تیوال گردشگری
T1 : 08:18:51
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

 

» صدور روادید سفر به قطر برای روس ها فوری شد
... دیدن متن »

قطر در چارچوب افزایش روابط با کشورهای عربی و غیرعربی خارج از دایره نفوذ عربستان و پس از اعلام اعطای روادید فرودگاهی به شهروندان لبنان، اتباع روسیه را نیز شامل تسهیلات گسترده ویزایی کرد.

بنا به اعلام قطر که روز جمعه خبر آن اعلام شد، برپایه قوانین جدید، شهروندان روس می توانند بدون هیچ مشکلی با ارائه دعوتنامه مورد تائید وزارت کشور برای انجام سفر گردشگری یک ماهه اقدام کنند. بر پایه گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، با این تصمیم انجام اقدام وقت گیر اداری از روسیه و پرداخت هزینه روادید برای سفر به قطر مانند پیش لازم نیست. در جریان موج تحریم های چند کشور عربی از جمله بحرین، امارات و مصر با فشار عربستان علیه قطر به اتهام حمایت از تروریسم شامل قطع روابط سیاسی اقتصادی و بستن مرزهای هوایی و زمینی با این کشور، روسیه نه تنها موضع بی طرفانه ای گرفت، بلکه تاکید کرد فقط مذاکره راه حل تنش عربی است. روسیه همچنین به قطر پیشنهاد داده که حاضر است، کمبود نیازهای مختلف این کشور از جمله غذایی را که پیشتر از کشورهای عربی صورت می گرفت، تامین کند. از سوی دیگر، به گزارش ایرنا از بیروت، قطر اعلام کرده که شهروندان لبنانی می توانند از این پس بدون دریافت ویزا وارد این کشور شوند که به نظر می رسد بی ارتباط با تنش عربی نباشد. به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، اداره گذرنامه های فرودگاهی قطر روز پنجشنبه اعلام کرد که این اقدام در راستای افزایش تعداد ملیت هایی است که می توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. بر اساس این دستور العمل جدید شهروندان لبنانی نیز می توانند بدون دریافت ویزا وارد قطر شوند و به محض ورود به این کشور به آنها مجور ورود توریستی به صورت فوری داده می شود. به نظر می رسد این اقدام قطر در راستای مقابله با تلاش عربستان و برخی کشورهای منطقه در اعمال محاصره سیاسی و اقتصادی علیه دوحه است. 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با ابلاغیه‌ معاون رئیس‌جمهوری به استاندار تهران؛
» خانه ثابت پاسال» سرانجام ثبت ملی شد
... دیدن متن »

زهرا احمدی‌پور امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد با ارسال نامه‌ای به سیدحسین هاشمی استاندار تهران، مراتب ثبت «خانه تاریخی ثابت‌پاسال» را به وی ابلاغ کرد.

در متن این نامه آمده است: «در اجرای بند (ج) ماده‌ واحده قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی‌تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی «خانه ثابت (معروف به کاخ ثابت‌پاسال)» واقع در استان تهران، شهر تهران، منطقه ۳ شهرداری، خیابان نلسون ماندلا (آفریقا) نبش خیابان شهید طاهری روانپور، پلاک۲ که پس از طی تشریفات قانونی لازم به‌شماره ۳۱۷۴۴ مورخ ۱۳۹۶/۳/۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده، ابلاغ می‌گردد. اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.»

کاخ ثابت پاسال به عنوان بزرگترین و گران‌ترین خانه در شهر تهران در خیابان جردن، با مساحت تقریبی ۱۱ هزار متر قرار دارد. معماری آن، برگرفته از کاخ ورسای فرانسه است و به کاخ سفید یا کاخ ورسای ایرانی شهرت دارد. این ساختمان که متعلق به حبیب الله ثابت پاسال بود پس از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد و پس از چند دوره نقل و انتقال به‌ گفته محمد حقانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، توسط علی انصاری مدیرعامل بانک آینده خریداری شده است. در سال های اخیر و به ویژه در ماه های گذشته حرف و حدیث ها و حاشیه های فراوانی مبنی بر اهمال در ثبت این اثر تاریخی به دلیل تلاش برخی افراد نافذ و منتفع وجود داشت.

منبع: ایرنا

۶ روز پیش، چهارشنبه
Prudence و لیلا عیوضی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نمایش آثار ناصر اویسی بعد از نیم قرن در موزه هنرهای معاصر تهران
... دیدن متن »

۲۴ تابلوی نقاشی از آثار ناصر اویسی همراه با کتاب مجموعه آثار این هنرمند ایرانی و از فعالان مکتب سقاخانه با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمد. ناصر اویسی متولد ۱۳۱۳ در تهران است، او در سال ۱۳۳۵ از دانشکده حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و بعدها برای هنرآموزی راهی رم شد. او نخستین بار در ۱۳۳۵ دو تابلوی خود را در نمایشگاه گروهی در تهران ارائه کرد و موفق به دریافت جایزه شد، دو سال بعد در بی ینال پاریس شرکت کرد و آثارش در چهار دوره بی نال تهران نیز به نمایش در آمد.

ناصر اویسی جایزه بزرگ هنرهای زیبا در بی نال سوم و جایزه شرکت ملی نفت ایران در بی نال چهارم را از آن خود کرد. تاکنون آثار وی در بی نال های معتبربین المللی مثل بی نال ونیز، سائولوپائولو و فلورانس نیز به نمایش در آمده و در این سالها نمایشگاه انفرادی پرشماری در آتن، بارسلونا، بلگراد، بروکسل، رم، تهران، مادرید، نیویورک، پاریس، لندن، زوریخ، برلین و چند شهر دیگر دنیا برپا کرده است.

اویسی از فعالان مکتب سقاخانه و برنده مدال طلا و دیپلم مخصوص نمایشگاه (۱۳۴۷) بین المللی کامپیون ایتالیا است و از آثار او چند کتاب تاکنون در ایران و ایتالیا و آمریکا به چاپ رسیده است. ردپای تصویرگری در آثار ناصر اویسی پیوند درونی او را با نگارگری ملی وسنتی ما بیشتر نمایان می سازد و رفتارش با عناصر محدود (زن، اسب، انار و پرنده) او را دچار سیرت متمایزی کرده است. اویسی سالهاست که در ویرجینیای آمریکا زندگی و نقاشی می کند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از موزه هنرهای معاصر تهران، مراسم نمایش تابلوهای نقاشی اویسی شب گذشته، ۲۷ مهرماه با همکاری مرکز آرت سنتر برگزار شد. سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم گفت: تلاش کردیم که در شرایط مناسب و در یک دوره دو ماهه بخش وسیعی از موزه را به نمایش آثار این هنرمند اختصاص دهیم اما به دلیل اینکه برنامه نمایشگاه های موزه تا سال ۹۸ تعیین شده است، این امکان عملا وجود نداشت

علی‌محمد زارع افزود: به خواسته مدیران آرت سنتر، برپایی این نمایشگاه همزمان با آخرین روزهای نمایش آثار گنجینه اتفاق افتاد تا علاقه‌مندان بتوانند همزمان با تماشای آثار ناصر اویسی از آثار هنرمندان شهیر تاریخ هنر نیز بازدید کنند و خوشبختانه این امر میسر شد. وی یادآور شد: بیش از هر چیز، جای ناصر اویسی پیش ما خالی است و امروز شاهد سالروز شصتمین سال فعالیت هنری ناصر اویسی هستیم. مدیر آرت سنتر نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: بارها و در پایتخت های مهم جهان، کلید طلایی شهرهای بسیاری به ناصر اویسی اهدا شده است، وی جوایز ارزنده بسیاری را از آن خود کرده است و آثارش همراه با هنرمندانی چون سالوادور دالی و مارک شاگال به نمایش در آمده بود.

وحید ملک افزود: امروز بعد از نیم قرن آثار ناصر اویسی در کنار آثار هنرمندان بزرگ جهان در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده است و از این بابت بسیار خوشحالیم. جواد مجابی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر نیز در این مراسم گفت: آثار ناصر اویسی ۶۰ سال است که دائم در دنیا به نمایش در آمده است، او در ۲۳ سالگی تصویری امپرسیونیستی از البرسکی کشید که جایزه ای هم نصیب او کرد.

وی ادامه داد: سال بعد او همراه با ۳۲ نقاش در انجمن ایران و آمریکا اثری را ارائه کرد که منتقدان آن را پیروی از ون گوگ قلمداد کردند که جایزه آن نمایشگاه را از آن خود کرد. مجابی بیان داشت: اویسی در سال ۱۳۳۶با آثار متنوعش در انجمن دوستداران هواپیمائی شیوه ای را آغاز کرد که راه و رسم همیشگی اش شد و آن هم نو کردن مینیاتور بود و با حضور در بی ینال دوم و سوم نقاشی و به واسطه جایزه ای که گرفت در گزینش شیوه اش استوارتر عمل کرد.

این شاعر و نویسنده گفت: توجه اویسی به مینیاتور ایران به عنوان میراث ملی موجب شد او با ساده کردن خطوط و اختصار رنگ فضای سنتی نگارگری ایران را به زمان حاضر و خیال های رنگینش پیوند بزند. به گفته مجابی، اویسی در اوائل کار خود بیشتر از نقاشی زند و قاجار الهام می گرفت و به تدریج به دستاوردهای قرون پیشین توجه کرد و نقاشی‌های سلجوقی و کتیبه‌های و مجموعه های هنری قرن هفت به بعد را بررسی کرده و مورد استفاده قرار داد و در واقع آثار هخامنشی و ساسانی غالب تابلوهای او را شکل دادند.

وی افزود: اویسی با اینکه حقوق خوانده بود اما همواره دلش با شعر بود و خواندن اشعار استادان بزرگ، به تدریج نقاشی شعرگونه را در آن بیدار کرد به گونه ای که می توان او را نقاش شاعرانگی ها دانست و بینش شاعرانه در تابلوهایش به ظرافت کالبدی تجسم یافته است. این نویسنده و پژوهشگر کشورمان اظهار داشت: خلوت بودن فضای پس زمینه و ایجاز خطوط و طراحی شتابناک ساده وار، حاصل تاملات اویسی در هنر چین و ژاپن است اما اقامت او در اروپا و آمریکا و احاطه اش به هنر جهانی در سیاق کارش بی تاثیر نبود.

وی یادآور شد: اویسی از آغاز کارش هندسه نقاشی مدرن و غرب و ترکیب بندی شاهکارهای استادان پیشین و رنگ بندی و سامان بخشی نهایی کارش را از دل موزه ها و مجموعه های جهانی بیرون کشید. مجابی با بیان اینکه نگاه پرشور و سالم اویسی به جهان آدمیان، آثار او را آکنده از زیبایی کرده است، گفت: اویسی وقتی بیشتر با تاریخ و فرهنگ و هنر ایران آشنا شد، هرجا که سفر کرد وطنش را با قلبش و در قلم مو و رنگدانش به همراه برد.

گشایش این نمایشگاه و ارائه کتابی شامل بیش از ۱۰۰ اثر از ناصر اویسی با حضور شخصیت های فرهنگی و هنری از جمله حسین محجوبی، ناصر پلنگی، رضا کیانیان، اشکان خطیبی، کورش شیشه گران، جواد مجابی، مژده طباطبایی، مهرداد صدری، محمد رحمانیان، محبوبه کاظمی، سهراب هادی و محمدهادی فدوی همراه بود.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام . خسته نباشید
ممکنه لطفا سطح برنامه ها رو هم قید بفرمایید - منظورم اینه که اگر کوهپیمایی هم در برنامه گنجانده شده ، لطفا میزان سختی و شیب مسیر رو هم اعلام بفرمایید .
متشکرم
درود بر شما
این برنامه سنگین نیست و شامل روزی سه تا چهار ساعت پیاده روی در مسیرهای کوهستانی که بیشتر به صورت جاده خاکی هموار هست، می باشد.
۳۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «یک سفر یک کتاب |دشت لزور با حسن همایون|»... دیدن متن »

راهنمای گروه در همان ابتدای سفر به همسفران گفت که مطمئن باشید شما آدم های متفاوتی هستید؛ حاضر شده اید از خواب صبح روز جمعه بزنید برای اینکه به دامان طبیعت بروید تا هم از زیبایی هایش لذت ببرید و هم کتاب بخوانید.
شور و شوق لذت از هوا و مناظر خوش روستایی، حس خوب در کنار هم بودن و آشنایی با کتابی جدید ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه یک روز تعطیل همه ما را به سر قرار کشانده بود؛ مقصدمان روستای لزور بود؛ در مرز تهران و مازندارن. حسن همایون، شاعر کتاب آشویتس خصوصی من نیز گروه را همراهی می کرد؛ کسی که بسیاری از ما پیش از آن، با او به عنوان راهنما همراه بودیم اما این بار خودش مهمان برنامه بود.

اتوبوس به موقع حرکت به سمت مقصد زیبایمان را آغاز کرد. بعد از توقفی کوتاه برای صرف صبحانه، دوباره رهسپار روستای لزور شدیم.

زمانی که به مقصد رسیدیم باید ساعتی را از شیبی مشرف به مناظر چشم نواز بالا می رفتیم تا به مکان اتراق برسیم. مسیر را خوش خوشان طی کردیم تا به محل توقفمان، در کنار رودخانه ای و زیر سایه درختی رسیدیم. مدتی به خوش و بش و استراحت گذشت. دیگر نوبت به پرسش و پاسخ از شاعر همراهمان رسیده بود و شنیدن شعرهایش. همایون از تعریف خود از شعر سخن گفت و از نگاهی که در پس شعرهایش داشته است. تعدادی از آنها را نیز برایمان خواند تا به لذت سفر افزوده شود.

در ادامه، کسانی که مایل بودند همراه با راهنمایان گروه به سمت تنگه لاسک رفتند؛ با وجود آنکه مسیر کمی طولانی بود اما در پایان راه خنکای رود و آبشاری زبیا، انتظار همراهان را می کشید. فرو بردن سر به زیر آبشار، در گرمای ظهر یک روز میانه خرداد لذتی وصف نشدنی داشت.

زمانی که این گروه به محل اتراق بازگشت، وقت لذت از چای ذغالی و گرفتن عکس های یادگاری گروهی بود. پس از آن، مسیر رفت را بازگشتیم و به دل جاده زدیم تا برنامه ای دیگر از یک سفر، یک کتاب با خاطره های خوشش به پایان برسد.

به روایت سارا اسلامیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آلاسکا در تابستان... دیدن متن »

در فصل زمستان دمای هوا در آلاسکا تا منفی سی درجه کاهش می یابد، فصل تابستان و گرم شدن نسبی دما ، بهترین زمان برای سفر به این منطقه قطبی است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
تنگه هلت... دیدن متن »

تنگه هلت این تنگه در ۹۰ کیلومتری آزادراه زال به سمت اندیمشک در استان لرستان است، در گذشته یک دریاچه پشت سد بوده که با آمدن سیل، سد خراب و دریاچه به رودخانه تبدیل شده است. تنها فصل بازدید از تنگه هلت فصل تابستان است، در فصل های دیگر به دلیل بارندگی و افزایش عمق آب بازدید آن غیر ممکن است. طول تنگه ۴ کیلومتر است.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
طبق آمار گردشگران امسال
» ورود ۶ هزار گردشگر فرانسوی به کاشان
... دیدن متن »

مسئول کمیته استخراج و پردازش آمار و اطلاعات کاشان با بیان این که اهالی ۶۸ کشور جهان این شهرستان را برای دیدن انتخاب کردند، گفت: فرانسوی ها از پانزدهم فروردین تا نیمه خرداد امسال با ۶ هزار گردشگر، سهم ۳۷ درصدی بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص دادند.

علیرضا عبدالله زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا و هلند به ترتیب در صدر آمار بازدیدکنندگان از مکان های تاریخی شهرستان کاشان قرار دارند. وی افزود: گردشگران کشورهای اسپانیا، چین، هنگ کنگ، بلژیک، سوئیس، انگلیس و تایلند نیز در جایگاه های بعدی ورود به شهرستان کاشان قرار گرفته اند.

دبیر کمیته گردشگری الکترونیک کاشان خاطرنشان کرد: ورود این گردشگران خارجی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۲ درصد افزایش داشته است. به گفته وی، ۱۶ هزار و ۳۲۱ گردشگر خارجی در این مدت به شهرستان کاشان وارد شدند که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۰ هزار و ۳۱۴ نفر بود. در شهرستان کاشان بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده که از این شمار تاکنون ۲۱۳ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. باغ تاریخی فین کاشان در سال  ۱۳۹۰ در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسید.

منبع: ایرنا

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در بزرگداشت سالانه زرتشتیان
» گردهمایی زرتشتیان در زیارتگاه «پیرسبز»
... دیدن متن »

گردهمایی بزرگ زرتشتیان پنجشنبه ۲۵ خرداد ماه در زیارتگاه پیرسبز (چک چک) برگزار شد. زرتشتیان همه ساله در روزهای ۲۴ تا ٢٦ خرداد از شهرهای مختلف کشور و بعضا کشورهای دیگر در محل این زیارتگاه که در ۴۳ کیلومتری شرق اردکان در استان یزد واقع شده، گرد هم می آیند. در این مراسم که آیینی اجتماعی-مذهبی است، زرتشتیان ابتدا در محل زیارتگاه با روشن کردن شمع و عود و آتش به پرستش پروردگار یکتا و بی همتا می‌پردازند و سپس در جمع‌های چند نفره در فضای باز این زیارتگاه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

زنان و مردان زرتشتی طبق سنت خود در هنگام ورود به محل زیارتگاه پوششی بر سر قرار می‌دهند و نذوراتی از انواع شیرینی و خوراکی را در میان هم کیشان خود پخش می‌کنند. همچنین خیله (اتاق) هایی در محل زیارتگاه برای اقامت زائرین پیش بینی شده است. «چک چک» یا زیارتگاه پیرسبز در روزهای دیگر سال همواره میزبان جمعی از گردشگران ایرانی و خارجی است اما در روزهای برگزاری این مراسم این مکان اختصاصا به زرتشتیان اختصاص دارد.

 

منبع: ایسنا

پرند محمدی و ارزو ع این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
داماش گیلان و سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ با نام علمی Lilium ledebourii گیاهی نادر است که تنها رویشگاه آن در جهان، روستای داماش گیلان و قسمتی از جمهوری آذربایجان است. این گیاه تنها در نیمه دوم خرداد گل می دهد. سوسن چلچراغ در سال 1354 شناسایی شد و هم اکنون تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. این گیاه به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است.
مسیر دسترسی: اتوبان قزوین –رشت ، خروجی لوشان، ادامه مسیر به سمت جیرنده و سپس داماش. طول مسیر حدود 280 کیلومتر.
در این مسیر می توانید در روستای سنگ رود از چشمه های آب معدنی هم دیدن کنید.

نوبادی این را دوست دارد
دوست عزیز معمولا وقتی گیاهی را معرقی میکنند عکس آن را هم برای علاقمندان ارائه می کنند. لطفا بگویید عکس این گیاه کحاست؟
۲۷ خرداد
سوالی هم از سایت داشتم... گاهی در حوزه سینما یا گردشگری به این مشکلی که دوست عزیزمون سپهر اشاره کردند می خوریم, بعنوان مثال عکسی از زیبایی نقاطی که دیدیم, یا معرفی یک سکانس بصورت ویدیو, یا عکسی که بشه آپلود کرد
۳۰ خرداد
درود بر شما
در آینده این امکان فراهم خواهد شد تا کاربران عزیز هم بتوانند عکس بارگزاری نمایند.
۳۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» جنگل فندقلو
... دیدن متن »

جنگل فندقلو در استان اردبیل و در ۱۰ کیلومتری شهرستان نمین واقع شده‌است. منطقه فندقلو بخاطر داشتن جاذبه‌های منحصربه‌فرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوعی است. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است.

عکس: آیدین بختیاری

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ممنوعیت های گرجستان
» مسافران با دارو به گرجستان نروند
... دیدن متن »

برخی داروهایی که در نظام درمانی ایران مجاز است، در صورت همراه داشتن هنگام ورود به گرجستان حتی با برگه تجویز پزشک، غیرقانونی است و شامل مجازات های سنگین می شود.

بر پایه اعلام مراجع مسئول نظارتی و کنترل گمرکی-قضایی در گرجستان که امروز (دوشنبه) در اختیار ایرنا قرار گرفت، ورود اقلام دارویی اعلام شده که حاوی مقادیری از مشتقات درمانی مواد مخدر یا روانگردان باشد به این کشور ممنوع است و مشمول جریمه های سنگین و حتی حبس های بلند مدت خواهد شد.

برپایه این توصیه اکید، گردشگران و مسافران راهی گرجستان که از مواد ترکیبی داروها اطلاعی ندارند، از آوردن هرگونه دارو به این کشور حتی با نسخه پزشک جهت مصرف شخصی به شدت خوداری کنند. از سوی دیگر، در صورت ضرورت در گرجستان داروهای مورد نیاز و مراکز درمانی قابل دسترسی است.

استامینوفن کدئین، کلردیازپوکسید، دیفنوکسیلات، کلونزپام، کونداکس، بنیکال، سودافد، کلداستاپ، تی دول و رای دول 100، آفرین، سوپراکلد، آمی تریپتیلین، ترامادول، دیازپام و اگزازپام داروهای ممنوعه برای ورد به گرجستان اعلام شده است.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
پخت طولانی ترین پیتزا جهان؛ کالیفرنیا... دیدن متن »

روز گذشته در کالیفرنیا و به کمک داوطلبان، طولانی ترین پیتزای جهان پخته شد، که طول آن دو کیلومتر بود.

عکس: خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، fns nazari و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در اجلاس وزرای گردشگری ACD مطرح شد
» پیشنهاد انتخاب همدان برای پایتخت گردشگری آسیا
... دیدن متن »

معرفی شهر همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) مطرح شد.

به گزارشروابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیدمحمدکاظم خلدی‌نسب ـ مشاور معاونت گردشگری ـ به عنوان نماینده این سازمان در نشست کارشناسان ارشد و مقامات عالی‌رتبه گردشگری دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) که از تاریخ ۲۱ تا ۲۵ خرداد ماه در شهر «سیم ریپ» کشور کامبوج در حال برگزاری است، با برشمردن ویژگی‌های تاریخی، تمدنی و گردشگری همدان، این شهر را شایسته تبدیل به پایتخت گردشگری آسیا عنوان کرد.

این پیشنهاد که به استناد مصوبات اجلاس وزیران کشورهای عضو در آوریل ۲۰۱۴ در منامه بحرین مبنی بر معرفی شهرهای پیشنهادی برای تعیین پایتخت گردشگری آسیا انجام گرفته است، دستاوردهای گسترده‌ای برای معرفی ظرفیت‌ها و توسعه گردشگری کشور در ۳۳ کشور عضو از قاره آسیا به همراه خواهد داشت.

در این رویداد همچنین مدیرکل وزارت گردشگری کامبوج به نمایندگی از سوی دولت پادشاهی این کشور خواستار مشارکت و همکاری تمام شرکت‌کنندگان برای توسعه و گسترش همکاری‌های گردشگری میان کشور عضو شد و دبیرکل مجمع ACD نیز با ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده توسط دبیرخانه و کشورهای عضو به ترسیم مسیر اقدامات مشترک پیش‌رو پرداخت و ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی اولین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو در شهریور ۱۳۹۵ در تبریز را اقدامی شایسته و دارای نتایج ارزنده خواند.

توسعه محصولات و تقویت همکاری‌های قاره‌ای در صنعت گردشگری و نیز راهکارهای تبادل اطلاعات حوزه گردشگری کشورهای آسیایی در سطح بین‌الملل نیز از سوی مدیر اجرایی اتحادیه سفر آسیا و اقیانوسیه (PATA) و نماینده دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مطرح شد.

دومین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای عضو مجمع گفتگوهای آسیایی (ACD) از چهار بخش شامل نشست کارشناسان ارشد، نشست وزرای گردشگری، تور بازدیدهای فنی و نیز کنفرانس گردشگری پایدار و شهرهای تاریخی تشکیل شده است که متناسب با موضوع، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رویداد شرکت خواهند کرد. مجمع گفتگوهای آسیایی، یک سازمان بین دولتی به شمار می‌آید که در ۱۸ خردادماه ۱۳۸۱ به منظور ارتقای همکاری‌های آسیایی در سطح قاره‌ای تشکیل شد. در حال حاضر ۳۳ کشور آسیایی در این مجمع که فراگیرترین تشکیلات فرا منطقه‌ای شناخته می‌شود، عضو هستند.

 

منبع: ایسنا

fns nazari این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زیبایی های حیات وحش... دیدن متن »

خبرگزاری گاردین عکسهای زیبایی از دنیای حیات وحش منتشر کرده است که در ادامه می بینید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» اکسپو ۲۰۱۷ آستانه رسما آغاز شد
... دیدن متن »

مجموعه نمایشگاه‌های جهانی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" با تمرکز بر موضوع انرژی‌های آینده و کنترل استفاده از سوخت‌های فسیلی رسما در کشور قزاقستان آغاز به کار کرد.

این مجموعه نمایشگاه جهانی که از تاریخ ۱۰ ژوئن تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰ خرداد تا ۱۹ شهریور) در شهر آستانه کشور قزاقستان برگزار می‌شود، بازتاب نگرانی جامعه جهانی درباره مساله مصرف انرژی است و در اقع هدف اصلی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" با شعار "انرژی آینده" بحث و توسعه دانش در جهت کنترل مصرف انرژی در سیاره زمین، کنترل استفاده از سوخت‌های فسیلی و به حداقل‌ رساندن آسیب‌های محیطی عنوان شده است.

«نورسلطان نظربایف»، رئیس جمهور قزاقستان در آئین افتتاحیه اکسپو ۲۰۱۷ عنوان کرد: هدف این رویداد جهانی این است که مرکزی باشد برای گردهم آوردن آرا و ایده‌های بین‌المللی از کشورهای شرکت‌کننده در موضوع انرژی‌های جایگزین و تجدیدپذیر. بشریت در آستانه ایجاد یک منبع بسیار کارآمد انرژی است و نمایشگاه ما نقش مهمی در توسعه انرژی پاک خواهد داشت. میلیون‌ها قزاق و هزاران نفر از میهمانان خارجی با جدیدترین ایده‌ها در این حوزه آشنا خواهند شد.

از جمله میهمانان ویژه افتتاحیه اکسپو ۲۰۱۷ می‌توان به «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه و «نواز شریف»، نخست وزیر پاکستان اشاره کرد، ضمن این که جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز به عنوان نماینده ایران در افتتاحیه این رویداد جهانی حضور داشت.

پیش‌بینی می‌شود ۲ میلیون گردشگر در مدت سه ماه برگزاری این نمایشگاه جهانی از آن دیدن کنند و مجموع تعداد بازدیدکنندگان آن نیز ۵ میلیون نفر برآورد شده است. ضمن این که طبق برنامه‌ریزی این رویداد جهانی ۸۵ درصد از مخاطبان این رویداد جهانی از شهروندان قزاقستان خواهند بود و ۱۵ درصد را نیز گردشگران خارجی عمدتا از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، چین و بخش عمده‌ای نیز از اروپا، ترکیه و آمریکا تشکیل خواهند داد.

مجموع مساحت برگزاری نمایشگاه جهانی "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه"، ۱۷۴ هکتار است که ۲۵ دهکتار آن به فضای نمایشگاهی اکسپو اختصاص شامل پاویون‌های بین‌المللی بیش از ۱۰۰ کشور جهان، پاویون‌های موضوعی اختصاص یافته است.

سمبل این رویداد جهانی نیز پاویون کشور میزبان قزاقستان معرفی شده که به شکل یک کُره بسیار بزرگ طراحی شده که شامل مواردی چون موزه‌ آینده و موزه ویژه تاریخ کشور قزاقستان نیز می‌شود.

بیش از ۱۱۵ کشور و ۲۲ سازمان بین‌المللی در نمایشگاه "اکسپو ۲۰۱۷ آستانه" شرکت دارند.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دشت شقایق؛ همدان... دیدن متن »

در فصل بهار به تناسب آب و هوا همه ایران سرزمین گل و آبشار و سرسبزی میشود.

عکس: سجاد وثاق / خبرنگارانگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
Prudence ، پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» کاشی ماندگار بر سردر خانه جواد مجابی نصب شد
... دیدن متن »

دومین کاشی ماندگار شخصیت‌های فرهنگی و هنری کشور روز شنبه ۲۰ خرداد طی مراسمی از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر سردر منزل جواد مجابی شاعر، نویسنده، منتقد هنری و روزنامه‌نگار نصب شد.

جواد مجابی با بیان این‌که این مسئله یعنی نصب کاشی بر سردر خانه شخصیت‌های فرهنگی و هنری فکر خوبی است، گفت: این طرح به شهر هویت می‌دهد و فرق خانه‌ها را مشخص می‌کند. من چند سال پیش مقاله‌ای نوشتم و در آن‌جا بیان کردم که آدم‌های زنده جزو میراث فرهنگی کشور هستند و این‌گونه نیست که صرفا کسانی که مرده‌اند یا چیزی که از گذشته باقی مانده است جزو میراث فرهنگی باشد.

او با بیان این‌که فرهنگ امری جهانی است و فقط بومی نیست، بیان کرد: فرهنگ اهمیت بسیاری دارد. با وجود تمام تلاش‌های ما نوعی تبعیض فرهنگی در بین کشورها به‌وجود آمده است. فرهنگ کشورهای ایران، هند و چین به مراتب غنی‌تر از فرهنگ کشورهای اروپایی و غربی است اما آن کشورها تبلیغات را در دست دارند و داشته‌هایشان را بزرگ‌تر می‌کنند. ما نباید داشته‌هایمان را به رخ آن‌ها بکشیم اما باید خودمان را ارتقا دهیم. فکر می‌کنم این کار عملی باشد. باید به موج جهانی‌سازی بپیوندیم و نباید سهم خود را نادیده بگیریم. ما نباید تبعیض فرهنگی را فراموش کنیم و یا نادیده بگیریم.

این نویسنده افزود: دولت نباید در فرهنگ دخالت کند اما باید حامی فرهنگ باشد. ما نویسنده‌ها نمی‌خواهیم دولت کتاب‌هایمان را بخرد اما اگر ممیزی برداشته شود با این مسئله غم‌انگیز روبه‌رو نخواهیم بود. به طور مثال زمانی که دانش‌آموزی رمان می‌خواند، پدرش به او می‌گوید رمان نخوان، برو درس خودت را بخوان. تصور می‌کنم این مسئله نباید وجود داشته باشد. باید خدمات آموزشی گسترش بیابد. این غم‌انگیز است که تیراژ کتاب ما به ۳۰۰ نسخه رسیده است. فرض کنیم اگر کتابخانه‌های عمومی تجهیز شود و به طور مثال ۲۰۰۰ کتابخانه داشته باشیم که هر کدام سه نسخه بخرند می‌شود ۶۰۰۰ نسخه و اگر ۲۰۰۰ نسخه هم مردم عادی بخرند می‌شود ۸۰۰۰، که این عدد باید پایه تیراژ کتاب در کشور باشد. او با تأکید بر این‌که کتابخانه‌های کشور باید تجهیز شوند،

گفت: امروزه کتابخانه‌های عمومی بیشتر شبیه انبار کتاب است نه کتابخانه. وزارت فرهنگ باید کاری برای تجهیز کتابخانه‌ها کند و زمینه‌های آموزشی را فراهم آورد. مجابی در ادامه با بیان این‌که سینما دنباله ادبیات است، گفت: نمی‌دانم چرا ادبیات ما در جهان مطرح نشده اما سینمای ما مطرح شده است. باید بر روی ادبیات سرمایه‌گذاری شود و آثار به صورت دقیق ترجمه شوند و به کشورهای دیگر بروند. به طور مثال کشور پرتغال بر روی آثار ساراماگو سرمایه‌گذاری کرده است، و با وجود این‌که این نویسنده، نویسنده متوسطی است در دنیا مطرح شد. این شاعر اظهار کرد: دولت به جای این‌که قیم فرهنگ شود بیاید یاورش شود. باید وضعیت فعلی نقد شود. هیچ‌گاه بین نویسندگان با رژیم دشمنی وجود نداشته است. نقد وضعیت موجود مهم است تا وضعیت بهتر شود.

 

او در پاسخ به این سوال که طرح کاشی ماندگار در واقع خاطره‌بازی با محل زندگی هنرمندان است، درباره محل زندگی خود گفت: ما از سال ۵۶ در این منزل ساکن شده‌ایم. کوی نویسندگان و مجتمع‌هایی که هست در واقع یک مرکز فرهنگی است که ۱۲۵ خانواده روزنامه‌نگاران در آن‌جا ساکن شده‌اند. در واقع افراد فرهنگی در این‌جا زندگی کرده‌اند و آدم‌های بسیاری در آن‌جا رفت و آمد داشته‌اند. این محل محیط امن و آسایش بود و ارتباط بین ساکنان وجود داشت. این‌جا محل رفت و آمد نسل‌های مختلف فرهنگی و نویسندگان است. درهای این خانه‌ها به روی اهل فرهنگ باز بوده است. ما سعی کردیم این‌جا یک مکان فرهنگی باشد تا محل سکنی. اتفاق‌های مهم ادبی از این اتاق‌ها عبور کرده‌اند و فضای این‌جا از تصاویر آن‌ها آکنده است که باید حفظ شود. البته ما سعی کرده‌ایم که اندکی آن را حفظ کنیم. به طور مثال سخنرانی‌هایی را که برای انجمن‌های ادبی بود ضبط و ثبت کرده‌ایم. این محل مکان سکونت نبود و فرهنگ در آن حضور داشت.

مجابی در ادامه یادآور شد:‌ کتابی در حال چاپ دارم که درباره تصاویر و خاطره کسانی است که در این محل رفت و آمد کرده‌اند. در واقع این کتاب هزارصفحه‌ای به صورت بحث و گفت‌وگو و خاطره افرادی است که حضور داشته‌اند و به صورت کتاب منتشر خواهد شد. من معتقدم در کشور ما مشکل کم‌سندی داریم، نه این‌که سند نداشته باشیم در واقع اسناد را باید بیرون بیاوریم و به مردم نشان دهیم.

این نویسنده همچنین گفت: بعد از انقلاب با تعطیلی کافه‌ها این‌جا محلی برای گردآمدن نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر بود. فرهنگ به معنی همزیستی مسالمت‌آمیز عقاید مختلف است؛ کار فرهنگ فارغ از سود و زیانش، که بیشتر اوقات زیان آن بر سودش می‌چربد که ایرادی ندارد و امری رایج است، در واقع درگیری ذهن‌ها است. به نظر من این‌گونه نیست که فرهنگ از درگیری ذهن یک نفر صادر شود بلکه درگیری ذهن عده‌ای است که درباره یک موضوع فکر می‌کنند.

او با بیان این‌که ما زمانی همزیستی مسالمت‌آمیز فرهنگی را خواهیم داشت که فقط به افراد فرهنگی اکتفا نکنیم، گفت: باید پاتوغ فرهنگی و تشکل‌های صنفی ایجاد کنیم. کتابخانه‌های عمومی را تجهیز کنیم و آزادی در نشر را به‌وجود آوریم. چاپ کتاب هدف ما نیست؛ هدف ما ارتباط‌گیری با توده مردم است. ما از مرحله‌ای که نیما شعر می‌گفت و آن را تفسیر می‌کرد عبور کرده‌ایم و به جایی رسیده‌ایم که بده بستان بین اهل فرهنگ و مردم به‌وجود آمده است و این بده بستان‌ها باید حفظ شود.

مجابی افزود: نشر در کشور ما جنبه دکان پیدا کرده است. به نظرم نشر باید موسسه مالی قوی باشد که در آن تمامی مراحل از جمله ترجمه و ویراستاری انجام شود. این‌طور نباشد که هر نشر یک مغازه باز کند و ۱۲ کتاب در آن‌جا بگذارد که کسی آن‌ها را نمی‌خرد. باید در کشور حداقل ۱۰ تا ۱۲ نشر بزرگ وجود داشته باشند که غیردولتی باشند. در کنار آن ناشران کوچک نیز حضور داشته باشند

.

این نویسنده سپس درباره طرح نصب کاشی بر سردر منزل شخصیت‌های فرهنگی و هنری این متن را خواند: درود و سپاس به حاضران گرامی و دوستان عزیز. نصب کاشی یادمان، برسردر خانه هنرمندان و دانشوران از سوی سازمان میراث فرهنگی ایران، بیانگر آن است که: آثار آفرینندگان علمی و فرهنگی زنده نیز بخشی از سرمایه معنوی ملی شمره می‌شود. این رسم، که آثار را آفریننده در زمان ما و پدیدآورندگانش در تابش گنجینه دانش و هنر پیشین ایران، دیده شوند،

مایه دلگرمی کوشندگان ادب معاصر و تشویق نسل‌های بعدی به پیگیری این راه و روش تواند بود. کاشی نشانگر، از چشم رهگذر، مکان عادی را زمان‌روا می‌کند، جایی است در شهر، که در آن دانش و فرهنگ به سالیان دراز مشغله ساکنانش بوده است. خلوت هنرمند را برای یکی شدن با خود، با هنر، با عصر خویش نشان می‌دهد، همچنین رفت و آمد چند نسل از فرزانگان زمان در اتاق‌هایش را به حافظه‌ای ماندگار می‌سپارد. این نگاه دادوستد عاطفی مردم وطن و فرزندان تاریخیشان را، استوار می‌دارد. اجرای همه‌سونگر این طرح، نقشه‌ای راهنما از حضور پیشینیان کنار نوآمدگان علم و فرهنگ ایران را ترسیم می‌کند، نشان می‌دهد که سودای مداوم فرزانگان، همدلی با مردم و عمرسپاری در گسترش دانش و بینش بشری در کشور و جهان بوده است. شادمان و سپاسگزارم که آن سازمان محترم همسویی خود را با ملتی بزرگ و فهیم نشان می‌دهد که برپادارندگان فرهنگ انسان‌گرا را از دیرباز تا امروز، بازشناخته است.

آرزو دارم زمانه چنان سازگار و هموار گردد که نسل‌های فردایی، این وطن و فرهنگ مردمش را عاشقانه بنگرد و خردورزانه، مهربان‌تر از ما، ایران زیبای صلح‌آمیز پیش‌رو را در قلب این سیاره مشوش تابان نگه دارد. مجابی در انتها پیشنهاد کرد نصب این کاشی‌های ماندگار ادامه داشته باشد به خصوص برای مکان‌هایی که الان دیگر نیستند. او گفت: در کشورهای دیگر این امر وجود دارد که پلاک‌های کوچکی برای مکان‌هایی که نویسندگان و یا پژوهشگران در آن‌جا کارهای خود را انجام می‌دادند نصب شده است.

اگر این اتفاق در ایران بیفتد خوب است. مثلا کافه فیروز که زمانی پاتوغ نویسندگان بنام بود و صادق هدایت در آن‌جا حضور داشت الان به بانک تبدیل شده است، من با این موضوع حتی شوخی کردم و گفتم کارمندان بانک در حالی که کار می‌کنند صداها و همهمه‌هایی می‌شنوند و متعجب می‌شوند که این صداها از کجاست. این صداها همان صدای نویسندگان و هنرمندانی است که در این‌جا جمع می‌شدند. ما می‌توانیم با نصب پلاکی یادآوری کنیم که این‌جا زمانی کافه‌ای بود که نویسندگان در آن‌جا جمع شده و گفت‌وگو می‌کردند.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ذائقه مشترک قفقازی
» دلایل استقبال ایرانیان از سفر به گرجستان
... دیدن متن »

فرهنگ مشترک  ذائقه یکسان بین ایرانی‌ها و گرجی‌ها، داشتن بناهای تاریخی مذهبی، لغو ویزای دو کشور و ارزان بودن از جمله دلایلی است که ایرانی‌ها از سفر به گرجستان استقبال می‌کنند.

گرجستان کشوری در نزدیکی ایران است که به دلیل فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری در سال‌های اخیر و لغو ویزای آن توانسته گردشگران ایرانی زیادی را به سمت خود جذب کند از سوی دیگر نزدیکی فرهنگ دو کشور نیز بر این امر افزوده و باعث شده تا غذای گرجی به ذائقه ایرانی خوش بیاید و خونگرمی مردم آن موجب شود تا گردشگران ایرانی رتبه بالای آمار گردشگران خارجی این کشور را به خود اختصاص دهند.

به نحوی که فروردین ماه امسال سفیر ایران در تفلیس براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان گردشگری گرجستان اعلام کرد که سفر ایرانی‌ها به این کشور با افزایش ۴۳۸ درصدی همراه بوده است.

سید جواد قوام شهیدی، سفیر ایران در گرجستان هم گفته است: لغو ویزای گرجستان با ایران که از اول ژوئیه۲۰۱۳ به حالت تعلیق درآمده بود مجددا بعد از توافق برجام در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن سال ۹۴) به صورت کامل اجرایی شد. همچنین تحولات منطقه و تغییراتی که در کشورهای همسایه رخ داده، زمینه استقبال بیشتر گردشگران ایرانی برای سفر به گرجستان را فراهم کرده است.

تغییرات در منطقه که قوام شهیدی نیز به آن اشاره می‌کند مربوط می‌شود به کشورهایی از جمله ترکیه. چون کشور ترکیه همیشه جزو کشورهایی بود که رتبه اول را در جذب گردشگران ایرانی به خود اختصاص می‌داد اما اکنون با ناامنی‌های به وجود آمده در این کشور استقبال ایرانی‌ها از این کشور کم شده است از سوی دیگر سوریه نیز مقصد دیگر ایرانی‌ها برای سفرهای زیارتی بود که این کشور نیز از فهرست مقاصد گردشگری حذف شد اما در سال‌های اخیر آذربایجان و گرجستان توانستند از این فرصت به نفع خود بهره ببرند هر چند که در ایران تعداد گردشگران گرجی مشخص نیست و اگر باشد نیز بسیار کم است چرا که ایران جمعیتی ۸۰ میلیونی دارد و گرجستان جمعیتی حدود چهار میلیون نفر.

بنابراین یکی از دلایلی که ایرانی‌ها به این کشور سفر می‌کنند لغو ویزای این کشور است که هزینه‌ها را کاهش داده است. از سویی منطقه قفقاز زمانی متعلق به ایران بوده و همین موضوع موجب می شود که در بسیاری از موارد فرهنگ ها بین دو کشور همچنان مشترک باشد.

در شهر تفلیس گرجستان با ورود گردشگران ایرانی به این کشور رستوران‌های ایرانی و شرکت های گردشگری زیادی ایجاد شده است که آن را ایرانی‌ها اداره می‌کنند به همین علت اگر گردشگری طعم غذاهای گرجی را دوست نداشته باشد برای او فراهم کردن غذای ایرانی کار مشکلی نیست. گرجی‌ها افسانه ای دارند که می گوید خداوند به هنگام آفرینش زمین، ناگاه گرسنه شد و تصمیم به صرف شامی بی‌نظیر گرفت.

او به قدری سرگرم صرف شام بود که مقداری از غذایش بر روی بلندترین قله‌های منطقه قفقاز افتاد و تکه‌هایی از غذا بر روی آن سرزمین پخش شد و بدین ترتیب سرزمین قفقاز و گرجستان به غذای بهشتی برکت یافت

فرهنگ غذایی گرجستان با تنوع، سبک پخت و میزآرایی مخصوص خود شناخته شده و در غذاهایشان معمولا گوشت، سبزیجات و میوه و ماهی تازه به کار می برند. این کشور بیش از ۱۵۰ نوع غذا وجود دارد که عمدتا از دیگر فرهنگ های غذایی آسیا تأثیر گرفته است.

خینگالی یا خینکالی ظاهری مشابه پیراشکی ایرانی ها دارد. چاکاپولی یکی دیگر از خورشت های محبوب میان گرجی هاست خاچاپوری و انواع آن به همراه ایمرولی محبوب خیلی از افراد است که آن را با نوشیدنی شیرین می خورند.

در تفلیس می‌توان کلیساهای متعددی را تماشا کرد که در برخی از آن‌ها رعایت حجاب برای مرد و زن تاکید زیادی شده است یکی از معروف‌ترین کلیساها که از تمام شهر قابل دیدن است کلیسای سامبا است. این کلیسا از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسای شرق اروپاست که مراسم مذهبی مهم در آن برگزار می‌شود. پل صلح، مجسمه مادر از جاذبه های شهری است اما میدان آزادی و خیابان روستاولی، مرجان ایشولی از خیابان‌های معروف تفلیس به شمار می‌آید برای دیدن جاذبه‌های شهر می‌توان سوار مترویی شد که به طور حتم طولانی بودن ارتفاع آن اعجاب‌برانگیز است اما متروی تفلیس بوی گوگرد تندی می‌دهد و واگن قطارهای آن نیز کهنه هستند و به سرعت حرکت کرده و سر و صدای آن زیاد است. با این وجود تجربه سوار شدن مترو تجربه جالبی است.

بناهای تاریخی تفلیس تنها محدود به چند بنای داخل شهر نمی‌شود بلکه شهرهای اطراف و محوطه‌های تاریخی زیادی خارج از شهر نیز وجود دارد که در جای خود دیدنی هستند مانند شهر متسخی و یا شهر سنگی اوپلیسخیته، صومعه گارجی و واردزیا در فهرست میراث جهانی قرار گرفته اند و قدمت آن مربوط به اوایل عصر آهن بوده و بر بلندای تپه‌ای قرار گرفته است.

فستیوال‌ها و جشن‌هایی که گرجستان برگزار می‌کند در کنار مراکز خرید متعدد، دلیل دیگری است که ایرانی‌ها به این کشور می روند. یکی از این فستیوال‌ها مربوط به جشنواره موسیقی می‌شود که هر ساله در اواخر ماه ژوئن برگزار می شود. در حوزه مراکز اقامتی نیز این کشور همه نوع مرکز اقامتی دارد از هاستل‌های ارزان قیمت و آپارتمان تا هتل‌های لوکس و گران قیمت. به همین دلیل از تنوع قیمتی برای رزرو اتاق بهره مند است. به این ترتیب گرجستان هم برای گردشگران کوله گرد مناسب است و هم برای کسانی که لوکس سفر می کنند. از آنجا که ویزای این کشور لغو شده و بسیاری از هواپیمایی‌ها بلیت چارتر این کشور را دارند نرخ آن به مراتب ارزن شده و جزو سفرهای کم هزینه قرار می گیرد این مهمترین دلیل سفر ایرانی‌ها به گرجستان به شمار می‌آید.

چرا که نرخ تورهای این کشور در مقایسه با برخی از سفرهای داخلی بسیار ارزان‌تر در می‌آید به عنوان نمونه سفر به چابهار دو میلیون تومان و سفر سه روزه به تفلیس ۶۵۰ هزار تومان در ایامی غیر از تابستان برای هر مسافر آب می خورد. به همین دلیل مسافران ترجیح می دهند که یک سفر خارجی داشته باشند تا سفر داخلی.

 شهر باتومی نیز جذابیت‌های گردشگری زیادی دارد و دومین شهر گردشگری گرجستان است از این شهر نیز پروازهای بین‌المللی زیادی انجام می‌شود و برای رفتن به آن می‌توان از اتوبوس‌های بین راهی ارزان قیمت استفاده کرد. اما سفر ایرانی‌ها به این کشور با حواشی نیز همراه بوده است.

چرا که در مواردی پیش آمده بود هنگام بازرسی فیزیکی، برخوردهای نادرستی با گردشگران ایرانی انجام شده بود در این باره ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد و زمانی که ظریف وزیر خارجه ایران به این کشور سفر کرد خواستار رفع این مشکل شد.

 نخست وزیر گرجستان نیز با اظهار تعجب نسبت به این موضوع دستور رسیدگی داد و گفت: نمی توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند کمتر از یک هفته نخست وزیر گرجستان در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی در سفری از پیش برنامه‌ریزی شده به ایران آمد و برای همگان ثابت شد که روابط تفلیس و تهران محکم است. همین روابط مستحکم بر گردشگری گرجستان تاثیر گذاشته و سود زیاد را از کنار سفر ایرانی ها به دنبال دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردش بسیا ر خوبی بود و خیلی خیلی دیدنی و زیبا بود و پیشنهاد میکنم حتما به این تور برید یه ضعف های کوچیکی هم داشت امیدوارم با پیشنهاداتی که به لیدر دادیم اونها نیز برطرف بشه که دیگه یه سفر بی عیب ونقص باشه
نوبادی و بهزاد هندی این را خواندند
زهرا این را دوست دارد
سلام، سفر خوب اما با اشکالات تقریبا زیاد بود.
امیدوارم مسئولین فکری هم به حال مسیر ریلی جذاب
تهران گرگان که فقط حرکت شبانه هم در رفت و هم در برگشت دارد بکنند، واقعا جای تاسف داره این بی ذوقی شون.
۲۱ خرداد
سلام
مسیر تهران به ساری برای صبح ها حرکت داره. این مسیر تا ساری با خط گرگان مشترک هست.
۲۷ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» قانون سفر بی روادید ایرانیان به خاور دور روسیه تصویب شد
... دیدن متن »

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت که شهروندان ۱۸ کشور می توانند تا چهار روز پیش از سفر مشخصات خود را در فرم مخصوصی در سایت ویژه این وزارت خانه درج کنند، بدون روادید ایرانیان و اتباع ۱۷ کشور دیگر (از ۱۰ مرداد) به محدوده خاور دور روسیه تصویب و برای اجرا به دولت این کشور ابلاغ شد.

وی افزود: افرادی که این فرم را پر می کنند، دیگر نیازی به دریافت روادید برای سفر به مناطق خاور دور روسیه را ندارند. این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می شوند و فقط شامل سفر به محدوده خاور دور روسیه می شود. بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، این قانون برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه گذاری خارجی تصویب شده است.

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در باره این قانون در نشست هیات دولت اعلام کرده است: به گردشگران و کارفرمایان ۱۸ کشور اجازه داده می شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند. به گزارش ایتارتاس، مدودیف گفت: در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تائید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند.اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه ای ثبت کنند.

وی افزود: در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. خاور دور روسیه منطقه گسترده ای شامل 9 استان با وسعت شش میلیون و ۱۶۹ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع می شود که ۳۶ درصد مساحت این کشور را تشکیل می دهد. جمعیت این منطقه نیز حدود شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر است که پیش بینی می شود تا سال  ۲۰۵۰حدود ۲۰ درصد کاهش یابد. روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم ترین آن اهدای زمین رایگان است.

بر اساس قانون جدید که از روز ۱۳ دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می کند که پس از یک دوره بهره برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت.

براساس تدابیر اتخاذ شده، اجرای این قانون سبب خواهد شد، منطقه کمتر توسعه یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره برداری های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد. دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین المللی از جمله دعوت سرمایه گذاران خارجی برای توسعه خاور دور در صدد است از شرایط این منطقه به ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره برداری از جاذبه های گردشگری، توانمندی های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

الهه الف این را خواند
کاش در متن اشاره می شد که خاور دور روسیه شامل کدوم شهرها می شه.
۲۰ خرداد
الهه جان من هم علاقه مند بودم بدونم..گویا این خاور دور نزدیک ژاپن هست و این شهرها رو شامل میشه که من حتی اسمشون رو هم بلد نبودم :))

ولادی‌وستوک
خاباروفسک
کامسامولسک بر آمور
بلاگووشچنسک
یاکوتسک
پتروپاولوفسک-کامچاتسکیی
یوژنو-ساخالینسک
ناخودکا
اوسورییسک
۲۰ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سفرنامه
سفرنامه «یک سفر یک آسمان |حسن آباد اصفهان|»... دیدن متن »

رویای یک بهشت کویری!
رفتن، دیدن، دور شدن، تجربه‌های نو، مردمان نو و در یک کلام سفر!

آغاز راه میدان ونک بود. جمعی مشتاق به دیدن کویری جذاب از قبل از ساعت ۵ صبح دور هم جمع شده بودند تا خود را آماده تجربه‌ای جدید کنند. برخی همدیگر ار از قبل می‌شناسند و برخی برای هم جدید هستند. لبخند و حال خوش، راه و رسم مسافران طبیعت است. با لبخندی و سلامی سر صحبت باز می‌شود و اتوبوس کوچکی که در مسیر قم به راه می‌افتد. قراولان سفر می‌گویند بخوابید در خنکای صبح و تا زمان صبحانه و دکتر نوروزی عزیز می‌گوید بیدار باشید و لذت ببرید که بعد از صبحانه در راهی کویری و گرم بهترین کار خواب است! کمی خواب و کمی بیداری ما را به مجتمع توریستی مارال می‌رساند. صبحانه‌ای رنگی و جذاب و گپ و گفتی دوستانه ساعتی زیبا را برای ما رقم می‌زند و بعد از آن ادامه مسیر، مسیری که صحرایی است. کویر هم عظیم و زیباست و هم ترسناک، مسیر ما در دل مرکز ایران و به سمت کویری است که حدود ۱۱۰ کیلومتر جنوب اصفهان است. در طی مسیر افراد گروه به معارفه و آشنایی می‌پردازند، قراولان خوب گروهمان برایمان از داستان‌ها و برنامه‌های سفر بیشتر می‌گویند و مرد خوش سخن و خوش اخلاق سفر، دکتر نوروزی عزیز با بیان جذاب خود طی کردن مسیری طولانی را شیرین می‌کند. هر سفر آغاز و پیمودن یک قصه و داستان تازه است پر از تجربه‌های ناب و ارزشمند. سفر روح انسان را تازه می‌کند و زنگار از روح و جان انسان پاک می‌نماید. سفر تجربه ارزشمند زندگی در طبیعت و دیدن تاریخ است. سفر تجربه ارزشمند آشنایی با همسفرانی است که دل به جاده زده‌اند.

در طی راه گپ و گفت می‌کنیم، گاهی میان وعده‌هایی می‌خوریم و گاهی توقفی کوتاه را تجربه می‌کنیم. موسیقی گوش می‌دهیم، عکس می‌گیریم و گاهی از آفتاب سوزان و خشکی هوای کویر به سایه‌ای پناه می‌بریم. با این تجربه‌ها حدود ساعت یک ظهر به نزدیک مقصد می‌رسیم، شهری کویری به نام حسن آباد جرقویه یا منطقه حسن آباد می‌رسیم. در منطقه‌ای که به کویر خارا و منطقه گاوخونی اصفهان می‌رسد و دارای خانه‌هایی از کاهگل و البته بازسازی شده است که بافت کویری خود را حفظ کرده. با عبور از کوچه‌های تنگ و خاکی به خانه‌ای می‌رسیم، در که باز می‌شود وارد بهشتی در وسط کویر شده‌ایم، درخت‌های میوه، حیاط زیبا، حوض آب و فواره و مردمانی مهمان نواز و اتاق‌هایی زیبا که خستگی ما را از بین می‌برد و روحمان را تازه می‌کند. در این فضای زیبا هستیم که سینی پر از لیوان‌های شربت با سلیقه‌ای خاص و تزییناتی جذاب از راه می‌رسد و هوش از همه می‌برد، گل‌های محمدی و خاک شیر و عرقی جات گیاهی و در وسط سینی هم کاسه‌ای زیبا درست شده از یخ و شربت بهشت کویری را تکمیل می‌کند.

مستقر می‌شویم و وسایل را در گوشه‌ای قرار می‌دهیم و سفره‌ای ایرانی پهن می‌شود و آبگوشت و کوکو سبزی و نان محلی و دوغ و سبزی و غیره همه را دور هم و دور این سفره زیبا جمع می‌کند. بعد ناهار کمی خواب و حدود ساعت چهار عصر است که دوباره دور هم جمع می‌شویم و دکتر نوروزی برایمان قصه‌هایی می‌گوید از باورهای تاریخی انسان از زمین و زمان و شکل جهان و مارا در رویا فرو می‌برد. بعد از آن چایی می‌نوشیم و لباسی عوض می‌کنم و وسیله برمیداریم و راهی کویر می‌شویم. مقصد ما کویر خارا و دریاچه‌ و معدن نمک اطراف منطقه گاوخونی است. بعد از مدت زمان کوتاهی رانندگی خود را در دل طبیعتی شگفت انگیز می-بینیم. از یک سو کوه‌های ماسه‌ای و رمل‌های عظیم و بسیار زیبا و کمی جلوتر حوضچه‌های نمکی و معدنی نمک که رویایی و باورنکردنی است. زمان کوتاهی توقف می‌کنیم و عکسی می‌گیریم و ادامه می‌دهیم. دوباره توقف می‌کنیم و مدت کوتاهی در حیرت فرو می‌رویم و به راه ادامه می‌دهیم تا به مقصد و توقف بلند مدت اول در دریاچه نمک و معدن نمک می‌رسیم. قابل وصف نیست فقط باید رفت و دید، ترکیب آبی زلال با عمقی کم و خنک و زیر پا لایه‌های نرم نمک و آفتابی که کم کم رو به غروب می‌رود. با نزدیک شدن به غروب باز به سمت رمل‌ها بر می‌گردیم با رسیدن به بزرگترین رمل، ماشینمان در وسط جاده توقف می‌کند و ماییم که از سر شوق کفش‌ها را درآورده و روی خاک نرم به سمت رمل می‌دویم و با اشتیاق با قدم گذاشتن روی شن‌های خنک در مسیرهای مختلف از رمل بالا می‌رویم، هر قدمی که بالاتر می‌رویم وجودمان سراسر شوق می‌شود. عکس می‌گیریم، خاک را به باد می‌دهیم و گاهی می‌نشینیم در سکوت غرق تماشای کویر می-شویم. کویر رویاییست، رمل‌ها نظیر ندارند و آن شب در آسمان بالای سرمان هم شور عجیبی برپاست. ماه و مشتری انگار به دیدار هم رفته‌اند، نجومی‌ها به آن مقارنه می‌گویند، مقارنه ماه و مشتری بالای سر ما و ما برروی ماسه‌های در بالای رمل‌ها و خنکای شب کویر یک تابلوی رویایی شده است که روح و جان ما را از هر چه مشکل و خستگی شهرها و زندگی صنعتی است به دور می‌کند. باید رفت باید دید باید سفر کرد و با معجزه طبیعت همراه شد.

شب شده است به حسن آباد برمی‌گردیم و شامی می‌خوریم و بازهم قصه‌های انسان و آسمان و دکتر نوروزی عزیز، هندوانه خنک و چای شبانه و حدود ساعت ۱۲ شب خسته ولی شادیم که تلسکوپی برپا می‌شود و دکتر نوروزی برایمان از داستان صورت‌های فلکی و نقش‌های آسمانی میگوید، از ماه و زیبایی‌هایش می‌گوید و با تلسکوپ ماه و سیاره مشتری و زحل ارباب حلقه‌های منظومه شمسی را می‌بینیم و حدود ساعت ۲ صبح است که در اتاق‌های زیبا و سنتی کم کم به خواب می‌رویم و غرق در رویا می‌شویم تا صبح روز بعد.

صبح روز بعد ساعت هفت و نیم بیداریم، سفر یعنی استفاده از زمان و فرصت‌ها، خواب در خانه نیز هست ولی اینجا زمان کم است و دیدنی بسیار! صبحانه را می‌خوریم و راهی می‌شویم به سمت قلعه قدیمی قورتان با قدمتی ۱۱۰۰ ساله تنها قلعه خشتی زنده دنیا که هنوز در آن زندگی جریان دارد. در آنجا با آقای فاطمی آشنا می‌شویم، مردی از دیار قورتان و یک عاشق میراث فرهنگی که برایمان از تلاش‌های خود و دوستانش از جذب توریست به این منطقه جذاب می‌گوید از تاریخی عجیب از زبانی خاص که معروف به زبان ولایتی است و فرهنگی به قدمت چند هزار سال. با تلاش ایشان قورتان اکنون صاحب یک NGO سایت و... که میراثش حفظ شود. دیدن ایشان و نشستن پای صحبت‌های جذابشان و دیدن قلعه قدیمی و شنیدن قصه‌هایش یکی از بهترین تجربه‌های این سفر است. بعد از آن به سمت یک مکان قدیمی می‌رویم که در تامین آب محل بسیار مهم است مکانی به نام گاو چاه، تصور دقیقی از این اسم در ذهنمان نیست وقتی می‌رسیم، خانه و بنایی قدیمی ولی بازسازی شده روبرویمان قرار دارد. وقتی وارد حیاط میشویم گاوی عظیم و کوهاندار با شاخ‌هایی بزرگ در وسط حیاط ایستاده است. به او طنابی وصل است که سر دیگرش به چرخ چاه وصل شده، گاو با صدای آوازی محلی که توسط پیرمردی خوانده می‌شود به حرکت می‌افتد از شیبی پایین می‌رود و آبی از ته چاه با مشکی عظیم به بالا می‌آید و در راهی خاص به سمت مزارع جاری می‌شود. فقط میتوانم بگویم هیجان زده شده و لذت می‌بریم. بعد از آن به سمت برکه‌ای می‌رویم که پر از ماهی‌های بزرگ آکواریومی است. بعد از آن از کبوترخانه‌ای قدیمی و با معماری خاص و زیبا بازدید می‌کنیم و به سمت حسن آباد برمی‌گردیم. ناهاری می‌خوریم، به اطراف یک دل سیر نگاه می‌کنیم، اسباب سفر می‌بندیم و بعد از گرفتن چندین عکس و نوشیدن دمنوش و چای دوباره با خاطراتی ناب دل به جاده می‌سپاریم تا راهی دیار شویم. سفر رویاییست، سفر زندگیست، باید رفت، باید دید ...

به روایت بنفشه بهرام و آریا صبوریگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
لارستان فارس... دیدن متن »

آب و هوای استان فارس به سه منطقه کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود.این شرایط ویژه باعث چهار فصل شدن این استان شده به طوریکه برخی آنرا «ایران کوچک» می خوانند.تصاویر مربوط به شهرستان لارستان در جنوب استان فارس است.

عکس:امیر قیومیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تحلیلی بر تاثیر حادثه امروزِ تهران بر گردشگری
» گردشگران از تیراندازی‌های تهران فرار نمی‌کنند
... دیدن متن »

عضو انجمن علمی گردشگری ایران تاکید کرد: حادثه تروریستی تهران، در مقیاسی که امروز اتفاق افتاد تاثیری در گردشگری نخواهد داشت و جای هیچ نگرانی ندارد، چون ایران به لحاظ تاریخی و فرهنگی مقصدی بدون جایگزین است. «محمدتقی رهنمایی» که از نخستین مدرسان گردشگری در ایران است،درباره‌ی تاثیر تیراندازی‌های امروز تهران بر حریم امن گردشگری ایران، این نکته را یادآور شد که محل حوادث رخ داده متفاوت با موارد مشابه این چنینی در دنیا است، چرا که این حوادث، مثل هند در هتل رخ نداده و یا فرودگاه و پایانه‌هایی را که محل ورود و خروج مسافران است، مانند ترکیه هدف نگرفته و یا در مرکز گردشگری مانند تایلند اتفاق نیافتاده است.

در واقع هیچ‌یک از دو محلی که در آن امروز تیراندازی شد، ماهیت گردشگری نداشته که جای نگرانی داشته باشد. او در عین حال خاطرنشان کرد: تردیدی نیست از منظر آسیب‌شناسی یکی از خطرهایی که گردشگری را تهدید می‌کند، درگیری‌ها و ناآرامی‌هایی از قبیل حوادث تروریستی است. بر همین پایه بارها تاکید شده کشورها و مناطقی که درگیر ناآرامی‌ها هستند، هیچ‌وقت مقصد خوبی برای گردشگری نبوده‌اند.

رهنمایی اما گفت: ایران کشور وسیعی است و با کشورهای کوچکی که در عرض یکی دو ساعت می‌توان آن‌ها را طی کرد، فرق می‌کند. در چنین کشور گسترده‌ای هم برقراری امنیت کار مشکلی است و هم مختل کردن آن. به هر حال این حادثه تروریستی برگرفته از الگوی زمانه در پرخاشگری، در تهران رخ داده، اما به نظرم در این مقیاس، تاثیر چندانی بر گردشگری نخواهد داشت.

این استاد پیشکسوت گردشگری با اشاره به هجمه‌ای که رسانه‌های خارجی به دنبال وقوع این حادثه وارد کرده‌اند و درحال به تصویر کشیدن ایرانی ناامنی در جهان هستند، اظهار کرد: رسانه‌ای مثل BBC بلافاصله پس از وقوع حادثه تهران، برنامه‌ی ویژه‌ای را به این موضوع اختصاص داده و مدام درحال تکرار و پرداختن به این واقعه است، در حالی‌که از این دست حوادث، شبیه "پل لندن" زیاد رخ می‌دهد، اما رسانه‌ها (خارجی) تا این حد به آن‌ها نپرداختند که نشان می‌دهد محافل بیرونی، از این جریان‌ها بدشان نمی‌آید. نخست آن‌که سوژه خبری پیدا می‌کنند، دیگر آن‌که این حادثه در کشوری مثل ایران رخ داده، حالا هرچقدر کشته داشته باشد، اصلا برای‌شان مهم نیست که روزانه چند برابر این آمار در جهان کشته می‌دهیم، مساله این است که در ایران چنین حادثه‌ای رخ داده.

هنمایی درباره‌ی تاثیرپذیری گردشگران از این منابع خبری با توجه به ضعف تبلیغات گردشگری و رسانه‌ای ایران در خارج از کشور، اظهار کرد: ‌میزان اثرگذاری پیام این رسانه‌ها به میزان حساسیت مخاطب بستگی دارد، اما تردیدی نیست اشخاصی که می‌خواهند به ایران سفر کنند، انگیزه‌ی فرهنگی قوی‌تری دارند که باعث می‌شود در تصمیم‌گیری به نسبت مسافران تفریحی، استوارتر عمل کنند.

وی وضیعت ترکیه را مصداق آورد و افزود: جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی این کشور با آن‌که زیاد است، اما بیشتر به دوران رم بیزانس تعلق دارد و به نوعی اروپایی محسوب می‌شود، درحالیکه جاذبه‌های ایران ریشه‌ای درونی دارد و هویت آن کاملا منحصر به همین کشور و تمدن است، بنابراین وقتی اروپایی‌ها به ترکیه می‌روند بیشتر اهداف تفریحی را دنبال می‌کنند که این دسته از گردشگران معمولا هنگامی که در مقصد دچار مشکلی می‌شوند با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، سریع مقصد دیگری را جایگزین می‌کنند، همان سرنوشتی که امروز ترکیه دچارش شده است.

این استاد بازنشسته دانشگاه تهران با تاسف‌برانگیز خواندن این حادثه و ابراز تاسف نسبت به آن، اضافه کرد: اما در ایران وضعیت متفاوت است، ما با کشوری روبرو هستیم که به واسطه‌ی تاریخ و فرهنگی که دارد کمتر قابل جایگزین شدن است. هرچند ممکن است آن‌هایی که تصمیم گرفته‌اند به ایران سفر کنند تحت تاثیر وقایع تروریستیِ رخ داده، دغدغه پیدا کنند، اما اصلا اعتقاد ندارم که برنامه خود را تغییر دهند و یا کلا از آمدن به ایران منصرف شوند، چون ایران مقصدی بدون جایگزین است و وقوع یک حادثه تروریستی در این کشور پهناور، هیچ جای نگرانی ندارد.

منبع: ایسنا

Fahimeh Moussavi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به جرأت میتونم بگم یکى از سه سفر برتر عمرم بود
ممنون از لیدرهاى پرتلاش و فوق العاده
و از بهترین استاد دنیا دکتر نوروزى
سین.میم این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد شب زنده داری مهیج در ماه رمضان
ماه رمضان را شاید خیلی ها ماه خالی از سفر تلقی کنند. در این ماه اما به واسطه تفاوت هایش چون سفره افطاری و شب زنده داری، سفر می تواند تعریفی متفاوت داشته و حتی لذت بخش تر باشد. اگر شما هم جزء دسته از افرادی هستید که به دنبال تجربه ای متفاوت از سفر در ماه رمضان می گردید با «تریپ باما» همراه شوید تا یکی از این مقاصد را به شما معرفی کنیم. برای دیدن ادامه متن لطفا لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/y2oRFS
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سرمایه گذاری یک ایرانی مقیم امارات
» احداث شهرک گردشگری ۵۰۰ میلیون دلاری در چابهار
... دیدن متن »

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان از احداث یک شهرک گردشگری در محدوده چابهار با سرمایه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار از سوی یک ایرانی مقیم امارات، خبر داد.

کامبیز مشتاق گوهری با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران ایرانی برای فعالیت در این استان به دنبال نام‌گذاری امسال با عنوان "گردشگری سیستان و بلوچستان" و رشد گردشگری این منطقه در مدت کوتاه، گفت: این میل، بیشتر در بخش اقامتی و بوم‌گردی بوده است. حتی سرمایه‌گذاری ایرانی از دبی قصد دارد شهرک گردشگری را در اراضی شهر جدید (روستای باستانی) «تیس» در جنوب استان و از توابع شهرستان چابهار، احداث کند و اعلام کرده رقمی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

به گفته او، بومگردی‌ها در استان سیستان و بلوچستان به شدت در حال رونق است، به طوری که سال گذشته در کل این استان، بومگردی‌ها وجود خارجی نداشتند اما امسال شمار آن‌ها به ۴۴ واحد رسیده است. گوهری، از برنامه‌ی این استان برای افزایش تعداد بومگردی‌ها تا ۲۰۰ واحد، تا پایان امسال خبر داد. وی این اقامتگاه‌ها را در گردشگری بسیار کارگشا دانست و افزود: تمرکز ما به نسبت هتل، روی احداث بوم‌گردی‌ها است، چون سریع‌تر راه‌اندازی می‌شوند.

در بافت روستایی و عشایری این استان، مخصوصا با توجه به تمرکز گردشگری سیستان و بلوچستان در این حوزه و پراکندگی آثار تاریخی، بیشتر به کار می‌آیند و به سرمایه‌گذاری کلان هم نیازی ندارند. بافت روستایی و عشایری را بهم نمی‌زنند و به واسطه آن‌که مردم محلی و روستایی را مستقیم درگیر می‌کنند، باعث پایداری اقتصادی در این استان می‌شوند. برای همین هم توسعه بوم‌گردی در کنار گسترش شمار دفاتر خدمات مسافرتی، در اولویت این استان قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در ادامه به پرونده‌های این استان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، اشاره کرد و گفت: درحال حاضر سه پرونده‌ی «آسبادها»، «باغ‌شهر جالق سراوان» و «قلعه‌های بلوچستان» درحال تکمیل است. گوهری همچنین از ارتقاء تعداد پایگاه‌های میراث فرهنگی در این استان که هم‌اکنون دارای دو اثر جهانی شهر سوخته و کویر لوت است، خبر داد و افزود: پایگاه میراث ملی باغ‌شهر جالق، سال گذشته تصویب و راه‌اندازی شد. این استان تا دو ‌سال پیش، دو پایگاه میراثِ جهانی و ملی داشت، اما درحال حاضر شش پایگاه در استان احداث شده که چهار پایگاه ملی و دو پایگاه دیگر جهانی است.

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
رفتینگ با طعم گوجه‌سبز و خیار در دریاچۀ نمکی

سفری فوق العاده دلچسب و هیجان انگیز بود. چقدر در آب افتادیم، چندین پارو گم کردیم؛ در نهایت همگی صحیح و سالم به مقصد رسیدیم.

علاوه بر جنبۀ تفریحی این سفر، جنبۀ دیگری رو هم من تجربه کردم، لذت همکاری با یه تیم؛ که همگی مثل خودم بودند و بار اولشون بود، همکاری تیمی با هم‌تیمی‌های خوب، چون باید همزمان پارو میزدیم و گوش به فرمان سکاندار می‌موندیم تا اتفاقی برای خودمون نیفته.

پی‌نوشت: به نظرم لذت و مزه خوردن گوجه‌سبز و خیار در دریاچه نمکی، در ذهن همۀ همسفرهام خواهد موند؛ تصویر زیر، بخشی از این لذت رو در خودش ثبت کرده

http://s9.picofile.com/file/8297087226/Rafting.jpg
پرند محمدی این را خواند
سید حامد حسینیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
رمضان در نقاط مختلف جهان... دیدن متن »

خبرگزاری رویترز گزارشی تصویری منتشر کرده است از ماه رمضان در نقاط مختلف جهان، از مسجدهای اندونزی و دهلی تا سفره های افطار در استانبول و پاکستان منهتن تا افطار در خیابان ... در ادامه تعدادی از این عکس ها را مشاهده می کنید.گالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کبابی های در حریم تاق بستان
» بوهای مزاحم در تاق‌بستان کرمانشاه
... دیدن متن »

دنده کبابی‌ها، حجاری‌های ساسانی «تاق بستان» را محاصره کرده‌اند، بوی غذا اغلب در محوطه تاریخی پیچیده، حوضچه‌ مقابل تاق‌ها هم که شدیدا به لایروبی نیاز دارد، طور دیگری برای این اثر تاریخی مزاحمت ایجاد کرده است.

فاصله باربکیوها تا حریم تاق‌بستان شاید به ۲۰ متر هم نرسد. سال‌هاست که آن حوالی پاتوق کرده‌اند. عصرها که جمعیت بیشتری به محیط تفرجگاهی تاق‌بستان مراجعه می‌کند، دود و چربی کبابی‌ها اطراف هم بیشتر می‌شود. داخل محوطه نیز دریاچه‌ای وجود دارد که بوی نامطبوع آن با رایحه دنده کباب درآمیخته و مزاحمی جدی - مخصوصا در تابستان‌ها - برای بازدیدکنندگان و گردشگران شده است.

به اعتقاد معاون پایگاه جهانی بیستون و تاق بستان، تنها راه نجات این اثر تاریخی با قدمتی در حدود ۱۵۰۰ سال، «ایحاد حریم بو» است.

پیمان نعمتی در این‌باره بیشتر توضیح داد: یکی از مباحث جدید در میراث جهانی، "حریم بو" است، برای همین قصد داریم در تاق بستان، دنده کبابی‌ها را عقب‌تر ببریم تا حریم بو برای این محوطه تاریخی و گردشگر حفظ شود.

پروژه‌ی عقب‌کشی کباب‌فروشی‌های حاشیه تاق‌بستان مدت‌هاست مطرح شده، تقریبا از زمان ثبت این اثر در فهرست پیشنهادی یونسکو در سال ۲۰۰۷ که تامین نشدن اعتبار لازم برای تملک مغازه‌ها و اغذیه‌فروشی‌های اطراف آن، تا کنون اجرای این طرح را به تعویق انداخته و به نگرانی‌ها درباره‌ی جا ماندن این اثر تاریخی از فهرست میراث جهانی یونسکو، دامن زده است.

معاون پایگاه جهانی بیستون و تاق بستان سپس درباره‌ی بوی نامطبوع استخر مقابل تاق‌بستان که گاه مزاحمت ایجاد می‌کند و اغلب گردشگران خارجی به آن اشاره کرده‌اند، گفت: زمانی در محوطه طاق بستان، حوضچه‌ای یا استخر بتنی وجود داشت که ما آن را تغییر داده و دریاچه را به حالت اولیه برگرداندیم. ایجاد این تحول براساس عکس‌ها و تصاویر قدیمی بازمانده از اواخر قاجار و دوران صفوی بوده است.

نعمتی اضافه کرد: برای بازگرداندن دریاچه به حالت اولیه، بتن‌ها را برداشتیم، آب را به کف طبیعی رساندیم تا دریاچه زنده شود، در پی این اقدام، گیاهانی هم روییدند که ما روزانه و هفتگی این گیاهان را هرس می‌کنیم، اما دوباره سبز می‌شوند. با چند شرکت و متخصص در این زمینه صحبت شده تا به ما کمک دهند که چگونه این علف‌ها و گیاهان کفِ دریاچه را می‌توانیم بخشکانیم که نه به محیط زیست صدمه‌ای وارد شود، و هم بویی که در تابستان زیاد می‌شود از بین برود. برای اجرای چنین ایده‌ای هم مشکل اعتبار نداریم.

وی در ادامه در پاسخ به این که تدبیر برای محافظت از حجاری‌های تاق‌ها با توجه به دسترسی برخی بازدیدکنندگان به آن، علی‌رغم گذر آب از مقابل تاق بستان و این تصور که مسیر عبور دشوار شده است، گفت: با احیای چشمه‌ی مقابل، ‌ کف تاق از سطح زمین، یک متر و ۴۰ سانتی‌متر فاصله پیدا کرده و باعث شده کسی نتواند به داخل آن رفت و آمد کند. اگر هم رفت‌وآمدی شده، قطع به یقین از سوی کارشناسان بوده، چون ما در حال حاضر از دانشگاه برلین، مشاورهایی برای بیستون داریم که در زمینه مرمت آثار و نقوش کار می‌کنند، گاهی آن‌ها را به داخل تاق‌ها برای بررسی، می‌بریم تا از این فرصت، استفاده کرده باشیم.

معاون پایگاه جهانی بیستون و تاق بستان اضافه کرد: برای دسترسی گردشگران به درون تاق‌ها، طرحی وجود دارد که هنوز تکمیل نشده، اما احتمالا تا پایان سال به نتیجه برسد. طرح طوری است که در عین ایجاد دسترسی، همیشه هم تاق‌ها را در دسترس بازدیدکننده و گردشگر قرار نمی‌دهد.

نعمتی گفت: نمی‌خواهیم به خاطر گذاشتن محافظ در مقابل تاق‌ها و حجاری‌ها، منظر آن‌ها را خراب کنیم، هیچ کجای دنیا از نرده فلزی برای خراب کردن منظر استفاده نمی‌کنند، آن هم فقط به بهانه محفاظت کردن! معتقدیم برای جلوگیری از تخریب باید فرهنگ سازی شود. باید حفاظ‌ها حذف شود تا مردم راحت یک اثر تاریخی را ببیند. ما اینجا یگان حفاظت داریم که به صورت کادری، صبح و بعدازظهر حضور دارند و حواس‌شان به تاق بستان است.

تاق بستان، حجاری بازمانده از دوران ساسانیان در منطقه کرمانشاه است که روایتگر چند صحنه‌ی تاریخی از تاج‌گذاری شاهانی چون خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاهپور دوم و سوم و دارای چند سنگ نوشته به خط پهلوی است و مراسمی از شکار گراز توسط سوارکاران همراه با نواختن موسیقی با سازهای باستانی همچون چنگ را نیز به تصویر کشیده است. این اثر تاریخی هنوز موفق به ثبت جهانی نشده، اما به گفته زهرا احمدی‌پور ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ، قرار است پرونده آن برای ثبت جهانی، بررسی شود. البته با توجه به شمار پرونده‌های در اولویت و محدودیت ارسال آن‌ها به یونسکو، تاق بستان با آن که در سال ۲۰۰۷ در فهرست پیشنهادی یونسکو ثبت شده، فعلا در نوبت بررسی است.

 

منبع: ایسنا

مصطفی آذرکمان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» روستای ییلاقی «اولسبلانگاه»
... دیدن متن »

روستای ییلاقی «اولسبلانگاه» در ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این ییلاق یکی از جاذبه‌های شناخته شده‌ی گیلان است و مسافران زیادی را در بهار و تابستان به سوی خود می‌کشاند. نام اولسبلانگاه در زبان تالشی به معنی درختی است که بر ارتفاعات می‌روید.

 

عکس: علی کریمی / ایرنا

ف.امامی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کره جنوبی
» حضور موفق ایران در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری کره جنوبی
... دیدن متن »

سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری کره جنوبی (KOTFA) که با مشارکت فعال دو نماینده از کشورمان در شهر سئول برپا بود، به کار خود پایان داد.

این نمایشگاه طی روزهای دهم تا چهاردهم خرداد ماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای سئول ( KOEX) و با حضور بیش از ۸۰۰ شرکت خدمات گردشگری از ۶۰ کشور جهان برگزار شد.

آژانس گردشگری سازمان ملل متحد (UNWTO)، سازمان گردشگری کره جنوبی و چند شرکت معتبر هوایی و گردشگری جهان به طور مشترک میزبان برگزاری این رویداد مهم بین المللی بودند. از آنجا که این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی برای معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری کشورهای مختلف به شمار می رود، جمهوری اسلامی ایران نیز در این دوره دو نماینده داشت.

شرکت های گردشگری «عرشیان سالار» و «هانیران»، دو نماینده کشورمان در این دوره نمایشگاهی بودند که با برپایی غرفه های مجزا، توانستند جاذبه های گردشگری ایران را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند. آنان همچنین با عرضه انواع کتاب، بروشورهای تبلیغاتی، لوح های فشرده، انواع پوستر، عرضه کالاهای فرهنگی، صنایع دستی، هنری، سنتی و اقلام صوتی و تصویری به معرفی جاذبه های گردشگری کشورمان پرداختند که بر اساس گزارش های دریافتی، استقبال بازدیدکنندگان از غرفه های ایران قابل توجه اعلام شده است.

حسن طاهریان سفیر ایران در کره جنوبی نیز با حضور در این نمایشگاه و بازدید از غرفه های نمایندگان کشورمان با مسئولین و دست اندرکاران آنها به گفت وگو پرداخت و در جریان روند برگزاری این دوره از نمایشگاه قرار گرفت. وی در سخنانی به اهتمام جدی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول برای پیگیری و تحقق برنامه های مربوط به تقویت همکاریهای دو کشور در زمینه گردشگری اشاره کرد و گفت که به همین منظور برنامه های مربوط به انجام برقراری پرواز مستقیم میان تهران و سئول مراحل پایانی خود را سپری می کند.

همچنین بر اساس گزارش های دریافتی، دست اندرکاران سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری کره جنوبی همچون سنوات گذشته چند غرفه را به عنوان غرفه برتر انتخاب کرده اند که غرفه «عرشیان سالار» از ایران نیز موفق به دریافت نشان تقدیر این دوره نمایشگاهی شده است. دولت سئول پیشتر از بخش های مختلف این کشور خواسته بود تا برای ارتقای گردشگری و توسعه این عرصه در ایران تلاش کنند و شرایط را برای حضور گردشگران خود به کشورمان را فراهم سازند.

وزارت تجارت کره نیز با انتشار بیانیه‌هایی از دست اندرکاران صنایع مختلف از جمله گردشگری خواسته است بازار ایران را به دقت بررسی کرده و برای اجرای طرح‌های مختلف در آن آماده باشند. یادآور می شود، در حال حاضر بازار سالانه یک و نیم تریلیون دلاری گردشگری جهان بیش از هفت درصد مجموع صادرات جهانی در بخش خدمات و کالا را به خود اختصاص داده و از جذابیت های بسیاری برای کشورهای جهان برای گرفتن سهم بیشتر از این بازار برخوردار است.

 

منبع: ایرنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
توضیحات مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران در مورد «ثابت پاسال»
» از گفته‌ها در مورد «ثابت پاسال» حیرانم
... دیدن متن »

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران اعلام کرد: بیش از ده بار ارزشمند بودن مجموعه "ثابت پاسال" را به شهرداری اعلام کرده‌ایم، اسناد هم خودشان داده‌اند. طرحی که مالک ثابت پاسال به ما داده کاربری هتل و خدمات فرهنگی است و نه مسجد.

پس از حدود دو سال توقف در بحث حفاظت یا تخریب عمارت «ثابت پاسال» و ساخت مجتمعی تجاری، مسکونی به جای آن؛ حدود ده روز پیش مهدی چمران عضو شورای شهر تهران اظهار نظری جنجال برانگیز دراین زمینه داشت؛ او خبر داد که «قرار است به جای عمارت "ثابت پاسال" یک مجموعه جدید ساخته شود»و پس از آن بود که صحبت‌ها و اظهار نظرهای متفاوت در این زمینه دوباره از سر گرفته شدند؛ چراکه این نگرانی وجود داشت که همانطور که پیش تر هم سابقه داشته، با پیش کشیده شدن بحث ساخت مسجد و سوء استفاده از احساسات عقیدتی عمومی، اهداف دیگری پیگیری شود.و پس از آن بود که صحبت‌ها و اظهار نظرهای متفاوت در این زمینه دوباره از سر گرفته شدند؛ چراکه این نگرانی وجود داشت که همانطور که پیش تر هم سابقه داشته، با پیش کشیده شدن بحث ساخت مسجد و سوء استفاده از احساسات عقیدتی عمومی، اهداف دیگری پیگیری شود.

تنها چند روز پس از آن در ۹ خرداد سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهرانگفت: «براساس توافق انجام شده میان میراث فرهنگی استان تهران و مالک عمارت ثابت پاسال، این خانه تاریخی پابرجا می‌ماند و در کنار آن یک مرکز اقامتی ایجاد می‌شود.»

یک روز بعد پیروز حناچی، در نامه‌ای به قالیباف با تاکید بر ممنوعیت و توقف عملیات اجرایی در کاخ ثابت پاسال بر اساس پیگیری معاونت امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری، خواستار ارایه گزارش وضعیت ملک مزبور در اسرع وقت به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران شد و حتی چند ساعت بعد محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: طرح ارائه شده برای کاخ «ثابت پاسال» یعنی تبدیل بخشی از فضا به مرکز اقامتی یا هتل نهائی نیست و باید در چند شورای کمیسیون ماده ۵ و معماری و شهرسازی بررسی شود.

تا این‌که بار دیگر یکی از اعضای شورای شهرتهران، محمد مهدی تندگویان، نائب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در اظهار نظری متفاوت همه معادلات ساخته شده برای ثابت پاسال را بر هم‌زد. او روز جمعه -دوازده خرداد-در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «در حال حاضر ما با ساختمان بی هویت و بی اصالت روبرو هستیم که ارزش تاریخی ندارد و حتی سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی ارزش گذاری ساختمان‌ها در مواجه با این کاخ سکوت کرده است و تاکنون هیچ نظری در مورد میراثی بودن یا نبودن این بنا نداشته است. ازسویی دیگر ما با مالکی روبرو هستیم که دوسال است طرحش را برای زمین مذکور مسکوت گذاشته ایم.

تندگویان با بیان اینکه این زمین را بانک آینده به بخش خصوصی که گویا زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام است، فروخته و آنها نیز طرح ساخت مجتمع مذهبی_ فرهنگی با محوریت مسجد را برای بررسی و تایید به شورای شهر آورند گفت: آنها طرح ساخت مسجد در این زمین را مطرح کردند تاعلاوه بر در نظر گرفتن منافع عمومی، مسجدی در این زمین ساخته شود. در این طرح پارکینگی با ظرفیت بالا پیش بینی شده که مشکل کمبود فضای پارک حاشیه ای در خیابان آفریقا را رفع می کند.»

با مطرح شدن این صحبت‌ها، رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران با ابراز حیرت از صحبت‌های محمد مهدی تندگویان، نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به ایسنا گفت: حتی نامه‌ای که چند روز پیش در صفحه شخصی یکی از روزنامه‌نگاران مبنی بر دستور مجوز شهرداری برای تخریب خانه منتشر شد، نیز آورده شده است که «با توجه به نامه شماره ... تاریخ ۳/۱۲/۹۵ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص ارزش معماری و تاریخی بنا، حفظ ملک الزامی و صدور هر گونه جواز تخریب و نوسازی ممنوع اعلام شد» بنابراین مشخص است که ما دست‌کم آن نامه را نوشته‌ایم.

خسروآبادی با تأکید بر اینکه کاربری «ثابت پاسال» بر اساس طرحی که روز دوشنبه گذشته توسط آن شرکت به میراث فرهنگی ارائه شد «هتل و خدمات فرهنگی» بوده است، تأکید کرد: اصلا مالک در ضلع شمال غربی، زمینی با حدود ۱۵۰۰ متر مساحت گرفته است و فقط ۱۰ درصد از فضای بیرونی ثابت پاسال در طرح ارائه شده‌اش اشغال می‌شود که آن هیچ ایرادی در طرح عمارت ایجاد نمی‌کند.

او اضافه کرد: عمارت یک ساختمان اصلی و یک کناره شرقی و غربی دارد که هر دو آن‌ها حفظ می‌شوند. این در حالی است که به معماری بنا آسیبی وارد نمی‌شود. به گفته وی و براساس طرح ارائه شده، عمارت ثابت پاسال می‌تواند مکمل و VIP هتل در نظر گرفته شود، که البته زیر نظر میراث فرهنگی استان تهران مرمت می‌شود و اصالت آن به هیچ وجه دچار مشکل نمی‌شود.

 مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران با تأکید بر اینکه نمی‌دانم بر چه اساسی آقای تندگویان گفته‌اند این عمارت هیچ ارزش تاریخی ندارد، گفت: در طول دو سال گذشته و در نامه‌نگاری‌های متعدد به طور دائم اعلام کرده‌ایم این بنا ارزشمند است.

اینکه امروز ناگهان چنین حرفی زده می‌شود باید اسنادش را از ایشان گرفت. وی همچنین درباره ثبت این بنای تاریخی گفت: همان طور که از چند روز پیش دفتر ثبت آثار تاریخی اعلام کرده است، مراحل ثبت این بنا در دستور کار است و این قضیه بر عهده مانیست، ما اعلام کرده‌ایم که این بنا دارای ارزش تاریخی است.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردش خوبی بود ،اگه توضیحات شمران گردی کمی حرفه ای تر بود ، بهتر بود ،ترکیب گروه خوب بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گزارش نشنال جئوگرافی از قنات های ایران
... دیدن متن »

نشنال جئوگرافیک روز گذشته در گزارش از قنات‌های ایران نوشت: از بالا انگار چندین سوراخ به شکل مرتب روی سطح خشک بیابان وجود دارد، اما ده‌ها متر زیر این چاله‌های مرموز یک تونل باریک آب را از آبخوان‌های دور تا روستاها و مزارعی می‌برد که بدون آن وجود نداشتند.

این کانال‌های آبی، قنات نام دارند، آنها شگفتی ۳هزار ساله مهندسی ایرانی هستند و از بسیاری از آنها هنوز در ایران استفاده می‌شود. در اوایل عصر آهن، نقشه‌برداران ایران هر موقع منبع آبی پیدا می‌کردند با ایجاد تونل‌های شیب‌دار آب را به سمتی که نیاز داشتند می‌بردند.

سوراخ‌هایی هم که به طور منظم روی زمین قرار دارند برای خروج گرد و خاک و ایجاد اکسیژن برای کسانی است که گاهی برای ساخت قنات به ۶۰متری زمین می‌روند. ساخت قنات یک کار پر زحمت است که به دقت بسیار زیادی هم نیاز دارد؛ شیب تونل‌ها باید به اندازه‌ای باشد که اجازه بدهد آب آزادانه حرکت کند و از سویی هم سرعت حرکت آب به مقداری زیاد نباشد که منجر به خراب شدن تونل شود.

حتی بعد از اتمام ساخت، قنات‌ها نیاز به تعمیر و لای‌روبی سالانه دارند تا در بیابان‌ها هم کشاورزی انجام شود. همچنین از طریق جاده ابریشم تکنولوژی قنات‌ها وارد کشورهایی مثل اساپانیا و مراکش هم شده است. برای کمیل سهیلی، فیلمبردار، قنات‌ها بخشی از استان مادری او هستند؛ خوزستان. او در این رابطه می‌گوید: «جهان خوب متوجه تنوع مناظر و فرهنگ‌های ایران نشده است، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان از این خلاقیت شگفت‌انگیز به وجود آمده است.» غلامرضا نبی‌پور، ۱۰۲ ساله یکی از پیرترین میراب‌ها، یک نگهبان قنات است.

او که توسط دولت ایران به عنوان یک گنجینه ملی شناخته شده سعی می‌کند مهارت خود را با نسل جدیدتر و حتی پسر خودش به اشتراک بگذارد. در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی، وجود قنات‌ها در زیر املاک اداری و مسکونی منجر به ایجاد هرج و مرج زیادی در شهر شد و بعد از آن بسیاری از قنات‌ها دیگر تعمیر نشدند، سهیلی در این رابطه توضیح داد: «مردم دیگر مانند قبل به قنات‌ها اتکا نمی‌کنند، دیگر ممکن نیست با کار کردن در قنات‌ها پول دربیاورید و خانواده خود را سیر کرده‌اند. »

گفتنی است در سال ۲۰۱۶، یونسکو قنات‌های ایران را در قسمت میراث باستانی ایران قرار داده است. نبی‌پور در این رابطه می‌گوید: «این قنات‌ها منبع زندگی من و تمام نیاکانم است، وظیفه من این است تا از آنها تا لحظه آخر زندگی دفاع کنم.»

 

منبع: خبر آنلاین

پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پیشنهاد برنامه سفری هیجان انگیز به شهرکرد
شهرکرد یکی از شهرهای زیبا و سرسبز استان «چهارمحال و بختیاری» است که بواسطه تپه های باستانی و سفالینه های کشف شده قدیمی اش از قدمتی هفت هزار ساله برخوردار است. این استان در کنار تاریخچه پربارش از طبیعت بکر و منحصربفردی برخوردار است که می تواند بهشت طبیعت گردان باشد. اگر شما هم از دوستداران طبیعت و تمدن های دیرینه هستید «تریپ با ما» برنامه سفر هیجان انگیزی برای دیدن جاذبه های دیدنی و گردشگری شهرکرد و اطراف آن را به شما پیشنهاد می دهد.
برای دیدن ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/62mTIK
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
هتل قصر سراب؛ ابوظبی... دیدن متن »

هتل قصر السراب Anantara قصری است در وسط بیابان و شن‌زارهای خشک ابوظبی در فاصله دوساعتی از شهر.

یکی از هتلهای بیابانی لوکس دنیا در مکانی آرام و دور از شلوغی، با دکور و امکانات مدرن. دارای یک استخر در فضای باز و سالن ورزشی و ... تمام اتاق ها دارای درهای شیشه ای سرتاسری رو به بیابان است.

از خدماتی که این هتل برای مسافران ارائه می کند: گشت با ماشین های آفرود، شتر سواری، تیراندازی با کمان و دوچرخه سواری در صحراست. همچنین این هتل دارای رستوران غذاهای عربی و فرانسوی است. قیمت این هتل برای یک شب اقامت از یک ونیم میلیون برای اتاق ها تا هفت و نیم میلیون تومان، برای ویلاهای دوخوابه است.

عکس: CNNگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گردش با این قطار را به همگی پیشنهاد می کنم. بخصوص در این فصل (اواخر بهار و اوایل تابستان) بخاطر طبیعت بی نظیری که معمولا با مسافرتهای ماشینی دیده نمی شود. این تور فقط طبیعت گردی نیست و کسانی که به تاریخ ایران، معماری، نقشه برداری، قطار و راه آهن علاقه دارند نیز سوغاتهای خوبی به همراه عکسهای بی نظیر با خود به خانه خواهند آورد. تقریبا یکی از ارزانترین تورهای یک روزه است که چون با اتوبوس نیست خستگی کمی دارد. بر عکس تصورم بسیار هم متنوع بود.
با خود دوربینهای خوب، تنقلات بیشتر (در قطار و بیرون آن پذیرایی با خوراکیهای عمدتا شیرین خواهد شد) و پوشیدنی نیمه گرم هم داشته باشید.
تهویه داخل قطار مناسب است (مثل هواپیماست)، صندلیها راحتند و جای پا برای افراد بلند قد هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
کفش مناسب پیاده روی در طبیعت با خود داشته باشید.
پل ورسک و بسیاری ... دیدن ادامه » از عجایب ساختمان و سازه را از نزدیک خواهید دید.
این گردش در طول سال بازهم تکرار میشه
یا فقط سالی یکباره؟
حرف نداره این قطار... بدون شک
۱۰ خرداد
درود بر شما
سعی بر این خواهد بود تا این برنامه در زمان های مختلف برگزار شود.
۱۱ خرداد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارشی از جایگاه گردشگری ایران
» آیا کسب رتبه نخست ارزان ترین کشور جهان برای گردشگری ایران مثبت است
... دیدن متن »

مجمع جهانی اقتصاد در تازه ترین گزارش خود، رتبه نخست ارزان ترین کشور جهان به لحاظ هزینه برای گردشگری را به ایران اختصاص داد تا این سؤال پیش بیاید که آیا کسب رتبه نخست ارزان ترین کشور جهان برای گردشگری ایران مثبت است؟

پاسخ کارشناسان به آن منفی است. اما گزارش مجمع جهانی اقتصاد یک نکته مثبت داشت که کمتر مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گرفت. براساس این گزارش ایران در شاخص رقابت پذیری صنعت گردشگری و مسافرت در سال ۲۰۱۷ چهار پله صعود کرد. آن طور که «اردشیر اروجی» کارشناس آمار و برنامه ریزی میراث فرهنگی و گردشگری می گوید، باید با افزایش ناوگان هوایی و تأمین زیرساخت ها هزینه را برای گردشگران خارجی بالا برد تا نفع آن به کشور برسد. او واقعی نبودن نرخ ارز را هم یکی دیگر از علل ارزان بودن ایران برای گردشگران دانست.

رتبه نود و سه

براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در شاخص «رقابت پذیری صنعت گردشگری و مسافرت» سال ۲۰۱۷ میلادی از میان ۱۳۶ کشور در رتبه نود و سوم قرار گرفت که جایگاه فعلی ایران در مقایسه با رتبه بندی پیشین از ۴ پله صعود برخوردار است.

این در حالی است که به استناد گزارش مجمع جهانی اقتصاد، جمهوری اسلامی ایران به لحاظ رقابت پذیری قیمت در صنعت گردشگری و مسافرت در جایگاه نخست جهان قرار گرفته و بعد از آن مصر و مالزی هستند؛ ضمن اینکه این شاخص مقدار هزینه برای سفر به یک کشور یا سرمایه گذاری در آنجا را نشان می دهد. به عبارت دیگر ایران به عنوان ارزان ترین کشور جهان برای گردشگری محسوب می شود و مجموع امتیاز تعلق گرفته به ایران با احتساب تمامی شاخص ها از ۷، رقم ۳.۴ است که به نسبت گزارش قبلی از رشد یک دهم درصدی برخوردار است.

بر پایه این گزارش، میزان امنیت در ایران به طرز قابل توجهی ارتقاء پیدا کرده است؛ اما در مقوله منابع فرهنگی و سفر تجاری، ایران در رتبه سی و هشتم جهان، در مقوله زیرساخت حمل و نقل هوایی در جایگاه هشتاد و نهم جهان و در مقوله زیرساخت خدمات توریست، در مکان یکصد و شانزدهم جهان جای گرفته است. تلاش دولت روحانی برای نوسازی ناوگان هوایی به گفته کارشناسان در سال های آتی این جایگاه را هم تغییر خواهد داد.

همچنین در رتبه بندی جهانی، ۱۰ کشور برتر جهان به لحاظ مقصد گردشگردی به ترتیب شامل اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا، سوئیس هستند که میزان جذب توریست به این کشورها تأثیر بسزایی روی رشد تولید ناخالص داخلی آنها گذاشته است.

تفاوت نرخ ارز

براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، ایران در شاخص «رقابت پذیری صنعت گردشگری و مسافرت» سال ۲۰۱۷ میلادی از میان ۱۳۶ کشور در رتبه نود و سوم قرار گرفت که جایگاه فعلی ایران در مقایسه با رتبه بندی پیشین از ۴ پله صعود برخوردار است.

این در حالی است که به استناد گزارش مجمع جهانی اقتصاد، جمهوری اسلامی ایران به لحاظ رقابت پذیری قیمت در صنعت گردشگری و مسافرت در جایگاه نخست جهان قرار گرفته و بعد از آن مصر و مالزی هستند؛ ضمن اینکه این شاخص مقدار هزینه برای سفر به یک کشور یا سرمایه گذاری در آنجا را نشان می دهد. به عبارت دیگر ایران به عنوان ارزان ترین کشور جهان برای گردشگری محسوب می شود و مجموع امتیاز تعلق گرفته به ایران با احتساب تمامی شاخص ها از ۷، رقم ۳.۴ است که به نسبت گزارش قبلی از رشد یک دهم درصدی برخوردار است. بر پایه این گزارش، میزان امنیت در ایران به طرز قابل توجهی ارتقاء پیدا کرده است؛ اما در مقوله منابع فرهنگی و سفر تجاری، ایران در رتبه سی و هشتم جهان، در مقوله زیرساخت حمل و نقل هوایی در جایگاه هشتاد و نهم جهان و در مقوله زیرساخت خدمات توریست، در مکان یکصد و شانزدهم جهان جای گرفته است.

تلاش دولت روحانی برای نوسازی ناوگان هوایی به گفته کارشناسان در سال های آتی این جایگاه را هم تغییر خواهد داد. همچنین در رتبه بندی جهانی، ۱۰ کشور برتر جهان به لحاظ مقصد گردشگردی به ترتیب شامل اسپانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا، سوئیس هستند که میزان جذب توریست به این کشورها تأثیر بسزایی روی رشد تولید ناخالص داخلی آنها گذاشته است.

 

آیا هتل های ایران ارزان است؟

مجمع جهانی اقتصاد نخستین بار نیست که ایران را به عنوان ارزان ترین کشور جهان برای گردشگر معرفی می کند اما یک بحث محلی در ایران هماره قیمت هتل ها را جدا از خدمات دیگر برای گردشگر خارجی گران می داند.

حتی رئیس هواپیمایی ترکیه هم گفته بود که هتل های ایران برای گردشگران اروپایی که آنها به ایران ترانزیت می کنند گران است. حال سؤال اینجاست که این تناقض از کجا می آید؟ رحیم پور می گوید: «عمده درآمد هتلداران ما از اتاق است اما در هتل های کشورهای اطراف مثل ترکیه، امارات و جمهوری آذربایجان امکانات جانبی تفریحی، سرگرمی و غیره وجود دارد که وقتی با آن مقایسه می کنند هتل ها گران به نظر می رسد.

در صورتی که گران نیست.» به گفته او الان متوسط قیمت یک اتاق در هتل های ایران ۶۰۰ هزارتومان است که ۱۷۰ تا ۱۸۰ دلار می شود در صورتی که در دنیا کمتر از ۲۵۰ دلار نمی شود. او شناور بودن قیمت هتل ها در کشورهای دیگر را هم یکی دیگر علل گران بودن هتل های ایران می داند و می گوید: «در اروپا در فصلی که مسافر کم است تخفیف های ویژه می دهند تا هتل ها، آژانس ها و راهنمای تور در این فصول بازار را از دست ندهند. اما در ایران این همکاری بین بخش های مختلف کمرنگ است.»

او اعتقاد دارد که برای ایجاد فضای رقابتی باید مثل کشورهای اطراف نرخ ها را شناور و آزاد شود. او می گوید: «الان هتلدار با توجه به نرخ دولتی ونظارت دولت نمی تواند با نرخ ها بازی کند، بنابراین در فصل پرمسافر و کم مسافر اتاق را به یک قیمت می فروشد.» «احمد روستا» استاد دانشگاه شهید بهشتی ارزان بودن را یکی از دلایل حضور گردشگران در ایران می داند و می گوید: «قیمت پایین در کنار جاذبه ها و نوع برخورد، شیوه پذیرایی نقش بالایی در جذب گردشگر دارد. او البته می گوید: «گردشگر که به ایران می آید خیلی نباید منتظر یک هتل ۵ ستاره باشد که در اروپا می بیند.» به گفته روستا قیمت ارتباط نزدیکی با کیفیت خدمات دارد.

 

«ارزان بودن» مثبت نیست

«اردشیر اروجی» کارشناس آمار و برنامه ریزی میراث فرهنگی و گردشگری کسب رتبه نخست ارزان ترین کشور جهان برای گردشگران را نقطه مثبتی نمی داند ومی گوید: «کشورهای دنیا به دنبال گرفتن هزینه بالا از گردشگران هستند چون ورود گردشگر، فرسایش دارد و تولید زباله می کند. به محیط زیست و آثار تاریخی صدمه وارد می کند.

در مقابل آسیب درآمد خوبی هم به کشور می رساند.» به اعتقاد او باید در حساب کتاب ها به هزینه و فایده حضور گردشگر توجه شود و به نقطه ای رسید که فایده حضور گردشگر بیشتر از هزینه باشد. اروجی غیر واقعی بودن نرخ ارز را یکی از دلایل دیگر کسب این رتبه توسط ایران می داند ومی گوید: «اگر نرخ ارز واقعی شود قیمت برای گردشگر هم بالا می رود.»

اروجی اقامت کوتاه مدت گردشگران در ایران را یکی دیگر از علل می داند ومی گوید: «آنها در نهایت سه تا چهار روز در ایران می مانند و باز می گردند.» او اقامت کوتاه مدت گردشگران را به دلیل نوع خدمات و عدم تنوع آنها می داند و می گوید: «گردشگران در کشورهای دیگر خدمات متنوع دارند و خوب هزینه می کنند.»

او کیفیت نسبتاً پایین خدمات کشوری را هم یکی دیگر از علت های ارزان بودن کشور برای توریست ها می داند. به گفته اروجی گردشگران خارجی در ایران از هتل هایی استفاده می کنند که کیفیت پایینی دارند: «خیلی از گردشگران اروپایی هم از اقامتگاه های بومگردی استفاده می کنند که هزینه بسیار پایینی برای آنها دارد اما در کشورهای دیگر گردشگر از هتل های بسیار شیک استفاده می کند قیمت بالایی هم پرداخت می کند.»

اروجی بحث را به گردشگران زیارتی می کشاند و می گوید: «گردشگران زیارتی که به کشور ما می آیند بیشتر گردشگران کم هزینه هستند.» او به خرید سوغاتی ایرانیان در عربستان اشاره می کند و می گوید: «وقتی ایرانی ها به عربستان می روند هزینه بالایی را برای خرید سوغاتی که بیشتر هم «چینی» است می دهند اما گردشگران ورودی ما خرید تجاری ندارند در نهایت صنایع دستی و سوغات فرهنگی را می خرند.»

 رتبه ۱۱۶

اروجی توجه همه را به رتبه دیگر ایران در گزارش مجمع جهانی اقتصاد جلب می کند و می گوید: «در زیرساخت ایران رتبه ۱۱۶ از ۱۳۶ کشور را دارد.» او همین رتبه را یکی از دلایل ارزان بودن کشور می داند و می گوید: «رتبه ایران در حمل و نقل هم ۸۹ است.» او می گوید: «وقتی کیفیت هواپیماهای ما خوب نیست قیمت ها پایین می آید.» او اعتقاد دارد که وضعیت گردشگری در دولت روحانی بهتر شده اما تا وضعیت خوب فاصله دارد.

 

منبع: روزنامه ایران

پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
طبیعت بهاری نیشابور... دیدن متن »

دشت نیشابور از شمال و شرق به ارتفاعات بینالود، از جنوب به ارتفاعات کوه سرخ کاشمر و چهل تن تربت حیدریه و ازغرب به کویر سبزوار ختم می‌شود و از حاصلخیزی بسیار بالایی برخوردار است. سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، نیشابور را به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری ایران معرفی کرده است.

عکس:مرتضی امین الرعایائی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی ، فهیمه تردست و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» ایران در مسیر کروزهای غول پیکر قرار می‌گیرد
... دیدن متن »

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان از رایزنی برای قرار گرفتن ایران در مسیر کشتی‌های کروز خبر داد و گفت: برای راه‌اندازی تورهای ترکیبی کشتی‌های کروز به مقصد ایران، با اندونزی و سنگاپور تفاهمی شده که در اجلاس سال آینده وزرای گردشگری آسیا ـ اقیانوسیه تصویب خواهد شد.

کامبیز مشتاق گوهری، بنادر ایران را برای پهلوگیری کروزهای غول‌پیکر آماده و توانمند دانست و گفت: با وزرای گردشگری سنگاپور و اندونزی مذاکرات اولیه‌ای برای راه‌اندازی مسیر کروز بین جزایر خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند صورت گرفته که طبق تفاهم اولیه قرار شد این طرح در اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیا و اقیانوسیه که سال آینده در ایران برگزار می شود، مصوب شود.

وی افزود: پیشنهاد ما راه‌اندازی تورهای ترکیبی برای گردشگران بین این کشورها است، چرا که بسیاری از مسافران اروپایی کشتی‌های کروز همواره مطرح کرده‌اند؛ در سفرهای دریایی، فقط شن و ماسه دیده‌اند، در حالیکه با راه‌اندازی تورهای ترکیبی، می‌توان دسترسی این گردشگران به بنادر ایران را آسان کرد و آنها را به عمق ایران کشاند و بازدید از شهرهای اصفهان، یزد و شیراز را در برنامه سفرشان قرار داد. گوهری اضافه کرد: اجلاس وزرای گردشگری کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه به پیشنهاد ایران، سال آینده در کشورمان برگزار می شود که به احتمال زیاد بندر چابهار محل برپایی این اجلاس خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان همچنین ادامه داد: همزمان با این پگیری ها، کارشناسان ایرانی در اجلاس جهانی کشتی های کروز که در یونان برگزار شد، رایزنی هایی را انجام داده اند تا کشتی های غول پیکر کروز را به سمت آب های ایران هدایت کنند و بنادر کشورمان را در فهرست مقاصد کروزها قرار دهند. او سپس از تعامل با مناطق آزاد کیش و قشم برای برقراری خط کشتی رانی کروز "سانی" در بندر چابهار که هم اکنون بین آن دو جزیره تردد می کند، خبر داد و افزود: با توجه به ظرفیت بنادر چابهار و دسترسی به آب های آزاد، توسعه گردشگری دریایی با راه اندازی خط دریایی کروز بین کیش و چابهار، در اولویت برنامه ها قرار دارد.

یکی از برنامه های این کشتی تفریحی، گردش در آب های خلیج فارس و جزایر آن بوده که سعی می شود، به سمت سواحل عمان و چابهار نیز هدایت شود. گوهری یادآور شد: توسعه گردشگری دریایی و راه اندازی مسیر کشتی های کروز در آب های ایران نه تنها در اولویت برنامه های سیستان و بلوچستان به واسطه دسترسی به آب های آزاد و خلیج فارس است، بلکه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز روی این موضوع تمرکز کرده و پیگیر است. 

 

منبع: ایسنا

الهه الف و نیلوفر ثانی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
ناگهان ۸۴ سالگی... دیدن متن »

سن وسال آدم ها و جوانی شان را نباید با اعداد و ارقام ریاضی اندازه گرفت. شاخص اندازه گیری جوانی آدم ها حال استمراری روزهایی است که آن را سپری می کنند. «رافت صراف» با اعداد و ارقام شناسنامه های کاغذی این روزها در حال سپری کردن ایام ۸۶سالگی است؛ اما اگر بخواهیم با شاخص های اندازه گیری جوانی سن و سالش را اندازه بگیریم باید بگوییم که او یکی از جوان ترین ۸۶ ساله های روی زمین است؛ تا جایی که او از دو سال پیش به شگفتی رنگ ها و معجزه ای به نام نقاشی در زندگی اش رسیده و این روزها نمایشگاه نقاشی هایش با نام «ناگهان ۸۴ سالگی» در گالری گلستان در حال برگزاری است. نمایشگاهی که شاید بستر بیماری و خستگی های ایام کهنسالی به صاحب آثارش اجازه حضور را نمی دهد؛ ولی شما همین که نگاهی به کارهایش بیندازید خواهید فهمید که پشت همه این نقاشی ها مادربزرگ مهربانی نشسته که تمام خاطرات کودکانه اش را برداشته و به همه بی رمقی ها و خستگی های ۸۶ سالگی اش رنگ زده و نور پاشیده.

عکس: محمد خدابخش / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
پرند محمدی و فروغ یعقوبی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تبدیل بزرگترین خانه ایران به هتل
» کاخ ثابت پاسال مسجد نمی‌شود
... دیدن متن »

به گفته، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران کاخ ثابت پاسال تخریب نمی‌شود و با حفظ بنا در ۲۰ درصد از زمین ضلع غربی این بنا مجموعه‌ای مکمل با عنوان هتل و مرکز فرهنگی ساخته می‌شود.

 هنوز هم عنوانش با قصر سنگی گره خورده است. قصری که نه متعلق به حال است و نه تعلق خاطری به جنبش‌های معماری وقت خود دارد. کاخی که به نام کاخ ورسای ایران مشهور است و معماری آن از قصر پتی تریانو (تریانوی کوچک) در ورسای الگو برداری شده است. چند سالی می‌شود که نامش در سایت‌ها و فضای مجازی با عنوان کاخ ثابت پاسال شنیده می‌شود، عمارتی که تا پیش از انقلاب بزرگترین و گران‌ترین خانه تهران محسوب می‌شد و شاید هم هنوز زمین این بنا آنقدر ارزشمند باشد که چندین و چند نهاد برای آینده آن نقشه می‌کشند.

آنچه که بر کاخ ثابت پاسال رفته است، طولانی است اما مناقشات بر سر مالکیت و سرنوشت این کاخ به چند سال گذشته باز می‌گردد. در طول این سال‌ها حرف و حدیث‌های بسیاری درباره ثبت این بنا در فهرست آثار ملی و آینده آن پس از این ثبت به گوش رسید که این ثبت هم با مناقشاتی همراه بود چرا که این بنا تنها از نظر معماری و نه تاریخی واجد ارزش میراث است. در پاییز ۱۳۹۳ خبرهایی درمورد تخریب این کاخ و ساخت برج به جای آن در رسانه‌ها منتشر شد که رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در واکنش به این خبر از ارسال نامه‌ای اعتراضی به وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: «بی‌شک ساخت برجی ۹ طبقه با کاربری تجاری، بی‌توجهی به توصیه اکید بزرگان نظام مبنی بر حفظ هویت تهران است.» در دی ماه ۱۳۹۳ محمد حقانی عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شورای شهر به لحاظ قانونی دراین زمینه نمی‌تواند کاری کند، گفت «خاضعانه و برادرانه از شهردار تهران خواهش می‌کنم که مانع تخریب این ساختمان و تغییر کاربری آن به یک مجموعه تجاری شود، زیرا این ساختمان یک سرمایه فرهنگی و از جاذبه های گردشگری شهر تهران است.»

ساخت «مسجد» سرنوشتی که شورا برای کاخ رقم زد

 اما آخرین خبرها از کاخ ثابت پاسال یا همان ورسای کوچک تهران به روز گذشته باز می‌گردد. خبری که یکی از سایت‌های خبری در گفت‌وگو با مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران منتشر کرد. خبری که حکایت از تخریب این بنا و ساخت مسجد به جای آن بود. به گفته او، پیشنهاد ساخت مسجد در این زمین در حالی است که می‌خواستند در این عمارت مجتمع تجاری بسازند و بلندمرتبه سازی کنند اما شورا پیشنهاد داده که این کار صورت نپذیرد. چمران درباره مالکیت این بنا گفته است: در حال حاضر یکی از نهاد‌ها این عمارت را تملک کرد و به او پیشنهاد دادیم مرکز فرهنگی و مذهبی در آنجا ساخته شود. یعنی مسجد بسازند که البته به خاطر ارائه طرح‌های ضعیف هنوز به سرانجام نرسیده است. او همچنین خبرداده است که علاوه بر مسجد باید در این مکان فرهنگی بخش تجاری فعال شود تا مکان فرهنگی بتواند هزینه‌های خود را در بیارد. 

کاخ تخریب نمی‌شود

اظهارات اخیر مهدی چمران، رئیس شورای شهر چهارم تهران درباره ساخت مسجد به جای عمارت در حالی است که رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران در گفت‌وگو با خبرآنلاین این اظهارات را رد می‌کند. رجبعلی خسروآبادی، مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران درباره آخرین وضعیت این عمارت گفت: این ساختمان در چند سال اخیر مورد مناقشه بوده است. مالک این بنا پروانه‌های ساختمانی دریافت کرده و در کش و قوس بررسی‌های قضایی است.

او در ادامه گفت: آنچه که برای سازمان میراث فرهنگی اهمیت دارد، حفظ این بنای ارزشمند است. به همین خاطر با مذاکرات چند ماه‌ای که با مالک این بنا داشته‌ایم با مالک به توافق رسیده‌ایم که بنا را حفظ کند و در ۲۰ درصد از زمین ضلع غربی این بنا مجموعه‌ای مکمل با عنوان هتل و مرکز فرهنگی بدون وارد شدن لطمه‌ای به بنا ساخته شود. خسروآبادی با اشاره به اینکه مرمت این بنا در کنار ساخت این مجموعه جدید از برنامه‌های مشترک میراث و مالک عمارت ثابت پاسال است، گفت: این برنامه در دستور کار شورای فنی و کمیته سرمایه‌گذاری سازمان است و امور اداری را طی می‌کند.

حفظ بنا ارجحیت بر ثبت کاخ دارد

گرچه چمران، رئیس شورای شهر تهران میراثی بودن این بنا را رد کرده است، اما مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان تهران درباره ثبت ملی این بنا می‌گوید: حفظ این بنا بر ثبت آن در میراث ملی ارجحیت دارد. ما نباید کاری کنیم که موجبات تشدید اختلافات باشد.

ما بیش از ۷۰۰ اثر ثبتی در استان تهران داریم و باید در جهت حفظ آن تلاش کنیم. به گزارش خبرآنلاین، کاخ ثابت پاسال در آغاز متعلق به حبیب‌الله ثابت (معروف به ثابت پاسال) سرمایه‌دار ایرانی در پیش از انقلاب بوده است که پس از انقلاب مصادره شده است.

این ساختمان در انتهای شمالی خیابان جردن در منطقه تجریش تهران جای گرفته است. درباره معماری این بنا گفته می‌شود این خانه از روی اقامتگاه قرن هجدهمی مادام دوباری و بعدها ماری آنتوانت، قصر پتی تریانو (تریانوی کوچک) در کاخ ورسای ساخته شده که آنژ-ژاک گابریل آن را طراحی کرده است.

اما در واقع شباهت‌های این دو بنا به همدیگر، مثل هر دو بنای نئوکلاسیک دیگر، شباهت‌ عام است؛ تعداد قابل توجهی تقلید مشهور از تریانو در آمریکا، برزیل و رومانی وجود دارد که شباهتشان به مراتب بیش‌تر است. اما نمای اصلی عمارت ثابت شباهتی انکارناپذیر به نمای جنوبی کاخ سفید دارد که یکی از مشهورترین بناهای نئوکلاسیک است.

 

منبع: خبر آنلاین

سید حامد حسینیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سه پیشنهاد جذاب سفر در تعطیلات پیش رو
باز هم تعطیلات در راه است و کجا برم؟ یکی از مهمترین سوالاتی است که برای اهل سفرها مطرح است. اگر شما هم جزء این دسته هستید و هنوز پاسخی برای سوال خود پیدا نکرده اید با «تریپ باما» همراه شوید تا پیشنهاد سفر های ویژه ما را ببینید.
برای دیدن اطلاعت بیشتر لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/3QCTzT
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نخستین کافه سنتی پایتخت بازگشایی شد
... دیدن متن »

کافه رستوران لقانطقه به عنوان نخستین محل پذیرایی پایتخت، با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رییس ایکوم، پژوهشگاه میراث و جمعی از مدیران موزه ها در باغ موزه قصر بازگشایی شد.

.کافه لقانطقه به عنوان نخستین رستوان پایتخت دارای قدمت قدمتی ۱۱۱ ساله است که با ورود تیپ اروپایی در ایران شکل گرفته است. سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم (رئیس شورای غیر دولتی موزه ها) شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تاسیس کافه مزبور در ابتدای مکانی برای پر کردن اوقات فراغت و گفتگوهای اجتماعی با سبک و سیاق اروپایی توسط فردی از شهر تبریز در کشورمان به وجود آمد. وی با اشاره به اینکه کافه لقانطقه در مدت فعالیتش سه مرحله تاریخی را در کشورمان سپری کرده است، اظهار کرد: نخستین بار این رستوران در سال ۱۲۸۵ در خیابان باب همایون و بعد از آن نیز در عمارت نظامیه و ضلع جنوبی میدان بهارستان مشغول فعالیت میشود.

طباطبایی ادامه داد: نام لقانطه به عنوان برند در ایجاد رستوران به سبک اروپایی در کشورمان به شمار می رود چراکه در حال با مدیریت جدید آن سعی شده قدیمی ترین کافه تاریخی کشور و پایتخت بازسازی شود. وی تصریح کرد: امیدواریم با بازگشایی مجدد این محیط اجتماعی بتوانیم به هویت محیط قهوه خانه ای کشورمان کمک کنیم. به گفته وی توجه به ارزش ها می تواند زمینه ساز گسترش رفتارها و ارزش ها منجرشود. همچنین محمدرضا کارگر مدیرکل اداره موزه ها و اموال منقول سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: از اینکه دوباره حافظه تاریخی و هویتی میراث کشورمان زنده می شود از مدیران این کافه تشکر می کنم. وی گفت: نبود این میراث فرهنگی و اجتماعی باعث شده که اطلاعی از این مکان نداشته باشند که با تاسیس آن بتوانیم حافظه تاریخی تهران را برای مردم زنده کنیم. کارگر ابراز امیدواری کرد که این سنت در کشور تداوم یابد که بتوان ارزش های و میراث گذشتگان را زنده کرد.

بنابر این گزارش، بازگشایی مجدد کافه لقانطه از دو سال پیش در باغ موزه قصر به سبک معماری گذشته خود ایجاد شده است. در مراسم بازگشایی کافه لقانطقه سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مدیران پایگاهای جهانی و موزه داران در باغ موزه قصر انجام شد.

 

منبع: ایرنا

حمید غیور این را خواند
پرند محمدی و Fahimeh Moussavi این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به آگاهی می‌رساند ثبت‌نام این برنامه تا شنبه ۶ خرداد ساعت ۲۴ با ۲۰.۰۰۰ تومان تخفیف همراه است.
hossein79 این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آزاد سازی خرمشهر به روایت موزه هایش!
سوم خرداد ۱۳۶۱ بود که خبرگزاری ها خبر آزادسازی خرمشهر را به گوش مردم ایران رساندند؛ خبری که لبخند را بر لبان هر وطن دوستی نشاند. اکنون سالها از آن روز و از آن خبر می گذرد خوشبخانه سایه شوم جنگ از سر این شهرها دور شده است. اما یاد و خاطره آن دوران در موزه ای در خرمشهر گرد آوری شده که اگر با «تریپ باما» همراه شوید سری می زنیم به این موزه و یادمان های جنگش. برای دیدن عکس ها و اطلاعات موزه های منحصربفرد آبادان و خرمشهر لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/Hvorhq
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در قالب همایشی در مشهد و شیراز؛
» پرتغال ظرفیت گردشگری دهکده «کشکایش» را به ایرانیان معرفی می‌کند
... دیدن متن »

دولت پرتغال در نظر دارد تا همایشی در مشهد و شیراز برگزار کرده و منطقه گردشگری «کشکایش» را به عنوان محلی مناسب برای سرمایه‌گذاری و گردشگری سلامت به ایرانیان معرفی کند.

دهکده کوچک گردشگری «کشکایش» یکی از مناطق زیرمجموعه شهر لیسبون پایتخت پرتغال است که به دلیل آب و هوای مناسب، طبیعت بکر و سواحل گردشگری متعدد، ظرفیت تفریح و گردشگری بالایی دارد به خصوص برای افرادی که با هدف گردشگری سلامت به مناطق تفریحی می‌روند.

انتهای رودخانه تاگوس که از اسپانیا می‌آید و به اقیانوس اطلس می ریزد به جذابیت های این منطقه افزوده و پاکیزگی مناطق و حتی خیابان‌های آن نیز عامل دیگری شده تا این دهکده گردشگری مورد توجه بسیاری از مردم پرتغال و حتی کشورهای دیگر از جمله برزیل، فرانسه و ... واقع شود.

خانه‌های رنگارنگ در کنار هتلها، هاستل‌ها و منازل مسکونی با تزئینات زیاد در کنار دریایی آبی رنگ با سواحل ماسه ای سفید و طبیعتی سبز با امکان دیدنی مانند موزه ها همه آن چیزی است که گردشگران در هر منطقه گردشگری به دنبال آن هستند و در کشکایش با فاصله کمی از هم قرار گرفته اند.

کشکایش همه آنچه که یک گردشگر به آن نیاز دارد را در خود جای داده از جمله وجود کیوسک‌های اطلاع رسانی متعدد برای گردشگران. این کیوسک‌های اطلاع رسانی به گردشگران نقشه منطقه داده و آن‌ها را برای دریافت پاسخ هر سوالی راهنمایی می‌کنند. حتی بروشور تورهای گردشگری مختلف نیز به گردشگر داده خواهد شد. معمولا گردشگران برای رسیدن به این منطقه از لیسبون، می توانند از قطارهای زمینی استفاده کنند که تقربیا نیم ساعت طول می کشد. چون این منطقه بسیار به پایتخت پرتغال نزدیک است.

مردم پرتغال معمولا اگر در طول هفته برای کار به لیسبون می روند، اخر هفته خود را در کشکایش سپری می کنند. از ابتدای تشکیل این منطقه نیز هدف همین بوده است. Rei D Carlos از پادشاهان پرتغال، این شهرک را برای تفریح خود و خانواده و مردم پرتغال ساخته است و هنوز هم می توان مجسمه او را در مرکز کشکایش دید.

این منطقه همیشه به کشاورزی و ماهیگیری مردمش معروف بوده است اما کشاورزی آن به دلیل ساخت و ساز زیاد خانه ها تفریبا از بین رفته ولی هنوز ماهیگیری در آن ادامه دارد. در این دهکده گردشگری ساحلی می توان موزه های متعدد را مشاهده کرد از موزه مربوط به کارلوس گرفته تا موزه هنر، ماهیگیری و ... حتی ساختمان هایی مربوط به قبل از جنگ جهانی دوم را می توان دید که سالها پیش برای حفاظت، دیده‌بانی و گمرک ایجاد شده بودند ولی اکنون کاربری‌های دیگری از جمله دیدارهای رسمی مقامات دولتی پرتغال در آنها انجام می‌شود و اکنون به زیبایی این شهرک افزوده است.

دولت پرتغال برای بخش گردشگری کشور خود سازمانی دارد که آن سازمان هم برای هر منطقه مدیر گردشگری، سرمایه گذاری و... انتخاب کرده است. وظیفه مدیران بخش توریست و سرمایه گذاری کشکایش نیز جذب توریست و سرمایه در این منطقه و معرفی آن به مردم کشورهای دیگر است.

مارتا گسیا مدیر بخش توریست و مسئول برنامه‌ای با عنوان «زندگی» در منطقه کشکایش است که در گفتگویی با خبرنگار مهر می‌گوید: این منطقه از لحاظ اقتصادی و جاذبه‌های طبیعی و تفریحی آبی برای شهروندان پرتغال و کشورهای دیگر به عنوان یک منطقه تفریحی محسوب می‌شود. ما برنامه‌هایی برای ایجاد شرایط اقتصادی و توجه مردم به بخش گردشگری سلامت آن داریم؛ این یک برنامه بلندمدت است که تا کنون تنها سه سال از آن گذشته است.

وی ادامه می‌دهد: امسال نیز به ایران خواهیم رفت و این منطقه را به ایرانیان معرفی می‌کنیم. هدف این است که این منطقه هر سال در سه یا چهار کشور معرفی شود. ما از مردم کشورهای دیگر دعوت می‌کنیم تا برای گردش و سرمایه‌گذاری به یک منطقه خوب از هر لحاظ بروند ما شرایط را برای زندگی آنها در این منطقه تسهیل می‌کنیم. در این زمینه برخی از آژانس‌های مسافرتی نیز در کشورها با ما همکاری می‌کنند. ما از گوشه‌های مختلف دنیا افرادی را برای سرمایه‌گذاری در این منطقه جذب کرده‌ایم، مانند جنوب آفریقا، برزیل، فرانسه و... آنها برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود به این منطقه می‌ آیند. دولت پرتغال کشکایش را به عنوان اولین جایی که برای آن برنامه دارد تا در سطح بین‌الملل معرفی شود انتخاب کرده و ر صورت موفقیت‌آمیز بودن، این طرح برای مناطق دیگر نیز اجرا می‌شود.

مارتا می گوید: معمولاً مردم بیشتر برای کار به لیسبون می‌روند اما تفریحاتشان در این منطقه انجام می‌شود. هزینه زندگی در این منطقه بسیار پایین‌تر از کشورهای دیگر است و حتی خانه‌های ارزان قیمت نیز می‌توان در اینجا خرید که بسیار شرایط ویژه‌ای دارند. پرتغالی‌ها برای رفت و آمد به کشکایش، چند راه دارند؛ یکی استفاده از وسایل حمل و نقل شخصی است که در مدت تنها ۲۰ دقیقه از لیسبون تا کشکایش فاصله دارد و انتخاب دیگرشان استفاده از قطار زمینی است که از مسیر لیسبون و حاشیه رودخانه تاگوس می‌گذرد. افرادی که می‌خواهند در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند ویزای طلایی پرتغال را داشته باشند. در آن صورت از مزایایی بهره‌مند شوند از جمله اینکه به عنوان شهروند اتحادیه اروپا به همه کشورهای اروپایی می‌توانند بدون مشکلی تردد کنند.

 

منبع: مهر

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
بهار ژاپن... دیدن متن »

این عکس ها را یک عکاس روی به نام کریستینا مکیبا در سفری که به ژاپن داشته است ثبت کرده.

تصاویری زیبا، از فصل بهار در این کشورگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در طول یکسال
» شمار گردشگران در ژاپن از مرز ۱۰ میلیون نفر گذشت
... دیدن متن »

ژاپن می گوید که شمار گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند در طول دوره یک ساله که ماه جاری میلادی پایان یافته، از مرز ۱۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

آژانس گردشگری ژاپن روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد: این پنجمین سال متوالی است که شمار توریست هایی که به ژاپن می آیند از این رقم بیشتر می شود. در ماه گذشته میلادی شمار گردشگرانی که به ژاپن سفر کرده اند به بیش از 2 میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید که در مقایسه با ماه مارس (اسفند - فروردین) امسال ۲۹ درصد بیشتر شده است.
سازمان گردشگری ژاپن در گزارش آماری خود آورده است که شمار گردشگران خارجی در این کشور بخصوص در فصل بهار افزایش چشمگیری پیدا می کند.

تارنمای ژاپن نیوز به نقل از این سازمان می نویسد؛ بسیاری از گردشگران علاقمند به طبیعت و فناوری های پیشرفته ژاپن هستند و در فصول مختلف به این کشور سفر می کنند. ژاپن اعلام کرده است که با در نظر گرفتن خطوط بیشتر پروازی و افزودن بر شمار کشتی های مسافرتی شمار گردشگران در سال های آینده بیشتر نیز خواهد شد.

بیشترین شمار گردشگران خارجی در ژاپن از کشورهای کره جنوبی، چین، مناطق هنگ کنگ و تایوان هستند و در ماه گذشته میلادی ۵۵۴ هزار کره ای و ۵۳۰ هزار چینی از ژاپن دیدن کردند.

منبع: ایرنا

پرند محمدی و نیلوفر ثانی این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آشپزخانه سیار ما سه نفر!
چند ماهی است گردشگران اراک و شهرهای اطرافش شاهد میزبانی متفاوتی از غذای محلی و سوغات اراک هستند. این میزبانی که توسط ماشینی متحرک با نام «ما سه نفر» انجام می شود غذاها و شیرینی های محلی و سوغاتی های خوراکی اراک را در معرض خرید گردشگران قرار می دهد. با «تریپ باما» همراه شوید تا بشنوید از این سه نفر.
برای دیدن ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال نمایید.
https://goo.gl/Tk1KA8
پرند محمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» نخستین سلفی قاجارها را در کاخ گلستان ببینید
... دیدن متن »

رئیس مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد، نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در عکس‌خانه کاخ گلستان به نمایش در می‌آید. مسعود نصرتی، با بیان این که این عکس به همراه دیگر عکس‌های دوره ناصری دوم خرداد و همزمان با هفته میراث فرهنگی در این مجموعه جهانی به نمایش در می‌آید، بیان کرد: نمایشگاه «عکس‌های دوره ناصری» ۳۰ قطعه عکس که توسط ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۷ و ۱۳۰۸ هجری قمری در ۱۳۱ سال پیش گرفته شده است به همراه نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته می‌شود.

نمایش قالیچه‌ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین‌بار

او همچنین از نمایش قالیچه‌ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین بار در دوم خرداد در عمارت چادرخانه و موزه مردم شناسی این مجموعه جهانی در پایتخت خبر داد. وی گفت: ۱۷ تخته از قالیچه‌های نفیس کاخ گلستان برای اولین بار به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می‌شود. این قالیچه‌ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح‌های محرابی، تصویری، لچک و ترنج است. او افزود: جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم بوده و متعلق به شهرهای اراک، تبریز و سنندج هستند، اما بافنده‌های آن مشخص نیست. همچنین همزمان با برپایی این نمایشگاه، کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان» به دو زبان فارسی و انگلیسی رونمایی می‌شود که به معرفی این قالیچه‌ها پرداخته است. نصرتی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.

نمایش ۹ جلد از مرقعات نفیس خطی کاخ گلستان

مدیر کاخ گلستان همچنین با اشاره به نمایش ۹ جلد از مرقعات خطی نفیس این مجموعه برای نخستین بار، اظهارکرد: این مرقعات با خط نستعلیق و ثلث در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به استادان بنام و برجسته دوره صفویه و قاجار مانند میرعماد حسنی، اردشیر عبدالمجید طالقانی، میر علی هروی، میرزا اسدالله شیرازی است، ‌همچنین تصاویر نقاشی آن اثر محمدباقر و صادق است. که ۱۵ تصویر منتخب از این مرقعات به شکل تابلو به نمایش گذاشته می‌شود.

منبع: ایسنا

 

نیلوفر ثانی و پرند محمدی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
پرند محمدی ، فهیمه تردست و وحید هوبخت این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تاریخ ایران و تهران را از زبان موزه هایش بشنوید.
اگر تهرانی باشید و علاقمند به تاریخ تهران حتما نامی از “کافه تهرون” شنیده اید و یا با تورهایش تاریخ حصار صفوی تهران را ورق زده اید. این کافه که پیشتر در باغ نگارستان دایر بود، اکنون در خانه ای تاریخی که “طهران حوالی ۱۳۴۰” را تداعی می کند علاقمندانش را میزبانی می کند. از آنجاییکه این کافه همواره آغاز کننده اتفاقات و داستان های متفاوت بوده در اینجا نیز دست از کار نکشیده و دورهمی را با موضوع روایت داستان گونه موزه ایران باستان ترتیب داده که « تریپ باما» شما را به شرکت در آن دعوت می کند.
برای دیدن ادامه مطلب لطفا لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/pHBIqT
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
دریاچه نگین کشمیر ... دیدن متن »

یکی از شهرهای بسیار زیبا با جاذبه های طبیعی فراوان در هند، کشمیر است که شاید ار نظر گردشگری قدمت بسیار زیاد تری نسبت به سایر شهر ها دارد. جاذبه های طبیعی این شهر بسیار متنوع و متفاوت است. از جمله این جاذبه ها می توان به دریاچه نگین آن اشاره کرد.

عکس:سید ساجد حسن رضوی / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در راستای احیای بافت های تاریخی
» بازگشت به زندگی بیش از ۴۰۰ خانه تاریخی یزد
... دیدن متن »

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از مرمت و ساماندهی بیش از ۴۰۰ خانه قدیمی و تاریخی این استان طی چهار سال گذشته در راستای حمایت از مالکان، متصرفان و بهره‌برداران آثار فرهنگی و تاریخی و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان خبر داد.

 «ساشا ریاحی‌مقدم» ضمن اعلام این خبر افزود: خانه‌های قدیمی یزد، جزء جدانشدنی بافت تاریخی استان هستند که با توجه به ارزش تاریخی و فرهنگی این آثار نیاز به حفظ و مرمت آنها وجود دارد. به گفته‌ی وی، این خانه‌ها که به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی اعم از صفویه، قاجاریه و پهلوی است، هر یک بخشی از میراث گرانب‌های این مرز و بوم هستند و مانند اغلب خانه‌های کویری دارای نقشه‌هایی با حیاط مرکزی و سه یا چهار جهت ساخت می‌باشند.

وی با بیان اینکه در ساخت خانه‌های تاریخی یزد، عمدتاً از خشت، گل، آجر و گچ استفاده شده است و در نمونه‌هایی دارای تزیینات خاص نیز هستند، گفت: عناصر ویژه معماری این خانه‌ها که می‌توان از آنها به عنوان گنجینه‌های تاریخی و هنری استان نام برد، اعم از حیاط بیرونی، حیاط درونی، تالار، بادگیر، فضاهای زمستانی و تابستانی و هشتی است. ریاحی مقدم در مورد اجرای طرح مشارکتی مرمت خانه‌های تاریخی در استان، عنوان کرد: این طرح سراسری از جمله سیاست‌های اصلی سازمان میراث فرهنگی کشور است که در استان یزد در چهار سال گذشته با موفقیت اجرا شد . این مقام مسئول در مورد چگونگی اجرای این طرح نیز توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: در این طرح گسترده با شناسایی خانه‌های تاریخی که به ‌ثبت ‌ملی رسیده‌اند و پس از انجام مذاکرات با مالکان این خانه‌های تاریخی برای تشویق آنان در حفاظت از خانه ‌های تاریخی تحت ‌مالکیت خود و پس از برآورد میزان نیاز این خانه‌ها برای مرمت، این خانه‌های تاریخی توسط کارشناسان و مرمتگران میراث‌فرهنگی استان با هزینه سازمان میراث‌ فرهنگی از محل این طرح مرمت می‌شوند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ادامه در مورد اعتبار و آیتم‌های مرمتی در این طرح نیز عنوان کرد: اعتبار تخصیص داده شده از سوی دولت برای عملیات مرمتی این بناها در چهار سال گذشته بالغ بر ۸۴ میلیارد ریال بوده و اهم آیتم‌های مرمتی در نظر گرفته شده در برنامه مرمتی این خانه‌های تاریخی شامل زیربندی و استحکام‌بخشی پایه‌ها، اجرای پوشش سقف، سبک‌سازی و آجرفرش پشت‌بام، اجرای نمای جداره‌های داخلی و بیرونی، کف‌سازی فضاهای داخلی و حیاط، ازاره چینی پای دیوارها و مواردی از این قبیل بوده است.

ریاحی مقدم با اشاره به این که از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۴ تعداد ۲۰۰ خانه قدیمی و تاریخی با اجرای این طرح در استان مرمت شده است، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۵ نیز با مشارکت میراث فرهنگی استان ۲۰۰ خانه دیگر مرمت و ساماندهی شد . این مقام مسئول در پایان نیز این طرح را یکی از دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی در دولت یازدهم دانست و گفت: ثبت ۱۴۸ اثر فرهنگی، طبیعی و تاریخی در فهرست آثار ملی کشور، ثبت جهانی دو بنای تاریخی در یونسکو، کسب رتبه اول کشوری در سه حوزه آثار غیر منقول، آثار ناملموس و تعیین حریم آثار غیرمنقول، کسب رتبه دوم کشوری در ثبت آثار طبیعی، تعریف مسیر پیاده و اجرای کف‌سازی میدان امیرچقماق یزد با مشارکت شهرداری، بازسازی، مرمت و احیای ساختمان مالیه، مشارکت با سایر دستگاه‌های اجرایی و جذب بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال برای مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، انجام بیش از ۱۴۰ طرح مطالعه، مرمت و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه های تاریخی و مرمت بیش از ۱۲۴۰ بنای تاریخی و فرهنگی، از دیگر دستاوردهای این چهار سال بوده است.

رایحی مقدم از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت را نیز پایش (پیشگیری از خسارت موریانه) بناهای مهم تاریخی مسجدجامع یزد، مسجد فهرج، مسجدجامع ابرکوه و بقعه سید شمس الدین یزد و مدیریت آفات (کنترل موریانه و سوسک چوبخوار) ساختمانی در ۱۱ بنای تاریخی، شروع عملیات اجرایی احیای خانه صدری‌ها به عنوان موزه بزرگ یزد، ساماندهی بیش دو هزار قلم اشیای فرهنگی و تاریخی، مرمت و احیای بیش از ۵۰ بادگیر با مشارکت بخش خصوصی، اجرای عملیات مرمت و بازسازی دروازه شاهی یزد با پیشرفت ۷۰ درصد، احیای بازارچه شاهی با کاربری بازارچه صنایع دستی، شناسایی و تهیه پرونده ثبت گلزارهای شهدا به عنوان یادواره دفاع مقدس در حوزه میراث انقلاب اسلامی، ساماندهی و مرمت گذرها و معابر عرصه بافت جهانی شهر تاریخی یزد ذکر کرد.

 

منبع: ایسنا

mehref این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
از ایستگاه تله زنگ تا آبشار شِوی... دیدن متن »

آبشار شوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه در رشته‌کوه‌های زاگرس در نزدیکی کوه «سالن» و در دهستانی به نام شوی در ۹۰کیلومتری مرکز شهرستان دزفول واقع شده است. برای دیدن این آبشار پیاده روی از ایستگاه تله زنگ شروع و پس از طی مسافتی طولانی و دشوار به روستای شوی محل آبشار خواهید رسید.

عکس: ایرنا / علی کریمیگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۳۱ ارديبهشت
پرند محمدی ، وحید هوبخت و فهیمه تردست این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تجربه ای جدید از شغل هایی قدیمی!
در روزگاری که تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی به این گستردگی وجود نداشت، شغل های بسیاری بودند که بسیاری از نیازهای کنونی انسان ها را به شکلی دیگر برآورده می کردند. شغل هایی که اگر کمی اهل سفر و کنکاش باشید هنوز هم می توانید نام و آثار آن ها را در کوچه پس کوچه های بازارهای قدیمی شهرها بیابید. این بار اما تبریز شهر اولین ها
برای دیدن فیلم و ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/EZfNO7
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در روز جهانی موزه
» ۳۷ هزار نفر از موزه‌های تهران دیدن کردند
... دیدن متن »

مدیر اداره کل موزه‌ها از بازدید ۳۷ هزار و ۵۳۱ نفر گردشگر داخلی و خارجی از موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان تهران خبر داد.

محمدرضا کارگر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در روز ۲۸ اردیبهشت همزمان با روز جهانی موزه که بازدید از موزه‌های زیر نظر سازمان میراثی فرهنگی و گردشگری رایگان بود، بیش از ۳۷ هزار نفر فقط از موزه‌های این سازمان در استان تهران دیدن کردند.

به گفته‌ وی، میزان بازدید از مجموعه‌ فرهنگی تاریخی سعدآباد در این روز ۱۱ هزار نفر، بازدید از مجموعه‌ فرهنگی تاریخی نیاوران هشت هزار و ۸۶۳ نفر، بازدید از مجموعه‌ جهانی کاخ گلستان هفت هزار و ۲۰۰ نفر و بازدید از موزه‌ی ملی ایران پنج هزار و ۴۶۸ نفر بوده است.

او تاکید کرد: بر این اساس مجموعه‌ی فرهنگی تاریخی سعدآباد با بازدید ۱۱ هزار نفر پیشرو در این بازدیدهاست. کارگر ادامه داد: آمار به دست آمده علاوه بر چهار موزه‌ی دراختیار اداره کل موزه‌ها، چند موزه در اختیار اداره کل استان تهران مانند موزه فرش، رضا عباسی و آبگینه و سفالینه‌های ایران را نیز در بر دارد.

 

منبع: ایسنا

مصطفی آذرکمان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خانه ایران درودی موزه می شود
» خانه یکی از «خوشبخت‌ترین‌های زمین» را بشناسید
... دیدن متن »

ایران درودی گفت: امیدوارم کارهای موزه‌ام به‌زودی تمام شود و بتوانم با دست‌های خودم، تابلوهایم را در آن نصب کنم. قطعا شما زنان خوشحال خواهید بود که اولین زن ایرانی، موزه شخصی‌اش را بسازد و ۲۰۰ تابلو را در آن به‌نمایش بگذارد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهاد نظری - همراه مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با حضور جمعی از خبرنگاران در خانه «ایران درودی» - نقاش، نویسنده و کارگردان - «کاشی ماندگار» را بر سردر خانه این هنرمند نصب کردند.

سازمان میراث فرهنگی این طرح را با هدف معرفی خانه‌های گنجینه‌های ایران شروع کرده است. این هنرمند در مراسم نصب «کاشی ماندگار» با بیان این‌که هرچه داشتم بخشیدم، ادامه داد: من حتی خانه‌ای را که در فرانسه داشتم، فروختم تا صرف ساخت موزه‌ام کنم. خانه‌ای هم که اکنون در آن زندگی می‌کنم، موزه خواهد شد تا مردم بیایند و جایی را که من در آن زندگی و نقاشی کرده‌ام، ببینند. دلم می‌خواهد وقتی از این خانه بیرون می‌روید به خودتان بگویید، کسی را دیدیم که گفت «یکی از خوشبخت‌ترین‌های روی زمین هستم».

این نقاش اظهار کرد: همیشه از بچگی می‌خواستم روزی سربلند بگویم که من از سرزمین فردوسی می‌آیم، زیرا اگر فردوسی نبود، امروز نمی‌دانیم با چه زبانی با هم صحبت می‌کردیم. خوشحالم سال گذشته توانستم در سن ۸۰ سالگی و روز تولدم که ۱۱ شهریور است، کلنگ موزه‌ام را بزنم. در حالی که در بخش سی‌سی‌یو بستری بودم، اما خودم را به محل کلنگ‌زنی موزه رساندم و حتی نیم ساعت سخنرانی کردم، در شرایطی که پزشکم با این کار مخالف بود.

درودی بیان کرد: برایم جالب است، به من پیام می‌دهند که شما «مادر بشریت» هستید. برای یک نفر مهم است که بداند مردم در حیاتش، او را دوست دارند. من در کتاب «در فاصله دو نقطه» که زندگینامه‌ام نیست، اما به نحوی درس زندگی است، درباره سختی‌هایم نوشته‌ام. وقتی آدمیزاد اراده کند، به هر چیزی که می‌خواهد می‌رسد. من از خدا خواستم که فرزند لایقی برای وطن باشم. تا ۹ سالگی در مشهد زندگی می‌کردم، وقتی یک روز همراه پدرم که خیلی ایران‌پرست بود، به مقبره فردوسی رفتیم، به من گفت «با احترام راه برو، زیرا اینجا جای مقدسی است.

ایران ما به کسی که در اینجا دفن است مدیون است». این هنرمند ادامه داد: از آن روز تصمیم گرفتم حتی شده، یک ناخن کوچک فردوسی باشم تا پدرم به‌خاطر داشتن فرزندی مثل من سربلند باشد. متأسفانه حدود ۳۰ سال است که پدرم را از دست داده‌ام. از شما هم می‌خواهم یادتان بماند که فارسی را درست صحبت کنید و بنویسید.

 

او همچنین یادآوری کرد: من زمانی در تلویزیون کار می‌کردم و کارگردان بودم. ۸۰ فیلم ماندنی به‌صورت آرشیو از نویسندگان، شاعران و هنرمندان دیگر ساخته‌ام. درودی با اشاره به این‌که زمانی صفحه‌ای در اینستاگرام باز کردم، گفت: آنقدر که پیام‌های اشتباه فارسی می‌دادند، حاضر نبودم آن پیام‌ها را بخوانم، به همین دلیل صفحه‌ام را بستم، زیرا معتقدم زبان فارسی هویت ماست، پس درست بنویسیم و به آن احترام بگذاریم. مردم از ما شناسنامه نمی‌خواهند، اما وقتی درست صحبت کنیم، نشان می‌دهیم که فرهنگ‌مان را می‌شناسیم. با آن‌که ۶۲ سال در فرانسه زندگی کرده‌ام، اما امکان ندارد زمانی که به زبان فارسی صحبت می‌کنم یک کلمه فرانسوی از زبان من بشنوید، زیرا به فارسی صحبت کردن اعتقاد دارم.

این نقاش با یادآوری گذشته و نمایشگاهی که در موزه هنرهای معاصر برپا کرده بود،‌ ادامه داد: مهمترین نمایشگاه را من در موزه هنرهای معاصر گذاشتم که آن زمان، یکی از پربازدیدترین‌ها بود و مجبور شدند، چند سالن از موزه هنرهای معاصر را در اختیارم قرار دهند تا تابلوهایم را به‌نمایش بگذارم. شما به‌عنوان زن ایرانی باید بدانید که به این وطن متعهد هستید. بزرگترین آرزوی من این است که قبل از هر چیز، خدا ایمان من را به خودش بیشتر کند، زیرا ایمان و عشق به ایران من را به اینجا رسانده است.

او با بیان این‌که امیدوارم روزی لوح موزه - خانه درودی را سردر خانه من بزنید، گفت: خانه من هم قشنگ است و هم جایی است که من در آن زندگی کردم و تک‌تک اشیای آن را با عشق خودم انتخاب کردم. هیچ‌چیز در خانه من تصادفی نیست و نمی‌دانم چطور باید خداوند را سپاسگزار باشم که حرفه‌ای مثل نقاشی را که هنر ناشناخته‌ای است، به من نشان داد.

وی خطاب به خبرنگاران زن حاضر در این مراسم، بیان کرد: استقلال مالی داشته باشید؛ وقتی به کسی وابستگی مالی ندارید می‌توانید تمام شخصیت خودتان را بروز دهید. شما مادران آینده این سرزمین هستید پس سعی کنید از خودتان اثری به جا بگذارید. احساس مسئولیت کنید، زیرا شما مسئول هستید و باید کاری انجام دهید تا آیندگان برای‌تان دعا کنند.

خودتان را با من که ۸۰ سال دارم مقایسه کنید. من هنوز کار می‌کنم، گرچه حرکت جسمی‌ام کمتر شده که آن هم خواست خداوند است و می‌پذیرم و در این مدت حتی یک دقیقه هم به مرگ فکر نکردم. پس سه سال دیگر هم میهمان شما هستم.

او اضافه کرد: ۳۳ ساله بودم که تابلوی «نفت» من در مجلات مهم دنیا چاپ شد. من آن تابلو را مفت فروختم، به شرط آن‌که مطلبی که خودم دوست دارم، زیرش منتشر شود. آن مطلب این بود که بشریت، تمدن را به مملکت ما بدهکار است، زیرا ایران فرهنگ و تمدن را به دنیا آورد و امروز نفت کشور ما دنیا را سیراب می‌کند. من به‌عنوان یکی از چهار نقاش ایرانی در آن مجله معرفی شدم و بعد از آن با خودم گفتم، تمام تابلوهایم را به ملت ایران خواهم بخشید و از آن پس هیچ تابلویی را به هیچ قیمتی نفروختم.

مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - درباره طرح «کاشی ماندگار» توضیح داد: ۵۰ شخصیت را در تهران شناسایی کردیم که قرار است تا اواسط خردادماه این پلاک‌ها بر سردر خانه این شخصیت‌ها نصب شود. از استان‌ها هم درخواست کردیم بین ۵ تا ۱۰ اسم را به ما معرفی کنند. امیدواریم بعد از ما نیز هر کسی که به سازمان آمد، این راه را ادامه دهد.

او گفت: در سایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز پورتالی قرار می‌دهیم که اگر کسی اطلاعاتی از خانه هنرمندان با آدرس دارد، به ما اعلام کند. خانم درودی ۴۸ سال است که ساکن این خانه هستند و ما برای خانه قبلی که در آن سکونت داشته‌اند نیز چنین تابلویی را در نظر گرفته‌ایم.

 

منبع: ایسنا

درود بر این بانوی نمونه. سلامت باشند
۳۰ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبت هفته میراث فرهنگی
» برگزاری نمایشگاهی از آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایران
... دیدن متن »

روابط عمومی موزه ملی ایران گفت: این موزه به مناسبت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها با برگزاری نمایشگاهی از آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایرانبرگزاری سه نمایشگاه و همچنین ویژه برنامه های موزه ای پذیرای بازدید کنندگان خواهد بود.

جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران در خصوص برنامه های هفته میراث فرهنگی در موزه ملی ایران گفت: هفته میراث فرهنگی، نوروز موزه ها محسوب می شود به همین دلیل موزه ملی همه ساله با ویژه برنامه های متنوع در خدمت دوستداران موزه ملی بوده است. وی درباره معرفی برنامه های هفته میراث فرهنگی سال۱۳۹۶ گفت: در هفته میراث فرهنگی امسال، موزه ملی سه نمایشگاه خواهد داشت که یکی از آن ها نمایشگاهی است با عنوان " نمایشگاه آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایران" که در تالار نمایشگاهی موزه دوران اسلامی به نمایش در می آید.

آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه شامل ۲۵۲ اثر در بازه زمانی پارینه‌سنگی تا دوران قاجار شامل۱۸۰ اثر پیش‌ از تاریخی، ۱۶ اثر تاریخی، ۳۴ اثر اسلامی و ۲۲ شیئ مهر و سکه است. از ویژگی‌های این نمایشگاه آن که۸۰ درصد آثار این نمایشگاه هیچگاه به نمایش درنیامده و ۲۰ درصد مابقی هم کمتر دیده شده است. نوکنده افزود: با توجه به آنکه امسال هشتادمین سالگرد تأسیس موزه ایران باستان است در این نمایشگاه نیز ۸۰ اثر فاخری که دیده نشده را به نمایش گذارده ایم.

وی گفت: نمایشگاه آثار کمتر دیده شده موزه ملی ایران در روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت گشایش یافته و به مدت یک ماه برپا است و در تالار نمایشگاهی موزه دوران اسلامی قرار دارد که همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۹پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود. نوکنده در پایان گفت: دو نمایشگاه و ویژه برنامه های دیگری در این مدت در موزه برقرار است که بزودی اطلاع رسانی خواهد شد.

 

 

مصطفی آذرکمان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
موزه تمبر کرج بعنوان موزه برتر کشور اعلام شد.
روزگاری نه چندان دور در گوشه ای از شهر کرج کتابفروشی بود که قدمت تاریخ را از جنگ جهانی اول تا دوره قاجار در قاب تصاویر تمبر یک جا گردهم آورده بود. اکنون این گنجینه با ۲ میلیون قطعه تمبر در مکانی به نام موزه تمبر کرج نگهداری می شود که امسال بعنوان موزه برتر کشور در روز جهانی موزه ها انتخاب شده است. با «تریپ باما» همراه شوید تا بشنوید از این موزه شگفت انگیز و داستانش. برای خواندن ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/Od9kei
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
آئین سنتی «پنجاه بدر» در قزوین... دیدن متن »

همزمان با نوزدهم اردیبهشت که برابر با پنجاهمین روز از سال است ،مردم قزوین روز سه شنبه بر طبق رسم هر ساله خود به باغ های سنتی این شهر رفتند و از خداوند طلب باران و سرسبزی کردند.

عکس: امین رحمانی / ایرناگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲۷ ارديبهشت
وحید هوبخت و مصطفی آذرکمان این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روزنامه شهروند
» برداشت‌های گردشگران خارجی از انتخابات ایران
... دیدن متن »

روزنامه شهروند در گزاررشی از گردشگران خارجی و نگاه آنان به انتخابات نوشته است:

چشم‌های آبی‌اش را زیر آفتاب ریز کرده و دست‌ها را سایه صورت: «ما خیلی کم درباره انتخابات ایران می‌دانیم اما امیدواریم انتخابات خوب برگزار شود.» دوربین عکاسی کوچکی از گردنش آویزان است و درمحوطه روبه‌روی ساختمان موزه ایران باستان، گل‌های باغچه را با لنز دوربین قاب گرفته. «مولان» ٧٠‌سال دارد و وقتی سوالی درباره انتخابات ایران می‌شنود، صورتش به خنده کوتاهی باز می‌شود: «ما خیلی در گود انتخابات قرار نداریم، کاندیداها را هم نمی‌شناسیم، فقط عکس‌های آنها را که از در و دیوار آویزان شده، می‌بینیم، حتی اسم‌هایشان را نمی‌دانیم.»

«مولان» با همسرش «میتینا»، سه هفته پیش با یک گروه توریستی از آلمان وارد ایران شدند و تبریز نخستین مقصدشان بود. آنها وقتی برای گرفتن بلیت اقدام کردند، می‌دانستند تاریخ ورودشان به ایران، همزمان با دوره برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران است: «ما خیلی کم درباره انتخابات ایران می‌دانیم، اما آنچه که می‌دانم این است که دموکراسی ِبیشتر، بهتر از دموکراسی کمتر است.»

آنها در آلمان حرفی درباره انتخابات ایران نزده بودند، نه بین خودشان و نه با همسفران. فقط وقتی وارد ایران شدند، تورلیدرها درپاسخ به تعجب‌شان ازعکس‌های تبلیغاتی توضیح دادند که سه هفته دیگر، ایرانیان، رئیس‌جمهوری‌شان را انتخاب می‌کنند: «اصلا نمی‌دانم زیر عکس‌ها چه نوشته شده، برای من فقط تصویر است.» مولان اینها را می‌گوید و همسرش میتینا با روسری سورمه‌ای و بلوز بلند صورتی، از راه می‌رسد: «در آلمان رئیس‌جمهوری را مردم انتخاب نمی‌کنند، پارلمان یا همان بوندس تاک انتخاب می‌کند، موقع انتخابات شور و هیجان زیادی بین مردم دیده می‌شود و مردم بیشتر برنامه‌ها را ازتلویزیون و خیابان دنبال می‌کنند، شور انتخابات در آلمان خیلی بیشتر از ایران است.»

او می‌گوید که دوره تبلیغات برای انتخاب اعضای پارلمان، از دوماه قبل آغاز می‌شود. عینک آفتابی میتینا، نصف صورتش را گرفته: «از نظر من جوانان ایران، خیلی به آینده امید دارند، من واقعا آرزو می‌کنم که به خواسته‌هایشان برسند.» او ازتمایل خیلی ازجوانان برای مهاجرت خبر دارد: «اگرهمه جوانان به‌ویژه آنها که باهوش‌تر هستند، کشور را ترک کنند، کشور دچار بحران می‌شود، ایران جمعیت جوان بیشتری نسبت به آلمان دارد. من واقعا آرزو می‌کنم تا نسل جوان ایران به جلو پیش رود و امیدوارم انتخابات خوبی برگزار شود.» مولان و میتینا اطلاع زیادی ازجریان‌های سیاسی ایران ندارند. فقط می‌دانند ٦نفر کاندیدای ریاست‌جمهوری ایران شده‌اند اما تفاوت میانشان را نمی‌دانند و در ادامه حرف‌هایشان می‌گویند: «ایرانیان به آلمان بیایند و درس بخوانند. در دانشگاه‌های آلمان تسهیلات زیادی برای دانشجویان ایرانی وجود دارد.»

آنها گروهی از اساتید دانشگاه آلمان هستند که درمیانشان پزشک و مهندس هم پیدا می‌شود: «البته درگروهمان یک همسفر داریم که قبلا در ‌سال ١٩٦٨ به ایران آمده، او اطلاعات زیادی درباره سیاست ایران دارد.» همسفرشان چند قدم آن‌طرف‌تر زیر سر در ورودی موزه ملی ایران در سایه پناه گرفته: «دموکراسی که شما در انتخابات دارید، با دموکراسی ما متفاوت است، شما سیاست‌های خاص خودتان را دارید و احزاب مختلفی در ایران فعال هستند، افراطی و اصلاح‌طلب و اصولگرا دارید.»

او از میان کاندیداهای ریاست‌جمهوری، روحانی و قالیباف را می‌شناسد، می‌داند قالیباف شهردار تهران است: «ما فقط امیدواریم کسی رئیس‌جمهوری شود که به نفع مردم فقیر جامعه کار کند و درآمد مردم بالا برود. آرزوی ما انتخاباتی منصفانه و دولتی صلح‌جوست.» به ما گفتند بهتر است قبل از انتخابات از ایران خارج شویم توریست‌های خارجی یکی‌یکی از ساختمان آجری موزه ایران باستان خارج می‌شوند، آفتاب وسط آسمان نشسته. لیمان و گاتا خنده‌کنان پله‌ها را پایین می‌آیند: «خیلی تبلیغاتی در شهر ندیده‌ایم، خیلی معلوم نیست که انتخابات ریاست‌جمهوری قرار است برگزار شود. فقط در چند روز گذشته کمی تبلیغات بیشتر شده.» لیمان استاد دانشگاه است، علوم اجتماعی تدریس می‌کند، آنها همه برای نخستین‌بار است که وارد ایران می‌شوند از کُلن: «من نمی‌دانم مردم به چه کسی رأی می‌دهند، چون با ما حرف نمی‌زنند، اما به نظر من در کشور ما شور و هیجان انتخابات بیشتر است. ما نشست‌ها و میتینگ‌های محلی زیادی داریم و کاندیداهای پارلمان خودشان را در سطح شهر پرزنت می‌کنند.»

گاتا با سر حرف‌های همسرش را تأیید می‌کند. آنها برای ورود و خروج از ایران قبل از انتخابات برنامه‌ریزی کرده بودند: «کارشناسی که با او برای سفر به ایران صحبت کردیم، به ما گفت که بهتر است قبل از انتخابات به ایران سفر کنیم، چون معلوم نیست بعد از انتخابات چه اتفاقی می‌افتد. البته دمای هوای ایران هم برای ما مهم بود.» آنها تفاوت میان کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری را نمی‌دانند: «جناح‌های سیاسی در ایران را نمی‌شناسیم، اما می‌دانیم که ایران یک کشور مذهبی است و این هم در قانون آمده.» آنها حرف‌شان را با این جمله تمام می‌کنند و به جمع گروهی که زیر سردر موزه ایستاده‌اند، اضافه می‌شوند.

تصورمان نسبت به ایران تغییر کرد همین چند وقت پیش بود که مدیر موزه ملی ایران، آمار بازدیدکننده‌های موزه ملی ایران در سالی که گذشت را اعلام کرد؛ آماری که با‌ سال ٩٤، مقایسه شده بود و حکایت از افزایش چشمگیر بازیدکننده‌های خارجی از این موزه داشت. اعداد نشان می‌دهد در‌ سال ٩٥، ٣٥‌درصد بازدیدکننده‌های این موزه که ٧٤‌هزار و ٢٨ نفر می‌شوند، خارجی بودند که حکایت از افزایش ٦٤‌درصدی آنها نسبت به ‌سال ٩٤ دارد. به گفته جبرییل نوکنده، امنیت بالای موجود در ایران و رفع تحریم‌ها، یکی از دلایل افزایش این میزان توریست خارجی است. همین‌طور هم هست.

تصور خیلی از توریست‌هایی که خیابان سی تیر را بالا می‌روند و سر از موزه‌ها درمی‌آورند، همین است. تصور آنها نسبت به ایران قبل و بعد از سفر، زمین تا آسمان تفاوت کرده. آنها پیش از این درباره حمله احتمالی ایران به برخی کشورها شنیده بودند و حالا نظرشان نسبت به ایران تغییر کرده: «تصور ما نسبت به مردم ایران کاملا تغییر کرده، ایران نه فقط کشوری زیباست که مردمی باادب و زنانی روشنفکر و زیبا دارد. این برای ما خیلی جالب بود.» اینها را «لوکا» که توریستی ایتالیایی است می‌گوید. او هم مانند توریست‌های آلمانی امروز ایران را ترک می‌کند: «ایران مناطق شگفت‌انگیزی دارد، کویر، پرسپولیس، دریاچه‌ها و پل‌ها. واقعا بی‌نظیر هستند.

برای من خیلی جالب بود که وضع واقعی ایران را بشناسم و وقتی به کشورم برگردم حتما به اطرافیانم می‌گویم که از ایران دیدن کنند.» او می‌گوید که باید مردم کشورهای دیگر در ایران سرمایه‌گذاری کنند، به گفت‌وگو بنشینند و ایران را تنها نگذارند. لوکا چیز زیادی از انتخابات نمی‌داند و برایش اهمیتی هم ندارد: «برای من مردم و فرهنگ مهم است، نه سیاست کشوری که به آن سفر می‌کنم.» او اما درنهایت برای ایرانیان آرزوی نتیجه خوبی در انتخابات می‌کند: «به نظر من روحانی دوباره رئیس‌جمهوری می‌شود.» اینها را با لبخند بزرگی به زبان می‌آورد. «گابریل»، دندانپزشک است، به یکی از ستون‌های آهنی محوطه موزه ملی تکیه زده و منتظر لیدر است: «ما به خیلی شهرها مثل خرم‌آباد، اصفهان، کرمانشاه و شیراز سفر کردیم، از همه بیشتر اما همدان و تبریز را دوست داشتم چون پر از توریست بود.»

گابریل ٥٠ساله و دندانپزشک است. سالن اصلی موزه ایران باستان، آن ساعت از روز خلوت است. توریست‌های آلمانی بیرون از ساختمان ایستاده‌اند و جز چند نفر، در سالن اصلی دیده نمی‌شوند. «هانس» و «آناکا»، روی نیمکت گوشه سالن نشسته‌اند، یکی سرش در گوشی تلفن است و آن یکی کتاب نقشه ایران را نگاه می‌کند، آنها مسافران هلندی هستند: «ما این کمپین‌های انتخاباتی را می‌بینیم اما خیلی سر از آنها درنمی‌آوریم.» و می‌پرسد: «شما باید دو نفر را انتخاب کنید؟»

اطلاعاتی از انتخابات در ایران ندارد، تصورش متفاوت است و با انگلیسی دست و پا شکسته توضیحی درباره نحوه برگزاری انتخابات در کشورش هلند می‌دهد: «ما در هلند از میان ٢١ حزب یکی را انتخاب می‌کنیم.» می‌گوید که انتخابات آنها هر چهار‌سال یک بار برگزار می‌شود. ١٦ روز است که با آناکا وارد ایران شده‌اند و راننده‌ای آنها را به شهرهای مختلف می‌برد: «واقعا ایران را دوست داشتم، اما از همه قشنگ‌تر جاتز بود.» روی نقشه اسم شهر را نشان می‌دهد. منظورش یزد است.

فارسی را نمی‌تواند به درستی تلفظ کند: «ما می‌خواستیم قبل از انتخابات در ایران باشیم، برای ما این طور بهتر بود.» اینها را ‌هانس می‌گوید و آناکا اضافه می‌کند: «ما در ایران احساس امنیت می‌کنیم.»‌ هانس و آناکا بازنشسته‌اند. آناکا در آژانس توریستی کار می‌کرده و‌ هانس فعال اجتماعی یا به قول خودش روانشناس است.

 

منبع: خبر آنلاین

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقالی مصور شاهنامه در موزه کاروانسرای سعد السلطنه
روز جهانی موزه ها نزدیک است و ورود به موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی برای عموم رایگان اعلام شده که می توانید از این لینک با وارد کردن نام هر شهر به اطلاعات و عکس های این موزه ها دسترسی داشته باشید. اما دراین جا بر آن شدیم تا چند موزه خاص را در این دو سه روز باقی مانده به شما معرفی کنیم که یکی از این موزه ها موزه آثار رضا ازی محمدی در قزوین است که شاهنامه فردوسی را با مجسمه های هنرمندانه اش به تصویر کشیده است. با «تریپ باما» همراه شوید تا سری بزنیم به این مجموعه کم نظیر. برای اطلاعات بیشتر لینک زیر را دنبال کنید:
https://goo.gl/yAHeh6
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همزمان با روز بزرگداشت فردوسی
» سرود «ای ایران» ثبت ملی شد
... دیدن متن »

زهرا احمدی‌پور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی : این سرود با شماره ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این‌باره بیان کرد: به عنوان دستگاه فرهنگی، این افتخار را داریم در این روز که در تقویم ملی ایران مزین به نام فردوسی است و در شرایطی‌ که همه اذعان داریم بخش زیادی از هویت ما ایرانیان وام‌دار فردوسی است، سرود ملی «ای ایران، ای مرز پرگهر» را ثبت ملی کنیم تا دِین کوچکی برابر ایرانِ فرهنگی و فرصت‌های فرهنگی فراروی ایران ادا شود. احمدی‌پور اظهار کرد: این سرود، ورای همه خواسته‌های مردم ایران است که از دل آن‌ها برآمده و با آن ارتباط خوب و نزدیکی برقرار شده است.

این حس نزدیکی که همه ما به ایران داریم یک "کُلِ" بزرگ می‌سازد که می‌توانیم تعلق خاطر و حس‌مان را به این سرزمین با یکدیگر زمزمه کنیم وی گفت: ثبت ملی «ای ایران، ای مرز پرگهر» کوچک‌ترین کاری بود که می‌شد به احترام ملت و کشور انجام داد.

«ای ایران ای مرز پرگهر» در شهریورماه سال ۱۳۲۳ همزمان با حضور نیروهای انگلیسی و متفقین از سوی «حسین گل گلاب» سروده شد و «روح‌الله خالقی» موسیقی آن را در آواز دشتی خلق کرده و «غلامحسین بنان» نیز آن را خوانده است. از ویژگی‌های این سرود، آن است که تک‌تک واژه‌های به کار رفته در آن، فارسی است و در هیچ یک از ابیات آن، کلمه‌ای معرب یا غیر فارسی وجود ندارد.

در سال‌های نخست پس از انقلاب، «ای ایران» برای مدت کوتاهی «سرود ملی» ایران بود که از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد، اما پس از مدتی از رسانه‌ی ملی حذف شد تا سال‌های اخیر که در مناسبت‌ها و رویدادهای تاریخی و سیاسی خوانده می‌شود. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هفته گذشته «ربنای شجریان» را نیز ثبت کرد.

 

پرند محمدی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زیبایی های ایرلند... دیدن متن »

ایرلند سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ جهان است و جمعیتی حدود چهار میلیون نفر دارد، این کشور طبیعت زیبای و دیدنی دارد. سفر جاده ای در جاده های ساحلی آن نیز، با مناظر خاصی همراه است، در ادامه تصاویری از این کشور را مشاهده می کنید.

عکس:Shutter stockگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲۶ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» دو سوم از زائران عرب‌‎زبان در مشهد را از دست دادیم
... دیدن متن »

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با بیان اینکه دو سوم از زائران عرب زبان را از دست دادیم، گفت: امیدواریم در آینده رابطه ایران با کشورهای عربی در حدی باثبات باشد که پذیرای زائران حوزه خلیج فارس باشیم.

محمد قانعی اظهار کرد: طی دو سال قبل به دلیل تنشی که در روابط با کشورهای عربی رخ داد، بخشی از زائران عرب‌زبان را از دست دادیم، البته به تدریج ورود این زائران به خصوص از کشور بحرین آغاز شد اما به میزان مطلوب نرسید.

وی خاطرنشان کرد: شیعیان عربستان و بحرین به اقامت طولانی‌مدت در مشهد علاقمند بودند و سفر به مشهد را دوست داشتند.

در واقع با شرایطی که بعد حمله به سفارت عربستان به وجود آمد حدود دو سوم از زائران عرب زبان را از دست دادیم. رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با اشاره به اینکه اکنون میزان اشغال هتل‌های مشهد ۳۵ تا ۴۰ درصد است، یادآور شد: در فصل پیش رو و در آستانه ماه رمضان میزان اشغال هتل‌های مشهد کاهش می‌یابد و همه ساله در این فصل به دلیل برگزاری امتحانات درسی، کنکور و انتخابات ریاست جمهوری و شوراها حضور مسافران کمرنگ تر می‌شود.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
زیارتگاه خالد نبی... دیدن متن »

زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلو متری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌ است.

عکس: ابوطالب ندری / مهرگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲۵ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به مناسبات هفته میراث فرهنگی
۲۸ اردیبهشت موزه‌ها را رایگان ببینید ... دیدن متن »

«۲۸ اردیبهشت، روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی، بازدید از موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سراسر کشور رایگان است.»

«محمدرضا کارگر»، مدیر امور موزه‌ها،‌ اموال منقول فرهنگی‌تاریخی کشور با اعلام این خبر گفت: پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت، همزمان با روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی و به‌منظور بزرگداشت این روز، برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی در سطح کشور تدارک دیده شده است.

او ادامه داد: همچنین در راستای ترغیب و تشویق عموم مردم و بازدیدکنندگان برای بازدید از موزه‌ها روز ۲۸ اردیبهشت بازدید از همه‌ی موزه‌ها و اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای عموم رایگان است.۲۵ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
روز تولد بودا... دیدن متن »

روز وساک، مصادف با روز تولد بودا در کشورهای مختلف جهان که دارای پیروان آئین بودا هستند جشن گرفته شد.

عکس: رویترزگالری عکس گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
۲۴ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» چاپ تمبر یادبود ثبت بیابان لوت در یونسکو
... دیدن متن »

مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت از چاپ تمبر یادبود ثبت بیابان لوت به‌عنوان اولین اثر طبیعی ایران در یونسکو خبر داد.

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، «زهرا رضایی ملکوتی» اظهار کرد: برای معرفی هرچه بهتر بیابان لوت به‌عنوان اولین اثر طبیعی ثبت‌شده ایران در فهرست میراث جهانی، تمبر یادبودی به همین مناسبت چاپ شد.

او افزود: در این تمبرها، تصاویر مربوط به معرفی بیابان لوت شامل جاذبه‌های بیابان از جمله تپه‌های ماسه‌ای و پوشش گیاهی به‌تصویر کشیده شده است.

وی ادامه داد: هر برگ شامل ۱۶ تمبر بوده و نشان‌های ثبت‌جهانی یونسکو، سازمان میراث‌فرهنگی و لوگوی بیابان لوت در حاشیه تمبرها درج شده است.

به گفته ملکوتی، علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت تمبر مذکور به اداره‌کل پست استان و اداره پست شهرستان نهبندان مراجعه کنند.

 

 

Prudence این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

ایران در آستانه پیوستن به باشگاه 8000 متری ها

در رشته کوه هیمالیا 14 قله با ارتفاع بیش از 8000 متر وجود دارند. کوه نوردانی که تمام 14 قله را صعود کنند به عضویت باشگاه 8000 متری ها در می آیند. عظیم قیچی ساز کوه نورد پر افتخار کشورمان که تا کنون 13 قله را صعود کرده هم اکنون در حال تلاش بر روی قله چهاردهم (قله لوتسه) می باشد. او تا کنون طی دو مرحله و جهت هم هوایی تا کمپ سه قله لوتسه صعود کرده و در حال حاضر در بیس کمپ به سر می برد. او به زودی صعود نهایی خود را انجام خواهد داد و عضوی از باشگاه 8000 متری ها خواهد شد. تا کنون درتاریخ کوه نوردی تنها 35 نفر موفق به این کار شده اند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» کافه‌های سیار، مهمان ناخوانده خیابان سی‌تیر
... دیدن متن »

ابتدای خیابان سی‌تیر در تقاطع خیابان مصطفی خمینی (ره) به آدرس همیشگی موزه‌ی ملی ایران؛ حدود ۱۰ گاری که سعی کرده‌اند ظاهرشان را شبیه به چرخ‌دستی‌های «طواف» در طهران قدیم درست‌ و بعضا غذاهای سنتی طبخ کنند، ردیف شده‌اند. گاری‌های که به زبان امروزی آن‌ها را کافه سیار می‌نامیم، اما چهره‌ی چندان زیبایی به این بخش از خیابان تاریخی سی‌تیر نمی‌دهند. 

این آدرس سرراست‌ترین مسیر برای وارد شدن به موزه‌ی ملی ایران است و صدای آهنگ‌های مختلف پاپ، بلندگوهایی که غذاهای متنوع گاری‌ها را تبلیغ می‌کنند، بوی روغن سرخ شده این کافه‌های سیار در کنار پیاده‌روی سی‌تیر که کاملا توسط گاری‌ها اشغال شده‌اند، به جای جلب گردشگر، فضای گردشگر گریزی درست کرده است!

هرچند در طول سال‌های گذشته یکی از مهمترین نیازها برای محدوده‌ی خیابان سی‌تیر به عنوان یکی از خیابان‌های تاریخی تهران که از ابتدا تا انتهایش را موزه‌ها و بناهای تاریخی مختلف احاطه کرده‌اند، داشتن فضاهایی برای استراحت و نوشیدن یک چای یا قهوه بود که آن‌هم نیاز به سرمایه‌گذاری خوش‌فکر و کاربلد داشت.

البته از وجود یک کافه قدیمی و چند نیمه رستوران در شمال این خیابان نمی‌توان گذشت، اما از یکی دو ماه قبل از نوروز، مدیریت شهری تهران با مستقر کردن کافه‌های سیار در تقاطع خیابان سی‌تیر و مصطفی خمینی (ره) سعی کرده تا این خلاء را جبران کند؛ خلائی که می‌تواند روح زندگی را به خیابان سی‌تیر برگرداند، خیابانی که نخست در نوروز سال ۹۵ آسفالت‌اش جای خود را به سنگفرش‌های طرح قدیمی داد و از اواخر همان سال نیز این گاری‌ها مستقر شده‌اند تا گردشگر جذب کنند، اما به نظر می‌رسد قدری در این برنامه‌ریزی، ناهماهنگی رخ داده است.

 

قرار نیست کارکرد خیابان سی‌تیر را به رستورانِ موزه ملی تغییر دهیم

جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه‌ی ملی ایران با ابراز نارضایتی از وجود این کافه‌های سیار در ورودی موزه‌ی ملی ایران می‌گوید: اواخر سال گذشته به شهرداری منطقه نامه دادیم که درباره‌ی استقرار این کافه‌ها توضیح دهند و آن‌ها اعلام کردند بعد از نوروز جلسه‌ای برگزار می‌کنند،

اما هنوز هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است. او با بیان این‌که این صحنه اصلا زیبنده‌ی موزه ملی ایران نیست‌، ادامه می‌دهد: این که هر جای اصیل و درجه یک را با یک‌سری کارهای حاشیه‌نشینی به حاشیه برانیم، اصلا کار خوبی نیست!

وی با اشاره به وجود یک کافه در حیاط پشتی موزه‌ی ملی ایران، بیان می‌کند: ما فضای خود را در داخل موزه داریم، آن تاسیسات هیچ ارتباطی به موزه‌ی ملی ایران ندارند، و موزه نسبت به رفتار و جانمایی و عملکرد آن آگاه است. او معتقد است: مدیریت شهری برای این اقدام خود توجیهاتی دارد. مانند این نکته که در آینده قصد داریم، خیابان سی‌تیر را تبدیل به معبر پیاده‌ی فرهنگی کنیم.

آن‌ها این اقدام را یک آغاز برای کار می‌دانند، در حالی که هیچ ارتباطی به ما ندارد. نوکنده با بیان این‌که معمولا همه موزه‌ها یک کافی شاپ یا رستوران دارند، تاکید می‌کند: اصلا قرار نیست کارکرد خیابان سی تیر را به رستورانِ موزه ملی ایران تغییر دهیم.

مخالف اصلِ کار نیستیم، جایگاهِ آن مطلوب نیست

سید احمد محیط طباطبایی، مشاور رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و رئیس ایکوم ایران نیز در این زمینه می‌گوید: اینکه آن‌جا جایگاهی برای عرضه چنین محصولی باشد و مردم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند، ما مخالف نیستیم، اما مساله این است که جایگاه و نوع‌ آن مطلوب نیست.

وی با تاکید بر این‌ نکته که باید این فضا شکل درست به خود بگیرد، می‌گوید: در این اقدام چند مورد خوب وجود دارد که نیاز به تقویت آن‌هاست. او معتقد است: این کافه‌ها باید روبه روی موزه و کنار پایانه‌ی اتوبوسرانی مقابل موزه مستقر شوند نه در کنار فضای ورودی به حریم موزه، چون این اقدام‌ها می‌تواند حاشیه ایجاد کنند.

محیط طباطبایی در ادامه با اشاره به استفاده‌ی برخی از این گاری‌ها از گاز و پیک‌نیک برای پخت غذاهای خود ادامه می‌دهد: استفاده از این لوازم ضریب امنیت موزه را به خطر می‌اندازد و قطعا آن‌ها باید جمع‌آوری شوند.

وی تاکید می‌کند: این‌که در پیاده‌رو جریانِ زندگی وجود داشته باشد خوب است. در این مکان‌ها می‌توان موقعیت‌هایی مانند "شبی با موزه" را راه انداخت و به دنبال آن جریان سازی‌های خوبی انجام داد، اما باید اصلاح شوند و برنامه‌ریزی داشته باشند. 

در طول سال‌های گذشته فقط چند دکه ساندویچی در ترمینال اتوبوسرانی درون شهری در مقابل موزه ملی ایران قرار داشتند که صحنه‌ی جالبی برای حضور گردشگران به خصوص گردشگران خارجی نبود. شاید به همین دلیل به نظر می‌رسد مدیریت شهری تلاش کرده تا اتفاقی جدید برای گردشگران ایجاد کند، اقدامی که اگر با هماهنگی موزه ملی و سازمان میراث‌فرهنگی انجام می‌شد چه بسا بهترین قدم در این زمینه در طول سال‌های گذشته بود.

از سوی دیگر قرار گرفتن این کافه‌های سیار در ابتدای خیابان سی‌تیر و درست جائی که به دلیل نبود پارکینگ مکان پارک اتوبوس‌های گردشگران خارجی و تورهاست حالا این کافه‌ها قد علم کرده‌اند و جدلی جدید مقابل موزه شکل گرفته است.

 

منبع: ایسنا

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سلام . 28 اردیبهشت پنجشنبه ست . آیا تاریخ حرکت اشتباه نوشته شده یا واقعا این برنامه مربوط به جمعه ست ؟ -------> تاریخ حرکت: جمعه ۲۸ اردیبهشت‌ماه :(
درود بر شما
اشتباه نوشتاری بوده و برنامه روز پنجشنبه برگزار خواهد شد.
۲۰ ارديبهشت
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به جشنواره گل و گلاب دعوت شدید!
هر سال اردیبهشت که می شود تور گلابگیری از جمله جاذبه هایی ست که مسافران بی شماری را به کاشان می کشد. امسال نیز این جشنواره به مانند سال های گذشته باعطر و بوی گلهای محمدی با شعار «اشک گل سرخ، آیین گل سبز» در باغ تاریخی تالار نیاسر برگزار می شود. با «تریپ باما» همراه شوید تا بشنوید از جزئیات این جشنواره کم نظیر.
برای ثبت نام در تور و ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/5r7e7i
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید