تیوال | اخبار
T1 : 19:07:53
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» بازدید هنرمندان از روند بازسازی تماشاخانه ارغنون/ پیام تبریک ناظرزاده کرمانی به مناسبت افتتاح سالن ۱۵۰ نفره‎
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه ارغنون، فرهاد ناظرزاده کرمانی، آرش دادگر و رحمت امینی ازجمله هنرمندانی بودند که طی روزهای اخیر از روند بازسازی این مجموعه هنری دیدار کردند.
فرهاد ناظرزاده کرمانی از حضور در تماشاخانه ارغنون با ابراز خوشنودی از ایجاد و احیای دوباره یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور در پیامی جداگانه افتتاح این تماشاخانه را تبریک گفت. در متن این پیام آمده است:
بازگشایی دوباره یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور به‌دست گروه مدیریتی جوان و خوش آتیه اتفاقی بزرگ در روزهای اخیر عرصه نمایش کشور است. فضای این تماشاخانه با توجه به دو سالن نمایشی و همچنین محیط قدیمی و جذاب بنای مجموعه کمکی شایان به امر نمایش کشور و همچنین حفظ و نگهداری ابنیه تاریخی کرده است.
امید که ارغنون فضایی باشد تا جوانان بااستعداد و خلاق کشور بتوانند با تمام انرژی هنر نمایش را در امواج متلاطم این روزهای تئاتر به ساحل مقصود برسانند. بسط و گسترش تماشاخانه‌های خصوصی آن‌هم در ابعادی این‌چنین و مخصوصاً با حضور گروهی جوان در بخش مدیریت واقعه‌ای مبارک در تئاتر ایران است.

گفتنی است که تماشاخانه ارغنون به‌تازگی وارد فاز احیا و مرمت‌شده و با اضافه کردن یک سالن ۱۵۰ نفره به ظرفیت نمایشی خود به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه‌های کشور از آذرماه امسال آغاز به‌کار می‌نماید.
این تماشاخانه به‌تازگی فراخوان خود برای جذب آثار نمایشی را ارائه داده و علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان آبان ماه آثار خود را به امور اجرایی تماشاخانه به نشانی خیابان نوفل شاتو، بن‌بست زیبا، تماشاخانه ارغنون ارسال و یا تحویل نمایند.
ارغنون به‌زودی با حضور مدیران ارشد فرهنگی و تئاتر کشور و همچنین حضور کارگردانان، بازیگران و هنرمندان عرصه نمایش افتتاح خواهد شد.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» جمشید پادشاه زمان و مکان است اما خدا نیست
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، شاهرخ مسکوب نوشته است: کتاب «ارمغان مور، جستاری در شاهنامه» که این کلاس ها بازتابی از آن است و خواندنش برای کسانی که این گفتارها را دنبال می‌کنند بسیار روشن کننده است، از پنج بخش تشکیل می‌شود: زمان، آفرینش، تاریخ، جهانداری و سخن. اما بنا به گفته خود مؤلف در پیشگفتار آن، رشته پنهانی که همه این فصل‌ها را به هم می پیوندد، زمان است. دریافت از زمان در تمام ساحت‌های اندیشه ایرانی: زمان اکرانه و زمان کرانمند، نقش زمان در اسطوره آفرینش، زمان اساطیری، زمان پهلوانی، زمان تاریخی و غیره.

آنچه در شاهنامه آمده و در گیتی می‌گذرد بازتابی است از آنچه در اوستا آمده و در مینو می‌گذرد. در اسطوره آفرینش، اهورامزدا گیتی را آفرید و برای پیروزی در کارزار کیهانی علیه اهریمن، زمان کرانمند را اندیشید. دورانی نه هزار ساله که به سه دوره هر کدام سه هزار ساله تقسیم می‌شود. اگر این زمان نمی‌بود، عمر اهریمن نیز به سر نمی‌رسید. در این نبرد، زمان نیز چون انسان، به یاری اهورامزدا می‌آید تا او را بر اهریمن پیروز سازد. پس به یاری زمان و در زمان است که اهورامزدا خدا می‌شود. خدایی که نه تنها آگاه مطلق است بلکه در پایان زمان توانای مطلق نیز خواهد بود.

در فرگرد ۲ وندیداد، اهورامزدا نخست با جمشید گفت‌وگو می‌کند و فرا می‌خواندش به رواج دین بهی. اما جمشید از این رسالت سر باز می‌زند. او تنها عهده‌دار سامان دادن به گیتی می‌شود، سه بار جهان را فراخ می‌کند و ورجمکرد را می‌سازد.

در شاهنامه، زمان با جمشید، بزرگ‌ترین پادشاه اساطیری ما، صورتمند می‌شود. او که پادشاهی تمدن‌ساز است، به ساخت و پرداخت جهان و زندگی آدمیان می‌پردازد و سه گروه اجتماعی بزرگ را بنا می‌گذارد. او حتی دیوها را هم به زیر فرمان خود در می‌آورد و آنها را وا می‌دارد تا دیوارها و کاخ‌ها و ایوان های دور از گزند برافرازند. در روزگار جمشید نه درد و رنج و بیماری هست و نه مرگ. روزی که جمشید به تخت می‌نشیند و بر دوش دیوان بر آسمان دست می‌یابد، نخستین روز بهار است. پس او آن روز را روز نو می‌نامد و جشن می‌گیرد. نوروز یا روز هرمز از ماه فرودین. با نامگذاری این روز، آگاهی به زمان پیدا می‌شود. بدین ترتیب مردی که مکان را ساخت و پرداخت، زمان را نیز سروسامان داد. پس او پادشاه زمان و مکان است، اما خدا نیست، انسان است. به همین خاطر هم دچار غرور و آز می‌شود و منی می‌کند و به گیتی جز از خویشتن را نمی‌بیند. اینست که فر ایزدی از او روی گردان می‌شود و کار برمی‌گردد و شکست به بارمی‌آید. فرجام کار جمشید، پیروزی ضحاک است.

پایان پیام

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طنز
» عشوه‌گری بازیگران برای قرارداد
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، شبنم فرشادجو در مصاحبه با یک تلویزیون اینترنتی گفت: بازیگرهایی که لوندی می‌کنند جور دیگری قرارداد می‌ببندند.

خانم فرشادجو تو مصاحبه‌شون گفتن: بسیاری از بازیگران با لوندی قرارداد می‌بندند و من مثل میوه‌فروش‌ها چونه می‌زنم. خب خانم فرشادجو دقیقاً نگفتن کدوم بازیگرها با لوندی و عشوه‌گری قرارداد می‌بندن. به همین خاطر چندتا سوال واسه ما پیش می‌آد. هر بازیگری که زیاد کار می‌کنه با لوندی و عشوه‌گری قرارداد بسته؟ جمشید هاشم‌پور که یه زمان پر کار بود، عشوه‌گری می‌کرد تا کار بگیره؟ دقیقاً چه‌طور عشوه‌گری می‌کرد؟ واسه تهیه‌کننده پشت چشم نازک می‌کرد و فندقی می‌خندید؟ کف دستش رو می‌بوسید و فوت می‌کرد سمت کارگردان؟

نه خب واسه آدم سوال پیش می‌آد. وقتی این تلویزیون اینترنتی تیتر می‌زنه: بعضی از بازیگرها لوندی می‌کنن، این بعضی‌ها کیان؟ احمد پورمخبر با ناز می‌رفت بغل رضا عطاران می‌نشست و لپش رو می‌کشید و بهش چشمک می‌زد؟

اصلا لوندی از نظر شما یعنی چی؟ احمد ایران‌دوست که جدیداً پرکار شده مقدار عشوه‌گریش رو بیشتر کرده؟

خانم فرشادجو تو مصاحبه‌شون فرمودن من مثل میوه‌فروش‌ها تو قرارداد چونه می‌زنم. خب آخه خاتم فرشادجو میوه‌فروش‌ها که بنده‌خداها قیمت رو نوشتن رو یه تیکه مقوا و با چوب کردن لایه میوه‌ها. یعنی هرکس عشوه‌گری بلد نیست مثل میوه‌فروش‌ها قرارداد می‌بنده؟ یعنی میوه‌فروش‌ها عشوه‌گری بلد نیستن؟

من خودم میوه‌فروشی دیدم که برای فروختن هندونه‌هاش جوری دست‌هاش رو توی هوا می‌لرزوند که جمیله تو برنامه‌ی رنگارنگ اینطور عشوه‌گری نمی‌کرد.

پایان پیام

وحید عمرانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آیین اختتامیه دومین دوره جایزه سعی مشکور دوشنبه اول آبان‌ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود
... دیدن متن »


بر اساس اخبار رسیده، این جایزه هر سال به برگزیدگان برترین پایان نامه دکتری در زمینه تاریخ و فرهنگ اسلام و ایران اهدا می‌شود.

دومین دوره این جایزه روز دوشنبه اول آبان از ساعت  ١٦ در خانه اندیشمندان علوم انسانی با سخنرانی محمد حسین ساکت، الوند بهاری، علی صفری آق قلعه و دیدیه گزنبه دو برگزار می‌شود.

خاندان زنده یاد دکتر محمد جواد مشکور علاوه بر اهدای کتابخانه نفیس و ارزشمند استاد مشکور در سال  ١٣٨٣ به کتابخانه مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی این جایزه را به منظور زنده نگهداشتن یاد این استاد برجسته تاریخ ادیان و تشویق پژوهشگران و محققان بویژه پژوهشگران جوان در زمینه تاریخ و فرهنگ اسلام و ایران را بنیان نهاده و برگزاری این مراسم را به این مرکز سپرده‌اند.

دکتر محمد جواد مشکور در اسفند  ١٢٩٧  شمسی در خانواده‌ای مذهبی در تهران چشم به جهان گشود. وی پس از گذراندن‌ تحصیلات دوره ابتدایی و دبیرستان در  ١٣١٨ موفق به دریافت لیسانس ادبیات فارسی و عربی شد و در کنار تحصیلات رسمی، نزد علمای بزرگی چون آقامحمد سنگلجی،علامه طباطبایی، میرزا مهدی آشتیانی ادب و حکمت آموخت.

محمد جواد مشکور در کنار تدریس، به فراگیری زبانهای سامی سریانی و عبری پرداخت و در ١٣٣٢ به پاریس رفت و در سال ١٣٣٦  دانشنامه دکتری خود را در زمینه «تاریخ اسلام و فرق» از دانشگاه سوربن دریافت کرد. وی پس از بازگشت به تهران به کار تدریس مشغول شد و  به سمت رایزن فرهنگی ایران در سوریه منصوب شد.

کوشش‌های دکتر مشکور در زمینه ایجاد کرسی زبان فارسی در دو دانشگاه دمشق و حلب سبب شد به عضویت فرهنگستان سوریه درآید. او پس از بازنشستگی در اسفند ١٣٥٨همچنان به کار تدریس و تألیف و تصحیح اشتغال داشت تا اینکه در  ٢٥ فروردین ماه سال١٣٧٤ پس از تحمل چند ماه بیماری در گذشت.

از دکتر مشکور آثار زیادی در حوزه، تألیف، تصحیح و ترجمه متون اصیل، برجای مانده است که از جمله مهمترین آثار او می‌توان به کتاب‌های «تصحیح المقالات و الفرق»، «فرهنگ فرق اسلامی»، «ترجمه فرق الشیعه»، «ایران در عهد باستان»، «اخبار سلاجقه روم»، «نظری به تاریخ آذربایجان» و «نام خلیج فارس در طول تاریخ» اشاره کرد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شب شعر عاشورایی «رندان تشنه لب» در حوزه هنری برگزار می‌شود
... دیدن متن »

جمعی از شاعران آیینی در شب شعر عاشورایی «رندان تشنه لب» یاد حماسه کربلا را در حوزه هنری پاس می‌دارند.

به گزارش تیوال، به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، در این شب شعر که یکشنبه-۳۰ مهر- از ساعت ۱۸ در سالن سوره حوزه هنری برگزار می شود، محمدعلی مجاهدی، علی انسانی، علیرضا قزوه، اسماعیل امینی، سعید بیابانکی، ناصر فیض، حسن شعبانی، عباس احمدی، حمیدرضا برقعی، مجتبی احمدی، امید مهدی نژاد، محمود حبیبی کسبی، احمد بابایی و جواد میرصفی به شعرخوانی می پردازند. 

همچنین نوحه سرایی توسط محسن عرب خالقی، مداح اهل بیت(ع) ، سخنرانی حجت الاسلام سیدرضا جعفری و اجرای چند قطعه موسیقی عاشورایی از دیگر بخش های این محفل ادبی است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طنز
» آرایش بازیگران روشن‌فکر
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، سحر قریشی گفت: با یک سری برچسب زشت، حرف‌هایم را به لیلا حاتمی ربط دادند. هنوز هم می‌گویم رنگ موی تیره و آرایش کم نشانه‌ی روشن‌فکری نیست.

خانم قریشی یه سری صحبت‌ها کردن که یه سری‌ها فکر کردن منظور خانم قریشی، خانومه لیلا حاتمیه. البته این موضوع فقط مختص به خانم قریشی نیست. اکثر بازیگران وقتی در مورد یه فرد نامعلومی صحبت می‌کنن، ناخودآگاه تمام ذهن‌ها می‌ره به سمت یه شخص خاص. بعد دوباره می‌آن مصاحبه می‌کنن که ما منظورمون فلانی نبود ناموساً. خب عزیز من یه جوری صحبت کن که ذهن‌ها به سمت یه شخص خاص نره یا اگه می‌ره سمت چند تا شخص خاص بره تا این‌ داستان‌ها پیش نیاد. البته این که دوست داشته باشی دوباره بیایی مصاحبه کنی یه بحث دیگه است.

کلا ذهن ما آماده است سمت یه شخص خاص بره، شما هم می‌آیی چهارتا کد می‌دی ذهن لامصب رو می‌فرستی سمت یه شخص خاص. خب این‌جا یا مشکل صحبت‌های شماست، یا ذهن ماست یا اون شخص خاص. خب اون شخص خاص که بنده‌خدا جز ماتیک نزدن و خط چشم نکشیدن، هیچ گناهی نکرده. ذهن انسان هم که سیاله و همیشه در حال گردش. منتظره یه چی بگی بره بچسبه به یه شخص خاص. می‌مونه صحبت‌های شما. حالا که این‌طور شد، برای این که این داستان‌ها کمتر پیش بیاد، طوری صحبت کنید که ذهن آدم به سمت چند تا شخص خاص بره. این‌طوری نه برای شما مشکلی پیش می‌آد نه برای اون شخص خاص. ذهن سیال ما هم که می‌ره می‌چسبه به چند شخص خاص و عشق دنیا رو می‌کنه.

مثلاً وقتی دارید در مورد آرایش نکردن یه خانم بازیگر صحبت می‌کنید، بگویید: هر کس که موهاش رو مشکی کنه و کمتر میک‌آپ کنه نشونه‌ی روشن‌فکری نیست. اگر این‌طوره پس اون آقا جمشید که مو نداره و همیشه وسط بیابون داره با قاچاقچی‌ها مبارزه می‌کنه روشن‌فکر نیست؟ یا مثلاً فلان آقا وقتی تو سفیدبرفی بازی کرد روشن‌فکر نبود ولی وقتی تو اخراجی‌ها بازی کرد روشن‌فکر شد؟ یا مثلاً فلان خانم که اگر آرایشش رو پاک کنی شوهرش بهش می‌گه ببخشید مادرجان همسر من رو ندیدید الان این‌جا بود؟

خلاصه اگر این‌طور صحبت کنید ذهن ما هنگ می‌کنه که به کدوم یکی بچسبه. شما هم می‌تونید چهار بار مصاحبه کنید و بگید منظورتون فلانی نبوده.

پایان پیام

پرند محمدی این را خواند
Captain این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مسکوب از منابع شاهنامه فردوسی می‌گوید
... دیدن متن »

حماسه بیانگر دید و جایگاه انسان است در جهان، حال آنکه اسطوره بیانگر دید و جایگاه انسان است در کیهان. به تعبیر دیگر، حماسه همان اسطوره است که از آسمان به زمین، از انتزاع به جسم، از عالم مجاز به دنیای واقعی انسان‌ها آمده است.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، شاهرخ مسکوب نوشته است: بنابر نظر هگل، روایت حماسی مربوط به فرهنگ اقوام در حال شکل‌گیری است، چون ایلیاد و اودیسه نزد یونانی‌ها، یا مهاباراتا ورامایانا نزد هندی‌ها. اما حماسه ملی ایران یا شاهنامه در قرن چهارم هجری، یعنی ۱۲۰۰ سال پس از تشکیل قوم و ملت ایران و چهار صد سال پس از شکست از عرب‌ها نوشته شده است. در این دوران، تاریخ ایران که پیش‌تر به دست اردشیر پی‌ریزی شده بود، این بارتوسط یک شاعر از نو پی افکنده می‌شود. بنابراین، شاهنامه را می‌توان حماسه متأخر نام نهاد.

منابع حماسه ملی ایران عبارتند از:

ـ روایت‌های اسطوره‌ای برگرفته از اوستا

ـ سیکل سیستان یا روایت‌های پهلوانی شرق ایران (خاندان نریمان، سام، زال، رستم و فریبرز)

ـ روایت‌های تاریخی خانواده‌های اشکانی (گودرز، گیو و بیژن)

روایت‌های هر سه این منابع طی سالیان دراز به صورت شفاهی، سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر نقل می‌شده است. اوستا را تنها موبدان می‌دانستند و بازگو می‌کردند، در حالی که روایت‌های پهلوانی و حماسی توسط گوسان‌ها به شعر و همراه با موسیقی بیان می‌شده است. در اواخر دوره اشکانی، ابتدا اوستا جمع‌آوری و به صورت مکتوب روی پوست گاو نوشته می‌شود. سپس روایت‌های اساطیری، پهلوانی و تاریخی که در طول ۴۷۰ سال پادشاهی ساسانی، به هم آمیخته و در هم تنیده شده‌اند، در خداینامک‌ها گردآوری و تدوین می‌شود. چند صد سال بعد، یعنی در قرن چهارم هجری، هنگامی که خلافت عباسی در بغداد ضعیف می‌شود، درخراسان و شمال شرق ایران و ماوراء‌النهر، نوعی استقلال محلی بوجود می‌آید و زبان فارسی مشروعیت پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، سپهسالار خراسان به فکر می‌افتد که داستان‌های پراکنده و تاریخ گسسته ایران را جمع‌آوری کند. پس، از چهار کاتب زرتشتی دعوت می‌کند تا به توس بیایند و خداینامک جدیدی را که بعدها به نام او خداینامک ابومنصوری نام یافت، به نثر بنویسند. این کتاب منبع اصلی فردوسی بوده است.

در شاهنامه، اسطوره، حماسه و تاریخ، یا به بیان دیگر افسانه، داستان و واقعیت، در هم تنیده‌اند. شاهنامه به منزله اثری ادبی، حماسه‌ای است که در آن سه بخش اساطیری، پهلوانی و تاریخی باز شناخته می‌شود:

ـ بخش اساطیری (از نخستین پادشاه تا جمشید، ضحاک و فریدون، افراسیاب و کیخسرو، زرتشت و اسفندیار)

ـ بخش پهلوانی یا حماسی ( از فریدون تا بهمن)

ـ بخش تاریخی ( از اسکندر تا یزدگرد)

البته این بخش‌بندی اجمالی و تقریبی است و گاه مرز روشنی، به ویژه میان دو بخش نخستین که نام‌آورانی چون فریدون و افراسیاب و کیخسرو نقش‌پردازان آنند، وجود ندارد.

پایان پیام

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» آغاز بازبینی جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران
... دیدن متن »

رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران گفت: بازبینی بخش بچه‌های محله جشنواره تئاتر بسیج مازندران از ۲۹ مهرماه آغاز  می‌شود.

حمیدرضا هراسانی مسئول سازمان بسیج هنرمندان استان مازندران و رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران از آغاز بازبینی بخش بچه‌های محله جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران خبر داد و گفت: این بازبینی تا ۳۰ مهرماه ادامه خواهد داشت و در این بازبینی آقایان «حمیدرضا گل محمدی تواندشتی»، «یاسر محمودی برنتی»، «مصطفی اژدرپور منفرد» به‌عنوان هیئت‌داوران بازبین و «سید حسین ساداتی سلیمی» به‌عنوان ناظر هیئت بازبینی، ۱۴ نمایش را که در مرحله بازخوانی پذیرفته‌شده است در شهرهای آمل، بابل، فریدونکنار، قائم‌شهر، نکا و نور مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
وی افزود: فراخوان جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران در دو بخش بچه‌های محله و صحنه‌ای اعلام شد که پس از اعلام فراخوان جشنواره و پایان مهلت ارسال متون نمایش در ۲۱ مردادماه ۹۶،  مجموعاً ۵۸ متن نمایشی  به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
هراسانی ادامه داد: از این تعداد متون رسیده ۳۹ متن در بخش صحنه‌ای و ۱۹ متن در بخش بچه‌های محله  بود. افزود: پس از داوری در مرحله بازخوانی توسط هیات داوران ۱۴ متن در بخش بچه‌های محله و ۲۷ متن در بخش صحنه‌ای پذیرفته شد.
 رییس ستاد برگزاری جشنواره تئاتر بسیج هنرمندان استان مازندران خاطرنشان کرد:   بازبینی بخش صحنه‌ای این جشنواره نیز از یکم  آبان ماه آغاز می‌شود و تا چهارم آبان ما ادامه خواهد داشت که در این بخش آقایان  «سلمان خطی»، «رضا پاک نژاد»، «یاسر محمودی» به‌عنوان هیئت‌داوران بازبین  و «سید حسین ساداتی سلیمی» به‌عنوان داور ناظر، به بازبینی  ۲۷ نمایش  در شهرهای  آمل، بابل، بابلسر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائم‌شهر،  نور و نوشهر می‌پردازند.
وی در پایان با ارائه این مطلب که  نتایج پذیرفته‌شدگان در این جشنواره پنجم آبان  ۹۶ اعلام  می‌شود افزود: این جشنواره هفته اول آذرماه جاری همزمان با هفته گرامی داشت بسیج برگزار  خواهد شد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روزنامه «داناس» صربستان: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت
... دیدن متن »

روزنامه «داناس» چاپ روز چهارشنبه صربستان در گزارشی نوشت: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت، آمار رسمی نشان می دهد که از ۲۱ مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰ مارس سال ۲۰۱۷ بیش از ۶ میلیون نفر از ایران دیدن کردند.

روزنامه داناس افزود که تعداد گردشگرانی که در فاصله مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ از ایران دیدن کردند ۵۰ درصد بیشتر از یک سال قبل از آن و ۳ برابر بیش از سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده است. این روزنامه در ادامه نوشت که افزایش تعداد بازدیدکنندگان از ایران پس از اتمام توافق نامه هسته ای در ژوئیه سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت های جهانی بوده که موجب لغو بخش بزرگی از تحریم ها بر علیه ایران شد.

وزنامه بلگرادی ادامه داد: یک گروه از خبرنگاران صربستان اخیرا این فرصت را داشتند که از نزدیک با اسرار ایران باستان و همچنین با واقعیت های جمهوری اسلامی ایران که در منطقه غرب آسیا و شرق میانه نفوذ دارد، آشنا شدند. این روزنامه افزود: تهران ۱۵میلیون نفری که اطرف آن را کوه های مرتفع با ۴ هزار متر ارتفاع احاطه کرده و همچنین شهر شیراز که مترادف هنر است و تخت جمشید در آن واقع شده از دیگر نقاطی بودند که خبرنگاران از انها دیدن کردند.

روزنامه صربستانی نوشت: می توان گفت که گسترش ورود گردشگران به ایران قبل از امضای توافق نامه هسته ای یعنی با ورود حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر حکومت در سال ۲۰۱۳ شروع شده بود. ایران طرحی را برای سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در صنعت گردشگری تا سال ۲۰۱۵ در دست انجام دارد. بنا به این گزارش؛ در ایران آثار فرهنگی باستانی زیادی وجود دارد که از تاکنون ۱۹ اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهانی توسط یونسکو ثبت شده است.

همچنین در این گزارش نوشته شده است که خطوط هوایی اروپایی مانند؛ خط هوایی بریتانیا و لوفت هانزا خط مستقیم هوایی برای ایران را احیا کردند و افزون بر گردشگران، تاجران خارجی نیز می توانند برای عهد قراردادهای جدید وارد ایران ایران شوند که چنین فرصتی ایجاد شغلی جدید را برای ایران فراهم می سازد.

داناس ادامه داد: گردشگری یکی از راه های آشنا شدن با میراث فرهنگی کشورها است. ایران کشوری با چهار فصل در سال می باشد که تعداد زیادی شهرهای باستانی و مقصدهای جذاب گردشگری دارد و قابل تقدیر است. همچنین گردشگری درمانی یکی از شاخه های گردشگری در ایران می باشد که بسیاری برای معالجه به این کشور سفر می کنند.

 

منبع: ایرنا

۲ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش ۱۹۷۸
یادداشتی برای نمایش ۱۹۷۸ به کارگردانی محمد شجاعی، اجراشده در تئاتر مستقل
» تحویل سال ۱۹۷۸ به ۱۹۷۹
... دیدن متن »

تئاتر مستند، اساساً تئاتری سیاسی است. با استناد به اسناد واقعی، واقعیت جاری را تفسیر و نقد و تأویل می‌کند. طریق استنادش استنتاجی است و طریق تفسیرش تطبیقی همینی که در نمایش «۱۹۷۸» محمد شجاعی رخ می‌دهد. یک تئاتر مستند تمام‌عیار با همه‌ی مؤلفه‌های سیاسی، تفسیری و تأویلی‌اش با استناد به اسناد، ابتدا شرایط شکل‌گیری یک رهبر کاریزماتیک فرقه‌ای مکتبی برایمان روایت می‌شود و بعد، بنا بر واکنش اطرافیان و پیروان، شمایل دیکتاتور را می‌سازد.

شاید باید از ضرورت وجودی این دست تئاتر در امروز انسان و جهان چیزی گفت. عصر، عصر انفجار اطلاعات نیست؛ عصر فروپاشی اطلاعات و پاشیدگی داده‌ها در همه‌ی حوزه‌هاست. آگاهی، منشأش را گم‌کرده و ارجاع‌ "یقین" به اطلاعات است که بنابر "فریب" و "شباهت" شکل‌گرفته است. در این عصر، هنر و خبر و اندیشه و علم و دین در اختیار همین سازوکار فریب و شباهت بساط "ایقان" خود را پهن می‌کنند. هر هنرمند و خبرنگار و اندیشمند و عالم و دین‌داری که می‌خواهد یقینش خارج از این سازوکار به‌دست بیاید باید بتواند شکافی در این سازوکار به وجود بیاورد. یقین را به تعویق بیندازد. هر گزاره و داده را معلق کند. جز آنکه به محک سند [و یا شهود قلبی که در دایره‌ی یادداشت ما نیست] بنیاد باورش را پی‌ریزی کند.
سند، بی تفسیر و تشخیص تناسب با وقایع، بی‌اعتبار معنی است. خوانش اسناد، تنها زمانی به معنا می‌رسد که نسبت اسناد به هم در مختصات واقعیت کلی و هم تفسیر عناصر سند محقق شود. و این‌ها همه در نمایش «۱۹۷۸» محقق می‌شود.
هنرمند، شکافی که در اطلاعات می‌دهد با شکاف دیگر رسته‌ها این تفاوت را دارد که وجه استتیکی (زیبایی شناسانه) روایتش از اسناد، فرصت تأویلی دگربار و دگربار به جریان استنتاجی‌اش می‌دهد. یعنی بعد از گزارش صادق اسناد و هم تفسیر استنتاجی سلسله سندها، به تأویل آنها دست می‌زند.
مثال ساده و دم‌دستی‌اش در نمایش «۱۹۷۸» چرخیدن عینک جیم جونز میان بازیگران مختلف است که به یکی تأویل، مستعد بودن همگان برای تبدیل‌شدن به دیکتاتوری در این ابعاد را می‌رساند. و یا کودکی جیم را وقتی دختری از بین بازیگران بازی می‌کند به یک‌باره قید جنسیت در روایت این بزرگ‌ترین خودکشی دسته‌جمعی و هم‌داستان شکل‌گیری دیکتاتور در ذهن ما زده می‌شود.
یا وقتی عینک (که دیگر نماینده‌ی وجود جیم جونز است) همزمان در چشم دو تن از بازیگران با دو اندام کاملاً متفاوت گذاشته می‌شود یعنی اثر نقطه‌گذاری‌اش بر «جیم جونز شدن/ بودن» است نه شخص جیم جونز.
صحنه‌ای درخشان را از نو بخوانیم: صحنه‌ای در این نمایش هست که دو جیم جونز در دو طرف صحنه، قرار است زنی پیر را شفا دهند. زن، فلج است و بر ویلچیر نزدِ جیم آورده می‌شود. ویلچیر، یکی از شش جعبه‌ای است که درصحنه می‌بینیم. ساختار این جعبه‌ها از چمدان سفری برداشت‌شده؛ دسته‌ای دارد که بیرون کشیده می‌شود و بر چهارچرخ سر می‌خورد. این جعبه‌ها به فراخور مورد، تبدیل به چیزی می‌شود. در این صحنه ویلچیر شده است [این ساده‌سازی کارکردگرا (functional minimalism) خود بستر مناسبی است برای تأویل‌های متفاوت]. نقش پیرزن را پسری بازی می‌کند که ازقضا، جوان‌ترین بازیگر مرد این نمایش است. صحنه در احساسی‌ترین و کامل‌ترین نوعش روایت می‌شود. تردیدها و رنج‌های یک افلیج در معرض شفا را در مسیر بین دو جیمِ عینک به چشم تماشا می‌کنیم و بعد در نمایشی اعجاب‌آور، شفای او را می‌بینیم. بسته‌ی تصویری استنادی، برای یقین آوری آماده است. ما به همراه پیرزن (پسر جوان) و پیروان دیگر، به جیم جونز (هر دو) ایمان می‌آوریم. ولی درصحنه‌ی بعد، همین بازیگری که نقش پیرزن را به نمایش گذاشت رو به ما در قامت یکی از پیروان، می‌گوید که بعدها فهمیدیم این پیرزن منشی جیم بوده و اصلاً فلج نبوده و همه‌ی داستان شفا دروغ بوده است.
اینجاست که ما روبروی خودمان قرار می‌گیریم. سازوکار فریب و شباهت، تمام قامت روبروی ما قرار می‌گیرد. استفاده‌ی کامل و رنج‌آور از دستاوردهای ایمانی و تولید یقینی که به کار هر دیکتاتور و رهبر مکتبی می‌آید و همه‌ی بنا و بنیادی که به‌دقت و ظرافت در این صحنه‌ی تماشایی شفا ساخته می‌شود به عبارتی کوتاه فرومی‌ریزد.
اگر «۱۹۷۸» توانسته باشد همین یک کار را به نحو احسن انجام داده باشد؛ کار سترگش به سرانجام رسیده است.
جدا از روایت اثر، مسئله‌ی اصلی دیگر، «طرز روایت» است. محمد شجاعی برای روایت این اسناد و استنتاج و ایجاد بستری برای تأویل، از ساده گرایی کارکردگرای رادیکال استفاده کرده است. همه‌ی عناصر در اختصار و دقت و ظرافت انتخاب‌شده‌اند؛ چه صحنه، چه نور، چه تصویر، چه موسیقی و چه جنس بازی بازیگران.
نکته‌ی مورداشاره‌ام در این نمایش، بازی بازیگران است که دیریاب به نظر می‌آید. ترتیبی در برون‌ریزی بازیگران وجود دارد که نمی‌دانم آگاهانه بوده یا ناخواسته در اثر و جریانات تمرین به وجود آمده است. اولین بازیگری که بر صحنه می‌بینیم خودِ شجاعی‌ست به‌عنوان اولین جیم جونز. از شش بازیگر روی صحنه، سه بازیگر عمدتاً جیم جونز می‌شوند. و ترتیب برون‌ریزی در این سه نفر از شجاعی به مهدی گدازگر و بعد به مطهره ابراهیمیان از کم به زیادتر است. ولی جنس بازی هر سه به هم نزدیک و تااندازه‌ای به طریق «سنگ شدن چهره» در احوال مختلف بیرون می‌ریزد ولی مطهره که سومین (و از طرفی کودکی جیم است) بیشترین برون‌ریزی عاطفی- هیجانی را در این سه نفر داراست.
در سه نفر بعدی، که بیشتر، پیروان و فرار کنندگان را روایت می‌کنند؛
شکل برون‌ریزی کاملاً متفاوت است. بروزاتی چون افسردگی، خشم، شادی و هیجان در این سه نفر به بالاترین حد خود می‌رسد. و ترتیب این برون‌ریزی هم از روجا رنجبر به علی محمودی و درنهایت به میثم مجاوری است.
امّا هر شش بازیگر، اگرچه اندازه‌ی برون‌ریزی‌شان به فراخور طرز روایت، متفاوت است؛ جنس بازی‌شان را در خدمت مینی‌مالیسمِ فانکشنال کار قرار داده‌اند. و در اینجاست که درخشان بودن میثم مجاوری بیشتر به چشم می‌آید. زیرا هم باید بالاترین حد از برون‌ریزی را ارائه دهد و هم باید متر و معیار کار را در دقیق‌ترین جاها رعایت کند.
نمایش «۱۹۷۸» با گریزی که مستقیماً به تاریخ ایران دارد، علاوه بر روایت بزرگ‌ترین خودکشی جمعی تاریخ معاصر، توانسته به تطبیق تاریخی و قیاس استنتاجی، ما را به سازوکار فرقه‌ای و دیکتاتورانه در ایران و جهان برساند. (نزدیک‌ترین تصویر، تصویر سازمان مجاهدین خلق است ولی این دم دست‌ترین تأویل از این نمایش می‌تواند باشد)

تئاتر مستقل در رپرتوار متفاوتی که در تماشاخانه‌اش ترتیب داده؛ این فرصت را برای ما به وجود آورده است تا در کنار جریان مسلط تجاری تئاتر، این دست نمایش‌ها که حقیقت تئاتر را در دنیای امروز یادآور می‌شوند را تماشا کنیم.

سعید پرسا

۲ روز پیش، پنجشنبه
گروه تئاتر Bit و آویژه منشى زادگان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش گلن گری گلن راس
» پیش فروش سه روز نخست نمایش «گلن گری گلن راس» امروز با تخفیف ویژه آغاز خواهد شد
... دیدن متن »

پیش فروش سه روز نخست نمایش «گلن گری گلن راس» با تخفیف ویژه  در سایت تیوال آغاز شد.به گزارش روابط عمومی این نمایش، «گلن گری گلن راس» تازه‌ترین کار گروه تئاتر ریما از روز یکشنبه ٧ تیرماه ساعت ١٧ در تماشاخانه پایتخت به روی صحنه می‌رود.

«گلن گری گلن راس» نوشته دیوید مامت و یکی از برترین و  ماندگارترین نمایشنامه های دنیا و برنده جوایز «پولیتزر»، «تونی»، «اولیویر»، «منتقدان نیویورک» و جامعه تئاتری وست اند این بار با کارگردانی فرید رحمتی به روی صحنه می‌رود.
 
در این نمایش آرمین مهدیلو، امین رقیب دوست ،سپهر طهرانچی، فرید رحمتی، مهیار اسلامی، دانیال محسنی، علی آشمند نقش آفرینی می‌کنند.

دیگر عوامل این نمایش عبارت‌اند از: طراح گریم: محمد محمدی، اجرای گریم: محمد محمدی، فاطمه سلیمی، دستیار کارگردان: آرمین مهدیلو، دستیار دوم کارگردان: مهرناز آژند، طراح صحنه: دانیال محسنی، مسعود راشدی، ساخت دکور: دانیال گیلانپور، آهنگساز: امید هاشمی، طراح نور: علیرضا بهبهانی، اجرای نور و موسیقی: مرتضی ملک جاری، طراح لباس : پریسا صحبتی،طراح پوستر و بروشور: امین دایی،ساخت تیزر : علی فیروز جنگ،،عکاس :امین دایی، ستایش دولتشاهی، میلاد بهشتی، روابط عمومی: ستایش دولتشاهی ،میلاد بهشتی، تبلیغات مجازی: گروه هنری پژواک

پیش فروش بلیط با تخفیف ویژه‏ برای سه روز از امروز آغاز خواهد شد.

۲ روز پیش، پنجشنبه
فرید رحمتی و امین دایی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به تماشاخانه سنگلج می‌آید
... دیدن متن »

نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه می‌رود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج و در ساعت۱۹:۴۵ اجرای خود را آغاز می‌کند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: "سحر زنی تنها است که تصمیم گرفته است خانه‌ای دربستی اجاره کند تا آسایش بیشتری داشته باشد که اتفاقات عجیبی در آن خانه باعث می‌شود به خانه‌ای جدید نقل مکان کند اما در خانه جدید نیز نمی‌تواند آسایش پیدا کند و ..."
در نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» بازیگرانی چون نازآفرین کاظمی، رسول صوری، محمد چرختاب، شیرین صفایی، میثم رازفر، هادی اسکندری، حسام اشتری، بنیامین صیادی نیا، الهه نادری، ندا حسینی، محمد فراهانی ایفای نقش می‌کنند.
برخی از عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: تهیه‌کننده: لیلی مقیمی/ طراح نور: امیر ترحمی/ طراح گریم: فریبا شاه‌حسینی/ طراح پوستر و بروشور: مهلا شعبان زاده/ مدیر تولید: مجید قادری/ منشی صحنه: اکرم بخشنده/ مدیر صحنه: محمد فراهانی/ طراح فنی دکور: پویان کمال زاده/ عکاسان: امیر مقیمی، گلدیس نمازیان.
نمایش «اون دیگه اینجا زندگی نمیکنه» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی «پیام عزیزی» از روز یکشنبه ۳۰ مهرماه در تماشاخانه سنگلج و در ساعت۱۹:۴۵ اجرای خود را آغاز می‌کند.۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش سومین تیر
» «سومین تیر» به مدت سه روز در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران
... دیدن متن »

نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه می‌رود.
به گزارش روابط عمومی پردیس تئاتر تهران، نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه به مدت ۳ روز و در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به روی صحنه می‌رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: " «سینا» دانشجویی نویسنده  است که به همراه دوستانش قصد دارد در جواب به استادش، نمایشی را در دانشگاه به روی صحنه ببرد. این نمایش روایتگر وقایعی است در پس عاشورا که اتفاقات پشت‌صحنه را روایت می‌کند."
بازیگران این اثر نمایشی عبارت‌اند از:  سید محسن هاشمی تبار، رضا شوشتری، علی انتظاری، علیرضا نورعلی پور، امیرحسین جوانی، امیرعباس سالاری، طاها یوسفی، علیرضا گبرلو، حامد عفت منش و حسام برزگران.
دیگر عوامل نمایش «سومین تیر» نیز بدین قرار است: طراح تصاویر و جلوه‌های ویژه: محمد موید /شرکت منظر سیما/ صداگذاری و میکس: محمدمهدی نوری / استودیو نوای ریحان/ مدیر تصویربرداری: امیر احسان ملأ محمدی / استدوی عکس و فیلم تخصصی سمر/ گروه چهره‌پردازی: هادی ظهوری، احمد نگهبان، میری/ گروه صدابرداری: حمید نسیمی / طراحی و اجرای دکور: کریم سحرخیز، امیر باقری، سید سعید پروهان/ نورپرداز: سید ابوالفضل احمد رئیسی/ مجری امور تبلیغات: هادی سنجری/ عکاس: محمد پهلوان/ طراحی وب‌سایت: امین الله جمشیدی/ تجهیزات لباس و صحنه: شهرک سینمایی غزالی/ مدیر فنی: رضا فرجی/ مسئول تدارکات: احسان حسینی/ حراست و انتظامات: گردان امام حسن عسکری علیه السلام
نمایش «سومین تیر» به نویسندگی و کارگردانی «سید مصطفی هاشمی تبار» از روز چهارشنبه ۳ آبان ماه تا جمعه ۵ آبان ماه در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران و در ساعت  ۱۹ به روی صحنه می‌رود.
۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پابرهنه در پارک
«پا برهنه در پارک» پیشنهاد تیاتری برای پایان هفته
» رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد نمایش کمدی «پا برهنه در پارک» را برای پایان هفته شما پیشنهاد می دهند.
... دیدن متن »

نمایش، «پا برهنه در پارک» از کمدی های معروف نیل سایمون است که با کارگردانی مریم باقری و نقش آفرینی هنرمندانی همچون؛ رامبد شکرآبی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی، بهرام سروری نژاد، از دوشنبه، ۲۴ مهرماه، اجراهای خود را در مجموعه تئاتر پایتخت آغاز کرده است.
در خلاصه داستان این نمایش کمدی آمده است: «پل و کوری براتر زوج جوانی هستند که پس از گذراندن ماه عسل به آپارتمان کوچک، سرد و خالی‌شان در طبقه پنجم ساختمانی قدیمی می‌روند. ماجراجوئی و پرشروشور بودن کوری مقابل آرامش و خونسردی پل (که وکیل دعاوی تازه‌کار است)، به همراه شرایط نامساعد خانه، همسایه‌های عجیب‌وغریب و به‌خصوص، به دعوائی سخت و رفتن شوهر از خانه منجر می‌شود ...».
از عوامل اجرایی «پا برهنه در پارک» ۷۵ دقیقه ای می توان به: "برنامه ریز و دستیار کارگردان: امیر علی نانکلی"، "منشی صحنه: رضا رشید"، "طراح دکور: الهام حیدری"، "طراح لباس: فرناز جاودان خرد"، "طراح پوستر و گرافیک: مازیار قنبری"، "دوخت لباس: فرناز جاودان خرد"، "موسیقی: شهرام نجاتی"، "طراحی و ساخت دکور: عبالرضا شیخ الاسلام"، "مدیران صحنه: رضا رشید، پوریا کامرانی، محمدرضا غلامی"، "طراح گریم: سمیه فراهانی"، "اجرای گریم: سونیا ایران نژاد و ثمین سالک"، "ساخت تیزر: فرید ملک محمدی"، "عکاس: سمانه حجاران"، "مشاور رسانه‌ای: امیر پارسائیان مهر"، "همکاران روابط عمومی: میثم تحریری و حمید شفقتی" و "تبلیغات: گروه تئاتر مارکت" اشاره کرد.

۳ روز پیش، چهارشنبه
زهره مقدم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان سومین دوره جشنواره بین المللی فیلم پرواز ویژه مسائل معلولیت
... دیدن متن »

 در تعالیم اسلامی و اعلامیه حقوق بشر بر ضرورت کرامت انسانها و برابری حقوق آنان تاکید فراوان شده است . با توجه به این که % ۱۵ از جمعیت جهان به نوعی دچار آسیب های جسمی و ذهنی هستند ، فرهنگ سازی در این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است.
درسال های اخیر به دعوت سازمان ملل متحد در راستای تدارک برنامه هایی خاص  , جهت ارتقا کیفیت زندگی افراد دچار معلولیت جنبشی جهانی شکل گرفته است . 
جشنواره بین المللی فیلم پرواز با هدف فرهنگ سازی در مورد مسایل معلولیت و نمایش توانمندی های افراد معلول با بهره مندی از هنر قدرتمند هنرمندان در عرصه فیلم و سینما و با اخذ مجوز رسمی از وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سومین دوره خود را برگزار می کند.
اهداف جشنواره:
-ارایه روایت درست از زندگی افراد دچار معلولیت.

-اشاعه و ترویج فرهنگ ایثار با روایت فداکاری جانبازان معلول.

-بیان ابعاد ناگفته از واقعیت های زندگی معلولان.

-روایت چالش ها و مسایل زندگی خانواده های دارای معلول.

تبین اثربخشی آموزش در توانمندسازی معلولان.

توسعه آموزش فراگیر و تاثیر آن در افزایش مهارت های زندگی معلولین.

-نمایش اثربخشی معلولان توانمند در توسعه جامعه.

-بازنمایی توانمندی ها و موفقیت های افراد دچار معلولیت.

-نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در تسهیل زندگی معلولان.

-ایجاد فرصت های برابر در اجتماع برای معلولین.

-فرهنگ سازی عمومی برای درک درست جامعه از معلولان و معلولیت.

-ایجاد زمینه مناسب برای استاندارد سازی زیر ساخت ها و امکانات شهری برای معلولین.

-تشویق و ترغیب نهادهای مرتبط در عرصه ابداع و تولید دانش و تکنولوژی مورد نیاز معلولان.       

-ترغیب  فیلم سازان و سینما گران به موضوع معلولیت.

بخش های جشنواره:

•مسابقه ملی و بین المللی؛

-داستانی 

-مستند

-انیمیشن

-نگاه همراه

 در این بخش فیلمسازان ، علاقمندان  و خانواده ها می توانند با گوشی همراه خود یا دوربین های

 شخصی (خانگی) فیلم کوتاه با حداکثر زمان ۳ دقیقه و با موضوع جشنواره بسازند.                                                                   

فیلم نامه ، پژوهش

هنرمندان فیلمنامه نویس یا محققین و پژوهشگران در زمینه مستند میتوانند در این بخش با نگاه به موضوع و اهداف جشنواره آثار خود را برای جشنواره ارسال نمایند .

. تبصره : متن کامل فیلمنامه مورد قبول است، طرح یا سیناپس پذیرفته نمی شود.

. تبصره : در بخش پژوهش هنرمندان میتوانند پژوهش یا مستندنامه (فیلمنامه مستند) خود را برای جشنواره ارسال نمایند .

 قوانین و مقررات عمومی:

شرکت همه فیلمسازان، نهاد‌ها، سازمان‌های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی آزاد است.

مدت زمان آثار ارسالی حداکثر۴۵ دقیقه می باشد.

فیلم های متقاضی حضور در جشنواره نباید در دوره های قبل این جشنواره شرکت کرده باشد .

متقاضیان شرکت در جشنواره می‌توانند با مراجعه به وبسایت جشنواره به آدرس:  WWW.PARVAZFILMFESTIVAL.COM و دریافت فرم ثبت نام با تکمیل و ارسال فرم ، فیلم های خود را در قالب فایل Data با فرمت  H264 ، MPEG2 ، MPEG4  بر روی  DVD به تعداد ۳ نسخه به همراه یک عدد DVD مجزا شامل عکس صحنه و پشت صحنه و همچنین عکس پرسنلی کارگردان با ذکر نام فیلم و شماره تلفن به آدرس پستی دبیرخانه دائمی جشنواره ارسال نمایند . قابل ذکر است دریافت آثار یک مرحله می باشد .

فیلم هایی که استانداردهای فنی و نمایشی را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می شوند.

فرم تقاضای شرکت در جشنواره می بایست صرفا توسط تهیه کننده و یا نماینده قانونی ایشان تکمیل شود.

دبیرخانه جشنواره، هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کننده را نمی‌پذیرد.

محدودیتی برای حضور چند فیلم از یک فیلمساز در بخش های مختلف جشنواره وجود ندارد.

فیلم سازانی که قصد حضور با چند فیلم در جشنواره را دارند باید فیلم های خود را بر روی DVDهای جداگانه به دبیرخانه  ارسال نمایند و برای شرکت هر اثر در جشنواره کد رهگیری جداگانه دریافت نمایند.

پس از راهیابی فیلم ها به جشنواره امکان خارج کردن فیلم از برنامه وجود ندارد.

هیچ محدودیتی در تاریخ تولید آثار وجود ندارد .

نسخه DVD در آرشیو دبیرخانه نگهداری می شود.

تهیه کننده اثر و یا نماینده قانونی دارای مجوز از ایشان به دبیر خانه جشنواره فیلم پرواز اختیار می‌دهد که فیلم های منتخب را در فضاهای آموزشی به طور اعم کلمه که فاقد جنبه انتفاعی و مالی بوده است پخش و به نمایش درآورد و در این خصوص متعهد می شود هیچ گونه اعتراض و ادعایی ننماید.

اخذ تصمیم نهایی درباره هر نکته ای که در مقررات و شرایط عمومی پیش بینی نشده یا ابهامات ناشی از مفاد و تغییر در بعضی مقررات با دبیرخانه دائمی جشنواره می باشد.

تأیید مفاد فراخوان جشنواره در هنگام ثبت نام  به منزله قبول تمامی بندهای آیین‌نامه و مقررات است.

 

   شرایط عمومی بخش فیلم نامه نویسی:

شرکت در جشنواره برای عموم آزاد است. 

فیلم نامه ها باید با موضوع و محوریت معلول ، معلولیت و جانبازان ارائه گردد. 

فردی که فرم ثبت نام جشنواره را تکمیل و ارسال می کند به عنوان صاحب اثر شناخته می شود. مسئولیت پاسخگویی به هرگونه ادعای افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه مالکیت اثر ارائه شده به عهده ارسال کننده اثر است و جشنواره هیچ گونه مسئولیتی را در این خصوص نخواهد پذیرفت. 

در صفحه اول آثار ارسالی باید نام فیلم نامه، نام نویسنده یا نویسندگان و شماره تلفن قید شود. 

نگارش چکیـده فیلم نامه در صفحـه دوم فیلم نامه الزامی است. 

شرکت در این بخش از طریق تکمیل فرم و دریافت کدرهگیری از طریق سایت انجام می شود .

فیـلم نامه ها باید با رعایت اصول حروف نگاری با فونت Bnazanin ، سایز ۱۲، فاصله خطوط ۵/۱ و حـداکثر در ۳۰ صفحه  A4 به صورت فایل pdf در بخش آپلود فیلمنامه به جشنواره ارسال گردد.

تکمیل و ارسال فرم تقاضای شرکت در جشنواره به معنای قبول تمامی مقررات جشنواره می باشد.

 

جوایز جشنواره:

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین بازیگر (مرد یا زن) جشنواره .

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین شخصیت فیلم مستند .

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به فیلمساز معلول .

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی برای بهترین فیلم بخش نگاه همراه .

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین فیلم انیمیشن.

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین فیلم مستند.

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین فیلم داستانی.

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین فیلم جشنواره بین المللی پرواز .

 

فیلم نامه:

• ققنوس طلایی ، لوح تقدیر و جایزه نقدی به بهترین فیلم نامه یا پژوهش .

 

سه نشان جسارت طراحی شده است که به ۳ تن از عوامل تولید و یا شخصیت های کلیه فیلم های شرکت کننده که هیئت داوران آنها را انتخاب می کنند اهدا می گردد .

هیئت داوران می تواند در هر بخش جوایز ویژه دیگری به برگزیدگان اهدا نماید .

به همه آثار پذیرفته شده در بخش مسابقه نشان افتخار و گواهی شرکت اهدا می شود .

 

گاه شمار جشنواره:

آخرین مهلت ارسال آثار : ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۶  

اعلام اسامی آثار منتخب : ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۶

زمان برگزاری جشنواره : ۱۰ لغایت ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۶

اختتامیه عصر روز ۱۲ آذرماه ۱۳۹۶ هم زمان با روز جهانی معلولین 

نشانی دبیرخانه دایمی جشنواره بین المللی فیلم پرواز: تهران، بلوار فردوس شرق، بین ابراهیمی جنوبی و اتوبان ستاری، مجتمع بلوط، شماره 428، واحد 41 -کد پستی: 46964-14819

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «ایران K9» به صدا گذاری رسید
... دیدن متن »

اثر جدید سینمایی وحید وکیلی‌فر با نام «ایران K9» پس از پایان تدوین، وارد مرحله صداگذاری شد.
با توجه به جهان ویژه اثر و اهمیت صدا در روایت و خلق فضا در آثار وحید وکیلی‌فر، مراحل مختلف ساخت، ضبط، طراحی و میکس  «ایران K9» توسط حسین مهدوی و حسن مهدوی با تیمی از دستیارانشان در استودیو «مون» در حال انجام است. 
این فیلم تولید مشترک ایران و کانادا است و در میان پروژه‌های در حال تولید جهان، توسط جشنواره بوسان حمایت می شود. «ایران K9» در سکوت خبری و در لوکیشنی اطراف تهران فیلمبرداری شده است. 
«ایران K9» در ادامه سایر آثار وکیلی‌فر و در فضایی علمی تخیلی و جهانی سورئالیستی سیر می‌کند. این فیلم چهارمین فیلم بلند کارگردان پس از فیلم‌های تحسین شده «گشر» و «تابور» است و به زودی فیلم «یونس» هم  از این کارگردان در گروه «هنر و تجربه» اکران خواهد شد. 
در خلاصه قصه فیلم چنین آمده است: و خورشید آسمان‌ها را ترک گفت تا به جهان زیرین پناه برد. از آن پس مردمان با چشمانی نیمه‌باز، در میان خواب و بیداری، رخت دیوانگی بر تن کردند.
تعدادی از عوامل و همکاران «ایران K9» عبارتند از: کارگردان،نویسنده و تدوین‌گر: وحید وکیلی‌فر بازیگران: مرجان صادقی، سیدعلی حسینی، فاطمه مرتاضی، مهدی میرزاییان 
مدیر فیلمبرداری: محمدرضا جهان‌پناه، طراح صحنه و لباس: سعید اسدی، طراحی و ترکیب صدا: حسین مهدوی و حسن مهدوی، موسیقی: حامد ثابت، طراح گریم: سید جلال موسوی، مجری طرح: مریم نجفی، مدیرتولید: مهدی میرزاییان، مدیرتدارکات: نیما کامران‌زاده، ویرایش رنگ و تصویر: سامان مجدوفایی، گرافیست: جمال رحمتی، عکاس: محمد گل‌محمدی، صدابردار صحنه: علی کیان‌ارثی، صدابردار استودیو: حسن مهدوی، دستیار اول فیلمبردار: هادی منوچهرپناه، دستیار اول طراح صحنه و لباس: مهسا قره‌خانی، مجری گریم: محمود آسمانی، مریم فقیری، دستیار دوم فیلمبردار: علی منوچهرپناه، فیلمبرداری هوایی: ایمان موسوی، تدوین صدا: شاهین خاکپور، دستیار صدابردار صحنه: اردلان کیان‌ارثی، جلوه ویژه بصری: علی‌رضا احمدی، گروه تولید و تدارکات: نوین قاسمی‌نیک، ابراهیم ثانی، راحله یادگار، گروه صحنه و لباس: علی حسینی، علی حیدری، ابراهیم رحیمی، رضا علی‌پوری، تجهیزات و پشتیبانی فنی: طلوع فیلم، وحید صداقت، میثم عابدینی، مصطفی خدابنده‌لو، مشاور امور رسانه‌ای: منصور جهانی، تهیه‌کننده مشترک: مریم نجفی، تهیه‌کنندگان : وحید وکیلی‌فر و فریبا رستمی

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» «اعتراض وارد نیست» در راه نپال
... دیدن متن »

فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته خواهر و برادر فرناز و محمدرضا جورابچیان درجشنواره فیلمهای جنوب آسیا در نپال به نمایش در می آید.
به گزارش  مشاور رسانه ای فیلم، این فستیوال  از سال 1997 برگزار می شود و بیش از دو دهه  به اشاعه مستندهایی با موضوعات انسانی مربوط به کشورهای بنگلادش، نپال، هند، پاکستان، افغانستان و برمه    می پردازد.
این جشنواره با هدف افزایش سطح آگاهی بین المللی، فرهنگ سازی و معطوف شدن مسوولیت اجتماعی مردم جهان و مشارکت و همدلی با مردمان این سرزمین ها برگزار می شود.
یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم های جنوب آسیا از 11 آبان تا 15 آبان در شهر کاتماندو پایتخت نپال برگزار خواهد شد و فیلم «اعتراض وارد نیست» در این جشنواره به نمایش در خواهد آمد.
همچنین فیلم «اعتراض وارد نیست» در ماه جاری درمرکز فرهنگی گلدن پیکسل در شهر وین اتریش درفستیوال فیلم «آن روزها» که از 13 تا 15 مهرماه برگزارشد  نیز به نمایش درآمد و با استقبال بسیار خوبی از طرف تماشاگران اتریشی و مهاجرین افغانستانی مقیم اتریش روبرو شد.
«اعتراض وارد نیست» داستان پنج توپ جمع کن و تنیس باز افغانستانی مهاجر را در ایران به تصویر می کشد. این فیلم علاوه بر نمایش های موفقش در اقسا نقاط دنیا در یک سال اخیر نمایش های موفقی در ایران نیز داشته و امسال در نهمین جشن مستقل سینمای مستند نامزد بهترین کارگردانی و بهترین فیلم مستند نیمه بلند و همچنین در نوزدهمین جشن خانه سینما نامزد بهترین کارگردانی فیلم مستند شده است.

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سینمایی «بالن» تبدیل به «کروکودیل» شد
» کشنده ترین و سریعترین ماده مخدرصنعتی
... دیدن متن »

به گزارش مشاور رسانه ای فیلم سینمایی «بالن»، نام فیلم سینمایی «بالن» رسما به «کروکودیل» تغییریافت.
نویسنده و گارگردان فیلم سینمایی«کروکودیل»، مسعود تکاور درباره تغییرنام فیلمش گفت: به دنبال نامی مناسب برای فیلم بودم تا نگاه ویژه ای که درفیلم دارم و به خصوص با هدف قراردادن آلام و مصائب انسانی، فضایی که ترسیم می شود را بهتر نشان دهم.
تکاور درباره «کروکودیل» توضیح داد: از یک طرف انتخاب این نام برای فیلم سینمایی ام جاذبه هایی برای مخاطب دارد و از طرفی توجه داشته باشیم که «کروکودیل»، ماده مخدر جدیدی است با اثرات بسیار مخرب، سریع و کشنده که گفته می شود هنوز ناشناخته بوده و قربانیان زیادی گرفته و دارد می گیرد.
نویسنده سینمایی «کروکودیل» درباره فضای داستان فیلمش گفت: حادثه هایی مصیبت بار در پی آرزوهای بلند و خام انسانی که از راه های تند و سریع می خواهند سودکلان بدست بیاورند موضوع فیلم من است.
عوامل فیلم سینمایی حادثه ای «کروکودیل» عبارتند از: نویسنده و کارگردان مسعود تکاور، تهیه کننده عزت الله جامعی ندوشن، سرمایه گذار یوسف نادعلی و مشاور رسانه ای علی موذن جامی.
بازیگرانی که درفیلم سینمایی «کروکودیل» به ایفای نقش پرداختند عبارتند از: کوروش تهامی، اندیشه فولادوند، حسین مهری، الهه حصاری، رضا یزدانی، رامین پرچمی، افسانه چهره آزاد، رامتین خداپناهی و...

 

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان با عنوان «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین»
... دیدن متن »

در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد. به گزارش ایسنا، در این نمایشگاه که به دنبال سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان و امضای تفاهم‌نامه‌ای بین رئیس جمهور دو کشور برگزار می‌شود، ۱۰۳ شیء تاریخی از ارمنستان و ۲۰۰ شیء تاریخی از ایران با تمرکز بر آثار اورارتوئی که بیشتر آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده یکم پیش از میلاد را شامل می‌شود، در سه گالری به نمایش درآمده‌اند.

افتتاح این نمایشگاه سه‌شنبه _ ۲۵ مهر _ و اختتامیه آن _ ۲۷ دی _ خواهد بود و قرار است‌ در همه ساعات کاری موزه‌ی ملی ایران، به مدت سه ماه امکان بازدید از این نمایشگاه وجود داشته باشد.

همچنین امکان بازدید از این نمایشگاه که در سالن گالری‌های بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران برپا شده است، به صورت رایگان است. در مراسم افتتاح آئین بازگشایی این نمایشگاه که مصادف با هشتادمین سال تاسیس موزه ملی ایران برگزار شده است؛ «گری لوئیس» -سفیر و رئیس نمایندگی سازمان ملل در ایران -، آرمن امیریان – وزیر فرهنگ ارمنستان_، علی‌اصغر مونسان – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری_ و کارن خانلری – نماینده ارامنه ایران در مجلس شورای اسلامی- و رئیس شورای خلیفه گری ارمنستان حضور داشتند.

در ایام پایانی این نمایشگاه قرار است نشست‌های تخصصی در هفت پنل مختلف و در زمان‌های متفاوت برگزار شود. هشتم آبان نشست «اورارتو و هخامنشیان و جغرافیای تاریخی اورارتوها»، ۲۲ آبان نشست «دوره‌ی مفرغ در شمال غرب ایران و ارمنستان»، اول آذر شب فرهنگ ارمنستان در موزه ملی ایران، ۲۰ آذر نشست تخصصی «باستان‌شناسی دوره مفرغ و اورارتوها در ارمنستان»، چهارم دی نشست «کتیبه‌های اورارتویی در ایران» برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» خسرو سینائی از «یادگاری» خود رونمایی می‌کند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومى مجموعه پالیز، آیین رونمایی از کتاب صوتی «یادگاری» با شعر و موسیقی خسرو سینائی در تماشاخانه پالیز برگزار می شود.

کتاب صوتی «یادگاری» شامل شعرهایی از خسرو سینائی فیلمساز برجسته و باسابقه سینمای ایران است. علاوه بر اشعار، او موسیقی متن این اثر را هم نوشته و به همراه محمدرضا اسماعیلی، حسین تذهیبی و رسام لردکانی اجرا کرده است.
خوانش اشعار «یادگاری» را مهرداد اسکویی و خسرو سینائی بر عهده داشته‌اند.

 ٢٧ شعر انتخابی از مجموعه اشعار سینائی در قالب ١٣ قطعه در این مجموعه گنجانده‌شده است. اشعاری که حاصل نیم قرن ذوق شاعرانگی این کارگردان سینماست و از سال ١٣٣٤ آغاز و در سال ١٣٩٤ پایان می‌یابد.
رونمایی از کتاب صوتی «یادگاری» روز شنبه ٢٩ مهر ١٣٨٦ از ساعت ١٧:٣٠ با حضور خسرو سینائی، مهرداد اسکویی و دیگر عوامل تولید کتاب در تماشاخانه پالیز، واقع در خیابان کریم‌خان، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)،‌ خیابان سپند، پلاک ٦٩ برگزار می‌شود.
کتاب صوتی «یادگاری» به همت نوین کتاب گویا منتشر و روانه بازار کتاب شده است.

لازم به توضیح است، حضور در این مراسم برای همه علاقه‌مندان آزاد و رایگان بوده اما به جهت اجرای متفاوت این آیین رونمایی، حضور مخاطبان از ابتدای برنامه ضروری است.

۳ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید