تیوال | اخبار
S3 : 17:29:43
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
ترکیبی‌های ایرانی؛ از اشکنه تخم‌خربزه تا دلمه سیرابی! | عکس
» ترکیبی‌های ایرانی؛ از اشکنه تخم‌خربزه تا دلمه سیرابی!
... دیدن متن »

شاید تصور اینکه می‌شود کله‌پاچه را با برنج هم بار گذاشت یا گوشت کوبیده را با کشک، گوش‌فیل را با دوغ، اِشکنه را با تخم خربزه یا هلیم را با قیمه آماده کرد و خورد، کمی سخت باشد اما همه‌ی این خوراک‌ها که از ترکیب مواد غذایی متفاوت درست می‌شوند، همچنان در بسیاری از شهرهای ایران پخته یا سرو می‌شوند و طرفداران زیادی هم دارند. برخی از مواد اولیه غذایی از زمان‌های دور ارزش بسیاری داشتند و هر قشری از جامعه توانایی تهیه یا خوردن آن را نداشته است. همین امر موجب شد تا زنان ایرانی برای صرفه‌جویی در مواد اولیه‌ای مثل گوشت یا ترکیب آن با مواد دیگر، هوشیاری به خرج دهند و طعم‌های جدیدی خلق کنند.

از طرفی به واسطه جنگ‌ها و ناآرامی‌هایی که ایران در طول تاریخ با آن روبه‌رو بوده است، مردم ما با فرهنگ، آئین زندگی و حتی پخت و پز کشورهای دیگر آشنا شده و از هم تأثیر گرفته‌اند. برای مثال گفته می‌شود پیدایش «شُله» - خوراکی که در خراسان رضوی پخته می‌شود - به زمان حمله مغول‌ها به ایران برمی‌گردد. این غذا در مشهد به اسم «شُله مشهدی» شناخته شده و از خانواده آش‌ها است. مواد اصلی آن گوشت، حبوبات مثل لوبیا چیتی، ماش، نخود، بلغور، لوبیا قرمز و ادویهٔ فراوان است که می‌توان برای خوشمزه و مقوی‌تر شدن این غذا، مقداری مغز قلم گاو به آن اضافه کرد. روی این غذا را با قیمه لپه تزئین می‌کنند.

گفته می‌شود به دلیل کمبود وقت و مواد غذایی در زمان حمله مغول‌ها به ایران، مردم از هر نوع ماده غذایی که پیدا می‌شده و در دسترس بوده استفاده می‌کرده‌اند و آنها را درون دیگ‌های بزرگ می‌ریخته و بهم می‌زدند و می‌پختند. چون فرآیند تهیه این غذا بسیار پر زحمت و پر خرج است، معمولاً در خانه‌ها پخته نمی‌شود و همیشه در حجم زیاد و در مناسبت‌های خاص (مخصوصاً محرم) و توسط آشپز مخصوص تهیه می‌شود و برای مشهدی‌ها اهمیت بسیاری دارد. معمولاً «شُله» در روزهای آخر دهه محرم پخته می‌شود. در زمان گذشته و در ماه محرم و صفر، مردم در تکیه‌ها یا در منازل خان و کدخدای محل جمع می‌شدند و علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری و سینه‌زنی، مراسم شله‌پزان هم برگزار می‌کردند. طرز تهیه شله در فهرست میراث معنوی ایران هم به ثبت رسیده است.

 

اِشکنه تخم خربزه

همچنین در خراسان به واسطه خربزه‌های معروفی که دارد، غذایی به اسم «اِشکنه تخم خربزه» هم می‌پزند. مردم این منطقه به بهترین شکل از تخم آن برای پخت غذا استفاده می‌کنند. این نوع اشکنه از ترکیب تخم خربزه، پیاز، کشک، زردچوبه، کره و نمک پخته می‌شود. برای پخت این غذا باید تخم خربزه را در تابه روی آتش ملایم بو داد تا نسوزد. سپس آن را می‌کوبند و با سه پیمانه آب در دیگچه می‌ریزند تا بپزد. بعد از پخت، آن را از پارچه متقال عبور می‌دهند تا شیره تخم گرفته شود. کره را داغ می‌کنند، پیاز را در آن تفت می‌دهند و سپس آب خربزه را به آن اضافه می‌کنند. بعد کشک را با کمی نمک اضافه می‌کنند تا بجوشد و حاضر شود. برخی در کنار آن چند ورق بادمجان هم می‌گذارند.

کله‌پاچه با برنج

شیرازی‌ها هم غذایی به اسم «پاچه پلو» دارند که برای تهیه آن، کله‌پاچه را می‌پزند و برنج را آبکش می‌کنند. در کنار آن آلو، برگه زردآلو و سیر را با کمی کره تفت می‌دهند؛ سوسنمبر، گلپر و قره قروت و یک پیمانه آب کله پاچه را با هم ترکیب می‌کنند. سپس برنج را در قابلمه می‌ریزند و مقداری آب قره قروت به آن اضافه می‌کنند. روی نیمی از برنج، آلو و برگه زرد آلو می‌ریزند و دوباره کمی آب قره قروت روی آن ریخته و بقیه برنج را روی مواد می‌ریزند تا تمام شود. بعد کله پاچه را روی برنج گذاشته و آن را دم می‌کنند.

پاچه پلو یا کله‌پاچه پلو یکی از پلوهای محلی استان فارس و شهر شیراز است که کالری و چربی بالایی دارد و نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد. این غذا در سیستان و بلوچستان هم طبخ می‌شود. با توجه به تأثیرپذیری بسیاری از ملل در آشپزی، گفته می‌شود مغول‌ها در پختن برنج مهارتی نداشتند اما به نظر می‌آید «چلو» و «پلو» واژه‌های مغولی هستند. گرچه ایرانیان قبل از حمله مغول‌ها با برنج آشنا بودند اما شکل پلو و چلو و رواج گرفتن آنها به صورتی که ما امروز می‌شناسیم ظاهراً کاری است که در دوره ایلخانیان صورت گرفته است. کله پلو در افغانستان هم غذای پادشاهی محسوب می‌شود و گفته شده در فصل زمستان هفته‌ای یک بار در قصر شاهی تهیه و به پادشاه پیشکش می‌شده است. البته آنها برای طبخ این غذا از شکنبه گوسفند هم استفاده و گندم، نخود، بادمجان و ادویه‌های بیشتری به آن اضافه می‌کردند.

گوش‌فیل با دوغ

شاید شما هم برای خوردن طعم شیرین گوش‌فیل با ترشی دوغ کمی صورتتان را کج کنید اما این خوردنی در اصفهان رایج است و خیلی از گردشگران هم ترجیح می‌دهند آن را تست کنند. گوش‌فیل طعمی شبیه بامیه دارد اما برشته‌تر است و شهد بیشتری دارد. گفته می‌شود دوغ با گوش‌فیل در زمان شاه‌عباس هم سِرو می‌شده است و گویا ابوعلی سینا و شیخ بهایی هم درباره‌ی آن نوشته‌اند. طعم شور و شیرین این دو ماده، فشار خون را تنظیم و مثل سرم قندی و نمکی عمل می‌کند. همچنین برای کسانی که فشار خون پایین دارند، خوب است. اگر بپرسید چگونه می‌توان ترکیب طعم شیرین گوش‌فیل را با طعم شور و ترش دوغ تحمل کرد، پاسخ این است: همان‌طور که ترکیب طعم شیرین چای شیرین را با طعم ترش و شور نان و پنیر تحمل می‌کنید!

کاچی زواره‌ای

در منطقه زواره در اصفهان نیز کاچی متفاوتی با ترکیب بلغور گندم، کشک، سیر و نعنا داغ، دل و جگر گوسفند درست می‌شود. البته می‌توان این خوراک را با ترکیب موادی مثل بلغور ذرت، جو، گوشت و جگر مرغ هم درست کرد. این غذای محلی به دلیل استفاده از موادی که در پخت آن به کار می‌رود، منبع سرشاری از ویتامین، پروتئین و کلسیم و … است و بیشتر در زمستان استفاده می‌شود و در سرمای شدید کویر، بدن انسان را تا ساعت‌ها گرم نگه می‌دارد.

کشک لبو

کشک لبو هم نوعی غذای محلی خوانسار است که از ترکیب چغندر بخارپز، کشک، نعنا، زردچوبه و روغن تهیه می‌شود. این غذا سرشار از کلسیم است و بیشتر در فصل پاییز و زمستان پخته و سِرو می‌شود. کاهش فشار خون، تصفیه کبد، پیشگیری از سرطان، درمان یبوست و تقویت توان عضلانی در بیماران قلبی از خواص لبو است. همچنین توصیه می‌شود برای کاهش وزن لبو مصرف شود.

نیمرو با شیره خرما

در برخی از مناطق کویری ایران مثل کویر مصر، تخم مرغ نیمرو را با شیره خرما یا انگور تهیه می‌کنند. روش طبخ این غذا متناسب با مناطق مختلف متفاوت است و برخی آن را به شکل خاگینه درست می‌کنند. این غذا از ترکیب روغن، تخم‌مرغ و شیره خرما درست می‌شود. خاگینه شیره انگور نیز از ترکیب آرد، نمک، تخم مرغ، گلاب و زعفران پخته می‌شود.

بُز قورمه

بز قورمه یکی از غذاهای محلی کرمان و در واقع نوعی آبگوشت کشک است. گوشتی که با آن بز قورمه را می‌پزند پر از چربی است. این غذا معمولاً با نان خورده می‌شود اما می‌توان آن را به صورت خورش هم در کنار چلو گذاشت. این غذا با آنکه مقدار زیادی سیر دارد اما باز هم با سیر داغ آرایش می‌شود. به احتمال زیاد چون این غذا با قورمه بزغاله درست می‌شود به بز قورمه مشهور شده است. گوشت بزغاله بر خلاف گوشت بز لطیف و خوش مزه است. بز قورمه با ترکیب گوشت، پیاز، سیر، نخود، کشک، زردچوبه، زعفران و نمک و فلفل درست می‌شود و خاص منطقه کرمان است.

دلمه سیرابی

دلمه سیرابی را مردم خرم‌آباد در لرستان می‌پزند و در گویش محلی به آن سغدو می‌گفته‌اند. آنها معتقدند این غذا موجب تقویت معده می‌شود. این غذا به دو شکل درست می‌شود، در نوعی از آنکه قرمزرنگ است مواد دلمه را داخل سیرابی می‌ریزند و می‌دوزند. در شکل دیگر آن، سیرابی را با برنج، آلو، شوید و روغن حیوانی می‌پزند که رنگ آن مثل کله‌پاچه زرد است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی در شب‌های قدر | عکس
سالن‌های نمایشی سراسر کشور از سوم خرداد (هجدهم رمضان)، پس از اذان مغرب تا هشتم خرداد (بیست و سوم رمضان)، پیش از اذان مغرب تعطیل خواهند بود.
» برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی در شب‌های قدر
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، برنامه تعطیلی سالن‌های نمایشی سراسر کشور در ایام شب‌های مبارک قدر رمضان ۱۴۴۰ به شرح زیر است:

- سوم خرداد (هجدهم رمضان) و اولین شب قدر، از بعد از اذان مغرب

- چهارم خرداد (نوزدهم رمضان و روز ضربت خوردن حضرت علی (ع))، پنجم خرداد (بیستم رمضان و دومین شب قدر)، ششم خرداد (بیست ‌و یکم رمضان و شهادت حضرت علی(ع)) و هفتم خرداد (بیست‌ و دوم رمضان و سومین‌ شب قدر) به طور کامل

- هشتم خرداد (بیست و سوم رمضان) تا پیش از اذان مغرب

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب شد. | عکس
» دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب شد.
... دیدن متن »

محمدرضا ژیان (بنیانگذار جشنواره تئاتر ثمر) طی حکمی دکتر رضا دادویی را به عنوان دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب کرد.
به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر ثمر در متن این حکم آمده است:
بسمه تعالی 
جناب آقای دکتر رضا دادویی
با سلام و احترام
با عنایت به تحصیلات، سوابق و تجارب ارزنده جنابعالی در امور فرهنگی و هنری به ویژه هنر تئاتر، به موجب این حکم به عنوان دبیر نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر منصوب می گردید.
امید است با توکل به خداوند متعال و بهره گیری از ظرفیت های موجود در ستاد برگزاری جشنواره در انجام امور محوله پیروز و سربلند باشید.
محمدرضا ژیان 
موسس جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر  
گفتنی‌‌ست فراخوان نهمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر طی چند روز آینده و با هماهنگی اداره کل امور هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می گردد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش هملت، شاهزاده اندوه i
افشین هاشمی «هملت، شاهزاده اندوه» را روایت می‌کند | عکس
با کارگردانی محمد عاقبتی؛
» افشین هاشمی «هملت، شاهزاده اندوه» را روایت می‌کند
... دیدن متن »

محمد عاقبتی قصد دارد نمایش «هملت، شاهزاده اندوه» با بازی افشین هاشمی را که پیش از این اجراهای موفقی در داخل و خارج کشور داشته است، از ٨ خرداد (تنها به مدت هفت شب) در تماشاخانه سپند روی صحنه ببرد.
نمایش «هملت، شاهزاده اندوه» نوشته محمد چرمشیر باز خوانی "هملت"  شکسپیر است، که با کارگردانی محمد عاقبتی و بازی افشین هاشمی پیش از این در داخل و خارج از کشور به صحنه رفته و مورد استقبال علاقه‌مندان به تئاتر قرار گرفته است.
این اثر که به تازگی تور جدید اجراهای خود در آمریکا را به پایان رسانده، قرار است از ٨ تا ١٣ خرداد، ساعت ٢١ در سالن شماره ٢ تماشاخانه سپند روی صحنه برود.
اجرای یک هفته‌ای «هملت، شاهزاده اندوه» پایانی بر اجراهای این اثر نمایش، که اولین بار ده سال پیش در فستیوال مونولیو روی صحنه رفت، خواهد بود.
فروش بلیت این اثر نمایشی توسط سامانه تیوال انجام می‌شود.

فاطمه طاهری این را خواند
م ح خ این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لادن مستوفی دروغ می گوید  | عکس
لادن مستوفی به زودی با نمایش دروغ نوشته فلوریان زلر به کارگردانی آریان رضائی به روی صحنه می رود.
» لادن مستوفی دروغ می گوید
... دیدن متن »

پیش از این نیز افشین هاشمی  به عنوان یکی از بازیگران اصلی نمایش معرفی شده بود و به زودی اسامی سایر بازیگران و عوامل نمایش منتشر خواهد شد

نمایش دروغ که متن آن از جدیدترین نمایش نامه های فلوریان زلر نویسنده ی مطرح فرانسوی است به زودی در یکی از سالن های معتبر تهران اجرا خواهد شد این نمایش در مرز میان واقعیت و دروغ چالش های مختلفی را مقابل تماشاگران قرار می دهد.

آریان رضایی کارگردان این نمایش تا کنون نمایش های متعددی چون دیور ، خداحافظ، برلین، دستت را به من بده و رپرتوارهای مونو/شورایی را به روی صحنه برده است.

فاطمه طاهری این را خواند
سید حامد حسینیان، فرزاد جعفریان و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 «محفل آب و آینه» در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر برگزار می‌شود  | عکس
با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى؛
» «محفل آب و آینه» در ماه مبارک رمضان و لیالی قدر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

موسسه فرهنگى هنرى مهرسان با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى اداره کل هنرهاى نمایشى به مناسبت ایام مبارک ماه رمضان و لیالى قدر از ٢٩ اردیبهشت تا ٧ خرداد برنامه «محفل آب و آینه» را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، موسسه فرهنگى هنرى مهرسان با همکاری کانون تخصصى تئاتر خیابانى اداره کل هنرهاى نمایشى اقدام به برگزاری برنامه‌ای به مناسبت ایام مبارک ماه رمضان و لیالى قدر کرده است.
این برنامه که تحت عنوان «محفل آب و آینه» برگزار می‌شود شامل نمایش‌هایی خیابانى برگرفته از داستان‌هاى قرآنى، ترنا بازى و آیین‌هاى نمایشى، نقالى، پرده‌خوانى ،على‌نامه خوانى و اجراى تعزیه در ایام شب‌هاى قدر است.
از جمله هنرمندان حاضر در «محفل آب و آینه» می‌توان به پژمان کاشفی (گرداننده مجلس ترنا)، مرشد محسن میرزا علی (نقال)، مرشد خرمی (ضرب زورخانه)، احمد عزیزی (سرپرست گروه تعزیه) و ابوالفضل ورمزیار (علی‌نامه خوان) اشاره کرد. 

محل برگزارى این برنامه که از ٢٩ اردیبهشت تا ٧ خرداد هر شب از ساعت ٢١ تا ٢٤ پذیرای علاقه‌مندان است در میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالى، نبش خیابان مستعلى، مجتمع هنرى مهرسان قرار دارد.

علی ابراهیم این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امین تارخ با «مارلون براندو» به صحنه تئاتر بازمی‌گردد | عکس
بعد از ۱۰ سال؛
» امین تارخ با «مارلون براندو» به صحنه تئاتر بازمی‌گردد
... دیدن متن »

امین تارخ بازیگر شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون ایران قصد دارد بعد از گذشت ۱۰ سال از آخرین تجربه حضور خود بر صحنه تئاتر، در نمایش «مارلون براندو» به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر به ایفای نقش بپردازد.
به گزارش روابط عمومی نمایش «مارلون براندو»، امین تارخ از چهره‌های شناخته شده و باسابقه بازیگری تئاتر ایران است که پیش‌تر در نمایش‌های متعددی از جمله نمایش «گالیله» به کارگردانی داریوش فرهنگ به ایفای نقش پرداخته است که سال ۸۸ در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شد.
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد.
مهران رنجبر بازیگر و کارگردان تئاترنیز پیش از این نمایش موفق «استیو جابز» را کارگردانی و اجرا کرده است.
اسامی دیگر بازیگران نمایش «مارلون براندو» نیز به زودی اعلام می‌شود.


Negin Fooladi، مهدی حسین مردی و NetHunter این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آپرکات i
«آپرکات» فردا میزبان خبرنگاران و منتقدان تئاتر است. | عکس
» «آپرکات» فردا میزبان خبرنگاران و منتقدان تئاتر است.
... دیدن متن »

نمایش «آپرکات» به کارگردانی «محمدرضا قلیپور» روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت میزبان اهالی رسانه و منتقدان تئاتر خواهد بود.


به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی نمایش «آپرکات»، نمایش «آپرکات» به کارگردانی «محمدرضا قلیپور» روز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸ میزبان اهالی رسانه و منتقدان تئاتر خواهد بود.

بنا بر این گزارش نمایش «آپرکات» با بازی بهروز بقایی، فرشته فرشاد،عماد عابدی، فریناز صراف و تهیه کنندگی نشر آواژ تا ۱۳ خرداد به مدت ۹۵ دقیقه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می رود. همچنین منوچهر والی‌زاده و زهرا داوودنژاد در مقام صداپیشه با این نمایش همکاری دارند.

در خلاصه ‌داستان نمایش آمده:«تو راند آخر، با یه آپرکات گذاشتم تو فکِ زندگی. الان پهن شده کفِ زمین. من دیگه وا می‌سَم کنجِ رینگ به شمارش داور گوش می‌دم.»

خبرنگاران و منتقدان می توانند برای هماهنگی با روابط عمومی نمایش با ایمیل mah.shahmoradi@gmail.com تماس بگیرند
سایر علاقه‌مندان به تماشای این نمایش نیز می‌توانند جهت رزرو بلیت به سایت تیوال مراجعه نمایند.

Negin Fooladi این را خواند
این خبرنگارها با دوربین میان؟
آسایشی برای ما باقی نمیذارن که!
امکانش هست روز بلیطم رو تغییر بدم؟
۲۲ ساعت پیش
درود بر شما
جناب صادقی با پشتیبانی تیوال بگیرید و بفرمایید بدلیل اجرای عکاسان میخواهید روز بلیت خود را تغییر دهید.
با سپاس
۲۰ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۲۰ خرداد را به عنوان آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) اعلام کرد. | عکس
۲۰ خرداد آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی
» دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۲۰ خرداد را به عنوان آخرین مهلت ارسال اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) اعلام کرد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دبیرخانه نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تاکید کرد ۲۰ خرداد آخرین مهلت ارسال سه نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری از اجرای اثر برای حضور در پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) است.

پاتوق نمایش‌های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه استاد هنگامه مفید) با هدف حفظ و ترویج نمونه‌های اصیل نمایش‌های آیینی و سنتی و انتقال تجربه کهن به نسل جدید در قالب چهار بخشِ «نقل و روایتگری کودکان و نوجوانان»، «شبیه‌‌خوانی»، «قصه‌گویی و نقالی با موضوعات ملهم از فرهنگ و ادبیات عامیانه ایران ویژه مخاطبان کودک» و «نقاشی و عروسک‌سازی با موضوعات ملهم از فرهنگ و ادبیات عامیانه ایران» برگزار می‌شود که جزئیات آن در فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی آمده است.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۲۰ خرداد ۹۸ با ارسال نسخه تصویری از اجرای خود (قصه‌گویی، شبیه‌خوانی و نقل و پرده‌خوانی)، متقاضی حضور در این بخش شوند.

به شرکت‌کنندگان در بخش‌های گوناگون پاتوق کودک و نوجوان با بهره‌گیری از نظر اساتید هدایت‌کننده و کارشناسان کانون نمایش‌های آیینی و سنتی هدایایی اهدا خواهد شد.

نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی مرداد ۹۸ به دبیری داود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شاپرک خانوم i
رضا بابک و خاله شادونه به تماشای شاپرک خانوم نشستند | عکس
هنرمندان شاپرک خانوم را نقد کردند
» رضا بابک و خاله شادونه به تماشای شاپرک خانوم نشستند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی تئاتر شاپرک خانوم، طی روزهای گذشته هنرمندانی از جمله رضا بابک، ملیکا زاعی، افشین سنگ چاپ، کیهان ملکی، ساناز سماواتی، هومن حسین نژاد به تماشای این نمایش به کارگردانی حسن انصاریان نشستند و پس از پایان نمایش به بیان نظرات خود پرداختند.

 رضا بابک: از نوسازی نمایش شاپرک خانوم خوشحالم

نمایش شاپرک خانوم برای اولین بار در سال ۱۳۵۰ درفرهنگسرای نیاوران به روی صحنه رفت. در آن نمایش رضا بابک به ایفای نقش مگس می پرداخت. این هنرمند که روز گذشته به تماشای اجرای جدید این نمایش نشست، از اجرای آن استقبال کرد و گفت: موزیکال شدن کار، استفاده از اشعار مفید و در مجموع نوسازی اثر از نکات مثبت این اجراست که باعث خوشحالی ام شد.

او که با تماشای تئاتر شاپرک خانوم به یاد اجرای خود در دهه ۵۰ افتاد، بیان کرد: آن زمان شاپرک خانوم به کارگردانی دان لافون در فضای باز فرهنگسرای نیاوران اجرا شد و ۶۰ اجرا به روی صحنه رفت. در آن دوره بیژن مفید هم سر تمرین می آمد. اکثریت گروه آمریکایی بودند و برای اولین بار صورت های ما را گریم کردند.
اردوان مفید در نقش عنکبوت، مرضیه برومند در نقش خاله سوسکه، علیرضا هدایی در نقش ملخ، سوسن فرخ نیا در نقش شاپرک، خسرو شایسته در نقش کرم شب تاب، بهرام شاه محمدلو در نقش زنبور عسل و من در نقش مگس بازی می کردیم.

 ملیکا زارعی: می توان این تئاترها را روی صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت

ملیکا زارعی که بیشتر با عنوان خاله شادونه شناخته می شود، پس از تماشای شاپرک خانوم با تاکید بر اینکه کودکان را از تماشای تئاتر محروم نکنید، گفت: تشویق کودکان از سوی خانواده ها برای تماشای تئاتر اتفاق مثبتی است و بسیار خوشحالم این تیم حرفه ای در حوزه کودک فعالیت می کنند. برنامه های تلویزیون چارچوب و قالبی دارد که می توان با فضا و بستری مناسب نمایش هایی با این سبک را روی صفحه تلویزیون به نمایش گذاشت و فکر می کنم مورد استقبال کودکان و خانواده هایشان قرار گیرد. طبیعتا برخی ساختارهای این نمایش در فضای تلویزیون باید تغییر کند و  فکر می کنم مسئولان تلویزیون هم از پخش چنین نمایش هایی استقبال کنند.

ساناز سماواتی: صدا و سیما و شهرداری ها از تئاترحمایت کنند

ساناز سماواتی از بازیگران سینما و تلویزیون نیز پس از تماشای نمایش تصریح کرد: به نظرم کار بسیار جذابی بود. از کودکی عادت داشتم دنیا را از چشم سایر مخلوقات خدا هم ببینم. این کار برای من دو پیام بسیار روشن و واضح داشت؛ پیام اول اینکه دنیا فقط برای ما انسان های نیست و سایر مخلوقات خدا هم در آن زندگی می کنند. پیام دوم نیز این است که فراموش نکنیم از روی فیزیک ظاهری موجود یا فردی قضاوت نکنیم چراکه به طور مثال در این نمایش عنکبوت ظاهر خشن و بد اما قلب بزرگ و مهربانی داشت.
او ادامه داد: امروز کار فعالان در حوزه تئاتر به دلیل سختی برای جا انداختن ورود تئاتر در سبد اقتصادی خانواده ها بسیار دشوار شده است. در دوران کودکی، من به همراه خانواده حتما هفته ای یکبار به تماشای یک تئاتر می نشستیم اما این روزها مسائل اقتصادی باعث شده توجه مردم از این موضوع بسیار مهم فرهنگی پرت شود.
بازیگر سریال زیر آسمان شهر با تاکید بر لزوم حمایت ارگان های دولتی از تئاتر بیان کرد: اطلاع رسانی گسترده در سطح وسیع به دیده شدن تئاترها کمک می کند؛ در این زمینه سازمان هایی مانند آب و برق، آموزش و پرورش، شهرداری ها و صدا و سیما باید با اختصاص بودجه، انجام تبلیغات رایگان و ارائه بیلبوردها به شکل رایگان، فرهنگ تماشای تئاتر را در بین مردم جای بیندازند.
سماواتی کار کودک را بسیار حساس و حرکت روی لبه تیغ دانست و ادامه داد: در کار کودک بسیار باید در اجرا و متن دقت شود؛ بنابراین نیاز است که هنرمندان حرفه ای در این زمینه تلاش کنند.

کیهان ملکی: خوشحالم که کودکان توانستند با شاپرک خانوم ارتباط برقرار کنند

کیهان ملکی از دیگر بازیگران شناخته شده کشور، شاپرک خانوم را یک قطعه نمایشی فوق العاده دانست و افزود: عمر من به نوار صوتی این نمایش قد می دهد. بعدها برای اجرا با آزیتا حاجیان در نقش زنبور همکاری کردم ولی به دلیل تداخل با کاری دیگر امکان حضور در نمایش را نداشتم. از این کار خاطره زیاد دارم. کار ارزشمندی است. کاری است که یله می زند به کار کودک و در عین حال مفهوم غنای قابل اعتنایی دارد.
 بازیگر سریال روزگار جوانی بیان کرد: به نظرم حسن انتخاب در اجرای این نمایش جای تقدیر دارد. هنرمندان حاضر در این تئاتر، از بچه های زحمت کشیده حوزه نمایش هستند. خوشحالم که کودکان توانستند با شاپرک خانوم ارتباط برقرار کنند زیرا ممکن بود کودکان با سن کم نتوانند با مضمون داستان ارتباط برقرار کنند که خوشبختانه این ضعف را نداشت.

 افشین سنگ چاپ: کودکان در بین رسانه های خود، تئاتر کم دارند

افشین سنگ چاپ که بازیگری را با کار کودک شروع کرده بود با بیان اینکه نمایش بسیار زیبایی بود، گفت:  البته نوشته استاد بیژن مفید بود که نمی توان روی آن نظر داد یا من در حدی نیستم که نظر بدهم. دوستان سنگ تمام گذاشتند. بافت نمایش، کاراکترها و بازی ها بی نظیر بود. این نمایش باید سال ها اجازه اجرا بگیرد.
او به نقش تربیتی تئاتر برای کودکان اشاره کرد و افزود: یکی از ویژگی نمایش برای تربیت این است که ذهن کودک را درگیر می کند. کودکان ما امروز بسیار درگیر رسانه های مختلف هستند و یکی از مواردی که کم دارند، نمایش کودک است. کودکان با دیدن یک نمایش تمام سلول های شان درگیر آن می شود؛ به همین دلیل ذهنشان می تواند با هنر نمایش ارتقا یابد.

هومن حسین نژاد: رنگ، دکور، موسیقی در کنار کارگردانی به عالی ترین شکل در شاپرک خانوم دیده می شود

هومن حسین نژاد، کارگردان، تدوین گر و برنامه ریز که کارهایی مانند خانه مامان گلابی و باغ شادونه از او دیده شده پس از تماشای نمایش تصریح کرد: نمایش بسیار زیبایی بود و پیام بسیار خوبی داشت که در قالب موزیکال دوستان هنرمندم آن را اجرا کردند. کاری بسیار زیبا و سطح بالایی بود ولی متاسفانه ارگان های دولتی چنین کارهایی را حمایت نمی کنند؛ دریغ از یک بیلبورد در سطح شهر. همیشه کارهایی را حمایت می کنند که به نوعی برای خودشان سود دارد اما از کاری اینچنینی که برای کودک و راجع به محبت، مهربانی و گذشت است و آنقدر خوب دوستان هنرمند به صورت موزیکال اجرا کردند، حمایت نمی شود.
او به اصول مهم در تئاتر کودک اشاره کرد و گفت: چند نکته در نمایش های کودکانه دخیل است؛ در درجه اول رنگ مخصوصا رنگ های بسیار زیبا در طراحی لباس، دکور و موسیقی مواردی هستند که دست به دست هم می دهد که یک قصه جاندار بشود و بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. در کنارش کارگردانی بسیار قوی که هنرمندان را در صحنه می چیند و خانواده ها را جذب می کند، مهم است. این موارد را در نمایش شاپرک خانوم به عالی ترین شکل می بینیم. این قصه با اینکه قدیمی است، اما همیشه زنده است زیرا در هر شکلی بخواهی به آن نگاه کنی، به روز است. با توجه به قابلیت های که در این اجرا وجود دارد، این قصه را زیباتر بروز داده اند.

حمیدرضا مرادی و امیر مسعود این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مردی در آینه به کارگردانی علی سلیمانی و تهیه کنندگی علی رضوانی از ۲۵ اردیبهشت تا ۸ خرداد در تالار وحدت به روی صحنه است. | عکس
» مردی در آینه به کارگردانی علی سلیمانی و تهیه کنندگی علی رضوانی از ۲۵ اردیبهشت تا ۸ خرداد در تالار وحدت به روی صحنه است.
... دیدن متن »

این نمایش براساس متنی از سیدجواد هاشمی داستان مردی به نام حارث را روایت می کند که از مخالفان سرسخت علی(ع) است  و در مقابل از حضرت علی (ع جز رحمت و شفقت چیزی نمی بیند و در نهایت سلسله اتفاقاتی می افتد که او را به معرفتی عمیق در مورد شخصیت آن حضرت می رساند. ساعت اجرا ۱۸:۳۰ و مدت زمان اجرا ۷۰ دقیقه بازیگران: علی سلیمانی، سیروس همتی، علی یعقوب زاده و ....

لیلى شجاعى این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون»  در ایزد شهر | عکس
» نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزد شهر
... دیدن متن »

نمایش «زخم زبون» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا گل محمدی تواندشتی که از ۱۶ الی ۲۰ اردی بهشت ماه ۹۸ به تهیه کنندگی موسسه فرهنگی هنری پژواک هنر آرمان و با همکاری کانون تئاتر سیاوشان جهاد دانشگاهی واحد مازندران و اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان نور در ایام ماه مبارک رمضان در پلاتو اختصاصی موسسه فرهنگی هنری پژواک هنر آرمان درایزدشهر روی صحنه رفت.

دراماتورژی این نمایش را مهدی نصراله زاده عهده دار بود و سما کابلی به عنوان دستیار کارگردان، طراح صحنه، لباس و گریم، مائده نائیجی به عنوان منشی صحنه ، نیکو واحدی به عنوان طراح پوستر و برشور و مظاهر حسین پور به عنوان مسوول تدارکات یاری گر این نمایش پودند.

فاطمه گل محمدی تواندشتی به عنوان قصه گو، یاسمین تقی نژاد در نقش ماهتوننا، محمد مهدی شریف پور در نقش شیر، رضا اسماعیل زاده در نقش کلاغ، نرگس نیاز پور، امیر محمد احمد زاده عربی، سارینا حق تعالی، مهدیس هاشمی، محمد مهدی رحمتی و امیرحسین اقبالی در نقش درختان جنگلی در این نمایش به ایفای نقش  پرداختند.

امید ارجمندی به عنوان سرپرست گروه موسیقی، علیرضا نصراله زاده به عنوان نوازنده پیانو، علیرضا اکبری به عنوان نوازنده دایره و جواد هاشمی به عنوان نوازنده کاخن اجرای موسیقی زنده این نمایش را بر عهده داشتند و امیرحسین اقبالی، رضا اسماعیل زاده، امیر محمد احمدزاده عربی، نرگس نیاز پور، مهدیس هاشمی، محمد مهدی رحمتی و فاطمه گل محمدی تواندشتی به عنوان هم سرایان در این  نمایش همکاری داشتند.

نویسنده با توجه به مسایل اخلاقی،  تربیتی و آموزشی  با مضمونی شاد و آموزنده برای کودکان و نوجوانان  برگرفته از یک ضرب المثل ایرانی با انتقال مفاهیم به مخاطب، اقدام به نوشتن این متن کرده است، نمایش به ماجرای پیرزنی می پردازدکه در جنگل به کمک شیری بر می آید تا خاری را که موجب عذابش شده از پایش بیرون آورد، یاری پیرزن به شیر موجب دوستی آن ها می شود اما در ادامه این دوستی به دلیل زخم زبونی که از سوی دختر پیرزن به شیر زده می شود دوستی آن دو به هم می خورد.

کارگردان با توجه به شخصیت های  ظاهری و درونی بازیگران، انتخاب های خوبی را داشته است و در این مورد خوب عمل کرده است.

نواخته شدن موسیقی آرام و دلپذیر پیانو قبل از شروع نمایش تا استقرار تماشاگران در روی صندلی ها، ورود قصه گو با نواخته شدن موسیقی اصلی نمایش و ارتباط خوب قصه گو با مخاطبان آغاز خوبی را برای این نمایش رقم زد و  مخاطبان را راغب دیدن ادامه نمایش کرد.

با توجه به اینکه این نمایش اجرایش برای رده سنی کودک و نوجوان بود اما والدین این قشر به همراه فرزندانشان در سالن  حضور داشتند که قصه گو توانست با والدین آن ها نیز ارتباط خوبی برقرار کند که این امر نقطه قوتی برای این نمایش و قصه گو بود.

توجه به اینکه بازیگران این نمایش از هنر جویان رشته تئاتر و جزء بازی اولی ها  بازی دومی ها بودند، اما از بازی خوب و روان و بدون غل و غشی برخوردار بودند و توانستند نمایش خوب و قابل قبول و روانی را از خود برجای بگذارند و کارگردان را از خود راضی نگه دارند.

بازیگر نقش شیر«سلطون» از انعطاف بدنی و بیان بسیار خوبی برخوردار بود، ارتباط خوبی با مخاطب برقرار می کرد و نسبت به سایر بازیگر یک سروگردن بالاتر بود.

موسیقی زنده و برگرفته از اقوام ایرانی، ارتباط بین بازیگر نقش شیر«سلطون» با نوازندگان دف، پیانو و کاخن و گاها درگیری شیر«سلطون» با آن ها کاری نو و جلوه خاصی به نمایش بخشیده بود که نشانگر قوت کار و روند رو به رشد نمایش را به همراه داشت.

با توجه به اینکه نمایش نامه به زبان فارسی نوشته شده و اجرای آن نیز  به زبان فارسی ارایه شد اما انتخاب نام اشخاص بازی توسط نویسنده برگرفته از فرهنگ بومی محلی مازندران است و بازیگران این نمایش پیرزن «ماهتو ننا»، شیر«سلطون»،  دخترپیرزن «گل بهار» و کلاغ «کورکلاج» و درختان جنگلی به اسامی افرا، ممرز، موزی، سرخدار، توسکا، نمدار وغیره از اسامی مازندرانی برخوردار بودند که به نحوی القاگر فرهنگ بومی مازندران بودند.

فضای صحنه ساده و بی آلایش نمایش و نماد های استفاده شده، موقیعت جغرافیایی روستاییان منطقه جنگلی مازندران تداعی می کرد که نشانگر موفقیت طراح صحنه را به همراه داشت. در طراحی لباس نیز به تن پوش های بومی محلی توجه خاصی شده بود که برگرفته از دو فرهنگ گیلان و مازندران بود، تن پوش قصه گو  برگرفته از خطه غربی استان مازندران بود که اشتراکی هم  با تن پوش های زنان گیلانی دارد و تن پوش های ماهتو ننا و گل بهار  هم از شلیطه شلوار که پوشش زنان مازندرانی است استفاده شد و گریم نیز در خدمت کار بود.

یکی از نکات جالب توجه در این نمایش این بود که بازیگرانی که در نقش درختان جنگلی که با تن پوش هایی در صحنه حضور داشتند با عکس العمل های  مناسب خود در طول نمایش، زیبایی خاصی را ایجاد می کردند و در زمانی که  هر بازیگر شروع به آواز خواندن می کرد، درختان جنگل نیز به عنوان هم سرایان  با شخصیت ماهتو ننا، سلطون، گل بهار و غیره هم سرایی می کردند و حتی با زدن ضربات چوب برهم، که به عنوان شاخه درختان تعبیه شده بود موسیقی را به زیبایی همراهی می کردند .

در انتهای نمایش نیز با موقعیت زیبایی روبرو می شویم که شخصیت ها با حضور در صحنه با خوش و بش کردن با یکدیگر و خواندن آواز دسته جمعی از مخاطبان خداحافظی کرده وپس از پایان آواز، نمایش با معرفی بازیگران به پایان می رسد. با توجه به اینکه این نمایش کار پایان دوره هنرجویان تئاتر موسسه بود، اما کارگردان موفقیت خیلی خوبی را در اجرای این کار  به همرا داشت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ژاله صامتی به تماشای
» ژاله صامتی به تماشای " خانواده دوست داشتنی من " خواهد نشست.
... دیدن متن »

نمایش کمدی " خانواده دوست داشتنی من " به نویسندگی و کارگردانی محمد رفیعی که این روزها با استقبال تماشاگران در مجموعه تاتر محراب روی صحنه است روز یکشنبه ساعت ۲۰.۳۰ میزبان بازیگر توانمند سینما، تلویزیون و تئاتر سرکار خانم ژاله صامتی خواهد بود.
این نمایش که به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره تئاتر استان تهران انتخاب و جوایز متعددی را کسب کرده بود در انتهای این هفته به کار خود پایان خواهد داد.

محمد رفیعی (یه تئاتری) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دوست واقعی من تیرکس i
تئاتر کودک به تخیل، سرگرمی و اندیشه ورزی نیاز دارد | عکس
منوچهر اکبرلو گفت: صحنه های تئاتر کودک ما به نمایشهایی شریف، دارای حرف، تخیل، سرگرم کننده و اندیشه ورز نیاز دارند.
» تئاتر کودک به تخیل، سرگرمی و اندیشه ورزی نیاز دارد
... دیدن متن »

منوچهر اکبرلو در حاشیه تماشای نمایش «دوست واقعی من تیرکس»، گفت: حمایت های بخش خصوصی بایستی روی این جنس نمایشها متمرکز شود تا ما بتوانیم آرام آرام ذهنیت غلطی که از تئاتر کودک وجود دارد را تغییر دهیم.

وی افزود: برخی به اشتباه عقیده دارند حتما به ضرب و زور موسیقی و سر و صدا و لودگی بچه ها را جذب تئاتر کنیم، مخصوصا برای گروههای سنی چون خردسالان که کمتر نمایش برای آنها تولید می شود.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر کودک در پایان گفت: نمایش «دوست واقعی من تیرکس» یک نمونه خوب و بسیار موفق است و امیدوارم گروه بتواند به همین قوت کار خود را ادامه دهد.

نمایش خلاق و مشارکتی «دوست واقعی من تیرکس» ویژه خردسالان است و هر روز ساعت ۱۹ در فرهنگسرای ملل به نشانی؛ بزرگراه آیت الله صدر، خیابان قیطریه، بوستان قیطریه به روی صحنه می رود و علاقمندان جهت تهیه و رزرو بلیط می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رئیس موسسه فرهنگی اکو: برگزاری نمایشگاه افغانستان در نیاوران موجب همدلی مردم منطقه می شود | عکس
» رئیس موسسه فرهنگی اکو: برگزاری نمایشگاه افغانستان در نیاوران موجب همدلی مردم منطقه می شود
... دیدن متن »

رئیس موسسه فرهنگی اکو، هنر و فرهنگ را از ابزارهای مهم دیپلماسی عمومی دانست و اظهار امیدواری کرد این ابزارها بتوانند موجب همدلی مردم منطقه می شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، محمدمهدی مظاهری، رئیس موسسه فرهنگی اکو ضمن دیدار از نمایشگاه عکس «افغانستان، فرهنگ و رمضان» که در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران برپاست گفت: «برپایی این نمایشگاه در ماه مبارک رمضان با توجه به موضوع آثار که به فرهنگ مردم افغانستان در ماه مبارک رمضان می‎پردازد بسیار مناسب است.»
وی با تاکید بر کیفیت بالای عکس‎های محمد موسی اکبری و فاطمه اکبری که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته، گفت: بعضی از این عکس‎ها به قدری خوبند که آدم خود را در آن منطقه حاضر می‎بیند. باید از بنیاد آفرینش‎های نیاوران تشکر کرد که برای چندمین بار به برگزاری نمایشگاه‎ها و رویدادهای فرهنگی مشترک با موسسه فرهنگی اکو اقدام کرده است.
مظاهری در ادامه افزود: طبیعتاً عکاسی زبان هنر هست و هنر هم در فرهنگ تنیده است، از این رو هنر و فرهنگ از ابزار‎های مهم دیپلماسی عمومی به شمار می‎روند.
رئیس موسسه فرهنگی اکو ضمن اشاره به میراث فرهنگی مشترک و غنی کشورهای منطقه  اکو اظهار امیدواری کرد تا هنر و فرهنگ و میراث مشترک بتواند به عنوان دیپلماسی عمومی در رفع تنش‎ها یا کدورت‎های احتمالی میان کشورها عمل کند.
مظاهری همچنین درباره دعوت از هنرمندان دیگر کشورهای منطقه اکو و برگزاری نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران گفت: برگزاری نمایشگاه‎هایی از این نوع در فرهنگسرای نیاوران مسبوق به سابقه است و قطعا در آینده هم ادامه خواهد یافت.
وی همچنین از برگزاری شب‎های فرهنگی کشورهای منطقه اکو از جمله افغانستان و برگزاری نمایشگاه‎های مشترک با بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران خبر داد.
دکتر محمد سرور مولایی  محقق و پژوهشگر  برجسته افغانستانی تبار مقیم ایران نیز در بازدید از نمایشگاه «افغانستان، فرهنگ و رمضان» ضمن اشاره به همزبانی مردم دو کشور ایران و افغانستان گفت: تصویر از همه هنرها گویاتر است و تفسیرش بر عهده بیننده است. طبقات مختلف اجتماعی به این گونه نمایشگاه‎ها می‎آیند و برداشت‎های جالب و منحصر به فردی هم دارند. به باور من اطلاع‎رسانی درباره افغانستان و رویدادهای فرهنگی هنری مربوط به این کشور باید بیشتر باشد. دو کشور ایران و افغانستان همزبان هستند و اطلاع‎رسانی مناسب باعث شناخت بیشتر ایرانیان از فرهنگ و مردم افغانستان خواهد شد.
وی افزود : عموما نگاه حاکم مردم ایران نسبت به افغانستان این بوده که در افغانستان جنگ است و این کشور سال‎ها تحت اشغال بوده است. در حالی که در این کشور هم حیات و حرکت وجود دارد. این عکس‎ها گویای این موضوع است و می‎توانند اطلاعات درست تری در اختیار جامعه میزبان ایرانی بگذارد. در افغانستان به ویژه در سال‎های اخیر با وجود همه مشکلات فعالیت‎های فرهنگی خوبی در حال  انجام است و این نشان می‎دهد که فرهنگ دیرینه و کهن در جایی که مجال یابد با وجود دشوارترین شرایط اجتماعی کار خودش را می‎کند
خانم دکتر عفت مستشار نیا از محققان و مدرسان دانشگاه  نیز با تاکید بر این نکته که هنر افغانستان در ایران شناخته شده نیست گفت: تمام صحنه‌های به نمایش درآمده در این عکس‎ها برای من ملموس است، چون از نزدیک همه را دیده‎ام ولی برای ایرانیانی که ذهنیت خاصی از افغانستان ندارند و با سبک زندگی مردمان این سرزمین آشنایی ندارند بازدید از این نمایشگاه بسیار جالب خواهد بود. بدین ترتیب می‎توانند تا حقایق و فرهنگ و تاریخ قدیمی افغانستان را ببینند  و بدانند افغانستان آن چیزی نیست که در طول این ایام در ذهن‌شان حک شده است
شایان ذکر است نمایشگاه «افغانستان، فرهنگ و رمضان» از ۲۰ تا ۳۱ اردیبهشت در گالری شماره ۲ برپاست. علاقمندان می‎توانند در روزهای پایانی نمایشگاه نیز از ساعت ۱۶ تا ۲۲:۳۰ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روزهای روشن - کارگاه قصه گویی و تصویرسازی داستانهای قرآنی | عکس
» روزهای روشن - کارگاه قصه گویی و تصویرسازی داستانهای قرآنی
... دیدن متن »

با شروع ماه مبارک رمضان، کارگاه تصویرسازی بر اساس و مبنای دو داستان، از داستان های زیبا و جذاب قرآن کریم به سرپرستی بنفشه احمدزاده، تصویرگر و نقاش، عضو هییت مدیره انجمن تصویرگران و عضو مرکز توسعه هنرهای تجسمی، در تاریخ ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در گالری ۱ فرهنگسرای ارسبـاران برگـزار میشود. در این کارگاه داستان های "حضرت یونس(ع) در شکم ماهی" و "حضرت ابراهیم(ع)" انتخاب شده، که کودکان بتوانند تصویر خود را ترسیم نمایند. قصه گویی کارگاه توسط غزال مخلوق کارشناس ادبیات نمایشی بیان می شود و با تاکید بر خلاقیت کودکان و سرپرستی خانم احمدزاده کودکان تصاویر خود را بر روی صفحه می آورند.هدف از برگزاری این برنامه نزدیکی و الفت بیشتر کودکان با مضمون با ارزش قرآن کریم است. کودکان دریابند که قرآن در تمامی لحظه های زندگی ما حضور تاثیر گذار دارند.
کودکان حاضر در مقطع سنی ۹ تا ۱۳ سال می باشند. کارگاه در این سه روز از ساعت ۱۷.۳۰ تا ۲۰.۳۰ فرهنگسرای ارسباران برپا می باشد.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آناهیتا درگاهی، میر‌سعید مولویان و هامون سیدی در «نفرین قحطی زده‌گان» | عکس
نمایش «نفرین قحطی‌زده‌گان» به کارگردانی اشکان خطیبی و با حضور آناهیتا درگاهی، میرسعید مولویان و هامون سیدی به روی صحنه می‌رود.
» آناهیتا درگاهی، میر‌سعید مولویان و هامون سیدی در «نفرین قحطی زده‌گان»
... دیدن متن »

«نفرین قحطی زده‌گان» نوشته‌ی سام شپارد است که با بازنویسی و دراماتورژی امید سهرابی اواخر خرداد اجرا می‌شود. در این نمایش هفت بازیگر به ایفای نقش می‌پردازند که اسامی آنها به زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی این نمایش، اشکان خطیبی هم اکنون به همراه بازیگران خود در حال تمرین و آماده سازی این اثر است.

 

عکس‌ کنار خبر از حسین حاجی بابایی است.

۲ روز پیش، شنبه
سپهر و علی جباری این را خواندند
فرزاد جعفریان، رضا بهکام و ایمان قندی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهلت ارسال مقالات به سمینار «مطالعات اجرا» تمدید شد | عکس
فرصت ارسال چکیده‌ مقالات به سمینار «مطالعات اجرا»، به دلیل درخواست‌های مکرر، به مدت یک هفته تمدید شد.
» مهلت ارسال مقالات به سمینار «مطالعات اجرا» تمدید شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اولین سمینار پژوهشی «مطالعات اجرا» که به همت کانون تئاتر دانشگاهی اداره کل هنرهای نمایشی و با همکاری دانشگاه هنر (دانشکده سینما و تئاتر) برگزار می‌شود تا سوم خرداد پذیرای چکیده‌ مقالات علاقه‌مندان خواهد بود.

این سمینار قصد دارد به صورت بینارشته‌ای به مفهوم اجرا و تاریخ و نظریات پیرامون آن در ایران و جهان بپردازد که توضیحات تکمیلی در متن فراخوان آمده است.

متقاضیان می‌بایست چکیده خود را به همراه مشخصات فردی، نشانی ایمیل و شماره تلفن در دو فرمت pdf و Word  حداکثر تا تاریخ ۳ خرداد ۹۸ به نشانی ایمیل ‏universitycenter@theater.ir ارسال کنند.

سمینار «مطالعات اجرا» از ۵ تا ۷ مرداد در سالن مشاهیر مجموعه‌ تئاتر شهر برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، شنبه
نیلوفر ثانی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش میدان نبرد، پیکر زن i
 نمایش «میدان نبرد، پیکر زن» روی صحنه می‌رود | عکس
با رونمایی از پوستر،
» نمایش «میدان نبرد، پیکر زن» روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

همزمان با رونمایی از پوستر نمایش «میدان نبرد، پیکر زن»، تاریخ هشتم خرداد ماه به عنوان شروع اجراهای این نمایش، اعلام شد.

این نمایش، که بر اساس نمایشنامه «پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی» اثر ویسنی‌یک، طراحی و کارگردانی شده، با بازی سهیلا صالحی و آوا علوی در تماشاخانه نوفل لوشاتو، روی صحنه می‌رود.
مدت اجراهای این نمایش بیست شب خواهد بود و دانشجویان در روزهای هفته می‌توانند با مراجعه حضوری به گیشه عمارت نوفل‌لوشاتو و ارائه کارت دانشجویی خود، از ۲۰٪ تخفیف بهره‌مند شوند.
طراح و کارگردان این نمایش الهام یوسفی است.

سایر عوامل این اجرا عبارتند از:
مدیر پروژه: ثمین مهاجرانی
دستیار کارگردان:‌ آرام خادم
ویدئو آرتیست: علی‌یار راستی
انتخاب موسیقی: امین مانیان
مشاور حرکت: ایده ابوطالبی
مشاور دکور: سارا اعظم‌پناه
نقاشی پارچه: شیلا محمدجعفر
ساخت تیزر: علی‌یار راستی، حامد معصومی
ساخت دکور: حمید شهرانلو

عمارت نوفل‌لوشاتو در خیابان حافظ، خیابان نوفل‌لوشاتوی غربی، بعد از چهارراه رازی، بن‌بست زیبا، پلاک ۱ واقع است.

۲ روز پیش، شنبه
ثمین مهاجرانی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش شاپرک خانوم i
ملیکا زارعی و افشین سنگ چاپ مهمان «شاپرک خانوم» می‌شوند | عکس
» ملیکا زارعی و افشین سنگ چاپ مهمان «شاپرک خانوم» می‌شوند
... دیدن متن »

ملیکا زارعی که کودکان، او را در نقش خاله شادونه می شناسند و افشین سنگ چاپ از بازیگران بنام سینما و تلویزیون پنجشنبه مهمان «شاپرک خانوم» می شوند.

به گزارش روابط عمومی تئاتر «شاپرک خانوم»، این نمایش پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در کنار تماشاگران میزبان چهره های شناخته شده عرصه فرهنگ و هنر خواهد بود. ملیکا زارعی که در بین کودکان بیشتر با عنوان خاله شادونه شناخته می شود و افشین سنگ چاپ که در آثاری چون النگ و دولنگ، لیسانسه ها و فوق لیسانسه ها ایفای نقش کرده است مهمانان این نمایش هستند.

تا امروز هنرمندانی مانند سیروس الوند، سیدجمال ساداتیان، محمد آلادپوش، مهناز انصاریان، نازنین مفخم، گیلدا حمیدی در کنار دوستداران تئاتر، به تماشای «شاپرک خانوم» نشسته اند.

«شاپرک خانوم» با بازی سیاوش طهمورث، فریبا متخصص، بهرام سروری نژاد، قربان نجفی، محمد آقامحمدی، آذین فولادوند و سبا قاسمی بازیگران بزرگ‌سال و پارسا رضوی، نرگس اله وکیلی و حسام صیادی بازیگران کودک و نوجوان هر شب به جز شنبه ها به روی صحنه می رود. همچنین کاوه آهنگرانی، حمیدرضا احسانی و میلاد شکری نوازندگان این نمایش موزیکال‌ به تهیه کنندگی کامران قدکچیان و منوچهر مصیری هستند.

 این نمایش هر شب به جز شنبه ها ساعت ۲۰:۴۵ ببه روی صحنه می رود. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می توانند به وب‌سایت تیوال و یا گیشه بلیط فروشی سالن کانون پرورش فکری در خیابان خالد اسلامبولی مراجعه کنند.

۴ روز پیش، پنجشنبه
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید