تیوال
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
مدیریت بسیار ضعیف و غیر مسئول و فضای بسیار نامناسب که در واقع فقط یک نوع تجارت نوین است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امکان خرید بلیت روزهای یکشنبه ۹، دوشنبه ۱۰ و سه شنبه ۱۱ آبان ماه در روز سه شنبه ۴ آبان ماه ساعت ۱۲ ظهر فراهم می شود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«نذر» با محتوایی محرمی به تدوین رسید
» فیلم «نذر» به نویسندگی مجید اصغری و کارگردانی محمود هدایتی پس از سه روز کاری فشرده در مراحل فنی قرار دارد.
... دیدن متن »

باشگاه خبرنگاران جوان
کد خبر: ۵۸۱۷۲۳۶

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ فیلم کوتاه داستانی «نذر» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمود هدایتی در صبح تاسوعای حسینی کلید خورد و در روز پنجشنبه بیست و دوم مهر فیلمبرداری آن به پایان رسید.
موضوع این فیلم روایت پسری است که پدرش نذری را به دلیل بهبود او، باید در روز عاشورا ادا کند؛ اما پسر از انجام این نذر سر باز می زند.  زمان این فیلم بیست دقیقه است که لوکیشن آن در طیِ سه روز در تهران؛ منطقه پونک و در حرم حضرت عبدالعظیم و حسینیه متوسلین به حضرت زهرا (س)، واقع در شهر ری بوده است.
عوامل این فیلم عبارتند از: 
تهیه‌کننده و کارگردان: محمود هدایتی، نویسنده: مجید اصغری، مشاور کارگردان و مجری طرح: سید مجید صالحی، مدیر فیلمبرداری: رامین زمین پیما، مدیر صدابرداری: پژمان مشهدیان، منشی صحنه: زیبا کاویانی، طراح گریم: مرضیه محمد پناه، طراح صحنه و لباس: احسان عباسی، مدیر تولید: محمد امین تیموری، مدیر تدارکات: سعید حشمتی، بازیگران: سارنگ بهمنی، مرضیه محمد پناه، عباس خداوردیان، امیرمحمد صوفی، دانیال مبسر محمدی و بازیگر خردسال حسنا صوفی.
تدوین این فیلم هم اکنون توسط سید مجید صالحی در حال انجام است و صداگذاری توسط آقای حسین وفایی انجام خواهد شد.  فیلم کوتاه «نذر» که یک فیلم مذهبی است؛ در شبکه قرآن و جشنواره های داخلی به نمایش در خواهد آمد.

لیلى شجاعى این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نگاهی به نمایش رئال

امیر دلفانی
کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر

از نام اثر پیداست که گروه اجرایی و در صدر همه نویسنده و کارگردان اثر در پیِ نکته ظریفی است که شاید دیگران کمتر به آن پرداخته اند. گروه نمایشی در آخرین مرحله قبل از اجرای خود بازیگر زنی را به نام یلدا به گروه اضافه می کنند. شرایط بد و غیرحرفه ای تئاتر مد نظر مولف موجب می شود تا تشویش درون گروهی به اوج خود برسد و زمان نامناسب تمرین می تواند حتی منجر به قطع همکاری زود هنگام یلدا با گروه شود . یلدا از زمان تمرین شاکی است و کارگردان از تاخیر یلدا ، تا اینکه یلدا عنوان می کند که مورد اذیت و آزار راننده ای میانسال قرار گرفته و … اینها همه در صحنه های پازلی و تو در تویی که عاطفه کوشکی و گروه طراحانش به زیبایی خلق کرده اند به استتار درآمده اند و در عین خودنمایی منطقی چه در بازی ، چه در پردازش دیالوگ ... دیدن ادامه » های وزین ، دکور و موسیقی مینی مالیستی و مطمئناً در خدمت کار ، از حد خارج نمی شود و تماشاکننده به عنوان جزئی از اثر خود را گاهاً در آن سو و به عنوان تماشا شونده می بیند.
در متن شاهد جابجایی اتفاق هایی هستیم که مابین شخصیت های متعدد خیالی ، واقعی و خیالی_واقعی صورت می پذیرد. در واقع آدم ها مدام جایگزین دیگری می شوند و هر لحظه توسط یک شخصیت در جریان قرار می گیرد. تمام شخصیت هایی که در خلق درام و حل درام حضور موثر دارند و تنها جنسیت است که آنها را از هم متمایز می کند و گویی مولف دست به خلق درامی انسان محور در دفاع از جامعه انسانی بدون به کار گیری مانیفستی خاص می زند.
رضا شاه کرمی ، امیررحمان خسروی، سحر یثربی و عاطفه کوشکی به وظیفه بازیگریشان به درست ترین شکل ممکن خدمت کرده بودند . قراردادهای زیرکانه و هدایت درست کوشکی در مقام کارگردان بیشترین تاثیر را دارد، اما گویی بازیگران ریشه ای تر از اتفاق ممکن بازیگری را می دانند و بدون هیاهو تا هفته ها در ذهن تماشاکننده پرسه می زنند.
بازی منطقی و علمی رضا شاه کرمی به هر نظر احساسی دیگری دست رد می زند و لحظه ای تماشاکننده ای که خود بازیگر است را به این فکر فرو می برد که «من هم از این به بعد بدانم بازیگری یک علم است نه علاقه ».
رامین صادقی در مقام طراح نور و روح اله امامی در مقام طراح صحنه و عمید سپه وندی در مقام طراح صدا نیز تا حد بسیار زیادی خود را در خدمت تفکر بدیع کارگردان گذارده و به سمت هدفی غایی و گروه مدارانه گام برمی دارند و در تک تک صحنه ، همگی در کنار هم به معجزه ای بی هیاهو دست می زنند، تا مخاطب دریابد «حال که به عنوان اولین نیازم به اندازه کافی سرگرم شدم ، بد نیست بیاندیشم.»
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مروری بر نمایش در کشورهای منطقه غرب آسیا -2
» تئاتر قطر؛ نمایشی از پیشرفت های علمی، مدنی و ارزش های اسلامی
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 64749

تئاتر عربی  در قطر عمری به‌اندازه‌ی استقلال این کشور از بریتانیا دارد . یک سال پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۷۲ اولین کمپانی رسمی تئاتر در این کشور  به وجود آمد .

به گزارش ایران تئاتر ، تئاتر عربی  در قطر عمری به‌اندازه‌ی استقلال این کشور از بریتانیا دارد . یک سال پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۷۲ اولین کمپانی رسمی تئاتر در این کشور  به وجود آمد . این گروه که " گروه تئاتر قطری " نام داشت ،از اولین سال تأسیس خود اقدام به تولید نمایش صحنه‌ای نمود .

یک سال بعد "  کمپانی تئاتر السعد "  به‌عنوان دومین گروه تئاتری این کشور کوچک اعلام حضور کرد .

این دو گروه عموماً با تکیه‌بر سنت عربی و فولک مردم بومی قطر نمایش‌های خود را تولید کرده  و بر صحنه می‌بردند .تا سال ۱۹۹۴ عمدتاً چهار گروه فعال تئاتری در این کشور وجود داشت .

در این سال گروه‌های مذکور با یکدیگر ادغام‌شده و دو کمپانی " تئاتر قطر " و " تئاتر دوحه " را به وجود آوردند . پیش از استقلال این کشور اما می‌توان رد یک گروه آماتور انگلیسی‌زبان تئاتری را به دست آورد که  از سال   ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۸ تحت عنوان  " دوحه پلیرز" به فعالیت هنری مشغول بودند .این گروه عمدتاً  انگلیسی‌تبار آماتور  تنها نشانه‌ی تئاتر در این کشور را پیش از استقلال آن به دست می‌دهد .

در سال ۱۹۸۲ وزارت فرهنگ قطر   بنایی باشکوه را  جهت اجرای تئاتر و کنسرت در دوحه افتتاح کرد .این مجموعه امروزه " مجموعه تئاتر ملی قطر " نام دارد . از دیگر مجموعه‌های مدرن و  مجهز تئاتری در قطر می‌توان به " مرکز  کنوانسیون ملی قطر " اشاره کرد که  در سال ۲۰۱۱ افتتاح و ازآن‌پس پذیرای بزرگ‌ترین اجراهای نمایش و کنسرت از سراسر جهان بوده است .

ذائقه‌ی تماشاگران قطری در سال‌های اخیر دچار دگرگونی شده و برخلاف سال‌های هشتاد و نود ، مخاطبان تئاتر علاقه‌ی چندانی به اجرای نمایش‌های فولکلوریک و سنتی نشان نمی‌دهند . دولت قطر از تئاتر به‌عنوان رسانه‌ای برای نمایش پیشرفت‌های علمی ، مدنی و تقویت ارزش‌های اسلامی  در این کشور بهره می‌گیرد .یکی از بحث‌انگیزترین نمایش‌هایی که در چند سال اخیر به روی صحنه رفته ، نمایشی به قلم " عبدالرحمن المنانی" است بانام  " اُمل زین " که به بحث فرهنگ تعدد زوجات در این کشور می‌پردازد .

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست مدیران هنرهای نمایشی منطقه غرب آسیا
» تئاتر قطر؛ نمایشی از پیشرفت های علمی، مدنی و ارزش های اسلامی
... دیدن متن »

تئاتر عربی  در قطر عمری به‌اندازه‌ی استقلال این کشور از بریتانیا دارد . یک سال پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۷۲ اولین کمپانی رسمی تئاتر در این کشور  به وجود آمد . این گروه که " گروه تئاتر قطری " نام داشت ،از اولین سال تأسیس خود اقدام به تولید نمایش صحنه‌ای نمود . یک سال بعد "  کمپانی تئاتر السعد "  به‌عنوان دومین گروه تئاتری این کشور کوچک اعلام حضور کرد . این دو گروه عموماً با تکیه‌بر سنت عربی و فولک مردم بومی قطر نمایش‌های خود را تولید کرده  و بر صحنه می‌بردند .تا سال ۱۹۹۴ عمدتاً چهار گروه فعال تئاتری در این کشور وجود داشت . در این سال گروه‌های مذکور با یکدیگر ادغام‌شده و دو کمپانی " تئاتر قطر " و " تئاتر دوحه " را به وجود آوردند . پیش از استقلال این کشور اما می‌توان رد یک گروه آماتور انگلیسی‌زبان تئاتری را به دست آورد که  از سال   ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۸ تحت عنوان  " دوحه پلیرز" به فعالیت هنری مشغول بودند .این گروه عمدتاً  انگلیسی‌تبار آماتور  تنها نشانه‌ی تئاتر در این کشور را پیش از استقلال آن به دست می‌دهد . در سال ۱۹۸۲ وزارت فرهنگ قطر   بنایی باشکوه را  جهت اجرای تئاتر و کنسرت در دوحه افتتاح کرد .این مجموعه امروزه " مجموعه تئاتر ملی قطر " نام دارد . از دیگر مجموعه‌های مدرن و  مجهز تئاتری در قطر می‌توان به " مرکز  کنوانسیون ملی قطر " اشاره کرد که  در سال ۲۰۱۱ افتتاح و ازآن‌پس پذیرای بزرگ‌ترین اجراهای نمایش و کنسرت از سراسر جهان بوده است . ذائقه‌ی تماشاگران قطری در سال‌های اخیر دچار دگرگونی شده و برخلاف سال‌های هشتاد و نود، مخاطبان تئاتر علاقه‌ی چندانی به اجرای نمایش‌های فولکلوریک و سنتی نشان نمی‌دهند . دولت قطر از تئاتر به‌عنوان رسانه‌ای برای نمایش پیشرفت‌های علمی ، مدنی و تقویت ارزش‌های اسلامی  در این کشور بهره می‌گیرد .یکی از بحث‌انگیزترین نمایش‌هایی که در چند سال اخیر به روی صحنه رفته ، نمایشی به قلم " عبدالرحمن المنانی" است بانام  " اُمل زین " که به بحث فرهنگ تعدد زوجات در این کشور می‌پردازد .

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش آخرین سفر
یادداشتی بر آخرین سفر مریم منصوری در تالار مولوی
» آخرین سفر
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 64703

ایران تئاتر- بهنام حبیبی: در تالار مولوی، پسر و دختری پا بر صحنه می‌گذارند که نمی‌دانند این سفر، آخرین سفرشان است که با هم تجربه می‌کنند.

 "علی" و "ماهی"، پسر و دختری که چند سالی است با هم دوست هستند و هنوز هم نمی‌دانند شرایط آغاز زندگی مشترک را دارند یا نه، تصمیم می‌گیرند تا سفری ویژه را تجربه کنند، شاید در این سفر به کنج‌های پنهان درون خود و شخصیت پارتنر خود پی ببرند و تصمیم نهایی خود را برای زندگی مشترک بگیرند. البته در هویت زمانی و مکانی این سفر نیمه تخیلی، جای بحث بسیار است ولی محور بحث، بیشتر بر متن، کارگردانی، و اجرای نمایش است که به آنها می‌پردازیم.

متن نمایش "آخرین سفر" با ورود "علی" و "ماهی" به لابی مسافرخانه و طرح مشکل بین آنها، آغازی خوب را رقم می‌زند. ورود "تلما"ی فالگیر به مشکل خصوصی بین آن دو اگرچه از دیدگاه زنانه، اتفاق خاصی نیست ولی بار شخصیتی ویژه‌ای برای این تازه وارد به نمایش ایجاد نمی‌کند. "تلما" از آغاز تا پایان این درام خانوادگی، نقشی مکمل را در کنار "ماهی" ایفا می‌کند که کمک چندانی به پیشبرد قصه نمی‌کند. اما "آرتور" که یکی از چهار شخصیت اصلی و تأثیرگذار در این نمایش است،‌ حضور پررنگ‌تری نسبت به تلما دارد. "آرتور" که با ورودش، در واقع رأس سوم اولین مثلث عشقی داستان را با "علی" و "ماهی" می‌سازد، روایتگر شخصیتی نه چندان روشن است که مسیر شخصیتی و رویدادی روشنی از او نمایانده نمی‌شود. "آرتور" در جایگاه انگیزش اصلی اولین مثلث عشقی، حرکت خوبی را در مسیر رویداد نمایش ایجاد می‌کند که تا آخرین لحظه‌ی نمایش به قوت خود باقی می‌ماند. ایجاد دوستی بین "آرتور" و "ماهی" که مخاطب را بی‌پاسخ بر سر دوراهی شخصیت ناپایدار "ماهی" در برابر شخصیت فرصت‌طلب "آرتور" قرار می‌دهد،‌ رأس سوم مثلث یعنی "علی" را آماده ایجاد دومین مثلث عشقی می‌کند که با ورود "سارا" روی می‌دهد. اشتراک دو رأس "آرتور" و "علی" در هر دو مثلث، دو شخصیت زن داستان یعنی "ماهی" و "سارا" را زیر ذره‌بین کنکاش قرار می‌دهد. عدم استقلال شخصیتی در "ماهی" با پختگی و کارآمدی شخصیتی "سارا" چالش اصلی داستان را رقم می‌زند. این جاست که کشمکش رویداد شکل می‌گیرد و تعلیق اصلی داستان بر سر ضربه‌های شخصیتی این دو زن که به سوی یکدیگر روانه می‌کنند، ذهن مخاطب را درگیر می‌کند. شاید آخرین رویداد این نمایش که همان خودکشی "ماهی" در آکواریوم است،‌ توانست زوایای پنهان عشق "ماهی" به "علی" را به اثبات برساند.

نمایش "آخرین سفر" با ساختار کارکتری خود،‌ تیپ نمایشنامه‌های آنتوان چخوف روسی را به یاد می‌آورد. ساختار کارکتری این نمایش بی‌شباهت به "باغ آلبالو"ی او نیست ولی شناسنامه‌ی شخصیتی پرسوناژها آن چنان که برای تماشاگر روشن باشد، بیان نمی‌شود. پرسوناژهای "تلما" و "غول بیابونی"‌ بسیار تیپیک و مشابه از روی شخصیت‌های "باغ آلبالو" ساخته‌شده‌اند ولی پرداخته نشده‌اند.

نمایش "آخرین سفر" از نوع کارگردانی رئالیستی به روی صحنه اجرا می‌شود که البته مناسب متن نیز هست. فضای موجود روی صحنه با دکور و اکسسوار آن،‌امکان تنوع بسیار بیشتری برای کارگردان این نمایش می‌دهد. اجرای خطی و یکنواخت میزانسن ها در ترکیب با دیالوگ‌های ساده و کم‌تحرک، تنش لازم برای ایجاد فضای کشمکش برای درگیر شدن شخصیت پرسوناژها را ایجاد نمی‌کند. پرسوناژهای بازی با گویش، لحن،‌ فرم بدنی،‌ و ویژگی‌های فردی دیگر مجزا و برجسته نشده‌اند و گویی همگی دارای ویژگی‌های ابراز شخصیتی یکسان هستند و این بازی یکسانی را از مجموع همه‌ی بازی‌ها روی صحنه می‌آورد. بازی پرسوناژها اگرچه دارای شخصیت‌های متفاوتی هستند ولی از "اکت و مکث"های لازم و کافی خالی است. این نمایش رئالیستی می‌توانست از امکانات دکور،افکت‌های دیداری و شنیداری و عوامل محیطی دیگری نیز بهره ببرد که جای همگی آنها در این اجرا خالی به نظر می‌رسد.

صحنه‌ی رئالیستی "آخرین سفر" در نهایت سادگی و کاربری طراحی‌شده است. صحنه‌ی نمایش با ابعاد تالار مولوی، گنجایش و توانایی اکسسوار بیشتر و در نتیجه امکان میزانسن ها و بازی‌های پرحجم‌تری را دارد که البته این مورد به بحث کارگردانی بازمی‌گردد.

بازیگران "آخرین سفر"، اگرچه در بازی این نمایش، توانایی‌های بازیگری خود را به مخاطب گوشزد می‌کنند ولی شخصیت‌هایی پخته و کامل را از پرسوناژهای این نمایش به ما نشان نمی‌دهند. شاید اگر بازیگردانی و بازیسازی کامل‌تری در مورد آنان انجام می‌شد، آنان نیز در نهایت،صحنه‌سازان کارآمدتری برای "آخرین سفر" "علی" و "ماهی" می‌شدند، اما آن چه به چشم می‌خورد، تنها بازی‌های فردی در بدن و بیان و حس هر پرسوناژ است که جدا از پرسوناژها و محیط پیرامون خود در صحنه به ایفای نقش محوله‌ی خود می‌پردازند.

"آخرین سفر"، موضوعی بزرگ را در رویدادی کوچک به روی صحنه می‌آورد. موضوع "عشق" که شاخ و برگ‌هایی چون وفاداری،‌ خیانت،‌ حسادت، و حتی خودکشی و مرگ را پیرامون خود در بر دارد،‌ نیازمند اُفت و خیزهایی بلندتر در تالار طویل و عریض مولوی است. عدم پرداخت جزئی به زوایای شخصیت پرسوناژها و وزن هر رویداد بر مسیر حرکت نمایش،‌ به تولید اثری رادیویی منجر می‌شود که تلاش بازیگران و دیگر عوامل صحنه، تأثیری در رهایی از این وضعیت نخواهند داشت و بازهم آخرین نگاه مخاطب به سوی کارگردان چرخش خواهد کرد.

 

 

 

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران
» اعلام فراخوان اجرای عمومی سال ۱۳۹۶ تماشاخانه‌ی استاد عزت‌اله انتظامی خانه هنرمندان ایران
... دیدن متن »

فراخوان اجرای عمومی سال ۱۳۹۶ تماشاخانه‌ی استاد عزت‌اله انتظامی خانه هنرمندان ایران اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، تماشاخانه استاد عزت‌اله انتظامی خانه هنرمندان ایران در راستای انتخاب و اجرای شایسته آثار نمایشی متقاضی برای سال ۱۳۹۶ از علاقمندان دعوت می‌نماید تا آثار مورد نظر خود را طبق شرایط مندرج در این فراخوان ارائه نمایند.
 
الف. شرایط و ضوابط:
۱) آثار خلاق دانشجویی، برگزیده‌ی جشنواره‌های معتبر داخلی و خارجی و نیز نمایش‌های دارای متون ایرانی در اولویت انتخاب است.
۲) آثاری مورد پذیرش قرار خواهند گرفت که پیش از این در هیچ سالن و یا تماشاخانه‌ی دیگری اجرای عمومی نداشته باشند.
۳) با توجه به ضرورت استفاده حداکثری از این سالن و ایجاد شرایط مساعد برای اجرای دو نمایش مختلف در یک روز، دارا بودن صحنه‌ی سبک و قابل حرکت ضروری است.
۴) با توجه به اجرای همزمان دو اثر نمایشی در این تماشاخانه، زمان اجرای آثار تا سقف ۷۵ دقیقه در اولویت انتخاب خواهد بود.
۵) هر کارگردان صرفاً می‌تواند یک اثر نمایشی را به این تماشاخانه معرفی کند.
۶) ارائه‌ی فرم تقاضا، صرفاً به منظور ارزیابی اثر بوده و به منزله پذیرش قطعی و اجرای عمومی نخواهد بود.
 
۲. مدارک مورد نیاز:
۱. ارائه‌ی یک نسخه فرم تقاضا که در سایت خانه هنرمندان ایران به نشانی www.iranartists.org  و همچنین کانال تلگرام تماشاخانه استاد انتظامی به نشانی https://telegram.me/tamashakhanehentezami موجود است.
۲. مجوز کتبی از سوی نویسنده یا مترجم اثر با ذکر تاریخ و شماره تماس ایشان.
* اخذ مجوز صرفاً پس از تایید اولیه اثر مورد نیاز است.
 
۳. زمان و چگونگی تحویل آثار:
ارسال آثار صرفاً از تاریخ پنج آبانماه تا پانزدهم آذرماه ۹۵ از طریق نشانی اینترنتی tamashakhaneh.entezami@gmail.com   امکان پذیر است. 
* تذکر ۱: فرم تقاضا صرفاً با فرمت PDF ارسال شود.
تذکر ۲: آثاری که خارج از زمان اعلام شده ارسال شود، مورد پذیرش قرار نخواهند گرفت.
تذکر ۳: تماشاخانه از پذیرفتن فرم تقاضا به صورت حضوری معذور خواهد بود.
 
* جدول آثار نمایشی نیمسال اول سال ۹۶ تا ۱۵ دیماه سال جاری اعلام خواهد شد. همچنین، جدول نیمسال دوم سال ۹۶ نیز از میان متقاضیان واجد شرایط انتخاب و تا پایان سال ۹۵ اعلام عمومی خواهد شد.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
**دوستنامۀ سعدی**
*
آبِ حیاتِ منـــــــست خاکِ سرِ کویِ دوست
گر دو جهان خرّمی ست، ما و غمِ رویِ دوست
*
تورا هرچه مشغول دارد ز دوست
اگر راست خواهی دلارامت اوست
*
چنانت دوست می دارم که وصلم دل نمی خواهد
کمالِ دوســــــــتی باشد مُراد از دوست نگرفتن
*
هرگز از دوست شنیدی که کسی بشکیبد؟
دوستی نیست در آن دل که شکیبایی هست
*
بی حسرت از جهان نرود هیچ کس بدَر
الّا ... دیدن ادامه » شهیدِ عشق به تیر از کمانِ دوست
*
همه دانند که من سبزه یِ خط دارم دوست
نه چو دیـــــــگر حَیَوان سبزه ی صحرایی را
*
تو دوستی کن و از دیده مَفکنم زنهار
که دشمنم زِ برای تو در زبان انداخت
*
خیالش در نظر، چون آیدم خواب؟
نشاید در به روی دوستان بست
*
سفر دراز نباشد به پایِ طالبِ دوست
که زنده ی ابدست آدمی، که کشتۀ اوست
*
گرفتم از غم دل راه بوستان گیرم
کدام سرو به بالایِ دوست مانند است؟
*
من قدم بیرون نمی‌یارم نهاد از کوی دوست
دوستان معذور داریدم که پایم در گِل است
*
بِتا هلاک شود دوست در محبّت دوست
که زندگانیِ او، در هلاک بودن اوست
*
ز دوست هر که تو بینی مُرادِ خود خواهد
مُرادِ خاطرِ سعدی مُرادِ خاطرِ اوست
زهره عمران و Benighted این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
الهه الف و محمد عسگری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چه خطراتی در چادر زدن شما را تهدید می کند؟

در هنگام چادر زدن چه نکاتی را رعایت کنیم.
امروزه به دلایل متعدد از جمله گرانی نرخ هتل ها، کمبود جا در برخی از تعطیلات و یا روی آوردن به طبیعت گردی آماتوری، برخی از مسافرین کمپ یا چادر را برای اقامت بر می گزینند و راهی جاده ها می شوند. اما خیلی از آنها بدلیل نداشتن تجربه پیشین در انتخاب محل و چگونگی چادر زدن دچار مشکلات متعددی می شوند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، با تریپ باما همراه باشید تا از خطرهایی که در چادر زدن در کمین شماست و شیوه جلوگیری از آن مطلع شوید.
طبیعت گردی به همان اندازه که جذاب است، دشوار هم هست. کمپ زدن در طبیعت قواعد و قوانین خاص خودش را دارد که رعایت نکردن آنها به معنی تن دادن به خطر است. اگر ماجراجویی در سفرهای شما حرف اول را می زند، این مطلب را تا انتها بخوانید!

کمپ ها به دو نوع تقسیم می شوند : کمپ طبیعی و کمپ مصنوعی
کمپ طبیعی مانند غارها، زاغه ها، شکاف ها ، غار برفی و کومه موقت در جنگل
کمپ مصنوعی مانند چادر

اصول برقراری کمپ یا چادر زدن

ایمنی محل کمپ یا چادر را بررسی کنید. جایی که اقامت می کنید نباید در معرض ریزش سنگ، برف یا غیره باشد.
کمپ خود را نباید در کنار رودخانه یا کف دره بزنید چرا که امکان جاری شدن سیل وجود دارد و همچنین سر و صدای آب ممکن است در هنگام خواب آزار دهنده باشد.
برای خواندان ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید.
https://goo.gl/9ZPsJ7
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یادداشت سام قریبیان برای نمایش نیازمندیها:

نیازمندیها را ببینید

نیازمندیها را دیدم.....اما نه!.... نه تنها
دیدم بلکه هم شگفت زده شدم و هم لذت بردم. زمانی که قرار شد به دیدن نمایش نیازمندیها بنشینم، انتظارم فقط این بود کاری را ببینم که فقط به عنوان پایان نامه گروهی از هنرجویان قلمداد میشد؛ ولی نه! اینگونه نبود. نیازمندیها به قلم شیوای نوشین تبریزی و هدایت و کارگردانی استادانه بانو سیما تیرانداز، اثری بسیار فراتر از آن چیزی بود که می پنداشتم. نوشین تبریزی با قلمش همچون پزشکی حاذق لایه های بیماریهای اجتماع امروز را کشف و تحلیل کرده، در حالیکه سیما تیرانداز، همچون جراحی توانمند با کارگردانی درخشان خود ( به ویژه در صحنه های پر جمعیت با میزانسن های صحیح )، زخم را شکافته و غدد بدخیم سرطانی جامعه را بیرون کشیده و پیش روی چشم تماشگرش گذاشته؛ تا آن را ... دیدن ادامه » برای خود تحلیل کند. تک تک بازیگران کار که از هنرجویان خانم تیرانداز در خانه فرهنگ آوا هستند با انرژی بی بدیل و استعدادهای درخشان خود، که همگی به درستی هدایت و پرورش داده شده اند، تماشاگران را مسحور بازی خود می کنند. هنر ما به امثال این جوانان نیاز دارد. جوانانی با انگیزه، عاشق، توانا، تشنه یادگیری و درست هدایت شده، که حضورشان غنیمت است و نوید نسلی تازه را میدهد که هرکدام حرف خاص خود را دارند. لازم است در انتها از جناب براتی تهیه کننده کار و مدیر خانه فرهنگ آوا هم تشکر کرد که بستری را فراهم کرده تا این جوانان استعدادهای خود را کشف و پرورش دهند. دیدن نیازمندیها به شدت توصیه میشود برای کسانی که نیازمند دیدن کار خوب هستند.

سام قریبیان
آرمین و الهه الف این را خواندند
مصطفی طالبیان این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد و یادداشت سایت تیاتر فستیوال بر "نان سال های جوانی"

“نان سال های جوانی” ، نمایشی است ساده و در عین حال قابل تامل ، همه چیز در صحنه در نهایت سادگی پیش می رود و سوژه ای مشخص که خبر از قصه زندگی پسرک جوانی می دهد .
احسان عرفانی این نمایشنامه را بر اساس رمان “نان سالهای جوانی” نوشته هاینریش بل نگاشته است و همانند اقتباس از هر رمانی ، کاری پیچیده و دشوار را انتخاب کرده و رمز موفقیت نمایش او ، سادگی و دوری از هر گونه زیاده گویی و تکرار است .
زیرا اساسا مدیوم رمان با مدیوم نمایشنامه متفاوت است . انتخاب یک رمان و اجرا کردن یک اثر صحنه ای بر اساس آن ، جسارت و جراتی می خواهد که هر کارگردانی به راحتی به سمت آن نمی رود . انتخاب نمایشنامه به دلیل آن که برای اجرای صحنه ای نوشته شده است ، به واسطه شخصیت پردازی های معین ، موقعیت ها ، مکان و زمان مشخصی که ... دیدن ادامه » دارد ، بسیار مطلوب تر و ملموس تر است و کار را به سمت یک اجرای موفق سوق می دهد ولی اقتباس از رمان برای نمایشنامه اساسا کاری پر ریسک است که البته در این زمینه نمونه های موفق و ناموفق بسیاری به روی صحنه رفته است .
در نمایش “نان سال های جوانی” نیز این ریسک پذیری کاملا دیده می شود ، از لحظه ورود بازیگر به صحنه ، مخاطب منتظر است ببیند کارگردان این نمایش چه فرمی را برای این متن در نظر گرفته و قصه را از کجا و به چه صورت بیان خواهد کرد ؟
ولی خوشبختانه کارگردان این نمایش مخاطب خود را ناامید نمی کند و با درایت خود توانسته از پس سوژه و فرم اجرایی کار برآید . عرفانی فرم مونودرام را برای نمایش خود انتخاب کرده تا روند روایت داستان به درستی طی شود و فضا برای مخاطب شکل بگیرد .
بازیگر مرد این نمایش ، وحید منتظری از ابتدا شروع به معرفی شخصیت خود برای مخاطب می کند که کیست ، از کجا می آید و قصه را به چه سمتی خواهد برد . به نوعی می توان گفت این پرسوناژ نقطه ثقل نمایش است به طوری که کوچکترین اشتباه او در میزانسن به دلیل طراحی صحنه ی سنگین حواس مخاطب را پرت می کند .
زیرا طراحی صحنه این نمایش برخلاف تمام المان های دیگر این نمایش که ساده و بی ایراد است ، طراحی ثقیل و کم کاربردی است و بیش از آن که به بازیگر در حین اجرا کمک کند ، سبب آشفتگی او می شود ؛ زیرا مدام یا مشغول جابه جایی صندلی ها است و یا پنهان کردن آکسسوار صحنه .
دکور این نمایش حتی می توان گفت کار را برای کارگردان در طراحی میزانسن ها با مشکل رو به رو کرده است ، به طوری که بیش از آن که او تمرکزش را بر نحوه ارائه قصه و فرم درست و اصولی نمایش بگذارد ، بر چگونگی قرار گیری پرسوناژ ها بر روی صحنه گذاشته است .
دیگر بازیگر این نمایش ، پرستو قربانی نیز کار سختی را بر عهده دارد ، زیرا ایفاگر چند پرسوناژ است ، پرسوناژهایی که از ابتدای نمایش کارگردان برایمان دلیل شباهتشان را توضیح می دهد . بازی این پرسوناژ به این جهت تاثیرگذار است که وظیفه دارد مخاطب را دچار تعلیق کند که گاه موفق می شود و بازی رضایت بخشی را ارائه می دهد و او نیز ساده و به اندازه بازی می کند .
آنچه بیش از هر چیز توانسته نقطه قوت “نان سال های جوانی” باشد و این نمایش را به نمایشی خوب و قابل قبول تبدیل کند ، انتخاب متن و دراماتورژی‌ای است که روی این نمایش صورت گرفته است ، همچنین درگیر کردن مخاطب با سوژه و بیان درست قصه . زیرا این نمایش از قصه ای سخن می گوید که هم مخاطب تشنه شنیدن آن می شود و هم او در حین اجرا با تامل موضوع را دنبال می کند و برای عکس العمل های پرسوناژ های داستان روند منطقی پیدا می کند .
ریسک پذیری کارگردان این نمایش تا لحظه آخر نیز دیده می شود ، با آن که او قصد دارد در آخرین لحظه تلنگری به مخاطب بزند و پایان نمایش را در اوج ناباوری مخاطب پایان بخشد ، اما متاسفانه این موقعیت خلق نمی شود و این شوکی که به مخاطب انتقال می دهد ، پایان بندی کار را ضعیف جلوه می دهد و مانند تکه ای جداگانه در کنار داستان قرار می گیرد . بی آن که فرصتی باشد تا موقعیت برای مخاطب بیان شود تا او آن را باور کند ، قصه پایان می یابد .
شاید اگر کارگردان پایان بندی بهتری برای این نمایش در نظر می گرفت ، “نان سال های جوانی” به نمایشی بی نقص تبدیل می شد و در کنار تمام المان های خوب و چشمگیر نمایش چون : کارگردانی قوی ، بازی های خوب ، میزانسن های درست و البته ریتم مناسب ، پایان بندی نمایش نیز نقطه قوت این کار می شد . ولی با همه ی این ها ، باز هم نمایش “نان سال های جوانی” را می توان در کنار دیگر آثار این روزهای تئاتر ما در عین سادگی ، با روایت منطقی و بیان خوب نمایشی قابل قبول و قابل تامل معرفی کرد و منتظر کارهای خوب و درخشان این گروه جوان بود .
مرجان سادات هاشمی – دپارتمان نقد تئاتر فستیوال
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متاسفانه اگر علاقمند باشید که 2 نفره به دیدن این نمایش برید با تدبیر جدیدی که در نظر گرفته شده به علت ایجاد "صندلی تکی" عملا امکان خرید بخش زیادی از ردیف های بالکن تالار وحدت (ردیف هایی که دارای 3 صندلی هستند) برای شما ممکن نیست!
وحید هوبخت این را خواند
الهه الف این را دوست دارد
تا ردیف 8 هم که 70 تومنی شده واقعاً خسته نباشن!
۲ ساعت پیش
باید پشت سرهم دو تا تکی بخرین!
۲ ساعت پیش
منم موقع خرید همین مشکلو داشتم. چون می خواستم ردیف جلو باشم یدونه از باکس الف گرفتم یکی از باکس ب. یعنی دو تا صندلی بینمون فاصله بود.
۲ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران
» نمایش ۱۹ اثر در بخش «کتاب و سینما» جشنواره فیلم کوتاه تهران
... دیدن متن »

۱۹ فیلم راه یافته به بخش مسابقه «کتاب و سینما» سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران، ۱۳ فیلم داستانی، ۳ فیلم مستند و ۳ انیمیشن در بخش مسابقه کتاب و سینما (سینمای اقتباسی) سی و سومین دوره این جشنواره به نمایش در می آیند.

در این بخش که هم‌زمان با بیست و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و با همکاری خانه کتاب برگزار می شود فیلم‌های تولید شده با موضوع کتاب و کتاب‌خوانی، اقتباس ادبی، پاسداشت و سرگذشت و سرنوشت مؤلفان و ناشران حضور دارند.

آثار راه یافته به این بخش در روز چهارشنبه ۱۹ آبان که با عنوان روز کتاب و سینما نامگذاری شده است به نمایش در خواهد آمد و در مراسم اختتامیه جشنواره هم‌زمان با آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی جایزه بزرگ کتاب و سینما و تندیس سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و نشان بیست و چهارمین هفته کتاب جمهوری اسلامی به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

فیلم های انتخاب شده برای بخش «کتاب و سینما» سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران عبارتند از:


چهره غمگین من / شیوا غلامیان / داستانی / تهران

نارگل / زهره  معتمدی / داستانی / تهران

گلدسته / محمد ثریا / داستانی / تهران

چشم آبی / امیرمسعود سهیلی / داستانی / مشهد

آسمان را رها کن / محمد هادی هنرپیشه / داستانی / شیراز

کورسو / حامد اصلانی / داستانی / تهران

یک قوری چای / حامد ‍‍‍‍پری زاده، سید میثم حسنی، امیر رضا رشتی / داستانی / همدان

حفره مشترک / اسما  ابراهیم زادگان / داستانی / تهران

حساسیت فصلی / سعید وکیلی / داستانی / تهران

به آینه نگاه نکن / فرهاد غلامیان / داستانی / تهران

دمام / محمد مرتضی وند / داستانی / تهران

نیستان / ابراهیم ایرج زاد / داستانی / تهران

اکسیدان / عباس نظام دوست / داستانی / تهران

ریشه در خاک / محمد راهبریان یزدی / مستند / تهران

آثار عجم / حسن نقاشی / مستند / تهران

سلطان محمد نقاش / سید وحید حسینی نامی / مستند / تهران

خرگوش دهمی / ریحانه کاوش / پویانمایی / اصفهان

پیشخدمت / فرنوش عابدی / پویانمایی / تهران

از برای آزادی / احمد خوش نیت / پویانمایی / تهران


سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ۱۸ تا ۲۴ آبان به دبیری فرید فرخنده کیش برگزار می شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» حضور سازمان سینمایی حوزه هنری در بخش مسابقه جشنواره «آلترناتیو» رومانی
... دیدن متن »

سازمان سینمایی حوزه هنری با دو فیلم کوتاه «علمک» و «آنتراکت» در بخش مسابقه جشنواره «آلترناتیو» رومانی حضور دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، دو فیلم کوتاه «علمک» به کارگردانی حسین دارابی و «آنتراکت» به کارگردانی سید محمدرضا خردمندان از تولیدات باشگاه فیلم سوره وابسته به سازمان سینمایی حوزه هنری برای حضور در بخش مسابقه بیست و چهارمین دوره جشنواره «آلترناتیو» کشور رومانی انتخاب شدند.

جشنواره فیلم «آلترناتیو» که از جشنواره های معتبر اروپایی است در دو بخش فیلم‌های بلند سینمایی و فیلم‌های کوتاه مستند، داستانی و انیمیشن برگزار می‌شود. 

لیست فیلمهای راه یافته به بخش مسابقه در سایت رسمی جشنواره فیلم «آلترناتیو»  به نشانی alternativeiff.ro/programme/competition  موجود است.

بر این اساس فیلم «آنتراکت» روز جمعه ۱۴ آبان و فیلم «علمک» روز شنبه ۱۵ آبان در این جشنواره به روی پرده می‌روند.

جشنواره فیلم «آلترناتیو» از تاریخ ۱۲ تا ۱۶ آبان ماه در ترانسیلوانیای کشور رومانی برگزار می‌شود. 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران
» محمد آفریده: فیلم کوتاه سیمرغ سینمای ایران است
... دیدن متن »

محمد آفریده معتقد است فیلمسازان عرصه فیلم کوتاه با توجه به همه محدودیت ها مقاوم ترین گروهی هستند که با عشق، سینما و فرهنگ این مملکت را بیمه می کنند.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران، محمدآفریده در آستانه برگزاری  سی و سومین دوره این جشنواره گفت: نقل است گروهی از مرغان برای یافتن سیمرغ سفری طولانی را آغاز می کنند؛ سفری که در انتها، تنها سی مرغ موفق می شوند به مقصد برسند. در واقع سیمرغ همان  سی مرغ  است  که از پس این راه طولانی به ارزش خویشتن که همان حقیقت هستی است، پی می برند. 

این مدیر فرهنگی افزود: حکایت سیمرغ، حکایت فیلمسازان جوان فیلم کوتاه این سرزمین است؛ فیلمسازانی که با تلاش، عشق، خلوص، ریاضت و آزادگی سرانجام سیمرغ هستی را که همانا ارزش وجودی خود آنان است به دست می آورند. فیلم کوتاه خود سیمرغ سینمای ایران است.

آفریده که سالها در مسؤولیت های مختلف در حوزه فیلم کوتاه و مستند حضور داشته است در خصوص شرایط فیلم کوتاه در ایران گفت: این سینما، براستی سینمای مقاومت است، چرا که مقاومت فرزند خلوص، ایثار، آگاهی و تعهد است و فیلمسازان عرصه فیلم کوتاه با توجه به همه محدودیت ها مقاوم ترین گروهی هستند که با عشق، سینما و فرهنگ این مملکت را بیمه می کنند.

وی درباره آینده سینمای کوتاه ایران گقت: سینمای جوان و سرزنده ما آینده سینمای ایران است، جوانان ما نباید خیلی به سوءتفاهم ها توجه کنند، این تند بادها زود گذر است و آنان باید هرچه می توانند با عشق و امید و خلوص، کار و فعالیت کنند که ماه حقیقت وجودی آنان پشت ابر حسادت ها و ناآگاهی ها پنهان نمی ماند. جوانان ما استعداد فتح قله های افتخار را در همه عرصه های داخلی و خارجی دارند.

محمد آفریده در پایان  در خصوص سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران گفت: امیدوارم جشنواره امسال، با حضور همه طیف های فیلمسازان، در سال فیلم کوتاه یا سال سینمای جوان، جشن ملی فیلم کوتاه و فیلمسازان باشد. هیچ راهی برای رونق و نشاط فرهنگی، جز حضور همه سلیقه ها وجود ندارد و جشنواره فیلم کوتاه تهران بهترین زمان ممکن برای یک هم آوایی بزرگ، رفاقت و بهره بردن از ظرفیت های فرهنگی این مملکت است.

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ۱۸ تا ۲۴ آبان به دبیری فرید فرخنده کیش برگزار می شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» هیات انتخاب بخش مستند جشنواره فیلم وحدت اسلامی معرفی شدند
... دیدن متن »

هیات انتخاب بخش مستند جشنواره فیلم وحدت اسلامی معرفی شدند:

سلیم غفوری، سعید گودرزی و محمد تقی فهیم به تماشای اثار مستند ملی جشنواره وحدت نشستند.

به گزارش امور رسانه ای جشنواره بین امللی فیلم وحدت اسلامی ،طی احکام جداگانه ای از سوی هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره فیلم «وحدت اسلامی» اعضای هیات انتخاب بخش مستند ملی این جشنواره معرفی شدند.

سلیم غفوری کارگردان و تهیه کننده مستند، فعال فرهنگی، دانش آموخته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه آزاد اسلامی

است در سابقه کاری وی مدیر گروه مستند شبکه افق،مدیر مرکز فرهنگی میثاق،دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده،عضو شورای مستند مرکز مستند سوره حوزه هنری و مدیر فعلی شبکه مستند است 

محمد تقی فهیم روزنامه نگار ، منتقد سینمایی و مستند ساز است وی بیش از 30 سال حضور مستمر در عرصه مطبوعات کشوردارد .

سعید گودرزی یکی از مدیران ارشد سازمان صدا و سیما در سالهای گذشته بوده است در سابقه کاری وی مسئولیت قرارگاه صدا و سیما در جنوب کشور در زمان جنگ ،مدیر دفتر صدا و سیما در هند وانگلستان، مدیر گروه ورزش و تفریحات رادیو ،مدیر گروه راه شب ،مدیر کل پخش رادیو دیده می شود. در بخش ملی270 فیلم مستند کوتاه و نیمه بلند و 23 فیلم بلندبه دبیرخانه جشنواره رسیده است .

اولین جشنواره بین المللی فیلم «وحدت اسلامی» توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و به دبیری هاشم میرزاخانی همزمان با هفته وحدت و سی امین اجلاس بین المللی وحدت اسلامی در آذرماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد نمایش درباره تصویرت از من تجدید نظر کن به کارگردانی آروند دشت آرای
» دروغ بودگی در تجربه ای دوسویه با مخاطب
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 64700

سید محمد تقی زاهدی: «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن»؛ «سبکی جدید در تئاتر» بوجود آورده و تعریفی جدید از تجربه مشترک عوامل تئاتر و مخاطبین را به رُخ می‌کشد. اثری غنی از نظرگاه فلسفی و به طور کلی مَملو از خلاقیت و تجربه‌گرایی هنری است که هرگز نمی‌توان در مقام یک نقد یا متنی کوتاه تمام ابعاد این اثر متکثر و گسترده شده را توصیف نمود.

در این‌جا کوشیده‌ام تا با بیان استدلال‌های مختلف و نقادی یا تعریف، برمبنای نقادی ایمیتاسیونالیسم (Imitationalism)- فرمالیسم – صورت‌گرایی (Formalism) و متضاد آن (فرار از فرم گرایی)- اموشنالیسم – احساس گرایی (Emotionalism)- نقد محاکات-نقد تاریخی و روانشناسانه اثبات کنم که این اثر گسترده‌ای متکثر و جهانشمول است و این گستردگی علتی است بر اثبات این که اثر سبکی نوین در خود دارد و باید بسیار بررسی و نقد شود و از طرف دیگر، تلاشی ابتدایی نموده ام با بررسی این اثر از نظرگاه‌های گوناگون، توصیفی ارائه دهم برای اثبات این نکته که «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» یک سبک جدید در تئاتر است و دارای ابعادی ساده شده از یک سو و غنایی از سوی دیگر می‌باشد. این نوع نقد، نقدی ترکیبی و ثقیل است و متن حاضر تنها مقدمه‌ای است تا این جریان نوین در تئاتر را مَدخلی باشد.

با کمترین مقدمه و توضیح ابتدایی نقد خودم را بر فصول مختلفی استوار کرده‌ام که به صورت موجز در ذیل ارائه شده است:

۱. مَدخلی در مفهوم تئاتری یا غیر تئاتری:
آروند دشت آرای در ابتدای اجرا به بیان آدیشن (Audition) بودن اثر می‌پردازد که در ادامه و پایان کار متوجه می‌شویم که اثر تئاتر بوده است نه آدیشن و تمام رویدادها بازی بوده‌اند. در واقع بهترین تعریف از اثر: «تئاتری نوین است که مخاطب قسمتی از اثر بوده و آزمون، بازآفرینی لحظه‌ای یا تجربه گراییِ کارگردان (Audition) در خود اثر و بوسیله‌ی بازیگران و تماشاچیان اتفاق می‌افتد».

پس اثری که مخاطب با آن مواجه می‌شود (که خود این مواجهه هم با تعریفی نوین ارائه شده و ادامه توضیح می‌دهم) تئاتری است که در هر اجرا بویسله مخاطبین و بازیگران تجربه‌ای برای تمام حاضرین در لحظه وقوع اثر را بوجود می‌آورد که با کارگردانی آن تجربه و آدیشنی خلاق و رشد کننده بوجود خواهد آمد و مخاطب برای اولین بار قسمتی از اثر اجرایی و یا تئاتر می‌گردد. این تجربه گرایی در مورد مخاطب به حدی دقیق پیش می‌رود که توصیف آن در این مجال غیر ممکن است و در اینجا به بیانی اندک بسنده می‌کنم.

مخاطب هنگام مواجه ابتدا از روند ساکن اثر دچار تعجب شده، سپس با بیان صادقانه‌ای، نسبت به اثر احساس راحتی و صداقت می‌کند، سپس با حضور بازیگران متوجه آدیشن بودن اثر می‌شود و سپس خود را در پروسه آزمون و پرسش از بازیگران می‌بیند، در انتها با یک تخریب مواجه می‌شود و سپس با حیرت تمام متوجه می‌شود خودش قسمتی از یک بازی بوده و با دروغ اعتماد نموده و شاید بفهمد که تنها بوسیله همین دروغ امکان حضور خالصانه در یک اثر را دارد و یا به عبارت بهتر؛ در اثری حاضر شده که با استفاده از ظرفیت دروغ بودگیِ فردی در بشر عصر جدید و کارگردانی دقیق سناریو، پِی به دروغ اندیشی و یا ساده انگاری خود بُرده و تجربه‌ای آموزنده از استفهام غلط همیشگی و کوته بینی نظری خود را خواهد داشت و جستجوی حقیقت را دارای تعریفی متفاوت می‌یابد.

۲.  درباره مفهوم دیالکتیک اثر، خروج از فرم و اثری بدون مخاطب و سراسر تجربه اجرا:

•    دیالکتیکِ مخاطب، اثر و بازیگران و سنتز دگردیسی:

۱. مخاطب در ابتدا به عنوان مخاطب یک اثر وارد شده و با مجموعه‌ای انسانی با ویژگی چند ملیتی یا چند فرهنگی مواجه می‌شود.

۲. بازیگرانی که به ظاهر واقعی هستند و خودشان و زندگی واقعی خودشان را با مختصاتی خاص که ازدواج بینا فرهنگی است بازی می‌کنند و مخاطب در طی این فرآیند اجازه می‌یابد در یک آدیشن (Audition) حضور یافته و خودش قسمتی از اثر شود.

۳. غافل از اینکه اثر برنامه‌ای دیگر دارد و از ترکیب دو گزاره اول سنتزی حاصل می‌شود که بازیگران از سوال مخاطبین به پاسخ‌هایی دست می‌زنند که دفعی و آنی است و سناریوی اثر با حضور مخاطبین دارای دِگردیسی (Metamorphism) و تکامل در زمان وقوع اثر است (مانند دگردیسی در تخم) و از طرفی مخاطب با برون‌ریزی خود چه در قالب ظهور سوالات و چه در درون ریزی مخاطب، چه بخواهد و چه نخواهد عضوی از اثر شده و پس از کشف دروغ بودگی اثر، تازه بعد از پایان اثر دچار دگردیسی و تحلیل تجربه‌ای متفاوت می‌شود و بر بسیاری از تصورات و نگرش‌های خود قضاوتی متفاوت را ارائه می‌دهد.

• خروج از فُرم:

این اثر بدون فرم است، شاید به عنوان یک ضعف برای اثری تئاتری در نظر گرفته شود، لاکن بدون فُرم بودن اثر، خودش حُسن و ضابطه رقابتی برای اثر بوجود می‌آورد. بدین معنی که با فرار از فرم مخاطب بدون هیچ ترسی وارد اثر می‌شود و مانند معروف آثار تئاتری نبوده و با ساختار شکنیِ بسیار شجاعانه فرم را از ظاهر اثر گرفته و به بطن متکثر مخاطبین به شکل تصویر یا تصوّر ذهنی هدیه کرده است.

•    اثری بدون مخاطب:

شاید بهترین ویژگی این اثر همین عنوان بدون مخاطب بودن باشد، بدین معنی که اثر گویی مخاطب ندارد، همه جزئی از یک تجربه هستند و با حضور معدوم و مشارکت بی اراده در تولید یک اثر حضور دارند و تجربه‌گرایی خاصی را برای دریافتهای بسیاری دیگر که نتیجه تجدید نظر طلبی است بدست می‌آورند. تمام مخاطبین بدون آن که بخواهند باید قسمتی از این اثر باشند و تجربه ای دوسویه را حتما داشته باشند، این تغییر نگرش در مواجه با اثر بسیار خلاق و حرفه‌ای برنامه ریزی شده است.

«شما در هنگام مواجه با این اثر قسمتی از اثر خواهید بود.» که به نظرم این شعاری مناسب برای این تئاتر باشد.

۳.    زیبایی شناسی و هنر بر مبنای نظر کانت که مصداق بارز این اثر است:

از نظر کانت، هنر؛ زیبایی‌شناختی است. کانت دو نوع هنر را از هم متمایز می‌کند: یکی هنر «مطبوع یا دلپذیر (سرگرم کننده)» و دیگری هنر «زیبا». آنچه که برای کانت اهمیت دارد، هنر زیباست، چیزی که همه‌ی ما از آن به عنوان هنر نام می‌بریم.

هنر زیبا را کانت با طبیعت مقایسه می‌کند. هنر زیبا یک محصول به وجود می‌آورد و این محصول هیچ اجباری در پیروی از قاعده در آن وجود ندارد و انگار طبیعت است؛ بنابراین هنر زیبا به نظر کانت اگرچه طبق قواعدی، آثاری را به وجود می‌آورد ولی باید طوری به نظر برسد که بدون قاعده و به طور خودجوش به وجود آمده است و نتیجه کوشش‌های هنرمند نبوده است؛ بنابراین آزاد بودن، خودجوش و طبیعی بودن برای کانت، معیار تشخیص هنر زیبا است؛ و هنر زیبا یک محصول است ولی باید به طور طبیعی به نظر برسد، گویا بدون هیچ قاعده‌ای خلق شده است.

درباره تصویرت از من تجدید نظر کن مصداق بارزی بر این این باور از تولید اثر هنری است؛ آنقدر طبیعی به نظر می‌رسد که مخاطب خود را به صورت کامل داخل آن و جزئی از آن حس می‌کندآنقدر طبیعی است که فرصت تعقل در مورد تصوراتش را هم نمی‌دهد و در طبیعت اثر با زیبایی‌هایش خود را مفروض می‌کند و برای اولین بار اجازه می‌یابد قسمتی از اثر شده و به راحتی با کنکاش‌های درونی خودش به مواجهه، اعتراض، دخالت، قضاوت و غیره پرداخته و پس از اکتشاف حقیقتی از طبیعت براو آشکار شود که پس از اتمام اثر با او همراه بوده و آن حقیقت را زندگی کند.

سؤال بعدی کانت این است که چه کسی می‌تواند چنین اثری را به وجود بیاورد که اگرچه تصنعی ساخته شده است ولی ظاهراً، طوری است که طبیعت خودش آن را ساخته است. برای به وجود آوردن چنین اثری به نظر کانت یک توانایی و استعداد لازم است که اسم این استعداد را او، نبوغ می‌گذارد؛ بنابراین نبوغ به نظر او، توانایی خلق اثر هنری زیبا است. نبوغ یک نیرو و استعداد طبیعی است که از طریق آن، انگار که خود طبیعت در هنرمند فعال است. به همین دلیل اثر هنرمندانه‌ای که خلق می‌شود طوری به نظر می‌رسد که انگار اینجا هیچ قانونی و ساخته شدگی آن وجود ندارد بلکه به طور طبیعی و خودجوش به وجود آمده است؛ و آروند دشت آرای به نظر من همان نابغه ای است که کانت می‌گوید، بالاترین شاخصه طبیعت در حیات و تغییر است، اثر آروند دشت آرای همواره با خلاقیت در حال تغییر است اثر با هربار اجرا زنده است، رشد میکند و تولید مثل می‌کند و در اندیشه‌ی مخاطبین و به تعداد نفوس با برداشتهای گوناگون قضاوت می‌شود و راز این تولید اثر طبیعی در نبوغی است که مخاطب را داخل اثر آورده و گویی این اثر بدون مخاطب است و عده ای دارند باهم و برای هم تجربه ای دوسویه را انجام می‌دهند که تکرار نشدنی است.

«کانت برای تشخیص اثر هنری زیبا، چند معیار قائل می‌شود. به این دلیل که اثر هنری در اثر استعداد طبیعی در هنرمند خلق می‌شود و قاعده‌ای وجود ندارد که طبق آن هر کس بتواند با پیروی از آن قاعده، اثر هنری را به وجود بیاورد؛ بنابراین اثر هنری زیبا از یک خصلت منحصر به فرد برخوردار است که کانت از آن به اصالت اثر هنری یاد می‌کند. کانت یک سلسله معیارهای کلاسیک به ما می‌دهد که اصلاً هنر چیست؟ کانت در اینجا یکی از پاسخ‌های مهم در تاریخ تئوری‌های زیبایی‌شناسی مطرح می‌کند. اثر هنری زیبا، اثری است که از اصالت برخوردار باشد و اصالت به این معنا است که نتیجه فعالیت خودجوش در هنرمند بوده نه از پیروی یک نقش از واقعه.» نوع ساختار شکنانه اثر درباره تصویرت از من تجدید نظر کن درواقع خلاقیت و نوع درونی و انحصاری طرح آروند دشت آرای است که طی تطوری چند ساله ساخته و پرداخته شده و نمونه‌ی مشابهی ندارد و دارای اصالتی انحصاری است.

دوم اینکه اثر هنری یک الگوست و نمونه‌وار است و خودش نتیجه تقلید نیست، (مانند اثر حاضر نمونه آن را ندیده ایم) ولی کاری که هر اثر هنری از طریق نبوغ به وجود می‌آید، تبدیل به یک الگو برای دیگران می‌شود، معیارهای قضاوت اثر هنری را به دست می‌دهد بدون اینکه خودش از تابعیت خاصی به طور آگاهانه پیروی کرده باشد؛ بنابراین خصلت دوم اثر هنری این است که نمونه‌وار است و الگو صادر می‌کند و هنرمندان دیگر را می‌تواند تحریک و تشویق و فعال کند که آثار دیگری را به وجود بیاورند نه از طریق تقلید؛ بنابراین در اینجا کانت تابع تئوری تقلید از هنر نیست و این یک چرخش است که در عصر جدید در «تئوری هنر به وجود می‌آید برخلاف تئوری‌های یونانی و قرون وسطی. هنر دیگر تقلید واقعیت نیست بلکه چیز دیگری است.»

خصلت سوم این است که به نظر کانت، نبوغ فقط در هنر وجود دارد نه در علم چون نبوغ طبیعی است و اکتسابی نیست یا وجود دارد و یا وجود ندارد ولی در علم ما می‌توانیم از طریق کوشش، تجربه و تحقیق، کارهای ممکن را انجام بدهیم.

کانت می‌گوید هنرمند از یک خصیصه دیگر نیز برخوردار است که فوق‌العاده مهم است. از نظر او هنرمند کسی است که توانایی به وجود آوردن یک غنای معنایی را در اثر خود دارد که کانت اسمش را ایده‌های زیباشناختی می‌گذارد و هنرمند کسی است که در اثر هنری می‌تواند ایده‌های زیبایی شناختی به وجود بیاورد و منظورش از ایده‌های زیبایی‌شناختی این است که ایده‌های زیبایی‌شناختی، ما را به افکار مختلف‌ تحریک می‌کند بدون اینکه در یکی از این افکار، تفوق کامل پیدا کنیم. مسأله مهمی است که یک اثر هنری از چنان غنای معنایی و تفسیری برخوردار است که به ما امکان تعابیر مختلف را می‌دهد بدون اینکه در معنای خودش از طریق یکی از این تفاسیر خاص از میان برداشته شود؛ بنابراین یک اقیانوسی است از امکانات تعابیر مختلف، به هر تعبیری از اثر هنری نهایتاً به یک تعبیر محدود و موقت باقی می‌ماند. حقیقت نقد اینجانب بر اثر حاضر همین عبارت کانت است که اثبات می‌کند درباره تصویرت از من تجدید نظر کن یک اثر هنری زیباست، یعنی امکان تفسیر و تاویلهای متفاوتی را می‌دهد و اصلا نباید این اثر را یکسویه و بدون فلسفه، نقادی کرد.

«اثر هنری، تمام کوشش‌های ما را برای اینکه معنای اثر هنری را به طور نهایی و مبنایی درک کنیم و بر آن مسلط شویم با شکست مواجه می‌کند و ما را وادار می‌کند مرتب تفاسیر خود را از اینها نو کنیم و گونه‌ای دیگر تفسیر کنیم. به همین دلیل است که اثر هنری در برابر تسلط هرمنوتیکی ـ تفسیری ما از اثر هنری مقاومت می‌کند و ما را مرتب به این امر رجعت می‌دهد که اثر هنری همیشه می‌تواند به گونه‌ای دیگر مطرح شود و به ما یادآوری می‌کند که تعاریف و تعبیر ما از جهان همیشه محدود و افق‌مند است. شرط گفت‌وگو آن است که نسبت به محدودیت دیدگاه خود آگاه باشیم و فقط در این چارچوب است که می‌توان دیدگاه دیگری را جدی گرفت و به عنوان یک امکان طبیعی، جهان را به طور متقابل به رسمیت شناخت. هنر عرصه‌ای است که با محدودیت دیدگاه‌های خود آشنا می‌شویم و درمی‌یابیم که اثر هنری و جهان به شکل‌های مختلف می‌تواند تعبیر شود و امکان یادگیری و مفید واقع بودن به دست آوریم؛ به طوری که بتوانیم با همدیگر تعابیر جامع‌تری ارائه دهیم و در نتیجه‌ی آگاهی، نسبت به محدودیت‌ها و افق‌مندی دیدگا‌ه‌های خودمان، به انسان دوستی و احترام به نظرگاه‌های دیگر برسیم.» «با مواجهه اثر هنری زیبا محدودیت دیدگاه‌های خود آشنا می‌شویم» این نکته از منظر کانت بسیار مهم است و شاخصی برای تشخیص اثر هنری زیبا است، مهم ترین اتفاق فلسفی در تئاتر؛ «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» همین فهم محدودیت دیدگاه و تصورات غلط است که باید در جایگاهی واقعی و با تغییر نگرشی جدی تحلیل و فهم شود.

«در یک کلام می‌توان این اثر را مصداق نظریه کانت بر هنر و زیبایی شناسی تفسیر نمود.»

۴.دروغ بودگی عالم جدید:

هایدگر در توصیف حقیقت و هستی (در کتاب هستی و زمان/ترجمه محمدرضا ریخته‌گران) توصیفی زیبا از هستی ارائه می‌دهد که به نظرم محتوای اثر حاضر است: «هستی دارای اجزایی است، لاکن با پرورش اجزای هستی در کالبد زمان، حقیقت هستی پوشانده شده و مانند جنگلی که از بالا نمی‌توان زمین یا بستر جنگل را دید، حقیقتش مَستور است و برای کشف حقیقت؛ الزاماً باید ابتدا از اجزای آن را کنار بزنیم تا به تعریف یا فهم حقیقت برسیم.» اجزای هستی درواقع مستور حقیقت هستند و تعریفی متفاوت از دروغ بودن را در ذهن ایجاد می‌کند. وشاید بهترین سنخیت از لحاظ فلسفی با تئاتر «دربارده تصویرت از من تجدید نظر کن» با همین دیدگاه هایدگر باشد؛ و باید آروند دشت آرای و اثرش را در این جایگاه بررسی کرد، زیرا ذات اثر از بالاترین مفاهیم فلسفی منشاء گرفته است.

«دروغ در لغت، به‌معنای سخن نادرست است»(اکبر هاشمی رفسنجانی، برگزیدۀ فرهنگ قرآن، ۱۳۸۷، ص ۳۶۹.) که البته این تعریف، تعریف ناقص و بسیار کلی است و می‌توان به‌صراحت گفت که از آن، به تعریفی جامع نمی‌رسیم. بسیار جالبِ‌توجه است که دروغ، در بیان «قرآن» بسیار مهم و پیچیده و دارای استفهامی چندلایه است. در قرآن، برای دروغ و دروغ‌گو عبارات سختی بیان شده است؛ مثلاً «تنها کسانی دروغ‌پردازی می‌کنند که به آیات خدا ایمان ندارند و آنان خود دروغگویانند»(قرآن، نحل، ۱۰۵).

در تبیین معنایی جامع از دروغ و با استنتاج از تعاریف «قرآن»، می‌توان این‌گونه بیان کرد که دروغ، ادعای باطلی است، از وجه بیانی و نیّتی که گوینده عَمداً آن را به‌عنوان حقیقت، بیان یا ادعا (به‌صورت عملی و بدون استفاده از کلام) می‌کند. دروغ‌گویی، معمولاً به‌منظور فریب یا جلوگیری از وضعیتی است که برای دروغگو، نامطلوب است.

حال، منظور از دروغ‌بودگی در تعریف ارائه‌شده، کاملاً مستتر است:

دروغ‌بودن یعنی، احساس و ادراکی از وضعیت انسان که برای خودش مطلوب جلوه می‌نماید و از اساس، در بنیانی غیرواقعی و مجازی، به‌جای حقیقت جازده شده است، در این حالت، دو گرایش قابل‌تصور است: یا فرد، خودآگاه در این ساحت قرار می‌گیرد که فرض ماندن به‌صورت خودآگاه، تقریباً غیرممکن است و حالت دیگر، آن است که انسان، به‌صورت ناخودآگاه و تحت شیوه‌های بسیار پیچیده‌ای در موقعیتی قرار گیرد که اساساً منبعی که تغذیه‌کنندۀ بُعد فطری و حقیقتجوی انسان است، طی برنامه‌ای و در راستای انتفاع برای منتفعی خاص، به دروغ تبدیل شده و آن دروغ، ماهیتی حقیقی یافته است.

 در این فرآیند و به‌جهت پیچیدگی فراوان، انسان مواجه است با مجموع متکثری از القائات و ورودی‌های مختلف که عموماً به‌صورت ناخودآگاه بر وجود انسان تأثیر می‌گذارد و درصورتی‌که کنترل این القائات، به‌دست افرادی و برای منظورهای خاصی باشد، می‌توان کار را تاحدی پیش برد که حقیقی‌ترین موارد دروغ و دروغ‌ترین موارد حقیقی جلوه‌گر می‌شود و می‌توان این‌گونه مدعی شد که این فرآیند، بزرگ‌ترین پوشش است که در تاریخ بشر به‌صورت عملیاتی و در راستای انتفاعی هدفمند به اجرا درآمده است.(برگرفته از کتاب دیویزیون/ انتشارات سوره مهر/سید محمد تقی زاهدی/ فصل نهم)

تئاتر «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» برای اولین بار به اثبات دروغ بودگی مخاطب می‌پردازد و با دروغ‌پردازی در زمان اجرای تئاتر مخاطب را به اثبات این وجه درونی و روانشناسانه پیش می‌برد که تصورات سطحی و بدون کمترین نسبت فلسفی با عالم حقیقی، در مخاطب یا مردمان عصر جدید تا حدی است که اگر در یک تجربه با نسبت کوچکی از این «دروغ بودگی» و در مثالی آزمایشگاهی و کنترل شده مواجه شوند و پرده از دروغ بودن‌ها برداشته شود، چقدر سخت است و تا چه حد امکان تفکر می‌دهد.

به نظر من افراد با دونوع نگرش، پس از تجربه این اثر، از سالن چهارسو بیرون خواهند رفت:

۱.    افرادی که صرفا متعجب از یک ریتم چند سویه شده‌اند و هدف تولید اثر و مواجهه با آن را صرفا اثری دلپذیر یافته‌اند (که به نظرم این تعداد کم است).

۲.    افرادی که از این فهم «دروغ بودگی» ناراحت شده و خود را در مقام فهم سخت‌ترین موضع ادراکی بشر یافته‌اند.

بالاترین سطح ادراکی در تئاتر «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» همین فهم دروغ بودگی است.

 

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام. امکان خرید بلیط جمعه از چه روزی فراهم میشه؟
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لطفا اطلاع رسانی بفرمایید که خرید برای هفته اینده کی باز می شه.
سپاس
جمعه را فردا و هفته اتی را 5 ش باز می کنیم
۵۸ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
"مرگ زنان زرد" یا کشتار ناهنجاری ها در بعد چهارم
» "مرگ زنان زرد" به معضلات و آسیب های گریز دختران از خانه و واقعه دهشتناکه خود کشی می پردازد
... دیدن متن »

نمایش  "مرگ زنان زرد"  با پیش زمینه بعد چهارم متافیزیک یعنی بعد زمان به معضلات و  آسیب های گریز دختران از خانه و واقعه دهشتناکه خود کشی می پردازد.
  این درام به نویسندگی و کارگردانی " امین آبان "  از تاریخ ابتدای آبانماه در تماشاخانه ارغنون به روی صحنه خواهد رفت.  این نمایش درباره رخدادهایی است که این روزها در جامعه به ظاهر مدرن و مبرا اما بیمارگونه و متوهم  جامعه هنری و هنرمندان را متاثر کرده و موجبات ساخت آثار مخشوش روانکاه را استحصال کرده که تولید این آثار به ظاهر دل انگیز به مرور ویروس خودکشی را به ذهن مخاطب تزریق می کند. این تئاتر سورئالیستی دلتنگی‌ها و خفقان‌های جهان اکسپرسیونیستی را یدک می‌کشد. به افرادی که بر اثر فشارهای روانی یا استفاده از مواد محرک یا بی احتیاطی تسریع زمان مرگ خود را مهیا می کنند که در عوالم متافیزیکی و جهان های موازی تبعات آن را مشاهده می کنند. به بی تعهدی انسانی که مسبب همه بی تناسبی های اخلاقی است.
مرگ زنان زرد وحشت  ارواح سرگردانی است که نفوس خود را کشتار کرده اند.
بازیگران این تئاتر عبارتند: شیرین عطا الهی، نیلوفر مرادی، سپیده ساعدی، فاطمه آریا، مهسا کامیابی، سهیل برخورداری  و امین آبان هستند. طراحی صحنه و لباس به عهده شقایق جعفری پور، موسیقی بر عهده امین آبان،  و مدیریت روابط عمومی و تبلیغات و رسانه  نیز برعهده همایون فربود است. تهیه کننده این پروژه سهیل برخورداری است.
تئاتر "مرگ زنان زرد"  شرکت کننده در جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش مرور تئاتر  ایران و بخش بین الملل در حالی فصل چهارم از اجراهای عمومی را آغاز می کند که در اجراهای خارج از ایران در کشورهای ارمنستان و ترکیه مورد استقبال زیاد قرار گرفته بود.
این اثر به مدت یک ماه  از ابتدای آبانماه در تماشاخانه ارغنون: واقع در خیابان حافظ ، نوفل لوشاتو، بعد از چهار راه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، بن‌بست زیبا، شماره یک به روی صحنه خواهد رفت.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گفت وگو با مهدی پاکدل بازیگر نمایش افسون معبد سوخته
» جوان نیلوفری پاش روی زمین نیست
... دیدن متن »

به گزارش تیوال به نقل از ایران تئاتر
شناسه مطلب: 64731

مهدی پاکدل کار بازیگری را از سال ۱۳۷۶ و با بازی در تئاتر جنبش انفیه در کلکته آغاز کرد و به تدریج با بروز توانمندی هایش بابهترین های تئاترو سینما نظیر مجید مجیدی ، دکتر علی رفیفی ، داود رشیدی ،فرهاد مهندس پور، حسن معجونی ، محمد یعقوبی ،حسین پاکدل و حسین کیانی همکاری کرد.

پاکدل در تئاتر نقش های مختلفی مثل جوان روشنفکر ، غریبه مرموز و خشن و راسکولینکف معروف رمان داستایسفکی را بازی کرده است و بتدریج جذب بازی و کارگردانی دنیای سینما و تلویزیون هم شد. او  در سال ۱۳۷۸ با فیلم سینمایی آبی وارد عرصه سینما شد و کارگردانی فیلم کوتاه رقص مردان روی شیب در سال ۱۳۸۲ انجام داد. پاکدل علاوه بر سینما و تلویزیون، در عرصه موسیقی نیز یک آلبوم بنام “در انعکاس کوچه‌های خیس” منتشر کرده است. مهدی پاکدل سابقه طراحی و اجرای ده ها پوستر تئاتر را دارد. جنبش انفیه در کلکته – به کارگردانی سیروس شاملو، ریچارد سوم – به کارگردانی داوود رشیدی، سیاها – به کارگردانی حامد محمد طاهری ، دیر راهبان – به کارگردانی فرهاد مهندس پور، همسایه آقا به کارگردانی حسین کیانی، خشکسالی و دروغ و ماچیسمو– به کارگردانی محمد یعقوبی، بی شیر و شکر – به کارگردانی مهرداد ضیایی و حمید امجد، قهوه تلخ – به کارگردانی شبنم طلوعی، امر ملوکانه – به کارگردانی حسین پاکدل، دایره زنگی به کارگردانی پریسا بخت آور، محمد(ص") به کارگردانی مجید مجیدی  ،مصائب دوشیزه ، اولین شب آرامش و کیمیا به ایفای نقش پرداخته است و در سال ۹۳ اولین فیلم بلند سینمایش فردا را ساخت. نمایش افسون معبد سوخته نوشته نغمه ثمینی و به کارگردانی کیومرث مرادی کاری از کمپانی تئاتر امید ایران است . این نمایش سال ۱۳۷۹ در جشنواره بین المللی تئاتر فجر شرکت کرد که جایزه بهترین کارگردانی به کیومرث مرادی، بهترین نمایشنامه به نغمه ثمینی و بهترین بازیگری زن به پانته آ بهرام رسید.در افسون معبد سوخته  پانته آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ و مهدی پاکدل بازیگران و پیام فروتن طراح صحنه، سارا اسکندری طراح گریم، ندا نصر طراح لباس، آیدین الفت طراح و مهندس صدا، پریا قاسم خانی موسیقی، رکسانا بهرام و فواد خراباتی گروه کارگردانی، محمد قدس مدیر تولید و مجری طرح حضور دارند . این نمایش  از ۱۱ مهر ماه ساعت ۲۰:۳۰ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفته است. مهدی پاکدل در نقش جوان نیلوفری بازی مبتنی بر الگوی بازی های تئاتر شرقی ( ژاپن) ارائه می کند. با او در باره این حضورش گفت وگویی انجام داده ایم.

برای بازی در نمایش افسون معبد سوخته به سراغ الگوهای بازیگری تئاترشرقی و تئاترکابوکی ژاپن رفتید؟
این رویکر را داشتم. طبیعی است موقعی که قرار است در یک تعزیه کار کنم . بایدبروم و  تغزیه ببینم و الگوهایش را مرور کنم.. در مورد این کار هم این مصداق وجود دارد  وموقعی که قرار است در نمایشی که فضای شرقی ، تئاترنو و کابواکی دارد بازی کنم و در ضمن ذهنیت کارگردان هم به این جهت است .باید به این سمت بروم و بزرگترین محل رجوعم اطلاعاتی از تئاتر کابوکی در فضای مجازی وجود داشت. من در جستجوهایم چند سایت خوب پیدا کردم که مختص تئاتر کابوکی است. تئاتر کابوکی گستره برزگ  ودریا مانندی دارد . شخصیت های تئاتر کابوکی هر کدامشان دارای معنی و فلسفه خاص خودش است . البته در افسون معبد سوخته بیشتر به جنبه ظاهری و رفتاری بازیگر کابوکی روی صحنه پرداختم. در تئاترکابوکی هر نوع راه رفتن متعلق به یک شخصیت خاص است .

 میان جنس بازی در تعزیه با جنس بازی تئاتر کابوکی قرابت های وجود دارد؟
مشترکاتی هست. تعزیه ما یک نمایش آئینی و سنتی است و کابوکی هم چنین رویکردی دارد . البته فرهنگهای دوکشور از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند .

 اجرای اول نمایش افسون معبد سوخته را در سال ۸۰ دیده بودید؟
نه.

 کیومرث مرادی توصیه کردکه این اجرا را ببینید؟
علی رغم اینکه فیلم این اجرا را داشت . تمایلی به این کار نداشت .زیرا معتقد است این اجرا ، یک اجرای مجدد نیست. بلکه یک بازآفرینی است .

در کارنامه شما نقش خوب کم وجود ندارد و همین پارسال نقش راسکولینکف را بازی کردید. اما به نظر می رسد فرصت ایفای نقش خاصی مثل جوان نیلوفری  برای کمتر بازیگری رخ می دهد؟
برای من هم نزدیک شدن به چنین نقشی خیلی جذاب بود .زیرا حاوی یک ساختار شکنی متفاوت بود و با همه نقش های قبلیم تفاوت داشت. جوان نیلوفری ازهرلحاظ چه بدن ، راه رفتن و حرف زدن نقش جالبی بود و دعین حال بازی کردنش سخت بود.در نمایش جنایات و مکافات نود دقیقه به تنهایی روی صحنه تلاش کردم . اما بازی در این نقش جوان نیلوفری  انرژی مضاعف تری از من گرفت وهر شب باید با تمرکز زیاد روی صحنه بروم .ویژگی این نمایش به گونه ای است که تمرکز بازیگران در صحنه باعث شکل گیری آتمسفر و فضای کار می شود. بازی در نمایش افسون معبد سوخته این نوعی نیست که ما بیایم و فقط دیالوگ  بگوئیم و با این شیوه مخاطب با نمایش ازتباطی برقرار نمی کند .  

جنس شصیت های نمایش بیشتر جنبه فرا زمینی دارند؟
جوان نیلوفری اصلا پاش روی زمین نیست. چند مدت پیش پیمان قاسم خانی آمد نمایش را دید  و تعبیری زیبایی به کار بردو گفت " شخصیت جوان نیلوفری عین شخصیت ادوارد دست قیچی است " .موجودی که ساخته دست بشر توام با تخیلش است وخیلی مظلوم است ومظلوم بودن این شخصیت خیلی زیبا است .اوبه خاطرعشق جانش را از دست می دهد.

یک جورهایی مثل فرانکینشن علیه خالقش مری شلی شورش ملایمی می کند؟
شورش در حکمت شرقی نهفته است.. جنس شورش جوان نیلوفری این است که  خودش را در آب برکه غرق کند تا عشق زنده بماند.

آیا آدم هایی که عاشق پیشه باشند از دیدن نمایش افسون معبد سوخته لذت بیشتری می برند؟
تنها چیزپایدار درهستی عشق است. درفرهنگ ایرانی هم هیچکدام ازعشاق معروف به وصال نرسیده اند. لیلی و مجنون و شیرین فرهاد عشق های ناکامی داشته اند. این عشاق خودشان را از بین برده اند تا عشق زنده بماند.. موقعی که عشق ناب شکل می گیرد ، دیگر من و تو معنایی ندارد و مفهوم عشق تجلی پیدا می کند. برای همین است که همه به عشق لیلی و مجنون اشارت می کنند .

در متن های غربی هم کما وبیش این عدم وصال عشاق وجود دارد؟
 بله، در رمئو وژولیت شکسپیرهم پایان عشق تراژیک است وعشقشان تا ابد جاودانه می شود.

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

 

 

کیانا برنج کار این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در سایت تیکت نوشته شده:

برای این نمایش در صورت موجود بودن ظرفیت سالن؛ فروش در گیشه تئاتر شهر به صورت حضوری نیز صورت می پذیرد. دانشجویان عزیز می توانند از 50% تخفیف ویژه روزهای یکشنبه و 20% تخفیف برای باقی ایام هفته (ویژه بلیط های صندلی دار) با ارائه کارت دانشجویی به گیشه تئاتر شهر بهره مند شوند.

از اونجایی که من تا حالا از تخفیف دانشجویی استفاده نکردم (به این دلیل که حضوری بوده و ردیف های انتهایی در نظر گرفته می شه) جمله داخل پرانتز که نوشته "ویژه بلیط های صندلی دار" رو درست متوجه نمی شم. یعنی اول بلیط رو اینترنتی به قیمت اصلی می خریم و بعد با ارائه کارت در گیشه ما به التفاوت رو دریافت می کنیم؟ (یک کم بعیده این) یا این که تخفیف موقع خرید اعمال می شه و گزینه داره به نام خرید با کارت دانشجویی؟

پ.ن: از این جهت این سوال رو در سایت تیکت ننوشتم که اونجا ... دیدن ادامه » به جای جواب دادن مدام آدم را به عضویت در کانال تلگرام نمایش ارجاع می دهند!
پ.ن2: من برای امتحان تا مرحله پرداخت پیش رفتم اما تخفیفی حین خرید اعمال نشد. کد تخفیف هم که در سایت نیست تا وارد بشه.
در صورت داشتن کد تخفیف این رویداد، آن را در کادر زیر وارد کرده و پرداخت از طریق درگاه بانکی را انجام دهید.
ذوق زده این را خواند
فکر کنم در هر حال حضوری باید برین.
۴ ساعت پیش
یعنی در واقع حضوری و همان صندلی های انتهای سالن. درسته؟
۳ ساعت پیش
قدیم ترها تئاتر شهر همیشه یه تعداد بلیط رو حضوری میفروخت که جاهای خوبی هم میشد به نسبت ولی تازگی که از طریق تیوال میفروشه به نظر میاد همین طور که میگین همون ردیف های انتهایی خواهد شد.
امیدوارم دوستانی که مطلع هستند کمک کنند.
۲ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نمایشنامه قوی با بازی های قوی با طراحی صحنه قوی تر .
دیشب به تماشای نمایش نشستم . فوق العاده بود یک ساعت تمام به هیچ چیز فکر نکردم و غرق نمایش لذت بردم . نمایش سرشار از واقعیت هایی بود که ارزش ها را ضد ارزش میکردند. نمادهایی که دیگر جایگاه خود را نداشتند و نقش زن که من رو حسابی به فکر فرو برد.
در این نمایش آب دیگر نماد پاکی نبود و برعکس توانایی پاک کردن نداشت. سقاخانه نه تنها شفا بخش نبود بلکه خود باعث آزار و صدمه به اشخاص بود. کودکی که به دنیا آمدنش نه تنها زندگی بخش و شادی آور بلکه باعث نارضایتی پدرش بود. رابطه های جنسی بدون مرز و بدون در نظر گرفتن تعهدات و رعایت اصول اخلاقی و یک زن , که در ابتدای نمایش نقش همسری تنها که با فریاد و التماس از همسرش طلب همراهی می کرد ( و شوهری که بی حوصله حتی خواهان کودک در راه خود نبود )
پس از آن نقش دختری تنها که توسط ... دیدن ادامه » پدرش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود و به دنبال سرپناه از هر راهی استفاده میکرد . از زاری و التماس به پیر مرد صاحب خانه تا دلربایی برای یک شب ماندن . در این نمایش زن یا موجود ترسناکی است که شوهر همیشه از او فراری است و نیمی از زندگی خود را مخفی میکند یا موجودی برای ارضای نیازهای جنسی . عشق دیگر معنای حس پاک و روح نواز نمیدهد و وسیله ایست برای خالی کردن کمبود ها و عقده های آدم ها . در این نمایش عشق تراوشات هورمون است و نه عشق . خانه معنای واقعی خانه را ندارد . خانه جایی است برای خوابیدن . هیچ کدام از خانه ها آرامش یک خانه را نداشتند . خانه ی شاهد جایی بود برای فرار شهروز از زندگی زناشویی , خانه ای که لوله هایش خراب شده بودند . خانه ای که سقفش چکه می کرد . در این نمایش باد شیشه را میلرزاند . باد نماد هرزگی و بی بند و باری زندگی ادم ها را متزلزل می کند . طراحی صحنه بسیار عالی گردش زمان و تغییر مکان رو به خوبی نشان میداد, تغییر نقش بازیگر مرد در لحظه تماشاگر را غافلگیر می کرد . نمایش عالی , صحنه عالی , بازی ها فوق العاده . خسته نباشید ....
پرند محمدی ، مهدی حسین مردی و عالیا این را خواندند
پرندیس این را دوست دارد
"باد نماد هرزگی و بی بند و باری"
سپاس
۵ ساعت پیش
از نظر شما و تحلیلتون ممنونم. باز هم به دیدن کارهای ما بیاید
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با نواختن کلون درِ نمادین تالار محراب
» قطب الدین صادقی تازه ترین اثر گروه تداعی را افتتاح کرد
... دیدن متن »

آیین افتتاح نمایش "نبش قبر خاطرات یک مرد زنده که سال ها پیش مرده بود" یکشنبه، دوم آبان ماه با حضور قطب الدین صادقی در تالار محراب برگزار شد.
به گزارش مشاور رسانه ای گروه، در ابتدای این مراسم قطب الدین صادقی، مدرس، نویسنده و کارگردان تئاتر ضمن تبریک به گروه نمایشی، گفت: «همت بلندتان را ستایش میکنم که از پا نمی نشینید و به بیان خاص دوران و نسل خودتان رسیده اید و تئاتر کار می کنید که هم در راستای پختگی تکنیکی و توسعه فکری خودتان است و هم  نمی گذارید چراغ تئاتر این کشور خاموش بماند.»
 وی همچنین در ادامه سخنان خود، با آرزوی موفقیت برای گروه، افزود: «شما با هر قدمی که برمی دارید و با هر کار فرهنگی که می کنید جامعه ی ما را از یک زندگانی غریضی ابتدایی به سمت یک جامعه ی فرهنگی توام با شور و نشاط و اندیشه سوق می دهید.»
صادقی در پایان ضمن قدردانی از مدیریت شایسته ی ابراهیم گله دار زاده، در زنده و پویا نگه داشتن تالار محراب، گفت: «این چندمین بار است که من به این سالن می آیم، پیش تر اینجا سوت و کور بود ولی الان خوشبختانه یک تحرک هنری_ فرهنگی بسیار مطلوبی پیدا کرده و امیدوارم همچنان پایدار بماند.»
گفتنی است پس از این مراسم کوتاه، نخستین اجرای نمایش "نبش قبر خاطرات یک مرد زنده که سال ها پیش مرده بود"به نویسندگی کهبد تاراج و کارگردانی مهران خوش بین در سالن کوچک تالار محراب به صحنه رفت. این اجرا در پایان به دکتر صادقی تقدیم شد.
در این نمایش آدل عزیزنژاد، حسن همتی و فاطمه مرادی به ایفای نقش می پردازند و سایر عوامل گروه عبارتند از: دستیارکارگردان و برنامه ریز : پرنیان حسین زاده ، طراح صحنه و لباس: مهدی ارشدی، طراح نور: اکبر شجاعی، مدیر صحنه: محمدرضا حسینی، منشی صحنه: عطیه زهیر، عکاس و ساخت تیزر: سارا جاهدنیا، طراح پوستر و بروشور: وحید کیا، روابط عمومی: فاطیما چهاردولی، مشاور رسانه ای: راحیل روحانی زاده و تبلیغات مجازی: بازار تئاتر .
در خلاصه این نمایش آمده است: پنجاه سال من، سی سال تو ... هشتاد سال ناقابل، حالا زمان نبش قبر خاطرات است...
نمایش "نبش قبر خاطرات یک مرد زنده که سال ها پیش مرده بود" از دوم آبان ماه، همه روزه به جز شنبه ها ساعت ۱۸:۰۰ در سالن کوچک تالار محراب به صحنه می رود و علاقمندان می توانند جهت خرید اینترنتی بلیت به سایت تیوال مراجعه کنند و برای رزرو تلفنی با شماره ۰۹۱۹۸۰۴۹۳۲۳  تماس حاصل نمایند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آهای قاصدک خبر از که آوردی؟
از آن که روزی دوست داشتمش؟
یا خبر میبری؟
از من که روزی دوستم داشت؟
قاصدک بیچاره تو هم گول زمانه را خوردی! !!
دوست داشتن بازیچه ای بود میان دستهای ما........تا تو بی خبر نمانی.
۵ ساعت پیش
پرندیس ، Benighted و مرضیه زمانی این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
امکان تمدید اجرای تئاتر در هفته آینده هست؟
دوست عزیز تئاتر تا اخر ابان ماه هست
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی گروه
» همایون شجریان مهمان "افسون معبد سوخته"
... دیدن متن »

هنرمندان به تماشای نمایش "افسون معبد سوخته" نشستند.
همزمان با استقبال تماشاگران از نمایش "افسون معبد سوخته" هنرمندان بسیاری نیز به تماشای آن نشستند .
به گزارش روابط عمومی گروه، نمایش "افسون معبد سوخته" نوشته نغمه ثمینی به کارگردانی کیومرث مرادی از ۱۱ مهر در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر با استقبال تماشاگران و هنرمندان به روی صحنه رفته است، تا جایی که از همان هفته نخست هر پنجشنبه و جمعه در دو سانس اجرا می رود.
شب گذشته همایون شجریان، طهمورث پور ناظری، سهراب پور ناظری، بهروز افخمی، مرجان شیر محمدی، هوشنگ گلمکانی، منوچهر هادی و یکتا ناصر مهمانان این نمایش بودند.
حسین پاکدل،پیمان قاسم خانی،بهزاد فراهانی، امین تارخ، بهاره رهنما،مسعود فروتن،آتیلا پسیانی، ستاره اسکندری ، طناز طباطبایی، آزاده صمدی، سید محمد علی ابطحی، لوریس چکناواریان، هانا کامکار، زهرا صبری، محمد امیر یار احمدی، پریدخت عابدین نژاد، رضا گوران، سیامک احصایی، رضا ثروتی،م حسن علیخانی، دکتر حمیدرضا صدر، پژمان جمشیدی، سیاوش پاکراه، توماج دانش بهزادی، الهام جعفر نژاد، فرزین محدث و ... از دیگر هنرمندانی بودند که در شب های پیشین به تماشای این اثر نشسته اند.
"افسون معبد سوخته" تولیدی است از کمپانی تئاتر امید ایران که در آن به ترتیب ورود به صحنه پانته آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ و مهدی پاکدل ایفای نقش می کنند.
نمایش "افسون معبد سوخته" داستانی افسانه ای درباره زنی که در تنهای خود در یک معبد مشغول به زندگی و عبادت است. در یک شب طوفانی یک زن پوش به همراه نوآموز خودبه معبد می رسند و تقاضای ورود به معبد را دارند. زن که یک شمن است آن ها را در ابتدا راه نمی دهد چرا که نو آموز او یک مرد است اما ناگهان نو آموز شعری می خواند و شمن که ناباورانه سحر شده است ، آنها را به درون معبد راه می دهد. چند روزی می گذرد تا زن پوش می آید و از شمن خداحافظی می کند اما شمن از او می خواهد که نو آموز را برای او بگذارد و خود به تنهایی معبد را ترک کند اما زن پوش نمی پذیرد و ...
"افسون معبد سوخته " تا ۱۸ آبان ساعت ۲۰:۳۰در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می رود. دو روز آخر هفته دو اجرایی می شود و یک سانس ویژه ۲۲:۳۰نیز دارد.پیش فروش بلیت این نمایش از طریق سامانه تیوال صورت می‌گیرد.
پیام فروتن (طراح صحنه)، سارا اسکندری (طراح گریم)، ندا نصر(طراح لباس)، آیدین الفت (طراح و مهندس صدا)، پریا قاسم خانی (موسیقی)،  رکسانا بهرام و فواد خراباتی (گروه کارگردانی)، محمد قدس (مدیر تولید و مجری طرح)، سیامک زمردی مطلق(عکاس)، آوا فیاض (مدیر تبلیغات و روابط عمومی)، محمد رضا نژاد (مدیر صحنه)، عوامل این نمایش هستند.

آوا فیاض این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
داستان بسیار خوبی بود و به نظرم برای طرح موضوعات این چنینی همچنان باید کار کرد تا دید عمومی نسبت به قربانیان جامعه تغییر کند و موجب پیشرفت مردم در مواجهه با قربانیان جامعه و همچنین پیشگیری از ایجاد قربانی در جامعه شود.اما به نظرم نمایش خیلی با عجله روی صحنه آورده شده بود.بازیگرانی که سطح بازی آنها یکسان نیست، بازیگرانی که در مواردی اوصولن مناسب چنین نقشی نیستند، طراحی لباس سرسری و طراحی صحنه به نظر من بد! نورپردازی بسیار بد در صحنه و میزانسن هایی که بیشتر تماشاگر را کلافه میکرد تا توجه او را جلب کند.به دلیل جسارت کارگردان و نویسنده از طرح بعضی موضوعات و تعدادی از نمادهای به کارگرفته شده و بازی بعضی از بازیگران خیلی ناراضی از سالن خارج نشدم اما یک ایکاش در ذهنم داشتم که: ...برای به صحنه آوردن چنین نمایشی امکانات بیشتری فراهم میشد و وقت و دقت بیشتری ... دیدن ادامه » صرف میشد...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
یک عدد بلیط اضافه خارج از ظرفیت برای روز چهارشنبه ساعت 16 موجود هست. اگر کسی خواست به این ایمیل اطلاع بده: sarasamiee78@yahoo.com
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
در اجرای ویژه اهالی رسانه و منتقدان نمایش "پشت شیشه ها" عنوان شد
» فرهاد طوفان: تئاتر، شکل گرفته از من های بی ادعاست و نه من های بی انتها!
... دیدن متن »

فرهاد طوفان کارگردان نمایش پشت شیشه ها که این روزها اجرای عمومی خود را در سالن رکن الدین خسروی تماشاخانه سه نقطه  سپری می کند در اجرای ویژه اهالی رسانه و منتقدان از آرزوهای کوچک و بزرگ هنرمندان تئاتر سخن گفت. 
به گزارش امور ارتباطات رسانه ای و روابط عمومی تماشاخانه و مدرسه تئاتر سه نقطه، پس از پایان اجرای ویژه منتقدان و اهالی رسانه، کارگردان نمایش پشت شیشه ها در سخنان کوتاهی ضمن ارج نهادن به تلاش صمیمانه دست اندرکاران رسانه های جمعی در توجه به این نمایش در سخنان کوتاهی گفت: آرزوهای بزرگ وکوچک یک تئاتری چیست وچقدر اهمیت دارد؟ دغدغه هایی که می توانند گرفتار مانع های فکری وعملی شوند بر اساس چه رفتارهایی شکل می پذیرد؟ فیلترینگ هایی که بر وضعیت و موقعیت تئاتر و تئاتری الحاق شده، پررنگ وکم رنگ تر در هر مکانی شهری و جایی دائما دستخوش تغییر و تحول است زیرا قدرتی به نام من برآن محیط است. تئاتر شکل گرفته از ماست از من های بی ادعا و نه من های بی انتها. 
وی افزود: خط های قرمزمرئی ونامرئی همیشه تابناک وچشمک زن است اما خط های سبز، بیشتر زرد هستند تا سبز.  این کارگردان در ادامه گفت: آرزوهای یک تئاتری بزرگ اما به ظاهرکوچک است. چرا؟ چون دور نیست نزدیک است به فاصله یک قدم از ویترین نبایدهاست آن طرف دیوارشیشه ای به حصارگرفته آرزوها و ارزش هاست. دیواری که اندیشه هایی به وسعت دریای بیکران محبت وعشق دارد ام امالامال ازامواج منفی وطوفان های سونامی است. 
طوفان در خاتمه سخنانش اظهار امیدواری کرد تا فضای بیشتری برای دیده شدن فعالیت و تلاش گروه های جوان استان های سراسر کشور در قالب اجراهای عمومی در تهران فراهم شود.  این گزارش می افزاید: هفته پایانی اجراهای نمایش پشت شیشه ها که برگزیده دومین جشتواره خصوصی تئاتر " عنوان" استان اردبیل است از روز یکشنبه دوم آبان ماه آغاز شده و این نمایش روز جمعه هفتم آبان ماه پایان می یابد. تاکنون هنرمندان ، اهالی رسانه و منتقدان از جمله: رحیم نوروزی، مصطفی محمودی، مهدی نصیری، علی رضا حنیفی، علی رضا فریدی، رضا بهشتی، عباس اشجعی (مدیر شرکت برنا رایانه، حامی نمایش پشت شیشه ها)، مقداد اکبری، مهدی اکبری فر، میثاق جمشیدی، سپهر دادمان، رحیم طوفان، جعفر موسی زاده، آیدین فرنگی، علی ملکی، عباس بهمنش، سلیم باشکوه، حمید رستمی ، پشت شیشه ها را به تماشا نشسته اند. 
اضافه می شود: روز دوشنبه سوم آبان ماه سال جاری نشست نقد و بررسی این نمایش به همت کانون ملی منتقدان تئاتر ایران با حضور جواد روشن و آزاده فخری برگزار می شود. 
نمایش پشت شیشه ها همه روزه تا پایان روز جمعه هفتم آبان ماه ساعت ۲۰:۳۰ با مدت زمان ۴۵ دقیقه به روی صحنه می رود.  

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محتوا نمایش در ستایش سینما کلاسیک پس بالطبع در نقد سینما مدرن بود و کارگردان قرار را بر نقد روشنفکرانه این سینما نگذاشته ؛ بلکه حقیقت را باعریانی به نمایش گذاشته تا با ان مواجه شوی و همین باعث دیدن یک ملقمه در هم همراه با چاشنی سکشوالیته بود که خیلی از دوستان از آن به عنوان نکته منفی نمایش یاد کرده بودند وتعمد آن را درنیافته بودند.
طراحی صحنه و موسیقی و بازی بسیار عالی بابک حمیدیان سیامک صفری و خانم اسایش از نکا ت برجسته این نمایش است و تنها انتقاد از نظر من زمان ۲:۳۰ بود.
jamal falahatgar و الهه الف این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوشنبه، سوم آبان در سالن استاد انتظامی
» نمایش «همه‌چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری» ویژه خبرنگاران و عکاسان اجرا می‌شود
... دیدن متن »

نمایش «همه‌چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری» به کارگردانی وحید نفر اجرای امروز دوشنبه، سوم آبان‌ماه خود را به خبرنگاران و عکاسان اختصاص داد.

به گزارش روابط‌عمومی گروه، نمایش «همه‌چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری» به نویسندگی محمد چرم‌شیر و طراحی و کارگردانی وحید نفر امروز سوم آبان‌ماه ساعت ۱۹:۳۰ در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان، ویژه منتقدان، خبرنگاران و عکاسان اجرا می‌شود.

در «همه‌چیز می‌گذرد، تو نمی‌گذری»، بیتا معیریان به‌عنوان تنها بازیگر نمایش، ایفای نقش می‌کند و تهیه‌کنندگی این نمایش را مانی طرلانی بر عهده دارد.

سایر عوامل نمایش عبارتند از: بهنام معیریان(طراح گریم)، مژگان رضایی‌چله(مجری گریم)، محمد شکری (دستیار کارگردان)، مهدی پناهی(دستیار صحنه)، سهیل مخبری(موسیقی/ از آلبوم دروج)، هومن عین‌اللهی، ابراهیم عزیزی(طراح پوستر و بروشور)، نیکزاد تولایی(عکاس و فیلمبردار)، هومن عین‌اللهی(ساخت تیزر)، احمدرضا حجارزاده (امور رسانه)، امیر قالیچی(تبلیغات مجازی).

این اثر نمایشی، یک تک‌گویی در مدت‌زمان ۴۵ دقیقه است که وحید نفر، برخلاف متن اصلی،کاراکتر مرد را به زن تغییر داده است.

علاقه‌مندان به تماشای این نمایش می‌توانند هر روز غیر از شنبه‌ها ساعت ۱۹:۳۰ به سالن انتظامی خانه هنرمندان مراجعه یا از سایت تیوال اقدام به رزرو و خرید بلیت کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش سردار
به گزارش بانی‌فیلم
» حضورکمند امیرسلیمانی و نسیم ادبی در «سردار» ادامه خواهد داشت
... دیدن متن »

نادر برهانی‌مرند ضمن اعلام کرد که نسیم ادبی و کمند امیرسلیمانی هردو به تناوب ایفای نقش در نمایش «سردار» را بر عهده می‌گیرند.

چندی پیش و به‌دلیل سفری از پیش تعیین شده که برای نسیم ادبی، یکی از بازیگران نمایش «سردار» پیش آمده بود، برهانی‌مرند؛ کارگردان این اثر کمند امیرسلیمانی را جایگزین او کرده بود و قرار بود پس از بازگشتن نسیم ادبی از مسافرت، کمند امیرسلیمانی جای خود را دوباره به نسیم ادبی دهد.

نادر برهانی‌مرند؛ نویسنده و کارگردان «سردار» در گفت و گو با ایران تئاتر اعلام کرده بود با بازگشت نسیم ادبی از سفر، کمند امیرسلیمانی جمعه، ۳۰ مهرماه برای آخرین‌بار روی صحنه می‌رود و از یک‌شنبه، دوم آبان‌ماه، نسیم ادبی دوباره به گروه بازیگران بازمی‌گردد.

 برهانی‌مرند امروز از تصمیم‌گیری جدیدی به ایران تئاتر خبر داد و گفت: طی صحبت‌هایی که با کمند امیرسلیمانی و نسیم ادبی داشتم و با توجه به این‌که امیرسلیمانی در این مدت کنار گروه بود و برای نمایش زحمت کشیده است، از کمند امیرسلیمانی درخواست کردم که در گروه باقی بماند و او نیز پذیرفت.

کارگردان «سردار» درباره تقسیم‌بندی روزهای حضور کمند امیرسلیمانی و نسیم ادبی در این نمایش گفت: بر همین اساس قرار شد هر دو بازیگر در گروه «سردار» باقی بمانند و به‌صورت یک شب در میان این دو بازیگر روی صحنه روند. البته این‌که کدام‌یک از این دو بازیگر فردا؛ یک‌شنبه دوم آبان‌ماه روی صحنه می‌روند و برنامه اجراها به چه صورت خواهد شد را بر عهده دو بازیگر گذاشتم و قرار است خودشان در این زمینه تصمیم‌گیری کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سومین سوگواره «خمسه»
» معرفی آثار بخش مسابقه تئاتر خیابانی سومین سوگواره «خمسه»
... دیدن متن »

بخش مسابقه تئاتر خیابانی سومین سوگواره هنرهای نمایشی «خمسه» میزبان ۱۵ اثر شد. 
به گزارش روابط روابط عمومی سوگواره «خمسه»؛ هیات انتخاب بخش مسابقه خیابانی حسن وارسته، علیرضا استادی و محمود فرضی نژاد ۱۵ نمایش را برای حضور در این سوگواره نمایشی که به شرح زیر معرفی کردند:

آب مرا قصه کرد، کارگردان: اکبر قهرمانی 
خاطره مشترک، کارگردان: احمد صمیمی
من باید برم، کارگردان: پژمان شاهوردی
کابوس آینه، کارگردان: امیر علی بدلی 
عرش تا فرش، کارگردان: علی رضا اردستانی
تمام آنچه می ماند، کارگردان: امیرحسین شجاعی جم 
داعش خوانی، کارگردان: علی نوریان 
نذر عمه زینب، کارگردان: حیدر رضایی 
بازسازی کلاسیک ترین قتل، کارگردان: پیام عزیزی 
عباس، کارگردان: سعید خیرالهی 
نامه ای که هرگز نوشته نشد، کارگردان: حامد زارعان 
پرندگان، کارگردان: فاطمه رادمنش 
رونوشتی از بهشت، کارگردان: مهدی حبیبی 
منشور عاشقی، کارگردان: احسان فلاحیان 
این خاک جای پوتین نیست، کارگردان: مسعود براهیمی 
بر بال فرشتگان کارگردان: ابوالفضل همراه (بخش ویژه)
 سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» به دبیری علی اصغر خسروی از ۲۰ آبان تا ۱۴ آذرماه در تهران برگزار می شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش پوف
سه‌شنبه ۴ آبان ماه
» اجرای ویژه‌ی ‌خبرنگاران و عکاسان نمایش "پوف"
... دیدن متن »

نمایش "پوف" اثر لین ناتیج با بازنویسی و کارگردانی فریناز صراف، سه شنبه ۴ آبان ماه میزبان خبرنگاران و عکاسان  خواهد بود.
به گزارش مشاور رسانه ای گروه، در این نمایش که  از ۲۷ مهرماه در تالار ناصرخسرو به صحنه رفته است، سپیده دستینه و فریناز صراف به ایفای نقش می پردازند.
گفتنی است "پوف" دو زن را در میان امواج متلاطم زندگی به نمایش می‌کشد که در فضایی گروتسک، اشک و خنده را به هم می‌آمیزند. در این بین مخاطب شاهد واکاوی درونیات زندگی این دو است که در نهایت منجر به خلق حادثه‌ای عظیم می‌شود که فراتر از زندگی شخصی آن ها، تمام جهان را در بر می‌گیرد..
بر اساس این گزارش، نمایش "پوف" ، سه شنبه ۴ آبان ماه، ساعت ۱۹:۳۰ در تالار ناصر خسرو  میزبان خبرنگاران و عکاسان خواهد بود.
سایر عوامل گروه عبارتند از:  تهیه‌کننده: فریده فرح‌بخش فارسی، گروه کارگردانی: فریما ظهیری، امیرمنصور اسفندیاری، طراح صحنه: ندا ایزدی، طراح لباس و گریم: سپیده دستینه، طراح نور: روزبه خوش‌نیت، دستیار صحنه: مونا کریمی، آهنگساز: مرتضی ربیعی‌فر، صدا: علیرضا دستمالچی، رومینا زاهدی، گرافیست(طراح پوستر و بروشور): یاسمن محمودی، عکاس: عرفانه صادق‌زاده، ساخت تیزر: ایمان امدادی، روزبه خوش نیت و مشاور رسانه‌ای: راحیل روحانی‌زاده
همچنین بهای بلیت این نمایش ۱۵ هزار تومان است که با تخفیف ویژه برای دانشجویان تمامی رشته ها، ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
"پوف" همه روزه، به جز شنبه ها، ساعت ۱۹:۳۰ در تالار ناصر خسرو به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب تالار مولوی به صحنه می رود و علاقمندان می توانند جهت خرید اینترنتی بلیت به سایت تیوال مراجعه و برای رزرو تلفنی با شماره ۰۹۳۰۶۸۳۲۷۲۰  تماس حاصل کنند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عزیزانی که این نمایش رو دیدن ، چطور بود؟
پرند محمدی و ابرشیر این را خواندند
الهه الف این را دوست دارد
پرندیس گرامی من روز اول اجرا را دیدم.. نمایش با مایه طنز است که به نوعی در امتداد رویه کار نمایش نامه نویسی محمدامیر یار محمدی در بیوه های غمگین سالارجنگ به نظرم آمد و نه فراتر (البته پایان بندی با پیام اخلاقی مستقیم تر و روتری دارد). نکته ی مثبت نمایش پرداخت ... دیدن ادامه » نقش پر رنگ زنی قدرتمند تجددخواه در محیط روستا با پیشینه ی اشرافی است. که خانم متخصص با قدرت اجرایش می کند.
راستش برخی چیزها در تاتر بسیار سلیقه ای است..
طراحی این نمایش در مقابل متن وزبان ایرانی، مدرن است(این تلفیق به نظرم چندان ارگانیک صورت نگرفته است بنابر این چندان در هم آمیخته نشده و جاهایی ناهماهنگی هایی بیرون می افتد) .. طراحی گریم و صحنه برای من مانعی بود برای ارتباط بیشتر با نمایش... گریم ها (ماسکه) و اغراق شده است.. طراحی صحنه هم تداعی کننده محیط طویله ای بود که انتخاب طنزآلود و استعاری هم می تواند باشد اما به جز انتقال یک معنای کلی از انتقال سایر فضاهای و مضامین متن کمتر بهره برده و البته چندان هم زیبا نبود ..
البته موارد اشاره شده کاملا نظر ناقص و شخصی بنده است و امیدوارم شما نمایش را تماشا بفرمایید و از نظرتان درباب نمایش ما را بهره مند فرمایید
۴ ساعت پیش
سپاس پرند عزیزم ، راحتم کردید بانو جانم که با خیال راحت نروم :)
رحمت خداوند بر تمام راستگویان و بی پرده گویان عالم :)
۱ ساعت پیش
پرندیس ارجمند و فکور ، صراحت از ارکان اصلی هنر است و بسیار مشکل گشا....درود بر پرند عزیز و صریح

صراحت پیشه گان جملگی رستگار می شوند :))
۵۵ ثانیه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش پوف
به گزارش روابط عمومی
» اجرای خیریه نمایش "پوف" به نفع جمعیت طلوع بی نشان ها
... دیدن متن »

نمایش "پوف" اثر لین ناتیج با بازنویسی و کارگردانی فریناز صراف فردا، دوم آبان ماه، در تالار ناصرخسرو به نفع جمعیت طلوع بی‌نشا‌ن‌ها به صحنه رفت.
در این اثر نمایشی که از روز سه شنبه ۲۷ مهرماه با حضور هنرمندانی چون جعفر والی، قطب الدین صادقی، محسن حسینی و غلامحسین بهرامی اجراهای خود را آغاز کرده است،  سپیده دستینه و فریناز صراف به عنوان بازیگر به ایفای نقش می پردازند.
این نمایش دو زن را در میان امواج متلاطم زندگی به تصویر می‌کشد که در فضایی گروتسک، اشک و خنده را به هم می‌آمیزند.
بر اساس این گزارش، گروه اجرایی نمایش "پوف" در روز یکشنبه، دوم آبان، کلیه ی عواید حاصل از فروش بلیت نمایش خود را با در نظر گرفتن بهای بلیت از  ۱۵ هزار تومان تا هر چه همت عالی خیرین باشد، به موسسه طلوع بی‌نشان‌ها اختصاص داده است.
گفتنی است جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها سازمانی است مردم نهاد، غیر دولتی و غیر سیاسی که فعالیت خود را با انگیزه والای کمک به همنوع  و با هدف حمایت از زنان، مردان و کودکان آسیب دیده اجتماعی از سال ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز کرده است. این سازمان به عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن خوابی، فعالیت خود را در هفت حوزه جذب، درمان، سرپناه، آموزش، اشتغال، بازگشت به خانواده و بازگشت به بدنه جامعه متمرکز کرده و امیدوار است در سایه آگاهی اجتماعی انسان‌ها و با حمایت‌های همه جانبه این سازمان، هیچ انسانی در ناامنی خیابان‌ها شب را به صبح نرساند.
سایر عوامل گروه عبارتند از:  تهیه‌کننده: فریده فرح‌بخش فارسی، گروه کارگردانی: فریما ظهیری، امیرمنصور اسفندیاری، طراح صحنه: ندا ایزدی، طراح لباس و گریم: سپیده دستینه، طراح نور: روزبه خوش‌نیت، دستیار صحنه: مونا کریمی، آهنگساز: مرتضی ربیعی‌فر، صدا: علیرضا دستمالچی، رومینا زاهدی، گرافیست(طراح پوستر و بروشور): یاسمن محمودی، عکاس: عرفانه صادق‌زاده، ساخت تیزر: ایمان امدادی، روزبه خوش نیت، مدیر روابط عمومی و ارتباط با رسانه: سِمیرامیس محمدی.
"پوف" همه روزه، به جز شنبه ها، ساعت ۱۹:۳۰ در تالار ناصر خسرو به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب تالار مولوی به صحنه می رود و علاقمندان می توانند جهت خرید اینترنتی بلیت به سایت تیوال مراجعه و برای رزرو تلفنی با شماره ۰۹۳۰۶۸۳۲۷۲۰  تماس حاصل کنند.

عالیا این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نشست منطقه ای "مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا"
» مدیران تئاتر ۱۲ کشور منطقه در نشست تهران شرکت می‌کنند
... دیدن متن »

در نشست منطقه‌ای "مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا" که برای اولین بار در کشور برگزار می شود، ۱۲کشور از منطقه غرب آسیا شرکت دارند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این نشست سه روزه کشورهای عمان،  عراق،  الجزایر، تونس، پاکستان،  افغانستان،  لبنان، آذربایجان،  گرجستان ، سوریه،  روسیه و قطر حضور خواهند داشت.
از بین ۲۰ کشور دعوت شده به این نشست مدیران، ۱۰ کشور از کشورهای همسایه ایران و کشورهای غرب آسیا و دو کشور از شمال افریقا به ایران سفر می کنند.
نشست با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،  مدیر کل هنرهای نمایشی و دیگر مدیران تئاتر ایران ، آشنایی با مدیران مراکز و نهاد های تئاتری ایران، دبیران جشنواره های بین المللی تئاتر در برنامه مدیران و نمایندگان تئاتر کشورهای میهمان قرار دارد.
نشست منطقه ای "مدیران هنرهای نمایشی کشورهای غرب آسیا" از ۹ تا ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۵ با میزبانی اداره کل هنرهای نمایشی در تهران برگزار می‌شود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش آخرین سفر
نمایشی با تم عشق و مهاجرت
» مریم منصوری از آخرین سفر می‌گوید
... دیدن متن »

هنرآنلاین
شناسه خبر: ۷۸۹۶۹ 
یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴

مریم منصوری می‌گوید نمایش آخرین سفر ابزورد نیست، تنها از تکنیک‌های نمایشنامه‌نویسی ابزورد بهره برده است. 
سرویس تئاتر هنرآنلاین: نمایش "آخرین سفر" نوشته و کار مریم منصوری این روزها در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. مریم منصوری با ارائه توضیحاتی در مورد این نمایش به خبرنگار هنرآنلاین گفت: این نمایشنامه به لحاظ مضمونی با زندگی ما ایرانیان پیوند خورده است.  او ادامه داد: طی چند سال گذشته اکثر دوستانم به اقصی نقاط جهان رفته‌اند؛ در واقع مهاجرت شکل پررنگ‌تری در زندگی ما پیدا کرده است. شاید پیش از این قشر نخبه بیشتر با این مساله درگیر بودند که به آن فرار مغزها می گفتند. اکنون این مساله تبدیل به اپیدمی شده است. 
منصوری اظهار کرد: گویی ما در خاورمیانه گروهی مغلوب شده هستیم که در حصاری از خون، آتش، گرسنگی، فشار اقصادی و انواع بحران‌ها قرار داریم و در مقابل غرب مدینه فاضله است. هر چند که این روزها شاهدیم آنها نیز با سیلی از بحران‌ها روبه رو هستند که اخبار آن را از رسانه‌ها می‌شنویم. این کارگردان تئاتر عنوان کرد: تم این اثر عشق و مهاجرت است، اینکه کدام یک بر دیگری می‌چربد و کدام یکی باعث از بین رفتن دیگری می‌شود. این اثر به لحاظ پرداخت، به هیچ وجه ابزرد نیست تنها از تکنیک‌های نمایشنامه نویسی ابزورد مانند مانند تکرار و سوء تفاهم‌های زبانی بهره برده است. 
منصوری در پایان خاطرنشان کرد: در اجراهای که داشته‌ایم بازخورد مثبتی را از سوی مخاطبانمان دریافت کرده‌ایم؛ شیوه اجرایی ما یک نوعی از رئالیزم است. البته این به معنای آن نیست که همه چیز را عین به عین بسازیم تلاش ما بر آن بوده تا با المان‌های واقعی آن را بازسازی کنیم. تکرارهایی داریم که فارغ از دیالوگ نویسی، در اجرا کاراکتر اصلی چیده شده است. 
نمایش "آخرین سفر" نوشته و کار مریم منصوری از ۲۷ مهر تا ۱۸ آبان ماه ساعت ۱۸:۱۵ در سالن اصلی تالار مولوی به صحنه می‌رود. مهرنوش بلمه، محمد روشنی، مریم قلشخانی، فرهاد تفرشی، فرزانه سهیلی، جلال عیوضی، مریم امین زاده گوهری بازیگران این اثرند.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امکان خرید بلیت روزهای پنج شنبه ۶ و جمعه ۷ آبان ماه، در روز دوشنبه ۳ آبان ماه ساعت ۱۲ فراهم می شود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش روابط عمومی اداره تئاتر و خانه نمایش
» عزت الله مهرآوران آغازگر اجراهای محیطی خانه نمایش
... دیدن متن »

نمایش" این عروسک "  به نویسندگی و کارگردانی عزت الله مهرآوران در قالب اجرای محیطی پنج شب مهمان خانه نمایش خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی اداره تئاتر و خانه نمایش، این مجموعه در نظر دارد با توجه  به استقبال گسترده هنرمندان علاقه مند و تعداد بالای درخواست ها برای اجرا در خانه نمایش ؛ و به منظور ایجاد فضای مناسبتر و بیشتر برای تولید آثار با کیفیت ؛از این پس علاوه بر حضور دو نمایش متفاوت در هر دوره اجرایی ؛ پذیرای نمایش هایی در قالب اجراهای محیطی نیز باشد .
 بر همین اساس ؛ عزت الله مهرآوران  هنرمند  پیشکسوت تئاتر؛سینما و تلویزیون با  نمایش" این عروسک " آغازگر طرح اجراهای محیطی خانه نمایش خواهد بود .
این نمایش که در یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی حضور داشته ؛ داستان کارگر ساده ایست که با پیدا کردن نوزادی در یکی از سکو های ایستگاه راه آهن تصمیم می گیرد بچه را نزد خانواده خود برده و به فرزندی قبول کند . اکنون  پس از سالها دختر بزرگ شده و پی به راز زندگی خود برده است .  تنها سرنخ او برای جستجوی هویتش  یک عروسک است ....
عزت الله مهرآوران و الهام پریشانی بازیگران این نمایش ۵۰ دقیقه ای  خواهند بود .
" این عروسک " سوم تا هفتم  آبان ماه   هر روز ساعت ۱۷ در سالن انتظار خانه نمایش میزبان علاقه مندان به هنر تئاتر خواهد بود.

برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوشته بود سر کوه: زنده باد فلان
نشست برف و حجابی کشید بر سر کوه
غریوِ مردمِ دِه: " زنده باد برف! "


« #عمران_صلاحی »

امیر همتی این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
شاعرانگی نقش خیلی برایم جذاب بود
» گفتگوی تیوال با مهدی پاکدل پخش آوا
... دیدن اطلاعات »

گفتگوی تیوال با مهدی پاکدل / بازیگر.

گفتگو کننده: آریو راقب کیانی

» اطلاعات بیشتر، آواهای همسو و دانلود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید