آنلاین کمدی کودک و نوجوان
چیدمان
تیوال گردش چنارستان تهران |چهارراه ولیعصر تا راه آهن|
S3 : 00:28:17 | com/org
امکان خرید پایان یافته
پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
بها: ۳۰,۰۰۰ تومان

موسسه ژیوار با همکاری تیوال برگزار می‌کند:

بلندترین خیابان خاورمیانه که امروز با شلوغی و ترافیک‌اش مشهور است، در دوره قاجار یکی از دل‌انگیز‌ترین و محبوب‌ترین فضاهای شهری و تفرجگاه‌ معروف مردم دارالخلافه بود. ولیعصر محل سکونت اشرافیان و قرارگیری خانه‌هایی بود که برای تاجران و متمولین آن روزگار ساخته می‌شد. در سالیان دور، نخستین کالسکه‌ها برای اشراف ساکن این خیابان‌ از جمله انیس‌الدوله، همسر ناصرالدین شاه ساخته شد. خیابانی که در نیم قرن پیش ۶۰ هزار اصله چنار در دو سوی آن کاشته شد و زیبایی شگفت‌انگیز آن «پیرو دلاواله»، جهانگرد ایتالیایی قرن ۱۷ میلادی را واداشت تا در تعریف تهران بنویسد «اگر استانبول شهر سروهاست تهران را باید شهر چنار‌ها خواند» سال‌هاست که جای کالسکه‌هایش را به ارابه‌های آهنی داده اما هنوز در طول این خیابان زیبا می‌توان یادگاری‌های گذشته را پیدا کرد. این بار سری به بناهای قاجاری ولیعصر می‌زنیم و خاطرات و اتفاقات تاریخی و سیاسی این خیابان را مرور می‌کنیم.

برنامه گشت و پیاده روی
شروع برنامه ساعت ۹ و از چهارراه ولیعصر است، در ابتدای مسیر از شاهکار معماری "سردار افخمی" تیاتر شهر دیدن می‌کنیم و مروری بر تاریخچه این بنا و فرهنگ تیاتر خواهیم داشت. پیاده روی را به سمت جنوب و میدان راه آهن آغاز می‌کنیم و در مسیر از مسجد مدرسه مشیرالسلطنه، چهارسوق چوبی، خانه انیس الدوله سوگلی ناصرالدین شاه، خانه پدری فروغ فرخ زاد بازدید می‌کنیم و قصه‌های ولیعصر و رخدادهای تاریخی، فرهنگی و سیاسی مرتبط با این خیابان را ورق می‌زنیم. در پایان مسیر سری هم به قهوه خانه معروف آذری در نزدیکی میدان راه آهن می‌زنیم و گشتمان را به اتمام می‌رسانیم.

محل قرار:‌ چهارراه ولیعصر، روبروی تیاتر شهر، ساعت ۹

«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال به سیستم وارد شوید
ببخشید دوستان
میتونم بپرسم این گشت و پیاده روی شامل چه برنامه هایی میشه که با این مبلغ تنظیم شده ؟
سرویس خاصی شامل این گشت هست یا سرویسی شامل نمیشه و فقط هزینه شنیدن تاریخچه بناهای نامبرده محاسبه شده ؟
دوست عزیز
به عنوان مجری برنامه باید اعلام کنیم که خدمات این تور شامل شرح داستان ولیعصر جنوب و پذیرایی میان وعده خواهد بود.
مکان های ذکر شده شامل بازدید خواهد بود:
تعدادی سینما و گرمابه قدیمی
تئاترشهر
خانه پروفسور عدل
خانه انیس الدوله
مسجد مشیرالسلطنه (بازدید از داخل )
خانه پدری فروغ (بازدید از داخل)
بازارچه نائب آقا
بازارچه چهارسوق چوبی
همچنین در صورت امکان و اخذ مجوز لازمه از کلیسای آشوریان تهران هم بازدید خواهیم داشت.
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
برای بهره بهتر از تیوال لطفا عضو یا وارد شوید