آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال تئاتر
S3 : 06:17:33 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
یه ور ترس و تردید
یه ور شور و امید
باید رفت؟
باید موند؟
باید از کی پرسید؟

نگاه کن چی داری جا می‌ذاری
نگاه کن چی تو راهه
روزا می‌رن، تو می‌مونی و تَرسِت
راه بیفت، عمر کوتاهه

این روزا خیلی دلم می‌خواد بازم برم توی همون سالن بشینم کنارِ بچه‌ها و یکی برام قصه بگه.

* فیلم این اجرا جایی در دسترس هست؟

(اومدم اینا رو بنویسم، دیدم آخرین نظر هم مال خودم بوده و بازم دلتنگی🙄)
سلام
از کجا باید این تئاتر را تماشا کرد ؟
محمد صدرا زندی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلامون علیکم والرحمت الله و البرکاته!
آیا این نمایش در اردیبهشت و خرداد اجرا دارد یا خیر؟
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار شد | عکس نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار شد
نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سال جاری روز گذشته با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنر‌های نمایشی؛ در این نشست سید مجتبی حسینی (رییس شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر) مریم معترف، هوشنگ توکلی، قطب الدین صادقی، محمد حسن ناصربخت و قادر آشنا (مدیرکل هنر‌های نمایشی)  و حسین مسافرآستانه (دبیر جشنواره) به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشتند.در این نشست مباحث مختلف در ارتباط با چگونگی برگزاری جشنواره، توجه ...
دیدن ادامه ››

نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سال جاری روز گذشته با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنر‌های نمایشی؛ در این نشست سید مجتبی حسینی (رییس شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر) مریم معترف، هوشنگ توکلی، قطب الدین صادقی، محمد حسن ناصربخت و قادر آشنا (مدیرکل هنر‌های نمایشی)  و حسین مسافرآستانه (دبیر جشنواره) به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور داشتند.

در این نشست مباحث مختلف در ارتباط با چگونگی برگزاری جشنواره، توجه به فرهنگ ملی در آثار شرکت‌کننده و تقویت این اصل در آثار حاضر در این رویداد، تجدید نظر در اساسنامه جشنواره، ارتقاء کیفیت در عین کاهش تعداد آثار حاضر در این اتفاق هنری، چگونگی برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه مطرح شد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دومین دوره توسط انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدسدومین دوره "جایزه سرو" برگزار خواهد شد
انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس دومین دوره جایزه سرو را در سال جاری برگزار خواهد کرد. به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی مدیرعامل انجمن با اعلام این خبر گفت: پس از برگزاری رویدادهای مستمر از جمله هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت و دوره اول جایزه سرو در سال گذشته و با توجه به ضرورت استمرار جریان تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در سراسر کشور تصمیم داریم که دومین دوره جایزه بزرگ سرو را نیز با حضور اهالی فرهیخته و توانمند تئاترایران برگزار کنیم.وی افزود: در دوره نخست این جایزه، حضور گروه‌های تئاتر از سراسر کشور بسیار دلگرم‌کننده بود و نشان از پویایی و تداوم ...
دیدن ادامه ››

انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس دومین دوره جایزه سرو را در سال جاری برگزار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، حمید نیلی مدیرعامل انجمن با اعلام این خبر گفت: پس از برگزاری رویدادهای مستمر از جمله هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت و دوره اول جایزه سرو در سال گذشته و با توجه به ضرورت استمرار جریان تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در سراسر کشور تصمیم داریم که دومین دوره جایزه بزرگ سرو را نیز با حضور اهالی فرهیخته و توانمند تئاترایران برگزار کنیم.
وی افزود: در دوره نخست این جایزه، حضور گروه‌های تئاتر از سراسر کشور بسیار دلگرم‌کننده بود و نشان از پویایی و تداوم تلاش‌های هنرمندان تئاتر ایران در زمینه تئاتر انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت داشت.

دبیر هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت همچنین گفت: در دوره دوم اهدای این جایزه در نظر داریم تا دامنه وسیع‌تری از اهالی تئاتر کشور را درگیر این رویداد فرهنگی کنیم و سعی داریم رویکرد انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بیشتر متوجه اقشار دیگر جامعه تئاتری همچون نویسندگان، پژوهشگران، دانشجویان و هنرمندان تئاتر تلویزیونی باشد که امیدوارم با تلاش و همیاری هنرمندان و اهالی فرهیخته هنرهای نمایشی در اقصی نقاط ایران اسلامی شاهد برگزاری پرشکوه دومین دوره این رخداد فرهنگی و هنری باشیم.

حمید نیلی درپایان از انتشار فراخوان دومین جایزه بزرگ سرو به زودی و پس از ماه مبارک رمضان خبرداد که دراختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
من هنوز این نمایش رو ندیدم اما متن نمایش رو خوندم .
تشکر و خسته نباشید میگم به بازیگران و کارگردان این نمایش .
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با شعار «تئاتر خیابانی، خیابان روشن همدلی» منتشر شد | عکس فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با شعار «تئاتر خیابانی، خیابان روشن همدلی» منتشر شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در راستای ارتقای تئاتر خیابانی ایران و حمایت از تولید آثار نمایشی برای اجرا در خارج از صحنه‌های معمول تئاتر با توجه ویژه به شرایط اجتماعی ناشی از همه‌گیری «ویروس کرونا» و اولویت صیانت از سلامت هنرمندان، مخاطبان و برگزارکنندگان منتشر شد.این رویداد از سوی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان کردستان و اداره ‌کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران، انجمن هنرهای نمایشی کردستان و کانون تئاتر خیابانی برگزار می شود.موضوع آثار پانزدهمین جشنواره تئاتر ...
دیدن ادامه ››

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ فراخوان پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در راستای ارتقای تئاتر خیابانی ایران و حمایت از تولید آثار نمایشی برای اجرا در خارج از صحنه‌های معمول تئاتر با توجه ویژه به شرایط اجتماعی ناشی از همه‌گیری «ویروس کرونا» و اولویت صیانت از سلامت هنرمندان، مخاطبان و برگزارکنندگان منتشر شد.

این رویداد از سوی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان کردستان و اداره ‌کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران، انجمن هنرهای نمایشی کردستان و کانون تئاتر خیابانی برگزار می شود.

موضوع آثار پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان آزاد است و این رویداد در ۵ بخش مسابقه تئاتر خیابانی ایران، دیگرگونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی و سنتی، تئاتر کودک و نوجوان و مهمان برگزار خواهد شد.

همچنین ستاد برگزاری جشنواره با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور، کارگاه‌های آموزشی تئاتر بیرونی را با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می‌کند.
علاقه مندان برای شرکت در جشنواره تا یکم شهریور ماه ۱۴۰۰ فرصت دارند و نمایش‌های برگزیده ۲۵ شهریورماه معرفی خواهند شد .

جشنواره از ۱۸ تا ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.
با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های رفت و آمد بین کشورها، این دوره از جشنواره، به صورت بین‌المللی برگزار نخواهد شد.
متقاضیان شرکت در این رویداد می‌توانند برای کسب اطلاعات لازم به فایل فراخوان مراجعه کنند. فایل فراخوان را از بخش فایل‌های ضمیمه در انتهای این خبر دریافت کنید.

» فایل فراخوان جشنواره تئاتر خیابانی مریوان

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قابل دانلوده یا صرفا نمایش انلاین؟؟
گروه همیاری (support)
درود بر شما
بعد از خرید، امکان تماشای آنلاین به مدت ۷ روز فراهم می شود.
با سپاس
۲ روز پیش، یکشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
متاسفانه خرید انحام دادم ولی ارور کانکت به تیویو می ده
گروه همیاری (support)
درود بر شما
احتمالا مشکل مقطعی بوده است، لطفا بررسی نمایید فیلترشکن وصل نباشد و دوباره بررسی نمایید.
با سپاس
۲ روز پیش، یکشنبه
گروه همیاری
درود بر شما احتمالا مشکل مقطعی بوده است، لطفا بررسی نمایید فیلترشکن وصل نباشد و دوباره بررسی نمایید. با سپاس
یله حق با شما بود روز بعد درست شد
۸ ساعت پیش
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 کرونا تئاتری‌ها را بیکار کرده است | عکس در پی تعطیلی سالن‌های تئاتر؛ کرونا تئاتری‌ها را بیکار کرده است
حسن‌زاده در رادیو گفت‌وگو گفت: برای تولید تله‌تئاترهای تلویزیونی منتظر نظر نهایی معاونت سیما هستیم. برنامه پرده آخر با موضوع ماموریت و سیاست‌های تئاتر کشور از منظر مسئولان در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با محسن حسن‌زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.محسن حسن‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به این که کرونا تمام فعالیت‌های فرهنگی و هنری را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از فعالان تئاتر بیکار هستند و به همین دلیل با مشکلات اقتصادیِ ...
دیدن ادامه ››

حسن‌زاده در رادیو گفت‌وگو گفت: برای تولید تله‌تئاترهای تلویزیونی منتظر نظر نهایی معاونت سیما هستیم.

برنامه پرده آخر با موضوع ماموریت و سیاست‌های تئاتر کشور از منظر مسئولان در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با محسن حسن‌زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

محسن حسن‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» با اشاره به این که کرونا تمام فعالیت‌های فرهنگی و هنری را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از فعالان تئاتر بیکار هستند و به همین دلیل با مشکلات اقتصادیِ سنگینی دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی با اشاره به ضرورت واکسیناسیون عمومی در کشور، توضیح داد: ما بعد از انجام واکسیناسیون عمومی‌ می‌توانیم در مسیر شرایط عادی قرار بگیریم و برنامه‌های کلان تئاتر را پیش ببریم.

مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد با اشاره به این که سینما و تئاتر در گروه ۲ شغلی محدودیت‌های کرونایی قرار دارند، ادامه داد: با توجه به گروه بندی مشاغل در پاندمی کرونا سالن‌های سینما و تئاتر در وضعیت نارنجی شهرها می‌توانند فعالیت داشته باشند.
وی با اشاره به این که انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۴۰۰ فعالیت حوزه‌های فرهنگ و هنر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عنوان کرد: ما امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های متعدد فعالیت تئاتر در امسال را به طور موفق پیش ببریم.

محسن حسن‌زاده با اشاره به این که جشنواره «نمایش‌های آیینی و سنتی» در مهر و آبان ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، اظهار کرد: آماده‌سازی و پیگیری‌های جشنواره تئاتر فجر – ۷ ماه قبل از برگزاری – شروع شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» گفت: اداره کل هنرهای نمایشی برای جلوگیری از متوقف شدن تولید آثار نمایشی، شرایطی را فراهم کرده که آثار در حال تولید یا تولید شده از قرارداد حمایتی این اداره کل استفاده کنند و نمایش خود را در پلتفرم‌های پخش فیلم آنلاین عرضه کنند.

این فعال حوزه تئاتر افزود: تا زمانی که بخش عمده‌ای از مردم واکسن نزنند، شرایط تئاتر به روال عادی برنمی‌گردد.
وی با اشاره به ضرورت تولید تله‌تئاترهای تلویزیونی در ایام پاندمی کرونا، توضیح داد: در حال حاضر ما منتظر هستیم تا سازمان صداوسیما در خصوص تولید تله‌تئاتر به جمع‌بندی رسیده و در نهایت با اداره کل هنرهای نمایشی به یک تفاهم مشترک برسد.

حسن‌زاده ادامه داد: در حال حاضر شبکه‌ی چهار سیما تله‌تئاترهای قدیمی را به طور منظم و مرتب پخش می‌کند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گله‌دارزاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو سرقت بخشی از مجسمه فرهاد قفل زن را برنامه ریزی شده خواند.  | عکس سرقت کلید "فرهاد قفل زن" برنامه ریزی شده بود گله‌دارزاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو سرقت بخشی از مجسمه فرهاد قفل زن را برنامه ریزی شده خواند.
مدیر تئاترشهر با انتقاد از پخت و پز علنی و حرمت شکنی در ماه مبارک رمضان که در چهار راه ولیعصر(عج) صورت می‌گیرد، گفت: کاری از دست ما بر نمی‌آمد و مسئله را به شهرداری ارجاع دادیم.ابراهیم گله‌دارزاده در گفتگو با برنامه "تقاطع فرهنگ" با اشاره به اینکه مسئله پس از ورود پلیس شأنیت یافته است، اظهار کرد: تا امروز در طول تاریخ مجسمه فرهاد قفل زن مورد سرقت قرار گرفته است و چون قفل‌ها با جوش‌های سست به بدنه متصل بودند، مورد سرقت قرار گرفته است.وی با بیان اینکه سال گذشته مجسمه تا حدودی در سال قبل مرمت شده است، ادامه داد: زنگارها از مجسمه برداشته و آسیب‌های فلز اصلاح ...
دیدن ادامه ››

مدیر تئاترشهر با انتقاد از پخت و پز علنی و حرمت شکنی در ماه مبارک رمضان که در چهار راه ولیعصر(عج) صورت می‌گیرد، گفت: کاری از دست ما بر نمی‌آمد و مسئله را به شهرداری ارجاع دادیم.

ابراهیم گله‌دارزاده در گفتگو با برنامه "تقاطع فرهنگ" با اشاره به اینکه مسئله پس از ورود پلیس شأنیت یافته است، اظهار کرد: تا امروز در طول تاریخ مجسمه فرهاد قفل زن مورد سرقت قرار گرفته است و چون قفل‌ها با جوش‌های سست به بدنه متصل بودند، مورد سرقت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته مجسمه تا حدودی در سال قبل مرمت شده است، ادامه داد: زنگارها از مجسمه برداشته و آسیب‌های فلز اصلاح شد و مردم بسیار اطراف مجسمه می‌نشستند.

گله‌دارزاده با اشاره به حادثه‌ای که برای مجسمه اتفاق افتاده است، گفت: ویدئویی از این خسارت به دستم رسید که به سرعت برای یگان پلیس و شهرداری ارسال کردم و گروهی از تئاتر شهر هم برای بررسی اعزام شدند.
وی سرقت هفته گذشته را برنامه ریزی شده خواند و افزود: یکی از پیچ‌ها باز شده بود و آن یکی را قطع کرده بودند.

گله‌دارزاده با اعلام اینکه کلید مذکور با ۳۰۰ کیلو وزن حتما باید با ابزار و برنامه ریزی شده به سرقت رفته باشد، اظهار کرد: این کار نیازمند امکانات بود ولی خوشبختانه بخشی از مجسمه به تئاتر شهر انتقال یافته و در یکی از اتاق‌ها نگهداری می‌شود.
وی از مرمت مجسمه از امروز (شنبه) توسط سازمان زیباسازی شهرداری خبر داد و گفت: حتما مکانیزم‌هایی به کار بسته می‌شود تا امکان جداسازی کلید را از مجسمه تا حد زیادی نا ممکن ‌سازد.

گله‌دارزاده در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اشاره به الزام تعیین حریم پیشنهادی برای مجموعه تئاتر شهر گفت: حریم تعیین شده اصلاحیه خورد و پس از اصلاح، در وزارت میراث فرهنگی ثبت شده است.
وی با اشاره به اینکه بررسی حرایم توسط باستان شناسان پیشکسوت کشور صورت می‌گیرد، افزود: به دلیل تعطیلی‌های کرونایی جلسات با تاخیر تشکیل می‌شود و در حال حاضر منتظر تشکیل جلسه دوم در وزارتخانه هستیم.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دیدار آنلاین از «خیابان سرزمین عجایب» | عکس به کارگردانی مائده طهماسبی:دیدار آنلاین از «خیابان سرزمین عجایب»
اجرای «خیابان سرزمین عجایب» به‌ کارگردانی مائده طهماسبی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت  ساعت ۲۲ در پلتفرم اینستاگرامِ تئاتربازها، به‌صورت آنلاین پخش خواهد شد.نمایش «خیابان سرزمین عجایب»  نوشته‌ی زیبیله برگ و ترجمه‌ی پروانه طاهری به کارگردانی مائده طهماسبی و به علت همه‌گیری ویروس کرونا، به‌صورت آنلاین در پلتفرم اینستاگرام، صفحه‌ی «تئاتر بازها» پخش خواهد شد‌. در این اجرای آنلاین فرهاد آئیش‌ به‌عنوان دراماتورژ، مائده طهماسبی را هم‌راهی‌ می‌کند.گفتنی است گروه و مجموعه‌ی اجرای این نمایش ...
دیدن ادامه ››

اجرای «خیابان سرزمین عجایب» به‌ کارگردانی مائده طهماسبی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت  ساعت ۲۲ در پلتفرم اینستاگرامِ تئاتربازها، به‌صورت آنلاین پخش خواهد شد.

نمایش «خیابان سرزمین عجایب»  نوشته‌ی زیبیله برگ و ترجمه‌ی پروانه طاهری به کارگردانی مائده طهماسبی و به علت همه‌گیری ویروس کرونا، به‌صورت آنلاین در پلتفرم اینستاگرام، صفحه‌ی «تئاتر بازها» پخش خواهد شد‌. در این اجرای آنلاین فرهاد آئیش‌ به‌عنوان دراماتورژ، مائده طهماسبی را هم‌راهی‌ می‌کند.
گفتنی است گروه و مجموعه‌ی اجرای این نمایش می‌کوشند با افزایش روحیه نشاط در جامعه، به  همبستگی مردم برای مبارزه با این پاندمی تلخ کمک کند.

فرهاد آئیش، یلدا عباسی زنجانی، ایمان سلگی و بهنام شرفی گروه بازیگران این اجرا را تشکیل می‌دهند‌ و سایر عوامل گروه عبارتند‌ از: امیرحسین فکری مدیر تولید، هومن معمار پناهی  تدوین‌گر، سینا کووایی طراحی و ترکیب صدا، شیدا منوچهری و یاسمن عابدیان گروه کارگردانی، امیرحسین حسینی، حمید صالحی و امیرحسین فکری تصویربرداران به‌عنوان گروه کارگردانی و فنی، فریده براتی طراح گرافیک، جواد ایزدی ساخت تیزر و امیر قالیچی و ایلیا شمس روابط عمومی و تبلیغات (تئاتربازها).

 علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن پخش آنلاین اجرای «خیابان سرزمین عجایب» در تاریخ  بیست و سوم اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۲ به پلتفرم‌ تئاتربازها‌ در اینستاگرام تئاتربازها‌ مراجعه نمایند.

سپهر این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بسیار زیاد دلتنگ خاطرات تئاتریم هستم
جــاســا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
چهل دقیقش قابل مشاهده بود بیست دقیقه آخر با مشکل و هنگ پخش شد ربطی هم به سرعت نت نداشت
گروه همیاری (support)
درود بر شما
جناب نیک روش گرامی، از دقیقه ۴۷ تا انتهای نمایش به صورت آنلاین دیده شد مشکلی مشاهده نشد.
شاید در زمان مشاهده شما اختلال مقطعی ایجاد شده باشد.
با سپاس
۵ روز پیش، پنجشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
دیشب توی خبرها دیدم حسن معجونی یه تئاتر جدید داره به اسم "شهرِ شیشه‌ای" که احتمالاً همون "شهرِ ما" رو آپدیت کردن برای کرونا؛ فکر کنم توی باکسِ شیشه‌ای اجرا میشه. داشتم از دوستم می‌پرسیدم میای بلیت بگیرم؟ که بیدار شدم.یعنی اولین تئاترِ داخلِ سالنِ بعد از کرونا که می‌بینم چیه؟
میثم هنزکی
بله منظور منم اسم پیشنهادی واسه اولین تئاتر بود " بازمانده " هم انقدر جامع به نظرم اومد که از بازیگر و نویسنده و طراح صحنه تا تماشاچی و متصدی کافه ی سالن و همه رو در بر میگیره !!
حتی خودِ سالن‌ها رو هم شامل میشه. تا الان نمی‌دونم چند تا رو از دست دادیم...
۲ روز پیش، یکشنبه
میثم هنزکی
:)))))))))) پس در نتیجه واسیلی واسیلیچ برای شما هم مثل من نهادینه شد تموم شد رفت دیگه ، عین کرونا دیگه از بین نمیره هست باهامون واسه همیشه
😂🤦🏻
مثل اینا که میان مشکل سکسکه‌ رو حل کنن، یهو تیکِ پلکِ چشم هم می‌گیرن 😂
۲ روز پیش، یکشنبه
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام چجوری میشه خرید
علی بلوریان این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
پیام تسلیت قادر آشنا برای درگذشت سیامک افسایی | عکس پیام تسلیت قادر آشنا برای درگذشت سیامک افسایی
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت «سیامک افسایی» را تسلیت گفت.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا با ارسال پیامی درگذشت «سیامک افسایی» بازیگر و کارگردان تئاتر که بر اثر بیماری کرونا درگذشت را تسلیت گفت.متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به شرح زیر است:«عجب از روزگار تلخی که یک ویروس منحوس اینگونه دردانه‌‌گزین غم بر غم ما افزون می‌کند. خبر درگذشت هنرمند فرهیخته «سیامک افسایی» بسیار تلخ بود.سیامک افسایی به معنای واقعی انسان بود و قلبش برای بالندگی هنر تئاتر می‌تپید. او از هر تلاشی برای اعتلای هنر تئاتر ...
دیدن ادامه ››

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت «سیامک افسایی» را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا با ارسال پیامی درگذشت «سیامک افسایی» بازیگر و کارگردان تئاتر که بر اثر بیماری کرونا درگذشت را تسلیت گفت.

متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به شرح زیر است:

«عجب از روزگار تلخی که یک ویروس منحوس اینگونه دردانه‌‌گزین غم بر غم ما افزون می‌کند. خبر درگذشت هنرمند فرهیخته «سیامک افسایی» بسیار تلخ بود.
سیامک افسایی به معنای واقعی انسان بود و قلبش برای بالندگی هنر تئاتر می‌تپید. او از هر تلاشی برای اعتلای هنر تئاتر به ویژه در شهر تبریز فروگذار نکرد. انسانی دغدغه‌مند که علاوه بر فعالیت‌های درخشان هنری به ارتقاء و اعتلای امکانات و تجهیزات زیر‌ساختی تئاتر در تبریز نیز توجه و حمیّت داشت.
 امروز با کمال تأسف و تألم باید بگوییم جای خالی او در تئاتر تبریز احساس خواهد شد و امید که دوستان اندیشمند هنر تئاتر در این شهر و شاگردان آن عزیز اندکی این احساس خلأ را کم کنند. تسلیت می‌گویم به خانواده محترم این هنرمند کاردان، به جامعه اصیل و بزرگ تئاتر تبریز و همه دوستان و دوستدارانش. در شب شهادت مولی متّقیان این عزیز ما میهمان سفره پربرکت اول مظلوم عالم شود و امید که پروردگار رحمان در چنین شبی که درهای رحمتش باز است، جایگاه این هنرمند دوست‌داشتنی را نزد خود محفوظ بدارد.»
 
سیامک افسایی کارگردان  و بازیگر تئاتر و تلویزیون  متولد سال ۵۰ قزوین بود و از سال ۶۴ فعالیت در عرصه تئاتر را آغاز کرد و بیش از ۲۰ اثر نمایشی را کارگردانی کرده و نویسندگی ۶ نمایشنامه و بازی در ۶۰ نمایش را در کارنامه خود دارد. از مهم‌ترین آثار سیامک افسایی می‌توان به بازیگری در سریال آنام اشاره کرد. نمایش «کا»،«نمایش دوبارگی»، «می خواستم اسب باشم»، «باغبان مرگ»،«شام خداحافظی»،« آسمان روزهای برفی» و «نمایش چشمهایت را ببند»  از جمله نمایش هایی است که سیامک افسایی روی صحنه برده است.

 او در ایام شیوع کرونا همچنین نمایش «خرس های پاندا به روایت ساکسفونیست که دوستی در فرانکفورت دارد» را به روی صحنه برد. سیامک افسایی پس از ابتلا به بیماری کرونا صبح روز ۱۳ اردیبهشت در بیمارستان ۲۹ بهمن درگذشت.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بعد از مدتی دوری از تئاتر، بهترین گزینه‌ی ممکن، تماشای "شرقی غمگین" بود.
صحنه به صحنه، دیالوگ به دیالوگ و لحظه به لحظه‌ا‌ش قابل‌زیستن بود ...
ملیکا شاهچراغی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی تئاتر اردیبهشت در دامغان تمدید شد | عکس مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی تئاتر اردیبهشت در دامغان تمدید شد
به گزارش تیوال به نقل از سمنان-ایرنا- دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر دانشگاهی "اردیبهشت" گفت: فرصت ارسال آثار به پنجمین دوره از این جشنواره، به منظور حمایت از هنردوستان، تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تمدید شد.سجاد یعقوبی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: با توجه به شرایط ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی ۱۰ روزه و سراسری اماکن عمومی و سالن های تئاتر، در جهت حمایت از هنرمندان و هنردوستان، تاریخ ارسال آثار تا ۲۰ اردیبهشت تمدید شد. وی افزود: با توجه به اعلام زمان برگزاری این جشنواره ملی، علاقمندان هر چه زودتر آثار خود را ارسال کنند که این تاریخ دوباره تمدید نمی‌شود. یعقوبی اظهار داشت: ...
دیدن ادامه ››

به گزارش تیوال به نقل از سمنان-ایرنا- دبیر پنجمین دوره جشنواره ملی تئاتر دانشگاهی "اردیبهشت" گفت: فرصت ارسال آثار به پنجمین دوره از این جشنواره، به منظور حمایت از هنردوستان، تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ تمدید شد.

سجاد یعقوبی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: با توجه به شرایط ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی ۱۰ روزه و سراسری اماکن عمومی و سالن های تئاتر، در جهت حمایت از هنرمندان و هنردوستان، تاریخ ارسال آثار تا ۲۰ اردیبهشت تمدید شد.
وی افزود: با توجه به اعلام زمان برگزاری این جشنواره ملی، علاقمندان هر چه زودتر آثار خود را ارسال کنند که این تاریخ دوباره تمدید نمی‌شود.

یعقوبی اظهار داشت: پنجمین دوره جشنواره تئاتر اردیبهشت اواخر اردیبهشت ماه امسال در پنج بخش و به صورت کامل مجازی برگزار می‌شود.
وی افزود: تئاتر دانشجویان در این جشنواره در بخش‌های صحنه، نمایش رادیویی، نمایشنامه نویسی، از ایده تا اجرا، پوستر، بروشور، گریم و پژوهش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

یعقوبی خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط کرونا، بسیاری از دانشجویان توانایی ایجاد گروه تئاتر نداشتند که به همین علت، علاقمندان می‌توانند در بخش‌های انفرادی شامل از ایده تا اجرا (بخش جدید این دوره با رویکردی جدی به مسائل تئوری کارگردانی)، پوستر و بروشور ، گریم و نمایشنامه نویسی به صورت تک‌نفره شرکت کنند.
وی تصریح کرد: دانشجویان متقاضی می‌توانند با تکمیل فرم ثبت نام موجود در نشانی فضای مجازی "t.me/ordibehesht_festival" آمادگی خود را جهت شرکت در جشنواره اعلام و آثار را به همراه فرم به نشانی رایانامه "ordibehesht_festival@yahoo.com "ارسال کنند.

دبیر پنجمین جشنواره ملی دانشگاهی تئاتر اردیبهشت دانشگاه دامغان گفت: تئاتر دانشجویی فضایی برای شکوفایی خلاقیت و تجربه های جدید در حوزه تئاتر کشور است که با تجربه‌ای متفاوت امسال تمامی آثار به صورت ویدئو ضبط و مورد داوری قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، در چهارمین دوره این جشنواره از ۱۰۰ اثر ارسالی، ۱۶ اثر پذیرفته و در مدت جشنواره در حضور داوران به روی صحنه رفت که از این تعداد، هفت اثر مربوط به دانشگاه دامغان بود.

در حال حاضر بیش از چهار هزار و ۵۰۰ دانشجو در ۷۳ رشته و گرایش در هشت دانشکده دانشگاه دولتی دامغان تحصیل می کنند.

ملیکا شاهچراغی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شماره‌ ۸۲ فصلنامه‌ تئاتر منتشر شد | عکس شماره‌ ۸۲ فصلنامه‌ تئاتر منتشر شد
هشتاد و دومین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در هشتاد و دومین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر ۶ مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از:اسطوره‌سازی بازنگر محور در نمایشنامه‌های بهرام بیضایی/ نویسندگان: سپهر کریمی، بهی حدائق؛مقایسه تطبیقی کارگردانی تصویرگرای علی رفیعی و رابرت ویلسون/ نویسندگان: سروش طاهری، حسین اردلانی، مانلی حسین‌پور؛نقش و اهمیت بداهه‌پردازی در نمایش‌های شادی‌آور ایرانی با تأکید ...
دیدن ادامه ››

هشتاد و دومین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر با سردبیری سید مصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات نمایش منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در هشتاد و دومین شماره‌ فصلنامه‌ علمی ـ پژوهشی تئاتر ۶ مقاله به چاپ رسیده است که عناوین آن عبارتند از:

اسطوره‌سازی بازنگر محور در نمایشنامه‌های بهرام بیضایی/ نویسندگان: سپهر کریمی، بهی حدائق؛مقایسه تطبیقی کارگردانی تصویرگرای علی رفیعی و رابرت ویلسون/ نویسندگان: سروش طاهری، حسین اردلانی، مانلی حسین‌پور؛نقش و اهمیت بداهه‌پردازی در نمایش‌های شادی‌آور ایرانی با تأکید بر سیاه‌بازی/ نویسندگان: علی اصغر فهیمی‌فر، رضا عباسی.

خوانش نمایش‌های شادی‌آور در دورۀ قاجاریه از منظر «نوشتار زنانه»/ نویسندگان: رفیق نصرتی، سپیده شمس؛جایگاه اخلاق در نمایشنامه «افول» بر اساس تحلیل تعاملات اجتماعی ابن مسکویه/ نویسندگان: امین رهبر، اسماعیل بنی اردلان، زهرا گلناز منطقی فسایی و گفتمان قدرت استیون لوکس در آثار آرتور میلر با تاکید بر نمایشنامه همه پسران من/ نویسندگان: حجت شهیدی، علیرضا بنیادی از دیگر مطالب این شماره فصلنامه تئاتر هستند.

شماره‌ ۸۲  فصلنامه‌ تئاتر ویژه پاییز ۱۳۹۹ و با بهای ۱۲ هزار تومان برای علاقه‌مندان حوزه‌ تئا‌تر منتشر و توزیع شده است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اهالی تئاتر باید مطالبه‌گر باشند | عکس آرش دادگر، کارگردان تئاتر، در رادیو گفت‌وگو:اهالی تئاتر باید مطالبه‌گر باشند
دادگر با اشاره به این که تئاتر ایران چشم‌انداز ندارد، گفت: اکثر مدیران فرهنگی به دلیل بیلان‌سازی فقط به استعدادهایی در عرصه‌ی تئاتر توجه می‌کنند که خودشان با تلاش و مقاومت به رشد رسیده‌اند. برنامه پرده آخر با موضوع نظرات و خواسته‌های فعالان تئاتر در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با آرش دادگر (کارگردان تئاتر و مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره کانون کارگردانان تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.آرش دادگر در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: ما برای دهه‌ی حاضر و نسل آینده‌ی تئاتر هیچ برنامه‌ای نداریم.وی ادامه داد: اکثر مدیران ...
دیدن ادامه ››

دادگر با اشاره به این که تئاتر ایران چشم‌انداز ندارد، گفت: اکثر مدیران فرهنگی به دلیل بیلان‌سازی فقط به استعدادهایی در عرصه‌ی تئاتر توجه می‌کنند که خودشان با تلاش و مقاومت به رشد رسیده‌اند.

برنامه پرده آخر با موضوع نظرات و خواسته‌های فعالان تئاتر در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با آرش دادگر (کارگردان تئاتر و مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره کانون کارگردانان تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

آرش دادگر در گفتگوی تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: ما برای دهه‌ی حاضر و نسل آینده‌ی تئاتر هیچ برنامه‌ای نداریم.
وی ادامه داد: اکثر مدیران فرهنگی به دلیل بیلان‌سازی فقط به استعدادهایی در عرصه‌ی تئاتر توجه می‌کنند که خودشان با تلاش و مقاومت به رشد رسیده‌اند.

این کارگردان با بیان این که تئاتر ایران چشم‌انداز ندارد، عنوان کرد: در وضعیتی که تئاتر ما در داخل یک شهر یا کشور برنامه‌ریزی‌ مشخصی ندارد ما نمی‌توانیم به حضور در جوامع بین‌الملل فکر کنیم.
وی افزود: یک تماشاخانه دولتی مانند تئاتر شهر با رفت و آمد مدیران مختلف برنامه‌های جدیدی به خود می‌گیرد، بر همین اساس مجموعه هیچ‌گاه بر اساس برنامه‌ریزی طولانی مدت مدیریت نمی‌شود.

آرش دادگر تصریح کرد: در ۱۱ سال گذشته مدیران مختلف و متعددی در تئاتر شهر کار کرده‌اند و هر مدیر با سلیقه و تفکر خودش این مجموعه را به سمتی متفاوت از قبل سوق داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «پرده آخر» با اشاره به وضعیت شغلی بازیگری تئاتر توضیح داد: در حال حاضر چندین انجمن صنفی در حوزه بازیگری و کارگردانی و نویسندگی تئاتر در وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی به ثبت رسیده‌اند.

عضو هیئت مدیره کانون کارگردانان تئاتر افزود: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوع شدن دورهمی‌ها، انجمن‌های صنفی امکان برگزاری انتخابات حضوری را ندارند.
وی با بیان این که متاسفانه ما تئاتری‌ها در سال‌های گذشته به اندازه کافی مطالبه‌گر نبودیم، اظهار داشت: اکثر مسئولان فرهنگی می‌دانند که فعالان تئاتر حتی در وضعیت معیشتی بسیار بد به اتاق مدیران مختلف مراجعه نمی‌کنند و با این شناخت در طول سال‌ها برنامه‌های مختلف خود را پیش برده‌اند.

آرش دادگر با اشاره به این که اکثر فعالان تئاتر در سراسر ایران در شرایط بسیار سخت کار می‌کنند، عنوان کرد: در یک سال گذشته فعالان تئاتر در شهرهای غیر پایتخت با وضعیت بسیار پیچیده‌ای درگیر شده‌اند.

وی افزود: بودجه‌های تئاتر در بخش برگزاری جشنواره‌ها باید در سراسر کشور توزیع شوند.

محمد حسن موسوی کیانی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
 تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی است | عکس رضا حامدی‌زاده، کارگردان تئاتر: تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی است
رضا حامدی‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: در شرایط بحرانی حاضر قانون‌گذاران و متولیان فرهنگ و هنر باید هزینه‌های تولید تئاتر با مستقیما به فعالان این عرضه پرداخت کنند. برنامه پرده آخر با موضوع نظرات و خواسته‌های فعالان تئاتر در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با رضا حامدی‌زاده (کارگردان سینما و تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.رضا حامدی‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: برای ساماندهی تئاتر کشور ما باید کارهایی را در سال‌های گذشته انجام می‌دادیم و امروز به دلیل عدم توجه به بسیاری از اقدامات موثر، تئاتر ایران ...
دیدن ادامه ››

رضا حامدی‌زاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: در شرایط بحرانی حاضر قانون‌گذاران و متولیان فرهنگ و هنر باید هزینه‌های تولید تئاتر با مستقیما به فعالان این عرضه پرداخت کنند.

برنامه پرده آخر با موضوع نظرات و خواسته‌های فعالان تئاتر در سال ۱۴۰۰، در ارتباط تلفنی با رضا حامدی‌زاده (کارگردان سینما و تئاتر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

رضا حامدی‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «پرده آخر» گفت: برای ساماندهی تئاتر کشور ما باید کارهایی را در سال‌های گذشته انجام می‌دادیم و امروز به دلیل عدم توجه به بسیاری از اقدامات موثر، تئاتر ایران در وضعیت اورژانسی قرار گرفته است.
وی با اشاره به وضعیت معیشتی فعالان تئاتر افزود: در شرایط بحرانی حاضر قانون‌گذاران و متولیان فرهنگ و هنر باید هزینه‌های تولید تئاتر با مستقیما به فعالان این عرضه پرداخت کنند.
این کارگردان ادامه داد: بخش عمده‌ای از فعالان تئاتر با معضل بیماری و اشتغال و کسب درآمد درگیر هستند.
وی اضافه کرد: مسئولان فرهنگی باید کم‌کاری‌های خود در حوزه تامین معیشت فعالان تئاتر را جبران کنند.

رضا حامدی‌زاده با اشاره به فرآیند قانونی بودجه‌بندی تولید تئاتر، توضیح داد: بسیاری از بودجه‌های مصوب در صورت تولید شدنِ اثر نمایشی اعتبار پیدا می‌کنند، در حالی که در وضعیت حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا تولید اثر نمایشی امکان‌پذیر نیست.
وی تصریح کرد: قانون‌گذاران باید با تصویب آیین‌نامه‌های جدید بودجه‌های تئاتر را از قید تولید اثر خارج کنند و از این طریق از تئاتری‌ها حمایت‌های لازم را به عمل آورند.

این فعال تئاتر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بازیگری تئاتر در قانون ایران شغل محسوب نمی‌شود، توضیح داد: بیمه بیکاری به شخصی تعلق می‌گیرد که از نظر قانون صاحب شغل باشد.
وی با اشاره به این که تئاتری‌ها بیمه بیکاری نمی‌گیرند، اظهار داشت: حمایت‌های دولتی در زمان شیوع ویروس کرونا در حوزه بیمه با عنوان و قالب کمک هزینه انجام شده‌ است.

رضا حامدی‌زاده با اشاره به این که اکثر سیاست‌مداران به فرهنگ و هنر نگاهی کالا و بازاری دارند، عنوان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل این که درآمدی را برای دولت کسب نمی‌کند، هیچ گاه مورد حمایت و توجه قرار نمی‌گیرد.
وی با بیان این که تئاتری‌ها پشتوانه تولیدات سازمان صدا و سیما هستند، افزود: مسئولین باید بدانند که فرهنگ‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی به هزینه نیاز دارند.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: صدا و سیما باید در قبال تمام فارغ‌التحصیلان رشته‌های بازیگری و کارگردانی و غیره پاسخ‌گو باشد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آرزوی اهالی تئاتر در روز جهانی آرزوها | عکس آرزوی اهالی تئاتر در روز جهانی آرزوها
جمعی از اهالی تئاتر به همت « تهران تئاتر » به مناسبت روز جهانی آرزو برای روزهای کرونازده‌ی تئاتر گرد هم جمع شدند و برای روزهای بهتر آرزو کردند.همکاران این آرزوی ویدیویی عبارتند از مسعود میرطاهری، فرزین محدث، علیرضا فولاد شکن، سارا حدادی، فرهاد جاوید، لادن نازی، نوید فرح مرزی، مقدی شامیریان، بهزاد جاودان فرد، میلاد مولوی حسین طاهر بخش، ایلیا نصرالهی و با ادای احترام به حمیدسمندریان و ابراهیم اثباتی.فرزین محدث بازیگر تئاتر این چنین گفت :«من آرزو زیاد دارم، اما آرزویی می‌کنم که بتوانم بهش عمل کنم، چیزی می‌گویم که بتوانم انجامش بدهم، آرزو می‌کنم اجازه ...
دیدن ادامه ››

جمعی از اهالی تئاتر به همت « تهران تئاتر » به مناسبت روز جهانی آرزو برای روزهای کرونازده‌ی تئاتر گرد هم جمع شدند و برای روزهای بهتر آرزو کردند.

همکاران این آرزوی ویدیویی عبارتند از مسعود میرطاهری، فرزین محدث، علیرضا فولاد شکن، سارا حدادی، فرهاد جاوید، لادن نازی، نوید فرح مرزی، مقدی شامیریان، بهزاد جاودان فرد، میلاد مولوی حسین طاهر بخش، ایلیا نصرالهی و با ادای احترام به حمیدسمندریان و ابراهیم اثباتی.

فرزین محدث بازیگر تئاتر این چنین گفت :«من آرزو زیاد دارم، اما آرزویی می‌کنم که بتوانم بهش عمل کنم، چیزی می‌گویم که بتوانم انجامش بدهم، آرزو می‌کنم اجازه بدهم نسل بعد از من، کنارِ من به حیات تئاتری‌اش ادامه دهد »

مسعود میرطاهری ، مدرس و کارگردان تئاتر با انتقاد از سانسور‌های بی دلیل در تئاتر چنین گفت :« آرزوی من یه آرزوی جمعی‌است،امیدوارم روزی برسد که ما بتوانیم نمایشنامه‌ و فیلم نامه‌ای که دوست داریم را کار کنیم،  آرزو می‌کنم آقا بالاسری نداشته باشیم که به مابگوید چه نمایشنامه‌ای را کار کنیم چه نمایشنامه‌ای را کار نکنیم و بتوانیم آزادانه فکر، ایده و دانش‌مان را روی صحنه اجرا کنیم وتماشاگر هم انتخاب کند که چه اثری را ببیند و بازیگر آزادانه بتواند روی صحنه خلاقیت داشته باشد.»

علیرضا فولاد شکن، دستیار و برنامه ریز تئاتر این چنین عنوان کرد :« مهم‌ترین آرزویی که بای همکاران و بچه‌های زحمت‌کش و کم‌توقع تئاتر دارم این است که سایه‌ی مدیران دروغ‌گو و مسئولین بی کفایت از تئاتر برداشته شود و امیدوارم روزی مدیران لایق و دلسوز بر سرکار بیایند و بدانند که اهالی تئاتر هستند که مدیران هستند، همچنین برای همه‌ی همکاران خوبم آرزو می‌کنم تئاتر دوباره رونق بگیرد وحامیان خوب‌مان که تماشاگران هستند در کنارمان بمانند و شرایط اقتصادی و رفاهی خانواده‌ی تئاتر بهتر شود. »

میلاد مولوی، هنرمند تئاتر خیابانی و محیطی نیز با سه آرزو در این ویدیو همراه شد  : « آرزو می کنم به زودی تئاتر خیابانی - محیطی بهدانشگاه‌های کشور راه یابد و شاهد این باشیم که که پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها برای رشته تئاتر با گرایش تئاتر خیابانی میسر شود، آرز‌و می‌کنم یک روز بدون تئاتر خیابانی در کشور نداشته باشیم، نقطه به نقطه ی این کشور شاهد اجراهای خوب هنرمندان خیابانی - محیطی باشد و در پایان آرزو می‌کنم هیچ هنرمندی غم نان نداشته باشد و به راحتی بتواند به خلق اثر هنری بپردازد .»

بهزاد جاودان فرد ، طراح حرکت گفت :« آرزوم این‌است که همه‌ی آدم‌ها به تئاتر دیدن علاقه‌مند بشوند » وی با شعری از مولانا آرزویشرا به پایان رساند ( در من بدمی من زنده شوم، یک جان چه بود صد جان منی) .

نوید فرح‌مرزی طراح گریم نیز چنین عنوان کرد :«امیدوارم شرایط معیشتی در تئاتر به گونه‌ای شود که بیشتر عاشقان تئاتر بر صحنهبدرخشندو باشند.»

مقدی شامیریان طراح لباس ایرانی ارمنی نیز در این روز همراه شد و چنین گفت :« آرزویم یک دنیا تصویرهای رنگی، پر از ایده‌های جان‌دار و مغذی روی صحنه‌ها و برای چشم‌هایی که نگاه کردن بلدهستند ، من می‌خواهم برای این همه چشم حتما کاری بکنم .»

حسین طاهر بخش رییس انجمن کارکنان فنی تئاتر نیز همراه شد:« آرزو می‌کنم که موانع و مشکلات از سر راه تئاتر برداشته بشود وبتواند به رسالت خودش که فرهنگ سازی برای مردم بوده، دست پیدا کند و همچنین امیدوارم سال پیش رو برای تئاتر سالی باشد که هیچکسی وجود نداشته باشد که تئاتر ندیده باشد .

سارا حدادی فعال روابط عمومی و تبلیغات هم با ابراز ناامیدی از بازگشت تئاتر به صحنه با آرزویی کوچک همراه شد :« خبر بد نباشه،دوری نباشه ، هر چی خیره، هر چی باید بشه باشه»

فرهاد جاوید عکاس تئاتر در راستای این کمپین این چنین همراه شد :« آرزو می کنم عوامل اجرایی شامل کارگردان ، تهیه کننده ومدیران تولید،  عکاسی تئاتر را به رسمیت بشناسند و از روز شروع تمرین های اثرهنری‌شان عکاس تئاتر در کنارشان باشد و فراموش نکنند هر کسی که دوربین عکاسی دارد الزاما عکاس تئاتر نیست و به عکاسی تئاتر نظیر یک شغل نگاه کنند، تجهیزات ، ذوق هنری ونگاه خلاقه چیزی است که یه عکاس توامان با خود یه هر نمایشی اضافه می‌کند و لطفا به چشم یک کار اضافه به عکاسی تئاتر نگاهنکنید، دستمزد‌های عکاسان تیاتر را عادلانه پرداخت کنند ، آنچه از نمایش‌ها می‌ماند عکسی است که طراحی صحنه ، گریم ،میزانسن‌های کارگردانی، طراحی لباس ، اکت بازیگران همگی در عکس نمایان خواهد بود پس در نهایت آرزو می‌کنم برای عکاسی تئاترارزش قائل شویم .»

لادن نازی نمایشگر عروسکی و کارگردان نیز چنین عنوان کرد : « من برای خودم و نسل جدیدی که در حال حاضر در جریان کار عملی ونظری تئاتر هستم آرزو می‌کنم که به تئاتر عروسکی بیشتر بها بدهیم و سعی کنیم جهانش را کشف کنیم و برای سالن‌های تئاتر آرزویرنگ و موسیقی و نور و عروسک می‌کنم و همچنین خیال و جادو »

ایلیا نصرالهی بازیگر کودک - نوجوان که حضور در نمایش‌های فهرست، الیورتویست و اعتراف را در کارنامه‌ی کاری خود دارد در این روزاین چنین همراه شد : « امیدوارم تئاتر به یک ضرورت تبدیل بشه ».

روز جهان آرزو ۲۹ آوریل ، به واسطه ی برآورده شدن آرزوی کریستوفر گراسیوس در سال ۱۹۸۰ نام گذاری شده و بیش از ۲۸ کشور در سراسر جهان این روز را جشن می گیرند . امسال اهالی تئاتر کنار هم جمع شدند تا لحظه ای برای هم آرزوهای خوبی داشته باشند . 

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نوشته‌ای درباره نمایش «هیچ میان ما/ سیاوش پاکراه »
منتشر شده در روزنامه اعتماد پنجشنبه 9 اردیبهشت 1400

«تناظر بدویت و انسان عصر حاضر»

سیاوش پاکراه در پروژه جدید خود که از سال گذشته و در دوران کرونا، به شیوه‌ای نو شکل گرفت، به اجرای نهایی خود رسیده و با همکاری مجموعه خانه هنرمندان در سالن استاد انتظامی از بیستم فروردین بر صحنه آمده و با یک تنظیم متفاوت، دو روز آخر هفته اجرا می‌رود.
این پروژه در دو نوبت آبان و دی ماه گذشته، طی تمرینات مداوم، به شکل تمرین_اجرا به اکران عمومی درآمد و در نهایت در فروردین امسال به اجرای نهایی ... دیدن ادامه ›› خود رسید.
این فرم از اجرا در حقیقت، مواجههء عینی و نزدیک گروه اجرایی با تماشاگرانی‌ست که در تمام طول این تجربه شریک بودند و از رویارویی این وضعیت، و تاثیرگذاری متقابل، به فرم نهایی که با عناصر اجرایی و صحنه‌ای نیز کامل شده، رسیده‌اند.
پروسه تمرین اجرا، که پیشتر به طور مفصل در یادداشتی به آن اشاره شد، روند همیشگی جریان رایج تئاتر را که با فرم نهایی بر صحنه اجرا می‌شود، بر هم‌ زده و مخاطب را در آن با شرایط تمرینی و مواجهه تکانه‌های آزمون و خطا روبرو می‌کند که بدین شکل هسته درونی اثر در طی زمان و با این روش تجربی، مکشوف و آشکار می‌گردد که شیوه‌ای نزدیک به گروتفسکی و بروک دارد و اجازه‌ی هر نوع کنش‌گری و تغییرات منعطف را در شکل‌گیری نهایی می‌دهد و ساحتِ مسلط کارگردان را تا جای ممکن عقب می‌راند. به نقل از ریچارد شکنر کارگردان و پژوهشگر آمریکایی، تمرینات آماده‌سازی یک اثر نمایشی، کنش آیینی اصلی و ذاتی تئاتر را برملا و بازنمایی می‌کند. و این تاکیدی بر اهمیت تمرینات و آماده‌سازی هر پروژه تئاتری است.
این تمرین_اجرا که بنوعی آماده‌سازی و کشف فضای نهایی است در وجه دیگری تبدیل به کانونی تحقیقی و پژوهشی درون هسته‌ای می‌شود و اجازهء هر نوع تجربه‌ای را چه به کارگردان و چه اجراگران با حضور و تاثیر تماشاگر به عنوان عنصری حاضر و دخیل در صحنه، میسر و نهایی می‌کند.
اجرایی که با مخاطبش اگرچه تعاملی‌ست اما نه تنها دیوار چهارمی را نمی‌شکند، بلکه اساسا آن را از میان بر می‌دارد و مرزهای صحنه را با هر ناظری بر آن و حتی تا بیرون از سالن، امتداد می‌دهد و هر نوع مسیر مسدود و قانونمداری را برای تشکیل بن‌بست‌های فضایی و اجرایی، سلب می‌کند.
همواره تمرین یک اجرا پشت دیوارها و در محدوده‌ی گروه اجرایی‌ست که تماشاگری وجود ندارد و تنها زمانی با اثر روبرو می‌شود که صفر تا صد آن قرار است در معرض قضاوت و داوری قرار گیرد. قضاوتی که ناخوادآگاه در وجه بارز خود از قیاس و دریافت‌های پیشین فردی و جمعی برخوردار بوده که خود سبب مسدودشدن بسیاری از روزن‌های انتقال به مخاطب و برگشت آن به صحنه می‌شود.
تمرین_اجرا کیفیتی از جنس تجربه‌ایی دارد که مرز و خطوط قرمز با مخاطب را بر می‌دارد، خطوط همواره تعیین‌شده و ساحتِ مقدس صحنه که اجازه ورود هیچ موجود دیگری را بجز کارگردان، بازیگر و متن، نمی‌دهد و آن فاصله‌ی محافظه‌کارانه همیشگی، مخدوش می‌شود چنانکه تماشاگر می‌تواند درحین اجرا از سالن بیرون برود و یا ورود کند ، حرف بزند، سوال بپرسد و یا مداخله‌گر در تمرین باشد که حتی برای اجراگران نیز تجربه‌ای جدید و آموزنی‌ست که حضور ناب‌تری را می‌طلبد.
این تجربه بکر و جدید دو سویه گروه اجرایی و تماشاگر، پیش از این سابقه نداشته و همواره تسلط و استبداد قلمروی صحنه و کارگردان را داشته است. اگرچه نمونه‌های زیادی از این تمرین-اجرا در جهان و توسط کارگردانان متعددی اجرا شده و به تاثیرات موثر و کنشمندانه آن اشاره کرده‌اند.
حال این شیوه تمرین-اجرا پس از طی دوره‌ی چندماهه، و غربالی از ایده‌ها و طرح‌های دو تمرین-اجرای پیش، به مرحله نهایی یعنی اجرای صحنه‌ای رسیده است که هویت کامل خود را بدست آورده و قرار است با حذف عناصر مداخله‌گر با پشتوانه‌ی تجربه تمرین_اجرا، به مخاطبان ارائه شود.
در مرحله اجرا، فرم ترکیبی از پرفورمنس و تاتر فیزیکال و تجربی است که با تمرکز بر تأثرات « وضعیت بدن‌ها» می‌خواهد، معانی و کنش‌هایش را به مخاطب انتقال دهد و از روش‌های سلبی یک درام خطی که صفر تا صد آن در گرو وضعیتی ایستا و ثابت است پرهیز کند. و سیالیت خود را چه در فرم و چه فضای حاکم حفظ کند.
چنین اجرایی نیازمند اجراگرانی‌ست که مسلط به نشانه‌شناسی‌ها، و جاگذاری‌های مفهومی کاشته‌شده در طول اجرا باشند و با تکانه‌های روانی _فیزیکی خود و درک منطق متن و با رعایت و حفظ فرم، همزمان قادر باشند در راستای تفهیم نشانه‌ها، خودآگاه و نیمه هوشیار، آن نشانه‌ها را بازنمایی کنند چنانکه آنچه در مسیر فرم و حرکات به‌وقوع می‌پیوندد، خود واجد و عینیتِ معنادار باشد. اگرچه کدگشایی آن نزد مخاطب، هر دال را بر چند مدلول قابل تفسیر کند. به این شکل با حفظ کارکرد محتوایی و فرمی ، نوعی کارکرد دیگری نیز به‌اجرا اضافه می‎شود که هرچند کاملا در گرو شرایط فیزیکی و روانی اجراگران و وابسته به‌خلق لحظه‌ای‌ست ، با این‌حال چند ساحتی خود را نیز دارد.
سیاوش پاکراه در اثر خود ایده‌نگاری‌های متعددی را گنجانده و در صدد است مخاطب را در یک اتمسفر سیال و انضمامی، از تناظر بدویت تا عصر امروز، با لحاظ همسویی با موقعیت فعلی اجتماعی و زیستی، و اشاره‌های مینیمال اما پرمایه، قرار دهد و با او از مواجهه‌ای سخن بگوید که متاثر از تباری تاریخی و رخدادی انتقادی است. و انسان را در دو وجه غریزی - متعالی، حیوانی - انسانی، فردی و اجتماعی به مناظره‌ای به صحنه دعوت می‌کند که از سطوح بدویت تا سطحی از امر اجتماعی و سیاسی انسان معاصر ترسیم شود.
با تاکید بر وجوه اجتماعی در تئاتر که به قول کارگردانان فعال معاصر، از ضروریات و مواضع لاینفکِ هنر تئاتر است. در چنین اجرای فیزیکالی، امر خصوصی و امر اجتماعی در یک گستره صحنه‌ای به‌یکدیگر نزدیک می‌شوند و با روند اجرا، جهان‌های متعدد زمان/فضا را در یک همزیستی و تعامل مرتبط می‌کند.
این ویژگی مهم یک اثر صحنه‌ای امروزی‌ست که می‌تواند در وضعیت بغرنج اجتماعی به دلیل وجود بیماری اپیدمی با تعطیلی و توقف بسیاری از نمایش‌ها و سالن‌های تئاتر، به عنوان رگ حیاتی مطرح باشد که تئاتر را در وجه حقیقی خود، یعنی زنده و پویا بودن ارائه دهد که طی یک فرآیندی زمانی ماه‌ها طول کشیده، تا به قوام برسد و آنقدر کندوکاو و تجربه کرده تا به فرم نهایی و خلاقیتِ مورد نظر دست یابد. هر شکلی از چنین تئاتری جدای از آنکه در خروجی چقدر مورد قبول تماشاگر بوده یا نه، مبتکر، خلاق و کنشمند است و می‌تواند در زمانه کنونی، تاثیرگذار باشد.
به ویژه آنکه اجرای زنده یک تئاتر با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، مقاومتی در برابر خیل بی‌رویه و بی‌کارکرد وجه دیجیتالی و آنلاین نمایش‌هایی‌ست که می‌خواهند خود را در نسخه‌ی اصلی یک اجرای صحنه‌ای جا بزنند. حال آنکه هویت آنان می‌تواند در وجه تصویری و سیمایی، مستقل پیش برود.
«اجرای هیچ میان ما»، با 4 کاراکتر بازیگر و یک اجراگر موسیقی است که در لحظاتی قلمروی خود را شکسته و وارد صحنه نیز می‌شود چنین میزانسی تاکید بیشتری بر این‌ست که اجرا بر شاخصهء اصلی موسیقی استوار بوده و حتی بعنوان یکی از مهمترین عناصر حاضر در صحنه، صاحب کاراکتر و حضور است.
محسن صالحی با ساز دست‌ساز خود که نوعی ارّه است، با تسلط و خلاقیتی ویژه، آوایی منتشر می‌کند که ارتعاش آن از جنس همان اجرایی‌ست که در مرز بین انسان/حیوان نوسان دارد. در جهانی از غریزه و شهود.. در کشیدگی روح انسان-گرگی که به ادراک متعالی دست می‌اندازد.
تیزی و بلندی صدا، با برد نافذ فرکانس‌های زیر، بسامدی از طغیان، سرکشی و خشونت را بستر رخدادهای پیش رو، کامل می‌کند. و مفاهیم مورد طرح، در موتیف‌های موسیقیایی در طیف‌های هم‌سو، در هم‌تنیده، هویتمند می‌شوند. این همگنی بازی‌ها و موسیقی، ترکیب موفق اجراست.
در شروع، موسیقی از تاریکی محض طنین می‌اندازد و با آمدن نور، سه بدن خزیده و در جلوی صحنه بهم می‌رسند، و انباشتی از بدن‌های حیوانی_انسانی را می‌سازند گویا زمان به نقطه صفر رسیده و بار دیگری با تکان و برخاستن آنان، شروع به حرکت و هستی می‌کند این موجود جان گرفته به‌تقلایی دست می‌زند، که ادراک و شهود را به معرض می‌رساند.
حضور مقتدر بدن با تمرکز بر جرئیات هر حرکت، به ویژه حضور قدرتمند آشوب بدنها، و حرکات مینور و ماژور عضلات کتف ، که بازتابی از این منظور است، جهان حاکم مردانه‌ای می‌سازد که روح حاضر آنیمای زنانه را نیز با خود دارد. این غیاب می‌تواند نقدی بر جهان تاریک و غایب زنانگی است. چنانکه در دیالوگ‌های کوتاه و محدود اجرا، به این زن‌ستیزی، به‌نوعی اشاره می‌شود.
روند اجرا به سمتی‌ست که اگرچه قرار است غیر خطی و پازل‌وار باشد اما قطعه‌ها در امتداد هم و منسجم هستند. گاهی شمایل‌های گل‌درشتی از زاویه انتقادی، یا اشارات وضعیت روز جامعه از اعتراضات و نابرابری‌ها، ارائه می‌شود که سرراست و روشن است و گاهی لایه‌های عمیق‌تری را ارائه می‌دهد که ممکن است برای مخاطب، ابهام و یا چندمعنایی داشته باشد. اگرچه این پیچیدگی بجز در مواردی معدود، با سیر مفاهیم طرح‌شده، قابل ردیابی هستند و از ناکارآمدی فاصله می‌گیرد.
با اینحال در تمامی انتقال مفاهیم، فرم از جذابیت و طراحی حرکات متنوعی برخوردار است که جهان نویی بر محتوا می‌سازد. به‌ویژه آنکه از ابتدا ذاتِ آیینی خود را از بدویت انسان نخستین، با همان شاخص‌های حیوانی، شکارگری، خشونت، رقص، قصه‌گویی و نیایش، ارائه داده و همراه دارد.
هیچ میان ما، انسان را در وجوهی از زیست خود و توالی جهان‌هایی پی می‌ریزد و به پیش می‌برد که دوره تاریخی گذشته تا امروز را حیاتمند می‌کند. انسان امروزی که در شتاب بی‌رویه‌ی دوران معاصر نشئه‌وار در این سیکل از تحرک بی‌وقفه افتاده، به طغیانی علیه زمانه می‌رسد. هرچند سرگردانی و پریشانی‌اش پایانی ندارد. و در پایان، اجرا به بازی گوسفند و گرگ و چوپان به همدستی و همسازی سیاستی ختم می‌شود که انسانی را می‌طلبد که در فضا و هوای مسموم امروز، درهای نجات و برون‌رفتی تازه بگشاید.
بازیگران در اجرایشان در فراز و فرودهایی هستند که گاهی از آن شور دیونیزوسی فاصله می‌گیرند و گاه در آن بخوبی جا می‌افتند. علی‌رغم تمرینات زیاد، اینکه هنوز به نظر می‌رسد اجرا نیازمند زمانی برای پختگی بیشتر است، شاهدی بر این اصل است که پرداخت و ایفای چنین کاراکترها و نقش‌هایی، در فضایی که لزوم حفظ بکریت و جنون‌آسایی ضروری است، تا چه اندازه می‌تواند حساس، سخت و حسی باشد. چرا که تکنیک اجرا قابل قبول است اما در ابراز شور و حس هر بخش افت‌و خیزی قابل مشاهده است. محمد غنضفری در طی این پروسه‌ی اجرایی، هربار بیشتر توانسته به وجوه نقش خود وارد شود و در این روند با مخاطب ارتباط بیشتری بسازد.
همچنان از نگاه نگارنده که از تمرین اجرای دوم نیز وجود داشت، نقد طراحی و شمایل لباسی است که به فضای اجرا همخوانی ندارد و آن را وصله‌ای ناهمگون می‌بیند. هرچند دلایل انتخاب و تایید آن توسط کارگردان، دلالت‌های معنایی خودش را دارد .
در نهایت آنچه بر صحنه سالن استاد انتظامی اجرا می‌شود، نمایشی قابل‌توجه و تعمق است. به ویژه با روندی که طی کرده و در صدد است خارج از برنامه‌ی کلیشه‌ای سایر نمایش‌ها، در روزهای محدود اما بازه زمانی بیشتری بر صحنه باشد. «هیچ میان ما»، اگرچه اجرایی همه پسند نیست و ارتباط با آن در افراد متغیر است، اما همین امتیاز درخور او نیز می‌تواند باشد که مخاطبانی را گروه هدف دارد که علاقمند به نمایش‌های پرفورمنس و فیزیکال با متنی سیال و غیرخطی باشند. که نیازمند واکاوی، کدگشایی نشانه ها و تماشای چندباره است.
پوستر اجرا نیز طراحی قابل قبولی دارد. اسکلتی تن‌ریخته و بی‌پوست و گوشت، در مجهولیتی زمانی و مکانی، همچون باقیمانده‌هایی انسانی از دوره‌های تاریخی تا امروز بر بستری از تاریکی نافهمی‌ها و تغییرات.
کوشش و مساعدت بخش هنری و فرهنگی مجموعه خانه هنرمندان در اجرای رایگان این اثر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تعداد بسیار محدود تماشاگر و حمایت از تئاتر زنده و صحنه‌ای، بدون شک قدم ماندگاری در این دوره سخت بیماری اپیدمی بوده و قابل ستایش و تقدیر است.
امید به تکرار و تداوم چنین حرکت های هنری و حمایتی و حضور زنده تئاتر بر صحنه‌ها..

نیلوفرثانی

خانم ثانی عزیز..
با درود
غیر از دو مورد و اشاره مستقیم به زن ستیزی، رمز گشایی بیشتری ندادید....
چون سر کلمه (( هیچ)) با دوستان بحث می کنیم و به نتیجه ای نمی رسیم، به خصوص سر مفهوم (( هیچ)) در پوستر..البته خود پاکراه به دوستی چون زنان را در این مسیر مقصر ندیدم زنی هم ... دیدن ادامه ›› نبوده...
اما بر خلاف نظرتان از این اثر به عبارت بهتر (( کلاژهای اجرا )) چیز منسجمی بیرون نیامده و ارتباطی هم به مخاطب و سطح مطالعه اش نداره... و صد البته دانستن آن فلسفه و موضوعات و اشاره ها ( با اضافه شدن سایه ها) به نامنسجم بودن بیشتر رهنمون می شویم...
بهر حال سپاس از اشتراک متن تان...
۱۰ اردیبهشت
نیلوفر ثانی
البته هر کسی و جنابعالی هم در برداشت هاتون از یک اثر مختار و صاحب اختیارید :)
جالبه با حضرتعالی در نهایت به این جمله می رسیم...!
👌👌👌👌😁😁😁😁
۱۳ اردیبهشت
محمد حسن موسوی کیانی
جالبه با حضرتعالی در نهایت به این جمله می رسیم...! 👌👌👌👌😁😁😁😁
:) بله فکر کنم دلیلش روشنه :)
۱۳ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
عبید رستمی دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان شد | عکس با حکم قادر آشنا؛عبید رستمی دبیر جشنواره تئاتر خیابانی مریوان شد
مدیرکل هنرهای نمایشی، طی حکمی  «عبید رستمی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان  را به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان» معرفی کرد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی)، طی حکمی  عبید رستمی (مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان)  را به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان» معرفی کرد. در این حکم آمده است:«جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به عنوان مهم ترین رویداد این گونه نمایشی در کشور، جایگاه ارزنده و مهمی در میان هنرمندان ایران و سایر کشورها، ...
دیدن ادامه ››

مدیرکل هنرهای نمایشی، طی حکمی  «عبید رستمی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان  را به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان» معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی)، طی حکمی  عبید رستمی (مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان)  را به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان» معرفی کرد.

 در این حکم آمده است:

«جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به عنوان مهم ترین رویداد این گونه نمایشی در کشور، جایگاه ارزنده و مهمی در میان هنرمندان ایران و سایر کشورها، صاحبنظران و مخاطبان و به ویژه مردم شریف مریوان دارد.
 ارتباط نزدیک و صمیمی نمایش خیابانی و گونه های متفاوت اجرایی این حوزه با مخاطبان و بیان مسائل و دغدغه های انسانی و اجتماعی و میزان بالای اثرگذاری آن، امتیاز ارزشمندی است که می توان با پژوهش، برنامه ریزی کارشناسانه و بهره گیری از تجربیات پیشین، از این امتیاز گرانسنگ بهره های بسیار برد. این موضوع در سالجاری و به جهت شیوع بیماری و تبعات فردی و اجتماعی آن اهمیت دو چندان خواهد داشت.
با توجه به تجربه، تخصص و جایگاه مدیریتی جنابعالی در فرهنگ و هنر استان به موجب این حکم به عنوان «دبیر پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان» منصوب می شوید.
امید که با بهره گیری از نظرات سازنده، تجربیات و توان ارزنده هنرمندان و صاحب نظران و جلب و جذب مشارکتهای مادی و معنوی نهادهای استان در برگزاری شایسته و اثرگذار این رویداد ارجمند پیروز و سربلند باشید.
انتظار می رود در تمام مراحل برنامه ریزی و برگزاری، صیانت از سلامت هنرمندان و مخاطبین و عوامل محترم برگزاری در اولویت مؤکد قرار گیرد.»

عبید رستمی متولد ۱۳۴۹ در شهر سنندج که علاوه بر سالها فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی در مقام نویسنده، بازیگر و کارگردان هم اکنون مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کردستان است و پیش از این نیز معاونت فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ، ریاست انجمن هنرهای نمایشی استان و عضو شورای صدور پروانه آثار نمایشی استان  از جمله مسئولیت‌های این مدیر هنرمند بوده است

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ایوب آقاخانی بازیگر تله تئاتر «یک آشنایی ساده» شد | عکس ایوب آقاخانی بازیگر تله تئاتر «یک آشنایی ساده» شد
ایوب آقاخانی، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر به جمع بازیگران تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده» به نویسندگی والنتین کراسناگوروف و کارگردانی محمد قنبری پیوست.به گزارش روابط عمومی،تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده» با بازی شبنم قلی‌خانی و ایوب آقاخانی از پلتفورم های خصوصی پخش خواهد شد.تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده»که ماندانا مجیدی ترجمه آن را به عهده داشته،قصه زن و مردی است که در رستوران یک هتل با هم آشنا می‌شوند و با ورود زن به زندگی خصوصی مرد کشمکشی اتفاق می‌افتد.محمد قنبری کارگردان تله تئاتر «یک آشنایی ساده» را از طریق پلتفرم‌های ...
دیدن ادامه ››

ایوب آقاخانی، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر به جمع بازیگران تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده» به نویسندگی والنتین کراسناگوروف و کارگردانی محمد قنبری پیوست.

به گزارش روابط عمومی،تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده» با بازی شبنم قلی‌خانی و ایوب آقاخانی از پلتفورم های خصوصی پخش خواهد شد.
تله‌تئاتر «یک آشنایی ساده»که ماندانا مجیدی ترجمه آن را به عهده داشته،قصه زن و مردی است که در رستوران یک هتل با هم آشنا می‌شوند و با ورود زن به زندگی خصوصی مرد کشمکشی اتفاق می‌افتد.
محمد قنبری کارگردان تله تئاتر «یک آشنایی ساده» را از طریق پلتفرم‌های خصوصی پخش خواهد کرد.
به زودی سایر عوامل این نمایش معرفی می‌شوند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
این سایتی که پیش نمایش رو داخلش بازگذاری میکنید خیلی افتضاحه
لطف از سایتهای دیگه استفاده کنید و لینکشو بزارید
حسین مجتهدی این را خواند
Omid Madadi این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خداقوت . ممنون مفید و جالب بود . گرچه خود شهید ابراهیم هادی بامعرفت و صمیمی ناب بود مثال با دوستاش رفته بود کبابی و کافه که وقتی نوبت یکی میشد که حساب کنه ولی پولی نداشت اون دوست , ابراهیم از زیر میز مخفیانه پول رو به دوستش میدهد ☺
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام بر شهید . ممنون
م ع دهقان این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نامزدهای چهارمین مسابقه بازی نامه‌نویسی معرفی شدند | عکس با معرفی هیات داوران؛نامزدهای چهارمین مسابقه بازی نامه‌نویسی معرفی شدند
نامزدهای چهارمین مسابقه بازی نامه نویسی به انتخاب هیات داوران این رویداد معرفی شدند.به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی؛ هیأت داوران چهارمین مسابقه بازی نامه نویسی متشکل از محمد حسین ناصربخت، رحمت امینی و رضا کوچک زاده  پس از مطالعه و بررسی کارشناسی و ارزیابی آثار متقاضی این مسابقه در تاریخ یکم اردی-بهشت ۱۴۰۰ و از طریق جلسه مجازی آرای خود را به شرح زیر اعلام کرد. نامزدها:در این بخش، هیأت داوران ۱۱ نمایشنامه زیر را بدون اولویت به عنوان نامزدهای این مسابقه اعلام می کند:نمایشنامه «ارغوانی» به نویسندگی «سجاد یاری فیروزآبادی» ازکوهدشتنمایشنامه ...
دیدن ادامه ››

نامزدهای چهارمین مسابقه بازی نامه نویسی به انتخاب هیات داوران این رویداد معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی؛ هیأت داوران چهارمین مسابقه بازی نامه نویسی متشکل از محمد حسین ناصربخت، رحمت امینی و رضا کوچک زاده  پس از مطالعه و بررسی کارشناسی و ارزیابی آثار متقاضی این مسابقه در تاریخ یکم اردی-بهشت ۱۴۰۰ و از طریق جلسه مجازی آرای خود را به شرح زیر اعلام کرد.
 
نامزدها:

در این بخش، هیأت داوران ۱۱ نمایشنامه زیر را بدون اولویت به عنوان نامزدهای این مسابقه اعلام می کند:

نمایشنامه «ارغوانی» به نویسندگی «سجاد یاری فیروزآبادی» ازکوهدشت
نمایشنامه «آتوربان را ایستاده خواهم» به نویسندگی «علی مرتضوی فومنی» از تهران
نمایشنامه «جنگ نامه ای برای قحطی زدگان» به نویسندگی « محمد فخرایی مطلق» از بندر دیر
نمایشنامه «جیک و بوک» به نویسندگی «شاپور ترکمنی سرایی» از مشهد
نمایشنامه «در سوگ شب هزار و یکم شهرزاد قصه ساز» به نویسندگی «شهرام احمدزاده» از تهران
نمایشنامه «روایت آنکه صبور بود که حکمت پروردگار دید و رأفت سلطان» به نویسندگی «نیما جهان بین» از رشت
نمایشنامه «روشنک» به نویسندگی «حامد مکملی» از قزوین
نمایشنامه «سودابه خوانی» به نویسندگی «سید حمید رضوی» از تهران
نمایشنامه «مجلس شبیه خوانی آزمون فریدون» به نویسندگی «علی عزیزی» از سمنان
نمایشنامه «مجلس نامه مقرب الخاقان» به نویسندگی «مهدی دریایی» از اراک
نمایشنامه «هفت خوان رخش و رستم» به نویسندگی «محسن سلیمانی» از تهران

لازم به ذکر است، براساس فراخوان این مسابقه و همچنین ضوابط بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی نمایشنامه های مذکور می توانند به طور مستقیم متقاضی حضور در مرحله ارزیابی اجرایی این دوره از جشنواره باشند. متقاضیان باید برای این موضوع  باتوجه به ضوابط فراخوان جشنواره اقدام نمایند

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فراخوان بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منتشر شد | عکس فراخوان بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منتشر شد
از سوی ستاد جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فراخوان بیستمین دوره این رویداد به دبیری داود فتحعلی‌بیگی و برای برگزاری در مهر و آبان سال جاری منتشر شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، فراخوان بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در بخش‌های نمایش‌های تخت حوضی(بخش ویژه استاد علی نصیریان)، مجالس شبیه خوانی (یادواره زنده یاد استاد هاشم فیاض) ، نمایش های عروسکی سنتی(یادواره زنده یاداستاد کاکا محمد شیرازی)، بخش نقالی وروایت های ملی (یادواره زنده یاد مرشد ولی الله ترابی)، معرکه ها،آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره زنده یاد استاد محمود استاد محمد)، جوانه ...
دیدن ادامه ››

از سوی ستاد جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی فراخوان بیستمین دوره این رویداد به دبیری داود فتحعلی‌بیگی و برای برگزاری در مهر و آبان سال جاری منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، فراخوان بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در بخش‌های نمایش‌های تخت حوضی(بخش ویژه استاد علی نصیریان)، مجالس شبیه خوانی (یادواره زنده یاد استاد هاشم فیاض) ، نمایش های عروسکی سنتی(یادواره زنده یاداستاد کاکا محمد شیرازی)، بخش نقالی وروایت های ملی (یادواره زنده یاد مرشد ولی الله ترابی)، معرکه ها،آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره زنده یاد استاد محمود استاد محمد)، جوانه های نمایش ایرانی (ویژه کودک و نوجوان) – (بخش ویژه استاد هنگامه مفید)، هشتمین  سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی برگزار خواهد شد.

در مقدمه این فراخوان آمده است:

«کانونِ نمایش‌هایِ آیینی و سنتیِ انجمن هنرهایِ نمایشی ایران و اداره کل هنرهایِ نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور گسترشِ زمینه‌های پژوهشی و اجرایی و ژرفکاوی در ریشه‌های نمایشِ ایرانی ، و نیز ثبت و حفاظت از کهن الگوهایِ نمایشیِ ایران زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای ارتقای تئاترملی؛ بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را با اولویت نمایش‌های الهام گرفته از آثار «نظامی گنجوی» در مهر و آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌کنند.

بدیهی است این رویدادِ ملی با توجه به شرایط ویژه اجتماعیِ ناشی از همه‌گیریِ بیماریِ کرونا و اولویتِ صیانت از سلامت هنرمندان و تماشاگرانِ هنر نمایش با رعایت همه پروتکل‌ها و دستورات بهداشتی برگزار خواهد شد.»

متقاضیان شرکت در این رویداد می‌توانند از ۱۱ اردیبهشت ماه برای ثبت تقاضای خود جهت شرکت در بخش‌های مختلف به تارنمای ایران تئاتر مراجعه کنند.

علاقمندان می‌توانند فایل  PDF فراخوان را از بخش فایل‌های ضمیمه در انتهای این خبر دریافت کنند.
فراخوان جشنواره

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نخستین جلد از دوره‌ی «کتاب آواژ» منتشر می‌شود | عکس در فضای نقد آسیب‌شناسانه‌ی فرهنگ و هنرنخستین جلد از دوره‌ی «کتاب آواژ» منتشر می‌شود
«کتاب آواژ» عنوان مجموعه‌ای است به دبیری محمدرضا قلی‌پور که به زودی در شمارگانِ دوره‌ای و با رویکرد نقد و بررسی هنر، چاپ و توزیع خواهد شد.به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، نخستین شماره از دوره‌ی «کتاب آواژ» با دریافت مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده‌ی چاپ شده و به زودی در کتاب‌فروشی‌های معتبر پخش خواهد شد. دبیری «کتاب آواژ» را محمدرضا قلی‌پور، نمایش‌نامه‌نویس،کارگردان تئاتر و مدیر نشر آواژ، بر عهده دارد.به گفته‌ی قلی‌پور، در هر شماره از دوره‌ی «کتاب آواژ» موضوعاتی ...
دیدن ادامه ››

«کتاب آواژ» عنوان مجموعه‌ای است به دبیری محمدرضا قلی‌پور که به زودی در شمارگانِ دوره‌ای و با رویکرد نقد و بررسی هنر، چاپ و توزیع خواهد شد.

به گزارش روابط‌عمومی این رویداد، نخستین شماره از دوره‌ی «کتاب آواژ» با دریافت مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده‌ی چاپ شده و به زودی در کتاب‌فروشی‌های معتبر پخش خواهد شد. دبیری «کتاب آواژ» را محمدرضا قلی‌پور، نمایش‌نامه‌نویس،کارگردان تئاتر و مدیر نشر آواژ، بر عهده دارد.
به گفته‌ی قلی‌پور، در هر شماره از دوره‌ی «کتاب آواژ» موضوعاتی پیرامون هنر، مورد نقد و کنکاش قرار می‌گیرند و صاحب‌نظران و بزرگان عرصه‌ی فرهنگ و هنر، به بیان دیدگاه خود در قالب یادداشت و مقاله با موضوع مطرح‌شده می‌پردازند.

شماره‌ی نخست «کتاب آواژ» با عنوان «نویسنده نمرده است»، مطالب ارزش‌مند و مهمی درباره‌ی حقوق نویسندگان و مترجمان آثار دراماتیک را در خود جای داده است.

اشخاصی که مطالب آن‌ها را در این شماره از «کتاب آواژ» می‌خوانید، بدین شرحند:
خسرو حکیم‌رابط، صدرالدین زاهد، سامی صالحی‌ثابت، فرشته فرشاد، رضا فیاضی، محمدرضا قلی‌پور، ناصح کامگاری، محمد متوسلانی، معین محبعلیان، علی شمس، احسان زیورعالم و احمدرضا حجارزاده.

گفتنی است در «کتاب آواژ»، همراه با نقد هر نویسنده، پرتره‌ی او نیز در قالب نقاشی توسط زینب ندیم‌پور ترسیم شده و هم‌چنین طراحی لوگو این کتاب را پژواک سراج بر عهده داشته است.

منتظر اطلاعات تکمیلی در خبرهای آتی باشید.

حسین مجتهدی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
انتشار فراخوان بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر | عکس انتشار فراخوان بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر
انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، فراخوان بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه خود را منتشر کرد. بر اساس اعلام این انجمن، علاقمندان و فعالان عرصه مطبوعات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در حوزه تئاتر می‌توانند همچون دوره‌های پیشین، آثار خود، را در بخش‌های: گزارش، گفت‌وگو، یادداشت، نقد، مقاله، ترجمه و عکس به نشانی پستی این انجمن: تهران، صندوق پستی ۱۶۴- ۱۵۶۱۵ (آقای محمدرسول صادقی) ارسال کنند.از متقاضیان شرکت در این مسابقه تقاضا می‌شود که ابتدا فرم مربوطه را که در پایان این فراخوان آمده است، تکمیل و سپس با پیوست کردن آثار خود داخل یک پاکت و با درج مشخصات ...
دیدن ادامه ››

انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، فراخوان بیستمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه خود را منتشر کرد.

بر اساس اعلام این انجمن، علاقمندان و فعالان عرصه مطبوعات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در حوزه تئاتر می‌توانند همچون دوره‌های پیشین، آثار خود، را در بخش‌های: گزارش، گفت‌وگو، یادداشت، نقد، مقاله، ترجمه و عکس به نشانی پستی این انجمن: تهران، صندوق پستی ۱۶۴- ۱۵۶۱۵ (آقای محمدرسول صادقی) ارسال کنند.
از متقاضیان شرکت در این مسابقه تقاضا می‌شود که ابتدا فرم مربوطه را که در پایان این فراخوان آمده است، تکمیل و سپس با پیوست کردن آثار خود داخل یک پاکت و با درج مشخصات فردی، نشانی کامل محل سکونت و تلفن‌های ثابت و همراه بر روی آن، برای این انجمن ارسال کنند. لازم به ذکر است آثار متقاضیانی که فرم شرکت در مسابقه را پر نکرده باشند از فرایند مسابقه کنار گذاشته می شوند.
توجه به چند نکته درباره مقررات این مسابقه ضروری است:   
۱) چارچوب این مسابقه صرفاً تئاتر است؛ بنابراین متقاضیان از ارسال آثار نوشتاری خود در دیگر عرصه‌های هنری پرهیز کنند.
۲) مطالب ارسال‌ شده از سوی فعالان رسانه‌ای که در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مشغول به کار هستند باید حتماً به امضا و تایید سردبیر یا دبیرگروه فرهنگی و هنری رسیده و سند آن نیز به مطالب ارسالی ضمیمه شود.
۳) مهلت ارسال آثار متقاضیان تا پایان وقت اداری ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ است.
۴) آثار متقاضی شرکت در این مسابقه حتماً باید در طول سال ۱۳۹۹ منتشر شده و دارای امضا (یا همان نامِ نویسنده) باشند.
۵) آثاری که فاقد نام و یا دارای نامِ مستعار باشند، مورد قبول این انجمن نیست.
۶) حداکثر ارائه اثر متقاضیان شرکت در مسابقه، در هر بخش‌‌، تنها سه اثر و به انتخاب متقاضی خواهد بود؛ بدیهی است در صورت ارائه آثار بیش از تعداد درخواستی، این حق برای دبیرخانه انجمن محفوظ است که به دلخواه دست به حذف آثار ارسالی بزند.
۷) دبیرخانه این انجمن تنها اصل یا کپی با کیفیت مطلوب مطالب را در قطع A۴یا A۳ خواهد پذیرفت؛ بر همین اساس متقاضیان از ارسال نسخه کامل نشریات و صفحات اضافی خودداری فرمایند.
۸) مطالب ارسالی متقاضیان به هیچ ‌وجه باز پس داده نخواهد شد.
۹) انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هیچ گونه مسئولیتی در قبال مالکیت حقوقی آثار ارسالی ندارد و مسئولیت آن به عهده متقاضیان شرکت در مسابقه خواهد بود.
۱۰) عکاسان محترم نیازی به پر کردن فرم مسابقه که در پایان فراخوان آمده است، ندارند و تنها کافی است آثار خود را به دلخواه (رنگی یا سیاه و سفید) و در قطع ۱۸× ۱۳ (چاپ‌شده) به دبیرخانه انجمن ارسال کنند. تقاضا می‌شود متقاضیان شرکت در بخش عکس از پشت‌نویسی و ذکر نام خود در پشت عکس‌ها خودداری کرده و ‌توجه داشته باشند که عکس‌های ارسالی آنها باید بر اساس کاربردهای رسانه‌ای بوده و حتماً از اجراها و نمایش‌های روی صحنه رفته در طول سال ۱۳۹۹ باشد؛ بدیهی است ارسال آثار از طریق پست الکترونیک(ایمیل) یا لوح فشره(CD) و یا فایل(فِلَش) مورد قبول نیست و تعداد عکس‌های ارسالی نیز نباید از چهار قطعه تجاوز ‌کند. همچنین عکس‌های ترمیم شده و یا فتوشاپی مورد قبول دبیرخانه این مسابقه نیست.
قابل ذکر است که در این مسابقه عکس‌های ارسالی، علاوه بر وجوه زیبایی‌شناسی هنر عکاسی و ارتباط آن با هنر تئاتر، از منظر کاربردهای رسانه‌ای و مطبوعاتی قضاوت خواهند شد.
۱۱) متقاضیان علاوه بر پر کردن فرم شرکت در مسابقه، باید حتماً با الصاق برگه تعیین گرایش، دبیرخانه انجمن را در تقسیم صحیح مطالب یاری کنند؛ به طور مثال اگر اثری متقاضی حضور در بخش "نقد" است، بر روی برگه الصاقی کلمه "نقد" درج شود؛ بدیهی است در صورت عدم رعایت این بند، دبیرخانه انجمن مجاز به تفکیک آثار در گرایش های مختلف است و اعتراض وارد نیست.
۱۲) در بخش ترجمه آثاری مورد قبول است که در رسانه های مکتوب یا مجازی با نام صاحب اثر منتشر شده باشد.
۱۳) اصل مطالبی که در بخش ترجمه شرکت می‌کنند حتماً باید به پیوست مطلب اصلی که ترجمه از روی آن صورت گرفته، ارائه شود. (منظور ارائه متن ترجمه شده یا فارسی همراه با متن اصلی یا انگلیسی است.)
۱۴) حضور حداقل ۶ اثر و یا شرکت کننده، کف مورد قبول آثار برای آغاز رقابت در هر بخش محسوب می‌شود. به طور مثال برای آغاز فرایند رقابت در بخش یادداشت، حضور ۶ اثر یا ۶ متقاضی، رقابت را شکل می‌دهد.
۱۵) در بخش گفت و گو، مصاحبه‌‌های خبری مورد قبول نیست؛ در این مسابقه منظور از گفت و گو، شکل گیری فرآیند پرسش و پاسخ توسط مصاحبه‌ کننده و مصاحبه شونده است.
۱۶) بخش مقاله شامل مطالبی است که جنبه ژورنالیستی، علمی، پژوهشی، تحقیقی و تحلیلی در حوزه تئاتر داشته باشد.
۱۷) عملکرد فعالان رسانه در دو حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری(رادیو و تلویزیون) و نیز عملکرد ناشران فعال در حوزه تئاتر، براساس بررسی عملکرد کمی و کیفی ایشان طی سال ۱۳۹۹، توسط هیات مدیره انجمن صورت خواهد گرفت.
۱۸) انجمن منتقدان،نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر امسال نیز همچون سال گذشته، با نیت حمایت از فعالیت های پژوهشی درحوزه تئاتر، پژوهش و یا پژوهشگر ممتاز سال ۱۳۹۹ را از طریق رصد هیأت مدیره انجمن انتخاب و در مراسم سالانه انجمن مورد تقدیر قرار خواهد داد.
۱۹) اعلام نتایج قطعی این مسابقه، همزمان با مراسم سالیانه انجمن که زمان و مکان برگزاری آن متعاقباً اعلام می‌شود، خواهد بود.
۲۰) علاقه‌مندان به منظور کسب اطلاع بیشتر می‌توانند در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن‌ ۰۹۳۷۳۸۰۵۳۹۰ (خانم زهره فضلی) تماس بگیرند.

نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
"سه خواهر" عنوان نمایشنامه‌ای است نوشته آنتون چخوف که در سال ۱۹۰۰ نگارش یافت.

"برتولت برشت"
نویسنده، شاعر، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر برجستۀ آلمانی


این دو خط صرفا از ویکی‌پدیا برداشته شد، نه اجرا نه کتاب نه مقاله نه هیچ منبعی که زحمت دوستان را زیاد کنه، تاکید می‌کنم از ویکی‌پدیا.

پ.ن یکم: بعد به همین جماعت نقد که می‌کنی هم خودشون و هم عده‌ای از اعوان و انصارشون بهشون برمی‌خوره.

پ.ن دوم: همه ما ناگزیریم از اشتباه اما اینجا ... دیدن ادامه ›› مساله فراتر از اشتباهه و به جهل می‌رسه که نمایشنامه‌ای از چخوف رو‌ به برشت‌ نسبت‌ بدی و بعد حتی اسم‌ برتولت برشت رو‌ هم اشتباه بگی، اینها داده‌هاییه که یک مخاطب ساده تئاتر هم داره
فکر کنم یه بند مطلب این وسطا گم شد! یه کم گنگه!
۰۵ اردیبهشت
بدترین بازیگر اون اجرا بودند
۰۵ اردیبهشت
یاسر متاجی
سلام امیرمسعود عزیز پیش‌فرض من‌ این بود که دوستان مطلع هستن
سلام
مخلصم
الآن مطلع شدم؛)
سپهر زحمت کشید فرستاد برام!
۰۵ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کاوه سجادی حسینی تهیه کننده نمایش کاوه سجادی حسینی تهیه کننده نمایش " مطلق " شد
نمایش مطلق به نویسندگی راد پورجبار و حمیدرضا هدایتی و کارگردانی راد پورجبار با تهیه کنندگی کاوه سجادی حسینی تیرماه در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود . کاوه سجادی حسینی مدرس، کارگردان و فیلم نامه نویس که آثاری چون بوفالو ، شب بیرون ، روزی که می آید ، آتش زیر خاکستر در کارنامه ی کاری اش به چشم می خورد . راد پورجبار دانش‌آموخته کارشناسی کارگردانی سینما پیش از این بیش از هفت فیلم کوتاه را کارگردانی کرده و همچنین می توان به همکاری با کارگردانانی چون مرتضی اسماعیل کاشی (نمایش پنجاه- پنجاه)، نصیر ملکی جو (نمایش طناب و نمایش کرگدن)، شادی اسدپور (نمایش خانه نم‌زده)، سحر صفریان ...
دیدن ادامه ››

نمایش مطلق به نویسندگی راد پورجبار و حمیدرضا هدایتی و کارگردانی راد پورجبار با تهیه کنندگی کاوه سجادی حسینی تیرماه در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه می رود .

کاوه سجادی حسینی مدرس، کارگردان و فیلم نامه نویس که آثاری چون بوفالو ، شب بیرون ، روزی که می آید ، آتش زیر خاکستر در کارنامه ی کاری اش به چشم می خورد . راد پورجبار دانش‌آموخته کارشناسی کارگردانی سینما پیش از این بیش از هفت فیلم کوتاه را کارگردانی کرده و همچنین می توان به همکاری با کارگردانانی چون مرتضی اسماعیل کاشی (نمایش پنجاه- پنجاه)، نصیر ملکی جو (نمایش طناب و نمایش کرگدن)، شادی اسدپور (نمایش خانه نم‌زده)، سحر صفریان (نمایش مهمانسرای دو دنیا)، هادی کمالی مقدم (نمایش مرغان این روزی)، بهزاد مرتضوی (نمایش درباره‌ی ال ای)  اشاره کرد .

بازیگران این نمایش عبارتند از مهیار قزل سوفلو، مهناز افتاده نیا، نعیمه دوستی، هانیه مقدم، آوا طلوعی، جلال محبی، توحید لواسانی، حامد مهدی نژاد، مجید عراقی، محمد جواد شفیعی و سینا قاسمی
از دیگر عوامل می توان به علی نصر (مدیر تولید )، ماهرخ سلیمان پور (طراح لباس )، تینا بخشی (طراح گریم )، پردیس زارع (طراح حرکت)، سهراب کرم رودی (آهنگساز )،  مهناز افتاده نیا (طراح صحنه و اکسسوری) ، سارا حدادی ( مشاور رسانه ای و روابط عمومی )، محمدر رضا قیطاسی (طراح گرافیک و عکس ) ، امیر حسین قلندری (دستیار کارگردان )، امیرعلی زمانیان، امیر حسین مدیری ، ساحل محمدی، پگاه کریم زاده (گروه کارگردانی ) اشاره کرد .

نمایش " مطلق " به کارگردانی راد پورجبار و تهیه کنندگی کاوه سجادی حسینی که بیش از یک سال در حال تمرین است و به علت شیوع ویروس کرونا در روند اجرایش تاخیر ایجاد شده ، تیر ماه  در عمارت نوفل لوشاتو به روی صحنه خواهد رفت .


رضوان عباسی و جعفر میراحمدی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
محوطه تئاتر شهر نا امن است/دستگیره‌های تئاتر شهر را می‌دزدند | عکس گله‌دارزاده در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: محوطه تئاتر شهر نا امن است/دستگیره‌های تئاتر شهر را می‌دزدند
مدیر مجموعه تئاتر شهر گفت: حرف زدن و کار کردن با تلفن همراه در محوطه تئاتر شهر – خروجی‌های قشقایی و غیره – کار بسیار خطرناکی است، چراکه در مدت زمانی کوتاه سارقان موبایل را به سرقت می‌برند. برنامه پرده آخر با موضوع بررسی مشکل محوطه مجموعه تئاتر شهر، با حضور دکتر ابراهیم گله‌دارزاده (مدیر مجموعه تئاتر شهر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.ابراهیم گله‌دارزاده در برنامه «پرده آخر» گفت: افرادی که به طور مستمر به مجموعه تئاتر شهر مراجعه نمی‌کنند درباره حصارکشی محوطه‌ی تئاتر شهر نظرهایی انشائی می‌دهند.وی با اشاره به این که ۳۰ سال ...
دیدن ادامه ››

مدیر مجموعه تئاتر شهر گفت: حرف زدن و کار کردن با تلفن همراه در محوطه تئاتر شهر – خروجی‌های قشقایی و غیره – کار بسیار خطرناکی است، چراکه در مدت زمانی کوتاه سارقان موبایل را به سرقت می‌برند.

برنامه پرده آخر با موضوع بررسی مشکل محوطه مجموعه تئاتر شهر، با حضور دکتر ابراهیم گله‌دارزاده (مدیر مجموعه تئاتر شهر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

ابراهیم گله‌دارزاده در برنامه «پرده آخر» گفت: افرادی که به طور مستمر به مجموعه تئاتر شهر مراجعه نمی‌کنند درباره حصارکشی محوطه‌ی تئاتر شهر نظرهایی انشائی می‌دهند.
وی با اشاره به این که ۳۰ سال گذشته بنای تئاتر شهر حریم داشت، تصریح کرد: با چیده شدن حریم مجموعه تئاتر شهر، قرار بود فرهنگ‌سازی‌های متعددی انجام شود؛ اما در طول سال‌ها ما متوجه شدیم که بنای حاضر به دلیل عدم وجود حریم تخریب می‌شود و فرهنگ‌سازی هم کاری را پیش نبرده است.

مدیر مجموعه تئاتر شهر افزود: متاسفانه برخی از افراد در نزدیکی بنای تئاتر شهر آتش روشن می‌کنند و در دیوارهای این بنا یادگاری می‌نویسند.
وی با اشاره به این که دستگیره‌های تئاتر شهر را می‌دزدند، عنوان کرد: آسیب و تخریب تئاتر شهر به دلیل عدم وجود حریم موضوعی جدی است.

ابراهیم گله‌دارزاده تاکید داشت: عده‌ای از مخالفان نصب حریم در مجموعه تئاتر شهر حصارکشی را به معنای جدایی تئاتری‌ها از مردم تعبیر می‌کنند، در حالی که این موضوع صحت ندارد و حریم‌گذاری برای تئاتر شهر بستر جدایی فعالان این حوزه با مردم را فراهم نمی‌کند.
وی ادامه داد: شهرداری تهران معتقد است که فضاهای عمومی شهر باید در اختیار مردم قرار بگیرند و با این تعریف مخالف حریم‌گذاری برای تئاتر شهر است.

این فعال تئاتر اضافه کرد: من از مدیران شهرداری می‌پرسم که چرا نرده‌ها و حریم فرهنگ‌سراها و شورای شهر را برنمی‌دارند؟
وی با اشاره به این که در طول سال برنامه‌های متعددی در محوطه تئاتر شهر به اجرا می‌رسند، توضیح داد: متاسفانه اکثر خانواده‌ها و بانوان به دلیل بد بودن فضای عمومی مجموعه تئاتر شهر، در این محوطه احساس امنیت ندارند و حتی برای تماشای تئاتر خیابانی لحظه‌ای توقف نمی‌کنند.

ابراهیم گله‌دارزاده افرود: حرف زدن و کار کردن با تلفن همراه در محوطه تئاتر شهر – خروجی‌های قشقایی و غیره – کار بسیار خطرناکی است، چراکه در مدت زمانی کوتاه سارقان موبایل را به سرقت می‌برند.
وی با بیان این که بنای تئاتر شهر در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است، عنوان کرد: این ساختمان باید مورد حفاظت دقیق قرار بگیرد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
جادوی هنر، هنر اکتسابی یا هنر ذاتی..!؟
در عالم تیاتر چندتا نمایشِ مونولوگ سراغ دارید اینجور چشمُ، گوشُ حواسِ شمارو درگیر کنه که گذر زمانُ متوجه نشید! و در پایان افسوس بخورید که حیف چه زود تموم شد!!
مارکز جایی میگه عشق یه استعداد ذاتیه! و مگه هنر هم جز این میتونه باشه؟؟
توی کدوم کلاس و آموزشگاه بازیگری و فن بیان شما میتونی به آمادگی و تجربه مجید رحمتی دست پیدا کنی در نقش کریم شیره ای؟؟
کجا شما میتونی طراحی صحنه و لباس در این حد کاربردی در عین سادگی (یه درخت خشک، یه فرغون، یه بیل، یه تیشه و حتی خاک پای درخت و کفپوشی که قبرستونُ تداعی کنه) پیدا کنی؟؟ کجا سراغ داری که یه تیشه هم تیشه باشه هم تیرُ کمون هم سیبیل شاه هم وافور دوشاب الملک؟؟ یا اون فرغون یا بیل یا درخت یا حتی خاک پای درخت، هر کدوم در عین واحد چندینُ چند کاربرد داشتن و در خدمت نمایش و بازیگر..
و چقدر این داستان ایرونی که حرفاش و درداش، نیشاش و کنایه هاش هنوزم جاری و ساریه، ذهن و وجدان تماشاگرُ همراه میکنه و درگیر..
فرق این نمایش تمام ایرونی با اون نمایش های فاخر با دکور های آنچنانی و نمایشنامه های غربی اینه که اونا خوب به چشم تماشاگر میشینن ولی این یکی به جانُ دلِ ... دیدن ادامه ›› تماشاگر ایرونی میشینه..!!
فیلم تیاتر خیلی با کیفیتی هم خدا رو شکر ازین اجرا و نمایش ماندگار ضبط شده..
بازم ممنون و سپاس گذارم از مجید رحمتیِ عزیز که با این بازیِ درخشانش روح ما و دوشاب الملکُ شاد کرد، و همچنین کهبد تاراج، مهران رنجبر و رضا بهرامیِ گرامی..
با رنجبر مخالفم..
چون ویکی پدیا نویس هست... متن اش را در ویکی پدیا هم بخونی...
پس نقش نویسنده چیه؟
تجربه حضوری دلپذیری بود...
مجید رحمتی رفت جز دوست داشتنی ها..
اجرای هامون را دیدم...
۰۱ اردیبهشت
محمد حسن موسوی کیانی
چشم...
چشمتون بی بلا..
۰۴ اردیبهشت
حسین مجتهدی
چشمتون بی بلا..
❤❤❤❤
۰۴ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بچه های آفتاب و داستان‏های دیگر | عکس دومین اثر جدید جمال میرصادقی در نشر آواهیا به چاپ دوم رسیدبچه های آفتاب و داستان‏های دیگر
جمال میرصادقی زادۀ اردیبهشت ۱۳۱۲، داستان‏نویس و داستان ‏پژوه است و تاکنون بیش از ۷۰ جلد کتاب در این حوزه به چاپ رسانده است. او اکنون در موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد، ادبیات داستانی تدریس می‏کند و به عنوان رییس مدرسه داستان سپندار نیز با آن موسسه همکاری دارد. تمامی آثار اخیر او نیز در نشر آواهیا از مراکز وابسته به هلدینگ سپندار منتشر می ‏شود.بچه های آفتاب و داستان‏های دیگر مجموعه ۳۰ داستان کوتاه از آخرین نوشته های جمال میرصادقی است که به فراخور هر داستان، نویسنده زبان خاصی را برای روایت انتخاب کرده است.در قسمتی از این کتاب که در پشت جلد نیز منتشر شده، می‏خوانیم:« ...
دیدن ادامه ››

جمال میرصادقی زادۀ اردیبهشت ۱۳۱۲، داستان‏نویس و داستان ‏پژوه است و تاکنون بیش از ۷۰ جلد کتاب در این حوزه به چاپ رسانده است. او اکنون در موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد، ادبیات داستانی تدریس می‏کند و به عنوان رییس مدرسه داستان سپندار نیز با آن موسسه همکاری دارد. تمامی آثار اخیر او نیز در نشر آواهیا از مراکز وابسته به هلدینگ سپندار منتشر می ‏شود.
بچه های آفتاب و داستان‏های دیگر مجموعه ۳۰ داستان کوتاه از آخرین نوشته های جمال میرصادقی است که به فراخور هر داستان، نویسنده زبان خاصی را برای روایت انتخاب کرده است.
در قسمتی از این کتاب که در پشت جلد نیز منتشر شده، می‏خوانیم:
« مدرسه ها تعطیل شد. شهر شلوغ شد. بچه ها، زن ها و مردها، جلوی کمیته ها ریختند. معلم ها و دانشجوها هم آمدند. ماشین های گازهای اشک آور می گشتند و بلندگوها سر هر چهارراه فریاد می زدند:
-    یک مُشت بچۀ آفتاب پرست و معلم های اجنبی پرستشان، آرامش شهر را به هم ریخته اند. دولت با این جرثومه های فساد به شدت مبارزه می کند.
کامیون ها آمدند و سربازها و لباس شخصی ها را توی خیابان پیاده کردند. سربازها مردم را باتوم می زدند و لباس شخصی ها میان جمعیت افتادند. زنجیرهایشان را دور سر مردم می گرداندند و به سر و کول مردم می زدند. دکان ها بسته شده بودند. ماشین های پلیس می سوخت و رشته های سیاه دود فضا را تار کرده بود. فریادها بلند بود...»
نشر آواهیا از مجموعه آثار جمال میرصادقی، بچه های آفتاب و داستان‏های دیگر را برای بار دوم منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.
چاپ دوم بچه های آفتاب و داستان‏های دیگر در۱۱۲ صفحه با جلد شومیز و بهای۲۳ هزار تومان منتشر شده و علاقمندان برای خرید این اثر می‌توانند به فروشگاه دائمی نشر آواهیا به آدرس: تهران، خیابان شریعتی، خیابان ظفر، پلاک هشتاد، کافه آواهیا مراجعه کنند و یا برای خرید غیرحضوری به شماره تماس ۲۶۴۱۰۶۵۷ تماس بگیرند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شبنم قلی‌خانی بازیگر یک تله تئاتر شد | عکس شبنم قلی خانی بازیگر"یک آشنایی ساده" شدشبنم قلی‌خانی بازیگر یک تله تئاتر شد
شبنم قلی خانی، بازیگر سینما و تئاتر  به تله تئاتر «یک آشنایی ساده» به نویسندگی والنتین کراسناگوروف و کارگردانی محمد قنبری پیوست.به گزارش روابط عمومی، محمد قنبری  در تازه‌ترین فعالیت خود قصد دارد تله تئاتر «یک آشنایی ساده»با ترجمه ماندانا مجیدی را از طریق پلتفرم‌های خصوصی پخش کند. این تله تئاتر که تلفیق موسیقی و تئاتر است جدیدترین تجربه محمدقنبری به عنوان کارگردان بعد از «سهم زن» است که قرارست از طریق پلتفرم‌های خصوصی پخش شود.تله تئاتر«یک آشنایی ساده» با بازی شبنم قلی خانی در نقشی متفاوت، قصه زن و مردی است که در رستوران ...
دیدن ادامه ››

شبنم قلی خانی، بازیگر سینما و تئاتر  به تله تئاتر «یک آشنایی ساده» به نویسندگی والنتین کراسناگوروف و کارگردانی محمد قنبری پیوست.

به گزارش روابط عمومی، محمد قنبری  در تازه‌ترین فعالیت خود قصد دارد تله تئاتر «یک آشنایی ساده»با ترجمه ماندانا مجیدی را از طریق پلتفرم‌های خصوصی پخش کند. این تله تئاتر که تلفیق موسیقی و تئاتر است جدیدترین تجربه محمدقنبری به عنوان کارگردان بعد از «سهم زن» است که قرارست از طریق پلتفرم‌های خصوصی پخش شود.

تله تئاتر«یک آشنایی ساده» با بازی شبنم قلی خانی در نقشی متفاوت، قصه زن و مردی است که در رستوران یک هتل با هم آشنا می‌شوند و با ورود زن به زندگی خصوصی مرد کشمکشی اتفاق می‌افتد.

محمد قنبری پیش از این تله تئاتر «سهم زن» را با بازی متین ستوده و سمیرا حسینی کارگردانی کرده است که به زودی از طریق یکی از پلتفرم‌ها پخش می‌شود.

به زودی سایر عوامل و بازیگران این نمایش معرفی می شوند.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اختصاص یک روز به روابط عمومی تئاتر در هفته ارتباطات ١۴٠٠ | عکس اختصاص یک روز به روابط عمومی تئاتر در هفته ارتباطات ١۴٠٠
نشست مشترک هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با پیشکسوتان و اساتید روابط عمومی ایران،غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی و امیرعباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ،در محل سالن کنفرانس خانه تئاتر برگزار شد.به گزارش روابط عمومی کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ،نشست مشترک اعضای هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با حضور غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ایران و امیرعباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ،به منظور بیان مشکلات روابط عمومی تئاتر و ارائه راه حل های ممکن برای رفع موانع ...
دیدن ادامه ››

نشست مشترک هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با پیشکسوتان و اساتید روابط عمومی ایران،غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی و امیرعباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ،در محل سالن کنفرانس خانه تئاتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ،نشست مشترک اعضای هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با حضور غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ایران و امیرعباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ،به منظور بیان مشکلات روابط عمومی تئاتر و ارائه راه حل های ممکن برای رفع موانع صنف روابط عمومی و ضرورت همکاری ها و برگزاری جمع های مشورتی مستمر با پیشکسوتان عرصه روابط عمومی ایران در محل سالن کنفرانس خانه تئاتر برگزار شد.

غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ایران و امیر عباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی پس از شنیدن سخنان اعضای هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر مطالب ذیل را عنوان کردند :

غلامرضا کاظمی دینان رئیس شورای سیاستگذاری هفته روابط عمومی ایران و کنفرانس های روابط عمومی الکترونیک ضمن ابراز خرسندی از شکل گیری کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر به اهمیت روابط عمومی در هنر و به ویژه تئاتر اشاره کرد و تشریح کرد : خواهش من این است که انجمن خودتان را به شکل مستقل ارتقاء دهید و به آن بهاء دهید،شما ارزشمندید به دلیل اینکه هنرمند هستید. شما می‌توانید با تمامی انجمن های حوزه روابط عمومی در ارتباط باشید اما باید مستقل باشید چرا که روابط عمومی یکی از ویژگی هایش هنرمند بودن است و شما این ویژگی بارز را دارید و اجازه دهید که از انجمن های دیگر هم عضو شما باشند.

رئیس پیشین انجمن روابط عمومی ایران به بنیان های علم روابط عمومی و داشتن اخلاق و ذات حرفه ای روابط عمومی پرداخت و ادامه داد : لزوماً شاید اعضای شما حتی دانش آکادمیک روابط عمومی را نداشته باشند اما به نظر بنده، داشتن ذات ارتباطاتی و آگاهی از آداب اولیه ی روابط عمومی آن هم به میانجی تجربه و فعالیت در حوزه روابط عمومی در تئاتر کافی ست که در این حوزه درخشان حضور داشته باشند.چه بسا که خیلی ها حتی دکتری ارتباطات دارند و صرفا تحصیلات آن را دارند و متاسفانه برون گرا نیستند.پس حضور مستمر و اثر بخش در این حوزه علاقه مندی و داشتن استعداد ذاتی در ایم حوزه می باشد، پس می‌توان کمبود سواد آکادمیک را در میان فعالان روابط عمومی تئاتر با برگزاری ورکشاپ ها و کنفرانس های تخصصی روابط عمومی جبران کرد.

امیرعباس تقی پور قائم مقام و عضو شورای سیاست گذاری هفته روابط عمومی ایران از تشکیل صنفی مستقل در حوزه ی روابط در تئاتر ابراز خوشحالی کردند و مطرح کردند: در برنامه ریزی هفته روابط عمومی ایران در سال ۱۴۰۰ روزی را برای حوزه فرهنگ و هنر در نظر گرفته ایم که امسال این روز را به روابط عمومی در تئاتر اختصاص می دهیم.
ایشان با اشاره به شرایط اضطراری که ویروس کرونا در سطح جهان به وجود آورده به حضور دقیق و تاثیرگذار روابط عمومی در سطح جهان تاکید کرد و گفت: نیاز است جامعه ی روابط عمومی در ایران نسبت به استانداردهای جهانی این حوزه و رفتار کنش مند دقیقتر باشند و با هماهنگی های متمرکز و برنامه ریزی ها و هدف گذاری های مطلوب به این مهم دست پیدا کنند.

تقی پور افزود :حوزه ی فرهنگ اثرگذاری افزون تری نسبت به بقیه حرفه ها دارد و می تواند در این مواقع میان مردم و اهالی فرهنگ الگو ساز خوبی باشد و روابط عمومی تئاتر می تواند  نقشه‌ی راه متناسبی را طراحی کند و از دامنه دار شدن این دست از  فجایع (مرگ های روزانه) در میان مردم در مواجهه با ویروس کرونا، جلوگیری کند.

در این نشست زینب لک رئیس هیات مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ضمن ارائه گزارشی پیرامون فعالیت های روابط عمومی تئاتر و روند شکل گیری کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر به اهمیت روابط عمومی دانش بنیان اشاره کرد و گفت:کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر از اساس با هدف انسجام و هویت بخشی و نهادینه سازی عرصه روابط عمومی در تئاتر شکل گرفت و تأکید فعالان این حوزه این است که هر چه بهتر به استاندارد های جهانی روابط عمومی نزدیک تر شویم چرا که با شرایط اضطرار و غیر منتظره پاندمی کرونا، این ضرورت و وظیفه برماست که هر چه سریعتر با امکانات به روز بستر الکترونیک در جهان آشناتر و این مهم را در تطابق با محدودیت هایی که همه مان در روابط عمومی ایران با آن دست و پنجه نرم می کنیم به منصه ظهور برسانیم.

وی ادامه داد: تلاش بر این است در آغاز راه با هماهنگی های هر چه بیشتر و مستمر با شما اساتید پیشکسوت عرصه روابط عمومی بتوان این حوزه را در تمامی وجه هایش به کیفیت مطلوب نزدیک تر کنیم که در قدم اول آموزش را مبنا قرار داده ایم و برگزاری کارگاه های مشترک و بهره مندی از تجربیات شما اساتید در دستور کار این کانون تازه تاسیس قرار داده ایم.

محمد وفایی نائب رئیس کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر با بیان این مطلب که روابط عمومی و تبلیغات در تئاتر به برنامه ی مدون و کانالیزه دارد، بیان کرد :روابط عمومی در تئاتر به یک رویه مرسومی رسیده یعنی قالب و استراکچری دارد که بدون قانون نوشته شده ای فی ما بین فعالان این حوزه در تئاتر طبق یک عرفی اتفاق می افتد، بهترین صورت این است که ما این عرف را مدون و کانالیزه کنیم و زوائد آن را بگیریم و اتفاقا در بحث آسیب شناسی روابط عمومی تئاتر اگر با یک متخصص آکادمیک در حوزه روابط عمومی و ارتباطات مشورت شود ممکن است پیشنهاد دهد برخی زوائد را برداریم و بخش هایی را هم به آن اضافه کند، البته که این رویه مرسوم کارکرد خودش را در تئاتر داشته، اما با توجه به تغییر بسترها در این حوزه ما باید پوست اندازی در جهت اعتماد سازی برای مخاطب داشته باشیم و در نتیجه الزاما با مشورت با اساتید حوزه ارتباطات می توان این رویه مرسوم در روابط عمومی تئاتر را بالغ تر کرد.

امیر پارساییان مهر دبیر کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه به تفاوت نوع عملکرد روابط عمومی در تئاتر در مقایسه با روابط عمومی در سازمان ها و ارگان ها پرداخت و تاکید کرد : زمانی که کارگردان می‌خواهد اثری را به روی صحنه ببرد، همزمان با انتخاب عوامل اجرایی اش از جمله بازیگر و... به انتخاب مدیر روابط عمومی متخصص و استراتژیست فکر می‌کند و در حال حاضر کارگردان از همان قدم اول برنامه ریزی اجرا روابط عمومی را در کنار خود می بیند.


در ادامه مریم شریعتی عضو هیأت مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر، مشکلات حوزه ی تبلیغات در تئاتر را شرح داد و گفت :تبلیغات در تئاتر نیازمند آموزش و استمرار به روزرسانی ست و برگزاری کارگاه های آموزشی می تواند راه حل مناسبی برای این مهم باشد.

امیر قالیچی عضو دیگر هیات مدیره کانون روابط عمومی و تبلیغات خانه تئاتر ضمن تایید صحبت هایی سخنان جمع از فعالیت ها و تجربه های سالیانش در حوزه تئاتر سخن گفت و مطرح کرد: تئاتر و روابط عمومی تئاتر می‌تواند حلقه ی وصل حوزه ارتباطات و حوزه فرهنگ باشد و نیازمند تغییر رویه است.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
#یک_دقیقه_مطالعه 📚

بعضی ها اصلا به این خاطر به دنیا می آیند که کاری نکنند. من هم یکی از همان‌ها هستم: نه در محیط درس و دانشکده شق القمری کردم و نه در محیط کار و حرفه ام. این است که دیگر انتظار معجزه ای را نمی کشم و نتیجتا هیچوقت هم توی ذوقم نمی خورد!

اگر بشنوید حوادث مهم زندگی من چه چیزهایی هستند حتما تعجب می کنید: مثلا تماشاخانه رفتن دیروزمان، و یا این گفتگوی امروزمان _ خیال نمی کنم هیچ وقت هم حادثه مهم تری برایم اتفاق بیفتد! گمانم سهم من گذشتن از میان دنیاست بدون برخورد کردن با آن و یا اثر گذاشتن بر آن! هیچ نمی دانم که این سرنوشت خوبست یا بد. من نه می میرم و نه عاشق می شوم.

📙 آنسوی حریم فرشتگان
✍🏻 #ادوارد_مورگان_فورستر
چقدر جالب بود...

من راجع به خودم درست برعکس فکر میکنم...یعنی احساس میکنم سهم من گذشتن از میان دنیاست همراه با برخورد کردن به آن و اثر گذاشتن بر آن!!!! و

البته اثر پذیرفتن...

وقتی داشتم این چند خط رو میخوندم همش تو دلم میگفتم کاش زندگی منم اینجوری بود... به قول نویسنده منم نمیدونم سرنوشتش خوبه یا نه ... ولی

اینکه عاشق نشی خوبه...😁
۰۱ اردیبهشت
بیگانه پریشان
اینکه چند بار عاشق بشی بهتره
آدمها میتونن چند بار عاشق بشن...

ولی همه مون می دونیم که کیفیت هاش باهم متفاوته...

به نظر من عشق واقعی فقط یکبار اتفاق میفته... بقیه اش فیکه... 😁
۰۶ اردیبهشت
محمد کارآمد
بعضی چیزها یکم با سن و سال عوض میشه یک زمانی من حس میکردم محور آفربنشم و زمین بخاطر من دور خورشید میچرخه خیلی چیزها میخواستم که نشد و خیلی هاشم شد اما اینو خوب فهمیدم دنیای هرکسی فقط برای خودش ...
چه خوب نوشتید...

دمتون گرم...
۰۶ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آرمان شیرالی با «موش» به شهرزاد می‌رود | عکس آرمان شیرالی با «موش» به شهرزاد می‌رود
نمایش «موش» به نویسندگی بهمن فرسی و کارگردانی آرمان شیرالی در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.به گزارش روابط عمومی، «موش» به نویسندگی بهمن فرسی و کارگردانی آرمان شیرالی آماده اجرا در پردیس تئاتر شهرزاد می‌شود.تجربه پیشین شیرالی نمایش «مختلفیم» بود که با استقبال مخاطبان پرفروش ترین اجرای سال۹۹ بود.این نمایش با حضور بازیگران مطرح تئاتر و سینما پس از بازگشایی سالن های تئاتر روی صحنه می رود. نمایش"موش" که دومین تولید رسمی گروه"مُخ تلفات"است با آهنگسازی بابک خانقلی داستان هیئت دولتی است که بر سر تصاحب یک ملک درگیر می شوند اطلاعات تکمیلی ...
دیدن ادامه ››

نمایش «موش» به نویسندگی بهمن فرسی و کارگردانی آرمان شیرالی در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی، «موش» به نویسندگی بهمن فرسی و کارگردانی آرمان شیرالی آماده اجرا در پردیس تئاتر شهرزاد می‌شود.
تجربه پیشین شیرالی نمایش «مختلفیم» بود که با استقبال مخاطبان پرفروش ترین اجرای سال۹۹ بود.
این نمایش با حضور بازیگران مطرح تئاتر و سینما پس از بازگشایی سالن های تئاتر روی صحنه می رود.

 نمایش"موش" که دومین تولید رسمی گروه"مُخ تلفات"است با آهنگسازی بابک خانقلی داستان هیئت دولتی است که بر سر تصاحب یک ملک درگیر می شوند

 اطلاعات تکمیلی به زودی اعلام می‌شود

آذین حجازی و نیلوفر ثانی این را خواندند
محمد حسن موسوی کیانی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
چراغ تئاتر باید روشن بماند | عکس فراخوان دعوت از گروه های نمایشی برای اجرا و پخش آنلاین در تماشاخانه ظفرچراغ تئاتر باید روشن بماند
کرونا همچنان ادامه دارد و امکان اجرا و دیدن تئاتر را از همه گرفته است. گاهی نیمه تعطیل و گاهی مثل حالا وضعیت تهران و بخش زیادی از کشور قرمز است و تعطیلی کامل. ما از آینده هیچ نمی دانیم اما می دانیم چراغ تئاتر باید روشن بماند. لذا تماشاخانه ظفر وابسته به هلدینگ سپندار دارای دو سالن به نامهای جبار باغچه‏ بان (با مساحت ۷*۹) و تقی ظهوری (با مساحت ۴*۳)، از همۀ گروه های نمایشی برای اجرا و نمایشنامه خوانی آنلاین دعوت می‏نماید. برای اطلاعات بیشتر با شماره‏ ۲۶۴۱۰۶۵۷-۰۲۱ تماس بگیرید و یا به آدرس تهران. خیابان شریعتی. خیابان ظفر. پلاک۸۰. تماشاخانه ظفر مراجعه کنید.
دیدن ادامه ››

کرونا همچنان ادامه دارد و امکان اجرا و دیدن تئاتر را از همه گرفته است. گاهی نیمه تعطیل و گاهی مثل حالا وضعیت تهران و بخش زیادی از کشور قرمز است و تعطیلی کامل. ما از آینده هیچ نمی دانیم اما می دانیم چراغ تئاتر باید روشن بماند.
لذا تماشاخانه ظفر وابسته به هلدینگ سپندار دارای دو سالن به نامهای جبار باغچه‏ بان (با مساحت ۷*۹) و تقی ظهوری (با مساحت ۴*۳)، از همۀ گروه های نمایشی برای اجرا و نمایشنامه خوانی آنلاین دعوت می‏نماید.
برای اطلاعات بیشتر با شماره‏ ۲۶۴۱۰۶۵۷-۰۲۱ تماس بگیرید و یا به آدرس تهران. خیابان شریعتی. خیابان ظفر. پلاک۸۰. تماشاخانه ظفر مراجعه کنید.

نیلوفر ثانی این را خواند
رفیق و سید حامد حسینیان این را دوست دارند
از اسامی انتخابی سالن هاتون لذت بردم
۰۲ اردیبهشت
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نگرشی بر سه شب تمرینات گروهی تئاتر هیچ میان ما
به سرپرستی سیاوش پاکراه در تماشاخانه استاد انتظامی
٢٧ دیماه ١٣٩٩

بدیهی است متن زیر مربوط به آخرین اجرای گروه در سال ٩٩ است و در مسیر تکوینی گروه در سال جدید ممکن است برخی صحنه ها دچار تغییر شده باشند.
احتمالاً نوشته مذکور اندکی بلند به نظر خواهد رسید(٢٥٠٠ کلمه) و از حوصله خوانشگران محترم خارج، لذا پیشاپیش از همه دوستان تیوالی عذرخواهی می کنم.

[بر مدار انگیزشی نگره مؤلف]

اواخر دی ماه پس از ماهها تعطیلی تماشاخانه ها و با رعایت اکید پروتکل های بهداشتی مسوؤلین برگزاری، شاهد دوره تمرینی-نمایشی ... دیدن ادامه ›› سه روزه گروه تئاتری بودم که در دومین آوردگاه خود پس از سه ماه کار به دستاوردهای جدیدی دست یافته است.
گروهی به سرپرستی و کارگردانی سیاوش پاکراه که پیش تر تئاتر «من» را در تالار نمایش مولوی و در سالن اصلی دانشگاه تهران، سال قبل به اجرا برد. کارگردانی که با شروع پاندمی کرونا و از اوان نوروز امسال بر خلاف موج راکد کنونی دست به نوآوری جذابی در شبکه های اجتماعی نیز زده است؛ او با سوژه قرار دادن اساطیر یونانی به روایت آنان در شکلی گسترده دست زده تا با ایجاد لایوهای زنده و در ادامه با ضبط پادکست های مربوطه و قراردادن در شبکه اجتماعی خانه هنرمندان ایران به حرکتی مواج و سیال مبتنی بر استفاده ای مثبت از شبکه های رایج که در ابتذالی کامل به سر می برند نائل آید تا علاوه بر حرکت فرهنگی- ارزشی به بسط تحلیلی آن در جلسات هفتگی خود در خانه یرما نیز دامن بزند و مشتاقان روز افزون حرکت ارزشی خود را همواره تؤامان حفظ و به اشاعه فرهنگی از دانش اساطیری با تدریسی رایگان و بدون ادعا با زبانی ساده دست یازد، کنشی متفکرانه که نام او را بر سر زبانها خواهد انداخت. وی در گام دوم و سازنده خود در سال جاری به اجرایی فکر کرد که با «روش استارتی» در ذاتش بر اساس شکل گیری و مسیر نوشتاری و خلق ایده هایی که از اندیشه ها و زیست او آبشخور داشت کاری را به روی صحنه ببرد؛ اما در ادامه و با ثمر بخشی پرتوی نور حقیقی دانش اساطیری اش و هم راستا با آن به نوعی نگرش چالشی رسید تا از مفهوم اجرا فاصله بگیرد و تمریناتش را بدون هیچ چشم داشتی برای عموم علاقمند به هنر تئاتر در تماشاخانه های مستقل و استاد انتظامی به نمایش بگذارد.
محوریت تکثر فلسفه اومانیسمی با چاشنی ضد پیرنگی الگو گرفته شده از اساطیر کهن او را چون حقیقتی افلاطونی در بر گرفت تا در تلألو خورشید سوزان اندیشه هایش و با بهره مندی از دو المان عقل گرایی و تجربه گرایی نقشه راه خود را از اجرای یک اثر نمایشی به سمت تمریناتی هدایت شده به سوی مراسمی آیینی پیش ببرد، آیینی سه ضلعی که فرم و محتوا نه در رأس امور بلکه در سیطره رئوس «ناظر-صحنه-مؤلف» قرار می گیرد، رئوسی که او در رأس مؤلف تلاش می کند آن را به تعادل برساند و النهایه با کم رنگ کردن رأس مؤلف در دل اثر، آن را به خطی مستقیم و بی بازگشت بدل کند تا همواره از لیبرالیسم برتابیده از تشدد افکارش فاصله و به ابر سوسیالیسمی تخیلی پهلو بزند تا پیکان تیز سیاست در آن به ابدیتی خاموش گرفتار شود، او این مسیر را می پیماید و ما در مقام ناظر سوار بر کشتی او به اقیانوسی مواج و وهم انگیز فرو می رویم تا علاوه بر موج سواری مینیمال، به پرتو افکنی بر سیر تعالی انسان معاصر و حلقه بسته او در سقوط به قهقرایی خودخواسته را شاهدش باشیم، او غرق می شود و خط راست سرخ ابدی در دریای نیلگون طبیعت خراشی از آن بر دیوار هنر این مرز و بوم که در حافظه مرکب شاهدینش حک شده است، قابی ایستا برای آیندگان و نادیدگانش باقی خواهد گذارد.
حصول بصری-شنیداری تجربه یک اتمسفر است تا اجرا، کنشی نهادیه و نه دستوری که به محوریت انسان گرایی حاضر گره می خورد.
خالی کردن ذهن «مخاطب» از مفهوم نمادین و جبری «اجرا» و مشارکت او در شاکله ابری اتمسفر موجود به عنوان رُکنی اساسی مورد نظر خالق اثر است تا «نگره مؤلف» با وحدتی «این-همانی» به سوی مدینه فاضله ایی افلاطونی پر بکشد.
«اثر» با اصالت محصولی خود به سبب عملگری در ذات متغیرش مورد تحلیل و تفقد قرار می گیرد، نه به واسطه هر آنچه که در مقام تفسیر و تأویل از پس قوه تفکر مورد نقادی قرار می گیرد، این «کلیتی» است که سازمان هدفمند گروه را به دخل و تصرف خود در آورده است.
بازیگران به عنوان ابژه هایی از صحنه در مسیر تمرکزی خود در دنیایی آزاد و دور از تازیانه های زبانی کارگردان به رهایی دست یابند، رهایی که از بی وزنی ریشه می گیرد تا مفهوم اَبَر واژه «هیچ» را بر حافظه مخاطب در مقام «ناظر» و ضلع سوم ماجرا به صُلبیتی دگردیسی شده متصل کند.
«پیتر بروک» نویسنده و کارگردان تئاتر بریتانیایی در مصاحبه ای با «دیل مافیت» در کتابی تحت عنوان «میانِ دو سکوت» می گوید: اگر کسی به خوبی بداند چرا یک تجربه ی خاص ضروری است و واقعاً در مورد این ضرورت متقاعد شده باشد، آنگاه دیگران هم می توانند متقاعد شوند. و در ادامه می افزایید: تئاتر هرگز نمی تواند جایگزینی برای زندگی یا تجربه ی زیستن باشد، اما می تواند استعاره ای باشد که به آدم نیرو می دهد تا با این دانش به سراغ زندگی برود، چون آن بیرون اوضاع خیلی دشوارتر خواهد بود.
و با اندکی مداخله قلمی: سفر قهرمانی تیپ های معاصر اگرچه تنزل بیرونی و کاریزماتیک سست بنیان آنها را رقم می زند اما از خود به خود رسیدن در پاد ساعتگرد های مکرر روزمرگی، آنها را با جانی عریان و روح پروازی اشان بیش از پیش تنها می کند تا آینه طبیعت تیغ برّانی باشد برای ریختن خون از بدنهایی فرسوده و مچاله.
هر آنچه که مرا در شأن یک منتقد دست به قلم کرده است نه بر تافته از حرکت بنیادین در مدار «ابژه-سوژه» خالقش بلکه در وفاق «فرم-محتوا»ست، نه در برابر گروه بلکه در کنار آنها و در سایه سار تلفیق «کنش-واکنش» به رأس ناظرین و حاضرین سنجاق شده تا به سیر تکمیلی آنها نظری افکنده باشم لذا در دوازده گام به تحلیل فرم-محتوا پرداخته و در پاره ای اوقات، در مقام مقایسه دو دوره کاری در آبانماه و دیماه گوشه نظری می افکنم.
1. «واگرایی-همگرایی-واگرایی» : بر اساس میزانسنی در پرده اول در سه رأس مثلث «انسان-حیوان-اسطوره» و حرکت رئوس به سمت مرکز و رسیدن به نقطه کانونی در مفهوم همگرایی و ترکیب شدن رئوس مثلث تنش زا در اجرای اول (آبانماه) به وحدت نماد زبانی (زوزه گرگ) و نماد شکلی (حیوان گرگ) الصاق می شدیم تا پس از لَختی خواب وارگی به واگرایی مزمنی در مسیر میزانسنی دور شونده از نقطه کانونی دچار می شدیم که نمادهای زبانی و شکلی به خوبی در پرده سوم(آخر) با بافت واژه «سیاست» گره خورده و نتنها مفاهیم تابیده شده از ذهن مؤلف به خوبی هم افزایی می کرد بلکه با کاشت ایماژهای بصری قدرتمند بسان قاب های نقاشی منسجم در بعد تئاتریکال به سیطره روایت در مسیر پیرنگ اصلی «سقوط» گره می خوردیم. هر آنچه که در اجرای دوم (دیماه) با کوتاه کردن واگرایی اول و حذف المانهای شکلی و زبانی مفهوم واره حیوان گرگ، ناظر را از درک روابط علت و معلولی پرده سوم با صحنه افتتاحیه دور می کند.
2. «سازهای امبینت ساز» : استفاده از نوا های تولید شده سازهای «کاسه تبتی» و «ارّه-آرشه» که اثر در دل خود از لبه تیز و تیغه آن بهره مند می شود را می توان به دو عنصر متمم تشبیه کرد که بافت «تعلیقی-محیطی» اثر را به تار و پود مونولوگ های مینیمال و ریز اکت های بازیگران صحنه معلق می کند. فضا سازی دل انگیزی که گاهی به سبب استفاده بیش از حد از آنها همزمان و مستمر با اصوات بازیگران به تشدید حسی بدل می گشت تا با همپوشانی یکدیگر از بدنه اثر بیرون زده و تا حدودی ذوق زدگی مؤلفش را به مخاطب دیکته کند لذا استفاده بهینه از آن بصورت آلترناتیوهای پسا فرکانسی با نوا های انسانی می تواند به جذابیتی قابل اعتنا در طول تمرین دست یابد.
3. «سازهایی به مثابه نمایندگان جغرافیای غرب و شرق» : استفاده از ساز «گیتار آکوستیک» نماینده ای از جغرافیای غرب و ساز «تنبور» نماینده سرزمین شرق، اگرچه می توان آن را برتابیده از فلسفه اعتراضی نسل نو دانست اما استفاده تلفیقی از آن به وحدت منسجمی در دکوپاژهای اتصالی صحنه ها تبدیل نمی شود و التقاط بر آمده از آنها با سازهای امبینت ساز و آواهای انسانی به چهارگاهی حماسی در پس زایش اساطیر و حلول انسان معاصر الصاق نمی شود.
4. «خلق ملودی زبانی» : خلق ملودی زبانی از زبان بازیگر و تولید فرکانسی جهت داده شده به بازتولید و هم نوایی با ساز ارّه-آرشه می انجامد که مسیر فاصله گذاری «ناظر-مؤلف» را دامن می زند تا اندکی او (مخاطب-ناظر) در ورای شبه اجرا به تفکری فرو رفته که به فلسفه عملگرایی اساطیری و دور شدن ضمنی از آن با خلق انسان بینجامد.
5. «استحاله میزانسن های مربع-مثلث-دایره» : حذف میزانسن مربعی از تمرین اول (آبانماه) در شبه اجرای دوم (دیماه) و تمرکز بر حرکات دایروی از تنش خلق شده و کارآمد بر اساس میزانسن مثلثی پرده اول می کاهد. حذف لبه های تیز رئوس مربع در حرکات بازیگران، التهاب درون صحنه ای را به حداقل می رساند که می توانست با ترکیب دورانی و دایروی در تعویض پرده ها به سرگشتگی انسان معاصر و سرگیجه مخاطبین انرژی بالاتری را تزریق کند؛ اما بهره مندی از میزانسن های مثلثی برای حصول تنش و گره زدن سه رأس «اُبژه-محتوا» به کارکرد درستی در دل اثر دست یافته است.
6. «پاد ساعتگردهای زمانی-حلقه های معکوس-سیر قهقرایی قهرمانان معاصر» : حرکت پاد ساعتگرد و محیطی بازیگر اول، عقربه ی نامتعادل و سست شده بازیگر دوم در کانون صحنه و ایستایی بازیگر سوم در نقطه صفر مبدأ پشت به ناظرین و سر دادن نوای الهی اذان در تکثر مبعثی متعامل با دین پیشینیان، از نقاط درخشان پرده دوم بود که با ورود نوازنده سازهای اعتراضی به صحنه به ساختارشکنی متعامدی می رسید که به خروجی دکوپاژی مطلوبی تبدیل نمی شد.
7. «رئوس سه گانه حاکمیت-سیاست-مردم» : ورود تعمدی مؤلف به کلیشه رایج بازی «گرگ سگ صفت-چوپان-گوسفند» به نمایندگی از سه ضلع مطروحه در تیتر ورود به چگالی سیاست و کلی نگری در نتیجه تمدن سازی بشریست، نوع نگاه سطحی و شعاری و بعضاً تعمدی در این پرده بر آمده از نگره مؤلف است تا همسان با سیر قهقرایی انسان معاصر به سطحیات و دور شدن او از ژرف نگری اثر را حتی با ریسک ورود به دام کلیشه به وحدتی معنایی و همسو با مانیفست اصلی اثر «جبر-اختیار» همگام می کند. نگاه طنز آلود گوسفند به مخاطبین به ریتم سازی در پرده آخر کمک شایانی می کند کمکی که با کمترین مداخله زبانی در مسیر منسوخ شده کلمات برای امروزیان بشمار بیاید. چرایی های فلسفی ابتذال انسان ماشینی و تیپ شده معاصر و وابستگی اش به روزمرگی و خودشیفتگی تنزل یافته در این پرده به وضوح استشمام می شود.
8. «حذف معمایی رأس مؤلف-کارگردان» : خروج از دانسیته چهار ضلعی مربع برای کارگردان با توجه به بسامد «تفکر-زیست» مؤلف در طنین اندازی بارقه سوسیالیسم و شکستن پرتوهای مستبدانه لیبرالیسم به همنهشتی و برایندی در معماری اثر و میزانسن در صحنه بدل نمی گردد. خروج سه رأس از سمت چپ و بالای صحنه در انتهای کار، فرم ساختاری را به چالشی ابتر دچار می کند لذا پیشنهاد می کنم برای دوره بعدی، گروه برای خروج از این روند اُفتان پازل خود را به گونه ای دیگر بیازماید.
9. «فعالیت های فرا طبیعی بدن های رها شده» : پرده اول بر اساس طراحی میزانسنی بر آمده از طراحی لباس، نور، رنگ و حرکات بازیگران، مخاطب را بر پایه خواب دیدگی در کل اثر با ورود به قدرتهای ماوراء طبیعی و متافیزیکی مبتلا می کند و البته به مرور و با شکل گیری پرده دوم و سوم از این رؤیای برتافته رهیده و به واقعیتی از زمان حال حاضر و بیداری معاصر صُلب می شویم. اما بدن های به رهایی رسیده که تحت تأثیر تکلف مستبدانه مؤلف در رأسی غایب و دور از کادر صحنه با انرژی صوتی هدایت می شوند به رهایی کامل نمی رسند و در بند بودنشان کماکان برای مخاطب حس می شود.
10. «دو گانه جبر-اختیار» : وحدت کنشگرانه مؤلف در پس مانیفستش «جبر-اختیار» با کم رنگ شدن رأس «جبر» و محدود شدن به صدایی غایب در بیرون مربع صحنه اثر رادیکال اول (آبانماه) را به سوی مبحث «اختیار» متمایل می کند تا انطباق پرده اول با المان های «واگرایی-همگرایی-واگرایی» اثر به سمت آیینی شدن و دور شدن از مفهوم اجرا بدل گردد تا نظریه مؤلف به حاصلی همسو با المانهای کاشت شده در پرده اول به انتهای اثر نیز منتهی و قلاب شود. تمرینات بعدی در صورت وجوب نمایشی می تواند به فرم رسانی اثر را در پرده آخر بر اساس این مانیفست به وحدت قدرتمندتری نزدیک کند تا هذلولی «جبر-اختیار-جبر» در لابیرنتی مستقل با نگاهی به فاکتور تعلیق قصه و منطقی در سایه شبکه علت و معلولی به پازلی با قطعات درست در سرجاهایش منجر شود.
11. «اتحاد ابژه-سوژه-فرم-محتوا» : همنهشتی المانهای «ابژه-سوژه» از منظر «صحنه-ناظر» که صحنه خود به سه پارامتر بازیگران، مؤلف و بافت زبانی تجزیه می شود به نقطه آرمانی و کمال گرا بر اساس خروجی مبسوطی منطبق با ثنویت وجود یا حذف نگره مؤلف قرار نمی گیرد. البته این اول راه است و با توجه به سیر صعودی تمرینات این چالش در ادامه می تواند مورد ارزیابی و بهینه سازی مطلوبی قرار گیرد.
12. «بافت متنی چند لایه» : اساس محتوای زبانی و مینیمال متنی اثر را مونولوگهای دو بازیگر اول و دوم تشکیل می دهد؛ کارگردان با توجه به پیشینه نویسندگی خود و کمینه گرایی در متن و در پی وسواس متنی اش در مسیر مطلوب آرمانگرایی به کمترین حضور زبانی، پدیده منسوخ شده در دنیای معاصر و انسان آخرالزمانی دست زده است. سیاوش پاکراه با گزیده گویی و بیان اندیشه های پنهانش از زبان دو بازیگر خود تلاش کرده تا برش های متنی مد نظرش را در تعلیقی چند لایه و در قامت «شعر-خطابه» نگاه دارد تا مخاطب برای بازگشایی کدهای مد نظر او به تفکری فاصله گذار با اثرش خیره بماند. در بخشی از مونولوگ می شنویم: «از سرزمین های نمناک و شور/من به تبار چشم های توام/.../تو اما خطوط تعادلی/توازن وزن های اکنون و سرنوشت/.../ در اندیشه جهانی بدون مرز» و در تک گویی دیگری می شنویم: «از سرد سیر می آمد/پهنه ای سپید که گرگ ها، عاشقانه را برای ماه می خوانند...» و یا در جایی تک گویی مهم هملت را به حالت اقتباسی در لحن و ساختار می شنویم: «بودن یا نبودن...» و یا از مسیر شاعرانگی صحنه و از لالایی محلی و شیرین گیلکی به خوانش شعر راک دهه هفتادی «بدرخش ای الماس مجنون» قلاب می شویم تا فلسفه اخباری-اعتراضی اثر در مسیر موسیقیایی امبینت و ساز های زهی خود به تداومی مفهومی چنگ افکند، به تنهایی انسان معاصر و کالبد رنجور و شکننده امروزیان، به آینه زنگاری کهنه دل و به نوای هارمونی تیغ عریان حقیقت در روان ناظرین بر صحنه...

چاپ شده با اندکی تحریف در روزنامه اعتماد شماره ٤٨٤٨ صفحه ١٠ به مورخه یکشنبه ٥ بهمن ١٣٩٩
(نسخه ای که خواندید نسخه اصلی و بدون دستبرد بود.)
لینک مقاله در روزنامه اعتماد:

https://www.etemadnewspaper.ir/fa/Main/Page/1753/10/%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D8%AF%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D8%AA
جناب بهکام..
بسی لذت بردم از خواندن متن تان...
اگر اشاراتی که فرمودید پانوشت یا توضیحی مثلا حقیقتی افلاطونی و تعریف افلاطون از حقیقت..
یا اشاره به کدام داستان اساطیری..
یا کدام کلاژ، یا لحظه اجرا به چه چیزی اشاره می کند..
خود اجرا تا حدود زیادی حتی برای تماشاگر حرفه ای گنگ است..
از لطف تان بی نهایت سپاس
۲۹ فروردین
محمد حسن موسوی کیانی
جناب بهکام.. بسی لذت بردم از خواندن متن تان... اگر اشاراتی که فرمودید پانوشت یا توضیحی مثلا حقیقتی افلاطونی و تعریف افلاطون از حقیقت.. یا اشاره به کدام داستان اساطیری.. یا کدام کلاژ، یا لحظه ...
درود؛بحث مجمع القصص اساطیری در بخش اول متن مربوط به حرکت اجتماعی و بازشناسنده کارگردان در نیمه اول سال قبل است، مربوط به دوره های ایشان در شبکه اجتماعی که برایند آن، حرکت به سمت نوک پیکان هرم اومانیسمی در انسان معاصر در نمایش پیش روی منتهی شده بنظرم(یک بار دیگر اوایل متن را بخوانید)
حقیقت افلاطونی را در شبه مدینه فاضله اش جستجو کردم که مبتنی بر (تفسیر انتقادی بر دیدگاه هایدگر) واکاوی رئالیسم مستقل از واژه هنر و طرد آن است که به واژه سیاست الحاق می شود. البته متن تقریباً بدون تکلف و ساده نوشته شده و این شرحیات هم به دستور حضرتعالی ارائه شد؛ بااحترام.
۲۹ فروردین
رضا بهکام
درود؛بحث مجمع القصص اساطیری در بخش اول متن مربوط به حرکت اجتماعی و بازشناسنده کارگردان در نیمه اول سال قبل است، مربوط به دوره های ایشان در شبکه اجتماعی که برایند آن، حرکت به سمت نوک پیکان هرم ...
🙏🙏🙏🙏
۲۹ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ویدیو
درباره فیلم‌تئاتر نا - ب - غه i
زهرا خدابنده لو این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
// اولین تجربه مستقل و از دست دادن خوراکی ها قبل از تیوالی شدن//
اول: نامه اش را نفهمیدیم کجا بود...
دویم: به نظرم تونل خشک استالکر بود یک شوخی محلی در مورد عاشقانه بودن... روایت بدبختی بود...
سییم: کار خوبی بود و با ارفاق یک کار عالی..

اپیزود اول: هانا کامکار کُرد طبیعتا از نقش یک زن ( دختر کُرد) به خوبی برآمده بود..
تا یک مدت توی دهان مان با لهجه کُردی بود ساعت ۴ و ۲۰ دقیقه..
اپیزود دوم: آزاده صمدی در بیان یک زن کُرد عراقی ناموفق بود، اما تلاش اش ستودنی و گریم اش باورپذیر بود..

اپیزود سوم: پانته آ پناهی ها که سالها بازی ... دیدن ادامه ›› نمی کرد را در نقش دختر افغانی ( طاهَره) دیدم... البته نمی دونستم در سریال شهرزاد هم بازی می کند چون سریال ایرانی نمی بینم معمولا

در کل خوب بود حتی قسمت چشم بندش..
و خب ایران، عراق و افغانستان، سه زن در سه مونولوگ روایتی از فجایع زندگی شان و البته قابل تعمیم به زندگی مردمان آن زمان ( اپیزود اول و دوم زمان جنگ ایران و عراق و صدام) و اپیزود سوم که هنوز در افغانستان شرایط (( طاهَره ها)) در جریان هست..
اما برای من این اثر بعد از ۳ سال و نیم از موقع دیدنش خوشایند تر هست..
چرا که هنوز کیومرث مرادی مرغ دریایی من را نساخته بود..
چرا که هنوز مساوات بیگانه در خانه را نساخته بود..
و شاید از همه مهمتر این بود که سلبریتی کارکردش باندازه الان منفی در نظرم جلوه نمی کرد...
جایی که نوید محمدزاده به خاطر صدای گوشخراشش و کله حیوان نما که روی سرش در نقش یک پیرزن، یک دقیقه در سالن اصلی تئاتر شهر تشویق نمی شد..
زمانی بود که مساوات هنوز یک هنرمند خلاق برایمان بود و به کپی کاری و به نام خودش یک اثر را با قیمت بالا اجرا نمی بُرد..
( بیگانه در خانه)
و از همه مهمتر در آن اجرا برایم بازی های روانی بود که عرض کردم، خواه بازیگرش سلبریتی باشد یا نه...

ولی چون بار اولم بود که مستقل می رفتم و بر عادت همیشگی کیسه نایلونی شامل آب، پاستیل و ماسک خطر برای دود احتمالی سیگار را در زیر صندلی گذاشتم و طبیعتا در ردیف ششم به پایین افتاد و غیرقابل دسترس...
حسین مجتهدی این را خواند
کاوه علیزاده این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید