آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال نمایش باغ آلبالو
S3 : 06:31:08 | com/org
امکان خرید پایان یافته
۰۱ آبان تا ۰۲ آذر ۱۳۹۷
۲۰:۰۰
۱ ساعت
بها: ۲۵,۰۰۰ تومان
قرار است باغ آلبالوی متعلق به خانم «رانفسکایا» بابت بدهی های این خانواده اشرافی حراج شود. هیچکس هشدارهای «لوپاخین»، روستایی سابق و پولدار نوکیسه‌ی فعلی را جدی نمی‌گیرد. سقوط حتمی است. همه شخصیت‌ها از دانشجو گرفته تا مالک و معلم سرخانه و نوکر و مباشر، در جوی از غفلت و ناآگاهی بسر می‌برند؛ هرچند بر این باورند که هنوز بلد نیستند درست زندگی کنند!

گزارش تصویری تیوال از نمایش باغ آلبالو / عکاس: سارا ثقفی

... دیدن همه عکس‌ها ››

آواها

مکان

تهران، خیابان وصال شیرازی بالاتر از تقاطع طالقانی، کوچه فرهنگی بهنام، پلاک ۳
تلفن:  ۰۲۱۸۸۹۶۳۹۴۷

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
قدری درنگ کن، به باغ ما قدم بگذار ...


با اشاره ای کلی و قابل بسط به آموزه های کنستانتین استانیسلاوسکی در باب توسل به عمل برای تحریک و تثبیت "احساس" در تئاتر، در قالب سه گزاره می توان به مرور این اثر پرداخت:

اول، به طور طبیعی در اجراء و تداعی آثار چخوف، دیالکتیک انسان با محیط و مکان ایجاب می کند تا مخاطب از زاویه دید (POV) شخصیت ها به روایت تجربه زیسته ای دعوت شود که میان دیوارها و زمان از دست رفته حبس شده است. از منظر سه مولفه بدن، بیان و ذهن بازیگر بی هیچ تردیدی اجرای آثار چخوف مستلزم تمرکز بر " جهت دادن به آهنگ کلام" است تا گفتگو با همه آنچه میان دو بازیگر اتفاق می افتد برای مخاطب قابل تشخیص شود، اما متاسفانه تمرکز بر آهنگ کلام در بخشی از بازی های این نمایش ... دیدن ادامه ›› کمرنگ می شود.

برای مثال لوپاخین که در متن اثر به باور چخوف کاملا شایسته و بدون ذره ای حقه بازی است، ناگزیر باید با گفتار و چهره خود وجهی از اصرارش به مادام رانوسکایا در مورد باغ را نیز نمایان کند، اما آهنگ سخن گفتن او با مادام چندان نمی تواند مخاطب را در این مورد اقناع کند و شاید حتی گفتگوی خواب آلوده او طی آغازین پرده نمایش با دنیاشا و یا توافق او با ترافیموف درباره عدم درک معنای زندگی بین مردم روسیه بیشتر از گفتگوهای او با رانوسکایا قابل فهم می شوند. بهترین وجه بازی رضا برزن در نقش لوپاخین البته وجه سمبولیک نگاه و دو نوبت بوسیدن کیف پول خالی مانده رانوسکایا است که هر دو معنای متن در این رفتار - هم دلبستگی او به محبت مادرانه مادام و هم وجه نمادین خرسندی از مالک شدن - را به خوبی به ذهن تماشاگر منتقل میکنند.
در مورد لیوبا رانوسکایا و بازی هانیه سعیدی نیز به نظر می رسد عمل به متد استانیسلاوسکی در حد متوسط باقی می ماند؛ چه اینکه حد متوسطی از تصویر این شخصیت در متن چخوف، نیازمند باور پذیر کردن دو حس متناقض او به زندگی و گذشته است و از این منظر اشارات کلامی او برای مخاطب نباید محدود به نوستالژیای باغ و درختان آن –که البته وجه سمبولیک درختان و باغ در بیان کاراکترهای چخوف نیازمند مجال مجزایی است- بشود بلکه انتظار حصول به تصویری از زندگی سپری شده مادام از مربع چهره، فرم بدن و حرکت و آوای کلام او انتظار منطقی یک منتقد یا حتی مخاطب معمولی باغ آلبالو است که متاسفانه برآورده نمی شود!
نزدیک ترین بازی به تصویر شخصیت ها در متن چخوف بدین ترتیب بازی نیما جمالی در نقش ترافیموف است: ترافیموف و اشارات او به وضعیت اجتماعی روسیه قرن نوزدهم باید در دو صورت مواجهه انتقادی و نیز گفتگوی دوستانه اما با حفظ فاصله از مادام و اشرافیت در بدن و بیان ترافیموف قابل درک باشند. طبیعی بودن رفتار کاراکتر متناسب با لحظه به لحظه نمایش و تجانس بین چهره و بیان به خوبی حفظ شده و حتی تاثر و یا رویاپردازی ترافیموف نسبت به امکان دگرگونی - گریز از بحران در تولید کشاورزی و نهادهای اجتماعی متاثر از رانت زمین به واسطه کار و تلاش بیشتر - در بیان او برای تماشاگر ادراک پذیر هستند و البته، ظرافت نمادین انتخاب دو رنگ قرمز و سفید برای پوشش ترافیموف نیز گام برداشتن او میان واقعیت و ایده نسبت به باغ آلبالو - که باور دارد تمام روسیه است!- را آشکارتر می کند.

+
گزاره دوم که در مواجهه با باغ آلبالو نمی توان به سادگی از آن گذشت، اهمیت گفتار شاعرانه روح گریشا است که چخوف به واسطه آن هم نثر خود را شاعرانه تر کرده و هم رهگذر و تمهیدی برای دوباره دیدن باغ و انسان های رو به ویرانی توسط تماشاگر فراهم می کند؛ تفاوت بازی و حضور گریشا در صحنه به یک اعتبار حدیث نفس چخوف از اختگی جامعه خود و شخصیت های باغ آلبالو است؛ گریشا مونولوگ و گفتار خود را در توصیف باغ و زندگی می گوید، اما میان نمایش مخاطب این فرصت را پیدا می کند تا از زاویه دید خارج از داستان او نیز قصه را مرور کند. به همین دلیل ادای جمله کلیدی گریشا در آغاز نمایش و پس از تاکید بر گذرا بودن زندگی، یعنی «پیش از رفتن قدری درنگ کن، به باغ ما قدم بگذار ... » باید تا حدی متفاوت از سایر جملات و تک گویی های دیگر او باشد، اما لحن و آوای او در بیان این جمله به مثابه دعوت دوباره مخاطب به همراه شدن با آدم های باغ - و به روایت رسیدن از بی روایت ماندن و بی روایت شدن آنها - از دیگر جملات چندان متمایز اداء نمی شود و این قابل تامل است. با این همه آهنگ کلام آرمان میرزایی بی کم کاست شاعرانگی گریشا را در اثر جای داده و به تقویت آن کمک می کند.

+
سوم، متناظر به اهمیت فیرس و ارجاعات درون متنی و برون متنی که چخوف به واسطه فیرس آنها را در متن قرار داده است، و از آن جمله دیدگاه و اشاره چخوف به ذهن و دیالوگ های فیرس در جهت تداعی فقدان روایت، به نظر می رسد بازی آرمان متین نیا از حیث تمرکز روی سه وجه بدن، بیان و ذهن، کمک شایانی به اثر کرده است: فیرس دست در دست گریشا - یا خاطره گریشا و گذشته - روی صحنه حرکت می کند تا به نوعی بتواند راوی هم باشد و البته در دیالوگ با رانوسکایا به رغم اشاره حسرت بار به گذشته، در آهنگ کلام نیز فقدان « خود-روایت Self-Narrative» را به مخاطب یادآوری می کند. دو بیان متفاوت از عبارت " همه رفته اند " و بویژه کوشش برای گشودن درب سالن و تقلای ناامید او برابر واقعیت در صحنه پایانی چشمگیرتر است.
مختار بایزیدی و امیر این را خواندند
نیلوفر ثانی، Marillion، محمد لهاک، آرش شجاعی و narsis این را دوست دارند
فیلم باغ آلبالوی مایکل کاکویانیس رو هم ببین احمد جان،کار بسیار خوبیه
۰۱ آذر ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
من لذت بردم. از نقدهای حرفه ای سر در نمی آورم. شاید حق با دوستان باشد که با استفاده از نام بزرگ قطب الدین صادقی، کار دانشجویی انجام شده، اما برای من بی سواد در تیاتر، لذت بخش بود. اولین بار هم بود که به تماشای باغ آلبالو نشسته بودم و اجرای دیگری هم ندیده بودم که بتوانم مقایسه کنم. تنها ایرادی که از دید من می توان گرفت: اگر کسی از پیش باغ آلبالو را نخوانده باشد، به صرف تماشا، به طور کامل پی به شخصیت ها نمی برد. این مساله راجع به شخصیت های فرعی نمود بیشتری داشت.
امیرمسعود فدائی، رضا غیوری و احمد عسگری این را خواندند
امید این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای پایانی این نمایش، از یکشنبه ۲۷ تا سه شنبه ۲۹ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روز تازه این نمایش، جمعه ۲۵ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روز تازه این نمایش، چهارشنبه ۲۳ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
زهرا پوررضا، محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
سحر غنی زاده این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
اولین نکته ى قابل توجه در نمایش باغ آلبالو طراحى صحنه ساده و دلنشین و به عبارت دیگر مینیمالیستى آن است که در عین سادگى بسیار هوشمندانه فضا سازى مى کند. یک پرده تورى سفید هم سرماى بهارى را تداعى مى کند و هم شکوفهاى درختان باغ پشت پنجره را. همچنین استفاده از درخت هاى کوچک آلبالو حضور باغ را در سراسر نمایش به عنوان یک شخصیت خاموش که روى سرنوشتش معامله مى شود با زیبایى و معصومیت نشان مى دهد و در انتهاى نمایش افتادن درختچه از دست پیرمرد به زیبایى قطع درختان آلبالوى باغ را یادآور مى شود.
کارگردانى خوب آقاى قطب الدین صادقى توانسته از پس یک اثر پربازیگر که همه ظاهراً اولین تجربه بازیگرى خود را ارائه مى دهند برآید و مخصوصاً بازیگران دو نقش اصلى یعنى رضا برزن و هانیه سعیدى به واقع بسیار بالاتر از یک بازیگر تازه کار ظاهر مى شوند. سایر بازیگران هم نقش خود را خوب بازى مى کنند هر چند که نمره بیان بالایى را نمى توان به گروه داد و مخصوصاً نقطه ى ضعف نمایش دقیقاً استفاده از یک بازیگر نوجوان با بیان بسیار بد است.
دراماتورژى اثر و استفاده از روح گریشا کودک غرق شده ى خانواده در نقش همسرایى و بیان شاعرانه دغدغه هاى کارگردان جذاب است و استفاده از موسیقى و ترانه روسى در متن خوب است.
انتخاب باغ آلبالو براى اجرا در این روزگار بسیار بجا است و حرفهاى مستقیم بازیگران رو به تماشاگر دقیقاً حرف هایى است که نیاز به شنیدنشان داریم.
درود بر شما

+ اشارات خوبی داشتید به اهمیت طراحی صحنه و همین طور پوشش در اجرای متعادل باغ آلباو، فقط اجازه میخوام درباره نکته آخر یادآوری کنم که بنا به گفته خود دکتر صادقی هم بازیگران اثر پیش تر، دوره ایده تا اجراء با تمرکز روی تدریس استانیسلاوسکی و متد بازی رو داشتند و خیلی هم با برشت درگیر نشده اند، دست کم شبی هم که من به دیدن نمایش رفتم «حرفهای مستقیم بازیگران رو به تماشاگر ...» به معنای فاصله گذاری رو ندیدم ...
البته ممکنه این تداعی برای بعضی تماشاگران پیش بیاد، اما حق مطلب خود من طی این سالها کارگردان یا مدرسی رو ندیدم که برای اجرای آثار چخوف، فاصله گذاری و رویکرد برشت رو توصیه کنند ...!

پاینده باشید
۲۹ آبان ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روز تازه این نمایش، جمعه ۱۱ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو و محمد لهاک این را خواندند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، چهارشنبه ۹ و پنجشنبه ۱۰ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
مهدی (آرش) رزمجو این را خواند
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
Mandanainred
درباره نمایش باغ آلبالو i
من دوست داشتم، خیلی روان و دلنشین بود و آدم رو با خودش می برد.
فرزاد و میترا این را خواندند
بابک و امیر عسگرزاده این را دوست دارند
دمتون گرم
۲۷ آبان ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت روزهای تازه این نمایش، جمعه ۴ و یکشنبه ۶ آبان، به نویسندگی آنتوان چخوف، کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
امیر، محمد لهاک و مهدی (آرش) رزمجو این را خواندند
مهدی جوانمرد این را دوست دارد
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
خرید بلیت این نمایش، به نویسندگی آنتوان چخوف، ترجمه، طراحی و کارگردانی قطب الدین صادقی و با بازی ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن و ... آغاز شد.
بریم ببینیم نریم ببینیم، قطب الدین صادقی، چخوف، آلبالو (50کیلو نیس خداروشکر)، ...
۳۰ مهر ۱۳۹۷
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید