آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردشگری
S3 : 16:14:00 | com/org
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
جشنواره گل لاله؛ اراک
سومین جشنواره گل لاله اراک راه اندازی شد؛ این باغ نسبت به باغ‌های لاله دیگر شهرهای کشور بالاترین میزان تنوع این گونه را دارد. سومین جشنواره گل لاله اراک با بیش از ۱۲۰ هزار گل لاله در ۴۳ ...
دیدن ادامه ››

سومین جشنواره گل لاله اراک راه اندازی شد؛ این باغ نسبت به باغ‌های لاله دیگر شهرهای کشور بالاترین میزان تنوع این گونه را دارد. سومین جشنواره گل لاله اراک با بیش از ۱۲۰ هزار گل لاله در ۴۳ واریته در کنار گل‌های بنفشه و درختچه‌های زینتی در زمینی به مساحت ۸ هزار مترمربع در منطقه شهر صنعتی اراک برپا شد. گفتنی است به دلیل قرار گرفتن شهر اراک در شرایط قرمز کرونایی، بازدید از این باغ فعلاً برای علاقه مندان ممنوع است.

عکس: بهنام یوسفی / مهرجشنواره گل لاله؛ اراک | عکس جشنواره گل لاله؛ اراک | عکس جشنواره گل لاله؛ اراک | عکس جشنواره گل لاله؛ اراک | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
رهایی «عسل کشان» از برف
عملیات برف‌روبی و بازگشایی جاده دهستان «موگویی» در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری پس از هفته‌ها تلاش مداوم نیروهای راهداری در فصل بهار رو به اتمام است. این جاده ۴۵ کیلومتری، ...
دیدن ادامه ››

عملیات برف‌روبی و بازگشایی جاده دهستان «موگویی» در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری پس از هفته‌ها تلاش مداوم نیروهای راهداری در فصل بهار رو به اتمام است.

این جاده ۴۵ کیلومتری، مسیر تردد اهالی ۱۵ روستای دهستان موگویی است که با بارش اولین برف در پاییز هر سال مسدود شده و تا بهار سال بعد امکان بازگشایی آن وجود ندارد. ارتفاع برف در گردنه عسل کشان این جاده به چند متر می‌رسد. بارش کم برف در زمستان سال گذشته باعث شد عملیات برف‌روبی این جاده از اواخر اسفند ۹۹ آغاز شود. عملیات بازگشایی این جاده همه ساله از دو سوی جاده (از سمت چلگرد و از راهدارخانه روستای خویه واقع در دهستان موگویی) و معمولاً در اردیبهشت ماه آغاز می‌شود. حدود ۵ هزار نفر سکنه روستاهای دهستان موگویی در طول زمستان که این جاده مسدود می‌شود، مجبورند از مسیرهای طولانی‌تری که به فریدون شهر استان اصفهان و الیگودرز استان لرستان منتهی می‌شود، رفتو آمد کنند.

عکس: پانته آ نیکزاد / مهررهایی «عسل کشان» از برف | عکس رهایی «عسل کشان» از برف | عکس رهایی «عسل کشان» از برف | عکس رهایی «عسل کشان» از برف | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
آرامستان دولاب

آرامستان دولاب که به نام آرامستان ممنوعه و ارامنه هم شهرت دارد، مجموعه ای است که از بخش هایی مجزا با ورودی هایی جداگانه تشکیل شده. افرادی با ملیت های مختلف روسی، ارمنی، گرجی، لهستانی، فرانسوی، ایتالیایی و ایرانی در این آرامستان دفن هستند. ورود و بازدید از این آرامستان ها نیاز به هماهنگی قبلی و در صورت لزوم اخذ مجوز دارد. بخش ارتدکس روسی و بخش کاتولیک از جمله قسمت هایی هستند که معمولا مورد بازدید قرار می گیرند. بخش آشوری ها اجازه بازدید نمی دهند. بخش ارامنه نیاز به مجوز از خلیفه گری ارامنه تهران دارد.

- بخش ارتدکس روسی
در ابتدای این آرامستان کلیسایی (نماز خانه) واقع شده که محل انجام مراسم برای درگذشتگان است. فرم صلیب مقبره ها خاص است به این شکل که به جز صلیب معمول، یک خط افقی اضافه و یک خط مورب هم وجود دارد که خاص ارتدکس های روس است.
از جمله افراد مشهوری که در این مجموعه دفن هستند می توان آنتوان سوریوگین (عکاس روس دوره قاجار که ... دیدن ادامه ›› به همراه همسر و دخترش مدفون هست) و نیکلای مارکوف را نام برد (معمار گرجی طراح ساختمان هایی چون دبیرستان البرز، ساختمان پست، دانشسرای عالی-باغ موزه نگارستان فعلی- زندان قصر و... که به همراه همسر و فرزند خود مدفون است.)
آرامگاه شاهزاده گرجی از جمله بنا های مهم در این آرامستان است. بنای آرامگاه او توسط نیکلای مارکوف به شکل کلیسایی در تفلیس ساخته شده. این بنا ثبت ملی بوده، اما متاسفانه به دلیل عدم رسیدگی در حال ویرانی است. جالب آنکه قبر نیکلای مارکوف در چند قدمی این بنا قرار دارد اما فاقد بنایی خاصی است.
در بخشی دیگر از این آرامستان پیکر 300 سرباز روس که در جنگ جهانی دوم کشته شده اند در مساحتی حدود 30 متر مربع به خاک سپرده شده اند. سفیر روسیه سالی دو بار برای ادای احترام به این قسمت می آید.
در بخشی دیگر پیکر مردی مسلمان دفن است. همسر او ارمنی بوده و قصد داشته تا پیکر شوهر خود را در امامزاده عبداله دفن کند. اما از ورود او به امامزاده به دلیل نوع پوشش جلوگیری می کنند. در نتیجه بانوی ارمنی پیکر همسر خود را در آرامستان دولاب به خاک می سپارد. آرامگاهی بر روی مقبره او ساخته شده که کار آقای مدنی از شاگردان استاد لر زاده است.
بانویی مسیحی نیز که همسری مسلمان داشته در این آرامستان دفن است که بر روی سنگ قبر او هم صلیب دیده می شود و هم شعری فارسی که درخواست قرائت فاتحه کرده.
در بین قسمت های مختلف آرامستان دولاب بخسش ارتدکس روسی تنها قسمتی است که هنوز هم تدفین صورت می گیرد.

- بخش کاتولیک
مقبره دکتر کلوکه پزشک محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار در این بخش قرار دارد. در واقع خاک سپاری اقلیت های دینی در این منطقه با دفن پیکر دکتر کلوکه در سال 1855 شروع شده است. بر روی قبر او آرامگاهی آجری با گنبد ساخته شده.
از جمله افراد مشهور در این قسمت می توان لوئیچی پشه (عکاس دوره ناصر الدین شاه معروف به عکاس باشی) را نام برد که مقبره او در نزدیکی آرامگاه دکتر کلوکه قرار دارد.
مقبره لهستانی ها یکی از قسمتهای مهم و وسیع بخش کاتولیک است. این افراد لهستانی از اردوگاه های کار اجباری به ایران آورده شدند تا بعدا به کشور خود برگردند. اما در ایران دچار بیماری شده و به تدریج فوت کردند. در بین آنها افراد نظامی و غیر نظامی دیده می شود. قبرهای انها بر خلاف سایر قسمت ها دارای شماره و سنگ های یک شکل است. با توجه به تاریخ تولد و فوت روی سنگ ها، کودکان کمتر از یکسال هم دیده می شوند.
یکی دیگر از قسمت های دیدنی بخش کاتولیک مقبره ای زیر زمینی است. از پله ها پایین می روید و در راهرویی تنگ و باریک قرار می گیرید. سنگ قبر 26 نفر در دو طرف دیوار دیده می شود. گفته می شود این مقبره مربوط به کارگران معدن ایتالیایی بوده است. البته نگهبان بخش روسی می گفت در ایران معدنچی ایتالیایی کار نمی کرده و اینها کارگران تونل کندوان هستند.
در بخش کاتولیک ملیت افراد با پرچمی کوچک بر روی هر قبر مشخص شده است.
خواندنی و مختصر و مفید به همراه چندین عکس از خوبی های نوشته های شما هستند، مرسی 🙂
۱۴ فروردین
بیگانه پریشان
خواندنی و مختصر و مفید به همراه چندین عکس از خوبی های نوشته های شما هستند، مرسی 🙂
ممنون از توجه شما
۱۴ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شکوفه‌های زیبای بهاری؛ سامان
شکوفه‌های درخت بادام در شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری با شروع فصل بهار و آغاز سال نو جوانه زده و شکوفا شده‌اند. عکس: رضا کامران سامانی / خبرنگاران
دیدن ادامه ››

شکوفه‌های درخت بادام در شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری با شروع فصل بهار و آغاز سال نو جوانه زده و شکوفا شده‌اند.

عکس: رضا کامران سامانی / خبرنگارانشکوفه‌های زیبای بهاری؛ سامان | عکس شکوفه‌های زیبای بهاری؛ سامان | عکس شکوفه‌های زیبای بهاری؛ سامان | عکس شکوفه‌های زیبای بهاری؛ سامان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
شمیم بهارنارنج در باغ‌های شیراز
شکوفه‌های درخت نارنج را بهارنارنج می‌گویند. بهار که از راه می‌رسد عطر شکوفه‌های بهارنارنج را هم با خود می‌آورد و بهار شیراز، شهر شعر و عشق و راز را دل انگیزتر می‌کند. عکس: ...
دیدن ادامه ››

شکوفه‌های درخت نارنج را بهارنارنج می‌گویند. بهار که از راه می‌رسد عطر شکوفه‌های بهارنارنج را هم با خود می‌آورد و بهار شیراز، شهر شعر و عشق و راز را دل انگیزتر می‌کند.

عکس: فرزانه چخماق ساز / مهرشمیم بهارنارنج در باغ‌های شیراز | عکس شمیم بهارنارنج در باغ‌های شیراز | عکس شمیم بهارنارنج در باغ‌های شیراز | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ما یه مرحله رو اشتباه جواب دادیم و از بازی حذف شدیم
بهتر بود فرصت داده میشد که سایر مراحل رو پیش بریم و فقط کسر امتیاز میشد😒
تیم گردشگری این را خواند
تیم گردشگری (tourism.team)
درود بر شما
دقیقا همینطوری که شما فرمودید کاش بود، هست...
پس از پاسخ اشتباه یک بار فرصت تکرار بدون کسر امتیاز و در بار دوم با کسر امتیاز پاسخ درست به کاربر ارایه میشه تا عبور کنه و به ماموریت بعدی بره.

از چه بابت حس کردید حذف شدید؟
۰۷ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازدید از باغ فلسفه در ایام نوروز

بازدید از باغ فلسفه و ساختمان های موجود در آن واقع در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در ایام نوروز امکان پذیر شده. این مجموعه شامل دو ساختمان با قدمتی حدود هشتاد سال می باشد که به عنوان میراث فرهنگی ثبت ملی شده اند.

آدرس: خیابان نوفل لوشاتو، کوچه شهید آراکلیان، پلاک 4
ساعت بازدید: 8 تا 18 (تا دوازدهم فروردین)
تلفن 67238000
https://www.instagram.com/p/CMt3K46JyAL/?utm_source=ig_web_copy_link

ممنون از اطلاع رسانی. فقط این همون موسسه حکمت و فلسفه در کوچه شهید آراکلیانه؟ چون پلاک ساختمان و شماره تلفن فرق می کنه.
۰۷ فروردین
مهرک
ممنون از اطلاع رسانی. فقط این همون موسسه حکمت و فلسفه در کوچه شهید آراکلیانه؟ چون پلاک ساختمان و شماره تلفن فرق می کنه.
تلفن رو از سایت موسسه برداشتم(البته چندین شماره دارند)
پلاک اصلاح شد.
بله در کوچه آراکلیان هست. در گوگل مپ هم ثبت شده
و ممنون از توجه شما
۰۸ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گلبن (gmoltaji)
درباره بازی پلاک i
من از چهارشنبه بازی رو خریده ام و هرچقدر به پیج ملاقات با خیابان یا خود موزه ولیعصر دایرکت می دم می گن با تیوال پیگیری کنید! چرا لینک برای من ارسال نشده؟
گروه همیاری (support)
درود بر شما
همان طور که در ایمیل خدمت شما اعلام شد بدلیل اشتباه بودن شماره تماس در زمان خرید پیامک به دست شما نرسید که به صورت ایمیل برای شما ارسال شد.
با سپاس
۰۷ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام. لینک دریافت اپلیکیشن به صورت پیامک ارسال میشه؟ برای من هم ارسال نشده.
میشه لینک رو مجدد ارسال کنید؟
۰۶ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام خسته نباشید، پیامک رسید بازی برای من ارسال شد، اما چیزی که بتونم ازش اپلیکیشن رو دانلود کنم فرستاده نشده. چیکار باید بکنم؟
بهار بلوک آذری این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام من الان که اویل ۶ فروردینه بازیو خریدم ،لینکش کی ارسال میشه ؟ وقت تموم که نشده؟
بهار بلوک آذری این را خواند
سلام
وقت بخیر
براتون ارسال شد.
۰۶ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
سلام، من خرید رو انجام دادم ولی چیزی برام ارسال نشد. خیلی طول می‌کشه ارسال بشه؟ چون می‌خوایم بازی رو شروع کنیم زودتر :))
گروه همیاری (support)
درود بر شما
سرکار خانم جوادیان، احتمالا ارسال پیامک ابتدایی به دست شما نرسیده است، دوباره خدمت شما ارسال شد.

با سپاس
۰۵ فروردین
من جمعه پیش از ظهر ثبت نام کردم و رفتم بیرون ولی در نهایت چند ساعت بعد پبامکی برام نیومد و مجبور شدم برگردم خونه. خیلی طول میکشه پیامکش و عملا روز مفید آدم از بین میره
۰۶ فروردین
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
شهر زیر زمینی نوش آباد و کویر ابوزید آباد

مسیر دسترسی: اتوبان تهران کاشان، قبل از کاشان از اتوبان خارج می شوید. طول مسیر از مرکز شهر تهران تا نوش آباد حدود 246 کیلومتر با دو ساعت و نیم رانندگی می باشد

شهر نوش آباد شهری کوچک و تمیز در حاشیه کویر با مردمانی مهربان، خون گرم و مهمان نواز است. شهر زیر زمینی نوش آباد (شهر اویی) بزرگترین شهر زیر زمینی جهان با قدمتی حدود 1500 سال می باشد که در عمق 18 متری زمین قرار دارد. در سال 1381 هنگام حفر چاه در منزلی شخصی به طور اتفاقی شناسایی شده است. هم اکنون در داخل شهر زیر زمینی و از اعماق زمین محل این چاه مشخص و قابل مشاهده است. این شهر سه طبقه دارد که تنها طبقه منفی دو قابل بازدید است. از میان قسمت های کاوش شده قسمت هایی مجهز به روشنایی و قابل بازدید است و قسمت هایی هم هنوز کاوش نشده اند. در طول تونل ها، چاه های مختلفی وجود دارند که بعضی از آنها برای رفت آمد بوده اند. بعضی از آنها هم به عنوان چاه فریب دشمن کاربرد داشته اند و در انتها مسدود هستند. چاه هایی هم به شکل U برای تبادل هوا وجود دارند. روشنایی تونل ها در زمان قدیم به کمک چراغ های پیه سوز بوده. تونل ها به صورت مستقیم حفر نشده اند بلکه در برخی نقاط انحنا دارند، در نتیجه وقتی مستقیم نگاه می شود به نظر بن بست می آید (جهت فریب دشمن). در دهانه چاهی سنک آسیاب قرار دارد که ظاهرا برای مسدود کردن راه دشمن کاربرد داشته.
این شهر دو ورودی دارد ورودی دوم همواره باز و قابل بازدید است. ورودی اول که کاملا مجزاست در ایام خاص قابل بازدید ... دیدن ادامه ›› می باشد. در داخل تونل ها راهنمایان حضور دارند. هزینه بلیط ورودی ده هزار تومان برای هر نفر می باشد. (زمستان 99).
در مجاورت مجموعه کافه انوشه قرار دارد که قهوه سنتی انوشه را سرو می کند. قهوه انوشه با طعمی ملایم قدمتی حدود 200 سال دارد و در مراسم عزاداری مورد استفاده بوده. این قهوه ترکیبی است از قهوه ترک، کاکائو، شکر، هل و دارچین که همراه با گلاب سرو می شود. پیشنهاد می کنم. حتما آن را امتحان و از فضای خوب کافه استفاده کنید. قهوه انوشه به عنوان میراث ناملموس ثبت ملی شده است.
Instagram:@anoushehcafe

از شهر نوش آباد تا کویر ابوزیدآباد (منطقه سیازگه Siazgah ) حدود 50 کیلومتر با یک ساعت رانندگی در پیش است. ابتدا به شهر ابوزیدآباد می رسید. سپس به سمت سیازگه ادامه مسیر می دهید. کمی بعد از خروج از شهر وارد جاده خاکی می شوید. حدودا 6 کیلومتر انتهای مسیر خاکی است اما با خودرو سواری معمولی قابل گذر است. در میانه مسیر خاکی پست نگهبانی وجود دارد. در این محل به ازای هر خودرو مبلغ ده هزار تومان دریافت می شود. (زمستان 99) کم کم ماسه های کویری در اطراف جاده دیده می شوند. اگر دقت کنید و شانس همراه باشد جوندگان صحرایی را هم در کنار جاده خواهید دید. در انتها رمل های کویر خودنمایی می کنند. در اینجا امکانات شتر سواری، آفرود و موتور چهار چرخه در روز های تعطیل و پایان هفته بر قرار هست. البته قدم زدن روی ماسه های کویری هم به تنهایی لذت بخش است.

- با توجه به نزدیک بودن ابوزید آباد به شهر نوش آباد در یک برنامه یک روزه می توان هر دو مقصد را بازید کرد.
- در طول مسیر خاکی از جاده خارج نشوید امکان دارد خودرو در ماسه های کویر گیر کند.
-در طول مسیر خاکی و در منطقه سیازگه هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد. لذا در صورت نیاز ملزومات خود را در شهر ابوزید آباد خریداری کنید و یا از قبل به همراه داشته باشد (به خصوص آب آشامیدنی)
- منطقه سیازگه در google map و maps me به ثبت رسیده و تابلو راهنما هم در سطح شهر وجود دارد.
- بعد از بازدید از شهر نوش آباد و قبل از رفتن به کویر می توانید با کمی تغییر مسیر وارد کاشان شوید و غذا های محلی کاشان را به عنوان نهار در یکی از سفره خانه های سنتی کاشان صرف کنید. برای خرید سوغات هم می توان باقلوا، کلوچه و سوهان مخصوص کاشان (که متفاوت از سوهان قم است) خریداری کرد.
- در ایام سوگواری ورودی کویر بسته است
-سایر دیدنی های اطراف، قلعه کرشاهی و نخلستان چاه عروس هستند.
چقدر عالی بود جناب هندی
از توضیحاتتون ممنونم
پارسال که آن مسیرو رفتیم دوست داشتم واقعا این منطقه تاریخی رو هم ببینیم اما چون با مسیر ابیانه و جنوبی تر کاشان فاصله دار شد امکانش فراهم نشد.
امیدوارم اینبار که رفتم بشه این شهرکوچک را هم ببینم
۲۳ اسفند ۱۳۹۹
جناب هندی عزیز،
مطلب عالیی بود. حدود سال ۸۵-۸۶ که تازه گمانه زنی انجام شده بود و کار اکتشاف این شهرها شروع شده بود شانس این رو داشتم که به اتفاق دانشجوهای باستانشناسی و مرمت اینجا رو ببینم. البته یه تونل رو ۵۰-۶۰ متر رفتیم پایین و برگشتیم. و فقط ورودی سه طبقه رو دیدیم که پر از گل بود. تا جاییکه یادمه گفتن این شهر از زیر زمین با دو شهر نزدیک هم در ارتباط بوده. درست یادم باشه یکیشون نیاسر بود.
مجموعه رمانی بود به اسم ده مرد رشید که تو نوجوونی خوندم. مربوط زمان ساسانیان یا هخامنشیان. جایی از این کتاب راجع به سه شهر که از زیر زمین با هم ارتباط داشتن نوشته بود. توسط تونل های بزرگی که قافله ازشون رد میشده. همون زمان فکر کردم این همونه. یا شاید شهرهای زیادی در ایران از این ایده استفاده می کردن.
چقدر خوشحال شدم که کارش به سرانجامی رسیده و برای بازدید عموم بازه. چون خبر داشتم که زمانی کامل متوقف شد.
۲۴ اسفند ۱۳۹۹
پوریا صادقی
جناب هندی عزیز، مطلب عالیی بود. حدود سال ۸۵-۸۶ که تازه گمانه زنی انجام شده بود و کار اکتشاف این شهرها شروع شده بود شانس این رو داشتم که به اتفاق دانشجوهای باستانشناسی و مرمت اینجا رو ببینم. ...
ممنون از نظر خوب شما
بله خوشبختانه برای بازدید عموم فعاله
البته همونطور که گفتم از قسمت های کاوش شده قسمت کوتاهی از مسیر نور پردازی شده و قابل بازدیده و قسمت هایی هم هنوز کاوش نشده
و چه جالب که در زمان کاوش وارد این تونل ها شده اید.
۲۴ اسفند ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قالیشویی سنتی در مناطق حاشیه تبریز
همچنات آمدن عید را در بعضی مناطق با فرش‌ها و قالی‌های شسته شده بر بام منزل می‌توان حس کرد. قالی شویی به روش سنتی و خانگی هر چند این روزها کمتر مشاهده می‌شود اما در برخی مناطق ...
دیدن ادامه ››

همچنات آمدن عید را در بعضی مناطق با فرش‌ها و قالی‌های شسته شده بر بام منزل می‌توان حس کرد. قالی شویی به روش سنتی و خانگی هر چند این روزها کمتر مشاهده می‌شود اما در برخی مناطق حاشیه شهر تبریز، مردم خودشان اقدام به شست و شوی فرش‌ها و قالی‌هایشان می‌کنند، که همچنان خاطره انگیز و نوید نو شدن سال و آمدن بهار و خانه تکانی است.

عکس:مینا نوعی / مهرقالیشویی سنتی در مناطق حاشیه تبریز | عکس قالیشویی سنتی در مناطق حاشیه تبریز | عکس قالیشویی سنتی در مناطق حاشیه تبریز | عکس قالیشویی سنتی در مناطق حاشیه تبریز | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
بهزاد هندی، میم، فهیمه تردست و جعفر میراحمدی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آسبادهای تاریخی نشتیفان
نشتیفان در جنوب شرقی شهرستان خواف خراسان رضوی،مجموعه ای باستانی از آسیا بهای بادی وجود دارد که به آن آسباد می گویند و یکی از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوبی تاریخی ایران و همچنین از مجموعه ...
دیدن ادامه ››

نشتیفان در جنوب شرقی شهرستان خواف خراسان رضوی،مجموعه ای باستانی از آسیا بهای بادی وجود دارد که به آن آسباد می گویند و یکی از بزرگترین مجموعه های خشت، گل و چوبی تاریخی ایران و همچنین از مجموعه آسبادهای تاریخی جهان محسوب می شود .آسبادها،از مهمترین سازه های مرتبط باموقعیت جغرافیایی و اقلیمی شهرخواف بوده و همواره نقش اساسی و ارزنده ای در معیشت مردم این دیار داشته است.این مکان به‌ عنوان یکی از جاذبه‌ های مهم گردشگری ایران بشمار می آید.

عکس: مجتبی اسماعیل زاد / تسنیمآسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس آسبادهای تاریخی نشتیفان | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
 | عکس
خانۀ عامری‌هامجموعۀ تاریخی عامری‌ها که می‌توان از آن به عنوان بزرگترین خانۀ خصوصی سنتی نام برد، بعد از بازگشایی مجدد در سال ۱۳۹۳ شمسی تا کنون در مقام هتل سنتی پنج ستاره، پذیرای گردشگران از سراسر ایران و جهان است. خانۀ عامری‌ها در حال حاضر شامل هفت حیاط است با اسامی: حیاط ابراهیم خلیل خان عامری (بیرونی و اندرونی)، حیاط‌های خورشیدخاتون یا یوسفی (بیرونی یا اندرونی) حیاط اندرونی حشمت‌الله خان عامری و حیاط‌های بیرونی و اندرونی رئیسیان. این مجموعه متعلق به یکی از حکام محلی کاشان، معروف به سهام‌السلطنه عرب عامری بوده و امروزه مساحت آن بالغ بر ۹۰۰۰ مترمربع ...
دیدن ادامه ››

خانۀ عامری‌ها
مجموعۀ تاریخی عامری‌ها که می‌توان از آن به عنوان بزرگترین خانۀ خصوصی سنتی نام برد، بعد از بازگشایی مجدد در سال ۱۳۹۳ شمسی تا کنون در مقام هتل سنتی پنج ستاره، پذیرای گردشگران از سراسر ایران و جهان است.

خانۀ عامری‌ها در حال حاضر شامل هفت حیاط است با اسامی: حیاط ابراهیم خلیل خان عامری (بیرونی و اندرونی)، حیاط‌های خورشیدخاتون یا یوسفی (بیرونی یا اندرونی) حیاط اندرونی حشمت‌الله خان عامری و حیاط‌های بیرونی و اندرونی رئیسیان.

این مجموعه متعلق به یکی از حکام محلی کاشان، معروف به سهام‌السلطنه عرب عامری بوده و امروزه مساحت آن بالغ بر ۹۰۰۰ مترمربع و زیربنای آن حدود ۱۱۰۰۰ مترمربع است. 

از مشخصات دیگر این بنا، دسترسی آن به دو معبر اصلی، چند گذر فرعی و سه محلۀ امیر احمد، کوشک صفی و سَرِفَره است.

ضلع جنوبی این خانه هنگام احداث خیابان علوی در دهۀ چهل شمسی تخریب و زیر سطح خیابان قرار گرفت. اما در زمان بازسازی خانه و این مرتبه با تخریب بخشی از خیابان، حوضخانه و بناهای جانبی آن از زیر خیابان خارج و تجدید بنا شد.
عجیب اینکه این حوضخانه در تمام این سالها، زیر فشار عبور و مرور میلیون‌ها خودرو سالم باقی مانده بود و در این زمان دوباره آبگیری شد. آب این حوضخانه از قنات خان تأمین می‌شد که در دورۀ زندیه عبدالرزاق خان کاشی، حاکم کاشان آن را حفر کرده بود.

این خانه، تنها خانۀ تاریخی کاشان است که برای خودش حمام خصوصی دارد.

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بازی تستی اهل کاشانم را خریده ام، ولی لینکی برای دانلود و یا بازی انلاین ارسال نشده! لطفا راهنمایی کنید
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
زمستان بهاری یزد
شکوفه‌های رنگارنگ خبر از زنده شدن دوباره طبیعت و رسیدن زودهنگام بهار می‌دهند. شکوفه‌های زیبای بهاری که تقریباً از ۱۰ روز پیش، چهره بهاری به شهرهای مختلف استان یزد بخشیده‌اند، ...
دیدن ادامه ››

شکوفه‌های رنگارنگ خبر از زنده شدن دوباره طبیعت و رسیدن زودهنگام بهار می‌دهند. شکوفه‌های زیبای بهاری که تقریباً از ۱۰ روز پیش، چهره بهاری به شهرهای مختلف استان یزد بخشیده‌اند، طراوت و تازگی را برای دیار کویری یزد به ارمغان آورده‌اند اما در کنار همه این زیبایی‌ها، نگرانی و تشویش باغداران از سرمازدگی این درختان و بی‌ثمر ماندن آنها را نمی‌توان نادیده گرفت.

عکس: مجید دهقانی زاده / مهرزمستان بهاری یزد | عکس زمستان بهاری یزد | عکس زمستان بهاری یزد | عکس زمستان بهاری یزد | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
پرواز کاکایی ها برفراز «چشمه کیله»
هر ساله با شروع فصل سرما حدود ۶ گونه کاکایی از مناطق سرد سیبری و آسیای میانه به رودخانه چشمه کیله تنکابن مهاجرت می‌کنند. مردم تنکابن حدود یک دهه در فصل سرما، از این پرندگان مهاجر میزبانی ...
دیدن ادامه ››

هر ساله با شروع فصل سرما حدود ۶ گونه کاکایی از مناطق سرد سیبری و آسیای میانه به رودخانه چشمه کیله تنکابن مهاجرت می‌کنند.

مردم تنکابن حدود یک دهه در فصل سرما، از این پرندگان مهاجر میزبانی می‌کنند. رودخانه چشمه کیله با توجه به شرایط آب و هوایی و زیست بوم مناسب، زیستگاه خوبی برای این کاکایی های مهاجر است و این فرصت می‌تواند زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری در قالب پرنده نگری در منطقه باشد.

عکس: سید ولی شجاعی لنگری / مهرپرواز کاکایی ها برفراز «چشمه کیله» | عکس پرواز کاکایی ها برفراز «چشمه کیله» | عکس پرواز کاکایی ها برفراز «چشمه کیله» | عکس پرواز کاکایی ها برفراز «چشمه کیله» | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
موزه‌های فرانسه در تلاش برای بازگشایی | عکس موزه‌های فرانسه در تلاش برای بازگشایی
با ادامه پیدا کردن روند تعطیلی موزه‌ها در فرانسه، مدیران موزه‌ها از دولت می‌خواهند مجوز بازگشایی موزه‌ها را صادر کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، موزه‌های فرانسه که به دلیل تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا درمانده شده‌اند این هفته با ارسال دو عریضه که توسط صدها فعال حوزه هنر و موزه‌ها امضا شده است از دولت فرانسه خواستند تا فرصت بازگشایی موزه‌ها حتی به صورت جزئی را فراهم کند. مسوولان موزه‌ها امیدوار بودند با به پایان رسیدن قرنطینه سراسری بتوانند درهای موزه‌ها را در ماه دسامبر به روی مردم بازکنند اما با افزایش آمار مبتلایان ...
دیدن ادامه ››

با ادامه پیدا کردن روند تعطیلی موزه‌ها در فرانسه، مدیران موزه‌ها از دولت می‌خواهند مجوز بازگشایی موزه‌ها را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موزه‌های فرانسه که به دلیل تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا درمانده شده‌اند این هفته با ارسال دو عریضه که توسط صدها فعال حوزه هنر و موزه‌ها امضا شده است از دولت فرانسه خواستند تا فرصت بازگشایی موزه‌ها حتی به صورت جزئی را فراهم کند.

مسوولان موزه‌ها امیدوار بودند با به پایان رسیدن قرنطینه سراسری بتوانند درهای موزه‌ها را در ماه دسامبر به روی مردم بازکنند اما با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا موزه‌ها نیز در کنار رستوران‌ها، سینماها و سالن‌های تئاتر همچنان تعطیل باقی ماندند.

برای مثال قرار بود به مناسبت صد و پنجاهمین سالروز تولد «هانری ماتیس» نقاش فرانسوی ۲۳۰ اثر از این هنرمند در مهم‌ترین موزه هنر مدرن فرانسه گردآوری شود. اما به دلیل همه‌گیری کرونا، از زمانی که این نمایشگاه در ماه اکتبر در «مرکز ملی هنر و فرهنگ ژرژ پمپیدو» آغاز شد فقط به مدت ۱۰ روز ادامه داشت و بسیار بعید به نظر می‌رسد پیش از موعد بازگرداندن نقاشی‌ها امکان از سرگیری این نمایشگاه فراهم شود.

در این دوران فقط ۱۷هزار بلیت برای بازدید از این موزه خریداری شده است. این آمار برای موزه‌ای که در شرایط عادی سالانه بیش از سه میلیون بازدیدکننده دارد بسیار کم محسوب می‌شود.

امکان به تعویق انداختن تاریخ برگزاری بسیاری از نمایشگاه‌ها وجود ندارد چرا که آثار برای برگزاری نمایشگاه دیگری در نقطه دیگری از جهان از قبل رزرو شده‌اند یا باید فضای کافی برای برگزاری نمایشگاه دیگری که از پیش برنامه‌ریزی شده بود ایجاد شود.

منبع: ایسنا

برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
زمستان تالاب بین المللی چغاخور
تالاب بین‌المللی چغاخور یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور و زیست گاه پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. این تالاب در تمام فصول سال میزبان پرندگان مهاجر است. کاهش دمای منطقه به چندین ...
دیدن ادامه ››

تالاب بین‌المللی چغاخور یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور و زیست گاه پرندگان مهاجر محسوب می‌شود. این تالاب در تمام فصول سال میزبان پرندگان مهاجر است. کاهش دمای منطقه به چندین درجه زیر صفر در فصل زمستان باعث می‌شود که سطح این دریاچه یخ بزند و مناظر بدیعی را به وجود آورد. منبع اصلی تأمین آب این تالاب یخچال‌های طبیعی کوه کلار است که تغییر اقلیم و نوع بارش در سال‌های اخیر کاهش محسوس این یخچال‌ها و به تبع آن کاهش آب تالاب را در فصل تابستان به دنبال دارد.

عکس:پانته آ نیکزاد چالش تری / مهرزمستان تالاب بین المللی چغاخور | عکس زمستان تالاب بین المللی چغاخور | عکس زمستان تالاب بین المللی چغاخور | عکس زمستان تالاب بین المللی چغاخور | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
توی کافه نادری کنج همون میز بلوط
دو تا صندلی لهستانی هنوز منتظرن
تا من و تو بشینیم گپ بزنیم مثل قدیم
شب بشه مشتریا تا آخرین نفر برن
پی نوشت : میز چهار نفره صادق هدایت ، نیما یوشیج ، اخوان ثالث ، جلال آل احمد و...
امیر مسعود این را خواند
آرش رضایی، نیلوفر ثانی، سیدمهدی و نیکا این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
گنبد نمکی طغرود-قم

مسیر دسترسی: کمربندی قم-اراک، جاده جعفریه، قبل از دام شهر. در اینجا جاده خاکی از جاده اصلی جدا می شود. تابلو راهنما وجود ندارد اما گنبد نمکی در Google map و Maps me ثبت شده است. از سر جاده جعفریه تا گنبد نمکی حدود هفت کیلومتر راه خاکی است. اما با خودرو های سواری معمولی قابل گذر است.
گنبد های نمکی پدیده های زمین شناسی هستند. عمر گنبد نمکی طغرود حدود شصت میلیون سال تخمین زده می شود. قبلا از این محل نمک صنعتی استخراج می شده که هم اکنون متوقف شده است.
اگر چه جاده خاکی تا بالای گنبد نمکی کشیده شده، اما در ادامه، مسیر برای عبور خودرو نامناسب است. بهتر است بعد از رسیدن به محل گنبد، خودرو خود را پارک کرده، پیاده ادامه مسیر دهید تا از زیبایی محل استفاده کرده، امکان عکاسی داشته باشید. خاک سرخ رنگ گنبد، همراه با نمک های سفید روی آن منظره زیبایی را پدید آورده. بعد عبور از پیچ اول جاده به دریاچه کوچک فصلی می رسید.

-در جاده خاکی ازمسیر اصلی خارج نشوید. احتمال گیر افتادن خودرو وجود دارد.
- هنگام بارندگی وارد جاده خاکی نشوید.
- لبه های دریاچه ریزشی هستند. با دور ... دیدن ادامه ›› زدن دریاچه ارتفاع کم کنید و سپس به کنار دریاچه بروید.
- در مسیر و اطراف دریاچه شکاف هایی دیده می شود. مراقب وسایل خود به خصوص گوشی همراه باشید.
- آب آشامیدنی به همراه داشته باشید.


نیکا این را خواند
علی ملکی، میم و امیر مسعود این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
آلاسکا
یک منطقه برون‌مرزی و بزرگ‌ترین ایالت کشور ایالات متحده آمریکا است که به‌واسطهٔ معادن غنی و نیز نفت یکی از ثروتمندترین ایالت‌های این کشور محسوب می‌شود. رشته‌کوه‌های ...
دیدن ادامه ››

یک منطقه برون‌مرزی و بزرگ‌ترین ایالت کشور ایالات متحده آمریکا است که به‌واسطهٔ معادن غنی و نیز نفت یکی از ثروتمندترین ایالت‌های این کشور محسوب می‌شود. رشته‌کوه‌های طولانی، قله‌های بلند، یخچال‌های طبیعی، رودها، دریاچه‌ها و دیدنی‌های طبیعی بسیار، کرانه‌هایاقیانوس آرامو کوهستان‌هایی که بعضا قله‌های کوه‌های آتشفشانی هستند از زیبایی های طبیعی این منطقه استو. همچنین حیاط وحش منحصر به فرد آن و زمستانهای سخت مخصوصا در قسمت های شمالی و همچنین شفق‌های قطبی زیبا

روسیه، آلاسکا را در سال‌های ۱۷۵۰ تحت تسلط خود گرفت. روس‌ها با مردمان بومی آنجا روابط بازرگانی داشتند، ولی بعداً اقدام به فروش آن نمودند. قرارداد خرید آلاسکا از روسیه، نهم آوریل ۱۸۶۷ به تصویب سنای آمریکا رسید و قطعی شد

طبق قرار داد معامله، آلاسکا به مبلغ هفت میلیون و دویست هزار دلار خریداری شد ـ هر هکتار دو پنی (دو صدم دلار).

در ادامه تصاویری از مناطق مختلف آلاسکا را مشاهدهمی‌کنید.

عکس: آتلانتیکآلاسکا | عکس آلاسکا | عکس آلاسکا | عکس آلاسکا | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
روزی تاریخی در دنیای کوه نوردی

اولین صعود زمستانه قله K2

در بین 14 قله بالای 8000 متری جهان، تا کنون تنها قله K2 صعود زمستانی نداشت. هر ساله تیم های مختلف در زمستان بر روی این قله تلاش داشتند. اما K2 دست یافتنی نبود. امسال در تاریخ 27 دی ماه تیمی نپالی متشکل از 10 شرپا (باربران ارتفاع و راهنمایان کوهستان) موفق شدند در ساعت 17 به وقت محلی صعود زمستانی قله را انجام دهند. گفتنی است حدود 10 متر زیر قله نفرات متوقف شدند. تا هر ده نفر با هم پا بر روی قله بگذارند. دمای قله هنگام صعود حدود 50- درجه سانتیگراد بوده است. اعضای تیم به جز یک نفر از اکسیژن مکمل استفاده می کردند.
قله K2 در مرز پاکستان و چین با ارتفاع 8611 متر دومین قله مرتفع دنیا بعد از اورست است. اما از نظر درجه سختی، فنی ترین قله 8000 متری می باشد. تا کنون تنها 306 نفر بر فراز قله K2 ایستاده اند. در حالی که اورست بیش از 5600 صعود کننده دارد.
رعنا*، سارا_ز، نیکا، علی ملکی و neda moridi این را دوست دارند
دم همشون گرم مخصوصا اونی که بی اکسیژن بوده
۲۹ دی ۱۳۹۹
انقدر که من الان کیفور شدم....ببین خودشون چه حسی داشتند!!!
۰۱ بهمن ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران
قوهای مهاجر با طی کردن مسیری بالغ بر۵ هزار کیلومتر از مناطق سردسیر جهان برای سپری کردن فصل زمستان به تالاب سرخرود استان مازندران سفر می‌کنند. زمستان تالاب سرخرود بیش از هر فصل دیگر زیبا ...
دیدن ادامه ››

قوهای مهاجر با طی کردن مسیری بالغ بر۵ هزار کیلومتر از مناطق سردسیر جهان برای سپری کردن فصل زمستان به تالاب سرخرود استان مازندران سفر می‌کنند.

زمستان تالاب سرخرود بیش از هر فصل دیگر زیبا و دلپذیرتر است قوهایی که برفراز شهر سرخرود و محمودآباد بال گشوده‌اند، نوای خوش و آوایشان فصلی جدیدی را حکایت می‌کند‏.‬ منطقه سرخرود استان مازندران، ما بین شهرستان فریدونکار و محمودآباد می‌باشد و دارای تالابی بسیار زیبا به همین نام است که از جمله زیبایی‌های طبیعت مازندران به شمار می‌رود، اوایل زمستان تالاب سرخرود پوشیده از پرندگان مهاجر است.

عکس: معصومه جعفری / مهرافزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس افزایش چشمگیر قوهای مهاجر در مازندران | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
اصفهان در پیشنهادهای نشریه آمریکایی برای سفر | عکس اصفهان در پیشنهادهای نشریه آمریکایی برای سفر
اصفهان به عنوان یکی از دیدنی‌ترین مقاصد جهان در سال ۲۰۲۱ از سوی نشریه نیویورک‌تایمز معرفی شد.  به نقل از «آسیا اِن»، شمال قرقیزستان، مجمع‌الجزایر «کن دائو» در ویتنام و شهر اصفهان در میان ۵۲ مکان دیدنی در سال ۲۰۲۱ نشریه نیویورک‌تایمز قرار گرفتند. نیویورک‌تایمز نوشت : «ما از مخاطبان‌مان خواستیم تا نقاطی از جهان را که در یک سال سخت موجب آرامش و شادی آن‌ها شده‌اند به ما معرفی کنند.» در نتیجه این درخواست بیش از ۲۰۰۰ نقطه از جهان از سوی مخاطبان این نشریه معرفی شد که از میان آن‌ها ۵۲ نقطه برگزیده ...
دیدن ادامه ››

اصفهان به عنوان یکی از دیدنی‌ترین مقاصد جهان در سال ۲۰۲۱ از سوی نشریه نیویورک‌تایمز معرفی شد.

 به نقل از «آسیا اِن»، شمال قرقیزستان، مجمع‌الجزایر «کن دائو» در ویتنام و شهر اصفهان در میان ۵۲ مکان دیدنی در سال ۲۰۲۱ نشریه نیویورک‌تایمز قرار گرفتند.

نیویورک‌تایمز نوشت : «ما از مخاطبان‌مان خواستیم تا نقاطی از جهان را که در یک سال سخت موجب آرامش و شادی آن‌ها شده‌اند به ما معرفی کنند.»

در نتیجه این درخواست بیش از ۲۰۰۰ نقطه از جهان از سوی مخاطبان این نشریه معرفی شد که از میان آن‌ها ۵۲ نقطه برگزیده شد تا به مردم یادآوردی کند هنوز نقاطی از جهان برای ماجراجویی وجود دارد.

نان پنجره‌ای ترد، کوچه‌های پرپیچ و خم منتهی به بازار بزرگ دنج اصفهان و راننده تاکسی‌های خندان از جمله تجربیات مخاطب این نشریه از بازدید از اصفهان بوده است.

«جنوب ولز»، دشت «یانوس» در کلمبیا، «واحه سیوا» در مصر، «داکار» در سنگال، شهر مراکش در کشور مراکش، «وادی رم» در اردن، «دریاچه میشیگان»، «بیروت» در لبنان، «سیبری»، جزیره «آندروس» در یونان، دانشگاه کمبربیج در انگلستان، «لاهور» در پاکستان و شهر «کائوهسیونگ» در تایوان از دیگر نقاط این فهرست هستند.

منبع: ایسنا

بارش سنگین برف؛ مادرید
طوفان موسوم به «فیلومنا» و بارش برف سنگین در اسپانیا که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه توصیف می‌شود شهروندان این کشور را از جمله در مادرید، پایتخت غافلگیر کرده و هزاران نفر را ...
دیدن ادامه ››

طوفان موسوم به «فیلومنا» و بارش برف سنگین در اسپانیا که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه توصیف می‌شود شهروندان این کشور را از جمله در مادرید، پایتخت غافلگیر کرده و هزاران نفر را درون خودروها در جادها و یا در ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها گرفتار کرده است. دولت اسپانیا مجبور شده برای امدادرسانی ارتش را به خدمت بگیرد و در نیمی از این کشور «وضعیت قرمز» اعلام کند.

عکس: رویترزبارش سنگین برف؛ مادرید | عکس بارش سنگین برف؛ مادرید | عکس بارش سنگین برف؛ مادرید | عکس بارش سنگین برف؛ مادرید | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
خبر
درباره چالش عکاسی از خورشید i
 | عکس
این عکس را به خاطر بسپار که در آینده به کارت خواهد آمد.
دیدن ادامه ››

این عکس را به خاطر بسپار که در آینده به کارت خواهد آمد.

سمانه و نیلوفر ثانی این را خواندند
امیرمسعود فدائی و رویا کاظمی این را دوست دارند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
استفاده از دیزل ها کار هارو آسان کرده که می توان به راحتی تولید برق داشته باشیم دیزل ژنراتور ها انواع و مدل مختلفی دارند.https://zarabco.com/productgroup/%D8%AF%DB%8C%D8%B2%D9%84-%DA%98%D9%86%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1/160/1/view/
خانه امام جمعه (عمارت صدر اعظم)

بنای تاریخی "خانه امام جمعه"، یا عمارت صدر اعظم یکی از نفیس ترین خانه های تهران متعلق به میرزا آقاخان نوری ملقب به اعتمادالدوله، دومین صدراعظم دربار ناصرالدین شاه (بعد از امیرکبیر) بوده که سال ساخت آن در حدود سال های 1220 تا 1223 شمسی برآورد شده. این خانه در محله تاریخی و اعیان نشین عودلاجان تهران ساخته شده است. پس از فوت میرزا آقاخان در سال 1243 ، این عمارت حدود 40 سال تحت تملک وراث وی قرارگرفت و در حدود سال 1285 ، شخصی به نام حاج یحیی، معروف به امام جمعه خویی این عمارت را از فرزندان میرزا آقاخان خریداری و در آن ساکن شد. وی در اولین دوره مجلس شورای ملّی، از طرف اهالی آذربایجان به عنوان نماینده انتخاب و پس از ورود به تهران در این عمارت ساکن شد.
این عمارت در سال 1328 شمسی به ادارۀ کل آموزش و پروش استان تهران زیر مجموعه وزارت فرهنگ واگذار و وقف گردید. در نهایت، بنای تاریخی و ارزشمند امام جمعه، در سال ١٣٧٥ توسط ادارۀ کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و هم اکنون در اختیار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد. این خانه در فضایی حدود ٩٠٠ متر بنا شده، دارای دو طبقه و بخش های مختلف است و با تزیینات و آینه کارى هاى باشکوه، یکى از خانه هاى بسیار زیباى تهران و از جاذبه هاى گردشگرى محله قدیمی عودلاجان می باشد. معماری این خانه تلفیقی از سبک ایرانی و اروپایی است. ارسی موجود در این بنا 9 لتی بوده که از این نظر ... دیدن ادامه ›› نادر است.
در سال 1367 بر اثر اصابت موشک در اطراف خانه آسیب هایی به تزیینات آن وارد شده که بخشی از آنها مرمت شده است و مقداری هنوز بدون مرمت باقی مانده. بازدید از این خانه اخیرا امکان پذیر شده است.

آدرس: خیابان ناصرخسرو- کوچه امام جمعه- پلاک 37
روز های بازدید شنبه تا پنج شنبه ساعت 10 الی 17
- بازدید تنها از طریق هماهنگی در پیج اینستاگرام خانه مقدور است
https://www.instagram.com/imamjomehistorichouse/?hl=en
- با توجه به واقع شدن این خانه در مرکز شهر، بهترین راه دسترسی به آن از طریق مترو ( ایستگاه امام خمینی) می باشد. از ایستگاه امام خمینی تا محل عمارت حدود 15 دقیقه پیاده روی لازم است.
- امکان ورود افرار زیر15 سال به طبقه اول وجود ندارد.
- بهای بلیط ده هزار تومان (زمستان 99)کلوت کوه مُند، بوشهر
کلوت از واژه‌های کل و لوت به معنای شهر لوت تشکیل شده است. کلوت‌ها فقط در کرمان نیستند. این کلوت‌ها در منطقه کوه مُند شهرستان دشتی استان بوشهر بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری ...
دیدن ادامه ››

کلوت از واژه‌های کل و لوت به معنای شهر لوت تشکیل شده است. کلوت‌ها فقط در کرمان نیستند. این کلوت‌ها در منطقه کوه مُند شهرستان دشتی استان بوشهر بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری استان محسوب می‌شود. این تپه‌ها حاصل فرسایش باد و آب بر روی زمین‌های سست و رسوبی منطقه است.

عکس:افسانه جعفری / خبرنگارانکلوت کوه مُند، بوشهر | عکس کلوت کوه مُند، بوشهر | عکس کلوت کوه مُند، بوشهر | عکس کلوت کوه مُند، بوشهر | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
مطمئنم دیگه هیچوقت هیچ سفری انقدر بهم "خوش" نمیگذره...
پ.ن
همینقدر دور و خوشرنگ و کمرنگ و زیبا.

پ.ن
از پشت بام قصر بهرام...
مقارنه با شکوه زحل و مشتری

امشب دو سیاره زحل و مشتری در وضعیت مقارنه قرار می گیرند و از دید ناظر زمینی نزدیک به یک دیگر قرار خواهند داشت. اگر چه این اتفاق هر 20 سال یک بار رخ می دهد. اما در مقارنه امشب فاصله ظاهری این دو سیاره بسیار نزدیک (حدود شش دقیقه قوسی معادل یک پنجم قطر ظاهری ماه) است. این فاصله کم در 400 سال اخیر بی سابقه بوده و مقارنه مشابه بعدی سال 2080 خواهد بود. امشب حوالی غروب و کمی بعد از غروب در نزدیک افق جنوب غربی این دو سیاره مشاهده می شوند. ممکن است به دلیل آلودگی نوری تهران تفکیک دو سیاره مشکل بوده، نیاز به دوربین دوچشمی باشد.
را کیش ؟
دلایل محبوبیت این جزیره ی زیبا متعدد و متنوع است. مجموعه ای از امکانات، جاذبه ها، تفریحات و ورزش های مهیج سبب پر طرفدار بودن این منطقه نزد گردشگران شده. اغلب کسانی که برای اولین بار مسافر این جزیره بوده اند در مقابل این همه انتخاب سر در گم شده اند. این سردرگمی به دلیل وجود مناطق گردشگری بی شمار این شهر است. بنابراین لازم است پیش از سفر اطلاعات لازم را کسب کنید و برنامه سفر خود را منظم تر بچینید. برای چیدن این برنامه به تعداد روزهای اقامت خود با تور کیش از تهران توجه داشته باشید.
منبع: سفر آس 24 safarus24.com
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید


تالاب هسل

موقعیت: استان مازنداران انتهای جاده چالوس، نرسیده به چالوس.

مسیر دسترسی: سه راه دسترسی با تفاوت جزئی وجود دارد:
- بعد از مرزن آباد وارد اتوبان نشوید و از جاده قدیم ادامه مسیر دهید. بعد از عبور از پلیس راه چالوس و قبل از پارک جنگلی فین، جاده ای خاکی بدون تابلو در ... دیدن ادامه ›› سمت چپ وجود دارد. وارد جاده خاکی شده ، بعد از عبور از پل( رودخانه چالوس) ادامه مسیر دهید تا به زیر گذر اتوبان چالوس برسید. در حال حاضر به علت اینکه پل بر اثر سیل از بین رفته این مسیر قابل دسترسی نیست. اگر این مسیر باز باشد، تنها تا نزدیک زیر گذر اتوبان می توانید با خودرو ی سواری معمولی بروید و ادامه مسیر در برخی مناطق سنگلاخی است.
- مانند مسیر فوق بعد از پلیس راه، جاده خاکی را هم رد کنید. بعد از چند صد متر در سمت چپ تابلویی پارچه نویسی شده محل ورود به تالاب را نشان می دهد. خودرو خود را کنار جاده اصلی چالوس پارک کنید. حال باید از روی پل معلق چوبی که بر روی رودخانه چالوس کشیده شده عبور کنید. وارد زمین های کشاورزی خواهید شد. از حاشیه زمین های کشاورزی به سمت تپه های روبرو رفته از کنار یک کلبه روستایی عبور کرده و جاده خاکی دیده خواهد شد. اگر ترس از ارتفاع دارید از این مسیر عبور نکنید.
- بعد از مرزن آباد وارد اتوبان چالوس شده، بعد از عوارضی خودرو خود را پارک کنید در سمت راست اتوبان جاده خاکی وجود دارد که از زیر اتوبان عبور می کند.
از هر یک از سه مسیر فوق که شروع کنید به زیر گذر جاده خاکی و اتوبان می رسید. حال دو گزینه وجود دارد. یا سوار بر وانت های نیسان محلی شوید (کرایه هر نفر ده هزار تومان- پاییز 99) و یا جاده را پیاده به سمت تالاب ادامه دهید. در صورت پیاده روی حدود 45 دقیقه با گام آهسته زمان خواهد برد. مسیر بسیار زیباست و از داخل جنگل با شیب ملایم به سمت تالاب می رود.
تالاب هسل در Google map و Maps me ثبت شده است.

- اگر مسیر دوم را انتخاب می کنید و قصد دارید از روی پل معلق عبور کنید حتما تک به تک و یا حداکثر دو به دو از روی پل عبور کنید.
- از جاده به سمت تالاب آنتن دهی موبایل ضعیف می شود.
-وانت وسیله مناسبی برای جابجایی افراد نیست. با توجه به کوتاه بودن مسیر و زیبایی های آن، مسیر جاده تا تالاب را پیاده طی کنید.
- بهترین فصل برای رفتن به تالاب هسل بهار و پاییز (به خصوص پاییز) می باشد. تابستان شرجی بودن هوا کمی آزار دهنده است. قبل از حرکت آب و هوا را کنترل کنید. در صورت بارندگی شدید مسیر گل آلوده خواهد بود.
- در روز های تعطیل در کنار تالاب دکه ای برای تهیه چای هست. اما بهتر است آب، خوراکی و سایر وسایل لازم را به همراه داشته باشید.
- خوشبختانه طول مسیر و کنار تالاب نسبت به مناطق مشابه زباله کمی وجود داشت.
- دکه کنار تالاب، تابی را به شاخه درخت متصل کرده که با دریافت مبلغی افراد می توانند از آن استفاده کنند. به دلیل دست ساز بودن آن و داشتن حداقل ایمنی و گود بودن زیر تاب بهتر است از آن استفاده نکنید.
- بعد از جاده و در طول مسیر سرویس بهداشتی وجود ندارد. در کنار تالاب سرویس بهداشتی بدون آب وجود دارد.
- در مسیر پیاده روی از دور صدای اره به گوش می رسید. ابتدا فکر کردم قاچاقچیان چوب هستند. اما بعد دیدم یکی از گزوه های گردشگری با خود اره آروده اند تا آتش روشن کنند!
ای کاش در طبیعت تا حد ممکن آتش روشن نکنیم، در صورت ضرورت، آتش را در محل آتش های قبلی و به دور از شاخه درختان روشن کنیم. صدای موسیقی را در طبیعت بلند نکنیم.
زریوار؛ بزرگترین چشمه آب شیرین ایران
تالاب آب شیرین زریوار (Zirêbar, Zirêwar) در ۱۳۰ کیلومتری شمال غربی سنندج مرکز استان کردستان و در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده و از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان ...
دیدن ادامه ››

تالاب آب شیرین زریوار (Zirêbar, Zirêwar) در ۱۳۰ کیلومتری شمال غربی سنندج مرکز استان کردستان و در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده و از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کردستان است.

این تالاب یکی از منحصر به فرد تر ین دریاچه‌های آب شیرین در ایران و جهان به شمار می‌رود و یکی از مراکز زمستان گذرانی و جوجه آوری پرندگان مهاجر است. زریوار علاوه بر زیبایی و شناخته شدن به نام یک منطقه تفریحی نقش بسیار مهمی نیز در کشاورزی منطقه ایفا می‌کند.

همچنین صید ماهی به واسطه وجود انواع ماهیان خوراکی از جمله سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، کپور معمولی، مار ماهی در این دریاچه رونق زیادی دارد و یکی از تفریحات پر طرفدار در این منطقه به شمار می‌رود. زریوار به عنوان تالابی رسمی در کنوانسیون جهانی رامسر شناخته شده و تحت حفاظت سازمان محیط زیست است.

عکس:الهام اُمی / مهرزریوار؛ بزرگترین چشمه آب شیرین ایران | عکس زریوار؛ بزرگترین چشمه آب شیرین ایران | عکس زریوار؛ بزرگترین چشمه آب شیرین ایران | عکس زریوار؛ بزرگترین چشمه آب شیرین ایران | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
ماسوله برفی
بارش برف پاییزی،روستای زیبای ماسوله را سفیدپوش کرد. شهر ماسوله که این روزها با اجرای محدودیت‌های کرونایی خالی از مسافر و گردشگر است، عکس:پویا بازار گرد / مهر
دیدن ادامه ››

بارش برف پاییزی،روستای زیبای ماسوله را سفیدپوش کرد.

شهر ماسوله که این روزها با اجرای محدودیت‌های کرونایی خالی از مسافر و گردشگر است،

عکس:پویا بازار گرد / مهرماسوله برفی | عکس ماسوله برفی | عکس ماسوله برفی | عکس ماسوله برفی | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
۱۲ نفر این را دوست دارند
چه عکس های فوق العاده ای!
واقعا بی نظیره...خاصه اون عکس اول...
۱۸ آذر ۱۳۹۹
عجب عکسهای زیبایی
لذت بردم
دلمون لک زده واسه سفر
۰۹ دی ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
بودجه نگهداری از ۳۴ هزار اثر تاریخی ملی فقط ۲۰۰ میلیارد تومان است | عکس مونسان؛ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیبودجه نگهداری از ۳۴ هزار اثر تاریخی ملی فقط ۲۰۰ میلیارد تومان است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واکنش به ریزش بخشی از یک پل تاریخی در کرج با بیان اینکه امر مرمت بناهای تاریخی مستمر است و دائماً با این حوادث مواجه هستیم گفت: من بارها گفته‌ام ولی کسی گوش نمی‌کند که بودجه ما بسیار اندک است. میراث فرهنگی با ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ۳۴ هزار ابنیه تاریخی را نگهداری می‌کند. علی اصغر مونسان روز یکشنبه ۱۶ آذر با حضور در استان البرز در جمع خبرنگاران گفت: البرز هم به واسطه صنایع دستی، هم به واسطه میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی و هم در حوزه گردشگری یکی از قطب‌های کشور محسوب می‌شود ولی متاسفانه بیشتر محل عبور گردشگران بوده و ...
دیدن ادامه ››

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در واکنش به ریزش بخشی از یک پل تاریخی در کرج با بیان اینکه امر مرمت بناهای تاریخی مستمر است و دائماً با این حوادث مواجه هستیم گفت: من بارها گفته‌ام ولی کسی گوش نمی‌کند که بودجه ما بسیار اندک است. میراث فرهنگی با ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ۳۴ هزار ابنیه تاریخی را نگهداری می‌کند.

علی اصغر مونسان روز یکشنبه ۱۶ آذر با حضور در استان البرز در جمع خبرنگاران گفت: البرز هم به واسطه صنایع دستی، هم به واسطه میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی و هم در حوزه گردشگری یکی از قطب‌های کشور محسوب می‌شود ولی متاسفانه بیشتر محل عبور گردشگران بوده و علی رغم فضای طبیعی بسیار زیبا و با وجود چند سد و دریاچه‌های این سدها از امکانات کمتری برخوردار بوده است.

مونسان با بیان اینکه در دولت دوازدهم و با حضور و کمک استاندار البرز تلاش کردیم تا البرز بتواند در گردشری نقش خود را ایفا کند گفت: در ابتدا لارم بود به تاسیسات گردشگری پرداخته شود بر همین اساس کار ساخت یک هتل پنج ستاره دنبال شد. این هتل در مراحل پایانی قرار دارد و اولین هتل پنج ستاره البرز است.

این مسئول تأکید کرد: با تکمیل تاسیسات گردشگری در البرز بخش گردشگری ارتقا پیدا می‌کند به ویژه اینکه این استان در نزدیکی تهران است و  می‌تواند آخر هفته خوبی برای گردشگران تهرانی رقم بزند.

مونسان در ادامه با اشاره به اهمیت بومگردی در البرز، خاطرنشان کرد: بومگردی هم می‌تواند یکی از جاذبه‌های مهم باشد بر همین اساس تعداد زیادی بومگردی ایجاد شده و تلاش می‌کنیم البرز از محل عبور به یک مقصد گردشگری تبدیل شود.

وزیر میراث فرهنگی در خصوص صنایع دستی البرز هم تصریح کرد: اقلام زیاد صنایع دستی زیبا، فاخر و کاربردی در البرز وجود دارد که همه اینها می‌تواند برای بازار تهران که در کنار البرز است جاذبه باشد.

مونسان درباره ریزش بخشی از یک پل تاریخی در کرج با اشاره به بازدید از این پل گفت: اینطور نیست که به بناهای تاریخی توجه نشده است. ما ۳۴ هزار اثر ثبت ملی در کشور داریم که باید از آنها حفاظت شود، این ابنیه‌ها تاریخی هستند و از چند هزار سال تا چند صد سال قدمت دارند بنابراین این اتفاقات موضعی در همه جای دنیا پیش می‌آید.

وی ادامه داد: این پل چون آجری و گلی و خشتی است وزن زیادی دارد و علی رغم رسیدگی خوب این اتفاقات پیش می‌آید البته فقط بخشی از آن آسیب دیده که کارهای مرمت آن در حال انجام است.

مونسان با بیان اینکه امر مرمت بناهای تاریخی مستمر است و دائماً با این حوادث مواجه هستیم گفت: من بارها گفته‌ام ولی کسی گوش نمی‌کند که بودجه ما بسیار اندک است. میراث فرهنگی با ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان ۳۴ هزار ابنیه تاریخی را نگهداری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: برای پل تاریخی کرج قرار شد اقدامات فوری انجام شد و به محض پایان بارندگی عملیات اصلی مرمت شروع شود.

منبع: ایسنا

neda moridi این را خواند
دوست ندارم...

«این اتفاق های موضعی در همه ی جای دنیا پیش می آید.»

چقدر ما خوب بلدیم خودمون رو توجیه کنیم و برای بی توجهی و بی مسئولیتی خودمون بهانه بیاریم و راه گریز بذاریم.

باشد که رستگار شویم.
۱۷ آذر ۱۳۹۹
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
قو‌های سرخرود مازندران
قوی فریادکش، گونه‌ای قو است که در نیم‌کره شمالی زندگی می‌کند. این پرنده همانندی زیادی به قوی گنگ و کوچک دارد. جثه این قو از قوی کوچک بزرگتر است و نوکش بیشتر زرد است تا سیاه. قوی ...
دیدن ادامه ››

قوی فریادکش، گونه‌ای قو است که در نیم‌کره شمالی زندگی می‌کند. این پرنده همانندی زیادی به قوی گنگ و کوچک دارد. جثه این قو از قوی کوچک بزرگتر است و نوکش بیشتر زرد است تا سیاه. قوی فریادکش در مناطق نزدیک به قطب شمال زندگی و تخم‌گذاری می‌کند. این قو در فصل زمستان به مناطق جنوبی‌تر مهاجرت می‌کند.

عکس:کیوان جعفری/ اکبر قاسم پورقو‌های سرخرود مازندران | عکس قو‌های سرخرود مازندران | عکس قو‌های سرخرود مازندران | عکس قو‌های سرخرود مازندران | عکس ... دیدن همه عکس‌ها ››
کاشان
نیلوفر ثانی این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید