تیوال | اخبار
T1:23:13:40
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
گزیده نشست خبری دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران
» خارجی‌ها آثار ایرانی‌ها را می‌نوازند؛ تلاش برای جهانی شدن
... دیدن متن »

نشست خبری دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران با معرفی بخش‌های مختلف این رویداد موسیقایی در موزه هنر‌های معاصر تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، احسان تارخ مدیر اجرایی دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران در ابتدای این نشست رسانه‌ای با اشاره به جزییات رویداد، بیان کرد: بعد از برگزاری دوره اول، از خرداد ماه سال گذشته دبیرخانه فستیوال در کانون موسیقی معاصر تهران واقع در موزه هنرهای معاصر فعالیت خود را با حمایت مسئولان موزه و دیگر دوستان آغاز کرد و ما در بخش بین‌الملل با همکاری مرکز موسیقی اسپکترو کارهای مربوط به دعوت و انتخاب گروه‌ها را انجام دادیم.

وی ادامه داد: کشورهای آلمان، لهستان، سوئد، فنلاند، ایتالیا، فرانسه و مصر برای حضور در دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران اعلام آمادگی کردند که پس از پایان پروسه بررسی سابقه این گروه‌ها و هنرمندان متقاضی، بیش از ۱۱ نفر از هنرمندان و گروه‌های مختلف از کشورهایی که به آن‌ها اشاره کردم در فستیوال حضور می‌یابند. البته بنا بود هنرمندان کشورهای فرانسه و مصر نیز در این دوره حضور داشته باشند که متأسفانه به دلیل برخی از مشکلات اداری حضور آن‌ها کنسل شده است.

تارخ ادامه داد: رویکرد ما برای دعوت از گروه‌های خارجی بر این اساس است که این گروه‌ها و هنرمندان بتوانند از طریق اسپانسرها و حامیان مالی که در کشورهای خود دارند برای حضور در فستیوال اقدامات لازم را انجام دهند و ما فقط از زمانی که آن‌ها وارد ایران می‌شوند منابع مالی از جمله اسکان آن‌ها را تأمین کنیم که متآسفانه در این بین هنرمندان کشورهای فرانسه و مصر موفق به انجام این کارها نشدند.

مدیر اجرایی دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران با اشاره به تلاش دبیرخانه برای رسیدن به یک رویداد استاندارد جهانی توضیح داد یکی دیگر از مواردی که ما روی آن متمرکز هستیم اجرای صرف آثار خارجی توسط گروه‌ها نیست بلکه برنامه‌ریزی به گونه‌ای شکل گرفته که این گروه‌ها و هنرمندان از کارهای آهنگسازان ایرانی نیز در اجرای برنامه‌هایشان استفاده کنند و در کنار آن به اجرای مشترک با نوازندگان ایرانی نیز بپردازند. در کنار ا‌ین‌ها ارکستر نیلپر به عنوان مجموعه ثابت فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران که در سال گذشته نیز با هنرمندان لهستانی کنسرتی را برگزار کردند در این دوره نیز همراه با هنرمندان ایتالیایی به اجرای برنامه می‌پردازند که تصور می‌کنم با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده شاهد یک اجرای خوب از این مجموعه خواهیم بود.

تارخ ضمن ارائه جزییات بخش ایرانی دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران به معرفی بخش‌های دیگری از فستیوال پرداخت و گفت: در بخش دانشگاهی و پژوهشی در تعاملی که با پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران انجام گرفته برنامه‌های آموزشی در دانشکده موسیقی دانشگاه تهران با مشارکت هنرمندانی از کشورهای فنلاند، آلمان و لهستان به صورت رایگان برگزار می‌شود که در این حوزه آذین موحد همکاری بسیار خوبی با ما داشتند.

وی اضافه کرد: ما در فستیوال امسال یک گروه از شیراز با عنوان آنسامبل بامداد به سرپرستی سهند شکرزاده داریم که پروژه «۱۶۹۵» را به رهبری نادر مشایخی اجرا می‌کند که این پروژه به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد می‌تواند از جمله اجراهای قابل توجه فستیوال موسیقی تهران باشد. در بخش حمایتی نیز امسال به آن دسته از نوازندگانی که اجراهای بسیار ارزنده ای دارند اما طول زمان اجراهای آن‌ها کمتر از یک کنسرت استاندارد است گروه ویژه ای را طراحی کردیم که بتوانند رپرتوارهای خود را در این بخش اجرا کنند.

مدیر اجرایی دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران در معرفی بخش سمینار این دوره از فستیوال گفت: سمینار پژوهشی موسیقی در ایران از امروز چهارشنبه ششم اردیبهشت ماه با حضور هنرمندان و پژهشگران برجسته حوزه موسیقی در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران با مسئولیت حمیدرضا اردلان برگزار می شود که این سمینار تا روز پنجشنبه (هفتم اردیبهشت ماه) میزبان علاقمندان و پژوهشگران حوزه موسیقی است. در این سیمنارها مطالب بسیار ارزنده‌ای در حوزه مطالعات دانشگاهی و پژوهشی فعالیت‌های موسیقی معاصر در ایران ارائه خواهد شد.

 تارخ هم‌چنین گفت: نرخ بلیت‌های این دوره از فستیوال که در تالار رودکی تهران و طبقه دوم تالار وحدت اجرا می شود ۳۰ و ۴۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که این مبلغ برای دانشجویان با ۵۰ درصد تخفیف ارائه خواهد شد که فکر می کنم این رقم با توجه به کیفیت برنامه ها رقم قابل قبولی است.

نوید گوهری مدیر هنری دومین فستیوال بین المللی موسیقی معاصر تهران در این نشست گفت: یکی از نکات جالب توجه فستیوال امسال کاهش آمار شرکت کننده‌های ایرانی فستیوال است که امسال در رقم پایین‌تری قرار دارد، منتها این کاهش ظرفیت به دلیل تجربه دوره اول است که هنرمندان شرکت‌کننده با سبک فستیوال آشنا شدند و بنابراین فضا به گونه‌ای طراحی شده که گروه‌های تخصصی‌تری در این رویداد حضور پیدا می‌کنند. اما می‌توان به این نکته اشاره کرد که میزان اجرای آثار آهنگسازان ایرانی به نسبت سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

انتشار کتاب فستیوال به عنوان یک مرجع کامل در معرفی فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران، تغییر در سبک اجراهای محیطی، انتشار آثار اجرایی اولین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران در قالب دو مجموعه شامل آثار آهنگسازان ایرانی و بین‌المللی از جمله موارد دیگری بود که مدیر هنری دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران در این نشست رسانه‌ای به آن اشاره کرد.

گوهری در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای گفت: در بخش سمینارهای فستیوال ما تلاش کردیم تا موضوع خاصی را ارائه ندهیم به همین خاطر به این نتیجه رسیدیم که هر آن‌چه در مجموعه موسیقی معاصر در ایران اتفاق می‌افتد با تمرکز بر موارد مطالعاتی و دانشگاهی اتفاق بیفتد و امیدوارم فضا به گونه‌ای باشد که بتوانیم به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.

آیدین صمیمی مفخم مشاور هنری دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران، نیز در این نشست رسانه‌ای گفت: چندی پیش مرکز موسیقی بنام اسپکترو توسط من و همسرم در لهستان تأسیس شد و ما تصمیم گرفتیم تا با هدف معرفی موسیقی‌های روز جهان به ایران و هم‌چنین موسیقی‌های هنرمندان ایرانی به مجموعه‌های خارجی فضای جدیدی را در عرصه فعالیت‌های موسیقایی کشور به ویژه در حوزه‌های پژوهشی انجام دهیم و خوشبختانه این شانس را هم پیدا کردیم که همراه با برگزارکنندگان فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران اجرا کنیم.

وی افزود: در این دوره ما دو بخش گزینشی را برای انتخاب گروه‌های خارجی انتخاب کردیم که اولی به رصد کردن اتفاقات موسیقایی دنیا و دومی به رسیدگی و بررسی پیشنهادهای ارائه شده و گروه‌های خارجی مربوط می‌شود و در این راستا تلاش کردیم تا بهترین‌ها را برای حضور دعوت کنیم. البته غیر از گروه‌های شرکت‌کننده خارجی که در این نشست به آن‌ها اشاره شد ما قرار بود که یک پیانیست فرانسوی را در جشنواره دعوت کنیم که متأسفانه به دلیل بیماری این هنرمند و ممنوع‌الپرواز بودن وی این اتفاق نخواهد افتاد.

دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران از روز ششم تا پانزدهم اردیبهشت ماه موزه هنرهای معاصر تهران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی و پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می شود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کاندیداهای نهایی بخش پژوهش تئاتر دانشگاهی اعلام شد
... دیدن متن »

 هیات داوران متشکل از کامران سپهران، شیوا مسعودی و پرستو محبی کاندیداهای نهایی بخش پژوهش بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را اعلام کردند.
 به گزارش روابط عمومی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، کاندیداهای نهایی بخش پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)، بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران بدون اولویت به شرح زیر توسط هیات داوران متشکل از: آقای دکتر کامران سپهران، خانم دکتر شیوا مسعودی، خانم دکتر پرستو محبی اعلام شدند:

 ۱. نوشتار زنانه در نمایش‌های شادی‌آور زنان
نویسنده: سپیده شمس

۲. بررسی کمی آثار ترجمه‌شده و تألیفی درباره‌ی نظریه تئاتر برشت در ایران
نویسنده: فاطمه زارع پور

 ۳. دولت، دانشگاه و تئاتر خصوصی
نویسنده: سجاد یاری

 ۴. مطالعه تحلیلی_تطبیقی نقش آموزش دانشگاهی تئاتر در پیشبرد تئاتر شهرستان‌های کرمان، اراک و تبریز
نویسنده: سام ایزدی خالق آبادی

۵. بررسی پنجره‌های کانونی‌شدگی در واسازی روایت نمایشی هملت
"مورد مطالعاتی روزنکرانتز و گیلدنسترن مرده‌اند تام استوپارد"
 نویسنده: احسان آجرلو

 ۶. بررسی تقابل سنت و مدرنیته در پایان‌نامه‌های سالهای هزار و سیصد و چهل و سه تا هزار و سیصد و پنجاه و هفت دانشجویان مقطع کارشناسی رشته‌ی نمایش دانشگاه تهران
نویسنده: رضا نادری

 ۷. ایده‌ی دراماتورژی فلسفی: صورت هرمنوتیکی مفهوم امر تراژیک نزد نیچه
نویسنده: سعید نیکورزم

شایان‌ذکر است، بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، از 15 تا 23 اردیبهشت 1396 به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با نمایشنامه‌ای از "حمید نعیمی" و به کارگردانی "مهدی زمین پرداز"
» "روزی روزگاری ..." از سیستان تا خوزستان اجرا خواهد شد
... دیدن متن »

تور نمایشی نمایش "روزی روزگاری..." به نویسندگی "حمید نعیمی" و کارگردانی "مهدی زمین پرداز" از دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه کار خود را در استان سیستان و بلوچستان آغاز خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، در این تور نمایشی که باهدف آشنا کردن مردم مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته با هنر نمایش صورت گرفته است، چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان میزبان این نمایش هستند.
قرار است با هماهنگی‌های صورت گرفته اجرای این نمایش‌ها از استان سیستان و بلوچستان آغاز گردد و در سه خردادماه و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر پایان یابد.
لازم به ذکر است نمایش «روزی روزگاری...» از تولیدات انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است که با حمایت مرکز هنرهای نمایشی، موسسه توسعه هنرهای معاصر اجرا می‌شود.
مهدی زمین پرداز بازیگر و کارگردان این نمایش، هم‌اینک فیلم سینمایی تحسین شده "ماجرای نیمروز" را بر پرده سینماهای کشور دارد و پیش‌ازاین نیز در سریال ماندگار آخرین روزهای زمستان در نقش سردار شهید حسن باقری خوش درخشیده بود.

سایر عوامل این نمایش عبارتند از:
مشاور کارگردان: فرهاد باقری
بازیگران: مهدی زمین پرداز، مجید آهنگران، مصطفی ایزدی، مهدی ذاکر
طراح صحنه: وحیدلاری
طراح لباس: مریم محمد نیا
موسیقی: رضا رحیمی
ماسک: بهمن صنیعی

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ویژه جوانان زیر 30 سال
» آغاز ثبت‌نام پانزدهمین کارگاه‌های انجمن بین‌المللی هنر برلین
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۶۷

فراخوان ثبت‌نام و حضور در پانزدهمین کارگاه‌های انجمن بین‌المللی هنر برلین (Interkunst ) منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر پانزدهمین کارگاه‌های بازیگری تئاتر انجمن بین‌المللی هنر برلین ویژه جوانان از 3 سپتامبر تا 28 اکتبر 2017 برابر 12شهریور لغایت 6 آبان‌ماه 96 برگزار می‌شود.

کارگاه‌های بازیگری تئاتر انجمن بین‌المللی هنربرلین در راستای شعار اقدام فوری علیه خشونت و نژادپرستی ویژه جوانان زیر 30 سال در شهر تیرول جنوبی برگزار می‌شود. تیرول جنوبی یکی از دو استان منطقه خودمختار «ترنتینو التو آدیجه» در کشور ایتالیا است که مردم آن به زبان آلمانی صحبت می‌کنند.

انجمن بین‌المللی هنر برلین از بدو شروع به کار با اعتقاد به اینکه هنر یک ابزار قدرتمند آموزشی است و با هدف آموزش و کشف جنبه‌های مختلف خشونت، نژادپرستی و اسلام هراسی در نزد جوانان، اقدام به برگزاری کارگاه‌های مختلف هنری کرده است.

آخرین مهلت ثبت‌نام در این کارگاه‌های آموزشی روز 31 ماه می 2017 برابر با 10 خردادماه 96 است. علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.interkunst.de مراجعه کند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش ایران تئاتر از فعالیت هنرمندان در شبکه های اجتماعی
» مردی از جنس بلور
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۴۹

این هفته صفحه های مجازی هنرمندان به انتشار پست هایی پیرامون جایزه گرفتن گلاب آدینه از جشنواره جهانی پکن، چهلمین روز در گذشت علی معلم، سالگرد روز رادیو، روز زمین، درگذشت نقی سیف جمالی و... اختصاص داشت.

به گزارش ایران تئاتر، این هفته پست‌های تلگرام و اینستاگرام هنرمندان تحت تأثیر اخباری بود که در جامعه فرهنگ و هنرمان اتفاق افتاد. جایزه گرفتن گلاب آدینه از جشنواره جهانی پکن، چهلمین روز درگذشت علی معلم، سالگرد روز رادیو، روز زمین، درگذشت نقی سیف جمالی و... از مهم‌ترین اتفاقات هفته اخیر بودند که در صفحه‌های مجازی هنرمندان به‌وفور یافت می‌شد. در ادامه نگاهی داریم به پست‌هایی که در چند  روز اخیر از هنرمندان درباره اتفاق‌ها و دغدغه‌های مختلفشان در فضای اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. 

 

 

احمد مهران فر؛ هنرمندی که عاشق کارش بود

احمد مهران فر بازیگر نمایش‌های «خشک‌سالی و دروغ» به کارگردانی محمد یعقوبی، «فنز» به کارگردانی محمد رحمانیان و...، با انتشار پستی در سوگ از دست دادن نقی سیف جمالی نوشت: «نقی سیف جمالی هم از میان ما رفت. در فیلم «داستان عاشقانه برای سرباز وظیفه رحمت» به کارگردانی دوست عزیزم پوریا آذربایجانی، افتخار همکاری با این بزرگوار فقید را داشتم. نقی سیف جمالی نقش پدر من را بازی می‌کردند...هنرمندی بااخلاق، مهربان و دوست‌داشتنی که عاشق کارش بود. روحش شاد و یادش گرامی.»

 

الهام پاوه‌نژاد؛ در ستایش مردی از جنس بلور و عاشقانه‌هایش

الهام پاوه‌نژاد این روزها در تئاتر شهر نمایش کافه پولشری را روی صحنه دارد. او  در تازه‌ترین پست خود درباره حضور شمس لنگرودی به‌عنوان یکی از مهمانان این نمایش نوشت: «دل‌تنگی خوشه انگور سیاه است. لگد کوبش کن. لگد کوبش کن. بگذار ساعتی سربسته بماند. مستت می‌کند اندوه...

اجرای دوشنبه شب (با ادای عشق و احترام به هنرمندان و دوستانی که حضور داشتند)، به شمس لنگرودی، مردی از جنس بلور و عاشقانه‌هایش تقدیم شد...»

 

نوید محمد زاده؛ از چهارم اردیبهشت با «محفل بی‌عاری» همراه شوید

نوید محمد زاده بازیگر نمایش‌های «خدای کشتار»، «آخرین نامه»، «مرد بالشی» و..، تماشای نمایش «محفل بی‌عاری» را به طرفداران خود در صفحه اینستاگرامش توصیه کرد. او با انتشار تصویری از این نمایش، در متن پست خود نوشت: «از چهارم اردیبهشت در تئاتر شهر؛

نمایش «محفل بی‌عاری» کارگردانی و نویسندگی «سیاوش بهادرى راد » در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود. 

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: ٥٤ ساله که تدارک عیش و عشرت دشمن رو مى بینم من. من که خودم شاه جهان بودم.

بازیگران نمایش « محفل بی‌عاری » به ترتیب حروف الفبا عرفان ابراهیمى، الهه افشارى، الهه بخشى، مجتبی رجبى، علیرضا ساوه درودى، مهرداد مصطفوى، پرهام یداللهى هستند.»

 

هدیه تهرانی؛ روزى براى زمین

هدیه تهرانی سوپراستار دهه 80 سینمای ایران، که تاکنون تجربه حضور در نمایش «این تابستان فراموشت کردم» به کارگردانی بهاره رهنما را به‌عنوان صداپیشه و طراحی لباس نمایش «یرما» به کارگردانی رضا گوران را در بخش مسابقه بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به عهده داشته است، به مناسبت روز زمین که همزمان با دوم اردیبهشت‌ماه است، با انتشار متنی نوشت: «روز زمین، عجب غریب است. روزى براى زمین، همه روز روز زمین است و زمان ما، به یاد و امید جاى پاى استوارى روى زمین... زمینى که ما حقیقتا خواهیم ساخت چگونه خواهد بود...»

 

حمید گودرزی؛ بعد از مدت‌ها با همکلاسی قدیمی

حمید گودرزی که فعالیت هنری خود را با بازی در نمایش «کشتی اسپرانزا» به کارگردانی محمد رحمانیان آغاز کرد، به‌تازگی عکسی در اینستاگرام خود به همراه حامد بهداد منتشر کرده و نوشته: «بعد از مدت‌ها همکلاسی قدیمی‌ام را دیدم، روحم تازه شد.»

 

بهاره کیان افشار؛ چهل روز گذشت...

بهاره کیان افشار که در کارنامه بازیگری خود سابقه بازی در نمایش‌های «کلاغ‌ها و دروغ‌ها» به کارگردانی عباس غفاری، «هتلی‌ها» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، «دست‌نیافتنی ها» به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی و... داشته است، با انتشار پستی در چهلمین روز درگذشت علی معلم نوشت: «چهل روز از سفر همیشگى على معلم گذشت؛ مردى دانا و آگاه و مهربان که همیشه جایش در سینماى ما خالى و یادش در دل‌هایمان روشن و سبز است...
براى خانواده نازنین معلم آرزوى صبر و بردبارى می‌کنم.»

 

سارا بهرامی؛ تبریک به خاله گلاب جان

سارا بهرامی بازیگر نمایش «متولد 61» به کارگردانی پیام دهکردی، «راهزنان» به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی و... موفقیت گلاب آدینه را در جشنواره جهانی پکن تبریک گفت و نوشت: «تبریک به خانم گلاب جان آدینه برای دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره جهانی پکن برای بازی در فیلم«آبجی» به کارگردانی مرجان اشرفی زاده. خاله گلاب همیشه باعث افتخار ما بودین و هستین...»

 

ستاره اسکندری؛ دعوت به تماشای یک نمایش جذاب و صمیمی‌

ستاره اسکندری بازیگر باسابقه تئاتر نیز همزمان اجرای نمایش «عاج معلق» تماشای این اثر را به علاقه‌مندان تئاتر توصیه کرد. او در وصف این نمایش نوشت: «نمایش «عاج معلق» از کشور ایتالیا را در تئاتر باران ببینید. یک نمایش جذاب و صمیمی‌ و هم‌زمان، کالی گرافی‌ و رمانتیک...»

 

برزو ارجمند؛ تبریک به همه رادیویی ها

برزو ارجمند که در کارنامه بازیگری خود تجربه بازی در نمایش‌های «مکاشفه در باب یک مهمانی خاموش» به کارگردانی رضا حداد، «بینوایان» به کارگردانی سروش طاهری و... را داشته است، با انتشار پستی روز رادیو را به‌تمامی هنرمندان این عرصه تبریک گفت و نوشت: «روز رادیو مبارک بر تمامی دوستان رادیو که خودم در روز زمان زیادی با آن‌ها می‌گذرانم. تبریک به دوستان همکلاسی ایوب آقاخانی، بهنام قربانی و فریدون محرابی که بسیار پرتلاش هستند در رادیو... و سرکار خانم فاطمه آل عباس که من مدت کوتاهی در رادیو همکارشان بودم و بسیار آموختم.»

 

حسین سلیمانی؛ تجربه‌ای که شاید نصیب هرکسی نشود

حسین سلیمانی بازیگر نمایش «ترن» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، از ملاقات خود با کودکان بیمار بیمارستان شریعتی تصویری منتشر کرد و نوشت: «امروز در کنار شهاب عزیزم که دلش دریاست و حاج حبیب کاشانى به همت موسسه ترنم سرى به بیمارستان شریعتى زدیم، بچه‌هایی در این بیمارستان هستند که با بیماری‌های سخت می‌جنگند و امروز حاج حبیب و دوست محترمشان دل این بچه‌ها را کلى شاد کردند. اینکه از سرمایه خودت بگذرى و بخواهى نفس بدى به این بچه‌ها، شاید نصیب هرکسی نشود...»

 

پرند محمدی این را خواند
امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اجرای ویژه هنرمندان نمایش «رزمایش شاید عاشقانه»
... دیدن متن »

  نمایش «رزمایش شاید عاشقانه» به نویسندگی  مسعود ترابی و به کارگردانی کامبیز نیک امیز که اجرای خود را از ۲۴ فروردین در تماشاخانه سه نقطه اغاز کرده شامگاه جمعه ۸ اردیبهشت ماه میزبان هنرمندان خواهد بود.

 تاکنون هنرمندانی همچون زهره حمیدی،ساغرعزیزی،علی عبادت طلب،هماخاکپاش،مهری آل اقا،فرج الله گل سفیدی و علیرضا حنیفی به تماشای این نمایش نشستند.

 این نمایش تا ۱۵ اردیبهشت ماه  ساعت ۲۰ در تماشاخانه سه نقطه به روی صحنه می رود.

 سوگل نواب صفوى ، فاطمه روشنى، مهران محمدى، علی پیله ور، مهدى راستى، مریم بابایى، پریساسلمانى وکامبیز نیکـ آمیزدر این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

 از دیگر عوامل این نمایش می توان به مشاورکارگردان: علیرضا حنیفى، موسیقى و آواز: بهروز صادقى، دستیارکارگردان و برنامه ریز: عاطفه چطروز، طراح پوستر بروشور و تیزر: على نشاط، عکاس: على نشاط، عرفان ولى و محمد حق جو به عنوان روابط عمومی اشاره کرد.

علاقه مندان به تماشای این نمایش می توانند جهت خرید بلیت به سایت تیوال و یا بصورت حضوری به گیشه تماشاخانه سه نقطه به آدرس بلوار کشاورز،خیابان کبکانیان،نبش کوچه مرتضی زاده،پلاک ۱۲ مراجعه نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رویداد جدیدی از مجموعه‌ی «سازباز»
» کنسرت کریستف رضاعی برگزار می‌شود
... دیدن متن »

جدیدترین برنامه‌ی مجموعه‌ی فرهنگی سازبازبا همکاری نشر موسیقی « م » به کنسرت کریستف رضاعی اختصاص یافت. قرار است تعدادی از بهترین نوازنده های سازهای کلاسیک تهران به سرپرستی بردیا کیارس روزهای 16 و 17 اردیبهشت در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه بروند. گزیده‌ای از موسیقی فیلم‌ها و تئاتر این آهنگساز که از سالهای ۲۰۰۳ تا امروزنوشته شده است به اجرا در می‌آید. برخی از این آثار عبارتند از: موسیقی فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» (صفی یزدانیان)، «نزدیک‌تر» (مصطفی احمدی)، «سعادت آباد» (مازیار میری)، و موسیقی تئاتر «متولد 1361» (پیام دهکردی). رضاعی در فرانسه به دنیا آمده و تحصیل کرده اما حدود دو دهه است که برای ادامه فعالیت به ایران آمده است و تجربیات متفاوتی از ساخت موسیقی تبلیغاتی، فیلم، تئاتر و تلفیقی گرفته تا تشکیل آنسامبل باروک و گروه نور را در کارنامه دارد. رضاعی سال گذشته سیمرغ بلورین بهترین موسیقی را در جشنواره فیلم فجر به خاطر فیلم «نگار» به کارگردانی «رامبد جوان» دریافت کرد. او پیش از این هم کاندید و برنده جایزه بهترین موسیقی متن فیلم شده برای فیلم‌های «ماهی و گربه»، «در دنیای تو ساعت چند است؟» و «اژدها وارد می‌شود» از طرف خانه سینما، انجمن منتقدین و جشنواره حافظ مرحوم علی معام. رضاعی همچنین در سال‌های اخیر فعالیت نشر خودش با نام     « م » را جدی‌تر کرده و با انتشار موسیقی فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» توانست به فروش بالایی دست پیدا کند.
این اجرا ترکیبی است از یک کوارتت زهی با نوازندگی بردیا کیارس، پریسا پیرزاده، لعیا اعتمادی و مهرداد عالمی و در کنارآنها، سایوری شفیعی (کلارینت)،  آرمین قیطاسی (فلوت)، امیر دارابی (پیانو) و پریناز حیدری نژاد (گیتار کلاسیک). قابل ذکر هست که بعضی از فیلمها همزمان با نواختن زنده روی پرده پخش خواهند شد. رضاعی این اجرا را «تصوری فراتر از تصویر» می‌داند: «موسیقی که برای صحنه نمایش یا تصویر نوشته شده، از موضوع این دو واسط الهام می‌گیرد. اما زمانی که واسطه‌ها وجود ندارند و موسیقی اجرا می‌شود، نه تنها یادآور تصویر، بلکه خالق هرگونه تخیل در ذهنِ شنونده - بیننده است: تصوری فراتر از تصویر».
سازباز که مجموعه‌ا‌ی مستقل و خصوصی است در چند سال گذشته بسیار فعال عمل کرده و برگزاریِ رویدادهایی مانند «شب‌های جز»، «شب‌های جنوب»‌ و همچنین مشارکت در برگزاری «هفته موسیقی تلفیقی تهران» را در کارنامه دارد. سازباز علاوه بر برنامه‌های پیشینش، تک رویدادهای جدیدی را برنامه‌ریزی کرده است که کنسرت کریستف رضاعی اولین اجرا خواهد بود.
این کنسرت که ساعت ۲۱ روزهای ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود به همت سازباز و نشر « م » با حمایت شرکت زرسیما آرا (نماینده لورآل فرانسه در ایران) برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت «تیوال» مراجعه کنند.

امیر هوشنگ صدری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاون میراث فرهنگی خبر داد؛
» یونسکو پرونده «ارسباران» را پذیرفت
... دیدن متن »

نشست طالبیان و نماینده مردم کلیبر و خداآفرین در مجلس با پذیرش مرحله نخست پرونده نامزد ثبت جهانی منطقه حفاظت شده ارسباران از سوی یونسکو و ارسال آن به اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، دو پایگاه پژوهشی در خانه‌های تاریخی «وینق» در روستای وینق کلیبر و «آینالو» در شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر در جلسه هم‌اندیشی با حضور قلی‌اله قلی‌زاده نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، میرهادی قره سید رومیانی معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها و علی قمی اویلی رئیس گروه میراث طبیعی سازمان میراث فرهنگی گفت: این دو بنای تاریخی به منظور اجرای مدیریت یکپارچه و ضرورت ایجاد پایگاه در این منطقه انتخاب شده است که پس از تملک و مرمت به پایگاه‌هایی برای انجام مطالعات پژوهشی، استقرار گروه‌های پایش و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط ، معرفی بهینه منطقه و ...تبدیل خواهند شد.

وی ادامه داد: منطقه حفاظت شده «ارسباران» دومین پرونده میراث طبیعی ایران است که به دلیل اهمیت ویژه این منطقه به لحاظ تنوع گیاهی و جانوری بی‌نظیر در جهان و رویشگاه و اکوسیستم جنگلی کشور برای ثبت در فهرست میراث جهانی انتخاب و پس از دو سال پیگیری کارشناسان و نمایندگان سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع تلاش کارشناسان و حمایت مسئولان ملی، استانی و محلی پیش از فوریه ٢٠١٧ به یونسکو ارسال شد.

او با اشاره به اینکه پرونده ارسالی در مرحله نخست پذیرفته شده و به اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) ارسال شده است، افزود: ارزیابان این اتحادیه پس از مکاتبه ، هماهنگی و با درنظر گرفتن شرایط آب وهوایی به منظور پرواز بر فراز بخش‌های غیر قابل دسترس این منطقه، در مرداد یا شهریورماه امسال به ایران سفر می‌کنند.

طالبیان موضوع حفاظت و مدیریت یکپارچه در این منطقه را مورد تاکید قرار داد و گفت: این منطقه به دلیل حضور گردشگران، وجود آثار تاریخی و شهر های قرارگرفته در این منطقه مانند خداآفرین و کلیبر به مدیریت خاصی نیاز دارد که جدا از مدیریت تحت نظارت سازمان محیط زیست است. به گفته‌ی او؛ به عبارتی موضوعِ اصلی، ساماندهی بازدید گردشگران زیادی است که به لحاظ جاذبه‌های بی‌شمار طبیعی و تاریخی مانند قلعه بابک از این منطقه بازدید می‌کنند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: به همین دلیل دو ساختمان تاریخی در روستای وینق شهرستان کلیبر و آینالو در شهرستان خداآفرین انتخاب شده که پس از تملک و مرمت به پایگاه‌هایی برای انجام مطالعات پژوهشی، استقرار گروه‌های پایش و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، معرفی بهینه منطقه تبدیل می‌شوند. او هدف اصلی را اجرایی کردن مدیریت یکپارچه‌ی مورد نظر یونسکو دانست که در دراز مدت با حفاظت از محیط زیست می‌تواند به واسطه حضور گردشگران نقش اساسی در معیشت مردم داشته باشد. طالبیان همچنین با تاکید بر اینکه ما به دنبال توسعه پایدار هستیم، گفت: ثبت جهانی این منطقه نه تنها از منظر حفاظتی بسیار اهمیت دارد بلکه این فرصت را فراهم می‌کند تا حضور گردشگران داخلی و خارجی به شکوفایی اقتصادی جوامع بومی و محلی و زمینه‌ای برای ایجاد توسعه پایدار منجر شود. او در پایان از سفر ویژه هیئت عالی سازمان با حضور نمایندگان حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری ، صنایع دستی و حوزه‌های مرتبط به این منطقه خبر داد.

براساس این گزارش؛ منطقه حفاظت شده ارسباران که در ٢٩ مرداد ١٣٩٣ به شماره ٢٠٤ در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شده، نگین تنوع زیستی ایران است و یکی از برجسته ترین نقاط تنوع زیستی کشور محسوب می شود. منطقه ارسباران با وجود داشتن کمتر از پنج صدم مساحت کشور بیش از ۱۳ درصد پوشش گیاهی ایران را در خود جای داده است و ۲۹ درصد از پستانداران، ۴۴ درصد پرندگان ایران، ۳۲ درصد از دوزیستان، ۹ درصد آبزیان و ۲۰ درصد خزندگان کشور در آن زندگی می کنند. منطقه ارسباران در مقیاس جهانی نیز به تنهایی معادل 34 درصد پوشش گیاهی کشور ارمنستان، ٢٥ درصد از پوشش گیاهی کشور آذربایجان، ٢٥ درصد پوشش گیاهی فرانسه، ٢٥ درصد پوشش گیاهی گرجستان، و ١٧ درصد پوشش گیاهی کشور ایتالیا است. این منطقه در سال ١٩٧٧ با پیگیری سازمان محیط زیست به عنوان «ذخیره گاه زیست کره» در برنامه انسان و کره مسکون یونسکو (MAP) ثبت شد.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» چهارمین نمایشگاه عکس سلامت روان آغاز به کار کرد
... دیدن متن »

نمایشگاه عکس سلامت روان که شامل آثار برگزیده چهارمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان است سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه در زنجان آغاز به کار کرد.
آیین افتتاح این نمایشگاه روز سه شنبه پس از پایان مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان با حضور دکترعلی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت، دکتر ثمین صدیق نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت، سفرا  و نمایندگان کشورهای برگزیده در این رویداد و دیگر مهمانان در مرکز همایش های روزبه زنجان برگزار شد. 
دکتر محمدرضا صائینی، دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در این مراسم گفت: در چهارمین دوره این مسابقات که به صورت بین‌المللی برگزار شد، بیش از سه‌ هزار هنرمند از ۷۶ کشور شرکت کردند و ۱۶ هزار اثر با موضوع سلامت روان و بخش آزاد به دبیرخانه رسید که  توسط داوران ایرانی و بین‌المللی ۱۰ اثر برگزیده و ۱۰۰ اثر به جشنواره و کتاب راه پیدا کرد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به مدت دو روز از ساعت ۱۰ الی ۲۰ به کارخانه کبریت سابق در زنجان مراجعه کنند.
چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی سلامت روان جامعه با استفاده از هنر عکاسان ایران و جهان و به منظور بازآفرینی و ارائه موثر موضوعات روان‌شناختی، توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین‌المللی هنرعکاسی (فیاپ) در ایران و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارشی از نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است»
» آرش تنهایی: دوست داشتن مفهوم بسیار پیچیده ای است
... دیدن متن »

«توان دوست داشتن و دوست داشته شدن، انسان دشواری وظیفه است» عنوان نمایشگاه گروهی مولتی مدیا با گردآوری فرشید پارسی کیا است که از اول تا ۲۵ اردیبهشت ماه در گالری دنا برپا شده است. همان گونه که از عنوان این نمایشگاه بر می آید پارسی کیا شعر در آستانه احمد شاملو را دست مایه اصلی خلق اثر در این نمایشگاه گروهی گذاشته است.
به گزارش روابط عمومی گالری دنا، فرشید پارسی کیا گردآورنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت :انسان‌ها موجوداتی اجتماعی با روابط بسیار پیچیده هستند و نمی‌توانند تنها زندگی کنند. همه انسان‌ها به هم نیاز دارند و تنیده گی عجیب روابطشان مفاهیم مختلفی را در بینشان بوجود آورده که از مهمترین این مفاهیم، توان دوست داشتن و دوست داشته شدن است.
او افزود: اما رویکرد انسان درخصوص دوست داشتن و دوست داشته شدن متفاوت است و همین تفاوت ها گاه موجد اتفاقات متعددی در زندگی شخصی، خانوادگی، در سطح ملی و حتی بین المللی می شود. مثلا آمریکا زمانی که هیروشیما را بمباران کرد، دولت مردان این ابرقدرت عنوان کردند به دلیل علاقه ای که به مردم جهان داشتند از ترس گسترش قدرت دولت ژاپن  چنین کاری کردند تا منافع جهانیان به خطر نیفتد.
این هنرمند ادامه داد: با این که از عنوان نمایشگاه دوست داشتن استنباط می شود اما نوع رویکرد هنرمندان به این موضوع در بیشتر موارد تلخ و غم انگیز است  و گاه دوست داشتن تبدیل به مفهوم تنفر می شود.  در این نمایشگاه نیز به نوعی هر یک از هنرمندان این دو مفهوم را در تقابل با هم نشان داده اند.
پارسی کیا در بخش دیگر سخنانش گفت: تنها بخشی از آثار این نمایشگاه جنبه فروش دارند و باقی آثار چنین رویکردی ندارند موضوع این نمایشگاه از قابلیت بسیار بالایی برخوردار است و نمایشگاه آتی گالری دنا همچنان قصد دارد به این موضوع با دعوت از دیگر هنرمندان بپردازد..
فرشید پارسی کیا گردآونده «انسان دشواری وظیفه است»  در استیمنت این نمایشگاه نوشته است،«براساس مدارک  به‌دست‌آمده و پژوهش های انجام شده از دی‌ان‌ای انسان نشان می‌دهد که انسان خردمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش از آفریقا سرچشمه گرفته است، در حدود ۵۰ هزارسال پیش تغییرات زیادی در رفتار او پدید آمده و در همان زمان آغاز به مهاجرت کرده است. انسان خردمند با دیگر انسان تباران بچه دار شده‌اند و این باعث شده به رغم انقراض سه گونه دیگر انسان تبار  دی ان ای آنها همچنان در انسان خردمند موجود باشد. انسان خردمند حامل دی ان ای انسان‌تبار دنیسووا، انسان نئاندرتال و گونه‌ای دیگر که هنوز شناسایی نشده است است. افرادی که دارای تبار غیرآفریقایی هستند بین  دو تا  تا چهار درصد دی ان ای نئاندرتال‌ها را دارا هستند و سه تا چهار درصد دی ان ای بومیان ملانزی متعلق به انسان‌تبار دنیسووا است و دی ان ای گروهی از شکارچی-گردآورنده آفریقایی متعلق به گونه‌ای است که هنوز شناسایی نشده است. این انسان‌ها هوش بالا، توانایی تجزیه‌وتحلیل، زبان سخن گفتن، درون‌گرایی و احساسات داشتند. این استعدادها همراه با یک بدنِ راست‌قامت با توانایی راه رفتن و بازوان آزاد برای گرفتن اشیاء، انسان‌ها را به رفتن سفرهای طولانی (مانند مهاجرت) و استفاده از ابزارها توانا ساخته است. این انسان‌ها با مهاجرت تقریباّ در تمامی نقاط جهان به جز نواحی غیرقابل سکونت (مانند جنوبگان) ساکن شده‌اند. اما از قرن بیستم میلادی وسعت سکونت انسان‌ها به جنوبگان (توسط پایگاه‌های دائمی)، دریاها (توسط سکوها) و مدار زمین (توسط ایستگاه فضایی بین‌المللی) افزایش یافته است..
جمعیت انسان‌ها در زمین در سال ۲۰۱۱ میلادی به هفت میلیارد نفر رسید و هم‌اکنون نیز در حال افزایش است..
حمید جانی پور یکی از هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: شعر «در آستانه شاملو » همواره برای من جذابیت خاصی داشته است و بارها و بارها آن را خوانده ام و حتی با شاگردانم در کلاس عکاسی روی این شعر کار کرده ایم از این رو زمانی که فرشید پارسی کیا گردآوردنده نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» از من دعوت کرد که برای این نمایشگاه براساس بیانیه نمایشگاه اثری خلق کنم و در آن حضور داشته باشم استقبال کردم.
او افزود: به نظر من زمانی که نمایشگاهی براساس ادبیات گردآوری می شود بی شک باید منتظر اتفاق خوبی باشیم و ادبیات بستر بسیار خوبی برای من هنرمند بوجود می آورد که از امکانات آن بتواند تخیلش را به پرواز درآورد وبا قدرت تخیل بالا اثری را خلق کند.
این عکاس درباره نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» گفت: خوشحالم که سایر هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه نیز به خوبی توانستند از پس این موضوع برآیند و شاهد یک نمایشگاه قدرتمند هستیم و من از تماشای آثاری که در این نمایشگاه ارائه شده لذت بردم به ویژه از آثار هنرمندانی چون رحیم مولاییان، بابک حقی،آرش تنهایی و زروان..
جانی پوربا بیان این مطلب که تجربه کار گروهی در ایران موفق نیست گفت: به نظرم برای این که چنین نمایشگاه هایی به قوام برسد نباید ایده هایی چون «انسان دشواری وظیفه است» را صرفا برای گردآوری یک نمایشگاه در مدت زمان محدود خرج کرد بلکه باید این ایده را در سال های متمادی و با گروه هنرمندان مختلف پی گرفت و در هر نمایشگاه مجموعه ای از آثار یک گروه از هنرمندان را به نمایش گذاشت تا در گذر زمان بتوانیم از یک ایده جواب خوبی بگیریم.
او افزود: گالری دنا یکی از گالری های پیشرو و ایده پرداز است و تجربه نشان داده این گالری برخلاف بسیاری از گالری ها در پی این نیست که برای هر نمایشگاه تعدادی اثر از یک سری هنرمند که پیشتر کار کرده اند گردآوری کنند بلکه دراین گالری شاهد این اتفاق هستیم که برای برپایی هر نمایشگاه گروهی مدت ها ایده پردازی می شود و در نهایت پس از نوشته شدن بیانیه نمایشگاه یک سری هنرمند دعوت به همکاری می شوند و بعد شروع به کار می کنند.
فرزین عسگری کیا یکی دیگرازعکاسان شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: زمانی که فرشید پارسی کیا از من دعوت کرد که براساس شعر «در آستانه» یک اثری را برای حضور در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» خلق کنم مدت ها به این موضوع فکر کردم و بارها و بارها این شعر را خواندم . شعر در آستانه بار عاطفی و معنایی بالایی دارد و در این شعر شاهد جزییات بسیاری هستیم که ارتباط برقرار کردن به مفاهیمی که در این شعر مطرح می شود چیز دیگری است و تبدیل این مفاهیم به تصویر کار دیگری است.
او ادامه داد: به تصویر کشیدن این شعر برای من آن قدر کار دشواری بود که در مرحله ای تصمیم داشتم که انصراف بدهم اما در نهایت توانستم عکسی بگیرم که با این شعر ارتباط  داشسته باشد. از این رو به غیر از این شعر در کنار این عکس استیمنت اثر را نیز نوشته ام و کسی که می خواهد با این عکس ارتباط برقرار کند در ابتدا باید این شعر را بخواند و پس از خواندن استیمنت هنرمند به تماشای این عکس بیاستد تا بتواند حلقه ارتباطی اثر را کشف کند.
به گفته عسگری کیا، این نخستین تجربه این هنرمند است که براساس یک شعرعکاسی کرده است وعکاسی به این شیوه درواقع به نوعی سفارش به هنرمند می داند اما جنس این سفارش بی شک با سفارشی که برای تبلیغات به یک هنرمند داده می شود متفاوت است و چون ایده این شعر در ذهن خود هنرمند شکل نگرفته است و هنرمند در ابتدا با این ایده انس و الفت بگیرد و پس از آن باید بتواند براساس آن ایده اثری را خلق کند.
این عکاس دربخش پایانی سخنانش گفت: با این که این نخستین تجربه من برای خلق اثر بر اساس ادبیات و یک شعر است اما این کار آن قدر برای من جذابیت داشت که قصد دارم از این پس با این شیوه اقدام به خلق اثر هنری بکنم چون وقتی با این شیوه اثری خلق می کنید به نوعی دارید خودتان را در بوته آزمایش قرار می دهید و این تکاپوی ذهن برای خلق اثر هنری بسیار لذت بخش است.
بابک حقی دیگرعکاس شرکت کننده دراین نمایشگاه گفت: وقتی فرشید پارسی کیا سوژه نمایشگاه را با من در میان گذاشت با توجه به این که همواره در آثارم به موضوع انسان دوستی و دوست داشتن توجه می کنم، حضور در این نمایشگاه جذاب بود. چون در دنیای کنونی و زندگی مدرن انسان ها هر روز تنها تر می شوند و به مرور تکنولوژی جای انسان ها و روابط انسانی را می گیرد و همین موضوع حس بسیار دردناک و غمگینی به انسان می دهد. در چنین شرایطی کار کردن با موضوعات انسانی شاید کمک کند که انسان ها دوباره عمیق تر به موضوعاتی چون دوست داشتن توجه کنند.
او افزود: من عکاسی را با عکاسی تئاتر شروع کردم و بعدها به سمت فاین آرت گرایش پیدا کردم و دراین شیوه من برای تمام عکس هایم فضاسازی می کنم وعکس هایم را براساس ایده ایی که دارم یا مونتاژ می کنم و یا با چیدمانی که می سازم خلق می کنم.
حقی با بیان این مطلب که هنرمندان همواره از آثار هنری یکدیگر متاثر هستند گفت: یک هنرمند همواره متاثر از موسیقی، ادبیات، تئاتر و سینما است و زمانی که هنرمند آگاهانه تصمیم بگیرد که متاثر اثر خاصی باشد کار تا حدودی دشوار می شود چون باید این تاثیر پذیری را در اثری که خلق می کند نشان دهد.
احسان نصری دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» به نمایش گذاشتم از مجموعه «عشق خر» است که با تکنیک خودکار و رنگ روغن روی مقوا در ابعاد ۳۱ در ۳۱ خلق شده است و طراحی بسیار پرکاری است. این اثر سیاه سفید است و مرکز آن با رنگ روغن سفید کار شده و باقی اثر با خودکار مشکی کار شده است.
او افزود: در این اثر با یک حیوان مواجه می شویم که مادرش را از دست داده و یک انسان خودش را در مقام مادر او قرار داده و به این حیوان مهرورزی می کند و نقطه تمرکز این اثر انسان است.
به گفته نصری ایده نمایشگاه برای این هنرمند بسیار جذاب بوده و پس از این که شعرر در آستانه شاملو را بارها مطالعه کرده است تصمیم گرفته این اثر را خلق کند و همچون سایر آثار پیشین این هنرمند شاهد حضور و هم زیستی انسان و حیوان در این اثر او هستیم.
او افزود: زمانی که من برای خلق اثر در اختیار داشتم بسیار کم بود وگرنه دوست داشتم روی این موضوع در ابعاد بزرگتر کار کنم.
نصری در ادامه با اشاره به تفاوت گالری دنا با سایر گالری ها گفت: گالری دنا از جمله گالری های پیشرو است که بیش از هر چز ایده برایش اهمیت دارد و تمرکزش را روی آثار خلاقانه می گذارد و برخلاف بسیاری از گالری ها تمرکزش را بر روی آثار دکوراتیو نمی گذارد و نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» یکی از موفق ترین نمایشگاه های این گالری است و در آن هر یک از هنرمندان از زاویه دید خود به موضوع دوست داشتن پرداختن پرداخته اند و آن را دستمایه خلق اثر خود قرار داده اند.
محسن ثقفی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت: اثری که از من در نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» شاهد هستید یک چیدمان است با عنوان «صبح روز بعد» و در این چیدمان من خاطره جمعی تمام کسانی که درگیر مسائل عاطفی هستند را بازسازی کرده ام. بخشی از این ارتباطات به ازدواج و ادامه نسل منجر می شود و برخی نیز چنین پایانی ندارد.
او افزود: یکی از موضوعاتی که در این اثر به آن توجه کرده ام این بود که آیا انسان ها حاضرند زندگی خود را فدای فرزندانشان کنند یا نه آیا از انتخاب این دوست داشتن احساس رضایت می کنند یا خیر. در این چیدمان من به نوعی فضای خلاصه شده یک خانه را به نمایش گذاشته ام.
این هنرمند ادامه داد: زمانی که ایده برپایی این نمایشگاه از سوی فرشید پارسی کیا مطرح شد مقاومت کردم که در این نمایشگاه شرکت نکنم اما در نهایت جرقه ای در ذهنم خورد و تصمیم گرفتم که در این نمایشگاه شرکت کنم به نظر من دوست داشتن و مهر ورزی به دیگری آن قدر مفهوم بزرگی است که به تعداد افراد می توان بر اساس آن اثر هنری خلق کرد و این موضوع قابلیت این را دارد که دستمایه خلق چندین نمایشگاه دیگر نیز بشود.
آرش تنهایی دیگر هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گفت:موضوع نمایشگاه «انسان دشواری وظیفه است» بسیار چالش برانگیز و خلاقانه است و من در این نمایشگاه یک اثر میکس مدیا کولاژ ارائه داده ام.  مدت هاست که در اتاق کارم یک نه که با تکنیک سیلک اسکرین خلق شده است زده ام این نه در واقع پاسخی است که من باید در مقاطع زندگی ام به برخی پیشنهادها و حتی خواسته های خودم بدهم.
او افزود: در اثری که در این نمایشگاه ارائه کرده ام من این نه را با تصویر مرلین مونرو تلفیق کرده ام و به نوعی به او پاسخ نه داده ام.
به گفته تنهایی، دوست داشتن موضوع بسیار عمیق و بزرگی است و پرسش این جاست که وقتی ما از عشق حرف می زنیم از چه چیزی حرف می زنیم. اگر تنها هشتک دوست داشتن را در صفحات مجازی جست وجو کنید با مجموعه ای از تصاویری  روبرو می شوید که در زندگی روزمره بارها با آن مواجه هستید اما این تصاویر هیچ یک آن گونه که باید معنای دوست داشتن را نمی دهند  و در اثری که ارائه کرده است نه بزرگ به یک پیشنهاد دوست داشتن داده است. پیشنهادی که بی شک اگر در عالم واقع داده می شد پاسخ دیگری داشت.
در این نمایشگاه شاهد نمایش آثاری از آرش تنهایی، محسن ثقفی ، حمید جانی پور،بابک حقی ، مصطفا دهقانیان، یاسمن رسولی ، فرشید شفیعی،زُروان ،فرشاد عسگری کیا، سارا کاوه، رحیم مولائیان ،  سیاوش مقیمیان،احسان نصری و با شعری از فرزین پارسی
اجرای پرفورمنس توسط الهام زارع، موسیقی توسط جمال سامری،رکاب زدنِ احمد شعبانی(رکورددار سه گانه و رکورد دار آبهای آزاد جهان)  برای لغو کار کودکان  و گفت وگوی بینارشته  ای فرزان سجودی، امیر علی نجومیان و شوکا حسینی از جمله برنامه های این نمایشگاه است.
گالری دنا در خیابان طالقانی، خیابان سپهبد قرنی، کوچه سوسن، پلاک چهار واقع شده است.

 

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه گروه هنری توما
» نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند در خانه هنرمندان ایران افتتاح خواهد شد.
... دیدن متن »

نمایشگاه گروهی با حضور ۴۴ هنرمند با همکاری انجمن تصویرگران ایران در سالن بهار واقع در خانه هنرمندان ایران در هشتم اردیبهشت از ساعت ۱۸ الی ۲۱ افتتاح خواهد شد واز کتاب الکترونیکی نمایشگاه رونمایی خواهد شد.این نمایشگاه با موضوع خاص حیات وحش ایران برپا خواهد شد و درصدی از سود نمایشگاه برای بهبود حیات وحش ایران صرف خواهد شد.همچنین نمایشگاه تا ۱۵ اردیبهشت دایر است.
گروه هنری توما سعی دارد تا با همراه کردن هنرمندان در رشته های مختلف پیوندی دائمی میان هنر و طبیعت ایجاد کند وبستری را ایجاد کند تا با استفاده از زبان هنر اقشار مختلف جامعه را آگاهی بخشد و با آثار  هنری در قالب های مختلف ، راهکاری نو برای درمان مشکلات زیست محیطی پیدا کند.
گروه هنری توما با همکاری انجمن تصویرگران ایران  از مرداد ۱۳۹۵ آغاز به کار کرد وتا به امروز با بیش از صد هنرمند همکاری کرده است وپروژه های مختلفی را پیش برده است.لازم به ذکر است که تمامی پروژه های گروه توما به صورت خیریه انجام شده است ونیمی از درآمد حاصل از آن را صرف محیط زیست ایران کرده است ونیمی از آن را به هنرمندان پرداخت کرده است تا اینگونه رسالت خود را که پیوند میان هنرمند وطبیعت است را انجام دهد.

 

۲ روز پیش، سه‌شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری جنوب کرمان مطرح شد
» مهدی شفیعی: انجمن‌های هنری بهترین تشکیلات برای اداره مجتمع‌های فرهنگی و هنری هستند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۰۰

روز گذشته منطقه جنوب کرمان شاهد حضور مسئولان تئاتر کشور در شهرهای جیرفت و کهنوج بود که علاوه بر آیین کلنگ زنی پلاتو شهر جیرفت، از مراحل آماده‌سازی پلاتو کهنوج و مراکز فرهنگی و هنری جدید این منطقه بازدید کرده و با هنرمندان تئاتر به گفت‌وگو نشست.

به گزارش ایران تئاتر، مدیرکل هنرهای نمایشی در دیدار با هنرمندان و مسئولان فرهنگی و هنری شهر کهنوج واگذاری زیرساخت‌های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی که صرفاً نگاه اقتصادی داشته باشند را اتفاقی ناخوش آیند دانست.
وی با اشاره به ساخت مجتمع‌های فرهنگی و هنری که باهدف ایجاد فضایی برای فعالیت هنرمندان و فعالیت‌های فرهنگی هنری در سراسر کشور انجام‌شده گفت: تجربه نشان داده است که اگر این مراکز به هنرمندان و انجمن‌های تخصصی هنری واگذار شود باعث رونق دوچندان این اماکن خواهد شد و واگذاری صرفاً با نگاه اقتصادی در حوزه فرهنگ اتفاق خوش‌آیندی نخواهد بود.
شفیعی ادامه داد: ما در تمام استان‌ها مؤسساتی داریم به نام انجمن هنرهای نمایشی و مؤسسات دیگری که از سوی هنرمندان تشکیل‌شده‌اند. این‌ها بهترین تشکیلاتی هستند که می‌توانند فضاهای هنری را اداره کنند به این معنی که چراغ آن برای عرضه آثار هنرمندان مدام روشن باشد و خدمات فرهنگی و هنری به مردم داده شود، مردم را به‌پای کارهای فرهنگی و هنری بیاورد و نشاط را در جامعه حفظ کند و تأثیرگذاری اجتماعی داشته باشد.
مدیرکل هنرهای نمایشی در بخش دیگری از این نشست به تفاهم‌نامه با استان کرمان و منطقه کرمان جنوب پرداخته و در توضیح آن گفت: با توجه به محرومیتی که در خصوص زیرساخت‌های نمایشی در کرمان احساس می‌شد با همراهی مسئولان فرهنگی و هنری استان تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران عالی استان منعقد شد که 5 پلاتو در شهرهای رفسنجان، بم، زرند، سیرجان و جیرفت ساخته شود. امروز کلنگ آخرین پلاتو در جیرفت زده شد و بقیه نیز یا افتتاح‌شده‌اند و یا مراحل نهایی را طی می‌کنند. شهردار جیرفت زمان اتمام کار پلاتو این شهر را دو ماه آینده اعلام کرد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در صورت واگذاری این سالن‌های کو چک نمایشی به انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان استان آن را تجهیز می‌کند.
وی افزود: همان ابتدا که این تفاهم‌نامه منعقد شد قرار بر این بود که یک مقدمه باشد و فاز یک آن به‌صورت ساخت 5 پلاتو تئاتر به انجام برسد.
وی در بخش دیگر صحبت‌هایش به هنرمندان این شهر گفت: قطعاً با راه افتادن سالن جدید تئاتر، خیلی اهمیت دارد که پروسه تئاتر دیدن در شهر کهنوج جا بی افتد. پس از ایجاد سالن و تجهیز آن نیاز به سازوکارهایی دارید که تئاترتان تبلیغ شود. بیل بردهای شهری، سایت‌ها و فضای مجازی، پرتال انجمن هنرهای نمایشی، ایجاد بانک مخاطبان و ... نیازهای بعدی شما در فعال‌سازی این سالن خواهد بود و باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.
مدیرکل هنرهای نمایشی از آمادگی این اداره کل برای معرفی و حمایت از گروه‌های حرفه‌ای که آثاری متناسب بافرهنگ منطقه جنوب کرمان دارند به این منطقه خبر داده و افزود: انجمن را هنرمندان تشکیل داده‌اند و هنرمندان دغدغه بیشتری در جذب مخاطب و تأثیرگذاری هنر دارند. انتظار می‌رود که گروه‌های نمایشی این شهر با بهره‌گیری از حمایت نهادهای مختلف شهری و فرهنگی و هنری آثار قابل‌توجهی تولید کنند.
وی با اشاره به تأثیرگذاری گسترده نمایش‌های خیابانی و توجه هنرمندان استان به این‌گونه نمایشی پیشنهاد داد که برنامه‌ای در قالب یک رویداد تئاتر خیابانی ویژه منطقه جنوب کرمان برگزار شود و گفت: برای برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی رضوی در جنوب کرمان توافقات اولیه انجام‌شده انشا الله در سال آینده شاهد برپایی یک رویداد ملی تئاتر خیابانی در این منطقه باشیم.

9 گروه نمایشی رسمی در جنوب کرمان فعال است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان نیز که عصر یکشنبه در آیین عملیات اجرایی پلاتوی شهر جیرفت حضور داشت گفت: 9 گروه نمایشی ثبت‌شده در مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جنوب کرمان فعال است که ظرفیت خوبی برای هنرمندان این منطقه است.
حسین اسحاقی افزود: این گروه‌ها شامل چهار گروه بهاران، انارام، گدروزیا و صبا در شهرستان جیرفت، 2 گروه بهزاد و بیان در شهرستان کهنوج، گروه استال در شهرستان رودبارجنوب ،گروه نخل از شهرستان عنبرآباد و گروه دمبیل در شهرستان منوجان است.
وی بابیان اینکه هفت انجمن تئاتر در جنوب کرمان وجود دارد گفت: این انجمن‌ها دارای 35 عضو هیئت‌مدیره هستند و زیرمجموعه انجمن هنرهای نمایشی جنوب کرمان که وابسته به انجمن هنرهای نمایشی ایران است و 873 عضو دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان گفت: ساخت پلاتوی جیرفت کمک خوبی درزمینهٔ فراهم کردن زیرساخت‌های این شهرستان است.
وی ضمن تقدیر از شهردار جیرفت درزمینهٔ ساخت پلاتوی این شهرستان اظهار کرد: با قول مساعد شهردار تا پایان این دوره کاری شورای شهر جیرفت پلاتوی این شهرستان افتتاح می‌شود.
دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ از نقش اجرایی خود فاصله گرفته و امور را به گروه‌ها یا بنگاه‌های هنری واگذار کرده تا شاهد نتیجه مطلوبی باشد.

تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری
احمد امینی روش فرماندار جیرفت هم گفت: دولت تدبیر وامید توجه خوبی به اداره کل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان با توجه به سفرهای مسئولان این وزاتخانه به منطقه جنوب کرمان داشته است.
احمد امینی روش ضمن تشکر از تلاش‌های جهادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد جنوب کرمان افزود: تحول، خلاقیت، پویایی و رضایت‌مندی جامعه فرهنگی و هنری این منطقه نشان از عملکرد خوب مدیرکل این منطقه در این مدت کوتاه بوده است.
وی بیان کرد: جنوب استان کرمان دارای ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی، گردشگری، صنعت داشته است ولی مهم‌ترین سرمایه این منطقه نیروی انسانی است.
وی ادامه داد: نیروی انسانی خوش‌فکر برای توسعه پایدار شهرها نیاز ضروری است لذا باید از نیروی انسانی استفاده بهینه برد.
فرماندار جیرفت بیان کرد: بسیاری از مشکلات منطقه جنوب کرمان به علت عدم توازن اعتبارات بوده است و مربوط به بخش فرهنگ نیست لذا با توزیع عادلانه اعتبارات این مشکلات برطرف می‌شوند.

به گزارش ایران تئاتر روز گذشته مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روند بازسازی و تجهیز سینما شوباد کهنوج  نیزبازدید کرد.
این مجموعه باحمایت های نماینده دولت تدبیر و امید در شهرستان کهنوج سینما شوباد کهنوج 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که پس از 12 سال تعطیلی در سال جاری به بهره برداری می رسد.
سینما شوباد با ظرفیت  500 نفر  به عنوان تنها سینمای پنج شهرستان جنوب کرمان افتتاح  خواهد شد با همت شهرداری و شورای شهر، فرمانداری و موسسه فرهنگی و هنری دیار شهسواران جنوب؛ تعمیر، تجهیز و راه اندازی می شود.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از میان 78 اثر حاضر در بخش صحنه ای
» آثار راه یافته به بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی مشخص شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۷۹۷

هیئت داوران، ۲۴ اثر نهایی راه یافته به بخش صحنه بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی را معرفی کردند.

به گزارش دریافتی ایران تئاتر، 78 اثر راه یافته از مرحله قبل، توسط هیئت انتخاب متشکل از، بهزاد آقاجمالی، یوسف باپیری، ناصر حبیبیان، امین عظیمی و مرتضی میرمنتظمی مورد بررسی و بازبینی قرار گرفتند و اسامی راه یافتگان نهایی به بخش صحنه ای جشنواره بدین شرح اعلام شد.

1    با-زی-با , علیرضا اجلی علی  آزاد (هنر ومعماری)
2    کوریولانوس,  حامد  اصغر زاده  تهران (هنرهای زیبا)
3    مغولستان, خارجی  حمید   امامی  تهران (هنرهای زیبا)
4    قضیه,  سجاد  امیر مجاهدی  آزاد (هنر ومعماری)
5    کارخانگی,  نرگس  بهروزیان  سوره
6    بی مرگی , حسین  پوریانی فر  سوره
7    مجلس مختلف خوانی همین امروز,  مرتضی  جلیلی دوست  تهران (هنرهای زیبا)
8    آن,  همایون  حجازی نیا  سوره
9    یک مساوی چهار,  یاور   درزمی  آزاد (هنر ومعماری)
10    شکسپیر و شرکا,  پویا  رئیسی  صدا و سیما
11    هملت، شوز  سمانه  زارع پور  تربیت مدرس
12    تلورانس: یک اپرای صابونی,  پویا  سعیدی  تهران(هنرهای زیبا)
13    حراج استثنائی اسطرلاب مچی ...,  صدرا  صباحی  تهران
14    کارنامه بندار بیدرخش,  شوکا  کریمی  هنر(سینما تئاتر)
15    در باب ماراساد,  حسام الدین  لک  هنر(سینما تئاتر)
16    تابستان , سعدی  محمدی  تربیت مدرس
17    آقا محمد خان,  محمد نوید  معمار کرمانی  تهران (هنرهای زیبا)
18    U+263 f،پریسا میر علی سوره
19    کشیده,  امیر   نجفی زیارانی  هنر(سینما و تئاتر)
20    توارد,  علی  نورانی  آزاد (تهران جنوب)
21    سرهنگ,  امیر  نوروزی  هنر (سینما و تئاتر)
22    پا  ,آرمین  حمدی پور  موسسه آموزش عالی هنر شیراز
23    بی ماری , پوریا  حیدرنژاد  دامغان
24    رویای کولی آشفته,  امین  محمدی  آزاد (قزوین)

همچنین هیئت انتخاب یادداشتی را در خصوص چگونگی انتخاب آثار منتشر کرده است.
یادداشت  هیئت انتخاب مرحله دوم بخش صحنه‌ای بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران بدین شرح است:

این یادداشت متضمن چند نکته است که مهم‌ترین آن جنبۀ درمانی آن برای ماست. ردیف کردن کلماتی که تا حدودی نظمی به جهان پرآشوب ذهن ما می‌دهد؛ بنابراین و با درک تمام دلخوری‌های احتمالی و ضمن تبریک به پذیرفته‌شدگان، امیدواریم که جامعۀ تئاتر دانشگاهی چاره‌ای برای سال‌های بعد جشنواره بی اندیشد، چراکه بازبینی برای این میزان از تولید امروز تئاتر دانشگاهی ایده‌ای ناکارآمد است. دبیرخانه فعلی هم به‌ناچار میراث دار این سنت بیست‌ساله است.
فهرست فعلی بدون اغراق حاصل ساعت‌ها بحث، تبادل فکر و حتی مشاجره است. حتی گاهی درباره جزئیاتی که در حالت عادی و با نقش‌های اجتماعی‌مان محال بود درباره‌شان غور و تأمل‌کنیم. این شاید تظاهر به وظیفه‌شناسی تلقی شود، اما بیشتر نوعی هراس از قضاوت شدن خودمان بود.
از میان آثار فهرست حاضر، 21 اثر، منتخب نمایش‌های متقاضی از تهران و 3 اثر از میان 11 نمایش متقاضی از شهرستان‌ها بوده‌اند؛ به‌عبارت‌دیگر آثار متقاضی از شهرستان و تهران جدا از هم بررسی و قضاوت شده‌اند. لازم به ذکر است که در جشنواره، همۀ این آثار در یک بخش (بخش مسابقۀ صحنه) حاضر خواهند بود.
خارج از این فهرست یا به‌اصطلاح در میان جامانده‌های از جشنواره، نمایش‌هایی هستند که نبودشان موجب ناخرسندی ماست؛ اما نبودشان نه از ما که از ذات بازبینی است و چاره‌ای جز انتخاب بهترین‌ها حتی با کمترین فاصله‌ها نبود.
این انتخاب ماست اما حقیقت نیست، با هر تغییری در ترکیب اعضای هیئت انتخاب تغییر این فهرست محتمل بود. هرچند این به معنای توجیه ضعف‌های بنیادی برخی آثار حذف‌شده نیست. انتخاب ما بی اشتباه نیست ولی بیشترین تلاش برای درستی آن شده است.
هر کس حدی صبر، امید و وظیفه‌ای دارد.
و عمر کوتاه است.

شایان ذکر است، به زودی جدول زمان بندی و همچنین محل برگزاری اجراها اعلام می گردد.
بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، از 15 تا 23 اردبیهشت ماه 1396 به دبیری مهدی گمار در تهران برگزار می‌شود.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در نشست خبری چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر مطرح شد
» سهراب سلیمی: جشن‌های امسال خانه تئاتر یک گام رو به جلو محسوب می‌شود
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۹۳۸۱۴

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر با تشریح برنامه‌های هفته بزرگداشت خانه تئاتر از گسترده‌تر شدن جشن‌های این دوره نسبت به دوره‌های قبل خبر داد.

به گزارش ایران تئاتر نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با حضور اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، سهراب سلیمی دبیر جشن و مهدی قلعه مدیر اجرایی جشن‌های خانه تئاتر در سالن کنفرانس خانه تئاتر ایران برگزار شد.

در آغاز این نشست اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر در سخنانی با بیان اشاره به عدم برگزاری «اردیبشهت تئاتر»گفت: بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم که امسال جشن‌های خانه تئاتر را بسیار گسترده‌تر از دوره‌های قبل برگزار کنیم.  طبیعتاً برای برگزاری گسترده‌تر این جشن ما نیاز به حل یکسری مسائل و مشکلات به ویژه در جذب کمک‌های مالی داشتیم که کماکان بعضی از این موارد باقی مانده ولی در مجموع با توجه به شناختی که از سهراب سلیمی داشتم خیالم راحت است که امسال جشن های خانه تئاتر آنطور که باید در شان هنرمندان تئاتر برگزار خواهد شد.

همت در ادامه با اشاره به اهمیت انعکاس برنامه‌های خانه تئاتر در رسانه‌ها، ادامه داد: متاسفانه در این مدت که به عنوان مدیرعامل در خانه تئاتر مشغول هستم متوجه یک نوع بی‌مهری مطبوعات نسبت به خانه تئاتر شدم و این را هم به دلیل همه عینیاتی است که در این مدت شاهد بودم. به همین روی می‌خواهم اینجا از همه کسانی‌که به نوعی دلشان برای تئاتر سوخته بخواهم هر اتفاقی که در خانه تئاتر افتاده را به فراموشی بسپارند. چراکه تئاتر نیاز به همدلی و وفاق دارد و مطبوعات اگر دلشان به حال تئاتر سوخته باید از دامن زدن به مسائلی صرفاً شخصی که در خانه تئاتر وجود داشته پرهیز کنند.

همت افزود: من باید در اینجا اعلام کنم که متاسفانه ما به قدری که با خودمان مشکل داریم با بیرون مشکل نداریم. تئاتر ما اگر این وفاق و همدلی را بین اعضا نداشته باشد وضعش بسیار اسفبارتر از این که هست خواهد شد.بنابراین کسانی که وجدان کاری و هنری دارند، چه در زمنیه تئاتر و چه در زمنیه مطبوعات،   باید همه آن چیزهایی کمه در دلشان مانده را کنار بگذارند و بیابند تا دست در دست هم این هنر قدسی را از این وضعی که اکنون دارد نجات بدهیم. چراکه اگر این اتفاق نیفتد و این انقلاب در بین ما اهالی تئاتر رخ ندهد وضع تئاتر ما روز به روز بدتر از این خواهد شد.

مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه در این مدت حتی ذره‌ای به منافع شخصی خود فکر نکردم و همیشه در درجه اول برایم تئاتر مطرح بوده، خاطر نشان کرد: با توجه به قدرتی که رسانه ها دارند این کمک را به تئاتر بکنید تا شرایطی به وجود بیاید که این آشتی مابین اهالی تئاتر به وجود بیاید. تا زمانی که مسئله منیت دست از سرما برندارد روز به روز بدتر از این خوهیم شد.

همت در پایان تصریح کرد: این جشن‌ها در درجه اول آبروی تئاتر ما و در درجه دوم آبروی خانه تئاتر است  به همین خاطر باید دلسوزان این هنر مقدس نباید از هیچ کاری برای برگزاری باشکوه این جشن دریغ کنند.

در ادامه این نشست سهراب سلیمی دبیر چهاردهمین دوره جشن‌های خانه تئاتر به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تئاتر و روز ملی تئاتر ایران با تایید سخنان اصغر همت در رابطه با اهمیت رسانه ها و مطبوعات ضمن درخواست برای پوشش و انعکاس هرچه بهتر این جشن‌ها، به تشریح برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر پرداخت.

سهراب سلیمی با اشاره به اینکه امسال برخلاف سال‌های گذشته برگزاری جشن‌های خانه تئاتر تنها به خانه هنرمندان و محوطه آنجا محدود نمی‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته امسال با رایزنی‌هایی که انجام دادیم جشن‌های خانه تئاتر با هدف جذب مخاطب بیشتر از اقشار مختلف مردم، علاوه بر خانه هنرمندان ایران در پردیس تئاتر تهران، زیرگذر چهارراه ولیعصر، میدان ولیعصر، تئاترشهر، تالار وحدت و همچنین پارک‌های تهران برگزار می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه جشن‌های امسال یک گام رو به جلو برای خانه تئاتر محسوب می‌شود، ادامه داد: برنامه‌هایی که در فضاهای بیرونی برگزار می‌شود فضاهای بیرونی شامل دو قسمت استیج و فعالیت‌های انجمن‌های خیابانی، آئینی، کودک و نوجوان و حرکت است. علاوه بر این دو غرفه برای گریم اختصاص یافته که یکی برای گریم کردن علاقه‌مندان و کودکان است و یکی هم به آموزش گریم اختصاص یافته است. دو غرفه نیز به حوزه عروسکی اختصاص دارد که یکی به نمایش عروسک‌ها و فروش دستاوردهای انجمن عروسکی اختصاص دارد و دیگری هم به آموزش عروسک‌گردانی اختصاص یافه است. این برنامه‌ها از ساعت 16 تا 18در خانه هنرمندان و از ساعت 19 تا 20:30 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

دبیر چهاردهمین دوره جشن‌ خانه تئاتر در ادامه درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای بخش سالنی نیز توضیح داد: تمام گالری‌های بین خانه تئاتر و انجمن صنفی گرافیک ایران به نمایش پوستر اختصاص دارد. که یکسری از این پوسترها جزو اسناد خانه تئاتر است و یکسری هم از موزه پوستر ایران در این گالری ها به نمایش در‌می‌آید.

ضمن اینکه در این نمایشگاه‌ها پاره‌ای از پوسترهای نمایش‌های 5 کارگردان برجسته تئاتر همچون؛ حمید سمندریان، هما روستا، جعفر والی، رکن‌الدین خسروی و داوود رشیدی در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

سلیمی با بیان اینکه هیچ جشنی از انجمن‌های خانه تئاتر خارج از این جشن‌ها برگزار نخواهد شد، درباره برنامه‌های انجمن های مختلف خانه تئاتر نیز گفت: برنامه انجمن‌های خانه تئاتر از روز جمعه 8 اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته به ترتیب:

جمعه 8 اردیبهشت ماه: انجمن حرکت ساعت 18 تا20 سالن استاد شهناز - نشست انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

شنبه 9 اردیبهشت ماه: انجمن گریم و ماسک ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز

دوشنبه 11 اردیبهشت ماه: انجمن موسیقی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- نشست انجمن نمایشنامه‌نویسان از ساعت 17 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سه‌شنبه 12 اردیبهشت ماه: انجمن طراحان صحنه امسال برای نخستن بار از ساعت 10 تا 17 در سالن استاد امیرخانی مسابقه بزرگ طراحی صحنه را برگزار می‌کند. همچنین در همین روز از ساعت 18 تا 20 انجمن طراحان صحنه در سالن استاد شهناز برنامه خوشان را برگزار می کنند.

چهارشنبه 13اردیبهشت ماه: انجمن عروسکی از ساعت 18 تا 20 در سالن استاد شهناز- نشست تخصصی انجمن کارگردانان ساعت 17 تا 20 در سالن استاد امیرخانی

پنجشنبه 14 اردیبهشت ماه: انجمن خیابانی از ساعت 16 تا 18 در سالن استاد شهناز- انجمن کودک و نوجوان ساعت 18 تا 30 در سالن استاد امیرخانی

سهراب سلیمی در پایان همچنین از اجرای 8 نمایش در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اولین بار و به مناسبت هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر خبر داد و اضافه کرد: امسال برای برگزاری این جشن‌ها خانه هنرمندان ایران، اداره کل هنرهای نمایشی، تئاترشهر، پردیس تئاتر تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، موسعه فرهنگی هنری توسعه هنرهای معاصر، مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و بنیاد رودکی با امضاء تفاهم‌نامه‌ای ما را در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشن‌ها همراهی می‌کنند.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش آدم آدم است
«آدم، آدم است»-چیستا یثربی
» چیستا یثربی: «آدم، آدم است»، نمایشی بدون تقلید‌های رایج
... دیدن متن »

خبر آنلاین

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، چیستا یثربی کارگردان، نویسنده و شاعر، به تماشای نمایش «آدم، آدم است» به کارگردانی حبیب الله دانش نشست.
او پس از پایان نمایش گفت: «کار بسیار خلاقانه‌ای بود. من اجراهای مختلفی از این متن برشت دیده‌ام. در این کار سعی شده‌بود مقوله‌ فاصله‌گذاری دراماتیزه شود و این خیلی برای من جذاب بود». او در ادامه گفت «هماهنگی گروه واقعاً خوب بود. هماهنگی موسیقی و حرکات فرم در بطن نمایش نشسته ‌بود و بخشی جدایی‌ناپذیر از کار شده‌ بود. مهم‌ترین جذابیت کار برای من این بود که حرف نمایش‌نامه، خوب ارائه شده‌بود»
او دررابطه با متن نمایش گفت: متن‌های برشت، متن‌های مشکلی هستند. اما در این نمایش در قالب نیمه‌طنز، در اجرای متن موفق بود. این نمایش در عین مدرن و پیش‌رو بودن، حرف خود را به شکلی صحیح و کلاسیک زده‌بود. هماهنگ کردن این تعداد بازیگر با فرم، موسیقی و طنز، کار مشکلی است. نهایتاً می‌توانم بگویم، اجرایی که دیدم خیلی از خطوط کلیشه‌ای شده در مورد برشت را می‌شکند. او در پایان گفت «به نظر من این اجرا باید دیده‌ شود. امیدوارم اساتید دانشگاه‌ها و دانشجوهایی که گمان می‌کنند تئاتر کار کردن، کار آسانی ا‌ست به دیدن این نمایش بیایند. مشخص بود که تمرین زیادی برای این اجرا انجام شده‌است. من همواره به دانشجویانم می‌گویم اول باید پیام اصلی برشت را بفهمید و سپس به شیوه‌های نوین اجرا فکر کنید. این نمایش مثال خوبی برای این موضوع است. من از دوران جوانی تا امروز، اجراهای زیادی از «آدم، آدم است» دیده‌ام، نکته‌ای که توجه‌ من را جلب کرد، این بود که در این نمایش سعی شده‌بود از کسی تقلید نشود. کارگردانی کار بسیار فکر شده ‌بود.»  
حسن برجکی، فرزانه جمال زاده، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق طالعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی، فریبرز واحدی در نمایش «آدم آدم است» ایفای نقش می‌کنند.  
علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند علاوه بر خرید اینترنتی بلیت از تیوال برای خرید حضوری به گیشه نیز مراجعه کنند.

۳ روز پیش، دوشنبه
faeze79 این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نویسنده مرده است
تخفیف برای دانشجویان
» نویسنده مرده است نیم بها براى دانشجویان به روى صحنه مى رود
... دیدن متن »

دوشنبه ٤ اردیبهشت؛
نویسنده مرده است نیم بها برای دانشجویان به روی صحنه می‌رود

نمایش نویسنده مرده است که پس از سه دوره اجرا این بار با بازی آرش عباسی و لادن مستوفی در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود برای احترام به دانشجویان و علاقه‌مندان تئاتر روز دوشنبه ٤ اردیبهشت برای دانشجویان به‌صورت نیم‌بها به روی صحنه می‌رود

 این نمایش در دور چهارم  اجرا با استقبال خوب مخاطبین مواجه شده  تصمیم دارد برای دانشجویان تسهیلات ویژه‌ای لحاظ کند
آرش عباسی در این خصوص گفت: " دانشجو در سراسر دنیا سرمایه‌ی کلیدی جامعه است و باید همواره لحاظ شود، با این کار تصمیم دارم بخشی از دینام به دانشجویان را ادا کنم. "
 
در خلاصه‌ی این اثر چنین آمده است: " لیلی رحیمی ستاره سینمای ایران قرار است پس از سال‌ها بازیگری برای اولین بار کارگردانی را تجریه کند. فیلمنامه فیلمش را نمایشنامه‌نویس جوانی نوشته است به اسم فرهاد. اما حالا در آستانه شروع فیلم‌برداری فرهاد پیشنهاد تازه‌ای دارد. "
از دیگر عوامل می‌توان به دستیار کارگردان و برنامه‌ریز هادی عزیزی، طراح صحنه رضا مهدی زاده، منشی صحنه ساحل مصلحی، مدیر صحنه امیرعلی سیاه‌پوش، عکاس مهدی آشنا، گرافیک و تیزر محمد صادق زرجویان و مشاور رسانه‌ای و تبلیغات  سارا حدادی (مکث)، انتخاب موسیقی ایوب آقاخانی اشاره کرد.

تاکنون هنرمندانی چون هادی مرزبان، منیژه محامدی، حسین پاکدل، بهنام شرفی، مهدی پاکدل، آناهیتا همتی، حمیدرضا نعیمی، مرضیه وفامهر، منوچهر اکبرلو، روزبه حسینی، آرش تنهایی، آرش خاموشی و... به دیدن این اثر نمایشی نشستند.

نویسنده مرده است به نویسندگی و کارگردانی آرش عباسی تنها تا ١٣ اردیبهشت ساعت ١٩ به در تالار حافظ به روی صحنه می‌رود، علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی تیوال یا به‌صورت حضوری با مراجعه به گیشه‌ی سالن به دیدن این اثر بنشینند.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» مینی سریالی جذاب "تلاطم" در راه تلویزیون
... دیدن متن »

تصویربرداری مینی سریال "تلاطم" به کارگردانی وحید بیطرفان و تهیه کنندگی کرامت پورشهسواری این روزها در حال انجام است.

به گزارش مشاور رسانه ای، "تلاطم" عنوان مینی سریالی هفت قسمتی به کارگردانی وحید بیطرفان است که تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی در حال انجام است و بیش از نیمی از تصویربرداری آن صورت گرفته است.

این سریال چند خانواده مختلف را به شکل موازی و البته بصورت غیر خطی روایت می کند.

بازیگران این مجموعه عبارتند از: أمین إیمانی ، مجید واشقانی ، زهرا اویسی ،  حسن اسدی  ، بیتا خردمند ، عرفان میدانلو،  شیوا خسرومهر ، کامبیز بنان ، شهرام آریا ، سوده اذقندی ، محمد رضا جنگی ، رها علیپور ، فرید کلهر ، حسام کلانتری ، شهرام صمد زاده ، وحید ایرانزاده ، ابوالفضل سعیدی ، سید محمد رضا حسینی با حضور جلیل فرجاد،  زهرا سعیدی،  محمود مقامی، رضا بیطرفان و با هنرمندی : ساغر عزیزی، مهوش صبرکن، حسین پور کریمی.

عوامل این سریال عبارتند از:

تهیه کننده: کرامت پورشهسواری، کارگردان و تدوین: وحید بیطرفان، مدیر فیلمبرداری: مهدی افشار، نویسندگان: وحید شیخلر، شاهرخ توکلی، مدیرتولید: پویا نوری، مدیر صدابرداری: آرسام ناصرترابی، مدیر جلوه های ویژه: أمیر رضا پورعباس، طراح گریم: بابک شعاعی، طراح صحنه و لباس: آبتین برقی، مدیر و طراح بدلکاری: محمد رضا جنگی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: مریم وانشانی، منشی صحنه: مینا شهبازی، عکاس: آنا عبدی، روابط عمومی: احسان عباسی

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردشگری پسا برجام
» تصویر مثبت از ایران و رشد ۴۰ درصدی گردشگران خارجی
... دیدن متن »

در رابطه با رشد ورود گردشگر به کشورآنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.

محمد‌حسین نجاتی: طی روزهای گذشته که بحث‌های انتخاباتی کم‌کم چیرگی خود بر سایر مسایل و حوزه‌های خبری نشان‌می‌دهد، ایجاد یک هشتگ خودجوش جریان جالبی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. هشتگ « #تغییرات_ملموس » در واقع واکنشی بود که عملکرد دولت یازدهم و در آن بخش زیادی از کاربران نسبت به آن تغییراتی که بیش‌تر به چشم‌شان طی ۴ سال اخیر آمده، واکنش نشان دادند.

یکی از نظرات این بود:«‌این روزها گوشه گوشه تهران می‌توان گردشگران خارجی را شاد و متعجب دید که در حال گشت و گذار وخوشگذرانی هستند و این یعنی #تغییرات_ملموس در ایران »
آمارها همزمان با اینکه تعدد حضور گردشگران خارجی در ایران بیش‌تر به چشم می‌آید هم نشان از آن دارد که از سال ۱۳۹۲ به خصوص از سال ۱۴۹۴ و پس از برجام حضور گردشگران خارجی در ایران رشد بی‌سابقه‌ای داشته است. 


کارشناسان گردشگری تحلیل‌های متعددی را از این جهش اعلام می‌کنند و اما آنچه بیش‌از همه از سوی کارشناسان مورد تاکید قرار می‌گیرد تصویر مثبتی است که پس از برجام از ایران در افکار عمومی مردم در بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته‌است.


البته ذکر این واقعیت هم ضروری است که ایران هنوز با ایجاد زیرساخت‌های کافی برای جذب گردشگران خارجی فاصله دارد اما قدم اول یعنی ضرورت سفر به ایران و امنیتی که در کشور حاکم است، برای جذب گردشگر خارجی برداشته شده است. ایجاد اطمینان خاطر گردشگران اروپایی در سفر به کشور و افزایش سفر آنان، بطوری که ۱۰ کشور برتر منطقه اروپا دارای بیشترین سهم در گردشگری ورودی ایران طی مدت مورد اشاره هستند که می توان کشورهای: آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، هلند، انگلستان، سوئد، اتریش، اسپانیا و سوییس را نام برد. ( تعداد گردشگر ورودی از آلمان بیش از ۲۹ هزار نفر و حدود ۴ هزار نفر از سوییس در ۶ ماهه ۹۵ بوده است).

برای تمام کشورهای یاد شده، رشد مثبت به ثبت رسیده است). در نمودار زیر میزان درصد رشد ورود گردشگران اروپایی در شش ماه نخست سال ۹۵ در مدت مشابه سال ۹۴ را مشاهده کنید: این اتفاق در واقع پس از عملی شدن برجام در سال ۱۳۹۴، تاثیر آن بر این روند تنها در ماه های پس از آن مشخص شد و صنعت گردشگری پذیرای رشد متوسط حدود ۳ درصدی گردشگر در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ بود. این در حالی است که با گذشت زمان بیشتر از برجام و بواسطه اقدامات انجام گرفته مبنی بر معرفی ایران به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان، تنها تعداد گردشگران اروپایی کشور در نیمه اول سال ۱۳۹۵ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۴ به طور متوسط شاهد رشد ۴۰ درصدی بوده است.

بر این اساس، طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نیمه اول سال ۱۳۹۵، تعداد ۱۱۷ هزار ۶۱۹ گردشگر وارد کشور شده اند که این تعداد در مدت مشابه سال ۱۳۹۴ معادل ۸۷ هزار و ۳۱۴ گردشگر بوده است.

در این میان، کشور فرانسه با افزایش چشمگیر ۱۰۴.۱ درصدی گردشگران خود به ایران در این بازه زمانی، بیشترین سهم را در افزایش درصد گردشگران اروپایی به مقصد ایران در پسابرجام داشته است.

جمهوری چک و هلند نیز به ترتیب با ۵۳.۴ درصد و ۴۳.۳ درصد، در رتبه بندی در شاخص افزایش گردشگر خود به مقصد ایران در این بازه زمانی قرار دارند.

رشد گردشگری ایران از کشورهای اروپایی در دوره پسابرجام در حالی رخ داد که با وجود برداشته شدن تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، این گردشگران هنوز از سوی جامعه غربی با مشکلاتی روبرو بودند. از جمله این مشکلات می توان به این مورد اشاره کرد که کنگره ایالات متحده در مصوبه پس از برجام خود اعلام کرد که شهروندان ۳۸ کشور جهان که می توانستند پی از آن بدون اخذ روادید به آمریکا سفر کنند، در صورت سفر به ایران حتی به عنوان گردشگر، برای سفر به آمریکا باید اخذ روادید کنند.

با وجود محدودیت های این چنینی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور موفق شد در سایه فضای ایجاد شده بواسطه برجام، در نیمه اول سال ۱۳۹۵ پذیرای این تعداد از گردشگران اروپایی باشد که چنانچه گفته شد، رشد میانگین ۴۰ درصدی گردشگران اروپایی به ایران نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد.

 

منبع: خبر آنلاین

 

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
معاونت پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می کند :
» نشست علمی پیرامون وضعیت حال و آینده شعر در ایران
... دیدن متن »

به گزارش تیوال : دانشکده ادبیات و علوم انسانی با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی و معاونت فرهنگی وضعیت شعر در ایران را مورد بررسی قرار می دهد.
گفتنی است محمد شمس لنگرودی از شاعران  برجسته معاصر  نیز سخنران این نشست علمی خواهد بود .

زمان  : یکشنبه سوم اردیبهشت ماه
مکان : دانشگاه شهید بهشتی - تالار مولوی
ساعت:  16الی 18

۴ روز پیش، يكشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "پایگاه نقد شعر "افتتاح شد
... دیدن متن »


به گزارش تیوال: بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، پایگاه نقد شعر را برای علاقمندان حوزه ادبیات داستانی  راه اندازی کرد.
همه ی شاعران و علاقمندان می توانند با ارسال آثار خود به این سایت شعر های خود را محک  بزنند.
 آثار توسط شاعران برجسته ادبیات فارسی نقد و بررسی می شوند .
گفتنی است سردبیری  پایگاه نقد شعر را غلامرضا طریقی از شاعران به نام و برجسته بر عهده دارد .

 

 

نشانی پایگاه نقد شعر
www.naghdesher.ir

 

۴ روز پیش، يكشنبه
الهه الف این را خواند
قنبرعلی رودگر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید