آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال | تالار فردوسی
S3 : 03:31:39 | com/org
 

تالار «فردوسی» در سال ۱۳۸۱ روبه‌روی «تالار وحدت» و در قلب کارگاه دکور سابق با ظرفیت ۱۴۰ تماشاگر ساخته و در بهمن ۱۳۸۲ با اجرای نمایش «رستم و سهراب» به کارگردانی بهروز غریب پور افتتاح شد. این تالار زیرمجموعه بنیاد فرهنگی هنری «رودکی» است.
برای ساخت صحنه تالار «فردوسی» در ابتدا از داربست و اسکلت فلزی به صورت موقت استفاده و بعدها دائمی شد.
تالار «فردوسی» تنها برای اجرای یک گونه نمایش عروسکی به نام ماریونت با عروسک های ۸۰ سانتی طراحی شده و تا کنون چندین نمایش عروسکی از گروه آران، به کارگردانی بهروز غریب پور به همراه دو نمایش از کارگردانان دیگر در این تالار بر صحنه رفته است.
این تالار پیش از انقلاب، در زمان پهلوی اول، اسطبل شاهی بود، سپس به باشگاه پاس بدل شد و پس از آن در سال های پیش از انقلاب کارگاه دکورسازی، جوشکاری و خیاطی نمایش ها و اپراها بوده است.
تالار «فردوسی» پس از ساخت به مرور از سال ۱۳۸۲ بهسازی، بازسازی و تکمیل شده است و به تدریج دیوارهای کاذب، دیتیل صحنه جهت نمایش عروسکی (ماریونت) نخی با دهنه ۷متر و ۲ دهنه بدون پایه، پل سوم برای حرکت عروسکها، وینچ های بالابر دکور در سقف پشت صحنه و انترپز صندلی تماشاچی و سیستم دالبی و همچنین تفکیک درب ورودی تالار از محوطه پارکینگ ایجاد شد.

نمایش در صحنه این تالار به شکل پانوراما اجرا می‌شود. عرض پشت صحنه ۱۲ متر است. زیر صحنه‌ای هم به همین عمق و عرض در بخش پایینی صحنه اصلی وجود دارد. این دو صحنه کنار هم امکان چیدن دو صحنه و بازی‌دهندگان عروسک در دو صحنه را به طور هم زمان میسر می‌کند.
در سمت چپ و راست صحنه ۳ پل وجود دارد که جایگاه بازی‌دهندگان عروسک است . بر روی پل انتهایی و ابتدایی عروسک گردانان تنها از یک سو می‌توانند عروسک‌ها را بازی دهند و بر روی پل میانی از دو سو می‌توان عروسک‌ها را بازی داد.
همچنین ۶ تا ۸ بالابر برقی و دستی برای بالا بردن دکورهای صحنه و تغییر دکورها استفاده می‌شود. تالار «فردوسی» دارای چند پروژکتور ثابت و متحرک است که نورهای موضعی آن به صورت دستی هدایت می شوند. در جنب تالار، کارگاه ساخت عروسک، دوخت لباس عروسک و دکور وجود دارد که مورد استفاده عروسک گردانان و عروسک سازان است.

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
 

زمینه‌های فعالیت

تئاتر

امکانات

سالن اجرا
سالن اجرا

تماس‌ها

02166757500

مکان

خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، روبروی تالار وحدت