تیوال شعر و ادبیات
S3 : 20:39:08
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال

 

با حدود 1500 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره ایران می باشد که در خلیج فارس در شمال باختری تنگه هرمز قرار دارد.جزیره قشم دارای یک فصل گرم و مرطوب طولانی و یک فصل معتدل کوتاه می باشد که اگر شما بخواهید تور قشم را براساس آب و هوای قشم برای یک مسافرت انتخاب کنید فصل معتدل آن بهترین انتخاب می باشد. ضلع شمالى جزیره قشم در نزدیکى روستاى برکه خلف، عارضه زمین شناسى عجیب خود را برای گردشگران تور قشم به نمایش گذاشته است. بنا به تحقیق آنوبانینى؛ اهالى محل عقیده دارند ستاره اى از آسمان افتاده و اشکال عجیبى را از خاک و سنگ و ماسه پدید آورده است. این جزیره زیبا شامل جزایر هنگام، هرمز، لارک و قشم می باشد که از جمله مراکز و جاذبه های دیدنی آن که گردشگران می توانند در تور قشم از آن دیدن نمایند می توان به جنگل حرا، غارهای خربس، دره ستاره ها، جزایر ناز و هنگام، چاه کوه، غار ... دیدن ادامه » نمکدان و... اشاره کرد.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%82%D8%B4%D9%85
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از عشق هر دو لبریز شده ایم ؛
دلها
نزدیک و نزدیکتر شده ،
نگاه ها و تصویرهای
صیقل داده شده ،
روی صورت یکدیگر
مانند آینه شده.
عقربه های ثانیه شمار
عجله ای برای رسیدن
به مقصد ندارند ؛
انگار انها هم منتظرند !
برای خلق لحظاتی بی بدیل
میان ما ..
مثل آغوشها یی
که سرمست شده اند
از ... دیدن ادامه » باده تن دیگری ؛
مثل نفس هایی
که در تنگاتنگ یکدیگر
هم آغوش یکدیگر شده اند؛
مثل لبها یی
تشنه که عطش دارند
برای نوشیدن
بوییدن
وچشیدن طعم تن یکدیگر ؛
وچه زیباست!!!!
قاب عکسی
از جشن میلاد تن ما
کنار مریم ها ی سپید روی میز...
م. خانی

آقای سوبژه (محمد لهاک)، جهان و محمدرضا مدیری این را امتیاز داده‌اند
❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦ ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦ ... دیدن ادامه » ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦ ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦ ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦
۱۲ ساعت پیش
عالی بود
۴ ساعت پیش
سپاس جناب مدیری
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لبت می خندد و چشمت به طغیان می کشد این دل
فرار از این دو آدمکش تکاپویی است بی حاصل

چه طوفانیست این چشمان بی پروا که از یادش
نهنگی شد دل آشفته و افتاد در ساحل

چه حاصل از فراموشی که نقشی کنده بر سنگ است
خیال روشن لیلی که مجنون را کند واصل

من دیوانه را آخر چه جای سرزنش باشد
که از یک چرخش چشمت رود بر باد صد عاقل

جوانی بود و ناکامی، خماری بود و بی جامی
غم عشقت به دل بنشست و شد بیچارگی کامل
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
بسیار عالی
از خود ؟
۱۲ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آن زمانه که دل شد ترانه خوان سکوت
چه دردها که کشیدیم در بیان سکوت
ز عهد آدم و حوا همیشه رد می شد
زبان فتنه گر من در امتحان سکوت
چنان ز عشق تو در آتشم که پنداری
شرر به جان من افتاده ست ز جان سکوت
ببین که در دل تنگم چگونه می روید
هزار غنچه فریاد از دهان سکوت
هوای کوی تو دارد که می کند پرواز
کبوتر سخنم گرد آشیان سکوت
چه ناله ها که نکردیم و شعله زد در دل
چه نعره ها که نهان گشت در نهان سکوت
نشسته ایم من و درد در میان سکوت
و خوانده می شود این شعر با زبان سکوت
آذرمهر، قاصدک، امیرعلی یکتا، محمدرضا اهورایی و جهان این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با دریای روح تو
دمساز است
دلم
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کویر سیال زندگی را
انتهایی نیست
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کم بکن با مهربانیها مرا دلبسته تر
تا نگردد شعر من در وصف تو برجسته تر
گوشه چشمی بچرخانی برایم کافی است
راز ما باید بماند سالها سر بسته تر
روز وصل ای نازنین چون آسمان آبی بپوش
تا نگردد بیش از این بال کبوتر خسته تر
یا که نشکن با قدمهایت سکوت لحظه را
یا بکن آهنگ رفتن را کمی آهسته تر
گفته بودی لحظه لحظه وارد شعرم شوی
تا بگردد واژه هایم در غزل پیوسته تر
behrad rad این را خواند
مجتبی مهدی زاده و امیررضا این را دوست دارند
تا بیایی در سرم
من تو را خوب از برم

تا صدای یک طپش
در میان نبض ها

مثل پرواز پرستو
مثل موج های یه گیسو

مثل ... دیدن ادامه » ابرِ آسمانی
مثلِ برکه،مثلِ ماهی

تا بیایی در سرم
من تو را خوب از برم.


#مجتبی
دیروز
و یا اینکه
تا بیایی در برم
من تو را خوب از برم
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دلربا،مهربان،سیمین تن و ابر و کمان است
در خواب من هم که می آید شیرین زبان است
۲ روز پیش، دوشنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک)، فرهاد ملکی و آذرمهر این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلبریتی ها از ما چه می خواهند؟

بعد از طاعون، هیچ‌چیز به اندازۀ یک سلبریتی خطرناک نیست. به یقین که اگر مراقب نباشید، به آن‌ها مبتلا خواهید شد. سلبریتی‌ها به مدد رسانه‌هایی که در اختیار دارند، این روزها همه‌جا هستند و بیش از هر زمانی خطرساز شده‌اند. آن‌ها برای سرایت دادن افکارشان تنها به یک پیج مجازی احتیاج دارند تا از این طریق تمام آن ابتذالی را که در اختیار دارند، یک‌جا در شما سرازیر کنند. این عالمان دهر قبل از آن‌که فکرش را کرده باشید، شما را به راحتی هرچه تمام‌تر بردۀ خویش خواهند کرد. سلبریتی‌ها اگرچه انواع و اقسام گوناگونی دارند اما در یک‌چیز کاملاً مشترک‌اند و آن اظهارنظرهای سطحی در تمامی حوزه‌هاست، از ادبیات و سیاست گرفته تا فلسفه و پزشکی. 

هیچ‌کس یارای مقابله با نظرات و آرای یک سلبریتی را ندارد، ممکن است نظر یک پزشک متخصص را ... دیدن ادامه » درباره بیماری‌تان نپذیرید اما هرگز از نظرات یک سلبریتی عبور نخواهید کرد. آن‌ها در دورانی که روشنفکران حقیقی، امکان و اسباب تاثیرگذاری را از کف داده‌اند، با سرعتی هرچه تمام‌تر و در قامت اینفلوئنسرهای اجتماعی گوی سبقت را از همه ربوده و وظیفه شکل‌دهی به توده‌ها را در اختیار گرفته‌اند. مواردی نظیر سکوت نخبگان، سرکوب روشنفکران و یا هر چیز دیگری که اسمش را بگذاریم، سبب شده تا میدان برای سلبریتی‌ها خالی شده و  این روزها آن‌ها صحنه‌گردان این میدانِ آشفته باشند.
در دورانی که ما نه فرصتِ خواندن کتاب‌ها را داریم و نه حوصله شنیدن رهنمودهای به غایت غامض روشنفکران را، سلبریتی‌ها بهترین ارمغان برای جویندگان پکیج‌های مک‌دونالیزه شده‌ای از بی‌خردی و تساهل هستند. سلبریتی‌ها برای تاثیرگذاری‌شان یک ابزار بزرگ در دست دارند و آن توهم دانایی و همه‌چیز فهمی است، در بازار مکاره‌ای که با ملغمه‌ای از اباطیل مواجهیم، این سلبریتی‌ها هستند که با ایستادن بر شانه‌های شهرت و آوازه‌شان بر این بازار حکمرانی می‌کنند، آن‌ها از خیر هیچ مساله‌ای برای اظهارنظر عبور نمی‌کنند و ما را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهند که ذره‌ای در باب تخصص‌شان از خویش پرسشی نداشته باشیم.
سیاستمداران اصلی‌ترین حامیان پیدا و پنهانِ سلبریتی‌ها هستند، چرا که برای آنان این تغییر مرجعیت فکری و فرهنگی، مصالح فراوانی دارد. در جامعه ما هیچ‌چیز به اندازه حمایت یک بازیگر سینما و یا یک فوتبالیست برای سیاسیون مفید و کارساز نیست.
سلبریتی‌ها برای یک سیاستمدار به مثابه ابزاری قلمداد می‌شوند که می‌توان بواسطه آن‌ها توده‌ها را با خود همراه کرد و این چیزی نیست که یک سیاستمدار کیاس حتی به قیمت انحطاط اجتماعی، به راحتی از آن عبور کند. این ابزار سهلی که امروز در جهت همراه‌سازی مردم بکار گرفته شده است، ماحصل برکناری نخبگان و روشنفکران اصیلی می‌باشد که بزرگترین مخاطره‌شان در سیستم اجتماعی امروز ما، "پرسشگری و نقادی" بوده و این همان چیزیست که سلبریتی‌ها از جرات و توان طرح آن بی‌بهره‌اند.
این جریان از چنان قدرت مهیبی برخوردار است، که حتی نویسندگان، هنرمندان، نخبگان و روشنفکران حقیقی برای تاثیرگذاری و جریان‌سازی اجتماعی باید در ابتدای امر، خود را به یک سلبریتی بدل کنند، سپس در گام بعدی با افکار عمومی وارد مذاکره شوند. برای سلبریتی‌شدن باید دست به دامان کلیپ‌های یک دقیقه‌ای و یا کپشن‌های 2200 کاراکتری شد و از سیاست و هنر گرفته تا سیاه‌چاله‌های فضایی را از اظهارنظرهای ناچیز خود بی‌نصب نگذاشت. 
خلاصه آن‌که سلبریتی‌ها یا همان روشنفکران پلاستیکی می‌توانند حتی از طاعون هم خطرناک‌تر باشند، این قهرمانان عصر اینستاگرام که حامل ویروس "توهم همه‌چیز فهمی" هستند از سطحی‌نگری توده‌ها بیشترین بهره را برده و با همراه‌سازی مشتی فالوور بی‌هدف و مقلد، توانسته‌اند انحطاط اجتماعی را کلید زده و یکه‌تاز میدان جریان‌سازی‌های اجتماعی باشند. آن‌ها از ما توقع دارند تا مقلدان بی‌فکری باشیم که لایک‌های‌مان را پیشکشِ نظرات فاخرشان می‌کنیم.

سلبریتی‌ها از ما چه می‌خواهند
یادداشتی از: حسام محمدی؛ منتشر شده در روزنامه «آفتاب یزد»
آفرین برای ِ این انتخاب .و بارک الله به حسام محمدی برای ِ نوشتن این مقاله ‌. سلبریتی ها را رها کنید تا در خلوت ِ خود کمی مطالعه کنند و به پرسش گری بپردازند و....
۲ روز پیش، دوشنبه
سرکار خانم ایرانی نازنین
عرض ادب و احترام
چقدر حضورتون کم شده :))
امیدوارم که همچون گذشته همچنان ما را از نقدها و مطالب ارزشمندتان بهره مند سازین .
دیروز
این کم سوادی سلبریتی ها مخصوصا در حوزه ادبیات، تاریخ و حتی رشته هایی که خودشان فعالیت میکنند، وقتی بروز داده میشه و یقه اشون رو میگیره که در مصاحبه ای یا برنامه ای شرکت میکنند، وقتی یه کسی که در حوزه موسیقی فعالیت میکنه مجری چند تا شکل نت رو نشون میده ... دیدن ادامه » و میگه برامون بگید، این لحظه کلنجار رفتن و دنبال بهانه گشتن اشون خیلی بد هست، بله این سلبریتی ها اصلا نمیتونن الگو باشند، وای به افرادی که اینا رو الگوی خودشون قرار میدن، در این روزها افراد لایق و با دانش فضا و مخاطب در اختیار ندارن، این برنامه های مناسبتی برای اینکه طرفدار داشته باشن از یه سلبریتی دعوت میکنه و سوالها حول حاشیه ها میچرخه، نه افرادی مثل پرفسور میرزاخانی ها، عمق فاجعه اینجاست که مسابقه علمی مجریش میشه جناب گلزار. و این داستان ادامه دارد...
دیروز
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چه عشقی !

پرگار
از دایره دست بردار نیست
عاشقی است دیگر !

این یکی از شعر های کتاب "آدم ها در غروب اسم ندارند " ، می باشد . شاعر این مجموعه ، علی باباچاهی ست . رویکرد ِ او به " شعر در وضعیت دیگر " ، و یا فرامدرن ، سرو صدای ِ فراوانی به پا کرده . برخی از شاعران معاصر مثل شمس لنگرودی و هرمز علی پور از مخالفان ِ جدی ِ او هستند . ولی موافقینی هم دارد ، از جمله عباس صفاری شاعر ساکن آمریکا و از منتقدین ، عبدالعلی دست غیب .
در هر حال باباچاهی می گوید : در دوران فعلی ، ما در یک وضعیت گذار به سر می بریم . تضاد های جهانی باعث شده که مردم باورمندی خود به ساز و کارهای موجود را از دست بدهند . احتمال جای خود را به یقین داده ، و پایان بندی باز به جای پایانی قطعی قرار می گیرد . در همین راستا ، شعر ِ فرامدرن و یا شعر در وضعیت ِ دیگر ، به گفت گو با فرهنگ عامه توجه دارد . گفت ِ گو را به جای ِ جدل می نشاند و از متن و شعر کلاسیک در شعر استفاده می کند . مثلن به این بخش از شعر " دور وُ بر ِ شاهنامه " توجه کنید :

نه به عارفانگی نه به قاطعانگی
با منقار پرندگان عجیب که بر هیچ درختی نمی چهچهند نیز
نه !
( انگشتری عقیق را در چاه می فرستدوُ بیژن می درخشد و
می برقد:
یافتم نجات یافتم !
چاه ... دیدن ادامه » وُ راه وُ انگشتری عقیق وُ بیژن وُ منیژه وُ رستم را
طی می کنیم
.....‌.‌....
بازی های زبانی در این گونه شعر نیز رواج دارد . تقلیل ِ شعر به معنا گرایی را نمی پسندد . او معتقد است که چند معنایی در جوهر شعر وجود دارد . باید انرژی خواننده ی شعر را بالا بُرد و....تا آن را کشف کند و.‌‌.
هر اتفاقی که بیفتد در غروب باورکردنی ست !
بود !
حرف که نمی زد دریا در سرش طوفانی شده بود
اسمی نداشت که صدایش کنم
آدم ها در غروب اسم ندارند !
با اسمی که نداشت صدایش زدم / شنید !

در شعر فرامدرن ، زمان ِ روان شناختی نیز به جای زمان ِ تقویمی قرار می گیرد .
در شعر ِ فرا مدرن یا " در وضعیت ِ دیگر " ، وزن و بی وزنی همراه است . وزن ِ افاعیلی ، ریتم ِ زبانی ، وزن ِ هجایی همراه با بی وزنی ، که در واقع ترکیبی از اوزان را دارد و....بی وزنی هم در کنار آن است ، اما بی وزنی عریان در آن دیده نمی شود . ساختمان شعر نیز از یک گسست ظاهری برخوردار است که در نهان با هم پیوستگی دارد . ولی شعری ضد ساختمانی و ضد فرموله شدن است .و....طنز ، هزل و هجو نیز در این گونه شعر جای خود را دارد .
برای شناخت کامل ِ نظریات باباچاهی در مورد " شعر در وضعیت دیگر " می توانید به مجموعه مقالات او ، تحت عنوان " تاملات از صفر " ، که از سوی انتشارات نگاه به چاپ رسیده مراجعه کنید .
چاپ اول کتاب " آدم ها در غروب اسم ندارند " مجموعه ی ۶۴ شعر از باباچاهی ، در سال ۱۳۹۵ و از سوی انتشارات نگاه روانه ی بازار شده است .

#مرتضی_کلانی
#بیست_و_چهارم_دی_۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این رو میدونم که همه چیز نسبی است و هیچ چیزی کامل نیست و اینکه آدمی چیزی که نیست میگه هستم...میشه گفت شاید این ذات آدمیست..!!!!!!
ولی مهمترین درسی که از زندگی آموختم این بود که: هیچکس شبیه حرفهایش نبودددددد..
من که دارم تلاشم رو میکنم .. ولی واقعا سخته... خیلی هم سخته...به شما هم پیشنهاد میکنم .. بیخیالش بشید...
محمدرضا مدیری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بس گلبوست خَمِ عنبری ات
شده ام دشمن آن روسری ات

عطر گیسوت به دی کرده بهار
زیر آن روسری مرمری ات

آه از روسری ات، پوشانده
روی آن گردن رشک پری ات

آخر استاد تو در عشق که بود
که بیاموخت چنین دلبری ات؟!

زخم ها دارم از آن خونریزان
زخم ها از مژۀ خنجری ات

این ... دیدن ادامه » همه لطف که پرداخت خدا
در تنت، کرده ز نقصان بری ات

گرچه صد ناز به عالم داری
گرچه آگاهم بر برتری ات

ولی از ماه رُخت نوری ده
به من دلشدۀ بستری ات

اگر عشّاق هزاران داری
منم آن شیفتۀ آخری ات
۲ روز پیش، دوشنبه
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من پر از دوست داشتن توام
پر از ذرات معلق عشقت
پر از آغوشی که الگوی قد و قواره توست
و حجم تن ترا در خودش گود انداخته است
من مسئول خواستن توام...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر با سنگ بی رحمی شکسته قلب مجنون را
اگر رانده زآغوشش شبی این یار محزون را

جواب این بدی ها را ندادم با بدی زیرا
که عاقل هرگز از زخمی نمی شوید به خون ،خون را
پیرزاد
Www.sereghazal.blogfa.com
۳ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بعضی دوست داشتن ها تکراری نمی شوند...
بغض نمی شوند درد نمی شوند
خنجری ندارند که به عاطفه و احساس ضربه بزند
بعضی دوست داشتن ها ماندنی اند
مثل عروسک که پیر نمی شود
مثل درختی که خشک نمی شود
با بعضی دوست داشتن ها می شود شب را زندگی کرد
چای ولرمی نوشید موسیقی آرامی شنید...
بعضی دوست داشتن ها خود معجزه اند
آذرمهر، عمو فرهاد قصه ها و جهان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برهنه به بستر بی کسی مردن
تو از یادم نمی روی
خاموش به رساترین شیون آدمی
تو از یادم نمی روی
گریبانی برای دریدن این بغض بی قرار
تو از یادم نمی روی
پی پستوی پنهانی برای بدگمانی گریه ها
تو از یادم نمی روی
دفاتری سپید
زمزمه ای نازا
سر انگشتی آشفته
تو با من چه کرده ای ؟
تو از یادم نمی روی
سفری ساده از تمام دوستت دارم تنهایی
تو از یادم نمی روی
سوزن ... دیدن ادامه » ریز مکرر باران بر پیچک و ارغوان
تو از یادم نمی روی
بسیاری اندوه من از شمارش دما دم دریا
تو از یادم نمی روی
پس به بهانه ای
مثلا انار خانه گل داده است یا نه
برای کودکی های کسی ... نامهء سر بسته ای بنویس
امروز مجلس ختم من از مرگ ساده ای ست
تو از یادم نمی روی
امروز سال یاد درگذشت عزلت من است
تو از یادم نمی روی
تو با من چه کرده ای که از یادم نمی روی

سید علی صالحی

از: سید علی صالحی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ترانه دویدیم و دویدیم/ابوالقاسم کریمی
.
.
.
.
.

دویدیم و دویدیم به جایی نرسیدیم

ما نوک پرگار بودیم به دور خود چرخیدیم

_

تلخی طعم زندان خنده رو از ما گرفت

پشت ... دیدن ادامه » نقاب خنده,با غصه ها جنگیدیم

_

کلید شادی هامون تو قفل غم شکسته

دری برای رفتن از این قفس ندیدیم

_

مثل یه برگ جوون که افتاده رو زمین

زیر پای روزگار تو سختی ها قلتیدیم

_

«دویدیم و دویدیم تا رسیدیم به دیوار»

دیدیم که روی دیوار نوشته ما تبعیدیم

_

شاعر: ابوالقاسم کریمی(فرزندزمین)

شنبه 22 دی 1397
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هنوزم حست در من زنده است
هنوزم باخاطراتت ؛
در گوشه ی از دل خلوت می کنم ؛
هنوزم قرص های دیازپام
تنها همدرد شبهای بی کسی من است ؛
به اینه نگاه می کنم
با زنی روبه رو می شوم
که خسته‌تر از همیشه
روی تخت روبه پنجره
به ماه آسمان خیره شده؛
تمامی درد ها ی سال‌های گذشته
در استخوان‌هایش فریاد می کشند ؛
اما چشم هایش خسته تر از ان هستند
که رویای با تو بودن را دوباره خواب ببینند.
با کتابی در دست بخواب می روم
به ... دیدن ادامه » امید اینکه
خوابی عمیقتر از همیشه داشته باشم
تا شاید جای رویاهایت
در کنارت زندگی کنم ...
م. خانی
امیررضا، محمدرضا مدیری، جهان و عمو فرهاد قصه ها این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام . الان داشتم مروری می کردم بر بخش های گوناگون ِ تیوال . دیدم دیوار ِ تئاتر به قول ِ معروف بلندتره . اما دیوار شعر و ادبیات در تیوال کوتاه شده . حقیقتش یک کمی توی ذوق می زنه این وضعیت . خوبه تئاتری ها هم سری به شعر و ادبیات بزنن ، و ادبیاتی ها هم سری به تئاتری ها ، تا موازنه ی قوا برقرار بشه . البته من نمی خواستم طنز بنویسم ، ولی خود به خود مثل این که این یادداشت طنز از آب در اومده . البته بگم که سوء تفاهم نشه ، من خودم عاشق ِ تئاترم . ولی مدتی ست از این عشق دورم . یعنی ناخواسته دور شدم . حالا بعد از چند ماه دوری از تیوال ، مدتی ست دوباره برگشته ام ، اما دیوار ِ شعر و ادبیات خیلی بی رونق شده.
نمی دانم چرا ؟ دوستان ازمن مخلص به شمای ِ سرور اشارتی و از شمای ِ سرور به من ِ مخلص بشارتی .
خوب باشید ، همیشه .

از: خودم
البته بچه های بخش ادبیات ، چون خودشون مولف هستن طبیعیه که به نسبتِ عزیزانِ در بخش سینما و تآتر و هنرهای تجسمی که اغلب بیننده هستن ، کم کار تر باشن و وقتِ بیشتری رو در خلوتشون صرفِ نوشتن و تولید کنن .
البته کاملن باهاتون موافقم که زمانی میتونیم اثر در خوری ... دیدن ادامه » رو تولید کنیم که به رشته ها و شاخه های هنریِ دیگه سرک بکشیم .. تنفس و تجربه در اون فضاها حتا فضاهای غیر هنری مثل علم و ... کمک میکنه بهتر بنویسیم .
۳ روز پیش، یکشنبه
درود بر شما . بله این هم مشکلی ست . می توان به جای گزینه " خواندم " ، مثل تلگرام از دو تا تیک در پایین ِ شعر و یا متن استفاده کرد که نشان می دهد ، خوانده شده .
اما در مورد کیفیت ِ مطالب ، بهتر آن است که همه ی ما کیفیت کارمان را بالا ببریم و ...
پاینده باشید ... دیدن ادامه » .
۲ روز پیش، دوشنبه
جناب غیوری عزیز باهاتون من هم موافقم که شعرها قطعن نیاز به اصلاح و بازنویسی و ... دارن . و به جز چند نفر ؛ بقیه ، یک سری دلنوشته ی معمولی هستن .
اما متاسفانه تجربه نشون داده که هر گونه گفتگویی در بخش ادبیات تیوال عقیم میمونه . و در برابرش به شدت جبهه گرفته ... دیدن ادامه » میشه .

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کلمه "وطن" یک روز از بین می‌رود.
آن‌وقت مردم به پشت سرشان، به ما نگاه می‌کنند که خودمان را توی مرزها حبس کرده بودیم و سرِ چندتا خط روی نقشه همدیگر را می‌کشتیم!
بعد می‌گویند
این‌ها عجب احمق‌هایی بودند!

جنگ آخر الزمان
ماریو بارگاس یوسا
در خیلی از کشورها با پخش سرود ملی در مدارس و .. مخالفت کردن از جمله استرالیا .
چراکه خانواده ها معتقد بودن نباید بچه هامونو با ذهنیتِ خشونت طلبی و دشمن پروری و ... بار بیارید .
ملی گرایی و وطن پرستی و ... رو عامل نژاد پرستی و دلیلِ جنگها و ظلمها و تبعیضها ... دیدن ادامه » میدونن و البته مخالف اصل حقوق بشر که انسان آزاد است هر کجا که میخواهد خانه ای برای خود داشته باشد .
۴ روز پیش، شنبه
محمد ونائی عزیز

روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد
و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت
روزی که کمترین سرود
بوسه است
و هر انسان
برای هر انسان
برادری ست
روزی ... دیدن ادامه » که دیگر درهای خانه شان را نمی بندند
قفل افسانه ایست
و قلب
برای زندگی بس است
روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است
تا تو به خاطر آخرین حرف دنبال سخن نگردی
روزی که آهنگ هر حرف، زندگی ست
تا من به خاطر آخرین شعر، رنج جستجوی قافیه نبرم
روزی که هر حرف ترانه ایست
تا کمترین سرود بوسه باشد
روزی که تو بیایی، برای همیشه بیایی
و مهربانی با زیبایی یکسان شود
روزی که ما دوباره برای کبوترهایمان دانه بریزیم ...
و من آنروز را انتظار می کشم
حتی روزی
که دیگر
نباشم
احمد شاملو
۳ روز پیش، یکشنبه
و من آن روز را انتظار می کشم..

ممنون سارای عزیز بابت مطلب و شعر زیبایی که گذاشتی.
۳ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید