آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال | دیوار
S3 : 15:37:25 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
 تله تئاتر باید برای مخاطب عام جذاب باشد | عکس نوروزی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تله تئاتر باید برای مخاطب عام جذاب باشد
مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما اظهار داشت: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با امین نوروزی (مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.امین نوروزی در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر در عرضه و اجرا باید با تئاتر صحنه‌ای تفاوت داشته باشد.وی افزود: تله تئاتر باید جوانب کار تلویزیونی را رعایت کند.مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما افزود: بسیاری از نمایش‌های ...
دیدن ادامه ››

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما اظهار داشت: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.

برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با امین نوروزی (مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امین نوروزی در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: تله تئاتر در عرضه و اجرا باید با تئاتر صحنه‌ای تفاوت داشته باشد.
وی افزود: تله تئاتر باید جوانب کار تلویزیونی را رعایت کند.

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما افزود: بسیاری از نمایش‌های تلویزیونی در دهه‌ی ۸۰ با اقتضاعات تلویزیون هماهنگ نبودند و تئاترهایی به روی آنتن می‌رفتند که با هدف صرف تئاتر بودن ضبط شده بودند.
وی با اشاره به این که مخاطب تله تئاتر و تئاتر فرق می‌کنند، عنوان کرد: بسیاری از مخاطبان تئاتر با تکیه بر سواد نمایشی خود به تماشای تئاتر می‌نشینند، در حالی که تلویزیون مخاطب بسیار عام‌تری را دربرمی‌گیرد.

امین نوروزی افزود: عدم توجه کافی به مدیوم‌های تلویزیونی در تولید تله تئاتر باعث می‌شود تا این رشته در شبکه‌های تلویزیونی به بالندگی نرسد.
وی با اشاره به این که تله تئاتر در تلویزیون به باز تعریف نیاز دارد، اظهار داشت: کیفیت تولید تله تئاتر در تلویزیون باید تقویت شود.

مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما خاطر نشان کرد: تله تئاتر در مدیوم تلویزیونی باید بتواند مخاطب عام را جذب کند.
وی تصریح کرد: تله تئاتر در ۵ دقیقه‌ی اولِ باید بتواند جذابیت کافی برای مخاطب ایجاد کند.

امین نوروزی افزود: تئاتر صحنه‌ایِ ضبط شده در تلویزیون شکست می‌خورد.
وی با اشاره به حجم تولیدات نمایشی سیما فیلم، توضیح داد: ما در حال حاضر در حوزه تولید تله تئاتر جلسه‌های متعددی را برگزار می‌کنیم و در فرآیند تامین بودجه هستیم.
مدیر ادب و هنر شبکه چهار سیما تاکید داشت: ما در حوزه تولید تله تئاتر با تئاتری‌ها تفاهم‌نامه‌هایی نانوشته داریم.
وی ادامه داد: بسیاری از سریال‌ها و تولیدات تلویزیون به ظرفیت فعالان تئاتر نیاز دارند.

 

منبع: سایت رادیو گفتگو

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام ‌آقای عرفانی...وقت شما بخیر، من کل گوگل رو گشتم که یه تماس یا اینستاگرام از شما پیدا کنم اما ندیدم....عذر خواهی میکنم من میخوام برای جشنواره مونولوگ که توی شهرستانمون هست از نمایش درباره ماندنتون استفاده کنم؟ امکانش هست صحبت کنیم؟ ممنونم
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«یاماها» در تالار قشقایی تماشایی می شود/ تماشای «برونسی» در تالار سایه | عکس «ایوب خان» چراغ اجراهای تئاتر شهر را روشن می کند«یاماها» در تالار قشقایی تماشایی می شود/ تماشای «برونسی» در تالار سایه
سه اثر نمایشی جدید به کارگردانی امیردژاکام، کهبد تاراج و مرتضی شاه کرم طی روزهای آینده در تالارهای چهارسو، قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می کنند.به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، «ایوب خان» به کارگردانی امیردژاکام ، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم عنوان سه نمایش جدید مجموعه تئاتر شهر بعد از مدت ها وقفه در فعالیت های اجرایی این مجموعه به دلیل شرایط کرونایی هستند که از هفته جاری  اجرای خود در تالارچهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می کنند.نمایش «ایوب خان» ...
دیدن ادامه ››

سه اثر نمایشی جدید به کارگردانی امیردژاکام، کهبد تاراج و مرتضی شاه کرم طی روزهای آینده در تالارهای چهارسو، قشقایی و سایه مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغاز می کنند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، «ایوب خان» به کارگردانی امیردژاکام ، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه کرم عنوان سه نمایش جدید مجموعه تئاتر شهر بعد از مدت ها وقفه در فعالیت های اجرایی این مجموعه به دلیل شرایط کرونایی هستند که از هفته جاری  اجرای خود در تالارچهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاتر شهر آغاز می کنند.

نمایش «ایوب خان» به نویسندگی و کارگردانی امیردژاکام اولین اثر نمایشی است که چراغ اجراهای عمومی  تئاتر شهر را روشن می کند.

دراین اثر نمایشی که از روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه در تالار چهارسو تئاترشهر به صحنه می رود (به ترتیب ورود صحنه) الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک پور، غزل جمشید آبادی، نیوشا امینی، مهدی حوریه، ندا حسینی، زینب تحقیقی، ارمین خزائلی، شایان انجمنیان ، مژده عنایتی، سمانه شعاعی، بهرام ابراهیمی به عنوان بازیگر حضور دارند.

داستان نمایش ایوب خان در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ می‌گذرد و ماجرای زنی را روایت می‌کند که قرار است همسرش که چند مامور ژاندارمری را زده را اعدام کنند. این زن از گلبافت به جلو خانه ایوب خان که فرد ورزشکار و خیری است، آمده تا با کمک او برای شوهرش پول دیه جمع کند و او را از اعدام نجات دهد. اما ماجرا به گونه ای دیگر رقم می خورد.

«یاماها» عنوان نمایش جدید دیگر تئاتر شهر به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج است که از روز چهارشنبه اول بهمن ماه ساعت ۱۸:۴۵ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و بازی  مرجان قمری، لبخند بدیعی و مازیار سیدی اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز می کند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: « این نمایش داستان سه آدم است که به هم ربط دارند؛ برادر و خواهری به همراه یک دختر. برادر در دهه هشتاد و پس از سال‌ها داستان چند سال پیش خواهر خود در دهه‌های چهل و پنجاه را روایت می‌کند. همچنین داستان دختر دیگری که مکمل این دو شخصیت است.»

در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه کرم و بازی مسعود شامی خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقاجانی، مائده جلالی، مرتضی شاه کرم، فریدکیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب زاده ومجید رحمتی  از روز پنجشنبه ۲ بهمن ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه اجرای عمومی خود را آغاز می کند.

نمایش «برونسی» چهار مقطع از زندگی شهید عبدالحسین برونسی که شامل سربازی، زمان انقلاب، بعد از انقلاب و دوران جنگ و شهادت است را نشان می‌دهد. در این نمایش ۴ موقعیت منفک از هم که به یکدیگر مرتبطند در

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد | عکس مهرداد رایانی مخصوص:تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد
رایانی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند. برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر مهرداد رایانی مخصوص (عضو هیئت علمی دانشگاه، کارگردان و نویسنده تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت. مهرداد رایانی مخصوص در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به تعریف تله تئاتر، گفت: متخصصان مختلف در تعریف تله تئاتر نظرات متعددی دارند و این رشته تعریفی یکسانی در بین تئاتری‌ها ندارد. وی ...
دیدن ادامه ››

رایانی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند.

برنامه «پرده آخر» با موضوع بررسی تله تئاتر در ایران، در ارتباط تلفنی با دکتر مهرداد رایانی مخصوص (عضو هیئت علمی دانشگاه، کارگردان و نویسنده تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهرداد رایانی مخصوص در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به تعریف تله تئاتر، گفت: متخصصان مختلف در تعریف تله تئاتر نظرات متعددی دارند و این رشته تعریفی یکسانی در بین تئاتری‌ها ندارد.

وی افزود: تله تئاتر زمانی شکل می‌گیرد که تئاتر با رسانه‌ای دیگر – تلویزیون – پیوند بخورد.

این کارگردان تئاتر با اشاره به ادامه داد: عده‌ای از متخصصان تئاتر را به عنوان یک رسانه می‌پذیرند، در حالی که برخی تئاتر را رسانه نمی‌دانند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که تله تئاتر در مدیوم تلویزیونی عرضه می‌شود، فنون و تکنیک و روش‌های اجرایی منحصر به خودش را دارد.

مهرداد رایانی مخصوص با اشاره به این که تئاتر به خاطر تلویزیون شکل نمی‌گیرد، تصریح کرد: تئاتر در هنگام شکل‌گیری بدون توجه به رسانه‌های مختلف – تلویزیون – کار خود را پیش می‌برد و پس از شکل‌گیریِ کامل به واسطه یک رسانه عرضه می‌شود.

وی تاکید داشت: تلویزیون در قالب کار رسانه‌ایی در تله تئاتر، بازنمایی از تئاتر را به مخاطب ارائه می‌دهد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: تئاتر تلویزیونی از ترکیب دو پدیده‌ی «تئاتر» و «تلویزیون» شکل می‌گیرد و مختصات جدیدی را ایجاد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» گفت: متاسفانه در دهه‌های اخیر تئاتر در برخی از حوزه‌ها رشد پیدا نکرد.

مهرداد رایانی مخصوص افزود: تئاتر در بسیاری از مواقع به تناسب رشد رسانه‌های مختلف ارتقا نیافته است.

وی با اشاره به این که تولید یک تله تئاتر متوسط حدود 800 میلیون هزینه‌ی اجرایی دارد، عنوان کرد: برخی از مدیران رسانه‌ای تولید سریال با قسمت‌های متعدد را به تولید تله تئاتر ترجیح می‌دهند، چرا که هزینه‌ی تولید حداقل 15 قسمت سریال تقریبا برابر با هزینه تولید یک تله تئاتر است.

این نویسنده اضافه کرد: اگر تولیدکننده‌ی تئاتر همزمان با تولید، تبِ مخاطب را – دریافت واکنش‌های لحظه‌ای – حس کند، می‌تواند تله تئاترهایی مردمی‌تر تولید کند.

وی با اشاره به این که تله تئاترها باید از نظر کیفی و جذب مخاطب عملکردی بهتر از تله فیلم‌ها داشته باشند، توضیح داد: آقای ضرغامی در ماه‌های پایانی ریاست خود در سازمان صدا و سیما توجه خوبی به تولید تله تئاترها نشان می‌داد، اما با پایان دوران ریاست ضرغامی، تله تئاتر مورد توجه قرار نگرفت.

منبع: سایت رادیو گفتگو

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
✓ ما عقابیم!


ما،،
برادران وطن؛
--ملتِ کوردیم!
با تاریخ چند هزار ساله
به قدمت دردهای فراوان
که بلندای آسمان نیز
شاهدِشکنجه هامان بودست!
اماشما جهانیان
هرگز صدای ما را
به درستی نشنیدید.

ما حلبچه ی مسمومیم
ما ... دیدن ادامه ›› نادیای(۱) معصومیم
- مریم باکره ای در چنگال هوس
آلانیم(۲)،
غرق در دریا!
ما "بهروزیم"(۳)
محبوس درقفس های غربت وُ،
--آوارگی..
ما،،،
-- کوردیم
محکوم به دربه دری
اما
هرگز؛
ذلت نمی پذیریم
ما؛
--عقابیم
(هه‌لوی به‌رزه فه‌ریم!)(۴)
دهانمان از خاک پر می‌شود،
--می شود ولی
از تملق هرگز...


{#}سعید_فلاحی(زانا کوردستانی)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱- نادیا مراد دختری کرد از اقلیت دینی ایزدی اهل روستای کوجو در سنجار واقع در استان موصل است. او یکی از قربانیان داعش است. او در سال ۲۰۱۸ و به دلیل مبارزاتش علیه خشونت جنسی و استفاده از آن در جنگ‌ها به عنوان سلاح، به همراه دنیس موکویگی برنده جایزه صلح نوبل شد.
۲- آلان کردی پسر بچه سوری که در سال ۲۰۱۵ در دریای مدیترانه غرق شد. وی یکی از آواره‌های جنگ داخلی سوریه بود که جسدش را آب‌های دریا به ساحل آوردند؛ و عکس گرفته شده از جسد وی موجی از واکنش‌ها را در دنیا برانگیخت.
۳- بهروز بوچانی (زادهٔ ۱ مرداد ۱۳۶۲ در استان ایلام) روزنامه‌نگار و نویسنده کرد ایرانی است. شرح حال او با نام رفیقی نه مگر کوهستان که در اردوگاه پناهندگان مانوس نوشته که برنده جایزه‌های بسیاری شده است. او از سال ۲۰۱۳ (میلادی) تا نوامبر ۲۰۱۹ در جزیره مانوس گرفتار بود. 
۴- عقاب بلند پرواز..
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
واقعا خوشحالم بعد از مدت ها دوری و دل تنگ ی قراره با اجرای گروه خوبی به تماشای تیاتر برگردم.
موفق باشین.
کهبد تاراج این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
همیاری جان
پاسخ گویی آنلاین مدت‌هاست فعال نیست، دست کم برای من. دلیل خاصی وجود داره؟
منم نمی بینمش
گزارش رو زدم
۱ ساعت پیش
سپهر
منم نمی بینمش گزارش رو زدم
برای من وجود داره، ولی مدت هاست هیچ پیامی رو جواب نمیده
ممنون سپهر جان
۱ ساعت پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازگشایی تماشاخانه سنگلج با لبخند باشکوه آقای گیل | عکس بازگشایی تماشاخانه سنگلج با لبخند باشکوه آقای گیل
تماشاخانه سنگلج پس از تعطیلی چهارماهه با  نمایش  «لبخند باشکوه آقای گیل» میزبان تماشاگران می‌شود. به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی «میکائیل شهرستانی» از روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه  اجراهای خود را آغاز می‌کند. این نمایش  پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه به روی صحنه برود اما اجرای آن به دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاخیری چهارماهه رو‌به‌رو شد.. داستان این نمایش درسالهای پس ازاصلاحات ارضی ایران ...
دیدن ادامه ››

تماشاخانه سنگلج پس از تعطیلی چهارماهه با  نمایش  «لبخند باشکوه آقای گیل» میزبان تماشاگران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی «میکائیل شهرستانی» از روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه  اجراهای خود را آغاز می‌کند. این نمایش  پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه به روی صحنه برود اما اجرای آن به دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاخیری چهارماهه رو‌به‌رو شد..

داستان این نمایش درسالهای پس ازاصلاحات ارضی ایران درخانواده ای از طبقه ملاک گیلان به نام "گیل" می‌گذرد.
نمایشنامه لبخند با شکوه آقای گیل که از نمونه‌های شاخص ادبیات نمایشی معاصر است توسط اکبر رادی؛ نمایشنامه‌نویس مطرح تئاتر ایران نوشته شده است.
این نمایش هرشب ساعت ۱۸ به روی صحنه می رود. علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت به سایت اینترنتی تیوال مراجعه نمایند.

محمد مجللی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران
قوهای مهاجر با طی کردن مسیری بالغ بر۵ هزار کیلومتر از مناطق سردسیر جهان برای سپری کردن فصل زمستان به تالاب سرخرود استان مازندران سفر می‌کنند. زمستان تالاب سرخرود بیش از هر فصل دیگر زیبا ...
دیدن ادامه ››

قوهای مهاجر با طی کردن مسیری بالغ بر۵ هزار کیلومتر از مناطق سردسیر جهان برای سپری کردن فصل زمستان به تالاب سرخرود استان مازندران سفر می‌کنند.

زمستان تالاب سرخرود بیش از هر فصل دیگر زیبا و دلپذیرتر است قوهایی که برفراز شهر سرخرود و محمودآباد بال گشوده‌اند، نوای خوش و آوایشان فصلی جدیدی را حکایت می‌کند‏.‬ منطقه سرخرود استان مازندران، ما بین شهرستان فریدونکار و محمودآباد می‌باشد و دارای تالابی بسیار زیبا به همین نام است که از جمله زیبایی‌های طبیعت مازندران به شمار می‌رود، اوایل زمستان تالاب سرخرود پوشیده از پرندگان مهاجر است.

عکس: معصومه جعفری / مهرافزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برپایی کارگاهی با حضور احمد اطراقچی در جشنواره هجدهم نمایش عروسکی | عکس برپایی کارگاهی مجازی که از کاربرد میزانسن در قاب می‌گویدبرپایی کارگاهی با حضور احمد اطراقچی در جشنواره هجدهم نمایش عروسکی
در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» با حضور احمد اطراقچی برگزار می‌شود.به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله فعالیت‌های است که برای جشنواره هجدهم تدارک دیده شد.تاکنون چهار کارگاه به‌صورت مجازی با همراهی علاقه‌مندان برپا شده و «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» عنوان کارگاهی است که با حضور احمد اطراقچی نویسنده و ...
دیدن ادامه ››

در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» با حضور احمد اطراقچی برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه‌های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله فعالیت‌های است که برای جشنواره هجدهم تدارک دیده شد.

تاکنون چهار کارگاه به‌صورت مجازی با همراهی علاقه‌مندان برپا شده و «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» عنوان کارگاهی است که با حضور احمد اطراقچی نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون برگزار خواهدشد.

کارگردان مجموعه تلویزیونی عروسکی «سرحال» در مورد موضوع این کارگاه، توضیح داد: با توجه به‌شرایط به وجود آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌های تئاتر و این که هنوز وضعیت مشخصی برای بازگشت به شرایط قبلی نیست بسیاری از نمایش‌ها آنلاین و با استفاده از دوربین اجرا می‌شوند.

نویسنده و کارگردان فیلم «چهل و هفت» افزود: از آن جایی که این وضعیت تجربه نشده بود و پیش از آن اتفاقات به‌طور زنده در سالن تئاتر رخ می‌داد طبیعتا تماشاگر نشسته کار را تماشا می‌کرد میزانسن هم توسط بازیگر و روی صحنه اتفاق می‌افتاد. هیچ‌وقت هم تماشاگر جای خود را در سالن تغییر نمی‌داد پس میزانس حتما باید از مقابل رخ می‌داد.

اطراقچی با تاکید بر این که تئاتر مشخصه‌های خاص خود را دارد اما الان در شرایطی قرار گرفتیم که از دوربین استفاده می‌شود، ادامه داد: در نتیجه جاگیری دوربین و اتفاق‌های که می‌تواند به‌وسیله دوربین به وجود آوریم می‌تواند میزانسن جدیدی به ما بدهد تا بتوانیم موقعیت را مقداری تغییر دهیم. نوع میزانسن و اتفاقی که روی صحنه می‌افتد را نه تنها به‌وسیله کاراکترها بلکه توسط عروسک‌ها و بازیگرها هم‌چنین دوربین تغییر دهیم و بتوانیم یک ابداع و نوآوری داشته باشیم. در نتیجه در این کارگاه می‌خواهیم بگوییم چگونه می‌توان با استفاده از دوربین هم میزانسن جدیدی در کار به وجود آورد و هم تنوع و نوآوری در کار داشت.

کارگاه «کاربرد میزانسن جایی میان تئاتر عروسکی و تصویر محصور شده در قاب» پنجشنبه دوم بهمن ماه ساعت ۱۴ به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

متقاضیان برای شرکت در این کارگاه تا روز ۳۰ دی ‌ماه فرصت دارند از طریق تماس با شماره تلفن‌های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت‌‌نام کنند.

مدیریت کارگاه‌های آموزشی این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است و این کارگاه‌ها با همکاری استارتاپ فرهنگی هنری «روستاوند» و در پلتفرم این موسسه ارایه می‌شود.

راه‌های ارتباطی با هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک به شرح زیر است:
وبسایت tehranmobarak.theater.ir
کانال تلگرام  t.me/Tehranmobarak۱۸th
واتساپ  ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲
اینستاگرام   tehranmobarak.۱۸th
تلفن ۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ و  ۰۲۱۶۶۷۱۰۷۰۲(دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها)
ایمیل  tehranmobarak@theater.ir

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه سال جاری به دبیری زنده‌یاد گلزار محمدی و مدیریت اجرایی مهدی حاجیان برگزار خواهد شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازتعریف درست از غلط‌های مصطلح | عکس یادداشت مدیر تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای جشنواره تئاتر فجر درباره تعاریف واژگان این بخش؛بازتعریف درست از غلط‌های مصطلح
به دنبال بازگشت بخش تله تئاتر به جشنواره تئاتر فجر بعد از ۱۰ سال، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای در یادداشتی تعاریف درست واژه ها و اصطلاحات مدنظر در این بخش را تشریح کرد.به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با بیان مقدمه ای درباره تعریف درست این گونه بیان کرد: در بیان این مقوله از عنوان «نمایش تلویزیونی» استفاده شده است. زیرا عناوین دیگر همچون «تله تئاتر» و یا «تئاتر تلویزیونی» به دلیل استفاده از واژه تئاتر اغلب گمراه کننده هستند ...
دیدن ادامه ››

به دنبال بازگشت بخش تله تئاتر به جشنواره تئاتر فجر بعد از ۱۰ سال، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای در یادداشتی تعاریف درست واژه ها و اصطلاحات مدنظر در این بخش را تشریح کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا حامدی خواه مدیر بخش تله تئاتر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با بیان مقدمه ای درباره تعریف درست این گونه بیان کرد: در بیان این مقوله از عنوان «نمایش تلویزیونی» استفاده شده است. زیرا عناوین دیگر همچون «تله تئاتر» و یا «تئاتر تلویزیونی» به دلیل استفاده از واژه تئاتر اغلب گمراه کننده هستند و از طرفی همه انواع این گونه تلویزیونی همچون مجموعه های نمایشی، آثار عروسکی و سریال های نمایشی را در برنمی گیرد. لذا عنوان نمایش تلویزیونی همه گونه های آن را در تلویزیون شامل می شود.
وی در ادامه تعاریف دقیق واژه ها و اصطلاحات این بخش را که برگرفته از کتاب در دست چاپ «نمایش تلویزیونی» نوشته رضا حامدی خواه و «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی» نوشته عباس جهانگیریان با مقدمه داریوش مودبیان است، به شرح زیر ارائه کرد:
 
نمایش تلویزیونی:
برخلاف تصوررایج به دلایل علمی و فنی باید این مقوله را یک گونه کاملا تلویزیونی دانست. استدلال و تشریح آن لازم است به تعاریف و مبانی هر یک از این هنرها ارجاع داد.

الف: تئاتر در ساده ترین تعریف خود شامل سه رکن اساسی است؛ متن یا پیام، اجرا و مخاطب زنده. نمایش تلویزیونی فاقد یکی از ارکان تئاتر یعنی مخاطب زنده است و این رکن نقش مهمی در اجرای صحنه ای محسوب می شود که اجرا را تحت تاثیر قرار می دهد .به عبارت دیگر نمایش زنده در همه اشکال خود همچنان که بر مخاطب تاثیر می گذارد، از آنها نیز تاثیر می پذیرد و هر اجرا یک فرآیند کامل است که  بدون مخاطب زنده شکل نمی گیرد، هنر نمایش بدون حضور این رکن ابتر می ماند. همچنین به دلیل حضور تماشاگران است که هر اجرا با اجرای قبل و بعد خود یکسان نخواهد بود.

ب: تئاتر به عنوان مقوله ای زنده امری واقعی است که  در زمان حال  و در حضور تماشاگر - برخلاف سینما و تلویزیون که اغلب در گذشته و بدون حضور تماشاگر  -   اتفاق می افتد. نمایش تلویزیونی به دلیل حضور واسطه ای به نام دوربین امری مجازی  است و از مبانی سینما و عکاسی تبعیت می کند. بنابر این تعریف امر مجازی نمی تواند جایگزین امر واقعی شود.
در نمایش تلویزیونی، رسانه تلویزیون از ارزش های تئاتر و هنرهای نمایشی کمک می گیرد و اثری خاص خود تولید می کند که با اصول تلویزیون و سینما همخوانی دارد.

ج: «رخدادها» در یک نمایش زنده در عرض یکدیگر اتفاق می افتند اما در نمایش تلویزیونی و سینما رخدادها ناگزیر در طول هم اتفاق می افتد. در نمایش صحنه ای که مخاطب در یک نمای کاملا باز آن را مشاهده می کند، اوست که تصمیم می گیرد کدام رخداد یا بخش را و با چه کادری ببیند. هر چند کارگردان نمایش با تکنیک های نمایشی می کوشد تا توجه مخاطب را به یک رخداد مهم جلب کند، اما سازوکاری وجود ندارد که بیننده را وادار به دیدن آن رخداد کند. تماشاگر مختار است و خود تعیین می کند چه چیز را و در چه اندازه  ببیند، او ممکن است اراده کند در همان لحظه مهم هیچ چیزی از وقایع نمایش را نبیند! در نمایش تلویزیونی  و هر اثر دیگر تلویزیونی و سینمایی چنانچه از اصول و مبانی فنی، هنری و زیبایی شناختی برخوردار باشد رخدادها در طول یکدیگر اتفاق می افتد. اگر بخواهیم شاهد همه رخدادهای یک نمایش صحنه ای باشیم، ناگزیر باید در یک نمای کاملا باز _ لانگ شات _ همه نمایش به تصویر کشیده شود! چنین اثری با قواعد تلویزیونی و حتی رسانه های مجازی سازگار نیست و ارزش های آن نمایش را نیز بازتاب نخواهد داد. در یک اثر نمایشی زنده، این مخاطب است که رخدادهای همزمان روی صحنه را انتخاب می کند و اندازه و درشتی نما را خود برمی گزیند و از طریق فرآیند ذهنی به درک، تفسیر و تاویل آن می پردازد .یکی از قابلیت های چشم انسان و تفاوت آن با لنز دوربین در همین نکته نهفته است. چشم انسان در حال دیدن هر رویدادی، به نفع آنچه روی آن  تمرکز  کرده، قادر به حذف یا نادیده گرفتن بقیه موارد است.

نمایش تلویزیونی به هرگونه اثر تلویزیونی اطلاق می  شود که برمبنای ارزش های نمایشی همچون متن و بازیگری تولید شده و یا  از انواع نمایش ها،  خرده نمایش ها، تعزیه، عروسکی، نقالی و پرده خوانی و تئاتر صحنه ای بهره گیرد .

انواع نمایش تلویزیونی:

مجموعه نمایشی:
این گونه تلویزیونی علیرغم بهره گیری از ارزش های نمایشی با قواعد و اصول تلویزیون نگاشته و تولید می شود. مجموعه ها یا توسط کارگردان هایی که به هر دو رسانه تلویزیون و تئاتر تسلط دارند خلق می شود یا حاصل همکاری دو کارگردان هنری و تلویزیونی است. این آثار هم در فضای استودیویی و هم لوکیشن واقعی تولید می شوند. مجموعه های  نمایشی «مثل آباد»، «همسران»، «خانه سبز»، «نیمکت »، «رازهای یک خانه »، «گلخند» نمونه هایی از این گونه تلویزیونی است.
 
سریال نمایشی:
سریال های نمایشی نیز با بهره گیری از ارزش های نمایشی به صورت داستانی دنباله دار برای تلویزیون نگاشته و تولید می شوند. سریال نمایشی«سلطان و شبان» که جزو شاخص ترین سریال های تاریخ تلویزیون محسوب می شود، نمونه ایرانی چنین گونه ای است. برخی سریال های نمایشی سال های اخیر،  از جمله «شب های برره» را هم باید نمونه سرگرم کننده همین نوع برنامه تلویزیونی به حساب آورد.

نمایش تلویزیونی عروسکی:
در این نوع نمایش تلویزیونی با استفاده از نمایش های عروسکی و تکنیک های آن، اثری با قواعد و ویژگی های تلویزیونی تولید می شود. «خونه مادر بزرگه» ، «مدرسه موش ها» و «زی زی گلو» نمونه های موفقی از این گونه تلویزیونی است .

تئاتر تلویزیونی :
تئاترهایی که از شبکه های مختلف تلویزیونی و امروزه از تلویزیون های مجازی و شبکه های اجتماعی پخش می شود، شامل انواع متفاوتی است؛

گزارش تئاتر:
گزارش تئاتر به تصویر کشیدن هرگونه نمایش صحنه ای بدون دخل و تصرف اطلاق می شود. اصول و تکنیک های صحنه ای بر اثر حکم فرماست و دوربین ها تنها ناظر و گزارشی از یک اجرا هستند. تصویربرداری از زوایا و اندازه های مختلف اگرچه بر کیفیت اثر تاثیر به سزایی دارد اما در ماهیت اثر نقشی ندارد.

ضبط تلویزیونی تئاتر:
ضبط تئاتر برای تلویزیون نوعی ضبط آثار نمایشی بدون دخل و تصرف در اجراست .میزانسن ها و ماهیت اجرا همان گونه  است که برای صحنه طراحی شده اما  تغییراتی در امور فنی همچون نور، صدا ، دکور و جانمایی دوربین ها اعمال می شود. این امر تنها از نظر فنی و نه هنری امکان تولید اثری با ویژگی های تلویزیونی را فراهم می سازد. در این روش اغلب دوربین ها ناظرند و از چند سو و با کادرهای مختلف نمایش را به تصویر می کشند. گاهی یک رخداد از چند سو و با قاب های مختلف ضبط شده تا از تنوع بیشتری برخوردار باشد. بسیاری از تلویزیون های جهان برای جذب مخاطب بیشتر از همان ابتدا در تلاش بودند تا  اجراهای موفق صحنه ای را به گونه ای برای بینندگان خود پخش کنند. درایران نیز بارها اقدام به ضبط نمایش ها با این روش شد که البته آنها نیز بدون هیچ توضیحی، تحت عنوان تله تئاتر پخش و خود عاملی گمراه کننده برای شناخت واقعی تئاتر تلویزیونی شد. داریوش مودبیان در کتاب «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی» ذیل تئاترهای تلویزیونی به درستی از «تئاتر استودیویی» برای تلویزیون نام نیز می برد؛ در این روش نمایش صحنه ای در استودیو ضبط اجرا می شود، مشخصه های تئاتر صحنه ای را دارد اما تکنیک ها و استاندارد های فنی تلویزیونی نیز در آن رعایت شده است.

تئاتر اقتباسی:
در کتاب «فرهنگ تئاترهای تلویزیونی » ذیل این عنوان چنین آمده است:
" بازخوانی نمایش نامه ای که برای صحنه نمایش نگاشته شده در استودیویی تلویزیونی ( پخش مستقیم یا ضبط) و سپس جرح و تعدیل های اندک به مدد تدوین و از پس آن پخش در زمانی دیگر.
در تئاتر «استودیویی» اجرای تلویزیونی همان مشخصه های اجرای صحنه ای را داراست، فقط به کمک امکانات فنی و عوامل تلویزیونی الزامات و اصول فنی تلویزیون رعایت می شود.

تله تئاتر:
این نوع از نمایش تلویزیونی اثری است که برای تلویزیون نوشته می شود و منطبق بر قواعد تلویزیون و فیلمسازی تمرین و آماده شده و در استودیو و یا لوکیشن واقعی ضبط می شود .
این نوع تلویزیونی ممکن است به صورت تک، دو یا چند دوربینه و یا تلفیقی از هر دو روش ضبط شود. همچنین ممکن است در استودیو و با ساخت دکور و یا در لوکیشن واقعی و یا حتی تلفیقی از استودیو و لوکیشن واقعی باشد که هر کدام شیوه اجرایی متفاوتی دارد.

همه شرایط این نوع از نمایش تلویزیونی مشابه برنامه های دیگر تلویزیون همچون فیلم و سریال هاست با این تفاوت که از ارزش های نمایشی در نگارش، بازیگری و به طور کلی از درام بهره گرفته تا اثری مختص رسانه تلویزیون تولید و روانه پخش کند. برخی معتقدند برای ساخت چنین اثری الزاما باید از آثار درام نویسان بهره گرفت و تنها با جرح و تعدیل برخی دیالوگ ها و صحنه ها آنها را مناسب اثری تلویزیونی کرد! اما در این نوع، متن تئاتر تلویزیونی تنظیم و پرداخت آثار درام نویسان مشهور و غیر مشهور نیست. خود اثری مستقل است که می توان آن را درام تلویزیونی نامید که با فیلمنامه  و تصویر نامه قرابت بیشتری دارد تا نمایشنامه صحنه ای. آثاری همچون «سوزنبانان»، «با جناق‌ها »، «سوءتفاهم»، «غروب روزهای آخر پاییز»، «سوپ قارچ» و... از این گونه تلویزیونی هستند.

«تئاتر تلویزیونی» آنچه که آن را نوع چهارم و یا برترین نوع تئاتر در تلویزیون می خوانند، از انواع برنامه های تلویزیون است نه گونه ای از تئاتر صحنه ای و یا از مشتقات آن. شاید به همین خاطر است که برخی از به کار بردن لفظ تئاتر برای نام گذاری آن پرهیز کرده اند و ترجیح می دهند تعبیر «تله پلی» را به کار گیرند. در این مقام، از هر چه تئاتری و سینمایی است دور می شوند و یکسره از تلویزیون آغاز می کنند و در تلویزیون هم به انجام و به پایان می رسانند .

فیلم تئاتر:
از آنجایی که واژه فیلم بر هر اثر سینمایی و یا فیلم های کوتاه و بلند تولید شده به صورت نگاتیو اطلاق می شود، هر گونه فیلمی که بر مبنای آثار برجسته دراماتیک و یا آثار اجرا شده بر صحنه های نمایش تولید شود، «فیلم تئاتر» نام دارد. اگرچه امروزه با ورود دوربین های دیجیتال مرزبندی بین فیلم و تصویر از میان برداشته شده است، اما فیلم – تئاتر دلالت بر روند تولیدی اثری دارد که درآن  با رعایت قواعد سینما _ نه تئاتری و تلویزیون _ تولید شود. متن آن هم فیلمنامه ای اقتباسی است که تنها برای دوربین نگاشته شده است.
آثار بزرگی همچون «اتوبوسی به نام هوس»، « هملت»، «مرگ یزد گرد» و... نمونه های برجسته اس از این گونه فیلمسازی محسوب می شوند.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافر آستانه ۱۱ تا ۲۰ بهمن ۹۹ برگزار می شود. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گروه همیاری (support)
درباره نمایش ایوب خان i
خرید بلیت این نمایش به نویسندگی و کارگردانی امیر دژاکام و با بازی الهام خضرائی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی و ... امروز (شنبه) ساعت ۱۲ با تخفیف روزهای نخست، آغاز خواهد شد.
عابری خسته می‌آد، از کوچه‌های بی عبور
از کوره‌راه‌های بلند، از جاده‌های سوت و کور
عابر با خودش داره، یه کوله‌باری درد و غم
چشاش داره داد می‌زنه، از روزگاری سرد و بم
تو نور مهتاب شب، با چشمایی سرگردون
با اون قدم‌های بلند، رو سنگفرش خیابون
تو مشت خود گرفته، تکه‌ای از آسمون
دو چشم ابری او، داره هوای بارون
اون عابر خسته کیه؟ تو کوچه‌ی خلوت ما
واسه تن خسته‌ی او، هیشکی دری نکرده وا

★صمیم ع اسمعیلی
از کتاب برای آخرین بار
گروه همیاری (support)
درباره نمایش یاماها i
خرید بلیت این نمایش به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج و با بازی مرجان قمری، لبخند بدیعی، مازیار سیدی امروز (شنبه) ساعت ۱۲ با تخفیف روزهای نخست، آغاز خواهد شد.
سحر بهروزیان و کهبد تاراج این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دستیارکارگردان و مدیرروابط عمومی نمایش زندگی کنسرو شده
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کارگردان نمایش جذامیان
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مدیرروابط عمومی،طراح پوستر و بروشور و تیزر ساز نمایش اسکرین شات
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
طبق معمول بسیار بی‌ربط و موقت

یه مدته در کنار تیوال دارم توی فیدیبو چرخ میزنم...و خب خیلی باحاله...البته کلی هم حرص می خورم و غر میزنم...بعد کلا یه جوریه اپلیکیشن‌ش که نمیدونم چرا قلق‌‌ش دستم نمیاد؟! یا شایدم اصلا قلق خاصی نداره...مثلا کلی کامنت و نقد میذارم بعد اصلا پیداش نمیکنم؟! بعد با خودم میگم خدایا نکنه اینم مث تیوال یه دیوار داره،که همه دری وری هام داره پشت سر هم اونجا دیده میشه؟؟؟ نکنه منم مث اون "لیدی تیاتر" سوژه فیدیبویی ها شدم؟ بعد اصلا آگاهی هاشون کوو؟؟؟ چرا نوتیف ندارن؟؟؟ یکی آدم رو ریپلای کنه از کجا باید با خبر شیم؟؟؟حتی همیاری‌ِ درست درمون هم ‌ندارن که آدمو راهنمایی کنه!!

خلاصه که خودم توی تیوال ایستگاه‌بگیرم،ولی خدا میدونه چند تا " به فیدیبو خوش آمدید" دارم ولی خبر ندارم...😏🙄

{#}چرخِ_گردون

بهار گراوندی و celine این را خواندند
سپهر و محمد جواد این را دوست دارند
تا جایی که من میدونم دیوار که نداره، بعدم زیر هر کتاب نظرتو مینویسی دیگه، اون بغل نظرتم جلو اون فلش ریپلای اگه کسی پاسخی برای کامنتت داشته باشه عدد میزنه، مثلا فلان تعداد به کامنت تو پاسخ دادند، رو اون فلشه بزنی جوابای ملتو میبینی.
چیز خاص دیگه‌‌ای من ندیدم
۱۵ ساعت پیش
بچه ها میگم یکی گزارش رو بزنه ببینیم شاید همیاری این مورد هم پاسخگو باشه😂😂😂
۲ ساعت پیش
نیلوفر
بچه ها میگم یکی گزارش رو بزنه ببینیم شاید همیاری این مورد هم پاسخگو باشه😂😂😂
من نگرانم بعده‌ها همیاری مجبور شه پاسخگویی مشکلات خونه‌هامونم باشه😂😂😂😂😂
۱ ساعت پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یک میکده حال خوب می خواهم باز
دریا دریا جنوب می خواهم باز
در حسرت یک نفس فراتر با دوست
یلدا یلدا غروب می خواهم باز
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ما کجا و ایشان کجا، کاری به سیاست کلان و استعمار و غرب زدگی و فلان ندارم، فقط شخصا ترجیح میدادم دولتمردیا زنم، با چنین دیدگاهی به دنیا مینگریست و اصولا تعریفی از انسان و انسانیت داشت،

به نظرم این زشت‌ترین سوال دنیاست: این‌که «وقتی بزرگ شدی می‌خواهی چه‌کاره شوی؟» انگار بزرگ شدن متناهی است!‌ انگار آدم هر کاره‌ای هم که بشود، همین بس است و دیگر والسلام و نامه تمام! اما حقیقت این است که ممکن است انسان در زندگی چندین و چند کاره شود؛ مثلِ خود من که چندکاره شدم: وکیل، نائب‌رئیس بیمارستان، همسر، مادر و در نهایت بانوی اول آمریکا. انسان پیوسته در مسیر شکل گرفتن است؛ مسیری که هیچ وقت کامل نمی‌شود و انتهایی ندارد، چون اگر انتهایی داشته باشد و آدم از شدن دست بکشد، دیگر چه چیزی باقی می‌مانَد؟

📘 {#}شدن
✍🏻 {#}میشل_اوباما 
چه پاراگراف معرکه ای بود...دمت گرم...خیلی حال کردم...
این کتاب رو خیلی وقته در نوبتِ "شنیدن" دارم...بیشتر مشتاق شدم👍
۱۷ ساعت پیش
الان آقای کارآمد میاد بلاکم میکنه😂خدافظ
۱۴ دقیقه پیش
😂
خداحافظ
۴ دقیقه پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
چقدر لذت بردم و چقدر تاسف خوردم که فرصت دیدن این اجرا رو از نزدیک نداشتم، عالی بود
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید

چنگیز، شبی رفت به خواب پسرانش
فرمود که از کار من اندرز بگیرید
گر این طرفِ مرز به جایی نرسیدید
کام دل خود، زآن طرفِ مرز بگیرید
کوروش اگر از مردم چین باج ستانده‌ست
باج از خلفِ رستم و گودرز بگیرید
مأکول، از آن مردمِ بیچاره ستانید
محصول، از آن قوم کشاورز بگیرید
از بحر و بَرش، ماهی و مرغ و مس و آهن
بی ترس برآورده و، بی لرز بگیرید
بیدار در آن ... دیدن ادامه ›› خطّۀ بهرام کسی نیست
از مزرعه‌اش نیمه‌شبان «ارز» بگیرید
با اسب گرفتیم چموشانِ عجم را
این‌ها که خموشند، بدین طرز بگیرید

آن برق فروشی که خودش برق ندارد
بی‌مایه‌ترش از علف هرز بگیرید
چنگیز همین مردم بیگانه پرستند
یعنی خودمانیم، چنین فرض بگیرید!

سید علی میر افضلی

۲۵ دی ۱۳۹۹

محمد مجللی و ابرشیر این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
{#}کسالت جمعه {#} رفقای تیوالی {#} مرگ بر کرونا {#} پست موقت نیلوفر خانم طوری

همانطور که در پاسخ به پست جناب سید حسن خان موسوی کیانی نوشتم، بعضی فیلمها واقعا خوب و ارزشمند هستند و باید دیده بشن اما شاید همون یکبار برای آدم ممکن باشه و دفعات بعد یک چیزی تو روح و روانمون اجازه نزدیک شدن و تماشای دوباره شونو بهمون نده، منظورم اصلا فیلمهایی که خسته کننده یا کسالت بار یا نامفهوم یا سرد و تلخ هستند نیست، اتفاقا منظورم فیلمهایه که با عشق و هیجان و لذت دیدیم اما یکجورایی دیگه جرات نزدیکی به اون سوژه رو نداریم، مثلا فیلمهای raw و Midsommar برای من از این دست بودند، فیلمهایی که همیشه به یادشونم و خوشحالم که دیدمشون اما شاید تا مدتها فقط بهشون فکر کنم اما تماشای مجدد خیر!! مشکل من اصلا خشونت یا سکس یا سیاه نمایی نیست مثلا سریال مورد علاقه من واکینگ دد هست که دایم دارن ملت رو از وسط جر میدن و میخورن! اما اصلا این تصاویر و صحنه ها نیست که اون بخش روحم رو آزرده میکنه بلکه عمق حقیقی و قابل باور سیاهی روح انسانه که بعضی کارگردانها تو چشممون فرو میکنن و دردش برام قابل تحمل نیست.
اگر شما هم همچین تجربه هایی دارید خوشحال میشم به اشتراک بذارید؛
محمد مجللی، سپهر، نیلوفر، پویا و سروناز یکتا این را دوست دارند
فکر میکردم تو داشتن این حس تنها باشم و بسیار بسیار جالب بود برام که فهمیدم تنها نیستم
این حس رو به چندتا فیلم تو ژانر های کاملا مختلف دارم که باعث شده هنوز نتونسته باشم وجه اشتراکی بین شون پیدا کنم. دوتاشون رو مثال میزنم اینجا
فیلم her که دیدنش مو به تن من سیخ می‌کنه و تداعی کننده ی تمامی تنهایی های زندگیم هست
دومی هم فیلم perks of being wallflower که تو دوران دبیرستان وقاچاقی طور از دوستم گرفتم و عشقی که به تصویر کشید چیزی بی مانند رو برام خلق کرد که باعث شده هنوزم که هنوزه تک تک جزییات فیلم رو بعد از این همه سال به خوبی بیاد بیارم اونم در حالی که هیچوقت برخلاف علاقه ی شدیدم ... دیدن ادامه ›› به فیلم نتونستم دوباره ببینمش...

احساس میکنم حال روحی که موقع دیدن فیلم داریم و شرایطی که در حال تجربه اش هستیم نقش مهمی داشته باشن تو این قضیه..
۲۱ ساعت پیش
محمد کارآمد
از لیستت بدجوری میلیون دلار بیبی رو خوب آمدی، انقدر احساساتم تحریک شد بار اول که اصلا نمیتونم دوباره برم سراغش اما اتوبوسی بنام هوس بخاطر بازیهای براندو و ویوین لی و همچنان مثل چه کسی از ویرجینیا ...
بله. همینطوره.
منم عاشق بازیهای این فیلمام
درمورد اتوبوسی بنام هوس من واقعا غم ویویون لی ویران کننده‌ست برام، دیدن اینجور فروپاشیش.
۱ ساعت پیش
سیدمهدی
بله. همینطوره. منم عاشق بازیهای این فیلمام درمورد اتوبوسی بنام هوس من واقعا غم ویویون لی ویران کننده‌ست برام، دیدن اینجور فروپاشیش.
سید مهدی جمعه احتمالا با مجلل راهی بشیم دیدار یاماها و کافه بعدش، هستی برادر؟
۵۵ دقیقه پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
درباره کتاب " شکار کبک" نوشته رضا زنگی‌آبادی
چاپ شده در رورنامه سازندگی در تاریخ 1399.10.14
وقتی یک طعمه، شکارچی می شود
مریم تاواتاو
"شکار کبک " نوشتۀ " رضا زنگی آبادی " داستان یک قاتل سریالی است که در آخرین شکارِ خود به بازگویی ماجرای گذشتۀ زندگیش می پردازد. کتاب، جنبه های مختلفی از یک جوان به نام " قدرت " را نشان می‌دهد تا روایتگر چرایی و چگونگیِ رسیدنش به مختصاتی است که او ایستاده؛ مختصاتی از جنسِ کشتن، نفرت و انتقام .
ما در روزگاری زندگی می کنیم که حضور قاتل های سریالی، تاریخچه ای پیدا کرده به قدمت سالهایی که عمر بشر به امیدِ پیشرفتهایش انتظار زندگیِ آرام تری داشته؛ اما حالا در عوض، انواعی از قاتلان سریالی دارد که هریک به شیوه ای قربانیانشان را سلاخی می کردند. این که ادبیات تا چه میزان هم پایِ اتفاقاتِ ماجرای هریک از انواع این قاتل‌ها حرکت کرده و توانسته تصویری از زندگی، طرز فکر و به خصوص گذشتۀ مجرم را نشان دهد، حرکتی است جهانی که شیب تندی به خود گرفته. تاکیدِ بیشتر بر گذشتۀ این افراد، نوعی پیشگیری از آینده است؛ آینده‌ای که می تواند این سیکل را دوباره تکرار کند و باز قاتل پرور شود. شاید اگر ریشه های کاشت و برداشت رفتاری این گونه افراد، بیشتر تحلیل شود ... دیدن ادامه ›› از حضور قارچیشان بکاهد.
از طرفی روایتِ این مسالۀ جنایی که در تاروپود یک اختلالِ روان‌شناختی تنیده شده، تا حد زیادی می تواند یک ایده داستانیِ جذاب محسوب شود. تلقیق بعد روان با بخش بیرونیِ حوادث، ترکیبی خاص و البته داستانی از شخصیت‌هایی می‌سازد که تا حد زیادی ابعاد مختلفی دارند و تحلیل هر بعدش می تواند ریشه یابیِ قابل توجهی باشد از انسان هایی که آتش نفرت روشن کردند و به جان جامعه انداختند. از طرفی سوال مهم تر این است که در این سال ها ادبیات ایران تا چه میزان روی واکاویِ این موضوع، تمرکز داشته . سوالی که پاسخ آن اشاره به نگاه کم رنگ تری است که کتاب های داستان در این مدت به این مساله داشته اند. البته جدای از دشواریِ نگارش در این حوزه ، نوشتن از این گونه قاتل ها نیازمند تسلط بر دانشِ روان شناسی جرم هم دارد؛ نگاهی که پیدایش یک مجرم را تنها خلاصه در ژنتیک و ذات سیاه یک انسان نمی بیند بلکه تاثیر عوامل دیگر از جمله خانواده ، آسیب‌های اجتماعی و برخورد جامعه را نیز دست کم نگرفته و با دیدگاهی جامع به واکاوی پیدایش یک شخصیت ضداجتماعی می پردازد .
شکار کبک با همین توجه ویژه به گذشتۀ زندگی شخصیت اصلی‌اش سعی در بیان نکته‌هایی کلیدی دارد ؛ این که تاوانِ گذشتۀ فجیع فرد را یک جامعه هم می دهد؛گاه در مقیاس های کوچک تر هم چون موج کوچکی که در گوشۀ ساحل ، یک دایرۀ کوچک و ضعیف در کنارۀ آب تشکیل می دهد که تکانش توجه کسی را در آن ساحل جلب نمی‌کند و گاه در حد یک طوفان که همه چیز را در خود می‌بلعد. "قدرت" در کتاب شکار کبک، محصول یک گذشته پر از حقارت، تنهایی و آسیب است؛ محصولی که دست انداخته تا هرچه می توانسته در اطرافش را به نابودی بکشاند. زنگی آبادی، کتاب را با یک شروع طوفانی، آغاز کرده . جایی که طعم های کوچک تری از حقارت و بی اعتنایی پسربچه به چشم بیاید و آن را در مقام مقایسه با دوران بزرگسالی اش قرار می دهد؛ دورانی که طعم های کوچک، مزه اصلی از نفرت به خود گرفته و حالا قصد کرده تمام غذاهای عالم را مسموم کند .
کتاب در فواصل زمانی مختلف، روایت های پراکنده ای از زندگی قدرت بیان می کند. از طرفی هوشمندی نویسنده در انتخاب زمان‌هایی به عنوان تکیه‌گاه به‌عنوانِ نقطۀ بازگشت به گذشته، ستودنی است؛ او به گونه ای روایت را به زمان و مکانی در گذشته می رساند که کاملا مرتبط با حال و روز فعلی قاتل هم هست . انگار نویسنده، چراغ‌قوه انداخته به گذشته ای تاریک؛ گذشته ای که چراییِ بسیاری از رفتارهای فعلی"قدرت" را نشان می دهد. اگرچه انتخابِ فلاش‌بک برای روایتِ بازگشت‌های داستانی، یکی از رایج‌ترین شیوه‌ها برای گفتمان درباره زندگی نامه یک شخصیت است اما واقعیت آن است که این نوع روایت ها معمولا به دلیل فراوانیِ استفاده شان در نمونه های مشابه داستانی، عنصرِجذابیت را تا حدودی نزد خواننده گرفته اند و تنها در مواردی که ارتباط اتفاقات گذشته و حال با گره‌های محکمی انجام شود، می تواند تاثیرگذاریِ مطلوبش را حفظ کند و این اتفاقی است که زنگی آبادی، در شکار کبک از عهده آن برآمده است . او به شدت خود را متاثر از گذشته می داند .گذشته‌ای که اگرچه با بی‌نظمی می‌خواهد هرج و مرج آن را توصیف کند اما در عین حال با نظمی خاص به روایت می‌پردازد و تکه هایی از آن را بیان می‌کند که تا حدود زیادی به رفتار امروز شخصیتش ارتباط دارد . قدم به قدم، اتفاق‌های جدید، پازل اتفاق‌های قبلی را تکمیل می کند؛ انگار هر حادثه، آدرسی را در گذشته نشان می هد ، آدرسی که محلِ خانه‌های کاشتِ نفرت در قلب قدرت را نشان می دهد .
در این میان، توصیف شخصیت های فرعی و ساخت صدایِ مختص به هرکدام از آن‌ها نیز از ویژگی‌های جذاب کتاب است . شخصیت ها شبیه هم نبوده بلکه حتی لحن هریک از آن ها نیز به نوعی خاص ، حادثه ها را بازگو می کند تا شمای کلی خانواده و جامعه کوچک روستایی که روی خوشی نشان قدرت ندادند به خوبی بازسازی شود .
با توجه به تلخیِ بطن ماجرای کتاب، هنر نویسنده آن است که با توسل به جنبه های داستانیِ ماجرا ، خواننده را مبهوتِ بیانِ قصه ای کند که عمق وسیعی دارد . رضا زنگی‌آبادی، توانسته با قلمِ روانش از پسِ بیانِ ماجرا بربیاید تا از شدت بغرنج بودنِ شنیدنِ ماجرای هولناکِ قتل های سریالی بکاهد تا مخاطب به جنبه‌های عمیق تر و دورۀ کودکیِ "قدرت " هم توجه کند. دوره ای که قدرت، چتر حمایت مادر را داشت . اما زمانی که این چتر از دست رفت او در میانه طوفانی عظیم، بی سرپناه ماند. البته رفتارهای قلدرمآبانه پدر در شکل‌گیری شخصیتِ ناراضیِ او بی تاثیر نبود. هم چنین اتفاقی که کمی بعد از مرگ مادر می افتد باعث می شود چنان کینه ای از پدر و نامادری به دل بگیرد که هرگز نتواند آن ها را ببخشد.
فقدان و تجاوز دو موضوع مشترک در اکثر قاتلان سریالی است. فقدانِ مادر و بعد از آن، عدمِ مراقبت از کودک که معمولا با فروپاشیِ خانواده همراه بوده منجر به وقوع حادثۀ تلخ می‌شود. البته ذکر این نکته واجب است که تمام قاتل‌ها تجاوزدیده و مادر از‌دست‌داده نبودند. اما فقدان و تجاوز، طوفان عجیبی است که هرکسی نمی‌تواند از آن، سالم بیرون بیاید؛ همان‌طور که "قدرت" در پسِ خشونت‌های پدر و بی‌توجهی‌هایی که نصیبش شد، نتوانست از پسِ دردِ روحش بربیاید و تبدیل به زخم‌خورده‌ای شد که تشنه انتقام است.
شاید ادبیات، جهانِ فرصت.هاست؛ جهانِ توجه به اتفاقاتی که می توان ، سر و شکل داستان به آن‌ها بخشید ، روی کاغذ آوردشان و هراسِ اتفاق را به تلاش برای کشفِ حقیقتِ چراییِ آن ماجرا سوق داد. و حتما بخشی از این حقیقت به این موضوع می‌پردازد که قاتلان ، انسان هایی ازابتدا مجرم نبوده‌اند بلکه شرایط و رفتار غلط نیزدر هل دادن آن ها به همراه زمینه ژنتیکی‌شان به دام جرم نیز موثر بوده است .
شکارکبک نمونه ای موفق از تلفیق روان‌شناسی و داستان است . نقطه‌ای که جامعه‌شناسی و جرم‌شناسی یکدیگر را در آغوش می‌گیرند، به شانه‌های هم می‌زنند و اشک می ریزند برای انسان‌هایی که قربانی می‌شوند، قربانی‌شدن را یاد می‌گیرند و قربانی می.کنند تا این چرخه معیوب ادامه‌دار شود و البته فعال‌بودنِ این چرخه، بیدار کردنِ هیولای نفرت است که رحم به هیچ‌کس نمی‌کند ؛ تر و خشک را با هم می‌سوزاند؛ قربانیِ دیروز، سلاخِ امروز می‌شود . شاید شکار کبک، عقوبت تاثیر رفتارِ یک اقلیت بر اکثریت است .
جعفر میراحمدی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
//خوک//
متنی در مورد فصل اول قسمت اول سریال بلک میرور
به شدت جذاب و غیر منتظره بود... ولی کامل ترش در فیلم شبکه ۱۹۷۵ دیده می شود..
هنرمندی که برای ثبت در تاریخ شاهزاده ای را گروگان می گیرد تا در عصر رسانه، جایی که مردم حتی گالری های نقاشی را مجازی می بینند، اثری خاص و تکرار نشدنی بیافریند و اکثر مردم جهان در یک لحظه این اثر را ببینند...
شاید با این ادعا روبرو شویم سندی از هنرمند بودنش نیست..
پس جاودانه شدن به چه قیمتی؟
باز هم فرقی نمی کند چون دلیلی برای جنون گروگانگیر هم نیست... یک عملیات پیچیده طراحی می شود که پلیس و اطلاعات یک کشور از حل آن ... دیدن ادامه ›› عاجزند چرا؟
چون طراح این عملیات می خواهد بعد از مرگش از او یاد شود..
و اسمش جاودانه بماند..
یا دیوانه است یا یک منحط اخلاقی..
دست به دامان یو تیوب می شود و کارش را پیش می برد..
بر خلاف نظر دیگران، انحطاط اول به لجن کشیدن هنر با گروگانگیری است، کاری کثیف از یک واقعیت.. و خوک انتخاب درستی بود..
مرحله دوم انحطاط دیدن تصویری از اجبار یک فرد که جایگاه مهمی در کشور دارد و همان حس فضولی در زندگی یک سلبریتی است... و انحطاط آنجاست که از دایم الخمرهای کافه ها تا پزشکان و افراد تحصیلکرده اجتماع همگی به تماشا می نشینند..

و شاید مرحله سوم و مهمترین نکته اش این باشد چطور با دانستن موضوعاتی ساده از جمله حس فضولی عمومی می توان حواس ها را طوری پرت کرد که از موضوع اصلی ( نجات دختر) همه غافل شوند حتی نیروهای پلیس و امنیتی..


مدت زمان کم این قسمت نمی تواند رابطه درستی بین نخست وزیر و همسرش تعریف کند و این قسمت ابتر تمام می شود...
اما چیزی که برای خود من عجیب بود تحلیل ناقصی در مورد سیاست و حفظ قدرت به هر قیمت بود که تحلیل کاملا اشتباهی است‌‌... اپیزود ضعیفی بود و ایده فوق العاده را خراب کرد ولی مسلما در مورد حفظ قدرت به هر قیمتی نبود...
فیلم بلند یا سریال صد قسمتی نیست که بتونه سیر تا پیاز رو توضیح بده، این اپیزودهای کوتاه به اندازه لازم کد و کلید به بیننده تیزبین حرفه ای مثل شما میده که تا تهشو بخونید، ضرب آهنگ تند و تعلیق زیاد و فرود آوردن ضربه نهایی در موقعیت شگفت انگیز، سیکل دائمی بلک میرور در همه اپیزودهاست، پس بهانه نگیر و با سخت گیری لذت این مهمانی باشکوه رو از خودت نگیر
سریال فقط فایت کلاب 😂
۱۴ ساعت پیش
سیدمهدی
خیلی دردناک بود ولی خب دختره هم به عشق بیوفایی نکرد و در نهایت پسره هم مثل دختره تسلیم خواسته سیستم شد حرف سریال همین بود که شما هرچقدرم مصممید تو عقیده و ایده‌تون سیستم کنترلتون میکنه و در ...
دقیقا همینه 👌
۲ ساعت پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آقای مجللی
خیلی ممنون برای معرفی انیمیشن Wolfwalkers🙏
کیف کردم.
همیاری جان کاش جوری بشه که یه روزی امکان تگ و منشن هم به امکاناتت اضافه کنی میدونم سخته ولی میتونی
سمانه و celine این را خواندند
محمد کارآمد، امیر مسعود، سیدمهدی، محمد مجللی و جعفر میراحمدی این را دوست دارند
چقدر خوب که دیدیش رفیق
تیوال رو باز کردم و با دیدن پوسترش لبخند اومد رو لبم :)
۲۱ ساعت پیش
محمد مجللی
چقدر خوب که دیدیش رفیق تیوال رو باز کردم و با دیدن پوسترش لبخند اومد رو لبم :)
خیلی خوب بود. بازم ممنون.
۱۷ ساعت پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
و اگر سالن ها باز شوند... بازِ باز...
باز هم تیوال را خواهم گشت، صفحه به صفحه، برگ به برگ...
تا بیابم شاید نمایشی باب دل. دلِ سرد و سخت شده از روزهایی که از سرگذرانده ام...
تا مشت و مالی بگیرد این دل و ذهن زیر دست و پای بازیگر... زیر قلم نویسنده... زیر ذهن کارگردان...
سالِ تعطیلی که گذشت و سر پایان هم ندارد، تنها ماندم. جدا ماندم از سالن. از بوی صحنه، عطر بلیط، طعم قهوه ی کافه چی.
باید بیاید دوباره روزهای سرخوشْ قدم زدن به مقصد نوفل، سنگلچ، شهرزاد. و کیفور برگشتن به مقصدِ نارسیده.
می آید دوباره ناگهان دیدن دوستی، آشنایی، چیزی در صف ورود به سالن. و گپ زدن که نورش خوب بود و موسیقی را دوست نداشتم و چه کرد فلان بازیگر و بیسار کارگردان...
شانه به شانه نشستن با غریبه ای که هر دو در دل می دانید که آن یکی هم عاشق تیاتر است و آن یکی آن طرفی و آن آن طرف تری.
بدون ماسک و الکل و پروتکل و ترس ... دیدن ادامه ›› و دلهره.
همه ی دلهره برای بازیگر باشد که تپق نزند یا پرده ی بعدی که خراب نکند لذتی که تا الان برده ای.
و دلهره ای نباشد که نکند ویروس را با خود ببری.
و همه ی دلهره این باشد که چطور بعد از این نمایش، بیست دقیقه ای تا آن یکی سالن برسی و بلیطت نسوزد.
دلشوره های شور و دلشوره های شیرین.
شیرین باید شود این زندگی دوباره.
نونِ خامه ای باید شود دوباره،
با گیلاس یا بی گیلاس...
می شود، می دانم.
باز از سر شوق، سیرْ دیدْ باید زد زندگی را...
هیزی باید کرد زیبایی های ساعت ها را...
حظ میبریم شیرینی های حیات را...
روزهاتان روشن، دلهاتان آتشین، نگاه هاتان پرفروغ...