آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال هنرهای تجسمی
S3 : 20:46:13 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
ویدیو
درباره کارگاه آنلاین انیمیشن فیلشاه i
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دوستان همیاری درود
دوسه نمایشگاه آثار هنری در ایام نوروز فعال هستند اگه امکانش هست برگه های این نمایشگاه ها ساخته بشه تا برای علاقمندان طلاع رسانی باشه
22

دیدین یه وقتهایی توی فیلمها یه صحنه‌هایی رو می‌بینیم که میگیم: اینطور هم نیست دیگه...داره اغراق میکنه...
مثلا مرد شرور به پسربچه‌ی بدون پا و گدا که روی تخته چوبی چرخدار نشسته نزدیک میشه و با کتک زدن پسربچه تخته را از او میگیرد.

https://uupload.ir/files/xt_رضا_دقتی1.jpg
https://uupload.ir/files/w6xh_رضا_دقتی2.jpg

رضا دقتی شاهد چنین صحنه ای بوده و برای لحظه‌ای تصمیم به دخالت هم میگیرد اما به خودش مسلط میشود و بجای دخالت،عکسش را میگیرد.
توضحیات:
https://uupload.ir/files/xyz5_دقتی_3.jpg

من ... دیدن ادامه ›› برای مدتی رضا دقتی رو فالو کرده بودم و توی همان مدت که مصادف شد با روزهای قرنطینه،رضا دقتی توی پیجش اعلام کرد که نسخه‌ی پی دی اف کتاب"چشم‌اندازی دیگر" را رایگان در اختیار مخاطبانش قرار داده.
منم بعد چندماه سراغ کتاب رفتم و البته هنوز کامل نخوندم ولی ماجرای پسربچه مصری رو دوست داشتم.
کنتراست بالای عکسهای رضا دقتی و یک جور تندوتیزی که از نظر من انگار توی عکسهایش است باعث شده عکاس مورد علاقه‌ی من نباشه اما دقتی یک عکاس بزرگ و جهانیه و در بسیاری از رویدادها حضور داشته و از بسیاری از رهبران جهان عکس گرفته و دارای مدال شوالیه است و عکاس نشنال جئوگرافیکه.

https://uupload.ir/view/1xu7_rezadeghati-derrière-lobjectif-persian.pdf/
میم، سمانه و علی ملکی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
Janan.art (j.m)
درباره جشنواره هنر زنده است i
به نظرم اصلا جشنواره منظمی نبود ...با این که اسامی بزرگی در بین هیئت داوران و برگزار کنندگان به چشم میخورد اما متاسفانه بسیار بی نظم برگزار شد ‌‌‌...مثلا در جدول های جشنواره که داخل پیج اینستاگرام جشنواره قرار داده بودند برای اطلاع رسانی تاریخ هایی رو مقرر کرده بودند برای قرار گرفتن آثار روی سایت تیوال جهت مشاهده عموم اما وقتی به سایت تیوال مراجعه میشد هیچ نشانه ای از این جشنواره نبود و به تازگی آثار روی سایت قرار گرفته ....اما حالا هم فقط تعداد بسیار محدودی از کل آثار پذیرفته شده و حاضر در لیست جشنواره! با توجه به حضور این اسامی بزرگ انتظار میرفت بسیار منظم تر و دقیق تر پیش بره...امروز هم به صورت لایو اختتامییه رو میدیدم...و جالب بود که اصلا در بسیاری از رشته ها به طور مثال بخش نور /لباس/صحنه/متن و خیلی بخش های دیگه تئاتر اصلا منتخبی نداشت و این نکته بسیار عجیب بود ! و در بخش فیلم هم فقط چند جایزه محدود داده شد..خسته نباشید میگم به همه شرکت کنندگان و برگزار کنندگان ... اما حقیقتا ما که نفهمیدیم چی شد😊 ایشالا که هنر زنده است
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امیرمسعود فدائی، بهار گراوندی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امیرمسعود فدائی و بهار گراوندی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امیر مسعود، امیرمسعود فدائی و بهار گراوندی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
امیرمسعود فدائی، بهار گراوندی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
21


من همین الان با Ralph Eugene Meatyard آشنا شدم.
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دیروز به اتفاق دوستم رفتیم موزه هنرهای معاصر
یادش بخیر آخرین نمایشگاه آثار تونی گرگ بود نزدیک ۳ سال پیش
رفتیم تو و دیدیم جز موکت های کف موزه که جمع شده ( شک کردم الان موکت داشت یا نه؟) اتفاق خاصی نیوفتاده
پرسیدم ببخشید دقیقا در طی ۳۰ ماه گذشته چرا موزه تعطیل بوده ؟
فرمودن بازسازی قسمت تاسیسات و پشت بام و گنجینه موزه
که گنجینه موزه قابل نمایش برای عموم نیست
گفتم هیچ راهی نداره بازدید که گفتن خیر
خب دوستان همونطور که میدونید از زمان انقلاب این آثار نمایش داده نشدن
اثر هنرمندانی مثل رنوآر پیکاسو و ...
سوال اینه دقیقا چه نظارتی رو این آثاره؟ ... دیدن ادامه ›› یه لیست حتی نمیدن از آثار موزه

مجسمه های جاکومتی چرا نبود راستی ؟ آخرین چیزی که دیدم ازش عکس شدن اثر ۱۰۴ میلیون دلاری با شلنگ آب بود !

یه مورد دیگه تو رو خدا به اسم هنر معاصر هر چرتی رو نذارید تو موزه یا یه تحلیل بنویسید کنارش شاید من نمیفهمم
خوبه بعدش رفتم نمایشگاه عکس خانه هنرمندان یه کم شست برد !

خلاصه این که ۳۰ ماه موزه تعطیل بوده در راستای رسیدگی به آثاری که حق نداریم ببینیم ایشالا که خیره

فروش نوروزی صنایع‌دستی در گالری زرنا | عکس از نیمه‌ی دوم اسفندماه به مدت ۴ روزفروش نوروزی صنایع‌دستی در گالری زرنا
گالری زرنا با برپایی نمایشگاه سالانه‌ی آثار هنری و صنایع‌دستی شامل زیورآلات، سفال، سرامیک و تاپستری اقدام به فروش نوروزی هنرمندان می‌کند.به گزارش روابط‌عمومی این گالری، فروش نوروزی آثار هنری و کاربردی در نمایشگاه سالانه‌ی گالری زرنا از نیمه‌ی دوم اسفندماه آغاز می‌شود. در این نمایشگاه آثاری از قبیل زیورآلات (نقره، برنج، ورشو)، سفال، سرامیک دست‌ساز، تاپستری، آیینه، تابلوهای سفالی و‌ هنرهای دیگر در معرض دید و خرید علاقه‌مندان به هنرهای دستی قرار دارد.این نمایشگاه در روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفند و هم‌چنین ۲۱ و۲۲ اسفندماه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ میزبان ...
دیدن ادامه ››

گالری زرنا با برپایی نمایشگاه سالانه‌ی آثار هنری و صنایع‌دستی شامل زیورآلات، سفال، سرامیک و تاپستری اقدام به فروش نوروزی هنرمندان می‌کند.
به گزارش روابط‌عمومی این گالری، فروش نوروزی آثار هنری و کاربردی در نمایشگاه سالانه‌ی گالری زرنا از نیمه‌ی دوم اسفندماه آغاز می‌شود. در این نمایشگاه آثاری از قبیل زیورآلات (نقره، برنج، ورشو)، سفال، سرامیک دست‌ساز، تاپستری، آیینه، تابلوهای سفالی و‌ هنرهای دیگر در معرض دید و خرید علاقه‌مندان به هنرهای دستی قرار دارد.
این نمایشگاه در روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفند و هم‌چنین ۲۱ و۲۲ اسفندماه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ میزبان بازدید هنردوستان خواهد بود.
دوست‌داران هنرهای دستی و تجسمی می‌توانند در روزهای یادشده به گالری زرنا در نشانی خیابان انقلاب، بین وصال و خیابان دانشگاه،کوی اسکو، پلاک۱۰ مراجعه بکنند.
گفتنی است مدیریت گالری زرنا را زهرا رسول‌زاده، از هنرمندان مطرح و معاصر هنرهای تجسمی بر عهده دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
20


عکس روی جلد دوم کتاب "فتوژورنالیسم" رو خیلی دوست داشتم.ولی هرچی کتاب رو زیر و رو میکردم راجع به عکس روی جلد چیزی ننوشته بود.
.
یه وقتهایی سرکار که حوصلم سرمیره،میرم توییت‌های قدیمی رو میخونم.یه بار انقدر رفتم به قدیم که رسیدم به فیلم ترور سفیر روسیه در ترکیه(2017).
فیلم با کیفیت گیف بود ولی همین کافی بود تا بفهمم عکس روی جلد کتاب مربوط به کدوم حادثه است.
.
خیلی این عکس رو دوست دارم.همه چی داره.پس زمینه سفید.یه مرد مسن و چاق(مشخصه‌ی بارز روس‌ها) افقی روی زمین.از لباس‌ها و کفش‌هایش مشخصه شخص مهمی بوده ... دیدن ادامه ›› و حالا کاملا مرده. پسر جوون با کت و شلواری که نه خیلی چشم گیره و نه خیلی ارزون.مشخصه که مثل بقیه لباس پوشیده.عمود و وسط کادر ایستاده.تحرک داره و هنوز آروم نگرفته.از فرم لب‌هاش میشه فهمید که عصبانیه و از کاری که کرده پشیمون نیست.از کجا میدونیم ترور رو پسر انجام داده؟سلاح توی دستهای اونه.محکم و قوی تفنگش رو گرفته و آورده پایین.اگر پسر محافظ این مرد بود الان جایی رو نشانه گرفته بود.
تابلوهای گالری که عکس‌هایی از مکان‌های دیدنی روسیه هستن.میکروفن هایی که نشون میده مرد روس تا همین چند دقیقه پیش درحال سخنرانی بوده.
و یک عکاس ترسیده و تروریست نه چندان خطرناک.
عکاس اون قدر به موضوع نزدیک هست که تروریست متوجه اون بشه اما با این حال با اضطراب عکسش را میگیرد چون بنظرش تروریست بیست و دوساله آن قدرها هم جانی و وحشی نیست.


عکس از برهان اوزبیلیجی
Burhan Ozbilici

گزارشی درباره بازگشایی موزه هنرهای معاصر
منتشر در روزنامه اعتماد / سه شنبه 28 بهمن 99

«بازگشت با ارمغان »

پس از گذشت 30 ماه از تعطیلی موزه هنرهای معاصر به منظور مرمت و تعمیرات، در بهمن سال جاری بطور رسمی افتتاح و درهای آن مجددا بروی علاقمندان فرهنگ و هنر این سرزمین ... دیدن ادامه ›› گشوده شد.
موزه هنرهای معاصر به عنوان قطبِ هنری و گنجینه‌ای از سرمایه‌ی هنر ملی، همواره به‌عنوان مرجعی برای مواجهه و دیدار علاقمندان هنر با آثار مهم و تاثیرگذار هنرمندان معاصر، مورد نظر بوده و جایگاه ویژه‌ای داشته است.
هر بار و در بازه‌های زمانی، معرفی و دوره‌های برگزاری آثار یک هنرمند ، فرصتی مغتنم برای بررسی و پژوهش‌های محتوایی و فرمی هنرهای تجسمی را فراهم می‌کند که می تواند الگو و مبنایی برای هنرمندان تازه‌کار این راه و جمع جوانترِ بازدیدکنندگان باشد .
دراین گشایش با نام نمایشگاه ارمغان، آثاری از منیژه میرعمادی و با مجموعه اهدایی او از هنرمندان معاصر، شروعی دلپذیر رقم خورده است که می‌تواند علاقمندان هنرهای تجسمی را پس از ماه‌ها دوری از موزه، سرشار از حس نابِ هنر کند.
منیژه میرعمادی بانوی هنرمندی است که سالها در جهت اعتلای هنرهای تجسمی با مجموعه‌داری آثار مهم هنرمندان به‌نام معاصر و انتشار سایت و فصلنامه طاووس و نشر کتاب‌های هنری بسیار نفیس و دو زبانه از زندگی، بررسی کار و تحلیل انتقادی آثار هنرمندان ایرانی درعرصه‌ی هنرهای تجسمی قدم برداشته و مجموعه‌ی نفیسِ خود را با تعدادی از آثار فاخرش به گنجینه موزه بخشیده است. ماحاصل زحمات و تلاش‌های این بانوی نقاش، پژوهشگر و مجموعه‌دار، گردآوری 700 اثر هنری ، چاپ 13 کتاب از هنرمندان معاصر و6 فصلنامه و مجله الکترونیکی طاووس‌ست که بعد از گذشت نزدیک دو دهه از فعالیت آن، همچنان بعنوان یکی از سایت‌های معتبر در نشر و بازتاب فعالیت‌های هنر تجسمی در ایران، با مقالات، تحلیل‎‌ها و پژوهش‌هایی دراین حوزه، مطرح و ادامه کار می‌دهد.
در این نمایشگاه ۱۳۵ اثر از ۴۲ هنرمند از آثار اهدایی مجموعه منیژه میرعمادی و ۲۶ اثر از ۱۵ هنرمند از آثار گنجینه ملی که متناسب با آثار اهدایی مجموعه میرعمادی است، درموزه هنرهای معاصر به نمایش گذاشته شده است و بار دیگر درخشش هنرِ ایرانی را در طول چند دهه گذشته می‌توان دید و شاهد روند آن بود
مجموعه ارمغان، شامل چند تابلوی منیژه میرعمادی در ورودی نمایشگاه، با ذکری از بیوگرافی این بانوی هنرمند و همسر ایشان دکتر ناصری است که همواره پشتیبان و همراه این بانوی برجسته بوده‌اند. .. در گالری‌های بعدی که به نظر می‌رسد با وجود تغییراتی اما در شمایل کلی ، همانگونه که پیشتر بوده است، با تابلوهایی از منوچهر یکتایی با همان سبکِ منحصربه فرد او، حسین کاظمی و ابوالقاسم سعیدی، بهجت صدر، مارکوگریگوریان با ترکیب رنگ و کاهگل بر بوم ، ناصر اویسی، سهراب سپهری، فرامرز پیلارام و ژازه تباتبایی آغاز و با چشم‌ نوازی در ترکیب و جلای تاثیرگذاری به گالری‌های بعدی با آثاری از علیرضا اسپهبد با چند تابلوی درخشان، کلاژ و نقاشی‌های پروانه اعتمادی، مسعود عربشاهی، غلامحسین نامی و نقاشی‌خط محمد احصایی و حسین زنده‌رودی روبرو می‌شویم .. تابلوی خط نقاشی رضا مافی نیز جلوه‌گری جذابی دارد و بر دیوار می‌درخشد.
در چند اثر از پرویز کلانتری، مجموعه جذابی از ترکیب مواد و نقاشی‌های او از خانه‌ها و مناظر کاهگلی و سنتی روستایی حضور دارد.
دو اثر دیدنی از فریده لاشایی و تابلویی از او که با مدیای دیجیتال نیز ترکیب شده، زینت‌بخش ادامه آثار اهدایی‌ست. اثری درخشان از کامران کاتوزیان و تابلویی از کوروش شیشه‌گران نیز حسن ختام این مسیر است‌
در گالری‌های انتهایی، موزه با رخدادها و تحولات عکاسی چند عکاس خارجی مسیر این بازدید را به اتمام می‌رساند . درحالیکه شور و شعف این مواجهه جذاب همچنان تا مدتها با بیننده باقی خواهند ماند و لذت بارها دیدار دوباره را باز خواهد آفرید.

نیلوفرثانی
16 بهمن 99


پ.ن: عکس دوم : تابلویی از ابوالقاسم سعیدی
عکس سوم : پروانه اعتمادی
که صاحب اثر مشخص نشده بودند
بهجت صدر، منوچهر یکتایی، فریده لاشایی... اگر هنوز مبل‌های معرکه موزه سر جایشان باشند بازدید چهار پنج ساعتی طول می‌کشه. خوش‌خبر باشی نیلوفر خانم.
۰۶ اسفند ۱۳۹۹
م. ر.
بهجت صدر، منوچهر یکتایی، فریده لاشایی... اگر هنوز مبل‌های معرکه موزه سر جایشان باشند بازدید چهار پنج ساعتی طول می‌کشه. خوش‌خبر باشی نیلوفر خانم.
به نظرم فضای داخلی گالری ها نسبت به قبل بهم ریخته تربود
اما خوشیختانه صندلی ومبلهای استراحت همچنان این لذت عمیق زل ردن به آثار رو فراهم میکرد
برای من حدود دوساعتی شد اما هنوز جا داشت بیشتر بمونم ☺️
ارادت دوست من
۰۶ اسفند ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پوستر جشنواره «هنرزنده است» رونمایی شد | عکس پوستر جشنواره «هنرزنده است» رونمایی شد
آیین رونمایی از پوستر جشنواره آنلاین «هنرزنده است» برگزار شد.به گزارش روابط عمومی جشنواره آنلاین «هنر زنده است»، پوستر این رویداد هنری با تکیه بر شعار پویایی و بالندگی هنر در روزهای سختِ همه‌گیری کووید ۱۹، رونمایی شد.کیانوش غریب پور طراح لوگو  جشنواره است و سیروس سلیمی پوستر  جشنواره"هنر زنده است" را با نگاهی به تلفیق عناصر مدرن گرافیک با نقوش اصیل هنر ایرانی طراحی کرده است.سیروس سلیمی که مدیریت هنری این رویداد را نیز برعهده دارد، در این باره گفت: «پوستر جشنواره ی«هنرزنده است»، با تکیه بر شعار پویایی و بالندگی هنر در روزهای سختِ ...
دیدن ادامه ››

آیین رونمایی از پوستر جشنواره آنلاین «هنرزنده است» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره آنلاین «هنر زنده است»، پوستر این رویداد هنری با تکیه بر شعار پویایی و بالندگی هنر در روزهای سختِ همه‌گیری کووید ۱۹، رونمایی شد.

کیانوش غریب پور طراح لوگو  جشنواره است و سیروس سلیمی پوستر  جشنواره"هنر زنده است" را با نگاهی به تلفیق عناصر مدرن گرافیک با نقوش اصیل هنر ایرانی طراحی کرده است.

سیروس سلیمی که مدیریت هنری این رویداد را نیز برعهده دارد، در این باره گفت: «پوستر جشنواره ی«هنرزنده است»، با تکیه بر شعار پویایی و بالندگی هنر در روزهای سختِ همه‌گیری کووید ۱۹ که تمامی فعالیت‌ها و نگرش نوع بشر در همه‌ی جهان را دگرگون کرده، طراحی شده است.»

این طراح گرافیک ادامه داد: «در این پوستر جوانه‌های رشد و شکوفایی هنر را می‌بینیم که چگونه از درون نشانِ جشنواره روییدن گرفته، رشد کرده و در شکل یکی از نقوش و سمبل‌های آشنای هنر ایران زمین یعنی اسلیمی، پیچ و تابِ خوش قد و قامتش را به رخ می‌کشد. هنر زنده است چون جهان، هنرمندان و مخاطبان زنده‌اند...»

جشنواره «هنر زنده است» در چهار بخش فیلم (به دبیری کمال تبریزی)، تئاتر (به دبیری بهروز غریب‌پور)، موسیقی (به دبیری فردین خلعتبری) و دیجیتال آرت (به دبیری محمود کلاری) از ۱۰ لغایت ۲۰ اسفند در پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب برگزار می‌شود.

نخستین دوره جشنواره آنلاین «هنر زنده است» با حمایت: مؤسسه فرهنگی هنری «برداشت آخر»، تهران۱۴۰۰، شهرداری تهران، بنیاد رودکی، مجموعه فرهنگی هنری مربع ۱۱، پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب ،سایت تیوال و آژانس تبلیغاتی بادکوبه برگزار می‌‌شود

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آثار ارسالی به جشنواره «هنر زنده است» از مرز ۲۸۰۰ اثر گذشت / ۶۵۰۰۰ بازدید از پورتال سایت جشنواره «هنر زنده است» | عکس ۲۸۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره «هنر زنده است» رسیدآثار ارسالی به جشنواره «هنر زنده است» از مرز ۲۸۰۰ اثر گذشت / ۶۵۰۰۰ بازدید از پورتال سایت جشنواره «هنر زنده است»
دبیرخانه جشنواره «هنر زنده است» تعداد آثار رسیده را در تمامی بخش‌ها را ۲۸۰۵ اثر اعلام کرد. با اتمام مهلت ارسال آثار، تعداد ۶۵هزار بازدید ازپورتال سایت جشنواره"هنر زنده است" ثبت شد و بالغ بر ۲۸۰۰ اثر در چهار بخش مختلف به دبیرخانه جشنواره رسید.به گزارش روابط عمومی جشنواره "هنر زنده است"، این آثار در بخش‌های فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت به جشنواره ارسال شده است که در این میان بخش دیجیتال آرت با یک هزار و ۷۶ اثر بیشترین تعداد آثار رسیده را به خود اختصاص داد.در بخش دیجیتال آرت ۱۰۷۶ اثر به جشنواره رسید که در این بخش عکس موبایلی۵۲۲، ویدئو آرت  ١۵٠ ،فیلم موبایلی١٣١، ...
دیدن ادامه ››

دبیرخانه جشنواره «هنر زنده است» تعداد آثار رسیده را در تمامی بخش‌ها را ۲۸۰۵ اثر اعلام کرد.

 با اتمام مهلت ارسال آثار، تعداد ۶۵هزار بازدید ازپورتال سایت جشنواره"هنر زنده است" ثبت شد و بالغ بر ۲۸۰۰ اثر در چهار بخش مختلف به دبیرخانه جشنواره رسید.

به گزارش روابط عمومی جشنواره "هنر زنده است"، این آثار در بخش‌های فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت به جشنواره ارسال شده است که در این میان بخش دیجیتال آرت با یک هزار و ۷۶ اثر بیشترین تعداد آثار رسیده را به خود اختصاص داد.

در بخش دیجیتال آرت ۱۰۷۶ اثر به جشنواره رسید که در این بخش عکس موبایلی۵۲۲، ویدئو آرت  ١۵٠ ،فیلم موبایلی١٣١، نقاشی دیجیتال ٩٣، موزیک ویدئو٧٨، مالتی‌مدیا٣۴، موشن گرافیک ٢٧، دیجیتال مدلینگ ١٨، انیمیشن کامپیوتری١۴ و وب سریز ٩ اثر را از آن خود کرد.

در بخش فیلم نیز ۸۴۵ اثر رسیده که فیلم بلند داستانی۵۲، کوتاه داستانی۵۹۸، انیمشن۵۰ و مستند ۱۴۵ ثبت شده است و در بخش موسیقی نیز ۲۳۰ اثر در سایت جشنواره بارگذاری شده است.

لازم به ذکرست که تعدادی از آثاری که برای جشنواره تولید می شود،تا ۲۰ بهمن ماه مهلت دارند که فایل مورد نظر را در هر بخش بارگذاری کنند و تنها آثاری در جشنواره شرکت داده می شوند که تا ۱۵ بهمن ماه در سایت جشنواره ثبت نام کرده باشند.

جشنواره «هنر زنده است» در چهار بخش فیلم (به دبیری کمال تبریزی)، تئاتر (به دبیری بهروز غریب‌پور)، موسیقی (به دبیری فردین خلعتبری) و دیجیتال آرت (به دبیری محمود کلاری) بدون محدویت شرکت آثار در سایر جشنواره‌ها پذیرای تولیدات  متنوع هنرمندان جوان کشور - در بخش رقابتی- و هنرمندان مطرح کشور در بخش‌های غیررقابتی است و برابر با فراخوان منتشرشده جوایز نقدی و نشان جشنواره به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

نخستین دوره جشنواره آنلاین "هنر زنده است" را مؤسسه فرهنگی هنری "برداشت آخر" و مجموعه فرهنگی هنری "مربع ۱۱" برگزار می‌کنند و پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب یکی از حامیان این جشنواره است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان جشنواره هنری ملی فجرآنه منتشر شد | عکس فراخوان جشنواره هنری ملی فجرآنه منتشر شد
جشنواره هنری آنلاین فجرآنه رویدادی هنری ویژه کودک و نوجوان در هشت بخش شعرخوانی، قصه گویی، داستان نویسی، نامه ای به سرداردلها، روزنامه دیواری، کاریکاتور، نقاشی روی ماسک و نمایش عروسکی است که در سطح کشور برگزار می شود.جشنواره فجرآنه سومین رویداد ملی وسکه در بحران جهانی کرونا می باشد که این بار با رویکردی متفاوت برای کودکان ‌و نوجوانان با شعار «مراقب من باش» برگزار خواهد شد.این جشنواره سعی دارد ضمن ایجاد بستری برای ادامه فعالیت بخش وسیعی از جامعه هنری محتوای مناسبی برای کاربران فضای آنلاین ایجاد و استعدادهای ناشناخته رامعرفی و امکانی برای فعالیت استعدادهای موجود ایجاد نماید.شرایط ...
دیدن ادامه ››

جشنواره هنری آنلاین فجرآنه رویدادی هنری ویژه کودک و نوجوان در هشت بخش شعرخوانی، قصه گویی، داستان نویسی، نامه ای به سرداردلها، روزنامه دیواری، کاریکاتور، نقاشی روی ماسک و نمایش عروسکی است که در سطح کشور برگزار می شود.
جشنواره فجرآنه سومین رویداد ملی وسکه در بحران جهانی کرونا می باشد که این بار با رویکردی متفاوت برای کودکان ‌و نوجوانان با شعار «مراقب من باش» برگزار خواهد شد.
این جشنواره سعی دارد ضمن ایجاد بستری برای ادامه فعالیت بخش وسیعی از جامعه هنری محتوای مناسبی برای کاربران فضای آنلاین ایجاد و استعدادهای ناشناخته رامعرفی و امکانی برای فعالیت استعدادهای موجود ایجاد نماید.

شرایط پذیرش آثار دربخشهای مختلف جشنواره:

۱. شعر خوانی، قصه گویی، نمایش عروسکی:
آثار بخش های مذکور بصورت فایل ویدیویی قابل بررسی می باشند.
موضوع برای این بخش ها آزاد و مدت زمان ضبط ویدیو حداکثر ۵ دقیقه می باشد.

۲. داستان نویسی و نامه ای به سردار دل ها:
آثار این بخش ها بصورت فایل pdf و تعداد کلمات حداکثر ۵۰۰۰ کلمه می باشد.
موضوع: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

۳. روزنامه دیواری، کاریکاتور و نقاشی روی ماسک:
آثار این بخش ها بصورت فایل عکس و با رعایت موضوعات درج شده قابل بررسی خواهد بود.
۱. کاریکاتور (موضوع: کرونا، دهه فجر)
۲. نقاشی فقط روی ماسک (موضوع: کرونا)
۳. روزنامه دیواری (موضوع: مدافعان سلامت)

جهت ارسال آثار فقط از طریق صفحه رسمی اینستاگرام جشنواره به آدرس vaskeh.festival با دبیرخانه در ارتباط باشید.

مشخصات، آدرس پستی و شماره همراه به پیوست ارسال گردد.
توجه: رده سنی اثر هنگام ارسال ذکر گردد.

داوران بخش شعرخوانی و قصه گویی:
محمدرضا خردمند
فرانک یوسفی
محمد رسول حق دوست
مهدی منصوری

داوران بخش نمایش عروسکی:
علیرضا خمسه
یوسف تیموری
احمد آکشته
سروش مداح
مهدی درویش

داوران بخش داستان نویسی و نامه نویسی:
لیلا جعفری
احمد خدادوست
حمیرا خدابنده

داوران بخش نقاشی، کاریکاتور، روزنامه دیواری:
پری صحرا
زیبا صرافی
رقیه کشتکار

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جشنواره در دیدار مشاور عالی شهردار تهران از دبیرخانه جشنواره"هنر زنده است"مطرح شد:جشنواره "هنر زنده است" آخرین رویداد بزرگ فرهنگی قرن است
پرداختن به رویدادهای هنری مورد توجه شهرداری استحمایت از هنر، همدلی میان شهر و شهروندان را رقم می زندمصطفی کاظمی مشاور عالی شهردار تهران از دبیرخانه جشنواره آنلاین "هنر زنده است" بازدید کرد.مشاور عالی شهردار تهران و مدیرکل حوزه ی مدیریت شهردار ی تهران از دبیرخانه ی جشنواره آنلاین "هنر زنده است" که با حمایت مدیریت پردیس تئاتر و موسیقی " The core"در باغ کتاب تهران دایر شده است، بازدید کرد.به گزارش روابط عمومی جشنواره"هنر زنده است"، مصطفی کاظمی پس از این بازدید، با اعضای شورای سیاستگذاری،دبیران چهار بخش جشنواره، مدیران اجرایی جشنواره و دوتن از داوران جشنواره در نشستی صمیمانه دیدار کرد.بهروز ...
دیدن ادامه ››

پرداختن به رویدادهای هنری مورد توجه شهرداری است
حمایت از هنر، همدلی میان شهر و شهروندان را رقم می زند

مصطفی کاظمی مشاور عالی شهردار تهران از دبیرخانه جشنواره آنلاین "هنر زنده است" بازدید کرد.

مشاور عالی شهردار تهران و مدیرکل حوزه ی مدیریت شهردار ی تهران از دبیرخانه ی جشنواره آنلاین "هنر زنده است" که با حمایت مدیریت پردیس تئاتر و موسیقی " The core"در باغ کتاب تهران دایر شده است، بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره"هنر زنده است"، مصطفی کاظمی پس از این بازدید، با اعضای شورای سیاستگذاری،دبیران چهار بخش جشنواره، مدیران اجرایی جشنواره و دوتن از داوران جشنواره در نشستی صمیمانه دیدار کرد.

بهروز غریب پور"رئیس شورای سیاستگذاری" و دبیربخش تئاتر"،مرضیه برومند، سیمین معتمد آریا،محمد مهدی عسگر پور"عضو هیئت موسس و شورای سیاست گذاری"، مازیار رضاخانی"مدیر جشنواره"، مهدی قاسمی، امیر بهاری، لیلی عاج در این نشست حضور داشتند.

مشاور عالی شهردار تهران در این جلسه،  به تبیین نقش شهرداری تهران برای ایجاد رابطه ی صمیمانه و عاطفی میان شهروندان و تشکیلات شهرداری تهران اشاره کرد و به ارزیابی خود از امتیازات جشنواره ی " هنر زنده است" و نقش فزاینده ی آن در این ارتباط  پرداخت.

وی علت حمایت پروژه‌ی تهران ۱۴۰۰ از این اتفاق بزرگ فرهنگی هنری به عنوان آخرین رویداد قرن را  نسبت میان این دو عنوان کرد.کاظمی در همین زمینه افزود: پرداختن به مسائل هنری به ویژه در بخشی که به موضوعات شهری مربوط می‌شود، همیشه مورد توجه شهرداری بوده است و  شهرداری تهران از هر گونه  فعالیتی که در تلطیف فضای شهری و احساس همدلی میان شهر و شهروندان حمایت می کند،به خصوص هنگامی که که یک نهاد مدنی غیردولتی بانی آن باشد.

در پایان این نشست، هریک از حاضران با ذکر تجاربشان نسبت به تصمیم شهرداری تهران ، شهردار تهران دکتر حناچی  و مدیرکل حوزه ی مدیریت شهرداری، در خصوص حمایتشان از جشنواره ی آنلاین هنر زنده است واکنش مثبت نشان داده و تشکر کردند.این بازدید و نشست با قول های مساعد نسبت به آینده ی این جشنواره به پایان رسید.

جشنواره «هنر زنده است» در چهار بخش فیلم (به دبیری کمال تبریزی)، تئاتر (به دبیری بهروز غریب‌پور)، موسیقی (به دبیری فردین خلعتبری) و دیجیتال آرت (به دبیری محمود کلاری) بدون محدویت شرکت آثار در سایر جشنواره‌ها پذیرای تولیدات  متنوع هنرمندان جوان کشور - در بخش رقابتی- و هنرمندان مطرح کشور در بخش‌های غیررقابتی است و برابر با فراخوان منتشرشده جوایز نقدی و نشان جشنواره به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

نخستین دوره جشنواره آنلاین "هنر زنده است" را مؤسسه فرهنگی هنری "برداشت آخر" و مجموعه فرهنگی هنری "مربع ۱۱" برگزار می‌کنند و متقاضیان برای کسب اطلاع از جزئیات فراخوان جشنواره می‌توانند با شماره ۰۹۰۳۵۹۴۳۸۹۹ تماس بگیرند.همچنین برای دریافت اخبار جشنواره و مطالعه فراخوان می‌توانند به آدرس سایت و اینستاگرام https://portal.aafestival.ir مراجعه کنند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
داوری دومین دوره مسابقه «شهری که من دوست دارم» تمام شد | عکس اجرای نقاشی‌های کودکان بر دیوارهای تهران داوری دومین دوره مسابقه «شهری که من دوست دارم» تمام شد
دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک اعلام کرد آثار برتر دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» ضمن نمایش در یک نمایشگاه، امکان اجرا در سطح شهر را پیدا می‌کنند. الهام فخاری دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک با اشاره به پایان مرحله داوری آثار ارسالی توسط کودکان و نوجوانان ۴ تا ۱۴ سال در دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» اظهار کرد: هدف از این مسابقه آشنایی جامعه شهری با آرزوها و نوع نگاه کودکان به شهرشان است.این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تجربه دوره قبل مسابقه نشان داد کودکان نگاهی دقیق، آگاهانه و ...
دیدن ادامه ››

دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک اعلام کرد آثار برتر دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» ضمن نمایش در یک نمایشگاه، امکان اجرا در سطح شهر را پیدا می‌کنند.
 الهام فخاری دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک با اشاره به پایان مرحله داوری آثار ارسالی توسط کودکان و نوجوانان ۴ تا ۱۴ سال در دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» اظهار کرد: هدف از این مسابقه آشنایی جامعه شهری با آرزوها و نوع نگاه کودکان به شهرشان است.
این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تجربه دوره قبل مسابقه نشان داد کودکان نگاهی دقیق، آگاهانه و منتقدانه به شهر دارند و به خوبی فرصت‌ها و تهدیدها را در شهر می‌شناسند، افزود: با اقداماتی که در این دوره از مدیریت شهری در حوزه شهر دوستدار کودک صورت گرفته است، شاهد همگرایی و تعامل بیشتر بین ارگان‌های ذیربط با موضوع کودکان هستیم که از آن جمله همکاری آموزش و پروش استان تهران و کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان در برگزاری این مسابقه است.
دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک بیان کرد: این دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» به دلیل همزمانی با شیوع کرونا و محدودیت‌های کودکان و نوجوانان در تعامل با مدرسه و دوستانشان و همینطور به دلیل محدودیت حضورشان در شهر، با عنوان «شهری که من دوست دارم از پشت پنجره خانه‌مان ببینم» برگزار شد و حدود ۱۴۸۵۰ اثر از طریق سایت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سامانه شاد آموزش و پرورش برای دبیرخانه مسابقه ارسال شد.
به گفته وی، دوره نهایی داوری با حضور استادانی همچون ایرج طهماسب، جمال اکرمی، آتوسا صالحی، حدیثه قربان و محمدعلی بنی اسد در مورخ ۱۸ دی ماه به پایان رسید.
رییس کمیته هنر شورای شهر تهران همچنین خبر داد: آثار منتخب این مسابقه یکم بهمن ماه در نمایشگاهی که به صورت حضوری برگزار می‌شود، به نمایش درمی آیند و همچنین مورد تجلیل مدیران شهری قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه باید کودکان در شهر حضوری فعال و مؤثر داشته باشند زیرا ساختن شهرها و کشورمان به زودی به دست آن‌ها ممکن خواهد بود، خاطرنشان کرد: کودکان در این نقاشی‌ها، دریافت، پردازش و دلبستگی‌هایشان به شهر و آرزوها و خیال‌پردازی‌شان درباره آینده شهر را به تصویر کشیده‌اند. باید این نقاشی‌ها را به‌مثابه سندهای شهری و شهروندی بدانیم، از داده‌های آن‌ها بهره‌ بگیریم و بازخوردهایمان به شهر، شهروندان و زندگی گروهی را دگرگون کنیم تا زمینه‌ شکوفایی توانایی‌های کودکان و بهبود عادلانه زیرساخت‌های شهرمان فراهم شوند.
فخاری در پایان گفت: در پی این هستیم که آثار منتخب در دوره زمانی مناسب در چند مرحله در سطح شهر تهران اکران شوند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فوریت طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» در شورای شهر تهران رای آورد | عکس فوریت طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» در شورای شهر تهران رای آورد
جزییات طرح طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» توسط الهام فخاری رییس کمیته هنر شورای شهر تهران به صحن شورا ارائه و فوریت این طرح در جلسه امروز رای آورد.به گزارش...، صبح امروز یکشنبه 5 بهمن ماه الهام فخاری رییس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» را در صحن شورای مطرح کرد. فوریت این طرح  با ۱۷ رای موافق به تصویب رسید تا به تفصیل در جلسات آینده شورا مطرح و مصوب گردد.این طرح در پی جلسات کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران با انجمن‌های مختلف هنری و طرح مسایل و مشکلات ...
دیدن ادامه ››

جزییات طرح

طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» توسط الهام فخاری رییس کمیته هنر شورای شهر تهران به صحن شورا ارائه و فوریت این طرح در جلسه امروز رای آورد.به گزارش...، صبح امروز یکشنبه 5 بهمن ماه الهام فخاری رییس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» را در صحن شورای مطرح کرد. فوریت این طرح  با ۱۷ رای موافق به تصویب رسید تا به تفصیل در جلسات آینده شورا مطرح و مصوب گردد.
این طرح در پی جلسات کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران با انجمن‌های مختلف هنری و طرح مسایل و مشکلات این حوزه با الهام فخاری رییس کمیته هنر شورای شهر تهران،  نوشته شده است.
در این جلسات به این مسایل اشاره شد که با شیوع بیماری کرونا، بسیاری از فعالیت‌های هنری با تعطیلی مواجه شده‌اند و از پی محدود شدن فعالیت‌ها، اقتصاد هنر نیز در شهر تهران با آسیب‌هایی روبه‌روست.
مساله دیگری که در این طرح بدان اشاره شده، این است که هم‌اکنون نگارخانه‌ها با عنوان عوارض «تابلو فروشی، گالری‌های نقاشی و هنری» به شهرداری تهران عوارض کسب و پیشه پرداخت می‌کنند که هنرمندان خواستار مساعدت در این زمینه شده اند.
از نکات دیگری که به عنوان مطالبه هنرمندان شهر تهران با کمیته هنر شورای شهر تهران مطرح شده، این است که پیرو برگزاری جلسات کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران با انجمن های تخصصی و با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره نظارت بر اماکن عمومی حضور کسب و کارهای فرهنگی و هنری در فضاهای مسکونی را تایید می‌کنند، اما همکاری نکردن و صادر نشدن مجوزهای لازم توسط شهرداری باعث بروز مشکل شده است.
طرح «بهبود فضای عمومی کسب و کارهای فرهنگی و هنری شهری در تهران» دو ماده و سه تبصره دارد که طبق تبصره اول نگارخانه‌های هنری می‌توانند با رعایت ضوابط و قوانین مربوط به سازمان زیباسازی شهر تهران، به نصب تابلوی نگارخانه و یا تابلوهای راهنما در شریان‌های اطراف اقدام کنند.
در تبصره دوم آمده است که چنانچه هر کدام از این فضاها به تغییرات ضروری در مکان مورد نظر خود مانند آکوستیک کردن و یا پوشاندن بخش‌هایی از ساختمان به‌منظور برگزاری نمایشگاه‌های موضوعی نیاز داشته باشند، با رعایت موازین قانونی و منوط به هماهنگی با شهرداری محل استقرار نگارخانه قابل انجام است.
تبصره سوم این طرح گالری‌ها را موظف می‌کند در ازای امکان فعالیت در کاربری مسکونی برای هنرجویان و دانشجویان رشته‌های هنری فضای فعالیت حرفه‌ای و یا کارآموزی فراهم کنند.
در صورت اجرایی شدن این طرح به ویژه در شرایط کرونا، اختصاص ساختمان جدید به مراکز فرهنگی می‌تواند جایگزین پرداخت یارانه به آن‌ها شود.
همچنین استقرار مکان‌های فرهنگی در ساختمان‌ها و عمارت‌های دارای ارزش و قدمت می‌تواند از تخریب ساختمان‌ها جلوگیری کرده و باعث حفظ این ساختمان‌ها ‌شود که استقرار و فعالیت گالری ها و کسب و کارهای فرهنگی در سراسر شهر به ویژه مناطق مرکزی بر سرمایه فرهنگی و اجتماعی شهر خواهد افزود.
بر اساس ماده یکم این طرح؛ نگارخانه‌ها، آتلیه‌های هنری، شامل آتلیه نقاشان، گرافیست‌ها، مجسمه‌سازان، عکاسان، تصویرگران، خوشنویسان، سرامیست‌ها، دفاتر انجمن‌های صنفی و تخصصی هنری، تماشاخانه‌ها، مراکز، موسسات، کافه موسسه‌های فرهنگی و هنری، کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری و فضاهای اختصاص‌یافته به اجرای موسیقی، به عنوان فضای فعالیت فرهنگی و هنری شناخته می‌شوند.
همچنین در این مصوبه فضایی که دارای امکانات نمایش و عرضه آثار هنری در رشته‌های گوناگون از قبیل عکاسی، نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، تصویرگری، خوشنویسی و هنرهای جدید از قبیل ساوندآرت، ویدئوآرت و پرفورمنس باشد به عنوان نگارخانه شناخته می‌شود.
مراکز، موسسات، کانون‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری نیز تشکیلاتی است که با هدف و مقاصد فرهنگی اعم از انتفاعی یا غیرانتفاعی توسط افراد واجد شرایط برای فعالیت در یک یا چند قلمروی فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی با سرمایه ایرانی تشکیل می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز تاسیس، نظارت بر فعالیت‌ها و انحلال آن‌ها را صادر می‌کند.
آتلیه‌های هنری نیز به معنای استودیوی هنرمند است؛ فضایی مانند آتلیه‌های نقاشان، گرافیست‌ها، مجسمه‌سازان، عکاسان، تصویرگران، خوشنویسان و سرامیست‌ها که هنرمندان معمولا در بخشی از منازل مسکونی خود، با رعایت ملاحظات لازم و مطابق با قواعد قانونی با رعایت کلیه مفاد بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها مبنی بر «عدم ایجاد مزاحمت و حفظ آرامش ساکنین پیرامونی و با رعایت تمامی موازین اخلاقی و حفظ حقوق همسایگان» و با اخذ تمامی مجوزهای قانونی ایجاد می‌کنند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سقا خانه ‌همچنان در بازار هنر ایران حرف اول را می‌زند | عکس مهرداد فلاح، نقاش:سقا خانه ‌همچنان در بازار هنر ایران حرف اول را می‌زند
با گذشت یک هفته از برپایی حراج تهران، بازار گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها درباره این رویداد و رکوردهای میلیاردی آن همچنان داغ است؛ هر چند در این بین نمی توان از رکوردهای قابل توجه  هنرمندان مکتب سقاخانه در این حراج غافل بود.مهرداد فلاح، هنرمند نقاش در تحلیل وضعیت این هنرمندان در حراج سیزدهم می‌گوید: «در حراج سیزدهم تهران، نمی‌توان از هنرمندان سقاخانه غافل بود که همیشه در مارکت، جایگاه خوبی دارند؛ از کسانی که قیمت آثارشان محدوده قیمتی متوسط دارد؛ مثل ناصر اویسی و ژازه تباتبایی تا حسین زنده رودی و پرویز تناولی (که اثرش با کمینه و بیشینه ۴ تا ۵ میلیارد تومان ...
دیدن ادامه ››

با گذشت یک هفته از برپایی حراج تهران، بازار گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها درباره این رویداد و رکوردهای میلیاردی آن همچنان داغ است؛ هر چند در این بین نمی توان از رکوردهای قابل توجه  هنرمندان مکتب سقاخانه در این حراج غافل بود.
مهرداد فلاح، هنرمند نقاش در تحلیل وضعیت این هنرمندان در حراج سیزدهم می‌گوید: «در حراج سیزدهم تهران، نمی‌توان از هنرمندان سقاخانه غافل بود که همیشه در مارکت، جایگاه خوبی دارند؛ از کسانی که قیمت آثارشان محدوده قیمتی متوسط دارد؛ مثل ناصر اویسی و ژازه تباتبایی تا حسین زنده رودی و پرویز تناولی (که اثرش با کمینه و بیشینه ۴ تا ۵ میلیارد تومان به قیمت ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به فروش رسید) و البته صادق تبریزی که با اثری که چهار سوار را به تصویر می‌کشد و با تکنیک ترکیب مواد روی بوم اجرا شده، یک میلیارد و سیصد میلیون تومان فروش رفت.» این نقاش که در کنار فعالیت‌های هنری خود نماینده هنری خانواده تبریزی هم است، با این حال معتقد است رشد قیمت آثار هنرمندان سقاخانه در این حراج تناسبی با افزایش ششصد درصدی قیمت‌ها از یک سو و رشد شش برابری قیمت دلار ظرف یک سال و نیم گذشته، نداشته است: «هر چند در حراج سیزدهم هنرمندان مکتب سقا خانه کما کان در باشگاه میلیاردی‌ها حرف اول را می‌زنند؛ با این حال این ارقام میلیاردی‌ با رقم تورمی دلار هماهنگ نیستند. اگر رشد تورمی را محاسبه کنید رقم آنان چندان رشد نکرده و روند طبیعی خود را حتی با کاستی طی نموده‌اند.»
فلاح در ادامه می‌افزاید: «هنرمندان نو سنت گرا پدیده‌های جدیدی را رقم زدند هم به لحاظ رشد قیمت و هم به لحاظ ارائه هنرمندان جدید. این مسیر بی شک از سقا خا نه ای‌ها آغاز شده و کماکان در حال رشد است.»
او در تحلیل مارکت صادق تبریزی به عنوان هنرمندی که از سال ۱۹۸۰ در حراج‌های جهانی حضور داشته، می‌گوید: «صادق تبریزی نمونه خوبی از یک هنرمند سقاخانه است که با وجود آنکه تنها کمتر از سه سالست راه خودش را در حراج تهران پیدا کرده، اما رشد قیمت آثارش آهنگ منطقی و متعادلی داشته است. در میان هنرمندان معاصر که وضعیتی مشابه دارند نیز می‌توان از رضا درخشانی نام برد. در واقع در مقایسه سوابق و ارقام فروش، به تعدادی از هنرمندان می‌توان اشاره کرد که رشد قابل ملاحظه و پر انرژی را نشان می‌دهند. این رشد فارغ از مفاهیم و جنجال‌های رسانه‌ای می‌تواند واقعی شود و در بازار آزاد تداوم یابد. بسیاری از هنرمندانی که به ارقام میلیاردی دست یافتند، در بازار بین المللی توان تداوم قیمت خود را نداشته و تحرک خود را از بازار داخلی آغاز کرده‌اند که در آینده باید منتظر قیمت گذاری آثار آنان در بازار خارجی باشیم. اما نقاشانی مانند رضا درخشانی و صادق تبریزی که نماینده نسل قدیم و جدید گرایش نو سنت گرایی هستند، رشد و دریافت جایگاه واقعی خود را از بازار خارجی آغاز و تداوم داده‌اند. این هنرمندان سعی در تثبیت قیمت‌های بین المللی و گسترش بازار ثانویه خود در داخل ایران هستند؛ امری که قیمت‌های آنان را واقعی‌تر و قابل تکیه می‌کند.»
او درباره اهمیت اثر زنده یاد صادق تبریزی در حراج اخیر تهران معتقد است: «این تابلو بزرگ‌ترین اثری از این هنرمندِ درگذشته است که تا به حال در حراج‌ها ارائه شده و جزو کارهای نادر زنده یاد تبریزی است. تبریزی کار بزرگ کم دارد و کارهای بزرگش محدود است. در این تابلو ما شاهد به تصویر کشیده شدن چهار سوار هستیم؛ در حالی که اکثر تابلوهای تبریزی شامل دو یا سه سوار هستند. در عین حال کمپوزیسیون اثر هم خاص است.» فلاح درباره قیمت گذاری این اثر می‌افزاید: «نسبت به خرید و فروشی که آثار این هنرمند در حراج‌های خارجی می‌شود برآورد اولیه اثر خیلی هم بالا نبود؛ چرا که در حال حاضر اثری به ابعاد ۶۰ در ۸۰ سانتی متر از این هنرمند در حراج‌های بین المللی به قیمتی در حدود 24 هزار دلار فروخته می‌شود. یعنی یک اثر ۶۰ در ۸۰ به مبلغی معادل ششصد میلیون تومان فروخته می‌شود؛ این در حالی است که اثر حراج تهران ۱۴۰×۱۴۴ سانتی متر بود و طبیعی بود به مبلغی بالا به فروش رود.»
فلاح در ادامه رشد قابل توجه هنرمندان فیگوراتیوی مانند واحد خاکدان که دارای رکوردهایی قابل توجه در بازار بین المللی نیستند اما سعی در گسترش ارزش گذاری خود در بازار داخلی دارند را به عنوان یکی از پدیده‌های این حراج معرفی می‌کند.
این نقاش در پایان درباره میلیاردی شدن ۲۲ هنرمند در حراج سیزدهم تهران می‌گوید: «گردش مالی کوچکِ حراج تهران و هنر ایران همواره گذاره ای مناقشه انگیز بوده است. مقایسه این ارقام با هنر بین المللی، نه تنها افتخار آفرین نیست که باعث خود کم بینی می‌گردد. از سویی در بازار سرمایه ایرانی، خرید هنر با رقم میلیارد تومن فاقد وجاهت است. بارها شنیده‌ایم که می گویند چه کسی صد میلیون می‌دهد و نقاشی می‌خرد؟! این سوالی است که بسیاری از دست اندر کاران هنر با آن مواجهند؛ اما تنش‌های اقتصادی و سرمایه‌ای بودن کالاهایی مانند زمین و خانه و اتومبیل، باعث سیاست گذاری نهادهای اقتصادی در معاملات این اقلام شده؛ چرا که کنترل تورم مهم‌ترین مشغله این نهادها است و به همین دلیل هنر در حال ورود به فهرست اقلام سرمایه‌ای است و دورنمایی جدید را رقم می زند.»

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یادداشتی بر نمایشگاه نقاشی مجتبا طباطبایی(اندرونی/بیرونی) گالری اعتماد
منتشرشده در روزنامه اعتماد
چهارشنبه 8 بهمن 99

« در مواجهه با فضای سوم »

چندی پیش، نمایشگاه آثار هنری رئوف دشتی، در گالری پروژه‌های آران، با عنوان «عدم تشخیص موقعیت»، با نقل قولی از "ری اولدنبرگ" جامعه‎شناس آمریکایی، که به سه سطح از فضاهای زیستی فرد، شامل فضای خانه/ کار و محیط‌های اجتماعی اشاره می‌کند، درمعرض دید عموم ... دیدن ادامه ›› قرار گرفت.
آثار رئوف دشتی، عکس‌هایی با تمرکز بر موقعیت سطح اول زیستی و در حقیقت از فضای داخلی خانه مسکونی‌اش، با تاکید بر تضاد بزرگ و ناهمگونی آن با دو فضای دیگر ترتیب یافته‌ بود که با بازنمایی اشیاء و موقعیت آنها در محیط خانه، چگونگی مواجهه او/فرد را در ایجاد تعادلی نسبی با سایر موقعیت‌ها، به نحوی بیان می‌کرد.. چنانکه در قاب‌های او، تشویش، تنش و سردرگمی، کارکردِ اصلی فضای خانه، به شکلی مخدوش شده، نشان داده می‌شد.
مجتبا طباطبایی، که آخرین نمایشگاه هنری او در گالری اعتماد موضوع این نوشتارست، با همین رویکرد با مخاطب روبرو شده است. اندرونی/بیرونی، عنوانی بر آثار است که می‌تواند در مواجههء نخست با تابلوهای نقاشی او سمت و سویی دلالتمند در بیننده ایجاد کند.
تابلوهایی با ابعاد بزرگ و اغلب دولت و سه‌لتی، که با شکاف و مرز موجود بین لت‌ها، چندپارگی معنایی را نیز به‌محتوا افزوده ‌است. او در این سری از آثارش مستقیما تضاد موجود و وجهِ قیاسی بارز را با چالشی عریان، مطرح می‌کند.
تابلوهای او دو دسته‌اند، گروهی در ابعاد بزرگ و در جایگاه مقایسه و بطور مستقیم میان فضای سطح سوم یا فضای اجتماعی، که با مرز اندرونی و بیرونی، جدا شده‌اند، که در همین سطح سوم در تقسیم‌بندی اولدنبرگ، تضاد بارزی در سطح جامعه قابل مشاهده است به ویژه رنگ‌و رویِ جنسیتی که در محیط‌های عمومی، پوشش‌های متفاوتی از فضاهای جمعی خصوصی‌تر مانند مهمانی‌ها، مجالس و دورهمی‌‌های خانوادگی، قابل تمایزست.در تابلوهای عروسی و مهمانی طباطبایی، زنان با پوشش انتخابی خودشان بدون ممنوعیتی حضور دارند، مردان شادمان در حال رقص و پایکوبی بعضی با کت و شلوار و کروات هستند.
در تابلوهایی که حاکی از حضور عمومی‌تر در سطح جامعه است، جمعیتی درحال عبور از خیابان و فضاهای باز یا بازار، ترسیم شده‌اند که پوششی ساده، طبق موازین تعیین‌شده و قانونی و اغلب خنثی دارند.
تکنیک تمام تابلوها، محوشدگی و یا تارشدگی‌ست، یعنی قرار نیست محوریت بر سوژه‌ها و چهره‌ها متمرکز باشد. و یا حتی حالات و احساسات آنان را بازنمایی کند. این بخش را هنرمند به طور هوشمندانه از ماوقع اصلی مفاهیم نقاشی‌ها حذف‌کرده تا با دو نشانه‌گیری به اصل محتوا بپردازد.
نخست تارشدگی نشانی از تاثیر و وجود بارز عواملی‌ست که بر شفافیت، صداقت و زلالیت حاکم، شبهه وارد می‌کند. وقتی همچنان در فضای اجتماعی فرد و افراد، مدام در حال سانسور خود و حذف بخش مهمی از موجودیت حقیقی زیستی و هویتی خود باشند، تارشدگی انتخاب هوشمندانه‌ای ا‌ست. درحقیقت تارشدگی، که خود نوعی سانسور و حذف به حساب می‌آید، علیه سانسور، کنش و کارکرد خود را عرضه می‌کند. و دوم آنکه هنرمند نیازی به انتقالِ چالش و بازنمایی قیاس متضاد موجود، از طریق کشف احساس سوژه‌ها نمی‌داند. بلکه قضاوت را براساس برداشت مستقیم مخاطب بر کلیتِ رویداد با تاثیری خالص‌تر، بی‌آنکه عوامل دیگری ازجمله تغییرات احساسی چهره‎ها اثرگذارباشد، تمام و کمال باقی گذشته است.
تابلوها در چندین قیاس، تکرار شده‌اند و هرکدام حامل پیامی از فضای زیستی اندرونی و بیرونی افرادی‌ست که در تناقض و عدم تعادلی روشن، معلقند؛ چنانکه در جامعه و با حضور قوانین اجتماعی، با آنچه در فضای جمعی اما خصوصی‌تری هستند متفاوتند رفتار می‌کنند. که بدون شک این میزان تناقض، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های رفتاری و روانی و در نتیجه اختلال سلامت روانی جامعه را بدنبال خواهد داشت. و این حد از تظاهر منتج به عدم تعادل در تمام سطوح زیستی افراد خواهد شد. چرا که در هر وجهی بخشی از هویت فردی، حذف و یا نقابدار شده‌است. اندیشه‌ورزی که طباطبایی در تابلوهایش به آن دعوت می‌کند، گفتگویی ملموس از وضعیتِ قابل بحثی‌ست که اغلب افراد جامعه به ویژه در شهرهای بزرگ، به آن مواجه و درگیرند، و شاید تا پیش از این، کمتر به این شیوه‌ی مستقیم، طرح و به معرض دید و نظر و در نتیجه قیاس و قضاوت، قرارگرفته باشد. محتوایی از زیست افراد که نشانه‌های متعددی از تفاوت‌های چشمگیر بین دو محیط اندرونی و بیرونی دارد. رجعتی به ساختارهای سنتی که همواره در جهتِ حفظ حریم خصوصی افراد و تنها برای غریبه‌ها، دیوارها، پوشش‌ها و حصارهای ضخیمی از پنهان‌شدگی را، امن و راحت تعبیر می‌کرد، اما امروزه هرچقدر سطوح فضای هر فرد یعنی فضای خانه، فضای کار و فضای اجتماعی، بدون حذف و سانسور در تعادل مناسب‌تری قرار داشته باشد، هویتِ واقعی‌تری را شکل خواهد داد و از نمایشی و ویترین‌بودن طبقِ نیاز و قوانین مسلط، دورخواهدشد.
در بخش دیگری از آثار مجتبا طباطبایی، تابلوهایی با قطع کوچکتر و پرتره‌هایی از زنان و مردانی‌ست که چهره‌هایشان نه تنها تارشدگی را دارد، بلکه با خطوط چکاندن رنگ و حرکت قلم‌مو بر بوم، مخدوش و مورد تعارض قرارگرفته است. زنانی که احساسات‌شان در قلمرو این تهاجم، مورد آسیب و دستکاری قرارگرفته و حتی به شکلی مخروبه‌ شده‌اند. این تاکید بر غبار و کهنگی تابلوهای پرتره، اشاره‌ای به مدفون شدنِ بخش مهمی از هویت زیستی افراد به ویژه زنان‌ست که هرچند در قالب بازنمایی ترسیم شده‌اند اما هنرمند کنشمند در واگویی یکی از خشونت‌های شاخص انسانی از این زوایه به آن نگریسته‌است. خشونتی که احساس آزادی و انتخاب را از آنان دریغ کرده و اعمالِ زور و جبر می‌کند.
در این نمایشگاه، مجتبا طباطبایی که حضور و درخشش طولایی در عرصه هنرهای تجسمی دارد، نوع دیگری از تاثیراتِ اجتماعی و کارکردِ هنر را به مثابه‌ی جَدَل در عرصه‌ی اجتماعی ارائه می‌دهد که کنشی در جهت دگرگونیِ وضعیتِ سرکوب و سرخوردگی‌ست. بنوعی تابلوهای او چالشی بر مشروعیت و عادی‌سازی تناقضاتی‌ست که اثرات مخرب خود را به شکل‌های دیگری در سطح جامعه بروز خواهد داد. این وجه بارزی از رویارویی هنر، مخاطب و اثرهنری با معضلات و ناهنجاری‌هایی موجود اجتماعی، در همین شیوه انتخاب و پرداخت هنرمندانه است که می‌توان انتظار داشت تاثیرات روشنی داشته باشد و نه تنها بر مخاطب هنر و بیننده اثر موثر باشد بلکه در ارتقاء سطح دید جامعه و فهمی از شکستِ الگوهای نامانوس نهادینه شده، قدم بردارد.

نیلوفرثانی

امیر مسعود این را خواند
امیرمسعود فدائی، شکوه حدادی و کاوه علیزاده این را دوست دارند
درود و ممنون🙏🏻


تا کى ادامه داره این نمایشگاه خانوم ثانى؟
۰۹ بهمن ۱۳۹۹
محسن مظاهری
درود و ممنون🙏🏻 تا کى ادامه داره این نمایشگاه خانوم ثانى؟
درود محسن عزیز امیدوارم خوب باشی و پرکار برای اجراهای خوب
متاسفانه 5 شنبه گذشته تمام شد ولی در وب سایت گالری اعتماد و یا صفحه اینستاگرام خود جناب طباطبایی تابلوهایی از کارهاشون قابل دسترس هست
۰۹ بهمن ۱۳۹۹
نیلوفر ثانی
درود محسن عزیز امیدوارم خوب باشی و پرکار برای اجراهای خوب متاسفانه 5 شنبه گذشته تمام شد ولی در وب سایت گالری اعتماد و یا صفحه اینستاگرام خود جناب طباطبایی تابلوهایی از کارهاشون قابل دسترس هست
خیلى خیلى ممنون🙏🏻
امیدوارم و امیدواریم
شما هم خوب و سرحال باشینعه بازم دیر رسیدم🙃


و تشکر مجدد براى راهنمایى💐
۰۹ بهمن ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اختتامیه دومین جایزه سال استیکر برگزار شد | عکس اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگاناختتامیه دومین جایزه سال استیکر برگزار شد
مراسم اختتامیه دومین جایزه سال استیکر شامگاه دوشنبه ۳۰ دی ماه با حضور دبیر، رئیس و اعضای هیات داوران این رویداد به صورت آنلاین از صفحه اینستاگرام و سایت این پیام‌رسان پخش شد.به گزارش ستاد خبری، در ابتدای این مراسم که در بخش اول به صورت میزگرد برگزار شد، ویدئوکلیپی از اختتامیه دوره اول جایزه سال استیکر پخش شد.بهرام عظیمی رئیس هیات داوران دومین جایزه سال استیکر که اجرای این برنامه را نیز بر عهده داشت، با اشاره به اینکه این جشنواره به همت پیام‌رسان آیگپ برگزار شده از میثم عسگری رئیس جشنواره و مدیرعامل آیگپ خواست که درباره این جشنواره توضیح دهد.عسگری ضمن ابراز تاسف از اینکه ...
دیدن ادامه ››

مراسم اختتامیه دومین جایزه سال استیکر شامگاه دوشنبه ۳۰ دی ماه با حضور دبیر، رئیس و اعضای هیات داوران این رویداد به صورت آنلاین از صفحه اینستاگرام و سایت این پیام‌رسان پخش شد.
به گزارش ستاد خبری، در ابتدای این مراسم که در بخش اول به صورت میزگرد برگزار شد، ویدئوکلیپی از اختتامیه دوره اول جایزه سال استیکر پخش شد.
بهرام عظیمی رئیس هیات داوران دومین جایزه سال استیکر که اجرای این برنامه را نیز بر عهده داشت، با اشاره به اینکه این جشنواره به همت پیام‌رسان آیگپ برگزار شده از میثم عسگری رئیس جشنواره و مدیرعامل آیگپ خواست که درباره این جشنواره توضیح دهد.
عسگری ضمن ابراز تاسف از اینکه نتوانستند مراسم اختتامیه را به صورت حضوری برگزار کنند از مخاطبان خواست که ویدئویی را تماشا کنند.
وی در این ویدئو ضمن تشریح نحوه ارتباط بشر از ابتدا تا به امروز گفت: سرعت ارتباطات بیان احساسات را سخت کرده بود و در اینجا بود که استیکرها پا به دنیای چت‌ها و پیام‌ها گذاشتند. استیکرها به مرور تبدیل به استیکرهای متحرک شدند و به تازگی نیز استیکرهای صدادار طراحی شده است. استیکرها راحت‌تر، شفاف‌تر و حقیقی‌تر می‌توانند احساسات مخاطبان شبکه‌های اجتماعی را بیان کنند.
عسگری ادامه داد: استیکرها علاوه بر بیان احساسات راه کم‌هزینه‌ای برای تبلیغات و باعث ماندگاری برندها هستند. طراحی استیکر برای کسب و کارهای اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. خلاقیت و هنر ابزاری برای خلق استیکر است. در آینده حجم مالی در بازار دیجیتال بسیار گسترده خواهد شد و استیکرها سهم بزرگی از این بازار را خواهند داشت. آیگپ و جایزه سال استیکر با رویکرد حمایت وارد این بازار شده است.
پس از آن عظیمی ضمن تشکر از عسگری برای توضیحات مفید و تشریح خوب فواید و کاربردهای استیکر در این ویدیو از عدم حمایت مسئولین از این رویداد انتقاد کرد.
در ادامه عسگری در این باره بیان کرد: مدیران بالادستی تصمیم‌گیرنده هستند که برخی از آنها اهمیت استیکر را نمی‌دانند و برخی هم می‌دانند اما کاری نمی‌کنند که جای تاسف دارد. ما باید از فعالان این عرصه حمایت کنیم تا در پنج سال آینده از دنیا عقب نمانیم.
وی افزود: ما به این دلیل به سراغ جایزه سال استیکر رفتیم که می‌خواهیم کاراکترهای ایرانی و بومی داشته باشیم. بعد از تحقیق و مطالعه در هر کاری باید کمک مالی و حمایتی صورت گیرد و دستگاه‌هایی که در حوزه فرهنگ هستند، باید کمک کنند تا بتوان از این فضای گسترده به‌عنوان فرهنگسازی استفاده و شغل ایجاد کرد.
پس از آن عظیمی گفت: در انیمیشن از ما می‌خواهند انیمیشن‌های سینمایی خوب بسازیم که بچه‌ها طرفدار آن باشند اما تا به حال این اتفاق نیفتاده یا خیلی کم افتاده است به این دلیل که شرکت‌های بزرگ تولید انیمیشن در بیان گفتار و ارتباط با کودکان از ما جلوتر بوده‌اند.
وی افزود: اتفاق درستی که در این جشنواره رخ داده، این است که ما از کسی نمی‌خواهیم استیکرهای خارجی را دور بریزد. فقط می‌خواهیم استیکرهای ایرانی را ببیند تا در یک رقایت درست با استیکرهای خارجی قرار گیرند.
رئیس هیات داوران دومین جایزه سال استیکر گفت: امسال ما ۷۹ شرکت‌کننده داشتیم که در این بین ۵۰ کار دارای استانداردهای بالا بودند. امیدواریم مردم از این استیکرها استفاده کنند و مورد قبولشان باشد.
در ادامه مدیرعامل آیگپ در پاسخ به پرسش بهرام عظیمی درباره اینکه آیگپ به جز اهدای جوایز چه کاری برای برگزیده‌های این رویداد انجام می‌دهد، گفت: ما یک بنگاه اقتصادی هستیم و تا حدی توانایی مالی داریم و باید حواسمان به کارمان باشد. ما در سال گذشته ۷۰ درصد استیکرهای حاضر در جشنواره را به صورت متحرک درآوردیم و اولین سری استیکرهای موشن ایرانی را به بازار عرضه کردیم.
وی افزود: ما به عنوان واسط بین بازار و طراحان و هنرمندان عرصه استیکر حضور داریم و به عنوان یک قلاب از این زنجیره هستیم که سعی می‌کنیم کیفیت‌ها را ارتقا دهیم و فضاسازی کنیم تا استیکرها بهتر از این استفاده شود. ما می‌خواهیم استیکرها و فعالان این حوزه به برندهای تجاری معرفی شوند.
پس از آن عظیمی ضمن بیان این موضوع که سال گذشته آثار جشنواره در نمایشگاهی به نمایش گذاشته شده اما این نمایشگاه در این دوره به دلیل کرونا به صورت مجازی برگزار شده از مخاطبان خواست تا ویدئوی مربوط به نمایشگاه را ببینند.
پس از پخش ویدئو اعضای هیات داوران توسط بهرام عظیمی معرفی شدند.
امیر یاسمنی عضو هیات داوران گفت: من بر این باورم که جهش خوبی نسبت به سال گذشته داشتیم و هنرمندان شناخت خوبی از این جشنواره داشتند. امیدوارم با برگزاری دوره بعد نخبه‌‌های بیشتری را در این رشته ببینیم. لازم به ذکر است که در این دوره استیکر متحرک کم داشتیم.
مسعود شجاعی طباطبایی دبیر دومین جایزه سال استیکر گفت: امسال کارگاه‌های آموزشی آنلاین خیلی خوبی داشتیم و کتاب این دوره از جشنواره نیز در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفته است. امسال سطح کمی و کیفی آثار بسیار بالا بود.
علی رادمند دیگر عضو هیات داوران گفت: به قدری کارها خوب بود که ۱۰ اثر آخر برای ما مثل ضربات پنالتی شده بود و خیلی سخت توانستیم سه کار را انتخاب کنیم. به راحتی می‌توانستیم پنج جایزه اول داشته باشیم. همه ۱۲ انتخاب آخر ما می‌توانستند نفر اول باشند.
امیرحسین ایماغیان یکی دیگر از اعضای هیات داوران دومین جایزه سال استیکر بیان کرد: برای دوره بعد اگر به شرکت‌کننده‌ها سر نخ و الگویی ارائه دهیم آثار رسیده می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد.
در ادامه عظیمی گفت: پیام‌رسان آیگپ با این رویداد جریان حرفه‌ای را در این زمینه راه‌اندازی کرده است. هنر کاریکاتور ایران در دنیا حرف اول را می‌زند، همچنین در انیمیشن کوتاه جشنواره‌ای نیز جایگاه بسیار خوبی در سطح جهان داریم. با استعدادی که در این دو سال در جشنواره دیدم می‌توانم بگویم تا چند سال آینده می‌توانیم جزو اولین‌های دنیا در حوزه طراحی استیکر باشیم.
در این بخش از میزگرد عسگری کتاب جشنواره را رونمایی کرد و عظیمی درباره این کتاب گفت: این کتاب می‌تواند با هر آدمی در هر سن و سطح سوادی ارتباط برقرار کند. من کتاب سال گذشته را به مدارس بردم و به دانش‌آموزان هدیه دادم؛ خیلی از کسانی که در این دوره از جایزه سال استیکر شرکت کردند از میان همان دانش‌آموزانی بودند که کتاب سال پیش را دیده بودند.
عسگری گفت: پیام‌رسان‌های داخلی می‌توانند همزمان با آیگپ از این استکرها استفاده کنند و پس از مدت کوتاهی این استیکرها قابلیت استفاده در تمامی پیام‌رسان‌ها را دارد.
وی درباره کارگاه‌های آموزشی این دوره از جایزه سال استیکر اظهار کرد: دوست داشتیم این کارگاه‌ها را به صورت حضوری برگزار کنیم اما به دلیل شیوع بیماری کرونا آنلاین برگزار شد. کلاس‌های آنلاین جذابی داشتیم که برای استفاده علاقه‌مندان بسیار مناسب بود. کرونا برخی شرایط را به ما تحمیل کرد اما موجب شد با کمترین هزینه بهترین خروجی را از کلاس‌ها داشته باشیم.
در این قسمت از برنامه ویدئوی کوتاهی از کلاس‌های آنلاین آموزش طراحی استیکر ثابت و متحرک علی رادمند و پدرام اعتمادی به نمایش در آمد.
در ادامه عسگری عنوان کرد: در سال گذشته ۳۰ استیکر از مجموعه ۵۰ استیکری که وارد داوری شدند را متحرک‌سازی کردیم و امسال قصد داریم این کار را از طریق شرکت‌کننده‌ها انجام دهیم. اخیرا استیکرهای متحرک صدادار وارد بازار شده‌اند که قصد داریم تا چند ماه آینده این استیکرها را در آیگپ بارگذاری کنیم.

 اهدای جوایز
در بخش بعدی این مراسم برگزیدگان دومین جایزه سال استیکر به شرح زیر معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

 تقدیر ویژه آیگپ:
بهرام ارجمندنیا: لوح تقدیر و جایزه نقدی ۴۰ میلیون ریال

 تقدیر هیات داوران:
فریناز سلیمانی: لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریال
حسین سلوکی: لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریال
محسن سپاهی: لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریال

 نفرات برتر بخش استیکر متحرک:
نفر سوم شهاب جعفرنژاد: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریال
نفر دوم مهناز یزدانی: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریال
نفر اول فریناز سلیمانی: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۳۰ میلیون ریال

 نفرات برتر استیکر ثابت:
نفر سوم مهناز یزدانی: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۷۰ میلیون ریال
نفر دوم شیوا گل محمدی: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰۰ میلیون ریال
نفر اول حسین زارعی: دیپلم افتخار، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۳۰ میلیون ریال

همچنین به تمامی راه‌یافتگان به بخش نهایی استیکر ثابت مبلغ ۲۰ میلیون ریال و راه‌یافتگان به بخش نهایی استیکر متحرک مبلغ ۳۰ میلیون ریال اهدا شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایشگاه نقاشی شاگردان تارا بهبهانی در حمایت از کودکان سرطانی  | عکس نمایشگاه نقاشی شاگردان تارا بهبهانی در حمایت از کودکان سرطانی
«من پیروزم» عنوان نخستین نمایشگاه نقاشی آنلاین شاگردان تارا بهبهانی است که با هدف حمایت از کودکان سرطانی، در وبسایت موسسه محک در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. عواید حاصل از فروش آثار این نمایشگاه، صرف درمان کودکان مبتلا به سرطان موسسه محک می‌شود.به گزارش روابط عمومی این نمایشگاه؛ تارا بهبهانی گفت: این چهاردهمین سال است که نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان را به نفع کودکان محک برگزار می‌کنم. امسال به علت کرونا و موانع آن برگزاری نمایشگاه به تاخیر افتاد و تصمیم گرفتم که نمایشگاه را آنلاین و به صورت مجازی برگزار کنم. او افزود: این نمایشگاه بهانه ایست ...
دیدن ادامه ››

«من پیروزم» عنوان نخستین نمایشگاه نقاشی آنلاین شاگردان تارا بهبهانی است که با هدف حمایت از کودکان سرطانی، در وبسایت موسسه محک در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. عواید حاصل از فروش آثار این نمایشگاه، صرف درمان کودکان مبتلا به سرطان موسسه محک می‌شود.
به گزارش روابط عمومی این نمایشگاه؛ تارا بهبهانی گفت: این چهاردهمین سال است که نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان را به نفع کودکان محک برگزار می‌کنم. امسال به علت کرونا و موانع آن برگزاری نمایشگاه به تاخیر افتاد و تصمیم گرفتم که نمایشگاه را آنلاین و به صورت مجازی برگزار کنم. 
او افزود: این نمایشگاه بهانه ایست که دست به دست هم دهیم و به کوهای بالای اراج نگاهی بی اندازیم و بیمارستان تخصصی سرطان کودکان را که استوار ایستاده ببینیم و چشمان امیدوار به آینده بیماران کوچکش را دریابیم و کمک کنیم تا مخارج سهمگین بیماریشان تامین شود. 
او افزود: نقاشان همراه من هم در کنار و همراه شما در این حلقه پیروز و امیدوارند که امسال هم با روش جدید برگزاری آنلاین بتوانیم گامی در جهت تحقق آرزوها و رویاهایمان، برای دوستان مبتلا به سرطانمان برداریم. دور نیست روزهای روشنی که پیروزی تمام کودکان مبتلا به سرطان را جشن میگیریم و واژه سرطان را برای همیشه از فرهنگنامه بیماریها پاک می کنیم.
به گفته بهبهانی، نمایشگاه«من پیروزم» شامل نقاشی‌های ۶۴ هنرمند کودک و نوجوان ۸ تا ۱۷ سال که در قالب ۶۴ تابلوی نقاشی آبرنگ و رنگ روغن نمایش داده می‌شود.
تارا بهبهانی - نقاش و پژوهشگر هنر - ۱۸ سال است که در زمینه آموزش نقاشی به کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند .بیش از ۶۰۰ هنرجوی کودک و نوجوان را در این سالها در زمینه نقاشی و خلاقیت هنری پرورش داده و و با حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، جوایز متعددی از بی‌ینال‌های مختلف در خارج از کشور گرفته است. 
این نمایشگاه ۳ بهمن ۱۳۹۹ بر روی وبسایت موسسه محک به آدرس http://mhak.ir/onlinegallery-b وصفحه اینستاگرام tarabehbahaniacademy قرار میگیرد و تا ۱۰ بهمن ماه ادامه دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
19

Chris Hondros
کریس هوندراس عکاس گتی ایمیج سال 2011 در لیبی کشته شد.من امروز اتفاقی با عکس‌های هوندراس آشنا شدم.چیزی که توی این چند دقیقه از عکسهایش متوجه شدم اینه که بچه‌ها را جا نمی‌اندازد.منظورم بچه‌های ترسیده‌ای که همیشه در عکسها کنار پدر‌ و مادرشان میبینیم نیست،منظورم بچه‌های ترسیده اما بدون پدر و مادر هست.کاملا بی‌پناه.
هوندراس عکس‌های خیلی خوبی از جنگ آمریکا و عراق گرفته و یکی از اون عکس‌ها جوایز زیادی برده اما فکر میکنم شما برای اولین بار این عکس رو می‌بینید،همون‌طور که من امروز برای اولین بار دیدم.

پیاپیش هشدار بدم که عکس شمارو شوکه خواهد کرد،اما نگران نباشید سوژه آسیبی ندیده و خون روی دستهایش خون کسی دیگه است.

https://uupload.ir/files/qnpu_times_most_influental_images_26_(20).jpg

سال ... دیدن ادامه ›› 2005.سامر حسن روی صندلی عقب ماشینشان نشسته بوده و با پدر و مادرش داشتند از شهر تلعفر به خانه برمیگشتند که سربازهای آمریکایی با تصور اینکه ماشین ممکن است حامل شورشیان یا بمب باشد،به ماشین تیراندازی میکنند و این عکس درست بعد از کشته شدن پدر و مادر سامر از او گرفته شده.

( کریس هوندراس یک عکس مشهور هم دارد که من قبلا دیده بودم و آپلودش میکنم تا شماهم یکبار دیگه ببینیدش.)

https://uupload.ir/files/39vx_5399cf286bb3f7463fbd0717.jpg


محمد مجللی این را خواند
پوریا صادقی، علی د، امیر مسعود و آرش رضایی این را دوست دارند
فقط میخوام بگم نفرین به جنگ...
ای بر نگردی‌جنگ...


_____
و عکس دوم
دیالوگی از فیلم ارباب جنگ:
Lord of war
گلوله ای که از کلاشینکف(ak47) یه ۱۶ ساله در میاد(شلیک میشه) فرقی با یه شصت ساله‌نداره!
۰۱ بهمن ۱۳۹۹
خداردشکر اول متن رو خوندم وگرنه با دیدن اون خون نمی‌دونستم واکنشم چی خواهد بود..
هر روز بیشتر میفهمم این دنیا چقدر مسخره است
۰۲ بهمن ۱۳۹۹
محمد مجللی
خداردشکر اول متن رو خوندم وگرنه با دیدن اون خون نمی‌دونستم واکنشم چی خواهد بود.. هر روز بیشتر میفهمم این دنیا چقدر مسخره است
دیروز‌ وقتی عکس رو دیدم فقط سریع ردش کردم تا بتونم شرح عکس رو بخونم و وقتی شرح عکس رو خوندم دوباره برگشتم و به عکس دقت کردم⁦⁦🤦🏻‍♀️⁩
۰۲ بهمن ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ما لبخند زدیم و باهم عکس گرفتیم وقتی همدیگرو سفت بغل کرده بودیم، سرشار از لذت کنار هم بودن
.
• در این لبخندها فراموشی نیست ☘️
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دوستان همیاری با سلام
آدرس گالری دلگشا تغییر کرده لطفا اصلاح بفرمایید

تهران خیابان مفتح جنوبی، خیابان سمیه، نبش رامسر، پلاک ۶۳
دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران میدانی برای بروز ایده های جدید و پیشرواست | عکس محمد مهدی صنعتی مطرح کرد:دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران میدانی برای بروز ایده های جدید و پیشرواست
محمد مهدی صنعتی گفت: دوسالانه ها از پتانسیل های لازم برای ایجاد یک گردهمایی هنری و شکل دادن به یک کنش جمعی برخوردار هستند و می توانند به فضایی برای کارکرد اجتماعی هنر نیز تبدیل شوند.به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی محمد مهدی صنعتی گفت:هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران در شرایطی برگزار می شود که تحت تاثیر وقایع یکی دوساله اخیر فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. شرایطی بسیار سخت که گاهی تا مرز توقف برگزاری پیش رفت، اما سرانجام با ممارست و پایداری شورای سیاستگذاری و دبیران این مهم انجام گرفت. چالش هایی که دوسالانه در مواجهه با وقایع پیش آمده سال گذشته و فراگیری ...
دیدن ادامه ››

محمد مهدی صنعتی گفت: دوسالانه ها از پتانسیل های لازم برای ایجاد یک گردهمایی هنری و شکل دادن به یک کنش جمعی برخوردار هستند و می توانند به فضایی برای کارکرد اجتماعی هنر نیز تبدیل شوند.
به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی محمد مهدی صنعتی گفت:هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران در شرایطی برگزار می شود که تحت تاثیر وقایع یکی دوساله اخیر فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. شرایطی بسیار سخت که گاهی تا مرز توقف برگزاری پیش رفت، اما سرانجام با ممارست و پایداری شورای سیاستگذاری و دبیران این مهم انجام گرفت. چالش هایی که دوسالانه در مواجهه با وقایع پیش آمده سال گذشته و فراگیری بیماری کرونا با آن مواجه شد نیاز به بررسی و تحلیل دارد تا در حافظه تجسمی ما ثبت شود.
این عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی ادامه داد: دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران به عنوان مهم ترین و جامع ترین رویداد حوزه تخصصی مجسمه سازی و حتی تجسمی کشوربه شمار می رود. دوسالانه ها محل ارائه بیانیه های هنری و میدانی برای بروز ایده های جدید و پیشرو و فرزند صالح و خلف جامعه تجسمی هستند.
او افزود: این فرزند سنین نوجوانی و جوانی خود را طی می کند و از این جهت، صیانت و نگهداری از آنها از مهم ترین وظایف انجمن های هنری است. این طبیعی است که دوسالانه ها، کم یا زیاد در نحوه ارائه از نقاط ضعف، مشکلات و معایبی برخوردار هستند، اما نقد به عملکرد نباید دانسته یا نادانسته به نقد غیرمنصفانه بنیاد وجودی دوسالانه بیانجامد یا آسیب و لطمه ای جبران ناپذیر بدان وارد کند. بلکه درست آن است که با همیتی جدی و بالغانه آسیب شناسی کنیم و به جای تخریب دست به ترمیم زنیم تا در جهت بالندگی و رشد دوسالانه ها کوشا باشیم.
صنعتی ادامه داد: مساله قابل تامل دیگر چگونگی حساسیت جامعه هنری و هنرمند در واکنش نسبت به اتفاقات پیرامونی خود است. اگر بخواهیم واکاوانه با این موضوع برخورد کنیم، ما با دو نوع کنش مواجه هستیم: کنش فردی و کنش جمعی. به گمان من کنش های فردی در مقابل مسائل اجتماعی، سیاسی و غیره عمدتا کم ثمر و فاقد کارکرد اجتماعی و تاثیرگذاری بوده و معمولا به کناره گیری و نهایتا به حذف و سوخت خود هنرمند به عنوان یک سرمایه ملی می انجامد.
او افزود: در حالی که یکی از وظایف نهاد های مستقل و تخصصی هنر همانند انجمن های تجسمی، حفظ سرمایه های انسانی و هنری است که می بایست در مقابل نهادهای دولتی و خصوصی که صاحب قدرت و ثروت هستند به صیانت و حفاظت از این سرمایه های خود بپردازند. بی شک با ایجاد میادین و خاستگاه های متناسب با حوزه و توان و تخصص هنرمندان، فضایی برای کنش های جمعی شکل می گیرد. از جمله این میادینِ برگزاری دوسالانه است. دوسالانه ها از پتانسیل های لازم برای ایجاد یک گردهمایی هنری و شکل دادن به یک کنش جمعی برخوردار هستند و می توانند به فضایی برای کارکرد اجتماعی هنر نیز تبدیل شوند.
این عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران گفت: شاید بتوان سه فاکتور مهم برای اولویت کنش های جمعی در مقایسه با کنش فردی را بر شمرد: اول این که کنش های فردی هیچ گونه تغییری در ماهیت و رویکردهای نهادهای دارای قدرت و ثروت ایجاد نمی کنند، دوم آنکه منجر به حذف هنرمند و از بین رفتن این سرمایه فرهنگی می شوند و سوم اینکه رفتار غیر جمعی باعث ضعیف و شکننده شدن جامعۀ همسو و هم نظر هنری می شود و در نتیجه آن نهادهایی رسمی یا رویداد ها و جشنواره هایی موازی شکل می گیرند که هر چند در ماهیت امری منفی نیست
او در ادامه سخنانش افزود: اما مشکل آنجایی آغاز می شود که نهادهای دارای قدرت و ثروت، انرژی و تمرکز و کنش های جمعی را تخریب و تضعیف می کنند و در نتیجه فضایی نازا و سترون برای هنر باقی می ماند. برای مثال می توان به وقفه شش ساله بین یینال ۶ و ۷ مجسمه سازی اشاره کرد که به باور من این قهر نه تنها هیچ مزیتی نداشت بلکه جامعه تجسمی را از برگزاری دو دوره بینال محروم کرد و شاید در غیاب و فقدان دوسالانه جشنواره های تجسمی میان مایه و حتی کم مایه ای شکل گرفت که ارکان و سیاست گذاری آن از دست انجمن های تجسمی خارج شد.
صنعتی ادامه داد: باور دارم که اگر کنش های جمعی هنرمندان در ساحتی هنرمندانه و در میدانی درست شکل بگیرد بسیار ثمر بخش تر خواهد بود و در نهایت این کنش جمعی می تواند کارکردی اجتماعی پیدا کند.
صنعتی در پایان سخنانش با اشاره به فقدان برگزاری دوسالانه ملی و حتی بین المللی هنرهای تجسمی تهران گفت: دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران در ادوار گذشته به ویژه در چند دوره اخیر خود رویکردی بینارشته ای را در پیش گرفته و در جهت آماده سازی میدانی برای بروز و نمایش آثار معاصر و چندرسانه ای قدم برداشته است. به گمان من دوسالانه مجسمه سازی بار فقدان بینال تهران را تا حدودی به دوش کشیده و امیدوارم با کنار هم ایستادن جامعه تجسمی این آغاز تلاشی باشد تا دوسالانه ملی یا بین المللی تجسمی تهران جانی دوباره گیرد و به یکی از بهترین رویدادهای تاریخ تجسمی ما تبدیل شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
18

سیندی فرنچ چهل ساله مادر دِرکِ 10 ساله‌س.درک مبتلا به یک نوع نادر سرطانه و مادرش که به جز درک پنج فرزند دیگه هم داره، شغلش رو رها میکنه و یک سال وقتش رو صرف درمان درک میکنه.
رنه سی بایر به عنوان عکاس اجازه میگیره که سیندی و پسرش رو در طول درمان همراهی کنه و یک سال از ده سالگی تا یازده سالگی درک از زندگیِ اون‌ها عکس میگیره.
ماجرای سیندی و پسرش این شانس رو میاره که منتشر بشه و مردم و سلبریتی ها از لحاظ مالی خیلی به اونها کمک میکنند.
اما کسی نمیتونه به جای سیندی مادری کنه.پس سیندی تنها کسی که دکترها باید بهش بگن پسرش زنده نمیمونه.
کاری که از دست سیندی بر میاد اینه که تاجایی که میتونه از خودش ضعف نشون نده،صبور باشه،به خودش اهمیت بده،آرزوهای پسرش رو قبل از مرگ ... دیدن ادامه ›› برآورده کنه.
مثل رانندگی کردن،مثل یه جشن ساده با اسپری نخی(silly string)
در آخر درک بعد از یک سال از دنیا میره و رنه سی بایر با مجموعه عکس :"سفر یک مادر" برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر میشه.
مجموعه چهل تایی عکسهای رنه سی بایر میتونه متعلق به هرخانواده‌ای که عزیزش و به خصوص فرزندش درگیر بیماری سختی هست باشه.درد یکیه فقط نحوه‌ی بروزش فرق داره اینکه موقع بغل کردن پسر بیمارت توی چشمهات پر از اشک باشه یا مثل سیندی سعی کنی آروم باشی یا حتی شاید کاملا بی تفاوت بنظر برسی فرقی نداره مخاطب میتونه خودش رو جای تو بذاره و خودش تصمیم بگیره چه حسی داشته باشه.
نمیدونم همه‌ی مادرهای آمریکایی مثل سیندی میتونن احساساتشون رو به این خوبی کنترل کنن یا سیندی یک مورد استثنایی و کمیاب محسوب میشه.

https://www.poy.org/64/wua/first_01.php

این سایت خیلی تمیز و دقیق مجموعه عکس "A Mother's Journey" رو منتشر کرده.اون دایره قرمز کوچولوهای سمت چپ، از چپ به راست با تاریخ و شرح عکس کمک میکنه مجموعه رو به ترتیب ببینید.
خیلی خیلی تاثیر گذار بود
چه حس عجیبی دارم ...
کاش تو عکس آخر ویلچر بال در بیاره و ببرتش تو آسمون
۰۸ دی ۱۳۹۹
محمد مجللی
خیلی خیلی تاثیر گذار بود چه حس عجیبی دارم ... کاش تو عکس آخر ویلچر بال در بیاره و ببرتش تو آسمون
اینکه یه چیزهایی حتی با پول هم حل نمیشه خیلی بده :(
۰۸ دی ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پس از نخستین مرحله داوری، اسامی راه‌یافتگان نهایی به مرحله دوم داوری دومین جایزه سال «استیکر» اعلام شد. | عکس معرفی راه‌ یافتگان نهایی به دومین جایزه سال «استیکر» پس از نخستین مرحله داوری، اسامی راه‌یافتگان نهایی به مرحله دوم داوری دومین جایزه سال «استیکر» اعلام شد.
به گزارش ستاد خبری رویداد، هیات داوران دومین جایزه سال «استیکر» پس از بررسی آثار ارسال شده به دبیرخانه این رویداد از میان ۹۹۰ استیکر ثابت و ۷۸ استیکر متحرک طراحی شده توسط ۲۰۲ شرکت‌کننده، تعدادی از آثار را واجد شرایط حضور در داوری نهایی دانست.بر این اساس از میان آثار ثابت ۸۱ اثر و از میان آثار متحرک ۱۳ اثر به داوری نهایی راه یافتند.اسامی پذیرفته‌شدگان در مرحله اول در سایت آیگپ به نشانی STICKERPRIZE.IGAP.NET قابل مشاهده است.راه‌یافتگان به مرحله نهایی دومین جایزه سال «استیکر» تا ۱۵ دی‌ماه فرصت دارند آثار نهایی خود را به نشانی اینترنتی Stickerprize@igap.net ...
دیدن ادامه ››

به گزارش ستاد خبری رویداد، هیات داوران دومین جایزه سال «استیکر» پس از بررسی آثار ارسال شده به دبیرخانه این رویداد از میان ۹۹۰ استیکر ثابت و ۷۸ استیکر متحرک طراحی شده توسط ۲۰۲ شرکت‌کننده، تعدادی از آثار را واجد شرایط حضور در داوری نهایی دانست.
بر این اساس از میان آثار ثابت ۸۱ اثر و از میان آثار متحرک ۱۳ اثر به داوری نهایی راه یافتند.
اسامی پذیرفته‌شدگان در مرحله اول در سایت آیگپ به نشانی STICKERPRIZE.IGAP.NET قابل مشاهده است.
راه‌یافتگان به مرحله نهایی دومین جایزه سال «استیکر» تا ۱۵ دی‌ماه فرصت دارند آثار نهایی خود را به نشانی اینترنتی Stickerprize@igap.net ارسال کنند.
آثار ارسال شده توسط پذیرفته‌شدگان در مرحله دوم در تاریخ ۲۰ دی‌ماه داوری می‌شود و اختتامیه نهایی دومین جایزه سال «استیکر» به دبیری سید مسعود شجاعی طباطبایی ۳۰ دی‌ماه سال جاری، همزمان با روز جهانی استیکر برگزار خواهد شد.
هدف از برپایی این رویداد که به همت شبکه اجتماعی تمام خدمات آیگپ برگزار می‌شود، طراحی استیکر بر اساس فرهنگ بومی ایران در سه بخش شخصیت‌های ایرانی، موضوعات نوستالژیک و آزاد و همچنین طراحی استیکر متحرک بر اساس فرهنگ بومی ایران است.
بهرام عظیمی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، علی رادمند، امیرحسین ایماغیان و امیر یاسمنی داوران دومین جایزه سال «استیکر» هستند.
اسامی پذیرفته‌شدگان در مرحله اول به شرح زیر است:

بخش استیکر ثابت: 
ابوذر موسوی کریمی، افشین حبیبی شفیع، افسون عظیمی مقدّم، اکبرتراب پور، امین فامیل باغستانی، امین ترابی، امیرحسین نوروزی، امیر نصرالله یان، امیر زارع زاده، الهه صادقیان، الهام صادقی، الهام سالارزاده، بهرام ارجمندنیا، پیمان عدالتی، پویا عبدلی، پویا پرهیزکار خدیو، جواد ابراهیم خانی، حامد مرادمند، حمید قالیجاری، حمیدرضا ساده، حمید صوفی، حدیثه قربان، حانیه تقی آبادی، حسین رحیم خانی، حسین سربندی فراهانی، حسین سلوکی، حسین زارعی، رضا حمیدی مطلق، رضا سمیعی زنوز، رضوان نصیری نیا، زهرا آقاجانی، زهرا علیئی، زهرا مقدم، زینب عبدالرحیمی، زهره اقطاعی، زهره الماسی، سبا سلطانیان، سالار عشرت خواه، سمانه شجاعی، سپیده روشن، سمیه روئیائی، سوسن سادات هاشمی، ستایش احمدی، شادی دلپاک، شهاب جعفرنژاد، شهرام شیرزادی، شیدا سردشتی، شیوا گل محمدی، صبا دارابیان، صدیقه جعفریان، طیبه وفایی، عارف نیازی، عسل نجاری، علی آهنگر، علی پاک نهاد، علیرضا پاکدل، عاطفه قربانی، عاطفه گلشاهی، عاطفه صفری، فائزه گلشاهی، فهیمه ذبیحی سلطانی، فریده جلال کمالی، فریناز سلیمانی، مهدی عزیزی، محمود نظری، مهناز یزدانی، مریم سادات میرحسنی، مسعود عارفی، مهرزاد محمودی، میثم جعفرخوانی، میرپیمان احمدی پور، محمدرضا دادمهر، محسن سپاهی، مونا  پرویزی، نادیا محمدی کیا، نعیمه فاضلی، ناصر مقدم، نازنین زهرا احمدی، ندا تنهائی مقدم، هادی اسدی، یلدا هاشمی نژاد 

 بخش استیکر متحرک: 
امین فامیل باغستانی، بهرام ارجمندنیا، بهرنگ جدی، رضا احمدیاری، شادی دلپاک، شهاب جعفرنژاد، شهرزاد رزاقی‌خامنه، عارف نیازی، عاطفه صفری، فریناز سلیمانی، مهناز یزدانی، محسن میمندی‌نیا، هادی اسدی

سمانه این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دعوت عکاسان برای شرکت در جشنواره‌ ایران بان‌نو | عکس دعوت عکاسان برای شرکت در جشنواره‌ ایران بان‌نو
نخستین جشنواره تخصصی بانوان کارآفرین (ایران بان‌نو) از عموم عکاسان برای شرکت در این جشنواره ایران بانو دعوت می کند.به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره ایران بانو؛ نخستین جشنواره فرهنگی بانوان کارآفرین (ایران بان‌نو) با هدف تقویت نظام خانواده و حمایت از کارآفرینی بانوان ایران زمین برگزار می شود و در این جشنواره بخش ویژه ای به عکاسان اختصاص داده شده است.عکاسان، برای شرکت در جشنواره ایران‌بان‌نو کافیست بهترین عکس‌های‌ مرتبط با "بانوان کارآفرین" یا "کارآفرینی بانوان" را تا هفته اول بهمن ماه ارسال کنند و شانس خود را برای برگزیده شدن در این جشنواره امتحان کنند.اصلا ...
دیدن ادامه ››

نخستین جشنواره تخصصی بانوان کارآفرین (ایران بان‌نو) از عموم عکاسان برای شرکت در این جشنواره ایران بانو دعوت می کند.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره ایران بانو؛ نخستین جشنواره فرهنگی بانوان کارآفرین (ایران بان‌نو) با هدف تقویت نظام خانواده و حمایت از کارآفرینی بانوان ایران زمین برگزار می شود و در این جشنواره بخش ویژه ای به عکاسان اختصاص داده شده است.
عکاسان، برای شرکت در جشنواره ایران‌بان‌نو کافیست بهترین عکس‌های‌ مرتبط با "بانوان کارآفرین" یا "کارآفرینی بانوان" را تا هفته اول بهمن ماه ارسال کنند و شانس خود را برای برگزیده شدن در این جشنواره امتحان کنند.
اصلا نگران آماتور بودن عکسها یا کیفیت پایین دوربین‌های‌‌تان نباشید چون در جشنواره ایران بان‌نو آماتورهای خوش‌ذوق به‌اندازه حرفه‌ای‌ها مجال حضور دارند.
از برگزیدگان این رویداد انتهای بهمن ماه از برگزیدگان جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد.
برای ارسال آثار یا کسب اطلاعات بیشتر درباره جوایز، می‌توانید به iranbaneno.ir سر بزنید یا آن که در پیام‌رسان‌های اجتماعی با شماره ۰۹۳۷۶۴۹۴۳۵۹ در ارتباط باشید.
دبیرخانه جشنواره نیز با شماره ۰۲۱۸۶۰۴۷۷۲۱ آماده پاسخگویی به علاقمندان است.

 

سمانه این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
صفا سبطی: هنر معاصر با اندیشه گره خورده است | عکس صفا سبطی: هنر معاصر با اندیشه گره خورده است
عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه‌سازی گفت: هنر معاصر با اندیشه گره خورده است و اندیشه موضوع دیالوگ با مخاطب است. هنر معاصر صرفا در برابر نگاه مخاطب و ارزش‌گذاری بر اثر نیست، بلکه جهان هنر برساخته‌ کنش دو سویه بین هنرمند و مخاطب است.به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی صفا سبطی گفت: یکی از رویکردهای مهم دوسالانه مجسمه‌سازی که از ابتدا به شیوه‌های مختلفی بر آن تاکید شده مسئله فرآیند است. فرآیند مفهومی است که هر عملی یا کنشی را به تغییر در طول زمان پیوند می‌زند و به‌طور مداوم به آینده‌ای اشاره دارد که غیرقابل‌پیش‌بینی است. عضو ...
دیدن ادامه ››

عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه‌سازی گفت: هنر معاصر با اندیشه گره خورده است و اندیشه موضوع دیالوگ با مخاطب است. هنر معاصر صرفا در برابر نگاه مخاطب و ارزش‌گذاری بر اثر نیست، بلکه جهان هنر برساخته‌ کنش دو سویه بین هنرمند و مخاطب است.
به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی صفا سبطی گفت: یکی از رویکردهای مهم دوسالانه مجسمه‌سازی که از ابتدا به شیوه‌های مختلفی بر آن تاکید شده مسئله فرآیند است. فرآیند مفهومی است که هر عملی یا کنشی را به تغییر در طول زمان پیوند می‌زند و به‌طور مداوم به آینده‌ای اشاره دارد که غیرقابل‌پیش‌بینی است. 
عضو شورای دبیران دوسالانه مجسمه‌سازی هشتم افزود: مسئله فرآیند وجوه مختلف دوسالانه را تحت تأثیر قرار داد و پروسه کار را با تغییراتی غیرقابل پیش‌بینی در طول زمان مواجه کرد. تغییر مکان دوسالانه و آماده‌سازی پهنه رودکی و تالار وحدت از نظر ضعف زیرساخت‌های لازم برای آماده‌سازی فضای نمایشگاه بخشی از این پروسه تغییر بود. متعاقب این تغییر، استفاده از داربست برای نصب آثار از طرفی بر کلیت نمایشگاه تأثیر گذاشت و از طرف دیگر از این موقعیت وعدم امکانات نمایشگاهی به نفع نمایشی متفاوت استفاده شد.
به گفته سبطی؛ این مسئله تأثیری غیرقابل کتمان بر روی آثار گذاشت که خود به ویژگی منحصربه‌فرد نمایشگاه دوسالانه یعنی تغییر در پروسه کار مبدل شد. در بسیاری از آثار به نمایش درآمده، مرز اثر از داربست‌های فلزی به سختی قابل تمایز است و آثار در پروسه‌ نصب از طرفی هویتی تازه یافته‌اند و از طرف دیگر وجود داربست‌ها به نمایشگاه روحی واحد بخشیده است.
او افزود: ما به استقبال ساختارشکنی رفتیم و مکان تالار وحدت را از تعریف خود و کارکرد متعارف آن جدا کردیم و ساختار بینال را در تعارض با فضای پرطمطراق تالار شکل دادیم. این پژوهشگر ادامه داد: باید اضافه کنم به لحاظ نظری ساختار زدایی عملی از پیش تعیین شده نیست و رویدادی منحصر به فرد است که در بطن ساختارهای متعارف اتفاق می‌افتد. شاید انتخاب تالار وحدت بر اساس وسع و بضاعت ما صورت گرفت اما بینال تابع آن ساختار عمل نکرد و در دل مکان، ساختار زدایی از مکان رخ داد.
سبطی با اشاره به تاثیر غیررقابتی بودن دوسالانه گفت: مسئله دیگری که دوسالانه از ابتدا بر آن تاکید داشت و شاید مورد نقدهایی نیز واقع شد، مسئله غیر رقابتی بودن این رویداد بود. غیر رقابتی بودن دوسالانه موضعی است که از رویکردهای دوسالانه و زیرساخت‌های نظری آن برمی‌خیزد. وقتی صحبت از رقابت و جایزه به میان می‌آید، بی‌درنگ مسئله قضاوت بارز می‌شود. هنر معاصر برخلاف هنر مدرن با معیارها و پیمانه‌های معین از قبیل تمرکز بر فرم، مهارت، و حتی کانونیت زیبایی در برابر قضاوت سر و کار ندارد. این به معنای حذف فرم یا مهارت و حتی زیبایی نیست بلکه وجه کانونی بودن آن به عنوان ملاک ارزش‌گذاری را از دست می‌دهد. اگر ما صحبت از هنر معاصر می‌کنیم نمی‌توانیم اثر را بر اساس پیمانه هنر مدرن بسنجیم. از طرف دیگر دوسالانه هشتم برای گرد هم آمدن آثار تم پیشنهاد نکرد و ترجیح بر آزادی ایده و کنش هنرمند بود و عملا پیمانه‌ای مثل تم نیز برای قضاوت درباره آثار وجود نداشت. با این رویکرد برای دوسالانه هشتم، پذیرش رقابت به منزله در معرض سنجش و قضاوت قرار دادن اثر است که با رویکرد معاصر مغایرت دارد.
به گفته این عضو شورای دبیران دوسالانه مجسمه‌سازی؛ هنر معاصر با اندیشه گره‌خورده است و اندیشه موضوع دیالوگ با مخاطب است. هنر معاصر صرفا در برابر نگاه مخاطب و ارزش‌گذاری بر اثر نیست، بلکه جهان هنر برساخته‌ کنش دو سویه بین هنرمند و مخاطب است. با تمام این توصیف‌ها، دوسالانه هشتم فضایی برای ارائه آزادانه اثر و کنش هنرمند در مقابل رقابت برای جایزه است.
او افزود: همان‌طور که در بیانیه دوسالانه اشاره شده است، دوسالانه هشتم تلاشی جمعی برای ساماندهیِ یک رویداد هنری و همین‌طور یک کنش جمعی برای محافظت از حق برخورداری از فضایی برای بروز آزادانه‌‌ی دغدغه‌های هنرمندان است.
هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران تا ۲۴ بهمن‌ماه ۹۹ در مکان پهنه رودکی برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
Roozbeh Ameri (ameriroozbeh)
درباره نمایشگاه تن ها i
به نظرم عالی بود از دست ندین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آرمان میرزایی عالی بود
پرستو ارغوان این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
17/2

امروز متوجه شدم عکسی رو که مدت‌هاست بهش علاقه‌مندم از صحنه‌ی واقعی حادثه گرفته نشده.بلکه عکسیِ از بازسازی حادثه تروریستی المپیک مونیخ.درواقع عکس از نمایشگاه ایسنتالیشن در سال 2002 یعنی سی سال بعد از حادثه گرفته شده و امروز من فیلمش رو هم پیدا کردم و هنرمندش کریس درایگر سوئیسیه...ایرادی نداره هنوز هم دوستش دارم و از دیدن جزییات عکس لذت میبرم.شلوغی اتاق،تشک‌های خونی،گرم‌کن ورزشی،چمدون و بازوبند با نقش پرچم اسرائیل،نور اتاق...به خصوص نور اتاق باعث شده من عکس رو دوست داشته باشم.

https://www.youtube.com/watch?v=sXsR1t9joIY

Chris Draeger Black September at MACBA
رویا این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یادداشتی بر نمایشگاه شوربوم/ بهار دیدگاه / گالری ایده

« همبندی‌های وجودی»

طبیعت همواره محل الهام و سوژه‌هایی‌ست که می‌تواند مورد توجه هنرمند از جهات متعدد قرار گیرد چه از لحاظ کلیتِ ذاتی‌اش که منبع و مأخذ اصالتِ مادی‌ست و چه از لحاظ ربط و نمودش در حیات انسانی. به‌همین دلیل بخشی از ادراک انسان از حیات و هستی‌اش، در مواجهه‌ی او با ترسیم‌ متفاوتی از ارتباطش با طبیعت و دیگر موجودات، قابل کسب و تجربه است. بدن و بوم‌شناسی زیستی، رویکرد مهمی‌ست که انسان را از کالبدِ قراردادی‌اش خارج کند و در بدن‌های دیگری تجسم سازد؛ به‌ویژه که امکانِ تجربه‌ی مکانیت و زمانیتی را فراهم می‌کند که به نحو دیگری قابل ادراک نیست. مواجهه‌ی تبدیل و یا تجسد بدنِ انسان به کلیتِ بد‌ن‌ و اندام‌ موجودات دیگر در هستی، آزادسازی نیروهایی‌ست که در خارج از بدنِ متعارف انسانی رویت‌پذیر می‌شود. و او را با وضعیتی دیگر از تقابل و تعامل کنشگرانه آشنا می‌سازد.« باروری استعداد ادراکی» که بخشی از آن از فعل و انفعالات بدنی و جسمی، قابل حصول است. چراکه انسان را می‌توان جزئی از کلِ بدن‌های زنده در هستی و همبندی‌های وجودی قلمداد کرد که قوانین مشابه بقا وحیات بر آنان حاکم است. گیاه، ماشین، حیوان و هر آنچه که در طبیعت و در محدوده ادراکی و زیستی انسانی‌ست، می‌‌تواند مورد نظر هنرمند قرار گیرد و از زاویه دید و اندیشه‌ی او، پرداخته و ظاهر شود.
بهار دیدگاه، ... دیدن ادامه ›› در آخرین نمایشگاه نقاشی خود با نام "شوربوم" که آبان 99 در گالری ایده به نمایش درآمد، وال‌هایی عظیم‌الجثه را به عرصه‌ی بوم‌هایش فراخوانده که می‌تواند شمایل‌نگاری از انسان باشد.
موجوداتی دریایی که اینک از محلِ زیست خود دور، افتاده و در شوره‌زاری برهوت و کویری رها شده‌اند. او انسان را در کالبد و هیبت موجوداتی نهاده که می‌تواند تعمیم‌پذیری را در شکل و تجربه‌ی دیگری پیش کشد. و از منظر زیبایی‌شناسی و فرمال، به چالشِ وضعیت انسانی، با رویکردی تفکربرانگیز بپردازد، که برای مخاطب تاثیرگذاری بیشتری دارد.
در موجوداتِ مورد طرح او، انسانی حضور دارد که از ریخت کلیشه‌اش با معناسازی متعارف و مستقیم، خارج شده و به بزرگترین موجود زمینی یعنی وال‌ها بدل شده است، که بوم‌‌زیستی و رگ حیاتش آب و دریاست و در پارادوکسی هوشمند، در میدان‌گاهی بی‌انتها از زمینی خشک و شوره‌زده رها شده‌ است. موجوداتی که علی‌رغم قدرتمندی اما در بسترنامناسبی از زیست محیطی‌اشان که در وجهی به تغییرات اکوسیستمی و انقراض ‌و مرگ موجودات زنده نیز اشاره دارد، قادر نیست برای نجاتِ خود کاری کند و دراین ورطه‌ی مرگ‌آور، رو به زوال و میرایی‌ست.
برخی تابلوها زمین شوره‌زار را در تداعی اقیانوس، متلاطم در موج‌هایی نشان می‌دهد که وال‌ها با فیگورهایی، از آن سربرآورده و یا در حال جهشند؛ و به نظر می‌رسد از خلال این فیگورهای طرح‌شده، اشاره‌ای‌ بر گذشته‌ی نشاط‌آور و زیستِ حقیقی او دارد، که در این مختصات جغرافیایی، دستخوش تغییراتی هولناک شده و آنان را وادار به سوگواری جمعی کرده‌است. به‌ویژه که در تابلویی، این فیگورها همچون سوگواری انسانی، بر لاشه‌ای بی‌جان ترسیم شده و رنجِ فقدان حال و گذشته را توأمان منتقل می‌کند.
گذشته‌ای که اکنون در محاصره تنهایی، رنج، جداافتادگی و بیگانگی از خانه و مرگ ا‌ست. اقیانوسی بی‌آب که تنها شوره و نمک و لاشه پس می‌دهد و هرچند وال‌ها در تلاش برای همسازی با محیط باشند، راهی بجز نیستی ندارند.
و اکنونیتی که گریزناپذیر، حاضرست تا واگویه‌ی حقیقتی غیرقابلِ تغییر باشد؛ حقیقتِ تلخِ سرنوشت موجود که یکی پس از دیگری، هر آنچه در عدم سازش با خود می‌بیند، می‌بلعد. مانند تابلوهایی که در آنها به نظر می‌رسد والی در حالِ بلعیده و غرق‌شدن در فلاتِ شوره‌زارست. اینجا هنرمند، اندیشه مخاطب را به قیاس دو وضعیت، گذشته و اکنون، زندگی و میرایی، همسانی و مقاومت به کنشگری وا می‌دارد و حتی طرحِ پرسش می‌‌کند. مطابق با الگوهای جامعه انسانی که همواره نیز چنین نیروهایی بر آن وارد می‌آید؛ و او ناگزیر برای بقا و ادامه‌ی‌ حیات، حتی در شرایطی بحرانی، دست به تخریب هر نوعِ نیروی تولیدی و کنشمند می‌زند تا قادر به ادامه باشد و تا آنجا پیش می‌رود که چیزی بجز تخریب و فروپاشی‌اش باقی نمی‌ماند. دسته‌های ناهمسان با شرایط موجود، محتوم به حذف و نیستی‌اند و نیرویِ تولیدگر به صفر میل کرده و محو می‌شود. مانند تابلویی که در آن جز فلات خشک، هیچ موجودی دیده نمی‌شود.
گاهی در کار هنرمند، جایگزینی یا شمایل‌نگاری، به دلایل معناپذیری و نشانه‌گذاری صرف نیست، گاهی کارکرد آن، به واسطه حضورش در آنِ موجودیتِ خود اثر اهمیت دارد. یعنی اثر هنری، بی‌واسطه درصدد برقراری ارتباط با حضورِ ضدکلیشه‌ای خود، رابطه‌اش را با بیننده می‌سازد و سپس در تداومِ این ارتباط به انتقال معنا و محتوا می‌رسد. در تابلوهای بهار دیدگاه، به‌وضوح می‌توان تاثیرگذاری کارکردها را ردیابی کرد. انزوا، تنهایی، تبارشناسی، زوال و مردگی در جهانی به وسعتِ شورزار، در لحظه، قابل لمس است، برای همزادی دریایی، که در رویایی با وضعیتی دردناک، وجوه حیات و زندگی را از دست داده، طردشده، در یأسی مفرط و رو به زوال است.
از سویی دیگر، با نگاه به کلیت حاکم بر تابلوها، هنرمند تاکیدی بر مناسباتِ مهیابودن محیط پیرامونی و زیست‌شناسی موجود دارد. و اینکه وجود محیط و جغرافیای زیستی و آنچه از آن تاثیرگذارست، تا چه اندازه در حیات یک موجود زنده مهم است و اگر بهر دلیلی، محیطِ زیست او دچار نقض و ایراد و تهی از عناصر حیاتی شود، می‌تواند به انحطاط و مردگی او، ختم شود. همچون انسانی در جو نامناسبی از وضعیت محیط زیست، اجتماعی و حیاتی پیرامونش.
تابلوهای بهار دیدگاه، هنر ابزود را در بوم و طرح و رنگ، در قاب‌هایی واجد معانی انسانی و اجتماعی، به نمایش گذاشته است. آن‌چنانکه ببینده این آثار، بی‌واسطه با ابعاد روشنی از اندیشه، احساس و درک مواجه می‌شود که وضعیت انسانِ معاصر را در آن تابلوها ببیند و همذات‌پنداری کند.
والی گرفتار در گودالی عمیق، سرگردانی و رها‌شدگی انسان در لامکانی و گیرافتادنش در ورطه جهان امروزست که اگر حرکتی نکند و نیروهای سازنده و احیاگرش را بکار نبندد، منجر به محوشدنش می‌شود؛ در تابلویی که در آن دیگر هیچ موجودی بجز زمین برهوت شوره‌زار دیده نمی‌شود، درحقیقت پایانی‌ست که هنرمند آن را نیز تصویرسازی کرده و مجسم می‌سازد.
استفاده از رنگ‌های سرد و مات، از طیف خاکستری، روشن و تیره، جزئیاتِ دقیقی از شوره‌زار، وال‌ها و موقعیت مکانی، در بوم‌هایی بزرگ به انتقال فضای ابزورد موجود کمک کرده است.
بهار دیدگاه در نمایشگاه شوربوم ایده‌ی جذابی را مورد نظر و طرح قرارداده و هنر را به واسطه‌ی رویکردِ زیباشناسی‌اش به مصافِ اندیشه می‌‌کشاند تا در تلفیقی از زیبایی و هنر تجسمی، و بر خلافِ جهتِ وجوه تجاری و پرزرق و برق از رنگ‌های گرم و ترسیمی عامه‌پسند با کژرویِ موقعیتی، به گشودگی درون مایه هستیِ انسان در وضعیت امروز بپردازد.

نیلوفرثانی
حمید رضایی این را خواند
رویا و امیر مسعود این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
هومن سلیمی: تالار وحدت پتانسیل های لازم برای اجرای بینال را نداشت | عکس هومن سلیمی: تالار وحدت پتانسیل های لازم برای اجرای بینال را نداشت
هومن سلیمی یکی از اعضای شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی گفت: تالار وحدت پتانسیل های لازم برای اجرای بینال را نداشت، اما رفتار ما با این فضا به گونه‌ای بود که این فضای غیر معمول و نامتعارف برای برگزاری نمایشگاه را با چیدمان خاص آثار مهیای برگزاری دوسالانه کردیم. در واقع به جای این که فضای تالار بر ما غالب شود ما فضا را تحت تاثیر آثار و رویداد قرار دادیم.به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی؛ هومن سلیمی یکی از اعضای شورای دبیران این رویداد گفت: دوسالانه هشتم مجسمه سازی تفاوت های بارزی با دوسالانه های پیشین دارد. از جمله این که آثار متنوعی با ویژگی بینارشته ای و بینارسانه ...
دیدن ادامه ››

هومن سلیمی یکی از اعضای شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی گفت: تالار وحدت پتانسیل های لازم برای اجرای بینال را نداشت، اما رفتار ما با این فضا به گونه‌ای بود که این فضای غیر معمول و نامتعارف برای برگزاری نمایشگاه را با چیدمان خاص آثار مهیای برگزاری دوسالانه کردیم. در واقع به جای این که فضای تالار بر ما غالب شود ما فضا را تحت تاثیر آثار و رویداد قرار دادیم.
به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی؛ هومن سلیمی یکی از اعضای شورای دبیران این رویداد گفت: دوسالانه هشتم مجسمه سازی تفاوت های بارزی با دوسالانه های پیشین دارد. از جمله این که آثار متنوعی با ویژگی بینارشته ای و بینارسانه ای در دوسالانه حضور دارند که در قالب حجم به نمایش در آمده اند. یکی دیگر از مهم ترین تفاوت ها، حضور و همکاری کیوریتورها با دوسالانه است که برای نخستین بار وارد ساختار بینال شد و این رویکرد بینال را با سوی رویه ای معاصر در هنر سوق داد.
او افزود: حضور معماران در بخش کیوریتوری نیز برای اولین بار در دوسالانه های مجسمه سازی اتفاق افتاده است. آثار معماری با رویکرد مجسمه سازانه بخشی از رویکردهای دوسالانه؛ یعنی گسترش مرزهای مجسمه سازی است که برای آن در بخش کیوریتوری برنامه ریزی شد و در نهایت دوسالانه آثاری از حوزه ی معماری به نمایش گذاشته خواهد شد.
سلیمی ادامه داد: یکی دیگر از تفاوت های بینال هشتم با بینال های پیش این است که فضای انتخاب شده از امکانات نمایشگاهی معمول مکان هایی مانند موزه یا فضاهای تعریف شده برای برگزاری بینال ها برخوردار نبود.
او افزود: در واقع پهنه رودکی پتانسیل های لازم برای اجرای بینال را نداشت، اما رفتار ما با این فضا به گونه‌ای بود که این فضای غیر معمول و نامتعارف برای برگزاری نمایشگاه را با چیدمان خاص آثار مهیای برگزاری دوسالانه کردیم. در واقع به جای این که فضا بر ما غالب شود ما فضا را تحت تاثیر آثار و رویداد قرار دادیم.
به گفته سلیمی؛ به کار بردن داربست برای نمایش آثار در عین این که کاستی ها و کمبودهای تالار را جبران می کند، امکاناتی را نیز در اختیار برگزار کنندگان این رویداد می گذارد تا فضای تالار را به فضای معاصر تبدیل کنند. ضمن این که این داربست ها خود به گونه ای فضایی مجسمه وار را ایجاد کرده‌اند و این با ماهیت بینال مجسمه سازی همخوانی دارد.
او ادامه داد: فضای سانتیمانتال تالار وحدت که برای رویدادهای دیگری از جمله اجرای موسیقی و تئاتر تعریف شده بود با نوع نگاه ما و برخورد متناسب با رویکردهای دوسالانه و نیز نحوه ی چیدمان آثار، ماهیت تعریف شده خود را از دست داد و در خدمت اهداف ما قرار گرفت.
سلیمی با اشاره به بخش مستندنگاری گفت: وجه تمایز دیگر این رویداد این است که بینال ها به طور معمول به نمایش آثار یا برپایی نمایشگاه ختم می‌شوند، اما در بینال هشتم علاوه بر نمایش آثار، بخش مستندنگاری و معرفی روند هنری هنرمندان و شکل گیری ایده و آثارشان از چند ماه قبل از افتتاح نمایشگاه آغاز شد و تا پایان دوسالانه ادامه خواهد یافت. در واقع فعالیت و گروه پژوهشی دوسالانه، طی چند ماه به گونه‌ای موازی با نمایشگاه بخشی از خروجی دوسالانه را همگام با نمایشگاه پوشش داده است. ضمن این که ماحصل مستندنگاری در کتاب دوسالانه نیز منتشر خواهد شد، در نتیجه کتاب دوسالانه هشتم ضمن برخورداری از محتوایی پژوهشی به گونه ای متفاوت منتشر خواهد کرد.
به گفته سلیمی؛ دوسالانه هشتم مجسمه سازی ضمن به کارگیری از تجربیات دوسالانه های قبل دستاوردهای مهمی را به دست آورده است و امیدواریم قدم هایی را در جهت اعتلای هنر و مجسمه سازی بردارد.
هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران در تاریخ ۲۱ آذرماه سال جاری در مکان پهنه رودکی به مدت ۲ ماه (تا ۲۱ بهمن ماه ۹۹) برگزار می‌ شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
عکاس ایرانی به جشنواره بین‌المللی عکس ارمنستان با عنوان «کووید ۱۹،سیاست در هنر» راه یافت. | عکس پرچمداری «یک جهان، یک عزم» ایران در ارمنستانعکاس ایرانی به جشنواره بین‌المللی عکس ارمنستان با عنوان «کووید ۱۹،سیاست در هنر» راه یافت.
محبوبه فرج‌اللهی عکاس جوان راه یافته به جشنواره بین‌المللی و آنلاین عکس ارمنستان در خصوص این اثر گفت: در این عکس پرچم سه کشور ایران، چین و ارمنستان به عنوان سه کشور درگیر با این بیماری استفاده شده‌است. ایران کشور من است، ارمنستان کشور میزبان است و چین از آن روی انتخاب شده که منشا این بیماری بوده است.»او همچین افزود: این عکس یکی از عکس‌های مجموعه در حال تکمیل من با عنوان «یک جهان، یک عزم» بوده که از میان آثار عکاسانی از ۱۶ کشور جهان برای حضور در نمایشگاه انتخاب شده است.این عکاس جوان پیش از این در هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، سیزدهمین جشن تصویر سال ...
دیدن ادامه ››

محبوبه فرج‌اللهی عکاس جوان راه یافته به جشنواره بین‌المللی و آنلاین عکس ارمنستان در خصوص این اثر گفت: در این عکس پرچم سه کشور ایران، چین و ارمنستان به عنوان سه کشور درگیر با این بیماری استفاده شده‌است. ایران کشور من است، ارمنستان کشور میزبان است و چین از آن روی انتخاب شده که منشا این بیماری بوده است.»
او همچین افزود: این عکس یکی از عکس‌های مجموعه در حال تکمیل من با عنوان «یک جهان، یک عزم» بوده که از میان آثار عکاسانی از ۱۶ کشور جهان برای حضور در نمایشگاه انتخاب شده است.
این عکاس جوان پیش از این در هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، سیزدهمین جشن تصویر سال و... مقام آورده بود و سال گذشته توانست برنده مدال برنز نخستین جشنواره بین‌المللی عکس ایروان با عنوان «فقط بخندید» شود.
محبوبه فرج الهی عکاس شناخته شده تئاتر، نایب رئیس هیئت‌مدیره انجمن عکاسان خانه تئاتر است که سالها عکاسی هنری، پرتره و عکاسی خبری را در پیشینه فعالیت خود دارد.

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
علی سردار افخمی معمار ساختمان تئاتر شهر تهران، آرامگاه صادق هدایت در گورستان پرلاشز، ساختمان مجلس و ... در گذشت .


علی سردار افخمی (۱۳۰۸، تهران) معمار پیشرو ایرانی بود از آثار مهم او، تئاتر شهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی است که در سال ۱۳۵۵ طراحی و پس از انقلاب اسلامی ایران در سال‌های ۱۳۷۶–۱۳۸۰ اجرا شد.
https://razheh.com/articles/biografi-aali-srdar-afkhmi-5ef0d5233863e
روحشون شاد. ساختمان تئاتر شهر از زیباترین بناهای تهرانه.
۱۹ آذر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
صفا سبطی: هفت کیوریتور دوسالانه مجسمه سازی هشتم را همراهی می کنند | عکس صفا سبطی: هفت کیوریتور دوسالانه مجسمه سازی هشتم را همراهی می کنند
هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران میزبان پروژه ها و آثاری است که از چهار مسیر جداگانه به دوسالانه راه یافته اند. به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران صفا سبطی گفت: آثاری که در دوسالانه مجسمه سازی تهران نمایش داده می شوند از راه فراخوان، کیوریتوری، دعوت از هنرمندان و گالری ها به این رویداد راه یافته اندو هر یک ازاین مسیرها، پاسخگوی بخشی از ضرورت ها، رویکردها و اهداف دوسالانه بوده است.او افزود: بخش فراخوانی، طیف هنرمندان عموما جوانی را شامل می شود که آثاری متناسب با رویکردهای دوسالانه، از جمله توجه به فرایند در شکل گیری اثر، گسترش افق هنر معاصر، باز تعریف مرزهای مجسمه ...
دیدن ادامه ››

هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران میزبان پروژه ها و آثاری است که از چهار مسیر جداگانه به دوسالانه راه یافته اند.

به گزارش شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران صفا سبطی گفت: آثاری که در دوسالانه مجسمه سازی تهران نمایش داده می شوند از راه فراخوان، کیوریتوری، دعوت از هنرمندان و گالری ها به این رویداد راه یافته اندو هر یک ازاین مسیرها، پاسخگوی بخشی از ضرورت ها، رویکردها و اهداف دوسالانه بوده است.
او افزود: بخش فراخوانی، طیف هنرمندان عموما جوانی را شامل می شود که آثاری متناسب با رویکردهای دوسالانه، از جمله توجه به فرایند در شکل گیری اثر، گسترش افق هنر معاصر، باز تعریف مرزهای مجسمه سازی و بازخوانی اثر را ساخته اند.
این عضو شورای دبیران دوسالانه مجسمه سازی تهران ادامه داد: اهمیت حضور این طیف از هنرمندان با توجه به تمرکز آن ها بر اهداف و رویکردهای دوسالانه، ما را بر آن داشت تا با نگاهی ویژه به معرفی آن ها بپردازیم.
به گفته سبطی؛ در برنامه ریزی دبیر قبلی دوسالانه، بخشی تحت عنوان آموزش و پژوهش گنجانده شده بود که قصد داشت به معرفی هنرمندان بپردازد. اما  این برنامه با تغییراتی اساسی و با تشکیل "گروه پژوهش" از شهریور ماه امسال از نو آغاز به کار کرد.
او افزود: این گروه، پروژه پژوهشی دوسالانه هشتم را دنبال می کند و من مسئولیت برنامه ریزی و سرپرستی آن را به عهده دارم. ماحصل تلاش بی وقفه ی این گروه (شامل پژوهشگران، نویسنده و گرافیست)، مستندنگاری و تولید محتوای متونی است که از طریق پژوهش، مصاحبه، بازخوانی اسناد متنی و تصویری و تهیه گزارش جمع آوری و سپس تدوین و منتشر می شود.
به گفته سبطی؛ هدف پروژه ی پژوهشی دوسالانه معرفی سیر فعالیت هنری هنرمندان از گذشته تا امروز و روند شکل گیری و گسترش ایده در آثار هنرمندان راه یافته به دوسالانه در بخش فراخوانی است.
او با اشاره به اهمیت بخش کیوریتوری برای دوسالانه گفت: یکی از استراتژی های مهم دوسالانه از ابتدا وارد کردن این بخش در روند فعالیت دوسالانه بوده است، به طوری که آن را به مثابه پایبندی و عملکرد در حوزه هنر معاصر می داند. رویکرد معاصر، جریان هنر را ختم به ارائه آثاری محبوس در رسانه نمی داند، بلکه پیوند هنر را با بسترهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، تاریخی و زیبایی شناختی برقرار و متعاقب آن طرح مساله می کند.
او ادامه داد: پروژه هایی که از مسیر کیوریتوری به دوسالانه راه یافته اند شامل پروژه های کیوریتوریال، پروژه های کیورتوری، پروژه های پژوهشی- آرشیوی و پروژه های کیورتوری معماری است که با مشارکت و همکاری هفت کیوریتور با دوسالانه شکل گرفته است.
این عضو شورای دبیران هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران گفت: این پروژه ها با رویکردهای متفاوت به معرفی آثار هنرمندان با تکیه بر موضوعی یا مفهومی خاص، معرفی آثار معماری با تمرکز بر فرم مجسمه سازانه، بازخوانی اسناد تاریخی با رویکرد انتقادی و آرشیو، ارائه و بازخوانی اسناد با رویکرد تاریخی- هنری می پردازند.
سبطی ادامه داد: سحر سلخی، هستی گودرزی، حامد دهقان، همایون سی ریزی، پیمان شفیعی، بیژن غنچه پور، روح الله شمسی زاده کیوریتورهای همکار در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی هستند که به شیوه های متفاوتی از جمله ارائه اثر، ارائه داکیومنت در قالب رسانه های تصویری، متنی، صوتی و برگزاری پنل پروژه های خود را به اجرا می گذارند.
او همچنین با اشاره به بخش هنرمندان مدعو گفت:بخش دعوت از هنرمندان در دوسالانه با تکیه بر این هدف برنامه ریزی شده است که فعالیت هنری جاری هنرمندان (خارج از فراخوانی) را در معرض دید عموم قرار دهد. در این بخش هنرمندان مدعو متناسب با رویکردهای دوسالانه و در فضای معاصر به ساخت آثار مبادرت ورزیده اند.
سبطی با اشاره به شیوه همکاری دوسالانه با گالری ها در هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران گفت:به منظور بهره گیری هر چه بیشتر از پتانسیل های موجود در فضای هنر معاصر، در این دوره، از نیرو و امکانات گالری ها به نفع هنرمندانشان و در جهت نمایش آثار این هنرمندان استفاده شده است. شکل همکاری دوسالانه با گالری ها عبارت از معرفی هنرمند و اثر توسط گالری و تبادل نظر و انتخاب اثر بر مبنای رویکردهای دوسالانه از سوی شورای دبیران بوده است. همچنین گالری ها مسئولیت هر گونه حمایت از هنرمندان خود را به عهده گرفته اند.

هشتمین دوسالانه ملی مجسمه‌سازی تهران در تاریخ ۲۱ آذرماه سال جاری در مکان پهنه رودکی به مدت ۲ ماه و تا ۲۱ بهمن ماه ۹۹ برگزار می‌شود.

نیلوفر ثانی و ملیکا شاهچراغی این را خواندند
دو سالانه قبلی تو موزه هنرهای معاصر بود یادش بخیر... قبل داستان کرونا اونجا وارد قرنطینه شده بود ... الان که.... :)
واقعا چه خبره یعنی؟
۱۸ آذر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آرامش
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اگه تهران هر گوشه و کنارش لَک لَک داشت. (اول بلوار کشاورز)
شاید دِپسردگی هامون کمتر میشد
عجب 😍 خیلی قشنگه
من به کفترای توی ایوونمون می‌نازیدم... باید چشمم رو بیشتر باز کنم 🤔 اگه جایی مرغ ماهی‌خوار هم کشف شد خبر بدین 😊
۱۲ آذر ۱۳۹۹
نسیبه
چقد خوبه!3> ولی اگه از من بپرسن می‌گم کاش تهران دریا داشت...
مهرداد نعیمی و رفقاش چندماه هست یه پادکست شروع کردن به اسم "رادیو سیتکام" و تهرانی رو داخلش ساختن که هم دریا داره و هم جنگل
سم مطلق هست ولی شنیدنش تجربه ی جالبی بود :)
۱۳ آذر ۱۳۹۹
محمد مجللی
من تا قبل از خوندن کامنت ها فکر میکردم واقعین :) خیلی عکس قشنگی شده رویا خستگیم در رفت
ممنون🌹🙏🏻
خدارو شکر ۳ واحد خوب عمل کردم
۱۳ آذر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
تا بحال توی عمرم شورشیِ انقدر خلاق و جذاب و عجیب‌غریب ندیده بودم.

https://uupload.ir/files/da96_article00_1064x.jpg

https://uupload.ir/files/wmk5_meiselas_lecture.jpg

شورشیان نقابدار با بمب‌های دست‌ساز مسلح می‌شوند.نیکاراگوا.1979
عکس از سوزان میسلاس
Susan Meiselas

https://www.artforum.com/print/reviews/202005/susan-meiselas-82856
حسین مجتهدی این را خواند
رویا، امیرمسعود فدائی، محمد مجللی و علی ملکی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید