تیوال | اخبار
T1 : 06:05:17
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
» با آغاز مرحله بازبینی آثار جشنواره تئاتر شهر، پنج عضو شورای انتخاب بخش تئاتر صحنه‌ای معرفی شدند
... دیدن متن »

نادر برهانی مرند، فرشاد منظوفی نیا، رضا صمدی پور ، حسن موذنی و کامران شهلایی انتخاب نمایش های بخش تئاتر صحنه‌ای ششمین جشنواره تئاتر شهر را بر عهده گرفتند.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره تئاتر شهر، شورای انتخاب بخش تئاتر صحنه‌ای متشکل از نادر برهانی مرند، فرشاد منظوفی نیا، رضا صمدی پور ، حسن موذنی و کامران شهلایی از ۳۰ آبان بازبینی نمایش های تولید شده برای حضور در جشنواره ششم تئاتر شهر را آغاز می کنند.
نادر برهانی مرند درام نویس و کارگردان شناخته شده تئاتر ، فرشاد منظوفی نیا طراح صحنه ، کارگردان و مدرس دانشگاه ، رضا صمدپور بازیگر و مدرس تئاتر ، حسن موذنی بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون و کامران شهلایی نویسنده و کارگردان تئاتر از سه شنبه ۳۰ آبان مجموعه نمایش‌های تولید شده برای حضور در این بخش را مورد بازبینی قرار خواهند داد.  
پیش از این ۶۲ نمایشنامه به شکل قطعی و ۳۱ نمایشنامه به شکل مشروط برای مرحله بازبینی انتخاب و معرفی شده اند.
بازبینی نمایش‌های جشنواره تئاتر شهر طبق جدول اعلام شده به گروه‌های نمایشی در پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

ششمین جشنواره تئاتر شهر، به عنوان بزرگترین رویداد هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آذر و دی ماه ۱۳۹۶ برگزار می شود

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش اخککندو
» یک جن پایتخت را به هم می ریزد
... دیدن متن »

نمایش کمدی موزیکال «اخککندو» به نویسندگی محمد مساوات، از اول آذرماه در تماشاخانه پایتخت به روی صحنه می‌رود.
این اثر نمایشی که کارگردانی آن را هادی عامل برعهده دارد، بعد از اجرایی موفق در مجموعه تئاترشهر، این بار از اول آذرماه ساعت ۲۰:۳۰ در تماشاخانه پایتخت (کنش معاصر) اجرا خواهد شد.
تئاتر «اخککندو» روایت‌گر داستان یک جن است که با ورودش به عمارتی قدیمی باعث برهم خوردن زندگی اهالی خانه می شود
علی عامل هاشمی، ایمان اصفهانی، محمدرضا ایمانیان، لبخند بدیعی، فاطمه جوانبختی، هدی اساسی، مارال عبدالهی، مرضیه موسوی، امیر اورعی، محمد صمدی در این نمایش ایرانی ایفای نقش می کنند
فروش بلیت کمدی موزیکال «اخککندو» همراه با تخفیف‌های ویژه برای روزهای نخست آغاز شده است.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشنامه‌خوانی و نقالی آرش
» با هدف کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه، «آرش» در فرهنگسرای نیاوران برخوانی می‎شود
... دیدن متن »

نمایشنامه «آرش» نگاشته بهرام بیضایی و به کارگردانی ماهناز رجبی از ۸ آذر در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران خوانش می‎شود.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، آرش کمانگیر یا آرش کمانکش، یکی از اسطوره‌های کهن ایرانی و همچنین نام شخصیت اصلی این اسطوره‌است. آرش، از سپاهیان منوچهر بود که پس از پایان جنگ ایران و توران به عنوان کماندار ایرانی برای بازشناختن مرز ایران و توران برگزیده شد و از بالای کوه «اییریو خشوتا» از چهارمین کشور روی زمین در زادگاه فریدون رفت و با تمام نیرو تیری را به سوی کوه «خوانونت» در خاور رها کرد. «آرش» در نوشته بیضایی قهرمان نیست و تیر را با عشق پرتاب نمی‌کند. او ستوربانی است که تیر را با بیزاری رها می‌کند و ناخواسته قربانی می‌شود و ناخواسته شهید و قهرمان می‌شود. بیضایی این اثر را در جوانی، بین سال‎های ۱۳۳۴ تا ۱۳۳۷ نوشت است. 
نمایشنامه خوانان این اثر عبارتد از: بهزاد بابازاده (کشواد و آرش)، محمدرضا مهمیزی (راوی، سرگروه، پدر)، سعید شیرازی (سردار و شاه توران و البرز)، پرواز نجفیان مقدم (نقال)، مریم عظیمی (دستیار کارگردان)، مصطفی بانیان (گردآوری موسیقی)، ماهناز رجبی (طراح ماسک، صحنه و لباس)
گفتنی است «آرش» از ۸ تا ۱۰ آذر همه روزه ساعت ۱۹ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه می‎رود. علاقمندان می‎توانند جهت تهیه بلیت با تلفن ۲۲۲۰۷۰۸۱،۲۲۲۸۷۰۸۲ تماس حاصل نمایند.

نوید رحمتی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ویژه برنامه تئاتر بسیج هنرمندان مازندران در شبکه تبرستان
... دیدن متن »

مسئول نشر و اطلاع رسانی انجمن نمایش سازمان بسیج هنرمندان مازندران از تولید ویژه برنامه تئاتر بسیج استان مازندران در زمان اجرای جشنواره تئاتر بسیج در استان مازندران  در شبکه تبرستان خبر داد.
حمیدرضا گل محمدی تواندشتی مسئول نشر و اطلاع رسانی انجمن نمایش سازمان بسیج هنرمندان مازندران درباره تهیه ویژه برنامه جشتواره تئاتر بسیج در مازندران گفت:  با هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی سازمان بسیج هنرمندان استان با شبکه استانی تبرستان قرار براین شد که از سوی شبکه تبرستان سه برنامه سی دقیقه‌ای در زمان برگزاری جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران که از سی ام آبان ماه تا دوم آذر ماه در ساری برگزار می شود تهیه وتولید و در سه روز از شبکه تبرستان پخش گردد.
وی افزود: این ویژه برنامه  به تهیه‌کنندگی و کارگردانی آرش رمضانی فوکلایی  از تهیه کنندگان و کارگردانان صدا و سیمای مازندران و از هنرمندان بسیجی فعال این استان می باشد.
گل محمدی ادامه داد: این ویژه برنامه شامل تهیه گزارشی از دست اندر کاران، کارگردانان، عوامل اجرایی جشنواره همراه با بخش کارشناسی تئاتر است که در سه برنامه سی دقیقه‌ای تهیه و تولید و از شبکه طبرستان پخش می شود.
مسئول نشر و اطلاع رسانی انجمن نمایش سازمان بسیج هنرمندان مازندران خاطرنشان کرد: جشنواره تئاتر بسیج استان مازندران سی ام آبان ماه تا دوم آذر ماه در دو بخش صحنه‌ای و بچه‌های محله در شهرستان ساری با اجرای ۱۲ نمایش در سالن‌های سلمان هراتی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سالن آمفی تئاتر شهید باغبانی حوزه هنری و محوطه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساری برگزار می‌شود که از این ۱۲ اجرا، شش نمایش در بخش صحنه‌ای و شش نمایش در بخش بچه های محله است .
وی افزود: نمایش های «ترانه‌ای برای آیدا» به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی پرهام اخلاقی از ساری، «کلید دار کعبه»  به نویسندگی حسین فدایی حسین و کارگردانی غلامرضا بامتی از شهرستان نکا، «حریر» به نویسندگی و کارگردانی بهناز دوستی از شهرستان ساری، « اگر این نقطه دنیا بودم» به نویسندگی فاطمه پور عباسعلی و کارگردانی پیمان صادقی از شهرستان قائمشهر،  «سوفیای من» به نویسندگی نصراله قادری و کارگردانی هوشنگ امیدی نژاد، «داعش» به نویسندگی کاوه مهدوی و کارگردانی محمد هانی خیراله پور، نمایش «زنگار» به نویسندگی مهدی پور رضاییان و کارگردانی محمد جواد رحمانی از شهرستان ساری، نمایش «گزارش یک تابوت» به نویسندگی مهدی صالح یار و کارگردانی مهدی نصراله زاده از شهرستان نور، نمایش «مشتی پلوری» به نویسندگی و کارگردانی سعید شفیعیان از شهرستان آمل و  نمایش «قناسه» به نویسندگی و کارگردانی سجاد بحری از شهرستان تنکابن، « قرار آخر» به نویسندگی و کارگردانی رضا بحری از شهرستان آمل و نمایش وهم خیال به نویسندگی هانیه سجادیان و کارگردانی محمد هانی خیراله پور از شهرستان بابل در این جشنواره به اجرا در خواهند آمد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با پایان یافتن ایام سوگواری ماه‌های محرم و صفر برنامه جدید تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر اعلام شد
... دیدن متن »

سه نمایش جدید با پایان یافتن ایام سوگواری ماه های محرم و صفر از آذر ماه سال جاری در تالار سایه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر به صحنه می روند.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، همزمان با پایان یافتن ایام سوگواری ماه های محرم و صفر برنامه جدید تالارهای نمایشی مجموعه تئاتر شهر در آذر ماه سال جاری اعلام شد. این در حالی است که از این هفته سه نمایش جدید در تالار سایه و پلاتو اجرا میزبان علاقه مندان خواهد بود.
«فرق اَ.وَسَط» به نویسندگی و کارگردانی رسول کاهانی عنوان نمایش جدیدی است که از روز چهارشنبه اول آذر ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۸۰ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان  با بازی مجید یوسفی، بهار رضی زاده، ستاره ملکی، بهراد سلاح ورزی، کیمیا کاوند، باربد طولابی در تالار سایه  روی صحنه می رود.
در همین تالار تالار نمایش جدید دیگری با عنوان «آبجی» به نویسندگی فرهاد امینی، کارگردانی مهدی شاه پیری و بازی مینو ملکی، نسیم تاجی، مهرنوش بلمه، کتایون رزم حسینی، داریوش فائزی پذیرای دوستداران تئاتراست. این اثر نمایشی از روز دوم آذر ماه ساعت ۲۰ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰ هزار تومان اجرا می شود.
در پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر هم نمایش جدیدی با عنوان «اصفهان شهر بچه های لهستان» نوشته محمد چرم شیر و کارگردانی رکسانا مهر افزون از روز دوشنبه ششم آذر ماه (حتی روزهای شنبه) ساعت ۲۰ به صحنه می رود. سپندار اکبری اعلم، دیبا پیشدادی، سایه پارسایی، دلشاد جلیلی، عرفان رهبری، رومینا قاسمی زاده، روژینا قاسمی زاده، اشکان زمردی مطلق، شیدا سجادی، برتیبا عاقبتی، کیانا کرمانیان، کیارش کرخی، رستا مطهری، پناه دخت نوروزی، پارسا ناظری بازیگران این نمایش هستند.
در تالار اصلی نمایش «کلنل» به نویسندگی و کارگردانی خیرالله تقیانی پور و بازی حسین پاکدل، شهرام حقیقت‌دوست، مونا فرجاد، اتابک نادری، سیروس همتی، علی سلیمانی، وحیدنفر، علی رضا ناصحی، آتیه جاوید، الهه شه‌پرست، جوادپورزند، حسین شفیعی، آناهیتا خسروی، سمیراسلیمی، رهامقدم، محسن مهری‌دروی، میلاد ابراهیمی، محمدشکری، سیامک توده‌فلاح، امیر باده‌دست، آیسان حداد ساعت ۱۹:۳۰ با مدت زمان ۹۰ دقیقه و قیمت بلیت ۲۰، ۳۰ و ۴۰ هزار تومانی روی صحنه می‌رود.
نمایش «بوی خواب» نوشته محمد چرم شیر و کارگردانی سهراب سلیمی نیز ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۷۵ دقیقه و قیمت بلیت ۲۵ هزار تومان در تالار قشقایی اجرا می شود. مسعود دلخواه، قاسم زارع، شهره سلطانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.
در تالار چهارسو هم نمایش «آکواریوم» به نویسندگی سیامک احصایی و مهرک قزوینی، کارگردانی سیامک احصایی و بازی کاظم سیاحی، غزل شاکری، روح الله حق‌گوی لسان ساعت ۱۹:۴۵ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۲۵ هزار تومان میزبان علاقه‌مندان تئاتر است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در دهمین سالگرد «مرکز ملی خدمات زبان‌ها در امریکا» اتفاق افتاد:
» کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» نماینده فرهنگی ایران شد
... دیدن متن »

خبرگزاری کار ایران (ایلنا):
کد خبر - ۵۵۹۵۹۰ ۱۳۹۶/۰۸/۲۵- ۱۱:۱۸:۳۷

مراسم جشن دهمین سالگرد «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» در شهر لانگ بیچ ایالت کالیفرنیا با حضور اعضای این مرکز برگزار شد.
به گزارش ایلنا، در ابتدای این مراسم آلیشیا استرادا مسوول منطقه کالیفرنیای این مرکز به حاضران خوش‌آمد گفت و اظهار داشت: «بسیار خوشحالیم که این نهاد غیر‌دولتی، دهمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد و اعضای آن همه افرادی هستند که علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دیگری هم تکلم می‌کنند».
در ادامه بیل کستون مدیر پشتیبانی«مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» که از شهر واشنگتن دی سی برای این مراسم آمده بود، اذعان کرد: « این مرکزاکنون بالای هزار عضو دارد که اعضایش به ۴۶۷ زبان دنیا صحبت می‌کنند. اعضای این مرکز می‌توانند به هر نهاد دولتی یا غیر دولتی که به ترجمه شفاهی یا کتبی نیاز داشته باشند، خدمات ارایه کنند».
وی افزود: «در مواقع بحران‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان و... نیاز افراد به برقراری ارتباط با زبان مادری‌شان است و این امر واقعاً مهم است و اعضای این مرکز در کنار نیروهای امدادی، یاری‌رسان هم‌زبانان خود خواهند بود».
در ادامه ویدیویی از آموزش اعضا برای «همیاری در مواقع بحران» به نمایش درآمد.
سپس جک هفلاین سخنگوی آتش‌نشانی و مدیر مرکز عملیات در مواقع اضطراری شهر لانگ بیچ پشت تریبون رفت و گفت: «برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران‌های طبیعی،امری حیاتی و بسیار مهم است و در موقعی که حادثه‌ای پیش می‌آید، باید با برنامه‌ریزی انجام شده ودر مدت زمان کوتاهی، بیشترین افراد را نجات داد. برخی از مردم به زبان‌های دیگری حرف می‌زنند و اعضای «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا»می‌توانند با دیدن آموزش‌های به موقع، همیار نیروهای امدادی باشند».
در ادامه این مراسم‌، اعضای کشورهای مختلف از قبیل ایران، اردن، گرجستان، فلسطین، سوریه، چین، روسیه، پاکستان، نیجریه، هندوستان و...به معرفی کالاهای فرهنگی شناخته‌شده خود پرداختند و به صورت اختصاصی درباره آن‌ها صحبت کردند».
صادق خاموشی عضو انجمن بازیگران خانه تئاتر ایران که به عنوان نماینده زبان فارسی در «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا»  عضویت دارد، به معرفی کتاب پژوهشی «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» پرداخت و گفت: «دکتر روح‌الله جعفری مؤلف این اثر، بیش از دوازده سال از عمر خود را صرف این پژوهش تئاتری کرده است.او بسیاری از اسناد، مدارک و تصاویری که در این کتاب آورده و شما آن را می‌بینید، برای اولین‌بار است که گردآوری کرده وآن‌ها را برای حفظ وثبت در تاریخ منتشرکرده است».
وی اضافه کرد: «این کتاب به گواه بزرگان خانواده هنر نمایش و پژوهشگران برجسته این حوزه، بزرگترین پژوهش تاریخ معاصر تئاتر ایران است. اهمیت علمی این اثر به حدی است که دو رییس جمهور ایران (رؤسای دولت‌های پنجم و ششم و هفتم و هشتم) برای آن دیباچه نوشته‌اند. پیش از این هرگز سابقه نداشته که بلندمرتبه‌ترین مقام اجرایی کشور ایران، برای یک اثر پژوهشی تئاتری مقدمه بنویسد».
صادق خاموشی ادامه داد: «تعداد زیادی از هنرمندان پیش‌کسوت تئاتر معاصر ایران، کار خود را با گروه هنر ملی آغاز کرده‌اند و این گروه تئاتری، نقش خطیری در جامعه هنری کشور ایران دارد. گروه هنر ملی نخستین گروه تئاتری از ایران بوده که در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۶۵ میلادی، توانسته در خارج از مرزهای ایران به اجرای نمایش سنتی و مدرن بپردازد و تئاتر ایران را به جهانیان معرفی کند».
او افزود: «دکتر روح‌الله جعفری با عشق و علاقه وبودجه شخصی این اثر عظیم پژوهشی را به سرانجام رسانده است».
صادق خاموشی بیان داشت: «کتاب گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵ برای اولین‌بار است که در امریکا معرفی و به نمایش گذاشته می‌شود».
در ادامه این مراسم، اعضای «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» به بازدید از نمایشگاه محصولات و کالاهای فرهنگی کشورهای مختلف پرداختند و با یکدیگر درباره فرهنگ و هنر و اشتراکات فرهنگی که بین تمدن‌های مختلف وجود دارد، گفت‌وگو کردند.
از کشور ایران کتاب «گروه هنر ملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷-۱۳۳۵» و کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان نمادی از فرهنگ و هنر ایران حضور داشت.
در پایان همه اعضا و حاضران، عکس یادبود جشن دهمین سالگرد «مرکزملی خدمات زبان‌ها در امریکا» انداختند.
کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۵۷‌- ۱۳۳۵»، دوازدهمین شماره از مجموعه تئاتر ایران در گذر زمان است که انتشارات افراز آن را در دو جلد منتشر کرده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طرح ویژه کمک به کودکان مناطق زلزله‌زده موسسه هنرمندان پیشکسوت با حضور هنرمندان تئاتر
» لبخند بر لبان کودکان زلزله زده بر‌می‌گردد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: ۱۰۱۴۰۶

موسسه هنرمندان پیشکسوت با شعار «لبخند بر لبان کودکان زلزله زده بر‌می‌گردد» به کمک مناطق زلزله زده می‌رود.

به گزارش ایران تئاتر، موسسه هنرمندان پیشکسوت با اعلام شماره حسابی به نام سه تن از هنرمندان پیشکسوت تئاتر از هنرمندان و مردم نوع‌دوست کشورمان درخواست کرد تا کمک‌های نقدی خود را برای تهیه وسائل مورد نیاز مناطق زلزله زده به این حساب واریز کنند.

کمک‌های واریز شده به شماره حساب 0111506899000  و شماره  کارت 603799738602981 متعلق به بانک ملی ایران کد 98 به نام‌های ایرج راد، محمود عزیزی و داریوش ارجمند، برای تهیه وسایل مورد نیاز کودکان مناطق زلزله‌زده هزینه خواهد شد.

این موسسه همچنین در طرح حمایتی دیگری با عنوان «طرح حمایتی هنرمندان پیشکسوت از دانش آموزان مناطق محروم»، شماره حساب 0111455822009  و شماره کارت 6037997377505509 متعلق به بانک ملی ایران کد 98 به نام‌های جمشید مشایخی، محمود پاک‌نیت، یوسف صدیق و اصغر همت را برای دریافت کمک‌های نقدی هموطنان و هنرمندان جهت کمک به دانش‌آموزان مناطق محروم کشور معرفی کرده است.

بر این اساس هنرمندانی همچون؛ یوسف صدیق، مریم معترف، کیهان دخت امین (همسر زنده یاد انوشیروان ارجمند)، محسن علی اکبری و صفا آقاجانی بعنوان هنرمندان ناظر بر امور مالی و داریوش ارجمند، جمشید مشایخی، اصغر همت، طاها بهبهانی، یوسف صدیق، محمود عزیزی ، محمدعلی کشاورز، هوشنگ توکلی،  محسن علی‌اکبری، علی قلم سیاه، پروانه معصومی، علی نصیریان و حسن ریاحی بعنوان اعضاء شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری معرفی شدند.

نیلوفر ثانی و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش ایران تئاتر از برنامه نمایش ها در سالن های خصوصی
» نمایش های تازه از راه رسیدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب:۱۰۱۴۱۸

در هفته پیش رو سالن های خصوصی با ۱۳ اجرا از تئاتر دوستان میزبانی می کنند. می خواهیم نمایش هاییکه در هفته اول آذر ماه میهمان این سالن ها هستند را به شما معرفی می کنیم.

به گزارش ایران تئاتر، با توجه به زلزله پیش آمده در غرب کشور و تعطیلی چندین روزه تئاتر، در هفته پیش رو نمایش های تازه ای همچون «ترانه های قدیمی: پیکان جوانان»، «هایلایت»، «لامبورگینی 2» از مخاطبان در سالن های خصوصی میزبانی می کنند. تا همین چند روز قبل حتی بدبین ترین مخاطبان تئاتر هم برای این نمایش ها فروش بالایی را پیش بینی می کردند، اما وقوع حادثه در غرب کشور استقبال مخاطبان از تئاتر را در هاله ای از ابهام فرو برده است. در متن پیش رو نمایش هایی را که در هفته اول آذر ماه میهمان سالن های خصوصی تئاتر تهران هستند را به شما معرفی می کنیم.

شهرزاد و نمایش هایش

نمایش «لامبورگینی 2» به نویسندگی و کارگردانی سیامک صفرى از ساعت 18:15 جمعه 3 آذر ماه در سالن 1 پردیس تئاتر شهرزاده به صحنه می رود و تا 1 دی ماه از تئاتر دوستان در این سالن میزبانی می کند. سیامک صفری و سحر قریشی بازیگرانی هستند که در این نمایش 1 ساعته به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 35 و 40 هزار تومان تایین شده است.

نمایش «پدر» به کارگردانی محمود زنده نام از ساعت 19:45 دوشنبه هفته پیش رو میزبان تئاتر دوستان در سالن 1 پردیس تئاتر شهرزاد شده و تا 1 دی ماه به اجرای خود در این سالن ادامه می دهد. در خلاصه داستان این اثر این طور آمده است: حکایتی از فراموشی‌ها، قصه از یاد رفتن و از یاد بردن، داستان فراموش‌کاری نسل امروز و فراموش کردن نسل دیروز... .چنگیز جلیلوند، میر طاهر مظلومی، فقیهه سلطانی، محسن بهرامی، سوگل خالقی، ساناز فلاح فرد بازیگرانی هستند که در این نمایش 75 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می توانند با پرداخت مبلغ 40 تا 55 هزار تومان براساس مکان صندلی مورد نظر بلیت آن را خریداری کنند.

نمایش «بولشویک» به نویسندگی و کارگردانی عباس اکرمی از ساعت 21:30 دوشنبه 29 آبان ماه اجرای خود را در سالن 1 پردیس تئاتر شهرزاد آغاز کرده و تا 4 دی ماه در این سالن به نمایش گذاشته می شود. در خلاصه داستان این اثر آمده است: کبدی پسر فقیر و پابرهنه حاشیه شهر برای خرید سیفون دستشویی (چاه بازکن) بیرون می رود اما سارا در مسیر او قرار میگیرد و او را به سمت ماجراهای قهرمانانه پیش میبرد... . شهرام قائدی، ایوب آقاخانی، سولماز غنی، علیرضا مهران، سروش طاهری، سید علی موسویان، حسین پور کریمی، رویا فلاحی، میثم یوسفی، مهدی طهماسبی، منصور عربی، عباس وزیری، نیکی ابراهیم شاه بازیگرانی هستند که در این نمایش 110 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر 40 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

موسیقی نمایش «ترانه های قدیمی: پیکان جوانان» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی محمد رحمانیان از دوشنبه هفته پیش رو در سالن 2 پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه می رود. این نمایش با بازی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، هومن برق نورد، احسان کرمی، هانا کامکار، سینا رازانی، سانیا سالاری، سعید توکلی، نوشین اعتماد، آلاله زارع طلب، مانیا علیجانی، امیر آرام تا پایان آذر ماه هرشب در دو سانس 18:30 و 20:30 برای تئاتر دوستان در این سالن به نمایش گذاشته می شود. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر از 50 تا 60 هزار تومان تایین شده است.

نمایش «راننده چینی» به نویسندگی داریوش رعیت و با کارگردانی پریزاد سیف از ساعت 18 چهارشنبه اول آذر ماه به سالن 3 پردیس تئاتر شهرزاد می رود و تا پایان آذر ماه در این سالن به نمایش گذاشته می شود. رضا عمرانی و پریزاد سیف بازیگرانی هستند که در این نمایش 1 ساعته به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر 35 هزار تومان تایین شده است.

نمایش «دوزخ» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی رضا اصغری از ساعت 19 یکشنبه 14 آبان ماه به تئاتر شهرزاد رفته و تا 14 آذر ماه از تئاتر دوستان در سالن 3 این مجموعه میزبانی می کند. در خلاصه داستان این اثر آمده است: سه نفر در دوزخی حبس شده اند که به تصوراتشان از دوزخ شباهتی ندارد... . توماج دانش بهزادی، رویا بختیاری، میترا شیرک وند، ایمان اصفهانی بازیگرانی هستند که در این نمایش 70 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر 30 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نمایش «زندگی در تئاتر» به کارگردانی محمد برهمنی که از ساعت 20:30 یکشنبه 7 آبان ماه اجرای خود را در سالن 3 تئاتر شهرزاد آغاز کرده بود؛ تنها تا پایان هفته جاری از مخاطبان در این سالن میزبانی می کند. میرسعید مولویان و ایمان صیادبرهانی بازیگرانی هستند که در این نمایش 100 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. علاقمندان به تماشای این اثر می توانند با پرداخت 30 هزار تومان بلیت این اثر را خریداری کنند.

یک نمایش تازه در پالیز

نمایش «کروکی» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از ساعت 18:45 چهارشنبه 26 مهرماه در سالن 1 تماشاخانه پالیز به صحنه رفته و تنها تا چهارشنبه هفته پیش رو به نمایش خود در این سالن ادامه می دهد. در خلاصه داستان این اثر این طور آمده است: کروکی داستان زندگی مردی است که به علامت سوال‌هایی در زندگی‌اش رسیده و اتفاقات زندگی‌اش را در برخورد با خودش به چالش می‌کشد... . سعید چنگیزیان ( به صورت حضوری) و ژیلا صادقی، سپند امیرسلیمانى، الهام کردا (به صورت ویدئویی) بازیگرانی هستند که در این نمایش 45 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 30  هزار تومان تایین شده است.

نمایش «شیوه‌ى به قداست رساندن یک اعتراف کننده‌ى نامعتبر» به نویسندگی و کارگردانی آرش واحدى از دوشنبه 22 آبان ماه در سالن 2 تماشاخانه پالیز به صحنه رفته است. این نمایش با بازی محمد نادرى، خاطره حاتمى، علی باقرى، آذین نظرى تا دوشنبه 13 آذر ماه هرشب ساعت 19 به مدت 1 ساعت برای تئاتر دوستان در این سالن به نمایش گذاشته می شود. در خلاصه داستان این اثر آمده است: سه مراجعه کننده نابهنگام خلوت کشیشی را بر هم می‌زنند... . علاقمندان به تماشای این نمایش می توانند با پرداخت 35 هزار تومان بلیت آن را خریداری کنند.

نمایش «یک زندگی بهتر» به نویسندگی مسعود هاشمی نژاد و با کارگردانی شهاب الدین حسین پور از ساعت 20:30 چهارشنبه هفته پیش رو به تئاتر پالیز رفته و تا 19 دی ماه برای مخاطبان در سالن 2 این مجموعه به نمایش گذاشته می شود. در خلاصه داستان این اثر آمده است: قصه خانواده‌ای که تحت فشار شدید مالی قصد دارند از موقعیت ویژه پدر سوء استفاده کنند... . خسرو شهراز، شمسی صادقی، سامان دارابی، سارا رسول زاده، مجید نوروزی بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر از 28 تا 35 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

پرور در باران کارگردانی می کند!

نمایش «هایلایت» به نویسندگی مشترک ریحانه حسن زاده، سوسن پرور و با کارگردانی سوسن پرور از ساعت 19 دوشنبه این هفته میزبان مخاطبان در تئاتر باران شده است. این نمایش با بازی سوسن پرور، غزاله جزایری، شراره درشتی، منا شمس‌الدینی، سمیه شوقی، مرضیه صدرایی، بیژن قهرمانی، شیما ملکیان، فاطمه هاشمی، صدیقه کیانفر تا 24 آذر ماه هرشب به مدت 75 دقیقه در این سالن به نمایش گذاشته می شود. بهای بلیت این اثر 35 هزار تومان تایین شده است.

نمایش «آندورای تئاتر اشتباهات» به کارگردانی میثم عبدی از ساعت 21 یکشنبه 21 آبان ماه اجرای خود را در سالن باران آغاز کرده و تا 26 آذر ماه از تئاتر دوستان در این سالن میزبانی می کند. در خلاصه داستان این اثر آمده است: معلم شهری به نام "آندورا" که منتقد افکار آندورایی هاست، سالها پیش پسر بچه ای جهود را از سرزمین همسایه به سرزمین خود می آورد و به آنها می گوید او را از چنگ کسانی که یهودیان را می کشتند نجات داده است. حالا این پسر بچه "آندری" بزرگ شده و قصد دارد با دختر معلم "باربلین" ازدواج کند... . منصور اسکندری، آزاده اکبری، اسماعیل باستانی، پریسا بهپوری، شیما بهرمن، حمید رحمتی، آریاز ذوالفقاری، منوچهر رمضانی، ناصر سرلک، امید طاهری، امین قاضی، سینوره کفاش طلب، مهدی مجنونی بازیگرانی هستند که در این نمایش 110 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 25 و 30 هزار تومان تایین شده است.

هفته پایانی نمایش ها در مستقل!

رپرتوآر «عصر تجربه» نام پروژه در تئاتر مستقل تهران بوده که از 1 شهریور ماه آغاز شده و تا پایان هفته جاری ادامه پیدا می کند. در این پروژه تئاتر مستقل با هدف حمایت از نمایش های جوانان 4 نمایش از آنها را دعوت کرده تا به صورت کاملا رایگان در این سالن رنگ صحنه ببینند. تا به این صورت تماشاگر با گونه‌ای بسیار جسور و باکیفیت از تئاتر مواجه شود که مسئله‌اش فقط هنر تئاتر بوده و مسئله اقتصادی در جایگاه پایین تری قرار دارد. نمایش «۱۹۷۸» به کارگردانی محمد شجاعی، نمایش «کوریولانوس» به کارگردانی حامد اصغرزاده، نمایش «در باب ماراساد» به کارگردانی حسام لک و  نمایش «مورچه ها» به کارگردانی علی مسعودی نمایش های دعوت شده به این رپرتوآر هستند، که هر کدام براساس جدول ارائه شده از طرف تئاتر مستقل که در سایت تیوال موجود است، در سانس اول این سالن به نمایش گذاشته می شوند.

نمایش «اپراتور نسل چهارم» به نویسندگی و کارگردانی باقر سروش از ساعت 19 چهارشنبه 12 مهرماه میزبان مخاطبان در تئاتر مستقل شده و تا پایان هفته جاری به نمایش خود در این سالن ادامه می دهد. بهاره رهنما، امیرمهدی ژوله، شهروز دل‌افکار، نسیم اسدپور بازیگرانی هستند که در این نمایش 70 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 35، 40 و 45 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نمایش «این یک پیپ نیست» نام اثریست به نویسندگی و کارگردانی سید محمد مساوات که از ساعت 20:45 چهارشنبه 12 مهرماه در تئاتر مستقل به صحنه رفته است. این نمایش با بازی محمد علی محمدی، رومینا مؤمنی، ابراهیم نائیج، میلاد آریافر، حسین منفرد، علی حسین زاده تنها تا پایان هفته جاری برای مخاطبان در این سالن به نمایش گذاشته می شود. علاقمندان به تماشای این اثر می توانند با پرداخت 30 هزار تومان بلیت آن را خریداری کنند.

پایتخت؛ یک سالن و سه نمایش!

نمایش «گلن گری گلن راس» به کارگردانی فرید رحمتی از ساعت 17 یکشنبه 7 آبان ماه در تئاتر پایتخت به صحنه رفته و تا 3 آذر ماه به نمایش خود در این سالن ادامه می دهد. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: میچ وموری روسای دفتر مشاور املاکی در شیکاگو برای کسب در آمد بیشتر دست به ترفند زیرکانه‌ای می‌زنند، یک رقابت بین فروشندگان طراحی میکنند که نفر اول ماشین شیکی برنده می‌شود و دو نفر شکست خورده اخراج خواهند شد... . آرمین مهدیلو، امین رقیب دوست، سپهر طهرانچی، فرید رحمتی، مهیار اسلامی، دانیال محسنی، علی اشمند بازیگرانی هستند که در نمایش 80 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر 25 هزار تومان تایین شده است.

نمایش «سلول های حروم» به نویسندگی و کارگردانی نیما یوسفی از ساعت 19 دوشنبه 29 آبان ماه میزبان مخاطبان در تئاتر پایتخت می شود و تا 26 آذر ماه به نمایش خود در این سالن ادامه می دهد. الناز حبیبی، مهدی ساکی، آرش اشاداد، فهیمه معین بازیگرانی هستند که در این نمایش 50 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. علاقمندان به تماشای این نمایش می توانند با پرداخت 30 هزار تومان بلیت آن را خریداری کنند.

نمایش «اخککندو» به نویسندگی سید محمد مساوات و با کارگردانی سید هادی عامل از ساعت 20:30 چهارشنبه هفته پیش رو اجرا خود را در تماشاخانه پایتخت آغاز کرده و تا 20 آذر در این سالن به نمایش گذاشته می شود. علی عامل هاشمی، ایمان اصفهانی، محمدرضا ایمانیان، لبخند بدیعی، فاطمه جوانبختی، هدی اساسی، مارال عبدالهی، مرضیه موسوی، امیربهادر اورعی، محمد صمدی بازیگرانی هستند که در این نمایش 1 ساعته به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 20 و 25 هزار تومان تایین شده است.

ارغنون؛ آهسته ادامه می دهد...

نمایش «خواب خوب خواب» به نویسندگی و کارگردانی سلیم باشکوه از روز یکشنبه 21 آبان ماه در سالن 2 تماشاخانه ارغنون به صحنه رفته است. این نمایش با بازی مائده قدیری، کیانوش خان محمدی، نرگس هزاره، نیما ذاکر، محمد طایفه، النا آهی تا 10 آذر هرشب ساعت 18:30 به مدت یک ساعت برای تئاتر دوستان در این سالن به نمایش گذاشته می شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «خواب خوب خواب» ترسیم هابیل و قابیل یکی از مهم‌ترین اساطیر انسانی است که روایت آن در حصار مکان و زمان خاصی متوقف نمانده است، پرداخت به این اسطوره در کنار پی‌رنگ‌های دیگر که در جریان داستان این اثر اتفاق می‌افتد نشانی از حضور زنده این اسطوره در زندگی انسان معاصر دارد... . بهای بلیت این اثر 25 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

نمایش «شهاب سنگ» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی مهدی گتمیری از ساعت 20:15 یکشنبه 21 آبان ماه در سالن 2 تئاتر ارغنون به صحنه رفته و تا 10 آذر میزبان مخاطبان در این سالن است. در خلاصه داستان این اثر آمده است: نویسنده‌ای بسیار مشهور و برنده‌ی جایزه نوبل که دارای ویژگی نامیرایی است برای رسیدن به آرامش ابدی به خانه قدیمی خویش می‌آید... . آرمین افتخارزاده، الهه سعدیان، مهدی گتمیری، پویان همتی، مریم فتحی، علیرضا میرزا محمدعلی، هادی طالبی، پریا بیگلری، مهدی بنیادی، ایمان عمویی، هومن لطیفیان، سیدعلی گتمیری، امیر میرزاده، امید احمدی، فرشاد نصیری بازیگرانی هستند که در این نمایش 90 دقیقه ای به ایفای نقش می پردازند. بهای بلیت این اثر 25 هزار تومان تایین شده است.

مشایخی و یک نمایش؟!

نمایش «جنین» به نویسندگی احسان اله دادی و با کارگردانی میترا حسین نژاد از دوشنبه 22 آبان ماه در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی به صحنه رفته است. این نمایش با بازی ایمان اشراقی، محمدکنگرانی، رویا حسین نژاد، حسین محمدی، شیوا منتظری پریسا امینی، محمد علی میرکاظم تنها تا جمعه 10 آذر ماه هرشب ساعت 19 به مدت 1 ساعت برای مخاطبان در این سالن به نمایش گذاشته می شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: رویا یک پزشک ماما هست که با همسرش نیما که نقاش هست زندگی می‌کنه رویا عاشق نیماست طی اتفاقاتی رویا مجبور به سقط جنین بیمارانی که برای سقط مراجعه می‌کنند می‌شود که در همین حین رویا خود باردار می‌شود... .علاقمندان به تماشای این اثر می توانند با پرداخت 25 هزار تومان بلیت آن را خریداری کنند.

دا موازی، فراموشی را روایت می کند!

نمایش «فراموشی موازی» به نویسندگی و کارگردانی شاهد علوی از یکشنبه 28 آبان ماه اجرای خود را در خانه نمایش دا آغاز کرده است. این نمایش با بازی صبا بهرامی، مائده ملکی و آسمان نصیری، آرمان رهایی، عرفان خاکسار، ابوالفضل میرسلیمانی، بیژن محمدی، احمد قوی پنجه و عماد راد تنها تا پایان هفته جاری هرشب به مدت 90 دقیقه در دو سانس 18 و 20 برای تئاتر دوستان در این سالن به اجرا گذاشته می شود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «فراموشی موازی» شامل ۷ مرحله مختلف است. در هر مرحله تماشاچیان از نزدیک با یک چالش روبه رو می شوند و باید با همکاری هم تلاش کنند تا از هر مرحله به مرحله آخر حرکت کنند... . بهای بلیت این اثر بر اساس مکان صندلی مورد نظر 20 و 25 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

مهدی حسین مردی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در آستانه آغاز مرحله بازبینی آثار
» شورای انتخاب بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر شهر مشخص شد
... دیدن متن »

 

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر

شناسه مطلب: ۱۰۱۴۳۲

در آستانه آغاز مرحله بازبینی آثار

شورای انتخاب بخش صحنه‌ای جشنواره تئاتر شهر مشخص شد.

نادر برهانی مرند، فرشاد منظوفی نیا، رضا صمدی پور، حسن موذنی و کامران شهلایی انتخاب نمایش‌های بخش تئاتر صحنه‌ای ششمین جشنواره تئاتر شهر را بر عهده گرفتند.

به گزارش روابط عمومی ششمین جشنواره تئاتر شهر، شورای انتخاب بخش تئاتر صحنه‌ای متشکل از نادر برهانی مرند، فرشاد منظوفی نیا، رضا صمدپور، حسن موذنی و کامران شهلایی از 30 آبان بازبینی نمایش‌های تولیدشده برای حضور در جشنواره ششم تئاتر شهر را آغاز می‌کنند.

نادر برهانی مرند درام نویس و کارگردان شناخته شده تئاتر، فرشاد منظوفی نیا طراح صحنه، کارگردان و مدرس دانشگاه، رضا صمدپور بازیگر و مدرس تئاتر، حسن موذنی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و کامران شهلایی نویسنده و کارگردان تئاتر از سه شنبه 30 آبان مجموعه نمایش‌های تولیدشده برای حضور در این بخش را مورد بازبینی قرار خواهند داد.

پیش از این 62 نمایشنامه به شکل قطعی و 31 نمایشنامه به شکل مشروط برای مرحله بازبینی انتخاب و معرفی شده اند.

بازبینی نمایش‌های جشنواره تئاتر شهر طبق جدول اعلام شده به گروه های نمایشی در پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

ششمین جشنواره تئاتر شهر به عنوان بزرگترین رویداد هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آذر و دی ماه 1396 برگزار می شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی کتابفروشی ها در روز کتاب‌گردی
... دیدن متن »

 

کتابفروشی های عضو طرح پاییزه کتاب همزمان با اولین روز آغاز این طرح به مناسبت روز کتابگردی کتاب های خود را با  تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی عرضه می کنند.


دومین طرح پاییزه کتاب با تخفیف  ۲۰ و ۲۵ درصدی دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی های عضو طرح سراسر کشور  آغاز می شود که کتابفروشان در اولین روز از این طرح به مناسبت روز کتابگردی کتاب های خود را با ده درصد تخفیف بیشتر (تخفیف ۳۰ تا ۳۵ درصدی) عرضه می کنند.
لازم به ذکر است، کتابفروشی ها می‌توانند با مراجعه به سایت خانه کتاب به نشانی ketab.ir در دومین«پاییزه کتاب» ثبت نام کنند. 
طرح پاییزه کتاب از دوم آذر ماه همزمان با روز کتابگردی در کتابفروشی‌های عضو طرح آغاز  و تا ۲۲ آذر ماه در مراکز استان‌ها و ۲ دی در شهرستان‌ها اجرا می‌شود.
طرح «پاییزه کتاب» با شعار «هر ورقش دفتریست...» بعد از طرح‌های «کتابفروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پاییزه کتاب» هفتمین  گام در راستای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌هاست.
در دومین طرح پاییزه کتاب خریداران می‌توانند در چند نوبت و از چند کتابفروشی، کتاب‌های عمومی را با ۲۰ درصد تخفیف و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۲۵ درصد تخفیف از کتابفروشی‌های عضو طرح خریداری کنند

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرشد ابوالفضل ورمزیار:
» سوگوار‌ه‌ رضوی "روایت عشق" گامی رو به جلو در هنر پرده‌خوانی است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از خبرگزاری صحنه، مرشد ابوالفضل ورمزیار از نقالان حاضر در اولین سوگواره‌ی پرده‌خوانی رضوی "روایت عشق" گفت: ایده‌ی اجرای همزمان نقالی و پرده‌خوانی در شهرهای مختلف با پرده‌ای واحد، طوماری مشترک و لباس‌های متحدالشکل، ایده‌ای شگرف و قابل تحسین است که می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای معرفتی شیعیان باشد.

وی با تمجید از طراحی پرده‌‌‌ای جدید برای استفاده‌ی پرده‌خوان‌ها در این رویداد تصریح کرد: پرده‌ای که برای سوگواره‌ی "روایت عشق" توسط استاد حمیدی نقاشی شده است، بسیار چشمم‌نواز است. این پرده زیر نظر استاد داوود فتحعلی‌بیگی با استناد به منابع صحیح و مورد عنایت و تایید علمای تشیع تهیه شده است. متاسفانه در برخی پرده‌ها و نقل‌ها، ماجراهایی گفته می‌شود که نه تنها با مقتل‌ها و تاریخ مدون تشیع هم‌سو نیستند بلکه در تضاد هم هستند. از این منظر، مستند بودند محتوای پرده‌ی روایت عشق بسیار مهم و حائز اهمیت است.
مرشد ورمزیار با ذکر این نکته که نقالی جای تخیل و خیال نیست و باید تمام روایات، مستند و معتبر باشند، اظهار داشت: استاد داوود فتحعلی‌بیگی با دانش و سبقه‌ای که در زمینه‌ی نقالی و پرده‌خوانی‌ دارند علاوه بر نظارت بر نقاشی پرده‌ی "روایت عشق" با مطالعه و پژوهش در کتب تاریخ اسلام، طوماری جدید، محکم و معتبر ارائه کرده‌اند که بسیار قابل تحسین است.
وی همچنین اضافه کرد: از دیگر ویژگی‌های پرده‌ی جدید "روایت عشق" وجود ظرافت‌های گنجانده شده در آن است که باعث می‌شود دست پرده‌خوان، برای ارائه‌ی مطالب فرامتنی باز باشد؛ به این صورت که نقال تنها بر روایت پرده اکتفا نمی‌کند و بنا بر دایره‌ی اطلاعاتی خود در جای جای روایت، می‌تواند توضیحاتی فرامتنی به پرده اضافه کند.

این نقال پیشکسوت خاطرنشان کرد: پرده‌ "روایت عشق" علاوه بر مستند بودنش، به لحاظ رنگ و فرم و نقش، زیبایی بصری فوق‌العاده‌ای دارد. حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ چهره در این پرده ترسیم شده و داستان‌های مختلفی در آن وجود دارد که نقال بنا به نفس تماشاگر و حس و احوال مجلس نقالی‌اش می‌تواند یکی از آن‌ها را نقل و روایت کند. معتقدم طراحی این پرده کار بسیار بزرگی بوده و هرچند نقدهای کوچک نیز بر آن مطرح است اما در کل نمره قبولی دارد و باید گفت دست مریزاد!

وی با اشاره به نیاز هنر نقالی و پرده‌خوانی به حمایت‌های مسئولان و مدیران فرهنگی یادآور شد: هنر نقالی وپرده‌خوانی نیازمند توجه همیشگی مسئولان است. البته جشنواره‌ها و سوگواره‌های متعددی با موضوع و محوریت نقالی برگزار شده اما هیچگاه مستمر نبوده است. به نظر می‌رسد حوزه هنری با برگزاری جشنواره‌ی نقالان علوی در دو سال اخیر، تلاش دارد روند حمایتی خود را استمرار بخشد. همین جشنواره نیز نیازمند پاسداری از گزند آسیب‌های احتمالی است. معتقدم رویدادهای نقالی همچون "نقالان علوی" نیازمند حضور کارشناسان اهل دانش و مطالعه است تا از ارائه‌ی طومارهای بی‌محتوا و گاه دروغین توسط برخی از به اصطلاح نقالان جلوگیری شود.

مرشد ورمزیار در پایان تاکید کرد: سوگواره رضوی "روایت عشق" یک گام به جلو حرکت کرده است؛ چراکه برای اولین‌بار پیش از شروع رویداد، طوماری تهیه شده و پرده‌ای مختص به این امر، طراحی شده است. معتقدم هرگز نباید در بالا نگه داشتن پرچم فرهنگ تشیع قانع باشیم و همواره باید برای بهبود هنر نقالی و پرده‌خوانی رضوی و علوی، با گام‌های موثر رو به جلو حرکت کنیم.

یادآور می‌شود اولین سوگواره پرده‌خوانی رضوی با همکاری و مشارکت موسسه‌ی آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از ۲۴ تا ۲۸ آبان ماه همزمان در مشهد، تهران، قم، شیراز، اصفهان، قزوین، کرمان، زنجان، اراک و همدان برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش چه زود زمستون میشه
» اجرای نمایش «چه زود زمستون میشه» تا سوم آذر ماه تمدید شد
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی گروه نهال، نمایش «چه زود زمستون میشه» به کارگردانی بهار کریم زاده تا سوم آذر ماه در خانه نمایش اداره تئاتر به اجرای خود ادامه خواهد داد.
نمایش «چه زود زمستون میشه» به نویسندگی و کارگردانی بهار کریم زاده تا ۳ آذر، ساعت ۳۰: ۱۹ در خانه نمایش اداره تئاتر به روی صحنه می رود.

در این نمایش محسن سلیمانی فارسانی، بهار کریم زاده، سهیلا جوادی، عباس شاه محمد زاده، سبا سلیمانی، مسعود انعامی، سالار نجفیان، دلارام شمس به ایفای نقش می‌پردازند.

از دیگر عوامل گروه می تواند طراح صحنه سالار نجفیان، مدیر صحنه محسن احسان، مشاور رسانه جواد تمدنی، دستیار صحنه  میر امین محمدی منشی صحنه مهرناز صادقی راد اشاره کرد.
علاقمندان به تماشای این اثر می‌توانند به نشانی میدان فردوسی، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه محمدآقا، پلاک ۳۴ مراجعه فرمایند.
 

 


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر
» دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر از اعلام اسامی آثار پذیرفته شده در بخش بازخوانی این جشنواره خبر داد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از امور ارتباطات و رسانه چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر؛ فرهاد فیاض بخش با اشاره به پایان یافتن مرحله بازخوانی متون چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر، اظهار داشت: در این مرحله ۲۶ اثر در سه بخش صحنه‌ای، کودک و نوجوان و خیابانی مورد پذیرش هیئت‌داوران متشکل از محمد مظفری، اشرف سلطانی نیا و غلامرضا احمدی قرار گرفته است.

وی افزود: در بخش صحنه‌ای نمایش «باد غول» به نویسندگی مهدی بلوچ و کارگردان بهادر رستگار از دیلم، نمایش «گلزخم» به نویسندگی صادق فاضلی و کارگردانی الهام دریا پور از دیلم، نمایش «ترامادول» به نویسندگی و کارگردانی مهدی محمدی از دیلم، نمایش «نقاشی ناتمام» به نویسندگی ماریا اشگری و کارگردانی علیرضا سلیمانی از بوشهر، نمایش «زندگی و هنر» به نویسندگی و کارگردانی بهروز اسماعیلی از شبانکاره، نمایش «پرواز فاخته» به نویسندگی رضا داوودی و کارگردان جعفر کازرونی از آبپخش، نمایش «دنیای بیگانه من» به نویسندگی مازیار انصاری و کارگردانی جواد فروزش از آبپخش، نمایش «کمدی ارتفاعات» به نویسندگی امید طاهری و کارگردانی عبدالرسول محمودی از دیر، نمایش «بلوط سرخ» به نویسندگی و کارگردانی حمید حیدری از بوشهر، نمایش «چیزی شبیه زندگی» به نویسندگی حسین پناهی و کارگردانی اسماعیل شهرستانی از بوشهر، نمایش «کمدی پارازیت» به نویسندگی و کارگردانی حسن سالارمنش از بوشهر، نمایش «کمدی کفتار فقط املت میخوره» به نویسندگی حسن سالار منش و کارگردانی حدیث سیرجانیان از بوشهر، نمایش «زندگی مشروط» به نویسندگی و کارگردانی فریدون فریدونی از بوشهر، نمایش «امید مادر» به نویسندگی و کارگردانی آسیه نعمتی از بوشهر، نمایش «جزیره کوکا کولا» به نویسندگی و کارگردانی حمید فلاحی از بوشهر، نمایش «بعدازظهر آخر پاییز» به احسان احمدزاده و کارگردانی طیبه بهزاد از بوشهر، نمایش «فریاد بی‌صدا» به نویسندگی و کارگردانی مسعود مظلومی وند از بوشهر به مرحله بازبینی آثار راه یافته‌اند.
چهاردهمین جشنواره تئاتر معلولین استان بوشهر خاطرنشان کرد: در بخش کودک و نوجوان نمایش «سالاد فصل» به نویسندگی و کارگردانی عبدالرضا محمدی نژاد از گناوه، نمایش «مزرعه‌ای زیبا» به نویسنده و کارگردانی عبدالرضا محمدی نژاد از گناوه، نمایش «شاپرک» به نویسندگی خداداد رضایی و کارگردانی علی ابراهیم‌زاده از سعدآباد، نمایش «مکعب صورتی» به نویسندگی حسن صابری و کارگردانی عاطفه عبادی پور از برازجان، نمایش «واپسین» به نویسندگی امیر حسین پور و کارگردانی مژگان شمسی فر از برازجان در مرحله بازبینی حضور دارند.
فیاض بخش بیان کرد: نمایش «زیر پوست عشق» به نویسندگی و کارگردانی بهمن تقی پور از عسلویه، نمایش «مبارک» به نویسندگی جواد طاهری و کارگردانی حمیده نصاری از بوشهر، نمایش «دمام» به نویسندگی و کارگردانی مسعود مظلومی وند از بوشهر، نمایش «همین حوالی» به نویسندگی و کارگردانی احسان احمدزاده از بوشهر در مرحله بازخوانی آثار پذیرفته شده‌اند.
وی در پایان یادآور شد: بازبینی آثار دی‌ماه انجام می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش خواب خوب خواب
» نمایش «خواب خوب خواب» سه شنبه ۳۰ آبان اجرای خود را به نفع زلزله‌زدگان کرمانشاه به روی صحنه خواهد برد
... دیدن متن »

نمایش «خواب خوب خواب» در روز دوشنبه ۲۹ آبان اجرای عکاسان و خبرنگاران خواهد داشت و روز سه شنبه ۳۰ آبان اجرای خود را به نفع زلزله زدگان کرمانشاه با مبلغ بلیت دلخواه (همت عالی) به روی صحنه خواهد برد.

نمایش «خواب خوب خواب» تا جمعه ۱۰ آذر ماه ساعت ۱۸:۳۰ در تماشاخانه ارغنون به روی صحنه می‌رود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شورای انتخاب بخش تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند
... دیدن متن »

کریم اکبری مبارکه، مجتبی مهدی، افسانه زمانی، احمد سلیمانی و گلزار محمدی انتخاب نمایش‌های بخش تئاتر کودک و نوجوان ششمین جشنواره تئاتر شهر را بر عهده گرفتند.

به گزارش  تیوال به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره تئاتر شهر، شورای انتخاب متشکل از کریم اکبری مبارکه، مجتبی مهدی، افسانه زمانی، احمد سلیمانی و گلزار محمدی از ۳۰ آبان ماه جاری بازبینی نمایش های تولید شده برای حضور در جشنواره ششم تئاتر شهر را آغاز می کنند.
کریم اکبری مبارکه بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر، مجتبی مهدی نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان، افسانه زمانی نویسنده و کارگردان تئاتر و تئاتر عروسکی که برگزیده چند دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بوده، احمد سلیمانی بازیگر و کارگردان تئاتر که در چند دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگزیده شده و گلزار محمدی کارگردان تئاتر و رئیس انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر ۴۸ نمایش راه یافته به مرحله بازبینی را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.
پیش از این و در مرحله انتخاب نمایشنامه های متقاضی حضور در این بخش، ۱۵ اثر به صورت قطعی و ۳۳ اثر به شکل مشروط برای مرحله بازبینی معرفی شده اند.
بازبینی نمایش‌های جشنواره تئاتر شهر طبق جدول اعلام شده به گروه های نمایشی در پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

ششمین جشنواره تئاتر شهر به عنوان بزرگترین رویداد هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آذر و دی ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان احمد مسجدجامعی برای کتابگردی
... دیدن متن »  • در آستانه چهارمین دوره  کتابگردی هموطنانمان در غرب کشور داغدار عزیزان خود شده اند و خانمان خود را از دست داده اند. دل همه ایرانیان به یاد آنان می تپد و ما نیز شریک دردهای آنان هستیم. کتاب یکی از پایدارترین میراث‌های بشری و کتابخوانی یکی از مهمترین شاخص های توسعه است که در فرهنگ و سنت دینی ما نیز جایگاه قابل توجهی دارد.
  •  به همین اعتبار نهادهای صنعت نشر نیز حائز اهمیت است و در میان این نهادها، کتابفروشی به عنوان آخرین حلقه صنعت نشر جایگاه ممتازتری دارد. بنابراین، تقدیر، پشتیبانی و حمایت از کتابفروشی، همزمان که کاری اخلاقی است، حمایت از توسعه کشور عزیزمان، ایران است.
  •  یکی از موثرترین راه‌های پشتیبانی و حمایت از خدمتگزاران کتاب، حضور فعال و مردمی در کتابفروشی ‌ها و خرید کتاب است. رونق کتاب‌فروشی‌ها به عنوان آخرین حلقه از زنجیرۀ صنعت نشر، به رونق کل نشر ایران منجر خواهد شد.
  • از سه سال پیش، کتابگردی در آخرین پنج‌شنبۀ هفتۀ کتاب، که روز کتاب‌فروشی نام گرفته، با استقبال مردم فهیم کشورمان، رو به‌رو شده است، امسال به دلیل همزمانی آخرین پنج شنبه هفته کتاب با ایام سوگواری، کتابگردی به هفته بعد موکول شد.
  •  امسال نیز به سیاق سال های گذشته  از مردم فرهیخته و شریف سراسر ایران دعوت می ‌کنیم،  به پویش کتابگردی پیوسته و روز پنج‌شنبه ٢آذر ماه با حضور پرشور گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی و ... در کتابفروشی ‌های سراسر کشور و مخصوصا کتابفروشی های کوچک  و خرید کتاب، به کتاب‌فروشان زحمت‌کش خسته نباشید بگویند و از دست‌اندرکاران، ناشران، نویسندگان، مترجمان و پدیدآورندگان کتاب ایران تقدیر کنند. از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، شخصیت‌های سیاسی  و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم نیز دعوت می کنیم با پیوستن به این حرکت، به رونق و استمرار آن یاری رسانند.
  • از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز درخواست می ‌کنیم، با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتابفروشی ‌ها به یاری این حرکت بیایند. از گروه های ترویج کتابخوانی، باشگاه های  کتابخوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای  سراسر کشور  دعوت می کنیم، با حضور در کتابفروشی ها به ترویج کتابخوانی کمک کنند.
  • امیدوارم با تلاش همگانی حضور در کتابفروشی ها و خرید کتاب به جزئی مهم از سبک زندگی ما ایرانیان تبدیل شود. هم چنین امیدوارم که فعالان حوزه کتاب در طراحی برنامه های کتابگردی به هموطنان زلزله زده نیز توجه کنند و کتاب رساندن به کودکان و نوجوانان زلزله زده را فراموش نکنند.
  •  وعدۀ دیدار ما، در روز پنج‌شنبه، ٢ آذرماه، در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور.

 

نوبادی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شهاب حسینی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از پردیس تئاتر تهران بازدید کرد
» شهاب حسینی: کار پردیس تئاتر تهران تولید اندیشه است
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شهاب حسینی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از پردیس تئاتر تهران بازدید کرد و در حاشیه این بازدید گفت: از راه‌اندازی این پردیس مطلع بودم ولی در این سطح حرفه‌ای فکرش را نمی‌کردم. خوشحالم از اینکه فضاهای فرهنگی، به ویژه در جاهایی که کمتر این فضاها وجود داشته، تأسیس می‌شود. اینجا خیلی خوب کار شده و آنچه که اسمش را می‌شود گذاشت احترام به شخصیت و سلیقه مخاطب در آن رعایت شده است. این خیلی من را خوشحال کرد. فضاهای این‌چنینی این امکان را به وجود می‌آورد که انگیزه‌ها شکل بگیرند و اشتیاقی به وجود بیاید که اگر کسی می‌تواند گامی بردارد، حتماً این کار را بکند.
 
حسینی افزود: من با دیدن این مجموعه اولاً خیلی خوشحالم که درباره تئاتر یک پردیس به این شکل راه افتاده و تصور می‌کنم قابلیت‌های خیلی بیشتری در این مجموعه وجود دارد. اینجا می‌تواند یک مجموعه فرهنگی بسیار خوب باشد و در عین حال برنامه‌های فرهنگی و جشنواره‌ها در آن برگزار شود، جایی که نیرو پرورش دهد. من اصالت را به منابع انسانی می‌دهم، منابع انسانی هم نیاز به فضا دارند.
 
در جنوب شهر انگیزه بیشتری برای پیشرفت وجود دارد
وی درباره موقعیت جغرافیایی پردیس تئاتر تهران عنوان کرد: به نظرم امروز شمال و جنوب شهر فقط شاید از منظر مالی و اقتصادی تفاوت داشته باشند و در شرایطی که این سطح از آگاهی و اطلاعات وجود دارد، چیزی به نام شمال و جنوب شهر نداریم. اگر بخواهیم از این منظر یعنی از منظر تلاش برای ساختن آینده نگاه کنیم، اتفاقاً برعکس است. این قدر که در جنوب شهر انگیزه برای رشد و پیشرفت وجود دارد، در جاهای دیگر ممکن است وجود نداشته باشد.
 
دسترسی و هوای بهتر پردیس تئاتر تهران نسبت به دیگر مراکز تئاتری
حسینی ادامه داد: ما در شهری به نام تهران بزرگ زندگی می‌کنیم که زمانی می‌تواند این بزرگ بودن معنا پیدا کند که امکانات به ویژه امکانات فرهنگی که نیاز اصلی جامعه است، به طور منظم و مساوی در همه جای شهر ساخته شود. منطقه‌ای که پردیس تئاتر تهران ساخته شده از نظر دسترسی بسیار خوب است، از نظر نبودن ترافیک، وجود جای پارک فراوان و حتی آب و هوا؛ هوای اینجا بسیار بهتر از مناطق مرکزی شهر است. برای مثال دسترسی اینجا به مراتب از فرهنگ‌سرای نیاوران ساده‌تر است. در نهایت من مکان پردیس را مانعی نمی‌دانم، در صورتی که اتفاقاتی که در اینجا شکل می‌گیرد حاوی یک هدف مهم و معنا باشد. اینکه جوانان بدانند در اینجا می‌توانند سنگ بنای آینده خود را بگذارند. در این صورت اهمیتی ندارد که این مرکز کجا باشد.
وی به فقر فرهنگی اشاره کرد و گفت: فقر فرهنگی به خاطر نبود ارائه درست فرهنگ به مخاطب ایجاد می‌شود. زمانی که فقر شناختی وجود دارد. امروز جوان نمی‌تواند مسیر زندگی‌اش را به وضوح ترسیم کند و هویت خود را به درستی تشخیص دهد. چه کار کنیم که هویت‌ها شکل بگیرد؟ باید مردم را به خودشناسی دعوت کنیم. شرایطی را برایشان فراهم کنیم که به کشف و شهود و جست‌وجو بپردازند و ظرفیت‌های درونی‌شان را کشف کنند. منِ نوعی وقتی کلاس‌های آموزشی استاد سمندریان به وجود آمد، رفتم و تازه فهمیدم که شاید بتوانم بازیگر شوم.
 این بازیگر مطرح اضافه کرد: وقتی هیچ انتخابی وجود ندارد، آدم سرگردان می‌شود. وقتی سرگردان می‌شود، زندگی‌اش باری به هر جهت می‌شود. شاید دنبال این نمی‌رود که خودش را ارتقا دهد. ولی وقتی فضایی باشد که رقابت سالم و در عین حال جدی در آن شکل بگیرد، آدم‌ها تشویق می‌شوند که جز روی توانمندی‌های شخصی خودشان برای ساختن زندگی و آینده‌شان، نمی‌توانند حساب کنند. بسترش باید وجود داشته باشد. اگر اینجا مثلاً جشنواره‌هایی را بگذاریم و این امکان را بدهیم که از همه نقاط کشور تئاترهایشان را بیاورند و تمرین و اجرا کنند، این انگیزه می‌دهد. من جوان‌های زیادی را در حیطه کاری خودم می‌شناسم که بسیار خلاق و دست به قلم هستند، فیلمسازهای خوبی داریم. در واقع موضوع منابع انسانی نیست، مکانی برای ارائه وجود ندارد. متاسفانه همه جا چرخ‌دنده‌های خردکننده روابط اجازه نمی‌دهد خیلی‌ها وارد شوند. اگر جایی باشد که با آغوش باز از هر نوع استعداد و اندیشه‌ای استقبال کند، ما شاهد شکوفایی زیادی هستیم. منابع انسانی اصالت دارند. نفت، گاز، طلا و... هیچ کدام بدون مغزی که بتواند اینها را از دل زمین بیرون بکشد، ارزش ندارند. هیچ کاری بدون تفکر و منابع انسانی‌اش شکل نمی‌گیرد و پیش نمی‌رود. سینما یک بت یا یک قلعه دست‌نیافتنی نیست. سینما را آدم‌ها به وجود آورده‌اند. سینماگری باید وجود داشته باشد که سینما وجود داشته باشد. نمایشگری باید وجود داشته باشد که تئاتر وجود داشته باشد. اساساً اندیشه‌ای باید وجود داشته باشد. کار این مرکز و همه مراکز فرهنگی دیگر باید تولید اندیشه باشد.

وی به لزوم ایجاد فضاهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: به ازای هر پنج فست فودی که در شهر باز می‌شود، حداقل یک سالن نمایش لازم است. فقط به خوراک جسمی توجه می‌کنیم، ولی باید توجه بیشتری به خوراک روحی داشته باشیم. مسلماً با نگاه‌های رادیکال نمی‌شود اینطور کارها را پیش برد. جوان‌های امروز واقعاً به نسبت نسل‌های گذشته فرهیخته هستند. همین الان روابطشان با هم را می‌بینم که در حیطه ادب است، قبلاً اینطور نبود. هر چه آدم بددهن‌تر و الوات‌تر بود، به نظر می‌آمد که گلیم خودش را بهتر از آب بیرون می‌کشد. ولی الان اینطور نیست. جوان‌ها اهل تحقیق و گفت‌وگو هستند، فضا ندارند. اینجا اگر برنامه‌ای برگزار کنید که هنرمندان گمنام بیایند اثر هنری خودشان را به نمایش بگذارند، بعضاً اگر بخواهد با ممیزی خاصی مواجه شود یا بگویند این جزو قانون ما نیست، این دلسردکننده است. هنر چیزی است که مرز نمی‌شناسد و باید برای همه وجود داشته باشد. خیلی هم نمی‌شود سفت و سخت گرفت. بعضی وقت‌ها اسم مراکز دولتی که می‌آید، همه موضع می‌گیرند. چون فکر می‌کنند آنجا دست و پای آدم بسته است و کاری پیش نمی‌رود. ولی اصلاً اینطوری نیست. به من گفتند اینجا بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. مدیریت شهری کار خودش را کرده، ما باید این را به یک بهره‌وری برسانیم که شهرداری تشویق شود در یک منطقه‌ای بیاییم این کار را بکنیم. ولی اگر فقط یک سری تجهیزات باشد، طبیعتاً شهرداری هم دیگر انگیزه‌ای برای ایجاد چیزی نخواهد داشت. چون می‌بیند فقط هزینه است و استفاده‌ای از آن نمی‌شود.

بگذاریم کثرت به وحدت تبدیل شود / باید درباره همه چیز گفت‌وگو کنیم
حسینی با بیان اینکه بیشتر از بازیگری و شرکت در جشنواره‌های مختلف، به انجام کارهای زیربنایی علاقه دارم، عنوان کرد: به عنوان کسی که مردم به او نمره قبولی در کارش داده‌اند، این یک وظیفه برایم ایجاد می‌کند که تجربیاتم را انتقال دهم. به صورت انفرادی نهایت می‌توانم در خانه‌ام یک کارگاه شخصی برگزار کنم. ولی وقتی عمومیت بیشتری پیدا کند، به ویژه در این مناطق، استعدادهای درخشان ظهور می‌کند. بیشتر آدم‌های موفق کسانی بوده‌اند که طعم محرومیت و فقر را در زندگی چشیده‌اند. خواستن را بلد شدند و پیرو آن حرکت کردند. وقتی آدم غنی به دنیا بیاید، مهم‌ترین انگیزه زندگی را از دست می‌دهد و آن خواستن است. به قول اشمیت دهان که باز می‌کنی، قبل از اینکه غذا بخواهی غذا می‌دهند. قبل از اینکه آغوش محبت بخواهی، آغوش محبت به تو می‌دهند. ولی وقتی اینها را نداشته باشی، برای پیدا کردن آن زحمت می‌کشی. واقعاً باید به جوان‌ها احترام گذاشت و به آنها اعتماد کرد. جوانان در ارتباطاتشان با هم نگاه جنسیتی ندارند، با هم در حیطه ادب و اخلاق معاشرت می‌کنند. خودشان بی‌اخلاقی را خوب می‌شناسند و آن را تحمل نمی‌کنند. نیازی هم به نیروی ناظر و بازدارنده‌ای نیست. اگر یک نفر در یک جمع بی‌ادبی کند، از طرف بقیه طرد می‌شود. این مسائل نگاه باز مسئولان را می‌خواهد که با ایجاد چنین مراکزی اجازه دهند جوان‌ها دور هم جمع شوند. بگذارند این کثرت به وحدت تبدیل شود. این همیشه باعث اتفاقات خوب می‌شود و همیشه دو مغز بهتر کار می‌کند. باید درباره همه چیز گفت‌وگو کنیم.
 وی در پایان گفت: علاوه بر جوانان، قشر بازنشسته‌ای داریم که برای اوقات فراغتشان فکری نداریم. در مورد اوقات فراغت خانم‌ها که قشر وسیعی از جامعه هستند، واقعاً ایده خاصی نداریم. تنها چیزی که می‌تواند مردم را گرد هم جمع کند و سالم‌ترین آنها همیشه برنامه‌های فرهنگی هنری است. بهترین چیزی است که می‌تواند سوژه گفت‌وگو باشد. من واقعاً دلم می‌خواهد حالا که این همه هزینه شده و پردیس تئاتر تهران راه‌اندازی شده، با یک برنامه‌ریزی خوب، بهره‌برداری خوبی هم صورت گیرد.

۵ روز پیش، پنجشنبه
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشنامه‌خوانی و نقالی آرش
» اثر دیگری از بهرام بیضایی به صحنه تئاتر می‌آید
... دیدن متن »

«آرش» که از برجسته ترین آثار بهرام بیضایی است به‌زودی به روی صحنه می‌رود.
ماهناز رجبی کارگردان این نمایش در گفتگویی اظهار داشت: سه بر خوانی «آرش» را به صورت نمایش تلفیقی (نمایشنامه خوانی و نقالی) به روی صحنه می‌بریم. با توجه به اینکه متن را اندکی تلخیص کرده‌ام، نقش جدیدی به نام «نقال» به کار اضافه شده است. ضمن اینکه کل نقش‌ها توسط سه نقش خوان (غیر از نقال) اجرا می‌شود.
عوامل این نمایش عبارتند از:
نقش خوانان: بهزاد بابازاده (آرش و کشواد)، محمدرضا فهمیزی (راوی، سرکرده، پدر)، سعید شیرازی (سردار، شاه توران و کوه البرز) و پرواز نجفیان مقدم (نقال)، مریم عظیمی (دستیار کارگردان) تهیه کننده و طراح ماسک، صحنه و لباس (ماهناز نیاسان )، انتخاب موسیقی(مصطفی بانیان) مهرناز رجبی (عکاس و تصویربردار).

نمایش «آرش» از تاریخ ۸ تا ۱۰ آذر از ساعت ۱۹ در سالن «گوشه» مجموعه فرهنگسرای نیاوران به روی صحنه خواهد رفت.
 

۵ روز پیش، پنجشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» فراخوان طراحی نشان جایزه بزرگ افشین یداللهی
... دیدن متن »

خانه ترانه با همکاری موسسه انتشاراتی نگاه نخستین جایزه ترانه افشین یداللهی را برگزار خواهد کرد لذا از همه هنرمندان طراح و گرافیست دعوت می کند طرح های پیشنهادی خود را برای نشان این جایزه تا تاریخ ۲۸ آبان ماه ۹۶ از طریق ربات افشین یداللهی AfshinYadollahiBot@ به دبیرخانه جایزه ی افشین یداللهی ارسال نمایند.
توجه به ماهیت این جایزه که یادمانی از یاد و خاطره ی افشین یداللهی به عنوان یکی از نام آورترین ترانه سرایان معاصر است و موضوع این جایزه، ترانه سرایی، از الزامات طراحی نشان است.
لازم به ذکر است نمونه های پیشنهادی فقط با پسوند فایل jpg پذیرفته می شود و منتخب نیز با پسوند فایل Cdr-Corel Draw دریافت میگردد.

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایشگاه سایه های بی سایه
» نمایشگاه نقاشی گروهى «سایه‌های بی‌سایه» در گالری «آس» تهران به اتمام رسید
... دیدن متن »

منصور جهانی ـ نمایشگاه نقاشی گروه «خاکستری‌ها» تحت عنوان «سایه‌های
بی‌سایه» در گالری «آس» به پایان رسید.
مراسم افتتاحییه نمایشگاه نقاشی «سایه‌های بی‌سایه» شامل آثار اعضای گروه
«خاکستری‌ها» از جمله؛ فریماه فرهت‌نیا، فرزانه خان‌عمو، نسرین هادیان،
مانا صدرایرانی و علی شجاع در گالری «آس» تهران برگزار شد و هنرمندان
گروه «خاکستری‌ها نمایشگاهى در مورد «ضرورت برگزارى نمایشگاه‌هاى گروهی»
دیدگاه‌هاى خود را بیان کردند.
مانا صدری ایرانی در مورد ضرورت برگزارى نمایشگاه‌هاى گروهی گفت: بله
قطعاً ضرورى است، البته اگر فردیت هنرمند مخدوش نشود. یعنی من که هنگام
نقاشی کردن خود را در "جهانی موازی، جهانی از آزادی مطلق" می‌یابم بتوانم
آثار خلق شده با این احساس بی‌حد و مرز را در ارتباطی خالص با روح آزاد
دیگری ارائه دهم؛ به این ترتیب نمایشگاه گروهی حاوی آثاری می‌شود منفرد و
در عین حال متنوع.
علی شجاع در مورد ضرورت برگزارى نمایشگاه‌هاى گروهی گفت: شاید در وادی
هنر، محصول مشترک داشتن مرسوم باشد اما آن‌جا که درک متقابل از هستی
اتفاق می‌افتد، ارائه کار مشترک می‌تواند ضرورت یابد.
نسرین هادیان در این مورد معتقد است: برای مثال آثار مشترک من و آقای
شجاع دو خصیصه خط و نقش را توأمان در برمی‌گیرند که هر کدام می‌تواند به
نوبه خود هنری مستقل باشد اما همخوانی این آثار نشان می‌دهد که دو هنرمند
با دو رویکرد متفاوت می‌توانند هم ویژگی منحصر به فرد نقش و خط را حفظ
کنند و هم شباهت‌های نگرشی انسان را به تصویر بکشند.
فرزانه خان‌عمو در مورد ضرورت برگزارى نمایشگاه‌هاى گروهی اظهار داشت:
همیشه از شرکت در نمایشگاه گروهی استقبال می‌کنم به این دلیل که  انسان
را موجودی اجتماعی می‌دانم اگر چه در تنهایی کارکردن را ترجیح می‌دهم چون
نگاه من به نقاشی حسی است . نقاشی برای من آنی اتفاق می‌افتد. انگار آن
چه در ناخودآگاهم انباشته شده به یکباره می‌خواهد راهی به بیرون باز کند
آن وقت بی دغدغه سبک و مد، رنگ‌ها و طرح‌ها روی بوم جاری می‌شوند. برهمین
اساس، معتقدم اگر نمایشگاه گروهی مانع این سرریزی روح نشود ضروری خواهد
بود چون مخاطب می‌تواند در یک مکان و زمان واحد، با دریافت‌های متفاوت و
صادقانه از زندگی مواجه شود.
فریماه فرهت‌نیا در این مورد معتقد است: نقاشی برای من ابزار نیست،
ابزاری که با آن افکار و احساسم را ابراز کنم، نقاشی خودِ تفکر، خودِ
احساس است برای من، مثل شعر. هنر را به طور کلی شکلی از بودن می‌دانم؛ به
همین دلیل معتقدم که فعالیت گروهی در هنر بخشی از تجربه بودن است، تمرینی
ضروری برای حضور منفرد در متنی فرهنگی.

عکس‌ها: منصور جهانی

 

۶ روز پیش، چهارشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید