آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال فیلم برادرم خسرو
S3 : 13:08:01 | com/org

خلاصه داستان: فیلم برادرم خسرو ماجرای دو برادر را روایت می کند که مجبور هستند مدتی را با هم زندگی کنند.

گزارش تصویری تیوال از نشست خبری برادرم خسرو / عکاس: حانیه زاهد

... دیدن همه عکس‌ها ››

اخبار

›› نمایش و تحلیل فیلم «برادرم خسرو» در بیمارستان روزبه 

›› «برادرم خسرو» در جشنواره فیلم های ایرانی در استرالیا 

›› فرش قرمز فیلم «برادرم خسرو» برگزار شد

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
چقدر پایانشو دوست داشتم :)
منم دیشب دیدم و دوسش داشتم و فقط حسرت خوردم که چرا به سبک فیلمهای تلوزیونی فیلمبرداری شده بود
۱۶ آذر ۱۳۹۸
شبکه ۴ :))))))))
۲۱ آذر ۱۳۹۸
آقای کارآمد عزیز، چه جالب، من تاحالا به این دقت نکرده بودم که نحوه ی فیلم برداری فیلم های سینما و تلویزیون با هم فرق دارن :)
ممنونم
۲۱ آذر ۱۳۹۸
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
مدتها بود سینما نرفته بودم و و مدتهای مدیدی بود که در انتظار فیلم برادرم خسرو بودم... یکی از بهترین فیلم های اخیر سینمای ایران ... در گرمای سی و چند درجه مرداد ماه با رطوبت بالای 70 درصد راهی سینما شدم و چقدر خوشحالم که به تماشای این فیلم خوب نشستم... داستان همان سوژه همیشگی بوده همان ورود فرد غریبه نامتناجنس در جمعی جدید... فرد عجیب داستان قرار بود خسرو باشد خسرو که از بیماری مانیک رنج میبرد(شهاب حسینی)اما همان طو.ر که برای من قابل حدس بود فرد متفاوت داستان؛ ناصر با بازی منحصر بفرد ناصر هاشمی بود،شخصا متعجب بودم که چرا ناصر هاشمی را کمتر در پرده سینما میدیدم...چقدر بازی کنترل شده و مناسبی داشت...بر خلاف سوژه های همیشگی خیانت و فقر در سینمای ما... امروزشاهد داستانی قوی و خوب و سوژه به نسبت جدیدی بودیم. بیماری روانی و نحوه برخورد اعضا با ان.من به احسان بیگلری تبریک می گویم ... و بیصبرانه انتظار فیلم بلند دیگری از او را دارم...سینمای ما سینمای جوان ما... پر از امید است و روزهای روشن اینده....بیگلری... مکری...برزگر...سعید روستایی ... سلام روزهای روشن و سپید فردا...از دل این همه سیاهی شما امده اید.. و چه خوب....که هستید.
مهرگان محمودی این را پاسخ داده‌است
بله فیلم بسیار خوبی بود و بازی شهاب حسینی فوق العاده. البته بیماری خسرو مانیا نبود.
۱۷ مرداد ۱۳۹۶
تو فاز شیدایی بله ولی فاز مخالفش هم هست
۲۱ مرداد ۱۳۹۶
اختلالی که نمایش داده شد مانیک-دیپرشن یا شیدایی-افسردگی بود. دوقطبی هم گفته میشه.
۲۷ مهر ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
من تنهایی اذیت میشم!

این روزها روی پرده سینماها فیلمی متفاوت که میتوان آن را در ژانر روانی گنجاند در حال اکران است. فیلم "برادرم خسرو" به کارگردانی "احسان بیگلری" که در بخش نگاه نو سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر نیز انتخاب شده بود. داستان فیلم حول و حوش خسرو که به اختلال دوقطبی مبتلاست روایت میشود. شهاب حسینی در نقش خسرو در پلان های اولیه فیلم ویژگی های بیرونی این شخصیت را که در دوره جنون اش است را برای تماشاگر آشکار میکند و هر چه بیشتر از لحظات فیلم میگذرد دوره افسردگی خسرو یعنی قطب دیگر عیان میشود. خسرو در شب اول دیدار با میترا زن برادرش ( با بازی هنگامه قاضیانی ) در می یابد که او نیز همانند خودش دچار بیخوابی ها و بدخوابی های شبانه است. در روز اول اسکان او در خانه برادرش ناصر ( با بازی ناصر هاشمی ) انرژی و بی قراری خسرو در بیدار باش اهل خانه در صبح بسیار زود و دعوت آنها برای صرف صبحانه ظاهر میگردد. تماشاگر میتواند بخشی از انرژی پنهان شخصیت خسرو را در نوع لباس پوشیدنش با تصویری منقوش به یک گیتار الکترونیک و نوع تند حرف زدنش دریافت کند. هر چه بیشتر از فیلم میگذرد، رل بی ثابت خسرو و موقعیتی که در آن دچار شده است، عینیت بیشتری پیدا میکند.
زندگی عادی خسرو که در سکانس های حضور خواهرش ناهید ( با بازی بیتا فرهی ) به نظر بهبود یافته می رسد، تحت الشعاع گذران چند روزه اش در خانه برادرش ناصر میگردد و این جابجایی زیستی برای او اوج گرفتن حالات و رفتاری اش را به همراه دارد. خسرو آنجا که پای خطاب کردن خود و برادرش توسط پدرش به وسط کشیده میشود، خود را نیمه ی لنگ برادر موفق خود ناصر می داند که تیمور وار به همه موفقیت های زندگی چنگ انداخته است و در ناخودآگاه و شاید خودآگاه اش شاهد قتل‌عام‌ها و خشونت‌های برادرش نسبت به موقعیت اجتماعی ... دیدن ادامه ›› و سرخوردگی خودش میشود. خسرو با اینکه از تنهایی اذیت میشود، در ضمیرش نمیخواهد با بردارش ناصر جمع بسته شود و با او به وحدت شاعرانگی "ناصر خسرو قبادیانی" برسد. گویی این پندار هم برای ناصر اینچنین است و یک شدن با برادرش در رقص تانگو وار را بر نمی تابد. برادرانی که با طبع موسیقی متفاوت مورد علاقه خود به تقابل این هم خونی و هم خانگی می روند. برای یکی به زبان موسقیایی کلاسیک و برای دیگری به زبان موسقیایی مدرن. ساز پیانو زبان خودآگاهانه و بازدارنده ای برای ناصر و گیتار برقی ساز ناخودآگاهانه و گردنکشانه ای برای خسرو در این دیالتیک الکن میشود. دو بردار در گمارده شدن هایشان در شب ها و ظلمات بینشان دو رویکرد متفاوت دارند، ناصر سعی میکند با قرص خواب آور به خواب برود و یا گرفتار به خواب زدن خود خواسته و بی خبری شود و خسرو میخواهد که بیدار بماند و خواب آوری و رخوت محیط را از خود دور کند.
فیلمنامه پریسا هاشم‌پور و احسان بیگلری را از منظر دیگر میتوان مورد بازبینی قرارداد. آیا این دو برادر یک شخصیت واحد را تشکیل می دهند که با دو پاره شدن میتوان دو قطبی شخصیتی را در هر یک به طور مجزا تفکیک کرد؟ برای ناصر میتوان شق کسلی را دریافت کرد و برای خسرو شق خوشگذران که نمیتوانند همزمان با هم زیست کنند و با هم در آمیختن صلح آمیز، این اختلال ژنتیکی خانوادگی را رفع کنند. ناهید به عنوان ضلع سوم این مثلت خواهر برادری میخواهد بی گناهی خلقی برادر کوچک یعنی خسرو را بر ذهن ناپاک ناصر روشن کند و هر دو آنها را با یک انقلاب فکری به یک تعادل بیدار باش از این خواب ناصر خسرویی برساند. ناهید قصد دارد همچون ماهی در منزل نامتجانس ها، این شام را همچون صبح اختری روشن کند ( مضمون شعری از ناصر خسرو). میترا نیز میخواهد در این مثلث خانوادگی، ضلعی برای خود دست و پا کند و با بروز رفتارهای ( کنش ) غیر عادی خسرو نسبت به رفتارهای ( واکنش )ظاهرا عادی ناصر ( همسرش ) بیشتر همدوش و همگام میشود. چه آنجا که خود را نقطه مقابل همسرش در اصلاح دندان ها در دندانپزشکی میداند و با حس خود تقصیر پنداری از زبان و لثه بیماری که لت و پار کرده است منزوی شده و چه آنجا که میخواهد سایه خاموشی ناصر بر سر خود را با طغیانی که از حضور خسرو نشئت گرفته از سر خود بردارد. او نیز میخواهد به همراه باری که از طرف ناصر بر دوش او تحمیل شده و باردار شده است بیدار بماند. پایان بندی فیلم نیز با پیش زمینه ای از تماشای فیلم گرفته شده از آخرین لحظات شیدایی خسرو توسط خودش همراه است که بیشتر از اینکه خودش را اسیر عوارض ناسازگاری بیماری اش با اطرافیان ببیند، خود را به اسارات گرفته شده توسط ناسازگاری های ناصر می بیند و در نهایت خواهر و برادرانی که با ماشین وارد تونلی تاریک در جاده ای میشوند که مشخص نیست خروجی روشنایی بخش در انتظار آنها باشد.
فیلم برادرم خسرو بهتر و بیشتر میتوانست در خدمت پرسوناژی باشد که با یکی پرداخت های نقش ماندگار شهاب حسینی همراه شده است. کارکتری که توسط شرایط تحمیل شده به او طی داستانک‌های شکل گرفته، تماشاگر را گام به گام هم سو با خودش به سمت درونیاتش یعنی بی ارزشی و بی هدفی و ناامید بودن تدریجی او نسبت به همه چیز میکند.

http://www.armandaily.ir/fa/news/main/187649/%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D9%86-2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1!
جناب کیانی سپاس از نکته بینی دقیق و زیباتون، در رابطه با تحلیل دو قطب در دو شخصیت به نوعی انتخاب خانه ناصر در زیر زمین و جمع اوری میراث پدر حاکی از شخصیت محافظه کار و ناخودآگاه ناصر است و بهم ریختم اتاق شخصی وی توسط خسرو به نوعی نشان دهند خودآگاه شدن امیال سرکوب شده ناصر است.
۱۶ خرداد ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
از معدود فیلم های خوب جشنواره.بازیهای روان.مهدی هاشمی وشهاب حسینی عالی.نویسندگی وکارگردانی با تمام جزییات وخیلی خوب.درکل خوشحالم بعد اینهمه فیلم بد یک فیلم خوب دیدم
بعد از جشنواره این فیلم رو دیدین؟ مگه اکران داره جایی؟
۰۵ اسفند ۱۳۹۴
بعد از جشنواره توی خانه ی هنرمندان اکران شد. منم دیدمش. معمولی بود.
۰۵ اسفند ۱۳۹۴
نه تو جشنواره دیدم.خیلی وقت بود به تیوال سری نزدم که بخوام مطلبی بنویسم
۲۶ اسفند ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
یک فیلم بی ادعا، در فضایی متفاوت و پیامی که خوشم آمد.
فیلمی که فقط و فقط متعلق به شهاب حسینی ه! با دغدغه ش، سرمایه گذاریش و از همه مهم تر بازی بسیار خوبش. واقعا خوب بود...
خسرو: من نمی تونم مثل تو خودم گول بزنم !

آدما فقط وقتی حواسشون نیست خودشونن!

پ.ن:فیلم تحسین برانگیزی ست...
۱۵ بهمن ۱۳۹۴
آدما فقط وقتی حواسشون نیست خودشونن!

همین به تنهایی بی نظیره ....
۲۱ بهمن ۱۳۹۴
:)

چقدر حیف که این فیلم خوب جایزه ای نبرد :(
۲۳ بهمن ۱۳۹۴
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید
فیلم خوبی بود. بازیگران و بالاخص شهاب حسینی قابل قبول بودند. بهتر از خشم و هیاهو و مالاریا هست.