تیوال فیلم فراری
S3 : 02:35:58
: علیرضا داودنژاد
: کامبوزیا پرتوی
: محسن تنابنده، ترلان پروانه، سیامک صفری، رضا داوودنژاد و با حضور سیما تیرانداز
: جهانگیر کوثری
: محمود کلاری
: محمد ابراهیمیان
: پرویز آبنار
: رضا سخایی
: حمیدرضا وفایی
: بابک کریمی‌طاری
: عبداله اسکندری
: یحیی سپهری‌شکیب
: نشاط پورفراهانی
: علی داوودنژاد
قهرمان فیلم «گلنار» به دل شهر می‌زند و برای رسیدن به هدف خود در حالی که 18 سال بیشتر ندارد با واقعیت های امروز روبرو می شود. او به تهران می آید تا با ماشین فراری 8 میلیاردی عکس یادگاری بگیرد و ...
شهر:
تهران

گزارش تصویری تیوال از نشست فیلم فراری / عکاس: رضا جاویدی

... دیدن همه عکس ها »

عکس‌های پایه

فیلم فراری | عکس فیلم فراری | عکس فیلم فراری | عکس

اخبار وابسته

» نگاهی به فیلم "فراری" ساخته علیرضا داوود نژاد

» نشست «فِراری» در برج میلاد / نگرانی از شرایط نسل آینده

آواهای وابسته


«تیوال» به عنوان شبکه اجتماعی هنر و فرهنگ، همچون دیواری‌است برای هنردوستان و هنرمندان برای نوشتن و گفت‌وگو درباره زمینه‌های علاقه‌مندی مشترک، خبررسانی برنامه‌های جالب به هم‌دیگر و پیش‌نهادن دیدگاه و آثار خود. برای فعالیت در تیوال
بعداز اینکه اقای کوشکی خانم ترلان رو برای اخرین نمایششون انتخاب کردند و چون من هیچ بازی خوبی از ایشون در خاطرم نبود فیلم فراری رو انتخاب کردم تا ببینم دلیل استفاده ایشون در نمایش هفتمین جان سگ چی بوده و همین کنجکاوی باعث شد تا یک تجربه عالی از دیدن یک فیلم روان و خوش ساخت و کم ادعا داشته باشم .
بنظرم انتخاب خانم ترلان برای این نقش بسیار هوشمندانه بود چون فیزیک و سیمای ایشون بخودی خود نقش رو باور پذیر میکرد و استفاده بجا از لهجه به اندازه و همچنین طراحی لباس مناسب و بازی شیرین ایشون واقعا منو تحت تاثیر قرار داد.
کشش داستان برای من عالی بود و بررسی هوشمندانه مشکلات اجتماعی بدون گلدرشتی و غلو و فقط و فقط از دید ناظر بدور از شعار دادن برام جذاب و دلنشین بود
المانهایی که منو درگیر کرد :
1.از اسم فیلم شروع میشه که فراری رو هم میشه به نشانه ثروت و رفاه ... دیدن ادامه » و موفقیت دید و هم فراری به معنی کسی که نیاز به گریز از بدبختی دارد و کاربرد دوگانه نام فیلم رو دوست داشتم.
2.استفاده از پیکان مدل پایین نخودی رنگ که یاداور دوران تعلق خاطر و تفکرات کاراکتر محسن تنابنده در تقابل با تجمل امروز جامعه است رو هم از نکات خوب فیلم دیدم.
3.بنظرم برای دوری از خطر ممیزی انتخاب این سبک خونه ویلایی شیک و خاص و تاکید بر قیمت نجومی ماشین و لهجه خانم صاحبخانه و سایرماشینهای مدل بالا و موتورهای بادیگارد مانند و اسم (سجاد) و تیپهای تشکیل دهنده تیم بازجویی کننده از مرتبطین با ترلان و نوع رفتارشون بخوبی خواستگاه ثروت صاحب فراری رو با هوشمندی به بیننده القاء میکرد.
4. بازی کوتاه خانم تیرانداز و گریم ایشون و نکات ظریفی که نشون میداد در عین نگرانی برای فرزندش مجبور به انجام این کار وهمچنین اعتماد به راننده اژانسی شده که ایشون رو قضاوت نمیکنه و با درک کردنش نمک به زخمش نمی پاشه و مثلا تغییر پوشش در ماشین و رفتن به شمال شهر به در خونه ناشناس در ساعت بین روز و ... همه و همه دلسوزی و همراهی بیننده و نه حس انزجار از یک رفتار ضد اجتماعی که از استیصال ناشی شده رو موجب میشد.
5. صحنه بنگاه ماشین و دیالوگهای کوتاه و عکس العمل شاگرد نمایشگاه که شاهد حقارت و هر روزه بخشی از اجتماع و سو استفاده صاحب پول و ثروت از اونهاست جالب بود و دردناک و تاثربرانگیز.
6. حسرتها و رویاها و خیالبافی های ترلان و تغییر نقش در مواقعی که به خیال خودش زرنگ میشد و میخواست مثلا عکسی با ماشین در بنگاه بگیره یا بدست اوردن یک گوشی ایفون در الاچیق باغ به قیمت از دست رفتن همه چیزش و تباهی کامل بخاطر اجتماع و خانواده بیمار و ندارش (که منو بشدت یاد کاراکتر عطی دیونه در فیلم بوتیک انداخت ) گویایه همه چیز بود.
فراری یکی از بهترین فیلم های سینمای ایران هست
۰۶ اسفند ۱۳۹۷
فیلم های (مسافران-مرگ یزدگرد-سگ کشی-چریکه تارا-هامون-درباره الی-اجاره نشینها-چند کیلو خرما برای مراسم تدفین-طلای سرخ-اژدها وارد می شود) جزو بهترین های بنده هستند
بله موافقم که فراری فیلم خوبیه ولی در مقابل این شاهکار ها و حداقل 100 فیلم دیگه بلکه هم بیشتر ... دیدن ادامه » حرفی نداره
۰۷ اسفند ۱۳۹۷
از لیستتون طلای سرخ رو هنوز ندیدم متاسفانه و چریکه تارا و چند کیلو خرما هم برای من خارج از لیست صدتایی قرار میگیرن اما بقیه رو باهاتون همنظرم .
اما پرسشتون باعث شد به لیست خودم فکر کنم اما دیدم واقعا درست کردن همچین لیستی چقدر سخته و اگر محدود به رنکینگ ... دیدن ادامه » و نمره از یک تا ده باشه واقعا نمیدونم چطوری باید لیستمو مرتب کنم.
مثلا خانه ای روی, اب نفس عمیق,کنعان, شبهای روشن, خوک,دیوانه ای از قفس پرید, کاغذ بی خط , بادکنک سفید, روز فرشته, فریاد مورچگان و دیکتاتور(مخملباف) و بایسیکل ران و .... روهم اگر بخوام به لیست شما اضافه کنم ,واقعا نمیتونم بهشون نمره و رنک بدم و همینطور سی چهل فیلم دیگه
۰۷ اسفند ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
از اونجایی که از اکران این فیلم زمان نسبتا زیادی می گذره ولی من تازه دیدمش به طور خلاصه نظر کلی می دم.

فیلم رو دوست داشتم در حد 3 ستاره. بازی ترلان پروانه شگفت زده ام کرد. داستان کشش مناسبی داشت و بیننده رو همراه می کرد. فقط چیزی که من متوجه نشدم نقش خانم تیرانداز بود و این که چرا لباساشو توی ماشین عوض می کرد و کجا می رفت؟! یا گوشی موبایلو کی برای گلنار خریده بود؟ ابهام با ایهام فرق داره... ما می تونیم یک کدی بگیریم و حدس بزنیم که قصه پشت فلان خرده داستان چی هست اما ایا در این دو مورد اصلا کدی داده می شه؟! یا ایا گلنار واقعا دختر دروغگو و منحرفی بود یا ساده و رویاباف؟

خوشحال می شم دوستان اگر یادشون مونده داستان رو نظرشون رو بگن.
امیر و میلاد طیبی این را خواندند
میترا این را دوست دارد
الهه جان درود
در مورد نقش سیما تیرانداز باید بگم به نظر من می خواست بیننده دچار ابهام باشه. آیا این یک زن منحرفه یا اینکه مساله دیگه ای هستش که ما رو دچار قضاوت یکطرفه می کنه و تا آخر فیلم این ابهام را نگه داشت.
در مورد گوشی تلفن همراه هم باید بگم کدی که ... دیدن ادامه » من گرفتم این بود که گلنار مهمونی مختلف زیاد می رفت و برای رسیدن به رویاهاش اجازه می داد هر کسی بهش نزدیک بشه و احتمالا این گوشی رو هم توی یکی از مهمونی ها از یه نفر گرفته.
در مورد شخصیت گلنار هم نظر من اینه که دختر منحرفی نبود ولی بابت سادگی و خیالباف بودن و رسیدن به رویاهاش و آرزوهاش خیلی کارها می کرد و راحت هم دروغ می گفت.
۲۴ آذر ۱۳۹۷
ممنون سمانه جان. خوب ایجاد این ابهامی که نه به پیشبرد داستان کمک می کنه نه گره گشایی می کنه چه ضرورتی داره؟ به نظر من یکی از ضعف های فیلمنامه همین خرده داستان های بدون کد و پرابهام بود.
۲۴ آذر ۱۳۹۷
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
تو جشنواره موفق نشدم ببینمش و تو جشنواره جهانی فجر اکران شد و دیدم
با وجود علاقم به تنابنده بعد از گرفتن جایزه همش احساس میکردم حقش نبوده (با اینکه فیلمو ندیده بودم) شاید دوس داشتم امیر اقایی هم سیمرغ ببره
ولی با دیدن فیلم متوجه شدم که همجین بی دلیل هم نبوده سیمرغ نقش اول
در مورد خود فیلمم حرف خاصی ندارم
یه اثر معمولی بود
الهه الف این را خواند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
خیلی خیلی ضعیف . یه فیلمی بی سر و ته . از اون فیلم های تلویزیونی . 2 از 10
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید
امتیاز: ۱ الی ۲
کافی است سکانس‌های مکرر داخل ماشین این فیلم را با بدون تاریخ بدون امضا مقایسه کنیم.
بعد چنین فیلم خوبی حالمان را گرفت
بیتا نجاتی و navidjahan این را خواندند
برای همراهی در تیوال لطفا درآغاز    وارد شوید