آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال | دیوار
S3 : 01:41:38 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
خبر
درباره نمایش برونسی i
تجربه مواجهه با شهید بر صحنه تئاتر/ «برونسی» شعارزده نیست | عکس احمد صمیمی با مهر مطرح کرد؛تجربه مواجهه با شهید بر صحنه تئاتر/ «برونسی» شعارزده نیست
احمد صمیمی آهنگساز، بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها به عنوان بازیگر و آهنگساز در نمایش «برونسی» حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر مهم‌ترین دلیل پذیرفتن نقش در این نمایش را کارگردانی مرتضی شاه‌کرم دانست و گفت: مرتضی شاه‌کرم تئاتر را می‌شناسد و کارش را بلد است. همیشه آثارش دیده می‌شوند چون به معنای واقعی تئاتر کار می‌کند؛ تئاتری که اندیشه و روح دارد بنابراین هر زمانی به من پیشنهادی بدهد بدون خواندن متن بلافاصله قبول می‌کنم.وی درباره آهنگسازی و بازیگری همزمان در این اثر نمایشی عنوان کرد: ابتدا قرار بود فقط آهنگسازی نمایش را برعهده داشته ...
دیدن ادامه ››

احمد صمیمی آهنگساز، بازیگر و کارگردان تئاتر که این روزها به عنوان بازیگر و آهنگساز در نمایش «برونسی» حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر مهم‌ترین دلیل پذیرفتن نقش در این نمایش را کارگردانی مرتضی شاه‌کرم دانست و گفت: مرتضی شاه‌کرم تئاتر را می‌شناسد و کارش را بلد است. همیشه آثارش دیده می‌شوند چون به معنای واقعی تئاتر کار می‌کند؛ تئاتری که اندیشه و روح دارد بنابراین هر زمانی به من پیشنهادی بدهد بدون خواندن متن بلافاصله قبول می‌کنم.

وی درباره آهنگسازی و بازیگری همزمان در این اثر نمایشی عنوان کرد: ابتدا قرار بود فقط آهنگسازی نمایش را برعهده داشته باشم ولی وقتی نقش پیشنهاد شد، دیدم امکان اجرای همزمان وجود دارد چون این ۲ مقوله با وجودی که مرتبط به هم هستند ولی بحث آهنگسازی جداست و تمرکز روی بازی جدا و همین مساله برای من جذاب بود.

صمیمی به اهمیت تأثیرگذاری نقش اشاره کرد و افزود: یک نقش ممکن است در چند دقیقه حضور بتواند بیشتر از نقشی که ساعت‌ها روی صحنه است تأثیر بگذارد و نقش سرباز در نمایش «برونسی» این امکان را داشت و خود کارگردان هم این امکان را به من داد که بتوانم روی نقشم کمی بیشتر کار کنم.

آهنگساز و بازیگر نمایش «برونسی» ویژگی بارز این نمایش را دوری از شعارزدگی و همچنین شخصیت شهید برونسی دانست و گفت: همه تکنیک‌های نمایش را هم که فاکتور بگیریم بحث انسانیت در این اثر اهمیت دارد و کاراکتر عجیبی که باید شناخته شود. اگر شعار داشتیم، مخاطب هیچ‌وقت اینقدر لذت نمی‌برد اما حالا تماشاگر تئاتر، می‌بیند، لذت می‌برد، حرف‌های درست می‌شنود و آنقدر درگیر کار می‌شود که مدام می‌پرسد «برونسی» یعنی چه؟ این نشان می‌دهد نمایش کار خودش را کرده و بعد از پایان اجرا تازه می‌روند ببینند او کیست.

وی تاکید کرد: تولید نمایش با موضوع بیوگرافی بسیار سخت است و مرتضی شاه‌کرم از پس این کار به درستی برآمده است چون به ویژه در آثار مرتبط با موضوع شهدا خیلی از کارگردان‌ها ناخودآگاه شعار می‌دهند در حالی که واقعیت وجود خود آن آدم پر از عزت است و همان باعث شده بزرگ بماند. پرداختن به شهید خودش کافی است و نیازی به شعار ندارد و همین که خود واقعی‌اش را به ساده‌ترین شکل نشان بدهید کافی است.

صمیمی که در حوزه تئاتر خیابانی نیز فعال است اجرای تئاتر خیابانی را در پیشرفت ساخت موسیقی و بازیگری‌اش بسیار تأثیرگذار دانست و تصریح کرد: در تئاتر خیابانی ما مستقیم با مردم سر و کار داریم و همین باعث می‌شود تأثیر روحی بیشتری روی کار ما داشته باشد. در تئاتر صحنه‌ای تماشاگر بلیت می‌خرد و می‌آید داخل سالن که تئاتر ببیند اما در تئاتر خیابانی مردم رهگذر جذب می‌شوند و به تماشا می‌ایستند و حالشان خوب می‌شود. در تئاتر خیابانی مردم را مستقیم روبروی خودشان قرار می‌دهیم چون فکر و دغدغه‌های روز اجتماع را می‌توان در این تئاتر اجرا کرد. این رسالت ما است که روی مخاطبی که تا به حال تئاتر ندیده تأثیر بگذاریم و او را به فکر واداریم.

این بازیگر و آهنگساز عنوان کرد: هنرمند همواره باید با زمانه خود پیش برود و نسبت به جریان و زندگی آدم‌ها تغییر کند. با این حجم بالای اطلاعات و تصاویر و موسیقی که این روزها در حال تبادل است اگر هنرمند یک روز عقب بیفتد، تکرار می‌شود و تکرار پایان هنرمند است.

صمیمی اجرای مستمر تئاتر خیابانی را بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: اگر به صورت مستمر در مکان‌های مشخصی تئاتر خیابانی اجرا شود، کسانی هم که نمی‌توانند به سالن بروند، متوجه می‌شوند، می‌آیند و تماشا می‌کنند و همین روی فرهنگ تأثیر می‌گذارد.

این بازیگر در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: رقابت در جشنواره‌های خیابانی خیلی جذاب و مفید است چون همه سعی می‌کنند تولیدشان بی‌نقص‌تر و تکنیکی‌تر باشد اما بعد از جشنواره باید تولیدات ارزشمند در تمام نقاط ایران اجرا شوند. این باعث می‌شود اجرای تئاتر خیابانی مثل خیلی از جاهای دنیا تبدیل به یک شغل شود و اگر هنرمندی کار خوبی انجام می‌دهد، بهتر است همه شهرها آن را ببینند نه اینکه فقط در یک جشنواره تعداد اندکی و در یک شهر خاص آثار اجرا شوند. شهرداری و وزارت ارشاد باید دست به دست هم بدهند و یک جای ثابت برای نمایش خیابانی در نظر بگیرند که جریانی تازه راه بیفتد و همه به راحتی آثار خیابانی را ببینند.

نمایش «برونسی» نوشته و کار مرتضی شاه‌کرم در سالن سایه مجموعه تئاترشهر روی صحنه می‌رود. نمایشی که دور دوم اجراهای خود را از ۲۳ بهمن آغاز کرده و تا ۲۲ اسفند روی صحنه است.

منبع: خبرگزاری مهر

 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش سرایدار i
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
برای گسترش نمایش عروسکی با دیگر نهادها مشارکت می‌کنیم | عکس معاون هنری در دیدار با اعضای ستاد جشنواره عروسکی مطرح کرد:برای گسترش نمایش عروسکی با دیگر نهادها مشارکت می‌کنیم
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از آمادگی این معاونت برای مشارکت با دیگر نهادها در جهت گسترش نمایش عروسکی خبر داد.به گزارش ستاد خبری جشنواره نمایش عروسکی، سید محمد مجتبی حسینی، عصر دیروز، سه شنبه ۱۲ اسفند ماه با حضور در دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، با اعضای ستاد برگزاری این جشنواره دیدار کرد و جشنواره نمایش عروسکی را یکی از درخشان‌ترین جشنواره‌های تئاتری کشور دانست که از نظر هنری و تاثیرات اجتماعی، رویداد مبارکی است.در این دیدار که با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیران بخش‌های گوناگون جشنواره نمایش عروسکی و رضا بصیرت، مدیر ...
دیدن ادامه ››

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از آمادگی این معاونت برای مشارکت با دیگر نهادها در جهت گسترش نمایش عروسکی خبر داد.

به گزارش ستاد خبری جشنواره نمایش عروسکی، سید محمد مجتبی حسینی، عصر دیروز، سه شنبه ۱۲ اسفند ماه با حضور در دبیرخانه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک، با اعضای ستاد برگزاری این جشنواره دیدار کرد و جشنواره نمایش عروسکی را یکی از درخشان‌ترین جشنواره‌های تئاتری کشور دانست که از نظر هنری و تاثیرات اجتماعی، رویداد مبارکی است.

در این دیدار که با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیران بخش‌های گوناگون جشنواره نمایش عروسکی و رضا بصیرت، مدیر انجمن هنرهای نمایشی برگزار شد، معاون هنری، گفت: در طول سال تعداد زیادی جشنواره برگزار می‌شود که از میزان ده تا صد در درصد حمایت معاونت هنری برخوردار می‌شوند. به همین دلیل در حوزه مدیریت خود، بررسی عملکرد این جشنواره‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

او ادامه داد: اگر چند جشنواره مورد اقبال داشته باشیم، یکی از آنها عروسکی است که به لحاظ هنری و تاثیرات اجتماعی، رویداد مبارکی است.

حسینی، با تایید این نکته که شکل فعلی جشنواره عروسکی که تولید محور است، درعین کمک به جریان تولید و اجرای نمایش عروسکی  می تواند از آسیب‌های این جشنواره هم به شمار آید،تاکید کرد که این شکل برگزاری می تواندتغییر کند به این معنا که جشنواره عروسکی نیز با رونق گرفتن اجراهای عمومی در طول سال در سراسر کشور می تواند همانند جشنواره کودک و نوجوان برآیند اجراهای عمومی آثار در طول سال باشد.

 

 این مدیر هنری درباره احیای دفتر تئاتر عروسکی در اداره کل هنرهای نمایشی توضیح داد: ایجاد نهاد، لزوماًبه این جریان کمکی نمی‌کند بلکه تعدد نهادها می توانند  مخاطره بیشتری هم داشته باشند. بنابراین به جای ایجاد و افزایش نهاد، باید ایجاد برنامه کنیم.

حسینی با بیان اینکه که  کرونا فرصتی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی فراهم کرده است، افزود: این فضا بخشی از کمبود اماکن ما را جبران کرد و بعد از کرونا هم باید از این ظرفیت استفاده کنیم ولی این موضوع نباید مانع نگاه به ایجاد زیرساخت‌ها شود.

او با تاکید بر لزوم  مشارکت گرفتن از دیگر نهادها در زمینه گسترش نمایش عروسکی خاطرنشان کرد: تئاتر عروسکی به دلیل اشتراکاتی که با حوزه تربیت و پرورش دارد، می‌تواند از ارتباط با این حوزه هم استفاده کند و در این راستا می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت سامانه شاد ، دانش‌آموزان را از کودکی با تئاتر آشنا کرد.

حسینی گفت: اگر بتوانیم نهادهای مشارکت را شناسایی کنیم، بنده این موضوع را به عنوان یک دغدغه در هر سطحی پیگیری خواهم کرد.

معاون هنری در بخش پایانی سخنان خود خواستار آسیب‌شناسی جشنواره‌ها شد و توضیح داد: عموما بیشتر انرژی ما صرف خوب برگزار شدن جشنواره‌ها می‌شود و همین موضوع باعث شده نگاه تحلیلی بعد از جشنواره، مورد غفلت قرار گیرد اما این تحلیل برای تصحیح اشتباه‌ها و پیدا کردن مسیر درست به ما کمک می‌کند و سبب می‌شود دوره‌های بعدی را بهتر برگزار کنیم.

قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در سخنانی از تلاش دبیرخانه جشنواره نمایش عروسکی قدردانی کرد و این جشنواره را کم دردسرترین و بی‌حاشیه‌ترین رویداد این اداره خواند.

او با اشاره به به بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی در برگزاری این جشنواره ادامه داد: افتخاری است برای معاونت هنری که در دوران کرونا فعالیت‌های هنری ما به حاشیه نرفته است.

آشنا با ابراز خشنودی از استقبال تماشاگران از آثار جشنواره عروسکی افزود: بازدید کنندگان جشنواره عروسکی از فجر بیشتر شده است چون آن تجربه را پشت‌سر گذاشتیم.

او یادآوری کرد: با اینکه برگزاری این جشنواره در فضای مجازی مخالفانی داشت ولی حالا آن مخالفان، خود از موفقیت جشنواره سخن گفته‌اند.

مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان گفت: خوشحالیم که شرمنده هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره عروسکی نیستیم. شعار نمی‌دهیم ولی اولویت‌مان در پرداخت‌ها، پرداخت به هنرمندان بوده است.

در ادامه مهدی حاجیان، دبیر اجرایی جشنواره نیز ابراز خوشندی کرد که در این دوره، بعضی از بخش‌های جشنواره مانند کارگاه‌های آموزشی، پژوهش و ... بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. بویژه اینکه این کارگاه‌ها عموما با استقبال فعالان تئاتر عروسکی در استان‌ها رو به رو شده است.

او توضیحاتی درباره بخش‌های گوناگون این دوره از جشنواره ارایه کرد و افزود: تلاش برای ارتباط تنگاتنگ با تمام مخاطبان و گروه‌ها از جمله موضوعات مورد تاکید ما بود. ضمن اینکه تمام امور اجرایی جشنواره به فضای مجازی منتقل شد.

حاجیان خاطرنشان کرد: در برگزاری جشنواره امسال به جهت شرایط ویژه اقتصادی به خودمان بیشتر سخت گرفتیم و از تمام هزینه‌های غیر ضروری چشم‌پوشی کردیم و تنها بخشی که هیچ خساستی نشان ندادیم، مرتبط به هنرمندان و کمک هزینه‌ها و جوایز است.

امیر عابدی مدیر بخش عکس، میترا کریمخانی، رییس انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر سامان خلیلیان، مدیر بخش خیابانی و محیطی و محسن حسن زاده، مدیر روابط عمومی جشنواره نیز توضیحاتی درباره بخش‌های مربوط به خود ارایه کردند.

نبودن جریان مستمر در نمایش عروسکی، تنوع تولیدات نمایشی در پی همه گیری کرونا و بهره‌مند شدن استان‌ها از تئاتر مرکز، از جمله محورهای سخنان آنان بود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شماره‌ ۸۱ فصلنامه‌ تئاتر بر روی پیش‌خوان | عکس شماره‌ ۸۱ فصلنامه‌ تئاتر بر روی پیش‌خوان
هشتاد ویکمین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، هشتاد ویکمین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.در این شماره؛ شش مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از: نقش ادراک حسی در اجراهای مارینا آبراموویچ، براساس اندیشه‌ موریس مرلوپونتی نویسندگان: لیلا سروندی، شمس‌الملوک مصطفوی، اسماعیل شفیعی.بهره گیری از آموزه های سیستم استانیسلاوسکی در پرورش بازیگر اپرا، ...
دیدن ادامه ››

هشتاد ویکمین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، هشتاد ویکمین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.

در این شماره؛ شش مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از: نقش ادراک حسی در اجراهای مارینا آبراموویچ، براساس اندیشه‌ موریس مرلوپونتی نویسندگان: لیلا سروندی، شمس‌الملوک مصطفوی، اسماعیل شفیعی.

بهره گیری از آموزه های سیستم استانیسلاوسکی در پرورش بازیگر اپرا، نویسندگان: مهدی شاه رضا، مهدی حامدسقایان؛
جوهره‌ تئاتر ناب، مواجهه‌ ابدی تراژدی زیستن و خواست آزادی، نویسندگان: نبی الله گیاه چی، شهاب الدین عادل، اسماعیل بنی اردلان.
 مطالعه و مقایسه‌ فرهنگ لوطی‌گری و لمپنیسم در نمایشنامه‌های اسماعیل خلج، نویسنده: راضیه جلیلی سچه گانی؛
مطالعه‌ نقش و جایگاه شوخی در نمایشنامه‌ دایره‌ گچی قفقازی اثر برتولت برشت، نویسندگان: غلامرضا عباسی، سیدمصطفی مختاباد، محمدرضا شریف‌زاده.
مطالعه‌ شبیه‌خوانی (تعزیه) به عنوان یک رسانه مذهبی در شهر میبد با رویکرد آینده پژوهی، نویسندگان: غلامرضا کارگر شورکی، ابوالقاسم عاصی، علی محمد مزیدی شرف‌آبادی.

شماره‌ ۸۱ فصلنامه‌ تئاتر ویژه تابستان۱۳۹۹ و با بها ۱۲ هزار تومان برای علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر منتشر و توزیع شده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جمعه پانزدهم اسفند ماه؛ نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» در تئاترشهر رونمایی می شود | عکس جمعه پانزدهم اسفند ماه؛ نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» در تئاترشهر رونمایی می شود
آیین رونمایی، نمایشنامه‌خوانی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر روز جمعه پانزدهم اسفندماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود. این نمایشنامه توسط انتشارات «نمایش» منتشر شده و پس از رونمایی در دسترس مخاطبان قرار خواهد‌گرفت. محمودرضا رحیمی، پریسا محمدی، علی نجفی‌زاده، علی ضیایی، امیرنیک‌سرشت، حسام کلانتری و فرزانه کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در این مراسم به عنوان نقش‌خوان حضور دارند و زهرا شایان‌فر در سمت روابط‌عمومی، این گروه را همراهی می‌کند. بهرام شادانفر در توضیح این ...
دیدن ادامه ››

آیین رونمایی، نمایشنامه‌خوانی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر روز جمعه پانزدهم اسفندماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود. این نمایشنامه توسط انتشارات «نمایش» منتشر شده و پس از رونمایی در دسترس مخاطبان قرار خواهد‌گرفت.
محمودرضا رحیمی، پریسا محمدی، علی نجفی‌زاده، علی ضیایی، امیرنیک‌سرشت، حسام کلانتری و فرزانه کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در این مراسم به عنوان نقش‌خوان حضور دارند و زهرا شایان‌فر در سمت روابط‌عمومی، این گروه را همراهی می‌کند.

بهرام شادانفر در توضیح این نمایشنامه نوشته است:
«در اساطیر یونان، شخصیتی وجود دارد که در متون کهن فقط سه بار از او نام برده شده. او تنها کسی است که مخالف آوردن اسب چوبی به داخل شهر تروا است. در داستان‌ها آمده که خدایان او را عذاب کردند تا نقشه اسب تروا لو نرود. در موزه واتیکان مجسمه‌ای از این آدم نه‌چندان مهم وجود دارد که اولین اثر هنری و سنگ بنای این موزه است. این مجسمه را میکلانژ در سال ۱۵۰۶ میلادی کشف می‌کند و به گفته خودش از قعر دریا بیرون می‌آورد. واتیکان این مجسمه را متعلق به دوره هنر هلنی و ساخته شده در قرون قبل از میلاد مسیح می‌داند اما امروز با تکنولوژی‌های جدید، بسیاری از آثار هنری این موزه از جمله این مجسمه دوباره بررسی شده‌اند و مشخص شده که قدمت این آثار به همان قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد. یعنی زمان زیست میکلانژ، کاشف این آثار. آیا میکلانژ یک جاعل آثار هنری بوده؟ چرا واتیکان خواهان مجسمه این فرد گمنام است؟ چرا از قهرمانان معروف اساطیری مجسمه‌ای به این بزرگی و عظمت وجود ندارد؟ آیا نقش این شخص در جنگ تروا چیزی بیشتر از آنی است که در متون کهن آمده؟ نام این فرد لائوکوئون است و در این نمایشنامه کوشش شده تا به سوالاتی که در مورد این فرد به ظاهر گمنام و اهمیت او در جنگ تروا و دلیل علاقه میکلانژ و واتیکان به وی مطرح است پاسخی داده‌شود. در این اثر به صورت موازی در اپیزودهای مختلف به زندگی لائوکوئون و میکلانژ از زاویه‌ای متفاوت با آنچه در تاریخ آمده، پرداخته شده‌است.»

آیین رونمایی، نمایشنامه‌خوانی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر  ساعت ۱۶ روز جمعه پانزدهم اسفندماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آسبادهای تاریخی نشتیفان
نشتیفان در جنوب شرقی شهرستان خواف خراسان رضوی،مجموعه ای باستانی از آسیا بهای بادی وجود دارد که به آن آسباد می گویند و یکی از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوبی تاریخی ایران و همچنین از مجموعه ...
دیدن ادامه ››

نشتیفان در جنوب شرقی شهرستان خواف خراسان رضوی،مجموعه ای باستانی از آسیا بهای بادی وجود دارد که به آن آسباد می گویند و یکی از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوبی تاریخی ایران و همچنین از مجموعه آسبادهای تاریخی جهان محسوب می شود .آسبادها،از مهمترین سازه های مرتبط باموقعیت جغرافیایی و اقلیمی شهرخواف بوده و همواره نقش اساسی و ارزنده ای در معیشت مردم این دیار داشته است.این مکان به‌ عنوان یکی از جاذبه‌ های مهم گردشگری ایران بشمار می آید.

عکس: مجتبی اسماعیل زاد / تسنیمآسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
امیر مسعود، بهزاد هندی، نیلوفر ثانی، فهیمه تردست و علی ملکی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هولودومور i
kyivpost: ‘Holodomor’ on stage | عکس روزنامه کیف پست: روی صحنه رفتن هولودومور در تهران/پرداختن به موضوع نسل کشی اکراینkyivpost: ‘Holodomor’ on stage
...
دیدن ادامه ››

نماشی ایرانی به نام هولودومور این شب ها در تئاتر نوفل لوشاتوی تهران روی صحنه می رود، این نمایش با محوریت قراردادن قحطی خودساخته استالین در سالهای ۱۹۳۰ تا ۳۳ به بزرگترین نسل کشی تاریخ بشر در دوران صلح می پردازد، این اثر به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل تا نوزدهم فوریه روی صحنه خواهد بود.


TEHRAN – An Iranian play named “Holodomor” premiered at Tehran’s Neauphle-le-Chateau Theater on Feb. ۱۹, recapitulating the Holodomor, a famine planned by Joseph Stalin in Soviet Ukraine from ۱۹۳۲ to ۱۹۳۳ that killed millions of Ukrainians.

https://www.kyivpost.com/lifestyle/tehran-times-holodomor-reveals-how-stalin-starved-millions-in-ukrainian-famine.html

امیر مسعود این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
داوران سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش معرفی شدند | عکس داوران سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش معرفی شدند
سعید اسدی،آرش دادگر و نادر فلاح آثار راه یافته به سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش را داوری می‌کنند.به گزارش گروه روابط عمومی، سعید اسدی،آرش دادگر و نادر فلاح نمایش‌های ساحلی و کافه ای در سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش را داوری می‌کنند.لازم به ذکر است که بخش کافه‌ای به دلیل پاندمی کرونا به صورت پخش فیلم آثار برگزار می‌شود. جشنواره­ تئاتر کوتاه کیش با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش سومین دوره‌ جشنواره را از ۱۳ لغایت۱۵ اسفندماه۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل­ های بهداشتی برگزار می کند.سومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش با دبیری عباس نجاری در سه بخش‌ ...
دیدن ادامه ››

سعید اسدی،آرش دادگر و نادر فلاح آثار راه یافته به سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش را داوری می‌کنند.

به گزارش گروه روابط عمومی، سعید اسدی،آرش دادگر و نادر فلاح نمایش‌های ساحلی و کافه ای در سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش را داوری می‌کنند.

لازم به ذکر است که بخش کافه‌ای به دلیل پاندمی کرونا به صورت پخش فیلم آثار برگزار می‌شود.

 جشنواره­ تئاتر کوتاه کیش با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش سومین دوره‌ جشنواره را از ۱۳ لغایت۱۵ اسفندماه۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل­ های بهداشتی برگزار می کند.
سومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش با دبیری عباس نجاری در سه بخش‌ مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ساحلی و طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب برگزار می شود.
این جشنواره با هدف تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و تئاتر کوتاه، هویت بخشی به نمایش ­های کافه ای و ساحلی حمایت از گونه ها و اشکال مختلف اجرایی تولید و حمایت از  طرح­ ها و ایده ­های خلاق نمایشی در جزیره کیش برگزار می شود

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» در تئاتر شهر رونمایی می شود | عکس جمعه پانزدهم اسفند ماه؛نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» در تئاتر شهر رونمایی می شود
آیین رونمایی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر روز جمعه پانزدهم اسفند ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تالار مشاهیر تئاتر شهر  روز جمعه پانزدهم اسفند ماه میزبان مخاطبان و علاقه مندان تئاتر با برگزاری آیین رونمایی، نمایشنانه خوانی ، نقد و بررسی و جشن امضای نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر خواهد بود. این نمایشنامه طی روزهای گذشته توسط انتشارات «نمایش» در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.محمودرضا رحیمی، پریسا محمدی، علی نجفی زاده، علی ضیایی، امیرنیک ...
دیدن ادامه ››

آیین رونمایی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر روز جمعه پانزدهم اسفند ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، تالار مشاهیر تئاتر شهر  روز جمعه پانزدهم اسفند ماه میزبان مخاطبان و علاقه مندان تئاتر با برگزاری آیین رونمایی، نمایشنانه خوانی ، نقد و بررسی و جشن امضای نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر خواهد بود. این نمایشنامه طی روزهای گذشته توسط انتشارات «نمایش» در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

محمودرضا رحیمی، پریسا محمدی، علی نجفی زاده، علی ضیایی، امیرنیک سرشت، حسام کلانتری و فرزانه کاظمی از جمله هنرمندانی هستند که در این مراسم به عنوان نقش خوان حضور دارند.

بهرام شادانفر در توضیح این نمایشنامه نوشته است:

«در اساطیر یونان، شخصیتی وجود دارد که در متون کهن فقط سه بار از او نام برده شده. او تنها کسی است که مخالف آوردن اسب چوبی به داخل شهر تروا است. در داستان ها آمده که خدایان او را عذاب کردند تا نقشه اسب تروا لو نرود.

در موزه واتیکان مجسمه‌ای از این آدم نه‌چندان مهم وجود دارد که اولین اثر هنری و سنگ بنای این موزه است. این مجسمه را میکلانژ در سال ۱۵۰۶ میلادی کشف می‌کند و به گفته خودش از قعر اقیانوس بیرون می‌آورد.

 واتیکان این مجسمه را متعلق به دوره هنر هلنی و ساخته شده در قرون قبل از میلاد مسیح می‌داند اما امروز با تکنولوژی‌های جدید، بسیاری از آثار هنری این موزه از جمله این مجسمه دوباره بررسی شده‌اند و مشخص شده که قدمت این آثار به همان قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد.

 یعنی زمان زیست میکلانژ، کاشف این آثار. آیا میکلانژ یک جاعل آثار هنری بوده؟ چرا واتیکان خواهان مجسمه این فرد گمنام است؟ چرا از قهرمانان معروف اساطیری مجسمه‌ای به این بزرگی و عظمت وجود ندارد؟ آیا نقش این شخص در جنگ تروا چیزی بیشتر از آنی است که در متون کهن آمده؟

نام این فرد لائوکوئون است و در این نمایشنامه کوشش شده تا به سوالاتی که در مورد این فرد به ظاهر گمنام و اهمیت او در جنگ تروا و دلیل علاقه میکلانژ و واتیکان به وی مطرح است پاسخی داده‌شود.

در این اثر به صورت موازی در اپیزودهای مختلف به زندگی لائوکوئون و میکلانژ از زاویه‌ای متفاوت با آنچه در تاریخ آمده، پرداخته شده‌است.»

آیین رونمایی و نقد و بررسی نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر ساعت ۱۶ روز جمعه پانزدهم اسفند ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

بیگانه پریشان این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کاتالوگ جشنواره نمایش عروسکی منتشر شد | عکس با بازنشر یادداشتی از زنده‌یاد گلزار محمدیکاتالوگ جشنواره نمایش عروسکی منتشر شد
کاتالوگ هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک همزمان با برگزاری این رویداد هنری منتشر شد.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، مدیر مسئول این کاتالوگ مهدی حاجیان و سردبیر آن امید بی‌نیاز است.در این کاتالوگ، یادداشتی از گلزار محمدی، دبیر فقید جشنواره هجدهم نمایش عروسکی که اسفند سال گذشته بر اثر بیماری از دنیا رفت، هم منتشر شده است. او این یادداشت را در فراخوان این دوره از جشنواره منتشر کرده بود.در صفحات آغازین این کاتالوگ، پیام‌هایی از سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی، معاون هنری، قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان، دبیر اجرایی این جشنواره ...
دیدن ادامه ››

کاتالوگ هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک همزمان با برگزاری این رویداد هنری منتشر شد.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، مدیر مسئول این کاتالوگ مهدی حاجیان و سردبیر آن امید بی‌نیاز است.

در این کاتالوگ، یادداشتی از گلزار محمدی، دبیر فقید جشنواره هجدهم نمایش عروسکی که اسفند سال گذشته بر اثر بیماری از دنیا رفت، هم منتشر شده است. او این یادداشت را در فراخوان این دوره از جشنواره منتشر کرده بود.

در صفحات آغازین این کاتالوگ، پیام‌هایی از سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی، معاون هنری، قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان، دبیر اجرایی این جشنواره منتشر شده و در ادامه هم هیات‌های انتخاب و داوری آثار شرکت کننده و همینطور اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره درج شده است.

انتشار یادداشتی از اردشیر صالح‌پور برای بزرگداشت ایرج محمدی، هنرمند باسابقه نمایش عروسکی و انتشار مطلبی در تجلیل از محمد حسن ابویی مهریزی، معلم تلاشگر یزدی از دیگر بخش‌های این کاتالوگ است.

بخش دیگری از این کتاب به یادبود گلزار محمدی اختصاص دارد که در آن یادداشت‌های کوتاهی از نمایشگران عروسکی و ستاد برگزاری جشنواره به چاپ رسیده است.

معرفی آثار نمایشی و گروه‌های حاضر در جشنواره و همچنین معرفی دیگر اعضای ستاد برگزاری این رویداد هنری، دیگر بخش‌های کاتالوگ جشنواره را در بر می‌گیرد.

معرفی نامزدهای بخش‌های مختلف جشنواره و نیز اعلام عکاسان حاضر در نمایشگاه عکس این جشنواره، از دیگر بخش‌های این کتاب است.

در این کاتالوگ که در ۱۲۰ صفحه منتشر شده، اطلاعاتی کوتاه درباره کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی این دوره از جشنواره و نیز توضیحات مختصری درباره کتاب‌های منتشر شده در آن به چاپ رسیده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ویدیو
درباره نمایش سرایدار i
رویا کاظمی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
معرفی نامزدهای مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره عروسکی | عکس معرفی نامزدهای مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره عروسکی
نامزدهای مسابقه نمایشنامه‌نویسی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک معرفی شدند.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوران مسابقه نمایشنامه‌نویسی متشکل از نادر برهانی مرند، اردشیر طالح پور و شادی پور مهدی، از میان ۱۴۶ نمایشنامه متقاضی شرکت در این مسابقه، ۷ اثر را به عنوان نامزدهای این مسابقه معرفی کردند.اسامی هفت نامزد مسابقه نمایشنامه‌نویسی بدون اولویت به قرار زیر است:نسرین خنجری برای نگارش نمایشنامه «افسانه دختر بالدار» از تهرانالهام نظری برای نمایشنامه «سیندرلا» از تهرانعبدالرضا یعقوبی برای نگارش نمایشنامه «مضحکه خشکسالی» ...
دیدن ادامه ››

نامزدهای مسابقه نمایشنامه‌نویسی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوران مسابقه نمایشنامه‌نویسی متشکل از نادر برهانی مرند، اردشیر طالح پور و شادی پور مهدی، از میان ۱۴۶ نمایشنامه متقاضی شرکت در این مسابقه، ۷ اثر را به عنوان نامزدهای این مسابقه معرفی کردند.

اسامی هفت نامزد مسابقه نمایشنامه‌نویسی بدون اولویت به قرار زیر است:

نسرین خنجری برای نگارش نمایشنامه «افسانه دختر بالدار» از تهران
الهام نظری برای نمایشنامه «سیندرلا» از تهران
عبدالرضا یعقوبی برای نگارش نمایشنامه «مضحکه خشکسالی» از کرج
باقر سروش برای نگارش نمایشنامه «داش آکل» از تهران
رضا گشتاسب برای نگارش نمایشنامه « مَتَتی » از یاسوج
میلاد حسینی برای نگارش نمایشنامه «دژِ هفتواد» از تهران
کیان مرادی برای نگارش نمایشنامه «میرزا پارلمان خان نهاوندی» از نهاوند

برگزیدگان این مسابقه در اختتامیه جشنواره که روز ۱۷ اسفند ماه برگزار می‌شود، معرفی خواهند شد.

مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره نمایش عروسکی با مدیریت فهیمه میرزاحسینی برگزار

می‌شود و ۱۴۶ نمایشنامه متقاضی شرکت در این بخش بودند.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک با یاد زنده‌یاد گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی دهم اسفند ماه آغاز شده و تا هفدهم ادامه دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فاز نخست پروژه مستند سازی اجراهای نمایشی افتتاح شد | عکس با حضور معاون امور هنری؛فاز نخست پروژه مستند سازی اجراهای نمایشی افتتاح شد
فاز نخست پروژه «مستند سازی اجراهای نمایشی» با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی صبح امروز در سالن جلسات معاونت امور هنری به بهره‌‌‌برداری رسید.به گزارش روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در این مراسم که قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی ، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و جمعی از مدیران اداره‌کل و تماشاخانه ها و روابط عمومی تالارهای نمایشی حضور داشتند، «سید مجتبی حسینی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت مستند‌سازی گنجینه هنری کشور گفت: با این که ما ملت بی‌تاریخی نیستیم؛ اما چون این ...
دیدن ادامه ››

فاز نخست پروژه «مستند سازی اجراهای نمایشی» با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی صبح امروز در سالن جلسات معاونت امور هنری به بهره‌‌‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، در این مراسم که قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی ، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و جمعی از مدیران اداره‌کل و تماشاخانه ها و روابط عمومی تالارهای نمایشی حضور داشتند، «سید مجتبی حسینی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت مستند‌سازی گنجینه هنری کشور گفت: با این که ما ملت بی‌تاریخی نیستیم؛ اما چون این اطلاعات مستند نشده‌اند، همواره با فقر اطلاعات دقیق و درست درباره هنرمندان و رویدادهای هنری مواجه بوده و هستیم.

اوافزود: باید از تمام امکانات برای جلوگیری از فراموشی تاریخی در زمینه هنر استفاده کنیم و پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی یکی از اقدامات خوب در این مسیر است که به همت مدیرکل هنرهای نمایشی و همکاران‌شان به مرحله بهره‌برداری رسید.

معاون‌امور هنری راه‌اندازی این سامانه را فرصت و امکان پژوهشی برای هم‌عصران و آیندگان خواند و افزود: با بهره‌برداری از امکانات این سامانه به خوبی می‌توان فعالیت‌های تئاتری ایران را مورد ارزیابی قرار داد و خدمت بزرگی به فرهنگ وهنر این سرزمین شد. این هدیه بسیارارزشمندی برای نسل‌های بعد از ما خواهد بود.

قادرآشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز با قدردانی از تمام کسانی که در به سرانجام رسیدن پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی سهیم بودند، گفت: با فراگیر شدن بیماری کرونا تلاش کرده‌ایم بخشی از فعالیت‌مان را معطوف به راه‌اندازی تلویزیون تئاترایران و مستندسازی اجراهای نمایشی و راه‌اندازی سامانه مجازی صدور مجوزها کنیم و جای بسی خوشحالی است که این پروژه‌ها به مرحله بهره‌برداری رسیدند.

اوافزود: با راه‌اندازی سامانه مجازی صدور مجوز آثار نمایشی؛ از این بعد روند صدور مجوز نمایش‌ها به صورت مجازی انجام خواهد گرفت و تمام اطلاعات نمایش به صورت خودکار بر روی درگاه مربوط به مستندسازی اجراهای نمایشی، بارگذاری خواهد شد.

 

او همچنین با اشاره به حمایت از گروه‌های نمایشی که به دلیل شیوع بیماری کرونا متضرر شده‌اند، گفت: به دلیل تعطیلی تماشاخانه آثار نمایشی متعددی امکان روی صحنه رفتن را نداشتند و با توجه به ضرورت حمایت از این گروه‌ها، پس از انتشار فراخوان؛ ۶۱ گروه برای حضور در پروژه "حمایت از تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی "اعلام آمادگی کردند.

آشنا ادامه داد: در حال حاضر پخش۱۵ فیلم نمایش قطعی شده است و آماده سازی و پخش باقی آثارنیز به زودی اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین ازآماده سازی و رونمایی کتاب پژوهشی فرهنگ نمایش‌های ایران در اردیبهشت ماه خبر داد.

درادامه رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گفت: در سال جاری دو اقدام مهم به منظور مستند‌‌سازی نمایش‌ها صورت گرفت. تلویزیون تئاتر ایران که در ایام برگزاری جشنواره تئاتر فجر و جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک یاری‌رسان ما بود و توانست دستاورد خوبی برای نمایش ایران رقم بزند.

او ادامه داد: پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی نیز به همین منظور به مرحله اجرا رسید و با این پروژه فرصت و امکان جدیدی برای پژوهشگران فراهم شد. همچنین با بهره‌برداری این پروژه تاریخ نمایش ایران از گزند فراموشی مصون می‌ماند.

در ادامه مجید پرهیز مدیرپروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی گفت: با تلاش مدیران تالارها وهمکارانشان در روابط عمومی تالارهای نمایشی، اطلاعات  ۱۸۴۲ نمایش که در تالارهای تحت مدیریت اداره‌کل هنرهای نمایشی از سال۱۳۴۲به این سو روی صحنه رفته‌اند، بر روی سامانه مستند‌سازی اجراهای نمایشی بارگذاری شده است.

او افزود: بارگذاری اطلاعات بر روی این سامانه ادامه دارد و با توجه به برخی کمبود داده ها  فرایندی را ترتیب داده ایم تا اطلاعات نمایش  براساس اطلاعات اعضاء گروه‌های نمایشی بر روی سایت بارگذاری شود.

پرهیز ادامه داد: با راه‌اندازی این سامانه کار پژوهشگران برای دسترسی به اطلاعات آماری و نمایشی بسیار راحت خواهد شد.

به گفته او در فاز نخست این پروژه، اطلاعات ۴ تماشاخانه اداره‌کل هنرهای نمایشی بارگذاری و به بهره‌برداری رسید و در فاز دوم این پروژه اطلاعات سایر تالارهای نمایشی تهران بر روی این سامانه بارگذاری خواهد شد. همچنین در فاز سوم قرار است، اطلاعات مربوط به اجراهای ۵ استان بر روی این سامانه بارگذاری شود.

فاز نخست پروژه مستند سازی اجراهای نمایشی با عنوان «بانک اطلاعات اجراها» از طریق سایت ایران تئاتر به نشانی https://theater.ir/ ، مجموعه تئاترشهر به نشانی  https://city.theater.ir/، تماشاخانه سنگلج به نشانی https://sangelaj.theater.ir/ و تالار هنر به نشانی https://honarhall.theater.ir/  قابل دسترس است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هولودومور i
“Holodomor” reveals how Stalin starved millions in Ukrainian famine | عکس اولین نمایش درباره هولودومور در پایتخت ایران اجرا می شود “Holodomor” reveals how Stalin starved millions in Ukrainian famine
این نمایش به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل تا تاریخ دوازدهم ماه مارس در تئاتر نوفل لوشاتو روی صحنه می رود.نمایش «هولودومور» پایانی بر سه گانه جنگ جهانی بوده که تاکنون توسط این گروه روی صحنه رفته است، «آشویتس زنان» با موضوع اردوگاه‌های کار اجباری هیتلر و سرگذشت زنان در جنگ، «برلین ۱۰:۱۰» با محوریت آلمان نازی در آخرین روز‌های جنگ جهانی دوم دو اثر پیشین گروه درباره جنگ جهانی هستند.«هولودومور» در زبان محلی اکراینی به معنای مرگ بر اثر گرسنگی است، این نمایشنامه روایتی از قحطی کشور اکراین بعد از جنگ جهانی است؛ اتفاقی که ...
دیدن ادامه ››

این نمایش به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل تا تاریخ دوازدهم ماه مارس در تئاتر نوفل لوشاتو روی صحنه می رود.

نمایش «هولودومور» پایانی بر سه گانه جنگ جهانی بوده که تاکنون توسط این گروه روی صحنه رفته است، «آشویتس زنان» با موضوع اردوگاه‌های کار اجباری هیتلر و سرگذشت زنان در جنگ، «برلین ۱۰:۱۰» با محوریت آلمان نازی در آخرین روز‌های جنگ جهانی دوم دو اثر پیشین گروه درباره جنگ جهانی هستند.

«هولودومور» در زبان محلی اکراینی به معنای مرگ بر اثر گرسنگی است، این نمایشنامه روایتی از قحطی کشور اکراین بعد از جنگ جهانی است؛ اتفاقی که باعث مرگ میلیون‌ها نفر شد.

هولودومور یا قحطی بزرگ اوکراین، یک قحطی در جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین واقع در کشور اوکراین کنونی بود که در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی به دستور ژوزف استالین ایجاد شد و منجر به مرگ بین ۲٫۲ تا ۱۰ میلیون شهروند اوکراینی شد.

گفته می‌شود که استالین این قحطی را برای از بین بردن جمعیت دهقان اوکراین ایجاد کرد تا بدین ترتیب جلوی جنبش میهن پرستی اوکراین را بگیرد و آن را سرکوب کند. بسیاری از تاریخ نگاران هولودومور را به عنوان یکی از بزرگترین نسل‌کشی‌های تاریخ و بزرگترین کشتار در طول زمان صلح به شمار آورده‌اند.

سارینا آزادمیلانی، فرشاد ایوبی، محمد پسندیده، تیما تقی زاده، فرزانه سیری، آهو شفیعی، میلاد صالح وند، مهدی عباسی، نیکا قاسمی، عاطفه موسوی، علیرضا ولی پور بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش خواهند پرداخت

 

“Holodomor” reveals how Stalin starved millions in Ukrainian famine

TEHRAN – An Iranian play named “Holodomor” premiered at Tehran’s Neauphle-le-Chateau Theater on Friday, recapitulating the Holodomor, a famine planned by Joseph Stalin in Soviet Ukraine from ۱۹۳۲ to ۱۹۳۳ that killed millions of Ukrainians.

Ali Safari is the writer of the play, which is being performed by the Seganeh Troupe with director Raha Hajizeinal.

This play is the final part of a trilogy, which has been produced by Safari and Hajizeinal about World War II. “Women's Auschwitz” and “Berlin ۱۰:۱۰” were other parts of the set, which were performed in ۲۰۱۹ and ۲۰۲۰.

The word Holodomor literally translated from Ukrainian means “killing by starvation”. The term Holodomor emphasizes the famine’s man-made and intentional aspects such as rejection of outside aid, confiscation of all household foodstuffs and restriction of population movement.

As part of the wider Soviet famine of ۱۹۳۲–۳۳, which affected the major grain-producing areas of the country, millions of inhabitants of Ukraine, the majority of whom were ethnic Ukrainians, died of starvation in a peacetime catastrophe unprecedented in the history of Ukraine.

Since ۲۰۰۶, the Holodomor has been recognized by Ukraine and ۱۵ other countries as a genocide of the Ukrainian people carried out by the Soviet government.

Some scholars believe that the famine was planned by Joseph Stalin to eliminate a Ukrainian independence movement.

A cast composed of Sarina Azad-Milani, Farshad Ayyubi, Mohammad Pasandideh, Tima Taqizadeh, Farzaneh Seiri, Ahu Shafiei, Milad Salehvand, Mehdi Abbasi, Nika Qasemi, Atefeh Musavi and Alireza Valipur perform the paly, which will remain on stage until March ۱۲.   

The troupe has earlier performed “Women’s Auschwitz” about women in the Auschwitz concentration camp operated by Nazi Germany in occupied Poland during World War II and the Holocaust.

The second part of the trilogy was “Berlin ۱۰:۱۰”, which centers on the event occurred one minute before the outbreak of WWII.

Photo: A scene from Seganeh Troupe’s latest production “Holodomor”. (Photo by Reza Javidi)
https://www.tehrantimes.com/news/۴۵۸۳۴۵/Holodomor-reveals-how-Stalin-starved-millions-in-Ukrainian

 

 

Прем’єра вистави про Голодомор в Україні відбулася у столиці Ірану

В столиці Ірану Тегерані на сцені театру Neauphle-le-Chateau відбулася прем’єра вистави про штучний голод у ۱۹۳۲-۳۳ роках в Україні.

Про це повідомляє видання Tehran Times.

Сценаристом спектаклю, який виконує трупа Seganeh, є Ali Safari. Режисер – Raha Hajizeinal. П’єсу ставитимуть в іранському театрі до ۱۲ березня включно.

Ця вистава поставлена за іранською п’єсою «Голодомор». Вона є заключною частиною трилогії, яку продюсували Safari та Hajizeinal. Перша з них називалася «Жіночий Освенцим», друга – «Берлін ۱۰:۱۰». Їх постановки відбулися у ۲۰۱۹ та ۲۰۲۰ роках.

Варто зазначити, ۲۰۰۶ року Верховна Рада України визнала Голодомор ۱۹۳۲—۱۹۳۳ років геноцидом українського народу. Загалом Голодомор в Україні офіційно визнали геноцидом українців ۱۷ держав.

Як повідомлялося раніше, книга «Пам’ять роду» розкаже ۱۶ історій родин, які пережили Голодомор.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
چرا «کرسی بازی» به جشنواره عروسکی نرسید؟ | عکس چرا «کرسی بازی» به جشنواره عروسکی نرسید؟
نمایش «کرسی بازی» کار محمدرضا آزادفر از شرکت در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک باز ماند.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، قرار بود نمایش «کرسی بازی» به کارگردانی محمدرضا آزادفر در بخش نمایش‌های سنتی این دوره از جشنواره حضور داشته باشد ولی این نمایش به جشنواره نرسید.در همین زمینه مهدی حاجیان دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک توضیح داد: متاسفانه نسخه تصویری که از این نمایش تهیه شده بود، کیفیت لازم را برای بارگذاری در سامانه‌های پخش آثار جشنواره نداشت و به دلیل بیماری کارگردان و بازیگر نمایش، گروه اجرایی، امکان ضبط مجدد آن ...
دیدن ادامه ››

نمایش «کرسی بازی» کار محمدرضا آزادفر از شرکت در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک باز ماند.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، قرار بود نمایش «کرسی بازی» به کارگردانی محمدرضا آزادفر در بخش نمایش‌های سنتی این دوره از جشنواره حضور داشته باشد ولی این نمایش به جشنواره نرسید.

در همین زمینه مهدی حاجیان دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک توضیح داد: متاسفانه نسخه تصویری که از این نمایش تهیه شده بود، کیفیت لازم را برای بارگذاری در سامانه‌های پخش آثار جشنواره نداشت و به دلیل بیماری کارگردان و بازیگر نمایش، گروه اجرایی، امکان ضبط مجدد آن را نداشتند. بنابراین ناچار شدیم این نمایش را از جدول آثار جشنواره کنار بگذاریم.

گفتنی است پخش آثار هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک از امروز، یکشنبه ۱۰ اسفند ماه آغاز می‌شود و تا روز هفدهم ادامه دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نامزدهای مسابقه عکس جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند | عکس نامزدهای مسابقه عکس جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند
نامزدهای مسابقه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک معرفی شدند.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوران بخش عکس متشکل از بهروز غریب پور، سیف الله صمدیان و اختر تاجیک، نامزدهای بخش مسابقه عکس را معرفی کردند.اسامی این نامزدها به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:مهدی آشناسیدضیا صفویانمریم قهرمانی‌زادهکیارش مسیبیمریم ملک‌مختارپوریا نوریمجید نیک‌نفسبرگزیدگان بخش عکس در اختتامیه این جشنواره که روز ۱۷ اسفند ماه برگزار میشود، معرفی خواهند شد.مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است و نمایشگاه عکس آن تا روز ۱۷ اسفند ماه در گالری میرمیران خانه ...
دیدن ادامه ››

نامزدهای مسابقه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوران بخش عکس متشکل از بهروز غریب پور، سیف الله صمدیان و اختر تاجیک، نامزدهای بخش مسابقه عکس را معرفی کردند.

اسامی این نامزدها به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:

مهدی آشنا
سیدضیا صفویان
مریم قهرمانی‌زاده
کیارش مسیبی
مریم ملک‌مختار
پوریا نوری
مجید نیک‌نفس

برگزیدگان بخش عکس در اختتامیه این جشنواره که روز ۱۷ اسفند ماه برگزار میشود، معرفی خواهند شد.

مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است و نمایشگاه عکس آن تا روز ۱۷ اسفند ماه در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران میزبان بازدیدکنندگان است.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک با یاد زنده یاد گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره، با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی دهم تا هفدهم اسفند ماه در حال برگزاری است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نامزدهای مسابقه پژوهش جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند | عکس نامزدهای مسابقه پژوهش جشنواره نمایش عروسکی معرفی شدند
نامزدهای مسابقه پژوهش (ترجمه و تالیف) هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک معرفی شدند.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوارن بخش پژوهش جشنواره نمایش عروسکی متشکل از فریندخت زاهدی، حمیدرضا اردلان و بهرام جلالی‌پور نامزدهای این بخش را معرفی کردند.اسامی نامزدهای بخش پژوهش (ترجمه و تالیف) بدون اولویت به قرار زیر است:محمد اوحدی برای نگارش مقاله «راه روح رقصنده: بازنگری پدیدارشناسانه‌ بر بی‌قراری عروسک در انسان معاصر»پرتو پورقرابی برای ترجمه مقاله «ﻋﺮوﺳﻚ ﺑﻪ ﻣﺜﺎﺑﻪ ﺑﺪن زﻧ ﺪه ﻣﻌﺎﺻﺮ»، نویسنده: نوئِمی لورِنتسمیرمحمدرضا حیدری و سلما محسنی اردهالی ...
دیدن ادامه ››

نامزدهای مسابقه پژوهش (ترجمه و تالیف) هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، هیات داوارن بخش پژوهش جشنواره نمایش عروسکی متشکل از فریندخت زاهدی، حمیدرضا اردلان و بهرام جلالی‌پور نامزدهای این بخش را معرفی کردند.

اسامی نامزدهای بخش پژوهش (ترجمه و تالیف) بدون اولویت به قرار زیر است:

محمد اوحدی برای نگارش مقاله «راه روح رقصنده: بازنگری پدیدارشناسانه‌ بر بی‌قراری عروسک در انسان معاصر»

پرتو پورقرابی برای ترجمه مقاله «ﻋﺮوﺳﻚ ﺑﻪ ﻣﺜﺎﺑﻪ ﺑﺪن زﻧ ﺪه ﻣﻌﺎﺻﺮ»، نویسنده: نوئِمی لورِنتس

میرمحمدرضا حیدری و سلما محسنی اردهالی برای نگارش مقاله «گذری به سیر تاریخی بازی اسب چوبی در ایران و ریشه‌های اسطوره‌ای آن به عنوان یکی از  گونه‌های عروسک نمایشی در ایران»

فائزه السادات شاه حسینی برای تالیف مقاله «آواتارهای پلاسیسیتۀ تخیل»

نگین کشفی برای نگارش مقاله «نمایش های فشن به مثابه اجرای عروسکی؛ با نگاهی به نمایش‌های فشن "Viktor & Rolf" »

مجید کیانیان برای ترجمه مقاله «بدن متحول، عبارت نوظهور: اکتساب مهارت در یک تئاتر عروسکی»، نویسنده: هاروکا اوکویی

امین محمدی برای مقاله «ﻋﺮوﺳﮏ ﺑﻪ ﻣﺜﺎﺑﻪ‌ی ﯾﮏ اﺑﺰار آﻣﻮزﺷﯽ: ﺧﻮاﻧﺶ ادﺑﯽ، نویسندگان: تارجا کریگرا،  آن ماریا نوپوننب.

مدیریت بخش پژوهش این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است و برگزیدگان این بخش در اختتامیه جشنواره که روز ۱۷ اسفند ماه برگزار می‌شود، معرفی خواهند شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خبر
درباره نمایش هولودومور i
تخفیف دانشجویی «هولودومور» برای تماشاگران | عکس تخفیف دانشجویی «هولودومور» برای تماشاگران
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، نمایش «هولودومور» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل برای روز‌های سه شنبه و چهارشنبه مورخ دوازدهم و سیزدهم اسفند ماه با ۳۰ درصد تخفیف دانشجویی میزبان مخاطبان خواهد بود.«هولودومور» به تهیه کنندگی «سید محمدمهدی طاهریان مهدوی» از اول اسفند در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه رفته و هفته اول خود را با استقبال مخاطبان روبرو بوده است.این نمایش با پرداختن به موضوع نسل کشی اکراین توسط استالین مورد اقبال رسانه‌های اکراینی قرار گرفته است، به نحوی که تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های روز دوشنبه اکراین ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، نمایش «هولودومور» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل برای روز‌های سه شنبه و چهارشنبه مورخ دوازدهم و سیزدهم اسفند ماه با ۳۰ درصد تخفیف دانشجویی میزبان مخاطبان خواهد بود.

«هولودومور» به تهیه کنندگی «سید محمدمهدی طاهریان مهدوی» از اول اسفند در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه رفته و هفته اول خود را با استقبال مخاطبان روبرو بوده است.

این نمایش با پرداختن به موضوع نسل کشی اکراین توسط استالین مورد اقبال رسانه‌های اکراینی قرار گرفته است، به نحوی که تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های روز دوشنبه اکراین در بخش فرهنگی به اجرای این اثر در ایران اختصاص یافته بود، در همین راستا «سرگیی بوردیلیاک» سفیر فوق العاده و تام الاختیار اوکراین در ایران پنجشنبه شب به تماشای نمایش هولودومور خواهد نشست.

سارینا آزادمیلانی، فرشاد ایوبی، محمد پسندیده، تیما تقی زاده، فرزانه سیری، آهو شفیعی، میلاد صالح وند، مهدی عباسی، نیکا قاسمی، عاطفه موسوی، علیرضا، ولی پور بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش خواهند پرداخت.

«هولودومور» تازه‌ترین محصول گروه تئاتر سه گانه همچون ۲ نمایش «آشویتس زنان» و «برلین ۱۰:۱۰» نگاهی به مشکلات و معضلات پیرامون جنگ جهانی دارد.

عوامل نمایش هولودومور عبارتند از: طراح صحنه: شهاب شریفی، طراح لباس: فرزانه سیری، طراح گریم: رها حاجی زینل، طراح گرافیک: امین قنبری، طراح نور: مسلم رضایی، طراح تیزر: حنیف پرنده، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: مهتا سبحانیه، دستیار دوم کارگردان: محمد حائری، مشاور هماهنگی: مسیح حیدری زاده، دستیار هماهنگی: رضا شفائی، عکاس: رضا جاویدی، احسان زارع، مدیر صحنه: علی سیبی، دستیاران مدیر صحنه: محمدرضا فرشاد، علی اصغر ملکی، ساخت دکور: احسان رجب زاده، مجری گریم: نسترن متینیان، دستیاران گریم: سما رحمتی، شکیلا تویلی، زینب بابایی، دستیاران طراحی صحنه: شیما صابر، شیرین مدنی، دستیار صحنه: یاسین یوسفی، سعید رستمی، بردیا قادریان.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر کوتاه کیش | عکس رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر کوتاه کیش
در آستانه برگزاری سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش از پوستر  این دوره رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی جشنواره، پوستر این جشنواره در فاصله سه روز مانده تا برگزاری آن با طراحی امیر رجبی رونمایی شد.در پی برگزاری ۲ دوره‌ پیاپی جشنواره تئاتر کوتاه کیش در سال های ۹۷ و ۹۸ و استقبال هنرمندان تئاتر کشور از این رویداد، دبیرخانه جشنواره با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش سومین دوره‌ جشنواره را اسفندماه۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می کند.سومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش با دبیری عباس نجاری در سه بخش‌ مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ساحلی و طرح‌ها و ایده‌های ...
دیدن ادامه ››

در آستانه برگزاری سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش از پوستر  این دوره رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، پوستر این جشنواره در فاصله سه روز مانده تا برگزاری آن با طراحی امیر رجبی رونمایی شد.
در پی برگزاری ۲ دوره‌ پیاپی جشنواره تئاتر کوتاه کیش در سال های ۹۷ و ۹۸ و استقبال هنرمندان تئاتر کشور از این رویداد، دبیرخانه جشنواره با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش سومین دوره‌ جشنواره را اسفندماه۱۳۹۹ با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می کند.
سومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش با دبیری عباس نجاری در سه بخش‌ مسابقه نمایش‌های کافه‌ای، ساحلی و طرح‌ها و ایده‌های اجرایی مکتوب برگزار می شود.
این جشنواره با هدف تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و تئاتر کوتاه، هویت بخشی به نمایش های کافه ای و ساحلی حمایت از گونه ها و اشکال مختلف اجرایی تولید و حمایت از  طرح ها و ایده های خلاق نمایشی و تقویت هنرِ عکاسیِ تئاتر در جزیره کیش برگزار می شود

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی آغاز به کار کرد | عکس نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی آغاز به کار کرد
نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک عصر دیروز ، یکشنبه ۱۰ اسفند ماه در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران رسما آغاز به کار کرد.به گزارش ستاد خبری این جشنواره، این نمایشگاه با حضور قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی و مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران به طور رسمی گشایش یافت.در این مراسم دوستانه، مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره هجدهم نمایش عروسکی، یاد و خاطره گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره و محمدرضا الوند ، مدیر هماهنگی استان‌ها در مرکز هنرهای نمایشی را که به تازگی درگذشته است، گرامی داشت.اختر تاجیک، عکاس با سابقه تئاتر به نمایندگی از هیات داوران این ...
دیدن ادامه ››

نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک عصر دیروز ، یکشنبه ۱۰ اسفند ماه در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران رسما آغاز به کار کرد.

به گزارش ستاد خبری این جشنواره، این نمایشگاه با حضور قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی و مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران به طور رسمی گشایش یافت.

در این مراسم دوستانه، مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره هجدهم نمایش عروسکی، یاد و خاطره گلزار محمدی، دبیر فقید این جشنواره و محمدرضا الوند ، مدیر هماهنگی استان‌ها در مرکز هنرهای نمایشی را که به تازگی درگذشته است، گرامی داشت.

اختر تاجیک، عکاس با سابقه تئاتر به نمایندگی از هیات داوران این نمایشگاه و ابراهیم گله دارزاده، مدیر مجموعه تئاتر شهر هم در این مراسم حضور داشتند.

در این نمایشگاه ۶۷ عکس از ۲۹ عکاس به نمایش گذاشته شده است که این آثار تا پایان جشنواره ( روز ۱۷ اسفند ماه) پذیرای بازدیدکنندگان هستند و برگزیدگان نمایشگاه عکس در اختتامیه جشنواره که روز ۱۷ اسفند ماه برگزار می‌شود، معرفی خواهند شد.

همچنین با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و انجمن هنرهای نمایشی این استان، همزمان با برگزاری جشنواره، نمایشگاه عکس در شهرهای رشت و لاهیجان نیز برپا می‌شود.

لازم به توضیح است که همزمان با نمایشگاه حضوری، نمایشگاه مجازی عکس جشنواره برای آن دسته از مخاطبان که امکان بازدید از نمایشگاه حضوری را ندارند، برپاست.

مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است و گروهی سه نفره متشکل از بهروز غریب‌پور، سیف‌الله صمدیان و اختر تاجیک، داوری آثار این بخش را بر عهده داشته‌اند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید