تیوال نمایش بنی آدم
S2 : 03:00:57
امکان خرید پایان یافته
  ۲۸ بهمن تا ۲۴ اسفند ۱۳۹۴
  ۲۱:۳۰
  ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه
 بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

: امیر علی نوایی
: آیدین ایران خواه، شوکا کریمی، نیما حسین زاده، دنیا روحانی، کوروش محمدی، مریم ورشوچی، محمد هدایت زاده، فایزه رخ فیروز،

: محمد صمدی راد
: پرستو ترکمان
: آیدا حسین پور
: علی رضا کی منش
: آرش مبرّز
: شادی پرند
: علی کوزه گر
: سیامک پور جبار
: خشایار حسامی
: سروین سری
: منا جدیدی

گزارش تصویری تیوال از نمایش بنی آدم / عکاس: کامران چیذری

... دیدن همه عکس ها »

آواهای وابسته

مکان

حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر، کوچه زیبا، پلاک ۱، سالن ارغنون
تلفن:  ۶۶۴۸۳۷۴۲


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
کم‌گوئی، اشاره‌، نقل‌قول در گفتار - تعادل بین سکوت و صدا، تاریکی و نور - حرکات‌فرم بازیگران و حضور کارگردان در بعضی از صحنه‌ها همگی از دلایل موفقیت این نمایش هستند. با‌توجه به طراحی صدای بسیار نزدیک به سلیقه‌ی شخصی‌ام و ایجاد تجربه‌ی صوتی-بصری دلپذیر، از آرش‌مبرز عزیز نهایت تشکر را دارم.
لیلى شجاعى و مجتبی مهدی زاده این را خواندند
بیتا نجاتی و رومینا خلج هدایتی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
گربه ها را ترجیح می دهم.
*
خودم راکه آدم ها را دوست دارد بر خودم که بشریت را دوست دارد
ترجیح می دهم
*
کشورهای تسخیر شده رابر کشورهای تسخیرکننده ترجیح می دهم.
*
جهنم بی نظمی را بر جهنم نظم ترجیح می دهم.
*
برگ های بی گل را بر گل های بی برگ ترجیح می دهم.
*
از مجموعه ی 'آدم ها روی پل ' اثر خانم ویسواوا شیمبورسکا
برنده لهستانی نوبل ادبی 1996
و اجرای این اشعار توسط شوکا جانم که حقیقتا بهش می بالم به حسن انتخابش برای بازی در این کار ارزشمند
خلاف خیلی از ما فهرستیها که انتخاب های نادرست و اقبال های بدی داشتیم.
۲۰ اسفند ۱۳۹۴
بیتا جان مهم کار جدی کردن و تلاش متفکرانه است که تو عزیز هم در این زمینه موفق بودی و پویایی و اشتیاق ات را در عرصه تاتر حفظ کرده ای .. می دانم  اتفاق خوبی که در جستجویش هستی بالاخره برایت رخ می دهد دوست هنرمندم
۲۰ اسفند ۱۳۹۴
سپاس اردشیر جان
امیدوارم
۲۰ اسفند ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
دوستان عزیز ، مجموعه ارغنون به اطلاع می رساند بلیط های نمایش بنی آدم در روزهای سه شنبه و چهار شنبه مورخ ۱۸ و ۱۹ اسفند ماه با ۵۰٪ تخفیف به صورت حضوری و اینترنتی ارائه می گردد.
ابرشیر، آذرنوش و بیتا نجاتی این را دوست دارند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

به آگاهی می رساند امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم گردید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
همیشه فکر می کردم که مواجهه ام با اثری که بتوانم (با درک ناقص خودم) آن را یک اثر پست مدرن ایرانی بخوانم چگونه خواهد بود. در طول دو سال گذشته کارهای متعددی دیده بودم که چنین ادعائی داشتند اما خبری از اثبات ادعا در آنها نبود ( برخی از این آثار البته کیفیت بالائی داشتند). درست جائی که انتظارش را نداشتم بالاخره کاری دیدم که مختصات درست یک اثر پست دراماتیک و پست مدرن را داشت. کیفیت بالای عوامل پشت صحنه (بویژه نورپردازی عالی و خلاقانه) خبر از درک بالای کارگردان و دستیاران فنی اش از تئاتر و اجرای هم سطح می دهد. بازی ها به غایت مینیمال هستند، خبری از گل درشت بازی نیست، کسی نمی خواهد قهرمان باشد. همه همانی هستند که هستند، بنی آدم! بنظرم مهم ترین نکته در حوزه بازی ها وجود طراحی حرکت واقعی (نه فی البداهه) بود که بر خلاف عمده آثار پرفورمنسی که دیده ام بیشتر از آنکه ... دیدن ادامه » بازیگر محور باشد به درک درست طراح حرکت و خلاقیتش اتکا داشت. صداها به موقع بودند. بالا و پائینشان درست بود. حتی در شلوغ ترین صحنه ها هم بیان بازیگران طوری تداخل نمی کرد که نتوانی بفهمی چه می گویند. ترجمه اشعار به فارسی کمی (خیلی کم) این هارمونی زیبای نور و صدا و حرکت را به هم می زد که نمی توان بابتش به کسی خرده گرفت چون ما هنوز (متاسفانه) نویسندگانی نداریم که بتوانند متن معادل خوب بنویسند برای اجرا. اگر بخواهم این اثر را در یک کلمه خلاصه کنم باید بگویم "کارگردانی". قدرت کارگردان را بوضوح می توانستم حس کنم. چیزی که کمتر در آثار دراماتیک ایرانی پیدا می شود.
در نهایت از گروه ممنونم بابت اینکه تجربه برخورد اولم با تئاتر پست مدرن د ایرانی را تا این حد دلپذیر ساختند و از دنیا روحانی سپاسگذارم که بواسطه گل وجودش افتخار دیدن این اثر نصیبم شد. صدای و تصویرش هر روز بهتر و بهتر می شوند، مثل انتخاب کارهایش. برای همه تان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.
تماشاخانه ارغنون و ندا این را پاسخ داده‌اند
جناب آقای داوودی گرانقدر من هم بنی آدم را دوست داشتم فقط جسارتا در مورد ترجمه اشعار باید بگویم شعر جزو ترجمه ناپذیر ترین شکل های ادبی است دست بر قضا ترجمه ی کتاب شعر آدم ها روی پل خانم شیمبورسکا که فکر می کنم قطعات انتخابی در نمایش از همین کتاب و ترجمه ... دیدن ادامه » بوده توسط سه مترجم که یکی از آنها مارک اسموژنسکی دارای فوق لیسانس ادبیات و زبان لهستانی و فارسی می باشد به فارسی برگردان شده بنابر این ترجمه کتاب با کنترل ادیبانه ی یک اهل لهستان که بر دو زبان مبدا و مقصد مسلط است ، صورت گرفته و مجموعه زیبایی به زبان فارسی هدیه داده است.
۲۰ اسفند ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
عمیق، پر معنا و زیبا.... همین سه کلمه.... کار رو که می بینی مطمئنی گروه ماهها تمرین کرده تا این هماهنگی و ریتم رو توی یه کار فرم در بیاورند، این حس رو انتقال بدهند و با اون زندگی کنند.

واقعا خسته نباشید می گم به گروه.... عالی بود
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید

به آگاهی می رساند امکان خرید بلیت روزهای تازه این نمایش فراهم گردید.
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
با سلام
امشب به تماشای این نمایش نشستم ، نمایشی خاص ،زیبا و دوست داشتنی ،با معنا و اشارات خاص خود
بازیگران واقعاً بازی بسیار خوبی ارائه دادند و زحمت زیادی کشیدند
به نظر من موسیقی و نور پردازی نمایش هم بسیار خوب بود
خسته نباشید به بازیگران ،دست اندر کاران و عوامل این نمایش خوب
یک تشکر ویژه هم از مسئولین محترم تماشاخانه ارغنون می کنم و از برخورد خوبشون کمال تشکر را دارم
ممنون
سلام جناب حسین مردی عزیز،

شما همیشه به ما لطف دارید. خوشحالم که خوشتون اومده.

با تشکر
۰۱ اسفند ۱۳۹۴
تشکر از زحمات شما دوستان عزیز
۰۱ اسفند ۱۳۹۴
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
بنی ادم .....
نام بنی ادم در ابتدا ما را به یاد بنی ادم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند می اندازد بیتی پر از معنا و معنویت.
پوستر نمایش نیز فضانوردی را که نوری در دست داره نشان می دهد نوری که می تواند نماد ماه باشد .تا اینجای کار نام و نماد با یکدیگر اشتراک دارند ، چیستی نور و آفرینش را در ذهن القاء می کنند.
تاریکی و بازی با نور اندک ، دیالوگی کوتاه و حرکاتی هماهنگ با موسیقی مناسب آغازگر کار است ؛این نمایش مبتنی بر حرکت است .
حرکت،جوهر ناب نمایش است و مهم ترین عامل ارتباط و تاثیر گذاری در نمایش همان حرکت است .
از منظر نشانه شناختی حرکت جهانی ترین و پویا ترین و در عین حال گسترده ترین شکل نشانه است ،نشانه هایی با زبان و قرارداد های فراملیتی.
زبان حرکت ،زبانی است قابل تامل که اگر خام باشد مخاطب را خسته می کند، مخاطب کار حرکتی چشم هایش نیز گوش می شود و به مغز فرمان شنیدن و فکر کردن می دهد. اما نمایش بنی ادم از پس این مهم خوب بر امده ،حرکت به حرکت صحنه به صحنه ذهن تماشاگر را فعال نگه می داره.
بازیگران با حرکت و دیالوگ کم کار را جلو می برند،با نشان دادن انسان از ابتدای خلقت تا جنگ جهانی اول و دوم ،ایران و عراق و بوسنی و غیره تماشاگر را غرق در نمایش می کند.
جنس این کار نه شرقی است نه غربی؛ اما ریشه های عرفانی که در اوایل کار ظاهر می شود ما را به این جهت سوق می دهد که کار برخاسته از بافت شرقی بخصوص عرفان اسلامی-ایرانی است .
صورتگر نقاشم هر لحظه بتی سازم *** *** وانگه همه بت ها را در پیش تو بگدازم
این غزلی از مولانا جلال الدین محمد بلخی است که بر روی بروشور نوشته شده در واقع بروشور نقشه گنج است ،که می تواند چکیده نمایش در همین بیت خلاصه شود .
مولانا پیر و مراد بسیاری از عارفان قرن های گذشته و حال است ،وجود پیر برای سالک همان کشتی نوح است ،کشتی که کافی است سوار بر ان باشی تا نجات یابی.
مولانا در دفتر چهارم می گوید
چونکه با شیخی تو دور از زشتیی روز و شب سیاری و در کشتیی
در پناه جان جان بخشی توی کشتی اندر خفته ای ره می روی

حضور ... دیدن ادامه » پیر در مسائل روزمره و دنیای صنعتی امروز در این کار حس می شود ،دنیایی که جنگ ان جنگ اطلاعات و جنگ دانستن است نه اگاهی.
این نمایش تا انتهای کار ما را به فکر فرو می برد، تلاش برای زنده ماندن تلاش برای دنیای مادی و مادی شدن اما در کنارش نیاز به اگاهی ،نیازی که از درد ایجاد می شود را نیز به ما یادآوری می کند.
در هنر تئاتر نور، لباس، صحنه و بازی حتی متن اثر مواد کار هستند و ترکیب و جان دادن به این مواد کار کارگردان بوده که کاری است مبتی بر اندیشه او .

امیر علی نوایی در جایگاه کارگردان از پس این مهم به خوبی بر امده و ترکیب این مواد را با موسیقی وصداهای مناسب تکمیل کرده.پایان این کار کوچه ی بن بست تاریک نیست که در تماشاگر ایجاد دلهره و اضطراب کند، جاده ای است که در آن قدم خواهیم زد و اندیشه خواهیم کرد .
ای برادر تو همه اندیشه ای ما بقی تو استخوان و ریشه ای

در پناه نور .....
گل گندم .بهمن1394