تیوال | دیوار
T1 : 04:04:42
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

دوستان کسی اون دیالوگ که نوید محمد زاده میگفت و توش "رنگ چشم مادر" داشت رو خاطرش هست؟
ممنون میشم اگه کمک کنید یادم بیاد
دیالوگ قشنگی بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یکی از بدترین کارهایی که در همه عمرم دیدم ،حیفِ وقت و پول و انرژی که هدر رفت،جای تاسفه واقعا،کار مطول،معلق و از همه مهمتر فاقد عنصر جذابیت های بصری،فقط تا حدودی از حق نگذریم بازی ها جا افتاده و روان بود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با عرض سلام و تشکر از عزیزان دست اندر کار این نمایش.
با اینکه در امر اکتینگ و حوزه های وابسته تخصصی ندارم اما به شخصه بر این باورم که بازیگران خانه عروسک کار خیلی خوب و قابل قبولی ارائه دادند، مضاف بر اینکه بازی نورا به طور اخص تحسین برانگیز بود. و اما درباره داستان، با توجه به آشنایی قبلی ام با ایبسن مشاهده کرده ام که بیشمار محققان ایرانی و غربی نقدهای فمینیستی بر این نمایشنامه نوشته اند. اما در نمایش امروز فرجام داستان تغییر کرده بود. این تغییر ممکن است به مذاق افرادی که وفاداری به متن را عامل کمال یک نمایش می دانند خوش نیاید. بخصوص وقتی که فرجام اصلی داستان را مهمترین بخش فمینیستی خانه عروسک بدانیم. حال باید دید با برعکس شدن این فرجام چه بر سر این بار فمینیستی می آید؟ به نظر من این پتانسیل تقویت هم می شود. کافی است به قدمت این نمایشنامه نگاه ... دیدن ادامه » کنیم و فراز و فرودهای نقد فمینیستی در طی دهه های اخیر را در نظر بگیریم. آنگاه می بینیم که نورای امروز دیگر نه نیازی به ترک خانه خود دارد و نه اینکه مخاطب از گریه پایانی او متاثر شود. نورای امروز حق و حقوق خود را می داند و در مقابل یک شوهر سلطه طلب از خود دفاع می کند. اتفاقن این نوع فرجام بیشتر مناسب حال و هوای نقد امروز است، خواه یک نقد فمینیستی و خواه نقد زیبایی شناسانه پست مدرن.
فیلسوف فقید فرانسوی، ژان بودریار در تئوری فراواقعیت خود تصریح می کند که ظواهر جامعه پسامدرن امروز، دیگر حتی دروغین هم نیستند چرا که در مقابل امر دروغ باید امر راستینی وجود داشته باشد حال آنکه امروزه آن اریجینالیته و حقایق قابل اتکا هم مورد واسازی قرارگرفته اند. چرا توروالد نقاب پشت نقاب بر چهره می زند؟ آیا او در نهایت به عشق اعتقادی دارد یا عشق را به عنوان امر ظاهر پذیرفته و آنرا ملعبه دست خود قرار داده است؟ اگر اینطور است پس چرا نورا برای یک عشق بدون اصالت و یک احساس از جنس فراواقعیت چنین از خودگذشتگی هایی انجام داده است؟ به گمان من نورا در طی نمایش در حبابی از جنس simulacrum گرفتار آمده است. اینجاست که ارزش نمایشی که امروز در تاتر باران دیدم نمایان می شود. در نسخه اصلی، با ترک خانه توسط نورا، مخاطب در می یابد که نورا تازه در ابتدای مسیرخودشناسی قرار گرفته است تا شاید بتواند از قالب یک عروسک به در آمده و کم کم ورای ظواهر (appearances) را ببیند. اما در نسخه جدید وقتی نورا توروالد را از خانه بیرون می کند مخاطب متوجه می شود که نورا از فاز شبیه سازی (simulation) به در آمده و حتی به نگاه رمانتیک و تقلیدی قبلی خود هم نه می گوید. دست آخر تنها نکته ای که می توانم از باب فلسفه پست مدرن پیشنهاد دهم این است که گریه نورا در آخر نمایش جای خود را به شادمانی بدهد. مگر نه اینکه amor fati نورا با یک اراده قدرت (will to power ) نیچه ای همراه شده تا به شوهر نالایقش نه بگوید؟ اگر این طور است باید توجه کنیم که یک نه! نیچه ای همواره یک نه شادان است و یک آری فرح بخش به زندگی بهتر. پس چه بهتر که نورا خوشحالی کند و یک موزیک پایانی شاد، نویدبخش درک تازه او از حیات جدیدش باشد.
محدثه بهرنگ این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امید به اینکه دیگه هیچ نمایشی با سی دقیقه تاخیر اجرا نشه :)
علیرضا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چی تونسته یهودیارو با اینهمه ایدئولوژی مختلف تو یه کشور جمع کنه؟
یه چیز!جنگ
اصلا جنگ عامل وحدته
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی نه جنگه نه صلح ینی آتش بس
آتش بسی هم که یه طرفه باشه شوخیه دیگه خره
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» برندگان نمایشگاه گروهی "الف تا ی" اعلام گردید
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نگارخانه فام، نمایشگاه  نقاشیخط "الف تا ی" از ﺗﺎرﻳﺦ 26 ﺗﺎ 31 شهریورماه 1396 به همت گالری فام در ﭘُوﺴﮏ ﮔﺎﻟﺮی ﻟﻨﺪن ﺑﺮﮔﺰار ﺷﺪ.

این نمایشگاه با ﻓﺮاﺧﻮان ﻋﻤﻮﻣﻲ آغاز و با اﺳﺘﻘﺒﺎل ھﻨﺮﻣﻨﺪان از سراﺳﺮ ﮐﺸﻮرروبرو گردید.

بیست و چهار ھﻨﺮﻣﻨﺪ ﺑﺎ سی و هفت  اﺛﺮ پس از داوری در نمایشگاه حضور یافتند.

اﻧﺘﺨﺎب آﺛﺎر ﺑﺮﮔﺰﻳﺪه ﺗﻮﺳﻂ اﺳﺎﺗﯿﺪ آقایان نصرالله افجه ای، عین الدین صادق زاده و مدیر نگارخانه فام خانم مرضیه رمضانی اﻧﺠﺎم گردید و در ﻧﺎﻳﺖ ﺳﻪ ھﻨﺮﻣﻨﺪ ﺑﻌﻨﻮان ھﻨﺮﻣﻨﺪان ﻣﻨﺘﺨﺐ این دوره انتخاب شدند که به ترتیب عبارتند از:

نفر اول :آقای محمد رضا صداقت ینگجه ......................  700 پوند

نفر دوم : خانم زهره یوسفی مقدم ............................  500 پوند

نفر سوم : خانم ربابه حسین پور ....................................  300 پوند

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمی خوام بگم کپی بود (چون یه جا دیدم نوشته بعد 9 سال)، اما در طول نمایش من همش به فکر تئاتر "سقراط" بودم (اتفاقا آقای نعیمی هم امشب بودن). بگذریم.
شخصیت سهروردی در این نمایش، سهروردی نبود؛ بلکه تزهای روشنفکرانه نویسنده بود در قالب متنی نه چندان قوی و شخصیت پرداخت نشده سهروردی. انصافا من از یه جا به بعد خسته شده بودم. منطق برخی رفتارهای سهروردی (مثل خروشش بعد از صحبت با استادش) درست نبود.
تقریبا آخرای نمایش بود که تازه کلمه "اشراق" بیان شد، بدون اینکه مقدمه چینی های مناسب رو داشته باشه. به نظرم رسید که نویسنده اصلا شناحت درستی از سهروردی نداره و شناختش به یک سری جملات و عبارات که خیلی ها می دونن، محدود شده و به هیمن خاطر هم نمی تونه عقاید سهروردی رو درست به شما منتقل کنه.
اما نکته خیلی مهم بازی بد آقای دهکردی در نقش سهروردی بود. اکثر بازیگرها واثعا ... دیدن ادامه » خوب بودند، به جز یکی دو نفر مخصوصا خود سهروردی. وقتی بازی درخشان فرهاد آییش رو به یاد میارم در تئاتر سقراط، بازی بد ایشون واقعا به چشم میاد.
شخصیت روح انگیز هم که می تونست آخرش طوفانی باشه و خروش خوبی داشته باشه، خیلی بد حیف شد.
صحنه محاکمه و بازی آقایان همت، دهقان نسب، صدیق شریف خوب بود، به علاوه موسیقی بهزاد عبدی عزیز.
[اینا نظر من بود، ولی فکر کنم خیلی ها خوششون اومده بود]
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جامعه شناسی اخترکُشی
قطعا اگر کتاب جامعه شناسی نخبه کشی را خوانده باشید لذت چند برابری از این نمایش خواهید برد . در بخشی از این کتاب آمده است :
"حاکمیت قانون و خود قانون برخلاف تصور ایرانیان نه خریدنی است نه وارد کردنی . قانون از نظر تکنیکی نسبت به روابط اجتماعی پس آینده است یعنی ابتدا جامعه می بایستی در تحول روابط متقابل خود به ضوابطی برسد و سپس این ضوابط توسط حاکمیت سیاسی از نظر شکلی تنظیم شود و شکل مواد قانونی به خود بگیرد ."
در طول نمایش به مضمون متن فوق بسیار بر میخوریم . به وضوح میبینید که قانون و قوه عدلیه و قهریه و امثالهم در فضای نمایش صرفا تشریفاتی اند چراکه قانون از بطن جامعه برنخاسته و تنها بواسطه کپی کردن از جوامع غربی به ما تحمیل شده است . در نتیجه جامعه گنجایش پذیرش و اجرای آن را ندارد . آن را پس می زند تا از شرش راحت شود و به فرهنگ ... دیدن ادامه » قبیله ای و سنتی خویش ادامه دهد . فرهنگی که روابط را بر ضوابط و منافع شخصی (رشوه) را بر منافع جمعی (امنیت) ترجیح می دهد .
در طول تاریخ افرادی نظیر : امیرکبیر ، محمد مصدق و قائم مقام فراهانی قصد اجرایی ساختن نظام قانونمند در جامعه را داشته اند اما تلاششان تنها در مدتی کوتاه به ثمر نشسته است و بعد از آن جامعه به حالت قبل بر گشته است . جامعه شناسان دلیل این شکست را در بطن جامعه می دانند و معتقدند اصلاحات پایدار از طبقه پایین جامعه صورت می گیرد و بعد به مقامات بالا و طبقه حاکم میرسد . یعنی تلاش برای ایجاد اصلاحات از طبقه بالا و سپس انتقال آن به طبقه پایین کاری بیهوده است .
در این آشفته بازاری که قانون و نظم و نسخ جایی در جامعه ندارند افرادی نظیر اختر السلطنه تصور می کنند به واسطه زور و قدرت خویش میتوانند بانی نظم در جامعه شوند غافل از آنکه هر چیزی برای نهادینه شدن در جامعه باید دارای زیرساخت باشد نه اینکه از طبقات بالا به زیردستان تحمیل شود . بنابراین جامعه در جهت حذف امثال اخترالسلطنه یا اخترکشی قدم بر میدارد چراکه امثال وی برهم زننده رسم و فرهنگ دیرینه ایرانی اند و طپانچه و زور نمی تواند جامعه ایده آل به ارمغان آورد . در کتاب جامعه شناسی نخبه کشی هم به این موضوع اشاره شده است :
"هیچ نظامی با زور چماق سامان نمی گیرد و بعد از فرو افتادن چماق نه تنها همه چیز از هم می پاشد بلکه بافت اجتماعی در مسیر انهدام آن خود به تلاش می افتد . " در پایان نمایش نیز شما شاهد بی ثمر بودن تلاش اختر هستید .
به عنوان کلام آخر : جامعه برهم زنندگان رسوم را در بلندمدت نمی پذیرد . خواه این برهم زننده فرد قلدری مانند اختر باشد خواه فرد اصلاح کننده ای نظیر قائم مقام فراهانی . برای جامعه سازی باید به زیرساخت توجه کرد نه اینکه صرفا به تحمیل عقاید روی آورد .
نیلوفر ثانی این را خواند
محمد رحمانی و کیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام. امروز دوم مهر (اولین روز اجرا) بعد مدت ها در تالار وحدت به همراه همسرم به دیدن این نمایش زیبا رفتیم، نمایش ساعت 18:15 با اجرای گروه حرکت در محیطی تاریک شروع شد. با اینکه اجرای اول نمایش بود اما همه چیز عالی پیش رفت.. کارگردانی، تهیه کنندگی تا بازیگران، عوامل اجرا، گروه موسیقی، حرکت، نوازندگی، نورپردازی، طراحی صحنه، لباس، گریم، مخصوصا روند داستانی نمایش، دکور و ... همه چیز عالی بود، اصلا فکر نمیکردم آقایان گودرزی بعد این همه سال انتظار برای روی صحنه بردن و دریافت مجوز و... این نمایش رو به این زیبایی در این مدت کم روی صحنه اجرا کردند، علی دهکردی نقش سهروردی را با تمام دیالوگ های زیاد و سنگین بسیار خوب و با احساس بازی کرد، به میزانی از سن گردان تالار وحدت نیز استفاده شد، البتهبا توجه به زمان 130 دقیقه ای نمایش تمام خصوصیات اخلاقی و رفتاری سهروردی ... دیدن ادامه » و کتاب ها و نوشته های باقیمانده از وی به خوبی توصیف نشد، شاید میشد بهتر از این هم این شخصیت مهم ایرانی و خصوصیاتش رو توصیف کرد، سایت تیکت برعکس سایت ایران نمایش و ایران کنسرت برای بلیط فروشی خیلی خوب عمل میکنه و با امکان ورود با اکانت خودتون رزور دقیقه ای صندلی رو در اختیارتون میزاره. اما فقط از یک چیز خیلی ناراحتم، اولین بار بود از سایت تیکت خرید انجام دادم و در مورد دیگر نمایش ها اطلاعی ندارم... یه مسئله ای در فروش این نمایش خیلی عجیب بود: از ساعات اولیه فروش این نمایش اگر به سایت سر میزدید با صندلی های قرمز زیادی در قسمت جلو و وسط روبرو میشدید( 8 تا 10 ردیف اول) ، که در روز های بعد با فروش بلیط های صندلی های دیگراعم از: (گوشه ها_اواسط تا آخر همکف و بالکن ها)، ردیف های جلو و وسط حدودا در گروه های 5 تایی در طی روزهای بعد باز شدند و به سرعت فروش میرفتند، چون مردم میدیدند بقیه صندلی ها تقریبا پر شده اند، ولی ردیف های اول با قیمت مناسب و وسط رو به سن سبز و آماده برای خرید موجودند، مطمئن هستم که همه آن صندلی ها برای افراد خاص رزور نشده بودند و سایت عمدا به این صورت بلیط فروشی کرده...
محمد ونائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دوستان
اکر کسی هست که به هر دلیلی قادر به دیدن نمایش نیست و بلیط و نمیخواد لطفا اطلاع بده
ممنون
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کروگستاد بیان خوبی داشت و نقش را خوب گرفته بود. توروالد هم درست انتخاب شده بود. انگار سالها پیشینه کار بانکی داشت! نورا به متن وفادار بود و بازی او مقابل دکتر رانک ستودنی بود. اما درباره جمله ای که در بروشور نمایش از داریو فو انتخاب شده بود فکر می کنم خانه عروسک را باید با دشمن مردم شناخت. پیرنگ هر دو داستان یکی است. حتا صحنه ها و شخصیت ها هم شبیه هم هستند. ماجرا زنانه نیست. بلکه بیشتر مربوط به شکستن و خورد شدن است. وقتی سمفونی های پر سر و صدای کوندرا یا مینی مالیسم ساکت پالانیک را می خوانی، می دانی چیزی باید تغییر کند، ولی همه آن چیز درونی نیست. ایبسن توهم زندگی کردن در فضای نور و رنگ را درون قابی شفاف و خاکستری از خودآگاهی گیر می اندازد و همانجا با مشت خوردش می کند. این صدای شکستن واقعیت هایی که واقعی نیستند در صحنه های خالی از دکور و نور و رنگ، شنیدنی ... دیدن ادامه » است. شاید هم پیدا کردن خطوط و اشکال هندسی شکسته در تصاویر سیاه و سفید لذت بخش باشد. اگر ایبسن پالانیک را می خواند، عضو افتخاری باشگاهش می شد! خانه عروسک حشمتی همان اثر ایبسن بود و این با ارزش می نمود.
پرند محمدی و معین مرادی این را خواندند
مریم رودبارانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من دیشب این نمایش را هم دیدم . نظر ات را هم خواندم . نمیدانم چه باید بنویسم . شاید سطح این نمایش از درک من بیشتر بود و شاید مخاطب خاص داشت و من یک مخاطب معمولی هستم . شاید یاد سبک نمایش های سبک باروک اوایل قرن بیست افتادم واقعا بجز از اقای پسیانی از کسی دیگر بازی قابل توجهی ندیدم بجز شکل غذا خوردن خانم جواهریان یا حرکات چهره بقیه هنر پیشه ها . بهرحال خیلی تلاش کردم به برداشت های خانم ناصر نزدیک شوم ولی راستش بی نتیجه بود .
پرند محمدی و مهدی حسین مردی این را خواندند
امیرمسعود فدائی و نگار برخورداری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لطفا میفرمایید شروع پیش فروش بلیط از چه زمانی هست؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «شازده کوچولو» رنگ‌آمیزی شد
... دیدن متن »داستان معروف «شازده کوچولو» هم به موج کتاب‌های ضد استرس زنگ‌آمیزی بزرگسالان پیوست.

این اثر مشهور جهانی نیز در موج جدید کتاب‌های آرت تراپی (رنگ‌آمیزی بزرگسالان) به الگوهای نقاشی تبدیل و در ایران نیز توسط انتشارات آرادمان منتشر شده است.

در این کتاب، جمله‌ها و پاراگراف‌های مشهوری از داستان آنتوان دو سنت اگزوپری (نویسنده شارده کوچولو) نیز به‌صورت دوزبانه‌ی انگلیسی و فارسی در کنار طرح‌ها درج شده است.

در مقدمه‌ی این کتاب آمده است:

«رنگ‌آمیزی نه‌تنها یک فعالیت مهم آرامش‌بخش و خلاقیت‌ساز برای کودکان و نوجوانان، بلکه برای بزرگسالان هم فرصتی است برای رسیدن به آرامشی مؤثر که به زندگی جلوه بهتری می‌بخشد.

در تفکرات کهن نیز رنگ تسکین‌دهنده است و آرامش‌بخش؛ حال وقتی فرصت رنگ‌آمیزی ده‌ها صفحه طرح‌های استاندارد، هنرمندانه و علمی برای همگان فراهم می‌شود، علاوه بر افزودن رنگ بهتر به زندگی، این فرصت هم فراهم می‌شود که هنرمند درون هر فردی کشف شود...

این شیوه اکنون در جوامع توسعه‌یافته بیش از هر وسیلة‌ دیگری توصیه می‌شود؛ زیرا یک رفتار باوقار هنرمندانه را تجویز می‌کند که هدف و دستاورد آن تنها یک فرصت سرگرمی نیست، بلکه وجوهی از انسان معاصر را بیدار و نمایان می‌کند که شاید در لابه‌لای لایه‌های سنگین و ضخیم زندگی پراضطراب ماشینی ما، هیچ‌گاه فرصت بروز نیافته‌اند. ضمن آن‌که با ایجاد فرصت تمرکز، شهروندانِ زندگی پرشتاب و پرتنش امروز را نرم و آرام، به تمرکز و آرامش رهنمون می‌کند.»

آرادمان که ترجمه‌ی جدیدی از داستان «شازده کوچولو» را هم اخیرا با قلم مهری محمدی مقدم منتشر کرده، پیش‌تر از سری کتاب‌های نقاشی آنتی استرس، کتاب‌های «رؤیای رنگی»، «باغ مونه»، «باغ ون‌گوگ»، «باغ مشاهیر»، «خوابهای طلایی» و «نقش بهشت» را منتشر کرده بود.

کتاب رنگ‌آمیزی «شازده کوچولو» در ٧٢ صفحه قطع خشتی و شمارگان هزار نسخه، به‌بهای ١٤ هزار تومان عرضه شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» سه شنبه های شعر نیاوران بوی محرم و دفاع مقدس می گیرد
... دیدن متن »


نشست ادبی «سه شنبه های شعر نیاوران » با حضور جمعی از شاعران  نام آشنای کشور با یادی از شهدای دفاع مقدس و با حال و هوایی عاشورایی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود .

    به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در نخستین نشست پاییزی « سه شنبه های شعر نیاوران» و همزمان با فرا رسیدن هفته گرامی داشت دفاع مقدس و  ایام محرم  آخرین سروده های شاعران جوان و پیشکسوت با مضامین صلح و عاشورا قرائت شود .

    گفتنی است نشست ادبی«سه شنبه های شعر نیاوران»هر هفته و در دو بخش «نقد شعر و شعر خوانی » با مدیریت محمد سلمانی و با حضور جمعی از شاعران و منتقدین ادبی برگزار می شود.

     این برنامه این هفته سه شنبه ٤مهرماه ساعت ١٧ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود و حضور در آن برای کلیه علاقمندان به ادبیات آزاد است .

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چاپ و نشر هنر معاصر" برگزیده هفدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ"
... دیدن متن »

بنیاد لاجوردی با افتخار اعلام می کند چاپ و نشر هنر معاصر به عنوان برگزیده هفدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ انتخاب شد. این جشنواره که هرسال با هدف گزینش با کیفیت ترین و هنرمندانه ترین آثار چاپی برگزار مى شود، نشر هنر معاصر را به عنوان پدیدآورنده اثر برتر و فاخر چاپ و نشر ایران برگزید. 
طی مراسم اختتامیه جشنواره ملی صنعت چاپ که امروز با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست اندرکاران صنعت چاپ از سراسر کشور در تالار وحدت برگزار گردید، چاپ و نشر هنر معاصر مفتخر به دریافت سیمرغ چاپ و لوح تقدیر از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال جان
از انجایی که فرمت سایت تغییر کرده است نمی توانم زمینه "کارگاه ها و همایش ها" و "کارگاه های ادبیات تیوال" را انتخاب و دنبال کنم.
لطفا راهنمایی بفرمایید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گاهی به نمایش «خانه عروسک» به کارگردانی سعید حشمتی
علائم شاخصه‌های یک رابطه چند مجهولی در ضمیر یک انسان
خانه عروسک

ایران تئاتر، کیارش وفایی: جهان و پیرامون آن در جوامع بشری بر اصلی به نام روابط انسانی استوار است. روابطی که در آن می‌توان نکات قابل توجهی را دریافت و پیامدهای بسیاری را شاهد بود. البته این موضوع کارکردی دو سویه دارد که در مسائل خیر و سر نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

شاید به جرات بتوان گفت که سرچشمه تمام اتفاقات جهان از تعامل‌ها، مخالفت‌ها، کنش و واکنش‌ها از روابطی سرچشمه می‌گیرد که در آن انسان به عنوان عنصری تعیین‌کننده حضور دارد. حال این رویکرد زمانی توان بیشتری از خود نشان می‌دهد که روابط به سمتی تمایل پیدا کند تا از آن نتیجه‌ای حاصل شود. البته نکته مهم درباره چنین اتفاقی به طور معمول با دوراندیشی در جهت کسب موقعیتی شکل می‌گیرد که در آن نفع و ضرری به وجود آید.
نمایش «خانه عروسک» در بطن روایت خود روابط انسانی را مورد توجه قرار داده است. زیرا که همه مسائل برگرفته از اتفاقاتی است که در آن انسان تاثیرگذار و مهم تلقی می‌شود. حال در این بین انسان با عنوانی که در نمایش به آن نسبت دارد با روابط اجتماعی در هم تنیده شده و پیامد شکل‌گیری رویدادهایی می‌شوند تا فضای نمایش در بستری اجتماعی و خانوادگی مسیر قصه‌گویی طی طریق کند.
این نمایش با موضوع قائم به ذات خود سعی دارد که نکاتی را با حاشیه و متن خود با رویکردی قابل توصیف تداعی کند. رویکردی که در آن هر چه از پوسته به هسته متن ورود پیدا کنیم اتفاقات با تغییر شکلی محسوس قابل لمس خواهد شد به طوری که شخصیت‌ها از کالبدی به کالبد دیگری موضع خود را عوض می‌کنند. در این نمایش که در دو صحنه نمایش داده می‌شود مسائل و رویدادها با روند نمایش قدرت بیشتری پیدا کرده و شخصیت‌ها در صدد آن بر می‌آیند تا به اقتضای زمان برون ریزی کرده و رفتاری دیگر را از خود پیش روی مخاطب قرار دهند. حال این اثر در مقایسه با متن نمایشنامه اصلی که هنریک ایبسن آن را به نگارش در آورده است تفاوت‌هایی دارد که از اصلی‌ترین آن باید به بحث زمان و نوع روایت اشاره داشت. قابل ذکر است در قالب جدید این اثر نمایشی سعی شده است همه چیز باتوجه به مسائل روز بیان شود؛ از نوع بازی‌ها گرفته تا باقی موارد که مخاطب آنها را به چشم می‌بیند.
در واقع نمایش «خانه عروسک» برای ساختار روایت خود مرزی را لحاظ کرده است که مانند یک پل برای ورود به دنیای جدید کارکرد دارد. به نوعی که در نیمه ابتدایی نمایش رفتارها، عمل‌ها و عکس‌العمل‌هایی که از شخصیت‌های نمایش سر می‌زند همگی در سطحی مشخص نشان داده می‌شود. البته این نکته بیانگر آن است هر کدام از آنها شناسنامه‌ای را برای معرفی خود، اهمیت دیدگاهشان نسبت به جهان پیرامون، برخوردشان با اتفاقات نمایش و سایر نکاتی که برایشان معین شده است لحاظ کرده و حدی را برای خود مشخص کنند.
این اثر که در خود مواردی چون شخصیت محوری و به موازات آن جهان بینی اثر را مورد توجه قرار داده است بیشتر از آنکه حول انسان و عکس‌ العمل‌هایش شکل بگیرد بیشتر تحت تاثیر روابطی است که بر اثر رفتار شخصیت‌ها منجر به شکل گیری لحظاتی قابل توجه می‌شود. لحظاتی که سمت و سوی روایت را به برون ریزی دیگری از شخصیت‌های نمایش مبدل می‌کند. به طوری که می‌توان گفت در پرده اول متوجه خواهیم شد که ارتباط بین شخصیت‌ها چطور و چگونه شکل گرفته و در راستای این موضوع جهان نمایش در سیطره تعریف خود برای آنها چه نکاتی را مد نظر قرار داده است. حال با مشخص شدن این نکات که در فضایی یکنواخت و عاری از هر رویداد قابل توجه و به اصطلاح تخت شکل می‌گیرد نور صحنه می‌رود و مخاطب به همراه شخصیت‌های نمایش وارد پرده دوم می‌شود.
پرده دوم در این نمایش تازه نفس، جان دار و پر حرف است. از دقایق ابتدایی این پرده مخاطب آگاه می‌شود که تا اندازه بسیار زیادی جبران سکون و یک شکلی پرده اول با به وجود آمدن اتفاقات نو خواهد شد. از شخصیت نورا به عنوان شخصیت اصلی نمایش گرفته تا همسرش، دکتر، کریستین و نیلز که در دنیای این اثر حضور دارند. آنها با بیان حقایقی از زندگی خود پرده از راز و رمزهای ارتباط هایشان فاش خواهند کرد که در گذشته آنها چه مسائلی صورت گرفته و حتی در جریان روند روزانه زندگیشان چه اتفاقاتی در حال شکل گرفتن است که این موضوعات همان غافلگیری مخاطب از سوی گروه نمایشی خواهد بود. حال با چنین تمهیدی می‌توان این طور استنباط کرد که پل اتصال پرده اول به پرده دوم راه مطمئنی است که مخاطب را برای کشفی تازه همگام با شخصیت‌های نمایش ترغیب می‌کند. البته با نگاهی اجمالی باید به این نکته اشاره داشت که ساختار کلی نمایش همانند دو ماراتن عمل کرده است که با تفسیر آگاهانه خود به موفقیت دست پیدا می‌کند.
تاوان دادن، اتفاقات گذشته، ابراز علاقه به هم نوع، مسائل پنهان اقتصادی و شخصیتی از جمله مواردی است که در نیمه دوم این اثر شخصیت‌ها درصدد جبران و یا استفاده بهینه از آن هستند. البته برون ریزی‌هایی که در این صحنه شاهد آن هستیم درست مثل میدان مین عمل می‌کند که با هر جای پای اشتباهی در وجود شخصیت رو به رو انفجاری را سبب می‌شود و خرابی دیگری را به وجود می‌آورد. در واقع با این تمهید کارگردان کوشیده است این پرده را دچار تغییراتی اساسیکند که تاثیر روابط مانند حلالی در رنگ آن اتفاقات عملکرده و اوج و فرودهایی را پیش آورد که روی دیگر سکه را از روابط بین شخصیت‌ها شاهد باشیم.
نکته مهم دیگری که در این نمایش مورد استفاده قرار گرفته و به نوعی کانون توجه بوده است به روابط رفتاری بین انسان‌ها مربوط می‌شود. نکته‌ای که توضیح می‌دهد در ازای روابط بین انسان‌ها است که مسائلی چون جنگ، صلح، فقر، حقوق بشر و... پیش می‌آید و هر کدام از آنها عواقبی برای خود دارند که می‌تواند چندین و چند نسل بعد از آن انسان‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد.
حال از زوایه دیگر اگر بخواهیم به نمایش «خانه عروسک» فارغ از محتوا و فرم نگاه داشته باشیم باید از عنوان‌هایی چون طراحی نور، طراحی صحنه نام ببریم. موضوعاتی که هم راستا با محتوا، فرم در جهت بهتر ارائه شدن اثر نقش بسزایی را ایفا کرده‌اند.
در ... دیدن ادامه » پایان باید گفت استفاده از چنین مسائل مهمی که در جهان هستی وجود دارند می‌تواند کارکرد جدیدی را برای بهینه سازی جریانات زندگی انسان‌ها رقم بزنند. البته به شرط آنکه بدانیم این معمای چند وجهی در ازای طرح مسئله چه راه حل مناسبی را پیش روی مخاطب قرار خواهد داد.

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ | شناسه مطلب: 99775
معین مرادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تئاتر شر
» تئاتر شر را در خانه دا ببینید!
... دیدن متن »

مهدی کوشکی که در اسفند سال گذشته با نمایش «تئاتر بد» در تماشاخانه دا مخاطبان خود را غافلگیر کرده بود، امسال می خواهد در دومین همکاری خود با خانه دا، نمایش «تئاتر شر» را به روی صحنه ببرد.
«تئاتر شر» که به کارگردانی مهدی کوشکی و تهیه کنندگی صحرا فتحی به مرحله ی اجرا رسیده است، اقتباسی آزاد از نمایشنامه ی «ریچارد سوم» شکسپیر است. اتفاقی که نباید آن را دست کم گرفت!
این نمایش از ۱۳ مهر ماه ۹۶ در خانه نمایش دا به روی صحنه خواهد رفت.

 

 

پرند محمدی و شکوه حدادی این را خواندند
مریم رودبارانی و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تیزر سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» رونمایی شد
... دیدن اطلاعات »

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی گروه هنرهای نمایشی بنیاد فرهنگی روایت فتح، تیزر سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» در آستانه ماه محرم‌الحرام توسط گروه هنرهای نمایشی روایت فتح تولید و منتشر شد.
سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» توسط گروه هنرهای نمایشی روایت فتح، به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و به کارگردانی  استاد سیاوش طهمورث تهیه و تولید گردیده و تا پایان دهه نخست محرم پذیرای عموم علاقه‌مندان و عزاداران خواهد بود.
در این سوگواره نمایشی که تلفیقی از پرده‌خوانی و تعزیه می‌باشد جمعی از برجسته‌ترین شبیه‌خوانان کشور ازجمله مظفر قربان نژاد، مهران فرج الهی، حسن عقیقی، احمد عزیزی، داود آبایی، محمد میرهدایتی، ابوالفضل احمدی، منصور جالینوس، حسین جالینوس، محمد میرنقی، امیرعلی حیدری و جواد میرصالحی با همکاری و همیاری سید عظیم موسوی حضور دارند.

بنیاد فرهنگی روایت فتح بالاتر از میدان فردوسی، ابتدای خیابان شهید سپهبد قرنی از ساعت ۲۰:۳۰ هر شب میزبان علاقه‌مندان به این هنر سنتی و آئینی خواهد بود و حضور برای عموم در این رویداد هنری مذهبی آزاد است.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آغاز بیش از ۲۰۰ اجرای نمایش خیابانی در سراسر کشور
... دیدن متن »

اجرای نمایش‌های خیابانی ویژه هفته دفاع مقدس از امروز در تهران و ۱۳ استان کشور آغاز می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط‌عمومی گروه هنرهای نمایشی روایت فتح، امیر نصیر بیگی مدیر گروه هنرهای نمایشی روایت فتح گفت: از امروز و به مناسبت هفته گرامیداشت دفاع مقدس در تهران و ۱۳ استان کشور  بیش از ۲۰۰ نمایش خیابانی که توسط گروه هنرهای نمایشی روایت فتح برنامه‌ریزی و تولیدشده است، اجرا خواهد شد.
وی افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده استان‌های تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، گیلان، سیستان و بلوچستان، لرستان و استان مرکزی در هفته دفاع مقدس میزبان گروه‌های نمایش خیابانی و اجرا در بیش از ۱۰۰ نقطه خواهند بود.
نصیر بیگی اضافه کرد: در تهران نیز در سه نقطه میدان امام حسین (ع)، مجموعه تئاترشهر و ایوان انتظار میدان حضرت ولی‌عصر (عج) شاهد برگزاری و اجرای این نمایش‌ها خواهیم بود و امیدواریم تا این روند تولید و اجرای نمایش‌های محیطی و خیابانی برابر برنامه‌ریزی جامع صورت گرفته صرفاً محدود به مناسبت‌های خاص نشده و در طول سال استمرار یابد و شاهد اجرای آثار خیابانی با مضامین و موضوعات مختلف و به‌روز باشیم.برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دریبل
» پوریا شکیبایی به «دریبل» پیوست
... دیدن متن »

پوریا شکیبایی، که پیش‌تر در نمایش‌هایی نظیر «۱۲ مرد خشمگین» و «شب دشنه‌های بلند» به ایفای نقش پرداخته به نمایش «دریبل» به نویسندگی داریوش علیزاده و کارگردانی سعید دشتی  و تهیه‌کنندگی مهدی سلسله پیوست..
وی همچنین در فیلم «باز باران» که برای کودکان مبتلا به بیماری نقص ایمنی اولیه و اهدای سلول‌های بنیادی ساخته‌شده بود به صداپیشگی پرداخته است.

سایر عوامل نمایش عبارت‌اند از: حنیف سروری (جانشین تهیه و مجری طرح)، رها جهانشاهی (دستیار و برنامه‌ریز)، سعید دشتی (طراح صحنه)، ایمان اسکندری (طراح لباس و نور)، کارنگ طیاری (گرافیست)، سید علی سجادی (ساخت تیزر)، نوشین جعفری (عکاس) و سارا حدادی (مشاور رسانه‌ای و تبلیغات) اشاره کرد.

قابل‌ذکر است سید شهاب حسینی نیز به‌عنوان مشاور پروژه در این نمایش حضور خواهد داشت.

در این نمایش همراه پوریا شکیبایی،  پریچهر قنبری، صحرا اسدالهی، رایکا ابراهیمی و داریوش علیزاده نیز به ایفای نقش می‌پردازند.
«دریبل» به نویسندگی داریوش علیزاده و به کارگردانی سعید دشتی و تهیه‌کنندگی مهدی سلسله از نیمه‌ مهرماه در سالن شماره دو تماشاخانه پالیز به‌روی صحنه خواهد رفت.

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
لطفن اگه کسی واسه دیدن نمایش رفت، نظرش رو راجع به نمایش بگه.
ممنون
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان کسی برای امروز یکشنبه 2 یا 3 تا بلیط داره؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توضیح نمایش به صورتی است که گویی این شخص در تاریخ وجود خارجی داشته است و داستان زندگی واقعی او روایت خواهد شد در صورتی که من در طول نمایش یک شخصیت خیالی دیدم که میشد تصور کرد از ایل بختیاری و منتسب به ملکه ثریا اسفندیاری بختیاری باشد. اگر ممکن است در صورت خیالی یا واقعی بودن اخترالسلطنه روشنگری نمایید. با تشکر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش از امروز ساعت ۱۵ آغاز خواهد شد.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام دو عدد بلیط برای فردا دوشنبه موجود است اگر خواستید به این شماره تماس بگیرید 09391501782
مصطفی گنجی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مرمت موزه ایران باستان به درخواست آندره گدار پس از ۸۰ سال
... دیدن متن »

مدیرکل موزه ملی ایران، با یادآوری صحبت آندره گدار، طراح موزه ملی که فضای این موزه فقط برای ۱۰ سال ظرفیت دارد، اعلام کرد: طرح مرمت و ساماندهی موزه ایرانِ باستان تا پایان ۸۰ سالگی این موزه تهیه می‌شود.

جبرئیل نوکنده که صبح روز شنبه (اول مهرماه) در نشست خبری ستاد ۸۰ سالگی کتابخانه و موزه ملی ملک و موزه ملی ایران در کتابخانه موزه ملی ملک صحبت می‌کرد، گفت: آندره گدار، طراح موزه ملی ایران، پس از طراحی که در زمان ساخت موزه برای این موزه تهیه کرد، گفته بود این موزه فقط تا ۱۰ سال بعد، با توجه به کاوش‌ها و یافته‌های زیادی که از سایت‌های باستانی به دست می‌آید، جوابگوست.

او افزود: به همین دلیل در ۸۰ سالگی موزه ملی ایران برنامه ریزی کردیم تا طرح بازسازی موزه ایران باستان به پایان برسد که امیدواریم تهیه طرح آن تا پایان سال انجام و از اواخر امسال بتوانیم عملیات اجرایی آن را آغاز کنیم.

وی تاکید کرد: در این راستا باید طرح محتوایی بازنگری شود که امیدواریم این کار نیز به زودی انجام و موزه ایران باستان در وضعیت موجود استمرار یابد.

جواب به درخواست آندره گدار بعد از ۸۰ سال

نوکنده با بیان این‌که بازسازی موزه ایران باستان که تا پایان امسال انجام می‌شود بر اساس طرحی است که آندره گدار، پایه‌گذار و معمار این موزه برای بازسازی در دهه‌های قبل در نظر گرفته بود که با نظر کارشناسان کامل‌تر شد، افزود: این طرح که عملیات اجرایی آن از اواخر امسال آغاز می‌شود، تامین کننده انتقادات و پیشنهادات بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است که امروز در قالب یک طرح کارشناسی درآمده است.

وی ادامه داد: موضوع بازسازی موزه ایران باستان به عنوان قدیمی‌ترین موزه ایرانی، در دهه ۵۰ و سپس در دهه ۸۰ به طور جدی مطرح شد، اما این اتفاق امسال به سرانجام رسید که بر این اساس کارشناسان ایتالیایی قرار است در این زمینه به کمک ما بیایند.

مدیر کل موزه ملی اظهار کرد: در موزه ایران باستان، سه میلیون اثر تاریخی نگهداری می‌شود که ۳۰۰ هزار اثر قابلیت نمایش دارند، اما فقط چهار هزار اثر آن به نمایش گذاشته شده‌اند. این مجموعه‌ی‌ غنی به توسعه فضای فیزیکی نیاز دارد و در جلسات متعددی، رایزنی و توافقات ضمنی انجام شده تا ساختمان وزارت خارجه و میدان مشق به فضای موزه ملی الحاق شود، اما تاکنون این امر میسر نشده است.

او با بیان این‌که امیدوارم در برنامه ششم توسعه با نظر مساعد دولت دوازدهم، الحاق میدان مشق و ساختمان وزارت خارجه به موزه ملی انجام شود، افزود: یکی از وظایف موزه ملی ایران ملاقات با دیگر موزه‌هاست و همکاری موزه ایران باستان و موزه ملک در راستای گفتمان سازی بین موزه‌ها می تواند به یک الگو و تجربه موفق برای همکاری دیگر موزه‌ها تبدیل شود.

ملاقاتی جدی بعد از ۸۰ سال برای دو موزه

وی در ادامه برگزاری این برنامه مشترک را ملاقاتی جدی برای دو همسایه که از ۸۰ سال پیش با یکدیگر همسایه‌اند دانست و گفت:‌ این دو موزه پس از این همه سال با یکدیگر ملاقات جدی دارند تا بتوانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.

نوکنده اضافه کرد: موزه ملی ایران موظف است با موزه‌های دیگر ملاقات کند و تجربه‌های جدی و جدیدی را به دست آورد تا بتواند گفتمان بین موزه‌ای را عملی کند. امیدوارم هر دو موزه یک تجربه خوب در این زمینه ایجاد کرد.

وی درباره برنامه‌های جداگانه موزه ملی ملک نیز اظهار کرد: انتشار کتاب راهنمای فارسی و انگلیسی موزه و برگزاری چندین نمایشگاه بین‌المللی به صورت مشترک با کشورهای ارمنستان و کره‌جنوبی تا پایان سال از مهمترین اقدامات کوزه ملی ایران به صورت مستقل از کتابخانه و موزه ملی ملک است.

نمایشگاهی مشترک با موزه مقدم

مدیر کل موزه ملی ایران همچنین از برگزاری یک کار مشترک با موزه مقدم خبر داد و گفت: با توجه به اینکه محسن مقدم موسس موزه مقدم بیشترین کاوش‌های باستان‌شناسی خود را در گیلان انجام داده و آثار به دست آمده از نتیجه کاوش‌ها، در موزه ملی ایران است، قرار است ان به زودی در قالب یک نمایشگاه مشترک برپا شود.

به گفته وی، برگزاری برنامه‌های ۸۰ سالگی موزه ملی ایران به استان‌های مختلف کشور ابلاغ شده و تاکنون کرمانشاه و گیلان پیشنهاداتی را برای برگزاری این مناسبت داشته‌اند که طرح‌های محتوایی آن‌ها در حال حاضر درد ست بررسی است.

مدیریت هیات امنایی برای موزه ملی ایران شاید در برنامه ششم توسعه

نوکنده همچنین درباره علت اجرایی نشدن مدیریت این موزه در قالب هیأت امنایی اظهار کرد: همه امیدواریم در برنامه ششم این اتفاق رخ دهد. شاید موزه‌ها به سمت هیات امنایی رفته و مخاطب محور شوند و شاید بتوانیم از کمک‌های مالی آن‌ها استفاده کنیم.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید