوه ادا پیدا می‌کند، به اصل پیام هم سرایت می‌کند و از آن مطلب هم آدم بیزار می‌شود. پس فن قوی در کار هنری خیلی مهم است. بهترین مضامین را دست شاعری که شعر بد می‌گوید به سپرید، او مضمون را ضایع خواهد کرد. پس فن قوی شرط اول است، شرط تأثیر است، اصلاً شرط مفید بودن است. یعنی اگر نمایش بد اجرا شد، این تعریف و تمجیدی که من از تئاتر کردم (و خیلی کمتر از حد آن است) دیگر متعلق به آن نمایش نخواهد بود، این تعریف و تمجیدها همه از آن نمایش خوب است، از آن‌یک ارائه صحیح و قوی است...

توجه به مضامین اجتماعی 

ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

و نکته دوم مضمون است، مضامینی که امروز انقلاب در فضای جامعه ما خلق کرده، همین مضامین که نمونه‌هایی از آن را عرض کردم: درزمینهٔ ی جنگ، درزمینهٔ ی جهاد و آن روح جهادی که امروز بر این ملت مستولی ست.

بنده گاهی با برخی از خانواده‌های شهدا می‌نشینم، توی خانه‌شان روی فرششان و میان محیط حقیقی زندگی خانوادگی‌شان، پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر، فرزند، و می‌گویم که حرفه‌ای آن‌ها را با ضبط‌ صوت ضبط کنند، خودم گوش که دقیقاً حرفه‌ای آن‌ها را بشنوم و درست آن ظرافت‌هایش را به دست بیاورم و می‌گویم که آن حالات مختلف را عکس بگیرند، اما مگر کافی ست، مگر قابل تصویر است؟ بارها تصور می‌کردم که چرا من قدرت ندارم این‌همه عظمت را در این خانواده کوچک، در این انسان، در این زن، در این مرد را نمایش بدهم تا بتوانم آن را بیان کنم. اصلاً قابل‌بیان نیست. این‌ها را شما به نمایش بگذارید، این‌ها را شما نشان بدهید. شما می‌توانید، هنر می‌تواند و هنر تئاتر خوب می‌تواند، چون به اعتقاد من ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات و عواطف بشری را هنر تئاتر و بازیگری خوب در نمایش می‌تواند ارائه دهد. و شما می‌توانید این کار را بکنید. این نقش شماست.

حضور تئاتر در رخدادهای کشور

انسان معمولاً بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند

 گروه‌های خوب تئاتر خوب است که راه بیفتند و به جبهه روند، جهاد بزرگی ست: در قرارگاه‌ها، در عقبه‌ها، مراکز تجمع، آنجاهایی که اجتماعی از رزمندگان هست، بروید آنجا نمایش بدهید، زندگی خودشان را که در آن هستند و خود متوجه نیستند برایشان ترسیم کنید: آن بهشت صفایی که آن‌ها در آن هستند - و انسان معمولاً همه این‌گونه بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند و نمی‌داند که کجاست و چگونه است- و از دور باید ببیند تا بشناسد. بگذارید آن را یک‌بار در بازی شما، در هنرمندی شما، در نمایش خوب شما مشاهده کنند و لمس کنند...

تئاتر،هنر چندین زبانه،و زبان رسا و بلیغ در نمایاندن ظریف‌ترین اندیشه‏ها و عواطف بشرى، در میان ما قدر ناشناخته مانده،و درخور توانایى آن،به خدمت آرمانه‌ای والا و زیبایى‏هاى انقلاب گرفته نشده است.

افتتاحیه تالار اندیشه حوزه هنری 

مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ى بلیغ راه تازه تئاتر را روشن می‌کند 

نمایش «شگرد آخر»تجربه‏ موفق و نمایشگر تلاش صمیمانه‏ شما،از نمونه‏ هاى نادری است که راه تازه تئاتر را روشن میکند و آینده‏ مطلوبى را براى آن نوید می دهد.مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ بلیغ،مجموعه‏ کاملاً هنرمندانه ‏اى را از این اثر فراموش‌نشدنی پدید آورده است. 

سخنی با دانشجویان؛نمایش و آموزه‌های دینی 

گروه‌های هنرمند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند

سال 1394 مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان به اهمیت هنرهای  نمایشی پرداختند  . رهبری در صحبت‌هایشان به تأثیرگذاری این هنر اشاره داشتند و خواستار نمایش مفاهیم اسلامی در تئاتر شدند. ایشان گفتند:گروه‌های هنرمند بنشینند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند 

 یک تئاتری اجرا کردند برای ما، مربوط به حضرت ایوب پیغمبر که طول هم کشید؛ یک ساعت، دو ساعت، طول کشید. بعد که تمام شد، من به آن کارگردان گفتم که من داستان ایوب را در قرآن، شاید صدبار یا صدها بار تا حالا خوانده‌ام امّا این فهمی را که امشب از ماجرای ایوب از تئاتر تو فهمیدم، در این مدّت از خواندن قرآن، این فهم را پیدا نکرده بودم. این چیز کمی است. 

فراگیری به‌واسطه موضوع و ساختار 

الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و سمبلیک و رازآلود داشته باشد

متأسفانه در محیط هنری ما، تئاتر از اوّل هم بد متولّد شده. یعنی تئاتر ما، یا تئاتر لغو بیهوده بوده، یا تئاتر اعتراضیِ بی‌جهت یعنی بدون سمت‌وسوی درست‌.

تئاتر یعنی بازیگری جلو چشم بیننده درصحنه. برخلاف سینما، برخلاف فیلم که فقط روی پرده شما یک‌چیزی را می‌بینید، اینجا در تئاتر، انسانْ انسان‌ها را حس می‌کند، حرفشان را از زبان خودشان می‌شنود... خیال می‌کنند که تئاتر حتماً بایستی زبان ابهام و رمزی و رازآلود داشته باشد که چنین چیزی نیست؛  الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و رمزی و راز آلود داشته باشد.

 

۳ روز پیش، دوشنبه
شهرام حسن زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش برلین
نمایشی که در آن تماشاگران تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند
» پوستر رسمی نمایش "برلین" رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر رسمی نمایش "برلین" به نویسندگی محمد یعقوبی و کارگردانی آریان رضایی رونمایی شد.

گفتنی است نمایش "برلین" از چهاردهم فروردین ماه 96 ساعت 18:30 در مجموعه تئاترشهر - پلاتو اجرا به صورت مشارکتی به روی صحنه می رود.

رویا دعوتی و محمد هادی عطایی بازیگران این نمایش را تشکیل می دهند.

گفتنی است این نمایش به مسائل پنهان زنان و مردان در رابطه می پردازد و شیوه ی اجرایی آن به صورتی است که تماشاگران هم تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند.

این نمایش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:

نویسنده ی مونولوگ برلین: محمد یعقوبی، نویسنده ی مونولوگ زن: بهار کاتوزی، جوکر: آریان رضائی، مدیر تولید و روابط عمومی: علی ژیان، طراح پوستر: میثم خاوری، طراح سایت و تیزر: محمد جواد ایزدی، عکاس: نازی خوش اخلاق، گروه کارگردانی: علا سریفی و عاطفه گندم آبادی، تبلیغات مجازی: گروه جارچی

- نمایش برگزیده ی دومین جشنواره ی تئاتر شهر 

- حضور در بخش مهمان سی و چهارمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر 

- نخستین رپرتوار مونو/شورایی در خانه ی هنرمندان ایران

علاقه مندان به تماشای این نمایش می‌توانند جهت خرید بلیت با تخفیف به سایت تیوال مراجعه  نمایند و یا با شماره تلفن ۰۹۳۵۴۸۵۹۶۱۳ تماس بگیرند.

علی ژیان ، مسعود عطری و علیرضا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال
» سال نو، خدمات نو!
... دیدن متن »

یک سال دیگه رو کنار هم در آسمون هنر گشتیم. افتخار بزرگیه برای تیوال که همراه خنده‌ها، اشک‌ها و اندیشه شماست در لحظه‌های ظریف نفس‌کشیدن در هوای هنر
در سال ۹۵ با معرفی، پوشش و تقدیم بلیت برترین و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های هنری کنار شما بودیم و آنچه نیاز بوده در این چهار سال فراهم کردیم تا در سال ۹۶ مهمترین امکانات و خدمات تیوال را رونمایی کنیم...

منتظر خبرهای هیجان‌انگیز باشید و کبکتون خروس‌خون شه ایشالله

با سلام و عرض خسته نباشید بابت خدمات و فعالیت های خوبتان. اما چنانکه در این خبر قید شده است آنچه نیاز بوده در سایت فراهم نشده، بنا به قولی که داده بودید ابتدا در اردیبهشت 95 و بعد که صورت نگرفت در شهریور 95 قرار بود بخش کتاب در سایت تیوال راه اندازی شود که ... دیدن ادامه » این مهم انجام نپذیرفت. این بخش می تواند به یکی از مهم ترین بخش های تیوال تبدیل گردد چنانکه کتاب یک منبع اصلی و مورد نیاز برای همۀ هنرمندان است. پاسخ و توضیح دیگری هم مبنی بر راه اندازی این بخش به ما که مخاطب دائم سایت هستیم و طالب و خواستار راه اندازی این بخش بودیم داده نشد. البته ناگفته نماند در ذیل درخواست بنده زمانی که در سایت مطرح شد بسیاری از مخاطبان ثابت و اهل قلم تیوال نیز مُهر تأیید زدند و آنها نیز خواستار راه اندازی بخش کتاب بودند.
به هر حال امیدوارم این مهم در سال 96 انجام پذیرد و بخش کتاب نیز در کنار تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی در سایت تیوال راه اندازی شود. این اقدام می تواند خون تازه ای را در رگ های این سایت فرهنگی به جریان اندازد و مباحث جدیدی را از قبیل نقد کتاب به راه اندازد که جریان های خوبی خواهد بود به علاوۀ اینکه هر کس یک آرشیو از نام و توضیحات کامل کتاب هایی که می خواند در سایت تیوال ویژۀ خود و با امکان رؤیت دیگران خواهد داشت مانند بخش تئاترها و فیلم های دیده شده اش.
۲۵ اسفند
درود بر شما
از دگرگونی زمان‌بندی بخش‌هایی از توسعه تیوال آگاهیم و امیدواریم آن‌را به دلیل پویایی ایده‌ها و گستردگی ابعاد پروژه بدانید... امیدواریم در ادامه بیش از پیش رضایت شما و کاربران عزیزمان را برآورده سازیم.
۰۱ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روابط عمومی تماشاخان سنگلج
» نمایش «ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95
... دیدن متن »

«ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی»  با فروشی معادل 000/846/516 ریال  و پذیرا شدن از 4915 تماشاگر پرفروش ترین و پرتماشاگرترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95 شد.

این نمایش در میان 12 اثری که در سال 95 در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت با فروش 3988 بلیط تمام بها، 147 بلیط نیم بها، 777 بلیط میهمان در 28 شب اجرا و با قیمت بلیط 15 هزار تومان به فروشی معادل 000/846/516 ریال  دست یافت که این رقم در سال گذشته نشانگر بیشترین میزان فروش بود.

تماشاخانه سنگلج در سال 95 پذیرای 5 اثر شادی آور ایرانی و 7 اثر در قالب درام اجتماعی بود که در این بین آثار نویسندگان شاخصی همچون بهرام بیضایی، محمود استادمحمد، محمد چرمشیر و داود فتحعلی بیگی نیز وجود داشت. همچنین در میان این نمایش ها برای اولین بار یک مونودرام با محوریت زندگی «عبدالحسین نوشین» (بنایانگذار تئاتر نوین ایران) بود که با عنوان «پرتره مرد ریخته» و با بازی «اصغر همت» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نصرت پرتوی: اولویت روح‌الله جعفری، تئاتر متفکر است/پی‌ بردن به چرایی‌های بیشتر در پیشبردِ هویتِ انسان، اثرگذار است
... دیدن متن »

خبرگزاری ایلنا:
کد خبر: 469832- ۹۵/۱۲/۲۴- ۱۵:۲۰:۵۱

نصرت پرتوی (نخستین زن درام‌نویس ایرانی، بازیگر، کارگردان و عضو گروه هنر ملی) پیامی برای رونمایی از کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵5-۵۷» منتشر کرد.
به گزارش ایلنا، در پیام نصرت پرتوی (همسر عباس جوانمرد) که برای کتاب روح‌الله جعفری منتشر شده، آمده است:
با درود به هموطنان عزیز؛ آقای دکتر روح‌الله جعفری که دارای دکترای مدیریت و برنامه‌ریزیِ فرهنگی است، رساله‌ی دکترای خود را در رابطه با تئاتر نوشته است، که خود دارایِ گروهِ تئاتریِ منسجم و آوانگاردی است. تاکنون چندین نمایشنامه‌ی بسیار خوب را کارگردانی کرده، و به نظر من اگر جایزه‌ی اسکاری هم برای تئاتر ترتیب داده بودند، مطمئناً ایشان برنده‌ی جایزه‌ می‌شدند و تئاتری‌ها را هم روسفید می‌کردند؛ همان‌طور که آقای اصغر فرهادی در کار فیلم کرد. باری، دکتر جعفری هم نویسنده، هم کارگردان، هم منتقد، هم پژوهشگر و هم استاد دانشگاه است و اولویّت او تکیه بر تئاتر متفکر است که به نوعی ارج نهادن و هویّت دادن به تماشاگران تئاتر است. حضور او در تئاتر ایران، آگاهانه با انتخابِ نوشتارهایِ تئاتریِ خوب، برای بالا بردنِ فرهنگ و آگاهی دادن به مردم، بسی پُربها است.  تئاتر متفکر به عمق وجود تماشاگر نفوذ می‌کند، اعتماد به نفس او را بالا می‌برد، شاید روزهای بسیاری، صمیمانه در روح و روان او جای می‌گیرد و ایجاد سوال می‌کند و تماشاگر، با پیدا کردنِ جوابِ سوالات، رضایت را عمیقاً در خود احساس می‌کند، و به نوعی، خود، مداوا می‌شود. کارِ تحقیقِ دکتر جعفری در مورد تئاتر «گروه هنرملی» بیش از دوازده سال به طول انجامید. در این سال‌ها، چه بسیار، بازیگرانِ گروه هنرملی به ابدیت پیوستند، اما اصالتِ این تحقیق، زحماتِ همه‌ی رفتگان را به جای آورد، چرا که دکتر برای چنین تحقیقِ بزرگی، همیشه با همه‌ی هنرمندانِ گروه هنرملی در تماس بود. کارِ ارزنده‌ی تحقیقِ دکتر، بیش از دوازده سال، نه فقط بی‌جهت نبود، بلکه شایستگیِ تحقیق‌گر را به اثبات می‌رساند. باری، نوشته‌هایی که از صداقت برمی‌خیزند، در عمقِ وجودِ انسان، احساسی دست‌نیافتنی ایجاد می‌کند و کارِ نوشتاریِ دکتر جعفری، دست کمی از خلاقیت‌هایِ کارگردانی و دیگر کارهایِ هنریِ او ندارد. من بسیار تماشاگرها را دیده‌ام که در چنین نمایش‌هایی، با اشتیاق، گویی، نمایش را می‌بلعند و من احساسِ خیلی خوبی دارم؛ شاید احساسِ خوشبختی که چنین انتخاب‌های نمایشی، و خلاقیت‌ها، در، خانه‌ی خود من اتفاق می‌افتد. من یقین دارم با دیدنِ مکررِ این‌گونه نمایش‌ها، سایر هنرمندان هم، چه بسا به چراییِ لذت بردنِ خود فکر می‌کنند و پی‌ بردن به چرایی‌های بیشتری، در پیشبردِ هویتِ انسان، نمی‌تواند بی‌تأثیر باشد.                                                                                                               
نصرت پرتوی دوشنبه ۲۷ فوریه ۲۰۱۷ - اُنتاریو کانادا

مهدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سه نمایش جدید از ابتدای سال در مولوی
» برنامه‌های نمایشی تالار مولوی در ابتدای سال ۹۶
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، برنامه های نمایشی این مجموعه درماههای آغازین سال ۹۶ اعلام شد. 
بنا بر این گزارش نمایش‌های "مسئولیت شکستن سکوت مطلق" به کارگردانی شیوا مسعودی، "ماراساد" به کارگردانی مریم برزگر و "آدم، آدم است" به کارگردانی حبیب الله دانش به ترتیب از ۱۶، ۱۷ و ۱۸ فروردین ماه در سالن‌های تئاتر مولوی اجرای خود را آغاز می کنند. 
"مسئولیت شکستن سکوت مطلق" را مونا احمدی و حسین معارف نوشته اند که با محوریت مسائل زنانه و مقوله ی ازدواج در سه پرده به صحنه می رود. در این اثر دانشگاهی که از ۱۶ فروردین هر شب ساعت ۱۸ اجرا خواهد شد، نگین کشفی، متین گودرزی، سارا شاهرودیان، اسماعیل کمالی دهقان، بهداد بلیغ فر و ساینا سراج به عنوان بازیگر حضور دارند. سایر عوامل این نمایش عبارتند از: طراح صحنه: مصطفی مرادیان، طراح و سازنده ی پیکره ها: منیر مولوی زاده، طراح موسیقی: محمدرضا جدیدی، طراح لباس: زهره بهروزی نیا، دوخت لباس: محبوبه مددی، طراح نور: میلاد حسینی شکیب، طراح گریم: افسانه قلی زاده، طراح ویدئو و مشاور کارگردان: سعیده رمضان زاده، دستیار کارگردان: ریحانه کوثری مهر، عکاس: منصوره رمضان زاده، مدیر تولید: ایمان آخوندی یزدی، مشاور تبلیغات: یاسمن طاهری، روابط عمومی: مریم نراقی، تهیه کننده: رضا صمدپور. 
"ماراساد" که بر اساس متنی به همین نام نوشته پیتر وایس و با بازنویسی مریم برزگر از ۱۷ فروردین در سالن کوچک مولوی و در ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می رود در ارتباط با زندگی مارکی دوساد، نویسنده فرانسوی است که بدلیل برخی اختلالات روحی در بیمارستان شارنتون بستری شده است. در این اثر نمایشی شکیب شجره و همایون حیدرزاده نقش آفرینی می کنند و الهام قاسمیان به عنوان طراح لباس، سعید هژبری طراح صدا و موسیقی، پندارعظیمی آهنگساز، مهدی عظیمی عکاس و ساخت تیزر، مریم شریعتی و گروه هنری پارکینگ روابط عمومی و تبلیغات  و امیر رجبی گرافیست عوامل نمایش "ماراساد" هستند.
همچنین نمایش "آدم، آدم است" دیگر اثر دانشگاهی است که برتولت برشت نویسنده ی فقید آلمانی آن را نگاشته است و از ۱۸ فروردین با کارگردانی حبیب الله دانش در ساعت ۲۰:۳۰ به سالن اصلی تئاتر مولوی می آید. حسن برجکی، فرزانه جمال زاده، پیام حقی، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق واسعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی، فریبرز واحدی، بازیگران این نمایش هستند.  فریبرز واحدی و حمید انصاری در مقام دستیاران کارگردان، معصومه پاسیار مدیر و منشی صحنه، صادق حسین و محسن حسین آهنگسازان "آدم، آدم است" اند. "آدم، آدم است" داستان شخصی ساده دل به نام گالی گی است که قدرت نه گفتن ندارد و یک روز که به قصد خرید ماهی از منزل خارج شده در دردسر بدی می افتد. 
دانشجویان می توانند برای دریافت بلیت با قیمت نیم بهاء با ارائه ی کارت دانشجویی خود به گیشه‌ی مرکز تئاتر مولوی مراجعه نمایند.

شهاب و لیلى شجاعى این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج
» معرفی نمایش‌های شش ماه نخست سال ۱۳۹۶در تماشاخانه سنگلج
... دیدن متن »

با اعلام مدیریت، نمایش های شش ماه نخست سال ۱۳۹۶ در تماشاخانه سنگلج مشخص شد.
به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، مدیریت تماشاخانه سنگلج نمایش هایی که قرار است در شش ماه نخست سال ۹۶ در قدیمی ترین تماشاخانه فعال پایتخت به روی صحنه برود را معرفی کرد.
بر این اساس، برنامه فصل بهار تماشاخانه سنگلج مبتنی بر حمایت مجدد از دو نمایش پر مخاطب در سالهای گذشته و دو برنامه ی ویژه خواهد بود. در ابتدا از تاریخ سوم فرودین ماه تا ۱۵ اردیبهشت نمایش «خواستگاری» به نویسندگی و کارگردانی «سید عظیم موسوی» به روی صحنه می رود و از تاریخ ۱۷ اردیبهشت تا ۲۱ خردادماه نمایش «سرآشپز پیشنهاد می کند» به نویسندگی«رضا شفیعیان» و کارگردانی «شهاب الدین حسین پور» اجرا خواهد شد.
همچنین در فصل بهار اپرت «آوازخوان زباله ها» به نویسندگی و کارگردانی «نفیسه لاله» از تاریخ ۱۷اردیبهشت تا ۲۲ همین ماه به مدت پنج شب به روی صحنه خواهد رفت. در ادامه نیز همزمان با ایام شهادت مولی الموحدین (ع) از تاریخ ۲۲ خرداد تا دوم تیرماه ویژه برنامه ی «شهادت خوانی رمضان» شامل منقبت خوانی، پرده خوانی، شبیه خوانی و ... در تماشاخانه سنگلج اجرا خواهد شد.
در فصل تابستان نیز در ابتدا نمایش «بنگاه تئاترال» به نویسندگی «علی نصیریان» و کارگردانی «هادی مرزبان» از تاریخ ۵ تیرماه تا ۳ شهریور اجرا خواهد داشت و در ادامه ویژه برنامه «با آقای خلج» شامل نمایش نامه خوانی آثار «اسماعیل خلج» توسط خود نویسنده و بازیگران شناخته شده ی تئاتر از تاریخ ۵ تا ۸ شهریورماه به روی صحنه خواهد رفت.
هجدهمین جشنواره آیینی-سنتی نیز از تاریخ ۹ تا ۱۵ شهریورماه در تماشاخانه سنگلج برگزار خواهد شد.

وحید عمرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دبیر هجدهمین جشنواره نمایش‌های آئینی سنتی در گفت‌وگو با ایران تئاتراعلام کرد
» فتحعلی‌بیگی: 54 متن پذیرفته شده در دو مرحله بازبینی می‌شوند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92651

داوود فتحعلی‌بیگی از دو مرحله‌ای شدن بازبینی آثاری که متون آنها بدون خوانش پذیرفته شدند، خبر داد.

به گزارش ایران تئاترداوود فتحعلی‌بیگی دبیر هجدهمین جشنواره نمایش‌های آئینی سنتی درباره روند بازخوانی متون ارسالی به این جشنواره با بیان اینکه امسال در بخش صحنه‌ای 226 متن به دبیرخانه جشنواره رسید، گفت: از میان این آثار که متقاضی حضور در بخش صحنه‌ای بودند به این نتیجه رسیدیم که 54 نمایشنامه لزومی به بازخوانی ندارند، چراکه این متون جزو آثاری بودندکه پیش از این چاپ شدند یا اینکه از متون نویسندگان شناخته شده و مطرح تئاتر بودند. تعدادی هم جزو نمایشنامه‌های  برگزیده مسابقه نمایشنامه‌نویسی دوره پیش بودند.

فتحعلی‌بیگی افزود: علاوه بر این متون، چند طرح هم توسط تعدادی از دوستان هنرمند که سابقه هنری آنها برایمان روشن بود ارائه شده که با توجه به شناختی که از آنها داشتیم، قرار است متون اصلی را به ما برسانند. به همین دلیل اسامی این متون را زودتر اعلام کردیم تا این گروه‌ها بتوانند تمرینات‌شان را زودتر آغاز کنند.

او همچنین درباره روند بازبینی این آثار توضیح داد: بازبینی آثاری که عناوین آنها را اعلام کردیم دو مرحله‌ای می‌شود، به این شکل که ابتدا یک بازبینی 20 تا 30 دقیقه‌ای از کار انجام خواهیم داد. چنانچه کارها قابل قبول بود که ادامه می‌دهند و همراه و همزمان با دیگر آثار پذیرفته شده بازبینی نهایی می‌شوند. و چنانچه در مرحله اول کارها از کیفیت مورد قبولی برخوردار نبودند که دیگر وضع مشخص است.

فتحعلی‌بیگی خاطر نشان کرد: فعلا بر اساس آنچه در فراخوان برای بخش صحنه‌ای در نظر گرفتیم، انتخاب 30 نمایش است، اما من پیش‌بینی می‌کنم آثار قابل قبولی که بتوانند همه آرا هیات داوران را جلب کنند، بیش از این تعداد خواهد بود. و چنانچه آثار قابل قبول بیش از آنچه که ما پیش‌بینی کردیم باشند آن‌وقت باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم.

لازم به یادآوری است بر اساس خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی از بین 226 متن و طرح رسیده به دبیرخانه 54 متن که شامل نمایشنامه‌های برگزیده دوره قبل، برگزیدگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی و یا طرح بودند بدون خوانش متن به اولین مرحله ارزیابی اجرا راه پیداکرده‌اند.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی در شهریورماه 1396 و در تهران برگزار می‌شود.

 

عالیا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با پایان ‌بخش انتخاب آثار
» هیئت انتخاب جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت معرفی شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92679

با پایان کار هیئت انتخاب هشتمین جشنواره فرهنگی در بخش تئاتر، اعضای این هیئت معرفی شدند.

 به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی جشنواره فرهنگی، افشین هاشمی، بهنوش طباطبایی و رضا مولایی در بخش «تئاتر صحنه‌ای و خیابانی آزاد»، امیر کاوه آهنین جان، محمد حاتمی و قربان نجفی در بخش «تئاتر صحنه‌ای و خیابانی سلامت»، محمودرضا رحیمی، شبنم قلی خانی و مهرداد رایانی مخصوص در بخش «نمایشنامه خوانی»، سلما سلامتی، نوشین تبریزی و مرضیه ازگلی در بخش «نمایشنامه‌نویسی آزاد، سلامت و کارکنان» اعضای هیئت انتخاب این دوره جشنواره بودند.

 هیئت انتخاب با بررسی آثار ارسال‌شده به دبیرخانه جشنواره درنهایت آثار واجد شرایط برای حضور در رقابت اصلی را برگزیده و اعلام کردند. در بخش تئاتر صحنه‌ای با موضوع آزاد از بین 73 اثر رسیده 22 اثر انتخاب شد. در بخش تئاتر صحنه‌ای با موضوع سلامت از میان 52 اثر، هیئت انتخاب 11 تئاتر را برگزید. در بخش تئاتر خیابانی با موضوع آزاد هیئت انتخاب پس از بررسی 28 اثر، 15 اثر را شایسته حضور در بخش رقابتی دانست. در بخش تئاتر خیابانی با موضوع سلامت از بین 32 اثر رسیده به دبیرخانه 10 اثر به دور نهایی راه یافتند. هیئت انتخاب بخش نمایشنامه‌نویسی کارکنان از بین 37 اثر 7 اثر را برگزید و در بخش نمایشنامه‌نویسی با موضوع آزاد از بین 97 اثر 12 اثر انتخاب شدند. در بخش

 نمایشنامه‌نویسی سلامت از بین 71 اثر رسیده هیئت انتخاب 10 اثر را برگزید. هیئت انتخاب بخش نمایشنامه خوانی از بین 86 اثر رسیده به دبیرخانه، 15 اثر را انتخاب کرد. هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت 25 فرودین ماه تا اول اردیبهشت 96 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ریش فیدل غبغب مرکل
گفت وگو با سپند امیرسلیمانی بازیگرنمایش ریش فیدل، غبغب مرکل
» کارگردانان ریسک پذیری سپردن نقش های جدی به من را ندارند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92670

ایران تئاتر:سپند امیرسلیمانی از یک خانواده هنری و در دوران کودکی وارد فعالیت های هنری و بازیگری شده است. پدرش سعید امیر سلیمانی از جمله بازیگران با تجربه تئاتر و سینما است . امیر سلیمانی در چند سال اخیر در تئاتر حضور موثری را تجربه کرده و در نمایش هایی نظیر دورهمی زنان شکسپیر ، فراموش نامه و آرسینک و تور کهنه حضور داشته است

سپند امیر سلیمانی که بازی در اخراجی ها، مظفرنامه،خروس ، نان وعق وموتور هزار، چک، دندان طلا، کلاه پهلوی ، درحاشیه، قهوه تلخ ، من یک مستأجرم، شب های برره، در حاشیه، معمای شاه  را به عنوان کارهایی موفق درکارنامه خود دارد در نمایش ریش فیدل، غبغب مرکل در نقش ژیگولو بازی برون گرایانه و با احساسی ارائه می کند و با درک درست نقش این شخصیت را ملموس و شیرین برای مخاطب عرصه می کند .

نمایش ریش فیدل ، غبغب مرکل برپایه نمایش های آئینی و سنتی اجرا شده ودر خلاصه داستان این نمایش آمده است: شبی از شب‌ها یک لولو به دهی در ناکجا می‌رود و دست به سرقت می‌زند. فردای آن شب، اهل ده در می‌یابند که هرچه از آن ها دزدیده شده عاریه بوده است و آن ها فقط ادعای مالکیت داشته‌اند. در این بین پسر کدخدا هم مفقود شده است. هدایت هاشمی، مسعود کرامتی، سپند امیر سلیمانی، بهرنگ بقایی، روزبه مهر، مهشید ناصری، رامونا شاه، فرزین محدث و بهار نوروز پور در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند . نمایش ریش فیدل، غبغب مرکل به کارگردانی امیر علی نبویان و تهیه کنندگی بهار نوروز پور، در سالن پالیز  روی صحنه است . با سپند امیر سلیمانی در باره حضورش در تئاتر و نمایش ریش فیدل ، غبغب مرکل گفت وگویی انجام داده ایم.

این روزها همزمان  نمایش ریش فیدل ، غبغب مرکل و فیلم سینمایی خوب ، بد، جلف را در اکران دارید. این مسئله چه جذابیت هایی برایتان دارد؟
اتفاق خوب و جذابی است . سال ها بود که قاسم خانی مترصد ساخت فیلمش بود و سال قبل چنین شرایطی فراهم شد و خوشحالم که سهمی اندکی در ساخته شدن فیلمش دارم. من به واسطه آشنایی که با پیمان قاسم خانی و بهاره رهنما دارم ، پیشنهاد بازی در فیلم خوب ، بد ، جلف را قبول کردم.درکلیت این دو نفر باعث شدند من در کار بازیگری قدم های روبه جلوی بردارم و همیشه خودم را قدردان آن ها می دانم .  

به نظر می رسد بازی در تئاتر در این سال ها جدی تر از قبل دنبال می کنید؟
در گذشته هم تئاتر را جدی دنبال می کردم. اما در مقطعی تصمیم گرفتم که از تئاتر فاصله بگیرم . زیرا مدام ایراد می گرفتند که سپند امیر سلیمانی چرا از سینما و تلویزیون وارد تئاتر شده است. از طرف دیگر دستمزد تئاتر با دستمزد بازیگری در سینما و تلویزیون قابل قیاس نبود و من هم ترجیح دادم مدتی از تئاتر و این درگیری و چالش ها دور شوم . خوشبختانه حالا شرایط فرق کرده است  و این حرف ها در میان نیست و دوسال قبل دوباره با حضور در نمایش آرسینک و تور کهنه به تئاتر برگشتم.

بیشتر حضورهایتان در تئاتر در نمایش و شخصیت های کمدی است. آیا بیشتر به ایفای این نوع نقش ها علاقه دارید؟
مهم ترین دلیلش این است که بیشتر این نوع نقش های کمدی به من پیشنهاد می شود و دوستان کارگردان شهامت و قدرت ریسک سپردن نقش های جدی را به من کمتر دارند . در تئاتر هم فکر می کنم باید زمان بیشتری سپری شود تا اعتماد کارگردان ها به من جلب شود . خودم هم دوست دارم نقش جدی را در تئاتر مثل سال های گذشته تجربه کنم .

در نمایش فراموش نامه به کارگردانی پدرتان نقش متفاوتی ایفا کردید؟
تجربه خوبی برایم بود . البته اجرای نمایش در تهران به واسطه انتخاب سالن نامناسب چندان موفق نبود. اما در اجرای شهرستان ها کار با موفقیت کامل روی صحنه رفت . در شهر اصفهان درسه شبی که شش اجرا داشتیم . ظرفیت سالن پر بود . بعد از عید هم قرار است نمایش را در چند شهر دیگر اجرا کنیم. البته در شهرستان ها مقداری جبهه گیری نسبت به نمایش هایی که از تهران می آید وجود دارد و باید این نگاه های نادرست از بین برود .

یکی از ویژگی های مهم نمایش ریش فیدل ، غبغب مرکل رجعت نویسنده به الگوهای نوشتاری متن های قدیمی و تخت روحوضی ایرانی است ؟
امیر علی نبویان خیلی زیبا و پخته متن می نویسد و کار ساختار درست اجرایی داشت و بلافاصله بعد از خواندن ده صفحه ای ابتدایی نمایش موافقتم را برای بازی اعلام کردم .

نمایش در نیمه دومش از فضای شاد و پر ریتم نیمه اولش فاصله می گیرد و شاهد ریتم آرامی هستیم و به نظرم این روند باعث دوپاره شدن نمایش می شود؟
این مسئله ای که عنوان کرده اید بیشتر سلیقه ای است . من خودم نیمه دوم نمایش را خیلی دوست دارم و موقعی که نوبت به اجرای این صحنه ها در گورستان می شود . در هر شب اجرا بغض می کنم و با فضایش درگیر می شود . کارگردان به عمد به این سمت می رود تا ورای سرگرمی مخاطب بعد از خارج شدن از سالن نمایش با آن همراه باشد و به  مضمون و حرف نمایش فکر کند.

نقش ژیگولو که شما ایفایش می کند یکی از شخصیت های جذاب نمایش است که مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند و مشخص است روی آن کار و تمرین زیادی انجام داده اید. آیا استفاده از برخی از ویژگی های شخصیتی متل توک زبانی حرف زدن در متن بود و یا شما آن را پیشنهاد دادید؟
من تمرینات را با صدای عادی شروع کردم . از یک جایی به بعد فکر کردم بهتر است در صدای ژیگولو تغییری بدهم و صدایم را نازک کردم و توک زبانی حرف زدم. نبویان هم از این قضیه خیلی استقبال کرد .

آیا با استفاده از این شیوه می خواستید مقداری وجوهات زنانگی را در ژیگولو پر رنگ تر نشان بدهید؟
نه، قصد چنین کاری نداشتم . منتهی نباید فراموش کنیم بنا به ملاحضات اخلاقی نمی شد خیلی روی ارتباط ژیوگولو با خانم ها در نمایش مانور داد  و الگوی این نوع حرف زدنم را ،از روی حرف زدن یکی از دوستانم انتخاب کردم .

این خصلت رفتاری و فیزیکی ژیوگولو که مدام در صحنه شلوارش را بالا می کشد هم پیشنهاد شما بود؟
من تلاش کردم برای ایستادنم در صحنه دست به کمر باشم و یک جورهایی در این بخش بازیم فیگوراتیو باشد . نکته بامزه دیگر در باره این وضعیت این بود که در یکی از اجراها شلوارم در حین بازی جر خورد و من تا پایان نمایش مجبور شدم  رو به تماشاگران و پشت به بازیگران بازیم را ادامه بدهم و بتدریج این ویژگی شلوار بالا کشیدن هم در اجراهای بعدی به کاراکتر ژیگولو اضافه شد .

چقدر از روندی که در بازیگری طی کرده اید احساس رضایت دارید؟
از روند کاریم راضی هستم . البته در طول دوران کاریم، مجموعه ها و یا فیلم هایی بوده که به خاطر پول و گذران معاش بازی کردم و بعد پشیمان شدم اما هیچوقت به زبان نیاورده ام چرا که معتقدم زیر سوال بردن یک گروه کار درستی نیست ، چون برای بدترین کار هم زحمت کشیده شده است وباید تا حدی مراعات کرد .

 

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوره‌های آموزشی تئاتر خیابانی
» سامان خلیلیان: دوره‌های آموزشی تئاتر خیابانی در دستور کار قرار دارد
... دیدن متن »

ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92492

مدیر کانون نمایش‌های خیابانی کشور گفت: در حال برنامه ریزی اقدامات ویژه‌ای برای تقویت و گسترش تئاتر خیابانی در کشور هستیم که مهم‌ترین آن آموزش است.
به گزارش ایلام تئاتر؛ سامان خلیلیان- مدیر کانون نمایش‌های خیابانی کشور- در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره تئاتر خیابانی شرهانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما در دهلران اظهار داشت: خوشبختانه برگزاری و استقبال از نخستین دوره این جشنواره بسیار مطلوب بوده است.  وی به نقش تئاتر خیابانی در انتقال فرهنگ و مفاهیم فرهنگی و اشاعه فرهنگ ایثار، شهادت و مرزبانی مردم ایران اشاره کرد و گفت: آن چه که در تئاتر خیابانی به عنوان یک ظرفیت بسیار بالا نمود پیدا می‌کند این است که تماشاچی محدود به نشستن در سالن نیست بلکه تئاتر به میان مردم می‌آید و به صورت مستقیم می‌توان به انتقال پیام پرداخت. 
مدیر کانون نمایش‌های خیابانی کشور ادامه داد: می‌توان از ظرفیت هنر و به ویژه تئاتر خیابانی برای اهداف مشخص و موضوعات خاص همچون آموزش و راهکارهای پیشگیری از برخی مشکلات اجتماعی استفاده کرد.  وی در خصوص برنامه‌های کانون نمایش‌های خیابانی کشور افزود: برنامه‌های ویژه‌ای برای تقویت تئاتر خیابانی در سطح کشور داریم که آموزش از جمله مهم‌ترین این برنامه‌ها است.  خلیلیان بیان نمودد: دوره‌های آموزشی برای هر استان در نظر گرفته شده و با تلاش های انجام شده مبلغ ۳ میلیون تومان برای هر استان مصوب شده است تا اردیبهشت و خرداد سال آینده در همه استان‌ها دوره‌های آموزشی تئاتر خیابانی و محیطی برگزار شود.  وی اظهار داشت: آن چه که مشهود است استعدادهای بالقوه زیادی در استان‌های مختلف در حوزه هنر تئاتر خیابانی وجود دارد که لزوم آموزش در کنار این استعدادها برای شکوفا شدن اندیشه‌ها و عمق دادن به این اندیشه‌ها ضروری به نظر می‌رسد. 
خلیلیان گفت: از دیگر برنامه‌های کانون حمایت از اجراهایی است که برای شرکت در جشنواره‌ها آماده می‌شوند که در این مورد شیوه حمایتی از گروه‌های تئاتر استانی از طرف مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سامانه ثبت گروه‌های نمایش در استان خوزستان
» از ابتدای اردیبهشت ۹۶ به مدت یک ماه سامانه ثبت گروه‌های نمایش بازگشایی خواهد شد
... دیدن متن »

ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92415

سامانه ثبت گروه‌های نمایش از ابتدای اردیبهشت ۹۶ به مدت یک ماه بازگشایی خواهد شد و امکان پیش ثبت‌نام برای کلیه درخواست‌کنندگان در سراسر کشور مهیا خواهد بود.
به گزارش سایت «تئاتر خوزستان»، با توجه به درخواست‌های رسیده در خصوص امکان ثبت‌نام گروه‌های جدید و جامانده در سامانه ثبت گروه‌های نمایش به اطلاع می‌رساند بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده سامانه ثبت گروه‌های نمایش از ابتدای اردیبهشت 96به مدت یک ماه بازگشایی خواهد شد و امکان پیش ثبت‌نام برای کلیه درخواست‌کنندگان در سراسر کشور مهیا خواهد بود. بدیهی است پیش ثبت‌نام در سامانه به‌منزله ثبت نهایی و صدور پروانه فعالیت نمایشی نیست و گام نخست خواهد بود. سرپرستان محترم متقاضی می‌بایست در مرحله دوم ضمن تکمیل مدارک بر اساس آئین‌نامه تأسیس و ثبت گروه‌های نمایش و دستورات سامانه، مدارک فیزیکی را در اسرع وقت به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خود جهت طرح در شورای بررسی استان تحویل داده تا پس از بررسی، خلاصه مدارک فیزیکی گروه با نامه رسمی از سوی مدیرکل استان مربوطه به اداره کل هنرهای نمایشی ارسال شود. در گام سوم و مرحله نهایی پس از رسیدن مدارک، روند بررسی درخواست‌ها از نیمه دوم اردیبهشت‌ماه آغاز و برای گروه‌هایی که مدارک ارسالی فیزیکی صحیح فرستاده و ورود فرم‌های سامانه هماهنگ با دسته درخواستی انجام‌شده باشد، پروانه فعالیت گروه نمایش صادر خواهد شد.
لازم به ذکر است اولویت بررسی و پاسخگویی با درخواست‌هایی است که بر اساس زمان‌بندی اعلام‌شده، پرونده‌های جدید را ارسال کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی
» " مسئولیت شکستن سکوت مطلق " به مولوی می‌رود
... دیدن متن »

شیوا مسعودی با نمایش " مسئولیت شکستن سکوت مطلق " نوشته ی مونا احمدی و حسین معارف و به تهیه کنندگی رضا صمدپور، از ۱۷ فروردین در تالار مولوی به روی صحنه می رود .

نمایش “مسئولیت شکستن سکوت مطلق" با محوریت جنس زن و موضوع ازدواج،  به سه پرده‌ی اصلی تقسیم می‌ شود، سه پرده با سه مونولوگ از زبان یک یا چند زن که داستان هایی را روایت می کنند، در این نمایش سعی می‌شود از زاویه‌ای جدید و مدرن به این آیین کهن نگاه شود.
در این اثر هنرمندانی چون نگین کشفی، متین گودرزی، سارا شاهرودیان،  اسماعیل کمالی دهقان، بهداد بلیغ فر و ساینا سراج به ایفای نقش می پردازند.
از دیگرعوامل می توان به سعیده رمضان زاده (طراح تصویر و مشاور کارگردان )، ریحانه کوثری مهر  (دستیار کارگردان)، محمدرضا جدیدی (طراح موسیقی)، مصطفا مرادیان (طراح صحنه)، منیر مولوی زاده (طراح و سازنده ی پیکره ها)، زهره بهروزی نیا (طراح لباس)، میلاد حسینی شکیب (طراح نور)، افسانه قلی زاده  (طراح گریم)، ایمان آخوندی یزدی مدیر تولید)، امیر خدامی (عکاس) و سارا حدادی (مشاور رسانه ای و تبلیغات – مکث) اشاره کرد .
" مسئولیت شکستن سکوت مطلق  " به کارگردانی شیوا مسعودی فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۶ میهمان تالار مولوی خواهد شد و پیش فروش این اثر متعاقبا اعلام می گردد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش من...
نگاهی به نمایش «من...» به کارگردانی فرهاد تجویدی
» کلاس بازیگری در کلاس بازیگری
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92516

اغراق نیست اگر بگویم «من...» نمایشی است برای همه ما. برای تک‌تکِ شهروندان ایران زمین. اثری که برخلاف تئاترهای لوکس و پُر زرق و برق سالن‌های مرکزی پایتخت، تمام آنچه در دل دارد را بدون هیچ تعارفی با مخاطب خود به صورت مستقیم درمیان می‌گذارد.

ایران تئاتر- حامد قریب: خیلی اتفاقی بعد از اینکه شنیدم پردیس تئاتر تهران آغاز به کار کرده و پس از مختصر پرس‌وجویی درباره نمایش‌هایی که در آنجا روی صحنه رفته، به تماشای نمایش «من..» با کارگردانی فرهاد تجویدی در سالن اصلی این مجموعه جدیدالتاسیس تئاتری نشستم.

در نگاه اول با دیدن بروشور نمایش و ندیدن حتی یک نام آشنا در میان بیش از 50 بازیگری که اسامی‌شان در بروشور آمده بود، تصور کردم احتمالا قرار است با یک کار مناسبتی یا از ایندست نمایش‌ها که معمولا موفقیتی در جذب مخاطب ندارند، روبه‌رو شوم اما برخلاف تصورم، فرهاد تجویدی به همراه نزدیک به 80 بازیگر جوان که عمدتا برای نخستین بار است روی صحنه حاضر شدند، با «من...» تمام معادلات ذهنی‌ام را بهم ریخت.

اغراق نیست اگر بگویم که «من...» نمایشی است برای همه ما. برای تک‌تکِ شهروندان ایران زمین. اثری که برخلاف تئاترهای لوکس و پُر زرق و برق سالن‌های مرکزی پایتخت، تمام آنچه در دل دارد را بدون هیچ تعارفی با مخاطب خود به صورت مستقیم درمیان می‌گذارد. و جالب‌تر اینکه برخلاف آنچه سال‌هاست درباره پرهیز از شعار دادن و تاثیرگذاری بهتر و عمیق‌ترِ سخن گفتن در زیرمتن و به شکل غیرمستقیم گفته و شنیده می‌شود، تجویدی با «من...» ثابت کرد که می‌توان حرف‌هایی که شاید به زعم بسیاری ساده، تکراری و حتی شعاری باشد را با استفاده از خلاقیت و بهره‌گیری صحیح از تکنیک‌های مختلف نمایشی، به گونه‌ای طرح کرد که تمام مخاطبان تئاتر از هر طیف و طبقه‌ای و با هر تیپ و تفکری با آن همذات‌پنداری کنند.

حرف‌ها و دغدغه‌هایی که «من...» با مخاطب خود در میان می‌گذارد، نه تنها مسائل و حرف‌های فلسفی و پیچیده‌ای نیست، اتفاقا تاکید می‌کنم از آندست حرف‌هایی است که بعید می‌دانم انسان شهرنشین امروزی در درستی آن ها (حداقل در ظاهر) تردیدی داشته باشد. حرف‌ها و مسائلی که به وضوح در جامعه امروز شهری ایران آنقدر قابل رویت است که بی‌شک اکثر شهروندان ایرانی هر روز حداقل درباره یکی از آنها می‌شنوند و یا اینکه به چشم خود آن را دیده و بدونِ کوچک‌ترینِ درنگی از کنار آن عبور می‌کنند. مسائلی همچون هجوم مردم در ایستگاه‌های مترو تا تبدیل کتابفروشی‌ها به قهوه‌خانه‌هایی با کلی جوان قلیان به دست، از مشکلات و مصائب اعتیاد، طلاق و فقر تا داستان زندگی جوانِ عاشقِ بازیگری که به خاطر مناسبات ناجوانمردانه دلزده و افسرده می‌شود و ‌دختری که برای بازی در یک فیلم سینمایی می‌بایست تن به هر کاری بدهد و... . در واقع «من...» برخلاف عموم متون نمایشی که تمرکزشان روی یک یا دو مبحث مشخص است و تمام اجرا حول محور آن مباحث چرخ می‌زند، یک داستان روایی ندارد و همانند یک کولاژ، روایت چندین خرده داستان اجتماعی (با تِم مستند) در یک بستر کلی به نام کلاس بازیگری است. ضمن اینکه اصولا چنین ادعایی نیز ندارد.

نکته‌ دیگری که نباید از آن غافل شد اینست که «من...» به صورتی واضح و بسیار محترمانه، برای همین شهروندان به ظاهر همه چیز دانِ بی‌عمل (در جایگاه مخاطب) در کنار به تصویر کشیدنِ نمایشیِ موقعیت‌های مختلف هر کاراکتر، که دغدغه‌ها و آرزوهای هر کدامشان می‌تواند در دل هر مخاطب وجود داشته باشد، همچون تلنگری در ناخودآگاه تماشاگر دو سه سوال مشخص را مطرح می‌کند؛ از جمله اینکه آیا او خودش چه مقدار به این حرف‌ها عمل می‌کند؟ چقدر در به وجود آمدن یکسری ناهنجاری‌ها نقش دارد؟ و اینکه نقش او در اصلاح مناسبات و رفتارهای فردی و اجتماعی چیست؟ و نهایتا اینکه در پایان بدون آنکه برای مخاطب تعیین و تکلیف کند از او می‌خواهد که به این سوال‌ها بیاندیشد.

اما وجه متمایز دیگر نمایش «من...» با آثاری که این روزها اجرا می‌شود به فرآیند تولید آن بازمی‌گردد. در حالی‌که کمتر کارگردانی این روزها حتی با وجود بازیگران چهره و شناخته شده سینما و تلویزیون حاضر می‌شود اثری را با بیش از حداکثر 10، 15 کاراکتر روی صحنه ببرد، تجویدی در سری نخست اجرای این اثر در تالار محراب با 30 بازیگر و این بار با توجه به ظرفیت بالای سالن اصلی پردیس خاوران با 80 بازیگر، که هیچ کدامشان بازیگران شناخته شده‌ای نیستند، «من...» را اجرا می‌کند. بازیگرانی که نیمی از آنها برای نخستین بار است که حضور در صحنه را تجربه می‌کنند. کاری که به عقیده بسیاری یک ریسک خطرناک است به ویژه برای کسی که مخاطب از او خاطره خوب نمایش‌های «دروغ نگو پینوکیو» و «بوق» را در ذهن دارد. ولی آنچه باعث شده تجویدی در کارگردانی این اثر نمره قبولی بگیرد و حتی او را به یک الگو تبدیل کند، یکی به تسلط او در زمینه آموزش بازیگری برمی‌گردد، و دوم نشان‌دهنده شناخت او از متدها و تکنیک‌های مختلف نمایشی است.

به عبارتی دیگر «من...» یک کلاس بازیگری در کلاس بازیگری است. به صورتی‌که علاوه بر آنکه بعید است کسی با آن به صورت کلی همذات‌پنداری نکند و از تماشای آن لذت نبرد، بهترین موقعیت برای هنرمندان و اهالی تئاتر است که به صورت عملی و عینی به خدمت گرفتن سیستم‌های مختلف نمایشی و ترکیب درست آنها با یکدیگر را به طوری‌که در نهایت جملگی آن ها در خدمت اثر باشند را ببینند.

دیدن نمونه‌های عینی و درست بازی‌های رئالیستی متاثر از سیستم استانیسلاوسکی (که فرهاد تجویدی به واسطه حضور در تئاتر آناهیتا به خوبی آن را می‌شناسد)، حضور پُر رنگ تئاتر بیومکانیک میرهولد با استفاده حداکثری از حرکت و بدن، در کنار چند فاصله‌گذاری بسیار منطقی (مشخصا در یکی از صحنه‌های پایانی که تجویدی با حضور روی سن اجرا را کاملا متوقف و تماشاگران را به یک دقیقه سکوت به احترام شهدای آتش‌نشان دعوت می‌کند)، آن‌هم در یک نمایش با هم فرصت مغتنمی است که «من...» برای مخاطب به وجود می‌آورد.

نهایتا اینکه نمایش «من...» همانند عنوان بسیار تامل برانگیزش که برحذر داشتن آدمی از منفعت‌طلبی و منیت است و مشخصا در طول نمایش نشان می‌دهد که انسان تا زمانی‌که خصلت خودمحوری را از خودش دور نکند و موفق به خودسازی نشود، نمی‌تواند از بند خود و خودخواهی خلاص شود، به لحاظ اجرایی نیز نمونه‌ای است که آروز باید کرد باز هم شبیه آن را در میان تولیدات تئاتری دید.

 

وحید عمرانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید