تیوال

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گقت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی محصولات و برنامه‌های جالب هر زمینه به هم‌دیگر و پیش نهادن دیدگاه و آثار خود برای دیگران. برای نوشتن و فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید

نگاشته‌های پررنگ

 

محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
۱۷ دقیقه پیش
محمد عسگری این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» غیبت رحمانیان در فرش قرمز «سینما نیمکت»
... دیدن متن »

عوامل فیلم سینمایی «سینما نیمکت» در غیاب کارگردان این اثر روی فرش قرمز رفتند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر فرش قرمز فیلم سینمایی «سینمانیمکت» به کارگردانی محمد رحمانیان و تهیه‌کنندگی تورج منصوری برگزار شد.

داستان این فیلم در دهه ۶۰ روایت می شود و در ستایش سینماست. فیلم داستان مردی است که عاشق فیلم و سینماست و درگیر اتفاقاتی در زندگی اش می شود.

مراسم فرش قرمز آن با حضور اشکان خطیبی، هانا کامکار، علی عمرانی، محمد رحمانیان، مهتاب نصیرپور در کاخ جشنواره فیلم فجر برگزار شد. البته رحمانیان و نصیرپور روی فرش قرمز حاضر نشدند.

علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» پرویز پرستویی: با ایده های نو جشنواره باشکوه برگزار کنیم
... دیدن متن »
بازیگر فیلم سینمایی «آژانس شیشه ای» گفت: وقتی سالی یک جشنواره بزرگ برگزار می شود باید تلاش کنیم تا با نوآوری بسیار این فستیوال باشکوه و متفاوت برپا شود.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، پرویز پرستویی که با فیلم سینمایی «بادیگارد» در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد،اظهار داشت: هر ساله ویژگی ها و تفاوت هایی در جشنواره فیلم فجر به چشم می آید و طبیعتا امسال هم با تغییر دبیر جشنواره و برگزاری فستیوال فجر در دو کاخ مجزا این تفاوت احساس می شود.

وی با اشاره به برگزاری سالانه یک جشنواره بزرگ مثل فیلم فجر در ایران، افزود: وقتی یک برنامه بزرگ اجرا می کنیم باید به نکاتی مثل نوآوری و تلاش برای بهتر شدن هر ساله توجه داشت.

بازیگر فیلم «به نام پدر» با بیان اینکه متفاوت بودن و پیشرفت جشنواره به رشد سینمای ایران کمک زیادی خواهد کرد، خاطرنشان کرد: جشنواره مکانی مناسب برای دیدار سینماگران و انتقال ایده ها، تجربه ها و نقد و ارزیابی فیلم ها است و من مشتاقم تا با اهالی سینما و مردم در سینماهای مردمی به تماشای فیلم ها بنشینم.

سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر از ۱٢ بهمن ماه آغاز شد و تا ٢٢ بهمن ادامه دارد.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» نشست خبری فیلم "وارونگی"/بهنام بهزادی: «وارونگی» سخت ترین فیلمم بود
... دیدن متن »
کارگردان سینمایی «وارونگی» که پیش از این آثاری چون «قاعده تصادف» و «تنها دوبار زندگی می کنیم» را در کارنامه داشته «وارونگی» را سخت ترین فیلم خود دانست.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر،نشست نقد و بررسی سینمایی «وارونگی»به کارگردانی بهنام بهزادی ظهر امروز یکشنبه 18 بهمن ماه برگزار شد.

بهنام بهزادی در این نشست به ارائه توضیحاتی در خصوص روند تولید ساخته جدید خود پرداخته و عنوان کرد: معمولا برایم اینگونه است که فیلم اتفاقی نیست که یکباره شکل بگیرد چراکه به طور معمول فیلمنامه برایم با یادداشت نویسی های متعدد، تفکرات طولانی و روندی بلندمدت شکل می گیرد.

وی همچنین متذکر شد: از سالها پیش طرحی درباره دختری مستقل داشتم که به هنگام ساخت این فیلم از مقطعی به یادآن طرح افتاده و کار بدین ترتیب پیش رفت.
این کارگردان در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای ایفای بهتر نقش ها ممکن است به بازیگری بگویم کتابی خوانده یا تمرین خاصی انجام دهد،خودم اسم این موارد را مشق گذاشته ام .در واقع به بازیگر مشق می دهم تا در ایفای نقش راحت تر عمل کند وگرنه ایفای نقش کاری است که از سوی بازیگر رخ می دهد.

وی ادامه داد: برایم اتفاق بسیار خوبی بود که بازیگران این فیلم افرادی بودند که ترس مرا از کار با بازیگر ریختند. همیشه فکر می کردم کار با نابازیگر این حسن را دارد که مانند کار با ماده خام است اما در این فیلم متوجه شدم که کار با بازیگر خوب چه نعمتی است.
این کارگردان افزود: از روزی که سینما را شناختم برایم سئوال یود بدانم که اساتید سینما چه می کنند که فیلم های آنها در حالتی ساده ما را از پیرامون خود جدا می کند تا واقعیتی را نشان دهند آن هم بدون آنکه مشخص باشد. این نکته و رسیدن به یک بیان ساده دشوارترین کار دنیاست و در این فیلم تلاش داشتم به چنین بیانی برسم.

وی ادامه داد: بر همین اساس این سخت ترین فیلم من بوده و روایت و داشتن فیلمی با استفاده از عناصر ساده اگرچه امری عادی به نظر می رسد اما مینیمال کردن آنها و جلوگیری برای القاء برخی مفاهیم به مخاطب کار بسیار دشواری است. به گفته سحر دولتشاهی به نوعی این کار عوامل را خلع سلاح می کند.

علی مصفا: همه در باتلاق آلودگی هوا فرو رفته ایم

علی مصفا بازیگر نیز در این نشست گفت: آنچه در ایفای این نقش برایم جذاب بود آنکه وقتی فیلم تمام می شود فرو رفتن همه ما در این باتلاق آلودگی هوا مشخص می شود. جدا از این به کارهای بهنام بهزادی هم علاقمند بودم.

وی در بخش دیگری از این نشست هم در پاسخ به صحبت هایی مبنی بر اینکه بر خلاف آنچه در ذهن مخاطب است و او به عنوان بازیگری آرام شناخته می شود پیش از این در برخی فیلم های خود شخصیت هایی عصبانی هم داشته به طنز گفت: احتمالا نقش بعدی ام دراکولا خواهد بود.

میثم مولایی تدوینگر این فیلم هم گفت: فکر می کنم بین 10 تا 12 فیلمی که تدوین کردم شاید «وارونگی» سخت ترین آنها بوده باشد چراکه بی دقتی در برخی موارد حتی می توانست فیلم را نابود کند.در نهایت نیز به همین دلیل تدوین این کار حدود سه ماه طول کشید و به این نتیجه رسیدم قطعا تدوین یک فیلم اکشن ازاین نوع فیلمها که تعدد پلان دارند به مراتب ساده تر است.

 سحر دولتشاهی: شاید «وارونگی» سخت ترین کارم باشد

سحر دولتشاهی بازیگر زن «وارونگی» هم که با کمی تاخیر در نشست نقد و بررسی این فیلم حاضر شده بود در این باره اظهار کرد:شاید این فیلم سخت ترین شخصیتی باشد که تاکنون بازی کرده ام.
وی که امسال سه فیلم در جشنواره دارد با تاکید بر متفاوت بودن این نقش ها متذکر شد: بازی د این نقش مانند آن است که خلع سلاح شده باشم.

علیرضا آقاخانی دیگر بازیگر این فیلم نیز در این نشست در پاسخ به این سئوال که چرا پس از فیلم اولش دیگر در سینما حضور پررنگی نداشته عنوان کرد:وقتی یک نقش موفق عمل می کند تا مدتها بسیاری از پیشنهادات شبیه آن است که من به دلیل آنکه علاقه ای به حضور در نقش های مشابه نداشتم از قبول آنها سرباززدم.

فرانک آرتا منتقد حاضر در جلسه نیز  گفت: عنوان این فیلم ما را به یاد اولین و مهم ترین بحران این روزها می اندازد.کاش کارگردان در این فیلم به این مسئله تاکید می کرد چراکه طی روزهای گذشته در بسیاری از فیلم های جشنواره معضلات مختلف و خشونت ها عنوان شده و حتی پس از سالها بار دیگر در فیلم های مختلف شاهد حضور انواع اسلحه هستیم اما با توجه به اهمیت این موضوع شاید جا داشت که کارگردان به طور مشخص به همین موضوع بپردازد.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» نشست خبری فیلم «بارکد»/مصطفی کیایی: می خواهم مخاطبانم از فیلم لذت ببرند
... دیدن متن »
مصطفی کیایی معتقد است سینما برایش سرگرمی است و جشنواره فیلم فجر همیشه به عنوان ویترینی برای فیلم هایش بوده که به اکران آنها کمک کرده است.

به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «بارکد» با حضور مصطفی کیایی کارگردان، بهرام رادان، محسن کیایی، پژمان بازغی بازیگران، مهیار جعفری صدابردار، ‌نیما جعفری جوزانی تدوینگر، حجت اشتری طراح صحنه این اثر سینمایی در برج میلاد برگزار شد. این جلسه با اجرای شاهین امین و حضور علی‌اکبر عبدالعلیزاده به عنوان منتقد اجرا شد.

به سراغی نوعی از شوخی در فیلم «بارکد» رفتم که برایم ریسک داشت

مصطفی کیایی، کارگردان با اشاره به این که با کمی شیطنت به سراغ ساخت «بارکد» رفته، گفت: این مدل فیلمسازی که در «بارکد» به سراغش رفتم برای من ریسک بود. چون نمی دانستم مخاطب با این نوع شوخی چه ارتباطی برقرار می کند.
وی افزود: ما جهان خودمان را معرفی کردیم و می دانستیم که این نوع معرفی نوعی دیوانه بازی محسوب می شود.

کیایی درباره اظهارنظر منتقد جلسه که گفت پایان بندی فیلم را مطابق انتظار مخاطب ندانست توضیح داد: از اول هم قرار ما بر این بود که پایان بندی به اندازه همه ماجراهایی که در فیلم تعریف کردیم نباشد، چون می خواستیم ضعف و ناتوانی شخصیت هایی شبیه به میلاد و حامد را در مقابل افراد قدرتمند نشان دهیم . حتی در پایان فیلم هم می بینم که شخصیتی که کیانیان بازی می کند، در مقابل هر نقشه او می پرسد: همین بود؟ بنابراین از اول هم قرار بود حماقت و کوچکی آنها را در مقابل این اشخاص نشان دهیم، چون در واقعیت هم این اتفاق می افتد.

سینما را سرگرمی می دانم

وی در پاسخ به این سوال که حضور در جشنواره چه کارکردی برای فیلمش دارد، عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر برای فیلم هایی از جنس فیلم های من فقط یک ویترین است. ویترینی که به اکران عمومی فیلم کمک می کند. همیشه این اتفاق برای فیلم هایم افتاده و می دانم که سینمای من خیلی جشنواره ای نیست. اما حضور در جشنواره کمک می کند تا فیلمم در نوبت اکران دچار مشکل نشود.
کیایی با اشاره به این که همیشه ترجیح داده فیلمی بسازد که با مخاطب گسترده ای ارتباط برقرار کند، گفت: من سینما را در وهله اول سرگرمی می دانم. دوست دارم مخاطبم در آن دو ساعتی که فیلم را می بیند سرگرم شود و به او خوش بگذرد.

«بارکد» کمدی نیست

بهرام رادان که دومین تجربه همکاری با مصطفی کیایی را دارد، درباره حضورش در این فیلم عنوان کرد: وقتی بازیگر و کارگردانی برای بار اول با یکدیگر کار می‌کنند، برای شناخت پتانسیل و فضای کاری یکدیگر زمان لازم دارند که این اتفاق در دفعات بعدی همکاری راحت‌تر رخ می‌دهد. من قرار بود در خط ویژه به کیایی همکاری کنم که اتفاق نیفتاد. در «عصر یخبندان» به دلیلی سفری که من داشتم، پیش از فیلمبرداری خلیی با یکدیگر کلنجار نرفتیم و به همین دلیل من خودم را به دست او سپردم و اعتماد کردم که از نتیجه کار هم راضی بودم.

وی ادامه داد: در «بارکد» به دلیل تجربه کار قبلی خیلی راحت با هم کنار می‌آمدیم و مصطفی می دانست که پیشنهادهای من در قالب شخصیت و بستر داستانی است و من هم می دانستم که مصطفی وقتی نظری می‌دهد، کاملا باور کنم.

این بازیگر در بخشی از صحبت‌هایش با بیان اینکه کاراکتری که بازی کرده با منطقی که همیشه خودش دارد، متفاوت است، اظهار کرد: فکر می‌کنم همین تفاوت‌ها بازی در نقش را برایم راحت کرد و سپردن خودت به دست کسی که سواد و دانش دارد و می‌تواند تو را به جایی که خودش می ‌خواهد برساند، خیلی جالب بود.
وی تاکید کرد که «بارکد» فیلمی کمدی نیست و با اینکه فضای متفاوت و فانتزی دارد، می‌تواند لحظات شادی را هم برای مخاطب به وجود بیاورد.

نقش دسته دو بازی نمی‌کنم

پژمان بازغی در ادامه نشست در پاسخ به این پرسش که در این فیلم نقش کوتاهی دارد، عنوان کرد: شاید من نقش دو بازی کنم، اما نقش دسته دو بازی نمی‌کنم و در نقشی حاضر می‌شوم که در فیلم تاثیر داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال در ۶ اثر سینمایی به ایفای نقش پرداخته است، ادامه داد: از این تعداد چهار فیلم برای کارگردان‌های اولی بود که در جشنواره حضور ندارند. اما فکر می‌کنم که نبود جشنواره‌های موضوعی باعث می‌شود دلخوری‌هایی به وجود بیاید؛ چون در ایران ۲۰۰ فیلم سالانه ساخته می‌شود که باید دیده شوند، اما جشنواره فیلم فجر ظرفیت نمایش همه این اثار را ندارد و شاید برگزاری جشنواره‌های موضوعی بتواند این امکان را فراهم کند که این فیلم اولی‌ها دیده شوند.

به دنبال پلیس متفاوتی بودم

یکی از خبرنگاران حاضر در نشست از کیایی در خصوص نقش پلیسی که پژمان بازغی آن را بازی می کند، پرسید. این که او چطور توانسته پلیس متفاوتی را برای بازغی که پیش از این بارها نقش پلیس را بازی کره بنویسد.

کیایی پاسخ داد: البته این تفاوت داشتن در مورد همه شخصیت های فیلم افتاده است. زمانی که فیلمنامه را می نوشتم به همین موضوع فکر کردم که این پلیس باید با همه پلیس ها فرق کند.
وی تاکید کرد: من واقعا شخصیت سامان را دوست داشتم و فکر می کردم یک انتخاب درست باعث می شود برای آن اتفاق خوبی بیافتد. پژمان بازغی شخصیت فعال و پرانرژی دارد، همیشه با ایده سر صحنه حاضر می شد برای همین می گذاشتیم هر چه می خواهد انجام دهد تا انرژی اش تخلیه شود بعد پلان مورد نظر را می گرفتیم.

کارگردان فیلم «بارکد» با اشاره به این که بهرام رادان هم نقشی متضاد با شخصیت خودش را بازی کرده، گفت: من همیشه معتقد هستم نقش مثل یک لیوان آب است که نصف آن برای بازیگر است و نصف آن برای کارگردان. فکر می کنم نقش پلیس فیلم ما هم حاصل تعامل من و پژمان بازغی بود.

در تدوین ریتم فیلم را رعایت کردیم

نیما جعفری جوزانی، تدوینگر این اثر سینمایی که پنجمین همکاری‌اش با کیایی را تجربه کرده، درباره فیلم عنوان کرد: این فیلم در مدت زمان دو ماه ساخته شد و تمامی روند پیش تولید تا ساخت آن در همین زمان کم انجام شد.

وی ادامه داد: در تدوین این فیلم سعی کردیم ریتمی که در فیلمنامه وجود داشت را رعایت کنیم و می‌خواستیم جهان دیوانه‌ای که در متن هست را نشان دهیم، جهانی که مخاطب را عصبانی و بهم ریخته هم نکند و همچنین روایت رو به عقب برای مخاطب جذابیت داشته باشد و به شکلی نباشد که کار را پس بزند.

 ما تهیه کننده شش دانگ نداریم

کیایی درباره این که چرا در این فیلم خودش تهیه کنندگی را برعهده گرفته عنوان کرد: بعد از فیلم«عصر یخبندان» تصمیم گرفتم خودم تهیه کننده کارهایم بشوم. خودم هم قبلا می پرسیدم چرا کارگردان باید تهیه کننده هم بشود اما بعد از ساخت چهار فیلم فهمیدم حتما آن کارگردان هایی که خودشان تهیه کننده می شوند به همان نقطه ای رسیدند که من رسیدم.

وی تاکید کرد: تهیه کنندگی کار سختی است و هیچ ربطی هم به کارگردانی ندارد اما قبول آن، تعهد و مسئولیت مرا چند برابر می کند. واقعیت این است ما تهیه کننده ای که شش دنگ در خدمت فیلم باشد و همه چیز را خوب هدایت کند، نداریم. تهیه کنندگی فقط آوردن سرمایه نیست. بلکه هدایت فیلم از زمان پیش تولید تا زمان اکران تهیه کنندگی است.
این کارگردان ادامه داد: وقتی تو به عنوان کارگردان می بینی که پوستری از فیلمت بیرون آمده است که بابتش باید شرمنده بازیگرانت باشی ترجیح می دهی خودت تهیه کننده کارت باشی تا استقلال بیشتری داشته باشی.  خوشبختانه در بارکد همه چیز خیلی خوب پیش رفت.

جشنواره‌ها باید موضوعی باشند

عبدالعلیزاده با اشاره به اینکه سینمای کیایی را می‌پسندد، اظهار کرد: اولین چیزی که در «بارکد» کاملا خودش را نشان می‌دهد، این است که شرط فیلم بودن را به جای می‌آورد و جز فیلم‌هایی است که مخاطب را درگیر و سرگرم می‌کند. همچنین در میانه این روند به نکته‌هایی هم اشاره می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های اخیر سینمای ایران به سمت ساخت فیلم‌های گروهی و جمعی رفته و بیشتر مخاطب‌های خاصر را در نظر می‌گیرد.

این منتقد تاکید کرد: سینمای کیایی مخاطب را درگیر می‌کند و نکته‌های اجتماعی را روایت می‌کند که البته این کار را هم بدون شعارزدگی انجام می‌دهد. همچنین در «بارکد» با خورده داستان‌های موفقی روبرو هستیم که در دیالوگ‌های خوب و روایت صحیح و استفاده از تکه کلام‌های درست خوب جا افتاده است. اما فکر می‌کنم پایان داستان کمی ساده‌انگارانه است و از سطح اتفاقاتی که در مسیر فیلم رخ می‌دهد، پایین‌تر است.

عبدالعلیزاده در بخشی از صحبت‌هایش نیز درباره جشنواره فیلم فجر عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر قرار بود نگاه موضوعی به آثار سینمایی داشته باشد و برترین‌ها را معرفی کند تا الگویی برای دیگر فیلم‌ها باشد، اما این اتفاق به دلیل نبود اساس‌نامه و آئین نامه نیفتاده است و در اینجا بیشتر تخصصی به سینما نگاه می شود تا موضوعی.

محسن کیایی: من آدم زرنگی هستم

محسن کیایی  با بیان اینکه همیشه سعی می کند در خدمت کارگردان و فیلم باشد گفت:  من بلد نیستم خارج از انچه کارگردان از من می خواهد بازی کنم، اگر خوب بازی کردم به خاطر راهنمایی های درست کارگردان بوده است.

وی افزود: من آدم زرنگی هستم چون اگر بخواهم خودم نقش هایم را بازی کنم، همه یک شکل می شوند اما وقتی به حرف کارگردان گوش می دهم نقشم متفاوت می شود.
مصطفی کیایی در بخش دیگری از جلسه عنوان کرد: من فیلمساز فیلسوفی نیستم و نمی خواهم شعار بدهم یا بیانات سیاسی مطرح کنم.  لطفا انتظارات عجیب و غریبی از فیلم ما نداشته باشید. قرار است تماشاگران از فیلم ما لذت ببرند.

مهدی جعفری، مدیر فیلمبرداری با اشاره به این که در «بارکد» سومین همکاری اش را با کیایی تجربه کرده گفت: شاید سینمای کیایی، خیلی سینمای مورد علاقه من نباشد. اما کار او ویژگی های خاصی دارد. یکی از آن ها شرط قصه گویی است که در این فیلم رعایت می شود.
وی افزود: کیایی شخصیت مثبتی دارد و به همین دلیل است که همیشه تیم خوبی برای کارهایش جمع می شود و اتفاق خوبی برای فیلم هایش می افتد.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» نشست خبری «کفش‌هایم کو؟»/پوراحمد: اضطراب یک فیلم اولی را دارم
... دیدن متن »
کارگردان فیلم سینمایی «کفش‌هایم کو؟» گفت: هنوز بعد از چهل و اندی سال کار کردن، مانند روز اول در هنگام شروع فیلم جدیدم اضطراب دارم، درست مانند اولین فیلم.

 به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «کفش‌هایم کو؟» با حضور کیومرث پوراحمد کارگردان، علی قائم مقامی تهیه‌کننده، علیرضا زرین‌دست فیلمبردار، میثم مولایی تدوینگر،‌ فردین خلعتبری آهنگساز، رضا کیانیان، مجید مظفری و مینا وحید از بازیگران این اثر سینمایی برگزار شد.

«هنوز آلیس» مرا تحت تاثیر قرار داد

کیومرث پور احمد درباره شکل گیری تازه ترین اثرش گفت: در سفر که بودم کتاب تازه ای به نام«هنوز آلیس» را می خواندم، در فصل دوم این کتاب جمله ای بود که می پرسید: «مامان حالت خوبه؟» و همین جمله آنچنان مرا به یاد مادرم انداخت که منقلب شدم و با صدای بلند گریه کردم.

وی افزود: البته باید بگویم از این کتاب دو ترجمه وجود دارد و ترجمه شهین احمدی بهترین ترجمه این کتاب است که من آن را خواندم.
کارگردان فیلم «کفش هایم کو؟» با اشاره به این که کتاب «هنوز آلیس» را می توان در چند ساعت خواند، تاکید کرد: اما این کتاب آنقدر خواندنش لذت بخش بود که من آن را در مدت یک ماه خواندم. همین اتفاق باعث شد تا به سراغ پزشک مادرم، مهین نورزویان بروم و در مورد ابعاد مختلف بیماری آلزایمر با او صحبت کنم.

وی ادامه داد: قرار بود برای مجله فیلم یادداشت بهاریه بنویسم، همین موضوع را مد نظر قرار دادم و درباره پیرمردی نوشتم که مبتلا به آلزایمر شده و در شب عید تنها می ماند. آن یادداشت هم تحت عنوان «کفش هایم کو؟» در مجله چاپ شد. بعد از آن بود که تصمیم گرفتم درباره این موضوع فیلم بسازم.

پوراحمد درباره نقش مینا وحید عنوان کرد: از روز اول قرار بود این نقش را باران کوثری بازی کند اما بعد از آن تصادف هولناکی که اتفاق افتاد، عملا حضور او منتفی شد. تا این که آقای قائم مقامی درباره بازیگر جدیدی در فیلم علیرضا رئیسیان با من صحبت کرد.
 وی ادامه داد: وقتی او به دفتر ما آمد، عین این بود که بیتا (بازیگر فیلم کفش هایم کو) صبح از آمریکا آمده باشد. فقط یک تماس با علیرضا ریئسیان گرفتم و با او درباره اش صحبت کردم. من دوست نداشتم مینا لهجه داشته باشد، چون دختران خودم سی سال است که در آمریکا زندگی می کنند و لهجه ندارند، فقط کلمه کم می آورند.
این کارگردان همچنین درباره تدوین «کفش هایم کو؟» گفت: میثم مولایی بر سر کار مانی حقیقی بود برای همین با او تماس گرفتم و پرسیدم مولایی چگونه است؟ آیا زیاد بحث می کند؟ حقیقی هم گفت که بله بحث می کند اما کارش خوب است.

وی افزود: اما واقعا خلاقیت و کار میثم مولایی حیرت انگیز بود. باید بگویم بعد از چهل و چند سال این اولین بار است که رد پای مونیتور در کار من دیده می شود.

 هنوز سر بینی ام جوش میزند

رضا کیانیان، درباره حضورش در فیلم پوراحمد گفت: یکی از اخلاق های خوب مرحوم خسرو شکیبایی این بود  وقتی بازیگر کم تجربه ای در مقابلش قرار می گرفت با او دوستی را آغاز می کرد، گویی سال هاست که با هم دوست هستند. من همین همین کار را می کنم، چون می دانم که می توانم برای بازیگر جوان مثل خسرو یک تکیه گاه باشم و معتقد هستم هر چقدر نقش مقابلم خوب بازی کند، من دیده می شوم و بالعکس.

وی افزود: 90 درصد نقش هایی که تاکنون بازی کرده ام، منفی بوده. اما من تمام تلاشم را کردم تا اگر نقش منفی بازی می کنم به آن کمی مثبت بودن بیافزایم یا بلعکس. چون نمی خواهم بگذارم نقش تخت بماند و بیننده را درگیر نکند. کاری می کنم که تماشاگر آن شخصیت منفی را درک کند و ببخشد.

کیانیان ادامه داد: از این شگرد در این فیلم آقای پوراحمد به شکل دیگری استفاده کردم. نقش حبیب در این فیلم خیلی تلخ و سنگین است. من خودم از فیلم تلخ خوشم نمی آید، چون در دنیا اینقدر تلخی هست که نمی خواهم من هم یکی به آن اضافه کنم. شیرینی که به این نقش اضافه کردم باعث می شود مخاطب گاهی لبخند بزند. البته من هر کاری می کنم قبلا با کارگردانم درباره آن صحبت می کنم، هر چند که با آقای پوراحمد مدت هاست که به زبان مشترکی رسیدیم.

وی همچنین با اشاره به مشاوره های پزشک راهنمای فیلم تاکید کرد: در بیماری آلزایمر ارتباط نورن ها قطع می شود و این باعث می شود افراد آلزایمری ارتباط بین واقع و اشیاء را متوجه نشوند. همین آنها را گیج می کند. برای همین است که در مقابل افراد جدید واکنش متفاوتی دارند. اما گاهی به دلیلی که علم هم هنوز نمی داند ارتباط بین این نرون ها برقرار می شود و آنها افراد را می شناسند. بنابراین نباید فکر کنید که در آن لحظات سر کار رفته اید.

بازیگر فیلم«کفش هایم کو؟» با اشاره به این که هنوز مانند روز اول بازیگری اش در هنگام شروع فیلمبرداری هر فیلمی اضطراب دارد، گفت: من همیشه روز اول فیلمبرداری روی بینی ام جوش می زنم و همه گریمورها می دانند که باید آن را پنهان کنند. چون برای بازی در نقش های جدید اضطراب دارم و نمی دانم چه سرنوشتی پیدا می کند. البته جوش من بر سر این فیلم بیشتر از همیشه طول کشید تا خوب شود.

عادت ندارم فیلم متوسط بازی کنم

مجید مظفری عنوان کرد: من فیلم متوسط بازی نمی‌کنم و زمانی هم متوجه شدم که با مسئولین ارشاد دولت قبلی نمی‌توانم کار کنم، هشت سال در سینما نبودم و از این فضا کناره‌گیری کردم و بیشتر در تلویزیون حضور داشتم.

وی ادامه داد: در زمان «مسافران» هم بعد از دو سالی که فعالیت نکردم، در کار آقای بیضایی حاضر شدم. بعد از اینکه این دولت بر روی کار آمد، نشانه‌هایی را دیدم که می‌توان کار کرد. من بعد از سه ماه که با اکسیژن در خانه زندگی می‌کردم، آقای ایوبی و آقای فرجی شبکه اول بدون عکاس و خبرنگار به من سر زدند و متوجه شدم که دوباره حضور دارم و حتی در جشنواره فیلم‌های یاس برای من بزرگداشت گرفتند که اتفاق خوبی بود. ارتباطی که در این مدت با آقای پور احمد شکل گرفته بود، باعث شد در این کار حضور داشته باشم.

لهجه را به نقش اضافه کردم

مینا وحید با اشاره به این که پیش از «کفش هایم کو؟» در فیلم «دوران عاشقی»علیرضا رئیسیان و سریال «شهرزاد» بازی کرده گفت: به پیشنهاد آقای قائم مقامی بود که من در این فیلم بازی کردم. اول با من تماس گرفتند و بعد که به دفترشان رفتم، آقای پوراحمد گفت من بیتایی هستم که در ذهنش داشته است.

وی افزود: ما در حد دو سه جلسه با هم درباره نقش صحبت کردیم تا شناسنامه اش در بیاید. قرار نبود لهجه داشته باشم اما من بعد از صحبت با آقای پور احمد چند ساعت با دوستی که در خارج از کشور زندگی می کند صحبت کردم و با آن لهجه ای که از او برداشت کردم به دیدار آقای پور احمد رفتم و او هم داشتن این لهجه را پسندید.
وحید تاکید کرد: آقای کیانیان از روز اول فیلمبرداری بدون این که قبلا با هم صحبت کرده باشیم، به من کمک می کردند و با هدایت های او این رابطه به خوبی در آمد.

در زمان کم فیلم را به نتیجه رساندیم

علی قائم‌مقامی در ادامه این نشست درباره انتخاب مینا وحید برای فیلم عنوان کرد: در ابتدا خانم باران کوثری برای این نقش انتخاب شده بود که به دلیل تصادف نتوانست در کار حضور داشته باشد، بعد از آن خانم وحید انتخاب شدند که بعد از چند جلسه انتخاب شدند.
وی در ادامه افزود: ما طرح این فیلم را داشتیم که البته طر ح خامی بود و بعد که پروانه ساخت گرفتیم و کل کار در ۳۳-۳۴ جلسه فیلمبرداری شد و این خیلی مدت زمان کمی برای کار است و آقای پور احمد از افرادی است که پلان اضافه‌ای نمی‌گیرد. فیلم هم روزی ۱۰ ساعت فیلمبرداری داشتیم که کارگردان دقیق می‌دانست چه چیزی می‌خواهد و مجموعه‌ای از افراد حرفه‌ای در کار جمع شده بودند تا فیلم به نتیجه برسد.

روح آرام پوراحمد ما را تحت تاثیر قرار داد

فردین خلعتبری درباره آهنگسازی این فیلم تصریح کرد: آقای پوراحمد در تمام مراحل ساخت موسیقی در کنار من بود و فکر می کنم سبکی حضور او به همه گروه فیلمبرداری سرایت کرده است.
وی افزود: همین دیشب در زمان نمایش فیلم هم، گروه آرامش بسیاری داشتند و این به خاطر روح آرام پوراحمد بود. او با همه فیلم هایش زندگی می کند، حتی آنهایی که دوست داشته نشده و به این فکر می کند که چرا این اتفاق افتاده است. خوشبختانه پوراحمد دچار آلزایمر نمی شود و گذشته اش را فراموش نمی کند. او همیشه نظراتش را بی پرده بیان می کند و هر اتفاق خوبی که افتاده تقصیر اوست.

این آهنگساز معتقد است این فیلم می توانست در بازی و قصه اغراق شده تر باشد. او عنوان کرد: من از روز اول گفتم که ما نیاز در بیشتر صحنه ها نیاز به ملودی داریم.

فضای ایرانی در فیلم بسیار دیده می‌شود

شاهرخ دولکو که منتقد این جلسه بود، با اشاره به اینکه کیومرث پوراحمد ملودرام‌هایی که مخلوطی از غم و شادی را در خود دارد را به تصویر می‌کشد، عنوان کرد: برای تحلیل فیلم باید بگویم که استراتژی فیلم‌ساز بسیار مهم است که چطور می‌خواهد فیلمی را به بیننده ارائه دهد.
وی ادامه داد: کارگردان با توجه به اینکه فضای فیلم در ایران می‌گذرد، برای اینکه وارد آن شود، به این موضوع که خانواده مهم‌تر از فردگرایی است، توجه زیادی می‌کند و شرایط کسی که آلزایمر گرفته را در خانواده به تصویر می‌کشد و اینکه خانواده چطور برخورد می‌کند و چطور با آن کنار می‌آید.

علیرضا زرین‌دست در بخشی از این نشست با تاکید بر اینکه حضور چراغ روشن در فیلم‌های دنیا بسیار دیده می‌شود، اظهار کرد: ساختار شخصیت تصویری فیلم است.

میثم مولایی نیز در این نشست تاکید کرد: تدوین اولیه فیلم در زمان فشرده‌ای اتفاق افتاد، اما در ادامه باز روی آن کار کردیم. در بعضی قسمت‌ها فیلم رئالیستی است، در بعضی قسمت‌ها شخصیت محور است و برای اینکه هیچ‌کدام از این‌ها بیرون بزند، باید کار می‌کردیم که به دلیل داشتن مواد خام اولیه خوبی که داشتیم توانستیم از این چالش رهایی پیدا کنیم.

وی همچنین اشاره کرد: کیومرث پوراحمد جسارت بالایی دارد و اصلا تفاوت سنی که بین ما هست در کار احساس نمی کردم.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» کودکان ناشنوا ردکارپت سینمای ایران را پرشور کردند
... دیدن متن »
در کنار بسیاری از مسئولان و چهره های شناخته شده کشوری عصر دیروز کودکان ناشنوایی که با همت بنیاد کمک شنوایی خود را به دست آورده بودند درحاشیه رونمایی از پوستر«زاغ بور» روی فرش قرمز جشنواره حاضر شدند.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، رونمایی از پوستر «زاغ بور» درحالی در پردیس ملت (کاخ مرمی) جشنواره برگزار شد که حضور کودکان ناشنوا حال و هوای خاصی به این مراسم داده بود.

در ادامه استقبال فوق العاده مخاطبان جشنواره از فیلم های جشنواره سی و چهارم در پردیس ملت مردم در کنار هنرمندان حضور پررنگی داشتند که این حضور موجب شد تا شور و نشاط خاصی در کاخ مردمی جشنواره ایجاد شود.

علاوه بر اینکه مردم از مراسم فرش قرمز فیلم های مختلف جشنواره استقبال بی نظیری انجام می دهند امروز یک اتفاق ویژه نیز در پردیس ملت رخ داد که موجب شد فضای معنوی بی نظیری در کاخ مردمی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حاکم شود.

در کنار بسیاری از مسئولان و چهره های شناخته شده کشوری عصر دیروز کودکان ناشنوا درحاشیه رونمایی از پوستر«زاغ بور» روی فرش قرمز جشنواره حاضر شدند و حضور این کودکان موجب شد تا علاوه بر مردم هنرمندان نیز توجه ویژه ای به این اتفاق داشته باشند.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» هیات داوران بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر مشغول داوری آثار هستند
... دیدن متن »
با آغاز سی وچهارمین جشنواره فیلم فجر، هیات داوران بخش سودای سیمرغ مشغول تماشا و بررسی آثار این بخش از جشنواره  شده اند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، پس از گذشت شش روز از جشنواره فیلم فجر، هیات داوران بخش سودای سیمرغ این جشنواره کماکان مشغول تماشا و بررسی 25 اثر حاضر در این بخش هستند.

ابوالحسن داوودی، محمد داوودی، مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری ، مهدی فخیم زاده و نیکی کریمی، هفت داور بخش سودای سیمرغ هستند.

جشنواره فیلم فجر از ۱٢ تا ٢٢ بهمن به دبیری محمد حیدری برگزار می شود.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
» نشست خبری فیلم "آبنبات چوبی"/فرحبخش: فیلم را بیش از مردم برای مسئولان اقتصادی ساخته ام
... دیدن متن »
کارگردان سینمایی «آبنبات چوبی» گفت: این فیلم را پیش از مردم برای مسئولان اقتصادی کشور ساخته ام و امیدوارم که آن را ببینند.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «آبنبات چوبی» با حضور محمدحسین فرحبخش (کارگردان)،عبدالله علیخانی (تهیه‌کننده)، فرهاد اصلانی (مشاور کارگردان)، علی اصغری (فیلمنامه‌نویس)، سحر قریشی و کریم امینی (بازیگر)، مستانه مهاجر (تدوینگر) و آریا عظیمی‌نژاد( آهنگساز) برگزار شد.

محمدحسین فرحبخش در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه سینما سرگرمی است، اظهار کرد: اگر فیلمساز بتواند مخاطب را سرگرم کند و در این میان نقدی هم به شرایط داشته باشد، اتفاق خوبی رخ داده است.

وی درباره حضور علی اصغری به عنوان فیلمنامه نویس  این کار نیز توضیح داد: علی اصغری فیلمنامه دهلیز را نوشته بود که من خیلی دوست داشتم و در برخوردهایی که با او داشتم فهمیدم پتانسیل زیادی برای کار دارد.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت های خود درباره همکاری اش با فرهاد اصلانی، گفت: در فیلم های قبلی ام برای ساخت « زندگی خصوصی» هم ما با یکدیگر همکاری داشتیم و در مدت کوتاهی به نتیجه رسیدیم اما آن زمان عده ای دائم به من می گفتند او نمی تواند نقش اول فیلم مرا بازی کند اما پس از چند جلسه همه گفتند غیر از اصلانی برای این فیلم جواب نمی داده و همان موقع هم گفتم اگر او نبود این فیلم را نمی ساختم.

وی در خصوص حضور و ایفای نقش سحر قریشی نیز گفت: اوایل در برابر این انتخاب هم جبهه می گرفتند اما پس از مدتی گفتند که انتخاب بسیار خوبی است که البته در این نقش و ایفای آن فرهاد اصلانی نیز بسیار اثرگذار بود.

این کارگردان در ادامه درباره اینکه آیا ممکن است این فیلم در نمایش دچار مشکلات ممیزی شود، گفت: برای فیلم قبل از ساخت پروانه گرفته شده و مشکلات این چنینی وجود نخواهد داشت.

فرحبخش در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: بیش از آنکه  این فیلم را  برای مردم ساخته باشم لازم می دانم مسئولان اقتصادی آن را ببینند. ما خواستیم نشان دهیم که معضلات اجتماعی اطراف ما زیاد است البته ما در قالب سینمایی این معضلات را  بیان کردیم و از شب گذشته قرار بر آن شد که در اکران عمومی کمی زمان فیلم کوتاه شود.

وی همچنین به ارائه نظرات خود در ارتباط با برگزاری جشنواره فیلم فجر در برج میلاد پرداخت و عنوان کرد: نه به دلیل اینکه فیلمم در جشنواره است این حرف را بزنم اما در کل می دانم فشار منتقدین باعث شد امسال هم جشنواره اینجا باشد وگرنه تاجایی که می دانم نظر مسئولان جشنواره هم این بود که جشنواره امسال در محل دیگری برگزار شود.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: اما از نظر برگزاری جشنواره به نظرم امسال استثناست. حیدری اهل هنر است و برای اهل هنر هیچ موردی مهم تر از این نیست که با آنها با ادبیات مناسب صحبت شود. به همین دلیل جشنواره امسال را می توان یک استثنا دانست که بسیار خوب برگزار شده هرچند که در دو سال قبل شیوه برگزاری جشنواره فاجعه بود.

 علیخانی: جشنواره فجر تکلیف اکران سال بعد را مشخص می کند
 عبداله علیخانی تهیه کننده این فیلم نیز با اشاره به سه دهه همکاری با فرحبخش گفت: وقتی کارگردانی فیلمنامه خود را به من می دهد به سه نکته فکر می کنم. اول اینکه کارگردان بضاعت ساخت آن را دارد یا خیر، بعد به تماشاچی و آن هم نه تماشاچی برج میلاد بلکه افرادی که در شهرهای مختلف به تماشا می نشینند فکر کرده و در نهایت مسائل مربوط به ممیزی را مد نظر قرار می دهم.

وی با اشاره به سابقه فعالیت های خود، اظهار کرد: امسال سی و چهارمین جشنواره فجر است وما نه ابداع کننده سینما هستیم و نه جشنواره فقط سئوال من این است در کجای دنیا چنین جشنواره ای داریم؟ به نظر من باید نام این را بازار فیلم گذاشت چون همیشه در جشنواره ها چند فیلم شاخص یک کشور را در کنار فیلم هایی از کشورهای مختلف می گذارند .آیا می شود در یک جشنواره تمام انواع فیلم ها را کنار هم گذاشت؟

این تهیه کننده متذکر شد: این نوع جشنواره ها در نهایت تکلیف اکران سال بعد را روشن می کند اکنون سینماداران از همین حالا به فیلم ها برای اکران سال بعد نمره می دهند.

فرهاد اصلانی که به عنوان مشاور کارگردان در این اثر سینمایی حضور داشته هم در این نشست اظهار کرد: به عنوان مشاور کارگردان در دو اثر آقای علیمردانی بودم، اما با اقای فرحبخش همکاری لذت بخشی در «زندگی خصوصی» داشتیم که در «مستانه» ادامه پیدا کرد. در این فیلم هم صحبت از بازی شد که من علاقه‌ای به حضور در فیلم‌های پرتنش نداشتم اما گفتم هر کمکی که بتوانم انجام می‌دهم.

عظیمی نژاد: سالن میلاد برای موسیقی و سینما نیست

آریا عظیمی نژاد آهنگساز فیلم هم در این نشست با اشاره به اینکه سومین همکاری او با فرحبخش است عنوان کرد :فیلم های فرح بخش نوعی بیماری دارد که برای موسیقی بسیار جذاب است.
وی در عین حال به مشکل صدای فیلم ها در سالن جشنواره اشاره کرد و افزود:به گونه ای فیلم ها نمایش داده می شود که انسان از کار خود پشیمان می شود.اگرچه سالن برج میلاد وسعت بسیاری دارد اما به نظر می رسد برای برگزاری کنسرت یا نمایش فیلم مناسب نیست.
علی اصغری، فیلمنامه نویس نیز اظهار کرد: سی و چند سال است که آقای فرحبخش در سینما حضور دارد و برای این‌کار فیلمنامه ای از کامران قدکچیان را به من دادند که سوژه خیلی خوبی بود و مرحله به مرحله جلو رفتیم و روی آن کار کردیم و تجربه جدیدی برای خود من بود که به این فرم از روایتی برسیم؛ روایت غیر خطی که اجازه دادند من این کار را انجام دهم.

سحر قریشی نیز در بخشی از این نشست با اشاره به اینکه قرار بوده از ابتدا در نقش مارال بازی کند، بیان کرد: فیلمنامه را وقتی برای من فرستادند، قرار بود نقش مارال را بازی کنم. این متن اولین فیلمنامه‌ای بود که در هنگام خواندن آن من گریه می‌کردم و با نقش «نگین» خیلی ارتباط گرفتم و حتی در ذهنم او را بیشتر دوست داشتم و جذابیت بیشتری برایم داشت، دوست داشتم فضای بحران جوانان امروز که در نگین خیلی دیده می‌شد را بازی کنم و به سختی توانستم آن را بگیرم.

کریم امینی بازیگر این فیلم هم که پیش از این دستیار کارگردان فیلم های فرحبخش بوده،متذکر شد:کار در کنار رضا عطاران و اینکه او پذیرفت کنار او کار کنم جای تشکر دارد.
شاهین امین نیز با اشاره به اینکه زمانی دبیر جشنواره هم از احتمال تغییر برج جشنواره گفته اظهار امیدواری کرد که ازسال آینده نمایش فیلم ها دریکی از سالن های سینمایی دنبال شود.

 غفاری: با پیش فرض کارگردان فیلم را می بینم

علیرضا غفاری، منتقد حاضر در جلسه نیز در ابتدا درباره جشنواره عنوان کرد: همه تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند که جشنواره‌ای که ویترین سینمای ایران است، درست برگزار شود، اما گاهای اتفاق‌هایی می افتد که در شان سینماگرها و اهالی رسانه نیست. پیشنهادی هست که صفی را برای کسانی که می‌ خواهند وارد سالن شوند در نظر گرفته و صندلی ها شماره داشته باشد.

وی ادامه داد:من آقای فرحبخش را جز راستگوترین ها می‌دانم که حرف خودش را می زند. سینما سرگرمی است و با این پیش فرض آبنبات چوبی را می‌بینیم. اینکه چه اتفاقی می‌افتد که ترجیع بند می‌شود سرگرمی است، همه اهالی سینما به آن توجه دارند که مخاطب را درگیر کنند و پیام خودشان را منتقل کنند، اما سیم تلگراف نیستند که پیام مستقیم را منتقل کنند.
علی ژیان این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اخبار تئاتر
درباره نمایش مرگ یزدگرد
نمایش مرگ یزدگرد درتماشاخانه سنگلج
» نمایش مرگ یزدگرد پس از دو دهه در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد آمد.
... دیدن متن »
پس از دو دهه اثر جاودانه بهرام بیضایی بار دیگر بر صحنه تاتر ایران

نمایش مرگ یزدگرد پس از دو دهه در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد آمد.
سهیل بابایی کارگردان این نمایش با اعلام این خبر گفت: نمایش مرگ یزد گرد نوشته استاد بهرام بیضایی کارگردان و نویسنده شهیر ایرانی پس از دودهه از آخرین اجرای آن در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد رفت.
وی افزود: این نمایش که به مقطع حساس و تاریخی اواخر دوران ساسانیان می پردازد از ۲۵ بهمن ماه توسط گروه تاتر اسطوره درتماشاخانه سنگلج به روی صحنه خواهد رفت.
در این نمایش علاوه بر سهیل بابایی که درنقش آسیابان ایفای نقش خواهد نمود، سیما شکری در نقش زن آسیابان مهسا انجدانی در نقش دختر آسیابان، آرش رضایی در نقش سردار، صادق برقعی در نقش موبد، پویا بیگی در نقش سرکرده و محمد پارسا در نقش سرباز حضور خواهند داشت.
همچنین رضا صمد پور به عنوان استاد راهنما، جواد تمدنی مشاور رسانه ای، وحید حسینی طراح نور و صحنه، راشین اکرمی طراح لباس فرشید تعالی طراح پوستر و آرش علی نژاد دستیار کارگردان در این نمایش همکاری خواهند داشت.
گفتنی است این نمایش که جزو منتخبین جشنواره آیینی سنتی محسوب می شود با نگاهی به آیین های ایرانی و بومی سعی در ارائه پرداختی جذاب به این اثر ارزشمند ادبی و هنری دارد.
این نمایش از بیست و پنجم بهمن ماه به مدت یک ماه در تماشاخانه سنگلج واقع در خیابان حافظ، ابتدای خیابان بهشت رو به روی پارک شهر از ساعت بیست پذیرای عموم علاقمندان خواهد بود.
بابک نیستانکی این را خواند
نمایشنامه از شاهکارهای درام نویسی ایرانیست و همین باعث میشود که تماشاگران انتظاری بسیار بالا از اجرا داشته باشند از بازی بازیگران گرفته تا میزانسن، کارگردانی، دکور و ....
۱۸ دقیقه پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوبی بود
با این هم هسختی فیلمسازی در دمشق...
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوشتن درباره «رسوایی2» کار سختی است. انتقاد از فیلم‌های مسعود ده‌نمکی در فضای غبارآلود فعلی به معنای مخالفت با خود او فهم می‌شود و تعریف از فیلمش نیز کار پیچیده‌ای است.
من «مسعود ده‌نمکی» را به هزار و یک دلیل دوست دارم و از همه آن‌ها مهمتر اینکه در چند سال گذشته، خنده و لبخند عیدانه را بر لب کارکنان و کارگران مظلوم سینماهای سراسر کشور نشانده است.

درباره جدیدترین فیلمش به همین جمله اکتفا می‌کنم که به نظرم ده‌نمکی در «رسوایی2» تا اندازه زیادی تمرکزش را صرف جلوه‌های رایانه‌ای برای ساختن شهر فرضی و بازسازی زلزله در آن کرده که انصافا هم دیدنی و جذاب شده و به همین نسبت، حواسش از بخش‌های دیگر، کمی پرت شده است.

اما به هر حال همه کاستی‌های «رسوایی2» را می‌شود به سکانس پایانی و برافراشته شدن پرچم حسینی بر فراز شهر و موسیقی تیتراژ آن، نادیده ... دیدن ادامه » گرفت.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مثل همیشه کار سیدی بسیار تعریفی و دقیق بود
فائقه معتمدی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوبی بود
اگر چه می شد بهتر هم باشد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گزارش تصویری نمایش «قطع دست در اسپوکن» کارگردان: سیاوش بهادری راد
http://teater.ir/?picnews=139411184
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مرگ، چشمانش را باز کرد
نگاهش به انسان افتاد
و عشق، متولد شد...
۲ ساعت پیش
۱ نفر این را امتیاز داده‌است
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
صابر ابر با «مالی سویینی» به ایرانشهر می‌رود
http://teater.ir/?news=139411182
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
جزوه: ارج نهادن به مقاومت
چگونه زنان در روابط خصوصی در برابر آزار مقاومت می کنند
تهیه شده توسط سرپناه اضطراری زنان کلگری (کانادا)
ترجمه شیرین میرزانژاد
برای گروه تئاتر اگزیت در وی-دی 2016 تهران و جنبش جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

http://www.mediafire.com/view/94hzla3tfvcawzq
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کاش در این روزها
تصویری در آب می افتاد
از تو !
به دست من نمی رسید
چنان میوه ای که چیده نشد
و من به بصیرت شاخه ای قناعت کردم
دستان من به یاد تو هنوز
بوی گیلاس می دهد
و شب
تنها یادگار ،
مانده از آخرین دیدار!
و نگاه من
در هر وعده گاه
چشمان تو را از پی می رود
خلاف واقعه نیست
لحظه ... دیدن ادامه » ها که بی تاب می شوند
من از تنها شدن که می ترسیدم
قرار که از چشمان انتظار می بارد
همه چیز به هر آنی یاد تو را دارد !


به یاد پدرم که رفت و مرا با خود برد !
۳ ساعت پیش
۲ نفر این را امتیاز داده‌اند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
" نفس " ساخته نرگس آبیار بی شک از آن دسته فیلم هایی خواهد بود که بعضی از مخاطبان آن را خیلی دوست خواهند داشت و برخی دیگر آن را اصلا نخواهند پسندید. به عقیده من مخاطب بین این دو دسته، شاید برای این فیلم وجود نداشته باشد! و اما من از آن دسته مخاطبانی هستم که بی اندازه این فیلم را دوست داشتم و تا پایان ، مشتاقانه به تماشای این فیلم نشستم. "نفس" شاعرانه ای آرام است که از دیدگاه یک کودک با بازی بسیار درخشان سیده ساره نور موسوی روایت می شود. روایتی از دنیای بی آلایش،ساده،بی پروا،معصوم و دوست داشتنی دختر نقش اول فیلم. کودکی که در مواجهه با جهان پیرامونش ،داستان می سازد، روایت می کند و تصاویر ذهنی برداشت های خود را برای مان با انیمیشن های بدیع،به تصویر می کشد. درست انگار شما سوار به ماشینی شده اید و وارد مغز کوچک اما پر هیاهوی نقش اول داستان می ... دیدن ادامه » شوید. سفری خیال انگیز و بدیع .گمان می کنم این تجربه شخصی دوران کودکی خود خانم آبیار در مواجه با جهان باشد. جهانی پر از تصویر های خیالی و روایت گونه. بسیاری از نویسنده ها و شاعران ها در دوران کودکی خود چنین تصاویری را تجربه کرده اند. و اصولا اکثر ما کودک هایی این چنین که برای خودشان داستان می سرایند و از هر تصویر و جسم کنار خود ،موجودی برای روایت گری و قصه پردازی درست می کنند، را جایی دیده ایم. کودکانی متفاوت که اگر استعدادشان شناخته شود،می شوند خانم آبیار ،که به شیرینی روبروی مان می نشینند و شاعرانه شان را برای ما تعریف می کنند تا ما لذت ببریم.
از سوی دیگر شاید خیلی از دوستان نداشتن قصه و خط داستانی را از مهمترین نقاط ضعف این فیلم بدانند اما به عقیده بنده این موضوع کاملا نقطه قوت اثر می باشد. شما بدون اینکه با یک داستان خاص روبرو باشید بیش از دو ساعت روبروی دغدغ های فکری یک کودک هفت ساله می نشینید و با آن در جهان خیالیش سفر می کنید بی آنکه خسته شوید و بی انکه به قول شهرزاد بپرسید : " خوب که چی؟" .هرچند فیلم نقاط ضعف هایی هم دارد . مثلا می شد بعضی از سکانس ها را حذف کرد( نه به این خاطر که بدون آنها هم می شد این فیلم زیبا و اثر گذار باشد ) بلکه فقط به خاطر کوتاه کردن زمان فیلم .البته چون من کل سبک کار را دوست داشتم زمانش اصلا برای من سخت و غیر قابل تحمل نبود.
این نکته را هم باید اضافه کنم که کلیت کار و نگاه کودک ماجرا مرا یاد نوشته های شل سیلور استاین شاعر و تصویر گر بزرگ کودک انداخت. در تمام طول فیلم بعد از اینکه خط ماجر را فهمیدم ،می ترسیدم که نکند چون این کار توسط یک آدم بزرگ نوشته می شود دیدگاه و روایت ها از آن حالت کودکانه خارج شود و شعار گونه در فیلم جای بگیرد ،که خوشبختانه اصلا اینگونه نبود. به همین دلیل فکر می کنم که بخش زیادی از این روایت ها ،تجربه ذهن خود خانم آبیار باشد که اینگونه زیبا قلم زده شده است. و شاید هم نباشد که آنوقت صد برابر آفرین و مرحبا می بایست نثار نویسنده کار نمود.
در مجموعه برای کسانیکه دوست دارند خط داستانی را دنبال کنند و اتفاق های و روایت های پیچیده برایشان جذاب است توصیه می کنم که سراغ این فیلم نروند و برعکس برای کسانیکه به دنیا،آرام ،شاعرانه همراه با تصویر پردازی های خیال گونه نظر می کنند توصیه می کنم حتما این فیلم را ببینند.
به عقیده من " نفس " یک فیلم قابل ستایش است . فیلمی که در آن یک کودک هفت ساله شما را پای پرده بزرگ سینما می نشاند و شروع می کند به روایت سازی برای شما از مواجه شدن خود با پدیده ها و اتفاقات پیرامون. و همینجور شما را دوساعت اسیر خودش می کند ...
و در پایان امیدوارم تقدیر شاییسته ای از این کودک با استعداد سینمای ایران شود.
مجتبی مهدی زاده و مارال عظیمی این را خواندند
شادی صیرفی ، احسان ساعی و *مرضیه* این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ماهی سیاه کوچولو: سلام ماه خوشگلم!
ماه: سلام ماهی سیاه کوچولو! تو کجا اینجا کجا؟
ماهی سیاه کوچولو: جهانگردی می کنم.
ماه: جهان خیلی بزرگه، تو نمی تونی همه جا رو بگردی.
ماهی سیاه کوچولو: باشه، هر جا که تونستم میرم.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
چه مکدونای درستی....

صحنه و فضا دقیقا همون چیزی که وقتی متن رو می خونی می تونی تصور کنی.... بازیها بجا و به دور از هر اضافه کاری. یک مکدونای درست.
مریلین به دور از اغراق و یه دختر آمریکایی واقعی، مروین باور پذیر و دوست داشتنی که مرتب با خودت می گی این چقدر گناه داره. توبی یه قالتاق که از حماقتش مرتبا خنده ات می گیره . و اما فرزین صابونی در نقش کارمایکل، به نظر من یکی از بهترین بازیهاشو در این چند سال اخیر بازی می کنه. بشدت فنی، بیان قوی و حس های درست.

باید خسته نباشید گفت به این گروه. بعد دیدن این نمایش در فجر واقعا می ارزه که این نمایش را دوباره دید.
مجتبی مهدی زاده و مهدی حسین مردی این را خواندند
سپهر امیدوار این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
من به جنبش وی دی می پیوندم
زیرا
آرزو دارم روزی را شاهد باشم
که مادران و خواهران و دختران سرزمینم
به آسودگی در خانه ، درخیابان ، در مدرسه و...
بدون آزار ، بدون ترس و بدون تحقیر
با سرافرازی
رشد کنند و ببالند
نیلوفر جان : کاش همه مثل شما غیبت کنن :))
ذوق زده عزیز: فقط به محمد مصطفی گفته بودم :)))
۳ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
ماهی سیاه کوچولو خطاب به دو تا از ماهی ریزه ها با اشاره به ماهی ریزه ی دیگر( محمدمصطفی ملک)، در حالی که همگی در کیسه ی پلیکان گیر افتاده اند:
این روانی رو چرا دیگه با خودتون آوردین؟!
نیلوفر رحیمی این را خواند
محمد رحمانی ، مجتبی مهدی زاده ، تورانداز و شکیبا این را دوست دارند
این نوشته ممکن است بخش هایی از نمایش را لو بدهد.
۳ ساعت پیش
نیلوفر جان در حد یه تیزر فقط لو میده، به همین خاطر نیازی ندیدم هشداری بدم.
۱ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
متاسفم برای هیئت انتخاب. آیا فیلم هایی که رد شدن و خماری جای اون ها انتخاب شد بد تر از خماری بودند که اگر این باشد متاسفم. اگر هم بهتر از این بودند ( که دیروز کمال تبریزی تایید کرد که فیلم های بهتری بودند ولی انتخاب نشدند )که بیشتر متاسفم.
وحید مقدم این را خواند
ثمره خدارحمی ، احسان ساعی و مجتبی مهدی زاده این را دوست دارند
تمام مدت زجرآور تماشای این فیلم دقیقا داشتم به همین موضوع فکر میکردم که دلیل انتخاب این فیلم در "جشنواره فیلم فجر"، به عنوان نشانه سینمای ایران، دقیقا چی بوده!!!
هرلحظه از این فیلم احمقانه، خسته کننده و دردآور بود و من فقط برای ابراز نظرم به عنوان ... دیدن ادامه » "اصلا نپسندیدم" تا آخر فیلم نشستم که متاسفانه به آرزوم نرسیدم!!!!!
افتضاح بود! افتضاح!
۲ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بازی بچه ها بد. بازی هنگامه قاضیانی خوب. واکنش هایی که در فیلم نامه برای قاضیانی نوشته شده بود بعضی جاها غیر منطقی بود. در مجموع فیلم متوسطی بود.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم و فقط و فقط به خاطر رضا کیانیان دوست داشتم.
این مرد عالیییییییییییی بود.
و یک سوال..... توی اون سکانس واقعا دستهای همسر اقای کیانیان بود ؟؟؟؟ یا فقط چون می خواستن به فیلمشون گیر ندن این طوری گفتن...!!!!
بعدشم دست رو دست اشکال داره ولی دست روی پا و ناخن گرفتن اشکال نداره...؟!؟!؟
وحید مقدم و رومینا خلج هدایتی این را خواندند
navidjahan این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم رو دوست داشتم. هم به خاطر فضای کلی فیلم که چشم رو نوازش میکنه . هم به خاطر بازی های خوبشون.

مخصوصا بازی حامد بهداد که دیگه توی این فیلم با داد و بیاد و عصبی بازی روی مغز ادم قدم نمیزنه.

اتفاقا برعکس با اون لحن و نگاه عاشقش ادم و با خودش همراه میکنه و هرچی فیلم جلوتر میره حسش برای ادم

بیشتر قابل باور میشه.بازی خانوم نونهالی و خیراندیش هم خوب بود اما بازی خانوم اسکندری یه چیزه دیگه بود.

امیدوارم که سیمرغ نقش مکمل رو بگیره.با این که پایان خوشی نداشت اما وقتی از سالن خارج شدم حس خوبی

داشتم.
فائقه معتمدی و رومینا خلج هدایتی این را خواندند
navidjahan این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» هزینه بالا رفتن از اهرام مصر
... دیدن متن »
گردشگر آلمانی که هفته گذشته از یکی از اهرام ثلاثه مصر بالا رفت و عکس جنجالی خود را در اینستاگرامش منشر کرد، ازسوی دادگاه مصری حکمش را دریافت کرد.

«آندری سیسیلسکی»، جوان اهل مونیخ که با وجود هشدار ماموران پلیس و راهنمایان محلی، از هرم بزرگ «خوفو» بالا رفت و با انتشار عکسش در اینستاگرام توجه جهان را به خود جلب کرد، دیگر نمی‌تواند به مصر سفر کند.

این عکس «سیسیلسکی» ۱۸ ساله را در حالی که روی هرم «خوفو»ی جیزه نشسته، پاهایش را آویزان کرده و منظره‌ هرم دیگر را پیش‌رو دارد،‌ نشان می‌دهد. او پس از پایین آمدن از هرمی که زمانی بزرگترین سازه دست‌ساز بشر بوده، توسط نیروهای پلیس مورد مواخذه قرار گرفت و بازداشت شد. دادگاه مصر حالا حکم ممنوعیت ورود او به مصر را در کل عمرش صادر کرده است.

به گزارش دیلی میل، این گردشگر اهل مونیخ درباره اقدام غیرقانونی خود گفت: بعد از چند دقیقه بالا رفتن، کمی توجهات به من جلب شد و بعضی از نیروهای امنیتی به عربی داد زدند که بیا پایین. من نظر بومی‌ها را درباره این کار پرسیده بودم و آن‌ها درباره غیرقانونی بودن این کار به من هشدار داده بودند. به من گفتند که احتمال دارد زندانی شوم، اما من فکر می‌کردم این عکس‌ها ارزشش را دارد.

وی در ادامه گفت: وقتی بالای یکی از عجایب هفت‌گانه ایستادم، ‌واقعا احساسی فراتر از واقعیت داشتم؛ حسی که هرگز فراموش نخواهم کرد. من می‌خواستم فرهنگ مصر را تجربه کنم که مسلما موفق هم شدم.

منبع: ایسنا 

فاطیما م ، شکیبا و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
negar mahmoudi این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
» گروه «دال» برای اولین بار در جشنواره موسیقی فجر می نوازد
... دیدن متن »
گروه موسیقی «دال» بعد از اجرای رسمی و موفق خود در تالار ایوان شمس، برای اولین بار در جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می رود.
به گزارش روابط عمومی گروه دال، در این اجرا که 23 بهمن ماه ساعت 18:30در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود ، گروه موسیقی«دال» متشکل از امین هدایتی(خواننده)، شایان شکرابی(نوازنده پیانو)، آرش آذر(نوازنده بالابان و دودوک)، یزدان بهمنی و میلاد سعدی (نوازندگان سازهای کوبه‌ای)، آرین کشیشی(نوازنده گیتار بیس و کنترباس)، سالارغفاربجویی (نوازنده ویلنسل)، آرش کامور (نوازنده کمانچه) و غزل مهدوی (ترانه سرا) به روی صحنه می روند و قطعاتی چون شعری که زندگیست، گذر اردیبهشت،شکوفه های زیتون، طعم شیرین خیال، هفت شهر ، قصه، آوازم را می رقصیدی، لحظه ها را انتظارم، آن و بوم را اجرا خواهند کرد.
امسال برای اولین بار بخش موسیقی تلفیقی به جشنواره موسیقی فجر اضافه شده که در این راستا گروه دال جز اولین اجراهای این بخش محسوب می شود .
گفتنی است:« دال» با رویکرد امروزی و با سبک تلفیقی در اسفندماه 1392 شکل گرفت و اولین قطعۀ خود را در ابتدای فروردین 93 با نام «آوازم را می‌رقصیدی» در فضای مجازی منتشر کرد .
این گروه اولین فعالیت رسمی خود را با موسیقی تیتراژ فیلم سینمایی «طعم شیرین خیال» به کارگردانی کمال تبریزی آغاز کرد که به نوعی ورود این گروه به فضای رسمی موسیقی محسوب می شود.
گروه موسیقی دال که نامش را از اول واژۀ دوستی گرفته اولین کنسرت رسمی خود را 5 دیماه در تالار ایوان شمس برگزار کرد و به دنبال آن دومین اجرای خود را به جشنواره سی و یکم موسیقی فجر اختصاص داده است به طوری که امسال در بخش گروههای تلفیقی که در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود به روی صحنه می رود .

برای خرید بلیت این کنسرت، به برگه گروه در سایت تیوال مراجعه کنید.

فاطیما م و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تاتی تاتی ...
قدم برمی داری
با پاهای کوچکت
و اطرافیانت
لبخند می زنند

تاتی تاتی...
جاده ها
تو را می برند
و دلواپسی های مادرت
تمامی ندارد
۶ ساعت پیش
زیبا بود و دل نشین .
درود بر شما .
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
آلبوم عکس
» اینجا آخر دنیاست"پاتاگونیا" سرزمینی بکر و دورافتاده بین شیلی و آرژانتین است که به خاطر زیبایی بکر و دست نخورده آن به "آخر دنیا" شهرت یافته است.
به گزارش فرادید، پاتاگونیا سرزمینی وسیع و بسیار بکر است که بخش اعظم آن در آرژانتین و قسمتی در شیلی قرار دارد. این منطقه بر چندین استان آرژانتین گسترده شده است و بخشی از مجمع الجزایر تیرا دل فوئگو و بخشی از شیلی را تشکیل می دهد و مکانی فوق العاده جادویی و زیباست. این منطقه متشکل از قله های کوهستانی، یخچال های طبیعی، دهکده های خوش منظره کنار آب، استپ های غنی و دریاچه های بلوری است که در کل دنیا منحصر بفرد هستند. زیبایی دست نخورده این منطقه از هزاران سال قدمت سخن می گوید و به شکل چندین پارک ملی، از آن حفاظت می شود.

"اندی لی"عکاس و مستندساز مستقل به تازگی سفری به این منطقه داشته و عکس های خارق العاده ای از طبیعت بکر و دست نخورده آن برداشته است. آنچه عکس های لی نشان می دهد به راستی سرزمین رویایی و آخر دنیا است.

منبع: فرارو


گالری عکس گالری عکس گالری عکس ... دیدن همه عکس ها »
چقدر زیباست .... بی نظیر و آرام بخش
۵ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به گزارش خبرگزاری ایسنا
» جزییات تسهیل صدور ویزا بین ایران و روسیه
... دیدن متن »
مفاد سند همکاری‌های کنسولی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه از 17 بهمن سال جاری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بخش دیپلماسی سفارت کشورمان در مسکو اعلام کرد: این سند که با هدف تسهیل تردد اتباع دو کشور در جریان سفر ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به تهران امضاء شد، شرایط را برای تبادل هیات‌های تجاری، علمی و فنی بین دو کشور آسان‌تر کرده است.

طبق مفاد سند مذکور از طرف جمهوری اسلامی ایران نهادهای نظیر وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی ایران، اتاق‌های بازرگانی استانی، سازمان توسعه تجارت و کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی می‌توانند با صدور معرفی‌نامه برای هر فرد حقیقی و حقوقی بازرگان (شامل شرکت‌ها و صاحبان صنایع) معرفی‌نامه صدور روادید به نمایندگی‌های کنسولی روسیه ارائه کند. از طرف روسیه نیز نهادهایی چون اتاق بازرگانی روسیه و اتاق‌های بازرگانی استان‌های روسیه، اتحادیه صنعتگران و کارفرمایان، سازمان اجتماعی کسب و کارهای کوچک و اتحادیه تولید کنندگان کالای روسیه می‌توانند برای تجار و صنعتگران این کشور معرفی نامه برای تسهیل صدور روادید تهیه و به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران منعکس کنند.

هم‌چنین به موجب یکی از بندهای این سند به رانندگان کامیون‌ها و وسائط نقلیه که در فعالیت تجاری دخیل هستند، روادید کثیرالمسافره داده می‌شود. برای معرفی این افراد از طرف ایران، اتحادیه شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی (ایتسا) و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و از طرف روسیه اتحادیه حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (آسماپ) این رانندگان را معرفی می‌کنند.

در بخش دیگری از این سند آمده است: سفارت‌خانه‌های ایران و روسیه و سرکنسولگری‌های آن‌ها می‌توانند نسبت به صدور روادید چند بار ورود با اعتبار یک‌سال برای افرادی که شامل یکی از گروه‌های تعیین شده در متن سند باشند، اقدام کنند به شرطی که دریافت کننده روادید قبلا یکبار در طی سال‌های گذشته روادید یکبار ورود به کشور میزبان را اخذ کرده باشد. سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور مجاز به صدور روادید 5 ساله هم خواهند بود. سفارت‌خانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور از زمان دریافت مدارک، باید طی حداکثر 3 روز کاری نسبت به صدور روادید اقدام کنند. این زمان برای روادید چند بار ورود 10 روز است.

هم‌چنین دفترچه‌های ملوانی برای نخستین‌بار به عنوان یک مدرک معتبر همانند گذرنامه شناسایی شده و خدمه کشتی‌های دو کشور که دارای گذرنامه یا دفترچه مذکور باشند، در انجام وظایف خود، یعنی برای ورود به بنادر کشور مقابل (که قبلا اعلام کرده‌اند) و اقامت موقت نیازی به روادید ندارند. اگر خدمه کشتی‌ها بخواهند به نقاطی خارج از محدوده کشتی محل توقف مسافرت کنند باید روادید دریافت کنند.

هم‌چنین مطابق سند مذکور برای کلیه دانش‌آموزان، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در هر دو کشور صرفاً درخواست کتبی دانشگاه یا موسسه میزبان یا حتی کارت دانشجویی یا گواهی ثبت نام، به منزله ادله کافی برای صدور روادید محسوب می‌شود. هم‌چنین افراد و گروه‌های فرهنگی و هنری از هر دو کشور با درخواست کتبی نهاد میزبان می‌توانند روادید دریافت کنند. طبق یکی از بندهای سند مذکور افراد، تجار و صنعتگران از هر استان ایران و روسیه که دارای سند خواهر خواندگی هستند با درخواست کتبی شهردار یا استاندار می‌توانند روادید دریافت کنند. هم‌چنین گردشگران دو کشور به وسیله تورگردانان مستقر در کشور میزبان مبادله می‌شوند و تقاضای روادید آن‌ها نیز به این صورت ارائه می‌شود.

از سوی دیگر طبق مفاد این سند اتباع ایران و روسیه که مدارک معتبر مسافرتی‌شان مفقود شده است با معرفی‌نامه سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور به مراجع ذیربط، خاک کشور پذیرنده را ترک خواهند کرد. مجوز خروج برای این افراد رایگان خواهد بود. از سوی دیگر اتباع دو کشور که بنا به شرایط استثنایی و اضطراری نتوانند در مدت زمان اعتبار روادید، خاک کشور مقابل را ترک کنند، حق تمدید روادید به صورت رایگان برای مدت لازم را دارند. تشخیص شرایط استثنایی و اضطراری بر عهده مقامات ذی‌صلاح دو کشور است.

از دیگر مفاد سند مذکور این سند این است که اتباع ایران و روسیه می‌توانند علاوه بر سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور، به نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی ایران و روسیه در سایر کشورها (کشورهای ثالث) مراجعه و مطابق با مفاد این سند روادید دریافت کنند.

منبع: ایسنا 

مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
علی ژیان این را دوست دارد

یعنی راضیم از اینکه حتی آقای عسگری هم لایک نکرده ) :)
۶ ساعت پیش
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نوروزانه
» برازجان؛ شهر نخلستان‌های متراکم
... دیدن متن »
بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آنها را به دیدن ایران در نوروز پیش‌ رو به جای ترکیه و دبی دعوت می‌کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه‌های ایران برای آنها ناشناخته است. از این ‌رو تصمیم داریم تا نوروز، ۶۰ جاذبه عمدتا ناشناخته کشور را معرفی کنیم.


شهر بُرازجان در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی شیراز به بوشهر قرار گرفته است. در اطراف برازجان می‌توان مناظر زیبایی از نخلستان‌ها دید که متراکم‌ترین نخلستان‌های کشور به شمار می‌روند. سابقه شهر برازجان به دوران هخامنشیان بازمی‌گردد. نخلستان‌های سرسبز، شاهزاده ابراهیم در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی برازجان، کوهستان گیسکان (دشت نرگسی و بام بلند)، آبشار شول، آبشار فاریاب در پشتکوه، چشمه زیرراه در ۱۵ کیلومتری برازجان (روستای زیرراه)، چشمه آب گوگردی در دالکی، پارک جنگلی سرکره در ۸ کیلومتری جنوب برازجان، امامزاده شاه پسرمرد در بوشکان، سد انحرافی سرقنات و سد رئیسعلی دلواری از جاذبه‌های طبیعی این شهر تاریخی هستند. کاخ زمستانی کوروش هخامنشی در جنوب غربی برازجان، گور دختر در روستای پشت پر متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی، کوه قلعه واقع در کوه‌های گیسکان، کاخ بردک سیاه در ۱۲ کیلومتری شمال غرب برازجان و کوشک اردشیر در مجاورت گوردختر از آثار باستانی این شهر به شمار می‌روند. علاوه‌بر اینها دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک مربوط به اوایل قاجاریه، به عنوان نماد اصلی شهر برازجان در میانه شهر واقع شده است. این بنا در زمان پهلوی زندان بوده و از زندانیان معروف آن می‌توان به آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد. همچنین کوه قلعه، پل مشیرالملک، کاروانسرای دالکی، چهل خانه سعدآباد، قصر دختر و گوری گاه در تنگ ارم، قلعه سبز در شبانکاره، سد سبا در روستای کان سرخ وحدتیه، قلعه غضنفرالسلطنه در کوه قلعه، بازار قدیمی و سرپوشیده برازجان از آثار تاریخی دشتستان هستند که در سفر به برازجان می‌توانید آنها را نیز در برنامه خود قرار دهید

منبه: دنیای اقتصاد
مجتبی مهدی زاده این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اژدها وارد می شود مانی حقیقی ، که در تم و قصه ویکر من رابین هاردی / آنتونی شفر را هم به خاطر می آورد و باورش سخت است اگر تاثیرپذیری از آن فیلم انکار شود ، دقیقا همان فیلمی است که «آرایش غلیظ» نعمت الله سعی می کرد باشد اما نبود. یک تور دو فرانس دیوانه وار از ایده های غریب که پشت هم می آیند و اتفاقا به خوبی و «تقریبا» در سرتاسر فیلم در تعادلی کامل بهم الصاق شده اند . در فیلم اغراق هست اما دل را نمی زند . فضاسازی فیلم - بزرگترین نقطه قوتش است . از همان فیلم هاست که آدم دوست دارد روی پرده ببیند و فقط سرگرم شود. اما با اینحال فیلم عمیقی نیست . و چرا باید باشد ؟ بهترین اثر حقیقی همچنان پذیرایی ساده است اما اژدها وارد می شود تجربه ای است که در سینمای ایران با این کیفیت نمی توانی شبیهش را پیدا کنی .

پ. ن : بزرگترین لذت شخصی من در فیلم موسیقی «باز هم» غافلگیرکننده ... دیدن ادامه » کریستف رضاعی بود . کارنامه سینمایی رضاعی را دنبال کنید و پشت هم گوش دهید . حتی در پرونده های هاوانا هم رضاعی عالی بود .
Amélie ، وحید مقدم ، ابراهیم برزگر و حامد این را خواندند
سپهر امیدوار ، مجتبی مهدی زاده و نسیم ح این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
علی ژیان و محمد عسگری این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید