تیوال شعر و ادبیات
T1 : 07:52:44
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

در دهمین سالگرد «مرکز ملی خدمات زبان‌ها در امریکا» اتفاق افتاد:
» کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» نماینده فرهنگی ایران شد
... دیدن متن »

خبرگزاری کار ایران (ایلنا):
کد خبر - ۵۵۹۵۹۰ ۱۳۹۶/۰۸/۲۵- ۱۱:۱۸:۳۷

مراسم جشن دهمین سالگرد «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» در شهر لانگ بیچ ایالت کالیفرنیا با حضور اعضای این مرکز برگزار شد.
به گزارش ایلنا، در ابتدای این مراسم آلیشیا استرادا مسوول منطقه کالیفرنیای این مرکز به حاضران خوش‌آمد گفت و اظهار داشت: «بسیار خوشحالیم که این نهاد غیر‌دولتی، دهمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد و اعضای آن همه افرادی هستند که علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دیگری هم تکلم می‌کنند».
در ادامه بیل کستون مدیر پشتیبانی«مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» که از شهر واشنگتن دی سی برای این مراسم آمده بود، اذعان کرد: « این مرکزاکنون بالای هزار عضو دارد که اعضایش به ۴۶۷ زبان دنیا صحبت می‌کنند. اعضای این مرکز می‌توانند به هر نهاد دولتی یا غیر دولتی که به ترجمه شفاهی یا کتبی نیاز داشته باشند، خدمات ارایه کنند».
وی افزود: «در مواقع بحران‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان و... نیاز افراد به برقراری ارتباط با زبان مادری‌شان است و این امر واقعاً مهم است و اعضای این مرکز در کنار نیروهای امدادی، یاری‌رسان هم‌زبانان خود خواهند بود».
در ادامه ویدیویی از آموزش اعضا برای «همیاری در مواقع بحران» به نمایش درآمد.
سپس جک هفلاین سخنگوی آتش‌نشانی و مدیر مرکز عملیات در مواقع اضطراری شهر لانگ بیچ پشت تریبون رفت و گفت: «برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران‌های طبیعی،امری حیاتی و بسیار مهم است و در موقعی که حادثه‌ای پیش می‌آید، باید با برنامه‌ریزی انجام شده ودر مدت زمان کوتاهی، بیشترین افراد را نجات داد. برخی از مردم به زبان‌های دیگری حرف می‌زنند و اعضای «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا»می‌توانند با دیدن آموزش‌های به موقع، همیار نیروهای امدادی باشند».
در ادامه این مراسم‌، اعضای کشورهای مختلف از قبیل ایران، اردن، گرجستان، فلسطین، سوریه، چین، روسیه، پاکستان، نیجریه، هندوستان و...به معرفی کالاهای فرهنگی شناخته‌شده خود پرداختند و به صورت اختصاصی درباره آن‌ها صحبت کردند».
صادق خاموشی عضو انجمن بازیگران خانه تئاتر ایران که به عنوان نماینده زبان فارسی در «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا»  عضویت دارد، به معرفی کتاب پژوهشی «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» پرداخت و گفت: «دکتر روح‌الله جعفری مؤلف این اثر، بیش از دوازده سال از عمر خود را صرف این پژوهش تئاتری کرده است.او بسیاری از اسناد، مدارک و تصاویری که در این کتاب آورده و شما آن را می‌بینید، برای اولین‌بار است که گردآوری کرده وآن‌ها را برای حفظ وثبت در تاریخ منتشرکرده است».
وی اضافه کرد: «این کتاب به گواه بزرگان خانواده هنر نمایش و پژوهشگران برجسته این حوزه، بزرگترین پژوهش تاریخ معاصر تئاتر ایران است. اهمیت علمی این اثر به حدی است که دو رییس جمهور ایران (رؤسای دولت‌های پنجم و ششم و هفتم و هشتم) برای آن دیباچه نوشته‌اند. پیش از این هرگز سابقه نداشته که بلندمرتبه‌ترین مقام اجرایی کشور ایران، برای یک اثر پژوهشی تئاتری مقدمه بنویسد».
صادق خاموشی ادامه داد: «تعداد زیادی از هنرمندان پیش‌کسوت تئاتر معاصر ایران، کار خود را با گروه هنر ملی آغاز کرده‌اند و این گروه تئاتری، نقش خطیری در جامعه هنری کشور ایران دارد. گروه هنر ملی نخستین گروه تئاتری از ایران بوده که در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۵ میلادی، توانسته در خارج از مرزهای ایران به اجرای نمایش سنتی و مدرن بپردازد و تئاتر ایران را به جهانیان معرفی کند».
او افزود: «دکتر روح‌الله جعفری با عشق و علاقه وبودجه شخصی این اثر عظیم پژوهشی را به سرانجام رسانده است».
صادق خاموشی بیان داشت: «کتاب گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵ برای اولین‌بار است که در امریکا معرفی و به نمایش گذاشته می‌شود».
در ادامه این مراسم، اعضای «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» به بازدید از نمایشگاه محصولات و کالاهای فرهنگی کشورهای مختلف پرداختند و با یکدیگر درباره فرهنگ و هنر و اشتراکات فرهنگی که بین تمدن‌های مختلف وجود دارد، گفت‌وگو کردند.
از کشور ایران کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» و کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان نمادی از فرهنگ و هنر ایران حضور داشت.
در پایان همه اعضا و حاضران، عکس یادبود جشن دهمین سالگرد «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» انداختند.
کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷‌- ۱۳۳۵»، دوازدهمین شماره از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان است که انتشارات افراز آن را در دو جلد منتشر کرده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

تاخیر مکن تا به دلم دیر نگشته
این دل زغم کهنه ی تو سیر نگشته

تاخیر مکن گر چه که این عاشق سرسخت
یک لحظه زبی داد تو دلگیر نگشته

تاخیر مکن ای که به گیسوی بلندت
این عاشق دیوانه به زنجیر نگشته

کم ناز کن و باز بیا ای نفس من
در فرصت باقی که دلم پیر نگشته

امروز من و دل به تو محتاج ترینیم
بازآ که هنوزم سفرت دیر نگشته
... دیدن ادامه »
بازآ که به سنگینی بار غم عشقت
این عاشق بیچاره زمین گیر نگشته

فردا که بداند تن رنجور من مست
در خاک کجا و به چه تسخیر نگشته؟
۱۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ای چشم به دنبال دلم اشک روان باش
اندر پی آن دلبر بی نام و نشان باش

راهی است ره عشق به اندازه ی یک عمر
هم منتظر حادثه هم زخم زبان باش

ای چشم مبادا که شبی سیر بخوابی
شب تا به سحر در غم عشقش نگران باش

هر چهره ندارد به خدا ارزش دیدن
پوشیده ز روی هوس انگیز بدان باش

ای چشم در آن لحظه ی بی داد سکوتم
فریاد کن و نعره زنان جای دهان باش
۱۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"اشاره به قهرمانان شاهنامه در دیوان حافظ "

... اسامی قهر مانان شاهنامه که در دیوان حافظ آمده ، حاکی از توجه او به حماسه فردوسی است . نگاه حافظ به فردوسی ،بر می گردد به
"هویت ملی " ما و در بعد گسترده تر " هویت انسانی " نوع بشر .
" اگر خوب در شاهنامه فردوسی غور کنیم و دقت لازم را به خرج دهیم ،
می بینیم که ... چیزی جز نشان دادن خصوصیات مشترک انسانی ، آن
هم در نوع عالی خویش یعنی "تاثیر عشق " نیست ...." ( 1)
حافظ نیز به مانند فردوسی ، تاثیر عشق را در اشعار خود آورده است .
بیا ساقی آن می که عکسش ز جام
به کی خسرو و جم فرستد پیام
بده تا بگویم به آواز نی
که جمشید کی بود و کاووس کی

به من ده که سلطان دل بوده ام
کنون دورم از وی که آلوده ام

که ... دیدن ادامه » حافظ چو مستانه سازد سرود
ز چرخش دهد رود زهره درود

(1)_ نقل از کتاب " از نگاه ایرانی - عشق و زندگی در شاهنامه فردوسی "
#مرتضی_کلانی

mortezakalani1335@
۱۹ ساعت پیش
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی کتابفروشی ها در روز کتاب‌گردی
... دیدن متن »

 

کتابفروشی های عضو طرح پاییزه کتاب همزمان با اولین روز آغاز این طرح به مناسبت روز کتابگردی کتاب های خود را با  تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی عرضه می کنند.


دومین طرح پاییزه کتاب با تخفیف  ۲۰ و ۲۵ درصدی دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی های عضو طرح سراسر کشور  آغاز می شود که کتابفروشان در اولین روز از این طرح به مناسبت روز کتابگردی کتاب های خود را با ده درصد تخفیف بیشتر (تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی) عرضه می کنند.
لازم به ذکر است، کتابفروشی ها می‌توانند با مراجعه به سایت خانه کتاب به نشانی ketab.ir در دومین«پاییزه کتاب» ثبت نام کنند. 
طرح پاییزه کتاب از دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های عضو طرح آغاز  و تا ۲۲ آذر ماه در مراکز استان‌ها و ۲ دی در شهرستان‌ها اجرا می‌شود.
طرح «پاییزه کتاب» با شعار «هر ورقش دفتریست...» بعد از طرح‌های «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پاییزه کتاب» هفتمین  گام در راستای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌هاست.
در دومین طرح پاییزه کتاب خریداران می‌توانند در چند نوبت و از چند کتابفروشی، کتاب‌های عمومی را با ۲۰ درصد تخفیف و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۲۵ درصد تخفیف از کتابفروشی‌های عضو طرح خریداری کنند

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک در
تا حقیقت
همیشه بسته می ماند
روزی که باز شود
ما دیگر اینجا نخواهیم بود.
۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"دندانها همه سالم بودند
و قنداق تفنگ
بیرمق
سکسکه های احتزار را
پیاله میزد"

رباعیها پایان قصه را رقصیدند
و سرم
بر بدنی غریب
مرا ترک کر...

"رستم بود
که های! کجاست اکوانِ دیوِ دره یِ شقایق؟
و شقایق بود که کاسبرگهایش را برای پاییز
به دیوار
گره ... دیدن ادامه » میزد"

دود سیگار
آسمان را میرقصاند
و زمین
عطسه میکرد
۲ روز پیش، یکشنبه
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان احمد مسجدجامعی برای کتابگردی
... دیدن متن »  • در آستانه چهارمین دوره  کتابگردی هموطنانمان در غرب کشور داغدار عزیزان خود شده اند و خانمان خود را از دست داده اند. دل همه ایرانیان به یاد آنان می تپد و ما نیز شریک دردهای آنان هستیم. کتاب یکی از پایدارترین میراث‌های بشری و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخص های توسعه است که در فرهنگ و سنت دینی ما نیز جایگاه قابل توجهی دارد.
  •  به همین اعتبار نهادهای صنعت نشر نیز حائز اهمیت است و در میان این نهادها، کتابفروشی به عنوان آخرین حلقه صنعت نشر جایگاه ممتازتری دارد. بنابراین، تقدیر، پشتیبانی و حمایت از کتابفروشی، همزمان که کاری اخلاقی است، حمایت از توسعه کشور عزیزمان، ایران است.
  •  یکی از موثرترین راه‌های پشتیبانی و حمایت از خدمتگزاران کتاب، حضور فعال و مردمی در کتابفروشی ‌ها و خرید کتاب است. رونق کتاب‌فروشی‌ها به عنوان آخرین حلقه از زنجیرۀ صنعت نشر، به رونق کل نشر ایران منجر خواهد شد.
  • از سه سال پیش، کتابگردی در آخرین پنج‌شنبۀ هفتۀ کتاب، که روز کتاب‌فروشی نام گرفته، با استقبال مردم فهیم کشورمان، رو به‌رو شده است، امسال به دلیل همزمانی آخرین پنج شنبه هفته کتاب با ایام سوگواری، کتابگردی به هفته بعد موکول شد.
  •  امسال نیز به سیاق سال های گذشته  از مردم فرهیخته و شریف سراسر ایران دعوت می ‌کنیم،  به پویش کتابگردی پیوسته و روز پنج‌شنبه ٢آذر ماه با حضور پرشور گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی و ... در کتابفروشی ‌های سراسر کشور و مخصوصا کتابفروشی های کوچک  و خرید کتاب، به کتاب‌فروشان زحمت‌کش خسته نباشید بگویند و از دست‌اندرکاران، ناشران، نویسندگان، مترجمان و پدیدآورندگان کتاب ایران تقدیر کنند. از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، شخصیت‌های سیاسی  و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم نیز دعوت می کنیم با پیوستن به این حرکت، به رونق و استمرار آن یاری رسانند.
  • از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز درخواست می ‌کنیم، با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتابفروشی ‌ها به یاری این حرکت بیایند. از گروه های ترویج کتابخوانی، باشگاه های  کتابخوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای  سراسر کشور  دعوت می کنیم، با حضور در کتابفروشی ها به ترویج کتابخوانی کمک کنند.
  • امیدوارم با تلاش همگانی حضور در کتابفروشی ها و خرید کتاب به جزئی مهم از سبک زندگی ما ایرانیان تبدیل شود. هم چنین امیدوارم که فعالان حوزه کتاب در طراحی برنامه های کتابگردی به هموطنان زلزله زده نیز توجه کنند و کتاب رساندن به کودکان و نوجوانان زلزله زده را فراموش نکنند.
  •  وعدۀ دیدار ما، در روز پنج‌شنبه، ٢ آذرماه، در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور.

 

نوبادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صد باغچه گُل نشسته در چشمانت
صد خمرۀ مُل نشسته در چشمانت
آنقدر به غارتند ظالم گویا
صد فوج مغول نشسته در چشمانت
۴ روز پیش، جمعه
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
درود وحید جان
عاشقانه هایت مرا می برد.........
۴ روز پیش، جمعه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من بیدارم و تورا خواب می بینم
دشتی از بلور
خاطره ات را
در آعوش می فشرد
۴ روز پیش، جمعه
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روز و شب من
با خورشید رابطه ای ندارد
چشمانت را که باز می کنی
طلوع می شود
چشمانت را که می بندی
غروب
حتی اگر صلات ظهر باشد.
۵ روز پیش، پنجشنبه
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
درود و احسنت حتا اگر صلات ظهر باشد
۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امروز روز کتاب و کتاب خوانی است. ما هر سال این روز را گرامی می داریم هر چند بازار کتاب وضع اسفناکی دارد و سال به سال نیز به وخامت این اوضاع افزوده می شود. ایران کتاب نمی خواند و ما مغفولانه به تاریخ درخشان گذشته مان می نازیم در حالی که به دلیل ناآگاهی چیزی را از خود برای آیندگانمان به جای نمی گذاریم. ملتی که کتاب نمی خواند محکوم به فنا و اضمحلال فرهنگی است.
مریم زارعی و امید فرجی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چهارمین شماره مجله آنگاه ویژه «خیابان انقلاب» منتشر شد
... دیدن متن »

شماره چهارم «آنگاه» با موضوع «خیابان انقلاب» همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی با حضورابراهیم حقیقی همچنین پیشکسوتان و نویسندگان عرصه هنر و ادبیات، ساعت ۱۱ صبح روز پنج شنبه مورخ ۲۵ آبان ماه ساعت در گالری آ رونمایی می شود.
به گزارش رسانه این نمایش، خیابان انقلاب از نظر جغرافیای مکانی در حال حاضر به علت هم جواری با دانشگاه تهران به مکانی فرهنگی تبدیل شده و بخشی از آن را بازار نشر کتاب و محصولات فرهنگی  تشکیل می دهد و آنگاه دراین شماره به واکاوی تأثیرات فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی خیابان انقلاب در چند دهه اخیر می پردازد
«آنگاه» در این شماره ویژه  «خیابان انقلاب» با آثاری از علی رفیعی، ابراهیم حقیقی، پرویز تناولی، اصغر همت، علی امیر ریاحی، سارا ثابت، معراج قنبری، مرتضی آکوچکیان، علی نیلی، فاتح صهبا ، وحید لطفی منش، حسین شهرابی ، کامران شیردل ، کاوه گلستان ، عباس عطار ، مونا نجفی زاده ، علی سلطانی ، مسعود شفیق ، ماریا شاهی، زینب لک، آستیاژ ضیایی، سعید رفیعی منفرد، مریم غلامی، فرید قاسمی، روشنک هادیان، مریم پالیزبان، رعنا جوادی، آران جاویدان، میلاد اسلامی زاد، ایرج اسکندری، فرزانه قبادی، بنوشه فرهت، مینا بزرگمهر، سید هادی طباطبایی، هادی آقاجانزاده، رامین مستقیم، علیرضا قاسم خان، سعید باباوند، هاجر رزم پا، لیلا نصیری‌ها، آرش حسن پور، فرزاد مقدم، محمد رضا بهزادی، محمد طلوعی، امیر حسین خورشید فر، رضا درمیشیان، زانیار بلوری، علی خدایی، رعنا صفاری، داود ارسونی، امین بهرامی و سارا کلانتری، در ۲۴۰ صفحه،  به صورت رنگی و با جلد گالینگور در قطع وزیری منتشر شد.
از مطالب این شماره میتوان به گفتگوی علی رفیعی و ابراهیم حقیقی اشاره کرد که با موضوع عمارت تئاتر شهر وتاثیرات فرهنگی ، هنری آن از دهه ۴۰ تا کنون انجام شده است .
همچنین عکس هایی از کامران شیردل، کاوه گلستان، رعنا جوادی، عباس عطار، علی سلطانی و  مرتضی آکوچکیان با موضوعاتی متفاوت در رابطه با خیابان انقلاب در این شماره منتشر شده است .
«آنگاه» شماره ۴ طی مراسمی و با حضور جمعی از نویسندگان، هنرمندانِ اهل تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی، ساعت ۱۱ صبح روز پنج شنبه ۲۵ آبان ماه در گالری آ رونمایی می شود و پس از این آن در کتابفروشی‌های معتبر و کیوسک‌های مطبوعاتی توزیع خواهد شد.

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گُل بود ولی روی به هیزم کردیم
در محضر آب ها تیمّم کردیم
در مسجد و دیر و در هزاران معبد
ای نور نجاتِ ما، تو را گم کردیم
۶ روز پیش، چهارشنبه
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» " عشق‌های زودگذر ماندگار" آندره مکین با حضور اسدالله امرایی رونمایی می‌شود
... دیدن متن »

مراسم رونمایی از کتاب "عشق‌های زودگذر ماندگار" در کتاب‌فروشی نشر چشمه کورش برگزار می‌شود.

این کتاب نوشته آندری سرگیویچ مکین، نویسنده روسی‌تبار و برنده جایزه گنکور سال 1995 است. مؤلفه‌های عمده آثار مکین را به طور کلی می‌توان تجربیات شخصی او از دوران تلخ استالینیسم و تبعات آن در کلیت اجزای فرهنگی و سیاسی کشور روسیه دانست و این نکته بیشتر از آن جهت حائز اهمیت است که آندره مکین در غالب آثار خود توانسته این تجربه تلخ شخصی را با جادوی ادبیات و رمان، همه‌گیر و عمومی کند. آندره مکین زبان فرانسه را بسیار ماهرانه به‌ کار می‌گیرد و همین توانایی آثار او را نسبت به سایر نویسندگان هم دوره خود ویژه و متمایز می‌کند.

این مراسم با حضور "اسدالله امرایی" مترجم این اثر در روز چهارشنبه 22 آبان ماه 1396 از ساعت 18 تا 20 در کتاب‌فروشی نشر چشمه کورش برگزار می‌شود.


۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کتابداران سراسر کشور تجلیل می‌شوند
... دیدن متن »

بنا بر اخبار رسیده، به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، نهاد کتابخانه های عمومی کشور همزمان با پنجمین روز از بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران آیین تجلیل از مقام کتابداران سراسر کشور را برگزار می کند.

این مراسم که چهارشنبه (24 آبان ماه) برپا می شود، ساعت 15 در تالار وحدت میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
به رسم گذشته، ایام بیست و پنجمین دوره هفته کتاب نامگذاری شده اند که چهارشنبه  با عنوان «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» شناخته شده است. بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» از 20 تا 26 آبان ماه با دبیری مجید غلامی جلیسه برگزار می شود.
کتابداران سراسر کشور در پنجمین روز از هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی مراسمی تجلیل خواهند شد.
 

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی که نحوست از زمان می بارد
چون برگ پیاپی خزان می بارد
دیروز زمین دهان گشود از دوزخ
گویی که بلا به این جهان می بارد

http://www.fardanews.com/files/fa/news/1396/8/22/596024_328.jpg
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
#تسلیت به مردم ایران و استان کرمانشاه
برای زلزله ی یک شنبه شب ،
۲۱ آبان ۹۶

زمین لرزید ،
دل من هم لرزید .
آه ،
چه نفس هایی که دیگر با ما نیستند .
هم وطن ،
هم نفس ،
من مرگ تو را باور نمی کنم .

کرمانشاه ، سرپل ذهاب ، ازگله ، قصر شیرین .....
همه ی ما ، ایرانیان
با شماییم .
شما ... دیدن ادامه » ، می مانید
جاوید ،
می مانید .

#مرتضی_کلانی

mortezakalani1335@
عباس الهی ، نیلوفر ثانی و قاصدک این را امتیاز داده‌اند
درود بر تعهد همیشگی شما مرتضی خان کلانی نازنین
۲۳ آبان
درود و سپاس از لطف شما ، دوست گرامی .
۲۳ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به یاد دوست‌داشتنی‌ترین مردمی که چندین سال عاشقانه در کنارشان زیستم و آموختم ...

چشمان محزونِ سرپلِ ذهابِ جدایی و قصرِ اندوهِ شیرین نظاره‌گر لالایی‌های‌ سوزناک مادرانی است که کودکان‌شان را به خاک سرد سپرده‌اند. کودکانی سرد و خاموش گه جدا از آغوش مادر، با لالایی فرشتگان به خواب ابدی رفته‌اند. وای از دستان تاول زده پدرانِ صبورِ باختران. همان‌ها که روی صورت‌هایشان فرود آمده‌اند. بغض‌شان تمام حیثیت مردانه‌ام را مکدر می‌کند. همچو خاک گورستان سرزمین مادری‌ات که مویه می‌کند، گریه کن پدر که لحظات زهرآگینی است این ساعات. چَشمانِ یک ملت همدل با شما گریان است؛ اما فراموش فردا روز دیگری است و کرمانشاه باید به امید فردای دیگر زنده بماند.

من ناوم خه‌ونه
خه‌لکی ولاتی ئه‌فسوونم
باوکم شاخه و
دایکم ته‌مه
(...)
به‌ره‌به‌یانیکی زامدار
له شه‌فه‌قیکی که‌سکه‌وه
وه‌ک گزنگیکی خویناویی که‌وتمه خواری و
داگیرسام و بووم به مومیک
گر به مل و
بووم به پرسیک
ده‌م ... دیدن ادامه » به هاوار
(شیرکو بی‌کَس)


ترجمه:
اسم من خواب
از دیار افسون
پدرم قله و
مادرم مه
(...)
در بامدادی رنجور و زخم بر تن
از شفقی تار و تنگ
چون تیری خونین به زمین افتادم و
شلعه‌ور شدم و چون مومی روشن
آتش به گردن
شدم پرسشی
لب به فریاد
قبل از این فاجعه نوشته ای می خوندم در خصوص اینکه چقدر در جامعه ما "رنج بردن عادی شده" ...به قول معروف ککمان هم دیگه نمی گزه...با یه نگاه ساده یا نهایت دنبال کردن خبر و یا مسئولیت رو به گردن همدیگر انداختن به راحتی از کنار رنج آدمیان رد میشیم... و اگر کسی ... دیدن ادامه » حرف زد هی با رنجهای بزرگتر مقایسه اش می کنیم انگار می خوایم باری از رو دوشمون بر داریم...
رنج بزرگ...عذاب بزرگتر یه جورایی انگار خودش رو نشون داد....
اینکه طبیعت و دنیا قدرتش رو بهمون نمایش میده واقعا مسحور کنندس...اینکه ما با نادانی و نامردی و کم کاری و بی گذشتی باعث میشیم این قدرتنمایی بلا استثنا تو کشور ما به مصیبت و رنج ختم بشه دردناک و ناامیدکنندس
۲۳ آبان
متاسفانه همینی ست که گفتید نوبادی عزیز ... در شرایطی که جامعه درگیرِ سازگاری مخوفی با رنج و سختی ست و صدایش هم در نمی آید ، انگار دیگر هیچ بلایی نیست که بیش از دوروز واکنشی را بطلبد و فردا روز تمام میشود و بی تفاوتی از سر آغاز ...
مارا به مرگ عادت دادند تا ... دیدن ادامه » به تب راضی شویم ... از این دنیای مدرن ،آنچه نصیب ما شده است ، بی مسئولیتی ، سواستفاده و سلطه جویی ست که تنها سودش را عده ی بسیار قلیل ِنشاندار میبرند و باقی رنج و اندوه میخورند و آه بر میآورند ...
دور نیست تا بر سر همه ی ما شبی ، آواری سهمگین فروآید ... و آنچه بماند ویرانه هایی ست از یک تمدن و یک ریشه ای که گویا دیگر به افسانه ها پیوسته است ..

ادب و احترام به دوست خوبم پرنده بازالکاتراز
همدردیم و هم بعض ..
۲۳ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام
----------
برای فردا فکری کن
تمام هوس های من
به دیروز رسید و حسرت ها
به امروز
تو ، برای فردا
فکری کن

سید حسن ابوطالبی
( جاهد )
96/08/22
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دیشب که تو جاده های طولانی می روندم و آهنگهای گروهمون رو گوش میدادم ( دوره ای بود که شبکه های اجتماعی اینجور به زندگی ما حمله ور نشده بودم, اون وقتا چندتا جا بود که میشد توشون از سلیقه ها گفت... این جدیدا مثل تلگرام و اینا رو هم که بلد نیستم, اینستاگرامم که با تمام قدرت به مفهوم عکس و هنر گند زد و مرزهای نوین ابتذال رو برداشت... پس دیدم تنها کار مهم من در رابطه با فناوری تشکیل این گروه موسیقی بود تو تلگرام...یه گروه موسیقی که توش از چیزهایی که تکونمون میده حرف می زنیم)
اینجا بودم که تو دل اون جاده ها, نزدیک به ساعت دو شب که همه چیز انگار شکل دیگه ای به خودش گرفته, پوسته سیاه شب اومده و آدمها رو به خود واقعیشون تبدیل کرده, موبایل و وصل کردم و شروع کردم به شنیدن آهنگها, سلیقه ها و خاطرات, حالا هر آهنگ اینجا به اسم یک نفر خورده, تصویری از هر شخص می سازه و حتی چراییش ... دیدن ادامه » رو تعریف می کنه... این وسط آهنگ عجیب و غریب Perfect Day از " لو رید " عزیز و خدابیامرز عجیب پرتم کرد تو دل فضا...فضای بی وزنی و خلا...انگار بشه زمان رو به عقب برگردوند و مثل فیلم همه چیز رو کنار هم گذاشت.... یه آهنگ جادویی که سرشار از حس نوستالژی و داشتن یک روز خوبه... پس چرا اینقدر غمگینه...اون صدای دیوانه کننده لو رید چرا این متن رو انتخاب کرده... حالا این وسط ذهن درگیر تصاویره, گوش آهنگ رو دنبال می کنه و چشمها انگار باید تو دل جاده و زیبایی باشه...این هارمونی چه چیز قشنگی ساخته... اون حس نوستالژی این صدا, تو دل اون جاده های تاریک و نور چراغهایی که هرچی تلاش می کنن به حجم افسانه ای شب نمی تونن چیره بشن....
تصویر به من می گفت دوره های خیلی خوبی رو با رفقام طی کردم....دوره هایی سرشار از انرژی, سرشار از ایده و سرشار از محبت و دوستی..حالا بعد از چندین سال انگار اصطکاک دنیا , جدایی های اجباری, مزدوج شدنها, تغییر نگاه و حتی مشکلات , انرژی ما رو کم کرده, عصبی تر و بی تحمل تر از روزهای گذشته شدیم.. هنوز اون مرکز آتشین رفاقت البته باقی مونده ها..شکی نیست...اما انگار هر ستاره ای روزی باید به سیاهچاله تبدیل بشه... متاسفانه در این هم شکی نیست...

http://mp3.pm/song/5116465/Lou_Reed_-_Just_a_perfect_day_-_Transpoiting/
۲۱ آبان
مریم زارعی و نیلوفر ثانی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از خاک تاکستان سرشتند
بی شک فرشتگان گِلت را
با چشمانی
این همه مست.
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲۱ آبان زاد روز #نیمایوشیج -بنیان گذار شعر مدرن فارسی - گرامی باد .

در دفاع از اندیشه ی مداراگر نیما ؛ «سال نیماکُشان» به‌ کوشش لوطی‌های زنده


نویسنده: شاپور جورکش*:


نخستین نکته‌ای که درباره ی کار بزرگ نیما باید به آن اشاره کرد، این است که جریان «میدان دید تازه» ی نیما از ریشه با وضعیت استبداد فرهنگی و دیدگاه دیکتاتورپرور در تضاد است. در این دیدگاه، باید نقش فردی و شخصی شاعر را به کمترین رساند و توان آن را داشت که جهان را از چشم انداز «دیگری» دید. این کار برای شاعری که با سنت استبدادی و متکلم‌وحده خو گرفته، بسیار دشوار است......

ماهنامه ی فرهنگ امروز
farhangemrooz@

برای اطلاع بیشتر به کتاب " بوطیقای شعر نو " از * شاپور جورکش مراجعه نمایید .
سید فرشید جاهد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
‏“أحب الخریف”
‏قالت لی.
‏و من یومِها
‏و أنا أتساقط...
--------------------
«پاییز را دوست دارم»
به من گفت.
و از همان روز
همچنان در حال فروریختنم...

‏سنان أنطوان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ندانستم که تو
کی آمدی ای دوست
کی رفتی


به مـــن
تــا مژده آوردند
مــن از خــــود
به در رفتـــم..!

#هوشنگ_ابتهاج
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
و گفت: "ما به اندکی ادب محتاج‌تریم از بسیاری علم"

تذکره‌الاولیا
شیخ فریدالدین عطار نیشابوری
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید