تیوال سینماتک
S3 : 01:22:46
«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
فیلم خوبی بود. من منتقد نیستم اما به نظرم موضوع هواپیماربایی رو توی فیلم زیادی تاکید کرده بود در صورتی که نقشی توی داستان فیلم نداره. فقط یکی از اتفاقاتی بود که توی اون دوره زمانی در آلمان رخ داده بود. بیشتر از 4 یا 5 بار توی فیلم بهش اشاره شد. شایدم من متوجه ارتباط موضوع هواپیماربایی با داستان اصلی فیلم نشدم! آخه فیلم پر از نماد بود.دوستان اگه چیزی بوده که من متوجه نشدم ممنون میشم راهنمایی کنن.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مریم کلهری
درباره فیلم رُما i
درود
واقعا خیلی دوست دارم نظرات دوستان درباره این فیلم بدونم
چون من نکته ای نگرفتم
آذرمهر این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
مریم کلهری
درباره فیلم رُما i
درود فیلم بدون سانسور پخش میشه؟!
محمدرضا مدیری این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
محمد هنری
درباره فیلم سونات پاییزی i
متاسفانه ساعت برنامه هاتون همیشه خیلی زوده
عملا کسی که تو تهران سر کار میره تمیتونه خودشو به برنامه ای ۱۷:۳۰ شروع میشه برسونه
کاش کمی زمان برنامه هاتون جابجا میشد
امیر و زهره مقدم این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نبوغ مسلما فقط ساختن نیست, چگونه روایت کردن, چگونه دیدن و چگونه ساختنه
مهم نیست که این فیلم الزاما مورد پسند باشه یا نه, اما اونچه در جای جای فیلم , تو هر روایت خودش رو نشون میده, نبوغ برادران کوئنه
با اون نگاه معرکه و بی نظیر به دنیا به جهان هستی و حتی مرگ...
وقتی داستان چهارم شروع شد که اسمش بود " آقای X نمیداند چگونه ماجرا را برای آقای بک توضیح دهد" و اون قابهای معرکه و اون تصویر بی نظیر و اون سادگی روایت و اون عشق... و بعدش تو اون نمای دیوانه کننده آخر این اپیزود...اونجا بود که سینما یه چشمکی بهم زد و گفت : " وقت ناامیدی نیست از سینما داش علی" ..حتی اگر دور و برت پر شده باشه از هشتگ و نمیدونم هزارپا و مورفی و اسپاگتی و لس آنجلس و کلمبوس و میلیونرهای مختلف جهان و هرچی بیشتر از این مزخرفات... :))
تصویر و موسیقی و نبوغ
علی جباری این را خواند
سید حامد حسینیان، نیلوفر، بامداد و میلاد علایی این را دوست دارند
وای از نبوغ برادران کوین.. وای..
۱۵ دی
اپیزود اول داداش بامداد اصلا دروازه ورود بود به دنیای کوئنها
اگر ازش لذت نمی بردی و خودت رو به دنیای خروشانِ فکرش نمیسپردی دیگه دیدن بقیه اپیزودها کاری بود عبث و بیهوده
اون نگاه دوربینی به کلاه سوراخ شده و پیشونی تیر خورده و اون شادکامی و آواز بعد از ... دیدن ادامه » مرگ...
آدم گمان می برد که تمام فیلم داستان آوازها و تصنیفهاییه که این بشر با اون چنگ و اون دو تا بال از بالای ابرها برامون خونده
۱۶ دی
آخ از اون صحنه ی آخر و آواز و چنگش ... :)
۱۶ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
نقد فیلم Tokyo Story (داستان توکیو) راجر ایبرت
قصه از این ساده تر نمی تواند بشود. یک زن و شوهر پیر به شهر می روند تا فرزندان و نوه هایشان را ببینند. فرزندان آنها گرفتار هستند و سرشان شلوغ است و والدین پیر روال زندگی روزمره آنها را برهم میزنند. ولی بدون اینکه کسی بخواهد سفر والدین پیر خراب وکسل کننده میشود . والدین به خانه خودشان بازمیگردند. چند روز بعد مادر بزرگ فوت میکند. اکنون زمان آن رسیده که فرزندان یک سفر به خانه پدر و مادرشان داشته باشند.

از این چنین عناصری یاسوجیرو ازو یکی از برترین فیلم های تاریخ را ساخت. داستان توکیو(۱۹۵۳) فاقد محرکهای عاطفی و احساساتی ساختگی می باشد. به نظر میرسد به دور از شان یک فیلم خوب باشد که از احساسات تماشاگر سوء استفاده کند. این فیلم نمیخواهد به زور احساسات ما را برانگیزد ولی تمایل دارد درک و آگاهی را با تماشاگر به اشتراک ... دیدن ادامه » بگذارد. و اینکار را به خوبی انجام می دهد بطوریکه حدود ۳۰ دقیقه آخر فیلم اشک در چشمانم حلقه زد. این فیلم باعث افتخار سینماست. این فیلم نشان داد که سینما میتواند به ما کمک کند تا گام های کوچکی در مقابله با نقص هایمان برداریم.؛فیلم این امر را توسط شخصیتهایی انجام میدهد که آنچنان جهانی هستند که ما بیدرنگ آنها را میشناسیم و تصدیق میکنیم. ( گاهی انگار در آینه روبرویمان هستند) . این فیلم ۵۰ سال پیش در ژاپن ساخته شده است، توسط کسی که ۱۰۰ سال پیش بدنیا آمده است ولی این فیلم انگار (تو گویی )درباره خانواده ما می باشد، در باره طبیعت و ذات خود ما ، نقص ها و جستجوی دست و پاشکسته ما برای عشق و معناست. و اینکه زندگی برای خانواده مان آنقدر شلوغ نیست . و این است که ما آنها را باید حفظ کنیم تا ما را در مقابله با پرسشهای بزرگ عشق، کار ،مرگ محافظت کند. ما به بدیهیات ، گفتگوی کوتاه و بی اهمیت میپردازیم.

در زمانهایی که اقوام و خانواده ها دور هم جمع شده اند بجای اینکه درمورد امید و ناامیدی صحبت کنیم درمورد آب و هوا گفتگو میکنیم و یا تلویزیون میبینیم.
ازو نه تنها یک فیلم ساز بزرگ ، بلکه معلمی بزرگ نیز هست و بعد از اینکه فیلمهای او را شناختید ، دوست شما نیز میباشد. با هیچ کارگردان دیگری بجز ازو من در تمامی نماها تحت تاثیر قرار نمیگیرم. فیلم با صدای موتور کشتی شروع میشود و یک موسیقی تلخ و شیرین از رادیو شنیده میشود. یک نمای خارجی از اطراف محل زندگی نشان داده میشود. چنانچه ما ازو را بشناسیم ، متوجه میشویم که قایق در طرح و نقشه وی حضور ندارد، موسیقی هرگز برای تاکید یا تفسیر احساسات بکار نخواهد رفت، محله و همسایگی ممکن است جایی باشد که داستان در آن اتفاق می افتد اما اهمیتی نخواهد داشت. ازو از نمای متکایی (pillow shots) مشابه کلمه متکا در شعرهای ژاپنی استفاده میکند، سکانسهای خود را با نماهای زیبا از زندگی عادی تمایز میدهد. او قطار ، ابرها، سیگارها، لباسهای رو طناب ، خیابانهای خالی ، جزیئیات کوچک معماری ، برچسب بطری های شراب را دوست دارد.( او اکثر برچسب ها را در فیلمهایش خودش نقاشی میکرد.)

استراتژی تصویری ازو به سادگی هرچه تمامتر است و به همان اندازه ژرفتر. ارتفاع دوربین او اغلب اوقات (ولی نه همیشه) سه فوت از زمین ارتفاع دارد.(نقطه دید افراد ژاپنی نشسته بر تاتامی). “دلیل موقعیت پایین دوربین” را دونالد ریچی توضیح داده است: ” دلیلش این است که عمق را حذف کرده و فضای دوبعدی ایجاد کند.” بنابراین ما خیلی بهتر میتوانیم موقعیت را درک کنیم چراکه ازو این امکان را به میدهد تا به خطوط و وزنها و صداها توجه کنیم که احساس دقیق او را درمورد سکانس منعکس میکند.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
«داستان توکیو»، بهترین فیلم تاریخ سینما از نگاه کارگردانان

چهره‌های سرشناس سینمای جهان ازجمله وودی آلن، نوری بیلگه جیلان، کوئنتین تارانتینو، برادران داردن، ترنس دیویس، گیلرمو دل تورو، مارتین اسکورسیزی، مایکل مان، فرانسیس فورد کوپولا در نظرسنجی سال ۲۰۰۲ نشریه سینمایی سایت‌اند ساوند در کنار 358 کارگردانان دیگر مطرح دنیا فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما را به شرح زیر اعلام کردند:
فیلم داستان توکیو به کارگردانی یاسوجیرو اوزو محصول سال 1953 توانست رأی 48 نفر از کارگردانان را با خود همراه کند و عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما به انتخاب کارگردانان را کسب کند. فیلم «2001؛ ادیسه فضایی» شاهکار استنلی کوبریک محصول 1968 توانست با 42 رأی مکان دوم بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را به دست آورد. مکان سوم برترین فیلم‌های تاریخ سینما از نگاه کارگردانان فیلم «همشهری ... دیدن ادامه » کین» ساخته‌ی اورسون ولز محصول 1941 قرار گرفت که توانست 42 رأی را از آن خود کند. این فیلم برنده‌ی جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه است. این فیلم که ساخت آن 10 هفته به طول انجامید، با حضور معروف‌ترین عوامل فیلم هالیوود ازجمله گرگ تولند ساخته شد که اورسن ولز او را سریع‌ترین فیلم‌بردار هالیوود می‌دانست. «همشهری کین» در 9 بخش نامزد جوایز اسکار بود که فقط در رشته بهترین فیلم‌نامه‌ اصلی موفق به دریافت جایزه شد. فیلم «هشت ونیم» فدریکو فلینی که یکی از برندگان نخل طلای کن است در مکان چهارم فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت. فیلم «راننده تاکسی» محصول 1976 ساخته مارتین اسکورسیزی با 34 رأی در مکان پنجم برترین فیلم‌های تاریخ سینما قرارگرفته است. مکان ششم از میان 10 فیلم برتر تاریخ سینما به شاهکار فرانسیس فورد کاپولا فیلم «اینک آخر‌الزمان» رسید. این فیلم محصول 1972 با نقش‌آفرینی مارتین شین و مارلون براندو نامزد هشت جایزه و برنده دو جایزه اسکار شد و در جوایز بافتا انگلیس جایزه بهترین کارگردانی را گرفت و در جشنواره کن موفق به کسب جایزه نخل طلا و جایزه فیپرشی شد.
مکان هفتم این فهرست نیز به فیلم دیگری از فرانسیس فورد کاپولا رسید. فیلم کلاسیک «پدرخوانده» با 31 رأی پشت سر دیگر فیلم «کاپولا» در جای هفتم قرار گرفت.
فیلم «سرگیجه» ساخته معروف آلفرد هیچکاک با 31 رأی در جای هشتم فهرست 10 فیلم برتر تاریخ سینما جای گرفت. فیلم «سرگیجه» اثر استاد تکنیک‌های بدیع در ژانرهای تریلر روانی و تعلیق است؛ سرانجام فیلم «دزد دوچرخه» محصول 1948 به کارگردانی ویتوریو دسیکا در مکان دهم برترین آثار تاریخ سینمای جهان قرار گرفت. این فیلم معروف‌ترین اثر کارنامه‌ی سینمایی دسیکا است که بر اساس رمانی به همین نام از لوئیجی بارتولینی ساخته شد. این فیلم در سال 1950 جایزه‌ی اسکار افتخاری را دریافت کرد، در جوایز گلدن گلوب عنوان بهترین فیلم خارجی را به خود اختصاص داد و در جشنواره‌ی لوکارنو جایزه‌ی ویژه هیئت‌داوران را کسب کرد.
علی عبداللهی و نگار حسینی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
درود فیلم بدون سانسور پخش میشه ؟
فرزاد جعفریان و رضا غیوری این را خواندند
درود
کاش دوستان مدت زمان فیلم رو هم عنوان کنن تا ببینیم چقدرش رفته ، بدون س ا نسور که نخواهد بود حتمن مگه اصن مورد خاصی نداشته باشه فیلمش.
۳۰ آذر
آقای جعفریان خلاصه داستان چطور:)
۳۰ آذر
داره که خلاصه داستان بنده خدا :))))
۰۱ دی
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
فیلم خوب با روایتهای جذاب و غافلگیر کننده خوب بود امتیاز ۷ از ۱۰
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
به به قاب بندی های طلایی آقای زرین دست
میترا این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
م ح خ
درباره فیلم رگبار i
داستان فیلم، داستان عجیبی است؛ حکایت رفتن کسی به جایی، آن چه با حضورش در آن جا دگرگون می شود، و رفتن ناگهانی او و چیزی که با رفتنش به جا می ماند. فیلم از یک جنبه، یادآور سینمای نئورئالیستی است، و از یک جنبۀ دیگر، و شاید این فقط دریافتی شخصی باشد، یک کمدی سورئال است (و از این نظر برای من یادآور فیلم «معجزه در میلان»ِ ویتوریو دسیکا بود). زبان فیلم، چه دیالوگ ها، چه زبان سینمایی آن (تصاویر، مونتاژ و...) زبان ویژه ای است که رابطه شخصیت ها را به زیبایی شکل می دهد، اغراق ندارد، و تماشای فیلم را (همان طور که عالی ترین فیلم ها هستند) به تجربۀ یک رؤیا تبدیل می کند. رؤیایی که سکانسی هم در باران و رگبار دارد.
امیر و میترا این را خواندند
بامداد این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امروز پخش و تحلیل ساعت گرگ و میش برگمان در شنبه های سینما و فرهنگ
https://tiw.al/Gar
سید حامد حسینیان و میترا این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
زهره مقدم
درباره فیلم رگبار i
آخه وسط جشنواره... انصافانه ست؟!
۱۰۰ درصد تخفیف ! چقدر اکشن !
۱۹ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
کانادا به انگلیسی Canada، کشوری است وسیع در شمال قاره پهناور آمریکای شمالی. این کشور که دومین کشور بزرگ دنیا می باشد، دارای بزرگ ترین خطوط ساحلی در جهان بوده و از این حیث تور کانادا کشوری محبوب برای مسافرت گردشگران می باشد. لغت کانادا از زبان ایروکویین گرفته شده و به معنای روستا می باشد. گردشگران تور کانادا، در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا اطلاعاتی درباره موقعیت، آب و هوا، زبان، دین و جاذبه های گردشگری آن در اختیارتان قرار دهیم. اطلاعات و موقعیت شهری کانادا با مساحتی حدود 9.98 میلیون کیلو متر مربع دومین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه می باشد. این کشور پهناور با کشور آمریکا بزرگ تری مرز زمینی مشترک را در جهان دارد. کانادا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی متنهی شده و اطراف آن را آب های اقیانوس های آرام و اطلس در بر گرفته است. همچنین می دانیم که این کشور ... دیدن ادامه » از جنوب و شمال غرب با آمریکا همسایه است. جمعیت این کشور طبق آمار سرشماری سال 2016، 36.29 میلیون نفر تعیین شده است.
https://lahzeakhar.com/%D8%AA%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7
بخشی از منولوگ ابتدایی فیلم:
این فیلم ،بر اساس خاطرات جوانی من است، به‌طور خاص، خاطراتی از پدرم.
پدرم اهل شهرستان کانتون، ایالت مِی بود سال 1947 در چهلمین روز بعد از تولدم اون سرپرستی تیم فوتبال گوآنگ‌ژو به‌عهده گرفت
برای بازی های شهرستانی اون وزیر آموزش و پرورش روستای مِی بود در گوآنگ‌ژو، همکلاسی قدیم‌اش رو دید؛ لی کوآی، از دانشگاه چونگ-شان،در اون زمان،لی کوآی شهردار شهر تای‌چونگ بود اون از پدرم خواست که به تایوان بره و وزیر ارشدش بشه یک سال بعد پدرم نامه‌ای به خانه نوشت که:

اینجا جای خوبیه آب لوله‌کشی دارن
از مادرم خواست که همه‌ی خانواده رو بیاره اونجا ...
-
نمایش و بررسی یکی از فیلم‌های
اتوبیوگرافیکال هو شیائو شین
امیرمسعود فدائی و علی عبداللهی این را خواندند
سما قوام‌زاده این را دوست دارد
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
این فیلم ،بر اساس خاطرات جوانی من است، به‌طور خاص، خاطراتی از پدرم.
پدرم اهل شهرستان کانتون، ایالت مِی بود سال 1947 در چهلمین روز بعد از تولدم اون سرپرستی تیم فوتبال گوآنگ‌ژو به‌عهده گرفت
برای بازی‌های شهرستانی؛ اون وزیر آموزش و پرورش روستای مِی بود در گوآنگ‌ژو، همکلاسی قدیم‌اش رو دید
لی کوآی، از دانشگاه چونگ-شان،در اون زمان،لی کوآی شهردار شهر تای‌چونگ بود اون از پدرم خواست که به تایوان بره و وزیر ارشدش بشه یک سال بعد پدرم نامه‌ای به خانه نوشت که:
اینجا جای خوبیه آب لوله‌کشی دارن
از مادرم خواست که همه‌ی خانواده رو بیاره اونجا ...

نمایش و بررسی یکی از فیلم‌های
اتوبیوگرافیکال هو شیائو شین
یکشنبه
هجدهم آذر
ساعت پنج عصر
امیرمسعود فدائی این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
لطف کنید بفرمایید 17:30 ه یا 18:30؟؟ میخوایم ببینیم میرسیم یا نه
میترا و مهدی (آرش) رزمجو این را دوست دارند
درود بر شما
اکران فیلم در ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه خواهد بود.
۱۷ آذر
معمولا زیر پست های اینستگرام تیول و فیلموال این توضیح رو می‌دهیم.
۲۱ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
اگر کسی این فیلم رو ندیده دچار خسران بزرگی شده و تا دیر نشده به جبران مافات بپردازه . فقط همینو میتونم بگم
بابک
درباره فیلم جنگ سرد i
واقعا لذت بردم از دیدن این فیلم در گالری رج...ممنونم
امیرمسعود فدائی، محمد لهاک و میترا این را خواندند
نماینده آکادمی هنر این را دوست دارد
ممنون از شما مخاطب عزیز امیدواریم در برنامه های بعدی نیز رضایت شما را به همراه داشته باشیم
۰۹ آذر
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید