تیوال | اخبار
S3 : 00:41:34
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
پیام مدیر کل هنرهای نمایشی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی | عکس
» پیام مدیر کل هنرهای نمایشی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی
... دیدن متن »

مدیر کل هنرهای نمایشی به مناسبت هفتم فروردین «روز ملی هنرهای نمایشی» و روز جهانی تئاتر، ضمن تبریک این روز، تقارن «روز ملی هنرهای نمایشی» با نوروز ایرانی را جلوه قابل تامل، زیبا و خجسته دانست و آن را به همه خانواده بزرگ هنرهای نمایشی تبریک گفت.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در متن پیام شهرام کرمی آمده است:

«در طول تاریخ و زندگی پرفراز و نشیب بشری میراث‌های کهن و ماندگاری وجود دارد که برای ستایش اندیشه و ایمان و رمز و راز آفرینش و پروردگار این جهان هستی و قدرت و وجود انسان است. هنر تئاتر میراث بزرگ بشری این جهان بوده که در طول دوران مختلف و درکشورهای صاحب فرهنگ و ادبیات و تاریخ به ظهور رسیده است. نویسندگان، مشاهیر و هنرمندان بزرگ تاریخ با خلق آثار ماندگار یادگارهای شایسته این هنر را برای حفظ و یا ارتقا هنر تئاتر صرف کرده‌اند.

آن‌چه ما اینک به آن رسیده‌ایم جلوه یک هنر باشکوه است که به عنوان هنرهای نمایشی  می‌شناسیم. این هنر به عنوان یک موهبت فراگیر و اثر بخش و از همه مهم‌تر «ضروری» در این جهان هستی جلوه دارد. در سرفصل و رویدادهای مهم فرهنگی هر سرزمین، هنر تئاتر نمود و جریان ارزشمند و فراگیر دارد. تئاتر در هر سرزمین و دیار به تناسب آئین و مراسم بومی و سنتی، رفتار و فرهنگ اجتماعی و باور و مذهب جامعه شکل گرفته است. این هنر در ستایش انسان به عنوان اشرف مخلوقات این زمین تبلور داشته و وقایع و اشکال آن روایت یک زندگی پرفراز و نشیب است. هنر تئاتر یک روش و زبان برای انتقال اندیشه و عصیان و یا تردید و باور و ایمان انسان در ستیز و یا تعمق در طبیعت و جهان و هستی بوده و یک جلوه خلاقانه برای تفکر و شناخت و آگاهی را در جهان ایجاد می‌کند. هنر تئاتر در ستایش جاودانگی بشر به عنوان یک فصل خداوند است تا اندیشه و تفکر را به عنوان پایه و اساس این هنر و اصلی‌ترین قابلیت آن بشناسیم.  از سال ۱۹۶۱ روز جهانی تئاتر مصادف با ۲۷ مارس و ۷ فروردین به عنوان یک رویداد ارزشمند بشری در تقویم جهانی ثبت شده تا بزرگداشت این میراث کهن در سراسر دنیا فرصتی باشد تا به تاثیر و تقابل و ارزش آن و ضرورت ترسیم گذشته و آینده آن پرداخته شود و حالا در ایران اسلامی با پیشینه پرافتخار و تاریخی هنرهای نمایشی این سرزمین، از گذشته تا امروز «روز ملی هنرهای نمایشی» را یک فرصت برای معرفی و تقدیر و ترسیم این میراث ماندگار می‌دانیم.

آن‌چه در ستایش قدمت و جایگاه این هنر در این سرزمین مهر و ایمان است با یادگار و جلوه‌های باشکوه هنر نمایش ایرانی و اسلامی. این روز فقط متعلق به هنرمندان این رشته نیست. «روز ملی هنرهای نمایشی» ستایش اندیشه و جلوه‌های باشکوه رفتاری و فرهنگ و تاریخ این ملت پرافتخار است که هنرهای نمایشی آئینه و تبلور این وجوه پرعزت و ماندگار خواهد بود. خانواده هنرمندان تئاتر روایت‌گر واقعه و تاریخ و هویت مردمان این سرزمین مهر و ایمان ایرانی و اسلامی هستند.

اداره کل هنرهای نمایشی تقارن «روز ملی هنرهای نمایشی» با نوروز ایرانی را جلوه قابل تامل، زیبا و خجسته می‌داند و به همه خانواده بزرگ و پرافتخار هنرهای نمایشی این روز را تبریک عرض می‌نماید. امید است با همراهی و حمایت همیشگی مخاطبان به عنوان سرمایه همیشگی این هنر و متولیان فرهنگی و هنری و مسئولان روزهای درخشان اصحاب نجیب و پرتلاش این هنر رقم خورده و روایت هنرمندان آن بازتاب ایثار و مهر و ایمان و شکوه فرهنگ این سرزمین ایرانی و اسلامی باشد.

۷ فروردین روز ملی هنرهای نمایشی است که امسال و همزمان با این روز، جشنی تحت عنوان «نوروزِ نمایش» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از پوستر نمایش ویژه تئاتر مستقل در ایام نوروز رونمایی شد | عکس
همتون دعوتید، فقط به صرف شام...
» از پوستر نمایش ویژه تئاتر مستقل در ایام نوروز رونمایی شد
... دیدن متن »

از پوستر نمایش «هدیه جشن سالگرد» با طراحی بهرام رامه رونمایی شد.

نمایش «هدیه جشن سالگرد» همراه با اجرای زنده الکترونیک موزیک از فردا ششم فروردین ماه ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ در تئاترمستقل تهران بروی صحنه می رود.
در این اثر نمایشی به نویسندگی "افشین هاشمی" که کارگردانی آن را مجید فرهاد بر عهده دارد، مهدی کوشکی و بهناز شمشیری به ایفای نقش می پردازند.
در خلاصه داستان «هدیه جشن سالگرد» آمده است:  امشب جشن سالگرد ازدواج منه، همتون دعوتید، فقط به صرف شام...

گفتنی است که الکترونیک موزیک از سبکهای مختلف موسیقی الکترونیک و گاهی از ترکیب با فولک ایرانی بهره گرفته که با ویژوآل غالبا انتزاعی همراه است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از:
نویسنده: افشین هاشمی، کارگردان: مجید فرهاد، تهیه کننده: نوید تندرو، بازیگران: مهدی کوشکی و بهناز شمشیری، مدیر تولید: میلاد نصرالهی، طراح لباس: زهره کاظمی، طراح صحنه: حامد اصلانی، منشی صحنه: مرضیه دهقان، دستیار تولید: شبنم محمدپور، دستیار لباس: شکیلا یزدی، مدیر صحنه: پژمان سرمایه خواه، موسیقی: نیما مرادی، تدارکات: محمدرضا فرشاد، طراح گرافیک و ساخت تیزر: بهرام رامه، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: علی ژیان، تبلیغات مجازی: گروه جارچی و... گروه الکترونیک موزیک عبارتند از: موسیقی: وحید قادری، ویژوآل: راضیه کوشکی

گفتنی است نمایش «هدیه جشن سالگرد» با بازی مهدی کوشکی از ششم الی سیزدهم فروردین ماه ۹۸ "تئاتر مستقل تهران" بروی صحنه می رود و پیش فروش بلیت های این نمایش در سایت تیوال آغاز شده است.

علی ژیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره نمایش پروانه و یوغ i
نمایش پروانه و یوغ روی صحنه تالار حافظ | عکس
» نمایش پروانه و یوغ روی صحنه تالار حافظ
... دیدن متن »

نمایش «پروانه و یوغ» به نویسندگى  محمد چرمشیر، کارگردانى جواد محمدپور و تهیه کنندگى کاوه حکیمی از ١٨ فروردین ماه در تالار حافظ به روى صحنه خواهد رفت.

 به گزارش روابط عمومى و امور بین الملل بنیاد رودکی، این نمایش دغدغه ها، ذهنیات ،کابوسها و رویاهای (ونسان ونگوگ)  نقاش شوریده ی هلندی را در طول زندگى پر فراز و نشیب اش دست مایه خود قرار داده است و سعی در به تصویر کشیدن آن ها  دارد.

حمید رحیمی، مرضیه موسوی، محسن قزل سوفلو، جلال محبی، فاطمه عباسی، مهیار قزل سوفلو، نگار سلحشور، آتوسا زرین پور، سپیده پروانه، حسام الدین سیادت، مهرداد امانی، فاطمه محمد امیری، امیر پاشا عبدی و دیبا سرخوش از جمله بازیگران این نمایش هستند.
دیگر عوامل نمایش "پروانه و یوغ" عبارتند از برنامه ریز و منشی صحنه: فاطمه ملا احمدی، دستیار دوم: فراز عزیزی، طراح صحنه: حمید شهرانلو، طراح صدا: مجید روهبانی، طراح لباس: سمیه خواسته و جواد محمدپور، طراح پوستر: علیرضا گلدهی، مدیر تبلیغات: مریم شریعتی ، روابط عمومی و تبلیغات: گروه هنرى پژواک

این اثر نمایشى تا ١٨ اردیبهشت ماه هر شب ساعت ٢١ در تالار حافظ به روى صحنه خواهد رفت.برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 تئاترمولوی پیشنهادات گروههای  نمایشی دانشگاهی برای اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ را دریافت می کند. | عکس
دریافت پیشنهادهای اجرا در مرکز تئاتر مولوی در سال جدید
» تئاترمولوی پیشنهادات گروههای نمایشی دانشگاهی برای اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ را دریافت می کند.
... دیدن متن »

مرکز تئاتر مولوی از تمامی دانشجویان، اساتید و هنرمندان عرصه تئاتر دانشگاهی دعوت می کند تا با ارائه طرحها و ایده های پیشنهادی خود، نسبت به ثبت درخواست اجرای عمومی در سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

در این راستا لازم است کلیه متقاضیان با توجه به محور های ذیل نسبت به اعلام به آدرس ایمیل مرکز تئاتر مولوی به نشانی (Info@molavitheater.ir) به صورت رسمی درخواست خود را برای اجرا در سال ۱۳۹۸ ارائه دهند:


۱-  طرح ها و ایده های مبتنی بر مسائل و دغدغه های دانشجویان و زندگی دانشجویی
۲-  طرح و ایده های نمایشی برگرفته از متون کهن ادبیات ایران و فرهنگ ایرانی ـ اسلامی
۳-  ترجمه نمایشنامه های جدید از نویسندگان شاخص ادبیات نمایشی جهان
۴- طرح ها و ایده های اجرایی با تکیه بر موضوع " هویت انسان معاصر "
۵- طرح ها و ایده های نمایشی  با موضوع "  مقاومت " و " نفی تروریسم و افراط گرایی "
۶-  طرح ها و ایده های اجرایی ـ  نمایشی با استفاده از شیوه های بینارشته ای

شرایط عمومی:

- کلیه متقاضیان باید دانشجو یا حداکثر فارغ التحصیل دو سال اخیر و یا از مدرسین یکی از مراکز آموزش عالی سراسر کشور و یا فعالان عرصه تئاتر دانشگاهی باشند.
- دانشجویان متقاضی مقطع کارشناسی  باید حداقل چهار ترم تحصیلی را گذرانده  باشند.
-  حداقل ۷۰ درصد از عوامل گروه های نمایشی  متقاضی باید دانشجوی یکی از مراکز آموزش عالی باشند.
- دانشجویان کلیه رشته های دانشگاه تهران در اولویت انتخاب قرار دارند و در این راستا در صورت احراز شرایط کیفی 65 درصد آثار منتخب نهایی، از تولیدات نمایشی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه تهران خواهد بود.
- علاقمندان می توانند حداکثر تا تاریخ ۲۵ فرودین ماه ۱۳۹۸ فرم تکمیل شده مربوطه را در دو فرمت فایل Word و PDF  به آدرس ایمیل مرکز تئاتر مولوی به نشانی (Info@molavitheater.ir) ارسال کنند.
- آثار دوره جدید پس از اتمام تعهدات قبلی مرکز تئاتر مولوی و از ابتدای تیرماه در در جدول برنامه های این مرکز قرار خواهند گرفت.
- تائید قطعی هر اجرا و ثبت آن در جدول برنامه های سال ۱۳۹۸، پس از بازبینی اثر بصورت حضوری صورت خواهد گرفت.

 

azi rezaei و نفیسه نوری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر | عکس
» آغاز سال ۱۳۹۸ با اجرای نمایش افسانه دختردریا و ننه ماهی به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس ‌در محوطه تاترشهر
... دیدن متن »

در آغازین روزهای سال نو گروه نمایش داون با حضور بازیگران سندرم داون و حضور هنرمندان تاترکشور و هنرجویان کارگاه خصوصی بازیگری رسول حق شناس و به سفارش دفتر تاترخیابانی خانه تاتر ، نمایش افسانه دختر دریا و ننه ماهی را در روزهای هشتم ،نهم ، دهم و یازدهم فروردین سال جدید در محوطه تاترشهر ساعت۱۷، اجرا خواهند کرد
این نمایش که با رویکرد تاتردرمانی است و از یک افسانه ۷۰۰ساله ایرانی بهره برده چندی پیش جایزه ویژه هیئت داوران ششمین جشنواره تاتر شهر را به دست آورده است.
در این نمایش به علاوه بازیگران دارای سندرم داون بازی میکنند سرکارخانم سمیه کیادربندسری از هنرمندان تاتر کشور و همچنین هنرمند نوجوان این سالهای تاتروتلویزیون علی اصغر حق شناس نیز حضور دارند.
این‌ گروه نمایش اولین گروه نمایش خیابانی افراد دارای سندرم داون در جهان هستند که در شش دوره جشنواره بین المللی تاترفجر و جشنواره بین المللی تاتر همدان و همچنین جشنواره دانشجویان جهان در هندوستان شرکت کرده اند و جوایز زیادی را به دست آورده اند.
رسول حق شناس ‌تاتردرمانگر این گروه به‌مدت ۱۴سال است که در حوزه نمایش درمانی فعال است و کتاب ها و مقالات بسیاری در این حوزه دارد.
وی از معدود هنرمندانی است که این علم را در معتبرترین دانشگاه های ایران تدریس کرده است.

شیرین پناهی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷ | عکس
» میزبانی مرکز تئاتر مولوی از نود و سه گروه دانشجویی در سال ۹۷
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، این مرکز در سال ۹۷، با اجراها و برنامه های متعدد و متنوع دانشگاهی میزبان هنر و هنرمندان دانشگاهی از سراسر کشور بود.

بنا بر این گزارش در این سال، ۹۳ گروه نمایشی در مرکز تئاتر مولوی آثار خود را به اجرا گذاشتند که از این میان ۵۴ اثر در جشنواره های مختلف دانشگاهی، مقاومت، فجر، تجربه و بانو اجرا شد. همچنین ۳۹ نمایش نیز اجرای عمومی شد که از رشد ۲۶ درصدی اجراهای این مرکز حکایت دارد.

قابل ذکر است از میان مجموع این آثار، ۷۶ اثر به قلم نویسندگان ایرانی و ۱۷ اثر توسط نویسندگان خارجی به رشته تحریر درآمده بود.

علاوه بر این در ۹۷ ، مرکز تئاتر مولوی، میزبان بالغ بر ۲۰ برنامه علمی و پژوهشی (جلسات نقد و بررسی، نشست های تخصصی، بزرگداشت مفاخر هنری، کارگاه های پژوهشی و عملی و...) بوده است.

گفتنی ست مرکز تئاتر مولوی در مجموع میزبان ۸۷۷ اجرا و برنامه های جانبی علمی و پژوهشی در حوزه تئاتر دانشگاهی بوده است.

بنا براین گزارش، بیشترین استقبال از یک اجرا در سالن اصلی این مجموعه مربوط به نمایش «هار» با ۴۱۱۱ تماشاگر در طول ۲۹ شب اجرا و در سالن کوچک نمایش «راندوو» با ۸۲۶ تماشاگر در طول ۲۲ شب اجرا بوده است.

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷  | عکس
» با برگزاری مجمع عمومی و انتخابات در ۲۵ اسفند ۹۷
... دیدن متن »

انجمن منتقدان خانه تئاتر هیأت مدیره جدید خود را شناخت

مجمع عمومی و انتخابات انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، با حضور ۴۶ تن از اعضای این انجمن، عصر شنبه ۲۵ اسفند ۹۷ ، در سالن شاهین سرکیسیان خانه تئاتر برگزار شد.
در این مجمع که با حضور دکتر شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر و مهدی قلعه، بازرس خانه تئاتر، برگزار شد، ابتدا گزارش‌های سالیانه هیأت مدیره و بازرس انجمن به اعضا ارائه و سپس انتخابات دوره جدید هیأت مدیره و بازرس این انجمن برگزار شد.
بر همین اساس، به ترتیب آرا، محمدرسول صادقی و ساسان پیروز با ۴۴ رای، جواد اعرابی با ۳۸ رای، سیدمحسن حسن‌زاده با ۳۳ رای و امین عظیمی با ۲۲ رای به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و اعظم کیان افراز با ۱۹ رای و بهمن سلطانی با ۱۱ رای به عنوان اعضای علی البدل هیأت مدیره انتخاب شدند. همچنین حمیدرضا قنبری با ۲۶ رای به عنوان بازرس اصلی و ندا آل طیب با ۱۲ رای به عنوان بازرس علی البدل انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر انتخاب شدند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد | عکس
توسط شورای راهبردی تئاتر
» اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ اعلام شد
... دیدن متن »

اهداف دارای اولویت اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تعیین و اعلام شد.

به‌ گزارش روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی، در سومین جلسه‌ شورای راهبردی تئاتر که روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند برگزار شد، ۱۰ موضوع به ‌عنوان اولویت‌های اداره ‌کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تصویب و اعلام شد:

۱. نظر به این‌ که نقش‌های تکلیف‌شده‌ قانونی به اداره ‌کل هنرهای نمایشی، امور سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بر فعالیت‌های تئاتر است و پرداختن به دیگر امور، از جمله امور تصدی‌گری و اجرا، علاوه بر موانع قانونی در ایفای مناسب نقش‌های تکلیفی، ایجاد اختلال می‌کند، مقرر شد اداره ‌کل حداکثر تلاش خود را به ‌منظور تشکل‌بخشی به هنرمندان تئاتر و تقویت تشکل‌های موجود، به‌خصوص خانه‌ تئاتر و واگذاری حداکثری امور اجرایی و تصدی‌گری به آن‌ها و از جمله مهیا نمودن و برخورداری از امکان مطالبه‌گری و پی‌گیری‌های منتج به نتیجه از طریق تشکیلات صنفی، مبذول دارد.
۲. تهیه، ثبت و در اختیارگذاری اطلاعات کاربردی با موضوع تئاتر و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد «بانک اطلاعات تئاتر کشور»
۳. ضابطه‌مندی تمامی فعالیت‌های مرتبط به تئاتر
۴. مطالعه‌ جدی در مورد نحوه و چگونگی برگزاری جشنواره‌ها و به‌خصوص جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر
۵. تلاش برای بالفعل کردن امکانات و فرصت‌های بالقوه‌ موجود برای توسعه و ارتقای تئاتر از جمله فعال کردن سالن‌های موجود در کشور یا شناسایی و معرفی امکانات و فرصت‌ها و بودجه‌های دولتی، عمومی یا خصوصی با تأکید و در اولویت قرار دادن مضاعف نقش شهرداری‌ها، وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
۶. حمایت همه‌جانبه و افزایش روش‌ها و فرصت‌های حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی
۷. حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری‌های مردمی با جست‌وجوی روش‌های ایجاد امکان برخورداری از صرفه‌ اقتصادی و در اولویت قرار دادن اهداف فرهنگی، به‌عوض اهداف اقتصادی و تجاری، در چهارچوب ایجاد و توسعه‌ تئاترهای جامعه‌بنیان (Community theatre)
۸. حمایت از انجام پژوهش‌ها و مطالعات تئاتری و تأسیس حداقل یک «مرکز پژوهش‌های تئاتر»
۹. تمرکز بر طراحی «طرح ملی حفظ نمایش‌های سنتی و آیینی ایران»
۱۰.  توجه به ثبت تاریخ شفاهی تئاتر

لازم به ‌ذکر است که متن کامل صورت‌جلسه‌ این شورا در سایت «ایران‌ تئاتر» منعکس شده است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد | عکس
با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی
» فاتح بادپروا، دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شد
... دیدن متن »

با حکم مدیر کل هنرهای نمایشی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، با انتصاب شهرام کرمی، سیدفاتح بادپروا به عنوان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان معرفی شد.

در بخشی از متن حکم ایشان آمده است: «از میان گونه‌هاى متنوع هنر تئاتر، شاید بتوان تئاتر خیابانى و بیرونى را عمومى‌ترین شکل اجراى نمایش و سهل‌ترین راه ارتباط با مخاطب برشمرد.

گونه‌اى که در وراى این دسترسى آسان و ظاهر بى‌تکلف حائز ساحت خطیر و پراهمیتى است که گام نهادن در این وادى را مستلزم تسلط به دانش، بینش و خلاقیتى ویژه مى‌کند.

جشنواره تئاتر خیابانى به دوران بلوغ و ثمربخشى خود بر دامان مهربان و پربرکت کردستان و مریوان هنرپرور مى‌رسد و شایسته است این سرمایه سترگ به یارى تمام هنرمندان شریف تئاتر و مسولان هنردوست کردستان و به همت و همراهى شهروندان شرافتمند و مهرپیشه مریوان به نیکوترین شمایل به جهان هنر نمایانده شود.

نظر به تجربه، تخصص، تعهد و دغدغه شما و به پیشنهاد مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامى کردستان به عنوان «دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللى تئاتر خیابانى مریوان» منصوب مى‌شوید.»

 

سیدفاتح بادپروا کارگردان، پژوهشگر و بازیگر تئاتر اهل مریوان، از بنیان‌گذاران جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به شمار می‌رود. دبیر دوازدهمین دوره این جشنواره، دبیر اجرایی دوره‌های قبل جشنواره  بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان و نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی کردستان بخشی از مسئولیت‌های او بوده است. این هنرمند کردستان در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز با نمایش «دختر سطلی» حضور داشت. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود | عکس
نمایش غلامرضا لبخندی به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج بهار سال ٩٨ در سالن استاد حمید سمندریان به روی صحنه میرود.
» غلامرضا لبخندی به تماشاخانه ایرانشهر میرود
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی نمایش، تاراج پیش از این نمایش های "قهوه تلخ"، "جوادیه"، "سوگواری قبل از مصیبت"، "ناتمام"، "عبدل میمون لات پا کوتاه" را به صحنه برده است.

نمایش غلامرضا لبخندی به قتل های زنجیره ای  غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب  در سال ٧٦ پرداخته و در همایش ملی اکبر رادی در سال گذشته نامزد دریافت بهترین نمایشنامه شده بود.
اطلاعات تکمیلی این نمایش به زودی اعلام میشود .

مینا &۱۲ و رضا بهکام این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل | عکس
وقتی مدیران صورت مسئله را پاک می کنند و تئاتری ها لوکس شدن را ارزش می دانند!
» یادداشت آریان رضائی به بهانه‌ی زادروز آگوستو بوآل
... دیدن متن »

 ۱۶ مارس برابر با ۲۵ اسفند زادروز آگوستوبوال، بانی روش‌ها و تکنیک‌های تئاتر ستم‌دیدگان در جهان است. آن‌چه امروز با نام تئاتر تعاملی می‌شناسیم بر اساس روش‌های تئاتری بوال شکل گرفته است که او چیزی حدود ۴ دهه از عمر خود را وقف ابداع و گسترش آن ها کرده است.

آگوستو بوال که بر اساس نظریه‌های آموزشی و رویکردهای انتقادی افرادی چون پائولو فریره تلاش کرد تا به‌وسیله‌ی تئاتر به ترویج گفتمانی آگاهی بخش در میان هنر و مردم دست یابد، مهم‌ترین ویژه‌گی تئاتر او پرداختن به مسائل مردم و آسیب‌های اجتماعی است. تمام ساز و کار اجرایی تئاتر او در مسیر مبارزه با ساختار تک سویه وآمرانه‌ی تئاترِ رایج، به هدف برقراری ارتباطی دوسویه با مخاطب خود حرکت می‌کند. ارتباطی که منجر به گفت‌وگو و ابتکار عمل میان مردم می‌شود. این اتفاق در دوران فعالیت بوآل تا جایی پیش رفت که تئاتر او تسهیل‌گرِ ارتباط مسئولین و مردم شد و با ابداع تکنیک‌‌هایی چون تئاتر قانون‌گذاری به شهرت و محبوبیتی جهانی دست پیدا کرد چنان‌که او در سال‌های پایانی عمرش نامزد دریافت جایزه‌ی صلح نوبل شد.

در تئاتر ایران تعاملِ مسئولین تئاتر با مخاطب آن چگونه است؟ و مدیران ما چه راه‌کار و برنامه‌ای برای تسهیلِ این ارتباط میان هنر تئاتر و مردم تاکنون داشته اند؟
ما در سال‌های اخیر ضرورت یادآوری آرای بوآل در ایران و پرداختن به روش‌های تئاتری او و همچنین درگیر کردن مردم با شیوه‌های مختلف تئاتر تعاملی را از این حیث حائز اهمیت دانستیم که تئاتر در ایران با تجاری شدنش نه تنها در مسیر ترویج گفت‌وگویی آگاهی بخش به منظور پرداختن به آسیب‌های اجتماعی حرکت نمی‌کند که در آن شاهد اقتدارِ تک‌صدایی، و روندی که لوکس شدن هنر تئاتر را ارزش و اعتبار می‌داند هستیم.
در زمانه‌ای که آسیب‌های متنوع اجتماعی گریبان مردم را گرفته است و ما بیش از پیش شاهد مشکلات متعدد اقتصادی، بی‌کاری و بی‌هویتی جوانان، خیانت و طلاق عاطفی، افسردگی و گاهن خودکشی، مسائل پیرامون اقلیت‌ها، ترنس‌ها و دگرباش‌ها، ابراز خشونت و عقده‌گشایی در فضای شبکه‌های اجتماعی و... هستیم، تئاتر چرا و چگونه می‌تواند به لوکس شدن فکر کند؟ آیا در به‌وجود آمدن این شکاف عمیق میان تئاتر و مسائل مردم دولت نیز نقشی داشته است؟

هر آن‌چه از عمل‌کرد دولت طی دهه‌ی اخیر در مدیریت تئاتر، سیاست گذاری‌ها و اقدامات اجرایی آن بررسی می‌کنیم. می‌بینیم که دولت هر بار به جای پرداختن پول و بودجه‌ی تئاتر در مقابله با آسیب‌ها، اعتراض‌ها و مشکلات، همیشه‌ راه‌کارها و برنامه‌هایی را از سوی مدیران تئاتر و معاونت های هنری خود اعلام و به اجرا در آورده که بیش از حل مسئله، صورت مسئله را پاک کرده است.
درست در دورانی که دولت تصمیم گرفت از نقش خود در حمایت از تئاتر شانه خالی کند مدیران تئاتر از گسترش تئاتر خصوصی حرف زدند و تمام ساز و کار اجرایی خود را بر دادن مجوزهای متعدد برای تبدیل هر اتاق و ساختمان و زیرزمینی به تماشاخانه های غیر اصولی تئاتر بنا نهادند. و درست در زمانی که این تماشاخانه ها با مشکلات مالی روبرو شدند سرعت صدور مجوزها کُند و به جای حمایت مالی، آن‌ها را به حال خود رها کرد تا شاهد اندوه تعطیلی و شکست اقتصادی بسیاری از آن‌ها باشیم. و جالب آن است که بسیاری از همان مدیران اکنون منتقد جریان شکل گرفته به نام تئاتر خصوصی هستند. بسیاری از همین تماشاخانه‌ها برای بقای خود مجبورند به هر کسی در مقام کارگردان و تهیه‌کننده نوبت اجرا اختصاص دهند و این مسئله دامنه‌ی آسیب‌ها و معضلات را نیزگسترده‌تر از قبل کرده است.
 مدیریت تئاتر با کیفیت پایین آثار، اُفت تماشاگرِ تئاتر و حتا به زعم خود مشکلات نظارتی، که گاهن از عدم آشنایی این گروه های کم تجربه با ساختارهای ممیزی شورای نظارت نشات می‌گیرد، روبرو شده است و همه‌ی تلاش و دونده‌گی این گروه‌ها و برخی از این تماشاخانه‌ها نیز فروش و جذب تماشاگر است. هر معیار و ارزش و اعتباری در تئاتر و هرگونه خردورزی و روحیه‌ی پرسش‌گری و کنش‌گری هنرمندان و فعالان این هنر، وارونه و تبدیل به تبلیغی زرد و کاذب در فضای شبکه‌های اجتماعی و کالایی شبه لوکس در سالن‌ها شده است.
مقصود نگارنده تمام مدیریت تئاتر در دهه‌ی اخیر است و مخاطب آن شامل مدیران یک دوره ی خاص نیست اما بد نیست به یکی از اقدامات اخیر مدیریت تئاتر در تعیین صلاحیت برای کارگردانی تئاتر اشاره کرد که از سوی شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اجرایی خواهد شد، با این‌که در میان شروط تعیین صلاحیت، داشتن معرفی‌نامه از پیشکسوتان تئاتر قید شده است و این خود می تواند از باگ های چنین قانون ایدئولوژیکی به حساب آید چون به راحتی برای هر کارگردان و تهیه کننده ای گرفتن یادداشت از سه پیشکسوت تئاتر ممکن و شدنی است و باز ما شاهد هیچ تغییری در این روند نخواهیم شد! اما باید پرسید آیا این قانونِ تعیین صلاحیت که با ماهیت هنر تئاتر نیز در تناقض است پاک کردن صورت مسئله نیست؟
جدا از این راه‌کارها و برنامه‌های دم دستی نیز از طرفی تمرکز عجیب دولت در برگزاری جشنواره‌ها در سراسر کشور و صرفِ بودجه‌ای فراوان در این راستا نه تنها کمکی به رفع آسیب‌های ذکر شده نکرده است که تمام اشکال تئاتری را از مردم جدا و در فرایندی انحصاری تبدیل به ویترینی برای مقاصد خود در قالب این جشنواره ها کرده است. همین شیوه‌های تئاتری بوال نیز از این گزند دور نمانده و با یک بررسی کوتاه در عمل‌کرد مدیریت تئاتر پی می بریم که همه‌ امکانات و فرصت‌ها برای این شیوه‌ها در چند نام محدود خلاصه شده است. سه دوره پیاپی کتاب‌های جشنواره‌ی تئاتر خیابانی مریوان از یک قلم و چند دوره‌ی جشنواره تئاتر فجر در این حوزه، بازبینی، داوری و حتا اجرا نیز در انحصار چند اسم قرار گرفته است. چنین حمایت‌هایی از سوی دولت نه تنها به حل مسائل کمکی نکرده است بلکه با کنار گذاشتن مسئله‌ی اصلی از سوی مدیران توجه بسیاری از آنان معطوف به ویترین مقاصد خود و این روند به جای آزاد کردن انرژی تئاتر بیش‌تر موجب انحصار این هنر در دست عده ای خاص و در فضایی کاملن دولتی شده است.
ما تئاتر تعاملی و روش‌های کاربردی تئاتر بوآل را در زمانه‌ی انفعال مدیریت تئاتر، آلترناتیوی در برابر جریان خزنده‌ی کالای لوکس شده‌ی این روزهای هنر تئاتر می‌دانیم که می‌تواند تئاتر را به سمت مردم بازگرداند و کنش‌گر و مروج اصلی گفتمان‌های آگاهی بخش برای تغییر وضعیت موجود در برابر آسیب‌های اجتماعی باشد.
ما در گروه مونو/شورایی پس از برگزاری پنج دوره رپرتوار آثار خود در نقاط مختلف تهران و برخی شهرستان ها، چاپ و انتشار کتاب گفت‌وگو با مردم، و اجرای نمایش های مختلفی چون برلین، خداحافظ و دیور، با یاد آگوستوبوال در زادروزش و یادآوری نگاه و رویکرد مردمی او در دموکراتیزه کردن فضای تئاتر تلاش خود را در راستای ترویج گفت‌و گویی صلح آمیز به امید برقراری وتقویت عدالت اجتماعی ادامه خواهیم داد. و با این‌که مدیریت بخش دولتی تئاتر حمایت خود را از فعالیت ما قطع کرده اما این حمایت را وظیفه و مسئولیت اصلی مدیران و همچنین مطالبه‌ی این مهم را نیز وظیفه‌ی خود و حقِ مخاطب تئاتر می‌دانیم. 

امیر مسعود و حمیدرضا مرادی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر  و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت. | عکس
متن پیام محمدعلی کشاورز به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی
» محمدعلی کشاورز، هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای کشورمان پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال ۹۸ را نوشت.
... دیدن متن »

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، متن پیام محمدعلی کشاورز که به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی برابر با هفتم فروردین ۹۸ نگاشته است، به این شرح است:

 «هنر تئاتر مثل نسیم روح‌بخش بهاری، نوید عشق و امید این زندگی است. تئاتر خوشبختی را برای ما رقم می‌زند. من خدا را برای داشتن این موهبت بزرگ شاکر هستم. حالا که به گذشته فکر می‌کنم احساس خوشبختی می‌کنم. برای داشتن آن‌چه ثروت این زندگی است. یکی از سرمایه‌های بزرگ من هنر تئاتر است. با این هنر لحظه‌های شیرین و غمگین را تجربه کردم. با این هنر در برابر من آئینه‌ای جلوه شده که لحظات واقعی این حیات را در آن می‌بینم.

با هنر تئاتر قصه بلند این زندگی، برای من روایت شیرینی شده که در جوانی سال‌های دور را تجسم کرده و حالا گذشته را مثل یک آسمان آبی پشت کوه‌های بلند می‌بینم. شوق آفتاب و شور چیدن ستاره و درک دریا و حس پرواز، همه و همه رویایی است که در جهان صحنه با تمام جان جویا شدم. این‌ها خیال نبود بلکه لحظه‌های شیرین بود که من با نفس و نگاهم حس کردم. جادوی بزرگ زندگی که معنی تئاتر را برای من زنده کرد.

من پر از خاطرات این لحظه‌های زندگی هستم. نقالی و مجلس تعزیه و تخت حوضی و عروسک‌های خیال‌انگیز خیمه‌شب بازی تجسم هنر ایرانی است که یادگار دور روزگار مردمان من است. شادی و غم زندگی را در صحنه‌های تئاتر دیدم. جایی که در تاریکی سالن نمایش با یک واقعه و صحنه، جهان دیگر را تجربه کردم. من بارها آدم دیگری شدم. اسم دیگری داشتم. شخصیت‌های دیگر را زندگی کردم. اشخاصی که دوست داشتم و یا دوست نداشتم اما امکان بودن آن‌ها را پیدا کردم. این فرصت بزرگی بود تا حسرت‌ها و رویای زندگی را در کالبد دیگری جست‌وجو کرده و معنای بودن را با جسم و رفتار و کلمات دیگری کشف کنم. این‌ها سرمایه بزرگ زندگی من، محمدعلی کشاورز است.

من برای زندگی این جهان بسیار خوشبخت و پرافتخار بودم که توانستم هنر تئاتر را داشته باشم. لحظات شیرین زندگی من مدیون این هنر بوده و کف‌زدن و نگاه مهربان و احترام مردم ستایش من نیست. مردم مرا برای هنر بزرگ و جاودان زندگی تشویق کرده تا حالا با افتخار «روز ملی هنرهای نمایشی» را جشن بگیریم.

من، محمدعلی کشاورز عضو کوچک خانواده تئاتر روز ملی هنرهای نمایشی را در تقارن با نوروز باستانی تبریک عرض کرده و برای هنرمندان و جوانان و علاقه‌مندان و مخاطبان مهربان که سرمایه بزرگ این هنر هستند بهترین را آرزو دارم. این روز نوروزِ نمایش است که لحظات همه ما را بر صحنه بزرگ زندگی می‌سازد. همراه با نوروز ایرانی و در آستانه نوشدگى و زایش طبیعت، نیک‌ترین پندار را براى مردمان پاک دیارمان بر صحنه‌هاى پویاى نمایش سرزمین مهر، جان می‌بخشیم. باشد که چراغ این خانه  به همت و همراهى اهالى‌اش از هر سن و سیاق هر سال و هر روز پر فروغ‌تر گردد.

«روز ملى هنرهاى نمایشى» را به تمام اهل این سراى مهر شادباش مى‌گویم و از پروردگار توانا نیک‌ترین فرداها را براى این هنر شریف و مردمان پاک‌سرشت میهن آرزومندم.»

امیر مسعود این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره فیلم ژن خوک i
رونمایی از پوستر «ژن خوک» برای اکران در اولین روزهای سال خوک | عکس
» رونمایی از پوستر «ژن خوک» برای اکران در اولین روزهای سال خوک
... دیدن متن »

اولین پوستر فیلم سینمایی «ژن خوک» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی سعید سهیلی که در ایام نوروز ۹۸ روی پرده سینماها می‌رود، رونمایی شد.
به گزارش مشاور رسانه‌ای فیلم «ژن خوک»، اولین پوستر فیلم جدید سعید سهیلی را میثم میرزایی طراحی کرده است.
همچنین محسن چاوشی که قطعات خاطره‌سازی را برای فیلم «سنتوری» خوانده بود، به تازگی ترانه جدیدی را برای فیلم «ژن خوک» آماده کرده است که در روزهای آینده منتشر خواهد شد.
پیش‌بینی می‌شود این فیلم که اثری متفاوت از کارهای قبلی سهیلی است با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده و پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی سال ۹۸ باشد.
در «ژن خوک» هادی حجازی‌‌فر در نقش رضا کیشمیش و سینا مهراد در نقش عماد گربه بازیگران اصلی هستند. 
دیگر بازیگران این فیلم عبارتند از: نازنین بیاتی، بهرنگ علوی، صبا سهیلی، قربان نجفی، علیرضا مهران، شهین تسلیمی، مهدی دانایی مقدم، احمد مینایی، افشین اخلاقی، فرشید نزاکتی، وحید کرمانی، علی رحیمی، مهسا آبیز با حضور الناز حبیبی و هنرمندی جمشید هاشم‌پور.
فیلم قبلی سعید سهیلی، «گشت ۲» که جزو فیلم‌های اکران نوروزی سال ۹۶ بود، با فروشی بیش از ۲۱ میلیارد تومان عنوان سومین فیلم پرفروش سال ۹۶ و چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران را از آن خود کرد.
دیگر عوامل «ژن خوک» عبارتند از: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: سعید سهیلی، مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، تدوین: فرامرز هوتهم، موسیقی: ستار اورکی، طراح لباس: ملودی اسماعیلی، مدیر تولید: سجاد رحیمی، صدابردار: وحید مقدسی، دستیار یک کارگردان: حامد مختاری، برنامه‌ریز: امید جزینی، طراح صحنه: محمدرضا میرزامحمدی، طراح چهره‌پردازی: عباس عباسی، عکاس: سحاب زریباف، منشی صحنه: سعیده دلیریان، پشت صحنه: روزبه خسروی، دستیار تهیه: محمد محمدیان، مدیر تدارکات: محمد ابراهیمی، مدیران تبلیغات: میثم میرزایی و آریان امیرخان، مشاور رسانه‌ای: مریم قربانی‌نیا، پخش از فیلم آفرین.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تعویق اکران «آندو» در گروه سینمایی «هنر و تجربه» | عکس
» تعویق اکران «آندو» در گروه سینمایی «هنر و تجربه»
... دیدن متن »

فیلم سینمایی «آندو» در فرصتی دیگر در گروه سینمایی «هنر و تجربه» روی پرده می رود.
به گزارش روابط عمومی گروه سینمایی هنر و تجربه، فیلم سینمایی «آندو» ساخته بهروز قبادی به دلیل دستور قضایی تا اطلاع ثانوی در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران نمی شود.
پس از رفع مسایل حقوقی بر سر مساله مالکیت اثر، این فیلم می تواند بار دیگر در جدول اکران گروه سینمایی «هنر و تجربه» قرار گیرد. این فیلم مجوز اکران از سوی سازمان سینمایی را دارد.
فیلم سینمایی «آندو» 10 سال پیش با حضور نوید محمدزاده ساخته شده و داستان آن درباره یک جوان تهرانی است که در غرب کشور در حال خدمت سربازی است و به دلیل تخلف، از طرف مافوق خود به ماموریتی فرستاده می‌شود که یک زندانی را همراهی کند.
«آندو» یکی از اولین فیلم‌هایی است که نوید محمدزاده در آن ایفای نقش کرده و مرضیه خوش‌تراش، توفیق راموز و عزیز ویسی دیگر بازیگران آن هستند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم سینمایی «یه‌وا» به دو زبان ارمنی و فارسی اکران می‌شود + تغییر زبان فیلم با درخواست مخاطبان | عکس
» فیلم سینمایی «یه‌وا» به دو زبان ارمنی و فارسی اکران می‌شود + تغییر زبان فیلم با درخواست مخاطبان
... دیدن متن »

با آماده نسخه دوبله فارسی فیلم سینمایی «یه‌وا» این فیلم به دو زبان ارمنی و فارسی اکران می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فیلم، امکان نمایش فیلم سینمایی «یه‌وا» به کارگردانی آناهید آباد که از تاریخ 25 اسفندماه در گروه هنروتجربه اکران سراسری خود را آغاز کرد با دوبله فارسی نیز فراهم شد. این فیلم که تولید مشترک ایران و ارمنستان است امکان نمایش به دو زبان ارمنی (با زیرنویس فارسی) و فارسی را در سینماهای کشور خواهد داشت.
گفتنی است دوبله این فیلم از بهمن ماه سال گذشته در چند مرحله با انتخاب صداپیشگان و گویندگان آغاز و در فروردین سال 97 با ضبط دیالوگ‌های فارسی به پایان رسید. مدیر دوبلاژ این فیلم را رضا آفتابی برعهده داشته و کار دوبله این فیلم در استودیو رها فیلم صورت گرفته است.
دیگر گویندگان این فیلم عبارتند از: کتایون اعظمی، رضا آفتابی، تورج مهرزادیان، ناصر احمدی، جواد پژشکیان، کریم بیانی، حامد عزیزی، خشایار شمشیرگران، مجتبی فتح الهی، مهدی امینی، مهین برزویی، مریم رادپور، مریک جلینی، صنم نیکو اقبال، مهناز آبادیان، شیلا آژیر، مهسا فرفانی، شراره حضرتی، آرزو روشناس، پرویز ربیعی، پویا فهیمی، مینا شجاع و مهصومه ریاحی.
فیلم سینمایی «یه‌وا» از روز 25 اسفندماه اکران سراسری خود را در گروه هنروتجربه آغاز می‌کند.

امیر مسعود این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود | عکس
» اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر برگزار می‌شود
... دیدن متن »

 اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش تیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی و به قصد ایجاد فرصت پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران برگزار می‌شود.

این جشنواره در تلاش است با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی فرصتی برای پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنین مرزهای ایران فراهم کند. به همین منظور اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان سیستان و بلوچستان، اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی ایران اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر را به جهت آشنایی ساکنین استان‌های مرزنشین در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و... برگزار خواهند کرد. 

این جشنواره در دو بخش «مسابقه» و «نمایش‌های آیینی و سنتی» برگزار خواهد شد.

سقف پذیرش آثار در بخش «مسابقه» ۱۰ نمایش است. آثار متقاضی این بخش نباید تا پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت کرده باشند. آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار حداقل پنج اجرای عمومی (به تأیید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انجمن هنرهای نمایشی استان) داشته باشند.

بخش «نمایش‌های آیینی و سنتی» نیز به صورت رقابتی برگزار می‌شود و بر اساس انتخاب هیأت داوران در سه بخشِ تحقیق و پژوهش آیین‌ها، کارگردانی و طراحی فضای نمایشی یک برگزیده معرفی و به برگزیدگان جوایزی اهدا می‌شود. سقف پذیرش اثر در این بخش شش نمایش و حداکثر تعداد نفرات هر گروه ۱۲ نفر است.

اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، شهرستان ایرانشهر برگزار می‌شود و دبیرخانه این رویداد هم در همین شهرستان قرار دارد.

فرخوان اولین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر بعد از تایید نهایی مدیرکل هنرهای نمایشی به زودی منتشر خواهد شد.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
 خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود | عکس
دو قدم مانده به نوروز:
» خیمه شب بازی ایران صاحب خانه می‌شود
... دیدن متن »

خانه موزه خیمه شب بازی ایران روز ۲۵ اسفند در خانه فرهنگ و هنر مانا با مدیریت ستاره اسکندری راه اندازی می شود.

روز شنبه ۲۵ اسفند و در آستانه نوروز ۹۸، خانه موزه خیمه شب بازی ایران با برگزاری مراسم افتتاحیه، آغاز به کار می کند.
این خانه موزه که مدیریت آن بر عهده ستاره اسکندری و سیاوش ستاری است، در خانه فرهنگ و هنر مانا دایر می شود.
در مراسم افتتاحیه خانه موزه خیمه شب بازی ایران که ساعت ۱۸ با حضور چهره های هنری و مدیران فرهنگی و هنری همراه است، از مرتضی شیخ احمد خمسه ای تنها بازمانده نسل قدیم خیمه شب بازی قدردانی می شود.

همچنین رونمایی از نمایشگاه خانه موزه و اجرای خیمه شب بازی از دیگر برنامه های مدنظر در این مراسم افتتاحیه است.

علی صفری و یلدا معصوم این را خواندند
ایشون اگر بلد بودن که باران را اداره درست می کردن. عجیبه ابقای مدیریت های شکست خورده در تئاتر
۲۲ اسفند ۱۳۹۷
جناب صفری مدیر قبلی وقار کاشانی بودند که به جتاب حجازی فرد شده است.
۲۶ اسفند ۱۳۹۷
رئیس قبلی جناب وقار بودند. مدیر هنری مجموعه خانم اسکندری بودند. در هر صورت باران با ترکیبی از این دوستان به یکی از تماشاخانه های دست چندم تبدیل شد. اون هم تماشاخانه ای که شروع خوبی داشت و به مرور زمان دچار افول شد.
۲۶ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت | عکس
نوروزانه
» آبشار «شوی»؛ معجزه طبیعت
... دیدن متن »

فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی‌مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی‌مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.

 

آبشار شِوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است. این آبشار در رشته کوه‌های زاگرس در نزدیکی کوه سالن در ۱۰۰ کیلومتری مرکز شهر دزفول قرار دارد و دارای تنوع زیست محیطی بسیار زیبایی است. آبشار شوی، پس از بیرون آمدن غار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. آب آن پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به رود دز در شهر زیبای دزفول می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و روی دیواره‌های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌دوست روییده‌ است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری هم وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یا آبشار سنگ مار یاد می‌شود. به دلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی‌خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است. به دلیل اینکه شوی در شمال خوزستان و در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته، در اواخر بهار و تابستان هوای گرمی دارد ولی در ارتفاعات و در پای آبشار هوا خنک و سرد است و چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد، بهترین زمان برای رفتن به شوی، اواخر اسفندماه، ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است.

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایش «هدیه جشن سالگرد» از ششم فروردین ماه در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود. | عکس
» نمایش «هدیه جشن سالگرد» از ششم فروردین ماه در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از پایگاه خبری تئاتر، نمایش «هدیه جشن سالگرد» همراه با اجرای زنده الکترونیک موزیک از ششم تا سیزدهم فروردین ماه ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود.

در این اثر نمایشی به نویسندگی افشین هاشمی که کارگردانی آن را مجید فرهاد بر عهده دارد، مهدی کوشکی و بهناز شمشیری به ایفای نقش می‌پردازند.

در خلاصه داستان «هدیه جشن سالگرد» آمده است: امشب جشن سالگرد ازدواج منه، همتون دعوتید، فقط به صرف شام…

الکترونیک موزیک از سبک‌های مختلف موسیقی الکترونیک است که گاهی از ترکیب با فولک ایرانی بهره می‌گیرد و با ویژوآل غالباً انتزاعی همراه است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از نویسنده: افشین هاشمی، کارگردان: مجید فرهاد، تهیه کننده: نوید تندرو، بازیگران: مهدی کوشکی و بهناز شمشیری، مدیر تولید: میلاد نصرالهی، طراح لباس: زهره کاظمی، طراح صحنه: حامد اصلانی، منشی صحنه: مرضیه دهقان، دستیار تولید: شبنم محمدپور، دستیار لباس: شکیلا یزدی، مدیر صحنه: پژمان سرمایه خواه، موسیقی: نیما مرادی، تدارکات: محمدرضا فرشاد، عکاس: سهراب خان زاده، طراح گرافیک و ساخت تیزر: بهرام رامه، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: علی ژیان، تبلیغات مجازی: گروه جارچی، گروه الکترونیک موزیک: موسیقی: وحید قادری، ویژوآل: راضیه کوشکی.

امیر مسعود و امیرحسین حیدری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» برترین های خود را شناخت | عکس
» هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» برترین های خود را شناخت
... دیدن متن »

 اختتامیه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو با حضور پرشور هنرمندان و علاقمندان به هنر تئاتر برگزار شد.

در این مراسم که با حضور سید وحید فخر موسوی ریاست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش کشور، محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر، افشین علی اصفهانی دبیر جشنواره و داوران بخش های مختلف جشنواره  برگزار شد، ابتدا افشین علی اصفهانی دبیر این دوره از جشنواره به قرائت بیانیه اختتامیه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر پرداخت و سپس محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر با قرائت بیانیه ای احساسی به «سپیده علی‌محمدی» بازیگر تئاتر اشاره کرد که بیماری سرطان داشته ولی با استقامت و مبارزه توانسته است بر این بیماری غلبه کند، او در نهایت به رسم دوره های پیشین جشنواره که هریک به شخصی تقدیم شده است، هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر را به سپیده علی محمدی و تمام مبارزان با بیماری سرطان تقدیم کرد.

گفتنیست در این مراسم دکتر رضا داداویی به نمایندگی از هیات داوران مرحله مسابقه هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر ثمر و جناب آقای فخر موسوی ریاست شورای ارزشیابی و نظارت برنمایش کشور هریک به سخنرانی کوتاه درباره ی جشنواره پرداخته و پس از آن مراسم اهدای جوایز نفرات برتر برگزار شد.
برگزیدگان هشتمین جشنواره ثمر به ترتیب زیر معرفی شدند:

جایزه بخش بهترین خبرنویسی تئاتر:
 تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: سمر سمیعی

جایزه بخش بهترین عکاسی تئاتر:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. فاطمه معینی
۲. نیلوفر آستا
۳. هانیه یاوری

تقدیر، کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه ویژه کیمیا طرح: فاطمه معینی و نیلوفر آستا
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: هانیه یاوری

جایزه بخش بهترین طراحی پوستر:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. محمدرضا ابراهیمی برای نمایش کافه رشت به وقت انگلیس
۲. محمدرضا قیطاسی برای نمایش کنار رود سلسبیل
۳. علی اکبر حیرتی برای نمایش پاسیفائه
۴. سجاد جعفری برای نمایش سرمه ای با ث صابون
۵. مهدی تاج آبادی برای نمایش شب و ریل و دل

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: محمدرضا ابراهیمی برای نمایش کافه رشت به وقت انگلیس
تندیس و لوح و کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: علی اکبر حیرتی برای نمایش پاسیفائه

جایزه بخش بهترین طراحی لباس:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
۲.امیرحسین جوانی برای نمایش در انتظار گودو
۳. مریم محمدپور و حمیدرضا قدیانی  برای نمایش رود-آ-ب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مریم محمدپور و حمیدرضا قدیانی  برای نمایش رود-آ-ب

جایزه بخش بهترین طراحی صحنه:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. کمال جعفری برای نمایش چشم مرکب
۲. ملیکا وطن دوست برای نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران
۳. هما پارسایی سرشت برای نمایش دست من نیست

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: هما پارسایی سرشت برای نمایش دست من نیست
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: کمال جعفری برای نمایش چشم مرکب

جایزه بخش بهترین آهنگسازی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. احسان تارخ برای نمایش تابلوی آخر
۲. مهرداد زارعی برای نمایش پاسیفائه
۳.گروه موسیقی نمایش نفتینه بانو و نسوان طهران

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: احسان تارخ برای نمایش تابلوی آخر
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهرداد زارعی برای نمایش پاسیفائه

جایزه بخش بهترین چهره پردازی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. گروه تئاتر ۴ برای نمایش رود-آ-ب
۲. احمد نگهبان برای نمایش درانتظار گودو
۳. فاطمه مزینانی برای نمایش شب هزار و یکم

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: فاطمه مزینانی برای نمایش شب هزار و یکم
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: احمد نگهبان برای نمایش درانتظار گودو

جایزه بخش نویسندگی
نامزدهای دریافت جایزه:
۱.مسعود هاشمی نژاد برای نمایش پاسیفائه
۲. رسول حق شناس برای نفتینه بانو و نسوان طهران
۳. حمیدرضا قدیانی، حسین رضازاده، نگار مولایی و ساینا آریایی فر برای نمایش رود-آ-ب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: رسول حق شناس برای نفتینه بانو و نسوان طهران
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: حمیدرضا قدیانی، حسین رضازاده، نگار مولایی و ساینا آریایی فر برای نمایش رود-آ-ب

جایزه بخش بهترین بازیگری زن:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. سپیده لطفی برای نمایش شب هزار و یکم
۲. مهسا جعفری برای نمایش پاسیفائه
۳.ملیکا وطن دوست برای نفتینه بانو و نسوان طهران
۴. نسیم عربانی برای نمایش شب هزار و یکم
۵. : مهشید حسینیان برای نمایش تبلور نطفه در حریق

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهسا جعفری برای نمایش پاسیفائه
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهشید حسینیان برای نمایش تبلور نطفه در حریق

جایزه بخش بهترین بازیگری مرد:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. احمد صمیمی برای نمایش دست من نیست
۲. امیرمحمد رفیع خواه برای نمایش درانتظار گودو
۳. سامان سالاری برای نمایش چشم مرکب
۴. اهورا گل‌عموپور برای تنهایی مفرد شایان
۵. مسعود منقچی برای نمایش تبلور نطفه در حریق

*ضمن تشکر از احمد صمیمی برای بازی روان در نمایش دست من نیست
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: سامان سالاری برای نمایش چشم مرکب
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: اهورا گل‌عموپور برای تنهایی مفرد شایان

جایزه بخش بهترین کارگردانی:
نامزدهای دریافت جایزه:
۱. مهسا جعفری کارگردان نمایش پاسیفائه
۲. مصطفی مباشر امینی و احمد صمیمی برای نمایش دست من نیست
۳. کمال جعفری کارگردان چشم مرکب

تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: مهسا جعفری کارگردان نمایش پاسیفائه
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: کمال جعفری کارگردان چشم مرکب

جایزه بخش بهترین نمایش:
هیأت داوران هیچ کدام از نمایش های شرکت کننده را شایسته عنوان بهترین اثر ندانست.

تقدیر ویژه هیات داوران:
بخاطر کارگروهی و نگاه جمعی
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: صابر خلیلی برای نمایش شب، ریل و دل

بهترین نمایش بخش مهمان، بدون داوری و از سوی محمدرضا ژیان بنیان گذار جشنواره تئاتر ثمر:
تقدیر،کارت شش ماهه تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: حامد ناموشکی برای نمایش مدت زمان یک نوسان یا چرخه کامل مغزی

جایزه بخش بهترین نمایش از نگاه مخاطبین (بنا بر آرای مردمی):
تندیس و لوح تقدیر با کارت یک ساله تیوال پلاس و هدیه کیمیا طرح: نسیم عربانی برای کارگردانی نمایش شب هزار و یکم

هشتمین جشنواره دانشجویی و مردمی تئاتر «ثمر» با ۲۹ نمایش در دو بخش مسابقه و مهمان از تاریخ ۸ تا ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۷ در تماشاخانه عمارت نوفل لوشاتو برگزار شد.
 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید