تیوال گردشگری | اخبار
T1 : 05:59:19
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
در ده ماه گذشته،
» جمهوری آذربایجان میزبان ۳۲۰ هزار ایرانی در ۱۰ ماه
... دیدن متن »

وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان در گزارشی اعلام کرد: در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی،۳۲۰ هزار و ۹۰۴ گردشگر ایرانی به این کشور سفر کردند که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۱۵ هزار و ۷۸۲ نفر بیشتر بوده است.

به گزارش سایت رسمی این وزارت خانه در روز سه شنبه ، در مجموع طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری میلادی، دو میلیون و ۲۷۶ هزار ۶۰۴ نفر از اتباع خارجی از جمهوری آذربایجان دیدن کردند که ۷۲۷ هزار و ۵۷۷ نفر از روسیه ، ۴۳۹ هزار و ۳۰۵ نفر از گرجستان، ۳۲۰ هزار و ۹۰۴ از ایران، ۲۴۹ هزار و ۲۱۰ نفر از ترکیه، ۸۱ هزار و ۷۲۴ تن از امارات متحده عربی، ۵۴ هزار و ۲۴۲ نفر از عراق ، ۴۹ هزار و ۸۰۹ نفر از اوکراین ، ۳۱ هزار و ۸۲۱ نفر از عربستان و نیز ۳۲۱ هزار و ۹۹۴ نفر از شهروندان دیگر کشورهای خارجی بودند .

بنا به این گزارش، شهروندان کشورهای خارجی بیشتر در ماه تابستانی جولای به جمهوری آذربایجان سفر کردند که تعداد آنها در این دوره ۳۱۳ هزار و ۵۱۵ نفر بوده است. 

بدین ترتیب در ۱۰ ماه سال جاری اتباع روسیه ، گرجستان ، ایران و ترکیه بیشتر از همه به جمهوری آذربایجان سفر کردند و سهم این کشورها در کل تعداد سفر شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان به ترتیب ۳۱.۹ ، ۱۹.۲ ، ۱۴ . ۱۰.۹ درصد تشکیل داده است.

در ده ماه سال ۲۰۱۶ میلادی در مجموع یک میلیون و ۸۹۴ هزار و ۷۰۷ نفر از شهروندان خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند و در سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل ۳۸۱ هزار و ۸۰۷ نفر تبعه خارجی ( ۲۰.۱ درصد) بیشتربه جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

منبع: ایرنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
ابراهیم کریمی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» یک‌ونیم میلیارد اعتبار لازم برای مرمت بناهای زلزله‌زده
... دیدن متن »

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با تاکید بر بررسی کامل همه‌ی محوطه‌های تاریخی در استان کرمانشاه اعلام کرد: ۱۱ بنای تاریخی در این استان بر اثر زلزله دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شدند، که خوشبختانه امکان مرمت و ساماندهی آن‌ها وجود دارد. جلیل بالایی در گفت وگو با ایسنا در توضیح وضعیت بناهای تاریخی آسیب دیده در سطح استان گفت: عمده‌ترین تخریب در زلزله یکشنبه شب ۲۱ آبان، در غرب کشور متوجه «کاروانسرای قصرشیرین» شد که متاسفانه یکی از دیوارهای تاریخی به طول ۲۰ متر، ضخامت ۸۰ سانتی متر و ارتفاع هشت متر تخریب شده و به بازسازی و دوباره سازی نیاز دارد. او با تاکید بر بررسی وضعیت محور ساسانی در سرپل ذهاب به طور کامل بیان کرد: خوشبختانه کتیبه «آنوبانی‌نی» و «طاق گرا» سالم هستند و هیچ کدام آسیبی ندیده‌اند، اما با توجه به قرار داشتن آن‌ها در کنار کوه تعدادی سنگ بزرگ اطراف قدیمی‌ترین کتیبه ایران و بنای تاریخی «گرا» را پر کرده است که آن‌ها باید پاکسازی شوند.

آنوبانی‌نی؛ قدیمی‌ترین نقش برجسته ایران

 وی همچنین با اشاره به این‌که خوشبختانه بنای«زیج منیژه» در سرپل ذهاب آسیب چندانی ندیده است و موارد وارد شده به آن به راحتی قابل جمع‌بندی است، بیان کرد: تعدادی از سنگ‌های مجموعه‌ی «عمارت خسرو» در بخش‌هایی ریزش کرده‌اند که باید بازسازی شوند، اما خوشبختان آتشکده چارقاپی نیز آسیب چندانی ندیده و تقریبا سالم است. او با اشاره به آسیب یکی از دیوارهای قلعه «گبری» در سرپل ذهاب و نیاز به تثبیت و مرمت آن، ادامه داد:‌ بقعه «ابودوجانه» در شهرستان دالاهو ۶۰ درصد آسیب دیده و ترک‌های سازه‌ای شدیدی به گنبد آن وارد شده است، همچنین میله‌های مقابر این مجموعه نیز دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند. وی اضافه کرد: مسجد «عبدالله بن عمر» در همین شهرستان نیز دچار ۶۰ درصد اسیب دیدگی شده و بخشی از مقبره و مناره آن دچار آسیب دیدگی شده‌اند. بالایی همچنین از آسیب‌دیدگی قلعه «یزدگرد» و قلعه «داوران» در قصر شیرین خبر داد و افزود: بخشی از دیواره‌های سنگی و خشکه‌چین این دو مجموعه نیز لرزش داشته‌اند، که قابل به‌سازی و مرمت است. او اضافه کرد: خوشبختانه عمق خسارت‌ها عمیق و جدی نبوده‌اند و هیچ کدام از بناهای در معرض گسل زلزله به گونه‌ای نیست که امکان مرمت آن وجود نداشته باشد.

 کاروانسرای قصر شیرین قبل از وقوع زلزله

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه تاکید کرد: مرمت و به‌سازی بناهای آسیب‌دیده در شهرستان‌های «قصرشیرین»، «سرپل ذهاب» و «دالاهو» به اعتباری معادل ۸۵۰ میلیون تومان نیاز دارد که در صورت تامین اعتبار از سوی دولت یا سازمان میراث فرهنگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان بناهای آسیب دیده را مرمت و بازسازی کرد.

بیستون و طاق بستان سالم هستند

همچنین صبح امروز نیز، پیمان نعمتی، مدیر دو مجموعه تاریخی بیستون و طاق بستان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد: این دو مجموعه به طور کامل آسیب‌شناسی شده‌اند و خوشبختانه هیچ مشکلی برای آن‌ها به وجود نیامده است. 

سیمره آسیب جدی دید/۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم

عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز بعد از جمع‌بندی نهائی درباره‌ی وضعیت بناهای تاریخی استان ایلام به دنبال زلزله غرب کشور به ایسنا اعلام کرد: ۹ بنای تاریخی از جمله گچ‌بری‌های شهر تاریخی سیمره آسیب جدی دیدند.

گچ‌بری‌های دیواری شهر تاریخی سیمره دچار ترک‌خوردگی و آسیب شدند. همچنین قلعه «والی» شهرستان کرداول، قلعه «والی»، موزه باستان‌شناسی و کاخ «فلاحتی» در ایلام نیز دچار آسیب شده‌اند. به گفته او، قلعه «کنجانچم» در ایلام، قلعه «پوراشرف» و قلعه «میرغلام» در دره‌شهر و موزه باستان‌شناسی «دره‌شهر» نیز به دنبال این زلزله آسیب‌هایی دیده‌اند.

او با تأکید بر اینکه آثار تاریخی و ویترین‌ها در موزه‌های آسیب دیده دچار هیچ ضربه یا آسیبی نشده‌اند، گفت: بیشترین درصد آسیب دیدگی در بناهای تاریخی، ترک‌خوردگی روی دیوارهای اصلی است؛ اما متأسفانه اداره میراث فرهنگی شهرستان کرداول به دلیل ترک‌خوردگی‌های زیاد در حال حاضر امکان فعالیت ندارد.

«شنبه‌زاده» با بیان اینکه در حال حاضر اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان برای رفع خطر بناهای آسیب دیده برآورد شده است، گفت: عملیات رفع خطر به زمانی حدود دو ماه نیاز دارد، اما با توجه به اینکه امکان منتظر شدن برای رسیدن اعتبار را نداریم در نظر داریم نخست از اعتبارهای امانی و سپس اعتبارهای پیمانی این اداره کل استفاده کنیم تا اعتبار مورد نظر در اختیارمان قرار گیرد.

محوطه سیمره قبل از زلزله

منبع: ایسنا

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» با چه ماشینی به کویر مرنجاب سفر کنیم
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، اگر فکر می‌کنید که با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی می‌توانید یک مکان گردشگری برای فصل پاییز پیدا کنید سخت در اشتباه هستید. باید به شما بگوییم که اغلب سایت‌های اینترنتی نشانی درستی از مکان‌های گردشگری به شما نمی‌دهند و اطلاعات کامل را در اختیارتان قرار نمی‌گذارند.

نمونه‌اش همین کویر مرنجاب همین کویر که نزدیک تهران پایتخت ایران قرار دارد. همان که جاده‌اش از مسیر قدیمی قم به کاشان می‌گذرد. جاده دسترسی به مرنجاب در نزدیکی کاشان است و وقتی راهش را به سمت آران و بیدگل جدا می‌کند کمی آسفالت است اما کمی بعد تبدیل به یک جاده عریض و سنگلاخی می‌شود. شاید در کمتر سایت اینترنتی به شما گفته باشند که برای رسیدن به کویر مرنجاب باید ۴۰ کیلومتر گرد و غبار و تکان‌های سخت یک جاده سنگلاخی را تحمل کنید. در بیشتر سایت‌های اینترنتی و کانال‌های کانال‌های تلگرام و اینستاگرام از این ۴۰ کیلومتر سنگلاخ چیزی گفته نمی‌شود و همین باعث می‌‌شود که سالانه بسیاری از آدم‌ها با ماشین‌های سواری راه کویر مرنجاب را در پیش بگیرند و دست از پا درازتر به خانه برگردند.

برای رفتن به مرنجاب بهترین راه این است که با تور به این کویر سفر کنید. بهترین راه این است که یک ماشین مخصوص آفرود یعنی ماشینی که بتواند در یک جاده سنگلاخی تردد کنند همراه داشته باشید. یادتان باشد که ماشین‌های شاسی بلند زیبا و خوشگل و عروسکی و جمع و جوری که در شهرها با آنها رانندگی می‌‌کنیم اصلا به درد رفتن به مرنجاب نمی‌خورند. رفتن به کویر مرنجاب آنهم در فصل پاییز و زمستان پر از خاطره، سکوت، شن‌های روان و ستاره است. سفر به کویر مرنجاب می‌تواند تبدیل به یکی از بهترین خاطره‌های شما باشد به شرط اینکه بدون آگاهی و بدون بلد با آنجا سفر نکنید و بدانید که سفر بدون آگاهی و بدون تجهیزات ممکن است حتی به مرگ شما منجر شود. نکته مهمی که برای سفر به کویر مرنجاب و هر کویر دیگری باید مدنظر قرار بدهید این است که برای لذت بردن از طبیعت باید کفش‌ها را از پا در بیاورید و قدم در طبیعت بگذارید و هرگز فکر و خیال آفرود کردن روی تپه‌های شنی را در سر خود نپرورانید. گروهی و خانوادگی به این منطقه طبیعی بروید و از سفرتان لذت ببرید.

پایان پیام

امین مهدوی این را خواند
نوبادی و نوید رحمتی این را دوست دارند
ورود همین ماشینهای افرود به کویر مرنجاب باعث مشکلات زیستی و از بین رفتن این منطقه زیبا شده. شمال و جنگلهای زیبامون با ویلا سازی بی رویه داره نابود میشه ....حالا نوبت به کویرها شده. امیدوارم برای ورود ماشینهای افرود برنامه ریزی بشه و با مجوز همراه باشه...
۲۰ آبان
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طنز
» مشارکت کورش در ساخت سد
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، یک کاوش‌گر و باستان‌شناس گفته است: در هر محوطه تاریخی، ردی از لوله‌ گاز دیده می‌شود! ایشان درست می‌گویند. مثلا همین نقش رستم معروف. تا سال‌ها گردشگران خارجی هنگام بازدید از تخت‌جمشید و نقش رستم با انواع و ادوات ماشین‌های حفاری مواجه می‌شدند که مشغول رد کردن لوله گاز از آنجا بودند. این کار اتفاقا خوب است چون باید به گردشگران خارجی فهماند که ما در حال پیشرفت هستیم و مانند دوران هخامنشیان زغال نمی‌سوزانیم و برای خودمان حمام، شوفاژ، پکیج، سونا و جکوزی داریم و مملکت وصل است به گاز.

حالا شاید برخی بپرسند گاز مهم‌تر است تا اماکن تاریخی؟ البته معلوم است که گاز مهم‌تر است. این همه مکان تاریخی در کشور ایران روی زمین ریخته است حالا لوله گاز از وسط یکی دوتای آنها رد بشود اتفاقی نمی‌افتد. جاهایی مثل تخت‌جمشید هم که کلا سنگی است و با این تکان‌های بولدوزر خراب نمی‌شود.

البته متاسفانه پیشینیان ما به ویژه شاهان هخامنشی و ساسانی و اشکانی در مکان‌هایی که ما باید سد بسازیم و گاز بکشیم شهر و کاخ ساخته‌اند. متاسفانه عداوت آنها با ما از پس هزاره‌ها معلوم است. آنها اگر مردم ایران را دوست می‌داشتند نباید در جای سد ما کاخ می‌ساختند. حالا که این کار را کرده‌اند حق‌شان است که میراث‌شان برود زیر آب. نمی‌شود که ما از پول سدسازی بگذریم چون کاخ فلان شاه آنجاست. شما می‌دانید پروژه‌های انتقال گاز و لوله‌گذاری چه قدر پول‌آور است. خود آن شاهان و مثلا کورش اگر بود حتما در ساخت آن مشارکت می‌کردند. شما فکر می‌کنید در این مملکت چگونه می‌شود پورشه سوار شد؟ نکند با کار کارمندی؟

باقی بقای‌تان

پایان پیام

امین مهدوی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پاییز یعنی الموت قزوین
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، مردم شهر چند میلیونی تهران و مردم استان چند میلیونی تهران غریب‌ترین مردم با تاریخ و طبیعت استان قزوین و الموت هستند. استان قزوین با جاذبه‌های کم‌نظیر تاریخی و طبیعی یکی از نزدیکترین مکان‌های گردشگری به شهر و استان تهران است اما مردم تهران با قزوین‌گردی غریبه هستند.

در روزهای به سر می بریم که پاییز در زیباترین حالت خود است و منطقه الموت قزوین در رویایی‌ترین روزهای سال به سر می‌برد. سفر به دریاچه اُوان قزوین برای تهرانی‌ها مسیر دوری نیست اما بسیاری از تهرانی‌ها با این منطقه و سفر به این منطقه در پاییز بیگانه هستند. در سال‌های گذشته مجموعه ارگان‌ها در استان قزوین تلاش کردند تا این استان را تبدیل به یک مقصد گردشگری بکنند آنها به ویژه تبلیغات گسترده‌ای را در خروجی‌های شهر تهران به سمت استان البرز و کرج انجام دادند تا بلکه تهرانی‌ها را ترغیب کنند که به قزوین سفر کنند. تورهای قزوین‌گردی یک‌روزه یکی دیگر از این تلاش‌ها برای رونق قزوین‌گردی بوده است.

‌‌این روزها در فضای مجازی عکس‌های کم‌نظیر از دریاچه اوان الموت منتشر می‌شود. عکس‌هایی که دل هر بیننده‌ای را می‌رباید اما متاسفانه باز هم می‌بینیم که تهرانی‌ها هنگام تعطیلات راه جاده چالوس را در پیش می‌گیرند تا هرچه سریعتر خود را به ساحل خزر برسانند.
منطقه الموت قزوین با قلعه‌های متعدد دوره اسماعیلی و قلعه معروف الموت، با زیبایی‌های طبیعی و درختان خزان کرده و با تنوع زیستی فوق العاده‌اش می‌توانند یکی از مقاصد گردشگری باشد اما این منطقه آنگونه که باید جذب گردشگر نمی‌کند.

داستان شهر قزوین هم به همین گونه است شهری که به نوعی می‌شود گفت که یک اصفهان قدیمی است. شهری که اولین خیابان مدرن ایران را در دل خود جای داده است و شهری که صاحب خانه‌های قدیمی کم‌نظیر در معماری ایرانی است. مردم قزوین مردمی مهربان و مهمان‌نواز هستند و رونق گردشگری در قزوین می‌تواند به اقتصاد و فرهنگ این شهر کمک کنند. قزوینی‌ها زیرساخت‌های خوبی برای قزوین‌گردی مهیا کرده‌اند از اپلیکیشن قزوین‌گردی تا ایده‌هایی برای پیاده‌روی در شهر هنگام بازدید از بناهای تاریخی.

این روزها اگر از آبان بی‌باران و هوای گرم تهران خسته شده‌اید حتماً یک پنجشنبه جمعه برای رفتن به قزوین و منطقه الموت وقت بگذارید. درختان خزان کرده و هوای خنک پاییزی و دریاچه اوان و منطقه الموت و شهر زیبای قزوین منتظر حضور شما هستند. اگر می‌خواهید زیبایی پاییز را آنچنان که هست ببینید به سمت قزوین بروید. اگر می‌خواهید پادشاه فصل‌ها را درک کنید و خستگی کار روزانه را از تن به در کنید یا با وسیله شخصی خودتان یا با تورهای یک روزه قزوین‌گردی و الموت‌گردی سری به این منطقه بزنید. یادتان باشد هنگام رانندگی در پیچ و خم‌های جاده الموت مراقب خود خانواده و حیواناتی باشید که شما چند روزی مهمان طبیعت آنها هستید. تا دریاچه اوان آرام برانید و بدانید در این مسیر ۸۰ کیلومتری قزوین تا دریاچه اوان بسیار مکان‌ها هست که مجبور خواهید شد ترمز کنید عکس یادگاری بگیرید و از طبیعت و چشم‌انداز آن لذت ببرید.

پایان پیام

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ایران، مهمان افتخاری بزرگترین نمایشگاه صنایع دستی جهان در ایتالیا
... دیدن متن »

 ایران به عنوان مهمان ویژه در بیست و دومین نمایشگاه صنایع دستی، فرهنگ، هنر و تغذیه 'صنعتگر در نمایشگاه' که هر ساله در شهر میلان در شمال ایتالیا برگزار می شود، شرکت می کند.

بیش از یک هزار متر مربع فضا در این نمایشگاه مهم بین المللی به صنایع دستی ایران، فرش و مواد تغذیه ایرانی اختصاص داده شده است. در فضای ایران همچنین رستوران و چایخانه ایرانی، تعبیه شده و کنسرت توسط گروه موسیقی ایرانی برگزار می شود.

در پی دیدارها و قرارداد میان مسئولان سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران، مرکز ملی فرش جمهوری اسلامی ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و شرکت جهانگردی آیتو و اطاق بازرگانی زنجان با مسئولان نمایشگاه میلان، این مهم میسر شد.

بیش از ۱۱۰ کشور جهان در این نمایشگاه که بزرگترین در نوع خود در جهان محسوب می شود و دو میلیون نفر بازدید کننده دارد، شرکت می کنند. نمایشگاه بین المللی صنایع دستی از روز دوم تا دهم دسامبر ( ۱۱ تا ۱۹ آذرماه) در محل نمایشگاه‌ های بین ‌المللی در شهر میلان برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» دعوتی خطرناک برای زاگرس
... دیدن متن »

پایگاه خبری گُلوَنی، محمد پورخداداد: همه‌گیرشدن دسترسی به اینترنت و پس از آن دسترسی گسترده به شبکه‌های اجتماعی، هم در آگاهی مردم موثر بوده و هم در متوهم کردن آنها.

در این فضا به راحتی می‌شود روشنفکر شد، چریک شد، فعال محیط زیست شد و صدها ادای مجازی دیگر.

حالا موضوع اصلی چیست؟ یک کانال تلگرامی پربازدید برای توسعه گردشگری! زاگرس، گردشگران را برای خوردن کباب بلوط دعوت کرده‌ است و در متن آن آورده است که: کباب بلوط، انگیزه قوی برای سفر پاییزی به مناطق زاگرس‌نشین.

حالا کباب بلوط چیست. از میانه فصل پاییز به بعد، بلوط رسیده، خشک می‌شود و پای درخت بلوط می‌افتد. این کانال تلگرامی که ادعای گسترش اخبار فوری و دقیق به هم استانی‌هایش را دارد، در حقیقت از همه می‌خواهد که بروند در جنگل‌های زاگرس و از چوب درختان بلوط زغال درست کنند و بلوط‌های پای درختان را کباب کنند.

این مدعیان توسعه گردشگری نمی‌دانند که بلوط‌های ریخته‌شده عامل ماندگاری این جنگل‌ها هستند. بلوط‌های پای هر درخت تلاش دوباره جنگل برای ترمیم خود است. یکی از عوامل خالی ‌شدن و کم‌تراکم شدن جنگل‌های زاگرس این است که درختان به‌دلیل حضور دام و جمع‌آوری بلوط‌های پای درختان فرصت ترمیم و زایش دوباره ندارد و زاگرس مانده است و درختان کهن آن که یکی‌یکی در حال نابودی هستند. نکته دیگر اینکه اکنون که آسمان نیز بارانش را از زاگرس دریغ کرده است، این منطقه و نواحی جنگلی آن مستعد آتش‌سوزی هستند. مراتع و جنگل‌های زاگرس در خشک‌ترین زمان خود هستند و هر کبریت می‌تواند خسارات زیادی را به بار بیاورد. چه برسد به هجوم گردشگران برای کباب ذغال!

عده‌ای به اقتضای آب‌وهوا و فصل، توهم تورلیدری می‌زنند. در بهار امسال نیز یک گروه گردشگری در دورود، نشانی زیست‌گاه‌های انگشت‌شمار سمندر لرستانی را برای گردشگران منتشر کرد و چند مرتبه با عده‌ زیادی گردشگر به این مناطق رفت.

باید دانست که برای توسعه گردشگری در زاگرس، ابتدا باید زاگرس و جنگل‌های نیمه‌جانش را نجات داد، سپس به فکر گردشگری در آن بود.

پایان پیام

سعید صادقی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» کنترل ارز، سفر به ایران را گران‌تر کرده
... دیدن متن »

با آن که ایران در گزارش مجمع جهانی اقتصاد رتبه نخستِ ارزان‌ترین کشور را به لحاظ هزینه برای سفر به دست آورده، اما به زعم گردشگرانی که با تور به ایران سفر می‌کنند، این کشور جزو گران‌ترین مقاصد به شمار می‌آید، خصوصا در قیاس با همسایگانش.

از سوی دیگر علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ بارها به نرخ تمام شده خدمات که در ایران بالا است، اشاره کرده و همانند رؤسای پیشین این سازمان از صاحبان خدمات گردشگری، تغییر در این رویه را خواستار شده؛ که نایب رییس هیات مدیره جامعه تورگردانان ـ به عنوان تشکل عرضه‌کننده اصلی خدمات سفر به گردشگران خارجی در ایران، این شرایط را در گردشگری ورودی بیشتر متأثر از غیرواقعی بودن نرخ ارز و کنترل آن می‌داند تا عوامل دیگر.

محمدعلی واقفی در این‌باره به ایسنا گفت: تورم در ایران بالا است، قیمت خدمات هم معمولا متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، این در حالیست که نرخ ارز در کشور ما متناسب با تورم رشد ندارد و دولت آن را کنترل می‌کند، چون ما بیشتر از آن که کشوری صادرکننده باشیم، در رسته واردکننده‌ها قرار گرفته‌ایم. افزایش نرخ ارز هم به ضرر واردات است. وی افزود: اگر نرخ ارز متناسب با تورم تغییر کند، سفر به ایران هم ارزان خواهد شد، برای مثال اگر توری را امسال هزار دلار بفروشیم، سال آینده هم به همین قیمت می توانیم عرضه کنیم و گردشگر و آژانس خارجی را از سردرگمی به خاطر تغییرات پی در پی قیمت ها خارج می کنیم، ولی حالا که شرایط اینگونه نیست و نرخ ارز غیرواقعی است، قیمت تورها هم بیشتر تحت تاثیر تورم قرار می‌گیرد و هر سال گران‌تر می شود.

این تورگردان گفت: در کشور تورم زمانی به ۳۰ درصد رسید، اما نرخ ارز همسو و متناسب با آن افزایش پیدا نکرد، تغییرات ارز همیشه پایین‌تر از نرخ تورم بوده که مابه تفاوت آن روی قیمت تور اثر گذاشته است. واقفی همچنین توضیح داد: آزادسازی نرخ ارز و رشد آن متناسب با تورم همیشه به نفع صادرات بوده و ضرری هم برای سفرهای داخلی مردم نداشته، چون هزینه این سفرها بیشتر از آنکه از ارز تأسی بگیرد، تحت تاثیر تورم داخلی بوده است، چرا که بیشتر خدمات این بخش در داخل تامین می‌شود و این بهانه‌ها که گفته می‌شود ارزِ گران، سفرهای داخلی را گران می‌کند، صحت و سندیت ندارد. موضوع این است که وقتی ارز آزاد شود، به ضرر واردکننده ها خواهد شد، درحالیکه صادرات و البته گردشگری از آن منتفع می‌شود.

ایران براساس سند چشم انداز ۲۰ ساله باید تا سال ۱۴۰۴ خورشیدی ۲۰ میلیون گردشگر جذب کند که در هشت سال پایانی این سند به عقب ماندگی قابل توجه آن اشاره شده است. براساس این چشم انداز در سومین مرحله از اجرای این سند - در فاصله سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸که همزمان با برنامه ششم توسعه است - نرخ رشد سالیانه ۱۵ درصد درنظر گرفته شده که تا در پایان این برنامه، باید ۱۳ میلیون گردشگر و ۱۰ میلیارد دلار درآمد حاصل شود، این درحالی است که آخرین آمار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گویای سفر حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر به ایران با درآمدی نامشخص بوده است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+
تیوال پلاس
» تا ۵۰.۰۰۰ تومان تخفیف سفارش غذا از اسنپ فود
... دیدن متن »

اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال است به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تواند برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشد.

اسنپ فود سرویس سفارش آنلاین غذا است. اسنپ فود (SnappFood) این امکان رو فراهم کرده تا کاربران بتونن به لیستی از رستوران های شهر خودشون دسترسی داشته باشن و نسبت به سفارش آنلاین غذا از رستوران دلخواه خود اقدام کنن. اسنپ فود به تیوال‌پلاسی‌ها تا ۵۰.۰۰۰ تومان کد تخفیف سفارش غذا هدیه میده. از ویژگی‌های این سرویس می‌تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• تنوع بی‌نظیر غذاها اعم از ایرانی، سنتی، فرنگی، چینی، دریایی، ایتالیایی، مغولی، فست‌فود، گیاهی، رژیمی و ...
• روش‌های پرداخت متنوع (حضوری، اعتباری و آنلاین)
• روش‌های گوناگون جستجوی غذا بر اساس نوع رستوران، منطقه مورد نظر، غذای مورد علاقه و ...
• امکان اضافه نمودن رستوران‌های مورد علاقه در پروفایل شخصی افراد
• یکسان بودن قیمت منوها در سایت اسنپ‌فود با رستوران‌ها
• تخفیف بر روی غذاهای رستوران‌های مختلف
• اضافه کردن رستوران‌های جدید متناسب با نظرات کاربران
• مشاهده منوی به روز رستوران‌ها و عکس غذاها
• آگاهی از رستوران‌های جدید
• نمایش رستوران های اطراف کاربر
• امکان ثبت نظر و امتیاز دهی به رستوران
• امکان پرداخت نقدی و اینترنتی هزینه

از سه روش می‌تونید از این سرویس استفاده کنید:

۱. از طریق سایت و مرورگرهای اینترنتی
۲. از طریق گوشی‌های اندروید
۳. از طریق گوشی‌های آیفون

در حال حاضر اسنپ فود در شهرهای تهران، کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، اهواز و تبریز در حال ارائه خدمات هست و به زودی در سایر شهرهای ایران هم به ارائه خدمات مشغول می‌شه.

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خبر
درباره اشتراک تیوال+
تیوال پلاس
» تا ۶ ماه اشتراک هدیه فیلیمو به تیوال‌پلاسی‌ها
... دیدن متن »

اشتراک تیوال‌ْپلاس به معنی بهره‌مندی از همه خدمات آشنا و رایگان تیوال است به اضافه مزایا و خدماتی که می‌‌تواند برای یک مخاطب فعال‌تر برنامه‌های هنری و گردشی خیلی مفید باشد.

یکی از این خدمات اشتراک هدیه هیجان انگیز «فیلیمو» هست. با این هدیه می‌تو‌نید هر جا و با هر دستگاهی که دارید فیلم و سریال های روز ایران و جهان رو ببینید. برای آشنایی بیشتر با این سرویس خوب لطفا ادامه مطلب رو مطالعه کنید.

فیلیمو چیست؟ (هر لحظه و هر کجا فیلم ببین)
فیلیمو محصول جدید آپارات به آدرس اینترنتی www.filimo.com است. آرشیوی از بهترین فیلم‌های ایران و جهان شامل فیلم سینمایی، سریال‌، مستند و فیلم-تئاترهایی که به راحتی برای تماشا در اختیار شما قرار گرفته است.
یکی از برترین امکانات فیلیمو، تنظیم کیفیت پخش فیلم و سریال با سرعت اینترنت شما است تا در طول پخش فیلم بتوانید بدون ‌وقفه فیلم ببینید.

امکانات و قابلیت های فیلیمو (سرویسی متفاوت)
۱.  امکان جستجوی فیلم و دسته‌بندی‌های منظم بر اساس ژانر و نوع فیلم‌ها
۲. توضیحات کامل فیلم، پیش‌نمایش، گالری تصاویر و بخش‌هایی ازفیلم به همراه نقد و بررسی
۳. دسترسی راحت بر روی تمامی دستگاه‌های دیجیتال موبایل، وب و تلویزیون‌های هوشمند
۴. امکان دانلود و تماشای آفلاین بر روی گوشی‌های هوشمند
۵. تنظیم کیفیت پخش فیلم با هر سرعت اینترنت
۶. ترافیک رایگان (در حال حاضر فقط برای مشترکین ایرانسل ، مبین‌نت ، های‌وب ، پارس‌آنلاین ، آسیاتک و پیشگامان)
۷. حجم مصرفی کاربران ایرانسل که بسته اینترنتی فعال (ساعتی، روزانه، شبانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه) داشته باشند در فیلیمو رایگان است.
۸. پشتیبانی فعال

نسخه همراه فیلیمو (همه جا در دسترس هستیم)
- با دریافت نسخه اندروید، iOS فیلیمو و نصب آن بر روی گوشی‌همراه‌تان هرکجا که می‌خواهید به آرشیو فیلم‌های فیلیمو دسترسی داشته باشید.
- با قابلیت دانلود فیلم،‌ فیلم‌های موردعلاقه‌تان را بصورت آفلاین تماشا کنید.
- بر پهنای درخشان تلویزیون (فیلم‌های فیلیمو را با کیفیت ببینید)
- نسخه تلویزیون فیلیمو برای همه اسکرین‌های بزرگ در آدرس tv.filimo.com قابل دسترس است.

برای تلویزیون های ال جی نیز با سیستم عامل‌های webOS 1 و webOS 2 در تلویزیون خود به LG's App Store مراجعه کنید و نرم افزار فیلیمو را روی آن نصب کنید.

امیر رجبی و سارا صادقیان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رشد سر چینی ها
» سفر ۲۰۰ میلیون چینی در سال ۲۰۲۰
... دیدن متن »

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی، شمار گردشگران چینی که به خارج سفر می‌کنند به سالانه ۲۰۰ میلیون نفر برسد. به گزارش ایسنا، کمپانی «ForwardKeys» که تحلیل‌های مهمی درباره صنعت گرشگری جهان ارائه می‌دهد، اعلام کرد سفر توریست‌های چینی به کشورهای خارجی همچنان به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و شرایط سیاسی-جغرافیایی نقشی حیاتی در تعیین مقصد خارجی گردشگران پرشمار چینی خواهد داشت.

صنعت گردشگری چین طی چند سال گذشته با رشد عظیمی همراه بوده و حالا نیز نشانی از کُند شدن این رشد مشاهده نمی‌شود. بر اساس آمار رسمی دولت چین، میزان سفرهای خارجی چینی‌ها از سال ۲۰۰۸ تاکنون رشد چشمگیر ۲۷۰ درصدی داشته و انتظار می‌رود شمار گردشگران چینی در مقاصد خارجی در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۲۰۰ میلیون نفر برسد. «لورنز فن‌در اُور» رئیس بخش بازاریابی کمپانی «ForwardKeys» توضیح داد:

اژدهای چینی اکنون داغ‌تر از هر زمان دیگری نفس می‌کشد و رزروهای چینی‌ها برای سفر به کشورهای دیگر طی سال نو چینی (فوریه ۲۰۱۸) در مقایسه با آمار مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است. در این میان کشور تایلند با رشد ۴۷ درصدی، محبوب‌ترین مقصد خارجی گردشگران چینی در ۴ ماه آینده خواهد بود و پس از آن ویتنام با رشد ۴۰ درصدی، فرانسه (۳۱ درصد)، سنگاپور (۲۸ درصد)، ژاپن (۲۷ درصد) و کانادا با رشد ۲۳ درصدی در مقایسه با سال گذشته قرار می‌گیرند.

گرچه هیچ نشانی از کاهش سفر خارجیِ چینی‌ها دیده نمی‌شود، اما چینی‌ها نسبت به اخبار بد بسیار حساس هستند و اگر تصویر مقاصد گردشگری در نظر آنها لکه‌دار شود، به سرعت به مقاصد دیگر سفر می‌کنند.

به عنوان مثال استقرار سامانه ضدموشکی "THAAD" در کره‌جنوبی با ناخرسندی دولت چین نیز رو به رو شد و این امر سبب شد دولت مردم را به تحریم گردشگری کره جنوبی تشویق کنند و از این رو از ابتدای سال میلادی تا اول آوریل، تعداد گردشگران چینی در کره جنوبی ۶۷ درصد کاهش یافت.

تحریم گردشگری کره‌جنوبی از سوی چینی‌ها موجب تقویت توریسم در سایر کشورهای منطقه چون ویتنام (+۵۰ %)، مالزی (+۴۰%)، تایلند (+۱۱%) و سنگاپور (+۶%) شده است. از سویی دیگر، حملات تروریستی فرانسه در نوامبر ۲۰۱۵، آنچنان گردشگران چینی را ترساند که میزان رزروهای آنها درسه هفته پس از این حملات -۷۲% کاهش یافت و کشورهای روسیه و ویتنام بیشترین بهره را از این اتفاق بردند و میزان رزوهای چینی‌ها در این دو کشور به ترتیب +۳۹۸% و +۵۸% رشد پیدا کرد.

 منبع: ایسنا

بر اساس دیگر اطلاعات ارائه شده توسط کمپانی «ForwardKeys»، میزان علاقه چینی‌ها به آمریکا در ماه‌های اخیر با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای با نزول ۱۰ درصدی سفرها همراه بوده است. با این وجود کشورهای همسایه آمریکا چون کانادا و مکزیک بیشترین بهره را از این شرایط برده‌اند و میزان سفر چینی به این دو کشور به ترتیب +۵۴% و +۲۹% درصد افزایش یافته است. یکی دیگر از آمارهای جالب توجه، میزان هزینه‌کرد گردشگران چینی در مقاصد خارجی است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون +۷۳۰ درصد رشد داشته است.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» شعار روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۸
... دیدن متن »

شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) شعار سال ۲۰۱۸ میلادی خود را به مناسبت ۱۸ می (روز جهانی موزه‌ها) اعلام کرد.

"موزه‌های درهم‌ تنیده: رویکردهای نو، مردمان نو" عنوانی است که شورای بین‌المللی موزه‌ها به عنوان شعار روز جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده که در روز ۱۸ می سال آینده میلادی (۲۸ اردیبهشت ۹۷) در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.در توضیح این شعار آمده است: در جهانِ پیوسته کنونی، درک نقش موزه‌ها بدون توجه به پیوندهایی که ایجاد می‌کنند، غیرممکن است. موزه ها عضوی اصلی و حیاتی از جامعه، منظر فرهنگی و محیط طبیعی هستند. تکنولوژی این امکان را فراهم می‌کند تا موزه‌ها بتوانند با چیزی به سادگی یک "هشتگ #" به فراتر از مخاطبان اصلی خود دست یابند.

برای برخی از موزه‌ها تکنولوژی حتی برای ایجاد پیوندهای جدید نیاز نیست و تنها رویکردی جدید به مجموعه‌اشان راهی جدید و نوآورانه برای جذب مخاطبان جدید است. در رو زجهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۸، همه موزه‌ها به یافتن رویکردها و مخاطبان جدید از طریق کاوش، تقویت و ایجاد پیوندها و ارتباطات تشویق می‌شوند.

از سال ۱۹۷۷، هرساله روز جهانی موزه‌ها گرامی داشته می‌شود. هر ساله این روز بر یکی از موضوعات اجتماعی تمرکز دارد.در سال ۲۰۱۶ ، نزدیک به ۳۵ هزار موزه از ۱۴۵ کشور جهان این روز را با فعالیت‌ها و مناسبت هایی گرامی داشتند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سیلا و پارس: خاطرات مشترک؛
» کره‌ای‌ها تاریخ‌شان را به موزه ملی ایران سپردند
... دیدن متن »

«سیلا و پارس: خاطره مشترک» با بیش از ۱۴۰ شیء تاریخی و نفیس از کره‌جنوبی، کمتر از یک هفته دیگر در موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید. به گزارش ایسنا، بعد از نمایش «منشور کورش» در ایران و حضور چند ماهه «پنه‌لوپه»ها از ایتالیا در موزه ملی ایران و همچنین نمایش ۱۰۳ اثر نفیس موزه تاریخ ارمنستان در این موزه، راه برای حضور چهارمین مجموعه‌ی تاریخیِ خارجی هموار شده و این‌بار کره جنوبی آثار تاریخی که از کاوش در شهر جهانی «کیان‌جو» به دست آمده را تا چند روز دیگر در موزه مادر ایران نمایش می‌دهد.

 «سیلا و پارس: یک خاطره مشترک» عنوان نمایشگاهی است که کره‌ی جنوبی قرار است به مدت ۴۱ روز در موزه ملی ایران برپا کند.

 جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی ایران، درباره‌ی برگزاری این نمایشگاه با تایید بر این‌که آثار موزه یک‌شنبه ۳۰ مهر به ایران رسید، به ایسنا توضیح می‌دهد: به دنبال حضور رئیس جمهور سابق کره در موزه ملی ایران در سال گذشته، و مطرح شدن پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از سوی ایران در آن کشور، اعلام کردیم که پیش از این ایران در کره‌ی جنوبی نمایشگاهی را برگزار کرده و بهتر است نخست نمایشگاهی از سوی کره‌جنوبی در ایران برگزار شود، یک روز بعد از این حضور، نمایندگانی از کره‌جنوبی با حضور در موزه‌ی ملی ایران این اتفاق را پیگیری کردند تا امروز که در حال چیدمان آثار کره‌جنوبی در موزه ملی ایران هستیم.

وی با اشاره به این‌که در این نمایشگاه، فرهنگ «سیلا» از کره‌جنوبی - به معنای سرزمینی پربرکت که برکت‌اش را در تمام قلمرو حاکمیت خود گسترش می‌دهد - به نمایش درمی‌آید، ادامه می‌دهد: آثاری که از کره‌جنوبی به ایران فرستاده شده‌اند، در تاریخ کره متعلق به قرن چهارم تا نهم میلادی و هم‌دوره با تاریخ ایران دوره ساسانی تا پایان آل بویه است. به گفته‌ وی، در این دوره‌ی تاریخی از نظر زمانی، ایران و کره‌ی جنوبی از راه دریا و از طریق تجارت دریایی و جاده ابریشم با یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

او با اشاره به وجود مجسمه‌های سنگی در تدفین‌های به دست آمده در این بخش از کشور کره، بیان می‌کند: برخی پژوهشگران کره‌ای حتی این مجسمه‌ها را «مجسمه‌های پارس» می‌نامند، از سوی دیگر در تدفین‌ها علاوه بر کشور کره، در ژاپن نیز اشیایی به دست امده که آن‌ها را شیشه‌های چکشی دوره ساسانی می‌نامیم. به گونه‌ای که فکر می‌کنیم این آثار روز گذشته از گیلان به دست آمده‌اند، آن‌ها را می‌توانیم به راحتی تشخیص دهیم.

 «نوکنده» با اشاره به نمایش ۱۴۴ شیء تاریخی از موزه «کیان‌جو» کره جنوبی در موزه ملی ایران، از روز شنبه ۱۳ آبان ادامه می‌دهد: در میان این آثار اشیای زرین و نفایس ملی و غیر ملی کره نیز وجود دارد، اما با توجه به محدودیت زمانی کشور کره، این آثار باید تا قبل از پایان سال میلادی به کره برگردانده شود، بنابراین مدت زمان نمایش این آثار تا ۲۴ آذرماه است .

اضافه می‌کند: این نمایشگاه قرار است فقط آثار تاریخی کره جنوبی از یک دوره تاریخی خاص را نمایش دهد و در سال‌های آینده ایران تعهد خود برای برگزاری نمایشگاهی در کره را عملیاتی می‌کند.

به گفته‌ی وی در جلسه‌ای که مسئولان شهرداری منطقه ۱۲ تهران، با وی داشته‌اند، آمادگی خود را مبنی بر تبلیغ گسترده برای این نمایش اعلام کرده‌اند و قرار است موزه ملی ایران هرچه سریع‌تر اطلاعات مورد نیاز را به شهرداری منطقه ارائه دهد، همچنین هیچ هزینه‌ای برای بازدید از این نمایشگاه از بازدیدکنندگان گرفته نمی‌شود. مدیر کل موزه ملی ایران، تاکید کرد: براساس صحبت‌های انجام شده، قرار است ایران نمایشگاهی در حدود سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در کره جنوبی برگزار کند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» معرفی منتخبین جشنواره عکاسی «ماسار»
... دیدن متن »

 

راه یافته گان به بخش نمایشگاه اولین جشنواره ملی عکاسی ماسار معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره ماسار؛ این جشنواره ملی که با هدف حفظ منابع طبیعی و میراث تاریخی کشور و همچنین در راستای فرهنگ بوم گردی سبز؛ برگزار می شود، منتخبین خود را در چهار بخش بوم‌گردی و طبیعت، میراث تاریخی ایران، نوروز و بخش ویژه جشنواره با موضوع روستای قهرود معرفی کرد. مجتبی آقایی، امین مختاری و مجید قهرودی آثار منتخب این جشنواره را برگزیده و سیف الله صمدیان، هدیه تهرانی و مجتبی آقایی این آثار را داوری خواهند کرد. 

اسامی منتخبین به شرح زیر است:

بخش طبیعت:
زهرا حیدری، مهدی اقدامی، سید مجتبی حسینی، محمدرضا کریمی، امیرمهدی نجفلو شهیر، امین دهقان، امین عرب سعیدی، شب آرا میرزا جانی، نیما تقی کیلانی، حسین گیلانی، نورالدین عابدی، مهدی بهرامی، فراز مختار پور، میثم امامی، محمد پناهپوری، فاضل حقیقی، زیبا نوری شورابی، صیاد آینه، بهار بزرگ نیا، همایون کشور پرست ناوی، سعید یونسی، محمد همدم و پیام طالبی

میراث تاریخی :
حامد دریایی، ماریا سپهوند، سحر ذکاوت، سارا حنیف، حانیه مهدوی، صادق تقدیری، هیوا تبریزی، ملیکا حاجی محمدی، حسین الماسی، امین دهقان، انسیه عبدالهی مهر، علی غلامعلی نیا، میثم امامی، حمیدرضا بازرگانی، بهار بزرگ نیا، مریم صابریان، سیده نیلوفر محمودیان، مهدی اصل زارع، بهزاد سهرابی، فراز مختار پور و پریا رحمانی

نوروز :
علی محمد ملک زاده، ناهید طوقی عشقی، امین دهقان، مسعود سلطانی، احمد زعفری هشجین، محمود رضا هوشمندی نژاد، بهزاد سهرابی، حمیدرضا بازرگانی، کیهان محمدی، سیده نیلوفر محمودیان، مهدی کرمی و جمشید فرجوندفردا 

قهرود:
سید حسین خاتمی، احمد مکاری قهرودی و فاطمه رحمانی جوینانی

زمان برگزاری نمایشگاه آثار منتخب جشنواره ۲۰ تا ۳۰ آبان ماه اعلام شده و همچنین آیین معرفی برگزیدگان نیز ۳۰ آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سامانه جشنواره به نشانی www.Qohrood.ir مراجعه نمایند.

اولین جشنواره ملی عکاسی ماسار به دبیری مسعود مکاری  آبان ماه امسال در دانشگاه تهران برگزار می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» در ۲۰ سال آینده دامنه‌های زاگرس را از دست خواهیم داد
... دیدن متن »

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، دکتر محسن ناصری مدیر طرح ملی تغییر آب‌وهوا در نشست تغییر اقلیم و تورهای گردشگری گفت:  موقعی که داشتیم گزارش سوم ملی که تحت عنوان اکوتوریسم را آماده می‌کردیم، بیشتر دنبال این بودیم که مناطقی از ایران را پیدا کنیم که از بابت پوشش گیاهی و دامی در معرض خطر جدی قرار دارند و در کنار آن، موقعیت‌هایی را از ایران شناسایی کنیم که شاخص‌هایی تحت عنوان شاخص آسایش در این‌ها بر اثر تغییر اقلیم نزول پیدا می‌کند و کم می‌شود و بنابراین آن مناطق می‌تواند در فصل‌ها یا ماه‌هایی که بیشترین اقبال گردشگر در آن است، با افت تعداد بازدیدکننده روبرو می‌شود. ابتدا ما دنبال چنین موضوعی بودیم و سعی هم کردیم که یک قالب اقتصادی هم پیدا کنیم و ببینیم وضعیت جوامع محلی‌ای که آن‌جا هستند از بابت ضرر اقتصادی ناشی از کم شدن گردشگر چگونه می‌شود. یا در بعضی از مناطق که مثلا امکان پرورش دامی افت پیدا می‌کند و البته مناظر و موقعیت‌هایی دارد که جذابیت دارد برای گردشگر و بازدیدکننده؛ مثلا آن مناطق شناسایی شود و در یک مرحله دیگری دستگاه متولی‌اش بیاید و روی آن مناطق سرمایه گذاری کند. این یک بُعد از مسئله بود که در ابتدا نظر ما را خیلی به خودش جلب کرد و متاسفانه تمام این گزارش هم بر همین مبنا تهیه شده است.

اما به ترتیب نکته دیگری که نظر ما را بیشتر به خودش معطوف کرد و البته با افسوس؛ و آن این بود که مناطقی که پتانسیل طبیعی‌شان در حال افت است، طبیعتا حضور افراد بازدیدکننده بیش از ظرفیت موجودشان، سرعت تخریب طبیعی را در این مناطق افزایش می‌دهد. منطقه‌ای که میزان بارش‌اش مثلا طی ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد کم می‌شود. ما مناطقی داریم که تا ۶۰ درصد هم میزان بارش‌اش می‌توان کم شود. من نمی‌گویم حتما کم می‌شود، می‌گویم می‌تواند کم شود با احتمال. یا دمای موجود در آن منطقه حتما ۵/۱ درجه افزایش می‌کند و این را عرض می‌کنم حتما. طبیعتا دیگر آن الگوی زیست گیاهی و جانوری‌ای که در آن‌جا وجود دارد، دیگر قابل مشاهده نیست و شرایط آن‌جا تامین کننده پایداری آن گونه‌های جانوری و گیاهی در منطقه نخواهد بود. حالا اگر ما حضور گردشگر را به عنوان یک عامل کمکی به اقتصاد محلی در منطقه تقویت کنیم و ترددشان، خریدشان، ماندنشان احیانا در شب در منطقه می‌تواند روی اقتصاد منطقه تاثیر بگذارد. اما واقعیت امر این است که به تدریج، نه در یک زمان بلندمدت، بلکه در یک زمان کوتاه مدت، سرعت خروج گونه‌ها، چه گیاهی و چه جانوری‌اش از منطقه، سرعت هندسی پیدا می‌کند. این تعارضی است که ما اخیرا با آن روبرو شده ایم.

یعنی در عین حال از طرفی دنبال این بودیم که یک مدلی را برای تقویت جامعه محلی معرفی و پیدا کنیم و پرزنت کنیم و بگوییم که خب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیاید در این مناطق که از نظر ما، از منظر تغییر اقلیم آسیب‌پذیری بالایی دارد و اگر آن‌جا پرورش دامی است، اگر زندگی عشایری‌ای است، شدیدا تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار می‌گیرد، شما هم بیا دنبال توسعه گردشگری باش چون این جاذبه‌ها را دارد، این پتانسیل‌ها را دارد. اما اخیرا ما خودمان هم با یک نگرانی نسبت به اقدامی که تصمیم تشکیلاتی داریم انجامش دهیم، روبرو شدهایم که آیا واقعا این کار به صلاح است یا نه. این نکته بسیار بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنیم. واقعیت امر این است که خیلی از مناطق ایران ظرف ۱۵ سال آینده افزایش دمای تا دو درجه را می‌توانند تجربه کنند. به علاوه کاهش بارش تا ۲۶-۲۵ میلیمتر به طور متوسط در ماه می‌تواند تجربه شود در این مناطق. متاسفانه و با تاسف بیشتر قالب این مناطق، مناطقی است که از نظر گردشگر ایرانی جذابیت بالایی دارد. یعنی دار و درخت است، پرآب است و معمولا مورد توجه اینگونه گردشگران قرار می‌گیرد و به نظر من دستگاه‌های متولی، بخصوص سازمان برنامه‌ریزی کشور باید متوجه این باشد که اقتصادهای محلی و اقتصادهایی که وجود دارد، چه بلایی سرشان می‌آید. اگر در خواب غفلت بر سر این مسئله به سر ببریم، مطمئن باشید که تقریبا تمام دامنه‌های غربی و شرقی زاگرس به این دام گرفتار می‌شوند و ظرف مدت ۲۰ سال آن ارزش‌های زیستگاهی جانوری و طبیعی‌مان به شدت تخریب می‌شود.

پایان پیام

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برنامه‌ریزی برای تحقق تا سال ۲۰۲۳؛
» ترکیه می‌خواهد دومین کشور جهان در گردشگری سلامت باشد
... دیدن متن »

دولت ترکیه شروع به ایجاد نقشه‌راهی برای فعال کردن بخش توریسم حرارتی مبتنی‌بر منابع طبیعی آب‌های گرم و سرد، کرده‌است تا نقشی راهبردی در این بخش، در منطقه ایفا کند

به گزارش خبرگزاری دیلی آکشام، در کنار افزایش شمار کمپ‌های بیمارستان‌های شهری و مراکز سلامتی که در خدمت بیماران خارجی ترکیه هستند، دولت ترکیه در تلاش است تا توریسم حرارتی را نیز گسترش دهد و از چشمه‌های طبیعی آب‌های معدنی گرم و سرد این کشور بهره بگیرد.

شمار بیماران خارجی که خدمات سلامت عمومی را در مراکزعمومی، شخصی و بیمارستان‌های دانشگاهی دریافت می‌کنند، سال پیش۳۵۹ هزار نفر بود و در نیمه اول امسال به ۱۸۳ هزار نفر رسید.

این در حالی است که ترکیه قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ به دومین جایگاه جهانی از نظر توریسم سلامت برسد. در تلاش برای دست یافتن به ابزاری در بخش توریسم سلامت، ترکیه در هدف دارد تا به ۱.۵میلیون توریست در بخش سلامت و یک میلیون توریست در بخش توریسم حرارتی سرویس دهد.

این کشور اکنون در مکان هفتم جهانی از نظر ظرفیت‌های گرمایی زمین است. یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شده ایجاد همکاری با ترکیش ایرلاینز است. در حالی که خطوط هوایی ترکیه توزیع بروشورهایی درباره توریسم سلامت ترکیه و توریسم حرارتی را در میان مسافران خطوط هوایی خود توزیع می‌کنند، از این طریق به ترویج و مشاوره فرهنگی در بیش از ۴۰ کشور می‌پردازند. ترکیه قصد دارد تا یکی از دو کشور اصلی جهان در زمینه توریسم سلامت شود و به مرکزی برای سلامتی در اروپا، خاورمیانه، آفریقا، آسیایی مرکزی و روسیه در چشم انداز ۲۰۲۳ برسد.

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» پایان نمایشگاه گروهى عکس «از کوره راه تا شاهراه»
... دیدن متن »

با سفرنامه «خاطرات شرق آسیا»؛ سفرنامه‌خوانى «از کوره راه تا شاهراه» در گالری «آس» به پایان می‌رسد
با خواندن و ارائه سفرنامه «خاطرات شرق آسیا» توسط لقمان رفیعی و آرام عبدی در ساعت 18 امروز جمعه 31 شهریور ماه جاری؛ سفرنامه‌خوانى «از کوره راه تا شاهراه» در گالری «آس» تهران به پایان می‌رسد.

به نقل از  روابط عمومی گالری «آس» تهران، نمایشگاه گروهى عکس «از کوره راه تا شاهراه» مدت دو هفته است که در گالری «آس» تهران برپاست و با همکاری فصلنامه گیلگمش و با حضور تعدادی از جهانگردان و ایرانگردان و تعدادی از علاقمندان به سفر، ادبیات، سیاحت، گردشگری و هنر عکاسی؛ از ساعت 18 هر شب نیز برنامه سفرنامه‌خوانی‌ برگزار می‌شود که امشب جمعه 31 شهریور ماه جاری با خواندن و ارائه سفرنامه «خاطرات شرق آسیا» توسط لقمان رفیعی و آرام عبدی برنامه سفرنامه‌خوانى «از کوره راه تا شاهراه» در گالری «آس» تهران به پایان می‌رسد.

«از کوره راه تا شاهراه» روایتهای شیرین اهالی سفر همراه با نمایشگاه گروهی عکس کوله‌باری از سفرنامه‌های شنیدنی از 15 سفرنامه‌گو است که در روزهای گذشته برنامه سفرنامه‌خوانی‌ها برگزار شد و در نخستین روز شاهین تیوای سادات الحسینی جهانگرد ایرانی ساکن آلمان سفرنامه خود تحت عنوان «بر مدار شرق می‌چرخیم» را برای حاضران در کافه گالری «آس» ارائه کرد و در ادامه، جهانگردان و ایرانگردانی دیگر تجارب خود از سفر‌هایشان را ارائه دادند، از جمله؛ شنبه 18 شهریور عبدالرضا کوهپایه سفرنامه «به امید روزی که همه عاشق مارمولکها باشند»، روز یکشنبه 19 شهریور نسیم معماریان سفرنامه «بی‌کرانگی»، روز دوشنبه 20 شهریور امید حاتمی سفرنامه «خراسان بزرگ»، روز سه‌شنبه 21 شهریور خانم نامور و آقای سیماب سفرنامه «نارنگی»، روز چهار‌شنبه 22 شهریور عدالت عابدینی سفرنامه «دوچرخه سواری در تاجیکستان یادگار دیار پارسیان»، روز پنج‌شنبه 23 شهریور علیرضا عالم‌نژاد سفرنامه «روایت تهران»، روز جمعه 24 شهریور مسلم ایران‌نژاد سفرنامه «سفر در سرما با دوچرخه»، روز شنبه 25 شهریور پرویز شجاعی پارسا سفرنامه «سفر به مالدیو سرزمین شن‌های سفید»، روز یکشنبه 26 شهریور پویان مقدم سفرنامه «جاده ابریشم»، روز دوشنبه 27 شهریور امیر شاهچراغیان سفرنامه «به دنبال آسما شب»، روز سه‌شنبه 28 شهریور امید غلامعلی‌پور سفرنامه «دیدنی‌های اروپای شرقی»، روز چهارشنبه  29 شهریور شهاب چراغی سفرنامه «ماداگاسکار، سرزمین عجایب» و همچنین روز پنجشنبه 30 شهریور حسین عابدینی سفرنامه «از آتاکاما تا پاتاگونیا».

در نمایشگاه گروهى «از کوره راه تا شاهراه»، عبدالرضا کوهپایه، نسیم معماریان، امید حاتمی، خانم نامور و آقای سیماب، علیرضا عالم‌نژاد، شاهین تیوای سادات الحسینی، مسلم ایران‌نژاد، پرویز شجاعی پارسا، پویان مقدم، امیر شاهچراغیان، امید غلامعلی‌پور، شهاب چراغی، حسین عابدینی، لقمان رفیعی و آرام عبدی آثارشان بر دیوارهای گالری «آس» در معرض دید علاقمندان به عکاسی قرار گرفت.

گالری «آس» تهران به مدیریت دکتر کامران هروی در خیابان شریعتی، بالا‌تر از قیطریه، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ واقع شده است.

 

عکس‌ها: منصور جهانی

 

 

سارا صادقیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
روایتی از مرمت یک بنای تاریخی؛
» مدرسه‌ای که میزبان گردشگران است/ مشاغل کرمانی در یک موزه
... دیدن متن »

بنای تاریخی مدرسه «بانو حیاتی» که در کرمان با نام «اکونوموزه» احیا و مرمت شده، اکنون نه تنها قابل بازدید است بلکه در آن می‌توان با مشاغل اصیل کرمانی‌ها نیز آشنا شد. 

بازار کرمان و کوچه پس کوچه‌های آن جاذبه‌های کمی‌ندارد. هر کسی که وارد بازار بزرگ کرمان می‌شود باید ساعت‌ها وقت برای دیدن بناهای تاریخی واقع شده در آن بگذارد و از پستوهای بازار گذر کند و ببیند که هنوز کارگاه‌های صنعتی کوچک بازار سرپاست. مردان کهنسال هنوز هم کار و حرفه قدیمی‌و شاید از یاد رفته مردم این استان را زنده نگه داشته‌اند. به تازگی یکی از بناهای تاریخی در گذر اصلی بازار مرمت شده و حرفه و صنعت مردم کرمان را به نمایش گذاشته است.

هر اتاق آن به یک هنر و یک صنعت اختصاص دارد. سفالگری، فرش بافی، گلیم بافی، اتاقی هم تزئین شده تا نشان دهد یک کرمانی از وسایل هنری و دستی خود منزلش را تزئین می‌کند. قرار است حمام پایین بنا هم مرمت و قابل استفاده شود. اینجا را به نام مدرسه بانو بی‌بی‌جان حیاتی می‌شناسند این بنا توسط شهرداری کرمان از سال ۹۴ افتتاح و راه‌اندازی شده است تا به عنوان اکونوموزه مشاغل و حرف کرمان قدیم فعالیت کند. حالا هر گردشگری که به بازار می‌رود سری هم به این مدرسه می‌زند. مدرسه‌ای که در و دیوارش تمام سفید است و ورودی آن یک تابلو دارد که نوشته تا اطلاع ثانوی پولی بابت بلیت ورودی گرفته نمی‌شود.

این اکونوموزه اول نه مدرسه بود و نه موزه، این بنای تاریخی سال ۱۲۶۷ هجری شمسی به‌عنوان بانک شاهنشاهی ایران و انگلیس ساخته شد. پس از تعطیلی بانک‌ و انتقال آن به محل کنسول انگلیس، ساختمان حیاتی در سال ۱۳۱۲ برای استفاده دانش‌آموزان بازسازی و سال ۱۳۲۰ به‌ احترام بانو «بی‌بی‌حیاتی» به نام او نامگذاری شد این مدرسه تا سال ۱۳۵۶ به همین منظور استفاده می‌شد. اما پس از آن متروک شد و در پاییز سال ۸۵ به شماره ۴۱۸۰ به ثبت رسید. تا اینکه در سال ۹۳ با دستور استاندار وقت با هدف تبدیل به موزه، مرمت و در زمستان ۹۴ به نام اکونوموزه افتتاح شد.

 اما چرا این موزه به نام زنی به نام حیاتی است؟ بانو بی‌بی جان حیاتی یکی از چهره‌های ادب و شعر کرمان است که در اواخر قرن ۱۲ و اوایل قرن ۱۳ هجری قمری می‌زیست. او نزد برادر خود محمد حسین رونق معروف به رونق علی شاه به تحصیل علوم متداول آن زمان پرداخت و تا آنجا پیش رفت که به محضر نورعلی شاه اصفهانی رسید و نزد او آموزه‌های عرفانی را فراگرفت.

حیاتی کرمانی به مبانی مذهبی پایبند بود و پس از رسیدن به سن بلوغ با مراد خود نورعلی شاه ازدواج کرد. با توجه به ذوق ادبی و شاعری که داشت و تاثیر بیان، مورد تشویق همسرش قرار گرفت و به خلق آثاری از نظم و نثر پرداخت. دفتر اشعارش بیش از ده هزار بیت شعر دارد که نشانگر قدرت طبع و ذوق اوست. حیاتی در اوایل قرن سیزدهم هجری قمری فوت کرد و اخیرا شواهدی از سنگ قبر او در محدوده اطراف قلعه دختر کرمان پیدا شده است. بنابراین از آنجا که بانو حیاتی به عنوان یک فرهیخته در میانی کرمانی‌ها شهرت داشته این مدرسه را به نام وی نامگذاری کرده بودند و هنوز هم این مدرسه به نام وی مزین شده است.

 این موزه در حقیقت جایی است که فعالیت صنعتگران و هنرمندان و نیز محصولات آن‌ها به معرض نمایش و فروش در می‌آید. ضمن این‌که این افراد با برپایی کارگاه‌های آموزشی عمومی‌دانش، هنر و صنعت خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. به چنین مکانی اکونوموزه می‌گویند این واژه از جایگاه گردشگری یک مفهوم نوآورانه است که به شرکت‌های خصوصی اجازه عرضه فرهنگ محلی را به عموم مردم می‌دهد و کمک زیادی به حفظ میراث فرهنگی ناشناخته می‌کند

 رضا دبیری‌نژاد از کارشناسان موزه در این باره معتقد است: در مدرسه حیاتی کرمان که همجوار با بازار گنجعلیخان این شهر است مشاغلی که شاخص هنرهای و صنایع سنتی این شهر بودند گردآوری شده است. بازارهای سنتی چون بازار گنجعلیخان با ورود کالاهای صنعتی و خارجی در خطر فراموشی و از یاد رفتگی مشاغل قدیمی‌وبومی‌قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر گردشگرانی که کرمان می‌رود می‌خواهد هنرهای ویژه کرمان را همراه با فرآیند تولید و پدیدآورندگانش را ببیند. قالی کرمان نامدار است اما گردشگر می‌خواهند شیوه تولید قالی یا پته و یا شالبافی را ببیند. وی ادامه می‌دهد: نقدی که همواره بر موزه‌های فرهنگی همچون موزه‌های مردم شناسی می‌شود آن است که آنها فقط به حضور آثار و یا محصولات تمام شده بسنده می‌کنند و بخشی از داده‌ها و ارزش‌های مربوط به آثار سنتی که شامل فرآیند تولید و یا فرهنگ‌های جانبی آنها می‌شود منتقل نمی‌شود و در نهایت اینکه چگونه می‌توان به فرهنگ بومی‌بدون حضور انسانی که واسطه زایش و حرکت یک فرهنگ است دست یافت. اینجاست که موزه‌ها تلاش کرده اند با اکوموزها و یا اکونوموزه‌ها راهی برای جبران و ترمیم نقد پیش گفته بیابند.

 در مدرسه حیاتی کرمان که همجوار با بازار گنجعلیخان این شهر است مشاغلی که شاخص هنرهای و صنایع سنتی این شهر بودند گردآوری شده است. بازارهای سنتی چون بازار گنجعلیخان با ورود کالاهای صنعتی و خارجی در خطر فراموشی و از یاد رفتگی مشاغل قدیمی‌وبومی‌قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر گردشگرانی که کرمان می‌رود می‌خواهد هنرهای ویژه کرمان را همراه با فرآیند تولید و پدیدآورندگانش را ببیند. قالی کرمان نامدار است اما گردشگر می‌خواهند شیوه تولید قالی یا پته و یا شالبافی را ببیند.

 اکونوموزه حیاتی هنرها و سنت‌های بومی‌را در محصول خلاصه نمی‌کند بلکه فرآیند تولید، تولید کنندگان و آدابی که پیرامون این آثار وجود دارد را هم بخشی از ارزش‌های فرهنگی آنها تلقی می‌کند، از این رو می‌خواهد تا شیوه‌های تولید پته دوزی را هم مخاطبین ببینند، مکالمات و اشعار هنگام تولید فرش را بشنوند و ابزار تولید مشبک کاری چوب را و نحوه استفاده آنها را ببینند. صدای ضربات مسگری را بشنوند و خاطره بازار کرمان را به یاد آورند.

 آخرین نفر از نسل شالبافان سنتی کرمان که در روستاهای این استان حضور دارند را در موزه دیدار کنند و لهجه اش و قصه‌هایش را بشنوند و نگاه همه استادکاران را به کارشان را بدانند. اینها تجربه ای است که برای دیدارکنندگان که بیشتر از گردشگران هستند تنها در موزه پدید می‌آید. اونوموزه بخش‌هایی از فرهنگ را انتخاب کرده و از طریق آوردن آنها به موزه آنها را موزه ای می‌کند. موزه ای شدن در اکونوموزه محصول ارزش‌هایی است که در حاملان سنت‌ها و مشاغل بومی‌وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» روزنامه «داناس» صربستان: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت
... دیدن متن »

روزنامه «داناس» چاپ روز چهارشنبه صربستان در گزارشی نوشت: ایران مجددا در نقشه گردشگری جهان قرار گرفت، آمار رسمی نشان می دهد که از ۲۱ مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰ مارس سال ۲۰۱۷ بیش از ۶ میلیون نفر از ایران دیدن کردند.

روزنامه داناس افزود که تعداد گردشگرانی که در فاصله مارس ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ از ایران دیدن کردند ۵۰ درصد بیشتر از یک سال قبل از آن و ۳ برابر بیش از سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده است. این روزنامه در ادامه نوشت که افزایش تعداد بازدیدکنندگان از ایران پس از اتمام توافق نامه هسته ای در ژوئیه سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت های جهانی بوده که موجب لغو بخش بزرگی از تحریم ها بر علیه ایران شد.

وزنامه بلگرادی ادامه داد: یک گروه از خبرنگاران صربستان اخیرا این فرصت را داشتند که از نزدیک با اسرار ایران باستان و همچنین با واقعیت های جمهوری اسلامی ایران که در منطقه غرب آسیا و شرق میانه نفوذ دارد، آشنا شدند. این روزنامه افزود: تهران ۱۵میلیون نفری که اطرف آن را کوه های مرتفع با ۴ هزار متر ارتفاع احاطه کرده و همچنین شهر شیراز که مترادف هنر است و تخت جمشید در آن واقع شده از دیگر نقاطی بودند که خبرنگاران از انها دیدن کردند.

روزنامه صربستانی نوشت: می توان گفت که گسترش ورود گردشگران به ایران قبل از امضای توافق نامه هسته ای یعنی با ورود حسن روحانی رئیس جمهور ایران بر حکومت در سال ۲۰۱۳ شروع شده بود. ایران طرحی را برای سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری در صنعت گردشگری تا سال ۲۰۱۵ در دست انجام دارد. بنا به این گزارش؛ در ایران آثار فرهنگی باستانی زیادی وجود دارد که از تاکنون ۱۹ اثر فرهنگی و تاریخی در فهرست میراث فرهنگی جهانی توسط یونسکو ثبت شده است.

همچنین در این گزارش نوشته شده است که خطوط هوایی اروپایی مانند؛ خط هوایی بریتانیا و لوفت هانزا خط مستقیم هوایی برای ایران را احیا کردند و افزون بر گردشگران، تاجران خارجی نیز می توانند برای عهد قراردادهای جدید وارد ایران ایران شوند که چنین فرصتی ایجاد شغلی جدید را برای ایران فراهم می سازد.

داناس ادامه داد: گردشگری یکی از راه های آشنا شدن با میراث فرهنگی کشورها است. ایران کشوری با چهار فصل در سال می باشد که تعداد زیادی شهرهای باستانی و مقصدهای جذاب گردشگری دارد و قابل تقدیر است. همچنین گردشگری درمانی یکی از شاخه های گردشگری در ایران می باشد که بسیاری برای معالجه به این کشور سفر می کنند.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان با عنوان «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین»
... دیدن متن »

در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد. به گزارش ایسنا، در این نمایشگاه که به دنبال سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان و امضای تفاهم‌نامه‌ای بین رئیس جمهور دو کشور برگزار می‌شود، ۱۰۳ شیء تاریخی از ارمنستان و ۲۰۰ شیء تاریخی از ایران با تمرکز بر آثار اورارتوئی که بیشتر آثاری از هزاره چهارم پیش از میلاد تا سده یکم پیش از میلاد را شامل می‌شود، در سه گالری به نمایش درآمده‌اند.

افتتاح این نمایشگاه سه‌شنبه _ ۲۵ مهر _ و اختتامیه آن _ ۲۷ دی _ خواهد بود و قرار است‌ در همه ساعات کاری موزه‌ی ملی ایران، به مدت سه ماه امکان بازدید از این نمایشگاه وجود داشته باشد.

همچنین امکان بازدید از این نمایشگاه که در سالن گالری‌های بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران برپا شده است، به صورت رایگان است. در مراسم افتتاح آئین بازگشایی این نمایشگاه که مصادف با هشتادمین سال تاسیس موزه ملی ایران برگزار شده است؛ «گری لوئیس» -سفیر و رئیس نمایندگی سازمان ملل در ایران -، آرمن امیریان – وزیر فرهنگ ارمنستان_، علی‌اصغر مونسان – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری_ و کارن خانلری – نماینده ارامنه ایران در مجلس شورای اسلامی- و رئیس شورای خلیفه گری ارمنستان حضور داشتند.

در ایام پایانی این نمایشگاه قرار است نشست‌های تخصصی در هفت پنل مختلف و در زمان‌های متفاوت برگزار شود. هشتم آبان نشست «اورارتو و هخامنشیان و جغرافیای تاریخی اورارتوها»، ۲۲ آبان نشست «دوره‌ی مفرغ در شمال غرب ایران و ارمنستان»، اول آذر شب فرهنگ ارمنستان در موزه ملی ایران، ۲۰ آذر نشست تخصصی «باستان‌شناسی دوره مفرغ و اورارتوها در ارمنستان»، چهارم دی نشست «کتیبه‌های اورارتویی در ایران» برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید