تیوال | اخبار
T30:20:20:38
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
گالری هنری سیب وارد سومین سال فعالیت خود شد
» کلکیسون کم نظیر چهار هزار عکس هنری از عکاسان ایرانی
... دیدن متن »

گالری اینترنتی Sib.ir که با هدف حمایت از حقوق عکاسان و  ترویج خرید تابلو های عکس با کپی رایت و رضایت حقوق مولف، از سال ۱۳۹۳ فعالیت رسمی خود را آغاز نموده است در حالی وارد سومین سال فعالیت خود می شود که در دو سال گذشته توانسته کلکسیونن کم نظیری از آثار عکاسان خوب ایرانی را  گردآوری نموده و توجه مخاطبان و هنر دوستان را به خود جلب نماید.
به گفته گردانندگان  این گالری اینترنتی ، طی دو سال گذشته هنرمندان زیادی از این پایگاه برای ارایه آثار خود استفاده نموده و در حال حاضر  بیش از ۴۰۰۰ عکس هنری  ممتاز در ژانرهای متنوع از حدود۲۵۰ هنرمند عکاس در این سایت در معرض نمایش و فروش بصورت تابلو های عکس  با شناسنامه در آمده است ، این در  حالی است که میزان تقاضای هنرمندان برای نمایش آثارشان در وب سایت Sib.ir چندین برابر این آمار بوده که به علت نداشتن معیارهای  هنری و تکنیکی مدنظر کارشناسان گالری سیب، مورد پذیرش قرار نگرفته اند.
با وجود نوپا بودن این سبک از نمایش و فروش آثار هنری، استقبال رو به رشدی از آثار عکاسان این گالری شده و هم اکنون بسیاری از ایرانیان داخل و خارج از کشور برای تزیین دکور منازل و محل کار خود ترجیح می دهند بجای خرید تابلو های عکس تکراری و بدون هویت، از آثاری متفاوت که با رضایت و رعایت حقوق هنرمند صاحب اثر توسط گالری سیب تولید می شود استفاده  نمایند. آثار چشم نوازی که پیش از این شاید بجز شبکه های اجتماعی مجال بیشتری برای نمایش و در معرض فروش قرار گرفتن نداشتند.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» پیام رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملى هنرهاى نمایشى
... دیدن متن »

مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی پیامی را صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل تماشاخانه ایرانشهر، در متن پیام مجید رجبی معمار رئیس تماشاخانه ایرانشهر به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی چنین آمده است:

چه زیبا تقارنی است فصل نو شدن و شکوفایی درصحنه طبیعت با زنده شدن روح و جان انسان‌ها بر صحنه نمایش و مگر جز این است که تئاتر یعنی دیدن جهان از دریچه باشکوه و باوقار صحنه آن‌هم در سایه‌ی جهانی که هر گوشه‌ی از آن نمایشی عظیم از زندگی در حال اجراست.  فرخنده باد هفتمین روز از نوروز ایرانی روز هنرهای نمایشی  تا خاطرمان باشد که قاب صحنه برای انسان‌ها جز پاکی و مهربانی نبوده و نخواهد بود و چه زیبا سخنی ست آن‌که گفت:

 زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست
هرکسی نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به‌جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

هفتمین روز از بهار طبیعت را به‌تمامی فرهیختگان و دلدادگان هنرهای نمایشی تبریک گفته  در سال جدید نشاط، امید، سربلندی و سرافرازی مضاعف را برای خانواده شریف و بزرگوار تئاتر آرزومندم

مجید رجبی معمار
رییس تماشاخانه ایرانشهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تماشاخانه ایرانشهر
» اعلام آمار مخاطبان سه نمایش لیرشاه، کابوس حضرت اشرف، خانه ای در انتهای خیابان بهار
... دیدن متن »

نمایش‌های «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی با ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب، «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل با ۴ هزار و ۴۴۳، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی  با ۱ هزار ۱۶۶ مخاطب به اجرای عمومی خود در تماشاخانه ایرانشهر پایان دادند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل تماشاخانه ایرانشهر، نمایش‌های «لیر شاه»، «کابوس حضرت اشرف»، و «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» که از ۱۳ و ۲۴ بهمن  در ساعت‌های ۱۸، ۱۹: ۳۰ و ۲۰ اجرای عمومی خود را در سالن‌های استاد سمندریان و دکتر ناظر زاده تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده بودند، به‌کار خود در این مجموعه پایان دادند.
نمایش «لیر شاه» به کارگردانی محمد عاقبتی در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۸۰۷ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۹۳۹ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۳۰ هزارتومانی ۸۶۵ مخاطب با بلیت‌های ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۷۴ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.

طبق این آمار، فروش نمایش «لیر شاه» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۵۳ میلیون و ۹۰۳ هزار تومان بوده است.


نمایش «کابوس حضرت اشرف» به کارگردانی حسین پاکدل نیز در ۳۲ اجرای خودپذیرای ۴ هزار و ۴۴۳ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۱۳۴۶ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰،۲۵ هزارتومانی، ۲۹۸۸ مخاطب با بلیت ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۳۸۶ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «کابوس حضرت اشرف» طی ۳۲ اجرا مبلغ ۱۳۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده است.


نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» به کارگردانی ندا هنگامی نیز در ۲۴ اجرای خودپذیرای ۱ هزار و ۱۶۶ مخاطب بود. از این تعداد مخاطب، ۵۲۲ مخاطب با بلیت‌های ۱۵،۲۰ و ۲۵ هزارتومانی، ۶۴۵ مخاطب با بلیت ۳۰ و ۳۵ هزارتومانی به تماشای این نمایش نشستند. همچنین تعداد ۲۴۲ مخاطب شامل هنرمندان و اصحاب رسانه، با بلیت مهمان به تماشای این نمایش نشستند.
طبق این آمار، فروش نمایش «خانه‌ای در انتهای خیابان بهار» طی ۲۴ اجرا مبلغ ۳۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده است.


برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افتتاح موزه عروسکی گروه «آران»
» موزه عروسکی گروه آران به سرپرستی استاد بهروز قریب پور افتتاح شد
... دیدن متن »

به گزارش: تیوال | به نقل از: خبرگزاری مهر | شناسه خبر: ۳۹۴۰۰۷۲ | خبرنگار: فریبرز دارایی

مراسم افتتاح موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» به سرپرستی بهروز غریب پور با حضور علی‌اصغر کاراندیش معاون اداری و مالی و همچنین برنامه‌ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی و هنرمندانی چون مرضیه برومند، رضا بابک، عباس جهانگیریان، سیروس الوند، هما جدیکار، زهرا صبری، کاظم هژیرآزاد و اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر، عصر روز دوشنبه ۷ فروردین‌ماه در تالار فردوسی بنیاد رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی روی صحنه تالار فردوسی حضور پیدا کرد و گفت: خوشحالم سال ۹۶ را برای تئاتر ایران با این اتفاق مبارک و فرخنده آغاز می‌کنیم. دو اتفاق خوب در سال ۹۵ برای تئاتر افتاد که به لحاظ ارتقای جایگاه اجتماعی تئاتر تأثیرگذار بود؛ اولین اتفاق تصویب روز ملی تئاتر در تقویم رسمی کشور و دوم نام‌گذاری ایستگاه متروی چهارراه ولیعصر به نام تئاتر شهر بود.

وی در ادامه پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به دلیل همراهی وزیر ارشاد برای سفر به تونس در این مراسم حضور نداشت، قرائت کرد.

در این پیام، معاون هنری به طراحی و راه‌اندازی موزه تئاتر در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد.

سپس بهروز غریب پور سرپرست گروه تئاتر «آران» و مدیر موزه اپراهای عروسکی این گروه، ضمن تشکر از هنرمندان، مدیران و حاضران در مراسم افتتاح این موزه، گفت: در ایامی که گذشت و همه پای سفره هفت سین بودند، تمام یاران گروه «آران» و بنیاد رودکی شبانه‌روز تلاش کردند تالار فردوسی بازسازی و موزه ساخته شود.

وی اظهار امیدواری کرد در سال جاری به خانواده تئاتر توجه بیشتری شود و گفت: ظرفیت‌های زیادی در خانواده تئاتر وجود دارد و باوجود موانع مالی و موانع دیگری نظیر امکانات، ما با نیروی عشق چنان وانمود می‌کنیم که اوضاع خیلی خوب است. حضور هنرمندان در این مراسم نشان دی دهد قلبمان با هم است و خانواده تئاتر عروسکی نشان داده در بزنگاه‌ها به داد هم می‌رسند.

غریب پور در ادامه با تأثیر حضور صفی پور به‌عنوان مدیرعامل بنیاد رودکی در به نتیجه رسیدن موزه اپراهای عروسکی گروه «آران»، یادآور شد: امروز با افتتاح موزه، مکتب «آران» نیز رونمایی می‌شود. ما در گروه‌های آهنگساز، نویسنده، عروسک ساز و عروسک گردان‌های متبحری داریم و به آموزش نیروهای مستعد و علاقه‌مند هم می‌پردازیم.

کاراندیش معاون برنامه‌ریزی و توسعه وزیر ارشاد نیز با بیان اینکه هنر بهترین زبان برای انتقال مفاهیم به مخاطب است، اظهار کرد: شاید عده‌ای در جامعه نقش اینچنینی برای هنر را نپذیرند ولی این نقش هنر واقعیت دارد و باید آن را بپذیریم. مردم شما هنرمندان را دوست دارند و این افتخار بزرگی است. وزارتخانه هم سعی کرده برنامه‌ها و همچنین اعتبارهای بخش هنر را توسعه و افزایش دهد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله‌داریم.

وی ادامه داد: نسبت به نیازهای جامعه در عرصه فرهنگ و هنر کمبودهای زیادی در سطح کشور داریم. ما در این راستا بیش از ۸۰۰ مجتمع فرهنگی و هنری فعال داریم، ۳۰۰ مجتمع در حال ساخت و ۶۹ پروژه ملی بزرگ داریم. باوجود اینکه درآمدهای نفتی دولت خیلی کم شده و دولت با مشکلات درآمدی روبروست بااین‌حال اعتبار وزارت ارشاد ۲ برابر شده و ما هم اعتبار معاونت هنری را طی ۲ سال گذشته ۲ برابر کردیم.معاون اداری و مالی وزیر ارشاد با اشاره به وجود نیروهای مستعد در عرصه هنرهای نمایشی در استان‌های مختلف، تأکید کرد: ما با برنامه‌ریزی باید این نیروها را پرورش دهیم تا در آینده خلاء نیروی انسانی در هنرهای نمایشی را پر کنیم.

کاراندیش درباره وضعیت راه‌اندازی موزه تئاتر نیز اظهار کرد: ما موزه سینما و موسیقی داریم ولی موزه تئاتر نداریم که داریم تلاش می‌کنیم این موزه را به‌زودی راه‌اندازی کنیم.

بعد از این سخنان حاضران در مراسم با حضور در طبقه فوقانی تالار فردوسی از موزه اپراهای عروسکی گروه تئاتر «آران» و عروسک‌های آثار مختلف این گروه دیدن کردند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بهاریه «ابراهیم پشت‌کوهی»، نویسنده و کارگردان تئاتر
» در ستایش بازیگوشی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92744

ایران تئاتر - ابراهیم پشت کوهی : درس هایی برای بازیگران جوان در آغاز بهار و سال نو.

 من دبستان را در مدرسه میثم بندرعباس درس خوانده‌ام. همه‌ی میثمی‌ها عاشق کلاس پنجم بودند.کلاس پنجمی‌ها، پنجشنبه‌ها زنگ اول ریاضی داشتند، زنگ دوم و سوم ورزش، بعد زنگ خانه می‌خورد. از کلاس اول تا چهارم حسابی درس خواندم تا زودتر به پنجم برسم، روزی که با یک کتاب به مدرسه بروم. رویای ما پسران محله کوچه فرهنگ، همین کلاس پنجم بود. حالا دیگر به رویایم رسیده بود، حالا دیگر اولویت اول ما درس نبود، مدرسه می‌رفتیم برای زنگ ورزش، برای بازی فوتبال. برای این‌که اولین نفر باشیم وقتی زنگ آخر می‌خورد پا تو کوچه بگذاریم. روز چهارشنبه البته سخت‌ترین روز ما بود، روز ریاضی، علوم، جغرافیا . در یکی از این چهارشنبه‌ها معلم از ما درس پرسید. تقریبن نصف کلاس بلد نبودیم. ما را فرستاد دفتر تا آقای عطایی مدیر مدرسه تنبیه‌مان کند. آقای عطایی وقتی این قافله کله‌شق درس‌نابلد را دید، گفت:«آقای محمودی شیلنگ شماره14رو بیار».

با شیلنگ می‌زد کف دست‌ها و بی‌هوا گریه بچه‌ها بلند می‌شد. من خودم را به ته صف رساندم. همه کتک می‌خوردند و می‌رفتند کلاس. به من که رسید،گفت «دستت‌رو بگیر».گفتم «آقا اجازه! مارو فرستاده بود بچه‌هارو بیاریم». نگاهی کرد و مکث کرد. می‌دانستم بازی خطرناکی است.گفت «برو، پس چرا ایستادی؟». در راه دفتر تا کلاس دست‌هایم را به هم مالیدم تا حسابی قرمز شوند. در کلاس بودم و با صدایی خفیف اجازه گرفتم بنشینم. معلم گفت پشت‌کوهی تو تنبیه شدی؟ گفتم «بله آقا». معلم پنجم ما مَرد بود. آقای دیرباز گفت «یه لحظه واستا». به چشم‌های من خیره شد. سرم را پایین انداختم. مبصر را صدا زد:«پشت‌کوهی‌رو ببر پیش مدیر، ببین کتک خورده یا نه».

مبصر جلو حرکت کرد، منم پشت سرش، نزدیکی‌های دفتر به مبصر گفتم «برگرد وگرنه زنگ آخر...»، او دوید توی دفتر:«آقا اجازه! آقامعلم می‌گه پشت‌کوهی کتک خورده یا نه؟». آقای عطایی موهایش جوگندمی بود. ایستاد، هیبتش حجم عجیبی از کمد قهوه‌ای پشت سرش را پوشاند. پنکه داشت آرام می‌چرخید، مدیر سرش را تکان داد و نزدیک شد، فریاد زد:«آقای محمودی شیلنگ شماره16رو بیار».

شلینگ قرمز رنگی از کمد فلزی بیرون آمد. این بار وقتی به کلاس رسیدم، چشم‌هایم حسابی خیس بود و دست‌هایم قرمز.

درس اول برای بازیگران جوان این است؛ اهمیت عشق در فراق است و بازیابی آن و این جز با درک فضا به دست نمی‌آید. قرارگرفتن در فضا، اگر فضا را درک کنیم موقعیت را درست می‌سازیم، من فضا را کاملاً درک نکرده بودم، همه بچه‌ها گریه کرده بودند و من با آن جثه نحیفم رویین‌تن نبودم، من هم اگر کتک خورده بودم، باید چشم‌هایم خیس می‌بود.

درس دوم چشم‌هاست؛ چشم‌های من نه تنها خیس نبود، بلکه یک لحظه ترسید و از زل‌زدن به چشم‌های خیره آقای دیرباز طفره رفت. دانش‌آموز کتک‌خورده به معلمش زل می‌زند، طوری که یعنی «حالا دلت خنک شد؟». من قدرت چشم‌ها را نادیده گرفته بودم در آن روز بخصوص و تاوان این فراموشی را پس دادم.

همیشه چه در کلاس‌ها، چه در تمرینات به بازیگران می‌گویم بازیگری مثل کوبلن‌دوزی است، باید تمام خانه‌ها را پُر کنی، حتا یک خانه خالی، یعنی کامل نیست کارت و به همین منظور بازیگران را در موقعیت قرار می‌دهم، وقتی بازیگران فضا را درک کنند «مثلاً این‌که کتک خورده‌اند»، دیگر باقی ماجرا خود به خود ساخته می‌شود. هنر بازیگر اینست که بی آن‌که واقعاً طعم شیلنگ شماره14 را چشیده باشد، درد آن را برای بیننده قابل لمس کنند. ملموس چیزی است که بازیگران باید هر روز تمرینش کنند. متن مانند یک تالاب است که بازیگر می‌تواند آن را به چشم‌اندازی بی‌نظیر تبدیل کند، عکس دختر آسمان را در آن بیندازد یا مردابی متروک از آن بسازد. تمرین ذهنی و قراردادن خود در موقعیت‌های مختلف حافظه احساسی بازیگر را چنان پرورش می‌دهد که در لحظه لزوم هر آینه آن را عملی می‌کند.

پیشنهاد تمرین:

بهاربودن را تمرین کنید، زایش و شکوفایی اولین درس بهار است.

اگر خوب انجامش بدهید، عادت می‌کنید به شکوفه‌کردن، شکوفا می‌شوید و کمی که بگذرد نقش‌های شما میوه‌های شما می‌شوند که تا مدت‌های مدید، مثل پدیده‌ای عجیب طعم آن در روح و جان تماشاگرتان می‌ماند.

مانا باشید.

 

نسترن کمالی این را خواند
سارا_ز این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری به بهانه روز ملی هنرهای نمایشی
» نمایش از دیگر هنرها زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 92959

ایران تئاتر : هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود .

امسال برای نخستین بار روز هفتم فروردین به‌عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی کشور ثبت‌شده است.هنرمندان دنیا تاکنون این روز را به‌عنوان روز جهانی تئاتر بزرگ داشته‌اند و ثبت روز ملی هنرهای نمایشی به‌عنوان اتفاقی منحصربه‌فرد در تقویم رسمی کشورمان  بار دیگر نگاه جدی ایرانیان به هنرهای نمایشی را یادآور می‌شود . نگاهی معطوف به اهمیت کاربردهای اجتماعی و انسانی این هنر که در دیدگاه مقام معظم رهبری بارها و بارها بر آن تأکید شده است . به مناسبت این روز مروری می‌کنیم بر بیانات مقام معظم رهبری به هنرهای نمایشی و جایگاه آن در نظام فرهنگی کشورمان . 

این بازخوانی را با گزیده سخنان ایشان در دیدار اعضای جشنواره تئاتر  فجر در تاریخ 21/11/1366 آغاز می‌کنیم و در طول زمان پی می‌گیرم به یقین مطلب پیش رو تمامی نکات مورد نظر و اشاره شده توسط ایشاندر مورد هنرهای نمایشی را در برنمی گیرد.

تأثیر هنرهای نمایشی 

هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد

«این هنر ( تئاتر ) کارایی‌های زیادی دارد و متأسفانه در بین مردم این کارایی‌ها شناخته نیست. درگذشته هم همین‌طور بوده است. یک هنر دستی، یک کار ظریف که هنرمندی بنشیند و با دست آن را درست کند، در مقابل یک جنس لوکس کارخانه‌ای کمتر به چشم عامه مردم گیرایی دارد. اگر بخواهیم تئاتر را با فیلم مقایسه بکنیم، یک چنین چیزی به ذهن می‌آید. قدرشناسان این هنر کم‌اند، درحالی‌که هنر تئاتر ازلحاظ تأثیر در شنونده و بیننده خصوصیاتی دارد که فیلم آن را ندارد، یا دست‌کم در اغلب موارد ندارد. یک فیلم باید خیلی قوی و بازی در آن فوق‌العاده و فیلم‌برداری و کار فن و نورپردازی در آن استثنایی باشد تا صحنه بازی آدم‌ها را زنده و ملموس و واقعی جلوه بدهد. اما در تئاتر، انسان‌ها، انسان واقعی‌اند، حرف حرفی ست که از دهن خود او درمی‌آید، چهره او در مقابل بیننده قرار دارد، تأثیرات قهری بین دو آدم که باهم حرف می‌زنند در تئاتر هست و در فیلم نیست. چیزهایی وجود دارد که یقیناً شما که اهل تئاتر هستید به خصوصیاتش و ابعادش بیشتر از بنده وارد هستید. بنده به‌عنوآن‌یک مستمع و یک تماشاچی احساس خود را عرض کردم.

کاربردهای اجتماعی 

هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است

 به دو دلیل و دو جهت، از هنرهای نمایشی باید حداکثر استفاده بشود: یکی ازاین‌جهت که امروز حرف گفتنی برای مردم زیاد است، هزاران زبان لازم است تا انسان بتواند این هزاران پیام را، این هزاران حقیقت ناگفته را، این هزاران زیبایی ناشناخته را برای مردم بیان کند. اگر همه انواع هنر در جامعه بکار گرفته شود، بازهم زیبایی‌های ناگفته و حقایق تصویر نشده و ترسیم نشده برای مردم، در جامعه، فراوان است. زیرا که هنرمند، باری، یک انسان است، یک انسان محدود است و هزاران هنرمند، هزاران انسان محدودند، درحالی‌که حوادث و واقعیات و زیبایی‌ها و ظرافت‌های موجود در زندگی بشر نامحدود است. همه آن‌ها را نمی‌توانند ترسیم کنند. اما به‌هرحال وقتی‌که در یک جامعه‌ای به‌خصوص مثل جامعه انقلابی ما که این‌همه حادثه نو دارد، این‌همه مسئله نو دارد، این‌همه شگفتی‌های استثنایی در آن مشاهده می‌شود، که نظیر برخی از این‌ها را ما در کتاب‌ها و در آثار خوانده‌ایم: این شهامت‌ها، این ایثارها، این هوشمندی‌ها، این فداکاری‌ها، این دشمنی‌ها، این دفاع‌های مقدس، این دشواری‌هایی که در کار انتقال یک جامعه از وضع قبلی به وضع ایدئال وجود دارد، همه انقلاب‌ها با این مشکل‌ها مواجه‌اند، تمام این‌ها باید تبیین شود، تمام این‌ها باید تشریح شود.

چه کس این‌ها را تصویر خواهد کرد؟ کدام نویسنده قادر است، کدام شاعر قادر است؟ و تازه مگر ما چقدر نویسنده و شاعر داریم؟ کدام بیان رسا و بلیغ لازم است که به مردم خود ما واقعیات زندگی آن‌ها را و حوادث زندگی آن‌ها را تبیین کند، به آن‌ها بگویید تا آن‌ها ببینند زندگی کنند. یعنی اگر دست هنر که درواقع تابلوی زندگی را رسم می‌کند، بخشی را انتخاب و آن را درشت و زیبا می‌کند، ترسیم می‌کند و به نمایش درمی‌آورد، اگر وجود آن در جوامع معلولی لازم است، در یک جامعه انقلابی مثل جامعه ما به دلایل فراوان لازم‌تر و ضرورتش بیشتر است. ازجمله، همین حوادث شگفت‌آوری که در جامعه ما هست، مگر می‌توان ترسیم کرد؟ یک خانواده شهید داده را ملاحظه کنید، یک انسان جانباز را در نظر بگیرید، رزمنده‌ای را که خانواده‌ای به جبهه جنگ می‌فرستد موردمطالعه قرار بدهید، یک‌شب جبهه را ترسیم کنید و در ذهنتان منعکس بکنید. هیجان عظیم مردم در دفاع از انقلاب و میهن را با هزاران نمونه و جلوه و اجزاء پراکنده آن به نظر بیاورید. دفاعی را که این ملت و این کشور از خود می‌کند، خصومتی را که دشمنان با این ملت می‌کنند و کینه‌ای را که دشمنان به این ملت می‌ورزند انتقال انسان‌ها از مراحل بی‌اعتقادی، بی‌ایمانی، کم ایمانی یا چسبیدن به زندگی مادی و شخصی، و انتقال به دنیای ملکوتی، فدا شدن در جمع را در نظر بگیرید. این‌ها واقعاً هزاران موضوع زنده، مهم، جالب و زیباست که جز دست هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را ترسیم کند و جز زبان هنر هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را بیان کند.این‌ها را باید با انواع و اقسام هنرها و ازجمله هنر نمایش که یکی از گویاترین و مؤثرترین زبانه است، تبیین کنیم. این‌یک جهت که در جامعه باید به هنر توجه شود، اهتمام شود. و استعدادها به خدمت گرفته شود.

اهمیت گسترش دامنه مخاطبان 

نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت

جهت دیگر آن است که به‌هرحال هنریک خصوصیت بشری ست، یک خصوصیت انسانی ست. نمی‌توآن‌یک جامعه را تکامل داد اما هنر او را ندیده گرفت، مثل جسمی که بخشی از اعضای او رشد کند و برخی نه. هنر جزو اصلی مجموعه وجود بشری ست. وقتی‌که در یک جامعه بشر بخواهد ازلحاظ مادی، معنوی، فکری و ذهنی کمال پیدا کند، باید هنر در او رشد پیدا کند. اعتقاد ما این است؛ یعنی این از اصول جهان‌بینی ماست که هنرها باید همه رشد کنند، ازجمله هنر نمایش که از بسیاری از انواع دیگر هنر زبان رساتر و بلیغ‌تری دارد. البته امتیازاتی هم شعر یا قصه یا برخی هنرهای دیگر دارد که نمایش ندارد. اما یقیناً خصوصیاتی هم نمایش دارد که بقیه شعبه‌های هنر فاقد آن است. لذا بنده قویاً طرفدار این فکر هستم که به هنر نمایش بپردازیم. درگذشته هم ظاهراً این هنر خیلی در جامعه‌ی مابین توده‌ها و قشرهای مردم جا نیفتاده بود، و امروز که روز حضور همه‌جانبه مردم درصحنه‌های زندگی ست این هنر باید مردمی. و چقدر خوب است این‌که برادران گفتند در خیابان‌ها و گذرگاه‌ها ترتیب داده می‌شود، این کار اگر رواج پیدا کند بسیار کار خوب و جالبی است.

منتها برادرانی که سررشته‌دار این امور هستند توجه کنند که هر چه هنر حساس‌تر و هر چه پیام مهم‌تر باشد، وسواس و دقت در مورد وسیله ابلاغ این پیام هم باید بیشتر باشد.

توجه به فن

بهترین حرف‌ها را اگر شما با فن ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود

اولاً روی فن باید خیلی دقت شود. بهترین حرف‌ها را اگر شما با تکنیک ضعیف زدید و نا هنرمندانه ارائه کردید، ضایع می‌شود و از بین می‌رود. گاهی حرف خوب فقط یک‌بار فرصت گفته شدن و شنیده شدن دارد، اگر همان یک‌بار بد گفته شد دیگر هرگز فرصتی برای خوب گفتن آن پیدا نمی‌شود. گاهی اوقات چیزهایی را در نمایش‌های تلویزیونی می‌بینیم یا گاهی در نمایش‌های رادیویی حرفی می‌خواهند بزنند، حرف هم حرف بدی نیست، آدم می‌فهمد که حرف خوبی ست، ولی آن‌قدر بد ادا می‌شود که انزجاری که انسان از شیوه ادا پیدا می‌کند، به اصل پیام هم سرایت می‌کند و از آن مطلب هم آدم بیزار می‌شود. پس فن قوی در کار هنری خیلی مهم است. بهترین مضامین را دست شاعری که شعر بد می‌گوید به سپرید، او مضمون را ضایع خواهد کرد. پس فن قوی شرط اول است، شرط تأثیر است، اصلاً شرط مفید بودن است. یعنی اگر نمایش بد اجرا شد، این تعریف و تمجیدی که من از تئاتر کردم (و خیلی کمتر از حد آن است) دیگر متعلق به آن نمایش نخواهد بود، این تعریف و تمجیدها همه از آن نمایش خوب است، از آن‌یک ارائه صحیح و قوی است...

توجه به مضامین اجتماعی 

ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات بشری را هنر تئاتر می‌تواند ارائه دهد

و نکته دوم مضمون است، مضامینی که امروز انقلاب در فضای جامعه ما خلق کرده، همین مضامین که نمونه‌هایی از آن را عرض کردم: درزمینهٔ ی جنگ، درزمینهٔ ی جهاد و آن روح جهادی که امروز بر این ملت مستولی ست.

بنده گاهی با برخی از خانواده‌های شهدا می‌نشینم، توی خانه‌شان روی فرششان و میان محیط حقیقی زندگی خانوادگی‌شان، پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر، فرزند، و می‌گویم که حرفه‌ای آن‌ها را با ضبط‌ صوت ضبط کنند، خودم گوش که دقیقاً حرفه‌ای آن‌ها را بشنوم و درست آن ظرافت‌هایش را به دست بیاورم و می‌گویم که آن حالات مختلف را عکس بگیرند، اما مگر کافی ست، مگر قابل تصویر است؟ بارها تصور می‌کردم که چرا من قدرت ندارم این‌همه عظمت را در این خانواده کوچک، در این انسان، در این زن، در این مرد را نمایش بدهم تا بتوانم آن را بیان کنم. اصلاً قابل‌بیان نیست. این‌ها را شما به نمایش بگذارید، این‌ها را شما نشان بدهید. شما می‌توانید، هنر می‌تواند و هنر تئاتر خوب می‌تواند، چون به اعتقاد من ظریف‌ترین و لمس نکردنی‌ترین احساسات و عواطف بشری را هنر تئاتر و بازیگری خوب در نمایش می‌تواند ارائه دهد. و شما می‌توانید این کار را بکنید. این نقش شماست.

حضور تئاتر در رخدادهای کشور

انسان معمولاً بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند

 گروه‌های خوب تئاتر خوب است که راه بیفتند و به جبهه روند، جهاد بزرگی ست: در قرارگاه‌ها، در عقبه‌ها، مراکز تجمع، آنجاهایی که اجتماعی از رزمندگان هست، بروید آنجا نمایش بدهید، زندگی خودشان را که در آن هستند و خود متوجه نیستند برایشان ترسیم کنید: آن بهشت صفایی که آن‌ها در آن هستند - و انسان معمولاً همه این‌گونه بهشت‌های معنوی را تا در آن هست درست نمی‌بیند و نمی‌داند که کجاست و چگونه است- و از دور باید ببیند تا بشناسد. بگذارید آن را یک‌بار در بازی شما، در هنرمندی شما، در نمایش خوب شما مشاهده کنند و لمس کنند...

تئاتر،هنر چندین زبانه،و زبان رسا و بلیغ در نمایاندن ظریف‌ترین اندیشه‏ها و عواطف بشرى، در میان ما قدر ناشناخته مانده،و درخور توانایى آن،به خدمت آرمانه‌ای والا و زیبایى‏هاى انقلاب گرفته نشده است.

افتتاحیه تالار اندیشه حوزه هنری 

مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ى بلیغ راه تازه تئاتر را روشن می‌کند 

نمایش «شگرد آخر»تجربه‏ موفق و نمایشگر تلاش صمیمانه‏ شما،از نمونه‏ هاى نادری است که راه تازه تئاتر را روشن میکند و آینده‏ مطلوبى را براى آن نوید می دهد.مضمون شیوا و فن قوى و ارائه‏ بلیغ،مجموعه‏ کاملاً هنرمندانه ‏اى را از این اثر فراموش‌نشدنی پدید آورده است. 

سخنی با دانشجویان؛نمایش و آموزه‌های دینی 

گروه‌های هنرمند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند

سال 1394 مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان به اهمیت هنرهای  نمایشی پرداختند  . رهبری در صحبت‌هایشان به تأثیرگذاری این هنر اشاره داشتند و خواستار نمایش مفاهیم اسلامی در تئاتر شدند. ایشان گفتند:گروه‌های هنرمند بنشینند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را بیان کنند 

 یک تئاتری اجرا کردند برای ما، مربوط به حضرت ایوب پیغمبر که طول هم کشید؛ یک ساعت، دو ساعت، طول کشید. بعد که تمام شد، من به آن کارگردان گفتم که من داستان ایوب را در قرآن، شاید صدبار یا صدها بار تا حالا خوانده‌ام امّا این فهمی را که امشب از ماجرای ایوب از تئاتر تو فهمیدم، در این مدّت از خواندن قرآن، این فهم را پیدا نکرده بودم. این چیز کمی است. 

فراگیری به‌واسطه موضوع و ساختار 

الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و سمبلیک و رازآلود داشته باشد

متأسفانه در محیط هنری ما، تئاتر از اوّل هم بد متولّد شده. یعنی تئاتر ما، یا تئاتر لغو بیهوده بوده، یا تئاتر اعتراضیِ بی‌جهت یعنی بدون سمت‌وسوی درست‌.

تئاتر یعنی بازیگری جلو چشم بیننده درصحنه. برخلاف سینما، برخلاف فیلم که فقط روی پرده شما یک‌چیزی را می‌بینید، اینجا در تئاتر، انسانْ انسان‌ها را حس می‌کند، حرفشان را از زبان خودشان می‌شنود... خیال می‌کنند که تئاتر حتماً بایستی زبان ابهام و رمزی و رازآلود داشته باشد که چنین چیزی نیست؛  الزامی ندارد تئاتر زبان ابهام و رمزی و راز آلود داشته باشد.

 

شهرام حسن زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش برلین
نمایشی که در آن تماشاگران تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند
» پوستر رسمی نمایش "برلین" رونمایی شد
... دیدن متن »

پوستر رسمی نمایش "برلین" به نویسندگی محمد یعقوبی و کارگردانی آریان رضایی رونمایی شد.

گفتنی است نمایش "برلین" از چهاردهم فروردین ماه 96 ساعت 18:30 در مجموعه تئاترشهر - پلاتو اجرا به صورت مشارکتی به روی صحنه می رود.

رویا دعوتی و محمد هادی عطایی بازیگران این نمایش را تشکیل می دهند.

گفتنی است این نمایش به مسائل پنهان زنان و مردان در رابطه می پردازد و شیوه ی اجرایی آن به صورتی است که تماشاگران هم تبدیل به بازیگر و نمایشنامه نویس می شوند.

این نمایش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:

نویسنده ی مونولوگ برلین: محمد یعقوبی، نویسنده ی مونولوگ زن: بهار کاتوزی، جوکر: آریان رضائی، مدیر تولید و روابط عمومی: علی ژیان، طراح پوستر: میثم خاوری، طراح سایت و تیزر: محمد جواد ایزدی، عکاس: نازی خوش اخلاق، گروه کارگردانی: علا سریفی و عاطفه گندم آبادی، تبلیغات مجازی: گروه جارچی

- نمایش برگزیده ی دومین جشنواره ی تئاتر شهر 

- حضور در بخش مهمان سی و چهارمین جشنواره ی بین المللی تئاتر فجر 

- نخستین رپرتوار مونو/شورایی در خانه ی هنرمندان ایران

علاقه مندان به تماشای این نمایش می‌توانند جهت خرید بلیت با تخفیف به سایت تیوال مراجعه  نمایند و یا با شماره تلفن ۰۹۳۵۴۸۵۹۶۱۳ تماس بگیرند.

علی ژیان ، مسعود عطری و علیرضا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تیوال
» سال نو، خدمات نو!
... دیدن متن »

یک سال دیگه رو کنار هم در آسمون هنر گشتیم. افتخار بزرگیه برای تیوال که همراه خنده‌ها، اشک‌ها و اندیشه شماست در لحظه‌های ظریف نفس‌کشیدن در هوای هنر
در سال ۹۵ با معرفی، پوشش و تقدیم بلیت برترین و گسترده‌ترین طیف برنامه‌های هنری کنار شما بودیم و آنچه نیاز بوده در این چهار سال فراهم کردیم تا در سال ۹۶ مهمترین امکانات و خدمات تیوال را رونمایی کنیم...

منتظر خبرهای هیجان‌انگیز باشید و کبکتون خروس‌خون شه ایشالله

با سلام و عرض خسته نباشید بابت خدمات و فعالیت های خوبتان. اما چنانکه در این خبر قید شده است آنچه نیاز بوده در سایت فراهم نشده، بنا به قولی که داده بودید ابتدا در اردیبهشت 95 و بعد که صورت نگرفت در شهریور 95 قرار بود بخش کتاب در سایت تیوال راه اندازی شود که ... دیدن ادامه » این مهم انجام نپذیرفت. این بخش می تواند به یکی از مهم ترین بخش های تیوال تبدیل گردد چنانکه کتاب یک منبع اصلی و مورد نیاز برای همۀ هنرمندان است. پاسخ و توضیح دیگری هم مبنی بر راه اندازی این بخش به ما که مخاطب دائم سایت هستیم و طالب و خواستار راه اندازی این بخش بودیم داده نشد. البته ناگفته نماند در ذیل درخواست بنده زمانی که در سایت مطرح شد بسیاری از مخاطبان ثابت و اهل قلم تیوال نیز مُهر تأیید زدند و آنها نیز خواستار راه اندازی بخش کتاب بودند.
به هر حال امیدوارم این مهم در سال 96 انجام پذیرد و بخش کتاب نیز در کنار تئاتر، سینما، ادبیات و هنرهای تجسمی در سایت تیوال راه اندازی شود. این اقدام می تواند خون تازه ای را در رگ های این سایت فرهنگی به جریان اندازد و مباحث جدیدی را از قبیل نقد کتاب به راه اندازد که جریان های خوبی خواهد بود به علاوۀ اینکه هر کس یک آرشیو از نام و توضیحات کامل کتاب هایی که می خواند در سایت تیوال ویژۀ خود و با امکان رؤیت دیگران خواهد داشت مانند بخش تئاترها و فیلم های دیده شده اش.
۲۵ اسفند
درود بر شما
از دگرگونی زمان‌بندی بخش‌هایی از توسعه تیوال آگاهیم و امیدواریم آن‌را به دلیل پویایی ایده‌ها و گستردگی ابعاد پروژه بدانید... امیدواریم در ادامه بیش از پیش رضایت شما و کاربران عزیزمان را برآورده سازیم.
۰۱ فروردين
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روابط عمومی تماشاخان سنگلج
» نمایش «ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95
... دیدن متن »

«ناگهان پیت حلبی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

به گزارش روابط عمومی تماشاخانه سنگلج، نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی»  با فروشی معادل 000/846/516 ریال  و پذیرا شدن از 4915 تماشاگر پرفروش ترین و پرتماشاگرترین نمایش تماشاخانه سنگلج در سال 95 شد.

این نمایش در میان 12 اثری که در سال 95 در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت با فروش 3988 بلیط تمام بها، 147 بلیط نیم بها، 777 بلیط میهمان در 28 شب اجرا و با قیمت بلیط 15 هزار تومان به فروشی معادل 000/846/516 ریال  دست یافت که این رقم در سال گذشته نشانگر بیشترین میزان فروش بود.

تماشاخانه سنگلج در سال 95 پذیرای 5 اثر شادی آور ایرانی و 7 اثر در قالب درام اجتماعی بود که در این بین آثار نویسندگان شاخصی همچون بهرام بیضایی، محمود استادمحمد، محمد چرمشیر و داود فتحعلی بیگی نیز وجود داشت. همچنین در میان این نمایش ها برای اولین بار یک مونودرام با محوریت زندگی «عبدالحسین نوشین» (بنایانگذار تئاتر نوین ایران) بود که با عنوان «پرتره مرد ریخته» و با بازی «اصغر همت» در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

نمایش «ناگهان پیت حلبی» به نویسندگی «امیرعلی نبویان» و کارگردانی «کوروش سلیمانی» پر اقبال ترین نمایش سال 95 در میان 12 اثری بود که در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پخش اختصاصی
» موزیک ویدیوی گروه آوای رود به مناسبت نوروز منتشر شد
... دیدن متن »

تصنیف «نوروز» با شعری از سعدی و باباطاهر به آهنگسازی بهزاد انصاری توسط گروه «آوای رود» به مناسبت نوروز منتشر شد.
گروه آوای رود همچنین موزیک ویدیوی «دل شیدا» را یلدای امسال از سایت تیوال منتشر کرد و با استقبال مخاطبان هنر مواجه شد.
این گروه در سال  ۱۳۸۵ به سرپرستی" بهزاد انصاری" تشکیل شده است.اعضای این گروه متشکل از فارغ التحصیلان رشته موسیقی دانشگاه هنر می باشند که با این گروه  موفق به کسب عناوین زیر نیز شده‌اند:
_ گروه برگزیده دومین فستیوال گروه نوازی کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰
_ کسب مقام دوم گروه نوازی در نخستین دوره جشنواره گروه نوازی دانشگاه هنر در دی ماه سال ۱۳۸۷
_ کسب مقام دوم گروه نوازی در چهارمین دوره جشنواره موسیقی دانشجویی درآذر ماه سال ۱۳۸۶
 _ گروه برگزیده نخستین فستیوال گروه نوازی کشور در خرداد ماه سال ۱۳۸۶
اعضای گروه آوای رود را بهزاد انصاری: عود،سه تار، مهدی تفکری: آواز، چاوش اسکندری خواه: تار، نازنین بازرگانی: قانون،تنبک،  پگاه خیردوش: کمانچه،امین رحیمی: سرنا و صدار مذهب یوسفی: دف،دایره،کوزه ، دهل تشکیل می‌دهند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک در خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »

ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با تدریس هدا حدادی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با تدریس هدا حدادی پنجشنبه ۲۶ اسفند در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک با هدف بهره مندی از دانش تصویرگری ایرانی و معرفی هنر تصویرگری در ایران با تدریس هدا حدادی و همکاری علی بوذری برگزار می‌شود.
«هدا حدادی» متولد ۱۳۵۶ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک از دانشکده‌ی هنر‌های زیباست. او سال‌هاست که برای بچه‌ها می‌نویسد و تصویرگری می‌کند. حدادی کار در حوزه‌ی تصویرگری را از سال ۱۳۷۶ و با نشریاتی مانند «کیهان بچه‌ها»، «سروش» و «دوچرخه» آغاز کرده و تا به حال تصویرگری نزدیک به ۴۰ کتاب را به عهده داشته است.
نخستین کتابی که «حدادی» تصویرگری کرده، بازنویسی «سیاست‌نامه» اثر «خواجه نظام‌الملک» وزیر «آلب ارسلان» و ملک‌شاه سلجوقی است. از دیگر آثار او می‌توان به تصویرگری کتاب‌های «غصه‌پرداز»، «کوپه‌ی ۱۱»، «شب‌های سوری»، «پسری که شمردن بلد بود»، «چشم‌های زمستانی»، «باز باران»، «چشمه ماه» و... اشاره کرد.
ورک شاپ نوروزی هنرجویان مدرسه سیلکر بورگ دانمارک پنجشنبه ۲۶ اسفند از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

مریم حسن نژاد و شمسه این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نصرت پرتوی: اولویت روح‌الله جعفری، تئاتر متفکر است/پی‌ بردن به چرایی‌های بیشتر در پیشبردِ هویتِ انسان، اثرگذار است
... دیدن متن »

خبرگزاری ایلنا:
کد خبر: 469832- ۹۵/۱۲/۲۴- ۱۵:۲۰:۵۱

نصرت پرتوی (نخستین زن درام‌نویس ایرانی، بازیگر، کارگردان و عضو گروه هنر ملی) پیامی برای رونمایی از کتاب «گروه هنرملی از آغاز تا پایان ۱۳۳۵5-۵۷» منتشر کرد.
به گزارش ایلنا، در پیام نصرت پرتوی (همسر عباس جوانمرد) که برای کتاب روح‌الله جعفری منتشر شده، آمده است:
با درود به هموطنان عزیز؛ آقای دکتر روح‌الله جعفری که دارای دکترای مدیریت و برنامه‌ریزیِ فرهنگی است، رساله‌ی دکترای خود را در رابطه با تئاتر نوشته است، که خود دارایِ گروهِ تئاتریِ منسجم و آوانگاردی است. تاکنون چندین نمایشنامه‌ی بسیار خوب را کارگردانی کرده، و به نظر من اگر جایزه‌ی اسکاری هم برای تئاتر ترتیب داده بودند، مطمئناً ایشان برنده‌ی جایزه‌ می‌شدند و تئاتری‌ها را هم روسفید می‌کردند؛ همان‌طور که آقای اصغر فرهادی در کار فیلم کرد. باری، دکتر جعفری هم نویسنده، هم کارگردان، هم منتقد، هم پژوهشگر و هم استاد دانشگاه است و اولویّت او تکیه بر تئاتر متفکر است که به نوعی ارج نهادن و هویّت دادن به تماشاگران تئاتر است. حضور او در تئاتر ایران، آگاهانه با انتخابِ نوشتارهایِ تئاتریِ خوب، برای بالا بردنِ فرهنگ و آگاهی دادن به مردم، بسی پُربها است.  تئاتر متفکر به عمق وجود تماشاگر نفوذ می‌کند، اعتماد به نفس او را بالا می‌برد، شاید روزهای بسیاری، صمیمانه در روح و روان او جای می‌گیرد و ایجاد سوال می‌کند و تماشاگر، با پیدا کردنِ جوابِ سوالات، رضایت را عمیقاً در خود احساس می‌کند، و به نوعی، خود، مداوا می‌شود. کارِ تحقیقِ دکتر جعفری در مورد تئاتر «گروه هنرملی» بیش از دوازده سال به طول انجامید. در این سال‌ها، چه بسیار، بازیگرانِ گروه هنرملی به ابدیت پیوستند، اما اصالتِ این تحقیق، زحماتِ همه‌ی رفتگان را به جای آورد، چرا که دکتر برای چنین تحقیقِ بزرگی، همیشه با همه‌ی هنرمندانِ گروه هنرملی در تماس بود. کارِ ارزنده‌ی تحقیقِ دکتر، بیش از دوازده سال، نه فقط بی‌جهت نبود، بلکه شایستگیِ تحقیق‌گر را به اثبات می‌رساند. باری، نوشته‌هایی که از صداقت برمی‌خیزند، در عمقِ وجودِ انسان، احساسی دست‌نیافتنی ایجاد می‌کند و کارِ نوشتاریِ دکتر جعفری، دست کمی از خلاقیت‌هایِ کارگردانی و دیگر کارهایِ هنریِ او ندارد. من بسیار تماشاگرها را دیده‌ام که در چنین نمایش‌هایی، با اشتیاق، گویی، نمایش را می‌بلعند و من احساسِ خیلی خوبی دارم؛ شاید احساسِ خوشبختی که چنین انتخاب‌های نمایشی، و خلاقیت‌ها، در، خانه‌ی خود من اتفاق می‌افتد. من یقین دارم با دیدنِ مکررِ این‌گونه نمایش‌ها، سایر هنرمندان هم، چه بسا به چراییِ لذت بردنِ خود فکر می‌کنند و پی‌ بردن به چرایی‌های بیشتری، در پیشبردِ هویتِ انسان، نمی‌تواند بی‌تأثیر باشد.                                                                                                               
نصرت پرتوی دوشنبه ۲۷ فوریه ۲۰۱۷ - اُنتاریو کانادا

مهدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت سال نو
» هدیه اسنپ برای نخستین استفاده اسنپی کاربران تیوال
... دیدن متن »

در ادامه همکاری‌های تیوال و اسنپ (اپلیکیشن درخواست خودرو)، در آستانه سال نو، به همه کسانی که برای نخستین بار اپلیکیشن اسنپ را نصب و از آن تاکسی سفارش می‌دهند، ۵۰٪ تخفیف برای این نخستین سفر در نظر گرفته می‌شود.

برای استفاده از این تخفیف از کد تخفیف eydi-tiwall درون اپلیکیشن اسنپ استفاده نمایید.

» اطلاعات بیشتر و نصب اپلیکیشن

امیرمسعود فدائی ، Faran ، آنا پاییزان و هما این را دوست دارند
تیوال جان تعداد برنامه‌هائی که تخفیف اسنپ دارند رو افزایش بدید لطفاً.ممنون.
۲۷ اسفند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افتتاح موزه جنگ در نوروز
» خانه تاریخی تیمور تاش نور پردازی شد
... دیدن متن »

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: خانه تاریخی تیمور تاش که محل نگهداری قدیمی ترین ابزار و ادوات جنگ کشور است، نور پردازی شد تا برای اولین بار نوروز امسال به روی شهروندان گشوده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱؛ نصراله آبادیان ضمن اعلام این خبر افزود: با همکاری مدیریت دانشگاه جنگ؛ خانه تاریخی تیمور تاش که به عنوان موزه جنگ کشور بهره برداری می شود؛ نوروز امسال برای اولین بار به روی عموم شهروندان گشوده می شود.

شهردار منطقه ۱۱ ادامه داد: به همین منظور با توجه به قدمت تاریخی خانه تیمور تاش که در محل تاریخی باغشاه سابق (میدان حر ) و نخستین دانشگاه جنگ کشور قرار دارد؛ شهرداری منطقه ۱۱ با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران با نصب ۹۰ پرژکتور و استفاده از رنگ های آفتابی و سفید گرم اقدام به نورپردازی این خانه کرده است.

به گفته آبادیان این خانه تاریخی که از آثار دوره پهلوی اول است؛ تنها موزه جنگ کشور است که در آن ابزار و ادوات جنگی از جمله توپ اهدایی روسیه در عهد نامه ننگین ترکمان چای به نمایش در آمده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی با بیان این که موزه جنگ؛ خانه "عبدالحسین تیمور تاش" وزیر دربار پهلوی اول بوده و حدود سال ۱۳۱۰ در دو طبقه ساخته شده است؛ گفت: این موزه ارزشمند برای نوروز امسال آماده بازدید علاقمندان است و شهروندان می توانند علاوه بر تماشای معماری زیبای بنا، آئینه کاری های نفیس که در سقف تالار اصلی کار شده است، گچبری های ظریف و استادانه در سر ستون ها و درها و پنجره های چوبی با فرم ها و اشکال زیبا؛ از ادوات جنگی و سلاح های قدیمی نیز بازدید کنند.

علاقمندان برای بازدید از این خانه تاریخی می توانند از تاریخ ۲۷ اسفندماه تا ۱۵ فروردین از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر به خیابان کارگر جنوبی، پایین تر از میدان پاستور، خیابان دانشگاه جنگ مراجعه کنند.

وحید هوبخت این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش میراث آریا
» برنامه‏ های تخت جمشید در لحظه سال تحویل
... دیدن متن »

مدیرپایگاه میراث جهانی تخت‏جمشید از اجرای برنامه‏ های فرهنگی در لحظه تحویل سال ۱۳۹۶ در مجموعه تخت‏ جمشید خبر داد و گفت: «مراسم تحویل سال (درصورت مساعد بودن وضعیت جوی)، در محوطه ورودی تخت‏ جمشید، با اجرای برنامه‏ های فرهنگی و برپایی سفره هفت‏سین برگزار خواهد شد.»

به‏ گزارش میراث آریا، مسعود رضایی منفرد ادامه داد: «برنامه‏های متنوعی برای رفاه حال گردشگران و مسافران نوروزی درنظر گرفته شده که از آن جمله می‏ توان به استقرار ۱۰۰ نفر راهنمای افتخاری و کارگروه‏ های تخصصی اشاره کرد که در ایام نوروز آماده عرضه خدمات به گردشگران خواهند بود.»

به‏ گفته او، برپایی دو نمایشگاه عکس در موزه تخت‏ جمشید و تالار جنب موزه، راه ‏اندازی کارگاه سنگ‏ تراشی، استقرار گروه‏ های تخصصی نوروزی شامل گروه اطلاع‏ رسانی، حفاظت و مرمت، باستان‏ شناسی، راه‏ اندازی کارگاه مرمت اشیای موزه‏ ای برای بازدید عموم، اجرای جنگ شادی در ایام نوروز، اطلاع‏ رسانی محیطی ازطریق کارگروه رادیو که شامل اطلاعات تاریخی ویژه‏ برنامه‏ های نوروزی است و برخی برنامه‏ های دیگر، از جمله برنامه‏ های فرهنگی است که برای ایام نوروز تهیه و تدارک دیده شده.

رضایی‏ منفرد اظهار کرد: «در روزهای چهارم و پنجم فروردین نیز مجموعه تخت‏ جمشید، با برگزاری کنسرت موسیقی در سالن گیت ورودی تخت‏جمشید به‏ صورت رایگان پذیرای گردشگران خواهد بود.» وی در پایان ساعات بازدید از مجموعه‏ های هخامنشی نقش رستم، نقش رجب و تخت‏ جمشید را در تعطیلات نوروزی از ساعت ۸ صبح به‏ صورت یکسره تا ۱۷:۳۰ اعلام کرد و افزود: «۵۰ هزار بروشور راهنما چاپ شده است و به‏ صورت رایگان در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی مجموعه تخت‏ جمشید قرار خواهد گرفت.»

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سه نمایش جدید از ابتدای سال در مولوی
» برنامه‌های نمایشی تالار مولوی در ابتدای سال ۹۶
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، برنامه های نمایشی این مجموعه درماههای آغازین سال ۹۶ اعلام شد. 
بنا بر این گزارش نمایش‌های "مسئولیت شکستن سکوت مطلق" به کارگردانی شیوا مسعودی، "ماراساد" به کارگردانی مریم برزگر و "آدم، آدم است" به کارگردانی حبیب الله دانش به ترتیب از ۱۶، ۱۷ و ۱۸ فروردین ماه در سالن‌های تئاتر مولوی اجرای خود را آغاز می کنند. 
"مسئولیت شکستن سکوت مطلق" را مونا احمدی و حسین معارف نوشته اند که با محوریت مسائل زنانه و مقوله ی ازدواج در سه پرده به صحنه می رود. در این اثر دانشگاهی که از ۱۶ فروردین هر شب ساعت ۱۸ اجرا خواهد شد، نگین کشفی، متین گودرزی، سارا شاهرودیان، اسماعیل کمالی دهقان، بهداد بلیغ فر و ساینا سراج به عنوان بازیگر حضور دارند. سایر عوامل این نمایش عبارتند از: طراح صحنه: مصطفی مرادیان، طراح و سازنده ی پیکره ها: منیر مولوی زاده، طراح موسیقی: محمدرضا جدیدی، طراح لباس: زهره بهروزی نیا، دوخت لباس: محبوبه مددی، طراح نور: میلاد حسینی شکیب، طراح گریم: افسانه قلی زاده، طراح ویدئو و مشاور کارگردان: سعیده رمضان زاده، دستیار کارگردان: ریحانه کوثری مهر، عکاس: منصوره رمضان زاده، مدیر تولید: ایمان آخوندی یزدی، مشاور تبلیغات: یاسمن طاهری، روابط عمومی: مریم نراقی، تهیه کننده: رضا صمدپور. 
"ماراساد" که بر اساس متنی به همین نام نوشته پیتر وایس و با بازنویسی مریم برزگر از ۱۷ فروردین در سالن کوچک مولوی و در ساعت ۱۹:۳۰ به صحنه می رود در ارتباط با زندگی مارکی دوساد، نویسنده فرانسوی است که بدلیل برخی اختلالات روحی در بیمارستان شارنتون بستری شده است. در این اثر نمایشی شکیب شجره و همایون حیدرزاده نقش آفرینی می کنند و الهام قاسمیان به عنوان طراح لباس، سعید هژبری طراح صدا و موسیقی، پندارعظیمی آهنگساز، مهدی عظیمی عکاس و ساخت تیزر، مریم شریعتی و گروه هنری پارکینگ روابط عمومی و تبلیغات  و امیر رجبی گرافیست عوامل نمایش "ماراساد" هستند.
همچنین نمایش "آدم، آدم است" دیگر اثر دانشگاهی است که برتولت برشت نویسنده ی فقید آلمانی آن را نگاشته است و از ۱۸ فروردین با کارگردانی حبیب الله دانش در ساعت ۲۰:۳۰ به سالن اصلی تئاتر مولوی می آید. حسن برجکی، فرزانه جمال زاده، پیام حقی، فریبا رسولی، علی اصغر زارعی، محمدرضا صالحی، صادق واسعی، عباس طباطبایی، حسن فضلی، نگار محمدزاده، عباس نورمحمدی، فریبرز واحدی، بازیگران این نمایش هستند.  فریبرز واحدی و حمید انصاری در مقام دستیاران کارگردان، معصومه پاسیار مدیر و منشی صحنه، صادق حسین و محسن حسین آهنگسازان "آدم، آدم است" اند. "آدم، آدم است" داستان شخصی ساده دل به نام گالی گی است که قدرت نه گفتن ندارد و یک روز که به قصد خرید ماهی از منزل خارج شده در دردسر بدی می افتد. 
دانشجویان می توانند برای دریافت بلیت با قیمت نیم بهاء با ارائه ی کارت دانشجویی خود به گیشه‌ی مرکز تئاتر مولوی مراجعه نمایند.

شهاب و لیلى شجاعى این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به نقل ازمدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کهگیلویه ‌و بویراحمد
» لباس محلی زنان و مردان استان کهگیلویه‌ و بویراحمد ثبت‌ ملی شد‌
... دیدن متن »

محمود باقری روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری؛  گفت: لباس محلی زنان و مردان کهگیلویه ‌و بویر احمد از مهم‌ترین اثر ثبت شده این استان است.

وی با اشاره به ثبت چهار اثر معنوی این استان در فهرست آثار ملی افزود: این آثار شامل لباس محلی زنان، لباس محلی مردان، مهارت‌های ساخت زیورآلات میخک و میلو و قهص‌های موسیقی در آلات ساز و نقاره هستند.

باقری گفت: پیش از این، ۴۶ اثر معنوی استان ثبت‌ ملی شده بود که با ثبت این چهار اثر، تعداد آثار معنوی ثبت‌ ملی‌ شده استان به ۵۰ اثر افزایش یافت. مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه‌ و بویراحمد افزود: لباس و موسیقی محلی کهگیلویه ‌و بویر احمد عامل مهمی در جذب گردشگران و شناساندن این استان به سایر نقاط کشور است.

وی ادامه داد: لباس محلی کهگیلویه‌ و بویراحمد از جمله جذابیت‌های بومی این استان است و زنان و مردان این استان همواره پوشاک سنتی و محلی را به تن می‌کنند و از این لباس‌ها به ‌ویژه در جشن‌ها و مجالس عروسی استفاده می‌کنند.

باقری با بیان اینکه پوشش و حجاب کامل و تنوع رنگ‌ها و پارچه‌ها جلوه خاصی به لباس محلی زنان در این استان بخشیده است گفت: این لباس از سه بخش اصلی تشکیل شده که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به‌همراه دارد. وی با اشاره به اینکه موسیقی سنتی این استان براساس کلام و ساز نوازنده انواع مختلف و متنوعی دارد افزود: هر نوع موسیقی دارای مقام‌های مختلف است که مضمون شعرگونه‌ خاص خود را دارد و قهص نامیده می‌شود.

باقری در پایان گفت: میلو و میخک نیز از جمله دست ‌ساخته‌های زنان استان کهگیلویه‌ و‌ بویراحمد است که در مناطق روستایی و عشایری این استان قدمت تاریخی بسیار زیادی دارد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
افشین یداللهی درگذشت
» «افشین یدالهی » خالق عاشقانه‌های آرام درگذشت
... دیدن متن »

افشین یداللهی ترانه‌ سرای کشورمان بر اثر تصادف رانندگی در چهل و هشت سالگی بدرود حیات گفت تا جامعه فرهنگ ایرانی، یکی از بهترین ترانه سرایان معاصر خود را از دست بدهد.

شب گذشته سه شنبه ۲۴ اسفند، یداللهی، ترانه سرای برجسته و مدیر خانه ترانه در مسیر بازگشت از هشتگرد به سمت تهران به دلیل برخورد شدید یک دستگاه کامیون با خودرویش، به شدت مجروح شده و درگذشت. همسر و برادر همسر این شاعر نیز در جریان این حادثه مجروح شدند.
 
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزئیات این حادثه گفته است: «ساعت 2 بامداد امروز وقوع تصادف میان یک دستگاه سورنتو و کشنده اویکو در کیلومتر ۳۷ جاده کرج – قزوین به پلیس راه اعلام شد. با حضور ماموران پلیس راه مشخص شد در این حادثه افشین یداللهی، شاعر کشورمان جان خود را از دست داده و دو سرنشین دیگر خودرو سورنتو مجروح شده اند. این تصادف به دلیل توقف ناگهانی خودرو سورنتو در سطح سواره رو و عدم توجه به جلو کشنده اویکو رخ داده است.


پیکر این ترانه سرا در حال حاضر در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهر هشتگرد است. افشین یداللهی دی ماه ۱۳۴۷ در اصفهان متولد شد و سپس به تهران آمد و دیپلم تجربی را در سال ۱۳۶۴ در دبیرستان البرز گرفت. او تخصص اعصاب و روان را نیز در سال ۱۳۹۷ از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اخذ کرد.

یداللهی از جمله ترانه سراهای شناخته کشور بود که بسیاری از آثارش به عنوان تیتراژ سریال های تلویزیون توسط خوانندگانی چون علیرضا قربانی خوانده شد که از آن میان می‌توان به شب آفتابی، غریبانه، شب دهم، میوه ممنوعه و مدار صفر درجه اشاره کرد.

سارا صادقیان ، امیر هوشنگ صدری و احسان هیدی این را خواندند
زهره عمران این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با توجه به نا آرامی های اخیر،
» تلاش ترکیه برای احیای گردشگری با تخفیف و یارانه
... دیدن متن »

 مقامات گردشگری ترکیه اعلام کردند، امیدوارند با تمهیدات جدید خود بتوانند کاهش ۳۰ درصدی گردشگران در این کشور را جبران کنند.

«نبی اوچی»، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه در حاشیه برگزاری بزرگترین نمایشگاه گردشگری جهان در شهر برلین (ITB Berlin) ابزار امیدواری کرد، ۳۰ درصد کاهش گردشگران خارجی که طی سال گذشته به سبب نگرانی های امنیتی بر صنعت گردشگری این کشور تحمیل شده را با تمهیدات جدید احیاء کند.

شمار گردشگران خارجی ترکیه در سال ۲۰۱۶ پس از مجموعه ای از بمب گذاری ها و همچنین کوتای نافرجام به ۲۵.۴ میلیون نفر نزول یافت که کمترین مقدار در ۹ سال اخیر آن بود.

رزرو گردشگران آلمانی که به تنهایی ۱۵ درصد از کل گردشگران ورودی به ترکیه را به خود اختصاص می دهند نیز همزمان با افزایش تنش ها بین دو کشور و اعتراض های سیاسی تُرک ها در آلمان و همچنین دستگیری یک خبرنگار آلمانی-ترکیه ای در استانبول روز به روز کم تر می شود و به همین دلیل «مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه نیز با حضور غیرمنتظره در نمایشگاه گردشگری برلین تلاش کرد تا گردشگران آلمانی بار دیگر به ترکیه بازگردند و اظهار کرد "هیچ دلیلی ندارد که دوستان آلمانی ما برای آمدن به ترکیه ترسی داشته باشند.

ترکیه به اندازه آلمان امن است". هتل های ترکیه در سال گذشته به طور متوسط ۵۳ درصد تکمیل بودند و از این رو بسیاری از این اقامتگاه ها ناگزیر به شکستن قیمت ها شدند.

«مهمت سورواوغلو»، مدیر هتل ۶۲۰ تختی «Palm World» که در نزدیکی شهر ساحلی سیده در استان آنتالیا قرار دارد، در حاشیه برگزاری نمایشگاه گردشگری برلین به رویترز گفت: پس از کاهش ۵۰ درصدی قیمت هایش در سال گذشته میلادی هم اکنون این هتل با تخفیف ۳۵ تا ۴۰ درصدی به گردشگران خدمات ارائه می دهد؛ با این وجود تنها ۲۰ درصد از اتاق های این هتل برای تعطیلات تابستان رزرو شده اند، بنابراین بهتر است که با قیمت های پائین تر افرادی به اینجا بیایند تا این که هتل خالی بمانند" ویز گردشگری ترکیه نیز عنوان کرد دولت در تلاش برای احیای صنعت گردشگری از طریق افزایش یارانه های سوخت خطوط هوایی و کمک به هتل ها برای دریافت وام است. صنعت گردشگری به طور معمول سهم ۳۰ میلیارد دلاری در اقتصاد کشور ترکیه دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر یارانه سوخت ۶ هزار دلاری برای هر پرواز طبق برنامه یا چارتر با ۲۰۰ مسافر اختصاص می یابد و تعداد فرودگاه های واجد شرایط نیز از ۵ به ۱۴ افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پس از سال ها بی توجهی،
» باغ سیب کرج ثبت ملی شد
... دیدن متن »

استاندار البرز اعلام کرد که با پیگیری های انجام شده، باغ ۳۴۰ هکتاری سیب مهر شهر کرج به ثبت ملی رسید.

سید حمید طهایی روز یکشنبه در نشست ستاد خدمات سفر استان البرز افزود: باغ سیب مهرشهر که سال ها در معرض تهدید و تخریب قرار داشت امروز ثبت ملی شد. وی بیان داشت: براساس آخرین توافق شهرداری کرج و بنیاد مستضعفان قرار بود ۷۰ درصد باغ سیب به شهرداری واگذار و ۳۰ درصد باقیمانده برای اسکان ۳۵ هزار نفر ساختمان سازی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تصمیم مذکور ۲ بار به شورای شهرسازی رفت اما با آن مخالفت شد گفت: با نظر مثبت مقام معظم رهبری در نهایت مقرر شد که با اعطای حقوق بنیاد مستضعفان توسط وزارت راه و شهرسازی، باغ سیب باغ محفوظ بماند. طهایی اعلام کرد: ثبت ملی باغ سیب اقدام بسیار ارزشمندی است که جا دارد از رئیس بنیاد مستضعفان به خاطر این اقدام تشکر کرد.

باغ تاریخی سیب مهرشهر کرج در دهه ۴۰ و در مجاورت کاخ تاریخی مرواریددر مهرشهر کرج ایجاد شد. احیای درختان این باغ در قالب طرحی توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری با مشارکت کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از سال گذشته آغاز شده است. استاندار البرز در بخش دیگری از سخنانش بر خدمات دهی مناسب به میهمانان نوروزی توسط دستگاه های اجرایی و امدادی این استان تاکید کرد.

وی با اشاره به تردد بالای مسافران در جاده های این استان گفت: دستگاه های اجرایی از میهمانان نوروزی میزبانی مناسب داشته باشند. طهایی بیان داشت: با توجه به ثبت ۲۹ میلیون تردد در تعطیلات نوروز سال گذشته ،مدیریت راه ها و پاکیزگی حاشیه جاده ها به ویژه مسیر گردشگری جاده کرج -چالوس باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد : اطلاع رسانی مناسب به مردم و مسافران و ایجاد تابلوهای حفاظت از محیط زیست و طبیعت و رعایت حقوق ساکنان و شهروندان در مسیرهای گردشگری به ویژه در ایام نوروز ضروری است. استاندار البرز تهیه و توزیع بسته های اطلاع رسانی در زمینه امکانات رفاهی و گردشگری درکنار ارائه گزارشی از خدمات انجام شده توسط دستگاه ها را از دیگر اقداماتی عنوان کرد که اجرایی شدن آن می تواند شرایط سفر را تسهیل بخشد.

طهایی پیش بینی مکان های مناسب برای استقرار و اقامت مسافران به ویژه پیش بینی اطلاع رسانی از وقوع آخرین وضعیت آب و هوایی و هشدارهای لازم به مسافران را از نکات مهمی عنوان کرد که باید از پیش اندیشیده شود.

منبع: ایرنا

افشین پاشائی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید