تیوال | اخبار
T1 : 01:54:23
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» اختتامیه‌ی اولین « جشنواره داستان کوتاه بهاران» برگزار می شود
... دیدن متن »

طی مراسمی در خوانش خانه غلامحسین ساعدی موسسه بهاران، ده نفر برگزیده‌ی جایزه جشنواره داستان کوتاه بهاران با حضور هیات داوران و مهمانان ویژه اعلام خواهند شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه بهاران، در این مراسم هیات داوران شامل سیامک گلشیری، مهدی یزدانی‌خرم و مرتضی برزگر، ۱۰ داستان برگزیده‌ی اولین دوره‌ی این جایزه را اعلام خواهند کرد. به ۱۰ داستان نخست، لوح تقدیر و به سه داستان برگزیده‌ی اول، علاوه بر تندیس و لوح تقدیر، جوایز ارزنده‌ای تعلق خواهد گرفت.
مراسم اختتامیه جایزه داستان بهاران با حضور هیات داوران، خبرنگاران، برگزیدگان داستان و علاقه‌مندان بهاران  روز پنجشنبه پنجم بهمن ماه از ساعت ۵ الی ۷ عصر در محل بهاران به نشانی تهران، میدان فاطمی، خیابان جویبار، خیابان نوربخش، پلاک ۲۱ برگزار می‌شود.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بازدید یک میلیون و ۷۵۰ هزار گردشگر خارجی از جاذبه‌های پاکستان در سال ۲۰۱۷
... دیدن متن »

 پس از اقدامات دولت و ارتش پاکستان برای تامین امنیت در این کشور، صنعت گردشگری پاکستان رشد چشمگیری داشت، به نحوی که سال ۲۰۱۷ میلادی یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر از سراسر جهان از جاذبه‌های این کشور بازدید کردند. بیشتر شهرهای پاکستان دارای آثار تاریخی زیبایی هستند که سبب جذب گردشگر می‌شوند.

اغلب این شهر‌ها قبل از بابلیان تشکیل شده و تاریخ موجودیت آن‌ها به دو هزار و ۵۰۰ سال پیش برمی گردد. تاریخ پاکستان به طور عمده به تاریخ هند و ایران وابسته است و در سنن و آداب و عادات، سابقه‌ای قبل از یونانیان دارد. از خرابه‌های تمدن باستانی گرفته تا بخش‌های تپه‌های هیمالیا، جهانگردانی را به خود جذب می‌کنند. گونه‌های مختلف گیاهی و نیز مناظر بی‌بدیل و آب و هوا در پاکستان به این کشور اجازه می‌دهد تا از گونه‌های مختلف حیوانات و پرندگان وحشی برخوردار باشد.

انواع حیوانات مانند تمساح، شاهین، قرقی، کفتار و بسیاری دیگر، در این کشور زیست می‌کنند. زیبایی‌های پاکستان در مناظر طبیعی و تاریخی، جاذبه اصلی رونق گردشگری در بخش داخلی و خارجی بوده است، ولی به دلیل بروز نارآرامی‌ها و اقدامات تروریستی، توسعه و رونق این صنعت را تحت تاثیر قرار داده است.البته وقوع برخی حملات انتحاری و تروریستی در مناطق شمالی پاکستان مانع ورود گردشگران به این مناطق شده است.

منطقه پاکستان شمالی گیلگیت بالتیستان به عنوان پایتخت گردشگری پاکستان شمرده می‌شود که به بلند‌ترین قله‌های جهان نظیر K۲ به عنوان دومین قله مرتفع جهان نزدیک است. منطقه گردشگری گیلگیت بالتیستان به عنوان جاذبه برخوردار از چشم انداز، کوه‌ها، دریاچه‌ها، یخچال‌ها و دره‌ها است.

آمار منتشر شده از سوی موسسه توسعه گردشگری پاکستان (PTDC) نشان می‌دهد که تعداد بازدیدکنندگان خارجی از این کشور در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی سه برابر شده است.بر اساس آمار و گزارش‌های این موسسه، میزان افزایش بازدید گردشگران داخلی نیز رضایتبخش بوده و آمار‌ها نشان می‌دهد که این رقم از ۳۰ درصد در ۴ سال اخیر به ۳۸ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. مجموع سهم صنعت گردشگری در اقتصاد پاکستان طی سال‌های اخیر به ۱۹. ۴ میلیارد دلار رسیده و انتظار می‌رود این میزان طی ۱۰ سال آینده به ۳۶. ۱ میلیارد دلار افزایش یابد. رشد گسترده صنعت گردشگری در پاکستان برای دولت این کشور که با چالش‌های زیادی دست و پا می‌زند، مزیت‌های زیادی داشته است.

دولت این کشور که برای رفع معضل بیکاری و نبود شغل برای جوانان با مشکلات زیادی مواجه است، روند رو به گسترش حضور بازدیدگنندگان خارجی از این کشور باعث شده تا ده‌ها هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شود. افزایش حضور گردشگران خارجی در پاکستان باعث رشد صنعت هتل داری و کاهش فقر در مناطق روستایی و دور افتاده که دارای طبیعت بکر و دست نخورده می‌باشد نیز شده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی مجمع اقتصاد جهانی، شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر به پاکستان در میان ۱۳۶ کشور جهان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۲۴ رسیده است. به تازگی جایگاه پاکستان در این شاخص در میان ۱۴۱ کشور در رتبه ۱۲۵ قرار داشت. همچنین بر اساس آمار‌ها، سهم مستقیم گردشگری و سفر در تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۶، این کشور را از بین ۱۸۵ کشور جهان در رتبه ۴۷ قرار داده است.

  از سوی دیگر اداره هوانوردی پاکستان اعلام کرد که توریست‌های ۲۴ کشور دنیا می‌توانند از این به بعد به صورت گروهی پس ار رسیدن به فرودگاه‌های بین المللی پاکستان با استفاده از شرکتهای سیاحتی در پاکستان ویزای گردشگری دریافت کنند. چین، استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، امریکا، بریتانیا، فنلاند و دانمارک از جمله این کشور‌ها هستند. این اقدام چند روز پس از اعلام شرکت توسعه گردشگری پاکستان مبنی بر بازنگری در سیاست‌های ارائه ویزا برای جذب گردشگران خارجی صورت می‌گیرد.

چودری عبدالغور مدیر کل شرکت توسعه توریسم پاکستان نیز به تازگی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت که دولت در سال ۲۰۱۸ سعی خواهد کرد گردشگران خارجی بیشتری را به کشور جذب کند. وی گفت: شرکتش در نظر دارد فعالیت‌های خود را در اسلام آباد پایتخت پاکستان، فیصل آباد شهر صنعتی این کشور و همچنین شهرهای لاهور و مولتان به عنوان شهرهای فرهنگی و تاریخی برای پذیرایی از گردشگری خارجی افزایش دهد. به تازگی یک شرکت توریستی در انگلیس به نام «سازمان بک پک بریتانا» پاکستان را در ردیف نخست کشورهای دارای جاذبه‌های توریستی جهان معرفی کرد.

«انجمن بک پاکر» انگلیسی پاکستان را به دلیل خصوصیات ممتاز از جمله می‌ه‌مان نوازی، وجود قله‌های سربه فلک کشیده و محیط طبیعی بکر در ردیف نخست مقاصد توریستی ماجراجویانه جهان قرار داده است. این انجمن با تشریح واقعیت‌های موجود در کشور پاکستان، علاقه مندان به سفر و گشت و گذار در جهان را برای سفر به پاکستان ترغیب کرد. اعضای این انجمن از جمله ساموئل جانسون و میشل ورال طی چهار سال گذشته به ۸۰ نقطه از جهان سفر کردند که ۲۰ نقطه از آن متعلق به پاکستان بوده است.

منبع: ایرنا

مریم زارعی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شعار قالیباف وارد سینما شد
... دیدن متن »

نه فقط به این دلیل که به مسئله ۹۶ درصد و ۴ درصدی قالیباف و شعارهای او در زمان انتخابات اشاره می‌کند، اهمیت آن از این روست که به فاصله کم، اتفاقات در فضای سیاسی کشور به یک فیلم سینمایی راه پیدا می‌کند.

پایگاه خبری گُلوَنی، رضا ساکی: فیلم «آینه بغل» ساخته منوچهر هادی یک فیلم کمدی است که از لحاظ ساختاری نقاط ضعف و نقاط قوتی دارد. نمی‌خواهم آینه بغل را از لحاظ فیلمنامه و یا نقاط قوت و ضعف و کمدی آن بررسی کنم. با کارگردانی اثر هم کاری ندارم  چون در تخصصم نیست. اما به گمان من یک اتفاق خوب در آینه بغل افتاده است که می‌خواهم به آن اشاره کنم.

در این فیلم با سکانس مواجه می‌شویم که جواد عزتی و نازنین بیاتی در نقش مرتضی و مهناز در دستشویی ۴۸ متری یک پنت‌هاوس در شمال تهران هستند و آنجا دارند با هم گفت‌وگو می‌کنند. دیالوگ‌هایی که در این سکانس ردوبدل می‌شود اهمیت خاصی دارد. نه فقط به این دلیل که به مسئله ۹۶ درصد و ۴ درصدی قالیباف و شعارهای او در زمان انتخابات اشاره می‌کند، اهمیت آن از این روست که به فاصله کم، اتفاقات در فضای سیاسی کشور به یک فیلم سینمایی راه پیدا می‌کند.

آینه بغل از این نظر کار مهمی انجام داده است. هر چه سینمای ما بتواند فاصله‌اش را با اتفاقات سیاسی و اجتماعی روزگار  کم کنند بهتر است و می توانند مخاطب بیشتری جذب کنند و بر روند رو به رشد جامعه اثر بگذارد. یعنی اتفاقات و حوادث سیاسی را نقد کنند و باعث آگاهی مردم و مسئولان شود.

شاید به روش دیالوگ‌نویسی سکانس این نقد وارد باشد که خیلی رو و گل‌درشت در مورد شکاف طبقاتی جامعه صحبت می‌شود، اما همچنان نقطه قوت این سکانس اشاره به همان شعار قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری است. گاهی وقتا خیلی طول می کشد تا اتفاقات سیاسی اجتماعی وارد فیلم‌ها بشوند، موضوع فیلم  قرار بگیرند و یا حداقل در یکی دو دیالوگ آنها اشاره بشود اما آینه بغل این راه را کوتاه کرده است.

البته گاهی هم مانند فیلم «عصبانی نیستم» خیلی زود و به موقع یک حادثه اجتماعی و سیاسی مضوع یک فیلم سیاسی سینمایی می‌شود اما  به هزار و یک دلیل به چاه توقیف ابدی می‌افتد.روزی که ما بتوانیم با سینما و سینماگران با سعه صدر برخورد کنیم  کشور می‌توانند در عرصه‌های مختلف فرهنگی هنری سیاسی و اجتماعی جهش داشته باشد و خود را در جهان آینده و پیشرو صاحب حرف ببیند.

پایان پیام

علی جباری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش در نیومده
» «درنیومده» در راه تالار مولوی/ شروع اجرا از ۱۳ بهمن ماه
... دیدن متن »

نمایش «درنیومده» به کارگردانی سعید زارعی از تاریخ ۱۳ بهمن سال جاری در تالار مولوی روی صحنه خواهد رفت.
به گزارش مشاور رسانه ای این پروژه، «درنیومده» عنوان نمایش تازه‌ای به نویسندگی و کارگردانی سعید زارعی است که بعد از دو سال تمرین مداوم از تاریخ ۱۳ بهمن در تالار مولوی اجرا خواهد شد.
سعید زارعی بازیگر و کارگردان جوان تئاتر که این روزها نمایش «شرقی غمگین» را در پردیس تئاتر شهرزاد در حال اجرا دارد، نمایش تازه‌اش با عنوان «درنیومده» به زودی روی صحنه خواهد رفت.
 طبق برنامه ریزی های انجام شده، تمرین های این گروهی نمایشی نزدیک به دوسال است که آغاز شده اما به دلایل مختلف اجرای آن به تاخیر افتاده بود و قرار است که به زودی و در تاریخ مذکور اجرای آن آغاز شود.
پیش‌فروش بلیت‌های این نمایش از سه‌شنبه ۰۳ بهمن ساعت ۱۲:۰۰ آغاز خواهد شد و هرروز ساعت ۱۸:۴۵ در تالار مولوی روی صحنه می‌رود.
بازیگرانی که در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند از چهره های جوان در حوزه تئاتر محسوب می‌شوند. 
امین اسفندیار، آوا تدین، جواد قاسملو، اسماعیل گرجى و میثم نوروزى بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.
نویسنده و کارگردان: سعید زارعى، تهیه کننده: آرش شجاعى، موسیقى: آلین جوهرچى، گرافیست: رضا چاووشى، ساخت تیزر: على زندیه، نگار نیکخواه آزاد، گلدیس نمازیان، عکاس ها: شاهین آزما، گلدیس نمازیان، آرمین مقدم، طراح نور: مسعود رنجبر، طراح صدا: کیارش خدا شناس، مشاور رسانه اى و  مدیر روابط عمومى: سام بهشتى، مدیر تبلیغات مجازى: امیر قالیچى، مدیر اجرا: مهشید قیصرى، مدیر صحنه: مهسا پورحسن، مدیر تبلیغات: وحید خداداى.


مریم زارعی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پس از امیرفضلی، اوتادی و زارع سیما تیرانداز به «کاتیوشا» پیوست
... دیدن متن »

 

سیما تیرانداز برای حضور در فیلم سینمایی «کاتیوشا» به کارگردانی علی عطشانی به جمع بازیگران این فیلم پیوست.
به گزارش مشاور رسانه‌ای بیتا فیلم، «کاتیوشا» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی عطشانی فیلمی در ژانر کمدی است که فیلمنامه آن مدتی پیش توسط مهدی علی میرزایی بر اساس طرحی از خشایار الوند نوشته شده است.
علاوه بر سیما تیرانداز تاکنون حضور هنرمندانی همچون ارژنگ امیرفضلی، لیلا اوتادی و قاسم زارع در این فیلم قطعی شده و به زودی بازیگران دیگری نیز به این جمع اضافه و معرفی خواهند شد.
در خلاصه قصه کمدی «کاتیوشا» آمده است: «من اگه بخوام توی زندگیم موفق باشم حتما نباید اونجوری به زندگی نگاه کنم که تو نگاه می‌کنی.»
بخشی از عوامل این فیلم که حضورشان تاکنون قطعی شده عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان: علی عطشانی، نویسنده: مهدی علی میرزایی، دستیار اول کارگردان: سیامک مردانه، مدیر فیلمبرداری: محمود عطشانی، مدیر تولید: علیرضا یگانگی، برنامه‌ریز: عاطفه باقری، طراح صحنه و لباس: آبتین برقی، مدیر صدابرداری: محمد شاهوردی، طراح چهره‌پردازی: امید گل‌زاده، چهره‌پرداز: فرزانه زردشت، مدیر تدارکات: سعید دلاوری، موسیقی متن: مهدی کلانتری، عکاس: پیمان گرزم، گروه کارگردانی: محمد تیموری، سید امین شجاعی، مجری طرح: بیتا فیلم تهران، پوریا ناصربخت ، مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه‌ای بیتا فیلم: مریم قربانی‌نیا.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آیین رونمایی کتاب های "هامون" و "آژانس شیشه ای" در خانه سینما
... دیدن متن »

کتاب های "هامون" و "آژانس شیشه ای" از مجموعه ی "نقد سینمای ایران" نوشته سعید عقیقی با حضور خسرو دهقان، مهران کاشانی و امیرحسین سیادت ساعت 17 سه شنبه سوم بهمن ماه در تالار زنده یاد سیف الله داد خانه سینما رونمایی خواهد شد. شرکت علاقمندان در این برنامه که با حضور عوامل فیلم های برگزار می شود، آزاد است.

 

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» 《 با معرفی سروش حضرتی نیکو به عنوان دبیر، دوازدهمین جشنواره ی فیلم کوتاه سایه کلید خورد..》
... دیدن متن »

 محمد نبی خسروی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه سوره، در حکمی سروش حضرتی نیکو را به عنوان دبیر دوازدهمین جشنواره‌ی ملی دانشجویی فیلم کوتاه سایه منصوب کرد.  متن کامل این حکم به شرح ذیل است:  
《جناب آقای سروش حضرتی نیکو  
با سلام؛  
احتراماً نظر به فعالیت و تحصیل شما در رشته‌ی سینما، عضویت در انجمن علمی سینما و نیز معرفی شورای تخصصی گروه به موجب این ابلاغ، به عنوان دبیر دوازدهمین جشنواره‌ی فیلم کوتاه سایه (نخستین دوره‌ی ملی) در سال ۹۷ منصوب می‌شوید.   
امید است با بهره‌گیری از تمام توان مشاوره‌ای گروه و نیز تعامل و همکاری همه جانبه‌ی دانشجویان سینمای دانشگاه، جشنواره‌ای پویا و موفق را در پیش داشته باشیم.  
موفقیت و سربلندی شما و همه‌ی دانشجویان را از درگاه ایزدمنان آرزومندم.  
محمد نبی خسروی  
معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه سوره》
سروش حضرتی که از فیلمبرداران شناخته شده‌ عرصه‌ی فیلم کوتاه و مستند است‌، دارای مدرک کارشناسی عمران و دانشجوی رشته‌ی سینما در دانشگاه سوره است. او همچنین دانش آموخته‌ی رشته ی فیلمبرداری در موسسه ی فرهنگی و هنری کارنامه زیر نظر استاد هومن بهمنش است.در کارنامه‌ی کاری او مدیریت فیلم‌برداری و تصویربرداری بیش از ۲۰ فیلم کوتاه و مستند، مدیریت دو دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم کوتاه بهمن در دو سال پیاپی ۹۲ و ۹۳ و مشارکت در ستاد اجرایی چندین جشنواره‌ی فیلم کوتاه دیگر به چشم می‌خورد.  
گفتنی‌ست؛ دوازدهمین جشنواره‌ی ملی دانشجویی فیلم کوتاه سایه اردیبهشت ماه ۹۷ در تهران برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فرشاد مومنی از چشم انداز اقتصاد ایران می‌گوید
... دیدن متن »

فرشاد مومنی و فاطمه صادقی از روز سه شنبه ۳ بهمن ساعت ۱۷:۳۰ دو درسگفتار در موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی پرسش برگزار می‌کنند.
فرشاد مومنی درسگفتار "چشم انداز اقتصاد ایران" و فاطمه صادقی درسگفتار "حاکمیت و قدرت موسس"  را در طی چهار جلسه و در طول یک ماه در این موسسه تدریس خواهند کرد. مومنی در درسگفتار چشم انداز اقتصاد ایران در پی ارائه پیش‌بینی‌ای از روند حرکت اقتصاد ایران در سال‌های پیش رو خواهد بود. صادقی نیز با بررسی روندهای شکل‌گیری قدرت و حاکمیت در طول تاریخ فلسفه سیاسی بنیان‌های شکل‌گیری حکومت‌مندی در اسلام، مسیحیت و یهودیت را بررسی می‌کند.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتارها می‌توانند با شماره های روابط عمومی موسسه پرسش ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت موسسه پرسش مراجعه کنند. موسسه پرسش در خیابان قائم مقام فراهانی، پایین‌تر از خیابان استاد مطهری، کوچه شبنم، پلاک ۳ واقع شده است.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش بیست متری (جوادیه)
یادداشت جواد طوسی برای نمایش «بیست متری»
» قافیه‌باختگان ته خط
... دیدن متن »

همانقدر که «سینمای اجتماعی» نزد مخاطبین ما هواخواهان زیاد دارد در حیطه تئاتر نیز لحن و نگاه اجتماعی می‌تواند مخاطبین خودش را داشته باشد. در کنار گستردگی نگاه انتزاعی و تجربه‌های فرمالیستی و استفاده از متون خارجی در اجراهای تئاتری این سال‌ها،‌ خلاء «تئاتر اجتماعی» که به دور از کلیشه‌ها می‌خواهد به جامعه ملتهب این دوران و طبقه‌بندی ناهمگون آن نزدیک شود را کاملا احساس می‌کنیم. قاعدتا این نوع نگرش،‌ اقتضائات فرهنگی و جامعه‌شناختی زمانه خودش را دارد. مثلا قبل از انقلاب نمونه‌های متفاوت متن‌های اجتماعی تئاتری را در نمایشنامه‌های اکبر رادی، غلامحسین ساعدی، اسماعیل خلج، محسن یلفانی، بهرام بیضایی، محمود استادمحمد و بهزاد فراهانی شاهد بودیم. اما در این دوران آثار اجتماعی نمایشی حضور پراکنده‌ای داشته‌اند و به ندرت خالقش توانسته سبک و دیدگاه مستقلی از خود ارائه دهد.
نمایش «بیست متری» به کارگردانی رضا بهرامی، با چهار کاراکتر که تک‌گویی طولانی و مستقل خودشان را دارند به تبارشناسی تاریخی یکی از مناطق قدیمی جنوب غرب تهران (بیست متری جوادیه) می‌پردازد. قبلا همین نمایشنامه نوشته کهبد تاراج با نام «جوادیه» روی صحنه رفته بود. شهرام تاکسی، مرجان سر به زیر، سیامک ۳۵ میلی‌متری و سیف‌الله مداح، چهار شخصیت این کار هستند که همگی در دهه ۶۰ آرزو به دل مرده‌اند و حالا در دوره‌‌ای دیگر سر از خاک بیرون آورده‌اند و شمایل تلخ و تراژیک خود را (با لحن و قالبی نوستالژیک) به نمایش می‌گذارند. آنچه در متن کهبد تاراج اهمیت پیدا می‌کند جنس خاصی از دیالوگ‌نویسی است که شامل ترکیبی از بغض و دلتنگی، فریاد و اعتراض، استیصال و اندوه بی‌پایان می‌شود. آنها هر کدام از زبان خود بخشی از فرهنگ و مناسبات این منطقه و طبقه‌بندی اجتماعی آدم‌هایش را با لحنی دوگانه و کنایه‌آمیز و آمیخته با طنز بیان می‌کنند و از حسرت‌ها، بیهودگی‌ها، به هرز رفتن‌ها، تعصبات کور، عاشقانه‌ها و مرگ «قهرمان» می‌گویند. همراهی و پیوند کلامی آنها در قسمت پایانی تصویری از ذهن پریشان و دنیای کابوس‌زده قافیه‌باختگان یک طبقه فرودست تنها و بی‌پشتوانه را به نمایش می‌گذارد که همچون ارواح سرگردان در گذر زمان پرسه می‌زنند. تقدیر محتوم آنها تداوم تصویر خاکستری و بی‌فضیلت‌شان است. آنها معصومان اول و آخر جامعه بی‌آرمان و از اصل دور افتاده و بی‌قهرمانی هستند که هم محکوم به فنا بودن‌شان را معترفند و هم از شرایط نابرابری که برای‌شان رقم زده شده برمی‌آشوبند. رضا بهرامی با هدایت حساب‌شده بازیگرانش در دکوری ساده در دل سیاهی و درک درست متن کهبد تاراج، ماهیت واقعی یک طبقه زخم خورده و پوست انداخته در کوچه و خیابان را آشکار و از آنها در پیشگاه تاریخ احقاق حق می‌کند. «بیست متری»، تصویری بی‌واسطه از تئاتر اجتماعی بومی و اقلیمی است که می‌خواهد با مخاطبش روراست باشد.

۲ روز پیش، یکشنبه
صدف اسمعیل پور این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش چشم‌ ها
» "چشم‌ها" برای نخستین بار برای ناشنوایان اجرای حرفه‌ای دارد/ افتتاح "چشم‌ها" با حضور پوران درخشنده
... دیدن متن »

نمایش "چشم‌ها" به کارگردانی بهار محمودزاده برای اولین بار در تئاتر ایران برای ناشنوایان اجرای حرفه‌ای خواهد داشت.
به گزارش روابط‌عمومی و سایت پردیس تئاتر شهرزاد، نمایش "چشم‌ها" به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی بهار محمودزاده برای اولین بار در تئاتر ایران با حمایت کمیسیون ملی یونسکو - ایران برای ناشنوایان اجرای حرفه‌ای خواهد داشت. 
این نمایش که موضوعی روانشناختی و قابل تاملی دارد و از ٢ بهمن ماه ساعت ۱۸ در سالن شماره سه پردیس تئاترشهرزاد با بازی شبنم قلی‌خانی، الهه شه پرست و مهدی ماهانی به روی صحنه می‌رود، توسط پوران درخشنده کارگردان سینما که نخستین فیلم سینمایی او بعد از انقلاب  به اسم "رابطه" به مشکلات ناشنوایان پرداخته بود، افتتاح خواهدشد.
در خلاصه داستان نمایش "چشم‌ها " آمده است: همه ما یه رازى داریم که حتی به خودمونم نمى‌گیمش... به من بگو کسى شبیه خاطره بد تو هست؟
اجراهای مخصوص برای ناشنوایان در این نمایش متعاقبا اعلام خواهد شد.

۲ روز پیش، یکشنبه
صدف اسمعیل پور این را خواند
زهره مقدم و مریم راد این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» راه‌اندازی نخستین خط هوایی گردشگری روسیه–ایران
... دیدن متن »

با سفر هیأتی از فعالان گردشگری روسیه به ایران، توافق‌ها برای برقراری نخستین خط هوایی گردشگری بین روسیه و ایران به مرحله اجرا نزدیک‌تر شد.

این خط هوایی در مسیری یک طرفه فقط گردشگران روس را به ایران خواهد آورد. پروژه چارتر گردشگری روسیه _ ایران از سوی یک شرکت خصوصی و همراهی یکی از ایرلاین های ایرانی اجرا می‌شود. طبق وعده مجری ایرانی این طرح، قرار است در هفته ۶۰۰ گردشگر روس با این پروازها که قیمت فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، به ایران سفر کنند.

این مسیر هوایی که فقط مخصوص گردشگران روس است بین «مسکو-کیش، اصفهان-مسکو»و «تاتارستان (کازان)-کیش، اصفهان-تاتارستان» برقرار خواهد شد. سال گذشته بیش از ١٢٠ هزار ایرانی به روسیه سفر کردند که در مقابل کمتر از نصف این جمعیت از روسیه به ایران آمدند.

ایران و روسیه همچنین قصد دارند امسال طرح لغو روادید گروهی را به اجرا بگذارند که پیش بینی می شود حجم سفر به دو کشور روند افزایشی به خود بگیرد، هر چند که پیش بینی شده جمعیت مسافران ایرانی به روسیه همچنان از طرف مقابل پیشی بگیرد.

منبع ایسنا

۲ روز پیش، یکشنبه
مریم زارعی ، الهه الف و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره سامانه کیف پول
کیف پول الکترونیک تیوال
» برندگان قرعه‌کشی هفته بیست و نهم کیف پول تیوال، معرفی شدند!
... دیدن متن »

سلام

همچنان قرعه کشی و جوایز پرداخت با کیف پول تیوال ادامه داره. طبق روال قبل این هفته هم به سه نفر هر یک ۲ بلیت یک نمایش تقدیم میشه.  برنده‌های این هفته سرکار خانم فرنوش میرلوحی، جناب یحیی ابوالقاسمی و جناب آقای احسان حکیم هاشمی هستن که هر کدوم برنده دو بلیت «در نیومده» در زمان دلخواه شدن که امیدواریم از دیدن این نمایش لذت ببرن.

حامی جوایز این هفته گروه محترم  نمایش  «در نیومده» ومجموعه تماشاخانه مولوی هستن که از همین تریبون ازشون سپاسگزاری می‌کنیم :)

 

با کیف پول تیوال هم راحت تر و هم سریعتر میتونید بلیت بخرید، حالا بماند که از تخفیف‌های خوبی هم بهره‌مند میشی. امیدواریم برنده بعدی شما باشید.

۲ روز پیش، یکشنبه
مریم زارعی این را خواند
امیرمسعود فدائی و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد فیلم
» یک نعمت برای سینمای ایران
... دیدن متن »

بعد از قطار شدن فیلم‌هایی با ایده‌ها و ساختار های تکراری این فیلم در سینمای ایران یک نعمت محسوب می‌شود.

پایگاه خبری گُلوَنی، هومن نشتائی: شاید در نگاه اول، فیلم مخاطب را پس بزند. زبان ترکی و فضای ساده تصور ما را ساده می‌کند و فکر می‌کنیم که با فیلمی ساده روبرو هستیم و قرار است دوربین روی دست تا آخر فیلم روی اعصابمان باشد. اما این گونه نیست. اول از همه ایده‌ای خلاقانه در ساخت جذابیت فیلم را بالا می‌برد. ایده‌ای که شاید بسیار ساده باشد و ما مشابه آن را در بسیاری موقعیت‌ها شنیده باشیم اما استفاده درست از یک ایده آن را خلاقانه می‌کند.

ائو ساخته اصغر یوسفی‌نژاد با روایت منسجم و کاملش تمام مدت مخاطب را روی صندلی میخکوب می‌کند و نمی‌گذارد ذهن مخاطب جایی غیر از فیلم برود. کارگردان از بازیگران چهره استفاده نکرده است و به جای فکر به میزان فروش فیلم به تاثیرگذار بودن آن فکر کرده است. بازیگران با چهره‌های مناسبشان کاملا با نقش خود هماهنگی دارند. با عواملی شناخته شده طرف نیستیم اما گروهی کاملا حرفه‌ای را روی پرده می‌بینیم. گروهی که دنبال شعار نیستند و با تحمیل نکردن دیدگاه‌شان برای مخاطب قصه‌گویی کرده‌اند.

در فیلم چیزی اغراق شده و یا کنترل نشده وجود ندارد. همه چیز به جا و درست استفاده شده است. تعلیق‌ها کاملا به جا و مناسب با موقعیت است. گره‌افکنی و سوال‌هایی که در ذهن مخاطب ایجاد می‌شود، منطقی است و ذهن بیننده به چیزی حاشیه‌ای پرت نمی‌شود. فیلمساز توانسته با روایتی منسجم قصه خود را به دل مخاطب بنشاند. به دل مخاطبی که با او آشنا نیست و نسبت به فیلم گارد دارد. فیلم به نکات اضافی و بی‌معنی نمی‌پردازد تا فیلم پر از نکات زائد نباشد.

ائو فقط به دیالوگ بسنده نکرده است و چیزی که در تاثیرگذاری به فیلم کمک کرده است بازیگران هستند که با درک موقعیت توانسته‌اند به هدف نهایی برسند. یکی دیگر از نکات مهم فیلم، فیلمبرداری آن است. دوربینی که آرام ندارد و برای ضبط رویداد‌ها بالا و پایین می‌رود تا بتواند موقعیت را به بهترین شکل ممکن تصویر کند. دوربین روی دست شاید در ابتدا دل را بزند ولی با کمی جلو رفتن در می‌یابیم که کارگردان در استفاده دوربین روی دست هوشمندانه عمل کرده است. لرزش‌های دوربین به شکلی نیست که ذهن مخاطب را مشوش کند و این کار برای ایجاد تنش بیشتر به دل مینشیند.

فیلم بر خلاف بستر تجربی‌ای که دارد می‌تواند برای همه مخاطبان سینما جذاب باشد. اما سینمای هنر و تجربه برای اکران آن انتخاب بهتری بود زیرا فیلم در نگاه اول مخاطب را پس می‌زند و مخاطب انتخاب‌های چشم‌گیرتری روی گیشه خواهد داشت. قطعا یکی از موفقیت‌های جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر این فیلم بود که متاسفانه در جشنواره فجر مورد حمایت قرار نگرفت ولی توانست با کسب جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی فجر حق خود را بگیرد.

فیلم ائو یکی از بهترین‌های امسال سینمای ایران بود که مورد توجه منتقدان نیز قرار گرفت و من اولین فیلمی که در جشنواره سی‌وپنجم دیدم، همین فیلم بود که انتظار من را از جشنواره به شدت بالا برد. اما متاسفانه این انتظار برآروده نشد.

فیلم ائو (خانه) شاید در نگاه اول جذاب نباشد اما اگر به تماشای این فیلم بنشینیم قطعا پشیمان نخواهیم شد. بعد از قطار شدن فیلم‌هایی با ایده‌ها و ساختار های تکراری این فیلم در سینمای ایران یک نعمت محسوب می‌شود.

پایان پیام

۲ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی و امیر این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» به درک سفر کنید
... دیدن متن »

سواحل روستای‌ درک، در بخش زرآبادِ شهرستان‌کنارک، جای دیدنی با مردمانی خون‌گرم و مهمان‌نواز که پذیرایِ بسیاری از ایرانیان بوده‌اند و برای خیلی‌ها سواحلِ به‌درک را به‌مکانی خاطره‌ساز و مملو از یادگاری‌های شیرین و زیبا تبدیل نموده‌اند.

پایگاه خبری گُلوَنی، محمدسعید اکبری: وقتی صحبت از مسافرت در ایام تعطیلات می‌شود، اکثراً بی‌مقدمه می‌گوییم چه جایی بهتر از شمالِ کشور، اما ایران که فقط گلستان و مازندران و گیلان نیست ‌مناطقی به‌غیر از نواحی دریای‌خزر هم می‌تواند مقصدِ مناسبی برای گردش و تفریحِ ما باشد خصوصاً وقتی تا این اَوان گذری بر‌آن مناطق نکرده باشیم و از نزدیک با حال و هوای آن شهر و دیار آشنا نشده باشیم.

حتماً یکی از مَناط‌های مهم سفر، شرایط آب‌و‌هوایی حاکم بر آن منطقه است و اکنون که ما در فصلِ زمستان به‌سر می‌بریم، سفر به‌مناطقِ جنوبی می‌تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد و مقصدی لذت‌بخش برای تفرُج ما به‌شمار آید.

سیستان‌و‌بلوچستان که دومین استانِ پهناورِ ایران به شمار می‌آید داری جذابه‌های گردشگری متنوعی است که تا این هنگام به علتِ ضعف‌های مدیریتی و اطلاع رسانی‌های نامناسب کمی غریب و مهجورِ از نظرها مانده است از قلعهٔ‌ زاهدان و کوه‌خواجه و قلعهٔ‌ ناصری و قلعهٔ‌ ایرندگان که گذر کنیم به جای در جنوبِ استانِ سیستان‌و‌بلوچستان که برای بسیاری از ما ایرانیان مجهول الهویه است،

می‌رسیم به یکی از بی‌نظیرترین سواحلِ جهان، جای که شن‌ها و ماسه‌ها ریگ‌هایِ روان به استقبالِ آبِ فیروزه‌ای رنگِ دریای عمان یا مُکران می روند و خالق مناظری می‌شوند که گردشگرانِ خارجی برای دیدنش ساعت‌ها و دقیقه‌ها را پشتِ سر می‌گذارند تا به این طبیعتِ بکر و ناب دست یابند.

سواحل روستای‌دَرَک، در بخش زرآبادِ شهرستان‌کنارک، جای دیدنی با مردمانی خون‌گرم و مهمان‌نواز که پذیرایِ بسیاری از ایرانیان بوده‌اند و برای خیلی‌ها سواحلِ به‌درک را به‌مکانی خاطره‌ساز و مملو از یادگاری‌های شیرین و زیبا تبدیل نموده‌اند.

سواحل درک معنی به‌درک را به کلی در اذهان تغییر داده است و برای خیلی‌ها به‌درک رفتن، تداعیِ نهایتِ التذاذ در بهشتی واقع در جنوبِ شرقیِ ایران است. از این بهشت‌های گمشده در این اقلیمِ کُهن فراوان داریم که با اهتمام مسئولین و اطلاع رسانی‌های دقیق از رسانه‌ها، می‌تواند به‌بسترِ مناسبی برای جذبِ‌گردشگر تبدیل گردد و اشتغال‌زایی قابل توجهی را برای بومی‌های منطقه به‌همراه داشته باشد. به‌امید روزی که ایران با این میراثِ دیرینه به مهدِ کردشگری منطقه شهره شود.

پایان پیام

۲ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی و هیچکس این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طنز
» شعر نیما دیگر بوی نویی نمی‌دهد، بوی قلیان می‌دهد
... دیدن متن »

پایگاه خبری گُلوَنی، محسن فراهانی: بعد از انتشار خبر تبدیل خانه‌ی نیما یوشیج به سفره‌خانه، دوست‌داران ادبیات و میراث‌فرهنگی کشور شروع به انتقاد کردند و خواستار جلوگیری از فروش خانه‌ی نیما شدند. آن‌ها بر این باورند که خانه‌ی نیما باید ثبت ملی شود و پذیرای علاقه‌مندان به شعر و ادب پارسی باشد و مردم ایران زمین با چرخی در این خانه، بیش از پیش غرق در ادبیات ناب فارسی شوند.

اما سوال این‌جاست که اگر این خانه ثبت ملی شود، ناموساً کسی به این خانه می‌آید؟ اصلاً ما چیزی به اسم توریست ادبی در کشورمان داریم؟ ناموساً داریم؟ اگر سهراب سپهری خودش نمی‌گفت که اهل کاشانم، حالا کسی می‌دانست سهراب کجایی بود؟ ناموساً می‌دانست؟ تمام شعرهای نیما به رایگان در اینترنت هست. آیا کسی به گوگل می‌رود که شعرهایش را بخواند؟ ناموساً می‌رود؟ حالا انتظار دارید به خانه‌اش بروند؟

اما بهترین روش برای کشاندن مردم به خانه‌ی نیما و آشنا کردن آن‌ها با شعر نیمایی همین است که خانه‌اش را سفره‌خانه کنند و روی درب ورودی هم بزنند: دو سیب پرتقال به همراه وای‌فای رایگان.

به همان بوی نویی شعر نیما قسم، به نحوی این خانه پر از آدم شود که آرامگاه حافظ و سعدی و فردوسی را هم بردارند سفره‌خانه کنند. البته آرامگاه باباطاهر جان می‌دهد برای تاسیس سونا و جکوزی. همه عریان به سان خود استاد.

شما فکر کن روی صندلی سفره‌خانه نشسته‌ای و دوسیب پرتقال یک‌سو، املت رُبی در سوی دیگر، همان‌طور که دود حلقه‌ای را از دهانت خارج می‌کنی و با چشمت صنایع دهنی‌ات را دنبال می‌کنی، حلقه‌ات در جلوی تابلویی محو می‌شود. با کنجکاوی شلنگ را به رفیقت می‌دهی و از او می‌پرسی این تابلوی شعر چیست؟ او هم بعد از کام عمیقی از دوسیب پرتقال می‌گوید شعر نیماست و شلنگ را به تو می‌دهد. تو هم قل‌قلی می‌کنی و می‌پرسی اینجا چه می‌کند و شلنگ را به رفیقت می‌دهی. او نیز سر شلنگ را با زیر بغلش استریلیزاسیون می‌کند و می‌گوید مگر نمی‌دانی اینجا خانه‌ی نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو است و شلنگ را به تو می‌دهد. تو هم دود را از دماغت خارج می‌کنی و می‌گویی شعر نو دیگر چیست و شلنگ را به رفیقت می‌دهی. او نیز برای اینکه پیش تو کم نیاورد تمام نبوغ و استعدادش را خرج می‌کند و دود را از منافذ دیگر خارج می‌کند و می‌گوید شعر نو در وزن عروضی و قالب از شعر کهن سنتی پیروی نمی‌کند و شلنگ را به تو می‌دهد. تو نیز مات و مبهوت به در و دیوار خانه نگاه می‌کنی و به این می‌اندیشی که این‌بار چگونه دود را خارج کنی و پیش رفیقت کم نیاوری.

خب این‌طور بهتر نیست؟ مردم ما این‌طور بیشتر با نیما آشنا نمی‌شوند؟ ناموساً نمی‌شوند؟ تازه بعد از این گفت‌وگو همه در سفره‌خانه بلند می‌شوند و فرت‌فرت عکس می‌گیرند. شاید خیال کنید تحت تاثیر ژرفای عاشقانه‌ی شعر و ادب فارسی قرار گرفته‌اند و می‌خواهند عکس‌های آن خانه را در اینستاگرام منتشر کنند و به این فرهنگ غنی بنازند؛ اما نخیر. اشتباه کردید. مردم بلند می‌شوند و از یک بازیکن تیم ملی فوتبال که وارد سفره‌خانه شده و دوسیب پرتقال سفارش داده و دود حلقه‌ای بیرون می‌دهد، فرت‌فرت عکس می‌گیرند. ناموساً نمی‌گیرند؟

پایان پیام

۲ روز پیش، یکشنبه
نیما نیک و بیژن وکیلی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش زندانى خیابان دوم
» رویا میر علمى در "زندانى خیابان دوم"
... دیدن متن »

رویا میر علمى بازیگر با سابقه تئاتر با نمایش "زندانى خیابان دوم" به تماشاخانه ایرانشهر مى‌آید.
به گزارش روابط عمومى نمایش، وى که سالها در عرصه تئاتر نقش آفرینى‌هاى درخشانى داشته و بارها کاندید و برنده جوایز بازیگرى شده است و در سالهاى اخیر حضور متفاوتى در تلویزیون نیز داشته است در این نمایش ایفاى نقش خواهد کرد.

این نمایش به نویسندگی: نیل سایمون و کارگردانی: مه لقا باقرى، با بازی: مه لقا باقرى، عباس جمشیدى، جواد عزتى، امیر کاظمى، رویا میر علمى و مدیریت تولید و مجرى طرح: محمد قدس، از جمعه ۱۳ بهمن، ساعت ٢٠:٣٠ ، در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه خواهد رفت.
پیش فروش بلیت روزهای تازه این نمایش از ساعت ١٢ ظهر روز یکشنبه  ١ بهمن آغاز خواهد شد.

۲ روز پیش، یکشنبه
فرزاد این را خواند
امیرمسعود فدائی و بهنام قنبری این را دوست دارند
بانو رویا میر علمی با کوله باری از تجربه در صحنه نمایش کشور
روز عقیم 1396
اتاق 1396
سعدی تابستان سی و دو 1395
همسایه ی آقا 1395
راپورت های شبانه دکتر مصدق 1395
ناسور 1395
و کلی اثار دیگر در تمامی سالها
با ارزوی درخشش
۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» بازگشت یانگوم به ایران با سریال «سایمدانگ»
... دیدن متن »

 

سریال «سایمدانگ» با بازی بازیگر نقش «یانگوم» و با دوبله مینو غزنوی و منوچهر والی زاده از 5 بهمن ماه پخش خواهد شد. 
به گزارش روابط عمومی تلویزیون تعاملی تیوا، پخش سریال تلویزیونی «سایمدانگ» با بازی «لی یونگ ئه» که پیش از این با بازی در نقش یانگوم در سریال «جواهری در قصر» در ایران به محبوبیت رسیده بود؛ از پنجشنبه 5 بهمن ماه توسط تلویزیون تعاملی تیوا آغاز می شود. 
همزمان با پخش جهانی در شبکه نت فیلیکس، هر هفته دو قسمت از این سریال سی قسمتی با دوبله فارسی در وب سایت و اپلیکیشن تلویزیون تعاملی تیوا در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت و تا اردیبهشت ماه 97 ادامه خواهد داشت.  
از نکات جالب توجه در دوبله این سریال می توان به حضور مینو غزنوی که پیش از این در سریال جواهری در قصر نیز صداپیشگی نقش «یانگوم» را برعهده داشت، در این سریال اشاره کرد. مینو غزنوی در این سریال صدا پیشه نقش اصلی با بازی لی یونگ ئه است، منوچهر والی زاده گوینده بازیگر نقش اصلی مرد و زهره شکوفنده به عنوان مدیر دوبلاژ حضور دارند.
این سریال که محصول سال ۲۰۱۷ کره جنوبی است، بازگشت بازیگر مشهور کره ای پس از 14 سال به دنیای بازیگری بوده و با استقبال بسیار خوب در کشورهای شرق آسیا مواجه شده است. 
داستان این سریال که پیش از این از شبکه اس بی اس کره جنوبی پخش شده، روایت زندگی پرافتخار و عاشقانه «سایمدانگ» یکی از شخصیت های معروف تاریخی کره است که در دو دوره زمانی مختلف روایت می‌شود. 
«لی یونگ ئه» که پیش از این با بازی در سریال «جواهری در قصر» با ایفای نقش «یانگوم» در کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا و خاورمیانه شهرت بسیاری کسب کرده و سال هاست فعالیت های خیرخواهانه در کشورهای مختلف انجام داده است، در پی حادثه زلزله کرمانشاه، مبلغ قابل توجهی را برای حمایت از زلزله زدگان ایرانی اختصاص داد. 
گفتنی است، تلویزیون تعاملی تیوا یکی از IPTV های فعال کشور است که پس از دریافت مجوز از سازمان صدا و سیما در سال 95، تولید و انتشار محتوای تصویری در فضای اینترنت را در دستور کار قرار داده است. 
این سرویس از طریق وب سایت، اپلیکیشن (اندروید و آی او اس) و به زودی از طریق دستگاه گیرنده خانگی تیوا (تیباکس) قابل دریافت است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه مراسم رونمایی از منشور مستند انقلاب اسلامی توسط حوزه هنری عنوان شد:
» مرتضی شعبانی:سینمای مستند از نظر سرمایه های انسانی دست پُری دارد/ اضافه شدن افراد مستعد به مجموعه فیلمسازان سینمای مستند انقلاب
... دیدن متن »

اشاره: مرتضی شعبانی از سال 65 با دستیاری فیلمبردار در گروه روایت فتح مشغول به کار شد. از جمله آثاری که او در یکی دو سال اخیر کارگردانی یا تهیه‌ کنندگی کرده است می ‌توان به مستند‌های «ابوزینب»، «مدافعان نبل و الزهرا»، «خط تماس» و... اشاره کرد. در ادامه گفتگوی ما با این مستند ساز را می خوانید. 
آقای شعبانی به عنوان یک فیلمساز، وضعیت فعلی مستند انقلاب را چطور ارزیابی می کنید؟
خوشبختانه در سال های اخیر مستندسازان آموزش های خوبی دیده اند و سینمای مستند پیشرفت داشته است. همچنین سینمای مستند از نظر سرمایه های انسانی دست پُری دارد و افراد خوش ذوق و مستعدی در این سال ها به مجموعه فیلمسازان سینمای مستند انقلاب اضافه شده اند.  درواقع ما از نظر نیروی انسانی و تا حدی از نظر کلیت سینمای مستند پیشرفت داشته ایم.
فیلمسازان جوان معتقدند هرچند در سال های اخیر نیروی انسانی خوبی به این گونه سینمایی اضافه شده اما مدیران به حد کافی از این مجموعه حمایت نمی کنند. نظر شما چیست؟
من هم با این گفته موافقم. متاسفانه هیچوقت به شکل جدی از سینمای مستند حمایت نمی شود. درواقع مسئولین و متولیان فرهنگ به مستند خیلی اهمیت نمی دهند و مستند سازی بعضا در سطح مستند سازی تلویزیونی باقی میماند. به این معنا که بین مستند سازی به شکل بسیار جدی و حرفه ای اش با مستند سازی ساده تلویزیونی فرقی قائل نمی شود و به همین خاطر مستند کارکرد اصلی خود در جامعه را ندارد.
ما مستندسازان حرفه ای و مستعد  و موضوعات بسیار بکر و نابی در اختیار داریم و دلیل اینکه سینمای مستند به حدی که انتظار میرود پیشرفت نکرده بی توجهی مسئولین به مستند سازی است. این بی اعتنایی  باعث میشود این گونه سینمایی دیده نشود و مخاطب پیدا نکند. جای اصلی پخش مستند ها تلویزیون است  اما این رسانه به دلایل مختلف به مستند اهمیتی نمی دهد. در شبکه های خارجی شاهد هستیم که مدیران حتی برای مستند هایشان تبلیغ می گیرند ولی در کشور ما مستند به عنوان برنامه ای وقت پر کن استفاده میشود. این نوع نگاه به مستند جفا در حق مستند و مستند ساز است.
درواقع مهم ترین خواست یک مستند ساز این است که فیلمش دیده شود و این امکان در کشور ما محدود است.
بله دقیقا همینطور است. ما پتانسیل و ظرفیت ساخت مستند های بسیار خوبی را داریم اما به دلیل عدم همکاری تلویزیون جای خالی چنین مستند هایی را در برنامه های تلویزیونی حس می کنیم. اگر تلویزیون مانند سریال سازی یا تولید تله فیلم ها به مستند ها اهمیت بدهد بی شک قضیه فرق خواهد کرد. تلویزیون باید برای ساخت مستند های حرفه ای  و جذاب هزینه کند، تبلیغات داشته باشد و در باکس زمانی مناسبی آنها پخش کند اما این اتفاق نمیفتد. جای پخش مستند تلویزیون است چون مردم برای تماشای مستند به سینما نمی روند. یعنی در همه جای دنیا مهم ترین رسانه ای که سینمای مستند در اختیار دارد شبکه های تلویزیونی است ولی در کشور ما صداوسیما چندان اهمیتی به آثار مستند نمی دهد.
به نظر شما در حال حاضر چه موضوعاتی باید بیشتر مورد توجه فیلمسازان قرار بگیرد؟
موضوعات درباره انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همچنین اتفاقات اخیر که در منطقه رخ داده فراوان است. ایکاش ما مستند سازان می توانستیم با همکاری و حمایت مسئولان در مورد این موضوعات فیلم بسازیم و در شبکه های برون مرزی و شبکه های غیر ایرانی نمایش دهیم. ما این پتانسیل را داریم که بتوانیم انقلاب اسلامی و حوادث منطقه را به آن صورت که واقعا وجود دارد به مردم دنیا نشان دهیم. سال ها در این زمینه غفلت کرده ایم و دیگران آنطور که دل شان میخواسته درباره این موضوعات فیلم مستند ساخته و پخش کرده اند.
بنظر من در دوره ای هستیم که باید نگاه ویژه ای به مردمی که خارج از مرزهای کشورمان زندگی می کنند داشته باشیم. انقلاب اسلامی و کشورمان ایران در دنیا خوب معرفی نشده و دشمان مان که رسانه های مختلف و قدرتمند را در ختیار دارند عمدتا تصویری از ایران و انقلاب اسلامی ارائه کرده اند که غیر واقعی است . این تبلیغات به حدی مخرب است که وقتی توریست های کشورهای مختلف وارد ایران می شود تعجب می کنند چراکه هرگز در رسانه های شان تصویر واقعی از ایران ندیده اند و ذهن شان پر است از تصاویر مخدوش و غیر واقعی ازکشورمان. درواقع تصاویری که از ایران در رسانه های آنها ارائه می شود به حدی با واقعیت فاصله دارد که این افراد به محض ورود به ایران متعجب شده و دلیل حیرت شان را ابراز می کنند و حس می کنند قدم به کشور دیگری گذاشته اند. ما باید در سینمای مستند به معرفی دقیق و درست کشورمان بپردازیم و از نظر من این مهم ترین رسالت یک مستند ساز است.
بنظرتان نقد در یک مستند باید چگونه باشد و چطو میتوان موضوعات مختلف را در یک مستند به بوته نقد کشید؟
بزرگان همیشه تاکید داشته اند که اگر نقد منصفانه باشد کارساز خواهد بود. همه ارگان ها و افراد را می توان نقد کرد به شرطی که مستند منصفانه و واقع گرایانه باشد. درواقع نقد، کار یک مستد ساز است و بخشی از جامعه را که مردم کمتر می بینند یا کمتر به آن دسترسی دارد با تلاش مستند ساز می تواند مطرح شده و مردم نیز با این بخش ها آشنا شوند. مستند ساز می تواند توجه جامعه و مسئولان را به بخش های جلب کند که شاید کمتر به آنها توجه شده است.
به این نکته هم اشاره کنم که واقع گرایی در مستند بسیار با سیاه نمایی فاصله دارد و منظور من از مستند اجتماعی یا سیاسی مستند واقع گرایانه است. مستندهای یک سویه و سیاه نمایانه فرصت و مجال نقد ندارند اما مستند هایی که منطبق با واقعیت باشند با نگاه نقادانه شان می توانند راه گشا باشند. نقد دلسوزانه است اما سیاه نمایی قطعا مغرضانه است.
اقای شعبانی مهم ترین نقطه قوت سینمای مستند کشورمان را در چه می بینید؟
ما کشوری هشتاد میلیونی با جمعیت جوان هستیم و سرمایه های انسانی بسیار خوبی داریم. خوشبختانه در زمینه مستندسازی هم شاهد ورود جوانان مستعد و با انگیزه به این حیطه هستیم و من امیدوارم بتوانیم بخوبی از این سرمایه بزرگ استفاده کنیم. مهم ترین نقطه قوت سینمای مستندمان ورود جوانان با انگیزه و خلاق به حرفه مستند سازی است.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه مراسم رونمایی از منشور مستند انقلاب اسلامی توسط حوزه هنری عنوان کرد
» محمدحسن یادگاری:مستندسازی دینی و انقلابی طی دوره ای ده ساله توانست جریان ساز شود
... دیدن متن »

اشاره: محمدحسن یادگاری امسال با فیلم «بهت میاد» توجه منتقدان و دوستداران سینمای مستند را به خود جلب کرد. این مستند ساز جوان فعالیت اش در زمینه فیلمسازی را از سال 91 و با ساخت مستندی در مورد مصرف گرایی در جامعه آغاز کرد و در ادامه مستند های «به وقت مادری»  ،«به ایران خوش آمدید» ،« بار دیگر مردی که دوست میداشتیم» و ...را با مشارکت حوزه هنری و سایر نهادهای فرهنگی ساخت. در ادامه گفتگوی سایت سوره را با این فیلمساز جوان و با انگیزه می خوانید. 
آقای یادگاری مستند سازی را از چه سالی آغاز کردید؟
از سال 91 به صورت جدی وارد عرصه مستند سازی شدم. البته قبل از آن هم به شکل آماتوری و غیر حرفه ای کارهایی در این زمنیه داشتم. سال 92 مستند «داوطلبین عزیر» درباره مصرف گرایی در ایران ساختم و بعد از آن مستند «به وقت مادری» ، کلیپ «به ایران خوش آمدید» (در مورد نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی و آمریکایی) و مستند «بار دیگر مردی که دوست میداشتم» درباره مرحوم نادر ابراهیمی  را تولید کردیم. اخرین کارم هم «بهت میاد» درباره تاریخ مد و مدگرایی در ایران بود که امسال ساختم.  
به عنوان یک مستند ساز جوان، وضعیت مستند به ویژه مستند های انقلاب را چطور می بینید؟
مستند سازی با ادبیات دینی و انقلابی با ایران اسلامی بسیار منطبق است. به همین دلیل این نوع سینما به سرعت در طی دوره ای ده ساله توانست جریان ساز شود. اعتقاد من این است که حتی در سینمای داستانی هم قصه هایی ماندگار شده و در زهن تماشاگران مانده اند که استنادی به واقعیت داشته باشند.
اگر به لیست پر فروشترین فیلم های ایرانی نگاهی بیندازید به صدق گفته من پی خواهید برد.از فیلم های تاریخی و اجتماعی و انیمیشن های تاریخی گرفته تا ژانرهای عامه پسند همواره آثاری مورد توجه قرار گرفته اند که نگاهی به واقعیات تاریخی داشته اند. برای مثال حتی فیلم پرمخاطب «اخراجی ها» که در گونه فیلم های عامه پسند قرار میگیرد هم به تاریخ استناد داشت. همچنین پرفروش ترین و پر مخاطب ترین سریال تاریخ سینمای ایران «یوسف پیامبر» بود که در بسیاری از کشورهای جهان به نمایش در آمد و برای ایران بسیار درآمد زا بود. این فیلم نیز بر اساس استنادهای تاریخی بوده است. پس مردم همواره به فیلم هایی که بر اساس واقعیت های تاریخی باشند اقبال نشان میدهند و سینمای مستند در ذات این ویژگی را دارد. از این بُعد بنظرم سینمای مستند با کمترین هزینه و مدیریت درست میتواند راه خود را باز کرده و مخاطب جذب کند و خداراشکر در طی سالهای اخیر این اتفاق افتاده است.
پس وضعیت سینمای مستند را از جهت تولید و جذب مخاطب مثبت ارزیابی میکنید.
 قطعا کمبودهایی وجود دارد و شرایط تا رسیدن به ایده آل ها راه درازی در پیش دارد. کار مستند به گونه ای است که یک فیلمساز باید همه زندگی اش را وقف آن کند و وقتی می تواند تمام هم و غم و تمرکز خود را روی یک کار بگذارد که از جهت مالی تامین باشید و از نظر معیشتی در تنگنا نباشد اما عملا این اتفاق نمیفتند. من این توان را دارم که سالی 3 مستند خوب بسازم اما سازمان ها و نهادها همکاری لازم را ندارند. در کنار مشکلات اقتصادی مساله عدم اعتماد نهادها نیز وجود دارد. یک سری حرف ها را فقط در سینمای مستند می توان عنوان کرد و باید این حرف ها گفته شوند. اگر ما کم کاری کرده و این حرف ها را نزنیم دیگران در قالب مستندهای شان آنها را به نحوی که از واقعیت دور است خواهند گفت. مدیران ما هنوز به این باور نرسیده اند که در سینمای مستند می توان دست روی هر سوژه ای گذاشت و فیلم ساخت چون مستند است و فقط قرار است در آن واقعیات عنوان شوند. اگر ما روی فلان موضوع حساس یا فلان خط قرمز دست نگذاریم و در موردش فیلم نسازیم دیگران روی آن موضوع دست خواهند گذاشت و در موردش فیلم خواهند ساخت و بر جامعه نیز اثر گذار خواهند بود.
برای مثال این اتفاق در مورد خانواده پهلوی و رضاشاه افتاد و مستندهایی در مورد این افراد و فرح دیبا ساخته شد که از واقعیت دور بود و این افراد را حتی بین عده ای محبوب کرد. خب ما می توانستیم خیلی زودتر در مورد این افراد و تاریخ پهلوی فیلم مستند بسازیم و دست مان هم پر است و کلی اسناد تاریخی در اختیار داریم اما متاسفانه همانطور که گفتم نهادها به ما اعتماد نمی کنند. نکته دیگر این است که جریان سازی های ما در سینمای مستند عکس العملی است. ما آینده نگری نمی کنیم تا ببینیم 5سال دیگر یا 10سال دیگر چه اتفاق هایی رخ خواهد داد تا متناسب با آن مقطع تولید داشته باشیم.
 مشکل این است که همیشه وقتی یک مستند مثلا مانند مستند رضا شاه ساخته شد و تاثیرش را گذاشت به فکر چاره جویی میفتیم. یعنی اجازه میدهیم شبکه های ماهواره ای و جریانات انحرافی داخلی روی موضوع کار کنند و فیلم بسازند و بعد از پخش آن به این فکر کنیم که چرا ما زودتر به فکر تولید فیلم مستند در زمینه آن موضوع نیفتاده بودیم؟ این مساله در مورد موضوعات اجتماعی و اقتصادی نیز صدق می کند.
به نظرتان در حال حاضر مهم ترین موضوعی که باید در سینمای مستند مورد توجه قرار گیرد چیست؟
من فکر می کنم باید در ابتدا الویت های مان را مشخص کنیم. مثلا از الویت یک تا سی درباره فلان موضوع باشد و... . چنین الویت بندی ای در زمینه تولید سریال های درجه الف تلویزیون وجود دارد. همچنین چنین لیستی در مورد فیلم های سینمایی نیز در بنیاد سینمایی فارابی وجود دارد. ما هم در سینمای مستند نیاز به چنین لیستی داریم. باید بدانیم الویت های مان کدامند و قرار است چقدر هزینه کنیم. به این صورت خواهیم دانست برای چند سال آینده فلان تعداد فیلم با فلان موضوعات تهیه خواهیم کرد و طبق برنامه جلو میرویم. اما متاسفانه مدیریت خوبی در این زمینه وجود ندارد و همچنین بودجه ای به این این کار تعلق نمی گیرد. مشکل دیگر این است که با تغییر مدیران ،برنامه ها نیز دستخوش تغییر می شوند. باید خط مشی و برنامه این تدوین شود که حتی با تغییر مدیران نیز ادامه پیدا کند. حتی برنامه های جریانات انقلابی مانند حوزه هنری و بسیج و... نیز با جابجایی مدیران تغییر می کنند و برنامه مشخصی برای سال های آینده در زمینه تولید آثار مستند نداریم.
بحث دیگری که در سینمای مستند بسیار حائز اهمیت است مبحث تولیداتی است که بتوانیم مخاطب بین المللی داشته باشیم و این موضوع وابسته به پخش مناسب و بین المللی است. ما حرف های جهانی بسیاری برای گفتن داریم اما در زمینه پخش بین الملل ضعیف عمل می کنیم و تنها شبکه جهانی که در دست داریم پرس تی وی است که هرچند وقت یکبار دسترسی اش برای پخش برنامه در خارج از کشور تحریم میشود. ما نمی دانیم این شبکه چقدر مخاطب دارد چراکه با ما تعاملی ندارد و سراغ ما مستند سازان نمیاید. متاسفانه بازار پخش فیلم مستند نیز نداریم و به شدت به افراد کارشناس و مدیرانی که در زمینه متخصص باشند نیازمندیم تا بتوانند فیلم هایمان را به شبکه های خارجی بفروشند. در دنیای امروز  پخش خوب حتی مهم تر از محصول خوب است.
به نقاط ضعف مان در سینمای مستند اشاره کردید . حالا  بنظرتان مهم ترین نقطه قوت در سینمای مستند مان چیست؟
در جامعه ما همیشه سوژه های خوب برای فیلمسازی وجود دارد و اگر کسی فکر و اندیشه ای داشته باشد قطعا می تواند سوژه های خوبی برای فیلمسازی پیدا کند. ما تاریخ بسیار کهن و دین بزرگی مانند اسلام داریم و در جریان تقابل بین سنت و مدرنیته به اصطلاح گیر کرده ایم و ایده ها و سوژه های نابی برای فیلمسازی در اختیار داریم. ضمن اینکه مردمی داریم که بسیار پویا و فعلا هستند و در هیچ زمینه ای منفعل عمل نمی کنند.  همه اینها می تواند به سوژه های خوب و ایده های بکر و در نهایت به نقطه قوت سینمای مستند مان تبدیل شوند.
 درواقع به زعم شما نقطه قوت سینمای مستند کشورمان تنوع مضامین و موضوعات است.
بله همینطور است. در جامعه ما به واسطه تعدد قومیت ها ، تنوع جغرافیایی ، پیشینه تاریخی و... همیشه موضوعات بسیاری برای تولید آثار مستند وجود دارد. همچنین در زمینه مستند انقلاب نیز سوژه های دینی و انقلابی بسیاری برای وجود دارد که هنوز در موردشان فیلمی ساخته نشده است.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حوزه هنری میزبان گردهمایی بزرگ مستندسازان کشور
» قرائت پیام رهبر انقلاب خطاب به مستندسازان
... دیدن متن »

سازمان سینمایی حوزه هنری در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و جشنواره‌های فجر انقلاب  طی مراسمی با حضور سینماگران و مستندسازان کشور آئین رونمایی از «منشور مستند انقلاب اسلامی» متضمن پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به مستندسازان را برگزار می‌کند.
روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری با اعلام این خبر افزود: این مراسم عصر روز یکشنبه 1 بهمن ساعت 18 در تالار سوره حوزه هنری و با حضور و مشارکت مدیران، کارگردانان و تهیه‌کنندگان سینمای مستند برگزار می‌شود.
بر پایه این خبر؛ قرائت متن پیام رهبری انقلاب خطاب به مستندسازان کشور، سخنرانی چهره‌های هنری و تعدادی از مستندسازان، پخش وله‌ها و آنونس و ... از جمله برنامه‌های این مراسم است.
روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری از جامعه سینمایی و مستندسازان کشور همچنین، از اهالی رسانه و نمایندگان رسانه‌های گروهی جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل آورد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید