تیوال گردش یک سفر یک تیاتر |ابوزیدآباد|
S3 : 02:39:27
امکان خرید پایان یافته
  جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴
 بها: ۹۸,۰۰۰ تومان

تیوال با همکاری ژیوار برگزار می‌کند:

|یک سفر یک تیاتر|

سفری با جوکر به کاروانسرای ابوزیدآباد

خدمات: وسیله نقلیه توریستی، صبحانه، نهار، پذیرایی، بیمه و سرپرست

تاریخ: جمعه ۲۷ آذرماه 

ساعت حرکت: ۰۶:۰۰ 

ساعت برگشت: ۲۲:۰۰ (در صورت نبود ترافیک غیرعادی)

مکان حرکت: میدان ونک، خیابان ملاصدرا، نبش خیابان پردیس


جوکر کیست؟
جوکر یک اصطلاح در تیاتر شورایی است و به کسی گفته می‌شود که هدایت‌گر اجرا و این‌جا آیینِ سفر است و قرار است در این سفر هم‌راهِ شما باشد. جوکر بازی‌های نمایشی جذابی را طراحی کرده است که از همان آغاز راه به آن می‌پردازیم. مجموعه‌ای از بازی‌های نمایشی که جنبه آموزشی - تفریحی دارند و در فرایندی نمایشی تجربه می‌شوند. همه ما با تسهیل‌گری جوکر و از طریق این بازی‌ها با هم دیگر آشنا می‌شویم و در طول مسیر هر جا که سکنا گزیدیم یا نگزیدیم، حتی در وسیله نقلیه با تکنیک‌های تیاتر شورایی آشنا می‌شویم و به گونه‌ای غیر مرسوم به تیاتر می پردازیم.
این سفر گفت‌وگویی جمعی و نمایشی هم‌چون آیین‌های کهن است در جهت یادگیری از هم و لذت تفریح.

و اما جوکر در کاروانسرا قرار است با اجرای یک نمایش شما را سورپرایز کند!


مونو/شورایی شیوه‌ای است که در آن تک گویی (مونولوگ) به وسیله‌ی تکنیک‌های تیا‌تر شورایی اجرا خواهد شد. تیا‌تر شورایی روشی مردمی برای دموکراتیزه کردن روابط اجتماعی است و ما تک گویی را برگزیدیم چرا که در آن دیالوگ، پدیده‌ای سرکوب شده است و تیا‌تر شورایی به سرکوبگر و سرکوب شده می‌پردازد. چگونه می‌توان تسهیلگرِ رابطه‌ای شد که یک طرف آن خاموش است؟ بارز‌ترین موضوعی که ما در یک اجرای مونو/شورایی به آن می‌پردازیم رابطه است. یک گام به عقب‌تر می‌رویم، پیش از دیالوگ و آن تک گویی است. این می‌تواند‌‌ همان وجه تمایز بین مونو/شورایی با حالت معمول تیا‌تر شورایی نیز باشد و از این حیث آگوستوبوال (بانی تیا‌تر شورایی در دنیا) دست فعالان این شیوه را در خلق و ابتکار عمل و تغییر و دگرگون کردن حتی تکنیک‌ها به نسبت شرایط اجتماعی و… باز گذاشته است. مسیله‌ی تیاتری که ما کار می‌کنیم‌‌ همان تیا‌تر اجتماعی و مردمیِ آگوستوبوال _ تیا‌تر شورایی _ است که به شکلی غیر مستقیم و در قالب فرم تلاش می‌کند مردم را از انفعال خارج کرده و هدفش توانمندسازی اقشار مختلف جامعه است. 


ابوزیدآباد جزیی از شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان است. مردم این ناحیه به گویش بیذوی که یکی از گویش‌ها در شاخه زبان‌های ایران مرکزی است صحبت می‌کنند.

نام ابوزیدآباد در زبان محلی، بیذُوُی است و مردم کاشان و فارسی زبانان اطراف، آن را بوزآباد می‎نامند. بوز در زبان دری زرتشتیان یزد به معنی بوی است. در نتیجه بیذوی به معنی بوی آباد است. در نوشته‌های جغرافیایی کهن نامی از ابوزید آباد برده نشده است، اما اهالی قدمت آن را حدود ۹۰۰ سال می‌دانند. وجود قلعه‌ها گویای همین قدمت است.

از آثار تاریخی ابوزیدآباد می‌توان به قلعه کرشاهی، قلعه سردار، کاروانسرا و قلعه گرماب، قلعه و کاروانسرای سفیدآب اشاره کرد. کاروانسرای شاه عباسی ابوزیدآباد به علت قرار داشتن بر راههای اصلی کاشان - یزد از یک طرف و اصفهان از طرفی دیگر در گذشته دارای اهمیت بسیار زیادی بوده است. کاروانسرای ابوزیدآباد با پلانی چهار ایوانی و با بیشتر از چهار قرن قدمت، مربوط به دوران صفوی است. خانه‌های تاریخی ابوزیدآباد یکی از منابع با ارزش معماری ایرانی هستند که در بافت این روستا و در میان تغییرات بسیار آن در طی سال‌های اخیر و در کنار ساختمان‌هایی جدید هنوز رنگ و بویی از هویت غنی این شهر را نشان می‌دهد. از مهمترین خانه‌های تاریخی ابوزیدآباد می‌توان به خانه‌های مرتضوی، بیغمی، غلامی، باقری،فتاحی، سرافرازی، بی بی جانی اشاره کرد.


اطلاعات بیشتر:
۶۶۸۷۱۸۹۷ - ۰۲۱
۰۹۳۹۱۲۰۷۶۰۳ 

دسته‌بندی:
طبیعت‌گردی
مدت زمان:
یک‌روزه
محدوده:
داخلی

سفرنامه «یک سفر یک تیاتر |ابوزیدآباد|»

... دیدن همه عکس ها »

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
یکی از بهترین و طلایی ترین بلیط هایی که از تیوال خریدم ...
عالیی بود و به یادموندنی
امین مهدوی، ذوق زده، آریان رضائی و جوکر این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با این شعار : شهامت شاد بودن داشته باش !
این سفر تمرینی ست برای شاد بودن و گفت وُ گو ...
بازی می کنیم :)
هم بسته گی مان پایدار