تیوال | اخبار
T1 : 06:38:41
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سینمای ایران می‌تواند به سینمای جهان کمک بکند | عکس
» عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سینمای ایران می‌تواند به سینمای جهان کمک بکند
... دیدن متن »

جشنواره جهانی فیلم فجر به کمک ارتباطات بین‌المللی می‌تواند خود را بیش‌تر در دنیا معرفی کند
«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفت: حدود 120 سالگی سینمای ایران، این سابقه را برای سینمای ایران مهیا کرده است که سینمای منطقه و سینمای آسیا و حتی در حوزه‌های سینمای جهانی به سینمای ایران با سابقه حرفه‌ای نگاه کنند.
«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در مورد حضور سینماگران سرشناس در سی‌وششمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر، گفت: سینمای ایران یک فرصتی برای حوزه فرهنگ و هنر ایرانی است، با سابقه‌ای طولانی که سینمای ایران دارد و تولیدات فراوانی که این سینما داشته و دارد. رفت و آمد سینماگران خارجی به جشنواره جهانی فیلم فجر؛ از چند جهت، فرصتی را برای سینمای ایران فراهم کرده و می‌کند. یک نکته آن فضای حضور ایران در بازارهای جهانی فیلم است؛ این که سینمای ما گرچه در حوزه تولید نسبت به کشورهای منطقه و خیلی از کشورهای جهان سابقه طولانی و تولیدات بالاتری دارد، اما فضای حضورش در حوزه بین‌المللی در قالب اقتصاد سینما نه در قالب اقتصاد جشنواره‌ای آن چیزی که در حد سینمای ایران است، اتفاق نیفتاده است.
وی همچنین گفت: طبعاً جشنواره جهانی فیلم فجر و حضور و رفت و آمد خارجیان مؤثر در این حوزه، می‌تواند به اقتصاد سینمای ایران در حوزه بازارها کمک کند. همچنین حضور فیلمسازان خارجی در فضای جشنواره جهانی فیلم فجر به گفت‌وگوهای مشترک در مورد سینما کمک می‌کند؛ گفت‌وگوهای مشترکی که هم در حوزه آموزش و هم در حوزه تولید، می‌تواند کمک بکند که هم سینمای ما ارتقاء پیدا کند و هم سینمای جهانی از ظرفیت حرفه‌ای سینمای ایران بیش از گذشته مطلع بشود. به نظر می‌آید که هم در حوزه بازار و هم در حوزه حرفه‌ای‌سازی سینمای ایران و کمکی که سینمای ایران به سینمای جهانی می‌کند، این رفت و آمدها می‌تواند بسیار مؤثر باشند.            
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد جشن 120 سالگی سینمای ایران گفت: این که سینمای ایران تقریباً همزمان با سینمای جهانی متولد شده است؛ بسیار مهم است. این که ما یک تاریخ کهن در حوزه سینما تقریباً به عمر سینمای جهان و تولد سینما در دنیا داریم. گرچه در این میان، فراز و نشیب‌هایی بوده است و این که اولین فیلم بلند سینمایی‌مان بیش از 80 سال قبل ساخته شده است و چیزهایی از این قبیل؛ خودش می‌تواند برای جهان معنا داشته باشد که سینمای ایرانی سینمایی است با یک سابقه تولید بیش از 100 سال و تولد سینمایی بیش از 80 سال. این که حدود 120 سالگی اصل سینما و بیش از 80 سال تولید سینمای داستانی بلند این سابقه را برای سینمای ایران مهیا کرده است که می‌تواند کمک کند که سینمای منطقه و سینمای آسیا و حتی در حوزه‌های سینمای جهانی به سینمای ایران با سابقه حرفه‌ای نگاه کنند.   
«سیدعباس صالحی» در مورد بازتاب اخبار سی‌وششمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر در رسانه‌های مختلف جهان گفت: به نظر می‌آید این اتفاقاتی که در جشنواره جهانی فیلم فجر صورت می‌گیرد، حتماً تیم ارتباطات بین‌المللی و به خصوص اطلاع‌رسانی بین‌المللی آن اهمیت دارد. این اتفاقات اگر همراه با یک تیم قوی ارتباطات خارجی در کل و به طور خاص در حوزه ارتباطات و اطلاع‌سانی بین‌المللی آن همراه نباشد؛ اهدافی که مورد نظر این جشنواره است، به خوبی اتفاق نمی‌افتد. این که علاقه‌مندان به سینما از یک سو و از سوی دیگر آن‌هایی که به دنبال این هستند که از سینمای ایران شناخت بیش‌تری پیدا بکنند؛ جشنواره جهانی فیلم فجر به کمک این تیم، می‌تواند خودش را بیش‌تر معرفی کند و من از همه دوستان تیم ارتباطات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر می‌کنم و به همه آن‌ها خدا قوت می‌گویم.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم کوپال
نقد «گرنت فیپس» روزنامه نگار آمریکایی بر فیلم سینمایی “کوپال” | عکس
» نقد «گرنت فیپس» روزنامه نگار آمریکایی بر فیلم سینمایی “کوپال”
... دیدن متن »

«گرنت فیپس» روزنامه نگار آمریکایی یادداشت خود را در ایام برگزاری جشنواره فیلم های ایرانی ویسکانسین با عنوان "کوپال، فیلمی روانشناسانه در مورد یک تاکسیدرمیست چاق" در سایت هنری "تن مدیسون" آمریکا منتشر کرده است.
متن یادداشت او بدین شرح می باشد: به طور خلاصه، "کوپال" را می‌توان یک تریلر سورئال یا یک تراژدی پوچ و ابزورد توصیف کرد که عناصری از قاطعیت و کوبندگی فیلم‌های پولانسکی و خصوصا آن دسته از فیلم‌هایش که ریشه‌های تئاتری بیشتری دارند و مسخ کافکا و تا حدی فیلم Saw (2004) ساخته جیمز وان وام گرفته و ترکیب کرد.
ملایی بلافاصله تم داستانش را از طریق نشان دادن شرایط و وضعیت خودخواسته زندگی دکتر کوپال، به مخاطب منتقل می‌کند. آنجایی که او خودش را در یک خانه نسبتا بزرگ محبوس کرده است - که در جای جای آن و به طور گسترده تصویری مدرن از یک حیوان گربه‌سان دیده می شود (که شاید تصویر سگش "هایکو" باشد) - و همه چیز به وسیله دوربین‌های مداربسته- و دوربینی که به سگش متصل است - به شدت تحت کنترل دقیق است.
تمام ارتباط کوپال با دنیای بیرون به دیدارهای گاه به گاه با همسر ناسازگارش فیروزه محدود است. فیروزه تلاش دارد از طریق تهدید و اتمام حجت کردن و یا عنوان کردن خواست‌های عاطفی -که تهدیدی است برای کار و حرفه کوپال-  الگوهای پارانوئیدی و رفتارهای مخرب او را درهم بکشند.
کوپال در دژی که برای خودش ساخته است، در ظاهر باید از طریق تکنولوژی کنترل کاملی بر همه چیز داشته باشد، اما بر خلاف آن، اتفاق عجیبی می‌افتد: یکی از درهای بزرگ که امنیت بالایی هم دارد، به درستی کار نمی‌کند و کوپال گیر می افتد.
استفاده ماهرانه از تصاویر آهسته، نقش مهمی در نظربارگی تدریجی فیلم و لذت بردن از وجوه کمیک آن دارد. در حالی که بعدتر پیچیدگی‌های شدید روایی -که ماهیت واقعیت را به چالش می‌کشد- کوپال را مجبور می‌کند به شیوه‌هایی غیرمعمول و نامتعارف با آنها روبرو شده و به مقابله بپردازد.
شخصیت کوپال به عنوان محور مرکزی فیلم، پرتره مضطربی از پیوندهای ذاتی و درونی ماست و نقدی است بر روان گسیختگی‌ای که حاصل محیطی است مصنوعی که مانند حصاری پیرامون خودمان ساخته‌ایم.
دومین دوره جشنواره فیلم های ایرانی “ویسکانسین” از ١٧ تا ٢٥ فوریه با مدیریت “حمید رضا نصیری” دانشجوی دوره دکترای مطالعات سینما در دانشگاه ویسکانسین برگزار شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از پوستر «یک کیلو و بیست و یک گرم» رونمایی شد | عکس
در آستانه برگزاری جشنواره جهانی فجر
» از پوستر «یک کیلو و بیست و یک گرم» رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر فیلم سینمایی «یک کیلو و بیست و یک گرم» ساخته رحیم طوفان با نام بین‌المللی A heart for an eye با طرحی از فریبرز اسمعیلی رونمایی شد.
این فیلم به کارگردانی و مجری طرحی رحیم طوفان، تهیه‌کنندگی وحید نیکخواه آزاد و با سرمایه‌گذاری سید مهدی نریمانی با حضور بازیگرانی چون لیلا زارع، سعید آقاخانی، فرشته صدر عرفایی، آناهیتا افشار، بابک انصاری، روشنک گرامی، مریم کاویانی، رهام مخدومی، سمیرا ذکایی و بازیگران خردسال ساغر کیان راستی و مانلی اصفهانی در بهمن ماه ۹۵ در تهران فیلمبرداری شده است.
فیلم سینمایی «یک کیلو و بیست و یک گرم» نوشته لیلا نیکزاد؛ یک اثر اجتماعی است و سه قشر از طبقه فرهنگی را کارشناسی و روایت می‌کند.
پخش بین‌المللی این فیلم بر عهده الهه نوبخت است و اولین اکران فیلم هم زمان با اولین روز برگزاری سی و ششمین جشنواره جهانی فجر ساعت 16:00 در پردیس سینمایی چارسو خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«شماره ١٧ سهیلا» در بخش مسابقه دو جشنواره بین‌المللی سوییس و لبنان / نمایش فیلم «این یک رویاست» در بخش سینمای جهان | عکس
» «شماره ١٧ سهیلا» در بخش مسابقه دو جشنواره بین‌المللی سوییس و لبنان / نمایش فیلم «این یک رویاست» در بخش سینمای جهان
... دیدن متن »

 

فیلم سینمایی «شماره ١٧ سهیلا» به بخش مسابقه رسمی دو جشنواره بین‌المللی سوییس و لبنان راه یافت.
به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم سینمایی «شماره ١٧ سهیلا» به کارگردانی محمود غفاری و تهیه‌کنندگی سید امیر سیدزاده به بخش رسمی جشنواره‌های بین‌المللی «فیلم‌های شرقی ژنو» در سوییس و  «تریپولی» در لبنان راه پیدا کرد.
جشنواره فیلم‌های شرقی ژنو با موضوع امید و با هدف بررسی موضوعات و مسائل زنان در جامعه و تلاش آنها برای زندگی بهتر در جوامعِ خود و نیز اعتباربخشی به جایگاه زن در سینما از نگاه کارگردانان خلاق، امسال از ٢١ تا ٢٩ آوریل (یکم تا نهم اردیبهشت ماه) در شهر ژنو سوییس برگزار می‌شود. 
در این جشنواره فیلم سینمایی «شماره ١٧ سهیلا» با شش فیلم دیگر از کشورهای فرانسه، لبنان، مراکش، مصر و تونس به رقابت خواهد پرداخت.
این فیلم همچنین به بخش مسابقه رسمی فستیوال تریپولی لبنان نیز راه پیدا کرده و با ٧ فیلم بلند سینمایی دیگر از سایر کشورها از جمله روسیه، مکزیک، اوکراین، مصر و اسپانیا به رقابت خواهد پرداخت.
این جشنواره با هدف تمرکز بر ایده‌های نو در سینما امسال از تاریخ ١٩ الی ٢٦ آوریل (30 فروردین تا 6 اردیبهشت) در لبنان برگزار می‌شود.
«شماره 17 سهیلا» پیش از این در بخش سودای سیمرغ  سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد توجه منتقدان و سینماگران قرار گرفت. پس از آن در جشنواره فیلم سلامت و جشن تصویر سال حضور داشت و در جشن انجمن منتقدان نیز در بخش کارگردانی و بازیگر نقش اول زن کاندید بود.
پخش بین المللی فیلم «شماره ١٧ سهیلا» به عهده کمپانی الی ایمیج به مدیریت الهه نوبخت است.
الهه نوبخت که از پخش کننده‌های بین‌المللی سینمای ایران و تهیه‌کننده مستند است، به عنوان یکی از اعضای هیات داوران فیلم‌های کوتاه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های شرقی ژنوِ سوییس نیز در این جشنواره حضور دارد.
همچنین فیلم دیگر محمود غفاری با عنوان «این یک رویاست» در بخش سینمای جهان این جشنواره نمایش داده خواهد شد.
زهرا داوودنژاد، بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان، احسان امانی، فریدون محرابی  و حکیمه فیوجی بازیگران فیلم سینمایی «شماره 17 سهیلا» هستند.
«شماره 17 سهیلا» روایت کننده داستان دختری میانسال است که زمان ازدواج او به تاخیر افتاده و با توجه به مشکل ژنتیکی که دارد در تلاش است که هر چه سریع‌تر ازدواج کند تا بچه دار شود. 
پروانه ساخت این فیلم در ابتدا با عنوان «صندلی سفید» صادر شده بود که در میانه تولید به «سهیلا» و نهایتا به «شماره 17 سهیلا» تغییر نام داد.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: دختری در آستانه میانسالی تصمیم می‌گیرد که هر طور شده ازدواج کند.
دیگر عوامل فیلم عبارتند از: نویسنده و کارگردان: محمود غفاری، تهیه کننده: سید امیر سیدزاده، سرمایه گذاران: سید محمد سیدزاده و محمود غفاری، مدیرتولید: محمد سیدزاده، مجری طرح: مهدی پور موسی، مدیر فیلم‌برداری: اشکان اشکانی، صدابردار: مهدی ابراهیم زاده، حمید محمودی، طراحی و ترکیب صدا: حسین ابوالصدق، طراح صحنه: مهدی پور موسی، طراح لباس و دستیار کارگردان: مهناز جارچی، موسیقی: علی منصور، تدوین: محمود غفاری، محمد توکلی، مدیر تدارکات: حامد آزادی، اتالوناژ: احسان واثقی، عکاس: رویا حسینی، مشاور رسانه‌ای: مریم قربانی‌نیا.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«مثل بچه آدم» به بخش مسابقه سینه‎فونداسیون جشنواره کن راه یافت | عکس
» «مثل بچه آدم» به بخش مسابقه سینه‎فونداسیون جشنواره کن راه یافت
... دیدن متن »

فیلم کوتاه «مثل بچه آدم» به کارگردانی آرین وزیردفتری و تهیه‌کنندگی مجید برزگر به بخش سینه‌فونداسیون هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن فرانسه راه یافت. این اولین نمایش جهانی این فیلم کوتاه خواهد بود.
این فیلم کوتاه بیست دقیقه‌ای، ششمین فیلم کوتاه وزیردفتری و محصول انجمن سینماى جوانان ایران است. مجید برزگر تهیه‎کنندگی آن را بر عهده داشته و شادى کرم‎رودى، نگار عابدی و یزدان کوکبی‌صبا در آن ایفای نقش می‌کنند.
بخش سینه‌فونداسیون از بخش‌های اصلی جشنواره کن است که از سال ۱۹۹۸ راه‌اندازی شده‌. این بخش یکی از بخش‌های رسمی (Official Selection) و رقابتى جشنواره است و فیلم‌های این بخش توسط هیئت داوران بخش فیلم‌های کوتاه مورد قضاوت قرار می‌گیرند. به نقل از وب‎سایت جشنواره کن هر ساله بیش از ۲۴۰۰ دانش‌آموخته سینما از سراسر جهان آثار خود را در این بخش ثبت‌نام می‌کنند، که بین ۱۵ تا ۲۰ فیلم کمتر از ۶۰ دقیقه برای رقابت در آن انتخاب می‌شوند. «مثل بچه آدم» به نمایندگی از دانشکده سینما-تیاتر دانشگاه هنر تهران تنها نماینده امسال ایران در این بخش است. 
لازم به ذکر است «هنوز نه…» فیلم کوتاه قبلی این کارگردان و تهیه‌کننده نیز موفقیت‌های ملی و بین‌المللی مختلفی نظیر جایزه بزرگ جشنواره فیلم کوتاه پوسان کره جنوبی، سیمرغ بهترین فیلم کوتاه آسیایی از جشنواره جهانی فیلم فجر، نشان شایستگی جشن مستقل فیلم کوتاه برای بهترین فیلم با نگاه تجربی، جایزه بزرگ بخش مسابقه بین‌الملل و جایزه هنروتجربه از جشنواره فیلم کوتاه تهران را کسب کرده بود.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: سارا ــ ۲۲ساله ــ پرستارِ خانگى متین، پسربچه‌اى ۵ ساله است. در یکى از روزهاى کارى‌اش، متین براى او داستانى تعریف مى‌کند و سارا تصمیم به دزدى از خانه آن‌ها می‌گیرد.
عوامل این فیلم کوتاه عبارتند از: نویسنده و کارگردان: آرین وزیردفتری، مدیر فیلمبرداری: سینا کرمانی‌زاده، تدوینگر: پویان شعله‌ور، طراح صحنه و لباس: منیر رضی‌زاده، صدابردار: وحید رضویان، طراحی و ترکیب صدا: زهره علی‌اکبری، آهنگساز: میلاد موحدی، طراح چهره‌پردازی: نجمه لشگری، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: شروینه دیدنده، مدیر تولید: سمیرا قربان‌نژاد، منشی صحنه: نرگس محبی آشتیانی، عکاس: شاهین دانشفر، اصلاح رنگ و نور: سینا کرمانی‌زاده، مدیر تدارکات: فرهاد صدری، بازیگران: شادی کرم‌رودی، یزدان کوکبی صبا و با حضور نگار عابدی، تهیه‌کننده: مجید برزگر، محصول انجمن سینمای جوانان ایران.
هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن از ۸ تا ۱۸ می برابر با ۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در شهر کن فرانسه برگزار می‌شود. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«تاریکی» به بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن راه یافت | عکس
» «تاریکی» به بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن راه یافت
... دیدن متن »

«تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان و تهیه‌کنندگی رامبد جوان به بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن راه یافت.
«تاریکی» به کارگردانی سعید جعفریان و تهیه‌کنندگی رامبد جوان به بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن 2018 راه یافت. بخش مسابقه فیلم کوتاه جشنواره کن جزو بخش‌های اصلی رقابتی جشنواره به شمار می‌رود که همانند بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم برگزیده آن نخل طلای جشنواره را دریافت می‌کند. در این دوره جشنواره نزدیک به 200 فیلم کوتاه از ایران متقاضی شرکت در این بخش بودند که در نهایت فیلم کوتاه «تاریکی» به عنوان نامزد نخل طلای فیلم کوتاه در آن حضور خواهد داشت.
در خلاصه داستان این فیلم کوتاه آمده: سامان غیبش زده و صبا پا به تاریکی می‌گذارد.
این نخستین حضور بین‌المللی «تاریکی» خواهد بود و طبق اعلام رسمی جشنواره برتران بونلو، کارگردان فرانسوی به عنوان رییس هیات داوران بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن داوران این دوره این دو بخش را رهبری خواهد کرد.
دیگر عوامل فیلم کوتاه «تاریکی» عبارتند از: کارگردان: سعید جعفریان، تهیه‌کننده: رامبد جوان، فیلم‌نامه: فاطمه عبدلی و سعید جعفریان، مدیر فیلم‌برداری: مسعود امینی تیرانی، بازیگران: مهسا علافر و بانیپال شومون، طراح صحنه و لباس: فاطمه عبدلی، تدوین: عماد خدابخش، مدیر تولید: امیر جمشیدی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: حسن کلاهی، دستیار کارگردان: طاها قدسی، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، صدابردار: مهران بهروزی‌نیا، گریم: پدرام زرگر، اصلاح رنگ و نور: محسن خیرآبادی، طراح نشان‌نوشته و پوستر: بهزاد متبحری، عکاس: علی بیات.
هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن از ۸ تا ۱۸ می برابر با ۱۸ تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در شهر کن فرانسه برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«هایلایت» در جشنواره‌ی مورد تایید آکادمی اسکار پذیرفته شد | عکس
» «هایلایت» در جشنواره‌ی مورد تایید آکادمی اسکار پذیرفته شد
... دیدن متن »

فیلم کوتاه «هایلایت» به کارگردانی شهرزاد دادگر و تهیه کنندگی مشترک سعید هنرآموز و نیما دبیرزاده در بخش اصلی فیلم کوتاه چهل و دومین جشنواره فیلم آتلانتا نمایش داده می‌شود.
جشنواره فیلم آتلانتا که یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم در ایالات متحده آمریکاست، هر ساله میزبان بسیاری از آثار شاخص کوتاه و بلند از سراسر دنیا است و برندگان بخش فیلم کوتاه این جشنواره برای ورود به رقابت اصلی فیلم کوتاه به آکادمی اسکار معرفی می‌شوند.
این فیلم پیشتر جایزه بهترین زن الهام بخش را برای بازی رویا نونهالی از جشنواره فستیگوس لوس‌آنجلس دریافت کرده است. 
دیگر عوامل این فیلم کوتاه عبارتند از:
کارگردان: شهرزاد دادگر، نویسندگان: شهرزاد دادگر و پانته آ حسینی، بازیگران: رویا نونهالی، نسیم ادبی، ساناز مصباح، رابعه مدنی، شفق شکری و بهناز جعفری، مدیر فیلم‌برداری: وحید ابراهیمی، صداگذاری و میکس: علیرضا علویان، تدوین و تصحیح رنگ: نیما دبیرزاده، طراح صحنه و لباس: مهشید جوادی، صدابردار: وحید رضویان، طراح چهره پردازی: پریا روشن، گروه کارگردانی: اشکان آرش کیا، نادر خالدیان مدیر تولید: علی اکبر کرمی، تهیه‌کننده: سعید هنرآموز و نیما دبیرزاده، مجری طرح: شرکت فیلم‌سازی و پژوهش‌های سینمایی هیلاج

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» "ستایش دیالکتیک در تعطیلات هگل: دنیای رنه ماگریت"، به روایت صالح نجفی
... دیدن متن »

صالح نجفی از روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰ دوره جدید درسگفتارهای خود در موسسه پرسش را با عنوان "ستایش دیالکتیک در تعطیلات هگل: دنیای رنه ماگریت" آغاز می‌کند.
این درسگفتار که به بررسی آثار و افکار رنه ماگریت اختصاص دارد، طی چهار جلسه برگزار خواهد شد.
سرفصل جلسات این درسگفتار عبارتند از: جلسه ی اول:ماگریت، نقاشِ فیلسوف: پرسش وجودشناختی جلسه ی دوم: ماگریت، نقاش متالّه: درابتدا چه بود؟ جلسه ی سوم: ماگریت و معنای زندگی جلسه ی چهارم: ماگریت و هگل.
علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این درسگفتار می‌توانند با شماره های روابط عمومی موسسه "پرسش" ۸۸۸۲۲۰۱۰-۸۸۸۳۷۶۴۷ تماس گرفته و یا به وب سایت موسسه پرسش مراجعه کنند. موسسه پرسش در خیابان قائم مقام فراهانی، پایین تر از تخت طاووس، کوچه شبنم،  پلاک۳ واقع شده است.

ابرشیر این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش دپوتات
اجرای نمایش «دپوتات» تمدید شد | عکس
» اجرای نمایش «دپوتات» تمدید شد
... دیدن متن »

نمایش «دپوتات» به کارگردانى اتابک نادری به علت استقبال مخاطبین تمدید شد.
به گزارش روابط عمومى این نمایش، استقبال مخاطبین  طى شب های گذشته باعث شد گروه نمایشى ۷شب دیگر بر روی صحنه بمانند.
نمایش «دپوتات» به کارگردانی اتابک نادری که از ۷فروردن ماه در پردیس شهرزاد روی صحنه رفته به دلیل استقبال مخاطبان اجرایش تا هفتم اردیبهشت ماه تمدید شد.
شبنم قلی خانی، پندار اکبری، وحید نفر، غزاله جزایری، هادی عطایی، یاشار نادری، قاسم روشنایی و اتابک نادری  بازیگران این اثر نمایشی هستند.
«دپوتات» که بر اساس نمایشنامه «به دنبال دروغگو» نوشته دیمیتری پساتهاس و ترجمه کریم عظیمی است و محمد نادری آن را دراماتورژی کرده، با کارگردانی اتابک نادری پس از دو بار اجرا در ایوان شمس در فروردین‌ و تیر ۹۵، برای سومین باردر تماشاخانه شهرزاد روی صحنه رفته است.
 نمایش «دپوتات» داستان یک نماینده مجلس یونان در شهر آتن است که برای خلاص شدن از شر رای‌دهندگانش تصمیم به استخدام یک رییس دفتر خبره می‌گیرد.
علاقمندان به دیدن این نمایش می‌توانند به نشانی خیابان نوفل‌لوشاتو، تقاطع خیابان رازی، پردیس تئاتر شهرزاد مراجعه کنند.

مریم زارعی و مهدی حسین مردی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز رسمی دومین دوره‌ی سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تهران | عکس
» آغاز رسمی دومین دوره‌ی سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تهران
... دیدن متن »

دوره‌ی دوم سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تهران با حمایت خانه‌ی تئاتر ایران و انجمن طراحان صحنه و لباس از هفتم تا چهاردهم اردیبهشت ماه  ۱۳۹۷ در خانه‌ هنرمندان ایران برگزارخواهد شد.
به گزارش مشاور رسانه‌ای سمپوزیوم، به نقل از اکبر جلیلی رییس سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس تهران: این دوره از سمپوزیوم با نگاهی پژوهش محور با برگزاری نشست های علمی تخصصی با حضور اساتید طراحی صحنه و لباس ایران از جمله: بهرام بدخشانی، امیر حسین قدسی، پیام فروتن، رعنا امینی، مریم نعیم زاده، علاالدین پژهان، رضا مهدی‌زاده و کیوان مقدم، همراه با نمایشگاهی از آثار اساتید و دانشجویان طراحی صحنه ولباس برگزار خواهد شد.
هم‌چنین در بخش رقابتی این دوره از سمپوزیوم، بهترین طراح صحنه، بهترین طراح لباس و بهترین کارگردان در تعامل با طراح صحنه و لباس در تئاتر، فیلم کوتاه و فیلم‌های بلند سینمایی سال ۱۳۹۶ معرفی می شوند .
جلیلی در پایان افزود: شرکت در تمامی برنامه های دومین دوره‌ی سمپوزیوم بین‌المللی طراحی صحنه و لباس تهران برای علاقه مندان آزاد است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش عکس سفید
خواستگاری یک تماشاگر از نامزدش بعد از دیدن نمایشی با موضوع ازدواج سفید | عکس
» خواستگاری یک تماشاگر از نامزدش بعد از دیدن نمایشی با موضوع ازدواج سفید
... دیدن متن »

در پایان یکی از اجراهای نمایش «عکس سفید» با موضوع ازدواج سفید، یکی از تماشاگران از نامزدش خواستگاری کرد.
در شب اجرای  ۲۸ فروردین ماه در یک اتفاق غافلگیرکننده بعد از پایان نمایش «عکس سفید» که سوژه اصلی آن پدیده ازدواج سفید و معضلات جوانان است، یکی از تماشاگران در برابر حاضرین از نامزدش خواستگاری کرد و با اشاره به یکی از دیالوگ‌های نمایش گفت :«برای اینکه در سال‌های آینده از نامزدم نشنوم که تو چی کاره‌ی منی؟ همین‌جا از اون خواستگاری می‌کنم.»
گروه اجرایی معتقد است: «اگر با گذشت تنها ۷ اجرا از اجرای «عکس سفید» با سوژه‌ای مهم مانند پدیده ازدواج سقید، توانسته باشیم تاثیری این چنین روز تماشاگر بگذاریم یعنی راه را درست رفته‌ایم. به قول پیتر شومان تئاتر یک ضرورت است، چیزی شبیه نان.»
نمایشنامه «عکس سفید» را میلاد اخگر به نگارش درآورده و به همراه امیرحسین طاهری آن را کارگردانی کرده‌اند. بهار کاتوزی، ابراهیم عزیزی و امیرحسین طاهری بازیگران این نمایش هستند.
تاکنون هنرمندانی چون سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، الهام کردا، محمد نادری، افسانه کمالی، داود اسفندیری، مرضیه بدرقه و حجت الاسلام محمدعلی آهنگران به تماشای این اثر نشستند.
تهیه کننده: بهروز فرمانی/ دستیار کارگردان و برنامه ریز: محمدابراهیم علایی/ آهنگساز: امیر عابدین/ طراح لباس: هدا ابراهیم پور/ گرافیک: ابراهیم عزیزی، آیدا بوکانی/ مدیر رسانه: آیدا بوکانی/ مشاور تبلیغات: آوا فیاض/ عکاس: عاطفه خدابخش/ طراح نور: علی کوزه گر/ ایده پردازی و تبلیغات: کانون تبلیغاتی دایره تصویر دیگر عوامل نمایش عکس سفید هستند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیران شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب شدند | عکس
طی احکام جداگانه‌ای از سوی دبیر جشنواره
» مدیران شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب شدند
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب:۱۰۶۳۹۷

امیر نصیربیگی دبیر شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت طی احکام جداگانه‌ای مدیران بخش‌های مختلف این جشنواره را منصوب کرد.

به گزارش ایران تئاتر، امیر نصیربیگی طی احکام جداگانه‌ای آقایان «دکتر نصرالله قادری را به سمت قائم‌مقام دبیر، دکتر یدالله وفاداری مدیر بخش کودک و نوجوان، دکتر مهدی حامد سقایان مدیر بخش پژوهش، سید ابراهیم حسینی مدیر بخش عکس و پوستر، سامان خلیلیان مدیر بخش خیابانی و محیطی، شهرام احمدزاده مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی، روح‌الله راوش مدیر اجرایی و مسئول دبیرخانه، مسعود پورکاشانی مدیر مالی و محمد محمدی مدیر روابط عمومی» را برای شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب کرد.
شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت آذر سال 97 با دبیری امیر نصیربیگی در تهران برگزار خواهد شد.برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان درآمد سفرهای نوروزی | عکس
تخمین و اعتراض معاون گردشگری
» ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان درآمد سفرهای نوروزی
... دیدن متن »

معاون گردشگری کشور تخمین زد، مسافران نوروزی ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی برای کشور ایجاد کرده‌اند و معترض شد که برخی تاثیر سفر و گردشگری را نادیده می‌گیرند یا آن را به نام خود تمام می کنند.

آماری که محمد محب خدایی از آن با عنوان ترنور مالی گردشگری در تعطیلات نوروز یاد کرد، درحالی اعلام شد که کشور هنوز به «حساب اقماری گردشگری» مجهز نشده تا میزان تاثیر اقتصادی و پیامدهای مستقیم گردشگری بر حساب های ملی را دقیق نشان دهد، به استناد همین خلاء است که آمارهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سفرهای نوروزی و بازدیدها به نقد کشیده شده است.

این سازمان قبلا اعلام کرده بود؛ از ۲۷ اسفندماه سال ۹۶ تا ۱۷ فروردین‌ماه سال ۹۷ اقامت ۷۴ میلیون نفر شب در کشور ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است، اما معاون گردشگری درباره نحوه محاسبه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی که از جمعیت مسافران نوروزی تخمین زده است، به ایسنا توضیح داد: اگر میانگین اقامت مسافران در نوروز ۳.۸ شب درنظر گرفته شود، نزدیک به ۲۰ میلیون نفر به سفر رفته اند که اگر هر نفر دست کم ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشد، ترنور مالی ۱۰ هزار میلیارد تومان بدست می آید.

او درباره اعداد تخمینی که برای میزان هزینه کرد و میانگین اقامت هر مسافر در این محاسبه درنظر گرفته است، گفت: آمار اقامت مسافران در سراسر کشور نشان می دهد میانگین ماندگاری مسافران نوروزی در مقصد ۳.۸ شب بوده است. درباره هزینه کرد هم بالاخره مردم مواد غذایی نیاز دارند، رستوران می روند، سوغات می خرند و مخارج دیگری دارند که امکان ندارد کمتر از ۵۰۰ هزار تومان خرج کرده باشند.

معاون گردشگری اما بهانه این محاسبه تخمینی را میزان اثرگذاری گردشگری بر اقتصاد و اشتغال کشور دانست که نادیده گرفته شده است و درباره آن اظهار کرد: استان خراسان رضوی با جمعیتی در حدود ۶ میلیون نفر ۱۷۶ سورت پرواز دارد، آذربایجان شرقی نیز با سه میلیون نفر جمعیت ۴۵ سورت پرواز دارد و جزیره ای مثل کیش با ۳۰ هزار سکنه، ۱۶ هزار سورت پرواز دارد که همه اینها به خاطر ترددها و سفر گردشگران به این مناطق است. اگر گردشگری را از شهری مثل مشهد حذف کنند، قطعا تعداد پروازهای آن کم می شود و شاید تعداد قطارهایی که به این شهر تردد دارد به دو رام در روز برسد. کیش اگر ۲ میلیون گردشگر نداشت این تعداد پرواز به آن برقرار نمی شد. محب خدایی افزود: در واقع گردشگری در تمام مشاغل و اقتصاد کشور اثر دارد، پس لازم است وزارتخانه ها و سازمان ها هنگام توسعه زیرساعت، تنظیم برنامه ها و مقررات، جامعه بزرگ گردشگر و نیازهای آن را درنظر بگیرند و درباره میزان اثرگذاری آن ها در توسعه زیرساخت شفاف سازی کنند.

او درباره اینکه آیا سایر بخش ها درباره اثر گردشگری توجیه شده اند یا برنامه ریزی ها و سیاست های آن ها بر اساس نیاز و ضرورت های گردشگری تنظیم می شود، گفت: بقیه بخش ها غافل از اشتغال و اقتصادی هستند که گردشگری ایجاد کرده است. تاثیر گردشگری در کشور گم شده است. وی افزود: اینکه در نوروز تعداد قطارها، پروازها و ناوگان جاده ای افزایش پیدا کرده به خاطر سفر مردم بوده است، چه علت دیگری جز می تواند وجود داشته باشد، ولی متاسفانه هنگام دادن آمار و برنامه ریزی این تاثیر نادیده گرفته می شود. گردشگری در کلمات گم شده است درحالیکه تمام دستگاه ها باید وزن آن را درنظر بگیرند. معاون گردشگری ادامه داد: ضریب اشغال هتل ها درحال حاضر ۵۳ درصد است، درحالیکه اگر به ۶۵ درصد برسد نزدیک به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار شغل ایجاد می شود.

با این حال وقتی می گوییم گردشگری شغل ایجاد کرده است همه تعجب می کنند که چرا آن را نمی بییند، درحالیکه این اشتغالزایی را باید در راننده تاکسی و اتوبوسی که مشغول کار شده است، کارکنان رستوران ها، هتل ها، قطارها و پروازها و در کل هر نفری که به بخش های خدماتی اضافه شده است ببینند، این مشاغل که همینطوری بوجود نیامده اند، همه این ها به خاطر سفر مردم بوده است نه برنامه های خودشان. این نیاز مردم است که مثلا در نوروز باعث ازدیاد تعداد و ساعت کار قطارها، پروازها، کشتی ها و اتوبوس ها شده است. وی افزود: درست است که مثلا وزارت راه زیرساخت را ایجاد کرده، اما باید آگاه باشد اگر راه جدیدی احداث شده به خاطر گردشگری و نیاز مسافران بوده نه خود وزارت راه. اگر امروز در روستاها مردم می توانند محصولات بومی خود را که زمانی مغفول مانده بود، بفروشند به خاطر ازدیاد سفر است نه عوامل دیگر.

محب خدایی بیان کرد: متاسفانه آمار و تاثیر گردشگری گم شده است، مدام هم اعتراض می شود که تاثیر گردشگری کجاست و چه اشتغالی ایجاد شده و چه درآمدی داشته است. ما باید واقعیت ها را جلوه بدهیم، نباید آن ها را پنهان کنیم و نادیده بگیریم، نباید اثر سفر را به نام خود تمام کنند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نظام آباد
شهرام کرمی به «نظام‌آباد» آمد | عکس
» شهرام کرمی به «نظام‌آباد» آمد
... دیدن متن »

شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی به «نظام‌آباد» آمد.
به گزارش مشاور رسانه‌ای، شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی در دوازدهمین شب اجرای «نظام‌آباد» به کارگردانی عرفان پورمحمدی و نویسندگی کهبد تاراج به تماشای این نمایش نشست.
علاقه‌مندان به خرید اینترنتی بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه نمایند.
اجرای نمایش «نظام‌آباد»‌، تا ۷ اردیبهشت ۹۷ هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در خانه نمایش (اداره تئاتر) واقع در میدان فردوسی، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه  محمدآقا، پلاک ۳۴، ادامه خواهد داشت.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش کوروش
پری صابری رنگ را در تئاتر «کوروش» به تئاتر ایران بخشید | عکس
» پری صابری رنگ را در تئاتر «کوروش» به تئاتر ایران بخشید
... دیدن متن »

روز گذشته بزرگداشت پری صابری در تالار وحدت با حضور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.
در این بزرگداشت، جهانگیر کوثری ابتدا به مهمانان و مخاطبان نمایش خوشامد  گویی کرد و گفت: ما امروز قصد داریم از استاد خودمان که شصت سال است در تئاتر ایران می‌درخشد قدردانی بکنیم، پری صابری ۱۰ سال صرف نوشتن نمایشنامه «کوروش» کرد و ما موفق شدیم بعد از یک سال و نیم مجوز این نمایش را بگیریم و امروز در خدمت شما باشیم. پری صابری بنیانگذار گروه تئاتر پازارگاد و و تالار مولوی است. نشان لژیون دونور دارند و تئاتر ما به ایشان مدیون است.
سپس ژاله آموزگار، پژوهشگر فرهنگ و زبان‌های باستانی بر روی سن آمد و گفت: من خوشحالم در دورانی زندگی می‌کنم که با پری صابری هم عصر هستم، آدم‌های زیادی به دنیا می‌آیند و می‌روند، اما آدمهایی هستند که همیشه باقی می‌مانند؛ مثل پری صابری.
وی با اشاره به اینکه چهارمین بار است که در رابطه با پری صابری سخنرانی می‌کند، گفت: او کسی است که رنگ را بر روی صحنه آورد، موسیقی را با کارش همگام کرد. در تئاترهای بعد از انقلاب کمتر کسی بود که رنگ، موسیقی و حرکت را در اثرش بیاورد، ولی پری صابری برای اولین بار بعد از انقلاب این کار را به شکل تاثیرگذاری انجام داد. او از هر موقعیتی استفاده کرده، و با آنکه شرایط این را داشت که خارج از ایران زندگی کند، در اینجا ماند و صدتا جوان را زیر بال خودش پرورش داد.
آموزگار ادامه داد: من شانس این را داشتم که متن نمایش «کوروش» را پیش از اجرا بخوانم و حظ ببرم، شاید کسانی باشند که این  «کوروش» را نپذیرند، ولی فراموش نکنیم که هنرمند حق دارد از دید خودش به مسائل نگاه کند، در این تئاتر قرار نبود که تاریخ نوشته شود. دید خودشان از  «کوروش» را بر روی صحنه آوردند.
سخنران بعدی این مراسم؛ حسین پاکدل بود. پاکدل با اشاره به همنشینی با پری صابری طی سال‌های سال، گفت: در پاریس در مقر یونسکو بنا بود که دو اثر از پری صابری بر روی صحنه برود و من سرپرست گروه بودم. دکورهای عظیمی ساخته شده بود و قرار بود که در سالن قرار بگیرد، لحظه ای که بنا شد این اتفاق بیافتد، متوجه شدیم که ابعاد دکور با سالن هم‌خوانی ندارد و ما نتوانستیم هیچ کدام از قطعات دکور را در سالن ببریم. خانم صابری گفتند اعجاز تئاتر در خودش است. باتفاق رفتیم در زیر زمین یونسکو و او از قطعات کوچک یک قصر بزرگ را روی صحنه پدید آورد.
پاکدل ادامه داد: از نظر من پری صابری خودش اعجاز تئاتر است. همینکه با این شرایط سنی و با این روحیه هنوز فعال است، اینکه جهانگیر کوثری سختگیر را مجبور می‌کند که پیگیر اجرا باشد و تهیه کننده اثر، خودش یک اعجاز است.
این بازیگر سینما و تئاتر در پایان گفت: اگر نبودند کسانی مثل پری صابری، دکتر علی رفیعی، حمید سمندریان، رکن الدین خسروی، خسرو خورشیدی و کسانی از این دست، با پیگیری‌های زیادشان، با سماجت های فراوانشان و ریختن سلیقه در تئاتر،  بخشیدن رنگ، حرکت کاری کردند که بتوانیم امروز تئاتر ببینیم. کسانی که زیبایی را منتشر کردند؛ به قول داستایوفسکی عاقبت زیبایی شهر را نجات خواهد داد.
در پایان این مراسم باران کوثری به نمایندگی از نسل جوان بر روی صحنه رفت تا از پری صابری تقدیر کند.
پری صابری در سخنانی کوتاه گفت: ما سعی کردیم برای شما راهی باز کنیم تا بدون زیبایی نتوانید زندگی کنید، و بیشترین زیبایی که به من بخشیده شد زیبایی مردم ایران بود. وقتی برگشتم به ایران؛ دیدم که محمدعلی کشاورز، دوست عزیزم در یک حوض مشغول تمرین است و جایی برای تمرین ندارد، از همین سختی‌ها تئاتر شروع شد و به این جا رسید که ما کم از جاهای دیگر جهان نداریم و مطمئنم که در آینده درخشنده تر می‌شود؛ چرا که در آن با عشق کار می‌شود و عشق قوی ترین نیرو است.
در این مراسم، رخشان بنی اعتماد، خسرو خورشیدی، جهانگیر کوثری، حسین پاکدل، باران کوثری، امیر اثباتی، ژاله آموزگار، هانا کامکار، محمدعلی ابطحی، کمند امیر سلیمانی، عزت الله مهرآوران، ادنا زینالیان، بهنام شرفی، کتانه افشار، و ... حضور داشتند.
نمایش  «کوروش» از پانزدهم فروردین در تالار وحدت آغاز شده است.
تهیه این تئاتر بر عهده جهانگیر کوثری است که دومین همکاری کوثری و پری صابری پس از اجرای «مرغ باران» است.
آرش آصفی، محسن حسینی، عاطفه رضوی، بهناز نازی، الهام دهقانی، سروش کریمی نژاد، کامبیز امینی، شهرام نجاتی، امیرحسین مژده، تهمینه شهمیر نوری، مهرداد آبجار، مجید فاطمی، حمیدرضا خلیلی، بهادر فاضل، شقایق پورعلی بازیگران «کوروش» هستند.

۲ روز پیش، شنبه
مهدی حسین مردی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۲۲اردیبهشت در سالن اصلی تئاتر شهر، مجمع عمومی خانه تئاتر برگزار می‌شود | عکس
» ۲۲اردیبهشت در سالن اصلی تئاتر شهر، مجمع عمومی خانه تئاتر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

هیئت مدیره خانه تئاتر در آخرین جلسه خود تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۷ را برای برگزاری مجمع عمومی انتخابات هیئت مدیره مشخص کرد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر، این مجمع ساعت ۱۷:۳۰ تاریخ یاد شده، در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار خواهد شد و حضور تمامی اعضاء در آن الزامی است.
بر اساس آئین نامه انتخابات خانه تئاتر و طبق مصوبه همین جلسه متقاضیان کاندیداتوری انتخابات تا تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه فرصت دارند تا در خانه تئاتر حضور پیدا کرده و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مدیران شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب شدند | عکس
طی احکام جداگانه‌ای از سوی امیر نصیربیگی
» مدیران شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب شدند
... دیدن متن »

دبیر شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت طی احکام جداگانه‌ای مدیران بخش‌های مختلف این جشنواره را منصوب کرد.
به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی جشنواره، امیر نصیربیگی طی احکام جداگانه‌ای آقایان «دکتر نصرالله قادری را به سمت قائم‌مقام دبیر، دکتر یدالله وفاداری مدیر بخش کودک و نوجوان، دکتر مهدی حامد سقایان مدیر بخش پژوهش، سید ابراهیم حسینی مدیر بخش عکس و پوستر، سامان خلیلیان مدیر بخش خیابانی و محیطی، شهرام احمدزاده مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی، روح‌الله راوش مدیر اجرایی و مسئول دبیرخانه، مسعود پورکاشانی مدیر مالی و محمد محمدی مدیر روابط عمومی» را برای شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت منصوب کرد.
شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر مقاومت آذر سال ۹۷ با دبیری امیر نصیربیگی در تهران برگزار خواهد شد.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت دکتر مسعود دلخواه، برای نمایش «خواستگاران مهری ناز شاهدخت دیار سختستان» | عکس
» یادداشت دکتر مسعود دلخواه، برای نمایش «خواستگاران مهری ناز شاهدخت دیار سختستان»
... دیدن متن »

چقدر خوشحالم که اجرای خوب عطا جان را دیدم و واقعا خستگی از تنم در رفت. یک ذره خسته نشدم و شبی خوش و خاطره انگیز داشتم‌ بازی‌ها چه راحت و خوب بود و تیکه‌های طنز و نقد اجتماعی با ظرافت منتقل می‌شد. ریتم درست و کارگردانی مناسب این شب رو برام حسابی لذتبخش کرد.
درود بر دکتر عطاالله کوپال عزیز و گروه فوق العاده‌اش.

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش نارنجیغ
بهادر آذری نمایش «نارنجیغ» را به صحنه می‌برد / پیش فروش با ۲۰٪ تخفیف در تیوال آغاز شد. | عکس
به گزارش روابط عمومی گروه تئاتر روژدا
» بهادر آذری نمایش «نارنجیغ» را به صحنه می‌برد / پیش فروش با ۲۰٪ تخفیف در تیوال آغاز شد.
... دیدن متن »

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نمایش «نارنجیغ» به نویسندگی محمدرضا سجادیان و طراحی و کارگردانی بهادر آذری از ۱۲ اردیبهشت ماه به صحنه می‌رود.

پیش فروش این نمایش از روز شنبه، یکم اردیبهشت ماه ساعت ۱۲ در تیوال با ۲۰٪ تخفیف آغاز شده است.

 

این نمایش از ۱۲اردیبهشت تا ۶ خردادماه به مدت 45 دقیقه هر شب بجز شنبه ها اجرا خواهد شد.

این نمایش مونولوگ محور دارای یک بازیگر است که بازیگر آن محمدرضا سجادیان است. از صدای سجاد افشایان نیز در این نمایش استفاده شده است.

این نمایش در سال ۹۴ در تماشاخانه استاد مشایخی و در جشنواره تئاتر فجر نیز اجرا شده بود. نمایش نارنجیغ درامی اجتماعی و مونولوگ محور است.

آذری درباره این نمایش گفته بود که عنوان آن ترکیبی از لقب شخصیت اصلی داستان و اتفاق مهمی است که در نمایش رخ می‌دهد. این نمایش به هیچ عنوان فانتزی نیست و اثری رئالیستی است که ناملایمات اجتماعی را به تصویر می‌کشد.

 

بازیگر این نمایش راوی آن و تنها بازیگر آن است که در نقش شش شخصیت شامل پنج مرد و یک زن ایفای نقش می‌کند. 

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سرگردانی خارجی‌ها در بازار ارز ایران | عکس
» سرگردانی خارجی‌ها در بازار ارز ایران
... دیدن متن »

«گردشگران خارجی که در ایران نمی‌توانند از کارت‌های اعتباری خودشان استفاده کنند، فروش ارز در صرافی‌ها هم که این روزها ممنوع شده، بانک‌ها هم که کار آن‌ها را راه نمی‌اندازند، پس تکلیف گردشگری که به ایران سفر کرده چه می‌شود؟»

پس از انتقادهای تشکل‌های گردشگری به وضعیت بازار ارز و جو روانی موجود و تبعات آن که صنعت گردشگری را به واسطه تحدید معامله‌های ارزی و سفرهای خارجی به مخاطره انداخته، این بار نوبت به اعتراض قشری رسیده که گمان می‌رود از گران شدن ارز سود برده و در ازای هر دلار و یورویی که در ایران تبدیل کرده پول زیادی نصیبش شده و سفر و زندگی ارزانی را در کشوری که هر لحظه دچار نوسانات نرخ ارز شده بود، تجربه کرده است، اما حالا همین گروه که اتفاقا در صادرات ارزی نقش مستقیمی دارند انگار فراموش شده‌اند! بابک نعمت‌پور ـ راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به چالش اخیر گردشگری پس از ابلاغ مصوبه یکسان‌سازی نرخ ارز از سوی دولت و بانک مرکزی اشاره کرد که همزمان با آغاز فصل سفر گردشگران خارجی به ایران بروز کرده و مورد غفلت واقع شده است و در این‌باره به ایسنا گفت: گردشگر خارجی که به ایران سفر می‌کند نمی‌تواند از کارت‌های اعتباری خود استفاده کند و به ناچار باید پول نقد همراه بیاورد که معمولا حمل چند هزار دلار و یا یورو در جریان سفر ریسک بالایی دارد و ممکن است جان گردشگر را به خطر اندازد، برای همین بیشتر آن‌ها به محض ورود به ایران پول خود را به ریال تبدیل می‌کنند، امکانی که پس از مصوبه اخیر بانک مرکزی و ممنوع الفروش شدن صرافی‌ها از این گردشگران گرفته شده و کسی هم به آن توجه نکرده است.

وی افزود: این مشکل درست زمانی بروز کرده که فصل سفر گردشگران خارجی به ایران آغاز شده است. تمام صرافی‌هایی که قبلا گروه‌های گردشگری در آنجا پول خود را تبدیل می‌کردند به خاطر ممنوعیت‌های تازه، از فروش ارز خودداری می‌کنند و خارجی ها را به بانک ارجاع می‌دهند، بانک هم می‌گوید دستورالعملی در این باره ندارد و دوباره به صرافی ارجاع می‌دهد. وضع موجود، گردشگران خارجی را سردرگم کرده است، بدتر آن که پاسخی هم برای این وضعیت وجود ندارد. او اضافه کرد: قبلا کار برای ما ساده‌تر بود، یکسری صراف مطمئن را درنظر می‌گرفتیم و گردشگر پول مورد نیازش را همانجا تبدیل می‌کرد. به هر حال او پول ایرانی نیاز دارد، خرید روزانه دارد، می‌خواهد آب بخرد، رستوران برود و یا اصلا گُم می‌شود و باید خودش را به هتل برساند، اما حالا کار ما راهنماها این شده که تمام روز وقت بگذاریم و یک صرافی پیدا کنیم که مجاز باشد و ارز بفروشد.

من برای گروه کوچکم پس از کلی جست و جو یک صرافی پیدا کردم که یورو را ۵۱۵۰ تومان و دلار را ۴۰۵۰ تومان از گردشگر خرید. این راهنمای گردشگری اظهار کرد: وضعیت طوری شده که برخی از ایرانی‌ها که قصد سفر خارج دارند با گردشگران خارجی که به ایران آمده‌اند، معاوضه ارزی می‌کنند، حالا اگر یکی دو گردشگر باشد می‌توان مشکل را به این شکل، حل و پول مورد نیازش را تامین کرد، اما مشکل یک اتوبوس گردشگر را چطور باید حل کنیم. نعمت‌پور گفت: به نظر می‌رسد هیچ متولی و دستورالعملی برای حل این مشکل وجود ندارد، در مصوبه‌ها و اطلاعیه‌ها مشخص نشده اتباع خارجی از کجا باید پول ایرانی مورد نیاز خود را تهیه کنند که این مشکل بزرگی را برای راهنماهای تور و گردشگران خارجی به‌وجود آورده است. 

بانک مرکزی از زمان اعلام سیاست ارزی تا کنون ۱۱ اطلاعیه با عنوان «یکسان‌سازی نرخ ارز» براساس تصمیم‌ها و مصوبه‌های دولت منتشر کرده که با وجود تعیین «ضوابط مربوط به تامین ارز برای مسافران به خارج از کشور»، اما به شرایط تامین ارز گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند و همچنین شرکت‌های گردشگری که به گردشگران در داخل و خارج از کشور خدمات می‌فروشند، هیچ اشاره‌ای نکرده است.

در این اطلاعیه‌ها صراحتا اعلام شده؛ «تمام صرافی ‌ها تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید و فروش اسکناس به صورت فیزیکی نبوده و این امر از طریق بانک‌ها انجام خواهد شد»، درحالیکه مسافران خارج و خارجی‌هایی که به ایران آمده‌اند در گزارش هایی اعلام کرده‌اند؛ بسیاری از بانک‌ها ارز مورد نیاز مسافر را تامین نمی‌کنند و برخی شعب بانک‌ها در فرودگاه ها در ساعت اوج ورود و خروج مسافران، اعلام می‌کنند؛ «ارز (دلار، یورو، ریال) تمام شده است.»

با ممنوع الفروش شدن صرافی‌ها، برخی هتل‌ها دست به کار شده‌اند و وظیفه تبدیل ارز مسافر خارجی به ریال را با قیمت‌های متفاوت به عهده گرفته‌اند. برخی راهنماها و آژانس‌های گردشگری نیز گزارش داده‌اند؛ صرافی هایی هستند که مخفیانه ارز (دلار، یورو و ریال) مورد نیاز گردشگر و مسافر را تامین می‌کنند، اما با شرایط و قیمت خودشان.

منبع: ایسنا

۲ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید