تیوال | اخبار
S1 : 01:37:33
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
نشست خبری دومین دوره جشنواره بداهه‌نوازی برگزار شد | عکس
هنرمندانی از ایران، اطریش، مجارستان، آلمان، ترکیه، نروژ، سوییس، سوئد، هلند و فرانسه مهمان این جشنواره هستند.
» نشست خبری دومین دوره جشنواره بداهه‌نوازی برگزار شد
... دیدن متن »

دومین دوره جشنواره بین المللی بداهه نوازی این بار با محوریت تکنوازی سازهای زهی و زخمه ای برگزار می‌شود. هنرمندانی از ایران، اطریش، مجارستان، آلمان، ترکیه، نروژ، سوییس، سوئد، هلند و فرانسه طی ۶ شب در فستیوال «Show of Hands» به هنرنمایی خواهند پرداخت.

در این فستیوال؛ هر روز دو هنرمند روی صحنه خواهند رفت و پیش از آن نیز یک استعداد جوان ایرانی به مدت 10 دقیقه به اجرا خواهد پرداخت. جشنواره علاوه بر اجراها، بخش های دیگری از جمله اکران فیلم های مستند، ملاقات با هنرمندان و کارگاه های آموزشی دارد.

نشست خبری این جشنواره امروز صبح در فرهنگسرای نیاوران با حضور رامین صدیقی (مدیر نشر هرمس)، علی بوستان (نوازنده و آهنگساز)، حسام اینانلو (نوازنده و آهنگساز) ، احمد نوروزی (مدیر شرکت کلیک) و سید عباس سجادی (مدیرعامل بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران) برگزار شد.
رامین صدیقی درابتدای نشست درباره برگزاری دومین دوره فستیوال «Show of Hands» گفت: در دومین دوره ریسک های بیشتری نسبت به دوره اول جشنواره داشتیم. ما اولین دوره را به تکنوازی ساز پیانو اختصاص دادیم و الان مطمئنم که بهترین انتخاب برای اولین دوره جشنواره بود. اساسا دو دوره اول رویدادهای ادواری اینچنینی همیشه بسیار سخت هستند، چون در دوره اول شما ایده ای دارید که تا به حال اجرا نشده و از نتیجه اش بی خبر هستید و در دوره دوم باید نشان دهید که موفقیت دوره اول اتفاقی نبوده است.
او ادامه داد:  من برای «Show of Hands» برنامه ای ده ساله دارم و دوست دارم در دهمین دوره به  ایده آل ترین ترکیب بداهه نوازی یعنی تریو ی ازاد را بر روی صحنه ببریم اما برای رسیدن به آن مسیری نه ساله وجود دارد که باید از آن عبور کنیم. از تکنوازی به دونوازی و سپس سه نوازی های قالب دار برسیم و در نهایت دوره دهم را آماده کنیم . طبق بدعت سال گذشته  ما اجرای سورپرایزمان به نوعی هم جمع بندی اجراهای قبلی است و و هم اینکه نوازنده مهمان، موضوع سال آینده را معرفی می کند. مهمان ویژه امسال ما هم تا آخر مرداد معرفی خواهد شد و موضوع سال آینده را با ساز خودش در اجرای پایانی معرفی خواهد کرد.
مدیر نشر هرمس درمورد ورکشاپ ها و ملاقات با هنرمندان فستیوال نیز توضیح داد: در ورکشاپ سال گذشته ما بازدهی خیلی خوبی داشتیم اما سعی کردیم امسال بهره وری ورکشاپ ها را بالاتر ببریم و ریسک سوالات کم ارتباط با موضوع کارگاه ها یا شخصی را که گاه خیلی از وقت کارگاه را به خود اختصاص میدهد، کم کنیم. برای همین ملاقات روزانه با هنرمندان را خواهیم داشت که هر شخص ده دقیقه فرصت دیدار با هنرمندان را دارد. زوفیا بوروس، بیورن مه یر،متس آیلرتسن، گلفام خیام و آنیا لکنر کسانی هستند که ورکشاپ برگزار می کنند. و البته ورکشاپ دیگر هم برگزار خواهد شد که توسط مهمان اجرای ویژه برگزار میشود و بزودی اعلام خواهیم کرد.
او ادامه داد: مثل سال گذشته ما امسال برنامه اکران فیلم برای عموم را داریم.  در اولین روز مستند تهیه شده از فستیوال سال گذشته را نشان می دهیم. مستند دوم با عنوان شاید صدا کمی زیاد شود درمورد سه نوازنده گیتار الکتریک است. روز سوم فیلم  سرزمین آزاد را نمایش خواهیم داد که درباره ملاقات با جان آبرکومبی است. در روز آخر هم فیلم همه چیز گذراست با موضوع اوج تا سقوط شرکت معظم تاور ریکوردز اکران خواهد شد. 

صدیقی همچنین درباره بخش استعدادهای جوان (وارم آپ) که در این دوره به جشنواره اضافه شده است گفت: ما پیش از هر کنسرت یک اجرای وارم آپ داریم که این اجراهای هر شب را برایمان باز می کنند. ما نوازنده ها را بر اساس فراخوان انتخاب نکردیم و خودمان مستقیم و از طریق دوستان مدرس مان به شناسایی آنها پرداختیم که همگی نوازنده هایی مستعد هستند که ساز تخصصی شان هم به موضوع امسال جشنواره نزدیک است.
او در پاسخ به اینکه چرا این روند را برای انتخاب موضوع سازهای هر دوره پیش گرفته است و به سراغ سازهای بادی نرفته است توضیح داد:  سازهای بادی و بداهه نوازی با یک ساز بادی شاید برای مخاطبان کمی سخت قابل پذیرش باشد.  فکر میکنم مخاطبان راحت ترین مواجهه را با ساز پیانو دارند و به همین دلیل هم آنرا برای ور اول برگزیدیم. و در این دوره نیز ما با احتیاط عمل کردیم و بداهه نوازی ساز بادی را در اولویت قرار ندادیم. در این جا یک محفل صمیمی اتفاق می افتد که ما همه در کنار هم بزرگ می شویم پس احساس کردیم با توجه خاص بودن فستیوال شاید بهتر باشد، عادت این نوع اجراها را نیز بتدریج در سلیقه مخاطب جا بیاندازیم. اما امیدوارم که این مسیر همانطور که ما برگزارکنندگان را با تجربه تر می کند؛ در مخاطبان هم تاثیر بگذارد.
مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران نیز درباره همکاری مجموعه نیاوران با فستیوال گفت: کار تاثیر گذار، کاریست که ادامه دار است. نشر موسیقی هرمس و تیم خوبی که دارد واقعا توانایی این تاثیر گذاری را دارد. ما بسیار خوشحالیم که کار را به کاردان سپردیم و البته تلاش کردیم که صرفا سالن را به فستیوال ندهیم و در سایر کارهایی که تواناییمان است با دوستان مشارکت داشته باشیم. قطعا استرسی که رامین صدیقی به دلیل گرانی ها و مسائل گرفتن ویزا و سفر داشت غیر قابل تصور است و این کار صرفا با عشق به حرفه اش پیش می رود.
احمد نوروزی در ادامه این نشست درباره کارهای تصویرسازی و اسپانسرینگ جشنواره گفت: ما در فستیوال سعی می کنیم تصویرسازی منحصر به فردی داشته باشیم. شما امسال قطعا تفاوت هایی را در فضای فستیوال خواهید دید. متاسفانه در بحث اسپانسرینگ از سمت برندهای داخلی، نتیجه ای نگرفتیم و درواقع تمام اسپانسرهایمان خارجی هستند. اسپانسرها در داخل وقتی متوجه می شوند که یک فستیوال هر شب دویست و پنجاه نفر مخاطب دارد، فارغ از ابعاد هنری آن و کیفیت مخاطبانش، هیچ علاقه ای به سرمایه گذاری نشان نمیدهند اما ما در مواجهه با برندهای خارجی این درک مشترک را بهتر مشاهده می کنیم.
علی بوستان نیز که در این فستیوال به روی صحنه خواهد رفت درباره «Show of Hands» گفت: وقتی در چنین جامعه ی مشوشی اتفاقاتی مثل هرمس شکل میگیرد قطعا انگیزه های گرمی پشت آن است که هیچگاه از بین نمی رود. دوستی من و رامین زمانی شکل گرفت که ما در یک قحطی فرهنگی بودیم. ما واقعا تلاش داریم تا در سخت ترین شرایط مثل امروز هم نشان بدهیم که می شود کار انجام داد و نیاز به شلوغ کاری نیست. باید تلاش کرد و انگیزه داشت و مهمتر از همه به این فکر کرد که نخستین درآمد یک کار لذت آن است. رامین صدیقی دوست دارد که برای هرمس تلاش کند و این لیبل را مطرح کند اما درواقع هرمس خود رامین است. باید بابت فعالیت او شکرگزار بود. من امیدوارم این کار که دوستانه شکل گرفته تا پایان همینطور دوستانه پیش برود و ما شاهد استمرار ده سال فعالیت این فستیوال هم باشیم.
او درمورد اجرای خود در جشنواره نیز توضیح داد: تم این جشنواره بداهه نوازی است و بداهه از تمام درونیات ما شکل می گیرد. طبیعی است که من از ریشه هایم جدا نیستم.  نمیتوان برای این اجرا عنوان مشخصی گذاشت که لزوما دستگاهی هست یا نیست.
حسام اینانلو با بیان اینکه از برگزاری این فستیوال متعجب است گفت: رامین صدیقی جزو آدم هاییست که با خودش مسابقه می دهد. اساسا این آدم به لحاظ کیفیت و روحیه کاری، کاملا بی رقیب است. دی و بهمن سال گذشته که رامین برای این فستیوال با من تماس گرفت وضعیت مثل امروز نبود. شرایط به قدری سخت شد که مطمئن بودم حتی آدمی با این انگیزه های شخصی هم باید فستیوال را کنسل مند اما او نکرد.
او درباره اجرای خود توضیح داد: در این اجرا قرار است از دیدگاه ردیفی دور باشم چون مخاطبان به دنبال چیز دیگری خواهد آمد. من سعی کردم جغرافیای موسیقایم را وسیع تر ببینم و قطعا از ردیف میرزا عبدالله دور شوم. گونه های مختلفی در بداهه نوازی  وجود دارد. بداهه نوازی مترادف با خلق الساعه نیست و حتما فکری از قبل در آن وجود دارد و درواقع بیشتر استقبال از اکنون
 است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شبیه شکست i
از ۲۹ مردادماه، تماشاخانه ماه حوزه هنری میزبان «شبیه شکست» می‌شود | عکس
نمایش «شبیه شکست» به کارگردانی کیانوش ایازی از هفته آینده اجراهای خود را در تماشاخانه ماه حوزه هنری آغاز می‌کند.
» از ۲۹ مردادماه، تماشاخانه ماه حوزه هنری میزبان «شبیه شکست» می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، تماشاخانه ماه حوزه هنری با اتمام اجرای نمایش «سعادت لرزان مردمان تیره‌روز» به کارگردانی مجید قربانی که تا ۲۶ مردادماه میزبان عموم دوستداران هنر تئاتر است، آماده میزبانی از نمایش «شبیه شکست» به کارگردانی کیانوش ایازی می‌شود.
نمایش «شبیه شکست» به کارگردانی کیانوش ایازی، هنرمند جوان و خوش‌ذوق تئاتر کشور، هفته آینده در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه می‌رود. این نمایش که به نویسندگی شیما لطیفی تا پیش از آغاز محرم امسال میزبان علاقه‌مندان خود در مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری خواهد بود، داستان مردی را روایت می‌کند که متوجه روح همسر سابق خود در خانه می‌شود. اما این تمام ماجرای قصه نیست. نکته جالب توجه داستان این نمایش آنجاست که همسر فعلی وی «طی حضور افرادی از گذشته» متوجه ارتباط شوهرش با روح همسر سابق وی می‌شود. به این ترتیب برای حفظ زندگی خود تلاش می‌کند. در میان کنش‌ها و واکنش‌های داستان رازهای دیگری نیز برملا می‌شود.
نمایش «شبیه شکست» از ۲۹ مرداد با شش بازیگر هر شب ساعت ۱۹ در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه می‌رود. احمد حامدی، میلاد شیرعلیان، نهال شاکری، بهروز عبادی، غزاله قفلی و شیما لطیفی در این نمایش ایفای نقش خواهند کرد.
دیگر عوامل این نمایش را نهال شاکری آهنگ‌ساز و نوازنده، مسعود همتیان روابط عمومی، بهروز عبادی دستیار کارگردان، امیر امینی‌نیا مسئول ساخت تیزر و عکاس، کیاناز خان‌محمدی مدیر صحنه، شقایق قفلی طراح گریم، صمد خانی طراح نور، نیما کریمی طراح پوستر و بروشور، کیانوش ایازی طراح صحنه و حسین عربستانی ساخت دکور تشکیل می‌دهند.
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند برای خرید بلیت از سایت تیوال اقدام کنند.
گفتنی است، نمایش «شبیه شکست» از۲۹ مرداد الی۱۸ شهریور در تماشاخانه ماه حوزه هنری هر شب ساعت ۱۹ به کارگردانی کیانوش ایازی و نویسندگی شیما لطیفی روی صحنه می‌رود.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
حمایت مرکز هنرهای نمایشی از جریان تئاترمقاومت در کشور | عکس
سرپرست بنیاد فرهنگی روایت فتح و سرپرست انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس با مدیرکل مرکزهنرهای نمایشی دیدارو گفتگو کردند.
» حمایت مرکز هنرهای نمایشی از جریان تئاترمقاومت در کشور
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح دراین دیدار که درمرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارشد شهرام کرمی ضمن تبریک انتصاب محسن سلیمانی فارسانی به سمت سرپرستی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ، برحمایت همه جانبه مرکزهنرهای نمایشی ازجریان تئاترارزشی و انقلابی تاکید کرد و گفت:جریان و نهضت فراگیر تئاترانقلاب اسلامی دفاع مقدس و مقاومت یک حرکت فراجناحی و فراحزبی است و همه ما باید به آن به عنوان یک ژانرملی و یک دستاورد بسیارارزشمند نگاه کنیم.
وی افزود:به نظر بنده که همیشه دفاع مقدس برایم دغدغه بوده است ،باید به عنوان یک مقوله هدفمند اثرگذار و استراتژیک به تئاترمقاومت بنگریم و همه امکانات مادی ، معنوی و انسانی رابرای تقویت و توسعه این جریان پای کارآورد.
کارگردان نمایش بلوطهای تلخ افزود : مرکز هنرهای نمایشی آمادگی کامل دارد تا ازاین جریان ارزشمند حمایت کافی و لازم را به عمل آورد و اصولا این کار را وظیفه خود میداند و از هرگونه کمک و مشاوره ای درخصوص اعتلای این حرکت دریغ نخواهیم کرد.
محمد حبیبی مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز برلزوم تقویت زیرساخت ها و توسعه کمی و کیفی تئاترمقاومت در سراسر کشورتاکید نمود واز آمادگی بنیاد فرهنگی روایت فتح به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین سازمان های حامی  فرهنگ و هنر انقلاب و دفاع مقدس برای مشارکت و حمایت تئاترمقاومت خبرداد.
محسن سلیمانی فارسانی سرپرست انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس نیز به برنامه های جدید و دردست اقدام انجمن اشاره کرد و گفت:قصدداریم به یاری خدا و با کمک و همفکری کلیه هنرمندان جوان متعهد،اساتید ارزشمند و پیشکسوتان گرانقدر حوزه تئاتر دفاع مقدس و انقلاب باردیگر تئاتر دفاع مقدس را جایگاه واقعی و شان اصلی خود برسانیم که برای تحقق این امر مستلزم همیاری و همکاری ویژه سازمان ها و نهاد های ذی ربط و هم سو و در راس آن مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی اصلی تئاتردر کشور، هستیم.
وی افزود:خوشبختانه جای امیدواری بسیار است که با حضور شهرام کرمی در راس هرم مدیریتی تئاترکشور که خود از قدیمی ترین نویسندگان و کارگردانان تئاتردفاع مقدس می باشد این جریان به زودی به دوران اوج و شکوه خود بازگردد و اتفاقات خوبی دراین خصوص رقم بخورد.

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تئاتر متعهد، تئاتر متخصص | عکس
یادداشت احسان زیورعالم، برای نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»
» تئاتر متعهد، تئاتر متخصص
... دیدن متن »

روزنامه اعتماد:
شماره ۴۱۵۹ - دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷- صفحه ۸.

زمانی که فیلم «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی بر پرده سینماهای کشور اکران می‌شد، یک نویسنده در یک سایت نگاشته بود با یک بار دیدن فیلم مانی حقیقی نمی‌توان پیام‌های مستتر در آن را برداشت کرد؛ اما اگر فیلم را بیش از هفت بار مشاهده کنید می‌توانید دریابید که فیلم مملو از پیام‌های فراماسونری است. در همان زمان یکی از روزنامه‌ها در یادداشتی به تحریف تاریخ فیلم حمله کرده بود و معتقد بود مانی حقیقی قصد دارد با این کار تاریخ انقلاب را مخدوش کند. این در حالی بود که کلیت ماجرای فیلم یک امر ساختگی بود که حقیقی صرفا در بخش مستندگونه‌اش از شخصیت‌های حقیقی بهره برده بود. شخصیت‌هایی که آگاهانه نسبت به ساختگی بودن فضا در برابر دوربین نشسته بودند.
برخوردهایی از این دست در تاریخ نه چندان طولانی هنر رسانه‌ای شده کم نیست. با بررسی اسناد ساواک می‌توان دریافت تفسیر و تاویل اثر هنری براساس نگاه ممیزگونه به چه نحوی جاری و ساری بوده است. دستگاه مخوف امنیتی پهلوی هر اثر هنری را به مثابه امری سیاسی می‌پنداشته که ممکن است در آن به ارکان نظام شاهنشاهی خدشه‌ای وارد کرده باشد. آنها تصور می‌کردند این هنرمند و هنرش است که می‌تواند کیان پادشاهی را سرنگون کند؛ در حالی که در طول تاریخ سابقه نداشته است یک اثر هنری قدرتی انقلابی بیابد، به نحوی که موجودیت یک حاکمیت را زیر ‌و ‌‌زبر کند.
رویه تفسیر کردن اثر هنری با زمینه فکری مشخص همان چیزی بود که فرمالیست‌های روسی با آن مخالفت می‌کردند. ویکتور اشکلوفسکی، بوریس آینخن‌بام، لف یاکوبینسکی و اوسیپ بریک بر این باور بودند که اثر هنری را نباید براساس مولف آن بررسی کرد. نباید برای تفسیر و تاویل یک اثر هنری به عناصر بیرونی آن توجه کرد؛ بلکه ملاک خوانش اثر هنری نشانه‌های درونی است. اگرچه باید دقت کرد منظور از این نشانه‌ها، عوامل محتوایی نیست؛ بلکه منظور عناصر ادبی و هنری است که فرم اثر را پدید می‌آورند. فرمالیسم شکل و صورت را بر محتوای اثر ارجح می‌دانست، پس هنرمند فرمالیست به جای بیان دغدغه‌های ایدئولوژیکی زمانه خود، سعی به آفرینش آن چیزی می‌کرد که با دیدنش بگوییم چه زیباست. این برای دستگاه ایدئولوگ استالینی قابل هضم نبود. دستگاهی که خواهان اثر هنری تبلیغ‌گر خود بود. اثر هنری مملو از شعارها و گفتارهای مد روز حاکمیت. همان چیزی که حقیقی تمایل به ارایه آن در اثرش نداشت، پس در یک فرآیند تفسیری حتی متهم به فراماسون بودن نیز می‌شود.
این مقدمه طولانی برای ورود تاویل «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» روح‌الله جعفری است. در ایامی که تئاتر ایران چندان با رویدادهای روز یا تحولات اجتماعی خود عجین نیست، جعفری متن ماتئی ویسنی‌یک را در تئاتر شهر روی صحنه برده است که تصویری از آخرین تلاش‌های میرهولد برای اجرای «ریچارد سوم» شکسپیر است. میرهولد در حالی تصمیم دارد ریچارد را در قالبی نو و البته در یک فرم جدید بازآفرینی کند که دستگاه پلیسی استالین چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد. نیروهای امنیتی استالین در قالب ژنرال، کارمند و حتی پدر و مادر میرهولد گام به گام با بازآفرینی میرهولد پیش می‌آیند و هر انتخاب او را مورد تفسیر قرار می‌دهند. آنان هر نشانه درونی اثر را با رویکردی بیرونی می‌سنجند، رویکردی که تنها یک خط مشی دارد: حزب. در واقع جهان ذهن افراد با انگاره‌های حزب - آن هم خوانش استالینی‌اش- ساخته شده است. آنان مدام براساس موقعیت اجتماعی خود اثر هنری شکل نگرفته را قضاوت می‌کنند تا شرایط خود را در حزب بهبود بخشند.
جعفری نیز تصویری چندلایه از این وضعیت حزبی خلق کرده است. یک سالن تئاتر که بیشتر به یک سالن Cat Walk شباهت دارد، با مجموعه‌ای از ورودی‌ها و خروجی‌ها و مهم‌تر از همه در چند طبقه. شخصیت‌ها صعود می‌کنند، سقوط می‌کنند، از دری وارد می‌شوند و از در دیگر خارج می‌شوند تا فقط اظهارات حزب را به گوش میرهولد برسانند. در نهایت میرهولد هیچگاه نمی‌فهمد که حزب درباره ریچاردش چه می‌اندیشد. او صرفا به پرسش‌هایی پاسخ می‌دهد که بیرون اثرش شکل می‌گیرد. اینکه شکسپیر چه کسی بوده است و به چه می‌اندیشیده یا اینکه آیا ریچارد در قالب میرهولدی‌اش تاییدگر خلق کارگر است یا امپریالیسم غربی. میرهولد برای این پرسش‌ها پاسخی ندارد؛ چرا که از دید او ریچارد سوم محتوایی چنین ندارد.
میرهولد تنها می‌خواهد ریچارد را در شکل شرورانه‌اش، به دور از تفسیری نمایش دهد. او قوز و لنگ‌بودگی ریچارد را حذف می‌کند تا مخاطبش به شرارت درونی او توجه کند. او می‌خواهد مخاطبش فرم اثرش را درک کند، نه آنچه مورد تفسیر حزبی قرار می‌گیرد. همانند چیزی که حقیقی در «اژدها وارد می‌شود» دنبال می‌کند. او نیز فرمی شوخ‌طبعانه، آغشته به تاریخ می‌آفریند که از طرف یک نگاه حزب‌گونه دستخوش تفسیر می‌شود، تفسیری که به قول یک منتقد پس از هفت بار دیدن به دست می‌آید.
جعفری انتخاب جذابی برای زمانه دارد، زمانه‌ای که دوست دارد هر کنش یا گفتاری را خوانش کند و آن را به هر چیزی که خود می‌اندیشد منتسب کند. در این خوانشگری هر چیزی می‌تواند امری سیاسی - البته با دایره گفتمانی خوانشگر - باشد. هر حرفی می‌تواند منتسب به فرد یا تفکری باشد. هر رفتاری می‌تواند علیه یک جریان تفسیر شود، بدون آنکه این تفسیر برآمده از پیام مستقیم اثر باشد. در چنین وضعیتی هنرمند تعهد را در فاصله گرفتن از زمانه می‌داند. وضعیت کنونی تئاتر ایران مصداق بسیار خوبی است از آنچه جعفری بدان تن نداده است. هنرمند تئاتر امروز سعی می‌کند ربطی به حال خود نداشته باشد. وفور کمدی در سالن‌های تهران یا نمایش‌های انتزاعی برآمده از ذهن مغشوش یک نویسنده یا کارگردان محصول گریز از همان برچسب عدم‌تعهد است. یک کمدی بزن و بکوب جایی برای تفسیر نمی‌گذارد و البته متعهد به شاداب‌سازی جامعه می‌شود، در مقابل ریچارد سوم ممکن است تصویری امروزی از جامعه تفسیر شود، بدون آنکه بدانیم ریچارد در چه وضعیتی و با چه اندیشه‌ای به دست می‌آورد و آن را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی تعهد هنری هنرمند نیز تفسیر می‌شود، تفسیری که می‌تواند سرنوشت‌ساز شود. سرنوشت میرهولد محصول تفسیری بود که خود نمی‌دانست چیست.

عکس‌ از: فهیمه حکمت‌اندیش

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک و رضا بولو این را خواندند
اشکان حامد غلامشاهی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش تیولا i
تخفیف ویژه دانشجویی برای نمایش «تیولا» | عکس
» تخفیف ویژه دانشجویی برای نمایش «تیولا»
... دیدن متن »

بلیت نمایش «تیولا» به نویسندگی و کارگردانی علی عابدی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه با ۴۰% تخفیف به دانشجویان ارائه خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی نمایش، بلیت نمایش «تیولا» با کارگردانی علی عابدی که اجرای خود را از ۱۸ مردادماه در خانه نمایش مهرگان آغاز کرده و با استقبال خوب تماشاگران و هنرمندان روبه‌رو بوده است در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه با ۴۰% تخفیف به دانشجویان ارائه خواهد شد.
برای خرید اینترنتی، اولین مرحله از خرید دانشجویی وارد شدن به برگه نمایش موردنظر در تیوال، واردکردن کد تخفیف اینترنتی دانشجویی و پرداخت هزینه آنلاین است. تخفیف در این مرحله برای خریدار محاسبه‌شده و بلیت با تخفیف صادر می‌شود. دانشجویان محترم برای ورود به سالن نیاز به چاپ بلیت خود در گیشه سالن دارند، در این مرحله خریداران بلیت‌های دانشجویی ملزم به ارائه کارت دانشجویی هستند.
پرستو گلستانی، سامان دارابی، وحید آقاپور و محمد صادق ملک در این نمایش به ایفای نقش پرداخته اند. دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از تهیه‌کننده: طاهر خرمی، طراح صحنه: سعید یزدانی، طراح لباس: زری کریمی، طراح گریم: احمد نگهبان، طراح نور: امیرترحمی، طراح پوستر: سعید رضوانی، عکاس: بابک حقی، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: الهه افخمی، مدیر صحنه: شیما فرشتیان، منشی صحنه: پانیذ تاج بخت، دستیاران صحنه: مصیب کریمی، ابوالفضل شفیعی زاده
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند جهت خرید بلیت به سایت تیوال و یا به‌صورت حضوری به گیشه تماشاخانه به آدرس خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن‌بست اول، تماشاخانه مهرگان مراجعه کنند.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک و شوکا رحمانی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مستند «محمدِ امین» روایتگر زندگی محمد قانعی راد  در تالار ایوان شمس اکران میشود  | عکس
» مستند «محمدِ امین» روایتگر زندگی محمد قانعی راد در تالار ایوان شمس اکران میشود
... دیدن متن »

به گزارش مدیر رسانه این مستند ، مستند «محمدِ امین» به کارگردانی علیرضا سلیمانی روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷ از ساعت ۱۹ الی ۲۱ با حضور هنرمندان واساتید انجمن جامعه شناسی ایران در تالار ایوان شمس  به نمایش در می آید.
این اثر روایتگر زندگی شادروان محمدامین قانعیراد جامعه شناس فقید است که همزمان با زادروزایشان در تالار ایوان شمس اکران خواهد شد  .
مستند «محمدِ امین» تلاش دارد سیر تحول و رشدِ کودک بازیگوشی از اهالی کهریزک را تا کرسی استادی و نویسندگی به تصویر بکشد. 
در حاشیه مراسم رونمایی از مستند «محمدِ امین» از کتاب «سوم شخص مفرد» و همچنین پرتره نقاشی ایشان اثرهنرمند سینا ربیعی ، نیز رونمایی می شود.
کتاب «سوم شخص مفرد» روایتی است از همراهی تیم مستندساز با قانعی راد در مراحل مختلف ساخت فیلم مستند.علاوه بر این «سوم شخص مفرد» شامل یادداشت هایی از استادان، دوستان، دانشجویان و خانواده قانعی راد نیز است. این کتاب به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن جامعه شناسی ایران به چاپ رسیده است.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان | عکس
در پاسخ به درخواست هنرمندان صورت گرفت:
» تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان، در پاسخ به درخواست هنرمندان تئاتر، مهلت ارسال آثار به "چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان" تمدید شد.
رئیس ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان، با توجه به استقبال گروه‌های تئاتری و درخواست های مکرر هنرمندان برای تمدید مهلت فراخوان گفت: که این زمان تا ۳۱ مرداد ماه سال جاری تمدید شده است.
مرتضی والی زاده اظهار داشت: "چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان "از سری برنامه های معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان است  که ۲۰ تا ۳۰ آبان ماه امسال به میزبانی فرهنگ سرای مهر این سازمان برگزار می‌شود.
مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان خاطر نشان کرد: از گروه های  تئاتر و  نمایش  انتظار می رود با مطالعه دقیق فراخوان و در نظر گرفتن موضوعات جشنواره چهاردهم که به دو دسته موضوعات اجتماعی و شهروندی تقسیم شده و در فراخوان آمده است در این جشنواره شرکت کنند.
 والی زاده افزود: متقاضیان باید مدارک لازم جهت حضور در جشنواره را تا ۳۱ مردادماه به دبیرخانه این جشنواره به نشانی کاشان- میدان شورا- بلوار شهیدان خاندایی- فرهنگ سرای مهر و شماره صندوق پستی ۱۳۱۱-۸۷۱۳۵ ارسال کرده و با مراجعه به سایت جشنواره درخواست خود را ثبت نموده و با دریافت کد رهگیری از وضعیت پذیرش آثار در این دوره از جشنواره اطلاع پیدا کنند.
شایان ذکر است، اعلام نتایج بازخوانی متون و طرح های رسیده به جشنواره  ۱۵شهریور ماه امسال خواهد بود.
گفتنی است، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان با همکاری مرکز هنرهای نمایشی،"چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان"را در ۴ بخش"صحنه ای"،"خیابانی- محیطی "برای اولین بار این بخش به صورت رقابتی، "بین الملل" و بخش "کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی" ۲۰ تا ۳۰ آبان ماه امسال در این شهر اجرا می‌کند.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
راه یابی انیمیشن «منو ببین!» به جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان اصفهان | عکس
» راه یابی انیمیشن «منو ببین!» به جشنواره فیلمهای کودک و نوجوان اصفهان
... دیدن متن »

انیمیشن «منو ببین!» !watch me به کارگردانی رضا مهرانفر در سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان اصفهان به نمایش در می آید.
به گزارش... ، انیمیشن «منو ببین!» درباره پسرکی است که در دنیایی از اضطراب و ترس زندگی می کند؛ ترسی که برای دیگران معنا ندارد و نادیده گرفته می شود. جهان عادی در جریان است اما همه چیز برای او تنهایی و تاریکی است.
رضا مهرانفر کارگردان این انیمیشن است که تاکنون دو سری از مسابقه پرطرفدار «کودک شو» با کارگردانی او روی آنتن شبکه نسیم رفته است.
به گفته او این انیمیشن تلنگری به پدر و مادرهاست تا بگوییم که کودکان دنیا را به گونه ای دیگر می بینند و حتی می فهمند اما بزرگترها این دید را ندارند و به دنیای آنها توجه نمی کنند.
تکنیک ساخت «منو ببین!» به تهیه کنندگی مریم صانعی دوبعدی است و فیلم از دو دیدگاه روایت می شود، یک روایت از دیدگاه کودکی است که در موقعیتهای مختلف دچار اضطراب و ترس می شود و نگاه دیگر از منظر افرادی است که در آن موقعیت در اطراف او قرار دارند و متوجه دیدگاه مضطربانه کودک نمی شوند و او را نادیده می گیرند.
سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد از ۸ تا ۱۴ شهریور ۹۷ در شهر اصفهان برگزار می شود.

 

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهرام مشایی بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما شد | عکس
» بهرام مشایی بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما شد
... دیدن متن »

 

مجمع عمومی انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما برای انتخاب بازرس جدید این تشکل در تالار زنده یاد سیف الله داد خانه سینما با حضور جمعی از دستیاران فیلمبردار سینما و محمود کلاته (نماینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) تشکیل جلسه داد و ضمن ارایه گزارش عملکرد هیئت مدیره، خزانه دار و بازرس پیشین انجمن، نامزدها معرفی و با توزیع برگه های رای، انتخابات صورت گرفت. پس از اخذ و شمارش آراء، بهرام مشایی به عنوان بازرس اصلی و محمدرضا میرکیانی به عنوان علی البدل بازرس انجمن صنفی دستیاران فیلمبردار سینما انتخاب شدند.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز ثبت نام دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینما  | عکس
» آغاز ثبت نام دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینما
... دیدن متن »

دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی موزه سینمای ایران، دانشجو می‌پذیرد.
به گزارش روابط عمومی موزه سینمای ایران، مجموعه کلاس‌های آموزشی «اسطوره و سینمای ایران» در قالب دانشگاه تابستانه موزه سینما با همکاری حلقه اسطوره شناسی برگزار و ثبت‌نام از پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان از شنبه 20 مرداد 1397 آغاز می‌شود.
در این دوره از دانشگاه تابستانه موزه سینما که از 19 تا 22 شهریورماه برگزار می‌شود، موضوع «اسطوره و سینمای ایران» با حضور دکتر بهمن نامور مطلق، دکتر حمیدرضا شعیری، دکتر علی عباسی، دکتر بهروز عوض‌پور و دکتر شروین وکیلی؛ از اساتید برجسته این عرصه، تدریس خواهد شد.
گونه‌شناسی سینمای اسطوره‌ای، نشانه - اسطوره‌شناسی سینمای کیارستمی، روایت شناسی سینمای اسطوره‌ای ایران، اسطوره‌کاوی در سینمای کیمیایی، مهرجویی و فرهادی؛ اسطوره شناسی سینمای ایران، سرفصل‌های این دوره‌ آموزشی است.
پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندان برای شرکت در این کلاس‌ها می‌توانند با مراجعه به موزه سینمای ایران و یا تماس با روابط عمومی موزه از طریق شماره تلفن 9- 22705005 (داخلی 111) از نحوه و شرایط ثبت‌نام در دانشگاه تابستانه اسطوره شناسی، اطلاعات مورد نیاز را کسب کنند.
گفتنی است؛ مجموعه کلاس‌های آموزشی «اسطوره و سینمای ایران» در روزهای یاد شده از ساعت 9 تا 16 برگزار می‌شود و مطالعه کتاب «درآمدی بر اسطوره شناسی» نوشته دکتر بهمن نامور مطلق، پیش‌نیاز شرکت در این دانشگاه است.
همچنین دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی مربوطه، گواهی معتبر دریافت خواهند کرد.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» با حضور چهره‌های سینمایی | عکس
در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار می‌شود
» آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» با حضور چهره‌های سینمایی
... دیدن متن »

شش فیلم‌‌کوتاه پرافتخار دو ‌سال اخیر سینمای ایران باحضور هنرمندان و اهالی رسانه در مجموعه پردیس سینمایی باغ کتاب تهران به نمایش در می‌آیند.
«سکوت» به کارگردانی فرنوش صمدی و علی عسگری، «تناوب» به کارگردانی علی خوشدونی‌فراهانی، «مارلون» به کارگردانی درناز حاجیها، «ساعت چهار» به کارگردانی عاطفه محرابی، «باران آهسته می‌بارد» به کارگردانی سعید نجاتی  و «سایه فیل» به کارگردانی آرمان خوانساریان ۶ فیلم کوتاهی هستند که از ۱۵ مردادماه در قالب بسته  «فیلم‌های کوتاه تابستانه» در سینماهای هنروتجربه اکران خود را آغاز کرده و تاکنون با استقبال بسیارخوب تماشاگران مواجه شده‌اند.
این ۶ فیلم بیش از ۴۰۰ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های معتبر جهانی داشته‌اند.
آیین نمایش ویژه «فیلم‌های کوتاه تابستانه» باحمایت رسمی مریم موسویان از هنرمندان جوان سینما و تئاتر روز شنبه بیستم مردادماه در سالن شماره ۸ مجموعه پردیس باغ کتاب برگزار خواهد شد.
این مراسم ساعت ۲۰ باحضور تعداد زیادی از چهره‌های مطرح سینمایی، فرهنگی و عوامل سازنده این ۶ فیلم کوتاه برگزار خواهد شد.
طراح‌پوستر: محمدرضا بهشتی

 

۲ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تشکیل اولین آکادمی خصوصی سینمای ایران/ جایزه «سینماسینما» برگزار می‌شود  | عکس
» تشکیل اولین آکادمی خصوصی سینمای ایران/ جایزه «سینماسینما» برگزار می‌شود
... دیدن متن »

آکادمی «سینما سینما» به عنوان نخستین آکادمی خصوصی سینمای ایران با ریاست کیانوش عیاری و دبیری کیوان کثیریان به بهترین‌های اکران ۹۶ جایزه می‌دهد. 
به گزارش روابط عمومی جایزه آکادمی «سینماسینما»، کیوان کثیریان دبیر این جایزه از برگزاری قریب‌الوقوع مراسم پایانی جایزه‌ سینمایی آکادمی «سینماسینما» خبر داد. 
کثیریان درباره این آکادمی گفت: از چندی پیش ایده تشکیل یک آکادمی خصوصی که جمعی از اهالی سینما، منتقدان و استادان دانشگاه را دربربگیرد در ذهن داشتیم و طی یکی، دوسال گذشته مقدمات اجرایی شدن آن را فراهم کردیم. از این رو برای سال اول، 60 نفر عضو این آکادمی هستند و از دور دوم، اعضای آکادمی به 100 نفر خواهند رسید. جمعی از کارگردانان، فیلم‌نامه‌نویسان، تهیه‌کنندگان، منتقدان و عوامل هنری و فنی سینما، این آکادمی را تشکیل می‌دهند که اسامی آنان به زودی اعلام می‌شود. 
دبیر آکادمی «سینماسینما» اشاره کرد: کارگردان معتبر و بزرگ سینمای ایران، آقای کیانوش عیاری به ما لطف داشتند و ریاست این آکادمی را پذیرفته‌اند و برکارها نظارت دارند. همچنین آقای علی علایی، مدیریت اجرایی آکادمی «سینماسینما» را به عهده دارند. 
او با بیان این‌که پایگاه خبری-تحلیلی سینماسینما برگزار‌کننده این جایزه است گفت: مراسم پایانی نخستین دوره این جایزه امسال در چهارمین سالگرد شروع به کار این پایگاه سینمایی برگزار خواهد شد و بنا داریم از سال آینده در فروردین‌ماه این مراسم را برگزار کنیم چراکه طبق آیین‌نامه جایزه «سینماسینما»، تمام فیلم‌های اکران شده هر سال اعم از فیلم‌های اکران شده در گروه‌های سینمایی اصلی و یا هنروتجربه مورد داوری اعضای آکادمی قرار می‌گیرند. در نخستین دوره نیز‌، فیلم‌های اکران شده در سال 96 را داوری کردیم. 
کثیریان درباره عناوین جوایز «سینماسینما» توضیح داد: این جایزه در 8 رشته به بهترین‌های اکران شامل؛ بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم اول، بهترین مستند و بهترین فیلم کوتاه اهدا خواهد شد. 
به گفته وی، اسامی نامزدهای بخش‌های مختلف چند روز پیش از برگزاری مراسم اعلام می‌شود.
دبیر آکادمی «سینما سینما» از برگزاری نخستین دوره این جایزه در دهه دوم شهریور‌ماه سال 97 خبر داد و گفت: بنا داشتیم این مراسم در سطح گسترده‌تر و در یکی از سالن‌های بزرگ تهران برگزار شود اما به دلیل شرایط اقتصادی روز کشور تصمیم‌گرفتیم نخستین دوره را به شکل محدود برگزار کنیم. مهمانان ما جمعی از اهالی‌ رسانه و سینماگران خواهند بود و این مراسم در دهه‌ی دوم شهریور‌ماه برگزار می‌شود که جزئیات آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.
کثیریان درباره تأمین بودجه‌ی جایزه «سینماسینما» عنوان کرد: بودجه این جایزه کاملا از طریق بخش خصوصی تامین خواهد شد و به شکل مستقل و بدون هیچگونه وابستگی برنامه‌ریزی شده است. طی ماه‌های گذشته چند اسپانسر پس از مذاکرات متعدد، مسئولیت تأمین جوایز و هزینه برگزاری مراسم را به‌عهده گرفته‌اند که اسامی آنان نیز اعلام می‌شود. 
وی در پایان گفت: آکادمی خصوصی «سینماسینما» با هدف کمک به رونق سینما و تشویق سینما‌گران برای تولید آثار باکیفیت تر‌ طراحی شده و در کنار سایر جشن‌ها و جوایز سینمایی این جایزه نیز هرساله برگزار می‌شود و استمرار خواهد داشت.

۲ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران اعلام شدند | عکس
» نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران اعلام شدند
... دیدن متن »

علی نصیریان رییس بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران، فهرست نامزدهای بخش های کوتاه، مستند و انیمیشن این رویداد را به شرح زیر اعلام کرد:
نامزدهای بهترین فیلم کوتاه:
1- بچه خور                                                         
محمد کارت
2- تو هنوز اینجایی                                                 
کتایون پرمر، محمد روحبخش
3- دریای تلخ                                                         
فاطمه احمدی
4- گسل                                                               
سهیل امیر شریفی
5- مثل بچه آدم                                                     
آرین وزیر دفتری 
نامزدهای بهترین کارگردانی مستند: 
1- پرسپولیس شیکاگو                                             
ارد عطارپور
2- تالان                                                               
محمدصادق دهقانی
3- دادا سلطنه                                                         
هادی احمدی
4- لوتوس                                                             
محمدرضا وطن دوست
5- ورس                                                               
جواد وطنی 
نامزدهای بهترین فیلم مستند: 
1- اسرار دریاچه                                                   
آرمین ایثاریان
2- خرامان                                                             
طلا آزادروش
3- در جستجوی فریده                                       
آزاده موسوی و کورش عطایی
4- زنبورک در گام مینور                                           
پیمان فتوت احمدی
5- مثل اسمم پگاه                                                 
سودابه بیضایی و کاوه فرنام
نامزدهای بهترین فیلم انیمیشن: 
1- ایکی                                                                 
پرستو کاردگر
2- بدو رستم بدو                                                   
 حسین ملایمی
3- شب ترسناک لومو                                               
ساره شفیعی پور
4- روباه                                                             
صادق جوادی
5-یکی بود، یکی نبود                                         
مهین جواهریان

 

 

۲ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با تایید شورای سیاستگذار‌ی این جشنواره اعلام شد. | عکس
» فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان با تایید شورای سیاستگذار‌ی این جشنواره اعلام شد.
... دیدن متن »

 

به گزارش ستاد خبری هشتیمن جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان، فراخوان هشتمین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان اعلام شد.
این دوره از جشنواره در چهار بخش مسابقه ملی شامل فیلم‌های کوتاه  داستانی، مستند و پویانمایی، فیلم‌نامه کوتاه با موضوع اصلی احسان و نیکوکاری و با موضوعات ویژه اخلاق و مفاهیم آسمانی آن و نقد انحطاط اخلاقی و ارزش های فراموش شده اجتماعی، جامعه از نگاه جوانان؛ خواست‌ها و نیازهای جوانان، تسهیل گری وکارآفرینی اجتمـاعی، زن و ارزش های آن درجامعه، آب حفظ منابع  ارزشمند آن ، روش‌هـای بهینه مصرف انرژی، حفظ و احیای محیط زیست و فضاهای مجازی و تأثیر آن برجامعه برگزار می‌شود.
همچنین در این دوره از جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات اصفهان برای نخستین بار   مسـابقه ملی” شهر درقاب تصویر” به منظور کشف ایده‌های ناب  فیلمسازان جوان کشور و روایتی نو ازمضمون  نیکوکاری  درشهر، درقالب فیلم کوتاه و با موضوعات حقوق شهرونـدی وتأثیر آن در روابط انسانی و اجتماعی، شادابی ونشاط اجتماعی، شهر ایمن ،شهر پاک، خـانه وخـانواده وسبک زنـدگی ایـرانی- اسلامـی وهر موضوعی که مسائل شهری را در بر گیرد، برگزار می‌کند.
فیلمسازان وعلاقمندان می‌توانند فیلم‌های کوتاه داستانی –مستند و پویانمایی خود را با موضوعات زیر از شهر خود تهیه کرده وبه دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
مسابقه مستند پورتره نیز از دیگر بخش‌های جدید جشنواره حسنات است که در هشتمین دوره آغاز بکار می‌کند.  فیلمسازانی که فیلم های کوتاه مستندی را با موضوع خیــّرین ونام آوران علــم وهــنر تهیه نموده اند،میتوانند دراین بخش شرکت کنند.
بخش مسابقه دانشجویی اصفهان نیز به منظور کشف استعدادهای جوان در حوزه سینما و فیلم کوتاه درشهر اصفهان، دانشجویان مراکز دانشگاهی، هنرآموزان مراکز آموزشی وانجمن‌های سینمای جوانان استان اصفهان از نوآوری‌های مسئولان برگزاری جشنواره حسنات در دوره هشتم است که در این بخش علاقمندان می‌توانند فیلم‌های کوتاه داستانی-مستند وپویانمایی خود را که باموضوعات جشنواره تهیه شده باشند، به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
شایان ذکرست ارایه گواهی ومستندات مکتوب ازمراکز مذکور برای دانشجویان وهنرآموزان  به دبیرخانه جشنواره الزامی است.
گفتنی است مدت زمان آثار تولید شده در بخش‌ سینمای ملی، مستند پورتره و مسابقه دانشجویی اصفهان حداکثر 30 دقیقه اعلامشده است و علاقمندان در بخش شهر در قاب تصویر نیز باید آثار خود را تا حداثر پنج دقیقه تولید و به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
برای شرکت در جشنواره تکمیل فرم فقط از طریق سایت جشنوارهhasanatfilm.ir امکان پذیر است و دریافت کد از سایت به ازای هر اثر ثبت شده الزامی است . لازم است نام فیلم ، نام فیلمساز ، شماره تماس فیلمساز و کد دریافتـی اثـر روی DVD نوشته شود
همه آثار ارسالی می بایست با بالاترین کیفیت ضبط شده ارسال شوند .فیلم‌های ارسالی می‌بایست به صورت ( فایل دیتا ) بر روی DVDهای 9  و‌ یا 4.7 گیگابایت و یا flash memory  باشند. ضمناً فیلم‌های ارسالی حتماً در قالب سیستم پخش 25 فریم pal ارائه شوند. در غیر این صورت پس از راهیابی اثر به بخش مسابقه هر نوع مشکل در نمایش فیلم به عهده فیلمساز می‌باشد.
آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات تا 1 آبان ماه اعلام شده است.
علاقمندان برای مطالعه کامل فراخوان هشتمین جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات می‌توانند به نشانی الکترونیکی hasanatfilm.ir  مراجعه کنند.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 گزارش مراسم رونمایی مستند شرقی | عکس
» گزارش مراسم رونمایی مستند شرقی
... دیدن متن »

مراسم رونمایی فیلم مستند (شرقی) پرتره ای در مورد توشیهیکو ایزوتسو عصر روز هفدهم مرداد در تالار ایوان شمس باحضور برخی از اهالی علم و فرهنگ و چهره های سیاسی مانند دکتر مهدی محقق و نوش آفرین انصاری دکتر سیدعباس عراقچی، دکتر منوچهر متکی، حجت الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، کامادا رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران برگزار شد. 
در ابتدای مراسم حجت الاسلام حشمتی به عنوان اولین مسئول حامی این پروژه به سخنرانی پرداخت و توضیحاتی پیرامون نحوه اجرایی این پروژه ارائه کرد، حشمتی گفت: ( برای پژوهش این فیلم زحمات بسیاری کشیده شده و من امروز در اینجا به عنوان یک خادم قرآن و نه به عنوان یکی از مسئولان دست اندرکار از زحمات آقای طاهری و همکارانش تشکر می کنم). 
در ادامه افشین والی‌نژاد پیشکسوت عرصه رسانه و خبرنگار بین الملل سابق ایران در رسانه های کشورهای ژاپن و آمریکا در طی سخنانی پیش از شروع فیلم گفت: (همه ما ژاپن را با تکنولوژی، انیمه و مانگای آن می شناسیم، ژاپن را به عنوان یک کشور صنعتی می‌شناسیم اما لطف فیلم مسعود طاهری به کشور ژاپن این بود که یک جنبه دیگری از کشور ژاپن را به همه دنیا معرفی کرد و آن جنبه و بعد فلسفی کشور ژاپن است، معرفی یک فیلسوف با فلسفه‌ای عمیق. فیلسوفی که در خود ژاپن بسیار گمنام است، حتی طبق فیلمی که به شما نشان خواهم داد همسایه روبروی او نمی داند که او چه فیلسوف بزرگی بوده است. این کار در ژاپن و حتی در دنیا بسیار کم نظیر است، و ژاپنی‌ها باید در عرصه از مسعود طاهری خیلی سپاسگزار باشند). 
پس از آن فیلم به مدت صد و سی دقیقه نمایش داده شد و پس از نمایش فیلم مسعود طاهری کارگردان، پژوهشگر، تدوینگر و تهیه‌کننده فیلم به سخنرانی پرداخت و با اشاره به گوشه هایی از مشکلات کار ( انجام کار بین المللی برای یک ایرانی بسیار سخت است، شهروندی که در دنیا نه می تواند کارت کریدیت بین المللی داشته باشد نه کشورهای مهمی که در آن فیلمبرداری کرده حاضرند او را به راحتی در کشور خود راه بدهند و برخی مدام او را ریجکت می کنند، هر چند که ما را از در بیرون کردند اما از پنجره رفتیم و کار خود را انجام دادیم، خیلی سخت یا در حد نشد است که کاری بین المللی بسازید، فیلمی در یازده کشور جهان تصویربرداری شده است.)
طاهری در مورد ساختار این فیلم گفت: (من برای ساخت این فیلم دو راه بیشتر نداشتم یا اینکه بیایم فقط به سینما فکر کنم و به دستاوردهای بصری و سینمایی تکیه کنم و یک روایت شاعرانه و زیبا از ایزوتسو ارائه بدهم یا اینکه خیلی خیلی جدی بیایم اصل مسائل را خیلی ساده و بی تکلف بیان کنم و خودم را مطلقا درگیر یک برداشت شخصی از این فیلسوف بزرگ نکنم که اندیشه و زندگیش هم خیلی وسعت دارد و هم  خیلی عمق، و صرفا حقیقت رو بیان کنم. من تصمیم سخت خود را با انتخاب راه دوم گرفتم که کمی گرایش به عرصه پژوهش دارد.)
طاهری در ادامه گفت: (به هیچ عنوان در این فیلم نه خودم و نه این فیلم را درگیر مسائل و چالش‌های بیهوده سیاسی و مذهبی کردم، از باب مذهبی مثلا اینکه موسی جارالله در مورد شیعه فلان کتاب را نوشته پس حالا ما هم بیاییم همین جا از خجالتش دربیاییم، هرگز به این سمت و سو نرفتیم. همین جارالله را به عنوان یکی از سرمایه های جهان اسلام معرفی کردیم؛ خب اگر ما این فیلم را بسازیم بیاییم بگوییم جارالله آدم خیلی فلان و کذایی بود بعد ببریم اروپا و آمریکا نشان بدهیم بعد آنها پیش خودشان نمی‌گویند: ای بابا این مسلمانان باز دعوای خانوادگی‌شان را آوردند اینجا؟ و همین مسائل آیا باعث ایجاد زمینه های دخالت بیگانه در کشورهای ما مسلمانان نمی شود؟)
طاهری اشاره کرد: در این فیلم از 102 نفر نخبه ترین افراد مصاحبه گرفته شده از دانشکاهی و حوزوی گرفته تا افرادی از منتهی الیه چپ سیاسی و منتهی الیه راست سیاسی، از افراد رده بالا تا افراد رده پائین از داخلی ها تا خارجی ها، از خیلی روشنفکرها تا خیلی مذهبی‌ها و سنتی‌ها، حتی در طول ساخت فیلم هم از همه اقوام ایرانی از کردها تا آذری زبان ها از غیر مذهبی‌ها گرفته تا مذهبی، حتی از هموطنان زرتشتی‌مان کمک گرفتم و آنها کمک کردند، و آنها فقط به خاطر نام ایران و اینکه یک ایرانی این پروژه را می‌سازد حمایت و به ما کمک کردند، و یک وفاق واقعا مردمی و ملی در انجام پروژه هم وجود داشت).
او در پایان سخنان خود  گفت: ( اینکار قرار بود با مشارکت وزارت ارشاد ساخته بشود اما متاسفانه هنوز علی رغم گذشت دو سال این وزارت خانه هنوز به تعهدات خود به طور کامل عمل نکرده اما ساخت این پروژه به اتمام رسیده و هنوز در کش و قوس با این وزارتخانه هستیم که امیدوارم این مساله خاتمه یابد چرا که این پروژه یک سری بدهی های ارزی و نیز ریالی دارد که روی دست من مانده است).

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هر خانواده، یک فرهنگنامه کودکان و نوجوانان | عکس
خرید با تخفیف، هم‌زمان با اکران اینترنتی مستند «توران خانم»
» هر خانواده، یک فرهنگنامه کودکان و نوجوانان
... دیدن متن »

در این آشفته بازار فرهنگی، حمایت از فعالیت‌هایی که در مسیری درست گام برداشته‌اند وظیفه‌ی هر انسانِ فرهنگ‌دوستی است.

شورای کتاب کودک در این سال‌ها با مشقت فراوان و زحمت عزیزانی چون توران میرهادی، یاران همفکرش و دیگر اعضای داوطلب شورا توانسته حرکتی را آغاز و ادامه دهد که منجر به انتشار فرهنگنامه‌ ارزشمند کودکان و نوجوانان شده است. این مجموعه  در سال ۱۳۵۸ با پیشنهاد توران میرهادی راه‌اندازی شد. انگیز‌ه‌ی این کار به گفته‌ی توران میرهادی، کمبود منابع خواندنیِ بومی در زمینه‌ی فرهنگ، هنر و تاریخ ایران و ناکارآمدی منابع ترجمه شده درباره‌ی فرهنگ بشری برای کودک و نوجوان ایرانی بود.

در این بخش نزدیک به ۳۰۰ نفر در زمینه‌های گوناگون مانند نویسندگی، ویراستاری، مشاوره، واژه‌نگاری، صفحه‌آرایی و بخشهای پشتیبانی و اداری فعالیت می‌کنند. مقاله‌ها در ۲۵ گروه موضوعی نوشته و ویراستاری می‌شود. بسیاری از نویسندگان، مقاله‌های خود را به‌صورت رایگان در اختیار فرهنگنامه قرار می‌دهند. مقاله‌ها پس از ویرایش نهایی و تصویرگذاری در اختیار شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار می‌گیرد.

برای یافتن طرح کلی برخی مقاله‌ها یا آشنایی دقیق‌تر با آگاهی‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان، کارشناسان و ویراستاران فرهنگنامه از سال ۱۳۵۹گروهی از کودکان و نوجوانان ده تا شانزده ساله را، با نام شورای مشورتی، به مشاوره دعوت کردند. طرح برخی مقاله‌ها با نظرخواهی از این گروه  تهیه می‌شود. تألیف و تدوین فرهنگنامه با نظم الفبایی و در حدود ۲۵ جلد پیش‌بینی شده است.

به‌سبب طولانی ‌شدن روند تدوین فرهنگنامه، از سال ۱۳۹۵، طرح روزآمدسازی جلدهای منتشر‌شده و برنامه‌ریزی برای انتشار الکترونیکی این اثر، در دستور کار شورا و ناشر آن شرکت تهیه و نشر فرهنگنامه قرار گرفت.

حال فرصتی پیش آمده تا بتوانیم از این منبع ارزشمند برای کودکان و نوجوانان خودمان بهره ببریم و هم اینکه با حمایت خود، امکان ادامه‌ی حیات پرقدرت این مجموعه را فراهم سازیم.

از شما دعوت می‌کنیم با خرید حداقل یک جلد در این کار سهیم باشید.

گفتنی است خریداران محترم می‌توانند همزمان با اکران اینترنتی مستند «توران خانم»، فرهنگنامه و آثار توران میرهادی را با شرایطی ویژه از سایت شهرکتاب‌آنلاین تهیه نمایند:

- کل مجموعه فرهنگنامه با ۲۰ درصد تخفیف
- تک جلد فرهنگنامه با ۱۰ درصد تخفیف
- آثار توران میرهادی با ۱۰ درصد تخفیف

۲ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم کوتاه «تاریکی» در بخش مسابقه تیف 2018 + افتخار بزرگی دیگر برای فیلم کوتاه ایران | عکس
» فیلم کوتاه «تاریکی» در بخش مسابقه تیف 2018 + افتخار بزرگی دیگر برای فیلم کوتاه ایران
... دیدن متن »

فیلم کوتاه «تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان و تهیهکنندگی رامبد جوان بعد از حضور در بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن 2018 در اتفاقی کم سابقه موفق به حضور در بخش مسابقه چهل و دومین دوره جشنواره بینالمللی فیلم تورنتو شد. جشنواره فیلم تورنتو به عنوان یکی از جشنوارههای درجه A بینالمللی مهمترین رویداد سینمایی آمریکای شمالی به شمار میرود. «تاریکی» با حضور در بخش مسابقه این دوره جشنواره تورنتو موفق به ثبت افتخاری کم سابقه در عرصه بینالمللی شده و برای دومین بار در بحش اصلی یک جشنواره تراز اول جهانی حضور خواهد داشت.
جشنواره بینالمللی فیلم تورنتو که با عنوان تیف نیز شناخته میشود به جشنواره جشنوارهها معروف است و همه ساله با گرد هم آورده مهمترین فیلمهای سینمای، مستند و کوتاه جهان توجه بسیاری از اهالی سینمای جهان را به خود جلب میکند. این جشنواره همچنین در کنار این ویژگی خود با معرفی چهرههای جدید به سینما با توجه به جایگاه خود در آمریکای شمالی نقش بسیار موثری در معرفی سینماگران سراسر جهان در آمریکا دارد. گفتنی است در حاشیه این جشنواره بزرگترین بازار فیلم آمریکای شمالی نیز برگزار میشود و همه ساله بیش از 5 هزار کمپانی در بازار فیلم این جشنواره حضور پیدا میکنند. این جشنواره همچنین به عنوان بزرگترین جشنواره جهان از لحاظ جذب مجاطب به شمار میرود و سالانه حدود 480 هزار مخاطب دارد. بخشهای جنبی متفاوت این جشنواره از جمله کارگاهها، دورههای آموزشی با بازارهای فیلم آن تقریبا در تمام طول سال فعال هستند و این رویداد سینمایی را به گستردهترین رویداد سینمای جهان بدل میکنند. از همین رو جشنواره فیلم تورنتو در کنار جشنواره کن دو رویداد بزرگ و مهم سینمایی جهان به شمار میروند.
گفتنی است حضور در بخش مسابقه دو جشنواره درجه A بینالمللی اعتبار کم سابقهای ست که علی عسگری با فیلم کوتاه «بیشتر از دو ساعت» و حضور در بخش مسابقه جشنواره کن و ساندنس تنها فیلمساز ایرانیای است که پیش از این موفق به ثبت آن در کارنامه خود شده است.
دیگر عوامل فیلم کوتاه «تاریکی» عبارتند از: کارگردان: سعید جعفریان، تهیه‌کننده: رامبد جوان، فیلم‌نامه: فاطمه عبدلی و سعید جعفریان، مدیر فیلم‌برداری: مسعود امینی تیرانی، بازیگران: مهسا علافر و بانیپال شومون، طراح صحنه و لباس: فاطمه عبدلی، تدوین: عماد خدابخش، مدیر تولید: امیر جمشیدی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: حسن کلاهی، دستیار کارگردان: طاها قدسی، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، صدابردار: مهران بهروزی‌نیا، گریم: پدرام زرگر، اصلاح رنگ و نور: محسن خیرآبادی، طراح نشان‌نوشته و پوستر: بهزاد متبحری، عکاس: علی بیات
تیف 2018 از تاریخ 6 تا 16 سپنامبر در شهر تورنتوی کانادا برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، دوشنبه
مجتبی مهدی زاده این را خواند
محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معرفی هیات بازخوانی و انتخاب متون بخش خیابانی | عکس
بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
» معرفی هیات بازخوانی و انتخاب متون بخش خیابانی
... دیدن متن »

فریبا دلیری، فرزاد لباسی و مرتضی اسدی مرام بازخوانی و انتخاب متون بخش خیابانی را بر عهده گرفتند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، هیات سه نفره متشکل از فریبا دلیری، فرزاد لباسی و مرتضی اسدی مرام خوانش و انتخاب نمایشنامه های رسیده به بخش خیابانی جشنواره بیست و پنجم را بر عهده گرفتند.
فریبا دلیری کارگردان، نویسنده، عروسک ساز، گریمور، طراح و مترجم تئاتر، آثار متعددی در زمینه تئاتر کودک و نوجوان را به رشته تحریر در آورده و کارگردانی کرده است در کنار فرزاد لباسی کارشناس ارشد مدیریت آموزشی و ادبیات نمایشی، مدرس تئاتر و تئاتر خلاق، نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان از استان همدان که بیش از ۳۰ اثر نمایشی را در این حوزه به اجرا در آورده است و مرتضی اسدی مرام نویسنده و کارگردان تئاتر شناخته شده تئاتر از استان کرمانشاه که جوایز متعدد جشنواره های مختلف بین المللی و سراسری را در پرونده کاری خود دارد، آثار متقاضی حضور در بخش خیابانی جشنواره امسال را انتخاب می کنند.
نتایج ارزیابی این مرحله ۲۵ مرداد ماه جاری اعلام خواهد شد.

بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با دبیری مریم کاظمی با میزبانی استان همدان در پاییز سال ۹۷ برگزار می‌شود.

۲ روز پیش، دوشنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سال گذشته ۵۰۰هزار توریسم از ایران را در شهر وان پذیرش کردیم | عکس
معاون استاندار وان ترکیه:
» سال گذشته ۵۰۰هزار توریسم از ایران را در شهر وان پذیرش کردیم
... دیدن متن »

معاون استاندار وان ترکیه گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار توریسم ایرانی را در شهر وان ترکیه پذیرش و نسبت به استقبال از آنها اقدامات خوبی انجام شده است. ‌به گزارش ایسنا،‌ اسحاق چنار در سفر به استان اردبیل و در نشست با فعالان اقتصادی این استان در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار کرد: ما در مهرماه امسال نمایشگاه بزرگ توریسم وان را برپا خواهیم کرد که به عنوان سومین نمایشگاه پرمخاطب کشور ترکیه معروف است و انتظار داریم از استان اردبیل نیز صنعتگران و گردشگران و فعالان حوزه تجارت حضوری موفق داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۵۰۰ هزار توریسم از ایران که اغلب از استان‌های همجوار بودند به وان آمده و با زیبائی‌ها و جذابیت‌های گردشگری این شهر آشنا شدند که ما نیز در حد وسع و توان تلاش کردیم تا در خدمت آنها باشیم. معاون استاندار وان ترکیه به سفر دو روزه گروه تجاری و اقتصادی وان ترکیه به استان اردبیل و بازدید از مناطق مختلف این استان اشاره کرد و گفت: ما هر چه در این استان مشاهده کردیم قابلیت بی‌نظیر در بخش گردشگری است که قطعا در کنار تاریخ و تمدن این شهر می‌تواند یک ظرفیت عظیم برای جذب گردشگران خارجی باشد.

چنار بیان کرد: ما در قالب نمایشگاه وان که با محوریت توریسم برگزار می‌شود تلاش خواهیم کرد تا در کنار پذیرش ۶۰ تا ۷۰ شرکت داخلی ترکیه از استان‌های همجوار به ویژه استان اردبیل نیز گروه‌های فعال گردشگری و تجاری را نیز پذیرش کنیم تا آنها بتوانند قابلیت‌های خود را به نمایش بگذارند. وی به وجود هتل‌ها و آبدرمانی‌های متعدد و پیست اسکی در سرعین اشاره کرد و افزود: ما خوشحال هستیم که ۷ تا ۸ میلیون نفر گردشگر و توریسم به این شهر ورود پیدا می‌کنند و قطعا این ظرفیت عظیم می‌تواند نقطه مطلوبی را در توسعه اقتصادی منطقه به همراه داشته باشد.

رئیس میراث فرهنگی شهر وان ترکیه نیز در این جلسه بیان کرد: ما بعد از نمایشگاه امید و ازمیر سومین نمایشگاه بزرگ گردشگری ترکیه را در وان همه ساله در پائیز برگزار می‌کنیم و امیدواریم در کنار شرکت‌های مختلف ترکیه‌ای از کشور همسایه و دوستمان ایران نیز سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فعال در صنعت گردشگری و توریسم حضور پیدا کنند.

مظفر آغ‌تور به توانمندی‌های گردشگری، تاریخی و جاذبه‌های دیدنی و طبیعی استان اردبیل و همچنین مشترکات فرهنگی دو استان اردبیل و وان اشاره و خاطرنشان کرد: قطعا ما باید با تقویت تعاملات و ارتباطات تلاش کنیم تا فرصت‌های اشتغال و همچنین توسعه روابط تجاری و اقتصادی را به خوبی فراهم آوریم.

توفیق تپه معاون فرهنگی شهردار وان نیز با اشاره به اینکه شهرداری‌های دو استان وان ترکیه و اردبیل کشور ایران آماده همکاری‌های مشترک برای تقویت تعاملات شهری و ارتقای زیبائی‌های این دو شهر هستند، گفت: خواهرخواندگی این دو شهر فرصت خوبی را در این زمینه فراهم کرده است.

در این نشست رئیس نمایشگاه‌های استان وان نیز به دو استراتژی مهم در بخش بازاریابی و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: ما اتاق مشترک قونیه و تبریز را در وان ترکیه داریم و امیدواریم اتاق مشترک اردبیل نیز در وان راه‌اندازی شود. سلیمان گوللر بیان کرد: ما در کنار برپایی نمایشگاه‌های متعدد تلاش می‌کنیم تا موانع پیش‌روی گمرکی را نیز به نوعی از پیش روی تجار و بازرگانان برداریم تا در نمایشگاه وان که با محوریت توریست برگزار خواهد شد ۸۰ شرکت خارجی به ویژه از استان اردبیل و استان‌های همجوار ایران حضور پیدا کنند.

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، دوشنبه
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اندیشه‌ای که در زمان جاری‌ ماند/ ویسنی‌یک، میرهولد و یک درد مشترک | عکس
مروری بر نمایش‌ «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود»
» اندیشه‌ای که در زمان جاری‌ ماند/ ویسنی‌یک، میرهولد و یک درد مشترک
... دیدن متن »

خبرگزاری مهر:
کد خبر ۴۳۷۱۴۹۰ -۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹

آروین موذن‌زاده

نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» با به تصویر کشیدن فضایی خفقان‌آور و کابوس‌گونه به برهه‌ای از زندگی مِیرهولد کارگردان شناخته‌شده روسی می‌پردازد که در دوران استالین به مرگ محکوم شد.
به گزارش تیوال به نقل از خبرنگار مهر، نمایش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به دراماتورژی و کارگردانی روح‌الله جعفری این روزها در تالار چهارسوی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است. این اثر نمایشی نوشته ماتئی ویسنی‌یک نمایشنامه‌نویس رومانیایی‌الاصل فرانسوی است که نگاهی آزاد به روزهای پایانی زندگی وسوالد مِیرهولد یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان اهل اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۴۰ دارد؛ مردی که در سال‌های روی کار آمدن استالین و رژیم کمونیست شوروی فعالیت می‌کرد و با وجودی که خودش در ابتدا عضو این حزب بود، اما در نهایت به وسیله کومونیست‌ها کشته شد.
میرهولد را پدر تئاتر بیومکانیک می‌نامند. این نظریه شکلی از پرورش بازیگر است که هدفش به وجود آوردن بازیگرانی است که هم ورزشکار هم آکروبات‌باز و هم ماشین‌هایی متحرک هستند. میرهولد به عنوان مبتکر این سبک از بازیگرانش حرکت می‌خواست نه احساس و عاطفه. او سردمدار تئاتر آوانگارد و از شاگردان استانیسلاوسکی بود اما بعد از مدتی راهش را از او جدا کرد و به آموزش و اجرای ایده‌های مبتکرانه و فرمالیستی‌اش پرداخت.
میرهولد در برابر تئاتر ناتورالیستی به واکنش منفی می‌پرداخت و بر این عقیده پای می‌فشرد که اجراگران بسیار بیشتر از تقلید صرف، واجد ظرفیت و قابلیت گسترش حرکات بدن هستند و همین اعتقاد باعث شد تا او سیستمی به نام بیومکانیک را برای تمرین‌های بدنی طراحی کند.
میرهولد حدود ۵۰۰ اجرا به صحنه برد که ازجمله‌ این آثار می‌توان به اجرای نمایش «بازرس» اثر شناخته شده گوگول اشاره کرد اما  آثار بحث‌برانگیز این هنرمند که باعث شد به او انگ فرمالیست‌بودن در مقابل رئالیسم سوسیالیستی آن دوره بزنند، اجرای نمایشنامه های مایاکوفسکی همچون «ساس» و «حمام» بود.
تجربیات میرهولد به مذاق سران کمونیست خوش نمی‌آمد. او بعد از حمله کردن علنی‌اش به باید و نبایدهای رئالیسم سوسیالیستی، در ژوئن ۱۹۳۹ دستگیر و در زندان لوبیانکا در مسکو بازجویی و شکنجه شد و در فوریه ۱۹۴۰ او را به جوخه آتش سپردند اما ۱۵ سال بعد دادگاه عالی شوروی از وی اعاده حیثیت کرد. میرهولد در قبرستانی در شهر مسکو در یکی از سه آرامگاه عمومی قربانیان تبعیدی کمونیست به خاک سپرده شده است.
ماتئی ویسنی‌یک مهمترین نمایشنامه‌نویس رومانی است که در رشته تاریخ و فلسفه تحصیل کرده است. این شاعر و نمایشنامه‌نویس تحت حاکمیت چائوشسکو، سال‌ها زیر نگاه سرد و بی‌رحم کمونیست به نوشتن نمایشنامه و کارگردانی تئاتر پرداخت و پس از این‌که تمام‌ آثار نمایشی‌اش توقیف شد، مجبور به مهاجرت به کشور فرانسه شد. در واقع او در نگارش «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» به نوعی درد مشترکی را به تصویر می‌کشد که با میرهولد داشته است.
در «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» میرهولد می‌خواهد نمایش «ریچارد سوم» شکسپیر را به صحنه ببرد اما شدیداً نگران نظر اعضای کمیسیون در مورد تئاترش است و کارش بارها مورد بازبینی قرار گرفته است. او آنقدر درگیر تغییر ظاهری و باطنی شخصیت ریچارد شده است که مدام دست به خیال‌بافی می‌زند و دیگر تفاوت ذهنیت و عینیت را نمی‌داند. کابوس‌های میرهولد و فشارهایی که از طرف حکومت به او وارد می‌شود، این هنرمند تنها را به فردی کابوس‌زده و مالیخولیایی بدل می‌کند. در چنین وضعیتی او هیچ پشتوانه‌ای ندارد و حتی پدر و مادرش هم به او پشت کرده و بازیگرانش از او اعلام برائت می‌کنند. در نهایت میرهولد به زندان می‌افتد و کابوس‌هایش تا زمان به قتل رسیدنش دست از سرش برنمی‌دارند اما اندیشه‌اش پس از مرگش نیز در زمان جاری می‌ماند...
روح‌الله جعفری کارگردان و منتقد تئاتر را بیشتر به واسطه روی صحنه بردن آثار ویسنی‌یک در تئاتر می‌شناسیم. او این بار هم به سراغ اجرای «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» از این نویسنده رفته که سال ۹۵ توسط اصغر نوری ترجمه شده است. جعفری در اجرای این اثر نمایشی در به تصویر کشیدن فضای ترس و وهم و خفقان شوروی زمان استالین موفق عمل کرده است.
فضاسازی اکسپرسیونیستی، بازی‌ها و طراحی گریم اغراق‌شده و افکت‌های صوتی، ویژگی‌هایی هستند که کارگردان برای به تصویر کشیدن ذهن آشفته و فضای خفقان‌آوری که رفیق میرهولد با آن درگیر است، انتخاب کرده و در انتقال این مفاهیم به مخاطب موفق عمل کرده است.
تغییر معماری تالار چهارسو یکی دیگر از ایده‌هایی است که جعفری در این نمایش عملی کرده است، به این ترتیب که با تغییر چیدمان صندلی‌ها از عرض تالار چهارسو برای اجرای نمایش استفاده شده است که همین مساله باعث نزدیکی بیشتر مخاطب با کاراکترها شده و ترس و وهم میرهولد را بیشتر درک می‌کند. البته در چنین رویارویی شاید اگر میزان صدای برخی از بازیگران اندکی پایین‌تر انتخاب می ‌شد، مخاطبان با اثر همراه‌تر می‌شدند.
یکی از ویژگی‌های این اثر نمایشی بازی بازیگران مخصوصاً حمید رحیمی در نقش میرهولد است. رحیمی در طول ۹۰ دقیقه نمایش با تمام وجودش برای نقش مایه می‌گذارد و شاید از این پس تصور کردن بازیگر دیگری برای آن نقش دور از ذهن به نظر برسد. او هم در صداسازی مناسب برای کاراکتر میرهولدِ آشفته و هم در استفاده درست از بدنش موفق عمل می‌کند و در صحنه‌هایی نماینده یک بازیگر بیومکانیک می‌شود که در عین حال از انتقال احساساتش هم برای به تصویر کشیدن کاراکتر میرهولد کوتاهی نکرده است. مهدی بجستانی در نقش ریچارد نیز موفق عمل می‌کند و می‌توان حضور در این نمایش را بازگشتی موفق برای این بازیگر باتجربه در نظر گرفت.
استفاده مناسب از ویژگی‌های تالار چهارسو، نمایش درست خودویرانگری میرهولد با میزانسنی فکر شده و هدایت درست بازیگران برای به تصویر کشیدن جنون ساری در اثر و تلاش در جهت انتقال درست مفاهیم مورد نظر نویسنده از ویژگی‌های مثبت این اجرای نمایشی هستند.
اما شاید یکی از مشکلاتی که نمایش با آن روبه‌رو است و ارتباطی هم به کارگردان و حتی نویسنده پیدا نمی‌کند، نداشتن اطلاعات کافی و شناخت برخی از مخاطبان جوان و کمتر آشنا به تئاتر و تاریخ نسبت به شخصیت‌های نمایش است. تعدادی از تماشاگران کم‌تجربه‌تر، آشنایی با میرهولد و شیوه کاری‌اش و ویژگی‌های شخصیت ریچارد سوم و دلایلی که باعث شده بود میرهولد بخواهد این اثر شکسپیر را در آن دوره زمانی به صحنه ببرد، ندارند و حتی برخی از آن‌ها نمی‌دانند حکومت استالین و رژیم کمونیستی چه ویژگی‌هایی داشته و به چه دلایلی مخالف فعالیت امثال میرهولد بوده است. همین ناآشنایی باعث می‌شود که این دسته از تماشاگران، ارتباط مناسبی با فضا و قصه نمایش پیدا نکنند و تنها درگیر فضای فرمالیستی اثر شوند.
در واقع شاید این متن و اجرا، مناسب قشر خاصی از مخاطبان باشد و آن‌ها بیشتر از دیدن کار لذت ببرند، البته شاید مخاطبان جوان نمایش هم بعد از دیدن «ریچارد سوم اجرا نمی‌شود» ترغیب شوند درباره کاراکترها و اتفاقات تاریخی نمایش، اطلاعات کسب کنند و این بار با دیدی وسیع‌تر به روند چرایی وقایع اثر بیندیشند.
بازیگران این نمایش به‌ترتیب ورود به صحنه حمید رحیمی، نسیم شجاعی، پوریا سلطان‌زاده، شهاب عباسیان، حسام‌الدین مختاری، مهدی بجستانی، محمد فرجی‌پو، آذر خوارزمی، حمید حبیبی‌فر، ندا حاجی‌بابایی، سیدرضا علوی، کامیار محبی و مجید رحمتی هستند که تا ۲۶ مردادماه در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه است.


عکس‌ از: فهیمه حکمت‌اندیش

۲ روز پیش، دوشنبه
رضا بولو و محمد لهاک این را خواندند
مهدی حسین مردی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید