تیوال فیلم رنگ انار با تحلیل فرزان سجودی (شنبه‌های سینما و فرهنگ)
S3 : 17:32:33
امکان خرید پایان یافته
  شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۶
  ۱۷:۳۰
 بها: ۲۰,۰۰۰ تومان


: پویا عاقلی زاده

نام فیلم این شنبه: رنگ انار
سخنران این جلسه: فرزان سجودی

کارگردان: سرگیی پاراجانف
فیلمنامه: سرگیی پاراجانف، اشعار سایات نوا
بازیگران: سوفیکو چیارلی، ملکن آلکسانیان، ویلن گالستیان
خلاصه فیلم: رنگ انار، زندگی‌نامه عاشوق ارمنی، سایات‌نووا (پادشاه نوا) است که بیشتر با دیدی شاعرانه و بصری به نمایش زندگی این شاعر می‌پردازد تا با دید ادبی. این فیلم در فصل‌های، دوران کودکی و نوجوانی، دربار شاهزاه (شکست در عشق)، ورود به صومعه، رؤیاها، کهانسالی، فرشنه مرگ و در نهایت مرگ شاعر را به نمایش می‌گذارد. همه این موارد با تصاویر ارایه شده از سوی پاراجانف و اشعار سایات‌نووا، قالب بندی شده‌است. یازیگر زن سوفیکو چیارلی به ویژه شش نقش را هم در نقش زن و هم در نقش مرد، بازی می‌کند.

در مورد شنبه های سینما و فرهنگ و رویکردش:
“شنبه‌های سینما و فرهنگ” قصد دارد با نگاهی ژرف به فیلم‌ها از دریچه‌های مختلف نظری و با بهره‌گیری از دانشِ اندیشمندان و هنرمندان عرصه‌های مختلف، از سینما به عنوان ابزاری برای ارتقاء فرهنگ جامعه بهره ببرد و همزمان با آن، تجربه‌ی ناب تماشای جمعی و تحلیل فیلم را نیز برای مخاطبانش فراهم آورد. این خواست بزرگ میسر نمی‌شود مگر با قدم نهادن در مسیر آن، با داشتن پشتوانه‌ی غنیِ همراهی و همدلی دوستداران سینما و فرهنگ. در این مسیر، “نگاه” مهمترین عنصری است که بین مخاطبان و تحلیلگران مشترک است. می‌خواهیم “نگاه کردن” را تمرین کنیم؛ به فیلم‌ها نگاه کنیم؛ به نگاه‌های شخصیت‌های فیلم نگاه کنیم؛ به علت‌ها و معلول‌های ناشی از آنها نگاه کنیم و در نهایت به “خودمان” نگاه کنیم. در این مسیر، برای آن که این نگاه را جهت بخشیم از نقطه نظرات صاحب نظران عرصه‌های مختلف نیز در جلسات بهره خواهیم برد.
“شنبه‌های سینما و فرهنگ” با هدف ارتقای نظری نگاه به سینما، هر شنبه ساعت ۱۷:۳۰ ابتدا به پخش فیلم‌های منتخب خود می‌پردازد و تجربه‌ی تماشای جمعی فیلم‌های ناب سینما را فراهم می‌آورد و پس از آن با حضور اندیشمندان و هنرمندان در عرصه‌های مختلف نظری از جمله اجتماعی، تاریخی، سینمایی، نمادشناسی، زبان‌شناسی، روانشناسی و ... به تحلیل فیلم پخش‌شده خواهد پرداخت تا به تجربه‌ی تماشای فیلم، اندیشه و شناخت در صورتِ اجتماعی‌اش را نیز بیفزاید.
پویا عاقلی زاده
مدیر جلسات شنبه‌های سینما و فرهنگ
با ما همراه باشید و از طریق تلگرام  هم اخبار و اطلاعات برنامه را دنبال کنید.

شهر:
تهران

مکان

میدان فاطمی، خیابان جویبار، کوچه نوربخش،‌پلاک ۲۱، موسسه بهاران
تلفن:  ۸۸۸۹۲۲۲۸


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
در این بخش مطلبی نوشته نشده‌است.