آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردشگری | اخبار
S3 : 03:37:08 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
کشف راز منشاء سنگ‌های عظیم استون‌هنج | عکس
کشف راز منشاء سنگ‌های عظیم استون‌هنج
محققان موفق به کشف راز منشاء سنگ‌های بزرگی شدند که سازه باستانی استون‌هنج در ویلشایر انگلستان را تشکیل می‌دهند. به گزارش رویترز، آزمایش‌های باستان‌شناسان ثابت ...
دیدن ادامه ››

محققان موفق به کشف راز منشاء سنگ‌های بزرگی شدند که سازه باستانی استون‌هنج در ویلشایر انگلستان را تشکیل می‌دهند.

به گزارش رویترز، آزمایش‌های باستان‌شناسان ثابت کرده منشاء ۵۰ سنگ عظیم شکل‌دهنده استون‌هنج در محوطه‌ای به نام وست‌وود در ۲۵ کیلومتری این سازه باستانی قرار دارد. 

این سنگ‌های عظیم حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد برای ساخت استون‌هنج به کار برده شده‌اند و ارتفاع بلندترین آن‌ها به بیش از ۹ می‌رسد و سنگین‌ترین‌شان نیز ۳۰ تن وزن دارد.

«دیوید نش» محقق زمین ریخت‌شناسی دانشگاه برایتون که سرپرستی تیم تحقیقاتی بر روی سازه باستانی استون‌هنج را بر عهده دارد گفت: «این‌که این سنگ‌های بسیار عظیم چگونه به این محل آورده شده‌اند هنوز محل بحث و بررسی است اما با توجه به اندازه این سنگ‌ها احتمالا آن‌ها یا به این محل کشیده شده‌اند و یا از طریق غلتک‌هایی جابه‌جا شده‌اند».

«استون‌هنج» یکی از بزرگترین معماهای تاریخ باستان‌شناسی است که سالانه میلیون‌ها گردشگر را به انگلیس می‌کشاند.

این سازه باستانی با پنج‌هزار سال قدمت همواره به عنوان یک مکان رازآلود نام برده می‌شود. تعدادی از محققان دانشگاهی در انگلیس که از سال ۱۹۶۴ میلادی درپی کشف رازهای این بنا هستند، بارها از خواص درمانی استون‌ هنج که حاصل ارتباط امواج منتشرشده از سنگ‌های چندصدتنی است، سخن گفته‌اند. البته فرضیه‌های دیگری نیز وجود دارد که کاربری اصلی استون‌هنج را بیان‌کننده‌ روزهای هفته، ماه‌ها و فصول و به‌طور خلاصه آن را یک تقویم می‌داند.

با این وجود همچنان هنوز سوال‌های زیادی در زمینه نحوه برش سنگ‌ها و قراردادن آن‌ها روی هم بدون پاسخ باقی مانده است.

منبع: ایسنا

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خسارت ۳۲۰ میلیارد دلاری کرونا برای گردشگری جهانی | عکس
خسارت ۳۲۰ میلیارد دلاری کرونا برای گردشگری جهانی
بر اساس جدیدترین گزارش سازمان جهانی گردشگری، ترس از ابتلا به ویروس کرونا تنها در سال جاری، میلیاردها دلار خسارت برای صنعت گردشگری به دنبال داشته است. به گزارش فرانس۲۴، سازمان جهانی گردشگری ...
دیدن ادامه ››

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان جهانی گردشگری، ترس از ابتلا به ویروس کرونا تنها در سال جاری، میلیاردها دلار خسارت برای صنعت گردشگری به دنبال داشته است.

به گزارش فرانس۲۴، سازمان جهانی گردشگری در گزارشی اعلام کرد بحران کرونا فقط در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۰، گردشگری جهانی را متحمل ۳۲۰ میلیارد دلار خسارت کرده و کسب و کار میلیون‌ها نفر را در خطر نابودی قرار داده است.

به گقته‌ی این سازمان، میزان سود از دست‌رفته بین ماه‌های ژانویه و «می» امسال  «بیش از سه برابر خسارت به وجود آمده در دوران بحران جهانی اقتصادی سال ۲۰۰۹» بوده است.

آمار سفرهای گردشگران بین‌المللی نیز در دوران قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا حدود ۳۰۰ میلیون (۵۶ درصد) کاهش داشته است.

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری بیان کرد :«این اطلاعات جدید نشان می‌دهد ازسرگیری  گردشگری در زودترین زمان ممکن که شرایط ایمن باشد تا چه حد اهمیت دارد. کاهش شدید آمارهای گردشگری بین‌المللی می‌تواند کسب و کار میلیون‌ها نفر را در خطر نابودی قرار دهد.»

سازمان جهانی گردشگری در ماه «می» پیش‌بینی کرده بود که آمار سفرهای بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا بین ۶۰ الی ۸۰ درصد با کاهش مواجه خواهد شد.

آمار سفرهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ با افزایش چهار درصدی به ۱.۵ میلیارد رسیده بود. در همین سال فرانسه در رتبه نخست پربازدیدترین کشور جهان قرار گرفت.

منبع: ایسنا

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
نماینده بهشهر: هیچ جای استان مازندران برای گردشگری امن نیست | عکس
نماینده بهشهر: هیچ جای استان مازندران برای گردشگری امن نیست
نماینده مردم بهشهر در مجلس یازدهم تأکید کرد: استان مازندران شرایط سختی را در مقابله با ویروس کرونا سپری می‌کند و هیچ جای استان برای گردشگری ایمن نیست. غلامرضا شریعتی در گفت‌وگو با ...
دیدن ادامه ››

نماینده مردم بهشهر در مجلس یازدهم تأکید کرد: استان مازندران شرایط سختی را در مقابله با ویروس کرونا سپری می‌کند و هیچ جای استان برای گردشگری ایمن نیست.

غلامرضا شریعتی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ضرورت پرهیز مردم از سفرهای غیرضروری به استان‌های شمالی کشور بیان کرد: همان طور که ستاد ملی کرونا نیز اعلام کرده است استان مازندران شرایط بسیار سختی در مواجهه با ویروس کرونا دارد. اکنون جایی از استان مازندران نیست که برای گردشگری منطقه‌ای امن باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه انتخابیه بنده که بهشهر و نکا می‌شود و در شرق استان مازندران قرار گرفته است از گذشته نیز که گردشگران کمتری می‌آمدند اما امروز وضعیت از قرمز نیز گذشته است و در نواحی غرب و میانی استان وضعیت به همین شدت نامساعد است.

نماینده مردم بهشهر در مجلس یازدهم تصریح کرد:‌ حضور مسافر در استان می‌تواند به بدتر شدن شرایط منجر شود. بنده به عنوان یک شهروند از مردم خواهش می‌کنم برای حفظ سلامتی و جان خود و هم وطنانشان در این مدت از سفر به استان مازندران پرهیز کنند.

وی در ادامه تأکید کرد: اکنون شرایط برای گردشگری در سطح استان مساعد نیست. از مردم خواهش می‌کنم که این مدت را تحمل کنند تا ان شاءالله پس از عبور از بیماری بتوانیم مجددا پذیرای هم وطنان عزیز بوده و با حفظ سلامتی خود و خانواده‌هایمان به زندگی ادامه دهیم.

منبع: ایسنا

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قایق، دوچرخه یا سوار بر اسب: سفرهای عجیب و غریب به سوی خانه در دوران کرونا | عکس
قایق، دوچرخه یا سوار بر اسب: سفرهای عجیب و غریب به سوی خانه در دوران کرونا
در روزهایی که هواپیماها زمینگیر شده بودند و مرزها بسته، افرادی مجبور شدند سفرهایی طولانی و عجیب و غریب را پشت سر بگذرانند تا دوباره به خانه‌هایشان بازگردند. در ادامه چهار مورد ...
دیدن ادامه ››

در روزهایی که هواپیماها زمینگیر شده بودند و مرزها بسته، افرادی مجبور شدند سفرهایی طولانی و عجیب و غریب را پشت سر بگذرانند تا دوباره به خانه‌هایشان بازگردند.

در ادامه چهار مورد از این سفرها را مشاهده می‌کنید.

آنابل سیمز: ۱۶۰۰ کیلومتر

 

آنابل سیمز، نوجوان بریتانیایی در یک مزرعه پرورش اسب در پاتاگونیای آرژانتین کار می‌کرد که به دلیل محدودیت‌های پروازی ناشی از شیوع کرونا، پروازش به خانه لغو شد. به بیان دیگر آنابل مجبور می‌شد که در فصل زمستان و زمانی که دمای هوا به زیر صفر می‌رسید در مزرعه بماند.

این دختر ۱۹ ساله تصمیم گرفت در پایان فصل گرم به خانه برگردد. او تنها چیزی که همراه داشت، تعدادی لباس سبک بود. آنابل که روز به روز نگران‌تر می‌شد به وزارت خارجه بریتانیا تلفن زد و آن‌ها به او گفتند برای این که بتواند به کشورش برگردد باید خودش را به فرودگاه بوئنوس آیرس در ۱۶۰۰ کیلومتری محل اقامتش برساند و از آنجا به بریتانیا پرواز کند. اولین مرحله سفر آنابل و شریک زندگی‌اش نصف روز اسب‌سواری تا نزدیک‌ترین جاده بود؛ در حالی که بارهایشان را روی قاطر حمل می‌کردند.

او سپس در سفری ۹ ساعته با تاکسی خودش را به نزدیک‌ترین شهر رساند؛

در یک ایست بازرسی دمای بدن او را چک کردند و روی ماشین، مایع ضدعفونی‌کننده پاشیدند. البته برای رسیدن به فردوگاه هنوز ۱۷ ساعت رانندگی باقی مانده بود. آنابل پس از بازگشت به بریتانیا به روزنامه آرگوس گفت: «بخش اسب‌سواری سفر، کم‌تر از همه ترسناک بود. قسمت هراسناک ماجرا، پرت شدن دوباره وسط تمدن و دیدن دنیای درگیر با ویروس کرونا و مردمی بود که ماسک می‌زدند و دمای بدنشان در ایست‌های بازرسی چک می‌شد. موقعیت به شدت استرس‌زایی بود.»

کلیون پاپادیمیترو: ۳۲۰۰ کیلومتر

«کلیون پاپادیمیترو» می‌گوید،  عوامل زیادی وجود داشت که او تصمیم گرفت دوچرخه‌اش را بردارد و از دانشگاه‌اش در اسکاتلند راهی خانه‌اش در یونان شود. پروازها به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا لغو شده بودند و مدت اجاره آپارتمان او در آبردین سر آمده بود. البته این را هم نباید فراموش کرد که این پسر ۲۰ ساله عاشق "چالش‌های بزرگ" است و فکر می‌کرد با دورچرخه‌سوای به سوی خانواده می‌تواند منتهای توانش را محک بزند.

او  گفت: «می‌خواستم خودم را به چالش بکشم و کار دیگری نداشتم که انجام دهم.» قبل از آغاز این سفر کلیون فقط آن اطراف دورچرخه‌سواری می‌کرد اما او اطمینان داشت که آمادگی بدنی این سفر را دارد. او خودش را به غذا، کیسه خواب و چادر مجهز کرد و در ماه مه سفر ۴۸ روزه‌اش به آتن را آغاز کرد. او گفت سفرش را با توجه به محدودیت‌های مسافرت تنظیم کرد و مشکلی برای عبور از مرزها نداشت. گرچه او در طول سفر ۳۲۰۰ کیلومتری‌اش بارها به شدت خسته شد اما گفت که سخت‌ترین چالشی که در این سفر با آن روبرو شد، تنهایی بود. او گفت: «ساعت‌های زیادی که تنها بودم، اذیتم می‌کرد. با دوچرخه‌ام مشکلاتی داشتم؛ مرتب پنچر می‌شد و مجبور بودم با این مسئله کنار بیایم.»" اما خب از طرف دیگر چیزهای زیادی هم بودند که ذهن این دانشجو را مشغول نگه می‌داشت: »«منظره‌های فوق‌العاده‌ای دیدم و مکان‌های بی‌نظیری را کشف کردم. افراد مختلفی را دیدم و چیزهایی زیبا." کلیون اواخر ژوئن در خانه بود و به خانواده‌ و دوستانش ملحق شد. او می‌گوید که در این سفر یاد گرفت: "توانایی‌هایم خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کردم." و حالا بهتر می‌تواند با موقعیت‌های استرس‌زا کنار بیاید. با این حال او تصمیم گرفته که ماه سپتامبر با هواپیما به آبردین بازگردد: "یک سفر آموزشی بزرگ بود اما دوباره دوچرخه‌سواری نخواهم کرد؛ من یک مسیر را دو بار نمی‌روم.»

گری کروترز: ۶۵۰۰ کیلومتر

گری کروترز به هیچ قیمتی نمی‌خواست جشن ازدواج دختر کوچکش را از دست دهد. بنابراین وقتی هواپیماها زمینگیر شدند او تصمیم گرفت ۶۵۰۰ کیلومتر در اقیانوس اطلس به تنهایی دریانوردی کند. او اوایل ۲۰۱۹ دور کارائیب را با قایق می‌چرخید و در بخش‌هایی از سفر هم دوستان و خانواده‌ به او ملحق می‌شدند.

قرار بود آخر مارس به خانه‌اش در ایرلند شمالی پرواز کند و هنوز مدت زیادی تا عروسی دخترش در ماه سپتامبر باقی مانده بود. اما هنگامی که کرونا از راه رسید مرد ۶۴ ساله روی قایق در سن‌مارتن گیر افتاد و فقط یک راه مقابلش باقی مانده بود. در حالی که محدودیت‌های قرنطینه تا آوریل ادامه داشت و فصل توفان هم در راه بود، او مشغول کشیدن نقشه‌ای برای بازگشت به خانه شد: دریانوردی تنهایی. گرچه سفر در اقیانوس اطلس بدون هیچ گروهی به تنهایی چالش برانگیز است، گری چالش مضاعفی هم در پیش داشت. او که یک دستش را در تصادف با موتور از دست داده بود باید با یک دست راهی این سفر می‌شد. او گفت: «دریانوردی طولانی با یک دست برای هرکسی یک چالش است. حتی اگر دو دست هم داشته باشید باید به خوبی برای چنین سفری آماده شوید و برای هر پیشامد برنامه‌ای داشته باشید.» یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هاش این سفر ۳۷ روزه پیدا کردن زمانی برای پختن و خوردن غذا بود: "چون فقط خودم در قایق بودم، وقت آزادم به بررسی وضعیت آب و هوا، رسیدگی به بادبان‌ها، نگاهی به مسیر سایر کشتی‌ها و البته خوابیدن می‌گذشت. بزرگ‌ترین هراسم این بود که آن قدر خسته شوم که شروع به اشتباه کردن کنم. فقط یک تصمیم اشتباه می‌توانست آخرین تصمیمم شود.«در حالی که این سفر شامل مشکلاتی مانند هوای سرد و "ترس از توفان‌های سهمگین» بود، گری از تماشای ستاره‌های دنباله‌دار و شنای نهنگ‌ها و دلفین‌ها لذت می‌برد. اما برجسته‌ترین نکته سفر به گفته او رضایت ناشی از غلبه بر معلولیت برای کاری که همیشه می‌خواستم انجام دهم بود. ماه ژوئیه که پای او به خشکی رسید با استقبال خانواده، دوستان و طرفدرارانش روبرو شد. او حالا دو ماه دیگر تا عروسی دخترش زمان داشت؛ مراسمی که خانواده امیدوارست در زمان مقرر انجام شود، هرچند که باید فهرست مهمانان را کوتاه کند.

خوان مانوئل بایسترو: ۱۱۰۰۰ کیلومتر

خوان مانوئل بایسترو، دریانورد آرژانتینی زمانی که پروازها لغو شد در پرتغال گیر افتاد. در حالی که پدرش در آستانه ۹۰ سالگی بود او مصمم شد به خانه بازگردد و برای همین سراغ قایق ۹ متری‌اش رفت. بایسترو به بی‌بی‌سی گفت: «به نظرم رسید بهترین راه رسیدن به خانه، دریانوردی روی یک خط مستقیم در اقیانوس است و به این ترتیب احتمال مریض شدنم در دیگر کشورها هم وجود نداشت. خودم را آماده نکردم، فقط با مقداری غذا روی قایق پریدم و یادم رفت دارو همراه ببرم.» این دریانورد ۴۷ ساله پاره‌وقت پیشبینی می‌کرد که سفر روی اقیانوس اطلس ۶۰ تا ۸۰ روز طول بکشد ولی وقتی به خانه رسید ۸۵ روز روی دریا تنها مانده بود و تنها وسیله سرگرمی‌اش یک رادیو بود. او گفت: «واقعا فقط من بودم و کائنات... شب‌ها، ستارگان زیادی در آسمان می‌درخشیدند و همین طور دلفین‌هایی که شب‌ها می‌آمدند و اقیانوس را با رنگ سبز فسفری خود راه راه می‌کردند.» خوان نتوانست خودش را به تولد ۹۰ سالگی پدرش برساند. او در ماه ژوئن به شهر زادگاه‌اش، مار دل پلاتا رسید و آن‌ها روز پدر را کنار یکدیگر گذراندند. خوان در مورد این سفر گفت: «ما دریانوردیم و این یک ماموریت دیگر بود که انجام شد.»

منبع: bbc

موزه‌هایی که محبوب نیستند | عکس
موزه‌هایی که محبوب نیستند
با اینکه موزه‎های برلین خانه شاهکارهای هنری و آثار تاریخی ارزشمند هستند، اما به نسبت سایر موزه‌های بزرگ از محبوبیت‌ چندانی برخوردار نیستند و با بحران کرونا این شرایط وخامت بیشتری ...
دیدن ادامه ››

با اینکه موزه‎های برلین خانه شاهکارهای هنری و آثار تاریخی ارزشمند هستند، اما به نسبت سایر موزه‌های بزرگ از محبوبیت‌ چندانی برخوردار نیستند و با بحران کرونا این شرایط وخامت بیشتری پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با وجود اختصاص میلیون‌ها یورو بودجه به موسسات فرهنگی هنری برلین، ۱۹ موزه که توسط بنیاد میراث فرهنگی پروس اداره می‌شوند، در طول سال گذشته میزبان فقط ۴.۲ میلیون بازدیدکننده بودند؛ این درحالی است که سال گذشته موزه «لوور» فرانسه به تنهایی ۹.۶ میلیون بازدیدکننده داشت.

پس از آنکه نتایج بررسی که به دستور «آنگلا مرکل» صورت گرفته بود موسسات فرهنگی و هنری آلمان را ناکارآمد، منسوخ و غیرقابل دسترس ارزیابی کرد، آلمان ایجاد تغییرات اساسی  را دستور کار قرار داد.

در حالت عادی فقط تعداد انگشت‌شماری از بازدیدکنندگان در سالن‌های مختلف موزه‌ هنری «گمالده‌گالری» در شهر برلین حضور دارند، این درحالی است که این موزه خانه‌ شاهکارهای هنرمندان بزرگی همچون «رامبراند»، «کاراواجو» و «فرمیر» است و در سال گذشته فقط ۳۱۰ هزار نفر بازدیدکننده داشته است.

«گمالده‌گالری» یکی از ۱۹ موزه‌ای است که توسط بنیاد میراث فرهنگی پروس اداره می‌شود که به عنوان یکی از مهم‌ترین موسسات فرهنگی جهان با وجود ۱۵ مجموعه و ۴.۷ میلیون اثر شناخته می‌شود.

یکی از آثار ارزشمند این بنیاد که در «موزه جدید» (Neues Museum) نگهداری می‌شود، سردیس «نفرتی‌تی» از مشهورترین شخصیت‌های سلطنتی مصر باستان است.

اما در مقایسه با موزه لوور، بازدیدکنندگان ‌قابل‌توجهی تمایلی برای بازدید از چهره ملکه مشهور مصر ندارند.

منبع: ایسنا

میم، نیلوفر ثانی و امیر مسعود این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
کشف یک مجسمه مومیایی‌شده مصری | عکس
کشف یک مجسمه مومیایی‌شده مصری
 دانشمندان با بررسی دو مومیایی باستانی مصری کوچک دریافتند، این مومیایی‌ها در حقیقت مجسمه‌ و تجسمی از اساطیر مصر باستان هستند.   به گزارش ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، ...
دیدن ادامه ››

 دانشمندان با بررسی دو مومیایی باستانی مصری کوچک دریافتند، این مومیایی‌ها در حقیقت مجسمه‌ و تجسمی از اساطیر مصر باستان هستند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، دو تابوت کوچک ۳۰۰۰ ساله مصری که پیشتر گمان می‌رفت بقایای کودکانی را در خود جای داده‌اند اخیرا مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج بررسی و آزمایشات نشان داد یکی از این تابوت‌ها در حقیقت مجسمه‌ای از جنس گل و گندم است که به شکل «ازیریس» ایزد پس از مرگ مصریان باستان ساخته شده است.  

دانشمندان با بررسی تابوت کوچکتر دریافتند اثر مومیایی شده‌ای که در این تابوت قرار دارد نیز بقایای یک انسان نیست و در حقیقت پرنده‌ای شبیه به شاهین است که به شکل «حوروس» دیگر شخصیت اساطیری  مصر باستان که به عنوان ایزد فرمانروایی و آسمان‌ها شناخته می‌شد مومیایی شده است.

این دو تابوت برای سال‌های متوالی در موزه ملی دریانوردی لندن نگهداری می‌شدند. با گذشت سال‌ها از کشف این دو مومیایی هنوز هیچ اطلاعاتی از منشا آن‌ها در دست نیست با این حال کارشناسان معتقدند ممکن است این آثار به عنوان پیشکشی در مقبره یکی از فراعنه دفن شده باشند.

در مصر باستان زمانی که یک مومیایی در مقبره قرار داده می‌شد، در کنار مومیایی اصلی لوازم و حیوانات مومیایی‌شده‌ای را نیز در مقبره قرار می‌دادند تا به این وسیله به طور نمادین از فرد مومیایی‌شده محافظت کنند.

پرندگان به ویژه در مصر باستان از اهمیت زیادی برخوردار بودند، چرا که به عنوان نمادی از نگهبان و محافظ شناخته می‌شدند و به همین منظور برای محافظت از فراعنه در مقبره‌هایشان قرار داده می‌شدند.

منبع: ایسنا

آتش سوزی در کلیسای ۵۰۰ ساله شهر «نانت» فرانسه | عکس
آتش سوزی در کلیسای ۵۰۰ ساله شهر «نانت» فرانسه
کلیسای جامع شهر نانت فرانسه که قدمت آن به قرن ۱۵ میلادی بازمیگردد، چند ساعتی است که دچار حریق گسترده ای شده است.  به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز، بر اساس  تصاویر منتشر شده از ...
دیدن ادامه ››

کلیسای جامع شهر نانت فرانسه که قدمت آن به قرن ۱۵ میلادی بازمیگردد، چند ساعتی است که دچار حریق گسترده ای شده است. 

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز، بر اساس  تصاویر منتشر شده از کلیسای جامع شهر نانت فرانسه که با نام کلیسای سنت پیر و سن پل نیز شناخته می شود، شعله های بزرگ آتش از درون این ساختمان تاریخی زبانه زده است و صدها نفر از نیروهای آتش نشان به همراه پلیس در تلاش برای فرو نشاندن این آتش سوزی هستند و تا حدودی آتش را کنترل کرده اند. 


بنابر اعلام مقامات قضایی فرانسه احتمال بروز آتش سوزی عمدی در کلیسای جامع شهر نانت وجود دارد و گروهی در حال بررسی این موضوع هستند. 


بخشی از این کلیسا در سال ۱۹۴۴ و در جریان جنگ جهانی دوم و بمباران متفقین نیز تخریب شده بود و در سال ۱۹۷۷ نیز آتش سوزی سقف کلیسا را تخریب کرد که ۱۳ سال بعد این سقف بازسازی شد. 


ساخت کلیسای جامع شهر نانت فرانسه در سال ۱۴۳۴ آغاز شد و تکمیل ساخت ان ۴۵۷ سال به طول انجامید و در سال ۱۸۹۱ تکمیل شد. این کلیسا از سال ۱۸۹۱ از سوی وزارت فرهنگ فرانسه در فهرست آثار تاریخی این کشور قرار گرفت. 

یک سال پیش، وقوع یک آتش سوزی بزرگ در کلیسای نوتردام پاریس صدمات فراوانی به این بنای تاریخی وارد کرد.

منبع: ایسنا

پوریا صادقی این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ایا صوفیه، میراث جهانی باقی می ماند؟ | عکس
ایا صوفیه، میراث جهانی باقی می ماند؟
دولت ترکیه اعلام کرد تبدیل موزه «ایاصوفیه» به مسجد، این بنای تاریخی را از هویت خود محروم نمی‌کند و این اثر همچنان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو باقی خواهند ماند. «ابراهیم ...
دیدن ادامه ››

دولت ترکیه اعلام کرد تبدیل موزه «ایاصوفیه» به مسجد، این بنای تاریخی را از هویت خود محروم نمی‌کند و این اثر همچنان یکی از آثار میراث جهانی یونسکو باقی خواهند ماند.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در گفتگویی با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد تغییر کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد، مانع از بازدید گردشگران از آن نخواهد بود و ترکیه همچنان نمادهای مرتبط با مسیحیت را در این بنای تاریخی حفظ خواهد کرد.

«کالین» در ادامه توضیح داد همه مساجد ترکیه از مسجد سلطان احمد (معروف به مسجد آبی) تا مسجد فاتح و مسجد سلیمانیه، هم میزبان نمازگزاران خواهند بود و هم گردشگران و تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد به معنای جلوگیری از بازدید توریست های داخلی و خارجی از آن نیست، بنابراین موضوع حذف ایاصوفیه از فهرست میراث جهانی یونسکو مطرح نیست.

«رجب طبی اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده که حداقل ۴۰۰ کلیسا و کنیسه به صورت فعال در این کشور میزبان اقلیت ها هستند و جامعه غیرمسلمان برای قرون متمادی بخشی از ترکیه بوده اند و هیچ فشاری علیه آنها وجود ندارد.

پیش از به قدرت رسیدن امپراتوری عثمانی، ایاصوفیه قرن‌ها از بزرگ‌ترین کلیساهای مسیحیان جهان بود. بعد از شکست امپراتوری روم شرقی در ۱۴۵۳ میلادی و فتح بیزانس (استانبول)، مسلمانان عثمانی آن را به مسجد تغییر دادند. در دولت سکولار کمال آتاتورک این مسجد به موزه تبدیل شد وحالا دولت اردوغان این بنا را بار دیگر به مسجد تبدیل خواهد کرد.

ایا صوفیه به عنوان بخشی از منطقه تاریخی استانبول در سال ۱۹۸۵ و در نهمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

منبع: ایسنا

هشت بهشت تهران | عکس
به روایت: مریم جعفری حصارلو
هشت بهشت تهران
قدیمی‌ها معتقد بودند که هر ترنج و کلاله و لچک در هنر فرش بافی؛ نقشی نمادین و استعاره ای است از باغ بهشت. باغی که به دستان توانای بافندگان به جوهرخیال در زیر پایمان نقش می گیرد. آرزوی گام ...
دیدن ادامه ››

قدیمی‌ها معتقد بودند که هر ترنج و کلاله و لچک در هنر فرش بافی؛ نقشی نمادین و استعاره ای است از باغ بهشت. باغی که به دستان توانای بافندگان به جوهرخیال در زیر پایمان نقش می گیرد. آرزوی گام زدن در بهشت، تصویری است که همواره در گوشه خیال هر هنرمندی وجود دارد. نمونه اش را به دست معماران توانا و خلاق در شهرتهران می توان مشاهده کرد. بله درست فهمیدید. اراضی عباس آباد! اراضی عباس نمونه کاملی است از هشت بهشت. هشت بهشت اراضی عباس آباد عبارتند از: بوستان نوروز، بوستان بنادر، برج پرچم، گنبد مینا، پل طبیعت، باغ موزه دفاع مقدس، باغ هنر، بوستان جنگلی طالقانی

 اراضی عباس آباد محدوده ای ایست سرسبز که در نیمه شمالی شهر تهران واقع شده است. حدود آن از شمال و شرق بزگراه شهید حقانی، از جنوب خیابان شهید بهشتی و از غرب  به بزرگراه آفریقا ختم می شود. در دوره قاجار قریه ای متعلق به عباس قلی خان از نزدیکان حاج میرزا عباس ایروانی (حاج میرزا آقاسی) صدر اعظم محمد شاه قاجار بود. حاج میرزا آقاسی، قریه را تبدیل به باغ کرد. بعدها در دوران حکومت پهلوی، اراضی عباس آباد رفت در ید اختیاران بانک فلاحت (کشاورزی). گذشت و گذشت تا در دهه ۱۳۴۰ که موقعیت مکانی این باغ اهمیت خاصی پیدا کرد و دیگر دولت وقت تصمیم گرفت ساختمان هایی برای امور اداری و سیاسی وبین المللی در این باغ بسازد. یک دهه گذشت؛ در سال ۱۳۵۳ بزرگ ترین مجموعه شهری ایران در آنجا ساخته شد. شهستان پهلوی ! درست متوجه شدید نام آن مجموعه «شهستان پهلوی» بود که کاربری های دولتی،تجاری و فرهنگی داشت. یک دهه دیگر گذشت، سال ۱۳۶۵ با ابلاغیه رئیس جمهور وقت حضرت آیت الله خامنه ای اراضی عباس آباد برای طرح های بلند مدت فرهنگی، سیاسی و نیز فضای سبز توصیه شد و همان شد که دیگر اراضی عباس آباد به بهشتی روی زمین مبدل شد. بهشتی که قلم سر تعظیم در مقابل زیبایی هایش فرود می آورد.

بوستان آب و آتش
خودت را به آب و آتش بزن تا بوستان آب و آتش را حتی برای یکبار هم که شده ببینی... می دانی چطور به آنجا بروی؟ ضلع شمالی و حاشیه بزرگراه حقانی درب ورودی این بوستان است. از میان پله گل کاری شده و یا از دالانی که دیوارهایش یادآور میوه های ملون باغ بهشت هستند بگذر و به میدانگاهی محوری برس.
تنوره آتش از برج های شعله می کشد ... اینجا بشر یکبار دیگر به خدا ایمان می آورد.. اینجا قصه حضرت ابراهیم تکرار می شود؛ بت ها شکسته می شود.... پا بر زمین گداخته از تصویر آتش بگذار... آب از زمین می جوشد و خنکاری آن قلبت را پالوده می کند... کودکانه می خندی و پا محکم تر بر زمین می کوبی تا فواره آب با ارتفاع بیشتری به آسمان پرتاب شود... ساده ترین راه خیال است... حال بوستان آب و آتش، تفسیری است امروزین از ماجرای تاریخی«آتشی که برای حضرت ابراهیم (ع)گلستان می شود... دیدنی های این بهشت، در اینجا خاتمه نمی یابد.. سربچرخانی فضایی برای نمایش های هنری و آئینی دیده می شود و گاه بی گاه نقالان نقل می کنند و بازیگران نمایشی اجرا می کنند ... روی سکوهای این تماشاخانه بنشین و لحظاتی از دیدن نمایش ها لذت ببر..... با پایان نمایش وقت آن است که به سراغ پنج تصویردیواری فولادین عظیم بروی که روایت های «بت شکنی»،« گلستان شدن آتش»، « نزول فرشته های وحی»، «قربانی شدن حضرت اسماعیل» و «حج» را به تصویر می کشند. مفهومی تلفیقی از مجسمه های تک بعدی که چشم نوازند و ابهت داستان ها را در فضایی اسطوره ای نشان می دهند. کمی جلوتر آلاچیق های نورانی،گویی خانه های کوچکی در بهشت ساخته شده اند که با نور شمع... مزین شده اند و هر دل خداجویی را به عبادت می خوانند... باز هم مرغ سحر بر سر منبرگل... دم به دم می خواند...عطر جان پرور گل...
بیش از هر چیز مجمسه فولادی ۳۵ تنی حضرت ابراهیم با پتینه کاری در این گلستان خودنمایی می کند؛ولین بار است چنین مجسمه ای در ایران ساخته می شود... این قطعه از بهشت؛ می تواند محفلی باشد برای گرفتن عکس های یادگاری هر مخاطب اهل هنر، فرهنگ و تاریخ و....
نقطه عزیمت اینجاست... در مقابل تو هشت بهشت خودنمایی می کند. مقصد سفرهای دریایی است. پس از آن بوستان منظومه شمسی،گنبد مینا، بوستان نوروز انتظارت را می کشند...باور کن...  بهشت تو را می خواند...  دفتر زیبایی های جهان را با قدمهایت ورق بزن... بگذر و تفرج کن تا عمق تاریخ، علوم، ایمان تا تقدس پرچم!  

بوستان نوروز
پر بیراه نیست اگر بگویم اراضی عباس آباد فرشی به ابعاد ایران و هشت بهشتش ماکتی است از وطنمان. بوستان نوروز نمونه ای بارز این مدعا است. طرح دریاچه ای شبیه به دریای خزر در دل باغی پر از گل و درخت و سبزه... کم از بهشت ندارد. البته روی زمین! دلت را به دریا بزن دوچرخه ات را بردار و دور تا دور این دریا را دور بزن ... به همین راحتی... به مخیله ات هم خطور نمی کند که بوستان نوروز فرصتی برای سفر به دریای خزر می تواند باشد. پیاده روی دور دریاچه هم حس و حال خودش را دارد... می توان قدم زنان به شنا کردن پرنده های دریایی خیره شد و یا عکاسی کرد. اما چرا دریاچه ای شبیه به دریاچه خزر در این بوستان ساخته شده؟ پاسخ ساده است...دریای خزر بین ایران و کشورهای دیگر فرصتی برای دوستی بین آن هاست.... این دریا در بوستان نوروز به مفهوم دوستی و محبت  اشاره دارد. پس با دوستان و خانواده ات به بوستان نوروز سفرکن و تا می توانی از دریای خزر قلبت، مهر و محبت را به آنها ببخش.
آه! تا یادم نرفته... ضلع جنوبی بوستان نوروز جان می دهد برای بازی کودکانتان... با آن رنگ های درخشان، جان دار و لابیرنت های تو در تو برای جست و خیز و تعقیب وگریزکودکانه و دیگر وسایل بازی که اگر کودک بودیم؛ دلمان نمی خواست به خانه برگردیم... آی آنجا را نگاه کن... ترامپولین، فن آموزی.... این طرف ایستگاه قایق های کنترلی و قطار بازی... حتما بچه ها را با خود ببرید... یادتان نرود...
می دانی چطور به آنجا بروی؟ ایستگاه متروی شهید حقانی و شهید همت و مسیرهای سواره و پیاده منشعب از خیابان دیدار و همچنین محور واقع در جنوب بوستان نوروز راههای مناسبی برای رفت و آمد هستند.
اصلی ترین بخش این بهشت پارک «اکو» نام دارد. پارک اکو مملو از سکوهایی است که مبین جایگاه جشن نوروزدر کشورهای همسایه است. ده سکو ... ده کشور... هر سکو به احترام کشوری بنا شد ... ده کشور عضو اکو...
این بخش از بهشت، تئاتر و سالن های سرپوشیده، نمایشگاه و بازارهای سنتی و صد البته جشنواره های هنری مثل نقاشی، موسیقی، خطاطی و جشنواره گل و گیاه بخصوص گیاهان دارویی، طب سنتی و ... را پوشش می دهد. هر از گاهی سری به آنجا بزنید؛ شاید جشنواره ای در راه باشد... فصل به فصل، لحظه به لحظه فرق دارد... هر لحظه نوروز در بوستان نوروز جاری است. به همین مناسبت هم کتیبه ای در مورد جایگاه نوروز از دیدگاه امام صادق (ع) و دروازه نوروز در میدان مشاهیر برای استقبال و خوشامدگویی بنا شد. دقیقا در قلب بوستان نوروز، دروازه میدان مشاهیر و کتیبه سنگ فرش قرار داد که با اسلیمی هایش طرحی از گنبد یک مسجد را تداعی می کند و دو ردیف سکو بسان سربازان جاودانه علم و ادب نظاره گر گذرتان خواهند بود که اهمیت شما را نشان می دهد. بله ... شما! شما هم وطن عزیزم ...شما گردشگر اهل دل... شما میهمان محترم بین المللی که به دیدن زیبایی های وطنم ایران آمده ای... شما را می گویم... یکبار هم که شده نقوش حجاری شده، گل مرغ های ۱۰۰ ساله، اسلیمی های دوره عباسی روی سنگ سفید هرات بر روی سکوها، دروازه میدان مشاهیر را از نزدیک ببین و لذت ببر و به عمق تاریخ باستان ایران سفر کن...  تو گویی حجاری های طاق بستان در نظر زنده می شود...  تاریخ دوباره تکرار می شود و سرگشته میان گذشته و حال قدم می زنی... وای اگر شب هنگام بشود! ... درحاله ای از نورطلایی رنگ، دروازه می درخشد و مقدس جلوه می کند.
هنوز سفر به پایان نرسیده است... سفر از تاریخ تا عمق آسمان ادامه دارد. تا می توانی زودتر به دیدن زودیاک برو... اشتباه نکنید زودیاک یک فرد خاص نیست ... میدان صور فلکی در بوستان نوروز را «زودیاک» می نامند. راستش را بخواهید زودیاک نمادهای ماه های شمسی و علائم بین المللی هستند که برای همه کشورهای جهان اهمیت دارند. تمام زیبایی میدان صور فلکی این است که یادآور مفهوم کره آسمانی است. کره آسمانی یعنی از زمین، صورتهای فلکی به نظر برسد که به داخل کره ای تو خالی چسبیده اند و ظاهرا هر شبانه روز یکبار این کره به دور زمین می گردد. زودیاک... زودیاک... تو چشم های من را از آسمان به زمین کشانده ای... وای!  باور نمی کنید! همه زیبایی های آسمان را در کف زمین می بینید و خیال سفر روی صور فلکی را در منظره چشم نواز و نورپردازی عصرگاهی این میدان با قدم هایت تجربه می کنید... خدایا.. شاهکار است... زیر لب زمزمه می کنم... دست مریزاد... دلهایمان آسمانی شد.

بوستان بنادر
گفتم که باید دل به دریا زد و رفت ... رفت و سرزمین های تازه را پیدا کرد... به هر سرزمینی که برسید باید بندر داشته باشد... بوستان بنادر بهترین انتخاب توست ... تمام خستگی هایست را، کوله بار مشقت ها و استرس هایت را با خود بیاور و در بوستان بنادر تخلیه کن و به جایشش شادی، نشاط و سرزندگی را بارگیری کن و دوباره به سفر دریایی زندگی ات ادامه بده... یکی دیگر از بهشت های اراضی عباس آباد، بوستان بنادر است. سربچرخان... بله... درست می بینی... برج فانوس...اگر مسیرت را گم کردی و نتوانستی بندر را تشخیص دهی، برج فانوس راه گشاست... کمی جلوتر کشتی چوبی لنگر گرفته...از پله هایش بالا برو و در حین پذیرایی در کافی شاپ دریایی از منظره بوستانی به وسعت دریا لذت ببر. دریایی سبز با درخت و گل  وسبزه!

برج پرچم
درخنکای نسیم عصرگاهی، پرچم ایران به وسعت ۱۰۰۰ متر و با وزنی ۲۰۰ کیلوگرمی به اهتزار درامده و در باد می رقصد. بابادک خیال همچون پرچم به وسعت یک بهشت با خنکای باد در خود می پیچد ودلت را به ابهت پرچم خیره می کند... پرچم، تفسیری از باور و اعتقادمان به وطن است. تن در تفسیر وطن و پرچم اشاره ای است به وطن. این پرچم در برجی است واقع در بهشت عباس آباد. دیدن این برج مرا به یاد کتاب پله پله تا ملاقات خدا می اندازد. برای رسیدن تا برج پرچم 158پله را بالامی روی... حالا دیگر باید عزمت را جزم کنی  چرا که تا بالای برج ۴۵۳ پله باقی است.... به راستی پرچم دلمان به اهتزار در می آید. می گویند این پرچم هفت متر در ثانیه به اهتزاز درمی آید... تخمین بزنید تا آخرین پله که بالا بروید؛ دلتان چند متر به اهتزار در خواهد آمد؟ اما اگر از من بپرسید می گویم، در برج پرچم سفره غم هایتان را بتکانید تا لابه لای ابرهای آسمان محو شود و بعد آرام پله ها را پایین بروید.

گنبد مینا
بچه که بودیم شب ها به  آسمان خیره می شدیم و تک تک ستاره ها را می شمردیم.... می گفتند اگر قرص ماه کامل شد، به ماه بنگر و آرزو کن... خیره به آسمان که چشم بدوزی تابی نهایت می نگری... اگر دلت برای کودکی و آرزوهایت در وسعت آسمان تنگ شده سری به گنبد مینا بزنید... در چشم به هم زدنی پرنده ای شبیه سار روی شانه های خیالتان می نشیند و یک جهان تازه ای از آسمان را برایتان می سازد... فیلمی سه بعدی ازکرانه های کهکشان و منظومه هایش نمایش داده می شود و درک تازه ای از جهان در فضای پلانتوریوم از علم ستاره شناسی و حتی زمین شناسی، زیست شناسی و ... در مقابل دیدگانتان نقش می گیرد و در مخیله اتان جاودانه می ماند...  مست از نوشیدن جام لاجوردی دانش از عمارت مدور خارج می شوید... آری کیمیایی بدست آورده اید... کیمیای دانش که یادآور بالهای مرغ مینا است ... بالهایی که متکثر شده اند و دورتا دور این گنبد مدور را در برگرفته اند تا عروج اذهانِ مخاطبان را به آسمان تصویر کنند.  بیا و با بالهای دانش  درگنبد آسمان به آسمان عروج کن... به ندای دلت گوش جان بسپار و به گنبد آسمان عروج کن ... از فرش تا عرش!

پل طبیعت
گفته بودم که وقتی به ارارضی عباس آباد سفر می کنید... بر ماکت بزرگی از ایران پا می گذارید... از شهری به شهر دیگر ویا به طبیعت بکر ایران قدم می گذارید.... پل طبیعت، یکبار دیگر پل خاجوی اصفهان را باز سازی می کند... اما نه یکبار ... بلکه سه پل خاجوی درهم تنیده شده اند و سه طبقه درهم تنیده همچون شاخه های تنومند درختان کهنسال تهران در هم تنیده شده اند و گستره بین اتوبان مدرس و حقانی را برای گذر شما هموار می کند ... این پل تنها گذری برای پیاده روی نیست... در طبقه اول فرصتی است تا اعضای خانواده اتان در نمایشگاه، کافی شاپ و رستوران های گردش کنند و خوراکی های خوشمزه را مزمزه کنند.... خوبی اش این است که رمپ های پل به نحوی تو را بین طبقات هدایت می کند که متوجه نمی شوید بین طبقات حرکت کرده اید... درست مثل شاخه های درهم تنیده یک درخت برومند.
طبقه دوم، فرصتی است برای رهروان.که آهسته و پیوسته پل ۲۹۷ متری را که با ۱۴ هزار قطعه از فولاد ساخته شده؛ طی می کنند و از نورپردازی در شب لذت می برند و بالاخره طبقه سوم محفلی برای شب نشینی های خانوادگی و شعر خوانی و گپ زنی های دوستانه است تا روی صندلی بنشینی و بنگری.... اینجا دیگر نقطه دید توست... بنشین و بنگر... به هر طرف که بنگری تلفیق زندگی مدرن شهری و طبیعت بکر را شاهد خواهی بود... پس بنشین و به وسعت شهری مدرن در دل طبیعت بنگر... می دانی اینجا باید لحظاتی درنگ کرد، به راستی حیرت انگیز است! پل طبیعت فرصت تغییر زاویه دید را برایمان ایجاد کرده است. فکرش را هم نمی کردیم؛ با چشم های خودمان از بالای بزرگراه مدرس شاهد گذر اتومبیل ها و ارتباط پارک طالقانی در شرق، بوستان های بنادر و بوستان آب و آتش در غرب باشیم.
به راه رفتن ادامه می دهی  و به بوستان جنگلی طالقانی وارد می شوی؛ توگویی همچون کودکی از روی شاخه های زخیم یک درخت به جنگلی وارد شده اید؛ جالب است! پل طبیعت ساختار تنیده به هم شاخه های چند درخت است.

پل‌های ابریشم
می دانید که جاده ابریشم چه جایگاه عظیمی در تجارت جهانی داشت؟ تاثیر جاده ابریشم بر تجارت، فرهنگ و ارتباطات کشورها غیر قابل انکار است. مهم ترین کاربردش ارتباط بین کشورها بود. در هشت بهشت عباس آباد نیز سه پل ابریشم وجودا دارد که دقیقا وظیفه ارتباطی دارند.

پل ابریشم ۱
پل ابریشم ۱ دقیقا مشابه پل طبیعت به دنبال ایجاد فرصتی است تا تو از بالای شهر به ابهت آن بنگری ... سربچرخانی و خودت را در مواجهه با شهر بازشناسی... بگذری و بزرگواری را بیاموزی... منظرگاهی متفاوت... راستش را بخواهید یک خوبی دیگر هم دارد، این پل ضلع شمال و جنوب تپه های عباس آباد را هموار کرده است.

پل ابریشم ۲
حلقه ای است تا از منظومه شمسی به بوستان نوروز متصل شوی و تو را به تجربه ای تازه از دیدن گل ها می خواند. تا به حال شهر گل را از بالای سرت دیده ای؟ این پل دقیقا از بالای شهر گل می گذرد و با دو چادر کابلی بزرگ گل ها را از گرما محفوظ می دارد. من که می خواهم از آن بالا با شهر گل عکس سلفی بگیرم. شما را نمی دانم... بهتر است خودت به آنجا بروی و تصمیم بگیری....  تا این اواخر که در این بهبه بیماری کرونا سری به این پل زدن و وااسفا!!! ..به یک چشم بر هم زدنی، اثری ازبازار گل زیر این پل نبود شاید دیگر طراوت پیشین را ندارد، ولی یادمان باشد که نمادی است از دو خط موازی که به هم می رسند،آنهم در شهر تهران!

 منبع: متن فوق بر اساس سلسله کتاب‌های مجموعه اراضی عباس‌آباد با دیدگاه شاعرانه و ادبی نوشته شد.

نیکا این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بیشتر مبتلایان جدید به کرونا در یونان گردشگر هستند | عکس
بیشتر مبتلایان جدید به کرونا در یونان گردشگر هستند
یونان روز دوشنبه پس از هفته‌ها، نخستین موارد ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» را درحالی به ثبت رساند که اغلب موارد جدید ابتلا را گردشگران در برگرفتند.   به گزارش دیلی صباح، ...
دیدن ادامه ››

یونان روز دوشنبه پس از هفته‌ها، نخستین موارد ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» را درحالی به ثبت رساند که اغلب موارد جدید ابتلا را گردشگران در برگرفتند.

 

به گزارش دیلی صباح، از میان ۴۳ مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در یونان، ۳۶ نفر گردشگر هستند. ۲۰ نفر از گردشگران مبتلا از صربستان به یونان سفر کرده‌اند و ۱۶ گردشگر دیگر از کشورهای مختلف به یونان سفر کرده‌اند.

بر اساس برآوردهای رسانه‌های داخلی این کشور، از زمان آغاز مجدد فعالیت گردشگری یونان، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مرز یونان- بلغارستان وارد این کشور شده‌اند.

با افزایش ناگهانی شمار مبتلایان به ویروس «کووید -۱۹» در یونان، روز دوشنبه این کشور مرزهای خود را به طور موقت به روی شهروندان صربستان بست.

در صربستان، در مجموع ۱۶۱۳۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۳۱۱ مورد مرگ در اثر ابتلا به این ویروس گزارش شده است.

با وجود این مخاطرات؛ تمایل ترکیه برای پذیرش گردشگران صربستانی همچنان پابرجاست و  روز یکشنبه، ۲۹۳ مسافر صربستانی توسط دو هواپیمای مختلف به شهر «آنتالیا» سفر کردند.

 

منبع: ایسنا

تیوال عزیز،
«با وجود» به معنای علی‌رغم است و نوعی تضاد را می‌رساند. در نتیجه ساختار بند آخر شما با معنای مورد نظرتان همسو نیست و نادرست است.
حتما لازم نیست دستور زبان ۵ استاد یا کتاب غلط ننویسیم رو خوانده باشیم که این مزخرفات رو ننویسیم. کاری ندارم که تو خیلی از پست ها غلط دستوری وجود داره، ولی شما مثلا رسانه اید، دقت بر شما واجب است.
ممنون که اصلاح کردید و شگفتا که این تنها واکنش تان بود!
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازگشایی موزه لوور پس از ۴ ماه تعطیلی | عکس
بازگشایی موزه لوور پس از ۴ ماه تعطیلی
به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، موزه لوور پاریس ۱۶ هفته گذشته را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل بود و در این چهار ماه با از دست دادن درآمد حاصل از فروش بلیت، بیش از ۴۰ میلیون یورو ضرر ...
دیدن ادامه ››

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، موزه لوور پاریس ۱۶ هفته گذشته را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل بود و در این چهار ماه با از دست دادن درآمد حاصل از فروش بلیت، بیش از ۴۰ میلیون یورو ضرر کرد. درهای این پربازدیدترین موزه جهان امروز به صورت محدود به روی بازدیدکنندگان باز شد.

اگرچه از امروز امکان بازدید از تابلوهای معروفی چون مونالیزا و کلکسیون بزرگ عتیقه‌جات لوور وجود دارد اما برخی از نگارخانه‌های این موزه که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آن‌ها دشوارتر است، همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته باقی می‌مانند. با توجه به دستورالعمل‌های جدید، دیگر از سلفی گرفتن‌های گروهی با شاهکار لئوناردو داوینچی نیز خبری نیست و افراد باید با ایستادن در نقاطی که بر مبنای فاصله مطلوب بر کف موزه مشخص شده‌اند، به بازدید از آثار اقدام کنند.

حدود ۷۰ درصد از ۹ میلیون و ۶۰۰ نفری که سال گذشته از لوور بازدید کردند، مسافر خارجی بودند و به گفته رئیس این موزه، با توجه به توقف گردشگری، تعداد بازدیدکنندگان کاهشی ملموس خواهد داشت. 

ژان لوک مارتینز می‌گوید امسال در خوشبینانه‌ترین حالت تعداد بازدیدکنندگان موزه لوور در مقایسه با زمستان گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت یعنی چیزی بین ۴ تا ۱۰ هزار بازدیدکننده در روز. عوامل این موزه امید دارند با جذب بازدیدکنندگان داخلی این خلا را پر کنند.

کرونا گردشگران سلامت در مشهد را تا ۹۵ درصد کاهش داد | عکس
کرونا گردشگران سلامت در مشهد را تا ۹۵ درصد کاهش داد
ورود گردشگران سلامت به مشهد با شیوع کرونا از ماه‌های پایانی سال گذشته تاکنون ۹۵ درصد کاهش یافته است. مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماران ...
دیدن ادامه ››

ورود گردشگران سلامت به مشهد با شیوع کرونا از ماه‌های پایانی سال گذشته تاکنون ۹۵ درصد کاهش یافته است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بیماران معدود مراجعه کننده طی این مدت اغلب کسانی بودند که به علت بسته‌ شدن مرزها امکان خروج از کشور را نداشته و نیاز به انجام اقدامات پیگیری در خصوص درمان‌های انجام شده قبلی داشته یا بیماران اورژانسی بوده‌اند. 
دکتر اسماعیل خیامی افزود: آمار گردشگر سلامت مراجعه کننده به مراکز درمانی و بیمارستان‌های مشهد با توجه به شیوع بیماری کرونا و با توجه به ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از طرف کشورهای مختلف از جمله ایران به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: این در حالی است که به دلیل شرایط خاص در زمان شیوع کرونا پذیرش جدید بیماران خارجی غیر اورژانسی نیز در مراکز درمانی مشهد انجام نمی‌شد.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر ۱۴ بیمارستان و ۳ مرکز جراحی محدود در شهر مشهد دارای مجوز پذیرش گردشگران سلامت هستند.
وی افزود: شهر مشهد بعد از تهران بیشترین گردشگر سلامت در کشور را به خود اختصاص داده است.
خیامی ادامه داد: تاکنون گردشگران سلامت مراجعه کننده به مراکز درمانی شهر مشهد از ۵۵ ملیت مختلف پذیرش شده‌اند که  افزون بر ۶۰ درصد آنان از کشور عراق بوده‌اند و بقیه بیشتر از کشورهای افغاستان، بحرین، ترکمنستان، کویت، پاکستان،عربستان، عمان، تاجیکستان و قطر مراجعه کرده‌اند.
وی گفت: در سال گذشته حدود ۱۹ هزار گردشگر سلامت در بیمارستان‌ها  و مراکز جراحی محدود زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدمات درمانی دریافت کردند که  این رقم غیر از خدمات ارائه شده در بخش سرپایی بوده است.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعداد گردشگران سلامت را که پارسال در بخش خدمات ویزیت، سرپایی و پاراکلینیک در مشهد خدمات دریافت کرده‌اند بیش از ۱۰۰ هزار نفر عنوان کرد.
گردشگری سلامت به گردشگری پزشکی، گردشگری درمان طبیعی و همچنین گردشگری صحت، تندرستی و نیز پیشگیری تقسیم بندی می‌شود.

هم اکنون ایران از مقاصد بزرگ گردشگری سلامت در منطقه است و کشورهای همجوار مانند عراق، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و سایر کشورهای منطقه متقاضی استفاده از خدمات و امکانات گردشگری سلامت در ایران هستند.
بر اساس برآوردها سالانه افزون بر ۲۰۰ هزار گردشگر سلامت وارد ایران می‌شوند که در این میان خراسان رضوی با جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مختلف در جذب گردشگر سلامت پیشگام است.
سالانه بیش از سه میلیون زائر و مسافر خارجی به مشهد سفر می‌کنند که یک سوم از آمار گردشگران خارجی در کشور را شامل می‌شود.

منبع: اییرنا

برج ایفل به روی بازدیدکنندگان باز شد | عکس
پس از ۱۰۴ روز تعطیلی به دلیل شیوع کرونا؛
برج ایفل به روی بازدیدکنندگان باز شد
برج ایفل پس از یک تعطیلی سه ماه و نیمه به دلیل شیوع کرونا، پذیرش بازدیدکننده را تحت تدابیر پیشگیرانه از سر گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، از سه طبقه این برج تنها دو طبقه اول بازگشایی شده و ...
دیدن ادامه ››

برج ایفل پس از یک تعطیلی سه ماه و نیمه به دلیل شیوع کرونا، پذیرش بازدیدکننده را تحت تدابیر پیشگیرانه از سر گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از سه طبقه این برج تنها دو طبقه اول بازگشایی شده و استفاده از ماسک برای تمامی بازدیدکنندگان بالای ۱۱ سال الزامی است.

آسانسورهای این جاذبه گردشگری همچنان بسته است و بازدیدکنندگان برای بالارفتن از این برج فلزی ۳۲۴ متری باید از پله‌ها استفاده کنند.

به گفته پاتریک برانکو روییوو (Patrick Branco Ruivo) مدیر کل برج ایفل، این پربازدیدترین بنای جهان از قرنطینه و خانه‌شینی که از ماه مارس (اسفند ۹۸) آغاز شد، تاکنون ۲۷ میلیون یورو ضرر کرده است.

شیوع کرونا صنعت گردشگری بین‌الملل را فلج کرد. بسته شدن مرزها و ممنوعیت پروازهای خارجی جهانگردان را به لغو برنامه‌های خود وادار کرده و بازدیدکنندگان داخلی نیز به منظور رعایت مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و نگرانی از حضور در مراکز تراکم جمعیت، از بازدید بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری امتناع می‌کنند.

پاریس نیز از این قاعده مستثنی نیست. کاخ ورسای که از ۶ ژوئن (۱۷ خرداد) به روی بازدیدکنندگان باز شد هنوز تا شرایط عادی فاصله زیادی دارد. این جاذبه گردشگری این روزها برای جلوگیری از شیوع کرونا روزانه حداکثر ۴ هزار و ۵۰۰ بازدیدکننده می‌پذیرد. آماری که در مقایسه با ۲۰ هزار نفری که تابستان هرسال از این کاخ بازدید می‌کنند، چندان رضایت‌بخش نیست.

موزه لوور پاریس که ۶ ژوئیه (۱۶ تیر) بازگشایی می‌شود نیز خود را برای کاهش قابل توجه تعداد باردیدکنندگان آماده کرده است.

منبع: ایسنا

مجوز بازگشایی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا صادر شد | عکس
مجوز بازگشایی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا صادر شد
پس از ماه‌ها تعطیلی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا،‌ نخست‌وزیر این کشور برای فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌ها چراغ سبز نشان داد. به گزارش آرت‌نت،‌ ...
دیدن ادامه ››

پس از ماه‌ها تعطیلی موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا،‌ نخست‌وزیر این کشور برای فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌ها چراغ سبز نشان داد.

به گزارش آرت‌نت،‌ در راستای کاهش قوانین قرنطینه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا به اجرا در آمده بود، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد فعالیت مجدد موزه‌ها و گالری‌های این کشور از چهارم جولای ( ۱۴ تیر) امکان‌پذیر خواهد بود.

با اینکه مدیران موزه‌های مهم و بزرگ این کشور از اعطای مجوز بازگشایی استقبال کردند، اما مسوولان هیچ یک از موزه‌ها هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای بازگشایی اعلام نکرده‌اند.

مدیران موزه‌هایی همچون «تیت»‌،‌ «موزه علمی»، «موزه تاریخ طبیعت»، «گالری ملی»‌، «موزه ویکتوریا و آلبرت» در قالب بیانیه‌ای مشترک از بازگشایی موزه‌ها در تابستان امسال ابراز رضایت کردند.

با این حال به نظر نمی‌رسد به رغم اشتیاق و تمایل موجود برای کاهش محدودیت‌های قرنطینه در بریتانیا، بسیاری از موزه‌های ملی بریتانیا بتوانند تا چهام جولای آماده بازگشایی شوند.

با شیوع ویروس کرونا، درهای موزه‌ها و گالری‌های بریتانیا از اواسط ماه مارس بسته شد.

منبع: ایسنا

ضرر ۶ میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج | عکس
ضرر ۶ میلیارد دلاری عربستان از تعطیلی حج
در صورت تایید رسمی لغو مراسم حج ۲۰۲۰، عربستان سعودی با کاهش چشمگیر درآمدهای سالانه خود از محل این مراسم مذهبی رو به رو خواهد شد. به گزارش پایگاه اینترنتی دودیسکورس، در حالی که پیش‌بینی ...
دیدن ادامه ››

در صورت تایید رسمی لغو مراسم حج ۲۰۲۰، عربستان سعودی با کاهش چشمگیر درآمدهای سالانه خود از محل این مراسم مذهبی رو به رو خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی دودیسکورس، در حالی که پیش‌بینی می‌شود درآمدهای نفتی عربستان در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا با اُفت ۳۴ درصدی، به ۱۳۳ میلیارد دلار کاهش یابد، لغو احتمالی حج امسال نیز بخش دیگری از درآمدهای سالانه میلیارد دلاری سعودی‌ها را از این مراسم مذهبی هدف گرفته است.  

با وجود این‌که برخی از کشورهای پرجمعیت مسلمان چون اندونزی و مالزی در کنار هند، آفریقای جنوبی، برونئی، سنگاپور، تایلند و کامبوج به دلیل نگرانی‌های بهداشتی به صورت رسمی از حضور نداشتن در مراسم حج ۲۰۲۰ خبر داده‌اند، مقامات سعودی همچنان موضع رسمی خود را در قبال برگزاری یا عدم برگزاری حج امسال اعلام نکرده‌اند.  

چند روز پیش یک مقام عالی‌رتبه وزرات حج و عمره عربستان سعودی در گفت‌وگو با «فایننشیال تایمز» اعلام کرد: «مسئله برگزاری مراسم حج امسال به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته و سناریوهای مختلفی نیز در نظر گرفته شده است. همچنین تصمیم رسمی درباره این مسئله ظرف مدت یک هفته اعلام خواهد شد» که با وجود گذشت این زمان، هنوز تصمیم رسمی عربستان در ارتباط با حج اعلام نشده است.

مراسم حج که سالانه در اواخر ماه «جولای» با حضور حدود دو میلیون نفر در عربستان برگزار می‌شود یکی از بزرگترین گردهمایی‌های مذهبی جهان شناخته می‌شود. اما پس از آن‌که مسؤولان برگزاری رویدادهای جهانی بزرگی همچون بازی‌های المپیک توکیو به دلیل گسترش ویروس کرونا ناچار به تعویق و یا لغو برنامه‌های‌شان شدند، مقام‌های عربستان سعودی نیز برای برگزاری مراسم حج امسال تحت فشار قرار گرفتند و درصورت تصمیم نهایی به لغو حج باید با تبعات مالی آن در کنار کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی نیز دست و پنجه نرم کنند.  

عربستان امسال پس از سال‌ها درهای خود را به سوی گردشگران بین‌المللی باز کرده بود و با توسعه منطقه گردشگری دریای سرخ و سرمایه‌گذاری هنگفت در این صنعت قصد داشت بخشی از وابستگی اقتصادی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد اما گردشگری نیز از صنایعی بود که امسال بر اثر بحران جهانی شیوع ویروس کرونا آسیب بزرگی دید.

این کشور امسال به عنوان میزبان نشست گروه ۲۰ (۲۰ اقتصاد بزرگ جهانی) در ماه نوامبر انتخاب شده است که فرصت مناسبی برای دیدار رو در روی محمد بن سلمان شاهزاده جوان عربستان سعودی با رهبران کشورهای مهم جهان را میسر می‌کرد اما با ادامه بحران کرونا، این احتمال وجود دارد که این رویداد نیز به صورت مجازی برگزار شود.

منبع: ایسنا

امیرمسعود فدائی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
«دبی» گردشگران خارجی را می‌پذیرد | عکس
«دبی» گردشگران خارجی را می‌پذیرد
مقام‌های «‌دبی» اعلام کردند گردشگران خارجی می‌توانند از هفتم «جولای»‌ (17 تیرماه) به این شهر سفر کنند. به گزارش رویترز،  با کاهش محدودیت‌های ...
دیدن ادامه ››

مقام‌های «‌دبی» اعلام کردند گردشگران خارجی می‌توانند از هفتم «جولای»‌ (17 تیرماه) به این شهر سفر کنند.

به گزارش رویترز،  با کاهش محدودیت‌های قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، مقام‌های «دبی» پرجمیت‌ترین شهر امارات متحده عربی اعلام کردند میزبان گردشگران خارجی می‌شوند.

مسافران هنگام ورود به  این شهر باید برگه‌ نتیجه منفی آزمایش کرونای خود را به همراه داشته باشند، در غیر این صورت آزمایش کرونا حین ورود مسافران به فرودگاه از آن‌ها گرفته خواهد شد.

شهروندان و ساکنان این شهر نیز از از سه‌شنبه (23 ژوئن) می‌توانند به خارج از کشور سفر کنند.

بیانیه جدید مقام‌های «‌دبی» درباره پذیرش مجدد گردشگران خارجی پس از گذشت بیش از دو ماه از اجرای قوانین  سختگیرانه امارات متحده عربی در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا منتشر شده است.

در ماه مارس، مقام‌های امارات متحده عربی تمامی پروازها را لغو کرده بودند.

در هفته‌های اخیر، بسیاری از محدودیت‌های مسافرتی این کشور کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب مجوز  از سرگیری تعداد کمی از پروازها صادر و محدودیت‌های داخلی همچون تعطیلی فروشگاه‌ها و کسب و کارهای خصوصی نیز لغو شده است.

منبع: ایسنا

بازگشت گردشگران به مصر با شرایط ویژه | عکس
بازگشت گردشگران به مصر با شرایط ویژه
وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر از بازگشت گردشگران خارجی به این کشور از ابتدای ماه میلادی آینده پس از چندین ماه خبر داد. مصر برخی از مقاصد گردشگری خود را که در مناطق کم‌خطر از لحاظ شیوع ...
دیدن ادامه ››

وزارت گردشگری و آثار تاریخی مصر از بازگشت گردشگران خارجی به این کشور از ابتدای ماه میلادی آینده پس از چندین ماه خبر داد.

مصر برخی از مقاصد گردشگری خود را که در مناطق کم‌خطر از لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارند، از تاریخ اول جولای برای سفرهای چارتر بین‌الملی بازگشایی خواهد کرد. 

دولت مصر امیدوار است بتواند گردشگران را به سمت مقاصد معروفی جذب کند که در فاصله دورتری از مناطق شیوع ویروس کرونا در این کشور قرار دارند. جنوب شبه جزیره سینا و سواحل شرم‌الشیخ، مناطق گردشگری دریای سرخ و شهر مرسی مطروح در کرانه دریای مدیترانه از جمله این مناطق هستند. 

مصر در حالی تصمیم به بازگرداندن گردشگران گرفته که شهرهای بزرگ این کشور چون قاهره همچنان درگیر ویروس کرونا هستند و وزارت بهداشت مصر اعلام کرده تاکنون ۳۹ هزار مورد ابتلا و ۱۳۷۷ مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسیده که بالاترین آمار مرگ و میر در دنیای عرب محسوب می‌شود. 

فرودگاه قاهره همچنان برای پروازهای خارجی بین‌المللی بسته است و پارک‌های عمومی و سواحل نیز تا انتهای ماه ژوئن تعطیل خواهند ماند.

مجله «اجیپت تودی» نیز از مجموعه‌ای از مشوق‌هایی خبر داده که دولت مصر برای خطوط هوایی و گردشگران درنظر گرفته تا از این طریق به صنعت گردشگری خود رونق دهد. از جمله این امتیازها می‌توان به ۱۰ درصد تخفیف برای هر گالن سوخت هواپیماها، ۵۰ درصد تخفیف برای هزینه فرود و حمل و نقل، تخفیف ۲۰ درصدی همه موزه‌ها و اماکن تاریخ تحت نظارت شورای عالی آثار تاریخی مصر و همچنین تخفیف ویژه بازید از اماکن تاریخی و گردشگری برای گردشگرانی که از خطوط هوایی مصری (EgyptAir یا Air Cairo) استفاده کنند، اشاره کرد. 

اقتصاد مصر به شدت به درآمدهای حاصل از گردشگری وابسته است که ۱۲ درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد و دولت این کشور بیم آن دارد که ادامه شرایط قرنطینه‌ای به اقتصاد این کشور صدمه جدی وارد کند. 

مصر تاکنون ۲.۸ میلیارد دلار کمک مالی از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده و هفته گذشته نیز برای گرفتن یک وام ۵.۲ میلیارد دلاری برای مقابله با تاثیرات منفی شیوع ویروس کرونا با صندوق بین‌المللی پول به توافق رسید.

منبع: ایسنا

زهره مقدم این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
ایرانِ بعد از کرونا یکی از هفت قطب گردشگری جدید دنیا معرفی شد | عکس
براساس گزارش مجله فوربس؛
ایرانِ بعد از کرونا یکی از هفت قطب گردشگری جدید دنیا معرفی شد
مجله فوربس پیش بینی کرد که ایران یکی از هفت کشور و قطب گردشگری جدید در دنیا پس از پایان بحران کرونا خواهد بود. بحران شیوع ویروس کرونا گریبان صنعت گردشگری جهان را به شکل بی‌سابقه‌ای ...
دیدن ادامه ››

مجله فوربس پیش بینی کرد که ایران یکی از هفت کشور و قطب گردشگری جدید در دنیا پس از پایان بحران کرونا خواهد بود.

بحران شیوع ویروس کرونا گریبان صنعت گردشگری جهان را به شکل بی‌سابقه‌ای گرفته است، اما امید ملت‌ها به آینده و دوران پساکرونا باعث شده است بسیاری از کشورها خود را برای رونق صنعت گردشگری آماده کنند.

در این میان هفت کشور این پتانسیل رادارند که بعد از اتمام بحران کرونا به قطب‌های گردشگری تازه‌ای در دنیا تبدیل شوند که کشور ما ایران هم جزو آن‌هاست. بر طبق گزارش مجله فوربس، باوجود فاصله این کشورها با مقاصد گردشگری تراز اول جهانی، آن‌ها همه ویژگی‌های ضروری برای کسب این جایگاه رادارند.

طبیعت بکر و زیبا، تعدد بناهای باستانی و تاریخی، آداب‌ورسوم جذاب و فرهنگ اصیل و… مواردی هستند که می‌توانند به جهانی‌تر شدن این مقاصد گردشگری کمتر دیده‌شده کمک شایانی کنند. در ادامه به شرح کشورهایی که در فهرست فوربس آمده‌اند می‌پردازیم.

اتیوپی

اتیوپی با پیشینه تاریخی غنی و شگفتی‌های طبیعی متعددش، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در میان ۵۴ کشور تشکیل‌دهنده قاره به شمار می‌رود. اتیوپی تنها کشور آفریقایی بود که یک قدرت اروپایی را درنبرد شکست داد و در مقابل استعمار مقاومت به خرج داد.

برخی بر این باورند که نخستین پیشینیان نوع بشر از این خطه حاصل خیر به سایر نقاط دنیا کوچ کرده‌اند. نواحی غربی این کشور میزبان جنگل‌های بارانی انبوه و با طراوتی هستند که به کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده شرقی می‌پیوندد. به‌علاوه، آشپزی و غذاهای سنتی این سرزمین هم‌پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد و تجارب فرهنگی خاص و ویژه آن برای هر گردشگری جذاب خواهد بود.

ایران

تنش‌های چندین و چندساله با قدرت‌های جهانی شهرت ایران به‌عنوان یک مقصد گردشگری جذاب با میراث تاریخی و فرهنگی بی‌نظیر را به حاشیه برده است. مورخان مختلف با هر زمینه‌ای، علاقه و اشتیاق خاصی به ایران دارند. هر زمان از سال که به این کشور چهارفصل سفر کنید جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوع و متعددی در دسترس شما خواهد بود، گردشگران می‌توانند هم‌زمان برای اسکی به پیست دیزین و شمشک بروند یا سری به سواحل شنی سفیدرنگ هرمزگان بزنند تا حمام آفتاب بگیرند، یا از جنگل‌های بارانی با طراوت استان‌های شمالی دیدن کنند یا در دل کویرهای مرکزی ایران قدم بزنند یا از معماری مساجد و معابد زرتشتی و ساختمان‌های دلربای این کشور لذت ببرند.

باوجود ارائه ویزای فرودگاهی و سفر بدون ویزا برای بسیاری از کشورها، سفر به ایران برای گردشگران خارجی بسیار ساده است و می‌توان امیدوار بود که این کشور بعد از اتمام بحران کرونا به یک مقصد گردشگری محبوب بدل شود.

با توجه به اینکه ایران از سوی سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان سومین کشور در میان کشورهای دارای سریع‌ترین رشد در صنعت گردشگری هم معرفی‌شده است، این امر چندان هم تعجب‌برانگیز نیست. در این آمار ایران با ۲۷.۹ درصد رشد نسبت به سال گذشته، بعد از میانمار (۴۰.۲ درصد) و پورتوریکو (۳۱.۲ درصد)، در رده سوم سریع‌الرشدترین صنایع گردشگری جهان قرارگرفته است. ایران با ۲۴ اثر ثبت جهانی و بیش از ۳۴ هزار اثر ثبت ملی و ۶۰۰ موزه فعال، ظرفیت بسیار بالایی برای پذیرش گردشگران بین‌المللی دارد. کوهستان‌های خیره‌کننده، جنگل‌های بکر، سواحل و جزایر زیبا، معماری خاص، آشپزی سنتی، آب و هوای چهارفصل و ده‌ها ویژگی خاص دیگر، از ایران یک مقصد گردشگری پرطرفدار ساخته است.

میانمار (برمه)

مقاصد گردشگری مهمی مانند سنگاپور، تایلند و اندونزی موفق شده‌اند جنوب شرق آسیا را به یکی از قطب‌های گردشگری جهان بدل کنند. اما این خطه هنوز هم‌گوهرهای نهفته‌ای در دل خود دارد که یکی از آن‌ها میانمار یا برمه است. میانمار با اینکه بسیاری از ویژگی‌های جذاب تایلند را مانند معابد بودایی چشم‌نواز، بقایای تمدن‌های باستانی و شهرهای شلوغ و پرهیاهو در خود دارد از لحاظ اقتصادی هم برای گردشگران مقرون به‌صرفه تر خواهد بود.

پایتخت این کشور، شهر نایپیداو، تراکم جمعیتی پایینی دارد و پایتخت پیشینش، شهر یانگون، میزبان مقدس‌ترین پاگوداهای بودایی است.

گرجستان

با وجود اینکه بسیاری از انگلیسی‌زبان‌ها این کشور را با ایالت جورجیا در امریکا اشتباه می‌گیرند، گرجستان در مسیر پیشروی به سوی تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه قفقاز است. سفرتان را از پایتخت این کشور، تفلیس، آغاز کنید، شهری با سنگ‌فرش‌های قدیمی، کلیساهای باستانی و رستوران‌هایی که در کرانه رود متکواری به خط شده‌اند. طبیعت زیبای این کشور را هم نباید از دست داد؛ شهرهای کوچک و روستاهای دورافتاده بکر و دیدنی که محصولات غذایی خاص خود را به شما ارائه می‌کنند.

فیلیپین

با بیش از ۷۵۰۰ جزیره دیدنی، مجمع‌الجزایر فیلیپین حتی برای ریزبین‌ترین و مشکل‌پسندترین گردشگران هم جاذبه‌هایی در چنته دارد. شمالی‌ترین جزیره، لوزون، میزان منطقه مترو مانیلا است که از ۱۶ شهر مهم تشکیل می‌شود.

ژژو محل مناسبی برای تجربه فرهنگ غنی و متنوع این کشور به شمار می‌رود. آن دسته از گردشگرانی که می‌خواند آرامش اقامتگاه‌های سواحل شنی فیلیپین را تجربه کنند بهتر است مجمع‌الجزایر ویسایاس را در مرکز این کشور انتخاب کنند، جایی که یکی از فاخرترین سواحل شنی سفیدرنگ دنیا، فرصت کم‌نظیر رویارویی با گونه‌های جانوری و گیاهی نادر دنیا را برایشان فراهم می‌کند.

اسلوونی

بسیاری از همسایگان نزدیک اسلوونی (به‌خصوص ایتالیا، کرواسی و اتریش) سالانه میزبان خیل عظیمی از گردشگران از سرتاسر دنیا هستند، اما بسیاری قدر این کشور کوهستانی کوچک را نمی‌دانند. پایتخت اسلوونی، لیوبلیانا، از قطب‌های فرهنگی مهم منطقه به شمار می‌رود و در کنار کلیساهای قدیمی و یک قلعه خیره‌کننده که مشرف به بخش قدیمی شهر است به‌عنوان مقر هنر و موزه‌های تاریخی نیز شناخته می‌شود. بعد از دیدن این شهر، حتماً سری هم به آلپ جولیوسی بزنید و از زیبایی‌های طبیعی پارک ملی تریگلاو لذت ببرید.

تونس

تونس، کشوری مملو از سواحل مدیترانه‌ای دیدنی، بقایای تاریخی و غذاهای مغربی، درحال تبدیل شدن به یک قطب گردشگری در شمال افریقاست. برای بسیاری از گردشگران خط ساحلی گسترده تونس دلیل اصلی سفر به شمار می‌رود، مخصوصاً شبه‌جزیره کپ بون در شمال شرقی این کشور که پر از سواحل ماسه‌ای دیدنی و بی‌نظیر است.

گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی و هیجان هستند، می‌توانند تورهای صحرانوردی «بیابان صحرا» را امتحان کنند تا با زیستگاه‌های تاریخی آمازیغ‌ها آشنا شوند. علاقه‌مندان به تاریخ هم می‌توانند از بقایای کارتاژ، یکی از ثروتمندترین شهرهایی که در عصر کلاسیک شناخته شده است، بازدید کنند. ‌

امیر مسعود این را خواند
جعفر میراحمدی و علی ملکی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
موزه سرامیک در تهران افتتاح شد | عکس
موزه سرامیک در تهران افتتاح شد
موزه سرامیک فرزانه، ۲۰ خرداد ماه همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران و مدیرکل موزه‌های کشور و برخی از اهالی فرهنگ و هنر ...
دیدن ادامه ››

موزه سرامیک فرزانه، ۲۰ خرداد ماه همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران و مدیرکل موزه‌های کشور و برخی از اهالی فرهنگ و هنر افتتاح شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران، پرهام جان فشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران ـ در مراسم افتتاحیه این موزه در سخنانی اظهار کرد: موزه سرامیک فرزانه نخستین موزه تخصصی سرامیک در ایران است که به طور خصوصی اداره می‌شود و مجموعه‌ای از آثار بانوی هنرمند لیلا فرزانه است که با گرته‌برداری از الگوهای کهن در طرح و ساخت این هنر بیان امروزی یافته است.

او ادامه داد: موزه تخصصی سرامیک می‌تواند محلی برای همفکری و الگوسازی معماران و طراحان باشد. سرامیک هنری برخاسته از دل صنایع‌دستی بوده و راز ماندگاری آن تولید کاربردی آن در تاریخ معماری ایران است، موضوعی که تمام هنرمندان صنایع‌دستی در تولید آثار هنری باید به آن توجه داشته باشند که در عین حفظ اصالت محصول تولیدات را به سمت کاربردی بودن سوق دهند.

لیلا فرزانه، هنرمند نیز در سخنانی اظهار کرد: این موزه با شعار «موزه‌ای برای زندگی» تلاش دارد تا با رویکردی برهم کنشی با مخاطب و به‌گونه‌ای رویدادمحور موکد نقش موثر موزه‌ها در زندگی افراد و همچنین جایگاه هنر و به طور اخص سرامیک در زندگی مدرن شهری باشد.

موزه سرامیک در محله نیاوران واقع شده و از ساعت ۹ الی ۱۸ امکان بازدید دارد.

منبع: ایسنا

درهای موزه «هرمیتاژ» آمستردام‌ باز شد | عکس
درهای موزه «هرمیتاژ» آمستردام‌ باز شد
درهای موزه «هرمیتاژ»‌ آمستردام از روز دوشنبه و با آغاز سه نمایشگاه بزرگ بار دیگر به روی مردم باز شد.  به گزارش «آرت‌دیلی»،‌  شرایط بازدید از ...
دیدن ادامه ››

درهای موزه «هرمیتاژ»‌ آمستردام از روز دوشنبه و با آغاز سه نمایشگاه بزرگ بار دیگر به روی مردم باز شد. 

به گزارش «آرت‌دیلی»،‌  شرایط بازدید از «هرمیتاژ» آمستردام همچون سایر موزه‌های بازگشایی‌شده جهان،  برای جلوگیری از ابتلا به ویروس «کرونا»‌ با تغییراتی مواجه شده است.

به همین منظور در فضای نمایشگاه‌های مختلف این موزه محل ایستادن و عبور و مرور علامت‌گذاری شده است،‌ به این ترتیب بازدیدکنندگان می‌توانند فاصله ۱.۵ متری خود را با یکدیگر هنگام حضور در این مجموعه حفظ کنند. برای به حداقل رساندن میزان ارتباط بین بازدیدکنندگان و کارکنان موزه نیز  بلیت‌های بازدید از این موزه به صورت آنلاین به فروش می‌رسد.

با این وجود بازدید از این موزه همچنان با استفاده از یک اپلیکیشن به صورت تور صوتی امکان‌پذیر است.

مسوولان موزه «‌هرمیتاژ» آمستردام، همزمان با بازگشایی، برگزاری و توسعه چند نمایشگاه را درنظر گرفته‌اند.

این نمایشگاه‌ها شامل نمایشگاه «جواهرات» که با همکاری موزه «هرمیتاژ» سن‌پترزبورگ شکل گرفته، «گالری پرتره‌های قرن هفدهم»‌،‌ «هنر خارجی موزه»‌ و «تزار و شوالیه‌ها» می‌شود.

«‌هرمیتاژ» آمستردام شعبه‌ای از موزه «هرمیتاژ» سن‌پترزبورگ است که در شهر «آمستردام»‌ واقع در هلند قرار دارد.

منبع: ایسنا

زهره مقدم و میم سردلی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید