تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 04:48:47
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
«نخستین سکوی نفتی خلیج‌ فارس» ملی شد | عکس
همراه با با «باغ‌شهر مهریز»
» «نخستین سکوی نفتی خلیج‌ فارس» ملی شد
... دیدن متن »

قدیمی‌ترین سکوی نفتی خلیج فارس مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی از ثبت ملی «باغ‌شهر مهریز» و «نخستین سکوی نفتی خلیج فارس» و ۶۶ اثر تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملّی خبر داد.

فرهاد نظری در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: در اجرای قانون حفظ آثار ملّی (مصوب ۱۳۰۹)، قانون تجدید استخدام آندره گدار (مصوب ۱۳۲۳)، قانون ثبت آثار ملّی (مصوب ۱۳۵۲) و قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی (مصوب ۱۳۶۷) در کمیته‌ ثبت آثار ملِی غیرمنقول، ۶۸ اثرِ پیشنهادی از ۹ استان کشور در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

به گفته‌ وی، استان‌های خراسان جنوبی، یزد، تهران، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، گلستان، بوشهر و مرکزی این آثار را پیشنهاد داده بودند.

او شاخص‌ترین آثار ثبت ملی‌شده آخرین جلسه‌ کمیته‌ ثبت آثار نامنقول را «باغ‌شهر مهریز»، «کاروانسرای شاه‌عباسی انجیره»، «کارخانه سیمان شهرری»، «کاروانسرای شاه‌عباسی شهر ری»، «سیلوی گندم اهواز»، «نقوش صخره‌ای راونج دلیجان» و «خانه‌ها و قلعه‌های روستایی یزد و ابرقو» عنوان می‌کند. نظری همچنین با تاکید واجد ارزش شناخته شدن تعدادی از آثار خوزستان و خراسان که جزء میراث صنعت نفت به شمار می‌روند، «پمپ بنزین سبزوار»، «بنگله ۹۶ مسجد سلیمان» و «سکوی مهرگان؛ نخستین سکوی نفتی خلیج فارس» را جزء این آثار معرفی می‌کند.

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با تاکید بر این‌که پرونده‌های میراث صنعت نفت ایران با همکاری وزارت نفت تهیه و تدوین می‌شود، ادامه می‌دهد: در فهرست میراث صنعت نفت آثاری وجود دارد که به لحاظ ارزش‌های منحصربه‌فرد قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارند. او اضافه می‌کند: میراث صنعت نفت ایران مجموعه‌ ارزشمند و متنوعی از آثار منقول و غیرمنقول و میراث طبیعی و میراث مستند است که در چند سال گذشته تلاش زیادی برای شناسایی و ثبت آنها شده است.

نظری همچنین در مورد تعیین عرصه و حریم این آثار اظهار می‌کند: با واجد ارزش شناخته شدن هر کدام از این آثار تاریخی و ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی، عرصه‌ این آثار نیز مشخص می‌شود، اما با توجه به لزوم دراختیار داشتن مدت زمان‌های متراکم برای تعیین حریم هر کدام از این بناها، هر استان موظف به تعیین حریم بنای معرفی‌شده به اداره کل ثبت تا مدت زمان مشخصی است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
غیبت مقاصد ایرانی در لیست «یورومانیتور» | عکس
۴۱ سهم آسیایی از ۱۰۰ شهر برتر جهان در جذب توریست
» غیبت مقاصد ایرانی در لیست «یورومانیتور»
... دیدن متن »

«یورومانیتور» در گزارشی جدید، فهرستی منتشر کرده که در آن صد مقصد سفر شهری که در سال ۲۰۱۷ بیشترین تعداد بازدیدکننده خارجی را داشته‌اند معرفی کرده است. طبق این گزارش، هنگ‌کنگ با پذیرش بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸۰ هزار گردشگر در این سال، بالاتر از بانکوک و لندن عنوان توریستی‌ترین شهر جهان را به خود اختصاص داد.

در این فهرست صدتایی، نام بیش از ۱۰ شهر از کشورهای خاورمیانه و آفریقا به چشم می‌خورد اما نکته قابل‌توجه این است که نام هیچ‌یک از شهرهای ایران در این فهرست به چشم نمی‌خورد؛ امری که به باور کارشناسان عدم کامیابی ایران در برندسازی از شهرهای خود به‌عنوان مقصد سفر بین‌المللی را نشان می‌دهد. در این فهرست بیش از همه حضور شهرهای آسیایی به چشم می‌خورد که ۴۱ مورد از این لیست صدتایی را به خود اختصاص داده‌اند. شهرهای اروپایی نیز ۳۲ نماینده در این فهرست دارند و قاره آمریکا و منطقه خاورمیانه و آفریقا نیز به ترتیب ۱۶ و ۱۱مورد را به خود اختصاص داده‌اند.

 

برترین‌ها

در گزارش «یورومانیتور» که با عنوان «صدمقصد برتر شهری جهان» منتشر شده، خاطرنشان شده که شهرها مناطق مهمی برای کسب‌وکارها در جهان محسوب می‌شوند، زیرا در دنیای امروز ثروت، درآمد و فرصت‌های تجاری را در خود متمرکز کرده‌اند. در این خصوص «یورومانیتور» به بانکوک اشاره کرده که در رتبه دوم جهانی پربازدیدترین شهرهای جهان ازسوی گردشگران خارجی قرار گرفته است. این شهر به‌تنهایی حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی تایلند را به خود اختصاص داده و این در حالی است که تنها ۵/ ۱ درصد از مساحت کشور را شامل می‌شود. در این گزارش پیش‌بینی شده که تا پایان سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران ورودی به کشورها به‌میزان ۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کند و به عدد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون سفر برسد. این در حالی است که به نظر می‌رسد مقاصد شهری نقش مهمی در تحقق این رشد داشته باشند و چنین برآورد شده که صد شهر اعلام شده در سال ۲۰۱۸ به‌طور میانگین بیش از ۵/ ۷ درصد رشد در پذیرش گردشگر نسبت به سال ۲۰۱۷ داشته باشند.

شهرهای آسیایی در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار هستند و با رشد قابل‌توجهی که در تعداد بازدید توسط گردشگران خارجی در سال‌های اخیر داشته‌اند، تعداد آنها در فهرست صدتایی برترین شهرهای جهان در پذیرش گردشگر از ۳۷ مورد به ۴۲ مورد افزایش یافته است. در مقابل اما منطقه خاورمیانه و آفریقا سیری نزولی در این زمینه داشته‌اند که بیش از هرچیز نتیجه گسترش خشونت و تروریسم در این منطقه طی سال‌های اخیر است. در فهرست جدید شهرهای جربه و سوسه در تونس و شرم‌الشیخ در مصر دیگر وجود ندارند، اما با این حال دبی به‌عنوان توریستی‌ترین شهر منطقه همچنان در میان ۱۰ رتبه برتر قرار دارد.

در این فهرست صدتایی شهر هنگ‌کنگ با اختلافی قابل‌توجه در صدر قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸۰ هزار گردشگر خارجی از این شهر دیدن کردند. این رقم در مقایسه با سال پیش از آن، نشان از ۵ درصد رشد دارد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۸ میزان رشد آن به ۷ درصد برسد. رتبه دوم را نیز شهر بانکوک به خود اختصاص داده که در سال ۲۰۱۷ میزبان ۲۲ میلیون و ۴۵۴ هزار گردشگر خارجی بود و نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان از رشد مثبت ۵/ ۸درصدی دارد. «یورومانیتور» پیش‌بینی کرده پایتخت تایلند سال ۲۰۱۸ را درحالی به پایان برساند که تعداد گردشگران خارجی که سالانه از آن بازدید کرده‌اند به رقم ۲۳ میلیون و ۶۸۸ هزار نفر برسد.

در ادامه این فهرست و در رتبه سوم نام لندن به چشم می‌خورد که برترین مقصد غیرآسیایی این فهرست است. پایتخت انگلستان در سال ۲۰۱۷ و با ثبت ۴ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۶، موفق به جذب ۱۹ میلیون و ۸۲۸ هزار گردشگر خارجی شد و پیش‌بینی می‌شود تعداد بازدیدهای سالانه از آن در سال ۲۰۱۸ از ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیز فراتر برود. رتبه‌های چهارم و پنجم نیز از آن سنگاپور و ماکائو شده که باز هم آسیایی محسوب می‌شوند. این دو شهر در سال گذشته میلادی به ترتیب مقصد سفر ۱۷ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۱۷ میلیون و ۳۳۷ هزار گردشگر خارجی بوده‌اند و «یورومانیتور» در سال ۲۰۱۸ برای سنگاپور ۳/ ۵ درصد و برای ماکائو ۲/ ۹‌درصد رشد را پیش‌بینی کرده است.

لیست ۱۰ شهر برتر جهان در پذیرش گردشگر خارجی را به‌ترتیب شهرهای پاریس، دبی، نیویورک، کوالالامپور و شنژن چین تکمیل می‌کنند. به‌نظر می‌رسد پاریس از بحران کمبود گردشگری که پس از حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ در آن به‌وجود آمد عبور کرده و بنا به آمار «یورومانیتور» در سال ۲۰۱۷ موفق به جذب ۱۵ میلیون و ۸۳۴ هزار گردشگر خارجی شده است؛ عددی که در مقایسه با مقدار مربوط به سال ۲۰۱۶ نشان از رشد قابل‌توجه ۷/ ۱۳ درصدی دارد و پیش‌بینی می‌شود تعداد گردشگران خارجی در پایتخت فرانسه در سال ۲۰۱۸ به رقم ۱۶ میلیون و ۸۶۴ هزار نفر برسد.

شهرهای موفق منطقه

اما رتبه هفتم فهرست صد مقصد برتر شهری جهان به شهری از خاورمیانه اختصاص یافته است؛ دبی که در دهه‌های اخیر تمرکز ویژه‌ای معطوف توسعه صنعت گردشگری خود کرد، اکنون به یکی از پرطرفدارترین مقاصد شهری سفر در دنیا بدل شده و چنان‌که بسیاری از نهادهای بین‌المللی نیز برآورد کرده‌اند، هم‌اکنون اگرچه پربازدیدترین شهر جهان نیست، اما با اختلافی چشمگیر پردرآمدترین شهر جهان در حوزه گردشگری محسوب می‌شود. براساس گزارش «یورومانیتور»، مسوولان گردشگری دبی در نظر دارند تا سال ۲۰۲۰ تعداد بازدیدکنندگان خارجی از این شهر را به بیش از ۲۰ میلیون نفر برسانند. این شهر در رسیدن به موقعیت کنونی خود علاوه بر بهره‌گیری از هوشمندترین و به‌روزترین فناوری‌های جهان در توسعه زیرساخت‌های گردشگری خود، مدیون بازاریابی‌های هوشمندانه و منسجم نیز هست که در کنار سیاست‌های تسهیل صدور ویزا، موجب درخشش این شهر در آسمان توریسم خاورمیانه شده است.

در این فهرست و پس از دبی، نام استانبول به‌عنوان شهری دیگر در منطقه توجه را جلب می‌کند که در رتبه دوازدهم قرار گرفته است؛ شهری که در سال ۲۰۱۶ در پی بحران‌های امنیتی و حمله‌های تروریستی و وقوع یک کودتای نافرجام در مرزهای ترکیه، چهره‌اش به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان مخدوش شد و تنها پذیرای ۹ میلیون و ۲۱۸ هزار گردشگر خارجی بود. اما مقامات ترکیه‌ای خیلی زود درصدد جبران این موضوع برآمدند و توانستند با موفقیت از بحران پیش آمده عبور کنند. تعداد خارجی‌هایی که در سال ۲۰۱۷ از این شهر بازدید کردند به رقم ۱۰ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود این تعداد در سال ۲۰۱۸ با ثبت رشدی ۱۳ درصدی به بیش از ۱۲ میلیون و ۱۲۰ هزار نفر برسد. «یورومانیتور» یکی از علل موفقیت ترکیه در احیای توریسم شهرهای خود را چنین عنوان کرده که مقامات گردشگری این کشور شیوه‌ای هوشمندانه در انتخاب جامعه هدف خود برای بازاریابی در پیش گرفتند و در سال‌های اخیر تلاش کردند که وابستگی خود را به جذب گردشگر از نواحی غربی اروپا کاهش دهند و بر بازارهایی همچون چین تمرکز بیشتری کنند.

در ادامه این فهرست منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نمایندگان دیگری هم دارد؛ مکه که به واسطه برگزاری سالانه مراسم حج، در سال ۲۰۱۷ میزبان بیش از ۸ میلیون و ۶۳۲ هزار گردشگر خارجی بوده، در رتبه بیست و یکم این فهرست قرار دارد و ریاض با کسب رتبه چهلم، دیگر شهر عربستان سعودی در این لیست است. همچنین قاهره که به‌لطف پشت سر گذاشتن بحران‌های امنیتی و حمله‌های تروریستی در خاک مصر مجددا بدل به مقصد محبوبی برای سفر گردشگران شده، با جذب ۴ میلیون و ۳۸۹هزار گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۷ در رتبه پنجاهم توریستی‌ترین شهرهای جهان جای گرفته است. عربستان سعودی شهر دمام را نیز به‌عنوان دیگر نماینده خود در باشگاه صدتایی‌ها در رتبه شصت و یکم نشانده و شهرهای مراکش، ابوظبی و دوحه به‌ترتیب با اخذ جایگاه‌های هفتاد‌و‌هشتم، نود‌و‌پنجم و نود و هشتم دیگر نمایندگان خاورمیانه و آفریقا در صد مقصد برتر شهری جهان محسوب می‌شوند.

جای خالی ایرانی‌ها

اما نکته قابل‌توجه این گزارش، عدم حضور شهرهای ایران و به‌خصوص تهران، اصفهان، شیراز و مشهد به‌عنوان توریستی‌ترین شهرهای کشور در این فهرست صدتایی است؛ مساله‌ای که به خوبی ضعف مدیریت گردشگری کشور در برندسازی از مقاصد شهری سفر در ایران را نشان می‌دهد. مطابق آمار «سازمان جهانی گردشگری»، ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۴ میلیون و ۸۶۷ هزار بازدیدکننده خارجی داشته، با وجود این تهران به‌عنوان پایتخت ایران در مقایسه با ریاض و دوحه به‌عنوان دو پایتخت دیگر در منطقه که به‌ترتیب ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر خارجی داشته‌اند، تعداد گردشگران کمتری را جذب خود کرده است. با وجود این و چنان‌که از گزارش‌های شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) برمی‌آید می‌توان به رشد تهران و حضور پایتخت در این فهرست خوش‌بین بود؛ این نهاد بین‌المللی رشد GDP حاصل از گردشگری در تهران را در سال ۲۰۱۷ به میزان ۹ درصد برآورد کرده که از این منظر پایتخت ایران را در رتبه یازدهم جهانی می‌نشاند. همچنین در بازه زمانی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، تهران پس از ابوظبی بیشترین رشد را در اشتغال‌زایی در حوزه گردشگری میان شهرهای جهان به‌ثبت رسانده که می‌توان از رهگذر آن به آینده گردشگری در پایتخت امیدوار بود. به‌علاوه، عامل مهمی همچون ارزانی سفر به ایران در سال ۲۰۱۸ که بنا به آمارهایی که به گوش می‌رسد با استقبال گردشگران خارجی نیز رو‌به‌رو بوده، کارشناسان را نسبت به حضور شهرهای ایران در فهرست پیشتازان گردشگری شهری خوش‌بین کرده است.

۳ روز پیش، دوشنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیامد اعتراضات جلیقه زردها برای مراکز گردشگری پاریس | عکس
» پیامد اعتراضات جلیقه زردها برای مراکز گردشگری پاریس
... دیدن متن »

موزه «لوور»، موزه «اورسی»، اُپرای پاریس، برج ایفل، سالن «کمدی-فرانسز»، تئاتر «روند-پوئن»، طاق پیروزی، «پانتئون»، موزه «رودن» و بسیاری دیگر، فهرست بلند اماکن تاریخی و موزه‌های پاریس است که در واکنش به تهدید معترضان «جلیقه زرد» دیروز تعطیل بود.

به گزارش لوفیگارو، وزیر فرهنگ فرانسه در این‌باره گفت: «حال که از تهدید جدی گروه‌های معترض برای اماکن تاریخی آگاهی داریم نمی‌توانیم خطر گشایش این مراکز را بپذیریم.» این مراکز تاکنون زیان مالی قابل توجهی را بابت تعطیلی‌های غیرقابل پیش‌بینی متحمل شده‌اند. یکصد هزار یورو تنها زیان مالی یک روز تعطیلی تئاتر «مارینی» در خیابان شانزه‌لیزه است.

«ژان لوک شوپلن» مدیر این مرکز روز جمعه به روزنامه «لوپاریزین» گفت: «تاکنون این مرکز ۳۰۰ هزار یورو ضرر کرده است.» هفته گذشته در حمله معترضان به طاق نصرت فرانسه، مجسمه ماریان که نماد جمهوری فرانسه است و در ورودی موزه طاق به نمایش درآمده بود، شکست و تخریب شد.

 

۴ روز پیش، یکشنبه
امیرمسعود فدائی و زهره مقدم این را خواندند
آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عراقی‌ها همچنان صدرنشین سفرهای ورودی | عکس
» عراقی‌ها همچنان صدرنشین سفرهای ورودی
... دیدن متن »

۴ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۱۳ نفر گردشگر خارجی، آمار ۷ ماهه امسال سفرهای ورودی به ایران است که چندی پیش رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آن را اعلام کرد؛ آماری که نشان‌دهنده رشد بیش از ۵۶ درصدی نسبت به ۳ میلیون گردشگر در مدت مشابه سال ۹۶ است؛ ۷ماهی که در سال ۹۵،معادل ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار گردشگر ورودی را به خود دید. با وجود آنکه چنین آماری می‌تواند نشان‌دهنده اخبار خوب در حوزه گردشگری باشد اما متاسفانه از آنجا که هنوز سازمان متولی گردشگری نتوانسته به سیستم حساب‌های اقماری دست پیدا کند، همچنان آمار دقیقی برای تعداد گردشگران ورودی به کشور محسوب نمی‌شود. این آمار درواقع از سوی پلیس مهاجرت اعلام می‌شود و تمام اتباع خارجی را که با نیت‌های گوناگون به کشور می‌آیند، شامل می‌شود؛ در نتیجه نمی‌توان به صورت دقیق برآورد کرد که ورود این تعداد اتباع خارجی تا چه میزان با هدف گردشگری بوده و از طرف دیگر تا چه میزان درآمدزایی در کشور به ارمغان آورده است.

۵مبدا نخست

۵مبدا نخست عراق، آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان در ۷ ماهه نخست سال جاری، ۵ کشور اول مبدا گردشگر ورودی بوده‌اند. به گفته معاون گردشگری، عراق با یک میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۱۰ نفر، آذربایجان با ۹۸۹ هزار و ۸۳۶ نفر، افغانستان با ۵۵۷ هزار و ۵۷۹ نفر، ترکیه با ۴۸۳ هزار و ۳۰۲ نفر و پاکستان با ۱۵۹ هزار و ۷۲۸ هزار نفر توانسته‌اند این رتبه‌ها را به دست آورند. این در حالی است که آمار کل سال ۹۶ نشان می‌دهد عراق با یک میلیون و ۳۵۶ هزار و ۱۸۵ نفر و در کل سال ۹۵ با یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۰۱ نفر، آذربایجان کل سال ۹۶ با ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر و در کل سال ۹۵ با ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر، افغانستان در کل سال ۹۶ با ۸۶۰ هزار و ۷۹ نفر و در کل سال ۹۵ با ۶۸۳ هزار و ۲۴۱ نفر، ترکیه در کل سال ۹۶ با ۵۷۳ هزار و ۸۴۹ نفر و در کل سال ۹۵ با ۴۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر و پاکستان در کل سال ۹۶ با ۲۷۳ هزار و ۲۷۳ نفر و در کل سال ۹۵ با ۲۴۲ هزار و ۸۷ نفر در سال‌های اخیر نیز در میان مبادی برتر گردشگرفرست به ایران قرار داشته‌اند.

این آمارها بیانگر آن است طی این مدت عراق و آذربایجان رشد قابل‌توجهی در ورود گردشگر به ایران داشته‌اند و در عین حال میزان گردشگر اروپایی و آمریکایی کمتر شده است. البته میزان کاهش ورود گردشگران اروپایی و آمریکایی در جزئیات آمارهای اعلام‌شده ۷ ماه نخست سال جاری از سوی مسوولان مشخص نشده؛ اما به گواه فعالان گردشگری میزان ورود گردشگران کشورهایی که مبداشان آمریکا و اروپاست در چند سال اخیر کمتر شده است.

فرصت همسایگان

اروپاست در چند سال اخیر کمتر شده است. فرصت همسایگان اما براساس آمارهایی که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام می‌کند عراق و جمهوری‌آذربایجان در صدر جدول گردشگران ورودی به ایران قرار دارند؛ گردشگرانی که البته به دلیل نبود حساب‌های اقماری، دلایل و هدف سفر آنها به کشور مشخص نیست. با این همه به باور کارشناسان حوزه گردشگری، افزایش نرخ ارز برای بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه سفر به ایران را سفری به‌صرفه کرده است که با هدف‌های گوناگون از جمله سلامت، سیاحت، زیارت، تجارت و... آنها را بر آن می‌دارد تا وارد ایران شوند و از موقعیت به دست آمده برای سفر به کشورمان بهره‌مند شوند.

درحقیقت، در حال حاضر با توجه به شرایط موجود مهم‌ترین قشری که وارد ایران می‌شوند گردشگران همسایه‌اند؛ فرصتی که به هر حال باید از آن برای درآمدزایی بیشتر استفاده کرد. از جمله بهترین فرصت‌های پیش‌آمده در این شرایط در زمینه گردشگری سلامت است که بسیاری با این نیت به ایران سفر می‌کنند و حالا فعالان گردشگری معتقدند می‌توان گردشگران سلامت را با باقی جاذبه‌های گردشگری ایران نیز آشنا کرد تا آنها علاوه بر آنکه از خدمات درمانی و سلامتی کشور استفاده می‌کنند از موهبت گردشگری و جاذبه‌های طبیعی ایران نیز بهره‌مند شوند. اتفاقی که می‌تواند برای هر دو طرف بازی دو سر برد بوده و برای جذب بیشتر گردشگر نیز از این طریق راه را هموارتر کرد. با این همه همچنان چالش‌هایی در جذب و ساماندهی گردشگران ورودی از کشورهای همسایه وجود دارد.

گردشگران عراقی و آذربایجانی از آنجا که سامان‌یافته و در قالب تورهای گردشگری وارد ایران نمی‌شوند، هزینه‌هایی که در ایران متقبل می‌شوند چندان قابل محاسبه نیست و به این ترتیب به نظر می‌رسد در توسعه اقتصاد گردشگری نقش قابل ملاحظه‌ای ندارند؛ این درحالی است که کارشناسان تاکید می کنند طیف جدیدی از گردشگران عراقی ورودی به کشور، گردشگرانی هستند که می‌توانند سهم قابل توجهی در درآمدهای گردشگری داشته باشند. حالا موانعی از جمله تحریم‌ها، نوسانات ارزی، نبود زیرساخت‌ها و... باعث شده گردشگران اروپایی و آمریکایی کمتر به ایران سفر کنند. اما فرصت جذب گردشگرانی از کشورهای همسایه روز به روز در حال افزایش است؛ فرصتی که البته دائمی نخواهد بود و چنانچه برای آنها برنامه‌ریزی صورت نگیرد، احتمال از دست رفتن آن وجود دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

۵ روز پیش، شنبه
Negin Fooladi این را خواند
عراقی ها که معلومه چرا میان
۵ روز پیش، شنبه
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محدودیت های ورود به گرجستان چیست؟ | عکس
» محدودیت های ورود به گرجستان چیست؟
... دیدن متن »

برخی از منابع غیر رسمی و فعال در حوزه گردشگری و برگزاری تورهای سفر به گرجستان، تعدادی از شرایطی که ایرانی ها در صورت داشتن آنها از رفتن به گرجستان منع می شوند را اعلام کرده اند.

پیرو دیپورت شدن تعدادی از ایرانی ها در روز پنج شنبه هفته گذشته و ایجاد محدودیت برای سفر ایرانی ها به این کشور با وجود لغو روادید از سوی دولت گرجستان برای ایرانی ها، اما اتفاقات اخیر و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور موجب شده تا از ورود همه نوع مهاجر به کشور گرجستان جلوگیری شود از سوی دیگر این کشور قصد دارد تا در چند سال آینده به اتحادیه اروپا بپیوندد به همین منظور در حال تصمیم دوباره برای ورود اتباع کشورهایی است که با آنها لغو روادید انجام داده است.

با این وجود پیگیری از دفاتر خدمات مسافرتی و فعالان گردشگری در کشور ایران و گرجستان که در زمینه برگزاری تورهای گردشگری فعالیت می کنند، نشان می دهد که برخی منابع غیر رسمی تعدادی از عواملی که موجب می شود تا گردشگران ایرانی از سفر به گرجستان منع شوند، را اعلام کرده اند. از جمله اینکه؛ گردشگران ایرانی می توانند بدون ویزا وارد گرجستان شوند اما تنها تا ۴۵ روز اجازه اقامت در این کشور را دارند بنابراین اگر می خواهند بیشتر از این مدت بمانند باید نسبت به تمدید زمان اقامت خود اقدام کنند.

سوءسابقه برای افرادی که قبلا در کشور گرجستان ایجاد مشکل کرده اند، از جمله مواردی است که می تواند برای ورود دوباره آنها به این کشور ایجاد مسئله کند. نداشتن ارز کافی برای گردش در شهرهای گرجستان نیز از مهمترین دلایلی است که موجب خواهد شد گردشگران این کشور سرگردان شده و دولت گرجستان نیز از ورود آنها جلوگیری کند. اگر بنا به هر علتی مامور گذرنامه متوجه شود که فرد مورد نظر قصد ندارد دوباره به کشورش برگردد حتما ورود او را باطل خواهد کرد. نداشتن برنامه سفر و مبهم بودن انگیزه سفر به گرجستان، داشتن پاسپورت جعلی و یا مدارک دیگر که جعل بودن آنها ثابت شود و نداشتن برنامه برای اقامت در هتل و یا نداشتن بلیت برگشت نیز به این عوامل اضافه می شود. نه تنها دولت گرجستان بلکه دولت هیچ کشوری اجازه ورود افرادی که همراه خود مواد مخدر داشته باشند را به کشورشان نمی دهند بنابراین بسیار طبیعی خواهد بود که این افراد به مراجع قضایی معرفی و دیپورت شوند.

فعالان حوزه گردشگری اعلام می کنند که به صورت رسمی هنوز دولت و سفارت خانه های دو کشور مواردی را برای ممنوعیت ورود ایرانی ها به این کشور اعلام نکرده اند اما این موارد از جمله مواردی هستند که می توانند در برگشت مسافران به کشورشان نقش زیادی داشته باشند بنابراین باید مسافران تا حد لازم شرایط ورود به کشور دیگر را داشته باشند از جمله اینکه از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند و یا پاسپورت جعلی نداشته باشند

از سوی دیگر اما در میان ایجاد محدودیت های جدیدی که گرجستان اعمال کرده برخی از افراد نیز دیپورت شده اند که دارای بیمه سفر، تمکن مالی و پاسپورت بدون مشکل بوده اند اما علت دیپورت شدن آنها معلوم نیست و این پیگیری توسط وزارت خارجه در حال انجام است. در این ارتباط سفارت ایران در گرجستان با انتشار پیامی، اعلام کرده است: «این نمایندگی بر اساس وظایف ذاتی خود در صیانت از حرمت اتباع کشورمان و سرمایه‌های مادی و معنوی هموطنان عزیز اقدامات مقتضی را در دستورکار قرار داده است و از مسیرهای دیپلماتیک موضوعات را پیگیری می‌کند.»

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز دوشنبه در نشستی به خبرنگاران گفت که دو روز پیش به سفارت ایران در گرجستان دستور داده شد که این موضوع را پیگیری کند و بعد از پیگیری‌های لازم می‌توانیم اظهارنظر قطعی در این زمینه داشته باشیم.احتمالا برخی از این افراد که دیپورت شده اند از داشتن مدارک اولیه برای ورود به این کشور محروم بوده‌اند و تصور می‌کنم برخی از آژانس‌های مسافربری که صلاحیت لازم را ندارند با گرفتن مبالغی از این شهروندان برای عزیمت آنها به گرجستان اقدام کرده‌اند، ولی با توجه به این‌که مدارک لازم را نداشته‌اند این شهروندان دچار مشکل شده‌اند. ما به شهروندان ایرانی توصیه می‌کنیم که برای سفر به این کشور دقت لازم را داشته باشند و از تمام مدارک لازم برخوردار باشند و مراقب باشند که فریب برخی از آژانس‌هایی که صلاحیت لازم را ندارند، نخورند. برخی دیگر از شهروندان ایرانی که دیپورت شده‌اند از مدارک کافی و لازم برخوردار بودند و این‌که چرا به آنها اجازه ورود به گرجستان داده نشده است مشخص نیست. ما در این خصوص گله‌مند هستیم و در حال پیگیری که ببینیم علت این موضوع چه بوده مذاکراتی را با طرف گرجی آغاز کرده‌ایم تا علت مساله مشخص شود.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عروسک‌های چادری محبوب خارجی‌ها | عکس
» عروسک‌های چادری محبوب خارجی‌ها
... دیدن متن »

«غیرممکن است گردشگران خارجی عروسک‌های جُلی را ببینند، بغل نکنند و نخرند. برخی از عروسک‌هایی که چادر دارند بیشتر مورد توجه آنها قرار می‌گیرد و معتقدند این پوشش برای مردم کشورشان که چنین چیزی ندارند، جذاب‌تر است.»

حامد اکرمی پژوهشگر و احیاگر عارسک جُلی بعد از توجه گردشگران خارجی به این عروسک‌های بومی، به ایسنا، می‌گوید: بنا بر پژوهش‌هایی که درباره این عروسک انجام داده‌ام، قدمت «عارسک جلی» به چهار قرن پیش در ابرکوه یزد بر می‌گردد. شیوه ساخت این عروسک سال ۱۳۹۶ به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. عارسک‌های جلی شناسنامه‌ای دارند که روی آن نام عروسک و توضیحاتی درباره چگونگی ساخت آن نوشته شده است.

احیاگر این عروسک در این باره توضیح می‌دهد: با تصوری که مادرها با دادن این عروسک‌ها به بچه‌هایشان می دادند، عروسک‌ها را به مادربزرگ‌ آنها تشبیه می‌کردند. به همین دلیل زمانی که بچه‌ها بعد از فوت مادربزرگ‌هایشان عروسک‌ها را به دست می‌گرفتند، می گفتند این عروسک شبیه مادربزرگ‌شان است. او اضافه می‌کند: به همین دلیل بچه‌ها، اسم‌هایی مانند «ننه فاطیما» یا «ننه سکینه» روی عروسک‌ها می‌گذاشتند که ما آن را هم روی شناسنامه‌ها آورده‌ایم و سعی کردیم چیزی از اصالت این عروسک‌ها کم نشود. اکرمی با بیان اینکه پوشش عروسک‌های جلی هم مثل گذشته است، ادامه می‌دهد: این عروسک‌ها را در مدل‌های متفاوت اجرا کردیم برای مثال آنها را روی سبد کار گذاشتیم تا بتوان از آنها در سفره هفت سین نیز استفاده کرد. همچنین روی کوله پشتی یا به صورت مگنتی هم عرضه کرده‌ایم. نمونه‌هایی هم که در زمان گذشته داخل آن را با ارزن پر می‌کردند نیز احیا کرده‌ایم تا بتوان از آن به شکل دکوری هم استفاده کرد.

 این پژوهشگر می‌گوید: سعی کرده‌ایم چهره عروسک‌ها را خندان درست کنیم. این امر موجب شده مشتریان عارسک جلی بارها به ما بگویند وقتی که نگاه‌شان به این عروسک‌ها می‌افتد انرژی مثبت می‌گیرند. در زمان‌های گذشته چهره عروسک‌ها را با ذغال می‌کشیدند اما در حال حاضر ما اجزای صورت آن را با نخ و سوزن می‌دوزیم.

همچنین سعی کردیم نوع پوشش این عروسک‌ها در حالی که قدیمی هستند، شاد هم باشند. او درباره فضا برای عرضه این عروسک‌ها نیز اعلام می‌کند: ما باید به نیاز بازار هم توجه کنیم. من برای این عروسک‌ها جعبه‌ و شناسنامه تهیه کرده‌ام. در جلسه‌ای هم که اخیراًبا مسوولان شهرستان داشتم، درخواست کردم برای تولیدات همان شهرستان و منطقه ارزش قائل شوند و عنوان زشت را برای آن به کار نبرند بلکه از این محصولات به عنوان سوغاتی و هدیه به مسوولانی که از شهرستان بازدید می‌کنند، استفاده کنند.

اکرمی با بیان اینکه این عروسک‌ها به شهرهای دیگر از جمله کرمان و تهران ارسال می‌شود، ادامه می‌دهد: من نیز در کنار سرو کهنسال ابرکوه، نمایشگاهی دارم که عارسک‌های جُلی را عرضه می‌کنم و با استقبال خوبی هم مواجه شده است. این پژوهشگر بیان می کند: در حال حاضر سه نفر عاروسک‌های جلی را درست می‌کنند که دو نفر از آنها بی‌بی‌های قدیم ابرکوه هستند و قرار است سه نفر دیگر هم به آن اضافه شوند. او می‌گوید: به مسوولان پیشنهاد دادم بنری در سطح شهر بزنند تا داوطلبانی که تمایل دارند عروسک جُلی را آموزش ببینند، به ما مراجعه کنند. من بابت آموزش عروسک‌ها پولی دریافت نمی‌کنم اما در ازای آموزش از دستمزد ساخت عروسک‌ها کم می‌کنم تا این دوره تکمیل شود. دلیل این کار نیز افزایش دقت کار هنرجویان است. اکرمی بیان می‌کند: به دنبال این هستیم که با هنرمندان شهرهای دیگر مشارکت داشته باشیم برای مثال از هنرمندان شهرهای دیگر که حصیر تولید می‌کنند، سبد بخریم و با کارهای خودمان تلفیق کنیم که به آنها نیز منفعت برسانیم.

منبع: ایسنا

سمانه زارعی این را خواند
امیرمسعود فدائی و آقای سوبژه (محمد لهاک) این را دوست دارند
آقای اکرمی یکی از بهترین فعالان در این حوزه هستند.
در سفر با ابرکوه با ایشون آشنا شدیم.
یه سفره خونه عالی در کنار اقامتگاه بومگردی دارند و یه مثلثی رو درست کردن که می رید اونجا حوصله تون سر نمیره.
ایشون مسئول سفره خونه هستند با کلی غذاهای مخصوص فقط اون ... دیدن ادامه » منطقه.
آقای رضائیان هم مسئول اقامتگاه هستند.
یه آقایی هم مسئول تورهای کویر که اسمشون یادم نیست.
و چقدر قشنگ این سه نفر با هم چفت هستن.
من تو سفر به ابرکوه یه عروسک جلی برای خودم خریدم و البته نکته تاسف بار ماجرا این بود که ایرانی ها خرید نمی کردن و استقبال هم نمی کردند چون براشون مثلا بیست تومن پول دادن به همچین هنری که هم کار و سلیقه دست هست و هم بها دادن به صنعت گردشگری کشورمونه زیاده ولی خارجی ها خوب خرید می کردن.
من برای یادگاری یه دونه خریدم. چون هم برام خیلی با ارزش بود، هم قیمتش مناسب بود، هم اینکه اگه مایی که تو شهر می شینیم از این صنایع دستی حمایت نکنیم چه بلاهایی که سر خودمون نمیاریم.
۱۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+ i
۲۰٪ تخفیف کافه رستوران گالری «آ» ویژه مشترکان تیوال‌پلاس | عکس
تیوال‌پلاس
» ۲۰٪ تخفیف کافه رستوران گالری «آ» ویژه مشترکان تیوال‌پلاس
... دیدن متن »

کافه گالری «آ»  واقع در کریم‌خان، ابتدای عضدی(آبان جنوبی)، کوچه ارشد، شماره ۷ یکی دیگه از کافه‌هایی هست که مشترکان تیوال‌پلاس می‌توانند بصورت حضوری و با ارائه‌ی کد اشتراک خود از ۲۰٪ تخفیف بهره مند بشن.

ساعت سرویس دهی:
شنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ تا ۲۳:۰۰

کافه رستوران کافه گالری «آ» رو می‌تونید از طریق لینک‌های زیر دنبال کنید:
اینستاگرام | تلگرام

Negin Fooladi، مهدی (آرش) رزمجو و *مریم* این را خواندند
آقای سوبژه (محمد لهاک)، فرزاد جعفریان، سید حامد حسینیان، زهره مقدم، امیرمسعود فدائی و میترا این را دوست دارند
یک کافه ی دوست داشتنی وخوب...
۱۲ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کتاب عکاس کانادایی در مورد ایران در موزه کتابخانه نیاوران رونمایی شد | عکس
» کتاب عکاس کانادایی در مورد ایران در موزه کتابخانه نیاوران رونمایی شد
... دیدن متن »

موزه کتابخانه اختصاصی این مجموعه در ادامه نمایشگاه های دوره ای و رونمایی آثار خود، این بار از دو جلد کتاب اثر «رولف بنی» عکاس مشهور کانادایی برای نخستین بار رونمایی کرد. رولف بنی که از جمله چهره‌‌های برجسته تاریخ عکاسی جهان به شمار می‌رود در دو کتاب «پل فیروزه» چاپ شده در سال ۱۹۷۵ میلادی و «عناصر سرنوشت» چاپ شده در سال ۱۹۷۸میلادی که در موزه کتابخانه نیاوران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته به مسائل فرهنگی، روابط انسانی و همچنین معرفی مکان‌های دیدنی ایران پرداخته است.

این دو کتاب که به دنبال تقاضای بازدیدکنندگان برای نمایش کتاب‌های امضا دار موجود در این موزه به نمایش درآمده از جمله کامل‌ترین مجموعه ‌های تصویری در نشان دادن ویژگی ‌های فرهنگی، شیوه زندگی و اقلیم‌ های متنوع جغرافیایی در ایران است و تصاویری از مناظر، بناها، آثار باستانی، مردم و فرهنگ ایران را شامل می‌شود. این کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است.

یکی از ویژگی های منحصر بفرد موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران که این فضا را از سایر کتابخانه های دیگر متمایز ساخته و آن را به فضای موزه ای مبدل کرده، وجود گنجینه ای ارزشمند از کتب اهدایی و امضادار از طرف سران کشورها، هنرمندان، شعرا و نویسندگان نامی از جمله پروین اعتصامی، علی نقی وزیری، منوچهر آتشی، جان اف کندی، والت دیزنی، جواهر لعل نهرو، رولف بنی، گریشمن و بسیاری از افراد سرشناس دیگر است.

علاقه‌مندان جهت بازدید از این آثار ارزشمند می توانند تا پایان آذر ماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به موزه کتابخانه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و این مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال است.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بیش از ۴۱ میلیون گردشگر خارجی از ترکیه بازدید کردند، | عکس
» بیش از ۴۱ میلیون گردشگر خارجی از ترکیه بازدید کردند،
... دیدن متن »

بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه میزان ورود گردشگران خارجی ترکیه بیش از انتظار و پیش بینی ها بوده به طوری که نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۲۲.۴۳ درصد افزایش یافته است.

شمار گردشگران خارجی ترکیه در سال جاری از بالاترین میزان ثبت شده در سال ۲۰۱۴ نیز که حدود ۴۱ میلیون نفر بود، فراتر رفته است. سازمان آمار ترکیه نیز اعلام کرد که بیش از پنج میلیون و ۲۱۷ هزار نفر از این گردشگران از شهروندان ترک مقیم خارج بوده اند. بنا به گزارش منتشر شده، گردشگران روس با رشد ۱۶.۰۹ درصدی در ردیف اول، و گردشگران آلمانی و انگلیسی نیز به ترتیب با ۱۱.۶۸ و ۶.۰۷ درصد افزایش در جایگاه دوم و سوم گردشگران خارجی ترکیه جای گرفته اند.

بر اساس این گزارش، ایرانیان پس از اتباع اوکراین و گرجستان در رده پنجم گردشگران خارجی ترکیه جای گرفته اند این در حالی است که گردشگران ایرانی در رده سوم مشتریان بازار گردشگری در سال گذشته بودند. امسال ورود گردشگران خارجی به ترکیه در پی کاهش ارزش لیر و پایین آمدن نرخ خدمات تفریحی، پذیرایی و اقامتی برای اتباع خارجی و نیز افزایش نسبی شاخص های امنیتی به طور چشمگیری رشد یافته است.

شهرهای آنتالیا، استانبول، موغلا، آرتوین و ادیرنه به ترتیب بیشترین افزایش جذب گردشگر را در ترکیه داشته اند. در سال گذشته میلادی ۳۲.۴ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر کرده و ۲۶.۲ میلیارد دلار ارز خارجی وارد این کشور کردند. وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور برای سال جاری نیز جذب ۴۰ میلیون گردشگر خارجی با ۳۲ میلیارد دلار درآمد را هدف گذاری کرده است. این وزارتخانه همچنین وعده داده است که تا سال ۲۰۲۳ تعداد گردشگران ورودی ترکیه به ۵۰ میلیون نفر و میزان درآمد گردشگری این کشور نیز به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید. تخمین زده می شود که ۲۰ درصد جمعیت شاغل ترکیه در بخش گردشگری به فعالیت می پردازند.

هم اکنون در ترکیه حدود ۵۵۰ هزار نفر در صنعت گردشگری مشغول به فعالیت هستند و پیش بینی می شود که این رقم در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۹۰۰ هزار نفر برسد.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایت یک روزنامه چینی از گردشگری ایران | عکس
» روایت یک روزنامه چینی از گردشگری ایران
... دیدن متن »

چندی پیش روزنامه چینی «چاینا‌دیلی» درباره اینکه ایران برای گردشگران چینی مقصدی خاص و منحصربه فرد است، نوشت: «روابط دوستانه ایران و چین به ایجاد جاده ابریشم در دوران عصر باستان برمی‌گردد. ویژگی‌های همسان بین دو ملت ایران و چین همچون: وجود تمدن‌های غنی، علاقه وافر به بزرگداشت آثار باستانی و کنجکاوی وصف‌ناپذیر برای کشف مکان‌های ناشناخته، می‌تواند هر دو ملت را به سفر ترغیب کند تا تجربه‌ای ناب را از درک این تشابهات به‌دست آورند.

ایران بسیار راغب است تا همکاری خود را با چین تعمیق دهد؛ بنابراین به برگزاری نمایشگاه‌ها در چین اقدام می‌ورزد تا هنر، فرهنگ و ادبیات ایرانی را ترویج کند. چین نیز از طریق موسسه کنفوسیوس ـ که در دانشگاه تهران مستقر است ـ مسوولیت هماهنگی و ترویج فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی را بین دو کشور ایران و چین بر عهده دارد. علاوه بر این، طی بازدیدی که شی‌جین‌پینگ در سال ۲۰۱۶ از تهران داشت، هر دو طرف توافق‌نامه‌های زیادی در بسیاری از حوزه‌ها همچون، تبادل فرهنگی و گردشگری امضا کردند. ایران با چهار فصل، چهار هزار سال تمدن و آثار تاریخی و فرهنگی بی‌شمار می‌تواند مقصدی منحصربه‌فرد برای گردشگران چینی باشد.»

این روزنامه در بخش دیگری از افزایش روابط گردشگری ایران و چین نوشت:‌ «مسافرت در ایران برای چینی‌ها امن، ارزان و جذاب است. همانطور که مسعود سلطانی‌فر، رئیس سابق سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اشاره کرده بود: «ایران کشوری امن در منطقه‌ای نسبتا ناامن است و دارای مکان‌های فرهنگی و طبیعی زیادی است که ارزش دیدن دارد.» ایران دارای ظرفیت زیادی برای گردشگری است، با این وجود طبق آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۷، ۱۲۰هزار ایرانی از چین دیدن کردند و این در حالی است که فقط ۹۵هزار چینی از ایران دیدن کردند. برای جذب گردشگران زیاد، هر دو کشور خواهان تعمیق همکاری‌های لازم در زمینه گردشگری هستند. در این راستا، طرح یک کمربند- یک جاده چین می‌تواند فرصت خوبی را برای دو کشور فراهم کند تا صنعت گردشگری را بهبود دهند. جاده ابریشم جدید می‌تواند یک مسیر گردشگری باشد که ملت‌های ایران و چین را به همدیگر پیوند دهد.»

منبع: دنیای اقتصاد

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مومیایی های جدید در قاهره کشف شد | عکس
» مومیایی های جدید در قاهره کشف شد
... دیدن متن »

وزارت آثار باستانی مصر روز سه شنبه در بیانیه از کشف هشت جسد مومیایی شده جدید در داخل تابوت های فرعون در غرب قاهره خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری المصراوی، در بیانیه این وزارت خانه آمده است: تیم کاوش باستان‌شناسی فعال در این منطقه، در جنوب شرق هرم پادشاه « آمنمهات دوم» (1895 تا 1929 پیش از میلاد) در منطقه باستانی « دهشور» در استان «الجیزه»، شماری گورستان های زیرزمینی حاوی چندین تابوت را کشف کردند.

آمنمهات دوم، سومین فرعون دودمان دوازدهم مصر باستان است که برای 35 سال میان سال‌های 1929 تا 1895 پیش از میلاد فرمانروایی می‌کرده است. «مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی که یک نهاد دولتی است، گفت: این تیم کاوش کارهای خود را در شهر آگوست (مرداد) گذشته آغاز کرده بود. وزیری ادامه داد: هشت گور با تابوت ساخته شده از آهک کشف شد که مومیایی ها با لایه رنگی به شکل انسان پوشیده شده است.

دبیرکل شورای عالی آثار باستانی بدون اشاره به پنج تن از مومیایی ها اعلام کرد که سه تن از آنها، وضعیت خوبی داشتند و به دوران جدید یعنی (1085 تا 332 پیش از میلاد) باز می گشتند. وزیری افزود: عکس تابوت ها در اختیار کمیته نمایشگاه موزه های مصر قرار می گیرد تا در مراسمی که وزارت باستان شناسی در داخل کشور برگزار می کند، قرار گیرد. مقام های مصری هرچند وقت یکبار از کشف های باستان شناسی خبر می دهند، کشوری که سرشار از آثار باستانی بسیار نفیس مربوط به عهد پادشاهان مصر است. مقام های مصری اوایل آبان ماه نیز از کشف آثار باستانی جدیدی مربوط به «رامسس دوم» در منطقه «عرب الحصن» شهر «المطریه» در شرق قاهره خبر دادند.

منبع: ایسنا

محمد لهاک و *مریم* این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فراخوان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی | عکس
» فراخوان نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی
... دیدن متن »

از اهداف بنیاد ایرانشناسی در طی حضور خود در عرصه علم و فرهنگ و ارتباطات، معرفی کرسی‌هایی است که به گونه‌ای در گسترش اطلاعات و افزایش سطح آگاهی جامعه علمی در قلمرو ایرانشناسی فعالیت دارند، به همین منظور این جشنواره قصد دارد این فضا را فراهم آورد که در یک گردهمایی در سطح کشور مالکان حقیقی و حقوقی و همچنین حامیان صفحات وب که دامنه فعالیتشان در حوزه شناخت ایران و مسائل مربوط به آن می‌باشد، در صورت تمایل در این اجماع شرکت کنند و نظرات و اطلاعات و احتیاجات اطلاعاتی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. برگزاری این جشنواره تلاشی در راستای رقابت صاحبان وبسایت‌ها و تجمیع تجربیات و ارتقاء سطح کیفی تارنماها است.

موضوع جشنواره
نخستین جشنواره تارنماهای ایرانشناسی در دو بخش تارنماهای حقوقی و حقیقی شامل (سازمانها و اشخاص) برگزار خواهد شد.

اهداف جشنواره
جشنواره «تارنماهای ایرانشناسی» تحت نظارت «بنیاد ایرانشناسی» با هدف شناسایی مطلوبترین وبگاه‌ها در زمینه مطالعات ایرانشناسی از نظر شاخصهای سنجش وب در نظر دارد، در راستای ارتقاء جایگاه وب کشور در مجامع داخلی و الگوسازی، صاحبان حقیقی و حقوقی، تارنماها را در جهت سیاستهای مربوطه پشتیبانی کند.

محورهای همایش
این طرح در حول پنج محور اصلی صورت پذیرفته است. تعریف سایت ایرانشناسی در جشنواره، تارنمایی است که از نظر محتوا دارای اطلاعات گویا و مستند در مطالعات ایرانشناسی باشد و از منظر ارائه جنبه خاص در حول محورهای در نظر گرفته شده فعالیت داشته باشد. 

 • تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم
 • زبان، ادب فارسی، مشاهیر و ایرانشناسان
 • هنر، معماری و باستانشناسی
 • جغرافیا، طبیعت و گردشگری
 • سازمان‌ها، مؤسسات مطالعاتی ایرانشناسی و پایگاه‌های خبری
 • بخش ویژه خلیج فارس

 قوانین جشنواره

 • محتوای مطالب درج شده در تارنما مطابق با موازین جمهوری اسلامی ایران باشد.
 • سایت بطور رسمی مالکیت حقیقی یا حقوقی داشته باشد.
 • ثبت مشخصات مالکین حقیقی یا حقوقی تارنما ضروری میباشد.
 • مسئولیت صحت اطلاعات ارائه شده به عهده مالک تارنما میباشد.
 • ثبت نام از طریق تارنمای بنیاد ایرانشناسی انجام‌پذیر است.
 • با توجه به پراکندگی و تنوع موضوعات ضروری است آدرس تارنمای خود را ذیل یک الی دو محور اصلی تعیین شده در جشنواره ثبت نمایید.

کلیه علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در جشنواره با مراجعه به وبسایت بنیاد ایرانشناسی ابتدا در سامانه جشنواره عضو شوند. سپس آدرس درگاه خود را ثبت نمایند و یک نام کاربری و کلمه عبور جهت پیگیری دریافت نمایند.

شورای علمی و سیاستگذاری جشنواره:‌

 • شریعتمداری، فرشید (معاون اداری و مالی بنیاد ایرانشناسی)
 • طاحونی، پوران (مدیر تحصیلات تکمیلی بنیاد ایرانشناسی)
 • علیزاده،‌ قدرت الله (معاون اطلاع‌رسانی و روابط بین‌الملل بنیاد ایرانشناسی)
 • فروزان، حامد (معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی)
 • مظاهری، محمد مهدی (مشاور ریاست بنیاد ایرانشناسی و رئیس مؤسسه فرهنگی اکو)

زمان ثبت نام:‌ ۲۰ آبان تا ۲۰ آذر

زمان برگزاری جشنواره: ۶ اسفند ۹۷ - ساعت ۱۰ تا ۱۲

برگزارکننده: بنیاد ایرانشناسی
مجری برگزاری: بنیاد ایرانشناسی

آدرس: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، شهرک والفجر

تلفن دبیرخانه: 88608805-021
نمابر دبیرخانه جشنواره: 88212009                 
ایمیل دبیرخانه: fiwf.iranology@gmail.com
آدرس سایت: www.iranology.ir

نیکا نصیری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آبگوشت قنبید و لاله‌گردانی حرم قم ثبت ملی شد | عکس
» آبگوشت قنبید و لاله‌گردانی حرم قم ثبت ملی شد
... دیدن متن »

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم از ثبت ملی نحوه طبخ آبگوشت قنبید و ثبت پنج پرونده دیگر میراث ناملموس این استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی- مدیرکل میراث فرهنگی این استان- با اعلام این خبر گفت: در کمیته تخصصی ثبت میراث فرهنگی ناملموس که در اداره کل ثبت آثار برگزار شد، نحوه طبخ آبگوشت قنبید، نحوه طبخ قنبید پلو، نحوه پخت غذای سنگک، آیین لاله گردانی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مهارت هنر تذهیب و همچنین مهارت اجرای طاق قمی پوش در استان قم، با نظر موافق داوران و متخصصان به ثبت رسیدند.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: آبگوشت قنبید از غذاهای بومی و سنتی استان قم بوده و سابقه بسیار طولانی دارد و قدیمی‌ترین سندی که تا کنون یافت شده و در آن به این غذا اشاره شد مربوط به دوره قاجار است که این غذا در بین مردم قم معمول بوده است. او گفت: قنبید پلو نیز از غذاهای بومی و سنتی استان قم است که نحوه پخت آن سابقه بسیار طولانی دارد و از آنجایی که غذاهای سنتی جزئی از فرهنگ هر ملت است طبخ و عرضه این غذاهایی سنتی می‌تواند باعث جلب و جذب گردشگران را فراهم کند.

حمید یزدانی با بیان اینکه نحوه پخت غذای سنگک نیز ازجمله پرونده‌هایی بود که در فهرست میراث ملی ثبت شد، افزود: غذای سنگک را نباید با نان سنگک اشتباه گرفت اما این خوراکی نیز مانند نان سنگک در صبحانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه خوراکی سنگک از حبوباتی بنام بلبلی یا سنگک تهیه می‌شود گفت: سنگک تقریباً شبیه عدسی است و تنها خوراکی است که پخت آن با مشقت‌های فراوان فقط در قم انجام می‌شود و در کل کشور بی نظیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: مراسم لاله گردانی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) از جمله مراسم زیبا و دیدنی است. این مراسم مخصوص خادمان حرم است که هنگام تغییر کشیک انجام می‌شود. او افزود: هنر تذهیب در شهر قم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از آنجایی که این هنر در استان قم از قدمت چند صد ساله برخوردار است ثبت آن در فهرست آثار ملی ضروری به نظر می رسید تا بیشتر از گذشته در زیر چتر حمایت میراث فرهنگی قرار گیرد.

حمید یزدانی گفت: مهارت اجرای طاق قمی پوش نیز به عنوان شیوه‌ای ابداعی از عناصر معماری سنتی ایرانی است که در گذشته در قم ابداع شده است، در فهرست آثار ملی ناملموس به ثبت رسید، چرا که با تغییر الگوی معماری از سنتی به نوین، استفاده از شیوه «طاق قمی پوش» در معرض فراموشی قرار گرفته و محدود به بازسازی خانه‌های تاریخی شده است. حفظ و احیاء این شیوه آن را از خطر فراموشی حفظ می‌کند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی و سایه * این را خواندند
محمد لهاک و *مریم* این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایران به اندازه آمریکا و انگلیس امن است اما... | عکس
نگاهی به «نقشه خطر سفر» در سال ۲۰۱۹
» ایران به اندازه آمریکا و انگلیس امن است اما...
... دیدن متن »

نقشه خطر سفر در سال ۲۰۱۹ برخی معادلات را درباره کشورهای امن به هم ریخته است. درحالی ایران در کنار انگلیس، کانادا و آمریکا کشوری امن برای سفر معرفی شده که در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ شهروندان اروپا و حتی آسیا نگران از آغاز جنگی جدید در خاورمیانه، سفر خود را به تعویق انداختند یا کاملا منصرف شدند

در چند روز گذشته انتشار نقشه خطر سفر در سال ۲۰۱۹ از سوی مؤسسه انگلیسی «Control Risks» با تشریح موقعیت امنیتی ایران به واسطه شرایط حساس سیاسی موجود، با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان همراه شد. این نقشه به وضوح مشخص می‌کند که خطر سفر به ایران در سال ۲۰۱۹ «پایین» است؛ هم‌ردیف انگلیس، سوئد، اسپانیا، فرانسه، آمریکا، کانادا و ژاپن. این برآورد درباره امنیت ایران دست‌کم از سال ۲۰۱۶ بدون تغییر بوده، ضمن این‌که پیش‌بینی‌ها درباره امنیت کشورها در سال ۲۰۱۹ نیز تا حدی مشابه سال ۲۰۱۸ است. هرچند که سرمایه‌گذاران انتظار دارند مخاطرات سفر در سال ۲۰۱۹ بیشتر شود؛ آن‌چنان که معتقدند خطر سفر در سال ۲۰۱۸ به نسبت گذشته افزایش داشته است.

شاخص‌های تعیین کننده امنیت برای سفر که کشورها را در پنج گروه با خطر ناچیز، پایین، متوسط، بالا و فوق‌العاده زیاد در این نقشه رتبه‌بندی کرده، شامل تشنج سیاسی، آشوب‌های اجتماعی، خشونت‌های نژادی، درگیری‌های قومی، ناآرامی‌های مدنی، جرم و جنایت، ‌ تاثیر و عملکرد نیروهای امنیتی و امدادرسان، ایمنی زیرساخت‌ها بویژه در بخش ترابری و موقعیت کشورها به لحاظ آسیب‌های طبیعی همچون سیل و زلزله است. این مخاطرات در کشورهای گروه اول در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. کشورهای کمی در جهان موفق شده‌اند به چنین موقعیتی دست یابند. شمار کشورهای امن با مخاطرات قابل اغماض و ناچیز که در این نقشه با علامت «I» نمایش داده شده، در قاره اروپا بیشتر است.

سوییس، فنلاند، نروژ، گرینلند، ایسلند، لوکزامبورگ، دانمارک، موناکو، اسلونی و سیشل از این جمله‌اند که درجه جنایات و جرم، درگیری‌های سیاسی و اجتماعی در این کشورها که به رنگ آبی کمرنگ در نقشه مشخص شده‌اند، بسیار ناچیز است. تهاجم تروریستی و حمله‌های نژادپرستی و قومیتی در این کشورها وجود ندارد. زیرساخت‌ها امنیت بالایی دارند و امنیت به طور کل در این کشورها بالا گزارش شده است. دسته دوم کشورهایی با مخاطرات کم برای سفر هستند که ایران جزو آن است.

این کشورها با علامت «L» و به رنگ زرد در نقشه مشخص شده‌اند. در این کشورها میزان جنایات و خشونت کم است. ناآرامی‌های اجتماعی و سیاسی نامتعارف، عمومیت ندارد و اگر تهدید تروریستی وجود داشته باشد، محدود و نادر است. امنیت انتظامی و خدمات امدادرسانی، اثرگذار گزارش شده و اختلالات امنیتی در زیرساخت‌ها، بویژه ترابری، متداول نیست. جمع زیادی از کشورهای کره زمین در این دسته قرار گرفته‌اند: ایران، امارات، گرجستان، قطر، عمان، کویت، ارمنستان، ازبکستان، قبرس، جمهوری آذربایجان، چین، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، سنگاپور، استرالیا، اردن، مراکش، سنگال، غنا، نامیبیا، زامبیا، بوتسوانا، گابن، سوئد، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، رومانی، فرانسه، یونان، اتریش، ‌ کانادا، آمریکا، پاراگوئه، اروگوئه، کوبا، کاستاریکا، اکوادور، آرژانتین و شیلی تعدادی از این کشورها هستند.

 خطر سفر به ایران کم است اما قسمت‌هایی از نوار مرزی هاشور خورده که علامت M و H سطح امنیت در این مناطق را پایین‌تر نشان می‌دهد

 با آن‌که موقعیت کلی در برخی از این کشورها برای سفر «امن» ارزیابی شده، اما ممکن است شرایط در سراسر یک کشور ثابت نباشد که برای بهتر مشخص شدن، این بخش‌ها هاشور خورده‌اند و موقعیت متفاوتی را برای گردشگران متصور شده‌اند. البته این پرسش مطرح است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که معتقد است «معرفی ایران به عنوان کشوری امن برای سفر در سال ۲۰۱۹، حاصل زحمات این سازمان و در امتداد تلاش‌های وافر آن برای معرفی امنیت گردشگری ایران به جهانیان بوده» تا به حال برای تغییر چهره‌ی استان‌های مرزی هاشورخورده برنامه جامع و مستمری نه تنها در سطح جهان، بلکه در داخل هم داشته است؟ پروژه «سیستان و بلوچستان مقصد سفر در سال ۹۶» که با هدف تغییر تصور عمومی از این استان کلید خورد، تنها در مقطع زمانی محدودی اجرا شد و با تغییر استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن نیز متوقف شد. حتی با وجود آن‌که آمریکا با خارج کردن چابهار ـ استراتژیک‌ترین نقطه این استان ـ از شمول تحریم‌ها، نام این منطقه را بر سر زبان رسانه‌های خارجی انداخت، اما هیچ بهره‌وری تبلیغاتی از این جریان به نفع استان سیستان و بلوچستان برای پاک کردن لکه قرمز از آن نشد.

استان‌های غربی نیز که همواره تاوان ناامنی‌ها و نزاع‌های داخلی عراق را پس داده‌اند، مدت کوتاهی است به واسطه فرهنگ غنی و پویای مردم این خطه هدف سفرهای داخلی قرار گرفته‌اند، ‌ هرچند که هنوز چهره کاملا امنی برای عموم ندارند. سال‌هاست به بهانه کمبود اعتبارات، برای معرفی ایران در رسانه‌ها خارجی هزینه نمی‌شود و در کشورهایی که سیاه‌نمایی در آن‌ها مانع سفر اتباع‌شان به ایران می‌شود، هیچ تبلیغات محیطی انجام نمی‌شود.

علی‌اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ در اظهارنظری درباره هشداری که وزارت خارجه برخی کشورها درباره سفر به ایران داده‌اند، با بیان این‌که متأسفانه ایران در سایت برخی از سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در لیست مقاصد سفر، به رنگ زرد نشان داده می‌شود که شایسته کشورمان نیست، در واکنش به این اتفاق که سال‌هاست مانع سفر بیشتر اتباع خارجی به نوار مرزی شرق و غرب ایران می‌شود، گفته بود: «درخواست ما از وزارت امور خارجه این است که با تعاملی که با سفارتخانه‌ها دارد، با معرفی هرچه بهتر ظرفیت‌های کشورمان، جایگاه ایران را در سایت سفارتخانه‌های کشورهای مختلف ارتقاء دهد.»

ریسک سفر به ایران همانند بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی «پایین» گزارش شده است

 کشورهای فوق‌العاده ناامن بیشتر در آفریقا و خاورمیانه واقع شده‌اند؛ مانند سوریه، یمن، عراق، افغانستان، پاکستان، سومالی، لیبی، مالی. علامت این کشورها در نقشه «E» است که با رنگ قرمز تند مجزا شده‌اند. در این کشورها دولت متمرکزی معمولا وجود ندارد یا وضعیت حکومت بی‌ثبات است.

حملات خشونت‌آمیز توسط گروه‌های مسلح در این مناطق رخ می‌دهد و نیروهای امنیتی مقابله محدود و بدون اثرگذاری دارند. بخش زیادی از این کشورها برای اتباع خارجی قابل دسترس نیست. با آن‌که امنیت‌ سیاسی و اجتماعی مهم‌ترین انگیزه و شاخص گردشگران برای سفر یا انتخاب مقصد است، اما عوامل دیگری از جمله «بهداشت» و «ایمنی جاده» نیز در تعیین جایگاه کشورها در نقشه «ریسک سفر» تاثیر گذار بوده است. بر هیمن اساس خطر سفر به ایران درحالی پایین گزارش شده که «مخطرات ترافیکی برای مسافران» خیلی زیاد گزارش شده است. این شاخصی است که تا به حال پایین‌ترین امتیاز را از گردشگران خارجی که تجربه سفر به ایران را داشته‌اند، دریافت کرده است.

 ایمنی جاده و رانندگی در ایران با خطرناک گزارش شده است

اما ایران در بخش پزشکی یا درمان نیز در زمره‌ی کشورهای «به سرعت درحال توسعه و تغییر» معرفی و البته یادآور شده که خدمات درمانی و کیفیت آن در همه مناطق این کشور یکسان نیست. در شهرهای بزرگ، خدمات پزشکی با استاندارد قابل قبولی وجود دارد اما در بعضی مکان‌ها استانداردها ثابت نیست.

منبع: ایسنا

محمد لهاک و نفیسه نوری این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ایران در فهرست امن‌ترین کشورهای جهان قرار دارد | عکس
بر مبنای ارزیابی کارشناسان بین‌المللی؛
» ایران در فهرست امن‌ترین کشورهای جهان قرار دارد
... دیدن متن »

دو مؤسسه بین‌المللی «کنترل ریسکس» و «اینترنشنال SOS» در ارزیابی خود برای سال ۲۰۱۹، ایران را جزو امن‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران شناختند.

به گزارش ایندیپندنت، امنیت ایران در این گزارش در سطح کشورهای اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا ارزیابی شده است. به غیر از ایران، تنها در تعداد انگشت‌شماری از دیگر کشورهای خاورمیانه مانند کویت و قطر نیز سطح خطرهای امنیتی «پایین» ارزیابی شده است.

منیت کشورهای ترکمنستان و عربستان سعودی متوسط ارزیابی شده و پاکستان، عراق، افغانستان به همراه بسیاری از کشورهای آفریقایی در رده کشورهای «خطرناک» برای گردشگران قرار گرفته‌اند. در میان کشورهای جهان، فنلاند، نروژ و دانمارک به عنوان امن‌ترین‌ها معرفی شده‌اند.

این گزارش در کنار گزارش دیگری از مؤسسه Ipsos منتشر شده که در آن چشم‌انداز اقتصاد و بازار در سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفته است.بر مبنای آن، ۴۳ درصد تصمیم‌گیران حوزه کسب و کار، انتظار افزایش تهدیدهای امنیتی در جهان در سال ۲۰۱۹ را دارند.

اینترنشنال SOS بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات پزشکی و آموزش‌های مسافرتی در جهان و طرف قرارداد بیش از دو سوم از ۵۰۰ شرکت‌ برتر در حوزه بین المللی از نگاه مجله اقتصادی فورچون است.ایران به عنوان کشوری چهار فصل با انبوه جاذبه های طبیعی و تاریخی، همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

اخیراً «محمد خیاطیان» معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفته بود که تنها در نیمه نخست سال جاری، بیش از شش میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر کردند.

این رقم رشد ۵۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد. 

از دیگر رویدادهای برجسته مرتبط با حوزه گردشگری ایران در سال جاری، انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی است.

ویژگی های تاریخی، طبیعی، تمدنی و گردشگری همدان باعث شد چهلمین اجلاس جهانی گردشگری (UNWTO) آبان ماه در این شهر برگزار شود و ۸۰ نفر از اعضای اجلاس جهانی گردشگری از ۳۰ کشور جهان در آن حضور بهم رسانند.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را دوست دارد
البته منظورشون یه کسای خاصی است
چون الودگی صوتی الودگی زیست محیطی امنیت سلامت
فقر فرهنگی و اجتماعی و فقر به دلیل سیاست های غلط دولتهای برکار محیط ناامن سرقت خفت گیری کلاهبرداری تجاوز تعرض نهی از منکر به روش افراطی و......... امنیت فردی
عدم ثبات قیمت ها ... دیدن ادامه » تورم و تحریم تحکیم تشویش امنیت اقتصادی
خشم و بغض وقهر وقضاوت وشقاوت و واماندگی امنیت اجتماعی
ا در ایران به شدت تهدید میکنند
درسته ما داعش نداریم اما جایگزین داریم
۰۱ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روش جدید نیوزلند در حفاظت از مناطق گردشگری | عکس
» روش جدید نیوزلند در حفاظت از مناطق گردشگری
... دیدن متن »

دولت نیوزلند برای پیشگیری از آسیب به آثار باستانی و محیط زیست روشی برای تشویق گردشگران به حفاظت از محیط زیست ارائه کرده است.

منطقه خراسان و به نقل از نیوز، این کشور طی پروازها به مقصد نیوزلند فیلم‌های آموزشی برای گردشگران به نمایش می‌گذارد که "تیاکی" (Tiaki) نام دارند و این لغت بومی به معنای « مراقبت » است. در این فیلم‌ها، از بازدیدکنندگان خواسته می‌شود از محیط زیست محافظت کرده و به آداب و رسوم این کشور احترام بگذارند. در یک ویدیو دو دقیقه‌ای گفته می‌شود که نیوزلند خانه ماست و ساکنان و گردشگران نیز مسئول حفاظت از آن هستند. در سال‌های اخیر، صنعت گردشگری نیوزلند رونق یافته و در سال ۲۰۱۶ یکی از جاذبه‌های گردشگری آن صنعت لبنیات بوده است.

در سال گذشته، بیش از ۳.۸ میلیون گردشگر وارد نیوزلند شده‌ و بیشتر گردشگران از کشورهای استرالیا، چین و ایالات متحده بوده‌اند. مدیر اجرایی بخش گردشگری نیوزلند اظهار کرد: برای بهبود وضعیت گردشگری و آسیب کمتر به آثار باستانی و محیط زیست، آموزش گردشگران و راهنمایی آنها اهمیت دارد.

یکی دیگر از موارد نگران‌کننده در زمینه گردشگری، « اقامتگاه آزاد » است، به این صورت که گردشگران از چادر و یا دیگر موارد برای کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند و مشکلات زیادی از جمله کمبود سرویس‌های بهداشتی و یا سطل‌های زباله به همراه دارد. در این طرح، روزنامه‌نگاران نیز شرکت دارند و با ایجاد کمپین و یا تبلیغات در وب‌سایت‌ها و یا رسانه‌های اجتماعی به ترویج این طرح و آموزش به گردشگران و ساکنان کمک می‌کنند.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را خواند
محمد لهاک و لیلى شجاعى این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جاذبه‌ای به نام توالت! | عکس
نوزده نوامبر، روز جهانی توالت
» جاذبه‌ای به نام توالت!
... دیدن متن »

توالت «توالت» یا به عبارت مصطلح در کشورمان «سرویس بهداشتی» درحالی سال‌ها است به مهم‌ترین چالش سفر در ایران بدل شده و گره کوری به همه راه‌حل‌های آن زده شده که جهان آن را به یک دانش و حتی جاذبه‌ای برای گردشگری تبدیل کرده است و برای ترقی آن، هر سال بهترین توالت‌ها را معرفی می‌کند.

حالا چرا این‌قدر توالت اهمیت دارد؟

ترقی آن، هر سال بهترین توالت‌ها را معرفی می‌کند. به گزارش ایسنا، حمیرا محب‌علی، پژوهشگر و کارشناس ارشد گردشگری در یادداشتی به بهانه روز جهانی توالت به اهمیت آن در نگاه جهانی پرداخته و به دیدگاه‌ها، رویدادها و هویت جدیدی که در این‌باره شکل گرفته، اشاره کرده و نوشته است: "توالت مهمتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. " این عبارت کلیدی را در سایت سازمان جهانی توالت می‌توان مشاهده کرد.

بله سازمان جهانی توالت. حالا چرا این‌قدر توالت اهمیت دارد؟ ۴.۵ میلیارد نفر در جهان از توالت مناسب استفاده نمی‌کنند. ۱.۸ میلیارد نفر در جهان از آبی استفاده می‌کنند که فاضلاب در آن نشت می‌کند. ۸۹۲ میلیون نفر از مردم جهان از فضای باز برای توالت استفاده می‌کنند. سازمان ملل متحد در اهداف هزاره سوم (در تشریح بند ۶ اهداف ۱۷ گانه) می‌گوید که هر انسانی باید تا سال ۲۰۳۰ به توالت مناسب و بهداشتی دسترسی داشته باشد.

این سازمان معتقد است که اگر در توالت به اهدافش نرسد، مجموعه اهداف توسعه پایدار شکست خواهد خورد! علاوه بر آمار ذکر شده، سالانه هزاران کودک در اثر بیماری‌های ناشی از نبود توالت بهداشتی فوت می‌کنند در حالی که این مرگ و میر قابل پیشگیری است. توالت‌های پاک و ایمن هم برای دختران به خصوص در مدارس از اهمیت برخوردار است. از طرفی سازمان جهانی توالت معتقد است که هر یک دلاری که صرف توالت بهداشتی می‌شود، ۴.۶ دلار هزینه مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد.

«سازمان جهانی توالت در ۱۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و از آن پس این روز را روز جهانی توالت نامیدند. نخستین نشست جهانی توالت هم همان روز در سنگاپور برگزار شد و تا کنون ۱۵ اجلاس جهانی برای توالت در سراسر دنیا برگزار شده است. تعجب نکنید اگر بگوییم به غیر از روز جهانی توالت، سازمان جهانی توالت و اجلاس جهانی توالت، یک کالج بین‌المللی توالت هم وجود دارد که تا کنون ۵۰۰۰ نفر از آن فارغ التحصیل شده‌اند. این کالج در سال ۲۰۰۵ در هند شکل گرفت و فارغ التحصیلان آن دوره‌های آموزشی آب، شست‌وشو، اکوسیستم، مدیریت سیستم‌های فاضلاب و ... را گذرانده‌اند.

از این‌ها که بگذریم توالت بر اساس اطلاعات سازمان جهانی متبوع آن ۱۲ نوع دارد. از توالت‌های سرپایی گرفته تا توالت‌هایی برای نشستن، برای چرت زدن و توالت‌های هوشمند و فوق هوشمند که مجموعه‌ای از امکانات ماساژ، شست‌وشو، گرم‌کننده محل نشستن، گرم‌کننده پا، فلاش اتوماتیک، کنترل از راه دور، قابلیت نظافت و ضدعفونی خودکار توالت، شستشوی اضطراری هنگام قطع برق، چراغ برای شب با قابلیت بلوتوث و استفاده از Mp۳ را دارد و قیمت آن بیش از ۱۰۰۰ دلار قیمت است. به غیر از این ۱۲ مدل، رقابت در دنیای گردشگری بر سر توالت‌هایی است که نه یک سیستم رفاهی بلکه خود جاذبه‌هایی هستند که سیستم‌های رفاهی می‌تواند در کنارشان شکل بگیرد.

توالت و طبیعت

شعار سال ۲۰۱۸ روز جهانی توالت چنین است: «When Nature Calls» و موضوع آن ارتباط تنگاتنگ توالت و طبیعت را نشان می‌دهد. این یعنی این‌که طبیعت ما را فرا می‌خواند تا توالت‌های بهداشتی بسازیم که نه تنها اکوسیستم‌های طبیعی را تهدید نمی‌کنند بلکه بتوانند به احیای آن نیز کمک کنند. مثلا توالت‌های صحرایی می‌توانند پسماندها را به کود تبدیل کنند و برای احیا کشاورزی کمک کنند. تالاب‌های ناشی از فاضلاب‌ها هم می‌توانند آب را فیلتر کنند و از ورود مستقیم فاضلاب به آب‌های جاری جلوگیری کنند. (نمونه‌ای از این توالت‌ها در کمپ ۴۳۵۰ متری مسیر جبهه شمال شرقی قله دماوند ایران نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی مستقر شده و وجود آن با توجه به اهداف زیست‌محیطی تحسین گردشگران خارجی را برانگیخته است.) سازمان جهانی توالت می‌گوید که "وقتی طبیعت شما را فرا می‌خواند، پاسخ دهید و امروز هر کجا هستید و هرکاری انجام می‌دهید به توالت فکر کنید. راه‌هایی برای بهداشتی شدن توالت‌ها پیدا کنید.

توالت‌هایی که جاذبه‌اند

توالت و گردشگری ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند، گاهی توالت خودش جاذبه گردشگری است. از این رو چند سالی می‌شود که مسابقه‌ای جهانی برای انتخاب بهترین توالت در جهان برگزار می‌شود. امسال این مسابقه ۶ برنده داشت که در زمینه طراحی، مزیت اقتصادی، بهترین موقعیت، بهترین تجربه، بهترین دسترسی و مهیج‌ترین توالت با هم رقابت کردند.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین طراحی را دریافت کرده این توالت در طبقه دوم مرکز علوم ساسکاچوان در کانادا قرار دارد. کف و دیواره‌های آن شیشه‌ای است و همراه با صدای پرنده‌ها عمق جنگل را می توان در آن حس کرد. هرکجا لازم بوده دیوار پوشیده باشد از تصاویر عکاس کانادایی معروف مناظر جنگل به نام Todd Mintz استفاده شده تا فضای جنگل را تداعی کند.
 

 توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین توالت اقتصادی را دریافت کرده این توالت در استرالیا واقع شده که در اصل ایستگاه قطار قدیمی و متروکه‌ای بوده که توسط بومیان روستایی در همان نزدیکی با کاشیکاری‌های قدیمی که نشان از هنر این منطقه است، احیا شده و گردشگران زیادی را تا به حال جذب کرده است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین موقعیت را گرفته این توالت در هتل لاجولا در آمریکا و در طبقه یازدهم آن هتل قرار دارد که چشم‌انداز رو به دهکده ساحلی و ساحل اقیانوس سن‌دیه‌گو از آن، بینظیر و شگفت‌انگیز است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه بهترین تجربه توالت برای گردشگر را دریافت کرده این توالت در کانزاس آمریکا قرار دارد و استفاده از موزاییک‌های بسیار زیبا و هنرمندانه نشان‌دهنده هنر محلی این منطقه است. درون آن اسباب‌بازی‌هایی برای کودکان و حتی بزرگسالان قرار داده شده و برخی کابین‌های آن در فضای باز واقع شده است.

توالت برتر سال ۲۰۱۸ که جایزه توالت مهیج را گرفته است این توالت در ارتفاع ۲۹۷۰ متری در بالای کوهی در کشور سوئیس قرار دارد. تصاویر آن به فیلمی از جیمز باند مربوط می‌شود. در توالت آقایان ناگهان این صدا به گوش می‌رسد: «شبیه جمیز باند باش!» و در توالت خانم‌ها این صدا شنیده می‌شود: «از ما دو نفر؛ امشب یکیمون زنده می‌مونه!»

توالت برتر سال ۲۰۱۸ به خاطر دسترسی آسان برای همه در فرودگاه بریزبن استرالیا واقع شده و با سیستم پیشرفته دیجیتالی امکان استفادهبرای معلولان و افراد کم‌توان را براحتی میسر کرده است.

این نقشه نشان می‌دهد اجلاس جهانی توالت در چه سال‌هایی و در چه کشورهایی برگزار شده است

لوگوی روز جهانی توالت

 

منبع: ایسنا / حمیرا محب‌علی

نیلوفر ثانی، محمد لهاک و رها باصفا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد | عکس
» خرمای پیارم، نارنگی و مروارید هرمزگان ثبت جهانی شد
... دیدن متن »

مهدی میرصالحی چهارشنبه شب دربیست و دومین همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه هرمزگان و رونمایی از ثبت این سه محصول در بندرعباس افزود: فرایند ثبت جهانی این سه محصول مدت ۲سال زمان برده که اخیرا در سازمان جهانی مالکیت ( WIPO) ثبت شده است. وی، با تشریح روند ثبت جهانی سه محصول نارنگی سیاهو، مروارید خلیج فارس و خرمای پیارم حاجی آباد افزود: ما محصول را در یک حوزه جغرافیایی خاص شناسایی کرده و آن را به ثبت ملی و سپس به ثبت جهانی می رسانیم. مدیرکل ثبت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: موضوع ثبت جهانی مروارید خلیج فارس بازتاب زیادی در رسانه های بین المللی داشته زیرا دراین سند بین المللی نام خلیج فارس برای دفعه های مکرر ثبت شده است. به گفته میر صالحی ثبت جهانی این سه محصول باعث شناخت بیش از پیش مردم کشورهای مختلف ازآنها می شود.

نارنگی سیاهو بندرعباس

دهستان سیاهو منطقه کوهستانی و گردشگری در ۶۵ کیلومتری بندرعباس قرار دارد که به علت آب و هوای خاص، انواع محصولات گرمسیری و سردسیری مانند گردو، انار، انگور، زردالو، سیب، انبه، نخل، نارنگی و مرکبات را می توان درکنار هم دید که کاشته شده اند. سطح زیر کشت باغ‌های نارنگی پفکی سیاهو ۲ هزار هکتار است و از آنجایی که این محصول شهره ملی و جهانی دارد همه ساله یک سوم آن در بسته بندی های مخصوص به کشور‌های اروپایی، حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می‌ شود. وسعت باغهای زیر کشت نارنگی درهرمزگان ۷ هزار و ۳۰۰ هکتار است که سالانه ۶۲ هزار تن محصول از آنها برداشت می‌ شود.

خرمای پیارم حاجی آباد

خرمای پیارم (Piarom or Pyarom) نام یکی از انواع خرماهایی است که در شهرستان حاجی آباد از توابع استان هرمزگان کشت می‌شود. رقم پیارم از نوع تجاری و درجه یک بوده که به دلیل کیفیت مناسب و بازار پسندی یک رقم خاص صادراتی محسوب می‌شود طوریکه این محصول توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید. پوست نازک این خرما به رنگ قهوه‌ای تیره و با توجه به اینکه گوشت و پوست آن بطور کامل به یکدیگر چسبیده‌اند، ظاهری زیبا و مطلوب دارد و فرایند شستشوی آن نیز به صورت کامل صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه عمده قند موجود در آن از نوع فروکتوز می‌باشد به راحتی و سرعت در سوخت‌و ساز بدن استفاده شده و کسانی که یک بار این خرما را مصرف کرده‌اند به خاطر طعم بسیار خوب و ظاهر مطلوب و سایر خواص غذایی آن بطور معمول مصرف‌کننده دائمی این خرما می‌ شوند.

مروارید خلیج فارس

مراکز صید مروارید در گذشته فقط به ساحل های دریاهای آب گرم محدود می شد یکی از مهم ترین این مراکز، خلیج فارس است، حوزه خلیج فارس به خاطر داشتن مرواریدهای طبیعی بسیار مشهور است طوریکه گفته می شود، خلیج فارس بهشت مروارید است. مرواریدهای خلیج فارس، از لحاظ کیفیت، درخشندگی و اندازه و فراوانی خود دارای شهرت بسیاری هستند، وجود چشمه های آب شیرین و ترکیب منحصر به فرد از آب شیرین و شور یکی از اسرار درخشندگی مروارید خلیج فارس اعلام شده است. براساس متون برجای مانده از گذشته، در هرمزگان از بندرلنگه به عنوان مهم ترین شهر و حتی پایتخت مروارید خلیج فارس نام برده شده است. بیست و دومین همایش تجلیل ازصادرکنندگان نمونه هرمزگان با حضور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، رایزن بازرگانی ایران درعمان، نمایندگان بندرعباس، قشم، حاجی آباد و بوموسی درمجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی این استان برگزارشد.

منبع: ایرنا

محمد لهاک این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند | عکس
گزارشی از شهر زیرزمینی کیش
» وقتی یک فیلم تبلیغاتی سرمایه گذار گردشگری را به ایران می کشاند
... دیدن متن »

۲۰ سال پیش پخش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش باعث شد تا یک سرمایه گذار ایرانی در جزیره، قنات مخروبه ای را به یک جاذبه تبدیل کند.

 تا ۲۰ سال پیش یکی از جاذبه های گردشگری فعلی جزیره کیش یک قنات مخروبه ای بود که تنها باستان شناسان و تاریخ دانان می دانستند که این قنات ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین مردم بومی جزیره را تامین می کرده است.

اما حالا با گسترش این قنات و تغییر کاربری هایی که به زمین های اطرافش داده شده است، می توان گفت که «کاریز» یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جزیره کوچک کیش است. کاریزی که به آن شهرزیرزمینی اطلاق شده چون با گسترش آن اکنون رستوران، فروشگاههای صنایع دستی و گالری و بخش های مختلف دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد زیر ۱۶ متری زمین و بخش غربی جزیره خبرهایی هست!

اینجا تنها جایی است که می توان به سقف نگاه کرد و مرجان، سنگواره و صدف هایی را دید که ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارند در واقع این کاریز اکنون کاربری موزه ای هم پیدا کرده است.

کسی که این قنات مخروبه را اکنون به یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده است منصور حاجی حسینی است که سال ۷۷ نمایش یک فیلم تبلیغاتی از جاذبه های گردشگری کیش باعث شد تا او تصمیم بگیرد بعد از سالها از مونیخ آلمان به ایران بیاید و خودش شاهد زیبایی های این جزیره که شبیه به جزایر مالدیو است، باشد.

این مهندس مکانیک از دانشگاه مونیخ آلمان در چندین فاز این مجموعه را احداث و نام آن را شهرزیرزمینی کاریز می نامند و به تازگی هم فاز سوم آن را افتتاح کرده است. اما نمی داند با چه هزینه ای چون هر بار که پول دستش آمده آن را در کاریز خرج کرده از وقتی که یورو ۳۰۰ تومان بود تا زمانی که به ۲۰ هزار تومان رسید.

او سرمایه گذاری است که همیشه می خواسته در ایران یک کار منحصر به فرد برای جزیره ای که دوستش داشته انجام دهد به همین دلیل معطل وام های دولتی نمانده و خودش شروع به کار کرده است و تا جایی پیش رفته که اکنون می گوید سالانه ۲۴۰ هزار نفر گردشگر به کاریز می آیند یعنی روزی ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر. گاهی حتی در ایام عید هم سه هزار نفر از این شهر زیرزمینی بازدید می کنند در این میان خارجی ها کمتر می آیند مگر آنها که دو تابعیتی هستند شاید هم دلیلش به خاطر کاهش گردشگران خارجی در جزیره کیش باشد.

با این وجود شهر زیرزمینی کاریز در حال گسترش است تا ماندگاری بازدیدکننده آن بیشتر شود. هر گردشگر برای ورود به این شهر ۲۰ هزار تومان می پردازد و با همان بلیت به رستوران می رود.

منبع: خبرگزاری مهر

نیلوفر جوکار و علی ملکی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دستخط ونگوگ و مومیایی در موزه ملی | عکس
نمایشگاه آثار هلندی ها در ایران
» دستخط ونگوگ و مومیایی در موزه ملی
... دیدن متن »

چند هزار سال پیش مرد هلندی که در مرداب تدفین شده بود، هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد مدتها بعد جسد مومیایی شده اش را در محفظه ای شیشه موزه ملی ایران به نمایش بگذارند.

 

دهم مهر ماه امسال در پی برپایی نمایشگاهی از آثار تاریخی ایران در موزه درنتس هلند، آثاری از هلندی ها نیز به موزه ملی ایران آمد که شامل ۳۳۱ اثر تاریخی و هنری بود و در میان آنها یکی از آثار برای ایرانی ها جالب تر و جذاب تر بوده است. این اثر متعلق به یک مرد مومیایی شده بود. جذابیت مومیایی ها از آن جهت است که در ایران سنت مومیایی شدن هیچ گاه وجود نداشته و بدین ترتیب این نوع تدفین جذاب به نظر می رسد. اما آنچه که این مومیایی را از مردان نمکی زنجان و مومیایی های دیگر متمایز کرده ، این است که این مرد به صورت طبیعی در مرداب مومیایی شده است. تدفین اموات در مرداب ها و باتلاق ها یک مراسم آیینی بین هلندی ها بوده است.

به این مرد اکسلورموند گفته می شود چون از دوره آهن تعدادی مومیایی طبیعی انسان در باتلاق‌ها یافت شده که بهترین نمونه آنها مرد اکسلورمند است. این مرد بین سال‌های ۴۳۰ تا ۲۵۰ پیش از میلاد می‌زیسته و جسدش در سال ۱۹۱۴ میلادی (۱۲۹۳ خورشیدی) در باتلاقی نزدیک اکسلورموند کشف شده است. محلی که این مرد کشف شده اکنون معدن زغال سنگ نارس است و کارگران معدن زغال سنگ او را هنگام برداشت از باتلاق کشف کرده اند.

اکنون بدن مومیایی شده این مرد هلندی در محفظه ای شیشه ای در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است محفظه ای که دمای هوا و میزان رطوبت آن به گفته مسئولان موزه هماهنگ با شرایطی است که قبلا این مومیایی در آن شرایط نگهداری می شده است ضمن اینکه سیستمی نیز در پایین محفظه به کار گرفته تا این دما تغییر نکند. این مومیایی هر بازدیدکننده ای را به سمت خود جذب می کند و این سوال را برای او به وجود می آورد که چنین جثه کوچکی چگونه می توانسته متعلق به یک مرد کامل بوده باشد. چون بدن او کاملا جمع شده است.

استخوان بدن این مرد در باتلاق حل شده و تنها پوستش باقی مانده که آن هم در اثر زمان شبیه به چرم شده است و اکنون بدون هیچ ماده ای پوست تن به رنگ سیاه باقی مانده است بدون استخوان! برخی از تکه هایی از لباس این مرد هنوز باقی مانده است مانند تکه ای از زیر پوش پشمی، یک کلاه از پوست گوسفند، یک کفش از پوست گوزن و یک کلاهک از پوست گوساله. جسد این مرد با کمی ریش و سیبیل کامل است و تنها بخش هایی از ساعد، دست چپ، انگشتان، زانو و پای راست آن از بین رفته است و به صورت طبیعی نیز جسد آن خشک و بنابراین کوچک شده است وگرنه احتمال می رود که کمتر از ۴۵ سال سن داشته باشد.

یکی از آثار ون گوگ در ایران با دست خط خودش

در میان آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه آثار هلند، یک تابلو لیتوگراف با استفاده از جوهر سیاه مداد شمعی، قلم و جوهر وجود دارد که یک طرح به نام فرسوده از سری طرح های ونگوگ از فردی بازنشسته و کهنه سرباز در نوانخانه ای محلی واقع در لاهه است.

این طراحی اجرای مجدد یک طرح و آبرنگ است که ون گوگ یک سال پیش از آن ترسیم کرده بود او برای ترسیم «فرسوده» از نقاشی «یکشنبه در بیمارستان چلسی » اثر یک هنرمند دیگر الهام گرفته بود. از این لیتوگرافی هفت نسخه سنگی تولید شده که از میان آنها این نمونه دارای زیر نویس «در دروازه ابدیت» است. این زیر نویس دست خط ون گوگ است. این اثر جزو آثاری نیست که از هلند به ایران آورده شده باشد بلکه در مخزن و گنجینه موزه هنرهای معاصر ایران نگهداری می شده و برای نمایش در این نمایشگاه از مخزن بیرون آورده شده و دوباره به موزه هنرهای معاصر برمی گردد. بنابراین این نمایشگاه تنها فرصت دیدن تابلوست. ۵۶۰ شی تاریخی در ۳۳۱ ردیف از موزه درنتس شهر آسن در هلند در سه گالری «باستان‌شناسی از دوره پارینه سنگی میانه تا اوایل قرون وسطی (۸۰۰ – ۴۵۰۰ میلادی)»، «سفال» و «تابلوهای نقاشی (قرون ۱۹ –۲۰ میلادی)» به نمایش درآمده‌اند، برخی از تابلوهای به نمایش درآمده منحصر به فرد هستند مانند تابلوی «چشم‌انداز خانه روستایی در درنته ۱۸۹۴» که مسئولان موزه درنتس سال گذشته از نهاد دیگری خریداری کرده‌اند، اما تا قبل از انتقال آن به ایران، در هیچ کدام از تالارها یا نمایشگاه‌های هلند نمایش داده نشده بود و ایرانی ها برای اولین بار شاهد آن هستند.

«سیمون مولین» این نقاشی بسیار مدرن را ۱۲۴ سال پیش به تصویر کشیده است. تصویری از مناظر درنته که در آن یک زن روستایی با فرزندی در آغوش، میان گوسفندان و یک خانه‌ روستایی دیده می‌شود با به کارگیری خطوط کناری تیره و همچنین حدفاصل‌هایی بین رنگ‌ها و استفاده از یک طیف محدود رنگی، ناگهان این اثر به یک سبک نقاشی مدرن ساده تبدیل می‌شود. در تابلوهای نقاشی هلندی ها یک نکته بسیار جالب است . اینکه اگر سر گوسفندی در نقاشی رو به جلو باشد ارزش آن نقاشی بیشتر از زمانی است که گوسفندان در حال ترک و یا رفتن هستند.

این نکته دقیقا در آثار نقاشی هلندی ها به چشم می خورد. اما در کنار نقاشی میوان سفالینه های مردم این کشور را هم مشاهده کرد که شباهت زیادی به سفالهای ایرانی دارد و نشان می دهد که روش تهیه سفال در خاورمیانه روی هلندی ها چقدر تاثیر داشته است. در کنار تمام این آثار، ابزار سنگی مانند تبردستی متعلق به دوره پارینه سنگی و انسانهای اولیه نیز به نمایش درآمده آثاری که ۵۰ هزار سال قدمت دارند. نمایشگاه «باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به‌روایت موزه درنتس» از ۱۰ مهر افتتاح شده و علاقه مندان می‌توانند تا ۱۷ فروردین سال ۹۸ از این آثار در ساختمان موزه دوران اسلامی کنار موزه ایران باستان به نمایش درآید. نرخ بلیت ورودی این نمایشگاه ۵ هزار تومان تعیین شده و یک شنبه ها نیز این نمایشگاه تعطیل است.

منبع: مهر

محمد لهاک، نیلوفر جوکار و رها باصفا این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید