تیوال | اخبار
S2 : 08:45:04
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
در هفته دفاع مقدس جایزه قلمهای مقدس به رسول حق شناس نویسنده ورامینی رسید | عکس
» در هفته دفاع مقدس جایزه قلمهای مقدس به رسول حق شناس نویسنده ورامینی رسید
... دیدن متن »

در برنامه های گرامیداشت هفته دفاع مقدس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از قلمهای مقدس حوزه نشر دفاع مقدس  در برنامه ای با عنوان قلمهای مقدس از نویسندگان عرصه دفاع مقدس در فرهنگسرای گلستان تقدیر به عمل می آید.


در این برنامه که دوم مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد از رسول حق شناس هنرمند حوزه هنرهای نمایشی برای نمایشنامه دمامها هرگز نمیمیرند به عنوان نویسنده برگزیده این همایش تجلیل خواهد شد.
شایان ذکر است این برنامه به همت انتشارات نظری و با حمایت شهرداری تهران به عمل آمده است.
رسول حق شناس نویسنده و کارگردان انقلابی شهرستان ورامین دراین باره افزود تجلیل از هنرمند عزت گذاشتن به جامعه است و توبیخ و حصر و تحقیر و تهمت به هنرمند حقیر کردن جامعه است، قلمها به سمتی گرایش دارند که محترم شمرده شوند و اگر خدایی ناکرده قلمهای ایرانی را از خود برانیم در آینده ای نه چندان دور بر علیه منافع ما منتشر میشوند.
وی افزود بهتر است با برچسب زدنهایی چون امنیتی یا ضد انقلاب باعث ریزش نشویم و با هدایت حکیمانه به رویش های انقلابی کمک کنیم.
این هنرمند مولف بیش از ۱۰ عنوان کتاب و ۵۰ اثر نمایشی است که در حوزه های ملی و مذهبی و اجتماعی نگارش شده است.


همایش تجلیل از قلمهای مقدس سه شنبه ۲مهر در فرهنگسرای گلستان ساعت ۱۶ برگزار میشود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دفتر انتشارات و پژوهش اداره‌کل هنرهای نمایشی کلید زد | عکس
آغاز پروژه «قلم روشن» همزمان با هفته دفاع مقدس
» دفتر انتشارات و پژوهش اداره‌کل هنرهای نمایشی کلید زد
... دیدن متن »

دفتر انتشارات و پژوهش اداره‌کل هنرهای نمایشی همزمان با هفته دفاع مقدس  پروژه مجموعه نمایشنامه «قلم روشن» را با حضور و مشارکت نویسندگان شناخته‌شده، آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، دفتر انتشارات و پژوهش این اداره‌کل با توجه به تولید نمایشنامه به عنوان بنیادی‌ترین رکن هنرهای نمایشی و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، فصل یکم پروژه مجموعه نمایشنامه «قلم روشن» را با مشارکت و همراهی ۱۰ نمایشنامه‌نویس آغاز کرد.

فصل یکم این پروژه ویژه تولید نمایشنامه‌هایی با مضامین مقاومت، دفاع مقدس، شهدا و شخصیت‌های انقلاب اسلامی است که پس از طرح این سوژه‌ها با تعدادی از نمایشنامه‌نویسان فعال و اشتراک دغدغه‌ها در این زمینه، ۱۰ نمایشنامه‌نویس انتخاب و فصل اول این پروژه کلید خورد.

۱۰ نمایشنامه‌نویسی که در فصل اول پروژه مجموعه نمایشنامه «قلم روشن» مشارکت دارند عبارتند از: عباس جهانگیریان، محمدمهدی خاتمی، لیلی عاج، مرتضی شاه‌کرم، رضا گشتاسب، لادن شیرمرد، محسن عظیمی، مریم منصوری، مهدی نصیری و کهبد تاراج.

 مدیریت پروژه مجموعه نمایشنامه «قلم روشن» بر عهده کامران شهلایی است.

رونمایی از مجموعه آثار فصل اول مجموعه نمایشنامه «قلم روشن» با حضور هنرمندان مشارکت‌کننده همزمان با برگزاری سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اتفاق خواهد افتاد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
یادداشت هاله مشتاقی نیا بر نمایش «پنجاه پنجاه» | عکس
هاله مشتاقی نیا نویسنده نمایش
» یادداشت هاله مشتاقی نیا بر نمایش «پنجاه پنجاه»
... دیدن متن »

جناب برتولت برشت! ما از جهانِ شما شروع کردیم... بیش از یک سال است... از مصاحبه ها، یادداشت ها، شعرها، نمایش نامه ها، داستان ها و... ما تلاش کردیم به متنی برسیم که متعلق به جهانِ خودمان باشد... دشوار بود، بسیار!
امشب پنجاه پنجاه به صحنه می رود، و در اولین تجربه ی کارگاهی خودم، که در تصاویر ناب و جنونی بی وقفه در خلق و خلق و خلق... کار و کار و کار... مرتضی اسماعیل کاشی شریک شده بودم، خوش حالم، بسیار!
جناب برتولت برشت!  نوشته بودید: ما که خواستیم زمین را برای مهربانی مهیا کنیم،/ خود نتوانستیم مهربان باشیم! /اما وقتی شما به روزی رسیدید/ که انسان یاور انسان بود/ درباره ی ما به رافت داوری کنید!
و ما در تهرانِ امروز، به سالِ هزار و سیصدو نود و هشت، هم چنان دور خودمان می چرخیم و می چرخیم و می چرخیم...

سپهر، امیر مسعود و میترا این را خواندند
فرزاد جعفریان، احسان شریف وند و *مریم* این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هنر مردمی، جذب مخاطب بهتری خواهد داشت/نسل جوان نیاز به آثاری چون «خاتون» دارند | عکس
شهرام کرمی:
» هنر مردمی، جذب مخاطب بهتری خواهد داشت/نسل جوان نیاز به آثاری چون «خاتون» دارند
... دیدن متن »

مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: هنرمندان هر چه بتوانند به هنر مردمی و عمیق با مفاهیم دینی و مذهبی نزدیک شوند، نگاه منطقی و درست‌تری به عرصه هنرهای نمایشی با جذب مخاطب بیشتر خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی نمایش خاتون، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی پس از تماشای نمایش خاتون در پردیس تئاتر تهران، طی صحبت‌هایی با تبریک هفته دفاع مقدس عنوان کرد: نمایش مذهبی در یک جامعه دینی مخاطبان خود را دارد به خصوص اینکه در ماه‌های محرم و صفر هم باشیم و عزاداری حسینی به مضامین تئاتر دینی و مذهبی نزدیک می‌شود.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از تولید نمایش‌های مذهبی افزود:‌ اینکه یک نمایش بتواند مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرد، مهترین سرمایه جامعه هنری و اینکه بتواند استمرار هم داشته باشد، بسیار خوب است.

کرمی در پاسخ به این سؤال که طرح «هنر برای همه» می‌تواند در راستای ترویج نمایش بینی مردم اثر گذار باشد یا خیر، گفت: نمایش‌های دینی ـ مذهبی جزء ژانر نمایش‌های مردمی محسوب می‌شوند یعنی نمایش‌هایی که توده مردم از آنها استقبال خوبی می‌کنند به نظر من این سیاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری هم در راستای برنامه‌های هنری قابل ستایش است .

وی همچنین افزود: ما هر چه بتوانیم به هنر مردمی و خاصه هنر عمیق با مفاهیم دینی و مذهبی نزدیک شویم، نگاه منطقی و درستی در عرصه نمایش داریم. نسل جوان در انتقال مفاهیم و مضامین دینی نیاز به تولیدات مناسب هنری دارد و علاوه بر تئاتر در سایر عرصه‌ها نیز می‌بایست فعال باشیم.

وی درباره نمایش خاتون نیز توضیح داد:‌این نمایش خلاقانه و موفق است و درباره اصحاب و خانواده امام حسین(ع) روایت هنری جذاب و دراماتیکی ارائه کرده است و به نظرم همین که به سال چهارم اجرا رسیده و چهل هزار تماشاگر داشته، قابل تقدیر است.

کرمی با بیان اینکه هنرنمایی یک کودک جزو نقش‌های اصلی در این کار قابل ستایش است، گفت: تجربه نشان داده که مخاطبان اینگونه با مضامین واقعه کربلا بهتر ارتباط برقرار می‌کنند. پردیس تئاتر تهران هم مدتی بود که اجرایی در سالن اصلی‌اش نبود و به خوبی این کار توانست مخاطب مناسبی را جذب خود کند. 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
پنجاه پنجاه اجرای خود را در تماشاخانه هیلاج آغاز کرد | عکس
با استقبال تماشاگران
» پنجاه پنجاه اجرای خود را در تماشاخانه هیلاج آغاز کرد
... دیدن متن »

نمایش «پنچاه پنجاه» به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی روی صحنه رفت.

 به گزارش روابط عمومی نمایش، «پنجاه پنجاه» به نویسندگی هاله مشتاقی نیا و مرتضی اسماعیل کاشی (با نگاهی به نمایشنامه «خودی و غیر خودی» نوشته برتولت برشت به ترجمه کمال الدین شفیعی) و کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی با استقبال خوب تماشاگران از 27 شهریور در تماشاخانه تازه تاسیس هیلاج روی صحنه رفت. مدرسه فیلم و تئاتر هیلاج مجری طرح این نمایش را بر عهده دارد.

 در خلاصه داستان این نمایش آمده است: درهای ساختمان موزه ای که سال ها پیش اردوگاه مرگ بوده به روی زن و مردِ بازیگری باز می شود. این دو تنها بازماندگانِ آن قربانگاه هستند که از آن جا فرار کرده بودند.

بنا بر این گرازش، این نمایش حاصل تلاش 18 ماهه گروه هنرجویان کارگاه «زیستن در تئاتر» است که پس از گذراندن مراحل آموزش بازیگری و تمرین، اجرا می‌شود. این سومین تجربه اسماعیل کاشی در مقام کارگردان پس از نمایش های موفق «سه خواهر» و «صد در صد» است.

ایلناز آذری، آیدا آقاخانی، شهاب اشکان، برنا اعتمادزاده، مهناز افتاده نیا، حانیه اورعی، علی پازوکی، یاسمین پازوکی، ارشیا پاکدل، پدیده پزشکیان، راد پورجبار، حنا جشنوند، شبنم جعفر پیشه، جواد حسینی، محدثه حسینی، مهراد دادخواه، راویس رحمانی، شروین رضایی، پوریا رفیع بیگی، پوریا زهرایی، سپیده سرحدی، مهدی سیدی، عادله گرشاسبی، سعید عسگریان، آرمان کنگاوری، پارمیدا مختاری، کسری معماری، علی نجاریان، سعید یعقوبی و مصطفی مقیمی بازیگران(به ترتیب حروف الفبا) این نمایش هستند.

 از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به حضور طراح گریم سارا اسکندری، طراح لباس استودیو زیر زمین (مه رو صیاد، غزل عباسی، سحر آشتیانی)، طراح نور محمد مهدی سامی منش، مشاور صدا و موسیقی آرمین خیردان، موسیقی حسین بهشتی پور، صدا علی پیروزی و حسین مقدم، مدیر روابط عمومی و اجرا ایلیا شمس، مجریان گریم امیرعباس حاتمی، پریا الهی، آیدا آسترکی و حامد هادیان، دوخت لباس آیدا بیات، دستیاران کارگردان مصطفی مقیمی و محمد مهدی سامی منش، طراح گرافیک و موشن گرافیک مجتبی رحامیان، ساخت ویدیو پویا شاه جهانی، تدوین مبین نامور، دستیاران برگزاری کارگاه زیستن در تئاتر جواد حسینی و علی نجاریان اشاره کرد.

 

علاقمندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سایت تیوال .مراجعه کنند.

همچنین نمایش «پنجاه پنجاه» هر روز به غیر از شنبه ها ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه هیلاج واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان مهاجر پلاک ۲۲ روی صحنه می‌رود.

شهاب این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه های انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ویژه هفته دفاع مقدس اعلام شد | عکس
مدیرعامل انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس از برنامه های این انجمن ویژه گرامیداشت هفته دفاع مقدس خبر داد.
» برنامه های انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ویژه هفته دفاع مقدس اعلام شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس محسن سلیمانی فارسانی مدیرعامل این انجمن گفت:به پاسداشت یاد و خاطره حماسه مانا و تاریخی هشت سال دفاع مقدس ملت ایران در برابر هجوم ارتش بعثی و به پاس گرامیداشت یاد و خاطره شهدا،جانبازان ایثارگران و رزمندگان و مجاهدان جبهه حق علیه باطل انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس با شیوه ای نو این بار به میان مردم و اقشار گوناگون جامعه خواهد آمد.

سلیمانی فارسانی افزود:با برنامه ریزی های انجام شده و با جلب مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت مترو تهران و حومه و با همکاری هنرمندان حرفه ای تئاترخیابانی و محیطی قصد داریم تا برنامه ای را با عنوان" روایت حماسه  "در میادین اصلی ، ایستگاه های پر تردد و پرمخاطب مترو برگزار نمائیم.از این رو هنرمندان سرشناس این حوزه آقای علی محمد رادمنش و فاطمه رادمنش دعوت ما را لبیک گفتند و در این برنامه مارا همراهی می کنند.
وی افزود:این برنامه قرار است از فردا دوشنبه یکم مهر ماه تا شنبه ششم مهر ماه در ایوان انتظار میدان حضرت ولی عصر (عج) و محوطه تئاترشهر تهران برای عموم مردم و مخاطبان اجرا شود.
 سلیمانی فارسانی همچنین از اجرای برنامه پرفورمنس "فصل شیدایی" توسط مردان نقره ای (silver man) خبر داد و گفت: برنامه دیگر انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ویژه هفته دفاع مقدس اجرای تصاویر و قاب های ماندگار دفاع مقدس توسط گروه هنری هنرمند گرامی آقای ابوالفضل همراه است که از فردا دوم مهرماه تا ششم مهر ماه در میدان آزادی،میدان امام حسین(ع)،تئاترشهر،ایوان انتظار و میدان امام خمینی(ره) برنامه هنری خود را اجرا خواهند کرد.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
 تماشاگر به مثابه همدست شکنجه گر... | عکس
نزهت بادی: نگاهی به نمایش "پنجاه، پنجاه" که پیشنهاد می کنم دیدن آن را از دست ندهید
» تماشاگر به مثابه همدست شکنجه گر...
... دیدن متن »

نمایش با روایتی گنگ و مبهم از کابوس زن و مردی آغاز می‌شود که در هنگام بازدید از موزه به یاد می‌آورند و با احضار ارواح دوستان مرده‌شان، شکل کنونی موزه به اردوگاه مرگ در گذشته تغییر می‌یابد و زن و مرد دوباره به اعماق تاریخ بازمی‌گردند تا راوی نمایشی باشند که در آن جا بازی کرده‌اند و سپس آرام آرام این تکه‌های داستانی پراکنده و نامفهوم به واسطه تکرار در قالب تمرین‌های نمایش به مثابه شکنجه بسط و گسترش می‌یابد و در ذهن ما کامل می‌شود و ما با زندانیان / بازیگرانی روبرو می‌شویم که بازی می‌کنند تا زنده بمانند اما زندگی / بازی‌شان چیزی جز مرگی تدریجی نیست. ایده گرفتاری شخصیت‌ها در نمایش / کابوسی بی‌پایان به نظر ساده می‌آید اما خوانشی که هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل کاشی از آن دارند، منجر به متنی پیچیده، چالش‌برانگیز و فرمالیستی می‌شود که آن صحنه کوچک نمایش را به عرصه سترگ تاریخ پیوند می‌زند و گذشته‌ای را که در اکنون تداوم دارد، در حال بلعیدن آینده جهان می‌نماید و با برداشت متفاوت‌شان از داستان "خودی و غیرخودی" برتولت برشت نشان می‌دهند که چطور دیکتاتوری در خارج از صحنه می‌ایستد و مردم را در قالب قربانی و متجاوز در برابر هم قرار می‌دهد و شکنجه آن‌ها را به دست خودشان تماشا می‌کند. بازی جابه‌جایی میان شخصیت‌ها و عوض کردن لباس‌های‌شان در راستای همین مفهوم است که همه آن‌ها قربانیان تباه شده‌ای بیش نیستند و تنها راه نجات‌شان این است که در کنار هم قرار بگیرند و آن جداسازی میان‌شان را که با تمهید خلاقانه دو باکس شیشه‌ای در نمایش می‌بینیم، از بین ببرند و در جمعی به هم پیوسته مرگ را بر زندگی علیه هم ترجیح دهند.

لباس و گریم مشابه بازیگران و حرکات و پرفورمنس جمعی‌شان، آن‌ها را در قالب یک توده بی‌شکل می‌نماید که همه بازیچه یک کارگردان / دیکتاتور پنهان هستند؛ اما بتدریج که شخصیت‌ها نسبت به وضعیت رنج بار خود آگاهی می‌یابند و علیه بازی‌گردان / شکنجه‌گر خویش عصیان می‌کنند، هویت از دست رفته خود را بازمی‌یابند و در انتها آن انبوه زنان و مردان استحاله شده به شکل ارواح و اشباح نامرئی، به اسم و رسم شناخته می‌شوند و آن دست‌های ناامید و چهره‌های وحشت‌زده ناشناس و مجهول که در پشت شیشه زندان برای زنده ماندن تقلا می‌کنند، فردیت تهی شده‌شان را بازمی‌یابند. هاله مشتاقی‌نیا با درک عمیق از مفهوم رابطه فرد و هویت جمعی و مرتضی اسماعیل کاشی به واسطه طراحی و اجرای دقیق، موفق می‌شوند تأثیرات انتخاب و اراده جامعه بر سرنوشت فرد را بازنمایانند و با چنین رویکردی داستان یک رخداد تاریخی در گذشته، ابعاد امروزی و معاصر می‌یابد و بر لزوم و ضرورت آگاهی فردی برای تغییر صورت‌بندی جمعی تحمیق‌شده، تأکید می‌کند. نمایش پنجاه / پنجاه به دلیل بهره بردن از متنی پیچیده و جسورانه، میزانسن‌های متکثر و نوآورانه، دکور و لباس و گریم هوشمندانه، بازی خلاقانه با نور و سایه، پرفورمنس و حرکات بدن ماهرانه بازیگران و هماهنگی حیرت‌انگیز میان همه این اجزا به یک تجربه نامتعارف سینمایی در تئاتر بدل می‌شود که برای تماشای آن به چندین چشم نیاز داریم تا بتوانیم به جای دوربین غایبی که مدام بر اساس زوایا و فواصل مختلفی در صحنه حرکت می‌کند، قرار بگیریم و دکوپاژ نامرئی میان نماهای پراکنده در صحنه را در ذهن مجسم کنیم و بر اساس مونتاژی پنهان، داستان سیال و چند لایه‌ای را که در کل صحنه جریان دارد، در ذهن بسازیم و ما هم به عنوان تماشاگر / همدست شکنجه‌گر، ایده تکان‌دهنده نمایش را از متن به دل واقعیت تعمیم ببخشیم که تا وقتی کسانی به عنوان ناظر برای تماشای نمایش دیکتاتوری هستند، صحنه جنایت می‌تواند به وسعت جهان گسترش بیابد و کابوس رنج انسان را پایانی نباشد.


منبع: هنرآنلاین

شهاب و سپهر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی | عکس
» کشمکش بر سر فروش آثار باستانی در یک حراجی
... دیدن متن »

فروش چندین اثر باستانی متعلق به دوران «پیشاکلمبی» در یک حراجی فرانسوی اعتراض دولت مکزیک را به دنبال داشت.

 به نقل از رویترز،‌ وزارت خارجه مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۹۵ اثر از ۱۲۰ اثری که در یک حراجی فرانسوی به فروش رسیده، به فرهنگ مکزیک و شهر باستانی «تئوتیئواکان» ‌این کشور تعلق دارند.

مدیر این حراجی اما در مصاحبه‌ای با رویترز نام دو فرد را به عنوان مالکان اصلی این آثار اعلام کرد. این مجموعه شامل چندین مجسمه، نقاب و آثار باستانی مربوط به مراسم مذهبی می‌شود که قدمت‌شان به هزاره پیش از میلاد تا قرن هجدهم پس از میلاد بازمی‌گردد.

تنش ایجادشده بر سر فروش این آثار باستانی متعلق به دوران «پیشاکلمبی» تنها  یکی از چندین جدال اخیر بین موزه‌های غربی و کشورهای مختلف بر سر بازگرداندن آثار باستانی و هنری به کشور مبدأشان است. چندی پیش، مجسمه سه‌هزارساله «توت عنخ آمون» در حراجی «کریستیز» لندن به قیمت ۴.۷ میلیون پوند به یک خریدار ناشناس فروخته شد که این اقدام واکنش‌ و اعتراض‌های شدید دولت مصر را به دنبال داشت؛ تا جایی که مقامات مصر از پلیس «‌اینترپل» خواستند پرونده فروش آثار باستانی مصر در بریتانیا را مورد بررسی قرار دهد.

همچنین سفیر مکزیک در فرانسه اظهار کرد: «مکزیک مالک این آثار باستانی است و فروش این آثار نه ‌تنها قوانین مکزیک را زیر پا می‌گذارد بلکه نقض قوانین بین‌المللی نیز محسوب‌ می‌شود.»‌

کمشکش بر سر فروش آثار باستانی مکزیکی در یک حراجی فرانسوی در حالی به وجود آمده که «‌امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، سال گذشته خواستار انجام تحقیقات کلی در رابطه با وضعیت کنونی آثار تاریخی دوره استعمار آفریقا شده و بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای صاحب را از جمله اولویت‌های خود بیان کرده و قول داده بود که حداقل ۲۶ اثر باستانی متعلق به «بنین» را به کشور اصلی خود بازگرداند.

چندی پیش دولت فرانسه بیش از ۴۰۰ اثر باستانی ربوده‌شده از جمله چندین سردیس، گلدان‌، کوزه‌ و جام‌های باستانی را که قدمت برخی از آن‌ها به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد بازمی‌گردد، به مقامات دولت پاکستان تحویل داد. در سال جاری نیز چندین اثر باستانی به «پرو»‌ بازگردانده شد. همچنین از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بیش از ۲۵۰ اثر باستانی مصری به قاهره بازگردانده شد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تا باران چند پاییز مانده» به صحنه می‌رود | عکس
» «تا باران چند پاییز مانده» به صحنه می‌رود
... دیدن متن »

آرمان شهبازی، به زودی نمایش «تا باران چند پاییز مانده» را در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌برد.


به گزارش روابط عمومی نمایش «تا باران چند پاییز مانده» به نویسندگی عرفان پورمحمدی و   کارگردانی آرمان شهبازی و تهیه کنندگی شهاب غروی از میانه مهرماه در تماشاخانه نوفل‌لوشاتو روی صحنه می‌رود.
آرمان شهبازی پیش از این دو فیلم کوتاه «ممد» و «سکوت فریاد» را در مقام کارگردان تولید کرده و این نمایش اولین تجربه او در عرصه تئاتر به شمار می‌آید.


«تا باران چند پاییز مانده» به صورت کمدی اجتماعی روایت شده و در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «تن خسته زدم به دریا ، شناگر بودم ولی این موج‌های لعنتی غرقم کرد... .»
اطلاعات تکمیلی این اثر شامل بازیگران ، زمان دقیق اجرا ، طراحان و عوامل اجرایی به زودی اعلام می‌شود.

میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ستاره شناس i
دلایل استقبال تماشاگران از نمایش «ستاره شناس» | عکس
در گفتگو با اصغر نوری مطرح شد؛
» دلایل استقبال تماشاگران از نمایش «ستاره شناس»
... دیدن متن »

مترجم و کارگردان نمایش «ستاره شناس» که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر با استقبال مخاطبان مواجه شده از دغدغه های خود برای به صحنه بردن یک تئاتر بدون سلبریتی های دنیای تصویر سخن گفت.

به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، اصغر نوری مترجم و کارگردان نمایش «ستاره شناس» که این روزها در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر با استقبال تماشاگران روبه رو شده با اشاره به رضایت مخاطبان از محتوای این اثر نمایشی بیان کرد: به طور کلی از بازتاب و واکنشی که تماشاگران پس از پایان اجرای نمایش نشان می دهند راضی ام و اعتراف می کنم استقبال مردم بیشتر از تصور ذهنی ام بود که خوشبختانه این موضوع برایم ارزش به صحنه بردن نمایش را دو چندان کرده است.

وی ادامه داد: در این چند روزی که از اجرای نمایش «ستاره شناس» در تالار سایه تئاتر شهر می گذرد هنرمندان زیادی هم از نمایش ما دیدن کردند که خوشبختانه نظر تعداد زیادی از آنها هم پس از تماشای اجرا دربرگیرنده واکنش های مثبتی بود. اما برای من غیر از تماشاگران تئاتری که اغلب همکاران و دوستان ما هستند، تماشاگران غیرتئاتری هم دارای اهمیت بسیار ویژه ای هستند که هرشب تلاش می کنم با آنها گفتگو کرده و نظرات مثبت و منفی شان را دریافت کنم. جالب است بدانید برخی از این نظرات فارغ از نکات مثبت و منفی که دارند به قدری برایم ارزشمند و جالب توجه هستند که خودم هم به آن فکر نمی کردم.

نوری بیان کرد: این برای من بسیار مهم است تماشاگری که رابطه چندان عمیقی با تئاتر ندارد می آید و با دقت به تماشای نمایشی می نشیند که برایش دربرگیرنده نکات جالب توجهی است. آنها در اغلب موارد تفسیرهای جالب و ظریفی از نمایش «ستاره شناس» دارند که قطعا تا مدت ها روی این نظرات فکر می کنم. البته که نزدیک به دو سوم این آرا و نظرات طی روزهای گذشته نشان از رضایتی دارد که به من و گروه اجرایی انرژی مضاعفی را منتقل کرده است.

این مترجم و پژوهشگر شناخته شده تئاتر کشورمان که طی سال های اخیر آثار متعددی را در حوزه تئاتر منتشر کرده در بخش دیگری از صحبت های خود به انگیزه ها و دغدغه های خود در حوزه انتخاب بازیگر که طی سال های اخیر معطوف به حضور بازیگران ستاره سینما در آثار نمایشی شده ، توضیح داد: من اولین بار سال 78 در تبریز وارد تئاتر شدم و اولین اجرای عمومی ام را سال 84 در تهران ادامه دادم. پس از آن بین سال های 84 تا 95 در کشورهای فرانسه و آلمان به تحصیل در حوزه تئاتر پرداختم و در آنجا بود که با تجربیات بسیار زیادی رو به رو شدم که شاید سلیقه من را شکل داد و باعث شد تا با جریانی از این حوزه آشنا شوم که بسیار برایم دارای اهمیت است. همین تجربه حضور به من ثابت کرد که به هیچ عنوان علاقه نداشته باشم که در بین اهالی تئاتر تبدیل به یک غول شوم و همواره به دنبال درآمدزایی در این عرصه به هر قیمتی باشم.  من فقط هدفم این است که در این راه با آدم هایی کار کنم که با یکدیگر همدل هستند . فضایی که به اعتقاد من در کنار سلبریتی ها به دست نمی آید.

کارگردان نمایش «ستاره شناس» تصریح کرد: ای کاش شرایطی فراهم می شد تا نهادی چون اداره کل هنرهای نمایشی به جای کمک هزینه از گروه های تئاتری مانند سابق حمایت مالی بیشتری کند تا گروه های نمایشی برای کسب درآمد محتاج سلبریتی ها نشوند. به اعتقاد من بسیاری از تماشاگران امروزی تئاتر که در آمارها به افزایش آنها اشاره می کنیم برای دیدن از نزدیک ستاره های مورد علاقه خودشان به تماشاخانه ها مراجعه می کنند. دیدگاهی که قطعا نمی توان بر اساس آن به تولید مناسب و موثر تئاتر خوب امیدوار بود.  ما زمانی می توانیم در تئاتر به یک نگاه تازه ای برسیم که با هنرمندانی کار کنیم که تئاتر را بلدند و همواره سبکی از تولید تئاتر هستند که در ان اندیشه ورزی و تولید هنری یکی از مهم ترین وجوه است. شرایطی که من در نمایش «ستاره شناس» با هنرمندانی چون احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی و غزاله رشیدی به آن رسیدم و بسیار هم خوشحالم که تلاش نکردم با روی آوردن به طنزسخیف و بیهوده تماشاگر جذب کنم.

نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت، کارگردانی اصغر نوری و بازی احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی و غزاله رشیدی هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درسگفتارهای  ترم پاییز ۱۳۹۸ موسسه  مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با دو درسگفتار و در هفته اول مهرماه آغاز می شود.  | عکس
آغاز درسگفتارهای پاییز ۱۳۹۸ موسسه «پرسش» با درسگفتارهای از مراد فرهادپور و مازیار اسلامی
» درسگفتارهای ترم پاییز ۱۳۹۸ موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با دو درسگفتار و در هفته اول مهرماه آغاز می شود.
... دیدن متن »

مراد فرهادپور از روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه ساعت ۱۷ دوره جدید درسگفتارهای خود در این موسسه٬ با عنوان «اندیشیدن با هایدگر (۲)» را آغاز می کند.

فرهادپور در این دوره با تکیه بر متن هستی و زمان مهمترین مفاهیم و ساختارهای دستگاه فلسفی هایدگر را تدریس خواهد کرد. نیز مازیار اسلامی از روز سه شنبه ۲ مهرماه ساعت ۱۷ درسگفتار «موج یا حباب: موج نو ایرانی٬ پنجاه سال بعد» را آغاز می کند. اسلامی در این درسگفتار کارنامه آنچه موج نوی سینمای ایران نامیده می شود را با رویکرد نقادانه  بررسی می کندُ و برخی از مهمترین فیلم  های این جریان  همچون گاو٬ قیصر و... را در چهارچوب بحث خود مورد توجه قرار می دهد. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتارها می توانند با شماره های روابط عمومی موسسه پرسش ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت qporsesh.com مراجعه کنند. موسسه پرسش در خ قائم مقام فراهانی-پایبن تر از خ استاد مطهری-کوچه شبنم- پ ۳ واقع شده است.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان | عکس
با حکم شهردار کاشان صورت گرفت:
» معرفی اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان
... دیدن متن »

اعضای ستاد جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان معرفی شدند


به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان، سعید ابریشمی راد شهردار کاشان و رئیس شورای سیاست گذاری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، طی احکام جداگانه ای اعضای ستاد اجرایی این جشنواره را منصوب کرد.
طی این احکام مسئولیت های محوله به اعضای ستاد جشنواره بشرح ذیل است :
مرتضی والی زاده رئیس ستاد برگزاری، محمد شفافی مشاور رئیس شورای سیاست گذاری، ، بهنام اعتمادی مدیر اجرایی، محسن خسروی مسئول کمیته نظارت، خیام وقار مسئول کمیته انتخاب و ارزیابی، حسن پرورده مسئول کمیته حراست و انتظامات، مهدی فخرئی مسئول کمیته اطلاع رسانی و ارتباطات و مهدی سقاپولادی مسئول دبیرخانه پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان را تشکیل می دهند.
بنابراین گزارش، سید هادی مسعودی علوی مسئولیت کمیته پایش و پژوهش، اکبررضوانیان مسئولیت کمیته برنامه های جانبی، فاطمه طحانیان مسئولیت کمیته پشتیبانی و جذب مشارکت ها و آزاده خراسانی مسئولیت کمیته تشریفات این دوره از جشنواره را بر عهده خواهند داشت.
شایان ذکر است علاوه بر اسامی مذکور سعید عطایی شاد، احمد صابر طحان، امیر سعید نبی  و همچنین حمیدرضا جوشقانی،  نیز به عنوان اعضای ستاد پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان معرفی شدند.
گفتنی است، پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان به منظورگردهمایی و رقابت سازنده هنرمندان، ارتقاء سطح هنرهای نمایشی، معرفی جاذبه های گردشگری شهر کاشان و همچنین حمایت از گروه های هنری با تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به دبیری خیام وقار کاشانی از ۲۱ تا ۲۸ آذر ماه سال جاری به میزبانی فرهنگ سرای مهر در کاشان برگزار می شود.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آخرین خبر از وضعیت «خانه نیما یوشیج» | عکس
» آخرین خبر از وضعیت «خانه نیما یوشیج»
... دیدن متن »

دو نفر از اعضای شورای شهر تهران به همراه شهردار منطقه یک از «خانه نیما یوشیج» و «خانه‌موزه سیمین و جلال» بازدید کردند. در حاشیه این بازدید از آغاز مرمت خانه نیما و احتمال آماده شدن آن برای سال آینده خبر داده شد.

حسن‌ خلیل‌آبادی - عضو شورای شهر تهران- در حاشیه بازدید از «خانه نیما یوشیج» و «خانه‌موزه سیمین و جلال» به مناسبت روز «شعر و ادب فارسی» که با همراهی محمدجواد حق‌شناس - دیگر عضو شورای شهر تهران - انجام شد درباره وضعیت «خانه نیما یوشیج» اظهار کرد: سال ۹۶ که ابتدای  کار شورای پنجم بود، خبری به دست‌مان رسید که خانه نیما از ثبت ملی خارج شده و در حال تبدیل به ساختمانی معمولی است. در بازدیدی که در ۲۶ دی‌ماه ۹۶ داشتیم، این خانه وضع اسفباری داشت. آن‌ زمان خارج کردن این خانه از ثبت را منتفی کردند و دوستان ما در شهرداری توانستند با مالک ملک کنار بیایند.  خانه نیما خریداری و برای بازسازی  و مرمت در اختیار سازمان نوسازی قرار داده شد. ان‌شاءالله  این خانه یک پاتوغ فرهنگی و یکی از خانه‌موزه‌های فاخر تهران خواهد شد.

او درباره زمان اجرایی شدن این پروژه نیز افزود: زمان را باید زیباسازی قول بدهد و ما مجری طرح نیستیم. ان‌شاءالله در یک‌سال آینده بازسازی شروع شود و به مراحل پایانی برسد. امیدواریم  اواسط ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

خلیل‌آبادی همچنین درباره «خانه‌موزه سیمین و جلال»  که قرار بود پاتوغ فرهنگی شود، اظهار کرد: چند مراسم این‌جا برگزار شده  که در حوزه شعر و فرهنگ بوده است. اما ما توقع داریم اصحاب  فرهنگ خود این‌جا را محل  گفت‌وگو و مراسم و بزرگداشت‌ها قرار بدهند.

او درباره نظر گرفتن از خانواده‌های این نویسنده‌ها برای بازسازی خانه‌های‌شان نیز گفت: فرزند آقای نیما در ایران نیست و ما به او دسترسی نداریم.  آقای جلال و خانم سیمین هم فرزندی نداشتند. اگر کسی از بستگان آن‌ها باشد حتما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. برخی از  خانه‌موزه‌ها به‌دست خانواده‌های‌شان اداره می‌شوند، مانند خانه شهید بهشتی یا سحابی. در اداره و طراحی، خانواده‌ها در اولویت ما هستند.

سیدحمید موسوی - شهردار منطقه یک - هم درباره «خانه نیما» گفت:  ما امسال اردیبهشت‌ماه پس از چند سال موفق شدیم این‌جا را تملک کنیم. برج دو قرارداد را منعقد کردیم و برج سه خانه را تحویل گرفته و به سازمان زیباسازی دادیم. ملک ۵۵۸ مترمربع است و  ۱۴۰ متر زیربنا دارد.  ۱۳ و نیم میلیارد تومان ثمن معامله بوده که پرداخت شده است.

 او خاطرنشان کرد: برای ما مهم است که هویت و معماری اثر حفظ شود و کمترین تغییرات در معماری‌اش  اتفاق بیفتد. در عین حال  ایستایی و مقاوم‌سازی بنا هم مهم است، به همین دلیل طراحی ساختمان را به سازمان زیباسازی سپرده‌ایم تا با توجه به حافظه تاریخی مراجعان این خانه که در خاطرات خود آن را بیان کرده‌اند و همچنن وسایلی که  احتمالا از  این خانواده باقی مانده این‌جا را تجهیز و مرمت کنند.

به گفته شهردار منطقه یک، سازمان زیباسازی سعی دارد این خانه تا پایان سال ۹۸ مرمت و بازسازی شود و در سال ۹۹ امکان بازدید از آن وجود داشته باشد.

منبع: ایسنا

 

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش باد که می نویسد i
باد در مجموعه تئاتر شهرتا ۵ مهرماه می‌نویسد | عکس
نمایش «باد که می‌نویسد» به نویسندگی آرش عباسی و به کارگردانی سیاوش جامع در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه می رود.
» باد در مجموعه تئاتر شهرتا ۵ مهرماه می‌نویسد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، این تئاتر از روز سه شنبه ۲۶ شهریورماه ساعت ۱۸:۱۵ آغاز و تا ۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.

باد که می‌نویسد روایتگر داستانی است که در آن یک نهاد فرهنگی مرتبط با نشر ارزش های دفاع مقدس با نامه‌هایی روبه‌رو می‌شود که متعلق به یکی از فرماندهانی است که بیست سال قبل طی عملیاتی شهید شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این نامه‌ها در حال حاضر به نگارش درآمده‌اند و همین این موضوع باعث پیچیدگی و ایجاد شبهاتی می شود که خود آغاز ماجرایی دیگر است.

در این نمایش میثم جهانگیری، امین اکبری نسب، هدی نوری زاده به ایفای نقش می‌پردازند و صدای مسعود رحیم‌پور نیز در تصاویر شنیده می‌شود.
علاقمندان به تئاتر می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
کیوان کثیریان:
"پنجاه پنجاه" نمایشی پیشرو و آوانگارد است که در عین‌حال از عناصر کلاسیک و شناخته شده تئاتر اپیک بهره می‌برد.
» کیوان کثیریان: "پنجاه پنجاه" نمایشی پیشرو و آوانگارد است
... دیدن متن »

نمایشنامه، نوشته هاله مشتاقی‌نیا و مرتضی اسماعیل‌کاشی، برداشتی تازه و آزاد است از "کله گردها و کله تیزها" ی برتولت برشت که کمینه‌گرا و روان نوشته شده، به اندازه لازم حاوی نشانه‌ها و کنایه‌هاست و حد نگاه می‌دارد.

کار مبتنی بر فرم و حرکت و تصویر است و پر از ایده‌های خلاقانه نمایشی، بازی با نور و صحنه‌پردازی کاربردی.
کارگردانی جسورانه و تجربه‌گرای اسماعیل‌کاشی، که حالا علاوه بر بازیگری دارد خود را در کارگردانی تئاتر هم تثبیت می‌کند و بازی جمعی از جوانان تازه‌کار و مستعد، از امتیازات دیگر این مجموعه است.
نمایش، به رغم فراز و فرودها در ریتم، در نهایت موفق می‌شود جوهره نمایشنامه -رنج- را روی صحنه بپاشد و اجرایی متقاعد کننده از آب درآید.
می‌شود در دوران چهره محوری تئاتر، از انرژی جوانان ناشناخته اما باانگیزه لذت برد و نمایشی پرزحمت و خلاقانه را تماشا کرد.
"پنجاه پنجاه" را در تماشاخانه تازه تاسیس هیلاج می‌شود دید.

۲ روز پیش، شنبه
میترا این را خواند
محمد زمانی و شهاب این را دوست دارند
عالی، ممنون از قلمتون
۲۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هوشنگ لاک پشته i
اجرای نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - سالن گلستان | عکس
از ۲۴ شهریور به روی صحنه می‌رود؛
» اجرای نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان - سالن گلستان
... دیدن متن »

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از تیوال نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از ۲۴ شهریور ۱۳۹۸در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به‌روی صحنه می‌رود.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، این نمایش اثری از هنرجویان کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی است.
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» بر اساس داستانی از نوید سیدعلی‌اکبر از سوی سپیده فلاح‌فر نوشته شده است و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی به روی صحنه می‌رود.
در این نمایش محمد عاقبتی به عنوان مشاور کارگردان و مدیر تولید، ارکیا جابری، ملیحه جعفری و حامد افرا گروه کارگردانی و ندا تسلیمیان دستیار کارگردان و مدیر صحنه همکاری دارند.

هم‌چنین در نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» سینا رشیدی مدیر تکنیک است، آذرنوش خدامی و حدیث جمالی در ساخت موسیقی و نوازندگی عود نقش دارند و گلنوش طاهری، بیتا بهارلو و نوگل طاهری کار ساخت اشیا و آکسسوآر صحنه را برعهده داشته‌اند.
در همین حال سپهر صانعی اجرای نور، فریبرز دارایی مشاور رسانه‌ای و گلدیس نمازیان عکاس این اثر نمایشی هستند.
در عین حال طراحی و ساخت ویدیوی نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» نیز از سوی هنرجویان کودک تجسمی به سرپرستی طلا پربها انجام شده است.

این نمایش از ۲۴ شهریور تا ۱۲ مهر و ۲۱ تا ۲۶ مهر ساعت ۱۸ در سالن گلستان مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش کودکان و نوجوانان واقع در بوستان لاله تهران به روی صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال خریداری کنند و در صورت نیاز به آگاهی بیشتر با شماره‌های ۰۲۱۸۸۹۶۶۱۱۹۰ و ۰۹۳۶۸۵۳۲۱۵۹ تماس بگیرند.

۲ روز پیش، شنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ستاره شناس i
نمایش «ستاره شناس» دو اجرایی شد  | عکس
به دلیل استقبال تماشاگران؛
» نمایش «ستاره شناس» دو اجرایی شد
... دیدن متن »

نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری روزهای اول تا پنجم مهر ماه به دلیل استقبال تماشاگران طی دو نوبت روی صحنه می رود.


به گزارش واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، نمایش «ستاره شناس» به کارگردانی اصغر نوری روزهای دوشنبه اول، چهارشنبه سوم، پنجشنبه چهارم و جمعه پنجم مهر  به دلیل استقبال تماشاگران طی دو نوبت روی صحنه می رود.
براین اساس نوبت اول اجرای این اثر نمایشی در تاریخ های یاد شده ساعت ۱۸:۳۰ و نوبت دوم ساعت ۲۰ خواهد بود.


نمایش «ستاره شناس» به نویسندگی دیدیه ون کولارت، کارگردانی اصغر نوری و بازی احمد ساعتچیان، سهیلا صالحی و غزاله رشیدی هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقه مندان تئاتر است.


برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.

۲ روز پیش، شنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خاتون i
چراغ های نمایش «خاتون» روشن شد/تاکید شهرام کرمی بر استمرار اجرای نمایش های مذهبی | عکس
آیین افتتاح نمایش خاتون به کارگردانی حسین عالم بخش شب گذشته در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
» چراغ های نمایش «خاتون» روشن شد/تاکید شهرام کرمی بر استمرار اجرای نمایش های مذهبی
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش خاتون، آیین افتتاحیه این نمایش به کارگردانی و نویسندگی حسین عالم بخش شب گذشته، ۲۸ شهریور ماه با حضور شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، علیرضا زندوکیلی، معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خانواده شهدای مدافع حرم شهید پورهنگ و شهید مشعجی در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
در ابتدای مراسم افتتاحیه ، حسین عالم بخش به نیابت از سعید اوحدی به حضار و مسئولان خوش  آمد گفت و بخشی از فعالیت های گروه فرهنگی هنری حواریون در این سالها را تشریح کرد.
وی همچنین افزود: فعالیت این گروه به دهه هفتاد و با نمایش های «آشنای غریب» و «ایوب عشق» باز میگردد. نمایش خاتون نیز چهارمین دوره اجرای خود را امسال می گذراند و در سه سال گذشته در تالار اندیشه و تئاتر شهر مخاطبان چهل هزار نفره را داشته است. امسال تصمیم داریم 22اجرا در تهران و 10اجرا در شهرستان اردستان داشته باشیم.

 وی همچنین یادآور شد: نمایش دهکده هاپوخان نیز سه دوره در مجتمع غدیر، فرهنگسرای ارسباران و تالار سرو برگزار شد و بیش از 21هزار مخاطب کودک و نوجوان داشت. در نهایت امیدواریم با برنامه ریزی و حمایت از این نمایش، امسال دو مرتبه این کار را به صحنه ببریم. از جمله کارهای آتی این گروه «پشت بام آرزوها» و «زن همسایه» و «دادسرای زنان» خواهد بود.
درادامه شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی نیز در سخنانی کوتاه عنوان کرد: خوشبختانه نمایش خاتون در این چند سال در عرصه کارهای مذهبی موفق ظاهر شده و نگاه خلاقانه ای به عرصه کارهای دینی داشته است‌.

وی در ادامه گفت: خوشحالم که اجرای این کار مستمر بوده و با استقبال هر ساله مخاطبان روبرو می شود. این دست نمایش ها در جامعه مذهبی ما مورد نیاز است و می بایست بیشتر تولید شود.

در ادامه مراسم و در سومین سالگرد شهادت شهید پورهنگ، از خانواده معزز شهیدان مدافع حرم، همسر و دو دختر دو قلوی خردسال شهید محمد پورهنگ و همسر و دختر هفت ساله شهید مشجعی تجلیل و شمع آغاز این نمایش توسط خانواده شهدا و شهرام کرمی ، مدیرکل هنرهای نمایشی روشن شد.

 سپس نخستین اجرای نمایش خاتون به روی صحنه رفت و پس از آن حسین عالم بخش با تشکر از حضور خانواده شهدا، عنوان کرد:همه آسایش و آرامش مان را امروز مدیون شهدایی چون مشعجی و پورهنگ هستیم. امیدوارم که همه شما به زودی مهمان خرابه شام و گنبد حضرت بی بی رقیه شوید.

۲ روز پیش، شنبه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش به زبان خواب i
سیمین دانشور و هرتامولر موضوع یک نمایش مستند | عکس
به گزارش روابط عمومی گروه
» سیمین دانشور و هرتامولر موضوع یک نمایش مستند
... دیدن متن »

نمایش «به زبان خواب» به کارگردانی سما موسوی از ۲۷ شهریور در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی گروه، «به زبان خواب» نمایشی مستند با موضوع سرگذشت دو نویسنده است. دو زن، یکی از چهره‌های معاصر ادبیات فارسی و دیگری از چهره‌های شاخص ادبیات آلمان. یکی در رومانی به دنیا آمده، به آلمان مهاجرت کرده و همچنان در این کشور زندگی می‌کند و دیگری در ایران به دنیا آمد، در ایران زیست و در این کشور نیز از دنیا رفته است. «سیمین دانشور» و «هرتا مولر» دو شخصیت اصلی این نمایش هستند.

نمایش «به زبان خواب» چهارمین تجربه‌ کارگردانى سما موسوى است که در ادامه اجرای پیشین و در دسته مستند بیوگرافی جای می‌گیرد. او سال گذشته نمایش «آدم‌هایی که نمی‌بینیم» را در پلتفورم عمارت روبرو به صحنه برد و سپس در سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر موفق به دریافت تندیس بازیگری شد.

متن نمایش توسط مونا احمدی تدوین شده که نگارش نمایشنامه‌هایی چون «گردش عادی خون و برف»، «سرزمین‌های شمالی» و نگارش مشترک نمایشنامه «شکستن سکوت مطلق» - به همراه محمدحسین معارف - را درکارنامه‌ دارد.

بازیگران این نمایش مارال کشاورز و سما موسوی هستند.این نمایش به دو زبان فارسى و آلمانى اجرا می‌شود.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به: مترجم: نغمه حسینی، طراح لباس: نسرین خرمی، دستیار طراح لباس: طهورا کریمی، طراح پوستر و بروشور: پرناز کریمی، طراح ویدئو پروجکشن: نیما دهقانی، دستیاران: دانا عصاره و سارا عبادی، سپهر امینی، عکاس و ساخت تیزر: هما ایرانی، طراح گریم: لیدا ایرانی، دستیار کارگردان: حمید وحیدی، منشی صحنه: سلاله رستمی، طراح نور: حسن محمدی فرانی,، هماهنگی بالا نویس: سپهر شریف زاده و مشاور امور رسانه: بابک احمدی اشاره کرد.

موسوی پیش از این نمایش‌های «یرما»، «سفر زمستانی و یک داستان بی‌ربط» و «آدم‌هایی که نمی‌بینم» را روی صحنه برده است.

۳ روز پیش، جمعه
میترا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اسماعیل خلج پس از سال‌ها دوری از دنیای تئاتر قرار است نمایش
» اسماعیل خلج پس از سال‌ها دوری از دنیای تئاتر قرار است نمایش "جمعه‌کشی" را که در سال ۱۳۵۲ نوشته و ساخته شده است روی صحنه ببرد.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری تئاتر: اسماعیل خلج از نویسندگان تأثیرگذار تئاتر است که سال‌های متمادی از دنیای تولید تئاتر فاصله داشته است؛ این هنرمند در سال‌های اخیر بیشتر توجه هنریش را معطوف به شعر و نقاشی کرده است و چندی پیش در خانه هنرمندان نمایشگاهی از نقاشی‌های او به همراه رزومه تئاتریش برپا شد.

این پیشکسوت این روزها در حال تمرین نمایش «جمعه‌کشی» است که پیشتر در سال ۱۳۵۲ نوشته و ساخته شده و نسخه اولیه این نمایش با حضور اسماعیل خلج، هوشنگ توزیع، رضا رویگری، اکبر رحمتی، مرتضی اردستانی، علی جاویدان و محمد نوازی نوشته شده است.

جمعه‌کشی داستان ملال یک روز جمعه است در قهوه‌خانه‌ای در جنوب تهران؛ این نمایش سال ۱۳۹۳ توسط کامبیز بنان در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفته بود.
در سال ۱۳۹۶ نیز آثار اسماعیل خلج تحت عنوان «سنگلج با خلج» با مدیریت خود او در تماشاخانه سنگلج نمایشنامه‌خوانی شده بود.

هنوز نام بازیگران نمایش «جمعه‌کشی» اعلام نشده است.

 

 

 شناسه خبر : 59440 | تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸ | ارسال توسط : پایگاه خبری تاتر

۴ روز پیش، پنجشنبه
امیر مسعود و میترا این را خواندند
صبا صالحیان و امیرحسین آقایی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید