تیوال | اخبار
S3 : 02:57:53
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
خبر
درباره نمایش استیو جابز i
یادداشت جواد مولانیا برای نمایش «استیوجابز» به کارگردانی مهران رنجبر | عکس
» یادداشت جواد مولانیا برای نمایش «استیوجابز» به کارگردانی مهران رنجبر
... دیدن متن »

نمایش «استیو جابز» در عمارت نوفل لوشاتو در آبان ماه نود وهفت در حال اجراست. نمایشی به نویسندگی و کارگردانی مهران رنجبر.

رنجبر که بیشتر او را به عنوان بازیگر می‌شناسیم دراین نمایش بخشهایی تاریک و تیره از زندگی استیو جابز را به نمایش گذاشته است و تمام تلاشش را می‌کند که از طریق دالانهای تاریک، ما را به حفره های عمیق یک انسان جامعه سرمایه داری سوق می‌دهد.
جهان نمایش، لُخت و عور است، کاملا تاریک و استیو جابز با لباسی شبیه پیژامه با پاهایی برهنه همچون روحی جستجوگر بر روی آن راه میرود. استفاده از توپ تنیس که جایی نقش تلفن هوشمند آیفون را بازی میکند، میتواند  برهانی باشد بر اینکه جهان از نظر نویسنده (مهران رنجبر) یک زمین بازی است :زمینی که زخمهای حاصل آن ،نه کوتاه مدت بلکه اَبدی و مانا هستند
(همچون ضربه‌ای که جابز به کارگرش می‌ند و لگن اورا می‌شکند) و این را از ندامت «جابز» از ابداع اسباب بازی‌اش (کمپانی اپل) می‌توان به روشنی دریافت کرد. جهانی که کارگردان میآفریند جهانی مدور است که با نوازنده ای انجام می‌پذیرد و با همان نوازنده به سرانجام می‌رسد.
نمایش به هیچ روی تلاش نمی‌کند که بازنمایی واقعیت را به صورت دقیق به تماشاگر نشان دهد و این معبری است برای آنکه به دنیای ذهنی نویسنده و نه «استیو جابز» نزدیک شویم.
جهانی که هیچ نشانی از رنگ سفید آیفون و آیپد نیست و «جابز» زیر نورهای شدید و زیبایِ اغواگر صحنه ها حضور ندارد. آنچه در این اثر میبینیم زندگیِ واقعی استیو جابز این غول دنیای تکنولوژی نیست ( که اشکالی هم ندارد که نباشد زیرا که نویسنده داعیه این امر را ندارد) اما به روشنی میتوان دریافت که این مقارنه و بازشناسی ، مسئله مهران رنجبر است. کسی که مسیری را پیموده تا به این سکونِ پرسشگر دست یابد. گویی این تعمق و تفکر در زندگی استیو جابز برای نویسنده حدیث نفسی است برای یافتن پاسخهایی برای همه آنها که مسیرهایی سرشار از نور و شهرت را طی کرده اند. به عنوان مثال در نمایش این پرسش و پاسخ مطرح می‌شود که:
_میدونی چرا لاک پشت ها آروم راه میرن؟
_چون می‌دونن تهِ زندگی خبری نیست.
این سئوال که شاید ساده به نظر بیاید اما پاسخش یک «هیچ» بزرگ است، اما نه تنها یک هیچِ خالی بلکه همه چیزها به اضافه یک هیچ ، و این مسئله یک میانسال آگاه است و این "خودبودگی" را در نمایش مهران رنجبر میتوان مشاهده کرد ،جایی که مولف و تالیف در هم تنیده میشوند. این نگاه ژرف به یک زندگی درخشان نوعی ساختار شکنیِ عادتهاست به خصوص در زمانه و سرزمینی (ایرانِ اکنون) که سرمایه داری به امری مقدس و قابل نمایش بدل شده است و این نگرانی را در چشمهای استیو جابزِ نمایش می‌توان دید.

نویسنده در این نمایش زندگی استیو جابز را به زمانهای مختلفی تقسیم کرده است و تماشاگر به صورت آنی و زودگذر سفر قهرمانیِ «جابز» را روی صحنه می‌بیند. و این زمان چنان سریع میگذرد و به انتها می‌رسد که جمله ماندگار استیو جابز را به ذهنمان متبادر می‌کند که:
_ ارزشمندترین پدیده های زندگی من به هیچ عنوان ارزش پولی ندارند بلکه ارزشمندترین داشتهء من «زمان» است.
و زمان حسرت همه انسانهاست همچنان که در صحنه ای درخشان استیو جابز با باغبانی سر صحبت را باز می‌کند که از قضا (شما بخوانید از عمد) نامش «تولستوی» است .جابز خیره و با نگاهی سراسر حسرت از باغبان می‌پرسد:
_میدونی کامپیوتر چیه؟ ... میدونی اینترنت چیه؟
و باغبان با سادگی پاسخ میدهد:
_نه!
و این همهء پوچیِ جهان سرمایه داری است در مقابل لحظه ساده زندگی یک باغبان که هیچ شناختی از تکنولوزی ندارد و چه طنز نهفته ای در این صحنه است: باغبانی که نمی‌داند «اَپل» چیست!
در پایان باید اضافه کرد: نگاه مهران رنجبر به زندگی مدیر کمپانی بزرگ اپل "استیو جابز" نگاهی تراژیک با شوخیهایی ظریف و شیرین است که نه تنها کردار و تندخویی استیو جابز را نکوهش میکند بلکه در مقیاسی بزرگتر آب دهانیست که بر پیکره سرمایه داری بُنجل و قلابی اینروزهای هنرِ سرزمینمان پرتاب می‌کند. مرگ در نمایش لحظه ای ساده است با پرسشی که در دهان «جابز» می‌ماسد . همه آنچه بوده ایم و آنچه اندوخته‌ایم در لحظه ای نابود میشود حتی اگر استیو جابز باشی و آنچه میماند «زمان» است، زمانی که ما دیگر در زهدان آن وجود نداریم.

جواد مولانیا پاییز نود وهفت

مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر  | عکس
اعضای هیات مدیره انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر مشخص شدند
» انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در مجمع عمومی انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر که روز گذشته ۲۸ مهرماه با حضور اعضای انجمن پوستر برگزار شد، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی قلعه بازرس خانه تئاتر هم حضور داشتند.در این جلسه شهرام گیل آبادی و ابراهیم حقیقی سخنان کوتاهی درباره لزوم فعالیت انجمن پوستر و برنامه‌های آتی آن در جهت بهبود شرایط طراحی پوستر ایراد کردند.

سپس انتخابات هیات مدیره و بازرس انجمن برگزار شد که در نتیجه آن، آرش تنهایی، ابراهیم حقیقی و یحیی پاکدل به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره و مهدی فاتحی و پریسا فلاح زاده به عنوان ۲ عضو علی البدل هیات مدیره انتخاب شدند.همچنین کارنگ طیاری به عنوان بازرس اصلی و محمد صادق زرجویان به عنوان بازرس علی البدل این انجمن برگزیده شدند.

اینستاگرام آرش تنهایی
وبسایت آرش تنهایی
اینستاگرام ابراهیم حقیقی
وب سایت ابراهیم حقیقی
اینستاگرام یحیی پاکدل

محمدرضا هیستیریک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گنبدکاووس نامزد شهر جهانی فرش ترکمن شد | عکس
» گنبدکاووس نامزد شهر جهانی فرش ترکمن شد
... دیدن متن »

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از معرفی گنبدکاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی در حوزه فرش ترکمن به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) خبر داد.

مریم حاجی ابراهیمی روز یکشنبه درجلسه هماهنگی ثبت جهانی فرش ترکمن که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در گنبدکاووس برگزار شد، برلزوم فراهم کردن مقدمات این موضوع تاکید کرد.

وی گفت: ثبت ملی یا جهانی صنایع دستی یک شهر بیشتر با هدف ترویج و تقویت صنایع دستی آن صورت می گیرد و برای تحقق آن باید زیرساخت های لازم از جمله ساماندهی هنرمندان و کارگاه های این حوزه و نیز نصب تابلو و المان های فرش در نقاط مختلف شهر فراهم شود. حاجی ابراهیمی اضافه کرد: شهر گنبدکاووس شاخص های لازم مانند برج قابوس، موزه فرش، پیشینه تاریخی، هنرمندان فرش و صادرات آن و تدریس رشته فرش در دانشگاه را برای ثبت جهانی فرش ترکمن دارد و از این حیث پرونده آن تکمیل است.

وی تصریح کرد: ساخت تندیس استاد نیازی به عنوان پدر فرش ترکمن، نامگذاری برخی معابر به نام فرش، راه اندازی دبیرخانه و مرکز نمونه سازی فرش و بافت فرش های کوچک با طرح های جدید متناسب با ذائقه مشتری از دیگر زیرساخت های لازم برای ثبت جهانی گنبد به عنوان شهر فرش است که باید مورد توجه قرار گیرد. به گزارش ایرنا، فرماندار ویژه گنبد نیز دراین جلسه گفت: پس از ثبت جهانی برج قابوس این شهر، ثبت جهانی فرش ترکمن هم نشان از ظرفیت غنی حوزه فرهنگ اقوام این شهرستان است. عبدالقدیر کریمی افزود: ثبت جهانی این دو اثر فرصت خوبی برای معرفی گنبدکاووس و ظرفیت های فوق العاده آن به مردم جهان است که باید از آن به نحو احسن استفاده شود.

وی اضافه کرد: برای فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز ثبت جهانی فرش ترکمن که در سال گذشته به ثبت ملی رسیده، کارگروه تخصصی در گنبد تشکیل می شود. کریمی با تاکید بر ضرورت همکاری و همراهی همه ادارات و نهادها بالاخص شهرداری و شورای اسلامی شهر در فراهم کردن زیرساخت های ثبت جهانی فرش ترکمن، از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز درخواست کرد تا پیگیر بازگرداندن مالکیت ساختمان صنایع دستی این شهرستان که ره آورد سفر رهبری انقلاب بوده و اکنون در اختیار دیگران است، باشد. بیش از نیمی از جمعیت شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس واقع درشرق گلستان را ترکمن ها که در صنایع دستی بویژه فرش مهارت خاصی دارند، تشکیل می دهند.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجید گرجیان جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری را از جشنواره‌ی
» مجید گرجیان جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری را از جشنواره‌ی "بانکوک‌تای" دریافت کرد
... دیدن متن »

 

"چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بانکوک تای" برگزیدگان خود را در بخش‌های مختلف معرفی کرد و «مجید گرجیان» توانست جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری را برای فیلم سینمایی "کوپال" به کارگردانی «کاظم ملایی» از این رویداد سینمایی دریافت کند.
"چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بانکوک تای"، از 14 اکتبر (مصادف با 22 مهرماه) در شهر بانکوک پایتخت تایلند آغاز شد و در مراسم پایانی این جشنواره سه جایزه به سینمای ایران رسید. «مجید گرجیان» برای فیلمبرداری فیلم سینمایی "کوپال"، «کاوه مظاهری» برای کارگردانی فیلم کوتاه "روتوش" و «وحید جلیلوند» برای فیلم سینمایی "بدون تاریخ، بدون امضاء" جوایز خود را از این جشنواره‌ی آسیایی دریافت کردند.
مجید گرجیان از فیلمبرداران نسل جدید سینمای ایران است که چندی پیش نیز توانست برای فیلم کوپال از سومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم ریل تایم نیجریه جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری را دریافت کند. او سال گذشته نیز از دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم «همیلتون» کانادا نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری شده بود. در کارنامه‌ی کاری‌ او آثاری همچون گس، نیم‌رخ‌ها، شکاف، روز مبادا، داره صبح میشه، پریدن از ارتفاع کم، درخت جان و یا مستندهایی همچون بسیجی، توران خانوم و ... به چشم می‌خورند که اکثر آنها در گروه سینمایی هنروتجربه به اکران عمومی درآمده‌اند.
چهارمین دوره جشنواره BangkokThai روز 25 مهرماه (17 اکتبر) در شهر بانکوک به کار خود پایان داد و برگزیدگان خود را در بخش های مختلف معرفی کرد. فیلم سینمایی کوپال در ادامه‌ی حضور بین‌المللی خود هفته‌ی آینده نیز در "پنجمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم هانوی" در کشور ویتنام و "هجدهمین جشنواره‌ی فیلم ولِی" در کشور آمریکا به نمایش درخواهد آمد.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رضا امیر یار احمدی موسس انجمن مجسمه‌سازان ایران درگذشت | عکس
» رضا امیر یار احمدی موسس انجمن مجسمه‌سازان ایران درگذشت
... دیدن متن »

رضا امیر یار احمدی یکی از برجسته‌ترین هنرمندان مجسمه‌ساز و معمار ایرانی بود. او متولد ۱۳۳۸ در بروجرد بود، دوران دبیرستان خود را در هنرستان هنرهای زیبا گذراند و از دانشکده هنرهای تزئینی فارق التحصیل شد.
حاصل بیش از سه دهه کار مستمر او در ارائه نمایشگاه‌های بسیار داخلی و خارجی و ساخت بناها و مجسمه‌های یادبود تجلی یافه و برای ما به یادگار مانده‌است.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عدم حضور فیلم‌های محمد خزاعی در بخش «مسابقه ملی» جشنواره بین‌المللی مقاومت | عکس
» عدم حضور فیلم‌های محمد خزاعی در بخش «مسابقه ملی» جشنواره بین‌المللی مقاومت
... دیدن متن »

بنابه تصویب شورای راهبردی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت دو فیلم سینمایی «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» در بخش «مسابقه سینمای ملی» این رویداد سینمایی حضور نخواهند داشت.
 محمد خزاعی دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در گفتگویی با اعلام این خبر افزود: در خصوص شائبه حضور فیلم‌های «به وقت شام» و «امپراطور جهنم» باید عرض کنم بنابر اعلام نظر جمعی اعضای شورای راهبردی جشنواره امکان حضور این فیلم‌ها در بخش مسابقه سینمای ملی جشنواره وجود ندارد.
وی ادامه داد: شورای راهبردی معتقد است از آن جایی که در فرایند تولید این فیلم‌ها به جز تهیه کننده عوامل مؤثر دیگری هم نقش دارند موافقت کرده است برای جلوگیری از تضییع حقوق سایر عوامل این دو فیلم پیشنهاد کردند این فیلم‌ها از بخش مسابقه سینمای ملی خارج و به صورت میهمان حضور می یابند ولی در صورت راهیابی به سایر بخش‌های جشنواره از جمله: بخش «جایزه عماد مغنیه»، «جلوه گاه نور»، «بهترین فیلم از نگاه مردم» و «جایزه داوری خانواده‌ شهدا» امکان رقابت داشته باشند.
دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت خاطرنشان ساخت: همچنین در صورت راهیابی این دو فیلم در بخش مسابقه بین‌الملل به جز بخش «بهترین فیلم» که حقوق تهیه‌کننده در آن مطرح است در سایر بخش‌های جشنواره می‌توانند مورد داوری قرار بگیرند.
وی با اشاره به تجربه مشابه این اتفاق در دوره دبیری وی در سی امین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و خارج شدن فیلمش از بخش مسابقه سودای سیمرغ یادآور شد: فیلم‌های سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و «امپراطور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی از جمله آثار ارزشی و انقلابی در حوزه مقاومت محسوب می‌شوند که در بخش «عماد مغنیه»، «داوری مردمی» و «جایزه خانواده شهدا» و نیز، در صورت راهیابی در بخش بین‌الملل مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرند. 
خزاعی گفت: به شخصه ترجیحم این بود که در این دوره جشنواره به عنوان تهیه‌کننده حضور داشته باشم ولی به مقتضای شرایط و تکلیفی که به بنده شده؛ این دوره نیز در جایگاه دبیر و خدمتگزار در خدمت جامعه سینمایی و سینماگران حوزه مقاومت و دفاع مقدس هستم.

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن با حضور مانی حقیقی افتتاح می شود | عکس
‌ با هدف نمایش فرهنگ و هویت ایرانی از طریق آثار سینمایی
» نهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن با حضور مانی حقیقی افتتاح می شود
... دیدن متن »

نهمین جشنواره‌ فیلم‌های ایرانی لندن از ۲۶ اکتبر تا ۳ نوامبر در این شهر برگزار خواهد شد.
در طول ۹ روز جشنواره، ۱۲ فیلم بلند و منتخبی از فیلم‌های کوتاه مستند و داستانی در رشته‌های بهترین فیلم بلند، بهترین فیلم مستند، بهترین فیلم کوتاه و بهترین فیلم از نگاه مخاطبان به رقابت می‌پردازند. این دوره از جشنواره شامل نمایش فیلم، جلسات پرسش و پاسخ، اجرای موسیقی زنده، نمایشگاه و بخش ویژه‌ی کودکان است.
فیلم خوک(مانی حقیقی) به همراه گروه موسیقی فاز اسکایلر افتتاحیه این جشنواره را رقم می‌زنند و در ادامه فیلم‌های مادر زمین(مهناز افضلی)، تنگه ابوقریب(بهرام توکلی)، عطر داغ(علی ابراهیمی)، بدون تاریخ بدون امضا(وحید جلیلوند)، سد معبر(محسن قرایی)، اسکی‌باز(فریدون نجفی)، در وجه حامل(بهمن کامیار)، دارکوب(بهروز شعیبی) و گزیده‌ای از فیلم‌های کوتاه در ۵ سینمای مختلف این شهر نمایش داده می‌شوند.
مانی حقیقی، مهمان ویژه‌ی جشنواره امسال خواهد بود تا در شب افتتاحیه به همراه تماشاگران به تماشای فیلمش بنشیند و در جلسه‌ پرسش و پاسخ روز یک‌شنبه شرکت کند.
وجه تمایز این دوره از سال‌های قبل، اختصاص بخش ویژه‌ای به سینمای کودک است که در آن فیلم خاله قورباغه به کارگردانی افشین هاشمی و تهیه‌کنندگی فرشته طائرپور با مشارکت ۸ مدرسه ایرانی  به نمایش در می‌آید.
آخرین روز از این رویداد با نمایش نسخه‌ی 2K فیلم گاو (داریوش مهرجویی) با یاد عزت‌الله انتظامی به پایان می‌رسد. این برنامه که با همکاری گالری موزاییک رومز در لندن اتفاق می‌افتد، نمایش آثار نقاشی بهجت صدر، نقاش برجسته‌ی ایرانی را نیز شامل می‌شود.
جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن که هرساله در این شهر برگزار می‌شود، تنها جشنواره‌ فیلم رقابتی در بریتانیاست که به سینمای ایران می‌پردازد و هدف آن فراهم نمودن سکویی برای نمایش فرهنگ و هویت ایرانی از طریق آثار سینمایی‌ است.
رسانه‌ی آنلاین آی‌.ام.وی باکس حمایت این جشنواره را بر عهده دارد.
از علاقه‌مندان دعوت می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت جشنواره مراجعه نمایند: www.ukiff.org.uk

محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مجمع عمومی و انتخابات انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر برگزار شد | عکس
» مجمع عمومی و انتخابات انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر برگزار شد
... دیدن متن »

مجمع عمومی و انتخبات هیات مدیره انجمن طراحان پوستر خانه تئاتر عصر روز شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ در خانه تئاتر، برگزار شد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در این مجمع که با حضور اعضاء انجمن پوستر برگزار شد، شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی قلعه بازرس خانه تئاتر هم حضور داشتند. شهرام گیل آبادی و ابراهیم حقیقی سخنان کوتاهی در خصوص لزوم فعالیت انجمن پوستر و برنامه‌های آتی آن در جهت بهبود شرایط طراحی پوستر ایراد کردند.
سپس انتخابات هیات مدیره و بازرس انجمن برگزار شد که در تنیجه ی آن، آرش تنهایی، ابراهیم حقیقی و یحیی پاکدل به عنوان اعضاء اصلی هیات مدیره و مهدی فاتحی و پریسا فلاح زاده، به عنوان دو عضو علی البدل هیات مدیره انتخاب شدند.
همچنین کارنگ طیاری به عنوان بازرس اصلی و محمد صادق زرجویان به عنوان بازرس علی البدل این انجمن برگزیده شدند.

محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش لوله i
یادداشت فرزام قدیری نیا برای نمایش لوله | عکس
لوله اثر علیرضا اجلی حکایت جامعه ای است که به خود ویرانگری رسیده است و تصویرگر جامعه ای دیکتاتور پرور است کارگران یک سازمان رسمی اخراج می شوند و این آغاز روایتی سمبولیک از یک واقعیت دردناک است.
» یادداشت فرزام قدیری نیا برای نمایش لوله
... دیدن متن »

داستان در یک چهارچوب مستطیل شکل که با چند چوب طراحی شده پیش میرود که نشانگر بسته بودن محیط است، با تشکیل لوله ها یک شبکه یا سیستم تشکیل میشود.
کارگران لوله فاقد اسم هستند به دو دلیل اول آنکه به نوعی این کسان، خالی از هویت و احساسات انسانی هستند، به ماشین هایی خودکار تبدیل گشته اند و همه گویی در خدمت سیستم هستند و تنها با سیستم معنا پیدا می کنند؛ دوم اینکه به گونه ای حاکی از بسط داده شدن و جهان شمول بودن شخصیت ها است، شخصیت هایی که ممکن است هرکدام از ما (مخاطب یا مردم) باشیم، پس آنها که لوله خوانده می شوند به نوعی آدم هایی هستند که از این شبکه ارتزاق میکنند و نمیخواهند به هیچ طریقی از سیستم حذف شوند شاید چون نمی توانند در وضعیت فعلی کاری پیدا کنند یا شاید به تعبیر بهتر آنقدر وابسته سیستم شده اند که دل کندن از آن، آنها را می هراساند، اینکه لوله لیز است و آنها موقعیت باثباتی را پیش روی خویش نمی بینند زیرا سر کارگر هر بار با قرائت بیانیه ای از تعدیل نیرو و یا کار در شرایطی خاص سخن می گوید آنها آنقدر برایشان بیرون نرفتن از سیستم مهم است که همچون غلام حلقه به گوشی دست به هر کاری می زنند حتی کشتار مردمشان…
با پیش رفتن نمایش گویی محدوده ای که در آن قرار دارند تنگ تنگ تر میشود مثلا در دقایق پایانی نمایش سرکارگر جدید که از میان خود کارگران (لوله ها) برخاسته و گویی جایگزین پیرمرد شده است محدویت های جدیدی را که در مورد به کار بردن کلمات سیستم به او دستور کرده اعلام میدارد کلماتی که با عدم استفاده آن ها، یک جمله بی معنی، ابتر و غیر قابل فهم می شود.
کارکرد لوله در نمایش بعضا کارکردهای متفاوتی می یابد همچون صحنه ای که پیرمرد می گوید به دختری جذاب و محرک برای کارکردن نیاز است، لوله گویی به گونه ای هویت و ماهیت افراد است چنانکه پیرمرد برای به کار انگیختن کارگران با چوبدستی اش به لوله ها میزند تا با ایجاد هراس و ترس حس فرمانبرداری بی چون و چرا را در آنها بیدار کند در تمام طول نمایش ما هیچ نشانی از رئیس یا مدیر این سیستم نمی بینیم نه صدای او را می شنویم و نه او حتی برای یک بار بر روی صحنه ظاهر می شود تنها سرکارگر که گویی خود نیز قبلا از همین مردم بوده بارها برای قرائت دستورات جدید و وضع شرایط جدید و برانگیختن به کار با ایجاد هراس روی صحنه ظاهر می شود در نتیجه اصلا بعید به نظر نمی رسد که رئیس سیستم هم کسی از همین مردم باشد مردمی که گویی با دیکتاتور پروری قصد دارند با حفظ سیستم به حیات خود به هر شکل ادامه دهند.
در لوله فرم کاملا در خدمت محتوا بوده و کارگردان با خلق فضایی بکر و خلاقانه و استفاده جزیی از فضایی موزیکال در همراه ساختن مخاطب تا پایان به خوبی عمل میکند همچنین اجلی با ایجاد وحدت میان اجزای نمایش ایجاد فضایی گروتسک و بهره گیری از برخی سویه های اکسپرسیونیستی در کار و همچنین موسیقی کار و با تکیه بر قدرت بازیگری بازیگرانش که به حق بازی درخشانی از خود به نمایش میگذارند در القای درست فضا موفق عمل می کند تنها شاید نبودن نریشن در صحنه ای خاص و همچنین مونولوگی که در لحظات پایانی نمایش از زبان یکی از بازیگران جاری می گردد، انسجام بیشتری به نمایش می بخشید. از سویی دیگر نداشتن رورانس کاملا با هدف ادامه یافتن چالش های مطرح شده در ذهن مخاطب صورت گرفته است.
در پایان میبینیم که انسان ماهیت خود را از دست می دهد و به ابژه ای تبدیل میشود که با نظمی دروغین و تحمیلی هویت خود را بیش از پیش از دست می دهد لوله حکایت انسان هاییست که نقش خود را در به وجود آمدن نظامی دیکتاتوری نادیده گرفته و به حیات ماشینی و پوچ خود ادامه می دهند.

هنرنت

مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
آتنا قیدى، سارا ایرانی، محمد لهاک، اشکان حامد غلامشاهی، سپهر و مسعود جعفریان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایوب آقاخانی شیروانی تماشاخانه ایرانشهر را داغ می‌کند | عکس
» ایوب آقاخانی شیروانی تماشاخانه ایرانشهر را داغ می‌کند
... دیدن متن »

نمایش «شیروانی داغ» به قلم و کارگردانی ایوب آقاخانی در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی گروه، نمایش «شیروانی داغ» که با اقتباس و دراماتورژی ایوب آقاخانی و رضا بهاروند از روی نمایشنامه معروف تنسی ویلیامز آمریکایی برای تمرین آماده‌شده، از اول آذرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به‌عنوان جدیدترین کارگروه تئاتر پوشه و محصول موسسه پوشه هنر پارسی به کارگردانی ایوب آقاخانی برای نخستین بار در ایران به روی صحنه خواهد رفت.
از این نمایش شهیر قبل و بعد از انقلاب هیچ اجرایی به روی صحنه نرفته است اما خاطره نسخه سینمایی آن‌که در سال ۱۹۵۸ توسط ریچارد بروکس ساخته‌شده در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان تئاتر و سینما هست.
ایوب آقاخانی پیش‌تر در مقام نویسنده، کارگردان و بازیگر دو نمایش «نام همه مصلوبان عیسی است» و «زنانی که به بزها خیره شده‌اند» را در همین تماشاخانه به صحنه برده است و در مقام بازیگر نیز در نمایش «شب روی سنگ‌فرش خیس» حضورداشته است.

گفتنی است تماشاخانه ایرانشهر خردادماه سال ۸۸ با نمایش «تمام صبح‌های زمین» به قلم و بازی ایوب آقاخانی و کارگردانی حسین مسافر آستانه شروع به فعالیت کرد.

مجتبی مهدی زاده، محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درسگفتارهای مراد فرهادپور و هاشم آقاجری در موسسه «پرسش» | عکس
موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش»
» درسگفتارهای مراد فرهادپور و هاشم آقاجری در موسسه «پرسش»
... دیدن متن »

درسگفتارهای پاییز ۱۳۹۷ موسسه مطالعات سیاسی-اقتصادی «پرسش» با دو درسگفتار در هفته انتهایی مهرماه و هفته اول آبان ماه ادامه دارد.

مراد فرهادپور از روز یکشنبه ۲۹ مهرماه ساعت ۱۷:۳۰ درسگفتار «هوسرل:نگاهی به پدیدارشناسی» را آغاز می کند.
هاشم آقاجری از روز سه شنبه اول آبان ماه ساعت ۱۷:۳۰ اولین دوره درسگفتار خود در موسسه پرسش را با عنوان «تاریخ چیست؟» شروع خواهد کرد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتارها می‌توانند با شماره های روابط عمومی موسسه پرسش ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و به وبسایت موسسه مراجعه کنند. موسسه پرسش در خیابان قائم مقام فراهانی- پایین تر از خیابان استاد مطهری-کوچه شبنم- پلاک ۳ واقع شده است.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
ابرشیر، احمد عسگری و مختار بایزیدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
استقبال از بخش نمایشنامه‌نویسی/ ثبت ۵۳۷ اثر در مسابقه نمایشنامه‌نویسی  | عکس
مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی خبر داد
» استقبال از بخش نمایشنامه‌نویسی/ ثبت ۵۳۷ اثر در مسابقه نمایشنامه‌نویسی
... دیدن متن »

مدیر مسابقه نمایشنامه‌نویسی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد ۵۳۷ اثر برای شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی در سایت جشنواره ثبت شده است.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، سلما سلامتی مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی گفت: برای شرکت در مسابقه نمایشنامه‌نویسی که مهلت ثبت نام و بارگذاری آثار در سایت جشنواره تا ۲۰ مهر بوده، ۵۳۷ اثر متقاضی شده اند که نتایج انتخاب های نهایی پایان آذر ماه اعلام خواهد شد.
وی همچنین افزود: بیشترین آثار رسیده به این بخش متعلق به جوان‌ها است. این باعث خوشحالی که حضور این نسل، امید به نمایشنامه‌نویسی ایران را پررنگ‌تر می‌کند.

گفتنی است سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا ۴ اسفند ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، شنبه
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 بزرگترین نمایش میدانی کشور همزمان با اربعین اجرا می‌شود | عکس
در منطقه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد
» بزرگترین نمایش میدانی کشور همزمان با اربعین اجرا می‌شود
... دیدن متن »

بزرگترین نمایش میدانی کشور با عنوان «رسول» همزمان با اربعین حسینی به کارگردانی سعید اسماعیلی و به‌همت منطقه فرهنگی- گردشگری عباس‌­آباد اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه فرهنگی گردشگری عباس‌آباد، این نمایش که در بوستان نوروز مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس‌­آباد، به‌ وسعت دوازده هزار متر مربع و به مدت ۱۳ شب اجرا خواهد شد، با ظرفیتی معادل پنج هزار نفر در هر شب میزبان علاقه­‌مندان خواهد بود.
منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد قطب فرهنگی و گردشگری است که در نقطه مرکزی تهران، میزبان شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی است. اراضی عباس‌آباد، نگین سبز تهران با مجموعه‌های بوستان آب و آتش، پل طبیعت، بوستان طالقانی، آسمان‌نمای گنبد مینا، بوستان نوروز و باغ نمایش به ارائه خدمات فرهنگی و هنری به عموم مردم می‌پردازد.
نمایش «رسول» روایت دل­باختگی خلافکاری قدیمی به نام رسول دادخواه خیابانی به امام حسین (ع) است که در بستری دراماتیک در زمانه شخصیت اصلی  و رخدادهای صحرای کربلا روی صحنه می‌رود.
این نمایش محصول تازه‌ای از گروه نمایشی فصل شیدایی است که در سال‌های گذشته با محوریت دفاع مقدس در نقاط مختلف شهر تهران و در ۱۲ استان کشور به روی صحنه رفت و مخاطبان بسیاری در سراسر کشور داشته است.

۲ روز پیش، شنبه
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نگاهی به ادبیات آیینی شاعران طنزپرداز | عکس
در تازه‌ترین برنامه «دگرخند» صورت می‌گیرد
» نگاهی به ادبیات آیینی شاعران طنزپرداز
... دیدن متن »

۱۲۸‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع ادبیات آیینی و با حضور یوسفعلی میرشکاک، اکبر کتابدار و عباس احمدی برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، ۱۲۸‌اُمین نشست «دگرخند» با موضوع ادبیات آیینی برگزار می‌شود.
در این نشست، ادبیات آیینی با نگاهی به اشعار و نوشته‌های آیینی شاعران و نویسندگان طنزپرداز بررسی خواهد شد.
یوسفعلی میرشکاک، اکبر کتابدار و دکتر عباس احمدی مهمانان این برنامه «دگرخند» خواهند بود.

۱۲۸اُمین نشست «دگرخند» دوشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷در سالن آفرینش‌های ادبی حوزه هنری برگزار می‌شود. حضور در این برنامه برای تمامی علاقه‌مندان رایگان و آزاد است.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آغاز فصلی سرد i
آغاز فصلی سرد» مهمان پاییزی تماشاخانه ماه حوزه هنری می‌شود | عکس
» آغاز فصلی سرد» مهمان پاییزی تماشاخانه ماه حوزه هنری می‌شود
... دیدن متن »

«آغاز فصلی سرد» عنوان نمایشی است به نویسندگی سپیده خسروجاه و کارگردانی مارال قادری که پاییز سال جاری در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه خواهد رفت.

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، تماشاخانه ماه حوزه هنری در تازه‌ترین اجراهای خود میزبان نمایش «آغاز فصلی سرد» به نویسندگی سپیده خسروجاه و کارگردانی مارال قادری می‌شود. این نمایش اجراهای خود را از ۲۹ مهرماه با نقش‌آفرینی میترا دهقانی، تکتم شاه‌تقی و مارال قادری آغاز خواهد کرد.
«آغاز فصلی سرد» تولید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و اثری متفاوت برای زنان است. ژانر این نمایش نیز اجتماعی و روان‌شناسانه است. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «همیشه دهان‌بندی بر دهان زدم تا کس نداند این دهان‌بند ناشی از چیست جز خود من زنی که بیماری روانی او به دلیل زندگی سخت در دوران کودکی باعث قتل...».
از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به مشاور کارگردان: محمدرضا کیوانی، طراح حرکت: میلاد محمدزاده، طراح گریم: پارسا تاک، طراح صحنه و لباس: تکتم شاه‌تقی، طراح گرافیک: پارسا تاک، طراح نور: مارال قادری، موسیقی: جانان آراسته، دستیار کارگردان: همراز طارف و دستیار طراح حرکت: یونس حمزه لویی اشاره کرد.

نمایش «آغاز فصلی سرد» ۲۹ مهرماه الی ۲۶ آبان در تماشاخانه ماه حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ ساعت ۱۸:۱۵ به کارگردانی مارال قادری روی صحنه خواهد رفت.
علاقه‌مندان برای تماشای این نمایش و تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» از امروز در دمشق روی صحنه می‌رود | عکس
حرم حضرت زینب(س) میزبان نمایشی به کارگردانی کوروش زارعی می‌شود؛
» نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» از امروز در دمشق روی صحنه می‌رود
... دیدن متن »

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، از اجرای تازه‌ترین نمایش برون‌مرزی خود در مصلای حرم حضرت زینب(س) در دمشق سوریه خبر داد.
به گزارش تیوال به نقل از خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» به کارگردانی کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سوریه روی صحنه رفت. این نمایش پس از اجرای موفق و با استقبال گسترده از سوی هنرمندان و عموم مردم سوریه در حلب از امروز در دمشق روی صحنه خواهد رفت. «خورشید از حلب طلوع می کند» اجراهای آغازین خود در سوریه را در مشهد النقطه که به مشهد الامام الاحسین(ع) نیز شهرت دارد تجربه کرد. مسجد النقطه یا مشهد النقطه و یا مشهد الحسین از زیارتگاه‌های شیعیان در شهر حلب سوریه است. این زیارتگاه در مکانی ساخته شده که گفته می‌شود سر امام حسین به هنگام انتقال از کربلا به دمشق در آنجا، بر سنگی قرار داده شده و چند قطره از خون سر حضرت(ع) بر آن سنگ جاری شده است. از جمله روایات معروف مسجد‌النقطه خلوت کردن راهب مسیحی با سر مبارک سیدالشهدا(ع) است. از این رو داستان نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» نیز در همین راستا پیش می‌رود.
کوروش زارعی کارگردان این نمایش درخصوص نام تازه‌ترین نمایش صحنه‌ای برون‌مرزی خود در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: عنوان «خورشید از حلب طلوع می‌کند» است، این نام به این دلیل انتخاب شده است که در سال ۶۱ هجری اتفاقات نمایش ما در حلب رخ داده است و اتفاقی که پس از این قصه نمایش برای مردم حلب رخ داده است، طوری است که حقیقتی را برای آن‌ها آشکار می‌کند و مردم حلب تاثیر بسیاری از آن می‌گیرند و دچار یک تحول عظیم و درونی می‌شوند. همان‌طور که گفتم قصه ما در حلب رخ داده و ما اولین اجراهای خود را در حلب داشتیم.
وی با اشاره به تقارن داستان این نمایش با مکان اجرا گفت: خلاصه نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» همان داستان مشهور مقتل است که کاروان اسرا به سوی شام شبی را در دیر راهبی مسیحی می‌گذرانند و راهب مسیحی زمانی که متوجه می‌شود که صندوقی که این کاروان همراه خود دارد سر مبارک امام حسین (ع) است تمام دارایی و اموالش را می‌دهد و خواهش می‌کند تا یک شب تا صبح اجازه بدهند او با سر مبارک حضرت تنها بماند. او شب تا صبح با امام گفت‌و‌گو می‌کند و همین ماجرا باعث می‌شود یک تحول و انقلاب درونی در راهب ایجاد شود. البته ما در نمایش نشان نمی‌دهیم او اسلام می‌آورد یا نه، اما نقطه تحول درونی او را در صحنه می‌بینیم.
بازیگر سریال محبوب و بین‌المللی «حضرت یوسف» ادامه داد: اجرای نمایش ما در حلب دقیقا در مکان واقعی نمایش یعنی همان دیر راهب مسیحی که هنوز پابرجاست اجرا کردیم. اجرای نمایش«خورشید از حلب طلوع می‌کند»  به نوعی مکان محور است؛ چرا که در فضای غیر از سالن روی صحنه رفت. ما در این مکان ظرفیت فضایی را ایجاد کردیم که برای تماشاگران چیزی حدود ۱۵۰۰ صندلی در هر اجرا وجود داشت. در دمشق نیز سالن مدنظر ما ۲۰۰۰ مخاطب در هر اجرا پذیرا خواهد بود.
زارعی درخصوص ادامه اجراهای این نمایش افزود: ما نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» را از اواخر دهه سوم محرم ۱۰ شب در شهر حلب روی صحنه بردیم و پس از آن با وقفه یک هفته‌ای به مدت ۱۰ شب هم در شهر دمشق نمایش روی صحنه می‌رود.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در معرفی بازیگران این اثر گفت: نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» ۶۰ بازیگر دارد. تمامی بازیگران این نمایش حرفه‌ای و نام‌آشنا در میان مردم سوریه هستند و به سبب تسلط زبانی این بازیگران به زبان عربی شاهد بیشترین استقبال مخاطبان در ارتباط‌گیری با داستان و محتوای این اثر نمایشی بودیم. هنرمندان ایرانی نیز در این نمایش بخش‌های فنی و اجرایی را بر عهده دارند. به این ترتیب بازیگران با تجربه و کارکشته تئاتر سوریه با تیم فنی و اجرایی هنرمندان ایرانی گروه قدرتمندی را تشکیل داده تا اجراهای مشترکی در سوریه، ایران و جای جای دنیا داشته باشند.
وی افزود: نمایش «الشمس تشرق من حلب» یا «خورشید از حلب طلوع می‌کند» نوشته «ابوباسم حیادار» است و بازیگرانی چون «مروان غریوان»، «سمیر طویل»، «یاسین عدس»، «حسان الفیصل»، «محمد سقا»، «وجد السعید»، «عبود طویل»، «شام حسنی»، «بشری طویل»، «نور شاقول» و... نقش‌آفرینی می‌‌کنند.
زارعی با تاکید بر استقبال عموم مردم از ارجاع این نمایش در مشهد النقطه گفت: طیف‌های گسترده‌ای از مردم، شیعیان، علمای اهل سنت، علمای مسیحی و گروه‌های مختلف با حضور در این نمایش از آن استقبال کردند. مسؤولان وزارت فرهنگ سوریه، پیش از پایان اجرای این نمایش در حلب درخواست اجرای این نمایش در شهر دمشق را داشتند؛ چرا که نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» در حلب با استقبال هشت هزار نفری مخاطبان سوریه‌ای طی ۱۰ شب مواجه شد. پس از اجرای این نمایش در شهر حلب، «خورشید از حلب طلوع می‌کند» از ۲۸ مهرماه به مدت ۱۰شب در مصلای حرم حضرت زینب در دمشق به روی صحنه خواهد رفت.
زارعی ادامه داد: تولید نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند» نخستین پروژه مشترک نمایشی میان کشور ایران و سوریه است که با درخواست وزارت فرهنگ و هنر سوریه کار تولید آن از ابتدای فصل تابستان سال جاری آغاز شده بود. این اثر اولین نمایش پس از حدود ۷۰ سال است که با روایتی تاریخی و مضمونی دینی در کشور سوریه اجرا می‌شود. این اتفاق بر جذابیت و اشتیاق مخاطبان برای تماشای نمایش افزوده است. از طرف دیگر به گفته برخی هنرمندان سوری این اولین پروژه مشترک تئاتری با یک کشور دیگر پس از نزدیک به پنجاه سال است.
وی در تحلیل شهرهای انتخاب شده برای اجرای تازه‌ترین اثر صحنه‌ای خود گفت: دو شهر دمشق و حلب، از شهرهای به شدت فرهنگی و هنری سوریه هستند که هنرمندان درجه یک سوریه در این دو شهر زندگی و کار می‌کنند. البته در تصویر اصلی دمشق به دلیل بحث پایتخت بودن شهری کاملا سیاسی و حلب شهری کاملا فرهنگی است. حلب البته از نظر وسعت و جمعیت از دمشق بزرگ‌تر است و از مردمانی فرهیخته دارد که در عرصه‌های مختلف فرهنگی هنری فعال هستند. هر دو شهر هم درای سالن‌های حرفه‌ای هستند  و مرتب نمایش‌های‌شان روی صحنه به صورت مستمر اجرا می‌شود. یکی از نکات قابل توجه از تئاتر سوریه این است که سیستم اجرایی نمایش‌های سوری مانند کشورهای اروپایی است و نمایش‌هایشان اجراهای طولانی ندارند و نهایتا در ۱۰ اجرا اثر به پایان می‌رسد.
بازیگر سینمایی «امپراتور جهنم» افزود: مردم شهر حلب استقبال گسترده و خوبی از تئاتر دارند. آن‌ها مشتاقانه تئاترها را دنبال می‌کنند و به تماشای نمایش‌ها می‌نشینند. بنده نیز در همین مدت کوتاه با همه مشغله‌های کاری توانستم دو نمایش را ببینم. نشانه‌هایی که از رونق تئاتر در حلب دیده می‌شود گویای علاقه مردمی به تئاتر در این شهر دارد. تئاتر در سوریه هنرمندان بین‌المللی دارد. این هنرمندان چه درآثار نمایشی و چه تلویزیونی دیگر کشورهای عربی نیز فعال هستند.
زارعی با تاکید بر اهمیت گسترش ارتباطات میان هنرمندان حوزه‌های مختلف هنری دنیا با هنرمندان ایرانی به ویژه در هنر تئاتر گفت: نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» اثری کاملا مشارکتی و در واقع تبادلی فرهنگی هنری بین هنرمندان ایرانی و سوری است. و دولت سوریه نیز شرایط خوبی را برای ما ایجاد کرده‌اند. خوشبختانه مشکل لجستیکی برای اجرای نمایش نداشته و نداریم. در همین راستا هم سازمان هنری رسانه‌ای اوج با نگاهی بینا‌فرهنگی و اشتراکات فرهنگی هنری دو ملت ایران و سوریه از این اثر تمام قد حمایت کرده است.
وی در همین راستا افزود: در دنیای امروز یکی از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی هنری در راستای ارتباطات دو جانبه کشورها به ویژه کشورهایی با اشتراکات فرهنگی تولید همین نوع آثار است، امیدوارم این اثر سرمنشأ آغاز جریانی تازه از تبادلات تئاتری بین کشورهای غرب آسیا باشد، اتفاقی که باید زودتر از این‌ها رخ می‌داد. امیدواریم با تبلیغاتی که انجام شده و می‌شود شاهد اجراهایی پر شور باشیم.
زارعی ادامه داد: از آنجایی که هنرمندان و مردم سوریه سریال «حضرت یوسف» را دیده و با علاقه و دقت آن را دنبال کرده‌اند و من نیز در این سریال حضوری پر رنگ داشتم با من آشنایی کامل دارند. همین امر موجب شده تا آن‌ها ارتباطی بهتر با نمایش و اثر برقرار کنند. از طرف دیگر هم ما در سوریه به عنوان نماینده تئاتر ایران شناخته می‌شویم و تلاش داریم از جایگاه هنر تئاتر کشورمان هم تصویری خوب ارائه دهیم.
این هنرمند سرشناس تئاتر کشور هنرمندان تئاتر سوریه را بسیار حرفه‌ای دانست و گفت: هنرمندان سوری بسیار فعال هستند و بازیگران حرفه‌ای دارند. سوریه همواره هنرمندان مشهوری داشته است که حتی برخی از آن‌ها هر سال در فیلم‌های هالیوودی به ایفای نقش می‌پردازند. شهرت و حرفه‌ای بودن برخی از بازیگران سوری آنچنان زیاد است که نمی‌توان به سادگی آنها را برای نقش‌آفرینی دعوت کرد.
وی با خرسندی از کسب تجربه کار هنری در کنار هنرمندان سوری گفت: پیش از این تجربه نیز در پروژه سینمایی رستاخیز به کارگردانی احمدرضا درویش تجربه همکاری با بازیگران سوری از جمله جواد الشکرجی، طلحت حمدی و... داشته‌ام. به هر حال بازیگران سوری چه در کشورهای عربی و چه در سینمای جهان شناخته شده هستند. به این ترتیب ما در یکی از قدرتمندترین کشورهای فعال تئاتر عربی نمایش خود را اجرا می‌کنیم.
زارعی در همین راستا افزود: تئاتر سوریه دارای بازیگرانی خلاق، با هوش و بسیار با استعداد است. چرا که در تمرین‌های این اثر با هنرمندانی کاملا حرفه‌ای و طراز اول طرف هستم و توانایی‌های‌شان کاملا مشهود است.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از احتمال اجرای این نمایش با همین گروه در ایران خبر داد و گفت: یکی از اهداف بلند مدت ما از اجرای مشترک میان هنرمندان ایرانی و سوری نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» در سوریه اجرا در ایران است. همچنین احتمالا نمایش پیش رو برای اجرا در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز شرکت داده شود. متولیان این نمایش تلاش دارند در دیگر کشورهای عربی نیز نمایش را اجرا کنند یا سال‌های آینده نیز اجرای این اثر در سوریه تکرار شوند. اجرای این نمایش یک تبادل فرهنگی هنری برای اولین بار بین دو کشور است. امیدوارم این جریان با آثاری دیگر نیز ادامه یابد.
 زارعی در پایان گفت: از سازمان هنری رسانه‌ای اوج و احسان محمدحسنی به جهت نگاه فرهنگی هنری بین‌المللی که دارند تشکر می‌کنم و آرزو دارم در این راه سخت همواره موفق و پیروز باشند. یکی از مسائلی که ایشان می‌توانند در دستور کار بعدی خود قرار دهند بحث آموزش و تجربه پردازی‌های میان خانواده تئاتر ایران و سوریه است.
گفتنی است، پس از اجرای موفق «خورشید از حلب طلوع می‌کند» در شهر حلب، این نمایش از ۲۸ مهرماه به مدت ۱۰ شب در مصلی حرم حضرت زینب(س) در دمشق به روی صحنه خواهد رفت.
یادآور می‌شود، نمایش «خورشید از حلب طلوع می‌کند» کاری از سازمان هنری رسانه‌ای اوج به نویسندگی «ابوباسم حیادار» و کارگردانی «کوروش زارعی» است که این روزها در سوریه روی صحنه می‌رود.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازیگران «خرده نان» مشخص شدند/ اجرا از نیمه آذر | عکس
به کارگردانی کوروش سلیمانی؛
» بازیگران «خرده نان» مشخص شدند/ اجرا از نیمه آذر
... دیدن متن »

رضا بهبودی و آناهیتا اقبال نژاد به عنوان بازیگران نمایش «خرده نان» به کارگردانی کوروش سلیمانی معرفی شدند.

به گزارش تیوال به نقل از خبرنگار مهر، نمایش «خرده نان» نوشته لویی کالافرت با ترجمه شهلا حائری و کارگردانی کوروش سلیمانی قرار است از نیمه آذرماه در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به صحنه برود.
رضا بهبودی و آناهیتا اقبال نژاد بازیگران این اثر نمایشی هستند که در حال حاضر مراحل تمرین خود را سپری می‌کند.
«خرده نان» زندگی زن و مردی میانسال را به تصویر می‌کشد که روزمرگی‌های زندگی خود را دارند.
مساله‌ای که در زندگی‌های آپارتمانی این روزها ملموس است این است که زندگی‌ها به عادت تبدیل شده و فاقد شور و امید هستند اما این زن و مرد با اتفاقات عجیبی در همسایگی‌شان مواجه می‌شوند که هیجان را به زندگی‌شان بازمی‌گرداند...
لویی کالافرت در سال ۱۹۸۴ برای مجموعه آثارش جایزه بزرگ شهر پاریس و در سال ۱۹۹۲ جایزه بزرگ ملی ادبیات فرانسه را از آن خود کرده است.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سخنرانی «صدرالدین زاهد» در خانه تئاتر | عکس
» سخنرانی «صدرالدین زاهد» در خانه تئاتر
... دیدن متن »

صدرالدین زاهد، مترجم، بازیگر و کارگردان تئاتر، روز شنبه ۵ آبان در خانه تئاتر سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، در این روز صدر الدین زاهد، مترجم، بازیگر و کارگردان تئاتر به تبیین موضوع «تاثیر صادق هدایت بر تئاتر ایران» خواهد پرداخت.
گفتنی است، این جلسه روز شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸ در سالن اجتماعات خانه تئاتر، واقع در خیابان برادران مظفر جنوبی، نبش کوچه ماه، ساختمان آفتاب، طبقه اول برگزار خواهد شد.
حضور علاقه‌مندان تئاتر در این برنامه آزاد است.

۲ روز پیش، شنبه
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش‌های راه یافته به بخش تئاتر خیابانی اولین همایش استانی اشکواره حسینی آمل | عکس
» نمایش‌های راه یافته به بخش تئاتر خیابانی اولین همایش استانی اشکواره حسینی آمل
... دیدن متن »

دبیر بخش تاتر خیابانی اولین همایش استانی اشکواره حسینی آمل از اعلام نتایج نمایش‌های راه یافته‌ به این همایش آمل خبر داد و گفت: از تعداد آثار ارسال شده به دبیر خانه همایش شش نمایش در بخش رقابتی و دو نمایش به بخش جنبی راه یافت.

مهیار کمانگری دبیر بخش تئاتر خیابانی اولین همایش استانی  اشکواره حسینی  آمل در گفت: با توجه به استقبال خوب هنرمندان عرصه تئاتر استان و حتی استان های دیگر در بخش تئاتر خیابانی اولین همایش استانی اشکواره حسینی آمل پس از ارسال آثار به دبیرخانه و بازبینی توسط داوران بازبین نمایش های محرم از اراک، گزارش یک تابوت از ایزد شهر، سلام قهرمان از آمل، نمایش غربت قریب از  میاندرود، نمایش فریاد از آمل و نمایش ۲۵ از نور را انتخاب کرده و به بخش رقابتی ورود پیدا کردند .
وی  با ارایه این مطلب که در بخش جنبی نیز دو نمایش دختر سه ساله از آمل و سایه همسایه از چالوس در این همایش راه یاقتند افزود: این همایش در هفته اول آبان‌ماه ۹۷ در شهرستان آمل برگزار خواهد شد.
گفتنی است که سحر مشرفی، مهیار کمانگری و حمیدرضا گل محمدی تواندشتی  از کارشناسان تاتر استان مازندران داوری بخش بازبینی تئاتر این همایش را  بر عهده داشتند.

۲ روز پیش، شنبه
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خدایگان i
«خدایگان» در سالن اصلی تالار مولوی تمدید شد | عکس
» «خدایگان» در سالن اصلی تالار مولوی تمدید شد
... دیدن متن »

اجرای نمایش «خدایگان» به کارگردانی رحمت امینی تا جمعه ۴ آبان ماه تمدید شد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش خدایگان اثر متفاوت وودی آلن باترجمه شهرام زرگر که قرار بود تا ۳۰ مهرماه در سالن اصلی مولوی بر صحنه باشد، با توجه به استقبال تماشاگران، تا جمعه به اجرای خود ادامه می‌دهد.

قابل ذکر است تاکنون هنرمندان، مدیران فرهنگی و چهره‌هایی از جمله دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی، دکتر مجید سرسنگی، دکترناصر آقایی، لوریس چکناواریان،گلاب آدینه، دکترحسین فرخی، جمشید جهانزاده، جوادروشن، دکتررفیق تصرتی، دکتر پرستو محبی، امین عظیمی، ایوب آقاخانی، امید روحانی، دکتر ناصربخت، شیوا ابراهیمی، شیوا مسعودی، خسرو احمدی، توحید معصومی، رضا صمدپور، دکترآزاده گنجه، اصغر نوری، صدرالدین زاهد، مهرداد رایانی مخصوص، امیرحسین حریری، یاسر خاسب، رحمان سیفی آزاد، منوچهر اکبرلو، دکتر بهروزبختیاری، هوشنگ قوانلو، ابراهیم پشت کوهی، یارتا یاران، لیلی عاج، حسین امیدی، علی اصغرراسخ راد، علیرضا درویش نژاد، میلاد نیک آبادی و... به تماشای این اثر دانشگاهی نشسته اند.

علاقه‌مندان برای دیدن نمایش «خدایگان» که هر روز در ساعت ۲۰ به صحنه می‌رود، می‌توانند به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

 

۲ روز پیش، شنبه
رضا غیوری و محمد لهاک این را خواندند
علی عبداللهی، عباس الهی و مهدی (آرش) رزمجو این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید