تیوال | اخبار
S3 : 09:55:05
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
اجرای نمایش‌های «سوگواره خورشید» در پنج صحن حرم رضوی | عکس
انجمن هنرهای نمایشی ایران با همکاری آستان قدس رضوی برگزار می‌کند
» اجرای نمایش‌های «سوگواره خورشید» در پنج صحن حرم رضوی
... دیدن متن »

همزمان با ایام شهادت ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام)، «سوگواره خورشید» با پنج نمایش خیابانی میزبان زائران حرم رضوی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، همزمان با ایام شهادت ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) انجمن هنرهای نمایشی ایران با همکاری آستان قدس رضوی «سوگواره‌ خورشید» را برگزار می‌کند.

حمید نیلی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با بیان این مطلب گفت: این سوگواره برای اولین بار و با مشارکت پنج گروه از برترین‌های نمایش خیابانی اجرا می‌شود.

او افزود: نمایش «من جواد هیجده سال دارم» از  استان  ایلام،  «نذر مادر»  از استان لرستان، «قطار ساعت ۸» از استان تهران  و نمایش‌های «عکاسباشی» و «دعبل» از مشهد آثاری هستند که در طول پنج شب، هر شب در سه نوبت ۱۸، ۱۹ و ۲۰ در پنج نقطه از صحن‌ حرم رضوی به اجرا درمی‌آیند.

«سوگواره خورشید» با مشارکت انجمن هنرهای نمایشی ایران، آستان قدس رضوی، اداره‌کل هنرهای نمایشی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از پنجشنبه دوم تا دوشنبه ششم آبان‌ماه میزبان زائران حرم امام رضا (ع) خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پشت دیوار عمارت i
هنرمندان تئاترکشور از
جمعی از کارشناسان و هنرمندان هنرهای نمایشی کشور درباره نمایش پشت دیوار عمارت نظر دادند.
» هنرمندان تئاترکشور از"پشت دیوار عمارت" گفتند
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، بهزاد فراهانی، محمود عزیزی، کریم اکبری مبارکه، اصغر همت، شهرام گیل آبادی پس از دیدن نمایش پشت دیوار عمارت به کارگردانی حمید ابراهیمی در گفتگو با روابط عمومی این نمایش در خصوص این کار نظرات خود را ارائه کردند که در ادامه می خوانید:

بهزاد فراهانی:«پشت دیوار عمارت» لحظات درخشان و خوبی را در ذهنم ماندگار کرد
بهزاد فراهانی نویسنده، کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر کشور در خصوص این نمایش گفت: معمولاً در کشور ما کارهای مناسبتی و سفارشی کارهای خوبی از آب در نمی آید ولی این کار یک ویژگی هایی داشت که به نظرم لحظات درخشان و خیلی خوبی داشت.
بازیگر نقش معاویه در سریال امام علی(ع) افزود: این اثر کار خیلی خوبی بود و به نظرم با کمی سرمایه گذاری می توانیم آثاری از این دست را در کشورمان بیشتر ببینیم.این کار لحظات درخشان و خوبی را در ذهنم ماندگار کرد و به نظرم کار خیلی خوبی بود.

دکتر عزیزی: پشت دیوار عمارت متن و شیوه اجرایی دلپذیری داشت
دکتر محمود عزیزی بازیگر، نویسنده، کارگردان و استاد دانشگاه در خصوص این نمایش گفت: این اثر، نمایش دلپذیری بود و آن را بسیار دوست داشتم، از لحاظ بازیگری و کارگردانی و شخصیت پردازی کارگردان تلاش قابل توجه و قابل ملاحظه ای را انجام داده بود و ضرباهنگ نمایش به انضمام دکور کاربردی و میزانسن های قابل قبول به جامعیت در کیفیت اثر نمایشی، کمک شایانی کرده بود.
وی افزود: قصه و درام این نمایش معنا و مفهوم داشت و داستان این نمایش به قولی جان داشت و اگر کمی کارگردان در کارش موجزتر و مختصرتر به برخی خرده داستانها اشاره می کرد بی شک شاهد اثر بهتر و روان تری هم می بودیم اما در هر حال باید به کل گروه خصوصاً حمید ابراهیمی عزیز برای نگارش و کارگردانی این نمایش خسته نباشید گفت.

کریم اکبری مبارکه: «پشت دیوار عمارت» کار پخته و قابل قبولی بود
کریم اکبری مبارکه بازیگر،کارگردان سینما، تلویزیون و تئاتر کشور درباره این نمایش گفت: به نظرم کار خوبی بود و از این دست آثار در تئاتر و فضای نمایش کشور می بایست بیشتر ببینیم. از دیدن این کار لذت بردم و با توجه به امکانات تماشاخانه سرو کارگردان به خوبی از عمق صحنه استفاده کرده بود و میزانسن های به جا و درستی را در کارش لحاظ کرده بود.
وی افزود: استفاده به جا از دکور متحرک و ارتباط بازیگر با دکور و طراحی صحنه این نمایش از ویژگی های مثبت این نمایش بود و در مجموع کار خوب و قابل ملاحظه ای بود که جا دارد به دست اندرکاران تهیه و تولید این نمایش خسته نباشید و دست مریزاد گفت.

شهرام گیل آبادی: «پشت دیوار عمارت» نمونه خوبی برای یک سرمایه گذاری فرهنگی است
مدیر عامل خانه تئاتر نیز پس از دیدن این نمایش گفت: تئاتر برای نفس کشیدن نیاز به گونه های مختلف دارد تا بتواند جوابگوی ذائقه های متفاوت و سلیقه های فرهنگی مختلف باشد. متاسفانه پرداختن به موضوعات و مقولات نکات تاریخی دینی و بحث هایی که به ذائقه فرهنگی ما مربوط است امروزه کمتر انجام می گیرد. هویت تئاتر و نمایش در آموزش و پرورش انسان ها تعریف می شود و چون تئاتر یک محصول سمعی بصری  و سرشار از عواطف هیجانی است بسیار مثمر ثمرتر و کاربردی تر از سایر رسانه ها و هنرهاست. وی در خصوص این نمایش گفت: به نظرم با این مقدمه ای که عرض کردم پشت دیوار عمارت ترکیبی از نگاه تاریخی- اعتقادی  بود که آدم مومنی در راه اعتقادات خویش با تمامی تخریب ها و مقابله ها، مقاومت و ایستادگی می کرد و سرانجام به رستگاری می رسید.
گیل آبادی افزود: «پشت دیوار عمارت» نمونه خوبی برای یک سرمایه گذاری فرهنگی است که این روزها بسیار مورد غفلت قرار گرفته است. این نمایش قابلیت اجرا در یک فضای بزرگتر و بهتر را دارد و به نظرم متن و فضای نمایش این را می طلبد که اگر در سال های بعد امکان اجرای مجدد پیدا کرد، بتواند در یک موقعیت و صحنه بزرگ تر اجرا برود و کارگردان بتواند ایده های خود را پیاده کند. در مجموع کار خوبی بود و به عوامل خسته نباشید می گویم.

گفتنی است نمایش پشت دیوار عمارت فردا۳۰ مهرماه به اجراهای خود در تماشاخانه سرو خاتمه می دهد. در این نمایش  جلیل فرجاد، جمشید صفری، پژمان کاشفی، نسرین مسلمی‌نیا، شیوا خسرومهر، زری‌ اماد، پانته‌آ کیقبادی، حامد آقایی‌، فرزاد صبوری، علی‌رضا درویش‌نژاد، اهورا ابراهیمی، علی حیدری، ماندانا عصری، محمدرضا موهبتی، ماریه ماشاالهی و آرمین احتشام‌زاده  به ایفای نقش می پردازند.

 تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس  در خیابان آیت الله طالقانی نرسیده به تقاطع مفتح جنب ایستگاه مترو طالقانی  واقع شده است

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هیئت داوران بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل معرفی شدند | عکس
از سوی دبیرخانه بخش تئاتر خیابانی؛
» هیئت داوران بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل معرفی شدند
... دیدن متن »

دبیر بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل از معرفی هیئت داوران بخش تئاتر این همایش خبر داد و گفت: آقایان سید حسین ساداتی، علی غنی پور و خانم محبوبه علی زاده به عنوان هئیت داوران و آقای حمیدرضا گل محمدی تواندشتی به عنوان داور ناظر در بخش تئاتر خیابانی این همایش به قضاوت آثار پذیرفته شده خواهند پرداخت.

 مهیار کمانگری دبیر بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی«اشکواره حسینی» آمل در گفت و گو با پایگاه خبری فجر شمال، با اعلام این مطلب که ۱۷ گروه نمایشی  پس از اعلام فراخوان از سوی دبیر خانه جهت شرکت در بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی«اشکواره حسینی» آمل، آثار خود را  تا زمان اعلام شده فراخوان به دبیرخانه ارسال کردند گفت: پس از داوری در مرحله بازبینی تعداد هفت نمایش از شهر های رامسر، چالوس، ایزد شهر نور، محمود آباد، ساری،آمل و میاندورود به مرحله نهایی همایش راه پیدا کردند.

وی افزود: آقایان سید حسین ساداتی، علی غنی پور و خانم محبوبه علی زاده به عنوان هئیت داوران و آقای حمیدرضا گل محمدی تواندشتی به عنوان داور ناظر در بخش تئاتر خیابانی  از سوم الی ۱۰ آبان ماه ۹۸ به قضاوت آثار پذیرفته شده خواهند پرداخت.

 کمانگری تصریح کرد: دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل  از ۲۸ مهر ماه الی ۱۱ آبان ماه ۹۸ در رشته های چندگانه هنری شعر، عکس، نمایش، سرود، فیلم و نامه های برگزیده در این شهرستان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نمایش«سه چهارده» به گارگردانی بهناز دوستی از ساری، نمایش «بازگشت» به کارگردانی امیررضا مدنی ازآمل، نمایش«بغض طالب» به کارگردانی مهدی نصرالله زاده از ایزد شهر نور، نمایش«ارثیه» به کارگردانی علی طالبی از میاندرود، نمایش «روز واقعه» به کارگردانی مسلم خردمند از چالوس، نمایش«صدای پای آب» به کارگردانی حامد مربوط صادق از محمود آباد و نمایش «عتیقه» به کارگردانی فاخره شعبانیان از رامسر از  سوم الی ۱۰ آبان ۹۸ عصرها در آمل به اجرا در می آیند.

 کمانگری افزود:  دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل از ۲۸ مهر ماه الی ۱۱ آبان ماه ۹۸ در رشته های چندگانه هنری شعر، عکس، نمایش، سرود، فیلم و نامه های برگزیده در این شهرستان برگزار خواهد شد.

دبیر بخش تئاتر خیابانی دومین همایش استانی «اشکواره حسینی» آمل خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه این همایش  شنبه ۱۱ آبانماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۸در تالار اریکه آریایی آمل برگزار می شود

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رایانی مخصوص: بازار هنرهای نمایشی فرصت عرضه‌داشت تئاتر ایران را فراهم می کند | عکس
نشست هم‌اندیشی پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای‌نمایشی ایران برگزار شد؛
» رایانی مخصوص: بازار هنرهای نمایشی فرصت عرضه‌داشت تئاتر ایران را فراهم می کند
... دیدن متن »

مهرداد رایانی مخصوص در نشست هم‌اندیشی وظایف متقابل هنرمندان تئاتر ایران و نمایندگان کمپانی‌ها با اشاره به ایجاد فرصت ارائه آثار توسط ۴۸ گروه نمایشی در ایام برگزاری بازار و لزوم ثبت نام تا ۳۰ آذر ماه گفت: بازار هنرهای نمایشی فرصت عرضه‌داشت تئاتر ایران را فراهم می کند و پروموترها، نمایندگان کمپانی‌ها و دبیران جشنواره‌های خارجی سه گروه اصلی مهمانان خارجی آن هستند.

به گزارش دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، نشست هم‌‍اندیشی پنجمین بازار بین‌المللی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر عصر روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران گسترده‌تر شده است

در ابتدای این نشست مژگان وکیلی، مدیر امور بین الملل مرکز هنرهای نمایشی درباره تاریخچه بازار بیان کرد: اولین دوره بازار در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری حسین پارسایی، دومین دوره در جشنواره بیست و نهم به دبیری محمد حیدری، سومین دوره در جشنواره سی‌ام به دبیری رحمت امینی و چهارمین دوره در جشنواره سی و هفتم به دبیری نادر برهانی مرند برگزار شد.

وی با تاکید بر زمان‌های مناسب تعامل با مهمانان خارجی در جریان برگزاری بازار گفت: داشتن وبسایت توسط گروه‌های نمایشی در شناخت آن‌ها اهمیت زیادی دارد. ضمن این‌که می‌توان همه سوابق، تصاویر، تورهای اجرا در خارج از کشور مقصد را در آن سایت قرار داد و شمایی کلی برای مخاطبان ایجاد کرد.

وکیلی ضمن ضروری دانستن تسلط افرادی که قرار است در بازار حضور یابند، گفت: بهتر است با حضور این فرد مسلط از ۱۰ دقیقه زمان در اختیار به بهترین نحو استفاده کنید.

مدیر امور بین‌الملل مرکز هنرهای نمایشی بر گسترش بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی از دوره سی و هفتم جشنواره تاکنون توضیح داد: دوره‌های اول تا سوم بازار هنرهای نمایشی به صورت محدودتر برگزار می‌شد؛ اما از دوره گذشته تاکنون ارتباطات و تعاملات هنرمندان تئاتر ایران با نمایندگان کمپانی‌ها هدفمند‌تر و گسترده‌تر شده است و این رخداد در ابعاد وسیع‌تری برگزار می‌شود و حقیقت این است که زمینه‌ای این رشد در دوره‌هایی است که با نام بازار برگزار نمی‌شد؛ اما مهمانان متعددی را در دل خود داشت.

مهرداد رایانی مخصوص مشاور امور بین الملل سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در ادامه توضیحاتی را درباره اهداف این جلسه ارائه کرد.

وی افزود: در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران را برگزار خواهیم کرد. امیدواریم با حضور پروموتورها، مدیران کمپانی‌ها و تهیه‌کنندگان تئاتر، فرصت مناسبی را برای عرضه‌داشت تئاتر ایران به هنرمندان خارجی و ارائه قابلیت‌های تئاتر ایران برای حضور در جشنواره‌های خارجی تجربه کنیم. فراخوان این رویداد نیز از طریق سایت جشنواره منتشر شده است.

رایانی مخصوص خاطر نشان کرد: این یک واقعیت است که تا زمانی که هنرمندان ابزار و ملزومات حضور در فضای بین‌المللی تئاتر را برای خود ایجاد نکنند به نتیجه نخواهند رسید. از ملزومات این حوزه، آشنایی با شرایط این فضاست. متاسفانه برخی از هنرمندان، تعریف‌شان از حضور بین‌المللی، صرفا سفر به یک کشور خارجی و اجرا در آن است. اگرچه جشنواره‌ها فرصت خوبی برای شناساندن بین‌المللی تئاتر ایران را فراهم می‌کنند، اما لازم است هنرمندان خود این ملزومات و شرایط را برای خودشان ایجاد کنند.

وی با اشاره به اهداف برگزاری پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران گفت: ارائه و معرفی توانایی هنرهای نمایشی ایران، تلاش برای ارتقای اقتصادی تئاتر ایران، ایجاد زمینه رقابت سالم برای دستیابی به بازارهای بهتر و وسیع تر، افزودن بر شمار مخاطبان و علاقه‌مندان هنرهای نمایشی ایران در سطح بین‌الملل، تقویت بخش خصوصی در مراودات فرهنگی و هنری، ارتباط هنرمندان با مهمانان بازار، تبدیل ایران به عنوان قطب عرضه و تقاضای آثار هنری خاورمیانه و غرب آسیا و... از اهداف در نظر گرفته برای برگزاری این بازار است.

اولویت محتوای کاربردی بر فرم

رایانی مخصوص خطاب به هنرمندان حاضر در نشست عنوان کرد: همراهی مترجمان برای معرفی آثار مهم است. همچنین آثاری می‌توانند در بازار معرفی شوند که پیش از این به شکل عمومی یا جشنواره‌ای در ایران به اجرا رفته باشند؛ البته صاحبان آثار می‌توانند به معرفی ایده‌ها و تولیدات آتی خویش نیز بپردازند.

وی با اشاره به یک ویژگی مهم برای کمپانی‌ها و مخاطبان خارجی تئاتر ایران افزود: بیش از آنکه هنرمندان خارجی به شکل کار ما علاقه‌مند باشند به میزان کاربردی بودن محتوا و ایده‌های تئاتر ایران توجه دارند.

 وی به تهیه‌کنندگان و هنرمندان حاضر توصیه کرد رویکردهای خلاقانه و مضامین مورد توجه خود را در توضیحاتشان برجسته کنند و عنوان کرد: فرم هم اگرچه اهمیت زیادی دارد؛ اما در درجه بعدی اهمیت قرار می‌گیرد. همچنین برای فعالیت بین‌المللی باید برنامه‌ریزی بلند مدتی را مد نظر داشت.

رایانی مخصوص درباره راه‌های تبادل و ارتباط با هنرمندان و کمپانی‌های بین‌المللی تئاتر افزود: ارائه مواد تبلیغاتی، عرضه‌داشت کامل نمایش، نشست‌های میزگرد، جلسات ارتباط سریع، جلسات عرضه‌داشت و گفتگو راهکارهای تبادل در پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران هستند.

رایانی مخصوص درباره هر روش ارائه شده به تفکیک توضیح داد، تهیه‌ مواد تبلیغی را ضروری و محتوای آن را شامل این موارد دانست: معرفی گروه، بیوگرافی و عکس کارگردان و نویسنده، خلاصه نمایش، عکس نمایش، یک فیلم کوتاه(تریلر)، فیلم کامل اثر، اطلاعات مربوط به ابعاد دکور و لباس، پلان‌های نور و صدا، پوستر نمایش و... .

این کارگردان خاطر نشان کرد: ارائه توضیحات به زبان انگلیسی، ارائه مشخصات سامانه اینترنتی گروه، داشتن کارت ویزیت، نامگذاری هر صفحه از اطلاعات به زبان انگلیسی نیز ضرورت دارد.

وی به نکاتی درباره جلسه عرضه‌داشت و گفتگو اشاره و توصیه کرد: استفاده بهینه از ۱۰ دقیقه زمان گفتگو، معرفی یک یا دو نمایش و نه بیشتر به دلیل محدودیت وقت، معرفی گروه‌های نمایشی در قالب معرفی یک اثر نمایشی، به همراه داشتن همه اطلاعات و تشریح کامل آن‌ها در جلسه گفت‌وگو مد نظر قرار داده شود.

مشاور امور بین‌الملل جشنواره درباره شیوه ثبت نام در بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی نیز عنوان کرد: تحویل حضوری یا ارسال یک نسخه از مواد تبلیغاتی و تکمیل فرم درخواست تا ۳۰ آذر ماه امسال برای علاقه‌مندان به حضور در بازار ضرورت دارد.

رایانی مخصوص نیز در پاسخ به سوال یکی از حاضران درباره اسامی افراد و گروه‌های خارجی حاضر در جشنواره و بازار عنوان کرد: در حال مذاکره هستیم و به محض مشخص شدن آن‌‎ها را اعلام می‌کنیم.

مشاور امور بین‌الملل جشنواره در پاسخ به سوالی درباره تفاهم تولید مشترک تئاتر ایران با تئاتر بین‌الملل عنوان کرد: حاصل شدن این نتیجه قاعده مشخصی ندارد؛ اما شاید اولین سوال در موردش این باشد که هدف اجرا، کجاست و چرا آن مقصد اهمیت دارد؟ همچنین مهم است که هنرمند خود برای محقق شدن این مهم تلاش کند.

رایانی مخصوص همچنین از فرصت ارائه ۴۸ گروه نمایشی در روزهای برگزاری به نمایندگان کمپانی‌ها خبر داد و پروموترها، نمایندگان کمپانی‌ها و دبیران جشنواره‌های خارجی را سه گروه اصلی مهمانان خارجی بازار معرفی کرد.

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه به دبیری نادر برهانی مرند برگزار می‌شود.

 پنجمین بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران نیز همزمان با جشنواره ‌۱۳ تا ۱۷ بهمن ماه در تهران برگزار خواهد شد و آخرین مهلت ثبت نام برای حضور در آن سی‌ام آذر ماه امسال اعلام شده است

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت آزادسازی خرمشهر، باید پایکوبی و شادی برقرار کرد | عکس
حمیدرضا آذرنگ در برنامه «فرمول یک» مطرح کرد
» به مناسبت آزادسازی خرمشهر، باید پایکوبی و شادی برقرار کرد
... دیدن متن »

حمیدرضا آذرنگ، دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در برنامه «فرمول یک» گفت: یکی از مناسبت‌های ملی کشور ما آزادسازی خرمشهر است که باید در برابر آن تعظیم کرد. نگاه من این است که باید به مناسبت آزادسازی خرمشهر، پایکوبی و شادی برقرار و جشنی حماسی برگزار شود.

 برنامه «فرمول یک» با اجرای علی ضیاء روز گذشته، یکشنبه ۲۸ مهر میزبان حمیدرضا آذرنگ، بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون و دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد.

آذرنگ در ابتدای این برنامه در خصوص جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، گفت: جشنواره تئاتر فتح خرمشهر تاکنون در بیست‌ و یک دوره برگزار شده و در ابتدا شکلی محلی داشته ولی امروز با زحمات فراوان تبدیل به جشنواره‌ای ملی شده است و پیش‌بینی می‌شود شکلی بین‌المللی هم پیدا کند. این جشنواره در منطقه آزاد اروند، آبادان و خرمشهر از ۱۵ تا ۱۹ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

 در برابر روز آزادسازی خرمشهر باید تعظیم کرد
در ادامه علی ضیاء به دوران بچگی آذرنگ و انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد و گفت که چرا به چنین جشنواره‌ای با موضوع جنگ می‌پردازید و آذرنگ هم با اشاره به مشکلات جنگ در طول تاریخ گفت: یکی از مناسبت‌های ملی کشور ایران آزادسازی خرمشهر است که باید در برابر این روز تعظیم کنیم. خاطرم هست که در آن روزها چه خبرهایی که نبود! اتفاقا نگاه من این است که باید به مناسبت آزادسازی خرمشهر، پایکوبی و شادی برقرار شود و یک جشن حماسی هم برگزار کرد.

ضیاء به تغییر زمان برگزاری بیست‌ و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر از خرداد به آبان‌ماه اشاره کرد و حمیدرضا آذرنگ تصریح کرد: گرمای بیش از حد هوا را نمی‌شود کنترل کرد و این گرما باعث آزار هنرمندان و مردم حاضر در جشنواره می‌شد و تصمیم ‌گرفتیم تاریخ برگزاری جشنواره را تغییر دهیم ولی برخی از دوستان می‌گفتند مهمانان ما باید گرمای منطقه را تجربه کنند تا بدانند ما چه سختی‌ای می‌کشیم. به اعتقاد من تاریخ مهم نیست و مناسبت اصل است و ما می‌توانیم در تمام روزهای سال این پیروزی حماسی را فریاد بزنیم و با آن عشق کنیم. خدا را شکر که تغییر تاریخ برگزاری جشنواره مورد قبول همه واقع شد.

دبیر بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر گفت: مردم خرمشهر ویرانی جنگ را به چشم دیده‌اند و هنوز هم آثار آن موجود است و متاسفانه حال عمومی مردم آن مناطق مساعد نیست و دغدغه‌های مالی آنان را آزار می‌دهد. واقعیت امر این است که جنگ چیز خوبی ندارد و واژه‌ای با عنوان ضد جنگ هم درست کردند تا جلوی برخی از کارهای هنری را بگیرند. این نگاه باعث خلط مبحث شده است. تئاتر قرار است مردم را به سالن‌های نمایش بکشاند و ما اصلا نگاهی مبتنی بر آمار‌ و اعداد را مد نظر نداریم. تئاتر یک رسالت فرهنگی مرتفع بر دوش خود دارد که باید در جشنواره‌های تئاتری اتفاق بیفتد.

میزبانی از ۱۶ استان ایران
حمیدرضا آذرنگ عنوان کرد: من با آموزش و پروش منطقه صحبت کردم تا تئاترهایی برای کودکان اجرا شود. در واقع، اصلا مهم نیست که تئاترها به جنگ بپردازد زیرا که کودکان ما نباید سختی‌های جنگ را ببینند. تمام هم و غم ما این است که در طی برگزاری جشنواره میزبان خوبی باشیم و مردم را شاد کنیم. آبادان و خرمشهر و اروند میزبان ۱۶ استان از ایران هستند که تقریبا نیمی از استان‌های کشور می‌شود. من با نگاه‌هایی مواجه شدم که لبخند را بد می‌دانند و در سوگ زندگی به سر می‌برند. شما وقتی شهرسازی آبادان و خرمشهر را نگاه کنید با خودتان می‌گویید چطور ممکن است اینگونه بشود؟! ما می‌خواهیم آتش‌بازی راه بیندازیم و موسیقی در جریان باشد و در کوچه‌ها شادی کنیم چون شهر خرمشهر ایران آزاد شده است. ما به این نگاه افتخار می‌کنیم.

دبیر بیست ‌و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر تصریح کرد: کار فرهنگی وقتی نتیجه می‌دهد که مداومت داشته باشد. من یک مثالی را همیشه زده‌ام و باز هم تکرار می کنم. اگر در طول برگزاری بیست ‌و یک دوره‌ از جشنواره حداقل یک لامپ ۱۰۰ اضافه می‌کردند تا الآن بیست ‌و یک لامپ ۱۰۰ داشتیم! متاسفانه این جشنواره هیچ چیزی ندارد. تمام امکانات به صورت قرضی به آنجا رفته و پس از پایان جشنواره هم باز‌گشته است. انگار قرار بوده تا آماری داده و مراسمی هم برگزار شود! من عاشق جنوب و سرزمینم هستم. محمد جهان‌آرا و دوستان او برایم مقدس هستند و به هیچ تفکر و اندیشه سیاسی‌ای کاری ندارم، این افراد ایثار و مقاومت کردند ولی گویا قرار نیست یادی از آنان شود! جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر قرار است یاد محمد جهان‌آرا و دوستان او را زنده نگه دارد.

او عنوان کرد: من در شبی به استعفا نزدیک شدم و به دوستی پیام دادم که می‌خواهم فقط از محمد جهان‌آرا و دوستان او عذرخواهی کنم زیرا که وضعیت اقتصادی جشنواره دردناک است.

کل بودجه جشنواره ۲۵۰ میلیون تومان است!
آدرنگ پیرامون بودجه اندک جشنواره تاکید کرد: مسوولان گفتند کل بودجه جشنواره ۲۵۰ میلیون تومان است! من هم گفتم با این پول تئاتری نیمه‌حرفه‌ای اجرا بروید و نام و خاطره محمد جهان‌آرا را ویران نکنید. به هر صورت به من قول دادند که آن بودجه ۲۵۰ میلیونی قرار است به ۳۰۰ میلیون تومان برسد و تلاش بیشتری هم می‌کنند تا به ۴۰۰ میلیون تومان برسد. من هم گفتم اشکالی ندارد ولی با غروری که دارم حتی اگر شده گدایی می‌کنم تا باقی پول را جور ‌کنم. این گدایی غرورآفرین است. با اینحال، در نهایت، همان ۲۵۰ میلیون تومان را در برآوردها ذکر کردند! متولی این جشنواره ارشاد منطقه آزاد اروند است که حامی آنان هم ارشاد تهران است. آقای شهرام کرمی هم به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی گفتند به همان میزان به ما کمک می‌کنند. به نظرم، جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر بچه یتیمی است که هیچ کس او را نمی‌خواهد. شما باورتان نمی‌شود به کجاها رفتم و به چه افرادی رو زدم! به برخی از مسوولان گفتم عمر میز مدیریت شما کوتاه است و مجیزی هم نخواهم گفت ولی شرایط را به شما انتقال خواهم داد. جشنواره تئاتر فتح خرمشهر تنها مانده است! همسرم به من گفت که تو برای این جشنواره شاید ماشین زیر پایت را هم بفروشی!

آذرنگ پیرامون مشکلات برگزاری بیست ‌و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر بیان کرد: دنبال تهیه نور سالن‌ها و رنگ‌کردن آنها هستم. باید کمبود امکانات را رفع کنیم البته گویا پیش از این هزینه‌هایی هم شده است ولی کارشناسی نبوده است.

علی ضیاء در ادامه تاکید کرد که تنها ۲ درصد از مردم به تماشای تئاتر می‌روند و آذرنگ هم در واکنش گفت: آن ۲ درصد را هم باید متر و اندازه کنید تا دریابید چه تئاترهایی را می‌بینند!

بیش از ۶۰۰ اثر در بخش‌های مختلف جشنواره شرکت کردند
آذرنگ گفت: جالب است بدانید که بیش از ۶۰۰ اثر در بخش‌های مختلف جشنواره شرکت کردند و در برابر این هنرمندان تعظیم می‌کنم. این آمار برای جشنواره‌ای که خیلی‌ها آن را نمی‌شناسند خیلی خوب است. با اینکه نهادها و سازمان‌های گوناگون به ما وعده هیچ کمکی نداده‌اند ولی از تمام آنها از جمله مسوولان منطقه آزاد اروند، آبادان، خرمشهر، استان خوزستان، شهرداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، آموزش‌وپروش، اورژانس، آتش‌نشانی، کشتیرانی، جامعه بازار و باقی تشکر می‌کنم و انشاالله به ما کمک کنند. نمایشنامه‌نویسان و نویسندگان مرتبط با ادبیات دراماتیک جنگ خانه‌نشین شده‌اند و حتی خود من هم دیگر دستم به قلم نمی‌رود چون زخم‌های‌مان درمان نشده‌ است. البته باید بگویم ۱۹۰ اثر نمایشی به بخش نمایشنامه‌نویسی جشنواره ارسال شده است و آقای رایانی‌مخصوص هم در تلاش هستند تا آثار برتر را چاپ کنند. علاوه بر این، جلسات نقد و بررسی هم زیر نظر استاد نصرالله قادری برگزار خواهد شد. پیام دهکردی عزیز هم مسوول کارگاه‌های آموزشی هستند. بخشی مربوط به نمایش‌های کوتاه داریم که طول آنها از ۱ دقیقه تا ۲۰ دقیقه است. داوران بخش محیطی و میدانی ما هم مردم هستند و در واقع، آنان آثار را قضاوت خواهند کرد.

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در چهار بخش مسابقه نمایش‌های صحنه‌ای، مسابقه نمایش‌های کوتاه، مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایش‌های میدانی و محیطی و با حضور شرکت‌کنندگانی از تهران، منطقه آزاد اروند، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی، زنجان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، فارس، مرکزی، مازندران، کرمانشاه، گیلان، سیستان و بلوچستان و ایلام به دبیری حمیدرضا آذرنگ آبان‌ماه سال جاری در منطقه آزاد اروند برگزار خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پنجاه پنجاه i
یادداشت مریم تاواتاو درباره نمایش
» یادداشت مریم تاواتاو درباره نمایش " پنجاه پنجاه "
... دیدن متن »

در یک موزۀ قدیمی برجای مانده از دورۀ قربانیان اتاق گاز توسط فاشیستها ، ارواحی حضور دارند که به بازگویی گذشته ای می پردازند که در اردوگاه ، بازیگران تئاتر بودند .
کارگردان تئاتر، شکنجه گری بود که بازیگرانش را مجبور می کرد تا تئاتری را که او می خواهد ، بازی کنند .

نمایش "پنجاه پنجاه" بانگاهی به نمایشنامه "خودی و غیرخودی: کله گردها و کله تیزها" اثر برتولت برشت ،شکل گرفته و با اضافه کردن ایده های خلاقانه ازجمله اَکت، رنگ دیگری به خود گرفته است .
نمایش ، صاحب یک متن اقتباسیِ عمیق است ؛ زندانی ها در اردوگاه، متن کله گردها و کله تیزها را اجرا می کنند؛ یکی از نمایشنامه های سیاسی و ضدنازیِ برشت که روایتگری از وضعیت ملت های جهان سوم است که اسیر قدرت حاکمه خود قرار گرفته اند .
کله گردها و کله تیزها نماد دوگروه از آدمهای یک جامعه اند که قدرت برای بقا و تغذیۀ خود ، آن ها را به جان هم می اندازد، به بازی شان می گیرد و از قربانی شدن آن ها لذت می برد و منفعت می خرد .
پنجاه پنجاه ،تئاتری نیست که پس از بیرون آمدن ازسالن ،بتوان به آسانی آن را فراموش کرد؛ چرا که علاوه بر جنبۀمحتواییِ کار ، آمادگی بالای بازیگران در اجرا و هماهنگی بینظیرشان، موضوعی است که تا روزها ذهن مخاطب را به خود مشغول می کند و تماشاگران حرفه ای تر تئاتر که اجراهای بیشتری را شاهد هستند، احتمالا این سوال را از خود خواهند پرسید که اگر یک گروه تئاتری تا این حد توانسته در یک سالن معمولی بدرخشد و تئاتری منحصربه فرد و با ویژگی های فیزیکال را چنین قدرتمندانه و منسجم ،برپا کند که نشان از تمرین چندماهه قبل از اجرا داشته ،پس چرا چنین تلاشی در بسیاری از تئاترهای دیگر کمتر به چشم می خورد؟!

گروه بازیگران این نمایش ، شروعی طوفانی را از پشت شیشه و با نمایان شدن جمعیت انبوه چشم ها و دست ها آغاز می کنند .
پس ازآن ،کوبیدن هماهنگ و موزون پاها بدون ذره ای تداخل در حرکت یکدیگر، دیده می شود. اگرچه هماهنگی این تعداد بازیگر اصلا کار راحتی نیست اما تسلط این افراد روی حرکات و بدن خود ، مثال زدنی است و نکتۀ برجسته بین آنها، تیم محور بودن گروه می باشد؛ چرا که کل نمایش، بیشتر از آنکه روی یک بازیگر و حضور او تکیه کند، نگاهی گسترده تر به همۀ بازیگران و تاثیرشان دارد.
درخشش این نمایش ، تنها در نحوۀ ارائه بازیگران و تسلط ایشان بر الفبای بدن و بیان نیست بلکه در این اجرا، طراحی صحنه با استفاده از تمام ابعاد فضای موجود ، در خدمت متن قرار گرفته و فرمی را شکل داده که کاملا به تناسب محتوا است . هوشمندی در انتخاب دکور در کنار نورپردازی فوق العاده و متناسب هرصحنه، جذابیت بصری زیادی را به کاری اضافه کرده که بستر اصلی آن موضوعی شادی آور نیست ؛ همین جذابیت تاحدی از تلخی غیرقابل تحملِ ماهیت متن، کاسته و آن را قابل هضم تر کرده است.موسیقی به گونه ای موزون و هماهنگ با گروه بر کل کار دمیده شده به نوعی که هیچ نوع اغراقی دیده نمی شود ؛همان طور که گریم بازیگران به اقتضای نقششان صورت گرفته و تمام این موارد ، نشانۀفکرشده بودن تک تک صحنه ها برای اجراست .
اگر تئاتر را درآمیختنِ مجموعه ای از هنرهای مختلف درنظر بگیریم که هریک در مسیرِ اجرای نمایش ، سعی در انتقالِ معنا و ایجاد حس به مخاطب دارند ، پس نمی توان به سادگی از اهمیتِ طراحی صحنه ، نور و صدا چشم پوشید ؛ چراکه از طریق همین طراحی و معماری می توان تماشاگر را با زمینه و اتمسفرِ نمایش آشنا کرد و حس و حال و فضای نامرئیِ نمایش نامه را به محیط دیداریِ روی صحنه تبدیل نمود .به عبارت دیگر توجه به جنبه های صحنه به عنوان چاشنی اصلی و درجهتِ آماده کردن محیط برای باورپذیری تماشاگر ، نشان از ذکاوت کارگردان پنجاه پنجاه دارد ؛ درواقع، تلاش این گروه در تدارک دکوری ساده اما پرمعنا و بها دادن به جلوه های ظاهری نمایش تا حدی قابل ستایش است که می توان آن را به عنوان الگو برای سایر اجراها در نظر گرفت .

اگرچه زمینۀنمایش ، بازگوییِ ماجرایی غم انگیز است که وقوع آن ، از هولناک ترین اتفاقات قرون اخیر بشریت محسوب می شود اما روایت این متن و اجرا، ترحم نخواسته بلکه مقتدرانه ماجرا را بازگو می کند و مخاطب را به نقطۀتفکر می رساند؛ آن هم درجایی که باور مقدس زنده ماندن زیر سوال می رود و لایه های عمیق تری ازمفاهیمی هم چون بقا و رنج مطرح می شود
نه آنکه به تقدس واژۀ زندگی، شبهه ای برسد بلکه سایۀسنگینِ چگونه زنده ماندن بر سر این مفهوم می افتد و تا حدود زیادی این شائبه را به وجود می آورد که نه تمام آن هایی که از این ماجرای دلخراشِ قرن ،جان سالم به در برده اند زنده اند و نه تمام آن ها که مرده اند، بر زندگی بازماندگان اردوگاه بی تاثیرند ؛ بازماندگانی که نمی توانند آخرین نگاه های دوستانشان، قبل از رفتن به اتاق گاز را فراموش کنندو درنتیجه قادر نخواهند بود حتی پس از رهایی از اسارت، به روال عادی زندگی خود برگردند؛ چرا که جنگ کابوسی نیست که باتمام شدنش ،وحشت حضورش را نیز با خود ببرد بلکه تبعات آن به ویژه از منظر روحی تا همیشه گریبانگیر روان آنان خواهد بود که درگیر این فاجعه بوده اند و به تبع آن در نزدیک ترین فاصله ، ترس از مرگ را تجربه کرده¬اند. به چالش کشیدن مفهوم زندگی و تشریح رنج زندانیانی که تشنه آزادی بودند، از نقاط عطف متن نمایش پنجاه پنجاه است که با دیالوگ هایی محکم و بیان قوی بازیگران همراه است.در موزه مورد اشاره در متن نمایش ، اشیای باقی مانده از قربانیان اتاق گاز و زندانیان اردوگاه وجود دارد ؛اشیایی که هریک ردی کم رنگ اما پرمعنا از حضور انسان هایی در اردوگاه هستند که سعی داشتند برای لحظاتی محیط مسموم زندان را برای خود قابل تحمل کنند.
کارگردان به عنوان زندان بان اصلی در فاصله ای دورتر از ماجرا ایستاده و قربانیان را زجر می دهد و خود فاتحانه زندگی می کند و از همه چیز حتی تئاتر برای شکنجه استفاده می کند .گویی تمام جزییات نمایش به گونه ای نمادین در کنار هم قرار گرفته تا ابعاد مختلف یک فاجعه هولناک بشری را بیان کند.
اینکه در بطن تئاتر، نمایش دیگری درحال جریان می باشد، تجربه هیجان انگیزی است که با قرارگرفتن کنار تکنیکهای متنهای برشت ،ترکیب جذابی به وجود آورده.فاصله گذاری،تکنیکی که درتیاتر برشت به منظور جلوگیری از یکی شدن بازیگر با نقش به وفور دیده می شود ،در این اجرا رعایت شده و به دلیل توجه به همین ویژگی در این تئاتر، بارها ازطریق بیان ، نور و نوع بازی ، گفته می شود که بازیگران در حال اجرای یک تیاتر و بازسازی گذشته هستند .
برشت معتقد بود استفاده از این تکنیک در تیاتر روایی ، به تاثیرگذاری بیشتر محتوای اثر منجر می شود.

اجرای نمایشی با چنین محتوای تلخی درارتباط با اردوگاه کار اجباری نازی ها ،یقینا انتخاب آسانی نیست اما سکوت نسبت به فجایع تاریخی و جنگ ها نه تنها کارساز نیست بلکه شاید ادامه دهنده راه قداست بخشیدن ناخودآگاه به واژۀ ظلم باشد .
اینکه تاریخ تکرار می شود و هولناکیِ جنایات بشر، عرض و طول بیشتری به خود می گیرد و قربانیان جنگ ها در سرتاسرجهان به شیوه های مختلف،اتاق گازی ازوحشت را تجربه می کنند ، مفهومی نیست که بتوان با سکوت ،سرعتِ قربانی گرفتن آن را کاهش داد .کدام سکوت پایان دهنده رنج بشریت محسوب می شود وقتی بیشتر درد انسان از سخن نگفتن ، نشنیدن و کج فهمی آمده است ؟!

شاید رسالت تیاتر در جایی به اوج خود می رسد که نگفته شده ها را به زیباترین شکل بگوید تا تغییر جهتی در مسیر انسانیت و در جهان بینی حتی یک نفر از تماشاگرانش داشته باشد.

علی نجاریان این را دوست دارد
ممنون
۹ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«خورشید کاروان» به پایان رسید | عکس
با تجلیل از بازیگران خردسال اثر
» «خورشید کاروان» به پایان رسید
... دیدن متن »

نمایش «خورشید کاروان» در بیست و نهمین سال اجرای خود، با تجلیل از بازیگران خردسال حاضر در این اثر نمایشی، به کار خود در سالن همایش‌های برج میلاد تهران پایان داد.
نمایش «خورشید کاروان» که توسط مهدی متوسلی و بر اساس نمایشنامه «هیهات» اثر زنده‌یاد ابوباسم حیادار نوشته شده، در بیست و نهمین سال اجرای خود، با کارگردانی محمود فرهنگ از روز چهارشنبه ۱۷ مهر در سالن همایش‌های برج میلاد تهران به صحنه رفت.
«خورشید کاروان» طی ۱۰ اجرای خود پذیرای حدود ۱۰ هزار علاقه‌مند به این اثر مؤسسه فرهنگی فدک بود.
«خورشید کاروان» که با حضور بیش از ۱۲۰ بازیگر و گروه اجرایی تولید و به صحنه رفت، با تجلیل از بازیگران خردسال حاضر در بیست و نهمین سال اجرا، به کار خود پایان داد.
جلیل فرجاد، کرامت رودساز، سیروس همتی، اسدالله بابایی و مهدی امینی از جمله بازیگران این اثر نمایشی بودند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روح اله جعفری، دبیر بخش های غیررقابتی صحنه‌ای و مسابقه‌ی مقالات رادی‌شناسی دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی شد | عکس
یک انتصاب دیگر در جشنواره تئاتر اکبر رادی
» روح اله جعفری، دبیر بخش های غیررقابتی صحنه‌ای و مسابقه‌ی مقالات رادی‌شناسی دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی شد
... دیدن متن »

دکتر روح اله جعفری، کارگردان نویسنده٫ منتقد و پژوهشگر تئاتر و استادیار دانشگاه با حکم دبیر دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی به عنوان دبیر بخش مسابقه مقالات رادی شناسی و دبیر بخش غیر رقابتی صحنه ای جشنواره منصوب شد.

به گزارش امور ارتباطات رسانه ای دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی،جعفری در نخستین دوره این جشنواره که سال گذشته برگزار شد مسئولیت دبیری بخش مسابقه مقالات رادی شناسی را بر عهده داشت و هم اکنون در شورای سیاستگذاری دومین دوره جشنواره نیز عضویت دارد.
بر پایه این خبر، بخش مقالات رادی شناسی دومین جشنواره ی تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی  و در هشت موضوع و بخش تحت عناوین:
توجه به ارزش های نهاد خانواده در آثار اکبر رادی،مفهوم شهر، شهرنشینی و حقوق شهروندی در آثار استاد اکبر رادی، روایت شناسی در آثار استاد اکبر رادی، بررسی آثار استاد اکبر رادی از دیدگاه نقد تکوینی، ره یافت‌ ها و الگوها در دراماتورژی آثار استاد اکبر رادی، شیوه های کارگردانی نمایشنامه های استاد اکبر رادی، گرته برداری، اقتباس و برداشت آزاد از آثار استاد اکبر رادی و بررسی تطبیقی نمایش نامه ‏های استاد اکبر رادی با آثار ادبیات نمایشی جهان برگزار می شود.

به گزارش امور ارتباطات رسانه ای دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی متن حکم انتصاب روح اله جعفری به این شرح است:

به نام خداوند قلم و زیبایی
فرهیخته‌ی گرامی
جناب آقای دکتر روح‌الله جعفری
 اینک جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی به‌عنوان رویدای ملی‌فرهنگی دست‌آوردهای ثمربخشی را برای بنیاد اکبر رادی فراهم آورده و بی‌تردید با همه‌ی محدویت‌ها و کاستی‌های سخت‌افزاری خود توانسته گام‌های سازنده‌ای را برای پویایی فرهنگ تئاتر بردارد. باتوجه به تجربه‌ی ارزنده‌ی جناب‌عالی در حوزه‌ی کارگردانی و مطالعات و پژوهش‌های اجرایی تئاتر و نیز تلاش‌های بی‌شائبه و مجدانه‌ی‌تان برای اعتلای این هنر، بدین‌وسیله جناب‌عالی به عنوان دبیر بخش مسابقه‌ی مقالات رادی‌شناسی و دبیر بخش غیررقابتی صحنه‌ای دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی منصوب می‌شوید
امید می‌رود با حضور ارزشمند جناب‌عالی شاهد جشنواره‌ای تأثیرگذارتر، پویاتر و شایسته‌تر باشیم
پذیرش مسئولیت‌تان در این رویداد ملی‌فرهنگی را قدر می‌نهم و از یگانه آفرینش‌گر جهان هستی برای جناب‌عالی، سربلندی و توفیق روزافزون خواهانم
بهزاد صدیقی
دبیر دومین جشنواره‌ی تئاتر اکبر رادی

اضافه می شود: دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی و همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، شورای اسلامی شهر تهران ، فرهنگسرای سرو و  اداره کل هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش)  از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می شود.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اینفلوئنسرهای چشم آبی؛ راهکار جدید عربستان برای جذب گردشگر | عکس
» اینفلوئنسرهای چشم آبی؛ راهکار جدید عربستان برای جذب گردشگر
... دیدن متن »

پس از صدور ویزای توریستی توسط عربستان، حالا نوبت به سفرهای رایگان اینفلوئنسرهای خارجی به این کشور رسیده است تا چهره خود را در جهان اصلاح کند.

 

 به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،  یک سال پس از قتل «جمال خاشقچی»، عربستان سعودی از شخصیت‌های تاثیرگزار شبکه‌های مجازی برای تصحیح چهره آسیب‌دیده‌اش در اذهان عمومی استفاده می‌کند.

 تصویری از زن جوانی با چهره اروپایی که در در مقابل یکی از مکان‌های دیدنی عربستان ایستاده است، یکی از  چند تصویر جدیدی است که میلیون‌ها مخاطب اینستاگرام را به تجدید نظر درباره دیدگاهشان نسبت به عربستان وادار می‌کند.

 این روزها تصاویر بسیاری از اینفلوئنسرهای خارجی در  شبکه‌های مجازی حین اقامت در هتل‌های مجلل، ‌ بازدید از مناطق باستانی و یا رانندگی کردن در کویرهای عربستان  به چشم می‌خورد.

 در این پست‌های مدبرانه که به منظور انعکاس چهره مثبت عربستان به جهانیان منتشر می‌شوند، هیچ اثری از نقض حقوق بشر توسط این کشور دیده نمی‌شود.

دکتر «ریحان اسماعیل» ‌ استاد مطالعات عرب و اسلامی دانشگاه ملی استرالیا می‌گوید: ‌ «عربستان سعودی میلیاردها دلار برای اصلاح تصویری که سال‌هاست در جهان از خود به جای گذاشته، ‌ هزینه کرده است.»

به گفته این استاد دانشگاه، ‌ «اینفلوئنسرهایی که طبق یک برنامه و تحت حمایت مالی دولت به عربستان سفر می‌کنند، تصویر کاملی از این کشور را منتشر نمی‌کنند.»

«اسماعیل» افزود: «اگر شخصی به عربستان سفر کند و تمام تغییراتی که در این کشور رخ می‌دهد را از نزدیک ببیند یا مشاهده کند که جوانان سعودی چطور خوشگذارانی می‌کنند مسلما با خود می‌گوید روند ایجاد تغییرات و بیشتر کردن آزادی‌ها در عربستان عالی است، اما از طرفی دیگر ما با یک حکومت سرکوب‌گر طرف هستیم.»

«گب اسکنیو» و «تارا وایت‌من» اینفلوئنسرهای استرالیایی هستند که هر کدام به ترتیب در  صفحه اینستاگرام خود ۳۶۳,۰۰۰ و ۱.۳ میلیون دنبال‌کننده دارند و در جذب گردشگران استرالیایی به عربستان موفق بوده‌اند.

نشریه گاردین استرالیا قصد داشت با بیش از ۵۰ اینفلوئنسری که به نظر می‌رسد یا از سفرهایی با بودجه دولت عربستان استفاده کرده‌اند یا برای تبلیغ کردن از این کشور پول گرفته‌اند، مصاحبه کند، اما تعدادی از آن‌ها، کمی قبل از زمان معین شده برای مصاحبه با این نشریه، از این ملاقات صرف نظر کردند، چرا که پیام‌هایی از دولت عربستان مبنی بر خودداری از هرگونه گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف دریافت کرده بودند.

 

عربستان سعودی اوایل ماه جاری از صدور ویزای توریستی برای اتباع ۴۹ کشور و کاهش محدودیت‌های پوششی برای گردشگران زن خبر داده بود. کمیسیون گردشگری و میراث ملی عربستان نیز اخیرا اعلام کرد: گردشگران خارجی زن و مردی که با یکدیگر نسبتی ندارند، از این پس می‌توانند در هتل‌های عربستان اتاق مشترک رزرو کنند. بر اساس این قوانین جدید، زنان خارجی و حتی شهروندان زن عربستانی می‌توانند به تنهایی اتاق‌های هتل‌های عربستان را رزرو کنند.

حالا به نظر می‌رسد استفاده از اینفلوئنسرهای خارجی برای انعکاس چهره مثبت عربستان، ‌ دیگر پروژه مقامات این کشور برای جذب گردشگر بیشتر و سرپوش‌ گذاشتن بر نقض حقوق بشر در این کشور باشد.

 

منبع: ایسنا

Negin Fooladi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مهلت ثبت نام جشنواره تئاتر تجربه تا  آبان تمدید شد. | عکس
» مهلت ثبت نام جشنواره تئاتر تجربه تا آبان تمدید شد.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی جشنواره تئاتر  تجربه، مهلت ثبت‌نام بیستمین دوره این جشنواره تا ۵ آبان‌ماه سال جاری تمدید شده است و علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت و ثبت‌نام در بخش‌های مختلف به سایت جشنواره به آدرس  tajrobehfestival.ir مراجعه کنند.

از جمله ویژگی‌های  این دوره، رویکرد کارگاهی داشتن و غیر رقابتی بودن آن است که در تمام بخش‌های جشنواره وجود دارد.
بیستمین دوره جشنواره تئاتر تجربه از تاریخ ۱۰ تا ۱۷ اسفند ماه سال جاری و به دبیری شبنم کیشانی فراهانی در سه بخش تجربه، متن اجرا و بخش ویژه کارگاه نمایش برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش از بان تا تان i
دفاع مقدس برای من همیشه جزودغدغه‌های اصلی بوده‌ است | عکس
نسیم ادبی مطرح کرد:
» دفاع مقدس برای من همیشه جزودغدغه‌های اصلی بوده‌ است
... دیدن متن »

نسیم ادبی از بازیگران تئاتر و سینما گفت: «جنگ و دفاع مقدس برای من همیشه جزو دغدغه‌های اصلی است و  همیشه از دیدن آثار فرهنگی و هنری مربوط به جنگ خوشحال می‌شوم  و به تمام دوستانی که در این زمینه کار می‌کنند خیلی خیلی خسته‌ نباشید می‌گویم و امیدوارم همیشه موفق باشند.» ادبی که به تماشای نمایش «از بان تا تان» در تماشاخانه سپند رفته بود از زحمات این گروه نمایشی نیز تشکر کرد.

گیتی معینی از بازیگران تلویزیون و سینما نیز در رابطه با شهدای ایران گفت: «بچه‌های جبهه و رزمندگان دفاع مقدس با لبان تشنه ودستان بسته جنگیدند و همه عزیز هستند و با دین این نمایش نوعی نوستالژی مربوط به دوران دفاع مقدس و جنگ برایم زنده شد که به شدت اثرگذار بود. من از دوستانی که این نمایش را ترتیب دادند تشکر می‌کنم و جالب است که خودم بازیگر هستم ولی در سالن نمایش به خاطر رشادت‌ها و مظلومیت شهدای ایران آنچنان متاثر شدم که اشک ریختم و از نظر روحی کمی تخلیه شدم. بچه‌های جبهه همیشه جزو دغدغه‌های ما هستند».

علاوه بر نسیم ادبی و گیتی معینی، هنرمندان و ورزشکاران گوناگونی چون حسن روشن (بازیکن سابق تیم استقلال و تیم ملی ایران)، اصغر همت، علی سرابی، حسین یاریار، مهوش قادری، محمد فنایی (داور بازنشسته فوتبال)، محسن قاضی‌مرادی، الهام صفوی‌زاده، هما خاکپاش، ماندانا نصرتی، وحید آقاجری (خواننده از شرکت‌کنندگان برنامه عصر جدید) و... پای دیدن نمایش «از بان تا تان» به تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی اشکان درویشی نشستند. لازم به دکر است که بازیگران این اثر نمایشی به ترتیب ورود به صحنه مهرداد احمدی، محمود موسوی، امید ماهر، مهیار حسن، نرگس صفدریان، مریم گلی، کیمیا خلعت بری، ساغر کیان‌راستی و آرش هامون بودند. هنرمندان این اثر نمایشی تا ۲۶ مهرماه میزبان هنردوستان و علاقه‌مندان به موضوع‌های دفاع مقدس و شهدا در تماشاخانه سپند بودند. نمایش «از بان تا تان» به پدران و مادران شهدای ایران عزیز تقدیم شد و به کار خود پایان داد.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمبرداری فیلم سینمایی «سلفی با دموکراسی» به نیمه رسید. | عکس
«سلفی با دموکراسی» به نیمه رسید + اولین تصاویر پشت صحنه
» فیلمبرداری فیلم سینمایی «سلفی با دموکراسی» به نیمه رسید.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی بیتا فیلم، فیلمبرداری دهمین ساخته علی عطشانی با عنوان «سلفی با دموکراسی» که با حجم زیادی از جلوه‌های ویژه ساخته می‌شود و در نوع خود در سینمای ایران کم نظیر است، به نیمه راه رسید.
فیلمبرداری «سلفی با دموکراسی» از دهم مهرماه آغاز شده و تاکنون پولاد کیمیایی، پژمان بازغی، آتیلا پسیانی، امیرعباس گلاب، سیما تیرانداز، کورش تهامی و دنیا مدنی از جمله بازیگرانی هستند که تاکنون مقابل دوربین رفته‌اند.
«سلفی با دموکراسی» داستانی ماورائی دارد  و روایت متفاوتی است از کسانی که در جنگ ایران و عراق حضور داشته اند و داستان آن تقریبا در ادامه داستان فیلم «دموکراسی تو روز روشن» اتفاق می‌افتد.
عوامل فنی این پروژه عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: علی عطشانی، نویسنده: مسعود و امیرعلی احمدیان، تهیه‌کننده اجرایی: سید محمد احمدی، مدیر فیلمبرداری: محمود عطشانی، دستیار یک و برنامه‌ریز: امیر رونقی، مدیرتولید: سعید دلاوری، مشاور تهیه‌کننده: سید محمدتقی هاشمیان، صدابردار: محمد شاهوردی، طراح چهره‌پردازی: امید گلزاده، طراح صحنه و لباس: آبتین برقی، سرپرست جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: فرید ناظر فصیحی، صداگذار: سید محمود موسوی‌نژاد، چهره‌پرداز: فرزانه زردشت، دکوراتور: سید هانی زکی‌زاده، مدیر امور بین‌الملل: امیدعلی چوگانی، تهیه لباس: گروه صنعتی تولیدی پوشاک پی اچ، پیام حمزه‌زاده، منشی صحنه: مهتاب شهرابی، مدیر تدارکات: علیرضا یارمحمدی، جانشین تولید: پوریا ناصربخت، دستیار تهیه‌کننده: عرفان حسینی، هماهنگی تولید: سامان صادقی‌مهر، مجری طرح: بیتا فیلم تهران، عکاس: مجید محبوبی‌راد، مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی بیتا فیلم: مریم قربانی‌نیا، پخش جهانی: امریکن برایتلایت فیلم پروداکشنز American Brightlight Film Productions  .

 

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره سریال هیولا i
سوینا «هیولا» را برای نابینایان صوتی کرد | عکس
همراه با ویدئو پیام مدیری و نحوه صوتی کردن سریال توسط نیما رئیسی
» سوینا «هیولا» را برای نابینایان صوتی کرد
... دیدن متن »

گروه «سوینا» به سرپرستی گلاره عباسی در ششمین اکران ویژه نابینایان، این بار سریال پرطرفدار «هیولا» ساخته مهران مدیری را با حضور بازیگران آن برای مخاطبان خود نمایش داد و همچنین از دسترس پذیر شدن سایت طاقچه برای آنها خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سوینا، پس از اکران فیلمهای «اجاره نشین ها»، «سرخپوست»، «آشغالهای دوست داشتنی» اجرای ویژه نمایش «اشکها و لبخندها» و فیلم سینمایی «قصر شیرین»، گروه سوینا با مدیریت گلاره عباسی، این بار شگفتانه ویژه ای برای مخاطبان خود داشت و نابینایان عضو این گروه که هر روز بر تعداد اعضای آن افزوده می شود، پنجشنبه ۲۵ مهر در پردیس سینمایی چارسو مخاطب نسخه توضیح‌دار قسمت اول مجموعه «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری شدند.
این سریال توسط نیما رئیسی صوتی شده و در مراسم اکران شبنم مقدمی و محمد بحرانی بازیگران و سیدمصطفی احمدی تهیه‌کننده «هیولا» حضور داشتند.
امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، حبیب رضایی، فرزانه ابراهیم زاده، کیوان کثیریان و حمید نجفی نیز از دیگر چهره های حاضر بودند.
همچنین مهران مدیری پیامی صوتی برای این مراسم فرستاده بود که در سالن پخش شد: خیلی خوشحالم که توانستم کار بسیار کوچکی در کنار سوینا انجام بدهم و شما بتوانید هیولا را ببینید، دوست داشته باشید و لذت ببرید.
وی در ادامه این پیام تاکید کرده بود: سوینا فوق العاده است و زحمتی که خانم عباسی و دیگر دوستانشان در این زمینه انجام دادند بسیار قابل تقدیر و ستایش است. خیلی دوست داشتم در جمع شما باشم اما سر فیلمبرداری هستم و هرکاری کردم برنامه ام هماهنگ نشد. امیدوارم بتوانم در یک جلسه کنار شما باشم و با هم گپ بزنیم.
در ادامه این مراسم اولین تندیس مجموعه «هیولا» به گلاره عباسی اهدا شد و وی اعلام کرد که علاوه بر برگزاری جلسات نقد کتاب صوتی با همکاری نشر چشمه، از این پس با همکاری نشر «نیماژ» نیز کتاب‌های مطرح در قالب کتاب‌های صوتی و از طریق برنامه رادیویی «قصه شب» که از رادیو سوینا پخش می‌شود، در اختیار نابینایان قرار می‌گیرد.
خبر مهم دیگر موسس «سوینا» در حالی که پیش از این نابینایان امکان  ورود به سایتهای مرتبط برای خرید کتاب صوتی را نداشتند این بود که از این پس ورود به سایت فروشگاه اینترنتی «طاقچه» نیز برای نابینایان دسترس پذیر می‌شود.
بریل شدن منوی بیش از ۳۰ رستوران در سطح شهر تهران برای استفاده نابینایان دیگر اقدام اجتماعی بود که به سرانجام رسیدن آن در مراسم اعلام شد.
از این پس هر هفته یک قسمت از سریال «هیولا» ویژه نابینایان در سایت سوینا بارگذاری می شود.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلمی را دیدم که واقعا برایم غیرمنتظره بود | عکس
علیرضا رئیسیان از فیلم «صدای آهسته» به نویسندگی محمد رضایی‌راد و کارگردانی افشین هاشمی می‌گوید:
» فیلمی را دیدم که واقعا برایم غیرمنتظره بود
... دیدن متن »

اصلا توقع چنین فیلمی را نداشتم و حیرت کردم به این دلیل که فیلم راجع به موضوعی است که هم از اول فیلم می‌شود آن را حدس زد هم تا آخر فیلم نمی‌شود حدس زد که واقعا هست یا نه؟
یک فیلم داستانیِ سر راستِ متعارف نیست. به تعبیر من این فیلم مثل یک فرش ایرانی اصیل هست، هم کلیتش جذاب است و اجزای آن پر از راز و رمز، و هم رنگِ این فرش که تصاویر و پلان‌ها باشند در عین موضوعِ قدیمیِ جذابی که می‌تواند داشته باشد خیلی ساختارش امروزی‌ست. نه فیلم زیرزمینی است نه فیلم مرسومِ گیشه و استاندارد سینما و همین حیرت آورش می‌کند. پر از جزئیات واقعا زیبا. نامه‌هایی که نامه‌رسان می‌آورد و در آخر می‌بینیم خود آن کسی که نامه‌ها را تحویل نمی‌گرفت دارد نامه‌ی دیگری برای خودش می‌فرستد. فیلم از این ریزه‌کاری‌ها خیلی دارد. خصوصا یک نمای فوق‌العاده موجز، سینمایی و حیرت‌آور که تمام بار فیلم به لحاظ مفهومی در همین یک پلان آیینه‌ای که دست کاراکتر اصلی در آخر فیلم هست وجود دارد.
این فیلم‌ها سرمایه‌های جدی سینمای ایران هستند. به نظر من این نسل نگهبان سینمای اصلی ایران هستند، هم در سطح جهانی و هم در داخل، نه دسته‌ای که با هیاهو و غوغا و پول زیاد و اجراهای نسبتا خوب چیزهایی را می‌گویند که اصالت ندارد.
این فیلم اصالت‌دار است و به خاطر همین باید تبریک گفت.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش عاشورایی «یک روز و هزار سال» در عراق  به اجرا در آمد | عکس
از سوی گروه نمایش آیینی یاس شهرستان فریدونکنار؛
» نمایش عاشورایی «یک روز و هزار سال» در عراق به اجرا در آمد
... دیدن متن »

از سوی گروه تئاتر آیینی یاس شهرستان فریدونکنار نمایش «یک روز و هزار سال» از ۲۲ مهرماه سال ۹۸ تا اربعین حسینی با استقبال با شکوه زائرین اربعین حسینی در عراق به اجرا در آمد.
به گزارش  تیوال، از سوی گروه نمایش آیینی یاس فریدونکنار، نمایش عاشورایی«یک روز و هزار سال» به کارگردانی سید احمد متولیان از روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸ تا اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا عمود ۱۰۷۲ موکب مع امام منصور«مسجد مقدس جمکران» هرشب بعد از نماز مغرب و عشا درکشور عراق با استقبال باشکوه مخاطبان که تعداد آن ها در هراجرا به بیش از ۱۵۰۰ نفر می رسید به اجرا در آمد.
استقبال از این نمایش در برخی از روز ها  به بالای ۳۰۰۰ نفر مخاطب می رسید که جهت بهره مندی مخاطبان از این نمایش، از ویدئو پرژکشن  در فضای خارج  از محل اجرا استفاده می شد.
 در این نمایش حسین عابدپور به عنوان دستیارکارگردان، حمید رضا بصیر به عنوان تهیه کننده وسعید محمدی به عنوان منشی صحنه همکاری داشتند.
سید احمد متولیان، حسین عابدپور، رضا سهرابیان، سعید محمدی، سید مرتضی محسنی به عنوان شورای نویسندگان، متن این نمایش را برگرفته از هشت منبع تاریخی- اسلامی به رشته تحریر درآوردند.

آقایان مظاهرآزادی، حسین آزادی، محسن شیر افکن، محمدآزادی، مهدی محسن پور، سعید محمدی، سید مرتضی محسنی، رضا بصیر، سید محمد مهدی زاده، محمد اکبرعابدپور، مصطفی صبوری، محمد شفیع زاده، مجتبی محمدی، علی پیوسته، علیرضا آهنگری، سید ابوالفضل تقوی، محمد رضا قربانی، سینا قربان زاده، مهدی اسماعیلی، محمد رضا تقی پور، علی بابکی، محمد مهدی کامران، عرفان تاج الدین، امیررضا ناندوست، امیر محمد حاجی زاده، محمد حسین فهیمی فر، سعید نقی نسب و خانم ها مریم ولی اله پور، منیره آزادی، زهرا عبداله زاده، زهرا ایزدی، هانیه اسفندیاری، ساره آرزم، کوثر بصیر، زهرا خاکپور، کوثر علیزاده، نگار نجاتی، سما نجاتی، محدثه اسفندیار به ایفای نقش پرداختند.

مجتبی بروجردی، محمد انتظاری، مریم جلیلی، راضیه نجاریان،  فاضله خاکپور مسئولان صحنه و جامه دار این نمایش بودند وسید محمد حسین موسوی نژاد، امیر بخشنده، مهدی نظرپور، محمد اسماعیل حمیدی، علی تشکری، علیرضا رمضانی، جواد یوسفی، مجتبی قاسمیان، ساجده نجاریان به عنوان نریتور، با این نمایش همکاری داشتند.
سید حسن بزرگی به عنوان مشاور مذهبی، علی اصغرآزادی، محمد رضا کامیاب، حسام اخضری، محسن دشتی، امیر حسین علیزاده، ابوالفضل اسفندیار و پوریا گیاهبان به عنوان مسئولان پشتیبانی و تدارکات، رضا سهرابیان به عنوان مسئول دکور، نور، افکت و صدا، مریم ولی الله پور، فاضله خاکپور، راضیه نجاریان، زهرا ایزدی، کوثر بصیر در طراحی و دوخت لباس، سعید حاجی خانی در ساخت تیزر تبلیغاتی یاری گران این نمایش بودند.
گفتنی است که این نمایش در ایام محرم در شهرستان فریدونکنار به روی صحنه رفته است و با استقبال خوب مخاطبان روبرو شده است.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آشویتس زنان i
تخفیف ۵۰ درصدی بلیت نمایش آشویتس زنان | عکس
» تخفیف ۵۰ درصدی بلیت نمایش آشویتس زنان
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر سه گانه، بلیت نمایش «آشویتس زنان» به نویسندگی علی صفری و کارگردانی رها حاجی زینل برای روز‌های ۲۸ و ۲۹ مهر ماه با ۵۰ درصد تخفیف عمومی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.
نمایش آشویتس زنان روایت زندگی و مرگ سه زن در جریان جنگ جهانی دوم و حضور در اردوگاه‌های کار اجباری است، اثری که به تازگی توسط نشر آماره راهی بازار شده و زمستان امسال چاپ دوم خود را تجربه خواهد کرد.
صبا سرور، رها حاجی زینل، شایلین اسدالهی و علی صفری بازیگرانی هستند که در نمایش «آشویتس زنان» به ایفای نقش خواهند پرداخت.
امیرراد چالیها نوازنده ساز کوبه ای، ارشان حقی نوازنده ساکسیفون و شیدا احمدی نوازنده ویولن به همراه فرناز طالبیان و رها حاجی زینل در مقام خوانندگان وکال اجرای زنده موسیقی این اثر را بر عهده دارند.

 آشویتس زنان از ۲۱ مهر ماه هر شب ساعت ۱۹:۱۵ در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه رفته است.

۲ روز پیش، یکشنبه
علی صفری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازبینان جشنواره سراسری حبیب حرم معرفی شدند | عکس
» بازبینان جشنواره سراسری حبیب حرم معرفی شدند
... دیدن متن »

هیئت بازبینی بخش نمایش های محیطی جشنواره حبیب حرم معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس ، محسن سلیمانی فارسانی نویسنده کارگردان ، بازیگر و مدیرانجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس و سید محمدحسین فدای حسین نویسنده و کارگردان تئاترکشور  به همراه خانم مرضیه درخشان نیا نویسنده و کارگردان تئاتر، آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره حبیب حرم را بازبینی می کنند.

سومین جشنواره فرهنگی هنری  حبیب حرم در بخش های داستان کوتاه،شعر،نماهنگ،موشن گرافیک و نمایش های محیطی توسط سازمان بسیج هنرمندان همدان  دهه سوم آبان ماه سال جاری در همدان برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آشپزخانه i
«آشپزخانه» شیراز وارد تالار مولوی می‌شود. | عکس
از دوشنبه ۲۹ مهر؛
» «آشپزخانه» شیراز وارد تالار مولوی می‌شود.
... دیدن متن »

نسخه شیراز نمایش «آشپزخانه» به کارگردانی حسن معجونی و با حضور بازیگران جوان تئاتر شیراز، از دوشنبه ۲۹ مهر در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود.


اجرای عمومی نمایش «آشپزخانه» به کارگردانی حسن معجونی از ساعت ۲۱ روز دوشنبه ۲۹ مهر در سالن اصلی تالار مولوی و با اجرای نسخه شیراز این اثر نمایشی که با حضور بازیگران جوان تئاتر شیراز تولید و به  صحنه می‌رود، آغاز می‌شود. پس از اجرای نسخه شیراز، به ترتیب نسخه‌های رشت و تهران این اثر نمایشی به صحنه می‌روند.
«آشپزخانه» نوشته آرنولد وسکر با ترجمه امیرحسین بیات و درماتورژی مهدی اجرا می‌شود.
فروش بلیت اجراهای «آشپزخانه» از طریق سایت تیوال انجام می‌شود.
بازیگران اجرای نسخه شیراز «آشپزخانه» به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:
مهدی ابوحمزه، پوریا احمدی، نکیسا ادیب، امیر اسداللهی، برنا انصاری، سارینا بهرامی، افسون پالیزبان، پویا پورامین، زهرا پناهنده، شیرین جهانبخش، طناز جوانمردی، زهرا حسین آبادی، حسین حسینیان، مهران حیدری، پوریا خرم، علی خواجویی، مریم دارابی، رضا ذهبی، فائزه رستگاری، حامد سروری، مازیار سیدی، مونا طحانی، بهار علیپور، نگین فتحیان، زهرا کاظمی، هستی محمودی، مریم مرشدی، محمد مطهری پور، یاشگین معصومی، نجوا وهاب، کیمیا همایونی و محمد حسن معجونی.
دیگر عوامل این اثر نمایشی هم عبارتند از:
تهیه کننده: محسن خباز، مدیر تولید: رضا آقا ابراهیمی سامانی، طراح صحنه: شایلان عشایری، طراح لباس: ندا نصر، طراح نور: صبا کسمایی، موسیقی: پویا پورامین، کوریوگرافی: داوود زارع، طراح گرافیک: صالح تسبیحی، عکاس: مهدی آشنا، هانیه کاظمیان، تیزر: علی شریفی، مدیر اجرایی: مجتبی خباز، دستیار کارگردان و برنامه ریز: سیاوش البخشی نائینی، منشی صحنه: فاطمه صادقیان، گروه کارگردانی: محمد معلق، زهرا میرآقایی، امیرحسین بیات، هدیه حسینی نژاد، دستیاران طراح صحنه: شیرین طیبی، ندا تسلیمیان، دستیار طراح لباس: سارا بقا، دستیاران طراح نور: نیلوفر نقیب ساداتی، محمدرضا رحمتی، نیما خطیب شاد، مهران کریمی، مدیران صحنه: اَوین میرزایی، بهشاد رسولی، آیدین بهنامیان، امیر شجاعی، سینا صیام، تامین آکسسوری: وحید نظری، سرپرست دکور: سید مصطفی طباطبائی نسب وامیر حسین بابائیان، دستیاران اجرایی دکور: مصطفی جمال لیوانی، فرزاد چوپانی، حمیدرضاصفوی و محمد حسن درباغی فرد.


۲ روز پیش، یکشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان کارگاه آکسیون کلودیا کاستلوچی  با عنوان مناظره‌ای در باب امواج در کویر مرکزی ایران | عکس
با همکاری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان کارگاه "مناظره‌ای در باب امواج" دریکی از کاروانسراهای کویری اطراف شهر کاشان برگزار می‌شود.
» فراخوان کارگاه آکسیون کلودیا کاستلوچی با عنوان مناظره‌ای در باب امواج در کویر مرکزی ایران
... دیدن متن »

کلودیا کاستلوچی از شاخص‌ترین کارگردانان و طراحان حرکت معاصر جهان و از بنیان‌گذاران گروه رافائل سانزیو (به سرپرستی رومئو کاستلوچی) کارگاهی با تمرکز بر بدن، ریتم و طبیعت در دل کویر مرکزی ایران برگزار می‌کند و محصول آن را در یک کاروانسرا و  یا تپه‌های سیلک اجرا خواهد کرد.

این کارگاه هم‌زمان با جشنواره مهر کاشان از ۲۳ تا ۲۸ آذر به مدت ۶ روز برگزار و در روز ۲۸ آذر هم‌زمان با اختتامیه جشنواره اجرا خواهد شد.
ساعت برگزاری کارگاه هرروز از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۷ عصر در دل کویر خواهد بود و همچنین پس از اتمام  روزانه کارگاه، مباحث نظری و گفتگو با کلودیا کاستلوچی و ۵ نفر از اعضاء ایتالیایی گروه کاستلوچی ادامه خواهد یافت.
شرکت‌کنندگان در این کارگاه از روز شروع تا پایان کارگاه دریکی از کاروانسراهای اطراف کاشان و یا شهر کاشان  اسکان خواهند داشت.
این کارگاه با حضور ۱۸ نفر از شرکت‌کنندگان ایرانی و 5 نفر از اعضاء ایتالیایی گروه کاستلوچی به یک تولید مشترک خواهد رسید.
با توجه به هماهنگی های انجام شده و پس از کسب مجوزهای مربوطه، تولید این کارگاه، روز ۲۹ آذرماه دو اجرا در تاتر مولوی تهران خواهد داشت.
در صورت فراهم شدن امکانات و موافقت سرپرست کارگاه و ایجاد هماهنگی های لازم،  شرایط اجرای این اثر در کشور ایتالیا نیز امکان پذیر است.

شرایط ثبت‌نام در کارگاه:
- گرچه تمرکز این کارگاه بیشتر بر روی بدن و حرکت است اما حضور همه علاقه‌مندان به هنر تئاتر در شاخه‌های مختلف مجاز است.
-  سن مجاز شرکت‌کنندگان در کارگاه از ۱۸ سال به بالاست
 - هزینه شرکت در کارگاه‌ها شامل: هزینه‌های کارگاه، اسکان شرکت‌کنندگان، پذیرایی، حمل‌ونقل شهر کاشان و بیمه( به مدت ۶ روز) مبلغ ۴ میلیون تومان است
- دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف ۲۰ درصدی برخوردار شوند.
مدارک موردنیاز:
یک قطعه عکس غیر پرسنلی( ابعاد عکس مهم نیست)
پرداخت هزینه ثبت‌نام
کپی کارت ملی
پر کردن فرم مربوط
توضیح: با توجه به محدودیت کارگاه در صورت تکمیل ظرفیت انتخاب شرکت‌کنندگان بر اساس پارامترهای مدنظر کاستلوچی است. بدیهی است در صورت منتفی شدن حضور شرکت‌کننده‌ای در کارگاه هزینه‌های ثبت‌نام به‌صورت کامل عودت داده خواهد شد.
توضیح: در صورت انصراف از کارگاه هزینه پرداخت‌شده عودت داده نخواهد شد.

مهلت ثبت‌نام تا ۵ آذرماه ۱۳۹۸ در سایت تیوال


۲ روز پیش، یکشنبه
رضا بهکام این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایتی از دیدار شمس و مولانا با خوانندگی روزبه نعمت‌الهی | عکس
«ملت عشق» بر روی صحنه می‌رود
» روایتی از دیدار شمس و مولانا با خوانندگی روزبه نعمت‌الهی
... دیدن متن »

کنسرت نمایش «ملت عشق» به خوانندگی روزبه نعمت الهی، روایت نسیم ادبی و کارگردانی محمد حاتمی، آبان ماه در سالن اسپیناس پالاس بر روی صحنه می‌رود.
در این کنسرت نمایش، جمعی از بازیگران تئاتر و سینما روزبه نعمت الهی را در رویداد دیدار شمس و مولانا همراهی می‌کنند.
تمرینات کنسرت نمایش «ملت عشق» بیش از یکسال است که در جریان است.


به زودی بازیگران این کنسرت نمایش اعلام می‌شوند.

۲ روز پیش، یکشنبه
غزال م این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید