کمدی کودک و نوجوان رویداد آنلاین
چیدمان
تیوال گردشگری
S3 : 02:16:38 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
طبیعت زیبای شهرستان اردل
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و از آب هوای معتدل کوهستانی برخوردار است. ‌ اردل یکی از سرزمین‌های ییلاقی ایل بختیاری و سرزمین آب‌های خروشان و چشم‌اندازهای ...
دیدن ادامه ››

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و از آب هوای معتدل کوهستانی برخوردار است. ‌ اردل یکی از سرزمین‌های ییلاقی ایل بختیاری و سرزمین آب‌های خروشان و چشم‌اندازهای زیبای کوهستانی است. پوشش اصلی این منطقه را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهد. منطقه حفاظت شده «هلن» نیز در شهرستان اردل واقع شده است. آبشار دره عشق با ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر، از معروف‌ترین آبشارهای این منطقه می‌باشد.

عکس:پانته آ نیکزاد / مهر طبیعت زیبای شهرستان اردل | عکس  طبیعت زیبای شهرستان اردل | عکس  طبیعت زیبای شهرستان اردل | عکس  طبیعت زیبای شهرستان اردل | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، امیرمسعود فدائی، علی، نسیبه، سید حامد حسینیان، جعفر میراحمدی و علی ملکی این را دوست دارند
وقتی از سمت مسجدسلیمان میخوای بری به سمت شهرکرد و اصفهان, باید بندازی از دل کوههای زیبای زاگرس و دره ها طی کنی تا برسی به مقصد. بین هر دیواره یک دره هم هست و هر دره مملو شده از زیبایی های منحصر بفرد.
شیمبار رو شنیدید؟ اگر نه همین الان دنبالش بگردید. از مسجدسلیمان میرسید اول به طبیعت شیمبار. اولین دره خارق العاده شمال خوزستان. بعد کم کم وارد دره های بکرتر میشیم. دره بعدی بازفت. چمن گلی, اردل . طبیعت مسحور کننده این دره تو رو از خود بیخود می کنه. یکی از ناب ترین جاهایی که سراغ دارم تا بتونی جاده بازی کنی. جاده بازی یعنی اینکه خودت باشی و خودت و بتونی لش کنی وقت رانندگی. و از طبیعت سیراب بشی.
کمی جلوتر چشمه دیمه است و کوهرنگ. کوهرنگ عزیز. یکبار حتما از کشف واقعی پاییز تو این منطقه می نویسم. پاییز با تمام چیزهایی که باید داشته باشه اینجاست. بعد از کوهرنگ دیگه وقته آفروده. یک جاده معرکه برای کشف بکری طبیعت. غاز یخ و سرآقاسید ( که دوستش نداشتم) و دور و دورتر روستای ... دیدن ادامه ›› چین. تنها جایی در ایران که هنوز کرفس کوهی طبیعی داره. جلوتر که بری از دل یک جنگل بی نظیر تو ازنا فرود میای. از اونجا آبشار پونه و فریدون شهر و بعدش خوانسار (شهر زیبا و سحرانگیز) و گلپایگان و خمین و محلات و قم و جاده قدیم علی آباد و تهران....
سفر جالبی نشد؟ :)))
از اهواز تا تهران حتی از یک اتوبان مزخرف هم رد نشدم...فقط در جاده های زیبا سیر کردم. فقط جاده ها
۱۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
طبیعت سوباتان
سوباتان روستایی است از توابع بخش «کرگان‌رود» در که در شهر تالش استان گیلان قرار دارد. مردم این روستا فقط در ایام بهار و تابستان در اینجا سکونت دارند و با شروع فصل پاییز به علت ...
دیدن ادامه ››

سوباتان روستایی است از توابع بخش «کرگان‌رود» در که در شهر تالش استان گیلان قرار دارد. مردم این روستا فقط در ایام بهار و تابستان در اینجا سکونت دارند و با شروع فصل پاییز به علت برودت هوا و بارش سنگین برف از این منطقه قشلاق می‌کنند. محلی‌ها بیشتر از طریق دامداری زندگی خود را می‌گذرانند. تابستان‌های خنک این منطقه، مقصد جذابی برای گردشگران است.

عکس:محمدحسن ظریف منش / تسنیمطبیعت سوباتان | عکس طبیعت سوباتان | عکس طبیعت سوباتان | عکس طبیعت سوباتان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
۱۱ نفر این را دوست دارند
برید جنگل آلوچه اتراق کنید
تا از اون بالا خط ساحلی رو شهر انزلی رو ببینید
یه جنگل که هر بار که آلوچه ها میرسه و میریزه غلت میخوره تا پایین
یه جا می ایسته تا درخت جدیدی درست بشه
سوباتان بکره
وحشی و بکر
۲ روز پیش، شنبه
علی
پایه ای؟ شایدم همون دریاچه تو نوشهر
[سوت‌زنان از کادر خارج می‌شود] :))
۲ روز پیش، شنبه
نسیبه
[سوت‌زنان از کادر خارج می‌شود] :))
😁
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بیشتر مبتلایان جدید به کرونا در یونان گردشگر هستند | عکس
بیشتر مبتلایان جدید به کرونا در یونان گردشگر هستند
یونان روز دوشنبه پس از هفته‌ها، نخستین موارد ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» را درحالی به ثبت رساند که اغلب موارد جدید ابتلا را گردشگران در برگرفتند.   به گزارش دیلی صباح، ...
دیدن ادامه ››

یونان روز دوشنبه پس از هفته‌ها، نخستین موارد ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» را درحالی به ثبت رساند که اغلب موارد جدید ابتلا را گردشگران در برگرفتند.

 

به گزارش دیلی صباح، از میان ۴۳ مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در یونان، ۳۶ نفر گردشگر هستند. ۲۰ نفر از گردشگران مبتلا از صربستان به یونان سفر کرده‌اند و ۱۶ گردشگر دیگر از کشورهای مختلف به یونان سفر کرده‌اند.

بر اساس برآوردهای رسانه‌های داخلی این کشور، از زمان آغاز مجدد فعالیت گردشگری یونان، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مرز یونان- بلغارستان وارد این کشور شده‌اند.

با افزایش ناگهانی شمار مبتلایان به ویروس «کووید -۱۹» در یونان، روز دوشنبه این کشور مرزهای خود را به طور موقت به روی شهروندان صربستان بست.

در صربستان، در مجموع ۱۶۱۳۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۳۱۱ مورد مرگ در اثر ابتلا به این ویروس گزارش شده است.

با وجود این مخاطرات؛ تمایل ترکیه برای پذیرش گردشگران صربستانی همچنان پابرجاست و  روز یکشنبه، ۲۹۳ مسافر صربستانی توسط دو هواپیمای مختلف به شهر «آنتالیا» سفر کردند.

 

منبع: ایسنا

تیوال عزیز،
«با وجود» به معنای علی‌رغم است و نوعی تضاد را می‌رساند. در نتیجه ساختار بند آخر شما با معنای مورد نظرتان همسو نیست و نادرست است.
حتما لازم نیست دستور زبان ۵ استاد یا کتاب غلط ننویسیم رو خوانده باشیم که این مزخرفات رو ننویسیم. کاری ندارم که تو خیلی از پست ها غلط دستوری وجود داره، ولی شما مثلا رسانه اید، دقت بر شما واجب است.
۵ روز پیش، چهارشنبه
ممنون که اصلاح کردید و شگفتا که این تنها واکنش تان بود!
۵ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
سفر پارسه - بخش پنجم

از کاخ صد ستون که مستقیم ادامه بدم و از در روبرو خارج بشم، میرسم به ساختمان خزانه. اما اگر برگردم و از همون دری که اومدم تو برگردم بیرون، سمت چپم میشه کاخ آپادانا. البته منظورم از در، “در سابقه” الان فقط یه دیوارچه ی حدود یک متریه.
کاخ آپادانا گویا تلفظ اصلیش اَپْدانِه س. در ترجمه به کاخ ستون دار گفته میشه. پا به معنی پایه و ستونه. البته دقیق متوجه نمیشم”آ” پیشوند نفیه. یعنی بدون. یعنی آپا میشه بدون پا یا بی ستون. همچنان برای من سواله.
برای رسیدن به این کاخ باید حدود ۳۰ پله رو بالا رفت. پله هایی با نقش و نگارهای حجاری شده. از همون پله های کوتاه. کل این ۳۰ پله، فقط ۳ متر من رو بالا می بره و به سطح کاخ می رسونه. میگن این کاخ مجلل ترین کاخ تخت جمشید بوده و ازش به عنوان بارگاه استفاده می شده. برای دیدار بزرگان یا اگه خیلی شانس میوردم و یه پیشکشی ی حسابی داشتم، منِ عوام. مطمئنا خارج از زمان جشن های نوروز. قهوه جوشم به کارت میاد خشایار؟
خب فعلا با یه بلیط چند هزاری میشه رفت تو کل مجموعه ولی اون موقعها، نمیشد. یاد سینی پیشکشی “آقای بزرگ” میوفتم تو دائی جان ناپلئون.
این کاخ ۵۶۰ در ۵۶۰ ... دیدن ادامه ›› سانتی روی ۳۶ تا ستون استوار بوده. سه طرفش هم ایوون بوده که هر کدوم ۱۲ ستون داشته. مجموعه ۷۲ ستون. عین کاخ آپادانای شوش. اونم مال داریوش بوده. دوست داشته دیگه، یکی تو شوش ساخته، یکیم پارسه. شنیده بودم این تالار گنجایش ۱۰ هزار نفر رو داشته که‌کمی برام عجیبه. با یه ضرب و تقسیم ساده میشه فهمید به هر نفر ۳۰ سانت مربع میرسه. یعنی ۵ سانت در ۶ سانت. تازه بدون احتساب ستون ها و سایر لوازم. فکر کنم یه چی‌گفتن.
منو یاد فولکسهالِ هیتلر میندازه. البته اون قرار بود ۱۸۰ هزار نفر و تو خودش جا بده. ولی نه هر نفری، ۱۸۰ هزار نازی رو.

این کاخ هنوز ۱۳ ستون پا برجا داره و باقی به مرور زمان فروریخته. اخرینش گویا در سال ۱۸۴۱ ریخته. هم دوره با محمدشاه خان قاجار. چند سال بعد از عهدنامه های ترکمنچای و گلستان و چند سال بعد از قتل قائم مقام فراهانی.
ولی در دوره ی پهلوی و جدایی بحرین، ستونی نیوفتاد.

و ستون قبلی در سال ۱۷۸۷ و همزمان با حکومت میرزا جعفرخان زند. دو تامونده به آخرین شاه زندیان. حدود ۷ سال قبل از حکومت آغامحمدخان قاجار، سرسلسله ی قجر، فرو ریخت.

دیگه داره ظهر میشه و اوفتوِ جِنگ شیراز(آفتاب جِنگ شیراز) خودشو نشون میده. دستمال گردنم رو در میارم و با آب قمقمه خیسش میکنم و میبندم دو گردنم. این یه ساعتی خنک نگهم میداره ولی پاهام دیگه خسته س. ترجیح میدم برم یه استراحتی کنم و چیزی درست کنم و بخورم. فکر کنم کنسرو قارچ و لوبیا با یکی دوتیکه سوسیس کبابی خیلی بچسبه. سر راه از بوفه خنکی جات میگیرم و میرم سمت جاییکه که تو پارک نشون کرده بودم که چادر بزنم.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
مزرعه عروسک‌ها
خدیجه عباسی که در یکی از روستا‌های اردکان یزد در کنار همسر از کار افتاده اش به تنهایی امرار معاش می‌کند، شغل و پناهگاه او ساختن عروسک‌های خلاقانه و بی بدیل بوده، خلاقیتی که شگفت ...
دیدن ادامه ››

خدیجه عباسی که در یکی از روستا‌های اردکان یزد در کنار همسر از کار افتاده اش به تنهایی امرار معاش می‌کند، شغل و پناهگاه او ساختن عروسک‌های خلاقانه و بی بدیل بوده، خلاقیتی که شگفت انگیز و غیر قابل باور است. بانو خدیجه عباسی، مزرعه اش را تبدیل به یک جاذبه فرهنگی کرده است. این بانو با مواد دور ریختنی و بی مصرف، عروسک‌های جذاب و زیبایی می‌سازد.

عکس: محمد یوسفی / خبرنگارانمزرعه عروسک‌ها | عکس مزرعه عروسک‌ها | عکس مزرعه عروسک‌ها | عکس مزرعه عروسک‌ها | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
میم، بهزاد هندی، امیر مسعود، جعفر میراحمدی، فهیمه تردست، نیکا و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بازگشایی موزه لوور پس از ۴ ماه تعطیلی | عکس
بازگشایی موزه لوور پس از ۴ ماه تعطیلی
به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، موزه لوور پاریس ۱۶ هفته گذشته را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل بود و در این چهار ماه با از دست دادن درآمد حاصل از فروش بلیت، بیش از ۴۰ میلیون یورو ضرر ...
دیدن ادامه ››

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، موزه لوور پاریس ۱۶ هفته گذشته را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل بود و در این چهار ماه با از دست دادن درآمد حاصل از فروش بلیت، بیش از ۴۰ میلیون یورو ضرر کرد. درهای این پربازدیدترین موزه جهان امروز به صورت محدود به روی بازدیدکنندگان باز شد.

اگرچه از امروز امکان بازدید از تابلوهای معروفی چون مونالیزا و کلکسیون بزرگ عتیقه‌جات لوور وجود دارد اما برخی از نگارخانه‌های این موزه که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آن‌ها دشوارتر است، همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته باقی می‌مانند. با توجه به دستورالعمل‌های جدید، دیگر از سلفی گرفتن‌های گروهی با شاهکار لئوناردو داوینچی نیز خبری نیست و افراد باید با ایستادن در نقاطی که بر مبنای فاصله مطلوب بر کف موزه مشخص شده‌اند، به بازدید از آثار اقدام کنند.

حدود ۷۰ درصد از ۹ میلیون و ۶۰۰ نفری که سال گذشته از لوور بازدید کردند، مسافر خارجی بودند و به گفته رئیس این موزه، با توجه به توقف گردشگری، تعداد بازدیدکنندگان کاهشی ملموس خواهد داشت. 

ژان لوک مارتینز می‌گوید امسال در خوشبینانه‌ترین حالت تعداد بازدیدکنندگان موزه لوور در مقایسه با زمستان گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت یعنی چیزی بین ۴ تا ۱۰ هزار بازدیدکننده در روز. عوامل این موزه امید دارند با جذب بازدیدکنندگان داخلی این خلا را پر کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دریاچه ممرز نوشهر
دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. در درون این دریاچه درختان خشک شده‌ای قرار دارند که منظره جالب و ترسناکی را ایجاد کرده‌اند و به خاطر همین ظاهر خوفناک ...
دیدن ادامه ››

دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. در درون این دریاچه درختان خشک شده‌ای قرار دارند که منظره جالب و ترسناکی را ایجاد کرده‌اند و به خاطر همین ظاهر خوفناک و سکوت وهم‌انگیز دریاچه، این دریاچه به تالاب ارواح شهرت یافته است.این دریاچه در میان جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته است و در میان محلی‌ها با نام این منطقه نیز نامیده می‌شود.

عکس:غلامرضا احمدی / تسنیمدریاچه ممرز نوشهر | عکس دریاچه ممرز نوشهر | عکس دریاچه ممرز نوشهر | عکس دریاچه ممرز نوشهر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
میم سردلی، بهزاد هندی، نسیبه، علی ملکی، امیر مسعود، جعفر میراحمدی، فهیمه تردست و نیکا این را دوست دارند
شهر ِ قشنگم :]
< نظر مورد پاسخ، در دسترس نیست >
آره :))))
فک کردم می‌دونی
۶ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
<p><a href="https://nedabal.com/tours/mashhad"><strong>;تور مشهد</strong></a> از جمله مواردی می باشد که قبل از رزرو کردن آن، باید به خوبی در مورد آن تحقیق کرد و اطلاعات جامع و کاملی به دست آورد. تنها در این صورت است که می توانید بهترین سفر زیارتی و سیاحتی تمام عمر خود را تجربه کنید.</p>
<p>بدون تعارف، اگر تا حالا به مشهد نرفته اید، باید بگوییم که یک سفر بی نظیر را از دست داده اید. البته کاملا صحیح است که وجود برخی موانع مثل، گران بودن قیمت تور مشهد، نامناسب بودن زمان آن، خدمات ضعیف تور و ... بسیاری از هموطنان ما را از سفر به مشهد باز داشته است.</p>
<p>اما با مطالعه این مقاله، شما را با نکاتی آشنا می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید بهترین تصمیم را در روند انتخاب تور مشهد مدنظر خود داشته باشید. اگر از همه این نکات نهایت بهره را ببرید، مطمئن باشید که در آینده ای نه چندان دور، شما نیز یکی از افرادی خواهید بود که خاطره یک سفر بی نظیر به شهر مشهد مقدس را در ذهن خود برای همیشه دارید.</p>
<p>حال بهتر است برگردیم سر اصل مطلب، به نظر شما چه عواملی سبب می شوند تا مشکلاتی نظیر مواردی که در بالا بیان کردیم، برای سفر به شهر مشهد به وجود بیایند؟</p>
سرچشمه زاینده رود
چشمه کوهرنگ سرچشمه دو رود کارون و زاینده رود است. این چشمه با دبی آب بالا، از دامنه کوه های زردکوه سرچشمه میگیرید و در حال حاضر منبع تامین آب آشامیدنی شهرستان‌ شهرکرد و فارسان می باشد. طبیعت ...
دیدن ادامه ››

چشمه کوهرنگ سرچشمه دو رود کارون و زاینده رود است. این چشمه با دبی آب بالا، از دامنه کوه های زردکوه سرچشمه میگیرید و در حال حاضر منبع تامین آب آشامیدنی شهرستان‌ شهرکرد و فارسان می باشد.

طبیعت بکر و حضور عشایر در این منطقه زیبایی آن را دوچندان کرده است. با توجه به اینکه مسیر دسترسی به چشمه کوهرنگ، جاده خاکی است، به یکی از مقاصد گردشگری گروه‌هایآفرودیتبدیل شده است.

عکس: پانته آ نیکزاد / مهر سرچشمه زاینده رود | عکس  سرچشمه زاینده رود | عکس  سرچشمه زاینده رود | عکس  سرچشمه زاینده رود | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
کرونا گردشگران سلامت در مشهد را تا ۹۵ درصد کاهش داد | عکس
کرونا گردشگران سلامت در مشهد را تا ۹۵ درصد کاهش داد
ورود گردشگران سلامت به مشهد با شیوع کرونا از ماه‌های پایانی سال گذشته تاکنون ۹۵ درصد کاهش یافته است. مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماران ...
دیدن ادامه ››

ورود گردشگران سلامت به مشهد با شیوع کرونا از ماه‌های پایانی سال گذشته تاکنون ۹۵ درصد کاهش یافته است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماران معدود مراجعه کننده طی این مدت اغلب کسانی بودند که به علت بسته‌ شدن مرزها امکان خروج از کشور را نداشته و نیاز به انجام اقدامات پیگیری در خصوص درمان‌های انجام شده قبلی داشته یا بیماران اورژانسی بوده‌اند. 
دکتر اسماعیل خیامی افزود: آمار گردشگر سلامت مراجعه کننده به مراکز درمانی و بیمارستان‌های مشهد با توجه به شیوع بیماری کرونا و با توجه به ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از طرف کشورهای مختلف از جمله ایران به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: این در حالی است که به دلیل شرایط خاص در زمان شیوع کرونا پذیرش جدید بیماران خارجی غیر اورژانسی نیز در مراکز درمانی مشهد انجام نمی‌شد.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۱۴ بیمارستان و ۳ مرکز جراحی محدود در شهر مشهد دارای مجوز پذیرش گردشگران سلامت هستند.
وی افزود: شهر مشهد بعد از تهران بیشترین گردشگر سلامت در کشور را به خود اختصاص داده است.
خیامی ادامه داد: تاکنون گردشگران سلامت مراجعه کننده به مراکز درمانی شهر مشهد از ۵۵ ملیت مختلف پذیرش شده‌اند که  افزون بر ۶۰ درصد آنان از کشور عراق بوده‌اند و بقیه بیشتر از کشورهای افغاستان، بحرین، ترکمنستان، کویت، پاکستان،عربستان، عمان، تاجیکستان و قطر مراجعه کرده‌اند.
وی گفت: در سال گذشته حدود ۱۹ هزار گردشگر سلامت در بیمارستان‌ها  و مراکز جراحی محدود زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات درمانی دریافت کردند که  این رقم غیر از خدمات ارائه شده در بخش سرپایی بوده است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعداد گردشگران سلامت را که پارسال در بخش خدمات ویزیت، سرپایی و پاراکلینیک در مشهد خدمات دریافت کرده‌اند بیش از ۱۰۰ هزار نفر عنوان کرد.
گردشگری سلامت به گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم بندی می‌شود.

هم اکنون ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است و کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه متقاضی استفاده از خدمات و امکانات گردشگری سلامت در ایران هستند.
بر اساس برآوردها سالانه افزون بر ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت وارد ایران می‌شوند که در این میان خراسان رضوی با جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مختلف در جذب گردشگر سلامت پیشگام است.
سالانه بیش از سه میلیون زائر و مسافر خارجی به مشهد سفر می‌کنند که یک سوم از آمار گردشگران خارجی در کشور را شامل می‌شود.

منبع: اییرنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
گنبد نمکی جاشک بوشهر
ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوه جاشک منتهی الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی، یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین و زیباترین گنبد‌های نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های ...
دیدن ادامه ››

ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوه جاشک منتهی الیه جنوبی رشته کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دیر و دشتی، یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین و زیباترین گنبد‌های نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است که در بهمن سال ۱۳۸۶ به عنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید. مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبد‌ها و غار‌های منحصر به فرد، آبشارها، بلور‌ها و … می‌توان اشاره داشت.

عکس: حمید عابدی / خبرنگارانگنبد نمکی جاشک بوشهر | عکس گنبد نمکی جاشک بوشهر | عکس گنبد نمکی جاشک بوشهر | عکس گنبد نمکی جاشک بوشهر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
طنز حیات وحش
حیات وحش عالم زیبا و پرهیجانی است و عکاسان حیات وحش با حوصله و صبر بسیار لحظات زیبایی را ثبت می‌کنند، the Comedy Wildlife موسسه‌ای است که هر ساله مسابقه عکاسی طنز حیات‌وحش را ...
دیدن ادامه ››

حیات وحش عالم زیبا و پرهیجانی است و عکاسان حیات وحش با حوصله و صبر بسیار لحظات زیبایی را ثبت می‌کنند،

the Comedy Wildlife موسسه‌ای است که هر ساله مسابقه عکاسی طنز حیات‌وحش را برگزار می‌کند و عکاسان زیادی از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. در ادامه تعدادی از این تصاویر آمده ، که دیدنشان خالی از لطف نیست.طنز حیات وحش | عکس طنز حیات وحش | عکس طنز حیات وحش | عکس طنز حیات وحش | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ییلاقات گیلان
طبیعت متنوع و چشم اندازهای گسترده جنگل‌های بکر گیلان، ییلاقات بی نظیری را در مناطق کوهپایهایبه نمایش نهاده است. مسیر قابل دسترس و همجواری این استان با ساحل آرام دریای کاسپین نیز از دیگر ...
دیدن ادامه ››

طبیعت متنوع و چشم اندازهای گسترده جنگل‌های بکر گیلان، ییلاقات بی نظیری را در مناطق کوهپایهایبه نمایش نهاده است. مسیر قابل دسترس و همجواری این استان با ساحل آرام دریای کاسپین نیز از دیگر ویژگی‌هایی است که آن را به یکی از پر مخاطبتریناستان‌های گردشگری کشور تبدیل نموده است.

هر ساله گردشگران بسیاری به جهت دور ماندن از گرمای طاقت‌فرسای تابستان به مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی گیلان مسافرت می‌کنند. کوه‌ها و مناطق بکر کوهستانی استان گیلان یکی از مناسب‌ترین مقاصد گردشگری کشور در فصول گرم سال به شمارمیآیند. زیباترین مناطق ییلاقی این استان که در غرب، شرق و نیز جنوب آن واقع شده است، از طبیعتی کم نظیر برخوردار هستند.

عکس: بهنام یوسفی / مهرییلاقات گیلان | عکس ییلاقات گیلان | عکس ییلاقات گیلان | عکس ییلاقات گیلان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
سفر هوایی در دوران کرونا
با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، علیرغم برداشته شدن نسبی بعضی از محدودیت‌ها، زندگی همچنان به حالت قبل باز نگشته است. از جمله سفر و مسافرت‌های هوایی؛ در ادامه تصاویری از مسافرت‌هایی ...
دیدن ادامه ››

با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، علیرغم برداشته شدن نسبی بعضی از محدودیت‌ها، زندگی همچنان به حالت قبل باز نگشته است. از جمله سفر و مسافرت‌های هوایی؛ در ادامه تصاویری از مسافرت‌هایی در شرایط کرونا را مشاهده می‌کنید.

عکس:Sputnikسفر هوایی در دوران کرونا | عکس سفر هوایی در دوران کرونا | عکس سفر هوایی در دوران کرونا | عکس سفر هوایی در دوران کرونا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
زهره مقدم این را دوست دارد
ای کاش تصاویر خط هوایی ایران رو هم می ذاشتین. تفاوت از کجا تا کجا بود!!!
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
باغ گل‌های اصفهان
باغ گل‌های اصفهان یکی از جاذبه‌های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برایتان رقم می‌زند. این باغ در محدوده جنوب شرقی اصفهان (میدان بزرگمهر) ...
دیدن ادامه ››

باغ گل‌های اصفهان یکی از جاذبه‌های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برایتان رقم می‌زند. این باغ در محدوده جنوب شرقی اصفهان (میدان بزرگمهر) واقع شده است. باغ گل‌های اصفهان جاذبه‌ای در ساحل زاینده رود که در دهه ۷۰ به بهره برداری رسید و تا به امروز توانسته جای خودش را در قلب گردشگران و ساکنان شهر باز کند. این باغ کارکرد‌های تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دارد و همین ویژگی برجسته آن به شمار می‌رود. در این باغ حدود ۳۹۵ گونه گیاهی را می‌بینید که سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان هستند.

عکس: وحید مؤمن زاده خبرنگارانباغ گل‌های اصفهان | عکس باغ گل‌های اصفهان | عکس باغ گل‌های اصفهان | عکس باغ گل‌های اصفهان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
برج ایفل به روی بازدیدکنندگان باز شد | عکس
پس از ۱۰۴ روز تعطیلی به دلیل شیوع کرونا؛
برج ایفل به روی بازدیدکنندگان باز شد
برج ایفل پس از یک تعطیلی سه ماه و نیمه به دلیل شیوع کرونا، پذیرش بازدیدکننده را تحت تدابیر پیشگیرانه از سر گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، از سه طبقه این برج تنها دو طبقه اول بازگشایی شده و ...
دیدن ادامه ››

برج ایفل پس از یک تعطیلی سه ماه و نیمه به دلیل شیوع کرونا، پذیرش بازدیدکننده را تحت تدابیر پیشگیرانه از سر گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از سه طبقه این برج تنها دو طبقه اول بازگشایی شده و استفاده از ماسک برای تمامی بازدیدکنندگان بالای ۱۱ سال الزامی است.

آسانسورهای این جاذبه گردشگری همچنان بسته است و بازدیدکنندگان برای بالارفتن از این برج فلزی ۳۲۴ متری باید از پله‌ها استفاده کنند.

به گفته پاتریک برانکو روییوو (Patrick Branco Ruivo) مدیر کل برج ایفل، این پربازدیدترین بنای جهان از قرنطینه و خانه‌شینی که از ماه مارس (اسفند ۹۸) آغاز شد، تاکنون ۲۷ میلیون یورو ضرر کرده است.

شیوع کرونا صنعت گردشگری بین‌الملل را فلج کرد. بسته شدن مرزها و ممنوعیت پروازهای خارجی جهانگردان را به لغو برنامه‌های خود وادار کرده و بازدیدکنندگان داخلی نیز به منظور رعایت مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی از حضور در مراکز تراکم جمعیت، از بازدید بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری امتناع می‌کنند.

پاریس نیز از این قاعده مستثنی نیست. کاخ ورسای که از ۶ ژوئن (۱۷ خرداد) به روی بازدیدکنندگان باز شد هنوز تا شرایط عادی فاصله زیادی دارد. این جاذبه گردشگری این روزها برای جلوگیری از شیوع کرونا روزانه حداکثر ۴ هزار و ۵۰۰ بازدیدکننده می‌پذیرد. آماری که در مقایسه با ۲۰ هزار نفری که تابستان هرسال از این کاخ بازدید می‌کنند، چندان رضایت‌بخش نیست.

موزه لوور پاریس که ۶ ژوئیه (۱۶ تیر) بازگشایی می‌شود نیز خود را برای کاهش قابل توجه تعداد باردیدکنندگان آماده کرده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دریاچه اون الموت قزوین

در دامنه کوه خشچال در منطقه الموت در ۷۵ کیلومتری قزوین یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی ایران قرار دارد که چشم اندازهای تماشایی آن را از معروف ترین دریاچه های ایران کرده است. به راحتی می توانید برای تفریح و گردش و گذراندن روزی متفاوت خودتان را به این دریاچه برسانید چون جاده مناسبی دارد و در اطراف آن هم امکانات خوبی هست. بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه فصل تابستان است چون بودن در ارتفاع ۱۸۵۰ متری از سطح دریا زمستان های سردی را برایش ساخته است، در زمستان سطح دریاچه یخ می زند و می توان بر رویش اسکی سواری کرد. در تابستان با آمدن به این دریاچه سفری لذت بخش را پیش رو دارید حس آب و هوای خنک و تماشای فضای سبز دیدنی به همراه تفریحاتی مثل قایق سواری، آبتنی، کوهنوردی خیلی ها را مشتاق رفتن به این دریاچه می کند.

طبیعت زیبای دریاچه اون در استان قزوین
در فصل پاییز پرندگان مهاجری مثل قو، غاز، مرغابی و … مدتی را در این دریاچه زیبا می گذارند. این دریاچه زیستگاه ماهی هایی مثل قزل آلای رنگین کمان، اردک ماهی ... دیدن ادامه ›› و کپور است ولی نمی توان در آن ماهی گیری کرد. در اطراف دریاچه پوشش گیاهی قابل توجهی هست و درختانی مثل بید، چنار، سیب، آلبالو، گیلاس و … فضایی زیبا را به وجود آورده اند که می توان در آنجا پیکنیک برپا کرد و یا کمپ زد. این دریاچه با مساحت ۷۰ هزار متر مربع، ۳۲۵ متر طول و ۲۷۵ متر عرض دارد و عمیق ترین قسمت آن ۶/۸ متر عمق دارد. جایی در نزدیکی دریاچه اوان، دریاچه دیگری به اسم الوبوم هست که افراد کمی از وجودش خبر دارند.

(من دو سال قبل به این دریاچه ی زیبا رفتم و واقعا لذت بردم.... پیشنهاد میکنم هرکسی قصد سفرو تفریح داره حتما اینجا رو به لیستش اضافه کنه...)
پیمان حسینی برزی این را خواند
علی ملکی و نیکا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
روستای تاریخی حیله ور
روستای صخره‌ای حیله‌ور مربوط به دوره ایلخانی و در شهرستان اسکو، استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ...
دیدن ادامه ››

روستای صخره‌ای حیله‌ور مربوط به دوره ایلخانی و در شهرستان اسکو، استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. روستای نهفته در دل خاک حیله ور؛ یکی از مناطق مسکونی قدیمی بازمانده از قرن هفتم هجری قمری است که مردم این منطقه برای نجات جان و در امان ماندن از حمله‌ی دشمنان به این شیوه‌ی زندگی در دل کوه روی آورده بودند. تعداد خانه‌های این روستای مدفون شده در دل زمین را بیش از ۲۰۰ باب برآورد کرده اند که در اثر حمله مغول‌ها در قرن هفتم هجری از سکنه خالی شده اند. خانه‌ها طوری ساخته شده اند که از فاصله دور قابل رویت نیستند و شیوه معماری آن به گونه‌ای است که خانه‌ها در دل زمین و به صورت زاغه‌های زیبا و با سبک بسیار عالی کنده شده و بنا به گفته برخی کارشناسان از آنجا که این خانه‌ها از دید رهگذران پنهان است، به روستای حیله ور معروف شده است.

عکس: بهزاد عزیزپورروستای تاریخی حیله ور | عکس روستای تاریخی حیله ور | عکس روستای تاریخی حیله ور | عکس روستای تاریخی حیله ور | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
سرخی دریاچه حوض سلطان
بارندگی بهاری سال جاری و افزایش ورودی آب به تالاب نمکی حوض سلطان قم و تداوم پرآب بودن این پهنه نمکی تا رسیدن گرمای شدید هوا در قم، موجب افزایش جلبک‌های تک‌سلولی و واکنش دادن به تبخیر ...
دیدن ادامه ››
بارندگی بهاری سال جاری و افزایش ورودی آب به تالاب نمکی حوض سلطان قم و تداوم پرآب بودن این پهنه نمکی تا رسیدن گرمای شدید هوا در قم، موجب افزایش جلبک‌های تک‌سلولی و واکنش دادن به تبخیر آب شده و رنگیزه‌ای به نام بتاکاروتن که نوعی ویتامین و به رنگ سرخ است را تولید کرده که موجب سرخی چشمگیرتر آب در تالاب حوض سلطان شده است. عکس: حمید عابدی / خبرنگاران

سرخی دریاچه حوض سلطان | عکس سرخی دریاچه حوض سلطان | عکس سرخی دریاچه حوض سلطان | عکس سرخی دریاچه حوض سلطان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
مجوز بازگشایی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا صادر شد | عکس
مجوز بازگشایی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا صادر شد
پس از ماه‌ها تعطیلی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا،‌ نخست‌وزیر این کشور برای فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌ها چراغ سبز نشان داد. به گزارش آرت‌نت،‌ ...
دیدن ادامه ››

پس از ماه‌ها تعطیلی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا،‌ نخست‌وزیر این کشور برای فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌ها چراغ سبز نشان داد.

به گزارش آرت‌نت،‌ در راستای کاهش قوانین قرنطینه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا به اجرا در آمده بود، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌های این کشور از چهارم جولای ( ۱۴ تیر) امکان‌پذیر خواهد بود.

با اینکه مدیران موزه‌های مهم و بزرگ این کشور از اعطای مجوز بازگشایی استقبال کردند، اما مسوولان هیچ یک از موزه‌ها هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای بازگشایی اعلام نکرده‌اند.

مدیران موزه‌هایی همچون «تیت»‌،‌ «موزه علمی»، «موزه تاریخ طبیعت»، «گالری ملی»‌، «موزه ویکتوریا و آلبرت» در قالب بیانیه‌ای مشترک از بازگشایی موزه‌ها در تابستان امسال ابراز رضایت کردند.

با این حال به نظر نمی‌رسد به رغم اشتیاق و تمایل موجود برای کاهش محدودیت‌های قرنطینه در بریتانیا، بسیاری از موزه‌های ملی بریتانیا بتوانند تا چهام جولای آماده بازگشایی شوند.

با شیوع ویروس کرونا، درهای موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا از اواسط ماه مارس بسته شد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آبشار زمرد
آبشار زمرد واقع در شهرحویقاستان گیلان یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که طبیعت و منظره اطراف آن حسی از آرامش را به بازدیدکنندگان و گردشگران خود القا می‌کند.آبشار زمرد در تمام فصل‌های ...
دیدن ادامه ››

آبشار زمرد واقع در شهرحویقاستان گیلان یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که طبیعت و منظره اطراف آن حسی از آرامش را به بازدیدکنندگان و گردشگران خود القا می‌کند.
آبشار زمرد در تمام فصل‌های سال پذیرای گردشگران و کوهنوردان از نقاط مختلف است. آب و هوای این منطقه معتدل بوده و دارای طبیعت کم نظیر و موقعیتممتازیمی‌باشد. در این منطقه دو آبشار نزدیک هم وجود دارند که به آبشارهای دوقلو نیز معروف‌اند. یکی از آنها بزرگ و پرآب بوده و دیگری کوچک وکم آباست. آبشار کوچک پلکانی است و از دو پله آبشار باارتفاع چهار و هشت متری تشکیل شده است. گفتنی است که ارتفاع آبشار بزرگ حدود۱۵ متر است.
آبشار زمرد در ۴۵ کیلومتری شمال تالشو در ۹ کیلومتری بازار شهرحویقواقع شده است. برای دسترسی به این آبشار باید از شهرحویقبه روستای زمرد بروید. روستای زمرد بعد از فتح الله محله قراردارد.مسیردسترسی به آبشار از روستای زمرد سراشیبی بوده و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان لازم است.آبشار زمرد | عکس آبشار زمرد | عکس آبشار زمرد | عکس آبشار زمرد | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ضرر ۶ میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج | عکس
ضرر ۶ میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج
در صورت تایید رسمی لغو مراسم حج ۲۰۲۰، عربستان سعودی با کاهش چشمگیر درآمدهای سالانه خود از محل این مراسم مذهبی رو به رو خواهد شد. به گزارش پایگاه اینترنتی دودیسکورس، در حالی که پیش‌بینی ...
دیدن ادامه ››

در صورت تایید رسمی لغو مراسم حج ۲۰۲۰، عربستان سعودی با کاهش چشمگیر درآمدهای سالانه خود از محل این مراسم مذهبی رو به رو خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی دودیسکورس، در حالی که پیش‌بینی می‌شود درآمدهای نفتی عربستان در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا با اُفت ۳۴ درصدی، به ۱۳۳ میلیارد دلار کاهش یابد، لغو احتمالی حج امسال نیز بخش دیگری از درآمدهای سالانه میلیارد دلاری سعودی‌ها را از این مراسم مذهبی هدف گرفته است.  

با وجود این‌که برخی از کشورهای پرجمعیت مسلمان چون اندونزی و مالزی در کنار هند، آفریقای جنوبی، برونئی، سنگاپور، تایلند و کامبوج به دلیل نگرانی‌های بهداشتی به صورت رسمی از حضور نداشتن در مراسم حج ۲۰۲۰ خبر داده‌اند، مقامات سعودی همچنان موضع رسمی خود را در قبال برگزاری یا عدم برگزاری حج امسال اعلام نکرده‌اند.  

چند روز پیش یک مقام عالی‌رتبه وزرات حج و عمره عربستان سعودی در گفت‌وگو با «فایننشیال تایمز» اعلام کرد: «مسئله برگزاری مراسم حج امسال به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و سناریوهای مختلفی نیز در نظر گرفته شده است. همچنین تصمیم رسمی درباره این مسئله ظرف مدت یک هفته اعلام خواهد شد» که با وجود گذشت این زمان، هنوز تصمیم رسمی عربستان در ارتباط با حج اعلام نشده است.

مراسم حج که سالانه در اواخر ماه «جولای» با حضور حدود دو میلیون نفر در عربستان برگزار می‌شود یکی از بزرگترین گردهمایی‌های مذهبی جهان شناخته می‌شود. اما پس از آن‌که مسؤولان برگزاری رویدادهای جهانی بزرگی همچون بازی‌های المپیک توکیو به دلیل گسترش ویروس کرونا ناچار به تعویق و یا لغو برنامه‌های‌شان شدند، مقام‌های عربستان سعودی نیز برای برگزاری مراسم حج امسال تحت فشار قرار گرفتند و درصورت تصمیم نهایی به لغو حج باید با تبعات مالی آن در کنار کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی نیز دست و پنجه نرم کنند.  

عربستان امسال پس از سال‌ها درهای خود را به سوی گردشگران بین‌المللی باز کرده بود و با توسعه منطقه گردشگری دریای سرخ و سرمایه‌گذاری هنگفت در این صنعت قصد داشت بخشی از وابستگی اقتصادی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد اما گردشگری نیز از صنایعی بود که امسال بر اثر بحران جهانی شیوع ویروس کرونا آسیب بزرگی دید.

این کشور امسال به عنوان میزبان نشست گروه ۲۰ (۲۰ اقتصاد بزرگ جهانی) در ماه نوامبر انتخاب شده است که فرصت مناسبی برای دیدار رو در روی محمد بن سلمان شاهزاده جوان عربستان سعودی با رهبران کشورهای مهم جهان را میسر می‌کرد اما با ادامه بحران کرونا، این احتمال وجود دارد که این رویداد نیز به صورت مجازی برگزار شود.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
سفر پارسه - بخش چهارم
تازه اول سفره و‌ من از بالا و پایین رفتن پله ها پا درد گرفتم ولی همچنان قهوه را دوست دارم.
اینبار سریع و چند تا در میون پله ها رو بالا میرم و دروازه ی خشایارشا رو رد می کنم. به یک سالن کوچک میرسم که احتمالا مسقف بوده و بعد از اون یک ورودی به جایی شبیه یک دالان. الان دیواره ی کوتاهی ازش باز سازی کردن ولی جایی خوندم که این دیوارها تا بالای ستون ها ارتفاع داشته. این دالان با عرض حدود ۱۰ متری و درازای حدود ۱۰۰ متری در دو طرف اتاق هایی داشته. حدود ۱۰ اتاق. در انتهای این دالان وارد فضای پارسه میشم. دقیقا نمیدونم که چه قسمتهایی از پارسه مسقف بوده و چه قسمت هایی روباز. دروازه ملل و دالان تقریبا در منتهی الیه شمال غربی پارسه س. و بعد از گذشتن از اون باید به سمت راست و جنوب پیچید تا به بناهای دیگه رسید. اما برای من قسمت جذاب، سمت چپه. این قسمت همون قسمت همیشه ناتموم پارسه س که صبح از بیرون هم دیدمش. این قسمت احتمالا هرگز شاه و شازده و بزرگی به خودش ندیده. احتمالا فقط کارگرا و هنرمندا و مهندسا توش رفتن کار کردن و هنر ورزیدن و فکر کردن. هنوز بوی مردم میده تا تاج و تخت و عود و مگس پران. هرگز شکوهی به خودش ندیده. پر از ستون و تکه های سرستون و چیزهای ناتمومه. هماهای بی بال. گاوهای نیمه کاره. ستون های تراش نخورده. برای من خیلی جذابه و هر بار وقت زیادی رو توش می گذرونم. و سکو های جشن های ۲۵۰۰ ساله رو روی این قسمت ساختن که هنوز وجود داره.

به هر حال به سمت راست می پیچم و روبرویم با حدود ۶۰ متر فاصله کاخ صد ستون که در واقع بی ستون است رو میبینم. اخرین دو ستون رو اوایل دوره پهلوی اول به آمریکا ... دیدن ادامه ›› و موزه شیکاگو بردن. میگن ابعاد این تالار درست ۵۶۸ سانت در ۵۶۸ سانته و ده ردیفه ده ستونه داره. صد ستون. ولی الان فقط ۱۰۰ پایه ستون مونده. که خودش جالب توجهه. روی هر کدوم از این پایه ستون ها یک شکل حکاکی شده که ظاهرا نامفهومه. میگن برای این بوده که بتونن قطعه ی بعدی رو که باید روش بزارن، شناسایی کنن و بفهمن از کدوم طرف و جهت بذارن روش. جالبه. گویا اینجا کوشک شاهی بوده که به حرمسرا، صندوق خانه‌و خزانه و قسمت های اندرونی راه داشته و به‌نوعی ساختمای اصلی محسوب میشده. ستونهایی با سرستون شیر و گاو داشته و فر ایرانی، همون حلقه ی بالادار، از سقفش آویزون بوده. بعدها روی این حلقه ی بالادار سر یک بزرگزاده ی هخامنشی میاد و بدل میشه به فروهر. الان اما کفش خاک و شنه و سقفش آسمونه. و بین زمین و آسمون، هیچی نیست.
نمی دونم این بنا در زمان خودش چقدر شگفت آور بوده یا نبوده. حدود ۲۰۰۰ سال قبلش تمدن عظیم مصر و سومر وجود داشته. تمدن عظیم دره ی سند. و ۲۰۰۰ سال بعدش تمدن اینکا. و ۵۰۰ سال بعد از اون نیویورک و شیکاگو و شهرهایی با ساختمان های عظیم و جمبوجت و فضاپیما. و البته خیلی جاها و چیزهای دیگه. یا ابولهول که نظریه هایی مبنی بر قدمت ۱۲۰۰۰ ساله ش وجود داره. از یک تخته سنگ یک تکه. آیا همبستگی بین این اتفاقات وجود داره؟ نکته ی جالبش برای من اینه‌که غیر از دوران‌معاصر، همه ی این تمدن ها با اعتقادات اجین بوده. ظاهری یا باطنی. ولی نیروی محرک خودش رو بر اساس اعتقادات تامین می کرده. فراعنه ادعای خدایی داشتند و اینکاها. هخامنشیان فر ایزدی داشتند و از طرف اهورامزدا بودن. گویا ایمان چیزی رو در آدمی بیدار می کنه که هیچ چیز دیگری تا دیروز نتونسته تاثیر مشابهی روی آدم داشته باشه. امروزه اما دانشمندان و مخترعان الزاما اعتقدات قویی ندارن. بسا خیلی ها اساسا این موضوعات رو قبول ندارن. شاید به این علت باشه که برای اولین بار در تاریخ، نیاز های اولیه شون تامینه و مستقیما می تونن به دانش فکر کنن. اما در گذشته این افراد باید زندگیشون رو فدای اهدافشون می کردن و در فقر و مشقت زندگی می کردن تا بتونن علایقشون رو شکوفا‌کنن. که هنوز هم در برخی ممالک و باورها این روند ترویج میشه.

-آقا دستشویی فقط همون پایینه؟
-اره ولی اگه سرپاییه، می تونی بری پشت اون دیوار. مواظب باش اردشیر نبیندت.
ای قهوه، دوستت دارم.
طبیعت منطقه ارسباران
ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی،شامل (شهرستان‌های اهر، کلیبر، هوراند، ورزقان وخداآفرین) که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌است. ارسباران ...
دیدن ادامه ››

ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی،شامل (شهرستان‌های اهر، کلیبر، هوراند، ورزقان وخداآفرین) که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌است.

ارسباران در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و مرند همسایه است. در زبان محلی این ناحیه با نام قره‌داغ نیز شناخته می‌شود و گفته شده نام قره‌داغ به علت کثرت کوههای منطقه ساخته شده، با این توضیح که قره در زبان ترکی به بزرگی، انبوهی، کثرت و درهم‌ تنیدگی دلالت می‌کند.

عکس:مهدی دایلاری / تسنیمطبیعت منطقه ارسباران | عکس طبیعت منطقه ارسباران | عکس طبیعت منطقه ارسباران | عکس طبیعت منطقه ارسباران | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
«دبی» گردشگران خارجی را می‌پذیرد | عکس
«دبی» گردشگران خارجی را می‌پذیرد
مقام‌های «‌دبی» اعلام کردند گردشگران خارجی می‌توانند از هفتم «جولای»‌ (17 تیرماه) به این شهر سفر کنند. به گزارش رویترز،  با کاهش محدودیت‌های ...
دیدن ادامه ››

مقام‌های «‌دبی» اعلام کردند گردشگران خارجی می‌توانند از هفتم «جولای»‌ (17 تیرماه) به این شهر سفر کنند.

به گزارش رویترز،  با کاهش محدودیت‌های قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، مقام‌های «دبی» پرجمیت‌ترین شهر امارات متحده عربی اعلام کردند میزبان گردشگران خارجی می‌شوند.

مسافران هنگام ورود به  این شهر باید برگه‌ نتیجه منفی آزمایش کرونای خود را به همراه داشته باشند، در غیر این صورت آزمایش کرونا حین ورود مسافران به فرودگاه از آن‌ها گرفته خواهد شد.

شهروندان و ساکنان این شهر نیز از از سه‌شنبه (23 ژوئن) می‌توانند به خارج از کشور سفر کنند.

بیانیه جدید مقام‌های «‌دبی» درباره پذیرش مجدد گردشگران خارجی پس از گذشت بیش از دو ماه از اجرای قوانین  سختگیرانه امارات متحده عربی در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا منتشر شده است.

در ماه مارس، مقام‌های امارات متحده عربی تمامی پروازها را لغو کرده بودند.

در هفته‌های اخیر، بسیاری از محدودیت‌های مسافرتی این کشور کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب مجوز  از سرگیری تعداد کمی از پروازها صادر و محدودیت‌های داخلی همچون تعطیلی فروشگاه‌ها و کسب و کارهای خصوصی نیز لغو شده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خنکای بادگیرها در دل کویر
بادگیرها برج‌هایی هستند که برای تهویه و خنک سازی بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویهٔ مطبوع به‌شمار می‌رود، به اتاق‌های ...
دیدن ادامه ››

بادگیرها برج‌هایی هستند که برای تهویه و خنک سازی بر بام خانه‌ها ساخته می‌شود. در خانه‌ها هوای خنک از بادگیر، که نوع ابتدایی تهویهٔ مطبوع به‌شمار می‌رود، به اتاق‌های طبقهٔ همکف یا زیرزمین‌ها فرستاده می‌شود. بادگیر از عناصر و سمبل‌های معماری ایرانی هستند. استان یزد بیشترین تعداد بادگیر‌ را در کشور دارد.

عکس: محمود یوسفی / خبرنگارانخنکای بادگیرها در دل کویر | عکس خنکای بادگیرها در دل کویر | عکس خنکای بادگیرها در دل کویر | عکس خنکای بادگیرها در دل کویر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بخش سوم از سفر پارسه:

می ستاییم خورشید را که آفریده اهورامزداست.
پیروز و فرخنده باد خورشید درخشان، خورشید بی مرگ و خورشید تیز اسب. با اندیشه و گفتار و کردار نیک به سوی خورشید روی کرده و می ستایمش. ای اهورامزدا، خورشید درخشان تیز اسب را می ستاییم که آفریده توست. و ستایش بر شما باد همگان ـ ای امشاسپندان که به سان خورشید شکوهمند هستید. منم رهرو راه اهورامزدا که درخشش و روشنایی خورشید فروغ اوست و منم بر افکننده و خوارکننده انگره مینو و این است راه پارسایان راهی که اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک می آموزد.

بخشی از خورشید نیایش، از نیایش های زرتشتیان عزیز. به رسم کورش، با این نیایش وارد شدم. میگن کورش بعد از ورود به بابل، به آداب و رسوم بابلیان، به نیایش خدایانشان ... دیدن ادامه ›› نشست.
کاغذی از جیبم درآوردم و خورشید نیایش رو خوندم. اون موقع هنوز نمیشد تو موبایل چیزی نوشت. اگه نور صفحه موبایل کسی سبز بود، کلی پیشرفته محسوب میشد.
پایین پله ها ایستادم و از روی کاغذ خواندم. طولانی بود. از دوستی زرتشتی گرفته بودمش. خواندم و پله ها رو بالا رفتم. پله های کوتاه. جوری کوتاه که اگه عجله داشته باشم، می تونم چند تا در میون برم ولی اگه برای سیاحت رفته باشم، زمان کافی برای برانداز کردن زیبایی و هنر خواهم داشت. نظرات زیادی برای ارتفاع این پله ها وجود داره ولی من مال خودمو بیشتر دوست دارم. چون این بنا برای تفاخر و تاثیر گذاشتن روی اقوام تحت حکومت ساخته شده و البته خزانه مملکت هم بوده. این ارتفاع از پله ها، تاثیر کامل رو‌ روی مهمان ها میذاشته و زمان کافی رو برای سیاحت و حیرت بهشون‌میداده. بعید می دونم جرات می کردن چند تا در میون بپرن. اسنایپرا...
دیواره ی این پلکان نقش برجسته ای نداره. اینکه از اول داشته یا نداشته رو نمی دونم. ولی مطمئنا آذین بندی میشده. شاید با آتش، شاید پارچه های رنگی، شاید از بالای پلکان روی سر میهمانان گل و نقل می ریختند. شاید گل نیلوفر، شاید اون گلا که تو دست بعضی از نقش برجسته ها هست رو از زمین برداشته باشن. شایدم شکوفه های بهاره. شاید کف پله ها فرش پهن می کردن. عود سوز و آتشدان. شایدم برنامه های هنری اون موقع جایجای این پلکان اجرا می شده. رقص، آتش بازی و...
من اینا رو‌میبینم وقتی میرم بالا...
پله ها از وسط شروع میشه دو ردیف پلکان به چپ و راست میره. احتمالا یکی از این پله ها برای بالا رفتن و یکی برای پایین اومدن استفاده میشده. ۶۳ پله. بعد جهت پله ها عوض میشه و ۴۸ پله دیگه و دروازه ی “همه ملل”.
بین پلکان و دروازه ی ملل یک فضای خالی وجود داره. حدود ۲۰ متر فاصله س. احتمالا پذیرش و ریسپشن بوده. و البته منظره ی کاملی از دروازه به دست میده.
دروازه ای با تندیس موجودی افسانه ای با بدن گاو، بالهای فروهر و سر انسان. البته نه هر انسانی، یک بزرگ زاده هخامنشی. اون سبک مو و ریش و کلاه، مال بزرگان هخامنش بوده نه انسانهای عادی و عوام. دو پیکره از این موجود در دوطرف دروازه وجود داره. چیزی شبیه ابوالهول‌مصریان. یونان باستان و تمدن دره ی سند(هندوستان) هم‌موجود‌مشابهی دارند. بعدها شنیدم‌که بومیان آمریکا(سرخ پوستان) هم چنین موجودی دارند.
جدای از نقش یرجسته های اصلی، تعداد زیادی نقش فرورفته هم بر‌دروازه ی ملل وجود داره. قدمت بعضی به سال ۱۳۴۷ خورشیدی بر میگرده و متعلق به “حمید” هست. دقیقا نوشته:
حمید ۱۳۴۷
یا حتی ۱۲۲۷۰ مربوط به محمد علی، که احتمالا قمریه.
برخی رو هم توریستهای خارجی در دوران مختلف مرقوم کردن. روسی، فرانسوی، انگلیسی و بعضی حروف که نمی شناختم. البته هیچ کدوم هنر نقش برجسته رو نداشتن و فقط حکاکی کردن.
از این دست خیلی هست، که سیاحتی داره برای خودش.

و‌ پله ها رو برگشتم پایین، با عجله. پیِ دستشویی. نباید اون قلپ آخر قهوه رو سر می کشیدم.

گیلاس خنداب
تابستان با همه گرمای هوایی که دارد، میوههای شیرین آن غیر قابل چشم پوشی است. این روزها برداشت گیلاس و آلبالو از باغات «خنداب» استان مرکزی آغاز شد. تابستان فصل کار و تلاش کشاورزان است ...
دیدن ادامه ››

تابستان با همه گرمای هوایی که دارد، میوههای شیرین آن غیر قابل چشم پوشی است. این روزها برداشت گیلاس و آلبالو از باغات «خنداب» استان مرکزی آغاز شد. تابستان فصل کار و تلاش کشاورزان است و باغداران شهرستان خنداب این روزها در حال برداشت حاصل دسترنج و تلاش خود هستند تا با برداشت محصولهر روز محصول تازه روانه بازار کنند.

عکس: بهنام یوسفی / مهرگیلاس خنداب | عکس گیلاس خنداب | عکس گیلاس خنداب | عکس گیلاس خنداب | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
‎ادامه ی سفر پارسه:

با خودم گفتم کاش اینجا هنوز تاکستان بود. روبروی پله های ورودی پارسه، راه صافی هست که تا نزدیکی های شهر مرودشت میره. دو طرف این جاده، مزرعه س و نزدیکی های پارسه، کاجستان و سروستانه. در کتابی خونده بودم که اینها همه تاکستان بوده. لابد هخامنشیان دلمه خیلی دوست داشتن وگرنه این همه انگور می خواستن چه کنن! به هر جهت یک جایی از زمان، تاکستان ها از بین رفتند و زراعت و کاج و سرو جایشان را گرفته. ولی اونروز من دلم انگور می خواست. تا جایی لم بدم و انگور بخورم، شاید هم دلمه.
بار و بندیل رو جمع کردم و ته لیوان قهوه رو سر کشیدم و راه افتادم. گندمزار، یک جاده نه چندان پهن، باز هم گندمزار و پارسه. از غرب دیدن داره. همیشه از روبه رو باهاش مواجه شده بودم. از اون زاویه وقتی ورودی با نرده های آهنی سبز، اسب های مردنی کرایه ای، ماشین ها، بلوک های سیمتنی، پارسه ریزه فروشی ها(اون ماکت های پلاستری تزیینی از تکه های پارسه)، ساختمونهای یک طبقه ی شیروانی دار محوطه و خلاصه کلی چیز دیگه رو که تو ذهن از منظره پاک کنم، جلالی داره. اما از غرب، نیازی به اون همه ادیت نداشت. پاکِ پاک بود. هر چند کورش یا خشایارشا احتمالا هیچ خوششون نمیومد کسی اینجوری بیاد تو ولی خب پیش اومده بود دیگه. مسیر اتوبوس از این ور بود. البته شایدم کماندار-اسنایپراشون از بین کنگره دیوارها میزدنم، شاید. چون به هر حال ما عوام نه الان و نه اون موقع جایی در کاخ ها نداشتیم. شایدم فلاسک قهوه م رو پیشکش می کردم و خوشش میومد بعدم میداد حَکَّم می کردن رو دیوارا به عنوان ۲۹امین قوم هدیه آورنده از تهران! کل تاریخ و مهندسی پارسه به هم میریخت! همون اسنایپرا می زدنم، همه راحت تر بودن. آدم وقتی مسافت طولانی رو پیاده میره، ذهنش فعال میشه و بعد خاموش.
دیواره غربی پارسه، شکل چندان منظمی نداره و نمیدونم علتش رو. این همون قسمتیه که هرگز تکمیل نشد و کلی ستون و سرستون ... دیدن ادامه ›› و چیزهای ناتمام دیگه توش پیدا کردن.
یک جوی آب از نزدیکی این دیواره میگذره که از بالای کوه های شمال پارسه سرازیر میشه. صدای این جوی از بالای مقبره ی اردشیر سوم هم شنیده میشه. مقبره اردشیر دوم و سوم تو پارسه س و جالب اینکه مقبره ی اردشیر سوم که در زمان حیاتش ساخته شده، از لحاظ ارتفاع پایین تر مقبره ی پدرش، اردشیر دومه. و نکته ی جالب تر اینکه بالای مقبره ی این شاهان همیشه فروهر حکاکی می شده. اما با هم متفاوته. تفاوتشون تو تعداد ردیف های بالهای فروهره. فروهری که ما میشناسیم، سه ردیف بال داره. فروهر بالای مقبره ی اردشیر سوم اگر درست یادم مونده باشه، ۱۰ ردیف و اردشیر دوم ۷ ردیف. دلیلش رو نمی دونم. شاید فضایلشون بوده. مقبره های نقش رستم اونقدر بالا بود که با دوربینی که داشتم قابل شمردن نبود.
همون جوی آب رو به سمت راست دنبال کردم تا برسم به ورودی و برم تو. اما زود بود و کیوسک بلیط فروشی باز نشده بود. صدای صبح پرنده ها جذاب بود. گنجشک و کلاغ و گاهی طوطی و دارکوب. جایی رو تو پارک نشون کردم که شب چادر بزنم. چون وقت داشتم، کمی خیره گی کردم به منظره. حس خوبی بود و هم بد. شکوه پارسه از یک طرف و شرایط زندگی در اون دوران از طرف دیگه همیشه برام تضاد بوده. امنیت غذایی، بهداشت، تکنولوژی، اختلاف طبقاتی، سفر و خیلی چیزهای دیگه ذهنم رو مشغول می کرد. اون موقعها اگه پدر نجار بود، پسر باید نجار می شد. اگه سپاهی، سپاهی. و اگه موبد و روحانی، موبد و روحانی. و اگر شاه، شاه و شازده. نمیشد نجار بره تو ارتش یا ارتشی، موبد بشه. بهش می گفتن طبقات پنج گانه اجتماعی، به ترتیب: بزرگان، مغان، کشاورزان، بازرگانان، پیشه وران. که احتمالا از آورده های آریایی هاست. چون در هند هم همچین چیزی وجود داشته ولی چهار طبقه.
در رو باز کردند. جالب اینکه از تو اومد و باز کرد. یعنی شب همونجا می خوابیدن؟ چه هیجان انگیز. بلیط خریدم و احازه گرفتم که کوله م رو بذارم تو اتاقکش. راهی شدم به پارسه.
آقا دستشویی کدوم وره؟
از تهران، برای رفتن به شیراز باید از اصفهان گذشت. از داخل شهر. بلوار کاوه رو به سمت شرق می پیچید و بعد جنوب و جاده شیراز. حدود ۵۰۰ کیلومتر.
بعد از اصطخر سمت راست تو افق دژنبشت دیده میشه، نقش رستم. منظره ی جالبیه، چلیپاهای کنده شده در دیوارکوه. هزاران سال پیش. برای شاهان. هخامنشیان.
اون رو که رد کنید نرسیده به مرودشت، سمت چپ، ستون های پارسه، پرسپولیس یا همون تخت جمشید رخ نمایی می کنه. خیلی دور نیست، نزدیکم نیست. شاید ۵-۶ کیلومتر خط مستقیم. به راننده گفتم پیاده میشم. کوله م رو از جعبه اتوبوس برداشتم و انداختم روی کولم. سنگین بود. کوله ی سه-چهار روزه. چادر، کیسه خواب، غذا، لباس، وسایل پخت و پز و خرت و پرت های سفر.
چند روز تعطیلی بود و دلم سفر می خواست. عصر تصمیم‌گرفتم و شب راه افتادم و اول صبح از اتوبوس پیاده شدم. جوان بودم و هنوز ماشین نداشتم و با اتوبوس ایران رو می گشتم و چادر می زدم. خوب بود، تجربه هایی که در همان دوران موند.
بین من و پارسه، گندم زارهای بهاره بود. چقدر زیبا و چه خوش صدا. برق شان چشم رو به خود می کشید.
جلوی چشم من، عرض جاده بود، تا چشم کار می کرد سبز بود و بعد ... دیدن ادامه ›› پارسه. زیبا.
راه افتادم. زدم به دل گندم زار. مسیری بود باریک که‌جای چرخ موتور رویش دیده میشد. لابد به جایی میرفت. مسیر من هم به همین سمت بود.
آفتاب نرم بود و از بالای ستون های پارسه، زیبا می نمود. نسیمی خنک و ‌کم بیش مرطوب از روی گندم ها می وزید و رقص بهشان می داد و خش خش علف خیس.
غرق در روز بودم که یکباره مسیر باریک پیچید به راست، من اما می خواستم مستقیم برم. مسیر از سمت راست کمی می رفت و به یک‌موتور آب می رسید. فکر کردم چاه آب باشد برای زراعت. ناچار از وسط گندم ها راهی شدم و ستون ها رو راست دماغم گرفتم و رفتم. ۳۰-۴۰ متری رفتم که تازه موضوع روشن شد. کانال آب. از اون کانالای دیواره بتنی. بالایش اقلا ۳.۵ متر پهنا داشت و آب حدود ۲ متری کفش در جریان بود. راست و چپ رو نگاه کردم، پلی نبود. پشتم به اندازه ی پیش رو، گندم زار بود. چاره ای نداشتم، یا باید منصرف می شدم و بر می‌گشتم یا از آب می پریدم. کمی فکر کردم. لیز لیزکان شیب کانال رو پایین رفتم. کوله رو در آوردم با تمام قدرت پرت کردم آن طرف. نیوفتاد در آب. کمی خوشحال شدم. خودم رو هم با تردید و تشویش، پرتاب کردم و خوابیدم روی سینه ی آن طرف کانال و با دست بالای کانال رو گرفتم. پای چپم تا ساق در آب رفت باقی سالم بودم. خودم رو بالا کشیدم. کفش چپ رو در آوردم و آبش رو خالی کردم. خیس و تلیس با مخلوطی از احساس پیروزی و شکست، راه رو ادامه دادم. بوی گندم می آمد. هر چه نزدیک تر می شدم، آفتاب هم بالاتر می رفت. کم کم منظره شفاف شد. بدنه ی غربی پارسه، که مثل ورودی اون، دیواره ای بلنده که صاف تراشیده شده. ستون ها، کمی از کاخ تچر، خالیِ کاخ صد ستون، دروازه ملل یا خشایارشا و سر ستون های نیمه تمام. و بالای همه شان، دو مقبره ی نیم چلیپا وار مثل نقش رستم در دل کوه. با شکوه بود.
دلم خواست بشینم و از این منظره ی ندیده لذت ببرم و نوشیدنی گرمی بخورم. شاید هم صبحانه. همین کار رو کردم. با خودم فکر کردم این منظره رو دیگه نخواهم دید، درست هم فکر کردم. نزدیک به ۲۰ سال از اون موقع‌میگذره و دوباره ندیدمش.
زیرانداز و اجاق و کتری و نان و عسل، چای لیپتون. چسبید. و کمی آجیل خام. لم دادم روی کوله و به آسمان نگاه کردم. لابد هخامنشیان هم در تعطیلات همین کار رو‌ می کردن. با خودم‌فکر کردم صبحانه چی می خوردن؟ اون موقع که چای نبوده، بوده؟ کاشف السلطنه ی قاجار چای رو آورد به ایران. شاید قهوه می خوردن. همین بهانه ای شد برای قهوه. به سلامتی پارسه نشینان.
داستان این کاشف السلطنه رو با خودم مرور کردم. به نظر من و طبق این روایت، همه ی چای های ایرانی از لحاظ شرعی حرومن! چون دزدی اند. حکم دقیقش رو نمی دونم ولی مال دزدی حرومه دیگه، نه؟ کاشف السطلنه هم به رسم سفیران ویکتوریایی، هر کاری رو به نام تاج و کشور انجام می داده. من جمله دزدیدن چای از هندوستان. اون زمان فقط چای آماده به ایران می فروختن و گیاه و بذر رو برای کشت به ایران نمی دادن. ایشان هم گیاه یا بذر رو در دسته ی عصا پنهان می کنه، به سرقت می بره و به ایران و لاهیجان میاره و چای لاهیجان... راست و دروغ این جریان رو‌نمی دونم‌. یک پیرمرد استاد دانشگاه گردشگری و راهنمای تور تعریف کرده بود، پای خودش. اسمش هم یادم نیست. ولی صورتش عین ناصرالدین شاه بود مخصوصا چشمهاش. خودش میگفت چند مادربزرگ قبلش تو دربار قاجار بوده. از نگاه یک وطن پرست ایرانی، این کاشف السلطنه یک قهرمانه اما از نظر یک وطن پرست هندی، یک چیز خیلی بده که نمیگم.
امیدوارم سلمان خان هرگز این داستان رو نشنوه. پاشه بیاد اینجا واویلاست. هر چی موشک زمین به هوا و هوا به زمین و و هوا به هوا و دریا به دریا بزنیم، حتی بدون خطای انسانی، همه رو بر میگردونه به سمت خودمون. واحسرتا. این قسمت الان به ذهنم رسید، ۲۰ سال پیش موشک نداشتیم. ولی شاید زمان هخامنشی ها در اتیوپی قهوه داشتن و شایدحبشی ها(اتیوپی فعلی) کنار عاج و زرافه، یکم قهوه هم برای شاه میوردن، کسی چه می دونه.
القصه وسایل رو جمع کردم، کفشم رو‌که هنوز خیس بود پوشیدم و یخ کردم و مسیر رو ادامه دادم.
کاش هنوز اینجا تاکستان بود.
دسته بندیِ «سفرنامه» بیشتر مربوط به نیمه ی اولشه ، بقیه ش رو -که خیلی بامزه بود- میشه گذاشت تو دسته های «طنز/ اثر خود/ داستان»
من که دیگه این چای های حروم رو نمی‌نوشم 😂😂
پ.ن: آغا، مسئلة : قهوه حلاله؟ 😆
اول صبحی کیف داد خوندنش به خصوص برای منی که عشق سفرم
سحر لیلی ئیون
اول صبحی کیف داد خوندنش به خصوص برای منی که عشق سفرم
نوش جان سحر جان
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خانه موزه دکتر علی شریعتی
خانه دکتر علی شریعتی در سال‌ ۱۳۷۶ توسط شهرداری از خانواده وی به منظور بهره‌برداری با عنوان خانه‌موزه خریداری شد و در اسفندماه سال ۱۳۸۵ تحت عنوان خانه‌ موزه دکتر شریعتی افتتاح ...
دیدن ادامه ››

خانه دکتر علی شریعتی در سال‌ ۱۳۷۶ توسط شهرداری از خانواده وی به منظور بهره‌برداری با عنوان خانه‌موزه خریداری شد و در اسفندماه سال ۱۳۸۵ تحت عنوان خانه‌ موزه دکتر شریعتی افتتاح شده است.این خانه، از جمله بناهای احداث شده در حد فاصل سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۰ است که صرفا به لحاظ شخصیت علمی، اجتماعی و ملی وی که مدتی در آن ساکن بوده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و فاقد ارزش معماری یا تزیینات و طراحی ویژه است. خانه موزه دکتر علی شریعتی در تاریخ ۲۷ مرداد ۸۳ در فهرست آثار ملی ثبت گردید و حالا در یکی از کوچه های خیابان جمالزاده تهران آماده پذیرش علاقمندانی است که به این موزه مراجعه می کنند.دکتر شریعتی به علت دستگیری‌های فراوان، مجموعا ۲ سال در این خانه زندگی کرده است.۲۹خردادماه سالروز درگذشت ایشان است.

عکس:عارفه فلاحی / خبرنگارانخانه موزه دکتر علی شریعتی | عکس خانه موزه دکتر علی شریعتی | عکس خانه موزه دکتر علی شریعتی | عکس خانه موزه دکتر علی شریعتی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
امیرمسعود فدائی، بهزاد هندی، امیر مسعود، جعفر میراحمدی، Samira، فهیمه تردست و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
اگر چه فاقد طراحی یا تزیینات ویژه است، اما خانه های این دهه بیشتر به این شکل بودند. حیاط با باغچه و گاه حوض آب، دیوار ها با آجر نما، سقف های نسبتا بلند، بالکن هایی هم عرض خانه و پنجره هایی بلند و نورگیر. بیشتر متولدین دهه پنجاه تهران در چنین خانه هایی بزرگ شده اند و چه خوب که به بهانه زندگی دکتر شریعتی ثبت و حفظ شده تا یادگاری از آن دوران باشد و گرنه تا حالا به جای آن آپارتمانی چند طبقه ساخته شده بود.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بازگشت گردشگران به مصر با شرایط ویژه | عکس
بازگشت گردشگران به مصر با شرایط ویژه
وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر از بازگشت گردشگران خارجی به این کشور از ابتدای ماه میلادی آینده پس از چندین ماه خبر داد. مصر برخی از مقاصد گردشگری خود را که در مناطق کم‌خطر از لحاظ شیوع ...
دیدن ادامه ››

وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر از بازگشت گردشگران خارجی به این کشور از ابتدای ماه میلادی آینده پس از چندین ماه خبر داد.

مصر برخی از مقاصد گردشگری خود را که در مناطق کم‌خطر از لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارند، از تاریخ اول جولای برای سفرهای چارتر بین‌الملی بازگشایی خواهد کرد. 

دولت مصر امیدوار است بتواند گردشگران را به سمت مقاصد معروفی جذب کند که در فاصله دورتری از مناطق شیوع ویروس کرونا در این کشور قرار دارند. جنوب شبه جزیره سینا و سواحل شرم‌الشیخ، مناطق گردشگری دریای سرخ و شهر مرسی مطروح در کرانه دریای مدیترانه از جمله این مناطق هستند. 

مصر در حالی تصمیم به بازگرداندن گردشگران گرفته که شهرهای بزرگ این کشور چون قاهره همچنان درگیر ویروس کرونا هستند و وزارت بهداشت مصر اعلام کرده تاکنون ۳۹ هزار مورد ابتلا و ۱۳۷۷ مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسیده که بالاترین آمار مرگ و میر در دنیای عرب محسوب می‌شود. 

فرودگاه قاهره همچنان برای پروازهای خارجی بین‌المللی بسته است و پارک‌های عمومی و سواحل نیز تا انتهای ماه ژوئن تعطیل خواهند ماند.

مجله «اجیپت تودی» نیز از مجموعه‌ای از مشوق‌هایی خبر داده که دولت مصر برای خطوط هوایی و گردشگران درنظر گرفته تا از این طریق به صنعت گردشگری خود رونق دهد. از جمله این امتیازها می‌توان به ۱۰ درصد تخفیف برای هر گالن سوخت هواپیماها، ۵۰ درصد تخفیف برای هزینه فرود و حمل و نقل، تخفیف ۲۰ درصدی همه موزه‌ها و اماکن تاریخ تحت نظارت شورای عالی آثار تاریخی مصر و همچنین تخفیف ویژه بازید از اماکن تاریخی و گردشگری برای گردشگرانی که از خطوط هوایی مصری (EgyptAir یا Air Cairo) استفاده کنند، اشاره کرد. 

اقتصاد مصر به شدت به درآمدهای حاصل از گردشگری وابسته است که ۱۲ درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد و دولت این کشور بیم آن دارد که ادامه شرایط قرنطینه‌ای به اقتصاد این کشور صدمه جدی وارد کند. 

مصر تاکنون ۲.۸ میلیارد دلار کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده و هفته گذشته نیز برای گرفتن یک وام ۵.۲ میلیارد دلاری برای مقابله با تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا با صندوق بین‌المللی پول به توافق رسید.

منبع: ایسنا

زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
قره کلیسا
یکی از قدیمی‌ترین کلیسا‌های جهان و به روایتی قدیمی‌ترین کلیسای جهان مسیحیت با عنوان «تادئوس مقدس» که با نام محلی «قره کلیسا» شناخته می‌شود، در ۲۰ کیلومتری ...
دیدن ادامه ››

یکی از قدیمی‌ترین کلیسا‌های جهان و به روایتی قدیمی‌ترین کلیسای جهان مسیحیت با عنوان «تادئوس مقدس» که با نام محلی «قره کلیسا» شناخته می‌شود، در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام و در جنوب ماکو از توابع استان آذربایجان‌غربی واقع شده است. این کلیسا بر روی مزار تادئوس یکی از حواریون حضرت مسیح احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسای جهان بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت «تادئوس مقدس» برمی‌گردد. قره در زبان آذری به معنای سیاه است که این نام به‌خاطر سیاه بودن قسمتی از کلیسا بر روی آن گذاشته شده است. ظاهراً ساختمان اصلی کلیسا تماما از سنگ‌های سیاه ساخته شده بوده که پس از بازسازی، قسمتی از سنگ‌ها به وسیله‌ی سنگ‌های سفید جایگزین شده است.

عکس: پوریا ترابی / خبرنگارانقره کلیسا | عکس قره کلیسا | عکس قره کلیسا | عکس قره کلیسا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، امیرمسعود فدائی، امیر مسعود، سید حامد حسینیان، نیلوفر ثانی، جعفر میراحمدی، علی ملکی، رویا کاظمی و فهیمه تردست این را دوست دارند
این کلیسا همراه با دو کلیسای دیگر به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است
۲۶ خرداد
بهزاد هندی
این کلیسا همراه با دو کلیسای دیگر به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است
دامان آتش دور باشد
۲۷ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
توت تگ کُنی
خانواده‌های یزدی همه ساله از نیمه اردیبهشت ماه به بهانه "توت تگ کردن" دور هم جمع شده و در باغات و کوچه‌ها به صورت دسته جمعی اقدام به برداشت این میوه خوشمزه و پرخاصیت می‌نمایند.درخت ...
دیدن ادامه ››

خانواده‌های یزدی همه ساله از نیمه اردیبهشت ماه به بهانه "توت تگ کردن" دور هم جمع شده و در باغات و کوچه‌ها به صورت دسته جمعی اقدام به برداشت این میوه خوشمزه و پرخاصیت می‌نمایند.
درخت توت از درختان کم‌آب‌خواه به شمار می‌آید و یکی از میوه‌های سازگار با آب و هوای استان یزد است.

عکس:مجید دهقانی زاده / مهرتوت تگ کُنی | عکس توت تگ کُنی | عکس توت تگ کُنی | عکس توت تگ کُنی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ایرانِ بعد از کرونا یکی از هفت قطب گردشگری جدید دنیا معرفی شد | عکس
براساس گزارش مجله فوربس؛
ایرانِ بعد از کرونا یکی از هفت قطب گردشگری جدید دنیا معرفی شد
مجله فوربس پیش بینی کرد که ایران یکی از هفت کشور و قطب گردشگری جدید در دنیا پس از پایان بحران کرونا خواهد بود. بحران شیوع ویروس کرونا گریبان صنعت گردشگری جهان را به شکل بی‌سابقه‌ای ...
دیدن ادامه ››

مجله فوربس پیش بینی کرد که ایران یکی از هفت کشور و قطب گردشگری جدید در دنیا پس از پایان بحران کرونا خواهد بود.

بحران شیوع ویروس کرونا گریبان صنعت گردشگری جهان را به شکل بی‌سابقه‌ای گرفته است، اما امید ملت‌ها به آینده و دوران پساکرونا باعث شده است بسیاری از کشورها خود را برای رونق صنعت گردشگری آماده کنند.

در این میان هفت کشور این پتانسیل رادارند که بعد از اتمام بحران کرونا به قطب‌های گردشگری تازه‌ای در دنیا تبدیل شوند که کشور ما ایران هم جزو آن‌هاست. بر طبق گزارش مجله فوربس، باوجود فاصله این کشورها با مقاصد گردشگری تراز اول جهانی، آن‌ها همه ویژگی‌های ضروری برای کسب این جایگاه رادارند.

طبیعت بکر و زیبا، تعدد بناهای باستانی و تاریخی، آداب‌ورسوم جذاب و فرهنگ اصیل و… مواردی هستند که می‌توانند به جهانی‌تر شدن این مقاصد گردشگری کمتر دیده‌شده کمک شایانی کنند. در ادامه به شرح کشورهایی که در فهرست فوربس آمده‌اند می‌پردازیم.

اتیوپی

اتیوپی با پیشینه تاریخی غنی و شگفتی‌های طبیعی متعددش، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در میان ۵۴ کشور تشکیل‌دهنده قاره به شمار می‌رود. اتیوپی تنها کشور آفریقایی بود که یک قدرت اروپایی را درنبرد شکست داد و در مقابل استعمار مقاومت به خرج داد.

برخی بر این باورند که نخستین پیشینیان نوع بشر از این خطه حاصل خیر به سایر نقاط دنیا کوچ کرده‌اند. نواحی غربی این کشور میزبان جنگل‌های بارانی انبوه و با طراوتی هستند که به کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده شرقی می‌پیوندد. به‌علاوه، آشپزی و غذاهای سنتی این سرزمین هم‌پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد و تجارب فرهنگی خاص و ویژه آن برای هر گردشگری جذاب خواهد بود.

ایران

تنش‌های چندین و چندساله با قدرت‌های جهانی شهرت ایران به‌عنوان یک مقصد گردشگری جذاب با میراث تاریخی و فرهنگی بی‌نظیر را به حاشیه برده است. مورخان مختلف با هر زمینه‌ای، علاقه و اشتیاق خاصی به ایران دارند. هر زمان از سال که به این کشور چهارفصل سفر کنید جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع و متعددی در دسترس شما خواهد بود، گردشگران می‌توانند هم‌زمان برای اسکی به پیست دیزین و شمشک بروند یا سری به سواحل شنی سفیدرنگ هرمزگان بزنند تا حمام آفتاب بگیرند، یا از جنگل‌های بارانی با طراوت استان‌های شمالی دیدن کنند یا در دل کویرهای مرکزی ایران قدم بزنند یا از معماری مساجد و معابد زرتشتی و ساختمان‌های دلربای این کشور لذت ببرند.

باوجود ارائه ویزای فرودگاهی و سفر بدون ویزا برای بسیاری از کشورها، سفر به ایران برای گردشگران خارجی بسیار ساده است و می‌توان امیدوار بود که این کشور بعد از اتمام بحران کرونا به یک مقصد گردشگری محبوب بدل شود.

با توجه به اینکه ایران از سوی سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان سومین کشور در میان کشورهای دارای سریع‌ترین رشد در صنعت گردشگری هم معرفی‌شده است، این امر چندان هم تعجب‌برانگیز نیست. در این آمار ایران با ۲۷.۹ درصد رشد نسبت به سال گذشته، بعد از میانمار (۴۰.۲ درصد) و پورتوریکو (۳۱.۲ درصد)، در رده سوم سریع‌الرشدترین صنایع گردشگری جهان قرارگرفته است. ایران با ۲۴ اثر ثبت جهانی و بیش از ۳۴ هزار اثر ثبت ملی و ۶۰۰ موزه فعال، ظرفیت بسیار بالایی برای پذیرش گردشگران بین‌المللی دارد. کوهستان‌های خیره‌کننده، جنگل‌های بکر، سواحل و جزایر زیبا، معماری خاص، آشپزی سنتی، آب و هوای چهارفصل و ده‌ها ویژگی خاص دیگر، از ایران یک مقصد گردشگری پرطرفدار ساخته است.

میانمار (برمه)

مقاصد گردشگری مهمی مانند سنگاپور، تایلند و اندونزی موفق شده‌اند جنوب شرق آسیا را به یکی از قطب‌های گردشگری جهان بدل کنند. اما این خطه هنوز هم‌گوهرهای نهفته‌ای در دل خود دارد که یکی از آن‌ها میانمار یا برمه است. میانمار با اینکه بسیاری از ویژگی‌های جذاب تایلند را مانند معابد بودایی چشم‌نواز، بقایای تمدن‌های باستانی و شهرهای شلوغ و پرهیاهو در خود دارد از لحاظ اقتصادی هم برای گردشگران مقرون به‌صرفه تر خواهد بود.

پایتخت این کشور، شهر نایپیداو، تراکم جمعیتی پایینی دارد و پایتخت پیشینش، شهر یانگون، میزبان مقدس‌ترین پاگوداهای بودایی است.

گرجستان

با وجود اینکه بسیاری از انگلیسی‌زبان‌ها این کشور را با ایالت جورجیا در امریکا اشتباه می‌گیرند، گرجستان در مسیر پیشروی به سوی تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه قفقاز است. سفرتان را از پایتخت این کشور، تفلیس، آغاز کنید، شهری با سنگ‌فرش‌های قدیمی، کلیساهای باستانی و رستوران‌هایی که در کرانه رود متکواری به خط شده‌اند. طبیعت زیبای این کشور را هم نباید از دست داد؛ شهرهای کوچک و روستاهای دورافتاده بکر و دیدنی که محصولات غذایی خاص خود را به شما ارائه می‌کنند.

فیلیپین

با بیش از ۷۵۰۰ جزیره دیدنی، مجمع‌الجزایر فیلیپین حتی برای ریزبین‌ترین و مشکل‌پسندترین گردشگران هم جاذبه‌هایی در چنته دارد. شمالی‌ترین جزیره، لوزون، میزان منطقه مترو مانیلا است که از ۱۶ شهر مهم تشکیل می‌شود.

ژژو محل مناسبی برای تجربه فرهنگ غنی و متنوع این کشور به شمار می‌رود. آن دسته از گردشگرانی که می‌خواند آرامش اقامتگاه‌های سواحل شنی فیلیپین را تجربه کنند بهتر است مجمع‌الجزایر ویسایاس را در مرکز این کشور انتخاب کنند، جایی که یکی از فاخرترین سواحل شنی سفیدرنگ دنیا، فرصت کم‌نظیر رویارویی با گونه‌های جانوری و گیاهی نادر دنیا را برایشان فراهم می‌کند.

اسلوونی

بسیاری از همسایگان نزدیک اسلوونی (به‌خصوص ایتالیا، کرواسی و اتریش) سالانه میزبان خیل عظیمی از گردشگران از سرتاسر دنیا هستند، اما بسیاری قدر این کشور کوهستانی کوچک را نمی‌دانند. پایتخت اسلوونی، لیوبلیانا، از قطب‌های فرهنگی مهم منطقه به شمار می‌رود و در کنار کلیساهای قدیمی و یک قلعه خیره‌کننده که مشرف به بخش قدیمی شهر است به‌عنوان مقر هنر و موزه‌های تاریخی نیز شناخته می‌شود. بعد از دیدن این شهر، حتماً سری هم به آلپ جولیوسی بزنید و از زیبایی‌های طبیعی پارک ملی تریگلاو لذت ببرید.

تونس

تونس، کشوری مملو از سواحل مدیترانه‌ای دیدنی، بقایای تاریخی و غذاهای مغربی، درحال تبدیل شدن به یک قطب گردشگری در شمال افریقاست. برای بسیاری از گردشگران خط ساحلی گسترده تونس دلیل اصلی سفر به شمار می‌رود، مخصوصاً شبه‌جزیره کپ بون در شمال شرقی این کشور که پر از سواحل ماسه‌ای دیدنی و بی‌نظیر است.

گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی و هیجان هستند، می‌توانند تورهای صحرانوردی «بیابان صحرا» را امتحان کنند تا با زیستگاه‌های تاریخی آمازیغ‌ها آشنا شوند. علاقه‌مندان به تاریخ هم می‌توانند از بقایای کارتاژ، یکی از ثروتمندترین شهرهایی که در عصر کلاسیک شناخته شده است، بازدید کنند. ‌

امیر مسعود این را خواند
جعفر میراحمدی و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دشت گل‌های بابونه
رویش همه ساله گل‌های بابونه از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه در جنگل فندقلوی نمین، زیبایی خاصی را به این منطقه گردشگری بخشیده و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. جنگل فندقلو در ...
دیدن ادامه ››

رویش همه ساله گل‌های بابونه از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه در جنگل فندقلوی نمین، زیبایی خاصی را به این منطقه گردشگری بخشیده و گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. جنگل فندقلو در ۱۰ کیلومتری شهر نمین در استان اردبیل واقع شده است.

عکس: موسی تقوی نمین / خبرنگاراندشت گل‌های بابونه | عکس دشت گل‌های بابونه | عکس دشت گل‌های بابونه | عکس دشت گل‌های بابونه | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
پنجره‌هایی رو به جهان
در این روزهای پاندمی و با ساعت‌های بیشتری در خانه ماندن، خلاقیت‌های زیادی در حوزه مجازی اتفاق افتاده ازجملهیک زوج سنگاپوری سایت جالبی طراحی کرده‌اند تا از پشت مانیتور و صفحه گوشی ...
دیدن ادامه ››

در این روزهای پاندمی و با ساعت‌های بیشتری در خانه ماندن، خلاقیت‌های زیادی در حوزه مجازی اتفاق افتاده ازجملهیک زوج سنگاپوری سایت جالبی طراحی کرده‌اند تا از پشت مانیتور و صفحه گوشی بتوانیم نمای پنجره‌های متفاوت در نقاط مختلف جهان رو بینیم.

«سونالی رانجیت» یکی از طراحان این سایت می‌گوید:
«من و همسرم از دیدن پنجره خانه خود و این منظره ثابت خسته شدیم، بنابراین ما مکانی در اینترنت ایجاد کردیم که بشود در جایی دیگر از جهان یک پنجره جدید باز کرد!

مکانی که در آن غریبه‌ها می‌توانند منظره پنجره خود را عوض کنند تا شاید همه ما در این شرایط خاص و بدون سفر و تا زمانی که بتوانیم دوباره به کشف سیاره زیبایمان بپردازیم.احساس بهتری داشته باشیم در این سایت شما می‌توانید در کشورهایی مانند کلمبیا، فرانسه، هند، تایلند، انگلیس، سوئد، کانادا و آرژانتین پنجره‌ای رو به منظره‌ای متفاوت باز کنید.

اقیانوس را از پنجره یک شهر ساحلی تماشا کنید، به پرندگان در شهر مونترال گوش دهید یا شاهد ترافیک در نیویورک باشید.»

برای دیدن پنجره‌ها و یا ارسال تصویر پنجره خود می‌توانید به سایت swap window مراجعه کنید.

در ادامه تعدادی از این تصاویر را مشاهده می‌کنید که مکان عکس بر روی تصویر آمده.پنجره‌هایی رو به جهان | Bangkok, Thailand پنجره‌هایی رو به جهان | Bangalore, India پنجره‌هایی رو به جهان | Chennai, India پنجره‌هایی رو به جهان | Barcelona, Spain ... دیدن همه عکس‌ها ››
امیر مسعود، امیرمسعود فدائی، فهیمه تردست و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
جزیره هرمز
هُرمُز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در ۱۶ کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت ...
دیدن ادامه ››

هُرمُز جزیره‌ای بیضی‌شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس و در ۱۶ کیلومتری بندرعباس است. این جزیره را به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس می‌دانند. همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار ساخته‌است.

عکس: محمدامین درویش زاده / خبرنگارانجزیره هرمز | عکس جزیره هرمز | عکس جزیره هرمز | عکس جزیره هرمز | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ثبت لحظه مقارنه ماه و سایه دماوند بعد از ۴ سال صعود
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ثبت لحظه مقارنه ماه و دماوند بعد از ۳ سال صعود
دی ۱۳۹۸

عکاس: مجید قُهرودی... ثبت لحظه مقارنه ماه و سایه دماوند بعد از ۴ سال صعود
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ثبت لحظه مقارنه ماه و دماوند بعد از ۳ سال صعود
دی ۱۳۹۸

عکاس: مجید قُهرودی...
ثبت لحظه مقارنه ماه و سایه دماوند بعد از ۴ سال صعود
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

ثبت لحظه مقارنه ماه و دماوند بعد از ۳ سال صعود
دی ۱۳۹۸

عکاس: مجید قُهرودی
پیج ایشون رو دیدم، عجب همتی دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
مسجد جامع عتیق شیراز
مسجد جامع عتیق کهنترین مسجد شیراز میباشد که مسجد جمعه یا آدینه نیز نامیده میشود. بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرو لیث صفاری ساخته شده‌است. بعدها شاه اسحق اینجو در سال ...
دیدن ادامه ››

مسجد جامع عتیق کهنترین مسجد شیراز میباشد که مسجد جمعه یا آدینه نیز نامیده میشود. بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرو لیث صفاری ساخته شده‌است. بعدها شاه اسحق اینجو در سال ۷۵۲ قمری ساختمانی در میان مسجد بنا کرد که آن را خدایخانه یا دارالمصحف نامیدند و مکان نگهداری قرآن مجید و مکان تلاوت آن بوده‌است. این مسجد اولین هسته مذهبی در شهر شیراز است که نقش اجتماعی-سیاسی نیز داشته‌است.

عکس:امیر صادقیان / تسنیممسجد جامع عتیق شیراز | عکس مسجد جامع عتیق شیراز | عکس مسجد جامع عتیق شیراز | عکس مسجد جامع عتیق شیراز | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
موزه سرامیک در تهران افتتاح شد | عکس
موزه سرامیک در تهران افتتاح شد
موزه سرامیک فرزانه، ۲۰ خرداد ماه همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران و مدیرکل موزه‌های کشور و برخی از اهالی فرهنگ و هنر ...
دیدن ادامه ››

موزه سرامیک فرزانه، ۲۰ خرداد ماه همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران و مدیرکل موزه‌های کشور و برخی از اهالی فرهنگ و هنر افتتاح شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران، پرهام جان فشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران ـ در مراسم افتتاحیه این موزه در سخنانی اظهار کرد: موزه سرامیک فرزانه نخستین موزه تخصصی سرامیک در ایران است که به طور خصوصی اداره می‌شود و مجموعه‌ای از آثار بانوی هنرمند لیلا فرزانه است که با گرته‌برداری از الگوهای کهن در طرح و ساخت این هنر بیان امروزی یافته است.

او ادامه داد: موزه تخصصی سرامیک می‌تواند محلی برای همفکری و الگوسازی معماران و طراحان باشد. سرامیک هنری برخاسته از دل صنایع‌دستی بوده و راز ماندگاری آن تولید کاربردی آن در تاریخ معماری ایران است، موضوعی که تمام هنرمندان صنایع‌دستی در تولید آثار هنری باید به آن توجه داشته باشند که در عین حفظ اصالت محصول تولیدات را به سمت کاربردی بودن سوق دهند.

لیلا فرزانه، هنرمند نیز در سخنانی اظهار کرد: این موزه با شعار «موزه‌ای برای زندگی» تلاش دارد تا با رویکردی برهم کنشی با مخاطب و به‌گونه‌ای رویدادمحور موکد نقش موثر موزه‌ها در زندگی افراد و همچنین جایگاه هنر و به طور اخص سرامیک در زندگی مدرن شهری باشد.

موزه سرامیک در محله نیاوران واقع شده و از ساعت ۹ الی ۱۸ امکان بازدید دارد.

منبع: ایسنا

گردنه الماس؛ اسالم
جاده گردشگری اسالم به خلخال به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت، به عنوان یکی از زیباترین جاده‌های جنگلی کشور است. گردنه الماس در منطقه ییلاقی کرمون ...
دیدن ادامه ››

جاده گردشگری اسالم به خلخال به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت، به عنوان یکی از زیباترین جاده‌های جنگلی کشور است. گردنه الماس در منطقه ییلاقی کرمون واقع در ۲۵کیلومتری خلخال با رویش گل‌های شقایق وحشی، مقصد تابستانی گردشگران و علاقه‌مندان طبیعت است.

عکس:مانی پوراحمد / خبرنگارانگردنه الماس؛ اسالم | عکس گردنه الماس؛ اسالم | عکس گردنه الماس؛ اسالم | عکس گردنه الماس؛ اسالم | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
درهای موزه «هرمیتاژ» آمستردام‌ باز شد | عکس
درهای موزه «هرمیتاژ» آمستردام‌ باز شد
درهای موزه «هرمیتاژ»‌ آمستردام از روز دوشنبه و با آغاز سه نمایشگاه بزرگ بار دیگر به روی مردم باز شد.  به گزارش «آرت‌دیلی»،‌  شرایط بازدید از ...
دیدن ادامه ››

درهای موزه «هرمیتاژ»‌ آمستردام از روز دوشنبه و با آغاز سه نمایشگاه بزرگ بار دیگر به روی مردم باز شد. 

به گزارش «آرت‌دیلی»،‌  شرایط بازدید از «هرمیتاژ» آمستردام همچون سایر موزه‌های بازگشایی‌شده جهان،  برای جلوگیری از ابتلا به ویروس «کرونا»‌ با تغییراتی مواجه شده است.

به همین منظور در فضای نمایشگاه‌های مختلف این موزه محل ایستادن و عبور و مرور علامت‌گذاری شده است،‌ به این ترتیب بازدیدکنندگان می‌توانند فاصله ۱.۵ متری خود را با یکدیگر هنگام حضور در این مجموعه حفظ کنند. برای به حداقل رساندن میزان ارتباط بین بازدیدکنندگان و کارکنان موزه نیز  بلیت‌های بازدید از این موزه به صورت آنلاین به فروش می‌رسد.

با این وجود بازدید از این موزه همچنان با استفاده از یک اپلیکیشن به صورت تور صوتی امکان‌پذیر است.

مسوولان موزه «‌هرمیتاژ» آمستردام، همزمان با بازگشایی، برگزاری و توسعه چند نمایشگاه را درنظر گرفته‌اند.

این نمایشگاه‌ها شامل نمایشگاه «جواهرات» که با همکاری موزه «هرمیتاژ» سن‌پترزبورگ شکل گرفته، «گالری پرتره‌های قرن هفدهم»‌،‌ «هنر خارجی موزه»‌ و «تزار و شوالیه‌ها» می‌شود.

«‌هرمیتاژ» آمستردام شعبه‌ای از موزه «هرمیتاژ» سن‌پترزبورگ است که در شهر «آمستردام»‌ واقع در هلند قرار دارد.

منبع: ایسنا

زهره مقدم و میم سردلی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
سفر به لوکیشن فیلم‌ها | عکس
سفر به لوکیشن فیلم‌ها
یک زوج جوان که عاشق سفر هستند ۶ سال پیش تصمیم گرفتند که لوکیشن فیلمها و سریالهای معروف را پیدا کرده و همان صحنه‌ها را بازسازی کنند... Forrest Gump / Monument Valley, USA   آن‌ها ...
دیدن ادامه ››

یک زوج جوان که عاشق سفر هستند ۶ سال پیش تصمیم گرفتند که لوکیشن فیلمها و سریالهای معروف را پیدا کرده و همان صحنه‌ها را بازسازی کنند...

Forrest Gump / Monument Valley, USA

 

آن‌ها از شروع ایده‌شان این‌طور می‌گویند: «ما بسیار به جهانگردی و دیدن نقاط مختلف جهان علاقه‌مندیم و به دنبال مقصدهای جذاب برای سفر بودیم که این ایده به ذهنمان رسید که به لوکیشن فیلم‌ها سریال‌ها سفر کنیم و تا جایی که میتونیم اون صحنه رو بازسازی کنیم. وقتی اولین عکس رو گرفتیم مطمئن شدیم که این ایده خوبی برای سرگرمی و سفر است.»

Lord Of The Rings / Mount Sunday, New Zealand

 

این زوج از سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفته‌اند که عکس‌های خود را در اینستاگرام و فضای مجازی هم منتشر کنند. آن‌ها در مورد بازسازی صحنه و پیدا کردن مکان‌ها می‌گویند: «ما باید برای هرعکسی لباس مناسب پیدا کنیم و معمولاً اول از دوستان و خانواده خود می‌پرسیم که آیا لباس‌های مشابه چیزی که می‌خواهیم دارند؟ در غیر این صورت باید لباس‌ها را بخریم.

 

Outlander / Falkland, Scotland

 

ما باید مکان‌های دقیق را پیدا کنیم که این کار اغلب سخت است چرا که فضاهای طبیعی و شهرها ممکن است در طول سال تغییر کرده باشند. بعد از پیدا کردن محل دقیق، وقتی به این مکان‌ها می‌رسیم ، معمولاً مشکلاتی داریم مثلاً وقتی به خورشید و هوای آفتابی احتیاج داریم، بارانی است، وقتی نیاز به فضای خلوت برای عکس گرفتن داریم، شلوغ باشد یا وقتی مجبوریم شلوارک بپوشیم هوا بسیار سرد باشد.

Star Wars / Lake Como, Italy 

ما همیشه بعد از این بازسازی حال بسیار خوبی داریم و از دیدن و مقایسه عکس‌ها لذت می‌بریم. اغلب از ما سؤال می‌کنند که چرا این کار را انجام می‌دهیم. جواب آسان است: بسیار سرگرم‌کننده است!» این زوج عکس‌های خود را با نام Secret Famous Places منتشر می‌کنند.

Game Of Thrones / Gaztelugatxe, Spai

 

La La Land / Los Angeles, USA

 

 

James Bond / Glen Etive, Scotland

 

 

۱۶ نفر این را دوست دارند
چه حرکت جالبی !
جالب بود علی الخصوص صحنه مربوط به فارست گامپ . شاید باورتون نشه ، منم وقتی فیلمو تماشا کردم دوست داشتم تو همین صحنه بدوم . البته نمیشه علاقه من به مکان ها و صحنه های کویری و دشت رو هم نادیده گرفت:D
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بعد از اندونزی هند هم حج ۲۰۲۰ را لغو کرد | عکس
در ادامه شیوع کرونا
بعد از اندونزی هند هم حج ۲۰۲۰ را لغو کرد
کمیته حج هند اعلام کرد زائران هندی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا قادر به سفر به عربستان برای ادای فریضه حج نخواهند بود. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری «امید» هند، کمیته ...
دیدن ادامه ››

کمیته حج هند اعلام کرد زائران هندی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا قادر به سفر به عربستان برای ادای فریضه حج نخواهند بود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری «امید» هند، کمیته ملی حج کشور هند اعلام کرده تاکنون هیچ ارتباطی از سوی مقامات سعودی در رابطه با حج ۲۰۲۰ دریافت نکردهاند و ضمن این که امسال امکان اعزام زائران به مکه برای به جا آوردن حج به دلیل بحران جهانی شیوع ویروس کرونا وجود ندارد. 

همچنین قرار است مبالغی که به صورت پیش پرداخت از زائران هندی برای اعزام به حج امسال دریافت شده بود به آنها بازگردانده شود. 

عربستان سعودی تاکنون تصمیم خود را درباره زائران بین المللی حج ۲۰۲۰ اعلام نکرده است و در حال حاضر تمامی پروازهای خارجی به مقصد و از مبدا عربستان به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق درآمده است. 

مراسم حج امسال احتمالا  از تاریخ ۳۰ جولای آغاز می‌شود اما تاریخ دقیق آن بر اساس رویت ماه ذی الحجه اعلام خواهد شد. 

خبرهای غیررسمی ار منابع نزدیک به مقامات سعودی حاکی از آن است که قرار است مراسم حج نیز همانند ماه رمضان و عید فطر تحت محدودیتهای کرونایی برگزار شود.

براساس اعلام همین منابع احتمالا نمایندگانی از کشورها در حج امسال شرکت می کنند و عدم حضور گسترده و جمعی زائران در حج ۲۰۲۰ قطعی به نظر میرسد. 

پیش از این کشور اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دنیا که هرساله صدها هزار زائر به مراسم حج اعزام می‌کند اعلام کرد به سبب ملاحظات بهداشتی و امنیتی امسال در این مراسم مذهبی حضور نخواهد داشت.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
قدیمی‌ترین رستوران جهان
رستوران‌ها علاوه بر غذا، ظاهر و قدمت‌شان نیز برای مشتریان اهمیت زیادی دارد. هرچه رستوران قدیمی‌تر باشد، برای مشتریان جذاب‌تر و اصیل‌تر به نظر می‌رسد. رستورانی در ...
دیدن اطلاعات ››

رستوران‌ها علاوه بر غذا، ظاهر و قدمت‌شان نیز برای مشتریان اهمیت زیادی دارد. هرچه رستوران قدیمی‌تر باشد، برای مشتریان جذاب‌تر و اصیل‌تر به نظر می‌رسد. رستورانی در مادرید اسپانیا لقب قدیمی‌ترین رستوران دنیا را به خود اختصاص داده است. قدمت این رستوران به ۲۹۳ سال پیش می‌رسد و علاوه بر ساختمان آن، غذا‌هایش هم اصیل و تاریخی است.

علی ملکی، سید حامد حسینیان، نیکا و پوریا صادقی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
حال خوب دریاچه ارومیه با بارش‌های اخیر
دریاچه ارومیه که تا چند سال پیش در آستانه خشک شدن کامل قرار داشت و به‌عنوان تهدید جدی محیط زیست استان‌های شمال غرب کشور مطرح بود، حالا در ۲ سال اخیر با افزایش بارش‌ها جان تازه‌ای ...
دیدن ادامه ››

دریاچه ارومیه که تا چند سال پیش در آستانه خشک شدن کامل قرار داشت و به‌عنوان تهدید جدی محیط زیست استان‌های شمال غرب کشور مطرح بود، حالا در ۲ سال اخیر با افزایش بارش‌ها جان تازه‌ای گرفته است.

سطح آب دریاچه ارومیه تا حدی بالا رفته که موجب شناور شدن کشتیآرتمیاپس از سال‌ها در این دریاچه شده است. سال گذشته بود که با افزایش ارتفاع آب دریاچه، موتورهای این کشتی پس از سال‌ها بار دیگر به غرش درآمد و امسال نیز در این روزها هم‌زمان با افزایش حجم آب و با مواج شدن نگین فیروزه‌ای شمال‌غرب ایران، کشتیآرتمیابار دیگر شناور شده است.

عکس: مهدی زوار / مهرحال خوب دریاچه ارومیه با بارش‌های اخیر | عکس حال خوب دریاچه ارومیه با بارش‌های اخیر | عکس حال خوب دریاچه ارومیه با بارش‌های اخیر | عکس حال خوب دریاچه ارومیه با بارش‌های اخیر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بازگشایی جاذبه‌های گردشگری ایتالیا پس از ۳ ماه | عکس
بازگشایی جاذبه‌های گردشگری ایتالیا پس از ۳ ماه
برخی از مهم‌ترین محوطه‌های فرهنگی و گردشگری در ایتالیا پس از بیش از سه ماه تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا، بار دیگر میزبان گردشگران شدند. به گزارش گاردین، برج کج پیزا، تماشاخانه ...
دیدن ادامه ››

برخی از مهم‌ترین محوطه‌های فرهنگی و گردشگری در ایتالیا پس از بیش از سه ماه تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا، بار دیگر میزبان گردشگران شدند.

به گزارش گاردین، برج کج پیزا، تماشاخانه کولوسئوم، موزه‌های واتیکان، گالری هنری فلورنیس اُفیتزی و کلیسای جامع شهر میلان از جمله مکان‌های فرهنگی و گردشگری شاخصی هستند که پس از چند ماه تعطیلی به دسبب اعمال تدابیر قرنطینه‌ای در کشور ایتالیا، بازگشایی و بار دیگر میزبان گردشگران شدند. 

همچنین نمایشگاه بزرگی که به مناسبت پانصدمین سال درگذشت «رافائل»، نقاش بزرگ دوره رنسانس ترتیب داده شده از روز گذشته (دوشنبه، اول ژوئن) در شهر رم بازگشایی شد.

همه محوطه‌ها و موزه‌های ایتالیا با رعایت سختگیرانه قوانین مراقبتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مجوز فعالیت مجدد را دریافت کرده‌اند. برج کج پیزا که سالانه پذیرای پنج میلیون گردشگر است تنها اجازه ورود همزمان ۱۵ بازدیدکننده را می‌دهد و همه بازدیدکنندگان ملزم به استفاده از ماسک و یک قطعه الکترونیکی هشداردهنده در صورت کم شدن فاصله اجتماعی کمتر از یک متر هستند. 

«پیر فرانچسکو پاچینی» رئیس هیات‌مدیره برج پیزا و محوطه آن می‌گوید: بودجه ما به دلیل تدابیر اتخاذشده جدید زیان بزرگی خواهد دید، اما باید به بازدیدکنندگان نشانه‌ای از اعتماد و امید تزریق می‌کردیم.

همچنین بازدیدکنندگان از آمفی‌تئاتر کلوسئوم باید بلیت خود را به صورت آنلاین خریداری کنند و ضمن استفاده از ماسک، پیش از ورود مورد تب‌سنجی قرار بگیرند. سقف بازدید گروهی از کولوسئوم ۱۴ نفر است. 

پارک باستان‌شناسی پمپئی ایتالیا نیز هفته گذشته با تدابیر مشابهی بازگشایی شد و ۱۰۴ نفری که در روز اول از آن دیدن کردند اغلب از ساکنان محلی بود. رئیس این پارک باستان‌شناسی ابراز امیدواری کرد امسال ۱۰۵ میلیون نفر از این جاذبه دیدن کنند که ۲.۵ میلیون نفر کمتر از سال گذشته است. 

در حالی که ایتالیا به تدریج در حال بازگشایی مرزهایش به روی گردشگران کشورهای عضور اتحادیه اروپاست و از سوم ژوئن (۱۴ خرداد) گردشگران بریتانیایی نیز می‌توانند به این کشور سفر کنند اما گردشگران ایتالیایی به دلیل شدن شیوع کرونا هنوز مجوز سفر به برخی کشورهای اروپایی را دریافت نکرده‌اند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
برداشت انبه در هرمزگان
برداشت انبه نارس در ۲ هزار و ۸۷۰ هکتار از باغ‌های هرمزگان در حال انجام است. ۶۰ درصد محصول انبه استان، نارس برداشت شده و از آن بصورت تازه خوری، تهیه ترشی، شوری، مربا، لواشک و سس استفاده می‌شود. ...
دیدن ادامه ››
برداشت انبه نارس در ۲ هزار و ۸۷۰ هکتار از باغ‌های هرمزگان در حال انجام است. ۶۰ درصد محصول انبه استان، نارس برداشت شده و از آن بصورت تازه خوری، تهیه ترشی، شوری، مربا، لواشک و سس استفاده می‌شود. عکس:عاطف صالحی / خبرنگاران

برداشت انبه در هرمزگان | عکس برداشت انبه در هرمزگان | عکس برداشت انبه در هرمزگان | عکس برداشت انبه در هرمزگان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
سقوط صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰ | عکس
سقوط صنعت گردشگری در سال ۲۰۲۰
برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، نشان می‌دهد که صنعت گردشگری بعد از چند دهه پیشرفت متمادی، حالا به وضعیت سال ۱۹۸۰ عقب‌گرد کرده است. مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته‌اند. ...
دیدن ادامه ››

برآوردهای سازمان جهانی گردشگری، نشان می‌دهد که صنعت گردشگری بعد از چند دهه پیشرفت متمادی، حالا به وضعیت سال ۱۹۸۰ عقب‌گرد کرده است.

مردم، حداقل در ایران، سفرهایشان را از سر گرفته‌اند. افزایش ۵۹ درصدی تردد در جاده چالوس در ایام تعطیلات عید فطر، گواه این مسئله است. گردشگران حرفه‌ای نیز با تغییراتی در برنامه‌هایشان، دوباره دست به سفر زده‌اند. «هدی رستمی» جهانگردی که یکی از تاثیرگذاران(اینفوئنسر) اینستاگرامی به حساب می‌آید؛ در صفحه شخصی‌اش نوشته است: «دوران قرنطینه کرونا کم کم در همه جای جهان داره جاش رو می‌ده به دوران احتیاط و بازگشت تدریجی به روتین زندگی، اما با تغییراتی که اسمش رو می‌ذاریم عادی جدید! دنیای سفر هم جدا از این عادی جدید نیست و احتمالا خیلی از رسومات سفر و توریسم هم تغییر می‌کنه. اینطور نیست که به‌زودی یه روز خاص برسه و در جهان اعلام کنن که حالا روز شروع سفر و تفریحاته...»

اما با این وجود، در سه ماه اخیر، صنعت گردشگری رسما سقوط کرده است. این گزاره را، داده‌های سازمان گردشگری جهانی تایید می‌کند؛ ممکن است که تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۲۰، ۷۸ درصد سقوط کند.

پایگاه داده‌پردازی استاتیستا می‌نویسد: «در حالیکه صنایع بسیاری به دلیل تاثیرات عالم‌گیری کووید-۱۹ مختل شده‌اند، تقریبا هیچ‌کدام از آن‌ها به اندازه بخش گردشگری آسیب ندیده‌اند. با وجودی‌که نمی‌توان آسیب‌های کووید-۱۹ را به طور دقیق ارزیابی کرد؛ سازمان گردشگری جهانی(UNWTO) سه سناریو درباره تاثیرات گردشگری بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ منتشر کرده است. متاسفانه، حتی در حتی در خوش‌بینانه‌ترین سناریو نیز تاثیرات ویروس کرونا روی صنعت گردشگری، ویران‌گر است.»

در سناریوی خوش‌بینانه در صورتی که مرزها باز شوند و محدودیت‌های سفر از اوایل ماه جولای برداشته شود، جابجایی گردشگران بین‌المللی ۵۸ درصد سقوط می‌کند و به ۶۱۰ میلیون نفر در امسال می‌رسد. این وضعیت، صنعت گردشگری جهان را به سال ۱۹۹۸ بازمی‌گردانند؛ در آن زمان هم تعداد گردشگران بین‌المللی به همین میزان پایین بود.

در سناریوی بعدی، اگر محدودیت‌های سفر در ماه دسامبر برداشته شود؛ تعداد گردشگران به ۳۲۰ میلیون نفر سقوط می‌کند. این وضعیت در میانه دهه هشتاد میلادی دیده می‌شد.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، صنعت گردشگری جهانی برای دهه‌ها رشد بی‌وقفه را تجربه کرده بود. از سال ۱۹۸۰، تعداد گردشگران بین‌المللی موشک‌وار جهش کرد و از ۲۷۷ میلیون نفر به ۱.۵ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ رسید.

در سه ماهه اول ۲۰۲۰ اما ویروس کرونا شبیه به طوفانی مهیب، تمام این صنعت را در هم شکسته است. شرکت هواپیماسازی «ایرباس»، تولید خود را به یک‌سوم کاهش داده است. ایرلاین امارات نیز به عنوان نماد جهانی شدن، تا سال ۲۰۲۲ نمی‌تواند وضعیت خود را بازیابی کند.

صنعت گردشگری، ۵.۷ تریلیون دلار گردش مالی دارد و مسئول شغل ۳۱۹ میلیون نفر است. به عبارتی دیگر، تقریبا از هر ۱۰ نفر روی کره زمین، یک نفر در این صنعت کار می‌کند. به اعتقاد کارشناسان، ویروس کرونا بزرگترین بحران صنعت گردشگری از زمان حمله تروریسی ۱۱ سپتامبر تا کنون است.

بر اساس گزارش استاتیستا، در طول نیم‌قرن اخیر تنها دوبار صنعت گردشگری با سقوط ناگهانی مواجه شده بود؛ یک‌بار در سال ۲۰۰۹ با شیوع بیماری سارس و بار دوم در زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را دوست دارد
😢ضربه ای که سالها با تبر دولتمردان ابله بر پیکر گردشگری ایران میخورد اینبار ریشه کن کرد تن نحیف گردشگری را
۱۸ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
عبور از خدا آفرین
ایل راه‌های عشایری متعددی در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد. یکی از این ایل راه‌های پرخطر وصعب العبور، ایلراه «خدا آفرین» در منطقه«گزستان»چهارمحال و بختیاری ...
دیدن ادامه ››

ایل راه‌های عشایری متعددی در استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد. یکی از این ایل راه‌های پرخطر وصعب العبور، ایلراه «خدا آفرین» در منطقه«گزستان»چهارمحال و بختیاری است. پل خدا آفرین،در حقیقتحاصل رانش کوه و ایجاد یک گذرگاه طبیعی بر روی رودخانه خروشان بازفت است و آب به طرز حیرت آوری از زیر سنگ‌های عظیمعبور می‌کند. به همین سبب عشایر بختیاری، در این منطقه به وسیله تیشه و کلنگ، پلکانی را در میان صخره‌های سخت کوه ایجاد کرده‌اند.

برخی قدمت این پلکان را به هزارسال قبل نسبت داده‌اند. یک کتیبه با مضامین اسلامی نیز در روی سنگ‌ها حجاری شده است. شیب تند این مسیر و باریک بودن آن، مخاطرات بسیاری را به همراه دارد.

چهارپایان بزرگ، زنان و کودکان که قادر به عبور از این ایل راه نیستند با بَلَم (نوعی قایق که با مشک ساخته می‌شود و به آن کلک یا سینی نیز گفته می‌شود) از قسمت‌های کم خروش تر رودخانه رد می‌شوند. کوچک‌ترین اشتباهی در این مسیر موجب رم کردن دام‌ها و سقوط آنها از پرتگاه‌های این ایل راه می‌شود.

عکس:پانته آ نیکزاد / مهرعبور از خدا آفرین | عکس عبور از خدا آفرین | عکس عبور از خدا آفرین | عکس عبور از خدا آفرین | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
موزه‌های «دبی» بازگشایی می‌شوند | عکس
موزه‌های «دبی» بازگشایی می‌شوند
به توجه به اظهارات مسئولان فرهنگ و هنر «‌دبی»،‌روند بازگشایی موزه‌های این کشور به صورت تدریجی و از یکم «ژوئن»‌ آغاز می‌شود. فاز نخست بازگشایی ...
دیدن ادامه ››

به توجه به اظهارات مسئولان فرهنگ و هنر «‌دبی»،‌روند بازگشایی موزه‌های این کشور به صورت تدریجی و از یکم «ژوئن»‌ آغاز می‌شود.

فاز نخست بازگشایی موزه‌های «دبی» شامل موزه‌های «الشندغه» و «اتحاد» خواهد شد.

هر دوی این موزه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر فعالیت خواهند داشت.  فعالیت موزه «سکه» واقع در خیابان «فهیدی» نیز از یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد ‌از ظهر خواهد بود.

همچون موزه‌های مختلف جهان، اقداماتی برای رعایت بهداشت و امنیت بازدیدکنندگان موزه در نظر گرفته شده است: به این ترتیب فقط ۵۰ درصد از ظرفیت موزه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و افراد زیر ۱۲ سال و بالای ۶۰ سال اجازه ورود به موزه را نخواهند داشت.

برگزاری هر نوع رویداد از جمله هرگونه جشن در داخل موزه ممنوع خواهد بود و گروه‌های بیش از ۵ نفر اجازه ورود نخواهند داشت. به علاوه، فضای موزه‌های به صورت مرتب ضدعفونی خواهد شد و از تمامی بازدیدکنندگان درخواست خواهد شد فاصله ۲ متری خود را با یکدیگر رعایت کنند.

دمای بدن افراد پیش از ورود به موزه اندازه‌گیری می‌شود؛ همچنین تمامی کارکنان موزه و بازدیدکنندگان ملزم به استفاده از ماسک در زمان حضور در موزه خواهند بود.

تمامی اماکن فرهنگی و تاریخی «دبی» از اواسط مارس به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد | عکس
یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد
کشور یونان فهرستی شامل ۲۹ کشور منتشر کرد که گردشگران آنها می‌توانند برای سفر به این کشور اقدام کنند. به گزارش  رویترز، با از سرگیری تدریجی فعالیت‌های گردشگری در برخی کشورها، ...
دیدن ادامه ››

کشور یونان فهرستی شامل ۲۹ کشور منتشر کرد که گردشگران آنها می‌توانند برای سفر به این کشور اقدام کنند.

به گزارش  رویترز، با از سرگیری تدریجی فعالیت‌های گردشگری در برخی کشورها، یونان نیز فهرستی از ۲۹ کشور منتشر کرد که گردشگران آن‌ها می‌توانند از تاریخ ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) به این کشور سفر کنند. 

آلمان، اتریش، دانمارک، نروژ، سوئیس،ژاپن، چین، کرواسی، نیوزلند، استونی، مجارستان، کره‌ جنوبی، جمهوری چک و فنلاند از جمله این کشورها هستند که بر اساس اعلام دولت یونان مجاز به ورود به این کشور هستند. 

نکته جالب ممنوعیت ورود گردشگران بریتانیایی و اسپانیایی به یونان تا اطلاع ثانوی است. اسپانیا و انگلیس از جمله کشورهایی هستند که بیشترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در چند مدت اخیر به ثبت رسانده‌اند. 

نامی از کشور ایران نیز در میان ۲۹ کشور واجد شرایط سفر به یونان دیده نمی‌شود. 

یونان با اتخاذ به موقع تدابیر قرنطینه‌ای تنها ۳ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا را به ثبت رسانده که عددی کم نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. سال گذشته ۳۳ میلیون گردشگر به یونان سفر کردند و درآمد ۱۹ میلیارد یورویی را برای این کشور به ارمغان آوردند.

منبع: ایسنا

میم سردلی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
طبیعت بهاری دشت مغان
شهرستان «گرمی» با طبیعتی بکر و چشم‌نواز و آثار متعدد تاریخی از جمله مناطق گردشگری کمتر شناخته شده استان اردبیل است.بخش زیادی از مناطق شهرستان گرمی به ویژه در بخش مرزی موران را ...
دیدن ادامه ››

شهرستان «گرمی» با طبیعتی بکر و چشم‌نواز و آثار متعدد تاریخی از جمله مناطق گردشگری کمتر شناخته شده استان اردبیل است.
بخش زیادی از مناطق شهرستان گرمی به ویژه در بخش مرزی موران را طبیعت سرسبزی تشکیل می‌دهد که به سرزمینی دو بهار معروف است. منطقه‌ای که در فروردین، اردیبهشت و شهریور ماه دشت‌هایش مملو از گل‌های بهاری و رنگارنگ می‌شود.
بخش مرزی و زیبای موران در شهرستان گرمی با ۶۳ روستا سرسبزترین نوار مرزی شمال غرب کشور محسوب می‌شود.

عکس: محمد دشتی / مهرطبیعت بهاری دشت مغان | عکس طبیعت بهاری دشت مغان | عکس طبیعت بهاری دشت مغان | عکس طبیعت بهاری دشت مغان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
گنبد سلطانیه

آدرس: استان زنجان، شهر سلطانیه، میدان علامه حلی، بلوار علامه حلی، خیابان گنبد
مسیردسترسی: اتوبان تهران- زنجان بعد از ابهر، خروجی شهر سلطانیه. بلافاصله بعد از خروج از اتوبان، گنبد فیروزه ای رنگ سلطانیه از... گنبد سلطانیه

آدرس: استان زنجان، شهر سلطانیه، میدان علامه حلی، بلوار علامه حلی، خیابان گنبد
مسیردسترسی: اتوبان تهران- زنجان بعد از ابهر، خروجی شهر سلطانیه. بلافاصله بعد از خروج از اتوبان، گنبد فیروزه ای رنگ سلطانیه از...
گنبد سلطانیه

آدرس: استان زنجان، شهر سلطانیه، میدان علامه حلی، بلوار علامه حلی، خیابان گنبد
مسیردسترسی: اتوبان تهران- زنجان بعد از ابهر، خروجی شهر سلطانیه. بلافاصله بعد از خروج از اتوبان، گنبد فیروزه ای رنگ سلطانیه از دور دست به چشم می خورد.
از مرکز تهران تا محل گنبد با خودرو سواری حدود 300 کیلومتر مسیر است که تقریبا بدون توقف سه ساعت و پانزده دقیقه زمان لازم دارد.
هزینه ورودی: 3000 تومان
تلفن تماس:
02435823205
02435823277
بازدید همه روزه به جز ایام سوگواری

این گنبد با ارتفاع 48 متر سومین گنبد مرتفع جهان بعد از گنبد کلیسای سانتاماریا دلفیوره ... دیدن ادامه ›› ایتالیا و مسجد ایاصوفیه استانبول است. بزرگترین گنبد در ایران و آسیا محسوب می شود. در بیشتر متون به عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان از آن یاد می شود که صحیح نیست. بلکه ظاهرا دومین گنبد بزرگ آجری جهان است. اما اولین گنبد در جهان است که به صورت دو پوسته ساخته شده. این گنبد با وزن حدود 1600 تن بیش از 700 سال است که پابرجاست.
این بنا به دستور سلطان محمد خدابنده یا الجایتو از ایلخانان مغول ساخته شد تا به عنوان آرامگاه خودش مورد استفاده قرار گیرد. هر چند محل دفن او به درستی مشخص نیست. این بنا در سه طبقه ساخته شده و در آن قسمت های تربت خانه و سردابه دیده می شود. در ساخت تربت خانه از خاک نجف و کربلا استفاده شده. این بنا با ارتفاع 48 متر در مدت 10 سال (703 تا 713 قمری) ساخته شده و در ساخت آن 3000 نفر مشارکت داشته اند.
- این بنا در سال 1384 به عنوان هفتمین اثر ایرانی به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است
- در میان بنا های باستانی ایران، منحصرا در این بنا از رنگ قرمز (اخرایی) در گچبری های استفاده شده است.
- نکته مهم نقش عدد هشت در ساخت این بناست. گنبد 48 متری سلطانیه دارای هشت ایوان بر روی نقشه ای هشت ضلعی با هشت مناره و در ابتدای قرن هشتم و توسط هشتمین ایلخان مغول ساخته شده است.
- خوشبختانه راهنما در محل حضور دارد که در صورت درخواست توضیحات کافی ارائه می دهد. همچنین بروشور مجموعه از محل بلیط فروشی قابل تهیه است.


- جاذبه های گردشگری اطراف
خانقاه چپلی اوغلو (منسوب به نوه مولانا) ضلع جنوبی مجموعه گنبد سلطانیه
مقبره ملا حسن کاشی 2 کیلومتر
معبد اژدها به عنوان تنها معبد بودایی در ایران 17 کیلومتر
آرامگاه قیدار نبی در شهر قیدار 42 کیلومتر

- همچنین با ادامه مسیری 100 کیلومتری (حدود یک ساعت و چهل وپنج دقیقه) و بعد از عبور از شهر قیدار می توانید از غار زیبای کتله خور هم بازدید کنید. در یک برنامه یک روزه و فشرده میتوان از گنبد سلطانیه، آرامگاه قیدار نبی و غار کتله خور بازدید کرد.

خیلی دلم سفر میخواد ولی همش فکر میکنم این تعطیلی پیش رو همه جا خیلی شلوغ بشه :(
پیشنهاد میکنم دوستانی که گنبد سلطانیه میرن، حتمن معبد اژدها یا به قول محلیا "داش کسن" رو هم ببینید، فوق العاده زیبا و سحر انگیزه ، این معبد بدستور خواهر سلطان محمد خدابنده ساخته شده، جاده ش هم بتازگی آسفالت شده و خیلی راحته مسیر دسترسیش از گنبد.
البته در متن یه ایرادی هست که اون معبد، معبد بوداییها ذکر شده که اینطور نبوده و مربوط به مذهب شمنیسمه که مذهب ایلخانان اون دوره بوده. نمادهاش هم هست که اسپویل نمیکنم 😊😊 به اندازه خود گنبد سلطانیه اون معبد و اون نمادهای شمنیسمی زیبا و بینظیرند.
سیدمهدی
پیشنهاد میکنم دوستانی که گنبد سلطانیه میرن، حتمن معبد اژدها یا به قول محلیا "داش کسن" رو هم ببینید، فوق العاده زیبا و سحر انگیزه ، این معبد بدستور خواهر سلطان محمد خدابنده ساخته شده، ...
ممنون از توضیحات
البته من در سفرم معبد اژدها نرفتم. اما در خصوص این معبد از بروشور اداره میراث فرهنگی زنجان استفاده کردم که در محل گنبد سلطانیه توزیع می شود در این بروشور ذکر شده که این معبد بودایی است و دلیل آن هم ناگذاری روستای ویر در نزدیکی این معبد است. چرا که زیارتگاه های بودایی در هند و تبت ویهار یا ویهارا خوانده می شوند.
البته این بروشور ها هم خالی از اشتباه نیستند.
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ﺗﻘﺎﺭﻥ ﺟﺎﻟﺒﯽ ﺍﺳﺖ؛ ﻧﺎﺻﺮﺍﻟﺪﯾﻦ ﺷﺎﻩِ ﻣﺎ ﻭ ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣیﺟﯽِ ﮊﺍﭘﻦ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﺭﻓﺘﻨﺪ؛ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼِ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﺻﻨﻌﺘﯽ. 

ﻗﺮﺍﺭ ﺑﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﺳﻔﺮ، ﻧﮕﺮﺷﯽ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻣﺎﻣﺪﺍﺭﺍﻥ ﺩﻭ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪﻭﺟﻮﺩ ﺑﯿﺎﻭﺭﺩ. ﻣِﯽﺟﯽ ﺍﺯ ﺳﻔﺮ ﮐﻪ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ، ﺳﻪ ﻫﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﺳﻪ ﻣﺎ...
ﺗﻘﺎﺭﻥ ﺟﺎﻟﺒﯽ ﺍﺳﺖ؛ ﻧﺎﺻﺮﺍﻟﺪﯾﻦ ﺷﺎﻩِ ﻣﺎ ﻭ ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣیﺟﯽِ ﮊﺍﭘﻦ ﺩﺭ ﯾﮏ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﺭﻓﺘﻨﺪ؛ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼِ ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ﻭ ﺻﻨﻌﺘﯽ.

ﻗﺮﺍﺭ ﺑﻮﺩ ﺍﯾﻦ ﺳﻔﺮ، ﻧﮕﺮﺷﯽ ﺗﺎﺯﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻣﺎﻣﺪﺍﺭﺍﻥ ﺩﻭ ﮐﺸﻮﺭ ﺑﻪﻭﺟﻮﺩ ﺑﯿﺎﻭﺭﺩ. ﻣِﯽﺟﯽ ﺍﺯ ﺳﻔﺮ ﮐﻪ ﺑﺎﺯﮔﺸﺖ، ﺳﻪ ﻫﯿﺎﺕ ﺑﺎ ﺳﻪ ﻣﺎﻣﻮﺭﯾﺖ ﻭﯾﮋﻩ ﺑﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩ . ﯾﮏ ﮔﺮﻭﻩ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﻨﮑﺎﺵ ﺩﺭ ﻧﻈﺎﻡ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻭ ﭘﺮﻭﺭﺵ ﭼﻨﺪ ﮐﺸﻮﺭ ﻣﺜﻞ ﺑﻠﮋﯾﮏ ﻫﻠﻨﺪ، ﺁﻟﻤﺎﻥ، ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺷﺪ.

ﮔﺮﻭﻩ ﺩﻭﻡ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﯽ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ﻭ ﻧﺤﻮﮤ ﺍﺟﺮﺍﯾﯽ ﺷﺪﻥ ﺁﻥ ﺷﺪ ﻭ ﮔﺮﻭﻩ ﺳﻮﻡ ﻫﻢ ﻣﺎﻣﻮﺭﯾﺖ ﯾﺎﻓﺖ ﺗﺎ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺟﺪﯾﺪﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﻣﺘﺪﺍﻭﻝ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺭﺍ ﻓﺮﺍ ﮔﯿﺮﻧﺪ. ﺑﻪﻫﺮ ﺳﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻣﺎﻣﻮﺭﯾﺖ ﻭﯾﮋﻩ ‏«ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻧﻈﺎﻡ ﺣﮑﻮﻣﺘﺪﺍﺭﯼ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎ ‏» ﻧﯿﺰ ﻣﺤﻮﻝ ﺷﺪ.

ﺍﻣﺎ ﺭﻫﺎﻭﺭﺩ ﻧﺎﺻﺮﺍﻟﺪﯾﻦﺷﺎﻩ ﺍﺯ ﺳﻔﺮ ﺑﻪ ﺍﺭﻭﭘﺎ، ﺳﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﻋﺠﯿﺐ ﺑﻮﺩ. ﺍﻭ ﺳﺎﻟﻦ ﻧﻤﺎﯾﺶ ‏«ﺁﻟﺒﺮﺕ ﻫﺎﻝ ‏» ﺭﺍ ﺩﺭ ﻟﻨﺪﻥ ﺩﯾﺪ ﻭ ﺩﺳﺘﻮ ﺩﺍﺩ ﺗﺎ ﺑﺎ ﺍﻟﮕﻮﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺍﺯ ﺁﻥ، ‏« ﺗﮑﯿﻪ ﺩﻭﻟﺖ ... دیدن ادامه ›› ‏» ﺭﺍ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺍﺣﺪﺍﺙ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺁﻥ ﮔﺮﻭﻩﻫﺎﯼ ﺗﻌﺰﯾﻪ ﻫﻨﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪﻧﻤﺎﯾﺶ ﺑﮕﺬﺍﺭﻧﺪ

ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺩﻭﻣﺶ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻪﺭﺳﻢ ﺭﻗﺼﻨﺪﻩﻫﺎﯼ ﺍﺭﻭﭘﺎﯾﯽ، ﺯﻧﺎﻥ ﺣﺮﻣﺴﺮﺍ، ﺩﺍﻣﻦﻫﺎﯼ ﭼﯿﻦﺩﺍﺭ ﺑﭙﻮﺷﻨﺪ. ﻭ ﺳﻮﻣﯿﻦ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ‏«ﺳﺮﺳﺮﻩ‏» ﻭﺍﺭﺩ ﮐﺸﻮﺭ ﮐﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺍﻭ ﺍﺯ ﺑﺎﻻ ﺑﻪ ﺁﻏﻮﺵ ﺯﻧﺎﻥ ﺣﺮﻣﺴﺮﺍ ﺑﯿﻔﺘﺪ

ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭ ﻣِیﺟﯽ ﺑﺎ ﺗﮑﯿﻪ ﺑﺮ ﮔﺰﺍﺭﺵﻫﺎﯼ ﺳﻪﻫﯿﺎﺕ، ﺩﺭ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﻗﺪﻡ ﮊﺍﭘﻦ ﺭﺍ ﺑﻪﻫﺸﺖ ﻗﺴﻤ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﮐﺮﺩ، ﺩﺭ ﻫﺮ ﻗﺴﻤﺖ ۲۰۰ﻣﺪﺭﺳﻪ، ۳۰ﺩﺑﯿﺮﺳﺘﺎﻥ ﻭ ﯾﮏ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺗﺎﺳﯿﺲ ﮐﺮﺩ ﻭ ﻋﺠﯿﺐ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺭ ﻫﻤﺎﻥﺳﺎﻝﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺣﺴﻦ ﺭﺷﺪﯾﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺎﺳﯿﺲ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺑﻪ ﻓﻼﮐﺖ ﻭ ﺑﯿﭽﺎﺭﮔﯽ ﺩﭼﺎﺭ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭ ﻣﺪﺍﺭﺳﺶ ﺭﺍ ﺗﺨﺮﯾﺐ ﻣﯽﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺗﺮﺱ، ﺍﺯ ﺷﻬﺮ ﺑﻪﺷﻬﺮ ﺩﯾﮕﺮ ﭘﻨﺎﻩ ﻣﯽﺑﺮﺩ ﻭ ﻧﻬﺎﯾﺘﺎ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﺗﻌﻘﯿﺐ ﻭ ﮔﺮﯾﺰﻫﺎ ﻣﻮﻓﻖ ﺷﺪ ۱۵ﻣﺪﺭﺳﻪ ﺑﺴﺎﺯﺩ .
کانال دیپلماسی
با این تاریخ درخشان توقعمون از این مملکت زیاده :)
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
قصه چنارهای تهران
با گسترش و رشد تهران خیلی از آثار گذشته این شهر یا از بین رفته‌اند و یا به کلی تغییر کرده‌‌اند، اما یکی از شاخص‌هایی که بتوان آن را بخشی از هویت تهران نامید درختان «چنار» ...
دیدن اطلاعات ››

با گسترش و رشد تهران خیلی از آثار گذشته این شهر یا از بین رفته‌اند و یا به کلی تغییر کرده‌‌اند، اما یکی از شاخص‌هایی که بتوان آن را بخشی از هویت تهران نامید درختان «چنار» در سطح شهر هستند. این درختان سالیان زیادی است که در این شهر رشد کرده‌اند و زیبایی دو چندانی به آن بخشیده‌اند.

سید حامد حسینیان، زهره مقدم، رویا کاظمی، بهزاد هندی و محمد لهاک این را دوست دارند
حیف و صد حیف که سرهای بریده این چنارها رو بی جرم و بی جنایتشون در خیابونهای مختلف به خصوص ولی عصر می بینیم.
فیلم مستند «چنارستان» به کارگردانی هادی آفریده هم درمورد آثار و چنارهای خیابون ولی عصر هست و خیلی جالبه.
درخت چنار بومی تهران است. اما متاسفانه به دلیل کاهش سطح آب های زیر زمینی، حفر مترو و ساخت و ساز ها بسیاری از آنها خشک شده اند.
۱۰ خرداد
بهزاد هندی
درخت چنار بومی تهران است. اما متاسفانه به دلیل کاهش سطح آب های زیر زمینی، حفر مترو و ساخت و ساز ها بسیاری از آنها خشک شده اند.
و البته بالاتر از همه اینها اونچه که در این مملکت رایجه: بلد نبودن مدیریت
۱۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ورود تورهای گردشگری به لرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است | عکس
به منظور پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت مردم؛
ورود تورهای گردشگری به لرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است
به گزارش خبرگزاری مهر، سید امین قاسمی امروز چهارشنبه در سخنانی گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا، تمامی تورهای گردشگری از زمان اپیدمی شیوع ویروس کرونا در ...
دیدن ادامه ››

به گزارش خبرگزاری مهر، سید امین قاسمی امروز چهارشنبه در سخنانی گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا، تمامی تورهای گردشگری از زمان اپیدمی شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون تعطیل هستند.

وی با اشاره به تعطیلات پایان ماه مبارک رمضان و احتمال ورود تورهای گردشگری به استان تصریح کرد: از ورود همه تورهای گردشگری بومی و غیر بومی به استان ممانعت به عمل خواهد آمد و این پیشگیری تا زمان از سرگیری فعالیت دفاتر مسافرتی- گردشگری و ابلاغ مجدد از سوی ستاد استانی مبارزه با کرونا ادامه خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه وضعیت بعضی از شهرهای استان از سوی ستاد مدیریت بیماری کرونا به صورت وضعیت قرمز اعلام شده‌اند، تاکید کرد: با هدف حفظ سلامتی مردم، تا اطلاع ثانوی ورود به همه مناطق گردشگری استان لرستان ممنوع است.

قاسمی ضمن تاکید بر ضرورت همکاری شهروندان در به حداقل رساندن مسافرت‌های غیرضروری اظهار داشت: هر شهروند بومی یا غیر بومی به هر نحوی به محدوده مناطق جاذبه‌های گردشگری ورود پیدا کنند با برخورد قانونی پلیس مواجه خواهد شد و باید آگاه باشند که این ممانعت به منظور حفظ سلامتی آنان اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: در این خصوص استثنایی وجود ندارد لذا برپایی هر گونه چادر و کمپ در حوالی مناطق گردشگری توسط هر ارگان، اشخاص بومی، محلی و یا گروه‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در شرایط کنونی کشور مقابله با ویروس کرونا بیش از هر چیزی برای همه سازمان‌ها اهمیت دارد و به یاری خداوند پس از غلبه بر این ویروس منحوس، همچنان بهشت لرستان با آغوش باز پذیرای گردشگران عزیز خواهد بود.

منبع: مهر

نیلوفر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
قحطی و بیماری‌های مرگبار در دوران قاجار
حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال پیش در دوران قاجار بیماری‌ها و قحطی‌های فاجعه‌باری رخ داد که شاید کمتر در تاریخ به آنها پرداخته شده است. در این ویدیو تلاش کرده‌ایم تا با استفاده از ...
دیدن اطلاعات ››
حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال پیش در دوران قاجار بیماری‌ها و قحطی‌های فاجعه‌باری رخ داد که شاید کمتر در تاریخ به آنها پرداخته شده است. در این ویدیو تلاش کرده‌ایم تا با استفاده از نوشته‌ها و سفرنامه‌های گوناگون، برخی از آنها را بازگو کنیم.
Samira، زهره مقدم و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
چقدر دردناک بود... :((
۰۶ خرداد
کاش زودتر کرونا هم همینجوری به تاریخ بپیونده
۰۷ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ایرانگردی کرونا در تعطیلات فطر! | عکس
ایرانگردی کرونا در تعطیلات فطر!
قبل از آن که ویروسی به نام کرونا وجود داشته باشد، هر سال تعطیلات عید فطر فرصتی بود برای سفرهای خارجی. حالا که مرزها بسته شده جمعیت مسافران برون مرزی به مسافران داخلی اضافه شده است. اینک نگرانی ...
دیدن ادامه ››

قبل از آن که ویروسی به نام کرونا وجود داشته باشد، هر سال تعطیلات عید فطر فرصتی بود برای سفرهای خارجی. حالا که مرزها بسته شده جمعیت مسافران برون مرزی به مسافران داخلی اضافه شده است. اینک نگرانی ها از این بابت که حجم سفرها به طغیان کرونا در ایران منجر شود، تشدید شده است.

به گزارش ایسنا، مسؤولان گردشگری، برخلاف مسؤولان بهداشت و سلامت، می گویند «توصیه خانه ماندن دیگر جواب نمی‌دهد». هرچند که برخی از مردم، خیلی وقت است سفر رفتن را شروع کرده‌اند؛  از همان تعطیلات نوروز! حالا پیش بینی‌ها بر این است که جمعیت مسافران در تعطیلات فطر بیشتر از نوروز شود، برای همین وزارت گردشگری به استان‌ها اعلام آماده باش داده و خواسته که به مسافران خدمات بدهند. با این وجود تمام نقاط کشور آماده پذیرش مسافر نیست، بعضی استان‌ها همچنان در وضعیت قرمز به سر می برند و بعضی‌ها لب مرز، در آستانه بحران کرونا قرار گرفته‌اند. ازسوی دیگر، آمار مبتلایان جدید به بیماری کووید19 سیر صعودی عجیبی تا حدود 2500 استلا در روز گرفته است.

بر این اساس، سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ که چندی پیش  از مهار ویروس کرونا در برخی نقاط کشور و اعلام وضعیت سفید در ۲۱۸ شهر کشور سخن گفته بود، با راه افتادن موج سفر، نگران گسترش این ویروس در نقاط بیشتری از کشور و افزایش تعداد شهرهای قرمز شده است. او در این چندین روز بارها از مردم خواسته سفر نروند و همچنان در خانه بمانند.

 وزیر بهداشت وضعیت استان خوزستان را نگران کننده دانسته و این احتمال را داده که استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد به دلیل تردد زیاد از خوزستان، ممکن است در خطر شیوع بیشتر این ویروس باشند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان خوزستان هم با توجه به این شرایط اعلام کرده که محدودیت‌های رفت و آمد درون شهری و ممنوعیت هایی در مناطقی مثل اهواز به مناسبت تعطیلات عید فطر مثل تعطیلات نوروز اعمال می شود.

استان لرستان نیز اعلام کرده علاوه بر این که تردد از سمت استان خوزستان را محدود می‌کند، از ورود تورهای مسافرتی به این استان هم خودداری خواهد کرد. استاندار چهارمحال و بختیاری هم تاکید کرده که مراکز خدماتی گردشگری استان در این تعطیلات حق ارائه هیچ‌گونه خدمتی به مسافران را ندارند و شهرداران همه شهرهای استان باید از برپایی چادر مسافرتی در اماکن عمومی و اسکان گردشگران جلوگیری کنند.

او خیلی صریح گفته که چهارمحال و بختیاری این روزها از هیچ مسافر و گردشگری استقبال نمی کند.

گزارش‌های رسمی نشان می دهد که وضعیت کرونا در استان‌های لرستان، مرکزی، خراسان شمالی، کردستان، خوزستان، گیلان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری نگران کننده است و برخی استان ها مثل آذربایجان شرقی نزدیک به وضعیت بحرانی هستند. رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفته که وضعیت این استان با توجه به روند صعودی تعداد مبتلایان، امیدوارکننده نیست.  

مهمترین عوامل شیوع این ویروس در این استان ها، افزایش تردد مردم در سطح شهر، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و حضور در محافل مختلف بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ارزیابی شده است.

وزیر بهداشت از مردم خواسته به استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند به هیچ وجه سفر نکنند.

در این میان مسؤولان استان های شمالی نگران بحرانی‌تر شدن وضعیت هستند. عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس گفته که مسؤولان شمال کشور از تشدید شیوع ویروس کرونا درپی ورود جمعیت گسترده‌ مسافران در تعطیلات عیدفطر نگران هستند و از رئیس‌جمهور خواسته اختیاراتی به استانداران بدهد که بتوانند محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال کنند.

جعفرزاده ایمن آبادی گفته که از ۱۶ شهرستان استان‌های شمالی کشور تنها ۲ شهرستان دارای وضعیت سفید بوده و ۴ شهرستان در حال بررسی است، بنابراین ۷۰ درصد شهرستان‌های شمالی دارای وضعیت سفید نیستند، به همین دلیل سفر به آنها به کام مرگ رفتن است.

فرماندار محمودآباد هم پیش‌بینی کرده در این تعطیلات، شهرهای ساحلی مازندران با موج گسترده مسافرت روبرو شوند، برای همین نسبت به افزایشی شدن شیوع کرونا در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در این شهرستان هشدار داده است.

در شهرهای دیگر که هر سال تعطیلات عید فطر مملو از مسافر می شدند نیز همین نگرانی حاکم است. فرماندار سمیرم ـ شهری که آبشاری پر مسافر دارد ـ اماکن گردشگری این شهرستان را تعطیل کرد و گفت که اعلام وضعیت سفید برای این شهرستان به این معنا نیست که مردم از سایر مناطق بار سفر ببندند و عازم این شهرستان شوند.

در مهدیشهر از توابع استان سمنان که اتفاقا الان فصل سفر به حیات وحش آن است، فرمانداری اعلام کرده وضعیت مهدیشهر قرمز شده، برای همین مسافر نمی پذیرند و به اماکن اقامتی هم اخطار داده شده که اگر به مسافر جا بدهند، حتما پلمب خواهند شد. شهرستان خلخال در استان اردبیل هم وضعیت مشابهی دارد؛ معاون دانشکده علوم پزشکی ورییس مرکز بهداشت خلخال اعلام کرده که مراکز اقامتی و هتل‌های این شهرستان برای این تعطیلات، مسافر نمی پذیرند.

در همدان که تعطیلات نوروز چالشی سختی بین مسافران و مدیران استانی در گرفت، رییس شورای شهر گفته که شهرداری و نیروی انتظامی در تعطیلات عید قطر مانع چادر زدن در پارک ها خواهند شد. کامران گردان، رییس شورای شهر همدان هم گفته: ترجیح می‌دهیم تصمیمات درباره کرونا استانی باشد اما متأسفانه تمام تصمیمات کشوری است و نمی‌توانیم همه مواردی که مد نظرمان است را انجام دهیم. از طرف دیگر جلوگیری از ورود مسافران به همدان نیاز به مصوبه دارد و با توجه به اینکه مصوبه قبلی رفع شده است، ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد.

با وجود این نگرانی‌ها و هشدارها، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی سفر برای هدایت و کنترل امن مسافران در شرایطی که وزارت بهداشت اعلام کرده، هیچ برنامه عملیاتی تا به حال ارائه نکرده است. فقط وزیر این وزارتخانه به تاسیسات گردشگری در مناطق سفید اعلام آماده باش داد و خواست که مطابق پروتکل‌های بهداشتی به مسافران خدمات بدهند. ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر هم عصر چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) درحالی که گزارش های پلیس راهور، ترافیک سنگین در محورهای شمالی کشور را گزارش می‌داد، در اطلاعیه ای از مردم خواست هنگام سفر پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و از تاسیسات مورد تایید مثل هتل، آژانس مسافرتی، رستوران های دارای مجوز استفاده کنند و دستگاه ها و نهادهای خدمات رسان هم تمهیدات را در ارائه خدمات ایمن و استاندارد فراهم کنند.

هرچند متولیان گردشگری به حسب مسؤولیت نمی خواهند مانع سفر مردم شوند و ترجیح داده اند از این مجال، برای حمایت از تاسیسات گردشگری که پس از سه ماه تعطیلی و زیان صد درصد، استفاده کنند و برای همین از مردم خواسته اند دست کم به شهرهایی با وضعیت سفید سفر کنند و توصیه کرده اند در هتل بخواببند و برپایی چادر مسافرتی و اقامت در خانه های اجاره ای را ممنوع کرده‌اند، اما کیانوش جهانپور ـ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته که اعلام  وضعیت سفید در شهرها، به معنی عادی بودن شرایط نیست. حتی مشاغلی که بازگشایی می‌شوند هم پروتکل دارند. بازگشایی مشاغل و صنف‌ها با پروتکل، به معنی وجود محدودیت است و این‌که همچنان در وضعیت عادی قرار نداریم.

او اضافه کرده که «وضعیت سفید» از نظر شیوع کرونا حداکثر ۵ روز اعتبار دارد و ظرف ۵ روز اسامی آن شهرها بازنگری می‌شوند و ممکن است وضعیت شهرها از سفید به زرد یا قرمز تغییر پیدا کند.

وزارت بهداشت معتقد است زمان رفتن به سفرهای تفریحی هنوز فرا نرسیده است اما از آن طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستور بازگشایی سایت های طبیعت گردی و کمپ های روباز را صادر کرده است. مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در همین راستا گفته که طبیعت گردی یکی از عوامل احتمال ابتلا به ویروس کرونا در این استان بوده است.

فیض الله برزگر به مردمی اشاره کرده که در این فصل به انگیزه چیدن گیاهان دارویی به طبیعت روی آورده اند و در این باره گفته است: برخی از افراد تصور می کنند که در فضای آزاد ویروس کرونا وجود ندارد و یا در فضای آزاد راحت تر از بین می رود اما این تصور، اشتباه است.

استان‌ها برای اعمال محدودیت و یا ممنوعیت ورود مسافر مخیر نیستند و این تصمیم باید در رأس دولت گرفته شود. ستاد ملی مبارزه با کرونا هم که در این رابطه حد و مرزها را تعیین می کند، تا حالا هیچ محدودیتی در ارتباط با سفر در تعطیلات عید فطر معین نکرده است. با وجود تشکیل جلسه های ستاد خدمات سفر در بیشتر استان ها، سیاست گذاری مشخصی برای مواجهه درست با مسافر ترسیم نشده است. در بیرون شهرها به ویژه مناطق توریستی در شمال کشور نیز هیچ طرح غربالگری و یا کنترل مسافران همانند تعطیلات نوروز، اجرا نمی شود و نحوه درست نظارت بر اجرای پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در مراکز پر ازدحام مخصوصا سواحل، فروشگاه ها و مجتمع های بین راهی، جایگاه های سوخت و رستوران ها نیز جای سوال دارد.

هرچند که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته باشد: از هفته گذشته نظارت‌ها و بازدیدهای میدانی در سطح استان‌ها و کشور شروع شده است و مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری به شکل مرتب کنترل می‌شوند، وزارت بهداشت نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده، به‌طوری‌که ابلاغیه‌ای را به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال کرده و تمام بازرسان و کارشناسان بهداشت محیط و حرفه‌ای خود را برای این نظارت بسیج کرده است.

به هر روی، به حرکت در آمدن مسافران بعد از سه ماه محدودیت و قرنطینه در تعطیلات عید فطر قابل گمانه زنی بوده است، همانطور که بسیاری از مسؤولان گردشگری این پیش بینی را کرده بودند. اما اینکه از تجربه سفرها در تعطیلات نوروز استفاده نشود و برنامه منسجمی مطابق آسیب شناسی از قبل صورت گرفته، برای کنترل و هدایت مسافران به نقاط امن و یا اصطلاحا «سفید» تنظیم و اجرا نشود و تنها چند روز مانده به آغاز تعطیلات، با ابلاغ یک دستورالعمل کلی به تاسیسات گردشگری در مناطق «سفید» اعلام آماده باش داده شود و یا اطلاعیه ای کلی مشابه سایر مواقع بحرانی در دقیقه ۹۰ صادر شود، یا از این حجم سفر و طغیان کرونا فقط ابراز نگرانی شود و مردم را همچنان دعوت به خانه نشینی کنند، بدون آن که شرایط اوقات فراغت آن ها در این مدت فراهم شده باشد، همگی جای بحث دارد.

#خونه_بمونیم

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
موزه‌های ایالات‌ متحده بازگشایی می‌شوند | عکس
موزه‌های ایالات‌ متحده بازگشایی می‌شوند
همچنان که موزه‌های سراسر ایالات‌متحده برای بازگشایی برنامه‌ریزی می‌کنند، موزه‌ هنرهای زیبا «هیوستون»‌ به عنوان نخستین موزه‌ بزرگ ایالات متحده با ...
دیدن ادامه ››

همچنان که موزه‌های سراسر ایالات‌متحده برای بازگشایی برنامه‌ریزی می‌کنند، موزه‌ هنرهای زیبا «هیوستون»‌ به عنوان نخستین موزه‌ بزرگ ایالات متحده با در نظر گرفتن پروتوکل‌های بهداشتی و امنیتی آغاز به کار می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت‌نت نیوز، همچنان که قوانین قرنطینه در بسیاری از ایالات‌های ایالات‌متحده کاهش ‌پیدا می‌کند، موزه‌های واقع در این ایالات‌ نیز برنامه‌ها و زمان‌بندی‌هایی برای بازگشایی اعلام کرده‌اند. برای مثال موزه هنر سن آنتونیو در تاریخ بیست و هشتم مارس، موزه هنر بوکا ریتون در سوم ژوئن، موزه هنر ویچیتا در بیست و سوم ژوئن و موزه هنر کلیولند در سی‌ام ژوئن بازگشایی خواهند شد.

درهای موزه کودک هیوستون نیز از اول ژوئن و با محدودیت پذیرش فقط ۵۶۰ نفر در هر روز، دوباره باز خواهد شد. بازدید روزانه از این موزه در شرایط عادی به ۵ هزار الی ۶ هزار نفر می‌رسید.

با آغاز فعالیت مجدد موزه هنرهای زیبا «هیوستون» از امروز، استفاده از ماسک برای بازدیدکنندگان الزامی و به همراه داشتن غذا،‌نوشیدنی و یا کیف‌های بزرگ ممنوع خواهد بود.

همچنین دمای بدن بازدیدکنندگان پیش از ورود به موزه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی خواهد بود و فقط از ۲۵ درصد از ظرفیت  اتاق‌های مختلف این موزه استفاده خواهد شد.

مسوولان این موزه به بازدیدکنندگان توصیه کرده‌اند بلیت‌های خود را به صورت اینترنتی خریداری کنند.

«گرگ ابوت»‌، فرماندار تگزاس اواخر ماه آوریل  اعلام کرد،  موزه‌ها و سایر مراکز فرهنگی این ایالت اجازه دارند از یکم ماه «می»‌ فعالیت خود را از سر بگیرند، با این حال در زمان انتشار  این خبر موسسات و موزه‌های این ایالت ترجیح داده‌اند به دلیل خطر ویروس «کرونا» همچنان تعطیل باقی بمانند.

مسوولان موزه هنرهای زیبا «هیوستون» به دلیل عدم آمادگی کافی در کنار سایر موزه‌های این ایالت از بازگشایی این موزه در یکم ماه «می» خودداری کردند.

منبع: ایسنا

امیر مسعود این را خواند
میم سردلی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
بَلَم داران بازفت
ایل راه‌های عشایری استان چهارمحال و بختیاری نه تنها از ارتفاعات صعب‌العبور و پرمخاطره گذر می‌کند بلکه با چالش عبور از رودخانه‌های خروشان نیز همراه هست. طبق سنت دیرینه عشایر ...
دیدن ادامه ››

ایل راه‌های عشایری استان چهارمحال و بختیاری نه تنها از ارتفاعات صعب‌العبور و پرمخاطره گذر می‌کند بلکه با چالش عبور از رودخانه‌های خروشان نیز همراه هست. طبق سنت دیرینه عشایر بختیاری، عبور از رودخانه با بَلَم (یا به گفته اهالی گزستان «سینی») انجام می‌شود. بلم از چندین مشک باد شده که با طناب و چوب‌هایی بهم متصل شده، ساخته می‌شود. یک نفر نیز مسئول هدایت آن است که با پا زدن در آب، بر جریان رودخانه غلبه می‌کند. در محدوده روستای گزستان بازفت، که عرض رودخانه بیشتر و جریان آب آرام تر است، بلم داری به یک شغل و منبع درآمد برای روستائیان تبدیل‌شده است. بلم داران، بار و بنه، زنان، کودکان، سالخوردگان ایل و چهارپایان بزرگ را که قادر به عبور از ایل راه صعب العبور خداآفرین نیستند، از عرض رودخانه عبور می‌دهند.

عکس:پانته آ نیکزاد چالش تری / مهر

#خونه_بمونیمبَلَم داران بازفت | عکس بَلَم داران بازفت | عکس بَلَم داران بازفت | عکس بَلَم داران بازفت | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
هنرهای خیابانی با الهام از کرونا
هنرمندان خیابانی در سرتاسر جهان سعیمی‌کنندتا بحران شیوعکرونارا درپروژه‌هایخلاقانه خود به تصویر بکشند. نقاشی‌هایدیواری، نقاشی رویشن‌هایساحل،مجسمه‌هاییکهماسک‌هابر ...
دیدن ادامه ››

هنرمندان خیابانی در سرتاسر جهان سعیمی‌کنندتا بحران شیوعکرونارا درپروژه‌هایخلاقانه خود به تصویر بکشند.

نقاشی‌هایدیواری، نقاشی رویشن‌هایساحل،مجسمه‌هاییکهماسک‌هابر روی آنگذاشتهشده‌اند، استادان هنرهای خیابانی حتی در زمان شیوعکرونانیز به خلق آثار زیبای خود ادامهمی‌دهند. در ادامه تصاویری از شهرهای مختلف جهان را مشاهده می‌کنید.

منبع:sputnik

#خونه_بمونیم هنرهای خیابانی با الهام از کرونا | بخارست، رومانی  هنرهای خیابانی با الهام از کرونا | بریستول، انگلستان  هنرهای خیابانی با الهام از کرونا | بنکسی، انگلستان  هنرهای خیابانی با الهام از کرونا | کالی، کلمبیا ... دیدن همه عکس‌ها ››
امیر مسعود و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
رستوران‌ها در کرونا
با شروع پاندمیک کرونا در سراسر جهان روش‌های زندگی و معاشرت و ... دچار تحولات بسیاری شده است. مهم‌ترین آنها فاصله‌گذاری اجتماعی است. رستوران‌ها در نقاطی از جهان که باز هستند ...
دیدن ادامه ››

با شروع پاندمیک کرونا در سراسر جهان روش‌های زندگی و معاشرت و ... دچار تحولات بسیاری شده است. مهم‌ترین آنها فاصله‌گذاری اجتماعی است. رستوران‌ها در نقاطی از جهان که باز هستند و خدمات ارائه می‌دهند هم سعی کرده‌اند خود را با شرایط جدید منطبق کنند در ادامه تصاویری از این رستوران‌ها در نقاط مختلف جهان مشاهده می‌کنید.

عکس: رویترزرستوران‌ها در کرونا | بانکوک رستوران‌ها در کرونا | آمستردام رستوران‌ها در کرونا | رانساتر، سوئد رستوران‌ها در کرونا | توکیو ... دیدن همه عکس‌ها ››
امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
هتل‌های ترکیه آماده پذیرش گردشگران می‎شوند | عکس
هتل‌های ترکیه آماده پذیرش گردشگران می‎شوند
با آغاز روند کاهش محدودیت‌های قرنطینه در ترکیه، هتل‌های شهر «آنتالیا» این کشور آماده پذیرش گردشگران می‎شوند. به گزارش دیلی صباح، ترکیه روند کاهش تدریجی محدودیت‌های ...
دیدن ادامه ››

با آغاز روند کاهش محدودیت‌های قرنطینه در ترکیه، هتل‌های شهر «آنتالیا» این کشور آماده پذیرش گردشگران می‎شوند.

به گزارش دیلی صباح، ترکیه روند کاهش تدریجی محدودیت‌های قرنطینه که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ترکیه وضع شده بود را آغاز کرده است. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته از برنامه کاهش محدودیت‌ها رونمایی کرده بود.

به این ترتیب، مراکز خرید، سالن‌های زیبایی و کارخانه‌های اتوموبیل‌سازی سراسر ترکیه فعالیت خود را از روز دوشنبه پس از دوماه توقف آغاز کردند.

«محمد نوری ارسوی» وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز بیان کرد انتظار می‎‌رود فصل گردشگری ترکیه از عید فطر آغاز شود.

به گفته‌ی «ارسوی»، از هفته گذشته اطلاعیه‌ای برای رعایت نکات بهداشتی از جمله لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به هتل‌های ترکیه ابلاغ شده است.

پس از دریافت این ابلاغیه، هتل‌های ترکیه روند آمادسازی و طراحی بخش‌های مختلف هتل برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را آغاز کردند.

هتل‌ها به دوربین‌های حرارتی در ورودی‌ها مجهز خواهند شد تا از دمای بدن کارکنان و مسافران اطمینان حاصل شود.

از این پس هنگام صرف وعده‌های غذایی فقط کارکنان غذا را برای مسافران سرو خواهند کرد و دسر، میوه و سالاد نیز در ظروف یک بار مصرف ارائه خواهد شد.

کلیدهای کارتی اتاق‌ها به وسیله نور فرابنفش ضدعفونی خواهد شد و در لابی‌ها خودکارهای یکبار مصرف استفاده خواهد شد.

اتاق‌ها پس از تسویه و خروج مسافران تا بیست و چهار ساعت بعد تحویل داده نمی‌شوند و در هر نوبت فقط یک نفر امکان استفاده از آسانسورها را خواهد داشت، البته این قانون شامل اعضای یک خانواده نمی‌شود.

شیوع ویروس کرونا حوزه‌های بسیاری را از جمله گردشگری با خسارات شدید مواجه کرده است.

گردشگری بخش مهمی از اقتصاد ترکیه محسوب می‌شود. مسوولان گردشگری ترکیه انتظار داشتند در سال جاری شاهد ورود  ۵۸ میلیون بازدیدکننده باشند.

وزیر گردشگری ترکیه اخیرا اعلام کرد اگر شیوع ویروس کرونا تحت کنترل دربیاید، می‌توان در سال ۲۰۲۱ انتظار ورود ۶۳ میلیون گردشگر به ترکیه را داشت.

شمار گردشگران خارجی در ترکیه در سه ماهه اول سال به ۴.۲۴ میلیون نفر گزارش شده که این آمار نسبت به سال گذشته با ۲۲.۱ درصد کاهش روبه رو بوده است.

ترکیه همچنین با کاهش  ۱۱.۴ درصدی درآمد حاصل از گردشگری در فاصله ژانویه تا فوریه مواجه شده است.

در سال ۲۰۱۹، بیش از ۴۵ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر کردند که این آمار در سال ۲۰۱۸، ۳۹.۵ میلیون نفر گزارش شده بود.

منبع: ایسنا

سارا صادقیان و امیر مسعود این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
محدودیت‌های مسافرتی در دنیا همچنان باقی است | عکس
محدودیت‌های مسافرتی در دنیا همچنان باقی است
با توجه به جدیدترین گزارش «سازمان جهانی گردشگری» محدودیت‌های مسافرتی در ۱۰۰ درصد از کشورها همچنان باقی است و ۷۲ درصد نیز مرزهایشان را به طور کامل به روی گردشگران بین‌المللی ...
دیدن ادامه ››

با توجه به جدیدترین گزارش «سازمان جهانی گردشگری» محدودیت‌های مسافرتی در ۱۰۰ درصد از کشورها همچنان باقی است و ۷۲ درصد نیز مرزهایشان را به طور کامل به روی گردشگران بین‌المللی بسته‌اند.

به گزارش فوربس، «‌سازمان جهانی گردشگری»  از زمان اعلام شیوع ویروس «کووید ۱۹»  به عنوان بحران سلامت جهانی توسط سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی گردشگری(WHO) اقدامات کشورهای مختلف را پیگیری کرده است.

بر اساس این گزارش، از ۲۱۷ مقصد در جهان، ۱۵۶ مقصد به طور کامل پذیرش گردشگران بین‌المللی را متوقف کرده‌اند.

 مدت اجرای محدودیت‌های مسافرتی در یک چهارم از این تعداد مقصدهای جهانی به سه ماه و در ۴۰ درصد از این مقاصد به دست کم یک ماه رسیده است.

براساس این گزارش که در تاریخ یازدهم «می» منتشر شده است، تاکنون هیچ یک از کشورها محدودیت‌های مسافرتی که در ابتدا تعیین کرده‌ بودند کاهش نداده و یا به پایان نرسانده است.

۸۳ درصد از مقاصد گردشگری در اروپا به طور کامل مرزهایشان را به روی گردشگران بین‌المللی بسته‌اند. در قاره آمریکا، این آمار ۸۰ درصد، در آسیا و اقیانوسیه این آمار ۷۰ درصد، در خاورمیانه این آمار ۶۲ درصد و در آفریقا ۵۷ درصد اعلام شده است.

«زوراب پولولیکا شویلی» دبیر کل سازمان جهانی گردشگری بیان کرد :« حوزه گردشگری در دورانی که کشورها و مردم در قرنطینه به سر می‌بردند بیشترین خسارت را در بین حوزه‌های مختلف متحمل شد.»

به این ترتیب سازمان جهانی گردشگری از مقامات کشورهای مختلف می‌خواهد تا زمانی که کاهش محدودیت‌های مسافرتی بی‌خطر باشد، مدبرانه برای این هدف با یکدیگر همکاری کنند.

به گفته «زوراب پولولیکا شویلی»، گردشگری منبع درآمد میلیون‌ها نفر بخصوص در کشورهای درحال توسعه به شمار می‌رود. آغاز دوباره گردشگری در جهان می‌تواند شغل‌های بسیاری را نجات دهد، از زندگی بسیاری از افراد محافظت کند و به حوزه گردشگری امکان بقا دهد.

این سازمان پیش‌تر در گزارشی شمار گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ را با ۶۰ الی ۸۰ کاهش پیش‌بینی کرده بود.

منبع: ایسنا

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
خیابان‌های خالی نیویورک
نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست باجمعیتی بیش از هشت میلیون نفر که به سرزندگی و شب زنده داری معروف است. اما با شیوع ویروس کرونا این شهر همچنان خلوت وخیابان‌های ...
دیدن ادامه ››

نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکاست باجمعیتی بیش از هشت میلیون نفر که به سرزندگی و شب زنده داری معروف است. اما با شیوع ویروس کرونا این شهر همچنان خلوت وخیابان‌های آن نسبتا خالی از جمعیت است.

عکس: رویترز

#خانه_بمانیمخیابان‌های خالی نیویورک | عکس خیابان‌های خالی نیویورک | عکس خیابان‌های خالی نیویورک | عکس خیابان‌های خالی نیویورک | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
احیای دریاچه حوض سلطان
در حوالی ۴۰ کیلومتری شمال استان قم جایی در حاشیه بزرگراه تهران – قم، دریاچه نمک حوض سلطان قرار دارد که وسعت این دریاچه بسته به بارش‌های باران و ورودی آب در فصول مختلف سال متفاوت است. این ...
دیدن ادامه ››

در حوالی ۴۰ کیلومتری شمال استان قم جایی در حاشیه بزرگراه تهران – قم، دریاچه نمک حوض سلطان قرار دارد که وسعت این دریاچه بسته به بارش‌های باران و ورودی آب در فصول مختلف سال متفاوت است.

این روزها در پی بارش‌های مناسب فصل زمستان و همچنین فصل بهار امسال و به دنبال رهاسازیحقابهقمرود، این دریاچه که در سال‌های گذشته در مقاطعی به طور کامل خشک شده و کف نمکی آن با اشکال چند وجهی نمایان بود، مجدد احیا شد و هم اکنون پهنه این دریاچه حداکثر میزان آب را در خود جای داده است.

این دریاچه پتانسیل‌های بسیار مناسبی برای بخش گردشگری استان قم به همراه دارد که متأسفانه این بخش به دلیل نبود راه دسترسی مناسب مورد غفلت قرار گرفته و اولویت‌های بعدی ظرفیت دریاچه حوض سلطان، از جمله استخراج نمک از پهنه آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته که اداره کل محیط زیست استان قم نیز بر ضرورت بازنگری در مجوزهای برداشت نمک از این تالاب تاکید دارد؛ چرا که این امر را سبب اختلالات اکوسیستمی و تنش‌های محیط زیستی از جمله بروز ریزگردها در اثر خشکی دریاچه می‌داند.

عکس:مهدی بخشی سورکی / مهر

#خونه_بمونیماحیای دریاچه حوض سلطان | عکس احیای دریاچه حوض سلطان | عکس احیای دریاچه حوض سلطان | عکس احیای دریاچه حوض سلطان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
در مسیرکوچ
این روزها باز همایلراه‌ها و جاده‌های استان چهارمحال و بختیاری مهمان عشایری هستند که به سرزمین‌های ییلاقی خود بازگشته‌اند. عشایری که هفتههاستاز خوزستانعازمییلاق شده‌اند ...
دیدن ادامه ››

این روزها باز همایلراه‌ها و جاده‌های استان چهارمحال و بختیاری مهمان عشایری هستند که به سرزمین‌های ییلاقی خود بازگشته‌اند.

عشایری که هفتههاستاز خوزستانعازمییلاق شده‌اند و به رسم دیرین خود همراه با دام‌ها و بار وبنهاز کمرکش کوه‌هایسربه فلک کشیده زاگرس عبور می‌کنند.
فرآیند کوچ درسال‌هایاخیرتغییراتی داشته است و برخی از عشایر دام‌ها و وسایل خود را با خودروجابهجا می‌کنند.

به همین سبب است که جاده‌های مواصلاتی استان چهارمحال و بختیاری در این روزها با کانتینرهای حمل داممواجههقابل توجهیدارند. برخی از عشایر نیز همچنان با شیوه سنتی و با پای پیادهمسیرکوچ را طی می‌کنند که درحدودیک ماه بهطولمی‌انجامد. درطولاینمسیرعشایر از مسیرهایصعبالعبورکوهستانی، دره‌هایعمیقو رودخانه‌های خروشان عبور می‌کنند که چالش‌های متفاوتی را برای آنها به همراه دارد. هر طایفه‌ای تنها مسیری را طی می‌کند و در منطقه‌ایاتراقمی‌کند که محدودهآباو اجدادی او محسوب می‌شود.

در ادامهتصاویری از شهرستان‌های «کوهرنگ»،«کیار»و«اردل»در استان چهارمحال و بختیاریرا مشاهده .می‌کنید.

عکس:پانته‌آ نیکزاد / مهر

#خونه_بمونیمدر مسیرکوچ | عکس در مسیرکوچ | عکس در مسیرکوچ | عکس در مسیرکوچ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بازگشت لک لک‌ها به مریوان‎
لک لک‌ها از جمله پرندگان مهاجری هستند که همه ساله در اواسط بهار به مریوان مهاجرت می‌کنند. روستای «دره تفی»، میزبان حدود ۳۰۰ فرد، روستای بیلو میزبان حدود ۴۰۰ قطعه و روستای ...
دیدن ادامه ››

لک لک‌ها از جمله پرندگان مهاجری هستند که همه ساله در اواسط بهار به مریوان مهاجرت می‌کنند. روستای «دره تفی»، میزبان حدود ۳۰۰ فرد، روستای بیلو میزبان حدود ۴۰۰ قطعه و روستای قلقله نیز میزبان حدود ۷۰ فرد لک‌لک سفید است که پس از مهاجرت از مناطق جنوبی و گرم در روستاهای حاشیه دریاچه زیبار شروع به لانه گزینی و زادآوری می‌کنند.

عکس:دانا خورمهر / خبرنگاران

#خونه_بمونیمبازگشت لک لک‌ها به مریوان‎ | عکس بازگشت لک لک‌ها به مریوان‎ | عکس بازگشت لک لک‌ها به مریوان‎ | عکس بازگشت لک لک‌ها به مریوان‎ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
۱۱ نفر این را دوست دارند
برای شمارش پرندگان زنده عبارت "فرد" به کار می رود. عبارت "قطعه" معمولا توسط شکارچیان و برای پرندگان شکار شده کاربرد دارد.
۲۱ اردیبهشت
با درود و تشکر از تذکر شما، تصحیح شد.
۲۴ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
موزه‌های یونان دوباره گشوده می‌شوند | عکس
موزه‌های یونان دوباره گشوده می‌شوند
موزه‌های یونان که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بودند از پانزدهم ماه «ژوئن» بازگشایی می‌شوند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر فرهنگ یونان روز پنجشنبه از بازگشایی ...
دیدن ادامه ››

موزه‌های یونان که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بودند از پانزدهم ماه «ژوئن» بازگشایی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر فرهنگ یونان روز پنجشنبه از بازگشایی موزه‌های این کشور در اواسط ماه ژوئن خبر داد.

درحالی که شمار جانباختگان در اثر ابتلا به ویروس کرونا در یونان ۱۵۰ گزارش شده است، مقامات این کشور  پس از اعمال شش هفته قرنطینه، هفته گذشته روند بازگشایی تدریجی برخی از اماکن را آغاز کردند.  

همچنین قرار است محوطه‌های تاریخی فضای باز و رستوران‌های این کشور به ترتیب از هجدهم «می» و اول «جولای» آغاز به کار کنند. به این ترتیب «آکروپولیس» که پربازدیدترین مقصد گردشگری یونان محسوب می‌شود نیز از تاریخ اعلام شده میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

ممکن است روند فیلمبرداری پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی این کشور نیز از هجدهم ماه «می» از سر گرفته شود.

به گزارش یکی از روزنامه‌های محلی «آتن»، یونان به دنبال قرارداد دوجانبه‌ای برای دریافت گردشگر از کشورهایی با تعداد مبتلایان کم ویروس کرونا همچون قبرس است.

منبع: ایسنا

#خونه_بمونیم

امیر مسعود و نیلوفر ثانی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
تالاب مره، بهشت پرندگان مهاجر
تالاب حوض مره در غرب منطقه حفاظت شده کویر دشت مسیله قم – گرمسار واقع شده است. مساحت تالاب مره که این روز‌ها به سبب بارش‌های خوب باران، پر آب است؛ به بیش از ۱۰ هزار هکتار می‌رسد ...
دیدن ادامه ››

تالاب حوض مره در غرب منطقه حفاظت شده کویر دشت مسیله قم – گرمسار واقع شده است. مساحت تالاب مره که این روز‌ها به سبب بارش‌های خوب باران، پر آب است؛ به بیش از ۱۰ هزار هکتار می‌رسد و در فصول مختلف سال میزبان انواع پرندگان مهاجر و نادر است. در این منطقه بیش از ۴۰ گونه گیاهی وجود دارد.

عکس:سجاد حیات پور / خبرنگارانتالاب مره، بهشت پرندگان مهاجر | عکس تالاب مره، بهشت پرندگان مهاجر | عکس تالاب مره، بهشت پرندگان مهاجر | عکس تالاب مره، بهشت پرندگان مهاجر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
طبیعت بهاری تبریز‎
شهر تاریخی تبریز در دومین ماه بهار امسال، سرشار از زیبایی و لطافت شده و خلوتی شهر در دوران فاصله گذاری هوشمند بعد از شیوع کرونا ویروس مشهود است. عکس: بهزاد عزیزپور / خبرنگاران
دیدن ادامه ››

شهر تاریخی تبریز در دومین ماه بهار امسال، سرشار از زیبایی و لطافت شده و خلوتی شهر در دوران فاصله گذاری هوشمند بعد از شیوع کرونا ویروس مشهود است.

عکس: بهزاد عزیزپور / خبرنگارانطبیعت بهاری تبریز‎ | عکس طبیعت بهاری تبریز‎ | عکس طبیعت بهاری تبریز‎ | عکس طبیعت بهاری تبریز‎ | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، امیر مسعود، پرند محمدی و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
آبشار لاتون
آبشارلاتونبه شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در لیست میراث طبیعی وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستیو گردشگریجمهوری اسلامیایرانقرارگرفته است، با ۱۰۵ مترارتفاعدر ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی بندر آستارا در استان ...
دیدن ادامه ››

آبشارلاتونبه شماره ثبت ملی ۶۴۵ که در لیست میراث طبیعی وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستیو گردشگریجمهوری اسلامیایرانقرارگرفته است، با ۱۰۵ مترارتفاعدر ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی بندر آستارا در استان گیلان و ۶ کیلومتری روستایکوتهکومهبخشلوندویلآستاراقراردارد. این آبشار زیبا و چهار فصل کشور از لحاظارتفاع، مرتفع‌ترین آبشار ایران است.مسیرآبشارلاتوناز روستای زیبایکوتهکومهآغاز می‌شود و ۵ ساعتکوهپیماییدارد. درمسیرآبشارلاتونتپه‌های جنگلی و رودخانه‌ای که منبع آن آبشارلاتوناستدیدهمی‌شود. انتهای مسیر منتهی به آبشار لاتون ما بین دو آبشار ۱۰۵ و ۶۵ متری دارای پرتگاه‌های خطرناک و مرگباری است.

دراطراف آبشار لاتون درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق، سیب وحشی و آلوچه در فصول مختلف سال دیده می‌شود. از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می‌توان به گرگ، خرس، جوجه تیغی وراکون اشاره کرد. این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که باطول۱۷ کیلومتر، خود نیز از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت روستای کوته کومه و شهر لوندویل حرکت کرده ودر آخر وارد دریای خزر می‌شود. حجم آب آبشارلاتون در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد. قلعه‌ای که بر روی آبشار لاتون قرار دارد همان قلعه اسپیناس است.

عکس:مهدی حسین نژادی / مهر

#خونه_بمونیمآبشار لاتون | عکس آبشار لاتون | عکس آبشار لاتون | عکس آبشار لاتون | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، امیرمسعود فدائی، امیر مسعود و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
ترافیک صعود به اورست
این عکس در بهار سال 2019 گرفته شده است. منطقه ای معروف به قدمگاه هیلاری که فاصله زیادی با قله ندارد. اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا بام دنیا تعطیل است و صعودی انجام نمی شود. البته سال گذشته هم ...
ترافیک صعود به اورست
این عکس در بهار سال 2019 گرفته شده است. منطقه ای معروف به قدمگاه هیلاری که فاصله زیادی با قله ندارد. اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا بام دنیا تعطیل است و صعودی انجام نمی شود. البته سال گذشته هم حضور این تعداد کوه نورد در ارتفاع بالا انتقاد هایی را در پی داشت.
ادموند هیلاری اولین فاتح اورست بود. مسیر پایانی صعود به یاد او نامگذاری شده است.
چه خبره، اوه اوه
۱۶ اردیبهشت
برای اورست و قله های هیمالیا یک صبح زود کفایت نمیکنه :) با این جمعیت هم فکر کنم اون بالا قیمه یا چلوکباب نذری/رایگان میدن :))
۱۶ اردیبهشت
من با صبح زودش مشکل ندارم. با صف مشکل دارم. به همین خاطر حاضرم قیمه رو با خودم از اینجا تا اون بالا ببرم و صف رو دور بزنم :)
۱۷ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
طبیعت خراسان شمالی
استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با گنجینه‌ای از مناطق گردشگری و تاریخی همچون نگینی در میان دو قطب گردشگری شمال کشور و زیارتی مشهد مقدس می‌درخشد. خراسان شمالی عمدتاً از آب و هوای ...
دیدن ادامه ››

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با گنجینه‌ای از مناطق گردشگری و تاریخی همچون نگینی در میان دو قطب گردشگری شمال کشور و زیارتی مشهد مقدس می‌درخشد. خراسان شمالی عمدتاً از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است، اما می‌توان انواع آب و هوا را در بخش‌های مختلف آن تجربه کرد. خراسان شمالی را سرزمین هزاران چشمه نیز می‌نامند، وجود چشمه‌های فراوان آب معدنی یکی از ظرفیت‌های گردشگری این استان به شمار می‌رود. تصاویری از طبیعت بکر و زیبای این استان را در ادامه می‌بینید.

عکس:مریم داورنیا / مهر

#خونه_بمونیمطبیعت خراسان شمالی | عکس طبیعت خراسان شمالی | عکس طبیعت خراسان شمالی | عکس طبیعت خراسان شمالی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
کرونا ؛ آتش زیرخاکستر در شهرهای گردشگرپذیر مازندران | عکس
کرونا ؛ آتش زیرخاکستر در شهرهای گردشگرپذیر مازندران
اهش محدودیت‌های تردد بین استانی و افزایش حضور مسافران در شهرهای ساحلی و گردشگرپذیر مازندران منجر به افزایش نگرانی مسئولان و مردم این مناطق در باره احتمال افزایشی شدن دوباره شیوع بیماری کرونا ...
دیدن ادامه ››

اهش محدودیت‌های تردد بین استانی و افزایش حضور مسافران در شهرهای ساحلی و گردشگرپذیر مازندران منجر به افزایش نگرانی مسئولان و مردم این مناطق در باره احتمال افزایشی شدن دوباره شیوع بیماری کرونا شده است.

ویروس کرونا با ورود خود موجی از دلهره و نگرانی را در سطح جامعه ایجاد کرد و در استان مازندران به واسطه تردد مسافران این نگرانی بیش از هرجای کشور بود. ویروسی که جان صد ها نفر را گرفت و هفته های سختی و دردناکی را برای مردم مازندران و دیگر نقاط کشور ایجاد کرد.

دولت از هفته دوم نوروز برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا طرح فاصله گذاری اجتماعی را وضع کرد که مهم ترین مولفه آن جلوگیری از تردد بین شهری و عدم اجازه ورود غیربومیان به استان ها بود. این طرح نه تنها تا حد زیادی مانع از انتقال ویروس کرونا شد ، بلکه در هفته های اخیر روند ابتلا موارد جدید در مازندران را که از استان های پر خطر بود ، کاهش داد.

این طرح درحالی که ویروس کرونا را کاهش می داد ، تنش های اقتصادی را به واسطه تعطیل شدن کسب و کار افزایش داد تا اینکه دولت برای جلوگیری از آسیب بیشتر، کاهش محدودیت های طرح فاصله گذاری اجتماعی را کلید زد . البته این به منظور رهاسازی نبود زیرا مشاغل کم خطر با رعایت نکات بهداشتی و اجرای فاصله گذاری هوشمند اجازه فعالیت یافتند. اما در یک هفته اخیر به دلیل برداشتن محدودیت تردد بین استانی شاهد افزایش تردد مسافران در مازندران و به خصوص شهرهای ساحلی هستیم که بیشترین مسافران و غیر بومیان را به خود جذب می کنند. در روزهای اخیر برخی از مسئولان و مدیران و حتی مردم شهرهای ساحلی نگران شیوع دوباره ویروس کرونا در این مناطق و تجربه سختی‌های اسفند ماه سال گذشته هستند.

مشاهدات عینی خبرنگار ایرنا از شهرهای گردشگر پذیر مازندران مانند بابلسر و فریدونکنار و محمودآباد نشان می دهد که با توجه به باز شدن جاده ها و برداشته شدن محدودیت های تردد در این شهرها ، ورود روزانه خودروهای غیربومی به این شهرستان ها افزایش چشمگیری یافته است.

البته این مسئله تنها به مسافران خارج از استان ختم نمی شود بلکه به دلیل وجود دریا این روزها تعداد زیادی از افراد از شهرهای همجوار نیز به شهرهای ساحلی می آیند ، در حالی که طبق گفته ستاد ملی کرونا باز شدن  جاده های استانی و خارج از استانی به دلیل مراودات کاری بوده است و به معنای عادی شدن شرایط کرونایی نیست. 

این اتفاق در حالیست که بارها از سوی مسئولان کشور و استان نسبت به تداوم خانه نشینی و عدم تردد غیر ضروری و همچنین نسبت به خستگی و فرسودگی کادر درمانی و بیمارستانی به دلیل عبور از پیک نخست هشدار داده شد. 

این در حالی است که در چند روز اخیر به واسطه طرح فاصله گذاری اجتماعی ، شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا نزولی بوده است به گونه ای که تعداد افراد بستری مشکوک مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان شهرستان محمودآباد به صفر رسیده و بیمارستان این شهرستان از حالت کرونایی خارج شد. همچنین بیمارستان امام ( ره) شهرستان فریدونکنار که برای پذیرش بیمارهای کرونایی ۲ شهر بابلسر و فریدونکنار تجهیز شد نیز تعداد بیمارانش به کمتر از انگشتان دست رسید.

ناطقی یکی از شهروندان شهرستان محمودآباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از وضعیت فعلی شهر ابراز نگرانی کرد و افزود : با برداشته شدن محدودیت ها، شاهد حضور پرشمار مسافران در محمود آباد به خصوص ساحل و داخل شهر هستیم.

وی با اشاره با اینکه هجوم و جولان پلاک های تهران و استان های دیگر در محمود آباد در حال افزایش است، افزود: بسته بودن گردشگری هم نتوانسته جلوی حضور مسافران را بگیرد زیرا به راحتی در شهر ویلا و خانه اجاره می کنند.

ناطقی اظهار داشت: در یک هفته اخیر افزایش تعداد مسافران منجر به ترس فرزندان و خانواده ام شده و حتی جرات نمی کنند از خانه خارج شوند و تحمل این شرایط سخت تر و سخت تر می شود.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی شاهد بازگشت آرامش و ایمنی به شهر بودیم، گفت: حتی خودم که باید برای کار به بیرون از خانه مراجعه کنم به دلیل ترس ابتلا به کرونا مردد هستم. 

قلی نژاد از شهروندان بابلسری نیز در باره افزایش حضور غیر بومیان در این شهر گردشگری و ساحلی گفت: اصلا نمی توانیم این وضعیت را باور کنیم و گویا برای مسافران اصلا ویروس کرونا معنایی ندارد و بیباکانه نه تنها به اینجا سفر کردند، بلکه راحت در سطح شهر پرسه می زنند.

وی افزود : این شرایط منجر به اخلال در زندگی عادی ما شده است  و الان سرگردان مانده ایم که آیا باید به رعایت نکات بهداشتی ادامه دهیم یا ما نیز همانند مسافران دیگر بی خیال همه چیز شویم و شرایط را عادی ببینیم.

نگرانی از موج دوم کرونا 

فرماندار شهرستان بابلسر در این باره به خبرنگار ایرنا  گفت: در صورت ورود مازندران به پیک دوم شیوع ویروس کرونا شهرهای ساحلی به دلیل مسافر پذیری و ازدیاد تردد بیش از هرجای دیگر آسیب پذیر خواهند بود. 

اسماعیل حسن‌زاده با اشاره به افزایش نگرانی ها در میان مدیران شهری و مردم شهر بابلسر ، افزود: در طرح فاصله گذاری اجتماعی و ۲ هفته اخیر شاهد ثبات در نرخ موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا بودیم. 

وی با پیش بینی این که در ایام ماه مبارک رمضان شرایط شیوع ویروس کرونا در مازندران و شهر بابلسر روند ثابتی را طی کند، گفت: نگرانی بیشتر ما از تعطیلات عید فطر  و همچنین پس از آن است که با توجه به تداوم تعطیلی مدارس پیش بینی می شود سفر به استان مازندران و به خصوص شهرهای گردشگری پذیر همچون بابلسر افزایش یابد. 

فرماندار شهرستان بابلسر با  بیان اینکه زیرساخت های بهداشت و درمان بابلسر همانند دیگر نقاط استان ظرفیت مشخصی دارد ، افزود: در صورت بازگشت دوباره پیک شیوع بیماری کرونا در شرایط سختی قرار خواهیم گرفت. 

رئیس اداره بهداشت و درمان شهرستان فریدونکنار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طی هفته های گذشته مراجعه بیماران کرونایی به شدت کاهش یافت و تعدا بستری بیماران نیز در بیمارستان این شهرستان کمتر از پنج نفر است و این نشان می دهد در حال حاضر این بیماری کنترل شده است  و شهر های بابلسر و فریدونکنار از وضعیت خوبی برخوردار هستند.

محمد ساتری با بیان اینکه نتیجه بازگشایی مراکز خرید و بازار ها و همچنین بازگشایی جاده ها در روز های آتی مشخص خواهد شد ، افزود: امیدواریم شاهد افزایش و سیر صعودی این بیماری  در  هفته های آتی نباشیم.

وی ادامه داد : با توجه به  ناشناخته بودن این ویروس و نحوه  انتقال سریع آن این  امکان وجود دارد که هر لحظه شاهد افزایش مبتلایان باشیم به همین دلیل لازم است مردم همچنان نکات ایمنی و فاصله گذاری را رعایت کرده و از تردد های غیر ضروری جلوگیری کنند.

بی‌ثباتی وضعیت سفید 

فرماندار شهرستان محمودآباد نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اتفاق خوبی که برای شهرستان محمودآباد افتاده بود کنترل شیوع ویروس کرونا با رعایت فاصله گذاری اجتماعی بوده است که امکان تداوم این وضعیت با توجه به باز گشایی راه ها و برداشته شدن گیت های شهرستانی و استانی کم است و ممکن است دوباره وضعیت قرمز شود.

وی ادامه داد: با توجه به فعال شدن بازارها و پاساژ ها،  این حجم بالای مراودات انسانی می تواند سبب انتقال و شیوع مجدد ویروس کرونا شود و از این حیث نگرانی ایجاد کرده است.

 علیرضا شریعت با بیان اینکه ممکن است در محمودآباد شهروندان شاهد پیک دوم ویروس کرونا باشند، گفت : اگر این اتفاق بیفتد فشار مضاعفی بر کادر درمان ایجاد خواهد شد  و کنترل شرایط برای شهرستان و در نهایت استان سخت خواهد شد.

وی افزود : حتی اگر مدتی وضعیت شهرستان سفید شود این قضیه تداوم پیدا نمی کند و هر آن احتمال درد با درگیری یک فرد با توجه به این حجم بالای مراودات انسانی ، کل شهر را درگیر کند و این یعنی اتصال و انتقال به جای انقطاع .

استان مازندران از گردشگر پذیر ترین استان های کشور است که همه ساله در ایام تعطیل میزبان  مسافر از اقصی و نقاط کشور است به طوری که حتی شیوع کرونا نیز نتوانسته است از ورود مسافران به این خطه سرسبز جلوگیری کند.

منبع: ایرنا

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید
دشت لاله‌های لِزور
دشت لاله‌های روستای کُندر در منطقه بوم گردی لِزور برای نخستین بار در فصل بهار به همت مردم روستا تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز گل لاله در مساحت ۳/۵ هکتار کاشته شده است. با توجه به شیوع ویروس ...
دیدن ادامه ››

دشت لاله‌های روستای کُندر در منطقه بوم گردی لِزور برای نخستین بار در فصل بهار به همت مردم روستا تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز گل لاله در مساحت ۳/۵ هکتار کاشته شده است. با توجه به شیوع ویروس کرونا این منطقه گردشگری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت خود را آغاز کرده است. این روستا در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرق استان البرز واقع شده است.

عکس: مریم سادات هاشمی / خبرنگاران

#خونه_بمونیمدشت لاله‌های لِزور | عکس دشت لاله‌های لِزور | عکس دشت لاله‌های لِزور | عکس دشت لاله‌های لِزور | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، مصطفی آذرکمان، امیر مسعود، امیرمسعود فدائی، علی ملکی و صبا صالحیان این را دوست دارند
کیلومتر شش جاده چالوس خروجی کندور
پیج این مزرعه:
https://www.instagram.com/mazrae.lezoor/?hl=en
تلفن تماس
09120782871
09122600683
ورودی هر نفر 20000 تومان
۱۶ اردیبهشت
طبق اعلام پیج این مزرعه به علت ایجاد ازدحام و در راستای اجرای مصوبات ستاد مبارزه با کرونا، بازدید از این مزرعه متوقف شد.
۱۷ اردیبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا وارد شوید

یکی از مسائل مهم که باید توجه شود این مورد می باشد که باید قبل از اسباب کشی وسایل مرد نیاز به بهترین شکل ممکن بسته بندی شوند. به منظور انجام خدمت اسباب کشی می توان از وسایل مناسب برای این کار استفاده کرد . به عبارتی خدمت اسباب کشی باید به بهترین شکل ممکن انجام شود. در بسیاری از شرکت های حمل و نقل سرویس هایی برای بسته بندی لوازم منزل قبل از اسباب کشی به مشتریان ارائه می شود. با پیشرفت علم و مشغله هایی که در عصر حاضر تمامی افراد در زندگی خود دارند و همچنین شاغل شدن هر دو زوج در خانه ها امر اسباب کشی برای بسیاری از افراد بسیار سخت شده است.
شرکت های اسباب کشی معمولا شرکت های حمل و باربری هستند که به صورت تخصصی کار بسته بندی اسباب کشی در منزل را انجام نمی دهند. اما شرکت بسته بندی و اسباب کشی مانند ایزی پک کلیه خدمات اثاث کشی به شرح زیر را ارائه می دهند.
یک سری از شرکت ها ود دارند که انجام خدمات اسباب کشی را به بهترین شکل ممکن به مشتریان ارائه می دهند مشتریان می توانند با این مموعه ها از طریق تماس تلفنی یا از طریق سایت های ارائه دهنده خدنات اسباب کشی انجام دهند برای انجام خدمات اینچنینی کافیست مشتریان به سایت های ارائه دهنده ی خدمات اسباب کشی مراعه نمای